ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ (ΝΟ 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 10:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
φιλε nikosgr κανεις ενα λαθος,ερμηνευεις τις προφητειες οχι σαν συνολο αλλα κομματιαζοντας τες.παιρνεις δηλαδη την προφητεια του αγαθαγγελου και ενω ειναι μια και εννιαια, εσυ την σπας σε δυο κομματια και μετα προσπαθεις να την ερμηνευσεις.ετσι ειναι λογικο να βγαζεις το λανθασμενο συμπερασμα οτι η πρωτη φραση αναφερεται στην πολη ενω η δευτερη(για τους ρωσους) να λες οτι δεν εχει γινει ακομα.
επισης μου κανει το πως ερμηνευεις την προφητεια για τους γαλλους και τους ιταλους.η προφητεια λεει για απελευθερωση των εδαφων μας που θα κανουν για λογαριασμο μας οι ιταλοι και οχι για παραδοση ιταλικων εδαφων(τα επτανησα ηταν ιταλικο εδαφος)σε εμας.νομιζω οτι αν δεις τα πραγματα τοσο απλα οσο γραφτηκαν απο τους προφητες μας,δεν ειναι δυσκολο να εξαγεις αρκετα συμπερασματα.ειναι ξεκαθαρο απο πολλους αγιους οτι θα μπουν παλι οι τουρκοι στην ελλαδα και θα εχουμε καμποσα θυματα(οχι πολλα)μεχρι να εισελθουν στον πολεμο οι ρωσοι. ξαναδιαβασε τις προφητειες που ανεβασα με ηρεμια και απλοτητα και θα καταλαβεις οτι σε αυτα που πιστευες μεχρι τωρα κατι δεν παει καλα,ευχαριστω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 10:35:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Μία διόρθωση στην παράγραφο 6: Μονή Κουτλουμουσίου κι όχι Μονή Βατοπεδίου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 12:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
quote:
φιλε nikosgr κανεις ενα λαθος,ερμηνευεις τις προφητειες οχι σαν συνολο αλλα κομματιαζοντας τες.παιρνεις δηλαδη την προφητεια του αγαθαγγελου και ενω ειναι μια και εννιαια, εσυ την σπας σε δυο κομματια και μετα προσπαθεις να την ερμηνευσεις.ετσι ειναι λογικο να βγαζεις το λανθασμενο συμπερασμα οτι η πρωτη φραση αναφερεται στην πολη ενω η δευτερη(για τους ρωσους) να λες οτι δεν εχει γινει ακομα.
επισης μου κανει το πως ερμηνευεις την προφητεια για τους γαλλους και τους ιταλους.η προφητεια λεει για απελευθερωση των εδαφων μας που θα κανουν για λογαριασμο μας οι ιταλοι και οχι για παραδοση ιταλικων εδαφων(τα επτανησα ηταν ιταλικο εδαφος)σε εμας.νομιζω οτι αν δεις τα πραγματα τοσο απλα οσο γραφτηκαν απο τους προφητες μας,δεν ειναι δυσκολο να εξαγεις αρκετα συμπερασματα.ειναι ξεκαθαρο απο πολλους αγιους οτι θα μπουν παλι οι τουρκοι στην ελλαδα και θα εχουμε καμποσα θυματα(οχι πολλα)μεχρι να εισελθουν στον πολεμο οι ρωσοι. ξαναδιαβασε τις προφητειες που ανεβασα με ηρεμια και απλοτητα και θα καταλαβεις οτι σε αυτα που πιστευες μεχρι τωρα κατι δεν παει καλα,ευχαριστω.

22, όπως σου είπα, χωρίς να θέλω να σε αναιρέσω επειδή θεωρώ τον εαυτό μου πιο σωστό στην ερμηνεία των προφητειών, η προφητεία του πατροκοσμά για την Ιταλία και την Γαλλία έχει σε τεράστιο βαθμό επαληθευτεί.

Για κοίτα λίγο:
81. "Η Γαλλία θά ελευθερώση πολλά ελληνικά μέρη καί ιδίως οι Ιταλοί".
82. "Η Γαλλία θά λευτερώση τήν Ελλάδα, τήν Ήπειρο η Ιταλία".

Αυτές είναι οι προφητείες. Γιατί σου λέω ότι έχουν εκπληρωθεί;
α) Η Ελλάδα (Πελοπόννησσος & Στερεά) ελευθερώθηκε απ'τον Ιμπραημ με το στράτευμα 5000 του Γάλλου Μαιζόν.
β) Η Ήπειρος ελευθερώθηκε απ'τους Τούρκους κατά τους βαλκανικούς με πρωτοβουλία των Ιταλών, οι οποίοι και αντιδρούσαν στο να προωθηθούμε στον Αυλώνα γιατί ήθελαν ανεξάρτητη Αλβανία, και το πέτυχαν.
γ) Ελλάδα ο Πατροκοσμάς δεν εννοεί αυτή που τελειώνει στον Έβρο, εννοεί και τα παράλια και τον Πόντο, έτσι να θυμηθούμε πως οι Ιταλοί ελευθέρωσαν τα Δωδεκάνησα και προωθήθηκαν στην περιοχή της Αττάλειας στην Μ. Ασία, ενώ οι Γάλλοι μετά τον 1ο παγκόσμιο απέσπασαν μεγάλα κομμάτια της Μ. Ασίας στην Καππαδοκία (χαμμένη πατρίδα και αυτή).

Χωρίς να σημαίνει ότι εκπληρώθηκε τελείως η προφητεία, σε μεγάλο βαθμό έχει εκπληρωθεί.
Και σε τελική φάση, όταν έρθει η ώρα η Τουρκία να διαμελιστεί, ο γέροντας Παίσιος είπε ότι την Τουρκία θα την διαλύσουν οι ίδιοι οι σύμμαχοί της, που αυτή την στιγμή είναι το ΝΑΤΟ (Γαλλία, Ιταλία μέσα), το οποίο σημαίνει ότι πολλά κομμάτια της τωρινής Τουρκία που είναι στην πραγματικότητα ελληνικά (Θράκη, Παράλια, Πόντος) θα μας τα δώσουν τα στρατεύματα των Ιταλών και των Γάλλων και των άλλων συμμάχων.

Μην το δένεις κόμπο ότι θα μας ρέψουν οι Τουρκαλάδες πρώτα και μετά θα μας ελευθερώσουν.

Τώρα να πούμε και το γνωστό: Αυτά όποιος θέλει τα δέχεται, όποιος θέλει δεν τα δέχεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 18:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
ΦΙΛΕ ΑΕΤΕ ΛΕΣ:

quote:
από κάποιες προφητείες έχω καταλάβει ότι θα προηγηθεί ο Αντί και θα ητηθεί από τους Ρώσους, κι από κάποιες άλλες φαίνεται ότι αυτό θα το κάνει ο Βασιλέας Άγιος Ιωάννης

ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΗΓΕΙΤΑΙ ΤΟΥ ΡΩΣΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ?ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΚΛΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ,ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΡΩΣΟΙ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ ΑΥΤΟ ΩΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ,ΕΓΩ ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΝΑ ΗΓΕΙΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΑΡΜΑΓΕΔΔΟΝ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙ- ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.

ΣΑΝ ΣΕΝΑΡΙΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 18:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Χμμμ...

Φίλε Νίκο, αυτό το σενάριο δεν είναι απίθανο. Σε κάποια προφητεία λέει άλλωστε ότι ο Αγ. Ιωάννης θα πολεμήσει με τις μηχανές των Ρώσων.

Είναι πιθανόν, η εμφάνισή του να οδηγήσει σε μία - καταρχήν - ένωσις των Ορθοδόξων λαών σε ένα κράτος.

Βέβαια, κάτι τέτοιο οδηγεί στο ότι το πιθανό έτος του πολέμου θα είναι περίπου το 2010-12. Εγώ κρατάω ζωντανή την πιθανότητα το Τραχώνι να είναι αληθινό..με αυτή την λογική το 2024 Παγκόσμιο Ορθόδοξο Πάσχα και κάπου αλλού το 2022 θα έχει τελιώσει το Χριστιανικό έργο του Αγ.Ιωάννη Βασιλέα (της ανοικοδόμησης των εκκλησιών και της Πίστης) που κρατά 12 χρόνια, οδηγει σε 2022-12=2010, εμφάνισή του.

Άρα περίπου 2009-10 θα γίνει ο Γενικός Πόλεμος.
Για να συμβεί αυτό που λες, ο Αντί θα αρχίσει λίγο πριν το 2009 και θα τελιώσει μετά το 2010.
Χμμ...στέκει, στέκει.

Ακόμα και 2007-08 να αναλάβει (όπως οριοθετούν οι Εβραίοι το τελείωμα του Ναού του Σολομώντα) + 3,5 χρόνια = 2010-2011.
Βγαίνει οριακά...

Είδωμεν!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 19:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΚΑΙ ΛΕΕΙ

"Ο Ιωάννης ο Βασιλευς,φεροντε τον πολεμον,και των ξανθων τας μηχανας."

ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΛΛΗΝΟΡΩΣΙΚΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΕΞΑΠΟΔΩ.

ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΛΙΓΟ...ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ
http://www.enet.gr/online/online_text?c=110&id=20603464

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΙΣ COSMOSPHERES....ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ..
"• ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΚΑΙ ΨΕΥΔΟΠΡΟΦΗΤΕΣ
Από τους προφήτες του Ισραήλ, την Αποκάλυψη του Ιωάννου, μέχρι τον Νοστράδαμο, τον Κοσμά Αιτωλό και άλλους σύγχρονους ψευδοπροφήτες, έχουν εξαγγελθεί πολλές «προφητείες» για ένα εφιαλτικό και κατασκότεινο μέλλον, γεμάτο θλίψη, δάκρυα, πολέμους, σφαγές και ποτάμια αίματα. Αν όμως μπορούσε να προφητευτεί το μέλλον, δεν θα υπήρχαν ελεύθερες οντότητες. Θα έκαναν όλοι αυτά που προφητεύτηκαν…
Κανένας δεν μπορεί ποτέ να προφητέψει για το μέλλον της ανθρωπότητας, γιατί οι άνθρωποι έχουν ελευθερία βούλησης. Ακριβώς λόγω της ελευθερίας βούλησης, το ανθρώπινο (κοινωνικό) μέλλον σχηματίζεται από τις ανθρώπινες βουλήσεις που αθροίζονται κάθε δευτερόλεπτο. Γι' αυτό, υπάρχουν άπειρα μέλλοντα και συνεχώς δημιουργούνται καινούρια, τροποποιώντας συνεχώς την έκβαση των γεγονότων που δεν φάνηκαν ακόμη. Αλλάζοντας τις βουλήσεις μας προς το καλύτερο καλυτερεύουμε το μέλλον του πλανήτη.
Οι παράμετροι του μέλλοντος αλλάζουν κάθε κλάσμα του δευτερολέπτου. Ποιος «προφήτης» μπορεί να τις προλάβει;
Του Αργύρη Τσακαλία

• ΚΟΣΜΟΣΦΑΙΡΕΣ, ΑΚΤΙΝΕΣ ΘΑΝΑΤΟΥ ΚΑΙ ΡΩΣΙΚΕΣ ΒΑΣΕΙΣ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ
Αν και η συμβατική Ιστορία λέει ότι οι Ρώσοι έχασαν την κούρσα του διαστήματος, σύμφωνα με διάφορους ερευνητές αναπτύσσουν στην τροχιά της Γης επανδρωμένους φονικούς δορυφόρους, όπλα δέσμης φορτισμένων σωματιδίων, ακτίνων νετρονίων και διαθέτουν μυστικές βάσεις στη Σελήνη…
Ο Αμερικανός επιστήμονας Robert MacElwaine αναφέρει ότι από τον Σεπτέμβριο του 1977 οι Ρώσοι είχαν αρχίσει να αναπτύσσουν στην τροχιά της Γης επανδρωμένους φονικούς δορυφόρους, τους οποίους ονόμαζαν «Cosmos Interceptors» και οι οποίοι ήταν οπλισμένοι με όπλα δέσμης φορτισμένων σωματιδίων και ακτίνων νετρονίων. Αυτοί οι δορυφόροι, δεν ήταν παρά το ένα σκέλος της «τριάδας» διαστημικών όπλων που ανέπτυσσαν τότε οι Σοβιετικοί.
Τον Απρίλιο του 1978 υπήρχαν ήδη τρεις δωδεκάδες από τους δορυφόρους Cosmos σε τροχιά, οι οποίοι είχαν καταστρέψει μεγάλο μέρος των τότε αμερικάνικων κατασκοπευτικών τροχιακών συστημάτων. Στις 27 του Σεπτέμβρη τού 1977, σε μια μάχη που εκείνοι που γνωρίζουν την ύπαρξή της ονομάζουν «Μάχη του Σεπτεμβριάτικου Φεγγαριού» («Battle of the Harvest Moon»), ένας Cosmos Interceptor που βρισκόταν στην τροχιά της Γης κατάφερε να εξολοθρεύσει μία μυστική αμερικάνικη συστοιχία όπλων laser που βρισκόταν σε πλήρη επιχειρησιακή κατάσταση στο Φεγγάρι, στον κρατήρα Κοπέρνικο, χρησιμοποιώντας μία δέσμη σωματιδίων εξουδετέρωσης!"

ΠΗΓΗ: http://www.strange.gr/

Edited by - ΝΙΚΟΣGR on 09/06/2005 20:35:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 20:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Για το αρχείο σας...

Θέλω να σας δώσω μια πολύ μικρή συλλογή που έχω ηλεκτρονικά από προφητείες του Π.Παίσιου, του Κοσμά του Αιτωλού, του Οσίου Νείλου αλλά ακόμα κι από τον Νοστράδαμο - ακόμα κι αν εγώ τουλάχιστον είμαι πολύ επιφυλακτικός γιατί μιλούσε όχι με Θείο Χάρισμα.
Πως μπορώ να επισηνάψω αρχείο word?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tonis
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 21:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tonis
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ,Ο ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΘΑ ΗΓΗΘΕΙ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ.
ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΙΩΑΝΝΗΣ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ,ΟΠΩΣ, Ο ΕΚ ΠΕΝΙΑΣ ΠΡΟΕΡΧΩΜΕΝΟΣ, ΤΟ ΕΝΑ ΔΑΧΤΙΛΟ ΤΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΧΗΜΑ ΔΡΕΠΑΝΟΥ,ΘΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟΔΕΡΜΙΩΣ ΤΟΝ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟ ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ ΑΥΤΟΥ Ο ΕΣΤΑΥΡΩΜΕΝΟΣ,ΣΤΟΝ ΔΕΞΙΟ ΒΡΑΧΙΩΝΑ,ΚΤΛ.
ΣΤΗΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΤΟΥ ΤΡΑΧΩΝΙΟΥ ( Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ ) ΣΕΛΙΔΑ 166-167 ,322-323, ΣΕ ΣΧΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ,ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΑΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΒΑΣΙΛΕΑ ΙΩΑΝΝΗ.
ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ Ο ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ Ο ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΙΩΑΝΝΗΣ?
Η ΜΗΠΩΣ ΠΕΦΤΕΙ ΔΟΥΛΕΜΑ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 23:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
γιατι εχω την εντυπωση οτι πλανασται πλανην οικτρα;
φυσικα και θα υπαρχει συμμαχια ελληνων και ρωσων κατα τη βασιλεια του ιωαννη,αλλωστε που θα βρει τοσο στρατο για να εκστρατευσει κατα του μουσουλμανικου κοσμου(!); ο αντιχριστος που λενε καποιοι δεν ειναι ο Αντιχριστος ο τελευταιος, αλλα η μουσουλμανικη θρησκεια και οι λαοι που πιστευουν στον αλλαχ.
παντως συνεχιζω να επιμενω οτι οι τουρκοι θα μπουν στην ελλαδα και θα φτασουν μεχρι την αθηνα.το λεει και ο νοστραδαμος αλλωστε σε μια προφητεια του που λεει οτι ο καπνος του πολεμου θα φτασει μεχρι την πολη που εγινε η ολυμπιαδα,ενω μια αλλη λεει οτι η τελευταια ολυμπιαδα θα γινει στην αθηνα(ηδη εγινε,αρα μεχρι την επομενη που δε θα γινει θα εχουν γινει ολα τα αλλα).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 23:38:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Egw kapou exw berdeftei me to thema tou Antixristou. Tha erthei enas syntoma meta tha erthei kai enas thilikos antixristos kai meta tha erthei o telikos. Re paidia mipws ta berdepsame ola?

Kapoios as eksigisei. EYxaristw.

"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 00:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
μην ακους παιδι μου τι λενε,τα εχουν μπερδεψει και δεν ξερουν ουτε οι ιδιοι τι να πιστεψουν. ο αντιχριστος θα ειναι ενας και θα αργησει πολυ ακομα.πιθανοτατα οταν θα ερθει εμεις δε θα υπαρχουμε. αυτο το παραμυθι οτι τωρα σε λιγο ερχεται ο αντιχριστος το ακουω τα τελευταια 2000 χρονια,μετα τη σταυρωση του χριστου οι ιδιοι οι αποστολοι εκαναν το λαθος να πιστεψουν οτι ηρθε το τελος του κοσμου και ο αντιχριστος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 00:13:07  Εμφάνιση Προφίλ
Γειά σου κι εσένα Αετέ.
Για ακόμα μια φορά, η στάση σου επιβεβαιώνει ότι πραγματικά ενδιαφέρεσαι για τον Λόγο του Κυρίου. Μακάρι να Τον μελετούσες κι όλας με την ίδια θέρμη που μελετάς αυτά που άλλοι σχολίασαν περί αυτού.

quote:

1. Είπα προηγουμένως, σε ανύποπτη ίσως στιγμή, ότι η μελέτη των προφητειών & των γραφών πρέπει να γίνεται για πνευματική προετοιμασία του καθ' ενός μας.


Και όχι μόνο αετέ. Και όχι μόνο

2 Τιμ
16 πασα γραφη θεοπνευστος και ωφελιμος προς διδασκαλιαν προς ελεγμον προς επανορθωσιν προς παιδειαν την εν δικαιοσυνη
17 ινα αρτιος η ο του θεου ανθρωπος προς παν εργον αγαθον εξηρτισμενος

quote:

2. Επισήμανα ότι θέλει προσοχή, γιατί μπορεί ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΛΑΝΕΜΕΝΟΙ. Είπα χαρακτηριστικά ότι μόνο με την βοήθεια του Κυρίου μπορεί κάποιος να ερμηνεύσει τις Γραφές, και όταν βάζουμε τον λογισμό μας για να το κάνουμε γινόμαστε έρμαια του πονηρού. Άρα θέλει ταπεινότητα και φειδώ όταν γράφουμε κάτι.

Εδώ αναφέρεις κάποια πολύ σημαντικά πράγματα. Το πρώτο περί πλάνης, και έχω να πω ότι ελάχιστοι είναι οι άνθρωποι που δεν κουβαλάνε σαν προίκα τους κάποιες πλάνες. Οι περισσότεροι από εμάς κουβαλάμε πληθώρα από αυτές, και μέχρι ο Κύριος να μας ανοίξει τα μάτια και να μας ελευθερώσει, παραμένουμε δέσμιοι της πλάνης μας. Όμως το πρώτο και σημαντικότερο βήμα για να μπορέσει ο κάθε άνθρωπος να ξεφορτωθεί τις πλάνες που τον δεσμεύουν, είναι να μείνει ανοιχτός στην πιθανότητα να είναι πλανεμενος. Μόνο τότε μπορεί η πλάνη να αποκαλυφθεί και να καθαρισθεί.
Η συχνότερη αιτία για την εμφάνιση της πλάνης, είναι η απουσία της μελέτης του Λόγου. Βλέπεις φίλε μου αετέ, είναι πάρα πολύ συνηθισμένο στις μέρες μας οι πιστοί άνθρωποι να μην μελετάνε τη Γραφή. Αντιθέτως, έχει περάσει βαθιά μέσα τους η εντύπωση ότι αυτό είναι η δουλειά άλλων, πιο φωτισμένων, οι οποίοι μετά θα τα εξηγήσουν και σε αυτούς. Εδώ όμως έχουμε μια μεγάλη αντίφαση, καθώς ο Λόγος είναι ξεκάθαρος για την επιθυμία του Κυρίου: "εσονται παντες διδακτοι θεου".
Βλέπεις ο Κύριος θέλει να είναι αυτός που θα μας διδάξει. και αυτό μπορεί να γίνει μόνο μέσω του Λόγου του.
Εμείς όμως έχουμε παρεκλίνει από αυτή τη διδαχή, και βάζουμε πρώτα στην ιεραρχεία τα διδάγματα των ανθρώπων. Στην πράξη, μετράμε τα Λόγο με βάση τις ανθρώπινες διδασκαλίες και όχι το αντίθετο. Μας αρκεί το γεγονός που κάποιος άνθρωπος φέρει τον τίτλο του διδασκάλου, του 'πατέρα', του αγίου, για να δεχτούμε τα λεγόμενά του χωρίς διάκριση. Και εκεί αρχίζουν τα προβλήματα. Και το αποτέλεσμα είναι το μεγαλύτερο μέρος των πιστών ανά τον πλανήτη, να κουβαλάει μαζί του πληθώρα από διδασκαλίες ανθρώπων, πολλές από τις οποίες αντιβαίνουν και ευθέως με το Λόγο του Θεού. Όμως όπως γνωρίζουμε, ουδέν καινόν υπό τον ήλιον. Απλή επανάληψη των όσων έχουν ξανασυμβεί πολλάκις στο παρελθόν. Και ο Κύριος όταν ήρθε, τα ίδια βρήκε. Τα ίδια και απαράλλαχτα. Οι παραδόσεις των ανθρώπων, πάνω από τον Λόγο του Θεού:
7 ματην δε σεβονται με διδασκοντες διδασκαλιας ενταλματα ανθρωπων
8 αφεντες την εντολην του θεου κρατειτε την παραδοσιν των ανθρωπων

Θέλει τεράστια προσοχή για να διακρίνουμε την αλήθεια από την πλάνη. Και αν δεν ήμαστε υποψιασμένοι και καχύποπτοι, και πάνω απ όλα βαθιά ριζωμένοι στο Λόγο, γινόμαστε εύκολα θύματα.

Έχει τύχει ποτέ φίλε μου αετέ, να μιλήσεις με χριστιανούς από άλλα δόγματα? Αιρετικούς, όπως αρέσει στους μεν να αποκαλλούν τους δε? Μπορεί να εκπλαγείς από την πίστη μερικών και την επιθυμία τους να περπατήσουν προς τον Κύριο. Και αναρωτιέσαι, μα καλά, πως αυτοί οι άνθρωποι κατάπιαν τέτοιες πλάνες?
Κι όμως, θα δεις ότι όλοι αυτοί κάναν ένα σημαντικό λάθος. Δεν πάνε στον Λόγο του Κυρίου για απαντήσεις. Πάνε στο λόγο των ανθρώπων, που κάποιοι άλλοι άνθρωποι έχρισαν δασκάλους και βοσκούς.
Φίλε μου αετέ, και όποιος άλλος πιστός άνθρωπος μας ακούει. Μελετήστε τη Γραφή. Ανοίξτε την ΚΔ και διαβάστε την. Γιατί πάω στοίχημα ότι οι περισσότεροι από εσάς δεν την έχουν καν αναγνώσει ούτε μια φορά. ΟΥΤΕ ΜΙΑ. Πως το ξέρω? Μα κι εγώ ήμουν στην ίδια ακριβώς κατάσταση. Φλογερά πιστός, κολλημένος με όλες τις εξωβιβλικές προφητείες, αλλά χωρίς να έχω διαβάσει ΄τιποτα άλλο εκτός την Αποκάλυψη. Από εκεί και πέρα, ότι μου έλεγαν πίστευα. Μέχρι που ο Κύριος μου άνοιξε τα μάτια μέσω του Λόγου Του. Και με ελευθέρωσε μια για πάντα από ανθρώπινες διδαχές.
Αυτός ο δρόμος όμως είναι στενός και φέρει θλίψεις. Για εσένα και τους υπόλοιπους φίλους εν Κυρίω, δεν είμαι τίποτα άλλο από έναν αιρετικό (δεν αναφέρομαι προσωπικά στους παρόντες αλλά γενικά στους πιστούς σε δόγματα). Βάλαμε την ταμπέλα και ησυχάσαμε. Λιθοβολούμε, και ξαναγυρίζουμε στην ησυχία μας, όπου τίποτα δεν κουνάει τα λιμνάζοντα νερά.
Πολλά θα μπορούσα να σου πω, αλλά κάθε πράγμα στην ώρα του. Δεν είναι πάντα η ώρα για στερεά τροφή. Η στερεά τροφή θέλει θέληση και γερά σαγόνια.


quote:
(από κάποιες προφητείες έχω καταλάβει ότι θα προηγηθεί ο Αντί και θα ητηθεί από τους Ρώσους, κι από κάποιες άλλες φαίνεται ότι αυτό θα το κάνει ο Βασιλέας Άγιος Ιωάννης).

Άλλο ένα παράδειγμα αγνοιας και πλάνης. Ο 'Αντί' θα ηττηθεί από τους Ρώσους???? Από τον Βασιλέα Άγιο Ιωάννη, η ύπαρξη του οποίου ακόμα δεν τεκμηριώθηκε έστω και επιφανειακά????? Μα δεν υπάρχει ποιο ξεκάθαρη προφητεία από το ποιος θα νικήσει τον Αντίχριστο. Είπαμε ότι η Αποκάλυψη είναι δύσκολη, αλλά είναι δύσκολο να καταλάβουμε τι λέει κι ο Παύλος?
8 και τοτε αποκαλυφθησεται ο ανομος ον ο κυριος ανελει τω πνευματι του στοματος αυτου και καταργησει τη επιφανεια της παρουσιας αυτου

Αλλά πόσο δύσκολο είναι και αυτό που προλέγει η Αποκάλυψη?

13 ουτοι μιαν γνωμην εχουσιν και την δυναμιν και εξουσιαν αυτων τω θηριω διδοασιν
14 ουτοι μετα του αρνιου πολεμησουσιν και το αρνιον νικησει αυτους οτι κυριος κυριων εστιν και βασιλευς βασιλεων και οι μετ αυτου κλητοι και εκλεκτοι και πιστοι.

Κάτι δεν πάει καλά με τις προφητείες που διάβασες.

Εδώ συμπληρώνω και κάτι άλλο που λές παρακάτω. Απλά και μόνο για να το ξεκαθαρίσω.

quote:

7. Ο Αγ. Ιωάννης βασιλέας έχει προφητευτεί και στην Αποκάλυψη από τον Αγ. Ιωάννη τον Θεολόγο: είναι ο Καθήμενος επί λευκού ίπου που φέρει την δίστομη ρομφαία του Θεού.

Μιας και υποθέτω ότι δεν μιλάς για τον ίππο της πρώτης σφραγίδας, ο καθήμενος επι του ίππου στον οποίο αναφέρεσαι είναι αυτός του κεφαλαίου 19. Όμως Αετέ μου, με στενοχωρείς πραγματικά με κάτι τέτοιες απόψεις. Θεωρώ ότι πριν πεις κάτι τέτοιο πρέπει τουλάχιστον να διαβάσεις και ο ίδιος τι λέει η Αποκάλυψη. Γιατί θεωρώ σαν δεδομένο ότι δεν το έκανες αλλά κάποιος άλλος σου εξέφρασε αυτήν την άποψη. Την οποία εσφαλμένα υιοθετείς. Γιατί βρε Αετέ? Θα μου πεις κι εσύ ότι δεν καταλαβαίνεις της Αποκάλυψη και είναι πολύ δυσνόητη όπως είπε και ο Windwalker? Που είναι το δυσνότητο σε αυτό που λέει?

11 και ειδον τον ουρανον ηνεωγμενον και ιδου ιππος λευκος και ο καθημενος επ αυτον [καλουμενος] πιστος και αληθινος και εν δικαιοσυνη κρινει και πολεμει
12 οι δε οφθαλμοι αυτου [ως] φλοξ πυρος και επι την κεφαλην αυτου διαδηματα πολλα εχων ονομα γεγραμμενον ο ουδεις οιδεν ει μη αυτος
13 και περιβεβλημενος ιματιον βεβαμμενον αιματι και κεκληται το ονομα αυτου ο λογος του θεου
14 και τα στρατευματα [τα] εν τω ουρανω ηκολουθει αυτω εφ ιπποις λευκοις ενδεδυμενοι βυσσινον λευκον καθαρον
15 και εκ του στοματος αυτου εκπορευεται ρομφαια οξεια ινα εν αυτη παταξη τα εθνη και αυτος ποιμανει αυτους εν ραβδω σιδηρα και αυτος πατει την ληνον του οινου του θυμου της οργης του θεου του παντοκρατορος
16 και εχει επι το ιματιον και επι τον μηρον αυτου ονομα γεγραμμενον βασιλευς βασιλεων και κυριος κυριων

Δηλαδή πόσο ποιο ξεκάθαρος πρέπει να είναι ο Θεολόγος σε αυτό που γράφει. Μέχρι και το όνομά Του μας λέει. Τρία διαφορετικά από τα ονόματά Του για την ακρίβεια. Νομίζεις ότι υπάρχει καμία αμφιβολία ότι ο καθήμενος επί του ίππου είναι ο Ιησούς???? Και δεν νομίζεις ότι δεν είναι και τόσο πρέπον να υποδεικνύουμε κάποιον άγιο ιωάννη σαν "τον Λόγο του θεού". Σαν τον βασιλέα βασιλέων και κύριο κυρίων. Να βάζουμε τον βασιλέα ιωάννη στη θέση του Κυρίου μας Ιησού Χριστού???

Ειλικρινά, θέλω να μου πεις αν δυσκολεύεσε να δεις για ποιόν μιλάει η προφητεία αυτή. Αν δεν καταλαβαίνεις ότι μιλάει για τον Κύριο, και αν ακόμα πιστεύεις ότι υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να μιλάει για τον 'βασιλέα ιωάννη'. Θέλω να καταλάβω πόσο τροχισμένα είναι τα προφητικά σου αισθητήρια ώστε να ξέρω κι εγώ σε ποιό βαθμό μπορώ να τα 'ερεθίσω' με βιβλικές προφητείες που θα κάνουν το αίμα σου να παγώσει, αλλά το πνεύμα σου να σκιρτήσει από τον μεγαλείο της δόξας Του.


quote:
4. Είναι ΒΕΒΑΙΟ ότι ζούμε σε ΕΝΤΟΝΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ και η γενιά μας θα δει την εκπήρωση των προφητειών άρα κοντός ψαλμός αλληλούια.

Αυτό είναι όντως βέβαιο. Και όταν έρθει ο πόλεμος της δεύτερης σφραγίδας, τα πράγματα θα εξελιχτούν με ταχύτατους ρυθμούς. Αλλά ακόμα θα υπάρχουν πολλά να γίνουν, όπως λέει ο Κύριος. Όχι πολύς χρόνος, αλλά πολλά να γίνουν. Πρόσεξε τις ομοιότητες αυτών των δύο εδαφίων:

1.ὁρᾶτε μὴ θροεῖσθε Mat 24:7 ἐγερθησεται γαρ ἔθνος ἐπὶ ἔθνος καὶ βασιλεια ἐπὶ βασιλειαν

Πρώτος κανόνας της προφητικής μελέτης της Γραφής. ΚΑΘΕ ΛΕΞΗ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ. Τίποτα δεν είναι τυχαίο ή περιττό.
Τί μας λέει το εδάφιο. Λίγες λέξεις που λένε τόσο πολλά. Μας λέει ότι θα γίνει ένας πόλεμος, ο οποίος θα μας τρομάξει. Προφανώς θα είναι μεγάλος πόλεμος. Αλλά εμείς δεν πρέπει ούτε καν να ανησυχήσουμε. Πόσο μεγάλος θα είναι ο πόλεμος? Έθνος επί έθνος και βασιλεία επί βασιλεία. Αρχικά φαίνεται σαν επανάληψη, αλλά στην πραγματικότητα ο Λόγος μας λέει πολύ περισσότερα. Το έθνος, ορίζει γενεολογική προέλευση, χωρίς χωροταξικούς περιορισμούς. Έθνος επί έθνος σημαίνει εθνικότητα΄θα πολεμάει εθνικότητα, ανεξαρτήτους τόπου και χώρας. Άρα ο πόλεμος αυτός θα είναι πρώτα απ' όλα πόλεμος εθνικοτήτων, που δεν περιορίζεται από χώρες και κράτη. Όπου βρίσκονται θα πολεμούν, σε όλα τα μήκη και τα πλάτη.
Επιπλέον όμως μας λέει ότι βασιλεία θα εγερθή κατά βασιλείας. Εδώ έχουμε και τον κρατικό παράγοντα. ΚΑΙ κράτη λοιπόν θα πολεμούν κατά κρατών, ανεξρτήτος των εθνικοτήτων που τα αποτελλούν.
Συνεπώς ο Κύριος μας δείχνει έναν πόλεμο παγκοσμίων διαστάσεων, όπου σχεδόν όλοι θα πολεμούν με όλους. Αλλά επίσης μας λέει ότι αυτός ο πόλεμος, μαζί με την πείνα και την αρρώστια που τον ακολουθεί, θα είναι η αρχή των ωδινών (φανταστήτε τι θα επακολουθήσει).

Εδώ τώρα μπορούμε να ταιριάξουμε το παρακάτω εδάφιο της Αποκάλυψης:

Rev 6:3 Καὶ ὅτε ἤνοιξε τὴν σφραγῖδα τὴν δευτεραν, ἤκουσα τοῦ δευτέρου ζῴου λέγοντος· ἔρχου,
Rev 6:4 καὶ ἐξῆλθεν ἄλλος ἵππος πυρρός, καὶ τῷ καθημένῳ ἐπ᾿ αὐτὸν ἐδόθη αὐτῷ λαβεῖν τὴν εἰρήνην ἐκ τῆς γῆς καὶ ἵνα ἀλληλους σφαξωσι, καὶ ἐδοθη αὐτῷ μαχαιρα μεγαλη.

Η δεύτερη σφραγίδα είναι ακόμα στην αρχή των γεγονότων των έσχατων καιρών. Περιγράφει ξεκάθαρα έναν μεγάλο πόλεμο. Πόσο μεγάλο? Πρόσεξε τι λέει. " λαβεῖν τὴν εἰρήνην ἐκ τῆς γῆς καὶ ἵνα ἀλληλους σφαξωσι". Η ειρήνη αφαιρείται από όλη τη γη. Άρα ο πόλεμος θα είναι παγκόσμιος. Και θα σφαχθούν μεταξύ τους. Σαν να μην αναφέρεται σε δυο συγκεκριμένους αντιπάλους. Σαν όλοι να πολεμάνε με όλους.

Είναι πολύ πιθανό τα δυο εδάφια να αναφέρονται στο ίδιο γεγονός. Φυσικά και δεν μπορούμε να είμαστε 100% σίγουρο, αν ο ίδιος ο Κύριος δεν το επιβεβαιώσει. Αλλά σίγουρα προχωρήσαμε με προσοχή, και το συμπέρασμά μας είναι βιβλικά τεκμηριωμένο. Και σίγουρα δεν είναι ούτε δυσνόητο, ούτε υποκειμενικό σαν συμπέρασμα.
Κι εδώ θα ήθελα να μου πεις αν καταλαβαίνεις για το τι μιλάω και αν βλέπεις μέσα στα εδάφια το νόημα που αναφέρω. Απλά για να ξέρω σε τι βαθμό μπορώ να προχωρήσω. Δεν έχω όμως καμία αμφιβολία ότι μπορείς να παρακολουθήσεις με ευκολία τα λεγόμενα αυτών των Γραφών.

quote:
5. Γνώμη μου είναι πως Δεν είμαστε ΕΜΕΙΣ άξιοι να ΚΡΙΝΟΥΜΕ την πιστότητα κάποιων προφητειών.Ο Κύριος εκλέγει Αυτούς που θα φέρουν τον λόγο του με κριτήρια μη κοσμικά.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως ήμαστε άξιοι να κληθούμε "τέκνα Θεού", να γίνουμε συν-κληρονόμοι της Βασιλείας, να μας αποκαλεί ο Ιησούς αδελφούς, αλλά να μην ήμαστε άξιοι να κρίνουμε την πιστότητα των εξωβιβλικών προφητειών. Προφανώς με την ίδια λογική, δεν ήμαστε άξιοι να κρίνουμε οποιαδήποτε εξω-βιβλική διδασκαλία γιατί πάλι ο Κύριος εκλέγει αυτούς που θα φέρουν το λόγο Του.

Και όμως, και αυτό που λές Αετέ, βρίσκει την Γραφή ευθέως αντίθετη, και συνεπώς αποδεικνύεται ξανά ότι δεν το διδάχθηκες παρά Θεού, αλλά ακολουθείς διδαχές ανθρώπων.

1Co 6:1 Τολμᾷ τις ὑμῶν, πρᾶγμα ἔχων πρὸς τὸν ἕτερον, κρίνεσθαι ἐπὶ τῶν ἀδίκων καὶ οὐχὶ ἐπὶ τῶν ἁγίων;
1Co 6:2 οὐκ οἴδατε ὅτι οἱ ἅγιοι τὸν κόσμον κρινοῦσι. και ει ἐν ὑμῖν κρινεται ὁ κοσμος. ἀναξιοί ἐστε κριτηριων ἐλαχιστων;
1Co 6:3 οὐκ οἴδατε ὅτι ἀγγελους κρινοῦμεν;

Θα βιαστείς τώρα να μου πεις ότι αναφέρεται στους αγίους. Και όμως, ο Παύλος αναφέρεται στο σύνολο της εκκλησίας της Κορίνθου, και τους μιλάει στον ενεστώτα (αυτοί είναι οι άγιοι) και τους λέει ότι θα κρίνουν ακόμα και αγγέλους. Δεν λέει "θα κρίνω αγγέλους" αλλά θα κρίνουμε, όλοι μαζί. Ούτε λέει "κάποιοι από εσάς". Ή ανήκουν στην εκκλησία Του ή δεν ανήκουν. Δεν υπάρχουν άγια και μή άγια μέλη της. Αν ο Παύλος χρησιμοποιούσε την έννοια του άγιος με τη σημερινή έννοια, δεν θα έπρεπε όλοι αυτοί οι της Κορίνθου να υπάρχουν ένας ένας στο αγιολόγιο?

