ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 **** Π Ε Ν Τ Ε Λ Η ****
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2004, 21:02:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδη δεν υπηρχε περιπτωση να αφησω να περασει ετσι η ¨επιθεση ¨αυτη εστειλα email στους συντελεστες του ΙΡΑΝΟΝ και να η απαντηση τους
ΟΠΟΤΕ τζαμπα μαγκα επειδη ψιλιαζομαι ποιος εισαι και εχεις ξαναβγει με πολλα νικ κατα καιρους και εχεις δημιουργησει προβλημα και σε αλλα τοπικ κατσε καλα και κοιτα να ασχολεισε με την δουλεια σου εκει που βρισκεσαι τα πρωινα.
Μαγκακο θα προωθησω οτι θελω και οπως θελω και αμα εχεις προβλημα email εχω να τα πουμε δια ζωσης και ασε τον υπολογιστη απο κοντα οτι θες.
Τραβα φευγα απο δω και το τοπικ δεν θα το χαλασεις ΟΥΣΤΤΤΤΤΤΤ.
Ζητω συγνωμη απο τους υπολοιπους φιλους δεν θα συνεχισω την αντιπαραθεση αλλα την παρουσιαση στοιχειων.

From : Ίρανον <mail@iranon.gr>
Sent : Wednesday, July 14, 2004 2:49 PM
To : "'fotografosgr fotografosgr'" <fotografosgr@hotmail.com>
Subject : RE: ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR

| | | Inbox


Αγαπητέ φίλε.
Εδώ και καιρό έχουμε πάψει να παρακολουθούμε τα περισσότερααπό τα forum που ασχολούνται με θέματα παρόμοια με αυτά για τα οποίαγράφουμε εμείς.
Όσο για αντιγραφές, αν ρίξεις μια ματιά στα νέα του site θαχορτάσεις. Όπως και να 'χει μπήκαμε και διαβάσαμε το post που αναφέρεις στοesoterica και πιστεύουμε ειλικρινά ότι η αναφορά σου, αν και μοιάζει σεμερικά σημεία, δεν προέρχεται από αντιγραφή δικών μας κειμένων.
Επίσης απότο ύφος του μηνύματος σου καταλαβαίνουμε ότι είσαι εξοργισμένος καιπιστεύουμε (δεν είμαστε πυθίες αλλά έχουμε κάποια πείρα) ότι είσαιειλικρινής άνθρωπος.
Ούτε εμείς συμπαθούμε τους ύπουλους και τουςμουλωχτούς. Και έχουμε σι-χα-θεί να εμπλέκεται το όνομα μας για ναεξυπηρετεί τους σκοπούς διαφόρων μυθομανών.
Εν κατακλείδι, ΟΧΙ, δεν πιστεύουμε και δεν υποστηρίζουμε ότι μας έχειςαντιγράψει.
Το μήνυμα μας αυτό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να ξεκαθαρίσεις τη δικήσου θέση αλλά και τη δική μας.
ΕΛΕΟΣ
--- www.iranon.gr ---



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2004, 23:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΥΦ

Αντε πάλι... το έχουμε ξαναδεί το σκηνικό... ΕΛΕΟΣ!


Φίλε φωτογράφε, μην ασχολείσαι.
Στο μήνυμα σου:

"ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΜΩΜΗ ΜΟΥ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΧΑΡΑΣΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΟΔΗΓΗΘΗΚΕ Ο ΕΒΛΙΑ ΤΣΕΛΕΜΠΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΠΟΥ ΕΙΔΕ ΧΑΡΑΓΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΥΠΟΓΕΙΟ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΟΙ ΜΟΝΑΧΟΙ ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑΣΕ ΜΕ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΜΕΝΟΣ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ."

Ο Τσελεμπί είχε πει ότι του θύμισαν τα σύμβολα πάνω στον οβελίσκο του Ιπποδρόμου της Κωνσταντινούπολης. Αιγυπτιακός οβελίσκος δηλαδή. Αρα αυτό που λες ισχύει μόνο για τα καθαρά αιγυπτιακά σύμβολα που βλέπουμε σε διάφορα μέρη στην Πεντέλη. Από κει και πέρα υπάρχουν και άλλα (καθαρά ελληνικά) αλλά και νεώτερα (χριστιανικά) καθώς και
αρκετά σύγχρονα "μυστικιστικά" που τα μπερδεύουν όλα μαζί.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


142 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2004, 03:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισως ο Τσελεμπι να εννοουσε απλα "σκαλιστες εικονες" και οχι ιερογλυφικα. Οι μουσουλμανοι δεν εχουν εικονες στους ναους τους και ο μονος τροπος να το εξηγησει στους αναγνωστες του θα ηταν αυτη η παρομοιωση με τα ιερογλυφικα του οβελισκου.
Εικασιες βεβαια κανω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2004, 14:30:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι πριν συνεχισουμε για τα συμβολα ριξτε μια ματια εδω νομιζω εχει ενδιαφερον το ειδα στο in gr

NEA ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΜΠΡΕΞΙΖΑ
Οστρια αν θυμασαι ειχα με αναφερθει σε αυτο το μερος

quote:
Εκτύπωση-in newsΑγνωστη η χρήση του
Εκσκαφή στο Μαραθώνα φέρνει στο φως τεράστιο κτίσμα δίπλα στο ναό της
Ίσιδος

13/07/04 12:25

ΑθήναΤεράστιο κτίσμα δίπλα στο ναό της Ίσιδος, στην Μπρεξίζα του Μαραθώνα,
και πολύ κοντά στη θάλασσα έφερε στο φως εκσκαφή για τη διάνοιξη καναλιού
απορροής υδάτων. Το ερώτημα είναι ποια ήταν η χρήση του ευρήματος στην
αρχαιότητα και κυρίως πώς θα σωθεί το κτίσμα από την απειλή της
μπουλντόζας και των εγγειοβελτιωτικών έργων της περιοχής.
Σύμφωνα με την εφημερίδα Το Βήμα, την Τρίτη, μόλις την περασμένη εβδομάδα
και ενώ συνεργείο του ΥΠΕΧΩΔΕ διενεργούσε εκσκαφές, ήρθε στο φως ένας
μεγάλος τοίχος, πλατύς και στιβαρός, μέρος ενός μεγάλου ελλειψοειδούς
κτίσματος, που αρχίζει από τη θάλασσα και προχωρεί προς Βορρά σε μήκος.
Το σύνολο είναι μια ισχυρή κατασκευή όμοια με αυτές του ιερού της Ίσιδος,
που χρονολογείται από τη ρωμαϊκή εποχή (α' μισό του 2ου μ.Χ. αιώνα) και
θεωρείται ένα από τα έργα που έκανε ο Ηρώδης ο Αττικός για την ευρύτερη
περιοχή του Μαραθώνα, η οποία άλλωστε ήταν γενέτειρά του.
Οι αρχαιολόγοι προσπαθούν να ανακαλύψουν εάν το κτίσμα αυτό ήταν στάδιο,
πισίνα ή μια «μίμηση» ποταμού (ίσως του Κανώπου της Αιγύπτου, κατά το
πρότυπο της μίμησης που έκανε ο Αδριανός στο Τίβολι, τον οποίο ο Ηρώδης ο
Αττικός θαύμαζε ιδιαίτερα και εμιμείτο).
Ωστόσο, μπορεί καμία από αυτές τις εικασίες να μην είναι σωστή. Όσο και αν
ακούγονται παράδοξα αυτά, το ίδιο το σχήμα του κτίσματος και το γεγονός
ότι βρέθηκε κονίαμα στο δάπεδό του προδιαθέτουν για τολμηρές ιδέες, οι
οποίες πάντως επί του παρόντος μένουν στο επίπεδο των υποθέσεων. Μόνον η
ανασκαφή θα μπορέσει να δώσει απαντήσεις.
Το γεγονός άλλωστε ότι ο χώρος είναι κατάσπαρτος από αρχαία δεν αποτελεί
είδηση. Αυτός ήταν και ο λόγος που η περιοχή κηρύχθηκε αρχαιολογικός χώρος
μετά την αποχώρηση της αμερικανικής βάσης.
Ωστόσο, ο αρχαιολογικός χώρος της Μπρεξίζας απειλείται αισθητικά και επί
της ουσίας, καθώς βρίσκεται εν μέσω των εγκαταστάσεων της βάσης, σωρών
καιόμενων απορριμμάτων, του καναλιού, που πρέπει να διέλθει από την
περιοχή, αλλά και ενός ρέματος, το οποίο, ευρισκόμενο δίπλα σε παρακείμενο
ξενοδοχείο, συγκεντρώνει λύματα με εξαιρετικά δυσάρεστη οσμή, η οποία
φθάνει ως τον αρχαιολογικό χώρο.


Αυτό το κείμενο εκτυπώθηκε από το in.gr,
στη διεύθυνση
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=551160&lngDtrID=253



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2004, 02:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

φιλε φωτογραφε μη χαλιεσαι


γραφε την αποψη σου και τις πληροφοριες και ασε να τον καθενα να πιστευει ο,τι θελει


αντιδρασεις θα υπαρχουν παντα, το ξερεις


φιλε κακιστρον, ασε τον καθενα μας να κρινει μονος του


και αντιγραφη να ειναι καποια πληροφορια, δεν παιζει ρολο - ειναι πληροφορια και πρεπει να διακινειται


λιγο με ενδιαφερει απο που ξεκιναει η πληροφορια, αρκει να καταληξει καπως και σε εμενα


ναστε καλα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 20:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους
Συνεχιζω την παρουσιαση των συμβολων που υπαρχουν κοντα στο σπηλαιο ΑΜΩΜΩΝ
ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΜΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΓΝΩΡΙΣΜΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΤΥΧΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΙΣ ΚΑΤΩ ΓΩΝΙΕΣ ΠΟΥ ΣΧΗΜΑΤΙΖΟΝΤΑΙ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 20:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΕ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΟ ΜΕΣΑ ΕΝΑ ¨Χ¨
ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΤΕΛΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΠΙΘΑΝΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΤΕΛΟΙΟΠΟΙΗΣΕ Ο ¨ΧΑΡΑΚΤΗΣ¨ ΤΟΥ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2004, 21:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΣΤΡΙΑ ειπες

quote:
Ο Τσελεμπί είχε πει ότι του θύμισαν τα σύμβολα πάνω στον οβελίσκο του Ιπποδρόμου της Κωνσταντινούπολης. Αιγυπτιακός οβελίσκος δηλαδή. Αρα αυτό που λες ισχύει μόνο για τα καθαρά αιγυπτιακά σύμβολα που βλέπουμε σε διάφορα μέρη στην Πεντέλη. Από κει και πέρα υπάρχουν και άλλα (καθαρά ελληνικά) αλλά και νεώτερα (χριστιανικά) καθώς και
αρκετά σύγχρονα "μυστικιστικά" που τα μπερδεύουν όλα μαζί.



Ακριβως αυτο με προβληματιζει και εμενα.
Η ποικιλια των συμβολων
Εχει γινει ενα ¨παντρεμα¨ αρκετα περιεργο που δεν αφηνει να καταλαβεις τις διαθεσεις του ¨χαρακτη¨ η των ¨χαρακτων¨.
Τι ειναι τελικα χριστιανος αρχαιοελληνιστης κατι αλλο η ακριβως θελει να περασει το μηνυμα οτι ολα αυτα συνδεονται αμεσα τελικα.
Και αυτο που ειχα σαν σκεψη ηταν οτι μπορει ο ¨χαρακτης¨ η οι ¨χαρακτες¨ να μεταφερουν αυτα που ειδαν ¨κατω¨, πανω στην επιφανεια η εχουν γνωση απο καποιο κειμενο η βιβλιο που εχουν στα χερια τους ισως, το τι ακριβως συμβολα υπαρχουν απο κατω αν δεν εχουν οι ιδιοι προσβαση εκει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2004, 00:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Φωτογράφε και όλοι οι φίλοι αυτού του topic γειά σας.
Νομίζω ότι πλησιάζουν τα εγκαίνια του ναού των Αιγυπτίων θεών (Ίσιδας)
στην Μπρεξίζα του Μαραθώνα.
Νομίζω ότι ειναι και μιά ευκαιρία γιά όποιους θελουν να συναντηθούμε σε έναν χώρο περίπου μέσα στα πλαίσια των ενδιαφερόντων μας.
Τί λέτε, μπορεί να γίνει και δικό μας ραντεβού αυτή η εκδηλωση;;;;;;
Αύριο θα μάθω ημερομηνία, θα σας την πώ και εύχομαι και ελπίζω.
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 00:58:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους σας
Φιλε μου glinaaea γεια χαρα καιρο ειχαμε να τα πουμε που χαθηκες;
Μαθε ημερομηνια και ενημερωσε μας ακουγεται ενδιαφερον παντως οτι θα γινουν εγκαινια αρα ο χωρος θα ειναι πλεον και επισημα επισκεψιμος;
Και κατι αλλο ειδατε στο EXTRA3 την εκπομπη για την ΠΕΝΤΕΛΗ;
Απο οτι ειδα καινουργιες φατσες εμφανιστηκαν στο γυαλι αλλα παλι τιποτα καινουργιο δεν ειδαμε.
Θα γινη και αλλη εκπομπη την αλλη ΤΡΙΤΗ με το ιδιο θεμα μεχρι τοτε ...
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 12:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε glinaaea ευχαριστούμε για την πληροφορία. Μάθε και πες μας κι αν είμαι εδώ θα προσπαθήσω να έρθω!

