ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΟΙ ΚΛΗΡΙΚΟΙ: Τι γνώμη έχετε για τους ανθρώπους αυτούς;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2009, 18:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor:
φιλε μου , εαν δεν θες να καταλαβεις κατι , ειναι προτειμοτερο να πεις δεν ΘΕΛΩ παρα να το παιζεις τρελιτσα

To ότι βάζω το μυαλό μου και σκέφτεται! τα αυτονόητα! αυτό δε συνεπάγεται και τρελίτσα!!!!!!

Για πες μας λοιπόν γιατί αυτό το φαινόμενο δεν παρατηρείται πουθενά αλλού? Ενώ όπως ο ίδιος ανέφερες τα φίδια αυτά υπάρχουν σε αρκετές περιοχές των Βαλκανίων? στην Κύπρο ή στη Κρήτη για παράδειγμα, γιατί τα φίδια αυτά δεν παίρνουν σβάρνα τις εκκλησίες?

quote:
makfor:
το θεμα με την γη , αφορα στο σχολιο σου οτι η επιστημονες ξερουν παρα πολλα για την φυση , και σου απαντω ξερουν αλλα οχι οσα πρεπει , ειμαστε πολυ ΝΕΟΙ στο χωρο της επιστημης για να ξερουμε ΤΟΣΟ ΠΟΛΛΑ και παραδειγμα ειναι αυτο με τη γη και φαινομενα που δεν εχουν παρατηρηθει ΠΟΤΕ !!!

Άνθρωπέ μου το θέμα μας δεν είναι η κίνηση της γης γύρω από τον άξονά της! αν ήταν αυτό! κι εγώ θα συμφωνούσα μαζί σου!

quote:
makfor:
το πως βγαζει λεφτα η εκκλησια το ξερουν ολοι, εαν δεν το ξερεις , δεν φταιω εγω για αυτο !!!

Ξέρω και τα θετικά και τα αρνητικά!........εισιτήρια δεν ξέρω εάν κόβουν.......για πες μας κόβουν?

quote:
makfor:
το τροπο που καποιος παρατηρει ή εξευρενα κατι καθως και οι δυσκολιες δεν θα τον καθορισω εγω , ειναι κατι δεδομενο σε οσους ασχολουνται με αυτο , παραμετρος που ΟΛΟΙ λαμβανουν υποψιν τους


Και?

quote:
makfor:
το οτι πρεπει καποιος να αποδειξει αυτο που υπαρχει ΠΡΩΤΗ φορα το ακουω , εγω ξερω οτι ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ αυτο που ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ... το φυσικο υπαρχει σε αντιθεση με το αφυσικο ΠΟΥ ΔΕΝ υπαρχει ... δηλαδη να σου αποδειξω οτι υπαρχει ενα ποτηρι στο τραπεζι απαιτειται , το να μου αποδειξεις οτι μια θεια δυναμη το κανη αγιασμο λεμε τωρα , δεν θελει αποδειξη ? το εαν ειναι αφυσικο ενα φαινομενο πρεπει να αποδειχθει !!!!! οτιδιποτε αλλο ΒΛΕΠΟΥΜΕ να συμβαινει μπροστα μας ΜΟΝΟ ΦΥΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ !!! ειτε ειναι φιδακια ειτε ειναι περιστερια ειτε ειναι αγιοι ειτε οτιδιποτε , αλλα ειπαμε ειναι πολλα τα λεφτα ΑΡΗ!!!! και το χειροτερο ειναι και πολλοι οι "Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι" που πιστευουν οτι τους σερβιρουν... ειπαμε ΜΑΚΑΡΙΟΙ !!!


Τα περιστέρια είναι οικία στον άνθρωπο! το ίδιο και οι σκύλοι και οι γάτες! εάν λοιπόν συνέρεαν στο Ναό τα συγκεκριμένα είδη να είσαι σίγουρος ότι δε θα το έκανα θέμα!.....όταν όμως προσπαθείς να αποδείξεις ότι το φίδι είναι οικείο στον άνθρωπο! και ότι όταν κινείται πηγαίνει μόνο σε ευθεία γραμμή! και δεν στρίβει για να αποφύγει τα ανεπιθύμητα εμπόδια τότε θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου στο "ΜΑΚΚΑΡΙΟΙ......"

quote:
makfor:
και φυσικα οτι δεν γνωριζει η επιστημη δεν το κατατασει στα αφυσικα (εκτος εαν συμβαινει κατι τετοιο οποτε να τους το πουμε να μην ανησυχουν) ουτε λεει αυτο δεν ειναι φυσικο αρα να το βαλω στο Xfiles!!!!!!! αφυσικο ειναι το μη φυσικο και δεν ξερω εαν μπορει να υπαρχει κατι τετοιο!!! μη τοποθετης ετσι ευκολα στο αφυσικο ΦΥΣΙΚΑ πραγματα , ειναι "επικινδυνο"

Αφύσικο είναι ότι υπαρκτό φαινόμενο μπροστά στα μάτια μας δεν μπορεί να εξηγηθεί!
Αλήθεια για σένα τι σημαίνει το λίμα αφύσικο?

quote:
makfor:
αποψη μου , αποψη σου , κανενα προβλημα , ο καθενας ακολουθει τον δρομο του οπως αυτος θελει και καλα κανει

Να που κάπου συμφωνούμε!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2009, 21:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το οτι συμφωνουμε καπου ειναι σιγουρο

οπως συμφωνουμε οτι διαφωνουμε , και ελπιζω οτι δεν χαλαει κανενα μας αυτο

αφυσικο ειναι ενας ορος για να περιγραψει το μη φυσικο , αυτο δεν συμαινει οτι υπαρχει και στην πραγματικοτητα το μη φυσικο :) , μαλιστα ειναι φιλοσοφικος ορος καθως η φιλοσοφια ειναι αυτη που πρωτοασχοληθεικε με τον πραγματικο και μη κοσμο ...

ετσι εχουμε ως αφυσικο , τους κεραυνους , τα συνεφα , τον ηλιο και την σεληνη , την εκλειψη , τις αρωστιες , τα ποταμια , τον αερα , τον θανατο , τις εποχες .... σχεδον τα παντα που ΣΗΜΕΡΑ ΞΕΡΟΥΜΕ οτι ειναι εντελως ΦΥΣΙΚΑ φαινομενα ... (ελπιζω να συμφωνουμε και σε αυτο )

οταν καποιος επιστημονας αντιμετωπισει κατι που δεν μπορει να εξηγησει δεν το στελνει στην σφαιρα του αφυσικου (δεν πιστευω να πιστευεις κατι τετοιο?) ουτε αναβει κερια ουτε το θεοποιει (αυτο δεν αφορα εσενα αλλα την εκκλησια) , το οτι δεν καταλαβαινουμε κατι σημερα δεν παει να πει οτι πρεπει να του αποδωσουμε αφυσικα χαρακτηριστικα ή θεϊκα γιατι συμβαινουν διπλα ή μεσα σε μια εκκλησια... απο την αλλη εαν καποιος μεσα απο την πιστη του , οδηγειτε-καθοδηγειτε στο να πιστευει σε θαυματα και να τοποθετει στο αφυσικο οτι δεν καταλαβαινει ή εαν θες δεν θελει να το ψαξει ή δεν ξερει πως να το ψαξει ή δεν δεχετε καμια αντιρηση ειναι δικαιωμα του , αρκει να μη τον εκμεταλευονται εν αγνοια του καθως μεσα απο την πιστη δεν αμφισβητει τιποτα και αποδεχεται αυτο που οι κληρικοι του λενε !!!

οχι εισιτηριο δεν εχει , αλλα ξερεις υπαρχουν πολλων "ειδων" εισητηρια (ποσο κοστιζει ενα κερακι ? 0.01 λεπτα ?? ποσο το πουλανε ? γιατι δεν βαζουν τιμη ωστε να μη ριχει ο καθενας οτι θελει ? και ας εχει διπλα ενα ακομη ταμειο για δωρεες , αυτο δεν ειναι ποιο τιμιο ??? ) , η χειραγωγηση του πληθους πολυ περισσοτερο των πιστων ωστε να ερθουν για να δουν το θαυμα και να αφησουν τον οβολο τους (θελω να πιστευω οτι δεν πουλανε εικονες φιδιων και της παναγιας ?) , ειδικα δε ο καθε απελπισμενος που εχει εναποθεσει τις ελπιδες του στο θεο , αυτο αποτελει εκμεταλευση , κατα την αποψη μου φυσικα !!! να φανταστω καποιο πιστο που εχει καρκινο και παει στην εκκλησια που ακουσε οτι θεραπευτηκε καποιος και εγκαταλειπει την θεραπεια του ...

δεν ειναι η μονη εκκλησια που παρουσιαζει "θαυματα" , νομιζω οτι εξεφρασες μια λογικη εξηγηση για τον "χτυπο" του αγιου στον ταφο , σκεψου ομως οτι πολλοι το θεωρουν θαυμα , τι θα τους ελεγες αυτους τους ανθρωπους ? οτι ειναι το νερο που τρεχει ? (που θεωρω οτι ειναι μια καλη εξηγηση) ξερεις τι θα σου απαντουσαν ? τι νερο και χαζα μας λες γινονται αυτα τα πραγματα ???? εχεις ακουσει εσυ αλλα νερα να κανουν ΤΑΚ ΤΑΚ ??? λεει κανενας επιστημονας οτι ειναι νερο ???? εχεις αποδειξεις ??? !!!! φανταζομαι ομως οτι η λογικη σου , σου λεει οτι δεν μπορει να χτυπαει το μπαστουνι του αγιου αλλα κατι αλλο ειναι ? ή απλα σου το ειπε ο παπας και το αποδεχτηκες μονο γιαυτο ? αρα εαν δεν σου το ελεγε θα πιστευες οτι χτυπαει ο αγιος ??? εαν ομως η εκκλησια εβαζε ενα χαρτι εξω απο τον ταφο που ελεγε "ο θορυβος ειναι απο νερο που τρεχει και οχι ο αγιος" τοτε ΟΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΜΟΡΦΑ , ξεκαθαρα και η εκκλησια καθαρη τιμια , γιατι εαν μετα απο αυτο εγω εριχνα τα χρηματα μου δεν θα μπορουσα να επικαλεστω οτι κοροϊδευουν ή οτι ειναι στημενο ή οτι αλλο...

οπως σου εγραψα για μενα δεν υπαρχει τιποτα το αφυσικο , ακομη και αυτο που δεν μπορω να το εξηγησω , δεν το τοποθετω περα απο την φυση !!! ολα τα ανεξηγητα φαινομενα ειναι ΦΥΣΙΚΑ φαινομενα !!!! δεν πιστευω δηλαδη σε αφυσικα, υπερφυσικα , μεταφυσικα , θεους , διαολους , πνευματα , αγγελοι , νεραϊδες και φαντασματα ... και ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ δεν πιστευω :) και με κανει να νιωθω πραγματικα ελευθερος ...

μη ξεχναμε ομως οτι ολα τα "αφυσικα" που στην συνεχεια αποδειχτηκαν ως ΦΥΣΙΚΑ , αποτελουσαν μερος θρησκειων για χιλιαδες χρονια , μαλιστα εχουν πεθανει ανθρωποι που προσπαθησαν να αποδειξουν το αφυσικο ως φυσικο οπως εχουν θυσιαστει πολλοι στο ονομα αφυσικων ωστε να ειναι ευνοϊκες οι συνθηκες και να μη θυμωνει το αφυσικο ... !!! σκεψου τι ακουσε ο πρωτος που θα ειπε οτι η γη ειναι στρογγυλη , οτι οι αστραπες ειναι απο τα συννεφα που συγκρουονται με θετικα και αρνητικα φορτια και τοσα αλλα ...

το θεμα μας ομως ειναι οι κληρικοι και η εκμετελευση του "αφυσικου" εαν θες για να βγαζουν χρημα , η χειραγωγηση πιστων για να αφησουν τις περιουσιες τους στην εκκλησια καθως και ενα σωρο απατες που ερχονται συνεχως στο φως ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2009, 23:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Γιατί δεν παίρνετε όλοι από ένα ταμπούρλο! και να πάτε να ΄το βαρέσετε εκεί?........όλο και κάτι θα εμφανιστεί!.......ή τα φιδάκια!! ή καμιά αρκούδα να χορεύει!......εξάλλου στους προχριστιανικούς χρόνους υπήρχαν άφθονες εκεί!.....όλο και κάποια θα έχει ξενεμείνει!!!

Πολλές φορές το να σιωπά κάποιος είναι εξυπνότερο από το να δίνη τέτοιες απαντήσεις .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 00:41:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Πολλές φορές το να σιωπά κάποιος είναι εξυπνότερο από το να δίνη τέτοιες απαντήσεις .

A! Γι' αυτό δε μας λες τελικά από που κατάγεσαι?.......από την Κεφαλλονιά? ή από τον Πόντο?

quote:
makfor:
αφυσικο ειναι ενας ορος για να περιγραψει το μη φυσικο , αυτο δεν συμαινει οτι υπαρχει και στην πραγματικοτητα το μη φυσικο :) , μαλιστα ειναι φιλοσοφικος ορος καθως η φιλοσοφια ειναι αυτη που πρωτοασχοληθεικε με τον πραγματικο και μη κοσμο ...

Kαι αφού δεν υπάρχει στην πραγματικότητα το μή φυσικό! τότε πως υπάρχει ο όρος που περιγράφει κάτι που δεν υφίσταται?

quote:
makfor:
ετσι εχουμε ως αφυσικο , τους κεραυνους , τα συνεφα , τον ηλιο και την σεληνη , την εκλειψη , τις αρωστιες , τα ποταμια , τον αερα , τον θανατο , τις εποχες .... σχεδον τα παντα που ΣΗΜΕΡΑ ΞΕΡΟΥΜΕ οτι ειναι εντελως ΦΥΣΙΚΑ φαινομενα ... (ελπιζω να συμφωνουμε και σε αυτο )

Σωστά! τότε δεν ξέραμε!

quote:
makfor:
οταν καποιος επιστημονας αντιμετωπισει κατι που δεν μπορει να εξηγησει δεν το στελνει στην σφαιρα του αφυσικου (δεν πιστευω να πιστευεις κατι τετοιο?)

Που το στέλνει?

quote:
makfor:
ουτε αναβει κερια ουτε το θεοποιει (αυτο δεν αφορα εσενα αλλα την εκκλησια) ,

Δηλαδή κακώς ανάβει η εκκλησία κεριά στις γιορτές των αγίων που έκαναν θαύματα?

quote:
makfor:
το οτι δεν καταλαβαινουμε κατι σημερα δεν παει να πει οτι πρεπει να του αποδωσουμε αφυσικα χαρακτηριστικα ή θεϊκα γιατι συμβαινουν διπλα ή μεσα σε μια εκκλησια..

Τι πρέπει να κάνουμε?

quote:
makfor:
απο την αλλη εαν καποιος μεσα απο την πιστη του , οδηγειτε-καθοδηγειτε στο να πιστευει σε θαυματα και να τοποθετει στο αφυσικο οτι δεν καταλαβαινει ή εαν θες δεν θελει να το ψαξει ή δεν ξερει πως να το ψαξει ή δεν δεχετε καμια αντιρηση ειναι δικαιωμα του , αρκει να μη τον εκμεταλευονται εν αγνοια του καθως μεσα απο την πιστη δεν αμφισβητει τιποτα και αποδεχεται αυτο που οι κληρικοι του λενε !!!


Και εγώ μαζί σου!

quote:
makfor:
οχι εισιτηριο δεν εχει , αλλα ξερεις υπαρχουν πολλων "ειδων" εισητηρια (ποσο κοστιζει ενα κερακι ? 0.01 λεπτα ?? ποσο το πουλανε ? γιατι δεν βαζουν τιμη ωστε να μη ριχει ο καθενας οτι θελει ? και ας εχει διπλα ενα ακομη ταμειο για δωρεες , αυτο δεν ειναι ποιο τιμιο ??? )


Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που να μη γνωρίζει πάνω κάτω πόσο κοστίζει ένα κερί!
Ούτε βλέπεις σε κάθε εκκλησία τις αηδίες που βλέπουμε σε άλλες εκκλησίες με τιμές επάνω στα κεριά!

Αλλά που θα ξέρεις εσύ που θα πάει το ταμείο των δωρεών? μπορεί όντως να πάει στον προορισμό του μπορεί όμως και όχι!!

Ο καθένας ρίχνει ότι θέλει όχι από εκτίμηση προς την αξία του κεριού! αλλά με βάση την οικονομική του δυνατότητα και διάθεση.

Αλλά και το ταμείο των δωρεών υπάρχει σχεδόν σε κάθε εκκλησία.

quote:
makfor:
η χειραγωγηση του πληθους πολυ περισσοτερο των πιστων ωστε να ερθουν για να δουν το θαυμα και να αφησουν τον οβολο τους (θελω να πιστευω οτι δεν πουλανε εικονες φιδιων και της παναγιας ?)

Δε νομίζω ότι το πλήθος χειραγωγείται! δεν πήραν κάποιον από το χεράκι! ο καθένας πάει από μόνος του και για τους δικούς του λόγους! είτε αυτοί είναι λόγοι θρησκευτικοί! είτε απλής περιέργειας!

Εικόνες της Παναγίας αποκλείεται να μη πουλάνε! των φιδιών σίγουρα όχι! για φωτογραφίες με τα φιδάκια στην εικόνα της Παναγίας! δε γνωρίζω.

quote:
makfor:
ειδικα δε ο καθε απελπισμενος που εχει εναποθεσει τις ελπιδες του στο θεο , αυτο αποτελει εκμεταλευση , κατα την αποψη μου φυσικα !!! να φανταστω καποιο πιστο που εχει καρκινο και παει στην εκκλησια που ακουσε οτι θεραπευτηκε καποιος και εγκαταλειπει την θεραπεια του ...

Η εκμετάλλευση υφίσταται από οικονομικής πλευράς όταν ο παπάς για παράδειγμα ζητήσει χρήματα για τη μεσολάβησή του ώστε ο Θεός ή Άγιος να θεραπεύσει τον ασθενή!

Σχεδόν όλοι με ελάχιστες εξαιρέσεις όταν έχουν ένα πρόβλημα υγείας προσεύχονται στο Θεό χωρίς να εγκαταλείψουν τη θεραπεία τους! εκτός και εάν συμβεί κάτι συνταρακτικό.

quote:
makfor:
δεν ειναι η μονη εκκλησια που παρουσιαζει "θαυματα" , νομιζω οτι εξεφρασες μια λογικη εξηγηση για τον "χτυπο" του αγιου στον ταφο , σκεψου ομως οτι πολλοι το θεωρουν θαυμα , τι θα τους ελεγες αυτους τους ανθρωπους ? οτι ειναι το νερο που τρεχει ? (που θεωρω οτι ειναι μια καλη εξηγηση) ξερεις τι θα σου απαντουσαν ? τι νερο και χαζα μας λες γινονται αυτα τα πραγματα ???? εχεις ακουσει εσυ αλλα νερα να κανουν ΤΑΚ ΤΑΚ ??? λεει κανενας επιστημονας οτι ειναι νερο ???? εχεις αποδειξεις ??? !!!! φανταζομαι ομως οτι η λογικη σου , σου λεει οτι δεν μπορει να χτυπαει το μπαστουνι του αγιου αλλα κατι αλλο ειναι ? ή απλα σου το ειπε ο παπας και το αποδεχτηκες μονο γιαυτο ? αρα εαν δεν σου το ελεγε θα πιστευες οτι χτυπαει ο αγιος ??? εαν ομως η εκκλησια εβαζε ενα χαρτι εξω απο τον ταφο που ελεγε "ο θορυβος ειναι απο νερο που τρεχει και οχι ο αγιος" τοτε ΟΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΜΟΡΦΑ , ξεκαθαρα και η εκκλησια καθαρη τιμια , γιατι εαν μετα απο αυτο εγω εριχνα τα χρηματα μου δεν θα μπορουσα να επικαλεστω οτι κοροϊδευουν ή οτι ειναι στημενο ή οτι αλλο...

Είναι η μόνη με την περίπτωση των φιδιών! και εγώ δε μίλησα για θαύμα αλλά για α-φύσικο φαινόμενο το οποίο το αποδίδουν σε θαύμα!
Εγώ έχω πηγάδι βάθους περίπου 45 μέτρων με τριβέλια (για όσους γνωρίζουν) ανάλογα με τη στάθμη του νερού! και τα τριβέλια που στάζουν! ακούς από τακ-τουκ-τακ! όταν έχει σχεδόν γεμίσει! και από μια βοή σα να είσαι σε ποτάμι! όταν αδειάσει! και σταματήσεις την πομώνα για να ξαναγεμίσει.

Εάν ήμουν μικρό παιδάκι όπως και ήμουν τότε που πήγα στον Άγιο Νεκτάριο! σαφώς και εάν μου το έλεγε ο παπάς θα το πίστευα!
Μεγαλώνοντας όμως σαφώς και δε θα το πίστευα.
Κανένας άγιος δεν έχει ανάγκη για επίδειξη με αυτόν τον τρόπο.

Στην προκειμένη περίπτωση όμως άκουσα την καλόγρια που είπε για το νερό από κάτω! οπότε και δεν ασχολήθηκα ποτέ μου πάλι! έως το θέμα μας.

quote:
makfor:
οπως σου εγραψα για μενα δεν υπαρχει τιποτα το αφυσικο , ακομη και αυτο που δεν μπορω να το εξηγησω , δεν το τοποθετω περα απο την φυση !!! ολα τα ανεξηγητα φαινομενα ειναι ΦΥΣΙΚΑ φαινομενα !!!! δεν πιστευω δηλαδη σε αφυσικα, υπερφυσικα , μεταφυσικα , θεους , διαολους , πνευματα , αγγελοι , νεραϊδες και φαντασματα ... και ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ δεν πιστευω :) και με κανει να νιωθω πραγματικα ελευθερος ...


Κι εγώ ελεύθερος νιώθω! αλλά αυτό δε με εμποδίζει να μην πιστεύω είτε σε θαύματα! είτε σε αφύσικα φαινόμενα εφόσον διαπιστώσω ότι όντως είναι αφύσικα! όπως εδώ με τα φίδια που κουβεντιάζουμε.
Εάν η επιστήμη το εξηγήσει! σαφώς και θα το αποδεχτώ ως φυσικό φαινόμενο! ως τότε θα το θεωρώ αφύσικο.

quote:
makfor:
μη ξεχναμε ομως οτι ολα τα "αφυσικα" που στην συνεχεια αποδειχτηκαν ως ΦΥΣΙΚΑ , αποτελουσαν μερος θρησκειων για χιλιαδες χρονια , μαλιστα εχουν πεθανει ανθρωποι που προσπαθησαν να αποδειξουν το αφυσικο ως φυσικο οπως εχουν θυσιαστει πολλοι στο ονομα αφυσικων ωστε να ειναι ευνοϊκες οι συνθηκες και να μη θυμωνει το αφυσικο ... !!! σκεψου τι ακουσε ο πρωτος που θα ειπε οτι η γη ειναι στρογγυλη , οτι οι αστραπες ειναι απο τα συννεφα που συγκρουονται με θετικα και αρνητικα φορτια και τοσα αλλα ...

Ναι αλλά από τότε έχουν αλλάξει τα πράγματα! κανείς δε θεωρεί τους κεραυνούς αφύσικα φαινόμενα! γιατί έχουν εξηγηθεί!.......όταν όμως κάτι δεν έχει εξηγηθεί? αφύσικο δεν είναι?........................... ή φυσικό εν αναμονή?
Εγώ όσο και να έψαξα σε λεξικά! δε βρήκα άλλη λέξη πλην του
α-φύσικου.

quote:
makfor:
το θεμα μας ομως ειναι οι κληρικοι και η εκμετελευση του "αφυσικου" εαν θες για να βγαζουν χρημα , η χειραγωγηση πιστων για να αφησουν τις περιουσιες τους στην εκκλησια καθως και ενα σωρο απατες που ερχονται συνεχως στο φως ...

Ναι αλλά στην πορεία βγήκαν τα φιδάκια......να τα προσπεράσουμε χωρίς να το παιδεύσουμε το θέμα?

Το παιδεύσαμε όμως σίγουρα αρκετά!......δε νομίζω ότι έχω να πω κάτι άλλο.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 01:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Από ότι γνωρίζω φίλοι μου και λόγω καταγωγής της οικογενείας μου από την Κεφαλλονιά , τα φίδια αυτά εμφανιζόντουσαν στην συγκεκριμένη περιοχή την εποχή αυτή πάντοτε , και από τους προχριστιανικούς χρόνους.
Απλά η εκκλησία έσπευσε να εκμεταλλευτή αυτή την σύμπτωση προς όφελός της .
Εδώ στήνουν ολόκληρους μηχανισμούς θαυμάτων για να εκμεταλλευτούν τους αφελείς πιστούς , όπως τον Άγιο Νεκτάριο που κόβει βόλτες μέσα στον τάφο του και ακούγεται ο ήχος του μπαστουνιού του , το φυσικό αυτό φαινόμενο που τους ήλθε κουτί θα άφηναν ανεκμετάλλευτο ;


Sesostris,
Θα ήθελα πολύ να παραθέσεις και να δω την "προ χριστιανικών χρόνων" πηγή όπου αναφέρεται το φαινόμενο αυτό.
Είμαι περίεργος να δω ποιος "προχριστιανικός" συγγραφέας θεώρησε τόσο σημαντικό το εν λόγω φαινόμενο έτσι ώστε να αφιερώσει έστω και λίγο χώρο, από το πολύτιμο και δυσεύρετο υλικό εγγραφής τότε, έτσι ώστε να το καταγράψει.

Περιμένω, λοιπόν, Sesostris.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 09:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε ευρωπαιος2 , 2 παρατηρησεις

α) το οτι υπαρχει ορος για το μη-φυσικο , δεν σημαινει τιποτα , μεσα στην φιλοσοφια θα βρεις πολλους ορους που ουτε υποσταση εχουν ουτε περιγραφονται ουτε αποδεικνυονται , πχ ο ορος αυλο υπαρχει για ορισουμε κατι που δεν εχει υλη , σημερα ομως ξερουμε οτι δεν υπαρχει κατι χωρις υλη , μπορει να υπαρχει χωρις μαζα αλλα οχι χωρις υλη (σωματιδια) , τωρα εαν εγω θελω να αναφερθω σε κατι υποθετικο και αναφερω τον ορο δεν παει να πει οτι το υποθετικο υπαρχει ΓΙΑΤΙ χρησιμοποιησα τον ορο ΑΥΛΟ !!! το οτι γινεται χρηση του ορου δεν αποδυκνυει οτι υπαρχει !!! και η λεξη φαντασμα υπαρχει , τι παει να πει οτι υπαρχουν ? και η λεξη "θεος" υπαρχει , τι παει να πει οτι υπαρχει κιολλας ?
διαβασα (εαν θυμαμαι καλα ) οτι εισαι λογιστης , εαν σου εβγαινε ενα λαθος πχ 1δις ευρω κερδη , και δεν εβρισκες το λαθος , θα το εριχνες στο αφυσικο ? εαν δεν μπορουσες να αποδειξεις ή να βρεις το λαθος τι θα ελεγες ? ΕΙΝΑΙ ΑΦΥΣΙΚΟ ??? ή θα προσπαθουσες οσο μπορουσες να βρεις ακρη? και εαν δεν εβρισκες ποσο καιρο θα εισουν διατεθημενος να ψαξεις (εαν πουμε οτι δεν ελεγχεσε απο καπου αλλου, εργοδοτης-εφοριατ κλπ)
τι σε κανει να νομιζεις οτι τα θαυματα ή τα αφυσικα δεν ειναι στην ιδια βαση , κατι για το οποιο δεν μπορουμε να βρουμε ευκολα απαντηση-εξηγηση!!

ισως του κουρασαμε , συγχωρα με , προσπαθω να μαθω πως "βλεπεις" γιατι μπορει να κερδισουμε και οι δυο κατι :) μεσα απο ολα αυτα


β) η χειραγωγηση του κοσμου οχι απλα υφιστατε αλλα ειναι τοσο εντονη που οι ποιο πολλοι δεν ειναι σε θεση να το καταλαβουν , χειραγωγηση ειναι και το σχολειο και η υποχρεωτικη μεχρι πριν λιγα χρονια εκλησια και αλλα πολλα που μπορει σιγα σιγα να αλλαζουν αλλα ειναι ακομη μεσα μας ( εμενα πολλες φορες μου βγαινουν θρησκευτικες λεξεις ή ευχες παρα του οτι δεν πιστευω ) θα σου προτεινα καποιο βιβλιο κοινωνιολογιας ή πολιτικων επιστημων σχετικο με την χειραγωγηση και την διαχειρηση του πληθους , δεν μπορεις να φανταστεις ΠΟΣΟ ευκολο ειναι και πως δεν το παιρνει κανεις χαμπαρι. οι δε κληρικοι ( ολων των θρησκειων ) ειναι οι πρωτοι διδαξαντες της τεχνης αυτης , γιατι περι τεχνης προκυται ... οταν σου λενε κανε το σταυρο σου να πανω ολα καλα και δεν το κανει και παθεις κατι , σου λενε οτι φταιει το οτι δεν εκανες το σταυρο σου , οταν σου λενε οτι εαν δεν εισαι καλος θα καεις την κολαση τι ειναι ? προειδοποιηση? και ποσοι ανθρωποι ειναι σε θεση να ΚΡΙΝΟΥΝ αυτα που τους λενε ???

γ)οι πιστοι που πανε στον αγιο νεκταριο , θα πρεπει να ενημερωνονται οτι προκυται για νερα ? ή οχι ? ποια ειναι η αποψη σου ? (δεν αμφισβητισα τα οσα ειπες για το νερο , ισα ισα το δεχομαι , το λεω γιατι εκανες καποια αναφορα )

δ)συμφωνω κανενας αγιος δεν εχει αναγκη απο επιδειξεις , ποσο μαλλον ο θεος ο ιδιος (αποψη που ειχα απο παιδι) , η παναγια γιατι να στελνει φιδια ? (κατα την εκκλησια , οχι κατα το αφυσικο) και ολοι γενικος να κανουν "θαυματα" ? για να δειξουν τι? να επιβραβευσουν τους καλους ?

ε) να υποθεσω οτι πιστευεις και στα θαυματα , στο παραδεισο, στη κολαση ? χωρις να θελω να σε στεναχωρισω αυτα ειναι αληγορικα μυνηματα που εχουν ολες οι θρησκειες σε ολο το κοσμο


το θεμα ειναι οτι σε ολο το κοσμο , οι κληρικοι ολων των θρησκειων , περνανε και ζουν καλα , σε αντιθεση με τους πιστους τους ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΙΣΤΩΝ , χωρις να προσφερουν τιποτα το ουσιαστικο στους ανθρωπους και εκμεταλευομενοι τοσο την αγνοια τους οσο και τους φοβους τους ... βλεπουμε παντου επιβλητικους ναους , χρυσα τεμπλα και αγαλματα ή εικονες , αναλογα την θρησκεια μια πολυτελεια στο ντυσιμο των κληρικων , και εξω απο τον ναο , πονος και δυστυχια !!! κατι σα το βουδα πριν γινει βουδας και η αγνοια που ειχε για τον κοσμο , αυτο μου φερνουν στο νου ολοι οι κληρικοι , μονο που ο ενας ειδε και πονεσε ενω οι αλλοι βλεπουν και γυρναν την πλατη (οχι δεν ειμαι βουδιστης , αθεος ειμαι και δεν θα εχω με τον χριστιανισμο αυτος απλα ειναι ο ποιο κοντινος , τα εχω με την θρησκεια ΓΕΝΙΚΩΣ καθε ειδους θρησκεια και πιστη , ειτε ειναι για θεους ειτε για ποδοσφαιρστες ειτε γαι κομματα )

το χαμηλοτερο επιπεδο γνωσης για τον ανθρωπο ειναι η πιστη !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 09:28:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι ειναι η εκμεταλευση ?

ποιο ειναι ενα συμαντικο "θεμα" που προβληματιζει και ταλαιπωρει ενα μεγαλο μερος των ελληνων αυτες τις μερες ? ΟΙ ΠΑΝΕΛΑΔΙΚΕΣ εξετασεις των παιδιων

πειτε με κακο αλλα η εκκλησια τη δουλεια εχει ?

quote:
Την Πέμπτη 14 Μαΐου 2009 ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κερκύρας, Παξών και Διαποντίων Νήσων κ. Νεκτάριος τέλεσε παράκληση και ανέπεμψε ειδική δέηση για τους υποψηφίους των Πανελληνίων Εξετάσεων στο Ναό του Αγίου Σπυρίδωνα, με μεγάλη συμμετοχή παιδιών και γονέων και την παρουσία του Διευθυντή της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Γεωργίου Παπαδόπουλου, καθώς και του αναπληρωτή Προϊσταμένου κ. Θεοδώρου Αγάθου.

Σε σύντομη προσλαλιά του ο Σεβασμιώτατος εξέφρασε την συμπαράσταση της τοπικής Εκκλησίας στους νέους μας, τόνισε ότι για τον ίδιο όλα τα παιδιά της Κέρκυρας είναι πνευματικά του παιδιά και η αγωνία τους είναι και δική του αγωνία, ενώ παρακάλεσε τα παιδιά να έχουν εμπιστοσύνη στο Θεό ανεξαρτήτως αποτελέσματος στις εξετάσεις, να έχουν δύναμη και φωτισμό και να νιώθουν ζωντανή την παρουσία του Αγίου Σπυρίδωνος στη ζωή τους. Με το τέλος της παρακλήσεως ο Σεβασμιώτατος έδωσε ως ευλογία στα παιδιά ένα στυλό, καθώς και άλλες ευλογίες , ερχόμενος σε προσωπική επικοινωνία μαζί τους.



θα μου πειτε ειναι ΚΑΘΗΚΟΝ της εκκλησιας , για μενα και για πολλους αλλους ειναι εκμεταλευση ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ !!!!


και δεν ξερω εαν εχει κανεις γνωριζει το "θαυμα" μετα παπουτσια του συγκεκριμενου αγιου που φθειρονται γιατι λεει περπαταει το βραδυ πριν την εορτη του ή εχουμε καποια εξηγηση? !!!! μαλιστα τα παλια τα παπουτσια τα κανουν φυλακτα και τα πουλανε ΦΥΣΙΚΑ !!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2009, 10:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε Ψηλέ

quote:
Αν τα φίδια ακούνε μέσω κυμάτων, όπως λες, τότε κάθε φορά που ηχούνε οι καμπάνες, τουλάχιστον εκείνη την περίοδο, τα φίδια θα πρέπει να παρουσιάζουν την ίδια συμπεριφορά; Γνωρίζεις αν έχει παρατηρηθεί κάτι τέτοιο;

Προσωπικά δεν το γνωρίζω, αλλά αν θες μπορώ να ρωτήσω ντόπιους κατοίκους.

Φίλε europaios2

quote:
Και καλά με τους σεισμούς! με τον Β' παγκόσμιο πόλεμο?

Επειδή είδα την πηγή στην οποία μάλλον βρήκες τη συγκεκριμένη πληροφορία, θα δω την περίπτωση του 1940, αν χρειαστεί.

quote:
Την περίοδο της φωτιάς έτυχε να βρισκόμουν στο νησί όπου παραθέριζα.

Αν ξαναβρεθείς στα λημέρια μας, θα χαρώ να τα πούμε από κοντά.

quote:
Επισκέφτηκα την εκκλησία μετά τη φωτιά και εκεί με πληροφόρησαν για τα φιδάκια ότι όχι μόνο βγήκαν πολύ λίγα αλλά και με καθυστέρηση σε σχέση με τις άλλες χρονιές! Αναφερόταν όπως κι εγώ στην προηγούμενη χρονιά και όχι στην τρέχον. Έπρεπε να γράψω αντιπρόπερσι.

Για το θέμα της μείωσης των φιδιών, απλά υπάρχει γενικότερη μείωση του αριθμού τους την τελευταία 10ετία, άγνωστο (σε μένα) γιατί.
Για το ότι βγήκαν με καθυστέρηση το 2006, είναι μία ενδιαφέρουσα πληροφορία. Σημαίνει ότι αφενός α) δεν επηρεάζονται από τις καμπάνες και β) δε βγαίνουν ένεκα της γιορτής της Παναγίας! Τότε;;;

quote:
Όπως λες καλλιεργείται! η καλλιέργεια απαιτεί γόνιμα χωράφια. Αν πας στην Κεφαλλονιά θα δεις πολύ λίγα από αυτά! Είναι γεμάτη βουνά!

Όσο και να σου φανεί απίστευτο, ειδικά η Ρομπόλα (επίτηδες έθεσα το συγκεκριμένο θέμα) εμφανίζεται μόνο σε βραχώδη, πετρώδη εδάφη και με συγκεκριμένες προϋποθέσεις ως προς την ηλιοφάνεια και την υγρασία.

quote:
Τα φίδια εξάλλου δεν καλλιεργούνται.....

Συμφωνώ. Όλα τα φίδια όμως δεν μπορούν να ζήσουν σε όλα τα κλίματα. Και ναι, το κλίμα στην περιοχή των Πρόννων (Νοτιοανατολική Κεφαλονιά) είναι εντελώς διαφορετικό από την περιοχή λ.χ. της Ερίσου (βόρεια Κεφαλονιά), με πολύ σημαντικές διαφορές τόσο ως προς την ξηρότητα του εδάφους, όσο και ως προς τις ετήσιες βροχοπτώσεις.
Πάμε τώρα και σε κάτι που, κατόπιν μικρής έρευνας διαπίστωσα επί του θέματος

Από το site του Δήμου Ελειού Πρόννων (εκεί όπου ανήκει γεωγραφικά η εκκλησία) http://www.elios-pronnoi.gr/gr/topos/panigiria.htm :

"Η ιστορία της εκκλησίας ξεκινά από πολύ παλιά. Βρισκόταν σε άλλη θέση και λειτουργούσε σαν μοναστήρι. Η παράδοση λέει ότι σε κάποια επιδρομή πειρατών οι μοναχές γνωρίζοντας τα έκτροπα που έκαναν οι πειρατές παρακάλεσαν την Παναγία να τις μεταμορφώσει σε φίδια. Όταν οι πειρατές μπήκαν στη μονή βρήκαν μόνο φίδια. Η εκκλησία κάηκε το 1945 και γκρεμίστηκε από τους σεισμούς το 1953.

Στην καινούργια εκκλησία παρουσιάζονται από τη νύχτα της 6ης Αυγούστου φιδάκια που φέρουν ένα μαύρο σημάδι σαν σταυρό στο κεφάλι και την γλώσσα τους. Εμφανίζονται στον αυλόγυρο, το καμπαναριό και την ασημένια εικόνα της Παναγίας. Από 6 έως 15 Αυγούστου πλήθος κόσμου προσκυνάει την εικόνα της Παναγίας και οι πιστοί αγγίζουν και φωτογραφίζονται με τα ακίνδυνα φιδάκια. Το βράδυ της 14ης γίνεται εμποροπανήγυρις και χορός στην πλατειούλα γύρω από την εκκλησία για να λήξουν το πρωί της 15ης."

αλλά...

στο site http://www.kefalonia.net.gr/el/infoID.asp?EntityID=116&CatID=1&ScatID=25

αναφέρεται ότι

"Ο Ναός της Παναγίας της Λαγκουβάρδας στο Μαρκόπουλο (Πναγία η Φιδούσα), είναι χτισμένο στο σημείο που υπήρχε πριν απο πολλά ένα γυναικείο μοναστήρι. Το μοναστήρι είχε χτιστεί εκεί όπου βρέθηκε η εικόνα της Παναγίας, μετά απο μια μεγάλη πυρκαγιά στο δάσος της περιοχής.
Η παράδοση λέει οτι οι μοναχές, όταν απειλήθηκαν απο τους Τούρκους, προσευχήθηκαν στην Παναγία για βοήθεια. Τότε απο παντού εμφανήστηκαν φιδια, περικύκλώνοντας το μοναστήρι, τρομοκρατώτντας τους Τουρκους. Οι καλόγριες σώθηκαν και απο τότε κάθε χρόνο, στις 6 έως τις 16 Αυγούστου τα μικρά ακίνδυνα φιδάκια με το μαύρο σταυρό στο κεφάλι βγαίνουν ανάμεσα απο τα βράχια του καμπαναριού της εκκλησίας. Θεωρούνται σύμβολο καλοτυχίας, και κακός οιωνός για το χωριό και το νησί εαν δεν εμφανιστούν μια χρονιά, όπως έγινε το 1940 και το 1953, τη χρονιά του σεισμού."

Τελικά
α) Τούρκοι ήταν ή πειρατές; ή μήπως Τούρκοι πειρατές;
β) Εμφανίστηκαν φίδια που τους τρόμαξαν ή οι μοναχές "μεταμορφώθηκαν" σε φίδια;
γ) Η εκκλησία ήταν εκεί από παλιά και λειτουργούσε ως γυναικείο μοναστήρι ή ήταν αλλού και χτίστηκε εκεί ένεκα του γεγονότος;

Μήπως τελικά και η "παράδοση" είναι λίγο μπερδεμένη; Όσο για τη βιολογία των φιδιών γενικότερα...

Πάμε όμως στο πιο ενδιαφέρον κατά τη γνώμη μου. Διαβάστε το site της ίδιας της Μητρόπολης Κεφαλληνίας

http://www.imk.gr/opk/opk07l.htm

Πραγματικά θα καταλάβατε πολλά. Όπως ότι
Α) η ίδια η Μητρόπολη το θεωρεί ένα "θαυμαστό γεγονός, περισσότερο παντός άλλου φυσικό και ολιγώτερο θρησκευτικό."
Β) Επίσης "Κανείς μπορεί να δει Μαρκοπουλιώτες να γυρίζουν στη ρεματιά, για να μαζέψουν φίδια να τα φέρουν στην Παναγία. Κανένας δεν γνωρίζει από πού βγαίνουν, αλλά και που κρύβονται μετά τη γιορτή." , αλλά και "Μου έλεγαν λοιπόν πως ύστερα από 40 μέρες, τα φίδια αυτά θα εξαφανίζονταν, σ' οποιοδήποτε μέρος κι' αν τα διατηρούσε κανείς. Πως πολλοί που τα είχαν βάλει μέσα σε κλειστά μπουκάλια, τα έχασαν παράξενα κι' από κει. Πως το σωστό είναι, καθένας που παίρνει φίδι να το πηγαίνει ύστερα στη θέση του, εκεί στη ρεματιά, και να τ' αφήνη να βρη τη φωλιά του.".
Γ) "Γερμανοί φυσιοδίφες τα εξέτασαν, αλλά δεν μπόρεσαν να τα κατατάξουν σε κανένα από τα γνωστά είδη. Είναι γκρίζα, λεπτά και δεν περνούν το ένα μέτρο." (κάτι που ίσως επιβεβαιώνει την άποψη μου ότι μπορεί η εμφάνιση τους να είναι συνδυασμός γεωμορφολογικών, κλιματολογικών και γεωμαγνητικών στοιχείων και δεδομένων).
Δ) "Το ξέρουν τα παιδιά κι' ο κόσμος, και μόνο από την ημέρα του Σωτήρος ψάχνουν να τα βρουν. Εκείνα βγαίνουν λιγοστά στην αρχή, γι' αυτό κι' οι χωριανοί τα βρίσκουν κάπως δύσκολα. Ψάχνουν με τα κεριά το βράδυ γύρω από το καμπαναριό, τα παίρνουν στα χέρια τους και τα φέρνουν στο χωριό. ''Εβγήκανε τα φίδια'' φωνάζουν χαρούμενα, γιατί πιστεύουν πως η ταχτική τους εμφάνιση είναι εγγύηση για την ευημερία του χωριού και την καλοχρονιά.(2) Κι όταν φτάση η Κοίμηση, το βράδυ της παραμονής ύστερ' από το κάτσιμο του ήλιου, καθώς οι καμπάνες χτυπάνε απανωτά κι ο κόσμος γεμίζει τη ρεματιά, τα φίδια ξετρυπώνουν πια άφθονα. Βλέπεις τότε πλήθος τους χωριανούς να γυρνάνε με τα λιανοκέρια και να τα μαζεύουν. Εκείνα ατρόμαχτα τυλίγονται στα χέρια των ανθρώπων, κι αφήνονται πρόθυμα να κουβαληθούν μέσα στην εκκλησία."
Ε) "...οι καροτσιέρηδες, που από λάθος ή επίτηδες πατούν με το κάρο τους τέτοια φίδια στο δρόμο, βλέπουν στον ύπνο τους την Παναγία, που τους τα γυρεύει. Γι' αυτό κι' έχουν στείλει πολλοί στο θρόνο της ασημένια ή χρυσαλοιφωμένα ομοιώματα φιδιών."
ΣΤ) "Μα αν ζητήση κάποια φυσική εξήγηση, μπορεί να πη πως πρόκειται για μια ράτσα φιδιών χωρίς δηλητήριο, που ευδοκίμησε και πολλαπλασιάστηκε σε κείνην τη λαχτιά, πρώτα γιατί τα σήκωνε ο τόπος, κι ύστερα γιατί κανείς από τους χωριανούς δεν τα πείραξε ποτέ."

Αυτή είναι η καταγεγραμμένη άποψη ντόπιων, αλλά και της εκκλησίας για τα φιδάκια. Από κει και πέρα, όπως σωστά γράφει το κείμενο "Τί να πη κανείς γι' αυτό το φαινόμενο; Αν δεχτή το θαύμα, δεν έχει να πη τίποτε.". Αλλά ότι έχει φυσικές εξηγήσεις, τόσο η παρουσία τους στα συγκεκριμένα μέρη και η εξοικείωσή τους με τον άνθρωπο, ως επίσης και η μείωση του αριθμού τους τα τελευταία χρόνια (μάλλον γιατί δε μένουν πια τόσο πολλοί όσοι παλιότερα κτηνοτρόφοι και γενικά άνθρωποι της γης πλέον στην περιοχή) είναι δεδομένο.
Ελπίζω να σας βοήθησα επαρκώς.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 22:27:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor:
α) το οτι υπαρχει ορος για το μη-φυσικο , δεν σημαινει τιποτα , μεσα στην φιλοσοφια θα βρεις πολλους ορους που ουτε υποσταση εχουν ουτε περιγραφονται ουτε αποδεικνυονται , πχ ο ορος αυλο υπαρχει για ορισουμε κατι που δεν εχει υλη , σημερα ομως ξερουμε οτι δεν υπαρχει κατι χωρις υλη , μπορει να υπαρχει χωρις μαζα αλλα οχι χωρις υλη (σωματιδια) , τωρα εαν εγω θελω να αναφερθω σε κατι υποθετικο και αναφερω τον ορο δεν παει να πει οτι το υποθετικο υπαρχει ΓΙΑΤΙ χρησιμοποιησα τον ορο ΑΥΛΟ !!! το οτι γινεται χρηση του ορου δεν αποδυκνυει οτι υπαρχει !!! και η λεξη φαντασμα υπαρχει , τι παει να πει οτι υπαρχουν ? και η λεξη "θεος" υπαρχει , τι παει να πει οτι υπαρχει κιολλας ?

άυλο=αντίθετο του υλικού.
υλικό=που είναι φτιαγμένο από ύλη.
ήλη=κάθε ουσία που έχει όγκο μάζα, βάρος.

φάντασμα=νεκρός που μετεβλήθηκε σε άυλο ον, στοιχείο.

Θεός=αθάνατο και υπερφισκό όν που δημιούργησε τον κόσμο και λατρεύεται από τους ανθρώπους.


Δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου.....σε λεξικό τα βρήκα.

Εάν εσύ δεν πιστεύεις ότι υπάρχει Θεός! επειδή δε σου έκανε την τιμή να σε επισκεφτεί! αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει Θεός.

quote:
makfor:
διαβασα (εαν θυμαμαι καλα ) οτι εισαι λογιστης , εαν σου εβγαινε ενα λαθος πχ 1δις ευρω κερδη , και δεν εβρισκες το λαθος , θα το εριχνες στο αφυσικο ? εαν δεν μπορουσες να αποδειξεις ή να βρεις το λαθος τι θα ελεγες ? ΕΙΝΑΙ ΑΦΥΣΙΚΟ ??? ή θα προσπαθουσες οσο μπορουσες να βρεις ακρη? και εαν δεν εβρισκες ποσο καιρο θα εισουν διατεθημενος να ψαξεις (εαν πουμε οτι δεν ελεγχεσε απο καπου αλλου, εργοδοτης-εφοριατ κλπ)
τι σε κανει να νομιζεις οτι τα θαυματα ή τα αφυσικα δεν ειναι στην ιδια βαση , κατι για το οποιο δεν μπορουμε να βρουμε ευκολα απαντηση-εξηγηση!!

Δεν υπάρχει Λογιστής που να μην μπορεί να βρει που πήγε το λεπτό.....μπακάλης ίσως.

quote:
makfor:
β) η χειραγωγηση του κοσμου οχι απλα υφιστατε αλλα ειναι τοσο εντονη που οι ποιο πολλοι δεν ειναι σε θεση να το καταλαβουν , χειραγωγηση ειναι και το σχολειο και η υποχρεωτικη μεχρι πριν λιγα χρονια εκλησια και αλλα πολλα που μπορει σιγα σιγα να αλλαζουν αλλα ειναι ακομη μεσα μας ( εμενα πολλες φορες μου βγαινουν θρησκευτικες λεξεις ή ευχες παρα του οτι δεν πιστευω ) θα σου προτεινα καποιο βιβλιο κοινωνιολογιας ή πολιτικων επιστημων σχετικο με την χειραγωγηση και την διαχειρηση του πληθους , δεν μπορεις να φανταστεις ΠΟΣΟ ευκολο ειναι και πως δεν το παιρνει κανεις χαμπαρι. οι δε κληρικοι ( ολων των θρησκειων ) ειναι οι πρωτοι διδαξαντες της τεχνης αυτης , γιατι περι τεχνης προκυται ... οταν σου λενε κανε το σταυρο σου να πανω ολα καλα και δεν το κανει και παθεις κατι , σου λενε οτι φταιει το οτι δεν εκανες το σταυρο σου , οταν σου λενε οτι εαν δεν εισαι καλος θα καεις την κολαση τι ειναι ? προειδοποιηση? και ποσοι ανθρωποι ειναι σε θεση να ΚΡΙΝΟΥΝ αυτα που τους λενε ???


Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω καθόλου.

quote:
makfor:
γ)οι πιστοι που πανε στον αγιο νεκταριο , θα πρεπει να ενημερωνονται οτι προκυται για νερα ? ή οχι ? ποια ειναι η αποψη σου ? (δεν αμφισβητισα τα οσα ειπες για το νερο , ισα ισα το δεχομαι , το λεω γιατι εκανες καποια αναφορα )

Δηλαδή να βάλουν μία ταμπέλα με εξηγήσεις?
Εάν υπάρχει ταμπέλα που γράφει ότι ο Άγιος ,ότε να σταθούμε να το δούμε το θέμα.
Αν τώρα ο καθένας λέει ότι θέλει δε φταίω ούτε εγώ ούτε ο Άγιος.


quote:
makfor:
δ)συμφωνω κανενας αγιος δεν εχει αναγκη απο επιδειξεις , ποσο μαλλον ο θεος ο ιδιος (αποψη που ειχα απο παιδι) , η παναγια γιατι να στελνει φιδια ? (κατα την εκκλησια , οχι κατα το αφυσικο) και ολοι γενικος να κανουν "θαυματα" ? για να δειξουν τι? να επιβραβευσουν τους καλους ?

Δεν ξέρουμε ποιος και γιατί στέλνει τα φίδια. Απλά υπάρχει ένας θρύλος, τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Το φαινόμενο όμως είναι αφύσικο τη στιγμή που δεν παρατηρείται πουθενά αλλού! όχι μόνο στον πλανήτη! αλλά και στο ίδιο το νησί.

quote:
makfor:
ε) να υποθεσω οτι πιστευεις και στα θαυματα , στο παραδεισο, στη κολαση ? χωρις να θελω να σε στεναχωρισω αυτα ειναι αληγορικα μυνηματα που εχουν ολες οι θρησκειες σε ολο το κοσμο


Δηλαδή τι μας λένε πίσω από την αλληγορία? τα μηνύματα αυτά?

quote:
makfor:
το θεμα ειναι οτι σε ολο το κοσμο , οι κληρικοι ολων των θρησκειων , περνανε και ζουν καλα , σε αντιθεση με τους πιστους τους ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΙΣΤΩΝ , χωρις να προσφερουν τιποτα το ουσιαστικο στους ανθρωπους και εκμεταλευομενοι τοσο την αγνοια τους οσο και τους φοβους τους ... βλεπουμε παντου επιβλητικους ναους , χρυσα τεμπλα και αγαλματα ή εικονες , αναλογα την θρησκεια μια πολυτελεια στο ντυσιμο των κληρικων , και εξω απο τον ναο , πονος και δυστυχια !!! κατι σα το βουδα πριν γινει βουδας και η αγνοια που ειχε για τον κοσμο , αυτο μου φερνουν στο νου ολοι οι κληρικοι , μονο που ο ενας ειδε και πονεσε ενω οι αλλοι βλεπουν και γυρναν την πλατη (οχι δεν ειμαι βουδιστης , αθεος ειμαι και δεν θα εχω με τον χριστιανισμο αυτος απλα ειναι ο ποιο κοντινος , τα εχω με την θρησκεια ΓΕΝΙΚΩΣ καθε ειδους θρησκεια και πιστη , ειτε ειναι για θεους ειτε για ποδοσφαιρστες ειτε γαι κομματα )

Οι ναοί αυτοί φτιάχνονται επί το πλείστον με τη συνδρομή των πιστών. Χρυσά τέμπλο δε θα βρεις! επίχρυσα ίσως.
Οι πιστοί για να δίνουν τα χρήματά τους κάτι θα ξέρουν! εκτός εάν ήθελες να λατρεύουν το Θεό τους στις πλατείες και στα χωράφια.
Ο Ναός είναι απαραίτητος για την τέλεση των διαφόρων θρησκευτικών τελετών. Είναι ο Ναός των πιστών και όχι ο δικός σου. Το ότι δε σου αρέσει δε σημαίνει ότι πρέπει να καταργηθούν.
Η δυστυχία και ο πονος έχει να κάνει με τα κοινωνικά και όχι τα θρησκευτικά φαινόμενα.

Εσένα ο παπάς της ενορίας σου προκαλεί με τον πλούτο του? γιατί ο δικός μου ο παπα-Θωμάς χρόνια τώρα στο ενοίκιο είναι.
Ή δε σε βολεύει αυτός? τότε να πιάσουμε τον άλλον που μάζευε δις για τα γεράματά του.......κι εγώ μαζί σου!

quote:
makfor:
το χαμηλοτερο επιπεδο γνωσης για τον ανθρωπο ειναι η πιστη !!!


Για μένα το έχει αυτός που έχει άποψη για κάτι που δεν γνωρίζει.

quote:
makfor:
τι ειναι η εκμεταλευση ?

ποιο ειναι ενα συμαντικο "θεμα" που προβληματιζει και ταλαιπωρει ενα μεγαλο μερος των ελληνων αυτες τις μερες ? ΟΙ ΠΑΝΕΛΑΔΙΚΕΣ εξετασεις των παιδιων

πειτε με κακο αλλα η εκκλησια τη δουλεια εχει ?


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Την Πέμπτη 14 Μαΐου 2009 ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κερκύρας, Παξών και Διαποντίων Νήσων κ. Νεκτάριος τέλεσε παράκληση και ανέπεμψε ειδική δέηση για τους υποψηφίους των Πανελληνίων Εξετάσεων στο Ναό του Αγίου Σπυρίδωνα, με μεγάλη συμμετοχή παιδιών και γονέων και την παρουσία του Διευθυντή της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Γεωργίου Παπαδόπουλου, καθώς και του αναπληρωτή Προϊσταμένου κ. Θεοδώρου Αγάθου.

Σε σύντομη προσλαλιά του ο Σεβασμιώτατος εξέφρασε την συμπαράσταση της τοπικής Εκκλησίας στους νέους μας, τόνισε ότι για τον ίδιο όλα τα παιδιά της Κέρκυρας είναι πνευματικά του παιδιά και η αγωνία τους είναι και δική του αγωνία, ενώ παρακάλεσε τα παιδιά να έχουν εμπιστοσύνη στο Θεό ανεξαρτήτως αποτελέσματος στις εξετάσεις, να έχουν δύναμη και φωτισμό και να νιώθουν ζωντανή την παρουσία του Αγίου Σπυρίδωνος στη ζωή τους. Με το τέλος της παρακλήσεως ο Σεβασμιώτατος έδωσε ως ευλογία στα παιδιά ένα στυλό, καθώς και άλλες ευλογίες , ερχόμενος σε προσωπική επικοινωνία μαζί τους.

--------------------------------------------------------------------------------


θα μου πειτε ειναι ΚΑΘΗΚΟΝ της εκκλησιας , για μενα και για πολλους αλλους ειναι εκμεταλευση ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ !!!!

και δεν ξερω εαν εχει κανεις γνωριζει το "θαυμα" μετα παπουτσια του συγκεκριμενου αγιου που φθειρονται γιατι λεει περπαταει το βραδυ πριν την εορτη του ή εχουμε καποια εξηγηση? !!!! μαλιστα τα παλια τα παπουτσια τα κανουν φυλακτα και τα πουλανε ΦΥΣΙΚΑ !!!!


Διαβάζουμε: Σε σύντομη προσλαλιά του ο Σεβασμιώτατος εξέφρασε την συμπαράσταση της τοπικής Εκκλησίας στους νέους μας, τόνισε ότι για τον ίδιο όλα τα παιδιά της Κέρκυρας είναι πνευματικά του παιδιά και η αγωνία τους είναι και δική του αγωνία, ενώ παρακάλεσε τα παιδιά να έχουν εμπιστοσύνη στο Θεό ανεξαρτήτως αποτελέσματος στις εξετάσεις, να έχουν δύναμη και φωτισμό και να νιώθουν ζωντανή την παρουσία του Αγίου Σπυρίδωνος στη ζωή τους.

Αυτά είναι τα όσα εξέφρασε ο Σεβασμιώτατος και τα οποία έχουν σημασία. Ο στηλός δεν είναι παρά μια συμβολική κίνηση και τίποτα περισσότερο. Ας δούμε τι είπε ο ίδιος ο Σεβασμιότατος.
http://www.imcorfu.gr/

quote:
kostakis :
Για το θέμα της μείωσης των φιδιών, απλά υπάρχει γενικότερη μείωση του αριθμού τους την τελευταία 10ετία, άγνωστο (σε μένα) γιατί.
Για το ότι βγήκαν με καθυστέρηση το 2006, είναι μία ενδιαφέρουσα πληροφορία. Σημαίνει ότι αφενός α) δεν επηρεάζονται από τις καμπάνες και β) δε βγαίνουν ένεκα της γιορτής της Παναγίας! Τότε;;;

Mα εδώ είναι το παράξενο, ότι όποτε καθυστέρησαν να βγουν ακολούθησαν φυσικές καταστροφές και όταν δε βγήκαν πόλεμος και οι σεισμοί! Και τους σεισμούς εντάξει να το θεωρήσω φυσικό! Μα στον πόλεμο? Φοβήθηκαν την επιστράτευση?

quote:
kostakis :
Όσο και να σου φανεί απίστευτο, ειδικά η Ρομπόλα (επίτηδες έθεσα το συγκεκριμένο θέμα) εμφανίζεται μόνο σε βραχώδη, πετρώδη εδάφη και με συγκεκριμένες προϋποθέσεις ως προς την ηλιοφάνεια και την υγρασία.


Δε μου φαίνεται παράξενο! παράξενο μου φαίνεται τα φίδια να πηγαίνουν στη συγκεκριμένη εκκλησία στην περίοδο της γιορτής της!.......εσένα πάλι πως σου φαίνεται φυσικό πράγμα?

quote:
kostakis :
Συμφωνώ. Όλα τα φίδια όμως δεν μπορούν να ζήσουν σε όλα τα κλίματα. Και ναι, το κλίμα στην περιοχή των Πρόννων (Νοτιοανατολική Κεφαλονιά) είναι εντελώς διαφορετικό από την περιοχή λ.χ. της Ερίσου (βόρεια Κεφαλονιά), με πολύ σημαντικές διαφορές τόσο ως προς την ξηρότητα του εδάφους, όσο και ως προς τις ετήσιες βροχοπτώσεις.
Πάμε τώρα και σε κάτι που, κατόπιν μικρής έρευνας διαπίστωσα επί του θέματος

kostaki, η Κεφαλονιά δεν είναι γεωγραφικά Ήπειρος ή άλλο κράτος ή οι περιοχές της βρίσκονται σε διαφορετικό γεωγραφικό πλάτος που να δικαιολογούν το φαινόμενο με τα φίδια!
Έτσι όπως το γράφεις είναι σα να λες ότι στην βόρεια Κεφαλονιά έχει 15 βαθμούς ενώ την ίδια στιγμή στη νότια έχουμε 8 βαθμούς!.....

Πάντως θα ήθελα ένα site από περιέργεια ώστε να δω τις σημαντικές διαφορές στις ετήσιες βροχοπτώσεις!

Εκτός εάν εννοείς το υψόμετρο δηλαδή τα βουνά! όπου συνήθως εκεί πάντα βρέχει ποιο πολύ!
Θέλω να μου πεις! ...... υψομετρικά ένα γύρω η Κεφαλονιά στο ίδιο ύψος! έχει διαφορά στο κλίμα?


quote:
kostakis :
Από το site του Δήμου Ελειού Πρόννων (εκεί όπου ανήκει γεωγραφικά η εκκλησία) http://www.elios-pronnoi.gr/gr/topos/panigiria.htm :

"Η ιστορία της εκκλησίας ξεκινά από πολύ παλιά. Βρισκόταν σε άλλη θέση και λειτουργούσε σαν μοναστήρι. Η παράδοση λέει ότι σε κάποια επιδρομή πειρατών οι μοναχές γνωρίζοντας τα έκτροπα που έκαναν οι πειρατές παρακάλεσαν την Παναγία να τις μεταμορφώσει σε φίδια. Όταν οι πειρατές μπήκαν στη μονή βρήκαν μόνο φίδια. Η εκκλησία κάηκε το 1945 και γκρεμίστηκε από τους σεισμούς το 1953.

Στην καινούργια εκκλησία παρουσιάζονται από τη νύχτα της 6ης Αυγούστου φιδάκια που φέρουν ένα μαύρο σημάδι σαν σταυρό στο κεφάλι και την γλώσσα τους. Εμφανίζονται στον αυλόγυρο, το καμπαναριό και την ασημένια εικόνα της Παναγίας. Από 6 έως 15 Αυγούστου πλήθος κόσμου προσκυνάει την εικόνα της Παναγίας και οι πιστοί αγγίζουν και φωτογραφίζονται με τα ακίνδυνα φιδάκια. Το βράδυ της 14ης γίνεται εμποροπανήγυρις και χορός στην πλατειούλα γύρω από την εκκλησία για να λήξουν το πρωί της 15ης."

αλλά...

στο site http://www.kefalonia.net.gr/el/infoID.asp?EntityID=116&CatID=1&ScatID=25

αναφέρεται ότι

"Ο Ναός της Παναγίας της Λαγκουβάρδας στο Μαρκόπουλο (Πναγία η Φιδούσα), είναι χτισμένο στο σημείο που υπήρχε πριν απο πολλά ένα γυναικείο μοναστήρι. Το μοναστήρι είχε χτιστεί εκεί όπου βρέθηκε η εικόνα της Παναγίας, μετά απο μια μεγάλη πυρκαγιά στο δάσος της περιοχής.
Η παράδοση λέει οτι οι μοναχές, όταν απειλήθηκαν απο τους Τούρκους, προσευχήθηκαν στην Παναγία για βοήθεια. Τότε απο παντού εμφανήστηκαν φιδια, περικύκλώνοντας το μοναστήρι, τρομοκρατώτντας τους Τουρκους. Οι καλόγριες σώθηκαν και απο τότε κάθε χρόνο, στις 6 έως τις 16 Αυγούστου τα μικρά ακίνδυνα φιδάκια με το μαύρο σταυρό στο κεφάλι βγαίνουν ανάμεσα απο τα βράχια του καμπαναριού της εκκλησίας. Θεωρούνται σύμβολο καλοτυχίας, και κακός οιωνός για το χωριό και το νησί εαν δεν εμφανιστούν μια χρονιά, όπως έγινε το 1940 και το 1953, τη χρονιά του σεισμού."

Τελικά
α) Τούρκοι ήταν ή πειρατές; ή μήπως Τούρκοι πειρατές;
β) Εμφανίστηκαν φίδια που τους τρόμαξαν ή οι μοναχές "μεταμορφώθηκαν" σε φίδια;
γ) Η εκκλησία ήταν εκεί από παλιά και λειτουργούσε ως γυναικείο μοναστήρι ή ήταν αλλού και χτίστηκε εκεί ένεκα του γεγονότος;

Μήπως τελικά και η "παράδοση" είναι λίγο μπερδεμένη; Όσο για τη βιολογία των φιδιών γενικότερα...


α)Είτε Τούρκοι ήσαν είτε πειρατές! αυτό που έχει σημασία είναι ότι ήσαν εχθροί! που πήγαιναν για κακό.......και αυτό δεν το αλλάζει η εθνικότητα.
β)Είτε οι μοναχές έγιναν φίδια είτε εμφανίστηκαν τα φίδια!.......η αιτία που έφυγε ο εχθρός! ήσαν τα φίδια.
γ)Θα πρέπει να μάθουμε το ακριβές σημείο που ήταν κτισμένη σύμφωνα με το πρώτο site, η εκκλησία-μονή! Εάν ήταν απλά 50-100 μέτρα ποιο πέρα δεν έχει σημασία! εξαρτάται λοιπόν από την απόσταση εάν θα σταθούμε σε αυτή την πληροφορία ή όχι.

quote:
kostakis :
Πάμε όμως στο πιο ενδιαφέρον κατά τη γνώμη μου. Διαβάστε το site της ίδιας της Μητρόπολης Κεφαλληνίας

http://www.imk.gr/opk/opk07l.htm

Πραγματικά θα καταλάβατε πολλά. Όπως ότι
Α) η ίδια η Μητρόπολη το θεωρεί ένα "θαυμαστό γεγονός, περισσότερο παντός άλλου φυσικό και ολιγώτερο θρησκευτικό."
Β) Επίσης "Κανείς μπορεί να δει Μαρκοπουλιώτες να γυρίζουν στη ρεματιά, για να μαζέψουν φίδια να τα φέρουν στην Παναγία. Κανένας δεν γνωρίζει από πού βγαίνουν, αλλά και που κρύβονται μετά τη γιορτή." , αλλά και "Μου έλεγαν λοιπόν πως ύστερα από 40 μέρες, τα φίδια αυτά θα εξαφανίζονταν, σ' οποιοδήποτε μέρος κι' αν τα διατηρούσε κανείς. Πως πολλοί που τα είχαν βάλει μέσα σε κλειστά μπουκάλια, τα έχασαν παράξενα κι' από κει. Πως το σωστό είναι, καθένας που παίρνει φίδι να το πηγαίνει ύστερα στη θέση του, εκεί στη ρεματιά, και να τ' αφήνη να βρη τη φωλιά του.".
Γ) "Γερμανοί φυσιοδίφες τα εξέτασαν, αλλά δεν μπόρεσαν να τα κατατάξουν σε κανένα από τα γνωστά είδη. Είναι γκρίζα, λεπτά και δεν περνούν το ένα μέτρο." (κάτι που ίσως επιβεβαιώνει την άποψη μου ότι μπορεί η εμφάνιση τους να είναι συνδυασμός γεωμορφολογικών, κλιματολογικών και γεωμαγνητικών στοιχείων και δεδομένων).
Δ) "Το ξέρουν τα παιδιά κι' ο κόσμος, και μόνο από την ημέρα του Σωτήρος ψάχνουν να τα βρουν. Εκείνα βγαίνουν λιγοστά στην αρχή, γι' αυτό κι' οι χωριανοί τα βρίσκουν κάπως δύσκολα. Ψάχνουν με τα κεριά το βράδυ γύρω από το καμπαναριό, τα παίρνουν στα χέρια τους και τα φέρνουν στο χωριό. ''Εβγήκανε τα φίδια'' φωνάζουν χαρούμενα, γιατί πιστεύουν πως η ταχτική τους εμφάνιση είναι εγγύηση για την ευημερία του χωριού και την καλοχρονιά.(2) Κι όταν φτάση η Κοίμηση, το βράδυ της παραμονής ύστερ' από το κάτσιμο του ήλιου, καθώς οι καμπάνες χτυπάνε απανωτά κι ο κόσμος γεμίζει τη ρεματιά, τα φίδια ξετρυπώνουν πια άφθονα. Βλέπεις τότε πλήθος τους χωριανούς να γυρνάνε με τα λιανοκέρια και να τα μαζεύουν. Εκείνα ατρόμαχτα τυλίγονται στα χέρια των ανθρώπων, κι αφήνονται πρόθυμα να κουβαληθούν μέσα στην εκκλησία."
Ε) "...οι καροτσιέρηδες, που από λάθος ή επίτηδες πατούν με το κάρο τους τέτοια φίδια στο δρόμο, βλέπουν στον ύπνο τους την Παναγία, που τους τα γυρεύει. Γι' αυτό κι' έχουν στείλει πολλοί στο θρόνο της ασημένια ή χρυσαλοιφωμένα ομοιώματα φιδιών."
ΣΤ) "Μα αν ζητήση κάποια φυσική εξήγηση, μπορεί να πη πως πρόκειται για μια ράτσα φιδιών χωρίς δηλητήριο, που ευδοκίμησε και πολλαπλασιάστηκε σε κείνην τη λαχτιά, πρώτα γιατί τα σήκωνε ο τόπος, κι ύστερα γιατί κανείς από τους χωριανούς δεν τα πείραξε ποτέ."

Αυτή είναι η καταγεγραμμένη άποψη ντόπιων, αλλά και της εκκλησίας για τα φιδάκια. Από κει και πέρα, όπως σωστά γράφει το κείμενο "Τί να πη κανείς γι' αυτό το φαινόμενο; Αν δεχτή το θαύμα, δεν έχει να πη τίποτε.". Αλλά ότι έχει φυσικές εξηγήσεις, τόσο η παρουσία τους στα συγκεκριμένα μέρη και η εξοικείωσή τους με τον άνθρωπο, ως επίσης και η μείωση του αριθμού τους τα τελευταία χρόνια (μάλλον γιατί δε μένουν πια τόσο πολλοί όσοι παλιότερα κτηνοτρόφοι και γενικά άνθρωποι της γης πλέον στην περιοχή) είναι δεδομένο.
Ελπίζω να σας βοήθησα επαρκώς.



Τα φίδια τη νύχτα μπαίνουν μέσα στις τρύπες για να κοιμηθούν! ή όσα κυνηγούν τη νύχτα θα πάνε στο δάσος για αρουραίους βατράχια σαύρες κ.λ.π. τώρα τι δουλειά είχαν να αναζητήσουν στο καμπαναριό το θήραμα! Ή να έχουν εκεί τις φωλιές τους! Ειλικρινά δεν ξέρω.

Τα φίδια είδαμε σε άλλο site! ότι και δηλητηριώδη είναι αλλά και ανήκουν σε γνωστό και όχι άγνωστο είδος.
-Και το κυριότερο βρε παιδιά!........τα φίδια δεν είναι σαλιγκάρια να πάμε να τα μαζέψουμε!........τα σαλιγκάρια την πατάνε γιατί
1)τα πιάνουμε με τις πρώτες βροχές του φθινοπώρου επάνω στις καβάλες! και 2)δεύτερον δεν μπορούν να τρέξουν να ξεφύγουν.

Τα φίδια ούτε καβάλες κάνουν εκείνη την περίοδο για να είναι αλλού το μυαλό τους! και αν μή τι άλλο νιώθουν το περπάτημα του ανθρώπου και κρύβονται!!!! Κοινώς εξαφανίζονται

Ελπίζω κι εγώ να βοήθησα!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 23:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
ήλη=κάθε ουσία που έχει όγκο μάζα, βάρος.

Δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου.....σε λεξικό τα βρήκα.


Βρήκες αυτό το πράμα σε λεξικό; Να μας το συστήσεις και σε μας να μάθουμε ... ευρωπαϊκά.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 23:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

άυλο=αντίθετο του υλικού.
υλικό=που είναι φτιαγμένο από ύλη.
ήλη=κάθε ουσία που έχει όγκο μάζα, βάρος.

φάντασμα=νεκρός που μετεβλήθηκε σε άυλο ον, στοιχείο.

Θεός=αθάνατο και υπερφισκό όν που δημιούργησε τον κόσμο και λατρεύεται από τους ανθρώπους.


Τωρα εαν σε πω αφελη θα φταιω εγω ? στο λεξικο θα βρεις ολες τις λεξεις που υπαρχουν αυτο τι συμαινει οτι επιβεβαιωνει την υπαρξη τους ? πχ ο ΔΙΑΣ ειναι υπαρκτος θεος βαση του σκεπτικου σου !!! ή εαν θες αποδειξε μου το αντιθετο του υλικου ΧΑΧΑ για πες ...

Και για να βοηθησω , το αντιθετο του υλικου ειναι η αντιυλη και οχι το αυλο και συγκεκριμενα εχουμε αντιθετα φορτισμενα ηλεκτρονια, ΟΜΩΣ οπως εχω πει ακομη και σε αυτη την περιπτωση (αντι υλη) δεν μπορει να υπαρξει ΜΑΖΙ με την υλη , ανατιναζεται με του που ερχεται σε επαφη ... οσο αφορα το αυλο ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ , ακομη και οτι δεν εχει μαζα πχ ΦΩΣ αποτελειτε απο ΦΩΤΟΝΙΑ – σωματιδια , αρα και παλι εχει ΚΑΤΙ δεν ειναι ΑΔΕΙΟ ΚΕΝΟ αρα χωρις υλη... η υλη ειναι ενεργεια και η ενεργεια υλη !!! ο αερας που αναπνευεις δεν ειναι αυλος αλλα ΓΕΜΑΤΟΣ ΥΛΗ ...

αυλο ειναι αυτο που δεν εχει υλη , αλλα τετοιο πραγμα οσο και εαν το ψαξαν δεν βρεθηκε , το αντιθετο μαλιστα ΟΤΙ θεωρουσαν ΑΥΛΟ βρεθηκε να εχει υλη , πχ φως , βαρυτητα , φωτια ...

Υλη δεν ειναι καθε ουσια χαχα , επισης υλη δεν ειναι οτι εχει μαζα ογκο και βαρος !!! ριξε μια ματια στις φυσικες επισημες ,ασε για λιγο τα ιερα βιβλια και ριξε μια ματια ... κακο δεν κανει !!!


Καθε λογιστης ? αντε καλα ... μαλλον δεν καταλαβαινεις ουτε τι ειναι ΥΠΟΘΕΣΗ ,,, ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ το ερωτημα ... ΕΑΝ ... ΕΑΝ ΛΕΜΕ ... ΕΑΝ .... θα το εριχνες στο αφυσικο ???

Το τι λενε οι αλληγοριες ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΟΥ , ειπαμε το μασημενο φαι δεν κανει καλο (δες που εφτασες με το μασημενο φαι που τρως) ... αλλωστε στην αναζητηση αυτη ειναι η ομορφια της ... στο ξανα ειπα , ξεχωρησε μεσα σου τι ειναι αυτα που ξερεις ΕΣΥ και τι ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΥΤΕΨΕΙ... μπορει και παλι να επιστρεψεις στα ιδια αλλα θα ειναι δικο σου το ταξιδι

Περι εκκλησια , κτιριο , 2 πραγματα α) τα τεμπλα τα αγοραζουν απο 40.000 ευρω εως μερικα εκατομυρια και ΖΗΤΑΝΕ υποτιμολογηση ... πχ τα 45.000 τα κανουν 4.500 ... πως το ξερω ? συνεργαζομουν σε εταιρεια με τεμπλα ... β) ο χριστος/θεος σου εχει αλλη αποψη για την εκκλησια ή κανω λαθος ??? γιατι θα με τρελανεις εσυ στο τελος , θα ξεχασω και αυτα που ξερω !!!

Το προβλημα βρε συ ευρωπαιος , δεν ειναι ο στυλος , αλλα το «έδωσε ως ευλογία στα παιδιά ένα στυλό,» δηλαδη ? ευλογησε τα στυλΑ να γραφουν ΣΩΣΤΑ ? ΧΑΧΑΧΑ αυτο ειναι εκμεταλευση της αγωνιας των παιδιων ...

Τωρα οσο αφορα αυτα που ΔΕΝ καταλαβαινεις , δεν φταιω εγω , ψαξτο λιγο κακο δεν θα κανεις !!!

Φιδια , "οσα κυνηγουν την νυχτα θα πανε στο δασος" , τι λες μωρε ??? αντιλαμβανεσαι τι λες ??? ασε που οι σαυρες ΔΕΝ ζουν μονο στα δαση αλλα και σε πετρωδη εδαφη , ασε που τα φιδακια ειναι πολυ μικρα , ασε που τρεφονται αποκλειστικα με σαυρες , που το ξερω ? τα πηρα ματι ... αντε διαβασε και τιποτα ... να υποθεσω οτι και οι κομπρες τρεχουν στα δαση της σαχαρας ??? χαχααχαχα δε ξερω τι να πω !!!! για οτι ΔΕΝ ξερουμε δεν ειναι κακο να πουμε «ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ρε φιλε μου , μπορει να μην ειναι ετσι ΟΠΩΣ μου τα μαθαν» !!!!

Δηλητηριωδη, εισαι και φιδολογος ? ΤΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ τα δοντια μικρα ΚΑΙ ΠΙΣΩ δεν σου λεει τιποτα ΕΙΔΙΚΕ ??? οπου και εαν ψαξεις το συγκεκριμενο φιδι ειναι ακινδυνο για τον ανθρωπο καθως δεν μπορει να τον δαγκασει!!!


Τα φιδια τα μαζευεις απο εκει που ζουν , τα συγκεκριμενα κοντα σε λακους με νερο ... μαζεψες ποτε φιδια ? εγω μαζεψα και ειχα την ατυχια να μην ειναι σε νερολακους αλλα σε χορτα και τρυπες στο χωμα (ειχαμε δασκαλο που μας το ζητησε , φυσικα ακινδυνα ) !!!! τι θα πει δεν ειναι σαλιγκαρια ... το λες για επιχειρημα αυτο ή κανεις πλακα ??? ΧΑΧΧΑΧΑ


Τα περι θαυματων , φαντασματων , θεων , αυλα , αφυσικα και οτι αλλο , ειναι αφελειες και δεν στεκουν πουθενα παρα μονο στα παραμυθια ... και ειναι για μικρα παιδια ... μονο οι γνωσεις μπορουν να σε βοηθησουν να εχεις πληρη εικονα εστω και εαν καταληξεις και παλι στα οσα πιστευεις τωρα , αλλα πρεπει να τις αποκτησεις πρωτα ...

αντε καλο ταξιδι , δεν εισαι για κουβεντα ρε φιλε , νιωθω οτι μιλαω με μικρο παιδι ... οι 20χρονοι ποιο ψαγμενοι ειναι ... διαβασε κανα βημα science εστω κατι θα μαθεις χαχα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 01:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Βρήκες αυτό το πράμα σε λεξικό; Να μας το συστήσεις και σε μας να μάθουμε ... ευρωπαϊκά.

Eσύ το χαβά σου.......να κοιτάς το δάχτυλο κι ας σου δείχνουν το φεγγάρι!

quote:
makfor :
Τωρα εαν σε πω αφελη θα φταιω εγω ? στο λεξικο θα βρεις ολες τις λεξεις που υπαρχουν αυτο τι συμαινει οτι επιβεβαιωνει την υπαρξη τους ? πχ ο ΔΙΑΣ ειναι υπαρκτος θεος βαση του σκεπτικου σου !!! ή εαν θες αποδειξε μου το αντιθετο του υλικου ΧΑΧΑ για πες ...


Δηλαδή εσύ όταν ακούς τη λέξη Δίας τι καταλαβαίνεις? μόνο το σύστημα Δίας? Το μυαλό σου δεν πηγαίνει καθόλου στη μυθολογία κ.λ.π.?

Ο Νους υπάρχει? ........δεν έχει ύλη! άρα σύμφωνα με τη λογική σου.....δεν υπάρχει.

Το αφύσικο δεν είναι παρά ο χαρακτηρισμός μιας κατάστασης ως μή φυσικής. Να σου δώσω ένα παράδειγμα! εάν σου πω ότι ο σκύλος μου γράφει και ζωγραφίζει! τι θα μου έλεγες?
μόνο! ότι απλά λέω ψέματα? ή ότι δεν είναι στη φύση του σκύλου αυτό?.......άρα αφύσικο?

quote:
makfor
Και για να βοηθησω , το αντιθετο του υλικου ειναι η αντιυλη και οχι το αυλο και συγκεκριμενα εχουμε αντιθετα φορτισμενα ηλεκτρονια, ΟΜΩΣ οπως εχω πει ακομη και σε αυτη την περιπτωση (αντι υλη) δεν μπορει να υπαρξει ΜΑΖΙ με την υλη , ανατιναζεται με του που ερχεται σε επαφη ... οσο αφορα το αυλο ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ , ακομη και οτι δεν εχει μαζα πχ ΦΩΣ αποτελειτε απο ΦΩΤΟΝΙΑ – σωματιδια , αρα και παλι εχει ΚΑΤΙ δεν ειναι ΑΔΕΙΟ ΚΕΝΟ αρα χωρις υλη... η υλη ειναι ενεργεια και η ενεργεια υλη !!! ο αερας που αναπνευεις δεν ειναι αυλος αλλα ΓΕΜΑΤΟΣ ΥΛΗ ...

αυλο ειναι αυτο που δεν εχει υλη , αλλα τετοιο πραγμα οσο και εαν το ψαξαν δεν βρεθηκε , το αντιθετο μαλιστα ΟΤΙ θεωρουσαν ΑΥΛΟ βρεθηκε να εχει υλη , πχ φως , βαρυτητα , φωτια ...

Υλη δεν ειναι καθε ουσια χαχα , επισης υλη δεν ειναι οτι εχει μαζα ογκο και βαρος !!! ριξε μια ματια στις φυσικες επισημες ,ασε για λιγο τα ιερα βιβλια και ριξε μια ματια ... κακο δεν κανει !!!



Από λεξικό τα αντέγραψα! ...........για δως μας λοιπόν τον ορισμό της ύλης!

Ο ο αέρας είναι υπαρκτός αλλά φαίνεται? ή όταν σου λένε φυσάει αεράκι! εσένα σου έρχονται στο μυαλό σου δισεκατομμύρια σωματίδια να κουνιούνται προς μία κατεύθυνση και τα παρακολουθείς θαυμάζοντάστα?

Το αφύσικο δεν είναι μία άγνωστη λέξη Χ! είναι ο χαρακτηρισμός μίας κατάστασης η οποία δεν εξηγείται και δεν ταιριάζει! βάση τη φύση του γεγονότος που εξετάζουμε.

Ποιο απλά δεν μπορώ να το θέσω.

quote:
makfor:
Καθε λογιστης ? αντε καλα ... μαλλον δεν καταλαβαινεις ουτε τι ειναι ΥΠΟΘΕΣΗ ,,, ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ το ερωτημα ... ΕΑΝ ... ΕΑΝ ΛΕΜΕ ... ΕΑΝ .... θα το εριχνες στο αφυσικο ???

Να βρεις άλλο παράδειγμα. Με τα εάν! δεν κάνεις δουλειά.

quote:
makfor:
Το τι λενε οι αλληγοριες ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΟΥ , ειπαμε το μασημενο φαι δεν κανει καλο (δες που εφτασες με το μασημενο φαι που τρως) ... αλλωστε στην αναζητηση αυτη ειναι η ομορφια της ... στο ξανα ειπα , ξεχωρησε μεσα σου τι ειναι αυτα που ξερεις ΕΣΥ και τι ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΥΤΕΨΕΙ... μπορει και παλι να επιστρεψεις στα ιδια αλλα θα ειναι δικο σου το ταξιδι

Εσύ μίλησες για αλληγορίες! και μόλις σου είπα να μας αναφέρεις τα μηνύματα που κρύβονται πίσω από αυτές! μου είπες να τις βρω μόνος μου!...........μα τότε τι γράφεις και γράφεις εάν δεν έχεις άποψη?.......

quote:
makfor:
Περι εκκλησια , κτιριο , 2 πραγματα α) τα τεμπλα τα αγοραζουν απο 40.000 ευρω εως μερικα εκατομυρια και ΖΗΤΑΝΕ υποτιμολογηση ... πχ τα 45.000 τα κανουν 4.500 ... πως το ξερω ? συνεργαζομουν σε εταιρεια με τεμπλα ... β) ο χριστος/θεος σου εχει αλλη αποψη για την εκκλησια ή κανω λαθος ??? γιατι θα με τρελανεις εσυ στο τελος , θα ξεχασω και αυτα που ξερω !!!

Δηλαδή το τέμπλο του Άγιου Ανδρέα στη γειτονιά μου, που φτιάχτηκε αποκλειστικά με την οικονομική εισφορά περίπου 60 ατόμων και την συνεισφορά της κεντρικής μας εκκλησίας στοίχισε το λιγότερο 40.000€?
Μπράβο λεφτά που δώσαμε!!!!!!!! καλά που μου το είπες! να τους το πω! να νιώσουν περήφανοι!!!!! Αλλά θα με πιστέψουν ή θα με ρωτήσουν εάν είμαι καλά?

Υποτιμολόγιση γιατί ζητάνε? θα δείξουν το τιμολόγιο στους πιστούς μετά!........και τι θα τους πουν? ότι δεν δώσατε 40.000€ αλλά 4.500?.....μήπως το κάνουν για να κλείσουν το έτος με έσοδα και να πάρουν κανά δάνειο?


quote:
makfor:
Το προβλημα βρε συ ευρωπαιος , δεν ειναι ο στυλος , αλλα το «έδωσε ως ευλογία στα παιδιά ένα στυλό,» δηλαδη ? ευλογησε τα στυλΑ να γραφουν ΣΩΣΤΑ ? ΧΑΧΑΧΑ αυτο ειναι εκμεταλευση της αγωνιας των παιδιων ...

Τα έδωσε ως ενθύμιο και όχι ως ευλογία! ως ευλογία θα μπορούσε να τους δώσει άρτο!
Δε διάβασα πουθενά τον Σεβασμιότατο να λέει ότι τα έδωσε ως ευλογία! αλλά μόνο το συμπέρασμα του δημοσιογράφου.

quote:
makfor:
Φιδια , "οσα κυνηγουν την νυχτα θα πανε στο δασος" , τι λες μωρε ??? αντιλαμβανεσαι τι λες ??? ασε που οι σαυρες ΔΕΝ ζουν μονο στα δαση αλλα και σε πετρωδη εδαφη , ασε που τα φιδακια ειναι πολυ μικρα , ασε που τρεφονται αποκλειστικα με σαυρες , που το ξερω ? τα πηρα ματι ... αντε διαβασε και τιποτα ... να υποθεσω οτι και οι κομπρες τρεχουν στα δαση της σαχαρας ??? χαχααχαχα δε ξερω τι να πω !!!! για οτι ΔΕΝ ξερουμε δεν ειναι κακο να πουμε «ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ρε φιλε μου , μπορει να μην ειναι ετσι ΟΠΩΣ μου τα μαθαν» !!!!


Στο δάσος και στα χωράφια! άντε και σε κανά ράντσο!......που ήθελες να πάνε? στο Βασιλόπουλο για ψώνια?
Τα πετρώδη εδάφη θα τα δεις σε δάσος ή στα χωράφια!
Μέσα στα χωριά μόνο όπου ακόμη δεν έχει πάει το τσιμέντο ή η άσφαλτος! εκεί θα δεις ελάχιστες σαύρες και ακόμη λιγότερα φίδια! αν θα δεις!
Εγώ στο χωριό μου να έχω δει σε όλη μου τη ζωή! γύρω στα 5 φίδια. Στα χωράφια ο αριθμός είναι πολλαπλάσιος. Το ίδιο και με τις σαύρες.

Στην Κεφαλλονιά τώρα εκεί γύρω από την εκκλησία το έδαφος είναι πετρώδες, αλλά δεν είναι το μέρος όπου θα πάνε τα φιδάκια για να κυνηγήσουν, ή να φωλιάσουν!........πάνε πάντα μακριά από τους ανθρώπους! ούτε οι ελάχιστες περιπτώσεις αποτελούν τον κανόνα! αλλά την εξαίρεση του κανόνα.

Το να βρεθούν λοιπόν ένα δύο εκεί δεν είναι παράξενο. Παράξενο είναι το ότι βρίσκονται εκεί σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο, λες και έχουν ραντεβού! δε φοβούνται τους ανθρώπους και δεν είναι μόνο ένα-δύο.

quote:
makfor:
Δηλητηριωδη, εισαι και φιδολογος ? ΤΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ τα δοντια μικρα ΚΑΙ ΠΙΣΩ δεν σου λεει τιποτα ΕΙΔΙΚΕ ??? οπου και εαν ψαξεις το συγκεκριμενο φιδι ειναι ακινδυνο για τον ανθρωπο καθως δεν μπορει να τον δαγκασει!!!

Άνθρωπέ μου στο δικό σου site που έφερες το διάβασα!

quote:
makfor:
Τα φιδια τα μαζευεις απο εκει που ζουν , τα συγκεκριμενα κοντα σε λακους με νερο ... μαζεψες ποτε φιδια ? εγω μαζεψα και ειχα την ατυχια να μην ειναι σε νερολακους αλλα σε χορτα και τρυπες στο χωμα (ειχαμε δασκαλο που μας το ζητησε , φυσικα ακινδυνα ) !!!! τι θα πει δεν ειναι σαλιγκαρια ... το λες για επιχειρημα αυτο ή κανεις πλακα ??? ΧΑΧΧΑΧΑ

Τι γράφεις άνθρωπέ μου? σας ζήτησε ο δάσκάλος να μαζέψετε φίδια?
Δεν μπορείς να καταλάβεις ότι τα φίδια φεύγουν μόλις νιώθουν τα βήματα?

Και στο σπίτι τι λέγατε στους γονείς σας? πάμε για φίδια? όταν είχατε μάθημα για τους λύκους βγαίνατε να τους μαζέψετε?.......αλλά ξέχασα αυτοί είναι επικίνδυνοι!......για τις αράχνες? τα βατράχια?......σχολείο είχατε η τσίρκο?

Φαίνεται ότι εκεί στα μέρη σου έχετε για κατοικίδια τα φίδιά! γιατί στα δικά μου πιτσιρίκια πηγαίναμε για καναρίνια.......
Γιατί όμως τρέχατε στα χωράφια? Γιατί δε χτυπάγατε την καμπάνα να μαζευτούνε? Δεν το ξέρατε ε?

quote:
makfor:
Τα περι θαυματων , φαντασματων , θεων , αυλα , αφυσικα και οτι αλλο , ειναι αφελειες και δεν στεκουν πουθενα παρα μονο στα παραμυθια ... και ειναι για μικρα παιδια ... μονο οι γνωσεις μπορουν να σε βοηθησουν να εχεις πληρη εικονα εστω και εαν καταληξεις και παλι στα οσα πιστευεις τωρα , αλλα πρεπει να τις αποκτησεις πρωτα ...

Και σε κάτι δισεκατομμύρια ανθρώπους........

quote:
makfor:
αντε καλο ταξιδι , δεν εισαι για κουβεντα ρε φιλε , νιωθω οτι μιλαω με μικρο παιδι ... οι 20χρονοι ποιο ψαγμενοι ειναι ... διαβασε κανα βημα science εστω κατι θα μαθεις χαχα

Ε! που νάμαι εγώ για κουβέντα!!!!
Για κουβέντα είναι αυτός που γράφει για δασκάλους που στέλνουν τα παιδιά να μαζέψουν φίδια.......και είναι ακόμη απέξω!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 02:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:europaios2
ήλη=κάθε ουσία που έχει όγκο μάζα, βάρος.

Δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου.....σε λεξικό τα βρήκα.


macedon

Βρήκες αυτό το πράμα σε λεξικό; Να μας το συστήσεις και σε μας να μάθουμε ... ευρωπαϊκά.


Έλα ρε Κώστα, έλα ρε Κώστα (δις) ξέχασε ο άνθρωπος το κάπα (κ).
Η κήλη δεν έχει και βάρος και όγκο και μάζα;;

Πώς κάνεις έτσι;

makfor

quote:
εαν θες αποδειξε μου το αντιθετο του υλικου ΧΑΧΑ για πες ...

Να πω, να πω;;;

Το αντίθετο του υλικού είναι το... άηλο!!!!!!!


Σιγά το δύσκολο, αφού το βρήκα στο λεξικό.

Για πείτε μου εξυπνάκηδες, ποιό είναι το... αρσενικό της ύλης;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

Edited by - γιαπετ on 26/05/2009 02:42:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 09:18:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Για πείτε μου εξυπνάκηδες, ποιό είναι το... αρσενικό της ύλης;;;


Γιατί? ψάχνεις για ζευγάρωμα?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 09:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χιλια συγνωμη ρε συ ευρωπαιος2 αλλα δεν μπορω να μη το πω , εχει κατι το κεφαλι σου μεσα ή ειναι αδειο ? πανε κανε καμια μαγνητικη !!! ελεος ποια... ΣΚΕΨΟΥ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΓΡΑΨΕΙΣ ...

Ο ΔΙΑΣ λοιπον κατα την λογικη σου ειναι ΥΠΑΡΚΤΟΣ ΘΕΟΣ .... αφου το θεος υπαρχει στο λεξικο ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ !!!

ο ΝΟΥΣ ΥΠΑΡΧΕΙ?? ξερεις τι ειναι ο νους και τον αναφερεις ? ΜΑΘΕ , ΨΑΞΕ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ο νους ειναι το αποκορυφομα της υλης , η ελαχιστη αποδειξη? οτι επηρεαζεται απο την υλη !!! εγω να ρωτησω κατι αλλο , η δεξιοτητα που χαρακτηριζει εναν ανθρωπο (πχ ζωγραφικη) ειναι ΥΛΙΚΟ ή ΑΥΛΟ χαρακτηριστικο ??? μη βιαστεις να απαντησεις , ρωτα ενα γιατρο πρωτα ή ψαξε στο ιντερνετ (σε μη εκκλησιαστικες σελιδες !!! εαν θες να μαθεις την αληθεια)

εαν (υποθετικο , αν και εσυ λες οτι θες αλλο παραδειγμα , εγω παλι ΔΕΝ θελω ΧΑΧΑΧΑΧΑ )
ο σκυλος σου γραφει και ζωγραφιζει θα πω
α) οτι ο σκυλος σου ειναι εξυπνοτερος απο σενα και μαλλον εσυ εισαι αφυσικος ΧΑΧΑΧΑΧΑ συγνωμη δεν κρατηθηκα
β) οτι προκειτε για εξελιξη του σκυλου σε ενα επομενο γνωστικο επιπεδο του σκυλου , αλλωστε υπαρχουν ζωα που "ζωγραφιζουν"
γ) το οτι μπορει να λες ψεματα δεν το εξεταζω γιατι ειπαμε μιλαμε υποθετικα ΕΑΝ !!!


αυτο λεω και εγω οτι ΔΕΝ φαινεται δεν παει να πει οτι ειναι ανυπαρκτο αφυσικο ή αϋλο , ο αερας δεν φαινεται αλλα ειναι υπαρκτος και γεματος υλη ...

οταν κανουμε μια ΥΠΟΘΕΣΗ , γινεται για να σκεφτουμε καταστασεις που ειτε δεν μπορουμε να αναπαραγουμε ευκολα ή τις θεωρουμε απιθανες , ωστε να καταθεσουμε τις σκεψεις μας και τους προβληματισμους μας ...

σωστο επιχειρημα, να βρω αλλο παραδειγμα ... ΧΑΧΑΧΑ δε παιζεσαι ρε φιλε μου ... δε παιζεσαι ... ΧΑΧΑΧΑ να πω ενα με σκυλους που ζωγραφιζουν ? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ αφυσικο XXAXAXAXA

τις αλληγοριες της ανακλαυπτεις ΜΟΝΟΣ .... ΣΚΕΨΟΥ βαλτο να δουλεψει ... ΣΚΕΨΟΥ ... ο "θεος σου" σου εδωσε μυαλο για να σκεφτεσαι και οχι να το κανεις κηπο για να σπερνουν οι ΞΕΝΟΙ !!!! εκτος εαν δεν μπορεις οποτε χρειαζεσαι βοηθεια , πες να βοηθησουμε ΧΑΧΑΧΑΧΑ

το στοιχισε λιγοτερο απο 40000 που το βρηκες ??? εαν δεν καταλαβες ,λογιστης εισαι , λεω , οτι το τεμπλο στοιχισε απο 40000 και πανω ΑΛΛΑ οι παπαδες ζητησαν ΥΠΟΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ , δηλαδη μικροτερο ποσο στο ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ για να φαινεται ΦΘΗΝΟ και να μη τους πιανει και η εφορια αλλα να το τρωτε και εσεις οι πιστοι ... γιατι εσεις δωσατε 4500 ενω η εκκλησια εδωσε αλλα 36000 αλλα εσεις τσιμπατε οτι δεν εχει λεφτα !!! αντε μασιμενη τροφη θες ... ΣΚΕΨΟΥ τι κερδος εχει να κρυψει την πραγματικη ΤΙΜΗ !! ΣΚΕΨΟΥ

ΧΑΧΑΧΑΧΑ δε πας καλα ρε φιλε ... συγνωμη κιολλας ... δε πας καλα
"Τα έδωσε ως ενθύμιο και όχι ως ευλογία!" εισαι καλα ??? ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙ ΛΕΕΙ "«έδωσε ως ευλογία στα παιδιά ένα στυλό,» " ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΙ ΞΕΚΟΛΑ !!! ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΑ το κειμενο ειναι απο την μητροπολη και οχι απο δημοσιογραφο !!! ξανα παρε το σιτε http://www.imcorfu.gr/ και βρες το μονος αυτο πιστευω μπορεις να το κανεις !!!


ΧΑΧΑΧΑΧΑ Στο δάσος και στα χωράφια! ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΠΕΣ ΜΟΝΟ ΔΑΣΟΣ ??? ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙ ΛΕΣ ... ΤΑ ΦΙΔΙΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ ΟΤΑΝ ΠΕΙΝΑΣΟΥΝ ΛΕΣ !!! ΧΑΧΑΧΑΧΑ η συγκεκριμενη ΡΑΤΣΑ τρωει ΣΑΥΡΕΣ ... και ζει κοντα σε νερο και πετρες ... το οτι το φιδι κρυβεται κατω απο πετρες σου λεει κατι ???

ψαξε και διαβασε , οι σελιδες που σου μεταφερα και μεταφερω ειναι απλα μια γρηγορη αναζητηση στο ιντερνετ , θα μπορουσες να το κανεις και εσυ πριν γραψεις τα οσα γραφεις !!!! κανε δηλαδη αναζητηση της λεξεης "Αγιόφιδο ή Telescopus fallax" για ποιο ευκολο καντω στα παρακατω λινκ

http://www.reptilesalonica.com/venomous_snakes-Greece.html
http://www.aquaworld-crete.com/rep1gr.html

το φιδακι δεν ξερω ποσο σπανιο ειναι ή οχι , παντως σε καποιες σελιδες γινεται αναφορα για σπανιοτητα , αλλα ολες οι αποψεις συγκλινουν οτι το φιδακι της παναγιας ειναι το αγιοφιδο ... τωρα να πω οτι ειναι αλλη ρατσα ? μπορει αλλα σιγουρα πρεπει να ειναι συγγενικη καθως υπαρχουν παρα πολλες ομοιοτητες !!!

τωρα εαν εσυ εχεις ΧΩΡΑΦΙ ΠΕΤΡΩΔΕΣ τι να πω , πες μας τι καλιεργεις εκει να σου πω τι πινεις !!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ πετρωδες ειναι το εδαφος , χωραφι ειναι το καλιεργησιμο εδαφος στο 99% καθαρισμενο απο τις πετρες - πετρωδες? - (εκτος απο περιοχες ιδιαιτερα πετρωδες που συνηθως δεν εχουνε και καλιεργιες) ... εσεις φυσικα χωραφι λετε τα παντα και το βουνο φανταζομαι πολλα χωραφια μαζι ειναι !!!! ΧΑΧΑΧΑ τελος παντων να δεχθω το πετρωδες χωραφι!!!


τα δικα μας φιδια ρε συ ειναι εξυπνα και ΔΕΝ πιστευουν σε θεους και εκκλησιες ... ΧΑΧΑΧΑΧΑ δε ξερω που μεγαλωσες και δε με νοιαζει κιολλας , εμεις στα μερη μας , γεματα χωραφια(καλιεργησιμα οχι πετρωδη) ειχαμε αρκετα φιδια και μεσα στο χωριο και απεξω , ΑΚΙΝΔΥΝΑ οπως ειπα ... δες σου ετυχε να ακουσεις για φιδια που μπαινουν ή μενουν σε σπιτια και τα θεωρουν καλοτυχια ??
η επαφη με την φυση και το κυνηγι φιδιων δεν μπορεις να καταλαβεις ποσο διασκεδαστικο ειναι και τι πληρφοριες-γνωσεις προσφερει ... αλλα τι σου λεω εσενα τωρα για γνωση ... αφυσικο πραγμα ΧΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ !!!


σε ποσα δισεκατομυρια για πες ???? ετσι για να ξερουμε τι λεμε , για μετρα τους !!! ΧΑΧΑΧΑ εδω θα ελεγα σε κατι ΤΡΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ παντως!!! ΧΑΧΑΧΑ


ζητω συγνωμη και παλι για τις εκφρασεις που χρησιμοποιω παραπανω και απο εσενα και απο τους αναγνωστες , αλλα δεν μπορεσα να βρω ποιο ηπιες λεξεις ... συγχωρατε με , δεν αναφερομαι προσωπικα σε σενα αλλα στα κειμενα σου ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ !!!! που πλεον δεν ειμαι σε θεση να κρινω εαν ειναι δικα σου...

Edited by - makfor on 26/05/2009 10:36:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 10:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε europaios2

quote:
Mα εδώ είναι το παράξενο, ότι όποτε καθυστέρησαν να βγουν ακολούθησαν φυσικές καταστροφές και όταν δε βγήκαν πόλεμος και οι σεισμοί! Και τους σεισμούς εντάξει να το θεωρήσω φυσικό! Μα στον πόλεμο? Φοβήθηκαν την επιστράτευση?

Δεν υπάρχει καμία επιβεβαίωση για την πλήρη απουσία τους κατά το έτος 1940, οπότε δεν μπορώ να απαντήσω σε υποθέσεις. Οι σεισμοί όμως και η πρόσφατη μείωση του αριθμού των φιδιών που είναι συγκεκριμένα δεδομένα, μάλλον είναι πιο αξιόπιστα, από μία πιθανή προφορική "παράδοση", χωρίς επαλήθευση.
Σου επαναλαμβάνω : ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ τα γεγονότα, τουλάχιστον στην περίπτωση των πυρκαγιών. Τα γεγονότα προηγήθηκαν της περιόδου "εξόδου" των φιδιών. Άρα...

quote:
Δε μου φαίνεται παράξενο! παράξενο μου φαίνεται τα φίδια να πηγαίνουν στη συγκεκριμένη εκκλησία στην περίοδο της γιορτής της!.......εσένα πάλι πως σου φαίνεται φυσικό πράγμα?

Σύμφωνα με την ιστοσελίδα της Ιεράς Μητρόπολης Κεφαλληνίας έιναι φυσικό. Εγώ δεν έχω πάει ούτε να δω, αλλά ούτε να μαζέψω, γι' αυτό απέφυγα να καταθέσω προσωπική άποψη για το αν όντως τα μαζεύουν.

quote:
kostaki, η Κεφαλονιά δεν είναι γεωγραφικά Ήπειρος ή άλλο κράτος ή οι περιοχές της βρίσκονται σε διαφορετικό γεωγραφικό πλάτος που να δικαιολογούν το φαινόμενο με τα φίδια!
Έτσι όπως το γράφεις είναι σα να λες ότι στην βόρεια Κεφαλονιά έχει 15 βαθμούς ενώ την ίδια στιγμή στη νότια έχουμε 8 βαθμούς!.....

Πάντως θα ήθελα ένα site από περιέργεια ώστε να δω τις σημαντικές διαφορές στις ετήσιες βροχοπτώσεις!


Φοβάμαι, αλλά εδώ την πάτησες. Τα στοιχεία που σου ανέφερα προέρχονται από το σχέδιο αντιμετώπισης πυρκαγιών του Νομού που καταθέτει κάθε χρόνο η Π/Υ, το οποίο, ένεκα θέσης στην Υπηρεσία, περνάει από τα χεράκια μου και το οποίο φυσικά περιλαμβάνει στοιχεία, τα οποία δεν είναι δημοσιεύσιμα.
Για να σε βοηθήσω πάντως, σου αναφέρω απλά τα εξής (μερική αντιγραφή) : Η δυτική, νότια και νοτιοανατολική Κεφαλονιά ανήκει στην ευρωμεσογειακή υποζώνη βλάστησης oleo-ceratonion, το κλίμα της οποίας χαρακτηρίζεται από βροχοπτώσεις μεταξύ 250-550 mm βροχής ετησίως και 4-6 μήνες ξρά περίοδο. Η βορειοανατολική Κεφαλλονιά ανήκει στην υποζώνη quercion ilicis, που έχει υγρότερο κλίμα, βροχοπτώσεις ύψους πλέον των 1.000 mm ετησίως και ξηρά περίοδο 3-4 μηνών.
Υπάρχουν και γεωλογικά στοιχεία στο υδρευτικό διαχειριστικό σχέδιο της ΕΥΔΑΠ, αλλά δε σκοπεύω να το προχωρήσω παραπέρα. Νομίζω έγινα σαφής ως προς τις κλιματικές διαφορές.

quote:
Εκτός εάν εννοείς το υψόμετρο δηλαδή τα βουνά! όπου συνήθως εκεί πάντα βρέχει ποιο πολύ!
Θέλω να μου πεις! ...... υψομετρικά ένα γύρω η Κεφαλονιά στο ίδιο ύψος! έχει διαφορά στο κλίμα?

Δε μίλησα για τον Αίνο και τον Εθνικό Δρυμό. Εκεί το κλιμα είναι ορεινό μεσογειακό, με μερικούς μήνες χιονοπτώσεων και ξηρά περίοδο μόνο 1 μήνα.
Στο ίδιο ύψος ναι, η Κεφαλονιά έχει διαφορά στο κλίμα για πολλούς λόγους μάλιστα. Τόσο γεωλογικούς (πετρώματα, υπόγειοι υδροφόροι), όσο και επιφανειακούς (δασικές εκτάσεις ή καμένα). Αν τώρα θες να αναλύσουμε την επίδραση αυτών των παραγόντων στο κλίμα, θα ξεφύγουμε εντελώς από το αντικείμενο.

Επιστροφή στο θέμα...

quote:
α)Είτε Τούρκοι ήσαν είτε πειρατές! αυτό που έχει σημασία είναι ότι ήσαν εχθροί! που πήγαιναν για κακό.......και αυτό δεν το αλλάζει η εθνικότητα.
β)Είτε οι μοναχές έγιναν φίδια είτε εμφανίστηκαν τα φίδια!.......η αιτία που έφυγε ο εχθρός! ήσαν τα φίδια.
γ)Θα πρέπει να μάθουμε το ακριβές σημείο που ήταν κτισμένη σύμφωνα με το πρώτο site, η εκκλησία-μονή! Εάν ήταν απλά 50-100 μέτρα ποιο πέρα δεν έχει σημασία! εξαρτάται λοιπόν από την απόσταση εάν θα σταθούμε σε αυτή την πληροφορία ή όχι.

α) Ναι, συμφωνώ. Τώρα βέβαια το τι γύρευαν Τούρκοι πειρατές στην Κεφαλονιά, σηκώνει συζήτηση. Εκτός αν δεν ήταν είτε πειρατές, είτε Τούρκοι.
β) Ναι, συμφωνώ ως προς το ότι φοβήθηκαν τα φίδια. Προσπαθώ απλά να σου δείξω να μην εμπιστεύσαι πολύ τις προφορικές παραδόσεις.
γ) Ουδέν σχόλιον. Η διαφορά στην "παράδοση" είναι αυτό που επισημαίνεται, όχι το αν το μοναστήρι ήταν κοντά η μακριά.

quote:
τώρα τι δουλειά είχαν να αναζητήσουν στο καμπαναριό το θήραμα! Ή να έχουν εκεί τις φωλιές τους! Ειλικρινά δεν ξέρω.

Μα ποιος σου είπε ότι πάνε μόνα τους στο καμπαναριό; ποιος σου είπε ότι έχουν τις φωλιές τους στην εκκλησία; ΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΝ οι ντόπιοι, λέει η ιστοσελίδα.

quote:
Τα φίδια είδαμε σε άλλο site! ότι και δηλητηριώδη είναι αλλά και ανήκουν σε γνωστό και όχι άγνωστο είδος.

Δηλητηριώδη δεν είναι. Φυσικά εσύ αναφέρεσαι στο είδος Telescopus fallax που περιγράφεται στην ιστοσελίδα http://www.gianniskofinas.com/hlorida_panida/erp/telescopus/tel.htm που ανέφερε ο makfor. Αγνοείς προφανώς ή μάλλον δεν επισημαίνεις ότι το συγκεκριμένο είδος φιδιού "βρίσκεται στις Κυκλάδες, την Κρήτη και την Πελοπόννησο." και άρα όχι στην Κεφαλονιά, άρα ενδέχεται να μιλάμε για άλλο είδος.

Αυτά ως προς το θέμα της Παναγίας. Θα επαναλάβω αυτό που, πολύ ορθά, αναφέρει η ιστοσελίδα της Μητρόπολης Κεφαλλληνίας :
"Τί να πη κανείς γι' αυτό το φαινόμενο; ΑΝ ΔΕΧΤΗ ΤΟ ΘΑΥΜΑ, δεν έχει να πη τίποτε."
Προσωπικά δεν το δέχομαι ως θαύμα. Εσύ πάλι το δέχεσαι και καλά κάνεις. Δεν είναι όμως αξιόπιστο επιχείρημα για τα περί "θαυματολογίας".

quote:
Θεός=αθάνατο και υπερφισκό όν που δημιούργησε τον κόσμο και λατρεύεται από τους ανθρώπους.

Ποιο λεξικό είναι αυτό που ορίζει έτσι το Θεό; καταπλητική ερμηνεία, δεν το συζητάω. Το αποδεικνύει κιόλας ή γράφουμε απλά μία αρλούμπα και την κοτσάρουμε;
(Προς αποφυγή παραξηγήσεως, δεν κρίνω την ύπαρξη ή μη του Θεού, κρίνω την εν λόγω ερμηνεία σε "λεξικό")

quote:
Δεν υπάρχει Λογιστής που να μην μπορεί να βρει που πήγε το λεπτό.....

Μην το πεις παραέξω αυτό... ο λογαριασμός "Μεταβατικοί λογαριασμοί" σε ενεργητικό και παθητικό σου λέει υποθέτω κάτι.

quote:
Ο ο αέρας είναι υπαρκτός αλλά φαίνεται? ή όταν σου λένε φυσάει αεράκι! εσένα σου έρχονται στο μυαλό σου δισεκατομμύρια σωματίδια να κουνιούνται προς μία κατεύθυνση και τα παρακολουθείς θαυμάζοντάστα?

Ο αέρας, αν δεν κάνω λάθος, είναι διαφορά ατμοσφαιρικής πίεσης μεταξύ δύο σημείων. Άρα ουσιαστικά αποτελεί ύλη με την έννοια που της έδωσε το λεξικό στο οποίο αναφέρεσαι.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 11:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor:
χιλια συγνωμη ρε συ ευρωπαιος2 αλλα δεν μπορω να μη το πω , εχει κατι το κεφαλι σου μεσα ή ειναι αδειο ? πανε κανε καμια μαγνητικη !!! ελεος ποια... ΣΚΕΨΟΥ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΓΡΑΨΕΙΣ ...

Ο ΔΙΑΣ λοιπον κατα την λογικη σου ειναι ΥΠΑΡΚΤΟΣ ΘΕΟΣ .... αφου το θεος υπαρχει στο λεξικο ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ !!!

ο ΝΟΥΣ ΥΠΑΡΧΕΙ?? ξερεις τι ειναι ο νους και τον αναφερεις ? ΜΑΘΕ , ΨΑΞΕ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ο νους ειναι το αποκορυφομα της υλης , η ελαχιστη αποδειξη? οτι επηρεαζεται απο την υλη !!! εγω να ρωτησω κατι αλλο , η δεξιοτητα που χαρακτηριζει εναν ανθρωπο (πχ ζωγραφικη) ειναι ΥΛΙΚΟ ή ΑΥΛΟ χαρακτηριστικο ??? μη βιαστεις να απαντησεις , ρωτα ενα γιατρο πρωτα ή ψαξε στο ιντερνετ (σε μη εκκλησιαστικες σελιδες !!! εαν θες να μαθεις την αληθεια)

εαν (υποθετικο , αν και εσυ λες οτι θες αλλο παραδειγμα , εγω παλι ΔΕΝ θελω ΧΑΧΑΧΑΧΑ )
ο σκυλος σου γραφει και ζωγραφιζει θα πω
α) οτι ο σκυλος σου ειναι εξυπνοτερος απο σενα και μαλλον εσυ εισαι αφυσικος ΧΑΧΑΧΑΧΑ συγνωμη δεν κρατηθηκα
β) οτι προκειτε για εξελιξη του σκυλου σε ενα επομενο γνωστικο επιπεδο του σκυλου , αλλωστε υπαρχουν ζωα που "ζωγραφιζουν"
γ) το οτι μπορει να λες ψεματα δεν το εξεταζω γιατι ειπαμε μιλαμε υποθετικα ΕΑΝ !!!


αυτο λεω και εγω οτι ΔΕΝ φαινεται δεν παει να πει οτι ειναι ανυπαρκτο αφυσικο ή αϋλο , ο αερας δεν φαινεται αλλα ειναι υπαρκτος και γεματος υλη ...

οταν κανουμε μια ΥΠΟΘΕΣΗ , γινεται για να σκεφτουμε καταστασεις που ειτε δεν μπορουμε να αναπαραγουμε ευκολα ή τις θεωρουμε απιθανες , ωστε να καταθεσουμε τις σκεψεις μας και τους προβληματισμους μας ...

σωστο επιχειρημα, να βρω αλλο παραδειγμα ... ΧΑΧΑΧΑ δε παιζεσαι ρε φιλε μου ... δε παιζεσαι ... ΧΑΧΑΧΑ να πω ενα με σκυλους που ζωγραφιζουν ? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ αφυσικο XXAXAXAXA

τις αλληγοριες της ανακλαυπτεις ΜΟΝΟΣ .... ΣΚΕΨΟΥ βαλτο να δουλεψει ... ΣΚΕΨΟΥ ... ο "θεος σου" σου εδωσε μυαλο για να σκεφτεσαι και οχι να το κανεις κηπο για να σπερνουν οι ΞΕΝΟΙ !!!! εκτος εαν δεν μπορεις οποτε χρειαζεσαι βοηθεια , πες να βοηθησουμε ΧΑΧΑΧΑΧΑ

το στοιχισε λιγοτερο απο 40000 που το βρηκες ??? εαν δεν καταλαβες ,λογιστης εισαι , λεω , οτι το τεμπλο στοιχισε απο 40000 και πανω ΑΛΛΑ οι παπαδες ζητησαν ΥΠΟΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ , δηλαδη μικροτερο ποσο στο ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ για να φαινεται ΦΘΗΝΟ και να μη τους πιανει και η εφορια αλλα να το τρωτε και εσεις οι πιστοι ... γιατι εσεις δωσατε 4500 ενω η εκκλησια εδωσε αλλα 36000 αλλα εσεις τσιμπατε οτι δεν εχει λεφτα !!! αντε μασιμενη τροφη θες ... ΣΚΕΨΟΥ τι κερδος εχει να κρυψει την πραγματικη ΤΙΜΗ !! ΣΚΕΨΟΥ

ΧΑΧΑΧΑΧΑ δε πας καλα ρε φιλε ... συγνωμη κιολλας ... δε πας καλα
"Τα έδωσε ως ενθύμιο και όχι ως ευλογία!" εισαι καλα ??? ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙ ΛΕΕΙ "«έδωσε ως ευλογία στα παιδιά ένα στυλό,» " ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΙ ΞΕΚΟΛΑ !!! ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΑ το κειμενο ειναι απο την μητροπολη και οχι απο δημοσιογραφο !!! ξανα παρε το σιτε http://www.imcorfu.gr/ και βρες το μονος αυτο πιστευω μπορεις να το κανεις !!!


ΧΑΧΑΧΑΧΑ Στο δάσος και στα χωράφια! ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΠΕΣ ΜΟΝΟ ΔΑΣΟΣ ??? ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙ ΛΕΣ ... ΤΑ ΦΙΔΙΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ ΟΤΑΝ ΠΕΙΝΑΣΟΥΝ ΛΕΣ !!! ΧΑΧΑΧΑΧΑ η συγκεκριμενη ΡΑΤΣΑ τρωει ΣΑΥΡΕΣ ... και ζει κοντα σε νερο και πετρες ... το οτι το φιδι κρυβεται κατω απο πετρες σου λεει κατι ???


-Εσύ λες ως Δία να ονόμαζαν το κενό αέρος? θεός σαφώς και ήταν, το εάν ήταν αληθινός ή όχι, αυτό είναι άλλο Ευαγγέλιο. Μάθε να ξεχωρίζεις το τι πραγματευόμαστε κάθε φορά.
-Ο νους επηρεάζεται από την ύλη? πως?
-Ο άνθρωπος που ζωγραφίζει, ασκεί μια δραστηριότητα που είναι σύμφωνη με τη φύση του.
Ο σκύλος εάν ζωγράφιζε θα ασκούσε μία δραστηριότητα κόντρα (αντίθετη) με τη φύση του. Αυτό σημαίνει αφύσικη δραστηριότητα.

-Πες εσύ στους δικού σου ανθρώπους ότι ο σκύλος σου σε λίγο ενδέχεται στα πλαίσια της εξέλιξης του, σε ένα επόμενο γνωστικό επίπεδο, να αρχίσει να ζωγραφίζει.............και εάν δε σε στείλουν αμέσως σε γιατρό, έλα να μας το πεις.
Να δω τώρα που έρχονται οι ζέστες! τι άλλο θ' ακούσω!


-Συνεχίζεις να επιμένεις στην κοτσάνα με το τέμπλο που έγραψες?

-Το ότι έδωσε ως ευλογία το στυλό, το λέει ο δημοσιογράφος και όχι ο Σεβασμιότατος.
Ο δημοσιογράφος έτσι το εξέλαβε έτσι το έγραψε. Εγώ στάθηκα στα λόγια του ίδιου του Σεβασμιότατου και αυτά είναι που μετράνε.

-Εσύ είδες νερόλακκους εκεί στην εκκλησία? γιατί εγώ δεν είδα κανέναν. Ο kostakis, μπορεί να στο βεβαιώσει.

quote:
makfor:
ψαξε και διαβασε , οι σελιδες που σου μεταφερα και μεταφερω ειναι απλα μια γρηγορη αναζητηση στο ιντερνετ , θα μπορουσες να το κανεις και εσυ πριν γραψεις τα οσα γραφεις !!!! κανε δηλαδη αναζητηση της λεξεης "Αγιόφιδο ή Telescopus fallax" για ποιο ευκολο καντω στα παρακατω λινκ

http://www.reptilesalonica.com/venomous_snakes-Greece.html
http://www.aquaworld-crete.com/rep1gr.html

το φιδακι δεν ξερω ποσο σπανιο ειναι ή οχι , παντως σε καποιες σελιδες γινεται αναφορα για σπανιοτητα , αλλα ολες οι αποψεις συγκλινουν οτι το φιδακι της παναγιας ειναι το αγιοφιδο ... τωρα να πω οτι ειναι αλλη ρατσα ? μπορει αλλα σιγουρα πρεπει να ειναι συγγενικη καθως υπαρχουν παρα πολλες ομοιοτητες !!!


τωρα εαν εσυ εχεις ΧΩΡΑΦΙ ΠΕΤΡΩΔΕΣ τι να πω , πες μας τι καλιεργεις εκει να σου πω τι πινεις !!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ πετρωδες ειναι το εδαφος , χωραφι ειναι το καλιεργησιμο εδαφος στο 99% καθαρισμενο απο τις πετρες - πετρωδες? - (εκτος απο περιοχες ιδιαιτερα πετρωδες που συνηθως δεν εχουνε και καλιεργιες) ... εσεις φυσικα χωραφι λετε τα παντα και το βουνο φανταζομαι πολλα χωραφια μαζι ειναι !!!! ΧΑΧΑΧΑ τελος παντων να δεχθω το πετρωδες χωραφι!!!


τα δικα μας φιδια ρε συ ειναι εξυπνα και ΔΕΝ πιστευουν σε θεους και εκκλησιες ... ΧΑΧΑΧΑΧΑ δε ξερω που μεγαλωσες και δε με νοιαζει κιολλας , εμεις στα μερη μας , γεματα χωραφια(καλιεργησιμα οχι πετρωδη) ειχαμε αρκετα φιδια και μεσα στο χωριο και απεξω , ΑΚΙΝΔΥΝΑ οπως ειπα ... δες σου ετυχε να ακουσεις για φιδια που μπαινουν ή μενουν σε σπιτια και τα θεωρουν καλοτυχια ??
η επαφη με την φυση και το κυνηγι φιδιων δεν μπορεις να καταλαβεις ποσο διασκεδαστικο ειναι και τι πληρφοριες-γνωσεις προσφερει ... αλλα τι σου λεω εσενα τωρα για γνωση ... αφυσικο πραγμα ΧΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ !!!


σε ποσα δισεκατομυρια για πες ???? ετσι για να ξερουμε τι λεμε , για μετρα τους !!! ΧΑΧΑΧΑ εδω θα ελεγα σε κατι ΤΡΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ παντως!!! ΧΑΧΑΧΑ

ζητω συγνωμη και παλι για τις εκφρασεις που χρησιμοποιω παραπανω και απο εσενα και απο τους αναγνωστες , αλλα δεν μπορεσα να βρω ποιο ηπιες λεξεις ... συγχωρατε με , δεν αναφερομαι προσωπικα σε σενα αλλα στα κειμενα σου ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ !!!! που πλεον δεν ειμαι σε θεση να κρινω εαν ειναι δικα σου...



Σε site που εσύ έφερες διαβάσαμε για τη συγγεκριμένη ράτσα και ανέφερε ότι ήταν δηληιριώδες. Αυτά έγραφε αυτό που μας έφερες.....ή τα φαίρνεις χωρίς καν να τα διαβάσεις?

-Τι γράφεις για τα χωράφια αφού δεν έχεις ιδέα?

-Συνεχίζεις να γράφεις ότι πάτε και μαζεύετε φίδια.......και μιας και αναφέρεις το άλλο για την καλοτυχία κ.λ.π. θεωρώ δεδομένο ότι θα έχεις 3-4 σπίτι σου, να κυκλοφορούν ελεύθερα........κι έρχονται κι άλλες ζέστες!!!!!!

-Μόνο τους Μουσουλμάνους να πάρεις, τους Κινέζους και τους Ιδνούς! θα μαζέψεις τουλάχιστον 4 δισεκατομμύρια.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 11:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απαιχτος ... σωστος !!! μαθε να ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ και να ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ !!!!!

" *

οπισθόγλυφα [αριστεροί κυνόδοντες οπισθόγλυφου φιδιού] [αριστεροί κυνόδοντες οπισθόγλυφου φιδιού (λεπτομέρεια)]
στα οπισθόγλυφα φίδια τα δόντια που εγχέουν το δηλητήριο είναι μικρότερα, δεν είναι κινητά και βρίσκονται τοποθετημένα στο πίσω μέρος της οδοντοστοιχίας. Σε γενικές γραμμές πάντως τα οπισθόγλυφα δεν θεωρούνται θανατηφόρα για τον άνθρωπο. Αφ' ενός το δηλητήριο είναι ήπιας τοξικότητας και αφ' ετέρου, στα περισσότερα είδη τα δόντια βρίσκονται αρκετά πίσω τοποθετημένα και δεν μπορούν εύκολα να δαγκώσουν παρά μόνο κάποιο δάχτυλο.

"


"Τα άλλα δυο είδη είναι ο σαπίτης (Malpolon insignitus fuscus) και το αγιόφιδο (Telescopus fallax). Το δηλητήριο των δύο αυτών ειδών αφενός είναι ήπιας τοξικότητας και αφετέρου, ο άνθρωπος δύσκολα μπορεί να δαγκωθεί από τα φίδια αυτά διότι τα ιοβόλα δόντια που διοχετεύουν το δηλητήριο βρίσκονται στο πίσω τμήμα του στόματος γι' αυτό και αυτά τα φίδια ονομάζονται οπισθόγλυφα."
απο το http://www.reptilesalonica.com/venomous_snakes-Greece.html#opisthoglyfa

ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ??? για πες ... ΤΙ ????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 12:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Σου επαναλαμβάνω : ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ τα γεγονότα, τουλάχιστον στην περίπτωση των πυρκαγιών. Τα γεγονότα προηγήθηκαν της περιόδου "εξόδου" των φιδιών. Άρα...

Kαι σου διευκρίνισα ότι μου ανέφεραν για την προηγουμένη χρονιά! αφού το 15Αύγουστο δεν είχε φτάσει ακόμη.

quote:
kostakis:
Φοβάμαι, αλλά εδώ την πάτησες. Τα στοιχεία που σου ανέφερα προέρχονται από το σχέδιο αντιμετώπισης πυρκαγιών του Νομού που καταθέτει κάθε χρόνο η Π/Υ, το οποίο, ένεκα θέσης στην Υπηρεσία, περνάει από τα χεράκια μου και το οποίο φυσικά περιλαμβάνει στοιχεία, τα οποία δεν είναι δημοσιεύσιμα.
Για να σε βοηθήσω πάντως, σου αναφέρω απλά τα εξής (μερική αντιγραφή) : Η δυτική, νότια και νοτιοανατολική Κεφαλονιά ανήκει στην ευρωμεσογειακή υποζώνη βλάστησης oleo-ceratonion, το κλίμα της οποίας χαρακτηρίζεται από βροχοπτώσεις μεταξύ 250-550 mm βροχής ετησίως και 4-6 μήνες ξρά περίοδο. Η βορειοανατολική Κεφαλλονιά ανήκει στην υποζώνη quercion ilicis, που έχει υγρότερο κλίμα, βροχοπτώσεις ύψους πλέον των 1.000 mm ετησίως και ξηρά περίοδο 3-4 μηνών.
Υπάρχουν και γεωλογικά στοιχεία στο υδρευτικό διαχειριστικό σχέδιο της ΕΥΔΑΠ, αλλά δε σκοπεύω να το προχωρήσω παραπέρα. Νομίζω έγινα σαφής ως προς τις κλιματικές διαφορές.

Τότε γιατί τα φίδια να προτιμήσουν τη νοτιοανατολική πλευρά και όχι τη βορειοανατολική όπου το κλίμα είναι ποιο υγρό?
Όταν το κλίμα είναι κάπου ποιο υγρό! σε σχέση με κάποιο άλλο, αυτό σημαίνει περισσότερο νερό για τα φίδια και περισσότερο βλάστηση η οποία με τη σειρά της δίνει περισσότερες σαύρες και βατράχια που είναι και η βασική τροφή των φιδιών........μάλλον εσύ την πάτησες.

quote:
kostakis:
α) Ναι, συμφωνώ. Τώρα βέβαια το τι γύρευαν Τούρκοι πειρατές στην Κεφαλονιά, σηκώνει συζήτηση. Εκτός αν δεν ήταν είτε πειρατές, είτε Τούρκοι.
β) Ναι, συμφωνώ ως προς το ότι φοβήθηκαν τα φίδια. Προσπαθώ απλά να σου δείξω να μην εμπιστεύσαι πολύ τις προφορικές παραδόσεις.
γ) Ουδέν σχόλιον. Η διαφορά στην "παράδοση" είναι αυτό που επισημαίνεται, όχι το αν το μοναστήρι ήταν κοντά η μακριά.

Α) Οι πειρατές είναι ανεξαρτήτου εθνότητας. Μπορεί να ήσαν Τούρκοι πειρατές μπορεί Άραβες, Αιγύπτιοι κ.ο.κ.
Β) Τις προφορικές παραδόσεις. απλά τις λαμβάνω υπόψη μου.
Γ)Για μένα παίζει ρόλο.

quote:
kostakis:
Δηλητηριώδη δεν είναι. Φυσικά εσύ αναφέρεσαι στο είδος Telescopus fallax που περιγράφεται στην ιστοσελίδα http://www.gianniskofinas.com/hlorida_panida/erp/telescopus/tel.htm που ανέφερε ο makfor. Αγνοείς προφανώς ή μάλλον δεν επισημαίνεις ότι το συγκεκριμένο είδος φιδιού "βρίσκεται στις Κυκλάδες, την Κρήτη και την Πελοπόννησο." και άρα όχι στην Κεφαλονιά, άρα ενδέχεται να μιλάμε για άλλο είδος.

Στις φωτογραφίες είναι το ίδιο ακριβώς φίδι. Πες μου εσύ μία διαφορά.

Εκεί ίσως να βρίσκεται σε μεγάλο αριθμό και να το γράφουν. Εξάλλου η Κεφαλονιά δεν είναι τόσο μακριά από την Πελοπόννησο ώστε να είναι διαφορετικές οι κλιματικές συνθήκες σε τέτοιο βαθμό που να επηρεάζουν τα πράγματα! Και να μην μπορεί να ζήσει εκεί το φίδι!

quote:
kostakis:
Αυτά ως προς το θέμα της Παναγίας. Θα επαναλάβω αυτό που, πολύ ορθά, αναφέρει η ιστοσελίδα της Μητρόπολης Κεφαλλληνίας :
"Τί να πη κανείς γι' αυτό το φαινόμενο; ΑΝ ΔΕΧΤΗ ΤΟ ΘΑΥΜΑ, δεν έχει να πη τίποτε."
Προσωπικά δεν το δέχομαι ως θαύμα. Εσύ πάλι το δέχεσαι και καλά κάνεις. Δεν είναι όμως αξιόπιστο επιχείρημα για τα περί "θαυματολογίας".

Ρε συ kostaki, εντάξει οι άλλοι έχουν το λόγο τους και να κάνουν ότι δε βλέπουν τι γράφω! εσύ όμως? που μίλησα εγώ για θαύμα? Εγώ μίλησα για αφύσικο φαινόμενο άξιου προσοχής. Το αν είναι θαύμα δεν μπορώ να το ξέρω.
Ωστόσο δεν είμαι στραβός ώστε να μή βλέπω το αφύσικο του πράγματος!

quote:
kostakis:
Ποιο λεξικό είναι αυτό που ορίζει έτσι το Θεό; καταπλητική ερμηνεία, δεν το συζητάω. Το αποδεικνύει κιόλας ή γράφουμε απλά μία αρλούμπα και την κοτσάρουμε;
(Προς αποφυγή παραξηγήσεως, δεν κρίνω την ύπαρξη ή μη του Θεού, κρίνω την εν λόγω ερμηνεία σε "λεξικό")

Ερμηνεύει τη λέξη Θεός, δεν αποδεικνύει την ύπαρξή του. Εσύ θεωρείς αρλούμπα αυτό που γράφει το λεξικό ως ερμηνεία της λέξης? εσύ πως την ερμηνεύεις δηλαδή?.......γιατί ούτε και αυτό ασχολείται με την ύπαρξή του ή όχι αλλά με την ετοιμολογία της λέξης.
Για σένα μπορεί να μην υπάρχει στο δικό σου λεξιλόγιο, αλλά στο δικό μου και σε αυτό δισεκατομμυρίων ανθρώπων υπάρχει........να τη διαγράψουμε?

quote:
kostakis:
Μην το πεις παραέξω αυτό... ο λογαριασμός "Μεταβατικοί λογαριασμοί" σε ενεργητικό και παθητικό σου λέει υποθέτω κάτι.

Να σαι καλά ρε kostaki!!!!.....λες να ονομάστηκε έτσι γιατί δεν ξέρουν που μετάβηκε το λεπτό?

quote:
kostakis:
Ο αέρας, αν δεν κάνω λάθος, είναι διαφορά ατμοσφαιρικής πίεσης μεταξύ δύο σημείων. Άρα ουσιαστικά αποτελεί ύλη με την έννοια που της έδωσε το λεξικό στο οποίο αναφέρεσαι.


Ο αέρας έχει άυλη μορφή εσύ εάν τη βλέπεις μπορεί να μην είναι κακό αλλά σίγουρα παράλογο.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 26/05/2009 13:13:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 12:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί δε μας κατονομάζεις το λεξικό να το δούμε κι εμείς;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 13:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι ψαχνεις φιλε μακεδων , οτι θελει λεει ,

το λεξικο το ανεφερε για να μου απδειξει οτι ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΑΥΛΟ , αλλα η ιδια αποδειξη δεν ισχυει ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ !!! και ετσι και αλλιως οτι θελει λεει ...

προκειμενου να αποδειξει αυτο που θελει αμφισβητει τα παντα με την ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ και μονο , αγνοοντας ΓΝΩΣΕΙΣ και ΣΤΟΙΧΕΙΑ που υπαρχουν !!! τι να λεμε τωρα , εδω σου λεει οτι καποιος που δεν ξερει τις 10 εντολες και ειναι δολοφονος εαν τις διαβασεις γινεται αγιος !!!

το ιδιο και οι νομοι της φυσης εαν δεν τους ξερεις δεν ισχυουν ... ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ ... απλουστευεις οτι δεν ξερεις και το κανεις ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ !!

πεταει ο γαιδαρος ? πεταει , αφου και οι δυο λεξεις ειναι στο λεξικο ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑ οπως επισης το εχουν γραψει σε βιβλια διαφοροι ΑΡΑ αλληλοσυμπληρωνονται και επιβεβαιωνονται ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ μαλιστα εχει δειξει και η τηλεοραση γαιδαρο να πεταει , τι αλλη αποδειξη θες δηλαδη ??? ΧΑΧΑΧΑ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 14:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Φίλε europaios2

quote:
Τότε γιατί τα φίδια να προτιμήσουν τη νοτιοανατολική πλευρά και όχι τη βορειοανατολική όπου το κλίμα είναι ποιο υγρό?
Όταν το κλίμα είναι κάπου ποιο υγρό! σε σχέση με κάποιο άλλο, αυτό σημαίνει περισσότερο νερό για τα φίδια και περισσότερο βλάστηση η οποία με τη σειρά της δίνει περισσότερες σαύρες και βατράχια που είναι και η βασική τροφή των φιδιών........μάλλον εσύ την πάτησες.

Το ότι "την πάτησες" αφορούσε στο ότι η Κεφαλονιά έχει διαφορετικό κλίμα σε διάφορα μέρη της, λόγω γεωμορφολογίας. Για το αν έχει περισσότερα επίγεια ύδατα, είτε σε μορφή λιμναζόντων, είτε σε μορφή ελών, ευνοικά για την ανάπτυξη φιδιών, σαυρών και βατράχων, όπως αναφέρεις, θα σε ενημερώσω ότι δε γνωρίζω πόσα φίδια, βατράχια και σαύρες υπάρχουν στη βόρεια Κεφαλονιά (Έρισος), αλλά αυτό δεν αποκλείει την πιθανότητα να είναι περισσότερα. Απλά μπορεί να μην αποτελούν αντικείμενο μελέτης, εσύ μπορείς να αποδείξεις ότι η ύπαρξη των φιδιών της Παναγίας αποτελεί απόδειξη ύπαρξης πληθώρας τέτοιων τύπων ζωής στη Νότια Κεφαλονιά;

quote:
Α) Οι πειρατές είναι ανεξαρτήτου εθνότητας. Μπορεί να ήσαν Τούρκοι πειρατές μπορεί Άραβες, Αιγύπτιοι κ.ο.κ.
Β) Τις προφορικές παραδόσεις. απλά τις λαμβάνω υπόψη μου.
Γ)Για μένα παίζει ρόλο.

α) Άρα δεχόμαστε ότι ήταν πειρατές, όχι απαραίτητα Τούρκοι. Άρα η μία παράδοση (που μιλάει απλά για Τούρκους) ενδεχομένως λανθάνει. Συμφωνώ.
β) Εγώ καθόλου, αλλά είναι δικαίωμά μας αμφοτέρων
γ) Δεκτόν, πρόκειται περί προσωπικής σου θέσης, απόλυτα σεβαστής

quote:
Ρε συ kostaki, εντάξει οι άλλοι έχουν το λόγο τους και να κάνουν ότι δε βλέπουν τι γράφω! εσύ όμως? που μίλησα εγώ για θαύμα? Εγώ μίλησα για αφύσικο φαινόμενο άξιου προσοχής. Το αν είναι θαύμα δεν μπορώ να το ξέρω.
Ωστόσο δεν είμαι στραβός ώστε να μή βλέπω το αφύσικο του πράγματος!

Δεν είπα ότι μίλησες για θαύμα ΕΣΥ. Είπα ότι αν κάποιος πιστεύει σε θαύματα, το δέχεται αυτό, σύμφωνα με το γραμμένο στην ιστοσελίδα. Να σου θυμίσω πάντως ότι η συζήτηση για τα φιδάκια ξεκίνησε σε μία απάντησή σου στο Μakfor σχετικά με το αν υπάρχουν "νέα θαύματα" (βλ. Απεστάλη: 18/05/2009, 20:41:45)

quote:
Εσύ θεωρείς αρλούμπα αυτό που γράφει το λεξικό ως ερμηνεία της λέξης? εσύ πως την ερμηνεύεις δηλαδή?

Ναι, τη θεωρώ. Εγώ το Θεό θα τον ερμήνευα (για λεξικό, έτσι;) ως : Ανώτατο Ον για το συντριπτικό αριθμό θρησκειών (ίσως και για όλες), που ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ προαιώνιος και αθάνατος ως προς την ύπαρξή του και αποτελεί υποκείμενο λατρευτικής πίστης.
Έτσι για να μην ξεφύγω πολύ από την ερμηνεία που τόσο σου άρεσε.

quote:
Για σένα μπορεί να μην υπάρχει στο δικό σου λεξιλόγιο, αλλά στο δικό μου και σε αυτό δισεκατομμυρίων ανθρώπων υπάρχει........να τη διαγράψουμε?

Σαφώς και υπάρχει ως έννοια, αγαπητέ μου. Διαφορετικά δε θα αυτοχαρακτηριζόμουν άθεος!!!!

quote:
Να σαι καλά ρε kostaki!!!!.....λες να ονομάστηκε έτσι γιατί δεν ξέρουν που μετάβηκε το λεπτό?

Όχι φίλε μου, λέω ότι ονομάστηκαν έτσι, γιατί αποτελούν, εκ προοιμίου, τους πιο καλά "καμουφλαρισμένους" λογαριασμούς του ισολογισμού βάσει του παλιού λογιστικού προτύπου. Άκου "έσοδα επόμενων χρήσεων"...χαχαχαχα
Επισήμανση : όταν κάνεις πλάκα, κοίτα να την κάνεις σωστά. Δε γράφουμε "μετάβηκε", αλλά "μετέβη".

quote:
Ο αέρας έχει άυλη μορφή εσύ εάν τη βλέπεις μπορεί να μην είναι κακό αλλά σίγουρα παράλογο.

Ο αέρας έχει υλική μορφή, αποτελείται από μόρια 78% αζώτου, 21% οξυγόνο και γύρω στο 1% λοιπά στοιχεία (αν θυμάμαι καλά, διοξείδιο του άνθρακα και υδρατμούς). Επίσης, να σου υπενθυμίσω ότι στον αέρα υπάρχουν επίσης (λόγω της ατμοσφαιρικής ρύπανσης) μόλυβδος, μονοξείδιο του άνθρακα, μικροσωματίδια και λοιπά ευχάριστα, ειδικά στις μεγαλουπόλεις. Όλα αυτά είναι άυλα;;;;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 14:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο αέρας έχει άυλη μορφή

στον δικό σου φανταστικό κόσμο μπορεί αλλά...


http://www.livepedia.gr/index.php/%CE%91%CE%AD%CF%81%CE%B1%CF%82
Σύσταση του αέρα

Αν εξαιρέσουμε τους υδρατμούς, που το ποσοστό τους σε κάθε μέρος είναι και διαφορετικό τα συστατικά του αέρα είναι σχετικά σταθερά σε ποσότητα. Ο ξερός αέρας αποτελείται από 78% άζωτο, 21 % οξυγόνο, 0,95% ευγενή αέρια (ήλιο, αργό, νέο, κρυπτό, ξένο, ραδόνιο) και 0,04% CO2 περίπου. Ο ατμοσφαιρικός αέρας περιέχει επίσης ίχνη υδρογόνου και όζοντος καθώς και σκόνη και μικρόβια. Εκτός από αυτά στον αέρα βρίσκονται και ελάχιστες ποσότητες υδρόθειου, διοξειδίου του θείου και αμμωνίας. ιδιότητες. Ο ατμοσφαιρικός αέρας είναι αέριο άχρωμο σε μικρές ποσότητες. Σε μεγάλες, όμως, ποσότητες είναι γαλάζιος. Αυτό οφείλεται στη διάχυση του ηλιακού φωτός, δηλαδή ο ατμοσφαιρικός αέρας αφήνει και περνούν όλα τα χρώματα της ηλιακής ακτινοβολίας, εκτός από το μπλε και το βιολετί, που διαχέονται προς όλες τις διευθύνσεις.

Όπως όλα τα αέρια, δεν παρουσιάζει ορισμένο σχήμα και όγκο. Είναι εκτατός και συμπιεστός και διαλύεται ελάχιστα στο νερό. Η πυκνότητά του είναι η μονάδα καθορισμού της σχετικής πυκνότητας των άλλων αερίων.

Ένα λίτρο αέρα, σε κανονικές συνθήκες πίεσης και θερμοκρασίας (δηλ. σε 0° C και 760 mm υδράργυρου), ζυγίζει 1,293 γραμμάρια.

Το ότι ο αέρας έχει βάρος μπορούμε να το αποδείξουμε με το παρακάτω πείραμα: Παίρνουμε ένα άδειο μπουκάλι, το κλείνουμε με ένα πώμα και το ζυγίζουμε. Έπειτα με μία αεραντλία αφαιρούμε τον αέρα που υπάρχει μέσα στο μπουκάλι, το κλείνουμε καλά και το ζυγίζουμε ξανά. Βλέπουμε ότι τη δεύτερη φορά το μπουκάλι είναι ελαφρότερο απ' ότι την πρώτη. Βέβαια η διαφορά αυτή είναι πολύ μικρή, αποδεικνύει, όμως, ότι ο αέρας που αφαιρέσαμε από το μπουκάλι είχε κάποιο - έστω και ελάχιστο - βάρος.

Εφόσον λοιπόν, όπως είδαμε, ο αέρας έχει βάρος, θα εξασκεί στα διάφορα σώματα κάποια πίεση που καλείται ατμοσφαιρική πίεση. Η ατμοσφαιρική πίεση μεταβάλλεται από τόπο σε τόπο. Στην επιφάνεια της θάλασσας η ατμοσφαιρική πίεση είναι 760 mm υδραργύρου ή, όπως συνηθίζεται να μετριέται στη Φυσική, 1 ατμόσφαιρα. Την ατμοσφαιρική πίεση τη μετράμε με ειδικά όργανα, τα βαρόμετρα.

Αποτέλεσμα της ατμοσφαιρικής πίεσης είναι κάθε σώμα που βρίσκεται μέσα στον αέρα να δέχεται μια δύναμη που το σπρώχνει προς τα πάνω, την άνωση. Η άνωση είναι ίση προς το βάρος του αέρα που εκτοπίζεται από το σώμα. Στην ύπαρξη της άνωσης οφείλεται η λειτουργία των αερόστατων και των αεροπλάνων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 14:21:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε, ρε άθεε. Αφού το λεξικό λέει ότι ο αέρας δεν έχει ήλη εσύ ξέρεις παραπάνω. Και μας φέρνεις και τις επιστημονικές αποδείξεις.

Εσύ νομίζεις πως αυτά που λες (και που γνωρίζουν όλοι οι μαθητές της Ε΄ δημοτικού) έχουν σχέση με το χριστιανισμό; Αλλος αέρας είναι εκείνος... άυλος.

Να, πώς το λέει ο makfor: Πετάει ο γάιδαρος, πετάει. Και οι δυο λέξεις είναι στο λεξικό και η μία συμπληρώνει την άλλη.

Μπα σε καλό σου...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 14:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ο αέρας έχει άυλη μορφή εσύ εάν τη βλέπεις (οταν πχ χτυπαει το φως του ηλιου λεμε τωρα) μπορεί να μην είναι κακό αλλά σίγουρα παράλογο."

επιμενεις , ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !!!! το ιδιο και για οτι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ !!!

μη θυμωσεις αλλα το εστειλα σε ενα φιλαρακι στο φυσικο , καθηγητης , να το δωσει στους φοιτητες του να το σχολιασου και να γελασουν με την ψυχη τους, "το παραπανω ειναι ο ορισμος του ΑΥΛΟΥ απο εναν ΓΝΩΣΤΗ και ΕΙΔΙΚΟ !!!!"
αυτα ρε συ ακομη και στην αρχαια ελλαδα τα ηξεραν... ισως μπερδευεσαι γιατι ΔΕΝ το εδειξε η τηλεοραση!!!!!

πχ οτι περιεχει οξυγονο , αζωτο και αλλα παιζει καποιο ρολο ???
οτι αναπνεεις αζωτο το ξερεις ? καθως πανω απο 70% του αερα ειναι αζωτο ή και αυτο ειναι ψεμα και αναπνεουμε ΜΟΝΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ???


ας δουμε τι λενε οι ειδικοι (μη βιαζεσαι επειδη ειναι δυσκολα αυτα σε βοηθαω)

[
Η σύνθεση της ατμόσφαιρας -

Η ατμόσφαιρα της Γης στα κατώτερα στρώματα δηλαδή μέχρι ύψους 25χιλ. περίπου αποτελείται:
α) από ξηρό αέρα,
β) από υδρατμούς και
γ) από αιωρήματα διαφόρου προελεύσεως (aerosols).

Τα βασικά αέρια που αποτελούν τον ατμοσφαιρικό αέραείναι το άζωτο (78,08%) και το οξυγόνο (20,95%) που καταλαμβάνουν το 99% περίπου του όγκου ενώ τα υπόλοιπα παρουσιάζουν αναλογίες μικρότερες του 1%.

]

μπορεις να το βρεις στο http://www.metal.ntua.gr/uploads/3108/2a_ATMOSFAIRA.pdf σελιδα 3 !!!


ΜΗ ΜΙΛΑΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ .... εξευτελιζεσαι εντελως ...

αν και μολις ειδα οτι εχουν δοθει απαντησεις ... αλλα ακομη μια δεν βλαπτει ... εκτος εαν και παλι λεμε οτι θελουμε και ειναι ψεματα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 14:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο Γραπτός λόγος δεν είναι παρά η απεικόνιση
σε χαρτί ή πάπυρο ή σε τετράδιο του προφορικού λόγου!
, europaios2

Ο αέρας έχει άυλη μορφή , europaios2

'Ντάξει ... ό,τι και να πούμε ... εγώ του είπα, γίνεται ξεφτίλα, γίνεται αντικείμενο εμπαιγμού και προσφέρει στους διαλόγους ψυχαγωγία επικών διαστάσεων. Διάβασε πέντε πράγματα ρε άνθρωπέ μου, διάβασε ... δεν είναι κακό ρε φίλε, δεν είναι κακό. Είναι κρίμα δηλ ... Είναι κρίμα να λες τέτοιες βλακείες.

Οι μορφές της ύλης είναι 3. Η στερεά μορφή, η υγρή μορφή & η αέρια μορφή. Ο ατμοσφαιρικός αέρας είναι αέριο. Έχει δηλ. αέρια μορφή. Αυτό δεν σημαίνει πως είναι άυλος!!!! Έλεος ... έλεος ... έλεος!!!

υ.γ : Νομίζω πως έχει πολύ μεγάλο πρόβλημα έκφρασης ο άνθρωπος ... άλλο θέλει να πει κι άλλο λέει, κι άλλο γράφει. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να μην το γνωρίζει αυτό ... εγώ δεν το πιστεύω, μας κάνει πλάκα, σίγουρα ...

Edited by - zip on 26/05/2009 15:08:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 14:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά θα μου πει κάποιος, το αρσενικό της ύλης;;;

Μάλλον όχι, απ' ότι βλέπω...

Άντε να το πω μόνος μου για να μαθαίνει κι ο ευρωπαίος αρ. 2.

Το αρσενικό της ύλης είναι ο... ήλος.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 15:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip

quote:
'Ντάξει ... ό,τι και να πούμε ... εγώ του είπα, γίνεται ξεφτίλα, γίνεται αντικείμενο εμπαιγμού και προσφέρει στους διαλόγους ψυχαγωγία επικών διαστάσεων.

Κι εσύ γιατί φαγώθηκες να σταματήσει;;

Ασε μας να διαβάζουμε και κάτι διασκεδαστικό, αμάν πια μ' εσένα...

Αμάν, τι σε πειράζει που ο αέρας των ευρωπαίων είναι άηλος;
Καλά και ντε, να τον κάνεις εσύ... ηλικό;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 15:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ελα , πες το σκυλο σου που ζωγραφιζει να μη νιωθει ασχημα που σε εχει αφεντικο ...

διαβαζε να μαθαινεις ...

http://gelaste.pblogs.gr/2008/03/zwa-kallitehnes.html

Εδώ και πολλά χρόνια, τόσο ζωολογικοί κήποι όσο και ενυδρεία σε όλη την Αμερική, ενθαρρύνουν τα ζώα να ζωγραφίζουν έτσι ώστε να καταφέρνουν να διατηρούν την ψυχική τους ισορροπία.

http://www.e-write.gr/posts/213
ελεφαντας που ζωγραφιζει

http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=7&TOPIC_ID=8881
διαβσε και λιγο το εσωτερικα μη μπαινεις μονο για να σαχλαμαριζεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 16:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor:
τι ψαχνεις φιλε μακεδων , οτι θελει λεει ,

το λεξικο το ανεφερε για να μου απδειξει οτι ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΑΥΛΟ , αλλα η ιδια αποδειξη δεν ισχυει ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ !!! και ετσι και αλλιως οτι θελει λεει ...



?
To λεξικό αναφέρει την ερμηνεία που δίνεται σε διάφορες λέξεις. Οι λέξεις προκύπτουν μέσα από την καθημερινή ζωή του ανθρώπου, ο οποίος προκειμένου να περιγράψει κάτι χωρίς νοήματα αλλά με φωνή βγάζει ήχους, η σύνθεση των οποίων μας δίνει ηχητικά τις λέξεις.
Η καταγραφή αυτή των λέξεων σε βιβλία με την ερμηνεία τους δίπλα δίνεται από τα λεξικά.
Σε αυτό αναφέρεται το άυλο ως το αντίθετο του υλικού! Το α μπροστά από τις λέξεις λειτουργεί ως στερητικό των ιδιοτήτων που περικλείει η λέξη αυτή.
-Φυσικό (έχει τις ιδιότητες του φυσικού)......αφύσικο (χάνει τις ιδιότητες του φυσικού)......
-Τολμηρός (έχει τις ιδιότητες του τολμηρού).....άτολμος (χάνει τις ιδιότητες του τολμηρού).....

Λ+Ο=ΛΟ.....Λ+Α=ΛΑ.....ΌΛΟ ΜΑΖΙ?

quote:
makfor:
προκειμενου να αποδειξει αυτο που θελει αμφισβητει τα παντα με την ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ και μονο , αγνοοντας ΓΝΩΣΕΙΣ και ΣΤΟΙΧΕΙΑ που υπαρχουν !!! τι να λεμε τωρα , εδω σου λεει οτι καποιος που δεν ξερει τις 10 εντολες και ειναι δολοφονος εαν τις διαβασεις γινεται αγιος !!!

το ιδιο και οι νομοι της φυσης εαν δεν τους ξερεις δεν ισχυουν ... ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ ... απλουστευεις οτι δεν ξερεις και το κανεις ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ !!

πεταει ο γαιδαρος ? πεταει , αφου και οι δυο λεξεις ειναι στο λεξικο ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑ οπως επισης το εχουν γραψει σε βιβλια διαφοροι ΑΡΑ αλληλοσυμπληρωνονται και επιβεβαιωνονται ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ μαλιστα εχει δειξει και η τηλεοραση γαιδαρο να πεταει , τι αλλη αποδειξη θες δηλαδη ??? ΧΑΧΑΧΑ



Εάν δεν ταιριάζατε......δε θα συμπεθεριάζατε!!!!

quote:
quote:
στον δικό σου φανταστικό κόσμο μπορεί αλλά...


http://www.livepedia.gr/index.php/%CE%91%CE%AD%CF%81%CE%B1%CF%82
Σύσταση του αέρα

Αν εξαιρέσουμε τους υδρατμούς, που το ποσοστό τους σε κάθε μέρος είναι και διαφορετικό τα συστατικά του αέρα είναι σχετικά σταθερά σε ποσότητα. Ο ξερός αέρας αποτελείται από 78% άζωτο, 21 % οξυγόνο, 0,95% ευγενή αέρια (ήλιο, αργό, νέο, κρυπτό, ξένο, ραδόνιο) και 0,04% CO2 περίπου. Ο ατμοσφαιρικός αέρας περιέχει επίσης ίχνη υδρογόνου και όζοντος καθώς και σκόνη και μικρόβια. Εκτός από αυτά στον αέρα βρίσκονται και ελάχιστες ποσότητες υδρόθειου, διοξειδίου του θείου και αμμωνίας. ιδιότητες. Ο ατμοσφαιρικός αέρας είναι αέριο άχρωμο σε μικρές ποσότητες. Σε μεγάλες, όμως, ποσότητες είναι γαλάζιος. Αυτό οφείλεται στη διάχυση του ηλιακού φωτός, δηλαδή ο ατμοσφαιρικός αέρας αφήνει και περνούν όλα τα χρώματα της ηλιακής ακτινοβολίας, εκτός από το μπλε και το βιολετί, που διαχέονται προς όλες τις διευθύνσεις.

Όπως όλα τα αέρια, δεν παρουσιάζει ορισμένο σχήμα και όγκο. Είναι εκτατός και συμπιεστός και διαλύεται ελάχιστα στο νερό. Η πυκνότητά του είναι η μονάδα καθορισμού της σχετικής πυκνότητας των άλλων αερίων.

Ένα λίτρο αέρα, σε κανονικές συνθήκες πίεσης και θερμοκρασίας (δηλ. σε 0° C και 760 mm υδράργυρου), ζυγίζει 1,293 γραμμάρια.

Το ότι ο αέρας έχει βάρος μπορούμε να το αποδείξουμε με το παρακάτω πείραμα: Παίρνουμε ένα άδειο μπουκάλι, το κλείνουμε με ένα πώμα και το ζυγίζουμε. Έπειτα με μία αεραντλία αφαιρούμε τον αέρα που υπάρχει μέσα στο μπουκάλι, το κλείνουμε καλά και το ζυγίζουμε ξανά. Βλέπουμε ότι τη δεύτερη φορά το μπουκάλι είναι ελαφρότερο απ' ότι την πρώτη. Βέβαια η διαφορά αυτή είναι πολύ μικρή, αποδεικνύει, όμως, ότι ο αέρας που αφαιρέσαμε από το μπουκάλι είχε κάποιο - έστω και ελάχιστο - βάρος.

Εφόσον λοιπόν, όπως είδαμε, ο αέρας έχει βάρος, θα εξασκεί στα διάφορα σώματα κάποια πίεση που καλείται ατμοσφαιρική πίεση. Η ατμοσφαιρική πίεση μεταβάλλεται από τόπο σε τόπο. Στην επιφάνεια της θάλασσας η ατμοσφαιρική πίεση είναι 760 mm υδραργύρου ή, όπως συνηθίζεται να μετριέται στη Φυσική, 1 ατμόσφαιρα. Την ατμοσφαιρική πίεση τη μετράμε με ειδικά όργανα, τα βαρόμετρα.

Αποτέλεσμα της ατμοσφαιρικής πίεσης είναι κάθε σώμα που βρίσκεται μέσα στον αέρα να δέχεται μια δύναμη που το σπρώχνει προς τα πάνω, την άνωση. Η άνωση είναι ίση προς το βάρος του αέρα που εκτοπίζεται από το σώμα. Στην ύπαρξη της άνωσης οφείλεται η λειτουργία των αερόστατων και των αεροπλάνων.


Δεν έγραψα για σύσταση ή δομή του αέρα! αλλά για τη μορφή του!.....εσύ όμως που την έχεις δει για πες μας πως είναι?.....ψηλός? κοντός?......είναι σαν τετράγωνο? σαν κύκλος? πως?
Περιμένω με αγωνία να μου δώσεις τη μορφή του!!

quote:
macedon:
Ε, ρε άθεε. Αφού το λεξικό λέει ότι ο αέρας δεν έχει ήλη εσύ ξέρεις παραπάνω. Και μας φέρνεις και τις επιστημονικές αποδείξεις.

Εσύ νομίζεις πως αυτά που λες (και που γνωρίζουν όλοι οι μαθητές της Ε΄ δημοτικού) έχουν σχέση με το χριστιανισμό; Αλλος αέρας είναι εκείνος... άυλος.

Να, πώς το λέει ο makfor: Πετάει ο γάιδαρος, πετάει. Και οι δυο λέξεις είναι στο λεξικό και η μία συμπληρώνει την άλλη.

Μπα σε καλό σου...



Να κι άλλος που έχει δει τον αέρα!

quote:
makfor:
"Ο αέρας έχει άυλη μορφή εσύ εάν τη βλέπεις (οταν πχ χτυπαει το φως του ηλιου λεμε τωρα) μπορεί να μην είναι κακό αλλά σίγουρα παράλογο."

επιμενεις , ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !!!! το ιδιο και για οτι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ !!!

μη θυμωσεις αλλα το εστειλα σε ενα φιλαρακι στο φυσικο , καθηγητης , να το δωσει στους φοιτητες του να το σχολιασου και να γελασουν με την ψυχη τους, "το παραπανω ειναι ο ορισμος του ΑΥΛΟΥ απο εναν ΓΝΩΣΤΗ και ΕΙΔΙΚΟ !!!!"
αυτα ρε συ ακομη και στην αρχαια ελλαδα τα ηξεραν... ισως μπερδευεσαι γιατι ΔΕΝ το εδειξε η τηλεοραση!!!!!

πχ οτι περιεχει οξυγονο , αζωτο και αλλα παιζει καποιο ρολο ???
οτι αναπνεεις αζωτο το ξερεις ? καθως πανω απο 70% του αερα ειναι αζωτο ή και αυτο ειναι ψεμα και αναπνεουμε ΜΟΝΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ???


Eπιμένω στό ότι ο αέρας δεν έχει υλική μορφή.
Δεν έγραψα για υλική σύσταση ή σύνθεση.
Μορφή είναι το σχήμα! σύσταση ή σύνθεση το περιεχόμενο......

quote:
makfor:
ας δουμε τι λενε οι ειδικοι (μη βιαζεσαι επειδη ειναι δυσκολα αυτα σε βοηθαω)

[
Η σύνθεση της ατμόσφαιρας -

Η ατμόσφαιρα της Γης στα κατώτερα στρώματα δηλαδή μέχρι ύψους 25χιλ. περίπου αποτελείται:
α) από ξηρό αέρα,
β) από υδρατμούς και
γ) από αιωρήματα διαφόρου προελεύσεως (aerosols).

Τα βασικά αέρια που αποτελούν τον ατμοσφαιρικό αέραείναι το άζωτο (78,08%) και το οξυγόνο (20,95%) που καταλαμβάνουν το 99% περίπου του όγκου ενώ τα υπόλοιπα παρουσιάζουν αναλογίες μικρότερες του 1%.

]

μπορεις να το βρεις στο http://www.metal.ntua.gr/uploads/3108/2a_ATMOSFAIRA.pdf σελιδα 3 !!!

ΜΗ ΜΙΛΑΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ .... εξευτελιζεσαι εντελως ...

αν και μολις ειδα οτι εχουν δοθει απαντησεις ... αλλα ακομη μια δεν βλαπτει ... εκτος εαν και παλι λεμε οτι θελουμε και ειναι ψεματα ...


Πόσο χαζούλης είσαι?.....αρκετά για να κάνω χάζι μαζί σου......


quote:
zip:
Ο Γραπτός λόγος δεν είναι παρά η απεικόνιση
σε χαρτί ή πάπυρο ή σε τετράδιο του προφορικού λόγου! , europaios2


Ο αέρας έχει άυλη μορφή , europaios2

'Ντάξει ... ό,τι και να πούμε ... εγώ του είπα, γίνεται ξεφτίλα, γίνεται αντικείμενο εμπαιγμού και προσφέρει στους διαλόγους ψυχαγωγία επικών διαστάσεων. Διάβασε πέντε πράγματα ρε άνθρωπέ μου, διάβασε ... δεν είναι κακό ρε φίλε, δεν είναι κακό. Είναι κρίμα δηλ ... Είναι κρίμα να λες τέτοιες βλακείες.

Οι μορφές της ύλης είναι 3. Η στερεά μορφή, η υγρή μορφή & η αέρια μορφή. Ο ατμοσφαιρικός αέρας είναι αέριο. Έχει δηλ. αέρια μορφή. Αυτό δεν σημαίνει πως είναι άυλος!!!! Έλεος ... έλεος ... έλεος!!!

υ.γ : Νομίζω πως έχει πολύ μεγάλο πρόβλημα έκφρασης ο άνθρωπος ... άλλο θέλει να πει κι άλλο λέει, κι άλλο γράφει. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να μην το γνωρίζει αυτό ... εγώ δεν το πιστεύω, μας κάνει πλάκα, σίγουρα ...



Έγραψα ότι ο αέρας έχει άυλη μορφή, άυλο σχήμα! εάν εσύ έχεις δει το σχήμα του να μας το περιγράψεις..........περιμένω την περιγραφή!!!!!

Άσε που μόλις μου τον περιγράψετε πως είναι, δεν έχετε παρά να τον βγάλετε και φωτογραφία! να μας το δείξετε να δούμε πως είναι!

quote:
γιαπετ:
Κι εσύ γιατί φαγώθηκες να σταματήσει;;

Ασε μας να διαβάζουμε και κάτι διασκεδαστικό, αμάν πια μ' εσένα...

Αμάν, τι σε πειράζει που ο αέρας των ευρωπαίων είναι άηλος;
Καλά και ντε, να τον κάνεις εσύ... ηλικό;;;



γιαπετ! βγάλε κι εσύ μια φωτογραφία στον αέρα και παρουσίασέ τη να τελειώσει το θέμα! Εδώ!

quote:
kostakis
Ο αέρας έχει υλική μορφή, αποτελείται από μόρια 78% αζώτου, 21% οξυγόνο και γύρω στο 1% λοιπά στοιχεία (αν θυμάμαι καλά, διοξείδιο του άνθρακα και υδρατμούς). Επίσης, να σου υπενθυμίσω ότι στον αέρα υπάρχουν επίσης (λόγω της ατμοσφαιρικής ρύπανσης) μόλυβδος, μονοξείδιο του άνθρακα, μικροσωματίδια και λοιπά ευχάριστα, ειδικά στις μεγαλουπόλεις. Όλα αυτά είναι άυλα;;;;

Αυτά δεν είναι το σχήμα του αέρα, είναι τα συστατικά του.
Εάν για παράδειγμα σε ρωτήσει κάποιος τι μορφή έχει η σελήνη?.......θα γράψεις για τη σύνθεση των πετρωμάτων της? ή για το σχήμα της?

Για να σας δω.....για να σας δω......και πρώτα απ' όλα μην ξεχάσετε τις φωτό!!!!!!!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 26/05/2009 18:04:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.3242188
Maintained by Digital Alchemy