ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 33
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2009, 14:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Αρε zip είσαι ντίπ για ντίπ....Απο Λάρισα είμαι,αρά,
απο του Λαζόπουλου την πόλη, σου γράφω και με γράφεις...
Σου'φερα για Αθηναίος;Το λεπτό άνθος της παρέας πάντως,
με γλύτωσε απο το να σου πω τα ίδια....Φίλε, κατέβα λίγο χαμηλά,
γιατί εκεί ψηλα, κινδυνεύετε να παθετε τίποτε απο την ..έλλλειψη
οξυγόνου, εσυ κι ο άλλος ο ..αυτοκόλλητος,που γίνεται παρέα του καθε αεράτου του φόρουμ.....
Εδώ μιλάμε για να μιλήσουμε, φίλε, όχι για να μην μιλήσουμε...Θα
μας κουφάνετε εντελώς;
Αγαπητέ helios2012, σε παρακολουθώ τόσο καιρό και μάλλον με το ...αέριο ήλιον μου φέρνεις, παρά τον ζωοδότη ήλιο....Κινείσαι γρήγορα και απομακρύνεσαι λες και φοβάσαι μην κολλήσεις τίποτε....
Σε ενοχλεί τόσο πολύ η απόρριψη;
Όσο για το ΣΑΝ ΔΑΣΚΑΛΟΣ σε νηπιαγωγείο, ποιόν να πω ότι δεν είναι
εδώ κανένα νηπιαγωγείο, εσένα ή τον μέντορα σου;....
Για το ραντεβού,ο λιγότερο δεν θα έλεγα όχι, γιατί πάντα η εικόνα
μιλάει μόνη της και συνήθως, ότι γράφουμε είμαστε τα μισά...Οι
παρόντες, εξαιρούνται...Περιμένω και φιλοξενώ, μερικώς, τον όποιο
θα ήθελε να επισκεφθεί την Λάρισα, που έχει πιο ουσία απο την
Αθήνα, σε πολλά ζητήματα που συζητάμε εδώ...

Κι αυτή η προσωπική συμπεριφορά, ρε παιδί μου....Αόρατη την έκαναν...
Την πλύνανε και ξέβαψε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2009, 19:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αχ ρε φίλε μου, τι εποικοδομητικό διάλογο να κάνουμε όταν σε ρωτάμε κάτι και μας απαντάς ό,τι να 'ναι ; Έτσι γίνεται ο εποικοδομητικός διάλογος ; Σε ρώτησα κάτι. Γιατί δεν μου απαντάς σε αυτό που σε ρωτάω ; Μου λες "σου απάντησα". Ε, μα τι μου απάντησες ; Με κοροϊδεύεις δηλ. ;


Επανορθώνω .
Με ρώτησες :

Γνωρίζεις το ΟΛΟ ;


Δεν γνωρίζω το ΟΛΟ .

quote:
Μέσα στο θέμα σου, μιλάς για κάτι πράματα ρε παιδί μου ... δηλ. δεν μπορώ να τα χαρακτηρίσω. Τι εννοείς όταν λες "θεοποίηση της ύλης" ; Άντε πες μας ρε φίλε μου, δηλ. να το καταλάβουμε. Εγώ δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό. Τι είναι ρε παιδί μου. Ε, δεν μπορείς να μου το εξηγήσεις ; Και τι σχέση έχει η "θεοποίηση της ύλης" με την κατανόηση της προσωπικής συμπεριφοράς ; Ούτε κι αυτό το καταλαβαίνω. 'Ντάξει, δεν έχω το επίπεδό σου ρε φίλε μου, είμαι από χωριό, τι να κάνουμε δηλ. ; Ε, δεν μπορείς να μας εξηγήσεις κάποια πράγματα ;

Ο άνθρωπος θεοποίησε το μέσον με το οποίο επιβιώνει .
Αυτό που αντιλαμβάνεται ο άνθρωπος στην καθημερινότητα ως ύλη, είναι το αποτέλεσμα διάφορων τεχνικών εφαρμογών , επάνω στην ύλη, που κάνουνε την ζωή μας ποιο εύκολη και ευχάριστη .
Η εξέλιξη της προσωπικής
(μας) συμπεριφοράς , εστιάζεται στο μέσον και αγνοεί τον παράγοντα που το χρησιμοποιεί ως μέσον .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2009, 19:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Δεν γνωρίζω το ΟΛΟ .


Α, γεια σου, τώρα συνεννοούμαστε ... Μισό λέπτό τώρα. Έχεις πει :

quote:
alfa-omega

Μπορώ να γράφω ότι είμαι αιώνιος , γιατί αναφέρομαι στο ΟΛΟ .


Εφ' όσον λοιπόν δεν γνωρίζεις το ΟΛΟ, πως γίνεται η αναφορά σου να δικαιολογεί το ότι μπορείς να γράφεις πως είσαι αιώνιος ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2009, 20:01:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Ο άνθρωπος θεοποίησε το μέσον με το οποίο επιβιώνει .


Ο άνθρωπος επιβιώνει με πολλά μέσα, π.χ επιβιώνει με την τροφή ή επιβιώνει με το νερό κτλ. Ποιο απ' όλα αυτά τα μέσα εννοείς ?

Edited by - zip on 11/04/2009 20:07:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2009, 21:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
alfa-omega

Δεν γνωρίζω το ΟΛΟ .


Α, γεια σου, τώρα συνεννοούμαστε ... Μισό λέπτό τώρα. Έχεις πει :

quote:
alfa-omega

Μπορώ να γράφω ότι είμαι αιώνιος , γιατί αναφέρομαι στο ΟΛΟ .


Εφ' όσον λοιπόν δεν γνωρίζεις το ΟΛΟ, πως γίνεται η αναφορά σου να δικαιολογεί το ότι μπορείς να γράφεις πως είσαι αιώνιος ?




Για να δικαιολογήσει ένας άνθρωπος ότι είναι αιώνιος ,δεν είναι απαραίτητο να έχει γνωρίσει το ΟΛΟ .

quote:

Ο άνθρωπος επιβιώνει με πολλά μέσα, π.χ επιβιώνει με την τροφή ή επιβιώνει με το νερό κτλ. Ποιο απ' όλα αυτά τα μέσα εννοείς ?

Όλα αυτά είναι ύλη .
Το μέσον που θεοποίησε η ανθρωπότητα είναι η ύλη .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2009, 21:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ουκ εν άρτοις ζήσετε άνθρωπος, αλλα εν παντί ρήματι Θεού..."
Και φυσικά εννοεί ότι η ζωή του ανθρώπου έχει οριστεί απο τον
Θεό,Αυτός φρροντίζει,άρα, εμείς άλλα πρέπει να κοιτάμε, μαζί
με την απομυθοποίηση αυτής της καθημερινής ύλης, που κάθε μέρα
κάνουμε τα ίδια κι όμως αγχωνόμαστε,σαν να είναι η πρώτη φορά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2009, 10:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Για να δικαιολογήσει ένας άνθρωπος ότι είναι αιώνιος ,δεν είναι απαραίτητο να έχει γνωρίσει το ΟΛΟ .


Κατά πάσα πιθανότητα, ναι. Όμως τότε τι νόημα έχει η φράση σου "Μπορώ να γράφω ότι είμαι αιώνιος γιατί αναφέρομαι στο ΟΛΟ" ? Εσύ ο ιδίος προσπαθείς να το δικαιολογήσεις κατ' αυτόν τον τρόπο. Τι νόημα έχει ? Για ποιον λόγο δηλ. το δικαιολογείς έτσι ?

quote:
alfa-omega

Όλα αυτά είναι ύλη .
Το μέσον που θεοποίησε η ανθρωπότητα είναι η ύλη .


Θέλεις δηλ. να πεις ό,τι το νερό π.χ και η τροφή, θεοποιήθηκαν από τον άνθρωπο ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2009, 11:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa omega

Το θέμα το πρότεινα προς δημόσιο διάλογο με στόχο την κατανόηση της προσωπικής συμπεριφοράς μας , καθώς επίσης και των συνανθρώπων μας .
Περίμενα να λειτουργήσουμε ομαδικά .
Διαπιστώνω ότι οι αντιπαραθέσεις είναι το στοιχείο που επικράτησε .
Αδυνατούμε να κάνουμε εποικοδομητικό διάλογο και διερωτώμαι τι φταίει ?
Εάν έχει δίκαιο ο zip και πράγματι δεν ανταποκρίνεται ο θεματοθέτης στις πραγματικές απαιτήσεις του θέματος , μπορώ να το παρακολουθώ μονάχα και να μην συμμετέχω .
Αρκεί βέβαια να ανέβει η ποιότητά στον διάλογο .

Αυτός είναι ο προβληματισμός μου .



Δεν ξέρω τι άποψη έχεις για τον εποικοδομητικό διάλογο αλλά εγώ θεωρώ τους διαλόγους μας αρκετά εποικοδομητικούς. Αυτές είναι οι προσωπικότητες των ατόμων, συγκρουσιακές ως επί το πλείστον, διότι μόνο έτσι μπορούν μάλλον να προχωρήσουν σε κάτι καλό για αυτές και γι΄αυτό που ονομάζουμε ανώτερο εαυτό.

Δεν χρησιμοποιώ τις πολλές αναλύσεις ούτε θέλω να συμμετέχω σε κάτι τέτοιο διότι παρουσιάζονται σε αυτές τα στοιχεία των προσωπικοτήτων με στόχο να αναγνωριστούν και να δουλευτούν. Ο κάθε άνθρωπος, κατά την άποψή μου, μόνος του θα αναγνωρίσει τα θέματα της προσωπικότητάς του και μόνος του θα τα κατατάξει σε αρνητικά ή θετικά και κατ΄ επέκταση θα αρχίσει πιθανόν κάτι να δουλεύει.
Δεν ξέρω τι θα μπορούσαμε γενικώς να πούμε, για το ειδικώς διαφωνώ.

Γιατί να παρακολουθείς το θέμα χωρίς να συμμετέχεις? Εσύ είσαι ο θεματοθέτης και εσύ προγραμματίζεις το θέμα, εμείς λέμε τις απόψεις μας για κάποιες πιθανές διορθώσεις στον προγραμματισμό, εάν θεωρείς ότι συμπλέουν με όσα ήθελες να δώσεις έχει καλώς εάν όχι εμείς θα πρέπει ή να παραμείνουμε με τα δικά σου δεδομένα ή να φύγουμε.

Ο zip έχει ένα δικό του τρόπο προσέγγισης στα πράγματα που θεωρώ ότι δεν το έχεις ακόμα αντιληφθεί, και για να σου πω την αλήθεια σε αυτόν χρωστάμε το ότι συζητάμε μαζί αυτή την στιγμή διότι εγώ δεν συμφωνούσα με αυτή την προσομοίωση συμπεριφοράς ψυχής που ακολουθούσες για δικούς μου λόγους άρα δεν υπήρχε καμία περίπτωση να γράψω τόσα μηνύματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2009, 18:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κατά πάσα πιθανότητα, ναι. Όμως τότε τι νόημα έχει η φράση σου "Μπορώ να γράφω ότι είμαι αιώνιος γιατί αναφέρομαι στο ΟΛΟ" ? Εσύ ο ιδίος προσπαθείς να το δικαιολογήσεις κατ' αυτόν τον τρόπο. Τι νόημα έχει ? Για ποιον λόγο δηλ. το δικαιολογείς έτσι ?


Ο τρόπος με τον οποίο προσπαθώ πολλές φορές να κατανοήσω υπερφυσικές έννοιες ,είναι ο συσχετισμός .
Αυτό που συνδέει άνθρωπο και ΟΛΟ ,είναι η αιωνιότητα .
Μέσω αυτής μπορεί να μελετήσει διαχρονικά και να κατανοήσει τα στοιχεία από τα οποία αποτελείται αυτό .

quote:
Θέλεις δηλ. να πεις ό,τι το νερό π.χ και η τροφή, θεοποιήθηκαν από τον άνθρωπο ?

Αν βγαίνει αυτό το συμπέρασμα από αυτά που έγραψα ,δεν εκφράστηκα με σαφήνεια .
Αυτό που ήθελα να πω , είναι ότι ο άνθρωπος θεοποίησε στοιχεία της φύσης ,που συνθέτουνε την ύπαρξή του και για τα οποία έχει άγνοια .
Δεν γνωρίζει την πλήρη δομή τους .
Θεοποίησε την ύλη , αλλά δεν γνωρίζει τι είναι ύλη .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2009, 19:03:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο τρόπος με τον οποίο προσπαθώ πολλές φορές να κατανοήσω υπερφυσικές έννοιες ,είναι ο συσχετισμός .
Αυτό που συνδέει άνθρωπο και ΟΛΟ ,είναι η αιωνιότητα .
Μέσω αυτής μπορεί να μελετήσει διαχρονικά και να κατανοήσει τα στοιχεία από τα οποία αποτελείται αυτό .

Ο καθένας έχει τις απόψεις του και τις σέβομαι.
Αυτό που ισχύει πραγματικά είτε το θέλει κάποιος είτε όχι είναι οτι
αυτά που λέμε δέν είναι η αλήθεια τω πραγμάτων αλλά η έκφρασή τους.
Οι λέξεις μπερδεύουν πολύ.
Οπότε υπάρχει ο κίνδυνος της παρερμηνείας.

Αυτό που θεωρώ το απόλυτο σωστό είναι να προσπαθήσουμε να βιώσουμε αυτα τα πράγματα και όχι να μείνουμε στην θεωρία,είναι άσκοπο.
Γιατί κάποιος να μελετήσει έναν χάρτη χωρίς να επισκεφτεί το τοποίο?
Ποιό το νόημα?

Για παράδειγμα ο trexagireve λεέι οτι ασχολείτε πολλά χρόνια με τον εσωτερισμό, και παρ όλα αυτά (χωρίς να θέλω να κρίνω) μοιάζει να είναι μόνο στην θεωρία.

Νομίζω(χωρίς να θέλω να το παίξω ψυχολόγος) οτι η βασική αιτία είναι ο φόβος.Ο φόβος να χάσουμε αυτά που έχουμε. Όλο αυτό προκύπτει απο την άγνοια πάντα.

Φίλε Alfa omega αυτά που λές τα βλέπεις όλα απο την σκοπία του νού και της λογικής,εμένα προσωπικά δέν με αγγίζουν,δέν μου λένε κάτι.
Τι πάει να πεί αιωνιότητα? Λόγια του αέρα.Φλυαρίες χωρίς νόημα που δέν βοηθάνε κανέναν. Με λίγα λόγια αμπελοφιλοσοφίες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2009, 20:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ alex22, πιστεύω ότι έχεις ξεφύγει λίγο, χαρακτηρίζοντας
τον θεματοθέτη, όταν θέμα μας είναι η κατανόηση της προσωπικής
συμπεριφοράς...Πρέπει να μάθεις να δέχεσαι τον διάλογο και ειδικά
την λογική, γιατί η λογική, πλησιάζει την αλήθεια, αν επιμένεις σε
αυτήν....
Όσο για τον εσωτερισμό και την ενασχόληση μου με αυτόν, που θίγεις,
να σε πληροφορήσω ότι ασχολήθηκα πολύ έντονα, γνωστικιστικά,μέχρις
ότου συνειδητοποίησα ότ είναι τσαρλατανισμός πυο οδηγεί τον άνθρωπο
που ασχολείται σε λογική και συμπεριφορά τσιγγάνου....Σταμάτησα
να ασχολούμαι με τον κομπογιανντισμό, αλλά με τον εσωτερισμό, όχι...
Απλά, δεν το διαλαλώ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2009, 21:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Αυτό που ήθελα να πω , είναι ότι ο άνθρωπος θεοποίησε στοιχεία της φύσης ,που συνθέτουνε την ύπαρξή του και για τα οποία έχει άγνοια .
Δεν γνωρίζει την πλήρη δομή τους .
Θεοποίησε την ύλη , αλλά δεν γνωρίζει τι είναι ύλη .


Ο άνθρωπος, συμφωνώ, θεοποίησε στοιχεία της φύσης. Θεοποίησε για παράδειγμα τον ήλιο, όμως δεν έχει άγνοια γι' αυτόν. Η δομή και η σύσταση του ήλιου, μας είναι γνωστή πλέον. Ακόμη δηλ. κι αν κάποτε ο ήλιος ήταν θεός, τώρα πλέον δεν είναι - τουλάχιστον δηλ. για την πλειοψηφία της ανθρωπότητας.

Θα σου πω κάτι, αυτό που κατάλαβα για σένα - μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά ο τρόπος που εκφράζεσαι αυτό δείχνει. Λες π.χ "θεοποίησε τα στοιχεία της φύσης", αυτό είναι σωστό, ok, αλλά δεν είναι κάτι καινούργιο, το ξέρουμε αυτό. Επειδή όπως λες προσπαθείς να κατανοήσεις τις υπερφυσικές έννοιες χρησιμοποιώντας συσχετισμούς, συσχετίζεις και πάλι στον παραπάνω συλλογισμό σου τα στοιχεία της φύσης με την ύλη και οδηγείσαι στο να λες "θεοποίησε την ύλη αλλά δεν γνωρίζει τι είναι ύλη". Γιατί τα μπερδεύεις τόσο πολύ τα πράγματα ; Άλλο είναι τα στοιχεία της φύσης που θεοποιήθηκαν από τον άνθρωπο, όπως π.χ ο ήλιος κι άλλο είναι η ύλη. Η ύλη δεν θεοποιήθηκε από τον άνθρωπο, μελετήθηκε.

Σαφώς και τα στοιχεία της φύσης είναι υλικά σώματα, ok, αλλά η έκφραση "θεοποίηση της ύλης", παραπέμπει σε άλλα πράγματα. Κάνεις δηλ. γενικούς συσχετισμούς που είναι πολύ δύσκολο να κατανοηθούν. Γιατί δεν μιλάς απλά ; Πρόσεξε > το ότι ο άνθρωπος θεοποίησε στοιχεία της φύσης, τον ήλιο π.χ, δεν μας δίνει το δικαίωμα να γενικεύσουμε τον συλλογισμό μας και να πούμε πως ο άνθρωπος θεοποίησε την ύλη. Η ύλη είναι μια γενική έννοια, περιλαμβάνει ας πούμε και τους πυρήνες των ατόμων. Όμως φίλε μου, ο άνθρωπος δεν θεοποίησε τα ηλεκτρόνια του οξυγόνου, έτσι δεν είναι ; Τα μελέτησε, τα παρατήρησε, τα ανακάλυψε, αν θες. Αλλά όχι και τα θεοποίησε ! Από την άλλη τα στοιχεία της φύσης, είναι πιο συγκεκριμένη έννοια που όταν χρησιμοποιηθεί σε έναν συλλογισμό, αυτός είναι πολύ πιο εύκολος να κατανοηθεί.

Edited by - zip on 12/04/2009 21:50:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2009, 21:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Αυτό που συνδέει άνθρωπο και ΟΛΟ ,είναι η αιωνιότητα .


Γιατί ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2009, 21:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ alex22, πιστεύω ότι έχεις ξεφύγει λίγο, χαρακτηρίζοντας
τον θεματοθέτη, όταν θέμα μας είναι η κατανόηση της προσωπικής
συμπεριφοράς...Πρέπει να μάθεις να δέχεσαι τον διάλογο και ειδικά
την λογική, γιατί η λογική, πλησιάζει την αλήθεια, αν επιμένεις σε
αυτήν....
Όσο για τον εσωτερισμό και την ενασχόληση μου με αυτόν, που θίγεις,
να σε πληροφορήσω ότι ασχολήθηκα πολύ έντονα, γνωστικιστικά,μέχρις
ότου συνειδητοποίησα ότ είναι τσαρλατανισμός πυο οδηγεί τον άνθρωπο
που ασχολείται σε λογική και συμπεριφορά τσιγγάνου....Σταμάτησα
να ασχολούμαι με τον κομπογιανντισμό, αλλά με τον εσωτερισμό, όχι...
Απλά, δεν το διαλαλώ....

Η λογική πλησιάζει την αλήθεια?Τότε οι επιστήμονες έχουν φτάσει στον θέο,απλά δεν μας το λένε.Κατα την γνώμη μου η λογική κάνει ακριβώς το αντίθετο,σε αυτήν πίστευε και δεν θα πλησιάσεις ποτέ στην αλήθεια.

Δεν είναι σωστο να διαλαλείς προσωπικα σε σχέση με τον εσωτερισμό,σωστό αυτό.Απλά εγώ δέν σε κόβω για κάποιον που ξέρει κάτι παραπάνω π.χ. σαν τον zip.

Όταν λές εσωτερισμό τί ακριβώς εννοείς? Γιατί άλλο να διαβάζεις βιβλία εσωτερισμού και να κάνεις τον έξυπνο και άλλο να ξέρεις και να προσπαθείς να βοηθάς.Αυτό θέλω να πώ στην ουσία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2009, 21:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Αυτό που συνδέει άνθρωπο και ΟΛΟ ,είναι η αιωνιότητα .
Μέσω αυτής μπορεί να μελετήσει διαχρονικά και να κατανοήσει τα στοιχεία από τα οποία αποτελείται αυτό .


Από το να λες το παραπάνω, που 'ντάξει, είναι μια λογική σκέψη και άποψη - ασχέτως αν δεν την δικαιολογείς - μέχρι το να λες

quote:
alfa-omega

Είμαι αιώνιος.


ξέρεις τι απόσταση υπάρχει ; Απόσταση ... λευκής ρόμπας. Έχε τον νου σου λοιπόν και πρόσεχε φίλε μου, γιατί δεν είναι όλοι zip που θα καθήσουν να κουβεντιάσουν μαζί σου για να δουν τι εννοείς ...

Edited by - zip on 12/04/2009 22:03:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2009, 22:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22

Έχω την γνώμη ότι θα πρέπει να τοποθετήσεις πιο ψηλά την λογική διότι δυστυχώς για όσους πιστεύουν το αντίθετο η αλήθεια μπορεί να προσεγγιστεί μόνο όταν δεχόμαστε την βοήθεια της λογικής.
Και κανένας, μα κανένας, μα ούτε ένας για δείγμα (συγχωρέστε την υπερβολή μου) άνθρωπος που ασχολήθηκε σοβαρά με όλα αυτά δεν είπε να μην υπολογίζουμε την λογική ή ότι έστω υπάρχει κάτι άλλο που μπαίνει στην θέση της λογικής και έτσι προχωράμε.

Επίσης δεν κάνουμε διαγωνισμό γνώσεων
Υ.Γ. εάν το κάνουμε γιατί δεν με ειδοποίησε κανείς να συμμετέχω?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2009, 23:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου alex22,βασικά με κάλυψε η φίλη pyramid,
αλλά, να μην πω κι εγώ μια κουβεντούλα, για το καθένα
απο τα δυο θέματα που έθιξες;
"Η αλήθεια, θέλει ελευθερώσει υμάς.." είπε ο Χριστός..Κι η λογική
φίλε μου,οδηγάει, δεν είναι ο νόμος...Νόμοι της επιστήμης, καταργουνται κάθε μέρα, αλλά, κάπου πρέπει να πατάς, για να
φτάσεις ψηλότερα....Ένα ένα τα σκαλιά,για να ανέβουμε ψηλά....
Όσο για τον εσωτερισμό, τον ζείς δεν τον διαβάζεις..Αυτοί που
λές τους λέμε αναγνώστες, για να ασχοληθείς με τον εσωτερισμό,
πραγματικά,πάς αλλού...Ασχολούμαι μαζί του,30 χρονια, με ψαξιματα
εντός, εκτός και επι τα αυτά....
Αλλά, ο εσωτερισμός, είναι στην ουσία η επίγνωση του εαυτού μας,
όταν κάποιος καταλάβει τι είναι εσωτερισμός...Κι αυτό διαπραγματεύεται το θέμα εδώ που είμαστε που τόσο φοβούνται μερικοι....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 12:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pyramid

[...]η αλήθεια μπορεί να προσεγγιστεί μόνο όταν δεχόμαστε την βοήθεια της λογικής.


Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι. Η αλήθεια μπορεί να προσεγγιστεί με το νοητικό, όμως δεν μπορεί να κατακτηθεί. Για την κατάκτησή της πρέπει να δουλέψει και το συναισθηματικό.


Βασικά, ήθελα να επαναλάβω λίγο καλύτερα αυτό που έλεγα στον alfa-omega. Ξεκινήσαμε την έντονη αντιπαράθεσή μας με τον alfa-omega, όταν ακόμη από την 1η σελίδα του θέματός του και στην ερώτησή μου "πόσων χρονών είσαι ;", μου απάντησε "είμαι αιώνιος". Ο alfa-omega χρειάστηκε 15 ολόκληρες σελίδες με διάφορες δημοσιεύσες, άσχετες ίσως με το θέμα, χρειάστηκε να δεχτεί μια "επίθεση" δική μου, ειρωνεία, πειράγματα και διάφορα άλλα πράγματα, για να μπορέσει να διατυπώσει μια πρόταση όπως αυτή "Μέσω αυτής μπορεί να μελετήσει διαχρονικά και να κατανοήσει τα στοιχεία από τα οποία αποτελείται αυτό ." Αυτή η πρόταση όμως απέχει πάρα πολύ από τον αρχικό ισχυρισμό του.

Στην ουσία ο alfa-omega λέει πως ο άνθρωπος χρειάζεται μια αιωνιότητα για να μπορέσει να μελετήσει διαχρονικά και να κατανοήσει τα στοιχεία που αποτελούν τον ΟΛΟ. Και το λέει αυτό γιατί ο ίδιος δεν έχει κατανοήσει το ΟΛΟ, κι επειδή ο ίδιος δεν το έχει, "δεν γνωρίζω το ΟΛΟ" μας έχει πει, συμπεραίνει πως χρειάζεται μια αιωνιότητα για να το γνωρίσει. Είναι ένα εύκολο συμπέρασμα, που επειδή ο ίδιος το αναγνωρίζει στον εαυτό του, το γενικεύει και στους ανθρώπους. Δεν συμβαίνει όμως έτσι. Τον διαψεύδουν πολλοί χαρισματικοί άνθρωποι που πέρασαν από τον πλανήτη, οι οποίοι γνώριζαν το ΟΛΟ, "φωτισμένοι" άνθρωποι που σαφώς δεν χρειάστηκαν μια αιωνιότητα για να το κατανοήσουν αλλά χρειάστηκαν μία μονάχα απειροελάχιστη στιγμή.

Η λογική λοιπόν βάσει της οποίας υπερβολικά ενεργεί - κακώς βέβαια - ο κάθε άνθρωπος, ναι, θα χρειαζόταν μια αιωνιότητα για να κατανοήσει το ΟΛΟ και πάλι δεν θα της έφτανε. Το συναισθηματικό κέντρο όμως, θα χρειαζόταν μια μονάχα μικρή στιγμή για να κατανοήσει το ΟΛΟ. Θα ήθελα λοιπόν να πω στον alfa-omega να μην προσπαθεί να κατανοήσει με την λογική του το ΟΛΟ γιατί σίγουρα θα του πάρει μια αιωνιότητα για να το κάνει, και παίζετε δηλ. γιατί δεν είναι σίγουρο πως θα το καταφέρει και πάλι ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 13:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε zip, η λογική, υπάρχει μαζί με την αλήθεια,
ώς δρόμοι για να ανακαλύπτουμε το θαύμα, το άγνωστο μυστήριο....Βλέπεις,αυτό το γεροντοκοριστίκο που έχει,
η λογική, προφυλάσει απο την ....ακατάσχετη φαντασία
και αποκαλύπτει μυστήρια που έχουν γίνει και δεν τα χάσαμε
εμείς, αλλά καλά θα ήταν να τα βρούμε....
Ο χρόνος στην κατανόηση της προσωπικής συμπεριφοράς και προσωπικότητας, μέσα απο τις εμπερίες μας, μας βοηθάει να
ανακαλύψουμε τα όρια μας..Να τανύσουμε σαν γάντι τον εαυτό μας,
για να έχουμε καλύτερη εφαρμογή....
Η φαντασία μας απομακρύνει απο την αλήθεια..Είναι παγίδα η αλήθεια,
λειτουργεί έτσι ώστε να απομακρύνει τους επιπόλαιους, απο την
ολότητα της....Γι αυτό δείχνει βαρετή και πεζή...
Αλλά, όπως λέγανε, θυμάμαι παλιά, η πραγματικότητα, μπορεί να
ξεπεράσει και την πιο τρελή φαντασία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 14:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip μου σχετικά με τη λογική η άποψή μου είναι πως η υπερβολή δεν είναι ότι καλύτερο σε κάθε περίπτωση.

Σχετικά με το συναισθηματικό κέντρο θα πω μόνο ότι ο κάθε ένας έχει τις απόψεις του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 14:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
alfa-omega
Όλα αυτά είναι ύλη .
Το μέσον που θεοποίησε η ανθρωπότητα είναι η ύλη .

zip
Ο άνθρωπος, συμφωνώ, θεοποίησε στοιχεία της φύσης. Θεοποίησε για παράδειγμα τον ήλιο, όμως δεν έχει άγνοια γι' αυτόν. Η δομή και η σύσταση του ήλιου, μας είναι γνωστή πλέον. Ακόμη δηλ. κι αν κάποτε ο ήλιος ήταν θεός, τώρα πλέον δεν είναι - τουλάχιστον δηλ. για την πλειοψηφία της ανθρωπότητας.

Θα σου πω κάτι, αυτό που κατάλαβα για σένα - μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά ο τρόπος που εκφράζεσαι αυτό δείχνει. Λες π.χ "θεοποίησε τα στοιχεία της φύσης", αυτό είναι σωστό, ok, αλλά δεν είναι κάτι καινούργιο, το ξέρουμε αυτό. Επειδή όπως λες προσπαθείς να κατανοήσεις τις υπερφυσικές έννοιες χρησιμοποιώντας συσχετισμούς, συσχετίζεις και πάλι στον παραπάνω συλλογισμό σου τα στοιχεία της φύσης με την ύλη και οδηγείσαι στο να λες "θεοποίησε την ύλη αλλά δεν γνωρίζει τι είναι ύλη". Γιατί τα μπερδεύεις τόσο πολύ τα πράγματα ; Άλλο είναι τα στοιχεία της φύσης που θεοποιήθηκαν από τον άνθρωπο, όπως π.χ ο ήλιος κι άλλο είναι η ύλη. Η ύλη δεν θεοποιήθηκε από τον άνθρωπο, μελετήθηκε.

Σαφώς και τα στοιχεία της φύσης είναι υλικά σώματα, ok, αλλά η έκφραση "θεοποίηση της ύλης", παραπέμπει σε άλλα πράγματα. Κάνεις δηλ. γενικούς συσχετισμούς που είναι πολύ δύσκολο να κατανοηθούν. Γιατί δεν μιλάς απλά ; Πρόσεξε > το ότι ο άνθρωπος θεοποίησε στοιχεία της φύσης, τον ήλιο π.χ, δεν μας δίνει το δικαίωμα να γενικεύσουμε τον συλλογισμό μας και να πούμε πως ο άνθρωπος θεοποίησε την ύλη. Η ύλη είναι μια γενική έννοια, περιλαμβάνει ας πούμε και τους πυρήνες των ατόμων. Όμως φίλε μου, ο άνθρωπος δεν θεοποίησε τα ηλεκτρόνια του οξυγόνου, έτσι δεν είναι ; Τα μελέτησε, τα παρατήρησε, τα ανακάλυψε, αν θες. Αλλά όχι και τα θεοποίησε ! Από την άλλη τα στοιχεία της φύσης, είναι πιο συγκεκριμένη έννοια που όταν χρησιμοποιηθεί σε έναν συλλογισμό, αυτός είναι πολύ πιο εύκολος να κατανοηθεί.


Αν και δεν παρακολούθησα όλη την εξέλιξη της συζήτησης θέλω να θέσω και την δική μου άποψη – σχετικά με την θεοποίηση της ύλης – η οποία ίσως βοηθήσει την κουβέντα. Καταρχήν πρέπει να δούμε τι εμπεριέχεται στην έννοια "θεοποίηση". Θεοποίηση λοιπόν σημαίνει απόδοση θεϊκών ιδιοτήτων σε κάτι ή σε κάποιον. Εκτός των άλλων, στην έννοια της θεοποίησης συμπεριλαμβάνεται και η λατρευτική προσήλωση σε αυτό το οποίο θεοποιούμε. Επίσης συμπεριλαμβάνεται και η έννοια της προσφοράς προς αυτό το οποίο θεοποιούμε. Εκτός λοιπόν από τον ήλιο, το νερό, την φωτιά καθώς και άλλα στοιχεία της φύσης που είχαν θεοποιηθεί σε προγενέστερους κυρίως χρόνους πως αλλιώς έχει θεοποιηθεί η Ύλη και ιδιαίτερα στην εποχή μας; Οι άνθρωποι λοιπόν στην εποχή συνεχίζουν πράγματι να θεοποιούν την Ύλη. Πως όμως;

Οι σύγχρονοι κυρίως άνθρωποι προσηλώνονται στην Ύλη και στην απόκτηση της σαν να επρόκειτο για θεό και αυτό το δείχνουν με τις σκέψεις τους, με την ομιλία τους, με τις δραστηριότητες του, και με τα συναισθήματα που τρέφουν για τα υλικά αποκτήματα. Η στάση της ζωής τους δείχνει ότι αποβλέπουν στην ύλη σαν να εξαρτάτε η ίδια τους η ύπαρξη καθώς και η ευτυχία τους από την συσσώρευση υλικών αποκτημάτων. Αφιερώνουν σχεδόν αποκλειστικά τον χρόνο τους καταρχήν στις προσπάθειες για την απόκτησης της Ύλης και κατόπιν στην ευχαρίστηση που απολαμβάνουν από αυτήν. Κάνουν θυσίες για να την αποκτήσουν. Βάζουν τα υλικά αποκτήματα στη πρώτη θέση στην ζωή τους.

Ο άνθρωπος σαν όν έχει μάθει να αρέσκεται στην ειδωλολατρία. Για να θεοποιήσει κάτι πρέπει να το βλέπει, να το αγγίζει και γενικά να το αισθάνεται με τις 5 του αισθήσεις. Οι άνθρωποι ανέκαθεν είχαν ανάγκη να βλέπουν τους θεούς τους. Για τα μεν στοιχεία της φύσης όπως ο ήλιος, τα ποτάμια, κ.α. δεν ετίθετο θέμα αφού ήταν οφθαλμοφανή. Εάν όμως δεν έβλεπαν τους θεούς τους είχαν πρόβλημα. Έτσι για κάθε θεό στον οποίο απέβλεπαν είχαν την ανάγκη να φτιάξουν και ένα είδωλο του για να το βλέπουν. Οι Ισραηλίτες στην έρημο έπρεπε να φτιάξουν ένα χρυσό μοσχάρι για να αισθάνονται την παρουσία του θεού τους. Αργότερα οι χριστιανοί είχαν την ανάγκη να φτιάξουν είδωλα του χριστού ή των αγίων για να αισθάνονται ότι ο θεός τους υπάρχει. Σε όλες σχεδόν τις θρησκείες οι άνθρωποι φτιάχνουν απτά είδωλα, αλλιώς δυσκολεύονται να αισθανθούν τους θεούς τους. Δεν έχουν μάθει να αισθάνονται τους θεούς τους σε νοητικό και πνευματικό επίπεδο μέσω στοχασμού και διαλογισμού γιαυτό και η πίστη τους στον όποιο θεό είναι ρηχή.

Σε μια εποχή λοιπόν που η πλειονότητα των ανθρώπων αμφισβητεί την ύπαρξη του θεού και οι περισσότερες θρησκείες έχουν αποδυναμωθεί, τελευταίος θεός των ανθρώπων γίνεται η ίδια η Ύλη και τα υλικά αποκτήματα, τα μόνα που μπορούν να αισθανθούν με όλες τις αισθήσεις τους, μιας και δεν διαθέτουν πλέον καθόλου πνευματικές αισθήσεις. Οι άνθρωποι προσηλώνονται και αποβλέπουν στην Ύλη και αγνοούν ή δεν ενδιαφέρονται για τις αιτίες της ύπαρξης τη Ύλης.

•Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 15:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Michael Design

Αν και δεν παρακολούθησα όλη την εξέλιξη της συζήτησης θέλω να θέσω και την δική μου άποψη – σχετικά με την θεοποίηση της ύλης – η οποία ίσως βοηθήσει την κουβέντα. Καταρχήν πρέπει να δούμε τι εμπεριέχεται στην έννοια "θεοποίηση". Θεοποίηση λοιπόν σημαίνει απόδοση θεϊκών ιδιοτήτων σε κάτι ή σε κάποιον. Εκτός των άλλων, στην έννοια της θεοποίησης συμπεριλαμβάνεται και η λατρευτική προσήλωση σε αυτό το οποίο θεοποιούμε. Επίσης συμπεριλαμβάνεται και η έννοια της προσφοράς προς αυτό το οποίο θεοποιούμε. Εκτός λοιπόν από τον ήλιο, το νερό, την φωτιά καθώς και άλλα στοιχεία της φύσης που είχαν θεοποιηθεί σε προγενέστερους κυρίως χρόνους πως αλλιώς έχει θεοποιηθεί η Ύλη και ιδιαίτερα στην εποχή μας; Οι άνθρωποι λοιπόν στην εποχή συνεχίζουν πράγματι να θεοποιούν την Ύλη. Πως όμως;

Οι σύγχρονοι κυρίως άνθρωποι προσηλώνονται στην Ύλη και στην απόκτηση της σαν να επρόκειτο για θεό και αυτό το δείχνουν με τις σκέψεις τους, με την ομιλία τους, με τις δραστηριότητες του, και με τα συναισθήματα που τρέφουν για τα υλικά αποκτήματα. Η στάση της ζωής τους δείχνει ότι αποβλέπουν στην ύλη σαν να εξαρτάτε η ίδια τους η ύπαρξη καθώς και η ευτυχία τους από την συσσώρευση υλικών αποκτημάτων. Αφιερώνουν σχεδόν αποκλειστικά τον χρόνο τους καταρχήν στις προσπάθειες για την απόκτησης της Ύλης και κατόπιν στην ευχαρίστηση που απολαμβάνουν από αυτήν. Κάνουν θυσίες για να την αποκτήσουν. Βάζουν τα υλικά αποκτήματα στη πρώτη θέση στην ζωή τους.

[...]

Σε μια εποχή λοιπόν που η πλειονότητα των ανθρώπων αμφισβητεί την ύπαρξη του θεού και οι περισσότερες θρησκείες έχουν αποδυναμωθεί, τελευταίος θεός των ανθρώπων γίνεται η ίδια η Ύλη και τα υλικά αποκτήματα, τα μόνα που μπορούν να αισθανθούν με όλες τις αισθήσεις τους, μιας και δεν διαθέτουν πλέον καθόλου πνευματικές αισθήσεις. Οι άνθρωποι προσηλώνονται και αποβλέπουν στην Ύλη και αγνοούν ή δεν ενδιαφέρονται για τις αιτίες της ύπαρξης τη Ύλης.


Συνεπώς, μόνο μεταφορικά θα μπορούσαμε να πούμε πως ο άνθρωπος θεοποίησε την ύλη. Όχι, κυριολεκτικά. Μεταφορικά θα μπορούσαμε να το δεχτούμε, δεν διαφωνώ. Η αγωνία για την απόκτηση όλο και περισσοτέρων υλικών αγαθών, οι "θυσίες" εν ονόματι του χρήματος και των υλικών απολαύσεων, ασφαλώς, δείχνουν ένα είδος "θεοποίησης της ύλης". Ποιας ύλης όμως ; Ακόμη κι εσύ διευκρινίζεις σε ποια ύλη αναφέρεσαι. Δεν λες, άϊντε γενικά ... η ύλη. Το κάνεις συγκεκριμένο, το διευκρινίζεις πως πρόκειται για την ύλη με την έννοια των υλικών απολαύσεων, των υλικών αποκτημάτων. Όχι αϊντε ... η ύλη.

Όμως η αρχική τοποθέτηση του φίλου μας alfa-omega, κάθε άλλο παρά τόσο διευκρινιστική και τόσο σχετική ήταν.

quote:
alfa-omega

Η ΘΕΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΥΛΗΣ ,είναι η θρησκεία η οποία οδηγεί τον άνθρωπο στην ζωοποίηση

Σχόλια :

Η αθεΐα είναι αδιανόητο να οδηγεί στην ζωοποίηση , για τον απλούστατο λόγο, ότι ο θεός είναι ασύλληπτη έννοια .
Τα σχήματα που δίνουνε οι θρησκείες στον θεό , είναι στο σύνολο τους ατελή .
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουνε στοιχεία , που είναι τελειοποιημένα από κάθε άποψη.

Θα αναφέρω ως παράδειγμα την χριστιανική θρησκεία .
Το μυστήριο κατά το οποίο ο θεός ,μέσω της θνητής ανθρώπινης μορφής ,προσπαθεί να διδάξει ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ στο δημιούργημά του , είναι τελειοποιημένο από κάθε όψη και αν το προσεγγίσει μία υγιείς ανθρώπινη διάνοια .


Κι από την άλλη, ο φίλος μας ο alfa-omega ισχυρίζεται πως ο άνθρωπος ναι μεν θεοποίησε την ύλη, αλλά δεν γνωρίζει τι είναι η ύλη. Γνωρίζει και παρα-γνωρίζει. Με την έννοια των υλικών απολαύσεων, με την έννοια των υλικών αποκτημάτων, ο άνθρωπος γνωρίζει πάρα πολύ καλά γιατί έχει κάνει "θεό" του το χρήμα. Δεν είναι ανόητος.


Edited by - zip on 13/04/2009 15:50:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 16:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εν πάσει περιπτώση, κατάλαβα την άποψή σου, την σέβομαι αλλά εξακολουθώ να διαφωνώ. Εσύ κατάλαβες την δική μου την άποψη ?

Ναι, οκ, ελήφθη, οβερ.


quote:
Τότε οι επιστήμονες έχουν φτάσει στον θέο,απλά δεν μας το λένε.Κατα την γνώμη μου η λογική κάνει ακριβώς το αντίθετο,σε αυτήν πίστευε και δεν θα πλησιάσεις ποτέ στην αλήθεια.

Η λογική είναι ένας ακόμη σύμμαχος, μην τη βάλεις Αργηγό άν δεν θέλεις αλλά μην την αφήνεις τελείως απ'έξω γιατί θα σε αφήσει κι αυτή, και είναι κρίμα.
Η δουλειά των επιστημόνων δεν είναι μόνο θεωρητική. Άν ήταν, θα είχαμε λύσει όλα μας τα προβλήματα. Βλέπεις ότι όλοι έχουμε από μιά θεωρία, μέχρι κι εγώ, στη θεωρία είναι όλα εύκολα, εμ, δεν φτάνει όμως...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 16:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip
Συνεπώς, μόνο μεταφορικά θα μπορούσαμε να πούμε πως ο άνθρωπος θεοποίησε την ύλη. Όχι, κυριολεκτικά. Μεταφορικά θα μπορούσαμε να το δεχτούμε, δεν διαφωνώ. Η αγωνία για την απόκτηση όλο και περισσοτέρων υλικών αγαθών, οι "θυσίες" εν ονόματι του χρήματος και των υλικών απολαύσεων, ασφαλώς, δείχνουν ένα είδος "θεοποίησης της ύλης". Ποιας ύλης όμως ; Ακόμη κι εσύ διευκρινίζεις σε ποια ύλη αναφέρεσαι. Δεν λες, άϊντε γενικά ... η ύλη. Το κάνεις συγκεκριμένο, το διευκρινίζεις πως πρόκειται για την ύλη με την έννοια των υλικών απολαύσεων, των υλικών αποκτημάτων. Όχι αϊντε ... η ύλη.

Βέβαια το μεταφορικά από το κυριολεκτικά δεν ξέρω πως το ξεχωρίζεις φίλε zip, αφού τελικά η επίδραση και το αποτέλεσμα στον άνθρωπο είναι τα ίδια: τελικά ο άνθρωπος προσηλώνεται και υπηρετεί αυτόν ή αυτό το οποίο θεοποιεί. Ο Χριστός το έθεσε ως εξής: "Δεν μπορείτε να υπηρετείτε ως δούλοι τον Θεό και τον Μαμωνά."

quote:
zip
Κι από την άλλη, ο φίλος μας ο alfa-omega ισχυρίζεται πως ο άνθρωπος ναι μεν θεοποίησε την ύλη, αλλά δεν γνωρίζει τι είναι η ύλη. Γνωρίζει και παρα-γνωρίζει. Με την έννοια των υλικών απολαύσεων, με την έννοια των υλικών αποκτημάτων, ο άνθρωπος γνωρίζει πάρα πολύ καλά γιατί έχει κάνει "θεό" του το χρήμα. Δεν είναι ανόητος.

Εδώ διαφωνώ μαζί σου. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αυτόν ή αυτό που θεοποιείς το γνωρίζεις απόλυτα. Γνωρίζεις εν μέρει τα αποτελέσματα που αντιλαμβάνεσαι. Δεν σημαίνει όμως ότι γνωρίζεις κάθε λεπτομέρεια του αντικειμένου που θεοποιείς. Για να γνωρίσεις πλήρως αυτό το οποίο θεοποιείς χρειάζεται μελέτη και στοχασμός. Μπορείς όμως να θεοποιήσεις και χωρίς την απαραίτητη γνώση. Από την γνώση σου οπότε κρίνεται και η ποιότητα της πίστης σου σε αυτό το οποίο έχεις θεοποιήσεις. Π.χ. ακούμε καμία φορά τα σλόγκαν "ΘΡΥΛΕ ΘΕΕ" ή "ΠΑOΚ ΘΕΕ". Οι άνθρωποι που ξεφωνούν αυτά τα συνθήματα βλέπουν πραγματικά την ομάδα τους σαν θεό, αφού έχουν προσηλώσει το είναι τους σε αυτήν. Λένε: "Ο ΠΑΟΚ είναι ιδέα!!!" Εάν τους ρωτήσεις όμως να σου εξηγήσουν αυτήν τη ιδέα, τι σόι ιδέα είναι, τι πρεσβεύει αυτή η ιδέα, να σου αναλύσουν τέλος πάντων αυτήν την "ιδέα", το πιθανότερο είναι ότι θα σε κοιτάνε σαν βλάκες… και θα σου ξαναπούν "O ΠΑΟΚ είναι ιδέα!!!" Καλά, καλά δεν γνωρίζουν ποιοί βρίσκονται πίσω από αυτήν την "ιδέα". Το ίδιο συμβαίνει και με του οπαδούς των διαφόρων θρησκειών. Πιστεύουν σε κάποιον θεό έτσι αόριστα. Εάν τους ρωτήσεις να σου πουν κάτι παραπάνω για τον θεό που πιστεύουν, για τις ιδιότητες του, οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν να σου πουν κάτι πιο συγκεκριμένο. Αρκούνται να έχουν απλώς έναν θεό. Δεν τους ενδιαφέρει παραπάνω γνώση.

Και με την ύλη συμβαίνει κάτι ανάλογο. Οι άνθρωποι γνωρίζουν μόνο αυτό που βλέπουν και αντιλαμβάνονται, ευχάριστο ή δυσάρεστο. Δεν τους ενδιαφέρει παραπάνω ανάλυση. Έχουν γενική άγνοια γιαυτό και τα συναισθήματα που αποκομίζουν από την απόλαυση της ύλης είναι ρηχά και πρόσκαιρα. Για να δανειστώ και κάποια λόγια του συγγραφέα Τραϊανού… "Αρκούνται στην ασφάλεια που τους προσφέρει η λογική των κοπαδιών. …Η δυστυχία δεν είναι γνώση. Η δυστυχία είναι κάτι ανάλογο του πόνου. Το ότι πονά κάποιος δε σημαίνει ότι γνωρίζει και τι συμβαίνει. Το ότι πονά επί πολλά χρόνια δε σημαίνει ότι έχει εμπειρία κι επομένως τη δυνατότητα να συμβουλέψει τους ομοιοπαθείς."
Άρα ίσως οι άνθρωποι είναι ανόητοι.

•Πρέπει να είσαι η αλλαγή που εύχεσαι να δεις στον κόσμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 17:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσες φορές έχω ακούσει απο έμπειρους ανθρώπους του εσωτερισμού (με την ευρύτερη έννοια), να συμβουλεύουν τους ανθρώπους, ή τους μαθητές τους να αφήνουν τη λογική στη άκρη. Απαράδεκτο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2009, 18:57:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι άσχημο να βλέπεις τόσους ανθρώπους εδω μέσα να στηρίζονται στην λογική.

Οι λογική είναι μόνο μια σκάλα για την διαίσθηση.Αν ενοείτε την λογική με την ευρύτερη(δηλ.πνευματική) έννοια της τότε πάω πάσο.

Ο νούς είναι μόνο ένα εργαλείο με το οποίο εκφράζεται η συνείδηση,η συνείδηση δέν χρησημοποιεί λογική γνωρίζει τα πάντα.Ο νούς περιορίζει την συνείδηση.Πραγματικά πιστεύω πως η λογική είναι για τους ανόητους.Γι αυτόυς που αντί να χρησημοποιούν το εργαλείο(νους)
γίνονται οι ίδιοι εκείνο ξεχνόντας τι είναι στην πραγματικότητα.

Η λογική χρειάζεται,αλλά μόνο ως σκαλοπάτι.

Η άγνοια ΣΚΟΤΩΝΕΙ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 00:11:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22

Διάβασα την τοποθέτησή σου, δεν υπάρχει θέμα ο καθένας έχει τις απόψεις του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 08:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Michael Design

Βέβαια το μεταφορικά από το κυριολεκτικά δεν ξέρω πως το ξεχωρίζεις φίλε zip [..]


Με τον ίδιο τρόπο που το ξεχωρίζεις κι εσύ φίλε Michael.

Βασικά, τι σημαίνει "θεοποιώ" ; Σημαίνει, όπως πολύ σωστά λες, απόδοση θεϊκών ιδιοτήτων σε κάτι ή σε κάποιον. Ποια θεϊκή ιδιότητα έχει το χρήμα ; Κυριολεκτικά, δεν έχει καμιά θεϊκή ιδιότητα. Μεταφορικά όμως, θα μπορούσαμε να αποδώσουμε στο χρήμα, πολλές "θεϊκές" ιδιότητες π.χ την ιδιότητα της "Δημιουργίας". Με το χρήμα μπορείς να δημιουργήσεις αρκετά πράγματα. Κυριολεκτικά όμως ; Ποια ιδιότητα θα μπορούσαμε να του αποδώσουμε ;

Ο Ήλιος π.χ θεοποιήθηκε από τον άνθρωπο λόγω της ζωοδόχου ιδιότητάς του. Ο ήλιος δίνει ζωή, ζεστασιά, θερμότητα, ήταν λογικό να θεοποιηθεί με την κυριολεκτική σημασία της έννοιας "θεοποιώ". Το χρήμα όμως ; Μπορεί η έννοια "θεοποιώ" να σημαίνει στην κυριολεξία της για το χρήμα το ίδιο πράγμα που σημαίνει για την Ήλιο ; Δεν νομίζω. Συνεπώς, κατά την άποψή μου, η έννοια της "θεοποίησης της ύλης", μπορεί να εξεταστεί μόνο σε επίπεδο μεταφοράς, όχι κυριολεξίας. Σε κυριολεκτική βάση, λίγα πράγματα είναι αυτά που θεοποιήθηκαν από τον άνθρωπο, όπως π.χ ο Ήλιος.

quote:
Michael Design

Ο Χριστός το έθεσε ως εξής: "Δεν μπορείτε να υπηρετείτε ως δούλοι τον Θεό και τον Μαμωνά."


Αυτό που αναφέρεις είναι η βάση του Μονοθεϊσμού. Μπορούμε να το κουβεντιάσουμε σε κάποιο άλλο θέμα.

quote:
Michael Design

Π.χ. ακούμε καμία φορά τα σλόγκαν "ΘΡΥΛΕ ΘΕΕ" ή "ΠΑOΚ ΘΕΕ". Οι άνθρωποι που ξεφωνούν αυτά τα συνθήματα βλέπουν πραγματικά την ομάδα τους σαν θεό, αφού έχουν προσηλώσει το είναι τους σε αυτήν. Λένε: "Ο ΠΑΟΚ είναι ιδέα!!!" Εάν τους ρωτήσεις όμως να σου εξηγήσουν αυτήν τη ιδέα, τι σόι ιδέα είναι, τι πρεσβεύει αυτή η ιδέα, να σου αναλύσουν τέλος πάντων αυτήν την "ιδέα", το πιθανότερο είναι ότι θα σε κοιτάνε σαν βλάκες… και θα σου ξαναπούν "O ΠΑΟΚ είναι ιδέα!!!"


Εάν όμως τους ρωτήσεις για το αντικείμενο που "θεοποιούν", για τον ΠΑΟΚ ή τον Ολυμπιακό, συγκεκριμένα στο παράδειγμά σου, θα σου πουν τα πάντα ... Οι άνθρωποι "θεοποιούν" πράγματα που γνωρίζουν & θεοποιούν πράγματα που δεν γνωρίζουν. Στην πρώτη περίπτωση - αυτήν των εισαγωγικών - η "θεοποίηση" ερμηνεύεται με την μεταφορική της έννοια. Στην δεύτερη - αυτή χωρίς τα εισαγωγικά - ερμηνεύεται κυριολεκτικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 09:18:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mimosa

Πόσες φορές έχω ακούσει απο έμπειρους ανθρώπους του εσωτερισμού (με την ευρύτερη έννοια), να συμβουλεύουν τους ανθρώπους, ή τους μαθητές τους να αφήνουν τη λογική στη άκρη. Απαράδεκτο.


Όταν λέμε να αφήσει κάποιος την λογική στην άκρη, δεν ενοούμε αυτό που έλεγε π.χ η Μπλαβάτσκυ πως ο μαθητής πρέπει να σκοτώσει τον νου του. Κάτι τέτοιο - αν ερμηνευτεί κυριολεκτικά - θα ήταν ολέθριο για τον μαθητή. Εννοούμε να παρακάμψει το νου του γιατί ο νους του, πάντα προβάλλει εμπόδια.

Πολλές φορές χρησιμοποιούμε την λέξη "κατανοώ". Η σημασία της είναι σπουδαιότερη από την λέξη "καταλαβαίνω". Τι σημαίνει "κατανοώ" ; Σημαίνει πάω κατά της νόησης, πάω αντίθετα από ότι πάει η νόηση, η λογική μου, αντιτίθεμαι στο λογικό, στο νοητικό μου. Ουσιαστικά, ο πραγματικός εσωτερισμός είναι αυτό. Το να πας αντίθετα από ότι πάει ο νους σου, το νοητικό σου. Αυτό φυσικά, δεν σημαίνει να σκοτώσεις το νου σου, ούτε να τον καταστρέψεις, έτσι ; Σημαίνει με κάποιον τρόπο να τον απενεργοποιήσεις - προσοχή ! όχι για πολύ! όχι για μέρες, όχι για μήνες! αν το κάνεις αυτό είσαι τελειωμένη! - για λίγο, για κάποιο μικρό χρονικό διάστημα.

Αυτή την "απενεργοποίηση", θα την συναντήσετε σε πολλά βιβλία εσωτερισμού ως "άδειασμα του νου", αυτό είναι το άδειασμα του νου, το σταδιακό άδειασμα του νου. Αλλά και πάλι όταν λέμε "άδειασμα του νου", δεν ενοούμε να τον αδειάζεις όλον! Τι θα σου μείνει στο τέλος ; Εννοούμε να αδειάσεις το νου σου από σκέψεις που σε κρατούν στην επιφάνεια. Ξεφεύγουμε όμως από το θέμα μας. Αυτά μπορούν να συζητηθούν σε κάποιο άλλο θέμα, νομίζω καλύτερα.

Στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10016&whichpage=1 και συγκεκεριμένα στην δημοσίευση που αναφέρεται στην συμπεριφορά του Οξυγόνου, θα δεις πως ο άνθρωπος έχει την δυνατότητα να προσαρμοστεί σε ένα ενδεχόμενο "μη σκέψης", τηρουμένων βέβαια κάποιων κανόνων ασφαλείας.


Edited by - zip on 14/04/2009 09:59:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2009, 10:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η δυστυχία δεν είναι γνώση. Η δυστυχία είναι κάτι ανάλογο του πόνου. Το ότι πονά κάποιος δε σημαίνει ότι γνωρίζει και τι συμβαίνει. Το ότι πονά επί πολλά χρόνια δε σημαίνει ότι έχει εμπειρία κι επομένως τη δυνατότητα να συμβουλέψει τους ομοιοπαθείς.


Καμιά αντίρρηση, σωστός ο Τραϊανός. Συμφωνώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 33 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.3115234
Maintained by Digital Alchemy