Επιπλέον, επειδή πρόσεξα ότι τόνισες τη λέξη 'κρίνουμε', και προφανώς έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου το εδάφιο "μη κρίνετε για να μη κριθήτε", θα ήθελα να ξεκαθαρίσουμε ότι στην Γραφή το ρήμα κρίνω και το ρήμα διακρίνω, έχουν εντελώς διαφορετική χρήση και σημασία. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν θα έπρεπε να κάνεις χρήση του κρίνω αλλά του διακρίνω. Και η διάκριση είναι εντολή και υποχρέωση.
Όσον αφορά στο εδάφιο που ανέφερα (περι του μην κρίνετε), κάνε τον κόπο να διαβάσεις και τη συνέχεια. Σου παραθέτω μόνο την παραπομπή, για να σε αναγκάσω να ανοίξεις τη Γραφή από μόνος σου. (Μόνο μη διαβάσεις το τι λέει ο Τρεμπέλας, αλλά το τί λέει η Γραφή. Η αριστερή στήλη είναι η Γραφή, η δεξιά είναι ο λόγος του Τρεμπέλα, που πολλάκις αντίκειται στο Λόγο του Θεού). Ματ 7:1


quote:
Ας μην πέφτουμε στην ίδια πλάνη που έπεσαν οι Εβραίοι και οι Φαρισαίοι για τον Κύριο.

Μα από αυτήν ακριβώς την πλάνη προσπαθούμε να ξεφύγουμε. Αυτήν ακριβώς την πλάνη κατέκρινε ο Κύριος. Οι Φαρισαίοι που αναφέρεσαι απαγόρευαν στους ανθρώπους να προσεγγίζουν από μόνοι τους τον Κύριο, και τους υποχρέωναν να ακολουθούν τις διδασκαλίες που αυτοί τους υπαγόρευαν. Τους έλεγαν το ίδιο ακριβώς πράγμα που λες εσύ τώρα. Δεν είστε άξιοι να δια-'κρίνετε' το θεικό από το πονηρό. Και το αποτέλεσμα ήταν ότι αυτοί ήταν οι τυφλοί. Αυτοί ήταν που ακολουθούσαν και δίδασκαν παραδόσεις ανθρώπων που αντιβαίνανε στο Λόγο. Αυτοί δεν Τον γνώρισαν και Τον σταύρωσαν. Και για σκέψου βρε αετέ, αν με την προσέγγιση που ακολουθείς τώρα, ζούσες εκείνες τις ημέρες, ο μόνος σου δρόμος θα ήταν να ακολουθήσεις αυτό που θα σου έλεγαν οι Φαρισαίοι, οι άγιοι των ημερών εκείνων, οι οδηγοί, οι πνευματικοί ταγοί, οι πατέρες της πίστης. Και θα φώναζες κι εσύ, 'άρον άρον σταύρωσον αυτόν'. Έχε λοιπόν πίστη στο Θεό, και ξεκίνα να σκέφτεσαι από μόνος σου, γιατί η σωτηρία της ψυχής σου δεν είναι κάτι που θα ήθελες να το αποφασίσουν άλλοι.

quote:
"Πιστεύω πως αν κάποιες προφητείες ήταν εκ του πονηρού, δεν θα άφηναν οι Άγιοι πατέρες να συνεχίζονται.

Σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις πως αυτό που λές συμβαδίζει με αυτό που μας παρήγγηλε ο Κύριος:

Mat 23:9 καὶ πατερα μὴ καλεσητε ὑμῶν ἐπὶ τῆς γῆς· εἶς γάρ ἐστιν ὁ πατὴρ ὑμῶν, ὁ ἐν τοῖς οὐρανοῖς.

Μήπως δεν είναι ξεκάθαρο το τι λέει. Υπάρχει περίπτωση να αναφέρεται στον φυσικό μας πατέρα? Όχι, ούτε μια, γιατί τον φυσικό μας πατέρα και ο ίδιος τον αναφέρει σαν πατέρα (Gen 2:24 ἕνεκεν τούτου καταλείψει ἄνθρωπος τὸν πατέρα αὐτοῦ καὶ τὴν μητέρα αὐτοῦ καὶ προσκολληθήσεται πρὸς τὴν γυναῖκα αὐτοῦ, καὶ ἔσονται οἱ δύο εἰς σάρκα μίαν. ). Συνεπώς, αναφέρεται στους λεγόμενους 'πνευματικούς πατέρες'. Αλλά η εντολή είναι ξεκάθαρη:πατερα μὴ καλεσητε ὑμῶν ἐπὶ τῆς γῆς. KANENAN

Πως εσύ λοιπόν αποκαλείς κάποιους ανθρώπους 'πατέρες'? Μήπως δεν παίζει κανέναν ρόλο τι είπε ο Κύριος?


quote:
Κάποιος από τους μεταγενέστερους του Λέοντος του Σοφού θα έλεγε "παιδιά, αυτός ήταν εκ του πονηρού..μην τα παίρνετε υπ' όψιν".

Κάποιος από τους μεταγενέστερους θα έπρεπε επίσης να πει 'ρε παιδιά, μην μας αποκαλείτε πατέρες γιατί ο Κύριος έτσι διέταξε'. Αλλά δεν το έκανε κανένας. Κάποιος θα έπρεπε να πει "ρε παιδιά, ο Κύριος είπε να ερευνούμε τας γραφάς, και όχι να πάμε με το πίστευε και μη ερεύνα", αλλά δεν το είπε. και το συμπέρασμα είναι ξανά το ίδιο. Το δρόμο πρέπει να τον περπατήσεις μόνος σου. Εσύ και Αυτός. Είναι πολύ σημαντικός δρόμος για να αφήσεις να οδηγήσει άλλος για εσένα.

quote:
6. Θεωρώ πως κάθε τι που έρχεται από το Αγ. Όρος είναι απολύτως σωστό.

Προσωπικά θεωρώ πως κάθε τι που έρχεται από τον Κύριο είναι σωστό. Για όλα τα άλλα έχω αμφιβολίες.

quote:
Τέλος, θα ήθελα προσωπικά να ζητήσω συγνώμη από ΟΛΟΥΣ σας, αν γράφοντας κάτι οδήγησα κάποιον σε πλάνη ή σε σύγχιση. Η κάθε μου λέξη είναι καλοπροαίρετη και πηγάζει και από την δική μου αμάθεια και ανάγκη για γνώση και κατανόηση.

Ευγε. Τώρα πορεύτηκες κατά τας Γραφάς, και απέδειξες για άλλη μια φορά την αγνότητα, την ταπεινότητα και την καθαρότητα της καρδιάς σου. Όσον αφορά στην ανάγκη σου για γνώση και κατανόηση του Λόγου Του, μόνο ένας δρόμος υπάρχει. Διάβασε ΤΗΝ ΓΡΑΦΗ. Όλα τα άλλα άστα για μετά. Πρώτα πρέπει να ριζώσεις εκεί. Μόνο έτσι θα αντέξεις την πλημμύρα που έρχεται. Και για ότι δεν καταλαβαίνεις, ζήτα πρώτα από Αυτόν να σου το εξηγήσει, και μετά συζήτα με τα αδέρφια, όπως μας ορμήνευσε. Ζήτα όμως από Αυτόν και θα λάβεις απλόχερα. Και όχι μόνο κατανόηση και γνώση. Ζήτα σοφία Κυρίου, η οποία είναι εκεί για όλα τα τέκνα Του

Jam 1:5 Εἰ δέ τις ὑμῶν λείπεται σοφίας, αἰτείτω παρὰ τοῦ διδόντος Θεοῦ πᾶσιν, ἁπλῶς καὶ μὴ ὀνειδίζοντος, καὶ δοθήσεται αὐτῷ.
Jam 1:6 αἰτείτω δὲ ἐν πίστει, μηδὲν διακρινόμενος· ὁ γὰρ διακρινόμενος ἔοικε κλύδωνι θαλάσσης ἀνεμιζομένῳ καὶ ῥιπιζομένῳ.
Jam 1:7 μὴ γὰρ οἰέσθω ὁ ἄνθρωπος ἐκεῖνος ὅτι λήμψεταί τι παρὰ τοῦ Κυρίου.
Jam 1:8 ἀνὴρ δίψυχος ἀκατάστατος ἐν πάσαις ταῖς ὁδοῖς αὐτοῦ.


quote:
Η συμβουλή μου στον κάθε αναγνώστη αλλά και στον εαυτό μου τον ίδιο, είναι να μένει στις προφητείες.

Εγώ θα το παράφραζα λίγο λέγοντας "να μένει στις προφητείες της Γραφής" ;)

quote:
Θεωρώ το συγκεκριμένο forum μια παρέα φίλων που κάθεται και ανταλλάσει απόψεις και μοιράζεται γνώσεις, και σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν έχει σκοπό ούτε να ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕΙ την άποψη του οποιουδήποτε, ΟΥΤΕ να ΠΕΙΣΕΙ κάποιον για την ορθότητα των σκέψεων του.

Πριν μερικές μέρες, και μετά από τουλάχιστον μια πενταετία συμετοχής σε διάφορα fora του εξωτερικού, προσευχήθηκα στον Κύριο να με οδηγήσει σε ένα forum όπου θα έβρισκα αδέλφια μου εν Κυρίω από την χώρα καταγωγής μου. Ένιωσα ότι ήταν το επόμενο βήμα που Αυτός ήθελε να με οδηγήσει. Και ο Κύριος με οδήγησε εδώ. Αυτό λοιπόν που το Πνεύμα μέσα μου διακρίνει, είναι ότι δεν είστε απλά μια παρέα φίλων που ανταλλάσει απόψεις. Είστε μια εκκλησία (με τη Βιβλικά έννοια) αδελφών εν Κυρίω που Τον αναζητείτε και τον συζητάτε. Και όπως λέει ο ίδιος
Mat 18:20 οὗ γάρ εἰσι δυο ἢ τρεῖς συνηγμενοι εἰς τὸ ἐμον ὄνομα, ἐκεῖ εἰμι ἐν μεσῳ αὐτῶν.

Ούτε παρεάκι λοιπόν, ούτε στρογγυλή τράπεζα ανταλλαγής φιλοσοφικών απόψεων. Ο Κύριος είναι εδώ, ανάμεσά μας, γιατί στο δικό Του όνομα μαζευόμαστε, και για τη δική Του δόξα συζητάμε. Όσο νωρίτερα το συνειδητοποιήσετε, τόσο ποιο γρήγορα θα τον δείτε.

quote:
Δεν αποζητά κανένας μας την δική του Δόξα αλλά και δεν ενεργεί προς Δόξα Θεού, καθώς - εγώ τουλάχιστον - δεν με θεωρώ ικανό και άξιο για ένα τέτοιο έργο.

Το ξέρεις το "Πάτερ Ημών" Αετέ? Το ξέρεις. Το ξέρεις ότι ο Κύριος μας το έδωσε αυτούσιο σαν τον τρόπο που πρέπει να προσευχόμαστε. Ελπίζω ότι το ξέρεις. Τί λέει ο δεύτερος και ο τρίτος στίχος? Σκέψου. Ε λοιπόν, αυτό που προσεύχεσαι είναι μια ενέργεια προς Δόξα Θεού. Είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις, είτε θεωρείς το εαυτό σου άξιο είτε όχι.

Mat 6:33 ζητεῖτε δὲ πρῶτον τὴν βασιλείαν τοῦ Θεοῦ καὶ τὴν δικαιοσύνην αὐτοῦ, καὶ ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν.

Ξεκάθαρη ενέργεια προς δόξα Θεού.

Mat 5:13 ῾Υμεῖς ἐστε τὸ ἅλας τῆς γῆς

Θέλεις δε θέλεις

Mat 5:16 οὕτω λαμψάτω τὸ φῶς ὑμῶν ἔμπροσθεν τῶν ἀνθρώπων, ὅπως ἴδωσιν ὑμῶν τὰ καλὰ ἔργα καὶ δοξάσωσι τὸν πατέρα ὑμῶν τὸν ἐν τοῖς οὐρανοῖς.


Case closed


quote:
Και ξανά συγνώμη, αν οδήγησα κάποιον σε πλάνη ή σε σύγχιση.

Mat 18:21 Τότε προσελθὼν αὐτῷ ὁ Πέτρος εἶπε· Κύριε, ποσάκις ἁμαρτήσει εἰς ἐμὲ ὁ ἀδελφός μου καὶ ἀφήσω αὐτῷ; ἕως ἑπτάκις;
Mat 18:22 λέγει αὐτῷ ὁ ᾿Ιησοῦς· οὐ λέγω σοι ἕως ἑπτάκις, ἀλλ᾿ ἕως ἑβδομηκοντάκις ἑπτά.

με αγάπη εν Χριστώ και Κύριο ημών Ιησού
mΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 00:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΠΟΛΥ Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ?ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΥΤΑ..
ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΜΕ ΕΒΑΛΕ ΝΑ ΣΚΑΝΑΡΩ ΤΗΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΥΛΩΣΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΠΟΙΑ ΥΠΕΡΟΠΤΙΚΑ ΣΤΟΜΑΤΑ ΕΔΩΠΕΡΑ.ΣΕ ΚΑΝΑ 2ΩΡΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΕΙ Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ!

ΥΓ:ΣΟΥ ΕΦEΞΕ WINDWALKER...

Edited by - ΝΙΚΟΣGR on 10/06/2005 00:46:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 02:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
ΠΡΟΦΗΤΕΙΑΙ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΑΝΔΡΕΟΥ ΤΟΥ ΔΙΑ ΧΡΙΣΤΟΝ ΣΑΛΟΥ

περί της απελευθερώσεως της Κωνσταντινουπόλεως
περί του τέλους του Κόσμου και περί της ελεΰσεως του Αντίχριστου.
Πώς γενήσεται η απελευθέρωσις της Κωνσταντινουπόλεως.

Ευκαιρήσαντός ποτέ του Επιφανίου επί το αυτό και του Οσίου Ανδρέου, έλαβεν αυτόν εις τον οίκον αυτού, ποιήσαι εν αναπαύσει καν μίαν εβδομάδα και ανεθήναι αυτόν εκ των πολλών πόνων. Και δη καθεζομένων αυτών κατά μόνας, ήρξατο ερωτάν αυτόν περί τε δυστυχίας και μεταβολάς αέρων, και άλλων τινών απορρήτων. Τέλος παρακαλεί αυτόν, ειπείν πώς έσται το τέλος του κόσμου τούτου, και πόθεν γνώσονται οι άνθρωποι το τέλος εγγύς είναι, από ποίων δε σημείων η απόδειξις της συντελείας έσται; οίτε θείοι σταυροί, και αι άγιαι εικόνες, και αι ιεραί βίβλοι, και πώς η Πόλις ημών αύτη η νέα Ιερουσαλήμ παρελεύσεται, οίτε σεβάσμιοι ναοί τι γενήσονται, και των αγίων τα λείψανα που χωρηθώσι, και εν τίνι τα σεμνά της πόλεως ημών μετοικίσθωσι; δέομαι σου σαφήνισόν μοι, σόν γάρ έστι δεδομένον του συνιέναι τα μυστήρια της βασιλείας των ουρανών, πόσω μάλλον τα του κόσμου;

ο μακάριος έφη:
Η πόλις αύτη η επάνω πολλών εθνών και πόλεων προκαθεζομένη ανάλωτος έθνεσι γενήσεται, και αχείρωτος. Η γαρ Θεοτόκος εν σκέπη των ιδίων πτερύγων ταύτην εφύλαξε, και ταις πρεσβείαις αυτής άτρωτος διαφυλαχθήσεται. Πλην έθνη τινά δώσουσι τα τείχη αυτής και τα τόξα αυτών συντρίψαντες εν αισχύνη αναχωρήσουσιν απ' αυτής δε πλουτήσουσιν έθνη και των ηδέων αυτής απολαύσουσι. Λόγος δε τις φέρεται εισιέναι το γένος των Αγαρηνών και ικανά πλήθη τη μαχαίρα αυτών κατασφάξουσιν, εγώ δε φημί, ότι το ξανθόν γένος, εισελεύσεται ούτινος η προσηγορία πρόκειται εν τω επτακαιδεκάτω στοιχείω των εικοσιτεσσάρων στοιχείω διακεφαλαιούμενον, αλλ' εισελεύσεται μεν και τα κώλα των αμαρτωλών επί εδάφους καταστρώσουσιν, ουαί δε αυτοίς από των δύο ορπήκων, ων αι ρομφαίαι αύρα, και ως οξεία δρεπάνη πυρός εν θέρει συγκόπτουσα, και εις τα οπίσω ου μη ανθυποστρέψουσιν ουκέτι, ουδ' ου μη ενταύθα καταλειφθήσονται.

Περί δε ωδίνων αρχής, και περί συντέλειας πως σοι αδακρυτεί διεξέλθοιμι τέκνον; Εν γαρ ταις εσχάταις ημέραις αναστήσει Κύριος ο Θεός βασιλέα από πενίας, και πορεύσεται εν δικαιοσύνη, και γενήσεται δι'ελεημοσύνης τοις πάσιν ευάρεστος, πάντα δε πόλεμον καταπαύσει, και τους πένητας πλουσίους απεργάσηται, και έσται ειρήνη ον τρόπον επί των ημερών Νώε, δια το μη ποιείν πόλεμον πώποτε. Έσονται γαρ οι άνθρωποι πλούσιοι εν ταις ημέραις εκείναις σφόδρα, και εν γαλήνη και ειρήνη βαθεία εσθίοντες και πίνοντες, γαμούντες και εκγαμίζοντες, εν αδεία πολλή πορευόμενοι, και αμερίμνως τοις γηΐνοις επαναπαυόμενοι, και εν τω μη είναι πόλεμον επί της γης συγκόψουσι τας σπάθας αυτών εις ζιβύνας και εις δρέπανα και εις εργαλεία γεωπονικά. Και μετά ταύτα δώσει το πρόσωπον αυτού επί ανατολάς, και ταπεινώσει τους υιούς Άγαρ. Οργισθήσεται γαρ αυτοίς ο Κύριος δια την βλασφημίαν αυτών ην εβλασφήμησαν εις τον Κύριον ημών Ιησούν Χριστόν, και δια την των Σοδόμων ασέλγειαν ην κατεργάζονται. Πολλοί δε εξ αυτών το άγιον Βάπτισμα κοιμισάμενοι ευάρεστοι γενήσονται και τιμηθήσονται παρά του ευσεβούς βασιλέως εκείνου, τους δε λοιπούς ολέσει, και εμπυρίσει, και βιαίω θανάτω παραδώσει. Εν τοις καιροίς εκείνοις αποκατασταθήσεται πάσα η υφήλιος και το Ιλλυρικόν της βασιλείας Ρωμαίων, και η Αίγυπτος κομίσει τα πάκτα αυτής. Και θήσει την χείρα αυτού την δεξιάν εις τα κύκλω έθνη και ερημώσει τα ξανθά γένη9, και τους μισούντας αυτόν τροπώσεται, τριάκοντα και δύο έτη κρατήσει της βασιλείας10. Δώδεκα έτη κήνσον και δόματα ου λήψεται: αναστήσεται θυσιαστήρια συντετριμμένα. Και ναούς αγίους ανοικοδομήσει, δίκη ουκ έσται εν ταις ημέραις εκείναις, αλλ' ούτε ο αδικών ή ο αδικούμενος. Πτήξει γαρ από προσώπου αυτού πάσα η γη, και φόβω ποιήσει τους υιούς των ανθρώπων σωφρονείν, και τους παρανομούντας των μεγιστάνων εξολοθρεύσει.

Εν τοις καιροίς γαρ εκείνοις πας χρυσός, ος εστίν εν οιωδήποτε τόπω κρυπτόμενος νεύσει Θεού αποκαλυφθήσεται τη βασιλεία αυτού, και αυτός πάντα τα αγαθά πτύω σκορπίσει τοις χρείαν έχουσι, και πλουτήσουσιν οι μεγιστάνες αυτού, και έσονται ως βασιλείς, και οι πένητες ως άρχοντες. Και έσται αυτώ ζήλος μέγας του εκδιώξαι τους Ιουδαίους. Ισμαηλίτης ουχ ευρεθήσεται εν τη πόλει ταύτη. Και αυτός μεγάλα κατορθώματα ποιήσει, και ουκ έσται ο λυρίζων, ή κυθαρίζων, ή τραγωδών ή τι αισχρόν πράγμα εργαζόμενος. Πάντας γάρ τους τοιούτους μισήσει, και εξολοθρεύσει εκ της πόλεως Κυρίου πάντας τους εργαζομένους την ανομίαν. Έσται ουν τότε χαρά και αγαλλίασις, και αγαθά εκ της γης ανατελεί πλούσια, και έσται ον τρόπον ήσαν επί του Νώε εν γαλήνη και ειρήνη ευφραινόμενοι, μέχρις ου ήλθεν ο κατακλυσμός και ήρεν άπαντας. Παρελθόντος ουν του σκήπτρου τούτου14, τότε γενήσεται αρχή ωδίνων. Τότε εγερθήσεται ο υιός της απωλείας ονόματι Αράν χιλίαρχος και βασιλεύσει εν τη πόλει ταύτη τρία έτη και μήνας εξ, και ποιήσει ανομίαν οία ου γέγονεν απ' αρχής κόσμου, ουδ' ου μη γενήσεται. Δογματίσει γαρ και νομοθετήσει όπως μίγνυται πατήρ θυγατρί, και υιός μητρί, αδελφός αδελφή εκόντες και άκοντες ο δε αντερών η αντιλέγων θανάτω τελευτάτω. Ο δε ούτως αποθανών συν τω Προδρόμω Ιωάννη καταταγήσεται εν τη ημέρα της κρίσεως. Τότε κελεύσει ζευχθήναι μοναχούς μοναζούσαις, και τους ιερείς ομοίως, και πληθυνθήσονται αι παράνομοι μίξεις επί πάσαν την γην, και αυτός πορνεύσει μητέρα και θυγατέρα. Διά την κατάρατον ακολασίαν λύσιν λαβόντες οι μωροί και απαίδευτοι ασώτως ταις εαυτών αδελφαίς επιχρεμετίσουσι. Και αναβήσεται η δυσωδία της αιμομιξίας εν τω ουρανώ, και οργισθήσεται Κύριος ο Θεός όλη τη οικουμένη θυμώ μεγάλω, και εντελείται ταις βρονταίς και ταις αστραπαίς και άρξωνται μετά θυμού αυτών ακρατώς φέρεσθαι επί παν το πρόσωπον της γης. Πολλαί δε πόλεις πυρίκαυστοι γενήσονται και άνθρωποι εκ του πατάγου των φοβερών εκείνων βροντών θροϊσμώ μεγάλω παραλυθήσονται, και κακώς αποθάνωσι, και πολλοί αστραπόκαυστοι γενήσονται. Ουαί δε τότε τη γη και τη θαλάσση από της απειλής του Παντοκράτορος, και της απείρου οργής της επερχομένηςεπί πάσαν την οικουμένην! γενήσεται γαρ λιμός επί την γην ώστε τελευτάν τους ανθρώπους οξέως από της πείνης. Μετά δε ταύτα γενήσεται σεισμός μέγας, ώστε συμπεσείν άπαν οικοδόμημα, και πολλοί εκ των εργαζομένων την ανομίαν συγχωσθέντες κακώς τον βίον καταλύσωσι. Γενήσεται δε ο ήλιος μέλας και σκοτεινός, και η σελήνη ως αίμα διά τους χοιρώδεις ανθρώπους, και οι αστέρες πεσούνται επί την γην. Παν δε όρος και πάσα νήσος από της έδρας του τόπου αυτών, φόβω του σεισμού και της απειλής μετακινηθήσονται. Τότε οι ιερείς του Θεού μετά των καταλειφθέντων εναρέτων, και εγκρατών φύγωσιν επί τα όρη και τα σπήλαια. Παταχθήσεται τοιγαρούν το σκήπτρον τούτο της ανομίας και εν τω σκότει τω εξωτέρω βληθήσεται. Μακάριοι δε οι κατασκηνώσαντες εν τη πρεσβυτέρα Ρώμη, ή εν Αρσενόνη ή εν Στροβύλω, ή εν Αρμενοπέτρα, ή εν Σκυθοπόλει. Εν ταις πόλεσι γαρ ταύταις επαναπαύσονται οι λαοί, εν δε ταις ετέραις πόλεσι πόλεμοι και ταραχαί, κατά τον ειπόντα: «Μελλήσεται ακούειν πολέμους, και ακοάς πολέμων» (Μαρκ. ιγ'7)

Μετά δε ταύτα εγερθήσεται βασιλεία ετέρα επί την πόλιν ταύτην, και ο βασιλεύς εκείνος βλοσυρός έσται και μέλας, αρνητής του Θεού και των αγίων, και αλλότριος της βασιλείας των ουρανών. Ανοίξει γαρ τας μυσαράς βίβλους των Ελλήνων, και μετατραπήσονται εις τον Ελληνισμόν, και ποιήσει πόλεμον μετά των αγίων, και διώξει την Εκκλησίαν του Θεού. Μετά γαρ ημέρας τινάς της βασιλείας αυτού τους ναούς των αγίων πυρί κατακαύσει, τον τίμιον σταυρόν φούρκαν ονομάσει, τότε ποιήσει το ιερατείον εις πτώσιν, και συγκόψει το κοινόν του λαού κατά τας δημοσίους οδούς. Εν γαρ ταις ημέραις εκείναις, αναστήσονται γονείς επί τέκνα και τέκνα επί γονείς και θανατώσουσιν αυτούς. Παραδώσει γαρ αδελφός αδελφόν, και φίλος φίλους. Πολλοί δε τον Κύριον ημών Ιησού Χριστόν ομολογήσαντες Θεόν και βασιλέα των απάντων τον του μαρτυρίου στέφανον αναδύσονται. Τότε τους κατοικούντας εν ταις νήσοις εξεδαφίσας εις τα της Θράκης και Μακεδονίας και Στρυμόνος μέρη μετάγη, έσονται δε νήσοι εις ερήμωσιν. Κτύποι δε γενήσονται εν τω ουρανώ άνω φοβερώτατοι, και σεισμοί μεγάλοι, και συμπτώματα πόλεων. Αναστήσεται γαρ έθνος επί έθνος και βασιλεία επί βασιλείαν και έσται συντριμμός φοβερός επί της γης, θλίψις και στενοχώρια επί τους υιούς των ανθρώπων. Τω καιρώ εκείνω φανήσεται πυρ απηνθρακωμένον από του ουρανού έως τάχους αστραπής επισκιάζον παν το πρόσωπον της γης, πετεινών δε συνοχαί πολλαί εν τω αέρι γενήσονται, και όφεων πλειόνων η γη πληρωθήσεται, δακνόντων τους εν πολλαίς αμαρτίαις βιώσαντας και μη μετανοήσαντας. Ταύτα και πάντα αρχή οδυνών εισίν. Εν γαρ ταις ημέραις εκείναις αποστελεί τους αγίους αγγέλους αυτού ο Κύριος τους τεταγμένους επί των ανέμων εξάγειν αυτούς εκ των θησαυρών αυτού, και αναφράξωσι τας αναπνοάς αυτών του μη αναπνεύσαι όλως άνετον εν όλη τη οικουμένη, ώστε γενέσθαι θλίψιν βιαίαν, βρασμόν τε και καύσωνα επί προσώπου πάσης της γης, όπως στενοχωρηθέντες βλασφημήσωσιν επί Κύριον τον Θεόν ημών. Τότε παν χλωρόν το επί της γης φημί, και τα υψηλότατα των δένδρων ξηρανθήσονται και παν όρος και βουνός ταπεινωθήσονται, και το τρίτον των ζώντων των τε κτηνών και πετεινών και ερπετών των τιθασσών και ατιθάσσων τελευτήσουσι. Γενήσεται δε η θάλασσα εις αίμα και ευθέως το τρίτον μέρος των ιχθύων τελευτήσει, διότι ωργίσθη αυτοίς ο Θεός δια τας αμαρτίας των ανθρώπων και το αμετανόητον αυτών. Μισήσουσι γαρ αλλήλους οι άνθρωποι από πολλής κακίας αυτών, μη βουλόμενοι βλέπειν, ή διορθούσθαι εις τα κρείττονα και σωτηρίας εχόμενα, αλλ' εν τω «πληθυνθήναι την ανομίαν», καθώς ο Κύριος είπε: «ψυγήσεται η αγάπη των πολλών» (Ματθ. κδ'. 12). Τελευτήσαντος δε και τούτου του σκήπτρου, τότε έρχεται ο από Αιθιοπίας από του πρώτου κέρατος,όν φασι δώδεκα έτη κρατήσειν της βασιλείας τους οίακας. Ούτος γαρ βασιλεύσει εν ειρήνη, τους αγίους οίκους τους υπό των προ αυτού συμπτωθέντας αναστήσει, επιστρέψει τε και ταις νήσοις τον λαόν αυτών άπαντα, και ως αγαθός αγαπηθήσεται υπό του λαού, και ενευλογηθήσεται εν παντί έθνει, και έσται χαρά και αγαλλίασις εν όλω τω κόσμω, έως ου το σκήπτρον τούτο παρελεύσεται. Ελεύσεται δε μετ' αυτόν ο εξ Αραβίας, ενιαυτόν ημερών. Και εν ταις ημέραις αυτού, ος κέκτηται εκ του τιμίου ξύλου μερίδα, ανοίξωσι τον θησαυρόν αυτών και κενούς εύρωσι. Νεύσει γαρ του Παντοκρατορος Θεού ενωθήσονται τα άγια τμήματα και γένηται ολόκληρος και ακέραιος, καθώς προσηλώθη εν αυτώ Χριστός ο Θεός ημών, και δοθήσεται τω βασιλεί. Ο δελαβών αυτόν πορεύσεται εν τη πόλει Ιερουσαλήμ, και γενόμενος εν τω τόπω του Κρανίου οικείαις χερσί παραδώσει τον τίμιον Σταυρόν, το τε διάδημα το επί της κεφαλής αυτού κείμενον, επί την κορυφήν του σταυρού θέμενος, ανυψώσας, ερεί. Κύριε Ιησού Χριστέ, τετέλεσται και πεπλήρωται η ψήφος και ο αριθμός των ετών, ων προτεθησαύρικας τη βασιλεία Ρωμαίων. Δέξαι σου το αοίδιμοιν και θαυμάσιον δόρυ, συν αυτώ δε και το πνεύμα μου. Και ευθέως άγγελος Κυρίου εκ του ουρανού καταπτάς άρει τον τίμιον σταυρόν συν τω διαδήματι, και την ψυχήν του βασιλέως. Τότε παρέρχεται η βασιλεία των Ρωμαίων. Των γαρ χριστιανών η βασιλεία ο σταυρός κεχρημάτικεν. Μακάριοι εισιν οι φυγόντες εκ της πόλεως ταύτης και απερχόμενοι εν ερήμοις και σπηλαίοις και οπαίς της γης.

Μετά ταύτα αναστήσονται εν τη πόλει ημών τρεις νεώτεροι, μωροί και αναιδείς, και εξωλέστατοι, και κρατήσουσιν επί το αυτό της βασιλείας εν ειρήνη ημέρας εκατόν πεντήκοντα. Εν δε τω μεταξύ εκ διαβολικής ενεργείας μαχεσθέντες αλλήλοις δώσωσι πόλεμον καθ' εαυτούς ισχυρόν. Απάρας ουν ο πρώτος εισελεύσεται εν Θεσσαλονίκη, και ερεί. Θεσσαλονικέων η πόλις, συ νικήσεις τους εχθρούς σου, καύχημα γαρ αγίων συ υπάρχεις, και ηγίασέ σε ο Κύριος. Τηνικαύτα στρατεύσει ο λαός αυτού από επταετούς και ανωτέρω, στρατεύσει δε και τους ιερείς και τους μονάζοντας, και ποιήσει αυτούς φορέσαι άρματα πολεμικά, και κατασκευάσας πλοία μεγάλα πορεύσεται εν Ρώμη, και στας προ των πυλών αυτής, ερεί. Χαίροις Ρώμη τρίρρωμε, η μάχαιρα σου οξεία, τα βέλη σου ηκονημένα, έντιμος ει συ, κραταίως την πίστιν σου κάτεχε, μη αλλάξης αυτήν μέχρι της συντελείας. Μακάριοι οι κατοικούντες εν τοις οίκοις σου. Τότε στρατεύσει τα ξανθά γένη, και ποιήσει ναυς και εκδέξεται τους ετέρους αυτού αναμέσον δήλου και αδήλου. Ο δε δεύτερος μείραξ εκστρατεύσει και αυτός την Μεσοποταμίαν και τας Κυκλάδας των νήσων και στρατεύσει τους ιερείς, και τους μονάζοντας, μανία δεινή κατά των άλλων κινούμενος. Και απάρας έλθη επ' ομφαλόν της κτίσεως. Τινές δε λέγουσι την Αλεξάνδρειαν ομφαλόν είναι της οικουμένης. Εκείσε ουν αυτός εισδέξεται τους ετέρους αυτού, μεθ' ων οφείλει συνάψαι τον πόλεμον. Και τρίτος εξελεύσετοι και αυτός εκ της πόλεως, και στρατοπεδεύσει Καρίαν, Φρυγίαν, Ασίαν, την Αρμενίαν, Γαλατίαν τε και Αραβίαν. Και εν Συλαίω γενόμενος, τάδε ερεί προς αυτό: Σύλαιον επικέκλησαι, αλλ' ου συλλυθήσει ουδέ παραληφθήσει παρ' ουδενός των πολεμούντων σε. Ταύτα ειρηκώς απάρας τα στρατεύματα αυτού εν λαώ ασυνθέτω γενήσεται.

Μετά ουν το συναχθήναι αυτούς επί το αυτό κατέναντι αλλήλων, συγκρουσμού γεγονότος μεληδόν αλλήλους κατακόψουσιν ώσπερ εν μακέλλω τα πρόβατα. Και αποκτανθήσονται οι τρεις βασιλείς μετά του πλήθους παντός, και εκχυθήσεται το αίμα αυτών επί της γης, ως πλημμύρα βροχής ύδατος, ώστε μη καταληφθήναι τίνα εξ αυτών. Τότε συγκραθήσεται η θάλασσα από του αίματος αυτών σημείοις δώδεκα, και έσονται πάσαι αι γυναίκες χήραι. Επτά γαρ γυναίκες ζητήσουσιν ένα άνδρα και ουχ ευρήσουσι, μέχρις ότε εξ αλλοδαπής γης ακούσαντες ήξουσιν, οι και ληφθέντες ανήλικοι. Ανδρυνθέντες δε, έσονται ως χοίροι και πολλής ασωτίας μη αισθανόμενοι. Τότε δε μακάριοι και τρισμακάριοι οι εν όρεσι και σπηλαίοις τω Κυρίω δουλεύοντες, επειδή τα δημοσίως γενόμενα δεινά ου θεάσονται, αλλ' έσονται ιδίως εκδεχόμενοι την μετά του αντίχριστου μάχην και πόλεμον. Οι ηδύτατοι άρνες, οι μέλλοντες δια Χριστόν θύεσθαι υπό του πονηρού Δαν20, λέγω δη του παμπόνηρου διαβόλου ήτοι του αντίχριστου. Τότε δια το μη είναι εν τω καιρώ εκείνω άνδρα αιδέσιμον, αλλά πάντας της απωλείας, αναστήσεται γύναιον πονηρόν και αισχρότατον από του Πόντου, και βασιλεύσει εν τη βασιλίδι των πόλεων. Αυτή δε γενήσεται βακχεύτρια, μάγισσα, και φαρμακός, και απαξαπλώς του διαβόλου θυγατήρ. Εν γαρ ταις ημέραις αυτής έσονται επιβουλαί και σφαγαί κατά τας ρύμας της πόλεως. Αποκτενεί γαρ έκαστος, ει δυνάμεως έχει, τον πλησίον αυτού, και υιός πατέρα, και πατήρ υιό ν, μήτηρ θυγατέρα, και θυγάτηρ μητρί, αδελφοί επαναστήσονται αλλήλοις και κατασφάξουσι, και έσται κακία πολλή, και μίσος εν τοις υιοίς των ανθρώπων, και φόνοι αναρίθμητοι εν τη πόλει ταύτη. Εν δε τη αγία Εκκλησία ένδοθεν έσονται ασέλγειαι, μοιχείαι, ασωτείαι, αιμομιξίαι, κιθάραι τε και ορχήσεις, χλευασμοί τε και παίγνια, άπερ άνθρωπος ούτε είδεν ούτε ήκουσε. Και γαρ η βασιλίς εκείνη η ακάθαρτος θεάν εαυτήν ονομάζουσα και Θεώ μαχόμενη, κόπρω μιανεί τα άγια θυσιαστήρια, και πλύνει το σώμα αυτής ύδατι και μολύνει πάντα τον λαόν, και αποστρέψει το πρόσωπον αυτής από του Θεού, και ενυβρίσει τα άγια των αγίων, και αρπάσει τα σκεύη τα τίμια από των αγίων Εκκλησιών, τους τε τίμιους σταυρούς και τας σεβάσμιας εικόνας, τα τε Ευαγγέλια και τους Αποστόλους, και πάσαν βίβλον ιεράν συναθροίσει επί το αυτό, και ποιήσασα σωρόν μέγαν και βαλουσα πυρ καταφλέξει πάντα, και τας Εκκλησίας καταστρέψει μέχρις εδάφους. Ζητήσει και λείψανα αγίων του κατακαύσαι αυτά και ουχ ευρήσει. Ο γαρ Θεός αοράτω δυνάμει από της τήσδε πόλεως μεταγάγει αυτά. Τότε η τάλαινα της μεγάλης Εκκλησίας της του Θεού Σοφίας καταστρέψει την αγίαν Τράπεζαν, και τον τόπον του ναού μιάνασα σταθείσα κατά ανατολάς φρυαττομένη, ερεί προς τον Ύψιστον. Μη κατώκνησα, ω λεγόμενε Θεέ, απολείψαι σου το μνημόσυνον από της γης23. Ίδε τι σοι εποίησα και έκαμον, και ουκ ηδυνήθης καν τριχός μου εφάψασθαι. Μείνον μοι μικρόν, και εάν ειμί ενταύθα και το στερέωμα χαλώ, και δείξω σοι τις ο εν Θεοίς δυνατώτερος φημί και Θεαίς. Ταύτα λαλήσει η γάγγραινα, ή και πλείονα, και δράσει χείρονα εις ύψος αποπτύουσα και λίθους πέμπουσα. Εώ γαρ λέγειν αυτής τα δεινότερα. Εν γαρ τω καιρώ εκείνω κλινεί Κύριος ο Θεός ο Παντοκράτωρ το τόξον αυτού, και τον θυμόν αυτού, και φοβερά δυνάμει της ισχύος αυτού εκτενεί την χείρα αυτού επί την μεγάλην πόλιν ταύτην. Και δράξηται αυτής εν ισχύι, και τω δρεπάνω της δυνάμεως αυτού υποτεμεί τον χουν τον υποκάτω της πόλεως ταύτης, και ερεί τοις ύδασι της αβύσσου του καταπιείν αυτήν, άπερ φοβερώς υπακούσαντα εξ εκατέρων των μερών τάχει σφοδρώ και ήχω φοβερωτάτω αναβλύσουσι, και το υποκάτω αυτής ανασπάσει από της γης, και επάρει αυτό εις ύψος ως μύλον γυροβολούμενον, φρίκη πολλή, ώστε θρηνείν και οδύρεσθαι, κράζει τε ουαί τοις εν μέσω της πόλεως. Ούτως ουν κατενεχθείσης αυτής εν τη αβύσσω τα εξ εκατέρων των μερών αναβλύσαντα ύδατα σφοδρώς κατακλύσαντα και κατακλύψαντα αυτήν τω φοβερώ και αχανεί πελάγει της αβύσσου παραπέμψουσιν. Ούτως ουν, ω τέκνον μου Επιφάνιε, η πόλις ημών συντελεσθήσεται. Και άπερ δε σοι είρηκα όπισθεν ότι μέλλουσι συμβαίνειν τω κόσμω δεινά, εκείνα εισιν, άπερ ο Κύριος ημών Ιησούς Χριστός έφησεν αρχήν ωδίνων.

Περί του τέλους του κόσμου.

Μετά δε την παρέλευσιν της πόλεως ταύτης, τα της συντέλειας συνίσταται. Φασί δε τίνες ότι μετά τον αφανισμόν της πόλεως και το πλήρωμα της των εθνών βασιλείας, μέλλουσι τα σκήπτρα Ισραήλ εξανίστασθαι, προς το βασιλεύσαι τον υπόλοιπον καιρόν εις αναπλήρωσιν του εβδόμου αιώνος, φέροντες εις μαρτυρίαν το υπό του Ησαΐου ειρημένον. Και έσται εν ταις εσχάταις ημέραις, φησίν, αρεί Κύριος ο Θεός σημείον εν τη συμπληρώσει των εθνών επί πάντα τα πρόβατα Ιούδα, τα διεσκορπισμένα εν τοις έθνεσι, και συνάξει τον απεωσμένον Ισραήλ εν τη αγία πόλει Ιερουσαλήμ. Και έσται τω Ισραήλ ως τη ημέρα, η εξήλθεν εκ γης Αιγύπτου, (Ησαΐας ια'12,16) και τα εξής. Και το υπό του μακαρίου Παύλου του αποστόλου ειρημένον: «Όταν, φησί, το πλήρωμα των εθνών ήξη, τότε πας Ισραήλ σωθήσεται» (Ρωμ. ια'26). Και ούτοι μεν ούτω λέγουσι και ισοφωνούσιν, Ιππόλυτος δε ο μάρτυς έφησεν ότι τη επιδημία του αντίχριστου πρώτοι Ιουδαίοι πλανηθήσονται. Και ο Χριστός δε προμαρτυράμενος έλεγεν αυτοίς ότι, «Εγώ, φησίν, ήλθον εν τω ονόματι του Πατρός μου και ου λαμβάνετέ με, άλλος ελεύσεται εν τω ιδίω ονόματι και εκείνον λήψεσθε και εν τη αμαρτία υμών αποθανείσθε» (Ιωαν. ε'.43) . Ότι μεν ουν συνάξει αυτούς ο Θεός εν τη πόλει Ιερουσαλήμ, και τα αυτού αυτοίς αποδώσηται, εύδηλον όπως του διασκορπισμού την επ' απώλεια πρόφασιν εν τω τέως υπ' αυτών εκκόψηται. Έμμελον γαρ λέγειν εν τη κρίσει ότι ει συνήγαγες ημάς εις Ιερουσαλήμ, και τα ημών αποκατέστησας, πάλαι αν επιστεύσαμεν τω Χριστώ, την αφορμήν του φθόνου εξεώσαντος του ένεκεν προτιμηθήναι τα έθνη υπέρ ημάς. Νυν δε συναχθέντες, και τα αυτών απολαβόντες, και εν τη αυτή απιστία μείναντες, πώς σωθήσονται; ευθέως του αντίχριστου εξερχομένου, ω και πιστεύειν κατά την φοβεράν φωνήν Θεού μέλλουσι: Θεός γαρ ου ψεύδεται, ο μονογενής ο ειπών: «Εγώ ειμί η αλήθεια και η ζωή» (Ιωαν. ιδ'.ό). Τέως δε εν τω συναχθήναι αυτούς, εν πρώτοις της απολογίας αυτούς ταύτης αποστερήσει: και γαρ ο Παύλος αυτούς σωθήσεάθαι είρηκεν ουκ εκ της αιωνίου κολάσεως, αλλ' αντί της τοσούτων ετών παρατάσεως, και της επ' αλλοτρίας περιπλανήσεως, και του ονειδισμού των εθνών, και της αφάτου αισχύνης, ότι εν τοσαύτη, φησίν, ανάγκη, και εν τοσούτο χλευασμώ τοσαύτα έτη υπό των εθνών κωμωδούμενοι, σωθήσονται της δουλείας και του ζυγού, ως συναχθέντες εις τα ίδια. Ου μέντοι, ως προείπον, της αιωνίου κολάσεως ρυσθήσονται. Ους γαρ η θλίψις ουκ έπεισε πιστεύσαι τω ζωοποιώ και μονογενεί Υιώ του Θεού, πως πείσει αυτούς η νομιζόμενη χάρις; και τα εξής.
Επιφάνιος είπεν. Αφες πάτερ πνευματικέ, περί των εχθρών του σταυρού του Χριστού, τούτο δε μοι ανάγγειλον, οίτινες λέγουσι, μη συμποντίζεσθαι μετά της πόλεως την του Θεού μεγάλην εκκλησίαν, αλλ' αοράτω δυνάμει κρεμασθήναι αυτήν επί του αέρος. Ο δίκαιος έφη. Τι λέγεις, ω τέκνον; πάσης της πόλεως βυθιζομένης πως περισωθήσεται αυτή; ή τις εστίν ο εισερχόμενος εν αυτή χάριν προσκυνήσεως; μη ο Θεός εν χειροποιήτοις ναοίς κατοικεί; ου μεν ουν, ω τέκνον, ψευδής εστίν ο λόγος ούτος. Μόνος δε μενεί ο εν τω φόρω στύλος, καθότι κέκτηται τους τίμιους ήλους, αυτός γαρ μόνος μενεί και σωθήσεται, ώστε παραγενόμενα τα πλοία εν τούτω τους σχοίνους αυτών δήσαντα, κλαύσουσι και θρηνήσουσι την Βαβυλώνα ταύτην την επτάλοφον, λέγοντες: ουαί ημίν, ότι η πόλις ημών η μεγάλη και αρχαία βεβύθισται, εν η εισιόντες και τας πραγματείας ποιούντες, επλουτούμεν καλώς εμπορευόμενοι. Έσται και το πένθος αυτής ημερών τεσσαράκοντα, και από της θλίψεως των ημερών εκείνων δοθήσεται το βασίλειον και το κράτος τη πρεσβυτέρα Ρώμη, ωσαύτως και εν τω Συλαίω και εν τη Θεσσαλονίκη υποτασσόμενα τω εν τη Ρώμη βασιλεύοντι, προς τα τέλη ήδη του κόσμου εγγίσαντος και λοιπόν άτονα τα πράγματα γενήσονται και δεινότερα και ολέθρια.

Εν εκείνω γαρ τω καιρώ αποφράξει Κύριος ο Θεός τας πύλας τας εν Ινδαλία (εν. αλ. Ινδία), ας έκλεισεν Αλέξανδρος ο των Μακεδόνων βασιλεύς, και εξελεύσονται οι εβδομήκοντα δύο βασιλείς μετά του λαού αυτών, τα λεγόμενα ρυπαρά έθνη, τα βδελυρώτατα πάσης συγχασίας και δυσωδίας, και διασκορπισθήσονται εν ταις χώραις ταις υπ' ουρανόν, σάρκας ζώντων ανθρώπων εσθίοντες και το αίμα πίνοντες, κύνας και μυίας και βατράχους νεμόμενοι και πάσαν ρυπαρίαν. Ουαί δε τη οικουμένη πάση εν η πορεύσονται από προσώπου αυτών. Τας μεν ουν ημέρας εκείνας, μη έστω χριστιανός Κύριε, ει δυνατόν ην. Αλλ' οίδα ότι έσονται.

Τότε αι ημέραι εκείναι σκοτισθήσονται δίκην θρηνούσαι εν τω αέρι διά το μίσος, όπερ τα βδελυρά εργάζονται έθνη. Ο ήλιος σκοτισθήσεται, και η σελήνη ου δώσει το φέγγος αυτής, βλέποντες τα βδελύγματα επί της γης αμιλλώμενα. Φάγονται γαρ και τον χουν της γης και τα θυσιαστήρια κύθρους οίκων εργάσονται, τα τίμια και άγια σκεύη εν μιάσματι χρήσονται.Όι κατοικούντες την Ασίαν φευγέτωσαν εις τας κοιλάδας των νήσων. Πενθήσει γαρ Ασία τας νήσους, ου γαρ προεύσονται εν αυτή οι λαοί, αλλ' έσονται πενθούντες ημέρας ρν'.= εκατόν πεντήκοντα, (εν. αλλ. εξακοσίας εξήκοντα).

Περί Αντιχρίστου.

Τότε εγερθήσεται ο σατανάς, ο αντίχριστος φημί, εκ της φυλής του Δάν, ου μέντοι ιδία θελήσει γενόμενος άνθρωπος, αλλ' ευρεθήσεται ένεκεν αυτού σκεύος αισχρόν και ρυπαρόν, όπως πληρωθή εν αυτώ τα των προφητών. Και απολυθήσεται εκ των του άδου δεσμών, εν οις αυτόν ο Δεσπότης Χριστός εκείσε γενόμενος έδησε, και εισελεύσεται εις το σκεύος το αισχρότατον και βδελυτώτατον. Και ανδρυνθέντος αυτού εν ηλικία τελεία, και βασιλεύσαντος, τότε άρξεται την πλάνην αυτού επισπείρειν, καθά φησί περί αυτού Ιωάννης ο θεολόγος. Τότε γαρ, φασί, εγείρει πόλεμον επί τας κοιλάδας (εν αλ. Κυκλάδας) των νήσων, νήσοι δε είσιν, ως Ησαΐας φησίν, αι εξ εθνών εκκλησίαι. Παραγένηται δε τότε Ενώχ ο προ του νόμου, και Ηλίας ο εν τω νόμω και Ιωάννης ο εν τη νέα χάριτι, κηρύξαι εν όλη τη οικουμένη τον καιρόν της συντελείας, και την του πλάνου επιδημίαν. Διελεύσονται δε εν σημείοις και τέρασι και προκηρύξουσι του Σωτήρος ημών Ιησού Χριστού την Δευτέραν έλευσιν. Όσοι τοιγαρούν θελήσουσι του αποκτείναι αυτούς ή άλλως πως αδικήσαι, πυρ εξελθόν καταφάγεται αυτούς (Αποκαλ. ια'5) πορεύσονται γαρ εν εξουσία μεγάλη και τον αντίχριστον ελέγξαντες αποκτανθήσονται υπ' αυτού εν τη πόλει Ιερουσαλήμ, και ρίψωσι τα σώματα αυτών άταφα εν μέσω της πόλεως, και επισυναχθέντες επιγελάσωσιν αυτών ως απροστατεύτων. (Αυτόθι 6,7,8,9,10). Ποιήσουσι δε επί την πλατείαν κείμενα τα άγια σώματα αυτών τρεις ημέρας. Μεσούσης δε της τετάρτης καταπτάσαπεριστερά εκ του ουρανού ως είδος αστραπής, και επάνω αυτών περιπατήσασα, ζωήν εμπνεύσει αυτοίς και ισχύσαντες εγερθήσονται ενώπιον πάντων, και τρόμος λήψεται τους ορώντας αυτούς. Τότε γενήσεται φωνή εκ του ουρανού προς αυτούς λέγουσα. Ανέλθετε προς με οι φίλοι μου, και ευθέως κατελθούσα νεφέλη άρη αυτούς και κατασκηνώσει εις τον Παράδεισον. (Αυτόθι 9-13). Πικρώς δε ταπεινώσει ο πλάνος τους τότε χριστιανούς μέχρι της εσχάτης αυτών αναπνοής, θλίβων και δεινώς τιμωρούμενος, ο μάταιος άγαν. Τότε ει τις ου πλανηθή και πιστεύση τω αντιχρίστω, μέγας και υψηλός αναφανήσεται φίλος Χριστού του Θεού ημών, μακάριοι γαρ πάντες οι άγιοι άγγελοι, τρισμακάριοι οι επί του αντιχρίστου μαρτυρήσαντες, μεγίστη γαρ αυτούς διαδέξεται χαρά και αγαλλίασις εις αιώνα αιώνος. Πρώτον αποκτενεί τον Ηλίαν, είτα τον Ενώχ, μετέπειτα τον της βροντής υιόν, και τότε τους μη πιστεύοντας εις αυτόν θανάτω πικρώ παραδώσει. Τότε έσται πόλεμος φοβερός μεταξύ αυτού και του Δεσπότου Χριστού. Επάν γαρ γνώση προς το τέλος έχειν του κόσμου τούτου τα πράγματα, μανία δεινή προς τον άνθρωπον αντιπαρατάξηται, αστράπτων και βροντών τε, κτύπους ποιών, ώστε τω ήχω της βοής την υπ' ουρανόν δονείσθαι και περιηχείσθαι σφοδρώς. Και τις τότε ου πτήξει και θαμβηθήσεται, ω τέκνον; μακάριοι, ως προείπον, οι μη σκανδαλισθέντες επί των Δεσπότη ημών Χριστώ τω αληθινώ Θεώ ημών, τω σαρκωθέντι και γεννηθέντι εκ της αγίας Παρθένου Μαρίας, οι πιστεύοντες ανάστασιν νεκρών και ζωήν αιώνιον, και την βασιλείαν των ουρανών, ήτις τέλος ουκ έχει. Μακάριοι οίτινες διά την αγάπην αυτού αποθανούσι, και ελέγξουσι κατά πρόσωπον τον δράκοντα και την αυτού αποπλάνησιν. Μακάριοι όσοι κατά του δράκοντος ανδρυνθήσονται και γενναίως τα δεινά αυτού ελέγξουσιν. Οι φωστήρες, οι ωραίοι, οι φίλτατοι μαργαρίται, αι γλυκείαι καρδίαι, και τερπναί και μελίρρυτοι, και όσοι εις Πατέρα και Υιόν και άγιον Πνεύμα, εις την αγίαν και ομοούσιον Τριάδα την ζωοποιόν, πιστεύσωσιν. Ταύτα του μακαρίου καθεζομένου και λέγοντος, ο Επιφάνιος άκουσας τα μέλλοντα γενέσθαι κατά την οικουμένην, εθρήνει εκ βάθους ψυχής αυτού. Είτα λέγει προς τον Όσιον. Δέομαι σου, ειπέ μοι, πώς μέλλει απολειφθήναι από της γης η ανθρωπότης, και ούτω γενέσθαι την ανάστασιν; ο δε Όσιος έφη: τουςμεν, ω τέκνον, τα μυσαρά έθνη αναλώσει, τους δε εν τοις πυκνοτάτοις πολέμοις θανατώσουσι, και τους επίλοιπους ο αντίχριστος. Όσοι δε αυτώ πιστεύσωσι και προσκυνήσωσιν, αποστέλει Κύριος ο Θεός θηρία πετώμενα, κατά τον Ιζεκιήλ έχοντα εν ταις ουραίς αυτών βουκέντρα ιού μεμεστωμένα. Και όσοι ουχ έξουσι το σημείον της γραφίδος του Χριστού σώον και ακέραιον εν τοις μετώποις αυτών, υπ' αυτών των θηρίων κεντούμενοι και τω ιώ αλισκόμενοι χαλεπώ θανάτω πικρώς τελευτήσουσι. Τότε μόλις οι άγιοι οι την σφραγίδα Χριστού σώαν διαφυλάξαντες εν ερημίαις και όρεσι ματανάσται γενήσονται, ους ο Θεός πνεύματι δυνάμεως αυτού συνάξει εν τη αγία πόλει Σιών. Ουτοί εισιν οι γραφέντες εις ζωήν αιώνιον.
Του αντίχριστου ήδη παταχθέντος συν τοις δαίμοσιν αυτού και υπό πυρίνων αγγέλων συλληφθέντες τω κριτηρίω παρίστασθαι και απαιτείσθαι δίκας περί των ψυχών, ων απώλεσε. Τότε ουν λοιπόν η σάλπιγξ ηχήσει και σαλπίσει, και οι νεκροί αναστήσονται άφθαρτοι. Έπειτα οι ζώντες, καθώς είπεν ο Παύλος (Α' Θεσσαλ. δ' 15), εις την παρουσίαν του Κυρίου οι περιλειφθέντες, αλλαγέντες εν ριπή οφθαλμού από φθοράς εις αφθαρσίαν άμα συν αυτοίς αρπαγήσονται εν νεφέλαις εις απάντησιν του Κυρίου εις αέρα. Όταν ουν ίδη τις τα βδελυρά έθνη εις τον κόσμον εξεληλυθότα, τότε γίνωσκε ότι επί θύραις πάντα και ότι μετά μικρόν ο Κριτής επελεύσεται αποδούναι εκάστω κατά τα έργα αυτού. Ταύτα ελάλησεν ο μακάριος Ανδρέας τω Επιφανίω τη νυκτί εκείνη αγρυπνούντι αυτώ, παρούσης και της εμής ταπεινότητος. Και του ξύλου κρούσαντος της Εκκλησίας εκείσε επορεύθη ο Επιφάνιος. Ο δε μακάριος Ανδρέας εν τω οίκω έμεινε καθ' εαυτόν προσευχόμενος........
Ετελειώθη δε ο ποτέ κρυπτός ήλιος και ουρανομήκης στύλος πυρός, ο μακάριος Ανδρέας, ο διά Κύριον πένης και σαλός και ξένος και καταπεφρονημένος και υπό πάντων εξουθενημένος νυνί δε υιός Θεού κατά χάριν γενόμενος και κληρονόμος της βασιλείας των ουρανών, μηνί Μαΐω κη'. (28) εξήκοντα προς τοις εξ έτεσι τον αγώνα τον καλόν κρυπτώς τω Θεώ αγωνισάμενος. Εγώ δε Νικηφόρος, ελέει Θεού πρεσβύτερος της μεγάλης Εκκλησίας της βασιλίδος των πόλεων της επωνύμου Θεού Σοφίας συγγραψάμενος τον θαυμαστόν τούτον και πολυθρύλλητον βίον, του σεβασμίου πατρός και εν αγίοις Ανδρέου, άπερ, α μεν οικείοις οφθαλμοίς εώρακα, α δε και παρά του αοιδίμου Επιφανίου, του γεγονότος ενταύθα αρχιεπισκόπου μεμάθηκα, και τώδε συγγράμματι ενέταξα, χάριτι και φιλανθρωπία του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού, μεθ' ου τω Πατρί, άμα τω αγίω
Πνεύματι νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων.
Αμήν.

ΥΓ:Ο ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ,ΑΛΛΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ.Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΛΗ ΤΟΥ ΔΑΝ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 10:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Φίλε Menas,

Υπάρχουν στιγμές φίλε μου που μου θυμίζεις τους Μάρτυρες του Ιεχωβά...και το λέω καλοπροαίρετα:
Δεν διαφωνεί κανένας ότι η Αγία Γραφή είναι το σημαντικότερο βιβλίο σε ό,τι αφορά στο Λόγο του Θεού, αλλά όπως σωστά και εσύ ανέφερες αναφέρεται στον Λόγο του Θεού και μας δίνει οδηγίες για να σωτηρία της ψυχής μας και τον δρόμο προς την Βασιλεία των Ουρανών.
Εδώ όμως σε αυτό το forum γίνεται μελέτη των προφητειών σχετικά με τον Μεγάλο Πόλεμο και τον Αντίχριστο.
Είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνεις πως ο Κύριος δεν ενέργησε μόνο πριν 2000 χρόνια, αλλά λειτουργεί και μέσα από Εκλεχτούς και Φωτισμένους ανθρώπους ακόμα και σήμερα οι οποίοι έχουν τον ρόλο της Διδαχής της Πίστης και της καθοδήγησης των πιστών. Και δεν αναφέρομαι σε Ιερείς και Φαρισαίους αλλά σε πραγματικά Άγιους ανθρώπους (Κοσμάς ο Αιτωλός, π.Παίσιος, π. Σεραφείμ, Αγ. Ανδρέας ο δια Χριστόν Σαλού, κλπ κλπ)΄, οι οποίοι μεταφέρουν τον Λόγο του Θεού στις γενιές των ανθρώπων. ΆΛλωστε, ο Λόγος του θεού δεν είναι κάτι άυλο ή κάτι που βρίσκεται μέσα στην Αγία Γραφή (κι όχι γραφές...δεν είμαστε Εβραίοι) και μόνο αλλά μεταλαμπαδεύεται από Ανθρώπους που λειτουργούν ως Σκεύη του Θελήματος του Κυρίου.
Άρα, δεν είναι απαραίτητα δεδομένο ότι όταν η Αποκάλυψη αναφέρεται στον Λόγο του Θεού εννοεί κυριολεκτικά τον Ιησού, αλλά μπορεί και να εννοεί και Ανθρώπους που θα πληρούν το θέλημά του.
Σε παρακαλώ, αν θέλεις, να μας πεις την ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΣΟΥ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ.

Μπράβο στον φίλο ΝΙΚΟ!!
Διαβάστε όλοι σας με προσοχή του Αγ. Ανδρέα...δίνει σαφείς και αναλυτικές πληροφορίες για το τι μέλει γενέσθαι.
Νομίζω πως αυτές οι προφητείες σηκώνουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΝΑΛΥΣΗ!
Νομίζω πως θα δείτε πως όλα σχεδόν τα συμπεράσματά μου έχουν βγει από τις προφητείες αυτές.

Τέλος κάτι τελευταίο: Ο Νοστράδαμος (και δεν έχω άποψη σχετικά με τον Λέοντα τον Σοφό) δεχόμαστε ότι λειτουργούσε χωρίς Θεία Φώτιση, πλην όμως επειδή έχει επαληθευτεί πολλάκις ας δούμε τι λέει και αυτός. Συμφωνώ πως δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται οι προφητείες του για ανάλυση και δεν θα γίνονται οδηγός, αλλά μπορούν να χρησιμοποιούνται τα κομμάτια που συμφωνούν με προφητείες Αγίων Πατέρων για περισσότερες διευκρινήσεις (γνώμη μου).
Εδώ παραθέτω τι λέει:

ΜΕΛΛΟΝ

Ο ΤΡΙΤΟΣ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΣ
"Από την υγρή τριάδα θα γεννηθεί και από όλες τις μέρες την Πέμπτη θα κάνει γιορτή η φήμη, η δόξα, η δύναμη και η κυριαρχία του θα απλωθούν στη γη, από στεριά και θάλασσα θα σαρώσει την Άπω Ανατολή.
Μπροστά από τα εδάφη του πηγαίνει ο Ασιάτης, τα Απέννινα διασχίζοντας για να αντικρίσει την όμορφη Γαλλία. Τον ουρανό θα τρυπήσει, θάλασσες και χιόνια θα διασχίσει και όσους βρεθούν στο δρόμο του με το ραβδί του θα χτυπησει.
Όταν ο Μαμπούς μετά απο λίγο θα πεθάνει, θα ακολουθήσει για θεριά και ανθρώπους, μια απώλεια τρομακτική. Τότε ξαφνικά θα φανεί η εκδίκηση στον ορίζοντα δίψα, πείνα, αίμα και ενας κομήτης ψηλά στον ουρανό."

Σε αυτό το τελευταίο τετράστιχο ο Νοστράδαμος μαλλον μας αποκαλύπτει το όνομα του Αντιχρίστου ο οποιος προέρχεται από την Ασία και μάλλον θα μπορούσαμε να πούμε οτι είναι η Κίνα, η οποία σίγουρα θα παίξει ενεργό ρόλο στον επόμενο παγκόσμιο πόλεμο. Εν συνεχεία η εμφάνιση του κομήτη που τόσο πολύ αναφέρει ο Νοστράδαμος στις προφητείες του, σηματοδοτεί πολεμικές συράξεις, οι οποίες θα προκαλέσουν δίψα, πείνα και άλλες καταστροφές. Μου προκαλει εντύπωση το όνομα ΜΑΜΠΟΥΣ: ΜΑ - ΜΠΟΥΣ

"Το χρόνο του 1999 και στους επτά μήνες θα έρθει απο τον ουρανό ο βασιλιάς του τρόμου, θα φέρει πίσω στη ζωή τον μεγάλο βασιλιά των Μογγόλων, θα βασιλέψει πριν και μετά τον πόλεμο. "
Εννοεί το έτος 2006 (1999+7=2006) ή εννοεί τον Ιούλιο του 1999; Κάποιος άλλος θα συνεχίσει το έργο του πρώτου προφανώς.

"Ένας ισχυρός αρχηγός των Μουσουλμάνων θα γεννηθεί σε χώρα τυχερή της Αραβίας. Θα καταλάβει την Γρανάδα, προβλήματα θα φέρει στη γη των Ισπανών και θα κατακτήσει τους Ιταλούς απο τη θάλασσα. "
Σε αυτό το σημείο εχουμε την εμφάνιση του νέου αρχηγού των ασιατικών δυνάμεων. Ο οποίος όπως διακρίνουμε σε άλλες προφητείες ειναι πολέμιος του Χριστιανισμού ξεπερνώντας σε βαρβαρότητα κάθε Αντίχριστο. Η Ασιατική αυτή δύναμη θα περάσει και θα καταστρέψει πολλές χώρες της Ευρώπη.

"Αυτά τα είκοσι χρόνια η σελήνη αναζητά το βασιλείο της. Μέχρι το έτος εφτά χιλιάδες, μετά στρέφεται άλλος. Μέχρι να ξαναπάρει ο ήλιος την πορεία του, τα φημισμένα λόγια μου θα έχουν επαληθευτεί."
Αυτή είναι η τελευταία προφητεία του Νοστράδαμου: πιστεύει πως όλες του οι προφητείες θα έχουν εκπληρωθεί εφτά χιλιάδες χρόνια μετά απο την βιβλική δημιουργία, αν καταλαβαινω σωστά!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 10:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΑΝ ΔΕΙΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ,ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ "ΜΟΥ ΞΕΦΥΓΑΝ"ΝΑ ΤΑ ΣΒΗΣΩ.ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ.

ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΡΥΠΑΡΑ ΕΘΝΗ ΤΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΟΡΚΣ ΤΟΥ ΑΡΧΟΝΤΑ?ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΕΧΩ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 10:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Και κάτι ακόμα φίλε Menas..δες ξανά την αναφορά στην Αποκάλυψη σε παρακαλώ, και προς επισήμανση των λόγων σου ότι κάθε γραμμένη λέξη δεν είναι τυχαία:
Λέει: ο καθήμενος επί του ίππου..πιστός και αληθινός.
Δεν μπορεί να γράφει "πιστός" και να εννοεί τον Κύριο. Πιστός στον Λόγο και στον Κύριο εννοεί...άρα αναφέρεται σε άνθρωπο.
Ο Κύριος αναφέρεται αλλού ως αρνίο, αλλού ως ο Λόγος κ.ο.κ.
Νομίζω πως είναι προφανές πως μιλά για κάποιον άλλον.

15 και εκ του στοματος αυτου εκπορευεται ρομφαια οξεια ινα εν αυτη παταξη τα εθνη και αυτος ποιμανει αυτους εν ραβδω σιδηρα και αυτος πατει την ληνον του οινου του θυμου της οργης του θεου του παντοκρατορος.

Μιλάει για ράβδο σιδηρά και θα ποιμάνει τα έθνη, θα τον ακολουθήσουνε. Άρα η βασιλεία του είναι κοσμική πλην όμως λειτουργεί προς Δόξα Θεού, για να πατάξει τους άπιστους και τους ασεβείς. Ταυτόχρονα όμως θα διδάξει και τον Λόγο του Θεού σε αυτούς που δεν Τον έχουν διδαχθεί. Άρα θα κάνει και Ιεραποστολικό έργο.
Μιλάει τον Λόγο του Θεού - Δεν είναι ο ίδιος ο Λόγος και με αυτόν θα πατάξει τα έθνη, ο οποίος Λόγος είναι ρομφαία - "εκ του στόματος εκπορεύεται ρομφαία οξεία"...

13 και περιβεβλημενος ιματιον βεβαμμενον αιματι και κεκληται το ονομα αυτου ο λογος του θεου

Το όνομα του ιματίου το οποίο θα είναι στο αίμα, μας λέει ότι είναι ο λόγος του Θεού. Θα κάνει δηλαδή πόλεμο στο όνομα του Θεού.

14 και τα στρατευματα [τα] εν τω ουρανω ηκολουθει αυτω εφ ιπποις λευκοις ενδεδυμενοι βυσσινον λευκον καθαρον.
Επιβεβαιώνεται ότι θα πράτει Ουράνιο έργο, καθοδηγούμενο από τον Θεό, και θα τον ακολουθούν τα στρατεύματα των Αγγέλων.

16 και εχει επι το ιματιον και επι τον μηρον αυτου ονομα γεγραμμενον βασιλευς βασιλεων και κυριος κυριων

Πρόσεξε φίλε μου...το όνομα Βασιλεύς Βασιλέων και Κύριος Κυρίων το έχει γραμμένο στο ιμάτιό του και στον μηρό του. Δεν είναι ο ίδιος ο Βασιλιάς Βασιλέων (δηλαδή ο Κύριος) αλλά φοράει τα ρούχα και πορεύεται (επί τον μηρόν) κατ' εντολή Θεού και με Κοσμική Βασιλεία: στο ιμάτιο είναι γραμμένο το όνομα - είναι Βασιλικό ρούχο και μάλλιστα είναι ταυτόχρονα και Ιερατικό: Σας θυμίζω ότι έτσι ήταν τα ρόυχα των Βυζαντινών Αυτοκρατόρων..ο Μ.Κωνσταντίνος είχε στο διάδημά του το σύμβολο του Χριστού και το Εν τούτο Νίκα και τα ρούχα των αυτοκρατόρων όλων επίσης τον σταυρό.

Σύγκρινε τώρα το εδάφιο αυτό της αποκάλυψης με την προφητεία του Αγ. Ανδρέα και θα δεις ότι ταιριάζει απόλυτα με την ερμηνεία που σου έδωσα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 14:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
ωρες-ωρες εχω την εντυπωση οτι παραληρειται! μα εισαστε σοβαροι;προσπαθητε να ερμηνευσετε την αποκαλυψη; δεν το καταφεραν αυτο οι πιο μεγαλοι αγιοι,ασκητες και σοφοι του κοσμου και θα τα καταφερετε εσεις; κατ'αρχην η αποκαλυψη δεν πρεπει να λαμβανετε ως προφητεια,αλλα ως οιωνος,αναμνηση του μελλοντος και προειδοποιηση για την <<ατυχη>> πορεια του ανθρωπου. το λεει αλλωστε και το ονομα της,αποκαλυψη:που σημαινει αποκαλυπτω,δηλαδη κατι που συμβαινει πρωτα και μετα καταλαβαινουμε οτι αυτο ειναι γεγραμμενο,αλλιως θα λεγοταν ''προφητειες''.
επειτα, συνεχιζετε να επιμενετε σε αυτες τις αποψεις που μονο λογικο στηριγμα δεν εχουν. δε λεω,φυσικα και εχετε το δικαιωμα να εχετε τις δικες σας αποψεις,αλλα απο εκει μεχριν του σημειου να το παιζεται ειδημονες και ....εμηνευτες των προφητειων υπαρχει μεγαλη αποσταση. εσεις εδω μεσα λετε οτι δεν ειναι ετσι,οτι δεν ξερεις εσυ,οτι εισαι πλανεμενος και αλλα τετοια ευφυολογηματα προκειμενου να στηριξετε τις δικες σας αποψεις που στερουνται λογικων επιχειρηματων. σας προκαλω λοιπον να απαντησετε με επιχειρηματα και να αφησετε τα πυροτεχνηματα που μπορει να προκαλουν προσωρινα εντυπωση αλλα στο τελος-τελος παρασυρουν καποιους στον εφησυχασμο και την αμαθεια. και αυτα τα παραμυθια οτι δηθεν εισαστε ανθρωποι του θεου, και για αυτο εσεις εχετε δικιο ενω οι αλλοι οχι, να τα κοψετε.δηλαδη τι; εμεις κατουρησαμε σε πηγαδι και δεν μπορουμε να εχουμε αποψη; σαν πολυς φασισμος επεσε εδω μεσα απο μερικους κομπλεξικους!
ουφ! τα ειπα και ησυχασα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 14:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
quote:
ΥΓ:ΣΟΥ ΕΦEΞΕ WINDWALKER...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 15:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
22 σε ποιον αναφέρεσαι?

Ο menas και δεν τον υπερασπίζομαι - έχει μία άποψη...άσχετα από τα κίνητρά του που πραγματικά δεν τα καταλαβαίνω.
Συμφωνώ μαζί του σε ένα πράγμα: ότι δηλαδή θέλει προσοχή στην ερμηνεία των προφητειών και θέλει ταπεινότητα κάθε φορά που όποιος από εμάς δίνει μια εξήγηση.
Γι' αυτό και μπαίνουμε σε ένα forum και τα υποκειμενικά συμπεράσματα του ενός γίνονται αντικειμενικά, όταν το συμπέρασμά του συμπίπτει με των υπολοίπων.

Σκέψου όμως κάτι: Εσύ, εγώ ή κάποιος άλλος πιθανόν να έχει μια συγκροτημένη (περισσότερο ή λιγότερο) πνευματική ωριμότητα και να αντιμετωπίζει ότι λέμε με προσοχή.
Τι θα συμβεί όμως αν κάποιος γράφει ότι του κατέβει για να κάνει πλάκα ή ακόμα και επιπόλαια, και μπει ένας άσχετος, διαβάσει και παρασυρθεί?
Αν μη τι άλλο φίλε 22, πρέπει να επισημαίνουμε και να συστήνουμε γραπτώς ότι "παιδιά...εμείς προσπαθούμε να καταλάβουμε..ο καθένας τα δικά του συμπεράσματα".

Απο κει και πέρα, ο menas θέλησε να κάνει και λίγη κατήχηση...εε εντάξει, ας μην δίνουμε συνέχεια...ο καθένας έχει τα κίνητρά του.

Σημασία έχει να μην επιμένουμε στις απόψεις μας ΣΕ Ο,ΤΙ ΑΦΟΡΑ - ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟ - ΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ!
Τώρα σε ό,τι αφορά την αποκάλυψη νομίζω πως αν μπορούμε να κάνουμε αντιπαράθεση και να καταλάβουμε κάτι..καλό είναι, δεν νομίζεις?
Στο τέλος-τέλος, στην Αποκάλυψη μάθαμε περί 666 & Αντιχρίστου. Χωρίς αυτή θα είχαμε μεσάνυχτα!

Ας μείνουμε στις προφητείες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ixwr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
117 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 15:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ixwr
που μπορω να βρω πληροφοριες για το τι εγινε στο Τραχωνι...υπαρχει καπιο topic???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 15:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
Φίλε ixwr, αν θες κοίτα στις αρχικές σελίδες αυτού του topic, ίσως να βοηθηθείς.

Δυσπιστώ προς το Τραχώνι. Δεν θέλω να το καταδικάσω, γιατί δεν γνωρίζω και δεν μπορώ να αποδείξω τίποτα, αλλά μου φαίνεται ότι θα μπορούσε κάλλιστα ο Γιαννάκης Ιωάννου να είχε κάνει το ίδιο με εμάς, και να το έκανε βιβλίο με παράπλευρα τεχνάσματα.
Τέλος πάντων, ας μην το διασύρω χωρίς στοιχεία.

quote:
Σημασία έχει να μην επιμένουμε στις απόψεις μας ΣΕ Ο,ΤΙ ΑΦΟΡΑ - ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟ - ΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ!
Τώρα σε ό,τι αφορά την αποκάλυψη νομίζω πως αν μπορούμε να κάνουμε αντιπαράθεση και να καταλάβουμε κάτι..καλό είναι, δεν νομίζεις?
Στο τέλος-τέλος, στην Αποκάλυψη μάθαμε περί 666 & Αντιχρίστου. Χωρίς αυτή θα είχαμε μεσάνυχτα!

Ας μείνουμε στις προφητείες.


Παιδιά, για μια στιγμή. Η Αποκάλυψη όντως είναι δυσνόητο βιβλίο, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει συνοχή. Μπορούμε να χρησιμοποιοούμε την λογική για να αναλύσουμε το με ποια σειρά θα γίνουν τα γεγονότα, νομίζω πως δεν υπάρχει κάτι κακό σε αυτό.
Εξάλλου, απ'τις νεφέλες που επικρατούν σε ολόκληρο το βιβλίο, στο σημείο όπου αναφέρεται για τις τελευταίες σάλπιγγες γίνεται αισθητά λιγότερο νεφελώδες και πολύ πιο συγκεκριμένο.


Λοιπόν, αφού διάβασα μια σύντομη φορά την προφητεία του Οσίου Αντρέα του δια τον Χριστόν Σαλού που παρέθεσε ο Νίκος, και τον ευχαριστώ βαθύτατα για αυτό, με φοβερή δυσκολία εξαιτίας των Αρχαίων στα οποία πάντοτε ήμουνα σκράπας, οδηγήθηκα και εγώ στο συμπέρασμα ότι έχουμε "ψωμί" ακόμα μέχρι να έρθει ο αντί- απ'την φυλή του Δαν.

Ωστόσο, δεν μπόρεσα να εντοπίσω ποιος θα είναι ο αντίχριστος που θα σχετίζεται με το χάραγμα. Αυτός για τον οποίο λέει ότι θα κυβερνήσει 3 χρόνια και 6 μήνες μετά το σκήπτρο του Ιωάννη;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 15:47:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Φίλε Tonis

Κατά την γνώμη μου ο Γιανάκης Ιωάννου δεν είναι ο προφητευόμενος Άγιος Ιωάννης, για τους εξής λόγους:

1. Στο καιρός γαρ εγγύς 1 γράφεται ότι η Αγία Γραφή που του ενεχείρισε ο Άγιος Γεώργιος ο Χοζεβίτης ανήκε στον προπάπο του Αγ. Ιωάννη, πατέρα Θεόφιλο (σελ.167). Ο π. Θεόφιλος δεν ανήκει στο γενεαολογικό δέντρο του Γ.Ιωάννου που παρατίθεται στην σελ.159 (υπάρχει προπάπος του ιερέας αλλά αυτός λέγεται Γιάννης).

2. Σύμφωνα με την προφητεία του Λέοντος του Σοφού: "Αυτός ο άνθρωπος έχει κάποια χαρακτηριστικά. Το νύχι του μεγάλου δακτύλου του δεξιού ποδιού έχει ένα εξόγκωμα... πάνω στις δύο ωμοπλάτες του υπάρχουν πορφυροί σταυροί... και το όνομα αυτού του βασιλιά είναι κρυμμένο μέσα στα έθνη...". Οι πορφυροί σταυροί δείχνουν ήταν σημάδι είτε διακριτικό που έχει να κάνει με Στρατό ή Εκκλησία.

3. Ιδία προφητεία: "Θα προέρχεται από αρχοντική γενιά και θα κατάγεται από βασιλικό γένος". Επαληθεύει ότι θα κατάγεται από ιερατική οικογένεια (διαρχία Κράτους-Εκκλησίας κατά το Βυζάντιο).

4. Θα είναι κρανοφόρος & θα φέρει άρματα στα χέρια: Άρα θα είναι στρατιωτικός (φέρει άρματα μόνο κάποιος ηγείται αρμάτων). ο Γ. Ιωάννου δεν είναι προφανώς.

5. Την εποχή που θα αποκαλυφθεί θα είναι μεταξύ 30-40. Αν αυτή η εποχή είναι περίπου το 2010 όπως έχουμε υπολογίσει, τότε σήμερα είναι 25-35. Ο Γ. Ιωάννου σήμερα είναι 40 ετών (γεννημένος το 65).

6. Ο Βασιλέας Αγ. Ιωάννης θα είναι αόρατος από ανθρώπους, το όνομά του θα έχει ξεχαστεί και διωγμένος από το σπίτι του: Άρα δεν θα τον γνωρίζουν οι άνθρωποι και θα είναι πρόσφυγας.

7. Τέλος, λέγεται ρητά πως το όνομά του είναι κρυμμένο μέσα στα έθνη. Άρα ΔΕΝ θα τον ξέρουμε, μέχρι να αποκαλυφθεί από τον Κύριο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 16:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Windwalker..

Υπάρχουν πολλοί Αντίχριστοι.
Στην προφητεία φαίνονται τα εξής:

- Ένας αντίχριστος που θα χριστεί Θεός του κόσμου και κάθεται 3,5 χρόνια(δες και την προφητεία της μονής Κουτλουμουσίου).
- Τον διώχνει ο Αγ.Ιωάννης.
- Μετά το σκήπτρο του Αγ. Ιωάννη (βασιλεία ή δυναστεία) έρχεται ο Αράν (άλλος αντίχριστος) που βασιλεύει 3,5χρόνια.
- Μετά άλλος Αντίχριστος ως Βασιλιάς (ο Αγ. Ανδρεάς δεν μας δίνει το όνομά του, ούτε πόσο θα κάτσει)
- Μετά έρχεται ο εκ Αιθιοπίας που θα βασιλέψει 12 χρόνια και θα κάνει έργα Θεάρεστη Βασιλεία.
- Μετά έρχονται 3 βασιλείς μαζί που κρατάνε ειρήνη 150 μέρες και μετά με εμφύλιους χωριζουν το Βασίλειο σε 3 κομμάτια.
- Τέλος έρχεται ο Τελικός Αντίχριστος και ο πιο φοβερός με την μητέρα του την Λίλιθ. Στις μέρες του θα γίνει η Δευτέρα Παρουσία.

Ο χρησμός της Μονής Κουτλουμουσίου (1053 μΧ) τελιώνει ως εξής:
"23. Παύσις Πάπα και κήρυξις ενός Πατριαρχείου για όλη την Ευρώπη"
24. Εν πέντε και πεντήκοντα έτει το τέλος των θλίψεων, την δε εβδόμην ουκ έστι ταλαίπωρος, ουκ έστιν εξόριστος, επανερχόμενος εις τας αγκάλας της μητρός, αγαλλομένης"

Καταλαβαίνω ότι μετά από 550 χρόνια από την ένωση των εκκλησιών, θα έρθει το Τέλος του Κόσμου. Αυτό όμως που δημιουργεί μια αντίφαση:
Τα μισά του Ογδόου Αιώνα όπου ο Κύριος παίρνει την απόφαση για τα γεγονότα (έβδομο βιβλίο - βλέπε όραμα Αγ. Νήφωνα) είναι 5508πχ. + 7.500 χρόνια = 1992 (ταιρίαζει με τα γεγονότα). Όμως αν ο Όγδοος Αιώνας κρατάει μέχρι το 2492 μΧ. τότε αν αφαιρούσαμε τα 550 χρόνια, θα έπρεπε η ένωση των εκκλησιών να είχε γίνει το 1935...δεν στέκει!

Λίγο Βοήθεια Παιδιά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 16:20:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Φίλε Menas,

Υπάρχουν στιγμές φίλε μου που μου θυμίζεις τους Μάρτυρες του Ιεχωβά...και το λέω καλοπροαίρετα:
Δεν διαφωνεί κανένας ότι η Αγία Γραφή είναι το σημαντικότερο βιβλίο σε ό,τι αφορά στο Λόγο του Θεού, αλλά όπως σωστά και εσύ ανέφερες αναφέρεται στον Λόγο του Θεού και μας δίνει οδηγίες για να σωτηρία της ψυχής μας και τον δρόμο προς την Βασιλεία των Ουρανών.
Εδώ όμως σε αυτό το forum γίνεται μελέτη των προφητειών σχετικά με τον Μεγάλο Πόλεμο και τον Αντίχριστο.
Είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνεις πως ο Κύριος δεν ενέργησε μόνο πριν 2000 χρόνια, αλλά λειτουργεί και μέσα από Εκλεχτούς και Φωτισμένους ανθρώπους ακόμα και σήμερα οι οποίοι έχουν τον ρόλο της Διδαχής της Πίστης και της καθοδήγησης των πιστών. Και δεν αναφέρομαι σε Ιερείς και Φαρισαίους αλλά σε πραγματικά Άγιους ανθρώπους (Κοσμάς ο Αιτωλός, π.Παίσιος, π. Σεραφείμ, Αγ. Ανδρέας ο δια Χριστόν Σαλού, κλπ κλπ)΄, οι οποίοι μεταφέρουν τον Λόγο του Θεού στις γενιές των ανθρώπων. ΆΛλωστε, ο Λόγος του θεού δεν είναι κάτι άυλο ή κάτι που βρίσκεται μέσα στην Αγία Γραφή (κι όχι γραφές...δεν είμαστε Εβραίοι) και μόνο αλλά μεταλαμπαδεύεται από Ανθρώπους που λειτουργούν ως Σκεύη του Θελήματος του Κυρίου

quote:

Φίλε αετέ,

κατ' αρχήν δεν μπορώ να βρω κάτι καλοπροαίρετο στην παρομοίωση με τους μάρτυρες του Ιεχωβά. Με το ίδιο Πνεύμα, μου θυμίζεις πάρα πολύ κάποιους φίλους μου Καθολικούς. ΚΑΙ αυτοί δεν ανοίγουν την Γραφή τους και στηρίζονται αποκλειστικά στους αγίους τους και τους πατέρες τους.
Κατά δεύτερον, είναι προφανές ότι δεν αφήνεις περιθώρια στον Κύριον να σε διδάξει μέσω του Αγίου Του Πνεύματος και της μελέτης του Λόγου Του, αλλά παραμένεις προσκολημένος στην πεποίθηση ότι ο Κύριος λειτουργεί μέσω αντιπροσώπων, ενδιαμέσων, οι οποίοι έχουν αναλάβει το ρόλο του διδασκάλου και του πνευματικού σου πατέρα. Συνεπώς στο συγκεκριμένο θέμα απέχουμε παρασάγγας, αλλά αυτό είναι επιλογή του καθενός. Η δικιά μου τοποθέτηση είναι ότι δεν χρειάζομαι κανέναν άλλο από τον Κύριο και η μόνη φωνή που με οδηγεί είναι η φωνή του Αγίου Πνεύματος, το οποίο κατά τη Γραφή κατοικεί μέσα μας. Μέσα σε ΟΛΟΥ΅τους πιστούς Του, και όχι σε μια κάστα που έχουν αποκλειστικότητα στην κατανόηση. Ειδικά μια κάστα που καθορίζεται από τον εκάστοτε ηγέτη ενός ιερατείου, που αποφασίζει ποιόν θα αγιοποιήσει και ποιόν θα αγνοήσει. Όμως όπως έχω ήδη πει, καταλαβαίνω το που βρίσκεσαι, μιας κι εγώ βρέθηκα εκεί για πολλά χρόνια.

quote:
Άρα, δεν είναι απαραίτητα δεδομένο ότι όταν η Αποκάλυψη αναφέρεται στον Λόγο του Θεού εννοεί κυριολεκτικά τον Ιησού, αλλά μπορεί και να εννοεί και Ανθρώπους που θα πληρούν το θέλημά του.

Η Αποκάλυψη λέει ξεκάθαρα ότι το όνομα αυτού είναι ο Λόγος του Θεού. Αν προσπαθείς να με πείσεις ότι αυτό το όνομα μπορεί και να αναφέρεται σε άνθρωπο, θα χρειαστεί κάτι παραπάνω από το επιχείρημα που χρησιμοποίησες. Για την ακρίβεια, θα χρειαστεί να το τεκμηριώσεις με τη Γραφή. Κάτι που όλο ακούω και όλο δεν βλέπω. Το μόνο που ακούω είναι ο λογισμός του καθενός και διδασκαλίες ανθρώπων. Γραφή πουθενά. Και όσον αφορά στις Γραφές των Εβραίων που αναφέρεσαι (ότι έχουν πολλές), δε διαφέρει η προσέγγισή σου σε τίποτα από αυτών. Και εσύ χρησιμοποιείς γραφές άλλων, 'αγίων', 'πατέρων', δασκάλων κλπ κλπ. τις οποίες θεωρείς αλάθητα και άγια κείμενα. Αλλά τη Γραφή, πουθενά.

quote:
Σε παρακαλώ, αν θέλεις, να μας πεις την ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΣΟΥ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ.

Εγώ θα σου πω. Το θέμα είναι τι θα καταλάβεις από ένα σημείο και μετά.
Γεννήθηκα και βαφτίστικα χριστιανός ορθόδοξος. Μεγάλωσα σε αυτό το δόγμα, σε μια ευσεβή οικογένεια με άκρα εθνικιστική συνείδηση του στυλ 'πατρίς, θρησκεία οικογένεια' (όσο και αν τώρα βλέπω τη βλασφημία του να τοποθετεί κανείς κάτι άλλο μπροστά από το Θεό).
Μεγάλωσα με τις προφητείες για το μαρμαρωμένο βασιλειά, για την Αγ Σοφιά και την Πόλη. Υπηρέτησα στις ειδικές δυνάμεις, με όνειρο να γκρεμίσω του μιναρέδες, και μετά ας πέθαινα. Φώναζα για τις ταυτότητες και κυνηγούσα τους αιρετικούς και τους άθεους. Μέχρι που κάποια στιγμή ξύπνησα από τον βαθύ ύπνο.
Την πρώτη φορά που διάβασα την Καινή Διαθήκη από μόνος μου, άρχισαν τα μάτια μου να ανοίγουν, και να καταλαβαίνω ότι αυτά που με είχαν διδάξει, περιείχαν μέσα μεγάλες ποσότητες ζύμης.
Και σιγά σιγά άρχισα να καταλαβαίνω. Να καταλαβαίνω ότι έχω αφήσει την παιδεία μου σε ανθρώπους, οι οποίοι με έστελναν σε μακρινά νησιά για να προσκυνώ θαυματουργές εικόνες, να πίνω 'αγιασμένο' νερό, να σημαδεύω το σπίτι μου με 'άγιο' φως, να ψάχνω το Θεό σε 'άγιους' χώρους και ανθρώπινα οικοδομήματα. Και κατάλαβα ότι αυτό που πίστευα δεν ήταν τίποτα άλλο από ένα ακόμα ανθρώπινο δόγμα, ένα κατασκεύασμα φτιαγμένο ώστε να συμπεριλάβει την παγανιστική κληρονομιά των προγόνων μου, τις πολιτικοκοινωνικές απαιτήσεις για τον έλεγχο της μάζας, και τα εθνικιστικά αποθημένα των συγχρόνων μου για αναβίωση εθνικών μεγαλείων και σφαγή των απίστων(τάχα για τη δόξα του Θεού), σε ένα συνοθύλευμα που πολλές φορές αντιβαίνει ευθέως στον Λόγο του Θεού του ίδιου.
Ποιά είναι η ταυτότητά μου σήμερα ποιά? Αδογμάτιστος φίλε μου. Μόνος κι έρημος, φωνή βοώντος εν τη ερήμω, ανάμεσα σε ομάδες, δόγματα και κόμματα, που μόνο και μόνο επειδή δεν ανήκεις κι εσύ στο κοπάδι είναι έτοιμοι να σε κατασπαράξουν. Όμως ο Κύριος είναι εκεί συνέχεια, και η διδασκαλία δεν σταματάει ποτέ. Γιατί είναι πιστός κι αληθινός, κάτι που προφανώς δεν έχεις ξανακούσει. Είναι και αυτό όμως πλήρως κατανοητό, αφού δεν μελετάς την Γραφή.

Rev 3:14 Καὶ τῷ ἀγγέλῳ τῆς ἐν Λαοδικείᾳ ἐκκλησίας γράψον· τάδε λέγει ὁ ἀμήν, ὁ μάρτυς ὁ πιστὸς καὶ ἀληθινός,

Προφανώς κατά την προσέγγισή σου, ο αμήν, ο ὁ ἅγιος, ὁ ἀληθινός, ὁ ἔχων τὴν κλεῖν Δαυΐδ, ὁ ἀνοίγων καὶ οὐδεὶς κλείσει, καὶ κλείων καὶ οὐδεὶς ἀνοίξει·, ο ὁ κρατῶν τοὺς ἑπτὰ ἀστέρας ἐν τῇ δεξιᾷ αὐτοῦ, ὁ περιπατῶν ἐν μέσῳ τῶν ἑπτὰ λυχνιῶν τῶν χρυσῶν·, ὁ υἱὸς τοῦ Θεοῦ, ὁ ἔχων τοὺς ὀφθαλμοὺς αὐτοῦ ὡς φλόγα πυρός, καὶ οἱ πόδες αὐτοῦ ὅμοιοι χαλκολιβάνῳ·, ἡ ἀρχὴ τῆς κτίσεως τοῦ Θεοῦ·,
είναι ο βασιλέας ιωάννης!!!!!!!!

Εκπλήσεσαι που η Γραφή αποκαλεί τον Κύριο "ο μάρτυς ο πιστός κι αληθινός?" Αν είχες διαβάσει δεν θα συνέβαινε αυτό. Και φυσικά θα αναγνώριζες σε ποιόν αναφέρεταιν και δεν θα προσπαθούσες να την 'τακτοποιήσεις' ώστε να ταιριάξει με αυτά που πιστεύεις.

[quote]Μπράβο στον φίλο ΝΙΚΟ!!
Διαβάστε όλοι σας με προσοχή του Αγ. Ανδρέα...δίνει σαφείς και αναλυτικές πληροφορίες για το τι μέλει γενέσθαι.
Νομίζω πως αυτές οι προφητείες σηκώνουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΝΑΛΥΣΗ!
Νομίζω πως θα δείτε πως όλα σχεδόν τα συμπεράσματά μου έχουν βγει από τις προφητείες αυτές.


Οι οποίες βρίσκονται που? Και πως επαληθεύονται από την Αγία Γραφή. Σε ποιό σημείο η Αποκάλυψη αναφέρεται σε πολλούς αντιχρίστους? Τέλος πάντων, δεν χρειάζεται να απαντήσει κανείς σε αυτό. Έχω καταλάβει ότι δεν παίζει κανέναν ρόλο το τί λέει η Γραφή, παρά μόνο για να έχουμε να το λέμε.


[quote]"Το χρόνο του 1999 και στους επτά μήνες θα έρθει απο τον ουρανό ο βασιλιάς του τρόμου, θα φέρει πίσω στη ζωή τον μεγάλο βασιλιά των Μογγόλων, θα βασιλέψει πριν και μετά τον πόλεμο. "
Εννοεί το έτος 2006 (1999+7=2006) ή εννοεί τον Ιούλιο του 1999; Κάποιος άλλος θα συνεχίσει το έργο του πρώτου προφανώς.


Μπορώ να σου παραθέσω πολλούς καβαλιστές και μυστικιστές 'προφήτες' οι οποίοι έχουν προβλέψει με ακρίβεια γεγονότα. Ακόμα και οι αστρολόγοι, οι ταρώ και λοιποί πλάνοι, προλέγουν. Είναι οι λεγόμενοι μάντεις, των οποίων η 'τέχνη' πηγάζει από το σκότος. Και μέσα στο σακί με την αλήθεια, ρίχνουν και το δηλητήριο, για να το καταπιεί ο αδαής.
Η 'προφητεία' του Νοστράδαμου που αναφέρεσαι, εκλπηρώθηκε μπροστά στα μάτια όλων μας, σχετικά πρόσφατα. Ο μήνας ήταν ο Σεπτεμβριος (sept = επτα, έβδομος μήνας στα Λατινικά), και η μέρα ήταν η λατινική ανάγνωση της ημερομηνίας που βγαίνει αν αντιστρέψουμε τους άσους με τα ενιάρια της χρονολογίας. 1999 = 9991 = 9/11/1 = 11 Σεπτεμβρίου 2001.
Τί συνέβει τότε. Με εκπληκτική ακρίβεια του μάντη, ο τρόμος κατέβηκε από τον ουρανό και έγινε κομμάτι της ζωής μας. Από την μέρα εκείνη δεν ακούμε τίποτα άλλο από τον πόλεμο ενάντια στον τρόμο (war against terror), τρομοκρατία κλπ.
Παρόλα αυτά, δεν είναι τίποτα άλλο από έναν μάντη. Και σκοπός του είναι να πιστέψουμε ότι όλες του οι μαντείες είναι αληθινές. Και τελικά να καταπιούμε τη φόλα.

Βρίσκω όμως ξανά ενδιαφέρουσα την προθυμία να μελετηθούν οι άκρως σκοτεινές και μπερδεμένες μαντείες του Νοστράδαμου, απέναντι στην απροθυμία για την μελέτη των προφητικών Γραφών με την δικαιολογία του ακαταλαβίστικου.

Η συνέχεια παρακάτωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 16:20:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει, ας βγάλουμε μία άκρη.

Συμφωνούμε ότι 2005 - 2012 είναι περίπου τα χρόνια όπου θα γίνει ο πόλεμος με τους Ρώσους και θα αποκαλυφθεί ο Αγ. Ιωάννης?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 16:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Ένα σχόλιο τελευταίο φίλε menas..
και το αφήνω για προβληματισμό σου.

Διακρίνω και κατανοώ το πάθος που διέπουν τις λέξεις σου. Πρόσεξε μόνο μην το πάθος σε οδηγήσει σε απολυτότητα, γιατί τότε δεν θα διαφέρεις από τους δογματικούς στους οποίους αναφέρεσαι.

Δεν μπορώ να σου δώσω απαντήσεις πάνω στην Αγία Γραφή. Την έχω μελετήσει πολύ λίγο και είμαι πολύ, πολύ μικρός στο πνεύμα για να την εξηγήσω, να την διδάξω και να την ερμηνεύσω.
Ακόμα κι αν ακούγεται αυτό ως δικαιολογία, προτιμώ να κρατήσω από την Αγία Γραφή ένα πράγμα:
Υπάρχει ένας και μόνο Θεός, Θεός του Ελέους και της Αγάπης, το Α και το Ω του Κόσμου, που το μόνο που θέλει από εμάς είναι περισσότερη ταπεινότητα, ελεημοσύνη και λιγότερες κακίες και αμαρτίες.
Ακολουθώ τον λόγο του Κυρίου όσο μπορώ και σέβομαι τα Μυστήρια που δίδαξε ο Κύριος μέσα από την Εκκλησία και τους Άγιους Πατέρες που σύστησε μέσω των Αποστόλων του.

Τίποτα άλλο, και συμπάθα με που δεν θα μπορέσω να συνεισφέρω άλλο σε αυτήν την αντιπαράθεση λόγω της άγνοιάς μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 17:09:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και κάτι ακόμα φίλε Menas..δες ξανά την αναφορά στην Αποκάλυψη σε παρακαλώ, και προς επισήμανση των λόγων σου ότι κάθε γραμμένη λέξη δεν είναι τυχαία:
Λέει: ο καθήμενος επί του ίππου..πιστός και αληθινός.
Δεν μπορεί να γράφει "πιστός" και να εννοεί τον Κύριο. Πιστός στον Λόγο και στον Κύριο εννοεί...άρα αναφέρεται σε άνθρωπο.
Ο Κύριος αναφέρεται αλλού ως αρνίο, αλλού ως ο Λόγος κ.ο.κ.
Νομίζω πως είναι προφανές πως μιλά για κάποιον άλλον.

Προφανώς και μπορεί να εννοεί τον Κύριο. Αν διάβαζες θα το γνώριζες και δεν θα στηριζόσουν στο τι στέκει στη δική σου λογική.

Πρόσεξε τί λέει η Γραφή:

Deu 7:9 καὶ γνώσῃ ὅτι κύριος ὁ θεός σου, οὗτος θεός, θεὸς πιστός
Isa 49:7ὅτι πιστός ἐστιν ὁ ἅγιος
Jer 42:5 (49:5) καὶ αὐτοὶ εἶπαν τῷ Ιερεμια Ἔστω κύριος ἐν ἡμῖν εἰς μάρτυρα δίκαιον καὶ πιστόν,
1Co 1:9 πιστὸς ὁ Θεὸς δι᾿ οὗ ἐκλήθητε εἰς κοινωνίαν τοῦ υἱοῦ αὐτοῦ ᾿Ιησοῦ Χριστοῦ τοῦ Κυρίου ἡμῶν.

Μπορώ να βρω και άλλα πολλά. Νομίζω ότι αρκούν για να καταρρίψουν την πεποίθησή σου ότι δεν μπορεί να εννοεί Αυτόν.

quote:
15 και εκ του στοματος αυτου εκπορευεται ρομφαια οξεια ινα εν αυτη παταξη τα εθνη και αυτος ποιμανει αυτους εν ραβδω σιδηρα και αυτος πατει την ληνον του οινου του θυμου της οργης του θεου του παντοκρατορος.

Μιλάει για ράβδο σιδηρά και θα ποιμάνει τα έθνη, θα τον ακολουθήσουνε. Άρα η βασιλεία του είναι κοσμική πλην όμως λειτουργεί προς Δόξα Θεού, για να πατάξει τους άπιστους και τους ασεβείς. Ταυτόχρονα όμως θα διδάξει και τον Λόγο του Θεού σε αυτούς που δεν Τον έχουν διδαχθεί. Άρα θα κάνει και Ιεραποστολικό έργο.
Μιλάει τον Λόγο του Θεού - Δεν είναι ο ίδιος ο Λόγος και με αυτόν θα πατάξει τα έθνη, ο οποίος Λόγος είναι ρομφαία - "εκ του στόματος εκπορεύεται ρομφαία οξεία"...


Σοβαρά πιστεύεις ότι την "ληνόν της οργής του θεού" θα την πατήσει άλλος από τον Ιησού? Σε λίγω θα ακούσω ότι ο ιωάννης θα κάτσει και στον θρόνο για την τελική κρίση.
Rev 14:19 καὶ ἔβαλεν ὁ ἄγγελος τὸ δρέπανον αὐτοῦ εἰς τὴν γῆν, καὶ ἐτρύγησε τὴν ἄμπελον τῆς γῆς, καὶ ἔβαλεν εἰς τὴν ληνὸν τοῦ θυμοῦ τοῦ Θεοῦ τὴν μεγάλην.
Rev 14:20 καὶ ἐπατήθη ἡ ληνὸς ἔξω τῆς πόλεως, καὶ ἐξῆλθεν αἷμα ἐκ τῆς ληνοῦ ἄχρι τῶν χαλινῶν τῶν ἵππων ἀπὸ σταδίων χιλίων ἑξακοσίων.

Εδώ αν προσέξεις θα βρεις κάποιες σημαντικές ομοιότητες με προφητείες του Κοσμά, ενός ανθρώπου που είχε πράγματι Πνεύμα Κυρίου στην προφητεία. Βέβαια, η εθνικιστική μας ταυτότητα δεν επιτρέπει να δούμε για ποιά πόλη μιλάει η Γραφή. Αλλά αίμα μέχρι τα χαλινάρια των ίππων, σχετίζεται άμεσα με τριχρονίτικο δαμάλι που πλέει. Αλλά τί σου λέω τώρα. Εγώ έψαξα και βρήκα για το αν οι προφητείες του Κοσμά επαληθεύουν την Γραφή και γνωρίζω πλέον που και πως. Εσύ γνωρίζεις αν αυτές οι προφητείες που μελετάς κάνουν το ίδιο? Δε δείχνεις κάν να σε ενδιαφέρει. Καλοπροαίρετα πάντα.

Όσον αφορά στο ποιός θα ποιμάνει τα έθνη με ράβδο σιδηρά, πάλι η Γραφή εξηγεί την Γραφή.

καὶ ὁ δράκων ἕστηκεν ἐνώπιον τῆς γυναικὸς τῆς μελλούσης τεκεῖν, ἵνα, ὅταν τέκῃ, τὸ τέκνον αὐτῆς καταφάγῃ.
Rev 12:5 καὶ ἔτεκεν υἱὸν ἄρρενα, ὅς μέλλει ποιμαίνειν πάντα τὰ ἔθνη ἐν ῥάβδῳ σιδηρᾷ. καὶ ἡρπάσθη τὸ τέκνον αὐτῆς πρὸς τὸν Θεὸν καὶ πρὸς τὸν θρόνον αὐτοῦ.

Μάλλον ο Σατανάς (δράκων) έστηκε ενώπιον της γυναίκας που γένησε τον ιωάννη.


quote:
Το όνομα του ιματίου το οποίο θα είναι στο αίμα, μας λέει ότι είναι ο λόγος του Θεού. Θα κάνει δηλαδή πόλεμο στο όνομα του Θεού.

Αυτό που λες έχει μεγαλύτερη σημασία από όση φαντάζεσαι. Και εκφράζει απόλυτα το πνεύμα ανα τους αιώνες που μιλάει για πόλεμο στο όνομα του Θεού, σφαγές απίστων, εκχριστιανισμού του κόσμου κλπ. Το ίδιο λέει και ο Μπους σήμερα. Στο όνομα του θεού κάνει τον πόλεμό του. Το ίδιο ειμαστε έτοιμοι να κάνουμε κι εμείς οι 'ορθόδοξοι' έλληνες. Να σφάξουμε τους απίστους και να αναστηλώσουμε τα άγια χώματα.
Βέβαια, κανείς δεν θέλησε να ακούσει αυτά που δίδαξε ο Ιησούς. Και ξανά σε προκαλώ να μου βρεις ένα σημείο που ο Κύριος δίδαξε τον πόλεμο στο όνομα του Θεού. Δεν καταλαβαίνεις τί εννοεί όταν λέει

Rev 13:10 εἴ τις εἰς αἰχμαλωσίαν, εἰς αἰχμαλωσίαν ὑπάγει. εἴ τις ἐν μαχαίρᾳ ἀποκτενεῖ, δεῖ αὐτὸν ἐν μαχαίρᾳ ἀποκτανθῆναι.

Ή
Mat 5:44 ᾿Εγὼ δὲ λέγω ὑμῖν, ἀγαπᾶτε τοὺς ἐχθροὺς ὑμῶν, εὐλογεῖτε τούς καταρωμένους ὑμᾶς, καλῶς ποιεῖτε τοῖς μισοῦσιν ὑμᾶς καὶ προσεύχεσθε ὑπὲρ τῶν ἐπηρεαζόντων ὑμᾶς καὶ διωκόντων ὑμᾶς,

1Pe 3:11 ἐκκλινάτω ἀπὸ κακοῦ καὶ ποιησάτω ἀγαθόν, ζητησάτω εἰρήνην καὶ διωξάτω αὐτήν.

Δεν μας αρέσουν αυτές οι διδαχές. Προτιμάμε να γίνουμε πολεμιστές και να χύσουμε αίμα. Επιλέγουμε τι μας αρέσει και για τα άλλα λέμε "δεν μπορεί να εννοεί αυτό, κάτι άλλο εννοεί". Οι δυτικοί ανατρέχουν στη ΠΔ για να δικαιολογήσουν τους πολέμους τους. Ότι βολεύει τον καθέναν. Το τι λέει ο Κύριος, δεν έχει και πολύ σημασία. Στο κάτω κάτω, είμαστε ανάξιοι να το καταλάβουμε. Ας πολεμήσουμε λοιπόν να γίνουμε ματοβαμμένοι ήρωες. Να δω με τι μάτια θα τον αντικρίσουμε όταν έρθει η ώρα.

Καταλαβαίνω όμως που βρίσκεσαι. Μέχρι και ο Πέτρος ήταν εκεί πριν την επιφοίτηση του Πνεύματος

Mat 26:52 τότε λέγει αὐτῷ ὁ ᾿Ιησοῦς· ἀπόστρεψόν σου τὴν μάχαιράν εἰς τὸν τόπον αὐτῆς· πάντες γὰρ οἱ λαβόντες μάχαιραν ἐν μαχαίρῃ ἀποθανοῦνται.
Mat 26:53 ἢ δοκεῖς ὅτι οὐ δύναμαι ἄρτι παρακαλέσαι τὸν πατέρα μου, καὶ παραστήσει μοι πλείους ἣ δώδεκα λεγεῶνας ἀγγέλων;

Φαίνεται ότι και ο Κύριος μπορούσε άνετα να πολεμήσει με τον τρόπο που το εννούμε εμείς. Αλλά δεν ήταν αυτό που μας δίδαξε.

Δεν καταλαβαίνουμε λοιπόν σε ποιόν πόλεμο πρέπει να στρατευτούμε σαν πολεμιστές πάνοπλοι για μάχη. Και ας το λέει ο Παύλος ξεκάθαρα:

Eph 6:12 ὅτι οὐκ ἔστιν ἡμῖν ἡ πάλη πρὸς αἷμα καὶ σάρκα, ἀλλὰ πρὸς τὰς ἀρχάς, πρὸς τὰς ἐξουσίας, πρὸς τοὺς κοσμοκράτορας τοῦ σκότους τοῦ αἰῶνος τούτου, πρὸς τὰ πνευματικὰ τῆς πονηρίας ἐν τοῖς ἐπουρανίοις.
Eph 6:13 διὰ τοῦτο ἀναλάβετε τὴν πανοπλίαν τοῦ Θεοῦ, ἵνα δυνηθῆτε ἀντιστῆναι ἐν τῇ ἡμέρᾳ τῇ πονηρᾷ καὶ ἅπαντα κατεργασάμενοι στῆναι.

Θες δράση αετέ. Θες να γίνει στρατιώτης του Κυρίου, όπως ήθελα κι εγώ κάποτε και πήδαγα από αεροπλάνα νομίζοντας ότι ετοιμάζομαι για το έργο Του? Ξαναδιάβασε καλά και κατάλαβε που γίνεται ο πραγματικός πόλεμος. Και θα έχεις όση δράση δεν μπορείς να φανταστείς.


με αγάπη
mΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 17:31:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ένα σχόλιο τελευταίο φίλε menas..
και το αφήνω για προβληματισμό σου.

Διακρίνω και κατανοώ το πάθος που διέπουν τις λέξεις σου. Πρόσεξε μόνο μην το πάθος σε οδηγήσει σε απολυτότητα, γιατί τότε δεν θα διαφέρεις από τους δογματικούς στους οποίους αναφέρεσαι.

Δεν μπορώ να σου δώσω απαντήσεις πάνω στην Αγία Γραφή. Την έχω μελετήσει πολύ λίγο και είμαι πολύ, πολύ μικρός στο πνεύμα για να την εξηγήσω, να την διδάξω και να την ερμηνεύσω.

Τίποτα άλλο, και συμπάθα με που δεν θα μπορέσω να συνεισφέρω άλλο σε αυτήν την αντιπαράθεση λόγω της άγνοιάς μου.


Κατανοητό και ξεκάθαρο αετέ. Προσεύχομαι ο Κύριος να σε οδηγήσει στο να μελετήσεις τη Γραφή, γιατί χωρίς αυτήν θα έχεις χτίσει πάνω στην άμμο, και όταν κατέβουν να νερά θα κλονιστεί επικίνδυνα. Δεν χαίρομαι που δεν γελάστηκα όταν διέκρινα ότι δεν την έχεις διαβάσει, και καταλαβαίνω την εντύπωση της κατήχησης που σου προκαλεί η χρήση της. Ακόμα όμως και σαν θέμα απλής λογικής, θεωρώ ότι κάποιος άνθρωπος που πιστέυει στον Χριστό, θα έπρεπε τουλάχιστον ΜΙΑ φορά να διαβάσει την ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ. Έτσι και μόνο για να μη μπορεί κάποιος άπιστος να του πει: μα καλά, μιλάς για Χριστό και δεν ξόδεψες λίγο χρόνο να διαβάσεις ένα τόσο δα βιβλίο που θεωρείς ότι είναι ο Λόγος Του. Και βρεθείς να φαίνεσαι σαν υποκριτής, που έχει διαβάσει βιβλιοθήκες ολόκληρες από άσχετα βιβλία (σχολείο, πανεπιστήμιο, και ότι άλλο βρεθεί), και αφήνει στην άκρη αυτό που ο Θεός Του του λέει ότι είναι τα λόγια Του. Και δεις τους αντίθεους διαβασμένους, σε κάτι που εσύ θα έπρεπε να στοχεύεις να μελετήσεις βαθύτερα από όλους τους.

Εγώ σταματάω εδώ, γιατί φαίνεται ότι τα λόγια μου δεν είναι ευπρόσδεκτα. Και αν δεν είναι ευπρόσδεκτα από εσένα που δείχνεις σημάδια φλόγας για τον Κύριο και ισχυρίζεσαι ότι θέλεις να Τον γνωρίσεις, φαντάσου πόσο οργή έχουν προκαλέσει σε άλλους. Αφού βλέπω λοιπόν ότι δεν έχω κάτι να συνεισφέρω σε κάποιον (έστω και έναν), ίσως καλύτερα να σιωπήσω. Από το να προκαλέσω αντιπαραθέσεις και διχόνοια μεταξύ αδελφών, χίλιες φορές η σιωπή. Μέχρι ο Κύριος να οδηγήσει αλλιώς. Γιατί τότε, δεν πρόκειται ξανά να σιωπήσω.

Αν θελήσεις οτιδήποτε, το mail μου είναι tonislakis@yahoo.com
Έχει μείνει από τις εποχές που κάναμε πλάκα στο Internet. Αλλά είναι το μόνο που μπορείς να με βρεις.

με αγάπη εν κυρίω
mΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 20:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
Φίλε αετέ το "πέντε και πεντήκοντα" σημαίνει 550 ή 55;

Τέλος πάντων, για το σημαντικότερο, για το χάραγμα, δεν πήρα απάντηση ακόμα. Όποιος μπορεί να βοηθήσει, θα τον παρακαλέσω να το κάνει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.34375
Maintained by Digital Alchemy