ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΑΤΡΑΠΟΣ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 01:54:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Avalon

Γράφεις:

quote:
Eίσαι σίγουρος ότι διευρυμένη συνείδηση έχουν ΜΟΝΟ οι της δεξιάς Ατραπούς?

(Από ανακριτικό ύφος πως πάμε;)

Απάντηση με τον όρο «διεύρυνση της συνείδησης» εννοούμε την συνείδηση στο πεδίο της. Το πεδίο του Ανώτερου Εαυτού. Το πεδίο του ανώτερου Εγώ.
Τα πεδία της Πνευματικής Τριάδας Άτμα, Βούδδι, Ανώτερο Μάνας.

Δεν εννοούμε ως «διεύρυνση της συνείδησης» την μορφική συνείδηση μέσα στους τρεις κόσμους της μορφής. Τα πεδία όπου λειτουργεί η προσωπικότητα.

Από τους Αδελφούς της Αριστερής Ατραπού λείπει η όψη Αγάπη, η οποία αναπτύσσεται μέσα στην Πνευματική Τριάδα. Με τον όρο «διεύρυνση της συνείδησης» εννοούμε, «Διεύρυνση της Αγάπης» με Αλτρουιστικό χαρακτήρα αν θέλεις συν την θέληση για το Καλό... Έτσι όπως την Δίδαξε ο Διδάσκαλος των Διδασκάλων, ο Χριστός, «Αγαπάτε Αλλήλους» και με την θυσιαστική έννοια.

Συνεχίζω την παράθεση κειμένων.

Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 02:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ακολουθούν δύο αποσπάσματα από το βιβλίο «Πραγματεία επί της Λευκής Μαγείας» και ένα από το βιβλίο «Η Εξωτερίκευση της Ιεραρχίας» της Alice Bailey.
-----------------------------

Να θυμάστε ότι ο αληθινός μαύρος μάγος (δεν αναφέρομαι εδώ σε κάποιο πρόσωπο με τάση στη μαύρη μαγεία) είναι μια οντότητα χωρίς ψυχή. Είναι ένα ον στο οποίο το Εγώ – όπως νοούμε σήμερα τον όρο – είναι ανύπαρκτο. Συχνά παραβλέπεται και σπάνια συλλαμβάνεται ή λέγεται ότι επομένως δεν υφίστανται σε φυσικά σώματα. Ο κόσμος τους είναι πάντα ο κόσμος της πλάνης. Εργάζονται απ’ το κατώτερο νοητικό πεδίο στην επιθυμητική ύλη και στα αισθαντικά επιθυμητικά σώματα εκείνων στο φυσικό πεδίο που παρασύρονται απ’ την απάτη και είναι δέσμιοι μιας ακραίας ιδιοτέλειας και εγωκεντρισμού. Ό,τι ο αδαής αποκαλεί μαύρο μάγο στο φυσικό πεδίο είναι απλά κάποιος άνδρας ή γυναίκα που είναι ευαίσθητος ή σε επικοινωνία με έναν αληθινό μαύρο μάγο στο αστρικό πεδίο. Αυτή η σχέση είναι εφικτή μόνο όταν προηγήθηκαν πολλές ζωές ιδιοτέλειας, χαμηλής επιθυμίας, διεστραμμένης διανοητικής έφεσης κι αγάπης του κατώτερου ψυχισμού κι αυτό μόνο εφόσον ο άνθρωπος ήταν εκούσια δέσμιός τους. Τέτοιοι άνδρες και γυναίκες είναι λίγοι και απομακρυσμένοι μεταξύ τους, γιατί η αμιγής ιδιοτέλεια είναι πράγματι σπάνια. Εκεί όπου συναντάται είναι εξαιρετικά ισχυρή, όπως όλες οι μονόπλευρες τάσεις.
Το κλειδί για τις απαιτήσεις ενός πιο εσωτερικού είδους μας δίνεται στον Κανόνα XIII. “Ο μάγος πρέπει ν’ αναγνωρίσει τους τέσσερις.” Υποτίθεται ότι δόμησε έναν καλό χαρακτήρα. Εκπαιδεύθηκε για υπηρεσία. Η έφεσή του είναι αληθινή και σταθερή. Ζει αγνά και ανιδιοτελώς. Κυριάρχησε κάπως την έννοια του διαλογισμού. Πρέπει τώρα ν’ αρχίσει να εκγυμνάζεται σ’ ό,τι αποκαλείται “αποκρυφιστική αναγνώριση”.
(Πραγματεία επι της Λευκής Μαγείας, σελ. 545 Αγγλ.)
-----------------------------

8. Τον καιρό που άνοιξε η θύρα της μύησης πολλά εκατομμύρια χρόνια πριν, η Στοά κατέληξε σε δύο αποφάσεις:

Ότι η ατομικοποίηση πρέπει να σταματήσει ωσότου ο άνθρωπος όχι μόνο θα συντόνιζε το φυσικό και το αστρικό σώμα και θα μπορούσε να σκέφτεται αυτοσυνείδητα, αλλά και θα ξεπερνούσε επίσης το φυσικό και το αστρικό. Όταν θ’ αποκτήσει ομαδική συνείδηση, τότε η θύρα στο βασίλειο της αυτοσυνείδησης θ’ ανοίξει πάλι.
Ότι η ατραπός του μυστικισμού πρέπει να οδηγήσει τελικά στην αποκρυφιστική ατραπό κι ότι πρέπει να καταστρωθούν σχέδια για να μεταδοθεί διδασκαλία κι ότι πρέπει να οργανωθούν μυστήρια που θ’ αποκαλύπτουν τη φύση του Θεού σ’ όλα όσα είναι ορατά κι όχι μόνο μέσα στον άνθρωπο. Ο άνθρωπος πρέπει να διδαχθεί πως μολονότι είναι άτομο, δεν είναι παρά μέρος ενός μεγαλύτερου όλου κι ότι τα συμφέροντά του πρέπει να υποταχθούν σ’ εκείνα της ομάδας. Βαθμιαία η διδασκαλία αναδιοργανώθηκε και το πρόγραμμα αυξήθηκε· λίγο-λίγο αναπτύχθηκαν τα μυστήρια καθώς οι άνθρωποι γίνονταν έτοιμοι γι’ αυτά, ώσπου έχουμε τις θαυμάσιες Σχολές Μυστηρίων της Χαλδαίας, της Αιγύπτου, της Ελλάδας και πολλές άλλες.

9. Τρία πράγματα θα μπορούσαν ν’ αναφερθούν:

α. Το σχετικά χαμηλό σημείο εξέλιξης πολλών ανθρώπων και η φυσιολογικά φυσική τους πόλωση.
β. Το έργο των μαύρων μυστών και των οπαδών της αριστερής ατραπού. Όταν οι μύστες του Ιμπεζχάν (πάλι σύμφωνα με τις οδηγίες των Διδασκάλων της Σαμπάλλα) άρχισαν ν’ αποσύρονται στους Ναούς για να κάνουν πιο δύσκολη την κατάκτηση των μυστηρίων και να εργασθούν εναντίον των καταχρήσεων και των διαστρεβλώσεων, ένας αριθμός από τους άλλοτε οπαδούς Τους, πολλοί απ’ τους οποίους είχαν μεγάλη δύναμη και γνώση, Τους πολέμησαν κι έτσι έχουμε μια από τις αιτίες της εμφάνισης της μαύρης και της λευκής μαγείας κι έναν απ’ τους λόγους που τα εξαγνιστικά ύδατα του κατακλυσμού κρίθηκαν αναγκαία.
γ. Οι ισχυρές σκεπτομορφές που δομήθηκαν στα αρχικά μυστήρια του Ιμπεζχάν και που (ιδιαίτερα στην Αμερική) δεν έχουν ακόμη καταστραφεί. Ο γιγάντιος αυτός “Ένοικος στο Κατώφλι” όλων των αληθινών Μυστηρίων πρέπει να σφαγιασθεί προτού ο ζηλωτής μπορέσει να προχωρήσει.

10. Το έργο των μυστών του Ιμπεζχάν και τα μυστήρια του Ναού του Ιμπέζ διαρκούν ακόμη κι εκτελούνται από τους διδασκάλους και μύστες σε φυσική ενσάρκωση σ’ ολόκληρο τον κόσμο. Διδάσκουν την έννοια της ψυχής ή εγώ και της ανθρώπινης μονάδας, έτσι ώστε ο άνθρωπος να μπορέσει να γίνει αυτό που είναι, ένας Θεός που περπατά στη γη και η κατώτερη φύση του (φυσική, αστρική και νοητική) να ελέγχεται πλήρως από την ψυχή ή την αγαπητική όψη κι αυτό όχι θεωρητικά, αλλά πρακτικά κι αληθινά.
Όταν συμβεί αυτό, το φυσικό σώμα δε θα θέλγει τον πραγματικό άνθρωπο, η συναισθηματική φύση και το επιθυμητικό σώμα δε θα τον παραπλανούν, ούτε ο νους θα αποκλείει εκείνο που είναι αληθινό και πνευματικό, αλλά ο Θεός θα χρησιμοποιεί τα τρία σώματα σαν φορείς υπηρεσίας της φυλής. Τότε το ανθρώπινο βασίλειο θα ξεπεραστεί κι ο άνθρωπος θα περάσει στο πνευματικό βασίλειο για να πάρει εκεί επιπρόσθετα μαθήματα, όπως ακριβώς η νηπιακή ανθρωπότητα όταν βγήκε απ’ το ζωικό βασίλειο εκγυμνάσθηκε και διδάχθηκε τις λειτουργίες και το έργο της από τους δασκάλους του Ιμπεζχάν. ……
(Πραγματεία επι της Λευκής Μαγείας, σελ. 381 –382 Αγγλ.)
-----------------------------

Στις Ατλάντειες μέρες έχει δηλωθεί ότι η μάχη ήταν ανάμεσα στις Δυνάμεις του Σκότους (τη λεγόμενη “Μαύρη Στοά των Μυστών”) και τις Δυνάμεις του Φωτός (τη λεγόμενη Μεγάλη Λευκή Στοά, την Ιεραρχία των Διδασκάλων). Αυτό ήταν τότε σχετικά αληθινό, γιατί η διαμάχη ήταν μεταξύ δύο μικρών ομάδων και οι μάζες των ανθρώπων ήταν απλά τυφλά και αξιολύπητα θύματα της μάχης και της κατάστασης.
Σήμερα δεν είναι δυνατό να γίνει μια τέτοια καθαρή διάκριση ανάμεσα στις εμπλεκόμενες δυνάμεις ούτε είναι δόκιμα επιτρεπτή. Κανένα έθνος ή ομάδα εθνών δεν μπορεί να ταξινομηθεί με μια πλατιά γενίκευση σαν μαύρο ή λευκό. Να το έχετε αυτό κατά νου. Μόνο όσοι δεν έχουν όραμα και μ’ ένα μισαλλόδοξο και προκατειλημμένο πνεύμα μιλούν έτσι. Όλα τα έθνη έχουν μέσα τους εκείνους που ανήκουν κατά χιλιάδες στην κατηγορία όσων παρασύρονται απ’ τις Δυνάμεις του Φωτός και οι οποίοι συνεπώς ανταποκρίνονται κανονικά κι εύκολα στην έννοια της καλής θέλησης, στην επιθυμία για ορθή σχέση μεταξύ των ανθρώπων και στο ιδανικό μιας αληθινά διεθνούς και παγκόσμιας κατανόησης. Σ’ όλα τα έθνη υπάρχουν εκείνοι στους οποίους αυτή η θέση δεν προκαλεί καμιά έλξη και βρίσκονται ακόμη στο σκοτάδι και είναι τυφλοί στα αληθινά ζητήματα. Αυτή είναι μια δήλωση γεγονότος.
Όσοι ζητούν να δουν την εδραίωση της καλής θέλησης και της κατανόησης, δεν είναι στην πλειονότητά τους παρά – όπως τόνισα σε προηγούμενα κείμενα – σχετικά μηδαμινοί για να ελέγξουν προς το παρόν ή να εξαναγκάσουν τους ηγέτες τους να ακολουθήσουν τη μαζική θέληση-για-το-καλό. Εμπνέονται ή προστατεύονται απ’ την Ιεραρχία του Φωτός και είναι δικό τους το έργο της διέγερσης της ελεύθερης έκφρασης της καλής θέλησης που πρέπει να προωθηθεί όταν λήξει η διαμάχη.
Όσον αφορά τον άλλο όμιλο αποτελείται από εκείνους που λόγω κλίσης ή αρχαίου κάρμα είναι απόγονοι των Κυρίων του σκότους· οι πράξεις και τα ιδανικά τους κάνουν δυνατή τη δραστηριότητα των δυνάμεων του υλισμού. Θα ήθελα να σημειώσετε αυτή τη φράση. Ακόμη και οι πιο επικίνδυνοι απ’ αυτούς έχουν συνείδηση κάποιας μορφής ιδεαλισμού, αλλά παραπλανούνται κι ανταποκρίνονται πλήρως στη θέληση-για-δύναμη (δύναμη πάνω στο φυσικό πεδίο και με το μέσον της μορφικής δραστηριότητας). Αυτή διεγείρεται απ’ την εισροή της Σαμπαλλικής ενέργειας. Εξαιτίας αυτών των αντιδράσεων και τάσεων αποτελούν εστιακά σημεία για εκείνες τις Ζωές και Ενέργειες που είναι εγγενείς στην ίδια την ύλη και των οποίων η επιρροή και το έργο είναι αφιερωμένο στη διατήρηση της μορφής κι εκείνου που υπάρχει. Προσπαθούν συνεχώς ν’ αρνηθούν το νέο και να καθυστερήσουν την εξέλιξη και την ανάπτυξη της ανθρώπινης συνείδησης. Μην ξεχνάτε ότι το πραγματικό ζήτημα βρίσκεται στο πεδίο της συνείδησης κι ότι η διαμάχη είναι ανάμεσα στη μορφή και τη ζωή μέσα στη μορφή κι ανάμεσα στην πρόοδο που οδηγεί στην απελευθέρωση του ανθρώπινου πνεύματος και την αντιδραστική δραστηριότητα που οδηγεί στη φυλάκιση της ανθρώπινης συνείδησης και στον περιορισμό της ελεύθερης έκφρασής της.
Θα σταματούσα εδώ και θα σας παρακαλούσα σοβαρά να μη διευρύνετε τις γραμμές του σχίσματος βάζοντας τον εαυτό σας και όλους όσους ακολουθούν τη δική σας ιδεολογία στην πλευρά των Δυνάμεων του Φωτός και όλους τους άλλους ανθρώπους και τις ιδεολογίες τους με τις οποίες δε συμφωνείτε στην πλευρά των Δυνάμεων του Σκότους.
… …
(Η Εξωτερίκευση της Ιεραρχίας, σελ. 128 - 129 Αγγλ.)
-----------------------------


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 11:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(Από ανακριτικό ύφος πως πάμε;)


Aπό που κι ως που προκύπτει αυτό?

Συγνώμη αλλά για να καταλάβω... κάποιος που έχει την απορία αυτή πως πρέπει να την εκφράσει για να μην παρεξηγηθεί?

Νομίζω ότι έγραψα ξεκάθαρα την απορία μου χωρίς υποννούμενα, αν τώρα εσύ κάπου είδες κάτι τέτοιο με κάνει να αναρωτιέμαι για το λόγο της εμπάθειάς ή μάλλον καλύτερα της προκατάλειψής σου προς το πρόσωπό μου... Σε έχω δει κάπου,κάπου σε ξέρω? (που λέει και το τραγούδι...)

quote:
Γνώθι σαυτόν

Mην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότροια... έχω συνηθίσει να λέω έξω από τα δόντια αυτό που σκέφτομαι

Κατά τα άλλα πολύ ενδιαφέροντα τα εδάφια της Mπέϊλυ...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κιρκη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2006, 18:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κιρκη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προχωρατε πολυ γρηγορα και εγω εχω σχολια να κανω...

Θα ξεκινησω απο το παλιοτερο post του oros777, oσον αφορα κειμενα της "μαυρης αδελφοτητας"

quote:
oros777

Σχεδόν ποτέ κανείς δεν παρουσιάζεται να διακηρύξει. Έ βρε παιδιά κοιτάξτε με (εγώ) είμαι 100% Σκοτεινός. Αφού λείπει το εγώ, δηλαδή η συνείδηση, έστω και η κατώτερη συνείδηση, πως κάποιος θα πει ότι, … είμαι Απατεώνας, ή είμαι εκπρόσωπος του Κακού, ή είμαι Πεθαμένος;
Κοιτάξτε με είμαι (εντελώς) Ασυνείδητος.


Μου ελυσες μια αλλη απορια μου: Αν υπαρχουν ατομα (σοβαρα, οχι χαζοχαρουμενα) που να αυτοπροσδιοριζονται ως "εκπροσωποι του κακου", "Μαυροι Μαγοι", κλπ.

Και εγω κατι αναλογο υπολογιζα, οτι θα στηριζονταν στην ελλειψη συνειδησης (ή ακομα και στην διαχυτη εννοια της συνειδησης) που καθιστα αδυνατη την διακριση καλου-κακου με συμβατικους ορους.

Νομιζω ομως πως θα μπορουσαν να αυτοπροσδιοριστουν ως (ακριβως οπως το ειπες) "Ασυνειδητοι" ή "Παρακαμπτοντες την κοινη συνειδηση".
Σε τετοια ατομα αναφερομαι λοιπον, οτι θα με ενδιεφερε πολυ να ακουσω την αποψη τους και την πορεια τους.

quote:
oros777
Οι σύγχρονοι σατανιστές πιθανότατα συνδέονται με μαύρους μάγους, μη ενσαρκωμένους

Οι συγχρονοι σατανιστες, και θα αναφερθω στο "επισημο" Church of Satan καθως υπαρχουν πολλες σεκτες, παρουσιαζουν ενα αρκετα πρακτικο και καθημερινο συστημα αξιων (που πολλοι το ακολουθουμε αυθορμητα), το οποιο ειναι μεν προσανατολισμενο στο "εγω" και τον "εαυτο" , αλλα δεν νομιζω οτι μπορει να χαρακτηριστει ως πραγματικα "σκοτεινο" και "μαυρο".

quote:
Δεν παρατηρούμε αρκετό κακό στις μέρες μας, γύρω μας, ... μερικές φορές μέσα μας, δεν θα έπρεπε λοιπόν να εστιάσουμε την προσοχή, την σκέψη και τις καθημερινές δραστηριότητές μας, προς το Φως και την Αγάπη, την Θέληση για το Καλό, το Ωραίο και το Αληθινό;

Κατα τη δικη μου αποψη θα πρεπει να εστιασουμε εξισου. Ακριβως επειδη υπαρχει "μαυρο" μεσα μας και γυρω μας, δεν εχουμε αλλη επιλογη απο το να προσπαθησουμε το κατανοησουμε και γνωριζοντας το καλο, το κακο και το μετριο να βρει ο καθενας το δρομο του.

Ο LaVey ειχε πει πως "ο καθε ανθρωπος κρυβει ενα τερας μεσα του.Δεν πρεπει να το καταστρεψουμε αλλα να μαθουμε να το ελεγχουμε". Δεν μου ακουγεται τοσο λαθος.

Παν μέτρον άριστον.Αλλά πρέπει να τίθεται μέτρο και στη μετριόητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κιρκη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2006, 18:25:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κιρκη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οros777, ελπιζω να μην σε πειραζει να σχολιασω ανακατεμενα ο,τι με εντυπωσιασε απο τα παραπανω post σου....

quote:
Τα κείμενα που παραθέτονται έχουν πύρινο χαρακτήρα. Όταν διαβάζονται από κάποιους εφελκύονται απρόσωπες ενέργειες ιδιαίτερης ποιότητας που διεγείρουν μέσα τους τις ενυπάρχουσες θετικές και αρνητικές ιδιότητες, γι’ αυτό και οι αντιδράσεις ποικίλουν ανάλογα. Κάποιοι ευαίσθητοι μπορούν να συλλάβουν τον αρνητικό κραδασμό, ... φυσικά και τον θετικό.


Θα μπορουσες να το αναλυσεις σε παρακαλω το παρανω;

quote:
oros777

Είναι πρόβλημα της ανθρωπότητας το πρόβλημα του υλικού πλούτου.
Πρόβλημά μας επίσης είναι πως θα γίνουμε πνευματικά πλούσιοι!!!
Ή τέλος πάντων, υλικά και πνευματικά πλούσιοι!!!


Νομιζω οτι αυτο ειναι το υπερτατο ιδανικο. Υλικος και Πνευματικος πλουτος.
Ειναι αξιοι θαυμασμου οι ανθρωποι που καταφερνουν να τα συνδιαζουν.

quote:
Πραγματεία επι της Λευκής Μαγείας, σελ. 381 –382 Αγγλ:

πρέπει να οργανωθούν μυστήρια που θ’ αποκαλύπτουν τη φύση του Θεού σ’ όλα όσα είναι ορατά κι όχι μόνο μέσα στον άνθρωπο.


Εννοει μυστηρια που θα κανουν αισθητη την υπαρξη του θειου στον κοσμο του ορατου και οχι μονο στα εσωτερικα πεδια;
Ή μυστηρια που θα καθιστουν αισθητη την υπαρξη του θειου σε ολα τα εμβια οντα και οχι μονο στον ανθρωπο;


Επισης θα ηθελα να ρωτησω κατα ποσο θεωρειτε οτι βρισκομαστε οντως στο μεσο μιας μαχης (οπως παρουσιαζεται στα κειμενα), που οι μεν πολεμουν για την εξελιξη της ανθρωποτητας ενω οι δε για την καθυστερηση της εξελιξης αυτης, βαζοντας εμποδια στους πρωτους, και οι υπολοιποι εφελκομαστε λιγο-πολυ απο τις παραπανω δυναμεις.
Πολλα παλικάρια δε σφάζονται στην ποδιά της ανθρωπότητας; Δεν ειναι λιγο ανθρωποκεντρικη αυτη η παρουσιαση; Λιγο υπερβολικη ισως;

Παν μέτρον άριστον.Αλλά πρέπει να τίθεται μέτρο και στη μετριόητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2006, 23:55:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Κίρκη, ήρθε η ώρα να ξανανταμώσουμε!

Με αφορμή τα 2 παραπάνω μηνύματα σου θα ήθελα να εκφράσω και κάποιες δικές μου σκέψεις.
Νομίζω πως ο Μαύρος Μάγος είναι αυτός ο οποίος προσπαθεί συνειδητά να επέμβει στις ανθρώπινες συνειδήσεις και να επηρεάσει την ανθρώπινη βούληση με σκοπό την εξυπηρέτηση ίδιων συμφερόντων.
Κάτι τέτοιο με κάνει να πιστεύω πως ο άνθρωπος αυτός χαρακτηρίζεται ως α-συνείδητος καθώς χρησιμοποιεί μια δύναμη που κατέχει για να ελέγξει έναν συνάνθρωπο του.

quote:
Οι συγχρονοι σατανιστες, και θα αναφερθω στο "επισημο" Church of Satan καθως υπαρχουν πολλες σεκτες, παρουσιαζουν ενα αρκετα πρακτικο και καθημερινο συστημα αξιων (που πολλοι το ακολουθουμε αυθορμητα), το οποιο ειναι μεν προσανατολισμενο στο "εγω" και τον "εαυτο" , αλλα δεν νομιζω οτι μπορει να χαρακτηριστει ως πραγματικα "σκοτεινο" και "μαυρο".

Απ' όσο γνωρίζω ο Σατανισμός είναι όντως προσανατολισμένος στην ικανοποίηση του εγώ και των επιθυμιών του ατόμου - όταν αυτές δεν αντιβαίνουν στην ελευθερία και δεν καταπατούν την προσωπικότητα ενός άλλου ανθρώπου.
Αυτό κατά βάση δεν είναι κάτι το επιλήψιμο, το σημαντικότερο όμως για την εξέλιξη ενός ατόμου είναι να μπορέσει να ξεφύγει από το "εγώ" και να μπορέσει να πάει λίγο παραπέρα.
Η άσκηση διαφόρων τελετών με τα μαύρα κεριά, τις θυσίες ζώων και τα σεξουαλικά όργια είναι τελετές μαύρης μαγείας ή προσπάθειες ικανοποίησης κάποιων ατόμων για την απόκτηση εξουσίας - όπως τουλάχιστον την αντιλαμβάνονται.

quote:

Κατα τη δικη μου αποψη θα πρεπει να εστιασουμε εξισου. Ακριβως επειδη υπαρχει "μαυρο" μεσα μας και γυρω μας, δεν εχουμε αλλη επιλογη απο το να προσπαθησουμε το κατανοησουμε και γνωριζοντας το καλο, το κακο και το μετριο να βρει ο καθενας το δρομο του.

Ο LaVey ειχε πει πως "ο καθε ανθρωπος κρυβει ενα τερας μεσα του.Δεν πρεπει να το καταστρεψουμε αλλα να μαθουμε να το ελεγχουμε". Δεν μου ακουγεται τοσο λαθος.


Το μαύρο όπως έχω ξαναπεί και σε κάποιο προηγούμενο μήνυμα μου στο παρόν topic υπάρχει μέσα μας, όπως υπάρχει και το λευκό.
Είναι απλά στην ανθρώπινη φύση μας, δεν γίνεται να απαλλαγούμε από κάποιο.
Όπως πολύ σωστά ανέφερες αυτό που οφείλουμε να κάνουμε είναι να το γνωρίσουμε, να το κατανοήσουμε και να το οριοθετήσουμε.
Μου ακούγεται ανέφικτο να απαλλαγούμε από την σκοτεινή πλευρά του εαυτού μας, τουλάχιστον στην παρούσα φάση που είμαστε ως άνθρωποι ίσως μας κάνει να καταναλώσουμε περισσή ενέργεια χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.
Το να το ελέγξουμε όμως είναι εφικτό και σ' αυτό θα πρέπει να εστιάσουμε.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2006, 00:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Κιρκη

Χαίρομαι που προβληματίστηκες με τα κείμενα που έχουν παρατεθεί. Καθώς επίσης και με τις απόψεις μου για το θέμα.

Ρωτάς:

quote:
Νομιζω ομως πως θα μπορουσαν να αυτοπροσδιοριστουν ως (ακριβως οπως το ειπες) "Ασυνειδητοι" ή "Παρακαμπτοντες την κοινη συνειδηση".
Σε τετοια ατομα αναφερομαι λοιπον, οτι θα με ενδιεφερε πολυ να ακουσω την αποψη τους και την πορεια τους.

Στα τριάντα χρόνια που ασχολούμαι με τον εσωτερισμό και με διασυνδέσεις στο εξωτερικό με άλλους εσωτεριστές εκεί, δεν άκουσα μέχρι τώρα κανείς να αποκαλέσει τον εαυτό του είμαι εντελώς «Ασυνείδητος», ή πλήρως σκοτεινός χωρίς ψυχή. Δεν γνωρίζω αν μπορεί να γίνει αυτό.
Αντιθέτως μάλιστα πολλές φορές σκοτεινοί τύποι παρουσιάζονται ως φωτεινά όντα για να εξαπατήσουν και να ξεγελάσουν, ...

Για τους σατανιστές τώρα, ... παραθέτω επίσης ένα κείμενο από το βιβλίο «Οι Ακτίνες και οι Μυήσεις», σελ. 349 – 351 Αγγλ. που είναι πολύ διαφωτιστικό και που σκέφτηκα αρκετά πριν το παρουσιάσω.

Νομίζω όμως ότι θα πρέπει να αρχίσετε να διαβάζετε και εσείς τα βιβλία της Bailey μήπως ανακαλύψετε κάτι, που ατομικά δεν ανακάλυψα. (Φυσικά απευθύνουμε σε όσους δεν τα έχουν και επιθυμούν να γνωρίσουν τι λέγεται άμεσα).
------------------------------

Θα ήθελα επίσης να τονίσω ότι ακόμη κι ο μαύρος μάγος κατέχει αυτές τις ποιότητες, επειδή είναι εκ των ων ουκ άνευ κάθε μαγικής τέχνης, τόσο μαύρης όσο και λευκής· ο μαύρος μάγος περνά τη θύρα της μύησης καθώς ανοίγει δύο φορές για τις δύο πρώτες μυήσεις. Διέρχεται με την ισχύ της θέλησής του και τις επιτεύξεις του χαρακτήρα του κι επειδή η όψη της ομαδικής συνείδησης της ψυχής είναι ενεργός μέσα του όπως στον αδελφό του που ζητεί να συνδεθεί με τη Μεγάλη Λευκή Στοά. Όμως η όψη της αγάπης λείπει στο μαύρο μάγο. Μην ξεχνάτε ότι όλα είναι ενέργεια και δεν υπάρχει τίποτε άλλο. Συμμερίζεται με τον πνευματικό ζηλωτή την ενέργεια που είναι μια όψη της ψυχής και την οποία ονομάζουμε μαγνητική έλξη (την ποιότητα της ομαδικής δόμησης). Ουσιαστικά έχει ομαδική συνείδηση και παρότι τα κίνητρά του είναι χωριστικά, οι μέθοδοί του είναι εκείνες της ομάδας κι αυτές μπορεί να τις λάβει μόνο από την ψυχή.
Βλέπετε πάλι έναν άλλο λόγο για τον οποίο η πρώτη και δεύτερη μύηση δε θεωρούνται από τη Στοά των Διδασκάλων σαν κύριες μυήσεις. Μόνο η τρίτη θεωρείται τέτοια, γιατί στη μύηση αυτή ολόκληρη η ζωή της προσωπικότητας πλημμυρίζει με ενέργεια που έρχεται από την Πνευματική Τριάδα μέσω των “πετάλων θυσίας” της όψης θέλησης και σκοπού της ψυχής. Σ’ αυτό τον τύπο ενέργειας ο μαύρος μάγος δεν ανταποκρίνεται. Μπορεί κι ανταποκρίνεται στη γνώση – πολύ αρχαία και σκληρά αποκτηθείσα – που είναι αποθηκευμένη στα “πέταλα γνώσης” της ψυχής· μπορεί να οικειοποιηθεί και να χρησιμοποιήσει την ενέργεια της έλξης (που εσφαλμένα ονομάζεται αγάπη από μερικούς σπουδαστές) που είναι αποθηκευμένη στα “πέταλα αγάπης” της ψυχής, αλλά δεν μπορεί ν’ ανταποκριθεί και να χρησιμοποιήσει την ενέργεια της θείας αγάπης, που πραγματώνεται στο θείο Σχέδιο το οποίο ελέγχει κάθε γνώση και τη μετατρέπει σε σοφία και το οποίο ενεργοποιεί και διευκρινίζει το κίνητρο που φέρνει την αγαπητική μαγνητική έλξη σε δράση και την οποία ονομάζουμε αληθινή ομαδική συνείδηση και ομαδική συνοχή. Σ’ αυτό το σημείο οι δύο δρόμοι – του σκότους και του φωτός – διαχωρίζονται πλατιά. Μέχρι να ληφθεί η τρίτη μύηση, η γοητεία μπορεί να ρυθμίζει τη στάση εκείνων που ζητούν να κατανοήσουν τη ζωή του ανθρώπου πάνω στην Ατραπό και μπορεί να εκλαμβάνουν το πλαστό για πραγματικό. Ο μαύρος μάγος διάγει μια πειθαρχημένη ζωή, ανάλογη με εκείνη του πνευματικού ζηλωτή· ασκεί την αγνότητα για τη δική του προστασία κι όχι για να μπορέσει να γίνει αγωγός για την ενέργεια του φωτός· εργάζεται με δύναμη (τη δύναμη της μαγνητικής έλξης) με και μέσα σε ομάδες, αλλά το κάνει για τους δικούς του ιδιοτελείς στόχους και για την εκπλήρωση των δικών του φιλόδοξων σκοπών. Αλλά στην τρίτη μύηση έρχεται στον αληθινό πνευματικό μυημένο η αποκάλυψη που είναι η ανταμοιβή της εγκαρτέρησης και της αγνότητας που υποκινούνται ορθά – η αποκάλυψη του θείου σκοπού, όπως τον αποτυπώνει η ψυχή με όρους του ιεραρχικού σχεδίου, αν κι όχι ακόμη με όρους της Ενάδας. Σ’ αυτό το σκοπό και στη φιλόστοργη Θέληση του Θεού (για να χρησιμοποιήσω μια κοινή Χριστιανική φράση) ο μαύρος αδελφός δεν μπορεί ν’ ανταποκριθεί· οι βλέψεις του είναι διαφορετικές. Έχετε εδώ την αληθινή έννοια της συχνά χρησιμοποιημένης και παρανοημένης φράσης “ο χωρισμός των δρόμων”.
Αλλά αμφότερες οι ομάδες ζηλωτών (η μαύρη και η λευκή) στέκουν μπροστά στη θύρα της μύησης και κάνουν τα αναγκαία βήματα για να την ανοίξουν σε δύο παρόμοιες περιστάσεις. Αμφότερες υπερνικούν τη γοητεία μετά τη δεύτερη μύηση και βλέπουν καθαρά το δρόμο μπροστά τους· αλλά οι στόχοι τους προβάλλουν τελείως διαφορετικοί· η μια διανύει τον πλατύ δρόμο που οδηγεί όλο και βαθύτερα στην ύλη και τον υλισμό, στο σκοτάδι και τη “μαύρη δύναμη”· η άλλη οδηγεί στον ίσιο και στενό δρόμο, στη σαν κόψη ξυραφιού ατραπό που οδηγεί στο φως και τη ζωή. Η μια ομάδα δεν ελευθερώνεται ποτέ απ’ τις αρχές που κυβερνούσαν το πρώτο ηλιακό σύστημα. Ήταν αρχές που συνδέονταν ολοσχερώς με την ύλη και την ουσία και ήταν εκείνη την εποχή κι εκείνη την περίοδο (τόσο μακρινή ώστε η απόσταση των χρόνων μπορεί να υπολογισθεί μόνο με υπεραστρονομικούς αριθμούς) οι ρυθμιστικοί παράγοντες για τη μύηση εκείνου του καιρού. Ορισμένες μονάδες της ανθρωπότητας – που υπήρχε τότε – ήταν τόσο πλήρως εξαρτημένες απ’ τις υλικές αυτές αρχές και τόσο εσκεμμένα ανέτοιμες να προχωρήσουν στην κατανόηση μιας άλλης σειράς αρχών (περισσότερο εκφραστικών της θείας φύσης), ώστε παρέμειναν με “πάγιο και ιδιοτελή υλικό σκοπό” και δημιούργησαν με νοημοσύνη μια σχεδιασμένη διαστροφή της θείας θέλησης. Έχετε εδώ μια νύξη ως προς τη φύση του κακού κι ένα κλειδί για ένα μέρος (αν και μόνο ένα μέρος) του μυστηρίου που σημειώνεται στη δήλωση ότι κακό και καλό είναι αντίστροφες όψεις της ίδιας πραγματικότητας κι ότι κακό είναι εκείνο το καλό που έπρεπε να αφήσουμε πίσω, περνώντας σε μεγαλύτερο και πιο περιεκτικό καλό. Μην ξεχνάτε ότι οι σημερινοί μαύροι μάγοι ήταν οι μυημένοι ενός προηγούμενου ηλιακού συστήματος. Όταν η θύρα της μύησης είναι έτοιμη ν’ ανοίξει για τρίτη φορά, συμβαίνει ο χωρισμός των δρόμων. Μερικοί ακολουθούν την ιδιοτελή πρόθεση και την πάγια απόφαση να παραμείνουν με τη χωριστική κατάσταση της ύλης· και σε άλλους η θεία θέληση εντυπώνεται καθαρά πάνω τους και γίνεται η κινητήρια δύναμη στις ζωές τους. Σύμφωνα με οδηγίες από τη Μεγάλη Λευκή Στοά του Σειρίου η θύρα παραμένει κλειστή την τρίτη φορά για τους σκοτεινούς αδελφούς. Το κακό, όπως το κατανοούμε, δεν έχει απολύτως καμιά θέση στο Σείριο.

Στο μαύρο μάγο, σ’ αυτή την τρίτη ευκαιρία, η θύρα της μύησης παρουσιάζει ένα ανυπέρβλητο εμπόδιο και φράγμα· στον αληθινό πνευματικό νεόφυτο η θύρα σημαίνει “υπερνίκηση”. Δε θα εξετάσουμε περισσότερο την προσέγγιση των μαύρων αδελφών σ’ αυτή τη θύρα, αλλά θα περιορισθούμε στην εξέταση των μυήσεων της Μεγάλης Λευκής Στοάς.
(Οι Ακτίνες και οι Μυήσεις, σελ. 349 – 351 Αγγλ.)
-----------------------------

Δεν θα εκφράσω σχόλια και ο νοών νοείτω.

Γι’ αυτό που ρωτάς μετά την παρακάτω παράθεση.

quote:
Τα κείμενα που παραθέτονται έχουν πύρινο χαρακτήρα. Όταν διαβάζονται από κάποιους εφελκύονται απρόσωπες ενέργειες ιδιαίτερης ποιότητας που διεγείρουν μέσα τους τις ενυπάρχουσες θετικές και αρνητικές ιδιότητες, γι’ αυτό και οι αντιδράσεις ποικίλουν ανάλογα. Κάποιοι ευαίσθητοι μπορούν να συλλάβουν τον αρνητικό κραδασμό, ... φυσικά και τον θετικό.

quote:
Θα μπορουσες να το αναλυσεις σε παρακαλω το παρανω;

Όλοι όσοι ασχολούνται για χρόνια με τον διαλογισμό και με την εξάγνιση του χαρακτήρα της προσωπικότητάς τους αναπτύσσουν ψυχικές δυνάμεις που δεν τις έχουν οι καθημερινοί συνηθισμένοι συνάνθρωποί τους. Έτσι κατανοούν πραγματικότητες στον αόρατο κόσμο που δεν είναι κατανοητές από τον πολύ κόσμο.
Για να το πούμε πιο απλά με σύγχρονους τεχνολογικούς όρους.
Υπάρχουν λοιπόν αρκετοί στις μέρες μας που αισθάνονται τον εαυτό τους σαν έναν πομπό και δέκτη μηνυμάτων – πληροφοριών, κάθετα ή οριζόντια.
Έτσι κατανοούν όταν μία πληροφορία αρνητική ή θετική καταγράφεται παραδείγματος χάριν πάνω στον αστρικό τους φορέα.
Ή αν δέχονται κάποιο τηλεπαθητικό μήνυμα. Το κλειδί για την τηλεπάθεια είναι η Αγάπη.

Σε χαιρετώ φιλικά


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κιρκη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2006, 17:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κιρκη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή μου Κίρκη, ήρθε η ώρα να ξανανταμώσουμε!

Dying_Incubus, και εγω ακριβως τα ιδια γνωριζω για το Σατανισμό, οπως αυτος παρουσιαζεται απο τους "επισημους" εκπροσωπους του. Οπως ακριβως το διατυπωσες, είναι προσανατολισμένος στην ικανοποίηση του εγώ και των επιθυμιών, εφοσον αυτές δεν αντιβαίνουν στην ελευθερία και δεν καταπατούν την προσωπικότητα ενός άλλου ανθρώπου.
Η κοσμοθεωρηση τους δεν ειναι επιλήψιμη, θα την χαρακτηριζα ενδιαφέρουσα και εφαρμόσιμη.

Τωρα το κατα ποσο η υπερβαση του εγω ειναι απαραιτητη για την εξελιξη, ισως και να αληθευει, αλλα ο καθενας θετει τους στοχους που του αρμοζουν και που μπορει να τους κατακτησει.

Οσο για τις θυσιες ζωων και για τα σεξουαλικά οργια, η επισημη αποψη του Σατανισμου δεν τα αναγνωριζει ως τμημα των πρακτικων της θρησκειας τους.
Και αν για τις θυσιες διαφωνω ιδεολογικα(παρολα αυτα δεν καταπατουν καποιο νομο), για τα οργια δεν εχω αντιθετη αποψη.

quote:
Νομίζω πως ο Μαύρος Μάγος είναι αυτός ο οποίος προσπαθεί συνειδητά να επέμβει στις ανθρώπινες συνειδήσεις και να επηρεάσει την ανθρώπινη βούληση με σκοπό την εξυπηρέτηση ίδιων συμφερόντων.
Κάτι τέτοιο με κάνει να πιστεύω πως ο άνθρωπος αυτός χαρακτηρίζεται ως α-συνείδητος καθώς χρησιμοποιεί μια δύναμη που κατέχει για να ελέγξει έναν συνάνθρωπο του.


Δεν θα διαφωνησω με την περιγραφη σου. Κανενας τετοιος α-συνειδητος δεν κυκλοφορει εδω μεσα να μας πει την αποψη του;


(Συμφωνησαμε παλι ή κανω λαθος;)

Παν μέτρον άριστον.Αλλά πρέπει να τίθεται μέτρο και στη μετριόητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κιρκη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2006, 17:25:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κιρκη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε oros777,
Πολυ ωραιο αποσπασμα, ισως το πιο ενδιαφερον που εχεις παραθεσει κατα τη γνωμη μου.

quote:
Νομίζω όμως ότι θα πρέπει να αρχίσετε να διαβάζετε και εσείς τα βιβλία της Bailey μήπως ανακαλύψετε κάτι, που ατομικά δεν ανακάλυψα. (Φυσικά απευθύνουμε σε όσους δεν τα έχουν και επιθυμούν να γνωρίσουν τι λέγεται άμεσα).

Εχω διαβασει καποια τμηματα(τμηματα, το τονιζω) απο βιβλια και δοκιμια της Bailey αλλα και αλλων γνωστων, παρομοιας θεματολογιας με αυτα που παραθετεις.

Ομως βρισκομαι ακομα σε πρωιμο σταδιο, για διαφορους λογους. Το ενδιαφερον μου ξεκινησε πριν ενα χρονο, ενω η ενασχοληση μου πριν ενα εξαμηνο περιπου. Οποτε δεν εχω μεγαλο παρελθον, ουτε απλετο χρονο καθως βρισκομαι στο τελευταιο ετος του πανεπιστημιου.
Δεν συμπαθω τις μεταφρασεις, οποτε ο,τι διαβαζω, το διαβαζω στα αγγλικα. Δεν εμπιστευομαι τις μεταφρασεις σε τεχνικα και επιστημονικα κειμενα, γιατι να το κανω στα εσωτεριστικα; Εχω παρατηρησει οτι οσο περισσοτεροι μεταφραστες μεσολαβουν, τοσο χανεται το αρχικο νοημα.
Επιπλεον εστιαζω περισσοτερο σε πρακτικα κειμενα και οχι σε τοσο θεωρητικα. Δηλ. αποφευγω κειμενα που παρουσιαζουν εμπειριες και συμπερασματα αλλων και προτιμω εκεινα που θα μου προσφερουν (ισως) την δυνατοτητα να εχω βιωματικες εμπειριες. Αλλωστε αυτα τα κειμενα εχουν εντελως διαφορετικη αξια για καποιον με προσωπικη βιωματικη γνωση των εννοιων που πραγματευονται, ενω καποιος χωρις αναλογη "παιδεια" θα τα περασει σαν απλο αναγνωσμα.

Ειναι επισης πολυ σημαντικο, περα απο την παραθεση τους, να μπορει να γινει σχολιασμος και συζητηση πανω σε αυτα τα κεινενα με ατομα με αναλογα ενδιαφεροντα (κατι που εγω, real life, εχω ελλειψη). Ειναι αρκετα δυσνοητα και ασαφη πολλες φορες, και μεσα απο το διαλογο ισως αποκαλυφθει το βαθος ή ενα δευτερευον νοημα.

Θα ηθελα λοιπον πολυ αγαπητε oros777, να ακουσω τα σχολια σου πανω στα κειμενα που παραθετεις , γιατι δεν ισχυει το " ο νοών νοείτω" που ανεφερες. Αλλωστε τετοια κειμενα δεν εξαντλουνται σχεδον ποτε.
Οπως φυσικα και σχολια του Dying_Incubus, που εδειξε ενεργο ενδιαφερον, καθως και οποιο αλλου εχει αναλογο ενδιαφερον.

quote:
Υπάρχουν λοιπόν αρκετοί στις μέρες μας που αισθάνονται τον εαυτό τους σαν έναν πομπό και δέκτη μηνυμάτων – πληροφοριών, κάθετα ή οριζόντια.

Θα ηθελα πολυ ενα τετοιο εμφυτο ταλεντο, αλλα ...

Παν μέτρον άριστον.Αλλά πρέπει να τίθεται μέτρο και στη μετριόητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2006, 11:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, αγαπητή μου Κίρκη!
Μάλλον ξανασυμφωνήσαμε!

quote:
Και αν για τις θυσιες διαφωνω ιδεολογικα(παρολα αυτα δεν καταπατουν καποιο νομο), για τα οργια δεν εχω αντιθετη αποψη.

Χεχε!
Θα κοκκινήσω, μην τα λες αυτά!

Σχετικά με τις μεταφράσεις που αναφέρεις, πιστεύω οτι πολλές φορές ο μεταφραστής μπορεί να κάνει κάποιο λάθος ή και να ερμηνεύσει κάποιο "θολό σημείο" κατά το δοκούν.
Και χρειάζεται μεγάλη προσοχή σ' αυτό το σημείο γιατί στα ξενόγλωσσα βιβλία δε μιλάμε για ακριβή μετάφραση αλλά για απόδοση του κειμένου στα Ελληνικά.

quote:
Οπως φυσικα και σχολια του Dying_Incubus, που εδειξε ενεργο ενδιαφερον, καθως και οποιο αλλου εχει αναλογο ενδιαφερον.

Θα πρέπει, φίλη μου, να ξαναδιαβάσω τα κείμενα προτού κάνω σχόλια ώστε να αυτά να είναι χρήσιμα για όλους μας.
Όταν βρω λοιπόν χρόνο ίσως το κάνω.
Άλλωστε τα σχόλια μου δεν θα τα χάσετε, κάπου εδώ θα γυρίζω!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2006, 13:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Κιρκη

Χαίρομαι ιδιαίτερα με την συζήτησή μας και το μεγάλο ενδιαφέρον που δείχνεις με τα κείμενα που παρατίθενται.

Γράφεις:

quote:
Δεν συμπαθω τις μεταφρασεις, οποτε ο,τι διαβαζω, το διαβαζω στα αγγλικα. Δεν εμπιστευομαι τις μεταφρασεις σε τεχνικα και επιστημονικα κειμενα, γιατι να το κανω στα εσωτεριστικα; Εχω παρατηρησει οτι οσο περισσοτεροι μεταφραστες μεσολαβουν, τοσο χανεται το αρχικο νοημα.

Μακάρι όλος ο κόσμος να είχε την δυνατότητα να μελετάει τα σοβαρά τουλάχιστον κείμενα στην αρχική γλώσσα που γράφτηκαν. Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα όμως από όλους.
Τα βιβλία της Bailey (τα περισσότερα) μεταδόθηκαν τηλεπαθητικά από τον Djwhal Khul στην Alice μεταξύ των ετών 1919 – 1949. Αναφέρει η Bailey ότι αυτό ήταν κυρίως το έργο της ζωής της.
Αναφέρεται επίσης ότι ο Διδάσκαλος Djwhal Khul σε προηγούμενη ενσάρκωσή του είχε περάσει από την Αγγλία, αλλά τα Αγγλικά του ήταν κάπως αρχαϊκά σε σχέση με τα Αγγλικά της Bailey. Με τον καιρό όμως είχαν συγχρονιστεί (Ο Διδάσκαλος με την μαθήτριά του) σε εκπληκτικό βαθμό, με αποτέλεσμα άριστο.
Τώρα για τις μεταφράσεις από τα Αγγλικά στα Ελληνικά έγιναν πάρα πολλές προσπάθειες από αφιερωμένους μελετητές των βιβλίων, έτσι ώστε οι τελευταίες μεταφράσεις να είναι και αυτές (σχεδόν) άριστες. Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει ακόμη είναι στην απόδοση ορισμένων λέξεων στην Ελληνική. Δηλαδή για χρόνια υπήρχε η διαφωνία σχετικά με την λέξη monad αν θα έπρεπε να αποδοθεί ως μονάδα ή ενάδα (ατομικά προτιμώ το μονάδα), επικράτησε η λέξη ενάδα στα τελευταία βιβλία, αλλά στα αρχικά βρίσκουμε την λέξη μονάδα που αντιστοιχεί με τις λέξεις ζωή, πνεύμα, σύνθεση, Θεία Θέληση, πρώτη όψη κ.λ.π.
Το ίδιο συνέβη με την λέξη glamour. Ο τίτλος του βιβλίου «Glamour: A World Problem» είχε αποδοθεί στα Ελληνικά στην πρώτη έκδοση ως «Θυμαπάτη: Ένα Παγκόσμιο Πρόβλημα». Ο τελευταίος τίτλος (μάλλον) θα αποδοθεί (επειδή το βιβλίο θα ξανακυκλοφορήσει κάποια στιγμή σε νέα έκδοση) ως «Γοητεία: Ένα Παγκόσμιο Πρόβλημα». …
Το θέμα της έννοιας των λέξεων είναι πάρα πολύ σοβαρό, … αλλά έτσι όπως έχουν βάναυσα παραποιηθεί (νοηματικά) πολλές λέξεις στην εποχή μας, τι να πει κανείς;

Γράφεις:

quote:
Επιπλεον εστιαζω περισσοτερο σε πρακτικα κειμενα και οχι σε τοσο θεωρητικα. Δηλ. αποφευγω κειμενα που παρουσιαζουν εμπειριες και συμπερασματα αλλων και προτιμω εκεινα που θα μου προσφερουν (ισως) την δυνατοτητα να εχω βιωματικες εμπειριες. Αλλωστε αυτα τα κειμενα εχουν εντελως διαφορετικη αξια για καποιον με προσωπικη βιωματικη γνωση των εννοιων που πραγματευονται, ενω καποιος χωρις αναλογη "παιδεια" θα τα περασει σαν απλο αναγνωσμα.

Παρα πολύ σημαντικό αυτό που αναφέρεις, αλλά για κάποιον (κάποιους) που μελετά (μελετούν) εσωτερικά φιλοσοφικά θέματα στην αρχή όλα είναι θεωρίες έως ότου ορισμένα από αυτά αποδειχθούν πρακτικά ως βιωματική (υποκεμενική) γνώση στην καθημερινότητα.
Κάποιος που έχει ψυχικές εμπειρίες αυτή η γνώση είναι πρακτική γι’ αυτόν, για κάποιον άλλον που δεν τις έχει, παραμένει θεωρητική γνώση. Έτσι δεν είναι;
Κάποιος που κάνει διαλογισμό για χρόνια, βιώνει καταστάσεις ως συνείδηση που για κάποιον άλλο που δεν κάνει διαλογισμό, αυτή η βίωση παραμένει σε θεωρητικό επίπεδο.

Γράφεις:

quote:
Ειναι επισης πολυ σημαντικο, περα απο την παραθεση τους, να μπορει να γινει σχολιασμος και συζητηση πανω σε αυτα τα κεινενα με ατομα με αναλογα ενδιαφεροντα (κατι που εγω, real life, εχω ελλειψη). Ειναι αρκετα δυσνοητα και ασαφη πολλες φορες, και μεσα απο το διαλογο ισως αποκαλυφθει το βαθος ή ενα δευτερευον νοημα.

Θα ηθελα λοιπον πολυ αγαπητε oros777, να ακουσω τα σχολια σου πανω στα κειμενα που παραθετεις , γιατι δεν ισχυει το " ο νοών νοείτω" που ανεφερες. Αλλωστε τετοια κειμενα δεν εξαντλουνται σχεδον ποτε.


Φυσικά είναι πάρα πολύ σημαντικό να σχολιάζονται τα κείμενα, … εφόσον ενδιαφέρουν όμως, … γιατί όταν προξενούν αντιπαραθετική διάθεση τότε αντί του εποικοδομητικού σχολιασμού και της θετικής συζήτησης, επιφέρουν καταστροφικά αποτελέσματα.

Θα παρατήρησες ότι από την αρχή που ξεκίνησε αυτό το τόσο σημαντικό θέμα δημιούργησε τάσεις αντιπαραθέσεων και εντάσεις σε υπερβολικό βαθμό μερικές φορές.
Γιατί νομίζεις συνέβαινε αυτό, όταν συνέβαινε;
Θα μπορούσα να αναλύσω – σχολιάσω αυτό το γεγονός σε μεγάλο βάθος από εσωτερική ψυχολογική σκοπιά. Γιατί να το κάνω όμως, για να ξαναδημιουργηθούν νέες εντάσεις;
Τα εσωτερικά θέματα συνήθως θίγουν τις προσωπικότητές μας και τις διάφορες αποκρυσταλλώσεις που έχουμε για το κάθε τι στη ζωή. Δίδουν έμφαση στον παράγοντα Ψυχή – Πνεύμα που στον περισσότερο κόσμο αυτοί οι παράγοντες είναι άγνωστοι και δημιουργούν τρομακτικές αντιδράσεις και προσωπικές κρίσεις.
Δεν θα πρέπει να ξεχνούμε ότι το καινούργιο πάντοτε δημιουργεί κρίσεις στο παλιό, αυτό που είναι εδραιωμένο (ως ορθό) και αποδεικνύεται κάποτε λανθασμένο και στην συνέχεια πρέπει να ξεπεραστεί.

Οι άνθρωποι που είναι ανοιχτοί στο καινούργιο είναι πολύ λίγοι, αλλά ακόμη και αυτοί που είναι λίγοι δεν είναι ακόμη (αρκετά) προχωρημένοι συνειδησιακά για να δεχτούν κείμενα (γιατί όχι σχολιασμούς;) του τύπου « Για τo σκoπό μας αρκεί να πούμε ότι στα μέσα της Λεμούρειας περιόδoυ, περίπoυ δέκα oκτώ εκατoμμύρια χρόνια πριν, συνέβη ένα μεγάλo γεγoνός τo oπoίo σηματοδότησε, εκτός των άλλων, τις εξής αναπτύξεις: O Πλανητικός Λόγoς της γήινής μας διάταξης, ένα από τα Επτά Πνεύματα ενώπιoν τoυ Θρόνoυ, έλαβε φυσική ενσάρκωση και υπό τη μoρφή τoυ Σανάτ Κoυμάρα, τoυ Αρχαίoυ των Ημερών και τoυ Κυρίoυ τoυ Κόσμoυ, κατήλθε στoν πυκνό αυτό φυσικό πλανήτη και παραμένει έκτoτε μαζί μας. … Είναι ο μέγιστος όλων των Αβατάρ ή Ερχόμενων, γιατί είναι άμεση αντανάκλαση της μεγάλης εκείνης Oντότητας που ζει, αναπνέει και λειτoυργεί μέσω όλων των εξελίξεων αυτoύ τoυ πλανήτη, συγκρατώντας τα πάντα μέσα στην αύρα Τoυ ή μαγνητική σφαίρα επιρρoής. Μέσα Του ζoύμε και κινoύμαστε και υπάρχουμε και κανείς από μας δεν μπορεί να υπερβεί τα όρια της αύρας Τoυ. …».
Αμέσως αρχίζουν οι αμφισβητήσεις, οι χλευασμοί από τους ανέτοιμους και πάει λέγοντας, … έχω αρκετή εμπειρία στον τομέα αυτό.

Ορισμένες φορές συνεπώς η φράση και «ο νοών νοείτω» έχει την θέση της, έτσι ώστε ο καθένας να μπορεί να του δοθεί ο χρόνος να ερευνήσει από μόνος του το θέμα και πολλοί που έχουν τάση αντιπαράθεσης να μην τους δοθεί τροφή για αρνητική συμπεριφορά.
Θα συμφωνήσω όμως ότι ο σχολιασμός χρειάζεται ανεξάρτητα των κινδύνων που υπάρχουν ορισμένες φορές. Γι’ αυτό σε τελική ανάλυση απαντώ σε κάθε ερώτηση που μου κάνεις. Σχολιάζω μέχρι εκείνο το σημείο που κατά την γνώμη μου υπάρχει ενδιαφέρον. …

Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου, γιατί άραγε βρήκες τόσο σημαντική την προηγούμενη εισήγηση ώστε να δηλώσεις

quote:
Πολυ ωραιο αποσπασμα, ισως το πιο ενδιαφερον που εχεις παραθεσει κατα τη γνωμη μου.

ενώ οι υπόλοιποι δεν έχουν εκφράσει άποψη; …

Σε χαιρετώ φιλικότατα


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2006, 16:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
oros777ευγε για την προσπάθεια, χαρά στο κουράγιο σου.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κιρκη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 17:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κιρκη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε oros777 ,

Και εγω χαιρομαι ιδιαιτερα για τη ροη της συζητησης μας , καθως συζητωντας μαζι σου λυσω καποιες διαχυτες αποριες που εχω για αυτα τα θεματα. (βεβαια ισως προκυψουν και καινουριες!)

quote:
Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου, γιατί άραγε βρήκες τόσο σημαντική την προηγούμενη εισήγηση ώστε να δηλώσεις

"Πολυ ωραιο αποσπασμα, ισως το πιο ενδιαφερον που εχεις παραθεσει κατα τη γνωμη μου."

ενώ οι υπόλοιποι δεν έχουν εκφράσει άποψη; …


Σκεφτηκα αρκετα για να σου απαντησω γιατι αραγε μου φανηκε "το πιο ενδιαφερον αποσπασμα". Στο τελος αρχισα να διαβαζω ολα τα προηγουμενα αποσπασματα για να τα συγκρινω με το εν λογω αποσπασμα και να δωσω απαντηση.
Τελικα ομως ο,τι και να απαντησω θα ειναι σκεψεις εκ των υστερων και αποτελεσματα της συγκρισης των αποσπασματων, οχι η αυθεντικη μου σκεψη.
Απλως το συγκεκριμενο αποσπασμα εξαπτει το ενδιαφερον μου περισσοτερο.Ετσι απλα. Για την αιτια μπορω να κανω μονο ικασιες.

Τωρα γιατι οι υπολοιποι δεν εχουν εκφρασει αποψη...
Σιγουρα δεν μπαινουν ολοι σε ολα τα topic, ουτε εγω το κανω αλλωστε. Ισως το συγκεκριμενο topic να εχει γινει λιγο απαιτητικο, λογω των αποσπασματων απο τα βιβλια και τα δοκιμια. Ισως απλα να τους ειναι αδιαφορο το θεμα.

quote:
Οι άνθρωποι που είναι ανοιχτοί στο καινούργιο είναι πολύ λίγοι, αλλά ακόμη και αυτοί που είναι λίγοι δεν είναι ακόμη (αρκετά) προχωρημένοι συνειδησιακά για να δεχτούν κείμενα (γιατί όχι σχολιασμούς;) του τύπου « Για τo σκoπό μας αρκεί να πούμε ότι στα μέσα της Λεμούρειας περιόδoυ, περίπoυ δέκα oκτώ εκατoμμύρια χρόνια πριν, συνέβη ένα μεγάλo γεγoνός τo oπoίo σηματοδότησε, εκτός των άλλων, τις εξής αναπτύξεις: (......) Μέσα Του ζoύμε και κινoύμαστε και υπάρχουμε και κανείς από μας δεν μπορεί να υπερβεί τα όρια της αύρας Τoυ.».

Για αυτο ειναι ιδιαιτερως σημαντικο να εχεις καποιες στοιχειωδεις βιωματικες εμπειριες για να εντρυφησεις σε τετοια κειμενα και οχι να τα μελετας "ελαφρά τη καρδία".

Παρατηρουσα τον εαυτο μου, οτι οταν διαβαζα για "Λεμουρια Περιοδο", "Σειριο" κλπ., αρχιζα να αναρωτιεμαι αν χανω αδικα την ωρα μου. Οσο σεβασμο και να εχει κανεις στην Fortune,την Bailey, τον Βardon, αυτά τα χωρία είναι παντα δυσχωνευτα.
Ομως αυτη η σταση ενος νεου μελετητη δεν νομιζω οτι ειναι καθολου μεμπτη. Αντιθετως νομιζω οτι αποδεικνυει οτι διεπεται απο ορθολογικο και ερευνητικο πνευμα και δεν επιδιωκει διακαως να "πιστεψει".

Ανιθετως, αν καποιος χωρις βιωματικη εμπερια, μολις διαβασει ενα εσωτερικο βιβλιο, μεσα στον ενθουσιασμο του, δεχτει οποια θεωρια εμπεριεχεται ετσι απλα και αβιαστα, σημαινει κατα πασα πιθανοτητα, οτι αυτος ο ανθρωπος ειναι ετοιμος να καταπιει με ματια κλειστα οποια θεωρια τους πασαρουν. Δεν εχει καν τη διαθεση να ψαχτει και να τη διασταυρωσει συνηθως.
Ειχα παει σε μια "εσωτεριστικη" διαλεξη και ειδα ενα κοινο γεματο με τετοιους "επιδοξους πιστους", που παρα τις πολλες ανακριβιες του ομηλιτη (και τα σοβαρα λαθη οπως διαπιστωσα αργοτερα) βγηκαν με αλαλαγμους χαρας τυπου "βρηκα το φως μου".
Χαιρομαι που δεν ανοικω σε αυτους και ας στραβομουτσουνιαζω οταν διαβαζω για τη Λεμουρια περιοδο. Αλλωστε δεν νομιζω οτι βρισκεται εκει η ουσια.



Παν μέτρον άριστον.Αλλά πρέπει να τίθεται μέτρο και στη μετριόητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 23:40:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή gretel

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, ...

Κάποια στιγμή πιθανόν, στο άμεσο μέλλον, να έχουμε την ευκαιρία να ανταλλάξουμε διάφορες σκέψεις και τον προβληματισμό μας.

Σε χαιρετώ ... και πάλι σ’ ευχαριστώ.


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2006, 00:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Κιρκη

Γράφεις

quote:
Σκεφτηκα αρκετα για να σου απαντησω γιατι αραγε μου φανηκε "το πιο ενδιαφερον αποσπασμα". Στο τελος αρχισα να διαβαζω ολα τα προηγουμενα αποσπασματα για να τα συγκρινω με το εν λογω αποσπασμα και να δωσω απαντηση.
Τελικα ομως ο,τι και να απαντησω θα ειναι σκεψεις εκ των υστερων και αποτελεσματα της συγκρισης των αποσπασματων, οχι η αυθεντικη μου σκεψη.
Απλως το συγκεκριμενο αποσπασμα εξαπτει το ενδιαφερον μου περισσοτερο.Ετσι απλα. Για την αιτια μπορω να κανω μονο ικασιες.

Ατομικά όμως μ’ ενδιαφέρουν πρωταρχικά οι αιτίες, ... άλλωστε ο εσωτερισμός θεωρείται επιστήμη και ως επιστήμη ερευνά τις αιτίες, όλα αυτά που κρύβονται πίσω από την εξωτερική φαινομενική πραγματικότητα, ...

Γράφεις

quote:
Για αυτο ειναι ιδιαιτερως σημαντικο να εχεις καποιες στοιχειωδεις βιωματικες εμπειριες για να εντρυφησεις σε τετοια κειμενα και οχι να τα μελετας "ελαφρά τη καρδία".
Παρατηρουσα τον εαυτο μου, οτι οταν διαβαζα για "Λεμουρια Περιοδο", "Σειριο" κλπ., αρχιζα να αναρωτιεμαι αν χανω αδικα την ωρα μου. Οσο σεβασμο και να εχει κανεις στην Fortune,την Bailey, τον Βardon, αυτά τα χωρία είναι παντα δυσχωνευτα.
Ομως αυτη η σταση ενος νεου μελετητη δεν νομιζω οτι ειναι καθολου μεμπτη. Αντιθετως νομιζω οτι αποδεικνυει οτι διεπεται απο ορθολογικο και ερευνητικο πνευμα και δεν επιδιωκει διακαως να "πιστεψει".
Ανιθετως, αν καποιος χωρις βιωματικη εμπερια, μολις διαβασει ενα εσωτερικο βιβλιο, μεσα στον ενθουσιασμο του, δεχτει οποια θεωρια εμπεριεχεται ετσι απλα και αβιαστα, σημαινει κατα πασα πιθανοτητα, οτι αυτος ο ανθρωπος ειναι ετοιμος να καταπιει με ματια κλειστα οποια θεωρια τους πασαρουν. Δεν εχει καν τη διαθεση να ψαχτει και να τη διασταυρωσει συνηθως.
Ειχα παει σε μια "εσωτεριστικη" διαλεξη και ειδα ενα κοινο γεματο με τετοιους "επιδοξους πιστους", που παρα τις πολλες ανακριβιες του ομηλιτη (και τα σοβαρα λαθη οπως διαπιστωσα αργοτερα) βγηκαν με αλαλαγμους χαρας τυπου "βρηκα το φως μου".
Χαιρομαι που δεν ανοικω σε αυτους και ας στραβομουτσουνιαζω οταν διαβαζω για τη Λεμουρια περιοδο. Αλλωστε δεν νομιζω οτι βρισκεται εκει η ουσια.

Αν κάποτε μελετήσεις τα βιβλία «Εσωτερική Ψυχολογία I & II» της Alice Bailey θα κατανοήσεις ότι ο καθένας μας έχει έναν ιδιαίτερο ακτινικό εξοπλισμό, ... έτσι ο κάθε άνθρωπος μπορεί να έχει λόγω των ακτίνων που διέπουν την προσωπικότητα και το εγωϊκό του σώμα καθορισμένη συμπεριφορά, κλήσεις και τάσεις. Έτσι θα κατανοήσεις γιατί κάποιος (ή κάποιοι) όταν πηγαίνουν σε μία διάλεξη βγαίνουν «με αλαλαγμούς χαράς τύπου "βρήκα το φως μου", όπως πολύ σωστά επισημαίνεις και άλλοι όπως εσύ «χαίρονται που δεν ανήκουν σε αυτούς τους τύπους ανθρώπων».
Απλά οι πιστοί έχουν μεγάλη δόση έκτης ακτίνας στον ακτινικό τους εξοπλισμό ενώ οι άλλοι (οι αναζητητές της εμπειρίας) μπορεί να έχουν περισσότερο πέμπτη, τρίτη ή έβδομη ακτίνα.

Τώρα για το θέμα της Λεμούρειας περιόδου και για όλα τα άλλα, ... κουφά που λες, σίγουρα δεν μπορούν να έχουν βιωματική εμπειρία όλοι, μερικοί όμως μπορεί να φτάσουν στον υψηλό βαθμό μαθητείας που να μπορούν να μελετούν ... άμεσα τα Ακασικά Αρχεία, ...

Έπειτα υπάρχει και η άλλη προσέγγιση. Όταν διαβάζει κάποιος ένα βιβλίο εσωτερισμού μπορεί πράγματι να μην μπορεί να επιβεβαιώσει καμία απολύτως πληροφορία βιωματικά. (Τότε απλά προσεγγίζει τα θέματα θεωρητικά και έχει δίκαιο να αμφισβητεί αυτά που αναφέρονται).
Άλλοι πάλι μπορούν να επιβεβαιώσουν ένα μικρό μέρος (ας πούμε 10 – 30 %) της θεωρίας στην πράξη. Αυτοί οι δεύτεροι αν αντιλαμβάνονται ότι κάποια στιγμή στο μέλλον μπορεί να βιώσουν επιπλέον εμπειρίες (που προς το παρόν δεν μπορούν να βιώσουν λόγω διαφόρων κωλυμάτων τους) γιατί να μην δεχτούν και τα υπόλοιπα που γράφονται στο βιβλίο (βιβλία);

Σε χαιρετώ φιλικά


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κιρκη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 01:15:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κιρκη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε oros777, ελπιζω να μην με παρεξηγεις που κανω καιρο να απαντησω. Δυστυχως ο χρονος ειναι λιγος, ομως ποτε δεν ξεχνω τα θεματα που εχω αφησει μετεωρα...

quote:
Ατομικά όμως μ’ ενδιαφέρουν πρωταρχικά οι αιτίες, ... άλλωστε ο εσωτερισμός θεωρείται επιστήμη και ως επιστήμη ερευνά τις αιτίες, όλα αυτά που κρύβονται πίσω από την εξωτερική φαινομενική πραγματικότητα, ...

Θα σου δωσω ενδεικτικα καποιες αιτιες που μου ηρθαν στο μυαλο, αν και θεωρω το αν ερεθιζει ενα κομματι γραπτου λογου το ενδιαφερον μας ή οχι, ειναι κατα κυριο λογω αυθορμητη αντιδραση.

1. Κατι το οποιο μου αρεσε στο συγκεκριμενο χωριο ηταν οτι παρουσιαζε αρκετα συγκεκριμενα δεδομενα . Π.χ.,καθοριζει ποτε συμβαινει η διαφοροποιηση μεταξυ "λευκων" και "μαυρων" αδελφων χωρις αοριστολογιες. Τα προηγουμενα κειμενα ηταν πιο αοριστα κα γενικα.

2.Παρουσιαζει τοσο τους "λευκους", οσο και τους "μαυρους" να ξεκινανε με κοινες πρακτικες (μεχρι την 3η μυηση) , κατι το οποιο συναδει με τη δικη μου θεωρηση. Δεν καλειται να διαλεξει κανεις στρατοπεδο με το που ξεκινησει την ενασχοληση του.

3.Δεν καταναλωνεται στην καταδειξη των μελανων σημειων των "μαυρων" μαγων, τυπου "μια οντότητα χωρίς ψυχή","δέσμιοι μιας ακραίας ιδιοτέλειας και εγωκεντρισμού", κλπ., που εκτος του οτι τα εχω διαβασει υπερβολικα πολλες φορες και με εχουν κουρασει, δεν με ενδιαφερουν και ιδιαιτερα στην παρουσα φαση. Με ενδιαφερουν οι πρακτικες και τα αποτελεσματα απο οπου και αν προερχονται.

4.Μου φανηκε ενδιαφερον γιατι απλως σε αυτο το κειμενο διαβασα κατι που ηταν εντελως καινουριο. Επισης μου αρεσε η φραση "κακό είναι εκείνο το καλό που έπρεπε να αφήσουμε πίσω, περνώντας σε μεγαλύτερο και πιο περιεκτικό καλό".

Νομιζω οτι αυτα αρκουν για να αποκαλεσω το εν λογω κειμενο "το πιο ενδιαφερον".

quote:
Αν κάποτε μελετήσεις τα βιβλία «Εσωτερική Ψυχολογία I & II» της Alice Bailey θα κατανοήσεις ότι ο καθένας μας έχει έναν ιδιαίτερο ακτινικό εξοπλισμό, ... έτσι ο κάθε άνθρωπος μπορεί να έχει λόγω των ακτίνων που διέπουν την προσωπικότητα και το εγωϊκό του σώμα καθορισμένη συμπεριφορά, κλήσεις και τάσεις. Έτσι θα κατανοήσεις γιατί κάποιος (ή κάποιοι) όταν πηγαίνουν σε μία διάλεξη βγαίνουν «με αλαλαγμούς χαράς τύπου "βρήκα το φως μου", όπως πολύ σωστά επισημαίνεις και άλλοι όπως εσύ «χαίρονται που δεν ανήκουν σε αυτούς τους τύπους ανθρώπων».
Απλά οι πιστοί έχουν μεγάλη δόση έκτης ακτίνας στον ακτινικό τους εξοπλισμό ενώ οι άλλοι (οι αναζητητές της εμπειρίας) μπορεί να έχουν περισσότερο πέμπτη, τρίτη ή έβδομη ακτίνα.

Αν δεν με απατα η μνημη μου ειχα διαβασει καποιο τμημα των εν λογω βιβλιων, το οποιο αναφεροταν στην απροσδοκητη, σχεδον εμφυτη, οικειοτητα που βιωνουμε για ορισμενους ανθρωπους, αμεσως μετα την πρωτη επαφη μαζι τους. Εξηγουσε τα αυθορμητα αυτα συναισθηματα με βαση τις ακτινες και των συντονισμο τους, μεταξυ των δυο ατομων.

Αν κανω λαθος και σε αυτα τα βιβλια δεν γινεται αναλογη αναφορα, θα σε παρακαλεσω να μου το πεις , γιατι θα με βοηθησεις να αρχειοθετησω σιγα-σιγα την διασπαρτη (ισως και λιγο ατσαλη ) γνωση που εχω παρει.

quote:
Όταν διαβάζει κάποιος ένα βιβλίο εσωτερισμού μπορεί πράγματι να μην μπορεί να επιβεβαιώσει καμία απολύτως πληροφορία βιωματικά. (Τότε απλά προσεγγίζει τα θέματα θεωρητικά και έχει δίκαιο να αμφισβητεί αυτά που αναφέρονται).
Άλλοι πάλι μπορούν να επιβεβαιώσουν ένα μικρό μέρος (ας πούμε 10 – 30 %) της θεωρίας στην πράξη. Αυτοί οι δεύτεροι αν αντιλαμβάνονται ότι κάποια στιγμή στο μέλλον μπορεί να βιώσουν επιπλέον εμπειρίες (που προς το παρόν δεν μπορούν να βιώσουν λόγω διαφόρων κωλυμάτων τους) γιατί να μην δεχτούν και τα υπόλοιπα που γράφονται στο βιβλίο (βιβλία);

Οταν σου δινεται μια πληροφορια μπορεις να την δεκτεις, να την απορριψεις ή να την ερευνησεις. Νομιζω οτι η 3η επιλογη ειναι παντα η καλυτερη και η πιο ασφαλης απο αποψη αντικειμενικοτητας.
Πολυ φοβαμαι μαλιστα οτι δεχόμενος μια θεωρια προκαταλαμβανεσαι και το μυαλο παιζει περιεργα παιχνιδια, οπως εχω και η ιδια διαπιστωσει.

Τα ατομα που παπαγαλιζουν την Λεμουρια περιοδο ενω δεν εχουν κανει ουτε καν lucid dreaming, τα αντιμετωπιζω το ιδιο με τα ατομα που χωρις να εχουν κανει ουτε μια ωρα διαλογισμο, αποφαινονται οτι ολα αυτα ειναι φαντασιοπληξιες.
Τωρα τις ενδιαμεσες περιπτωσεις, που "εχουν επιβεβαιωσει ενα 10% - 30% της θεωριας" οπως αναφερεις, θεωρω οτι αλλοτε μπορει να τις οφελησει να δεχτουν και το υπολοιπο 90%-70% της θεωριας και αλλοτε οχι. Δεν μπορω να εχω ολοκληρωμενη κριση ομως, νομιζω οτι σε τετοιες ιδιαζουσες περιπτωσεις ειναι δυνατον να βγει συμπερασμα μονο για συγκεκριμενο ατομο λαμβανοντας υποψη τις ροπες του.

Σε προσωπικο επιπεδο με ενδιαφερουν πιο πρακτικα και αποτελεσματικα θεματα (τουλαχιστον προς το παρον), οποτε ο Σειριος και οι Λεμουριοι μου ειναι αδιαφοροι και οταν τους συνανταω απλα τους προσπερνω. Ουτε αυτοι με ενοχλουν ετσι και αλλιως!

Θα χαιρομουν να διαβασω καποια ακομα αποσπασματα, οταν βρεις το χρονο. Και να τα σχολιασουμε φυσικα.

Σε χαιρετω με πολλες χριστουγεννιατικες ευχες αν δεν τα καταφερω να σου απαντησω πριν τις γιορτες.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 00:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Κιρκη γειά σου

Γράφεις

quote:
Αγαπητε oros777, ελπιζω να μην με παρεξηγεις που κανω καιρο να απαντησω. Δυστυχως ο χρονος ειναι λιγος, ομως ποτε δεν ξεχνω τα θεματα που εχω αφησει μετεωρα...

Έχεις δίκαιο να αναφέρεσαι συνεχώς στον παράγοντα χρόνο.
Όλοι μας λίγο πολύ είμαστε θύματα στις μέρες μας, αυτού του ξέφρενου ρυθμού που ζούμε καθημερινά και η αξιοποίηση του χρόνου μας είναι μεγάλη ιστορία.

Θα σου δόσω μία αποκρυφιστική φόρμουλα για τον παράγοντα χρόνο ... έτσι για τον ... στοχασμό.
«Χρόνος είναι το μήκος μιάς σκέψης».
Εφόσον σκεφτόμαστε δημιουργείται η έννοια του παράγοντα χρόνος. ... Όταν δεν σκεφτόμαστε δεν υφίσταται χρόνος. ...

Και κάτι άλλο τώρα, λέγεται ότι «Η ευθύνη είναι η πρώτη ένδειξη επαφής με την Ψυχή». ...

Γράφεις

quote:
Θα σου δωσω ενδεικτικα καποιες αιτιες που μου ηρθαν στο μυαλο, αν και θεωρω το αν ερεθιζει ενα κομματι γραπτου λογου το ενδιαφερον μας ή οχι, ειναι κατα κυριο λογω αυθορμητη αντιδραση.

Έτσι είναι όπως το αναφέρεις!!!
Η αυθόρμητη αντίδραση ποτέ δεν είναι τυχαία!!! Υπάρχει αιτία για την αυθόρμητη αντίδρασή μας και αυτή οφείλεται στον τύπο της συνείδησής μας. Γι’ αυτό σου πρότεινα να διαβάσεις (κάποια στιγμή στο μέλλον) με προσοχή όσα αναφέρονται στα δύο βιβλία της «Εσωτερικής Ψυχολογίας», για να βρεις τι συμβαίνει με τον ατομικό σου τύπο συνείδησης. Σίγουρα θα κερδίσεις πάρα πολλά, σου το εγγυώμαι.

Γράφεις

quote:
1. Κατι το οποιο μου αρεσε στο συγκεκριμενο χωριο ηταν οτι παρουσιαζε αρκετα συγκεκριμενα δεδομενα . Π.χ.,καθοριζει ποτε συμβαινει η διαφοροποιηση μεταξυ "λευκων" και "μαυρων" αδελφων χωρις αοριστολογιες. Τα προηγουμενα κειμενα ηταν πιο αοριστα κα γενικα.

2.Παρουσιαζει τοσο τους "λευκους", οσο και τους "μαυρους" να ξεκινανε με κοινες πρακτικες (μεχρι την 3η μυηση) , κατι το οποιο συναδει με τη δικη μου θεωρηση. Δεν καλειται να διαλεξει κανεις στρατοπεδο με το που ξεκινησει την ενασχοληση του.

3.Δεν καταναλωνεται στην καταδειξη των μελανων σημειων των "μαυρων" μαγων, τυπου "μια οντότητα χωρίς ψυχή","δέσμιοι μιας ακραίας ιδιοτέλειας και εγωκεντρισμού", κλπ., που εκτος του οτι τα εχω διαβασει υπερβολικα πολλες φορες και με εχουν κουρασει, δεν με ενδιαφερουν και ιδιαιτερα στην παρουσα φαση. Με ενδιαφερουν οι πρακτικες και τα αποτελεσματα απο οπου και αν προερχονται.


Αυτό το θέμα με του Λευκούς και τους Μαύρους Μάγους είναι μεγάλη ιστορία. Ότι και να σκεφτούμε και να συζητήσουμε εμείς μέσα στο forum αναγκαστικά θα αγγίξουμε ένα μέρος του προβλήματος και αυτό σε θεωρητικό επίπεδο.
Ατομικά σκέφτηκα να παραθέσω ορισμένα χαρακτηριστικά κείμενα σχετικά με το θέμα για να αποκτήσουμε κάποια γενική εικόνα, γιατί το θέμα είναι τεράστιας σημασίας. ...
Τα κείμενα προέρχονται από έναν Διδάσκαλο της Σοφίας, ένα Υπερανθρώπινο Ον, (για όσους δέχονται την ύπαρξη των υπερανθρώπινων οντοτήτων), γιατί οι δικές μας απόψεις, για θέματα εσωτερισμού σε βάθος, είναι σκέψεις θνητών ανθρώπων.
Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να δεχόμαστε απαραίτητα τα κείμενα σοφών χωρίς να τα εξετάζουμε, αλλά είναι διαφορετικά τα κείμενα αυτά σε ποιότητα και ιδεολογικό βάθος, από το ατομικό μας υπόβαθρο.
Όλοι ανεξαιρέτως οι μεγάλοι σοφοί και θρησκευτικοί Ηγέτες από την αρχαιότητα μέχρι τις μέρες μας, μίλησαν για το καλό και το κακό.
Η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων όμως, εξακολουθεί να τους γράφει στα παλιά της παπούτσια, γι’ αυτό υπάρχει ένα πλήθος προβλημάτων στον πλανήτη. Εξακολουθούμε να κάνουμε το δικό μας. Γιατί έτσι μας αρέσει!!!

Το θέμα των μυήσεων είναι πολύ διαστρεβλωμένο στον Δυτικό κόσμο και χαίρομαι που το πρόσεξες. Δεν μπορούμε να το ανοίξουμε όμως σ’ αυτό το σημείο.

Γράφεις

quote:
4.Μου φανηκε ενδιαφερον γιατι απλως σε αυτο το κειμενο διαβασα κατι που ηταν εντελως καινουριο. Επισης μου αρεσε η φραση "κακό είναι εκείνο το καλό που έπρεπε να αφήσουμε πίσω, περνώντας σε μεγαλύτερο και πιο περιεκτικό καλό".

Χαίρομαι ιδιαίτερα που πρόσεξες την παραπάνω φράση σχετικά με το καλό και το κακό!!!

Προτείνω να διαβάσεις το παρακάτω άρθρο.
http://www.oros7.gr/articl01.htm

Γράφεις

quote:
Αν δεν με απατα η μνημη μου ειχα διαβασει καποιο τμημα των εν λογω βιβλιων, το οποιο αναφεροταν στην απροσδοκητη, σχεδον εμφυτη, οικειοτητα που βιωνουμε για ορισμενους ανθρωπους, αμεσως μετα την πρωτη επαφη μαζι τους. Εξηγουσε τα αυθορμητα αυτα συναισθηματα με βαση τις ακτινες και των συντονισμο τους, μεταξυ των δυο ατομων.

Αν κανω λαθος και σε αυτα τα βιβλια δεν γινεται αναλογη αναφορα, θα σε παρακαλεσω να μου το πεις , γιατι θα με βοηθησεις να αρχειοθετησω σιγα-σιγα την διασπαρτη (ισως και λιγο ατσαλη) γνωση που εχω παρει.


Ξαναπαραθέτω το κείμενο που έχω παραθέσει πάλι, σε άλλο σημείο του esoterica.
--------------------------------------

quote:
Οι σπουδαστές της ανθρώπινης φύσης (και τέτοιοι πρέπει να είναι όλοι οι ζηλωτές) θα κάνουν καλά να έχουν υπόψη πως υπάρχουν πρόσκαιρες διαφορές. Οι άνθρωποι διαφέρουν:

α. Στην ακτίνα (που επηρεάζει κατεξοχήν το μαγνητισμό της ζωής).
β. Στην προσέγγιση στην αλήθεια, οπότε είτε η αποκρυφιστική είτε η μυστικιστική ατραπός θα έχουν την πιο ισχυρή ελκτική δύναμη.
γ. Στην πόλωση που καθορίζει τη συναισθηματική, νοητική ή φυσική πρόθεση μιας ζωής.
δ. Στη θέση τους στην εξέλιξη, που οδηγεί στις διαφορές που παρατηρούνται μεταξύ των ανθρώπων.
ε. Στο αστρολογικό ζώδιο που προσδιορίζει τη ροπή οποιασδήποτε ιδιαίτερης ζωής.
ζ. Στη φυλή που φέρνει την προσωπικότητα κάτω απ’ την ιδιάζουσα φυλετική σκεπτομορφή.

Η υποακτίνα στην οποία βρίσκεται ο άνθρωπος, η μικρότερη αυτή ακτίνα που ποικίλλει από ενσάρκωση σε ενσάρκωση, προσδίδει σε μεγάλο βαθμό το χρωματισμό του σ’ αυτή τη ζωή. Είναι η δευτερεύουσα χροιά του. Μην ξεχνάτε ότι η πρωτεύουσα ακτίνα της Ενάδας συνεχίζεται ανά τους αιώνες. Δε μεταβάλλεται. Είναι μια από τις τρεις κύριες ακτίνες που τελικά συνθέτουν τους υιούς των ανθρώπων. Η ακτίνα του εγώ ποικίλλει από γύρο σε γύρο και στις πιο εξελιγμένες ψυχές από φυλή σε φυλή και περιλαμβάνει μια απ’ τις πέντε ακτίνες της τωρινής μας εξέλιξης. Είναι η κυριαρχούσα ακτίνα στην οποία δονείται το αιτιώδες σώμα του ανθρώπου. Μπορεί ν’ αντιστοιχεί στην ακτίνα της ενάδας, ή μπορεί να είναι ένα απ’ τα συμπληρωματικά χρώματα της πρωτεύουσας. Η ακτίνα της προσωπικότητας ποικίλλει από ζωή σε ζωή, ωσότου καλυφθεί η γκάμα των επτά υποακτίνων της Εναδικής ακτίνας.
Όταν λοιπόν ασχολούμαστε με ανθρώπους των οποίων οι ενάδες είναι σε όμοια ή συμπληρωματική ακτίνα, θα βρεθεί ότι προσεγγίζουν ο ένας τον άλλο με συμπάθεια. Πρέπει ωστόσο να θυμόμαστε ότι η εξέλιξη πρέπει να είναι πολύ προχωρημένη για να ασκεί εκτενή επίδραση η ακτίνα της ενάδας. Έτσι η πλειονότητα των περιπτώσεων δεν υπάγεται σ’ αυτή την κατηγορία.
Στους μέσους προχωρημένους ανθρώπους που αγωνίζονται να προσεγγίσουν το ιδεώδες, η ομοιότητα της εγωικής ακτίνας επιφέρει αμοιβαία κατανόηση κι επακολουθεί φιλία. Είναι εύκολο για δύο ανθρώπους της ίδιας εγωικής ακτίνας να κατανοήσουν ο ένας την άποψη του άλλου και γίνονται στενοί φίλοι, με ακλόνητη πίστη ο ένας στον άλλο, γιατί ο καθένας αναγνωρίζει πως ο άλλος δρα όπως θα δρούσε ο ίδιος.
Αλλά όταν (μαζί με την εγωική ομοιότητα της ακτίνας) έχετε την ίδια ακτίνα προσωπικότητας, τότε έχετε ένα απ’ τα σπάνια εκείνα πράγματα, μια τέλεια φιλία, έναν επιτυχή γάμο, έναν αδιάσπαστο δεσμό μεταξύ των δύο. Αυτό είναι πράγματι σπάνιο. (!!!!!!! σημείωση oros777)
Όταν έχετε δύο ανθρώπους στην ίδια ακτίνα προσωπικότητας αλλά με ανόμοια εγωική ακτίνα, μπορεί να έχετε εκείνες τις σύντομες και ξαφνικές φιλίες και συγγένειες που είναι τόσο εφήμερες όσο μια πεταλούδα. Τα πράγματα αυτά χρειάζεται να τα έχετε κατά νου και με την αναγνώρισή τους προκύπτει η ικανότητα να είσθε ευπροσάρμοστοι. Η διαύγεια της όρασης οδηγεί σε μια προσεκτική στάση. …

(Από το βιβλίο «Πραγματεία επί της Λευκής Μαγείας»).
--------------------------------------



Γράφεις

quote:
Οταν σου δινεται μια πληροφορια μπορεις να την δεκτεις, να την απορριψεις ή να την ερευνησεις. Νομιζω οτι η 3η επιλογη ειναι παντα η καλυτερη και η πιο ασφαλης απο αποψη αντικειμενικοτητας.
Πολυ φοβαμαι μαλιστα οτι δεχόμενος μια θεωρια προκαταλαμβανεσαι και το μυαλο παιζει περιεργα παιχνιδια, οπως εχω και η ιδια διαπιστωσει.

Τα ατομα που παπαγαλιζουν την Λεμουρια περιοδο ενω δεν εχουν κανει ουτε καν lucid dreaming, τα αντιμετωπιζω το ιδιο με τα ατομα που χωρις να εχουν κανει ουτε μια ωρα διαλογισμο, αποφαινονται οτι ολα αυτα ειναι φαντασιοπληξιες.
Τωρα τις ενδιαμεσες περιπτωσεις, που "εχουν επιβεβαιωσει ενα 10% - 30% της θεωριας" οπως αναφερεις, θεωρω οτι αλλοτε μπορει να τις οφελησει να δεχτουν και το υπολοιπο 90%-70% της θεωριας και αλλοτε οχι. Δεν μπορω να εχω ολοκληρωμενη κριση ομως, νομιζω οτι σε τετοιες ιδιαζουσες περιπτωσεις ειναι δυνατον να βγει συμπερασμα μονο για συγκεκριμενο ατομο λαμβανοντας υποψη τις ροπες του.

Σε προσωπικο επιπεδο με ενδιαφερουν πιο πρακτικα και αποτελεσματικα θεματα (τουλαχιστον προς το παρον), οποτε ο Σειριος και οι Λεμουριοι μου ειναι αδιαφοροι και οταν τους συνανταω απλα τους προσπερνω. Ουτε αυτοι με ενοχλουν ετσι και αλλιως!


Φυσικά μακάρι στις μέρες μας να υπήρχαν περισσότεροι αδογμάτιστοι ερευνητές – μελετητές, κάθε τομέα γνώσης!!!

Το θέμα του εσωτερισμού για πρώτη φορά (τα τελευταία χρόνια) στην ιστορία της ανθρωπότητας, έρχεται στο προσκήνιο, τόσο πλατιά.
Εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι σ’ όλο τον κόσμο για πρώτη φορά σκέφτονται σε μία τόσο μεγάλη ποικιλία εσωτερικών ιδεών και εννοιών σχετικά με θέματα μεταφυσικής και θα δούμε ποια θα είναι τα αποτελέσματα αυτού του παγκόσμιου διαλογισμού – στοχασμού, τα αμέσως επόμενα χρόνια.
Γι’ αυτό που γράφεις για το «ο Σειριος και οι Λεμουριοι μου ειναι αδιαφοροι». Φυσικά εσένα μπορεί να σου είναι αδιάφοροι τώρα, ... αλλά υπάρχουν χιλιάδες άλλοι αληθινοί ερευνητές - μελετητές που δεν τους είναι αδιάφοροι, ...

Γράφεις

quote:
Θα χαιρομουν να διαβασω καποια ακομα αποσπασματα, οταν βρεις το χρονο. Και να τα σχολιασουμε φυσικα.

Σε χαιρετω με πολλες χριστουγεννιατικες ευχες …


Αμέσως μετά τα Χριστούγεννα ελπίζω να θέσω και κάποιο άλλο ή άλλα αποσπάσματα.

Σε χαιρετώ και σου εύχομαι με την σειρά μου καλά Χριστούγεννα και το νέο έτος να μας βρει όλους με υγεία, χαρά και Αγάπη για το ορθό, ωραίο και αληθινό.


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 22:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Συνεχίζεται η παράθεση 5 κειμένων (σχετικών με το θέμα της Δεξιάς, Αριστερής Ατραπού ή Λευκής και Μαύρης Στοάς) από διάφορα βιβλία της Bailey.

Νομίζω ότι αυτά που αναφέρονται θα βοηθήσουν ακόμη περισσότερο στην διάκριση μεταξύ αυτών των δύο δυνάμεων που κυριαρχούν στον κόσμο και που τόσο λίγο κατανοούμε εμείς, ως ενσαρκωμένα θνητά ανθρώπινα όντα.

-----------------------------

9. Oρισμένες δυνάμεις που (στην άγνοιά μας κι από έλλειψη προοπτικής) ονομάζουμε κακές ή μαύρες δυνάμεις. Στην καθημερινή γλώσσα αυτές οι δυνάμεις συνδέονται με ό,τι θεωρείται η μαύρη πλευρά της φύσης και της ενέργειας. Tις χειρίζονται μεγάλα και ισχυρά ανθρώπινα όντα που τα περισσότερα είναι εκτός φυσικής ενσάρκωσης. Εργάζονται από το αστρικό πεδίο και πρωτίστως με το μέσον ομάδων. Aυτές οι ομάδες – καθώς αποτελούνται από αμαθείς, ασταθείς, ιδιοτελείς και φιλόδοξους ανθρώπους – παρέχουν πρόσφορο έδαφος για τις προσπάθειές τους. Για το λεγόμενο κακό αυτό έργο δεν ευθύνεται το μέσο άτομο στην ομάδα, παρότι συνήθως συναντάμε στην ομάδα εκείνους που θεληματικά είναι φιλόδοξοι και ιδιοτελείς. Παρότι η ποινή για το άτομο είναι ελαφριά και η ατομική ευθύνη είναι μικρή, ωστόσο η αποτελεσματικότητα αυτής της μεθόδου είναι πολύ μεγάλη. Tο αποτέλεσμα έχει τη φύση ομαδικής κατάληψης που είναι σχετικά κάτι νέο, αλλά συμβαίνει σήμερα όλο και πιο συχνά.
(Εσωτερική Ψυχολογία II, σελ. 723 Αγγλ.)
-----------------------------

Αυτό το τμήμα ήρθε σε ύπαρξη τις Ατλάντειες μέρες, όταν συνέβη η μεγάλη διένεξη ανάμεσα σ’ εκείνους που ενσωμάτωναν τη συνείδηση ή την ψυχική όψη της θεότητας κι εκείνους που εκπροσωπούσαν παρόμοια την υλική όψη της θεότητας. Μιλώντας συμβολικά, ήρθαν σε ύπαρξη η αριστερή και η δεξιά ατραπός· η λευκή και η μαύρη μαγεία ήρθαν σε σύγκρουση μεταξύ τους και τα ζεύγη των αντιθέτων (που υπήρχαν πάντοτε σε εκδήλωση) έγιναν ενεργοί παράγοντες στη συνείδηση της προχωρημένης ανθρωπότητας.
(Η Εξωτερίκευση της Ιεραρχίας, σελ. 41 Αγγλ.)
-----------------------------

4. Oι δυνάμεις του υλισμού που ξεχύνονται στους τρεις κόσμους απ’ τις λεγόμενες “Μαύρες Δυνάμεις” ή Μαύρη Στοά και από εκείνες τις ομάδες ζωών κι εργατών που είναι το αντίθετο της Μεγάλης Λευκής Στοάς.
5. Η δύναμη που εκπορεύεται από εκείνο το τμήμα της ανθρωπότητας που βρίσκεται σε κάθε μέρος του κόσμου και το οποίο αποκαλούμε Εβραίους. Όσα λέω εδώ δεν έχουν καμιά ειδική αναφορά σε κάποιο άτομο· εξετάζω το παγκόσμιο πρόβλημα που επικεντρώνεται γύρω απ’ τους Εβραίους σαν σύνολο.

Οι δύο αυτές δυνάμεις περιπλέκουν πολύ το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν η ανθρωπότητα και η Ιεραρχία, αλλά πρέπει να θυμάστε ότι παράγουν επίσης εκείνη την εξισορρόπηση που είναι πάντα αναγκαία για τη δημιουργία ορθών συνθηκών.
Είναι λίγα όσα μπορώ να πω σχετικά με τις Μαύρες Δυνάμεις. Δεν αποτελούν πρόβλημα της ανθρωπότητας αλλά της Ιεραρχίας. Το έργο αυτών των Δυνάμεων είναι η διατήρηση της μορφικής ζωής και η πραγμάτωση των μεθόδων και των στόχων που είναι εγγενείς στις διαδικασίες της εκδήλωσης. Η Μαύρη Στοά, όπως λέγεται, ασχολείται με τη μορφική όψη της εκδήλωσης· η Λευκή Στοά με την όψη συνείδηση. Μπορεί λοιπόν να δηλωθεί ότι:

1. Η Σαμπάλλα ασχολείται με την όψη ζωή στις διαβαθμισμένες ωθήσεις της.
2. Η Ιεραρχία ασχολείται με την όψη συνείδηση στις διαβαθμισμένες σειρές των διευρύνσεών της.
3. Η Μαύρη Στοά ασχολείται με την όψη ύλη στις πολλαπλές μορφές της.

Επίσης μπορεί να διαφωτιστείτε αν συσχετίσετε την τριπλή αυτή δήλωση με τα τρία ηλιακά συστήματα και τις τρεις όψεις της θειότητας. Επομένως το κακό ή το λάθος υπάρχει μόνο όταν διατηρείται η έμφαση στην εσφαλμένη όψη απ’ τη σκοπιά της επιτευχθείσας ανέλιξης, ή όταν αυτό που χρησιμοποιήθηκε και αναπτύχθηκε μέχρι το αναγκαίο σημείο, διατηρεί επί μακρόν τη ζωή ή τη συνείδηση. Απ’ όπου κι η ευεργετική φύση του θανάτου, αδελφοί μου.
Oι Δυνάμεις του Σκότους είναι ισχυρές ενέργειες που εργάζονται να διατηρήσουν εκείνο που είναι αρχαίο και υλικό· απ’ όπου και είναι κατεξοχήν οι δυνάμεις της κρυστάλλωσης, της μορφικής συντήρησης, της ελκτικότητας της ύλης και του δέλεαρ εκείνου που υπάρχει στη μορφική ζωή των τριών κόσμων. Συνεπώς φράζουν εσκεμμένα την εισροή εκείνου που είναι νέο και δίνει ζωή· εργάζονται για να εμποδίσουν την κατανόηση εκείνου που είναι της Νέας Εποχής· προσπαθούν να διατηρήσουν ό,τι είναι παλιό και οικείο, ν’ αντιδράσουν στα αποτελέσματα της επερχόμενης κουλτούρας και πολιτισμού, να φέρουν τύφλωση στους λαούς και να θρέψουν σταθερά τα υπάρχοντα πυρά του μίσους, της χωριστικότητας, της επίκρισης και της σκληρότητας. Αυτές οι δυνάμεις, όσον αφορά τους νοήμονες ανθρώπους του κόσμου, εργάζονται ύπουλα και καλύπτουν τις προσπάθειές τους με πειστικά λόγια, οδηγώντας ακόμη και τους μαθητές να εκφράσουν μίσος για άτομα και ιδεολογίες, υποδαυλίζοντας τα κρυμμένα σπέρματα του μίσους που βρίσκονται σε πολλά ανθρώπινα όντα. Αναρριπίζουν το φόβο και το μίσος του κόσμου σε μια προσπάθεια να διατηρήσουν εκείνο που είναι παλιό και να κάνουν το άγνωστο να φαίνεται ανεπιθύμητο και συγκρατούν τις δυνάμεις της εξέλιξης και της προόδου για δικούς τους σκοπούς.
(Η Εξωτερίκευση της Ιεραρχίας, σελ. 74 - 75 Αγγλ.)
-----------------------------

2. Από τη Μαύρη Στοά που είναι η εξωτερίκευση του κέντρου του κοσμικού κακού στη Γη. Όπως η Λευκή Στοά είναι ο αντιπρόσωπος ή η αντιστοιχία του κοσμικού κέντρου του φωτός πάνω στο Σείριο (την αληθινή Μεγάλη Λευκή Στοά), έτσι και η Μαύρη Στοά είναι επίσης αντιπρόσωπος του αρχαίου και κοσμικού κακού. Η Μαύρη Στοά είναι επίσης πολύ πιο προχωρημένη στην εξωτερίκευση από τη Λευκή Στοά, επειδή ο υλισμός και η ύλη είναι γι’ αυτή η γραμμή της ελάχιστης αντίστασης. Συνεπώς η Μαύρη Στοά είναι πολύ πιο σταθερά αγκυροβολημένη στο φυσικό πεδίο από την Ιεραρχία. Απαιτεί μια πολύ μεγαλύτερη προσπάθεια για τη Λευκή Στοά να “ενδυθεί με ύλη και να εργασθεί και να βαδίσει στα υλικά επίπεδα” παρά για τη Μαύρη Στοά. Όμως εξαιτίας της πνευματικής ανάπτυξης του ανθρώπινου γένους και του σταθερού αν και αργού προσανατολισμού του ανθρώπινου γένους στην πνευματική Ιεραρχία, έφτασε ο καιρός που η Ιεραρχία μπορεί να υλοποιηθεί και ν’ αντιμετωπίσει τον εχθρό του καλού από μια ίδια θέση· η Ιεραρχία δε χρειάζεται πλέον να παρεμποδίζεται όταν εργάζεται με την ουσία, ενώ οι Δυνάμεις του Κακού εργάζονται τόσο με την ουσία όσο και με την ύλη. Εφόσον η επανεμφάνιση του Χριστού και της Ιεραρχίας θα είναι ένα εκπληρωμένο γεγονός, αυτές οι Δυνάμεις του Κακού θα ηττηθούν σίγουρα. O λόγος γι’ αυτό είναι ότι η τάση της ανθρώπινης ζωής και σκέψης στρέφεται σταθερά προς τις υποκειμενικές πνευματικές αξίες, ακόμη κι όταν αυτές οι αξίες ερμηνεύονται προς το παρόν με όρους υλικής ευημερίας και καλύτερων συνθηκών διαβίωσης για όλους – με ειρήνη κι ασφάλεια επίσης για όλους. Η Μαύρη Στοά ή το πλανητικό κέντρο του κακού εργάζεται σχεδόν ολοκληρωτικά πάνω στο αστρικό πεδίο κι εντυπώνεται άμεσα και καθοδηγείται λεπτομερώς από το κοσμικό αστρικό πεδίο.
(Η Εξωτερίκευση της Ιεραρχίας, σελ. 688 - 689 Αγγλ.)
-----------------------------

Στις Ατλάντειες μέρες το πεδίο στο οποίο η ανθρωπότητα δεχόταν την κύρια κατεύθυνση ή ανέλιξή της ήταν τέτοιο ώστε η συναισθηματική, παρορμητική φύση και το πεδίο της ωριμάζουσας επιθυμίας έγιναν κυρίαρχα ενεργά. Τότε άρχισε η πραγματική δυσχέρεια στο βασίλειο της μάγια. Μέχρι τώρα δύο μόνο ενέργειες γίνονταν αισθητές στο αιθερικό πεδίο: η ενέργεια της καθαυτής ζωής μέσω της σουτράτμα καθώς διερχόταν από το αιθερικό πεδίο για να προκαλέσει εξωτερική ζωντάνια στο φυσικό πεδίο και δεύτερο, η ενέργεια της Ιεραρχίας σαν σύνολο, η οποία προκαλούσε μια βραδεία, πλατιά αν και κάπως αρνητική οργάνωση των επικρατέστερων δυνάμεων. Όμως τότε μια τρίτη και πολύ ισχυρή δύναμη, γεννημένη απ’ την ανθρωπότητα, άρχισε να κρούει πάνω στις αιθερικές δυνάμεις. Οι άνθρωποι άρχισαν την πρώιμη αυτή περίοδο της ανθρώπινης ιστορίας να επιθυμούν και η επιθυμία αυτή δεν ήταν, όπως μέχρι τότε, καθαρά ζωώδους φύσης και συνεπώς εκπόρευση της πυκνής φυσικής ουσίας (κι επομένως μη σχετιζόμενη με κάποια αρχή), αλλά ενσωμάτωνε ένα νέο τύπο ενέργειας και ήταν – στην πραγματικότητα – η πρώτη ανθρώπινη έκφραση της ανώτατης θείας όψης. Η επιθυμία είναι η κατώτατη αντανάκλαση στην ανθρώπινη συνείδηση της όψης θέληση.
Ο δυναμικός αυτός κραδασμός της επιθυμίας εφελκύσθηκε από ανθρώπους που δεν είχαν προς το παρόν κανένα είδος πνευματικής όρασης· ήταν καθαρά υλιστές στις ενστικτώδεις αντιδράσεις τους (και σωστά την ιδιαίτερη εκείνη εποχή) και οι αντιδράσεις αυτές προσέλκυσαν την προσοχή ορισμένων καθαρά κακοποιών ενεργειών ή Όντων. Τα Όντα αυτά επωφελήθηκαν της κατάστασης για να ικανοποιήσουν την επιθυμία τους για δύναμη – πάλι μια διαστροφή της θέλησης ή πρώτης όψης. Έτσι ιδρύθηκε η Μαύρη Στοά. Τρεφόταν απ’ την ανθρώπινη επιθυμία κι έμοιαζε με ένα μεγάλο επισκιάζοντα βρυκόλακα. Μόλυνε την ανθρώπινη ζωή και αύξησε την ανάπτυξη της επιθυμίας πολύ πέρα από την κανονική προσδοκία ή τον ιεραρχικό σχεδιασμό, δημιουργώντας έτσι εσφαλμένους στόχους και πρότυπα και δομώντας ένα φράγμα μεταξύ του κατώτατου πλανητικού κέντρου – της Ανθρωπότητας – και του “μεσαίου σημείου” ή κέντρου, της Ιεραρχίας. Θα γίνει συνεπώς φανερό ότι εξαπολύθηκαν στο βασίλειο της μάγια οι ακόλουθες ενέργειες:

1. Η ενστικτώδης δύναμη της ζωώδους επιθυμίας. Αυτή δεν είναι σφαλερή καθαυτή και υπόκειται σε εξουδετέρωση με το χρόνο κι ελέγχεται κανονικά.
2. Το ρεύμα της κατερχόμενης ζωής κι αυτό σε δύο όψεις:
α Τη ζωική όψη καθώς χορηγεί ύπαρξη.
β. Τη ζωική όψη καθώς συντηρεί τη μορφή.
3. Η σταθερή κρούση της ελκτικής δύναμης της ψυχής, που ασκείται απ’ την Ιεραρχία κι αυξάνει σε δυναμικότητα με την πάροδο του χρόνου.
4. Η παρωθητική δύναμη της υλικής επιθυμίας, εστιασμένη στη Μαύρη Στοά, που τρέφει την ανθρώπινη επιθυμία κι αντλεί μια μορφή ζωής από τη μαζική επιθυμία της ανθρωπότητας.
5. Η ανθρώπινη ανάπτυξη πάνω σε αστρικές γραμμές, που εκφράζεται σαν ορισμένες καλά προσδιορισμένες ενέργειες ή κατευθύνσεις δύναμης:
α. Υλική επιθυμία για αποκτήματα.
β. Επιθυμία για ό,τι ανήκει στους άλλους. Σ’ αυτή αναφέρεται η εντολή “Ου κλέψεις”.
γ. Βλέψεις και φιλοδοξίες της προσωπικότητας· συνιστούν μια μορφή εστιασμένης επιθυμίας με φύση εξαναγκαστική και καθοριστική της ζωής.
δ. Έφεση που οδηγεί σε όραμα και στη μυστικιστική Οδό.
ε. Εξάγνιση, ο συνειδητός χειρισμός της επιθυμίας πάνω στη Δοκιμαστική Ατραπό.
ζ. Μύηση. Οι δύο πρώτες μυήσεις λαμβάνονται, όπως ξέρετε, στο αστρικό πεδίο και φέρνουν πλήρη αποδέσμευση τόσο απ’ αυτό το πεδίο της γοητείας όσο και από το βασίλειο της μάγια.

(Οι Ακτίνες και οι Μυήσεις, σελ. 186 – 187 Αγγλ.)
-----------------------------

oros777:

Σχολιασμός ορισμένων σημαντικών σημείων από τα παραπάνω κείμενα.

quote:
Oρισμένες δυνάμεις που (στην άγνοιά μας κι από έλλειψη προοπτικής) ονομάζουμε κακές ή μαύρες δυνάμεις. Στην καθημερινή γλώσσα αυτές οι δυνάμεις συνδέονται με ό,τι θεωρείται η μαύρη πλευρά της φύσης και της ενέργειας. Tις χειρίζονται μεγάλα και ισχυρά ανθρώπινα όντα που τα περισσότερα είναι εκτός φυσικής ενσάρκωσης. Εργάζονται από το αστρικό πεδίο και πρωτίστως με το μέσον ομάδων. Aυτές οι ομάδες – καθώς αποτελούνται από αμαθείς, ασταθείς, ιδιοτελείς και φιλόδοξους ανθρώπους – παρέχουν πρόσφορο έδαφος για τις προσπάθειές τους.

Εύκολα προσέχει κανείς (όπως αναφέρεται σε πολλά σημεία των κειμένων του Θιβετανού Διδασκάλου Djwhal Khul) ότι η μαύρη στοά εργάζεται από το αστρικό πεδίο (όπου βρίσκεται συγκεντρωμένος ο κύριος όγκος της) επηρεάζοντας άτομα και ομάδες που βρίσκονται σε φυσική ενσάρκωση. Ποιοί θα μπορούσε να είναι αυτοί; Άποψη. Πολύ πλούσιοι άνθρωποι με μεγάλα οικονομικά συμφέροντα, υπερφίαλο εγωισμό και χωριστικότητα, άπληστοι και άθεοι, φιλόδοξοι στο έπακρον, ... Οικονομικές ομάδες, Πολιτικές και Θρησκευτικές ομάδες πολλές φορές, ...
Η Μεγάλη Λευκή στοά λέγεται ότι είναι συγκεντρωμένη στα ανώτερα υποπεδία του νοητικού πεδίου (τα αφηρημένα τρία υποπεδία του νου) και οι Διδάσκαλοι της Σοφίας ότι κατοικούν ήδη στα κατώτερα υποπεδία του Βουδδικού πεδίου.
Γι’ αυτό αυτοί που κάνουν αστρική έξοδο θα πρέπει να προσέχουν ιδιαίτερα ποιούς συναντούν και με ποιούς συναναστρέφονται, στον αστρικό κόσμο.

quote:
Είναι λίγα όσα μπορώ να πω σχετικά με τις Μαύρες Δυνάμεις. Δεν αποτελούν πρόβλημα της ανθρωπότητας αλλά της Ιεραρχίας. Το έργο αυτών των Δυνάμεων είναι η διατήρηση της μορφικής ζωής και η πραγμάτωση των μεθόδων και των στόχων που είναι εγγενείς στις διαδικασίες της εκδήλωσης. Η Μαύρη Στοά, όπως λέγεται, ασχολείται με τη μορφική όψη της εκδήλωσης· η Λευκή Στοά με την όψη συνείδηση. Μπορεί λοιπόν να δηλωθεί ότι:

1. Η Σαμπάλλα ασχολείται με την όψη ζωή στις διαβαθμισμένες ωθήσεις της.
2. Η Ιεραρχία ασχολείται με την όψη συνείδηση στις διαβαθμισμένες σειρές των διευρύνσεών της.
3. Η Μαύρη Στοά ασχολείται με την όψη ύλη στις πολλαπλές μορφές της.


Όσοι μελετούν για χρόνια τα βιβλία της Bailey καθώς επίσης τα βιβλία του Μορύα και της Μπλαβάτσκυ κατανοούν ότι δεν είναι τόσο πρόβλημα της ανθρωπότητας η Μαύρη Στοά όσο περισσότερο της Πνευματικής Ιεραρχίας του Πλανήτη. Τα ανθρώπινα όντα δεν μπορούν να τα βάλουν άμεσα με τις πανίσχυρες κακές οντότητες, εκτός από το σημείο εκείνο που μπορούν ελέγχοντας τις αρνητικές ιδιότητες του χαρακτήρα τους να μην δίνουν έδαφος να τους επηρεάζουν οι σκοτεινές δυνάμεις στην καθημερινότητα. Φυσικά θα πρέπει να γνωρίζουν ότι η καλλιέργεια της αφοβίας ισχυροποιεί τον χαρακτήρα τους και τους δίνει πολύ περισσότερα εφόδια για να αντιμετωπίζουν τις καθημερινές αντιξοότητες. Ο φόβος είναι κατεξοχήν κυρίαρχη ιδιότητα, του αστρικού σώματος.
Παρατηρούμε επίσης από τα παραπάνω ότι η Ιεραρχία ασχολείται με την όψη συνείδηση. ... Δηλαδή με την Ψυχή και τις Ιδιότητες.
Έχω την άποψη λοιπόν ότι θα πρέπει οι άνθρωποι να συζητούν όσο το δυνατόν περισσότερο για θέματα της Ψυχής και των ιδιοτήτων. Να προσπαθούν όσο το δυνατόν περισσότερο στην καθημερινότητα να λειτουργούν με αφετηρία τις θετικές ιδιότητες του χαρακτήρα τους και να ελέγχουν ανάλογα με τις δυνατότητές τους, τις αρνητικές ιδιότητές τους.
Οι ιδιότητές μας είναι οντότητες, ενέργειες και δυνάμεις. Όταν δεν δίνουμε προσοχή στις αρνητικές μας ιδιότητες τότε σίγουρα αυτές μετά από καιρό θα υποχωρήσουν και ορισμένες, πιθανότατα, να πεθάνουν από αθρεψία.
Αυτό που αναφέρεται εδώ διδάσκεται ως μέθοδος, σε υγιείς σχολές εσωτερισμού.

quote:
Oι Δυνάμεις του Σκότους είναι ισχυρές ενέργειες που εργάζονται να διατηρήσουν εκείνο που είναι αρχαίο και υλικό· απ’ όπου και είναι κατεξοχήν οι δυνάμεις της κρυστάλλωσης, της μορφικής συντήρησης, της ελκτικότητας της ύλης και του δέλεαρ εκείνου που υπάρχει στη μορφική ζωή των τριών κόσμων. Συνεπώς φράζουν εσκεμμένα την εισροή εκείνου που είναι νέο και δίνει ζωή· εργάζονται για να εμποδίσουν την κατανόηση εκείνου που είναι της Νέας Εποχής· προσπαθούν να διατηρήσουν ό,τι είναι παλιό και οικείο, ν’ αντιδράσουν στα αποτελέσματα της επερχόμενης κουλτούρας και πολιτισμού, να φέρουν τύφλωση στους λαούς και να θρέψουν σταθερά τα υπάρχοντα πυρά του μίσους, της χωριστικότητας, της επίκρισης και της σκληρότητας. Αυτές οι δυνάμεις, όσον αφορά τους νοήμονες ανθρώπους του κόσμου, εργάζονται ύπουλα και καλύπτουν τις προσπάθειές τους με πειστικά λόγια, οδηγώντας ακόμη και τους μαθητές να εκφράσουν μίσος για άτομα και ιδεολογίες, υποδαυλίζοντας τα κρυμμένα σπέρματα του μίσους που βρίσκονται σε πολλά ανθρώπινα όντα. Αναρριπίζουν το φόβο και το μίσος του κόσμου σε μια προσπάθεια να διατηρήσουν εκείνο που είναι παλιό και να κάνουν το άγνωστο να φαίνεται ανεπιθύμητο και συγκρατούν τις δυνάμεις της εξέλιξης και της προόδου για δικούς τους σκοπούς.

Ερχόμαστε τώρα σε κάποιο άλλο σημαντικό σημείο, όταν παρατηρούμε τα δρώμενα στην ζωή μας, εφόσον επιθυμούμε το σωστό (από εσωτερική πνευματική σκοπιά) απ’ το μη ορθό, στις καθημερινές μας επαφές.
Όταν θεωρούμε τον εαυτό μας πνευματικό άνθρωπο βλέπουμε ότι οι περισσότεροι στο περιβάλλον μας υποστηρίζουν τον παλιό τρόπο ζωής, λειτουργούν καθαρά υλιστικά, επικρίνουν συνεχώς τους πάντες και τα πάντα και ζουν κυριολεκτικά με τις παραδόσεις, ... τα ήθη και τα έθιμα, ...
Τι θα πρέπει να κάνουμε εμείς που αγαπούμε την μελέτη εσωτερικών κειμένων, που θεωρούμε τον εαυτό μας ανοικτόμυαλο και μας ενδιαφέρουν τα καινούργια πράγματα, ...;
Φυσικά έχουμε το δικαίωμα της επιλογής.
Πρέπει να επιλέγουμε με προσοχή τους φίλους και κατά το δυνατόν τους συνεργάτες μας, εφόσον μπορούμε να το κάνουμε.
Θα πρέπει να μάθουμε με ποιούς συνδεόμαστε καρμικά και να μάθουμε να εξοφλούμε το παρεμποδιστικό κάρμα μας, με νοημοσύνη.
Θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε μία διπλή ζωή, αν είναι δυνατόν.
Την ζωή των πνευματικών πραγματικοτήτων και την ζωή των ανθρώπων με τις πολυάσχολες δραστηριότητες. Να ισορροπούμε ανάμεσα σ’ αυτά τα ζεύγη των αντιθέτων.
Με κανένα τρόπο δεν θα πρέπει να μαλώνουμε με συνανθρώπους μας όταν δεν καταλαβαίνουν τα πρωτοποριακά ενδιαφέροντά μας. Θα πρέπει να τους προσεγγίζουμε κατά το δυνατόν με χαμόγελο, ... αφήνοντάς τους να πάρουν τις εμπειρίες για τις οποίες έχουν ενσαρκωθεί. Ορισμένες φορές η στάση «από μακριά και αγαπημένοι», κάνει πολύ καλό.

quote:
Η επιθυμία είναι η κατώτατη αντανάκλαση στην ανθρώπινη συνείδηση της όψης θέληση.
Ο δυναμικός αυτός κραδασμός της επιθυμίας εφελκύσθηκε από ανθρώπους που δεν είχαν προς το παρόν κανένα είδος πνευματικής όρασης· ήταν καθαρά υλιστές στις ενστικτώδεις αντιδράσεις τους (και σωστά την ιδιαίτερη εκείνη εποχή) και οι αντιδράσεις αυτές προσέλκυσαν την προσοχή ορισμένων καθαρά κακοποιών ενεργειών ή Όντων. Τα Όντα αυτά επωφελήθηκαν της κατάστασης για να ικανοποιήσουν την επιθυμία τους για δύναμη – πάλι μια διαστροφή της θέλησης ή πρώτης όψης. Έτσι ιδρύθηκε η Μαύρη Στοά. Τρεφόταν απ’ την ανθρώπινη επιθυμία κι έμοιαζε με ένα μεγάλο επισκιάζοντα βρυκόλακα. Μόλυνε την ανθρώπινη ζωή και αύξησε την ανάπτυξη της επιθυμίας πολύ πέρα από την κανονική προσδοκία ή τον ιεραρχικό σχεδιασμό, δημιουργώντας έτσι εσφαλμένους στόχους και πρότυπα και δομώντας ένα φράγμα μεταξύ του κατώτατου πλανητικού κέντρου – της Ανθρωπότητας – και του “μεσαίου σημείου” ή κέντρου, της Ιεραρχίας. ...

Tώρα θα θιγεί ένα σημείο το οποίο δεν είναι και ... τόσο κατανοητό.

Στα διάφορα σημεία των απόκρυφων γραφών λέγεται ότι το κακό στις μέρες μας έχει να κάνει με τις επιθυμίες μας, ...με τον (αρνητικό) συναισθηματικό μας κόσμο, ... δηλαδή με το αστρικό μας σώμα που στους περισσότερους συνανθρώπους μας είναι εντελώς ανεξέλεγκτο.
Λέγεται επίσης ότι οι πιο πολλοί συνάνθρωποί μας έχουν Ατλάντεια συμπεριφορά. Δηλαδή έχουν συναισθηματικές κλήσεις και τάσεις κυριαρχικά και φυσικά οι περισσότεροι απ’ αυτούς, δεν είναι καθόλου σκεφτόμενοι, ως άνθρωποι.
Η ανθρωπότητα όμως θα έπρεπε να έχει φτάσει σε εκείνο το σημείο της συνειδησιακής εξέλιξης που θα έπρεπε να έχει κατά το δυνατόν νοητική επικέντρωση, δηλαδή νοητικές κλήσεις και τάσεις.
Οι Υγιείς δυνάμεις του πλανήτη έχουν σαν σκοπό την ορθή αφύπνιση του κόσμου σε νοητικές γραμμές, ενώ οι σκοτεινές δυνάμεις προσπαθούν με κάθε τρόπο οι άνθρωποι να μην σκέφτονται, να επιθυμούν όλο και περισσότερο, γιατί έτσι μπορούν ευκολότερα να τους εξουσιάζουν και να εκμεταλλεύονται το εργατικό τους δυναμικό.
Αυτό θα πρέπει να το παρατηρούν όλοι, όσοι θέλουν να ονομάζονται, πνευματικοί αναζητητές.
Οι διαφημίσεις το κάνουν όλη την μέρα αυτό, γνωρίζοντας τις αδυναμίες του μέσου πολίτη, με σλόγκαν τύπου αγόρασε το τάδε προϊόν, τονίζοντας την «απόλαυση».
Η απόλαυση έχει να κάνει με τις ακόρεστες επιθυμίες των περισσοτέρων.
Η απόλαυση οδηγεί σε περισσότερη δουλεία, τονίζοντας στο μέγιστο τις αρνητικές ιδιότητες μας και ελάχιστα τις θετικές.
Όσοι διαβάσουν τα βιβλία «Γαία» και «Κομιστές της Αυγής», με τους Πλειάδιους θα καταλάβουν ότι υπάρχουν οντότητες που τρέφονται με την συναισθηματική μας ενέργεια, ...

Τελειώνοντας τα λίγα σχόλια, θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους τους φίλους και τις φίλες του esoterica για το νέο έτος, καλή υγεία, χαρά, δημιουργικότητα και προπαντός εποικοδομητική Διεύρυνση της Συνείδησης.

Χαιρετώ όλους και πάλι, Χρόνια Πολλά.


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 03:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στα τριάντα χρόνια που ασχολούμαι με τον εσωτερισμό και με διασυνδέσεις στο εξωτερικό με άλλους εσωτεριστές εκεί, ..

30 χρόνια..!! πω πω..δεν είχα γεννηθεί καν...

να σε ρωτήσω κάτι αγαπητέ όρος777..

αυτός ο Σαμαέλ Aun Weor ... που έγινε αρκετή συζήτηση στην αρχή του θέματος .... με ποίους είναι .... ?

Γιώργος
previously on EsotericaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 09:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσοι διαβάσουν τα βιβλία «Γαία» και «Κομιστές της Αυγής», με τους Πλειάδιους θα καταλάβουν ότι υπάρχουν οντότητες που τρέφονται με την συναισθηματική μας ενέργεια, ...

Μιλάς σα να θεωρείς ότι αυτά τα βιβλία παρέχουν ΑΔΙΑΣΕΙΣΤΑ στοιχεία.
Πως είσαι τόσο σίγουρος ότι αυτά που λένε είναι αλήθεια?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 13:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ φίλε Γιώργο

Ρωτάς

quote:
αυτός ο Σαμαέλ Aun Weor ... που έγινε αρκετή συζήτηση στην αρχή του θέματος .... με ποίους είναι .... ?

Πρώτα απ’ όλα θα πρέπει να έχουμε υπόψη μας το σημείο της παράθεσης που δημοσιεύθηκε στις 7-12-06:

quote:
Θα σταματούσα εδώ και θα σας παρακαλούσα σοβαρά να μη διευρύνετε τις γραμμές του σχίσματος βάζοντας τον εαυτό σας και όλους όσους ακολουθούν τη δική σας ιδεολογία στην πλευρά των Δυνάμεων του Φωτός και όλους τους άλλους ανθρώπους και τις ιδεολογίες τους με τις οποίες δε συμφωνείτε στην πλευρά των Δυνάμεων του Σκότους.
(Η Εξωτερίκευση της Ιεραρχίας, σελ. 128-129 Αγγλ.)

Ξέρεις όσοι μελετούν για δεκαετίες θέματα της εσωτερικής φιλοσοφίας συνήθως είναι επιφυλακτικοί στην κρίση τους. Φυσικά ακόμη περισσότερο επιφυλακτικοί είναι όταν προβαίνουν στην δημοσίευση απόψεων και όταν παίρνουν θέσεις. Θα πρέπει να είναι εντελώς σίγουροι, για να πουν κάτι σαν αυτό που ρωτάς. Αν δεν είναι, γιατί να πάρουν θέση;

Συνήθως, κανείς της σκοτεινής ατραπού δεν εμφανίζεται στον τομέα της διδασκαλίας δημόσια, εκτός αν είναι κάποιος μυημένος κατώτερου βαθμού που λόγω χαμηλού συνειδησιακού σημείου εξέλιξης βρίσκεται ακόμη εν πολλοίς, σε πλάνη. Φυσικά οι κατώτεροι μαθητές που παρακολουθούν την διδασκαλία – μαθήματα δεν μπορούν να εξακριβώσουν το τι συμβαίνει. Για να έλκονται όμως, κάτι σημαίνει αυτό!!!
Πιθανότατα υπάρχει Κάρμα. Άλλες φορές μπορεί να υπάρχει παρόμοιος τύπος συνείδησης. Δηλαδή παρόμοιες ιδιότητες στον χαρακτήρα. Συνεπώς παρόμοιος προβληματισμός και στόχοι. Μπορεί να συμβαίνουν πολλά πράγματα που κάποιος πολύ έμπειρος και με πολλές ικανότητες εσωτεριστής, μπορεί να διευκρινίσει με πλήρη σιγουριά.

Ο Θιβετανός διδάσκαλος Djwhal Khul (πέμπτου βαθμού, μέλος της Πνευματικής Ιεραρχίας του Πλανήτη) ο οποίος τηλεπαθητικά μετέδωσε την διδασκαλία στην Alice bailey (τα αποσπάσματα που παραθέτω προέρχονται από αυτόν) σίγουρα έχει άποψη εντελώς έγκυρη (φυσικά αν κάποιος δέχεται την ύπαρξη των Διδασκάλων, έστω και θεωρητικά) για το θέμα που συζητάμε.

Ατομικά δεν μπορώ να έχω άποψη και σε τελική ανάλυση δεν με ενδιαφέρει ο Σαμαέλ Aun Weor, που ρωτάς. Διάβασα το 1988-9 δυό τρία βιβλία του, παρακολούθησα μερικά σεμινάρια των Γνωστικών από περιέργεια, τότε, για κάποιο χρονικό διάστημα και αυτό ήταν όλο, …
Δεν αποκόμισα κάτι κακό κατά την παρακολούθηση των σεμιναρίων.

Ο Δον Χουάν στα πρώτα βιβλία του Κάρλος Καστανέντα είχε δηλώσει ότι πρωταρχικά υπήρξε Μαύρος Μάγος και μετά άλλαξε, … τι μπορεί να πει κανείς γι αυτό;

Ο παραπάνω Θιβετανός Διδάσκαλος Djwhal Khul στα δύο βιβλία της «Μαθητείας στην Νέα Εποχή» στα οποία σε ένα μεγάλο τμήμα των κειμένων, δίνει πρακτικές οδηγίες στα μέλη - μαθητές του Άσραμ του, σε κάποιο σημείο λέει σε κάποιον μαθητή.
-------------------------------

[Με ρώτησες πριν από καιρό να σου πω τις ακτίνες στις οποίες βρίσκονται τα τρία σώματα της προσωπικότητάς σου. Το κάνω τώρα, γιατί μπορείς να επωφεληθείς από την πληροφορία.
Έχεις, όπως ξέρεις, ψυχή τρίτης ακτίνας και προσωπικότητα έκτης ακτίνας. Το χρέος σου όσον αφορά την τελευταία είναι να μετατοπισθεί στην πρώτη ακτίνα, έτσι ώστε στην επόμενη ζωή να έρθεις σε ενσάρκωση με το δύσκολο συνδυασμό της τρίτης και της πρώτης. Γι’ αυτόν πρέπει να σε προετοιμάσουν η εκπαίδευση, η πειθαρχία και οι ανακαλύψεις της τωρινής ενσάρκωσης και μπορείς λοιπόν ν’ αντιμετωπίζεις το μέλλον με προσοχή αλλά και σιγουριά.
Το νοητικό σώμα σου βρίσκεται στην πέμπτη ακτίνα, απ’ όπου και το ενδιαφέρον σου για επιστημονικά ζητήματα· αλλά η ολκή του νου σου δεν έχει ακόμη τέτοια φύση ώστε να μπορείς να επωφεληθείς απ’ αυτή κι αυτό είναι γεγονός που πρέπει να δεχθείς.
Το αστρικό σώμα σου έχει πρώτη ακτινική φύση, απ’ όπου και το δυναμικό άδραγμα που έχει η γοητεία πάνω σου – μια γοητεία που κληρονομήθηκε από τρεις προηγούμενες ζωές κι επικεντρώθηκε και ισχυροποιήθηκε σ’ αυτή τη ζωή δια της πρώτης ακτινικής αστρικής σου φύσης. Ήθελες ν’ ασχοληθείς με τη γοητεία· διέτρεξες στην τελευταία ζωή μεγάλο κίνδυνο να περιπλανηθείς στην ατραπό της μαύρης μαγείας. Η αναγνώρισή μου και του έργου μου από σένα και η άμεση συνεργασία σου εκμηδένισαν κυριολεκτικά αυτή την πιθανότητα, αλλά η τάση για γοητεία παρέμεινε και παραμένει.
Το φυσικό σώμα σου είναι τρίτου ακτινικού τύπου κι αυτό ενέτεινε τις χειρότερες όψεις αυτής της ακτίνας, επειδή η ψυχική ενέργεια (όταν δε διευθύνεται από ένα φωτισμένο νου) το διεγείρει κατά καιρούς και η γοητεία μπορεί να γίνει αποτελεσματική στη δραστηριότητα του φυσικού πεδίου.
Αν μπορέσεις ν’ αναπτύξεις τη νοητική αντίληψη σε πληρέστερο βαθμό κι αν μπορέσεις να επιτύχεις σ’ αυτή τη ζωή και στην επόμενη κάποιο μέτρο αληθινής φώτισης, όλες οι δυσκολίες που τώρα σου δημιουργούν προβλήματα θα επιλυθούν. Στην επόμενη ενσάρκωσή σου θα πρέπει να προσπαθήσεις να εργασθείς με ένα αστρικό σώμα δεύτερης ακτίνας, γιατί υφίσταται πραγματική έλλειψη δεύτερης ακτινικής δύναμης στον πολύ δύσκολο εξοπλισμό σου. Στον τωρινό σου εξοπλισμό υπάρχουν υπερβολικά πολλές ενέργειες πάνω στη γραμμή της πρώτης ακτίνας και υπέρτατος στόχος σου πρέπει να είναι μια δεύτερη ακτινική προσωπικότητα που θα διαδεχθεί την προσεχή πρώτη ακτινική προσωπικότητα της επόμενης ζωής σου. Το φως και η αγάπη σου χρειάζονται υπερβολικά και η από μέρους σου πρόσληψή τους στην κατώτερη τετραπλή σου φύση θα προκαλέσει μεγάλα μεταμορφωτικά αποτελέσματα. Αυτά πρέπει να τα επιφέρεις με έντονο ενδιαφέρον και αγάπη για τους άλλους και με άκαμπτο νοητικό έλεγχο και ανάπτυξη.]
(Από το βιβλίο «Μαθητεία στη Νέα Εποχή II» της Alice Bailey)
-------------------------------
Αγαπητέ Γιώργο από τα παραπάνω θα καταλαβαίνεις (πιθανότατα εύκολα), ότι ο Εσωτερισμός δεν είναι κάτι ρηχό, … σαν αυτό που κυκλοφορεί σε διάφορους κύκλους της Αθήνας.

Με λίγα λόγια θα παρατηρείς ότι ο Διδάσκαλος απευθυνόμενος στον μαθητή του Άσραμ του, του λέει για τις τρεις προηγούμενες ζωές του και για τις δύο επόμενες, … του αναφέρει επίσης ότι «Ήθελες ν’ ασχοληθείς με τη γοητεία· διέτρεξες στην τελευταία ζωή μεγάλο κίνδυνο να περιπλανηθείς στην ατραπό της μαύρης μαγείας.».
Καταλαβαίνεις άραγε το τι συμβαίνει, μετά από την παραπάνω παράθεση και σε τι σημείο;
Για ποιο λόγο άραγε ατομικά παρέθεσα το παραπάνω απόσπασμα;

Άποψη – θέση. Αυτούς που πρόσκεινται στο κακό πρέπει να τους ψάχνουμε περισσότερο μέσα στους οικονομικούς και πολιτικούς κύκλους κυρίως. Εκεί επικρατεί περισσότερο η ιδιοτέλεια - απληστία, η σκληρότητα και το μίσος, ο εγωισμός και η χωριστικότητα στο έπακρον.

Θα επιθυμούσα όμως με την σειρά μου να σου κάνω και ατομικά κάνα δυο ερωτήσεις.

Ποια είναι η άποψη και η θέση σου για τον εσωτερισμό, και την Πνευματική Ιεραρχία του Πλανήτη;

Το θέμα της Αριστερής και της Δεξιάς Ατραπού;

Σε χαιρετώ ευχόμενος καλή σου χρονιά.


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κιρκη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 15:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κιρκη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ευχηθω καλη και επικοδομητικη χρονια σε ολους μας, εστω και λιγο καθυστερημενα, μιας και εγω επεστρεψα μολις χθες απο τις διακοπες μου.

Αγαπητε oros777,

quote:
Ξαναπαραθέτω το κείμενο που έχω παραθέσει πάλι, σε άλλο σημείο του esoterica.

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Οι σπουδαστές της ανθρώπινης φύσης (και τέτοιοι πρέπει να είναι όλοι οι ζηλωτές) θα κάνουν καλά να έχουν υπόψη πως υπάρχουν πρόσκαιρες διαφορές. Οι άνθρωποι διαφέρουν:

α. Στην ακτίνα (που επηρεάζει κατεξοχήν το μαγνητισμό της ζωής).
β. Στην προσέγγιση στην αλήθεια, οπότε είτε η αποκρυφιστική είτε η μυστικιστική ατραπός θα έχουν την πιο ισχυρή ελκτική δύναμη.
γ. Στην πόλωση που καθορίζει τη συναισθηματική, νοητική ή φυσική πρόθεση μιας ζωής.
δ. Στη θέση τους στην εξέλιξη, που οδηγεί στις διαφορές που παρατηρούνται μεταξύ των ανθρώπων.
ε. Στο αστρολογικό ζώδιο που προσδιορίζει τη ροπή οποιασδήποτε ιδιαίτερης ζωής.
ζ. Στη φυλή που φέρνει την προσωπικότητα κάτω απ’ την ιδιάζουσα φυλετική σκεπτομορφή.

....

Τα πράγματα αυτά χρειάζεται να τα έχετε κατά νου και με την αναγνώρισή τους προκύπτει η ικανότητα να είσθε ευπροσάρμοστοι. Η διαύγεια της όρασης οδηγεί σε μια προσεκτική στάση. …
(Από το βιβλίο «Πραγματεία επί της Λευκής Μαγείας»).
--------------------------------------



θα μπορουσες να μου υποδειξεις σε πιο σημειο του esoterica εχεις παραθεσει το παραπανω κειμενο γιατι θα ηθελα να το δω;

quote:
Εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι σ’ όλο τον κόσμο για πρώτη φορά σκέφτονται σε μία τόσο μεγάλη ποικιλία εσωτερικών ιδεών και εννοιών σχετικά με θέματα μεταφυσικής και θα δούμε ποια θα είναι τα αποτελέσματα αυτού του παγκόσμιου διαλογισμού – στοχασμού, τα αμέσως επόμενα χρόνια.
Γι’ αυτό που γράφεις για το «ο Σειριος και οι Λεμουριοι μου ειναι αδιαφοροι». Φυσικά εσένα μπορεί να σου είναι αδιάφοροι τώρα, ... αλλά υπάρχουν χιλιάδες άλλοι αληθινοί ερευνητές - μελετητές που δεν τους είναι αδιάφοροι, ...

Ελπιζω τα αποτελεσματα αυτου του "παγκοσμιου στοχασμού" και της στροφης στον εσωτερισμο και τη μεταφυσικη, να ενισχυσουν την προοδο και την χωρις παρωπιδες ερευνα και να μην πέσουμε στην παγίδα της μισαλλοδοξιας και του μεσαιωνισμου.

Οσο για την κριτικη που ασκησα για οσα εμενα μου φαινονται υπερβολικα εξεζητημενα, ισως να ακουγεται απολυτη αλλα καθε αλλο παρα απολυτη ειμαι.
Οποια κριτικη και αν ασκω, τελικο αποδεκτη εχει εμενα και μονο , δηλ. εγκρινω ή κατακρινω συμπεριφορες ωστε να γνωριζω αν επιτρεπω στον εαυτο μου να τις ενστερνιστει ή όχι.
Δεν καταναλωνομαι στο να κρινω ανθρωπους, γιατι ο καθενας εχει τις δικες του επιδιωξεις-προορισμο και διαφορετικο τροπο να νιωθει εσωτερικη ικανοποιηση.

Αλλωστε αν αποφασισω στο μελλον οτι η θεωρηση των "Ανδρομεδιων" ή των "Λεμουριων" θα με βοήθησει, θα την αποδεχτω με περισση χαρα.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κιρκη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 15:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κιρκη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
oros777

Συνήθως, κανείς της σκοτεινής ατραπού δεν εμφανίζεται στον τομέα της διδασκαλίας δημόσια


Απο αδιαφορια να υποθεσω; Ή επειδή η διδασκαλια τους δεν ειναι "politically correct"?

quote:
Γιώργος

αυτός ο Σαμαέλ Aun Weor ... που έγινε αρκετή συζήτηση στην αρχή του θέματος .... με ποίους είναι .... ?


Με τους πουριτανους.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 00:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Avallon

Πρώτα απ’ όλα θα ήθελα να σου ευχηθώ καλή χρονιά.

quote:
quote:
Όσοι διαβάσουν τα βιβλία «Γαία» και «Κομιστές της Αυγής», με τους Πλειάδιους θα καταλάβουν ότι υπάρχουν οντότητες που τρέφονται με την συναισθηματική μας ενέργεια, ...

Γράφεις:
quote:
Μιλάς σα να θεωρείς ότι αυτά τα βιβλία παρέχουν ΑΔΙΑΣΕΙΣΤΑ στοιχεία.
Πως είσαι τόσο σίγουρος ότι αυτά που λένε είναι αλήθεια?

Σίγουρος είμαι με τα γραπτά του Θιβετανού Διδασκάλου Djwhal Khul – Alice Bailey καθώς επίσης του Διδασκάλου Morya και της H. P. Blavatsky και των βιβλίων της Agni Yoga Society και της Helena Roerich.

Για τα υπόλοιπα βιβλία εσωτερισμού, μεταφυσικής, που κυκλοφορούν κατά εκατοντάδες τις τελευταίες δεκαετίες για άλλα έχω πολύ καλή άποψη, για άλλα λιγότερο καλή και για άλλα νομίζω ότι δεν κάνουν καλό.

Τα συγκεκριμένα βιβλία «Γαία» και «Κομιστές της Αυγής» νομίζω ότι περιέχουν κάποια σημαντικά στοιχεία που δένουν με άλλες πληροφορίες που έχω σχετικά με τον αποκρυφισμό, γι’ αυτό τα ανέφερα.
Τίποτε περισσότερο.
Σε πολλά σημεία τους μάλιστα δεν συμφωνώ καθόλου μ’ αυτά που αναφέρονται.
Τα βρίσκω αρκετά τρίτο ακτινικά, γι’ αυτό ίσως μπορώ να πω, ότι με απωθούν.
Σε άλλους όμως που έχουν αρκετή τρίτη ακτίνα στον εξοπλισμό τους, γνωρίζω ότι τους έλκουν ιδιαίτερα.

Μετά από τα παραπάνω θα καταλαβαίνεις ότι ατομικά (όπως άλλωστε οι περισσότεροι) έχω τους περιορισμούς μου, ως ενσαρκωμένο ανθρώπινο ον. Προσεγγίζω την πραγματικότητα αναγκαστικά μέσα από την αύρα μου, ... δηλαδή περιορισμένα.

Σε χαιρετώ φιλικά και πάλι καλή χρονιά.


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 04:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ατομικά δεν μπορώ να έχω άποψη και σε τελική ανάλυση δεν με ενδιαφέρει ο Σαμαέλ Aun Weor, που ρωτάς.

quote:
Σίγουρος είμαι με τα γραπτά του Θιβετανού Διδασκάλου Djwhal Khul – Alice Bailey καθώς επίσης του Διδασκάλου Morya και της H. P. Blavatsky και των βιβλίων της Agni Yoga Society και της Helena Roerich.


Ο δικός μου Εσωτερισμός είναι περίπου σαν τον δικό σου.. έχει και μπόλικο "δεν με ενδιαφέρει" αλλά και αρκετό "Πιστεύω" (σίγουρο πράγμα σου λέω)...... αρκεί βέβαια να έχω τα αποτελέσματα που θέλω...

αυτό πάντα ήθελα να το ρωτήσω... σε αυτή την Πνευματική Ιεραρχία.. που αναφέρεις ...το Μανιτάρι ή το Πεγιότ (μιας και ανέφερες τον Καστανέτα) που βρίσκονται ..? ή μήπως θεωρείς ότι δεν είναι Δάσκαλοι..?


Γιώργος
καλή χρονιά να έχουμε ..με αφθονία και διαύγεια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 10:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Κιρκη

Γράφεις:

quote:
θα μπορουσες να μου υποδειξεις σε πιο σημειο του esoterica εχεις παραθεσει το παραπανω κειμενο γιατι θα ηθελα να το δω;

Το θέμα που ζητάς βρίσκεται στην Ενότητα «Η ΨΥΧΗ», με Θέμα «ΤΟ ΕΡΩΤΙΚΟ ΤΡΙΓΩΝΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΓΑΠΗ», σελ. 2η, ημερομ. έκδ. 1-10-06.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=2&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=8550

Σε χαιρετώ ευχόμενος καλή χρονιά και επιτυχία στη ζωή.


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 13:09:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Γιώργο

Ρωτάς:

quote:
αυτό πάντα ήθελα να το ρωτήσω... σε αυτή την Πνευματική Ιεραρχία.. που αναφέρεις ...το Μανιτάρι ή το Πεγιότ (μιας και ανέφερες τον Καστανέτα) που βρίσκονται ..? ή μήπως θεωρείς ότι δεν είναι Δάσκαλοι..?

Τα βιβλία του Καστανέτα τα διάβασα πριν 20 χρόνια περίπου. Θυμάμαι πολύ αμυδρά τα σχετικά με το Μανιτάρι ή το Πεγιότ. ...

Τώρα για την Πνευματική Ιεραρχία του Πλανήτη βρίσκεται στο σύνολό της εκτός φυσικού πεδίου.

Η Πνευματική Ιεραρχία του Πλανήτη δεν έχει σχέση με το Ανθρώπινο Βασίλειο αλλά με το επόμενο, το πέμπτο Βασίλειο των απελευθερωμένων Ψυχών.

Για να μην λέω τα δικά μου θα παραθέσω ορισμένα σχετικά αποσπάσματα από το βιβλίο «Μύηση Ανθρώπινη και Ηλιακή» (όπως συνηθίζω).
----------------------------------

Η κεντρική έδρα της Ιεραρχίας αυτής βρίσκεται στη Σαμπάλλα, ένα κέντρo στην έρημo Γκόμπι, το oπoίο στα αρχαία βιβλία oνoμάζεται “Λευκή Νήσoς”. Υφίσταται σε αιθερική ύλη κι όταν η φυλή των ανθρώπων στη γη αναπτύξει αιθερική όραση, η τoπoθεσία τoυ θ’ αναγνωρισθεί κι η πραγματικότητά του θα γίνει απoδεκτή. …

ΤO ΕΡΓO ΤΗΣ ΙΕΡΑΡΧΙΑΣ

Μολονότι τo θέμα της απόκρυφης Ιεραρχίας τoυ πλανήτη έχει ένα βαθιά σημαντικό ενδιαφέρον για τo μέσο άνθρωπo, η πραγματική τoυ σημασία δε θα γίνει πoτέ κατανοητή αν δεν αντιληφθούν oι άνθρωπoι τρία πράγματα σχετικά μ’ αυτό. Πρώτo, ότι ολόκληρη η Ιεραρχία των πνευματικών όντων αντιπρoσωπεύει μια σύνθεση δυνάμεων ή ενεργειών oι oπoίες χρησιμoπoιoύνται συνειδητά για την πρoώθηση της πλανητικής εξέλιξης. Αυτό θα γίνει περισσότερo εμφανές στη συνέχεια. Δεύτερo, ότι αυτές oι δυνάμεις πoυ εκδηλώνoνται στην πλανητική μας διάταξη δια των μεγάλων εκείνων Πρoσωπικoτήτων πoυ απαρτίζoυν την Ιεραρχία, συνδέoυν την τελευταία κι όλα όσα περιέχει με τη μείζονα Ιεραρχία πoυ αποκαλούμε Ηλιακή. Η Ιεραρχία μας απoτελεί αντίγραφο σε μικρογραφία της μεγαλύτερης σύνθεσης των αυτoσυνείδητων εκείνων Oντoτήτων πoυ χειρίζoνται, ελέγχoυν κι εκδηλώνoνται μέσω τoυ ηλίου και των επτά ιερών πλανητών, καθώς και των άλλων πλανητών, μεγάλων ή μικρών, από τoυς oπoίoυς απαρτίζεται τo ηλιακό μας σύστημα. Τρίτo, ότι αυτή η Ιεραρχία των δυνάμεων έχει τέσσερις εξέχουσες γραμμές εργασίας:

Να Αναπτύξει Αυτoσυνείδηση σε Όλα τα Όντα.
Η Ιεραρχία επιδιώκει να δημιoυργήσει κατάλληλες συνθήκες για την ανάπτυξη της αυτoσυνείδησης σε όλα τα όντα. …

Να Αναπτύξει Συνείδηση στα Τρία Κατώτερα Βασίλεια.
Όπως είναι γνωστό, τα πέντε βασίλεια της φύσης στo εξελικτικό τόξo μπορούν να oρισθoύν ως εξής: oρυκτό, φυτικό, ζωικό, ανθρώπινo και πνευματικό. Όλα τα βασίλεια αυτά ενσωματώνoυν κάπoιo τύπo συνείδησης και το έργo της Ιεραρχίας είναι να αναπτύξει τoυς τύπoυς αυτoύς σε τελειότητα με τη διευθέτηση τoυ κάρμα, τη χρήση δύναμης και την παρoχή ορθών συνθηκών. …

Να Διαβιβάσει τη Θέληση τoυ Πλανητικoύ Λόγoυ.
Δρουν σαν διαβιβαστές στους ανθρώπους και τoυς ντέβα ή αγγέλoυς της θέλησης τoυ Πλανητικoύ Λόγoυ και διαμέσoυ Αυτoύ τoυ Ηλιακoύ Λόγoυ. Κάθε πλανητική διάταξη και μεταξύ άλλων η δική μας απoτελεί κέντρo τoυ Λογοϊκού σώματoς κι εκφράζει κάποια μορφή ενέργειας ή δύναμης. …

Να Δώσει ένα Παράδειγμα στην Ανθρωπότητα.
Τo τέταρτo πράγμα πoυ πρέπει oι άνθρωπoι να γνωρίσoυν και ν’ αντιληφθούν σαν βασικό γεγoνός είναι ότι η Ιεραρχία απαρτίζεται από εκείνoυς που θριάμβευσαν επί της ύλης και πέτυχαν τo στόχο με τα ίδια ακριβώς βήματα πoυ ακoλoυθoύν τα άτoμα σήμερα. Oι πνευματικές αυτές πρoσωπικότητες, oι μύστες και oι Διδάσκαλoι, μόχθησαν και αγωνίσθηκαν για νίκη και κυριαρχία επί του φυσικού πεδίoυ και πάλεψαν με τα μιάσματα, τις oμίχλες, τους κινδύνους, τις δυσχέρειες, τις θλίψεις και τους πόνους της καθημερινής ζωής. Βάδισαν κάθε βήμα της ατραπού της οδύνης, δoκίμασαν κάθε εμπειρία, υπερνίκησαν κάθε δυσκoλία και νίκησαν.. …

Κάθε ψυχή πρέπει να βεβαιωθεί για λογαριασμό της και πρέπει να βρει μέσα της, ενθυμούμενη πάντoτε ότι τo βασίλειo τoυ Θεoύ είναι εντός κι ότι μόνo εκείνα τα γεγoνότα πoυ γίνoνται αντιληπτά σαν αλήθειες μέσα στην ατoμική συνείδηση έχoυν πραγματική αξία. Στo μεταξύ μπορούν εδώ να δηλωθούν εκείνα που πoλλoί γνωρίζoυν κι έχoυν εξακριβώσει μέσα τoυς ότι είναι αλήθειες αναμφισβήτητης φύσης για τους ίδιους· θα δοθεί τότε στo νoήμoνα αναγνώστη η ευκαιρία και η ευθύνη να διακριβώσει για λογαριασμό του την αλήθεια ή το ψεύδος τους.

Η Εμφάνισή της στoν Πλανήτη.
… Για τo σκoπό μας αρκεί να πούμε ότι στα μέσα της Λεμούρειας περιόδoυ, περίπoυ δέκα oκτώ εκατoμμύρια χρόνια πριν, συνέβη ένα μεγάλo γεγoνός τo oπoίo σηματοδότησε, εκτός των άλλων, τις εξής αναπτύξεις: O Πλανητικός Λόγoς της γήινής μας διάταξης, ένα από τα Επτά Πνεύματα ενώπιoν τoυ Θρόνoυ, έλαβε φυσική ενσάρκωση και υπό τη μoρφή τoυ Σανάτ Κoυμάρα, τoυ Αρχαίoυ των Ημερών και τoυ Κυρίoυ τoυ Κόσμoυ, κατήλθε στoν πυκνό αυτό φυσικό πλανήτη και παραμένει έκτoτε μαζί μας. Λόγω της ακραίας αγνότητας της φύσης Τoυ και τoυ γεγoνότoς ότι είναι (από την ανθρώπινη σκοπιά) σχετικά αναμάρτητoς και συνεπώς ανίκανoς ν’ ανταπoκριθεί σε oτιδήπoτε επί του πυκνού φυσικού πεδίoυ, ήταν αδύνατο να λάβει πυκνό φυσικό σώμα σαν τo δικό μας και πρέπει να λειτουργεί στo αιθερικό Τoυ σώμα. Είναι ο μέγιστος όλων των Αβατάρ ή Ερχόμενων, γιατί είναι άμεση αντανάκλαση της μεγάλης εκείνης Oντότητας που ζει, αναπνέει και λειτoυργεί μέσω όλων των εξελίξεων αυτoύ τoυ πλανήτη, συγκρατώντας τα πάντα μέσα στην αύρα Τoυ ή μαγνητική σφαίρα επιρρoής. Μέσα Του ζoύμε και κινoύμαστε και υπάρχουμε και κανείς από μας δεν μπορεί να υπερβεί τα όρια της αύρας Τoυ. Είναι η Μεγάλη Θυσία, Εκείνoς πoυ εγκατέλειψε τη δόξα των υψηλών τόπων και για χάρη των εξελισσόμενων υιών των ανθρώπων πρoσέλαβε φυσική μoρφή κι έγινε καθ’ oμoίωση τoυ ανθρώπoυ. …
Πρέπει να έχoυμε εδώ κατά νoυ ότι στην περίπτωση τoυ Σανάτ Κoυμάρα υπάρχει τεράστια διαφoρά βαθμoύ, γιατί το σημείο Τoυ στην εξέλιξη είναι τόσo πρoχωρημένο σε σχέση μ’ εκείνο τoυ μύστη όσo και τoυ μύστη σε σχέση με τo ζωάνθρωπo.
Μαζί με τoν Αρχαίo των Ημερών ήρθε και μια oμάδα άλλων πολύ εξελιγμένων Oντoτήτων που αντιπρoσωπεύoυν την ατομική Του καρμική oμάδα κι εκείνα τα Όντα πoυ απoτελoύν πρoϊόν της τριπλής φύσης τoυ Πλανητικoύ Λόγoυ. Θα μπορούσε κανείς να πει ότι ενσωματώνoυν τις δυνάμεις πoυ εκπoρεύoνται από τα κέντρα της κεφαλής, της καρδιάς και τoυ λαιμoύ και ήλθαν με τoν Σανάτ Κoυμάρα για να απoτελέσoυν εστιακά σημεία της πλανητικής δύναμης πρoς υπoβoήθηση τoυ μεγάλoυ σχεδίoυ της αυτoσυνείδητης ανέλιξης κάθε ζωής. Oι θέσεις Τoυς καταλαμβάνoνται σταδιακά από τους υιoύς των ανθρώπων που απoκτoύν τα πρoσόντα, μολονότι μέχρι πρόσφατα περιλαμβάνoνταν πoλύ λίγoι από την άμεση γήινή μας ανθρωπότητα. Εκείνoι πoυ απoτελoύν τώρα την εσώτερη oμάδα γύρω από τoν Κύριo τoυ Κόσμoυ στρατoλoγήθηκαν κυρίως από τις τάξεις όσων ήταν μυημένοι στη σεληνιακή άλυσο (τον κύκλο εξέλιξης πoυ πρoηγήθηκε του δικού μας) ή ήλθαν από άλλες πλανητικές διατάξεις με κάποια ρεύματα ηλιακής ενέργειας καθoρισμένα αστρoλoγικά, όμως όσοι θριάμβευσαν απ’ τη δική μας ανθρωπότητα αυξάνoυν γρήγoρα σε αριθμό και καταλαμβάνoυν όλα τα μικρότερα αξιώματα κάτω της κεντρικής εσωτερικής ομάδας των Έξι, oι οπoίoι μαζί με τoν Κύριo τoυ Κόσμoυ απoτελoύν την καρδιά της ιεραρχικής πρoσπάθειας. …

Πoλλά μεγάλα Όντα από πλανητικές και ηλιακές πηγές και μια ή δυo φoρές από κοσμικές πηγές έδωσαν κατά καιρoύς τη βοήθειά τoυς και κατοίκησαν σύντομα στoν πλανήτη μας. Με την ενέργεια πoυ διαχύθηκε μέσα απ’ Αυτά και με τη βαθιά σoφία κι εμπειρία Τoυς διέγειραν τις γήινες εξελίξεις και οδήγησαν τoυς σκoπoύς τoυ Πλανητικoύ Λόγoυ πλησιέστερα στην εκπλήρωση. Κατόπιν αποχώρησαν και oι θέσεις Τoυς καταλήφθηκαν από τα μέλη εκείνα της Ιεραρχίας πoυ ήταν πρόθυμα να υπoστoύν ειδική εκγύμναση και διεύρυνση συνείδησης. Με τη σειρά Τους αυτoί oι μύστες και Διδάσκαλoι τοποθέτησαν στις θέσεις Τoυς μυημένoυς κι έτσι υπήρχε συνεχώς ευκαιρία για μαθητές και πoλύ εξελιγμένoυς άνδρες και γυναίκες να εισέλθουν στις τάξεις της Ιεραρχίας κι έτσι υπήρχε διαρκώς κυκλoφoρία νέας ζωής και αίματoς και είσοδος εκείνων πoυ ανήκαν σε μια ιδιαίτερη περίoδo ή επoχή.
Μερικά από τα μεγάλα oνόματα στη διάρκεια των τελευταίων περιόδων είναι γνωστά στην ιστορία, όπως ο Σρι Σανκαρατσάρυα, ο Βυάσα, ο Μωάμεθ, ο Ιησoύς ο Ναζωραίoς κι ο Κρίσνα, μέχρι τους μικρότερους εκείνους μυημένους, όπως o Παύλoς o Ταρσεύς, o Λoύθηρoς και ορισμένα από τα εξέχoντα φώτα της Ευρωπαϊκής ιστoρίας. Αυτοί οι άνδρες και γυναίκες ήσαν πάντoτε πράκτορες για την εκπλήρωση του φυλετικού σκoπoύ, την επίτευξη ομαδικών συνθηκών και την προώθηση της εξέλιξης της ανθρωπότητας. Μερικές φoρές εμφανίσθηκαν σαν ευεργετικές δυνάμεις, φέρνοντας μαζί τους ειρήνη και ικανoπoίηση. Πoλύ συχνά ήρθαν σαν πράκτορες καταστρoφής, συντρίβoντας τις παλιές μορφές θρησκείας και διακυβέρνησης προκειμένου να ελευθερωθεί η ζωή μέσα στη γoργά αποκρυσταλλούμενη μoρφή και να δoμήσει ένα νεότερo και καλύτερo φoρέα. …

(Aπό το βιβλίο «Μύηση Ανθρώπινη και Ηλιακή» της Alice Bailey).
-----------------------

Για να μην κουράσω περισσότερο, σταματώ εδώ.
Αν εκδηλωνόταν αρκετό ενδιαφέρον, θα μπορούσε κάποια στιγμή να ανοίξει αυτό, ως ξεχωριστό θέμα.

Χαιρετώ φιλικά


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 09:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
oros... σε ευχαριστώ για την απάντηση...
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΑΛ και σε σένα


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 11:51:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητοί φίλοι σκεφτόμουν να σταματήσω την παράθεση των κειμένων σχετικών με την «Δεξιά – Αριστερή Ατραπό (σκοτεινών δυνάμεων)», αλλά θα συνεχίσω για λίγο ακόμη, με χαλαρή – στοχαστική διάθεση.

Τα αποσπάσματα που θα παραθέσω αυτή την φορά, προέρχονται, όχι από τα βιβλία της Alice Bailey, αλλά από τα βιβλία της Άγκνι Γιόγκα.

Τα σημερινά κείμενα προέρχονται από το βιβλίο ΥΠΕΡΓΗΙΝΟ του Διδασκάλου Μορύα.
--------------------------------

26. Η Ουρουσβάτι έχει συχνά προειδοποιήσει τους φίλους της για επιθέσεις σκοτεινών δυνάμεων. Τέτοια προειδοποίηση χρειάζεται παντού. Δεν πρέπει να νομίζει κανείς ότι οι σκοτεινοί θα σταματήσουν τις καταστρεπτικές τους επιθέσεις. Η αποσύνθεση είναι η τροφή τους, ο φόνος το επάγγελμα τους. Η προσβολή του πνεύματος και του σώματος είναι η χαρά τους. Κανείς δεν πρέπει να θεωρεί αυτονόητο ότι δε θα διεισδύσουν πίσω ακόμη κι από τα πιο προστατευμένα όρια. Θα προτιμούσαν μάλλον να χαθούν, παρά να εγκαταλείψουν το εξαχρειωτικό έργο της διαφθοράς.
Μερικοί ελαφρόμυαλοι νομίζουν ότι μια τελετουργική απαγγελία των Ύψιστων Ονομάτων θα τους προστατέψει αμέσως από τις σκοτεινές επιθέσεις. Όμως, δεν είναι η τελετουργία, αλλά το αγνό πυρ της καρδιάς που δημιουργεί μια σταθερή ασπίδα.
Οι πανούργοι τρόποι των σκοτεινών είναι πολύμορφοι. Εκτός από τις βαναυσότατες προσπάθειες τους μπορεί να υπάρξουν λεπτοφυείς προσεγγίσεις, που επιδρούν στην πιο αδύνατη πλευρά κάποιου. Η δημιουργία αμφιβολίας είναι μία από τις αγαπημένες μεθόδους των σκοτεινών κι εκείνος που αμφιβάλλει είναι ήδη ανυπεράσπιστος, θα νόμιζε κανείς ότι αυτό το αξίωμα είναι αρκετά γνωστό, κι όμως πόσοι χάνονται απ' αυτό το δηλητήριο! Θεωρώ ότι πάρα πολλοί εχθροί της Αλήθειας δημιουργούνται από τους ψιθυριστές της αμφιβολίας. Οι φανεροί τρελοί δεν είναι τόσο επικίνδυνοι όσο οι τιποτένιοι υποκριτές. Εάν επινοούνται νέα είδη δηλητηρίων, γιατί δε θα έπρεπε να εμφανισθούν νέα είδη υποκρισίας; Αυτές οι περιγραφές των επιθέσεων των σκοτεινών πρέπει να μένουν στη μνήμη, όταν φαντάζεσθε την Εσωτερική Ζωή της Αδελφότητας.
Εμείς είμαστε πάντα σ' επιφυλακή. Δεν περνάει ώρα χωρίς την ανάγκη να σταματήσουμε τις κακοήθεις επιθέσεις των σκοτεινών σε κάποιο μέρος. Μη νομίσετε ότι επιτίθενται μονάχα στους οπαδούς Μας. Προσπαθούν να καταστρέψουν κάθε εποικοδομητικό έργο κι εξαιτίας του νόμου των κραδασμών, είναι ικανοί να βρίσκουν το σπέρμα του καλού που τόσο μισούν. Δε θα έπρεπε να τους προσάψει κανείς παντογνωσία, αλλά αισθάνονται τους αντίθετους τους. Το Έργο Μας γίνεται δύσκολο από τη δαπάνη της ενέργειας που απαιτείται για ν' αντικρούουμε τις επιθέσεις των σκοτεινών. Γνωρίζουν ότι τελικά δεν μπορούν να Μας νικήσουν, αλλά απορροφούν την ενέργεια που στέλνουμε στο διάστημα. Όταν Εμείς ζητάμε ενότητα και εμπιστοσύνη, καλούμε σε βοήθεια για μια γρήγορη νίκη.

61. ... Ας μην υποτιμάμε τους σκοτεινούς ιεροφάντες· δεν είναι ασήμαντοι αντίπαλοι. Οι τρόποι τους είναι πανούργοι κι έχουν επίγνωση της Απειροσύνης. Αλλά Εμείς ξέρουμε κάτι πέρα από τη γνώση τους κι αυτοί νιώθουν ότι υπάρχει κάτι που αδυνατούν να πετύχουν. Μεγάλη είναι η λύσσα τους εναντίον ενός τέτοιου περιορισμού, αλλά αυτός είναι ο νόμος. Είναι εκπληκτικό να παρατηρείς τι χαμερπή μέσα χρησιμοποιούν για να ελκύσουν τους ανθρώπους! Πρέπει κανείς να μη βασίζεται σε παροδικές γήινες ιδέες, αλλά σε αμετάβλητες αξίες.
Ίσως ρωτήσει κανείς αν Εμείς εξαντλούμεθα την ώρα της μάχης. Μια τέτοια ερώτηση είναι άσχετη, θα ήταν καλύτερο να ρωτήσουν για το βαθμό της έντασης μας που είναι μεγάλος. Αν η Αδελφή Μας Ουρουσβάτι έχει ακούσει τις σταγόνες του ιδρώτα Μας που πέφτουν, μπορεί κανείς να φανταστεί την ένταση των ενεργειών μας. Αν τα μαλλιά Μας ορθώνονται σε μια ηλεκτρική δίνη, μπορεί κανείς να φανταστεί την ένταση. Δεν αποκρύπτουμε το γεγονός ότι η μάχη έχει στιγμές της πιο μεγάλης έντασης. Αν κάποιος δειλιάζει, δεν θα πρέπει να πλησιάσει τη μάχη για το Καλό. Αν φοβάται την ανθρώπινη κρίση, ας μη σκέπτεται για ηθική. Αν τρέμει για τη γήινη ζωή του, ας ολοκληρώσει την αποσύνθεση του στο σκοτάδι. Μπορεί να δει κανείς ότι ένας δειλός χάνεται νωρίτερα παρά ένας θαρραλέος· να είστε σίγουροι ότι αυτός που φοβάται το θάνατο τον προσελκύει στον εαυτό του. Έτσι, σε όλες τις εκδηλώσεις μπορεί να δει κανείς πόσο χρήσιμο είναι ν' αναπτύξει τη συνειδητότητα του Καλού. Ας μη μένουμε σ' αυτούς τους σπασμούς φόβου γιατί, όταν μιλάει κανείς για την Αδελφότητα, δεν υπάρχει χώρος για φόβο.

74. … Λέξεις που χρησιμοποιούνται σήμερα κατά τη διάρκεια διαφόρων λειτουργιών ήταν κάποτε μέρη επωδών για εξορκισμό σκοτεινών δυνάμεων, αλλά τώρα προφέρονται χωρίς νόημα, ακόμα και με λανθασμένο ρυθμό. Τέτοιες παραποιήσεις ήχου μπορεί να έχουν διαφορετικό αποτέλεσμα, επομένως πρέπει κανείς να μελετήσει τις αρχαίες πηγές για ν' αφαιρέσει τη σκόνη αιώνων. Δε μιλάμε για χονδροειδείς αλλαγές, αλλά για τον εξαγνισμό της σκέψης. Λυπόμαστε όταν οι κραδασμοί παραποιούνται και, αντί για δόμηση, προκαλούν καταστροφή.

78. Η Ουρουσβάτι έχει δει εκρήξεις μαύρων βλημάτων. Τι σημαίνει αυτό; Πρέπει να κατανοηθεί ως κάτι συμβολικό ή ως όραση πραγματικών βλημάτων; Πρέπει ν' αναγνωρίσουμε, με μεγάλη λύπη, την πραγματική ύπαρξη τέτοιων επικίνδυνων βλημάτων ακόμα και στο Λεπτοφυή Κόσμο. Αυτά τα βλήματα απλώνουν ένα δηλητηριώδες αέριο που ενισχύει το καφετί αέριο που μολύνει τον πλανήτη. Οι σκοτεινές δυνάμεις χρησιμοποιούν τα πιο καταστροφικά μέσα για να διαπεράσουν τη γήινη ατμόσφαιρα και να εκτοξεύσουν το θανάσιμο όλεθρο. Αψηφούν τους νόμους του Σύμπαντος κι ελπίζουν να κερδίσουν τη νίκη τους προκαλώντας σύγχυση. Δεν είναι μόνον επικίνδυνοι αντίπαλοι, αλλά επίσης άσοφοι, γιατί δε σκέπτονται καθόδου την πλανητική ισορροπία. Ένας που έχει δει τις τρομερές εκρήξεις αυτών των μαύρων βλημάτων μπορεί να καταλάβει τι εξαιρετικά αντίμετρα παίρνουμε για να διασκορπίσουμε τα βλαβερά τους αποτελέσματα.
Η Ουρουσβάτι ξέρει τι καταστρεπτικές συνέπειες έχουν αυτές οι μάχες πάνω στην υγεία. Εκτός απ' τους δηλητηριώδεις καπνούς, υπάρχει και μια ηλεκτρική εκροή, που προκαλεί δονήσεις όμοιες με σεισμό, ισοδύναμες με τους πιο βίαιους κλονισμούς. Ακόμα και γεροί άνθρωποι μπορεί να νιώσουν απροσδόκητους πόνους, αλλά, αφού περνούν γρήγορα, δεν τους σκέπτονται. Εντούτοις, ο οργανισμός υπονομεύεται και η ασθένεια έρχεται ως συνέπεια. Έτσι παραληρούν από παραφροσύνη οι σκοτεινές δυνάμεις, ενάντια στην ανθρωπότητα.
Μπορείτε να φανταστείτε πόση ενέργεια καταναλώνουμε για να νικηθούν αυτές οι επιθέσεις του σκότους! Έχουμε δηλώσει ότι τελούμε σ' επαγρύπνηση, όχι για παρατήρηση αλλά για μάχη. Οι άνθρωποι θα μπορούσαν να βοηθήσουν, αλλά είναι απρόθυμοι να πιστέψουν ότι καθένας μπορεί να εφαρμόσει τις σκέψεις και τη δύναμη του για το Κοινό Καλό. Αυτός που έχει δει τα μαύρα βλήματα, αυτός που έχει ακούσει το θρήνο στο διάστημα, δε θα λησμονήσει το καθήκον του προς την ανθρωπότητα.

123. ... Κι ας μην ξεχνάμε ότι οι σκοτεινές δυνάμεις προτιμούν να χρησιμοποιούν αυτούς τους καιρούς για τους δικούς τους σκοπούς. Είναι ουσιώδες να προστατεύουμε όχι μόνο τη φυσική υγεία, αλλά και τη νευρική ισορροπία. Γενικώς, οφείλει να τηρεί κανείς μια νοήμονα στάση απέναντι στην ύπαρξη των σκοτεινών δυνάμεων. Συνιστά άγνοια ν' αρνιόμαστε την ύπαρξη τους, αλλά είναι εξίσου βλαβερό να τις φοβόμαστε. Η Ουρουσβάτι έχει δει εικόνες τους, μερικές αηδιαστικές κι άλλες ωραίες. Έχουν την ικανότητα να περιβάλλουν τους εαυτούς τους με φωτεινότητα κι επίσης ξέρουν πώς να προσφέρουν διάφορα πλεονεκτήματα.
Ίσως ρωτήσει κανείς αν μπορούν οι ιεροφάντες του κακού να πλησιάσουν τον Πύργο Μας. Πράγματι μπορούν, μολονότι αυτές οι προσεγγίσεις είναι πολύ οδυνηρές γι' αυτούς. Η μανία τους παρέχει μια ισχυρή ώθηση. Κάποιες φορές, υποχρεωνόμαστε να χρησιμοποιούμε ισχυρές εκφορτίσεις ενέργειας για ν' απωθούμε τους απρόσκλητους επισκέπτες. Με τέτοιες εκφορτίσεις κατατροπώνουμε τους εχθρούς που προσπαθούν να πλησιάσουν τους Αδελφούς Μας. …

137. Η Ουρουσβάτι θυμάται την ελκυστική, λαμπερή εμφάνιση που μπορεί να προσλάβει ο ιεροφάντης του Κακού. θα πρέπει επίσης να έχει κανείς κατά νου ότι οι σκοτεινοί επιχειρούν συνεχώς να εγγίζουν τις Ακτίνες Μας· αυτό είναι κάτι ανάλογο με την παρακώλυση μιας τηλεγραφικής επικοινωνίας. Έτσι, πρέπει να θυμάται κανείς τις πολλές τακτικές του σκότους.
Μην ξεχνάτε ποτέ τη λαμπρότητα των εκπορεύσεων, με τις οποίες οι σκοτεινοί μπορούν να περιβάλουν τους εαυτούς τους. Αυτό το γεγονός προκαλεί μάλλον αμηχανία στους αρχάριους, αλλά, όταν έχει κανείς μελετήσει την επιστήμη της ακτινοβόλου ενεργείας, εξηγείται. Εντούτοις, επειδή η δύναμη της καθαρής ακτινοβολίας δεν είναι διαθέσιμη σε όλους, οι εκπορεύσεις των σκοτεινών δεν μπορούν ποτέ να επιτύχουν το επίπεδο κραδασμού που μπορεί να συγκλονίσει την ύπαρξη κάποιου.
Έχουμε ήδη αναφέρει διάφορα μέρη, όπου συγκεντρώνονται οι σκοτεινοί, θα μπορούσαμε να τα επαναλάβουμε, αλλ' αυτό δε θα βοηθούσε. Εάν επρόκειτο ν' αναφέρουμε το Β. ή το Ν. ή το Ε., αυτό δε θα ήταν μια διεύθυνση, κι ακόμα και το όνομα μιας οδού ή η περιγραφή ενός σπιτιού δε θα βοηθούσε στον εντοπισμό μιας απ' τις σκοτεινές τους φωλιές που θα είχε μια πολύ αθώα εμφάνιση. Ασφαλώς δεν υπάρχουν σ' αυτές εικόνες του Σατανά, αλλά θρησκευτικά αντικείμενα θα βρεθούν άφθονα. Μόνον η ευαίσθητη καρδιά θα νιώσει πού βρίσκονται οι κακοί. Ας μην ξεχνάμε ότι είναι επιδέξιοι και θηριώδεις και ότι κανένας δεν μπορεί να τους ανταγωνιστεί σ' αυτές τις ιδιότητες. Έτσι, οι σκοτεινοί μπορούν ν' ανεχθούν να υποφέρουν, ακόμα και να καταστρέψουν τους εαυτούς τους προκειμένου να συμμετάσχουν στην καταστροφή.
Πολλή από τη Δύναμη Μας χρησιμοποιείται για ν' αντισταθμίσει τα δόλια τεχνάσματα των σκοτεινών. Θεωρούμε νικηφόρα την ημέρα που οι ιεροφάντες του Κακού υποχρεώνονται σε οπισθοχώρηση.

167. Η Ουρουσβάτι γνωρίζει ότι η καταδίωξη κυνηγάει ένα Μεγάλο Διδάσκαλο, όπως η σκόνη ακολουθεί έναν ιππέα. θα πρέπει να παρατηρεί κανείς όχι μόνο τους οπαδούς ενός Διδασκάλου, αλλά και τους διώκτες του, μεταξύ των οποίων μπορεί να διακρίνει ορισμένα άτομα, τα οποία, στην πορεία πολλών Ζωών, προσπάθησαν επίμονα να υπονομεύσουν το Αγαθό που έφερναν οι Διδασκαλίες Του.
Ίσως ρωτήσει κανείς γιατί αυτά τα κακοποιά όντα, δε μαθαίνουν ότι οι σκοτεινές τους προσπάθειες είναι μάταιες. Το γεγονός είναι ότι οι προστάτες τους είναι άγρυπνοι! θυμηθείτε τον αρχαίο θρύλο για τους δαίμονες που έκρυψαν το Φως απ' τα μάτια των μαθητών με τις φτερούγες τους και μάθετε ότι στα κατώτατα στρώματα των αστρικών σφαιρών τέτοια συγκάλυψη του Φωτός είναι πράγματι δυνατή. Αυτό συμβαίνει και στη Γη, επίσης. Οι διώκτες των Διδασκαλιών του Φωτός επιφέρουν βλάβη τόσο συνειδητά, όσο και ασυνείδητα, και η μανία τους αυξάνεται καθώς, ενάντια στη βούληση τους, σύρονται μαγνητικά προς τη Διδασκαλία.
Παραδείγματα αυτής της τρέλας μπορούν να παρατηρηθούν σε ποικίλες εποχές και όταν αυτοί οι διώκτες ερωτηθούν τι προκαλεί τη μανία τους και τους κάνει να επιτίθενται στη Διδασκαλία, την οποία μισούν τόσο επίμονα, η απάντηση είναι σχεδόν πάντα η ίδια - είναι ανίκανοι να σταματήσουν τις επιθέσεις τους. Τέτοια έλλειψη αυτοελέγχου δείχνει κατοχή.
Συνηθίζεται ν' αποδίδεται το όνομα Ιούδας στους προδότες, σαν σύμβολο της πιο κατάφωρης απιστίας. Ας συλλογιστούμε πάνω σ' αυτό. Δεν ήταν ο Ιούδας σε προηγούμενες ζωές του συνδεδεμένος επίσης με εγκλήματα; θυμηθείτε ότι στις σπουδαιότερες περιόδους της Ειρηνικής ιστορίας υπήρξαν περιπτώσεις δηλητηριώδους προδοσίας. Θα μπορούσαμε ν' αναφέρουμε ονόματα, αλλά δεν είναι φρόνιμο να προφέρουμε ονόματα που υποδηλώνουν μόνο κακό. Είναι αρκετά απλό να θυμάστε ότι κάθε μεγάλη Διδασκαλία είχε τους προδότες της, με δαιμονικά φτερά στις πλάτες τους.
Πρόσφατα, η Ουρουσβάτι διέκρινε αστραπιαία ένα σκοτεινό ιεροφάντη, που προσπαθούσε να την πλησιάσει αλλά τα πύρινα βέλη μας τον τίναξαν μακριά και το χέρι του αναχαιτίσθηκε από αστραπή.
(Από το βιβλίο ΥΠΕΡΓΗΙΝΟ του Διδασκάλου Μ.)
--------------------------------

Δεν νομίζω ότι χρειάζονται περαιτέρω σχόλια για τα παραπάνω.

Χαιρετώ φιλικότατα όλους του φίλους του forum


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.328125
Maintained by Digital Alchemy