ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ - ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 00:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΠΛΑΤΩΝΑ, όπως έχω επανειλημμένα γράψει, δεν μου είναι καθόλου εύκολο να σε καταλάβω. Εντούτοις διαισθανόμενος τις αγαθές προθέσεις σου με κανένα τρόπο δεν θα ήθελα να πω κάτι για να σε θίξω.

Αναφέρθηκες όμως στον Θωμά τον Ακινάτη και μου έμεινε η εντύπωση ότι τον θεωρούσες εκφραστή της ορθοδοξίας, εμπλέκοντας και τον δυτικό σχολαστικισμό σαν έκφρασή της. Μάλιστα και ο συνομιλητής σου Schwabe στο σχόλιό του τον εντάσσει αν κατάλαβα καλά είτε από άγνοια είτε από αδιαφορία στους ορθόδοξους.

Θεωρώντας λοιπόν ότι αυτή η ανακρίβεια καλό είναι να πάψει να υφίσταται, επικαλέστηκα το λόγο κάποιων σύγχρονων ορθόδοξων που σέβομαι τη γνώμη τους, όπως είναι οι π. Γ. Μεταλληνός, ο Ναυπάκτου Ιερόθεος, ο π. Ρωμανίδης, ο Χ. Γιανναράς. Δεν έθεσα θέμα, αν εσύ τα λες καλά, ή αν ο Ακινάτης είναι ο πιο σωστός ή δεν ξέρω τι άλλο.

Όμως πώς να το κάνουμε. Υπάρχουν θεμελιώδεις διαφορές των μεν από τους δε που πιστεύω πως σε ένα τέτοιο topic ευκαιρία είναι να τις επισημάνουμε. Δεν έχει νόημα να εμπλακούμε στο ποιανού η πίστη είναι πιο …μεγάλη ή ποιος είναι πιο άγιος, πιο σοφός ή πιο δεν ξέρω τι. Ο Schwabe μιλά για πολλές αιρέσεις στο χριστιανισμό. Ωραία, ακριβώς για αυτό λοιπόν με ενδιαφέρει να μείνουμε σε αυτό που εδώ στον τόπο μας υπήρξε για τους πατεράδες, τους παπούδες και τις γιαγιάδες –των περισσότερων νομίζω-, ο τρόπος αναφοράς τους στο θείο, δηλαδή γι αυτό που ονομάζουμε Χριστιανική Ορθοδοξία.

Πριν λοιπόν καν καταγράψουμε κάποια θεμελιώδη σημεία αυτής της Χριστιανικής «φιλοσοφίας» είδες πόσοι «επαϊοντες» έσπευσαν να απαξιώσουν αυτό, που το ζητούμενο, έτσι τουλάχιστον όπως το καταλαβαίνω σε αυτό το topic, είναι η καταγραφή και περιγραφή του. Γιατί από τις συμμετοχές των περισσότερων μηδέ εμού εξαιρουμένου, φαίνεται ότι οι γνώσεις μας για το θέμα είναι και ελλιπείς και ανακριβείς. Για αυτό άλλωστε και συμμετέχω. Ούτε για να διδάξω, ούτε για να προσβάλω, ούτε για να προσηλυτίσω ούτε για να αποπροσανατολίσω.

Τώρα το αν ο Schwabe και ο κάθε Schwabe πιστεύει ότι ο Χριστός δεν υπήρξε καν σαν ιστορικό πρόσωπο δικαίωμά του, αν εσύ θεωρείς ότι ήταν «Αετός» ή δεν ξέρω τι σεβαστό και λόγος δεν μου πέφτει, αν εγώ ότι είναι το δεύτερο πρόσωπο του τρισυπόστατου Θεού, πρόβλημά μου …όμως αυτό μας διαφωτίζει σχετικά με το ποια είναι η σκέψη της ορθόδοξου χριστιανισμού ; Προφανώς όχι;

Ο Θωμάς ο Ακινάτης τα έβλεπε τα πράγματα με έναν τρόπο. Ο Νεστόριος με άλλον, ο Άρειος με άλλον. Θα πρέπει να αναπτύξουμε κάθε έναν από αυτούς; Δεν νομίζω ότι έχει νόημα στα πλαίσια αυτής της συζήτησης. Άλλωστε, υλικό υπάρχει, βιβλιογραφία υπάρχει όποιος θέλει μελετά ψάχνει βρίσκει. Για μένα αρκεί να ψάξουμε λίγο περισσότερο και να προσδιορίσουμε κατά το δυνατόν τι είναι αυτό που ονομάζεται ορθοδοξία και τι δεν είναι. Ελπίζω να έγινα τουλάχιστον τώρα περισσότερο κατανοητός για το πώς αντιμετωπίζω αυτή τη συζήτηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 01:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ampere, εσυ πιστευεις οτι ο Πάπας ειναι ο Αντιχριστος? Και οτι οι προτεσταντες ειναι Αθεοι ή σατανιστες?

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 01:45:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ampere:
«Όλα καλά φιλαράκο. Δεν είχα καταλάβει βλέπεις πόσο μεγάλος μάγκας είσαι!»

Όπως στρώσεις φίλτατε, έτσι και θα κοιμηθείς. Πρέπει να πούμε κάτι άλλο??

Ampere:
«Α, και πού ’σαι. Σε είχα ρωτήσει αν πραγματικά δεν έχεις άλλη δουλειά να κάνεις ή τελικά αυτή είναι η δουλειά σου. Ξέχνα το.»

Κακομοίρη Ampere……

Τα θέματα που συζητούνται, δυστυχώς, είναι τετριμμένα και λίγο ως πολύ επαναλήψεις. Οπότε, και λαμβάνουμε ως προϋπόθεση ένα καλό αρχείο και μια ταχύτατη πληκτρολόγηση, οι απαντήσεις δεν διαρκούν περισσότερο από λίγα λεπτά ως συνήθως. Αστεία πράγματα.

Τώρα, για να σου λυθεί η απορία, έχω την «ατυχία» να βρίσκομαι πολλές ώρες την ημέρα μπροστά σε οθόνες. Το δε internet, είτε σπίτι είτε εργασία, είναι διαρκώς online.

Έτσι, κανένας ιδιαίτερος κόπος δεν μου είναι φίλτατε. Όσον αφορά δε την δουλειά μου, μετά από χρόνια καλά, έχω την πολυτέλεια να αποφασίζω μόνος μου με ποιόν και πότε θα συνεργαστώ.

Πως είπαμε? Όπως στρώσεις θα κοιμηθείς…..

Ampere:
«Όσο για τα λοιπά…Γιατί αγαπητέ Schwabe, είναι μειωτικό να ψάχνουμε στο διαδίκτυο για στοιχεία;»

Δεν είπα αυτό. Όλοι το κάνουνε, και εξαίρεση δεν αποτελεί ο υποφαινόμενος.

Άλλο είπα.

Με την αέναη αναπαραγωγή «δικών μας» αναφορών και συνεντεύξεων, απλά αναμασάμε αλλά δεν προσθέτουμε την δική μας «πινελιά». Κάποιοι, αυτό το θεωρούνε μάλλον…….σοβαρή εργασία!

