ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ VS ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ-ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΠΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 00:13:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΜΑΣ ,ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΙΑΝΤΙΝΗ..(ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ..)

Πικρά λόγια για την Ελλάδα

Είναι καιρός από τις ασκήσεις επί χάρτου να περάσουμε στα πεδία των επιχειρήσεων. Να κοιτάξουμε την πυρκαγιά που αποτεφρώνει το σπιτάκι μας.
Γιατί είμαστε σβησμένοι από τον κατάλογο των εθνών; Γιατί η Μακεδονία γίνεται Σκόπια, η Κύπρος γίνεται τουρκιά, το Αιγαίο διεκδικιέται ως το mare nostrum των Οθωμανών; Γιατί ο πρόεδρος της Τουρκίας είπε πρόσφατα στην Αθήνα, ότι είμαστε μια επαρχία του παλιού οθωμανικού κράτους, που αποσχίσθηκε και πρέπει να μας ξανά προσαρτήσουν; Γιατί ο Μπερίσα της Αλβανίας έχει να λέει πως οι έλληνες κάνουν διπλωματία που έρχεται από το Μεσαίωνα και τους παπάδες; Γιατί ο Αλέξανδρος βαφτίζεται Ισκεντέρ, και ο Όμηρος Ομέρ Βρυώνης; Γιατί οι διακόσιες χιλιάδες έλληνες της Πόλης γίνανε χίλιοι, και οι τούρκοι της Δυτικής Θράκης θρασομανούν, και γίνου-νται όγκος κακοήθης που 'τοιμάζει μεταστάσεις;
Γιατί δύο από τους πιο σημαντικούς ποιητές μας, ο μέτριος Σεφέρης κι ο μεγάλος Καβάφης, καταγράφουνται στις διεθνείς ανθολογίες και τους ποιητικούς καταλόγους μισό έλληνες μισό τούρκοι;
Γιατί όλα τα αυτονόητα εθνικά μας δίκαια ευρωπαίοι και αλβανοί, βούλγαροι και εβραίοι, ορθόδοξοι και ρούσοι, τούρκοι και βουσμανοαμερικανοί τα βλέπουν σαν ανόητες και μίζερες προκλήσεις, σαν υλακές και κλεφτοεπαιτείες; Ποια τύφλωση μας φέρνει να μη βλέπουμε ότι στα μάτια των ξένων εκαταντήσαμε πάλι οι παλαιοί εκείνοι γραικολιγούρηδες; Οι esurientes graeculi του Γιουβενάλη και του Κικέρωνα;
Το πράγμα έχει και περιγραφή και ερμηνεία.
Μέσα στη χώρα, μέσα στην παιδεία δηλαδή και την παράδοση μας, εμείς περνάμε τους εαυτούς μας λιοντάρια, εκεί που οι έξω από τη χώρα μας βλέπουνε ποντίκια. θαρρούμε πως είμαστε τα παιδόγγονα του Αριστοτέλη και του Αλέξανδρου. Οι ξένοι όμως σε μας βλέπουνε τις μούμιες που βρεθήκανε σε κάποια ασήμαντα Μασταδά. Γιατί;
Τα διότι είναι πολλά. Όλα όμως συρρέουν σε μια κοίτη. Σε μια απλή εξίσωση με δύο όρους και ένα ίσον. Είναι αυτή:νεοέλληνες ίσον ελληνοεβραίοι.
Αν εφαρμόσουμε αυτή την εξίσωση στα πράγματα, θα μας δώσει δύο γινόμενα. Το πρώτο είναι ότι ζούμε σε εθνική πόλωση. Το δεύτερο, ακολουθία του πρώτου, ότι ζούμε χωρίς εθνική ταυτότητα
Οι νεοέλληνες είμαστε ένα γέννημα μπασταρδεμένο και νόθο. Ούτε ίπποι, ούτε όνοι, ούτε όνισσες ούτε φοράδες. Είμαστε μούλοι. Δηλαδή μουλάρια. Και τα μουλάρια δεν γεννούν.
Ότι οι νεοέλληνες είμαστε ελληνοεβραίοι σημαίνει το εξής:ενώ λέμε και φωνάζουμε και κηρύχνουμε ότι είμαστε έλληνες, στην ουσία κινιόμαστε και υπάρχουμε και μιλάμε σαν να είμαστε εβραίοι.
Αυτή είναι η αντίφαση. Είναι η σύγκρουση και η αντινομία που παράγει την πόλωση. Και η πόλωση στην πράξη γίνεται απώλεια της εθνικής ταυτότητας. Και το τελευταίο τούτο σημαίνει πολλά.


Τι ορίζει τη διαφορά ανάμεσα στους Έλληνες και στους χριστιανούς; Μια διαφορά, που από ένα σημείο και πέρα γίνεται αντίθεση, εναντίωση, ρήξη, πάλη της φωτιάς με το νερό;

Εκείνο που ορίζει τη διαφορά είναι κάτι άλλο και σαφές, όσο και το φύλλο της Ελιάς. Αλλά γι’ αυτό ακριβώς είναι απόλυτο και ακραίο.

Η διαφορά ανάμεσα στους δύο είναι πως οι Έλληνες οικοδόμησαν έναν κόσμο που στηρίζεται στην παρατήρηση και στη νόηση, ενώ οι χριστιανοί οικοδόμησαν έναν κόσμο που στηρίζεται στην υπόθεση και στη φαντασία.

Η παρατήρηση των ελλήνων είναι τέτοιας ποιότητας, ώστε πάντα να βεβαιώνεται πρακτικά από τα συμβαίνοντα στη φύση, και πάντα να αποδεικνύεται χειροπιαστά από το πείραμα στο εργαστήριο.

------------

Οι εβραίοι εκαλλιέργησαν τη γη της πίστης. Οι έλληνες εκαλλιέργησαν τη γη της γνώσης. Οι εβραίοι ήσαν δήμιοι, οι έλληνες ήταν οι δικαστές. Οι εβραίοι ήσαν αδίσταχτοι, οι έλληνες ήσαν ευγενικοί.
Για αυτό και νίκησαν οι εβραίοι τους έλληνες.
Εχρησιμοποίησαν σαν όπλο τους βέβαια το χριστιανισμό, ένα νόθο και μυσαρό παρασάρκωμα του σώματος τους, από τους ίδιους απόβλητο, και αφάνισαν την ωραία Ελλάδα. Ότι δεν εκατάφερε η ανδρεία, το κατάφερε ο δόλος. Η κλασική περίπτωση του έλληνα Διγενή. Ζηλεύγει ο Χάρος, με χωσιά μακρά τονε βιγλίζει, και λάβωσέ του την καρδιά και την ψυχή του επήρε.
…Αλλά πέστε να πάψουν επάνω οι φωνές των γυναικών.
Και σταματήστε τα δάκρυα για τον Ορέστη. Γιατί κάπου βαθιά στον καθένα μας υπάρχουν κρυμμένοι οι έλληνες. Και περιμένουν.

-----------------
Τους ξέρει κανείς;

...Να μας πούνε δηλαδή, αν έχουνε ακουστά τα ονόματα:Εμπεδοκλής, Αναξίμανδρος, Αριστόξενος ο Ταραντινός, Διογένης ο Λαέρτιος, Αγελάδας, Λεύκιππος, Πυθαγόρας ο Ρηγίνος, Πυθέας που στον καιρό μας σημαίνουν αντίστοιχα Αϊνστάιν, Δαρβίνος, Μπετόβεν, Έγελος, Μιχαήλ ¶γγελος, Μαξ Πλάνκ, Ροντέν, Κολόμβος.
Να μας μιλήσουν για κάποιους όρους σειράς και βάσης, όπως σφαίρος στον Εμπεδοκλή, κενό στο Δημόκριτο, εκπύρωση στον Ηράκλειτο, μηδέν στον Παρμενίδη, κατηγορία στον Αριστοτέλη, τόνος στους Στωικούς.
Να μας ειπούν οι κάθε λογής έλληνες επιστήμονες τι λέει η λέξη ψυχρά φλογί στον Πίνδαρο, μεταβάλλον αναπαύεται στον Ηράκλειτο, δακρυόεν γελάσασα στον Όμηρο, χαλεπώς μετεχείρισαν στο Θουκυδίδη…


Αυτούς;

Από το ελληνικό ερχόμαστε στο Εβραίικο. Ερωτάμε το ίδιο στατιστικό δείγμα, το ευρύ και το πλήρες αν έχουν ακουστά τα ονόματα Μωυσής, Αβραάμ, Ησαΐας, Ηλίας με το άρμα, Νώε, Βαφτιστής, Εύα η πρωτόπλαστη, Ιώβ, ο Δαναήλ στο λάκκο, η Σάρρα που γέννησε με εξωσωματική. Και όχι μόνο τα ονόματα άλλα και τις πράξεις ή τις αξίες που εκφράζουν αυτά τα όνόματα….
Υπάρχει γριά στην επικράτεια που να μην τους ξέρει αυτούς τους Εβραίους; δεν υπάρχει ούτε γριά, ούτε ορνιθοκλόπος στις Σποράδες , ούτε κλεφτογιδάς στην Κρήτη.


Edited by - beyond on 04/11/2003 00:44:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 02:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Epidi telika olo logia logia logia, o enas prospathi na pisi ton allon klp klp, mpori kapios na apantisi se ena poli laiko erotima?
Auto: Pia itan ta ofeli tis eleusis tou xristianismou stin Ellada? Paradigmata?
Etsi apla.

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rathamanthes
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 10:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rathamanthes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΣΚΟΡΠΙΝΑ, ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΙΔΕΣ ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΑΛΛΑ ΑΝΑΦΕΡΩ "ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ?"
ΕΓΩ ΑΠΛΩΣ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑΝ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ, ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ Κ.Ο.Κ.

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΟΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΚΡΥΦΤΕΙ, ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΘΑΜΕ ΠΟΤΕ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΠΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ, ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΕ ΤΙΠΟΤΕ? ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΟΡΓΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΦΗΜΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΡΥΦΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ "ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΑ" ΣΤΑ ΜΠΟΥΝΤΡΟΥΜΙΑ ΤΟΥ ΒΑΤΙΚΑΝΟΥ? ΓΙΑΤΙ ΠΥΡΠΟΛΗΘΗΚΕ (ΚΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΤΥΧΗΜΑ) Η ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΑΣ? ΤΙ ΓΡΑΠΤΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΧΑΘΟΥΝ?

ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΙΘΑΝΕΣ ΑΙΤΙΕΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ:

1) ΙΣΩΣ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ, ΚΑΙ ΑΝ ΜΑΘΕΥΤΟΥΝ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΣΤΡΑΦΕΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΠΑΔΕΣ (ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ) ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ.

2) ΙΣΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΠΛΗΣΙΑΣΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΠΕ ΟΤΑΝ ΑΝΤΙΚΡΥΣΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ("ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΔΟΞΑΣΤΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΔΕΛΦΟΥΣ ΜΟΥ" 'Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ) ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ, ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΓΙΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ, Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ?!!! ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝΕ !!!

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΨΕΜΑΤΑ, ΔΕΝ ΑΣΠΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΡΙΠΤΩ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΨΗ, ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΖΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΨΑΧΝΩ ΟΛΕΣ. ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΡΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ, 12ΘΕΙΣΤΕΣ, ΕΛΛΗΝΙΣΤΕΣ, ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ, ΚΑΘΟΛΙΚΟΙ, ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΑΣ?
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΜΩΣ ΑΣ ΜΗ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ, ΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙ ΤΟΥΣ ΦΟΒΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΥΒΟΥΝ?

ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΨΑΧΝΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΟΛΑ.


ΨΑΞΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 12:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Epidi telika olo logia logia logia, o enas prospathi na pisi ton allon klp klp, mpori kapios na apantisi se ena poli laiko erotima?
Auto: Pia itan ta ofeli tis eleusis tou xristianismou stin Ellada? Paradigmata?
Etsi apla.

Φίλε Telxinas, σου παραθέτω την άποψή μου, η οποία στηρίζεται σε ότι έχω καταλάβει (αν έχω καταλάβει σωστά) από τα γραφόμενα των συνομιλητών μου στο forum. Δεν ισχυρίζομαι ότι έχω το αλάθητο (προφανώς), οπότε είμαι "ανοικτός" σε οποιαδήποτε μορφής κριτική ή σχολιασμό.

Κατά τους μη-υποστηριχτές του Χριστιανισμού:
Κανένα όφελος αφού τα αποτελέσματα είναι ορατά ακόμα και σε αυτούς που δεν μπορούν να δουν. Διάβασε τα σχόλια των φίλων σε αυτό αλλά και σε άλλα topics, παρατήρησε τι γίνεται στη σημερινή εκκλησία και θα καταλάβεις το γιατί.

Κατά τους υποστηριχτές του Χριστιανισμού:
Τα οφέλη με τη μορφή που έχει αποκτήσει ο χριστιανισμός σήμερα (αρχίζοντας από τα πρώτα μετα-χριστιανικά χρόνια 3-4 μχ αιώνας) είναι αμελητέα αφού δεν έχουν ακολουθηθεί πιστά τα γραφόμενα στα ιερά τους βιβλία (Καινή και Παλαιά Διαθήκη). Και πάλι διάβασε τα σχόλια των φίλων και θα μάθεις.

Οπότε αν βλέπεις το αποτέλεσμα των πράξεων των λεγόμενων χριστιανών στην Ελλάδα το μόνο που θα δεις είναι ένα συνεχές κυνηγητό με σκοπό τον αφανισμό του Ελληνισμού και σήμερα η "αρπαχτή" και το προσωπικό συμφέρον. Αλλά το ερώτημα είναι "έχει τηρηθεί ορθά ο λόγος του θεού;".

Με εκτίμηση
--Je^3--


..."follow me" the wise man said, but he walked behind...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 13:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρον το απόσπασμα που κατέθεσες φίλε beyond. Σου είναι εύκολο να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για την αρχική πηγή (τίτλος βιβλίου, εκδόσεις);

Με εκτίμηση
--Je^3--

..."follow me" the wise man said, but he walked behind...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rathamanthes
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 15:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rathamanthes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ BEYOND, ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΠΟ ΠΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ? ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΨΑΞΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 15:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Jejeje λες:
quote:

Τα οφέλη με τη μορφή που έχει αποκτήσει ο χριστιανισμός σήμερα (αρχίζοντας από τα πρώτα μετα-χριστιανικά χρόνια 3-4 μχ αιώνας) είναι αμελητέα αφού δεν έχουν ακολουθηθεί πιστά τα γραφόμενα στα ιερά τους βιβλία (Καινή και Παλαιά Διαθήκη). Και πάλι διάβασε τα σχόλια των φίλων και θα μάθεις.
..."έχει τηρηθεί ορθά ο λόγος του θεού;".

Τι εννοείς με αυτά; Θα μπορούσες να μου το εξηγήσεις χωρίς να μπερδέψεις τους ανθρώπους της ιεραρχίας στο σκεπτικό σου;
Αν έχει τηρηθεί σωστά; Από ποιούς δηλαδή έπρεπε να τηρηθεί; Και ποιοί δεν τον τηρούν; Ποιά είναι τα "σχόλια" που σε ξενίζουν; Βάλε με λίγο στο πνεύμα σου αν θες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 15:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ "ΕΛΛΗΝΙΚΑ" ΚΑΙ "ΓΚΕΜΜΑ" ΤΟΥ ΛΙΑΝΤΙΝΗ,ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΛΛΗΝΑ..ΑΝ ΤΑ ΒΡΕΙΤΕ ΠΑΡΤΕ ΤΑ ..
ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΑΠΟ www.liantinis.gr


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 16:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαρίστως αγαπητέ hrismig, θα προσπαθήσω να σε βάλω στο πνεύμα μου, ξαναθυμίζοντάς σου ότι ουδείς αλάθητος. Περιμένω και τη γνώμη σου στο συγκεκριμένο θέμα (οφέλη της έλευσης του χριστιανισμού στην Ελλάδα).

quote:

Θα μπορούσες να μου το εξηγήσεις χωρίς να μπερδέψεις τους ανθρώπους της ιεραρχίας στο σκεπτικό σου;

Μα φίλε μου δεν είναι δυνατόν να μην βάζουμε στο "παιχνίδι της πίστης" το ιερατείο αφού το σύνολο του κλήρου (διέψευσέ με αν κάνω λάθος) ακουλουθεί ότι του λέει το παπαδαριό και η παράδοση τα οποία φυσικά δεν έχουν σχέση τα γραφόμενα στην Καινή και Παλαιά Διαθήκη.

quote:

Από ποιούς δηλαδή έπρεπε να τηρηθεί; Και ποιοί δεν τον τηρούν;

Αρχικά από το "παπαδαριό" οι οποίοι θα έπρεπε να αποδώσουν σωστά τα γραφόμενα και να μην πράττουν (όπως έχουν κάνει επανειλημμένως) με γνώμονα το προσωπικό τους συμφέρον και ανέληξη. Αποτέλεσμα είναι οι περισσότεροι "πιστοί" να μη ξέρουν τι πιστεύουν και αυτό φαίνεται στις πράξεις τους. Για ρώτα μερικούς από τους "δήθεν" πιστούς να σου μεταφράσουν και ερμηνεύσουν το "πάτερ ημών" και θα με καταλάβεις. Και δυστυχώς όπως έγραψε και ένας φίλος "μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά"!

Πιστεύω ότι αν ο κάθε ένας (που πιστεύει στον λόγο του θεού) τηρούσε τα λόγια όπως αυτά αποτυπώνονται στα ιερά βιβλία και όχι βάσει των "δήθεν" κυρηγμάτων του παπαδαριού ο κόσμος ίσως ήταν καλύτερος.

Αυτοί που νομίζουν ότι πιστεύουν, καλύτερα να αναλογιστούν τι πραγματική σχέση έχει αυτό που πιστεύουν με αυτό που πρέπει να πιστεύουν. Ελπίζω να σε "έβαλα" λίγο στο πνεύμα μου.

Με εκτίμηση
--Je^3--

..."follow me" the wise man said, but he walked behind...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 17:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχαρητηρια Beyond, νομιζω εδωσες την ουσια του τιτλου, "ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ".
Πραγματικα, ΘΡΗΣΚΕΙΑ=ΔΟΓΜΑ,ΠΙΣΤΗ,
ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ=ΣΚΕΨΗ,ΓΝΩΣΗ.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 03:13:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Jejeje se euxaristo gia tin apantisi sou, alla opos prospathisa na kano xekatharo stin erotisi mou, na fani diladi mia dosi eironias pros tous ipostiriktes tou xristianismou, eironia oxi kakoithis vevea, alla tetia etsi oste na tous prokaleso anixta, epitelous gia na mou dosoun na katalavo to megalio tou xristianismou stin Ellada, opio proothise tin... as min mpo se kati sigekrimeno, proothise, voithise gia thetikes exelixis ston lao tis(tis Elladas), se kati telos panton... Na mou pi kapios vre pedia "Telxinas, na, o xristianismos stin Ellada ekane auto(to kalo), ekane to allo(pali kalo), ekane to parallo...". Mia kathari, euthis apantisi. Eilikrina, me osous exo sizitisi(xristianous), kanis POTE den mou apantise.
SOS(dixos eironia), mia apantisi!

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 10:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Jejeje ομολογώ ότι με έβαλες στο πνεύμα σου και θα προσπαθήσω να ανταποδώσω...

Κατ' αρχήν βλέπεις πως - αν και όχι τόσο έξυπνος - "έπιασα" (και γι' αυτό το τόνισα) ότι το μόνιμο πρόβλημα των περισσοτέρων (αν όχι όλων) ξεκινάει και σταματάει στην ΕΚΤΕΛΕΣΗ της θρησκείας από την εκκλησία μας...
λες...

quote:

το σύνολο του κλήρου (διέψευσέ με αν κάνω λάθος) ακουλουθεί ότι του λέει το παπαδαριό και η παράδοση τα οποία φυσικά δεν έχουν σχέση τα γραφόμενα στην Καινή και Παλαιά Διαθήκη.
...το "παπαδαριό" οι οποίοι θα έπρεπε να αποδώσουν σωστά τα γραφόμενα και να μην πράττουν (όπως έχουν κάνει επανειλημμένως) με γνώμονα το προσωπικό τους συμφέρον και ανέληξη. Αποτέλεσμα είναι οι περισσότεροι "πιστοί" να μη ξέρουν τι πιστεύουν


Ναι...θα συμφωνήσω εν μέρη...πολλοί είναι αυτοί που ακολουθούν χωρίς να γνωρίζουν αλλά...

α) Τι μας πειράζει εμάς; Γιατί να ασχολούμαστε με το τι κάνουν οι άλλοι;

β) Γιατί κατά τη γνώμη σου ΕΜΕΙΣ που το ψάχνουμε έχουμε το δίκιο; ΓΙΑΤΙ το ψάχνουμε; Από ανάγκη για πίστη ή από ανασφάλεια; Μήπως αυτοί που δεν το ψάχνουν δείχνουν καλύτερη προαίρεση από εμάς; Πως το λέει ο Ιησούς; Μακάριοι οι μη είδοτες και πιστεύσαντες; (ή κάπως έτσι...)

γ) Το μεγάλο δυστυχώς της ιστορίας είναι αυτό που είπες: Κοντά στα ξερά...κ.λ.π.
Δεν ξέρω πια είναι τα ξερά αλλά τα χλωρά τι φταίνε;
Σκέψου το εξής: Ότι ανάμεσά τους υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν θυσιάσει τη ζωή τους για τον Χριστό (και όχι για τα ιερατικά σκαλοπάτια ή τα όποια χρήματα) και αυτοί οι άνθρωποι προσεύχονται κάθε μέρα για ανθρώπους σαν εμάς...και επειδή η προσευχή τους έχει δύναμη εισακούγοντε! ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΛΕΜΕ "ΠΑΠΑΔΑΡΙΟ"!!!
Δεν είναι λίγο άδικο; Ακόμη και τίποτα να μην ήταν η προσευχή τους...

δ) Πριν κάνουμε κρίση για τους άλλους πιστεύω ότι πρέπει να γνωρίσουμε καλύτερα τους εαυτούς μας. Πώς ξέρεις ότι εγώ - που τώρα συνομιλούμαι - είμαι καλύτερος από τον όποιον άνθρωπο...με ποιό μέτρο ένας ιερέας (ο "χειρότερος") είναι χειρότερος από εμένα ή εσένα;
Ξέρεις πως και που γεννήθηκε; Πως μεγάλωσε; Από ποιούς γονείς; Σε τι συνθήκες; Αν τα χρήματα που "βλέπεις" ότι πέρνει τα δίνει αλλού;
Ελπίζω να σε έβαλα λίγο στο πνεύμα μου...

...και άφησα για το τέλος το δυσκολότερο...

quote:

Περιμένω και τη γνώμη σου στο συγκεκριμένο θέμα (οφέλη της έλευσης του χριστιανισμού στην Ελλάδα).



Σε αυτό το ερώτημα απαντώ και στον φίλο Telxinas συγχρόνως...

Τι είναι "όφελος";;; Μεγάλη κουβέντα...Ποιός γνωρίζει το όφελός μου το προσωπικό; Περνάει μέσα από θαύμα ή από αρρώστια;

Για εμάς τους χριστιανούς λοιπόν μόνο ένας μπορεί να γνωρίζει το προσωπικό μας όφελος...ο ΑΧΡΟΝΟΣ ΘΕΟΣ...
Αλλά φυσικά η απάντηση δεν "κουμπώνει" στην λογική...

Να το πούμε και αλλιώς...

Αν κάτσω εγώ τώρα και σας απαριθμίσω οφέλη...πολλά οφέλη...΄π.χ. αν δεν υπήρχε ο χριστιανισμός, ο Πλάτωνας που προέβλεψε στην "ΠΟΛΙΤΕΙΑ" την έλευση του Κυρίου και την σταύρωσή του τώρα θα είχε ξεχαστεί από τον κόσμο ή στην χειρότερη θα τον θεωρούσανε απατεώνα...

Άλλο...χμμμ...αν δεν υπήρχε ο χριστιανισμός δεν θα συσπηρώνονταν οι Έλληνες ενάντια στον Τούρκικο ζυγό (θα ήταν όλοι αλλόθρησκοι) γιατί θα τους είχαν αφομιώσει οι Τούρκοι. Όπως γνωρίζετε ήδη δεν υπήρχε γάμος μεταξύ αλλοθρήσκων...

Φυσικά όλα αυτά θα μπορούσαν δυνητικά να συμβούν και το αποτέλεσμα για τον άνθρωπο να ήταν "καλύτερο" για εμάς... Τι είναι όμως καλύτερο;

Σάμπως το γνωρίζουμε κι αυτό; Ήταν καλύτερο να χωρίσεις τη κοπέλα σου; Δεν νομίζω να μπορεί κανείς να απαντήσει...ναι... αν γνωρίσω μία καλύτερη κοπέλα... ίσως...κι αν αυτή η όποια κοπέλα με χωρίσει;

Καταλαβαίνετε το άτοπο της ερώτησης; Είμαστε κάτω και μέσα στην πίεση του χρόνου!!! Δεν μπορούμε να δούμε!!! Μόνο να εικάσουμε εκ του ασφαλούς μπορούμε!!!

Περιμένω την γνώμη σας...όχι με εχθροπραξίες σας παρακαλώ...ας το δούμε απλά, ανθρώπινα, αδελφικά...

την καλημέρα μου φίλοι μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 11:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΟΦΕΛΗ..
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ (ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΚΛΙΚΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ..),ΜΠΟΡΕΣΕ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΑ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΜΟΛΙΣ ΜΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΟΥΜΕ.
ΙΔΡΥΣΑΝ ΤΗΝ ΟΡΘΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ.
ΙΔΡΥΣΑΝ ΤΟ ΜΟΝΟ ΑΠΟΔΕΚΤΟ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΤΕΛΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΚΑΠΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΙΣΟΝΟΜΙΑ,ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΦΥΣΙΚΑ..
ΕΑΝ ΕΙΧΕ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕΙ Ο ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ(ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΩΝ ΑΛΛΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ..),ΟΤΑΝ ΣΕ ΠΟΝΑΓΕ Η ΣΚΩΛΗΚΟΕΙΔΙΤΙΔΑ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΣ ΓΙΑ ΕΥΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΕΘΑΙΝΕΣ..
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΩ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΟΦΕΛΗ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ..
ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ,ΟΤΙ ΟΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΑ ΗΝΙΑ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΚΑΙ ΕΓΚΑΘΙΔΡΥΣΑΝ ΘΕΟΚΡΑΤΙΚΑ ΚΑΘΕΣΤΩΤΑ ΑΠΛΑ ΕΙΧΑΝ ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΔΡΑΣΗ.
ΟΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΤΑΚΤΙΚΗ,ΟΙ ΛΑΟΙ ΒΡΗΚΑΝ ΤΑ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥΣ (ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΣΕ ΜΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ..),ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΑΝΑΠΤΥΧΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ (ΦΥΣΙΚΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ).
ΔΕΣ ΑΠΛΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ..ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ,ΑΡΧΙΣΕ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ Η ΘΕΟΚΡΑΤΙΚΗ ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ.
ΣΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΚΑΙ Ο ΠΑΠΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ.ΣΚΟΤΑΔΙ ΠΛΗΡΕΣ,ΜΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΕΣ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΜΕΤΑ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΟΥΣ ΑΡΑΒΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ,ΑΠΟ ΚΕΙ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ(ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗ ..) ΚΑΙ Ο ΔΙΑΦΩΤΙΣΜΟΣ..ΟΙ ΛΑΟΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΞΕΚΟΛΛΑΝΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΙΕΡΑΤΕΙΩΝ ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΜΑΖΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΞΕΠΕΤΑΓΕΤΑΙ.
ΚΑΙ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΟΧΗ ΟΠΟΥ ΠΑΡ'ΟΛΗ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ,ΑΥΤΗ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ..ΔΕΣ ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ,ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ.ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ,ΛΥΣΗ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑΝ ΟΥΤΕ ΟΙ ΘΕΟΣΤΑΛΤΟΙ,ΟΥΤΕ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ..
ΒΕΒΑΙΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΟΥΤΟΠΙΑ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 13:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΟΤΑΝ ΣΕ ΠΟΝΑΓΕ Η ΣΚΩΛΗΚΟΕΙΔΙΤΙΔΑ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΣ ΓΙΑ ΕΥΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΕΘΑΙΝΕΣ..
..ΔΕΣ ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ,ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ.ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ,ΛΥΣΗ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑΝ ΟΥΤΕ ΟΙ ΘΕΟΣΤΑΛΤΟΙ,ΟΥΤΕ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ..
ΒΕΒΑΙΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΟΥΤΟΠΙΑ..

Φίλε beyond,
αυτή είναι μία άλλη άποψη...θα έλεγα "σωστό και αυτό"...
Παρ' όλα αυτά να αποφεύγεις φίλε μου εκφράσεις και χαρακτηρισμούς ειδικά για πράγματα που δεν έχεις ερευνήσει ούτε επιφανειακά.

Ας πούμε για παράδειγμα ποτέ δεν είπε η θρησκεία μας ότι θεραπεύει με θαύματα και μην ακούτε τους επιστήμονες. Κάθε άλλο μάλιστα! Πολλά θαύματα τα οποία δεν γνωρίζεις - απόλυτα κατανοητό - συντελέσθησαν σε νοσσοκομεία ή ιατρεία και αποδόθηκαν στον γιατρό! Ο μόνος που γνώριζε την αλήθεια ήταν μόνο ο ίδιος ο επιστήμονας γιατρός!

Επίσης να μην ξεχνάμε ότι στην Αρχαία Ελλάδα δεν συνέβαινε κάτι το διαφορετικό. Υπήρχαν τα "μαντεία" και οι "ιέρειες" αλλά ο κόσμος δεν γινόταν καλά με θαύματα και χρησμούς!

Το ίδιο συμβαίνει και σήμερα. Εμείς οι χριστιανοί όταν πονάει το δόντι μας πάμε (ω! του θαύματος) στον οδοντίατρο. (Άντε στη χειρότερη να βάλουμε και λίγο ούζο ).

Το κυριώτερο όμως είναι ότι αφήνεις να εννοηθεί ότι το "θαύμα" είναι και η ΛΥΣΗ η μεγάλη για να έχουμε καλή "ζωή". Μα...δεν διάβασες τα προηγούμενα που έγραψα; Τι σημαίνει καλή ζωή; Ζούμε τώρα;
Κι αν όλα αυτά συμβαίνουν (γιατί έτσι τα αντιλαμβανόμαστε) τι κάνεις τώρα μέσα σε ένα forum συζητώντας για θέματα που ΞΕΡΕΙΣ;
Γιατί δεν είσαι με το κορίτσι σου σε μία παραλία;

Δεν είναι αυτό ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ; Τι είναι αυτό που μας ΕΛΚΕΙ; ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΛΚΕΙ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 15:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hrismig, den pira akoma mia apantisi pou na me ikanopii. Tha statho omos sto thema tis sispiroseos stin tourkokratia. Les oti an den itan o xristianismos eki tote, den tha apeleutheronomastan. To vrisko poli authereto na legete, poli antiethniko oi Ellines na polemisan gia na mporoun na pigenoun(apla to leo) stin ekklisia kathe Kiriaki kai oxi gia na iperaspistoun kapia edafi, mia paradosi, mia Idea, mia apli eleutheria. O Thanassakis den ipe "Ego xristianos genithika, xristianos tha pethano"...
Min sigxeete ton oro Ellinas me to xristianos. Einai kai pali authereto. Epidi to exo akousi pampolles fores, Ellinas einai opios pisteui ston orthodoxi thriskia... Kai ego eimai etimos na doso psixi kai soma gia to Megaleio, oxi omos gia ton xristianismo. Distixos omos, an tha xristo iroas, se kapio vivlio sto mellon, tha mou apodothi i lexi Iroas se sindiasmo me to xristianos, etsi pali authereta, oti polemisa gia na ton iperaspiso. Den einai akoma mia adikia?

Episis, opos ipe o BEYOND, den einai dinaton na min simfoniso me ton skotadismo o opios epivlithi me tin eleusi. Gia mena, einai xekatharo to minima, den iparxi kanenas logos na kano otidipote pou simvali stin pneumatiki mou exelixi, kanenas logos na matho px Mathimatika, Fisiki, Ximia, Texnes, Grammata, pragmata epiousia(kai dimiourgimata tou diavolou), axrista afou o skopos mou einai na doxazo ton Theo epidi me dimiourgise. Pos na min theoriso oti auta sintelesan ston legomeno skotadismo? Irthe enas anthropos, milise gia pragmata kai idanika(idanika oxi protognora gia pollous anthropous), kapios isos methismenos, isos xamilou IQ(vlepe px Kai oi Theoi trelathikan, ena moukali Coca Cola pou tarakounise enan olokliro kosmo) ipe kapia pragmata parapano, kapioi "exipnoi" oramatistes tipou "Oso megalitero ena psema toso pio pisteuto" dimiourgisan mia filologia kai tautoxrona mia "A.E."(o anthropos autos, den ipe "Idrio ton xristianismo) i opia gia na kratithi skotose, epevale, ekapse vivlia pros sterisi gnoseon tou kosmou(ti arage fovotan pou tha tarakounouse ta themeli tis?) kai exi ftasi sto simio pia na milai gia terastia mellontika provlimata tis Ellados(APARADEKTO) logo mias kontras gia exousia pou exi me ena patriarxio kai se kali esena Ellina na dialexis: I pas mazi tous, an thelis na theorise Ellinas i theorise automata anthropos enantiomenos stin Ellada(oxi aparadekto, oxi authereto, einai na min kimase).
Ti apo ta parapano einai senario epistimonikis fantasias?

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 00:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AΓΑΠΗΤΕ hrismigm,ΛΕΣ:
"Παρ' όλα αυτά να αποφεύγεις φίλε μου εκφράσεις και χαρακτηρισμούς ειδικά για πράγματα που δεν έχεις ερευνήσει ούτε επιφανειακά "

OK,ΣΥΜΦΩΝΩ.ΚΑΜΜΙΑ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΣ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ..
---------
"Επίσης να μην ξεχνάμε ότι στην Αρχαία Ελλάδα δεν συνέβαινε κάτι το διαφορετικό. Υπήρχαν τα "μαντεία" και οι "ιέρειες" αλλά ο κόσμος δεν γινόταν καλά με θαύματα και χρησμούς!

Το ίδιο συμβαίνει και σήμερα. Εμείς οι χριστιανοί όταν πονάει το δόντι μας πάμε (ω! του θαύματος) στον οδοντίατρο. (Άντε στη χειρότερη να βάλουμε και λίγο ούζο ).
"
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ,Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΙΟΣ ΤΩΝ ΦΟΒΩΝ ΤΟΥ,ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΚΑΙ ΠΗΓΕ ΠΙΟ ΠΕΡΑ,ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΑΠΛΑ,ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΑ ΜΑΝΤΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΤΙΜΩΡΙΕΣ ΑΠΟ ΘΕΟΥΣ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΑΜΑΣΕΙ (ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΕΝΝΟΙΑ) ΤΗΝ ΦΥΣΗ.
ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕ ΔΕΣΜΙΑ ΣΕ 1,2 "ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΑ" ΒΙΒΛΙΑ.ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ..
--------
"Το κυριώτερο όμως είναι ότι αφήνεις να εννοηθεί ότι το "θαύμα" είναι και η ΛΥΣΗ η μεγάλη για να έχουμε καλή "ζωή". Μα...δεν διάβασες τα προηγούμενα που έγραψα; Τι σημαίνει καλή ζωή; Ζούμε τώρα;
Κι αν όλα αυτά συμβαίνουν (γιατί έτσι τα αντιλαμβανόμαστε) τι κάνεις τώρα μέσα σε ένα forum συζητώντας για θέματα που ΞΕΡΕΙΣ;
Γιατί δεν είσαι με το κορίτσι σου σε μία παραλία;"

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΓΙΑ ΟΝΤΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΠΗΛΙΕΣ..ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΑΛΕΨΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ,ΤΟ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ.. ΚΑΙ Ο ΤΡΙΤΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ? ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΦΕΡΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ? 1. ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ,2.Η ΠΡΟΣΚΟΛΛΗΣΗ ΣΕ ΘΕΟΚΡΑΤΙΚΑ ΚΑΘΕΣΤΩΤΑ,3.ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΘΕΟΚΡΑΤΟΥΜΕΝΑ ΤΥΡΑΝΝΙΚΑ ΚΡΑΤΗ..
Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΚΑΙ ΣΥΝΑΜΑ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗΣ ΤΗΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΝΑΜΙΞΗ ΜΕ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΤΩΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΩΝ..
ΕΔΩ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ..ΠΟΡΕΥΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΟΦΟΤΕΡΟΣ,ΟΠΟΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ,Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΟΥΝ.ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΜΟΥ..
ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΕΕ ? ΧΕ ΧΕ !!
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑΜΑΙ,ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΔΥΑΖΟΥΜΕ ΟΛΑ

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 10:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Telxinas θα σε παρακαλούσα κατ' αρχήν αν μπορείς να γράφεις με Ελληνική γραμματοσειρά γιατί κουράζομαι αφάνταστα να διαβάσω το κείμενο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Να επισημάνω και δύο πραγματάκια σε αυτά που λες...

quote:

Tha statho omos sto thema tis sispiroseos stin tourkokratia...


Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω σε αυτά που λες. Μα...εγώ ένα παράδειγμα έφερα φίλε μου για το πως θα μπορούσε να αλλάξει η ιστορία... δεν έβαλα κανόνα! Παρ' όλα αυτά θα σου πω τρία πράγματα πάνω σε αυτό.

α)Κάποια στιγμή στη ζωή σου πάρε και διάβασε τον Άγιο Κοσμά τον Αιτωλό...έτσι για να καταλάβεις τι γινότανε τα χρόνια εκείνα και πως συντέλεσε ένας άνθρωπος σε μία τεραστίων διαστάσεων κίνηση για την απελευθέρωση της Ελλάδας μας...
...αλλά ας μην σταθούμε σε αυτό...

β) ΒΕΒΑΙΩΣ και ο χριστιανισμός ΔΕΝ είναι Εθνική υπόθεση!!! Είναι παγκόσμια!!! Είναι Πανσυμπαντική!!! Ποιός συνέδεσε τους γεννημένους στην Ελλάδα με τον χριστιανισμό;;;

γ) Επίσης ποιός σου είπε ότι ΕΛΛΗΝΑΣ είναι ο γεννημένος στην Ελλάδα!!! Αυτό που το βάζεις δηλαδή; Για σκέψου το!...

Αλλά φίλε μου αυτό ήταν απλώς ένα παράδειγμα του ότι δεν δυνάμεθα να δούμε το Θείο σχέδιο και τίποτα παραπάνω. Πιστεύω να έχεις ακούσει για το βιβλίο που εξηγεί πως ένα πέταγμα μίας πεταλούδας στην Κίνα μπορεί να επιρεάσει τις καιρικές συνθήκες στην Ευρώπη! Μην καθόμαστε λοιπόν σαν...να μην πω τι...και κλαίμε την μοίρα μας λέγοντας ΑΝ δεν γινόταν εκείνο ΊΣΩΣ...ποιος ξέρει τι; Τι πάμε να κάνουμε; Να εξηγήσουμε στον Θεό πως έπρεπε να τα κάνει;;;

λες επίσης...

quote:

Gia mena, einai xekatharo to minima, den iparxi kanenas logos na kano otidipote pou simvali stin pneumatiki mou exelixi,...o skopos mou einai na doxazo ton Theo epidi me dimiourgise....o anthropos autos, den ipe "Idrio ton xristianismo...

Μα γιατί το κάνετε αυτό στον εαυτό σας; Δεν καταλαβαίνω.
Έχετε "κολλήσει" στο τι κάνει η ιεραρχία (έστω όχι όλη) της εκκλησίας και δεν λέτε να καταλάβετε ότι η εκκλησία του Θεού δεν είναι συγκεκριμένοι άνθρωποι, δεν είναι ό,τι κακό παρατηρείτε, είναι Ο,ΤΙ ΚΑΛΟ ΔΕΝ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΤΕ!

Ποιός και πότε είπε ΜΗΝ ΜΑΘΕΙΣ ΓΡΑΜΜΑΤΑ! Τίνος σκευάσματα είναι αυτά που με ρωτάτε;;;
Ξεφύγετε επιτέλους! Στρέψτε το κεφάλι σας από δώθε! Δεν λέω ότι τα άσχημα πράγματα πρέπει να επιτρέπουμε να εξεληχθούν, (και ο Ιησούς πήρε το μαστίγιο στον ναό) αλλά να μην μένουμε στο κακό και το αναμοχλεύουμε συνέχεια! Δεν έχει νόημα! Εν τέλει ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΑΣ! (γ...το να μην μπορώ να φωνάξω!)

και εσύ φίλε beyond λες...

quote:

ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕ ΔΕΣΜΙΑ ΣΕ 1,2 "ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΑ" ΒΙΒΛΙΑ.ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ..

Δεν υπάρχει καμμία διαφορά...ή μάλλον υπάρχει...τώρα έχει μεσολαβήσει και η παρουσία του Ιησού...
Αλλά έχω μία αίσθηση ότι μιλάμε άλλη γλώσσα...ΠΟΥ είδες να λέει ΠΟΙΟΣ και ΠΟΤΕ να μείνεις δέσμιος χωρίς γνώση γύρω από ένα δύο βιβλία;;;
Μα ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει...κατά την δική μας θρησκεία αν θέλεις να προχωρήσεις ΠΡΕΠΕΙ να ΜΗΝ είσαι ΔΕΣΜΙΟΣ σε οτιδήποτε!!!

Μα...πάτε να με μπερδέψετε βρέ...

Για ξαναδέστε το λίγο...άντε να πάμε παραπέρα...άντε να ενώσουμε τις καρδιές μας...
Μη μου πείτε πάλι για την "εκκλησία", ας μιλήσουμε για τις θρησκευτικές σας παρατηρήσεις...

γεια σας προς το παρόν αγαπητοί φίλοι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 11:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hrismig,

Λές
"Ξεφύγετε επιτέλους! Στρέψτε το κεφάλι σας από δώθε! Δεν λέω ότι τα άσχημα πράγματα πρέπει να επιτρέπουμε να εξεληχθούν, (και ο Ιησούς πήρε το μαστίγιο στον ναό) αλλά να μην μένουμε στο κακό και το αναμοχλεύουμε συνέχεια! Δεν έχει νόημα! Εν τέλει ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΑΣ!"

ΠΟΥ στηρίζεις αυτή σου την σιγουριά ότι ο Ιησούς πήρε....το μαστίγιο στο ναό?

Και εάν το "πήρε το μαστίγιο" (!) είσαι σίγουρος για τον ακριβή λόγο που το πήρε?

Λές επίσης "ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΑΣ". Καλά θα είναι να μήν γενικεύεις κατ'αρχάς. Το ότι είναι η Θρησκεία ΣΟΥ, το οφείλεις μόνο στο γεγονός ότι ότι γεννήθηκες σε κράτος που η Θρησκευτική προπαγάνδα ΕΙΝΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΡΑΤΙΚΟΣ ΠΕΙΘΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ, καθώς και στο γεγονός ότι οι γονείς σου σε οδήγησαν και σε βούτηξαν σε ενα τσουκάλι Ορθόδοξου ιερέα. Τόσο απλά!

Κατα τα άλλα, είσαι σίγουρος ότι αυτό το σημερινό το δόγμα, με την μορφή που όλοι μας γνωρίζουμε, ήτανε ανέκαθεν έτσι?

Υπήρχε π.χ τον πρώτο μ.χ. αιώνα ο "ΣΤΑΥΡΟΣ" ως σύμβολο? Η μήπως υπήρχανε ΔΙΑΦΟΡΑ σύμβολα τα οποία ήτανε συμβολισμοί της Ιουδαϊκής αίρεσης που ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ μετονόμασαν σε "Χριστιανισμό"? (δηλαδή υποστηρικτές της άποψης των Μεσσιανιστών -Messiah= "Χριστός")

Υπάρχουνε πουθενά ταφικά μνημεία που να αποδεικνύουνε την ιστορικότητα των λεγομένων του (σημερινού) χιστιανισμού?

Υπάρχει πουθενά, έστω και ΕΝΑ, αρχαιολογικό εύρημα που να δικαιώνει τις ιστορίες που περιγράφουνε οι λεγόμενοι "Ευαγγελιστές"?

Μήπως τα στοιχεία για τα οποία κόπτεται το παπαδαριό, εμφανίζονται για πρώτη φορά, και δειλά-δειλά, μετά τα μέσα του 2ου αιώνα?

Μήπως έστω και τότε, ΛΕΙΠΟΥΝΕ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΝΕ ΜΙΑ "ΕΠΙΓΕΙΑ" ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΜΕΣΣΙΑ?

Είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι στίς πρώτες εβραϊκές κοινότητες που υποστήριζαν αυτή την αίρεση (ΟΛΟΙ οι πρώτοι οπαδοί ήτανε ΕΒΡΑΙΟΙ) μιλούσανε για την παράδοση της...επίγειας του παρουσίας?

Μήπως ο μύθος αυτός εμφανίστηκε ΑΙΩΝΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ?

Επομένως, ασε τα...μαστίγια και τα πομπώδη μυθεύματα, διότι ΟΥΤΕ ΜΑΣΤΙΓΙΑ ΥΠΗΡΞΑΝΕ αλλά ούτε και κανένας ναός......"καθάρισε"!

Μα ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΗ ΤΥΦΛΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ........

(Σε περίπτωση αμφιβολίας, ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. Όχι τα...."Ευαγγέλια"! Για να είμαστε σοβαροί δηλαδή...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 20:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδη το θεμα δεν εχει τελος εγω να διευκρινησω την θεση μου για τον φιλο που ρωτησε αν ο Χριστιανισμος μας ειναι αντιπαθης επειδη δεν συμφωνουμε με τα οσα πρεσβευει η δεν συμφωνουμε μαζι του για τα εργα που εχει δειξει απο την μερα που εδραιωθηκε στον Ελληνικο τοπο.

Φιλε μου προσωπικα εγω ειμαι πρωτα ΕΛΛΗΝΑΣ και μετα πιστευω σε θρησκειες,κομματα,ομαδες κτλ.
Οσον αφορα λοιπον τις θρησκειες ο Χριστιανισμος μου ειναι αντιπαθης γιατι πολυ απλα τα λογια των Αγιων του καταφερονται κατα του εθνους μου και τον προγονων μου.
Δεν με ενδιαφερει αν μιλαει για αγαπη η για μισος,δεν με απασχολουν τα θαυματα του Ιησου και αν γινανε η οχι,το μονο που με νοιαζει ειναι οτι ο Χριστιανισμος ειναι μια Ιουδαικη θρησκεια που εγινε για να χρησιμοποιηθει σαν Δουρειος Ιππος στην τοτε Ελλαδα και που καθε μερα τα λογια των Αγιων του αλλα και οι ψαλμοι των ρασοφορων καθιβριζουν τον τοπο μου.
Ο σκοπος επιτευχθει και η Ελλαδα πλεον ειναι προτεκτορατο τους.
Οι Ελληνες σταματησαν να ερευνουν,να ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝ και το εχουνε ριξει στους ψαλμους,στις εικονες που κλαινει και στα μαντζουνια που τους πασαρει η εκκλησια για να πανε στον παραδεισο.
Αυτα απο εμενα.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 03:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντε πάλι ύστερα από ώρες γραψίματος κώδικα, να γράψω αυτά που θέλω στα Ελληνικά.
Βασιζόμενος σε αυτό που είπε ο Scwabe, περί κρατικού πειθαναγκασμού, θα ήθελα να παραθέσω την δική μου θεωρία. Γεγονός είναι ότι ενα παιδί που μεγαλώνει στην Ελλάδα, σαφέστατα δεν το ρωτάει κανείς για τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις. Αμέσως, ύστερα από μερικούς μήνες, βαφτίζεται χριστιανός. Το παιδί αυτό μεγαλώνει με τον χριστιανικό τρόπο, και έπειτα από χρόνια, αν το πει κανείς ότι ο χριστινισμός είναι ψέμα, θα ακουστεί στα αυτί του σαν να του λέει ότι δεν έιναι άνθρωπος, κάτι δηλαδή δεδόμενο κι αδιαμφησβήτιτο. Όπως καταλήγει και ο χριστιανισμός να είναι για την ζωή του ανθρώπου. Χωρίς μα και μου. Αν κατά την γέννηση του, το περιβάλλον το προέτρεπε για παράδειγμα στην ιδέα του φόνου, βομβαρδιζόταν συνεχώς με εικόνες αυτού του περιεχομένου, το παιδί αυτό, σίγουρα θα ήταν ένας δολοφόνος ανελέητος. Με άλλο παράδειγμα, αν ήταν αγόρι και το περιβάλλον του συμπεριφερόταν σαν κορίτσι, 99% το παιδί θα κατέληγε gay(δεν έχω κάτι με τους gay). Τι συμβάινει δηλαδή σε αυτές τις δυο καταστάσεις? Συμβαίνει η δημιουργία ενός "κόσμου"(προσωπικού του καθενός) ο οποίος χτίζετε μέρα με τη μέρα, παίρνοντας τα ανάλογα ερεθίσματα.
Στο θέμα του χριστινισμού, φυσικά και συμβαίνει το ίδιο ακριβώς. Πώς αλλοιώς εξηγήται το φαινόμενο του χριστιανού, να ακολουθεί τη θρησκεία αυτή και παράλληλα να μην πράττει όπως διδάσκει? Ο "κόσμος"! "Είμαι χριστιανός, δεν συμφωνώ σε πολλά πράγματα που λέει ο χριστιανισμός, δην πηγαίνω τακτικά στη εκκλησία, ο χριστιανισμός μπορεί να είναι κάτι ψεύτικο, μπορεί να μην υπήρξε ποτέ χριστός, παναγία, δεν πειράζει και ας μην υπάρχουν, εγώ πιστεύω έτσι απλά γιατί γεννήθηκα χριστιανός". (Πολλοί φοβούνται το ψεύτικο δημιούργημα, τον Σατανά). Αυτός είναι ο "κόσμος". Και ξέρετε, για να ξεγελάσει τον εαυτό του λέει πάντα:"...δεν πειράζει και ας μην υπάρχουν, εγώ πιστεύω έτσι απλά γιατί γεννήθηκα χριστιανός", γιατί; Γιατί φοβάται την επόμενη μέρα. Φοβάται την επόμενη μέρα που αυτός ο κόσμος του θα καταρρεύσει.
Δηλαδή, ενώ είναι σχεδόν σίγουρος ότι είναι ένα ψέμα, στην καλύτερη, μια αλληγορία, φοβάται να το ενστερνιστεί 100%. Ξέρω ότι τώρα, πολλοί θα πείτε, με πια βάση κάθομε και λέω αυτά...; Εγώ αμέσως θα απαντήσω ρωτώντας: Πως δικαιολογήτε το γεγονός που ανέφερα παραπάνω, ότι το μεγαλύτερο ποσοστό τον Ελλήνων δηλώνει χριστιανός, όμως μέχρι εκεί... άντε και κάτι γιορτές... Πέρα από αυτά δεν είναι και ότι πιο ενεργητικός.

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rathamanthes
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 08:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rathamanthes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλημέρα. Παρακολουθώ μέρες τώρα τη συζήτηση και θα ήθελα να θέσω ακόλουθω ερώτημα.

Μήπως θα έπρεπε να εξετάσουμε το θέμα λίγο διαφορετικά? και τι εννοώ:

Ναι, όλοι ξέρουμε ότι όταν εμφανίστηκε ο Χριστιανισμός οι ηγέτες του, δηλαδή ιερείς κα μη, προσπάθησαν με κάθε τρόπο να αφανίσουν το Ελληνικό πνεύμα-στοιχείο. Αρχαίοι ναοί καταστράφηκαν και στη θέση τους χτίστηκαν χριστιανικές εκκλησίες, και αν αυτό δεν είναι ορατό στην Ελλάδα είναι καταφανέστατο στην Ιταλία όπου βλέπεις σε όλη την αρχαία πόλη της Ρώμης κυριλοεκτικά μέσα σε αρχαίους ναούς αφιερωμένους στο 12θεο να έχουν εμφανιστεί εκκλησίες, βλέπεις ολόκληρους κίωνες να έχουν χρησιμοποιηθεί για την κατασκευή της εκκλησίας του Αγίου Πέτρου στο Βατικανό, και αυτά τα είδα με τα μάτια μου το καλοκαίρι.

Τέλος πάντων, εγώ το θέμα το βλέπω λίγο διαφορετικά, και θα σας πω τι εννοώ αμέσως, μήπως ο Χριστός δεν είναι αυτός που μας παρουσιάζουν και δεν είπε αυτά που ξέρουμε αλλά μίλησε για κάτι διαφορετικό?

Μπορείτε να πιστέψετε ότι ο Χριστός δεν άφησε πίσω του κάτι γραπτό? Εγώ όχι. Αλλά που μπορεί να είναι αυτά τα γραπτά? Μήπως στα επτασφράγιστα μπουντρούμια του Βατικανό? Μήπως χάθηκαν στην βιβλιοθήκη της Αλεξάνδριας?

Μήπως κάποιοι άλλα περίμεναν από τον Χριστό και άλλα τους βγήκαν στην πορεία και αναγκάστικαν να τον σταυρώσουν? Γιατί προσπάθησαν με κάθε τρόπο να τον καταδικάσουν οι ρωμαίοι και γιατί οι ρωμαίοι προσπάθησαν να το αποφύγουν ("Νίπτω τα χείρας μου...")? Γιατί ξαφνικά και ενώ υπήρχαν κάποιοι ιερείς που είχαν αρχίσει να πιστεύουν στο λόγο του Χριστού όλα γυρίσαν ανάποδα?

Μήπως εδώ θα πρέπει να σκεφτούμε λίγο και το Έλληνες-Εβραίοι? Μήπως τελικά είναι αλήθεια ότι ο Χριστός μόλις συναντήθηκε με Έλληνες ιερείς είπε ότι "ήρθε η ώρα να δοξαστώ από τους αδελφούς μου"? Στο κάτω-κάτω ο Πλάτωνας (αν δεν κάνω λάθος) δεν ήταν αυτός που μίλησε πρώτος για την έλευση του και την σταύρωσή του? Και ακόμα ο Ερμής ο Τρισμέγιστος δεν ήταν αυτός που μίλησε πρώτος για τον ένα Θεό?

Παιδιά πραγματικά δεν ξέρω τι είναι αλήθεια και τι όχι. Δεν ξέρω τι να πιστέψω, το μόνο που ξέρω είναι ότι κάποιοι προσπαθούν αιώνες τώρα να μας κρύψουν την αλήθεια αλλά εγώ δεν θα σταματήσω να την ψάχνω και μου αρέσει πάρα πολύ που βλέπω ότι όλο και περισσότεροι αρχίζουν και ψάχνουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 10:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί Rathamanthes, Telxinas,

Είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ, χωρίς να πλατιάζουμε πια, ότι εδώ και 1700 χρόνια Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΔΥΣΦΗΜΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΞΕΥΤΕΛΙΖΕΤΑΙ, ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΕΣ ΜΙΑΣ ΑΝΑΤΟΛΙΤΙΚΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΠΕΡΙΦΡΟΝΕΙ ΤΗ ΜΙΣΗ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΣΤΟ……..ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ, ΕΦΕΥΡΙΣΚΕΙ ΑΠΟΧΑΥΝΩΤΙΚΑ «ΔΙΛΗΜΜΑΤΑ» (σατανάς με ουρίτσα και κέρατα….) ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΝΟΜΙΟ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΕΙ ΤΟ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΟ «ΚΑΚΟ», ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΧΕΙΡΑΓΩΓΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΑΜΟΡΦΩΤΕΣ ΚΑΙ «ΘΕΟΣΕΒΟΥΜΕΝΕΣ» ΓΙΑΧΒΕΔΟΜΑΖΕΣ! Τόσο απλά.

Είναι μία άποψη περί κόσμου και γενικότερης αντίληψης περί του Θείου, η οποία ΕΙΝΑΙ 101% ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΥΠΟΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ, πράγμα το οποίο προκαλεί και κωμικοτραγικές καταστάσεις.

Διότι, πολύ απλά και μακριά από «μεταφυσικές αμπελοφιλοσοφίες», Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΧΙΟΥΜΟΡ!

Ότι παρουσιάζουνε ως ιερό βιβλίο και δεν συμμαζεύεται, ΣΤΕΡΟΥΝΤΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΤΟ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ. Μονίμως επικρατεί η «προειδοποίηση για το κακό» και οι προφητείες για καταστροφές διαδέχονται η μία την άλλη.

ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΩΝ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΩΝ ΤΗΣ ΔΕΝ ΧΑΙΡΕΤΑΙ. Η χαρά είναι…ανάθεμα! Κανένας από τους «άγιους πατέρες» ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ.

Κανένας Χριστιανός δεν γελά, διότι………………….Ο ΙΔΙΟΣ Ο Ι Η Σ Ο Υ Σ ΔΕΝ ΓΕΛΑΣΕ ΠΟΤΕ ΤΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!

Αλλά για να μην κουράσουμε, μπορούμε να συνοψίσουμε την αντίθεση της Ελληνικής Θεώρησης με την Εβραιογεννή Χριστιανική σε μία φράση: η Ελληνική θεώρηση είναι η χαρά της ζωής! Οι Έλληνες Θεοί παίζουν, γελούν, χορεύουν, και γενικότερα χαίρονται με κάθε τρόπο!

Το ΤΙ αντιπροσωπεύει το εξ ανατολών Ιουδαϊκό δόγμα, φαίνεται ξεκάθαρα εάν προσέξει κάποιος τις ζωγραφιές τους: ΤΑΠΕΙΝΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΚΥΘΡΩΠΑ ΠΡΟΣΩΠΑ, ΕΛΛΕΙΨΗ ΧΑΡΑΣ, ΣΚΕΠΑΣΜΕΝΑ ΣΩΜΑΤΑ ΕΩΣ…….ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΚΑΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΤΟΣΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΘΛΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΟΣΟ ΤΟ ΨΑΡΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΡΟ!

Αυτά φίλοι μου……..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 10:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"contact" ,τι υπεροχη πραγματικα ταινια :)),

ο φανατισμος απο οποια πλευρα και αν προερχεται ειναι καταστροφικος,

οι προσωπικες φιλοδοξιες του καθενος εμποδιο στεκεται στον υπερτατο

σκοπο,μια ειναι η πραγματικοτητα και εκει πρεπει να στοχευουμε ,ολοι

στην αναζητηση της αληθειας ,ο καθενας μας ας εχει πιστη σε ιδανικα

στην καλυτερευση του εαυτου του ,μα και του κοσμου ,οι ελληνες δωσαμε

και δινουμε την προσπαθεια -μεσω της επιστημης και της ερευνας για

να κατανοησουμε η και να φτασουμε στον ολυμπο που κατοικει το

θειον ,να διασχισουμε το αβατον της αιωνιωτητας με την σειρα μας

η πιστη ας ειναι το κινητρο ,ενωμενοι να το καταφερουμε.

σκεφτητε αν ο θεος ειναι ελληνας και βλεπει ,σιγουρα ξανα μηνυμα θα

φερει.

η μηπως αυτο εχει επιτευθει πανω απο μια φορα;;;"ΜΥΘΩΔΙΑ"

αν κατι θελησουμε τοσο πολυ,η δυναμη που υπαρχει και που λεγεται

θεος/συμπαν/δημιουργος/διας/,θα κανει τα αδυνατα δυνατα ωστε

αυτο το κατι να παρει "σαρκα και οστα" , "πνοη και υπαρξη" ,

η πιστη για τον θεο υπαρχει ,οπως υπαρχει και η επιστημη για να

ερθει σε επαφη μαζι του...ομως το μεγαλυτερο μεσο και το σπουδαιοτερο

γι'αυτην την επικοινωνια ειναι ο ιδιος ο ανθρωπος...αν γνωρισουμε

και κανουμε φιλο τον ανθρωπο χριστιανο/δωδεκαθειστη/εβραιο/μουσουλμανο...) ,

μοναχα τοτες ο στοχος θα εχει επιτευχθει ,....ουτοπια;;;;

το μηνυμα του β.παπαθανασιου ταξιδευει εκ μερου ολων ,με δειγμα του

πολιτισμου μουσικου η μη ,της γης ,τον ΕΛΛΗΝΙΚΟ .

τοπονυμια του πλανητη αρη "ΕΛΛΑΣ","ΚΑΛΥΔΩΝΙΑ","ΟΛΥΜΠΟΣ" ,καποιος

μας θελει εκει -ενωμενους ,ολους σε μια κοινη "στεγη" ,κατοικους

του συμπαντος που ονομαζεται ΚΟΣΜΟΣ .

συγνωμη αν σας κουρασα ,σας ευχαριστω για την ευκαιρια που μου δωσατε να αναφερω ξανα αυτα που ηθελα:))))

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Edited by - manos on 07/11/2003 10:35:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 10:40:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να βλέπανε όλοι μα ΑΝΟΙΧΤΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ............καλά θα ήτανε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 22:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι, όλοι ξέρουμε ότι όταν εμφανίστηκε ο Χριστιανισμός οι ηγέτες του, δηλαδή ιερείς κα μη, προσπάθησαν με κάθε τρόπο να αφανίσουν το Ελληνικό πνεύμα-στοιχείο. Αρχαίοι ναοί καταστράφηκαν και στη θέση τους χτίστηκαν χριστιανικές εκκλησίες, και αν αυτό δεν είναι ορατό στην Ελλάδα είναι καταφανέστατο στην Ιταλία όπου βλέπεις σε όλη την αρχαία πόλη της Ρώμης κυριλοεκτικά μέσα σε αρχαίους ναούς αφιερωμένους στο 12θεο να έχουν εμφανιστεί εκκλησίες, βλέπεις ολόκληρους κίωνες να έχουν χρησιμοποιηθεί για την κατασκευή της εκκλησίας του Αγίου Πέτρου στο Βατικανό, και αυτά τα είδα με τα μάτια μου το καλοκαίρι.


Αμα το ξεραμε ολοι να εισαι σιγουρος οτι δεν θα γινοτανε αυτη η συζητηση εδω.Το θεμα ειναι οτι και αυτοι που τα βλεπουνε μπροστα τους δεν θελουνε να τα παραδεχτουνε.
Κανε μια βολτα στην Ελληνικη επικρατεια και θα δεις και στην Ελλαδα πολλα τετοια παραδειγματα οπως στην Ιταλια απλα εδω οι Εκκλησιες χτιστηκανε επανω σε αρχαιους ναους,ουτε δεξια,ουτε διπλα αλλα ακριβως επανω!
Αλλωστε εχουμε και τις δηλωσεις Χριστοδουλου(καπου εχω το βιντεακι,μολις το βρω θα το δωσω να το δειτε)που το παραδεχεται αυτο.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 23:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ

ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝΝ ΑΠΟΛΥΤΑ.

ΜΕ ΚΑΛΗΨΑΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ.ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΑΙ ΓΡΑΨΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΞΥΠΝΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279

Edited by - Loucas on 20/11/2003 16:45:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 23:14:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Loucas,

για να γίνει αυτό και ΠΡΑΞΗ, θα πρέπει ΠΡΩΤΑ να ΛΥΣΟΥΝΕ ΤΟΥΣ ΖΥΓΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΙΣΑΡΟΠΑΠΙΣΜΟΥ.

Εδώ, θέλει δουλειά............

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 16:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδη παρατηρω οτι διαρκως ακουγονται διωγμοι κατα των Ελληνων θα πω το εξης:

Κανείς να κατηγορήσει τον Χριστιανισμό για εγκλήματα που έκαναν κάποιοι ΨΕΥΤΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ στο όνομα του Χριστού. Και σίγουρα έγιναν πολλά έκτροπα στην ιστορία από φανατικούς ψευτοχριστιανούς, που ποτέ δεν εφάρμοσαν το λόγο του Χριστού, αλλά κινούνταν από τυφλό μίσος και αγάπη για πλιάτσικο. Τι θα πούμε λοιπόν; Ότι φταίει ο Χριστός και η Χριστιανική πίστη, επειδή κάποιοι δεν ακολούθησαν τα λόγια Του και τη Χριστιανική πίστη; Είναι σαν να λες ότι φταίει η Ιατρική επιστήμη επειδή υπάρχουν και κομπογιαννίτες!

Κατηγορούν τους Χριστιανούς ότι επιβλήθηκαν με τη βοήθεια συστηματικών διωγμών, με τη βοήθεια συγκεκριμένων αυτοκρατόρων τού 4ου αιώνα. Μας λένε ότι ο Χριστιανισμός δεν ήταν η ελεύθερη επιλογή τών Ελλήνων, αλλά μια θρησκεία που τους επιβλήθηκε από την εξουσία.

"Μα αν είναι έτσι, πώς οι Χριστιανοί αυξήθηκαν μέσα από συστηματικούς κρατικούς διωγμούς τριών αιώνων, και τελικά κατέκτησαν και την ίδια την εξουσία; Αυτοί γιατί δεν εξαφανίστηκαν, ενώ οι ειδωλολάτρες χάθηκαν; Ανάγκασε ποτέ κανείς τους Χριστιανούς να πεθαίνουν με μαρτυρικό τρόπο χάριν τής πίστης τους επί τρεις αιώνες; Και ποιος λαός άλλαξε ποτέ μια πίστη που άξιζε και που αγαπούσε, χάριν διωγμού;"

«Ο βανδαλισμός ιερών αντικειμένων (από Χριστιανούς Έλληνες) ήταν πράξη σπάνια στην Ελλάδα» δέχεται η κ. Αθανασιάδη. Τέτοιες περιπτώσεις είναι «μεμονωμένες». «Η γενική εντύπωση από την Ελλάδα είναι ότι η φθίνουσα αρχαία πίστη ενέπνεε στους νεοφώτιστους Χριστιανούς, παρά τη δομική μισσαλοδοξία της θρησκείας τους, σεβασμό και συχνά κάποια συγκίνιση»

Στα ίδια πορίσματα καταλήγει και ο γνωστός αρχαιολόγος Άγγελος Χωρέμης, ερμηνεύοντας την περίπτωση του Μεγάλου Θεοδοσίου. Κατά γραπτή δήλωσή του, «το διάταγμα του Θεοδοσίου του Μεγάλου (391 – 3 μ.Χ.), αναφέρει απαγόρευση λατρείας σε αρχαία ιερά και την είσοδο στους ναούς, δεν εντέλλεται όμως την καταστροφή τους. Άλλωστε δεν φαίνεται τέτοια καταστροφή στις αρχαιολογικές ανασκαφές. Τα μεγάλα κέντρα της αρχαίας λατρείας, εκείνα ακριβώς που λογικά θα έπρεπε να υποστούν τη μεγαλύτερη καταστροφή, όπως οι Δελφοί, η Ολυμπία, η Δωδώνη, τα ιερά των Αθηνών κ.ά. δεν φαίνεται, ανασκαφικά τουλάχιστον, να έπαθαν ζημιές από ανθρώπινο χέρι στα τέλη του 4ου Αι. μ.Χ. Εξ’ άλλου πολλοί ναοί της αρχαίας λατρείας σώθηκαν ως τις ημέρες μας σχεδόν ανέπαφοι, κυρίως στην Κάτω Ιταλία και τη Σικελία (όπου επίσης βασίλευε ο Μ. Θεοδόσιος), αλλά και την κυρίως Ελλάδα, όπως το συγκρότημα της Ακροπόλεως των Αθηνών, ο ναός του Ηφαίστου (Θησείον) και ο Ναός του Ιλισσού». Μάλιστα, στον Θεοδοσιανό Κώδικα (XVI, 10,25) «επιτρέπεται στους Χριστιανούς να μετατρέπουν τους αρχαίους ναούς σε Χριστιανικούς», και γι’ αυτό τον λόγο δεν καταστράφηκαν, αλλά σώθηκαν αυτούσιοι (βλ. τον αρχαίο ναό κάτω από τον ανηγερμένο από την αγία Ελένη τον 4ο αιώνα ναό της Παναγίας της Καταπολιανής ή Εκατονταπυλιανής στην Πάρο, που ανακάλυψε ο αρχαιολόγος Α. Ορλάνδος). Κατά τον μεγάλο βυζαντινολόγο Διον. Ζακυθηνό η διάταξη αυτή έγινε ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΟΥΝ ΟΙ ΝΑΟΙ. «Δεν υπάρχει λοιπόν καμία κρατική πολιτική, που να ενθαρρύνει την καταστροφή των αρχαίων ιερών».

Υπαρχει ιστορικο υλικο αφθονο λοιπον και οσο για το τι ειπωθηκε απο τον Χριστι για τους Ελληνες το εχω αναφερει στην πορεια του ιδιου θεματος!

Schwabe περα απο την αληθεια που επικαλεισαι διαρκως,μηπως κρυβεις το απολυτο σκοταδι;

Η αληθεια απο οσο γνωριζω ειναι πικρη και καποιες φορες ποναει,το φως της ομως αποφερει ζεστασια και σιγουρια κι αυτο δεν σε διακρινει...

Αν δαγκωσεις την γλωσσα σου θα παθεις δηλητηριαση ανθρωπε μου,ΕΛΕΟΣ!!!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 16:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Skorpina,

επειδή ιστορικά είσαι ΣΚΡΑΠΑ, τουλάχιστον ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΖΕΙΣ τους αναγνώστες και προπάντων, ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ.

Αντί να παραθέτεις στοιχεία ΝΕΟ-ΑΠΟΛΟΓΗΤΩΝ του Κωνσταντίνειου δόγματος, καλά θα κάνεις να διαβάσεις και κανέναν ΜΗ θρησκόληπτο του σιναφιού σου. Δέν θα σε αφορίσουνε, μήν φοβάσαι!

Μετα τις παραινέσεις σου λοιπόν για............ανάγνωση των ιστοσελίδων του σκοταδισμού πρός συμμόρφωση, μας παραθέτεις και γραπτό υλικό ετσιθελικών "ιστορικών ερευνητών". Μάλιστα!

Η αλήθεια είναι όντως πικρή, αλλά για δές λίγο γύρω σου: αυτοί που σκούζουνε απο την συζήτηση δέν είναι άλλοι απο αυτούς που.........έχουνε την μύγα!

Βγάλε λοιπόν τα γυαλιά του κατεστημένου και θα "δείς". Γιατί τώρα, "βλέπεις" ΜΟΝΟ το έργο που σου προβάλουνε!

Μελέτα λοιπόν πρώτα, και τα λέμε.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 17:07:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την μυγα την εχεις εσυ γι'αυτο να την φερεις πισω γιατι την ψαχνουμε

Πλακα εχεις ρε Schwabe-Hellios!

Ζητας απαντησεις,σου απαντανε,ζητας ιστορικα στοιχεια,σου τα δινουνε,κι επειδη δεν ειναι αυτα που θελεις να ακουσεις καταφευγεις στην ειρωνια!!!

Χαιρε μεγαλε Ελληνα Ερευνητη Schwabe-Hellios!Ο ιδιος παντα δεν θα αλλαξεις ποτε...

Αν εχεις κατι σοβαρο να μου πεις απευθυνσου στο email μου!Εγω δεν σου καννω την χαρη να μπω στο παιχνιδακι σου...κι εχω και ραματα για την γουνα σου κι ας ειναι και χλαμυδα και προβια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy