ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 samael aun weor
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2009, 12:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φιλε alex22

Η διδασκαλεία του Σαμαελ δεν στηρίζεται περισσότερο στην πίστη άλλα στην πράξη όπως λέει και ο ίδιος

quote:
η γνώση βιώνεται με τις πράξεις μαραίνετε με τις θεωρίες και ειναι πόλη δύσκολο να την βρεις ακόμα και στις πιο ευγενείς ιδέες.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε ολόκληρο τον κόσμο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 13:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Παιδια μηπως ξερει κανεις που θα βρω μεσω ιντερνετ το βιβλιο του
Δ.Σαμαεελ:Ο τελειος γαμος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 14:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα το θελα κ γω αυτό!Σε ελληνικά ή αγγλικά δε μ'απασχολεί.
Κοίταξα τη δικιά μου "ηλεκτρονική συλλογή" απο βιβλία του Σαμαελ και δεν βρήκα βιβλίο με αυτό το τίτλο μέσα.


http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 16:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μολις ανοιξα το ιντερνετ και το βρηκα αμεσως.

Αυτο δεν ειναι τυχαιο μιας και το ψαχνα απο παλια.

http://www.gnostico.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 16:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτα να δεις που ειναι υπο κατασκευη το συγκεκριμενο λινκ.
Αυτο δεν ειναι τυχαιο!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 16:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεν εχεις διαβασει το <<η επανασταση του βελζεβουελ>>
καντο ειναι πολυ ωραιο βιβλιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 17:10:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω να κάνω μία ερώτηση :

Πως είναι ένας άνθρωπος δίχως εγώ ?

Δεν είναι ένας συνηθισμένος άνθρωπος σαν όλους τους υπόλοιπους ??

Λέτε οτι το εγώ είναι η επιθυμία ...

Μα η επιθυμία δεν είναι ένα από τα πιο θαυμαστά στοιχεία της ανθρώπινης προσωπικότητας ??

Η επιθυμία για μία πνευματική ζωή δεν μας εξυψώνει??

Εντέλει θέλω να καταλήξω μήπως μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά ?

Και έχω και μία τελευταία ερώτηση απείρως σημαντικότερη από όλα τα προηγούμενα μαζί

Αυτή τη στιγμή ποιος έγραψε αυτό το απόσπασμα ????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 17:23:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπερδευεις την επιθυμια με την θεληση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2009, 19:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε κενο εχει απαντησει ο υπηρετης σχετικα με τα εγω πολλες φορες.

Ομως κοιτα αυτα τα ερωτηματα τυπου ποιος ειμαι απο που ερχομαι κτλπ.
Ειναι απαντησημα δια μεσου της εμπειριας.

Ολοι στο τελος πρεπει να βρουν την μοναδικη αληθεια.

Και φυσικα οτι και να σου πει καποιος αν δεν το βιωσεις εσει δεν γινεται να το καταλαβεις,ή μαλλον να το συνειδητοποιησεις.

Ολοι ετσι αρχιζουμε, με αποριες σχετικα με τα μεγαλα μυστηρια.

Στο τελος, αν συνεχεισουμε , η αληθεια θα εχει βγαλει ολα της τα καλυματα, αυτο βεβαια ειναι πολλυ μακρινο.Αλλα ειναι το μελλον μας.

Μπορω να σου πω οτι αυτος που εγραψε το κειμενο ειναι ενα σωμα που ελεγχεται απο τον νου που ελεγχεται απο την συνειδηση κτλπ.

Αλλα ποιο το νοημα ολλων αυτων?

Ειναι απλα πληροφοριες οχι γνωση,η γνωση ειναι μονο καθαρη εμπειρια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2009, 20:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Alex22

Ποια είναι η διαφορά μεταξύ θέλησης και επιθυμίας ??
Εγώ πάντως δεν μπορώ να την κάνω

Και κάτι πιο πρακτικό .....
Πως νιώθει κάποιος που έχει αποκεφαλίσει τα εγώ του ??

Μπορεί να επικοινωνήσει με τους άλλους ανθρώπους ???
Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει η επικοινωνία σε ένα βαθύτερο επίπεδο σταματάει πλήρως και ποιος πραγματικά θα ήθελε να βρεθεί ολομόναχος σε αυτόν τον κόσμο ?

Είναι τρομακτική το λιγότερο αυτή η αλήθεια , και αν κάποιος μου εγγυόταν ότι θα συνέχιζα να ζω σε αρμονία και κατανόηση με τους γύρω μου τότε ίσως να δοκίμαζα να κόψω το εγώ μου .

ΝΑ τονίσω ότι όλα τα παραπάνω τα έγραψα κάπως μηχανικά αλλά δεν πειράζει , απαντήστε αν θέλετεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2009, 22:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε κενο

Η θεληση προερχεται απο το πνευμα ειναι θεικης φυσης.
Η επιθυμια ειναι κατι ζωοδες και ουσιαστικα ειναι αυτο που μας
κανει τα ζωα που ειμαστε, καποιος που απελευθερωνεται απο την επιθυμια γινεται θεος.

επιθυμια=εγω

Το να καταληγει μονο οποιος αποκεφαλισει τα εγω ειναι τελειως λαθος.
Το αντιθετο συμβαινει.

Αν τα εγω που εχουμε μεγαλωναν τοτε θα καταληγαμε εντελως μονοι.

Το λεει και η λεξη αλλωστε.

Παντως πιστεψε με ειναι απολυτο λογικο να εχεις ολες αυτες τις αποριες.

Αν αποφασισεις να μπεις στο πνευματικο μονοπατι αυτες οι αποριες θα λυνονται μία μία καθε φορα δια μεσου της δικης σου εμπειριας.

Ολες αυτες οι αποριες που εχεις ειναι επειδη θελεις να βρεις την γνωση,και αυτο ερχεται απο μεσα.

Σου προτεινω να διαβαζεις βιβλια εσωτερισμου. Θα σχηματισεις εικονα
για το καθετι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2009, 22:30:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να διευκρινισω κατι.

Οποιος απελευθερωθει απο την επιθυμια γινεται θεος.
Αλλα δεν γινεται ετσι στα καλα καθουμενα να πει καποιος
<<τερμα δεν επιθυμω τιποτα>> και να γινει αυτο.

Υπαρχουν σταδια που ακολουθουνται για να το πετυχει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2009, 23:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε -Κενό-

Με λίγα λόγια η θέληση ανήκει στην ψυχή και οι επιθυμίες στα εγώ.

Δεν μπορείς να καταλάβεις πως είναι η χωρίς εγώ κατάσταση επειδή ποτέ δεν έχεις βίωση την εμπειρία της αγνής συνείδηση. Μιας συνείδηση που δεν είναι ταυτισμένη με τίποτα, ούτε και με τον εαυτό της!!

Δεν υπάρχει μοναξιά αλλά πληρότητα . Μια πληρότητα που ξεχειλίζει χωρίς κατεύθυνση. Αυτό δεν σε από-μακρύνει από το κόσμο αλλά το αντίθετο. Νιώθεις αγάπη για τον κόσμο.

Τέλος πάντων με τον διανοητικό συλλογισμό δεν πρόκειται ποτέ να καταλάβεις. Είναι σαν να σου πω πως είναι να είσαι πατέρας. Να σου πω λεπτομέρειες για το πώς είναι να είσαι.
Και να μου λες καταλαβαίνω, καταλαβαίνω.
Όταν όμως γίνεις πατέρας τότε θα καταλάβεις ότι όταν έλεγες καταλαβαίνω, καταλαβαίνω στην ουσία δεν καταλάβαινες τίποτα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε ολόκληρο τον κόσμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2009, 23:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε alex22
Ρίξε μια μάτια εδώ για βιβλία. http://gnosisellas.gr/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2009, 10:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω φιλε υπηρετη.

Απο τι βλεπω υπαρχουν πολλες σελιδες για τον γνωστικισμο.

Μακαρι να ολοκληρωθει καποια στιγμη η συγκεκριμενη ιστοσελιδα γιατι
βρισκεται υπο κατασκευη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-Κενό-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


93 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2009, 13:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους -Κενό-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ότι αναφέρεστε πιθανόν να έχετε δίκιο

Νομίζω πως ξέρω πως ακριβώς είναι το εγώ μου και έχω έρθει πολλές φορές σε επαφή μαζί του . Προσωπική μου εμπειρία είναι ότι όσο πιο πολύ αποδυναμώνω το εγώ μου τόσο πιο δύσκολη είναι η συννενόηση με τους ανθρώπους-εγώ που κατακλύζουν τον κόσμο μας , για αυτό και ρώτησα για την απομόνωση .

Πάντως γιατί τόση απέχθεια για την ζωώδη φύση του ανθρώπου ?
Ο σοφός δεν αποδέχεται την φύση του έτσι όπως είναι ?

Δηλαδή αντικειμενικός στόχος είναι να απαλλαγεί κανείς από την ζωώδη φύση ?

Εγώ νόμιζα ότι πρέπει να κρατήσουμε ορισμένα στοιχεία και απλά να τα εξελίξουμε όχι να τα εξαλείψουμε .Με άλλα λόγια προτιμώ να έχω ισχυρό σώμα και πνεύμα , παρά μόνο ισχυρό πνεύμα και ανύπαρκτο σώμα .

Όσο για την μελέτη του εσωτερισμού έχετε κανένα βιβλίο στο νου σας ??

Έχω διαβάσει διάφορα αλλά είναι μάλλον <<τουρλού>> θεματολογίας
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2009, 14:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχεις ερθει σε επαφη με το εγω?

Δηλαδη τωρα δεν εχεις επαφη με αυτο?

Για να παρεις μια πρωτη γευση απο βιβλια εσωτερισμου
σου πρωτεινω την γνωστη τετραλογια του αρθουρ παουελ:αιθερικο σωμα,
αστρικο σωμα,νοητικο σωμα και αιτιατο σωμα.

Δυστηχως τα δυο πρωτα εχουν εξαντληθει,εγω δεν τα προλαβα,
αλλα ακομα και το νοητικο σωμα να διαβασεις θα σου σου αλαξει την αντιληψη.

Για τους αρχαριους τα βιβλια του παουελ ειναι πολυ χρησημα.

Υπαρχουν και τα βιβλια της Αλικης μπειλη αλλα ειναι εξαιρετικα δυσνοητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2009, 08:28:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φίλε alex22 δοκίμασε να μπεις σε αυτήν την σελίδα που σου είπα από έναν internet explorer και όχι από το firebox.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε ολόκληρο τον κόσμο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2009, 08:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φίλε -κενο- τι βιβλία εχεις διαβάσει; και ποια ήταν αυτά που πραγματικά σε τραβήξανε.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ σε ολόκληρο τον κόσμο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2009, 17:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε υπηρετη με τον internet explorer ανοιγω τις σελιδες.

Απλως αυτη η ιστοσελιδα ειναι υπο κατασκευη.

Το βιβλιο ο τελειος γαμος φαινεται δεν υπαρχει στα ελληνικα.

Το βρηκα στα αγγλικα αλλα τα αγγλικα μου δεν ειναι τελεια.

Δεν με πειραζει παντως καθολου, προσπαθω να αφυπνισω τη συνειδηση
και ειμαι πολυ ικανοποιημενος με τα αποτελεσματα.

Στην πορεια αντιλαμβανεσαι πολλα πραγματα που δεν ηξερες πιο πριν.

Και ολα αυτα κανουν ακομα πιο ευκολη την υποθεση.

Αυτο που με προβληματιζει και με στεναχωρει ειναι αυτος ο μυστικησμος
που πρεπει να υπαρχει.

Τι ωραια που θα ηταν να λεγοναν ολα σε αυτους που το θελουν... αυτο ομως δε γινεται.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jannis1919
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2009, 17:15:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jannis1919  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ακόμη σελίδα με βιβλία των Samael Aun Weor και Rabolu στα ελληνικά είναι η
www.geocities.com/katum_13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2009, 22:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστούμε πολύ φίλε jannis1919

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2012, 14:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Έχουμε ένα νέο σιτε σχετικά με τον Α.Δ.SAMAEL AUN WEOR, που μπορείτε να βρείτε πολλά βιβλία του, στα ελληνικά.

www.gnosisellas.gr

Γνωστική Πολιτιστική Εταιρεία SAMAEL - LAKHSMI
ΕΛΛΑΔΑ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 12:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
4 Φεβρουαρίου 2012 - 50 του Υδροχόου

Λέει του Α.Δ. Σαμαέλ σε μία διάλεξη:

Η ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΥΔΡΟΧΟΟΥ


Πολλά έχουν λεχθεί γύρω από την εποχή του Υδροχόου, μερικοί την περιμένουμε, άλλοι υποθέτουν ότι έχει πολύ καιρό που μπήκε. Εμείς στηριζόμαστε στα γεγονότα: στις 4 Φεβρουαρίου του 1962 μεταξύ 2 και 3 μ.μ. οι αστρονόμοι όλου του κόσμου έγιναν μάρτυρες κάτι ασυνήθιστου. Όλοι οι πλανήτες σε εκείνη την εποχή έπρεπε να περάσουν από ένα δρομίσκο των κόσμων. Όλοι οι πλανήτες συγκεντρώθηκαν σε συνόδους κάτω από τον αστερισμό του Υδροχόου. Αυτό το γεγονός συμβαίνει μόνο όταν πραγματικά διαδέχεται μία εποχή μία άλλη. Έτσι λοιπόν τα γεγονότα είναι τα γεγονότα και μπροστά σε αυτά πρέπει να υποτασσόμαστε.
Δεν κάνουμε ουτοπικές βεβαιώσεις, αυτό που λέμε με έμφαση ήταν σωστά διαπιστωμένο από όλα τα αστεροσκοπεία. Έτσι λοιπόν άρχισε αληθινά η εποχή του Υδροχόου, μέσα στην μεγαλοπρέπεια της κεραυνοβόλου σκέψεως.
Πολλοί προφητεύουν μια Χρυσή Εποχή μετά το 2.000. Νομίζουν πραγματικά ότι η εποχή του Υδροχόου θα εκδηλωθεί ολοκληρωτικά, με όλη την μεγαλοπρέπεια και την ομορφιά της, μετά το 2.000. Πραγματικά, αγαπητοί μου αδελφοί, αυτές οι προφητείες είναι λανθασμένες, δεν είναι τίποτε, παρά απλές σοφιστείες. Και τι πράγμα είναι μία σοφιστεία; Ένας τοίχος χωρίς θεμέλια, αρκεί ένα απλό σπρώξιμο για να μετατραπεί σε ψιλή άμμο. Αναμφισβήτητα δεν είναι δυνατόν το ψυχολογικό Εγώ του πλήθους να μπορέσει να δημιουργήσει μια Χρυσή Εποχή. Θα ήτανε παράλογο να υποθέσουμε ότι το συλλογικό Εγώ θα μπορούσε να δημιουργήσει μια εποχή φωτός και ομορφιάς. Μέσα μας βρίσκονται οι παράγοντες της διαφωνίας που προκαλούν τους πολέμους, τον εγωισμό, το μίσος, την βία, την λαγνεία. Όταν ο εγωισμός και η βία εκφράζονται συλλογικά, τότε εμφανίζεται στην σκηνή της ζωής ο πόλεμος. Νομίζετε ότι με αυτές τις συνθήκες θα μπορέσει το Εγώ να δημιουργήσει μια εποχή αδελφότητας και αγάπης; Με τι εργάτες θα κτίσουμε το κτίριο της εποχής του Υδροχόου; Ποια είναι αυτά τα πλήθη που είναι ικανά να εγκαταστήσουν πάνω στην γη την εποχή της μεγαλοπρέπειας και της αγάπης; ...


www.gnosisellas.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2012, 12:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γενέθλια του Α.Δ. SAMAEL AUN WEOR

Γεννήθηκε στην Μπογκοτά της Κολομβίας, στις 6 Μαρτίου του 1917.

Ήδη από τα πρώτα χρόνια της ζωής του, βίωνε γεγονότα εκτός πραγματικότητας, επειδή του συνέβαιναν κάθε είδους παραφυσικά φαινόμενα.

Γεννήθηκε με τρομερές πνευματικές ανησυχίες, και από πολύ μικρός συνήθιζε να κάθεται σε ανατολίτικες στάσεις και να διαλογίζεται.

Στα 12 του χρόνια, ερεύνησε τα μυστήρια από το Yπερπέραν στον ανήσυχο τομέα του πνευματισμού. Μελέτησε μεταφυσικά έργα συγγραφέων όπως οι: Luis Zea Uribe, Camilo Flammarion, Kardek, León Denis, César Lombroso, κ.λπ. Διάβασε το «Βιβλίο των Πνευμάτων» και πολλούς άλλους τόμους με ενδιαφέρον περιεχόμενο, και συμμετείχε σε πολλά ψυχικά «πειράματα» για την έρευνα των μυστηρίων.

Δεν είχε ακόμα κλείσει τα 16, όταν ήδη μελετούσε κάθε είδους πνευματιστικά θέματα (σχετικά με τη θεοσοφία), αναλύοντας λεπτομερώς και με το φως της σύγχρονης επιστήμης τα προβλήματα του πνεύματος.

Μελέτησε επίσης τα φυσικά πειράματα του Άγγλου William Crookes, σε πλήρες εργαστήριο, που συσχετίζονταν με την μετουσίωση του φαντάσματος της Katie King.

Στα 17 του χρόνια έδινε διαλέξεις στη Θεοσοφική Εταιρεία, έχοντας λάβει δίπλωμα θεοσοφιστή από τα χέρια του ίδιου του Jinarajadasa, του λαμπρού προέδρου της προαναφερθείσας εταιρείας.

Γνώριζε πολλά πράγματα για τα τρίποδα των Πυθιών της αρχαιότητας, ήξερε τα στοιχειωμένα σπίτια και τις μεταθανάτιες εμφανίσεις, και γνώριζε σε βάθος όλα τα τηλεπαθητικά φαινόμενα.

Αφοσιώθηκε στη μελέτη του «Μυστικού Δόγματος», ενός εξαιρετικού έργου της Αξιοσέβαστης Μεγάλης Δασκάλας και υψίστης μάρτυρος του 19ου. αιώνα, Helena Petrovna Blavatsky.

Αφού εξάντλησε τις θεωρητικές μελέτες γύρω από τη θεοσοφία, εξάσκησε με έντονους ρυθμούς τη Raya-Yoga, τη Jnana-Yoga, την Karma-Yoga, κ.λπ.

Όταν έγινε 18 ετών, μπήκε στη Σχολή Rosacruz Antigua, που είχε ιδρυθεί από τον Δόκτορα Arnoldo Krumm Heller, έναν γιατρό και συνταγματάρχη του μεξικανικού στρατού, που κατείχε την Έδρα Ιατρικής στο Πανεπιστήμιο του Βερολίνου, και θεωρείτο ως ένας ευγενής επιστήμονας και εξαιρετικός πολύγλωσσος. (Α.Δ. Huiracocha)

Εκεί αναζήτησε τον αρχαίο δρόμο, το μονοπάτι στην κόψη του ξυραφιού. Βρήκε τη χρυσή τομή ανάμεσα στη θεωρία και στην πράξη, μελετώντας τα έργα των Krumm Heller, Hartmann, Eliphas Levi, Steiner, Max Heindel, κ.λπ.

Σε εκείνη τη σχολή ενεργοποίησε τα «τσάκρας» του, ανέπτυξε τηλεπαθητικές δυνάμεις και έγινε πολύ πιο ευαίσθητος.

Νέος ακόμη, συνέχισε την πρακτική του διαλογισμού, πειραματιζόμενος επί δύο φορές με το «διαφωτιστικό κενό», ή τη Μεγάλη Κοσμική Πραγματικότητα.

Ερεύνησε με πρακτικό τρόπο τα στάδια Jinas, που συσχετίζονται με την Τέταρτη Διάσταση του Πλανήτη, και δια μέσου της συνειδητής Διαστρικής Εκτύλιξης ξεκίνησε την άμεση έρευνα γύρω από τα μυστήρια της ζωής και του θανάτου στις ανώτατες διαστάσεις του διαστήματος.

Στα έργα του Krumm Heller βρήκε στη λατινική το ανείπωτο μυστήριο του «Gran Arcano A.Z.F.» Αυτή η απόκρυφη γνώση, που συσχετίζεται με τη Σεξουαλική Αλχημεία, είχε επιμελώς κρατηθεί μυστική από τους Αλχημιστές του Μεσαίωνα.

Στα 26 χρόνια του, γνώρισε τη μέλλουσα σύζυγό του, την Arnolda Garro(Α.Δ. Litelantes), η οποία του δίδαξε με πρακτικό τρόπο τη διαδικασία των «σταδίων των Jinas». Ο Α.Δ. Samael Aun Weor τα είχε ήδη μελετήσει θεωρητικά στις θεοσοφικές σπουδές του, και ειδικά από τα έργα του Mario Roso de Luna.

Από τις αρχές της διακονίας του, ο Δάσκαλος Samael, επέμεινε στη φιλοσοφία του «καλού κτήτορα του οίκου». Εκείνος δίδασκε ότι κανείς δεν μπορούσε να θεωρηθεί υποψήφιος για να λάβει το ΦΩΣ, εάν δεν ήταν καλός γονιός, καλός αδελφός, καλός πολίτης.

Μελέτησε την ψυχολογία του Krishnamurti και τη διδασκαλία του G.I. Gurdjief, με των οποίων τα στοιχεία ξεκίνησε την εργασία του γύρω από τα ψυχικά ελαττώματα.

Με όλον αυτόν τον όγκο θεωρητικών και πρακτικών γνώσεων, έγραψε το πρώτο του βιβλίο, με τίτλο: «Ο Τέλειος Γάμος του Νηπίου, ή η Πύλη Εισόδου στη Μύηση», που δημοσιεύτηκε τον Μάιο του 1950.

Έτσι άρχισε μία σειρά 60 βιβλίων, τα οποία θα έγραφε κατά τη διάρκεια όλης του της ζωής, και πάντα σε σχέση με τα μυστήρια του Σύμπαντος, τον εσωτερισμό, την ψυχολογία της αυτογνωσίας, κ.λπ. Οι εσωτεριστές ολόκληρου του πλανήτη, ονομάζουν το έργο του Samael στο σύνολό του «Πέμπτο Ευαγγέλιο», διότι αποκαλύπτει τα 4 προηγούμενα μας παραδόθηκαν κωδικοποιημένα, πριν από 2000 χρόνια, από τον Α.Δ. Jeshua Ben Pandirá.

Στα 1952 πήγε στην Κολομβιανή ζούγκλα της οροσειράς Sierra Nevada de Santa Marta, όπου μελέτησε απ΄ ευθείας τις δυνάμεις και τη μαγεία των φυτών και την εφαρμογή τους στη φυσική ιατρική. Ονόμασε αυτήν την επιστήμη «Στοιχείο-Θεραπεία».

Εκεί χτίστηκε και ο πρώτος Υπόγειος Γνωστικός Ναός, ο οποίος ονομάστηκε «Sumum Supremum Santuarium». (Ύψιστο Ιερό) Αυτός ο τόπος θα γινόταν το πνευματικό επίκεντρο του Γνωστικού Κινήματος που είχε αρχίσει να δημιουργείται.

Ναός Μύησης στα Μέγιστα Μυστήρια, που θα κατόρθωνε να γίνει ο ενεργειακός στρόβιλος του Πλανήτη Γη. Η κατασκευή του διήρκεσε πάνω από 20 χρόνια, και πραγματοποιήθηκε χάρη στις εντατικές προσπάθειες και θυσίες λιγοστών ανθρώπων που έφεραν εις πέρας έναν πραγματικό άθλο.

Το 1954, λαμβάνει μέσω της εσωτερικής αποκάλυψης την αποστολή που θα πρέπει να φέρει εις πέρας, κι εγκαταλείπει τη ζούγκλα. Ταξιδεύει οδικώς από την Κολομβία μέχρι το Μεξικό, περνώντας από όλη την Κεντρική Αμερική. Στο Μεξικό θα διαμένει μέχρι την στιγμή που θα εγκαταλείψει το φυσικό του σώμα.

Από αυτήν τη στιγμή αφιερώνεται με τη συγγραφή όλων των άμεσων γνώσεων που βιώνει στον Φυσικό Κόσμο και στις παράλληλες διαστάσεις του διαστήματος, στις οποίες ήδη μπορούσε να κινείται συνειδητά, λόγω του ότι είχε κατορθώσει την αφύπνιση από τη συνείδησή του.

Καθιστά προσκεφάλι του το βιβλίο «Οι Φιλοσοφικοί Οίκοι», του Αλχημιστή δασκάλου Fulcanelli, γραμμένο συνθηματικά, και κατανοητό μόνο από μυημένους.

Ανάμεσα στις αποστολές που του αναθέτει η Λευκή Στοά (Λότζα), μπορούμε να αναφέρουμε τις εξής:

1. Να είναι ο Avatara της Νέας εποχής του «Υδροχόου».

2. Να παραδώσει τις διδασκαλίες του δρόμου του φωτός για την προαναφερθείσα εποχή.

3. Να προετοιμάσει το σκηνικό για μία Νέα Φυλή.

Avatara είναι ένας όρος της Σανσκριτικής γλώσσας και σημαίνει «αγγελιοφόρος». Η Εποχή του Υδροχόου άρχισε στις 4 Φεβρουαρίου του 1962, μεταξύ της 2ης και 3ης μεταμεσημβρινής ώρας, όταν όλοι οι πλανήτες του Ηλιακού μας Συστήματος, (μέχρι και τον Κρόνο), ευθυγραμμίστηκαν στον αστερισμό του Υδροχόου. Αυτή η αστρολογική Εποχή θα διαρκέσει επί 2.160 χρόνια κατά προσέγγιση. Διέπεται από τον πλανήτη Ουρανό, που φέρει στην ανθρωπότητα τις ηλεκτρονικές εξελίξεις, την αεροπλoΐα, κ.λ.π. Φέρνει, όμως, και την επανάσταση. Εξαρτάται από το κάθε άτομο το πώς θα διεξαγάγει αυτήν την επανάσταση: είτε θα είναι με εσωτερική φορά, έτσι ώστε να αφυπνιστεί από τη συνείδηση, είτε με εξωτερική κατεύθυνση, για να εκφράσει μονάχα μία ασυμβατότητα ως προς τον υλισμό...

Κατ΄ αυτόν τρόπο ερμηνεύει ο Α.Δ. Samael τις διδασκαλίες των Σχολών των Μυστηρίων των Μάγια, των Ατζέκων, των Ίνκας, των Αιγυπτίων, και των Ελλήνων, ανοίγοντας τις πύλες των Σχολών Μύησης του 20ου και 21ου αιώνα.

Σ΄ αυτό το σημείο του παρόντος άρθρου, θα πρέπει να αναρωτηθούμε «τι είναι η μύηση».

Πολλοί άνθρωποι πιστεύουν ότι για να μπουν σε μία αληθινή Σχολή Μύησης, πρέπει να ταξιδέψουν, ίσως, σε τόπους πολύ μακρινούς, όπως είναι η Ινδία, το Θιβέτ, τα δάση του Αμαζονίου, κ.λπ.

Στην πραγματικότητα, η Μύηση είναι ένα ταξίδι τρομερά μεγάλο, το οποίο πραγματοποιείται...

Πολλοί άνθρωποι πιστεύουν ότι για να μπουν σε μία αληθινή Σχολή Μύησης, πρέπει να ταξιδέψουν, ίσως, σε τόπους πολύ μακρινούς, όπως είναι η Ινδία, το Θιβέτ, τα δάση του Αμαζονίου, κ.λπ.

Στην πραγματικότητα, η Μύηση είναι ένα ταξίδι τρομερά μεγάλο, το οποίο πραγματοποιείται χωρίς να μετακινηθεί κανείς ούτε ένα εκατοστό από τη θέση του. Είναι, λοιπόν, ένα ταξίδι ψυχολογικό ως τα βάθη της καρδιάς μας. Είναι ένα ταξίδι στην Αυτογνωσία.

Σιγά-σιγά, αυτές οι διδασκαλίες της Γνωστικής Σχολής του Α.Δ. Samael Aun Weor, επεκτάθηκαν σε σχεδόν όλες τις χώρες του πλανήτη Γη, και σήμερα τις συναντούμε στις 5 ηπείρους.

Άλλο ένα ερώτημα που μπορούμε να θέσουμε στον εαυτό μας είναι το πώς μπορούμε να ταυτίσουμε μία αυθεντική Σχολή Μύησης, μια που αυτήν τη στιγμή υπάρχουν 17.000 διαφορετικές ομάδες που αναζητούν τον Δρόμο προς τη Φώτιση.

Κάθε αυθεντική Σχολή μύησης οφείλει να γνωρίζει τους τρεις παράγοντες της Επανάστασης της Συνείδησης:


Α. Ψυχικός θάνατος

Β. Αλχημική γέννηση

Γ. Θυσία υπέρ της Ανθρωπότητας.


Οι ειδικοί επί του θέματος ταξινομούν τις Πνευματικές Σχολές σε 4 κατηγορίες:

1. Νηπιακές Σχολές: Εξυπηρετούν στο να ξεκινά ο άνθρωπος τον πνευματικό του δρόμο, αλλά δεν μας οδηγούν στον τελικό προορισμό, διότι αγνοούν, εν μέρει τη μέθοδο.

2. Σχολές που διδάσκουν την «κατασκευή» της Ψυχής: γνωρίζουν τη μέθοδο για τον ψυχολογικό θάνατο και για την εξέλιξη του καθαρμού του Ανθρώπινου Όντος, αλλά δεν γνωρίζουν τα Μυστήρια της Αλχημείας.

3. Σχολές που διδάσκουν την «κατασκευή» Ψυχής τε και Πνεύματος: διαθέτουν όλες τις αναγκαίες γνώσεις για την εντατική Αυτοπραγμάτωση του Όντος. (Ανώτατη βαθμίδα τελειοποίησης).

4. Σχολές Μαύρης Μαγείας: φέρουν τον άνθρωπο σε αρχικά (απώτατα) στάδια της Δημιουργίας.


Το Γνωστικό Δόγμα είναι η σύνθεση όλων των παγκόσμιων διδασκαλιών της ιστορίας της ανθρωπότητας. Έχει διδαχθεί από όλους τους Μεγάλους Μυημένους Διδασκάλους, όπως ο Μωυσής, ο Βούδδας στην Ινδία, ο Κετζαλκόατλ στη Μέση Αμερική, οι Μόρια, Κουτ Χουμί, Σανατ Κουμαρά, στην Ασία, ο St. Ζερμαίν, στην Ευρώπη, κ.λπ.

Το 1958, ο A.Δ. Samael ιδρύει μία τριπλή συμμαχία ανάμεσα σε σημαντικά πνευματικά κινήματα:

α) A.L.A.S. (Απελευθερωτική Δράση της Νότιας Αμερικής), την οποία διηύθυνε ο Καθηγητής Francisco A. Propato, Δάσκαλος Luxemil.

β) Aryabarta Ashrama, κίνημα εδραιωμένο στην Ινδία, από τον Sri Swami Sivananda.

γ) Το Γνωστικό Κίνημα, που δημιούργησε ο Δάσκαλος Samael.


Όλα αυτά μαζί αποτελούν την ομάδα A.G.L.A.S.: Γνωστική Δράση για την Απελευθέρωση της Ινδιάνικης Αμερικής. Αυτά τα 3 κινήματα έφεραν εις πέρας μία εξαιρετική δουλειά διάδοσης και προετοίμασαν το σκηνικό για την αρχή της Νέας Εποχής του Υδροχόου.

Χιλιάδες άνθρωποι έχουν εξασκήσει τις γνωστικές διδασκαλίες σ΄ ολόκληρο τον πλανήτη. Ο Α.Δ. Samael απέκτησε πολλούς άμεσους μαθητές μερικοί εκ των οποίων επανέκτησαν την Ικανότητα του Εσωτερικού τους όντος, όπως η σύζυγός του, η Α.Δ. Litelantes, ο Α.Δ. Gargha Kuichines, ο Α.Δ. Rabolú, ο Α.Δ. Tahuil, ο Α.Δ. Lakshmi.


www.gnosisellas.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astroman
Νέο Μέλος


36 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2013, 01:22:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astroman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Είναι ο γνωστικισμός σέκτα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2013, 17:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίταξε, ο γνωστικισμός άρχικά δεν έχει ένα ίδρυμα, αλλά πολλά. Στην Ελλάδα γνωρίζω 3 με 4 γνωστικά ιδρύματα που λειτουργούν ανεξάρτητα μεταξύ τους. Τουλάχιστον δύο απο αυτά ανήκουν στις επίσημες γραμμες που άφησε ο Δ. Σαμαέλ. Απ' όσο ξέρω επίσης κανένα απο αυτά δε ζητάει λεφτά (και γενικά αντάλλαγμα).
Απο κει και πέρα κάθε ομάδα με συγκεκριμένα πιστεύω, είναι σέκτα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astroman
Νέο Μέλος


36 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2013, 22:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astroman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ κατάλαβα.
Σέκτα περιγράφεται γενικά μια μικρή οργανωμένη ομάδα προσώπων με ίδιες πεποιθήσεις που ακολουθούν κάποιον με την έννοια του δασκάλου ή αρχηγού. Το θέμα είναι ότι κατευθύνει συνειδήσεις και δεν υπάρχει ελευθερία.

Edited by - astroman on 03/03/2013 22:12:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2013, 14:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου προτείνω να δεις αυτό το βίντεο:
http://www.youtube.com/watch?v=ecb--c_UcEg
(2:53 λεπτά)

"Σέκτα περιγράφεται γενικά μια μικρή οργανωμένη ομάδα προσώπων με ίδιες πεποιθήσεις που ακολουθούν κάποιον με την έννοια του δασκάλου ή αρχηγού. Το θέμα είναι ότι κατευθύνει συνειδήσεις και δεν υπάρχει ελευθερία."
Υπο αυτή τη λογική θα μπορούσα να πω οτι δεν ειναι σέκτα ο γνωστικισμός.
Πρέπει να έχεις υπόψη σου όμως οτι υπάρχουν πολλά γνωστικά ιδρύματα και στην Ελλάδα και αλλού, κάποια απ' τα οποία δεν προέρχονται απο τα επίσημα ιδρύματα που άφησε ο Δάσκαλος Σαμαέλ. Οπότε εκεί πρέπει να προσέχεις, γιατί δε ξέρεις τι ρόλο βαράνε, και αν δίνουν σωστά (αναλλοίωτη) τη διδασκαλία (π.χ. είναι ένα υποτιθέμενο 'γνωστικό' ίδρυμα, που το ηγείται κάποιος που λέει οτι είναι επανενσάρκωση του Μπελζεμπούπ - Αυτό δεν έχει καμία σχέση με τον Δάσκαλο Σαμαέλ). Και επίσης αν σου ζητάνε χρήματα (δηλ. να πληρώσεις για να ακούσεις διάλεξη) επίσης δεν έχουν σχέση με τον γνωστικισμό.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 04/03/2013 14:27:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astroman
Νέο Μέλος


36 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2013, 21:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astroman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Υπο αυτή τη λογική θα μπορούσα να πω οτι δεν ειναι σέκτα ο γνωστικισμός."
Ποιά λογική; Ότι προσπαθεί να σε κατευθύνει από το τί να τρώς μέχρι το πώς να κάνεις έρωτα; Αν δεν είναι αυτό ο ορισμός της σέκτας τί είναι τότε;
Τα λεφτά που επαναλαμβάνεις ότι δεν δέχονται, δείχνει πόσο πολύ έχουν πέσει με τα μούτρα σε αυτό το σύστημα όσοι είναι μέσα και το ακολουθούνε πιστά. Και μή ξεχνάμε ότι ο Samael έκανε ότι έκανε στην Λατινική Αμερική σε ένα πλήθος που μπορούσε να τον ακούσει και ούτε καν μίλησε στην Ευρώπη. Απεναντίας μάζεψε ότι μπορούσε να μαζέψει από παντού και το παρουσίασε σαν δικό του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy