ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Περι αποκαλύψεων Γκιόλβα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 34
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΤΥΦΕΩΝΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 04:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΥΦΕΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οσον αφορα την αιωρηση υπαρχουν πολλα περιστατικα με νομιζω ποιο γνωστο αυτο του μοναχου παισιου στο αγιο ορος ο οποιος την στιγμη της προσευχης του αιωρουνταν πανω απο το εδαφος!
δεν ξερω αν ο αξιωτης ειχε τετοια δυναμη αλλα δεν θα με εξεπλησε και αν οντως το εκανε!

οσον αφορα την συνεργασια των αντισιμιτων με τους εβραιους θα σας παραθεσω το βραδυ ενα αλλο αποσπασμα απο μια ενδιαφερουσα συνεντευξη του αγγελου αριβανη ο οποιος λεει οτι υπαρχουν και εβραοι οι οποιοι υπηρετουν την ανθρωποτητα .

μην ξεχναμε οτι ο αινσταιν μετα τις ανακαλυψεις του για τις ατομικες βομβες και αφου ειδε την καταστροφικοτιτα τους ξεκινησε μια παγκοσμια κινηση εναντια στον πολεμο και υπερ τις ειρηνης !


http://www.bet-with-me.gr/ghiolvas.mp3 Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΓΚΙΟΛΒΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 09:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτον φίλε Βάϊε το κέντρο του Γκιόλβα απ'όσο ξέρω είναι στην Πεντέλη και όχι στο κεφαλάρι Κηφισιάς...
Δεύτερον η συνάντηση νομίζω ότι αφορά στον Φουράκη...
και τρίτον... είμαι η φίλη Avallon


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βάιος
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 10:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βάιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω avallon αν ξερεις τιποτα για την τοποθεσια του πχ.διευθηνση
8α ηθελα να μου τη δωσεις.
Ναι,ξερω οτι ηταν για το φουρακη απλα μιλουσα γενικα για τη συναντηση

Οσο για αυτο με το κεφαλαρι νομιζω πως το ακουσα στο mp3 απο την εκπομπη της Πανιας εκτος αν ενοουσαν κατι αλλο.

Παντος αν γνωριζω κατι θα το πω αν παλι δεν γνωριζω θα πω η θα ρωτησω βλακεια για να μαθω,συγνωμη λοιπον αν λεω και καμια βλακεια απλος ανθρωπος ειμαι και εγω και την ψαχνω τη δουλεια ακομα και ειμαι στην αρχη αρχη.

Ενα πραγμα ξερω..οτι δεν ξερω τιποτα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΥΦΕΩΝΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 16:24:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΥΦΕΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λοιπον το αποσπασμα απο την συνεντευξη του αγγελου αριβανη στ5ο περιοδικο strange τευχος 12 μαιος του 1999 !
σχετικα με τους εβραιους!

'''''
Όλη η φιλολογία πάνω στο θέμα, που έπεσε στην αντίληψη μου των τελευταίο καιρό, είναι αυθαίρετη και βιαστική, γιατί πολλά από αυτά που γράφονται έχουν μεν κάποια αμυδρή σχέση με μας, (άρα έχουν κάποια πληροφορία για τη δράση της ομάδας), αλλά είναι απλοϊκά και συνήθως ανόητα. Κάποια μέλη ήταν φιλέλληνες που θαύμαζαν τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό και είχαν αγαθά κίνητρα, οπότε ταιριάζουν ίσως με τις φιγούρες του θρύλου που έχει κυκλοφορήσει, αλλά κάποιοι άλλοι ήταν τελείως αδιάφοροι για την ανθρωπότητα. Είχαν προσωπικά κίνητρα τα οποία ήταν εύκολο να παρατηρηθούν και να γίνουν εκμεταλλεύσιμα. Τα άτομα αυτά ενδιαφέρονταν για την απόκτηση πολιτικής και οικονομικής δύναμης. Στην ομάδα συμμετείχαν ακόμη και κάποιοι Εβραίοι, οι οποίοι όμως δεν ήταν «αληθινοί Εβραίοι», (κι αυτό είναι ένα μεγάλο και παράξενο ζήτημα που δεν μας επιτρέπει ο χώρος να συζητήσουμε). Υπήρχαν λοιπόν κάποια μέλη Αμερικανοί Εβραίοι διανοητές και επιστήμονες, που ήταν ανθρωπιστές και ταγμένοι στην υπηρεσία της ανθρωπότητας και δεν είχαν καμία σχέση με σιωνιστικές συνωμοσίες και άλλα τέτοια, που συχνά είναι το λιγότερο γραφικά.''''''''''''

με λιγα λογια υπαρχουν και οι καλοι !


http://www.bet-with-me.gr/ghiolvas.mp3 Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΓΚΙΟΛΒΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΥΦΕΩΝΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 16:26:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΥΦΕΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πρώτον φίλε Βάϊε το κέντρο του Γκιόλβα απ'όσο ξέρω είναι στην Πεντέλη και όχι στο κεφαλάρι Κηφισιάς...
Δεύτερον η συνάντηση νομίζω ότι αφορά στον Φουράκη...
και τρίτον... είμαι η φίλη Avallon



το ερευνιτικο κεντρο βρισκεται στο κεφαλαρι οχι στην πεντελη.
η συναντηση που λεει ο φιλος βαιος ειναι αυτην που ελεγαν τα παιδια να γινει παλαιοτερα με τον κ γκιολβα

http://www.bet-with-me.gr/ghiolvas.mp3 Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΓΚΙΟΛΒΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 17:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την συνέντευξη του Γκιόλβα
"Βέβαια ο Αριστοτέλης γνώριζε ήδη την ελληνική πριν φύγει από το Μι Λαγού που βρίσκεται στον αστερισμό του Σείριου, απ’όπου έφυγαν με τον πατέρα του και ήρθαν στη Γη."

Σκέφτηκα να βρω το Μι του Λαγού να δούμε πού βρίσκεται, τι ξέρουμε γι αυτό κλπ.

Ο Αστερισμός λέγεται Lepus (στα Αγγλικά Τhe Hare)

Ο μι του Λαγού, m Leporis ή Mu Leporis (Lep) είναι ένα πολύ φωτεινό άστρο, που σχηματίζει το κεφάλι του λαγού (στο πρόσωπο). Το Mυ Leporis είναι ένας alpha CV type μεταβλητός αστέρας.

Ο άλφα του Λαγού ονομάζεται ARNEB (λαγός) και ο βήτα του Λαγού NIHAL (οι καμήλες ή οι καμήλες που πίνουν νερό-από τον γαλαξία που το ποτάμι του κυλάει πιό δίπλα).


Στον χάρτη του ουρανού ο Μι του Λαγού είναι ο αριθμός 8 (1832)
http://www.weasner.com/etx/ref_guides/images/sherrod-lepuschart.jpg

Ο αστερισμός του Λαγού ήταν γνωστός στους Αραβες ως "Η Καρέκλα του Γίγαντα" ή "ο Θρόνος του Κεντρικού Ενός". (Μάλλον εννοούν τον Ωρίωνα, για να ξεκουράζεται).

Βρίσκεται νότια του αστερισμού του Ωρίωνα, του κυνηγού που σύμφωνα με την Ελληνική μυθολογία αγαπούσε την Μερόπη, μία από τις επτά αδερφές τις "Πλειάδες", αλλά αυτή τον αρνήθηκε. Ηταν κυνηγός και πέθανε όταν πάτησε έναν σκορπιό. (Γι αυτό και ο αστερισμός του Σκορπιού τοποθετήθηκε στην άλλη άκρη του ουρανού).
Ο Ωρίων αστρονομικά στέκεται πάνω στον ποταμό Ηριδανό (μυθικό ποτάμιο ρεύμα στα πέρατα του κόσμου, κοντά του κατοικούσαν οι Εσπερίδες) και
συνοδεύεται από τα δύο πιστά του σκυλιά, Canis Major και Canis Minor. (Το πιό λαμπρό αστέρι του Canis Major είναι ο Σείριος και του Minor o "Procyon").
Ο Ωρίων μαζί με τα σκυλιά του κυνηγάει διάφορα αστρικά ζώα όπως ο λαγός και ο ταύρος. Τον λαγό τον έβαλε εκεί ο Ερμής, για να τιμήσει την ταχύτητα του. Ο λαγός ήταν η αγαπητή λεία του Ωρίωνα και των σκύλων του.

Σύμφωνα με μία εκδοχή, στην Σουμεριακή μυθολογία ο αστερισμός του Ωρίωνα σχημάτιζε ένα "πρόβατο". Γι αυτό και το πιό φωτεινό του άστρο ο Betelgeuse (που σημαίνει "μασχάλη του Κεντρικού Ενός"), προφανώς σήμαινε την "μασχάλη του πρόβατου".
Στην Αίγυπτο ο Λαγός ήταν γνωστός ως "Η βάρκα του Οσιρι", στην Κίνα ως Tsih, or "the Shed". (καλύβα;)

Μπορεί να υπάρχει και μία σχέση με την παράδοση του Πασχαλινού Λαγού.
Σύμφωνα με έναν αγγλο-σαξωνικό μύθο κάποτε υπήρχε ένα πουλί, όπου η θεά της Ανοιξης Ostara, το μεταμόρφωσε σε λαγό. Επειδή έχασε την ικανότητα να πετάει, η θεά του έδωσε την ικανότητα να κινείται με φοβερή ταχύτητα και μια φορά τον χρόνο του επιτρέπει να γεννάει αυγά, και γι αυτό ψάχνουμε για Πασχαλινά Αυγά Λαγού.

Και κάτι που βρήκα και ίσως έχει ενδιαφέρον
"It is interesting to me that LEPUS was included in Ptolemy's original 48 constellations established in the 2nd century A.D., for typically only the 12 constellations of the Zodiac and those with strong heritage and Greek mythological ties were included in his early list."

Και για να έχουμε μια ιδέα-
Βρήκα ότι το μι του Λαγού βρίσκεται σε απόσταση 215 ly (light years)


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konstantina
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 17:49:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konstantina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι...
Μετά από την πολυήμερη απουσία μου ρίχνοντας μια ματιά στα όσα έχετε γράψει (απ' ότι είδα η συζήτηση συνεχίζεται ιδιαίτερα βελτιωμένη) θέλησα να μοιραστώ μαζί σας μια απορία μου.
Για κάποιους λόγους θέλησα να ξαναμπώ στις ιστοσελίδες, που είχα επισκεφτεί παλαιότερα και με έκπληξη διαπίστωσα ότι ΄τόσο στο pathfinder όσο και στην ιστοσελίδα που μας παρέπεμπε ο φίλος tepandros (σελ 3 αυτού του θέματος) δεν υφίστανται πλέον...
Για ρίξτε μια ματιά και σεις μπας και απλά το δικό μου σύστημα έχει κανένα προβληματάκι (λέω, μπας, που δεν το νομίζω)
Όσο για το ΚΕΝΤΡΟ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΕΡΕΥΝΩΝ" αν δεν κάνω λάθος η διεύθυνση ήταν : ΚΟΥΝΤΟΥΡΙΩΤΟΥ 11 Ν.ΠΕΝΤΕΛΗ
Λέω αν δεν κάνω λάθος γιατί τώρα πια δεν μπορώ να το βρω τουλάχιστον στο διαδίκτυο... Θα κοιτάξω στο σπίτι και από φίλους να το διαπιστώσω.
Νάστε καλά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Andromeda
Νέο Μέλος

USA
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 20:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Andromeda  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Exo na kanw tin eksis paratirisi. O Ostria mas edose ena sxediagrama tou asterismou tou Lagou pou vrisketai ston Sirio, kai simfona me ton Giolva apo ekei irthe o Aristotelis, kai apo ekei proerxontai oi Olimpoioi

Paratirontas to sxediagrama ego vlepo to sxima tis Svastigas to opoio fisika einai arxaio elliniko simvolo kai vrisketai se pola arxaioelenika agia. To erotima tosa xronia itan ean I svastiga einai ena tixaio sxaidio pou xrisimopoiousan oi ellines sta agia tous gia logous omorfias , I itan kapoio simvolo. Ego pantos proti fora tora ida to sxediagrama tou asterismou aftou kai o paralilismos me ksafniase.

Perimaino tin gnomi sas


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 21:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να σταθώ σε ένα μύνημα στο οποίο κατά τη γνώμη μου δεν δόθηκε η πρέπουσα σημασία.
Αναφέρομαι στο μύνημα του φίλου Άγγελου στο οποίο ανέφερε τα παρακάτω:
quote:
Είπαμε, αν αποφασίσει κανεις να το ψάξει σοβαρα
δεν ξέρει απο που να αρχίσει και που να τελειώσει.
(Η ostria το έχει βιώσει αυτό περισσοτερο απο όλους μας)

Εδω, στο http://www.nicopal.gr/en/fs1mms2.htm
αναφέρεται οτι

He designed and supervised the world's longest aerial train in Ethiopia, connecting the cities of Asmara and Massaua at a distance of 72 Kilometers.

Ενα απλο ψάξιμο στο διαδύκτιο δείχνει οτι το
τελεφερικ ολοκληρώθηκε το 1911 (!)

http://www.trainweb.org/italeritrea/teleferica1.htm
http://www.messiaen.demon.co.uk/trains/eritrea07.htm

Χμ.. χμ... μηπως (λέω μήπως) πέφτει λίγο δούλεμα εδώ ?
(Εκτός αν έχουμε φαινομενο Highlander)

Άγγελος.



Διαβάζοντας το λοιπόν μου έκανε τρομερή εντύπωση και σκέφτηκα,για να πω την αλήθεια ότι αποκλείεται να είναι έτσι και ότι κάπου έχει κάνει λάθος ο φίλος Άγγελος.
Δυστυχώς ψάχνωντας και όχι απλά όπως ο Άγγελος αλλά πιό επισταμένα για 2 μέρες κατάληξα στα ίδια συμπεράσματα.
Ο σιδηρόδρομος για τον οποίο το site του Nicopal λέει ότι σχεδίασε και επέβλεψε ο Γκίολβας τέλειωσε κατασκευαστικά το 1911 απο Ιταλική εταιρία.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως θα μπορούσε να γίνει αυτό απο τον Γκίολβα αλλά νομίζω ότι θα έπρεπε να γίνει μια ακόμα καλύτερη έρευνα απο όλους μας για να δούμε τι κρύβεται πίσω απο αυτή την ιστορία και γιατί το site του αείμνηστου Γκιόλβα δίνει τέτοιες πληροφορίες.
Σκέφτηκα όλες τις πιθανότητες ακόμα και το αν ο Γκιόλβας επέβλεψε τα έργα ανακατασκεύης της γραμμής που έγινε απο το 1975 και μετά αλλά δεν κατέληξα πουθενά και εξάλλου γράφει καθαρά "he designed".
Ίσως ένα mail στους αρμόδιους του site ή μια ερώτηση στον Φουράκη (ακούς Avallon?) έριχνε λίγο φώς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΥΦΕΩΝΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 21:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΥΦΕΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
andromeda με εστειλες αδιαβαστο τωρα.

εχεις απολυτο δικιο!!!!!

http://www.bet-with-me.gr/ghiolvas.mp3 Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΓΚΙΟΛΒΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 23:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EMENA TO ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΙΣΟΣΚΕΛΗ ΣΤΑΥΡΟ ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΒΑΣΤΙΚΑ ΟΝΤΩΣ ΦΕΡΝΕΙ..ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΤΑ ΑΣΤΡΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ,ΣΕΙΡΙΟΥ,ΛΑΓΟΥ ΚΑΙ ΗΡΙΔΑΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΟΝΤΑ(ΟΠΩΣ ΤΑ ΚΟΙΤΑΜΕ..)
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΠΕΡΙ ΣΕΙΡΙΟΥ ΚΑΙ ΛΑΓΟΥ,ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΥΠΟ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΠΑΙΡΝΕ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΣΤΟ Ε ΤΟΥ ΗΡΙΔΑΝΟΥ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 00:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας φιλοι

αν παντως κανετε το σχετικα απλο να γραψετε GIOLVAS ΣΤΟ YAHOO
θα βρειτε αυτες τις δυο σελιδες

http://www.arsinfo.pl/arspatent/wyd/wup_02/wup06_02/html/wupwyn.html
http://www.osim.ro/publicatii/brevete/bopi299/tabcercer.htm

που μαλλον ειναι καταχωρησεις ευρεσιτεχνιων σε ρουμανια και μαλλον ιταλια και στα δυο κατεβαζεις pdf αρχειο αν καποιος γνωριζει ρουμανικα η ιταλικα να μας πει τι λεει για τις ευρεσιτεχνιες του Γκιολβα.

http://www.italyannunci.it/commerciali/franchising.htm

και υπαρχει και αυτο το οποι κανει διαφημισει στο μηχ. για τα τσιγαρα


dimsot
ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ. (ΠΛΑΤΩΝ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 01:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά μισό.

Για το τελεφερίκ λέει όχι για τον δρόμο, ούτε για τον σιδηρόδρομο.
Ο δρόμος και ο σιδηρόδρομος Massaua-Asmara ξεκίνησαν το 1888, και ολοκληρώθηκαν το 1911.

http://www.zum.de/whkmla/region/eastafrica/eritrea18821918.html

To τελεφερίκ όμως, ξεκίνησε το 1911, το λέει καθαρά στο πρώτο link που δίνει ο Αγγελος. Στο ίδιο site δεν λέει πότε ολοκληρώθηκε, αλλά σε άλλα το λέει καθαρά ότι κατασκευάστηκε μέσα στην δεκαετία του ΄30 και ότι ολοκληρώθηκε το 1936.

"In time I discovered that I had been looking at the remains of an aerial cableway, a tramway. The Italians had built it in the 1930s."

http://www.messiaen.demon.co.uk/trains/eritrea07.htm

"The aerial ropeway offered a viable alternative for moving supplies quickly from the port. The ropeway was completed in 1936 and was the longest of its kind in the world."

http://www.kagnewstation.com/history/chapter1/chapter1.html

Και απ ότι βλέπω το δεύτερο μέρος (επέκταση της γραμμής) ολοκληρώθηκε μέσα στο 1937.

http://www.trainweb.org/italeritrea/tramway.htm

Στο link του Αγγελου βλέπουμε ότι:
Η Ιταλική εταιρεία που το κατασκεύασε ήταν η - CERETTI & TANFANI, S.A. (CERETTI TANFANI Via P. Giacometti, 11 20126 MILANO)
Ο προμηθευτής των συρμάτων ήταν η S.A. GIUSEPPE & FRATELLO REDAELLI από το Μιλάνο; και ο προμηθευτής των μηχανών η S.A. FRANCO TOSI από Legnano.