"Και αυτο που ειχα σαν σκεψη ηταν οτι μπορει ο ¨χαρακτης¨ η οι ¨χαρακτες¨ να μεταφερουν αυτα που ειδαν ¨κατω¨, πανω στην επιφανεια η εχουν γνωση απο καποιο κειμενο η βιβλιο που εχουν στα χερια τους ισως, το τι ακριβως συμβολα υπαρχουν απο κατω αν δεν εχουν οι ιδιοι προσβαση εκει."

Δεν το αποκλείω Φωτογράφε αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ πιθανό. Εχω την εντύπωση ότι αν κάποιοι είχαν φτάσει σε εκείνη την αίθουσα κάτι θα είχε διαρρεύσει, εκτός κι αν πρόκειται για μέλη κάποιας μυστικιστικής ομάδας.


Παρακολούθησα την εκπομπή χτες. Μία από τα ίδια με λίγο περισσότερο μελόδραμα... Ισως αν καλέσουν τον Στριγγά την επόμενη Τρίτη, να ακουστεί τίποτα πιό ενδιαφέρον. Αλήθεια, πώς θα μπορούσαμε να επιβεβαιώσουμε την πληροφορία ότι οι δορυφόροι δεν λειτουργούν πάνω από την Πεντέλη; Δεν μου πολυκάθεται για αλήθεια.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2004, 22:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παρακολούθησα την εκπομπή χτες. Μία από τα ίδια με λίγο περισσότερο μελόδραμα... Ισως αν καλέσουν τον Στριγγά την επόμενη Τρίτη, να ακουστεί τίποτα πιό ενδιαφέρον. Αλήθεια, πώς θα μπορούσαμε να επιβεβαιώσουμε την πληροφορία ότι οι δορυφόροι δεν λειτουργούν πάνω από την Πεντέλη; Δεν μου πολυκάθεται για αλήθεια.

Μελοδραμα η μαλλον δραμα ηταν ολη η εκπομπη
Ενας ερευνητης (τρομαρα του) δια τηλεφωνου μας αποκαλυψε οτι ο Νταβελης μαζι με την Δουκισσα και την υπηρετρια της εκαναν μαγικες τελέτες.
Καλα που ο Νταβελης δεν ζει γιατι η επομενη τελετη θα ηταν η δικη του.
Εγω εκει που πραγματικα δεν καταλαβα γιατι δεν απαντουσε κανεις απο τους ¨ειδικους¨ επι της ΠΕΝΤΕΛΗΣ ηταν στις επιμονες ερωτησεις του κ.ΒΙΡΛΑ να του πει καποιος την ιστορια του σπηλαιου και πως ονομαζονταν αυτο πριν το ονομασουν σπηλια ΝΤΑΒΕΛΗ.
Κανεις δεν ηξερε.
Μωρε μπραβο ουτε ενας δεν ηξερε οτι το ελεγαν σπηλαιο ΑΜΩΜΩΝ;
Κανεις δεν ηξερε να του πει πως ανακαλυφθηκε το σπηλαιο στην αρχαιοτητα;
Ουτε για το λιθοστρωτο δεν γνωριζαν τι ηταν, ουτε αυτο.
Οσο για την παλαμη δεν εξαφανιζεται στην θεση της ειναι παντα αυτα ειναι ανοησιες απλα σε ξεγελα το σημειο και πολλες φορες ψαχνεις αλλου και νομιζεις οτι το χαραγμα χαθηκε.
Παρτε μεζουρα και μετρηστε την αποσταση απο την εισοδο αμα δειτε να μετακινηθει γραψτε μου.
Ακουνητη στην θεση της στεκει η παλαμη αλλο αμα δεν μπορουσαν να την βρουν.
Και εγω εχω περιεργεια να ακουσω το ΣΤΡΙΓΓΑ αλλα εχει πολυ καιρο να βγει μαλιστα ειχαν πει σε μια εκπομπη οτι στο τηλεφωνο που τον εβρισκαν δεν απαντα πια.
Ας περιμενουμε.
Οστρια θελω να σε ρωτησω αν γνωριζεις κατι σχετικα με τον σταυρο αυτο και γιατι υπαρχουν αυτες οι δυο πτυχες απο κατω.
Οσο για τους δορυφορους αυτο δεν ισχυει τουλαχιστον οσον αφορα το GPS το οποιο λειτουργει μεχρι και εξω απο την εισοδο κανονικα εχω παρει στιγμα του σπηλαιου οποτε και ο ισχυρισμος αυτος παει περιπατο.


Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 21/07/2004 22:54:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 22:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Να μαι πάλι.
Τα εγκαίνια του ναού της Ίσιδας θα γίνουν στις 30 Ιουλίου. Όσο γιά την ώρα ακόμα δεν έμαθα στα σίγουρα. θα την μάθω όμως αρκετά έγκαιρα για να σας ειδοποιήσω.
Τώρα φίλε φωτογράφε τί γινεται μ αυτό το χέρι στο σπήλαιο Νταβέλη; Αν μετακινήται ή όχι είναι αρκετά εύκολο να αποδειχθεί. Σου έστειλα μιά φωτογραφία του. Αν θες τοποθέτησέ τη μέσα εδώ. Αν λοιπόν κάποιος το βρεί σε άλλη θέση ας το φωτογραφήσει και ας βάλει την φωτογραφία του δίπλα στην δική μου γιά σύγκριση. Νομίζω ειναι αρκετά απλό και εύκολο.
Όσο γιά το άρθρο που δημοσιεύει τα νέα ευρήματα δίπλα στον ναό της Ίσιδας, χμμμμμμμμμμμ ας όψεται ο κος glinaaea στον οποίον οφείλεται η αποκάλυψη και η ανεύρεσή τους χμμμμμμ. Και οφείλω να πώ ότι η αποκάλυψή και η ανασκαφή τους τους συνεχίζεται. Είναι πράγματι ένα σημαντικότατο εύρημα και μάλλον το μοναδικό του είδους του στη Ελλάδα.
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2004, 23:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε glinaaea πολλα συγχαρητηρια για τα ευρηματα σου.
Πραγματικα πολυ χαιρομαι που ειναι εδω μαζι μας ο ανθρωπος που εφερε στο φως αυτα τα σημαντικα ευρηματα ΜΠΡΑΒΟ.
Θα ηθελες να μας πεις εν συντομια το χρονικο της ανασκαφης σου;



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 01:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Glinaaea ευχαριστούμε για την πληροφορία! Πες μας αν μπορείς και λίγα πράγματα για τα τελευταία ευρήματα.

Και μένα μου έκανε εντύπωση που κανείς δεν φάνηκε να γνωρίζει κάτι για την ιστορία του σπηλαίου φίλε φωτογράφε! Και μάλλον δεν έχουν καν προσέξει το λιθόστρωτο που είναι λίγα μέτρα πέρα από την είσοδο... τι να πω! Την παλάμη μου την έδειξε ο Πέτρος την προηγούμενη φορά που πήγαμε. Δεν γνωρίζω αν μετακινείται (κουφό μου ακούγεται) πάντως αυτό που πρόσεξα είναι ότι στο συγκεκριμένο σημείο της σπηλιάς υπήρχαν πολλά μυγάκια.

Για τον σταυρό (τον πρώτο που έχεις βάλει) έψαξα αλλά δεν βρήκα ακόμα κάτι. Πάντως εμένα οι πτυχές που λες μου θυμίζουν την περιοχή της μασχάλης όταν τεντώνεις τα χέρια στο πλάι. Λέω λοιπόν μήπως με αυτό τον τρόπο να συμβολίζει τον εσταυρωμένο Ιησού; Το λέω αυτό επειδή δεν υπάρχουν ανάλογες πτυχές από την πάνω μεριά.

Το δεύτερο δεν τον βλέπω καλά. Αν είναι σαν Χ μέσα σε κύκλο, μπορεί να είναι ο αιγυπτικός σταυρός (wheel cross) Αυτός συνήθως συμβολίζει τον ήλιο.

Αν είναι όπως το απαγορευτικό στους δρόμους, τότε μπορεί να συμβολίζει ακριβώς αυτό (το απαγορευτικό ή το διαγραμμένο, δηλαδή ότι κάτι δεν ισχύει πιά). Αν είναι κάτι τέτοιο τότε θα πρέπει να δούμε αν υπάρχει κάποιο άλλο σύμβολο ή κάτι άλλο κοντά του (πχ σφραγισμένη είσοδος;).

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2004, 22:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
΄Φίλε φωτογράφε μου επέδωσες μεγάλη τιμή ενώ δεν μου αξίζει γιά δύο λόγους. Πρώτον φροντίζω να κάνω την δουλειά μου όσο μπορώ πιό ευσυνείδητα. Και δεύτερον ΕΤΥΧΕ να είμαι εγώ στην επόπτευση της εκσκαφής των μηχανημάτων γιά την διάνυξη του καναλιού. θα μπορούσε να ήταν κάποιος άλλος.
Τώρα γιά το ιστορικότης ανεύρεσης.
Απαγορεύεται να δίνουμε πληροφορίες γιά τις ανασκαφές. Αλλά επειδή ήδη δημοσιεύτηκε το άρθρο, και δεδομένου ότι η ανασκαφή αυτή είναι σε ελεύθερη και κοινή θέα, φαντάζομαι ότι δεν πειράζει να σας πώ λίγα πραγματα.
Στις 9 Ιουλίου παρακολουθούσα την εκσκαφή της διάνοιξης του νέου καναλιού συσώρευσης ομβρίων υδάτων που γινόταν με μηχάνημα τσάπα εκσκαφής. Κάποια στιγμή η τσάπα άρχισε να βγάζει μέσα από τον βούρκο κάποιους ογκόλιθους που μου φάνηκαν λίγο γωνιασμένοι-τετραγωνισμένοι. Αμ'εσως έδωσα εντολή να σταματήσει η τσάπα γιά να καθαρίσω έναν και να τον ελεγξω. Στον έλεγχο φάνηκε καθαρά ότι ήταν δουλεμένοι από ανθρώπους (με λιθοξοικά εργαλεία). Αμέσως σταμάτησα εντελώς την εκσκαφή και ειδοποίησα την υπηρεσίαν μου. Ξεκίνησα να καθαρίζω και να αποκαλύπτω όλο το κομμάτι το αρχαίο που αποκάλυψε η τσάπα σ όλο το μήκος, πλάτος και βάθος που προoριζόταν γιά το κανάλι. Όταν το καθάρισα καλά ήλθαν τοπογράφοι και σχεδιαστές και αποτύπωσαν όλο το μέγεθος του ευρήματος αυτού. Τα στοιχεία αυτά μαζί με πολλές φωτογραφίες σταλθηκαν στην υπηρεσία μου. Η Υπηρεσία μου (Αρχαιολογία) φρόντισε να ενημερωθούν όλοι οι αρμόδιοι φορείς. Το θέμα αυτό περνάει από διάφορες επιτροπές και η τελική απόφαση νομίζω ότι θα παρθεί την ερχόμενη Δευτέρα από την ανωτάτη επιτροπή γιά τέτοια θέματα, οπότε και θα αποφασιστεί η τύχη του τμήματος που ευρίσκεται μέσα στα όρια του καναλιού.Επομένως μέχρι την Δευτέρα θα υπάρχει στην θέση του σίγουρα. Ταυτόχρονα έχει ξεκινήσει ανασκαφή στο σημείο αυτό και εκτός ορίων του καναλιού η οποία συνεχίζεται.
Τώρα γιά το τί ειναι ακριβώς αυτό το εύρημα θα αποφύγω να δώσω πληροφορίες γιατί δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμα το τί ειναι. Υποθέσεις δέν θα ήθελα να δώσω προς αποφυγήν παραπληροφόρησης.
Ως προς αυτό ας κάνουμε λιγη υπομονή μεχρι να αποκαλυφθεί ολόκληρη η κατασκευή αυτή και να μας πει η ίδια τί ήταν.
Φιλικότατα.

Edited by - glinaaea on 24/07/2004 09:12:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 23:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε καλησπερα
Δεν ειπα τιποτα παραπανω απο την αληθεια εγω καταλαβαινω απο ολο αυτον τον καιρο που συνομιλουμε εδω οτι εισαι πανω απο ολα ενας ανθρωπος που αγαπα την εργασια του και δεν κοιτα απλα να βγαλει το οκταωρο και να φυγει.
Οι ανησυχιες σε διαφορα θεματα που ξεφευγουν απο τα στενα ορια της επιστημονικης αρχαιολογιας μου δειχνου και κατι ακομα οτι εχεις ανοικτο μυαλο και προσπαθεις να δεις τα πραγματα και απο αλλες ¨οπτικες¨ μακαρι να υπαρχουν και αλλοι συναδελφοι σου που να αναζητουν αυτο το κατι αλλο που ολοι εδω αναζητουμε.
ΦΙΛΙΚΑ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΑΜΗ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΞΑΝΑΣΤΕΙΛΤΗ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΦΩΤΟ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 23:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Οστρια
ΤΟ ΧΙ ειναι μεσα σε κυκλο σαν απαγορευτικο οπως ειπες και τωρα για σφραγισμενη εισοδο τι να σου σε εκινο το σημειο τα μπαζα απο τα λατομεια ειναι πολλα αυτο που μπορω να σου ειναι οτι μαλλον ειναι το τελευταιο συμβολο κατα μηκος αν παρουμε μια νοητη ευθεια απο εκει που εμφανιζεται το πρωτο .
Αυτο ειναι το τελευταιο προς τα νοτιοδυτικα αλλα μπορει να υπαρχει πιο κατω και αλλο και να μην το εχω δει.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aggelos E
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 12:07:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aggelos E  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TELIKA TO PROVLIMA SAS EINAI H EPIDIKSI KAI H PAPAGALIA GNOSEON APO SXEDON MH TEKMIRIOMERES GNOMES KAI THEORIES.
TO FORUM (xoros dimosias sizitisis) EINAI GIA ANTALAGI GNOSEON METAKSI THEORIAS KAI PRAKSIS ME SKOPO NA FTASOUME STO EPIPEDO POU ARMOZI SE OLOUS TOUS EGON GONON ELLHNIKON, KAI OXI GIA KATINES POU PAPAGALIZOUN, KAI ANTHELLHNES KINOS VLEDLES.

METAKSI ELLHNON DEN EIPARXH ANTIGRAFON GIATI OLOI EMEIS OI ELLHNES POU EXOUME GONOS ELLHNIKO EXOUME KOINH ENERGIAKH GNOSH, O ELLHNAS POU KRINI ENAN ALLON ELLHNA AUTOS MALON EINAI VDELA POU SPROSPATHI NA PROSKOLISI SE KAPION ALLON ELLHNA GIA NA TOU ROUFA TOUS XYMOYS TIS GNOSEOS, GIA AUTO PROSEXETE KAI EPAGRIPNITE.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2004, 19:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Λυπάμαι πάρα πολύ αλλά οφείλω να σας πληροφορήσω ότι τα εγκαίνια του ναού της Ίσιδας στην Μπρεξίζα Μαραθώνα-Νέας Μάκρης ανεβλήθησαν.Δεν ξέρω γιά πότε. Πιθανότατα μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα.
Κρίμα γιατί ήταν μιά πολύ ωραία ευκαιρία που συνδίαζε περιήγηση στον ναό, περιήγηση στα νέα ευρήματα, γνωριμίες μελών με δυνατότητα αρκετής ώρας παραμονής στην καντίνα (καφετέρια;) που είναι δίπλα και ένα ωραίο μπάνιο δεδομένου του ότι ευρισκόμαστε εντελώς παραθαλάσια.
Πάντως όποιος έλθει εκεί έστω και μόνος του θα του δείξω τα νέα ευρήματα και άν υπάρχει κάποιος (οποιοσδήποτε) μέσα στον χώρο του ναού, θα γίνει καί ξεναγηση σ αυτόν τον χώρο και φυσικά το μπάνιο του ειναι διαθέσιμο.
Όταν μάθω νέα ημερομηνία και ώρα γιά τα εγκαίνια, θα σας το πώ.
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BLIND GUARDIAN
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 09:59:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BLIND GUARDIAN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Άγγελε καλώς ήρθες στην παρέα του Εσωτερικα. Θα σε παρακαλούσα όπως πιστεύω και οι διαχειριστές του φόρουμ να χρησιμοποιείς ελληνικά και όχι λατινικούς χαρακτήρες. Επίσης συμφωνώ με αυτά που είπες στην παράθεση σου αλλά δυστυχώς άσκημα παραδείγματα υψηλών εντάσεων στο φόρουμ υπάρχουν.

Φιλικά ο τυφλός οδηγός και φύλακας της Γνώσης.


ΚΟΙΤΑ ΓΥΡΩ ΝΙΩΣΕ ΓΥΡΩ ΤΡΟΜΑΞΕ ΓΥΡΩ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΝΟΗ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 10:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους
Φιλε glinaaea ελαβα τις φωτογραφιες σου βαζω αυτην με την γνωστη παλαμη αριστερα της εισοδου του σπηλαιου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BLIND GUARDIAN
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 10:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BLIND GUARDIAN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φωτογράφε δεν φαίνεται η φωτογραφία που έβαλες. Μαλλόν πρεπεί να την ξαναβάλεις.

Φιλικά ο τυφλός οδηγός και φύλακας της γνώσης

ΚΟΙΤΑ ΓΥΡΩ ΝΙΩΣΕ ΓΥΡΩ ΤΡΟΜΑΞΕ ΓΥΡΩ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΝΟΗ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 17:15:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε BLIND ξαναδοκιμαζω και ενημερωσε με


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2004, 16:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι και φίλες καλησπέρα
Απ οτι είδα παλιότερα είχατε αναφερθεί στο αγιο λουκά
Παραθέτω εδω το ιστορικό της κτίσεως της εκκλησούλας οπως το διηγήθηκε ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΟΥΛΙΟΣ.
quote:
ΑΓΙΟΣ ΛΟΥΚΑΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ

Αφηγητής είναι ο μπάρμπα ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΟΥΛΙΟΣ που γεννήθηκε στην Μαρπησα (Τσιμπίδι) της Πάρου το 1879 και κοιμήθηκε στην Αθήνα το 1962.
Από το 1925 υπήρξε ο πρωτοστάτης στο κτίσιμο και στις μετέπειτα προσθήκες η αλλαγές αυτής της εκκλησούλας του Αγίου Λουκά και ήταν εκείνος που το φρόντιζε ερχόμενος συχνά εδώ.
Η καταγραφή της αφήγησης έγινε το 1953 και δημοσιεύθηκε στο περιοδικό ΠΑΡΙΑΝΑ τεύχος 33 1989. Σήμερα το εκκλησάκι προστατεύουν και φροντίζουν ¨ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΟΥΛΑΣ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΛΟΥΚΑ¨.

Στην βορινή πλευρά της Πεντέλης απέναντι από τη Σταμάτα και τη Μπάλα( σημερινή ΡΟΔΟΠΟΛΗ) και πριν από το Διόνυσο πάνω στους πρώτους λόφους του βουνού φαίνονται δυο ξωκκλησακια. Το πρώτο είναι του πρ.Ηλια το δεύτερο που είναι πιο ψηλά και πιο μικρό είναι του Αγίου Λουκά. Η αφήγηση γραμμένη το 1953 μας μιλάει για το χτίσιμο του Αγίου Λουκά που γίνηκε το 1925 πάνω σε ερείπια και σε χαλάσματα του παλαιού ξωκλησιού (ίσως και πάλι του Αγίου Λουκά) που κατά την τότε τοπική παράδοση ήταν μετόχι της Μονής Πεντέλης.

Η αφήγηση του μπαρμπα Αντώνη

¨Γνωριζα μια γεναικα στο κοσπεντε την γυρΑντρεαινα και πααιναμε κι αναβαμε τα καντυλακια. Εκεί ηντανε ενας σωρος οι πετρες ξεροτραχαλο και μια κολωνα δυο πανου κατου μετρα ορθια στημενη. Απανω στη γκολωνα για το καντηλακι ηταν το κονισμα του αι Λουκα. Ειχαν μια τρουπα κοντα στη γκολωνα για το καντηλακι αλλα το σβηνε ο αερας. Λεει η Γιωργαινα πώς αν μπορεσουμε να το κανουμε με λασπη να αναβει το καντηλακι . Και γω ειπα κει που θα το κανουμε με λασπη δεν κανουμε ένα γκλησιδακι μικρο μικρο; Λεω λοιπον στο γκυρ Αποστολη μια μερα που μασταν στην Σταματα βλεπεις λεω κει πανου; Φαινοτανε η κολωνα . Μπορεις να βοηθησεις χωρις να βανεις λεφτα; Μονο κοπο. Να φτιαξουμε ένα γκλησιδακι. Λεω και του Παναγιωτη άλλη μερα αν μπορει να με βοηθησει και μου δινει πεντακοσιες δραχμες. Πηγα εγω στο Ρωσοχωρι ( σημερινη Δροσια) και βρηκα ένα μαστορα τον Λαζαρο. Τον συμφωνησα μεροκαματο μαζι με έναν βοηθο του. Εκουβαλησε ο μπαρμπα Χρηστος ο Γιωργαρας 22 τσιμεντα , ξυλα, αμμο, και ασβεστη από τη Γκηβσα (Κιφησια). Εγω ηφιαγνα την λασπη και μια γεναικα η Στελιανη που ηταν μαζι μας μας μαγειρευε. Το βραδυ ηπερνα γω τα ρουχα μου και κατεβαινα στο Πρ. ηλια και κοιμωμουνα. Ονταν τελειωσαν τα θεμελια ηφερε η γεναικα μου τεσσερα μπουκαλακια αγιασμο και τα ριξε στις τεσσερεις γωνιες. Κι οντα ειχαμε ανοιξει τα θεμελια καναμε μια λουτρουγια στο Πρ ηλια και ειπανε οι γεναικες να ντο κανουμε πιο μεγαλο τον αι Λουκα. Αλλα μετα δε βοηθησανε και σκεφτηκα να ντο κανω οσο μικρος είναι να τελεψει κιολας. Μονο μια γεναικα η Ζηνοβια Γκηβσοτισα ηκανε τα κονισματα του Ισου χρηστου τη Παναγια και τον αη γιαννη πεντακοσιες δραχμες. Δεν ητανε όμως καλες μοιαζανε τω γυφτω στη μουρη ντωνε. Τις βαλαμε μονο στα εγκαινια. Τη μπορτα και τη τσιγκινη τη γκολυμπηθρα τα φτιαξε και τα φερε απανου ο Δημητρης ο Βερσης υδραυλικος. Τη γκονα του αι Λουκα την εκανε η Αντωνια η γεναικα μου. Το πρωτο γκονισμα του αη Λουκα το χουμε στο προσκυνηταρι. Το γκλησιδακι το χτιζαν εξι μερες. Ηδωσα τω χτισταδω δυο χιλιαδες δραχμες . Δηλαδη δωδεκα μεροκαματα. Ολο ολο κοστισε καλα καλα εξι χιλιαδες δραχμες. Το χτισιμο ητελειωσε το Σαββατο και τη Δευτερα ηντανε του αη γιαννιου. Ειπαμε λοιπο εγω ο κυρ Αποστολης ο Ζβαλης και ο Μαγγιωρος να παρουμε ένα βιτουλη (χρονιαρικο γιδι) να το ψησουμε να το φαμε. Κατοπι πηραμε το Δημητρη Τσουμα πατριωτακι τις γεναικος μου και βαλαμε τη σκεπη. Αλλοτε βγαλαμε τα ξυλα της σκεπης και βαλαμε ισια σανιδια και μετα ένα χρονο τα βγαλαμε κι αυτά για τον αερ και το χιονι και την εφτιαξα με τσιμεντο. Οντα ναρχινησαμε να βανουμε τη σκεπη με ονειριασε ο Αη Λουκας και μου πε ¨εμεις ειμαστε μαζι με τον Αρτεμη¨. Λεω δεκοχτω του Οχτωμπρη γιορταζει ο ενας εικοσι ο άλλος για αυτό. Η κοπελα (η αγιογραφος που εφτιαξε τις εικονες του τεμπλου) ηθελε να κανει ένα δωρο στον αι Λουκα αλλα δεν ηξερε τι της ελειπε. Της λεω εγω να φτιαξει ένα κονισμα και για τους δυο. Δεν ηξερε πως ητανε ο αι Αρτεμης και τις ειπα να κοιταξει στη ΓΟΥΒΑ (ο αγιος Αρτεμιος στην Αθηνα) και τον ηφτιαξε.Το δα κατοπι σε βιβλιο πως και οι δυο ντωνε είναι στη μΠολη στο ιδιο μνημα κι όχι αι εορτες ντωνε. Ένα αλγιο ηκανε μια γεναικα δωρο και καμαμε και μεις ένα άλλο να χει και θεσεις για τα βιβλια . Στο νταμαρι εκεί δα πιο περα ηντανε μια γεναικα Ιταλιδα και το προστατευε το γκλησιδακι κάθε μερα. Κεινο το μερος όπως μου πανε οι βλαχοι το γνωρισανε από μικρα παιδια πως ειχε κορομηλιες. Στο προφητη Ηλια ηντα πλατανια δυο χιλιαδω λεει χρονω. Δασος ένα γυρω ντου. Τωρα θες να κνεις φωθια να θυμιασεις και δεν βρισκεις ξυλο . Τα πλατανια τα κανανε απ αυτά που χουνε οι χασαπιδοι που κοβγουνε τα κρεατα. Κοντα στο γκλησιδακι ειχε τρια δεντρα αγριοβελανιδιες. Το να χωραγε στη σκια του εκατο λιανα. Τα ξεκανανε κι αυτά με τις πυρκαγιες . Και τουτα τα χρονια με τις μπομπαρδισμοι και τις σεισμοι εχει καθισει το γκλησιδακι.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 21:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Ξέρω ότι είναι περίοδος μεγάλης αποχής των μελών, όμως οφείλω να κάνω την ακόλουθη ανακοίνωση.
Την ερχόμενη εβδομάδα και συγκεκριμένα την τρίτη το βράδυ από τις επτά και ύστερα θα γίνουν τα εγκαίνια σε τρείς αρχαιολογικούς χώρους.
Στο μουσείο του Μαραθώνα μέ το καινούριο στέγαστρο των τύμβων, στό προτοελλαδικό νεκροταφείο στό Τσέπη (που ευρίσκεται στον δρόμο που οδηγεί στο μουσείο του Μαραθώνα) και ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΧΡΟΝΟΣ και στην Μπρεξίζα στον ναό της Ίσιδος (Ναός Αιγυπτίων θεών), Δίπλα στην Αγ. Κυριακή στην παραλία της Νεας Μάκρης.
Όσοι ευρίσκεστε ακόμα εδώ και θέλετε μπορείτε να έρθετε Και πιστεύω ότι γιά κάποιους από εμάς θα πάψει να υπάρχει το απρόσωπο πίσω από ένα ψευδόνυμο
Αν θέλετε να με ρωτήσετε κάτι άλλο ευχαρίστως να σας αποντήσω.
Υπάρχει ενδιαφέρον;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

biglarry
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 17:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους biglarry  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με μεγάλη μου χαρά φίλε και ευχαριστώ εγώ προσωπικά για την ενημέρωση, αλλά δυστυχώς την Τρίτη το βράδυ είναι η τελική πρόβα για την τελετή έναρξης και δεν θα μπορέσω. Σε μία επόμενη επίσκεψη με χαρά να ακολουθήσω.

Να είσαι καλά πάντως. . .

"Ότι αξίζει, πονάει (λερώνει) και είναι δύσκολο"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2004, 21:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή καρδιά φίλε biglarry.
Αρκεί που υπάρχει η καλή διάθεση.Να είσαι καλά.
Και φυσικά τα αρχαία θα είναι πάντα στην θέση τους και εγώ στην Μπρεξίζα.
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2004, 23:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ 2004 ΚΑΙ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ
ΨΑΧΝΕΤΕ ΣΑΛΟΝΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ;
ΕΠΙΠΛΑ ΓΡΑΦΕΙΟΥ;
ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΕΙΔΗ ΚΟΥΖΙΝΕΣ ΠΛΥΝΤΗΡΙΑ ΨΥΓΕΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ;
ΖΑΝΤΟΛΑΣΤΙΧΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ
ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ;
ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΖΕΣΤΕ ΝΑ ΨΑΧΝΕΤΕ ΣΤΟ ΣΧΙΣΤΟ Η ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ Η ΣΤΟ ΠΑΖΑΡΙ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ
ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΣΤΟΝ ΥΜΗΤΤΟ ΘΑ ΤΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΑ ...ΚΑΙ ΤΣΑΜΠΑ
ΚΑΙ ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΠΕΤΑΝΕ ΜΟΝΟ ΟΙ ΙΔΙΩΤΕΣ ΚΑΝΕΤΕ ΛΑΘΟΣ
ΠΕΤΑΕΙ ΚΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ ΕΓΓΡΑΦΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΟΛΑ.
ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΤΗΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ;
ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΛΑ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΞΕΦΤΙΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ ΤΟΝ ΥΜΗΤΤΟ ΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ Η ΤΟΝ ΚΙΘΑΙΡΩΝΑ Η .....
ΣΑΝ ΒΑΖΩ ΑΥΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕ ΦΟΝΤΟ ΤΗΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΡΕΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΔΙΠΛΑ ΕΧΕΙ ΔΑΣΟΣ!!
Η ΡΕΜΑΤΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΕΞΟΔΟ ΤΗΝ ΕΚΛΕΙΣΑΝ ΤΑ ΜΠΑΖΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ.
ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ 2004 ΚΑΙ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ


Edited by - ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR on 14/08/2004 23:34:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 01:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά χαρά σε όλους.
Φωτογράφε, έλα τώρα πως κάνεις έτσι, και που θα τα πετάξουν οι άνθρωποι τα σκουπίδια ;;; Υποτίθεται οτι είμαστε πολιτισμένοι άνθρωποι, άρα απο τη στιγμή που είμαστε πολιτισμένοι, τα σπίτια και η πόλη μας, πρέπει να είναι πάντα καθαρά. Αυτός είναι ο κόσμος μας. Η πόλη μας. Η γειτονιά μας. Το σπίτι μας. Η δικιά μας "φύση" !
Η δικιά μας φύση είναι το σίδερο, το πλαστικό, το μέταλλο και το μπετό. Η άλλη Φύση, ξέρεις μωρέ, εκείνη με αυτό το σιχαμερό πράσινο χρώμα που θυμίζει μούχλα είναι ότι πρέπει για χωματερή. Αφού ούτως ή άλλως δεν μας προσφέρει τίποτα βρε αδελφέ παρά μόνο μια εκνευριστική ησυχία, (τότε μόνο εκτιμάς την μελωδία της πόλης) ένα μονότονο πράσινο με βρωμοπούλια να σκούζουν και βρωμόνερα να τρέχουν απο σκουληκότρυπες. Παντού αράχνες, ποντίκια, μυρμήγκια, σκουλήκια, σαύρες, φίδια, σκορπιοί, μα καλά, ποιός λογικός άνθρωπος αντέχει σε ένα τέτοιο μέρος ; Άσε δε αυτό το σιχαμερό ρετσίνι πάνω στα πεύκα. Κολλάει πάνω στα ρούχα και είναι ό'τι χειρότερο. Κι'αν έχει και κανά αρχαίο κατάλοιπο κάπου και τι μ΄αυτό ; Πέτρες είναι μωρέ, τίποτα παραπάνω. Πέτρες των "ειδωλολατρών" προγόνων μας. Μια πράσινη παραφωνία μέσα στην αγγελικά πλασμένη πόλη μας. Αυτά είναι τα βουνά μας. Ποιά ιερότητα μας λές τώρα... μην είσαι υπερβολικός.
Φίλε μου Φωτογράφε, συγχώρεσε τον σαρκασμό μου, αλλά έχω απελπιστεί με τούτο το ρωμαίϊκο κράτος που δεν έχει ιερό και όσιο. Επειδή πήραν μια πόλη και την έκαναν σαν τα μούτρα τους, έτσι πρέπει να καταντήσουν και τα βουνά μας. Έ, ρε βουρδουλιές που χρειάζεστε. Βουρδουλιές προέβλεπε ο αρχαίος νόμος για αυτόν που θα τόλμαγε να κόψει έστω και ένα κλαράκι απο κάποιο δέντρο.
Άκου τώρα Φωτογράφε, μια όμορφη ιστορία που συνέβη στην Πεντέλη πρίν απο μία βδομάδα. Ένας φίλος μου μαζί με μια κοπέλα, έκαναν βόλτα στην περιοχή του Κοκκιναρά, λίγο πιο κάτω απο τη Μονή του Αγ.Παντελεήμωνα. Απολάμβαναν την ομορφιά του πυκνού δάσους, ώσπου κάποια στιγμή είδαν κάποιον με ένα μικρό φορτηγάκι να έχει σηκώσει την καρότσα και να αδειάζει ένα βουνό απο σκουπίδια και μπάζα μέσα σε μια πανέμορφη μικρή ρεμματιά. Αυτός ο τύπος αγαπητέ μου Φωτογράφε, ήταν ΠΑΠΑΣ ! Όταν ο φίλος μου τον ρώτησε γιατί το κάνει αυτό, το ρασοφόρο σκουλήκι απάντησε ΕΠΙ ΛΕΞΗ κι'αν θές το πιστεύεις : "Έλα μωρέ, ποιός ασχολείται τώρα...σιγά το μέρος...άλλοστε όλοι εδώ έρχονται και τα πετάνε." (Σημ. το μέρος δεν είχε ούτε ένα σκουπίδι) Και η κοπέλα του απάντησε : "Ναί αλλά ο Θεός βλέπει την πράξη σου και δε νομίζω οτι του αρέσει να μολύνεις κάτι που αυτός έχει δημιουργήσει. Ο κωλόπαπας άφησε ένα αμήχανο χαμόγελο και συνέχισε τη δουλειά του !!! Αυτή είναι ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΗΘΙΚΗ. Αλλά θα μου πείς η μεγαλύτερη πληγή των βουνών μας, δεν είναι τόσο η ρίψη σκουπιδιών (αυτό με λίγη καλή θέληση και πολλά άτομα, διορθώνεται) όσο το γεγονός οτι οι μαυροφορεμένοι εκπρόσωποι του Γιαχβέ έχουν τα βουνά μας υπό την ιδιοκτησία τους (και όχι μόνο τα αττικά βέβαια) και τα κάνουν οτι θέλουν. Τρανό παράδειγμα η Πεντέλη. ΠΟΙΟΣ πούλησε όλη την Παλαιά Πεντέλη και ο μια φορά και έναν καιρό κατάφυτος και πλούσιος σε νερά Κατσουλιέρης, γέμισε ακαλαίσθητες βίλες ; ΠΟΙΟΙ πούλησαν τα δάση σε ιδιώτες για να γίνει η κοινότητα Νέας Πεντέλης ; ΠΟΙΟΙ έβαλαν τη φωτιά του 95 όταν κάηκε όλος ο Διόνυσος ; Κανείς εμπρηστής, κανείς οικοπεδοφάγος παρά το άθλιο παπαδαριό. Οι οικοπεδοφάγοι της Πεντέλης, δεν έχουν κανένα λόγο να λέγονται οικοπεδοφάγοι, εφόσον τις εκτάσεις τις παραχωρεί η ίδια η Μονή Πεντέλης σε αυτούς μαζί με τις ευλογίες της.
Αυτά.
Χαιρετώ.

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2265625
Maintained by Digital Alchemy