ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2004, 12:47:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete
Φίλε Θνητέ,

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα.

1. Η εκκλησία είναι ΝΠΔΔ και δεν πληρώνει φόρους. Απαλλάσσεται πλήρως.
2. Αυτός που παίρνει τα λεφτά από το παγκάρι δεν είναι η εκλεγμένη Ελληνική κυβέρνηση αλλά η μητρόπολη που ΔΕΝ εκλέγεται.
3. Η εκκλησία και μητροπόλεις ΠΟΤΕ δεν έδωσαν λογαριασμό για την διάθεση των χρημάτων που μαζεύουν από το ‘Χριστεπώνυμο Πλήθος’. Ουδέποτε και θα δώσουν. Τους εμπιστεύεσαι? Φαντάζεσαι μια κυβέρνηση να μην δίνει λόγο που ξοδεύει λεφτά του Ελληνικού λαού?
4. Η εκκλησία απαλλάσσεται και από άλλους φόρους, ακόμη και για την αγορά αυτοκινήτων.
5. Τους μισθούς ιερέων καθιέρωσε το ΠΑΣΟΚ (Ανδρέας Παπανδρέου) και πληρώνονται από τους Έλληνες φορολογούμενους. Οι ιερείς είναι δημόσιοι υπάλληλοι. Αυτό είναι το μεγαλύτερο αίσχος που θα μπορούσε να γίνει. Βέβαια όταν ταυτόχρονα ο Τρίτσης ζήτησε την εκκλησιαστική περιουσία έγιναν και τα γνωστά. Μέχρι και στο Ευρωπαϊκό δικαστήριο πήγε το παπαδαριό.

Αυτά τα λίγα για να γνωρίζεις, αφού η έχεις ασθενή μνήμη η είσαι πολύ μικρός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2004, 12:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης
quote:
ΤΟ ΑΓΙΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ 3ο ΑΙΩΝΑ Μ.Χ

ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΡΕΜΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ!

v1hyper



Φυσικα το "αγιο" φως ειναι αληθινο, αυτο κανεις δεν το αμφισβητησε...

Το αν και ποσο ειναι "υπερφυσικο, αμφισβητειται !!!

Εφοσον, οπως φαινεται εισαι πιστος,
μηπως καποιος προφητης, σε αντιπαραθεση με τους μαγους ενος βασιλια "απιστου" εθνους,
εκανε να πεσει φωτια απο τον ουρανο και να αναψουν μονα τους τα ξυλα του θυσιαστηριου
και μαλλιστα τα ΒΡΕΓΜΕΝΑ ξυλα,
αποδεικνυοντας τη δυναμη του Γιαχβε;

Φιλε μου,
αν ΔΕΝ ηταν βρεγμενα,
Δεν θα γινονταν το θαυμα !!!

Τον τροπο αποκαλυψε ο καθηγητης του Α.Π.Θ. , Δρ Σ....,
απο τον οποιο τον πληροφορηθηκε ο Καλοπουλος (με ενοχλησε που δεν αναφερε ποτε ποιος του το διδαξε),
ο οποιος αργοτερα εκανε επιδειξη του "θαυματος" της αυταναφλεξης,
το "θαυμα" του "αγιου" φωτος !!!

Σε πληροφορω οτι,
πολυ συντομα θα παραδεχθει και η εκκλησια το τεχνασμα που μετερχεται...

Ειναι ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟ το κολπο φιλε μου, ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟ,
αλλα ακομα υπαρχουν ευκολοπιστοι,
θυματα κοροϊδιας... ... ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2004, 15:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
quote:
εκανε να πεσει φωτια απο τον ουρανο και να αναψουν μονα τους τα ξυλα του θυσιαστηριου και μαλλιστα τα ΒΡΕΓΜΕΝΑ ξυλα,

Μια ανάλυση επι του θέματος προσφέρει και ο Ιρλανδός συγγραφεας Spike Milligan στο βιβλίο του Puckoon. (Δυστυχώς δεν νομίζω να έχει μεταφραστεί στα Ελληνικα)

Σκηνη: Ο παπάς της ενορίας βγάζει λόγο να αναζωοπυρώσει την πίστη του ποίμνιου.

ΠΑΠΑΣ: Διατάσω πυρ να κατέλθει απο τον Ουρανόν!

(...τίποτα...)

ΠΑΠΑΣ: Διατάσω ΠΥΡ να κατέλθει απο τον Ουρανόν!

(...πάλι τίποτα...)

ΠΑΠΑΣ: ΔΙΑΤΑΣΩ ΠΥΡ ΝΑ ΚΑΤΕΛΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟΝ!

ΔΙΑΚΟΣ(ανεβασμένος στην οροφή): Μια στιγμή, Πάτερ, η γάτα κατούρησε τα σπίρτα!

Κ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2004, 18:02:40  Εμφάνιση Προφίλ

Kynikos: .....ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!!


Με "άλλα" λόγια: έχουμε έναν Θεό (..πατέρα) που θανάτωσε τον θεό-εαυτό του (..υιό) ώστε να............ΕΞΕΥΜΕΝΙΣΕΙ ΤΟΝ ΘΕΟ!

Δηλαδή.........................ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ!!!!!!!

Αυτό είναι και συνολικά το κατασκεύασμα της Γιαχβεδοχριστολογίας.

Προς ΑΠΟΔΕΙΞΗ (....λέτε να χρειαζόταν ποτέ ένας "ΘΕΟΣ" αποδείξεις απο φανταζί σχεδιασμούς θρησκόληπτων ρασοφόρων???) του ότι.....ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο "ΘΕΟΣ", ανάβει και απο καμιά φωτιά....όποτε και όταν προκύψει Πέσαχ, ώστε να............αποδεικνύει αυτό που θα έπρεπε ΟΛΗ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ να γνωρίζει: ότι ΑΥΤΟΣ είναι ο "Θεός"!

"Αποδείξεις" και άλλου είδους ΜΑΓΓΑΝΕΙΕΣ και ΘΕΟΥΡΓΙΚΑ ΚΟΛΠΑ, έχουνε ανάγκη όσοι αδυνατούν μετα απο κάτι αιώνες να αποδείξουνε τον "Θεό" που ευαγγελίζονται.

Και αυτοί είναι οι ΑΥΤΟΚΛΗΤΟΙ εκπρόσωποι επι της γης, γνωστοί και ως ΠΑΠΑΔΑΡΙΟ, ΑΓΙΟΙ, ΠΑΤΕΡΕΣ και δέν συμμαζεύεται.

Το ΠΛΗΘΟΣ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ μαρτυρεί και την ΣΤΥΓΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ: την απουσία ενός αληθινού Θεού.

Τουλάχιστον όπως οι κάθε λογής θρησκόληπτοι τον έχουνε φανταστεί...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΘΝΗΤΟΣ
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2004, 18:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΘΝΗΤΟΣ
ΕΠΕΙΔΗ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΕΙΣ Η ΕΚΛΗΣΣΙΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ 35 % ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΣΟΔΟ ΤΗΣ ΣΤΗ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΑΛΑΓΗ ΦΠΑ ΟΠΩΣ ΛΕΤΕ ΜΕΡΙΚΟΙ (ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΑΥΤΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΝΑΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΛΗΣΙΑ ΣΑΝ ΝΠΔΔ) Ο ΚΑΘΕ ΝΑΟΣ ΔΙΝΕΙ ΤΟ 35 % ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΑΝΑ 3ΜΗΝΟ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΜΙΚΡΟΣ.... ΟΤΑΝ Ο ΤΡΙΤΣΗΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΦΤΟ ΕΙΧΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΠΛΩΜΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

ΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΠΡΙΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΘΝΗΤΟΣ
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2004, 18:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΘΝΗΤΟΣ
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ Η ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 7-8 % ΕΠΙΣΗΣ ΑΝΑ ΤΡΙΜΗΝΟ + 2 % Η ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΗ. ΤΑ ΗΞΕΡΕΣ ΑΥΤΑ ΦΙΛΕ PETE?


ΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΠΡΙΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2004, 23:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura

Αν ο Τριαδικός θεός σας,κάνει τις φωτιές "άγιες", και δεν βοηθά τους
τόσους ανθρώπους που πεθαίνουν από την πείνα,αρρώστειες και πολέμους τότε να τον χαίρεστε...
Αν ο Τριαδικός σας θεός υπάρχει,απορώ πως κατασκεύασε την εκκλησία...

ADMIN
Θα σε παρακαλούσα να κλείσεις αυτό το γελοίο θέμα με τις άγιες φωτιές...
Υποτιμά τη νοημοσύνη μας...
Ας σταματήσουν μερικοί να πιστεύουν σε μάγισσες και μαύρες γάτες...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ Ο ΘΕΟΣ.ΕΙΜΑΙ 3 ΣΕ 1, ΝΑ ΠΙΝΕΤΕ ΚΡΑΣΙ
ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΓΙΕΣ ΦΩΤΙΕΣ.
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΛΗΜΑ ΜΟΥ

Και μην μου πειτε οτι δεν σέβομαι κάποιον...
Με σεβάστηκε εμένα κανένας και με "βάφτισε"?

Γεια σας και ευχαριστώ που ανοίξετε ένα τέτοιο θέμα...
Πεθύμησα να συνομιλήσω με "Ορθό"δοξους...

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2004, 23:08:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura


Ποτέ δεν περιφρόνησα έναν αληθινό θεό...
Το θεό των ανθρώπων περιφρόνησα.

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2004, 23:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia
quote:



Γεια σας και ευχαριστώ που ανοίξετε ένα τέτοιο θέμα...
Πεθύμησα να συνομιλήσω με "Ορθό"δοξους...

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"


ΤΟ ΤΡΑΒΑΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΛΕ ΜΟΥ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΡΑΙΜΕΣ

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΕΠΩ ΝΑ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2004, 23:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura
"Το ΠΛΗΘΟΣ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ μαρτυρεί και την ΣΤΥΓΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ: την απουσία ενός αληθινού Θεού."

Ναι δεν υπάρχει κάποιος άυλος θεός...
Αλλά υπάρχουν κάποιοι που μας κατασκεύασαν σε εργαστήρια(=Κήπος της Εδέμ...)

Άπειροι πολιτισμοί που κατασκευάζουν άπειρους πολιτισμούς
σε ένα άπειρο σύμπαν (ελπίζω να μη μου πεις Το σύμπαν δεν είναι άπειρο)...
Διάβασε τη βίβλο καλύτερα και βγάλε τα μέρη που μιλάνε για εκκλησίες ...

Ο "Θεός" - κατακρίβειαν ELOHIM - της βίβλου
1.Μιλά
2.Μαλώνει με "αγγέλους"
3.Ακούει
4.Δοκιμάζει
5.Κάνει έρωτα (Πρωπατορικό αμάρτημα,Ηρακλής γιος θεού)
6.Έχει γιο
7.Ρίχνει μάννα από τον "ουρανό"
8.Προφητεύει(επιστημονικές ανακαλύψεις...Αποκάλυψη του -***πρωτόγονου***-Ιωάννη)
9.Έχει εκλεκτούς λαούς...
...
Αυτό το πράγμα είναι άυλο?
Εγώ δεν είμαι πάντως...

Αναζήτα το "θεό",κατάλαβέ τον και μετά πες και ότι τον αγαπάς...

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2004, 23:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura
Και κάτι άλλο τώρα που πήρα πυθμό...

Μήπως ο Χριστός είπε στους πιστούς του να ρίξουν το άγαλμα της Αθηνάς από την Ακρόπολη?
Μήπως οι αρχαίες ελληνικές ιδιοφυίες ήταν βλάκες που λάτρευαν την Αθηνά?
Μήπως ήταν μόνο μύθοι?

Όχι ΚΑΙ ΈΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΈΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ

π.χ Η Αργοναυτική εκστρατεία νομίζεις είναι μύθος?
ΟΧΙ
Στην Κρήτη δεν είχαν χρυσό και πήγαν στην σημερινή Γεωργία να πάρουν
Το "χρυσόμαλλο δέρας" (ποιητική ονομασία)ήταν ο τρόπος που
ξεχώριζαν το χρυσό από την πέτρα...
Το ύφασμα που ακόμα χρησιμοποιούν στη Γεωργία για το χρυσό...

Μην γλύφετε το θεό
Καταλάβαιτέ τον και μετά αγαπήστε τον...
Άλλωστε μας δημιούργησε "Κατεικόνα και καθομοίωση"

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 00:28:28  Εμφάνιση Προφίλ
Izaura,

Λες:
«Αυτό το πράγμα είναι άυλο?
Εγώ δεν είμαι πάντως...
Αναζήτα το "θεό",κατάλαβέ τον και μετά πες και ότι τον αγαπάς...»


Η ψυχολογική ανάγκη υποστασιοποίησης ανθρώπινων ιδιοτήτων σε ένα «ανώτερο όν», με δείκτη την τελειότητα, το απόλυτο, δημιούργησε και τους κάθε λογής «Θεούς».

Ο πόθος αθανασίας του ανθρώπου και η μη παραδοχή του μηδενισμού του με τον θάνατο, επίσης δημιούργησε, αλλά και θα δημιουργεί, «Θεούς».
Η επιθυμία να ενωθεί με μια αθάνατη ύπαρξη του γέννησε την πίστη (νάρκωση της λογικής σκέψης..) στην υποτιθέμενη αθάνατη ψυχή του και στον αθάνατο «Θεό» που την έπλασε από την αθάνατη ουσία του.

Δηλαδή...........

Η συμμετοχή του ανθρώπου (φαντασιακά) στη Θεία ουσία (?) τον κάνει και…..αθάνατο!

Είναι μια ΑΕΝΑΗ πάλη του μυαλού του που τροφοδοτείται από ιερατεία, «άγιες γραφές» και κάθε λογής μεταπράτες της μηδαμινότητας του. Απλά και ξεκάθαρα!

Ο «Θεός» είναι μια μεγεθυσμένη ηχώ της ανθρώπινης φωνής για δικαιοσύνη, που δύναται να «ακουστεί» μέσω του μεγαφώνου της ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ…..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 00:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura
"ΤΟ ΤΡΑΒΑΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΛΕ ΜΟΥ"

Ναι τo τραβάει, γιατί αν ήξερες αγαπητή μου τι ξέρω εγώ...

Θα έπαιρνες τον ΠΑΠΑ απο το ένα αυτί και τον Αρχιεπίσκοπο από το άλλο και θα τους έλεγες?

Ρε παιδιά ξέρετε πόσους επιστήμονες κάψατε ζωντανούς?
Ξέρετε πόσα εκατομμύρια άνθρωποι πέθαναν από "ευλογημένους"
πολέμους λόγω των μονοθειστικών θρησκειών?
Ξέρετε πόσοι άνθρωποι πεθαίνουν από την πείνα και εσείς φοράτε χρυσά στέμματα?
Και μετά να έχω και τους πιστούς τους, να μου λένε ότι η φωτιά είναι άγια...
Πάλι καλά που δεν γεννήθηκα 400 χρόνια πριν...Θα με έκαιγαν ζωντανό αν τους έλεγα ότι η γη δεν είναι επίπεδη...


"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 00:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura
"Ο πόθος αθανασίας του ανθρώπου και η μη παραδοχή του μηδενισμού του με τον θάνατο, επίσης δημιούργησε, αλλά και θα δημιουργεί, «Θεούς». "

Καλή θεωρία.
Και εγώ έτσι πίστευα.
Αν πεθάνω,αφού είμαι νεκρός,τι με ενδιαφέρει, αν υπάρχει τι υπάρχει...

Αλλά τώρα με την βοήθεια της τεχνολογίας είναι φανερότατο ότι υπάρχει.

Scwabe,Υπάρχει αθανασία.

Με την ανάπτυξη του κλωνισμού θα μπορούμε να δημιουργούμαστε, όχι μόνο εξωτερικά θα είμαστε οι ίδιοι,αλλά και εγκεφαλικά.
Δηλαδή ο πραγματικός μας εαυτός θα ξαναδημιουργείται.

Τώρα δεν σου λέω βλακείες της φαντασίας μου.
Μόλις σου είπα το "μυστικό" της αιωνιότητας.
Δεν περιμένω να με πιστέψεις...Κανένας δεν με πιστεύει έτσι και αλλιώς.
:)


"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 00:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura
Συμφωνείς όμως ότι η τεχνολογία βοηθά στην ανάπτυξη του επιπέδου ζωής μας?

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 02:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

αν δεν με αφησουν να το δω απο κοντα, πως μπορω να εκφερω γνωμη?


εχω την εντυπωση πως μονο συγκεκριμενοι κληρικοι εισερχονται στο χωρο αφης του φωτος.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 07:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΑΓΑΠΗΤΕ IZAURA,ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΙΣΑΙ ΡΑΕΛΙΑΝΟΣ ?

ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ,ΕΑΝ ΟΙ ΡΑΕΛΙΑΝΟΙ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΣΤΟ ΣΤΥΛ ΤΟΥ ΠΑΠΑ Η ΤΩΝ ΒΥΖΑΝΤΙΝΩΝ,ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΑΞΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟΥΣ? (ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ-ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΜΕΣΑΙΩΝΑ )

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

v1hyper
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 09:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους v1hyper
Φιλε μου καλέ, εγω ήθελα να περάσω ένα μύνημα και αυτό έκανα.
Τωρα μου λες για τον Κοπερφιλντ, μετα θα μου πεις για κάτι άλλο, θα σου πω, αφου δεν προκειτε να πιστέψεις.... τί να σου κάνει και το Θαύμα (που είναι αληθινότατο και παμπάλαιο).

Για τον Κοπερφιλντ όλοι ξέρουμε οτι μπορεί να έχει δυνάμεις και να κάνει όλα αυτά τα μυστήρια κόλπα, που είναι επίσεις αυθεντικά.

Να σου κάνω εγώ ενα ερώτημα.... αν ο Κόπερφιλντ έχει τόση δύναμη, που είναι και θνητός, τότε για φαντάσου.... Πόση δύναμη είχε ο Χριστός? Ο Αναστάντας? Αυτός δεν πέταγε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 09:46:38  Εμφάνιση Προφίλ
Izaura,

Ο Κόσμος και η ζωή θα υπάρχουν για πάντα. Εσαεί ανανεούμενος και ανελισσόμενος προς την ατέρμονη τελειότητα.

"ΗΛΙΟΣ ΝΕΟΣ ΕΦ'ΗΜΕΡΗ ΕΣΤΙ", μας βροντοφωνεί ο γίγαντας της σκέψης Σοφός Ηράκλειτος.

Αθανασία φίλτατε Izaura σημαίνει ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ. Η αθανασία είναι το αρνητικό (όχι θάνατος). Την λέξη αυτή την εμπορεύονται όλοι οι θανατολάγνοι μεταφυσικιστές (!) που μιλάνε για αθανασία...............μετά θάνατον!

Αλλά, ΠΩΣ είναι δυνατόν να υπάρχει ζωή μετά θάνατον?? ΠΟΙΟΣ "δίνει" τη μεταθανάτια ζωή??

Παιχνίδια της φαντασίας που έγιναν θεμέλια της μεταφυσικής: η ανθρωποποίηση του Θεού και η θεοποίηση του ανθρώπου φίλτατε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 10:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete
Φίλε Θνητέ

επέτρεψέ μου να στο αποδείξω απλά ότι η εκκλησία ΔΕΝ πληρώνει:

- αποδοχή δωρεάς από ‘πιστούς’ δεν φορολογείται
- δεν θεωρεί καμιάς μορφής φορολογικά βιβλία
- δεν πληρώνει ειδικό φόρο κατανάλωσης στον εκτελωνισμός αυτοκινήτων
- δεν εκδίδει ποτέ επίσημο ισολογισμό (εσόδων, εξόδων) που να πηγαίνει στην εφορία. Είδες ποτέ δημοσιευμένο ισολογισμό? Άρα με βάση ποια έσοδα και κέρδη πληρώνει φόρους όπως μας λες? Εκτός αν εννοείς ότι η εκκλησία φοροδιαφεύγει αφού δηλώνει ότι θέλει. ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΑΥΤΟ?

Να μην μπερδεύουμε το ΦΠΑ με τους φόρους.

Φίλε μου v1hyper,

δεν έχω τίποτα να αποδείξω η να δεχτώ. Υπάρχουν πολλά πράγματα που όντως η σύγχρονη επιστήμη δεν μπορεί να αιτιολογήσει ακόμη. Στην συγκεκριμένη περίπτωση που ανάβει αυτό το φως έχει εξηγηθεί. Δεν πρόκειται περί θαύματος αλλά περί οφθαλμαπάτης.

Δυστυχώς, οι διάφοροι ‘πατέρες’ κάνουν πολλά και διάφορα για να κάνουν τον πολύ κόσμο να πιστέψει. Σε ρώτησα κάτι απλό. Αφού συνέχεια πίνουν ‘άγιο αίμα’ ως κοινωνία γιατί θέλουν φάρμακα? Είναι μια απλή ερώτηση. Μπορείς να την απαντήσεις?
Θεωρώ απλά ότι όποιος αποδέχεται και πιστεύει ότι πρόκειται περί αγίας κοινωνίας, θα έπρεπε να θεραπεύεται και μόνο που την μεταλαμβάνει. Συμβαίνει αυτό? ΟΧΙ.
Γιατί?
Πρόσφατα πήγα σε μοναστήρι στην Εύβοια. Ο μοναχός που θεωρείται και άγιος (έχει αποθάνει) πήγε κατ’ επανάληψη στο χειρουργικό τραπέζι. Ισχυριζόταν ότι έβλεπε και τους αγίους που τον προστάτευαν στον δρόμο προς το χειρουργείο. Και όμως, ΔΕΝ τον θεράπευαν. Περίμεναν να το κάνουν οι γιατροί. Γιατί?

Επιτέλους, πρέπει να δούμε τα πράγματα στην ρεαλιστική τους βάση. Δεν αρέσει, αλλά αυτή είναι η αλήθεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 10:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete
Φίλε Θνητέ

επέτρεψέ μου να στο αποδείξω απλά ότι η εκκλησία ΔΕΝ πληρώνει:

- αποδοχή δωρεάς από ‘πιστούς’ δεν φορολογείται
- δεν θεωρεί καμιάς μορφής φορολογικά βιβλία
- δεν πληρώνει ειδικό φόρο κατανάλωσης στον εκτελωνισμός αυτοκινήτων
- δεν εκδίδει ποτέ επίσημο ισολογισμό (εσόδων, εξόδων) που να πηγαίνει στην εφορία. Είδες ποτέ δημοσιευμένο ισολογισμό? Άρα με βάση ποια έσοδα και κέρδη πληρώνει φόρους όπως μας λες? Εκτός αν εννοείς ότι η εκκλησία φοροδιαφεύγει αφού δηλώνει ότι θέλει. ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΑΥΤΟ?

Να μην μπερδεύουμε το ΦΠΑ με τους φόρους.

Φίλε μου v1hyper,

δεν έχω τίποτα να αποδείξω η να δεχτώ. Υπάρχουν πολλά πράγματα που όντως η σύγχρονη επιστήμη δεν μπορεί να αιτιολογήσει ακόμη. Στην συγκεκριμένη περίπτωση που ανάβει αυτό το φως έχει εξηγηθεί. Δεν πρόκειται περί θαύματος αλλά περί οφθαλμαπάτης.

Δυστυχώς, οι διάφοροι ‘πατέρες’ κάνουν πολλά και διάφορα για να κάνουν τον πολύ κόσμο να πιστέψει. Σε ρώτησα κάτι απλό. Αφού συνέχεια πίνουν ‘άγιο αίμα’ ως κοινωνία γιατί θέλουν φάρμακα? Είναι μια απλή ερώτηση. Μπορείς να την απαντήσεις?
Θεωρώ απλά ότι όποιος αποδέχεται και πιστεύει ότι πρόκειται περί αγίας κοινωνίας, θα έπρεπε να θεραπεύεται και μόνο που την μεταλαμβάνει. Συμβαίνει αυτό? ΟΧΙ.
Γιατί?
Πρόσφατα πήγα σε μοναστήρι στην Εύβοια. Ο μοναχός που θεωρείται και άγιος (έχει αποθάνει) πήγε κατ’ επανάληψη στο χειρουργικό τραπέζι. Ισχυριζόταν ότι έβλεπε και τους αγίους που τον προστάτευαν στον δρόμο προς το χειρουργείο. Και όμως, ΔΕΝ τον θεράπευαν. Περίμεναν να το κάνουν οι γιατροί. Γιατί?

Επιτέλους, πρέπει να δούμε τα πράγματα στην ρεαλιστική τους βάση. Δεν αρέσει, αλλά αυτή είναι η αλήθεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΘΝΗΤΟΣ
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 11:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΘΝΗΤΟΣ
ΦΙΛΕ ΡΕΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΩ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΙΕΡΟΥ ΝΑΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΟΙ ΔΩΡΕΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΩΡΗΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΑΙ ΤΟΝ ΔΩΡΟΛΗΠΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ( Ο ΙΕΡΟΣ ΝΑΟΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ) ΠΛΗΡΩΝΕΙ 35% ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ. ΕΠΕΝΑΛΑΜΒΑΝΩ Ο ΙΕΡΟΣ ΝΑΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΕΚΛΗΣΙΑ ΣΑΝ ΝΠΔΔ. ΚΑΘΕ ΙΕΡΟΣ ΝΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΕΓΡΑΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΔΟΥ ΚΑΙ ΤΗΡΕΙ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙ ΘΕΩΡΗΜΕΝΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΟΠΗ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ. ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΟΠΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝΑΡΜΟΔΙΑ ΔΟΥ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ( ΟΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΝΕΤΕ ΜΙΑ ΣΤΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ). ΑΝ Ο ΙΕΡΟΣ ΝΑΟΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΕΤΤ. ΔΕΝ ΑΠΑΛΑΣΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΠΑ ΣΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΤΟΥ. ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΕΠΙΣΙΜΟΣ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΤΙΘΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΔΟΥ. ΔΕΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΙΕΡΟΣ ΝΑΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Α.Ε. ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΘΥΜΑ ΝΑ ΣΟΥ ΛΥΣΩ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ. ΤΕΛΙΚΑ Η ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ

ΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΠΡΙΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΘΝΗΤΟΣ
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 11:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΘΝΗΤΟΣ
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΙΕΡΟΙ ΝΑΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ( ΠΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΞΟΔΟ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΟΛΙΟ). ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΝΑΟΥΣ ΕΔΩ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Η ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

ΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΠΡΙΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΘΝΗΤΟΣ
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 11:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΘΝΗΤΟΣ
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΙΟ ΦΩΣ ΟΣΟΙ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ . ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕ ΣΠΕΙΘΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΚΡΗ

ΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΠΡΙΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 11:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ Η ΠΙΣΤΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ..ΑΡΚΕΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΘΝΗΤΟΣ
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 11:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΘΝΗΤΟΣ
ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΦΤΑΝΟΥΝ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΟΓΟΣ . ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΟΝΤΕΡΝΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΕΣ - ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ (ΙΕΧΩΒΑΔΕΣ-ΡΑΕΛΙΑΝΟΙ-ΣΑΙΕΝΤΟΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ) ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΥΠΕΡ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ... ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ?


ΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΠΡΙΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 11:30:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος
Αν ήταν έτσι όπως τα λες ΘΝΗΤΕ, η εκκλησία δεν θα είχε καμιά ένσταση να ψηφιστεί ο νόμος για τη φορολογία της περιουσίας και του εισοδήματος της.
Αφού φορολογούνται που φορολογούνται γιατί διαμαρτύρονται κάθε φορά που προτείνεται τέτοια νομοθεσία;
Και γιατί αυτά τα λογιστικά βιβλία δεν είναι προσιτά για διερεύνηση από τον όποιοδήποτε πιστό; Δεν είμαστε όλοι μέλη της εκκλησίας; Δεν είμαστε όλοι βαπτισμένοι ορθόδοξοι χριστιανοί; Τι είπες; Δεν πιστεύω; Γιατί οι παπάδες πιστεύουνε; Άσε τί λένε. Πιστεύουνε;

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΘΝΗΤΟΣ
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 11:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΘΝΗΤΟΣ
ΜΑ ΗΔΗ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ. ΟΙ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΥΠΗΡΞΑΝ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΠΕΔΩΣΑΝ . ΣΗΜΕΡΑ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΑΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ. ΤΩΡΑ ΤΟ Ν ΑΤΑ ΔΕΙ Ο ΚΘΕΝΑΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟ. ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΖΗΤΗΣΕΣ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΤΑ ΕΔΕΙΞΑΝ. ΑΝ ΠΑΩ ΕΓΩ ΚΑΠΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΩ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΟΥΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥΣ ΘΑ ΜΟΥ ΤΑ ΔΕΙΞΟΥΝ?

ΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΠΡΙΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 11:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig
quote:

Σε ρώτησα κάτι απλό. Αφού συνέχεια πίνουν ‘άγιο αίμα’ ως κοινωνία γιατί θέλουν φάρμακα? Είναι μια απλή ερώτηση. Μπορείς να την απαντήσεις?
Θεωρώ απλά ότι όποιος αποδέχεται και πιστεύει ότι πρόκειται περί αγίας κοινωνίας, θα έπρεπε να θεραπεύεται και μόνο που την μεταλαμβάνει. Συμβαίνει αυτό? ΟΧΙ.
Γιατί?

Θα σου πω εγώ γιατί φίλε μου. Προσπάθησε όμως να μην είσαι μόνιμα ένα πνεύμα αντιλογίας αλλά - ακόμα και εάν δεν ασπάζεσαι αυτά που κάποιος άλλος πιστεύει - να μπορείς να κατανοείς και αυτό του το "λάθος". Δικό του είναι και λέει την άποψή του. Δεν σε επιρεάζει στο να αλλάξεις το όποιο πιστεύω σου, απλά σου εξηγεί γιατί πιστεύει ό,τι πιστεύει.

Λοιπόν όσο γι' αυτό που ρωτάς (που διστυχώς υποψιάζομαι ότι δεν έχει πνεύμα ερώτησης καλοπροαίρετης) είναι απλό.

Αν φίλε μου εσύ σαν αντιχρισριανός - ή όπως αλλιώς θές βάλτο - έβλεπες να κάνει θαύματα η Αγία Κοινωνία αυτόματα θα ασπαζόσουν τον χριστιανισμό! Αυτό λέγετε ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ! Ο Θεός ΔΕΝ το θέλει κάτι τέτοιο...(όστις θέλει οπίσο μου ελθείν...)

Αλλά μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση βρε παιδιά. Πόσο εύκολο είναι να πιστέψει κανείς ότι οι Έλληνες ανακάλυψαν τον κόσμο, ότι δεν είναι μύθος το ταξίδι του Οδυσσέα ή ακόμα χειρότερα για την καταγωγή μας από τον Σείριο ή τα της κούφιας γής και το κούφιο κεφάλη μας που αδυνατεί να ερμηνεύσει το θαύμα του Αγίου Φωτός είναι πρόθυμο να ανακαλύψει φως που ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ προκειμένου να κλείσει τα μάτια στο Θεό!

Μπράβο μας! (Έλληνες ανυχτά μυαλά...αλοίμονο!)

quote:

Πρόσφατα πήγα σε μοναστήρι στην Εύβοια. Ο μοναχός που θεωρείται και άγιος (έχει αποθάνει) πήγε κατ’ επανάληψη στο χειρουργικό τραπέζι. Ισχυριζόταν ότι έβλεπε και τους αγίους που τον προστάτευαν στον δρόμο προς το χειρουργείο. Και όμως, ΔΕΝ τον θεράπευαν. Περίμεναν να το κάνουν οι γιατροί. Γιατί?


Ποιός σου είπε ότι ο εν λόγω μοναχός επιθυμούσε να γίνει καλά; Σκέφτηκες μήπως το έκανε για τους ανθρώπους που τον περιστοίχιζαν και όχι για τον εαυτό του;
Ξέρεις τι λένε για την αρρώστια αυτοί οι μοναχοί; "Ο Θεός ΟΙΚΟΝΟΜΙΣΕ αρρώστια για 'μένα!" Έτσι λένε! Γιατί σαν οικονομία Θεού την βλέπουν! Γιατί δεν μπορούν να δουν το κακό μέσα στην αρρώστια παρά μόνον όταν η αρρώστια ΔΕΝ είναι δική τους. Εκεί τους βλέπεις πολλάκις να προσεύχοντε για τους άλλους ενώ ΜΙΑ προσευχή γι' αυτούς δεν κάνουν!

Για τους άλλους φίλε μου! Αυτούς που αγαπούν πιότερο από τον εαυτό τους! Για 'σενα που σήμερα τους κρίνεις μέσα από τα στενά σου μάτια!

Εύχομαι ποτέ να μην χρειαστείς την προσευχή τους όπως εύχομαι για μία μόνη στιγμή να μπορέσεις να νοιώσεις την αγάπη τους...

καλή μέρα να έχεις!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΘΝΗΤΟΣ
Νέο Μέλος


47 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 12:05:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΘΝΗΤΟΣ
ΓΕΝΙΚΑ Η ΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΜΟΝΑΧΩΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΙΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟΥ ΜΕΣΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ. ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ΟΝΤΩΣ ΩΣ ΔΩΡΟ ΘΕΟΥ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΕΡΙΕΡΓΟ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΙΟΡΙΤΕΣ ΜΟΝΑΧΟΙ ΦΗΜΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥΣ( ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΧΟΡΤΟΦΑΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΤΟΥΣ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟΥΣ), ΔΕΝ ΠΙΝΟΥΝ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΚΑΡΚΙΝΟΥ. ΓΙ'ΑΥΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΛΟΓΙΑ....

ΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΠΡΙΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2028809
Maintained by Digital Alchemy