Δυστυχώς δεν βρήκα πληροφορίες για τον σχεδιαστή του τελεφερίκ οπότε δεν ξέρω αν ήταν ο Γκιόλβας, ή αν συνεργάστηκε με την παραπάνω εταιρεία. Ισως να τους ρωτούσαμε αν ισχύει αυτή η δήλωση;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 01:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε dimsot τα πρώτα είναι πατέντες και μάλλον για το μηχάνημα για τα τσιγάρα, όπως και τα διαφημιστικά

άλλο ένα διαφημιστικό
http://www.italyaffari.it/chimica/registrazioni.htm

KOSTAKIS CO
http://www.kostakis.gr/giolvas.htm
Via Kolokotroni 14
info@kostakis.gr
FUMARE IN SALUTE CON GIOLVAS NICOPAL - ΓΚΙΟΛΒΑΣ NICOPAL ΚΑΠΝΙΣΤΕ ΔΙΧΩΣ ΦΟΒΟ

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βάιος
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 02:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βάιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανω ενα συλογισμο γιατι μαρεσει να κραταω τη σκεψη μου σε ταξη...
λοιπον εχουμε και λεμε εχουμε διαφορα site..οπως το http://homepages.pathfinder.gr/belis2003/gkiolvas.htm και αλλα τα οποια λενε οτι ο Γκιολβας εκανε τα εξης 1) Αντιαεροπορικό σύστημα ΑΡΤΕΜΙΣ
2)Φωτοδέσμη πλάσματος BEVATRON
3)Σύστημα VACUM
4) Συσκευή GIOLVAS SYSTEM-2
5)Κ αλλα πολλα

απο την αλλη στο επισημο site πεταει καπου και καποιες εφευρεσεις
οπως πχ.κατι για συναγερμο σεισμων ποθ δεν εχουν πολυ σχολιαστει και να πω την αλη8εια δεν τολμω να τα σχολιασω και αυτα!
Ωραια μεχρι εδω...κανουμε ολοι τις ψακτικες μας και αναλογως παραθετουμε στοιχεια αποψεις κτλ κτλ.
Ενα πραγμα τοσες μερες που τριγυρναει στο μυαλο μου σαν ζουζουνακι και με ενοχλει ειναι οτι βαζω giolvas h ghiolvas h gkiolvas η οπως θελετε στα search engines και βρισκω απο λιγα εως πολυ λιγα "ΚΕΙΜΕΝΑ"!!! το τονιζω αυτο,δηλαδη μηδεν υλικο φωτογραφικο η οτιδηποτε αλλο.Επισης σαν αφορμη των τελευταιων πολυ καλων post που διαβασα καταλαβαινω οτι για το μηχανιμα τσιγαρων εχουμε διαφηστικα(ελεος) σε αλλες χωρες κιολας ενω εδω ουτε καν το ξερουμε ΚΑΙ οταν ψαξατε για το τραινο η ακομα και για αλλες εφευρεσεις βρηκατε εταιριες...αλλα πουθενα Γκιολβα.Επειδη μπορει να με παρεξηγησουν μερικοι δεν τον κατηγορω(ισα ισα τον θαυμαζω) αλλα νιωθω ωρες ωρες οτι κανω γυρους μεσα σε λαβυρινθο...μεγαλο το πεπλο μυστηριου γυρω απο αυτο το ονομα...δεν φαινετε σχεδον πουθενα.Στα τελη καλοκαιριου οταν δηλαδη ειχα πρωτοακουσει το ονομα Γκιολβας και πως ηταν φυσικος πυρινικος ειπα σε μια φιλη μου να ρωτησει τον καθηγητη πανεπιστημιου που της κανει φυσικη/χημεια ο οποιος ηταν και γνωστος στο Δημοκριτο αν ξερει κατι...ε ακομα περιμενω.Τελος ΠΡΕΠΕΙ! να βρω χρονο να ρωτησω εκεινον τον φιλο μου φυσικο πυρινικο που σας ειχα πει!!!
ostria πολυ καλη ιδεα να ρωτησουμε αν ισχυει η δηλωση
επισης πολυ καλη η photo του αστερισμου.

Συγνωμη που σας κουρασα με το συλογισμο μου , καλη σας νυχτα φιλοι μου
(πιος παει αυριο για δουλεια? αργει πολυ το σαββατο?)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8anos
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 02:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8anos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ, 8ΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ, ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΓΚΙΟΛΒΑ Ο ΙΔΙΟΣ ΛΕΙ "Οχι, οι Εβραίοι θα αποδράσουν. Θα κατοικήσουν στηον άγνωστο 13ο πλανήτη του ηλιακού μας συστήματος, που δεν είναι ορατός από τη Γη αλλά απο τη Σελήνη. Αυτά τα ξέρω από τη ΝΑΣΑ, από δυο παιδιά που είχα εκεί. Ένα είναι ο Χριστοφίλου, που ειναι διευθυντής προγράμματος συντήξεως της ύλης"
ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΧΡΙΣΤΟΦΙΛΟΥ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ Δ/ΤΗΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΥΝΤΗΞΕΩΣ.

ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΜΟΝΟ Μ'ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΚΙΟΛΒΑΣ ΝΙΩΘΩ ΕΝΟΧΕΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΣΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ.

ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟ ΔΟΥΛΕΥΣΕ ΣΤΗΝ ΝΑΣΑ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΤΗΞΕΩΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΗ VIRGINIA ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΙΣΤΟΦΙΛΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ Δ/ΤΗΣ. ΚΑΙ ΑΥΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ 100% ΣΙΓΟΥΡΟ. ΤΩΡΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΣ ΠΙΣΤΕΥΨΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ. ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ, ΦΟΥΡΑΚΙΣ ΚΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΜΙΚΡΟΜΑΥΛΟΥΣ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ.

Η μόρφωση σε πάει παντού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 11:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για άλλη μια φορά η φίλη ostria έδειξε ότι έχει ανοιχτό μυαλό και είναι έτοιμη να ερευνήσει και να δεχτεί τα πάντα που προκύπτουν μέσα απο την έρευνα.
Και συνεχίζω να επιμένω για το τρένο μάλλον για το τελεφερίκ, θα ήταν σωστότερο να λέμε, γιατί πιστεύω ότι είναι ένα στοιχείο το οποίο μπορεί να ελεγχθεί και να διασταυρωθεί.
Έχουμε, μάλλον, καταλήξει ότι το "aerial train" που αναφέρει το site του Γκίολβα είναι στην ουσία ένα τεράστιο εμπορευματικό τελεφερίκ με καλώδια (Cable) και πως μέσα στη δεκαετία του '30 λειτουργούσε και καταστράφηκε απο τους Άγγλους γύρω στα τέλη του '30 αφού οι Άγγλοι πήραν τις μηχανές για να μην το χρησιμοποιήσει ο Ρόμμελ.
Δεν ξέρω πόσο χρονών πέθανε ο Γκίολβας (γύρω στα 80 νομίζω) αλλά αν το γνωρίζει κάποιος ας το παραθέσει για να δούμε αν είναι δυνατό χρονικά να σχεδίασε και να κατασκευασε το τελεφερίκ για το οποίο μιλάμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prometheas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
260 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 11:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prometheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ, 8ΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ, ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΓΚΙΟΛΒΑ Ο ΙΔΙΟΣ ΛΕΙ "Οχι, οι Εβραίοι θα αποδράσουν. Θα κατοικήσουν στηον άγνωστο 13ο πλανήτη του ηλιακού μας συστήματος, που δεν είναι ορατός από τη Γη αλλά απο τη Σελήνη. Αυτά τα ξέρω από τη ΝΑΣΑ, από δυο παιδιά που είχα εκεί. Ένα είναι ο Χριστοφίλου, που ειναι διευθυντής προγράμματος συντήξεως της ύλης"
ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΧΡΙΣΤΟΦΙΛΟΥ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ Δ/ΤΗΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΥΝΤΗΞΕΩΣ.

ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΜΟΝΟ Μ'ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΚΙΟΛΒΑΣ ΝΙΩΘΩ ΕΝΟΧΕΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΣΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ.

ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟ ΔΟΥΛΕΥΣΕ ΣΤΗΝ ΝΑΣΑ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΤΗΞΕΩΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΗ VIRGINIA ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΙΣΤΟΦΙΛΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ Δ/ΤΗΣ. ΚΑΙ ΑΥΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ 100% ΣΙΓΟΥΡΟ. ΤΩΡΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΣ ΠΙΣΤΕΥΨΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ. ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ, ΦΟΥΡΑΚΙΣ ΚΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΜΙΚΡΟΜΑΥΛΟΥΣ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ.


Η μόρφωση σε πάει παντού...


Ποσο δικιο έχεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 11:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ, 8ΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ, ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΓΚΙΟΛΒΑ Ο ΙΔΙΟΣ ΛΕΙ "Οχι, οι Εβραίοι θα αποδράσουν. Θα κατοικήσουν στηον άγνωστο 13ο πλανήτη του ηλιακού μας συστήματος, που δεν είναι ορατός από τη Γη αλλά απο τη Σελήνη. Αυτά τα ξέρω από τη ΝΑΣΑ, από δυο παιδιά που είχα εκεί. Ένα είναι ο Χριστοφίλου, που ειναι διευθυντής προγράμματος συντήξεως της ύλης"
ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΧΡΙΣΤΟΦΙΛΟΥ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ Δ/ΤΗΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΥΝΤΗΞΕΩΣ.

ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΜΟΝΟ Μ'ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΚΙΟΛΒΑΣ ΝΙΩΘΩ ΕΝΟΧΕΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΣΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ.

ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟ ΔΟΥΛΕΥΣΕ ΣΤΗΝ ΝΑΣΑ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΤΗΞΕΩΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΗ VIRGINIA ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΙΣΤΟΦΙΛΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ Δ/ΤΗΣ. ΚΑΙ ΑΥΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ 100% ΣΙΓΟΥΡΟ. ΤΩΡΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΣ ΠΙΣΤΕΥΨΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ. ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ, ΦΟΥΡΑΚΙΣ ΚΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΜΙΚΡΟΜΑΥΛΟΥΣ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ.


ψαξε το ποστ και θα βρεις σε 2-3 σελιδες πιο πριν την αναφορα που βρηκε ενας φιλος για τον Χριστοφιλου... ο οποιος ναι, δουλεψε στη ΝΑΣΑ.

Δεν πειράζει άγνωστε φίλε, τι και αν έχουμε το ίδιο ονοματεπώνυμο και σε παρεξήγησαν όπως λες?
Το e-mail μου το άλλαξα, έβαλα και υπογραφή να το βλέπουν. Το όνομα μου δυστυχώς(!!!) δεν γίνετε να το αλλάξω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 13:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H έρευνα για τον Χριστοφίλου βρίσκεται στην σελίδα 12.
Βέβαια δεν λέει πουθενά ότι ήταν υπάλληλος της NASA (πόσο μάλλον διευθυντής τμήματος), αλλά στο site της NASA λέει ότι δούλεψε στο μυστικό project "argus" για την Αμερικάνικη Αεροπορία, σε συνεργασία με την NASA.
Δηλαδή δεν ξέρουμε ποιός ήταν ο εργοδότης του. Ισως να ήταν απλώς ένας "εξωτερικός συνεργάτης" με συμβόλαιο.

Επειδή για μας ο Χριστοφίλου είναι ένα πρόσωπο κλειδί στην έρευνα μας, καλό θα ήταν να μπορούσαμε να βρούμε περισσότερες πληροφορίες. Αν ζει ακόμα, που δούλευε μετά το 1958, πόσο χρονών είναι ή θα ήταν τώρα...
Πάντως όπως είπα ξανά, η τελευταία είδηση γι αυτόν που βρήκα, είναι από το 1977.

"ADIABATIC INVARIANTS AND STOCHASTICITY IN THE VAN ALLEN RADIATION, N.C. Christophilos International Summer School and Conference in Plasma Physics, Spetses, Greece, l977"

Αυτό το συνέδριο έγινε στις Σπέτσες το 77 και προφανώς οι έλληνες επιστήμονες που ασχολούνται με την φυσική του πλάσματος και στην Ελλάδα, τον γνωρίζουν ως επιστήμονα.

Ακόμα σε σχέση με το Bevatron, βρήκα και το εξής, στο βιογραφικό ενός ξένου επιστήμονα.
Ο καθηγητής GERALD W. MEISNER που έκανε έρευνα πάνω στο Bevatron λέει τα εξής
"Also, in the summer of 1972, I responded to an invitation to conduct research at the Greek Atomic Energy Commission in Athens"

Που θα πει ότι στην δεκαετία του '70 υπήρχε αρκετό ενδιαφέρον και κίνηση πάνω σε αυτή την έρευνα και στην Ελλάδα!


Τώρα στο φλέγον ζητήμα. Δηλαδή στον Γιώργο Γκιόλβα και πού και πώς εμπλέκεται με όλα αυτά;!
Φίλε Βάιε και εμένα μου κάνει εντύπωση που δεν μπορώ να βρω καμιά πληροφορία για το άτομο του. Αν υποθέσουμε ότι ισχύουν όσα έχει πει ότι έχει κάνει, τότε θα έπρεπε να βρίσκαμε έστω μια αναφορά στο όνομα του. Δεν έχουμε πουθενά ένα βιογραφικό του;
Θα μας εξυπηρετούσε ιδιαίτερα, όπως και μία νεανική του φωτογραφία.


Τι μπορεί να συμβαίνει, θα κάνω μερικές υποθέσεις...
1) Δεν έχει κάνει τίποτα απ όσα λέει και είναι απλώς ο εφευρέτης του μηχανήματος του καπνίσματος. Ολα τα άλλα είναι σάλτσες για να πεισθεί ο κόσμος ότι πρόκειται για μεγάλο εφευρέτη και να το αγοράσει.
2) Ο Γκιόλβας είχε επαφή με ανθρώπους που συμμετείχαν σε όλα αυτά, τα έμαθε και τα παρουσίασε ως δικές του γνώσεις και κατορθώματα. (ή αυτοί τον χρησιμοποίησαν ως "βιτρίνα", ποιός ξέρει για ποιόν λόγο)
3) Ο Γκιόλβας κρύφτηκε ή φανερώθηκε (όπως θέλουμε το παίρνουμε) πίσω από αυτό το όνομα, ενώ όσα έχει κάνει τα έχει κάνει με άλλο όνομα.
Το "γιατί" είναι υπό έρευνα...

Λέω να ψάξω λίγο και για το Αρτεμις 30...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 14:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΑΙ ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟΝ...

ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ κ. ΓΚΙΟΛΒΑ ΚΑΙ ΦΟΥΡΑΚΙ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 14:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Avatar, ο Ιωάννης Φουράκης είναι 66 χρονών.

Για τον Γκιολβά δεν γνωρίζω. Αναφέρεται ως Φυσικός και Μηχανολόγος Μηχανικός. Δεν είναι όμως μέλος ούτε του Τεχνικού Επιμελητηρίου, ούτε της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_PiNhEaD_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 14:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _PiNhEaD_  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος _PiNhEaD_  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος _PiNhEaD_  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος _PiNhEaD_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λοιπον σας παραθετω αποσπασματα που βρικα απο forum σχετικα με την ηλικια του γκιολβα:

----> Επειδή τα είπατε (όλα) για τον κ.Γκιόλβα και βλέπω ότι όλοι γνωρίζετε τα πάντα τα οποία αναφέρουν οι διάφορες φυλλάδες που κυκλοφορούν, καλό θα ήταν όλοι εσείς οι αρνητικοί να επιδιώξετε να τον συναντήσετε αντί να καταφέρεστε με γενικότητες και προσωπικές ανασφάλειες.
Οσον αφορά την ημερ.γέννησης, είναι του 1920 για όσους θέλουν να κάνουν μαθηματικούς υπολογισμούς και ήδη στα 19 του είχε καταθέσει για την πατέντα την σύντηξη πλάσματος.
Τώρα αντί να αερολογείτε στο ΔΙΑ-ΔΙΚΤΥΟ δεν προσπαθείτε λίγο να προωθείσετε την συσκευή NICOPAL που η πώληση της έχει αποκλειστικό σκοπό την εύρεση οικονομικών πόρων για την συνέχεια της ολοκλήρωσης επιστημονικών προγραμμάτων υψίστης σημασίας για τους ΕΛΛΗΝΕΣ ?

και....

----> ο γκιολβας ηταν κολητος και συνεργατης του τεσλα ε??? Ο τεσλα γεννηθηκε το 1856 και πεθανε το 1943.Αν ο γκιολβας ειναι 80 ετων σημερα σημαινει οτι οταν πεθανε ο τεσλα ηταν 20 ετων..ε καθιστε λιγο ρε παιδια...για να προλαβαν να γινουν και φιλοι πρεπει να νωριζοταν και 1-2 χρονια πριν..δηλαδη απο τοτε ποθ ο γκιολβας ηταν 3η λυκειο...μηπως καθοταν και στο ιδιο θρανιο?ελεος...Οσο για το αρτεμις-30 ειναι ενα σθστημα αντιεροπορικων πυροβολων των 30μμ που αναπτυχθηκε απο την ΕΒΟ στις αρχες του '80.Το ολο συστημα ειναι βασισμενο αποτελειται απο ενα πυροβολο και ενα προηγμενο του συστημα διαχειρισης στοχων.Εχει ταχυτητα βολης 800r/m και τακτικο βεληνεκες 3.300μετρα.Το συστημα αυτο λεγεται οτι μελλοντικα ισως χρισημοποιηθει και για την καθοδηγηση α/α πυραυλων μικρου-μεσου βεληνεκους.Το αρτεμις δεν ειναι κανενα οπλο του Νταρθ Βειντερ απο τον πολεμο τον αστρων...ειναι ενα καλο αντιεροπορικο συστημα πυροβολων μικρου/μεσου βεληνεκους,τιποτα λιγοτερο και τιποτα περοσσοτερο...Επισης οπου και να ψαξει κανεις θα δει οτι το σχεδιασε η ΕΒΟ και οτι πουθενα δεν αναφερεται το ονομα γκιολβας (συνομοσια ε?λετε?)Οσο για την φωτοδεσμη πλασματος ποσο σιγουρος εισαι οτι οντως υπαρχει?Στοιχεια που να αποδυκνυουν την υπαρξη της παντως δεν υπαρχουν,μονο βλακειες που γραφονται κατα καιρους σε παλιοφυλλαδες..Μας λες για δοκιμες και κομμενα αυτοκινητα κτλ..τις ειδες εσυ τις δοκιμες?και αν οχι πως εμαθες οτι εγιναν?που το διαωασες να το διαωασω κι εγω να "μορφωθω"??επισης το ποσο των 18000000 δρχ ακοθγεται γελοιο για μια ερεθνα αθτου του ειδουσ...Μηπως ολα αυτα τα διαβασες απο βιβλια γνωστων καραγκιοζηδων-απατεωνων (φουρακηδες,γιανουλακηδες,κτλ) και τα αναμασας χωρις να μπορεις να αποδειξεις τιποτα?


οριστε και το link για το forum:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=6544&postdays=0&postorder=asc&start=30

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 15:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ _PiNhEaD_ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΓΙΑΤΙ ΖΗΤΗΣΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΩΝ κ. ΓΚΙΟΛΒΑ ΚΑΙ ΦΟΥΡΑΚΙ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΙΤΕ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

George_13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 16:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχοντας καμια εβδομαδα να μπω στο τοπικ(λογω φορτου εργασιας)βλεπω με μεγαλη χαρα ενα σωρο ενδιαφεροντα στοιχεια. Με περιμενει μελετη απο οτι βλεπω. Ετσι, με αυτον τον τροπο εννοω, σιγουρα καπου θα καταληξουμε. Αν βρω και εγω κατι ενδιαφερον θα το παραθεσω.

quote:
ΦΙΛΕ _PiNhEaD_ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΓΙΑΤΙ ΖΗΤΗΣΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΩΝ κ. ΓΚΙΟΛΒΑ ΚΑΙ ΦΟΥΡΑΚΙ..


Εγω οχι 100%. Αν δεν σου ειναι δυσκολο εξηγεις?

WHO DARES... WINS!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 17:14:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"He designed and supervised the world's longest aerial train in Ethiopia, connecting the cities of Asmara and Massaua at a distance of 72 Kilometers"

Φίλοι angelos και omega (και όλοι οι άλλοι) άρα ο Γκιόλβας αν γεννήθηκε το 1920 καταλαβαίνουμε ότι δεν μπορεί ούτε να σχεδίασε ούτε να επέβλεψε το τελεφερίκ.
Αν άρχισε η κατασκευή του το 1911 (οπότε τα σχέδια ήταν λίγο νεώτερα) δεν είχε γεννηθεί ακόμα, και το 36 που τέλειωσε ήταν 16 ετών...
Τα συμπεράσματα δικά σας...

Οσο για το ΑΡΤΕΜΙΣ φίλε Pinhead, στο φόρουμ που μας έδωσες ο φίλος εκεί λέει τα εξής:
"Oson afora to Artemis, i protarxiki idea tou Giolva itan ena tetio oplo, to opio den tha xriazotan xiristi gia na litourgisi, anthropino paragonta. Tha douleve diladi se sinenoisi me rantar. Pragma omos pou enoxlise tin Ameriki i opia telika katafere na kani to Artemis na doulevi me xiristi. To xirotero omos apo ola einai ti egine afou sxediastike to oplo. Arxikos, i kataskeui tou itan afilokerdis, dorea sto kratos mas, to opio, simfona me martiries, tin idia mera pou parelave ta sxedia, ta proothise sto israil, to opio meta trofodotise tin Tourkia to oplo kataskeuasmeno."

Η σύντομη έρευνα που έκανα και εγώ έδειξε ότι η EBO το κατασκεύασε και μάλιστα στις κτιριακές της εγκαταστάσεις στην Μάνδρα.

ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΩΝ ΜΑΝΔΡΑΣ
26ο χιλιομ. Παλαιάς Εθνικής Οδού Αθηνών - Θηβών
196 00 Μάνδρα Αττικής
Τηλ. 010.5556160 - 010.5557557 - Telefax : 010.5556321
Στα μέσα της δεκαετίας του '80 επεκτάθηκε η δραστηριότητα και η χωρητικότητά του για την κατασκευή και ολοκλήρωση οπλικών συστημάτων , με κύριο προϊόν το A/A σύστημα ARTEMIS 30.

Βέβαια δεν λέει πουθενά ποιός το σκέφτηκε και το σχεδίασε. Ούτε κατάφερα να βρω κάποια πληροφορία επειδή υποθέτω ότι την πατέντα την έχει η EBO, για να μην μπορεί άλλη εταιρεία, ελληνική ή ξένη να φτιάξει ίδιο αντιεροπορικό σύστημα.

Από το εταιρικό της προφίλ
"Η Ελληνική Βιομηχανία Όπλων (ΕΒΟ) Α.Ε. είναι μία ανώνυμη επιχείρηση με μοναδικό μέτοχο / ιδιοκτήτη το Ελληνικό Δημόσιο και έχει ιδρυθεί το 1977.
Ο Όμιλος EBO λειτουργεί πέντε εργοστάσια (στο Αίγιο, Λαύριο, Μάνδρα, Κύμη και Ήπειρο) και απασχολεί 1300 άτομα περίπου. "

http://www.ebo.gr


Βέβαια, βρήκα και κάτι άλλο αλλά δεν ξέρω ούτε αν ισχύει, ούτε τι ρόλο μπορεί να παίζει στην κατασκευή και λειτουργία του ΑΡΤΕΜΙΣ-30

Βρήκα το βιογραφικό ενός νεαρού που λέει τα εξής:
"George Barbanis and Vassilios Makios:
Computer Simulation of an Algorithm for the Artemis-30 Antiaircraft System, June 1984, Microwave Laboratory Report 53, University of Patras, Greece."

Τώρα ο Γιώργος Μπαρμπάνης ήταν φοιτητής στο Πανεπιστήμιο της Πάτρας και ο Βασίλειος Μακιός ο καθηγητής του (προφανώς).
Στο βιογραφικό του καθηγητή δεν βρήκα καμιά συγκεκριμένη αναφορά σε αυτό αλλά αν το διαβάσετε θα δείτε ότι σίγουρα μπορεί να έχει κάποια σχέση...

"΄Ελαβε το δίπλωμα του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού από το Πολυτεχνείο του Μονάχου της Δυτ. Γερμανίας το 1962 και το Ph.D (Dr. Ing.) από το Max Planck Institut fur Plasmaphysik Garching και το Πολυτεχνείο του Μονάχου το 1966. Από το 1962-67 ήταν Επιστημονικός Συνεργάτης στο Max Planck Institut fur Plasmaphysik στο Μόναχο...
Στο University στην Ottawa, Canada, όπου ασχολήθηκε με διδασκαλία και έρευνα στα ακόλουθα πεδία: μικροκυματικές και οπτικές τηλεπικοινωνίες
τεχνολογία ραντάρ, ανάπτυξη laser CO2.
Tο 1975 εξελέγη Καθηγητής και Διευθυντής του Εργαστηρίου Θεωρητικής Ηλεκτροτεχνίας και Παραγωγής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Πατρών, όπου ασχολείται με τη διδασκαλία και την έρευνα στα εξής θέματα:
μικροκύματα και οπτικές επικοινωνίες, δίκτυα επικοινωνιών, LAN, MAN, B-ISDN και ΑΤΜ Τεχνολογία, με έμφαση σε κατασκευαστικές εφαρμογές και κατασκευές πρωτοτύπων. Ασχολήθηκε επίσης με την έρευνα στα φωτοβολταϊκά συστήματα.
Έχει κάνει πάνω από 140 δημοσιεύσεις και κατέχει πολυάριθμα διπλώματα ευρεσιτεχνίας στις ανωτέρω περιοχές."

http://www.ee.upatras.gr/prosopiko_gr/depi.asp?profid=BM

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 17:32:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ George_13 ΕΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΚΑΛΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ _PiNhEaD_ ΚΑΙ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ Ostria....

quote:
Φίλοι angelos και omega (και όλοι οι άλλοι) άρα ο Γκιόλβας αν γεννήθηκε το 1920 καταλαβαίνουμε ότι δεν μπορεί ούτε να σχεδίασε ούτε να επέβλεψε το τελεφερίκ.
Αν άρχισε η κατασκευή του το 1911 (οπότε τα σχέδια ήταν λίγο νεώτερα) δεν είχε γεννηθεί ακόμα, και το 36 που τέλειωσε ήταν 16 ετών...
Τα συμπεράσματα δικά σας...


quote:
Οσον αφορά την ημερ.γέννησης, είναι του 1920 για όσους θέλουν να κάνουν μαθηματικούς υπολογισμούς και ήδη στα 19 του είχε καταθέσει για την πατέντα την σύντηξη πλάσματος.
quote:
Ο τεσλα γεννηθηκε το 1856 και πεθανε το 1943.Αν ο γκιολβας ειναι 80 ετων σημερα σημαινει οτι οταν πεθανε ο τεσλα ηταν 20 ετων..ε καθιστε λιγο ρε παιδια...για να προλαβαν να γινουν και φιλοι πρεπει να νωριζοταν και 1-2 χρονια πριν..δηλαδη απο τοτε ποθ ο γκιολβας ηταν 3η λυκειο...μηπως καθοταν και στο ιδιο θρανιο?ελεος...

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΟΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΕΝΤΩΝ ΦΙΛΩΝ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

George_13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 17:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τον Γκιολβα καταλαβα το γιατι. Για τον Φουρακη ομως?
Ελπιζω να μην γινομαι ενοχλητικος.

WHO DARES... WINS!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konstantina
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 19:17:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konstantina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα! Νάσαι καλά Όστρια... Ερευνήτρια ουσιαστική... Σ' ευχαριστώ για τις προσπάθειες που καταβάλεις...
Σχετικά με την ΕΒΟ τώρα...
Μάλλον δεν έχει υποπέσει στην αντίληψή σας αλλά πριν από λίγες μέρες η ΕΒΟ συγχωνεύτηκε με την ΠΥΡΚΑΛ...
Η ΕΒΟ αμιγώς Δημόσια, η ΠΥΡΚΑΛ εν μέρει...
Τι σημαίνει αυτό σε συνδυασμό με τους Νόμους σύμφωνα με τους οποίους γίνεται η συγχώνευση? ΑΠλούστατα αποκρατικοποίηση...
Τώρα θα μου πείτε ε, τόσα ξεπουλιούνται...
Μμμμμμμμ... Δίκηο έχετε.
Έλα όμως που παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον η συζήτηση που έγινε κατά την ψήφιση του νομοσχεδίου...
Αν ενδιαφέρεστε την έχω κρατήσει στο αρχείο μου και μπορώ να την στείλω... (την έχω σε μορφή word αλλα είναι μπόλικες σελίδες, γύρω στις 50)...
Το ενδιαφέρον είναι μια ερώτηση της Λιάνας Κανέλλη ως προς το πρόγραμμα που έχει η ΕΒΟ στην Αρμενία... Πάνω στα λέιζερ...
Και όχι μόνο. Το ξέρατε ότι η ΕΒΟ έχει στην ιδιοκτησία της 135 στρέμματα στον Υμηττό και 450 στην Ελευσίνα, στο σημείο που πρόκειται να γίνει το νέο λιμάνι?
Και που αυτόματα με αυτήν την συγχώνευση μπαίνει στον ντορβά η πιθανότητα να αγοραστούν και οι δυο (ΠΥΡΚΑΛ-ΕΒΟ) με μόλις 35 ή 39 δεν θυμάμαι εκατομμύρια ευρώ?
Αυτά τα λίγα... Και νάστε καλά....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 19:48:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kωνσταντίνα λυπάμαι αλλά δε μπορω να σε παρακολουθήσω...
Πως αυτά που είπες παραπάνω "δικαιολογούν" τις αντιφάσεις που προκύπτουν χρονικά/ημερολογιακά γύρω από τη ζωή και δράση του Γκιόλβα


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 34 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy