ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υπάρχει Θεός;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 23:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαχαχαχα!!!!
Γηγενή, έχεις πλάκα, στο έχω ξαναπεί!
Γίνεσαι λίγο κακός ώρες - ώρες αλλά σου πάει!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 23:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Μα πώς;;
Και καρπουζόκουπες υπάρχουν, και μπανανόκουπες, και αχλαδόκουπες, ..... το θέμα πώς τις βλέπει ο καθένας.
Έπειτα, εδώ μέσα έχω δει και ακούσει τόσα, που να μου το θυμάσαι, σε λίγο καιρό θα δούμε και σταφυλόκουπες.»

Μιας και ο Ψηλός ασχολείται με…τους δικαιούχους των διαφόρων…..φρούτων (!), ας δούμε και κάτι διασκεδαστικό, ώστε να θυμηθούμε ΠΟΙΟΣ και πότε έπρεπε να εισπράξει…..καρπουζόκουπες, αλλά και εάν, έστω και καθυστερημένα, ΤΟΥ ΤΙΣ ΧΡΩΣΤΑΜΕ!!!!!!!!!

Ας δούμε το θέμα με……ΤΗΝ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΠΑΔΩΝ ΜΕ…………………….ΤΙΣ ΠΑΤΑΤΕΣ!!!!!!!!!!!!!!

Από το φυλλάδιο «ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΘΕΜΙΣ» του γνωστού νομικού Κ. Δ. ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΥ (Αθήναι 1912)

Η δράσις του Καποδίστρια διέσωσε χαρακτηριστικόν επεισόδιον της εποχής εκείνης, το οποίον φαίνεται απίστευτον, όπως ακριβώς δύσκολα θα πείθωνται οι μεταγενέστεροι περι της ακριβείας των γενομένων πέρισυ εις τον Βόλον (*).

Ιδού τι διηγείται η ιστορία:

«Ότε απεκαταστάθη η τάξις, και ο επαναστάτης Έλλην, αποκαμών των πολέμων , των στερήσεων και κακουχιών επεδόθη εις την εργασίαν του, το έργον της ελευθερίας περαιώσας, ο μέγας του πατήρ και Κυβερνήτης, θέλων να βελτιώση την γεωργίαν, απεφάσισεν, ότε ακόμη είχεν εν Αιγίνη την πρωτεύουσαν, να διδάξη προς τον γεωργικόν κόσμον την καλλιέργειαν γεωμήλων. Έδωκεν όθεν εντολήν όπως αποστείλωσιν αυτώ εξ Ιταλίας αρκετάς χιλιάδας οκάδας γεωμήλων άτινα ειρήσθω, ήσαν τότε πάντη άγνωστα ημίν, και το τίμημα κατέβαλεν εκ του ιδιαιτέρου του ταμείου.

Οι εναντία φρονούντες κατά του Καποδίστρια, ήρξαντο διαδίδοντες ότι ο Καποδίστριας είναι ου μόνον Λουθηρανιστής (ή κοινώς ελέγετο Αλούτερος), αλλά και διά της αντιθρησκευτικής και ασεβούς πράξεώς του, τού να διδάξη την καλλιέργειαν της πατάτας, θα κάμη όλους τους Ορθοδόξους Χριστιανούς "Αλούτερους" Οι πατάτες κατά τους εχθρούς του Καποδίστρια, ήσαν απηγορευμένος καρπός, ού και μόνον απλή γεύσις ήθελεν οδηγήσει το χριστεπώνυμον πλήρωμα εις τα απύθμενα σκότη της κολάσεως, ένθα ο κλαυθμός και ο βρυγμός των οδόντων!

Οι αρτιγέννητοι Έλληνες, πληροφορηθέντες τα γεγονότα και ιδία οι Αιγινήται, οίτιντες είδον τους σάκκους των γωμήλων χύδην ν' αποταμιεύωνται προχείρως εις την προκυμαίαν της Αιγίνης, χάρις εις τα ραδιουργίας των εχθρών και το αμόρφωτον αυτών, εν συλλαλητηρίω επιβλητικώ εζήτουν την αποπομπήν του εξ Αιγίνης, ως προδότου των πατροπαραδότων της θρησκείας, βροτοφωνούντες: "Κάτω ο προδότης, Κάτω ο Αλούτερος, ο οποίος με τις πατάτες του θα μας καταστρέψη το θρήσκευμα !!!...Κάτω !... ο άθεος !!!..."

Ο Καποδίστριας ακούσας των φωνών του κορυβαντιώντος πλήθους, έσπευσε προς τον εξώστην, ενώ το πλήθος, μαινόμενον ως αι προ της καταιγίδος ασυνήθεις βρονταί, εφώναζε "Κάτω ο Αλούτερος με τις πατάτες του !!"

Ο Κυβερνήτης απαθής θεατής των γενομένων, εδήλωσε προς το πλήθος, ότι οι πατάτες είναι δια λογαριασμόν του και ουχί δι αυτούς και ας μη ματαιοπονούν !! Ταυτοχρόνως δε, κατά το φαινόμενον μόνον έδωκεν εντόνους και αυστηράς διαταγάς εις τους διορισθέντας φύλακας των γεωμήλων όπως συλλάβωσι και οδηγήσωσιν εις τας φυλακάς οιονδήποτε όστις ήθελε φωραθή κλέπτης των γεωμήλων του Κυβερνήτου !! Ιδιαιτέρως όμως είπεν εις αυτούς να κάμουν πως δεν βλέπουν τους περιέργους παρατηρητάς των γεωμήλων και να αφήσουν αυτούς να κλέπτουν !

Μετ' ολίγας ημέρας η προκυμαία εκενώθη ! Τα γεώμηλα τα έφαγαν όλα οι Αιγηνίται, και συν τη εστιάσει εκείνων επείσθησαν ότι δεν έγιναν Αλούτεροι !!

Ο ίδιος κόσμος, όστις ήτο και κατά την κατά του Κυβερνήτου στάσιν, ο ίδιος εκείνος ήρχισε να κρούη τους κώδωνας των Εκκλησιών και εκάλει τους λοιπούς εις γενικήν συνάθροισιν, να διαδηλώσουν την ευγνωμοσύνη των προς τον Κυβερνήτην !! Η κοσμοπλήμμυρα εκκινεί υπό τας ζητωκραυγάς και τα θούρια και ούτω έξωθι του ανακτόρου του Κυβερνήτου φθάνει. -"Θέλουμε, πατέρα μας, πατάτες !! Σώσε μας, πατέρα, και ας όψονται!... όσοι μας έβαλαν στα λόγια !!.."

Προ τοιούτων παρακλήσεων δι ουρανομήκων κραυγών, ο Κυβερνήτης, εξελθών ένδακρυς, υπεσχέθη εις το πλήθος νέαν προμήθειαν γεωμήλων !! δια του ιδιαιτέρου του ταμείου! Συνεχώρησε τους πταίσαντας, διέλαμψεν η αλήθεια, και η καλλιέργεια των γεωμήλων ήρχισεν έκτοτε εν Ελλάδι».


(*) Αναφέρεται στην χριστιανική τρομοκρατία κατά τα λεγόμενα «Αθεϊκά» του Βόλου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eleana
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 23:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eleana  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

<<Και με τις πεπονόκουπες φίλατατε!!!>>

δεν μπορω ωρες ωρες γινομαι κακος
ψηλε δεν υπαρχουν πεπονοκουπες εκτος και εαν κοψεις το πεπονι στην μεση και αφαιρεσεις το περιεχομενο
στην αντιθετη περιπτωση αν ακολουθησεις την γνωστη καταναλωση του πεπονιου εχουμε πεπονοφλουδες
αυτα τα λιγα για το θεμα πεπονοκουπα

Είναι μια σωστή παρατήρηση. Στο βωμό του διαλόγου μη ισοπεδώνουμε τις έννοιες.


<<Ελεάνα καλώς ήλθες στο φόρουμ.
Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα να έπαιρνες στην παραπομπή σου και το μήνυμα του Γηγενή έτσι ώστε να μας έδινες, σε αντιπαράθεση μηνυμάτων, μια καλύτερη εικόνα για τη συμπριφορά του καθενός.>>

πιθανον να εκρινε οτι δεν χριζω αξιος παραπομπης η οτι ειμαι ανιατη περιπτωση και αυτη την στιγμη να με εχει βαλει κατω και να μου αλαζει τα φωτα στην ψυχαναλυση στα ψυχοφαρμακα και στα ηλεκτροσοκ
(πιθανη πτωση της τασης ειναι τυχαιο γεγονος)
υπαρχει και η περιπτωση να συμφωνει με την αποψη μου αλλα να μην το ανακοινωνει γιατι γνωριζει την αντιδραση σου και εν οψη τριημερου θελει να αποφυγει την βιαιη προσαγογη σου σε ενα μερος με λευκους τοιχους απο μαλακο υλικο (για αποφυγη βλαβων στην περιπτωση που καποιος θελησει να ριξει τον τοιχο με το κεφαλι του)
και με συνολακι που δενει πισω χιαστι
Πιστεύεις με τα παραπάνω ,ότι πρέπει να σου δοθεί απάντηση;
Και αυτή είναι η απάντησή μου.


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Edited by - gigenis on 12/08/2005 22:45:12



Και κάτι άσχετο.
Πώς αλλάζετε τα χρώματα στα γράμματα; Και τι ρόλο παίζουν οι χαρούμενες φατσούλες;
Μπορώ να τα κάνω και εγώ; Αν ναι πως;

Είμαι εδω για έρευνα Προσωπικότητας μεταξύ των μελών.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 00:00:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
eleana οταν γραφεις μηνυματα δεις επανω κατι εικονιδια διπλα στην λεξη διαμορφωση το χρωμμα στα γραμματα το αλαζεις απο το τριτο εικονιδιο στην κατω σειρα γραφει black
οι φατσουλες ειναι για να εκφρασεις τα συναισθηματα σου
τα βρισκεις στο εικονιδιο με την φατσουλα πατας και σου τις βγαζει κανεις επιλογη ποια θες και ολα οκ

Dying_Incubus
Χαχαχαχα!!!!
Γηγενή, έχεις πλάκα, στο έχω ξαναπεί!
Γίνεσαι λίγο κακός ώρες - ώρες αλλά σου πάει!

δεν ξερω τι εγινε αλλα σημερα οταν βλεπω στον δεξι μου ωμο βλεπω το αγγελακι δεμενο χειροποδαρα και φυμωμενο(η αληθεια ειναι οτι πρωτη φορα καταφερνω να δω το αγγελακι εστω και δεμενο παει χαλασα και εγω)

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 00:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γηγενή, εγώ το έχω μονίμως δεμένο το αγγελάκι που είναι στα δεξιά μου!
Λές να πειράζει...?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eleana
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 00:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eleana  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gigenis σε ευχαριστώ. Με βοήθησες να αυξήσω τις επιδεξιότητες μου. :)]

Είμαι εδω για έρευνα Προσωπικότητας μεταξύ των μελών.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eleana
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 00:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eleana  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ο διαχειριστής τι είναι;

Είμαι εδω για έρευνα Προσωπικότητας μεταξύ των μελών.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mchantzi
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 10:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mchantzi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει σύνδεση ανάμεσα στην Κβαντική Μηχανική και το παπαδαριό. Καλή συνέχεια στις αναζητήσεις σας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 23:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και δεν είμαστε άσσοι στα κβάντα και στην θεολογία έχουμε δικαίωμα να αναρωτιόμαστε. Αν εσύ φυσικά βρήκες τη λύση μέσα στην επιστημονική σου θωράκιση, έχεις ανθρώπινο καθήκον να την πεις ή να αποχωρίσεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 13:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(*) Αναφέρεται στην χριστιανική τρομοκρατία κατά τα λεγόμενα «Αθεϊκά» του Βόλου.

Και για τους δίδυμους πύργους φαντάζομαι οι εσχατολάγνοι, ανέραστοι, ανώμαλοι, παιδεραστές, απατεώνες, σκοταδιστές παπάδες φταίνε, έτσι Schwabe?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 13:50:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και για τους δίδυμους πύργους φαντάζομαι οι εσχατολάγνοι, ανέραστοι, ανώμαλοι, παιδεραστές, απατεώνες, σκοταδιστές παπάδες φταίνε, έτσι Schwabe?


Τι ήταν πάλι τούτο....?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mchantzi
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 14:36:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mchantzi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μιας και δεν είμαστε άσσοι στα κβάντα και στην θεολογία έχουμε δικαίωμα να αναρωτιόμαστε. Αν εσύ φυσικά βρήκες τη λύση μέσα στην επιστημονική σου θωράκιση, έχεις ανθρώπινο καθήκον να την πεις ή να αποχωρίσεις.


Εάν διαβάσετε προσεκτικά, θα διαπιστώσετε ότι απλώς προσπάθησα να απαντήσω στον WWalker. Αυτό τώρα περί καθήκοντος, ελπίζω να μην σας πειράζει, αλλά δεν βλέπω κανένα καθήκον, μιας και δε μου αναφέρετε (τουλάχιστον δεν το βλέπω εγώ) το πρόβλημα στο οποίο με καλείτε να σας παρουσιάσω τη λύση. Άλλωστε η επιστημονική θωράκιση, φαντάζομαι θα συμφωνείτε, δεν έχει παρουσιάσει και τόσο συχνά δείγματα ανθρωπιάς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 14:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε mchatzi, πρώτα από όλα σε ευχαριστώ που έκανες τον κόπο να μου απαντήσεις σε αυτό που σε ρώτησα, κατά δεύτερον να σου πω πως επειδή αρκετοί "άθεοι" εδώ μέσα προτάσσουν το επιχείρημα πως επιστήμη και θρησκεία είναι αντιδιαμετρικά αντίθετα πράγματα και το ένα αποκλύει το άλλο, γι' αυτό μάλλον ο φίλος dimitris θα θεώρησε πως ανήκεις και εσύ στο στρατόπεδο αυτό.

Ποια είναι η άποψή σου πάνω στο θέμα; Μπορεί ένας άνθρωπος να συνδυάζει θρησκεία και επιστήμη, ή το ένα αυτομάτως αποκλείει το άλλο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mchantzi
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 15:17:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mchantzi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν ας διευκρινήσω ότι αν πιστεύω κάπου, αυτό είναι το Όλον, ή Σύμπαν. Τώρα, αν αυτό εμπεριέχει κάποιον Θεό, είμαι πολύ "λίγος" για να το πω. Πολλοί αστροφυσικοί, μα και κοσμολόγοι, εξακολουθούν να είναι επιτυχημένοι ερευνητές χωρίς να έχουν αποκλείσει από το είναι τους, την όποια πίστη σε κάποιον Θεό. Νομίζω πως υπάρχει μια σύγχιση, η οποία είναι στενά δεμένη με την Πολιτική (με την ευρεία έννοια του όρου). Δυστυχώς, ειδικά στις Η.Π.Α. μένεται η μάχη μεταξύ Δημιουργιστών και Μη. Με πολλές αναφορές από τους μεν και δε, στη Βίβλο και τα συναφή δοκίμια. Μπορώ να σας πω ότι η στάση των Δημιουργιστών, μου μοιάζει αρκετά ύποπτη. Κι αυτό διότι προσπαθούν να περάσουν στα σχολικά βιβλία την υπόθεση της Δημιουργίας, ωσάν επιστημονικής θεωρίας. Αυτό αγαπητέ μου, δεν είναι διόλου αληθές και εντείνει την σύγχιση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 15:52:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φιλε mchatzi, πρώτα από όλα σε ευχαριστώ που έκανες τον κόπο να μου απαντήσεις σε αυτό που σε ρώτησα, κατά δεύτερον να σου πω πως επειδή αρκετοί "άθεοι" εδώ μέσα

WWalker, μπορείς να μου εξηγήσεις το λόγο που έβαλες τη λέξη άθεος μέσα σε εισαγωγικά...?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 22:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker, μπορείς να μου εξηγήσεις το λόγο που έβαλες τη λέξη άθεος μέσα σε εισαγωγικά...?

Γιατί αρκετοί "άθεοι" δηλώνουν πως πιστεύουν σε κάτι διαφορετικό για Θεό, και αυτό αυτομάτως κάνει την χρήση της λέξης "άθεος" δύσκολη (εφόσον άθεος είναι αυτός που δεν πιστεύει σε Θεό).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 22:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Γιατί αρκετοί "άθεοι" δηλώνουν πως πιστεύουν σε κάτι διαφορετικό για Θεό, και αυτό αυτομάτως κάνει την χρήση της λέξης "άθεος" δύσκολη (εφόσον άθεος είναι αυτός που δεν πιστεύει σε Θεό).»

Πολύ σωστά αγαπητέ.

Δεν είναι απαραίτητο να πιστεύουμε σε κάτι, με την έννοια του λατρευτικού τύπου και της υποταγής των Μονοθεϊστών, ώστε να θεωρούμε «θεό» το Σύμπαν για παράδειγμα.

Άλλο η πίστη και άλλο η έννοια ετούτη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 22:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker:
«Γιατί αρκετοί "άθεοι" δηλώνουν πως πιστεύουν σε κάτι διαφορετικό για Θεό, και αυτό αυτομάτως κάνει την χρήση της λέξης "άθεος" δύσκολη (εφόσον άθεος είναι αυτός που δεν πιστεύει σε Θεό).»

Πολύ σωστά αγαπητέ.

Δεν είναι απαραίτητο να πιστεύουμε σε κάτι, με την έννοια του λατρευτικού τύπου και της υποταγής των Μονοθεϊστών, ώστε να θεωρούμε «θεό» το Σύμπαν για παράδειγμα.

Άλλο η πίστη και άλλο η έννοια ετούτη.


Τι να σου πω ρε Schwabe, αν νιώθεις καλά μέσα σου να πιστεύεις πως είσαι ένα ακόμα νοήμων μέλος του ζωικού βασιλείου, που κάποια στιγμή που θα πεθάνει θα επιστρέψει στο χώμα και από εκεί και πέρα θα είναι μόνο χώμα μέσα στο χώμα και τροφή για τους οργανισμούς, εγώ πάω πάσο. Πάντως εμένα δεν μου αρέσει να πιστέψω πως δεν υπάρχει τέτοια ελπίδα για ζωή πέρα από το μάταιο της ζωής που κάνω σήμερα, που είναι γεμάτη άγχος και κούραση, ούτε θέλω να πιστέψω το ίδιο για τους άλλους ανθρώπους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 23:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Πάντως εμένα δεν μου αρέσει να πιστέψω πως δεν υπάρχει τέτοια ελπίδα για ζωή πέρα από το μάταιο της ζωής που κάνω σήμερα, που είναι γεμάτη άγχος και κούραση, ούτε θέλω να πιστέψω το ίδιο για τους άλλους ανθρώπους.»

Ο θρησκευτικός αποχρωματισμός είναι μια εξαιρετικά επίπονη διεργασία αγαπητέ μου, και κρατά μια ολάκερη ζωή σε ορισμένους. Άλλοι πάλι, ποτέ δεν θα τα καταφέρουνε.

Κατά τα άλλα, το υψηλότερο σημείο σε μια εκκλησία δεν είναι ο σταυρός, αλλά το αλεξικέραυνο. Μια ειρωνεία της φυσικής στην φαντασιακή μεταφυσική της θρησκείας…….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 23:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καταρχήν ας διευκρινήσω ότι αν πιστεύω κάπου, αυτό είναι το Όλον, ή Σύμπαν.


Από τη μία μας λες για τα κβάντα, απ την άλλη πιστεύειες στο όλον στο σύμπαν.
Μα το όλον και το σύμπαν είναι σχετικό σύμφωνα με τη φυσική.
Φίλε δεν θέλω να μάθω που πιστεύεις.
Θα μου ήταν αρκετό να περνάς καλά. Γιατί το σύμπαν είναι ο άνθρωπος.
Το δικό σου σύμπαν είναι διαφορετικό με το δικό μου και αυτό της επιστήμης.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2005, 00:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2:
«Φίλε δεν θέλω να μάθω που πιστεύεις.
Θα μου ήταν αρκετό να περνάς καλά. Γιατί το σύμπαν είναι ο άνθρωπος.»

Ο άνθρωπος, είναι ένα μικρό και αμελητέο για τη Φύση συστατικό. Πριν εκατομμύρια χρόνια δεν υπήρχε, και υπήρχανε δεινόσαυροι. Ήρθε μια μεγάλη καταστροφή, κατά τύχη, όπως ένας κομήτης που άλλαξε άρδην τα δεδομένα του οικοσυστήματος, και έτσι εμφανίστηκαν άλλες μορφές ζωής, όπως ΚΑΙ ο άνθρωπος.

Κάποτε, αργά ή γρήγορα, θα συμβεί κάποια άλλη καταστροφή, και τότε και πάλι όλα θα μηδενιστούνε. Όπως προφανώς ΚΑΙ ο άνθρωπος με τους Θεούς του……..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2005, 00:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

dimitris2:

Ο άνθρωπος, είναι ένα μικρό και αμελητέο για τη Φύση συστατικό. Πριν εκατομμύρια χρόνια δεν υπήρχε, και υπήρχανε δεινόσαυροι. Ήρθε μια μεγάλη καταστροφή, κατά τύχη, όπως ένας κομήτης που άλλαξε άρδην τα δεδομένα του οικοσυστήματος, και έτσι εμφανίστηκαν άλλες μορφές ζωής, όπως ΚΑΙ ο άνθρωπος.

Κάποτε, αργά ή γρήγορα, θα συμβεί κάποια άλλη καταστροφή, και τότε και πάλι όλα θα μηδενιστούνε. Όπως προφανώς ΚΑΙ ο άνθρωπος με τους Θεούς του……..



Φίλε, μου θυμίζεις νεαρό αναγνώστη κλασικών μυθιστορημάτων.
Η θεωρία σου είναι κολλημένη στην ύλη, στο σώμα. Αγνοείς το πνεύμα που νομίζεις ότι δεν έχεις ή νομίζεις ότι αυτό είναι παράγογο της ύλης.
Λέμε, οι 300 του Λεωνίδα θυσίασαν το σώμα τους για την ιδέα.
Αν η ιδέα ήταν απόρεια της ύλης , του σώματος, φυσικά και δεν θα θυσίαζαν τίποτα. Θα την έκαναν λούφα για να διασωθεί το πνεύμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2005, 00:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2:
«Φίλε, μου θυμίζεις νεαρό αναγνώστη κλασικών μυθιστορημάτων.»

Αυτά έχουνε ήδη λάβει χώρα, και σύμφωνα με τους επιστήμονες ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΟΥΝΕ. Εσύ, έχεις εκτός από ΜΥΘΟΥΣ και ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ («παράδοση» το αποκαλείτε..), τίποτα ως στοιχείο?

dimitris2:
«Η θεωρία σου είναι κολλημένη στην ύλη, στο σώμα. Αγνοείς το πνεύμα που νομίζεις ότι δεν έχεις ή νομίζεις ότι αυτό είναι παράγογο της ύλης.»

Έχεις καμία ΑΠΟΔΕΙΞΗ για το «πνεύμα» που σου έμαθαν ότι έχεις?? Εάν όχι, τότε μάλλον θα πρέπει να δηλώσεις ότι προβαίνεις σε ΕΙΚΑΣΙΕΣ και όχι σε ΔΕΔΟΜΕΝΑ.

Αντιθέτως, εγώ ισχυρίζομαι μονάχα τα όσα η επιστήμη δέχεται και αποδεικνύει. Λοιπόν, ΠΟΥ βρίσκεται το πνεύμα σου όταν πεθαίνεις? ΠΟΥ στεγάζονται όλα τα ως τώρα υπάρχοντα πνεύματα?

dimitris2:
«Αν η ιδέα ήταν απόρεια της ύλης , του σώματος, φυσικά και δεν θα θυσίαζαν τίποτα. Θα την έκαναν λούφα για να διασωθεί το πνεύμα.»

Λάθος.

Αγωνίστηκαν για ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ τους, για ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥΣ, για την ίδια την ζωή τους. Αυτά, είναι οι μεγαλύτερες αξίες, για τις οποίες και αξίζει να πεθάνεις.

Όλα τα άλλα, ανήκουνε στην εσχατολογική παγίδα των σωτηριολάγνων θεουργών.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2005, 01:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2, για το σώμα και την ύλη έχουμε αποδείξεις.
Για το πνεύμα και περισσότερο την μεταθάνατο ζωή έχουμε αποδείξεις...?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Allien
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Azores
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2005, 03:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Allien  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

dimitris2, για το σώμα και την ύλη έχουμε αποδείξεις.
Για το πνεύμα και περισσότερο την μεταθάνατο ζωή έχουμε αποδείξεις...?

Μήπως θα σας (εσύ ή ο Σβάμπε) ήταν εύκολο, να μας προσκομίσετε αυτές τις αποδείξεις για την ύλη;

ΥΓ1: Σβάμπε, μην μας ξαναπείς πάλι το ποίημα για τον Ηράκλειτο, κλπ, κλπ.. plz, ανανέωσε λιγάκι τα επιχειρήματά σου.

ΥΓ2: Αναμένω σοβαρά και επιστημονικά επιχειρήματα, όχι ατάκες και συνθήματα.

ΥΓ3: Εγώ πάλι υπσοτηρίζω ότι το μόνο βέβαιο και άμεσα αποδείξιμο είναι το πνεύμα. Απλά στρέψτε το βλέμα σας κάπου, ακούστε μερικούς ήχους ή αισθανθείτε. Σας φαίνονται ύλη τα αισθήματα, οι σκέψεις, κλπ;
Αν ναι, τότε να μας το αποδείξετε κι αυτό!

Α.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2005, 03:33:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα γύρω σου και θα δείς όλες σου τις αποδείξεις....
Τα πάντα είναι φτιαγμένα από την ύλη.
Για την ύλη αποφάνθησαν τόσοι επιστήμονες.
Μίλησαν για μόρια, για άτομα....
Το πνεύμα κι η μετέπειτα πνευματική ζωή πως αποδεικνύεται...?
Δεν απάντησες...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikostheater
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
332 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2005, 04:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikostheater  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλα πραγματα δεν αποδυκνυονται και ομως υπαρχουν..αμαν πια με την ψευδοπιστη σας στην επιστημη...Γινατε ολοι νομπελιστες επιστημονες και εχετε τοσο πληρη γνωση για ολες τις επιστημες που μπορειτε σε ενα φορουμ με θεμα την θρησκεια να προτασσετε την επιστημη ως πανακεια και αντιβαρο καθε θεου..
εδω ακομα δεν ξερουμε τι κρυβεται στ αβαθη ωκεανων και ζηταει ο ινκουμπους αποδειξεις για πνευμα,θεο,αυλα οντα..ΕΛΕΟΣ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2005, 04:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί να μην ζητάω αποδείξεις?
Ξέρουμε οτι η Γή γυρίζει και για αυτό έχουμε τα μερόνυχτα και τις εποχές.
Αυτό είναι αποδεδειγμένο.
Ξέρουμε οτι γεννιόμαστε και πεθαίνουμε.
Όμως μία υποτιθέμενη μετά θάνατον ζωή είναι υποθετική.

Και δεν είπα ποτέ πως είμαι Φυσικός ή ότι είμαι νομπελίστας....
Οπότε το σχόλιο σου είναι άτοπο, φίλτατε!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...

Edited by - Dying_Incubus on 15/08/2005 04:13:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2005, 04:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εφιάλτη,
Ο εξωγήινος σε ρώτησε κάτι, γιατί κάνεις την πάπια;;

quote:
ΥΓ3: Εγώ πάλι υπσοτηρίζω ότι το μόνο βέβαιο και άμεσα αποδείξιμο είναι το πνεύμα. Απλά στρέψτε το βλέμα σας κάπου, ακούστε μερικούς ήχους ή αισθανθείτε. Σας φαίνονται ύλη τα αισθήματα, οι σκέψεις, κλπ;
Αν ναι, τότε να μας το αποδείξετε κι αυτό!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2005, 04:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μήπως θα σας (εσύ ή ο Σβάμπε) ήταν εύκολο, να μας προσκομίσετε αυτές τις αποδείξεις για την ύλη;

ΥΓ1: Σβάμπε, μην μας ξαναπείς πάλι το ποίημα για τον Ηράκλειτο, κλπ, κλπ.. plz, ανανέωσε λιγάκι τα επιχειρήματά σου.

ΥΓ2: Αναμένω σοβαρά και επιστημονικά επιχειρήματα, όχι ατάκες και συνθήματα.

ΥΓ3: Εγώ πάλι υπσοτηρίζω ότι το μόνο βέβαιο και άμεσα αποδείξιμο είναι το πνεύμα. Απλά στρέψτε το βλέμα σας κάπου, ακούστε μερικούς ήχους ή αισθανθείτε. Σας φαίνονται ύλη τα αισθήματα, οι σκέψεις, κλπ;
Αν ναι, τότε να μας το αποδείξετε κι αυτό!

Α.



Πάρε φόρα και χτύπα πάνω σε έναν τοίχο με το κεφάλι. Αν επιζήσεις, έλα να μιλήσουμε για το αν υπάρχει η ύλη ή όχι. (Δεν το λέω σε σένα προσωπικά οκ;)

Στο 3 δες τι λες
Στρέψτε το βλέμμα σας
ακούστε μερικούς ήχους

Οι αισθήσεις αποτέλεσμα τίνος πράγματος είναι; Με τι βλέπεις, με τι ακούς, τι βλέπεις, τι ακούς, με τι όργανα επεξεργάζεσαι και την εικόνα και τον ήχο; Με ποιά όργανα επεξεργάζεσαι την σκέψη;
Μπορείς να δεις χωρίς μάτια, να ακούσεις χωρίς αφτιά (και όλα τα υπόλοιπα όργανα μεταφοράς και επεξεργασίας) σκέφτεσαι χωρίς εγκέφαλο;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy