ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ανεξηγητες εμπειριες στην Πεντελη
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 59
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2005, 23:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Στη δεύτερη φωτογραφία... αυτή που μπαίνοντας μέσα την έχεις πάρει λίγο πιο κοντά για ποιό λόγο μετατόπισες το μεγάλο ξύλο και το έβαλες παράλληλα στο μικρό??



δεν μετατοπισα τιποτα καλη μου.


τα ξυλα ειναι τρια, ενα μεγαλο, και δυο μικροτερα.

απλα δεν φαινονται και τα τρια παρα μονο στην δευτερη φωτογραφια.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 12:30:40  Εμφάνιση Προφίλ
Οκ! Τώρα το είδα καλύτερα...

Δεδομένης της μικρής χρονικής απόστασης που τραβήχτηκαν οι φωτογραφίες - μόλις 1 δευτερόλεπτο - θα τολμήσω να κάνω μια εικασία:

Mήπως το φλας ήθελε τον ανάλογο χρόνο για να επαναφορτιστεί και δε του τον έδωσες αγαπητέ jonniebegood?
Αυτό που λέω το στηρίζω γιατί αυτή η φωτεινότητα μειώνεται
προοδευτικά από την πρώτη φωτογραφία στη δεύτερη και κατόπιν στην τρίτη.

Εύχομαι σε όλους Καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 03:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Δεδομένης της μικρής χρονικής απόστασης που τραβήχτηκαν οι φωτογραφίες - μόλις 1 δευτερόλεπτο - θα τολμήσω να κάνω μια εικασία:

Mήπως το φλας ήθελε τον ανάλογο χρόνο για να επαναφορτιστεί και δε του τον έδωσες αγαπητέ jonniebegood?



η καμερα δειχνει ποτε ειναι φορτισμενο το φλας και γι αυτο βγαινουν 2 φωτογραφιες στο λεπτο και οχι περισσοτερες.


quote:

Αυτό που λέω το στηρίζω γιατί αυτή η φωτεινότητα μειώνεται
προοδευτικά από την πρώτη φωτογραφία στη δεύτερη και κατόπιν στην τρίτη.



το φλας μου φτανει να φωτισει το πολυ στα 5 μετρα.

οι φωτογραφιες ειναι τραβηγμενες απο το μεσον του τουνελ, αρα απο πολυ περισσοτερα μετρα αποσταση απο την εμβελεια του.

η φυσιολογικη φωτογραφια, ειναι η τελευταια.


εχω πολλες φυσιολογικες, αλλα λιγοστες "υπερφωτισμενες".


μια δοκιμη εξαλλου θα σε πεισει - φωτογραφησε το τουνελ ο,τι ωρα θελεις και θα διαπιστωσεις οτι θα βγαλεις φωτογραφιες αναλογες της τελευταιας.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 18:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

quote:

ο κακός Βρίλ συνιστά...

ΠΡΟΣΟΧΗ στις έννοιες και τις πιθανές παρερμηνείες τους



τι παρερμηνευτηκε βριλη μου κακε?


η αρχη της απροσδιοριστιας του Χαϊζενμπεργκ δεν οριζει την τυχαιοτητα του κβαντικου συμπαντος?


και δεν ειναι νομος της κβαντικης θεωριας το οτι δεν υπαρχει φαινομενο χωρις παρατηρητη ο οποιος το επηρεαζει?


Αχ, και τάλεγα εγώ ....

και ποιός με άκουγε....

Ορίστε ! Διάβασε !

"Και τώρα τα γνωστά και μη εξαιρετέα orbs....Περίεργα φωτάκια σε διάφορα σχήματα, όπως τα αποθανάτισε ο φακός....Σε καμιά άλλη φωτό δεν εμφανίζονται, παρά μόνο σε αυτή....Τί είναι;;; Άγνωστα ενεργειακά κβάντα;;;"

Πάρε και τη λινκιά
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=66859&page=5&pp=20
Είναι ο τυπάκος, που στις 14/04/05 μας ζήταγε χάρτη για να του πούμε πώς θα πάει, και μερικές μέρες μετά δίνει διαλλεξη περί orbs, μορφές εγλωβισμένες στο βράχο, ανοίγματα κοντά στα εκκλησάκια που δεν ανάβει το φλάς, κανονική "καριέρα" ιντερνετική δηλαδή !

Τι τον ήθελες τον Χάιζενμπέργκ ???
Να μπερδευτεί το παιδί, να σκοντάψει και να χτηπήσει ?

Απ το καρούμπαλο που έβγαλε, είδε και τις φωτογραφίες στο site του www.iranon.gr και άκου τι είπε ο Φωστήρ: "Και η δική μου άποψη, οι περισσότερες φωτό του σάιτ αυτού βγάζουν μάτι ότι είναι φωτοσοπ!!! "

Και ύστερα σου λένε, οτι φταίω εγώ που τα "αποπαίρνω" τα νέα μέλη.
Ορίστε, του είπα και "γουέλ κάμ"

Αμ αυτά δεν είναι νέα μέλη.
Με περικεφαλαία είναι !


ο κακός Βρίλ
-και πολύ καλά κάνω ! -

[1] http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3522&whichpage=12&ARCHIVE=

[2] http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=66859&page=1&pp=20

[3] http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=66859&page=10&pp=20


Edited by - Vril on 04/05/2005 18:29:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 19:36:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
-VRILACO [ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΚΟΣ], ΤΙ ΜΑΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.
ΕΓΩ ΣΕ ΒΡΙΣΚΩ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΣΕ ΠΟΛΛΑ.
ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΗ ΒΓΑΖΩ ΕΚΕΙ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ, ΚΛΕΙΝΩ ΚΑΤΙ 11ΩΡΑ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ....


ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
***
ΖΗΛΩΤΟΝ ΜΕΝ Ο ΠΛΟΥΤΟΣ ΤΙΜΙΟΝ ΜΕΝΤΟΙ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΟΝ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.
***
Μ.Β.σε ευχαριστώ,όντως τα εμπόδια είναι χάρτινα. Σοφότατο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 19:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

-VRILACO [ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΚΟΣ], ΤΙ ΜΑΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.
ΕΓΩ ΣΕ ΒΡΙΣΚΩ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΣΕ ΠΟΛΛΑ.
ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΗ ΒΓΑΖΩ ΕΚΕΙ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ, ΚΛΕΙΝΩ ΚΑΤΙ 11ΩΡΑ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ....

Εντάξει, αλλά προτιμώ το Vril - σκέτο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 19:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΕΝΤΑΞΕΙ.
ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΜΕ ΛΕΝΕ ΑΦΡΟΔΙΤΟΥΛΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ.
ΣΑΝ ΝΙΝΙ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
***
ΖΗΛΩΤΟΝ ΜΕΝ Ο ΠΛΟΥΤΟΣ ΤΙΜΙΟΝ ΜΕΝΤΟΙ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΟΝ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.
***
Μ.Β.σε ευχαριστώ,όντως τα εμπόδια είναι χάρτινα. Σοφότατο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 19:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

ΕΝΤΑΞΕΙ.
ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΜΕ ΛΕΝΕ ΑΦΡΟΔΙΤΟΥΛΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ.
ΣΑΝ ΝΙΝΙ.

Βλέπεις λοιπόν ?

Μην κάνεις οτι δε θέλεις να σου κάνουν !


11ωρα ? που ? στη σπηλιά ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2005, 20:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΠΗΓΑΙΝΩ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΙ ΦΕΥΓΩ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 12.
ΤΡΙΓΥΡΙΖΩ ΓΕΝΙΚΩΣ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
***
ΖΗΛΩΤΟΝ ΜΕΝ Ο ΠΛΟΥΤΟΣ ΤΙΜΙΟΝ ΜΕΝΤΟΙ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΟΝ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.
***
Μ.Β.σε ευχαριστώ,όντως τα εμπόδια είναι χάρτινα. Σοφότατο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 00:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Ορίστε ! Διάβασε !

"Και τώρα τα γνωστά και μη εξαιρετέα orbs....Περίεργα φωτάκια σε διάφορα σχήματα, όπως τα αποθανάτισε ο φακός....Σε καμιά άλλη φωτό δεν εμφανίζονται, παρά μόνο σε αυτή....Τί είναι;;; Άγνωστα ενεργειακά κβάντα;;;"


βρε βριλη, ανοιξαμε "σχολη" και δεν το ξερουμε???


να δηλωνω αναινδειαστα και αναισχυντα, γκουρουνας! (η ελληνικη αποδοση του γκουρου)

quote:

Είναι ο τυπάκος, που στις 14/04/05 μας ζήταγε χάρτη για να του πούμε πώς θα πάει, και μερικές μέρες μετά δίνει διαλλεξη περί orbs, μορφές εγλωβισμένες στο βράχο, ανοίγματα κοντά στα εκκλησάκια που δεν ανάβει το φλάς, κανονική "καριέρα" ιντερνετική δηλαδή !


θα του δωσω και χαρτη συντομα!!!

quote:

Τι τον ήθελες τον Χάιζενμπέργκ ???
Να μπερδευτεί το παιδί, να σκοντάψει και να χτηπήσει ?


ειναι η ερωτηση παγιδα στο τεστ!!!


quote:

Απ το καρούμπαλο που έβγαλε, είδε και τις φωτογραφίες στο site του www.iranon.gr και άκου τι είπε ο Φωστήρ: "Και η δική μου άποψη, οι περισσότερες φωτό του σάιτ αυτού βγάζουν μάτι ότι είναι φωτοσοπ!!! "


το εμαθαν το ανεκδοτο στο iranon.gr???


για κατι τετοια αξιζει η παλιοζωη!!!

quote:

Και ύστερα σου λένε, οτι φταίω εγώ που τα "αποπαίρνω" τα νέα μέλη.
Ορίστε, του είπα και "γουέλ κάμ"



επειδη τογραψες με ελληνικα στοιχεια.


γραψτο σωστα: well cum!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 00:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

ΠΗΓΑΙΝΩ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΙ ΦΕΥΓΩ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 12.
ΤΡΙΓΥΡΙΖΩ ΓΕΝΙΚΩΣ.


θα σε πετυχω τοτε, που θα παει...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 00:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


το ενα απο τα δυο μοναδικα ορμπς που μου παρουσιαστηκαν αυτο το πασχα.


(το αλλο βγηκε πανω στην καλτσα ενος ατομου.)


τρεις φωτογραφιες του αλογου σε ενα λεπτο, και η μια ειναι αυτη:

δεν την "υπεγραψα" για να κλαπει πιο ευκολα!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 11:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

το ενα απο τα δυο μοναδικα ορμπς που μου παρουσιαστηκαν

Έχω παρατηρήσει, ότι άσχετα με την "φύση" και την "προέλευση" των orbs, στις φωτογραφίες υπάρχει πάντα μια μεγάλη διαφορά φωτεινότητας μεταξύ φόντου (όπου "βγαίνουν") και του κυρίως αντικειμένου της φωτογραφίας.

Μην ξεχνάτε, οτι στις ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές και γενικά στις αυτόματες μηχανές, η μηχανή επιλέγει μόνη της το "πρόγραμμα" με το οποίο θα τραβήξει τη φωτογραφία. Άν η μηχανή μετρήσει τη φωτεινότητα των αντικειμένων και τις συνθήκες φωτισμού τους, και σύμφωνα με το "γούστο" του προγραμματιστή της για το τί είναι καλή φωτογραφία, μπορεί να χρησιμοποιήσει το φλάς και μέρα μεσημέρι.

Φοβάμαι οτι δεν έχουμε ολοκληρώσει τα οπτικά πειράματα στη σπηλιά, σχετικά με την εμφάνιση των orb στις φωτογραφίες. Πιθανών να ξαναεκδράμουμε με αρκετο φωτοτεχνικό εξοπλισμό και νέες ιδέες, για να τραβήξουμε ξανά δεκάδες σειρές "αποκαλυπτικών" φωτογραφιών.

Έχω παρατηρήσει τώρα τελευταία πάλι μια έξαρση σχετικά με το θέμα της Σπηλιάς και αρκετους ΑΝΟΗΤΟΥΣ να γράφουν εδώ και εκεί τις γνωστές αρλούμπες τους. Φοβάμαι, οτι η άνοδος της θερμοκρασίας και η καλοκαιρία, ξυπνά κάποιους ... εξερευνηταράδες από την πνευματική χειμέρεια νάρκη τους.


ο κακός Βρίλ



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2005, 22:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων
Nα σε πω ρε Θανάση Γκαντάρα,
Γιατί ωρε καπετάνιο δεν την αφήνεις τη φοράδα να ξεκουραστεί,ε;
Και την παρενοχλείς με τα γκαντζετάκια και τα φλας, ε;
Πως θα εξορμήσουμε μωρέ αν είναι κουρασμένα τ'άλογα μου λες;

Φώτος ΓιαγκούλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2005, 00:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Nα σε πω ρε Θανάση Γκαντάρα,
Γιατί ωρε καπετάνιο δεν την αφήνεις τη φοράδα να ξεκουραστεί,ε;

Φώτος Γιαγκούλας



σου βγαζω το καπελο ορε Γιαγκουλα!!!


φοραδα ειναι!


κληρονομικο λησταρχικο χαρισμα???


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2005, 02:34:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Χέστηκε η φοράδα στ αλώνι...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 21:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Έχω παρατηρήσει, ότι άσχετα με την "φύση" και την "προέλευση" των orbs, στις φωτογραφίες υπάρχει πάντα μια μεγάλη διαφορά φωτεινότητας μεταξύ φόντου (όπου "βγαίνουν") και του κυρίως αντικειμένου της φωτογραφίας.



μα φαινεται αλλα ειναι και φυσιολογικο να αποροφουν το φως του φλας στην εστιαση.

πως τα εντοπιζει η καμερα και εστιαζει επανω τους, μπορεις να μου πεις?


γιατι εχω τραβηξει πολλες φωτογραφιες χωρις να πατησω καν την μιση διαδρομη του κουμπιου ωστε να εστιασει.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 23:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


.

σημερα ανεβηκα στην σπηλια με τον λησταρχο Μελλουνα.


ανεβηκαμε ουσιαστικα σκαστοι απο τις υποχρεωσεις μας, μιας και ειχαμε και οι δυο κανα δεκαημερο να το κανουμε.

και ομως, η ολιγοωρη παραμονη μας ειχε τις εκπληξεις της.


στον δρομο της σπηλιας υπηρχε ενα πουλμαν!



το οποιο ειχε φερει Γερμανους μαθητες του λυκειου στο μερος απο οπου βγηκαν τα μαρμαρα του Παρθενωνα και οχι στην σπηλια του Νταβελη (Γκανταρα σωστοτερα) οπως νομιζουν οι περισσοτεροι Ελληνες που εχω συναντησει στην σπηλια.

και η συγχρονικοτητα τοφερε ωστε να βρισκομαι εκει με τον μονο φιλο μου που μπορουσε να συννενοηθει μαζι τους!


ο επικεφαλης καθηγητης παντως εφυγε ενθουσιασμενος απο την γνωριμια και τις πληροφοριες που αποκομισε!!!


