ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΗΜΕΡΑ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
sofia
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2006, 14:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ .
ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΕΛΛΗΝ ???
ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΝΥΣΗΧΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΗΝΟΤΗΤΑ. ΤΙΣ ΔΙΑΙΣΘΗΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΝΙΩΘΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑΓΟΜΑΙ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΘΑΡΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΥΣΗΧΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΥ ΠΑΩ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΩ . ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΙΠΑΚΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ . ΕΠΙΣΗΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΣΠΑΖΕΤΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΕΚΦΡΑΖΕΙ . ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΗΝΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ .


ΨΑΞΑΤΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΥΡΩ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ????

ΧΑΙΡΕ!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2006, 19:50:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ .
ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΕΛΛΗΝ ???
ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΝΥΣΗΧΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΗΝΟΤΗΤΑ. ΤΙΣ ΔΙΑΙΣΘΗΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΝΙΩΘΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑΓΟΜΑΙ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΘΑΡΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΥΣΗΧΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΥ ΠΑΩ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΩ . ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΙΠΑΚΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ . ΕΠΙΣΗΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΣΠΑΖΕΤΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΕΚΦΡΑΖΕΙ . ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΗΝΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ .


ΨΑΞΑΤΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΥΡΩ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ????

ΧΑΙΡΕ!!



el.elyon:
ΓΙΑ ΣΟΥ ΣΟΦΙΑ.

ΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ Π.Χ. ΑΡΒΑΝΙΤΙΚΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ; ΠΟΣΟ ΚΑΘΑΡΟ; ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ 'ΚΑΘΑΡΗ΄ΕΛΛΗΝΙΔΑ;
ΚΑΘΑΡΟΣ, ΜΗΠΩΣ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΣ;

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2006, 19:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καθαρός Ελληνας είναι αυτός που πλένεται συχνά με σαπούνι, σαμπουάν και αφρόλουτρο.
Το ίδιο ισχύει και για τους καθαρούς Αλβανούς,τους καθαρούς Τούρκους, τους καθαρούς Βραζιλιάνους, τους καθαρούς κατοίκους της Δομινικανικής Δημοκρατίας κ.ο.κ.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2006, 21:01:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Agnostic
Καθαρός Ελληνας είναι αυτός που πλένεται συχνά με σαπούνι, σαμπουάν και αφρόλουτρο.
Το ίδιο ισχύει και για τους καθαρούς Αλβανούς,τους καθαρούς Τούρκους, τους καθαρούς Βραζιλιάνους, τους καθαρούς κατοίκους της Δομινικανικής Δημοκρατίας κ.ο.κ.


Σωστός!!!

Καλά ρε συ Σοφία και πώς κατάφερες και έβγαλες συμπέρασμα ότι κατάγεσαι από

quote:
ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΘΑΡΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ
;;;;

quote:
ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΙΠΑΚΙ

Ε ναι, δίκιο έχεις. Μόνο εδώ βρίσκεις τόσο βαρεμένους. Άντε και στην Τουρκία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2006, 21:15:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Agnostic
Καθαρός Ελληνας είναι αυτός που πλένεται συχνά με σαπούνι, σαμπουάν και αφρόλουτρο.
Το ίδιο ισχύει και για τους καθαρούς Αλβανούς,τους καθαρούς Τούρκους, τους καθαρούς Βραζιλιάνους, τους καθαρούς κατοίκους της Δομινικανικής Δημοκρατίας κ.ο.κ.

Αρα, σύμφωνα με τη θέση σου δεν υπάρχουν καθαροί Μεξικάνοι.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 14:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
Αρα, σύμφωνα με τη θέση σου δεν υπάρχουν καθαροί Μεξικάνοι.

Και καθαροί Έλληνες, βεβαίως. Έχεις μπει πρωί σε ελληνικό λεωφορείο; Ούτε τα δόντια τους δεν πλένουν το πρωί οι βρωμιαρέοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2007, 11:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και καθαροί Έλληνες, βεβαίως. Έχεις μπει πρωί σε ελληνικό λεωφορείο; Ούτε τα δόντια τους δεν πλένουν το πρωί οι βρωμιαρέοι.


Χαχαχα,ποιά δόντια τους καλέ;εδώ ξεχνάνε και το υποτυπώδες Rexona..Άντρες-γυναίκες..Ειδικά κάτι θειάδες από την επαρχία...πφφφ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 10:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορώ να δώσω άμεση μονολεκτική απάντηση στο ερώτημα "Ποιός είναι Ελληνας σήμερα" αλλά μπορώ να παραθέσω ένα μοναδικό συμβάν που συνάντησα πριν μερικές μέρες σε ένα νοσοκομείο της Νέας Υόρκης που ίσως είναι ενδεικτικό.

Είχα πάει για εξέταση στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο του Elmhurst για να εξεταστώ από χειρούργο σχετικά με ένα πρόβλημα που είχα σε ένα λεμφαδένα. Ο χειρούργος Κορεάτης, διευθυντής της χειρουργικής μονάδας και καθηγητής της Ιατρικής Σχολής του παγκόσμια γνωστού αντικαρκινικού κέντρου Mount Sinai. Τα αγγλικά του απαίσια με κορεατική προφορά (άν δεν το ακούσει κανείς δεν έχει ιδέα για τι πράγμα μιλάω). Ευτυχώς μου μίλησε με ιατρική ορολογία (στα ελληνικά δηλαδή) και κατάλαβα τι είχα.

Πριν την εξέταση με ρώτησε πού δουλεύω και όταν του είπα ότι εργάζομαι στην ελληνική πρεσβεία και ότι είμαι Ελληνας και δάσκαλος, γύρισε, με κοίταξε πονηρά και μου λέει σε άπταιστα ελληνικά: "Τι τηνικάδε αφίξαι ω Κρίτων;" Αποσβολώθηκα!

- Για εξέταση, του απαντάω στα αγγλικά. (Πώς διάολο να το πεις αυτό στα αρχαία;)
- Γνωρίζεις τον όρκο του Ιπποκράτη στα αρχαία; με ρωτάει
- Ξέρω τι λέει αλλά δεν τον ξέρω απ'έξω, του λέω.
- Εγώ τον ξέρω, μου λέει. Και ξεκινάει "Όμνημι Απόλλωνα Ιητρόν..."
και γυρίζει και μου λέει.

- Ξέρεις ότι στη σύγχρονη ογκολογία ακολουθούμε αυτό ακριβώς που είπε ο Ιπποκράτης 2500 χρόνια πριν;
- Δηλαδή;
- Πως ότι δεν θεραπεύεται με φάρμακα, χρειάζεται μαχαίρι (εγχείριση) και ό,τι δεν θεραπεύεται με το μαχαίρι χρειάζεται φωτιά (ακτινοβολία). Ο,τι δεν θεραπεύεται με τη φωτιά θεωρείται ανίατο. (Σημ. Πρόκειται για αυτό που αναγράφεται στους αφορισμούς του Ιπποκράτη "Οκόσα φάρμακα ουκ ιήται, σίδηρος ιήται· όσα σίδηρος ουκ ιήται, πυρ ιήται· όσα δε πυρ ουκ ιήται, ταύτα χρη νομίζειν ανίατα»").

Το όνομα του γιατρού: Kim Unsup, θεράπων ιατρός μου.

Δεν ξέρω αν είναι Ελληνας, πάντως εγώ εκεί τον κατέταξα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 14:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΓ:Ειπε και κατι για θεο μετα την φωτια,αλλα αυτο δεν το γραφουμε!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 15:27:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο αφορισμός αυτός είναι ο τελευταίος (87) στο τμήμα VII και τελειώνει ακριβώς εκεί: "ταύτα χρη νομίζειν ανίατα" όπου τελειώνει και το βιβλίο.

Ούτε για θεούς είπε, ούτε για παναγίες ούτε για τον Χριστόδουλο.

Αν έχεις διαφορετική πληροφόρηση, μπορείς να μας την παραθέσεις...

Και φυσικά, αν υποψιαστώ πως διαβάζεις Ιπποκράτη και μάλιστα από το πρωτότυπο, θα φάω τις κοτσίδες μου

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 10:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και φυσικά, αν υποψιαστώ πως διαβάζεις Ιπποκράτη και μάλιστα από το πρωτότυπο, θα φάω τις κοτσίδες μου

Μμμμ... δάσκαλος με κοτσίδες...Ενδιαφέρον!

Μα.... οι αρχαίοι ημέτεροι ημών πρόγονοι δεν είχαν κοτσίδες...
Αρα macedon ΔΕΝ είσαι γνήσιος Ελληνας!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 10:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 10:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα.... οι αρχαίοι ημέτεροι ημών πρόγονοι δεν είχαν κοτσίδες...
Αρα macedon ΔΕΝ είσαι γνήσιος Ελληνας!

μην ξεχνας οτι ειναι στην αμερικη αρα εχει υοθετησει καποια στοιχεια απο τους ιθαγενεις

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 12:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι αυτό σωστό

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2007, 09:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αρα macedon ΔΕΝ είσαι γνήσιος Ελληνας!
quote:

Tι γελάς macedon? Δεν είναι καθόλου αστείο να μην είσαι Ελληνας!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΓΛΑΡΟΠΟΥΛΙ
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2007, 18:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΓΛΑΡΟΠΟΥΛΙ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπερα σας.

Πριν πω την αποψη μου σχετικα με το ποιος πιστευω οτι ειναι Ελληνας θα ηθελα να ζητησω συγνωμη απο ολα τα ατομα που θα δανειστω τα οσα ειπαν και θα τα βαλω στην δικη μου απαντηση κανοντας ετσι ενα <κολαζ> για πρωτη φορα, αλλα οι δικες τους αποψεις με βρισκουν απολυτα συμφωνη και δεν υπαρχει κατι παραπανω να πω εγω.

Αρχιζοντας λοιπον λεω οτι Ελληνας σημαινει και ειναι τα εξης :

- Ειναι η Ιστορια ,η παραδοση ,η ,μεγαλοψυχια και ο διαφορετικος τροπος σκεψης και αντιληψης των καταστασεων,ειναι η διαφορετικη θεωρια που εχουν για την ζωη και τους γυρω τους και σε καμια περιπτωση δεν θα τους συγκρινα με τον καθε Ινδο,Ιαπωνα,Αμερικανο και Εσκιμωο.

- Ειναι πολλα τα γνωρισματα του Ελληνα αλλα το βασικο ειναι στην ψυχοσυνθεση του.
Ηξεραν ιστορια μηπως η ειχαν Ελληνικη παιδεια οι Ελληνες επι 400 χρονια σκλαβιας? Σιγουρα οχι.
Μηπως αυτο τους εκανε λιγοτερο Ελληνες? Οπωσδηποτε οχι.

- Ο Ελληνας είναι μια ιδεολογία, τρόπος ζωής και σκέψης, τρόπος αντίδρασης, δημιουργίας και ύπαρξης.


- Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΥΜΝΟΣ ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΠΛΟ ΛΟΓΟ......."ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!"ΕΝΑ ΙΔΕΩΔΕΣ!...................ΤΟ ΥΨΙΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΑΓΑΘΟ......ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΙΔΕΩΝ,ΛΟΓΟΥ,ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΙΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ............"Ο ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΣΤΟΝ ΟΜΗΡΟ ΔΕΝ ΦΟΒΑΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ "ΘΕΟΥΣ"ΠΛΗΓΩΝΕΙ ΤΗΝ ΘΕΑ ΑΦΡΟΔΙΤΗ......ΠΟΥ ΣΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟΛΩΝΑ........................ΟΤΑΝ ΟΛΗ Η ΕΥΡΩΠΗ ΒΟΥΛΙΑΖΕ ΣΤΟ ΝΑΖΙΣΤΙΚΟ ΣΚΟΤΑΔΙ,ΜΙΑ ΧΟΥΦΤΑ ΕΛΛΗΝΕΣ(ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ ΑΠΟΣΜΑΣΜΑ ΠΙΝΔΟΥ)ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ,ΚΑΙ ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΑΗΤΗΤΟ ΤΟΥ ΑΞΟΝΑ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΝΑΠΤΕΡΩΣΕ ΤΟ ΗΘΙΚΟ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΛΑΩΝ,ΚΑΙ ΕΔΕΙΞΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.................(ΕΚΑΝΕ ΤΟΝ ΤΣΩΡΤΣΙΛ,ΝΑ ΑΝΑΦΩΝΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ ΒΟΥΛΗ:"ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΛΕΓΑΜΕ ΠΩΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ,ΤΩΡΑ ΘΑ ΛΕΜΕ ΠΩΣ ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ...........)ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΣΤΑ ΣΥΛΑΡΙΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΤΗΣ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑΣ,ΒΡΟΝΤΟΦΩΝΑΞΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΜΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ,ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΕΝΩΣ ΛΑΟΥ.ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΤΕ ΕΝΑΣ ΙΡΛΑΝΔΟΣ (ΠΡΩΗΝ ΜΑΧΗΤΗΣ ΤΟΥ IRA)ΓΝΩΣΤΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ, ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ........,"ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΠΑΝΩ ΣΑΥΤΟ ΤΟ ΒΡΑΧΟ ΑΠΟ ΘΑΛΑΣΣΑ,ΠΟΛΛΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΣΑΣ ΞΕΚΟΛΗΣΟΥΝ.....ΜΑ ΕΣΕΙΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΤΑΙ ΟΡΘΙΟΙ ΣΤΑ ΚΥΜΜΑΤΑ,ΔΕΙΧΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ,ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ...................."ΕΙΣΤΕ ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ..............ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ...

Έλληνας είναι:
-Ο γουστάρω να είμαι καλοπερασάκιας
-Ο δανείζομαι για να περάσω καλά
-Ο γιατί να παράγω αυτοκίνητα ενώ παράγουν άλλοι
-Ο γιατί να δουλέψω αφού δουλεύουν άλλοι
-Ο δεν περιμένω στο φανάρι 1 ώρα να ανάψει πράσινο για να περάσω(γιατί αυτό δεν λειτουργεί)
-Ο εγώ που βρίζω και μισώ τον διπλανό μου άλλα μπροστά σε κάποια κοινή απειλή θα πολεμήσουμε με σαν μια ψυχή- σαν ένα σώμα

- Ελληνας λοιπόν είναι αυτός που όταν αντικρύζει τον εαυτό του στον καθρέπτη, βλέπει τον Κολοκοτρώνη, τον Μεγαλέξανδρο ή τουλάχιστον τον Ωνάση…Κι όμως στην πραγματικότητα είναι ο Καραγκιόζης που ονειρεύεται τον εαυτο του σα Μεγαλέξανδρο.

Ο Καραγκιόζης με τα πολλά επαγγέλματα, τα πολλά πρόσωπα, τη μόνιμη πείνα και τη τέχνη της ηθοποιϊας…

Αγνοεί την πραγματικότητα, ζει 2 φορές πάνω από τα οικονομικά του μέσα, υπόσχεται τα τριπλά απ’όσα μπορεί να κάνει, γνωρίζει τα τετραπλάσια απ’όσα έμαθε, αισθάνεται και συναισθάνεται τα πενταπλάσια απ’όσα νιώθει στη πραγματικότητα και αυτό γιατί η υπερβολή δεν είναι μόνο εθνικό μας ελάττωμα αλλά τρόπος ζωής…Είναι η συντεταγμένη του εθνικού μας χαρακτήρα, η βασική αιτία της δυστυχίας μας αλλά και η μεγάλη μας δόξα. Γιατί στο συναίσθημα η υπερβολή λέγεται «φιλότιμο» , στη συμπεριφορά η υπερβολή λέγεται «λεβεντιά»


· Ελληνας είναι και ο ξεριζωμένος Πόντιος

· Ελληνας είναι και ο μετανάστης που μεγαλούργησε σε 4 ηπείρους

· Ελληνας είναι και ο σημερινός κάτοικος που απέκτησε τα σύνορα του πριν από λίγες δεκαετίες

· Ελληνας είναι και ο σημερινός απόγονος αυτών που 400 χρόνια ήταν σκλαβωμένοι ( κανείς δεν υπολογίζει την σκλαβιά της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας και το Βυζάντιο )

· Ελληνας είναι και ο σημερινός που προσπαθεί σαν ελεύθερος επαγγελματίας να επενδύσει και να παράγει μοχθώντας καθημερινά

· Ελληνας είναι και ο σημερινός που μιλάει άλλες δύο γλώσσες εύκολα τη στιγμή που στην Ευρώπη μιλάνε με δυσκολία δεύτερη γλώσσα

· Ελληνας είναι και ο σημερινός που μετά από τόσα χρόνια σκλαβιάς και κατατρεγμού βρίσκει ΞΑΝΑ το δρόμο των αρχαίων προγόνων του και ΜΑΘΑΙΝΕΙ σιγά σιγά αποβάλλοντας τα απομεινάρια .


- Έλληνας είναι σήμερα αυτός που όλα τα σωστά γίνονται στη αυλή του και όλα τα στραβά στην αυλή του γείτονα του.
- Έλληνας είναι σήμερα αυτός που γεμίζει την Αθήνα με σκουπίδια αλλά η χωματερή πρέπει να είναι στην γειτονιά κάποιου άλλου.
- Έλληνας είναι σήμερα αυτός που για να εξεταστεί από τον γιατρό περιμένει στην ουρά με τις ώρες και στο τέλος του ζητάνε και φακελάκι.
- Έλληνας είναι σήμερα αυτός που μια ζωή πληρώνει το ασφαλιστικό του ταμείο και στο τέλος παίρνει σύνταξη πείνας .
- Έλληνας είναι σήμερα αυτός που έκαψε και το τελευταίο δάσος στη Αττική.
- Έλληνας είναι σήμερα αυτός που καπνίζει με πάθος εκεί που απαγορεύεται και κυρίως μέσα στα νοσοκομεία.
- Έλληνας είναι σήμερα αυτός που πιστεύει ότι για τις επιτυχίες του μοναδικό υπεύθυνος είναι ο ίδιος , ενώ για τις αποτυχίες του πάντα φταίνε οι άλλοι.
- Έλληνας είναι σήμερα αυτός που πιστεύει ότι για όλα φταίει η κυβέρνηση.
- Έλληνας είναι σήμερα αυτός που πιστεύει ότι για όλα φταίει η αντιπολίτευση
- Έλληνας είναι σήμερα αυτός που διαδηλώνει κατά της παγκοσμιοποίησης ,υπέρ της δημοκρατίας, υπέρ των δικαιωμάτων της γυναίκας και το βράδυ στο σπίτι του δέρνει τη γυναίκα του.
- Έλληνας είναι σήμερα αυτός που περνά με κόκκινο και μετά μουντζώνει τον πεζό που θα διαμαρτυρηθεί.
- Έλληνας είναι σήμερα αυτός που πιστεύει με όλο του το είναι ότι δεν είναι ρατσιστής, ο άλλος πάντα φταίει που είναι μαύρος, Αλβανός κτλ.

Αυτα ειναι για εμενα ο ορισμος του ποιος ειναι Ελληνας .
Ενα κολαζ με τις απαντησεις σας θετικες και αρνητικες οι οποιες σκιαγραφουν τον σημερινο Ελληνα.
Τον Ελληνα που μπορει να ειναι καλοπερασακιας και περα βρεχει αλλα ταυτοχρονα ειναι αυτος που δεν θα το βαλει κατω σε μια δυσκολια και θα το παλεψει.
Τον Ελληνα που μπορει να τον θεωρουν οι ξενοι γραφικη φιγουρα αλλα ειναι αυτος που θα υπερασπιστει την οικογενεια του και την πατριδα του αμα του την προσβαλλουν.

Μια συγνωμη ξανα σε ολα τα μελη που δανειστηκα τα λογια τους φτιαχνοντας την δικη μου απαντηση αλλα ολα αυτα για μενα ειναι ο ορισμος,λεω ξανα, του Ελληνα της σημερινης εποχης + μια συγνωμη σε οσους ειδαν οτι απο τα κειμενα τους εχω αλλαξει τον ορο ΝεοΕλληνας με το απλο Ελληνας αλλα το ΝεοΕλληνας μου κανει συνειρμο και μου φερνει στο μυαλο το Νεοτουρκος...το οποιο ειναι τελειως διαφορετικο.

Καλη σας εβδομαδα

Edited by - Το ξωτικό on 23/11/2003 13:11:31


ΓΛΑΡΟΠΟΥΛΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2007, 10:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλληνας σήμερα είναι αυτός που καίγεται το διπλανό χωριό και κάθεται και πίνει φραπόγαλα στο καφενείο.Έλληνας σήμερα είναι αυτός που κάνει κάτι για αυτή την φωτιά παρά μόνο όταν αγγίξει τα όρια της αυλής του.Έλληνας σήμερα είναι αυτός που όταν έχει περάσει ήδη η φωτιά από το χωριό του,την επομένη κάθεται πάλι και πίνει φραπόγαλο,εφόσον το δικό του σπίτι δεν κάηκε.Έλληνας σήμερα είναι αυτός που θυμάται το περιβάλλον και το δάσος μόνο όταν καίγεται ή κάθε Καθαρά Δευτέρα,και όταν φεύγει αφήνει πίσω του σκουπιδαριό.Έλληνας είναι αυτός που πετάει το αποτσίγαρο μέσα στο δάσος.Έλληνας είναι αυτός που σε καταστάσεις ανάγκης κοιτάζει να βγάλει κι άλλα λεφτά από την καταστροφή.Έλληνας είναι αυτός που παθαίνει πανικό και τρέχει αλλόφρων αντί να ανασυνταχτεί και να βοηθήσει όπως μπορεί.Έλληνας είναι αυτός που ψάχνει πάντα για αποδιοπομπαίους τράγους.Έλληνας είναι αυτός που δεν κοιτάζεται ποτέ στον καθρέφτη ώστε να μουτζώσει και με τα δυό του χέρια το είδωλό του...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2007, 11:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έλληνας σήμερα είναι αυτός που καίγεται το διπλανό χωριό και κάθεται και πίνει φραπόγαλα στο καφενείο.Έλληνας σήμερα είναι αυτός που κάνει κάτι για αυτή την φωτιά παρά μόνο όταν αγγίξει τα όρια της αυλής του.Έλληνας σήμερα είναι αυτός που όταν έχει περάσει ήδη η φωτιά από το χωριό του,την επομένη κάθεται πάλι και πίνει φραπόγαλο,εφόσον το δικό του σπίτι δεν κάηκε.Έλληνας σήμερα είναι αυτός που θυμάται το περιβάλλον και το δάσος μόνο όταν καίγεται ή κάθε Καθαρά Δευτέρα,και όταν φεύγει αφήνει πίσω του σκουπιδαριό.Έλληνας είναι αυτός που πετάει το αποτσίγαρο μέσα στο δάσος.Έλληνας είναι αυτός που σε καταστάσεις ανάγκης κοιτάζει να βγάλει κι άλλα λεφτά από την καταστροφή.Έλληνας είναι αυτός που παθαίνει πανικό και τρέχει αλλόφρων αντί να ανασυνταχτεί και να βοηθήσει όπως μπορεί.Έλληνας είναι αυτός που ψάχνει πάντα για αποδιοπομπαίους τράγους.Έλληνας είναι αυτός που δεν κοιτάζεται ποτέ στον καθρέφτη ώστε να μουτζώσει και με τα δυό του χέρια το είδωλό του...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη


Μαράκι μου καλημέρα. ( μετά από τόσο καιρό μπορώ να σε ξαναλέω Μαράκι μου )

Αυτό που περιγράφεις είναι η πραγματικότητα απλά εγώ θα έλεγα ότι αυτοί είναι Έλληνες αλλά δεν είναι ο Έλληνας.
Μαράκι μου σκληρή η σημερινή πραγματικότητα γιατί επικρατεί χάος! Κάποιοι θέλουν το χάος για να κάνουν ότι θέλουν και όταν το θέλουν!
Μαράκι μου το χάος θα πρέπει να σταματήσουμε!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2007, 08:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μετά από τόσο καιρό μπορώ να σε ξαναλέω Μαράκι μου
και κακώς σταμάτησες

Η πίκρα που έχουμε αυτές τις μέρες μέσα μας είναι απερίγραπτη ελ.ελυον.Αυτό τον καιρό,δεν ξέρω αν θέλω να λέγομαι Ελληνίδα...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2007, 10:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
μετά από τόσο καιρό μπορώ να σε ξαναλέω Μαράκι μου
και κακώς σταμάτησες

Η πίκρα που έχουμε αυτές τις μέρες μέσα μας είναι απερίγραπτη ελ.ελυον.Αυτό τον καιρό,δεν ξέρω αν θέλω να λέγομαι Ελληνίδα...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη


Μαράκι μου ίσως ποτέ δεν θα μάθουμε ποιοι έκαψαν την Ελλάδα και γιατί………;
Το χειρότερο είναι η ηττοπάθεια και η αδιαφορία που επικρατεί………
Το χειρότερο είναι η πλύση εγκεφάλου υπέρ του χάους που επικρατεί…..

Μαράκι μου είναι προνόμιο να λέγεσαι Ελληνίδα!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2007, 11:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαράκι μου ο λαός λέει πως "ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται".


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2007, 22:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έλληνας σήμερα είναι αυτός που καίγεται το διπλανό χωριό και κάθεται και πίνει φραπόγαλα στο καφενείο.Έλληνας σήμερα είναι αυτός που κάνει κάτι για αυτή την φωτιά παρά μόνο όταν αγγίξει τα όρια της αυλής του.Έλληνας σήμερα είναι αυτός που όταν έχει περάσει ήδη η φωτιά από το χωριό του,την επομένη κάθεται πάλι και πίνει φραπόγαλο,εφόσον το δικό του σπίτι δεν κάηκε.Έλληνας σήμερα είναι αυτός που θυμάται το περιβάλλον και το δάσος μόνο όταν καίγεται ή κάθε Καθαρά Δευτέρα,και όταν φεύγει αφήνει πίσω του σκουπιδαριό.Έλληνας είναι αυτός που πετάει το αποτσίγαρο μέσα στο δάσος.Έλληνας είναι αυτός που σε καταστάσεις ανάγκης κοιτάζει να βγάλει κι άλλα λεφτά από την καταστροφή.Έλληνας είναι αυτός που παθαίνει πανικό και τρέχει αλλόφρων αντί να ανασυνταχτεί και να βοηθήσει όπως μπορεί.Έλληνας είναι αυτός που ψάχνει πάντα για αποδιοπομπαίους τράγους.Έλληνας είναι αυτός που δεν κοιτάζεται ποτέ στον καθρέφτη ώστε να μουτζώσει και με τα δυό του χέρια το είδωλό του...

Eπιπλέον Ελληνας είναι αυτός που ψηφίζει επί δεκαετίες τους ίδιους μα***ς που μονοπωλούν την καταστροφή αυτής της χώρας...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2007, 13:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου , για μένα το να είναι κάποιος Έλληνας , δεν έχει σχέση μόνο με τη φυλετική καταγωγή του , αλλά και από την εν γένει συμπεριφορά του απέναντι στο κοινωνικό σύνολο .
Εχθές συγκεκριμένα συζητώντας με τον μεγάλο μου γιό , πληροφορήθηκα ότι κλεβονται μεγάλες ποσότητες από ορισμένους αετονύχηδες των συνεταιρισμών από τις ζωοτροφές που στέλνονται δωρεάν από διάφορες οργανώσεις στούς πυρόπληκτους κτηνοτρόφους , τις οποίες στη συνέχεια την πουλάνε στους δικαιούχους .
Και για τον λόγο αυτό ψάχνει να βρεί τρόπο να διανείμη ο ίδιος μέσω των κοινοταρχών τα τρία φορτηγά με ζωοτροφές που θέλει να διαθέση .
Και σας ερωτώ , μπορούν αυτοί οι αχρείοι να ονομασθούν Έλληνες ????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2007, 21:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάλλιστα αγαπητέ Sesostris...Αυτοί είναι οι Ελληνες σήμερα,κάτι αχρείοι συμφεροντολόγοι που κοιτάζουν πως θα γεμίσουν τις τσέπες τους με κάθε τρόπο.Και εγώ και εσύ και ο καθένα μας...Ποιος δεν θέλει φουσκωμένη τσέπη???Ακόμη και αν αυτό συνεπάγεται την εξαθλίωση του διπλανού του.Ετσι είναι...Και δεν νομίζω να αλλάξει...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2007, 22:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Impious Varmint
Κάλλιστα αγαπητέ Sesostris...Αυτοί είναι οι Ελληνες σήμερα,κάτι αχρείοι συμφεροντολόγοι που κοιτάζουν πως θα γεμίσουν τις τσέπες τους με κάθε τρόπο.Και εγώ και εσύ και ο καθένα μας...Ποιος δεν θέλει φουσκωμένη τσέπη???Ακόμη και αν αυτό συνεπάγεται την εξαθλίωση του διπλανού του.Ετσι είναι...Και δεν νομίζω να αλλάξει...

Ίσως να άλλαζε κάτι φίλε Impious Varmint , αν εφαρμόζαμε αυστηρά τους νόμους προς όλες τις κατευθύνσεις όπως γίνεται και σε άλλες χώρες , ποιός νοιάζεται όμως τώρα στην Ελλάδα για την εφαρμογή των νόμων.........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2007, 12:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ίσως να άλλαζε κάτι φίλε Impious Varmint , αν εφαρμόζαμε αυστηρά τους νόμους προς όλες τις κατευθύνσεις όπως γίνεται και σε άλλες χώρες , ποιός νοιάζεται όμως τώρα στην Ελλάδα για την εφαρμογή των νόμων.........

Και νομίζεις πως δεν θα βρλισκαμε τρόπους να παρακάμψουμε τους νόμους και να την σκαπουλάρουμε?Είναι στο αίμα μας αγαπητέ...Γονιδιακή ασθένεια...Αγιάτρευτη...Η απατεωνιά.Και είναι κρίμα ρε γαμώτο...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2007, 13:01:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ίσως να άλλαζε κάτι φίλε Impious Varmint , αν εφαρμόζαμε αυστηρά τους νόμους προς όλες τις κατευθύνσεις όπως γίνεται και σε άλλες χώρες , ποιός νοιάζεται όμως τώρα στην Ελλάδα για την εφαρμογή των νόμων.........

Mεγάλη κουβέντα...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 19:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dying Incubus η θέση μου δεν ήταν καθόλου προκλητικη.Αναφέρομαι στους νεοέλληνες της εποχής μας,του 21ου αιώνα.Και φυσικά οι αρχαίοι ημών πρόγονοι ηταν Έλληνες και περισσότερο Έλληνες απο εμάς.Σίγουρα ο Χριστιανισμός επιβλήθηκε εως κάποιο βαθμό και με πολλές επιπτώσεις στον ελληνικό πολιτισμό(καταστροφές αρχαίων ειδωλολατρικών ναών κτλ).Δεν πάβει όμως να είναι η Επίσημη θρησκεία του Ελληνικού κράτους και κατ επέκταση του ελληνικου έθνους.Το Ελληνικό έθνος κρατήθηκε στη ζώη μέσα απο την Εκκλησία.Γι αυτο λεώ οτι ο Έλληνας πρέπει να είναι και Χριστιανός.

ΕΛΛΗΝ


_______________________________________________________
ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΗΝΥΜΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ
ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΔΩ (ΚΛΙΚΑΡΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ).
18/04/2008
_______________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 21:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
καταστροφές αρχαίων ειδωλολατρικών ναών
Πρωτα απ΄ολα θα αρθρωνεις αληθεις προτασεις . Δεν υπηρξαν ειδωλολατρικοι ναοι . Οι προγονοι μας δεν ησαν ποτε ειδωλολατρες οπως αναληθως και επιμονως ισχυριζεστε ολοι οι χριστιανοπληκτοι .

quote:
Το Ελληνικό έθνος κρατήθηκε στη ζώη μέσα απο την Εκκλησία.
Γιατι ; Επειδη το λες εσυ ;

quote:
Γι αυτο λεώ οτι ο Έλληνας πρέπει να είναι και Χριστιανός.
Μεσα σε 4 σειρες μας εδωσες ολη την ελληνικη ιστορια απο την αρχαιοτητα εως σημερα . Εμεις οι υπολοιποι που δηλωνουμε αθεοι και αθρησκοι δεν ειμαστε Ελληνες , "παβουμε" να ειμαστε ;

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 21:52:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με τον φίλο Βυζαντινό, όχι όμως με το
πρόθεμα πρέπει, αλλά είναι χριστιανός και αυτό εδώ
και χιλιάδες πια χρόνια του έχει δωσει μια ταυτότητα
που έχει συμπληρώσει την παιδική προσωπικότητα που είχε
ο αρχαίος πρόγονος μας , όπου παρά τα επιτεύγματα του ,
έκανε παιδαριώδη λάθη... Ο χριστιανισμός θα έλεγα τον
ωρίμασε, καλως ή κακώς...
Πιστεύω ότι Ελληνισμός και χριστιανισμός πάνε πακέτο πια
καιόσοι Κίσινγκερ, ή όποιοι άλλοι εβραίοι κι να προσπαθήσουνε
να το αλλάξουνε με χιλιάδες αιρέσεων και κινημάτων, πολιτικών, παποκρυφιστικοφιλοσοφικών,κλπ, που θα πάρουν ένα ποσοστό του ελληνισμού, ο Έλληνας πάντα μέσα του θα είναι και χριστιανός,
έστω στην ψυχοσύνθεση του, αν γίνεται αντιληπτή η διατύπωση... Είναι κάτι που έχει μείνει από την απελευθέρωση από τους
Τούρκους και μετά...
Ξέρω ότι επ' αυτού θα πέσει μπόλικη συζήτηση, γι' αυτό το
σταματάω εδώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy