ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μάρτυρες του Ιεχωβά Νο. 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2009, 17:57:54  Εμφάνιση Προφίλ
eidos
Τι σημαίνει το Μ.Κ.Χ.; και το Κ.Χ.;

Δεν κατάλαβα τι θες να πεις με το κατεβατό που αντέγραψες;;

Στην ανάλυση του Robben υπάρχει σύγκριση και καταλήγει σε κάποιο συμπέρασμα κάθε φορά που αναφέρει κάτι.

Στο δικό σου κατεβατό;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2009, 18:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το ότι δεν ξερετε κι εσείς οι ίδιοι οι μάρτυρες τι πιστεύετε είναι γνωστό, eidos, αλλά η έννοια χριστιανός, έχει συγκεκιρμένο το τι πιστευει και δέχεται και αυτό δεν το καθορίζουν οι μάρτυρες του Ιεχωβά, που έγιναν εδώ και κάτι αιώνες ,αλλά οι απόστολοι, που πήραν την εντολή απο τον Χριστό, πορευθέντες, διδάξατε πάντα τα έθνη....
Συγεκριμένα άτομα, όχι όποιος θέλει μόνος του..Υπήρξαν απόστολοι,
αλλά επαναλαμβάνω, δεν εξαρτάται απο σας τους ιεχωβάδες, αν είναι έτσι ή όχι..
Εσείς μη αποδεχόμενοι αυτά, βγάζετε τους εαυτούς σας εκτός χριστιανισμού..Πράγμα που το ξέρετε και γι αυτό είστε και δεν είστε
χριστιανοί, ή τους μισείτε, ανάλογα των σκοπών σας...
Πολιτική μου θυμίζετε....
Η Αγία Γραφή,αποτελεί ένα έργο για μας τους χριστιανούς,για σας τους ιεχωβάδες, μια κοπτοραπτική των κειμένων, φτιάχνει αυτό που θέλετε να πιστεύετε..."Όστις προσθέσει ή αφαιρέσει τί..." Γι αυτό και απέχετε απο την ορθή πίστη, γιατί είστε Νικολαίτες...
Κοινώς, εμπορεύεστε τον Χριστό, για τις ιδέες σας και γι αυτό δεν
έχετε το δικαίωμα να καλείστε χριστιανοι..Όπως το λέτε, είστε μάρτυρες του ιεχωβά του εβραίου θεού, τίποτε άλλο...Μια πέμτη φάλαγγα σε κάθε χώρα....Εν δυνάμει προδοτες των λαών..Εσείς κι οι
ινστρούχτορες σας οι αμερικάνοι....
Μην μιλάς, λοιπόν, εσύ για τον Χριστό...Τον πρόδωσες πολλές φορές έως τώρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2009, 21:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
ντόκτορ

αν κανένας άνθρωπος δεν μπορούσε να φτάσει την αλήθεια και να την κατέχει τότε ο Ιησούς δεν θα μας έλεγε: 'και θα γνωρίσετε την αλήθεια, και η αλήθεια θα σας ελευθερώσει' (Ιωάννης 8:19)

ο Αδάμ όσο ήταν τέλειος θα μπορούσε να κατέχει την αλήθεια...
όλοι εμείς οι ατελείς απόγονοι του δεν μπορούμε να φτάσουμε σε αυτό το επίπεδο, μπορούμε όμως να πλησιάσουμε πάρα πολύ κοντά, και σίγουρα στο μέλλον με τη χάρη του Θεού όταν θα είμαστε τέλειοι όπως ήταν στη αρχή ο Αδάμ να μπορέσουμε να φτάσουμε την απόλυτη αλήθεια...

δεν συμφωνώ ότι μεμονωμένα κάποιος μπορεί να διάγει...
ούτε με τρομάζει η ιδέα αυτό που εγώ πιστεύω να το πιστεύουν και άλλοι...

η άποψη μου είναι ότι ο σωστός ο άντρας μοιράζεται την αλήθεια με άλλους ειδικά όταν η αλήθεια περιλαμβάνει και άλλους...

συμφωνώ πως οτιδήποτε δεν το 'κτίζει' ο Δημιουργός μπορεί να γκρεμιστεί με ευκολία, για αυτό και ο Γαμαλιήλ είπε:
Πράξειε 5:38 "Έτσι λοιπόν, κάτω από τις παρούσες συνθήκες, σας λέω: Μην ανακατεύεστε με αυτούς τους ανθρώπους, αλλά αφήστε τους· (επειδή, αν αυτό το σχέδιο ή αυτό το έργο είναι από ανθρώπους, θα ανατραπεί·
39 αλλά αν είναι από τον Θεό, δεν θα μπορέσετε να τους ανατρέψετε·) αλλιώς, μπορεί να βρεθείτε και θεομάχοι.'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2009, 23:16:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
Φιλε eidos.

quote:

οι Μάρτυρες πραγματικά αποκόπτουν αυτούς που αμετανόητα συνεχίζουν να διαπράτουν ανόσιες πράξεις. Αυτό βασίζεται στις Γραφές, με αυτό το τρόπο παραμένουν καθαροί ως Χριστιανοί.

Μπορεις να μου εξηγησεις που ακριβως βασιζεται στις Γραφες? Ο ιδιος ο Ιησους στην παραβολη των ζιζανιων, ειπε ότι ηθελαν να ξεχωρισουν τον σιτο από τα ζιζανια αλλα ο οικοδεσποτης δεν τους αφησε. Τους ειπε ότι αυτό θα γίνονταν στο τελος. Εφοσον ο οικοδεσποτης το λεει (και καταλαβαινεις ποιος είναι), τοτε γιατι η Σκοπια παιρνει έναν ρολο που δεν της αρμοζει? Ειναι ο θεος?

quote:
Βέβαια υπάρχουν και άλλοι που φεύγουν από μόνοι τους, όπως συμβαίνει και με τους ορθόδοξους.
Η διαφορά βρίσκεται στο ότι ενεργοί ορθόδοξοι συμπεριφέρωνται με βρώμικο και ακάθαρτο τρόπο, και δη πολλοί από τους ιερωμένους, στους Μάρτυρες αυτό δεν συμβαίνει.

Δεν θελω να γινω κριτης κανενος. Δεν εχω το δικαιωμα αυτό. Αυτό που εξεταζω είναι το δογμα. Όμως αυτά συμβαινουν και στους Μαρτυρες. Θα μπορουσα να πω πολλα, αλλα δεν πιστευω ότι είναι αυτή η ουσια. Αλλωστε παντα υπηρχαν αναξιοι ανθρωποι σε λαθος θεσεις. Αλλα για ολους αυτους δεν φταιει η πιστη, αλλα οι ιδιοι.


quote:
αυτό λοιπόν το ζήτημα της καθαρότητας και της καθημερινής συμπεριφοράς μην το ανακαινείς... δεν σε συμφέρει. (στις φυλακές δεν θα βρεις κανένα Μάρτυρα (για διαφορά, απάτη, η πράξεις βίας) το αντίθετο θα βρεις εκεί πολλούς ορθόδοξους...)

Όπως σου ειπα και παραπανω, δεν θα κανω τον κριτη. Εχω πολλα να διορθωσω στον ιδιο μου τον εαυτο. Οι ‘’ορθοδοξοι’’ που θα βρεις στην φυλακη δεν είναι ορθοδοξοι πραγματικα εφοσον οι ιδιοι εχουν απορριψει τον Χριστο. Όμως να ξερεις ότι ακομα και εκει, υπαρχουν ανθρωποι που από αγνοια περι θεου βρίσκονται εκει. Δεν φταιει η εκκλησια λοιπον αν καποιοι την αρνηθηκαν (αρνουμενοι και τον Χριστο). Με αυτό δεν θελω να πω ότι οποιος δεν πιστευει στον Χριστο ότι είναι του περιθωριου (για να μην παρεξηγηθω).

quote:
μου ζητάς την άποψη μου για τη Γραφή... η ίδια μας βεβαιώνει ότι είναι το μόνο θεόπνευστο βιβλίο.
ο Ιησούς μιλώντας για το λόγο του Πατέρα του (τη Βίβλο είπε):
Ιωάννης 17:17 'Αγίασέ τους μέσω της αλήθειας· ο λόγος σου είναι αλήθεια.'

Αυτό που λες, το λες αυθαίρετα. Από το εδαφιο που λες, από πού προκύπτει ότι μιλαει για την Βιβλο? Αφου την στιγμη που το ελεγε ο Ιησους, δεν υπηρχε η Καινη διαθηκη. Ακομα και όταν το εγραφε ο Ιωαννης, δεν ειχε ακομα γραφτει η Αποκαλυψη. Πως αυθαίρετα ταυτιζεις ‘’τον λογο’’ με την Βιβλο?
Ουτε ειχε οριστει ο κανονας των βιβλιων της Βιβλου (ολοκληρης της Βιβλου εννοω).


quote:
πέρα από το λόγο του Θεού κανένα άλλο έντυπο δεν είναι θεόπνευστο, ξεκινώντας από τους Αποστολικούς Πατέρες, και φτάνοντας στο σήμερα, κανένα χριστιανικό έντυπο δεν είναι θεόπνευστο... (σε προλαβαίνω ούτε τα έντυπα των Μαρτύρων)

Απο που προκύπτει ότι κανενα άλλο συγγραμμα δεν είναι θεοπνευστο?
Σαφως και είναι η γραφη θεοπνευστη. Αλλα που λεει ότι είναι ΜΟΝΟ η γραφη, και που ΤΑΥΤΙΖΕΙ τον ‘’λογο’’ με την Βιβλο? Σε ποιο σημειο το λεει? Το εδαφιο που παρεθεσες μιλαει για τον λογο. Και συμφωνω. Που λεει όμως (το εδαφιο) ότι ο λογος είναι μονο η Βιβλος?

Η Εταιρια Σκοπια ειχε πει ότι είναι ‘’προφητης’’. Επομενως και τα περιοδικα κινουνται στο πλαισιο της θεοπνευστιας, εφοσον δια αυτων ‘’διακηρύσσεται το θελημα του θεου’’.

"Εν τούτοις ο Ιεχωβά δεν έχει αφήσει τους λαούς τού Χριστιανικού κόσμου, που οδηγούνται από τους κληρικούς, να παραμείνουν χωρίς προειδοποίηση ότι η Κοινωνία τών Εθνών ήταν ένα παραποιημένο υποκατάστατο τής πραγματικής βασιλείας τού Θεού. Είχε ένα "προφήτη" για να τους προειδοποιήση. Αυτός ο "προφήτης" δεν ήταν ένας άνθρωπος, αλλά ένα σώμα ανδρών και γυναικών. Ήταν ο μικρός όμιλος τών ακολούθων τού Χριστού, γνωστοί την εποχή εκείνη ως Διεθνείς Σπουδασταί τής Γραφής. Σήμερα είναι γνωστοί ως Χριστιανοί μάρτυρες τού Ιεχωβά... Φυσικά είναι εύκολο να πη κανείς ότι αυτός ο όμιλος ενεργεί ως ένας "προφήτης" τού Θεού
από το τεύχος τής Σκοπιάς 1 Ιουλίου 1972, σελ. 389, 342, στο άρθρο με τίτλο: "Θέλουσι γνωρίσει ότι εστάθη προφήτης εν μέσω αυτών".

Ισως να μην το ξερεις, αλλα παλαιοτερα διεκδικουσαν θεοπνευστια. Ο ‘’προφητης’’ εχει θεοπνευστια όπως και τα γραπτα του.

quote:
αν θέλεις να σου μιλήσω για τα αποδεκτά, γνήσια βιβλία της Γραφής μπορώ να το κάνω αυτό με συντριπτικές αποδείξεις. έτσι και αλλιώς όμως ένας πραγματικός σπουδαστής και ερευνητής της Βίβλου μπορεί να ξεχωρίσει, το ορθό από το νόθο...

Ναι. Θα ηθελα να μου μιλησεις (αν θες) για τα γνησια αποδεκτα βιβλια.
Ενδιαφερουσες οι πληροφοριες που παραθετεις παρακατω, αλλα δεν απαντανε στο γιατι ‘’δεν δεχεστε 10 βιβλια της Αγιας Γραφης’’ (και περιμενω -αν θες- αγιογραφικη τοποθετηση). Ακομα δεν απαντησες στα αρχικα ερωτηματα μου.

Που λεει η Αγια Γραφη ότι είναι μονο αυτή καταστατικο πιστης? Που λεει ποια είναι τα βιβλια της?
Εάν η Αγια Γραφη ηταν από μονη της καταστατικο πιστης, θα πρεπει να απανταει στα ερωτηματα αυτά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2009, 23:49:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
αν κανένας άνθρωπος δεν μπορούσε να φτάσει την αλήθεια και να την κατέχει τότε ο Ιησούς δεν θα μας έλεγε
Μα δεν είπα αυτό.

quote:
'και θα γνωρίσετε την αλήθεια, και η αλήθεια θα σας ελευθερώσει' (Ιωάννης 8:19)

Ακριβώς! Δεν λέει "θα σας γνωρίσουν την αλήθεια" λέει όταν τη γνωρίσετε.
quote:
ο Αδάμ όσο ήταν τέλειος θα μπορούσε να κατέχει την αλήθεια...
όλοι εμείς οι ατελείς απόγονοι του δεν μπορούμε να φτάσουμε σε αυτό το επίπεδο, μπορούμε όμως να πλησιάσουμε πάρα πολύ κοντά, και σίγουρα στο μέλλον με τη χάρη του Θεού όταν θα είμαστε τέλειοι όπως ήταν στη αρχή ο Αδάμ να μπορέσουμε να φτάσουμε την απόλυτη αλήθεια...

Ναι.
quote:
δεν συμφωνώ ότι μεμονωμένα κάποιος μπορεί να διάγει...
Σε ποια λογική βασίζεται αυτό?
quote:
ούτε με τρομάζει η ιδέα αυτό που εγώ πιστεύω να το πιστεύουν και άλλοι...
Η πίστη υπάρχει εκεί που δεν υπάρχει κατανοηση.

Όταν κάποιος δεν μπορεί να κοιτάξει πίσω απο τις 10 εντολές, όταν κάποιος δεν μπορεί να δει την σκοπιμότητα(με τη καλή έννοια) των ιδεών, των κανόνων, των δογμάτων όταν κάποιος δεν μπορει να δει τις βαθύτερες ΑΙΤΙΕΣ τότε πιστεύει.

Και βέβαια είναι διαφορετικό πράγμα να βάζεις πίστη στον ΘΕΟ και διαφορετικό πράγμα να βάζεις πίστη στο ΔΟΓΜΑ. Επειδή κάποιοι τα συγχέουν αυτά τα δύο.

Πάντως αν μέσα στην πίστη σου βρίσκεις κάποια διάσταση της ελπίδας.. καλά κάνεις.. αλλά δε ξέρω.. αν είναι σωστό να έχιε οάνθρωπος ελπίδα.. είναι και αυτό κατι γηίνο..

quote:
συμφωνώ πως οτιδήποτε δεν το 'κτίζει' ο Δημιουργός μπορεί να γκρεμιστεί με ευκολία, για αυτό και ο Γαμαλιήλ είπε:
Πράξειε 5:38 "Έτσι λοιπόν, κάτω από τις παρούσες συνθήκες, σας λέω: Μην ανακατεύεστε με αυτούς τους ανθρώπους, αλλά αφήστε τους· (επειδή, αν αυτό το σχέδιο ή αυτό το έργο είναι από ανθρώπους, θα ανατραπεί·
39 αλλά αν είναι από τον Θεό, δεν θα μπορέσετε να τους ανατρέψετε·) αλλιώς, μπορεί να βρεθείτε και θεομάχοι.'

Είναι λίγο αργά τώρα και δε πολυδουλεύει το μυαλό μου. Θα μπορούσες να μου πεις ποια θέση υποστηρίζεις με αυτό?

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2009, 23:59:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
eidos:
Η διαφορά βρίσκεται στο ότι ενεργοί ορθόδοξοι συμπεριφέρωνται με βρώμικο και ακάθαρτο τρόπο, και δη πολλοί από τους ιερωμένους, στους Μάρτυρες αυτό δεν συμβαίνει.


Στα Εξαμίλια στο χωριό μου, υπάρχει μία γειτονιά με Ιεχωβάδες.
Μία κολλητή της αδελφής μου είχε έναν 1ο ξάδερφο ο οποίος ήταν Γιαχωβάς (από το χωριό μου), και με τον οποίο έκανε παρέα μερικές φορές και η αδελφή μου.
Ήσαν φτωχοί άνθρωποι και Χριστιανοί στο θρήσκευμα. Έγιναν Ιεχωβάδες με “αντάλλαγμα” την οικονομική βοήθεια η οποία όντως και δόθηκε.
Μετά περίπου από 10 χρόνια οι Γιαχωβάδες στην κορυφή άρχισαν και τους ζήταγαν χρήματα για να βοηθήσουν και άλλους φτωχούς Χριστιανούς να γίνουν Γιαχωβάδες. Μία δύο...στράβωσαν οι συγχωριανοί μου!
Αρνιόντουσαν να τους δώσουν! και οι Γιαχωβάδες άρχισαν την «κατάσχεση» των επίπλων και λοιπού εξοπλισμού!
Μέχρι σκυλιά αναγκάστηκαν να βάλουν οι άνθρωποι για να μην πατάνε καν στην αυλή τους!

Άλλο παράδειγμα (νομίζω στο έχω ξαναγράψει) με έναν φούρνο κάπου στην Κόρινθο, (δεν ξέρω αν τον έχουν ακόμη!), τον είχε η μητέρα δύο παιδιών τα οποία τα ήξερα και τα δύο από το Λύκειο! (ξαδέρφια με τον άλλον τον συγχωριανό μου)....δεν ξέρω για τη μητέρα τους! ή τον πατέρα τους, αλλά οι ίδιοι ήσαν κάτι παραπάνω από αλήτες!


quote:
eidos::
αυτό λοιπόν το ζήτημα της καθαρότητας και της καθημερινής συμπεριφοράς μην το ανακαινείς... δεν σε συμφέρει. (στις φυλακές δεν θα βρεις κανένα Μάρτυρα (για διαφορά, απάτη, η πράξεις βίας) το αντίθετο θα βρεις εκεί πολλούς ορθόδοξους...)

Λογικό είναι αριθμητικά να είναι περισσότεροι, οι στα χαρτιά Χριστιανοί Ορθόδοξοι!, αλλά όπως πολύ σωστά σου ανέλυσε ο Robbeb, οι εγκληματίες αυτοί του κοινού Ποινικού Δικαίου ήδη έχουν αποκηρύξει την πίστη τους!....που ξέρεις εσύ όμως ότι δεν υπάρχουν απατεώνες Γιαχωβάδες?....τους έχετε φακελωμένους?


quote:
eidos:
πέρα από το λόγο του Θεού κανένα άλλο έντυπο δεν είναι θεόπνευστο, ξεκινώντας από τους Αποστολικούς Πατέρες, και φτάνοντας στο σήμερα, κανένα χριστιανικό έντυπο δεν είναι θεόπνευστο...

Θες να πεις ότι ο Θεός κατέβηκε στη γη κι έγραψε το λόγο του?
Το Λόγο του Ιησού τον έγραψαν οι Απόστολοι. Οι πράξεις και ο Λόγος των Αποστόλων ήταν και αυτός Θεόπνευστος!. Οι ίδιοι οι μαθητές του Κυρίου τον ρώτησαν με απορία για το πως θα κατάφερναν να κηρύξουν το Ευαγγέλιό Του σε όλον τον κόσμο και ο Κύριος τους απάντησε ότι ο ίδιος θα φροντίσει γι' αυτό μέσω του Αγίου Πνεύματος.

Οι άγιοι Πατέρες της εκκλησίας την ίδια φώτιση είχαν στους πρώτους αιώνες όταν έπαιρναν σημαντικές για την του Χριστού εκκλησία.
Οι Γιαχωβάδες είσαστε καινούριο φρούτο του 20ου αιώνα.....τι Θεοπνευστία να έχει η Σκοπιά σου?

quote:
eidos:
αν θέλεις να σου μιλήσω για τα αποδεκτά, γνήσια βιβλία της Γραφής μπορώ να το κάνω αυτό με συντριπτικές αποδείξεις. έτσι και αλλιώς όμως ένας πραγματικός σπουδαστής και ερευνητής της Βίβλου μπορεί να ξεχωρίσει, το ορθό από το νόθο...

Να μας πεις γιατί αρνείστε να δώσετε αίμα στον συνάνθρωπο σας που το χρειάζεται!!!!!

- Έχω κι εγώ τις ίδιες απορίες με τον Ψηλό!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2009, 08:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
Προεπισκόπηση
rob.

---------------------------------------------------------------------
λες
Μπορεις να μου εξηγησεις που ακριβως βασιζεται στις Γραφες? Ο ιδιος ο Ιησους στην παραβολη των ζιζανιων, ειπε ότι ηθελαν να ξεχωρισουν τον σιτο από τα ζιζανια αλλα ο οικοδεσποτης δεν τους αφησε. Τους ειπε ότι αυτό θα γίνονταν στο τελος. Εφοσον ο οικοδεσποτης το λεει (και καταλαβαινεις ποιος είναι), τοτε γιατι η Σκοπια παιρνει έναν ρολο που δεν της αρμοζει? Ειναι ο θεος?
-----------------------------------------------------------------------


είμαι σίγουρος ότι ξέρεις τα συγκεκριμένα εδάφια που αναφέρονται στην αποκοπή... αλλά μπορώ να στα υπενθυμίσω:
Ο ίδιος ο Δημιουργός καταδίκασε τον Αδάμ σε θάνατο και έδιωξε τον ίδιο και τη σύζυγό του την Εύα από τον κήπο της Εδέμ. (Γε 3:19, 23, 24)
Ο Κάιν εκτοπίστηκε και έγινε περιπλανώμενος και φυγάς πάνω στη γη. (Γε 4:11, 14, 16)
Οι άγγελοι που αμάρτησαν ρίχτηκαν στον Τάρταρο, μια κατάσταση πυκνού σκοταδιού, όπου φυλάττονται για κρίση. (2Πε 2:4)

Ο απόστολος Παύλος διέταξε την αποβολή ενός αιμομείκτη πόρνου ο οποίος είχε πάρει τη σύζυγο του πατέρα του. (1Κο 5:5, 11, 13) Επίσης, άσκησε την εξουσία που είχε να αποκόπτει κατά του Υμέναιου και του Αλέξανδρου. (1Τι 1:19, 20)
Μερικά από τα αδικήματα που θα μπορούσαν να επισύρουν την αποκοπή από τη Χριστιανική εκκλησία είναι η πορνεία, η μοιχεία, η ομοφυλοφιλία, η απληστία, η αρπαγή, η κλοπή, το ψέμα, η μέθη, η εξύβριση, ο πνευματισμός, ο φόνος, η ειδωλολατρία, η αποστασία και η πρόκληση διαιρέσεων μέσα στην εκκλησία. (1Κο 5:9‐13· 6:9, 10· Τιτ 3:10, 11· Απ 21:8)
ο Παύλος έγραψε: 'Σταματήστε να τον συναναστρέφεστε, για να ντραπεί. Και εντούτοις μην τον θεωρείτε εχθρό, αλλά να τον νουθετείτε ως αδελφό' (2Θε 3:6, 11, 13‐15)
σχετικά με όσους ήταν Χριστιανοί αλλά αργότερα απαρνήθηκαν τη Χριστιανική εκκλησία ή αποβλήθηκαν από αυτήν, ο απόστολος Παύλος παρήγγειλε: 'Να πάψετε να συναναστρέφεστε' με ένα τέτοιο άτομο.
Ο δε απόστολος Ιωάννης έγραψε: 'Να μην τον δέχεστε στα σπίτια σας ούτε να του λέτε χαιρετισμό' (1Κο 5:11· 2Ιω 9, 10)


λες
---------------------------------------------------------------------
Αυτό που λες, το λες αυθαίρετα. Από το εδαφιο που λες, από πού προκύπτει ότι μιλαει για την Βιβλο? Αφου την στιγμη που το ελεγε ο Ιησους, δεν υπηρχε η Καινη διαθηκη. Ακομα και όταν το εγραφε ο Ιωαννης, δεν ειχε ακομα γραφτει η Αποκαλυψη. Πως αυθαίρετα ταυτιζεις ‘’τον λογο’’ με την Βιβλο?
Ουτε ειχε οριστει ο κανονας των βιβλιων της Βιβλου (ολοκληρης της Βιβλου εννοω).
-----------------------------------------------------------------------

ο απόστολος Πέτρος αναφέρει σχετικά με τις Βιβλικές προφητείες: 'Αυτό γνωρίζετε πρώτα: ότι καμιά προφητεία της Γραφής δεν προέρχεται από προσωπική ερμηνεία. Διότι ποτέ δεν φέρθηκε προφητεία από θέλημα ανθρώπου, αλλά άνθρωποι μίλησαν από τον Θεό καθώς κατευθύνονταν από άγιο πνεύμα' (2Πε 1:20, 21)

Ο Δαβίδ είπε: 'Το πνεύμα του Ιεχωβά μίλησε μέσω εμού και ο λόγος του ήταν στη γλώσσα μου' (2Σα 23:2)
Όταν ο Ιησούς παρέθεσε από τον 110ο Ψαλμό, είπε ότι ο Δαβίδ τον είχε γράψει 'μέσω θεϊκής έμπνευσης (ἐν πνεύματι, Κείμενο) (Ματ 22:43)
Η παράλληλη περικοπή στο εδάφιο Μάρκος 12:36 αναφέρει 'μέσω του αγίου πνεύματος'

πέρα από τα κανονικά βιβλία των Εβραϊκών Γραφών, υπήρξαν και άλλα συγγράμματα, όπως επίσημα αρχεία αναφορικά με βασιλιάδες του Ιούδα και του Ισραήλ, τα οποία σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να συντάχθηκαν από ανθρώπους αφοσιωμενους στον Θεό. Τα συμβουλεύτηκαν μάλιστα κατά την έρευνά τους εκείνοι οι συγγραφείς που με θεϊκή έμπνευση κατέγραψαν κάποιο τμήμα των Αγίων Γραφών. Το ίδιο συνέβη και στους αποστολικούς χρόνους. Πέρα από τις επιστολές που περιλαμβάνονται στο Βιβλικό κανόνα, υπήρξαν σίγουρα πολλές άλλες επιστολές που γράφτηκαν από τους αποστόλους και διάφορους πρεσβυτέρους προς τις πολυάριθμες εκκλησίες στο διάβα των ετών. Αν και οι συγγραφείς ήταν άντρες που καθοδηγούνταν από το πνεύμα, ωστόσο ο Θεός δεν έβαλε τη δική του σφραγίδα εγγύησης προσδιορίζοντας οποιαδήποτε πρόσθετα συγγράμματα αυτού του είδους ως μέρος του αλάθητου Λόγου Του.

Στο εδάφιο 1 Τιμόθεο 4:1, ο Παύλος λέει πως «ο εμπνευσμένος λόγος λέει ρητά ότι σε μεταγενέστερες χρονικές περιόδους μερικοί θα πέσουν από την πίστη, δίνοντας προσοχή σε παροδηγητικούς εμπνευσμένους λόγους και διδασκαλίες δαιμόνων»
ο Ιωάννης μας παρότρυνει να 'δοκιμάζουν τις εμπνευσμένες εκφράσεις για να δουν αν προέρχονται από τον Θεό'. (1Ιω 4:1‐3)
Η δηλωση του Ιωάννη ήταν ξεκάθαρη: «Αυτός που αποκτάει τη γνώση του Θεού μάς ακούει· αυτός που δεν προέρχεται από τον Θεό δεν μας ακούει. Με αυτόν τον τρόπο καταλαβαίνουμε την εμπνευσμένη έκφραση της αλήθειας και την εμπνευσμένη έκφραση της πλάνης». (1Ιω 4:6)

η κανονικότητα ενός βιβλίου δεν εξαρτάται, είτε εξ ολοκλήρου είτε εν μέρει, από το αν μια σύνοδος, επιτροπή ή κοινότητα το δέχεται ή το απορρίπτει. Η φωνή τέτοιων μη θεόπνευστων ανθρώπων έχει αξία μόνο ως πιστοποίηση αυτού που έχει ήδη επιτελέσει ο Θεός μέσω των διαπιστευμένων εκπροσώπων του.

Αναγνώριση—όχι όμως θέσπιση—αυτού του Βιβλικού κανόνα τον οποίο είχε εξουσιοδοτήσει το άγιο πνεύμα του Θεού υπήρξε από συνόδους των πρώτων αιώνων (Λαοδίκεια, 367 Κ.Χ.· Χαλκηδόνα, 451 Κ.Χ.), καθώς και από τους λεγόμενους πατέρες της εκκλησίας, οι οποίοι ουσιαστικά συμφωνούσαν στην αποδοχή του θεσπισμένου Ιουδαϊκού κανόνα και στην απόρριψη των Απόκρυφων. Μερικοί από αυτούς είναι ο Ιουστίνος ο Μάρτυρας, Χριστιανός απολογητής (πέθανε περ. 165 Κ.Χ.), ο Μελίτων, «επίσκοπος» των Σάρδεων (2ος αιώνας Κ.Χ.), ο Ωριγένης, Βιβλικός λόγιος (185;‐254; Κ.Χ.), ο Ιλάριος, «επίσκοπος» του Πικταβίου (πέθανε 367; Κ.Χ.), ο Επιφάνιος, «επίσκοπος» της Κωνσταντίας (από το 367 Κ.Χ.), ο Γρηγόριος ο Ναζιανζηνός (330;‐389; Κ.Χ.), ο Ρουφίνος της Ακυληίας, «ο ευρυμαθής Μεταφραστής του Ωριγένη» (345;‐410 Κ.Χ.), ο Ιερώνυμος (340;‐420 Κ.Χ.), Βιβλικός λόγιος της Λατινικής εκκλησίας και συντάκτης της Βουλγάτας. Στον πρόλογό του για τα βιβλία του Σαμουήλ και των Βασιλέων, αφού απαριθμεί τα 22 βιβλία των Εβραϊκών Γραφών, ο Ιερώνυμος λέει: «Οτιδήποτε πέρα από αυτά πρέπει να τοποθετηθεί στα απόκρυφα».
Κατά τα τέλη του δεύτερου αιώνα, δεν υπήρχε αμφιβολία ότι είχε κλείσει ο κανόνας των Χριστιανικών Ελληνικών Γραφών, γι’ αυτό και βλέπουμε διάφορα άτομα όπως τον Ειρηναίο, τον Κλήμεντα τον Αλεξανδρέα και τον Τερτυλλιανό να αναγνωρίζουν ότι τα συγγράμματα που απάρτιζαν τις Χριστιανικές Γραφές διέθεταν το ίδιο κύρος με τις Εβραϊκές Γραφές. Ο Ειρηναίος, επικαλούμενος τις Γραφές, παραθέτει τουλάχιστον 200 φορές από τις επιστολές του Παύλου. Ο Κλήμης λέει ότι θα απαντήσει στους αντιπάλους του από «τις Γραφές οι οποίες πιστεύουμε ότι είναι έγκυρες λόγω τις πανίσχυρης αυθεντίας τους», δηλαδή «από το νόμο, τους προφήτες, και επιπρόσθετα από το ευλογημένο Ευαγγέλιο».—Οι Προ της Συνόδου της Νίκαιας Πατέρες, Τόμ. 2, σ. 409, «Στρωματείς».
Το πραγματικό κριτήριο κανονικότητας, ωστόσο, δεν είναι το πόσες φορές ή από ποιον μη αποστολικό συγγραφέα παρατέθηκε ένα συγκεκριμένο βιβλίο. Τα περιεχόμενα του ίδιου του βιβλίου πρέπει να αποδεικνύουν ότι αποτελεί προϊόν του αγίου πνεύματος. Συνεπώς, δεν μπορεί να περιέχει δεισιδαιμονίες ή δαιμονικές συνήθειες ούτε να προάγει τη λατρεία πλασμάτων. Πρέπει να βρίσκεται σε πλήρη αρμονία και ενότητα με την υπόλοιπη Γραφή. Κάθε βιβλίο πρέπει να συμφωνεί με το θεϊκό «υπόδειγμα των υγιών λόγων» και να είναι σε αρμονία με τις διδασκαλίες και τις δραστηριότητες του Χριστού Ιησού. (2Τι 1:13· 1Κο 4:17) Μέσω του αγίου πνεύματος οι απόστολοι είχαν «διάκριση εμπνευσμένων λόγων» για να κρίνουν αν αυτά τα λόγια ήταν από τον Θεό ή όχι. (1Κο 12:4, 10) Με το θάνατο του Ιωάννη, του τελευταίου αποστόλου, τερματίστηκε αυτή η αξιόπιστη αλυσίδα των θεόπνευστων αντρών, και έτσι με την Αποκάλυψη, το Ευαγγέλιο του Ιωάννη και τις επιστολές του έκλεισε ο Βιβλικός κανόνας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2009, 08:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
rob.

--------------------------------------------------------------------
λες
Η Εταιρια Σκοπια ειχε πει ότι είναι ‘’προφητης’’. Επομενως και τα περιοδικα κινουνται στο πλαισιο της θεοπνευστιας, εφοσον δια αυτων ‘’διακηρύσσεται το θελημα του θεου’’.

Ισως να μην το ξερεις, αλλα παλαιοτερα διεκδικουσαν θεοπνευστια. Ο ‘’προφητης’’ εχει θεοπνευστια όπως και τα γραπτα του.
-----------------------------------------------------------------------


ξερώ πολλά για τους Μάρτυρες... όσα δεν φαντάζεσαι...
όταν ο προφήτης μεταφέρει αυτούσια τα λόγια του Γιαχβέ όπως είναι καταγεγραμένα στη Βίβλο αυτά που λέει είναι θεόπνευστα...
όταν προχωράει σε ερμηνείες μπορεί και να κάνει λάθος...
το οποίο σίγουρα στο κατάλληλο καιρό του Θεού θα διωρθωθεί...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2009, 10:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ο εν λόγω .....κύριος, όμως, φίλε eidos είναι σίγουρα προφήτης,έτσι;....
Αυτό είναι το ανησυχητικό δεδομένο και φασίζων, ως νοοτροπία και αντίληψη, με σας τους ΜτΙ...Προφήτης είναι κάποιος όταν αποδειχθεί, όχι εξ ορισμού και τοποθέτησης.Θα μας τρελάνετε;....
Διασκεδάζει Κύριος τας βουλάς των ανθρώπων, όπως λένε κι οι γραφές....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2009, 12:38:31  Εμφάνιση Προφίλ
Αλήθεια eidos ποια είναι η θέση σου για την "συντέλεια του κόσμου" και την εκπαιδευση σε σχέση με την θέση των Μαρτύρων?

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2009, 14:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
ντόκτορ

το να λέω εγώ συνέχεια τι πιστεύω δεν έχει πολύ νόημα, αν ταυτόχρονα δεν μου λες και συ τι πιστεύεις...
δεν απολογούμε για κανένα, συζήτηση κάνω, και θέλω Γραφικό αντίλογο...
πριν λοιπόν σου πω εγώ οτιδήποτε άλλο, καλό θα ήταν να μου πεις εσύ την άποψη σου ως χριστιανός για όσα συζητάμε, και δη για τον πόλεμο, την αυθεντικότητα της Γραφής, την εκπαίδευση και την συντέλεια του κόσμου, και όλα αυτά με βάση τη Βίβλο... περιμένω!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2009, 14:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
ψηλέ
τα πρωτότυπα στα οποία αναφέρεσαι δεν υπάρχουν πια...
όποιο κείμενο κι αν έχεις στη κατοχή σου, είτε στα αρχαία Ελληνικά, είτε στη δημοτική, είτε στα αγγλικά, είτε στα ρουμάνικα, όλα είναι μεταφράσεις παλαιότερων μεταφράσεων...
αυτό λοιπόν το αρχαίο κείμενο που εσύ χρησιμοποιείς πότε τυπώθηκε; ποιός το μετέφρασε και από ποια γλώσσα; σε ποια προηγούμενη μετάφραση βασίζεται;
άντε να δούμε...

όσον αφορά τα αρχαία Ελληνικά, συμφωνώ ότι είναι μια υπέροχη γλώσσα η οποία ασκεί γοητεία σε πολλούς και σήμερα, όμως στη πραγματικότητα είναι μια νεκρή γλώσσα...
είναι λοιπόν ανόητο, να χρησιμοποιούμε μια νεκρή γλώσσα για να μεταφέρουμε τα λόγια του Θεού, σε ανθρώπους που δεν την καταλαβαίνουν... εκτός αν στη πραγματικότητα αυτό επιδιώκουμε: ο απλός άνθρωπος να μην καταλαβαίνει, ώστε με ευκολία να τον πηγαίνουμε εκεί που εμείς (εσείς δηλαδή)θέλετε...
ως πρόβατο επί σφαγή... (τρανό παράδειγμα ο ευρωπαίος)

Edited by - eidos on 10/10/2009 14:44:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2009, 15:06:34  Εμφάνιση Προφίλ
eidos

quote:

ψηλέ
τα πρωτότυπα στα οποία αναφέρεσαι δεν υπάρχουν πια...
όποιο κείμενο κι αν έχεις στη κατοχή σου, είτε στα αρχαία Ελληνικά, είτε στη δημοτική, είτε στα αγγλικά, είτε στα ρουμάνικα, όλα είναι μεταφράσεις παλαιότερων μεταφράσεων...
Εδώ κάνεις λάθος. Θέλω να πιστεύω από άγνοια.

Αν δεν απατώμαι, και ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος, έχουμε στα χέρια μας το πρωτότυπο κείμενο στην αρχαία ελληνική γλώσσα. Ίσως, αυτό που δεν έχουμε, να είναι οι πρώτοι πάπυροι όπου και πρωτογράφτηκε η Καινή Διαθήκη.

quote:

αυτό λοιπόν το αρχαίο κείμενο που εσύ χρησιμοποιείς πότε τυπώθηκε; ποιός το μετέφρασε και από ποια γλώσσα; σε ποια προηγούμενη μετάφραση βασίζεται;
άντε να δούμε...

Όπως σου είπα και πιο πάνω, δεν έχουμε μετάφραση στα χέρια μας, αλλά το πρωτότυπο κείμενο. Σε παρακαλώ να το προσέξεις αυτό.


quote:

όσον αφορά τα αρχαία Ελληνικά, συμφωνώ ότι είναι μια υπέροχη γλώσσα η οποία ασκεί γοητεία σε πολλούς και σήμερα, όμως στη πραγματικότητα είναι μια νεκρή γλώσσα...

Τι είναι για σένα μια νεκρή γλώσσα;


quote:

είναι λοιπόν ανόητο, να χρησιμοποιούμε μια νεκρή γλώσσα για να μεταφέρουμε τα λόγια του Θεού, σε ανθρώπους που δεν την καταλαβαίνουν... εκτός αν στη πραγματικότητα αυτό επιδιώκουμε: ο απλός άνθρωπος να μην καταλαβαίνει, ώστε με ευκολία να τον πηγαίνουμε εκεί που εμείς (εσείς δηλαδή)θέλετε...
ως πρόβατο επί σφαγή... (τρανό παράδειγμα ο ευρωπαίος)


Δεν είμαι κατά της μετάφρασης. Αντιθέτως. Φτάνει μόνο να βασίζεται πάνω στο πρωτότυπο και όχι πάνω σε άλλες μεταφράσεις και, πόσο μάλλον, όταν χρησιμοποιείς μια ελληνική μετάφραση από μια αγγλική μετάφραση της Κ.Δ.

Όποιος ενδιαφέρεται να μελετήσει τη γραφή (ιδιαίτερα για εμάς τους Έλληνες), το καλύτερο θα ήταν να τη μελετήσει στην πρωτότυπη γλώσσα. Έτσι, κανείς δεν μπορεί να το ξεγελάσει και να τη νοθεύσει, όπως, κατά τη γνώμη μου, έχει κάνει η εταιρεία Σκοπιά.

Επίσης, η γλώσσα στην οποία γράφηκε η Κ.Δ. δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη και με λίγη βοήθεια, ένας Έλληνας μπορεί να την καταλάβει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2009, 15:19:55  Εμφάνιση Προφίλ
Έχεις δίκαιο φίλε Eidos για αυτό και θα σε διαφωτίσω ως προς τα πιστεύω μου.

Πάμε λοιπόν:
1)Πιστεύω οτι σκοπός του ανθρώπου είναι εν ολίγοις η θέωση.
2)Ασπαζομαι τις αξίες του Χριστιανισμου και πιστεύω στον Χριστό ως Υιό θεού αλλά η πίστη μου στην ορθοτητα των ευαγγλείων τελειώνει εκεί που αρχίζει ο ανθρώπινος παράγοντας.
Θεωρώ ως πιο σωστό ευαγγέλιο αυτό του Ιωάννη και θεωρώ οτι πολλά απο όσα λέγονται στα ευαγγέλια είναι κωδικοποιημένα μηνύματα-συμβολισμοί.

3)Δεν ασπάζομαι κανένα δόγμα.
Θεωρώ εν τούτοις το οτι υπάρχουν δόγματα σωστότερα απο άλλα(ως προς τη καθοδήγηση που δίνουν στον πιστό) τα οποία ΜΟΝΟ και αποκλειστικά με την καλή διάθεση και αγαθή προαίρεση του ανθρώπου που τα ασπάζεται μπορούν να οδηγήσουν στην αλήθεια. Τα δόγματα απο μόνα τους είναι άχρηστα.
Δεν πιστεύω οτι υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο δόγμα που να είναι περισσότερο θεόπνευστο απο κάποιο άλλο, αλλά θεωρώ οτι όλα σχεδόν τα δόγματα είναι θεόπνευστα και σωστά σε σχέση όμως με τον βαθμό που έχει παρέμβει σε αυτά ο ανθρωπινος παράγοντας.
4)Πιστεύω εις μίαν απόλυτην συνείδησην της οποίας οι κοντινότερες σε αυτην εκπορευθείς εκφάνσεις αποκαλούνται θεός ή θεοί(δεν έχει σημασία ο πληθυντικός ή ο ενικός). (...)

5)Πιστεύω στη ύπαρξη εσώτερου θεού. Πιστεύω οτι είμαστε συνείδηση απο συνείδηση και μέσα σε συνείδηση. Το κέντρο δηλαδή ενός κύκλου χωρίς περιφέρεια.

6)Θεωρώ οτι ο καθένας μπορεί να φτάσει στη θέωση με προσπάθεια ανεξάρτητα με το αν και το πού ανήκει.

7)Στην συντέλεια του κόσμου μάλλον πιστεύω(όχι όμως όπως θεωρούνε πολλοί οτι θα γίνει) αλλα για μένα είναι το ίδιο είτε πιστέυω είτε όχι σε αυτήν καθώς δεν αφορά τον τρόπο που ζω τη ζωή μου.

Επειδή δεν ξέρω αν σε έχω καλύψει εδώ μπορείς να κάνεις περαιτέρω ρωτήσεις για να ξέρω πού να αναπτυχθώ.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2009, 15:21:10  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός

quote:
Αν δεν απατώμαι, και ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος, έχουμε στα χέρια μας το πρωτότυπο κείμενο στην αρχαία ελληνική γλώσσα.

Δεν έχουμε κανένα πρωτότυπο. Μόνον αντίγραφα, το αρχαιότερο των οποίων είναι του 4ου αιώνα.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2009, 16:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
ντόκτορ
χαίρομαι που πιστεύεις και ασπάζεσαι κάποια πράγματα... βέβαια αν μου έλεγες και το πως κατέληξες σε αυτά τα πιστεύω και τους ασπασμούς, θα βοηθούσες τα μέγιστα στην οικονομία της κουβέντας... ποιος ήταν ο μπούσουλάς σου;
να σου υπενθυμίσω παρεπιπτόντως ότι σε προηγούμενο μήνυμά σου έιχες πει ότι η πίστη ορίζει έλλειψη κατανόησης...

λοιπόν σε πολλά από αυτά που λες συμφωνούμε και συμπορευόμαστε...

1)για να πιστεύεις στη Θέωση και για να επιθυμείς να τη φτάσεις να υποθέσω ότι τη δέχεσαι ως κάτι υπέρτατο, και επομένως δέχεσαι ως κάτι υπέρτατο και Αυτόν που τέλεια την εκφράζει, δηλαδή τον Δημιουργό μας...
θα είχε ενδιαφέρον να μου πεις τι εννοείς με τη λέξη 'θεωση'...
για μένα θέωση σημαίνει να φτάσω στο σημείο να είμαι κατ' εικόνα και ομοίωση του Θεού, δηλαδή να καταφέρω να φτάσω στο σημείο να εκδηλώνω τις ιδιότητες του Θεού, ακριβώς όπως μπορεί να τις εκδηλώνει και Εκείνος, αλλά βεβαίως μην ξεπερνώντας τα ανθρώπινα όρια...

2)τι είναι αυτό που σε οδηγεί να πεις ότι, εδώ παρεμβαίνει ο ανθρώπινος παράγων; το ότι δέχεσαι τον Ιησού ως Γιο του Θεού, δεν μπορεί παρά να το στηρίζεις αποκλειστικά στις αφηγήσεις των ευαγγελίων... είναι σαν να λες δέχομαι λίγο, απορίπτω λίγο, γιατί;
έχεις το δικαίωμα να θεωρείς οτιδήποτε σε σχέση γενικά με τα ευαγγέλια αλλά σε τι στηρίζεις την όποια θεώρηση σου;

3)τα 7 σημεία που απαριθμείς προφανώς αποτελούν το δόγμα σου, η ένα μέρος από αυτό... μόνος σου αποδέχεσαι ότι και το δικό σου δόγμα είναι άχρηστο; αυτό πρέπει να καταλάβω από τα γραφόμενα σου;
και αν κανένα δόγμα δεν οδηγεί στη θέωση, πως θα καταφέρουμε να φτάσουμε σε αυτήν;

Edited by - eidos on 10/10/2009 16:33:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2009, 16:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
ντόκτορ συνεχίζω

4)η συνείδηση στην οποία πιστεύεις είναι κάτι απρόσωπο, αν είναι τελικά κάτι σαν θεός τι ρόλο παίζει στη ζωή μας; θέλει κάτι από εμάς;
είναι το ίδιο με τη θέωση; μπορούμε να φτάσουμε σε αυτήν;

5)ο εσώτερος θεός, πως σε ικανοποιεί τελικά αυτό; και θεός με πολλά όρια... σου φτάνει εσένα ένας εσώτερος θεός που τελικά δεν είναι θεός; μπορείς να θεραπεύσεις τον εαυτό σου για παράδειγμα από κάποια ασθένεια; μπορεί ο εσώτερος θεός σου να σε απαλλάσξει από τον θάνατο;
η προσωπική μου αντίληψη περί εσώτερου θεού, μου λέει ότι αν κάποιος θέλει να αποφύγει την υποχρέωση του απέναντι σε ένα θεο Δημιουργό, και στους κανόνες που αυτός μπορεί να θέτει για τα πλάσματα του, εφευρίσκει ένα εσώτερο θεό, και αυτό τον κάνει να κοιμάται ήσυχος, ανεύθυνος και μακάριος ως προς τα πράγματα που θα έπρεπε να κάνει και τελικά με αυτό το τέχνασμα τα αποφεύγει...
τώρα συνείδηση στη συνείδηση και ταναπαλιν μπερδεμένο μου φαίνεται...

6)η θέωση κατ΄εμέ είναι κάτι συγκεκριμένο και μοναδικό επομένως και ο δρόμος προς αυτήν πρέπει να είναι συγκεκριμένος και μοναδικός... διαφορετικά μπαίνουμε σε μια αέναη φάση αναζήτησης... μας λείπει ο μπούσαλας... ο οδηγός...

7)δεν υπάρχει μάλλον πιστεύω... αν πιστεύεις και θέλεις να επιζήσεις κάνεις κάτι... αν όχι ρισκάρεις, πεθαίνεις, και η επιδίωξή σου περί θέωση μένει για πάντα ουτοπία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2009, 17:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Είναι άλλο πράγμα να έχις διαδοχή και συνεχεια των αποστόλων κι άλλο να το επικαλείσαι eidos..Εσας, ο Ράσελ, εκεί στη Νέα Υόρκη, απο που
πήρε διαδοχή;Απο τους εβραίους του Μπρούκλιν ή τους μασώνους της πειροχής;
Γιατί σίγουρα δική σας και εκ Χριστού, δεν είναι, ούε εξ αποστόλων
πο δεν αναγωρίζετε..Για να το πω απλά, εσείς διαλέξατε κάποια κομμάτια και τα πηρατε σπίτι...Αυτό δεν σας κάνει ούτε νόμιμους, ούτε διαδόχους...
Σφαιτεριστές είστε. οι πιο χειροτεροι, μάλιστα αφού ίστε...ξένοι
προς τη διδασκαλία του Ιησού.Απλά την υποκλέπτεται...
Αυτό που σας ενδιαφέρει, είναι η εξουσία επι γής....Πράγμα που δεν
ενδιέφερε τον Χριστό και τους αποστόλους...
Δικούς σας σκοπούς και των εβραιων εξυπηρετείτε, όχι του Χριστού..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2009, 19:47:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλησπέρα σε όλους

Αγαπητέ eidos

quote:
μου λέει ότι αν κάποιος θέλει να αποφύγει την υποχρέωση του απέναντι σε ένα θεο Δημιουργό, και στους κανόνες που αυτός μπορεί να θέτει για τα πλάσματα του, εφευρίσκει ένα εσώτερο θεό, και αυτό τον κάνει να κοιμάται ήσυχος, ανεύθυνος και μακάριος ως προς τα πράγματα που θα έπρεπε να κάνει και τελικά με αυτό το τέχνασμα τα αποφεύγει...

Ατυχής γενίκευση κατακρίνουσα οποιονδήποτε δεν ανήκει σε κάποιο δόγμα. Η ανευθυνότητα και η μακαριότητα που επικαλείσαι για τους μη πιστεύοντες σε Θεό Δημιουργό αποτελεί απλά μία άστοχη υποκειμενικότητα μέρους των οπαδών αρκετών θρησκειών που βιώνουν τη σχέση με το Ανώτερο Ον ως σχέση Μπαμπούλα-Θεσμοθέτη με Υπόδουλους-Υποτελείς. Επειδή όμως αυτό δεν εκφράζει ούτε την άποψη όλων των πιστευόντων σε Θεό-Δημιουργό, ούτε ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ την πραγματικότητα, άφησε στην ησυχία τους τουλάχιστον τους άθεους και ασχολήσου καλύτερα με τα της πίστης σου αποκλειστικά.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2009, 21:06:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ντόκτορ
χαίρομαι που πιστεύεις και ασπάζεσαι κάποια πράγματα... βέβαια αν μου έλεγες και το πως κατέληξες σε αυτά τα πιστεύω και τους ασπασμούς, θα βοηθούσες τα μέγιστα στην οικονομία της κουβέντας... ποιος ήταν ο μπούσουλάς σου;

Σωστότατη ερώτηση.
Εν αρχή είναι πάντα η προσωπική αναζήτηση και ενδοσκοπηση και κάτι που δεν ήξερα παλιά πώς λέγεται το οποίο ονομάζεται διαλογισμός και το ποποίο το έκανα μάλλον ασυνείδητα αρκετά συχνά.

Πρέπει να ξέρεις βέβαια οτι οι πηγές μου είναι παμπολλες και δε είναι δυνατό να τις αναφέρω όλες, αλλά θα αναφέρω όσες ενδεχομένος θα χρειάζόσου για να σχηματίσεις ίδια άποψη με τη δικιά μου.

Κάποια πρόσωπα που με βοήθησαν να πάρω κατεύθυνση ήταν αυτά:Ευαγγέλιο, Καζαντζάκης, Πάολο Κοέλο(Ενδεικτικά). Φυσικά τώρα γνωρίζω βιβλία που θα με είχαν βοήθήσει πάρα πολύ στην αρχή της πορείας τα όποια δεν μου έτυχαν τότε. Αλλά αυτά που αναφέρω ήταν που μου δώσαν μια κατέυθυνση.

Εν συνεχεία, όταν κατάφερα να βάλω ιντερνετ επηρεαστικα πολύ απο:
Καμπαλισμό, Θελεμιστισμό, Γνωστικισμό, Θεοσοφισμό και γενικότερα απο τον μυστικισμό. Και στα παραπάνω θα βρεις απόψεις ταυτόσημες ή παρόμοιες με τις δικές μου.

quote:
να σου υπενθυμίσω παρεπιπτόντως ότι σε προηγούμενο μήνυμά σου έιχες πει ότι η πίστη ορίζει έλλειψη κατανόησης...

Ναι. Είναι απλό. Πιστεύω οτι εσύ έχεις δλικαιο γιατι δεν μπορώ να αποδείξω το δίκαιο σου. Αν μπορούσα να το αποδείξω δεν θα πίστευα, θα γνωριζα.
quote:
1)για να πιστεύεις στη Θέωση και για να επιθυμείς να τη φτάσεις να υποθέσω ότι τη δέχεσαι ως κάτι υπέρτατο, και επομένως δέχεσαι ως κάτι υπέρτατο και Αυτόν που τέλεια την εκφράζει, δηλαδή τον Δημιουργό μας...

Ναι μπορείς να το πεις και έτσι. Θεωρώ βέβαια οτι ο δημιουργός είναι μέρος μου.
quote:
θα είχε ενδιαφέρον να μου πεις τι εννοείς με τη λέξη 'θεωση'...
για μένα θέωση σημαίνει να φτάσω στο σημείο να είμαι κατ' εικόνα και ομοίωση του Θεού, δηλαδή να καταφέρω να φτάσω στο σημείο να εκδηλώνω τις ιδιότητες του Θεού, ακριβώς όπως μπορεί να τις εκδηλώνει και Εκείνος, αλλά βεβαίως μην ξεπερνώντας τα ανθρώπινα όρια...

Κοίτα, τα ανθρώπινα όρια τα ξεπερνάς αναγκαστικά. Δεν γίνεται να είσαι και θεός και άνθρωπος. Δεν γίνεται να είσαι σάρκα και πνεύμα μαζί, πρέπει να επιλέξεις. Και ο Χριστός ακόμα.. δεν ήρθε για να μείνει!
quote:
2)τι είναι αυτό που σε οδηγεί να πεις ότι, εδώ παρεμβαίνει ο ανθρώπινος παράγων; το ότι δέχεσαι τον Ιησού ως Γιο του Θεού, δεν μπορεί παρά να το στηρίζεις αποκλειστικά στις αφηγήσεις των ευαγγελίων... είναι σαν να λες δέχομαι λίγο, απορίπτω λίγο, γιατί;
έχεις το δικαίωμα να θεωρείς οτιδήποτε σε σχέση γενικά με τα ευαγγέλια αλλά σε τι στηρίζεις την όποια θεώρηση σου;

Δέχομαι αρκετά μεγάλο μέρος. Ναι το οτι ο Χριστός ήταν υιός του θεού το πιστεύω γιατι το επαληθεύουν πολλές πηγές. Απλά όπως έχω πει και άλλοτε το ευαγγέλιο δεν παρουσιαζει απαραίτητα την ιστορική και καθολική αλήθεια του Ιησού σαν άνθρωπο(δεν είναι δηλαδή απαραίτητα μια ιστορική βιογραφία).
Ίσως μάλιστα αυτή-η ιστορική αλήθεια-να αποτελεί και μικρό μέρος μόνο.
Το σίγουρο είνα οτι μια διδασκαλία διαδόθηκε μέσα απο την δύναμη της η οποία πήγαζε απο την δύναμη του Δασκάλου της που την μετέδωσε.

Τη θεώρηση μου τη στηρίζω στο οτι πρόκειται για κείμενα που έχουν και αντιγραφεί πολλάπλώς απο ανθρώπους όχι απαραίτητα αρμόδιους και στο οτι έχουν λογοκριθεί...


quote:
3)τα 7 σημεία που απαριθμείς προφανώς αποτελούν το δόγμα σου, η ένα μέρος από αυτό... μόνος σου αποδέχεσαι ότι και το δικό σου δόγμα είναι άχρηστο; αυτό πρέπει να καταλάβω από τα γραφόμενα σου;
Μα δεν έχω δόγμα. Αν εμφανιστεί κάποια καινούρια πληροφορία που να αναιρεί τις προηγούμενς θέσεις μου πάπαλα το "δόγμα" μου!


quote:
4)η συνείδηση στην οποία πιστεύεις είναι κάτι απρόσωπο, αν είναι τελικά κάτι σαν θεός τι ρόλο παίζει στη ζωή μας; θέλει κάτι από εμάς;
είναι το ίδιο με τη θέωση; μπορούμε να φτάσουμε σε αυτήν;

Μπορεις να πεις οτι είναι κάτι το απρόσωπο ή να πεις οτι είναι όλα τα πρόσωπα. Ο,τι και απ τα δυο να πεις ισχύει. Θεός είναι μερει. Δηλαδή πρόκειται για την καθαρή ενεργή συνείδηση η οποία ουσιαστικά κόβει και δέρνει που λεμε στη δημιουργία γιατί σε αντιθεση με εμάς που έχουμε ας πούμε αποποιηθεί της ελευθερίας μας προσωρινά εκείνες είναι τελείως ελεύθερες. Αλλά πρέπει να ξέρεις οτι η ελευθερη συνείδηση δεν είναι πολομένη, δηλαδή δεν αντιστοιχεί ούτε σε αγαθό θεό ούτε σε καταστροφέα θεό. Γενικά δεν αντιστοιχεί πουθενά. Απλά ΕΙΝΑΙ.

Κάποιος μπορεί να φτάσει στην κατάσταση τηςελεύθερης συνείδησης και απο την ανοδική και απο την καθοδική πορεία(των "τάρταρων").

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2009, 21:49:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
και αν κανένα δόγμα δεν οδηγεί στη θέωση, πως θα καταφέρουμε να φτάσουμε σε αυτήν;

Με προσπάθεια!
Άλλωστε τα δόγματα μόνο κατευθύνσεις και τ΄ροπου μπορούν να δώσουν, αυτό δεν μειώνει τον κόπο που θα καταβάλεις για να φτάσεις στη θέωση αλλα τον χρόνο.
quote:
5)ο εσώτερος θεός, πως σε ικανοποιεί τελικά αυτό; και θεός με πολλά όρια... σου φτάνει εσένα ένας εσώτερος θεός που τελικά δεν είναι θεός; μπορείς να θεραπεύσεις τον εαυτό σου για παράδειγμα από κάποια ασθένεια; μπορεί ο εσώτερος θεός σου να σε απαλλάσξει από τον θάνατο;
η προσωπική μου αντίληψη περί εσώτερου θεού, μου λέει ότι αν κάποιος θέλει να αποφύγει την υποχρέωση του απέναντι σε ένα θεο Δημιουργό, και στους κανόνες που αυτός μπορεί να θέτει για τα πλάσματα του, εφευρίσκει ένα εσώτερο θεό, και αυτό τον κάνει να κοιμάται ήσυχος, ανεύθυνος και μακάριος ως προς τα πράγματα που θα έπρεπε να κάνει και τελικά με αυτό το τέχνασμα τα αποφεύγει...
τώρα συνείδηση στη συνείδηση και ταναπαλιν μπερδεμένο μου φαίνεται...

Ο,τι (βρίσκεται) πάνω το ίδιο (βρίσκεται) και κάτω(Ερμητισμός).

Αυτό που μας μαθαίνει η μαγεία, αυτός που μας λένε οι θεόσοφοι και αυτό που λέει ο μυστικισμός είναι οτι ό,τι υπάρχει μέσα μας υπάρχει και έξω μας και ό,τι υπάρχει πάνω μας υπάρχει και κάτω μας(το ίδιο πράγμα λένε ουσιαστικά).

Ο Εσώτερος θεός έχει άμεση σχέση με τον Θεό τον "γενικότερο"(αν και μια τέτοια διακριση δεν είναι έγκυρη γιατι αυτά ατ δύο δεν είναι ξέχωρα αλλα ταυτόσημα).

Ο Εσώτερος θεός πρόκειται για το ποσο ελευθερης συνείδησης που κατέχει ο άνθρωπος. Το μοναδικό δηλαδή μέρος του ανθρώπου που είναι πραγματικά ελεύθερο και άμορφο αλλά όχι άβουλο. Επειδή έχουμε αυτό έχουμε τάση προς το θεό. Αν δεν το είχαμε δεν θα υπήρχε η τάση αυτή αλλα ούτε θα "ζούσαμε". Θα ήμασταν σαν νεκροί.
Και μόνο επειδή έχουμε αυτον τον εσώτερο θεό μπορούν οι θετικά πολωμένες οντότητες να μας βοηθήσουν. Αν δεν υπήρχε δεν θα μπορούσαν να έρθουν σε επαφή μαζί μας ..

Το πρόβλημα έιναι οτι απο το σύνολο της συνείδησης μας ένα μικρό μέρος της είναι ελεύθερο αλλα το μεγαλύτερο μέρος της κυβερνείται απο κανόνες. Είναι δηλαδή δεσμευμένο. Δεσμευμένο με ιδέες, κόμπλεξ, επιθυμίες και πάθη - όλα αυτά που πρέπει να κατανικήσουμε για αν γίνουμε ελευθεροι, δηλαδή να γίνουμε θεοί.

Όσον αφορά το μπέρδεμα που λες θα σε ξεμπερδέψω πολύ απλά.

Η θεωρηση μου απο πάνω ισχύει αν και μόνο αν τα πάντα εκπορεύονται απο την μονάδα- Το 1.

Αναλυτικότερα.
Ξεκινάμε με το 1. Το ένα είναι ο θεός, το άπειρο και το ατελές.
Εφόσον είναι άπειρο το να πούμε οτι κάτι μπορει να φτιαχτεί "έξω" απο το άπειρο, έξω απο την "περιμετρο" του απείρου είναι άτοπο, γιατί το άπειρο δεν έχει περίμετρο.

Ούτε μπορει να δημιουργηθεί κάτι εντός του απείρου γιατι αυτό όπως δεν έχει περιμετρο έτσι δεν έχει και όγκο ή εμβαδό.
Σαν αποτελεσμα λοιπόν το άπειρο(αυτό που αποκαλώ "Συνείδηση") δημιουργεί την ψευδαίσθηση του Χώρου στον εαυτό του, αυτό που εμείς λέμε διαστάσεις.
Έτσι παρ'ολο που ο κόσμος δεν έχει ούτε αρχή ούτε τέλος, η Συνειδηση δημιουργεί την ψευδαίσθηση οτι υπάρχει το τετελεσμένο, ενώ δεν υπαρχει.
Ο Χώρος όμως δεν μπορει να ιφίσταται με μόνο ένα αντικείμενο. Γιατι τότε αυτο το ένα αντικείμενο θα είναι όλος ο κόσμος. Χρειάζονται δύο, ένας παρατηρητης και ένα παρατηρούμενο.Με την ύπαρξη μόνο του παρατηρητ δεν μπορούμε να χουμε χώρο. Για αυτό το λόγο η συνείδηση "χωριζεται" σε πολλά κομμάτια(στην πραγματικότητα δεν χωρίζεται αλλά παριστάνει στον εαυτό της οτι χωρίζεται).

Το κάθε ένα απο αυτά βλέπει το άλλο και το αντιμετωπίζει ως ξεχωριστό(ενώ δεν είναι). Έτσι σιγά σιγά τα κομμάτια πολλαπλασιάζονται και πολλαπλασιάζονται αλλά όσο περισσότερο διαιρούνται(και αυτό το κάνουν διαστρεβλώνοντας την αλήθεια όπως έκανε και η αρχική συνείδηση.

Διαστρέβλωσε δηλαδη το καθαρό ΕΙΝΑΙ για δημιουργήσει τη ψευδαίσθηση του ΚΑΤΙ(ή του "Είμαι Κάτι")). Όσο αυτη η διαστρεβλωσει αυξάνεται με την διαίρεση και ξαναδιαίρεση των συνειδήσεων η (ψευδ)αίσθηση της ατομικότητας γίνεται τόσο έντονη που η μια συνείδηση αρχίζει να βλάπτει την άλλη.

Ο πλανήτης μας λοιπόν βρίσκεται σε αυτό το κομβικό σημείο όπου η συνείδηση αρχίζει είναι μεν τόσο διαστρεβλωμένη ώστε να μπορεί να θεωρήσει την αδελφή της συνείδηση-ουσιαστικά τον εαυτό της δηλαδή-εχθρό της, αλλά απο την άλλη δεν είναι τόσο διαστρεβλωμένη ώστε να το θεωρεί και φυσιολογικό(βέβαια πριν φτάσει εδώ έχει περάσει απο τα επίπεδα των μέγιστων διαστρεβλώσεων της συνείδησεις-τις "9" κολάσεις του Δάντη. Το οτι βρίσκεται εδώ αποτελεί εξέλιξη-ή καθέλιξη αν προηγουμένως βρισκόταν σε κάποια ανώτερη διάσταση).

Ελπίζω κάπως να σε φωτισα..
Είναι δύσκολο να μελετάς την κοσμογονια..
Πρέπει να διαλογιστείς και μόνος σου πανω σεαυτά που άκουσες και να δημιουργήσεις τον συλλογισμό που έκανα εγώ απο την αρχή στο δικό σου μυαλό.

Ερωτήσεις Ευπρόσδεκτες!

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2009, 01:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
Σε ευχαριστω φιλε μου για τις απαντησεις σου.

Θα ηταν καλο να αναφερθεις για την αποκοπη αναφορικα με την εφαρμογη της απο την πρωτη εκκλησια. Οπως ειχα παραθεσει σε προηγουμενο ποστ, ο ιδιος ο Ιησους στην παραβολη των ζιζανιων μιλησε για διαχωρισμο που θα κανει ο οικοδεσποτης στο τελος.

Αλλα ας δουμε αυτα που παραθετεις.


quote:

είμαι σίγουρος ότι ξέρεις τα συγκεκριμένα εδάφια που αναφέρονται στην αποκοπή... αλλά μπορώ να στα υπενθυμίσω:
Ο ίδιος ο Δημιουργός καταδίκασε τον Αδάμ σε θάνατο και έδιωξε τον ίδιο και τη σύζυγό του την Εύα από τον κήπο της Εδέμ. (Γε 3:19, 23, 24)

Ο Θεος εδιωξε τον Αδαμ και την Ευα απο τον κηπο της Εδεμ για εναν συγκεκριμένο λογο. Για να μην δοκιμασουν απο το δεντρο της ζωης και ζησουν αιωνια με την αμαρτια. Το λεει στα εδαφια που με παρέπεμψες. Αυτο τον καρπο ηθελε ο θεος να τον δωσει, αλλα μετα την πτωση θα ηταν καταρα μαλλον παρα ευλογια. Και για αυτο και τους προστατευσε με αυτον τον τροπο. Η αποκοπη απο τον θεο ειναι επακολουθο της αμαρτιας. Και εχει να κανει στην περιπτωση αυτη με τον θεο και τον ανθρωπο. Αυτο που εφερες ως παραδειγμα δεν εχει να κανει με την οργανωση και τον ανθρωπο. Η αποκοπη των Μαρτυρων δεν εχει ουδεμια σχεση με αυτο. Ή μηπως η οργανωση παιρνει τον ρολο του αναμαρτητου θεου, ωστε να αποκόπτει?
quote:
Ο Κάιν εκτοπίστηκε και έγινε περιπλανώμενος και φυγάς πάνω στη γη. (Γε 4:11, 14, 16)
Οι άγγελοι που αμάρτησαν ρίχτηκαν στον Τάρταρο, μια κατάσταση πυκνού σκοταδιού, όπου φυλάττονται για κρίση. (2Πε 2:4)

Και στις δυο περιπτωσεις που αναφερεις, ο θεος το ειπε και οχι καποια οργανωση. Εκτος και αν η οργανωση ειναι καρδιογνωστης. Αναφορικα με τον Καιν, δεν τον εδιωξε ο θεος, αλλα μονος του εφυγε, λεγοντας μαλιστα και εσφαλμενα οτι η αμαρτια του ηταν μεγαλυτερη απο την συγχώρεση.
quote:
Ο απόστολος Παύλος διέταξε την αποβολή ενός αιμομείκτη πόρνου ο οποίος είχε πάρει τη σύζυγο του πατέρα του. (1Κο 5:5, 11, 13)

5.να παραδώσητε τον τοιούτον εις τον Σατανάν προς όλεθρον της σαρκός, διά να σωθή το πνεύμα αυτού εν τη ημέρα του Κυρίου Ιησού.
Αυτο που λεει εδω, το λεει για την σωτηρια αυτου του ανθρωπου. Ολεθρος της σαρκος (καποια ασθενεια) θα του θυμιζε την αμαρτια του, και ισως αυτο να τον εφερνε σε συναισθηση και μετανοια (αλλαγη τροπου σκεψης). Και αυτα για να σωθει το πνευμα του.

11. Αλλά τώρα σας έγραψα να μη συναναστρέφησθε, εάν τις αδελφός ονομαζόμενος ήναι πόρνος ή πλεονέκτης ή ειδωλολάτρης ή λοίδορος ή μέθυσος ή άρπαξ• με τον τοιούτον μηδέ να συντρώγητε.
Εδω λεει για τον δηθεν ‘’αδερφο’’ (που λεει αλλα δεν ειναι), να μην τον συναναστρέφεται καποιος ουτε να τρωει μαζι του. Δεν λεει να τον διωξουν. Δεν λεει να τον αποκοψουν. Να μην τον συναναστρέφονται. Αν δεις, ο Παυλος στην Β Θεσσαλονικεις που μιλαει για αυτους που ζουν ατακτα, δεν λεει ουτε εκει για αποκοπη.
Μαλιστα στο κειμενο λεει….’’ να μη συναναμίγνυσθαι", δηλαδη μιλαει για συχνή και ένθερμη συναναστροφή


‘’Και εάν τις δεν υπακούη εις τον λόγον ημών τον διά της επιστολής, τούτον σημειόνετε και μη συναναστρέφεσθε μετ' αυτού, διά να εντραπή•
15 πλην μη θεωρείτε αυτόν ως εχθρόν, αλλά νουθετείτε ως αδελφόν’’.
(Β Θες/κεις 3,14)
Πως θα τον νουθετουσαν αν τον απεκοπταν? Πως θα συνετιζονταν ο πορνος στην εκκλησια της Κορινθου αν τον απεκοπταν? Για το οτι δεν αποκοπηκε φαινεται και απο την δευτερη επιστολη του Παυλου στους Κορινθιους οπου ζηταει απο αυτους να τον δεχτουνε εφοσον καταλαβε το λαθος του.

Αρκετόν είναι εις τον τοιούτον αύτη η επίπληξις η υπό των πλειοτέρων•
7 ώστε το εναντίον πρέπει μάλλον να συγχωρήσητε αυτόν, και να παρηγορήσητε, διά να μη καταποθή ο τοιούτος υπό της υπερβαλλούσης λύπης.8 Διά τούτο σας παρακαλώ να βεβαιώσητε προς αυτόν την αγάπην σας. (Β Κορινθιους 2,6)
Ηταν αναμεσα τους αλλα δεν τον συναναστρέφονταν, τον απεφευγαν. Οι περισσοτεροι ναι. Οι λιγοτεροι οχι. Ειχαν επιλογή δηλαδη.

13. Τους δε έξω ο Θεός θέλει κρίνει. Όθεν εκβάλετε τον κακόν εκ μέσου υμών
Στο κειμενο λεει…’’ εξάρατε τον πονηρόν εξ υμών αυτών’’.
Οι χριστιανοι φανερωνονται ως ενα σωμα οταν κοινωνουν. Καποιος που δεν κοινωνει ειναι εκτος σωματος. Τον αποκλειουν δηλαδη απο την θεια κοινωνια.

quote:
Επίσης, άσκησε την εξουσία που είχε να αποκόπτει κατά του Υμέναιου και του Αλέξανδρου. (1Τι 1:19, 20)

Το ιδιο και για αυτους. Δεν φαινεται πουθενα η μεθοδος της αποκοπης.
quote:
Μερικά από τα αδικήματα που θα μπορούσαν να επισύρουν την αποκοπή από τη Χριστιανική εκκλησία είναι η πορνεία, η μοιχεία, η ομοφυλοφιλία, η απληστία, η αρπαγή, η κλοπή, το ψέμα, η μέθη, η εξύβριση, ο πνευματισμός, ο φόνος, η ειδωλολατρία, η αποστασία και η πρόκληση διαιρέσεων μέσα στην εκκλησία. (1Κο 5:9‐13· 6:9, 10· Τιτ 3:10, 11· Απ 21:8)

Για το Α Κοριν.5,9-13, εχω αναφερθει στα προηγουμενα.
Στο 6,9-10 δεν μιλαει για αποκοπη αν τα διαβασεις. Ουτε στο Τιτος 3,10 ουτε στην Αποκαλυψη 21,8. Μιλαει για τα αποτελεσματα της αμαρτιας, για τον αιρετικο, αλλα δεν λεει πουθενα για αποκοπη.
quote:
ο Παύλος έγραψε: 'Σταματήστε να τον συναναστρέφεστε, για να ντραπεί. Και εντούτοις μην τον θεωρείτε εχθρό, αλλά να τον νουθετείτε ως αδελφό' (2Θε 3:6, 11, 13‐15)
σχετικά με όσους ήταν Χριστιανοί αλλά αργότερα απαρνήθηκαν τη Χριστιανική εκκλησία ή αποβλήθηκαν από αυτήν, ο απόστολος Παύλος παρήγγειλε: 'Να πάψετε να συναναστρέφεστε' με ένα τέτοιο άτομο.

Ακριβως. ‘’μη συναναμιγνυσθαι’’, λεει. Δηλαδη οχι πολλα πολλα. Αν επροκειτο για αποκοπη και να μην του μιλανε καθολου, τοτε πως λεει να τον νουθετουν? Που σημαινει οτι ηταν μεσα στην εκκλησια, αλλα με την συμπεριφορα τους οι υπολοιποι του εδειχναν οτι κατι δεν παει καλα με αυτον.

Αλλωστε ο ιδιος ο Κυριος οχι μονο δεν λεει να αποκοπτουμε καποιον (ως αλλοι θεοι ή ως αλλοι αλανθαστοι και αναμαρτητοι) αλλα λεει ‘’τον ερχομενο προς εμενα δεν θα τον βγαλω εξω’’.

quote:
Ο δε απόστολος Ιωάννης έγραψε: 'Να μην τον δέχεστε στα σπίτια σας ούτε να του λέτε χαιρετισμό' (1Κο 5:11· 2Ιω 9, 10)

΄΄ει τις έρχεται προς υμάς, και ταύτην την διδαχήν ου φέρει, μη λαμβάνετε αυτόν εις οικίαν, και χαίρειν αυτώ μη λέγετε. Ο λέγων γαρ αυτώ χαίρειν, κοινωνεί τοις έργοις αυτού τοις πονηροίς΄΄.
Β Ιωαννου 10-11
Ποια ειναι η ‘’διδαχη ταυτην’’? Αυτη που αναφερει ο Ιωαννης στα προηγουμενα εδαφια.
‘’οτι πολλοι πλανοι εισηλθον εις τον κοσμον οι μη ομολογουντες ιησουν χριστον ερχομενον εν σαρκι ουτος εστιν ο πλανος και ο αντιχριστος’’
Να σε ποια διδαχη αναφερεται. Σε αυτην συγκεκριμενα. Οχι στην διδαχη της σκοπιας. Ειναι αυθαίρετο. Ακομα ουτε στην οποιαδηποτε αμαρτια. Μονο σε αυτους που λενε οτι ο Ιησους δεν ηρθε με σαρκα (την εποχη εκεινη οι Γνωστικοι).
Αν ερχεται καποιος που δεν φερει αυτην την διδαχη. Οχι της σκοπιας. Και λεει ‘’ερχεται προς εσας’’. Οχι οταν βρισκουμε καποιον τυχαια στον δρομο μας.

Ακομα λεει…’’ και χαίρειν αυτώ μη λέγετε’’. Δεν λεει να μην του μιλαμε , οπως κανουν οι μαρτυρες στους αποκομμένους. Αλλα να μην του λεμε να χαιρεται. Και χαιρεται οταν ζημιωνεται το ευαγγελιο.

quote:
ο απόστολος Πέτρος αναφέρει σχετικά με τις Βιβλικές προφητείες: 'Αυτό γνωρίζετε πρώτα: ότι καμιά προφητεία της Γραφής δεν προέρχεται από προσωπική ερμηνεία. Διότι ποτέ δεν φέρθηκε προφητεία από θέλημα ανθρώπου, αλλά άνθρωποι μίλησαν από τον Θεό καθώς κατευθύνονταν από άγιο πνεύμα' (2Πε 1:20, 21)

Ο απ Πετρος μιλαει για τις βιβλικες προφητειες. Τις προφητειες της Παλαιας διαθηκης (εφοσον ακομα δεν ειχε τελειωσει η συγγραφη των βιβλιων της Καινης διαθηκης). Και συμφωνω οτι ειναι θεοπνευστες. Αλλα και παλι το εδαφιο δεν λεει πουθενα οτι ΜΟΝΟ η γραφη ειναι θεοπνευστη.


quote:
Ο Δαβίδ είπε: 'Το πνεύμα του Ιεχωβά μίλησε μέσω εμού και ο λόγος του ήταν στη γλώσσα μου' (2Σα 23:2)
Όταν ο Ιησούς παρέθεσε από τον 110ο Ψαλμό, είπε ότι ο Δαβίδ τον είχε γράψει 'μέσω θεϊκής έμπνευσης (ἐν πνεύματι, Κείμενο) (Ματ 22:43)
Η παράλληλη περικοπή στο εδάφιο Μάρκος 12:36 αναφέρει 'μέσω του αγίου πνεύματος'

Καμια αντίρρηση οτι οι Ψαλμοι ειναι θεοπνευστοι. Το ερωτημα μου ηταν , που λεει η αγια γραφη οτι μονο αυτη ειναι θεοπνευστη.

quote:

Στο εδάφιο 1 Τιμόθεο 4:1, ο Παύλος λέει πως «ο εμπνευσμένος λόγος λέει ρητά ότι σε μεταγενέστερες χρονικές περιόδους μερικοί θα πέσουν από την πίστη, δίνοντας προσοχή σε παροδηγητικούς εμπνευσμένους λόγους και διδασκαλίες δαιμόνων»

Το εδαφιο λεει το εξης…..
‘’’το δε πνευμα ρητως λεγει οτι εν υστεροις καιροις αποστησονται τινες της πιστεως προσεχοντες πνευμασιν πλανοις και διδασκαλιαις δαιμονιων’’
Που λεει στο εδαφιο που δινεις οτι ο εμπνευσμενος λογος ειναι ΜΟΝΟ η Αγια Γραφη?
Το εδαφιο λεει οτι μερικοι (τινες) θα αποστατησουν απο την πιστη και θα προσεξουν σε πνευματα πλανης, σε διδαχες που δεν υπηρχαν. Σε νεα πραγματα δηλαδη. Και λεει ‘’τινες’’, καποιοι δηλαδη. Οχι ολοι. Δεν αναφερεται στην εκκλησια. Αλλα στις αιρεσεις.


quote:
ο Ιωάννης μας παρότρυνει να 'δοκιμάζουν τις εμπνευσμένες εκφράσεις για να δουν αν προέρχονται από τον Θεό'. (1Ιω 4:1‐3)
Η δηλωση του Ιωάννη ήταν ξεκάθαρη: «Αυτός που αποκτάει τη γνώση του Θεού μάς ακούει· αυτός που δεν προέρχεται από τον Θεό δεν μας ακούει. Με αυτόν τον τρόπο καταλαβαίνουμε την εμπνευσμένη έκφραση της αλήθειας και την εμπνευσμένη έκφραση της πλάνης». (1Ιω 4:6)

Πολυ σωστα. Ο απ Ιωαννης μιλαει πολυ συγκεκριμενα για το τι πιστευουν αυτα τα πνευματα.

‘’ αγαπητοι μη παντι πνευματι πιστευετε αλλα δοκιμαζετε τα πνευματα ει εκ του θεου εστιν οτι πολλοι ψευδοπροφηται εξεληλυθασιν εις τον κοσμον
2 εν τουτω γινωσκεται το πνευμα του θεου παν πνευμα ο ομολογει ιησουν χριστον εν σαρκι εληλυθοτα εκ του θεου εστιν
3 και παν πνευμα ο μη ομολογει τον ιησουν χριστον εν σαρκι εληλυθοτα εκ του θεου ουκ εστιν και τουτο εστιν το του αντιχριστου ο ακηκοατε οτι ερχεται και νυν εν τω κοσμω εστιν ηδη
4 υμεις εκ του θεου εστε τεκνια και νενικηκατε αυτους οτι μειζων εστιν ο εν υμιν η ο εν τω κοσμω
5 αυτοι εκ του κοσμου εισιν δια τουτο εκ του κοσμου λαλουσιν και ο κοσμος αυτων ακουει
6 ημεις εκ του θεου εσμεν ο γινωσκων τον θεον ακουει ημων ος ουκ εστιν εκ του θεου ουκ ακουει ημων εκ τουτου γινωσκομεν το πνευμα της αληθειας και το πνευμα της πλανης’’
(Ιωαννης 4,1-6)

Τα πνευματα αυτα ΔΕΝ ομολογουν οτι ο Ιησους ηρθε με σαρκα. Η σκοπια το ομολογει?


quote:
η κανονικότητα ενός βιβλίου δεν εξαρτάται, είτε εξ ολοκλήρου είτε εν μέρει, από το αν μια σύνοδος, επιτροπή ή κοινότητα το δέχεται ή το απορρίπτει. Η φωνή τέτοιων μη θεόπνευστων ανθρώπων έχει αξία μόνο ως πιστοποίηση αυτού που έχει ήδη επιτελέσει ο Θεός μέσω των διαπιστευμένων εκπροσώπων του.

Εφοσον ΜΟΝΟ η γραφη ειναι θεοπνευστη (αν και δεν μου το εχεις δειξει ακομα), τοτε σιγουρα θα λεει και ποια ειναι τα βιβλια της. Αν δεν το λεει, τοτε καποια συνοδος θα το εχει αποφασισει (ή συνοδοι). Πως λοιπον εμπιστευεσαι για την πιστη σου μια μη θεοπνευστη συνοδο?
Και σαφως η κανονικοτητα εξαρταται απο την εκκλησια. Η ιδια η Γραφη λεει οτι η εκκλησια ειναι ‘’στυλος και εδραιωμα της αληθειας’’ (Α Τιμοθεου 3,15) και οχι ενα βιβλιο. Δεν κραταει η γραφη την εκκλησια, αλλα η εκκλησια την γραφη (εκκλησια εννοω το συνολο των πιστων). Και σαφως και οι συνοδοι εξεφρασαν και επισημα αυτο που η εκκλησια ειχε απο την αρχη στην συνείδηση της.
quote:
Αναγνώριση—όχι όμως θέσπιση—αυτού του Βιβλικού κανόνα τον οποίο είχε εξουσιοδοτήσει το άγιο πνεύμα του Θεού υπήρξε από συνόδους των πρώτων αιώνων (Λαοδίκεια, 367 Κ.Χ.· Χαλκηδόνα, 451 Κ.Χ.),

Η συνοδος της Λαοδικειας εδωσε εναν ανοιχτο κανονα των βιβλιων της αγιας γραφης. Δεν εξαιρει αλλα βιβλια που ισως θα εμπαιναν αργοτερα.Ο κανονας ηταν υπο διαμορφωση τοτε. Εκλεισε με την συνοδο της Καρθαγενης μετα απο 60 χρονια.
Οριστε τι λεει…..
‘’ Ποία βιβλία πρέπει να αναγινώσκονται της Παλαιάς Διαθήκης. α΄. Γένεσις κόσμου. β΄. Έξοδος εκ της Αιγύπτου. γ΄. Λευϊτικόν. δ΄. Αριθμοί. ε΄. Δευτερονόμιον. ς΄. Ιησούς του Ναυή. ζ΄. Κριταί και Ρούθ. η΄. Εσθήρ. θ΄. Βασιλειών πρώτη και δευτέρα. ι΄. Βασιλειών τρίτη και τετάρτη. ια΄. Παραλειπομένων, πρώτον και δεύτερον. ιβ΄. Έσδρας πρώτον και δεύτερον. ιγ΄. Βίβλος Ψαλμών. ρν΄. ιδ΄. Παροιμοίαι Σολομώντος. ιε΄. Εκκλησιαστής. ις΄. Άσμα ασμάτων. ιζ΄. Ιώβ. ιη΄. Δωδεκαπρόφητον. ιθ΄. Ησαΐας. κ΄. Ιερεμίας και Βαρούχ, Θρήνοι και επιστολαί. κα΄. Ιεζεκιήλ. κβ΄. Δανιήλ.
Της Καινής δε Διαθήκης (πρέπει να αναγινώσκωνται) τα ακόλουθα. Ευαγγέλια τέσσαρα, κατά Ματθαίον, κατά Μάρκον, κατά Λουκάν, κατά Ιωάννην. Πράξεις Αποστόλων. Επιστολαί καθολικαί επτά, Ιακώβου μία, Πέτρου δύο, Ιωάννου τρείς, Ιούδα μία. Επιστολαί Παύλου δεκατέσσαρες, πρός Ρωμαίους μία, πρός Κορινθίους δύο, πρός Γαλάτας μία, πρός Εφεσίους μία, πρός Φιλιππησίους μία, πρός Κολοσσαείς μία, πρός Θεσσαλονικείς δύο, πρός Εβραίους μία, πρός Τιμόθεον δύο, πρός Τίτον μία, και πρός Φιλήμονα μία’’.

Εφοσον δεχεσαι οτι ορθως επραξε η συνοδος, γιατι οι Μαρτυρες απορριπτουν το βιβλιο ‘’Βαρουχ’’ και τις επιστολες του Ιερεμια?

Βεβαια υπαρχουν και αλλες επικυρωμενες συνοδοι που δέχονται τα 10 βιβλια ως μερος της Γραφης. Μεσα στις συνοδους που λες.

quote:
καθώς και από τους λεγόμενους πατέρες της εκκλησίας, οι οποίοι ουσιαστικά συμφωνούσαν στην αποδοχή του θεσπισμένου Ιουδαϊκού κανόνα και στην απόρριψη των Απόκρυφων.

Καταρχην να πω οτι αλλο ειναι τα αποκρυφα και αλλο ειναι αυτα τα βιβλια που δεν δεχεστε. Τα βιβλια που δεν δεχεστε, συμπεριλαμβανονταν στην μεταφραση των ο’. Και την μεταφραση αυτην (οπως και τα βιβλια της) χρησιμοποιουσαν οι χριστιανοι αλλα και οι Ιουδαιοι.
Ο Ειρηναίος τον 2ο αιώνα, γράφει πως η Μετάφραση των Εβδομήκοντα είναι θεόπνευστη, και ότι αυτήν την Βίβλο δεχόταν η αποστολική παράδοση ως Βίβλο της Εκκλησίας. Γράφει λοιπόν ο Ειρηναίος: «Αυτή η μετάφραση της Γραφής έγινε πριν κατέλθη στη Γη ο Κύριός μας και πριν εμφανισθούν οι χριστιανοί. (…) Αποδεικνύονται λοιπόν, στ’ αλήθεια αναιδείς και θρασείς όσοι θέλουν τώρα να γίνη διαφορετικά η μετάφραση, όταν εμείς τους ελέγχουμε από την ίδια τη Γραφή και τους αποστομώνομε για την πίστι της ελεύσεως του Υιού του Θεού. Είναι η πίστι μας σταθερή και όχι πλαστή, και η μόνη αληθινή.(…) Και το κήρυγμα της Εκκλησίας δεν επιδέχεται διορθώσεις. Καθ’ ότι οι απόστολοι, ως παλιότεροι όλων αυτών, συμφωνούν με τη μετάφρασι, που αναφέραμε παραπάνω, και η μετάφρασι αυτή συμφωνεί με την παράδοσι των αποστόλων. Και ο Πέτρος και ο Ιωάννης και ο Ματθαίος και ο Παύλος και οι άλλοι στη συνέχεια και οι μαθηταί τους αναφέρουν όλα τα λόγια των προφητών, όπως τα περιέχει η μετάφρασι των Ο΄ πρεσβυτέρων. Το ένα και το αυτό Πνεύμα του Θεού, που κήρυξε με τους προφήτες ποια και τι είδους θα είναι η έλευσι του Κυρίου, με τους πρεσβυτέρους μετέφρασε καλώς αυτά που καλώς προφητεύθηκαν» (ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΨΕΥΔΩΝΥΜΟΥ ΓΝΩΣΕΩΣ-ΕΙΡΗΝΑΙΟΥ, 3:21:3-4. σελ.249).


οι Ιουδαίοι, από αντίδραση στους Χριστιανούς απέρριψαν και τα Δευτεροκανονικά βιβλία, αλλά και την ίδια την Μετάφραση των Εβδομήκοντα. Αυτό έγινε περίπου το 90 - 100 μ.Χ. στη ραβινική Σύνοδο της Ιάμνειας, οπότε έκλεισαν τον Ιουδαϊκό κανόνα της Παλαιάς Διαθήκης αποκλείοντας τα Δευτεροκανονικά και επιλέγοντας τον στενό κανόνα των 39 βιβλίων.
Οι απιστοι Εβραιοι τα απερριψαν.

quote:
Μερικοί από αυτούς είναι ο Ιουστίνος ο Μάρτυρας, Χριστιανός απολογητής (πέθανε περ. 165 Κ.Χ.), ο Μελίτων, «επίσκοπος» των Σάρδεων (2ος αιώνας Κ.Χ.), ο Ωριγένης, Βιβλικός λόγιος (185;‐254; Κ.Χ.), ο Ιλάριος, «επίσκοπος» του Πικταβίου (πέθανε 367; Κ.Χ.), ο Επιφάνιος, «επίσκοπος» της Κωνσταντίας (από το 367 Κ.Χ.), ο Γρηγόριος ο Ναζιανζηνός (330;‐389; Κ.Χ.), ο Ρουφίνος της Ακυληίας, «ο ευρυμαθής Μεταφραστής του Ωριγένη» (345;‐410 Κ.Χ.), ο Ιερώνυμος (340;‐420 Κ.Χ.), Βιβλικός λόγιος της Λατινικής εκκλησίας και συντάκτης της Βουλγάτας. Στον πρόλογό του για τα βιβλία του Σαμουήλ και των Βασιλέων, αφού απαριθμεί τα 22 βιβλία των Εβραϊκών Γραφών, ο Ιερώνυμος λέει: «Οτιδήποτε πέρα από αυτά πρέπει να τοποθετηθεί στα απόκρυφα».

«Εν τη αρχαία όμως εκκλησία μαρτυρούνται και διάφοροι μεμονωμέναι προσπάθειαι προς υποτίμησιν ή αποκλεισμόν των δευτεροκανονικών βιβλίων και τεμαχίων. Αι προσπάθειαι αύται ήσαν ανεπιτυχείς και ωφείλοντο εις ιδιαζούσας επιδράσεις. (…) Ο Μ. Αθανάσιος (π.296-373) εν τη 39η των εορταστικών του επιστολών δέχεται ως κανονικά 22 βιβλία της Π.Διαθήκης, ήτοι τα πρωτοκανονικά, εν οις συγκαταλέγει τον Βαρούχ και την Επιστολή Ιερεμίου, και χαρακτηρίζει τα δευτεροκανονικά ως ‘αναγινωσκόμενα’ μεν και ‘εποικοδομητικά’, αλλά μη κανονικά. Εν τοις έργοις του όμως ποιείται χρήσιν και των δευτεροκανονικών. Κύριλλος ο Ιεροσολύμων (π.315-386) απαριθμεί 22 βιβλία, ήτοι τα πρωτοκανονικά, εν οις συγκαταλέγει τον Βαρούχ και την Επιστολή Ιερεμίου, και θέτει τα δευτεροκανονικά εις δευτέραν μοίραν (‘τα δε λοιπά κείσθω εν δευτέρω’). Αλλ’ εν τη πράξει είναι περισσότερον ελεύθερος ή εν τη θεωρία, διότι παραθέτει χωρία και εκ των δευτεροκανονικών. Η μεταξύ θεωρίας και πράξεως διαφορά αύτη βρίσκεται και παρ’ Επιφανείω (π.315-403) και Γρηγορίω Ναζιανζηνώ (319-389)» (ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΕΙΣ ΤΗΝ Π.ΔΙΑΘΗΚΗΝ- ΧΑΣΤΟΥΠΗ σελ.552-553).

Ακομα και αυτοι οι πατερες τελικα τα χρησιμοποιουν. Προηγείται ο Ευρύς του Στενού κανόνα.

quote:
Κατά τα τέλη του δεύτερου αιώνα, δεν υπήρχε αμφιβολία ότι είχε κλείσει ο κανόνας των Χριστιανικών Ελληνικών Γραφών,

Κανενας κανονας δεν ειχε κλεισει διοτι απλα εκλεισε με την συνοδο της Καρθαγενης το 419.
Δεν ειχε εκφραστει τιποτα επισημα ως τοτε ως τελικος κανονας. Ηταν στην συνειδηση της εκκλησιας αλλα δεν ειχε εκφραστει επισημα απο συνοδους.

quote:
γι’ αυτό και βλέπουμε διάφορα άτομα όπως τον Ειρηναίο, τον Κλήμεντα τον Αλεξανδρέα και τον Τερτυλλιανό να αναγνωρίζουν ότι τα συγγράμματα που απάρτιζαν τις Χριστιανικές Γραφές διέθεταν το ίδιο κύρος με τις Εβραϊκές Γραφές. Ο Ειρηναίος, επικαλούμενος τις Γραφές, παραθέτει τουλάχιστον 200 φορές από τις επιστολές του Παύλου. Ο Κλήμης λέει ότι θα απαντήσει στους αντιπάλους του από «τις Γραφές οι οποίες πιστεύουμε ότι είναι έγκυρες λόγω τις πανίσχυρης αυθεντίας τους», δηλαδή «από το νόμο, τους προφήτες, και επιπρόσθετα από το ευλογημένο Ευαγγέλιο».—Οι Προ της Συνόδου της Νίκαιας Πατέρες, Τόμ. 2, σ. 409, «Στρωματείς».

Σαφως, εφοσον ηταν στην συνειδηση της εκκλησιας.

quote:
Το πραγματικό κριτήριο κανονικότητας, ωστόσο, δεν είναι το πόσες φορές ή από ποιον μη αποστολικό συγγραφέα παρατέθηκε ένα συγκεκριμένο βιβλίο. Τα περιεχόμενα του ίδιου του βιβλίου πρέπει να αποδεικνύουν ότι αποτελεί προϊόν του αγίου πνεύματος. Συνεπώς, δεν μπορεί να περιέχει δεισιδαιμονίες ή δαιμονικές συνήθειες ούτε να προάγει τη λατρεία πλασμάτων. Πρέπει να βρίσκεται σε πλήρη αρμονία και ενότητα με την υπόλοιπη Γραφή. Κάθε βιβλίο πρέπει να συμφωνεί με το θεϊκό «υπόδειγμα των υγιών λόγων» και να είναι σε αρμονία με τις διδασκαλίες και τις δραστηριότητες του Χριστού Ιησού. (2Τι 1:13· 1Κο 4:17) Μέσω του αγίου πνεύματος οι απόστολοι είχαν «διάκριση εμπνευσμένων λόγων» για να κρίνουν αν αυτά τα λόγια ήταν από τον Θεό ή όχι. (1Κο 12:4, 10) Με το θάνατο του Ιωάννη, του τελευταίου αποστόλου, τερματίστηκε αυτή η αξιόπιστη αλυσίδα των θεόπνευστων αντρών, και έτσι με την Αποκάλυψη, το Ευαγγέλιο του Ιωάννη και τις επιστολές του έκλεισε ο Βιβλικός κανόνας.


Συμφωνω. Ομως παρολα αυτα δεν απαντησες μεσα απο την βιβλο ‘’που λεει οτι ειναι η μονη πηγη πιστης’’ και ‘’ποια ειναι τα βιβλια της’’. Η καταφυγη στην παραδοση (διοτι και οι συνοδοι ειναι μερος της παραδοσης) δειχνει οτι η βιβλος ειναι μεν θεοπνευστη αλλα δεν ειναι η μονη πηγη πιστης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2009, 01:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
quote:

τα πρωτότυπα στα οποία αναφέρεσαι δεν υπάρχουν πια...


Οπως και σε κανενα εργο το οποιο ειναι γενικα αποδεκτο. Ομως υπαρχουν οι αντιγραφες (τα αντιγραφα χειρογραφα) τα οποια ειναι τοσα πολλα (μεταφρασεις σε αλλες γλωσσες,παραθεματα στους πρωτους πατερες, χειρογραφα, κωδικες κτλ) που η φιλολογικη επιστημη (μεσω της ανασυστασης του κειμενου) υποστηριζει οτι κατα 98.3% αυτο που εχουμε στα χερια μας ειναι ιδιο με το πρωτοτυπο.

Edited by - Robben on 11/10/2009 01:38:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2009, 08:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
ντόκτορ

ενδιαφέρουσα η πρόσεγγιση σου στη ζωή, αλλά όχι για μένα...
είσαι στό ψάξιμο... επέλεξες ένα δρόμο (η και πολλούς) ο ποίος κατ εμέ δεν έχει τελειωμό... η αν έχει δεν θα σε οδηγήσει στο πρέπον και αναμενόμενο αποτέλεσμα...
αυτού του είδους η περιπλάνηση σε σκοτεινά μυστικιστικά περιβάλλοντα ενέχει κινδύνους...

καθότι έχω με επιτυχία τελειώσει την δική μου αναζήτηση, μέσα από ένα άλλο δρόμο, πιο φωτεινό, και πιο ορθολογιστο, δεν μου απομένει να συζητώ για κάτι που βρίσκεται πίσω μου...
η θέωση που αναζητάς, καθίσταται εφικτή, όχι μόνο κοιτώντας μέσα σου, (και αυτό χρειάζεται) αλλά κυρίως σηκώνοντας τα μάτια στον ουρανό, κάπου εκεί που ο Ανώτατος Άρχων, ο Δημιουργός μας, βρίσκεται...
μελετώντας τα δημιουργήματα του, (και τον εαυτό σου συνάμα, τουτέστιν και συ δημιούργημα) πλησιάζεις κοντά του, μελετώντας την φωνή του (όπως έχει καταγραφεί στη Βίβλο) μαθαίνεις να τον ακούς...
ψάξε την υπέρτατη ηδονή εκεί, και όχι σε πεδία μαχών αιματηρά, και αυτοβούλως κληθέντα ως φως...
επείδη σαφέστατα καραδοκεί και κάποιος που λογίζεται εχθρός του Θεού(όντας μικρός θεός ο ίδιος) ο Σατανάς, και ταυτόχρονα εχθρός του ανθρωπίνου γένους, καλό θα ήταν να προσέχεις τη πηγή του φωτός που φαίνεται ότι φωτίζει τον (τους) μυστικιστικούς δρόμους που ακολουθείς...
και πρόσεξε μην τελικά αυτή η εσωτερική σου αναζήτηση καταλήξει για σένα σε αφαίμαξη του πνεύματος, και όχι ανάπλαση...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2009, 11:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
rob.

ο Θεός του Αδάμ ποιο όνομα είχε; συμφωνείς φαντάζωμε ότι το όνομα του ήταν Ιεχωβά (Γιαχβέ)... ο Αδάμ βεβαίως δεν ήταν Εβραίος αλλά ο πατέρας όλως μας... γιατί λοιπόν λες (λέτε) ότι ο Ιεχωβά είναι ο Θεός των Εβραίων;

όσον αφορά την αποκοπή:
όλα τα παραδείγματα που σου ανέφερα, και άλλα πολλά, από τις Εβραικές Γραφές αποδεικνύουν το εξής:
όποιος εκούσια παραβιάζει το νόμο του Θεού, μόνος του θέτει τον εαυτό του έξω από την καλωσύνη και αγάπη Του... χάνει το προνόμιο να έχει μια καλή σχέση μαζί του... αυτό έχασε ο Αδάμ, η Εύα, ο Κάιν, οι ασεβείς άνθρωποι στον κατακλυσμό...

πιστεύεις ότι ο δίκαιος Νώε αποτελούσε μέρος του τότε αηδιαστικού συστήματος πραγμάτων που τον περιέβαλε; πιστεύεις ότι είχε στείλει τα παιδιά του (γνωρίζοντας ότι ο κατακλυσμός πλησιάζει)να σπουδάσουν τρόπους και στρατηγικές αυτού του συστήματος; ο ίδιος και τα παιδιά του έμαθαν όσα τους χρειάζονταν για να μπορούν να συντηρούνται στη ζωή και ταυτόχρονα να μπορούν να ασχολούνται με την κατασκεύη της κιβωτού...
ο Νώε λοιπόν δεν έχασε την καλή του σχέση με τον Δημιουργό του ποτέ...

επανέρχομαι στην αποκοπή:
οι πρώτοι-πρώτοι χριστιανοι (που σημειωτέον ήταν Εβραίοι και αυτοί διέδωσαν τον χριστιανισμό, και όχι οι Έλληνες) εφάρμοζαν ξεκάθαρα την αποκοπή για όποια μέλη τους αποδεικνύονταν άμετανόητοι αμαρτωλοί... τα εδάφια που σου παρέθεσα το αποδεικνύουν αυτό, άσχετα αν εσύ τα ερμηνεύεις κατά το δοκούν...
πρέπει να σου διευκρινήσω ότι η αποκοπή αποτελεί μια μορφή διαπεδαγώγησης, και δεν αποτελεί τιμωρία... κάποιος ο οποίος συνεχίζει να αμαρτάνει στη πραγματικότητα τιμωρεί ο ίδιος τον εαυτό του, και τον θέτει εκτός, εφόσον χάνει την καλή σχέση που θα μπορούσε να έχει με τον Δημιουργό του...
επομένως οι Μάρτυρες σήμερα, όταν αποκόπτουν κάποιον όπως το έκαναν και οι πρώτοι χριστιανοί, το κάνουν προς καλό, από αγάπη και ενδιαφέρον για αυτόν που αμαρτάνει...
είναι γνωστό ότι χριστιανός δεν παραμένει κανείς με το ζόρι, πρέπει να το θέλει κάποιος, δεν θέλει; είναι επιλογή του όπως επιλογή του καθενός είναι εφόσον αποδέχεται τους κανόνες της αληθινής χριστιανοσύνης να συνεχίσει να ζει σύμφωνα με αυτούς...
το παράδειγμα με τον άντρα στην Κόρινθο τον οποίο απέκοψαν οι υπόλοιποι χριστιανοί από την επικοινωνία μαζί τους δείχνει παραστατικά, πως μπορεί κανείς να ωφεληθεί από μια τέτοια μορφής διαπεδαγώγηση.
Αυτός ο άντρας όταν καθάρισε τη ζωή από την ανηθικότητα την οποία διέπρατε μπορούσε και πάλι να επανέλθει στην εκκλησία... και αυτό έγινε...
το 'συναναμίγνυσθαι' εννοεί μακριά και αγαπημένοι, καμμία ανάμειξη δηλαδή...

πολλά μπορούμε να πούμε για την αποκοπή, νομίζω οστόσω ότι η έντιμη στάση για κάποιον που έχει αποκοπεί από τις τάξεις των Μαρτύρων δεν είναι να επιδιώκει να αλλάξει αυτό το οποίο μας παρέδωσαν οι πρώτοι χριστιανοί, αλλά να επιδιώκει να ωφεληθεί από μια τέτοια αποκοπή του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2009, 13:48:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Επειδή είσαι λίγο αργός στο μυαλό eidos, λέω να στο συλλαβίσω...
Επειδη, με τη γέννηση του Χριστού, έπαψε να υπάρχει ο Γιάχβε...
Τόσο απλά....
Και προπάντων, στον οποιο ντόκτορ,δεν φαντάζομαι να νομίζεις ότι σε
παίρνει για..πατορνάρισμα....Διάβασε καμιά φορα όλη την Αγια Γραφή,
να δεις το φώς σου και μην πλανάς άλλους με την πλάνη σου.... Χρησιμοποιείς μόνο τμήματα των γραφών και γι αυότ έχεις τόσο διαστρεβλωμένη γνώμη για την Αγία Γραφή, τον Χριστό και όλα τα άλλα...
Ο γιάχβε, υπάρχει στην Παλαιά, όχι στην Καινή Διαθήκη...Γιατι λές;
Τον ξεχασανε;Όχι, γιατί απλα πλέον τον λένε Χριστό, αυτον που εσείς
δεν δέχεστε ως Θεό....
Γιατί πές μου, δέχεσαι τον Χριστό, Ιησού Χριστό, ως Θεό;Τον μόνο κληρονόμο του Πατρός, που μας καλεί να συμβασιλεύσουμε μαζί του, εν τη κληρονομία του Πατρός Αυτού και ημών;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2009, 14:48:43  Εμφάνιση Προφίλ
trexa

Να τα βάλουμε σε μια σειρά

quote:
Ο γιάχβε, υπάρχει στην Παλαιά

1. Ο γιαχωβάς λοιπόν, φτιάχνει τον κόσμο, όπως λέει η γένεση.

quote:
Επειδη, με τη γέννηση του Χριστού, έπαψε να υπάρχει ο Γιάχβε

2. Ο γιαχωβάς γεννάει τον Ιησού και πεθαίνει στη γέννα.

quote:
Όχι, γιατί απλα πλέον τον λένε Χριστό

3. Ο Ιησούς, με νεκρό τον πατέρα του τον Γιαχωβά, παίρνει τη θέση του, ως θεός, και γίνεται αυτός πατέρας του εαυτού του.

quote:
ο Χριστός έφτιαξε τον κόσμο

4. Οχι μόνο παίρνει τη θέση του Γιαχωβά, αλλά οικειοποιείται και τα δημιουργήματά του.

quote:
Τον μόνο κληρονόμο του Πατρός

5. Ταυτόχρονα, ως μόνος και αποκλειστικός κληρονόμος, κληρονομεί και την περιουσία του Γιαχωβά, που είναι όλα αυτά που ο πρώτος έφτιαξε.

quote:
που μας καλεί να συμβασιλεύσουμε μαζί του, εν τη κληρονομία του Πατρός Αυτού

6. Ο Γιαχωβάς ήταν Εβραίος και δεν έδινε σε κανέναν τίποτε. Ο νέος Γιαχωβάς όμως, ο Ιησούς, θέλει να τα μοιραστεί με τους άλλους. Είναι κι αυτός Εβραίος αλλά σπουδαγμένος στην Ευρώπη, με άλλα μυαλά.

7. Ο Γιαχωβάς ήταν ο πατέρας του Ιησού αλλά ο Ιησούς τον αποκηρύσσει επειδή ήταν Εβραίος και αποφασίζει από τώρα και στο εξής να τον ονομάζει "Παναγιώτη". Από κει βγήκε και η παροιμία "είπε το Δεσπότη Παναγιώτη".

8. Ο Ιησούς αποφασίζει να έρθει στη γη, σταλμένος από τον πατέρα του τον Γιαχωβά, που πέθανε στη γέννα. Στα πρακτικά καταγράφεται ως "υιός της Μαρίας, αγνώστου πατρός". Εκτός κι αν ο άγγελος που "εισήλθε προς αυτήν", έκανε τελικά τη ζημιά.

9. Στη διάρκεια της επίγειας ζωής του, πολλές φορές προσεύχεται στον ... εαυτό του, αφού είναι μόνος του και όταν αναφέρεται στον πατέρα του, χρησιμοποιεί τις φράσεις "εκείνος", "οπώςτονλεν", "τι μου θύμισες τώρα" και ο "τσιγκούνης".

10. Αντιγράφοντας ταυτόχρονα τον Εωσφόρο, που έχει το γωνιακό μαγαζί με τη μεγάλη πελατεία, προσπαθεί να κάνει κι αυτός περίπου το ίδιο. Ετσι, προκειμένου να δώσει στους πιστούς του κάτι από την κληρονομιά του πατέρα του, απαιτεί απ'αυτούς να του δώσουν όχι μόνον την ψυχή τους, όπως κάνει ο Διάβολος (βοήθειά μας), αλλά και το σώμα τους.

11. Πάνω στη συμφωνία αυτή του γιού του Γιαχωβά, ερίζουν οι διάφοροι χριστιανοί, διαφωνώντας όχι μόνο με το τίμημα αλλά και με το είδος της ανταπόδοσης. Θα είναι επίγεια; Θα είναι ουράνια; Θα είναι για όλους; Θα είναι για 144.000 μόνον ανθρώπους;

ΥΓ. Είναι εξακριβωμένο πως ο γιός του Γιαχωβά, σκεφτόταν να ζητήσει από τους ανθρώπους και το μυαλό τους, προκειμένου να τους δώσει κάτι από την κληρονομιά του πατέρα του, αλλά μετά από δεύτερη σκέψη το εγκατέλειψε ως ανέφικτο.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2009, 15:09:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
τρέχαγύρευε και τρεχασκόνταψες

μπορώ να δεχτώ ότι έχεις πίστη και την υποστηρίζεις με ζέση...
όμως είσαι τόσο απαίδευτος θεολογικά... υποστηρίζεις αυτό που έμαθες, καλά κάνεις δεν μπορώ να σου αλλάξω τα μυαλά...
αν θέλεις να πιστεύεις στην ειδωλολατρική ιδέα ενός Θεού σε τρία, δικαίωμα σου... αν θέλεις να πιστεύεις ότι ο Γιαχβέ είναι ο Θεός των Εβραίων και δεν τον θέλεις για Θεό σου, κουμάντο σου...
(για δες όμως: εφόσον κατ εσέ είναι ο ίδιος Θεός και μόνο όνομα άλαξε, τότε και συ τον Θεό των Εβραίων πιστεύεις με άλλο όνομα...)
γενικώς δεν ξέρεις τι σου γίνεται...
και γιατί ρωτάς εμένα και δε ψάχνεις στη Βίβλο να δεις αν ο Ιησούς είναι θεός; άντε θα σε βοηθήσω!!
Ιωάννης 17:3
«Αύτη δε είναι η αιώνιος ζωή, το να γνωρίζωσι σε τον μόνον αληθινόν Θεόν και τον οποίον απέστειλας Ιησούν Χριστόν»
Ιωάννης 1:1
«Εν αρχή ήτο ο Λόγος, και ο Λόγος ήτο παρά τω Θεώ, και Θεός ήτο ο Λόγος»
Ιωάννης 20:31
«Ταύτα δε εγράφησαν δια να πιστεύσητε ότι ο Ιησούς είναι ο Χριστός ο Υιός του Θεού»
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2009, 15:41:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ντόκτορ

ενδιαφέρουσα η πρόσεγγιση σου στη ζωή, αλλά όχι για μένα...



..Γιατί όχι?

quote:
είσαι στό ψάξιμο..

Εσύ έψαξες
Οι περισσότεροι μάρτυρες που γνωρίζω ήταν "κατα κληρονομιά" μάρτυρες, δηλαδή τους το πέρασναν οι γονείς τους. Εσύ σε είσαι απο αυτούς ή απο τους νεοσύλλεκτους?
quote:
καθότι έχω με επιτυχία τελειώσει την δική μου αναζήτηση, μέσα από ένα άλλο δρόμο, πιο φωτεινό, και πιο ορθολογιστο, δεν μου απομένει να συζητώ για κάτι που βρίσκεται πίσω μου...

Αυτή η σιγουριά είναι που με τρομάζει.
Μα δεν γίνεται η αναζήτηση να είναι επιτυχούσα παρα μόνο όταν βρείς τον θεό τον ίδιο.
Γιατί ακόμα και αν χεις βρει το μονοπάτι, δηλαδή όλους τους απαραίτητους τρόπους καταπολέμησης των παθών σου, πρέπει να μείνεις πάνω σε αυτό τον δρόμο πράγμα που είναι εξίσου και περισσότερο δύκολο.

νομίζω οτι μπερδεύεις το "φωτεινό" με το απλό. Είναι αλήθεια οτι κάποια απο τα μονοπάτια που ανέφερα θέλουν κάτι περισσότερο απο κοινή λογική. Θέλουν ανοιχτό μυαλό με ευρεία κατανόηση που έχει κάνει πολλές συνειδητοποιήσεις.

Θέλω επίσης να σου επιστήσω τη προσοχή σου σε αυτό: Κάποιος άνθρωπος μπορεί να είναι ευτυχισμένος και ικανοποιημένος πιστεύοντας και λατρεύοντας τη θεϊκή υπόσταση του πλυντηρίου. Κέντρο της ζωής του είναι το πλυντήριο. Ζει και αναπνέει για το πλυντήριο και όταν βρίσκται μακριά προσεύχεται σε αυτό. Αυτός ο άνθρωπος έχει μια πίστη. Αλλά είναι αληθής η πίστη του?


quote:
η θέωση που αναζητάς, καθίσταται εφικτή, όχι μόνο κοιτώντας μέσα σου, (και αυτό χρειάζεται) αλλά κυρίως σηκώνοντας τα μάτια στον ουρανό, κάπου εκεί που ο Ανώτατος Άρχων, ο Δημιουργός μας, βρίσκεται...
μελετώντας τα δημιουργήματα του, (και τον εαυτό σου συνάμα, τουτέστιν και συ δημιούργημα) πλησιάζεις κοντά του, μελετώντας την φωνή του (όπως έχει καταγραφεί στη Βίβλο) μαθαίνεις να τον ακούς...

Ναι. Καλά ως εδώ.

quote:
ψάξε την υπέρτατη ηδονή εκεί, και όχι σε πεδία μαχών αιματηρά, και αυτοβούλως κληθέντα ως φως...

Γκαχ... πού αναφέρεσαι?
quote:
επείδη σαφέστατα καραδοκεί και κάποιος που λογίζεται εχθρός του Θεού(όντας μικρός θεός ο ίδιος) ο Σατανάς, και ταυτόχρονα εχθρός του ανθρωπίνου γένους, καλό θα ήταν να προσέχεις τη πηγή του φωτός που φαίνεται ότι φωτίζει τον (τους) μυστικιστικούς δρόμους που ακολουθείς...
και πρόσεξε μην τελικά αυτή η εσωτερική σου αναζήτηση καταλήξει για σένα σε αφαίμαξη του πνεύματος, και όχι ανάπλαση...

Και εδώ βεβαια συμφωνω με αυτά που λες και ξαναρωτάω κάνοντας τον συνήγορο του διαβόλου. Σε ποιους αναφέρεσαι?


-Ποια είναι δικιά σου θέση και τι μπορείς να πεις για τις θεοπνευστες ημερομηνίες συντέλειας που παρήλθαν.
(και σε παραπέμπω και πάλι στο βίντεο που παρέθεσα σε παλιότερο μήνυμα)


"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 11/10/2009 15:50:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2009, 17:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλά ρε eidos σς ανεπάρκεια, αλλοιώνεις κείμενα των γραφών, σε
μένα και προσπαθείς να ξεγελάσεις;Που λέει το κατα Ιωάννην
"παρά τω Θεώ";
"Κεφάλαιο 1
1 Ἐν ἀρχῇ ἦν ὁ Λόγος, καὶ ὁ Λόγος ἦν πρὸς τὸν Θεόν, καὶ Θεὸς ἦν ὁ Λόγος. 2 Οὗτος ἦν ἐν ἀρχῇ πρὸς τὸν Θεόν. 3 πάντα δι' αὐτοῦ ἐγένετο, καὶ χωρὶς αὐτοῦ ἐγένετο οὐδὲ ἕν ὃ γέγονεν. 4 ἐν αὐτῷ ζωὴ ἦν, καὶ ἡ ζωὴ ἦν τὸ φῶς τῶν ἀνθρώπων. 5 καὶ τὸ φῶς ἐν τῇ σκοτίᾳ φαίνει, καὶ ἡ σκοτία αὐτὸ οὐ κατέλαβεν. 6 Ἐγένετο ἄνθρωπος ἀπεσταλμένος παρὰ Θεοῦ, ὄνομα αὐτῷ Ἰωάννης· 7 οὗτος ἦλθεν εἰς μαρτυρίαν, ἵνα μαρτυρήσῃ περὶ τοῦ φωτός, ἵνα πάντες πιστεύσωσιν δι' αὐτοῦ. 8 οὐκ ἦν ἐκεῖνος τὸ φῶς, ἀλλ' ἵνα μαρτυρήσῃ περὶ τοῦ φωτός. 9 Ἦν τὸ φῶς τὸ ἀληθινόν, ὃ φωτίζει πάντα ἄνθρωπον, ἐρχόμενον εἰς τὸν κόσμον. 10 ἐν τῷ κόσμῳ ἦν, καὶ ὁ κόσμος δι' αὐτοῦ ἐγένετο, καὶ ὁ κόσμος αὐτὸν οὐκ ἔγνω. 11 εἰς τὰ ἴδια ἦλθεν, καὶ οἱ ἴδιοι αὐτὸν οὐ παρέλαβον. 12 ὅσοι δὲ ἔλαβον αὐτόν, ἔδωκεν αὐτοῖς ἐξουσίαν τέκνα Θεοῦ γενέσθαι, τοῖς πιστεύουσιν εἰς τὸ ὄνομα αὐτοῦ, 13 οἳ οὐκ ἐξ αἱμάτων, οὐδὲ ἐκ θελήματος σαρκὸς, οὐδὲ ἐκ θελήματος ἀνδρὸς, ἀλλ' ἐκ Θεοῦ ἐγεννήθησαν. 14 Καὶ ὁ Λόγος σὰρξ ἐγένετο καὶ ἐσκήνωσεν ἐν ἡμῖν, καὶ ἐθεασάμεθα τὴν δόξαν αὐτοῦ, δόξαν ὡς μονογενοῦς παρὰ πατρός, πλήρης χάριτος καὶ ἀληθείας. 15 Ἰωάννης μαρτυρεῖ περὶ αὐτοῦ καὶ κέκραγεν λέγων· Οὗτος ἦν ὃν εἶπον, Ὁ ὀπίσω μου ἐρχόμενος ἔμπροσθέν μου γέγονεν, ὅτι πρῶτός μου ἦν. 16 Καὶ ἐκ τοῦ πληρώματος αὐτοῦ ἡμεῖς πάντες ἐλάβομεν, καὶ χάριν ἀντὶ χάριτος· 17 ὅτι ὁ νόμος διὰ Μωϋσέως ἐδόθη, ἡ χάρις καὶ ἡ ἀλήθεια διὰ Ἰησοῦ Χριστοῦ ἐγένετο. 18 Θεὸν οὐδεὶς ἑώρακεν πώποτε· ὁ μονογενὴς υἱὸς ὁ ὢν εἰς τὸν κόλπον τοῦ πατρὸς ἐκεῖνος ἐξηγήσατο...."
Το ξέρω ότι γράφετε και πιστεύετε ότι θέλετε, αλλά και τόσο χοντρά
ψέμματα;
Το Γιάχβε, πέθανε σαν όνομα,αφού είναι ο Κύριος της Δόξης, Ιησους Χριστός...Αυτό το αμφισβητείς, αλλά δεν φέρεις κανένα στοιχειο, που να συντείνει στην ύπαρξη του...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.296875
Maintained by Digital Alchemy