.


.

στις φωτογραφιες που τραβηξα (ρουτινιαρικα ομολογω) παρουσιαστηκε για πρωτη φορα στις εκατονταδες φωτογραφιες της σπηλιας, μια κοκκινη ομιχλη.


εξι φωτογραφιες απο τις 50 σημερινες την παρουσιαζουν...


.


.

αλλα για μενα το σημαντικο ηταν αλλο...


με το που μπηκα στην σπηλια διαπιστωσα με εκπληξη οτι εβλεπα ευκρινεστερα μεσα παρα εξω.

ηταν η πρωτη φορα που με ρωτησε ο συντροφος βριλ "τι τρεχει? πεστο", γιατι σταματησα και κοιταγα μια εξω στο φως και μια μεσα στη σκια και εβλεπα περισσοτερες λεπτομερειες μεσα παρα εξω.

φευγοντας ξαναπηγαμε στο εκκλησακι για να παρουμε τα πραγματα μας, και δευτερη εκπληξη με περιμενε.


εβλεπα φυσιολογικα τα παντα εκτος απο τις φλογες στα καντηλακια και στα ρεσω (ειναι αρκετα).


τις εβλεπα θολα, με ανταυγεια, σαν χριστουγεννιατικα λαμπακια, ενω εβλεπα με ευκρινεια απο μακρυα τα αντικειμενα που βρισκονταν στην σκια διπλα τους.

κατι σαν 400 ASA φιλμ εβλεπα...

ηταν η δευτερη φορα που με ρωτησε ο Μελλουνας "τι τρεχει? πεστο..."

.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 10:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Και μένα μου φάνηκε κάτι διαφορετικό εκεί μέσα εχτές. Και στο είπα.. !

Και δεν είχα ούτε ένα τοσοδούλι παιχνιδάκι από τον συνήθη εξοπλισμό μου....


Πάντως, εχτές που πήγαμε στα "κλεφτά" και για πολύ λίγο, γυρίζοντας είχα πάντα την αίσθηση, οτι δεν ήμουν "αρκετά" εκείς.
Δε νομίζω οτι με αποπροσανατόλισε η περιήγηση στους Γερμανούς καθηγητές, πόσο η "ροδιές" από αυτοκίνητο που είδαμε κάτω στον πυθμένα.
Κάτι έχει γίνει εκεί και κακώς δεν πήγα τόσον καιρό !

Που θα πάει όμως, θα το μάθουμε...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 11:17:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos
Γεια σας.

Λοιπόν, μελετώντας τη φωτογραφία με το συμπαθές τετράποδο και το ακομα συμπαθέστερο δεκατετραακτινο κατέληξα σε ένα συμπέρασμα για την προέλευση τών περίεργων δεκατετραακτινων Orbs.

Νομίζω οτι τα orbs προέρχονται απο υλοποιήσεις στον ελλαδικό χώρο του γνωστού μιμιδιου "Sokal".

Αν αυτή η εξήγηση δεν είναι σωστή, τότε η επιστήμη σηκώνει ψηλά τα χέρια.


Αγγελος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 11:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos
Και μια και μιλάμε για φωτογραφίες.

quote:

Φίλε μου Jonnie, αυτό για'σένα!
Η φωτογραφία αυτή τραβήχτηκε με απλή μηχανή της μιας χρήσης, στη Μονή Πεντέλης, πρίν απο 2-3 χρόνια.
Εκτός απο το μεγάλο λευκό orb έχει και άλλα δυο μικρότερα.
Παρατήρησε στο μεγαλύτερο την λάμψη τριγύρω, τις δυο "μύτες" που προεξέχουν αριστερά και δεξιά, καθώς και τις τρείς μικρές βούλες πάνω στο orb.


Εχεις ακόμα το αρνητικό ?
Αν το εξετάσεις με μεγεθυντικό φακό τι βλέπεις στο σημείο που είναι η μεγάλη άσπρη κιλήδα ?


Αγγελος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 11:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Και μένα μου φάνηκε κάτι διαφορετικό εκεί μέσα εχτές. Και στο είπα.. !

Και δεν είχα ούτε ένα τοσοδούλι παιχνιδάκι από τον συνήθη εξοπλισμό μου....

Πάντως, εχτές που πήγαμε στα "κλεφτά" και για πολύ λίγο, γυρίζοντας είχα πάντα την αίσθηση, οτι δεν ήμουν "αρκετά" εκείς.
Δε νομίζω οτι με αποπροσανατόλισε η περιήγηση στους Γερμανούς καθηγητές, πόσο η "ροδιές" από αυτοκίνητο που είδαμε κάτω στον πυθμένα.



αυτο που ενιωσες χτες μου εχει συμβει αρκετες φορες, και απ ο,τι γνωριζω και σε αρκετους αλλους, το να βλεπω την σπηλια διαφορετικη χωρις να μπορω να συγκεκριμενοποιησω τις αλλαγες.


προσωπικα νομιζω οτι αλλαζει η αντιληψη μας και οχι το ιδιο το σπηλαιο.

.


.

οι ροδιες στον πατο της ειναι αλλη (πικρη) ιστορια...


ποσο κάλος πρεπει να ειναι κανεις για να καβαλησει τους σωρους με τις πετρες εξω, μονο και μονο για να μπει με το τζιπ στο σπηλαιο?

(τον τονο τον προσεξατε ελπιζω: κάλος!)


.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 11:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Νομίζω οτι τα orbs προέρχονται απο υλοποιήσεις στον ελλαδικό χώρο του γνωστού μιμιδιου "Sokal".


καλως τον Αγγελο!


τι ειναι το μιμιδιο "Sokal"???


επιστημονικα τα ορμπς ειναι αντανακλασεις πανω σε μικροσωματιδια.


αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι η μηχανη μου ειχε τραβηξει 500-600 φωτογραφιες χωρις ιχνος ορμπς, μεχρι που την πηγα στην σπηλια.


εκτοτε, με εναν σταθερο ρυθμο, ο αριθμος των ορμπς αυξανει και παρουσιαζονται σχεδον παντου, αλλα με καποιο "στυλ" και πολλες φορες με χιουμορ.

αν κατι επηρεασε την μηχανη και "μιμειται" πλεον το αρχικο ορμπ, ειναι μια υποθεση.


.


παντως ενα απο τα αγαπημενα μου πειραματα ειναι να παιρνω παρθενες ψηφιακες μηχανες και να τις "επιμολυνω" στην σπηλια.

μεχρι τωρα εχουμε "μολυνει" 6 μηχανες...

.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e_shadow
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
246 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 12:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e_shadow
εμένα ποίος θα μου δώσει οδηγίες για να παω στη σπηλιά?????


Δε ζυγιάζω, δε μετρώ , δε βολεύομαι ! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 12:44:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos
e-shadow

α) Σώσε τη φωτογραφία με το πουλμαν των γερμανών και γραψε τη σε μια δισκέτα
β) Πηγαινε σε ενα φωτογραφειο να στην τυπωσουνε
γ) Παρε τη φωτογραφία και το αυτοκινητο σου μια κυριακή πρωι
δ) Ξεκίνα να ανεβαίνεις προς την κορυφή της πεντέλης, μέχρι να δεις το τοπίο που δείχνει η φωτογραφία
ε) Παρκαρε το αυτοκίνητο εκει που είναι το πουλμαν (για να μη το σπάσεις)
στ) Συνεχισε με τα ποδια τον χωματόδρομο (500 μετρα περίπου αν δε με απατα η μνήμη μου) μέχρι να βρείς τους μουρλούς που μαζέυονται κάθε κυριακη πρωι εκεί για να κυνηγήσουν φαντάσματα.

αυτά.

JBG

Τα στογγυλά ειναι σαφώς σκονη και υγρασία. Στα δεκατετραακτινα αναφερεται η θεωρία μου. Για το "Sokal" μπορείς να ρωτήσεις τον κακο σου φίλο.
Αν τελικά έχω δίκιο ενημερώστε με για να προβώ στις απαραίτητες μη-ενέργειες.


ΑγγελοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 13:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Χαίρε Άγγελε,

εγώ απο τη μεριά μου δηλώνω άγνοια, τι είναι το Σόκαλ.
"Αν τελικά έχω δίκιο ενημερώστε με για να προβώ στις απαραίτητες μη-ενέργειες."
Κοίταξε. Πιθανών και να έχεις. Οπότε, οι επιλογές σου είναι δύο.
Μας λές τι ακριβώς έχεις κατά νου, ή δε μας το λές. Απλά


"Συνεχισε με τα ποδια τον χωματόδρομο (500 μετρα περίπου αν δε με απατα η μνήμη μου) μέχρι να βρείς τους μουρλούς που μαζέυονται κάθε κυριακη πρωι εκεί για να κυνηγήσουν φαντάσματα."

Σωστή περιγραφή. Τόσο σαφής και καλή, που ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να ήταν και δική μου...
Από τις -ας πούμε- 100 φορές που έχω ανέβει, άντε οι 2-3 να ήταν Κυριακή -γενικά- και απο αυτές άντε οι 2 να ήταν πρωί...
Όλες οι υπόλοιπες 97 φορές, ήταν σίγουρα σε ώρες που δεν πάει ο νούς (σας)... χε χε
Πάντως, μία που θα μου μείνει αξέχαστη, ήταν Φεβρουάριος, Δευτέρα πρωί, μόλις είχε χιονίσει, ανεβαίνω, αφήνω το Βρίλ-Στέλθ εκει που απεικονίζεται το πούλμαν, βγάζω τα μπαστούνια πεζοπορίας (σιχαίνομαι τα γαλλικά, έχουμε ωραία γλώσσα) και ξεκινάω στο απάτητο χιόνι για τη σπηλιά...
χε χε.
Βέβαιο, ο σψστός Βρίλ έχει και καυτό τσάι μαζί του. Φοβερή γαλήνη και ησυχία...
Α, και κάτι άσχετο. Έχετε σκεφτεί ποτέ, την έκφραση του 4χ4ρά, που νομίζει οτι είναι μόνος του στο Πεντελικό, και ξαφνικά, μέσα από το τίποτα του "σκάει" μύτη ένας, όλος με μαύρα, με γυαλιά και μικροφονάκι (για το κινητό) μεσα από το σκούφο, και ρωτάει "τι κάνεις εδώ " ???

Χε χε, κάπως έτσι έχουν βγεί οι αστικοί μύθοι για τους "men in black"

Και κάποιο άλλοι....



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 14:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
quote:

μια κοκκινη ομιχλη.

οτι εβλεπα ευκρινεστερα μεσα παρα εξω.

εβλεπα φυσιολογικα τα παντα εκτος απο τις φλογες στα καντηλακια και στα ρεσω (ειναι αρκετα).

τις εβλεπα θολα, με ανταυγεια, σαν χριστουγεννιατικα λαμπακια, ενω εβλεπα με ευκρινεια απο μακρυα τα αντικειμενα που βρισκονταν στην σκια διπλα τους.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.gr


Κάποτε βρέθηκα στην καρδιά ανάλογου φαινομένου Johnnie.
Δεν θα το ανέφερα αν δεν μου έδινες ερέθισμα.
Κάλυπτε λοιπόν μια μεγάλη έκταση 100Χ100 μετρα τουλαχιστον.
Το περίεργο ήταν ότι περίμενα τον ήλιο να ανατείλει και βρέθηκα κυκλωμένος από αυτή.
Το πιο περίεργο ήταν όταν βγήκα από αυτή ανακάλυψα ότι έβρεχε!
Πρόσεχε όμως ,
έβρεχε γύρω από αυτή και όχι μέσα σε αυτή.
Μόλις λοιπόν καβάλησα την μηχανή γιατί δν είχε νόημα να περιμένω άλλο γιατί κόντευε 8 το πρωί σύμφωνα με το ρόλοι μου άσχετα αν το φως είχε κολλήσει στο ασθενικό φως της αυγής και διένυσα κάπου εκατό μέτρα σαν να πέρασα σε άλλο κόσμο , τον δικό μας.
Εκεί είχε μαύρα σύννεφα ,εντελώς διαφορετικό φωτισμό , τον κανονικό ,όπως έπρεπε να είναι και ο ήλιος ήταν στην θέση που έπρεπε να είναι .
Κοιτώντας πίσω να δω τα όρια της «ομίχλης» δεν τα είδα γιατί απλά δεν φαινόταν.
Η κόκκινη «ομίχλη» φαινόταν?(δεν είναι ακριβώς η λέξη που θα ήθελα να χρησιμοποιήσω) μόνο όταν κοίταζες από μέσα της.
Και δεν θα την χαρακτήριζα ομίχλη γιατί δεν ήταν.
Δεν μπορώ να βρω ακριβώς τις λέξεις για να το εκφράσω …
Θα έλεγα ότι το φως στο συγκεκριμένο σημείο είχε κόκκινη υφή μάλλον.

---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 15:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos
Vril

To Σοκαλ μιμιδιο σχετίζεται με το σωστό δόλωμα που χρειάζεται να βάλεις για να ψαρέψεις μελανούρια στους νερόλακους της σπηλιας.
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6212

Αν είμαι ακομα ασαφής ελέγξτε το mail σας

AngelosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e_shadow
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
246 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 16:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e_shadow
quote:
e-shadow

α) Σώσε τη φωτογραφία με το πουλμαν των γερμανών και γραψε τη σε μια δισκέτα
β) Πηγαινε σε ενα φωτογραφειο να στην τυπωσουνε
γ) Παρε τη φωτογραφία και το αυτοκινητο σου μια κυριακή πρωι
δ) Ξεκίνα να ανεβαίνεις προς την κορυφή της πεντέλης, μέχρι να δεις το τοπίο που δείχνει η φωτογραφία
ε) Παρκαρε το αυτοκίνητο εκει που είναι το πουλμαν (για να μη το σπάσεις)
στ) Συνεχισε με τα ποδια τον χωματόδρομο (500 μετρα περίπου αν δε με απατα η μνήμη μου) μέχρι να βρείς τους μουρλούς που μαζέυονται κάθε κυριακη πρωι εκεί για να κυνηγήσουν φαντάσματα.


φιλε Angelos ευχαριστω για για τις οδηγίες
αν και μάλλον δεν είναι αυτό που θέλω !
και φυσικά δε με ενδιαφέρει να παω να δω τους τρελούς που λες!
θέλω απλά να παω να δω τη σπηλιά και όσα έχει να μου δείξει όπως λεει και φίλτατος JBG


Δε ζυγιάζω, δε μετρώ , δε βολεύομαι ! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 17:34:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos
e-shadow

Φοβάμαι οτι δεν κατάλαβες το χιουμορ μου.
Πάντως οι οδηγίες που σου έδωσα είναι ακριβείς και αν
τις ακολουθήσεις θα βρείς σιγουρα τη σπηλια.

Ταμπέλα στο χωματόδρομο ΔΕΝ υπάρχει (παλιά υπήρχε μια που έλεγε stefi)
οποτε για να τον αναγνωρίσεις χρειάζεσαι τη φωτογραφία.

Καλή επιτυχία :)

Angelos
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 59 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56 57 58 59
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy