ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Χριστιανισμός φταίει για ΟΛΑ;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2002, 01:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Αγαπητοι φιλοι,θα ρωτησω συντομα κατι,γιατι νομιζω οτι ειπωθηκαν πολλα και ενδιαφεροντα.
Στην Καινη Διαθηκη,ο Ιησους μιλωντας στον πλουσιο νεο,λεγει,οταν τον αποκαλει Διδασκαλο αγαθο,'τι με λεγεις αγαθο,αγαθος ειναι μονον ο θεος'.Γιατι το λεει αυτο,για τον εαυτο του,και τι μπορει να εννοει?
Επισης αλλου,αποκαλει τους ακροατες του,οτι ειναι θεοι και Υιοι Υψιστου παντες.Γιατι το λεει λοιπον και αυτο?
Παντως,για μενα,ο Ιησους,δεν εχει καμμια απολυτως σχεση με τους βανδαλισμους των εβραιοχριστιανων,σε βαρος του Ελληνισμου.
Καποιοι,εφτιαξαν,το θρησκευμα αυτο,που ομως μπορω να πω πως,το καλο που εκανε,ειναι πολυ λιγωτερο,απο το κακο.Και οι αγαθοι Γεροντες που μας παρουσιαζουν τα ΜΜΕ,οταν αναφερονται στην Εκκλησια,δεν αποτελουν προνομιο μονον του Χριστιανισμου,οπως πολλοι θελουν να ειναι ετσι,και επισης η Αγαπη και η Αρετη,δεν ειναι προνομιο και αποκλειστικοτητα κανενος.

serpentpanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2002, 04:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaos
ΦΙΛΕ ΑΤΛΑ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΟΥ ΠΡΩΤΑ..
Ο Ρ Φ Ι Κ Ο Ι: MΥΣΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΙ ΠΟΙΗΤΕΣ ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΠΑΡΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΜΥΣΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ Ο ΟΡΦΕΥΣ. Κ Υ Ρ Ι Α Μ Ο Ρ Φ Η ΤΩΝ ΟΡΦΙΚΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΟΝΥΣΟΣ-ΖΑΓΡΕΥΣ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΜΑΘΕ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΤΗΝ ΚΑΛΙΕΡΓΕΙΑ ΤΗΣ ΑΜΠΕΛΟΥ.ΕΠΙΣΗΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΑΚΤΗΤΗΣ ΠΟΛΛΩΝ ΛΑΩΝ,ΧΩΡΩΝ ΚΑΙ ΕΘΝΩΝ...
(ΟΤΑΝ Ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΤΟ ΠΑΚΙΣΤΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΝΔΙΑ ΟΙ ΙΝΔΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ Ο 3ος ΕΛΛΗΝ ΠΟΥ ΚΑΤΑΚΤΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ
ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΔΙΟΝΥΣΟ(!) ΚΑΙ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ...ΑΡΑ(!;) Ο ΔΙΟΝΥΣΟΣ ΗΤΑΝ ΥΠΑΡΚΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ).
Ο ΔΙΟΝΥΣΟΣ ΚΑΤΑΚΡΕΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ,ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ(!) ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΑΘΑΝΑΤΟΣ...
ΚΑΤΑ ΤΟΝ 5ο ΑΙΩΝΑ π.Χ. Η ΟΡΦΙΚΗ ΛΑΤΡΕΙΑ ΕΝΣΩΜΑΤΩΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟΥΣ Π Υ Θ Α Γ Ο Ρ Ε Ι Ο Υ Σ ΚΑΙ ΤΑ ΕΛΕΥΣΙΝΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ...

ΕΔΩ:http://www.medmalexperts.com/POCM/pagan_christs_dionysus.html ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ/ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΙΣ ΦΟΒΕΡΕΣ ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ ΔΙΟΝΥΣΟΥ-ΧΡΙΣΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΙΟΝΥΣΟΥ-ΙΑΚΧΟΥ-ΓΙΑΧΒΕ.ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟ ΤΟ SITE,ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΠΡΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΥΣ ΜΕΣΙΕΣ,ΠΑΡΟΜΟΙΟΥΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΥ.O ΣΑΟΥΛ(METEΠΕΙΤΑ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ,ΙΔΡΥΤΗΣ ΤΟΥ ΓΝΩΣΤΟΥ ΣΕ ΜΑΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΥ ΔΟΓΜΑΤΟΣ)ΚΑΤΑΓΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΡΣΟ ΤΗΣ Μ.ΑΣΙΑΣ ΟΠΟΥ ΛΑΤΡΕΥΟΤΑΝ ΩΣ ΜΕΣΣΙΑΣ Ο ΔΙΟΝΥΣΟΣ.

ΕΔΩ :http://www.dreamscape.com/morgana/godquiz.htm
ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΟΥΙΖ,ΠΟΥ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ SΙΤΕ ,Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ..ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟ ΥΠΕΡΟΧΟ ESOTERICA.gr αν ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙ ΑΡΘΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ(ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΛΟ ΤΟ SITE)NA ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙ(ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ)ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2002, 12:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλημέρα σε όλους

Φίλε Άτλαντα καλημέρα
Λες πως: O ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ ΘΝΗΤΟΣ...
ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΘΑΝΑΤΟΣ...

Μήπως έχεις λίγο «εγωκεντρική» τοποθέτηση για τον άνθρωπο και μικρή «εικόνα» για τον Θεό;
Δεν είναι ο Άνθρωπος, ναι μεν Θεία Εκδήλωση, αλλά Εκδήλωση του Θεού;

Σε παρακαλώ επίσης ας μην αρχίσουμε να τσακωνόμαστε πάλι σαν τα παιδιά!

Φίλε Βασίλη
Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί το συζητάμε ακόμη αφού η ιστορία το έχει γράψει και μπορούμε να το δούμε και γύρω μας ότι εδώ και χιλιάδες χρόνια ο χριστιανσιμός έχει αποτύχει, δεν έχει σημασία αν οι άνθρωποι είναι τελικά ο αδύναμος κρίκος της υπόθεσης διότι αυτοί είναι που τελικά θα δώσουν τις "εξετάσεις" κι αν το "βοήθημα" δεν είναι καλό θα αποτύχουν ...
Το ότι το «Αγρίμι ο άνθρωπος» φόρεσε προβιά και κράτησε με υποκρισία ποιμαντική ράβδο και χρησιμοποίησε κάθε μέσο για να επιβάλει την εξουσία του, δεν με ικανοποιεί ως απάντηση.
Αν όλοι οι Αγώνες για την Κοινωνική, ας πούμε, Ελευθέρια έχουν ως τώρα αποτύχει, πες τι σημαίνει αυτό;
ΔΕΝ έχει καμία Ελπίδα ο Άνθρωπος;
Πες με Ανόητο, πες Ονειροπόλο, αλλά διαφωνώ!
Σαν άνθρωπος είμαι πρόθυμος να αγωνιστώ για να γίνει πράξη η Ελευθερία, η Δικαιοσύνη, η Αγάπη!
Αλλιώς δεν έχω λόγο ύπαρξης σε αυτόν τον πλανήτη.
Ακόμη και αν είναι Ουτοπία, πάλι δεν θα αλλάξω στάση γιατί είναι η «δικιά» μου Ουτοπία η Αγαπημένη !
Ο Έλλην δεν διατείνεται ότι κατέχει την μόνη αλήθεια ούτε ότι είναι ο περιούσιος λαός αλλά ιδρώνει και ματώνει για να καταφέρει τον σκοπό του. Η ρήση "Πόλεμος Πατήρ Πάντων" έχουμε ξαναπεί ότι ισχύει σε κάθε δευτερόλεπτο και πτυχή της ζωής μας.
Υγιαίνετε (δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερη ευχή)

Μαζί και εγώ σε αυτόν τον Αγώνα.
Η προηγούμενη Κοσμική Περίοδος είχε εστιαστεί στην Κάθαρση της Ψυχής και την Ατομικής Εξέλιξη, σίγουρα άλλαξαν τα πράγματα.
Φίλε ο Πόλεμος είναι πρώτα-πρώτα Πόλεμος Ιδεών και καλό είναι να ολοκληρώνεται με τις Ιδέες (πχ. αυτό που κάνουμε τώρα)

Να σου απαντήσω με το στιχάκι:
«Ειρήνη που ‘σουν το πρωί, που ’σουν το μεσημέρι»
Υγιαίνετε και Αγαπάτε!


Φίλε Ερμοκράτη

Ειλικρινά χαίρομαι που αποφάσισες να αναπτύξεις διάλογο.
Επίσης χαίρομαι που έχεις μελετήσει την Κ. Διαθήκη.
Καλό θα είναι όμως να μην ξεκινάς έχοντας ως δεδομένο το υποδεέστερο πνευματικό επίπεδο των συνομιλητών σου.
Όπως Φίλε θεωρείς «Λογικές» τις θέσεις σου για τις Δυνάμεις που εκδηλώνονται στην Δημιουργία και την Οιωνοσκοπία, πρέπει να κατανοήσεις πως και όσοι άλλοι γύρω σου ερευνούν, έχουν καταλήξει και αυτοί σε «Λογικά Συμπεράσματα».
Είκοσι χρόνια αναζητώ και τα τελευταία 13 έχω εστιαστεί στον Εσωτερικό Χριστιανισμό καθώς θεωρώ πως είναι (Α) ολοκληρωμένο σύστημα Ιδεών προς την Πορεία της Τελειότητας και (Β) Βιώνω συνειδητά τα Βήματα αυτά!
Σκέψου πως είχα ξεκινήσει την πορεία μου συγκρουόμενος με το χριστιανικό Κατεστημένο!

Δεν θέλω να σε «συγκινήσω» αλλά θα πρέπει να αναγνωρίσουμε πως προσεγγίζει ο καθένας μας την Αλήθεια από το δικό του Μονοπάτι Ζωής και με τα δικά του μάτια (ή τους δικούς του φακούς)!
Αν θέλουμε μπορούμε να σεβαστούμε την Θεότητα που ενυπάρχει στον κάθε άνθρωπο και να συνεργαστούμε μεταφέροντας ο ένας στον άλλον την Πείρα που έχουμε συλλέξει στους Αιώνες

Λοιπόν:
Είναι σοφιστεία ο τρόπος που δημιουργείς νοηματικές ομοιότητες μεταξύ Ναζισμού και Χριστιανισμού.
Μην μπερδεύεσαι, ο Χριστιανισμός δίνει Ελπίδα σε ΟΛΟΥΣ τους ανθρώπους.
Ακόμα και ένα παιδί με «ειδικές ανάγκες» έχει όχι μόνο την ελπίδα αλλά και το Δικαίωμα να ενωθεί με τον Λόγο και να Εκδηλωθεί με Τελειότητα!
Πες μου, θα επιβίωνε ο Χώκινς σε ένα Ναζιστικό ή και Πλατωνικό Κατεστημένο;
Μην τα μπερδεύουμε (άλλο ο ενυπάρχων φασισμός σε κάθε σύστημα Απολύτων Ιδεών και άλλο η ταύτιση)
Ένας τζίτζικας παράγει μουσική «τρίβοντας» την κοιλία του, όμοια πες μου, τι παράγει ένα γουρούνι;
Ξέρεις πόσες «ομοιότητες» μπορώ να βρω σε σύγκριση του Ναζισμού με το Αρχαίο Ελληνικό Πνεύμα, που το λατρεύουν εξάλλου οι Γερμανοί;
Ας σταθούμε λοιπόν στην Ουσία.

Στον Θωμά λέει "εγώ είμαι η οδός, και η αλήθεια και η ζωή" (Ιωάν. ιδ' 6). Αν η αλήθεια λοιπόν είναι αμφιλεγόμενη τότε η αλήθεια δεν είναι απόλυτη κι αποκλειστική (αυτό έλεγαν κι οι Έλληνες και κατεσφάγησαν) οπότε έχουμε αντίφαση
Ναι δεν δέχομαι πως υπάρχουν αμφιλεγόμενα σημεία στην Κ. Διαθήκη. (συγνώμη για την παρέμβαση Ναγουάλ). Απλά σημεία που δεν έχουμε εμβαθύνει και δεν έχουμε κατανοήσει την Νομοτέλεια που τα διέπουν.
Ναι Φίλε αν ο Ιησούς Χριστός είναι ο Ενσαρκωμένος Λόγος, ναι είναι και η Οδός και η Αλήθεια και η Ζωή!


Θα μου δείξεις ότι ο Ραββί Γιεζούα, ο χρισμένος γιός του Γιαχβέ του Κυρίου, διδάσκει ΑΓΑΠΗ-ΕΛΕΟΣ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ-ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ όχι μόνον για όσους τον προσκυνάνε αλλά και για εμάς τους υπολοίπους που θεωρούμε τη δική μας Πατρώα Κοσμοθεωρία σωστότερη και καταλληλότερη. Θα μου δείξεις ότι δεν μας απειλεί εμάς με κρίσεις και τιμωρίες. Περιμένω τις αποδείξεις σου.. εάν έχεις!

Επίσης σημείωσε ότι στις περισσότερες παραβολές του ο Ραββί Γιεζούα αναφέρεται σε δούλους και Κυρίους. Ούτε σε ένα σημείο δεν καταδικάζει την έννοια της δουλείας. Τη θεωρεί αυτονόητη.

Θα σταθώ εδώ και στο θέμα της Δουλείας όπου η θέση Του ήταν ΞΕΚΑΘΑΡΗ!

«Δεν υπάρχει Άνδρας ή Γυναίκα, Ελεύθερος ή Δούλος, Έλληνας, Ιουδαίος, Ρωμαίος ή Βάρβαρος, αλλά όλοι τέκνα του Ίδιου Θεού» (αν θες να το βρω να το παραθέσω αυτούσιο)

Συνειδητοποιείς, με μία και μόνο πρόταση Του, σε τι ύψος τοποθετεί τον Άνθρωπο, δημιουργώντας το αξεπέραστο (και ανέφικτο) ως τώρα της Ολοκληρωτικής ΙΣΟΤΗΤΑΣ του Ανθρώπου;

Μην μπερδεύουμε την «ρουσφετολογική» παγίδα Παράδεισος-Κόλαση με την οποία στήριξε το Κατεστημένο τον Έλεγχο των Μαζών.
Εδώ βρε Ερμοκράτη συγχώρεσε τους Εκτελεστές Του!

Τώρα για την «Κρίση» και όπως την φαντάζεται ο καθένας.
Όταν ρώτησαν οι Μαθητές Του τους ξεκαθάρισε:
«Πολλοί θα έρθουν και θα που στο Όνομά Σου διδάξαμε, ευλογήσαμε, θεραπεύσαμε...κλπ, και τότε θα τους πω ΔΕΝ σας Γνωρίζω!
Γιατί ήμουν στην φυλακή και δεν Με επισκεφτήκατε, ήμουν άρρωστος και δεν Με…»
Και όταν τον ρωτούν μα πότε και πως το έκαναν, τους απαντά πως το έκαναν σε κάθε άνθρωπο και αν το έκαναν σε άνθρωπο τότε και σε Αυτόν»
ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΕΤΣΙ;
Όλη η Νομοτέλεια της Κρίσης στηρίζεται στην αγάπη προς τον Πλησίον!
Ούτε σε Δόγματα, ούτε σε Ιδέες, ούτε σε αξιώματα, μόνο σε Πράξεις Αγάπης και Ελέους!

Νομίζω ότι οι χριστιανοί δεν αισθάνεστε απολύτως καμία ευθύνη και ντροπή γι αυτές κι έτσι είστε καταδικασμένοι να τις επαναλάβετε αν με κάποιο τρόπο χαλαρώσουν οι περιορισμοί που σας επέβαλε η διαφώτιση.

"Ποιος λοιπόν θα σωθεί; Ο Ιησούς τους κοίταξε και είπε: Για τους ανθρώπους αυτό είναι αδύνατον για το θεό όμως τα πάντα είναι δυνατά"(Ματθ. ιθ' 25-26)

Δεν είναι θέμα Εξουσίας αλλά Κακοποίησή της.
Και δεν συμβαίνει βέβαια μόνο σε χριστιανούς, δες Ινδία (Ινδουισμός) και πυρηνικά με το Πακιστάν, δες Ιαπωνία με τον Αμινισμό, δες Κίνα, δες Σομαλία ή Σουδάν, (μήπως χριστιανοί έσφαξαν εκατομμύρια άμαχους;), δες τα καρτέλ της Ν. Αμερικής, δες τον άνθρωπο στην καθημερινή του εκδήλωση, στην εργασία του, στα παιδιά του, στον σύντροφο της ζωής του, στους γονείς του και πως συμπεριφέρεται!
Έχουμε Δρόμο ακόμα και για τον Εκπολιτισμό της Ψυχής μας !

Στο απόσπασμα που αναφέρεις, έχουμε ένα Κλειδί της Νομοτέλειας που αφορά την Πορεία του Ανθρώπου!
Θα χρειαστούν σελίδες για να το αναπτύξουμε, αλλά θα προσπαθήσω να το «συμπυκνώσω»!

Ο Άνθρωπος διαχωρισμένος (ασυνείδητος) από την Θεότητα, έχει διανύσει μια εκπληκτική Πορεία εμπειρίωσης του «ΚΑΡΠΟΥ του ΚΑΛΟΥ και του ΚΑΚΟΥ».
Πορεία Πόνου και Θανάτου.

Ως Πεπερασμένη εκδήλωση λοιπόν μέσα στον χωροχρόνο, οδηγείται στην Φθορά και τον Θάνατο. (Όλα τα Αρχαία Μυστήρια εμβαθύνουν σε Αυτό)
Αν ο Άνθρωπος ΔΕΝ επανασυνδεθεί συνειδητά με τον Θεό δεν έχει Ελπίδα Αποκατάστασης!
Δεν είναι «Τιμωρία» αλλά Νομοτέλεια.

Αυτή η Νομοτέλεια είναι απλή και εξηγείται και Μαθηματικά.
Ένα εκδηλωμένο πεπερασμένα Ον ο Άνθρωπος, δεν μπορεί ποτέ να καταστεί Άπειρο μέσα σε ορισμένο Χρόνο, αν το Ίδιο το Άπειρο δεν τον «Απειρήσει»! (Όσο πιο Απλά μπορώ!)

Αυτό πιστεύω, εξηγεί και την Αναγκαιότητα (πέρα από τους Πνευματικούς Δασκάλους που ήρθαν) της Ενσάρκωσης του Λόγου και της καταλυτικής Του Παρέμβασης στην Ανθρώπινη Πορεία!
Τώρα στο χέρι μας είναι να αξιοποιήσουμε ότι μας παραδόθηκε!
Την ενσυνείδητη Ένωση με τον Λόγο Χριστό.
Για να γίνει όμως αυτό πρέπει να μηδενιστεί η Ατομικότητα. Να πεθάνει το Εγώ και η Ανθρώπινη Διάνοια! Δεν μπορεί (Λογικά) να γίνει κάτι άλλο.
Δεν μπορεί το θνητό, το πεπερασμένο, το ατομικό, να εκδηλώνει Ελεύθερα τον Θεό που Είναι!

ΑΝ ΔΕΝ ΜΗΔΕΝΙΣΤΕΙ Η ΜΟΝΑΔΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΕΚΔΗΛΩΘΕΙ ΩΣ ΑΠΕΙΡΟ

Τώρα να ξεκαθαρίσω πως αποδέχομαι την «Επανακύκλιση του Πνεύματος» (Μετενσάρκωση) καθώς δίχως αυτήν ο Χριστιανισμός είναι Παράλογος και Αδιέξοδος.
Εξάλλου ήταν κοινή πίστη στους πρώτους Χριστιανούς (στοιχειοθετείται και από τα Ευαγγέλια) μέχρι την 3η Οικ. Σύνοδο και τον ΙουστινιανοΘεοδώρα.

Αν βέβαια μείνουμε μόνο στον Νόμο της Ανταπόδοσης (Κάρμα) πάλι ο άνθρωπος ΔΕΝ έχει Ελπίδα.
Τα όσα παράγουμε αρκούν για την διαιώνιση στο Άπειρο της ταλαιπωρίας μας στη Γη.

ΜΟΝΟ ο Νόμος του Ελέους και της Συγχώρεσης μπορεί να «μειώσει» και να απαλύνει το Κάρμα μας, καθώς και η Ενεργητική Προσφορά που ενεργοποιεί τον Νόμο της Αγάπης το «παγιοποιεί» ώστε να το Μετουσιώσουμε Συνειδητά!
Ας μην ξεχνάμε πως μέσω του Χριστιανισμού ο Νόμος της ΑΓΑΠΗΣ τέθηκε ως ο Ύψιστος ΟΛΩΝ των Νόμων και ως ΕΝΑ με τον ΘΕΟ.
«Και Αρχηγού παρόντος …κλπ»


Για ποια συγχώρεση μιλάς λοιπόν; Πώς μπορείς να συνδυάζεις τη Νομοτέλεια με τη Συγχώρεση; Αν είναι ανάγκη να έρχονται τα σκάνδαλα, ποιος δημιούργησε αυτή την ανάγκη; Γιατί θα τιμωρηθεί ή θα συγχωρηθεί κάποιος που ούτε καν είναι σε θέση να κατευθύνει τα βήματά του; Παρακαλώ για μια απάντηση σαφή όχι γενικολογίες.

Πιστεύω πως πήρα "σαφή" θέση.

Όλα όσα θίγουμε εδώ είναι βιβλία Διδασκαλιών και δεν μπορούν να αναπτυχθούν πλήρως.
Ελπίζω πάντως να σας προβληματίζουν!

Με Σεβασμό και Αγάπη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2002, 12:49:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Φίλε

για τις ερωτήσεις σου
Στην Καινη Διαθηκη,ο Ιησους μιλωντας στον πλουσιο νεο,λεγει,οταν τον αποκαλει Διδασκαλο αγαθο,'τι με λεγεις αγαθο,αγαθος ειναι μονον ο θεος'.Γιατι το λεει αυτο,για τον εαυτο του,και τι μπορει να εννοει?
Επισης αλλου,αποκαλει τους ακροατες του,οτι ειναι θεοι και Υιοι Υψιστου παντες.Γιατι το λεει λοιπον και αυτο?

Στην 1η ερώτησή σου.
Ο Ιησούς "δοκιμάζει" την θέση του πλουσίου νέου, (όπως βλέπεις παρακάτω κιότεψε)!
Επίσης ΔΕΝ είχε Εκδηλώσει φανερά ως τότε την Θεόητά Του και εδώ θέτει τον πρώτο προβληματσμό.

Για την 2η ερώτηση πιστεύω πως έχει ήδη ξεκαθαριστεί.
Ο Άνθρωπος έχει ΘΕΙΑ ΚΑΤΑΓΩΓΗ!

(Αχ βρε ΠΑΤΕΡΑ!)
ΖΟΡΙΚΑ ΤΑ ΠΡΆΓΜΑΤΑ!

Με Σεβασμό και Αγάπη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2002, 16:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS
ΦΙΛΕ ΑΕΝΑΕ

ΕΦΟΣΟΝ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ...

ΤΟ ΟΤΙ Ο ΓΙΑΧ-ΒΕ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑΝΟΗΜΕΝΗ-ΚΡΟΝΙΑ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΔΙΟΝΥΣΟΥ-ΖΑΓΡΕΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΓΩ, ΑΛΛΑ Ο ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ...***ΣΥΜΠΟΣΙΑΚΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΕΤΑΡΤΟ, ΠΡΟΒΛΗΜΑ ς' 671Ε-672C***

O ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΛΛΙΤΕΡΗ ΑΠΟΨΗ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ:

Α) ΕΖΗΣΕ ΤΟ 46-127μ.Χ. (ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΛΑΒΕ ΚΑΙ ΤΙΣ "ΑΡΧΕΣ" ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ, ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ...ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΕ ΒΑΖΕΙ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ...)

Β) ΗΤΑΝ ΛΑΟΓΡΑΦΟΣ, ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΚΑΙ ΒΑΘΕΙΑ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΣ...

Γ) ΗΤΑΝ ΙΕΡΕΑΣ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΟΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΕΡΕΑΣ ΤΩΝ ΔΕΛΦΩΝ...
ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΟΥΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΕΝΟΣ, ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΕΣ ΚΑΙ ΔΟΓΜΑΤΑ...

ΤΟ ΟΤΙ Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ, ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ, ΚΑΙ ΣΥΡΡΑΦΗ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΛΑΤΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΕΓΩ (ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ) ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΔΕΔΟΜΕΝΟ...

ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΘΡΟ ΣΤΗΝ "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΓΩΓΗ" ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ...ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ "ΦΙΛΕΛΛΗΝΙΚΗ" ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ...

ΦΙΛΕ ΦΩΤΙΕ:

ΛΕΣ:

***Μήπως έχεις λίγο «εγωκεντρική» τοποθέτηση για τον άνθρωπο και μικρή «εικόνα» για τον Θεό;***

Α)ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ...ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ:

Θεός: (ΠΑΡ'ΑΡΧΑΙΟΙΣ) ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΟΝ,ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ,ΚΥΡΙΑΡΧΟΝ
ΤΗΣ ΦΥΣΕΩΣ...
ΠΗΓΗ: ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΚΟΝ ΚΑΙ ΓΛΩΣΣΙΚΟΝ ΛΕΞΙΚΟΝ ΠΑΠΥΡΟΣ 1961.

Β) ***O ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ ΘΝΗΤΟΣ...
ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΘΑΝΑΤΟΣ...***

ΤΗΝ ΦΡΑΣΗ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ...ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΡΗΣΗ...ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΠΕ...ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, ΕΙΝΑΙ Ο ΟΜΗΡΟΣ Η Ο ΗΣΙΟΔΟΣ...ΑΝ ΚΑΝΩ, ΑΣ ΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ...

Γ) Θεός: (ΠΑΡΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙΣ) Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ,ΤΟ ΥΠΕΡΤΑΤΟΝ ΟΝ,ΤΟ ΑΙΩΝΙΟΝ ΚΑΙ ΑΝΑΡΧΟΝ ΠΝΕΥΜΑ...
OI XΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΕΝΣΑΡΚΩΘΗΚΕ ΣΤΟΝ 3ο
ΠΛΑΝΗΤΗ ΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΑ 400.000.000.000 ΑΣΤΡΑ ΤΟΥ ΓΑΛΑΞΙΑ ΜΑΣ...Ο ΓΑΛΑΞΙΑΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΜΕΣΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΚΑΙ ΗΛΙΚΙΑΣ ΣΠΕΙΡΟΕΙΔΗΣ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ (ΟΡΑΤΑ) ΣΜΗΝΗ ΓΑΛΑΞΙΩΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΜΕΝΑ ΑΠΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΓΑΛΑΞΙΕΣ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ...(*)

ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΩΚΕΝΤΡΙΣΜΟΣ, ΕΓΩ ΔΗΛΩΝΩ ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ...

(*) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΟΝ, ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΣΦYΖΕΙ ΑΠΟ ΖΩΗ...
ΣΑΣ ΣΥΝΙΣΤΩ ΤΑ ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΑΙΡ ΤΟΥ BBC ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟYΝ ΣΕ ΒΙΝΤΕΟ:

A) PLANETS
B) SPACE


Edited by - ATLAS on 12/11/2002 16:50:03

Edited by - ATLAS on 12/11/2002 18:38:25

Edited by - ATLAS on 13/11/2002 13:35:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2002, 18:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS
ΦΙΛΕ SERPENTPAN

LES

***Παντως,για μενα,ο Ιησους,δεν εχει καμμια απολυτως σχεση με τους βανδαλισμους των εβραιοχριστιανων,σε βαρος του Ελληνισμου.
Καποιοι,εφτιαξαν,το θρησκευμα αυτο,που ομως μπορω να πω πως,το καλο που εκανε,ειναι πολυ λιγωτερο,απο το κακο..***

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ, ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ...

Edited by - ATLAS on 12/11/2002 18:54:06

Edited by - ATLAS on 12/11/2002 22:15:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2002, 00:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Φιλε Φωτιε,νομιζω πως τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι.
Πως ξερεις οτι ο Ιησους δοκιμαζει τον πλουσιο νεο με την φραση αυτη,και οχι οταν του προτεινει να εγκαταλειψει τα υπαρχοντα του και να τον ακολουθησει,παρακατω?
Και μηπως με την φραση αυτη-που για μενα ειναι πολυ σημαντικη,γιατι δειχνει την πραγματικη αληθεια σχετικα με τον ιδιο-ομιλει για το ποιος πραγματικα ειναι?
Εξαλλου,μονον Αυτος ηξερε ποιος πραγματι ηταν και με ΤΙ ηρθε σε συντονισμο και που μεσω του Οργανισμου Του εκδηλωθηκε στον φυσικο κοσμο και την Ανθρωποτητα.
Ισως λοιπον-σε συνδυασμο με αυτο που ειπε στους ακροατες του,οτι δηλ. αν εχουν 'πιστη',θα μπορεσουν να κανουν περισσοτερα και απο τον ιδιο-ο Ιησους δεν ηθελε να τον κανουν θεο.Ισως ηταν αυτο που διατεινεται η BLAVATSKY και η θεοσοφια,που δεν θα επαναλαβω εδω,γιατι καθε ενδιαφερομενος μπορει να δει.
Και ισως ο Ιησους να αποτελει μια εξαιρετικα τραγικη μορφη,γιατι ενω-παντα κατα την ταπεινη μου αποψη-ηρθε για να εξισορροπισει Καρμικα σε Κοσμικο επιπεδο,στο ανθρωπινο επιπεδο ηρθε για να δειξει την οδο για την θεωση-Εποπτεια,για τον καθενα,ανακοινωνοντας φανερα το σημαντικωτερο κλειδι της Ανελιξης,δηλ.την Συναισθηματικη Νοημοσυνη και την πνευματικη λειτουργια της Αγαπης,αποκρυφιστικα και μυστικιστικα.
Και φιλε Ατλα,οι απατεωνες που 'βιαστηκαν'να Τον θεοποιησουν,να Τον απομακρυνουν απο τον κοινον ανθρωπο ,απομακρυνοντας τον σαν 'θεο'κι οχι σαν καποιον απο αυτους,που βλεποντας Τον θα μπορουσαν ακολουθωντας το μονοπατι Του να ενωθουν με τον Ουρανο,οπως ονειρευονταν απο αρχης ολοι οι Μυστικιστες,και μετουσιωνομενοι σιγα-σιγα,να φερουν τον Ουρανο στην Γη,και αφου Τον απομακρυναν,εγιναν οι ιδιοι,το Ιερατειο,ενας διαμεσος που 'μεταφραζε' -κατα το συμφερον-υποτιθεμενες Βουλησεις του,στην πραγματικοτητα ενας τοιχος,που εμποδιζε την ανελιξη-εξελιξη του κοινου ανθρωπου-ΠΟΥ ΕΚΕΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!-ΚΑΙ ΕΓΙΝΑΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΤΥΡΡΑΝΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΜΕΣΟΥ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ,ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗ ΣΕ ΕΝΑ ΘΟΛΟ ΚΑΙ ΑΣΑΦΕΣ ΜΕΛΛΟΝ,ΑΦΟΥ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ,ΕΦΕΡΑΝ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΣΤΗ ΓΗ,ΓΙΝΟΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΒΡΥΚΟΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΚΑΤΑΤΡΩΓΟΥΝ ΤΗΝ ΣΑΡΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ.
Γνωριζεις μεγαλυτερη απατη στην Ιστορια?

serpentpanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2002, 09:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλημέρα σε όλους

Πράγματι καλή χειμωνιάτική μέρα.

ΕΡΩΤΗΣΗ:
Μήπως έχουμε εξαντλήσει το Βασικό Θέμα και ανοίγουμε άλλα μονοπάτια;
(αρμόδιος πιστεύω πως είναι ο Ντιξ και του πετάω το μπαλάκι )

Παρόλα αυτά συνεχίζεται η συζήτηση με ενδιαφέροντα σημεία.

Φίλε Ελέφαντα (εμμμ…Άτλαντα )
Προσωπικά πιστεύω πως η Εκδήλωση του Θεού (της μιας απόλυτης Αλήθειας, πέρα σίγουρα από τους ορισμούς μας) δεν περιορίζεται ούτε από τον Γαλαξία, ούτε από τον Πλανήτη, ούτε από μια Ιδεολογία, ούτε από τον άνθρωπο!
Εδώ Φίλε μου Άτλαντα δεν έχουμε κατανοήσει ακόμα την Ενσάρκωση του Λόγου στον δικό μας Πλανήτη και ας έχει περάσει μια Κοσμική Περίοδος (2000 χρόνια).
Δυσκολευόμαστε με την Νομοτέλεια που διέπει την δική μας Ψυχή και την ενσυνείδητη εκδήλωση του Πνεύματός μας, πόσο βέβαια να έχουμε ξεκάθαρη γνώμη για την Εκδήλωση του Λόγου σε άλλους Πλανήτες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ο Ορισμός του Θεού δεν είναι κάτι απλό για να το έχουμε στο τσεπάκι μας και να το μοιράζουμε σαν κάρτα!
ΠΡΩΤΑ-ΠΡΩΤΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΤΕΧΟΥΜΕ!!!!! !!!!!!!

Αναφέρεσαι πως:

Α)ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ...ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ:
Θεός: (ΠΑΡ'ΑΡΧΑΙΟΙΣ) ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΟΝ,ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ,ΚΥΡΙΑΡΧΟΝ
ΤΗΣ ΦΥΣΕΩΣ...

Λες και αυτό τα εξηγεί όλα!
Μα αν είναι έτσι, η Ανθρωπότητα υπολείπεται μόνο γενετικά για να «Θεοποιηθεί»!!!

Α.Ήδη μέσω της τεχνολογίας κατέχουμε «Υπερφυσικές Δυνάμεις» πετάμε, επικοινωνούμε με όλο τον πλανήτη, κινούμαστε στις θαλάσσιες αβύσσους, επιβιώνουμε σε θανατηφόρα περιβάλλοντα, ταξιδεύουμε στο διάστημα!

Β.«Κυριαρχούμε στην Φύση» όχι απόλυτα αλλά έχουμε «υποτάξει» ήδη το Πλανήτη στις επιθυμίες μας και συνεχώς ασκούμε όλο και πιο ασφυκτικό έλεγχο!

Γ. Άρα μας απομένει η «Αθανασία», που θα πάει εξελίσσεται ραγδαία η γενετική!
Ακόμα και αν μεταφέρεται η συνείδηση κάποιου σε νέο κλωλοποιημένο σώμα, τότε αυτός είναι ΘΕΟΣ;

Καταλαβαίνεις γιατί επιμένω πως είναι εγωκεντρική τοποθέτηση και ότι έχουμε «μικρή εικόνα» για τον Θεό;
Δεν είναι κρίση, αλλά διαπίστωση!

Καμία αντίρρηση πως η ρήση μπορεί να ειπώθηκε από σοφό της Αρχαιότητας.
Και λοιπόν, μήπως έχει το «Αλάθητο;»
Μήπως αυτός κατέχει όλη την Αλήθεια και εμείς πρέπει να κλείσουμε μάτια, αυτιά και στόμα;
Φίλε ας μη καταλήξουμε σαν κάποιους παλιούς αριστερούς που ότι γίνονταν πίσω από το «Σιδηρούν Παραπέτασμα» ήταν αυτόματα σωστό και δίκαιο!

Πιστεύω πως καμία θεώρηση περί Θεού δεν αγγίζει ακόμα την Απόλυτη Αλήθεια.
Μπορεί να την περιγράφει επιφανειακά, αλλά έχουμε ακόμη δρόμο!
Με αυτή την θέση θεωρώ «Στρουθοκαμηλισμό» την απόλυτη αποδοχή δοξασιών της Αρχαιότητας και την απόρριψη κάθε νέας Ιδέας, συνειδητοποίησης στο πέρασμα χιλιάδων χρόνων!

Τώρα βέβαια είναι δικαίωμα του καθενός να πιστεύει πως ο Χρόνος «Σταμάτησε» με τον εκφυλισμό του Αρχαιοελληνικού Πνεύματος, αλλά συγνώμη αυτό αντιβαίνει και με την Ελληνική θεώρηση του Κόσμου, και είναι «ύβρη» προς την Δημιουργία!

Φίλοι μου, δεν ξανα-ανακαλύψατε «χαμένο θησαυρό», εκατομμύρια μελετητές προηγήθηκαν! Κάποιοι ίσως σοφότεροι από όλους μας!
Το να πετάτε και να απορρίπτετε αιώνες του Ανθρώπινου Πολιτισμού σίγουρα δεν σας τιμά!
Όπως είδες κατάφερα και το…κόλλησα με το Θέμα μας !!

Με Σεβασμό και Αγάπη Φώτης (παχύς μεν αλλά όχι «Ελέφαντας»! )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2002, 13:07:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
Συμφωνώ με πάρα πολλά απόσα γράφεις φίλτατε Φώτιε αλλά πρέπει να σου επισημάνω ότι απέχουν πολύ από τη χριστιανική διδασκαλία. Μιλάς για Ερευνα και δρόμο προς την Τελειότητα, μιλάς για ανακύκλωση των ψυχών και παλιγγενεσία... Αυτά φίλτατε ταιριάζουν στην Ελληνική Κοσμοθεώρηση. Είναι απολύτως ΞΕΝΑ προς τον Εβραιοχριστιανισμό. Με όρους χριστιανικούς είσαι κακόδοξος αιρετικός!

Το χριστιανικό μοντέλο το έχω μελετήσει πολύ. Είναι γραμμικό δεν έχει κύκλους. Ο Γιαχβέ δημιούργησε τον κόσμο την αρχή και θα κρίνει τους πάντες στο τέλος. Η κίνηση του χρόνου είναι από την αρχή προς το τέλος και δεν ανακυκλώνεται. Η λογική του είναι σωτηριολογική δηλ. ο Γιαχβέ θα σε σώσει (αν ξέρεις από τι πες μου κι εμένα) γιατί είσαι αδύναμος και ατελής. Δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ σημασία πόσο προσπαθείς να τελειοποιηθείς, θα είσαι για ΠΑΝΤΑ αμαρτωλός. Αν ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙΣ τον Γιαχβέ και τον χρισμένο γιό του Ραββίνο Γιεζούα τότε αυτοί θα σε σώσουν. Αλλιώς θα καταστραφείς (ότι κι αν σημαίνει αυτό).

Στα περισσότερα απόσα γράφεις συμφωνώ, αλλά δεν έχουν έρεισμα στις Εβραιοχριστιανικές Γραφές. Είναι δικές σου προσαρμογές συναισθηματικής και όχι θεολογικής η φιλοσοφικής αξίας.

>Δεν θέλω να σε «συγκινήσω» αλλά θα πρέπει να αναγνωρίσουμε πως
>προσεγγίζει ο καθένας μας την Αλήθεια από το δικό του Μονοπάτι Ζωής
>και με τα δικά του μάτια (ή τους δικούς του φακούς)!

Συμφωνώ απολύτως. Αυτό σημαίνει όμως ότι "η οδός και η Αλήθεια και η Ζωή" δεν είναι για ΟΛΟΥΣ ο Γιεζούα. Πράγμα που απέτυχε να το επισημάνει στη διδασκαλία του. Άρα η διδασκαλία του δεν είναι καθολική αλλά μερική.

>Είναι σοφιστεία ο τρόπος που δημιουργείς νοηματικές ομοιότητες
>μεταξύ Ναζισμού και Χριστιανισμού.

Είναι απολύτως λογική η αναλογία που θέτω. Αν σε ενοχλεί μπορούμε να σταματούμε να το συζητάμε. Εγώ πάντως είμαι απολύτως πεπεισμένος για την ομοιότητα. Δεν επιμένω να σε πείσω. Ας δηλώσουμε μη-συμφωνία και να μείνει καθένας με τις αντιλήψεις του.

>Μην μπερδεύεσαι, ο Χριστιανισμός δίνει Ελπίδα σε ΟΛΟΥΣ τους ανθρώπους. Ακόμα και ένα παιδί με «ειδικές ανάγκες» έχει όχι μόνο την ελπίδα αλλά και το Δικαίωμα να ενωθεί με τον Λόγο και να Εκδηλωθεί με Τελειότητα!

Ε όχι δα! Στους μη-χριστιανούς, στους ομοφυλόφιλους, στα ανύπαντρα ζευγάρια π.χ. δίνει ακριβώς την ίδια ελπίδα που έδινε κι ο Ναζισμός! Θάνατο, τιμωρίες και απειλές.

Σχετικά με τους ανάπηρους σημείωσε την "ισότητα" τους στις Εβραϊκές Γραφές:

"Όποιος από το σπέρμα σου έχει αναπηρία να μην πλησιάσει για να προσφέρει τον άρτον του Θεού, γιατί όποιος είναι ανάπηρος δεν πρέπει να πλησιάζει (το Θεό). Άνθρωπος τυφλός ή χωλός ή κολοβομύτης ή όποιος έχει κάτι περιττό, ή άνθρωπος με συντριμμένο χέρι ή συντριμμένο πόδι ή αν έχει καμπούρα ή αν είναι πολύ αδύνατος ή αν έχει βλάβη στα μάτια ή ψώρα ή λειχήνα ή είναι εσπασμένος, κανένας άνθρωπος από τη γενιά του Ααρών του ιερέα ο οποίος θα έχει αναπηρία δε θα πλησιάσει να προσφέρει ολοκάυτωμα στον Γιαχβέ, επειδή είναι ανάπηρος. Ούτε θα πλησιάσει να προσφέρει τον άρτον του Θεού. Επιτρέπεται να τρώει από τον άγιον άρτον του Θεού αλλά δεν θα μπαίνει στο ιερό ούτε θα πλησιάζει στο θυσιαστήριο αφού έχει αναπηρία για να μη βεβηλώσει το αγιαστήριο μου διότι εγώ είμαι ο Γιαχβέ που αγιάζω τα πάντα." (Λευιτ. κα' 17-23)

>Ξέρεις πόσες «ομοιότητες» μπορώ να βρω σε σύγκριση του Ναζισμού με
>το Αρχαίο Ελληνικό Πνεύμα, που το λατρεύουν εξάλλου οι Γερμανοί;

Μπορεί να βρεις πολλές αλλά το Αρχαίο Ελληνικό Πνεύμα είναι ένα συνοθύλευμα ανθρώπων φιλοσόφων επιστημόνων καλλιτεχνών και θρησκευτών που έζησαν και δημιούργησαν 1000 χρόνια. Θα ήταν παράξενο αν δεν έβρισκες. Δεν διεκδηκεί όμως ρόλο "αποκάλυψης της Αλήθειας" κι ούτε συγκρίνεται η επιστήμη της Φιλοσοφίας με την διδασκαλία του υποτιθέμενου "χρισμένου γιου του ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ ΘΕΟΥ".

>«Δεν υπάρχει Άνδρας ή Γυναίκα, Ελεύθερος ή Δούλος, Έλληνας,
>Ιουδαίος, Ρωμαίος ή Βάρβαρος, αλλά όλοι τέκνα του Ίδιου Θεού»
>(αν θες να το βρω να το παραθέσω αυτούσιο)

Δεν το θυμάσαι ακριβώς το εδάφιο, φίλτατε Φώτιε, και το σπουδαίο είναι ότι δεν θυμάσαι πως είναι εδάφιο της επιστολής του Παύλου προς Γαλάτας κι όχι λόγια του Γιεζούα του χρισμένου. Στο παραθέτω για φρεσκάρισμα:

"Διότι όλοι είστε γιοί του Θεού (σημ. του Γιαχβέ) επειδή πιστεύετε στον Ιησού Χριστό. Επειδή όσοι βαφτιστήκατε στον Χριστό, ντυθήκατε τον Χριστό. Δεν υπάρχει πλέον ούτε Ιουδαίος ούτε Έλληνας, ούτε δούλος ούτε ελεύθερος, ούτε άντρας ούτε γυναίκα γιατί όλοι εσείς είστε ένας εν Χριστώ Ιησού. Εφόσον είστε του Χριστού είστε σπέρμα του Αβραάμ και κατα την επαγγελία κληρονόμοι." (Γαλ. γ' 26-29)

Απότι βλέπεις είναι σαφές ότι ο Παύλος δεν είναι κατά της δουλείας της εποχής του. Απλώς σημειώνει ότι ο Γιαχβέ, δεν κάνει διακρίσεις ανάμεσα στους ΠΙΣΤΟΥΣ του παρά διακρίνει ΜΟΝΟΝ πιστούς από άπιστους.

>Ο Άνθρωπος διαχωρισμένος (ασυνείδητος) από την Θεότητα, έχει
>διανύσει μια εκπληκτική Πορεία εμπειρίωσης του «ΚΑΡΠΟΥ του ΚΑΛΟΥ και
>του ΚΑΚΟΥ». Πορεία Πόνου και Θανάτου.

Το λες εσύ και απαιτείς γι αυτό ΠΙΣΤΗ. Θα σε παρακαλούσα να μην προσπαθείς μαζί μου μ' αυτόν τον τρόπο. Εγώ χρειάζομαι επιχειρήματα και παρατηρήσεις. Οι θεωρίες καλές αλλά δεν με ενδιαφέρουν αν δεν τεκμαίρονται.

>Αν ο Άνθρωπος ΔΕΝ επανασυνδεθεί συνειδητά με τον Θεό δεν έχει
>Ελπίδα Αποκατάστασης! Δεν είναι «Τιμωρία» αλλά Νομοτέλεια.

Αν ο Κόσμος λειτουργεί Νομοτελειακά (όπως φυσικά περιέγραψαν οι Έλληνες κι όχι οι Εβραιοχριστιανοί) τότε τι χρειάζεται η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ του Γιαχβέ; Τι ρόλο ακριβώς παίζει; Αμφισβητείς εσύ δηλαδή το εδάφιο που παρέθεσα στο οποίο ο Γιαχβέ ξεκαθαρίζει "μήπως δεν είναι δικαίωμά μου να διαχειρίζομαι όπως θέλω όσα μου ανήκουν;".

>Τώρα να ξεκαθαρίσω πως αποδέχομαι την «Επανακύκλιση του
>Πνεύματος» (Μετενσάρκωση) καθώς δίχως αυτήν ο Χριστιανισμός είναι
>Παράλογος και Αδιέξοδος.

Ο Χριστιανισμός είναι παράλογος κι αδιέξοδος και δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με την Παλιγγεννεσία-Μετενσάρκωση όπως το λες εσύ. Οι νεκροί πεθαίνουν και ανασταίνονται ΜΙΑ ΦΟΡΑ και ζουν για πάντα. Αυτή είναι η διδασκαλία του κι αν θες επιτέλους μελέτησε γιατί δεν μπορώ να συζητάω για το Χριστιανισμό με κάποιον που δεν είναι Χριστιανός αλλά μεταφέρει ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ διδασκαλίες στο Χριστιανισμό και φτιάχνει ένα τελείως δικό του δόγμα. Αν είναι έτσι να λέω κι εγώ ότι είμαι Χριστιανός και ότι δεν γουστάρω τον Γιεζούα αλλά τον Ηράκλειτο που είναι ο ΜΟΝΟΣ Χρισμένος Φιλόσοφος κι άλλες τέτοιες ασυναρτησίες. Αν θες να μιλάς για τον Χριστιανισμό μείνε στις διδασκαλίες των Γραφών του και μην μου λες φίλτατε ό,τι νάναι γιατί έτσι κουβέντα δε γίνεται.

>>Για ποια συγχώρεση μιλάς λοιπόν; Πώς μπορείς να συνδυάζεις τη Νομοτέλεια με τη Συγχώρεση;
>>Αν είναι ανάγκη να έρχονται τα σκάνδαλα, ποιος δημιούργησε αυτή την ανάγκη; Γιατί θα τιμωρηθεί
>>ή θα συγχωρηθεί κάποιος που ούτε καν είναι σε θέση να κατευθύνει τα βήματά του;
>>Παρακαλώ για μια απάντηση σαφή όχι γενικολογίες.

>Πιστεύω πως πήρα "σαφή" θέση.

Εγώ προσωπικά δεν κατάλαβα ΚΑΜΙΑ θέση ούτε σαφή ούτε ασαφή. Αν δεν πιστεύεις στα όσα γράφουν οι Εβραιοχριστιανικές Γραφές και τα οποία σου παραθέτω αυτούσια, καλύτερα να το ξεκαθαρίσεις για να μην κάθομαι να γράφω εδάφια σαν κορόιδο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2002, 14:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS

ΦΙΛΕ ΦΩΤΙΕ:

ΛΕΣ:
***Ο Ορισμός του Θεού δεν είναι κάτι απλό για να το έχουμε στο τσεπάκι μας και να το μοιράζουμε σαν κάρτα!***

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΟΠΩΣ Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΟΝ "ΕΠΕΞΗΓΕΙ" ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ...

Α Λ Λ Α...ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ ΤΗΣ ΛΕΞΕΩΣ ΘΕΟΣ...ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ...
ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑΝ ΓΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ!!!

ΕΜΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΑΝΟΟΥΜΕ ΟΣΟ ΘΕΛΟΥΜΕ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΙΛΑΜΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΝΝΟΙΟΑΣ ΘΕΟΣ...

ΛΕΣ:

***Μα αν είναι έτσι, η Ανθρωπότητα υπολείπεται μόνο γενετικά για να «Θεοποιηθεί»!!!***

ΛΑΘΟΣ...ΞΕΧΝΑΣ ΚΑΤΙ ΒΑΣΙΚΟ...ΤΗΝ ΑΡΕΤΗ...
ΚΑΙ "ΤΟ ΚΑΤ'ΑΡΕΤΗΝ ΖΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑ ΦΥΣΙΝ ΖΗΝ".
ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΡΑΣΗ, ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΩΣΗ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΙΝΟΥΜΑΣΤΕ ΑΝΤΙΘΕΤΑ...

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΗΡΩΟΠΟΙΗΣΗ-ΗΜΙΘΕΩΣΗ-ΘΕΩΣΗ ΠΕΡΝΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΝΑΡΕΤΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΑΡΕΤΑ ΕΡΓΑ...ΟΧΙ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΛΟΓΙΑ...
ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΟΦΕΛΟΣ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ "ΟΠΑΔΟΥΣ", "ΦΙΛΟΥΣ" ΚΑΙ "ΠΙΣΤΟΥΣ"...

ΛΕΣ:
***.«Κυριαρχούμε στην Φύση» όχι απόλυτα αλλά έχουμε «υποτάξει» ήδη το Πλανήτη στις επιθυμίες μας και συνεχώς ασκούμε όλο και πιο ασφυκτικό έλεγχο! ***

OYTE KATA ΔΙΑΝΟΙΑ...ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΦΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ;;;
ΣΟΥ ΘΥΜΙΖΩ ΛΟΓΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΟΣ:
***H (ΦΥΣΙΚΗ) ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΠΙΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΑΠ'ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ, ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΑΠ'ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΟΥΜΕ.***

ΕΔΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΩΝ ΠΛΑΝΗΤΩΝ ΠΟΣΕΙΔΩΝΟΣ ΚΑΙ ΟΥΡΑΝΟΥ...

ΠΟΣΟ ΛΕΣ ΑΠΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΑΣΤΡΩΝ;;;
ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΑΣ ΗΛΙΟΥ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ;;;


ΛΕΣ:
***Καμία αντίρρηση πως η ρήση μπορεί να ειπώθηκε από σοφό της Αρχαιότητας.Και λοιπόν, μήπως έχει το «Αλάθητο;»***

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΑΘΗΤΟ...ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥ...

Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΘΕΟ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ...ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΩ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΜΟΥ "ΚΑΘΕΤΑΙ" ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΜΟΝΟ ΕΑΝ:

Α) ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ...

Β) ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΛΛΑΧΤΕΙ ΣΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ...

Γ) ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΠΕΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ Σ'ΑΥΤΟ, ΓΙΑΤΙ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΟΠΩΣ ΗΘΕΛΕ ΕΞ'ΑΡΧΗΣ...ΤΟ ΝΑ ΕΠΕΜΒΑΙΝΕΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ "ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ"...

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ,ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ:

ΕΙΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΤΕ ΟΧΙ, EMAΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ...ΧΑΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΤΟΥ...

ΚΑΙ ΘΥΜΙΖΩ:ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ YΠAΡXEI *Ι Ε Ρ Α Ρ Χ Ι Α*...ΣΤΗΝ ΓΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΜΥΡΜΗΓΚΙΑ ΚΑΙ ΕΛΕΦΑΝΤΕΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ 10.000.000 ΑΛΛΑ ΕΙΔΗ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΑ ΜΟΝΑ ΝΟΗΜΟΝΑ ΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΗ...

ΤΑ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΟΤΙ ΕΞΕΛΙΣΣΟΥΝ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΣ, ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΝΟΗΣΗΣ...ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΠΙΚΕΣ ΔΙΑΛΕΚΤΟΥΣ!!!

ΕΓΩ (ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ) ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΤΟ ΔΕΛΦΙΝΙ ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΟΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ...ΑΝΤΙΘΕΤΑ...ΑΥΤΟ ΖΕΙ "ΚΑΤ'ΑΡΕΤΗΝ" ΚΑΙ "ΚΑΤΑ ΦΥΣΙΝ"...

ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ...

ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΕΝΟΣ ΑΣΤΡΟΥ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2002, 18:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλησπέρα σας

Ευτυχώς είναι πολλά όσα συζητάμε και δυστυχώς λίγος ο χρόνος.
Θα προσπαθήσω λοιπόν όσο πιο μεστά να παρώ θέση.

Φίλε Serpentpan αναφέρεις κάποιες από τις Εξουσίες του Ιησού Χριστού αλλά, πιστεύω, πως τον προσεγγίζεις συναισθηματικά. (τι σημαίνει Συναισθηματική Νοημοσύνη;)
Συγνώμη αν έθεσα διαφορετική τοποθέτηση στην ερώτησή σου, αλλά δεν σημαίνει πως αν φανταζόμαστε κάτι, τότε έτσι και είναι. Αν πρόσεξες σου ανέπτυξα δύο λόγους σχετικά με την ερώτηση του Ιησού προς τον πλούσιο νέο.
Τον Ιησού Χριστό τον αναγνωρίζω ως Θεάνθρωπο, καθώς έτσι Εκδηλώθηκε!

Λες
Και μηπως με την φραση αυτη-που για μενα ειναι πολυ σημαντικη,γιατι δειχνει την πραγματικη αληθεια σχετικα με τον ιδιο-ομιλει για το ποιος πραγματικα ειναι?
Εξαλλου,μονον Αυτος ηξερε ποιος πραγματι ηταν και με ΤΙ ηρθε σε συντονισμο και που μεσω του Οργανισμου Του εκδηλωθηκε στον φυσικο κοσμο και την Ανθρωποτητα

και παρουσιάζεις (σχεδόν) μια κρυφή-μυστική Ταυτότητα του Ιησού.
Διαφωνώ!
Ο Ιησούς μίλησε ξεκάθαρα για το ποιος είναι και στα τρία χρόνια του Δημόσιου Έργου Του φανέρωσε σταδιακά τις Εξουσίες Του αποκαλύπτοντας την Θεότητά Του βήμα με βήμα!
Δεν είναι περίεργο, να κρέμεσαι από μια Του ερώτηση και να μην δέχεσαι όλα όσα ο ίδιος είπε για τον Εαυτό Του!
Εξάλλου δεν τον Θεοποίησε κανείς. Εκδήλωση του Λόγου Θεού στην Γη ήταν.
Τώρα Φίλε μου αν προτιμάς την άποψη της Μπλαβάτσκυ για Αυτόν από όσα ο Ίδιος εκδήλωσε, τι να πω, δικαίωμά σου.

Καλό είναι όμως να ξεκαθαρίσουμε ένα σημείο. Ο Ιησούς Χριστός εκδηλώθηκε Απόλυτα.
Αυτό είναι κάτι που πολλοί δεν το χωράνε. Δυσκολεύονται!
Οι περισσότεροι βέβαια παρανοήσανε ή αξιοποίησαν την Διδασκαλία Του σύμφωνα με πρόσγειες επιθυμίες δόξας, κυριαρχίας κλπ.
Αλλά παραμένει η επιλογή σε όσους μελετούν την Ζωή και το Έργο Του.

Ή ο Ιησούς Χριστός ήταν (και είναι) αυτό που είπε για τον Εαυτό Του, ή είπε ψέματα.
(παρανοϊκός, καιροσκόπος, ανόητος ή ότι άλλο προτιμάς!).
Φίλε μου δεν υπάρχει ΜΕΣΗ ΛΥΣΗ.
Ευτυχώς δηλαδή, που να μιλούσε και με χρησμούς!!!

Συμφωνώ βέβαια με την θέση για την χρησιμοποίηση μέσα από τα κατεστημένα εξουσίας.
Σημαντική προσπάθεια είχε γίνει και την εποχή της Θεοδώρας όταν το Δόγμα του Μονοφυσιτισμού ήταν σε έξαρση.

Φίλε Άτλαντα παίρνεις στα σοβαρά τα χαριτολογήματα που πρόβαλλα ως «επιχειρήματα» για να σου δείξω το παράλογο του Ορισμού σου;

Ναι συμφωνώ για τον Δρόμο της Αρετής. Και για τον Δρόμο της Προσφοράς.
Έχεις δίκαιο δεν υπάρχει Αρετή δίχως Αγάπη-Προσφορά και Προσφορά δίχως Αρετή!

Προσωπικά δεν με αφορούν οι «δημιουργοί της Έννοιας» Θεός. Αν δεν είναι ο Ίδιος ο Θεός είναι περιορισμένη.
Ακόμα και όταν εκφράζεται ως έννοια και πάλι περιορίζεται!
Δεν ΠΑΡΑΝΟΟΥΜΕ…ΕΡΕΥΝΟΥΜΕ {

Λες: Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΘΕΟ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ...ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΩ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΜΟΥ "ΚΑΘΕΤΑΙ" ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...
Κάτσε βρε Φίλε σου «κάθεται» η Δημιουργία από…πολλούς Θεούς;
Είσαι κατά-πληκτικός!
Θέτεις μάλιστα και Όρους στην Εκδήλωση του Θεού για να Τον προσεγγίσεις!!!!!!!!
Δεν πειράζει μην το κουράζεις. Άστονα στην Μοναξιά Του !

Όσο για τα δελφίνια δεν φαίνεται να δοκίμασαν ακόμα «τον Καρπό της Γνώσης του Καλού και του Κακού» γιαυτό δεν έχουν και τον πειρασμό ή την δυνατότητα για να πράξουν έξω από την «Φύση» τους.
Και ο σκύλος μου ακολουθεί την "Αρετή της Φύσης" του.
Όταν (και εάν) θα έχουμε την δυνατότητα να αναπτύξουμε διάλογο με τα δελφίνια θα μάθουμε την αλήθεια.

Φίλε Ερμοκράτη με ξάφνιασες πάλι

Εκεί που έδειξες ειλικρινή διάθεση για διάλογο, ξαναγύρισες γρήγορα στην αγαπημένη σου «άμυνα», την υποτίμηση του συνομιλητή σου!
Ενδιαφέρον!
Το συνηθίζεις ή είναι αντανακλαστική αντίδραση όταν σε ενοχλούν τα επιχειρήματα των άλλων;
Η τακτική σου, να χαρακτηρίζεις τα λεγόμενά μου με προσδιορισμούς που σε «βολεύουν», για να μειώσεις την αξία τους, δεν με βρίσκει σύμφωνο.

Ας είναι, πορευόμαστε και έτσι!

Συμφωνώ με πάρα πολλά απόσα γράφεις φίλτατε Φώτιε αλλά πρέπει να σου επισημάνω ότι απέχουν πολύ από τη χριστιανική διδασκαλία. Μιλάς για Ερευνα και δρόμο προς την Τελειότητα, μιλάς για ανακύκλωση των ψυχών και παλιγγενεσία... Αυτά φίλτατε ταιριάζουν στην Ελληνική Κοσμοθεώρηση. Είναι απολύτως ΞΕΝΑ προς τον Εβραιοχριστιανισμό. Με όρους χριστιανικούς είσαι κακόδοξος αιρετικός!


Φίλε μου το «Ερευνάτε τας Γραφάς», το «Πίστευε και μη, Ερεύνα» και το «γίνεσθε Τέλειοι όπως Τέλειος είναι ο Πατέρας στους Ουρανούς» δεν σου λέει τίποτα;
Πως είναι δυνατόν να έχεις τόσο Επιλεκτική Μνήμη για τις Γραφές;

Δεν μίλησα για «ανακύκλωση ψυχών» , αλλά για Επανακύκλιση του Πνεύματος που ήταν αποδεκτή πίστη ως την 3η Οικ. Σύνοδο όπου αποκλείσθηκε καθώς «χαλούσε» την συνταγή της Θεοδώρας για τον Μονοφυσιτισμό. (θα αναφερθώ παρακάτω).

Φίλε μου, είμαι Έλληνας και Χριστιανός, εσύ που έχεις πρόβλημα;
Γιατί «παπαγαλίζεις» συνεχώς περί «Εβραιοχριστιανισμού»;
Είσαι υποχρεωμένος να με δεχτείς ως είμαι! Ξεκόλλα λοιπόν!

Λες:
χριστιανισμός είναι παράλογος κι αδιέξοδος και δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με την Παλιγγεννεσία-Μετενσάρκωση όπως το λες εσύ. Οι νεκροί πεθαίνουν και ανασταίνονται ΜΙΑ ΦΟΡΑ και ζουν για πάντα.

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν.

Είναι ξεκάθαρη στην Κ. Διαθήκη η ταύτιση του Προφήτη Ηλία με τον Πρόδρομο Ιωάννη.
Τα σημεία είναι πολλά και θα αναφέρω τα σημαντικότερα:

Οι μαθητές ρώτησαν: Δάσκαλε οι Γραφές λένε πριν από Εσένα θα έλθει ο Ηλίας (Ματθ.ΙΖ΄10) και ο Ιησούς τους λέει μιλώντας για τον Ιωάννη:
«Ούτως γαρ έστι ο περί ου γέγραπται: Εγώ αποστέλλω τον Άγγελόν Μου, προ προσώπου Σου… και ει θέλετε δέξασθαι, αυτός έστιν Ηλίας ο μέλλων έρχεσθαι…» (ΜΑτθ. ΙΑ΄10-14)

«Ηλίας μεν έρχεται πρώτον και αποκαταστήσει πάντα. Λέγω δε υμίν ότι Ηλίας ήδη ήλθε, και ουκ επέγνωσαν αυτόν, αλλ’ εποίησαν εν αυτώ όσα ηθέλησαν…και τότε συνήκαν οι μαθηταί ότι περί Ιωάννου του Βαπτιστού είπεν αυτοίς» (ΜΑτθ.ΙΖ’ 11-13)
Επίσης σημεία που αναφέρονται στο ένα Πνεύμα Ηλία – Ιωάννη μπορείς να μελετήσεις στα:
(Μαρκ. Θ’ 12-13, Λουκ. Α’ 15-17, Ζ’ 27-28)

Φίλε μου είναι ξεκάθαρο πως επανεμφανίζεται το Πνεύμα του Ηλία σε νέο σώμα, αυτό του Ιωάννη, μετά από αιώνες.

Σε ένα άλλο σημείο εκεί που ο Ιησούς Χριστός θεραπεύει τον εκ γενετής τυφλό, ρωτούν οι Μαθητές Του: «Δάσκαλε ποιος έφταιξε αυτός ή οι γονείς του για να γεννηθεί τυφλός;»

Σε προβληματίζει καθόλου;
Το χωρίο αυτό είναι εκπληκτικό καθώς αποκαλύπτει πολλαπλά σημεία της Νομοτέλειας των συνθηκών που ένα Πνεύμα κατέρχεται στη Γη.

Έχεις δίκαιο πως η αναφορά είχε γίνει από τον Απ. Παύλο, αλλά αυτό δεν μειώνει την αξία της.
το «όλοι είστε Ένας» δε σου λέει τίποτα;
Δεν καταλύεται η ιδέα της Δουλείας από τον Χριστιανισμό;
Πες μου τι έχεις μελετήσει;
Τι σημαίνει Αγάπη, τι Έλεος, τι Συγχώρεση;
Πως είναι δυνατόν να μελετάς και να μην κατανοείς;
Η Ιδέα της Κοινοκτημοσύνης, της Αγάπης, της Προσφοράς, πως υπάρχει μαζί με την δουλεία;
Ιερουργούσαν ή όχι και οι γυναίκες και οι δούλοι, και ανεξαρτήτως αν είχαν σωματικά προβλήματα τους πρώτους χριστιανικούς χρόνους;
Μου παραθέτεις ως «απόδειξη» αρχαιοιουδαϊκές προλήψεις;
Εδώ φίλε μου περνάμε σε Νέα Κοσμική Περίοδο, λες το ανθρώπινο Πνεύμα να μην εξελίχθηκε καθόλου;

Ας ξεκαθαρίσουμε πως άλλο είναι η ανάπτυξη των Χριστιανικών Εκκλησιών στο πέρασμα των αιώνων και άλλο η Ουσία του Έργου του Λόγου στη Γη.
Ενδεδυμένες με Κοσμική Εξουσία, υπέπεσαν σε συνεχή λάθη και συγκρούσθηκαν μεταξύ τους.
Δημιουργήθηκαν «δικλείδες ασφαλείας» για τον έλεγχο των πιστών και ασκήθηκε τρομοκρατία.
Κανείς δεν αμφιβάλει για αυτό. (Μόνο οι φανατικοί. )

Φίλε μου δεν σου μιλάω γιαυτό. Δεν υπερασπίζομαι κανένα κατεστημένο.
Αν θες άκουσέ με.
Η Ουσία του Χριστιανισμού είναι η ΑΓΑΠΗ.
Όχι με την συναισθηματική εξαρτημένη λειτουργία της, αλλά ως Ουσία Θεού.
Μέσα σου, Μέσα μου, Μέσα σε κάθε άνθρωπο.
Κανείς δεν σου Την στερεί.
Ούτε καν έχει το δικαίωμα!

Αυτή η Αγάπη είναι η Οδός και η Αλήθεια και η Ζωή και για σένα και για τον ινδουιστή και για τον ομοφυλόφιλο και τους ανύπαντρους!
Η Άρνησή της, η άρνηση δηλαδή να Εκδηλώσεις και να Προσφερθείς ανεξαιρέτως με Αγάπη, δεσμεύει τον άνθρωπο και γίνεται η «κόλασή του».
Ως Θεός μόνο ως Θεός εκδηλώνεσαι.
Πες μου πως το Φαντάζεσαι;

Εγώ δε σε κρίνω, ρώτα την ψυχή σου για τις «διαφωνίες» της!
Χρήσιμος ο Νους αλλά δεν αρκεί, αν δεν Παλμοδονείται και η Καρδία τα βήματα είναι διστακτικά και περιορισμένα!

Δε μου πέφτει λόγος, και ούτε έχω το δικαίωμα να κρίνω, ή να καθορίσω πως θα Εκδηλωθεί ο Θεός από εσένα. Η Σχέση σου με τον Λόγο είναι προσωπική σου υπόθεση και δεν περιορίζεται από κατεστημένα ιδεών.

Αλλά ΣΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ !

Αναγνωρίζω τον ΕΝΑ ΕΑΥΤΟ που είμαστε.
Αυτήν την Θεία Συνείδηση που είναι τουλάχιστον η «Ανάμνηση» αυτού που ήμασταν πριν η Λήθη καλύψει την Αλήθεια.
Στα Ελληνικά η ίδια η Λέξη προσδιορίζει και αναδεικνύει την Έννοια!

Αυτό, είναι Νομοτέλεια.

Με Σεβασμό και Αγάπη Φώτης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2002, 02:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>Η τακτική σου, να χαρακτηρίζεις τα λεγόμενά μου με προσδιορισμούς που σε «βολεύουν»,
>για να μειώσεις την αξία τους, δεν με βρίσκει σύμφωνο.

Η τακτική μου είναι να απαιτώ συνέπεια σ' αυτά που λες. Δεν μπορεί να πρέπει να σου παραθέσω ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ τις Εβραιοχριστιανικές Γραφές επειδή τις ξέρεις λίγο και τις αλλοιώνεις όπου μπορείς για να βολέψουν αυτό που λες.

>Φίλε μου το «Ερευνάτε τας Γραφάς», το «Πίστευε και μη, Ερεύνα» και το «γίνεσθε Τέλειοι
>όπως Τέλειος είναι ο Πατέρας στους Ουρανούς»
δεν σου λέει τίποτα;

Ορίστε πως με δουλεύεις πραγματικά !! Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ εδάφιο που να λέει "Ερευνάτε τας Γραφάς" όπως έντεχνα πας να με κοροϊδέψεις. Το εδάφιο Ιωάν. ε' 39 λέει: "Εσείς ερευνάτε τις (Εβραϊκές) Γραφές επειδή πιστεύετε ότι αυτές θα σας χαρίσουν ζωή αιώνια αλλά εκείνες είναι μαρτυρία για εμένα". ΠΟΥΘΕΝΑ δεν προτρέπει στην Έρευνα.

Επίσης το "Πίστευε και μη, ερεύνα" που γράφεις με άλλο βλακώδες κόλπο, δεν είναι Ελληνικά. Ελληνικά είναι με τη σωστή έννοια της απαγόρευσης "Πίστευε και ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ". Θα έπρεπε να λέει "πιστεύων και μη, ερεύνα" για να έχει το νόημα που θα σε βόλευε.

>Δεν μίλησα για «ανακύκλωση ψυχών» , αλλά για Επανακύκλιση
>του Πνεύματος που ήταν αποδεκτή πίστη ως την 3η Οικ. Σύνοδο όπου

Ξεχώρισες τώρα την Ψυχή από το Πνεύμα; Είναι άλλο το Πνεύμα του ανθρώπου κι άλλο η Ψυχή; Βρήκες εδάφια στον Εβραιοχριστιανισμό που μιλάνε και για τρίτη υπόσταση εκτός από την Ψυχή και το Σώμα; Βλάκας ήταν ο Ραββίνος Γιεζούα όταν διδάσκει "Μη φοβάστει αυτούς που μπορούν να σκοτώσουν το σώμα σας... κτλ κτλ";

>Είναι ξεκάθαρη στην Κ. Διαθήκη η ταύτιση του Προφήτη Ηλία με τον Πρόδρομο Ιωάννη.

Αυτή η ταύτιση είναι απολύτως αντιχριστιανική. ΟΛΟΣ ο Χριστιανισμός στηρίζεται στην δοξασία ότι ο Ραββίνος Γιεζούα είναι ο ΠΡΩΤΟΣ άνθρωπος που πάτησε το θάνατο κι εσύ μου λες ότι ο πρώτος ήταν ο Ελάια ο οποίος αναστήθηκε ως Γιοχανάν. Έχεις ξεφύγει

το «όλοι είστε Ένας» δε σου λέει τίποτα;

Αγνοώ γιατί επιμένεις και μας θεωρείς όλους βλάκες και τον εαυτό σου τον ΜΟΝΟΝ που καταλαβαίνει (ό,τι σε βολεύει φυσικά). Τα εδάφια για τη δουλεία είναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ. Δεν καταδικάζεται η δουλεία και το "είστε ένας" δε σημαίνει ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΟΙΑ "είστε ίσοι". Μελέτησε και λιγάκι:

"Γιατί εμείς όλοι μέσω του ίδιου Πνεύματος, βαφτιστήκαμε και γίναμε ένα σώμα, είτε Ιουδαίοι είτε Έλληνες είτε δούλοι είτε ελεύθεροι, όλοι ποτιστήκαμε από το ίδιο Πνεύμα. Διότι το σώμα δεν είναι ένα μέλος αλλά πολλά. Εαν πει το πόδι 'επειδή δεν είμαι χέρι δεν ανήκω στο σώμα' μήπως γι αυτό δεν είναι μέρος του σώματος; Εαν πει το αυτί 'επειδή δεν αξίζω όσο το μάτι δεν ανήκω στο σώμα' μήπως γι αυτό τάχα δεν ανήκει στο σώμα; Αν όλο το σώμα ήταν μάτια πως θα ακούγαμε; Αν ήταν μόνο ακοή πως θα μυρίζαμε; Αλλά ο Θεός (σημ. Γιαχβέ) έβαλε όλα τα μέλη στο σώμα όπως θέλησε. Αν όμως όλα ήταν ένα μέλος που θα ήταν το σώμα; Αλλά τα μέλη είναι πολλά, το σώμα ένα. Και δεν μπορεί ο οφθαλμός να πει στο χέρι 'δε σε χρειάζομαι' ή το κεφάλι στα πόδια 'δεν σας χρειάζομαι'" (Κορ. ιβ' 12-21)

Με λίγα λόγια κι οι δούλοι απαραίτητοι είναι αλλά "κλήθηκες δούλος μείνε δούλος" κτλ κτλ. Κατάλαβες επιτέλους ή πρέπει να κάνω και κακά!!!

>Δεν καταλύεται η ιδέα της Δουλείας από τον Χριστιανισμό;

Ισα ίσα δικαιώνεται και της δίνεται και κοινωνικός ρόλος !

>Μου παραθέτεις ως «απόδειξη» αρχαιοιουδαϊκές προλήψεις;

Εσύ μου παραθέτεις ως "απόδειξη" τις προφητείες του Μαλαχία για τον Ηλία και δέχεσαι όλη την Εβραϊκή Γραφή αφού την παραδέχεται κι ο Γιεζούα ο χρισμένος. Όταν σε ενοχλεί γίνεται "αρχαιοιουδαϊκές προλήψεις"; Έτσι τον αντιλαμβάνεσαι τον διάλογο; Με κόλπα;

>Ενδεδυμένες με Κοσμική Εξουσία, υπέπεσαν σε συνεχή λάθη και συγκρούσθηκαν μεταξύ τους.

Απόδειξη ότι η διδασκαλία του Γιεζούα δεν ήταν και τόσο σπουδαία ώστε να υπερνικήσει την Ανθρώπινη Φύση. Ας το καταλάβεις κάποτε ότι στη θεωρία κι ο κομμουνισμός καλός ήταν. Στην πράξη απέτυχαν όλοι και την πληρώνουν πάντα τα θύματα. Σύνελθε. Και μόνο που αρνείσαι να αναγνωρίσεις αυτή την απλή αλήθεια σε κάνει συνυπεύθυνο για όλα τα εγκλήματα που έγιναν και γίνονται εξαιτίας αυτής της φανατικής άρνησης.

>Η Ουσία του Χριστιανισμού είναι η ΑΓΑΠΗ.

Η ουσία του Χριστιανισμού είναι "όποιος δεν είναι μαζί μου είναι εχθρός μου κι όποιος δεν συλλέγει μαζί μου αυτός σκορπίζει". Αν θες φίλτατε μπορείς να ξεκινήσεις τη δική σου διδασκαλία στους ανθρώπους αλλά μην προσπαθείς αυτά που εσύ πιστεύεις να τα ανακλάσεις στον Ραββίνο Γιεζούα και τον Χριστιανισμό για να κερδίσεις έτοιμους οπαδούς.

>Αυτό, είναι Νομοτέλεια.

Ακόμη περιμένω να μου απαντήσεις τι ρόλο παίζουν οι συνειδητές επιλογές του Γιαχβέ και του γιού του Γιεζούα του χρισμένου εφόσον ο Κόσμος λειτουργεί με τη Νομοτέλεια. Και που είναι η Νομοτέλεια όταν ο Γιεζούα ανασταίνει (όπως πιστεύεις εσύ) τους νεκρούς; Με Νομοτέλεια γίνονται τα κρασιά νερό; Με νομοτέλεια πολλαπλασιάζονται τα ψάρια; Λυπήσουμε βρε φίλτατε και μη με δουλεύεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2002, 10:07:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Γεια σας μετά από καιρό.

Δυστυχώς δεν γράφω για καλό αλλά για κακό (ή μάλλον "για καλό και για κακό").

Αποσπάσματα από το τελευταίο μήνυμα του "Ερμοκράτη"

quote:

...Ορίστε πως με δουλεύεις πραγματικά !! ....

....Επίσης το "Πίστευε και μη, ερεύνα" που γράφεις με άλλο βλακώδες κόλπο, δεν είναι Ελληνικά.....

....Βλάκας ήταν ο Ραββίνος Γιεζούα όταν διδάσκει "Μη φοβάστει αυτούς που μπορούν να σκοτώσουν το σώμα σας... κτλ κτλ....

....Έχεις ξεφύγει ....

....Αγνοώ γιατί επιμένεις και μας θεωρείς όλους βλάκες και τον εαυτό σου τον ΜΟΝΟΝ που καταλαβαίνει (ό,τι σε βολεύει φυσικά)....

....Κατάλαβες επιτέλους ή πρέπει να κάνω και κακά!!!....

....Στην πράξη απέτυχαν όλοι και την πληρώνουν πάντα τα θύματα. Σύνελθε.....

....Λυπήσουμε βρε φίλτατε και μη με δουλεύεις....


Κι όλα τα παραπάνω σε ένα μήνυμα !!!

Καταλαβαίνω ότι ένας τέτοιος διάλογος έχει πάθος και δύναμη. Κατανοώ ότι πολλές φορές κάποιος μπορεί να αισθάνεται αδικημένος και εξαπατημένος. Συμφωνώ ότι πολλές φορές είναι δύσκολο να υπάρχει ισορροπία μεταξύ της σάτιρας και της προσωπικής επίθεσης αλλά το "μέτρο" πρέπει να είναι σεβαστό και απόλυτο.

Μεταξύ του Άρη και της Αθηνάς ας προτιμήσουμε την Αθηνά σε αυτό το topic. Μεταξύ του Απ. Πέτρου και του Απ. Ιωάννη ας προτιμήσουμε τον Ιωάννη.

Δεν υπάρχει κάτι προσωπικό με τον "Ερμοκράτη" αλλά ο θυμός πρέπει να ελέγχεται από την φρόνηση, όπως θα έλεγαν οι αρχαίοι Έλληνες.

Ελπίζω να ηρεμήσουν τα πνεύματα, γιατί αλλιώς θα είναι καλύτερο να κλείσει αυτό το topic παρά να αρχίσουμε να καταστρέφουμε πολλά ωραία και δυνατά πράγματα που ειπωθηκαν κι από τις δύο πλευρές.

Δεν θέλω καμία απάντηση στο μήνυμά μου. Δεν θα κάνω διάλογο μέσα από το forum. Όποιος νομίζει ότι κάτι έχει να πει ας το κάνει με προσωπικό email.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2002, 11:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλημέρα φίλε Ερμοκράτη

Συγνώμη αν σε πίκρανα, αλλά καλό είναι να «καθρεπτίζεται» η συμπεριφορά σου, μήπως και προβληματιστείς.

Δεν σε «δουλεύω» φυσικά, ούτε μου περισσεύει χρόνος για να διαπληκτιζόμαστε χωρίς λόγο!

Τέλος δεν αποζητώ οπαδούς (τι να τους κάνω ) καθώς, όπως σου είπα, δεν έχω καν το δικαίωμα να καθορίσω (τι αστείο!) το πώς θα εκδηλωθεί ο Θεός μέσα από κάθε άνθρωπο!

Επί της Ουσίας λοιπόν:
Είναι βέβαια «αρχαιιουδαϊκές προλήψεις» το πώς γίνονταν η λατρεία στο Ισραήλ προς το Θεό πριν 2300+ χρόνια.
Άλλο αυτό και άλλο η Μαρτυρία του Ιησού για τον Ιωάννη.
Που μπερδεύεσαι;
Αν δεν το κατάλαβες, να επαναλάβω.
Η «Επανακύκλιση του Πνεύματος» ήταν βασική πίστη σε όλους τους Χριστιανούς μέχρι την 3η Οικ. Σύνοδο.
Άλλο είναι το ότι ο Λόγος Ιησούς Χριστός νίκησε τον Θάνατο, (Νομοτελειακά αφού Αυτός είναι η Ζωή) και άλλο η Πορεία του Ανθρώπου όπου Τελειοποιείται μέσα από συνεχείς καταβάσεις στην ύλη.
Η Μετενσάρκωση (αν το έχεις μελετήσει) δεν είναι νίκη του θανάτου αλλά δέσμευση μέσω αυτού, μέχρι ο άνθρωπος να αποκαταστήσει διαχρονικά.
Αν θες μελετάμε την Νομοτέλεια που την διέπει, αλλιώς «άλλα λόγια να αγαπιόμαστε»

Καλέ μου Φίλε, όταν μπαίνεις σε έναν πανέμορφο ανθισμένο κήπο, αναζητάς να βρεις μήπως και κρύβεται ένα σπασμένο κλαράκι;
Μπορώ να πω και εγώ, πως μεταστρέφεις τα χωρία όπως και όποτε σε βολεύουν.
Σε ενοχλεί να δώσω και εγώ την δικιά μου θέση και ερμηνεία;
Και πες μου Αγαπητέ ποια είναι η ποιο «φυσική» ερμηνεία, αυτή που συμβαδίζει με την Κύρια Διδασκαλία του Έργου του Ιησού Χριστού, αυτή που αποδεικνύεται και από τις ίδιες τις Πράξεις Του, ή η κακόπιστη και μίζερη ερμηνεία (που αρνείται το Δάσος και ψάχνει το αγκαθάκι) που αντιβαίνει σε όσα εκπληκτικά Δίδαξε και Έπραξε και σαν «πεισμωμένο παιδάκι» αντιδρά συνεχώς;

Δεν υπερασπίζομαι τον Απ. Παύλο αλλά ότι και να λέμε, άντε να κάνουμε ένα μικρό κλάσμα του Έργου που έκανε. Ρωμαίος πολίτης ήτανε (φαντάσου για αυτά που εσύ αντιδράς τα πίστευαν τότε όλοι οι Έλληνες και οι Ρωμαίοι και ακόμα πιο σκληρά) και όμως μέσα από την Πίστη του ξεπέρναγε σταδιακά τις θέσεις, τα πιστεύω του και κάθε τι που τον περιόριζε.
Αυτός Φίλε μου εκτέθηκε Παγκόσμια για 2 χιλιετίες για την προσωπική του αλληλογραφία και όμως Εργάσθηκε. Περπατώντας, δουλεύοντας και δίχως να δέχεται την ελεημοσύνη κανενός. Στο τέλος Θυσιάστηκε.
Πόσο εύκολο να τον κρίνουμε από το σαλόνι μας και με το ουίσκι μας στο χέρι !
Σκέψου εδώ μεταξύ μας συζητάμε και προκύπτουν κενά μας και λάθη, πού λοιπόν να δεχόμαστε και την κριτική εκατομμυρίων ανθρώπων και να μας έλεγχαν μετά από 1000 χρόνια για όσα έχουμε πει!

Έτσι λοιπόν στο θέμα της Ερμηνείας δεν βλέπω πουθενά να απαγορεύεται η Έρευνα και η Μελέτη. Μάλιστα οι Φαρισαίοι κατηγορούσαν τον Ιησού ως λαοπλάνο γιατί λέει «προσπαθούσε όλες του οι Πράξεις να συμβαδίζουν με τις Γραφές, για να αποδείξει πως ήταν ο Μεσσίας»!
Αν επιτρέπονταν η Μελέτη και η Έρευνα (που φαντάσου!) στο κατεχόμενο Ισραήλ τότε, ήταν δυνατόν να απαγορεύονταν στους Χριστιανούς; !!!!!
Δεν μιλάμε βέβαια για διάφορους αμόρφωτους παπάδες που προσπάθησαν με το ζόρι να «αποδείξουν» την κυριαρχία τους. Φυσικά και όλοι το καταδικάζουμε!

Πάντως για το «γίγνεσθαι Τέλειοι…» δεν βλέπω να παίρνεις θέση!
Ο Χριστιανισμός φίλε έχει περάσει πολλά στάδια και έχει πολλαπλές εκδηλώσεις.
Είναι η μοναδική Θρησκεία που έχει εκφραστεί με τόσα θρησκευτικά Δόγματα, και χιλιάδες ομολογίες και αιρέσεις.
Αυτό και μόνο αξίζει για να μας προβληματίσει!

Δεν είναι απλό ούτε εύκολο να προσεγγίσει κανείς Τέλειες Ιδέες.
Ο Χριστός ως Πρότυπο έχει τόσα «πρόσωπα» σχεδόν όσοι και οι άνθρωποι που πιστεύουν σε Αυτόν.
Σαν υπόσταση είναι Λειτουργική στην ανθρώπινη συνείδηση.
Πώς να στο πω πιο απλά!
Από την μια υπάρχουν οι «ασυνείδητες» επιλογές μας, όπου εγωκεντρικά και διαχωρισμένοι από την Θεία μας Ουσία λειτουργούμε δυσαρμονικά, δίχως να αναγνωρίζουμε στον πλησίον αυτό που στην Ουσία Είναι και προσπαθούμε να κυριαρχήσουμε, να επιβάλουμε, να δεσμεύσουμε, να υποτιμήσουμε και να κερδίσουμε υλικά οφέλη.
Από την άλλη υπάρχει η επιλογή μας να εκδηλωθούμε Συνειδητά Ενωμένοι με τον Λόγο εντός μας και να ενεργήσουμε Αγαπώντας, Συγχωρώντας, Ελεώντας, Ενώνοντας, Αποκαθιστώντας, Ελευθερώνοντας και τέλος Θυσιάζοντας τον «καλό και αγαπημένο» εαυτούλη μας !!!

Αυτό είναι Νομοτέλεια και δεν σε υποχρεώνει κανένας να την δεχτείς.
Μπορεί να επιμένεις ότι η Γη είναι επίπεδη και στο τέλος ο ωκεανός χύνεται στο κενό

Τα θέματα Πνευματικής Πορείας είναι περισσότερο Πιστής παρά Λογικής!
Εσύ πως την φαντάζεσαι την Νομοτέλεια, σαν τα τουβλάκια της Lego, που χτίζονται όμορφα με συνδυασμούς;

Από μόνο της η Χριστιανική Πίστη αποδεικνύει τον Σεβασμό στην Ελεύθερη Επιλογή του κάθε ανθρώπου. Το αν αποτυγχάνει (προσωρινά) ο άνθρωπος δεν αποδεικνύει ότι ο Χριστιανισμός είναι άτοπος.
(το 1910-μετά Διαφωτισμού- οι προεκλογικοί αγώνες γίνονταν με τραμπούκους, μαχαίρα και πυροβολισμούς!)
Φίλε μου έστω και αν ένας άνθρωπος οδηγήθηκε στην Χριστοποίηση και την Θέωση αποδεικνύεται το εφικτό της Τελειοποίησης του Ανθρώπου.

Όλα τα άλλα είναι «δικαιολογίες».

Αν μπορεί ένας, μπορούν όλοι!

Σκέψου το!

Όσο τώρα για το Τρισυπόστατο του Ανθρώπου είναι μεγάλο θέμα (δώσε μου χρόνο) και να το αναπτύξουμε στην συνέχεια!

Με Σεβασμό και Αγάπη.

ΥΓ. Φίλε θωθ προσωπικά δεν με ενοχλούν αυτές οι εκφράσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2002, 11:33:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Και επειδή μία εικόνα αξίζει όσο χίλιες λέξεις.

Αφού μπορούν αυτοί γιατί και όχι εμείς;;;


Δύσκολο αλλά όχι... απραγματοποίητο

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2002, 11:47:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
quote:

Δεν υπάρχει κάτι προσωπικό με τον "Ερμοκράτη" αλλά ο θυμός πρέπει να ελέγχεται από την φρόνηση, όπως θα έλεγαν οι αρχαίοι Έλληνες.

Αυτός ο διάλογος, Θώθ, γίνεται από την πλευρά μου με επιχειρήματα και ευπρέπεια. Στα σημεία που το όριο ξεπερνιέται κι αισθάνομαι βλάκας που συμμετέχω, το επισημαίνω. Αν έχεις υπόψη σου να μου απαγορέψεις να νοιώθω ότι με δουλεύουν, επειδή αυτό κάπως αντίκειται στους κανονισμούς του esoterica.gr, τότε παρακαλώ θύμισέ μου πάλι τον κανονισμό γιατί φαίνεται τον κατάλαβα λάθος.

Θυμό δεν έχω κανέναν. Απογοήτευση μόνον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2002, 13:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
Δε με πίκρανες, φίλτατε Φώτιε κι όσο για την συμπεριφορά μου με προβληματίζει διαρκώς. Είμαι πολύ νέος για να θεωρώ ότι τα έμαθα όλα κι ότι κατέληξα οριστικά κι αμετάκλητα στις αντιλήψεις και στις τεχνικές μου στο διάλογο.

Εφόσον λοιπόν το δικό σου μήνυμα έχει μια αίσθηση συμπερασμάτων από την κουβέντα, θα καταθέσω κι εγώ τα δικά μου για την τάξη του πράγματος και ας λήξει αυτός ο διάλογος εφόσον δεν φαίνεται να έχει περιθώρια για παραπέρα.

Ξεκαθάρισα εξ' αρχής ότι σέβομαι κάθε τρόπο, κάθε οδό, κάθε μονοπάτι που αναζητά την Αλήθεια και την έννοια του θείου. Μ' αυτή την έννοια τίποτα δεν έχω έναντι του Χριστιανισμού (ως εναλλακτική θεολογική έρευνα). Όμως υπάρχει στον Χριστιανισμό και ένα κομμάτι που εσύ αρνείσαι να αντιμετωπίσεις και που κόστισε πόνο και δάκρυα και αίμα σε πολλούς αθώους και για πολλούς αιώνες. Αυτό το κομμάτι είναι η αποκλειστική και τιμωρητική του αντίληψη.

Η διδασκαλία του Ραββίνου Γιεζούα, έτσι όπως διαφαίνεται μέσα από τις Χριστιανικές Γραφές, είναι αλλοπρόσαλλη και αντικρουόμενη διαρκώς. Αυτό είναι απολύτως λογικό γιατί - αν δεχτώ ότι το πρόσωπο υπήρξε και δίδαξε πάνω-κάτω με τον τρόπο που καταγράφεται στις Χριστιανικές Γραφές - είχε να τηρήσει λεπτότατες ισορροπίες ανάμεσα στις επαναστατικές - για το Εβραϊκό κατεστημένο - ιδέες του, τη θρησκευτική εξουσία της πατρίδας του και την στρατιωτική κατοχή των Ρωμαίων.

Λογικό είναι λοιπόν να λέει άλλα αντ' άλλων κάθε φορά. Άλλοτε λέει ότι είναι γιός του Ανθρώπου για να γλυτώσει το λιθοβολισμό, άλλοτε ζητά από τους μαθητές να κρατήσουν μυστικό ότι αυτός είναι ο Χριστός, άλλοτε τους ζητά να "ευαγγελιστούν" τον ερχομό του, άλλοτε (όπως σημείωσε ο serpetan), δεν θέλει να τον χαρακτηρίζουν "αγαθό" από φόβο μήπως τον παγιδεύσουν και καταδικαστεί κτλ κτλ.

Δεν ξεχνάω όμως ότι την ίδια ακριβώς περίοδο ο Ελληνικός Πολιτισμός είναι απολύτως άσχετος με αυτή τη θρησκοληπτική μιζέρια. Οι Έλληνες ανέπτυξαν την Τέχνη και τη Φιλοσοφία σε βαθμό αξιοσημείωτο. Η βάση τους πολιτισμού μας είναι η Ομορφιά κι η όξυνση των αισθήσεων και του Νού. Ο Αθλητισμός κρατά σώμα και πνεύμα υγιή, και η καθημερινή και κοινωνική ζωή αναπτύσσεται σταθερά με γνώμονα την Αρμονία με το Περιβάλλον, με τον Κόσμο και με τη Φύση.

Αυτές οι δύο πραγματικότητες, φίλτατε, συγκρούστηκαν όχι στο φιλοσοφικό επίπεδο αλλά με τα μαχαίρια και την στρατιωτική επιβολή. Φυσικά επικράτησε εκείνη που ήταν ικανότερη στην διαπλοκή και τις σφαγές εφόσον σ' αυτό το "γήπεδο" έγινε ο αγώνας.

Αυτά λοιπόν συνέβησαν. Είναι άσκοπο - λένε οι Άγγλοι - να κλαίμε πάνω από το χυμένο γάλα. Κι έτσι δεν θα ακούσεις από εμένα τίποτα για εκδίκηση και τα ρέστα. Όμως κι εγώ κι εσύ έχουμε ΙΕΡΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ έναντι του μέλλοντος να μάθουμε το μάθημα που διδάσκει η Ιστορία και να μην παρασταίνουμε τους αδιάφορους. Αυτά που έγιναν δεν πρέπει με τίποτα να ξαναγίνουν γιατί τότε κι εσύ κι εγώ είμαστε συνυπεύθυνοι έναντι των μελλοντικών θυμάτων, επειδή δεν κάναμε τίποτα για να τα αποτρέψουμε.

Στο βαθμό λοιπόν που οι Χριστιανοί εξερευνούν με τον δικό τους τρόπο την Αλήθεια, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Στο βαθμό που αισθάνονται απειλούμενοι και ελπίζουν στην σωτηρία που προέρχεται από τον Γιαχβέ.. κανένα απολύτως πρόβλημα. Εύχομαι να σωθούν όλοι με όποιον τρόπο θεωρούν καταλληλότερο.

Στο βαθμό όμως που οι Χριστιανοί επιμένουν ότι ΜΟΝΟΝ Ο ΔΙΚΟΣ ΤΟΥΣ ΘΕΟΣ είναι αληθινός κι όλοι οι άλλοι ψεύτικοι, στο βαθμό που ονομάζουν εμάς, τους μη-χριστιανούς, "σατανιστές" δηλ. οπαδούς του κακού, του σκότους και του θανάτου, στο βαθμό που συνεχίζουν τον άκρατο προσηλυτιστικό τους δρόμο, στο βαθμό που απειλούν ανήλικους και γέρους με φανταστικές μεταθανάτιες τιμωρίες και που αποκλείουν κοινωνικές ομάδες ως κατώτερες (γυναίκες, ανάπηρους, άγαμα ζευγάρια, άτομα με διαφορετικό προσανατολισμό κτλ) και στο βαθμό που προσπαθούν να επηρρεάσουν την πολιτική σκηνή με παρασκηνιακούς εκβιασμούς, θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να τιμωρούνται και να ισχύουν γι αυτούς οι ίδιοι περιορισμοί που ισχύουν και για τις νεοναζιστικές ομάδες που κυρύσσουν το μίσος και τον ολοκληρωτισμό.

Αν γι όσα έγιναν ευθύνεται ο Χριστιανισμός καθαυτός - όπως πιστεύω εγώ - ή η ανθρώπινη ατέλεια - όπως πιστεύεις εσύ - δεν κάνει διαφορά. Ο άνθρωπος είναι δεδομένος. Δεν μπορούμε να φυλακίζουμε προληπτικά όσους θεωρείς κακούς Χριστιανούς κι άρα επιρεπείς στα ίδια εγκλήματα. ΟΠΟΙΟΣ κι αν ευθύνεται λοιπόν, θα πρέπει να διασφαλίσουμε ότι δεν θα ξαναγίνουν τα ίδια. Γι αυτό ας συμφωνήσουμε όλοι ότι θα πρέπει ο Χριστιανισμός να περιορίζεται στην θεολογία του και να αφαιρέσει κάθε αποκλειστική και τιμωρητική διδασκαλία κι όλοι θα είμαστε ευχαριστημένοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2002, 14:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS

ΦΙΛΕ ΦΩΤΙΕ:

ΛΕΣ:

***Κάτσε βρε Φίλε σου «κάθεται» η Δημιουργία από…πολλούς Θεούς;
Είσαι κατά-πληκτικός!***

ΔΕΝ ΜΟΥ "ΚΑΘΕΤΑΙ" ΚΑΜΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΘΕΟΥΣ...ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΘΑ ΘΥΜΟΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ:

***Ο ΚΟΣΜΟΣ-ΣΥΜΠΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΕΚΑΘΕΝ...ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ...
ΑΝΑΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ...
ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΚΡΥΒΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΔΙΑΝΟΙΕΣ-ΟΝΤΑ ΚΑΘΕ ΔΥΝΑΤΟΥ ΤΥΠΟΥ...***

O KOΣΜΟΣ-ΣΥΜΠΑΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ
ΑΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΟΣ

ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ-ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...(ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΟΥ Η ΦΤΩΧΗ ΚΑΙ ΦΟΒΙΣΜΕΝΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ <<ΛΟΓΙΚΗ>>, ΘΑ ΟΝΟΜΑΖΕ ΣΕ ΕΚΣΤΑΣΗ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ "ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ ΘΕΟΥ"...ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΚΑΙ ΔΟΓΜΑΤΙΚΑ ΒΕΒΑΙΑ...)

ΔΑΜΑΣΤΕΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ ΤΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΣΟΒΑΡΑ ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΙΑΝΟΙΑ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ;;;ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΑΤΟΣ ΕΓΩΚΕΝΤΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑ...

ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ-ΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ...

ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΣΥΚΓΡΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΚΥΛΟΥΣ...ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΙΚΟ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΓΙΑΤΙ Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΕΙΝΑΙ:
Η ΦΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΜΑΣΤΕ...ΓΙΑ ΠΑΡΤΗ ΜΑΣ ΟΛΑ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ "ΚΑΡΠΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ"...

ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ:

Ο ΟΜΗΡΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΤΕ Ο ΔΙΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΔΩΡΟ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.ΠΗΡΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΚΑΚΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟΝ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΩΝΤΑΣ ΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΙΘΑΡΙ ΤΑ ΑΝΕΜΕΙΞΕ.ΜΕΤΑ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΠΙΘΑΡΙ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΕΓΑ ΔΩΡΟ ΤΟΥ ΔΙΟΣ ΠΡΟΣ Ο.Λ.Η ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΗΤΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο "ΑΛΛΟΣ"...ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ(;) "ΚΑΤ'ΕΙΚΟΝΑΝ ΚΑΙ ΚΑΘ'ΟΜΟΙΩΣΙΝ".ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΓΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΡΠΟ ΤΟΥ "ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ"... ΠΡΟΣΕΞΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ.

ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΙΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕ ΟΥΤΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΥΤΕ ΤΟ ΚΑΚΟ...
Ο "ΘΕΟΣ" ΑΥΤΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕ, ΣΑΝ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ, ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΑ ΦΑΕΙ...ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΔΟΥΛΕΜΑ ΔΗΛΑΔΗ...

ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΠΕΣΕ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ Ο "ΚΑΤ'ΕΙΚΟΝΑΝ ΚΑΙ ΚΑΘ'ΟΜΟΙΩΣΙΝ", Ο ΘΕΟΣ ΤΟΝ ΚΑΤΑΡΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΞΟΡΙΖΕΙ...

Ο ΕΒΡΑΙΟΣ ΑΔΑΜ ΚΑΙ Η ΕΒΡΑΙΑ ΕΥΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ, ΤΟΝ ΚΑ'Ι'Ν ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΒΕΛ...ΕΝΑΝ ""ΚΑΚΟ" ΚΑΙ ΕΝΑΝ "ΚΑΛΟ"... Ο ΚΑΚΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΚΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΟΝ ΔΙΩΧΝΕΙ...Ο ΚΑΚΟΣ ΦΕΥΓΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΑΕΙ;;;
ΣΤΗΝ ΓΗ ΤΟΥ ΝΩΔ...ΕΚΕΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΘΕΟΥ...

Ο ΕΒΡΑΙΟΣ ΚΑΙ Η ΕΒΡΑΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ κ.ο.κ...ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΓΕΝΟΣ ΑΠΟ ΑΙΜΟΜΙΚΤΕΣ...ΤΟ ΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΧΕΙ Η ΑΙΜΟΜΙΞΙΑ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΛΑ...

Ο ΘΕΟΣ ΑΥΤΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΚΑΙ ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΩΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΕΙΝΑΙ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ) Ο "ΒΑΛΛΩΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΔΙΟΣ"...

ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2002, 14:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Φίλε Ερμοκράτη ορθώς σκέπτεσαι και πολύ ορθά τα λες, αλλά ποιός σε "ακούει", δυστυχώς ο ιουδαιοχριστιανισμός έχει αλλοιώσει την στάση του ανθρώπου απέναντι στον άνθρωπο και στον Κόσμο και έχει επικρατήσει (υποσεινήδητα ίσως) η άποψη του αν δεν είσαι μαζί μου (χριστιανός) είσαι εχθρός ...

Όπως έχω πει και στον φίλο Φώτιο και γενικά έχει μαλιάσει η γλώσσα μου να λέω δεξιά και αριστερά ότι ο Έλλην δεν είναι αντιχριστιανός αλλά ΕΛΛΗΝ, δεν κρίνουμε ούτε κατακρίνουμε τον ιουδαιοχριστιανισμό ούτε ΚΑΜΙΑ άλλη δοξασία, λατρεία ή θεώρηση αλλά ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ για την δική μας ύπαρξη (ή επιβίωση) σε ένα εχθρικό περιβάλλον που άλλοτε ήταν το "σπίτι" μας.

Αν τώρα κάποιοι θεωρούν ότι σήμερα δεν υπάρχει πρόβλημα στην νεοελληνική κοινωνία, όπως έχω ξαναπροκαλέσει, ας βγουν δημόσια να πουτν τις ΔΙΚΕΣ τους απόψεις, να εκτελέσουν τις ιεροπραξίες τους ή ας πάνε απλά να συζητήσουν με κάποιον ρασοφόρο και τα ξαναλέμε ...


Υ.Γ. Απ'ότι είδα έχει κυκλοφορήσει και μια καινούργια εφημερίδα η «ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ» είναι λίγο παραπάνω "καυστική" βέβαια αλλά ίσως ο σκοπός της είναι να ταρακουνήσει το παπαδαριό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2002, 18:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
Ευχαριστώ, dix, για τα λόγια συμπαράστασης. Πραγματικά το πρόβλημα είναι αυτό που περιγράφεις, δηλαδή το "όποιος δεν είναι μαζί μου είναι εχθρός μου" που κυριάρχησε στη νοοτροπία του Χριστιανισμού. Δυστυχώς οι Χριστιανοί αρνούνται να παραδεχτούν ότι αυτό υπήρξε αιτία πόνου και δακρύων για εκατομμύρια αθώων ανθρώπων που το μόνο τους έγκλημα ήταν η άρνησή τους να προσκυνήσουν μια ιδεολογία που δεν τους ταίριαζε.

Άλλοτε ως μάγισσες, άλλοτε ως αιρετικοί, άλλοτε ως άπιστοι, βασανίστηκαν, δολοφονήθηκαν, κατεσφάγησαν, ξεριζώθηκαν... Ποιος θα εξασφαλίσει ότι αυτά δε θα ξανασυμβούν όσο οι Χριστιανοί δεν αισθάνονται γι αυτά απολύτως καμιά ευθύνη και καμία τύψη; Όταν αυτά εντέχνως χρεώνονται πάντα σε "τρίτους" και σε "κακούς" που ούτε κατονομάζονται ούτε υπάρχει περίπτωση ποτέ να λογοδοτήσουν προς παραδειγματισμό και των υπολοίπων;

>ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ "ΚΑΡΠΟ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ"...

Μια σημείωση, επικουρική, και στο δικό σου μήνυμα Άτλαντα. Ο Εβραϊκός μύθος των πρώτων Εβραίων Αδάμ και Εύας, αξίζει μια παραπάνω ματιά. Η απαγόρευση προς τους πρωτόπλαστους είναι:

"Από παντός δέντρου του παραδείσου θα τρώς ελεύθερα. Αλλά από το δέντρο της γνώσης του καλού και του κακού δεν θα φας επειδή την ημέρα που θα φας απ' αυτό θα πεθάνεις για πάντα." (Γεν. β' 16-17)

Αυτό δεν είναι ένας απλός συμβολισμός όπως πολύ εύστοχα παρατήρησες. Ο Αδάμ πράγματι δεν έχει ΓΝΩΣΗ του καλού και του κακού. Η κρίση του δηλαδή δεν αντιλαμβάνεται τις έννοιες "καλό" και "κακό" παρά μόνον - προφανώς - τις έννοιες του αυτονόητου και του φυσικού. Η γνώση του "καλού και του κακού" επέρχεται με την παραβίαση της εντολής οπότε ο Γιαχβέ διαπιστώνει:

"Ιδού έγινε ο Αδάμ σαν ένας από εμάς στο να γνωρίζει το καλό και το κακό και τώρα θα πρέπει να προσέξουμε μήπως απλώσει το χέρι του και φάει κι από το δέντρο της ζωής και ζήσει αιωνίως" (Γεν. γ' 22)

Αυτό που μισεί λοιπόν κι απαγορεύει η Εβραιοχριστιανική Κοσμοαντίληψη είναι τη Γνώση. Την επίγνωση δηλαδή της ατομικότητας, την σαφή συνείδηση της ύπαρξης και την εξερεύνηση του Κόσμου, με την ικανότητα της λογικής ανάλυσης.

Αυθόρμητα καταλαβαίνεις ότι ο Γιαχβέ είναι εκείνη η πρωτόγονη ιδεοληψία που εξαφανίζεται από τη στιγμή που ο Ανθρωπος χρησιμοποιεί τη Λογική. Η απειλή από την οποία κινδυνεύει ο Άνθρωπος δεν είναι τίποτα άλλο παρά το τίμημα της Αλήθειας, η Γνώση δηλ. της ατομικότητας και της ματαιότητας. Η σωτηρία που του προσφέρεται είναι η στείρα ευτυχία της άγνοιας και της τυφλής πίστης.

Αυτή η γραμμή τηρείται παντού στον Εβραιοχριστιανισμό και επισφραγίζεται, με τον πιο επίσημο τρόπο, στη διδασκαλία του Ραββίνου Γιεζούα στην επί του όρους ομιλία ως πρώτος μακαρισμός: "Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι"

Ακολουθούν τα πασίγνωστα "πίστευε και μή ερεύνα" και τα ξεκάθαρα του ακάθιστου ύμνου "η των Αθηναίων σοφών τας πλοκάς (περίπλοκες σκέψεις) διασπώσα" και "η τους φιλοσόφους, ασόφους αναδείξασα". Στο ίδιο κλίμα και η απαγόρευση των επιστημών που έφτασε μέχρι και την ονομασία των μαθηματικών ως "επιστήμη του διαβόλου".

Ολόκληρος ο Εβραιοχριστιανισμός είναι μια διαρκής άγρια επίθεση στην ανθρώπινη Λογική Ικανότητα. Τα δήθεν θαύματα, οι δήθεν προφητείες, οι ανάσταση των πεθαμένων, η απαιτήσεις για τυφλή εμπιστοσύνη κτλ κτλ. Η Λογική Έρευνα ήταν το έγκλημα των Ελλήνων για το οποίο τιμωρήθηκαν με αφανισμό! Για το ίδιο έγκλημα τιμωρούμαστε - με τον έναν ή τον άλλο τρόπο - και σήμερα όσοι αμφισβητούμε με την λογική ικανότητα τις αυθαιρεσίες της Εβραιοχριστιανικής Αντίληψης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2002, 21:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΧΕΡΟΝΤΑΣ
Καλησπέρα από τον Αχέροντα.
Παρακολουθώ εδώ και καιρό αυτό το τόπικ, μα μέχρι τώρα δεν θέλησα να "επέμβω" .
Αγαπητέ Ερμοκράτη, νομίζω πως μπερδεύουμε κάπως τα πράγματα.Πράγματι, πολλοί διώχτηκαν, σφαγιάστηκαν, κ.λ.π. Όχι όμωσ φίλε μου στι όνομα του χριστιανισμού όπως αναφέρεις. Ο Χριστός προσπάθησε να μεταδώσει την ΑΛΗΘΕΙΑ, προσπάθησε να δείξει στον άνθρωπο ένα δρόμο προς τη θέωση, να τον κάνει δηλαδή να ξαναβρεθεί ΈΚΕΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ. Είπε "αγαπάτε αλλήλους" κι όχι όποιος δεν είναι μαζί μου είναι εχθρός μου". Μν συγχέουμε φίλε μου τη διδασκαλία Του με την παρερμηνεία των λόγων Του και τις ενέργειες που προήλθαν από αυτή.
Την "άγρια επίθεση στη λογική¨δεν τη συνάντησα ΠΟΥΘΕΝΑ φίλε μου (και πίστεψέ με έχω ψάξει). Αυτό που εγώ βλέπω στη διδασκαλία του Χριστού, είναι μια " επίθεση" στον ξεπεσμό του ανθρώπου.
Εσύ φίλε μου μιλάς για "δήθεν θαύματα" . Επέτρεψέ μου όμως να έχω το δικαίωμα να μιλάω για ΘΑΥΜΑΤΑ.
Όσο για το " Η Λογική Έρευνα ήταν το έγκλημα των Ελλήνων για το οποίο τιμωρήθηκαν με αφανισμό! Για το ίδιο έγκλημα τιμωρούμαστε - με τον έναν ή τον άλλο τρόπο - και σήμερα όσοι αμφισβητούμε με την λογική ικανότητα τις αυθαιρεσίες της Εβραιοχριστιανικής Αντίληψης", που αναφ'ερεις, ένα έχω να πω: ΚΑΝΕΙΣ δεν μας φταίει. Απλά αποδειχθήκαμε ανάξιοι να διατηρήσου\με και να συνεχίσουμε έναν ΥΠΕΡΟΧΟ πολιτισμό. Αν εσύ φίλε μου βλέπεις εβραιοχριστιανική συνωμοσία, η γνώμη μου είναι πως εθελοτυφλείς.

HIGHLANDER

"ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2002, 22:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Διαβαζοντας τα αναγραφομενα,καπου θυμαμαι μια αλλη 'συρραξη'δικη μου με τον Κελσο,για αναλογο θεμα στο topic της Η.Ρ.Β.Ισως φιλε Τhoth,το παθος δινει και λιγη ζωντανια στην συζητηση,αλλα,συμφωνω τελικα,οτι τις περισσοτερες φορες βλαπτει,γιατι ακριβως δεν απευθυνεται στην συναισθηματικη νοημοσυνη,αλλα στην ενστικτωδη-μηχανικη νοημοσυνη του ασπρου-μαυρου,και στις συμφορες που συνηθως ακολουθουν.
Παντως,φιλε Φωτιε,η εβραιοχριστιανομουσουλμανικη αδιαλλαξια,ηταν πραγματι και αποκλειστικα δικο τους κοπυραιτ,με αποτελεσμα την οπισθοδρομηση του πολιτισμου.Παραδειγματα υπαρχουν αφθονα.Και βεβαια ειναι αγνωστα χαρακτηριστικα σε ευγενεις κοσμοθεωρησεις οπως η Αρχαιοελληνικη,η Ινδουιστικη,η Βουδδιστικη κ.λ.π.
Προσωπικα πιστευω οτι το θειο ενσαρκωθηκε πολλες φορες στο παρελθον αλλα και θα ενσαρκωθει κι αλλες στο μελλον,για βοηθεια της πασχουσας ανθρωποτητας.Ενα Αγιο τετοιο Ον,ηταν και ο Ιησους.Αλλα βεβαια -για μενα-εξ ισου Αγια Οντα,ηταν και ο Ορφεας,ο Απολλων,ο Διονυσος,ο Σινταρτα, ο Μιθρας ,ο Κρισνα κ.λ.π.Βεβαια,συμφωνα με την συλλογιστικη μου,αποτελει προσβολη για το θειο,η υποτιμηση καποιου εξ αυτων,και δειχνει ακριβως...οτι χρειαζομαστε βοηθεια οντως.
Τωρα φταιω εγω που η Γκιτα με συγκινει εξ ισου με την Καινη Διαθηκη,αλλα το Κορανι με αφηνει αδιαφορο?
Επισης,για το σημαντικωτατο θεμα της συναισθηματικης νοημοσυνης,θα σε παραπεμψω ,για να μην πολυλογω,στην μελετη των κεντρων και των λειτουργιων, στο Αναζητωντας τον Κοσμο του Θαυμαστου,του Π.ΟΥΣΠΕΝΣΚΥ,οπου αναλυεται ικανοποιητικωτατα.Ισως οταν το αστρικο,φωτισθει απο την Βουδδικη Ενοραση,να ειναι καποια απαντηση στο τι ειναι ακριβως αυτη η λειτουργια,κι οχι η κοινως εννοουμενη 'συναισθηματικοτητα και ευσυγκινησια'.
Παντως-και κλεινω-μετα απο προσπαθεια καθαρισμου απο τις οποιες υποβολες του συστηματος,την προσεγγιση με σεβασμο της Αρχαιοελληνικης μας Παραδοσης,και την ειλικρινη και συνεχη προσπαθεια καθημερινης βιωματικης,μερικα πραγματα αρχιζουν να ζωντανευουν και να φωτιζονται,με τροπο αγνωστο πριν.Και αρχιζει πλεον κανεις να νοιωθει την παρουσια των κατασυκοφαντημενων Ελληνων ΘΕΩΝ.Και αυτο ειναι που προκαλει τρομο σε καποιους μισανθρωπους εξουσιαστες...Παντα φιλικα...και θεοσοφικα!

serpentpanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2002, 03:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaos
ΦΙΛΕ ΕΡΜΟΚΡΑΤΗ ΛΕΣ ΚΑΠΟΥ:
Όμως υπάρχει στον Χριστιανισμό και ένα κομμάτι που εσύ αρνείσαι να αντιμετωπίσεις και που κόστισε πόνο και δάκρυα και αίμα σε πολλούς αθώους και για πολλούς αιώνες. Αυτό το κομμάτι είναι η αποκλειστική και τιμωρητική του αντίληψη.
ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΘΑ ΕΚΔΗΛΩΝΟΤΑΝ ΠΟΤΕ ΑΝ Ο ''ΜΕΓΑΣ΄''ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΔΕΝ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ(ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑΦΥΑΔΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΗΔΗ ΠΟΛΛΕΣ)ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΤΗΣ ΡΩΜΑΙΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ,ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΣ ΙΣΩΣ ΟΤΙ ΕΤΣΙ Η ΣΥΝΟΧΗ ΚΑΙ Η ΔΙΑΙΩΝΙΣΗ ΤΗΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΗΣ,ΕΝΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑ ΘΑ ΓΡΑΦΟΤΑΝ ΜΕ ΤΑ ΠΙΟ ΧΡΥΣΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΗΔΗ ΕΝΔΟΞΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΥΤΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΩΝ ΤΗΣ;ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΩΝ ΠΡΟΚΑΤΟΧΩΝ ΤΟΥ ΣΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ, Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΚΦΑΝΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΕ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΛΑΤΡΕΙΕΣ ΠΟΥ (ΣΩΣΤΑ)ΕΚΦΡΑΖΟΝΤΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΣΤΗΝ ΡΩΜΑΙΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ,ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑΣ ΚΡΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΤΩΝ ΕΝΣΑΡΚΩΘΕΝΤΩΝ-ΑΝΑΣΤΗΘΕΝΤΩΝ ΣΩΤΗΡΩΝ(ΒΛΕΠΕ ΔΙΟΝΥΣΟ,ΜΙΘΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ).
ΦΙΛΕ ΑΤΛΑ
Η ΠΡΩΤΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΧΗ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΠΑΛΗΘΕΥΘΕΙ(ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΙΟΛΑΣ) Η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΝΙΑΙΑΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΧΑΟΣ ΤΟΥ ΑΠΕΙΡΟΥ ΓΙΑ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΥΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ,ΚΑΙ Η ΑΠΕΙΡΙΑ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΕΙ ΚΑΘΕ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΠΕΠΟΙΘΗΣΗ,Π.Χ ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ ΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ ΤΕΛΕΙΟ;
.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2002, 04:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS
ΦΙΛΕ ΑΧΕΡΟΝΤΑ

ΛΕΣ:
***Είπε "αγαπάτε αλλήλους" κι όχι όποιος δεν είναι μαζί μου είναι εχθρός μου".***

AΠANTHΣΗ:

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΟΥ...*(ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ ΙΒ 30)*

ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΦΑΓΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΦΥΛΕΣ ΤΗΣ ΓΗΣ... *(ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ ΚΔ 30)*

EIΠΕ ΤΟ "ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ", ΑΛΛΑ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ...

ΦΙΛΕ ΑΕΝΑΕ:

Ο ΔΙΟΝΥΣΟΣ-ΖΑΓΡΕΥΣ-ΙΑΚΧΟΣ-ΒΑΚΧΟΣ ΑΦΗΣΕ ΕΡΓΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΟΧΙ ΛΟΓΙΑ...ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΗΛΩΣΕ ΣΩΤΗΡ, ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΘΕΟΣ κ.λ.π...

TO AΠΕΙΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ (ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ) ΕΝΝΟΙΑ...ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟΛΥΤΟ...

ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ;;;ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΩΣ ΤΕΤΟΙΟ;;;ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ...

ΤΕΛΕΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟΝ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟ, ΟΧΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ...

Ι-Ε-Ρ-Α-Ρ-Χ-Ι-Α...


Edited by - ATLAS on 15/11/2002 05:11:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2002, 09:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλημέρα σας

Χαίρομαι που η συζήτηση έχει αποκτήσει χμμ «αρμονικούς τόνους»

Διαρκώς αυτό το topic εκεί που δείχνει να «πεθαίνει», «Ανασταίνεται» ξανά !

Είναι φανερό από τα λεγόμενά μας, σε οποιονδήποτε «ουδέτερο παρατηρητή», πως ο καθένας μας παραθέτει το δικό του κομμάτι πίστης και κατανόησης στην συζήτησή μας.
Μπορούμε μήπως να το ξεπεράσουμε;
Μπορούμε να δούμε, να κατανοήσουμε τον πλησίον μας ξεπερνώντας τον εαυτό μας και τις βολικές του (καλοδουλεμένες και οικίες) πεποιθήσεις του;

Είναι επιλογή μας. Και μόνο!

Φίλε Άτλαντα, δύο από τα αγαπημένα μου όντα (και σύμβολα) σε αυτό τον πλανήτη είναι ο αετός και το δελφίνι. Γνωρίζω για όσα αναφέρεσαι, αλλά δεν αποδεικνύουν ακόμη τίποτα. Στην έρευνα βρίσκεται η υπόθεση και στις ενδείξεις!
Συμφωνώ μαζί σου στο ότι μέρος της Δημιουργίας Εκδηλώνεται, καθώς ο Θεός είναι Άχωρος και Άχρονος, αλλά Τον αναγνωρίζω ταυτόχρονα και ως Εκδηλωμένο.
Τίποτα δεν αποδεικνύεται, όλα πίστη είναι για όλους μας!

Έχω αναφέρει ξανά (ξέρω γίνομαι κουραστικός) πως όλη η Zωή και το Έργο του Ιησού Χριστού, οι καταστάσεις και τα πρόσωπα που τον πλαισίωσαν, είναι ταυτόχρονα και ένα «Κοσμικό Θέατρο» που αναπτύσσει με άψογη λεπτομέρεια τα βήματα της Πορείας προς την Χριστοποίηση και Θέωση που τελούνται Εσωτερικά σε κάθε άνθρωπο.

Σε κάθε σελίδα στα Ευαγγέλια αναλύονται Νόμοι.
Όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να τους μελετήσουν.
Αλλιώς μπορούν να πιστεύουν πως «το όποιος δεν είναι μαζί μου είναι εναντίον μου» είναι φασιστική πολεμική εντολή!

Αν όμως δεχθείτε το εξής απλό. :
Ο Ιησούς να είναι (ίσως, βάλτε το ως λογική πρόταση στο νου σας) αυτό που είπε ότι Είναι. Η Ένσαρκη Εκδήλωση του Λόγου Θεού στη Γη.
Συνδυάστε τώρα την προηγούμενη «τρομαχτική» πρόταση με τον «Εγώ είμαι η Ζωή και η Αλήθεια» και αν θέλετε βάλτε το και σε Μαθηματική σχέση.
Είναι και αυτό Φίλοι Έρευνα, δίχως προκαταλήψεις.
Αρκεί να θέσουμε στο νου μας τον προβληματισμό πως δεν τα κατέχουμε όλα και ότι ακόμα μπορούμε να μαθητεύουμε!
Πολλές από τις φαινομενικές ανακρίβειες ή αντιθέσεις στα Ευαγγέλια, φωτίζονται διαφορετικά μέσα από συνειδητή Έρευνα. Πχ Ενώ η Συγχώρεση είναι βασικότατη Λειτουργία στον Χριστιανισμό «η Βλασφημία προς το Άγιο Πνεύμα δεν συγχωρείται στους αιώνες» (η βλασφημία προς τον Πατέρα ή τον Υιό γιατί όχι;). «Ερώτηση Πρόβλημα»

Δεν θα πολυλογήσω. Όποιος ενδιαφέρεται ερευνά. Αλλιώς «δικαιώνεται» πίσω από τις απόψεις του. Αλλά όταν αρκετοί γύρω μας, μας επισημαίνουν μια «λάθος στάση», ή όλοι τους δεν ξέρουν τι τους γίνεται ή ….εμείς είμαστε λάθος
Και βέβαια Φίλε Ερμοκράτη συμφωνώ στις θέσεις σου ενάντια στην τρομοκρατία και στα εγκλήματα. Με είδες μήπως να τα αποποιούμαι;
Συγνώμη ζήτησα, χωρίς να εκπροσωπώ κανένα ιερατείο, αλλά γιατί αναγνωρίζω στο εαυτό μου το Δικαίωμα να είναι Μαθητής του Λόγου Χριστού.
Και βέβαια δεν φτάνει ένα συγνώμη!

Αλλά φίλοι μου ξεχάσαμε τα βασανιστήρια που υπέστησαν οι Εβραίοι από τους προγόνους μας τους Πτολεμαίους;
Μήπως οι Έλληνες (εμείς δηλαδή) δεσμεύτηκαν πρώτοι σε έναν αρχαίο κύκλο αίματος που οδήγησε στην φθορά και στον ξεπεσμό;
Ζητήσαμε μήπως συγνώμη από τους Εβραίους για τους τότε διωγμούς;
Μάλλον το περάσαμε στην Λήθη, εμείς …οι «Αγωνιστές της Αλήθειας»!
Ξέρω βάζω πάλι «φωτιές»

Έχω ήδη τοποθετηθεί πως όλες οι Απόλυτες Ιδέες είναι αρχικά «προβληματικές» στην εφαρμογή τους λόγω της διάστασης του Στόχου και την μερικότητας των εφαρμοστών αυτού.
Σίγουρα αυτό φαίνεται σε όλες τις «Ενεργητικές» Μονοθεϊστικές Θρησκείες.
Αρκεί αυτό για να τις καταρρίψουμε;
Ή να προσπαθήσουμε εμείς οι ίδιοι να εξελιχθούμε;
Ότι ολοκληρώνει τον «κύκλο ζωής» του, οδηγείται μαθηματικά προς το θάνατο.
Τώρα αν κάποιοι «βγάζουν το άχτι» τους κλωτσώντας το κιόλας, τι να πω;
Καλή Διασκέδαση!

Φίλε Serpentpan, αν όντως δέχεσαι αυτό που αναφέρεις, τότε σέβεσαι και τις Διδασκαλίες τους.
Επέτρεψέ μου όμως να σου πω για τον Ιησού πως, ή έλεγε Ψέματα, ή Αλήθεια.
Αν έλεγε Αλήθεια, τότε σίγουρα και βέβαια, γνωρίζει περισσότερα για τον Εαυτό Του από ότι η ίδια η H.P.B.
Αν θες όμως να αποδέχεσαι οπωσδήποτε τις απόψεις της, δεν μπορώ να πω κάτι άλλο.

Φίλε Βασίλη, γιατί όπως λες «Ο ΕΛΛΗΝ δεν είναι αντιχριστιανός» είστε συνέχεια σε μια πολεμική και προς τον Χριστιανισμό και προς τον Ιησού;
Εστιάζεστε σε εγκλήματα 1500+ χρόνων για να δικαιολογήσετε την ήδη φθορά;
Γιατί δεν έχει την ίδια «Ιστορική Μνήμη» προς την Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία που κατέκτησε και υποδούλωσε τον Ελληνισμό;
Δεχόμαστε τους κατακτητές γιατί μας αξιοποιούσαν ως δούλους «δασκάλους» για τα παιδιά τους;

Ο ΕΛΛΗΝ στο ΜΕΓΑΛΕΙΟ του!
(και τρίζουν τα κόκαλα του Πύρου, συγνώμη Πύρε )

Αλήθεια βρήκαμε τότε τρόπο για να μην βγάζουμε τα μάτια μας αναμεταξύ μας.
Τους Ρωμαίους Κατακτητές και σύνθρησκους «Σωτήρες» μας.
Ωραία η Ιστορική μας Μνήμη!
Συγνώμη αλλά δε θα πάρω!

Τώρα για το θέμα του «Καλού και του Κακού» (είναι το «αγαπημένο» μου) θέλετε να το αναπτύξουμε εδώ ή σε άλλο topic;

Είμαι κάθετος (και σε αυτό) ότι «βρίθει» Νομοτέλειας!!!!

Με Σεβασμό και Αγάπη Φώτης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2002, 15:35:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
aenaos:
>ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΩΝ ΠΡΟΚΑΤΟΧΩΝ ΤΟΥ ΣΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ, Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ
>ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΚΦΑΝΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΕ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ
>ΛΑΤΡΕΙΕΣ ΠΟΥ (ΣΩΣΤΑ)ΕΚΦΡΑΖΟΝΤΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΣΤΗΝ ΡΩΜΑΙΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ,
>ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑΣ ΚΡΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΤΩΝ ΕΝΣΑΡΚΩΘΕΝΤΩΝ-ΑΝΑΣΤΗΘΕΝΤΩΝ
>ΣΩΤΗΡΩΝ(ΒΛΕΠΕ ΔΙΟΝΥΣΟ,ΜΙΘΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ).

Συμφωνώ απολύτως, Αέναε, ότι πιθανώς έτσι θα είχε εξελιχθεί το πράγμα. Και τότε κανείς δε θα μπορούσε να έχει καμιά αντίρρηση για την χριστιανική λατρεία και η ίδια θα είχε αποφύγει το βαρύ Ιστορικό φορτίο που κουβαλάει σήμερα. Μακάρι να είχε γίνει έτσι αλλά τώρα πια η Ιστορία καταγράφηκε. Υπάρχει σημέρα τρόπος να καταλήξουμε σ' αυτό;

ΦΩΤΙΟΣ:
> Αν όμως δεχθείτε το εξής απλό. :
>Ο Ιησούς να είναι (ίσως, βάλτε το ως λογική πρόταση στο νου σας) αυτό που είπε
>ότι Είναι. Η Ένσαρκη Εκδήλωση του Λόγου Θεού στη Γη. Συνδυάστε τώρα την προηγούμενη
>«τρομαχτική» πρόταση με τον «Εγώ είμαι η Ζωή και η Αλήθεια» και αν θέλετε
>βάλτε το και σε Μαθηματική σχέση. Είναι και αυτό Φίλοι Έρευνα, δίχως προκαταλήψεις.

Μάλλον, Φώτιε, το πρόβλημά μας είναι σημειολογικό δηλ. δε μιλάμε τα ίδια Ελληνικά. Αυτό που περιγράφεις δεν είναι "Έρευνα, δίχως προκαταλήψεις" αλλά τυφλή, ανόητη (με την έννοια της απουσίας του Νου) πίστη. Απαιτείς να πιστέψουμε ότι ο Ραββίνος Γιεζούα είναι αυτό που φέρεται να λέει ότι είναι αξιωματικά και να βασίσουμε πάνω σ' αυτό το αξίωμα ένα σωρό συμπεράσματα!

Λυπάμαι να σου υπενθυμίσω ότι δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ιστορική απόδειξη ότι αυτά που σήμερα διαβάζεις ως διδασκαλία του συγκεκριμένου Ραββίνου, είναι όντως αυτά που δίδαξε. Γνωρίζεις, φαντάζομαι, ότι υπάρχουν ένα σωρό εδάφια των Χριστιανικών Γραφών που έχουν προστεθεί πολύ αργότερα και που σήμερα θεωρούνται "αμφισβητήσιμα". Αυτό και μόνον αποδεικνύει την κοπτοραπτική που έχουν υποστεί τα κείμενα (των οποίων τα παλαιότερα χειρόγραφα χρονολογούνται στα μέσα του 2ου αιώνα ήδη).

Ζητάς λοιπόν όχι μόνον να δεχτώ θεούς ενσαρκωμένους, αλλά να βασιστώ γι αυτό σε αμφισβητήσιμης αξιοπιστίας κείμενα; Κείμενα μάλιστα που περιγράφουν παράλογα, αναξιόπιστα "θαύματα" τα οποία δεν σημείωσε ούτε μισός Ιστορικής της εποχής; Ε, όχι, σε βεβαιώνω πως αυτό δεν είναι ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ έρευνα χωρίς προκαταλήψεις!!!

>Και βέβαια Φίλε Ερμοκράτη συμφωνώ στις θέσεις σου ενάντια στην τρομοκρατία
>και στα εγκλήματα. Με είδες μήπως να τα αποποιούμαι; Συγνώμη ζήτησα,
>χωρίς να εκπροσωπώ κανένα ιερατείο, αλλά γιατί αναγνωρίζω στο εαυτό μου το Δικαίωμα

Αυτό μ' αρκεί και θα πειστώ καλύτερα αν σε κάθε ευκαιρία κι εσύ (όπως κι εγώ) θυμίζεις πώς η προσέγγιση της Αλήθειας είναι ιδιωτική κι υποκειμενική υπόθεση. Να προσυπογράψουμε τα λόγια του Πραιτεξτάτου και του Αυρήλιου Συμμάχου προς τον χριστιανό αυτοκράτορα Βαλεντινιανό Β, όταν ικέτευαν (μάταια) να σταματήσουν οι καταστροφές και οι διωγμοί.

"Στο όνομα των πατρώων θεών, στο όνομα των αυτόχθονων θεών, εκλιπαρούμε την ειρήνη. Πρέπει να σέβεται κανείς εκείνο που οι άλλοι άνθρωποι πιστεύουν. Όλοι τα ίδια άστρα κοιτάζουμε και ο ίδιος κοινός ουράνιος θόλος μας σκεπάζει, το ίδιο σύμπαν μας περιβάλλει όλους.
Τι σημασία έχει η συγκεκριμένη λατρεία, μέσα από την οποία ο κάθε άνθρωπος αναζητά την αλήθεια; Ο δρόμος που οδηγεί σε ένα τόσο μεγάλο μυστήριο δεν μπορεί να είναι ίδιος για όλους.
Όμως αυτές ίσως είναι μάταιες αναπτύξεις. Εδώ που βρισκόμαστε πια, δεν προσφέρουμε επιχειρήματα, απλώς απευθύνουμε ικεσίες".

>Αλλά φίλοι μου ξεχάσαμε τα βασανιστήρια που υπέστησαν οι Εβραίοι από τους
>προγόνους μας τους Πτολεμαίους;

Παράθεσέ μου τα ιστορικά στοιχεία και δε θα έχω κανέναν ενδοιασμό να κατακρίνω τη στάση των Πτολεμαίων. Δεν έχω υπόψη μου την συγκεκριμένη περίοδο όμως θα μελετήσω της πηγές που θα μου παραθέσεις με ενδιαφέρον. Κάθε διωγμός με βάση την πίστη κάποιων ανθρώπων (όταν αυτή δεν εκφράζεται με φασιστικό τρόπο έναντι τρίτων) είναι κατάπτυστος.

>Έχω ήδη τοποθετηθεί πως όλες οι Απόλυτες Ιδέες είναι αρχικά «προβληματικές»
>στην εφαρμογή τους λόγω της διάστασης του Στόχου και την μερικότητας των εφαρμοστών αυτού.
>Σίγουρα αυτό φαίνεται σε όλες τις «Ενεργητικές» Μονοθεϊστικές Θρησκείες.
>Αρκεί αυτό για να τις καταρρίψουμε; Ή να προσπαθήσουμε εμείς οι ίδιοι να εξελιχθούμε;

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς σκέφτεσαι σ' αυτό το σημείο! Αν δηλαδή οι Ναζιστές επιστρέψουν με τα κηρύγματα της ανωτερότητας της Αριας φυλής κι αν εξελιχθούν ώστε να μην σκοτώνουν τους κατώτερους αλλά να τους κάνουν ΟΛΟΥΣ "Άρια Φυλή" με γεννετικές παρεμβάσεις θα το αποδεχτούμε; Αυτό δεν προτείνεις όταν ονειρεύεσαι "εξελιγμένους" χριστιανούς παντού στον Κόσμο;

Συνειδητοποίησε, φίλτατε Φώτιε, ότι ο πλούτος του Κόσμου είναι η διαφορετικότητα. ΚΑΘΕ ισοπέδωση που προτείνει ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ απόλυτη ιδέα είναι εχθρική προς τον Κόσμο, εχθρική προς την Ανθρωπότητα και καταλήγει πάντα στα ίδια. Θα πρέπει να συνηθίσετε στην ιδέα ότι ο χριστιανισμός ταιρίαζει σε ΜΕΡΙΚΟΥΣ μόνον ανθρώπους, ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!! Αν αυτό δεν το εμπεδώσετε, τότε είστε καταδικασμένοι να κάνετε τα ίδια εγκλήματα ξανά και ξανά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2002, 16:27:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Φίλε Φώτιε σου έχω ξαναεξηγήσει ότι δεν σηκώθηκα ένα πρωί και είπα τι να κάνω σήμερα τι να κάνω .. α το βρήκα, θα τα βάλω με τους χριστιανούς ούτε λέω αφού εγώ σκέπτομαι ελληνικά άρα αυτοί είναι εχθροί μου, ΟΧΙ φίλε Φώτιε δεν έγινε τίποτα από όλα αυτά ούτε άλλα ... αλλά εδώ και μια 20ετία που ήμουν στο μονοπάτι της αναζήτησης της γνώσης θες της αλήθειας θες όπως και να έχει δυστυχώς πάντα η εκκλησία ήταν εμπόδιο ή με καταπίεζε, και ενώ στην αρχή δεν με ενδιέφερε ιδιαίτερα απλά άλλαζα δρόμο και έριχνα "μαύρη πέτρα" πίσω μου, όταν όμως με τον καιρό επέστερψα στα πάτρια εδάφη (τα πνευματικά πάτρια εδάφη) και ωρίμασα αρκετά ώστε να "παίζω" πλέον και θεωρώ σαν το τελευταίο τμήμα της ζωής μου (κάλλιο αργά παρά ποτέ) και αναπόσπαστο κομμάτι του βιώματός μου αλλά και υποχρέωση τιμής να ΤΙΜΩ τους αυθεντικούς Προγόνους μου που πότισαν με αίμα και πνεύμα ΑΥΤΗ την Ιερή Γη (κι όχι η γη του Ισραήλ) και του Έλληνες Θεούς που ΠΑΝΤΑ ήταν αρωγοί Δικαίου, Ελευθερίας, Ομορφιάς και Γνώσης και προσπαθώντας να "επιπλεύσω" σε αυτή την Αρμονία ποτέ δεν θα έστρεφα τα πνευματικά πολεμικά βέλη μου εναντίον άλλου (έτσι νόμιζα ο δόλιος, ο αγαθός) μέχρι που ένιωσα στο πετσί μου το ΣΚΟΤΟΣ και την ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΙΑ της άλλης πλευράς, της ιουδαιοχριστιανικής πλευράς, και δεν είναι ένα ράπισμα που μπορεί να δέχθηκα κάποια συγκεκριμένη στιγμή αλλά ΕΝΑΣ ΣΥΝΕΧΗΣ πόλεμος που δέχομαι σε όλα τα μήκη και πλάτη της κοινωνίας, του ανθρωπισμού και του Δικαίου.

Άλλο η ανοχή, άλλο ο σεβασμός και άλλο η ΜΑΛΑΚΙΑ !
Δεν είναι δυνατόν φίλε Φώτιε να δέχομαι συνέχεια επιθέσεις κάθε είδους από κάθε πλευρά και εγώ να σφυρίζω αδιάφορα πόσο μάλιστα όταν καταστρέφονται, υβρίζονται, συκοφαντούνται Ιερά και Βωμοί των Ελλήνων και η Πολιτιστική κληρονομιά μας, με τι "μούτρα" θα απαντήσω αύριο όταν το παιδί μου με ρωτήσει ΓΙΑΤΙ ?????

Δεν με ενδιαφέρει ο ραβίνος Τζεσουάχ και ο κάθε ραβίνος και εβραίος προφήτης ούτε τι είπε ή έκανε, δεν με ενδιαφέρει αν η ίδια η μάνα μου είναι ιουδαιοχριστιανή, έχει κάθε διακαίωμα να είναι, με ενδιαφέρει όμως όταν ο ιουδαιοχριστιανισμός κι ο κάθε -ισμός που θα προσπαθεί να μου ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ και θα καταστρέφει την δικιά μου Παράδοση και τότε δεν μου μένει πλέον παρά να τον πολεμήσω και όσους συντάσονται δίπλα του.

Δεν πρέπει να σε ενδιαφέρει ποιά είναι η άποψή μου για τον ιουδαιοχριστιανισμό εφόσον εγώ σε σέβομαι και δεν έχω πρόβλημα στο να συνπάρχουμε μαζί, τι γίνεται όμως όταν εσύ (μεταφορικά) θέλεις όμως να με εξαφανίσεις επειδή δεν ακολουθώ τον λόγο των δικών σου θεών ???

Δεν βλέπω προς τι η σύγχιση, τα πράγματα είναι καθαρά, όταν σε απειλούν αμύνεσαι !


Γιατί δεν έχει την ίδια «Ιστορική Μνήμη» προς την Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία που κατέκτησε και υποδούλωσε τον Ελληνισμό;

έχεις μπερδέψει φίλε Φώτιε την κατάκτηση ενός κράτους πολιτικά ή στρατιωτικά με την βίαιη κατάλυση της αυτόχθονης Παραδόσεως, δεν "κρατώ κακία" στους Ρωμαίους, ούτε τους Οθωμανούς, ούτε στους Ενετούς, ούτε στους Ιταλούς, ούτε στους Γερμανούς κοκ διότι δεν προσπάθησαν να επιβάλουν καμία αλλαγή στην "Παράδοσή" μας εν αντιθέσει με τους ιουδαιοχριστιανούς που πολέμησαν και ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ να πολεμούν την Ελληνική Παράδοση και να ισοπεδώνουν κάθε τι Εθνικό ώστε να επιβάλουν δικά τους ήθη, έθιμα και κοσμοθεώρηση !

Υ.Γ. Είναι διαφορετικό πράγμα ο εθνικοαπελευθερωτικός αγών ο οποίος ισχύει για μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή.
Υ.Γ. έχεις δεί το site της κινέζικης ορθόδοξης εκκλησίας (!!!!) με τους κινέζους άγιους (!!!!) εγώ πάντως έφριξα ....


Αλλά φίλοι μου ξεχάσαμε τα βασανιστήρια που υπέστησαν οι Εβραίοι από τους προγόνους μας τους Πτολεμαίους;
Μήπως οι Έλληνες (εμείς δηλαδή) δεσμεύτηκαν πρώτοι σε έναν αρχαίο κύκλο αίματος που οδήγησε στην φθορά και στον ξεπεσμό;
Ζητήσαμε μήπως συγνώμη από τους Εβραίους για τους τότε διωγμούς;
Μάλλον το περάσαμε στην Λήθη, εμείς …οι «Αγωνιστές της Αλήθειας»!

Μπαρδόν ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2002, 16:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Και όσο αφορά το θέμα του «Πλούσιου Νέου» στις Γραφές.

Καλό θα είναι να εξετάσουμε σε όποιες διαστάσεις μπορούμε το συγκεκριμένο γεγονός και να προσπαθήσουμε να διακρίνουμε την Νομοτέλεια στην οποία αναφέρεται.

Έχουμε λοιπόν έναν πλούσιο νέο που πλησιάζει τον Ιησού Χριστό τον αποκαλεί «Αγαθό» και του ζητάει συμβουλή τι να κάνει;

Αφού ο Ιησούς τον ρωτά (δίχως ο νέος να απαντήσει) «γιατί με λες Αγαθό, Αγαθός είναι μόνο ο Θεός»; τον συμβουλεύει να πράττει όσα εντέλουν οι Νόμοι.

Ο νέος απαντά ότι πράττει όλα όσα λένε οι Νόμοι και τότε ο Ιησούς του ζητά να μοιράσει τα υπάρχοντά του στους φτωχούς και να Τον ακολουθήσει.
Ο Πλούσιος Νέος δειλιάζει και αποχωρεί ντροπιασμένος.
Τότε λοιπόν ο Ιησούς λέει το Περίφημο: «πιο εύκολα περνάει η κάμηλος (τριχιά) από το μάτι μιας βελόνας παρά ο Πλούσιος στην Βασιλεία των Ουρανών».

Ας εξετάσουμε πρώτα το γεγονός και μετά ας προσπαθήσουμε να το αποσυμβολίσουμε.

Ο Νέος πλησιάζει και αποκαλεί τον Ιησού Αγαθό. Γιατί;
Μήπως Τον αναγνωρίζει ως την Εκδήλωση του Θεού στην Γη;
Ή Τον αναγνωρίζει ως Αυτό και φοβάται να το πει, ή όχι.
Πουθενά δεν φαίνεται αυτού του είδους η κατανόηση ή πίστη για τον Πλούσιο Νέο.
Υπάρχει και η τρίτη περίπτωση να το λέει ως κολακεία προς τον Ιησού.
Εδώ λοιπόν ο Νέος εισέρχεται σε Δοκιμασία που αποκαλύπτεται σε Τρία Στάδια.

Πρώτα προς το Θεό, την Εκδήλωση του Λόγου στην Γη, καθώς μιλούσε με τον Ίδιο τον Ιησού! «γιατί με λες Αγαθό;» λοιπόν. (Αποτυγχάνει;)

Στην συνέχεια έρχεται σε Δοκιμασία προς τον ίδιο του τον εαυτό. Ελέγχεται αν είναι Δίκαιος και Τέλειος σύμφωνα με τον Νόμο, δηλαδή αναμάρτητος.
Ο Πλούσιος Νέος ισχυρίζεται πως είναι! (Αποτυγχάνει;)

Τέλος εισέρχεται στην τρίτη Δοκιμασία (και προφανώς και καθοριστική) προς τον πλησίον του, τον κάθε άνθρωπο. Του ζητάει ο Ιησούς να Προσφέρει (να διαμοιράσει στους φτωχούς) τα υπάρχοντά του και να Τον ακολουθήσει! (Αποτυγχάνει;)

Σε πρώτη φάση συνειδητοποιούμε το εκπληκτικό της Εκπαίδευσης του Λόγου προς τον Άνθρωπο;

Αν ο Νέος είχε αποδεχτεί την Ιδέα της Προσφοράς και είχε ακολουθήσει τον Χριστό, Αυτός θα τον δέχονταν ακόμα και αν είχε αποτύχεις στις δυο προηγούμενες Δοκιμασίες;
Προφανώς και ναι!
Το πρώτο λοιπόν «ηθικό δίδαγμα» είναι πως η Προσφορά (ως έμπρακτη εκδήλωση της Αγάπης) είναι σημαντικότερη αρχικά, και από την σοφία προς το θείο και την εις βάθος αυτογνωσία.
Φυσικά και όλα χρειάζονται, εδώ μιλάμε για τα βήματα της Πνευματικής μας Πορείας.

Για να μην παρανοούμε και φανταζόμαστε «υπόγειες συνομωσίες» ο Ιησούς Χριστός είχε δηλώσει ξεκάθαρα την Ταυτότητά Του με τον Θεό Πατέρα και φυσικά δεν φοβόταν για αυτό.
Το αποδεικνύει στην δημόσια δήλωση Του στην Ιερουσαλήμ με το: «Εγώ και ο Πατήρ Έν Εσμέν» όταν προσπάθησαν να τον σκοτώσουν με λιθοβολισμό (αγαπημένο σπορ) για την «ύβρη» Του.
Και σε άλλα σημεία φανερώνει την Θεότητά Του αλλά το κάνει σταδιακά ολοκληρώνοντας την Μαθητεία που έπρεπε να παραλάβει η Ανθρωπότητα.

Τώρα στον αποσυμβολισμό!
(όσο χωράμε)
Πέρα από το «Κοινωνικό Μήνυμα» ενάντια στους Πλούσιους , αξίζει να εμβαθύνουμε στην Νομοτέλεια που παρουσιάζεται.

Ο Πλούσιος Νέος ήταν μόνο «Πλούσιος» στα υλικά αγαθά;

Να βοηθήσω.
Δεν πίστευε ακράδαντα στον ψυχικό και πνευματικό του Πλούτο;
(το Χρήμα πολλοί εμίσησαν την Δόξα όμως ουδείς)

Είτε από «υπέρμετρο» εγωισμό και αυτοπεποίθηση, είτε από άγνοια και έλλειψη κατανόησης, είτε από ανοησία και επιφανειακή προσέγγιση των πνευματικών του υποχρεώσεων, είτε από οποιοδήποτε συνδυασμό των προηγούμενων (δεν έχει σημασία, δεν τον κρίνουμε) πίστευε ούτε λίγο ούτε πολύ, πως είναι αλάθητος, άψογος απέναντι στους Θείους Νόμους!!!!!!!!

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!

Εδώ λοιπόν είναι το ζουμί!
Πλούσιος είναι κάποιος για τις Ιδέες του, για τους Προγόνους του, για την Ιστορία του, για την Ευφυΐα του, για τις Γνώσεις του, για την Λογική του Σκέψη, για την Τιμιότητά του, για τα Ψυχικά του Χαρίσματα και όλα τέλος πάντων που συνθέτουν την Εικόνα του Εαυτού του

ΚΑΙ Η ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ!

Μπορούμε να τα θυσιάσουμε όλα αυτά, όλο τον «Πλούτο» μας και να Ακολουθήσουμε τον Λόγο Χριστό;

Η Βασιλεία των Ουρανών δεν έχει σχέση με την «παιδική αντίληψη» για τον Παράδεισο.
Ο Ιησούς Χριστός στο τέλος των Παραβολών Του για την Βασιλεία των Ουρανών ξεκαθάρισε «ότι εντός υμών Εστί».
Είναι η «Βασιλεία» του Θεού εντός μας.

Τώρα επανερχόμαστε στην «αδυναμία του Πλουσίου να εισέλθει στην Βασιλεία των Ουρανών».

Είναι ξεκάθαρο πιστεύω σε όλους μας, πως όσο είμαστε «βέβαιοι» για τον «Πλούτο» μας, τόσο αρνούμαστε την Πνευματική μας Εξέλιξη και αδυνατούμε να «εισέλθουμε στην Βασιλεία των Ουρανών»!

Αυτές οι θέσεις είναι προσωπικές και επιφυλάσσομαι για τον μέλλον καθώς και εγώ εξελίσσομαι !

Με Σεβασμό και Αγάπη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2002, 16:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS

ΦΙΛΕ ΦΩΤΙΕ:

ΓΡΑΦΕΙΣ:

***Γνωρίζω για όσα αναφέρεσαι, αλλά δεν αποδεικνύουν ακόμη τίποτα. Στην έρευνα βρίσκεται η υπόθεση και στις ενδείξεις!***

MΠOΡEI NA TO ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΤΣΙ ΕΣΥ, ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΜΕΛΕΤΟΥΝ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΗ ΓΝΩΜΗ...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΝΟΗΜΟΝΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ...
Η ΕΜΦΥΤΗ ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ, ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟΘΥΣΙΑ, ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΘΗΛΑΣΤΙΚΟ, ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΝΑΡΕΤΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ...

ΔΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ:

http://homepages.pathfinder.gr/dolfins/--->
-->ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ->ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΛΦΙΝΙΑ
EAN ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΑΣ...

ΓΡΑΦΕΙΣ:
***Είναι και αυτό Φίλοι Έρευνα, δίχως προκαταλήψεις. ***

***Πολλές από τις φαινομενικές ανακρίβειες ή αντιθέσεις στα Ευαγγέλια, φωτίζονται διαφορετικά μέσα από συνειδητή Έρευνα.***

--"ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΜΟΙΡΑ ΤΟΥΣ,ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ (ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ) ΤΟΥ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗ"...ΤΕΡΕΝΤΙΑΝΟΣ ΜΑΥΡΟΣ...

ΜΕΛΕΤΑΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ ΟΙ ΠΙΟ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΕΝΟΣ ΔΟΓΜΑΤΟΣ ...ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ...

ΑΝ ΕΙΧΕ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ, ΑΣ ΠΟΥΜΕ, Ο ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ ΤΟ 110μ.χ. ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΠΑΙΡΝΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ...

ΓΡΑΦΕΙΣ:

***Αν όμως δεχθείτε το εξής απλό. :
Ο Ιησούς να είναι (ίσως, βάλτε το ως λογική πρόταση στο νου σας) αυτό που είπε ότι Είναι. Η Ένσαρκη Εκδήλωση του Λόγου Θεού στη Γη.***

ΘΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΥΘΕΩΣ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΘΕΣΕΙ ΠΟΛΛΑΚΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ:

O ΘΕΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ;;;;;;;;;

ΓΡΑΦΕΙΣ:

***Αλλά φίλοι μου ξεχάσαμε τα βασανιστήρια που υπέστησαν οι Εβραίοι από τους προγόνους μας τους Πτολεμαίους;
Μήπως οι Έλληνες (εμείς δηλαδή) δεσμεύτηκαν πρώτοι σε έναν αρχαίο κύκλο αίματος που οδήγησε στην φθορά και στον ξεπεσμό;
Ζητήσαμε μήπως συγνώμη από τους Εβραίους για τους τότε διωγμούς;****

ΠΡΙΝ ΜΟΥ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΠΗΓΕΣ (ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ;;;) ΘΑ ΣΟΥ ΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΩΣ ΓΕΓΟΝΟΣ...

ΠΗΓΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2002, 22:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Φιλε Φωτιε,ο dix εχει δικιο στο τελευταιο μηνυμα του,και ειναι αληθεια οτι οι 'ειδωλολατρικες'πιστεις εχουν κατασυκοφαντηθει και πολλες φορες σημερα βρισκονται σε αμυνα,ισως και γιαυτην την καταπιεση παλια και νυν,πολλοι Αρχαιολατρες αντιδρουν ισως εντονα μερικες φορες.
Παντως θελω να πω το εξης.Γιατι αναλυεις με αυτον τον πολυπλοκο τροπο κατι απλο κατα την γνωμη μου?Σου λεει καποιος οτι εισαι Φωτιε παγανιστης,κι εσυ λες 'οχι ,δεν ειμαι'.Η προσφωνηση 'αγαθε',σημαινει μαλλον καλε και εναρετε,και νομιζω οτι αφορμαται απο την Ελληνικη γλωσσα και φρασεολογια,που ειχε υιοθετηθει και στο Ισραηλ,τα χρονια εκεινα.
Επισης,να ρωτησω παλι κατι σημαντικο,ειχε εκδηλωθει το ΘΕΙΟ,μεσα απο τον Ορφεα,τον Μιθρα,τον Οσιρι,τον Κρισνα ,τον Σινταρτα?Τι πιστευεις οτι εκδηλωθηκε τελος παντων απο μεσα τους προς την Ανθρωποτητα?Πιστευεις τις υποτιμητικες αποψεις της οργανωμενης Εκκλησιας για καθε αλλον πλην της πιστης τους?
Και ξερεις φανταζομαι οτι ο Ζευς πρωτοαποκαλεσθηκε Πατερας ολων,και οτι πολλοι φωτισμενοι ανα τις εποχες ειπαν οτι ταυτιστηκαν με τον Πατερα,την Μητερα,το Μεγαλο Πνευμα.ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΩ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ,ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΦΕΡΩ ΣΤΗΝ ΟΡΘΗ ΤΟΥΣ-ΟΠΩΣ ΝΟΜΙΖΩ-ΘΕΣΗ ΑΛΛΑ ΟΝΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΥΚΟΦΑΝΤΗΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ,ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΕΩΡΩ ΕΞ ΙΣΟΥ ΑΓΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ,ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΚΦΡΑΣΤΕΣ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ.Φιλικα.

serpentpan

Edited by - serpentpan on 15/11/2002 22:50:13

Edited by - serpentpan on 15/11/2002 23:03:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2333984
Maintained by Digital Alchemy