Ampere:
«Μαθαίνω, δεν ξέρω. Συνεχίζω να ψάχνω, και δεν προβλέπεται να σταματήσω...»

Παρομοίως. Συνέχιζε συνάμα ΚΑΙ να ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΣ, και όχι απλά να ψάχνεις για επιβεβαίωση των όσων έμαθες να θεωρείς ως αλήθειες. Το λέω αυτό διότι κάποιοι άλλοι, έχουνε αναγάγει ως…….Ανάσταση την περιθωριοποίηση κάθε τι που αντιλέγει στην στενή θεώρηση τους.

Και ο νοών νοείτω.

Ampere:
«Αυτό που ήθελα να δείξω και κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις, ήταν ότι η ορθόδοξη θεολογία κακώς συσχετίζεται με τον δυτικό σχολαστικισμό.»

Λάθος το διατύπωσες.

Η ορθόδοξη Θεολογία είναι ΚΑΙ Σχολαστικισμός! Καμία αντίρρηση?

Ampere:
«Κόπτεσαι για ΦΡΟΝΗΜΑ αγαπητέ, όταν η εμπάθεια είναι η επιλογή σου.»

Άποψη σου. Σεβαστή, πλην όμως αυθαίρετη.

Η διαφορετικότητα, ακούγεται και ως «εμπάθεια». Γνωστό…..

Ampere:
«Δεν διδάσκει η πολυμάθεια τα του νου, είπε ο Ηράκλειτος.»

Ο Ηράκλειτος, είπε πολλά. Ας μην τα πιάσουμε ένα ένα, διότι δεν θα σου αρέσει καθόλου η συνέχεια των απόψεων του…..

Η μήτρα της φιλοσοφίας, είναι η αμφισβήτηση. Κάτι που για τους χριστιανούς, είναι ανάθεμα. Το αντίθετο, είναι συνάμα «αρετή».

Από την στιγμή που αρέσκεσαι σε δογματισμούς και «εξ αποκαλύψεως» ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ και αυθαιρετούσες παρουσίες, από όπου και εάν προέρχονται και όσο και εάν με επίπλαστη «ιεροπρέπεια» προσφέρονται, δεν δικαιούσαι να μέμφεσαι όσους αμφισβητούν τον ΚΛΕΙΣΤΟ ΣΟΥ ΟΡΙΖΟΝΤΑ.

Αυτά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 08:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι 13 ή 23 σελίδες ΠΑΠΑΓΑΛΙΑΣ που έχεις γεμίσει, είναι άσχετο θέμα με τα όσα πετιέσαι να «διορθώσεις». Όσον αφορά δε τους «χειρισμούς» σου, το πρόσωπο κάτω από το προσωπείο βλέπεις αργεί και λίγο να φανεί. Αλλά, ΦΑΙΝΕΤΑΙ…..

Τα 4000 μυνήματα σου με ανυπόστατες προσωπικές σου εκτιμήσεις μισόλογα και ηλιθιότητες δείχνουν το πρόσωπο κάτω από το προσωπείο.


Αφήστε τις προσευχές τις νηστείες και τους διαλογισμούς και τρέξτε προς το Θεό με μια FERRARI

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 06/04/2006 10:07:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 10:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velial
quote:
Ampere, εσυ πιστευεις οτι ο Πάπας ειναι ο Αντιχριστος? Και οτι οι προτεσταντες ειναι Αθεοι ή σατανιστες?

Αγαπητέ Velial ο μόνος που ανέφερε κάτι τέτοιο νομίζω ότι ήσουν μόνο εσύ.
Εγώ πάντως σε καμιά περίπτωση δεν το δέχομαι.



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 06/04/2006 10:05:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 10:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λαζογερμανικό troll (Σβάμπε)

quote:
Σε πειράζει φίλτατε όταν τα ακούς, αρέσκεσαι σε μονολόγους, δοξολογίες και στείρα αναπαραγωγή συνεντεύξεων και δηλώσεων τρίτων, κάτι που χαρακτηρίζει και το «βάθος» του γνωστικού αντικειμένου που δήθεν…..βιώνεις και άλλοι αδυνατούν να κατανοήσουν……

Πάρα πολλοί μου τα είπαν εδώ μέσα με καλό ή όχι τρόπο, πάρα πολλούς άκουσα. Είναι γραμμένα.
Το μόνο troll όμως ήσουν εσύ......

Αφήστε τις προσευχές τις νηστείες και τους διαλογισμούς και τρέξτε προς το Θεό με μια FERRARI

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 06/04/2006 10:32:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 11:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λαζογερμανικό troll (Σβάμπε)
"Η ορθόδοξη Θεολογία είναι ΚΑΙ Σχολαστικισμός! Καμία αντίρρηση? "

Ναι έχω αντίρρηση. Είσαι ψευτής μέχρι να αποδείξεις το αντίθετο.
Η ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΘΕΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΙΣΜΟΣ

Αφήστε τις προσευχές τις νηστείες και τους διαλογισμούς και τρέξτε προς το Θεό με μια FERRARI

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 06/04/2006 11:23:39

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 06/04/2006 11:28:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 13:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βλέπετε, σε ότι έγραψα για τον Ακινατη, το πώς τα βλέπει, την άμορφη και διαμορφωμένη πίστη, ο ίδιος (Schwabe ) δέχτηκε να τα εξετάσει.

Αγαπητέ Πλάτωνα γεια σου

Αφού πρώτα «έγλυψε» κανονικά:

«Αγαπητέ Πλάτωνα, η συμμετοχή σου πάντοτε υπήρξε γόνιμη, κάτι σαν όαση στην έρημο των δογματισμών και της λογικής του κλειστού ορίζοντα.»

μόνο και μόνο για να τα ρίξει σε άλλους και αφού «δέχτηκε» για χάριν της συζήτησης να τα «εξετάσει» μετά δεν έχασε την ευκαιρία να επιτεθεί χρησιμοποιώντας το μήνυμα σου κατά το γνωστό συνήθειο του.
Περιμένω να δω τι εξέτασε.

Σε παρακαλώ λοιπόν να μη δικαιολογείς το γελοίο αυτό troll που γράφει μόνο όταν γράφω και αν θέλεις να κοιτάς μέσα σου (όπως λες) μπες και στη θέση του άλλου, που είναι υποχρεωμένος όπου και ότι και να γράφει να δέχεται τους εμπαθείς και απαξιωτικούς σχολιασμούς του.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 13:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Δεν μπορώ να καταλάβω πως όταν «Ο ΜΑΓΟΣ» και το «ΜΑΓΕΜΕΝΟ» είναι το ίδιο και το αυτό μπορεί να λειτουργήσει η μαγεία.
Δηλ ο Α (μάγος) θα μαγέψει τον Α (εαυτό του) για να πετύχει τι?
Ένα ακόμα Α?



Ενας μάγος κάνει πρώτα (δουλειά) μαγεία με τον εαυτό του αγαπητέ Αναστημενε..

δεςτο σαν - Το φίδι που τρώει την ουρά του - σε τρώει και το τρώς

Και δέν γίνεσαι κάτι με την έννοια την σταθερή Α , αλλά γίνεσαι περισσότερο μιά συνεχής διαδικασία μιά ροή μία εξέληξη - με τα αντοιστιχά αποτελέσματα


Είναι αυτή η άμορφη πίστη , ή πεποίθηση που λέει ο Ακινάτης … (αυτό ειναι το εργαλείο) οπου προτιμώ να την διοχετευσω να την βάλω να λειτουργήσει διαφορετικά - δηλ δημιουργείς τα αποτελέσματα ανάλογα με τις πεποιθήσεις και τα πιστευω που έχεις (όπως λέει και η φόρμουλα που έγραψα παραπάνω) .. και όσο το πιστευω σου είναι άμορφο και ελέυθερο και δεν είναι “παγιο” τόσο μεγαλήτερη ειναι ή Ελευθερία / Επιλογή στην πορεία εξέληξης – δράσης καθώς και τον ανάλογων αποτελεσμάτων

Και όχι στην μία και μοναδική πορεία , εξέληξη που για τον Χριστιανό φυσικά ειναι ο Χριστός


Γιώργος
From “not now” to “naughty” in 3 easy steps


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 14:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Τα 4000 μυνήματα σου με ανυπόστατες προσωπικές σου εκτιμήσεις μισόλογα και ηλιθιότητες δείχνουν το πρόσωπο κάτω από το προσωπείο.»

Το ότι στερείσαι σοβαρού αντιλόγου, πόσο δε μάλλον τεκμηρίων για τις αυθαίρετες αναπαραγωγές που ως διαφημιστική πλατφόρμα αναδημοσιεύεις, μάλλον δικαιολογεί και την σπασμωδική σου συμπεριφορά.

Λυπάμαι που σου κόβω το εσχατολογικό σύννεφο που αρέσκεσαι να χαριεντίζεσαι, αλλά από την στιγμή που εκτίθεσαι δημοσίως, και δεν είσαι σε θέση να υποστηρίξεις τα όσα δήθεν «κατέχεις», απλά ΘΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣ.

Σοβαρέψου λοιπόν επιτέλους…..

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Πάρα πολλοί μου τα είπαν εδώ μέσα με καλό ή όχι τρόπο, πάρα πολλούς άκουσα. Είναι γραμμένα. Το μόνο troll όμως ήσουν εσύ..»

Άσε, πες κάτι καλύτερο για να δικαιολογηθείς.

Η αυτιστική σου συμπεριφορά και ο αποστεωμένος δογματισμός που σε διαπνέει, αλλά και ο συνδυασμός ασχετοσύνης που σε διακρίνει, διότι ουσιαστικά ΕΝΑΣ ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ είσαι, δικαιολογούν για μια ακόμη φορά την λάσπη σου. Συνέχισε, καλό κάνεις!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 15:42:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ampere:
«Κόπτεσαι για ΦΡΟΝΗΜΑ αγαπητέ, όταν η εμπάθεια είναι η επιλογή σου.»
Schwabe:
Άποψη σου. Σεβαστή, πλην όμως αυθαίρετη.
Η διαφορετικότητα, ακούγεται και ως «εμπάθεια». Γνωστό…..

ΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑ !!! Μπράβο, φίλτατε ευθυμήσαμε πάλι. Και πάνω που έλεγα ότι δεν έχεις καθόλου χιούμορ. ΄Ώστε αυθαίρετη λοιπόν η διαπίστωση για την εμπάθεια του λόγου σου.
Το μόνο που κάνεις είναι να εκφράζεις τη διαφορετικότητά σου… κι εμείς οι ανόητοι…
ΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑ !!! Σε καλό σου ρε φίλε, τελικά έχεις πολύ χιούμορ.
Τι να πω. Κι εγώ που σε έπαιρνα στα σοβαρά. Ο.Κ. δεν θα επαναληφθεί.
quote:
Πως είπαμε? Όπως στρώσεις θα κοιμηθείς…..

Τα συγχαρητήρια μου για το άψογο στρώσιμο που πέτυχες στη ζωή σου. Χαίρομαι που ο ύπνος σου είναι εξασφαλισμένος και αδιατάρακτος.
Η αλήθεια είναι ότι εγώ στο στρώσιμο τα έχω κάνει μαντάρα και το μόνο που μου μένει είναι να προσπαθώ να κοιμάμαι όσο γίνεται λιγότερο.
quote:
Τα θέματα που συζητούνται, δυστυχώς, είναι τετριμμένα και λίγο ως πολύ επαναλήψεις. Οπότε, και λαμβάνουμε ως προϋπόθεση ένα καλό αρχείο και μια ταχύτατη πληκτρολόγηση, οι απαντήσεις δεν διαρκούν περισσότερο από λίγα λεπτά ως συνήθως. Αστεία πράγματα.

Μα ακριβώς εδώ είναι το ζήτημα! Αφού τα βρίσκεις τετριμμένα και απλές επαναλήψεις τι κάθεσαι και ασχολείσαι; Δεν έχεις κάτι πιο ενδιαφέρον να κάνεις; Γιατί χάνεις το χρόνο σου; Αλλά ξέχασα, έχεις εξασφαλίσει πολύ χρόνο για χάσιμο, τι είναι τα λίγα λεπτά…

Είναι όμως, τέτοια η σαλαμοποίηση λόγων και νοημάτων φίλτατε που αποδίδεις στους συνομιλητές σου, που καταφέρνεις να αποπροσανατολίζεις εντελώς τη συζήτηση. Και επειδή είναι απελπιστικά κουραστικό και χρονοβόρο, για μένα τουλάχιστον, να τα πάρω κομμάτι κομμάτι για να κάνω πιο φανερό αυτό που διαπιστώνω να κάνεις συνεχώς, θα το κάνω άπαξ και μόνο με αφορμή την «ερώτησή» σου;

Ξεκινά λοιπόν, ο Πλάτωνας με την αναφορά του στον Ακινάτη.
Τι απαντά ο Schwabe;
«Αγαπητέ Πλάτωνα, …
Ομολογώ ότι αυτή την πτυχή, τώρα την ακούω. Εξόχως ενδιαφέρουσα. Θα προσπαθήσω να την διερευνήσω όσο καλύτερα μπορώ.
Αυτό που είναι βέβαιο, είναι ότι πάρα πολλοί «ορθόδοξοι χριστιανοί» απείχαν παρασάγγας από τον στείρο δογματισμό της ορθόδοξης θεώρησης. Ως συνήθως, είτε τους έφαγε το μαύρο σκοτάδι είτε απλά παραποιήθηκαν οι απόψεις τους.
Εξάλλου, δεν είναι και κάτι καινούργιο στους κόλπους του Σχολαστικού Χριστιανισμού…..»

Τι μένει από το πιο πάνω σε κάποιον που δεν έχει πολυασχοληθεί με το θέμα;
Α) Ο Ακινάτης είναι ορθόδοξος χριστιανός.
Β) Ο Ακινάτης είναι ενδεχομένως καλύτερος από τους άλλους στείρα δογματικούς ορθόδοξους
Γ) Ο Ακινάτης γλύτωσε από το μαύρο σκοτάδι στο οποίο ο Σχολαστικός Χριστιανισμός (οι ορθόδοξοι;) ρίχνουν πνεύματα σαν και του λόγου του. (Το κερασάκι, δηλαδή η απαραίτητη μπιχτή για να μην ξεχνιώμαστε)

Ναι ή Ού;
Ου;; Δεν θέλω ου! Ναι!

Απαντώ λοιπόν προς άρση αυτής της ανακρίβειας που διαπίστωσα παραθέτοντας γραπτό που θεωρώ έγκυρο και που αφού αναφερθεί σε παρανοήσεις που γίνονται ακόμη και από ορθόδοξους* θεολόγους καταλήγει ότι:

«από ορθοδόξου πλευράς … η πατερική θεολογία είναι θεολογία της εμπειρίας και δεν έχει καμιά σχέση με τη σχολαστική θεολογία της δύσεως «(στην οποία εντάσσεται ο Ακινάτης)

(*και εννοείται ο όρος ορθόδοξη εκκλησία έχει καθιερωθεί να αναφέρεται στην, ας πούμε, ανατολική εκκλησία. Δεν σημαίνει ότι οι καθολικοί δεν πιστεύουν ότι είναι ορθόδοξοι -ότι έχουν δηλαδή την ορθή πίστη- ούτε ότι οι ορθόδοξοι δεν πιστεύουν ότι η εκκλησία τους είναι καθολική -δηλαδή ότι αφορά όλο τον κόσμο-)

Τι απαντά ο Schwabe; Τα γνωστά …σβαμπικά για ψεύδη ανακρίβειες και αοριστολογίες και φέρτε μου αποδείξεις, τεκμηριώστε μου την εμπειρία σας κτλ.

Δηλαδή επί του θέματος τι;
Ο Ακινάτης είναι ορθόδοξος και ο Ναυπάκτου ψεύδεται;
Ο δυτικός σχολαστικισμός και η ανατολική ορθόδοξη θεολογία είναι ένα και το αυτό; Μα ούτε οι καθολικοί δεν θα συμφωνούσαν.

Επανέρχομαι λοιπόν και λέω: «Αυτό που ήθελα να δείξω και κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις, ήταν ότι η ορθόδοξη θεολογία κακώς συσχετίζεται με τον δυτικό σχολαστικισμό. Δεν ζήτησα από κανένα να δεχθεί την αλήθεια της.»
Το «δυτικό σχολαστικισμό» υπογραμμισμένο.

Τι απαντά ο φίλτατος;
«Λάθος το διατύπωσες.
Η ορθόδοξη Θεολογία είναι ΚΑΙ Σχολαστικισμός! Καμία αντίρρηση? "

Μετά λοιπόν από όλη αυτή τη φθορά, το ανακάτεμα, τη θολούρα βρίσκουμε λάθος στη διατύπωση!
Δηλαδή από ό,τι προηγήθηκε ανακάλυψε ότι χρησιμοποίησα λάθος διατύπωση!

Και όλο αυτό το ανακάτεμα αγαπητέ (για να μην ξεχνάμε την αγαπητική μας σχέση), που προηγήθηκε με τους κακούς ορθόδοξους, τους ψεύτες, τους αοριστολόγους, τα μαύρα σκοτάδια όλα καλά τι νόημα είχαν στη ροή της συζήτησης;

Ώστε τώρα με ένα ΚΑΙ καθαρίσαμε; Βγαίνουμε και από πάνω; Με ένα ΚΑΙ όπως ας πούμε το filioque; Και πετάμε και το γάντι με κείνο το «καμία αντίρρηση»;

Φυσικά και υπάρχει αντίρρηση αγαπητέ; Και όχι από μένα, μα από τους συγκεκριμένους ορθόδοξους θεολόγους στους οποίους επανειλημμένα παραπέμπω και αν δεν είχες τόσο βιαστικά προσπεράσει ως «τετριμμένους» θα το διαπίστωνες. Δηλαδή τι να τους πω; Δεν ξέρετε εσείς, ακούστε τον Schwabe που ξέρει καλύτερα;

Δεν είναι όμως δυνατόν άλλο να αναλώνω τόσο χρόνο(είπαμε, δεν έστρωσα) για τέτοιες επεξηγήσεις και να προσπαθώ να αναγνωρίσω κάτι από το νόημα που χάνεται με το αδιάκοπο κομμάτιασμα και αλλοίωση αυτού που σημαίνεται πίσω από τις λέξεις.
Στο δικό μου κλειστό ορίζοντα φίλτατε (για κοίτα που θα βγούμε και κολλητάρια), υπάρχει και άλλος τρόπος να βλέπεις μιαν αγελάδα εκτός από το να την χωρίζεις σε αριθμημένες περιοχές με τις ενδείξεις φιλέτο, νουά, κιλότο και σπαλομπριζόλα με καπάκι.

Τα σέβη μου.

---=== * ===---

quote:
Ampere, εσυ πιστευεις οτι ο Πάπας ειναι ο Αντιχριστος? Και οτι οι προτεσταντες ειναι Αθεοι ή σατανιστες?

Velial, αυτό που με ενδιαφέρει επί του παρόντος είναι ο Χριστός.
Για το τι, ποιος κτλ είναι ο Αντίχριστος ποσώς με απασχολεί. Πάντως για το να είναι ο Πάπας, χλωμό το βλέπω. Υπάρχουν άλλοι πιθανότεροι υποψήφιοι (όχι, δεν αναφέρομαι στον Schwabe). Καμιά φορά μάλιστα, αναρωτιέμαι και για την αφεντιά μου…
Τώρα, το τι πραγματικά είναι ο κάθε ένας προτεστάντης το ξέρει ο θεός και η ψυχή τους, που λένε, όπως και το τι είναι ο κάθε ένας χριστιανός, μουσουλμάνος κτλ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 15:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Ναι έχω αντίρρηση. Είσαι ψευτής μέχρι να αποδείξεις το αντίθετο.
Η ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΘΕΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΙΣΜΟΣ»

Πολύ θα το ήθελες.

Ας πούμε λοιπόν ορισμένα πράγματα, και ας βγάλει ο αναγνώστης τα συμπεράσματα του ως προς το ΠΟΙΟΣ ψεύδεται και ποιος πατάει με το ένα πόδι στην Σχολαστική ανάγνωση και με το άλλο στην «ορθο-δοξη», ένεκα συνήθειας και πελατειακών αναγκών.

Οι ορθόδοξοι, όπως συμβαίνει σε σειρά άλλων θεμάτων της Πεντατεύχου για παράδειγμα, παραποιούν την έννοια του «Σχολαστικού», δίδοντας έτσι μια αστήρικτη μομφή στους δυτικούς και αναγορεύοντας τον εαυτό τους και το δόγμα τους ως «μη σχολαστικό» και (sic) «ορθο-δοξο».

Μια αυθαίρετη και έωλη διατύπωση, καθώς πρόκειται για διαφορετική προσέγγιση του Θείου και επ’ ουδενή για μια «Σχολαστική» απλούστευση.

Έτσι, για την κατανόηση των αναγνωστών μας, έχουνε ορίσει ως Σχολαστικισμό έναν εικονοκλαστικό τρόπο αντίληψης του Χριστιανικού δόγματος και της λεγομένης εν «Χριστώ σωτηρίας», και λένε λοιπόν ότι οι Σχολαστικοί, αντιλαμβάνονται την Χριστιανική Αλήθεια ως σχηματοποίηση/σύνοψη σε μια συστηματική διατύπωση, και έτσι, η διδασκαλία της «αποκεκαλυμμένης σωτηρίας»…….παγιδεύεται σε ένα στατικό ίσως και δικανικό σύστημα, βασισμένο στην ανθρώπινη έπαρση.

Αυτά εν ολίγοις είναι τα «επιχειρήματα» τους έναντι των δυτικών, έναντι κάθε άλλου που απλά δεν ασπάζεται τα δικά τους κιτάπια και «εξηγήσεις». Με άλλα λόγια, είναι απλά η ρητορική που έχουνε αναπτύξει έναντι όσων δεν τους ακολούθησαν.

Σχολαστικός συνάμα, και σχολαστικισμός, είναι αυτός που δίδει τεράστια έμφαση σε μικρολεπτομέρειες, αυτός που δίνει υπερβολική αξίας και σημασία ΣΤΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ, εν προκειμένω ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΩΝ «ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ» ΑΦΗΓΗΣΕΩΝ, ο Σχολάζων, αυτός που ΕΠΑΝΑΠΑΥΕΤΑΙ στις αφηγήσεις του, λαμβάνοντας ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΤΗΣ ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ.

Με λίγα λόγια, αυτό ακριβώς που κάνουνε ΚΑΙ οι ορθόδοξοι!

Λαμβάνουνε ως ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ την ανάσταση, την άμωμο σύλληψη, την σταύρωση, το περπάτημα επάνω στο νερό, την ξεραμένη συκιά, και άλλα πολλά και διάφορα παράλογα και ανυπόστατα, και φυσικά όχι ως Συμβολισμούς και Γνωστική διάθεση.

Φυσικά, συνεχίζουνε την Σχολαστική τους συμπεριφορά και μετέπειτα, δημιουργώντας μια τεράστια φάμπρικα «θαυμάτων» και μεταφοράς ευχών και πεπραγμένων από το σύνολο της Αγίας Γραφής για προσωπικό τους όφελος.

Ένα τέτοιο, είναι για παράδειγμα η δήθεν…..εκφρασμένη επιθυμία του θεού τους κάθε έτος το Πάσχα μέσω μιας………..αυτανάφλεξης!!!!!!!!!!!!!!!!

Εάν δεν είναι αυτό ΑΚΡΑΤΟΣ ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΙΣΜΟΣ, τότε ΤΙ ΕΙΝΑΙ??????

Ταυτόχρονα, Σχολαστική είναι ΟΛΑΚΕΡΗ Η ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕΝΗ ΩΣ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ.

Οι Γνωστικοί, σε αντίθεση, είναι ένα κίνημα που ξεκίνησε ΠΡΙΝ την εμφάνιση του Χριστιανισμού που αντιλαμβανόμαστε σήμερα και καμία σχέση δεν είχαν οι ΣΥΜΒΟΛΙΚΕΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ με τις κυριολεκτικές υπερβάσεις των μετέπειτα Σχολαστικιστών.

Οι Γνωστικοί, ταύτιζαν τον Θεό Διόνυσο, με τον Άδωνι και τον Όσιρι και θεωρούσαν την διαδικασία που περιγράφουν οι μύθοι αυτών των θεών, ως εσωτερική διαδικασία γνώσης (εξ' ου και το όνομα Γνωστικοί). Με την εμφάνιση του Χριστιανισμού (που καμία σχέση δεν έχει με το σήμερα), οι Γνωστικοί θεώρησαν τον Χριστό ως την μεσανατολική έκδοση του ίδιου μύθου και ταύτισαν αυτόν με τους τρεις παραπάνω θεούς. Με άλλα λόγια, οι Γνωστικοί δέχονταν τον Χριστό ως Θεό, όχι ως Άνθρωπο ή «θεάνθρωπο».

Στα αρχικά χρόνια του Χριστιανισμού, ο Γνωστικισμός γνώρισε διάδοση, καθώς το συγκρητικό σκεπτικό του συμβάδιζε με το σκεπτικό κάθε μιας των προχριστιανικών θρησκειών.

Για παράδειγμα, η Ανάσταση ή η Παρθενογέννεση στις προχριστιανικές θρησκείες (πχ. Διόνυσος, Άδωνις, Όσιρις) εννοείτο ως εσωτερική διαδικασία. Οι άνθρωποι είχαν μάθει αυτό, είχαν μεγαλώσει μ' αυτό, το να τους πει κάποιος ότι ο Χριστός, ένας άλλος θεός, παρθενογεννήθηκε ή αναστήθηκε, δεν έτρεχε τίποτα. Όταν όμως ο Χριστιανισμός το γύρισε κι άρχισε να μιλά για κυριολεκτική ανάσταση ή παρθενογέννεση, τότε άρχισε να πέφτει και το…….μπινελίκωμα από τους εθνικούς, που μας είναι γνωστό από πολλά συγγράμματα!

Οι Γνωστικοί βεβαίως, όλα αυτά τα θεωρούσαν εσωτερικά, οπότε στις αρχές της χρονολογίας μας αποτέλεσαν μια ισχυρότατη τάση στους κόλπους του Χριστιανισμού. Μετά όμως επενέβησαν οι "καθολικοί" (όχι αυτοί μετά το Σχίσμα).

Οι "καθολικοί" ήταν αυτοί που ήθελαν ο Χριστιανισμός να ισχύει καθολικά. Δηλαδή όχι μόνον να είναι ένας "εσωτερικός" μύθος, αλλά να ισχύει και στην αντικειμενική πραγματικότητα. Όταν έλεγαν Ανάσταση, εννοούσαν και ανάσταση του σώματος ή καλύτερα μόνον ανάσταση του σώματος και όχι μια συγκεκριμένη εσωτερική διαδικασία.

Ο "καθολικισμός" επικράτησε καθαρά για συγκεκριμένους λόγους που ίσχυαν εκείνη την εποχή στην Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία. Υπήρχε φτώχεια, δεν υπήρχε πολιτικό μέλλον (η επανάσταση ήταν αδύνατη, καθώς η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία ήταν παντοδύναμη), ο Γνωστικισμός, όπως και οι προχριστιανικές θρησκείες είχαν έναν "ελιτισμό" μέσα τους, απευθύνονταν σε άλλη "αγορά - στόχο", όχι στις μάζες (όταν δεν έχεις ψωμί να φας, όταν δεν έχεις στον ήλιο μοίρα, όταν είσαι απελπισμένος, με το "εσωτερικό" σου θα ασχοληθείς?? Αυτά είναι πολυτέλειες των χορτάτων και των ελεύθερων, όχι των πεινασμένων και των δούλων….).

Επίσης ο "καθολικισμός" συνέφερε και την κρατούσα πολιτική και οικονομική τάξη, καθώς δεν μετέφερε στο εξωτερικό μόνον την ανάσταση και την παρθενογέννεση, αλλά και την παθητικότητα και την ταπεινότητα (δουλικότητα) κα φυσικά οι Γνωστικοί σφαγιάσθηκαν (ή για την ακρίβεια έτσι νόμιζαν οι "καθολικοί"...... οι Γνωστικοί ζουν και βασιλεύουν μέχρι σήμερα.... και μάλιστα ο Χριστιανισμός που προπαγανδίζεται σήμερα και εννοούν οι περισσότεροι είναι ένας γνωστικός χριστιανισμός!!).

Συμπέρασμα: Οι Γνωστικοί έβλεπαν τον Χριστό μόνον σαν Θεό, όχι σαν άνθρωπο. Οι "καθολικοί" έκαναν τον Χριστό και άνθρωπο.

Όσο Σχολαστικοί είναι ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ, άλλο τόσο είναι και οι λεγόμενοι Ορθόδοξοι.

Τόσο απλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 15:59:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και όσο το πιστευω σου είναι άμορφο και ελέυθερο και δεν είναι “παγιο” τόσο μεγαλήτερη ειναι ή Ελευθερία / Επιλογή στην πορεία εξέληξης – δράσης καθώς και τον ανάλογων αποτελεσμάτων

Αγαπητέ Γιώργο σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και περισσότερο γιατί αποδεικνύεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να συζητούν.

Αυτή η επιλογή στη πορεία εξέλιξης και η επιλογή των αποτελεσμάτων που αναφέρεις που οδηγεί? Από ότι κατάλαβα ξεκινώ από το πουθενά και οδηγούμε στο οπουδήποτε. Τι θα μπορούσε να φέρει αυτό στο ανθρώπινο ον?
Την ευδαιμονία, την γνώση? Τι αναζητά τελικά ο κάθε άνθρωπος στη ζωή?

Και μια δεύτερη ερώτηση. Συσχετίζεις αυτό που εννοείς “μαγεία” με τον Λόγο?


Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 16:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ampere:
«Κόπτεσαι για ΦΡΟΝΗΜΑ αγαπητέ, όταν η εμπάθεια είναι η επιλογή σου.»

«Απάντηση» από Λαζογερμανικό troll (Σβάμπε)
Η διαφορετικότητα, ακούγεται και ως «εμπάθεια». Γνωστό…..»


Χα,χα,χα,χα,χα διαφορετικότητα, χα,χα,χα και όχι εμπάθεια, χα,χα,χα,χα 4000 μυνήματα ενάντια στο Χριστιανισμό χα,χα,χα,χα ..................πάλι μας έκανες να γελάσουμε βρε τρελούτσικο troll



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 16:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λαζογερμανικό troll
quote:
Όπως στρώσεις φίλτατε, έτσι και θα κοιμηθείς. Πρέπει να πούμε κάτι άλλο??

Ο γνωστός τσαμπουκάς του διαδυκτίου ο αδογμάτιστος, επιχειρηματολογεί. Θαυμάστε!!!!

Αφήστε τις προσευχές τις νηστείες και τους διαλογισμούς και τρέξτε προς το Θεό με μια FERRARI


Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 06/04/2006 16:24:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 16:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λυπάμαι που σου κόβω το εσχατολογικό σύννεφο που αρέσκεσαι να χαριεντίζεσαι, αλλά από την στιγμή που εκτίθεσαι δημοσίως, και δεν είσαι σε θέση να υποστηρίξεις τα όσα δήθεν «κατέχεις», απλά ΘΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣ.


Πω-πω επιχειρήματα!!! Χαρακτηρισμοί και πάλι χαρακτηρισμοί. Υποθέσεις, μαγκίτσες, και υποτιμιτικές φανφάρες.

Τι έγινε Λαζογερμανάκι απείλησες την μαμάκα σου και είδες ότι σε παίρνει?

Αφήστε τις προσευχές τις νηστείες και τους διαλογισμούς και τρέξτε προς το Θεό με μια FERRARI

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 06/04/2006 16:23:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 16:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Χα,χα,χα,χα,χα διαφορετικότητα, χα,χα,χα και όχι εμπάθεια, χα,χα,χα,χα 4000 μυνήματα ενάντια στο Χριστιανισμό χα,χα,χα,χα ..................πάλι μας έκανες να γελάσουμε βρε τρελούτσικο troll»

Γέλα όσο θες φίλτατε, έχω ακούσει ουκ ολίγες φορές παρόμοιες «ατάκες» από «υπερ-χριστιανάρες» σαν την αφεντιά σου!!

Όχι μόνο εμπάθεια, αλλά…………και σπυριά θα βγάλετε σε λίγο!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 16:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:
«Λαζογερμανικό troll »

Αποφάσισα να σου «χαρίσω» κάτι ανάλογο: εσχατολογικό φούμαρο!

Καλό δεν είναι?? Και προπάντων…….ακριβές!!!!!!!

εσχατολογικό φούμαρο!:
«Ο γνωστός τσαμπουκάς του διαδυκτίου ο αδογμάτιστος, επιχειρηματολογεί. Θαυμάστε!!!!»

Πάρτο όπως θες.

Ότι λες, αυτά θα ακούς. Δες το και έτσι, το ίδιο ακριβώς είναι.

εσχατολογικό φούμαρο!:
«Πω-πω επιχειρήματα!!! Χαρακτηρισμοί και πάλι χαρακτηρισμοί. Υποθέσεις, μαγκίτσες, και υποτιμιτικές φανφάρες.
Τι έγινε Λαζογερμανάκι απείλησες την μαμάκα σου και είδες ότι σε παίρνει?»

Δεν σε παίρνει (ανα-)ΣΤΗΜΕΝΕ, και τζάμπα μην το ζορίζεις το θέμα διότι απλά θα ΞΕΥΤΙΛΙΖΕΣΑΙ. Ήδη, άρχισες να «χάνεις»……

Όταν ενηλικιωθείς, ευρύτερα, τότε ίσως μπορέσεις και να αφήσεις την τσουλήθρα που παίζεις….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 17:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί Αναστημενε, ΣΒΑΜΠΕ, και Αμπερ.

Διάβασα μετά προσοχής οσα γράψατε.

Πάω βόλτα με τον Πλάτωνα,πριν εμφανισθεί ο Αντμιν και στη Σοφία.

Οι φίλοι Γιώργης και Γηγενής, να ετοιμασθούν για συμπόσιο, έχουμε πάρει εξαιρετικό κρασί.

Να είσαστε καλά, και οταν τα βρείτε, ελάτε να μας βρείτε.

Άννα Μαρία Cuccinota!

Τεστ φαντασίας - πραγματικότητας
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 18:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Genug!!!

Δεν αφήνουμε εκφράσεις για γερμανικά troll και εσχατολογικα φούμαρα στην άκρη και να συνοψίσουμε σε 5-6 γραμμές τα βασικά χαρακτηριστικά της χριστιανικής φιλοσοφίας και τι μπορεί να προσφέρει (αν μπορεί) σε κάποιον που θα την υιοθετήσει εν έτει 2006? Με απλά λογια ε? Αυτός άλλωστε είναι και ο τίτλος του τόπικ. Αντε γιατί όταν το πράγμα φτάνει στην ουσία ψιλοκωλώνουμε. Ας αναφερθούν λοιπόν τα κύρια χαρακτηριστικά γνωρίσματα της συγκεκριμένης φιλοσοφίας συνοπτικά και με απλά λόγια να τελειώνουμε.
Αντε γιατί απ'ότι διάβασα ετοιμάζεται και συμπόσιο με κρασάκι και σκέφτομαι να συμμετάσχω...ειδικά αν έχει και παιδιά σαν την παραπάνω εικόνα που οδηγούν και Ferrari.

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 18:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτή η επιλογή στη πορεία εξέλιξης και η επιλογή των αποτελεσμάτων που αναφέρεις που οδηγεί? Από ότι κατάλαβα ξεκινώ από το πουθενά και οδηγούμε στο οπουδήποτε. Τι θα μπορούσε να φέρει αυτό στο ανθρώπινο ον?
Την ευδαιμονία, την γνώση? Τι αναζητά τελικά ο κάθε άνθρωπος στη ζωή?

Και μια δεύτερη ερώτηση. Συσχετίζεις αυτό που εννοείς “μαγεία” με τον Λόγο?



Θα μπορούσα να πώ οτι οδηγούν στον Παράδεισο (με τις παρθένες και το ρύζι) , στην Ανασταση , στον Χριστό στην Φώτηση κλπ. … αλλα δέν πιστέυω σε αυτά .. και δεν μπορείς να “οδηγηθείς” κάπου απο την στιγμή που δεν πιστέυεις σε αυτό…

Το μόνο που μπορώ να πώ ειναι οτι οδηγούν σε αποτελέσματα


“ Ο Πατήρ του παντός είναι το Τέλεσμα” - Ερμής Τρίσμέγιστος

Αλήθεια σε τι αποτελέσματα σε έχει οδηγήσει ο Χριστιανισμός εσένα..?

Αναρωτήθηκες ποτέ αν θα είχες οδηγηθείς σε αυτά .. έαν δεν πίστευες στον Χριστό..

βλέπεις οτι υπάρχει μιά σχέση της θέασης του Θείου με τα αποτελέσματα στην ζωή σου.…?


Γιώργος
dude ..!!! Where are my driving gloves ..?


Υ.Γ δεν την κατάλαβα την ερώτηση σου… σχετικά με την Μαγεία και τον Λόγο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2006, 00:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο που θα πω τωρα, το εχω πει πολλες φορες. Το ξερω, ακουγεται αστειο, δυστυχως θα θεωρηθει ειρωνικο, αλλα θα ηθελα οι χριστιανολατρες, ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΟΝΟ, να σκεφτουν:

Αν βρεθει το πτωμα του Χριστου, θα κανουμε Πασχα?

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2006, 01:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, και για οσους ενδιαφερονται για την σχολασικη πλευρα του χριστιανισμου, οριστε καποια ενδιαφεροντα κειμενα απο το site της εκκλησιας της ελλαδος

http://www.myriobiblos.gr/philosophy.html


quote:
Το 529 ο αυτοκράτορας Ιουστινιανός εξέδωσε ένα διάταγμα, που απαγόρευε εντελώς τη διδασκαλία της φιλοσοφίας στην Αθήνα.(1) Αυτό σήμανε το κλείσιμο της Πλατωνικής Ακαδημίας, η οποία μέχρι τότε, για σχεδόν εννιακόσια ολόκληρα χρόνια, βρισκόταν χωρίς διακοπή στα χέρια των διαδόχων του Πλάτωνα.

Ειδατε η εκκλησια? Ολα τα ξερει

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2006, 09:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ampere:
«Δεν διδάσκει η πολυμάθεια τα του νου, είπε ο Ηράκλειτος.»

«Απάντηση» από Λαζογερμανικό troll (Σβάμπε)

quote:
Ο Ηράκλειτος, είπε πολλά. Ας μην τα πιάσουμε ένα ένα, διότι δεν θα σου αρέσει καθόλου η συνέχεια των απόψεων του…..

Θαυμάστε απάντηση από το γνωστό Λαζογερμανικό troll του θέματος.

Διαβάστε τις ενθέσεις του Ampere και μετά τις απαντήσεις του troll.
ΕΜΠΑΘΕΙΑ ΑΛΑΖΟΝΕΙΑ ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ.

«Ο Ηράκλειτος λέει πολλά» --------------------------------------------ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΕΙ
«Ας μην τα πιάσουμε ένα ένα»------------------------------------------ΥΠΕΚΦΕΥΓΕΙ
«διότι δεν θα σου αρέσει καθόλου η συνέχεια των απόψεων του»---ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ/ΥΠΟΤΙΜΑ

ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

Αφήστε τις προσευχές τις νηστείες και τους διαλογισμούς και τρέξτε προς το Θεό με μια FERRARI



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2006, 09:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτο που θα πω τωρα, το εχω πει πολλες φορες. Το ξερω, ακουγεται αστειο, δυστυχως θα θεωρηθει ειρωνικο, αλλα θα ηθελα οι χριστιανολατρες, ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΟΝΟ, να σκεφτουν:

Αν βρεθει το πτωμα του Χριστου, θα κανουμε Πασχα?


Γεια σου ρε φίλε. Πάλι τα ισχυρά σου επιχειρήματα κατέβασες?

Καλά λοιπόν. Βρέστο εσύ το πτώμα και θα αγοράσω χλαμύδα Νο38 να πάμε για σπονδές στο θεό ΗΛΙΟ.
Και εις ανώτερα......


Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2006, 09:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακαλούνται οι συμμετέχοντες σ' αυτήν την συζήτηση να επιδείξουν ψυχραιμία και να αποφύγουν προσβολές επί προσωπικού επιπέδου.
Συνιστώ λοιπόν να σταματήσει αυτή η κατάσταση το συντομότερο δυνατόν!

In anticipation of my resurrection...

Edited by - Dying_Incubus on 07/04/2006 09:41:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2006, 09:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ το συντονιστή Dying_Incubus για την συντονιστική του παρέμβαση και για την επιλεκτική επιλογή προσβολής επί προσωπικού που θέλησε να σχολιάσει (εαν αναφέρεται στο τελευταίο μήνυμα μου).

Και εγώ με τη σειρά μου θα ήθελα να παρακαλέσω τα γνωστά στο χώρο troll να επιτρέψουν τη συνέχιση του ευγενικού και περιεκτικού διαλόγου που υπήρχε σε αυτό το θέμα για 10-11 σελίδες μέχρι να εμφανιστούν.

Ειλικρινά μπορούμε να κάνουμε μια νέα αρχή.


Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2006, 10:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ, παρατηρώ με λύπη οτι είναι η δεύτερη φορά που μου προσάπτεις το στοιχείο της υποκειμενικής κρίσης, σε ό,τι αφορά εσένα και το μέλος Schwabe τουλάχιστον.
Νομίζω πως πρέπει να εξηγήσουμε μερικά πράγματα ώστε να μη μένουν μετέωρα...

  • Η παρέμβαση που έκανα δεν περιστρεφόταν γύρω από εσένα μόνο αλλά απευθυνόταν πρός όλους τους συμμετέχοντες στην συζήτηση.
    Τώρα το γιατί εσύ την εξέλαβες τόσο προσωπικά, ειλικρινά με κάνει να απορώ.
  • Αφού θέλεις να μιλήσουμε για εσένα, θεωρώ τουλάχιστον απρεπείς τους χαρακτηρισμούς που αποδίδεις στο μέλος Schwabe όπως "λαζογερμανικό troll" κτλ.
    Μερίδιο ευθύνης, κατά τη γνώμη μου, για αυτή την διαμάχη φέρετε κι οι 2.
    Αν λοιπόν, φίλε μου, έχετε διαφωνίες μεταξύ σας μπορείτε να τις λύσετε μέσω e-mails (ή και να μην τις λύσετε).
    Αυτό είναι καθαρά προσωπικό σας θέμα.
    Η συνέχιση όμως αυτής της αντιπαράθεσης στις συζητήσεις των forums του Esoterica δε μπορεί να συνεχιστεί.
    Εφόσον θέλεις να προστατεύσεις το topic σου, πρέπει να είσαι ο πρώτος που θα το κάνει, αγαπητέ.
    Εφόσον, κατά τη γνώμη σου, η συμμετοχή του Schwabe ήταν εμπρηστική στο θέμα σου θα μπορούσες να αποστείλλεις ένα e-mail σε κάποιον Συντονιστή/Διαχειριστή υποδεικνύοντας τα σημεία αυτά.
    Γιατί δεν το έπραξες?
  • Δε μπορώ να "απολογηθώ" για την υποκειμενικότητα μου γιατί δε νομίζω οτι αφήνω τις προσωπικές μου κρίσεις να παρεισφρύουν όταν κάνω μια παρέμβαση.
    Αν θέλεις να το πιστέψεις, θα ήταν ευχάριστο γιατί δεν θα άφηνες τον εαυτό σου να έχει αυτή την αντίληψη.
    Αν όμως δε μπορείς να το πιστέψεις, λυπάμαι αλλά δε μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω για αυτό, φίλε μου!

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2006, 11:32:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus κανένας δεν μιλά χωρίς τις προσωπικές του βαθιές αντιλήψεις, κανένας δεν μπορεί να είναι τόσο αντικειμενικός όσο προσπαθείς να φανείς.

Αυτό όμως δεν με ενδιαφέρει γιατί είμαι παλιός εδώ μέσα και ξέρω που βρίσκομαι.

Πρέπει όμως να προστατέψω τον εαυτό μου. Δεν μου δίνεις αυτό το δικαίωμα?

Σε ευχαριστώ αν το κάνεις. Αν δεν θέλεις να το κάνεις, λόγω προσωπικών σου αντιλήψεων-εκτιμήσεων ή διαφωνίας σου μαζί μου, τότε θα μου δώσεις το δικαίωμα να το υπερασπιστώ μέχρι αιμορραγίας.......

Η αρχική μου επαφή με τα φόρουμς δεν ήταν και η καλύτερη. Η επάνοδος μου όμως με τιμά. Και περισσότερο με τιμά αυτό το θέμα τουλάχιστον μέχρι την σελίδα που παρεισέφρησε το γνωστό troll. Το θέμα μου το προστάτεψα με όλους τους τρόπους και φαίνεται σε κάθε σελίδα του.

Δες την τοποθέτηση του μέλους Λορέντζο στη σελίδα 10 του θέματος. Θα σε βοηθήσει ίσως να ξεπεράσεις τα εσωτερικά σου τείχη ή τις βαθιές σου συμπάθειες (όχι σε πρόσωπα αλλά σε τρόπους δράσης και πιστεύω).

Θεωρώ άδικο και απαράδεκτο εκ μέρους σου (βάσει ειδικά της συντονιστικής σου ιδιότητας) να εστιάζεις στον δικό μου χαρακτηρισμό περί «Λαζογερμανικού troll» και να ξεχνάς τους απαξιωτικούς ειρωνικούς και υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς του μέλους Schwabe προς τον Ampere «κακομοίρη», «όπως έστρωσες θα κοιμηθείς» «κάτσε στα αυγά σου» κ.λ.π οι οποίοι ΚΑΙ ΠΡΟΫΠΗΡΞΑΝ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ.

Θα σε παρακαλέσω λοιπόν πριν με «κατηγορήσεις» για υποκειμενικότητα απέναντι σου, (ειδικά με τον αλαζονικό τρόπο του στυλ: «αυτός είμαι, είμαι σωστός, δέξου το, αλλά αν δεν το δεχτείς δικό σου πρόβλημα»), να επανεξετάσεις σε παρακαλώ τη στάση σου να δεις αν ήταν 50-50.
Δεν με ενδιαφέρει να μου πεις κάτι, απλά σκέψου ότι το να αδικείς τον άλλο είναι αυτό που σε κάνει στο τέλος να μην τον καταλαβαίνεις......

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

**Σου ζητώ συγνώμη αν περεξήγησα την πρόθεση του μηνύματος σου αλλά με ξεγέλασε το χρονικό σημείο της παρέμβασης σου.........



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 07/04/2006 11:35:21

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 07/04/2006 11:55:39

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 07/04/2006 11:57:58

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 07/04/2006 12:03:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2006, 12:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα...
Αγαπητέ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ, μάλλον μιλάς αρκετά βιαστικά.
Σου τονίζω οτι δε μπορείς να γνωρίζεις το αν αφήνω προσωπικές μου βαθιές πεποιθήσεις ή συμπάθειες να επηρρεάζουν τις παρεμβάσεις που κάνω.
Ούτε έχουμε μιλήσει ιδιαίτερα σε κάποιο θέμα ούτε γνωριζόμαστε προσωπικά για να μπορείς να αποφαίνεσαι για αυτό.
Οπότε ούτε εγώ γνωρίζω τις δικές σου βαθύτερες πεποιθήσεις και τα "εσωτερικά σου τείχη", ούτε εσύ τα δικά μου.
Αν παρόλα αυτά εσύ επιμένεις να αποφαίνεσαι για τις δικές μου βαθύτερες πεποιθήσεις, οκ!

Όπως σου προείπα δεν πιστεύω οτι κι ο Schwabe είναι άμοιρος ευθυνών.
Αν λοιπόν έπαιρνε κι εκείνος σε προσωπικό επίπεδο την παρέμβαση μου, και μου έλεγε γιατί του κάνω παρατήρηση τη στιγμή που η παρατήρηση μου ήταν γενική, θα του υποδείκνυα και τα δικά του λάθη.
Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω σε ποιό σημείο στο πρώτο μου μήνυμα διέκρινες να κάνω λόγο σε σένα και την συμπεριφορά σου.
Ας είναι!

quote:
Θα σε παρακαλέσω λοιπόν πριν με «κατηγορήσεις» για υποκειμενικότητα απέναντι σου, (ειδικά με τον αλαζονικό τρόπο του στυλ: «αυτός είμαι, είμαι σωστός, δέξου το, αλλά αν δεν το δεχτείς δικό σου πρόβλημα»), να επανεξετάσεις σε παρακαλώ τη στάση σου να δεις αν ήταν 50-50.


Μάλλον δεν καταλαβαίνω τι γράφω λοιπόν....

Εν κατακλείδι, ο αλαζονικός κι υποκειμενικός Συντονιστής του Esoterica, συνιστά και πάλι πρός όλα τα μέλη ψυχραιμία και να αποφεύγουν την ανταλλαγή προσβλητικών χαρακτηρισμών επί προσωπικού χαρακτήρα.
Καλή σας συνέχεια!

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy