ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Μαγικά Γριμμόρια-Επικλήσεις-"The Heptameron"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 28
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2007, 11:34:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκτος αυτου που πηρα απο αρχετυπο ειχα δει και αλλο ενα στα Ελληνικα απο Ελληνα συγγραφεα.Οταν μπορεσεις στειλε εκδοσεις και συγγραφεα.Με ενδιαφερει και εμενα να το εχω.Επισης ποτε δεν ξερεις και σε μια συνοπτικη παρουσιαση γριμμοριων μπορει να βρεις καποιο στοιχειο καποια λεπτομερεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2007, 14:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστό κι αυτό.Δυστυχώς έχω πολύ δουλειά τώρα.Πνίγομαι! Θα τα ξαναπούμε λοιπόν αύριο!
(Χαιρετίσματα στον σκυλάκο)

Η Ζωή είναι ωραία...αλλά τα έχει με άλλον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2007, 09:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα λοιπόν και σήμερα!
Τα κατάφερα και έγραψα πρώτος! Ουάου! Με θαυμάζω ώρες ώρες

Η Ζωή είναι ωραία...αλλά τα έχει με άλλον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2007, 09:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους χθες δεν μπορεσα να γραψω ημουν εκτος γραφειο.Ελπιζω σημερα να μπορεσουμε να πουμε τιποτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2007, 13:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ελπιζω σημερα να μπορεσουμε να πουμε τιποτα.

Όλο μου κουβεντιάζετε αλλά δεν διαβάζετε!
Γρήγορα στα βιβλία!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2007, 13:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην μας μαλωνειςανθρωποι ειμαστε και εμεις κριμα ειμαστε εχει και ζεστη που μυαλο για σοβαρο διαβασμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2007, 13:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ααα πολύ μουχαμπέτι έχει πέσει εδώ μέσα

για βάλε λίγο τάξη DI

άντε παλικάρια διαβάστε εσείς γιατί εμείς δεν προλαβαίνουμε, η Χαλκιδική βλέπεις δίπλα και οι παραλίες πολλές


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2007, 16:06:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μην μας μαλωνειςανθρωποι ειμαστε και εμεις κριμα ειμαστε εχει και ζεστη που μυαλο για σοβαρο διαβασμα.

Δεν δέχομαι καμία δικαιολογία!
Διάβασμα και πάλι διάβασμα γιατί θα πέσει απροειδοποίητο διαγώνισμα!

quote:
για βάλε λίγο τάξη DI

άντε παλικάρια διαβάστε εσείς γιατί εμείς δεν προλαβαίνουμε, η Χαλκιδική βλέπεις δίπλα και οι παραλίες πολλές


Το διαγώνισμα αφορά κι εσένα...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2007, 16:13:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φτουυυυυυυυυ!!!!

κάτσε να δω τα sos

το ξέρω DI από τη ζήλεια σου το κάνεις που τρέχω στις θάλασσες και παριστάνω τη γοργόνα (τρομάρα μου), αλλά κολλάει η Μένια???


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2007, 18:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα τι έγεινε εδώ;Έλειψα μια μέρα και έγεινε χαμός!Που μαζευτήκατε όλοι ξαφνικά;Δυστυχώς είχα πάρα πολλή δουλειά σήμερα και δεν πρόλαβα ούτε κεφάλι να σηκώσω.
Το ξέρω ότι δεν διαβάζουμε πολύ αλλά φταίει και το καλοκαίρι για αυτό.Τι να κάνουμε;Τον χειμώνα πιστεύω ότι η συζήτηση θα γίνει πολύ πιο καλή γιατί θα οργανωθούμε εξωτερικώς και εσωτερικώς και θα μπει πρόγραμμα.Το πρόγραμμα για το τι θα διαβάζουμε και πότε νομίζω ότι θα βοηθήσει να υπάρξει μια πρόοδος αλλά τώρα το καλοκαίρι είναι δύσκολο.
’, βρήκα και άλλη μια δικαιολογία!Δεν σας έχει τύχει να έχετε να κάνετε τόσα πολλά πράγματα που στο τέλος να μην κάνετε τίποτα;
Έ, κάτι τέτοιο γίνεται και εδώ τώρα.Υπάρχουν τόσα που πρέπει να διαβάσει κανείς που δεν ξέρει από που να ξεκινήσει.Και να προσθέσουμε σε αυτό το ότι πρέπει να επιλέξει τι θα διαβάσει γιατί υπάρχουν πολλά βιβλία που μπορούν να τον αποπροσανατολίσουν και να τον κάνουν να χάσει τον καιρό του άσκοπα όπως συμβαίνει σε πολλούς.
Ζητώ λοιπόν συγνώμη για το εκ μέρους μου σκασιαρχείο(γιατί ο lousipan πιστεύω ότι κάτι διαβάζει).Που θα πάει..θα οργανωθώ...

Η Ζωή είναι ωραία...αλλά τα έχει με άλλον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2007, 16:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
’, βρήκα και άλλη μια δικαιολογία!Δεν σας έχει τύχει να έχετε να κάνετε τόσα πολλά πράγματα που στο τέλος να μην κάνετε τίποτα;

Φίλε μου F.R.C, αυτή είναι μια συναισθηματική κατάσταση η οποία σε οδηγεί στην αδράνεια.
Ίσως να μας τρομάζει ο όγκος των υποχρεώσεων που έχουμε αναλάβει ώστε να μας "παγώνει" με αποτέλεσμα να μην κάνουμε απολύτως τίποτα αλλά να παρατηρούμε τις υποχρεώσεις μας να συσσωρεύονται η μία μετά την άλλη.
Προσωπικά πιστεύω πως για όλα υπάρχει κάποια αιτία που μας οδηγεί στο να ενεργούμε με τον Α 'η τον Β τρόπο, οπότε καλό είναι να προσεγγίζουμε με ειλικρινή κι ερευνητική διάθεση τις διάφορες πτυχές του εαυτού μας.

Μιας και το καλοκαίρι όμως απαιτεί και λίγη χαλάρωση, δεν χάλασε κι ο κόσμος κι αν προτιμήσουμε μια μέρα καμία βουτιά από την ανάγνωση, ε?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 12:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαααα καλημερα σε ολους τι γινεται εδω πολυ κινηση.Φιλε DYING INCUBUS μας ετοιμαζεις και διαγωνισμα?Μαλλον θα πατωσουμε.Πολυ ζεστη εχει ακομη και εδω στην δυτικη Μακεδονια που μονιμα εχει κρυο.Οποτε που κουραγιο για διαβασμα.Ασε που τον Δεκεμβριο δινω εξετασεις για προαγωγη στην δουλεια και πρεπει να διαβασω και για αυτο και θελω να δωσω και κατατακτηριες εξετασεις για το παιδαγωγικο.Ασε να δουμε τι θα πρωτοκανω.Φιλε F.R.C σκεφτομουν αν θα μας βοηθουσε να παραθεσουμε την διαδικασια του Επταμερου επιγραμματικα και να τσεκαρουμε ολη την διαδικασια σταδιο σταδιο και να δουμε τι κενα εχουμε.Δεν σου λεω για τωρα επιτοπου αλλα οποτε σε βολευει.Φιλη μαλλον ANOTHER STAR μακαρι να μεινεις και εσυ στην παρεα και να μας δωσεις και εσυ τις δικες σου γνωσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 13:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε F.R.C διαβασα το θεμας λιγο απο την αρχη και ειδα οτι καπου αναφερεις οτι εκανες μια επιτυχημενη επικκληση σε astral manifestation.Αυτο τι ακριβως ειναι?Εννοειται οτι καταλαβαινω οτι δεν ειναι μια επικκληση στον κοσμο που ζουμε.Ησουν σε καποια κατασταση οπως αστρικη προβολη η τελοσπαντων κατι παρομοιο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2007, 16:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
’ργησα να γράψω γιατί από σήμερα έχω άδεια και από το πρωί δεν ήμουν σπίτι μου.
Ναι, είχα κάνει μια επίκληση σε astral και αυτό σημαίνει ότι καλείς ένα πνεύμα και το "υλοποιείς" στο αστρικό παιδίο.Βέβαια όταν ξανασκέφτομαι εκείνη την απόπειρα δεν ξέρω τελικά κατά πόσο αυτά που είδα ήθελα να τα δω ή ήταν πραγματικά γιατί ήμουν σε ιδιαίτερη κατάσταση.
Τέλος πάντων...
Αύριο θα ταξιδεύω για το χωριό μου στα Τζουμέρκα ή αλλιώς στα Αθαμανικά όρη.Θα πάρω μαζί κ το laptop και ελπίζω να μπορώ να έχω internet.
lousipan συμφωνώ πολύ με την πρότασή σου για το Επτάμερον. Είναι καλύτερο να το χωρήσουμε σε μέρη και να τα εξετάσουμε.Ελπίζω να μπορέσω να το πάρω μαζί μου.Αν μπορέσω, θα το μελετήσω και τις επόμενες μέρες θα προτίνω σε ποια μέρη να το χορήσουμε για να μου πεις και εσύ την άποψή σου.

Η Ζωή είναι ωραία...αλλά τα έχει με άλλον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 09:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.Φιλε F.R.C σου ευχομαι να περασεις ομορφα στο χωριο σου.Αν δεν κανω λαθος στην Ηπειρο ειναι το χωριο σου?(φτου σου αγεωγραφητε).Οταν μπορεσεις και αν θελεις κανε μου μια ενημερωση σχετικα με την επικκληση αυτη γιατι στο θεμα αστρικο πεδιο και προβολες κ.τ.λ ειμαι ασχετος τελειως και μαλλον πρεπει να διαβασω το θεμα που εχει αναπτυχθει εδω.Αλλα το βλεπω πολυ μεγαλο και δεν αποφασιζω να το ξεκινησω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 11:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FRC & lousipan

εγώ θα πρότεινα κάτι άλλο
προσωπικά δεν έχω διαβάσει το επτάμερον
μετά από την ανάλυσή του όπως θέλετε να κάνετε, να παρουμε να δοκιμάσουμε και να πούμε ο καθένας τις εμπειρίες του πάνω σε ακριβώς ίδια πράγματα που θα κάνουμε

νομίζω πως είναι το καλύτερο


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 11:13:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη ANOTHER STAR εννοεις τι πρακτικη εμπειρια ειχε ο καθενας μας πανω στην τεχνη και καποια βιωματα που μπορει να ειχε?Αν ναι εισαι ατυχη εγω δυστυχως δεν εχω καμια εμπειρια.Και η μονη πραξη που κανω ειναι μια προσευχη που την δινει ο Μπαρεττ στον μαγο οπου προσευχεσαι στον θεο να σε βοηθησει να κατανοησεις τα μυστηρια.Τωρα ο φιλος F.R.C πιθανο να εχει να μας περιγραψει κατι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 11:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητέ lousipan

δεν είπα αυτό. Είπα αφού αναλύσετε το επτάμερον, να το δοκιμασουμε και βάση ίδιων ενεργειών που θα κάνει όμως ο καθένας χωριστά, να πει μετά τις εμπειρίες του. Για να μη το δούμε μόνο σαν κομμάτι θεωρίας αλλά και καθαρά στη πράξη τι γίνεται.


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 11:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο.κ καταλαβα θα σου προτεινα αν εχεις χρονο και θελεις να το διαβαζες και εσυ γιατι μια ακομη γνωμη και σκεψη πιστευω θα βοηθουσε περισσοτερο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 11:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να είσαι σίγουρος πως θα το κάνω

αλλα από το Σεπτέμβριο αρχίζουν και τα σχολεία, οπότε εγώ ίσως αργήσω


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 12:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O.κ μαλλον τοτε βλεπω να μπαινουμε καλα στο παιχνιδι ολοι γιατι το ατιμο το καλοκαιρι δεν μας αφηνει.Και για μενα θα ειναι πιεσμενη περιοδος μεχρι αρχες Δεκεμβρη αλλα πιστευω να τα καταφερω σε ολα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Irium
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 02:56:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Irium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να επισημάνω ότι η πρακτική εφαρμογή της διαδικασίας που αναφέρεται στο 'Heptameron' δεν είναι μία εύκολη υπόθεση. Είμαι υπέρ των πειραματισμών αλλά με πολύ σύνεση.
Ο ατομικός πειραματισμός που έχει προταθεί, ώστε στη συνέχεια να ακολουθήσει σύγκριση των εμπειριών, φαντάζει στα μάτια μου αδιανόητη σκεψη. Θα ήταν καλύτερο να ανακληθεί ως ιδέα, όχι όμως ως μελλοντική δυνατότητα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 10:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Ιrium.Δεν είναι δυνατόν σε καμία περίπτωση να γίνει αυτό που πρώτεινες another star.Για να εκτελέσει κανείς μια Εργασία δεν αρκεί να πάρει το Γριμμόριο και να κάνει κατά γράμμα αυτά που λέει.Σε καμία περίπτωση!Θέλει πολλή προετιμασία και μιλάω κυρίως για εσωτερική προετιμασία.Ο Λειτουργός πρέπει να καταλάβει πλήρως το κείμενο και αυτό δεν είναι καθόλου μα καθόλου εύκολη υπόθεση.Πρέπει το κείμενο να εμποτιστεί μέσα σου,να το κάνεις κτήμα σου και να κατανοείς τα πάντα πίσω από τις λέξεις του, το πως και το γιατί λες και κάνεις τα διάφορα πράγματα κτλ.
Πέραν τούτου προσωπικά αισθάνομαι ότι πρέπει να μελετήσω πολλά ακόμα άλλα πράγματα(πέρα από το Γριμμόριο) για να μπορέσω να το εφαρμόσω και επιπλέον χρειάζεται να καθαριστεί κανείς για να είναι και να αισθάνεται αγνός άρα δεν το βλέπω να το εφαρμόζω ούτε σε δύο χρόνια. Η Μαγεία θέλει μελέτη και προετιμασία.Και πάνω από όλα ΘΕΛΕΙ ΑΦΟΣΙΩΣΗ Θέλει να της αφιερώσεις χρόνο και όχι απλά να την κάνεις όποτε μπορείς να τη "χώσεις" κάπου στο πρόγραμμά σου. ’ρα θα πρέπει να βρίσκεσαι σε μια περίοδο αυστηρής μελέτης και (μερικής έστω) αποξένωσης από τους ανθρώπους.
Με άλλα λόγια αυτό που πρότεινες προς το παρόν είναι αδύνατον...

Ναι lousipan το χωριό μου είναι στην Ήπειρο.Ακόμα δεν αποφάσισα πως να χωρίσουμε το Επτάμερον.Εννοείς να το χωρίσουμε σε μέρη και να τα διαβάζουμε κάθε φορά και να τα αναλύουμε ή να το χωρίσουμε σε φάσεις με βάση τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσουμε άμα το εφαρμόζαμε; Αν γίνει το τελευταίο, μερικά κεφάλαια δεν θα διαβαστούν με τη σειρά που εμφανίζονται στο Επτάμερον.

Η Ζωή είναι ωραία...αλλά τα έχει με άλλον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Irium
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 12:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Irium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
F.R.C, έχεις μια πολύ καλή αντιμετώπιση του θέματος και χαίρομαι που διαβάζεις Lisiewski.
Είναι ένας από τους ελάχιστους που μιλάει για τις προσωπικές του εμπειρίες ξεκάθαρα και χωρίς δισταγμούς. Είναι επίσης καλά μορφωμένος (τελείωσε το διδακτορικό του πάνω στην επίδραση που έχουν οι ηλεκτρομαγνητικές δυνάμεις στην προέλευση της ζωής) και μπορεί να ξεχωρίζει τις υποκειμενικές υπάρξεις που ζουν στις σκέψεις και τη φαντασία μας από τις αντικειμενικές οντότητες με τις οποίες ασχολείται σε ένα από τα βιβλία του. Το 'Heptameron' δεν αναφέρεται σε υπάρξεις που ζουν στη φαντασία του επικλητή αλλά σε ξεχωριστές, αυθύπαρκτες οντότητες με τις οποίες η ανθρώπινη επαφή, αν δεν γίνει εξαιρετικά προσεκτικά και με πολύ προετοιμασία, μπορεί να είναι μία εξολοκλήρου τραυματική εμπειρία.
Θα πρέπει να αποτρέψουμε, προς το παρόν, τους Another Star και Lousipan να επιχειρήσουν τους τους πειραματισμούς που έχουν στο μυαλό τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 13:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/ή Irium
Να ξεκαθαρίσω κάτι γιατί εδώ μέσα είναι πολύ εύκολο να παρεξηγηθεί κάποιος

πρώτον
δεν έχω διαβάσει το επτάμερον και το δήλωσα από την αρχή, και σίγουρα δεν ξέρω για το τι πρόκειται ακριβώς

δεύτερον
φυσικά μίλησα να δοκιμαστεί αλλά φυσικά με τη προϋπόθεση ότι έχουμε κατανοήσει πλήρως όλα τα πεδία (σε τελική ανάλυση αυτό δεν χρειάζεται για όλες τις πρακτικές μας?)

τρίτον
εννοείται ότι δεν αναγκάζω κανεναν να κάνει κάτι χωρίς τη θέλησή του

τέταρτον

quote:
Η Μαγεία θέλει μελέτη και προετιμασία.Και πάνω από όλα ΘΕΛΕΙ ΑΦΟΣΙΩΣΗ
είναι κάτι που βροντοφωνάζω μέσα σε αυτά τα φόρουμς, και μου την έχουν "πει" για αυτό, να είσαι σίγουρος πως το γνωρίζω πολύ καλά αγαπητέ μου FRC, και για αυτό είπα όταν το δούμε και το αναλύσουμε και αν θέλουμε τότε να γίνει.

πέμπτον
έχουν περάσει πολλά (δυστυχώς) χρόνια από την ενηλικίωση μου, για να πω ότι πέφτω στη παγίδα ενός ενθουσιασμού χωρίς να ξέρω κάποιες ίσως από τις επιπτώσεις των κινήσεών μου

Ευχαριστώ


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Irium
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 13:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Irium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Another Star,

Θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι σε σέβομαι και σε εκτιμώ. Δεν δε έχω παρεξηγήσει. Καταλαβαίνω τις θέσεις σου και τις απόψεις σου, όμως κάπως τρόμαξα με την επιλογή σου να εφαρμόσεις πρακτικά το 'Heptameron', ακόμη και πριν το διαβάσεις.

Εύχομαι η μελέτη σου να προσφέρει σοφία και κατανόηση.

IriumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 14:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι σίγουρος ότι δεν παρασείρεσαι another star
Δεν ήξερα ότι υπάρχουν ανεγκέφαλοι που σου "την είπαν" για το ότι η Μαγεία θέλει αφοσίωση!!!Μην με παρεξηγείς.Αυτά που είπα δεν τα είπα για να σου κάνω κάποια κατύχηση.’ρπαξα την ευκαιρία για να μιλήσω για κάτι πολύ σημαντικό ώστε όποιος διαβάσει αυτή τη συζήτηση να διαβάσει και αυτό.
Αγαπητέ Irium χαίρομαι που έχεις τις αυτές απόψεις για αυτόν τον συγγραφέα.Δυστυχώς σταματά πλέον να γράφει βιβλία και δεν πρόκειται να γράψει ούτε αυτά που είχε σχεδιάσει.Προς το παρόν στέλνει σε όσους έχουν εγγραφεί ένα είδος "περιοδικού" σε μορφή pdf 4 φορές το χρόνο που μιλά πάνω σε διάφορα θέματα που αφορούν το Παλαιό Σύστημα.Πολύ ενδιαφέρον.Το δεύτερο μέρος θα το στείλει θεωρητικά την Παρασκευή και τότε θα μάθουμε αν θα παρατήσει και αυτό το "περιοδικό" ή θα συνεχίσει τουλάχιστον μόνο με αυτό.
Έχεις δοκιμάσει ποτέ τη Λειτουργία του Επτάμερον;Αποφάσισα να δημουργήσω αυτό το θέμα με σκοπό να ανταλάξουμε απόψεις κυρίως πάνω σε αυτό το κείμενο οπότε θα ήταν πολύ χρήσιμο να υπήρχε κάποιος που να το έχει εφαρμόσει πρακτικά.Υπάρχουν πολλές απορίες πρακτικής φύσης που αφορούν στο κείμενο.

Η Ζωή είναι ωραία...αλλά τα έχει με άλλον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Irium
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 14:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Irium  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
F.R.C.,

μην είσαι σίγουρος ότι ο Lisiewski θα σταματήσει να γράφει βιβλία. Οι δικές μου πληροφορίες δεν συμφωνούν με τα δικά σου δεδομένα.

Ανακάλυψα το 'Heptemeron' όταν ήμουν 16 χρονών και μου έκανε ισχυρή εντύπωση. Ήταν ένα σύστημα πολύ περισσότερο πλήρες από άλλα γριμόρια και (τότε νόμισα ότι) οι οντότητες με τις οποίες ενασχολείται είναι λιγότερο φοβερές ή εχθρικές για τον άνθρωπο. ’ρχισα να θέτω τις βάσεις για την εφαρμογή του και προσπάθησα κάποιες εξαιρετικά επιπόλαιες εφαρμογές.

Αποτελέσματα:

1. Δεν υπήρξε καμία αντίδραση. Έφτασα να πιστεύω ότι όλα ήταν επινοήσεις ή κείμενα γραμμένα για να εξαπατήσουν. Όμως:

2. Είχα κάνει λάθος! Ύστερα από λίγο τα όνειρά μου διαταράχτηκαν. Μία νύχτα ξύπνησα από φοβερά ουρλιαχτά. Δεν έβλεπα τίποτα, όμως άκουγα ξεκάθαρα βαθειές φωνές ζώων (λύκων;)και χτύπους στο πάτωμα ικανούς να ξεσηκώσουν όχι μόνο τους κατοίκους του σπιτιού αλλά όλη την συνοικία. Είχα την αίσθηση ότι η θερμοκρασία στο δωμάτιο είχε πέσει. Τους ξύπνησα όλους στο σπίτι και οι δικοί μου με έπεισαν να σταματήσω (προσωρινά τουλάχιστον) τις ενασχολήσεις μου. Έκτοτε διάφορα φαινόμενα συνεχίζονταν ΧΩΡΙΣ εγώ να τα προκαλέσω. Όμως έπαψα πια να τα φοβάμαι τόσο πολύ.

Μία νύχτα πριν λίγα χρόνια και αφού είχα μετακομίσει σε άλλη πόλη για σπουδές κατάλαβα ξανά ότι υπήρχε μία παρουσία στο δωμάτιό μου. Αυτή τη φορά όμως ήμουν πολύ ψύχραιμος και έκανα ένα πείραμα. Φώναξα έναν φίλο που βρισκόταν στο διπλανό δωμάτιο να μπει στο δικό μου. Μόλις ακούμπησε το πόδι του στην είσοδο έκανε σαν να τον χτύπησε ρεύμα. Όλες οι τρίχες του σηκώθηκαν, τα μάτια του έμειναν ορθάνοιχτα και ούρλιαξε να φύγω από εκεί γρήγορα. Ψυχολογικά, όπως μου είπε αργότερα, ένιωσε έναν απόλυτο φόβο και μία απέραντη απελπισία, σαν να είχε χαθεί κάθε ελπίδα από τη ζωή του.

Αποτέλεσμα του πειράματος: ΔΕΝ είμαι μόνο εγώ που αισθάνομαι τα φαινόμενα. Μπορούν να γίνουν αντιληπτά και από τυχαία άλλα άτομα.

Γενικότερο αποτέλεσμα: Τα γριμόρια λειτουργούν, μερικές φορές με απρόβλεπτο τρόπο και είναι επικίνδυνα.

Τα τελευταία 5 χρόνια η ζωή μου είναι πολύ περισσότερο ήρεμη και εγώ έπαψα να είμαι επιπόλαιος. Με τις γνώσεις που έχω τώρα κατανόησα ότι έθεσα τον εαυτό μου σε μεγάλο κίνδυνο και θα μπορούσα να είχα πολύ χειρότερα αποτελέσματα.

Αnother star, ίσως τώρα κατάλαβες γιατί, αν και παρακολουθούσα το forum, δεν είχα αποφασίσει να επέμβω παρά μόνο όταν διάβασα ότι ήθελες να περάσεις σε εφαρμογή του 'Heptameron' και ο lousipan ανέφερε ότι 'μπαίνουμε καλά στο παιχνίδι'.

Irium

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 15:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Irium, καλώς ήλθες καταρχάς κοντά μας.
Σου εύχομαι να έχεις καλές και γόνιμες αναζητήσεις.

Ανέφερες στο τελευταίο σου μήνυμα ότι στην ηλικία των 16 είχες ασχοληθεί με την ανάγνωση του Επτάμερον κι έκανες κάποιες επιπόλαιες - όπως τις χαρακτήρισες - εφαρμογές.
Στην συνέχεια ανέφερες μεταξύ άλλων:

quote:
Έκτοτε διάφορα φαινόμενα συνεχίζονταν ΧΩΡΙΣ εγώ να τα προκαλέσω. Όμως έπαψα πια να τα φοβάμαι τόσο πολύ.

Αυτά τα διάφορα φαινόμενα συνεχίζονται ακόμη και τώρα?

Θα συμφωνήσω με αυτό που αναφέρεις στην συνέχεια:

quote:
Γενικότερο αποτέλεσμα: Τα γριμόρια λειτουργούν, μερικές φορές με απρόβλεπτο τρόπο και είναι επικίνδυνα.

Τα τελευταία 5 χρόνια η ζωή μου είναι πολύ περισσότερο ήρεμη και εγώ έπαψα να είμαι επιπόλαιος. Με τις γνώσεις που έχω τώρα κατανόησα ότι έθεσα τον εαυτό μου σε μεγάλο κίνδυνο και θα μπορούσα να είχα πολύ χειρότερα αποτελέσματα.


Εάν όντως τα γριμμόρια, οι επικλήσεις κλπ λειτουργούν κι αν όντως υπάρχουν κάποιου είδους δυνάμεις άγνωστες σ' εμάς, είναι πολύ δύσκολο για έναν άνθρωπο να έχει κατορθώσει να είναι απόλυτα προετοιμασμένος για μια τέτοια επαφή και να έχει κλείσει τις "τρύπες" του (στο αστρικό, νοητικό κλπ).
Εάν πχ ένα άτομο παρά την προετοιμασία που έχει κάνει είναι ένα άτομο που έχει κάποιους ενδόμυχους φόβους για αυτό που θα κάνει, αν είναι πολύ φιλόδοξος κλπ τότε κάποιες "άμυνες" του είναι πολύ χαλαρές.

Εάν πάλι δεχθούμε ότι οι επικλήσεις κλπ είναι απλά μυθεύματα και δεν ανταποκρίνονται καθόλου στην πραγματικότητα, υπάρχει η πιθανότητα το άτομο που την επιχειρήσει να υποβάλλει τον εαυτό του σε διάφορες νοητικές καταστάσεις, νομίζοντας ότι βιώνει κάποιες εμπειρίες υπερφυσικές κλπ με απρόβλεπτα αποτελέσματα για αυτόν ή τους γύρω του...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
F.R.C
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
299 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 17:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους F.R.C  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Irium,
Αν δοκίμασες κάποια επίκληση η οποία δεν ολοκληρώθηκε σωστά τότε προφανώς υπέφερες από τα αποτελέσματά της.
Επιχείρησες άραγε ξανά κάτι τέτοιο;

Όσον αφορά τον συγγραφέα αυτά που λέω δυστυχώς δεν τα έβγαλα από το κεφάλι μου.Μπόρεσα και είχα επικοινωνία μαζί του και ο ίδιος μου ανέφερε ότι σταματά κάθε ενασχόληση και έκδοση βιβλίων σχετικά με τη μαγεία.Είχε στα σκαριά πολλά πράγματα(όπως και μαθήματα για την Αλχημεία)αλλά δεν προτίθεται να κάνει απολύτως τίποτα.Το μόνο που θα συνεχίσει είναι ο στενός κύκλος των μαθητών του.Κάθε άλλη δραστηριότητα σταματά.Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν θα σταματήσει και την περιοδική έκδοση αυτού του "περιοδικού" που στέλνει σε όσους έχουν εγγραφεί.Κοντός ψαλμός αλληλούια...θα το μάθουμε μάλλον την Παρασκευή όπου κανονικά περιμένω να στείλει το προγραματισμένο "τεύχος".
Απογοητεύτικα γιατί ήταν ένας φάρος,αλλά από την άλλη κατανοώ πλήρως τους λόγους που τον οδήγησαν σε μια τέτοια απόφαση.Έχει μετακομίσει και έχουν γίνει κάποιες σημαντικές αλλαγές στη ζωή του.


Η Ζωή είναι ωραία...αλλά τα έχει με άλλον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 28 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy