ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2003, 08:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Λογικό είναι να λές Κέλσο οτι οι κομμουνιστές είναι άθεοι αφού η σύγχρονη εικόνα του κομμουνισμού αντλείται απο τα ρωσικά πρότυπα.Σου εγγυόμαι όμως οτι όταν διαβάσεις Ενγκελς τότε θα αλλάξει κατα πολύ η αποψή σου. Αθεος δήλωσε ο Μαρξ ,δεν πάει να πεί οτι όλοι είναι άθεοι ή οτι ο κομμουνισμος είναι το αυτό με τον Μαρξισμό.
Την ιστορία του κομμουνισμού θα πρέπει να την αναζητήσεις κάπου βαθιά στο παρελθόν της Ινδίας. ..και όχι στην παράνοια του Στάλιν όπως κάνει ο περισσότερος κοσμος.

Μάθαμε μετά απο 10 σελίδες περίπου οτι επιτρέπονται οι πολιτικές συζητήσεις στις στοές πράγμα που είναι σωστό (γιατι ο πνευματικός άνθρωπος δεν μπορεί να είναι ξέχωρος απο την κοινωνία). Αυτή η παραδοχή του Μίλων μπορεί να οδηγήσει σε λύσεις τις σκέψεις πολλων που έχουν μπερδευτεί ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2003, 09:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
επιτρεποντε πολλα αρκει να μην χαλουν το καλο κλιμα που δημηουργειτε στην στοα και ειναι υπερ των συμφεροντων της.... και του ελευθεροτεκτονισμου γενικοτερα...
καλο κλιμα και σημφερον της στοας...
....στοες με ωριμους τεκτονες και στοες με ανωριμους τεκτονες...καθε στοα ειναι διαφορετικη και μονο εαν υπαρξει διαφωνια ικανη να θεση σε κυνδηνο την στοα καταφευγουν στο τυπικο...
για αυτο και καθε στοα εχει το προνομιο της επιλογης των νεων με γνωμονα παντα το συμφερον της στοας...

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2003, 12:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997
quote:
Να δώσω όμως και μια ακόμα απάντηση στον φίλο ΕοΝ που αναρωτιέται για τους Κομμουνιστές και ΓΙΑΤΙ δεν μπορούν να γίνουν ΑΠΟΔΕΚΤΟΙ μέσα στις Στοές, μιάς και δεν έχει απάντήσει και κανείς μέχρι τώρα...
Γιατί καλέ μου ΕοΝ, οι κομμουνιστές ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, δηλώνουν ΑΘΕΪΟΙ
Και πώς είναι δυνατόν ένας ΑΘΕΟΣ να αναζητήσει τη ΓΝΩΣΗ για την εσωτερική του ταύτιση - ΕΝΩΣΗ με το ΘΕΟ;;;
Αυτή είναι και πάι λέω η ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ...
Δεκτές όπως ΠΑΝΤΑ κάθε επικρίσεις...
Συνήθησα πλέον...

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΘΕΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ. ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΘΕΣΗ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΗ ΑΠΕΙΡΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΤΟ ΘΕΙΟ. ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΘΕΟΙ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ Η ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΗΝ "ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ" ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΘΕΟΙ......
ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.....


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2003, 14:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
ΚΑΛΗΜΕΡΑ...
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ....

ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΠΡΟΣΤΕΘΕΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΤΙΤΛΟ...ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΙΑΒΛΕΠΩ+ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΤΕΘΕΙ ΗΔΗ ΣΕ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ
Ο ΥΠΟΤΙΤΛΟΣ :
[(ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ)]...

ΙΣΩΣ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΝΝΕΝΟΕΙΣΤΕ...
ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ MEΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ..+ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ...

"ΑΠΟ ΕΞΩ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ "..."ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ"...
ΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ
"ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ"

.......

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 22/03/2003 14:15:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΙΛΩΝ
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2003, 16:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΙΛΩΝ
Η ΔΙΕΥΘΥΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ.
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΟΥΜΟΥΝΙΣΤΩΝ
ΤΕΚΤΟΝΩΝ ΜΕ ΤΙΣ ΣΤΟΕΣ ΤΟΥΣ

ΜΙΛΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2003, 16:52:10  Εμφάνιση Προφίλ
Όλα καλά προχωράμε έστω και αν παραπατάμε μερικές φορές.
Ψάχνουμε ένα θέμα με τόσες πολλές πτυχές, είναι σίγουρο πως οι απορίες, οι εξωτερικές γνώσεις, οι εσωτερικές γνώσεις, οι προσωπικές απόψεις ανοίγουν πολλούς δρόμους συζήτησης.
Όλοι πιστεύω ωφελούμαστε απ αυτό, ο καθένας παίρνει και κάτι.
Ας συνεχίσουμε, μα ας βάλουμε ένα κανόνα, σεβασμός στο συνομιλητή μας, σεβασμός στην άποψη, στη γνώση.
Ας απομονώσουμε τα ζιζάνια με τη αδιαφορία μας.

Φίλε ΕοΝ
Πιστεύω τώρα να κατάλαβες γιατί δήλωσα εκνευρισμένος κάποια στιγμή. Ευτυχώς με δικαιώνει συνεχώς το συγκεκριμένο θαύμα της φύσης. Το θέμα είναι ότι η υπεράσπιση σου δυστυχώς δεν δικαιώνετε. Σε ότι και αν ρώτησα , σε ότι και αν ζήτησα την παράθεση στοιχείων , ουδέποτε πείρα σοβαρή απάντηση.
Αντίθετα συνεχίζετε η ρήψη βεγγαλικών και λάσπης.
Ας το καταδικάσουν οι υπόλοιποι .


Υ.Γ. Κέλσο θα ήθελα να μου πεις αν μπορείς που μπορώ να βρω το μύθο του Χιράμ ;


Ο Αναζητών


Apostolos

Edited by - Ramoglou on 22/03/2003 16:52:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2003, 18:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
τι βρηκα ...τι βρηκα???
http://www.4masonry.com/education/files/STRUCTURE%20OF%20FREEMASONRY.htm


ματαιοτης..ματαιοτητων..

ταρατατζουμ..ταρατατζουμ ..μεγαλοι ανθρωποι..

love for what is comming and forgivness for the past...

Edited by - drumx13 on 22/03/2003 18:51:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2003, 19:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Την καλησπέρα μου σε όλους...
Καταρχάς θα ήθελα να βγάλουμε "ψεύτρα" την καλή μας ΑΤΜΑ!!!!
Ας ΜΗΝ μετατρέψουμε ΚΑΙ ΑΥΤΟ το θέμα σε πολιτικό....

Αυτό που απλά ανέφερα είναι μια ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΠΟΨΗ, η οποία ΔΕΝ ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ ΒΑΣΗΣ και ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ...
Νομίζω πώς οι Τέκτονες φίλοι μπορούν να ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΟΥΝ...
Είναι ΡΗΤΗ ΕΝΤΟΛΗ και ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ για να ενταχθεί κάποιος στην συντεχνία των Οικοδόμων του Ναού (ΤΕΚΤΟΝΕΣ), να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΕΟΣ...

Το ΑΝ ΣΗΜΕΡΑ, που έχει πέσει η πάλαι ποτέ ανατολική συμμαχία και που έχουν ανοίξει οι ναοί για την "ελευθερία του θρησκεύεσθαι", ΦΥΣΙΚΑ και αυτό οφείλει να αλλάξει, όπως μάλλον κατά εκεί πάει το πράγμα...

Δε νομίζω να είσαι αντίθετος σε αυτό που λέω φίλε μου Μίλωνα.
Φυσικά και υπάρχουν ΣΗΜΕΡΑ κομμουνιστές Τέκτονες, πράγμα που ΠΡΙΝ απο καμία 50 χρόνια, αυτό θα ήταν ΜΑΛΛΟΝ ΟΝΕΙΡΟ ΘΕΡΙΝΗΣ ΝΥΚΤΟΣ....

Για να δικαιολογίσω το λόγο που ανέφερα το γεγονός, είναι γιατί τα ΣΤΟΙΧΕΙΑ που παρέθεσε ο φίλος ΕοΝ απο το βιβλίο του Λαμπρόπουλου που "ξεσκέπασε" τη Μασονία, ΗΤΑΝ πάρα πολύ παλιά, που ΤΟΤΕ ίσχυε αυτό που ανέφερα....
Δεν είχα κανέναν σκοπό για ΤΙΠΟΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ και ζητώ συγγνώμη ΑΝ προσέβαλα την πολιτική πεποίθηση κάποιου...
Ειληκρινά.

Φίλε μου Ράμογλου, ο Μύθος του Χιράμ, ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, βρίσκεται μέσα σε πάρα πολλά (αν όχι όλα) τα βιβλία που σχετίζονται με τον Τεκτονισμό.
Πάντως αν βρέις μια πραγματεία του Ζεράρ Ανκώς, δηλαδή του μεγάλου και πολύ ΠΑΠΥΣ, να το προμηθετής ΠΑΡΑΥΤΑ!!!!!
Επίσης και στο Βιβλίο της Λαμπρότητας (αν δε κάνω λάθος) του μεγάλου Δασκάλου Αλφόνς Λουί Κονστάντ, δηλαδή του ΕΛΙΦΑΣ ΛΕΒΙ, υπάρχει μια καταπληκτική ανάλυση του Μύθου του Αρχιτέκτονα του ναού, του Χιράμ Αμπίφ.
Και αυτό να το προμηθευτής ΠΑΡΑΥΤΑ!!!!

Φίλε μου Drumx13, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ του link που μας παρέθεσες...
Είναι ΓΕΜΑΤΟ απο την ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΥΜΒΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΤΕΚΤΟΝΩΝ...
Σε ευχαριστώ πολύ που μας το παρέθεσες...

Φιλικά,
Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2003, 22:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ + ΑΡΧΗΓΟΣ ΠΟΥ "ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ"...
"ΤΟ 'ΠΙΑΣΕΣ ΤΟ ΥΠΟΝΟΥΜΕΝΟ..."...
"ΨΕΥΤΡΑ" ...ΧΜΜΜ ...ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΩΘΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ!ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΚΛΗΣΗ +ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΜΑ ...Ο ΡΟΛΟΣ!!!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΘΑ ΑΥΤΟΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ
ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΝ "ΑΠΑΝΤΕΣ" ...

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 08:50:44  Εμφάνιση Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου Κέλσο για τους τίτλους θα τους ψάξω.
Το μύθο το γνωρίζω την ανάλυση θέλω και ελπίζω να τη βρω.

Όσο για το άθεος και οι δικές μου γνώσεις λένε ότι έχεις δίκιο, είναι ένα από τα στοιχεία που πρέπει να πληρεί ο υποένταξη.
Άλλο ένα είναι και η αθανασία της ψυχής.

Φίλε ΕοΝ καλός ή κακός, ο υπαρκτός σοσιαλισμός είναι αυτός που μπορούμε να κρίνουμε ως εφαρμοσμένο κομουνισμό και όποιος δηλώνει κομουνιστής αυτό το πρότυπο εννοεί.
Γνωρίζω πολύ καλά ότι αυτοί που αποκαλούνται κομουνιστές ( στην Ελλάδα ) δηλώνουν και άθεοι απλά και μόνο διότι η θεωρεία τους λέει ότι η θρησκεία είναι το όπιο του λαού.

Θα ήθελα εδώ να θέσω και ένα ερώτημα για να πάμε ποιο κάτω την αναζήτηση μας.
Κόρυμβος
Τι είναι ;
Γιατί αν βάλουμε μια πυξίδα στο σημείο που αυτός κλείνει αυτή χάνει τον προσανατολισμό της ;
Περικλείει ενέργεια ; Και αν ναι από που αυτή δημιουργείτε ;


Ο Αναζητών


ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 12:00:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κανένα μονοπάτι δεν είναι "λαθος"...σε καθε μονοπάτι βρίσκεις και από..."κάτι".

H "ομορφιά" του λάθους φίλοι μου...
Αφήστε με λοιπόν να κάνω και γω ένα λάθος...
Αφήστε με να πάρω ένα λάθος μονοπάτι...
Σίγουρα κάτι θα βγει και απ'αυτό...
Πάντα μέσα απ'τα λάθη μαθαίνουμε κάτι.
Η "Ιθάκη" ή "ο δρόμος για την Ιθάκη"

Η "ΣΤΑΤΙΚΟΤΗΤΑ" ΚΑΙ Η ΑΔΡΑΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ...
ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΣΚΟΠΟ - ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΚΟ -.

Fotini είσαι μέσα στο μυαλό μου. Είναι περίεργο τελικά πως κάποιες στιγμές κάποιοι από δω συντονιζόμαστε ακόμα και αν δεν "γνωριζόμαστε" ακόμα και αν ανήκουμε σε διαφορετικές ομάδες ή καθόλου σε "ομάδες"

"Τάδε έφη Avallon"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 18:40:05  Εμφάνιση Προφίλ
Πολλοί κομμουνιστές δεν είναι άθεοι, είναι απλώς άθρησκοι. Δηλαδή πιστεύουν σε έναν θεό, απλά δεν ακολουθούν κανένα δόγμα και κανένα ιερατειο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 19:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Την καλησπέρα μου σε όλους τους τόσο καλούς φίλους ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩ ΑΥΤΟ...
Καταρχάς καλή μου ΑΤΜΑ, ελπίζω (είμαι βεβαιος) να μην με παρεξήγησες, αλλά πραγματικά ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ να αναλωθούμε σε πολιτική συζήτηση...
Πολύ φοβάμαι όμως ότι ο ΨΕΥΤΗΣ, μάλλον εγώ θα είμαι....

Φίλε μου Ράμογλου...
Απο τα λίγα που γνωρίζω, ο ΚΟΡΥΜΒΟΣ είναι ένα αντικείμενο που χρησημοποιήται στην Τεκτονική Μυήση.
Φυσικά αυτό με παραπέμπει σε ειρμούς σκέψεων...

Θα μπορούσαμε να το συνδιάσουμε με τον ΑΡΓΥΡΟΥΝ ΣΧΟΙΝΙΟ...
Με το ΝΗΜΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ...
Δεν ξέρω, απλά φαντάζομαι.....

Καλή μου 'Αβαλλον, μαζί σου ΚΑΙ ΕΓΩ....
Καλύτερα να κάνουμε ΛΑΘΟΣ στη ΔΡΑΣΗ, παρά να μένουμε ΑΔΡΑΝΕΙΣ και υπο του "ΦΟΒΟΥ" μήπως και κάνουμε ΛΑΘΟΣ....

Βρήκα λίγο χρόνο και έψαξα για τον καλό μου φίλο ΕοΝ μερικά στοιχεία για τον ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ...
Καλέ μου φίλε ΕοΝ...
Καταρχάς στο "σύνταγμα" της ΠΡΩΤΗΣ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ ΣΤΟΑΣ, αυτή της Μεγάλης Στοάς της Αγγλίας που θεσπίστηκε το 1723, εκεί ΑΠΟΚΛΕΙΟΝΤΑΝ οι γυναίκες απο την Μυητική διαδικασία των Τεκτόνων.
Να θυμίσω ότι ΤΟΤΕ (το 1723) ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΦΥΛΛΟ, ούτε κάν σε αυτό το δικαίωμα της μόρφωσης...

'Ομως στη ΓΑΛΛΙΑ, είχαν παρατηρηθή σε ορισμένες στοές στις οποίες ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ.
Σε μία απο αυτές τις Στοές, " ο Αγνωστος Δάσκαλος" (τίτλος βιβλίου του Μάρκ Χέηβεν, συνεργάτη του Παπύς), ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΛΛΙΟΣΤΡΟ μυήθηκε ΜΑΖΙ με την σύζηγό του, την ΛΑΥΡΕΝΤΙΑ ΦΕΛΙΤΣΙΝΙ...

Στις ΜΙΚΤΕΣ Στοές ή αλλιώς ΑΝΔΡΟΓΥΝΕΣ, οι μέν ΑΝΔΡΕΣ ήταν οι αξιωματούχοι και οι δε ΓΥΝΑΙΚΕΣ τα απλά μέλη.
Το 1730 υπήρξε το ΤΑΓΜΑ ΤΩΝ ΕΥΤΥΧΩΝ (Ordre de Felicitaires), τάγμα το οποίο μάλλον ήταν και το πρώτο ανδρόγυνο. Παράξενο είναι ο χαιρετισμός των αδελφών του τάγματος, μια ΚΑΘΑΡΑ ΑΡΑΒΙΚΗ ΦΡΑΣΗ: SALOM ALECKEN (Ειρήνη Υμίν)!!!

Το 1775 ιδρύθηκαν οι "Στοές Υιοθεσίας" που η κάθε μία τέτοια Στοά, ήταν εξαρτόμενη απο μία ΑΝΔΡΙΚΗ.
Αυτές οι στοές είχαν 4 βαθμούς, αυτούς της ΜΑΘΗΤΡΙΑΣ, της ΕΤΑΙΡΙΔΑΣ, του ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ και του ΤΕΛΕΙΟΥ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ.
Μετά τη γαλλική Επανάσταση, οι ΜΙΚΤΕΣ ΣΤΟΕΣ έπαψαν να υφίσταντο και ξαναέκαναν την εμφάνισή τους περίπου το 1805 όταν η Αυτοκράτειρα ΙΩΣΗΦΙΝΑ προήδρευσε στην ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΚΗ ΣΤΟΑ ΥΙΟΘΕΣΙΑΣ, των Γάλλων Ιπποτών στο Στρασβούργο. Αυτές οι Στοές Υιοθεσίας, λειτούργησαν σε πολλές χώρες ΕΚΤΟΣ απο την Αγγλία, η οποία μάλιστα τις περιφρονούσε και μαζί της κάι όσες Στοές ακολουθούσαν τον Τύπο της Αγγλίας.

Ο ΜΙΚΤΟΣ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ (με τη σημερινή του μορφή) ήταν το επόμενο βήμα απο τις Στοές Υιοθεσίας. Το όνομα που έλαβε ο Μικτός Τεκτονισμός ήταν (και μάλλον ακόμα θα πρέπει να ισχύει), "ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΔΙΚΑΙΟ".
Η Ηνωμένη Μεγάλη Στοά της Αγγλίας, θεωρεί ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΤΟΕΣ, "Ψευδοτεκτονικές" και μάλιστα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ σε Τέκτονες του δικού της Τύπου (εκείνου του 1723), να εργαστούν στις παραπάνω και μάλιστα με απειλή κυρώσεων...

Πάντα φίλος και εραστής της Σοφίας,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2003, 20:19:58  Εμφάνιση Προφίλ
nitro nitro είσαι΄δω?

Ερχεσαι πετάς ένα σπίρτο και εξαφανίζεσαι...

Ελπίζω να έρθεις τουλάχιστον στο τέλος να μαζέψεις τις στάχτες και τ'αποκαϊδια...

"Τάδε έφη Avallon"

Edited by - Avallon on 23/03/2003 20:23:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 01:06:43  Εμφάνιση Προφίλ
Α! Εχω και μια ερώτηση προς τον ΕΟΝ

Αυτόν τον Λαμπρόπουλο που ήταν πρώην Μασόνος και που έγραψε το βιβλίο αυτό για την Μασονία στην Ελλάδα, έμαθες την τύχη του?
Το πτώμα του το βρήκαν και τι έδειξε η νεκροψία?
Οτι βασανίστηκε ανελέητα ή μήπως είχε χαραγμένα πάνω στο κορμί του μασονικά σύμβολα?
Η μήπως τον είχαν κατακρεουργήσει αυτοί οι κακοί μασόνοι?

Είμαι ειλικρινά περίεργη αφού όπως είπες κανείς δε μπορεί να ξεφύγει από κει αμα μπει...


"Τάδε έφη Avallon"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 10:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
quote:
Φίλε ΕοΝ
Πιστεύω τώρα να κατάλαβες γιατί δήλωσα εκνευρισμένος κάποια στιγμή. Ευτυχώς με δικαιώνει συνεχώς το συγκεκριμένο θαύμα της φύσης. Το θέμα είναι ότι η υπεράσπιση σου δυστυχώς δεν δικαιώνετε. Σε ότι και αν ρώτησα , σε ότι και αν ζήτησα την παράθεση στοιχείων , ουδέποτε πείρα σοβαρή απάντηση.
Αντίθετα συνεχίζετε η ρήψη βεγγαλικών και λάσπης.
Ας το καταδικάσουν οι υπόλοιποι .


ναί ...να το καταδικάσουν 10 άτομα απο τους οποίους οι 4 παραδέχονται οτι είναι μέλη στοάς και οι υπόλοιποι μάλλον είναι wannabeδες ....
Μπράβο ρε ramoglou ...ωραίος είσαι!!!!χεχεχεχε είναι τρομερά αστείο αυτό που είπες....
Αν είναι βεγγαλικό η εφημερίδα της κυβερνήσεως....ε τι θές και σύ να πάω να τους τραβήξω με κάμερα σαν τον Τριανταφυλλόπουλο ?
Εγώ πιστεύω οτι τα μυνήματα που ήθελα τα πέρασα ωστε να υπάρχει η κατάλληλη ισσοροπία. Ακόμα δεν με έχεις καταλάβει ...
Δεν μπορείτε να βγαίνετε και να λέτε οτι η Μασωνία δεν επηρεάζει τα κοινωνικοπολιτικά δρώμενα όταν οι μισοί Έλληνες έχουν τέτοιες εμπειρίες απο τους κοινωνικούς χώρους και τους χώρους της δουλειάς τους (μην αρχίσω και μιλάω για την Ολυμπιακή...)Πως γίνεται ρε σύ να τους υποπτεύεται όλος ο κόσμος ? Ολοι βλάκες και θύματα είναι ? Ολοι χαζοί είναι ? Δεν ξέρουν όλοι οτι ο Καραμανλής ηταν Μασώνος?(και τι έκανε ο Καραμανλής ? χμμμ...βία,νοθεία και παρακράτος μήπως ?)

Το τι γίνεται στις στοές όπως και όλοι εσείς είπατε δεν βγαίνει προς τα έξω , οπότε πως να αναλύσουμε την ουσία του Τεκτονισμού που ειλικρινά δεν αμφισβητώ οτι μπορεί να είναι θεία (αλλά πως να το ξέρω όταν απαγορεύεται να ξέρω ?...)
Αυτό όμως που μπορούμε να κάνουμε είναι να "αξιολογήσουμε" τους καρπούς που έβγαλε το δέντρο ...
οι οποίοι... χμμμμμ είναι λίγο σάπιοι ...δεν είναι ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 13:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
Απλη απορια εκφραζω...

quote:
Το τι γίνεται στις στοές όπως και όλοι εσείς είπατε δεν βγαίνει προς τα έξω , οπότε πως να αναλύσουμε την ουσία του Τεκτονισμού που ειλικρινά δεν αμφισβητώ οτι μπορεί να είναι θεία (αλλά πως να το ξέρω όταν απαγορεύεται να ξέρω ?...)

Να υποθεσω οτι θελησες να μπεις και σου απαντησανε "απαγορευτε"
Αν ναι για ποιους λογους σε αρνηθηκαν???...ας την απευθυνω σε οποιον μπορει να απαντησει. Ειναι τελικα τοσο δυσκολο να μπει κανεις μεσα σε μια στοα? Ακουστηκαν αποψεις του τι χρειαζεται να πιστευει κανεις για να ενταχθει σε μια στοα... ας υποθεσουμε οτι καποιος πληρη αυτα τα πρωτα χαρακτηριστικα...μπορει να μην του επιτραπει τελικα η ενταξη του στην στοα για καποιον λογο? Αν ναι για ποιον ενδεχομενο λογο ?

Λυπαμαι αν εχεις πει κατι σε προηγουμενη σελιδα αλλα μεσα στις 14 σελιδες που εχει φτασει το θεμα ολο και κατι θα εχει ξεφυγει ...ενα μυαλο ειναι αυτο :))

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 13:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Μάρα με προσβάλεις ...
Ουδέποτε θέλησα, να διανοηθώ κάν, κάτι τέτοιο ...
Αλλωστε απο μικρός ήξερα οτι σε στοές μόνο τα ποντίκια πάνε και όσοι θέλουν να κρυφτούν ...εγώ είμαι παιδί του ήλιου και του βουνού.

Για αυτά που ρωτάς υπάρχουν πολλοί φίλοι που γνωρίζουν τα πράγματα ωστε να σε ενημερώσουν , πάντως μπορείς να βρείς κάποιες πληροφορίες στις προηγούμενες σελίδες ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 14:13:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
Ουδεμια σκοπιμοτητα προσβολης Εον,

Εγω σαν ατομο προσπαθω να γνωριζω στην συνεχεια να κρινω και επειτα να δεχτω η να κατακρινω κα να αποριψω.

Απο τα λεγομενα σου συμπερενω (και αν κανω λαθος διορθωσε με) κρινεις και κατακρινεις καταστασεις που δεν δεχεσαι(ουτε καν διανοησε κατα τα λεγομενα σου) να γνωρισεις...μηπως υπαρχει προκαταληψη??

Μην ξεχνας πως ολη η ομορφια του εαυτου μας κρυβετε βαθεια μεσα μας...και για να φτασεις εκει δεν υπαρχει ηλιος στην διαδρομη...μονο σκοταδι.

Απο οσο γνωριζω ποντικια και αρουραιοι κυκλοφορουν στους υπονομους...και οχι σε στοες. Σε οποιο βιβλιο και αν εχω ανοιξει (φιλοτεκτονικο και μη) εχω δει παραθυρα...τωρα για θεα βουνο δεν μπορω να ξερω

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 14:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Δεν είναι θέμα προκατάληψης αλλα θέσης και άποψης.
Με το σκεπτικό σου δεν θα έπρεπε να μιλάει κάποιος για ναρκωτικά εαν δεν τα έχει δοκιμάσει ... βλέπεις όμως τι γίνεται γύρω σου , βλέπεις τους "καρπούς" και έτσι αναγνωρίζεις το δέντρο...
Μυστικότητα,τάση επιβολής,κυριαρχίας ...είναι πράγματα που με οδηγούν σε αυτήν την άποψη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 15:07:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
Κατ'εμε παντα αποκτας θεση και αποψη ορθη οταν εχεις βιωσει κατι... χωρις προσωπικο βιωμα δεν μπορεις να εισαι απολυτος (παντα κατ'εμε ολα αυτο)

Δεν νομιζω οτι μπορουμε να συγκρινουμε τα ναρκωτικα με τον τεκτονισμο η οποιαδηποτε αλλη ομαδα εσωτερισμου...
Τα ναρκωτικα αποδεδειγμενα και επιστημονικος ξερουμε τι ενεργειες και παρενεργειες εχουν, ξερουμε τους κινδυνους... μπορουμε λοιπον να μιλησουμε και να φερουμε γνωμη βαση στοιχειων και αποδειξεων... χωρις να μπορει να βγει κανεις και να πει "Οχι, δοκιμαστε το κανουν καλο"

Σε ολες αυτες τις σελιδες δεν μπορω να πω ομως πως εχουν δωθει τοσα στοιχεια που να αποδεικνυουν, χωρις αμφιβολια οτι ο τεκτονισμος κανει κακο... δεν εχουν δωθει ομως και στοιχεια που να αποδεικνυουν ακραδαντα οτι δεν κανει κανει και κακο...

Προσωπικα ομως ειναι σαν να συγκρινω πατατες με τουβλα... ουδεμια σχεση μεταξυ τους... και σαφως εντελως διαφορετικη η ποσοτητα πληροφοριας που εχουμε για το ενα και το αλλο (ναρκωτικα - τεκτονισμος) ...

quote:
Μυστικότητα,τάση επιβολής,κυριαρχίας ...είναι πράγματα που με οδηγούν σε αυτήν την άποψη.

Με τα μεχρι τωρα μπορω να δεχτω ανευ αντιρρησεων το θεμα μυστικοτητας...και ξανα - αναρωτιεμαι: μηπως τελικα αυτο ειναι που οδηγει σε φοβο?

Και σκεφτομαι φωναχτα(γραφωντας) ποιος καλυτερος τροπος απο το να αποδειξω σε μενα και στους γυρω μου τα οσα υποστηριζω κανωντας τα πραξη??

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 15:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
δεν έχεις άδικο ...είναι σωστά τα όσα εκφράζεις ...

σχετικά με εμένα και εφ'όσον αναρωτιέσαι για την στάση μου ,την έχω εκφράσει στις προηγούμενες σελίδες. Με λίγα λόγια είναι η εξής :
Δεν εμπιστεύομαι ανθρώπους που δεν δέχονται τους πάντες (πρέπει λέει να έχεις καθαρό ποινικό μητρώο για να γίνεις Τέκτον , να είσαι οικονομικά ανεξάρτητος και οι αναγνωρισμένες στοές δέχονται μόνο άντρες ... ) για τον απλό λόγο οτι ο δικός μου Δάσκαλος δέχτηκε τους πάντες .Μίλησε και συναλλαχθηκε ακόμα και με πόρνες γιατι ΤΟ ΦΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΛΥΨΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ... ΤΟ ΦΩΣ ΤΑ ΑΓΚΑΛΙΑΖΕΙ ΟΛΑ ....μεσα του.
Δεν μου αρέσουν τα σύμβολα...δεν είναι πνευματικά, είναι παιχνίδια για να παίζουν οι μπεμπέδες και να εξαντλούν εκεί την θρησκευτική τους έξη .... Ο Δασκαλος μου, κατήργησε τα σύμβολα (άλλο αν οι άσχετοι προσέτρεξαν να δημιουργήσουν καινούργια στο όνομα του).Ποτε δεν κατάλαβα πως ένα μάτι μέσα σε ένα τρίγωνο μπορεί να εκφράσει τον Θεό και οτι αυτή η απεικόνηση έχει κάποια δύναμη.... Μπούρδες έχει , και το big brother είχε ένα μάτι σε ένα κύκλο ...εκφράζει τίποτα ? Εκφράζει όσα οι άνθρωποι το κάνουν να εκφράζει.
Γέμισε ο κόσμος σύμβολα,ταρώ,αστρολογίες,ποδιές,άμφια,κορώνες,σκήπτρα.... και αποτέλεσμα ? μηδέν...
Ποιος μιλάει πια για προσφορά ? ποιός μιλάει για ένωση ?
Δοκιμάστηκαν φίλη Μάρα όλα αυτά , δοκιμάστηκαν απο τα αρχαία χρόνια ως τις μέρες μας και οδήγησαν σε αλεπάλληλους κύκλους τον άνθρωπο.
Τώρα πια πιστεύω οτι είναι η εποχή του φωτός και της απλότητας. Της κατευθείαν επικοινωνίας με το θείο μέσα μας χωρίς συμβολισμούς , χωρίς πλαίσια και κατεστημένα , χωρίς άμφια , χωρίς κορώνες ....
Αλλωστε ο Δάσκαλος είπε " Οπου δύο ομιλούν για εμένα ...εγώ είμαι ανάμεσά τους"
Ε δεν χρειάζεται να πώ τίποτα άλλο και ελπίζω να μην παρανοηθώ για ακόμα μια φορά ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 17:14:43  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα σας και καλή σας εβδομάδα.
ΕοΝ ΕοΝ αχ δεν μίλησα για σένα αλλά για αυτόν που υπερασπίστηκες και ξεκίνησε η διαμάχη ανάμεσα μας .
Όλο αυτό που έβαλες ως quote αναφέρετε στο Λυκοπρόσωπο και ΟΧΙ ΣΕ ΣΕΝΑ.
Ελπίζω τώρα να κατάλαβες τι εννοώ και για ποιόν ζητάω καταδίκη.


Ο Αναζητών


ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 17:26:50  Εμφάνιση Προφίλ
Κάποτε μου έκαναν ένα βιβλίο δώρο «Τα Σημάδια» του Joel Rothschild, μέσα είχε μία αφιέρωση που έλεγε.
« Κάπου διάβασα “το να ζεις μέσα στην αγάπη είναι η μεγαλύτερη πρόκληση της ζωής” και εσύ μου μαθαίνεις καθημερινά αυτό ακριβώς ! . Σ ευχαριστώ »

quote:
Και σκεφτομαι φωναχτα(γραφωντας) ποιος καλυτερος τροπος απο το να αποδειξω σε μενα και στους γυρω μου τα οσα υποστηριζω κανωντας τα πραξη??

Αυτό ακριβώς αγαπημένη μου Μάρα λέει η παραπάνω αφιέρωση που μου έκανε μια πολύ καλή και αγαπημένη φίλη .
Ότι διάβασα ότι πίστεψα ότι πάλεψα και παλεύω μέσα σε αυτή την αφιέρωση βρήκε δικαίωση και απάντηση .


Ο Αναζητών


ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 18:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
ΜΑΡΑ...Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ
επιτρεποντε πολλα αρκει να μην χαλουν το καλο κλιμα που δημηουργειτε στην στοα και ειναι υπερ των συμφεροντων της.... και του ελευθεροτεκτονισμου γενικοτερα...
καλο κλιμα και σημφερον της στοας...
....στοες με ωριμους τεκτονες και στοες με ανωριμους τεκτονες...καθε στοα ειναι διαφορετικη και μονο εαν υπαρξει διαφωνια ικανη να θεση σε κυνδηνο την στοα καταφευγουν στο τυπικο...
για αυτο και καθε στοα εχει το προνομιο της επιλογης των νεων με γνωμονα παντα το συμφερον της στοας...

το ιδιο σκεπτικο ισχυει και για την πιστη στο θεο και στην αθανασια της ψυχης οπως λεει το βιβλιο ειναι ..."ελαχιστος κοινος τοπος αληθειας..."
που σημενει οτι το αποδεχονται ολοι.... ασχετο τι πιστευουν τελικα και σε ποιανου θεου... ονομα..εφοσον μπουν δεν ξανατιθετε το θεμα για συζητηση ... το ιδιο ισχυει και για τις πολιτικες σηζητησεις...
το αναφερω αυτο γιατι καποιοι ρωτησαν τη γινεται με τους κουμουνιστες...
το καλο της στοας ειναι πανω απο ολα για να λειτουργησει μια στοα δεν φτανει μονο να εχει αρκετα μελη...πρεπει να υπαρχει καλο κλιμα μεταξυ τους...αδερφοτητα...
...και ενας νεοεισερχομενος μπορει να ταραξει ολο το "συμπαν" εκει μεσα...γιαυτο και η επιλογη ειναι..."σκληρη" για το καλο της στοας οταν ωριμασουν... υποθετω... και αισθανθουν σιγουροι για την ενοτητα τους τοτε ανοιγουν ποιο ευκολα τις πορτες στους νεους ως καινουργιο αιμα... καινουργια μυαλα

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 18:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Την καλησπέρα μου σε όλους...
Εχθές παρέθεσα μερικά ιστορικά στοιχεία (για περισσότερη διερεύνηση απο όποιον τον απασχολεί το θέμα) για την ΓΥΝΑΙΚΑ μέσα στον Τεκτονικό Θεσμό.

Σήμερα λόγο της παραμονής της ΕΘΝΙΚΗΣ ΜΑΣ ΕΟΡΤΗΣ, της 25ης Μαρτίου 1821 λεώ να παραθέσω μερικά ακόμα ιστορικά στοιχεία περί του Τεκτονισμού και τη σχέση που είχε με την Εθνική Παλιγεννεσία.
Ελπίζω ΚΑΙ καλός μου φίλος ΑvatarGr, να μείνει ικανοποιημένος απο την ιστορική αναδρομή...

Πολλά λέγονται λοιπόν περί του ΑΝ υπήρξε ή ΟΧΙ σχέση με της Επαναστάσεως, με τον Τεκτονισμό.
Η προσωπική μου άποψη (ΠΑΝΤΑ) είναι ότι ΚΑΠΟΙΑ σχέση υπήρχε, ΣΙΓΟΥΡΑ.
Την σιγουριά αυτή, την ελκύω απο τη προσωπική μου έρευνα και τρέχω να προλάβω ότι ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ, είναι και ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ.

Ο Πρωτεργάτης της ΦΙΛΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ Εμμανουήλ Ξάνθος, συνέταιρος μιας μικρής εμπορικής επιχείρησης, στις αρχές του 1813 πήγε απο τη Κωσταντινούπολη όπου ήταν η εδρα του, στην Πρέβεζα για να αγοράσει λάδι. Απο εκεί πέρασε στη Λευκάδα (Αγία Μαύρα).

Απο τα ΑΠΟΜΝΗΜΟΝΕΥΜΑΤΑ ΤΟΥ λοιπόν, διαβάζουμε:
" Μετά απο παρακίνησης φίλου, του ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ, εισήχθηκα στην Εταιρία των Ελευθέρων Κτιστών (Μασόνων), με των οποίων οι ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΙΔΕΕΣ συν το μίσος κατά της Τουρκικής τυραννίας, ΣΥΝΕΛΑΒΑ ΑΜΕΣΩΣ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ότι είναι δυνατόν να δημιουργηθεί μια ΜΥΣΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ, κατά τους κανόνες των ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΚΤΙΣΤΩΝ, βάση της οποίας θα ήταν να ΕΝΩΣΕΙ τους Καπετανέους και Αρματολούς, τόσο στην Ελλάδα όσο και αυτούς που βρίσκοταν εκτός Ελλάδας, με τους πάσης τάξεως ομογενής, επίσημους ή μη, ώστε να ενεργήσουν ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΕΝ ΚΑΙΡΩ, για την πολυπόθητη ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΟΣ ΜΑΣ"

Αυτό που φαίνεται λοιπόν είναι πώς ΑΦΟΥ ΕΜΥΗΘΗΚΕ στον Ελευθεροτεκτονισμό στη Στοά ΕΝΩΣΙΣ της Λευκάδας, συνέλλαβε την ΙΔΕΑ της ίδρυσης της ΦΙΛΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ, κατα το Τεκτονικά πρότυπα.

Αυτά για την ΦΙΛΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ και τη προπαρασκευή του Εθνικού Αγώνα για Ελευθερία.
Ο Αγώνας όμως αυτός είχε ΕΚΤΟΣ απο τους Πνευματικούς Αρχηγούς (Φιλικούς) και Στρατιωτικούς Αρχηγούς.
'Ενας απο αυτούς ήταν και ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΥΨΗΛΑΝΤΗΣ...

Για τον Αλέξανδρο Υψηλάντη, απο μια ανακάλυψη μέσα στα αρχεία της βιβλιοθήκης του 'Ορενγκμπουργκ, έρχονται στοιχεία που αποδεικνύουν την ΣΧΕΣΗ ΤΟΥ με τους Ελευθεροτέκτονες.
Σε χειρόγραφο που ανακαλύφθηκε με τίτλο "Επισκόπησης των γεγονότων Μολδαβίας και Βλαχίας το 1821 και των με αυτά συνδεόμενων συνθηκών" το οποίο και αναγνωρίσθηκε ότι συντάχθηκε μεταξύ των ετών 1824 και 1826 απο τον συνταγματάρχη Πάβελ Ιβάνοβιτς Πέστελ, τον οποίο ο σταρτηγός Κισέλιοφ επιτελάρχης της 2ας στρατιάς του Νότου, είχε επιφορτίσει (με εντολή του Τσάρου) για τη διενέργεια έρευνας σχετική με τη ΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΦΙΛΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ.

Απο στο έγγραφο αυτό βρίσκουμε τα εξής:
"Πρίν ακόμα απο τον Γαλλορωσικό Πόλεμο του 1812, είχε αναπτυχθεί φιλία μεταξύ του ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΥΨΗΛΑΝΤΗ και του ΜΙΧΑΗΛ ΟΡΛΩΦ, που και οι δύο ήταν άνθρωποι σταρτιωτικής καριέρας, μορφωμένοι και παλικάρια.
Οι Στοές των Μασόνων, πλησίασαν τον ΥΨΗΛΑΝΤΗ μέσο των ΒΟΛΚΟΝΣΚΗ και ΤΡΟΥΜΠΕΤΣΚΗ.
Στη Στοά ΟΒΙΔΙΟΣ, Σεβάσμιος ήταν ο ΜΙΧΑΗΛ ΟΡΛΩΦ, υπα.αρ. 1 Τέκτον του Ρωσικού Στρατού και δοιηκητής συνάμα της 16ης Μεραρχίας.
Σε αυτή τη Στοά, συζητήθηκε και γεννήθηκε το όνειρο για τον ένοπλο απελευθερωτικό αγώνα της Ελλάδος"

Θεωρώ ότι αυτά είναι άξια για μελέτη και έρευνα απο εκείνον που θα ήθελε να εισχωρίσει σε βάθος για το ΑΝ ή ΟΧΙ υπήρξε σχέση μεταξύ του Τεκτονισμού και της Ηρωικής Επαναστάσεως για την αποτίναξη του Τουρκικού ζυγού, το 1821...

Φιλικά,
Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 19:53:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
...υπηρχε σιγουρα σχεση κελσο....
...και πολυ καλη η δουλεια σου..
....αλλα δεν νομιζω οτι εξασκουσαν τον τεκτονισμο η φιλικοι στην εταιρια.... το οτι καποιοι απο τους οργανωτες ηταν μασωνοι δεν σημαινει οτι η φιλικοι εταιρια ηταν στοα μασωνικη με τυπικο και βαθμους...
ηταν μαλλον περισοτερο κινημα...οργανωση παρα στοα...
.......?
εκεινη την εποχη η στοες στην ελλαδα ελεγχονταν απο την "Μεγαλη Ανατολη" της Γαλιας και γενικα το ρευμα στην ευρωπη δεν ηταν υπερ επαναστασεων κλπ κλπ ...αρα αν πουμε οτι η Φιλικη εταιρια ηταν μασωνικη στοα θα πρεπει να δεχτουμε καποιοα επιροη πανω της απο την Μεγ. Ανατολη....
απο την αλλη το Γαλικο κομα στην μετεπαναστατικη Ελλαδα πως εξηγηται...???
χμμμμμ!!!!


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 20:56:19  Εμφάνιση Προφίλ
Λίγα λόγια για την εισδοχή των γυναικών στο Τεκτονισμό...

Το 1880 μια Στοά που ανήκε στη Μεγάλη Σκωτική Στοά της Γαλλίας η Λίμπρ Πενσόρ στο Λε Πεγκ, ζήτησε να μυήσει και γυναίκες, παρά το Σύνταγμα του Αντερσεν που απέκλειε μεταξύ των δούλων , των ανήθικων και των ατιμασμένων και τις γυναίκες. Την εποχή που έγινε αυτό την γυναίκε τη θεωρούσαν χωρίς αξία... και επίσης φοβόντουσαν ότι από την φύση της ήταν ευάλωτη στην αποκάλυψη των μυστικών του Τεκτονισμού.

Ετσι η Μεγάλη Σκωτική Στοά απέρριψε το αίτημα και η Στοά Λιμπρ Πενσόρ ανεξαρτοποιήθηκε και στις 4 Ιανουαρίου 1882 εμύησε την φεμινίστρια της εποχής Μαρία Ντηρέζ και ίδρυσε το Μικτό Τεκτονικό Τάγμα με την επωνυμία "Το Ανθρώπινο Δίκαιο" πιστεύοντας πως η συνεργασία των γυναικών στις Τεκτονικές εργασίες ήταν και είναι απαραίτητη. Ετσι η γυναίκα πήρε τη θέση της στην Τεκτονική κοινωνία. Φωτεινά γυναικεία μυαλά γίνονται σταθμοί στην ιστορία του κόσμου. Στις 14 Μάρτη 1893 η Μαρία Ντηρέζ μύησε με τη συμμετοχή του μεγάλου διδασκάλου Γεωργίου Μαρτέν 13 γυναίκες στο νέο Τάγμα "Το Ανθρώπινο Δίκαιο". Στις 4 Απρίλη εγκαθιδρύεται η νέα Στοά με Σεβάσμια την Μαρία Ντηρέζ και ονομάζεται επίσημα "Μεγάλη Σκωτική Συμβολική Στοά της Γαλλίας, το Ανθρώπινο Δίκαιο". Πολλοί Τέκτονες του αμιγούς Σκωτικού Δόγματος προσχωρούν στη νέα Στοά και το 1901 ανακηρύσσεται το "Υπατο Συμβούλιο του Σκωτικού Δόγματος του 33ου".
Απότέλεσμα της ενέργειας αυτής ήταν μια σειρά παραιτήσεων από τις Στοές του Αμιγούς Τεκτονισμού και η προσχώρησή τους στο Μικτό Τεκτονικό Τάγμα (θυμάστε τι έγινε με την δημιουργία των πρώτων μικτών σχολείων? Ολοι σπεύσαν να αφήσουν τα σχολεία του και να εγγραφούν σε μικτό, γιατί η μάθηση έχει άλλη χάρη όταν συμμετέχει και το αντίθετο φύλο έτσι δεν είναι?)
Eτσι λοιπόν στις αρχές του 20ου αιώνα, γίνεται στο Παρίσι το Διεθνές Συνέδριο των Θεοσόφων.
Ετσι το 1921 βρίσκει το Μικτό Τεκτονικό Τάγμα "Το Ανθρώπινο Δίκαιο" του οποίου μέλος είχε γίνει και ο σοφός Κρισναμούρτι να είναιεξαπλωμένο σχεδόν σε όλες τις χώρες. Οι Στοές είναι αυτόνομες σε κάθε χώρα και αποτελούν δικαιοδοσίες με επίσημο εντεταλμένο του Υπατου Συμβουλίου που μόνιμα εδρεύει στο Παρίσι.
Στην Ελλάδα τώρα η Ελληνική Δικαιοδοσία του διεθνούς τεκτονικού Τάγματος ιδρύθηκε στις 28 Οκτωβρίου του 1926 με το σχηματισμό της Πρώτης Μικτής Τεκτονικής Στοάς "Η ΑΘΗΝΑ 815" και ακολούθησαν οι "ΕΛΛΑΣ", "ΘΕΜΙΣ", "ΘΗΣΕΑΣ", "ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ", "ΙΣΙΣ", "ΟΣΙΡΙΣ", "ΩΡΟΣ" "ΑΠΟΛΛΩΝ", "ΔΙΟΤΙΜΑ" και "ΚΑΒΕΙΡΟΙ". Η αναγνώριση όμως από τη Μεγάλη Στοά της Γαλλίας ήρθε μόλις το 1936.

"Τάδε έφη Avallon"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 22:37:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Καλή μου Αvalon... μια μικρή διευκρίνηση!

Το 1921 ο Κρισναμουρτι ήταν ο Μεσσίας… ο Θεόσοφος αρχηγός, και πιθανόν ότι γράφεις… μα όχι ΣΟΦΟΣ…εξάλλου ο ίδιος το λέει…

Σοφός, ( ΠΛΗΡΗΣ )…. μην σου φανεί παράξενο ότι ακούσεις… έγινε πολλά μα πολλά χρόνια μετά, ….γύρω στα 56 του….… all chakras is open…

Μπορεί κάποιος να ανοίξει ένα, δυο, η και περισσότερα chakras.... να έχει όση ενέργεια θέλει…. να λέει πάρα πολύ σωστά πράγματα….. μα το 7°...τετοιοι....μετριουνται στα δαχτυλα μας!!!

Φιλικα.


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 24/03/2003 22:46:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2003, 22:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
Τωρα μαλιστα...αρχιζει και μπαινει το θεμα σε μια ροη - πολυ ενδιαφερουσες οι ιστορικες αναφορες αν και αναρωτιεμαι τελικα τι ακριβως μας διδασκουν στα σχολεια!!

Ελπιζω να συνεχιστει η ροη των πληροφοριων :))

Ramoglou πιστευω πως πρεπει να "γνςρισω" τελικα την φιλη σου...σιγουρα θα εχει πολλα να μου μαθει :))

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy