ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΕΠΙΠΕΔΟ (LEVEL)?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2010, 22:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου makfor, μην το δεις στραβά,αλλά,αν πω ότι με την ανευθυνουπευθυνότητα που σε διακρίνει, το να με λές εσύ παράλογο, έχει γέλιο τρελό, πως θα σου φαινότανε;Γιατί,ξέρεις, έτσι είναι...Η άγνοια σου....σκοτώνει κι όμως, δίνεις ......μαθήματα....Φοβερό και ελληνικό...Η απίθανη ιδέα που έχει ο Έλληνας για τον εαυτό του...Δοξάστε με!!!!
Ποιό επίπεδο να ανέβουμε;...Το υπόγειο, το υπογειο!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2010, 22:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οπως παντα , τρια πουλακια καθονταν !!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2010, 22:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς επειδή νομίζεις ότι είδες το ..φώς, φίλε makfor,γι αυτο ειρωνεύεσαι το πλειοψηφών μέρος των συνελλήνων σου,για τα πιστέυω τους...Σκέψου, να είχες δει και τίποτε...Πλανητάρχης.....
Τρία πουλιά κι ένα ...τσόνι, που λέμε κι εμείς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2010, 23:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve: Σωστά το θέτεις, το ζήτημα,αγαπητέ Κηφεύς και όντως, ο άνθρωπος έχει βγει στο υποαθρώπινο σύμπαν,αλλά απαιτείται και το ανάλογο επίπεδο,
στο πνεματικό πεδίο,που μόνο όταν υλοποιηθεί, ισχύει η ανάβαση επιπέδου..
Θέλω να πω,υπάρχει πρώτη η κίνηση και μετά το ορθόν της διαπραγματεύεται την εφαρμογή του...
Αλλά,είναι πλεον, ολα γύρω απο τον άνθρωπο, τόσο ρευστα, που όχι ολα είναι δυνατά,αλλα,εμείς διαλέγουμε τι θα κάνουμε δυνατό...Με τις συνέπειες των,φυσικά...
Κι επειδή,ζουμε μια πασπερμία ιδεών και εφαρμογών,το πιο δυνατό είναι αυτο που θα προχωρήσει στο επόμενο επιπεδο... Μπορούμε να δούμε τον επόμενο άνθρωπο;

Αγαπητέ trexagireve , έχω εκφράσει σε παλαιότερα μηνύματά μου σ’αυτό το topic , αλλά και σε άλλα , την άποψή μου ότι η ανθρωπότητα ανεβαίνει επίπεδο τεκμηριώνοντάς την στο μέτρο των δυνατοτήτων μου .

Ας το δούμε όμως τώρα από μια διαφορετική οπτική γωνία. Συνεχίζω, λοιπόν τον προηγούμενο συλλογισμό μου , σύμφωνα με τον οποίο ο Άνθρωπος , όπως είπα , επεξέτεινε την κυριαρχία του στο υποανθρώπινο σύμπαν .

Η ώθηση επιλογής που είχε κατευθύνει την πρώτη φάση της εξέλιξης μπορούσε τώρα να μετριάζεται , και εν πάση περιπτώσει , έπαιρνε άλλο χαρακτήρα .

Δεσπόζοντας έκτοτε πάνω στον περίγυρό του , ο Άνθρωπος δεν είχε πια απέναντί του αντίπαλο σοβαρό άλλον από τον εαυτό του .

Η απευθείας ενδο – ειδική πάλη , η πάλη μέχρι θανάτου , άρχιζε , από τότε , να γίνεται ένας από τους κύριους παράγοντες επιλογής στο ανθρώπινο είδος .

Φαινόμενο εξαιρετικά σπάνιο στην εξέλιξη των ζώων . Στις μέρες μας ο ενδο – ειδικός πόλεμος, ανάμεσα σε ξεχωριστές ράτσες ή ομάδες , είναι άγνωστος στα είδη ζώων .

Στα μεγάλα θηλαστικά , ακόμα και η μονομαχία , συνηθισμένο πράγμα μεταξύ των αρσενικών , σπανίως επιφέρει το θάνατο του ηττημένου .

Όλοι οι ειδήμονες έχουν ομόφωνα αποδεχτεί την άποψη , ότι η απευθείας πάλη , το “struggle for life” ("ο αγώνας για τη ζωή") του Σπένσερ , έπαιξε δευτερεύοντα μονάχα ρόλο στην εξέλιξη των ειδών .

Δεν συμβαίνει το ίδιο με τον Άνθρωπο . Τουλάχιστον από ένα βαθμό και πέρα , στην ανάπτυξη και στην εξάπλωση του είδους , ο πόλεμος ανάμεσα σε φατρίες ή φυλές , έπαιξε , εμφανώς , σημαντικό ρόλο σαν παράγοντας εξέλιξης .

Είναι πολύ πιθανό η απότομη εξαφάνιση του ανθρώπου του Νεάντερταλ να είναι αποτέλεσμα γενοκτονίας , την οποία διέπραξε ο Homo sapiens , ο πρόγονός μας . Δεν επρόκειτο νάναι η τελευταία : μας είναι γνωστές όχι λίγες ιστορικές γενοκτονίες .

Προς ποια κατεύθυνση επρόκειτο να οδηγήσει την εξέλιξη του ανθρώπου αυτή η ώθηση επιλογής ;

Βεβαίως βοήθησε την εξάπλωση φυλών πιο πολύ προικισμένων με νοημοσύνη , με φαντασία , με θέληση , με φιλοδοξίες .

Οπωσδήποτε , όμως , βοήθησε επίσης να αναπτυχθεί η συνοχή της ορδής , η επιθετικότητα της ομάδας πιο πολύ από το προσωπικό θάρρος , ο σεβασμός στους νόμους της φατρίας περισσότερο από την πρωτοβουλία . Αποδέχομαι κάθε είδους κριτική που θα μπορούσε να γίνει σ’αυτήν εδώ την απλουστευτική σχηματοποίηση . Δεν σκοπεύω να διαιρέσω την ανθρώπινη εξέλιξη σε δύο χωριστές φάσεις .

Επιχείρησα απλώς να απαριθμήσω τις κυριότερες ωθήσεις επιλογής , που , σίγουρα , έπαιξαν τον μεγαλύτερο ρόλο στην εξέλιξη του ανθρώπου , όχι μόνο την πνευματική αλλά και τη φυσική .

Το σημείο που πρέπει να τονίσουμε , είναι ότι , μέσα στη ροή των εκατοντάδων χιλιάδων ετών , η πνευματική εξέλιξη δεν μπορούσε να μην επηρεάζει τη φυσική εξέλιξη στον άνθρωπο , πιο πολύ ακόμα απ’ότι σε κάθε άλλο ζώο και εξ αιτίας ακριβώς της απείρως ανώτερης αυτονομίας του , η συμπεριφορά είναι εκείνη που προσανατολίζει την ώθηση της επιλογής .

Και από τότε που η συμπεριφορά έπαυε νάναι κυρίως αυτόματη κι άρχιζε να γίνεται πνευματική , τα ίδια τα πνευματικά χαρακτηριστικά επρόκειτο να ασκήσουν τη δική τους ώθηση στην εξέλιξη του Ανθρώπου .

Υ.Γ. : Αγαπητέ makfor, θα απαντήσω στα τελευταία σου μηνύματα αργότερα .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 01:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor : αρχικα θελω να δηλωσω , οτι δεν εχω παιδια , το ερωτημα-παραδειγμα αφορα το γεγονος οτι ο οποιος εσωτερισμος ειναι αρηκτα συνδεδεμενος με την κοινωνια μας και ειναι δυσκολο εως ισως αδυνατο να μας δωσει απαντησεις , μαλιστα κατα την αποψη μας καλος ειναι για να μας βαζει σε σκεψεις αλλα οχι για να δινει λυσεις (χωρις να ειμαι απολυτος σε αυτο καθως το θεμα ειναι μεγαλο και περιεχει παρα πολλα πραγματα και καταστασεις). επισης εγω τουλαχιστον δεν εχω δει κανεναν να βαζει μετρο και οσοι προσπαθησαν αργα ή γρηγορα εχασαν τη μπαλα καθως πως μπορεις να στερησεις απο το παιδι σου ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΓΕΙΤΟΝΑ !!! εδω ειναι και η παγιδα , καθως καθοριζουμε τις αναγκες μας βαση του τι εχει ο διπλανος και οχι του τι εχουμε πραγματικα αναγκη !!!!

Ας δηλώσω και εγώ με τη σειρά μου ότι έχω ένα γιο και δυο κόρες . Με την πείρα που (κατ’ανάγκην) έχω , δεν βλέπω τον λόγο να διαφωνήσω μαζί σου . Συμφωνώ .

quote:
makfor : φυσικα τα αγαθα ειναι συνδεδεμενα με τον τροπο ζωης μας και ενα μερος αυτων των αγαθων μας δινουν "ευτυχια" αλλα και καλητερο επιπεδο ζωης. καποια αποτελουν μερος του πολιτισμους μας , ενω ενας μεγαλος αριθμος ειναι καθαρα καταναλωτικα προϊοντα χωρις καποιο ουσιαστικο λογο υπαρξης. σε ολα αυτα ερχετε να προστεθει η τεραστια γκαμα απο ιδιας προϊοντα τα οποια εχουν ως ενα αποτελεσμα την κατασπαταληση πορων - ενεργειας. (πχ τι τα θελω τα 120 mp3 απο διαφορετικες μαρκες και μεγεθη? με 1-2 ή 3 μοντελα δεν θα ειμασταν παλι ενταξει? προς τι ο ανταγωνισμος ? το κοστος διαφημησης ? κτλπ ? παρα μονο για το κερδος καποιων?)

Για οικονομία χρόνου , σε γενικές γραμμές συμφωνώ με το σκεπτικό σου .

quote:
makfor : θα ηθελα να δωσω ενα αλλα παραδειγμα ,
ως ατομο που θελω να βελτιωθω και να αλλαξω το κοσμο , πιστευω οτι ολοι μας πρεπει να ειμαστε τιμιοι και να μη κλεβουμε , ολα καλα μεχρι εδω, στην εταιρεια που εργαζομαι γνωριζω οτι ο εργοδοτης κλεβει την εφορια και την ε.ε. με επενδυσεις ψευτικες που κανει. οι επιλογες που εχω ειναι δυο
α) καταγγελω το γεγονος και απολυομαι
β) δε λεω τιποτα και καθομαι στα αυγα μου
ερωτημα , πως θα με βοηθουσε ο εσωτερισμος σε μια τετοια αποφαση ? δεν θα μπορουσε και εξηγω
εαν λοιπον κανω την καταγγελια , θα ερθει ο εφοριακος και θα παρει το φακελακι τους και θα την κανει με ελαφρα πηδηματακια , ακομη και εαν δεν συμβει αυτο ειναι γεγονος οτι ο επιχειρηματιας θα την γλυτωσει πολυ ελαφρα καθως θα επικαλεστει πχ οτι θα πρεπει να κλεισει και να διωξει τους 300 εργαζομενους , επισης το ιδιο το κρατος προσπαθει να δινει τις επιδοτησεις ωστε να μη μενουν τα χρηματα και να αποροφρα τα κονδυλια εφαρμοζοντας πολυ χαλαρες ελενκτικες διαδικασιες ... ταυτοχρονα θα βγει βρωμα στην αγορα για μενα , δυστολα θα βρω δουλεια και οταν θα βρω και εκει θα ερθω σε συγκρουση με το ιδιο προβλημα και εαν παλι κανω την καταγγελια μου , θα καταληξω να ζω κατω απο γεφυρες .... αρα τι επιλογη εχω ? εχω ? μου το επιτρεπει η κοινωνια οπου ζω να επιλεξω ? οχι
η δικη μας αλλαγη ειναι συνδεδεμενη με την αλλαγη στην κοινωνια την οποια και πρεπει να απαιτησουμε εαν θελουμε να παμε παρακατω.

Κάπως έτσι είναι τα πράγματα . Δεν απέχουν πολύ από την περιγραφή σου .

quote:
makfor : … και επειδη πιστευω οτι πρεπει να προκαλεσουμε αλλαγη στην κοινωνια και στον τροπο σκεψης μας , θα ηθελα να το παω λιγο ποιο περα το θεμα και να το συνδεσω με τα χαλια που εχει σημερα η χωρα μας ,
εαν για ενα διαστημα , ας πω 6 μηνων , σταματησουμε την ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ και περιοριστουμε στην ΕΠΙΒΙΩΣΗ , οπου αγοραζουμε τα απολυτως αναγκαια , και επιδιωκουμε αυτα τα αναγκαια να προερχονται απο την χωρα μας και επισης να τα προμηθευομαστε απο μικρα καταστηματα και οχι πολυεθνικες , εαν κλεισουμε κινητα , σβυσουμε αυτοκινητα και κανουμε τα απολυτως απαραιτητα , μια τετοια μαζικη ΕΝΕΡΓΕΙΑ δεν θα εχει ως αποτελεσμα την ΠΙΕΣΗ προς καθε κατευθυνση που μας βλεπει μεσα απο ενα και μονο πρισμα , ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ ? δεν θα προκαλουσαμε μια μαζικη αλλαγη στον τροπο λειτουργιας της κοινωνιας μας ? δεν θα ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΑΜΕ ξαφνικα οτι ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ολα αυτα αναγκη για να ζησουμε , απλα ΚΑΠΟΙΑ απο αυτα μας βοηθουν να ζουμε καλυτερα και αρα θα απομονωναμε την υπερκαταναλωση ? δεν θα αποτελουσε αυτο ενα ΒΗΜΑ για ολους μας ? ... οκ οπως συχνα λεω , μαρεσει να ονειρευομαι ...
το βασικοτερο για μενα ειναι οτι πρεπει να προσδιορισουμε την θεση μας , μεσα στον κοσμο και μεσα στην κοινωνια και να ορισουμε ΝΕΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ή εαν θελετε ΝΕΟ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ , να σπασουμε τα δεσμα της δουλιας καθως ειμαστε συγχρονοι σκαβοι, σκλαβοι του κερδους και της καταναλωσης και να ξεκινησουμε να αλλαζουμε προκαλοντας και την αλλαγη του διπλα μας ... ετσι ωστε αυτη η αλλαγη να εξαπλωθει σαν κυμα ....

Προσωπικά δεν βλέπω αυτού του είδους η αντίδραση ότι είναι εφικτή , αλλά ούτε και χρήσιμη .

quote:
makfor : ο ρολος των θρησκειων ,του πνευματικου κοσμου και εν μερη και του εσωτερισμου σημερα ειναι να κρατησει τον ανθρωπο πισω, να του κλεισει τα ματια ,
τι του λεει ?
δεν ξερεις τι βλεπεις , αυτο που βλεπεις δεν ειναι το σωστο , ο δρομο σου ειναι ο εσωτερικος , ελα να σου πω εγω ΤΙ ΝΑ βλεπεις, ελα να σου εγω ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΣ ... ελα να δεις με την ψυχη , ελα να δεις με τα εσωτερικα σου ματια , ελα να δεις με την καρδια , με την διευσθηση και αλλα διαφορα... και θα δεις το α , το βου και το γου ... και αυτα θα ειναι τα σωστα ...
θελει τον ανθρωπο τυφλο , του μιλαει για οσα δεν υπαρχουν , την στιγμη που μπροστα στα ματια μας ειναι η γνωση , μπροστα μας ξεδιπλωνεται ολη η αληθεια για την προελευση μας, για το τι ειμαστε, για τον προορισμο μας ... ειναι γνωστο σε ολους μας οτι εχουν αναπτυχθει μηχανισμοι αμυνας για να μη περασουν ολα αυτα , να μη περασει η επιστημη , η τεχνολογια , Η ΓΝΩΣΗ και τα εχουν περιβαλει με ενα σωρο συνομωτικα σεναρια, ο πνευματικος κοσμος διατηρηθηκε αιωνες τωρα μεσα απο την αγνοια η εποχη μας ειναι το τελος του ...
ολα αυτα ειναι ηδη ξεπερασμενα , ηδη ακολουθουν φθινουσα πορεια που μπορει να ειναι μικρη σημερα (τεραστια εαν την συγκρινουμε με το τι γινοτα 50 χρονια πριν) , αλλα η διασπορα της γνωσης , των επιστημων , των νεων ανακαλυψεων θα προκαλεσει αλυσιδωτη αντιδραση σε ολους
σημερα δεν χωρανε τριτα ματια,καρμα, τσακρα, θεοι και δαιμονες αλλα και άλλα πολλά , σημερα ανοιγεις ενα βιβλιο και μαθαινεις τι ειναι ο ανθρωπος , εξηγησεις τις συμπεριφορες του , ανακαλυπτεις τα αρχεγονα ενστικτα του και καταλαβαινεις γιατι λειτουργεις με αυτο τον τροπο , καταλαβαινεις γιατι ειχες αναγκη ολα αυτα τους θεους και τα πνευματα , καταλαβαινεις γιατι ο δημιουργηθηκε ο εσωτερισμος , οπως καταλαβαινεις οτι σημερα πλεον δεν υφιστατε λογος υπαρξης τους ....
η οποια αλλαγη συμβει στον ανθρωπο και την κοινωνια που τον περιβαλει θα ειναι νοητικη με την εννοια της νοησης της ΓΝΩΣΗΣ και οχι την εννοια του πνευματος της αμαθειας και του ως τωρα σκοταδισμου , τα ζητουμενα ειναι το εξης ενα : ΣΚΕΨΗ-ΛΟΓΙΚΗ ως μια λεξη ως ενας ορος που θα μας οδηγησει ισως σε ενα καλυτερο αυριο ...
θα δειξει ...χαχα
παντα κατα την αποψη μου καθως δεν διεκδικω καμια αληθεια ή μοναδικοτητα , απλα ετσι βλεπω τα πραγματα !!!!

Έχω την αίσθηση ότι όλα αυτά που αναφέρεις παραπάνω δεν έχουν άμεση σχέση με το θέμα που εξετάζουμε . Θεωρώ πως γι’αυτά πρέπει να ψάξουμε μάλλον για την αρρώστια της σύγχρονης ψυχής του ανθρώπου .

Θα κάνω , λοιπόν , μια μικρή παρέκβαση στο θέμα μας και θα πω δυο λόγια πάνω σ’αυτό το σημείο στο επόμενο μήνυμά μου .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 01:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ makfor

Δεν θα μιλήσω αυτή τη στιγμή για τη δημογραφική έκρηξη , για την καταστροφή του φυσικού περιβάλλοντος , ούτε καν για τους μεγατόνους , αλλά για ένα κακό πολύ βαθύτερο και πολύ χειρότερο , για την αρρώστια της ψυχής .

Αυτό το κακό αποτελεί την πιο τρανή καμπή της ιδεϊκής εξέλιξης που το δημιούργησε και διαρκώς το επιδεινώνει .

Η απαράμιλλη ανάπτυξη της γνώσης , επί τρείς αιώνες τώρα , εξαναγκάζει σήμερα τον άνθρωπο σε μια σπαραχτική αναθεώρηση της ριζωμένης μέσα του από δεκάδες χιλιάδες χρόνια αντίληψης που είχε για τον εαυτό του και για τη σχέση του με το σύμπαν .

Όλα αυτά , ωστόσο και η αρρώστια της ψυχής και η ισχύς των μεγατόνων , μας έρχονται από μιαν ιδέα απλή : η φύση είναι αντικειμενική , η αλήθεια της γνώσης δεν μπορεί νάχει άλλη πηγή πέρα από τη συστηματική αντιπαραβολή της λογικής και της πείρας .

Δυσκολεύεται κανείς να καταλάβει πώς έγινε και μέσα στο βασίλειο των ιδεών αυτή εδώ η ιδέα , η τόσο απλή και τόσο διάφανη , δεν μπόρεσε νάβγει στο άπλετο φως παρά μονάχα εκατό χιλιάδες χρόνια μετά την ανάδυση του Homo sapiens .

Πώς έγινε και , πολιτισμοί από τους πιο υψηλούς , την αγνοούσαν και χρειάστηκαν κοντά 2500 χρόνια , από τον Θαλή και τον Πυθαγόρα μέχρι το Γαλιλαίο , τον Ντεκάρτ και τον Βάκωνα , για να ξεπεταχτεί πεντακάθαρη μέσα από το χωμάτινο περίβλημά της .

Είναι σωστός πειρασμός , για τον επιστήμονα , να παραβάλει την εξέλιξη των ιδεών με την εξέλιξη της βιόσφαιρας .

Γιατί ενώ το βασίλειο του αφηρημένου υπερβαίνει τη βιόσφαιρα πιο πολύ ακόμα απ’ότι η βιόσφαιρα το μη ζωντανό σύμπαν , οι ιδέες έχουν διατηρήσει ορισμένες από τις ιδιότητες των οργανισμών .

Όπως αυτοί έτσι κι εκείνες τείνουν να διαιωνίζουν τη δομή τους και να την πληθαίνουν , όπως αυτοί έτσι κι εκείνες μπορούν να συγχωνεύουν , να ανασυνδυάζουν , να επιμερίζουν το περιεχόμενό τους .

Όπως αυτοί , τέλος , έτσι κι εκείνες εξελίσσονται και σ’αυτή την εξέλιξη η επιλογή , οπωσδήποτε , παίζει μεγάλο ρόλο .

Δεν πρόκειται να αποτολμήσω να προτείνω μια θεωρία επιλογής των ιδεών .

Μπορούμε όμως , τουλάχιστον , να επιχειρήσουμε να προσδιορίσουμε μερικούς από τους κυριότερους παράγοντες που παίζουν σ’αυτήν κάποιο ρόλο .

Η επιλογή αυτή (των ιδεών) πρέπει απαραιτήτως να επενεργεί σε δύο επίπεδα: στο καθαυτό επίπεδο του πνεύματος και στο επίπεδο του επιτελέσματος .

Η επιτελεσματική αξία μιας ιδέας βρίσκεται στην τροποποίηση συμπεριφοράς που προκαλεί είτε στο άτομο είτε στην ομάδα που την έχει ασπαστεί .

Η ιδέα που συνεισφέρει στην ανθρώπινη ομάδα η οποία την ιδιοποιείται περισσότερη συνοχή , οραματιστική ικανότητα , αυτοπεποίθηση , θα της χαρίσει απ’αυτό και μόνο , αυξημένη επεκτατική ισχύ , που με τη σειρά της θα εξασφαλίσει την προώθηση της ίδιας της ιδέας .

Αυτή η προωθητική αξία δεν σχετίζεται αναγκαστικά με το ποσοστό αντικειμενικής αλήθειας που ενδεχομένως η ιδέα εμπεριέχει .

Η πανίσχυρη αρματωσιά που αποτελεί για μια ορισμένη κοινωνία μια ιδεολογία π.χ. θρησκευτική , δεν οφείλει τίποτα στην καθαυτό δομή της , αλλά μόνο στο γεγονός ότι η δομή αυτή έχει γίνει αποδεκτή , ότι επιβάλλεται .

Γι’αυτό δύσκολα μπορεί να ξεχωρίσει κανείς τη διεισδυτική ικανότητα μιας ιδέας από την επιτελεσματική της ικανότητα .

Η διεισδυτική ικανότητα , καθεαυτήν , είναι πολύ πιο δύσκολο να αναλυθεί .

Θα έλεγα ότι εξαρτάται από τις προϋπάρχουσες δομές του πνεύματος , όπου συγκαταλέγονται και οι ιδέες που ήδη διοχετεύει η κουλτούρα , αλλά , επίσης , χωρίς αμφιβολία και μερικές εγγενείς δομές τις οποίες μας είναι πολύ δύσκολο , εξάλλου , να εντοπίσουμε .

Βλέπει , όμως , κανείς καθαρά ότι οι ιδέες οι προικισμένες με τη μεγαλύτερη διεισδυτική ικανότητα , είναι εκείνες οι οποίες ερμηνεύουν τον άνθρωπο , εντάσσοντάς τον σε ένα ενυπάρχον πεπρωμένο , όπου εκεί η αγωνία του καταλαγιάζει .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 10:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Έχω την αίσθηση ότι όλα αυτά που αναφέρεις παραπάνω δεν έχουν άμεση σχέση με το θέμα που εξετάζουμε . Θεωρώ πως γι’αυτά πρέπει να ψάξουμε μάλλον για την αρρώστια της σύγχρονης ψυχής του ανθρώπου .

Θα κάνω , λοιπόν , μια μικρή παρέκβαση στο θέμα μας και θα πω δυο λόγια πάνω σ’αυτό το σημείο στο επόμενο μήνυμά μου .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Η ασθένεια της σύγχρονης ψυχής του ανθρώπου ορίσθηκε απο τον Freud που πολύ εύστοχα κατα την γνώμη μου :

-Η πεπολιτισμένη ηθικότητα , βρίσκεται στην ρίζα της ψυχικής ασθένειας.

...και σε μια απόστροφο του λόγου του , ανέφερε την εσωτερική ηθική οργάνωση , η οποία γίνεται ολοένα και πιο βάναυση ... όσο το εγώ υποτάσσεται στα αιτήματά της!

Εδώ βρίσκεται το σταυροδρόμι και η βάση των ενοχικών συνδρόμων!

Απο την μια μεριά , δεν μπορεί να ευθυγραμμιστεί -απλώς- με την πεπολιτισμένη ηθικότητα -την "αήθη".. και η οποία συντελλείται δια μέσου της προσταγής των "όχι" .."δεν".."κακό"..κλπ...και γενικότερα της απαγόρευσης- αφού η ηθικότητα αυτή είναι παθογενής.

Απο την άλλη , ούτε μπορεί να υιοθετήσει απλώς μια αντίθετη ελευθεριάζουσα προσέγγιση , αφού έτσι θα έμενε και πάλι εντός των ορίων της ηθικότητας.

Θα πρέπει εδώ να επισημάνουμε , ότι η παραδοσιακή ηθική περιστρέφεται γύρω απο την έννοια του Αγαθού , προτάσσοντας διάφορα "αγαθά" , τα οποία συναγωνίζονται για την κατάληψη της Θέσης του Υπέρτατου Αγαθού!

Με απλά λόγια το υποκείμενο άνθρωπος , καλείται να εγκαταλείψει μέρος ή και μέρη της επιθυμίας του -καταστατικής- ορίζοντας έτσι -ένα- εμπόδιο στο μονοπάτι της επιθυμίας.

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 10:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι στην τελικη ομως ειναι αυτο που κρινει την επθυμια?μπορουμε να βαλουμε διαβαθμισεις στην επιθυμια?υπαρχουν παραγοντες που επηρεαζουν την επιθυμια κ οδηγουν τον ανθρωπο σε λαθους δρομους?ακολουθω τις επιθυμιες μου κ παω την τελικη που?επιθυμια κ το ενστικτο επιβιωσης με ολα οσα συνεπαγεται αυτο?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 12:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός : Η ασθένεια της σύγχρονης ψυχής του ανθρώπου ορίσθηκε απο τον Freud που πολύ εύστοχα κατα την γνώμη μου :
-Η πεπολιτισμένη ηθικότητα , βρίσκεται στην ρίζα της ψυχικής ασθένειας.
...και σε μια απόστροφο του λόγου του , ανέφερε την εσωτερική ηθική οργάνωση , η οποία γίνεται ολοένα και πιο βάναυση ... όσο το εγώ υποτάσσεται στα αιτήματά της!
Εδώ βρίσκεται το σταυροδρόμι και η βάση των ενοχικών συνδρόμων!
Απο την μια μεριά , δεν μπορεί να ευθυγραμμιστεί -απλώς- με την πεπολιτισμένη ηθικότητα -την "αήθη".. και η οποία συντελλείται δια μέσου της προσταγής των "όχι" .."δεν".."κακό"..κλπ...και γενικότερα της απαγόρευσης- αφού η ηθικότητα αυτή είναι παθογενής.
Απο την άλλη , ούτε μπορεί να υιοθετήσει απλώς μια αντίθετη ελευθεριάζουσα προσέγγιση , αφού έτσι θα έμενε και πάλι εντός των ορίων της ηθικότητας.
Θα πρέπει εδώ να επισημάνουμε , ότι η παραδοσιακή ηθική περιστρέφεται γύρω απο την έννοια του Αγαθού , προτάσσοντας διάφορα "αγαθά" , τα οποία συναγωνίζονται για την κατάληψη της Θέσης του Υπέρτατου Αγαθού!

Έτσι είναι , αγαπητέ Εαρινέ . Με ένα συμπυκνωμένο και απόλυτα σωστό (κατά τη γνώμη μου) μήνυμα έκανες μια απαραίτητη συμπλήρωση σε ό,τι αφορά την ασθένεια της σύγχρονης ψυχής του ανθρώπου .

Ας προσθέσω κι’εγώ μερικές σκέψεις στα γραφόμενά σου .

Η αρρώστια της σύγχρονης ψυχής είναι η ψευτιά , στη ρίζα του ηθικού και κοινωνικού όντος .

Αυτή ακριβώς η πάθηση – πάνω κάτω αβέβαια διαγνωσμένη – είναι εκείνη που προκαλεί το αίσθημα φόβου αν όχι μίσους , εν πάση περιπτώσει αλλοτρίωσης που νοιώθουν τόσοι άνθρωποι , σήμερα , έναντι της επιστημονικής καλλιέργειας .

Συνήθως η αποστροφή εκφράζεται ανοιχτά , απέναντι στα τεχνολογικά υποπροϊόντα της επιστήμης : τη βόμβα , τη φθορά του φυσικού περιβάλλοντος , το απειλητικό δημογραφικό φαινόμενο .

Εύκολα , εννοείται , μπορεί ν’αντιτάξει κανείς ότι η τεχνολογία δεν είναι η επιστήμη και ότι εξάλλου η χρησιμοποίηση της ατομικής ενέργειας θάναι απαραίτητη για την επιβίωση της ανθρωπότητας . Ότι η καταστροφή του φυσικού περιβάλλοντος προδίδει ανεπαρκή τεχνολογία και όχι περίσσεια τεχνολογία . Ότι η δημογραφική έκρηξη οφείλεται στο γεγονός πως εκατομμύρια παιδιά γλυτώνουν κάθε χρόνο από το θάνατο : πρέπει να τα αφήσουμε και πάλι να πεθάνουν ; Όχι βέβαια .

Επιφανειακή αποφθεγματολογία που συγχέει τα συμπεράσματα με τις βαθύτερες αιτίες του κακού .

Η αναίρεση στρέφεται εναντίον του βασικού μηνύματος της επιστήμης : Ο φόβος είναι για τη βεβήλωση : για την προσβολή των αξιών .

Φόβος απόλυτα δικαιολογημένος . Είναι , όντως , αλήθεια ότι η επιστήμη προσβάλλει τις αξίες . Όχι άμεσα , αφού δεν είναι ο κριτής τους και οφείλει να τις αγνοεί . Γκρεμίζει , όμως , όλες τις μυθικές ή φιλοσοφικές οντογονίες πάνω στις οποίες η ανιμιστική παράδοση , από τους αυστραλούς αυτόχθονες μέχρι τους διαλεκτικο – υλιστές , στήριζε τις αξίες, την ηθική , τα καθήκοντα , τα δικαιώματα , τις απαγορεύσεις .

Αν παραδεχθεί αυτό το μήνυμα με ακέραια τη σημασία του , ο Άνθρωπος θα πρέπει επιτέλους να ξυπνήσει από το χιλιόχρονο ονειροπόλημά του και ν’ανακαλύψει την ολοκληρωτική του μοναξιά , τη ριζική παραδοξότητά του .

Ξέρει πια , ότι σαν το Γύφτο , βρίσκεται στο περιθώριο του σύμπαντος όπου είναι υποχρεωμένος να ζήσει . Ενός σύμπαντος που κωφεύει στη μουσική του , αδιάφορο για τις ελπίδες του καθώς και για τα βάσανά του ή τα εγκλήματά του .

Μα τότε ποιος ορίζει το έγκλημα ; Ποιος αποφαίνεται για το καλό και για το κακό ;

Όλα τα πατροπαράδοτα συστήματα τοποθετούσαν την ηθική και τις αξίες έξω από την εμβέλεια του Ανθρώπου .

Οι αξίες δεν του ανήκαν : επιβάλλονταν κι εκείνος υπαγόταν σ’αυτές .

Τώρα , όμως , ξέρει πως ανήκουν σ’αυτόν και μόνο και επειδή είναι , επιτέλους , ο κυρίαρχός τους , του φαίνεται πως διαλύονται στο αχανές του σύμπαντος .

Και τότε είναι που ο σύγχρονος άνθρωπος στρέφεται προς την επιστήμη , ή μάλλον εναντίον της , και αρχίζει να μετράει την τρομαχτική καταλυτική της δύναμη , όχι μόνο για τα σώματα αλλά και για την ίδια την ψυχή .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 13:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
hunter1 : τι στην τελικη ομως ειναι αυτο που κρινει την επθυμια?μπορουμε να βαλουμε διαβαθμισεις στην επιθυμια?υπαρχουν παραγοντες που επηρεαζουν την επιθυμια κ οδηγουν τον ανθρωπο σε λαθους δρομους?ακολουθω τις επιθυμιες μου κ παω την τελικη που?επιθυμια κ το ενστικτο επιβιωσης με ολα οσα συνεπαγεται αυτο?

Αγαπητή hunter1

Θεωρώ ότι επειδή η «επιθυμία» συνδέεται με την «ελευθερία της βούλησης» και ότι και τα δύο θέματα έχουν κατ’επανάληψη αναλυθεί στο forum , εάν προχωρήσουμε σε μια διεξοδική ανάλυσή της θα βρεθούμε εκτός θέματος . Ήδη έχω κάνει μια παρέκβαση με την αναφορά στην έννοια της «σύγχρονης ασθένειας της ψυχής» (παρόλο ότι μπορεί να μην έχει άμεση σχέση με το θέμα μας , έχει όμως έμμεση) , δεν θα ήθελα να προχωρήσω σε μια δεύτερη εκτροπή από το θέμα μας .

Παρ’όλα αυτά θα αναφερθώ παρακάτω με δυο λέξεις στην έννοια της «επιθυμίας» :

Εκείνο το οποίο αναζητούμε και δεν βρίσκομε γίνεται πολυτιμότερο ακριβώς επειδή δεν το βρίσκομε .

Έτσι δημιουργείται η επιθυμία να το αποκτήσουμε .

Η ωραιότητα του αντικειμένου της επιθυμίας , έγκειται στην δύναμη της επιθυμίας .

Τέλος δε , η επιθυμία όταν εκπληρωθεί εξασθενεί , αντίθετα ενισχύεται όσο μένει ανεκπλήρωτη .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 18:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
hunter1 : τι στην τελικη ομως ειναι αυτο που κρινει την επθυμια?μπορουμε να βαλουμε διαβαθμισεις στην επιθυμια?υπαρχουν παραγοντες που επηρεαζουν την επιθυμια κ οδηγουν τον ανθρωπο σε λαθους δρομους?ακολουθω τις επιθυμιες μου κ παω την τελικη που?επιθυμια κ το ενστικτο επιβιωσης με ολα οσα συνεπαγεται αυτο?

Αγαπητή hunter1

Θεωρώ ότι επειδή η «επιθυμία» συνδέεται με την «ελευθερία της βούλησης» και ότι και τα δύο θέματα έχουν κατ’επανάληψη αναλυθεί στο forum , εάν προχωρήσουμε σε μια διεξοδική ανάλυσή της θα βρεθούμε εκτός θέματος . Ήδη έχω κάνει μια παρέκβαση με την αναφορά στην έννοια της «σύγχρονης ασθένειας της ψυχής» (παρόλο ότι μπορεί να μην έχει άμεση σχέση με το θέμα μας , έχει όμως έμμεση) , δεν θα ήθελα να προχωρήσω σε μια δεύτερη εκτροπή από το θέμα μας .

Παρ’όλα αυτά θα αναφερθώ παρακάτω με δυο λέξεις στην έννοια της «επιθυμίας» :

Εκείνο το οποίο αναζητούμε και δεν βρίσκομε γίνεται πολυτιμότερο ακριβώς επειδή δεν το βρίσκομε .

Έτσι δημιουργείται η επιθυμία να το αποκτήσουμε .

Η ωραιότητα του αντικειμένου της επιθυμίας , έγκειται στην δύναμη της επιθυμίας .

Τέλος δε , η επιθυμία όταν εκπληρωθεί εξασθενεί , αντίθετα ενισχύεται όσο μένει ανεκπλήρωτη .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Συμπληρώνοντας τα όσα εύστοχα -κατ'εμέ- διετύπωσε ο φίλος Κηφεύς , θα έλεγα ότι:

-H επιθυμία συνιστά την καρδιά της ανθρώπινης ύπαρξης και πρόκειται γι'αυτήν καθ'εαυτήν την ουσία του ανθρώπου.

Και όπως αναφέρει ο Freud...δεν είναι η όρεξη για ικανοποίηση , ούτε το αίτημα γι'αγάπη ...αλλα η διαφορά που προκύπτει , αν αφαιρέσουμε απο την πρώτη το δεύτερο!

Απο την άλλη μεριά δεν θα πρέπει να ξεχνάμε , ότι η πραγμάτωση της επιθυμίας , δεν συνίσταται στην "ικανιοιησή" της , αλλα στην αναπαραγωγή της επιθυμίας καθεαυτήν.

Σε συνδιασμό βεβαίως και με το θεμελιώδες λάθος που προκύπτει απο την λαθεμένη εντύπωση του υποκειμένου άνθρωπος ως προς την έννοια της επιθυμίας και του αιτήματος , μπορούμε να πούμε ότι έχουμε την τεθλασμένη γραμμή των συναισθηματικών μεταπτώσεων του ανθρώπου ..!

Και θα πρέπει να γίνει σαφής διαχωρισμός της επιθυμίας σε σχέση με την ανάγκη και τις ενορμήσεις , μιας και οι επιθυμίες -τι εύκολα μιλάμε για κάτι που οι ίδιοι δεν γνωρίζουμε..τέλος πάντων..-μιάς και η επιθυμία ανακύπτει στο πεδιο του Άλλου-ασυνειδήτου- και δεν αποτελεί ιδιωτική υπόσθεση-όπως φαίνεται αρχικά- και αυτό διότι συγκροτείται πάντοτε σε διαλεκτική σχέση με τις επιθυμίες των άλλων υποκειμένων όπως τις αντιλαμβανόμαστε.

Η επιθυμία παράγεται κοινωνικά και έχει διαλεκτική σχέση -με την σειρά της - με την ανάγκη που έχουν οι άνθρωποι γι'αποδοχή και αγάπη...ως ένα μέρος!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 20:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συμφωνω κ με τους δυο σας κ συμπληρωνω...ο καθε ανθρωπος ως φυση αποτελειτε απο το θυληκο κ απο το αρσενικο...μεσα απο καθε μια φυση προκυπτουν διαφορες διαφορετικες επιθυμιες...μεσα στις επιθυμιες αυτες ρχιζει μια διεργασια με εμπνευση ....μεσα απο τη μαυριλα της εσωτερικης σηψης ερχεται μεσα σε μια ζυμωση απο αυτοελεγχο εντονη επιθυμια κ καταρρευση της προσωπικοτητας η Αποσταξη...το επομενο σταδιο..πως το βλεπετε?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 21:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

συμφωνω κ με τους δυο σας κ συμπληρωνω...ο καθε ανθρωπος ως φυση αποτελειτε απο το θυληκο κ απο το αρσενικο...μεσα απο καθε μια φυση προκυπτουν διαφορες διαφορετικες επιθυμιες...μεσα στις επιθυμιες αυτες ρχιζει μια διεργασια με εμπνευση ....μεσα απο τη μαυριλα της εσωτερικης σηψης ερχεται μεσα σε μια ζυμωση απο αυτοελεγχο εντονη επιθυμια κ καταρρευση της προσωπικοτητας η Αποσταξη...το επομενο σταδιο..πως το βλεπετε?

d.k


Τι να πώ φίλη Hunter...τι και που και πως να τελειώσω...

Πρόκειται για μια ατέρμονη διαδικασία , ξεκινάμε μια πορεία καιως δια εκπλήξεως στο τελείωμα του ενός κύκλου διαπιστώνουμε με έκπληξη , ότι ξαναβρεθήκαμε στο ίδιο σημείο αλλα εκκινώντας ξανά με διαφορετικά και νέα δεδομένα αντίληψης των πραγμάτων!

Αναφέρεις σε μια απόστροφο του λόγου σου την λέξη "σήψη" , θα μου επιτρέψεις να τον αντικαταστήσω τον όρο αυτό ,με τον όρο "ζύμωση" μιας και οι εσωτερικές διεργασίες είναι αυτές που συντελούνται απο τις διαρκείς συνδιαλέξεις λογικής και συναισθήματος...πρωτογενών επιθυμιών και πεπολιτισμένης ηθικής ...αποτέλεσμα καθ'ολα "φυσιολογικό" και αναπόδραστο απο και στην πορεία του ανθρώπου , για την διαρκή "μεταλλαξή" του.

Υπάρχει μια διαρκής -πολλές φορές υποσυνείδητη- οδύνη , απο τις αποφάσεις που ούτως ή άλλως καλείται αλλα και παίρνει ο άνθρωπος στο διάβα του ταξιδιού του , κάθε επιλογή ορίζει και την απαρχή μιας οδύνης απο την απώλεια των μη επιλεγμένων και πολλές φορές θα έλεγα -εφ'οσον πρόκειται για πρόσωπο- προβάλλεται ενοχοποιητικά πρός το πρόσωπο που επελέγη -εφόσον αυτό δεν πληρεί τους όρους επιλογής του- ...πχ:"Άφησα τονή την....που ήταν υπέροχος άνθρωπος και μ'αγαπόυσε και επέλεξα εσένα και να τι έπαθα.."

Σημ:"Αυτό θα μπορούσε να ισχύει και ισχύει για οποιαδήποτε επιλογή"

Εδώ βρίσκουμε τον αδύναμο κρίκο και ο οποίος δεν είναι άλλος απο τον επιλέγον κάθε φορά υποκείμενο και το οποίο προβάλλει -μονίμως- το δικό του διάτρητο αντιληπτικό επίπεδο , μιας και οι όποιες επιλογές έγιναν απο το ίδιο και ασφαλώς χαρακτηρίζουν το ίδιο!

Είναι αστείο να βρίζουμε κάθε φορά μια εστία φωτιάς και που ενώ την βλέπουμε -αν δεν την βλέπουμε , είναι ακόμα χειρότερα- πηγαίνουμε και καθόμαστε στο κέντρο της και αφού κατα-καούμε αρχίζουμε να την βρίζουμε...ενώ θα έπρεπε να δούμε ότι υπερεκτιμήσαμε τις δυνατοτήτές μας αλλα και προβάλλαμε την έλλειψη σεβασμού και εκτίμησης και αγάπης ακόμα προς τον εαυτό μας και δίνοντας προβάδισμα και αξία σε εσωτερικές εξαρτήσεις -ενός ηθικού προστακτικού κώδικα- σε πρώιμη ηλικία εσαχθέντος εντός μας και ο οποίος νοηματοδοτεί κάθε σκέψη και κινησή μας!

Είναι πλέον καθ'ολα προβλέψιμη κάθε σκέψη και συμπεριφορά των ανθρώπων φίλη μου , όπως και κάθε αιτία η οποία πλαγιοκοπεί συναίσθημα και ψυχική κατάσταση!

Ξέφυγα λιγάκι μα ίσως να το είχα ανάγκη...


Δεν θα'θελα να φθάσω σε κάποιο προορισμό φίλη μου...προορισμός για μένα είναι ένας:"Να συνεχίσει το ταξίδι και κάθε φορά οι δρόμοι να είναι καλύτεροι και λιγότερο επικίνδυνοι" αλλα και σν προκύψει κάτι νέο και απρόσμενο , πρόκληση -με την καλή την έννοια- θα είναι , για αυτοδιόρθωση και περαιτέρω "βελτίωση" ...λάθος ή σωστό???

Θα δείξει , που λένε...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2010, 14:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
hunter1 : συμφωνω κ με τους δυο σας κ συμπληρωνω...ο καθε ανθρωπος ως φυση αποτελειτε απο το θυληκο κ απο το αρσενικο...μεσα απο καθε μια φυση προκυπτουν διαφορες διαφορετικες επιθυμιες...μεσα στις επιθυμιες αυτες ρχιζει μια διεργασια με εμπνευση ....μεσα απο τη μαυριλα της εσωτερικης σηψης ερχεται μεσα σε μια ζυμωση απο αυτοελεγχο εντονη επιθυμια κ καταρρευση της προσωπικοτητας η Αποσταξη...το επομενο σταδιο..πως το βλεπετε?
d.k

Αγαπητή hunter1

Παρόλο που τα ερωτήματά σου ανοίγουν ένα τεράστιο θέμα , όμως με την απάντησή του ο φίλος Εαρινός με έχει καλύψει με επαρκή τρόπο .

quote:
Εαρινός : Τι να πώ φίλη Hunter...τι και που και πως να τελειώσω...

Αυτοί είναι οι λόγοι για τους οποίους προτιμώ πολλές φορές τη σιωπή παρά την απάντηση .

quote:
Εαρινός : Δεν θα'θελα να φθάσω σε κάποιο προορισμό φίλη μου...προορισμός για μένα είναι ένας:"Να συνεχίσει το ταξίδι και κάθε φορά οι δρόμοι να είναι καλύτεροι και λιγότερο επικίνδυνοι" αλλα και σν προκύψει κάτι νέο και απρόσμενο , πρόκληση -με την καλή την έννοια- θα είναι , για αυτοδιόρθωση και περαιτέρω "βελτίωση" ...λάθος ή σωστό???

Υπάρχει προορισμός , φιλέ Εαρινέ . Είναι η ίδια η πορεία (αν δεν κάνω λάθος αυτό λες κι’εσύ με τον δικό σου τρόπο) .

Πρέπει , νομίζω , να βρίσκει κανείς τη δύναμη να λέει και την αρνητική πλευρά ενός θέματος για το οποίο έχει βγάλει κάποτε συμπέρασμα (όπως αν ανατρέξει κανείς στα παλαιότερα μηνύματά μου στην αρχή αυτού του topic) το οποίο , εκ πρώτης όψεως , δεν συνάδει με αυτήν (την αρνητική πλευρά) που θα αναλύσω παρακάτω .

Αφορά τους κίνδυνους από το γενετικό εκφυλισμό στις νεότερες κοινωνίες :

Είναι φανερό ότι στους κόλπους των νεότερων κοινωνιών η επιλογή έχει εκλείψει από μέσα τους . Ή τουλάχιστον , δεν έχει πλέον τίποτα το "φυσικό" , με τη δαρβίνεια σημασία του όρου .

Στις κοινωνίες μας και στο σημείο που εξακολουθεί να ασκείται κάποια επιλογή αυτή δεν ευνοεί την "επικράτηση του ισχυρότερου" , δηλαδή , για να εκφραστούμε πιο σύγχρονα , τη γενετική επικράτηση αυτού του "ικανότερου" , μέσω μιας μεγαλύτερης εξάπλωσης των απογόνων του .

Η νοημοσύνη , η φιλοδοξία , το θάρρος , η φαντασία , είναι , βέβαια , πάντοτε παράγοντες επιτυχίας στις νεότερες κοινωνίες . Επιτυχίες όμως προσωπικής όχι γενετικής , που είναι η μόνη που λογαριάζεται για την εξέλιξη .

Απεναντίας , μάλιστα .

Όπως όλοι μας ξέρουμε , οι στατιστικές αποκαλύπτουν έναν αρνητικό συσχετισμό ανάμεσα στην νοημοσύνη (ή το πνευματικό επίπεδο) των ζευγαριών και στο μέσο αριθμό παιδιών . οι ίδιες πάλι στατιστικές αποδεικνύουν , αντιθέτως , ότι υφίσταται , ως προς την νοημοσύνη , έντονος θετικός συσχετισμός μεταξύ συζύγων . Κατάσταση επικίνδυνη , που απειλεί να διοχετεύσει σιγά – σιγά το υψηλότερο γενετικό δυναμικό σε μια ελίτ, που ο σχετικός αριθμός της όλο και μικραίνει.

Και όχι μόνο αυτό : σε μια εποχή ακόμα πρόσφατη , ως και μέσα στις σχετικά "προηγμένες" κοινωνίες , ο εξοβελισμός των λιγότερο ικανών – φυσικά αλλά και διανοητικά – ήταν αυτόματος και αμείλικτος .

Οι περισσότεροι δεν έφταναν καν την ηλικία της εφηβείας .

Σήμερα , ένα σωρό απ’αυτούς τους γενετικά ανάπηρους επιζούν αρκετό χρόνο , ώστε να μπορέσουν να αναπαραχθούν .

Χάρη στις προόδους της γνώσης και της κοινωνικής ηθικής , ο μηχανισμός που προστάτευε το είδος από τον εκφυλισμό , αναπόφευκτο από τη στιγμή που η φυσική επιλογή έχει καταργηθεί , δεν λειτουργεί πλέον παρά μόνο για τις πολύ βαριές περιπτώσεις αναπηρίας .

Στους κινδύνους αυτούς που επανειλημμένα έχουν επισημανθεί , ορισμένοι αντέταξαν κατά καιρούς την αναμενόμενη πανάκεια από τις προόδους της μοριακής γενετικής .

Οφείλουμε να διαλύσουμε αυτή την πλάνη , που διέδωσαν μερικοί ημιμαθείς . Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι θα μπορεί κανείς να θεραπεύει κάπως ορισμένα γενετικά ελαττώματα , αλλά μόνο για το άτομο που έχει προσβληθεί , όχι για τους απογόνους του .

Η νεότερη μοριακή γενετική όχι μόνο δεν μας προτείνει κανένα μέσο για να επιδράσουμε στις κληρονομικές καταβολές έτσι ώστε να εμπλουτίσουμε με καινούργια χαρακτηριστικά , για να δημιουργήσουμε κάποιον γενετικό "υπεράνθρωπο", αλλά , αντίθετα ξεσκεπάζει τη ματαιότητα μιας τέτοιας ελπίδας :

Η μικροσκοπική κλίμακα του γενώματος (γένωμα : η απλοειδική σειρά των χρωματοσωμάτων και κατ’επέκταση το σύνολο των γονιδίων, τα οποία περιέχονται σ’αυτήν), αποκλείει, προς το παρόν , χωρίς αμφιβολία , για πάντα , χειρισμούς τέτοιου είδους .

Έξω από τις χίμαιρες των ιστοριών επιστημονικής φαντασίας , το μόνο μέσο για να "βελτιώσουμε" το ανθρώπινο είδος θάταν να διενεργήσουμε μια προμελετημένη και αυστηρή επιλογή .

Ποιος θα δεχτεί , ποιος θα τολμήσει να μεταχειριστεί αυτό το μέσο ;

Ο κίνδυνος για το είδος από τις συνθήκες ανεπιλογής , ή αντιστροφής επιλογής , που κυριαρχούν στις προηγμένες κοινωνίες , είναι σίγουρος .

Δεν θα μπορούσε ωστόσο να γίνει πολύ σοβαρός παρά μόνο μακροπρόθεσμα : Θα έλεγα σε δέκα ή δεκαπέντε γενιές , σε κάμποσους αιώνες .

Μα εδώ , οι σύγχρονες κοινωνίες βρίσκονται εκτεθειμένες σε απειλές πολύ πιο άμεσες και ασφυκτικές .

Ανέφερα τα παραπάνω απλώς για να έχομε στα υπ’όψιν έναν πρόσθετο κίνδυνο που , κατά τη γνώμη μου , ελλοχεύει και μπορεί να απειλήσει αρνητικά την εξέλιξη του ανθρώπου σε ένα υψηλότερο πνευματικό επίπεδο .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2010, 14:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οποτε ας ξεκινησουμε την μεταβαση μας στο επομενο σταδιο ψαχνοντας την αρχη της ζωης?αν ξεπερασουμε το βιβλιο της Γενεσης που μπορει μεν να ειναι κατι που απλοικα μας περναει το μηνυμα της θεικης μας προελευσης κ αποτελει κομματι της πιστης μου ας κοιταξουμε τι εχουν πει καποιοι παλιοτεροι...υπαρχουν πολλες "αρχες"...ο Μιλησιος ελεγε οτι αρχη των οντων ειναι το αυγο,τουδωρ θειον χωρις να εχει περασει απο φωτια..ενα κ ακινητο κ ταυτοχρονα απειρο..ο Παρμενιδης παλι μιλαει για το θειο κ το λεει αρχη..κ οπως αυτο ειπωθηκε ειναικ ακινητο κ πεπερασμενη η ενεργεια του..ο Θαλης παλι θεωρουσε το νερο γονικο ενεργειακο ευδιαπλαστο...το νερο κινειται δεν ειναι αϊδιο...κ θα γινω πολυ κουραστικη αν αναφερω κ αλλους κ αλλους...αποτελεσμα στο φτωχο μυαλο μου ενεργειες που δυστυχως ο ανθρωπος εχει ξεχασει κ εχει παραμεινει κολλημενος προξενωντας επιμενω στην λεξη εαρινε μου σηψη....εχει χασει το οριο της ζυμωσης γιατι προσαπαθησε να βαλει "συντηρητικα" κ στην αποσταξη το κρασι ξινισε...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2010, 10:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλή σας ημέρα.
Έλειψα λίγες ημέρες και βλέπω ότι στην συνέχεια δημιουργήθηκαν πολλά θέματα. δεν μπορώ να απαντήσω σε όλα είτε συμφωνώντας είτε διαφωνώντας.
Προτιμώ να μιλήσω για το μεγαλύτερο θέμα που έχει προκύψει και για το οποίο υπάρχουν πολλές γνώμες. Την εξέλιξη των ειδών και ως εκ τούτου και του ανθρώπου
Κάποιο forum πιο παλιά τιτλοφορείτο << Γέννεση ή εξέλιξη>>. Δεν δινόταν και τρίτη επιλογή.
Και όμως φίλοι μου η τρίτη επιλογή ισχύει. Και η τρίτη επιλογή είναι ότι και τα δυο ισχύουν και είναι ένα και το αυτό.
Η εξέλιξη επέρχεται ακολουθώντας τους νόμους και τους κανόνες που έγιναν απ τον θεό για να βοηθήσουν τις ψυχές για την επιστροφή τους.
Όλα τα όντα και επομένως και ο άνθρωπος αποτελούνται από τρία στοιχεία ύπαρξης, την ψυχή, το πνεύμα και την ύλη(σώμα).
Η ψυχή είναι << εντελώς >> άυλη, το σώμα καθαρή ύλη. αυτά τα δύο είναι αδύνατον να συνδεθούν. Για να γίνει επομένως σύνδεση αυτών των δύο και να δημιουργηθεί ζωή πρέπει να υπάρξει ο συνδετικός κρίκος που θα τα ενώσει. Αυτός ο κρίκος είναι το πνεύμα ημιυλικό ημιάυλο. Μ αυτό σαν σύνδεση έγινε δυνατή η σύνδεση και η δημιουργία ζωής, ύπαρξης των όντων.
Το πνεύμα εφ όσον περιέχει ύλη προσπαθεί να εξυπηρετήσει τα θέλω της ύλης και όχι ιδιαίτερα της ψυχής. Εδώ ακριβώς ευρίσκεται και το βασικό πρόβλημα και από εδώ ξεκινούν και διαφοροποιούνται τα πάντα. Η βάση αυτή είναι οι προσπάθειες επικράτησης ή του πνεύματος ή της ψυχής.Αυτή είναι η αέναη μάχη.
Όταν επικρατεί το πνεύμα έχουμε περισσότερη δέσμευση της ύλης και δημιουργία φόρτου κάρματος η οποία πρέπει να ξεπληρωθεί. Όταν επικρατεί η ψυχή τότε έχουμε άνοδο της ψυχής.
Στην άνοδο της ψυχής οφείλεται κάθε εξέλιξη. Πώς?? Είναι απλό.
Όλες οι ιδέες, όλες οι εφευρέσεις και όλα αυτά στα οποία οφείλεται κάθε είδους εξέλιξη υπάρχουν στα διάφορα επίπεδα ανόδου της ψυχής. Η ψυχή ανεβαίνοντας και κατακτώντας το κάθε επίπεδο έχει άμεση πρόσβαση στις γνώσεις που υπάρχουν στο κάθε επίπεδο. Από τις γνώσεις αυτές πρέπει να χρησιμοποιήσει μόνο όσες χρειάζεται για την άνοδό της. Πρέπει να χρησιμοποιήσει και όσες είναι απαραίτητες και για την εξέλιξη της ζωής ούτως ώστε εξελισσόμενο το σώμα περισσότερο να έχει και η ίδια την ευκαιρία όταν βρίσκει ευκαιρίες να ανέβει πιο ψηλά.
Οι ευκαιρίες αυτές βρίσκονται από τις φορές που θα επικρατήσει η ψυχή του πνεύματος. Οι ευκαιρίες αυτές ευρίσκονται και από τις επιλογές που θα κάνει το πνεύμα. Οι γνώσεις που αποκτά ή και που είχε η ψυχή σιγά-σιγά περνούν και εδραιώνονται και στο πνεύμα. Στο στάδιο του ανθρώπου έχουμε πολύ περισσότερη εδραίωση της αλήθειας και του πρέπει. Απ αυτή τη στιγμή έχουμε την λεγόμενη συνείδηση. Από εδώ και πέρα έχουμε τον έλεγχο των επιλογών μας αλλά και ταυτόχρονα την ευθύνη αυτών. Πιο πριν υπήρχε ευθύνη αλλά όχι μεγάλης σημασίας και η εξέλιξη επήλθε κατά κύριον λόγο από το πρέπει και από την δύναμη της ψυχής.
Βρισκόμαστε στο στάδιο του ανθρώπου με συνείδηση που μπορούμε να κάνουμε περισσότερες σωστές επιλογές. δεν υπάρχει λόγος να εξετάζουμε το πώς και το γιατί στα διάφορα στάδια της εξέλιξης και να τα αναλύουμε. Στο να κάνουμε τις σωστές επιλογές (και μην ακούσω από κάποιον να ρωτάει << ποιες είναι αυτές>>) και να προχωρήσουμε όπως πρέπει δεν έχει καμία σημασία το τί έγινε πιο πριν. Σημασία έχει το από τώρα και ύστερα. Τώρα έχουμε την γνώση και τον τρόπο να περιορίσουμε ΤΑ ΘΕΛΩ του πνεύματος και να ελευθερώσουμε ΤΑ ΠΡΕΠΕΙ της ψυχής.
Τα θέλω και οι περισσότερες επιθυμίες ανήκουν στο πνεύμα-την ύλη, τα πρέπει και τα δύσκολα ανήκουν στην ψυχή. Επομένως ο μεγαλύτερος εχθρός της ανόδου είναι ΤΟ ΕΓΩ, και το λέω με την άσχημη πλευρά του για τι είναι λίγο δύσκολο να ξεχωρίσουμε τις επιθυμίες της ψυχής από τις επιθυμίες του πνεύματος. Μα εκεί είναι και το σημείο που πρέπει να δουλέψουμε και να τα ξεκαθαρίσουμε αυτά.
Ας μην κολλάμε στο παρελθόν αλλά να κοιτάμε το μέλλον και αν μπορούμε ας το κάνουμε πράξη.

Φιλικότατα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 08:23:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ενταξει ολα αυτα glinaaea αλλα ολα αυτα αφορουν μονο τον μικροκοσμο του ανθρωπου ως ατομο....υπαρχει γυρω μας το απειρο....υπαρχει ο φυσικος κοσμος περα απο τις επιθυμιες του εγω ή ακομα αν θελεις σε συναρτηση...σωστα αυτα που λες στο αν ηταν δυνατο να λησμονησουμε τη διακριση του κοσμου σε φυσικο κ μεταφυσικο, στο αναγκαιο κ στο πιθανο απο τη μια κστο περριτο κ στο αδυνατο απο την αλλη..θα πρεπει μαλιστα να δουλεψουμε με το πνευμα μας λησμονωντας το ιδιο το πνευμα μας..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 10:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε glinaaea καλημέρα!

Δεν θα ήθελα να αντιλογήσω σε όσα είπες και δεν είμαστε εξάλλου εδώ -αυτή έχω την αίσθηση..- για κάτι τέτοιο!

Πνεύμα..ψυχή..ύλη κλπ...κλπ...!

Οι ορισμοί έχουν δοθεί απο ανθρώπους προσπαθώντας να θέσουν υπο τον ελεγχό τους αλλα και να ερμηνεύσουν διάφορα ανεξήγητα θέματα αλλα και απορίες εκπορευόμενες απο την άγνοια και τον φόβο!

Ο Ανρύ Μπεργκσόν είχε πεί:"Τα εργαλεία του νού γίνονται φορτικά βάρη , όταν το περιβάλλον που τα κατέστησε αναγκαία δεν υπάρχει πιά.."

Καταπιασθήκαμε να ερευνήσουμε και να βρούμε ποιός και πως μας δημιούργησε και σε όλη την υφήλιο και σε όλες τις περιόδους , κάθε λαός και κάθε κοινωνία έδωσε την δική της ερμηνεία ...

Θεός , Χριστός , Βούδας , Μωάμεθ κλπ...κλπ...και διάφορες άλλες θεωρίες...μέχρι και θεωρίες που διατείνονται ότι η ανθρωπότητα προήλθε απο τον ερχομό στην γή κάποιων άλλων όντων κλπ!

Λόγια..λόγια...λόγια και αναίτιες και αδικαιολόγητες μάχες και διαπληκτισμοί για το ποιό είναι το ορθό...

Προσωπικά μου κάνει εντύπωση , η αμετροέπεια που χαρακτηρίζει την ανθρωπότητα και που μοιάζει με κάποιον που ποτέ δεν έμαθε την αλφαβήτα και το 1+1=2 και προσπαθεί να λύσει εξισώσεις και παράγοντες για να μην πω τίποτ'αλλο...

Καθημερινά βλέπουμε -όλοι μας- τους ανθρώπους να μην μπορούν να ελέγξουν και να κατευθύνουν σωστά τον εαυτό τους ... και συνεχώς βρίσκονται σε μια συγκινησιακή κατάσταση , η οποία "σχίζει" το είναι τους και τους θέτει απέναντι προς τους υπολοίπους συνανθρώπους τους!

Και αντί να αναζητήσουν το γιατί συμβαίνει αυτό και γιατί η ζωή τους παράγει καθημερινά πόνο και δυστυχία , προσπαθούν -τι τρέλλα είναι αυτή???" να βρούν τον θεό ... η ειρωνία είναι ότι δεν έχουν -καν- βρεί τον εαυτό τους και έχουν την "απαίτηση" να βρούν τον θεό..!

Μήπως φίλε , πρωτίστως θα πρέπει να γνωρίζουμε και να καταννοήσουμε τον άνθρωπο πρωτίστως -τον εαυτό μας- και για πρώτη φορά , να του πούμε "γειά σου" ????

Μήπως γνωρίζοντας τον εαυτό μας και όλα τα περιεχόμενά του , ασυνείδητες διεργασίες που μας χειραγωγούν και μας κατευθύνουν σε έναν καθημερινό εσωτερικό -πρωτίστως- πόλεμο , αρχίσουμε να γνωρίζουμε -εντός μας- στοιχεία της δημιουργίας μας αλλα και δυνάμεις που ποτέ δεν αποκαλύψαμε , διότι ασχολούμασταν με πράματα που μας καθήλωσαν και μας καθηλώνουν?

Ας τα βρούμε θέλω να πώ πρώτα με τον εαυτό μας και ας γνωρισθούμε μαζί του και τότε ίσως να αποχωρήσουμε ή και εξ'αυτής της γνωριμίας να ανακαλύψουμε ότι ο Γιούνγκ είχε δίκιο , λέγοντας:"Πολλοί άνθρωποι αναζητούν το θεό , κάπου εκεί έξω -απο τον εαυτό- ενώ μπορεί να είναι εντός του καθενός και αυτό διότι κάθε δημιούργημα , φέρει πάνω του τα αποτυπωματα του δημιουργού του!"

Η πρώτη μάχη συγκροτείται και θεμελιώνεται εντός μας φίλε μου ...πρώτα οργιζόμαστε και μετά επιτιθέμεθα...

Αν κατορθώσουμε να εντυπώνουμε διαφορετικά τα εξωτερικά γεγονότα , τότε μέλλεται να έχουμε και καλύτερες ιδέες των πραγμάτων και καλύτερες διατυπώσεις ... σκέψεις και συμπεριφορές!

Και ίσως τότε , ο "θεός" ν'αρχίσει να εμφανίζεται εντός μας , υπο την μορφή υγιών συναισθημάτων που αγκαλιάζουν ζεστά όλο το είναι μας!

Νά"σαικαλά!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 11:53:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλή σας ημέρα.
Φίλη D δεν νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει από τίποτα. Δεν ανήκουν αυτά μόνο στον μικρόκοσμο.
Ο μικρόκοσμος φίλη μου είναι το καθρέφτισμα του μακρόκοσμου. Ότι διεργασίες γίνονται στο μακρόκοσμο, οι ίδιες γίνονται και στον μικρόκοσμο. Ακριβώς οι ίδιες, αλλά σε μικρότερη ποσότητα. Αυτός που κατακτά τον μικρόκοσμο κατακτά ταυτόχρονα και τον μακρόκοσμο. Εξ άλλου μέσα στον εσωτερικό δρόμο που έχω πει, οποιοσδήποτε τον διαβαίνει, ΣΥΝ ΤΟΙΣ ΑΛΛΟΙΣ περνά και από αστέρια, ήλιους, αστερισμούς, νεφελώματα, γαλαξίες κ.λ.π μέχρι να φτάσει στο τέρμα. Δεν είναι τυχαία η ρήση του κατ εικόνα και ομοίωση. Πράγματι η ομοιότητα και η ποιότητα είναι καταπληκτικά ίδιες.
Επομένως δουλέβουμε ΚΑΙ ΣΤΟΥ ΔΥΟ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.

Φίλε Εαρινέ, αν νομίζεις ότι αυτά είναι λόγια που τα έχουν πει άνθρωποι, απλά μην τους δίνεις σημασία. Όμως εγώ ποτέ δεν είπα ότι δεν πρέπει να τα βρούμε με τον εαυτόν μας πρώτα. Αντίθετα αυτό ακριβώς λέω . Η διαφορά μας είναι ότι οποιοσδήποτε ακολουθεί τον εσωτερικό δρόμο ψάχνοντας τον θεό, βρίσκει ταυτόχρονα ΚΑΙ τον εαυτόν του ΚΑΙ τον θεό.
Και εφόσον ψάχνουμε τον θεό ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΔΡΟΜΟ, θα βρούμε και τον θεό μέσα μας γιατί μέσα μας ευρίσκεται. ΠΟΤΕ δεν είπα ότι θα βρούμε τον θεό εκτός μας.
Και φίλε Πέτρο και η ερώτηση και η απάντηση σου (γιατί την έδωσες) είναι σωστές. Η ίδια η παγκόσμια συνείδηση Σου στέλνει συνεχώς πληροφορίες και προσπαθεί να σε ξυπνήσει. Το θέμα είναι το πόσο της επιτρέπεις εσύ να εισβάλει μέσα σου και πόσο εργάζεσαι να πάρεις τις πληροφορίες και κατ επέκταση πώς θα τις χρησιμοποιήσεις.

Φιλικότατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 14:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φόλε glianaaea , παρατηρείται ότι οι άνθρωποι έχουν εγκαταλείψει την ατομική ηθική -μπορούμε να το συζητήσουμε αυτό το θέμα..- για χάρη μιας συλλογικής θεσμοθετημένης ηθικής .

Έχουν εγκαταλείψει μια στοχαστική και γεμάτη περίσκεψη πίστη για χάρη ενός συμβιβαστικού συναισθηματισμού και μιας δημοτικότητας... δηαλαδή ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΑΚΟΗ!

Σαν μικρά παιδιά , οι περισσότεροι -αν όχι όλοι- απο μας διδαχθήκαμε να δείχνουμε τον "προσήκοντα σεβασμό" στην εξουσία και στα όσα προτάσσει ως αληθή.

Αλήθεια , είναι άραγε σωστό και αποδοτικό για τους ανθρώπους όντας περιχαρακωμένοι και εκ των πραγμάτων περιορισμένοι απο την συλλογική ψυχή...οποιουδήποτε δόγματος να ερευνήσουν εκτός αυτών των ορίων και των δρόμων που το οποιοδήποτε δόγμα τους κατευθύνει???

Μπορεί μια κοινωνία ελευθέρων ανθρώπων με ευρύτητα πνεύματος και σκέψης να ενοχοποιεί το αυτονόητο , την μελέτη δήλαδή και την έρευνα σε όλους τους τομείς και στα πεδία και όταν κάποιος το κάνει αυτό να θεωρείται a-priori ως επικίνδυνος για ένα σύστημα αξιών???

Θα τελειώσω , με δύο φράσεις του Teilhard de Chardin:

"Ή , η φύση είναι κλειστή στο αίτημά μας για μελλοντισμό , οπότε η σκέψη ... ο καρπός εκατομμυρίων χρόνων προσπάθειας , είναι στραγγαλισμένη , νεκρογέννητη μέσα σ'ενα παράλογο σύμπαν που αποβάλλει τον εαυτό του ή κάποιο άνοιγμα υπάρχει.."

Έχω την αίσθηση , ότι η ανθρωπότητα έχει βρεί αυτό το άνοιγμα .

Αυτό το άνοιγμα θα εξ-ερευνηθεί-παρ'ολες τις αντιδράσεις μιας καθεστηκύίας τάξης ιδεών.." , όχι απο μια ανώνυμη εταιρική κοινωνία αλλα απο ανεξάρτητα άτομα που θα θελήσουν να συνεργασθούν μαζί ..ΜΕΣΑ Σ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ!

Και η εξ-ερεύνηση αυτή ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΟΝΟ , όταν σαν άτομα έχουμε απελευθερωθεί απο το παρελθόν και ας έχουμε υπόψιν μας ότι μια κοινωνία δεν μπορεί ν'αλλάξει , αν προηγουμένως δεν αλλάξουν τα άτομα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 14:31:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
glinaaea : ... Προτιμώ να μιλήσω για το μεγαλύτερο θέμα που έχει προκύψει και για το οποίο υπάρχουν πολλές γνώμες. Την εξέλιξη των ειδών και ως εκ τούτου και του ανθρώπου
Κάποιο forum πιο παλιά τιτλοφορείτο << Γέννεση ή εξέλιξη>>.

quote:
hunter1 : ενταξει ολα αυτα glinaaea αλλα ολα αυτα αφορουν μονο τον μικροκοσμο του ανθρωπου ως ατομο.... υπαρχει γυρω μας το απειρο....υπαρχει ο φυσικος κοσμος περα απο τις επιθυμιες του εγω ή ακομα αν θελεις σε συναρτηση...σωστα αυτα που λες στο αν ηταν δυνατο να λησμονησουμε τη διακριση του κοσμου σε φυσικο κ μεταφυσικο, στο αναγκαιο κ στο πιθανο απο τη μια κστο περριτο κ στο αδυνατο απο την αλλη..θα πρεπει μαλιστα να δουλεψουμε με το πνευμα μας λησμονωντας το ιδιο το πνευμα μας..
d.k

Επειδή , λοιπόν , πιάσαμε , αγαπητέ glinaaea, το θέμα της εξέλιξης και σε συνδυασμό με την παρατήρηση της φίλης hunter1, θα πω δυο κουβέντες πάνω σ’αυτά :

Εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια το πεπρωμένο ενός ανθρώπου ταυτιζόταν με το πεπρωμένο της ομάδας του , της φατρίας του έξω από την οποία του ήταν αδύνατο να επιζήσει . Η φατρία , πάλι , δεν μπορούσε να επιζήσει και να αμυνθεί παρά μόνο χάρη στη συνοχή της .

Εκεί οφείλεται και η εξαιρετική υποκειμενική επιβολή των νόμων που οργάνωναν και διασφάλιζαν αυτή τη συνοχή .

Μπορούσε να βρεθεί κάποιος και να παραβεί σε μια στιγμή αυτούς τους νόμους . Αλλά δεν θα περνούσε από κανενός το μυαλό να αρνηθεί το κύρος τους .

Αν λογαριάσει κανείς την τεράστια επιλεκτική σημασία που είχαν κατανάγκην αποκτήσει παρόμοιες κοινωνικές δομές και μάλιστα για τόσο μεγάλη διάρκεια , είναι δύσκολο να μη σκεφθεί ότι πρέπει οπωσδήποτε να έχουν επηρεάσει τη γενετική εξέλιξη των εγγενών κατηγοριών του ανθρώπινου μυαλού .

Η εξέλιξη αυτή δεν πρέπει να διευκόλυνε μονάχα την αποδοχή του νόμου της φατρίας , αλλά και να δημιουργτήσει την ανάγκη της μυθικής ερμηνείας που τον θεμελιώνει περιβάλλοντάς τον με αδιαμφισβήτητο κύρος .

Είμαστε απόγονοι αυτών των ανθρώπων .

Κι απ’ αυτούς , χωρίς αμφιβολία , έχουμε κληρονομήσει αυτή την ανάγκη να βρίσκουμε εξήγηση , αυτή την αγωνία που μας εξωθεί να αναζητάμε το νόημα της ύπαρξης .

Αγωνία δημιουργό όλων των μύθων , όλων των θρησκειών , όλων των φιλοσοφιών και της επιστήμης της ίδιας .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 14:36:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
glinaaea : ... Προτιμώ να μιλήσω για το μεγαλύτερο θέμα που έχει προκύψει και για το οποίο υπάρχουν πολλές γνώμες. Την εξέλιξη των ειδών και ως εκ τούτου και του ανθρώπου
Κάποιο forum πιο παλιά τιτλοφορείτο << Γέννεση ή εξέλιξη>>.

quote:
hunter1 : ενταξει ολα αυτα glinaaea αλλα ολα αυτα αφορουν μονο τον μικροκοσμο του ανθρωπου ως ατομο.... υπαρχει γυρω μας το απειρο....υπαρχει ο φυσικος κοσμος περα απο τις επιθυμιες του εγω ή ακομα αν θελεις σε συναρτηση...σωστα αυτα που λες στο αν ηταν δυνατο να λησμονησουμε τη διακριση του κοσμου σε φυσικο κ μεταφυσικο, στο αναγκαιο κ στο πιθανο απο τη μια κστο περριτο κ στο αδυνατο απο την αλλη..θα πρεπει μαλιστα να δουλεψουμε με το πνευμα μας λησμονωντας το ιδιο το πνευμα μας..
d.k

Επειδή , λοιπόν , πιάσαμε , αγαπητέ glinaaea, το θέμα της εξέλιξης και σε συνδυασμό με την παρατήρηση της φίλης hunter1, θα πω δυο κουβέντες πάνω σ’αυτά :

Εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια το πεπρωμένο ενός ανθρώπου ταυτιζόταν με το πεπρωμένο της ομάδας του , της φατρίας του έξω από την οποία του ήταν αδύνατο να επιζήσει . Η φατρία , πάλι , δεν μπορούσε να επιζήσει και να αμυνθεί παρά μόνο χάρη στη συνοχή της .

Εκεί οφείλεται και η εξαιρετική υποκειμενική επιβολή των νόμων που οργάνωναν και διασφάλιζαν αυτή τη συνοχή .

Μπορούσε να βρεθεί κάποιος και να παραβεί σε μια στιγμή αυτούς τους νόμους . Αλλά δεν θα περνούσε από κανενός το μυαλό να αρνηθεί το κύρος τους .

Αν λογαριάσει κανείς την τεράστια επιλεκτική σημασία που είχαν κατανάγκην αποκτήσει παρόμοιες κοινωνικές δομές και μάλιστα για τόσο μεγάλη διάρκεια , είναι δύσκολο να μη σκεφθεί ότι πρέπει οπωσδήποτε να έχουν επηρεάσει τη γενετική εξέλιξη των εγγενών κατηγοριών του ανθρώπινου μυαλού .

Η εξέλιξη αυτή δεν πρέπει να διευκόλυνε μονάχα την αποδοχή του νόμου της φατρίας , αλλά και να δημιουργτήσει την ανάγκη της μυθικής ερμηνείας που τον θεμελιώνει περιβάλλοντάς τον με αδιαμφισβήτητο κύρος .

Είμαστε απόγονοι αυτών των ανθρώπων .

Κι απ’ αυτούς , χωρίς αμφιβολία , έχουμε κληρονομήσει αυτή την ανάγκη να βρίσκουμε εξήγηση , αυτή την αγωνία που μας εξωθεί να αναζητάμε το νόημα της ύπαρξης .

Αγωνία δημιουργό όλων των μύθων , όλων των θρησκειών , όλων των φιλοσοφιών και της επιστήμης της ίδιας .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Να σε διαβάζουμε πιο συχνά φίλε μου!

Όμορφη διατύπωση και πάντα με σεβασμό...νά'σαι καλά!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 14:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εαρινε και κυφευς , ευχαριστω ... ευχαριστω γιατι μεσα σε μερικες γραμμες ειπατε και περιγραψατε πραγματα που ενω εχω μεσα το μυαλο μου θα ηθελε αρκετες σελιδες για να τα περιγραψω ... μιλησατε κατευθειαν μεσα μου... και φυσικα συμφωνω απολυτα ...

θα ηθελα να ρωτησω ομως ενα γιατι , ενα γιατι "αρρωστια" και οχι κατι αλλο στην προταση "αρρωστια της ψυχης" !!! τι αλλο ? ισως "η φυση της ψυχης" , καθως η λεξη "αρρωστια" δρα αρνητικα ... και εχω την πεποιθηση οτι τιποτα το αρνητικο δεν υπαρχει μεσα μας και το "οτι αρνητικο βρισκουμε ή βλεπουμε" εχει αλλου τις ριζες τους (δεν μιαλω φυσικα για κατι το παθολογικο)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 14:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός : Φίλε glinaaea καλημέρα!
Δεν θα ήθελα να αντιλογήσω σε όσα είπες και δεν είμαστε εξάλλου εδώ -αυτή έχω την αίσθηση..- για κάτι τέτοιο!
Πνεύμα..ψυχή..ύλη κλπ...κλπ...!
Οι ορισμοί έχουν δοθεί απο ανθρώπους προσπαθώντας να θέσουν υπο τον ελεγχό τους αλλα και να ερμηνεύσουν διάφορα ανεξήγητα θέματα αλλα και απορίες εκπορευόμενες απο την άγνοια και τον φόβο!
Ο Ανρύ Μπεργκσόν είχε πεί:"Τα εργαλεία του νού γίνονται φορτικά βάρη , όταν το περιβάλλον που τα κατέστησε αναγκαία δεν υπάρχει πιά.."
Καταπιασθήκαμε να ερευνήσουμε και να βρούμε ποιός και πως μας δημιούργησε και σε όλη την υφήλιο και σε όλες τις περιόδους , κάθε λαός και κάθε κοινωνία έδωσε την δική της ερμηνεία ...
Θεός , Χριστός , Βούδας , Μωάμεθ κλπ...κλπ...και διάφορες άλλες θεωρίες...μέχρι και θεωρίες που διατείνονται ότι η ανθρωπότητα προήλθε απο τον ερχομό στην γή κάποιων άλλων όντων κλπ!
Λόγια..λόγια...λόγια και αναίτιες και αδικαιολόγητες μάχες και διαπληκτισμοί για το ποιό είναι το ορθό...

Προσωπικά μου κάνει εντύπωση , η αμετροέπεια που χαρακτηρίζει την ανθρωπότητα και που μοιάζει με κάποιον που ποτέ δεν έμαθε την αλφαβήτα και το 1+1=2 και προσπαθεί να λύσει εξισώσεις και παράγοντες για να μην πω τίποτ'αλλο...
Καθημερινά βλέπουμε -όλοι μας- τους ανθρώπους να μην μπορούν να ελέγξουν και να κατευθύνουν σωστά τον εαυτό τους ... και συνεχώς βρίσκονται σε μια συγκινησιακή κατάσταση , η οποία "σχίζει" το είναι τους και τους θέτει απέναντι προς τους υπολοίπους συνανθρώπους τους!
Και αντί να αναζητήσουν το γιατί συμβαίνει αυτό και γιατί η ζωή τους παράγει καθημερινά πόνο και δυστυχία , προσπαθούν -τι τρέλλα είναι αυτή???" να βρούν τον θεό ... η ειρωνία είναι ότι δεν έχουν -καν- βρεί τον εαυτό τους και έχουν την "απαίτηση" να βρούν τον θεό..!
Μήπως φίλε , πρωτίστως θα πρέπει να γνωρίζουμε και να καταννοήσουμε τον άνθρωπο πρωτίστως -τον εαυτό μας- και για πρώτη φορά , να του πούμε "γειά σου" ????
Μήπως γνωρίζοντας τον εαυτό μας και όλα τα περιεχόμενά του , ασυνείδητες διεργασίες που μας χειραγωγούν και μας κατευθύνουν σε έναν καθημερινό εσωτερικό -πρωτίστως- πόλεμο , αρχίσουμε να γνωρίζουμε -εντός μας- στοιχεία της δημιουργίας μας αλλα και δυνάμεις που ποτέ δεν αποκαλύψαμε , διότι ασχολούμασταν με πράματα που μας καθήλωσαν και μας καθηλώνουν?
Ας τα βρούμε θέλω να πώ πρώτα με τον εαυτό μας και ας γνωρισθούμε μαζί του και τότε ίσως να αποχωρήσουμε ή και εξ'αυτής της γνωριμίας να ανακαλύψουμε ότι ο Γιούνγκ είχε δίκιο , λέγοντας:"Πολλοί άνθρωποι αναζητούν το θεό , κάπου εκεί έξω -απο τον εαυτό- ενώ μπορεί να είναι εντός του καθενός και αυτό διότι κάθε δημιούργημα , φέρει πάνω του τα αποτυπωματα του δημιουργού του!"
Η πρώτη μάχη συγκροτείται και θεμελιώνεται εντός μας φίλε μου ...πρώτα οργιζόμαστε και μετά επιτιθέμεθα...
Αν κατορθώσουμε να εντυπώνουμε διαφορετικά τα εξωτερικά γεγονότα , τότε μέλλεται να έχουμε και καλύτερες ιδέες των πραγμάτων και καλύτερες διατυπώσεις ... σκέψεις και συμπεριφορές!
Και ίσως τότε , ο "θεός" ν'αρχίσει να εμφανίζεται εντός μας , υπο την μορφή υγιών συναισθημάτων που αγκαλιάζουν ζεστά όλο το είναι μας!
Νά"σαικαλά!!!
Soul

Συνεχίζοντας τον προηγούμενο συλλογισμό μου , φίλε Εαρινέ , βλέπω ότι αυτή η επιτακτική ανάγκη (που προανέφερα) να βρίσκουμε εξήγηση για το νόημα της ύπαρξης είναι έμφυτη , γραμμένη κάπου μέσα στη γλώσσα του γενετικού κώδικα , ότι αναπτύσσεται αυτενεργά , είναι κάτι για το οποίο , εγώ , από μέρος μου , δεν αμφιβάλλω .

Έξω από το ανθρώπινο είδος , δε συναντάμε πουθενά αλλού στο ζωικό βασίλειο , οργανώσεις κοινωνικές , τόσο τρανά διαφορισμένες , εκτός ίσως σε ορισμένα έντομα : μυρμήγκια , τερμίτες ή μέλισσες . Στα κοινωνικά έντομα η σταθερότητα των θεσμών δεν οφείλει , θα λέγαμε , τίποτα σε κληρονομημένη κουλτούρα , αλλά τα πάντα στη γενετική μεταβίβαση . Η κοινωνική συμπεριφορά είναι εξ ολοκλήρου εγγενής, αυτόματη .

Στον άνθρωπο , οι κοινωνικοί θεσμοί , σαφώς καρποί του πνεύματος, δεν θα μπορέσουν ποτέ να πλησιάσουν τέτοια σταθερότητα . Ποιος άλλωστε , θα το ευχόταν ;

Η επινόηση των μύθων και των θρησκειών , η κατασκευή περιεκτικών φιλοσοφικών συστημάτων , είναι το τίμημα που ο άνθρωπος έπρεπε να πληρώσει για να επιβιώσει σαν κοινωνικό ζώο , χωρίς να υποταχθεί σε ένα σκέτο αυτοματισμό .

Αλλά η καθαρά πολιτιστική κληρονομιά , δε θα ήταν αρκετά σίγουρη ούτε αρκετά ισχυρή , από μόνη της , για να στηρίξει τις κοινωνικές δομές .

Είχε ανάγκη από κάποιο γενετικό υπόβαθρο , που να την κάνει τροφή κατάλληλη για τις απαιτήσεις του πνεύματος .

Αν δεν ήταν έτσι , τότε πώς εξηγείται , μέσα στο είδος μας , η οικουμενικότητα του θρησκευτικού φαινομένου , στη βάση της κοινωνικής δομής ;

Πώς εξηγείται , ακόμα , ότι μέσα στην απέραντη ποικιλία των μύθων , των θρησκειών ή των φιλοσοφικών ιδεολογιών , ξαναβρίσκουμε ολοένα την ίδια βασική “μορφή” ;

Εύκολα βλέπει κανείς , ότι οι "εξηγήσεις" που προορίζονται να θεμελιώσουν το νόμο κατασιγάζοντας την αγωνία , έχουν , όλες τους σχεδόν , μορφή “ιστορική” ή , για την ακρίβεια , οντογονική.

Οι αρχέγονοι μύθοι αναφέρονται , όλοι σχεδόν , σε ήρωες λίγο πολύ θεϊκούς , που τα έπη τους εξηγούν την καταγωγή της ομάδας και θεμελιώνουν την κοινωνική δομή της σε παραδόσεις απαρασάλευτες : η ιστορία δεν ξαναφτιάχνεται .

Οι μεγάλες θρησκείες έχουν την ίδια μορφή , βασιζόμενη στο ιστορικό της ζωής κάποιου εμπνευσμένου προφήτη , που , κι όταν δεν είναι ο ίδιος ο ποιητής των πάντων , τον εκπροσωπεί , μιλάει εξ ονόματός του και λέει την ιστορία των ανθρώπων και τα πεπρωμένα τους .

Τα παραπάνω , κατά τη γνώμη μου πάντα , παρεμβάλλονται εμποδίζοντας σε μεγάλο βαθμό την πνευματική άνοδο του ανθρώπου .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 16:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]Εαρινός :

Οι μεγάλες θρησκείες έχουν την ίδια μορφή , βασιζόμενη στο ιστορικό της ζωής κάποιου εμπνευσμένου προφήτη , που , κι όταν δεν είναι ο ίδιος ο ποιητής των πάντων , τον εκπροσωπεί , μιλάει εξ ονόματός του και λέει την ιστορία των ανθρώπων και τα πεπρωμένα τους .

Τα παραπάνω , κατά τη γνώμη μου πάντα , παρεμβάλλονται εμποδίζοντας σε μεγάλο βαθμό την πνευματική άνοδο του ανθρώπου .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά



Ο άνθρωπος φίλε μου , δια μεσου της σκεψης του ...είναι ικανός να κοιτάξει στο μέλλον.
Επηρεάζεται απο έναν άλλο τύπο αιτιολογικής τάξης πραγμάτων που ο Τσάρλς Χάρτσορν ονομάζει "δημιουργική αιτιότητα".

Ο Έλτον Τρούμπλαντ , επεξεργάζεται αυτό το σημείο , με την εισήγηση , ότι οι αιτίες της ανθρώπινης συμπεριφοράς βρίσκονται όχι μόνο στο παρελθόν , αλλα στην ικανότητα του ανθρώπου , να εντρυφεί και να διαλογίζεται στο μέλλον ή να αξιολογεί πιθανότητες!


Η σκέψη φίλε μου , όπως την αντιλαμβανόμστε καθημερινά , δεν είναι απλώς η συνείδηση -και μόνο- των ενεργειών μας αλλα είναι αληθινή και δημιουργική αιτία!

Κάτι συμβαίνει , όταν ο άνθρωπος σκέπτεται ...που δεν θα είχε συμβεί σε διαφορετική περίπτωση.

Το καράβι για να ξεκινήσει , πρέπει πρωτίστως να σηκώσει άγκυρες...όταν οι άγκυρες μένουν κάτω γατζωμένες , δεν πάει πουθενά..και οι ναύτες και ο καπετάνιος ομού κρύβουν την ατολμία τους και τον φόβο τους , πίσω απο τον μανδύα της "σωφροσύνης" και της "ευ-πραξίας-.... υπήρχε και θα υπάρξει "αντίτιμο" για ανεύρεση νέων τόπων σκέψης και κάποιοι το ανέλαβαν και στιγματίσθηκαν για να επιβεβαιωθούν εκ των υστέρων!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 22:37:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν κ '' πιστη '' φιλοι μου θα συμφωνησω μαζι σας οσον αφορα το ξεκολλημα...ο σκεφτομενος ανθρωπος θα προχωρησει γιατι το πνευμα του ειναι ανησυχο...θα προσπερασει τις ναρκες κ καπου στο απειρο θα βρει το δικο του αστερι...το θεμα ειναι το να μην εξοκυλει περωντας τις πρωτες ναρκες κ νομισει οτι η πορεια ειναι ευκολη που παλι παγιδα ειναι αυτο...εδω πρεπει να υπαρχουν μερικα πρεπει κ καποιοι ηθικοι κανονες ωστε να μην χαθει το πνευμα η ψυχη μεσα στο απειρο... θα ηθελα τωρα να μοιραστω κατι ασχετο μαζι σας...το πηρατε χαμπαρι οτι μπηκε η ανοιξη?στο τοπο που ειμαι οι νυχτες ειναι πλεον γεματες απο κρωξιματα φρυνων τα βραδυα κ τιποτα πιο εντυπωσιακο απο το πεταγμα κ ζευγαρωμα των γερακιων...καλη ανοιξη λοιπον σε ολους μας..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 00:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αν κ '' πιστη '' φιλοι μου θα συμφωνησω μαζι σας οσον αφορα το ξεκολλημα...ο σκεφτομενος ανθρωπος θα προχωρησει γιατι το πνευμα του ειναι ανησυχο...θα προσπερασει τις ναρκες κ καπου στο απειρο θα βρει το δικο του αστερι...το θεμα ειναι το να μην εξοκυλει περωντας τις πρωτες ναρκες κ νομισει οτι η πορεια ειναι ευκολη που παλι παγιδα ειναι αυτο...εδω πρεπει να υπαρχουν μερικα πρεπει κ καποιοι ηθικοι κανονες ωστε να μην χαθει το πνευμα η ψυχη μεσα στο απειρο... θα ηθελα τωρα να μοιραστω κατι ασχετο μαζι σας...το πηρατε χαμπαρι οτι μπηκε η ανοιξη?στο τοπο που ειμαι οι νυχτες ειναι πλεον γεματες απο κρωξιματα φρυνων τα βραδυα κ τιποτα πιο εντυπωσιακο απο το πεταγμα κ ζευγαρωμα των γερακιων...καλη ανοιξη λοιπον σε ολους μας..

d.k


Να περνάς καλά Hunter και πάντα η χαρά και η ευτυχία να είναι μόνιμος συνοδός σου στην ζωή...μια ζωή γεμάτη χρώματα και όμορφες εικόνες ανοιξιάτικου τοπίου...

http://www.youtube.com/watch?v=k7SnQ0H8oug

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 09:07:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μηπως στην τελικη το μυστικο για το επομενο σταδιο δεν ειναι ηεσωτερικη γαληνη?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 09:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλοι μου καλή σας ημέρα.
Δεν μπορώ να μπαίνω συχνά στο Forum, και τα θάματα βγαίνουν πολλά. Δεν μπορώ να απαντήσω σε όλα.
----------------------------------------------------------------
Εαρινός
Αλήθεια , είναι άραγε σωστό και αποδοτικό για τους ανθρώπους όντας περιχαρακωμένοι και εκ των πραγμάτων περιορισμένοι απο την συλλογική ψυχή...οποιουδήποτε δόγματος να ερευνήσουν εκτός αυτών των ορίων και των δρόμων που το οποιοδήποτε δόγμα τους κατευθύνει???

Μπορεί μια κοινωνία ελευθέρων ανθρώπων με ευρύτητα πνεύματος και σκέψης να ενοχοποιεί το αυτονόητο , την μελέτη δήλαδή και την έρευνα σε όλους τους τομείς και στα πεδία και όταν κάποιος το κάνει αυτό να θεωρείται a-priori ως επικίνδυνος για ένα σύστημα αξιών???

"Ή , η φύση είναι κλειστή στο αίτημά μας για μελλοντισμό , οπότε η σκέψη ... ο καρπός εκατομμυρίων χρόνων προσπάθειας , είναι στραγγαλισμένη , νεκρογέννητη μέσα σ'ενα παράλογο σύμπαν που αποβάλλει τον εαυτό του ή κάποιο άνοιγμα υπάρχει.." Έχω την αίσθηση , ότι η ανθρωπότητα έχει βρεί αυτό το άνοιγμα .
Αυτό το άνοιγμα θα εξ-ερευνηθεί-παρ'ολες τις αντιδράσεις μιας καθεστηκύίας τάξης ιδεών.." , όχι απο μια ανώνυμη εταιρική κοινωνία αλλα απο ανεξάρτητα άτομα που θα θελήσουν να συνεργασθούν μαζί ..ΜΕΣΑ Σ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ!
Και η εξ-ερεύνηση αυτή ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΟΝΟ , όταν σαν άτομα έχουμε απελευθερωθεί απο το παρελθόν και ας έχουμε υπόψιν μας ότι μια κοινωνία δεν μπορεί ν'αλλάξει , αν προηγουμένως δεν αλλάξουν τα άτομα!
-----------------------------------------------------------
Φίλε μου οι κανόνες τα δόγματα και οι περιορισμοί, έχουν τεθεί στον άνθρωπο για να ελεγχθεί η συμπεριφορά του στον τρόπο ζωής του και η συνύπαρξή του στην κοινωνία. Είναι κατά την γνώμη μου αναγκαίο <<κακό-καλό>>. Αυτό όμως είναι και λίγο βοηθός στον άνθρωπο στην ώθησή του να ερευνήσει κάτι περισσότερο και να ξεφύγει από το κατεστημένο της κοινωνίας του. Η έρευνά του μπορεί να τον προωθήσει πολύ πιο μπροστά από τους ανθρώπους της κοινωνίας του, να βρει νέες ιδέες, να ακολουθήσει δικό του δρόμο ΜΕΣΑ στην κοινωνία του και αν θελήσει και αν μπορέσει να βοηθήσει και άλλους. Απαιτείται όμως προσωπική εργασία και όχι μόνο υπακοή από το δόγμα -όπως το λες-. Η προσωπική εργασία δεν απαιτεί ανυπακοή των κανόνων της κοινωνίας αλλά εξτρά εργασία σε τομείς που μπορεί πραγματικά να ξεφύγει και να βρει το πραγματικό νόημα της ζωής και να την ζήσει έτσι.
--------------------------------------------------------------
Κηφεύς

Επειδή , λοιπόν , πιάσαμε , αγαπητέ glinaaea, το θέμα της εξέλιξης και σε συνδυασμό με την παρατήρηση της φίλης hunter1, θα πω δυο κουβέντες πάνω σ’αυτά :
Εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια το πεπρωμένο ενός ανθρώπου ταυτιζόταν με το πεπρωμένο της ομάδας του , της φατρίας του έξω από την οποία του ήταν αδύνατο να επιζήσει . Η φατρία , πάλι , δεν μπορούσε να επιζήσει και να αμυνθεί παρά μόνο χάρη στη συνοχή της .
Εκεί οφείλεται και η εξαιρετική υποκειμενική επιβολή των νόμων που οργάνωναν και διασφάλιζαν αυτή τη συνοχή .
Μπορούσε να βρεθεί κάποιος και να παραβεί σε μια στιγμή αυτούς τους νόμους . Αλλά δεν θα περνούσε από κανενός το μυαλό να αρνηθεί το κύρος τους .
Αν λογαριάσει κανείς την τεράστια επιλεκτική σημασία που είχαν κατανάγκην αποκτήσει παρόμοιες κοινωνικές δομές και μάλιστα για τόσο μεγάλη διάρκεια , είναι δύσκολο να μη σκεφθεί ότι πρέπει οπωσδήποτε να έχουν επηρεάσει τη γενετική εξέλιξη των εγγενών κατηγοριών του ανθρώπινου μυαλού .
Η εξέλιξη αυτή δεν πρέπει να διευκόλυνε μονάχα την αποδοχή του νόμου της φατρίας , αλλά και να δημιουργτήσει την ανάγκη της μυθικής ερμηνείας που τον θεμελιώνει περιβάλλοντάς τον με αδιαμφισβήτητο κύρος .
Είμαστε απόγονοι αυτών των ανθρώπων .

Κι απ’ αυτούς , χωρίς αμφιβολία , έχουμε κληρονομήσει αυτή την ανάγκη να βρίσκουμε εξήγηση , αυτή την αγωνία που μας εξωθεί να αναζητάμε το νόημα της ύπαρξης .
Αγωνία δημιουργό όλων των μύθων , όλων των θρησκειών , όλων των φιλοσοφιών και της επιστήμης της ίδιας .
Φιλικά
Κηφεύς
----------------------------------------------------------------------
Φίλε μου, πρώτα απ όλα είναι λάθος νομίζω να πιστεύεις ότι φατρίες με όλες τις επιπτώσεις τους ευρίσκονται μόνο στο ανθρώπινο είδος. Ευρίσκονται σ όλα τα είδη όντων. Και αυτό ακριβώς είναι και μια βασική αιτία γρήγορης εξέλιξης.
Η έρευνα και η αναζήτηση δεν οφείλεται στην αγωνία όπως την λες αλλά αν μπορώ να το πω αλληγορικά, ευρίσκεται μέσα στο DNA και του <<σώματος>> αλλά κυρίως και της ψυχής του που αυτή σπρώχνει την έρευνα. Η εξέλιξη έχει επέλθει όπως το λες κατά το μεγαλύτερο ποσοστό από την προσπάθεια του ανθρώπου να βρει τρόπους να επιζήσει καλύτερα.
-----------------------------------------------
Κηφεύς
Οι μεγάλες θρησκείες έχουν την ίδια μορφή , βασιζόμενη στο ιστορικό της ζωής κάποιου εμπνευσμένου προφήτη , που , κι όταν δεν είναι ο ίδιος ο ποιητής των πάντων , τον εκπροσωπεί , μιλάει εξ ονόματός του και λέει την ιστορία των ανθρώπων και τα πεπρωμένα τους .
Τα παραπάνω , κατά τη γνώμη μου πάντα , παρεμβάλλονται εμποδίζοντας σε μεγάλο βαθμό την πνευματική άνοδο του ανθρώπου .
Φιλικά
Κηφεύς

Αγωνία δημιουργό όλων των μύθων , όλων των θρησκειών , όλων των φιλοσοφιών και της επιστήμης της ίδιας .
Φιλικά
Κηφεύς
------------------------------------------------------------------
Φίλε μου δεν νομίζω ότι η αγωνία είναι αυτή που δημιούργησε τα παραπάνω. Θα προτιμούσα να πω ότι η ανάγκη είναι αυτή που τα δημιούργησε. Ανάγκη για κατάταξη και τοποθέτηση των αισθημάτων και των συναισθημάτων του ανθρώπου. Ανάγκη να μπει σε μια περιοριστική για την ύλη κατάσταση ούτως ώστε να μπορέσει να ελευθερώσει τον εσωτερικό του εαυτό. Μύθοι, φιλοσοφίες, επιστήμη και οι θρησκείες τις έφτιαξε ο άνθρωπος για τον σκοπό αυτόν, και έγιναν σε διαφορετικούς χρόνους και τόπους για να εξυπηρετήσουν τις εκάστοτε καταστάσεις και ανάγκες. Η κάθε μια απ αυτές ίσχυε απόλυτα στην εποχή της. Οι βάσεις όμως και οι κεντρικές ιδέες είναι διαχρονικές και μπορούμε να τις υιοθετήσουμε και εμείς μόνο αφού τις επεξεργαστούμε και τις προσαρμόσουμε στην δική μας εποχή και στις δικές μας ανάγκες φροντίζοντας όμως και να μην παραποιούμε.
Επομένως από αυτήν την άποψη δεν νομίζω ότι είναι εμπόδια αλλά βοήθεια εφ όσον μας βάζουν σε κάποια κανάλια επιλογών
Η κρίση και οι επιλογές είναι δικές μας.


Έχουν ακουστεί πολλές θεωρίες από κάποιους ανθρώπους για την εξέλιξη, για τις δυνατότητες του ανθρωπίνου εγκεφάλου, του σώματος, για το τι εργασίες γίνονται σε κάθε τομέα της ζωής των όντων και του ανθρώπου.
Δεν καταρρίπτω τις θεωρίες αυτές, αλλά θέλω να επισημάνω ότι οι άνθρωποι αυτοί εργάστηκαν μόνο στον υλικό τομέα με το πείραμα και την παρατήρηση και τα συμπεράσματά τους είναι αν μη τι άλλο ελλειπή. Ολοκληρωμένα θα ήταν αν είχαν ερευνήσει ΚΑΙ τον εσωτερικό κόσμο-δρόμο και έφταναν στα βαθύτερα και στα πραγματικά αίτια όλων των δυνατοτήτων και των ενεργειών που γίνονται στην ζωή. Τότε θα μπορούσαν να δώσουν ολοκληρωμένες θεωρίες και άξιες να υιοθετηθούν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 10:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τον κοσμο των φαινομενων τον κοσμο μας δηλαδη επιφανειακα τον διεπουν το αναγκαιο κ το πιθανο...σωστα?το αναγκαιο ειναι καταβμια εννοια μονοκομματο <επιβιωση> κ ακαμπτο ενω απο τηα αλλη το πιθανο εχει μια ασαφεια...οπως εχει πει ο Χαινζεμπερκ διεπεται απο την αρχη της αβεβαιοτητας κατι που κανει να υποψιαζομαστε οτι κρυβει κατι παραπανω...στο αναγκαιο τωρα αναμιγνυεται κ η θεωρια της μαζας που ουκ ολιγες φορες αποπροσανατολιζει κ μετατρεπει τον ανθρωπο σε μερος του οχλου που ανετα πεφτει στο γκρεμο σε καθε μορφη του...αυτη την υποτιθεμενη ή κ μη υποτιθεμενη καταστροφη πρεπει να την χαλιναγωγησουν διαφοροι κανονες που απο την αλλη τωρα πλευρα θετοντε απο αναρμοδια αρμοδιους...τα πιστευω τωρα του καθενα υποβαλλεται σε καποιες δοκιμασιες αναλογα με τον χωρο που κινειται πιστευει...απο κει κ περα ειναι στο χερι του καθενος το αν θα νηστευει αυτομαστιγωθει ή αμφισβητησει...πολλοι αραιοποιηουν αυτο το χαπι ονομαζοντας το ηθικες αξιες κ τωρα ρωτω...ηθικες αξιες γιαποιον κ απο ποιον?κ φυσικα δεν εννοω σε καμια περιπτωση το να βλαψουμε τον διπλα ή ακομα κ τον ιδιο μας τον εαυτο...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy