ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΜΕΓΑΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Terity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2009, 13:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Terity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Terity, σχετικά με αυτό που με ρωτάς, σου απαντώ λακωνικά: «Η δεκάδα χωρίζεται σε εξάδα και τετράδα. Τρεις φορές το 4 μας κάνει 444. Βγάζεις άκρη;
Αν δυσκολεύεσαι μπες στην «ΙETZIRA» όπου το «Ι» ισοδυναμεί με το 10 της δημιουργίας. Στις εγκυκλοπαίδειες το γράφουν παραπλανητικά «Yetzira».


(9) του (1) σήμερα.

(10) και ο Λουκάς



ΟΚ. Μιλάς για τα 10 σεφιρότ και το δέντρο της ζωής. Με τα οποία ο Θεός/Λόγος, σε συνδυασμό με τα 22 γράμματα/ήχους του εβραικού αλφαβήτου, δημιούργησε το σύμπαν. Τα 4 σεφιρότ έχουν να κάνουν με το πνεύμα του Θεού, τον αέρα, το νερό και τη φωτιά και τα άλλα 6 με τις διαστάσεις.
Τρεις φορές το 4 μας κάνει 12 αλλά τέλος πάντων...το 444..το μισό του 888. Αν το 888 είναι ο ήλιος, το 444 είναι η γη η οποία κάνει το χορό της γύρω από το βασιλιά της...
Πού πάμε από δω;....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2009, 15:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΡΙΩΠΙΣ
quote:
Ποιό πράμα;

Οι θεωρίες που ακούγονται η συζήτηση κλπ. Αν κ δεν μπορω να πω οτι αποδέχομαι την ύπαρξη "πυλών" ούτε όμως την απορρίπτω θα έβρισκα σε κάθε περίπτωση ενδιαφέρον μια καινούρια θεωρία όσον αφορά αυτες. Κάποια που να μην έχω ακούσει. όπως κάποια που να περιλαμβανει:
quote:
Λέω να βάλουμε και μιά "Μαγδαληνή" να μας .... ενισχύσει το ενδιαφέρον

Για να δούμε τι θα δούμε..

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2009, 20:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία λοιπόν φίλε Ερίωπα...
Αφού θές αστροφυσική πάμε αστροφυσική...
Και λίγη αριθμοσοφία δε βλάπτει...
Και αναλύω τα του Ιαπετού...
Οκ, ο Ιαπετός(10+1...+200=666) είναι ένας απ'τους 8 κυριότερους δορυφόρους του Κρόνου.
Είναι το μοναδικό σώμα στο ηλιακό μας σύστημα που η τροχιά του έχει απόκλιση κατά 15 μοίρες απ'τις τροχιές των υπολοίπων σωμάτων.
Γιατί άραγε?
Σίγουρα πάντως αν κάποιος βρισκόταν εκεί πάνω θα'χε πανοραμική θέα απ'όλο το ηλιακό μας σύστημα...!
Ας βάλω και λίγη χημεία...
Έχετε δεί ποτέ μόριο φουλερένιου (C60)?
Δομή του Φουλερένιου C60. Κάθε μόριο έχει τη μορφή κανονικού εικοσαέδρου...κάπως σαν μια μπάλα ποδοσφαίρου φανταστείτε...
Εικόνες από τον Ιαπετό έχετε δεί?
Μπορεί βέβαια να έχει καταστραφεί απ'τις πτώσεις μετεωριτών αλλά, ε, κάτι έχει απομείνει για να μας βοηθάει να κατανοήσουμε το αρχικό του σχήμα, όσο δε για το τείχος που διατρέχει τον Ιαπετό κατα μήκος του ισημερινού του με 20 χλμ ύψος περίπου και 2000 χλμ μάκρος, έ αυτό φαίνεται ξεκάθαρα σε αρκετές φωτογραφίες...
Αμ εκείνο το πολικό εξάγωνο στον Κρόνο?
Χμμμ...
Και έτσι όπως στροφάρει γύρω απ'τον Κρόνο, κάτι μου θυμίζει...
Α ναι, τη Σελήνη, το δορυφόρο της Γής, ξέρετε αυτήν που όλοι μας βλέπουμε τη μία πλευρά της...
Χμμμ...διχασμένες προσωπικότητες ο Ιαπετός και η Σελήνη!
Να επεκταθούμε και σε νανοτεχνολογία???
Σε δομές νανοσωλήνων και πού χρησιμεύουν?
Μπά άλλη φορά, μη σας κουράσω περισσότερο...

Φυσικά θα μου πείτε όλα αυτά!
Φυσικά θα σας πώ και γώ!
Ή μήπως φυσικά τεχνητά?
Χε χε χε...

(Ερίωπα έχουμε κέφια και οι δύο σήμερα!
Η Μαία μας λείπει...για πές...!)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2009, 23:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
helios2012 Απεστάλη: 09/01/2009, 20:04:48 Ή μήπως φυσικά τεχνητά?
Χε χε χε...

Αγαπητέ μας φίλε όλο το ακροατήριο κρέμεται απ’ το στόμα σου, …συγνώμη απ’ τους «δακτύλους» σου ήθελα να πω. Φοβάμαι μόνο μη μας κατηγορήσουν οι αναγνώστες για «αιθεροβαμωνισμό».
Συμβαίνουν βλέπεις και όλα αυτά τα φοβερά πράγματα γύρω μας και ενώ θα έπρεπε να σχολιάζαμε με θάρρος τις εξελίξεις οι οποίες ήλθαν ως από μηχανής θεός να ενισχύσουν τον «μέγα ιδεολογικό Πόλεμο», εμείς δείχνουμε ότι δεν μας απασχολούν και ότι ζούμε μέσα σε μία χρονοκάψουλα παγιδευμένη σε τροχιά γύρω απ’ τον Ιαπετό.

Λέω λοιπόν να περάσουμε τις «Ωγύγιες Πύλες» ή «ΟΓΚΑΣ ΑΘΗΝΑΣ» και να προσγειώσουμε την Αργώ μας πάνω σε καμιά «Μαγδάλα» και απ’ εκεί να παρακολουθήσουμε τα «πύρινα» καμώματα και τους "ογκ-ηθμούς" του Ζαπάττα και των συγγενών του επί της Γης. Ένα μόνο λέω "πίσω έχει η μαχλάδα την ουρά".
(Σημ: όσο και αν προσπαθούσα κάποτε να διορθώσω μιά θειά που έλεγε αχλάδα την μαχλάδα δεν το πέτυχα ποτε.)

Μετά αν έχουμε καιρό, φίλε helios2012, αν θες μιλάμε και για το «ΟΓΚΟΣ» ή «ΑΓΚΟΣ» δηλαδή το τρίγωνο ή Τρίγωνα της Αθηνάς της 84πυλης.
(10) του (1) σήμερα ξημερώνει στην Αυστραλία και εύχομαι όλοι οι αναγνώστες νάναι καλά.

Ερίωπας
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2009, 03:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε 2012, απ’ ό,τι διαπιστώνεις και μόνο σου όλος ο κόσμος κοιμάται τον ύπνο του δικαίου όταν φτάσει μπροστά στο θέμα της Κύρβης.
Για χάρη των αναγνωστών υπενθυμίζω ότι η Κύρβη ή Κύρβις ήταν τριγωνική.
Αααααχχχ…, με ρωτά ο φίλος μας ο Dr Jekyll Mr Hyde τι είναι οι «Πύλες».
Του απαντώ Ογκάς ή Όγκας έλεγαν στην αρχαιότητα τας «Πύλας» εξ ου και το «Ωγύγιες Πύλες» για τας «Ογκάς Αθηνάς». Ανταπόκριση καμία.

Ακόμα και οι συνήθεις ανταποκριτές έπαψαν και αυτοί να εκπέμπουν.

Ρωτάω λοιπόν «είναι κανένας αναγνώστης απ’ την Πύλο;»

Άγκος είναι ιερός τόπος και έχει τριγωνικό σχήμα , σημαίνει «Πύλος» και «Πύλος» είναι η αρχαία ελληνική λέξη για την Πυραμίδα.
Όποιος δεν με πιστεύει ας κάνει μια εκδρομούλα να δει από κοντά την «Πυραμίδα» της Πύλου.
Ο Ιησούς πάντως σύχναζε σ’ ένα παρόμοιο λόφο που είχε το όνομα της Αθηνάς. Ποιος το θυμάται;

Σ’ αυτό το στάδιο που βρίσκεται το θέμα, νομίζω ότι οι αναγνώστες πρέπει να συγκεντρώσουν σ’ ένα μεγάλο φύλλο χαρτιού όσα έχω γράψει και να τα επεξεργαστούν.
Αν υπάρξει ανταπόκριση συνεχίζουμε. Αν όχι, σημαίνει ότι είναι ακόμα ανέτοιμοι οι άνθρωποι για τον «Μέγα Ιδεολογικό Πόλεμο».

Αλήθεια υπάρχει κανένας αναγνώστης που διερωτάται για την σχέση Ιησού και Μαγδαληνής;

Θα απαντήσει επιτέλους κανένας μενόμενος ...Χριστιαναράς τι αντιπροσωπεύουν οι Τρείς Πύλες στις Χριστιανικές εκκλησίες ή ξέρουν μόνο να σκίζουν τα ιμάτιά τους όταν τους θίξεις το Ιαπετικό παραμάγαζο που έχουν λειτουργήσει δίπλα απ' τον Υπέρλαμπρο Ελληνικό Ναό;


Ερίωπας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2009, 03:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαζί σου "ξαγρυπνάω" όπως βλέπεις απ'την ώρα Ελλάδος...
Κατά τ'άλλα σιωπώ...
Αναμένω να δώ την ανταπόκριση των άλλων στο κάλεσμά σου...
Λές ν'απαντήσει κανείς?
Δεν το νομίζω...
Ισως σιωπήσουν σαν και μένα, αλλά για διαφορετικούς λόγους απο μένα...
Άντε να δούμε τι μέλλει γεννέσθαι...
Καληνύχτα σας από έναν Αιθεροβάμωνα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Terity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2009, 10:35:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Terity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα το Θεό δεν καταλαβαίνω πού το πάτε με το θέμα αυτό.

Εγώ πάντως δεν έχω αφιερώσει τη ζωή μέσα στα βιβλία όπως είναι εμφανές από τους συζητητές στο θέμα αυτό. Και όσο και αν με ενδιαφέρει ούτε έχω την πολυτέλεια του χρόνου να το κάνω. Οπότε δηλώνω μαύρα μεσάνυχτα όπως και κάποιος άλλος συνομιλητής.

ΜΙλάτε για πύλες και αργούς και το Λόφο των Ελαιών. Για τον Ιησού και τη Μαγδαληνή και το μεγάλο τους έρωτα. Μήπως η Μαγδαληνή, μέσα στην τριάδα Πατέρας/Υιός/Άγιο πνεύμα, είναι το άγιο πνεύμα; Μήπως το άγιο πνεύμα συμβολίζει τη γυναικεία ψυχή που τόσο απασχολούσε τον Ιησού; Μήπως Πατέρας είναι το Σώμα, Υιός είναι η Διάνοια/Νους και το Άγιο Πνεύμα η (γυναικεία) ψυχή η οποία για να καταφέρει να εκδηλωθεί και να εκφραστεί πρέπει τα άλλα δυο να βγουν από τη μέση;
Αυτή δεν ταλαιώρησε τον Ιησου;

Δεν ξέρεω για σας εγώ πάντως απόψε θα καμαρώσω τη σελήνη. Λέγεται ότι απόψε θα φορέσει τα πιο λαμπρά της...


Edited by - Terity on 10/01/2009 10:37:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2009, 13:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ πάντως δεν έχω αφιερώσει τη ζωή μέσα στα βιβλία όπως είναι εμφανές από τους συζητητές στο θέμα αυτό. Και όσο και αν με ενδιαφέρει ούτε έχω την πολυτέλεια του χρόνου να το κάνω. Οπότε δηλώνω μαύρα μεσάνυχτα όπως και κάποιος άλλος συνομιλητής.

Βάλε και εμένα μέσα

quote:
ΜΙλάτε για πύλες και αργούς και το Λόφο των Ελαιών. Για τον Ιησού και τη Μαγδαληνή και το μεγάλο τους έρωτα. Μήπως η Μαγδαληνή, μέσα στην τριάδα Πατέρας/Υιός/Άγιο πνεύμα, είναι το άγιο πνεύμα; Μήπως το άγιο πνεύμα συμβολίζει τη γυναικεία ψυχή που τόσο απασχολούσε τον Ιησού; Μήπως Πατέρας είναι το Σώμα, Υιός είναι η Διάνοια/Νους και το Άγιο Πνεύμα η (γυναικεία) ψυχή η οποία για να καταφέρει να εκδηλωθεί και να εκφραστεί πρέπει τα άλλα δυο να βγουν από τη μέση;
Αυτή δεν ταλαιώρησε τον Ιησου;

Να πω δυό πραματα εδω πέρα. Πρώτα απ όλα το οτι η Μαγδαληνη σχετίζεται με την πόρνη που είχε συγχωρήσει ο Ιησούς είναι αυθαίρετο συμπέρασμα κάποιων. Δεύτερον το οτι ο Ιησούς "τα είχε" με τη Μαγδαληνη είναι μια ιστορία που απο όσο ξέρω η μοναδική της "βάση" είναι οι θεωρίες συνωμοσίας γύρω απο τον πίνακα του Ντα Βίνσι.
Απο κει κ πέρα όσον αφορά τη γυναικεία ψυχη/φύση είναι κάτι που στον ευρή Χριστιανισμό εκφράζεται με τη λατρεία της Παναγίας. Για περισσότερες λεπτομέρειες διάβασε το θέμα που έχω ανοίξει εδώ:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10065


Οσον αφορά τις τρεις πύλες της ορθοδοξίας αυτή τη στιγμη μου διαφεύγει, υποθέτω συμβολίζει την αγία τριάδα αλλα μπορει να συμβολίζει κι άλλα.

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2009, 20:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερίωπας
quote:

Ακόμα και οι συνήθεις ανταποκριτές έπαψαν και αυτοί να εκπέμπουν.


Εγώ να σου πω την αλήθεια, κάπου σας έχασα...πάνω που νόμιζα ότι είχα αρχίσει κάπως να σας καταλαβαίνω...


quote:

Σ’ αυτό το στάδιο που βρίσκεται το θέμα, νομίζω ότι οι αναγνώστες πρέπει να συγκεντρώσουν σ’ ένα μεγάλο φύλλο χαρτιού όσα έχω γράψει και να τα επεξεργαστούν.

Αυτό μου πέρασε από το μυαλό να το κάνω...μήπως και συντονιστώ....

quote:

Αν υπάρξει ανταπόκριση συνεχίζουμε. Αν όχι, σημαίνει ότι είναι ακόμα ανέτοιμοι οι άνθρωποι για τον «Μέγα Ιδεολογικό Πόλεμο».

To ότι δεν απαντάμε δεν σημαίνει ότι δεν είμαστε εδώ και δεν παρακολουθούμε...

quote:

Αλήθεια υπάρχει κανένας αναγνώστης που διερωτάται για την σχέση Ιησού και Μαγδαληνής;


Και βέβαια.....

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=sl__QA7qPag&feature=related

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Terity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2009, 20:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Terity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ερίωπας
quote:

Ακόμα και οι συνήθεις ανταποκριτές έπαψαν και αυτοί να εκπέμπουν.


Εγώ να σου πω την αλήθεια, κάπου σας έχασα...πάνω που νόμιζα ότι είχα αρχίσει κάπως να σας καταλαβαίνω...



ar_ia, αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα δεν είσαι η μόνη... Ο Ερίωπας εκπέμπει σε υψηλές συχνότητες και ίσως πρέπει να χαμηλώσει λίγο τον πήχυ...

Εγώ επανέρχομαι στη Σελήνη. Τώρα βγήκα έξω και την είδα και τι θέαμα λαμπρό... Κάπου είχα πει ότι η ψυχή εισέρχεται στον Καρκίνο και o Dying_Incubus συμπλήρωσε ότι εξέρχεται στον Αιγόκερο. Λέγεται ότι ο Καρκίνος/Φεγγάρι συμβολίζουν τη μητέρα και ο Αιγόκερος/Κρόνος συμβολίζουν τον πατέρα. Η Σελήνη συμβολίζει επιπλέον τις ανθρώπινες αδυναμίες, την ψυχή μας, τη γυναικεία φύση, το κύτταρο της οικογένειας, το συναισθηματικό μας κόσμο. Τα λέω καλά, helios2012? Φαίνεται ότι κατέχεις αρκετά για τον αστρικό κόσμο...

Την πανσέληνο αυτή, φεγγάρι και κρόνος, λειτουργούν σαν τους γονείς οι οποίοι τροφοδοτούν τα παιδιά τους και τα βοηθούν να μεγαλώσουν, να αναπτυχθούν, να αλλάξουν, τόσο σε προσωπικό επίπεδο όσο και στο ευρύτερο κοινωνικό. Και δεν υπάρχει πιστεύω μεγαλύτερη ανάγκη από τη σημερινή κοινωνία να "μεγαλώσει", να διευρύνει τους ορίζοντές της, να αλλάξει και να επιτρέψει την αγάπη να γεφυρώσει τα τόσα χάσματα που αυτή έχει δημιουργήσει.

Τώρα, μήπως από εκεί που τελειώνει το 888 (ήλιος) και αρχίζει το 444 (γη) μετά κάπως συνεχίζει η σελήνη; Απόψε πάντως και οι τρεις πλανήτες είναι σε ευθυγράμμηση. Ό,τι και να συνεπάγεται αυτό...

Edited by - Terity on 10/01/2009 21:22:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2009, 00:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλες και φίλοι!

Θέλω να πιστεύω πως το παρόν θέμα παρέχει τροφή για προβληματισμό σε όλους μας και επιπλέον ο καθένας ξεχωριστά προσπάθει να συμβάλλει με τις δικές του γνώσεις αλλά και να μάθει περισσότερα...
Προσωπικά μαθαίνω πολλά μέσω του διαλόγου που κάνουμε και θεωρώ άπαντες όσους συμμετέχουν ότι συμβάλλουν με τις γνώσεις τους.
Ερίωπα επειδή είσαι ο θεματοθέτης έχεις και τα ηνία στο ταξίδι.
Αν αποφασίσεις να το τερματίσεις θα το σεβαστώ, άσχετα αν διαφωνώ.
Ευχαριστώ...

Υ.Γ. Μια χαρά τα λέτε και τα λέμε όλοι!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Terity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2009, 00:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Terity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ερίωπα επειδή είσαι ο θεματοθέτης έχεις και τα ηνία στο ταξίδι.
Αν αποφασίσεις να το τερματίσεις θα το σεβαστώ, άσχετα αν διαφωνώ.
Ευχαριστώ...


Και γω το δευτερώνω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2009, 00:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Να πω δυό πραματα εδω πέρα. Πρώτα απ όλα το οτι η Μαγδαληνη σχετίζεται με την πόρνη που είχε συγχωρήσει ο Ιησούς είναι αυθαίρετο συμπέρασμα κάποιων. Δεύτερον το οτι ο Ιησούς "τα είχε" με τη Μαγδαληνη είναι μια ιστορία που απο όσο ξέρω η μοναδική της "βάση" είναι οι θεωρίες συνωμοσίας γύρω απο τον πίνακα του Ντα Βίνσι.
Λάθος μεγάλο φίλε Dr Jekyll Mr Hyde , για τον Ιησού και τη σχέση του με την Μαγδαληνή έγραψε πολλά χρονια πριν από τον Dan Brown o Νίκος Καζαντζάκης στο έργο του "Ο Τελευταίος Πειρασμός" , όπου επίσης υπάρχουν και αναφορές στον ρόλο του Ιούδα . Αξίζει τον κόπο να τον διαβάσης .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2009, 01:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ: Φίλε 2012, απ’ ό,τι διαπιστώνεις και μόνο σου όλος ο κόσμος κοιμάται τον ύπνο του δικαίου όταν φτάσει μπροστά στο θέμα της Κύρβης.
Για χάρη των αναγνωστών υπενθυμίζω ότι η Κύρβη ή Κύρβις ήταν τριγωνική.
Αααααχχχ…, με ρωτά ο φίλος μας ο Dr Jekyll Mr Hyde τι είναι οι «Πύλες».
Του απαντώ Ογκάς ή Όγκας έλεγαν στην αρχαιότητα τας «Πύλας» εξ ου και το «Ωγύγιες Πύλες» για τας «Ογκάς Αθηνάς». Ανταπόκριση καμία.

quote:
helios2012: Θέλω να πιστεύω πως το παρόν θέμα παρέχει τροφή για προβληματισμό σε όλους μας και επιπλέον ο καθένας ξεχωριστά προσπάθει να συμβάλλει με τις δικές του γνώσεις αλλά και να μάθει περισσότερα...
Προσωπικά μαθαίνω πολλά μέσω του διαλόγου που κάνουμε και θεωρώ άπαντες όσους συμμετέχουν ότι συμβάλλουν με τις γνώσεις τους.
Ερίωπα επειδή είσαι ο θεματοθέτης έχεις και τα ηνία στο ταξίδι.
Αν αποφασίσεις να το τερματίσεις θα το σεβαστώ, άσχετα αν διαφωνώ.
Ευχαριστώ...

Αγαπητοί φίλοι

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον το θέμα (μελετώ όλα τα μηνύματα).

Επειδή, όμως, είναι ένα θέμα με τεράστια έκταση (που εγώ θα το χαρακτήριζα σαν: Το μέγα υπαρξιακό πρόβλημα της ανθρωπότητας και η λύση του), δεν μου είναι εύκολο να απαντήσω στα τόσα πολλά και υπέροχα που αναφέρονται, ως επί το πλείστον κωδικοποημένα (και σωστά), πριν να αντιληφθώ καλά πώς ο θεματοθέτης φίλος ΕΡΙΩΠΙΣ θέλει να χειριστεί το πολύ δύσκολο περιεχόμενό του.

Θα παρακαλούσα, λοιπόν, και εγώ, να μην σταματήσει αυτή η θαυμάσια κατάθεση όλων αυτών των γνώσεων που αν μη τι άλλο η κάθε λέξη που αναφέρεται στα μηνύματα (όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο φίλος helios2012), αποτελεί έναυσμα για προβληματισμό του κάθε αναγνώστη.

Θα επανέλθω.

Φιλικά

ΚηφεύςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2009, 01:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Αγαπητοί μου συνταξιδιώτες (Αργοναύτες) με την πρόσθεση των αριθμών που αντιστοιχούσαν στο όνομα του Ιαπετού, το περιβόητο όνομα του «θηρίου» που δεν επιθυμεί η Εκκλησία να πολυσκαλίζει διότι γνωρίζει πολύ καλά τι θα βγεί, είδατε ότι ο Διόβλητος είναι ο κ. Ιαπετός, αυτόν που εμείς βαπτίσαμε πρόσφατα και με άλλα μοντέρνα ονόματα αν θυμάστε.
Θα αρκεστούμε προσωρινά μόνο στον 666 χωρίς να αναφερθούμε στον 616, μόνο και μόνο, για να μη προκαλέσουμε στην ροή του θέματος κάποια σύγχυση στο στάδιο που βρισκόμαστε.

Το λέω αυτό, επειδή με το πέρασμα του χρόνου έχουν εμφανιστεί αρκετοί οι οποίοι προσπάθησαν να αποκρυπτογραφήσουν το «όνομα» κάνοντας χρήση και των δύο αριθμών.

Όσον αφορά τον 666, πολλοί ισχυρίστηκαν ότι θα μπορούσε να ήταν το όνομα Βενέδικτος

ΒΕΝΕΔΙΚΤΟΣ=666

(2+5+50+5+4+10+20+300+70+200)=666

Η εμφάνιση του κωδικοποιημένου Βενέδικτου είναι όμως δημιούργημα των Ευρωπαίων ερευνητών ιδιαίτερα του 20ου αιώνα. Σαν τίτλος και σαν όνομα εμφανίστηκαν πολύ αργότερα απ’ την εποχή του Ιωάννου. Το όνομα Βενέδικτος δεν αναφέρεται από κανένα αρχαίο συγγραφέα, ούτε συναντάται σε κανένα λεξικό της αρχαίας Ελληνικής γλώσσας.

Όσον αφορά το «ΤΕΙΤΑΝ», πολύ ορθώς συνδέεται μ’ αυτό το θέμα αλλά το «Τειτάν» δεν είναι όνομα ανθρώπου έστω και αν δίδει τον αριθμό 666.

Για να τον νικήσετε όμως αυτόν τον κύριο πρέπει να φάτε πολλά καρβέλια, ακόμα και να περάσετε μέσα από πολλές και σκληρότατες δοκιμασίες πριν σας μεταφέρει ο όνος στον «Ναό».

Δεν είναι και τόσο απλό όσο το φαντάζεστε.

Το σίγουρο όμως είναι ότι εσείς όλοι και ο καθένας χωριστά θα καθίσετε και θα τα πείτε μια μέρα με τον εσωτερικό σας Ιαπετό.

Που ξέρετε, μπορεί κι’ εκείνος να αρέσκεται να απολογείται σε κάποιον άνθρωπο. Μπορεί ακόμα και φίλοι να γίνετε. Τίποτα δεν αποκλείεται!!!

Κάπως έτσι με δίδαξε και μένα κάποτε η «Εριώπιδα» όταν ήθελα να πολεμάω αόρατους εχθρούς.

Μην ξεχνάτε ότι και ο Ιησούς συνομίλησε μαζί του. Αυτό δεν σας κάνει εντύπωση;

Ερίωπας


Edited by - ΕΡΙΩΠΙΣ on 11/01/2009 01:53:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2009, 01:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδες τι μας κάνεις αγαπητέ Ερίωπα μόλις είπες ότι θα σταματήσεις...?
Τρέξαμε όλοι να σου δείξουμε ότι είμαστε εδώ!!!!!

quote:
Terity
ar_ia, αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα δεν είσαι η μόνη... Ο Ερίωπας εκπέμπει σε υψηλές συχνότητες και ίσως πρέπει να χαμηλώσει λίγο τον πήχυ...

Τόσο ψηλές που κοντεύει να μας τρελάνει!

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=sl__QA7qPag&feature=related

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2009, 01:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Λουκά μολονότι προσπαθώ να παρακολουθήσω το πράγματι ενδιαφέρον θέμα που άνοιξες , εν τούτοις επειδή αυτά που γράφονται εδώ είναι πρωτόγνωρα τόσο για μένα όσο και για τους περισσότερους φίλους , ίσως θα πρέπη να δίνης λεπτομερέστερες επεξηγήσεις γύρω από αυτά που γράφεις . Στις 07/01/2009 λοιπόν , σου είχα κάνει την εξής ερώτηση:
quote:
Sesostris
Το «Merkaba» φίλε Λουκά μου φαίνεται ότι ταυτίζεται με το Αιγυπτιακό «Markeb» βάρκα , πλοίο . Δεδομένου ότι οι Εβραίοι είχαν επιρροές από την αρχαία Αίγυπτο και την λατρεία των θεών της , λες να έχουν καμιά σχέση με το «Ηλιακό πλοίο» των αρχαίων Αιγυπτίων , που και αυτό αν δεν κάνω λάθος οδηγούσε στις πύλες . Ποια είναι η γνώμη σου ;

και μου απάντησες
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ
Αγαπητέ μου φίλε, ψάξε το στους "Ρεχαβήτες". Αν σκοντάψεις ζήτα βοήθεια απ' τον αγαπητό μας Veritas.
Λουκάς

Η αλήθεια είναι ότι πρώτη μου φορά άκουγα γιά τους Ρεχαβήτες , και η εγκυκλοπαίδεια του Ηλίου που έχω βρίσκεται στην βιβλιοθήκη του σπιτιού της Αθήνας . Μια "ΥΔΡΙΑ" που έχω σε ψηφιακή μορφή είναι για τα μπάζα , το ίδιο και η Ελληνική Wikipedia . Μόνο ψάχνοντας στην στην Αγγλική Wikipedia βρήκα τελικά τα παρακάτω σχετικά με τους ρεχαβήτες , την μετάφραση των οποίων παραθέτω πιο κάτω .

Η ιστορία των Ρεχαβητών είναι μια αρχαία απόκρυφη αφήγηση για έναν νησιωτικό λαό του οποίου ηγέτης ήταν ο Ιωναχάβ , ο υιός του Ρεχάβ , η οποία ως φαίνεται βασίστηκε πάνω σε μια σύντομη αναφορά μέσα στο βιβλίο του Ιερεμία .
Το βιβλίο δείχνει μία έντονη Ελληνική επιρροή , και η αφήγησή του είναι σαν αυτή του τυπικού Ελληνικού μύθου , ειδικότερα δε δείχνει ομοιότητα με τις ιστορίες του «Θεραπευτού» .
Ξεκινά με τον Ζώσιμο , έναν ερημίτη , ο οποίος συνεχώς παρακαλούσε τον Θεό να του δείξη την χώρα των Ρεχαβητών , έως ότου τελικά ο Θεός ενέδωσε και του έστειλε έναν άγγελο για να τον οδηγήση εκεί .
Οι Ρεχαβήτες περιγράφονται ότι απολάμβαναν την συντροφιά των αγγέλων , ζούσαν μία ασκητική ζωή , έτρωγαν μόνο τα άφθονα φρούτα που αναπτύσσονται στο ευωδιαστό νησί τους , και κυκλοφορούσαν γυμνοί .

Αν δεν υπάρχει τίποτε άλλο από τα παραπάνω που διάβασα για τους Ρεχαβήτες , δεν καταλαβαίνω που κολλάει μια φανταστική κατά την γνώμη μου ιστορία του Ιερεμία για τον Εβραϊκής καταγωγής να κρίνω από τα ονόματα λαό , με το "Ηλιακό πλοίο" των Αιγυπτίων και τις "Πύλες".


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2009, 01:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας αναφερθώ για λίγο στην Αργώ.

Το ελάχιστο που μπορεί κανείς να διηγηθεί με βάση την πιο παλιά αφήγηση για τους ταξιδιώτες της Αργούς - τους Αργοναύτες, όπως ύστερα πάντα ονομάζονταν - ιστορούνται από την Κίρκη στον Οδυσσέα: όχι με όλη την ακρίβεια, γιατί αυτή δεν ήθελε να φανερώσει όλο το μυστικό του δρόμου. Ο Οδυσσέας βρισκόταν τότε στην νήσο Αιαία, στο γυρισμό από το βασίλειο των νεκρών, και κατά την αρχαιότερη ιστορία για τους Αργοναύτες, η πύλη των βράχων που οδηγούσε στο υπερπέραν απειλούσε ίσως μόνο, αυτούς που επέστρεφαν.

Η Κίρκη φανερώνει το όνομα, με το οποίο είναι γνωστοί μεταξύ των ανθρώπων. Ονομάζονταν αυτές οι πέτρες Πλαγκταί, "οι κινούμενοι βράχοι".

Η Κίρκη διηγόταν στη συνέχεια, ότι περνούσαν αυτούς τους βράχους τα περιστέρια, που έφερναν στον Δία πατέρα την Αμβροσία.
Ωστόσο, ακόμα κι'απ'αυτά ένα κάθε φορά χανόταν. Και ο Πατέρας έπρεπε κάθε φορά να συμπληρώνει τον αριθμό τους.

Το έκανε αυτό - και δεν είναι δύσκολο να το μαντέψει κανείς - για να μένει το σμήνος των περιστεριών, όπως το βλέπει κανείς στον ουρανό σαν Πλειάδες.

Η χώρα από την οποία έρχονταν τα περιστέρια με την αμβροσία, μπορεί να συγκριθεί βέβαια με τον κήπο των Εσπερίδων.

Το τελευταίο περιστέρι έπεφτε θύμα όμως, γιατί οι κινούμενοι βράχοι συγκρούονταν.

Γι'αυτό ακριβέστερα ονομάζονταν Πληγάδες ή Συμπληγάδες, και με λιγότερη ακρίβεια Πλαγκταί.

Εκτός από τα περιστέρια, το μοναδικό πλάσμα που σώθηκε περνώντας ήταν μόνο η πολυαγαπημένη απ'όλους Αργώ, οδηγημένη από την Ήρα, κατά την επιστροφή από τον Αιήτη.

Φιλικά

ΚηφεύςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2009, 02:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Αν δεν υπάρχει τίποτε άλλο από τα παραπάνω που διάβασα για τους Ρεχαβήτες , δεν καταλαβαίνω που κολλάει μια φανταστική κατά την γνώμη μου ιστορία του Ιερεμία για τον Εβραϊκής καταγωγής να κρίνω από τα ονόματα λαό , με το "Ηλιακό πλοίο" των Αιγυπτίων και τις "Πύλες".


Αγαπητέ φίλε, οι Ρεχαβήτες, "Rechabites", ήταν απόγονοι του "Rechab" τους ονόμαζαν και "Πυλαωρούς". Φύλαγαν την "Πύλη" του Ναού.
Μπορούμε να γεμίσουμε δέκα σελίδες γι' αυτούς.

Τηλεγραφικά μόνο σου απαντώ ότι απ΄το ρήμα "Rechab" γεννήθηκε ο Ρεχαβήτης και η Μερκάμπα δηλαδή το άρμα με τους τροχούς (Chariot).
(Αραβικά γνωρίζεις τι σημαίνει Rakeb, Erkab, Roukabi κλπ
Οι Ρεχαβήτες Rechabites συναντώνται από τον "Benjamin of Tudela" γύρω απ' την Μέκκα. Οι ντόπιοι τους ονόμαζαν "Hybarri"


Σήμερα αριθμούν πάνω από 300.000 σ' όλο τον κόσμο.

Λουκάς


Edited by - ΕΡΙΩΠΙΣ on 11/01/2009 02:29:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2009, 03:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας θυμηθούμε τα ονόματα και τη γενιά των παλικαριών, έλεγε ο Απολλώνιος Ρόδιος, γιατί μέσα απ’ τα θαλασσινά περάσματα κατόρθωσαν άθλο μεγάλο.
Έφτασε λέει και ο «Κηφέας» από την Τεγέα, ο γιός του Αλεού……

Καλωσόρισες φίλε «Κηφεύς» στην Αργώ μας.

Ένα πράγμα μόνο έχει αλλάξει από τότε… φίλε μου, δεν ξέρω αν το πήρες είδηση....

ΕρίωπαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2009, 07:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά καλωσορίζω τον αγαπητό Φίλο Κηφέα στην Αργώ μας, γνωρίζοντας πως θα βοηθήσει πολύ στο ταξίδι μας, με τις γνώσεις και τις εμπειρίες του!
Ουδέν τυχαίον!
Κηφέα σε περίμενα πολύ καιρό να εμφανιστείς και να μας δώσεις ένα χέρι βοήθειας!
Ερίωπα, διόρθωσέ με, αν κάνω λάθος, μιας και ανέλαβα να οδηγήσω τον Κηφέα στην κωπηλατική του θέση.
Την θέση με τον Αριθμό 23!
Νομίζω πως το 23 του πάει γάντι!
Καλωσήρθες φίλε Κηφέα!
Αλήθεια, τι νέα μας φέρνεις απ'την Ανδρομέδα και τον Περσέα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2009, 11:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λάθος μεγάλο φίλε Dr Jekyll Mr Hyde , για τον Ιησού και τη σχέση του με την Μαγδαληνή έγραψε πολλά χρονια πριν από τον Dan Brown o Νίκος Καζαντζάκης στο έργο του "Ο Τελευταίος Πειρασμός" , όπου επίσης υπάρχουν και αναφορές στον ρόλο του Ιούδα . Αξίζει τον κόπο να τον διαβάσης .

Καλα εκείνος θα ήθελε να γράψει για την ανθρωπινη φύση του Ιησού. Ή ίσως μια άλλη άποψη. Πού να ήξερε οτι έτσι εδινε το έναυσμα στον κάθε (εβραίο?) συνωμοσιολόγο συγγραφέα να λέει τα δικά του.

quote:
Το λέω αυτό, επειδή με το πέρασμα του χρόνου έχουν εμφανιστεί αρκετοί οι οποίοι προσπάθησαν να αποκρυπτογραφήσουν το «όνομα» κάνοντας χρήση και των δύο αριθμών.

Όσον αφορά τον 666, πολλοί ισχυρίστηκαν ότι θα μπορούσε να ήταν το όνομα Βενέδικτος

ΒΕΝΕΔΙΚΤΟΣ=666

(2+5+50+5+4+10+20+300+70+200)=666

Η εμφάνιση του κωδικοποιημένου Βενέδικτου είναι όμως δημιούργημα των Ευρωπαίων ερευνητών ιδιαίτερα του 20ου αιώνα. Σαν τίτλος και σαν όνομα εμφανίστηκαν πολύ αργότερα απ’ την εποχή του Ιωάννου. Το όνομα Βενέδικτος δεν αναφέρεται από κανένα αρχαίο συγγραφέα, ούτε συναντάται σε κανένα λεξικό της αρχαίας Ελληνικής γλώσσας.



Ε καλα, οι του Βατικανού είναι γνωστο οτι βίσκονται με το θηρίο έτσι κι αλλιώς.

quote:
Το σίγουρο όμως είναι ότι εσείς όλοι και ο καθένας χωριστά θα καθίσετε και θα τα πείτε μια μέρα με τον εσωτερικό σας Ιαπετό.

Που ξέρετε, μπορεί κι’ εκείνος να αρέσκεται να απολογείται σε κάποιον άνθρωπο. Μπορεί ακόμα και φίλοι να γίνετε. Τίποτα δεν αποκλείεται!!!

Κάπως έτσι με δίδαξε και μένα κάποτε η «Εριώπιδα» όταν ήθελα να πολεμάω αόρατους εχθρούς.

Μην ξεχνάτε ότι και ο Ιησούς συνομίλησε μαζί του. Αυτό δεν σας κάνει εντύπωση;



Γιατι να μας κάνει εντύπωση που μιλά με τους βλεβελούλιδες? Λογικό δεν είναι?

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2009, 20:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιεζεκιήλ (1:1 έως 1:28)


1. ΣΤΟΝ 30ό χρόνο, στον τέταρτο μήνα, την πέμπτη ημέρα τού μήνα, ενώ βρισκόμουν ανάμεσα στους αιχμαλώτους, κοντά στον ποταμό Χoβάρ, άνοιξαν οι ουρανοί, και είδα οράματα του Θεού.
2. Την πέμπτη ημέρα τού μήνα αυτού τού χρόνου, του πέμπτου χρόνου τής αιχμαλωσίας του βασιλιά Ιωαχείν,
3. έγινε ξεκάθαρα λόγος τού Κυρίου στον Ιεζεκιήλ, τον γιο τού Βουζεί, τον ιερέα, στη γη των Χαλδαίων, κοντά στον ποταμό Χεβάρ, και εκεί το χέρι τού Κυρίου στάθηκε επάνω του.
4. Και είδα, και ξάφνου, ένας ανεμοστρόβιλος ερχόταν από τον βορρά, ένα μεγάλο σύννεφο, και φωτιά περιστρεφόμενη• και ολόγυρά του μια λάμψη, κι από μέσα απ' αυτό φαινόταν σαν όψη ηλέκτρου, μέσα από τη φωτιά.
5. Και μέσα απ' αυτό φαινόταν ένα ομοίωμα τεσσάρων ζώων. Και η θέα τους ήταν η εξής: Είχαν ομοίωμα ανθρώπου.
6. Και κάθε ένα είχε τέσσερα πρόσωπα, και κάθε ένα είχε τέσσερις φτερούγες.
7. Και τα πόδια τους ήσαν πόδια όρθια• και το πέλμα τού ποδιού τους ήταν όμοιο με πέλμα ποδιού μοσχαριού• και σπινθηροβολούσαν σαν όψη χαλκού γυαλισμένου.
8. Και είχαν χέρια ανθρώπου από κάτω από τις φτερούγες τους, στα τέσσερα μέρη τους• και τα τέσσερα είχαν τα πρόσωπά τους και τις φτερούγες τους.
9. Οι φτερούγες τους εφάπτονταν η μία μαζί με την άλλη• δεν στρέφονταν καθώς βάδιζαν• πορεύονταν κατευθείαν εμπρός από το πρόσωπό τους κάθε ένα.
10. Για το ομοίωμα, όμως, του προσώπου τους, τα τέσσερα είχαν πρόσωπο ανθρώπου, και πρόσωπο λιονταριού προς το δεξί μέρος• και τα τέσσερα είχαν πρόσωπο βοδιού κατά το αριστερό μέρος• είχαν και τα τέσσερα πρόσωπο αετού.
11. Και τα πρόσωπά τους, και οι φτερούγες τους ήσαν διαιρεμένες προς τα άνω• δύο από το καθένα εφάπτονταν η μία μαζί με την άλλη, και δύο σκέπαζαν τα σώματά τους.
12. Και πορεύονταν το κάθε ένα κατευθείαν εμπρός από το πρόσωπό τους• όπου φερόταν το πνεύμα, εκεί βάδιζαν• ενώ βάδιζαν, δεν στρέφονταν.
13. Και για το ομοίωμα των ζώων, η θέα τους ήταν σαν άνθρακες φωτιάς που έκαιγαν, σαν θέα δαυλών• αυτό στρεφόταν εδώ κι εκεί ανάμεσα στα ζώα• και η φωτιά ήταν λαμπερή, και αστραπή έβγαινε από τη φωτιά.
14. Και τα ζώα έτρεχαν και γύριζαν, σαν τη θέα τής αστραπής.
15. Και καθώς είδα τα ζώα, ξάφνου, ένας τροχός επάνω στη γη, κοντά στα ζώα στα τέσσερα πρόσωπά τους.
16. Η θέα των τροχών, και η εργασία τους, ήσαν σαν όψη βηρύλλου• και οι τέσσερις είχαν το ίδιο ομοίωμα• και η θέα τους, και η εργασία τους, ήσαν ωσάν να ήταν τροχός μέσα σε άλλον τροχό.
17. Όταν βάδιζαν, κινούνταν προς τα τέσσερά τους πλάγια• δεν στρέφονταν ενώ βάδιζαν.
18. Και οι κύκλοι τους ήσαν τόσο ψηλοί, ώστε προξενούσαν φόβο• και οι κύκλοι τους ήσαν γεμάτοι από μάτια ολόγυρα απ' αυτά τα τέσσερα.
19. Και όταν τα ζώα πορεύονταν, κοντά τους πορεύονταν και οι τροχοί• και όταν τα ζώα υψώνονταν από τη γη, υψώνονταν και οι τροχοί.
20. Όπου ήταν να πάει το πνεύμα, εκεί πορεύονταν• εκεί ήταν να πάει το πνεύμα• και οι τροχοί υψώνονταν απέναντί τους• επειδή, το πνεύμα των ζώων ήταν μέσα στους τροχούς.
21. Όταν εκείνα πορεύονταν, πορεύονταν κι αυτοί• και όταν εκείνα στέκονταν, στέκονταν κι αυτοί• και όταν εκείνα υψώνονταν από τη γη, υψώνονταν και οι τροχοί απέναντί τους• επειδή, το πνεύμα των ζώων βρισκόταν μέσα στους τροχούς.
22. Και το ομοίωμα του στερεώματος, που ήταν πιο ψηλά από το κεφάλι των ζώων, ήταν σαν όψη φοβερού κρυστάλλου, απλωμένο πάνω από τα κεφάλια τους.
23. Και από κάτω από το στερέωμα υπήρχαν απλωμένες οι φτερούγες τους, η μία προς την άλλη• το κάθε ένα είχε δύο, με τις οποίες σκέπαζαν τα σώματά τους.
24. Κι όταν πορεύονταν, άκουγα τον ήχο από τις φτερούγες τους, σαν ήχο πολλών νερών, σαν φωνή τού Παντοδύναμου, και τη φωνή τής λαλιάς σαν φωνή στρατοπέδου• όταν στέκονταν, κατέβαζαν τις φτερούγες τους.
25. Και γινόταν φωνή πάνω από το στερέωμα, που ήταν πιο ψηλά από το κεφάλι τους• όταν στέκονταν, κατέβαζαν τις φτερούγες τους.
26. Και από πιο ψηλά από το στερέωμα, που ήταν πιο ψηλά από το κεφάλι τους, φαινόταν ένα ομοίωμα θρόνου, σαν θέα πέτρας σαπφείρου• και επάνω στο ομοίωμα του θρόνου ήταν ένα ομοίωμα σαν θέα ανθρώπου, που καθόταν επάνω σ' αυτόν από πάνω.
27. Και είδα σαν όψη ηλέκτρου, σαν θέα φωτιάς μέσα του, ολόγυρα, από τη θέα τής οσφύος του, κι επάνω• και από τη θέα τής οσφύος του, και κάτω, είδα σαν θέα φωτιάς, και είχε ολόγυρα λάμψη.
28. Όπως η θέα τού τόξου, που γίνεται στο σύννεφο κατά την ημέρα τής βροχής, έτσι ήταν η θέα τού ομοιώματος της λάμψης, ολόγυρα. Αυτή ήταν η θέα του ομοιώματος της δόξας τού Κυρίου. Και όταν το είδα, έπεσα επάνω στο πρόσωπό μου, και άκουσα τη φωνή εκείνου που μιλούσε.

Ο Ιεζεκιήλ κατά τη διάρκεια της αιχμαλωσίας στη Βαβυλώνα βλέπει αυτό το όραμα στην όχθη του ποταμού Χοβάρ. Βλέπει το περίφημο θεϊκό άρμα την Μερκαβά. Για χρόνια οι Ραβίνοι ήταν διχασμένοι για το αν θα έπρεπε να συμπεριλάβουν το βιβλίο στον Κανόνα της Βίβλου. Θεωρούταν ότι ήταν αιρετικό σε πολλά σημεία του και υπήρξε για χρόνια σημείο τριβής. Τι το ιδιαίτερο όμως έχει;
Πρώτα απ’ όλα η ιστορία του Ιεζεκιήλ μοιάζει σαν να περιγράφει κάποιο τεχνητό αντικείμενο, ενώ είναι φανερό ότι δεν έχει λέξεις κατάλληλες στο λεξιλόγιό του γι’ αυτό που βλέπει. Έτσι αναγάγει την περιγραφή του σε αντικείμενα της καθημερινότητας του. Αυτό ώθησε τους υποστηρικτές της θεωρίας των «αρχαίων αστροναυτών» να μιλήσουν για ελικόπτερα, διαστημόπλοια κ.τ.λ. Ας πάμε όμως στο μεταφυσικό κομμάτι.

Στον Ιουδαϊκό μυστικισμό υπάρχουν δύο κυρίαρχα θέματα μελέτης. Το πρώτο ονομάζεται Μαασέ Μπερεσίτ (θέματα της γέννησης) και μελετά το βιβλίο της Γένεσης εξάγοντας απ’ αυτό ονόματα του θεού, τους Σεμ χα μαφορές που κυριαρχούν στους πεντανούς του ζωδιακού, τα Γκολέμ κ.α. Το δεύτερο ονομάζεται Μαασέ Μερκαβά (θέματα του άρματος) και αναλύει το βιβλίο του Ιεζεκιήλ.
Οι μυστικοί αυτού του ρεύματος θεωρείται πως διαλογίζονταν στην εμβρυακή στάση (στάση του Ηλία στο βουνό Θαβώρ). Διαλογιζόμενοι έφερναν στο νου τους το κείμενο του Ιεζεκιήλ και προσπαθούσαν να το οραματιστούν σε κάθε του λεπτομέρεια. Για την καταληψία τους χρησιμοποιείται στους ψαλμούς η λέξη ΡΕΧΟΥΒΟ (επιβίβαση). Η μυστική αυτή μέθοδος ενατένισης θεωρείται πως οδηγούσε τελικά στην όραση του Άρματος και την είσοδο στο Παρντές (παράδεισο), τον κήπο του ροδιού των πρωτοπλάστων. Η διαδικασία αυτή θεωρούταν εξαιρετικά επικίνδυνη και σύμφωνα με τα μιδράς μόνο τέσσερις Ραβί μπήκαν και βγήκαν. Ο Μπεν Αζάι κοίταξε και πέθανε, ο Μπεν Ζομά τρελάθηκε, ο Ραβί Αχέρ έγινε αιρετικός, και μόνο ο Ραβί Ακιβά μπήκε και βγήκε εν ειρήνη. Επειδή λοιπόν η Μαασέ Μερκαβά θεωρήθηκε επικίνδυνη αναθεματίστηκε από τους ραβίνους: «όποιος συλλογίζεται πάνω στα τέσσερα θέματα θα ήταν καλύτερα να μην έχει έρθει στον κόσμο. Ότι είναι πάνω, ότι είναι κάτω, ότι ήταν πριν, ότι θα είναι μετά.
Επίσης οι μυστικοί της Μερκαβά προωθούσαν ένα είδος ιουδαϊκού γνωστικισμού με την θεωρία των «δύο αρχών» για τον άγγελο Μέτατρον . Σύμφωνα με τη θεωρία αυτή ο αληθινός Θεός είναι απρόσιτος και τον κόσμο κυβερνά και οδηγεί ο Μεταθρόνιος άγγελος. Τα οφανίμ (τροχοί) θεωρούνται μαζί με τα σεραφείμ από τα υψηλότερα στην ιεραρχία πνεύματα. Η μορφή τους τέσσερα ζώα (ταύρος, αετός, άνθρωπος, λέων) χρησιμοποιήθηκε για να αποδώσει τους τέσσερις ευαγγελιστές στην Αποκάλυψη.

Δάνειο στην αποκάλυψη είναι και η μέτρηση του ναού με την κάλαμο. Ο Ιεζεκιήλ μέτρησε τον ναό με την κάλαμο και αυτή η διπλή μέτρηση των 1260 φορών είναι οι 1260 μέρες της Αποκάλυψης του Ιωάννη, του Δανιήλ, και του, 1260 + 1260 = 2520 έτη από τις 10 Νισάν του 573 π.Χ έως τις 14 Μαΐου 1948 της επανίδρυσης του κράτους του Ισραήλ.

---------------------------------------------------------------------------------------------
Ερίωπα η αρχιτεκτονική των τριών πυλών του ιερού στις εκκλησίες προέρχεται από την αρχιτεκτονική του αρχαίου θεάτρου.
---------------------------------------------------------------------------------------------

Καλησπέρα σας.


Edited by - veritas on 11/01/2009 21:13:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2009, 03:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέτατρον, το ατηρό όχημα των 72. Αν θέλετε το ονομάζετε και
"ΜΕΤΑΤ(Η)ΡΟΝ".

Εδώ φίλοι μου αρχίζουν και ....λειτουργούν οι μηχανές!!!

Όσοι υποφέρουν από καρδιά να αποχωρήσουν.

ΕΕΕΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2009, 12:22:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ερίωπα. Μού ήρθε σήμερα να παραθέσω δυο λόγια για τη Σφίγγα. Δεν ξέρω γιατί. Ας κάνει ο καθένας μας τους συνειρμούς του:

Ατένισέ με , λέει , είμαι η Σφίγγα – Φύση .

Άγγελος , αετός , λιοντάρι και ταύρος .

Έχω το σεπτό πρόσωπο ενός Θεού και το σώμα ενός φτερωτού και βρυχώμενου ζώου .

Δεν έχεις ούτε τα νώτα μου , ούτε τα άγρια νύχια μου , ούτε τα φτερά μου , το στήθος σου όμως μοιάζει με το δικό μου .

Ποιος είσαι ;

Από πού έρχεσαι ;

Και πού πας ;

Βγήκες από το βόρβορο της γης ή κατέβηκες από το σπινθηροβόλο δίσκο αυτού του ένδοξου ήλιου που ξεπροβάλλει από κει κάτω , από την αραβική οροσειρά ;

Εγώ υπάρχω , βλέπω , γνωρίζω από την αρχή του χρόνου .

Γιατί είμαι ένα από τα αιώνια Αρχέτυπα που ζουν μέσα στο
αδημιούργητο φως … μα … μου απαγορεύεται να μιλάω αλλιώς, μονάχα με την παρουσία μου εκφράζομαι .

Όσο για σένα , εφήμερε άνθρωπε , σκοτεινέ ταξιδιώτη , σκιά που διαβαίνεις ψάξε – και μάντεψε , αλλιώς – απελπίσου !

Φιλικά

ΚηφεύςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2009, 14:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφεύς
quote:

...Μού ήρθε σήμερα να παραθέσω δυο λόγια για τη Σφίγγα. Δεν ξέρω γιατί...
...Άγγελος , αετός , λιοντάρι και ταύρος .

Το τέταρτο χαγιότ (ζώο) στο εβραϊκό κείμενο είναι ένα χερούβ. Οι μελετητές του Ιεζεκιήλ το ταυτίζουν με τους φτερωτούς ασυριακούς ταύρους που είχαν πρόσωπο ανθρώπου. Μορφές δηλαδή πολύ όμοιες με την δική μας Σφίγγα. Εσύ βέβαια μιλάς για τις αιγυπτιακές πυραμίδες και ο Ερίωπας για τις Ελληνικές.
Αλλά αγαπητέ Ερίωπα ναι μεν οι νόμοι γράφονταν πάνω σε πυραμίδες που περιστρέφονταν κρεμασμένες από ένα καρφί, αλλά η μορφή αυτή της κύρβης δεν επικράτησε. Αντίθετα ήταν πιο συνηθισμένη η καταγραφή νόμων στους άξονες, μεγάλους κυλίνδρους που τους γύριζαν όπως περίπου αυτούς των βουδιστών στα μοναστήρια τους. Και κάτι άλλο, η αρχαία κύρβη είχε 3 πλευρές, οι αιγυπτιακές πυραμίδες έχουν 4.
Κύρβη λέγεται και η τιάρα του Πάπα όμως...

Επίσης λες: "Όγκας έλεγαν στην αρχαιότητα τας «Πύλας» εξ ου και το «Ωγύγιες Πύλες» για τας «Ογκάς Αθηνάς»".

Την λέξη εγώ την ξέρω άγκας κι όχι όγκας. Άγκας από το άγνυμι που σημαίνει λυγίζω σπάω. Άγκας= αγκάλη (όπως αυτές της θάλασσας). Άγκας επίσης =αγκώνας ή άγκωνας που λένε στο χωριό μου. Άγκας, αγκώνας, αγκωνάρι (γωνιακή μεγάλη πέτρα), αγκαλιά. Είναι λοιπόν προσδιορισμός για τις συγκεκριμένες πύλες σαν να λέμε π.χ οι καμπυλωτές πύλες και όχι λέξη που σημαίνει γενικά την πύλη.

Οι Ωγύγιες πύλες ήταν στη Θήβα την εφτάπυλη κοντά στο ιερό της Όγκας Αθηνάς. Δες και το link που σου δίνω παρακάτω:

http://cds.lib.auth.gr/cgi-bin/cds/search?id=81468


Edited by - veritas on 12/01/2009 15:19:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2009, 17:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο Ραβί Αχέρ έγινε αιρετικός, και μόνο ο Ραβί Ακιβά μπήκε και βγήκε εν ειρήνη. Επειδή λοιπόν η Μαασέ Μερκαβά θεωρήθηκε επικίνδυνη αναθεματίστηκε από τους ραβίνους: «όποιος συλλογίζεται πάνω στα τέσσερα θέματα θα ήταν καλύτερα να μην έχει έρθει στον κόσμο.(Υγ:εδω μου θυμίζει αυτό το οποίο έλεγε ο Χριστός για αυτους που θα πάνε αιώνια στη κόλαση νομίζω.Ελεγε καλυτερα να μην είχαν γεννηθεί) Ότι είναι πάνω, ότι είναι κάτω, ότι ήταν πριν, ότι θα είναι μετά.

Ο Αχέρ τι το αιρετικό πίστευε?ΥΓ:μήπως ξερεις το ονομα του στα αγγλικα?

quote:
Ο Ιεζεκιήλ κατά τη διάρκεια της αιχμαλωσίας στη Βαβυλώνα βλέπει αυτό το όραμα στην όχθη του ποταμού Χοβάρ. Βλέπει το περίφημο θεϊκό άρμα την Μερκαβά. Για χρόνια οι Ραβίνοι ήταν διχασμένοι για το αν θα έπρεπε να συμπεριλάβουν το βιβλίο στον Κανόνα της Βίβλου. Θεωρούταν ότι ήταν αιρετικό σε πολλά σημεία του και υπήρξε για χρόνια σημείο τριβής. Τι το ιδιαίτερο όμως έχει;
Πρώτα απ’ όλα η ιστορία του Ιεζεκιήλ μοιάζει σαν να περιγράφει κάποιο τεχνητό αντικείμενο, ενώ είναι φανερό ότι δεν έχει λέξεις κατάλληλες στο λεξιλόγιό του γι’ αυτό που βλέπει. Έτσι αναγάγει την περιγραφή του σε αντικείμενα της καθημερινότητας του. Αυτό ώθησε τους υποστηρικτές της θεωρίας των «αρχαίων αστροναυτών» να μιλήσουν για ελικόπτερα, διαστημόπλοια κ.τ.λ. Ας πάμε όμως στο μεταφυσικό κομμάτι.

Πολύ φαντασία θα πρέπει να είχε όποιος στη περιγραφεί αυτή βρήκε διαστημικά αντικείμενα. Εχω δeι τοιχογραφίες που να μοιάζουν με διαστημόπλοια, έχω δει ζωγραφιές(αρχαίες πάντα) που να μιάζουν με αστροναύτες.. σε αυτο το όραμα πάλι διαβάζω κατι που απλά δε βγάζει νόημα ωστε να είναι κατασκεύασμα ανθρώπου. Άλλωστε ποιός θα έφτιαχνε ένα τέτοιο κατασκεύασμα(απο "καλλιτεχνικής" πλευράς κ γιατι να ασχολούταν με τον κάθε Ιεζεκιήλ?.. Παραξενο όραμα μπορω να πω.. δε κατάλαβα κ ποιο το "επιμύθιο" του?

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2009, 19:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Dr Jekyll Mr Hyde

Δεν μπορείς να βρεις το όνομά του στα Αγγλικά γιατί απλά δεν υπάρχει! Αχερ σημαίνει ο "άλλος". Το όνομά του ήταν Elisha ben-Avuyah αλλά έπαψε να αναφέρεται στα κείμενα μετά την αποκοπή του (έκοψε τις ρίζες είναι η ακριβής φράση). Υποθέτω ότι θες να το ψάξεις στο ίντερνετ οπότε ας σου δώσω δύο link από το google για να δεις ότι δεν τα βγάζω από το μυαλό μου:
http://www.ucalgary.ca/~elsegal/Rels463/TalmudicMysticism.html
http://www.bmv.org.il/Shiurim/avot/avot132.html

quote:

Πολύ φαντασία θα πρέπει να είχε όποιος στη περιγραφεί αυτή βρήκε διαστημικά αντικείμενα. Εχω δeι τοιχογραφίες που να μοιάζουν με διαστημόπλοια, έχω δει ζωγραφιές(αρχαίες πάντα) που να μιάζουν με αστροναύτες.. σε αυτο το όραμα πάλι διαβάζω κατι που απλά δε βγάζει νόημα ωστε να είναι κατασκεύασμα ανθρώπου.


Γιόζεφ Μπλούμριχ - Και Ηνοίχθησαν οι Ουρανοί:

Ο Γίοσεφ Μπλούμριχ ήταν τεχνικός στη Νάσα που επηρρεάστηκε από τον φον Νταϊνικεν τότε την δεκαετία του 80. Νομίζω ότι το δικό μου αντίτυπο ήταν εκδόσεις Νότος αν θυμάμαι καλά. Για να μην τρέχεις όμως σε βιβλιοθήκες νυχτιάτικα, ας κάνουμε και λίγο warez.

http://rapidshare.com/files/102741822/Josef_Blumrich_-_Kai_Inixthisan_oi_Ouranoi.pdf

Αν οι διαχειριστές θέλουν ας το αφαιρέσουν, οπότε βιάσου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Terity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2009, 21:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Terity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μέτατρον, το ατηρό όχημα των 72. Αν θέλετε το ονομάζετε και
"ΜΕΤΑΤ(Η)ΡΟΝ".

Εδώ φίλοι μου αρχίζουν και ....λειτουργούν οι μηχανές!!!

Όσοι υποφέρουν από καρδιά να αποχωρήσουν.

ΕΕΕ



72 είναι και τα ονόματα του Θεού συμφωνα με την Καμπάλα. Υπάρχει σχέση μεταξύ τους και με τον Άγγελο Μέτατρον στον οποίο θεωρείται ότι και ανήκουν τα ονόματα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2009, 22:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
ar_ia:
Προσωπικά θα ήθελα να συνεχίσεις και να αγνοήσεις άτομα που χαλάνε το τόπικ

quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
Αν φίλε μου αγνοείς την θεραπευτική (ίαση) της οργ-όνης, πράγμα που δεν νομίζω, γιατί την χλευάζεις;
Γι’ αυτό σου λέω, στερημένο σε κόβω. Αν νομίζεις ότι ο οργασμός είναι μόνο στην «όρνιθά σου» όποτε κάνει κούκου, κάνεις μέγα λάθος. Υπάρχουν και άλλοι «Οργασμοί». Ψιλά γράμματα που λένε για μερικούς.

quote:
Περιδιαβαίνων:
Φίλε Λουκά μην δίνεις σημασία σε ότι γράφουν. Τόσα έμαθαν, τόσο νοιώθουν βολεμένοι.
Μην ξεχνάς μιλάς για "ιδεολογικό πόλεμο", έχεις να δώσεις και συ τις μάχες σου ενίοτε μέσα στην
απογοήτευση.

Απέχω και εγώ από το γράψιμο......μή σας χαλάσω χατίρι....όμως!!!

1)

quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
.........(Εδώ αρχίζει και ετοιμάζει σάτιρα ο Ευρωπαίος αρχηγός της ξακουστής Ορνιθοκόρυττης Ταξιαρχίας)

Σα να μου λέει γράψε κάτι......

2)

quote:
Υπατία8:
Μόνο κράτα το μυστικό και μην το πεις του Ευρωπαίου.

Και εδώ ακούω το όνομά μου.....

3)

quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
Υπατιούλα, μου έχεις κατατρομάξει τον φίλο μου τον Ευρωπαίο-θείο
.... και δεν θα τα πάμε καλά εμείς οι δύο.

Εδώ πετάει το γάντι....σου λέει δε μπορεί.......

4)

quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
Λέω να βάλουμε και μιά "Μαγδαληνή" να μας .... ενισχύσει το ενδιαφέρον

Σου λέει.........τώρα ποια είναι αδύνατον να μην εμφανιστεί!!

quote:
Sesostris:
Λάθος μεγάλο φίλε Dr Jekyll Mr Hyde , για τον Ιησού και τη σχέση του με την Μαγδαληνή έγραψε πολλά χρονια πριν από τον Dan Brown o Νίκος Καζαντζάκης στο έργο του "Ο Τελευταίος Πειρασμός" , όπου επίσης υπάρχουν και αναφορές στον ρόλο του Ιούδα . Αξίζει τον κόπο να τον διαβάσης .

Kαι αυτό μυθιστόρημα ήταν!.......άλλο όμως μύθος! και άλλο πραγματικότητα......τα μπερδεύεις όμως συνέχεια!
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
-Αγαπητοί μου συνταξιδιώτες (Αργοναύτες) με την πρόσθεση των αριθμών που αντιστοιχούσαν στο όνομα του Ιαπετού, το περιβόητο όνομα του «θηρίου» που δεν επιθυμεί η Εκκλησία να πολυσκαλίζει διότι γνωρίζει πολύ καλά τι θα βγεί, είδατε ότι ο Διόβλητος είναι ο κ. Ιαπετός, αυτόν που εμείς βαπτίσαμε πρόσφατα και με άλλα μοντέρνα ονόματα αν θυμάστε.
Θα αρκεστούμε προσωρινά μόνο στον 666 χωρίς να αναφερθούμε στον 616, μόνο και μόνο, για να μη προκαλέσουμε στην ροή του θέματος κάποια σύγχυση στο στάδιο που βρισκόμαστε.

Η εκκλησία δεν είναι μάντης αγαπητέ ΕΡΙΩΠΙΣ, η Αποκάλυψη είναι ένα πολύ δύσκολο έργο,που δε θα ερμηνευτεί παρά μόνο εκ του αποτελέσματος. Αδίκως ψάχνεις λοιπόν για τετελεσμένα. Το είπε και ο Ιησούς! μόνο ο Πατέρας μου γνωρίζει..........

quote:
helios2012:
Αλήθεια, τι νέα μας φέρνεις απ'την Ανδρομέδα και τον Περσέα?

Kύριε!!κύριε!!κύριε!!! να πω?

Σας αφήνω στην ησυχία σας αφού πω ότι βρίσκω ενδιαφέροντα αυτά του Ερίωπα (ασχέτως αν τα βλέπω από την ίδια γωνία αλλά με δύο ζευγάρια γυαλιά τα οποία τα εναλλάσσω για συγκρίσεις, με αποτέλεσμα να πιάνω και άλλη γωνία), αλλά περισσότερο αυτά του veritas, ο οποίος δυστυχώς για μας, δεν πρέπει να έχει χρόνο για να γράφει όπως θα ήθελε.
Θα γράψω μόνο αν είναι απαραίτητο κατά την άποψή μου, ή έτσι απλά για το κους-κους!

Υ.Γ. Ειλικρινά εάν σας ενοχλεί ο Αρκάς, (για το συγκεκριμένο topic), αρκεί να μου το πείτε και δε θα τον εμφανίσω παλι.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy