ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πιστεύετε στα θαύματα;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 10:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια, το γεγονος έγινε.Τωρα δε θελετε να το πιστεψετε μη το πιστεψετε. Στο κατω κατω αυτη ειναι η ελευθερια που μας δινει ο θεος. Δεν θελει ούτε απο λογική ούτε απο φόβο να τον ακολουθησει κανεις.

http://www.youtube.com/watch?v=5vJuMfjiw5YΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 11:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

[Τότε,
Οι μεταδοτικές ασθένειες θα έπρεπε να θερίζουν τους παπάδες που κοινωνούν τόσους και τόσους πιστούς, σε ιδρύματα, σε νοσοκομεία, ..... και δεν θα έπρεπε να έχει μείνει παπάς σήμερα.

Ο δικός μας ο παπάς, δόξα τω Θεώ, μια χαρά είναι στην υγειά του και εύχομαι να συνεχίσει να είναι έτσι μέχρι τα βαθειά του γεράματα.

Όταν ο άνθρωπος αντικαθιστά το "μετά φόβου Θεού πίστεως και αγάπης προσέλθετε" με την κοινή και πεπερασμένη ανθρώπινη λογική, είναι όντως δύσκολο να προσέλθει να κοινωνήσει.




Μα Ψηλέ μου , κατά κανόνα οι βαριά ασθενείς , όπως αυτοί με σοβαρές λοιμώξεις ΔΕΝ μετακινούνται από την κλίνη τους , ώστε να πάνε στην εκκλησία να περιμένουν "για μεταλαβιά" .
Σου ξαναθέτω ωστόσο το ερώτημα : Εσύ το παιδί σου θα το άφηνες να κοινωνήσει πίσω ακριβώς από κάποιον με μηνιγκίτιδα , AIDS , χολέρα επαφιέμενος στο κατ΄ επανάληψη θαύμα της ανοσίας των κοινωνούντων ;;;
Υ.Γ. Εύχομαι ο παπάς σας να είναι γερός πάντα ο άνθρωπος .



Για τους βαριά ασθενείς υπάρχουν ιερείς που πηγαίνουν αυτοί στις κλίνες τους. Κανονικά, και με βάση αυτό που λες, όλοι αυτοί οι ιερείς θα έπρεπε να πάσχουν από τις ίδιες ασθένειες με εκείνες των ασθενών των νοσοκομείων, έτσι δεν είναι; Μη ξεχνάς πως ο ιερέας, όταν κοινωνήσει όλους τους πιστούς, αν έχει μείνει Θεία κοινωνία, την κοινωνεί ο ίδιος. Δεν πετάει τίποτα.

Όσον αφορά αυτό που λες για το παιδί μου,
Ε δεν θα πάω και σε "συναγωγή ασθενών" με όλες τις ασθένειες που αναφέρεις, που μεταλαβαίνουν για να βάλω και το παιδί μου να μεταλάβει για να δοκιμάσω την πίστη μου.
Δεν έχω καμιά διάθεση να υποβάλλω το Θεό σε δοκιμασία.

Όταν θέλω να κοινωνήσω εγώ και το παιδί μου, πηγαίνουμε στην ενορία μας.

***Αλλά, θα σου απαντήσω ειλικρινά, και εγώ όταν βάζω τη λογική μου μπροστά από την πίστη μου, ναι και εγώ είμαι όπως όλοι, το σκέφτομαι αυτό που λες για τις ασθένειες και με κάνει ορισμένες φορές να διστάζω. Αγώνα κάνω και εγώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 12:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ εδώ που έφτασε ο άνθρωπος, το έκανε χρησιμοποιώντας την ρημάδα τη λογική , και όχι περιμένοντας κάποιο θαύμα , έτσι ;
Κάνουμε στην πράξη και εσύ και εγώ , χρήση των επιτευγμάτων της λογικής σκέψης . Κρίμα να την πετάμε στα σκουπίδια επειδή κάποιοι πριν από 1700 χρόνια αποφάσισαν ότι πρέπει να πιστεύουμε αβασάνιστα , ότι είπαν και έγραψαν περί τρισυπόστατου (;;;;) θεού , θαυμάτων , χερουβείμ , σεραφείμ και λοιπών περίεργων υπερφυσικών και θεορμήνευτων (μόνο) φαινμένων .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 14:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν ο άνθρωπος ικανοποιείται φτιάχνοντας κακέκτυπα του
κόσμου γύρω του και αγνοεί τη φυσική αρμονία και ομορφιά
γύρω του, τότε μπορεί να γίνει τόσο εγωιστής, που να λατρεύει
τα δικά τους πλάσματα και να αγνοεί τα τέλεια του Θεού...
Γιατί το θαύμα του Θεού, δείχνει την ελευθερία της κίνησης ενός Θεού,
ενώ ότι και να κάνει ο άνθρωπος, πάντα θα είναι αποτέλεσμα της απλής
λογικής του...
Στα θαύματα μπορεί κανείς να δει άπειρα γενόμενα και να καταλάβει τη
διαφορά ανθρώπινου και θεικού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 15:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ εδώ που έφτασε ο άνθρωπος, το έκανε χρησιμοποιώντας την ρημάδα τη λογική , και όχι περιμένοντας κάποιο θαύμα , έτσι ;
Κάνουμε στην πράξη και εσύ και εγώ , χρήση των επιτευγμάτων της λογικής σκέψης . Κρίμα να την πετάμε στα σκουπίδια επειδή κάποιοι πριν από 1700 χρόνια αποφάσισαν ότι πρέπει να πιστεύουμε αβασάνιστα , ότι είπαν και έγραψαν περί τρισυπόστατου (;;;;) θεού , θαυμάτων , χερουβείμ , σεραφείμ και λοιπών περίεργων υπερφυσικών και θεορμήνευτων (μόνο) φαινμένων .


quote:
Ψηλέ εδώ που έφτασε ο άνθρωπος, το έκανε χρησιμοποιώντας την ρημάδα τη λογική , και όχι περιμένοντας κάποιο θαύμα , έτσι ;
Κάνουμε στην πράξη και εσύ και εγώ , χρήση των επιτευγμάτων της λογικής σκέψης . Κρίμα να την πετάμε στα σκουπίδια επειδή κάποιοι πριν από 1700 χρόνια αποφάσισαν ότι πρέπει να πιστεύουμε αβασάνιστα , ότι είπαν και έγραψαν περί τρισυπόστατου (;;;;) θεού , θαυμάτων , χερουβείμ , σεραφείμ και λοιπών περίεργων υπερφυσικών και θεορμήνευτων (μόνο) φαινμένων .

Λάθος, ΜΕΓΑ λάθος!!!

Ό,τι κατάφερε ο άνθρωπος ως σήμερα το οφείλει στην ΠΙΣΤΗ του και μόνο. Αν άκουγε τη λογική, ούτε θα πετούσε σήμερα (στην κυριολεξία, με τα διάφορα μέσα βέβαια), ούτε θα τολμούσε να εξεγερθεί ενάντια σε κατακτητές κατά πολύ ισχυρότερους, που η λογική του έλεγε πως είναι αδύνατον να τους νικήσει!!!

Η πίστη είναι αυτή που ωθεί τον άνθρωπο να προσπαθήσει να πραγματοποιήσει αυτό που έχει ήδη δει με τα μάτια της ψυχής του, το επιθυμητό, ως πραγματοποιημένο.
Η λογική κρεμάει βαρίδια στα πόδια του ανθρώπου. Η λογική δεν σχεδιάζει ούτε και ονειρεύεται πως μια μέρα θα καταφέρει αυτό ή το άλλο. Η λογική, απλά, εκτελεί.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 15:27:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στους χριστιανούς......
Δείτε απαντήσεις.....

quote:

Ψηλός

Όσον αφορά αυτό που λες για το παιδί μου,
Ε δεν θα πάω και σε "συναγωγή ασθενών" με όλες τις ασθένειες που αναφέρεις, που μεταλαβαίνουν για να βάλω και το παιδί μου να μεταλάβει για να δοκιμάσω την πίστη μου.
Δεν έχω καμιά διάθεση να υποβάλλω το Θεό σε δοκιμασία.

Όταν θέλω να κοινωνήσω εγώ και το παιδί μου, πηγαίνουμε στην ενορία μας.

***Αλλά, θα σου απαντήσω ειλικρινά, και εγώ όταν βάζω τη λογική μου μπροστά από την πίστη μου, ναι και εγώ είμαι όπως όλοι, το σκέφτομαι αυτό που λες για τις ασθένειες και με κάνει ορισμένες φορές να διστάζω. Αγώνα κάνω και εγώ.



quote:

trexagireve

Όταν ο άνθρωπος ικανοποιείται φτιάχνοντας κακέκτυπα του
κόσμου γύρω του και αγνοεί τη φυσική αρμονία και ομορφιά
γύρω του, τότε μπορεί να γίνει τόσο εγωιστής, που να λατρεύει
τα δικά τους πλάσματα και να αγνοεί τα τέλεια του Θεού...
Γιατί το θαύμα του Θεού, δείχνει την ελευθερία της κίνησης ενός Θεού,
ενώ ότι και να κάνει ο άνθρωπος, πάντα θα είναι αποτέλεσμα της απλής
λογικής του...
Στα θαύματα μπορεί κανείς να δει άπειρα γενόμενα και να καταλάβει τη
διαφορά ανθρώπινου και θεικού...


Ο πρώτος βάζει μπροστά την λογική του σε ότι έχει να κάνει το παιδί του. Και εννοείται ότι αυτό είναι και το πιο λογικό, διότι πάνω από θρησκείες και Θεούς πάνω απ΄όλα είναι το παιδί σου, που από ένστικτο και μόνο, θες να το προστατέψεις!!!!
Αυτό είναι αγάπη!!!!


Ο δεύτερος, τι να πω....η απάντησή του τα λέει όλα!!!!!!!
Ανίατη περίπτωση!!!!

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 15:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η πίστη είναι αυτή που ωθεί τον άνθρωπο να προσπαθήσει να πραγματοποιήσει αυτό που έχει ήδη δει με τα μάτια της ψυχής του, το επιθυμητό, ως πραγματοποιημένο.


Η πίστη στον εαυτό του ότι μπορεί να τα καταφέρει θα έλεγα εγώ.


Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 15:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο πρώτος βάζει μπροστά την λογική του σε ότι έχει να κάνει το παιδί του. Και εννοείται ότι αυτό είναι και το πιο λογικό, διότι πάνω από θρησκείες και Θεούς πάνω απ΄όλα είναι το παιδί σου, που από ένστικτο και μόνο, θες να το προστατέψεις!!!!
Αυτό είναι αγάπη!!!!


Ο δεύτερος, τι να πω....η απάντησή του τα λέει όλα!!!!!!!
Ανίατη περίπτωση!!!!


Θα ήτανε δίκαιο το συμπέρασμά σου αν γνωρίζαμε την οικογενειακή κατάσταση του "δεύτερου".
Είναι γονιος ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 16:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

KERRY KING
Θα ήτανε δίκαιο το συμπέρασμά σου αν γνωρίζαμε την οικογενειακή κατάσταση του "δεύτερου".
Είναι γονιος ???

Μα ούτε κι εγώ είμαι. Πιστεύεις δλδ ότι τέτοιου είδους λογική μόνο όσοι έχουν παιδιά πρέπει να την έχουν?


Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 16:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τελικά υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στους χριστιανούς......
Δείτε απαντήσεις.....

quote:

Ψηλός

Όσον αφορά αυτό που λες για το παιδί μου,
Ε δεν θα πάω και σε "συναγωγή ασθενών" με όλες τις ασθένειες που αναφέρεις, που μεταλαβαίνουν για να βάλω και το παιδί μου να μεταλάβει για να δοκιμάσω την πίστη μου.
Δεν έχω καμιά διάθεση να υποβάλλω το Θεό σε δοκιμασία.

Όταν θέλω να κοινωνήσω εγώ και το παιδί μου, πηγαίνουμε στην ενορία μας.

***Αλλά, θα σου απαντήσω ειλικρινά, και εγώ όταν βάζω τη λογική μου μπροστά από την πίστη μου, ναι και εγώ είμαι όπως όλοι, το σκέφτομαι αυτό που λες για τις ασθένειες και με κάνει ορισμένες φορές να διστάζω. Αγώνα κάνω και εγώ.



quote:

trexagireve

Όταν ο άνθρωπος ικανοποιείται φτιάχνοντας κακέκτυπα του
κόσμου γύρω του και αγνοεί τη φυσική αρμονία και ομορφιά
γύρω του, τότε μπορεί να γίνει τόσο εγωιστής, που να λατρεύει
τα δικά τους πλάσματα και να αγνοεί τα τέλεια του Θεού...
Γιατί το θαύμα του Θεού, δείχνει την ελευθερία της κίνησης ενός Θεού,
ενώ ότι και να κάνει ο άνθρωπος, πάντα θα είναι αποτέλεσμα της απλής
λογικής του...
Στα θαύματα μπορεί κανείς να δει άπειρα γενόμενα και να καταλάβει τη
διαφορά ανθρώπινου και θεικού...


Ο πρώτος βάζει μπροστά την λογική του σε ότι έχει να κάνει το παιδί του. Και εννοείται ότι αυτό είναι και το πιο λογικό, διότι πάνω από θρησκείες και Θεούς πάνω απ΄όλα είναι το παιδί σου, που από ένστικτο και μόνο, θες να το προστατέψεις!!!!
Αυτό είναι αγάπη!!!!


Ο δεύτερος, τι να πω....η απάντησή του τα λέει όλα!!!!!!!
Ανίατη περίπτωση!!!!


Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!



Πιστεύω πως έχεις μπερδέψει κάπως τα πράγματα.
Δες καλύτερα και θα δεις πως τα δύο μηνύματα που σχολιάζεις, αν έχουν κάποια συνάφεια μεταξύ τους, θα διαπιστώσεις πως σε κάποιο σημείο "συναντιόνται".

Το σημείο στο οποίο τα δύο μηνύματα συναντιόνται είναι στο όσον αφορά την ανθρώπινη λογική. Και εγώ, αλλά και ο Τρέχα, λέμε πως αν ο άνθρωπος λειτουργεί μόνο βάσει της λογικής του, θέτει περιορισμούς και φρένο στον εαυτό του.
Τον εμποδίζει να υπερβεί το πεπερασμένο, να βιώσει το "θαύμα", είτε ως χειροπιαστό γεγονός π.χ. μια ίαση (στην οποία αναφέρεται ο Τρέχα), είτε ως αντίληψη της πραγματικής μετουσίωσης της Θείας κοινωνίας και να βιώσει ο ίδιος πως γίνεται «σύσσωμος και σύναιμος» του Χριστού (στην οποία αναφέρομαι εγώ λέγοντας πως όταν σκέφτομαι τις ασθένειες, βάζω δηλαδή σε ενέργεια τη λογική μου, διστάζω).

- - -
Και η πίστη στον εαυτό σου, αλλά από μόνη της δεν φτάνει. Χρειάζεται και κάτι παραπάνω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 17:40:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλα τα λεφτά, ψυχανάλυση τζάμπα.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 17:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παιδια, το γεγονος έγινε.Τωρα δε θελετε να το πιστεψετε μη το πιστεψετε. Στο κατω κατω αυτη ειναι η ελευθερια που μας δινει ο θεος. Δεν θελει ούτε απο λογική ούτε απο φόβο να τον ακολουθησει κανεις.

http://www.youtube.com/watch?v=5vJuMfjiw5Y


Μα αν είχε γίνει δεν θα αναφερόταν μόνο απο ιστοσελίδες της εκκλησίας. Θα έβγαινε ο άνθρωπος στις ειδήσεις και θα έδειχνε τις ραφές απο τη συγκόληση των οργάνων... (η ραφή που μας ενδιαφέρει βασικά είναι του λαιμού...)
Λες να άφηναν οι Πατέρες τέτοιο "κελεπούρι" ανεκμετάλευτο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 18:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως φίλη mimosa, η ιστορία είναι γνωστή... Επειδή
έγινε σε άλλη χώρα, δεν σημαίνει ότι θα τη δείχνανε τα ελληνικά
μίντια...Αλλά μόνο και μόνο που έφτασε εδώ, δειχνει πόσο γνωστή
έγινε....
Αλλά αλήθεια έως πότε θα ζητάτε τον τυπο των ήλων;δεν βλέπετε το σύνολο,
αλλά αναλύεται κάθε λεπτομέρεια, μέσα απο ένα εκφυλισμό αξιών και θεσμών...
Αυτό λέτε διάλογο;Δεν λέω εσενα φίλη mimosa, αλλά η συνεχής αμφισβήτηση
τέτοιων γεγονότων, που είναι χοντρά, δείχνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα,
δεν ακυρώνει τα θαύματα... Και το πρόβλημα εστιάζεται στο ότι ο χριστιανισμός
είναι ζωντανή θρησκεία και τα θαύματα αποτελούν απλή λειτουργία του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 19:04:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα ούτε κι εγώ είμαι. Πιστεύεις δλδ ότι τέτοιου είδους λογική μόνο όσοι έχουν παιδιά πρέπει να την έχουν?

Όταν είσαι έξω από τον χορό, μπορείς να λες ότι παπαριές θέλεις.
Δεν πάει για σένα η μομφή...

quote:
η ιστορία είναι γνωστή... Επειδή έγινε σε άλλη χώρα, δεν σημαίνει ότι θα τη δείχνανε τα ελληνικά μίντια...Αλλά μόνο και μόνο που έφτασε εδώ, δειχνει πόσο γνωστή
έγινε....

Π*&τσες γνωστή είναι η ιστορία....
Εδώ ένας καραγκιοζάκος "είδε" την μορφή της Παναγίας στο τοστ του και το είχανε όλα τα μίντια παγκοσμίως... Μέχρι και φωτογραφίες του επίμαχου τοστ δείχνανε !!!
Και μου λέτε τώρα για τον Άραβα Φρανκενστάιν που πέρασε στο ντούκου.....
Πρώτα απ'ολα θα είχε γίνει ήρωας του Λιακόπουλου.
Τι μας λέτε τώρα......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 19:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πώς και δεν έφεραν εδώ το Αγιο Τόστ να προσκυνησουμε ;;

Εγώ προσωπικά δεν αφβισβητώ τα θαύματα (εκτός απο το παραπάνω σενάριο θρίλερ)... τα ανθρώπινα βεβαίως, βεβαίως που είναι και πιο εντυπωσιακά απο των αγίων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 19:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απαντάς μόνος σου στις απορίες σου παντως.


quote:
τα θαύματα αποτελούν απλή λειτουργία του

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 20:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι KERRY KING και mimosa, γιατί τόσο
πάθος; μιλάμε για πράγματα γνωστά, περί θαυμάτων εννοώ και
είμαι σίγουρος ότι έχετε ακούσει και ξέρετε κάποια περιπτωση
σχετική...Αλλά, γενικώς κι έτσι για την αμφισβήτηση, το αντιμετωπίζετε
σκωπτικά το θέμα...
Δεν πειράζει, φίλη mimosa, τα θαύματα είπα αποτελούν τμήμα
της αληθινής ζωντανής θρησκείας, αυτό σε ποιά απορία μου απαντούσε;
Ότι η θρησκεία η ζωντανή έχει τέτοιες θεικές ενέργειες, μην κρίνουμε
απο άλλες που μόνο νιρβάνα υπόσχονται.. Με ένα στεντόν, έχεις όση
νιρβάνα θέλεις...Έτσι δεν είναι;
Για θαύματα όμως, δεν νομίζω να γίνεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 21:10:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα λειτουργούσε χωρίς τα θαύματα;
Θα ήταν ζωντανή θρησκεία;
Πες μου έναν λόγο που θα ήταν ακόμα ζωντανή χωρίς αυτα...

Οι σχέση ανθρώπου-θρησκείας είναι πελατειακές... σου δίνω λεφτά και μου δίνεις ευλογία (ποιός; ο παππάς που δεν ξέρουμε τι είχε πιάσει πρίν με το χέρι που θα μας ευλογησει ) ... σου δίνω ολόχρυσο τάμα με αντάλαγμα τη θεραπεία μου.
Μια εταιρία είναι η εκκλησία που πουλάει υποσχέσεις... για θεραπεία, για ευτυχία, γαλήνη, παράδεισους, ουράνια βασιλεία κλπ. Τα λεφτά μας πίσω.

Εντάξει, καμμιά φορά τυχαίνει να γίνει και κάποιο θαύμα.
Και ΠΟΣΑ θαύματα ΔΕΝ έχουν γίνει; γιατι δεν θεραπεύονται όλοι αλήθεια; δεν έχουν αρκετή πίστη; δεν φίλησαν αρκετές φορές την εικόνα; η Παναγία ήθελε περισσότερα χρήματα;

Γιατί αγχώνεσαι τόσο πολύ με τη θρησκεία αφού εσύ ο ίδιος είπες:
Πίστη σε εμας... σε κάποιο άλλο θέμα ή κατάλαβα λάθος;

Λοιπόν, ποιά πίστη κάνει το θαύμα;

(Οι άνθρωποι έχουν αρχίσει να καταλαβαίνουν ότι κανένα χέρι εξ ουρανού δεν θα τους βοηθήσει αν δεν κουνήσουν τον κ@λο τους... οπότε ετοίμαζε σιγά σιγά τα μαύρα...)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 21:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περιττό να σας πώ ότι κάνω τρελά γέλια με τις σκέψεις μου οταν τυχαίνει να βρεθώ σε εκκλησία (σε κανεναν γαμο, κηδεία κλπ)...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 21:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και εννοείται οτι δεν πληρώνω το κερί που ανάβω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 22:07:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου mimosa, τα θαύματα είναι πολύ λίγο απο
τον χριστιανισμό, αλλά οι άνθρωποι, πρέπει να βλέπουν όλο
το μεγαλείο του Θεού κιόχι επιλεκτικά...Η ομορφιά που υπάρχει
στην χριστιανική μυσταγωγία είναι τόσο καθαρή, τόσο κατανυκτική που
σε ηρεμεί,αν την παρακολουθάς, βέβαια και μπορεί να αποτελέσει μια πολύ καλή
πνευματική γυμναστική πουθα σε βγάζει απο το στρέςς της καθημερινότητας....
Κρίμα που βλέπεις τόσο επιφανειακά το μυστήριο που υπάρχει στην
λειτουργία της εκκλησίας και βλέπεις τις ανθρώπινες αδυναμίες, το ιδιο
κατακριτέες απο μένα όσο κι απο σένα...Συμφωνώ μαζί σου, αλλά η θρησκεία είναι
ιδανική για το άτομο, δεν πάει μέσω άλλου...Ο καθένας πλησιάζει το Θεό και
παίρνει αυτό που ζητάει... Πήγαινε και διάλεξε και θα δεις...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2008, 23:38:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά από το μικρό διάστημα απουσίας μου απ' το φορουμ, λόγω φόρτου εργασίας, δύο νέα πράγματα διαπιστώνω στο παρόν θέμα:

Πρώτον, βρήκα την αδελφή ψυχή στο πρόσωπο της Άριας, ελέω τρεχα.... και

δεύτερον, ότι η λογική (έχει αναφερθεί ξανά, αν δεν απατώμαι) είναι εμπόδιο για τον άνθρωπο.

Βέβαια, τα διαλείμματα στη λογική καλά είναι κάποιες φορές, αλλά να... επανέρχεσαι, μη βρίσκεσαι συνέχεια σε διάλειμμα...

Να τολμήσω να ρωτήσω, με ποιόν τρόπο και σε τι εμποδίζει τον άνθρωπο η λογική ή θα χαρακτηριστώ... χριστιανομάχος;

Υ.Γ. Τελικά δεν θα γίνω νονός του Μακεδώνα, αφού δεν υπάρχει επιστημονική απόδειξη των "θαυμάτων".

Κρίμα....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 00:03:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαρά στο κέφι σου φίλε μου Γιάπετ, εσύ χάνεσαι, θέλεις
κοινωνική θέση, για να σηκώνεις τον κόσμο...
Η λογική φίλε μου, είναι εμπόδιο γιατί δέχεται μόνο ότι αυτή
εξηγεί με νόμους της φυσικής, κλπ, αλλά δεν πάει να πει ότι ο
κόσμος μας προχώρησε έως εδώ,όπου είμαστε,μόνο με τη λογική μας...
Και φυσικά δεν εννοώ την φαντασία, χρησιμοποίησε και το μεταφυσικό,
που τον βοήθησε και μπορεί να τον βοηθήσει περισσότερο για να γίνει
ένα ανώτερο όν, όπως μπορεί να γίνει και θα γίνει...
Τέτοιες συζητήσεις, να γίνονται.. Για τη βάπτιση,κλέινουμε ημερομηνία
στη μονη Βατοπαιδίου,κοντά στη Θεσσαλονίκη είναι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 00:26:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή μου mimosa, τα θαύματα είναι πολύ λίγο απο
τον χριστιανισμό, αλλά οι άνθρωποι, πρέπει να βλέπουν όλο
το μεγαλείο του Θεού κιόχι επιλεκτικά...Η ομορφιά που υπάρχει
στην χριστιανική μυσταγωγία είναι τόσο καθαρή, τόσο κατανυκτική που
σε ηρεμεί,αν την παρακολουθάς, βέβαια και μπορεί να αποτελέσει μια πολύ καλή
πνευματική γυμναστική πουθα σε βγάζει απο το στρέςς της καθημερινότητας....
Κρίμα που βλέπεις τόσο επιφανειακά το μυστήριο που υπάρχει στην
λειτουργία της εκκλησίας και βλέπεις τις ανθρώπινες αδυναμίες, το ιδιο
κατακριτέες απο μένα όσο κι απο σένα...Συμφωνώ μαζί σου, αλλά η θρησκεία είναι
ιδανική για το άτομο, δεν πάει μέσω άλλου...Ο καθένας πλησιάζει το Θεό και
παίρνει αυτό που ζητάει... Πήγαινε και διάλεξε και θα δεις...

Ωραια το γυρισες. Σε παραδεχομαι
Ωραια και η ηρεμια του πνευματος που περιγραφεις.
Καποιοι ανθρωποι αυτη την ηρεμια τη βρισκουν στη Φυση. Αλλοι με τη ζωγραφικη. Αλλοι αναβουν θυμιαματα και βυθιζονται στη σιωπη.

Μα, τη βρισκουν οι περισσοτεροι ανθρωποι εκει μεσα η υποκρινονται οτι τη βρισκουν επειδη τους κοιτανε οι εικονες;
Καποιοι ανθρωποι, οπως εσυ, μπορει πραγματικα να τη βρισκετε και πολυ καλα κανετε. Σημασια εχει να νιωθετε πιο "ξεμπερδεμενοι" μετα. Πιο ελευθεροι.

θα πρεπει να βαλουμε ομως και τον χρηματικο παραγοντα. Δηλαδη καποιος μπορει να νιωσει υποχρεωμενος γι αυτη την κατανυξη που του προσφερεται, και σε αναγκαζουνε να νιωσεις υποχρεωμενος γιατι υπαρχει "ταμειο" στην εισοδο... αλλα θα μου πεις... και ο ζωγραφος αγοραζει τις μπογιες, αλλος τα θυμιαματα, αλλος την βενζινη για να παει στη Φυση... γιατι εχει απομακρυνθει επικινδυνα τον τελευταιο καιρο... στα ιδια λεφτα ερχεται... και φθηνοτερα. Απο την αλλη η Φυση δεν εχει ταμειο και σου παραδινεται χωρις ορους.

Τελος παντων. Οπως "τη βρισκει" ο καθεναςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 00:46:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve
quote:

Αγαπητή μου mimosa, τα θαύματα είναι πολύ λίγο απο
τον χριστιανισμό,

Σωστά, τα κέρδη είναι περισσότερα (είναι πολλά τα λεφτά Άρη!!)


quote:

Ο καθένας πλησιάζει το Θεό και
παίρνει αυτό που ζητάει... Πήγαινε και διάλεξε και θα δεις...



Ναι,ναι,πήγαινε mimosa, μόνο πρόσεξε τι θα διαλέξεις..... αλλιώς θα αναγκαστεί να σε θεωρήσει εχθρό....


Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 08:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λάθος, ΜΕΓΑ λάθος!!!

Ό,τι κατάφερε ο άνθρωπος ως σήμερα το οφείλει στην ΠΙΣΤΗ του και μόνο. Αν άκουγε τη λογική, ούτε θα πετούσε σήμερα (στην κυριολεξία, με τα διάφορα μέσα βέβαια), ούτε θα τολμούσε να εξεγερθεί ενάντια σε κατακτητές κατά πολύ ισχυρότερους, που η λογική του έλεγε πως είναι αδύνατον να τους νικήσει!!!


Ψηλέ μην μπερδεύεις την πίστη με τις έννοιες θέληση , επιθυμία και καθήκον .
Όσο για τα επιτεύγματα του ανθρώπου , είναι μέν θαυμαστά (!) , αλλά δεν ήρθαν απότομα και από το πουθενά . Είναι αποτέλεσμα πολλών χρόνων συσσωρευμένης εμπειρίας και γνώσης .Τίποτα δεν έγινε τελείως ξαφνικά . Κάποιοι άλλοι έβαλαν ένα μικρό λιθαράκι πιο μπροστά , κάποιοι άλλοι ένα ακόμα και πάει λέγοντας . Αλλιώς θα μιλούσαμε για θαύμα . Π.χ. δεν πέταξε ποτέ κάποιος άνθρωπος μόνος του , χωρίς καμμία μηχανική βοήθεια . Εκτός άν νομίζεις ότι πιστεύοντάς το (!!!!!!!) μπορεί και να γίνει .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 10:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουκ ελάτρευσαν την κτίση οι θεόφορνες, παρά τον
Κτίσαντα...., φίλη mimosa... Πολύ σημαντική η διευκρίνηση
αν σκεφτείς ότι κοιτώντας τη φύση, βγαίνει μέσα σου ..το ζώο
που λέμε, ενώ κοιτώντας τον Κτιστη, βλέπεις ένα καλό παράδειγμα
προς μίμησην στο κατ εικόνα και κα ομοίωσην... Και δεν τα γυρίζω...
Αυ΄το που λές πάντως για το ..οικονομικό μέρος της υπόθεσης,
μάλλον κάποιο λάθος κάνεις, γιατί σήμερα το να πας εξοχή, κοστίζει
περισσότερο απο ένα κερί...Πολύ περισσότερο, μάλιστα..
Η νεαρά, ας μην κάνει τον υποβολέα... Μπορούμε μονοι μας καλύτερα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 17:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Η λογική φίλε μου, είναι εμπόδιο γιατί δέχεται μόνο ότι αυτή
εξηγεί με νόμους της φυσικής

Εσύ πάντως δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα...

Είναι φυσικό να σε... φοβίζει κάτι που αγνοείς.

Όμως απ' ότι φαίνεται έχεις δίκαιο και χωρίς λογική μπορεί να πορευθεί ένας άνθρωπος αν ο δρόμος που θα ακολουθήσει δεν τον πολυενδιαφέρει.

Τώρα που το σκέφτομαι, είναι και ο βασικόε λόγος που βλέπεις παντού... θαύματα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 17:37:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα...
Δηλαδή λές ότι ο θεος υπάρχει μόνο μέσα στην εκκλησία; Γιατί; επειδή υπάρχει η φωτογραφία του στο ταβάνι; Η οποία εντελώς τυχαία ειναι κατ'εικόνα ΣΟΥ...
Στη Φύση δεν υπάρχει θεός, τα ζώα και τα φυτά είναι απο άλλη ουσία, έτσι;
Νομίζω ότι τα πάντα μέσα στο σύμπαν προήλθαν απο την ίδια ουσία και ότι αυτή η ουσία είναι ο δημιουργός-θεός και υπάρχει παντού.
Όταν τον τοποθετούμε κάπου μακριά ("ψηλά" στο σύμπαν) δυσκολευόμαστε να τον φτάσουμε. Και όταν τον τοποθετούμε κάπου πολύ κοντά μας (στην εκκλησία της γειτονιάς) τον ξεφτιλίζουμε.
Είδες, με παρασύρεις και εμένα και λέω ΤΟΝ... έχει και φύλο... αν είναι δυνατόν! Δεν θα έπρεπε κάν να υπάρχει λέξη που να προσωποποιεί(;), προσδιορίζει(;), τοποθετει αυτή την ουσία.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 18:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σου φίλη mimosa και έχουμε πει ότι ο Θέος δεν
κατοικεί εν χειροποιείτοις, δλ σε κτίσματα, εσύ πως λές το
αντίθετο;
Αλλά το ότι ακούει τα πάντα και βρίσκεται παντού, γιατί ολα αποτελούν
τμήμα του, άρα γνωρίζει τι γίνεται παντού, όπως ειπαμε,είναι
η ουσία του Θεού, που λές κι εσύ... Μήπως σε πειράζει που είναι
απλός και ζητά ταπείνωση κι όχι ενθουσιασμούς και τέτοια;
Μέσα μας είναι ο Θεός φίλη μου , περισσότερο απο ότι στη φύση
γύρω μας που ειναι μηχανισμός...
Όταν ο απόστολος Φίλιππος ζήτησε απο τον Χριστό να τους δείξει τον
Πατήρ για να πιστέψουν, του ειπε:"Τόσο καιρό είμαι μαζί σας Φίλιππε
και δεν με γνώρισες, ότι εγώ εν τω Πατρί και ο Πατήρ εν εμεί;´.."
Ο άνθρωπος είναι το πιο πολύπλοκο πλάσμα του Δημιουργού Θεού και
φυσικά, δεν γίνεται να υπηρετεί τον κόσμο που έγινε γι αυτόν...Έγινε
ο άνθρωπος για να ελέγχει και να χαίρεται τον κόσμο, που έπλασε
ο Θεός, όχι να τον θεοποιήσει..
Μεγάλη περιφρόνηση να σου δίνουν κάτι και σύ να μην εκτιμάς την κινηση
του δωρητή, αλλά να ευχαριστείς το ..δώρο...
Το έχεις σκεφτεί έτσι;δές το λίγο και πές μου... Ο άνθρωπος είναι θεός ή η
φύση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy