ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Χριστιανισμός φταίει για ΟΛΑ;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2002, 00:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>Να βοηθήσω.
..
>ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!
..
>ΚΑΙ Η ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ!

Σε θαυμάζω τελικά, φίλτατε Φώτιε. Μόνος σου ρωτάς, μόνος σου απαντάς, μόνος σου βοηθάς και μόνος σου εκστασιάζεσαι. Θυμήσου να μελετήσεις την λειτουργία της "συναισθηματικής νοημοσύνης" που σου επισήμανε ο serpentpan.

Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι δεν είσαι περισσότερο χριστιανός από εμένα. Η διαφορά μας έγκειται ίσως στο ότι εγώ σεβάστηκα αρκετά τον χριστιανισμό ώστε να τον μελετήσω και να τον απορρίψω ΩΣ ΕΧΕΙ! Εσύ τον αλλοιώνεις κατά το δοκούν! Τόσο πολύ σε ενδιαφέρει η διδασκαλία του Ραββίνου Γιεζούα που - με ελαφρότατη καρδιά - την τσαλαπατάς με το πρόσχημα της "ερμηνείας" και την ταιριάζεις στις αντιλήψεις σου.

Οι ερμηνείες φίλτατε δεν μπορεί να μη λαμβάνουν ΚΑΝ ΥΠΟΨΗ το ερμηνευόμενο. Με το δικό σου σύστημα άκου πόσα μπορούμε να πούμε:

* Οι Χριστιανικές Γραφές περιγράφουν τα μαθηματικά των διαστημικών πτήσεων. Γι αυτό αναφέρονται τόσο τακτικά στους "ουρανούς".
* Ο Ραββίνος Γιεζούα στην παραβολή του καλού Σπορέα κάνει μια έμμεση νύξη κατά των μεταλλαγμένων καλλιεργειών.
* Στην περίπτωση του πλούσιου νέου, του συστήνει να αφήσει τα πλούτη του επειδή υποστηρίζει τις τελευταίες παρατηρήσεις της Μακροβιοτικής Ιατρικής σχετικά με σημασία της θερμιδικής δίαιτας στην επιμήκυνση του προσδόκιμου ζωής.

Όταν πάντως φίλτατε ανακαλύψεις πώς στις Χριστιανικές Γραφές υπάρχει και το ποίημα "Ιθάκη" να με ενημερώσεις να μην το έχω καταχωρημένο στον Καβάφη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2002, 00:54:59  Εμφάνιση Προφίλ
Το πρόβλημα με τον Χριστιανισμό είναι ότι παρόλο που μπορεί να πιστέψεις στον Χριστό, σε αναγκάζει να πιστέψεις στην Παλαιά Διαθήκη. Πράγμα που είναι δύσκολο λόγο κειμένων που περιέχει. π.χ. πως είναι δυνατόν να πιστέψεις σε έναν θεό που ρίχνει κατακλυσμό! για να δολοφονήσει την ανθρωπότητα, που διατάζει τον Αββραάμ να θυσιάσει τον γιο του και αυτός δέχεται!! που βοηθάει τον Ιησού του Ναυή σταματώντας τον ήλιο να ΣΦΑΞΕΙ μια άλλη φυλή κ.α.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2002, 12:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>πως είναι δυνατόν να πιστέψεις σε έναν θεό που ρίχνει κατακλυσμό!
>για να δολοφονήσει την ανθρωπότητα, που διατάζει τον Αββραάμ να
>θυσιάσει τον γιο του και αυτός δέχεται!! που βοηθάει τον Ιησού του
>Ναυή σταματώντας τον ήλιο να ΣΦΑΞΕΙ μια άλλη φυλή κ.α.

Έχεις πολύ δίκαιο, φίλτατε, σ' αυτή την επισήμανση. Βέβαια ο Αβραάμ "αθωώνεται" επειδή εν τέλει ο Γιαχβέ - σύμφωνα με το μύθο - του στέλνει ένα κριάρι για να θυσιάσει. Όμως η κόρη του Ιεφθαέ από τη Γαλαάδ, δεν είχε την ίδια τύχη:

"Και ορκίστηκε ο Ιεφθαέ προς τον Γιαχβέ και είπε, Εάν πραγματικά δώσεις τους Αμμωνίτες στο χέρι μου, τότε ό,τι βγει από την πόρτα του σπιτιού μου για να με συναντήσει κατά την επιστροφή μου από τη μάχη, θα είναι του Γιαχβέ, θα στο προσφέρω ολοκαύτωμα (!!!)

Και πήγε ο Ιεφθαέ να πολεμήσει τους Αμμωνίτες και ο Γιαχβέ τους παρέδωσε στο χέρι του και τους νίκησε με σφαγή σφοδρή, από την Αροήρ έως την είσοδο Μινίθ, είκοσι πόλεις και μέχρι την πεδιάδα των αμπελώνων. Και ταπεινώθηκαν οι Αμμωνίτες από τους Ισραηλινούς.

Και γύρισε ο Ιεφθαέ στη Μισπά, στο σπίτι του και είδε την κόρη του να βγαίνει να τον συναντήσει με τύμπανα και χορούς. Αυτή ήταν μοναχοπαίδι, δεν είχε άλλο γιό ή θυγατέρα. Και όταν την είδε ξέσκισε τα ρούχα του και της είπε: Αλίμονο θυγατέρα μου με συνέτριψες γιατί εγώ άνοιξα το στόμα μου κι ορκίστηκα στο Γιαχβέ και δεν μπορώ να πάρω πίσω τον όρκο μου.

Εκείνη, δε, του είπε: Πατέρα αν ορκίστηκες στον Γιαχβέ, κάνε σε εμένα ό,τι υποσχέθηκες, αφού ο Γιαχβέ σε βοήθησε να εκδικηθείς τους Αμμωνίτες. Άφησέ με μόνο δυο μήνες να πάω στα βουνά να κλάψω την παρθενία μου μαζί με τις συντρόφους μου. Κι αυτός της είπε: πήγαινε. Και την έστειλε για δυο μήνες και πήγε με τις συντρόφους της κι έκλαψε την παρθενιά της στα βουνά.

Και στο τέλος των δύο μηνών επέστρεψε στον πατέρα της κι αυτός εκπλήρωσε την υπόσχεσή του κι έτσι αυτή δεν γνώρισε άνδρα. Έγινε, δε, έθιμο στο Ισραήλ οι κοπέλες να θρηνούν κάθε χρονο την κόρη του Ιεφθαέ για τέσσερις μέρες." (Κριτ. ια' 30-39)

Επίσης κατάπτυστες είναι οι εντολές που δίνει ο Γιαχβέ για θανάτωση των "αμαρτωλών" με λιθοβολισμούς !!! Ο Μωσαϊκός νόμος βρίθει τέτοιων θανατικών και υπάρχουν και περιστατικά άμεσης καταδίκης από τον Γιαχβέ!

"Όποιος χτυπήσει τον πατέρα του ή τη μητέρα του να θανατωθεί." (Εξ. κα' 15)

"Όποιος χτυπήσει το δούλο του με ραβδί και πεθάνει στα χέρια του να τιμωρηθεί. Αν όμως ζήσει μια ή δυο μέρες (ο δούλος) δε θα τιμωρηθεί (ο κύριος) επειδή (ο δούλος) είναι περιουσία του (!!!)" (Εξ. κα' 20)

"Μάγισσα δεν θα αφήσεις να ζει" (Εξ. κβ' 18)

"Αν κάποιος κοιμηθεί με άντρα όπως κοιμάται με γυναίκα (σημ. σεξουαλική επαφή) να θανατωθούν κι οι δύο" (Λευ. κ' 13)

"Αν κάποιος κοιμηθεί με γυναίκα που έχει τα γυναικεία (σημ. περίοδο) και αποκαλύψει την ασχημοσύνη της (σημ. γεννητικά όργανα).. να εξολοθρευτούν και οι δυο." (Λευ. κ. 18)

"Και βγήκε ο γιός μιας Ισραηλίτισσας κι ενός Αιγυπτίου και βλασφήμησε το όνομα του Γιαχβέ και καταράστηκε, και τον έφεραν μπροστά στον Μωυσή και τον έβαλαν φυλακή μέχρι ο Γιαχβέ να τους φανερώσει τη θέληση του. Και μίλησε ο Γιαχβέ στον Μωυσή, λέγοντας, Φέρε έξω από το στρατόπεδο εκείνον που καταράστηκε και να βάλουν όλοι όσοι τον άκουσαν τα χέρια τους πάνω στο κεφάλι του και ας τον λιθοβολήσει όλη η συναγωγή. Και ακόμη μίλησε στους Ισραηλινούς και τους είπε Όποιος βλασφημήσει το όνομα του Γιαχβέ θα θανατώνεται, θα τον λιθοβολείτε με πέτρες όλη η συναγωγή, είτε ξένος είτε αυτόχθων, όποιος βλασφημήσει το όνομα του Γιαχβέ θα θανατώνεται." (Λευ. κδ' 13-16

Και δεν μπορείς να φανταστείς πόσα άλλα τραγικά εγκλήματα περιγράφονται. Βέβαια, για να είμαστε δίκαιοι, πρέπει με τη λογική να θεωρήσουμε ότι αυτά είναι η κουλτούρα ενός λαού απολίτιστου που εφηύρε έναν άγριο θεό για να διαφυλάξει τις παραδόσεις του. Το πρόβλημα παρουσιάζεται επειδή ορισμένοι απαιτούν να τα πιστεύουμε για διαχρονικά θέσφατα κι εκφάνσεις ενός μοναδικού κι απόλυτου θεού. Ε, αν είναι δυνατόν δηλαδή!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2002, 13:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλημέρα σας.

Χαίρομαι που οι απόψεις μου έχουν δώσει «τόση» τροφή για διάλογο
(να μην "χαϊδέψω" και εγώ το Εγώ μου; )

Θα προσπαθήσω στα γρήγορα (τα ΠΣΚ είναι δύσκολες μέρες, εργάζομαι εντατικά) να πάρω θέση, στις θέσεις σας.

Φίλε Ερμοκράτη, είναι αγαπημένο σου σπορ να κάνεις διάλογο με προσωπική επίθεση και υποτίμηση;
(θες μήπως να αξιοποιώ και εγώ την τακτική σου; , δεν είσαι ξέρεις εσύ στο απυρόβλητο! ).

Σε ενοχλεί ΤΙ στις απόψεις μου;
Ότι στέκομαι και προσπαθώ να εμβαθύνω στην Ουσία του Χριστιανισμού;
Ότι δεν σε κρίνω, ότι σε Σέβομαι και δεν σε υποτιμώ παρόλο τις «χοντροκομμένες» εκδηλώσεις σου;
Ότι έχω αναγνωρίσει ως Ύψιστο Νόμο στην ζωή μου την Αγάπη και αναγνωρίζω την Θεότητα σε κάθε άνθρωπο ανεξαιρέτως;

Θα ήταν προτιμότερο για σένα, να κατακεραύνωνα με «αφορισμούς» και να κραύγαζα για «σατανάδες»;
Θα «δικαίωνα» τότε την εικόνα που έχετε για τους «χριστιανούς»;
ΣΥΓΝΩΜΗ που σας χαλάω την ΣΥΝΤΑΓΗ!

Και τι προσπαθείς λοιπόν;
Να με απομονώσεις από τον Χριστιανισμό;
Με κρίνεις εσύ ως «Αιρετικό» αναλαμβάνοντας τον ρόλο που υποτιμάς και υποτίθεται πως αντιμάχεσαι;

ΜΕ ΤΙΜΑΣ!
Αν αρχίσουν οι Εθνικοί να υπερασπίζονται και τα «χωράφια» της Εκκλησίας, θα ξεπεράσουμε και το ανέκδοτο της συνεργασίας του ΚΚΕ με την Δεξιά!!!

Γνωρίζω πολύ καλά την Αγάπη μου για τον Ιησού Χριστό και δεν μπορείς να την αμφισβητήσεις, γιατί πέρα από θέση είναι και Βίωμα.
Γνωρίζω την Αγάπη μου για τον Άνθρωπο και αποδεικνύεται από τις θέσεις και τις πράξεις μου.
Δεν είμαι Τέλειος. (ακόμα ). Αλλά αγωνίζομαι και με το νου μου και με τα συναισθήματά μου και αγαπώ και χαίρομαι για τον Αγώνα αυτό!
Δεν βαρυγκωμώ, δεν μεταφέρω ευθύνες, και αγαπώ αυτό που κάνω.
Και φυσικά δεν κρατώ κακία σε κανέναν.
Αν δεν το έχεις καταλάβει ακόμα μετά από τόσες σελίδες, τι να πω;

Πουθενά και ποτέ δεν επέβαλα την γνώμη μου αλλά στέκομαι με ειλικρινή στάση διαλόγου προς όλους!
Δεν σας δικαιολογούμε, σας συστήνω την Ψυχή μου, έτσι για να γνωριζόμαστε καλύτερα !

Θεωρείται αυθαίρετες τις δικές μου θέσεις ως εμβάθυνση στο Χριστιανισμό;
Είναι «πολύπλοκες» και «δύσκολες» οι θέσεις μου;
Πιστεύω πως απευθύνομαι σε ώριμους νόες, ικανούς να κατανοούν και όχι να μένουν στην επιφάνεια και στους «εντυπωσιασμούς». (ναι ξέρω γίνομαι κακός με τον Εγώ σας )

Είπε μήπως Φίλε Serpentpan ο Ιησούς «Όχι δεν είμαι Αγαθός!» και το συζητάμε ακόμη;
Ή μήπως έκανε ερώτηση προς τον νέο και δεν πήρε απάντηση;
Που είναι το περίπλοκο;
Απλά η θέση μου δεν ταιριάζει με όσα σου είπαν ή πιστεύεις!
Ακριβώς και επειδή επέμεινες, ανέπτυξα την Νομοτέλεια που μέχρι στιγμής έχω κατανοήσει.
Κάθε έμπειρος Εσωτεριστής μπορεί να προβληματιστεί αντί να αντιδρά υποτιμώντας!
Αν γίνομαι «ενοχλητικός», συγνώμη, σταματάω εδώ το θέμα.

Φίλε Άτλαντα πολύ όμορφη η Σελίδα για τα Δελφίνια, (δεν την έχω ακόμη μελετήσει) σε Ευχαριστώ.

Ναι φίλε Πιστεύω πως ο Θεός Δημιούργησε τον Χρόνο.
Μέσω της Εκδήλωσης του Λόγου –Υιού όπως έχω αναφερθεί σε προηγούμενη τοποθέτηση για τον «ΠΡΟΣ» στο κατά Ιωάννη.

Και τώρα «μπαρδόν»…σημειώσατε λάθος, δεν ήταν οι Πτολεμαίοι, αλλά ο Αντίοχος.
Φίλοι μου δεν είμαι ούτε Ιστορικός, ούτε υπερασπιστής των Εβραίων
Παρόλα αυτά (το έχω πρόχειρο) να παραθέσω ένα απόσπασμα από την «Ιστορία του Ελληνικού Έθνους» (προσοχή όχι του Εβραϊκού!), του Παπαρηγόπουλου.

Τόμος 4ος σελ 82 (κορφή).
«…απαίτησε να αναλάβει αυτός τον διορισμό (ο βασιλιάς της Συρίας Αντίοχος Δ΄) του αρχιερέα των Ιουδαίων και θεώρησε εκείνους που επέμεναν (τους αλήτες!!!) στα πάτρια ήθη και νόμους σαν στασιαστές. Και συγχρόνως, επειδή είχε ανάγκη από χρήματα (βρε τον κακόμοιρο!!) για να συμπληρώσει το φόρο που επέβαλαν στον Αντίοχο Γ΄ οι Ρωμαίοι, κυρίεψε τον 170 την Ιερουσαλήμ, κατέλαβε τον ναό, έκαψε τα ιερά βιβλία, και ζήτησε (μήπως ευγενικά;) να επιβάλει στους Ιουδαίους την ελληνική θρησκεία και τους ελληνικούς θεούς».
(οι παρενθέσεις είναι δικά μου σχόλια ).

Και αν έτσι «χαριτωμένα» και γρήγορα, περιγράφει ο Παπαρηγόπουλος τα γεγονότα «κουκουλώνοντάς» τα, φανταστείτε το τι καταγράφουν οι Ουδέτερες ή οι Εβραϊκές Πηγές!
Δεν θα σταθώ στο θέμα και δεν θα επιχειρηματολογήσω υπέρ των διωκόμενων, τότε, Εβραίων.
Το έφερα ως παράδειγμα, της επιλεκτικής Ιστορικής Μνήμης, και να θυμίσω πως και οι πρόγονοί μας δεν ήταν και τα «καλύτερα παιδία στην πιάτσα».
Όποιος ενδιαφέρεται σοβαρά μπορεί να ψάξει και να μελετήσει τις ιστορικές πηγές.
Αν θυμάμαι καλά τους υποχρέωναν να τρώνε με το ζόρι χοιρινό και όσοι αρνούνταν δοκίμαζαν διάφορα «ευφάνταστα εμετικά επιχειρήματα»!
Αν θέλετε να πιστεύεται σε μυθική Ιστορία κομμένη και ραμμένη στα μέτρα σας, συγνώμη δεν θα πάρω!

Η Αλήθεια και το Δίκαιο είναι από Όλους προς Όλους!


Φίλε Βασίλη κατανοώ τα επιχειρήματά σου και δικαιολογώ την πίκρα και την αντίδρασή σου.
Συμφωνώ ως προς την ουσία τους.
Κανένας άνθρωπος δεν έχει εξουσίες και δικαιώματα στους συνανθρώπους του πέρα από αυτά που η άγνοια ή η παθητικότητα των υπολοίπων του επιτρέπουν.
Ακόμα και έτσι πρέπει να είμαστε Δίκαιοι και Τίμιοι (ή έστω να προσπαθούμε!).
Άλλο όμως αυτό και άλλο ο Φανατισμός!
Τα ίδια σας τα λόγια αφήνουν κενά!
Είναι εντυπωσιακή η εμμονή σας στο να μην (ούτε καν) προφέρεται το όνομα του Ιησού Χριστού όταν για 2 χιλιετίες έτσι μιλιέται και αγαπιέται στην Ελλάδα!
Άσε τα κορδελάκια «περί ιστορικότητας» και μείνε στην Ουσία.
Είσαι υποχρεωμένος να Σέβεσαι αυτό που Σέβομαι, αλλιώς κινείσαι «πονηρά» και γίνεσαι «Γραικύλος»!
Και τελικά φίλοι μου έχουμε κάθε δικαίωμα σαν Έλληνες να αποκαλούμε το Όνομα Του εξελληνισμένα. Απλά δεν σου επιτρέπω, να παρεμβαίνεις στην πίστη μου και ειδικά όταν κινείσαι κακόπιστα και με ιδιοτέλεια!
Άντε για να δούμε, μπορείτε;
Ή θα εμμένετε ως φανατικοί αντιχριστιανοί;
Δεν αρκούν τα όμορφα λόγια.
Κουράγιο δεν θα δηλητηριαστείτε!!!

Συγνώμη για την Ειρωνεία, αλλά τέτοια ξεροκεφαλιά είναι εκπληκτική, ούτε οι Ιεχωβάδες

Τα πράγματα είναι απλά.
Θέλετε να συνεργαστούμε μέσα από τον διάλογο;
Τότε μην «αφορίζετε» και μην «δαιμονοποιείτε» τον Χριστιανισμό!
Μόνο ανωριμότητα και εγωισμό καταδεικνύετε!
Υπάρχει πλούτος που ούτε τον έχετε «υποπτευθεί»!
Αλλά έχει ως αναγκαία προϋπόθεση την Ταπεινότητα.

Είναι επιλογή σας. Μπορούμε αν θέλετε να εμβαθύνουμε.
Αδέλφια είμαστε όλοι!
Αλλιώς μπορείτε να «θεοποιήσετε» το Εγώ σας.
Σκληρός και Δύσκολος Θεός είναι.
Τον γνώρισαν από κοντά οι Ναζί, Φίλοι μου.
Τον γνώρισαν και οι Αντλάντιοι!

Με Σεβασμό και Αγάπη
(δεν είναι «μότο», ειλικρινά προσπαθώ για αυτό)!

ΥΓ. Άλλο Άγιος, άλλο Αγαθός, άλλο Τέλειος, άλλο Λόγος Θεός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2002, 17:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS
ΦΙΛΕ ΦΩΤΙΕ:

ΛΕΣ:

***Ναι φίλε Πιστεύω πως ο Θεός Δημιούργησε τον Χρόνο.***

ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΑΠΛΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

AΦΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ...ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΑΣ ΤΟΥΣ "ΦΤΩΧΟΥΣ" ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΟ...ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ Ο ΘΕΟΣ...ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΡΙΟΝΕΤΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΟΔΙΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ ΚΑΛΟΣΤΗΜΕΝΟ "ΕΡΓΟ"...ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΖΕΙΣ Σ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ "ΚΟΣΜΟ", ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ...

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ """"ΤΡΟΜΕΡΗ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ"""" ΑΝ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΤΙΣ """"""""""""ΦΙΛΕΛΛΗΝΙΚΕΣ""""""""""" ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ """"""""ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙΣ"""""""""ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ...ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΚΑΙ "ΕΠΕΞΗΓΕΙΣ" ΤΗΝ ΑΝΤΙΕΒΡΑ'Ι'ΚΗ (!!!) ΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΜΕ ΒΑΖΕΙΣ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ...

ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ...ΘΑ ΣΟΥ ΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΘΕΟ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΑ,ΣΤΥΓΝΟ ΔΟΛΟΦΟΝΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΝ ΛΑΩΝ (ΑΙΓΥΠΤΙΩΝ κ.α.),ΜΑΣΤΡΩΠΟ, ΚΟΠΡΟΛΑΓΝΟ,ΦΙΛΟ ΤΗΣ ΑΙΜΟΜΙΞΙΑΣ, ΣΩΒΙΝΙΣΤΗ ΕΒΡΑΙΟ ΚΑΙ ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...

ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΛΑΟ ΤΟΣΟ ΠΡΟΗΓΜΕΝΟ, ΠΟΥ Ο (ΠΑΡΑ)ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΣ "ΠΡΩΗΝ ΦΑΡΑΩ" ΜΩΥΣΗΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΓΙΑ 40 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΡΗΜΟ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΠΕΛΛΟΠΟΝΗΣΟΥ...

ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΟΥ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΑΝ ΟΜΑΔΙΚΩΣ ΣΤΗΝ ΧΙΛΗ...
***"Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΑΡΑΟΥΚΑΝΩΝ"..."LONCO KILAPAN"***

ΜΗΝ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ..................


Edited by - ATLAS on 17/11/2002 17:40:54

Edited by - ATLAS on 17/11/2002 17:44:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2002, 17:49:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>Φίλε Ερμοκράτη, είναι αγαπημένο σου σπορ να κάνεις διάλογο με προσωπική επίθεση και υποτίμηση;

Μάλλον δικό σου αγαπημένο σπορ είναι, Φώτιε, να αμύνεσαι ως "υποτιμημένος" και "θιγόμενος".

>Σε ενοχλεί ΤΙ στις απόψεις μου;

Στις απόψεις σου δε με ενοχλεί τίποτα. Στο εξήγησα κιόλας ότι με πολλές συμφωνώ με άλλες διαφωνώ. Ότι ανάγεις τις απόψεις ΣΟΥ σε ερμηνείες των Χριστιανικών Γραφών είναι παράδοξο. Αυτά που γράφεις είναι απολύτως άσχετα με το Χριστιανισμό. Ούτε καν μοιάζουν με κάποια από τα υπάρχοντα "δόγματα" ή "αιρέσεις". Μ' αυτή την έννοια είναι προφανές ότι προσπαθείς να δημιουργήσεις ένα νέο δικό σου "δόγμα" ή "αίρεση" κατά την ορολογία σας.

H άποψή μου, πάντως, είναι ότι για να το καταφέρεις αυτό πρέπει πρώτα να μελετήσεις τις πηγές. Πώς μπορείς να ερμηνεύσεις κάτι αν δεν το μελετήσεις πρώτα καλά; Με ένα εδάφιο και μια οργιαστική φαντασία το μόνο που κάνεις είναι να αλλοιώνεις αυτό που πας να ερμηνεύσεις. Αλλά πάντως να ξεκαθαρίσω ότι εμένα αυτό δε με ενοχλεί σε ΤΙΠΟΤΑ γιατί δεν είμαι χριστιανός. Κάντην αν θες φύλλο και φτερό τη διδασκαλία του Γιεζούα. Εμένα το ίδιο ακριβώς μου κάνει

Θα ήταν προτιμότερο για σένα, να κατακεραύνωνα με «αφορισμούς»
>και να κραύγαζα για «σατανάδες»; Θα «δικαίωνα» τότε την εικόνα που
>έχετε για τους «χριστιανούς»; ΣΥΓΝΩΜΗ που σας χαλάω την ΣΥΝΤΑΓΗ!

Χαίρομαι που χαλάς τη συνταγή αλλά τη χαλάς στο χριστιανισμό όχι σ' εμένα. Θα ήσουν πάντως πιο συνεπής προς τις Χριστιανικές Πηγές και την διδασκαλία του Ραββίνου Γιεζούα, αν έκανες τα παραπάνω! Μ' αυτή την έννοια, είσαι για μένα ζωντανή απόδειξη ότι οι διδασκαλίες του Γιεζούα - όπως αναπτύσσονται στις Χριστιανικές Γραφές - είναι ξεπερασμένες σήμερα όσο ήταν και πριν από 2000 χρόνια από τον Ελληνικό πολιτισμό και μπορούν να βελτιωθούν πολύ από οποιονδήποτε πολιτισμένο άνθρωπο.

>Να με απομονώσεις από τον Χριστιανισμό; Με κρίνεις εσύ ως «Αιρετικό»
>αναλαμβάνοντας τον ρόλο που υποτιμάς και υποτίθεται πως αντιμάχεσαι;

Η έννοια "αίρεση" απαιτεί την έννοια "δόγμα". Εγώ τα απορρίπτω όλα. Αυτό που επισημαίνω είναι η δική σου ασυνέπεια να δέχεσαι το "δόγμα" αλλά να αρνείσαι την "αίρεση". Δεν μπορεί να δέχεσαι την ημέρα και να αρνείσαι την ύπαρξη της νύχτας. Παρεκτός αν η νοημοσύνη σου είναι αποκλειστικά συναισθηματική και δε σε ενδιαφέρουν οι λογικές συνέπειες των όσων λες, εφόσον σε κάνουν κι αισθάνεσαι ωραία.

>Γνωρίζω την Αγάπη μου για τον Άνθρωπο και αποδεικνύεται από τις θέσεις
>και τις πράξεις μου. Δεν είμαι Τέλειος. (ακόμα ). Αλλά αγωνίζομαι και με το
>νου μου και με τα συναισθήματά μου και αγαπώ και χαίρομαι για τον Αγώνα αυτό!

Αν σέβεσαι τον Άνθρωπο (από αγάπες πήξαμε) να σκεφτείς σοβαρά το κακό που έκανε ο χριστιανισμός αυτούς τους 17 συναπτούς αιώνες. Αν αυτό που προτείνεις είναι να περιμένουμε να γίνετε εσείς οι Χριστιανοί τέλειοι για να μην βασανίζεται η ανθρωπότητα από εσάς, λυπάμαι αλλά ΟΧΙ. Τέλειος δεν είναι κανείς. Άλλωστε αυτά είναι ανούσιες ανθρώπινες ορολογίες και σημαίνουν κάθε φορά διαφορετικά πράγματα. Προτιμάω να αγωνιστώ για να είμαι συνεπής σε λόγους και πράξεις και χρήσιμος στον εαυτό μου και τους γύρω μου.

>Και τώρα «μπαρδόν»…σημειώσατε λάθος, δεν ήταν οι Πτολεμαίοι, αλλά ο Αντίοχος.

Δεν ξέρω την περίοδο της βασιλείας του Αντίοχου Γ' και αν αυτός είναι επίγονος και ποιος ήταν και τι έκανε. Τα όσα μεταφέρεις από τον Παπαρηγόπουλο είναι απαράδεκτα αλλά κι η σύγκριση της δράσης ενός και μόνου βασιλιά με την ιδεολογική γραμμή αφανισμού των Ελλήνων για πάνω από 15 αιώνες από δεκάδες γενιές Χριστιανών, είναι κάπως παρατραβηγμένη. Επιφυλάσσομαι να ελέγξω τις πηγές και να πάρω θέση ξεκάθαρη. Σιγά μην υποστηρίξω έναν βασιλιά κάθαρμα - αν βεβαιωθώ ότι είναι έτσι - αλλά μην περιμένεις να φορτώσω τη δική του μεμονωμένη δράση στον Ελληνισμό ολόκληρο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2002, 18:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Φιλε Φωτιε,αν απο αυτα που εγραψα,εθιξα καποιον ,λυπαμαι γιατι δεν ηταν αυτη η προθεση μου,και τα παιρνω πισω.Δεν νομιζω ομως οτι υποτιμησα κανεναν αλλα επισης και δεν ενοχλουμαι απο αποψεις,που ο καθενας δικαιουται σημερα να εχει και να μπορει να εκφραζει,πραγμα που αποτελει Αρχαιοελληνικο και κατ' επεκταση Αναγεννησιακο επιτευγμα,και οχι Εβραιοχριστιανικο,που για το σημαντικωτατο επιτευγμα του ,τον Μεσαιωνα,αλλα και για τα μεγαλεια των πρωτων Χριστιανικων χρονων της 'αγνοτητας',σε βαρος 'ειδωλολατρων' και Εθνικων,ολο και κατι θα σου εχουν πει,η θα διαβασες.
Παρ' ολα αυτα ,το θεμα της προτασης του Ιησου που ανεφερα,ειναι απλα θεμα γνωσης Ελληνικου Συντακτικου και Γραμματικης,και οχι θεολογικων η ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ αναλυσεων.Αυτες ερχονται μετα,αφου καταλαβουμε με απλο και καθαρο νου,τι θελει να μας πει ο ομιλητης.
Πολλες φορες λογω πιστεων και συμφεροντων,στα μεν σωζομενα κειμενα,ο καθε αναλυτης βαζει στο στομα των ομιλητων,πραγματα που ποτε δεν ειπαν η δεν φαινεται να εννοουσαν,και στο ιδιο το κειμενο της Καινης Διαθηκης ,πολλα 'γραφτηκαν και σβηστηκαν'.Πιστευω ολο και κατι θα ακουσες.
Βεβαια,αλλο φοβερο επιτευγμα των Εβραιοχριστιανων,ηταν η πλαστογραφηση κατα συρροη και εξακολουθηση,κειμενων,που μετα 'αγιασαν'λογω συμφεροντων της επισημης Εκκλησιας π.χ. η Αποκαλυψη,που χρησιμοποιειται σημερα σαν οργανο καταστολης και εκφοβισμου,απο την εξουσια.Αλλο παραδειγμα η διδασκαλια της Μετενσαρκωσης.Στην συνεχεια,θεολογοι,μαλωναν για το φυλο των Αγγελων αλλα και ποσοι απο αυτους μπορουσαν να σταθουν σε μια βελονα,στηριζομενοι σε -ποιος ξερει ποια-'κατασκευασμενα και μαγειρεμενα'κειμενα.Μετα ανακαλυφθηκαν τα φαρμακα για την σχιζοφρενεια...αλλα το προβλημα ξαναεφανη μεσω πλανηταρχ..α,και Κυριος γνωριζει τα μελλοντα.
Βλεποντας το σοβαρο προβλημα των μεγαλειων του εβραιοχριστιανισμου,φωτισμενα πνευματα οπως η Blavatsky,εψαξαν εκει οπου η Γνωση δεν ειχε καταστραφει απο οργανωμενα κοσμικα συμφεροντα,πηραν Νομους που ισχυουν παντου(ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΒΟΥΔΔΙΣΜΟΣ=ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ),ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΛΕΤΗ ΤΩΝ ΕΝΑΠΟΜΕΙΝΑΝΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΚΕΙΜΕΝΩΝ(κυρια Αρχαιοελληνικων,αλλα και αλλων),ΤΩΝ ΑΠΟΚΡΥΦΩΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΓΝΩΣΤΙΚΩΝ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΩΝ,ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΞΑΝΑΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ,αποψη ακρως σεβαστη σε μενα,τουλαχιστον ειλικρινης.
Ομως,περα απο ολα αυτα,δεν απαντησες σε καποιες αλλες ερωτησεις μου...
Περιμενοντας λοιπον,οπως και απο την ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ,σε αλλο topic,χαιρετω με φιλικα αισθηματα και προθεσεις .

serpentpanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2002, 14:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλησπέρα σε όλους μας

Φαίνεται πως όσο περνάει ο καιρός, τόσο απομακρυνόμαστε από την Ουσία του Θέματος!

Το μεγαλύτερο μέρος της συζήτησης έχει εστιαστεί σε προσωπικές αντεγκλήσεις.
Θα καλύψω, στα σύντομα τα κενά που αφήνουμε και θα προσπαθήσω να εστιαστώ ξανά σε αυτό.

Φίλε Ερμοκράτη δεν πιάνεσαι πουθενά!

Ξεκίνησες με προσωπικές επιθετικές θέσεις προς τον Χριστό παραθέτοντας μάλιστα «καταστροφικά αποσπάσματα» και ήσουν κάθετος πως η Διδασκαλία του Χριστιανισμού δεν είναι η Αγάπη αλλά ο Φασισμός. Τον συνέδεσες μάλιστα με διάφορες αφαιρετικές σοφιστείες και με τον Ναζισμό!

Όταν εστιάστηκα στα επιχειρήματά σου και σου παράθεσα και εγώ μερικά σημεία της Διδασκαλίας Του που είναι καταλυτικά, τα προσπέρασες και στάθηκες σε ένα λάθος μου.
Επί της Ουσίας όμως, κουβέντα!

Ισχυρίστηκες το αδιέξοδο και το μονόδρομο του Χριστιανισμού και όταν σου το αντιπαρέβαλα με τον Επανακύκληση του Πνεύματος, ισχυρίστηκες πως είναι αδύνατον και δεν υπάρχει στον Χριστιανισμό!
Στην συνέχεια λοιπόν, όταν σου έφερα στοιχεία μέσα από τα Ευαγγέλια για αυτό με «κατηγόρησες» πως «σπέρνω καινά δαιμόνια» και αυτοσχεδιάζω!!!!!

Όταν πήρα θέση για την συνεχή Νομοτέλεια που διέπει την Διδασκαλία του Χριστού, τόσο για τον συμβολισμό της Πίστης τον Πέτρο, όσο και τα όσα έχω ως τώρα κατανοήσει για το περιστατικό με τον Πλούσιο Νέο, «ξεκαθάρισες» πως δεν έχω μελετήσει και δεν γνωρίζω τον Χριστιανισμό και φαντασιώνομαι πάνω σε ένα εδάφιο!

Αρνήθηκες πολλές φορές, με έμμεσους και άμεσους τρόπους τον διάλογο, και σχεδόν σε κάθε σου τοποθέτηση προσωποποιείς την συζήτηση προσπαθώντας να βάλεις τον συνομιλητή σου σε υποδεέστερη από εσένα θέση!

Πιστεύεις φίλε μου πως έχεις μελετήσεις τον Χριστιανισμό;
Αμφιβάλω!
Τι έχεις μελετήσει;
Λεξούλες στην σειρά που σαν νοήματα δημιουργούν αρκετές φορές αδιέξοδα και αντιφάσεις;
Αποσπασματικές προτάσεις που ικανοποιούν τις ως τώρα αντιλήψεις σου;
Την εξωτερική μορφή και τυπολατρία της Χριστιανικής Θρησκείας;
Και αυτό το θεωρείς «Μελέτη»;

Θα σε λυπήσω Φίλε μου, αλλά δεν είναι!
Απλά συσσωρεύεις «γνώσεις», πληροφορίες, για να τις χρησιμοποιήσεις σύμφωνα με τις επιθυμίες σου.
Και αυτό δεν είναι Μελέτη.
Η Βάση του Χριστιανισμού είναι ο Άνθρωπος!
Ο κάθε ένας ξεχωριστά και όλοι μαζί ως Ένας.
Το πρώτο βήμα για να μελετήσεις είναι η Μετάνοια.
Η θέση δηλαδή να Μετά-τοπίζεις τον Νου σου συνεχώς!
Γιατί η Ουσία του Χριστιανισμού είναι η Ελευθερία!
Μια Ελευθερία που προκύπτει από την εσωτερική διεργασία στον καθένα μας ξεχωριστά.
Είναι η Ελευθερία που κανείς δεν μπορεί να στην στερήσει και την βίωσαν οι πρώτοι Χριστιανοί στις αρένες με τα λιοντάρια!

Αλλά, και πρέπει να προβληματιστείς, ο Χριστιανισμός μόνο Εσωτερικός μπορεί να είναι γιατί έχει ως απαραίτητη προϋπόθεση την εσωτερική μας Εργασία.
Αν μένει απλά στην «φλούδα» εκπίπτει και γίνεται μια δύσκαμπτη θρησκεία!

Αυτό λοιπόν είναι το πρώτο βήμα για την Μελέτη του Χριστιανισμού.
Η θέση και διάθεση για Εσωτερική Αλλαγή.
Πως αλλιώς θα μελετήσεις μια Διδασκαλία που σημειώνει πως «η Γνώση δεν σώζει, αλλά πολλές φορές φουσκώνει τον άνθρωπο»!
Συσσωρεύοντας γνώσεις;!!!!

Ύστερα και πέρα από τον νου (και την διαρκή του μετατόπιση!) είναι το «Βιωματικό Σκέλος» του Χριστιανισμού!
Αυτό που η κάθε αμόρφωτη γριούλα κατανοεί με τον τρόπο της και ονομάζεται Αγάπη!
Υπάρχουν φίλε μου γεροντάκια που δεν ξέρουν γράμματα και είναι πιο σοφά από εμένα κι από εσένα. Μην έχεις αμφιβολία για αυτό!
Πως μπορεί κάποιος να μελετήσει τον Χριστιανισμό δίχως να χωράει την Αγάπη!
Γίνεται να «μελετήσεις» την μουσική λογικά; Δίχως να αποδέχεσαι την Αρμονία της;

Η Αγάπη είναι η Ιδέα που τα δισεκατομμύρια των ανθρώπων σε αυτό τον πλανήτη Την αποζητούν σε όλη τους την ζωή! Ανεξαρτήτως θρησκείας και δοξασιών!
Πως είναι δυνατόν να την υποτιμάς;
Γνωρίζεις για Τι σου μιλώ;
Γνωρίζεις την Καταλυτική Δύναμή της;
Ακόμα και σαν έρωτας και στις συναισθηματικές της ακόμη εκφάνσεις ανατρέπει κατεστημένα και αλλάζει ζωές!

Μέσα από τον Χριστό η Αγάπη Φανερώνεται ως Πανσυμπαντικός Νόμος!
Τίποτα λιγότερο.
Είναι ο Ύψιστος των Νόμων, καθώς είναι γραμμένο πως «και ο Θεός Αγάπη εστί»!

Στην Πατρίδα μου λένε «όσα δεν φτάνει η αλεπού τα λέει κρεμαστάρια»!
Έχω επισημάνει πως υπάρχει σχέση των ανθρώπων που δυσκολεύονται με την Αγάπη και με την υποτίμηση προς τον Ιησού Χριστό!
Δεν σε προβλημάτισε αυτό καθόλου;
Αδυνατώ να σε φανταστώ, να μην σε απασχολεί η Αγάπη για όλη σου την ζωή!

Πιστεύω πως μετά από πολλά χρόνια μελέτης και συνεχών βιωμάτων στον Χριστιανισμό, έχω και μεγαλύτερη πείρα από εσένα για να με κρίνω
Πείρα και όχι γνώση!
Μπορείς να κρατάς τις σημειώσεις σου όμορφα τακτοποιημένες, αλλά Φίλε μου δεν θα γνωρίσεις έτσι την Ψυχή σου!
Χρειάζεται θάρρος και τόλμη να βουτήξουμε στην άβυσσο που «κρύβουμε» μέσα μας!

Αναρωτιέμαι μετά από τόση συζήτηση δεν έχεις προβληματιστεί στο ελάχιστο;

ΥΓ. Πιστεύεις στα σοβαρά πως υποτιμώ τον εαυτό μου και αποζητώ την αυτολύπηση για μένα, όταν αναγνωρίζω Λόγο Χριστό Εντός μου και Θείο Ουσία σε κάθε Άνθρωπο;

ΥΓ2. «Αίρεση» είναι στην ουσία η απομάκρυνση από την Αλήθεια. Σχεδόν κάθε πνεύμα που έφερε αλλαγές στην ανθρώπινη Συνείδηση χαρακτηρίσθηκε ως έτσι από τα κατεστημένα της εποχής του. Καταλαβαίνεις γιατί σου λέω πως «με Τιμάς»!


Φίλε Άτλαντα
με αιφνιδίασες!

Θέτεις ως όρο για διάλογο την απάντηση σε μια ερώτηση και αφού σου απαντώ το θεωρείς ως «επιχείρημα» για να λήξεις έναν διάλογο που δεν ξεκίνησες;!!!!!!
Γκλούπ!!!!
Ο Χρόνος (από όσο ξέρουμε) είναι διάσταση και όχι στατικό πείραμα!

Όσο αφορά τον Αντίοχο, καλά Σοβαρολογείς;
«κατάληψη Ναού, κάψιμο Ιερών Κειμένων, αυτοχρισμένος ως Αρχιερέας, με τον ζόρι επιβολή της Ελληνικής Θρησκείας στους Εβραίους» και όλα αυτά από Έλληνα Ιστορικό, το θεωρείς τίποτα;
«Γκλούπ» εις διπλούν!
Και θεωρείς και τις θέσεις μου «ύποπτες»!!!!!
Δεν επεκτείνομαι, σκέψου, αρκεί!


Φίλε Serpentpan (μήπως σημαίνει «Όφις του Παν»; ) δεν σε έκρινα.
Μπορεί να μην υποτιμάς τον Ιησού Χριστό, αλλά συγνώμη δεν Τον «Τιμάς» κιόλας!
Η πίστη σου είναι βέβαια αναφαίρετο δικαίωμα και δεν μου πέφτει λόγος.
Έχω όμως και εγώ το δικαίωμα να διαφωνώ σε κάποιες τοποθετήσεις που θεωρώ λανθασμένες!
Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος. Αν ναι, σε παρακαλώ διόρθωσέ με!

Δεν υπάρχει «περίπλοκος τρόπος» στον Εσωτερισμό!
Θα πρέπει ήδη να το γνωρίζεις
Υπάρχει Νομοτέλεια, και κάθε «ερμηνεία» ή «εμβάθυνση» ελέγχεται με αυτό το «βάρος».

Ναι Φίλε μου, πιστεύω πως το Θείο έχει εκδηλωθεί από όλους όσους ανέφερες και από πολλούς άλλους ακόμη! Σύμφωνα πάντα με το περιβάλλον (παθητικό ή δυναμικό) τον πολιτισμό, τους ανθρώπους και την συγκεκριμένη Εποχή.
Φυσικό είναι, αφού ο Θεός είναι ΚΑΙ εντός μας, φωτεινά Πνεύματα να εργάζονται διαχρονικά για την πνευματική εξέλιξη του Ανθρώπου.

ΠΑΝΤΟΥ υπάρχει Σοφία, ακόμα και στο περπάτημα μιας κατσαριδούλας
Δεν διαφωνώ σε αυτό, αλίμονο.

Απλά πιστεύω αυτό που εκδήλωσε ο Χριστός για τον Εαυτό Του.
Ότι είναι η Ένσαρκη Εκδήλωση του Λόγου Θεού στη Γη.
Η θέση Του αυτή είναι Απόλυτη και δεν χωρά «ενδιάμεσες ερμηνείες»
Ή είπε Αλήθεια ή Ψέματα.

ΥΓ. Συγνώμη, αλλά δεν κατανοώ τον συσχετισμό με την Λευκή Κουκουβάγια.
Αν υπονοείς πως σε πρόσβαλλα κάπου, πες μου να επανορθώσω.

Με Σεβασμό και Αγάπη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2002, 19:27:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Φίλε Φώτιε, ενώ τα "χώνεις" στον Ερμοκράτη διαβάζοντας το μήνυμά σου νόμιζα ότι διάβαζα τον προσηλυτιστικό μονόλογο ενός ιεραπόστολου κονκισταντόρ ...
Φυσικά δεν θα ήθελα να κάνω τον δικηγόρο του Ερμοκράτη, γιατί αφ'ενός δεν τον έχει ανάγκη μια και έχει έναν αξιοσημείωτο ορθό και συγκροτημένο λόγο αφ'ετέρου δεν προσπάθησε να πείσει ΚΑΝΕΝΑΝ για τις απόψεις του απλά τις εξέφρασε ελπίζοντας σε έναν διάλογο ΛΟΓΙΚΟ, αλλά επειδή κι εγώ διέγνωσα κάποια «κακώς κείμενα» στις απόψεις σου θα ήθελα κι εγώ με την σειρά μου να τις εντοπίσω.

Το ότι ασπάζεσαι τις αρχές (εσωτερικές και μη) του χριστιανισμού είναι ΑΠΟΛΥΤΟ δικαίωμά σου και είναι ΣΕΒΑΣΤΟ εφ’ όσον γίνεται στα πλαίσια αντιπαράθεσης για χάρη του διαλόγου και της αναζήτησης, αλλά έχω την εντύπωση ότι εμμένεις (δεν θα ήθελα να πω φανατικά) με ιδιαίτερο ζήλο στην αντίθετη άποψη του άλλου και κολλάς εκεί.
Συμφωνώ κι εγώ με τον Ερμοκράτη στο ότι δεν είσαι χριστιανός με την έννοια που θέλει η νεοελλαδική εκκλησία και το λέω αυτό διότι όταν λέμε ότι έχουμε πρόβλημα με τον χριστιανισμό σε αυτήν αναφερόμαστε, και είμαι σίγουρος ότι αν εκθέσεις τις απόψεις σου σε έναν ρασοφόρο θα σε αποκαλέσει αιρετικό !
Αναλίσκεσαι σε έναν μονόλογο κατηγορώ κατά του Ερμοκράτη επειδή, κατ’εμέ, δεν συμφωνεί με την δική σου θεώρηση και δεν εστιάζεσαι στα σημεία διαφωνίας σας που έχουν καθαρά «εξωτερικό» χαρακτήρα επειδή αυτά επηρεάζουν την μάζα που δυστυχώς με την σειρά τους επηρεάζουν ΟΛΟΥΣ μας σύμφωνα με τις δικές τους θέσεις. Γι αυτήν την εξωτερική μορφή του χριστιανισμού μιλάμε, αυτή που δημιουργεί εν δυνάμει εγκληματίες λόγω μη κατανόησης της ουσίας του χριστιανισμού. Γι αυτήν την αδυναμία εγώ θεωρώ ότι έχει αποτύχει ο χριστιανισμός, όπως και μπορούμε να δούμε και γύρω μας (κι ούτε έχει περιθώρια ο άνθρωπος να περιμένει άλλα 2,000 χρόνια μπας και στρώσει, αρκετοί άνθρωποι έχουν βασανιστεί, θανατωθεί και καταπιεστεί) κι όχι τόσο για το εσωτερικό νόημα που μόνο άνθρωποι με έφεση (είτε λόγω ανωτέρου επιπέδου εξέλιξης από προηγούμενη ζωή, σύμφωνα με την εσωτερική παράδοση είτε φυσικού ανωτέρου επιπέδου αντίληψης και σύλληψης) μπορούν να αντιληφθούν. Δεν είναι στη φύση του ανθρώπου να ακολουθεί διδασκάλους με την έτοιμη σοφία, και σε αυτό το σημείο διαφοροποίησής του ο Ελληνισμός πραγματοποίησε το Μέγα Πολιτισμικό θαύμα και παρότι την συνηθισμένη διαδικασία παίδευσης στα παιδιά ΟΛΟΙ σχεδόν οι φιλόσοφοι και πανεπιστήμονες ακολούθησαν ΔΙΚΗ τους πορεία και πάντα προσπαθούσαν να αναλύσουν ένα πράγμα από ΟΛΕΣ τις πιθανές του πλευρές γιατί γνώριζαν ότι η γνώση είναι ένα απύθμενο δοχείο (γηράσκω αεί διδασκόμενος).

Μιλάς για αγάπη και θα μου επιτρέψεις να το θεωρήσω αφελές και παιδικό, κι εγώ θα μπορούσα να μιλώ ασταμάτητα για όμορφες και Δίκαιες κοινωνίες, με ενΑρετους ανθρώπους και για την τέλεια Πολιτεία, αλλά θα φανώ ονειροπόλος διότι μιλώ για το αποτέλεσμα χωρίς να εστιάζομαι στο ΠΩΣ θα επέλθει αυτή η όμορφη κοινωνία ανθρώπων. Όχι πάντως με το να λέω ότι θα πρέπει να αγαπάμε κλπ κλπ , στην όμορφη Μπάγκαβαντ Γκιτά αναφέρεται ότι «είναι πιο εύκολο να τιθασεύσω τον άνεμο παρά το πνεύμα μου», βλέποντας την αδυναμία του αυτή ο χριστιανισμός και υπολειπόμενος της Φυσικής και Ορθής θεώρησής του προσπάθησε να επιβάλει την «ουτοπία» του με την ΒΙΑ !

Με όλα αυτά το μόνο που ΔΕΝ θέλω είναι να υποτιμήσω και να βγάλω άχρηστο τον χριστιανισμό αλλά να ΥΠΕΡΤΟΝΙΣΩ ότι «όταν δουλεύει κάτι σε κάποιον δεν είναι απαραίτητο να δουλεύει και στον άλλον» και ότι «ο δρόμος για την Αλήθεια, την Γνώση και την Θέωση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ» !!!

Αν συμφωνούμε στο ανωτέρω συμφωνούμε και στην κοινή και αλληλέγγυα ανθρώπινη φύση μας και πρέπει ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ να παλεύουμε για το δικαίωμα του άλλου στην ελεύθερη βούληση και στο ΔΙΚΑΙΟ, όλα τα άλλα θα έρθουν μόνα τους σαν φυσική ακολουθία σύμφωνα με τους αιώνιους θείους νόμους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2002, 01:16:55  Εμφάνιση Προφίλ
Φώτιε, πιστεύεις και στην Παλαιά Διαθήκη?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2002, 03:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>Φίλε Ερμοκράτη δεν πιάνεσαι πουθενά!

Αναρωτιέμαι φίλτατε Φώτιε γιατί σε δυσκολεύω; Είμαι σαφέστατος και απολύτως κατηγορηματικός και συνεπής - νομίζω - στα όσα γράφω.

>Ξεκίνησες με προσωπικές επιθετικές θέσεις προς τον Χριστό
>παραθέτοντας μάλιστα «καταστροφικά αποσπάσματα» και ήσουν κάθετος
>πως η Διδασκαλία του Χριστιανισμού δεν είναι η Αγάπη αλλά ο
>Φασισμός. Τον συνέδεσες μάλιστα με διάφορες αφαιρετικές σοφιστείες
>και με τον Ναζισμό!

Αυτή είναι η δική σου, έξυπνη, ερμηνεία για να προστατευτείς με συναισθηματικά επιχειρήματα. Αφού χρειάζεται, θα στο εξηγήσω ακόμα μια φορά όσο καλύτερα μπορω. Για μένα που ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ οι Ραββίνος Γιεζούα κι ο Χριστιανισμός είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Προσωπικά δεν είμαι πεισμένος - όπως είπε κι ένας άλλος φίλος προχτές - ότι ο Ραββί Γιεζούα υπήρξε καν!

Αν προσέξεις τα μηνύματα μου θα δείς ότι γράφω παντού "η διδασκαλία του -όπως αυτη καταγράφεται στις Χριστιανικές Γραφές-" μην θέλοντας να πάρω θέση για ένα πρόσωπο που στην ουσία δεν έχω κανέναν τρόπο να κρίνω Ιστορικά, εφόσον οι πηγές το αγνοούν. Ανάφερα κιόλας ξεκάθαρα κάπου ότι δεν θεωρώ τον Γιεζούα υπεύθυνο για τον αφανισμό του Ελληνισμού αφού - κι αν υπήρξε - τον +3ο αιώνα της κοινής χρονολόγησης, θα είχε σίγουρα πεθάνει.

Η κριτική μου εστιάζεται στην διδασκαλία των Χριστιανικών Γραφών -ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ- στο βαθμό που αυτή ξεφεύγει από το όριο της φιλοσοφίας και γίνεται ένας ξεκάθαρος "Ναζισμός" με το προσωπείο της θρησκείας. Σ' αυτήν εστιάζω και αδιαφορώ αν προέρχεται από τον Ραββί Γιεζούα ή από τον Σαούλ-Παύλο όπως αναφέρουν πολλοί ή από άλλον κανένα. Γι αυτό και παρέθεσα όλα τα εδάφια που υποστηρίζουν τις απόψεις μου.

Δεν πιστεύω, φίλτατε, ότι ο εσωτερισμός είναι ταυτόσημος με τον μυστικισμό. Εσωτερισμός είναι - το έγραψα κι αλλού - η προτροπή του Άρχοντα Απόλλωνα "να γνωρίζεις τον εαυτό σου" κι από τον εαυτό σου να αντλείς δύναμη για να εναρμονίζεσαι με τον Κόσμο. Αν δεν γνωρίσω καλά ποιος είμαι εγώ, δεν ξέρω κανέναν άλλο και τίποτα στον Κόσμο. Αυτό είναι για εμένα εσωτερισμός.

Πώς όμως θα γνωρίσω τον εαυτό μου αν δεν εμπιστεύτω ΤΗ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ που μου το επιτρέπει, δηλ. τη λογική; Πώς θα καταλάβω τι πραγματικά είμαι και τι πραγματικά θέλω αν δεν ξεπεράσω τα συναισθήματα μου και αντιμετωπίσω κατά πρόσωπο την πραγματικότητα του εαυτού μου και του περιβάλλοντός μου;

Εσείς οι χριστιανοί θέλετε -λέτε- να γίνεται τέλειοι και νομίζω ότι αυτή η επιδίωξη σας απομακρύνει ΠΟΛΥ από αυτό που είστε σήμερα γιατί ντρέπεστε γι αυτό. Αναπτύσσετε από μικρή ηλικία μια ψυχολογία ενοχών που περιλαμβάνει αμαρτίες και αστοχίες λόγω ατέλειας και έτσι ο εαυτός σας δεν είναι ποτέ αρκετά καλός. Έτσι αρνείστε να τον δείτε όπως είναι και να τον ερευνήσετε ειλικρινά. Με την θεωρία ότι ο Γιαχβέ θα σας σώσει από τη σημερινή ατέλεια, δεν έχει αξία η σημερινή κατάσταση κι έτσι δεν σας νοιάζει να γνωρίσετε πραγματικά τον εαυτό σας.

Ειλικρινά απορώ τι σημαίνει "χριστιανός-εσωτεριστής". Ας είναι όμως καθένας έχει δικαίωμα να νοιώθει όπως θέλει. Το ζήτημα είναι να έχει έλεγχο της συναισθηματικής του κατάστασης όσο πιο πολύ γίνεται.

>ΥΓ2. «Αίρεση» είναι στην ουσία η απομάκρυνση από την Αλήθεια.
>Σχεδόν κάθε πνεύμα που έφερε αλλαγές στην ανθρώπινη Συνείδηση
>χαρακτηρίσθηκε ως έτσι από τα κατεστημένα της εποχής του.
>Καταλαβαίνεις γιατί σου λέω πως «με Τιμάς»!

Το ίδιο λέμε στην ουσία φίλτατε. Στο "κάθε πνεύμα" προφανώς συνυπολογίζεις και τον Ραββίνο Γιεζούα. Ειναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΟ ότι αφού θεωρείς πως και η δική σου διδασκαλία μπορεί να επιφέρει αλλαγές στην ανθρώπινη Συνείδηση, τότε δεν μπορεί παρά να είναι τόσο καλή - αν όχι καλύτερη - όσο κι η διδασκαλία του Γιεζούα. Στο επισήμανα ως προφανές ότι δημιουργείς το δικό σου "δόγμα" ή τι δική σου "αίρεση". Η ορολογία εμένα δε με ενδιαφέρει. Η τοποθετήσεις μόνο με ενδιαφέρουν.

Σου εύχομαι κάθε επιτυχία αν και θεωρώ ότι προσπαθείς να πάρεις έτοιμους οπαδούς του χριστιανισμού στη δική σου διδασκαλία χωρίς να ξεκαθαρίζεις πρώτα τις διαφορές. Δεν θεωρώ ότι έχεις κακή πρόθεση. Θεωρώ μόνον ότι δεν γνωρίζεις τον Χριστιανισμό που περιγράφουν οι Εβραιοχριστιανικές Γραφές αρκετά καλά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2002, 10:49:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλημέρα

Είναι αλήθεια πως ο κάθε άνθρωπος έχει τον δικό του (ίσως μοναδικό) τρόπο να προσεγγίζει την Αλήθεια.
Αυτό είναι φανερό και αναμεταξύ μας με τις «αφετηρίες ιδεών» που έχει ήδη δημιουργήσει ο καθένας μας στον νου του.

Μέσα από ένα διάλογο οδηγούμαστε (συνήθως) σε ένα «στόχο» και κρίνουμε στην πορεία του τις ιδέες που αναπτύσσονται. Μαζί με τις ιδέες «γινόμαστε» και εμείς κρινόμενοι ως φορείς, ή εκπρόσωποι αυτών των ιδεών.

Είναι «φυσική» η σύγκρουση Ιδεών φίλε Βασίλη, και δεν μπορεί να γίνεται πάντα με τους όρους που θέτουμε στον νου μας.
Υπερασπίζεσαι τον Φίλο μας τον Ερμοκράτη, γιατί όπως λες, δεν ακολουθώ τους «κανόνες του παιχνιδιού» έτσι όπως τους έχει θέσει!
Γιατί;
Γιατί σε έναν Διάλογο ο ένας πρέπει να θέτει τις ερωτήσεις με την δικιά του ΛΟΓΙΚΗ και ο άλλος θα πρέπει αναγκαστικά να απαντά την ΛΟΓΙΚΗ του προηγούμενου;
Αυτό έχει λόγο να συμβαίνει μόνο αν και οι δύο δέχονται ότι η προτεινόμενη «Λογική» είναι «άψογο» εργαλείο ικανό να «αναλύσει» την Αλήθεια, ή έστω να ολοκληρώσει τον στόχο του διαλόγου.
Φίλοι μου ΔΕΝ υπάρχει «Τέλεια Λογική» γατί πρώτον ξεκινάει υποκειμενικά (από τον καθένα ξεχωριστά) και γιατί ακόμα και τα Μαθηματικά στην εξέλιξή τους γίνονται «μεταφυσικά».

Αμφισβητώ φίλε Βασίλη, το «Εργαλείο Μελέτης» και τον τρόπο σκέψης του και φυσικά είναι αυτονόητο δικαίωμα του καθενός μας. Εσύ μπορεί να χαίρεσαι για αυτό, ή να θαυμάζεις την «τάξη» ή τα όρια που θέτει στον νου του, αλλά δεν είμαι υποχρεωμένος να δεχτώ την «αυθεντία» ενός νου καθώς επικαλείται την «Καθαρή» Λογική για αυτόν και θεωρεί τον εαυτό του εκφραστή της!
Αν δεν είναι αυτό φανατισμός και «τυφλή πίστη» στο Εγώ μας, πες μου τι είναι;

Συγνώμη Ερμοκράτη για την κρίση μου, δεν στην στρέφω προσωπικά, αλλά σε συγκεκριμένους τρόπους σκέψης που εγκλωβίζουν την ανθρώπινη συνείδηση.

Δεν θα επεκταθώ Ερμοκράτη στον τρόπο που αναγνωρίζεις την «Αυθεντία» για τον εαυτό σου. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μελετήσει τα προηγούμενα μηνύματα.

Κατανοώ πως είναι «ενοχλητικό» να μην μπορείτε να με κατατάξετε σε κάποιο «κοπάδι» !
Να δημιουργήσετε ένα αναγνωρίσιμο «κουτάκι» στο νου σας και να με «κλείσετε» μέσα!

Από την πρώτη στιγμή ξεκαθάρισα πως δεν ανήκω και δεν υπερασπίζομαι κανένα «κατεστημένο» και συνεπώς δεν εκφράζω καμία «Απόλυτη» τοποθέτηση!
Για τον εαυτό μου, αναγνωρίζω φυσικά ατέλειες και προοπτική συνεχής Μετά-Νοιας και Εξέλιξης!

Είσαι καταπληκτικός Βασίλη!
«κολλάω στην αντίθετη άποψη του άλλου»!
Συγνώμη που δεν συμφωνώ! Το ότι επιμένω και δεν υποχωρώ όταν ο άλλος εμμένει σε μια λανθασμένη στάση και κριτική (που μάλιστα γίνεται φορτισμένη με αρνητικά συναισθήματα) και αντιπαραθέτω την γνώμη μου, το θεωρείς (ίσως) φανατισμό;

Βλέπεις πόσο διαφέρει ο τρόπος σκέψης μας;

Δεν είναι κατακριτέο βέβαια, αλλά είναι χρήσιμο να αφήνουμε «χώρο» ο ένας στον άλλον

Καθότι ήδη στον νου σας έχετε «ανακαλύψει» τον εχθρό, προσπαθείτε να υπερασπίσετε αυτό που θεωρείτε «Δίκαιο»!
Τι είναι «Δίκαιο»;
Υπάρχει «δίκαιος άνθρωπος» ή είναι ουτοπικό ακόμη και να το συζητάμε;
Αναλαμβάνετε και εκπροσωπείτε έναν «φανταστικό» και «ψευδή» ρόλο για τον εαυτό σας;

Καταλαβαίνεις Βασίλη πόσο απλό και σοβαρό είναι το θέμα μας;
Όταν κάποιος «αρνείται» Αρχέτυπα Ιδεών και τα υποβιβάζει σε περιορισμένες συναισθηματικές λειτουργίες, πες μου τι προοπτική αφήνει για τον μέλλον του;

«δεν είναι στην φύση του ανθρώπου», Αλήθεια;
Είσαι βέβαιος για αυτό;
Γνωρίζει τι είναι Πραγματικά ο Άνθρωπος;

Συμφωνώ βέβαια με τις βασικές σου τοποθετήσεις περι Δικαιοσύνης και πως τίποτα δεν μπορεί να επιβάλλεται με την βία.

Διαφωνώ βέβαια με την «αφελή» σου προσέγγιση προς τον Νόμο της Αγάπης!
Είδες πόσο εύκολα την υποτιμάς;
Με τον ίδιο τρόπο υποτιμάς (έστω και ασυνείδητα) δισεκατομμύρια των ανθρώπων.

Φίλοι μου ως Άνθρωπος και ως Έλληνας έχω το δικαίωμα και την υποχρέωση να συνομιλώ μαζί σας ως Ίσος προς Ίσο.
Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

Όσο διαβλέπω διαφορετική στάση (προς κάθε άνθρωπο) θα αντιτίθεμαι και θα την καυτηριάζω

Αυτός Φίλοι μου είναι ο πραγματικός σας εχθρός. Και ήδη έχει διαβεί τα τείχη της συνείδησης, καθώς ήταν πάντα μέσα.
Μπορείτε να «αφορίζετε» τον Χριστιανισμό ή κάθε εξωτερικό κατεστημένο, αν δεν ασχοληθείτε όμως με τα εδραιωμένα εσωτερικά κατεστημένα, απλά «χαϊδεύετε» τον εγωισμό σας!

Φίλε Wolffaced δεν Πιστεύω σε κανένα «βιβλίο»!
Είναι αν μη τι άλλο «ειδωλολατρία»!
Πιστεύω βέβαια πως είναι καταγεγραμμένη και σε αυτό Νομοτέλεια, πέρα από τα ιστορικά ή μυθικά γεγονότα που περιγράφει.

Φίλε Ερμοκράτη είμαστε ψεύτες, υποκριτές, ή ανόητοι;
Γιατί δυσκολευόμαστε να κατανοήσουμε αυτό που ο άλλος θεωρεί αυτονόητο;

Αν υπάρχει και από τους δύο μας ειλικρινή διάθεση διαλόγου που μπερδευόμαστε;

Είναι δικαίωμά σου να προσπαθείς να κατανοήσεις την Αλήθεια με τον δικό σου τρόπο.
Και αντίστοιχο δικό μου δικαίωμα.

Συμφωνώ με τον ορισμό σου για τον εσωτερισμό, το ερώτημα όμως είναι στον ορισμό του «εαυτού»!
Διαφωνώ για την «μοναδική λειτουργία» που ισχυρίζεσαι πως σου επιτρέπεις να γνωρίσεις τον «εαυτό» σου!

Κρίμα γιατί επικαλείσαι τον Απόλλωνα!

Όταν ακούς ένα υπέροχο μουσικό κομμάτι, πες μας, πως λειτουργείς;
Με την Λογική;
Τι χαριτωμένο!
Είδες που και εσύ έχεις «ενοχές» για τα συναισθήματά σου;

Θες να έχεις έλεγχο των συναισθημάτων σου; Ποιος ο νους και η περιορισμένη και υπερήφανη λογική του;
Μήπως σου ξεφεύγει κάτι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ;

Πώς η ΨΥΧΗ είναι αυτή που βιώνει και βεβαιώνει την Αρμονία;
Και τότε, και μόνο τότε, ο νους συναινεί;

Φίλοι μου κανένας μας δεν μπορεί να κάνει βήμα χωρίς την Ψυχή του!

Όσο Την υποτιμούμε μέσα μας ή στο πρόσωπο της γυναίκας, κινούμαστε μισοί.
Και δεσμευόμαστε και κάνουμε κύκλους γύρω από τον εαυτό μας.

Θα επαναλάβω πως ΜΟΝΟ Εσωτερικός μπορεί να είναι ο Χριστιανισμός!
Κατανοώ βέβαια γιατί δυσκολεύεσαι σε αυτό.

Ο μοναδικός τρόπος να αλλάξει Φίλοι μου ο άνθρωπος είναι να αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του εαυτού του.
Να εργαστεί με την ψυχή του, συνεργαζόμενος με αυτή και όχι σκλαβώνοντάς την.
Είναι ένα πρώτο βήμα.

Από την άλλη φίλε Ερμοκράτη, θα σε παρακαλούσα να μην φαντασιώνεσαι για τις προθέσεις μου.
Δεν αποζητώ οπαδούς, και μάλιστα «μισοψημένους»!!
Τι να τους κάνω;
Ένα «νέο» (κατ΄εσένα) δόγμα τον «φωτιανισμό»;
Φίλε μου όσα πιστεύω είναι τόσο παλιά όσο και η πορεία μας.
Δεν προσθέτω κάτι «νέο», αλλά προσπαθώ να «φωτίσω» ότι έχει μείνει σκοτεινό και θαμμένο!

Αυτός Είναι Εσωτερισμός.
Μπορεί να μην έχεις ανάλογες πείρες, αλλά δεν μπορεί η δικιά σου «άγνοια» να Τον υποβιβάσει

Ακόμα μπορούμε να είμαστε Φίλοι, πέρα από τις αναφορές μας ως «τίτλο», και να ωφελούμε ο ένας τον άλλον προσθέτοντας και οικοδομώντας το μέλλον μας και των παιδιών μας.

Με Σεβασμό και Αγάπη.

ΥΓ. Βασίλη γιατί πιστεύεις πως μπορείς να είσαι (ή έστω να γίνεσαι) Δίκαιος και όχι Αγάπη;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2002, 15:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Φίλε Φώτιε παρανόησες και δεν ενωοώ ότι τρελάθηκες αλλά προφανώς δεν κατάλαβες τα λεγόμενά μου.

Κατανοώ πως είναι «ενοχλητικό» να μην μπορείτε να με κατατάξετε σε κάποιο «κοπάδι» ! Να δημιουργήσετε ένα αναγνωρίσιμο «κουτάκι» στο νου σας και να με «κλείσετε» μέσα! Από την πρώτη στιγμή ξεκαθάρισα πως δεν ανήκω και δεν υπερασπίζομαι κανένα «κατεστημένο» και συνεπώς δεν εκφράζω καμία «Απόλυτη» τοποθέτηση!
Δεν είπε κανείς το αντίθετο ίσα ίσα που έχουμε τονίσει τόσες φορές ότι είναι δικαίωμα του καθενός και για μένα υποχρέωση να διαφοροποιείται. Αλλά εσύ ο ίδιος πετάγεσαι και υπερασπίζεσαι με πάθος της εκκλησία κι όσα αυτή λέει.

«κολλάω στην αντίθετη άποψη του άλλου»!
Συγνώμη που δεν συμφωνώ! Το ότι επιμένω και δεν υποχωρώ όταν ο άλλος εμμένει σε μια λανθασμένη στάση και κριτική (που μάλιστα γίνεται φορτισμένη με αρνητικά συναισθήματα) και αντιπαραθέτω την γνώμη μου, το θεωρείς (ίσως) φανατισμό;

αυτό που εννούσα είναι ότι δεν δέχεσαι την άποψη του άλλου κι όχι την ορθότητά της, εξ άλλου ο Ερμοκράτης το είχε πει καθαρά ότι δεν υπάρχει νόημα στην συζήτησή σας λόγω διαφορετικών κριτηρίων ...

Όσον αφορά την Λογική πάλι νομίζω ότι έχουμε διαφορετικές αντιλήψεις περί αυτής. Η θεώρησή μου για τον Κόσμο και για ΟΛΑ όσα υπάρχουν και λειτουργούν σε Αυτόν θέλει να ΜΗΝ υπάρχει οτιδήποτε παρα-φυσικό ή ακατανόητο, όλα έχουν ερμηνεία, όλα διέπονται από νόμους κι όλα (αναλόγως της ανθρώπινης εξέλιξης) μπορεί κι οίδιος ο άνθρωπος να τα εννοήσει χρησιμοποιώντας ανάλογα της περίστασης κάποια αντιληπτική ικανότητα ή συνδυασμό αυτών (νους-νόηση, ψυχή-διαίσθηση, μάτια-όραση, κοκ) αλλά ΠΑΝΤΑ η διεργασία γίνεται με βάση της Ορθής κριτκής και Λόγου (μπορείς να το πεις και λογική σήμερα).
Στην ερώτησή σου ποιός ορίζει την Λογική ή ότι μπορεί να είναι υποκειμενική σου απαντώ: οι Θεοί, μπορείς να την δεις στην Μητέρα Φύση γύρω σου όπως και οι ευκελείς πρόγονοί μας όπου η Αρμονία και το Μέτρο ήταν οι βασικοί άξονες της εξελίξεώς τους. Όσον αφορά την υποκειμενικότητα αυτό που μπορώ να πω είναι ότι όταν εναρμονίζεσαι με τις αρχές της Φύσης λίγα περιθώρια υπάρχουν για υποκειμενικές αλλοιώσεις αλλά ΠΑΝΤΑ υπάρχουν (άιώνιος νόμος) γι αυτό και υπάρχουν ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ και φιλόσοφοι, ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ και επιστήμονες, ΗΡΩΕΣ και ήρωες, κοκ

Μην μπερδευόμαστε λοιπόν και νομιζουμε ότι η χρήση του Ορθού Λόγου απορρίπτει π.χ. την Μαντεία, τουναντίον κάνει την λειτουργία της πιο προσιτή στον ερευνητή. Άλλο να δέχεσαι χωρίς δεύτερη σκέψη κάτι, μόνο και μόνο επειδή σου είπαν ότι είναι θεόσταλτο, κι άλλο να το δεχθείς αφού το ερευνήσεις για να το κατανοήσεις εσύ καλύτερα. Οι πρώτοι είναι οι φανατικοί κι ο όχλος κι οι δεύτεροι οι Σοφοί κι οι Μύστες.

Σχετικά με την αγάπη δεν την αποδέχομαι διότι την θεωρώ στιγμιαίο συναίσθημα κι όχι στοιχείο της Αρετής όπως π.χ. την ανδρεία εξ ού και Ανδρείος, την τιμή εξ ού και Τίμιος, το δίκαιο εξ ού και Δίκαιος, την ελεθεροπρέπεια εξ ού και Ελευθεροπρεπής, το Ήθος εξ ού και Ηθικός κ.οκ.
Η χριστιανική αγάπη είναι κατ'εμέ μια εκφυλισμένη έννοια της Αρετής αλλά επειδή η Αρετή περιέχει έννοιες όπως Ελευθερία, Ανδρεία, Δικαιοσύνη κλπ και δεν μπορούσε να προσαρμοστεί στον χριστιανισμό που ζητά (σύμφωνα με τις δικές του ιερές γραφές) τυφλή υπακοή και ταπείνωση τουλάχιστον προς τον Ιεχωβά, ζητά φόβο κλπ δημιούργησε άλλες έννοιες, μη πραγματικές (αυτό κι αν είναι παρα-φυσικό) όπως την αγάπη και την ηθική (την χριστιανική ηθική βέβαια που καμία σχέση δεν έχει με το Ήθος των Ελλήνων).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2002, 15:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Φίλε Φώτιε θα ήθελα να μου κάνεις κάποια σχόλια από τα λόγια ενός φημισμένου (και φωτισμένου κατά μερικούς) μοναχού, του πατήρ Παίσιου και πες μου τι προάγουν τέτοια λόγια το φως ή το σκότος, την ελευθερία ή την καταπίεση, την εξέλιξη ή την τροχοπέδη:

Το έθνος το δικό μας, είναι σήμερα πολύ αμαρτωλό, γιατί ξεφεύγει από τον δρόμο τον ίσο του ευαγγελίου και γίνεται κοσμικό και αμαρτωλό. Ο Θεός όμως ξέρει τρόπους, και εκ των δεξιών και εκ των αριστερών, να μας φέρει στο λογαριασμό.
'Ομως το Τουρκικό 'Εθνος είναι ασεβές, καθ' ότι έχει μεν λογική και πολύ κρίσι, όμως αντιπαθεί τον Χριστιανισμόπου είναι έκφραση της ανθρωπιάς και της αρετής. Αντιθέτως διαλέγει βολικές θεωρίες, βασισμένες στο ψεύδος και την αμαρτία. 'Ετσι έχει προορισμό να καταστραφεί, αν δεν μετανοήσει, αν δεν παραιτήση το ψεύδος και πιστέψη στο Ευαγγέλιο.

'Ηγγικε η βασιλεία των ουρανών και οι πιστοί πρέπει να είναι πάντοτε έτοιμοι, ωσάν ο Αντίχριστος να έρχεται σήμερα-αύριο. Δεν γνωρίζουμε τις βουλές του Κυρίου, ούτε μπορούμε να πούμε με ακρίβεια ότι θα έλθη σήμερα, ή ότι έχει ακόμη χρόνια πολλά. Ο καλός και σωστός Χριστιανός είναι πάντοτε έτοιμος.

Ο Καλός Θεός μας δίνει πλούσιες τις ευλογίες Του. Να μη δείχνουμε αχαριστία και Τον παροργίζουμε, γιατί έρχεται «η οργή του Θεού επί τους υιούς της απειθείας» (Εφ. 5,6). - μη γένοιτο. Στην εποχή μας δεν πέρασαν οι άνθρωποι ούτε πολέμους ούτε πείνα και λένε ότι δεν έχουν ανάγκη και από τον Θεό. Τα έχουν όλα και γι' αυτό δεν εκτιμούν τίποτε. 'Αν όμως έλθη δύσκολος καιρός, πείνα κ.λ.π., και δεν έχουν τι να φάνε, τότε θα εκτιμήσουν και το ψωμί και την μαρμελάδα και όσα θα στερηθούν. 'Αμα δεν δοξάζουμε τον -θεό, επιτρέπει ο Θεός να έρθη μια δοκιμασία, για να εκτιμήσουμε τα πράγματα. Ενώ, όταν τα εκτιμούμε, δεν επιτρέπει ο Θεός να συμβή τίποτε το κακό.

Ο Θεός επιτρέπει να γίνει τώρα ένα τράνταγμα γερό. 'Ερχονται δύσκολα χρόνια. Θα έχουμε δοκιμασίες μεγάλες... Να το πάρουμε στα σοβαρά, να ζήσουμε πνευματικά. Οι περιστάσεις μας αναγκάζουν και θα μας αναγκάσουν να δουλέψουμε πνευματικά. Καλό όμως είναι να το κάνουμε χαρούμενα και προαιρετικά και όχι από θλίψεις, αναγκαστικά

- Γέροντα, γιατί επιτρέπει ο Θεός να συμβή μια συμφορά;
- Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις. 'Αλλοτε επιτρέπει ο Θεός κάτι, για να βγή κάτι το καλύτερο, και άλλοτε επιτρέπει κάτι για παιδαγωγία. 'Αλλοι ανταμείβονται και άλλοι εξοφλούν. Δεν πάει τίποτε χαμένο.
"Ο Καλός Θεός μας δίνει πλούσιες τις ευλογίες Του. Να μη δείχνουμε αχαριστία και Τον παροργίζουμε, γιατί έρχεται "η οργή του Θεού επί τους υιούς της απειθείας".
«'Οταν ο κόσμος δεν μετανοή, τι βροχή να ρίξη ο Θεό; ... 'Ολα είναι απλά για τον Θεό... 'Αν ταπεινά ζητούμε το έλεος του Θεού, ο Θεός θα βοηθήσει».
«Η μέλλουσα οργή του Θεού δεν μπορεί ν'αντιμετωπισθή διαφορετικά παρά μόνο με μετάνοια και τήρηση των εντολών Του».

'Οσο μπορείς να λες την ευχή μέσα στην ημέρα και να σιγοψάλλης.
'Αν μια είναι εκ γενετής μωρή, είναι ευλογία από τον Θεό γι' αυτήν. Πάει δίχως εξετάσεις στην άλλη ζωή. Μια όμως που έχει μυαλό και ζη μωρά, αυτή θα είναι αναπολόγητη την ημέρα της Κρίσεως.

Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν κάποιον εγωϊσμό και ο Θεός τους δίνει ένα σκαμπίλι να πάνε παρακάτω. 'Αλλοι έχουν λίγο παραπάνω εγωϊσμό και ο Θεός τους δίνει ένα σκαμπίλι και πάνε ακόμα παρακάτω. Αυτούς όμως που έχουν εωσφορική υπερηφάνεια, ο Θεός τους αφήνει. Μπορεί να φαίνεατι ότι κάνουν προκοπή αλλά τι προκοπή είναι αυτή; Μαύρη προκοπή. Και μετά δεν πέφτουν απλώς κάτω, αλλά πέφτουν κατ' ευθείαν στο βάραθρο. Ο Θεός να φυλάη!

- Γέροντα, γιατί, ενώ ζητώ κάτι με πίστη, δεν το δίνει ο Θεός;
- Πιστεύεις, ζητάς, αλλά, αν δεν έχης ταπείνωση ή έχης προδιάθεση υπερηφανείας, δεν δίνει ο Θεός. Μπορεί να έχη κανείς πίστη όχι μόνο σαν ένα «κόκκον σινάπεως» αλλά σαν ένα κιλό σινάπι. Εάν όμως δεν έχη και ανάλογη ταπείνωση, δεν ενεργεί ο Θεό, γιατί δεν θα τον ωφελήση. 'Οταν υπάρχη υπερηφάνεια, δεν ενεργεί η πίστη.

- Να κάνεις τον σταυρό σου, καλό μου παιδί, και να το κάνεις αυτό που σου λένε. Αν πης «Δι' ευχών των Αγίων πατέρων ημών», τόσοι 'Αγιοι είναι, ένας από αυτούς δεν θα σε βοηθήση; Να μην χάνης ποτέ την εμπιστοσύνη σου στον Θεό. Μη σφίγγεσαι με την στενή σου ανθρώπινη λογική και βασανίζεσαι και εμποδίζεις την θεία βοήθεια.

* Γιατί Γέροντα ενώ πολλές φορές έχουμε νιώσει την παντοδυναμία του Θεού, δεν βλέπουμε την πρόνοιά Του για μας;
* Είναι παγίδα του διαβόλου. Ο διάβολος ρίχνει στάχτη στα μάτια του ανθρώπου, για να μη δη την πρόνοια του Θεού. Γιατί, όταν δη ο άνθρωπος την πρόνοια του θεού, θα μακλακώση η γρανιτένια καρδιά του, θα γίνη ευαίσθητη και θα ξεσπάση σε δοξολογία, και αυτό δεν συμφέρει στον διάβολο.

- Γέροντα, μερικές φορές ξεκινάμε να κάνουμε μια δουλειά και παρουσιάζονται ένα σωρό εμπόδια. Πως θα καταλάβουμε αν τα εμπόδια είναι από τον Θεό;
- Να εξετάσουμε αν φταίμε εμείς. Αν δεν φταίμε, το εμπόδιο θα είναι από τον Θεό για το καλό μας. Γι'αυτό δεν πρέπει κανείς να στενοχωριέται, αν δεν έγινε η δουλειά ή αν καθυστέρησε να τελειώσει.

Πάντως είτε το θέλουν οι άνθρωποι είτε δεν το θέλουν, θα έρθη καιρός που όλοι θα πιστέψουν, γιατί θα φθάσουν σε αδιέξοδο και θα επέμβη ο Χριστός.

Ήταν δύο αδέλφια στο Άγιον Όρος, στην Νέα Σκήτη. Ο ένας ήταν συνεχώς άρρωστος. Ο άλλος ήταν πάντοτε υγιής. Τελικά ο ασθενής κοιμήθηκε. Μόλις πέθανε ο αδελφός του, άρχισε να αρρωσταίνη ο άλλος και να υποφέρη από πόνους. Του έλεγαν οι άλλοι πατέρες να σηκωθή να πάη στην Θεσσαλονίκη να γιατρευτή. Ο άλλος που δεν είχε φύγει ποτέ από το Άγιον Όρος, δεν ήθελε να πάη, αλλά ο πόνος επέμενε. Και ενώ συνεχιζόταν τόσο ο πόνος, όσο και ο πειρασμός των άλλων αδελφών για να πάη στην Θεσσαλονίκη, την νύκτα βλέπει στον ύπνο του τον αδελφό του που πέθανε να του λέγη. "Αδελφέ σήκωσε τον πόνο, σήκωσε όσον πόνο μπορείς ευχαριστώντας τον Θεό. Εγώ τόσα χρόνια άσκησι, τίποτε από όλα αυτά δεν μου λογάριασε ο Θεός, μόνο την αρρώστια αυτή βρήκε αξιόλογη για να με σώση".
Το περιστατικό αυτό το έφερνε ο πατήρ Παίσιος για παράδειγμα προς τους πάσχοντες, για να γνωρίζουν πόσο καλό βγαίνει από τον πόνο, την ασθένεια και από κάθε θλίψι.

Εμείς εδώ", μας έλεγε ο Γέροντας "έχουμε για πρόγραμμα να κοιμώμαστε το απόγευμα και να ξυπνούμε κατά τη δύσι του ηλίου. Αρχίζομε δε, κομποσχοίνια, προσευχές και μετάνοιες, μέχρι τις 2 το πρωί, όταν μπαίνουμε στην Εκκλησία για την ακολουθία.
Κατά τις βραδινές ώρες, ερχότανε ο διάβολος να μας πειράξη,γιατί αυτή είναι η δουλειά του( και μεταξύ των πειραγμάτων του που κάνει, κάθεται πάνω στα πόδια μας κι αυτά βαραίνουν και πονάμε( και στη συνέχεια μας ψιθυρίζει, ότι πρέπει να καθήσουμε γιατί κουρασθήκαμε( κι έτσι μας κοιμίζει. Το φαινόμενο είναι καθαρώς πειρακτικό.
Έτσι εγώ, είχα τη συνήθεια να κρατώ μια βέργα, και κτυπούσα μια δυνατά στο παχύ μέρος του ποδιού μου. Έτσι ο πειρασμός έφευγε. Μετά από το περιστατικό αυτό, δεν χρειαζότανε άλλο να ξανακτυπήσω, αλλά που με έβλεπε να απλώνω το χέρι μου να πάρω το ξύλο, ήταν αρκετό να εξαφανισθή". Τότε ρωτήσαμε τον γέροντα, πως το εξηγεί αυτό, κι εκείνος μας εξήγησε, ότι άγγελος Κυρίου αυτομάτως κτυπά τον διάβολο, γι' αυτό κι εξαφανίζεται.

Ρωτήσαμε τον γέροντα πως είναι σίγουρος, ότι ο διάβολος όντως πειράζει τα παιδιά, και τα βάζει να κάνουν τη ζωή των γονέων και διδασκάλων τόσο δύσκολη. Έλεγε δε, ότι όταν ο ίδιος ως γέροντας, παραμελούσε την επίβλεψη των είκοσι υποτακτικών του, την νύκτα έπαιρνε ο διάβολος πάνω του εξουσία και τον παίδευε.

Έτσι λοιπόν, και στα σχολεία, το πείραγμα του διαβόλου στα παιδιά, ξεσπά στο κεφάλι των διδασκάλων. Έλεγε ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός με το προφητικό χάρισμα, ότι "θα βγουν τέτοια πράγματα από τα σχολεία που δεν θα το πιστεύουμε στα μάτια μας, και ότι τα άθεα γράμματα αυτά θα καταστρέψουν τον κόσμο".

Ο Θεός επιτρέπει στον άνθρωπο διάφορες δοκιμασίες, ασθένειες, ζημίες και άλλα, και από τους γύρω μας ανθρώπους, συκοφαντίες, ύβρεις, αδικίες κι εμείς πρέπει να τις δεχόμαστε με υπομονή, χωρίς στενοχώρια, σαν ευλογία. Όταν κάποιος μας αδικεί, πρέπει να χαιρόμαστε και να θεωρούμε αυτόν που μας αδίκησε μεγάλον ευεργέτη, διότι γίνεται αιτία αποταμιεύσεως μας στην άλλη ζωή. Με τις δοκιμασίες που επιτρέπει ο Θεός, μας κάνει να ετοιμαζόμαστε για την ουράνια βασιλεία του, έχοντας το διαβατήριο των δοκιμασιών στο χέρι.

Όποιος αισθάνεται την αμαρτωλότητα του και στενάζει από τα βάθη της ψυχής του, είναι ανώτερος από εκείνον που μπορεί να αναστήσει νεκρόν ή να ωφελήσει όλον τον κόσμο με την διδασκαλία του. Όποιος φθάσει στο σημείο να γνωρίσει την ψυχική του ασθένεια, αυτός έχει φθάσει σε τέλεια ταπείνωση.

Η υπακοή και η απλότης εκ φύσεως φθάνουν σύντομα στην αγιότητα. Ήταν ένας απλός άνθρωπος που διακονούσε ένα φτωχό ασθενή. Αυτός του ζήτησε μια μέρα να του δώσει να φάει ένα ψαράκι. Αλλά κι αυτός ο φτωχός που να το βρει το ψαράκι. Κατέβηκε στην παραλία όπου ήταν ένας ναός, μπήκε μέσα, σήκωσε τα χέρια στον ουρανό και προσευχήθηκε απλά: «Χριστέ μου, δώσε μου σε παρακαλώ ένα ψαράκι για τον άνθρωπο», και ώ του θαύματος! Αμέσως βρέθηκε μέσα στα χέρια του ένα ψάρι!!! κι ευχαριστώντας το Θεό το πήγε στον άρρωστο. Να περιπατείτε με απλότητα την οδό της ζωής σας.

Να χωρίσουμε την προσευχή μας σε τρία μέρη. Το ένα για τον εαυτό μας, το άλλο για τους ζώντας και το τρίτο για τους κεκοιμημένους, και να δίνουμε τακτικά τα ονόματα μας, να μνημονεύονται στην Αγία Πρόθεση. Μην έχουμε εμπιστοσύνη στον εαυτό μας. Η αυτοπεποίθηση είναι μέγα εμπόδιο στη θεία χάρη. Εμπιστοσύνη απόλυτη να έχουμε μόνο στο Θεό. Όταν εμείς αναθέτουμε τα πάντα σ’ Αυτόν, ο Θεός υποχρεώνεται να μας βοηθήσει.

Η προσευχή είναι το πνευματικό μας βαρόμετρο. Να έχουμε συνεχώς τη μνήμη και το φόβο του Θεού, που θα μας προφυλάσσει από την αμαρτία. Ο Θεός παρακολουθεί την καρδιά μας και ελέγχει το περιεχόμενο της. Απ’ αυτό θα δημιουργηθεί ο φόβος του Θεού, η στροφή στον εαυτό μας, η απώθηση των κακών λογισμών και των αισθημάτων και η επαγρύπνηση στην ηθική καθαρότητα.

Ερώτηση: Η Αγία Γραφή διδάσκει ότι μόνο ο Ιησούς Χριστός σώζει. Στην Ορθόδοξη Εκκλησία παρακαλούμε και την Παναγία να μας σώσει. Είναι σωστό;
Απάντηση: Ο Ιησούς είναι ο μοναδικός Σωτήρας. Αυτός πρόσφερε τον εαυτό Του για μας. Άκου τώρα. Άν ήσουν κάποιος μεγάλος με εξουσία και πήγαινες σε μια πόλη με τη μάνα σου, όλοι που θα σε περίμεναν εκεί θα χαιρέταγαν και σένα και τη μάνα σου. Θα έλεγαν και τα καλύτερα λόγια γι’ αυτήν, κι ας μη γνώριζαν τίποτα για την ίδια. Εσύ που θα τ΄άκουγες, θα χαιρόσουν, θα καμάρωνες για τη μάνα σου. Έτσι κι ο Χριστός χαίρεται και καμαρώνει για τη μάνα Του, όταν μας ακούει να λέμε καλά λόγια γι’ αυτήν. Κοίτα. Άν μια φτωχιά πήγαινε στη μάνα σου και την παρακαλούσε να σου ζητήσει να την διορίσεις σε μια θέση κι εσύ έκαμνες τη χάρη της μάνας σου, τότε εκείνη η φτωχιά θα έλεγε ότι η μάνα σου την έσωσε, άν και εσύ την διόρισες. Ε, έτσι κι εμείς λέμε η Παναγία να μας σώσει. Και ο Γιός της που έχει την εξουσία, αλλά είναι ταπεινός, χαίρεται να μας ακούει να λέμε καλά λόγια για τη μάνα Του

Ερώτηση: Ο Κύριος λέει: «Εγώ είμαι Κύριος ο Θεός σου. Μη κάνεις είδωλο, ούτε κανενός ομοίωμα. Μη προσκυνήσεις αυτά. Μήτε να τα λατρεύσεις, διότι εγώ Κύριος ο Θεός σου είμαι Θεός ζηλότυπος». Η Ορθόδοξη Εκκλησία προσκυνάει τις εικόνες. Είναι σωστό;

Απάντηση: Άκου. Η μάνα που έχει το παιδί της στον πόλεμο, φοβάται γι’ αυτό νύχτα-μέρα. Έχει πολλή αγωνία. Ξαφνικά παίρνει ένα γράμμα από το παιδί της με μια φωτογραφία του μέσα. Όταν τη βλέπει τί κάνει; Την πιάνει στα χέρια της και τη φιλεί, τη βάζει στον κόρφο της ν’ αγγίξει την καρδιά της. Ε, τί νομίζεις; Αυτή η μάνα με τέτοιο φλογερό πόθο που έχει για το παιδί της πιστεύει ότι φιλεί τη φωτογραφία; Το ίδιο το παιδί της πιστεύει ότι φιλεί. Το ίδιο πιστεύει και όποιος έχει φλογερό πόθο για την Παναγία και τον Άγιο που προσκυνάει. Δεν προσκυνάμε τις εικόνες γιατί είναι εικόνες, αλλά για τους Αγίους. Και αυτούς όχι γιατί είναι πρόσωπα που είναι, αλλά γιατί αγωνίστηκαν για το Χριστό. Ο Θεός είναι ζηλότυπος, είναι αλήθεια. Όχι όμως για τους δικούς Του, αλλά για το διάβολο. Ο Πατέρας δε ζηλεύει τα δικά του παιδιά. Μην ανησυχείς, ο Κύριος χαίρεται, όταν σε βλέπει να σέβεσαι και ν’αγαπάς τη Μάνα Του και τους Αγίους.

Ο κλέπτης ο πιασμένος και μετανοημένος, η πόρνη η γνωστή και ντροπιασμένη, η ταπεινωμένη κι η μετανοημένη είναι πολύ ανώτερη από εμάς με τα καλά ονόματα και τον άγνωστο μας κι αμφίβολο βίο

http://clubs.pathfinder.gr/athos_agiooros/24035?forum=3471&read=153

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2002, 15:22:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Επίσης μπορείς να δεις και τι λένε για τους μορμόνους,ειδικά το παρακάτω κομμάτι μου θυμίζει την λαική ρήση είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα
Αλλοπρόσαλλες επίσης είναι και οι αντιλήψεις της αιρέσεως για τους κοινωνικούς θεσμούς. Πρώτ' απ' όλα ο μορμονισμός, είναι ένα απαράδεκτο θεοκρατικό και απολυταρχικό σύστημα, κατάλοιπο του παρελθόντος, το οποίο δεν μπορεί να έχει θέση στη σημερινή ελεύθερη κοινωνία. Η θεοκρατία είναι μια από τις χειρότερες στρεβλώσεις του δημοκρατικού και ελεύθερου χριστιανικού φρονήματος. Μια άλλη επίσης θλιβερή και απαράδεκτη παράμετρος του μορμονισμού είναι ο εμφανής ρατσισμός, ο οποίος είναι ενταγμένος στο θεολογικό του σύστημα. Οι ερυθρόδερμοι, οι μαύροι, και όλοι οι μη Μορμόνοι θεωρούνται αμαρτωλοί και καταραμένοι από το Θεό. Ιδιότυπος ρατσισμός πρέπει να θεωρηθεί και η κυρίαρχη θέση των ανδρών της αιρέσεως έναντι των γυναικών.

http://clubs.pathfinder.gr/athos_agiooros/24035?forum=3471&read=151

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2002, 16:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS

ΦΙΛΕ ΦΩΤΙΕ:

quote:
Θέτεις ως όρο για διάλογο την απάντηση σε μια ερώτηση και αφού σου απαντώ το θεωρείς ως «επιχείρημα» για να λήξεις έναν διάλογο που δεν ξεκίνησες;!!!!!!
Γκλούπ!!!!
Ο Χρόνος (από όσο ξέρουμε) είναι διάσταση και όχι στατικό πείραμα!

ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΞΑΝΑ ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ...

ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΝΝΟΟΥΝΤΑΙ...
ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΧΩΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ:
1) ΠΑΡΕΛΘΟΝ...ΛΕΜΕ, ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΒΕΙ ΠΡΙΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ...
2) ΠΑΡΟΝ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ, ΤΩΡΑ...
3) ΜΕΛΛΟΝ...ΤΟ 2004 ΘΑ ΔΙΕΞΑΧΘΕΙ Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ...

Ο ΧΡΟΝΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ, ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΜΕΛΛΟΝ...ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΧΡΟΝΟΙ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΑ...ΕΝΕΣΤΩΤΑΣ...ΜΕΛΛΟΝΤΑΣ...ΠΑΡΑΚΕΙΜΕΝΟΣ...

ΛΕΣ ΛΟΙΠΟΝ:

quote:
Ναι φίλε Πιστεύω πως ο Θεός Δημιούργησε τον Χρόνο.

O ΘΕΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ, ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ...

ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΛΟΓΙΚΟΣ...ΣΕ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΠΡΩΤΟΣ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2002, 03:06:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>Φίλοι μου ΔΕΝ υπάρχει «Τέλεια Λογική» γατί πρώτον ξεκινάει
>υποκειμενικά (από τον καθένα ξεχωριστά) και γιατί ακόμα και τα
>Μαθηματικά στην εξέλιξή τους γίνονται «μεταφυσικά».

Δεν υπάρχει "τέλεια" και "μη τέλεια" Λογική φίλτατε. Και νομίζω ότι έντεχνα μπερδεύεις την "Κρίση" με τη "Λογική". Καθένας φυσικά μπορεί να εκτιμήσει μια περίσταση με διάφορους τρόπους. Όμως η λογική προσέγγιση είναι μια και μοναδική.

Εαν σου πω ότι ένας φίλος μου ήταν τυφλός και προσευχήθηκε στο Δία και έγινε καλα, μάλλον δε θα με πιστέψεις. Μπορώ να επιμείνω ξέρεις!! Τουλάχιστον όσο επιμένεις εσύ ότι ο Ραββί Γιεζούα γιάτρευε τυφλούς. Μπορώ να επιμείνω και περισσότερο... αλλά δε θα με πιστέψεις! Αυτό φυσικά είναι λογική προσέγγιση.

Αν θέλεις όμως μπορώ να ρίξω κι εγώ την κουβέντα στο επίπεδο που τη ρίχνεις εσύ. Όσοι λοιπόν πιστεύουν στον Ερμή πραγματικά η ζωή τους καλυτερεύει και οι δουλειές τους πηγαίνουν καλύτερα. Όταν τα στρατεύματα τιμήσουν την Αθηνά πριν από τη μάχη τότε σίγουρα κερδίζουν τη μάχη, και όσοι έχουν στο δωμάτιό τους ένα αγαλματίδιο της Αφροδίτης τότε έχουν πάντα επιτυχίες στα ερωτικά!!!

Δε φαντάζομαι να αποτολμήσεις να αμφισβητήσεις τα παραπάνω γεγονότα, φίλτατε, γιατί θα με κάνεις να πιστέψω ότι διεκδηκείς ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ το δικαίωμα να χρησιμοποιείς τα "θαύματα" ως επιχείρημα. Κι εφόσον δεν θα αμφισβητήσεις τα "θαύματά" μου, θα παραδεχτείς ότι ο Ραββί Γιεζούα διεκδήκησε μια αποκλειστικότητα που δεν του ανήκε είτε από εγωισμό είτε από επιπολαιότητα.

Και να μην ξεχάσω: η προτροπή του Φοίβου Απόλλωνα "γνώθι σεαυτόν" είναι η πεμπτουσία της έννοιας του ανθρωπισμού. Όταν γνωρίζεις τον εαυτό σου φυσικά καταλαβαίνεις καλύτερα και τους άλλους και σέβεσαι τον κάθε άνθρωπο στη διαφορετικότητά του. Επίσης η αυτογνωσία οδηγεί στον σεβασμό της Φύσης και του Κόσμου. Τέλος η δεύτερη προτροπή του Απόλλωνα "μηδένα άγαν" είναι η πεμπτουσία της οικολογικής οικονομίας και του πολιτισμού. Κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει τέτοιες αρχές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2002, 13:40:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλησπέρα ξανά.

Σε ευχαριστώ Ερμοκράτη που καταδέχεσαι να σκύψεις από το «βάθρο» της Απόλυτης Λογικής σου προς εμένα τον Ανόητο.
Είναι μεγάλη «Θυσία» να κατέβεις τόσο χαμηλά από την τελειότητα του Νου σου και σε παρακαλώ πρόσεξε να μην λερωθείς!

Πόσο εύκολα χαϊδεύουμε το Εγώ μας!
Πως αλλιώς να το πω;

ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΟΡΕ!!!!!!!!!!!!!

Όσο δικαιολογούμε τις απόψεις μας δεν έχουμε ελπίδα!
«Μπήκαν στην Πόλη οι Οχτροιιιιί…..κλπ, κλπ»

Φίλοι μου, θα σταθώ στις θέσεις σας συγκεντρωτικά.

Το να πιστεύει κάποιος πως είναι «συντονισμένος» νομοτελειακά με την Φύση, το Σύμπαν και τους Νόμους του και μάλιστα να τους εκφράζει, δεν είναι λιγάκι «υπερβολικό»;
Είναι σαν να αποδέχεται για τον εαυτό του την Απόλυτη και Ενσυνείδητη Εκδήλωση της Θεότητας που είναι!
Δεν το αρνούμαι βέβαια ως δυνατότητα και στόχο στην ζωή μας, αλλά αμφιβάλω-επιτρέψτε μου- ως καθημερινή Εκδήλωση για όλους μας.
Εκτός και αν εννοείται τον παθητικό συντονισμό με τους Νόμους όταν τους βιώνουμε πάνω μας (και μέσα μας)!
Και βέβαια δεν υπάρχει «Ορθός Λόγος» στην καθημερινότητα!
Αν πιστεύετε κάτι τέτοιο: «καλημέρα Φώτης!»

Προσπαθούμε προς το Σωστό, το Δίκαιο, το Όμορφο, το Αγαθό, το Ορθό, το Τέλειο!
Αλλά υπάρχει ξεκάθαρη και διακριτή απόσταση στις δύο αυτές θέσεις!

Διεκδικείτε για τον εαυτό σας Εξουσίες Απόλυτες του Νου.
Και άντε αν συμφωνούσατε, να λέγαμε πως υπάρχει και μια πιθανότητα!
Δεν σκοπεύω βέβαια να σας κρίνω. Αν θέλετε έρευνα, κοιτάξτε πίσω τα 5 τελευταία (ας πούμε) χρόνια της ζωής σας και δείτε κατά πόσο εφαρμόσατε τον «καθαρό» αυτό τρόπο σκέψης!
Νομίζω πως αρκεί.
Αν πιστεύεται ότι είστε άψογοι, τότε ειλικρινά επιθυμώ να σας γνωρίσω από κοντά.
Είστε Πρότυπο, Παράδειγμα προς μίμηση και πιθανή «Σωτηρία» για την Ανθρωπότητα!
Αν όχι, και βέβαια να πιω μαζί σας καφέ, γιατί είστε (κατ’ εμένα) άνθρωποι με ειλικρινείς προθέσεις!

Δεν θα επεκταθώ.
Η Νομοτέλεια που διέπει την Αγάπη δεν έχει καμία σχέση με αυτό που κατανοείς φίλε Βασίλη.
Απλά «δικαιολογείς» τις θέσεις σου.

Η Εποχή για την οποία αναφέρεσαι ήταν «προβληματική» προς την Αγάπη.
Σκληρός ο άνθρωπος και στις ευγενέστερες εκδηλώσεις του.
Δύσκολο το Έλεος για τον εχθρό ή τον «κατώτερο».
Δύσκολες ή σχεδόν ανύπαρκτες οι σχέσεις αγάπης στους συζύγους.
Υποτίμηση της ανθρώπινης αξίας στις περισσότερες κοινωνικές εκδηλώσεις.
Ας μη το αναλύσουμε, όλοι κατανοούμε πως πριν 2000 χρόνια ο άνθρωπος δεν σκέφτονταν, ούτε μίλαγε για Αγάπη.
Η Προσφορά ή η Θυσία γίνονταν όχι προς τον συνάνθρωπο, αλλά προς την «πατρίδα», τον «Άρχοντα» ή τις Ιδέες που οι πολιτισμοί ασπάζονταν!
Δεν είναι κρίση αλλά κοινωνική πραγματικότητα των τότε Εποχών.

Έτσι Φίλε μην προσπαθείς να «δικαιολογήσεις» την απουσία της Αγάπης μέσω της Αρετής!
Απλά δεν την κατανοούσαν!
Λες και την κατανοούμε σήμερα!

Πείτε μου Αγαπητοί Φίλοι που υπάρχει στον Αρχαίο Κόσμο, εκτός του Προμηθέα, παράδειγμα ανιδιοτελής Προσφοράς προς τον συνάνθρωπο;
Και τι καταδεικνύει αυτό;

Πολλά είναι τα σημεία που διαφωνώ Φίλε Βασίλη, στα αποσπάσματα που κατέθεσες!
Πρέπει όμως να κρίνουνε τον Μοναχισμό ως μια «ιδιαίτερη» προσπάθεια Αυτογνωσίας.
Δεν είναι δυνατόν να δεχόμαστε τις σκληρές και απάνθρωπες (κάποιες φορές) τακτικές στα Βουδιστικά Μοναστήρια, πως οδηγούν προς τον «Φωτισμό» και να υποτιμούμε την κληρονομιά μας!
Αυτοί οι άνθρωποι, (αρκετοί από αυτούς) αγωνίζονται καθημερινά με τον εαυτό τους.
«Βουτούν» με τόλμη (ή και με φόβο, το κάνουν όμως) μέσα στην ψυχή τους και την εκθέτουν στο Φως. Κάποιοι από αυτούς Αγιάζουν. Ακόμα και αν ο νους τους είναι «χοντροκομμένος»!
Αγιάζουν γιατί θυσιάζονται και προσφέρουν. Γιατί αγωνίζονται να αγαπήσουν τον άνθρωπο!
Γιατί δεν κρατούν τίποτα για τον εαυτό τους.

Όσο για το θέμα «Θέλημα του Θεού» έχω και εγώ τις απόψεις μου.
Ότι μας συμβαίνει προσπαθούμε να το «δαμάσουμε» και να το «ταξινομήσουμε» στο νου μας.
Εάν μας προκαλεί πόνο, καθ’ οιανδήποτε τρόπο, τότε προβληματιζόμαστε.
Πολλοί έχουν «Ερευνήσει» το θέμα. Από τον Γιούγκ και την «Συγχρονικότητα» ως και τον πιο αμόρφωτο παπά!
Το τι είναι Θέλημα Θεού, ή Νομοτέλεια στην ζωή μας μπορούμε, πιστεύω, να ανοίξουμε νέο χώρο συζήτησης.

Τώρα ξανά για την Λογική και την Κρίση.
Υπάρχουν πειράματα στις θετικές επιστήμες εντελώς «παράλογα». Ήδη οι επιστήμονες προβληματίζονται για τον αν ο Παρατηρητής επιδράει (άγνωστο ακόμη πώς) στο Πείραμα απλά και μόνο με την Παρατήρηση!
Δεν συζητάμε βέβαια το «βραχυκύκλωμα» στην Λογική μας εάν αποδειχθεί τέτοια Νομοτέλεια!

Η Κβαντική Θεωρία είναι γεμάτη «παραλογισμούς»! Όταν φτιαχτούν οι πρώτοι κβαντικοί υπολογιστές θα κρατούμε την «απόδειξη» του παραλογισμού μέσα στην παλάμη μας!
Φίλοι μου πέρασε ο 19ος Αιώνας! Τώρα η Φυσική προχωράει «μπουσουλώντας» και «ψηλαφίζοντας».
Ψάχνουμε αυτό που μας «λείπει» και είμαστε βέβαιοι και για αυτό!

Ερμοκράτη υπάρχουν άνθρωποι που έχουν θεραπευτεί «παράλογα» από καρκίνο.
Αν δυσκολεύεσαι να το δεχτείς, βρες κάποιον φίλο σου χειρούργο και ρώτησέ τον αν είναι «βέβαιος» για την ανθρώπινη παρέμβαση!

Υπάρχει η Πίστη και οι Νόμοι που η ίδια κινεί. Μπορούμε, αν θέλουμε, να τους μελετήσουμε!

Φίλε Άτλαντα, σε ευχαριστώ για την επεξήγηση του Χρόνου. Βέβαια, ακόμη κα ο γιος μου την γνωρίζει

Το ερώτημα που θέτεις είναι σοβαρό, έχεις όμως απάντηση;

Να ρωτήσω και εγώ;

Υπάρχει ο Χρόνος δίχως τον Χώρο;
Πως;
Τι είναι και πως μετριέται δίχως τις μεταβολές στην υλοενέργεια;

Υπάρχει Χώρος δίχως Χρόνο;
Πως;
Μήπως είναι η Απόλυτη Φυλακή ή ο Απόλυτος Θάνατος;
Ή είναι μήπως το τμήμα εκείνο της «Αδημιούργητης Δημιουργίας»;

Αν ο Θεός είναι Άχωρος και Άχρονος και Πανταχού Παρών και τα Πάντα Πληρών, πες μου τότε που Περιορίζεται;

Επανέρχομαι στο Νόμο της Αγάπης.

Είναι Νόμος, αν θέλετε το Ερευνούμε!

Με Αγάπη Φώτης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2002, 15:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS
ΦΙΛΕ ΦΩΤΙΕ:

ΛΕΣ:

quote:
Αν ο Θεός είναι Άχωρος και Άχρονος και Πανταχού Παρών και τα Πάντα Πληρών, πες μου τότε που Περιορίζεται;

ΠΡΙΝ ΕΙΧΕΣ ΓΡΑΨΕΙ:
quote:
Θέτεις ως όρο για διάλογο την απάντηση σε μια ερώτηση και αφού σου απαντώ το θεωρείς ως «επιχείρημα» για να λήξεις έναν διάλογο που δεν ξεκίνησες;!!!!!!
Γκλούπ!!!!

O ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ................................................

EXEIΣ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΕΝΤΡΥΦΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ...
ΔΗΛΑΔΗ, ΠΟΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ...ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΑΧΡΩΜΑ ΚΑΙ ΑΟΣΜΑ ΚΑΤΕΒΑΤΑ ΠΡΟΣΥΛΗΤΙΣΜΟΥ...

ΕΧΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΜΙΑ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΟΥ ΙΗΣΟΥ...

ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ:

Ο ΧΩΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΣΥΝΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ...ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΕΝΣΑΡΚΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΑΡΧΗΓΟΙ...ΓΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΤΟΥΣ...ΚΑΙ ΕΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΤΑΝΑ ΠΟΥ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ, ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΦΧΑΡΙΣΤΙΟΥΝΤΑΙ ΤΟ "ΠΑΙΓΧΝΙΔΙ"...

ΓΙΑ ΘΕΟΥΣ ΠΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΣΑΝ ΤΗΝ ΣΤΑΥΡΩΣΗ ΤΟΥΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΜΑΡΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ...

ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΠΑΝΣΟΦΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ:

O ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝ'ΑΛΛΟΙΩΣ

ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΟΙΝΟ
ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΟΥΣ ΣΟΦΟΥΣ
ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ


Edited by - ATLAS on 21/11/2002 15:44:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2002, 16:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Φίλε Φώτιε δυστυχώς θα συμφωνήσω με τον Άτλαντα που λέει ότι στα δύσκολα "την κάνεις φίδι" ...

Αλλά θα ήθελα μια απάντηση (έλα είναι εύκολο) για το παρακάτω
Αγιάζουν γιατί θυσιάζονται και προσφέρουν. Γιατί αγωνίζονται να αγαπήσουν τον άνθρωπο! Γιατί δεν κρατούν τίποτα για τον εαυτό τους.
για ενημέρωσέ με τι έργο παράγουν οι "ραφοφόροι παίκτες" της αγιορίτικης "φάρμας" γιατί όσο κι αν έχω ψάξει να βρω κάτι δεν βρήκα παρά μόνο κομποσχοίνια και λιβάνια ... άσε που όταν κατέβουν στην Αθήνα (πως λέμε θα κατέβουν τα τρακτέρ) σαν τον μοναχό Μάξιμο που έρχεται για τραμπουκισμούς και "σλόγκαν" του τύπου "ορθοδοξία ή θάνατος" !

Δεν ομιλώ βέβαια για κάποιους ξεχασμένους γεράκους οι οποίοι όντως είναι Αγαθοί (μειοψηφία και είδος προς εξαφάνιση) κι οι οποίοι βέβαια δεν χρειαζόταν να μονάσουν για να γίνουν Αγαθοί αλλά ήταν από την φύση τους αλλά έτσι τα έφερε η ζωή και κατέληξαν εκεί ...
Ούτε βέβαια ομιλώ περί έκβιαστικής μάλιστα αποπλανήσεως νεαρών στα κατασκότεινα κελιά ούτε και για τα ψυχοφάρμακα που ποτίζονται ...

Έργα ζητώ προς τον άνθρωπο και την κοινωνία, εκτός από προσευχές και κομποσχοίνια τι προσφέρουν ??? Έχω υπόψιν να θέσω και μερικά άλλα "όμορφα" άρθρα περί και σχετικά μοναχισμού από μοναχούς και ρασοφόρους που είναι "άψογα" ... περιμένω όμως κάποιες άλλες θέσεις από σένα σχειτκά με αυτό μήπως και κάνω λάθος.

Όσον αφορά την περιβόητη "αγάπη" θα ήθελα να μου αναπτύξεις την θέση σου γιατί με μπέρδεψες , κι αφού με Δια-φωτίσεις γι αυτό θα σε ξανα Δια-φωτίσω κι εγώ με την σειρά μου σχετικά με τον όρο Πατρίδα που προφανώς δεν έχεις κατανοήσει τι σημαίνει για τον Έλληνα εκτός από ένα κομμάτι χώμα και πανί.

Υ.Γ. #1
{red]Πείτε μου Αγαπητοί Φίλοι που υπάρχει στον Αρχαίο Κόσμο, εκτός του Προμηθέα, παράδειγμα ανιδιοτελής Προσφοράς προς τον συνάνθρωπο;[/red]
(αν και δεν συμφωνώ με την λέξη ανιδιοτέλεια) είσαι σίγουρος ότι δεν βρήκες τίποτα ? διότι θα σου γεμίσω κάμποσες σελίδες του φόρουμ ...
Υ.Γ. #2
Μήπως πάλι, ο Μύθος του Προμηθέα ερμηνεύεται διαφορετικά από τους δυό μας ??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2002, 02:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΟΡΕ!!!!!!!!!!!!!

Αρχισες να θυμίζεις τους Χριστιανούς Μάρτυρες του Ιεχωβά. Πόσα ακόμη στάδια χριστιανισμού θα περάσεις ακόμα αναρωτιέμαι.

>Το να πιστεύει κάποιος πως είναι «συντονισμένος» νομοτελειακά με την Φύση,
>το Σύμπαν και τους Νόμους του και μάλιστα να τους εκφράζει, δεν είναι λιγάκι «υπερβολικό»;

Γιατί να είναι; Με τη λογική αντιλαμβανόμαστε τον Εαυτό μας και τον Κόσμο και τη θέση μας σ' αυτόν και την σχέση μας μαζί του. Αν π.χ. πέσεις στο νερό σε φουρτουνιασμένη θάλασσα επιλέγεις πως θα κολυμπήσεις.

Αν είσαι χριστιανός θα αρχίσεις να κολυμπάς πχ προς την Ανατολή γιατί πιστεύεις ότι εκεί είναι ο θεός. Συνήθως θα πηγαίνεις κόντρα στα κύμματα γιατί τα κύμματα είναι αμαρτίες που πρέπει να δαμάσεις καταπονώντας τον εαυτό σου. Με τους άλλους που κολυμπούν γύρω σου μπορείς να νοιώθεις "αγάπη" και "συμπόνοια" και που και που να βοηθάς κανέναν πριν πνιγεί. Φυσικά θα ελπίζεις ότι ο Γιαχβέ θα σε σώσει στο τέλος ακόμα κι αν πνιγείς πριν φτάσεις εκεί που πηγαίνεις.

Ο Έλληνας αντιλήφθηκε από πολύ νωρίς την αιωνιότητα και την απεραντοσύνη των "κυμμάτων". Προσπάθησε να τα καταλάβει από πολύ γρήγορα κι άρχισε να "κολυμπάει" σε συντονισμό με τον κυμματισμό. Γρήγορα αντιλήφθηκε τη χαρά της Αρμονίας και της Ομορφιάς που έρχεται όταν συντονίζεσαι με τον Κόσμο. Έμαθε να τσαλαβουτάει στην "κάλμα" και να αφήνεται στα μεγάλα κύμματα. Ο Ελληνας αφήνει τον Κόσμο να τον κατευθύνει και δεν προσπαθεί να "διορθώσει" τον Κόσμο.

Σημείωσε ότι μιλάω για κουλτούρες κι όχι για πρόσωπα. Δεν έχει καμία σχέση η πολιτική έννοια της "υπηκοότητας" στο παράδειγμά μου. Έχει να κάνει μόνο με Κοσμοαντιλήψεις που είναι διαφορετικές.

>Εκτός και αν εννοείται τον παθητικό συντονισμό με τους Νόμους
>όταν τους βιώνουμε πάνω μας (και μέσα μας)!

Εγώ εννοώ τον ενεργητικό συντονισμό. ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΕΙΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ και να συμμετέχεις ενεργά και συνειδητά στον Κόσμο. Ο Κόσμος μας δίνει τη λογική και μέσω της λογικής κατανοούμε τον Κόσμο. "Είμαστε αστρική σκόνη που παρατηρεί την αστρική σκόνη" έγραψε ένας μεγάλος αστρονόμος. Κάθε παραλογισμός αφαιρεί λίγη Λογική από τον Κόσμο και μετακινεί - λίγο - τον Λόγο ανάμεσα στη Λογική και τον Παραλογισμό. Όχι πολύ! Ο Λόγος - όπως περιέγραψε ο Ηράκλειτος - μένει πρακτικά σταθερός κι έτσι ο Κόσμος ισορροπεί.

>Αν πιστεύεται ότι είστε άψογοι, τότε ειλικρινά επιθυμώ να σας γνωρίσω από κοντά.

Τι υστερίες είναι αυτές φίλτατε; Γιατί να είμαι "άψογος"; Είμαι - κατά το δυνατόν - συνεπής, και κρατάω μια ισορροπία ανάμεσα σ' αυτά που θέλω και σ' αυτά που μπορώ. Εσύ προσπαθείς να γίνεις "τέλειος" κι αναρωτιέμαι αν έχεις στο μυαλό σου μια ΣΑΦΗ εικόνα τι σημαίνει αυτό :-

>Ερμοκράτη υπάρχουν άνθρωποι που έχουν θεραπευτεί «παράλογα» από καρκίνο.

Καθόλου παράλογα. Τα επιστημονικά περιοδικά αναφέρονται εκτεταμένα σε περιστατικά αυτοίασης από σοβαρές καταληκτικές ασθένειες. Ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί το σώμα δεν είναι ακόμη απόλυτα κατανοητός αλλά όταν θα γίνει θα υπάρχει για όλες αυτές τις περιπτώσεις μια λογικότατη εξήγηση. Ο Ραββί Γιεζούα αντιμετώπιζε τους επιληπτικούς ως "δαιμονισμένους" μέσα στην άγνοιά του ενώ ο Ιπποκράτης είχε ήδη απομυθοποιήσει την ασθένεια και την είχε κατατάξει μαζί με τις άλλες ασθένειες αιώνες πριν από τον Γιεζούα.

Αν πάλι επιμένεις ότι αυτά τα περιστατικά είναι "μεταφυσικά" τότε κατά την άποψή μου, τους ασθενείς γιατρεύει ο Ασκληπιός

>Αν ο Θεός είναι Άχωρος και Άχρονος και Πανταχού Παρών και τα
>Πάντα Πληρών, πες μου τότε που Περιορίζεται;

Αν ο θεός είναι Άχωρος και Άχρονος τότε πως επηρρεάζει τον Χώρο και τον Χρόνο φίλτατε; Ως υπαρκτό ορίζουμε φυσικά αυτό που είναι μέσα στο Χώρο και το Χρόνο. Το Άχωρο και το Άχρονο είναι εξ' ορισμού ανύπαρκτο. Άχωρο και Άχρονο είναι εξ' ορισμού ΜΟΝΟ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ. Άν λοιπόν ΕΣΥ εξισώνεις τον Θεό Γιαχβέ με το Τίποτα τότε τι να προσθέσω εγώ περισσότερο;

(Το πανταχού παρών πώς το κολλάς; Εφαρμόζεις στο "Άχωρο" επιρρήματα του Χώρου; Κατά τους κανόνες σύνταξης είσαι σόλοικος φίλτατε).

>Επανέρχομαι στο Νόμο της Αγάπης.
>Είναι Νόμος, αν θέλετε το Ερευνούμε!

Ναι να το ερευνήσουμε. Πρώτα να μου ορίσεις την 'Αγάπη' έτσι όπως εσύ την εννοείς και έπειτα να μου προσδιορίσεις πώς αφορά τον Κόσμο. Σε ποιά από τα υπαρκτά πράγματα ισχύει και με ποιό τρόπο είναι καθολική στη λειτουργία της. Σημασία, πάντως, μεγάλη, έχει να δώσεις έναν ΣΑΦΗ ΟΡΙΣΜΟ γιατί θα τον ελέγξω και στις πιο ακραίες του εκφάνσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2002, 15:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS
Ο ΕΡΜΟΚΡΑΤΗΣ ΕΓΡΑΨΕ:
quote:
Ο Έλληνας αντιλήφθηκε από πολύ νωρίς την αιωνιότητα και την απεραντοσύνη των "κυμμάτων". Προσπάθησε να τα καταλάβει από πολύ γρήγορα κι άρχισε να "κολυμπάει" σε συντονισμό με τον κυμματισμό. Γρήγορα αντιλήφθηκε τη χαρά της Αρμονίας και της Ομορφιάς που έρχεται όταν συντονίζεσαι με τον Κόσμο.

ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΙΝΕ ΕΝΑ ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΥΔΡΟΔΥΝΑΜΙΚΗΣ...
ΕΝΑΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ, ΕΠΙ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ, ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΙΚIΝΔYΝΟ ΚΥΜΑ (ΓΙΑ ΖΗΜΙΑ ΣΤΟ ΠΛΟΙΟ) ΕΙΝΑΙ ΤΟ 7ο ΣΤΗΝ ΣΕΙΡΑ...ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΕΝΑΣ ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΣ ΕΛΑΒΕ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΙΚIΝΔYΝΟ ΚΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 3ο...

ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΗΝ ΣΥΝΤΟΜΗ ΟΜΙΛΙΑ ΤΟΥ ΩΣ ΕΞΗΣ:

---AΛΛΩΣΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΓΝΩΡΙΖΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΓΙ'ΑΥΤΟ ΟΝΟΜΑΣΑΝ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΟΤΑΡΑΧΗ...ΤΡΙ-ΚΥΜΙΑ.........---

Edited by - ATLAS on 22/11/2002 17:46:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2002, 16:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΦΩΤΙΟ:

ΦΙΛΤΑΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΡΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΕΞΗΣ:

"TO ΨΕΥΔΟΣ ΔΕΝ ΖΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΡΑΣΕΙ"...

ΓΡΑΦΕΙ Ο ΦΩΤΙΟΣ:

quote:
Και τώρα «μπαρδόν»…σημειώσατε λάθος, δεν ήταν οι Πτολεμαίοι, αλλά ο Αντίοχος.
Φίλοι μου δεν είμαι ούτε Ιστορικός, ούτε υπερασπιστής των Εβραίων
Παρόλα αυτά (το έχω πρόχειρο) να παραθέσω ένα απόσπασμα από την «Ιστορία του Ελληνικού Έθνους» (προσοχή όχι του Εβραϊκού!), του Παπαρηγόπουλου.
Τόμος 4ος σελ 82 (κορφή).
«…απαίτησε να αναλάβει αυτός τον διορισμό (ο βασιλιάς της Συρίας Αντίοχος Δ΄) του αρχιερέα των Ιουδαίων και θεώρησε εκείνους που επέμεναν (τους αλήτες!!!) στα πάτρια ήθη και νόμους σαν στασιαστές. Και συγχρόνως, επειδή είχε ανάγκη από χρήματα (βρε τον κακόμοιρο!!) για να συμπληρώσει το φόρο που επέβαλαν στον Αντίοχο Γ΄ οι Ρωμαίοι, κυρίεψε τον 170 την Ιερουσαλήμ, κατέλαβε τον ναό, έκαψε τα ιερά βιβλία, και ζήτησε (μήπως ευγενικά;) να επιβάλει στους Ιουδαίους την ελληνική θρησκεία και τους ελληνικούς θεούς».
(οι παρενθέσεις είναι δικά μου σχόλια ).

ΩΡΑΙΑ ΛΟΙΠΟΝ...ΠΑΠΑΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ (ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ...ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΦΙΛΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ)...ΑΡΑ ΟΙ ΣΦΑΓΕΙΣ ΕΛΛΗΝΕΣ...
ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΒΟΛΕΨΑΝ ΟΙ ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΙ...ΠΑΜΕ ΣΤΟΝ ΑΝΤΙΟΧΟ...

Η ΜΙΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ, ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΤΟΥ ΨΕΥΔΟΥΣ...

quote:
...κατέλαβε τον ναό...

ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΝ ΝΑΟ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

ΘΑ ΝΟΜΙΖΕΙ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΑΣΧΕΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΑ (ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ...) ΟΤΙ ΚΑΤΕΛΑΒΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΒΡΑ'Ι'ΚΟ ΝΑΟ...

ΟΧΙ...ΚΑΤΕΛΑΒΕ ΤΟΝ ΝΑΟ ΤΟΥ ΚΡΗΤΟΓΕΝΟΥΣ ΔΙΟΣ...

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΛΑ (ΚΑΙ ΛΙΓΑ) ΕΚΑΝΕ ΣΤΟΥΣ ΒΕΒΗΛΟΥΣ ΥΒΡΙΣΤΕΣ...

ΚΑΙ ΠΗΓΕ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΕΙΛΕΙ ΤΗΝ ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΤΩΝ ΜΑΚΑΒΑΙΩΝ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ, (AΠΟ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ), ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΚΑΤΕΣΦΑΞΑΝ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ 250.000 ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΤΩΝ ΣΕΛΕΥΚΙΔΩΝ...

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ...ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ, ΑΡΝΗΘΕΙΤΕ ΤΟ...ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΣΑΣ.......

Edited by - ATLAS on 22/11/2002 17:48:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2002, 19:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε Άτλαντα Ξεφεύγεις!

Ότι παράθεσα ήταν αυτούσιο απόσπασμα από την "Ιστορία του Ελληνικού Έθνους"
Δεν ξέρω για τους φίλους σου, εγώ το έχω μπροστά μου!!!
(καί όλους τους τόμους της)

Είναι δυνατόν να είσαι τόσο πωρωμένος;
Είσαι σίγουρος ότι "κατέλαβε" τον Ναό του Δία;
Και τι Ιερά Βιβλία έκαψε;
Την "Χιονάτη και τους 7 Νάνους";
Και γιατί χρίστικε Αρχιερέας των Ιουδαίων;
Άτλαντα ξέρεις πόσους Τούρκους σφάξαμε μέχρι να ελευθερωθούμε;
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!

Πριν μιλήσεις σκέψου! Δεν είναι δύσκολο.
Και μάλιστα όταν πετάς λάσπη!
Συμμαζέψου!

Αν έχεις προσέξει, όταν κάνω λάθος, σπεύδεω να το διορθώσω.
Είμαι ίσως μια φωτεινή εξαίρεση;
Αμέσως με το που ρώτησε ο Ντιξ έψαξα στην Ιστορία, καθότι δεν είχα στα χέρια μου τις πηγές που δίαβασα για τα τότε γεγονότα (πάνε 10 χρόνια), και βρήκα τις αναφορές του Παπαρηγόπουλου.

Και από την άλλη Άτλαντα σου έθεσα 7 ερωτήσεις.
Οι 6 αφορούν τον "άρηκτη" σχέση του χώρου και του χρόνου, ως χωροχρόνο, και η 1 το Θεό.
Ξαναδίαβασε σε παρακαλώ πιο προσεκτικά!


Ερμοκράτη πολύ όμορφο το παράδειγμά σου για την θάλασσα!
Φανερώνει όμως και την μερική αντίληψη που έχεις για τον Χριστιανισμό.
Φίλε μου υπάρχουν αρκετοί που κολύμπησαν κόντρα στο κύμα!

Βασίλη σοβαρολογείς πως αποφεύγω να απαντάω; (για άλλους είχα αυτήν την εντύπωση)

Θα είμαι τηλεγραφικός (Τα ΠΣΚ είναι δύσκολα για μένα)
Χαίρομαι γαι τις ερωτήσεις σας.
Δώστε όμως χρόνο (πιθανόν την Δευτ) για να πάρω θέση.
Πρέπει να πλυθώ, να στολιστώ, έτσι Ερμοκράτη;

Πάντως να θέσω γρήγορα έναν προβληματισμό
Δεν μου κάνετε "χαρη" αν μιλάμε για Αγάπη, με την ψυχή μας ασχολούμαστε!

Θέλετε να ερευνήσετε πραγματικά, ή ψάνχετε για να την "Ακυρώσετε";

Με Αγάπη Φώτης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2002, 22:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS
ΦΙΛΕ ΦΩΤΙΕ
quote:
Είσαι σίγουρος ότι "κατέλαβε" τον Ναό του Δία;

ΕΣΥ, ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΣΙΓΟΥΡΟΣ....

quote:
Και τι Ιερά Βιβλία έκαψε;

ΤΩΝ ΒΔΕΛΥΓΜΑΤΩΝ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟΝ ΝΑΟ...

quote:
Και γιατί χρίστικε Αρχιερέας των Ιουδαίων;

ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΟΤΙ ΘΑ ΣΩΣΕΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΗ ΣΦΑΓΗ...250.000 ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ...

quote:
Αμέσως με το που ρώτησε ο Ντιξ έψαξα στην Ιστορία, καθότι δεν είχα στα χέρια μου τις πηγές που δίαβασα για τα τότε γεγονότα (πάνε 10 χρόνια), και βρήκα τις αναφορές του Παπαρηγόπουλου.

ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΕΥΘΕΩΣ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ...ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΒΑΛΩ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΣ...

quote:
Άτλαντα ξέρεις πόσους Τούρκους σφάξαμε μέχρι να ελευθερωθούμε;

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΥΣ...

quote:
Πριν μιλήσεις σκέψου! Δεν είναι δύσκολο.
Και μάλιστα όταν πετάς λάσπη!
Συμμαζέψου!

ΤΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΣΚΕΨΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΣΙΦΑΝΕΣ...ΠΑΝΤΑ ΕΧΩ ΠΡΩΤΟΤΥΠΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ, ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ, ΠΟΛΛΩ ΔΕ ΜΑΛΛΟΝ ΕΣΥ...

quote:
Και από την άλλη Άτλαντα σου έθεσα 7 ερωτήσεις.
Οι 6 αφορούν τον "άρηκτη" σχέση του χώρου και του χρόνου, ως χωροχρόνο, και η 1 το Θεό.
Ξαναδίαβασε σε παρακαλώ πιο προσεκτικά!

Α) ΜΙΛΑΩ ΑΠΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ...ΑΝ ΣΟΥ ΜΙΛΟΥΣΑ ΓΙΑ ΤΕΤΡΑΔΙΑΣΤΑΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΣ;;;

Β) ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΕΣΥ, ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΣΠΑΤΑΛΗΣΩ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΑΠΑΝΤΩ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΙΔΙΑ;;;

ΑΝΤΙΓΡΑΦΩ ΛΟΙΠΟΝ ΞΑΝΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ...

quote:
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΝΝΟΟΥΝΤΑΙ...
ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΧΩΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ:
1) ΠΑΡΕΛΘΟΝ...ΛΕΜΕ, ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΒΕΙ ΠΡΙΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ...
2) ΠΑΡΟΝ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ, ΤΩΡΑ...
3) ΜΕΛΛΟΝ...ΤΟ 2004 ΘΑ ΔΙΕΞΑΧΘΕΙ Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ...

Ο ΧΡΟΝΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ, ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΜΕΛΛΟΝ...ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΧΡΟΝΟΙ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΑ...ΕΝΕΣΤΩΤΑΣ...ΜΕΛΛΟΝΤΑΣ...ΠΑΡΑΚΕΙΜΕΝΟΣ...

ΛΕΣ ΛΟΙΠΟΝ:
ΦΩΤΙΟΣ
----------------------------------------------------------------
Ναι φίλε Πιστεύω πως ο Θεός Δημιούργησε τον Χρόνο.
---------------------------------------------------------------------
O ΘΕΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ, ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ...

ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΛΟΓΙΚΟΣ...ΣΕ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΠΡΩΤΟΣ...


ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΤΩΡΑ..........................................

quote:
Δεν μου κάνετε "χαρη" αν μιλάμε για Αγάπη, με την ψυχή μας ασχολούμαστε!

ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΑΓΑΠΗ...Η ΥΠΕΡΜΕΤΡΗ ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΙΑ...ΤΟ ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΣΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΜΟΝΟΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ, ΟΧΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ...

ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΙΣΧΥΕΙ (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΘΕ) ΤΟ "ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ"...

quote:
Φίλε Άτλαντα Ξεφεύγεις!

ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ...ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΥΠ-ΕΚ-ΦΕΥΓΕΙΣ...

quote:
Είμαι ίσως μια φωτεινή εξαίρεση;

ΟΠΩΣ ΛΕΜΕ: EXΩ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΡΟΤΕΡΗΜΑΤΑ, ΚΟΡΩΝΙΣ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΤΡΙΟΦΡΟΣΥΝΗ ΜΟΥ....

Edited by - ATLAS on 23/11/2002 17:10:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2002, 00:35:05  Εμφάνιση Προφίλ
Α Β Γ Δ Ε Ζ Η Θ Ι Κ Λ Μ Ν Ξ Ο Π Ρ Σ Τ Υ Φ Χ Ψ Ω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2002, 08:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Παραθέτω ένα απόσπασμα από την πολύ καλή επιστολή του Τάσου Καζεπίδη προς τον μητροπολίτη Κατερίνης.

....
Ο Χριστιανισμός επικράτησε και διατηρήθηκε όχι με “το φως του αληθινού θεού” αλλά με την βία και την παραπλάνηση των απλοϊκών ανθρώπων. Εμείς ξέρουμε σήμερα ότι η Εκκλησία της Ελλάδος υπήρξε από την αρχή ανθελληνική, ότι κατάστρεψε ό,τι είχε σχέση με τον αρχαίο μας πολιτισμό, απαγόρευσε την διδασκαλία των αρχαίων και έκλεισε τις φιλοσφικές σχολές, ότι συμμάχησε με τους τούρκους και αφόρισε την επανάσταση του 21, ότι αφόρισε εκλεκτά πρόσωπα των γραμμάτων και του πολιτικού κόσμου, ότι υποστήριξε όλα τα αντιδραστικά στοιχεία μέσα στη χώρα για να συγκυβερνά αυτόν τον τόπο και ότι με τους συνταγματάρχες πήγε να μας φέρει και την “Ελλάδα των Ελλήνων Χριστιανών”.
Εμένα δεν με εκπλήσσουν τα ανίερα έργα του ιερατείου της Ορθοδοξίας διότι δεν μπορεί κανείς να περιμένει τίποτα καλύτερο από ένα ίδρυμα που στηρίζεται στα δόγματα και αντιμάχεται την ελεύθερη σκέψη και τον ορθολογικό διάλογο.
Ήρθε νομίζω ο καιρός να ζητήσουν οι “άγιοι πατέρες” συγνώμη από τον Ελληνισμό για τις βαρβαρότητές τους και να αποκηρύξουν το αμαρτωλό τους παρελθόν. Ίσως μία τέτοια γενναία πράξη τους βάλει στον δρόμου του πολιτισμού και της προόδου.

Σαν όλα τα δογματικά κατεστημένα και η Ορθόδοξη Εκκλησία είναι μία αυθαίρετη κοσμική εξουσία που δεν λογοδοτεί σε κανέναν.
Από τη φύση της είναι εχθρός της δημοκρατίας και της ανοιχτής κοινωνίας, αντιμάχεται την κριτική και ελεύθερη σκέψη και νοθεύει τον ηθικό κώδικα της κοινωνίας μας.
Έχει ιδιαίτερα διαστρεβλώσει την ηθική σκέψη συνδέοντάς την με τον πρωτόγονο μύθο για το προπατορικό αμάρτημα, για παράδεισο, κόλαση και ένα θεό τιμωρό, ζηλιάρη και εκδικητικό.
Στην περιβόητη “επί του όρους ομιλία” του Χριστός κατάφερε να διαφθείρει όλες τις αρετές αφού οι αρετές που κήρυξε ήταν όλες μέσα για να πετύχουμε άλλους στόχους. “Μακάριοι …ότι αυτοί ελεηθήσονται …ότι αυτοί υιοί θεού κληθήσονται …ότι αυτοί κληρονομήσουσι την γήν …ότι αυτοί τον θεό όψονται…” Δηλαδή, το να προσπαθείς να είσαι ειρηνοποιός δεν είναι, κατά τον Χριστό, μία αυταξία αλλά μία αξία υπό όρους, αν δηλαδή, θέλεις να ονομασθείς υιός του θεού. Όλοι όμως θεωρούμε ηθικά υπανάπτυκτους εκείνους που κάνουν το καλό για κάποια άλλη σκοπιμότητα.
Φαντασθείτε να σας επισκεφθεί κάποιος στο νοσοκομείο και όταν εσείς τον ευχαριστήσετε για την επίσκεψη εκείνος σας απαντά ότι δεν σας επισκέφθηκε γιατί νοιάζεται για σας, αλλά επειδή το παραγγέλλει ο θεός του.
Δεν έχει προσφέρει τίποτα απολύτως ο Χριστιανισμός στον ηθικό μας κώδικα, ο οποίος κατά τον άγγλο φιλόσοφο Bernard Williams, προέρχεται κατ’ ευθείαν από τον Όμηρο!

Οι επιπόλαιοι ιεροκήρυκες, που αρέσκονται στα ασαφή και ηχηρά συνθήματα, εξακολουθούν να μας μιλούν για την υπέρτατη των αρετών, την αγάπη, που εκήρυξε ο Χριστός.
Αν όμως καλοκοιτάξουμε την αγάπη θα δούμε ότι δεν μπορεί με κανένα τρόπο να είναι αρετή. Πρώτ’ απ’ όλα όλες οι αρετές έχουν και το επίθετό τους: η δικαιοσύνη έχει το δίκαιος, η τιμιότητα το τίμιος, η μεγαλοψυχία το μεγαλόψυχος, η φιλανθρωπία το φιλάνθρωπος και ούτω καθεξής. Για την αγάπη όμως δεν υπάρχει αντίστοιχο επίθετο και αυτό πρέπει να μας προβληματίσει. Δεν θα έπρεπε, αν η αγάπη ήταν η ύψιστη των αρετών να έχει και αυτή το επίθετό της με το οποίο θα χαρακτηρίζαμε τον φορέα της;

Δεύτερο είναι παράλογο, ακατανόητο και ανειλικρινές να λέει κάποιος ότι αγαπά όλους τους ανθρώπους, ακόμη και τους εχθρούς του. Δεν θα μας προβλημάτιζε αν κάποιος μας έλεγε ότι αγαπά τους απατεώνες, τους βιαστές, τους εγκληματίες και τους απάνθρωπους; Συγκρίνετε την αγάπη, που δεν είναι αρετή, με την φιλανθρωπία που είναι. Η φιλανθρωπία δεν είναι αδιάκριτη σαν την υποτιθέμενη χριστιανική αγάπη. Ο φιλάνθρωπος είναι διακριτικός στις ενέργειές του: έχει ένα όραμα της καλής κοινωνίας και βοηθά επιλεκτικά τα άτομα που έχουν ανάγκη βοηθείας και τα ιδρύματα και τους θεσμούς που εξυπηρετούν την αγαθοεργία, την ισότητα, τη συνεργασία και την παιδεία.
Εκείνος που αγαπά και βοηθά τους βασανιστές και τους εκμεταλλευτές του λαού δεν είναι φιλάνθρωπος αλλά παλιάνθρωπος.

Τέλος, η αγάπη, σαν το μίσος, τον οίκτο, την ζήλια και τον φόβο είναι ένα συναίσθημα και όχι μιά αρετή. Τα συναισθήματα διακρίνονται για την παθητικότητά τους, δηλαδή, είναι ψυχικές καταστάσεις που συμβαίνουν σ’ εμάς δεν είναι κάτι που εμείς κάνουμε.
Ο δίκαιος, ο γενναίος και ο μεγαλόψυχος ενεργούν σύμφωνα με ορισμένες αρχές και γι’ αυτό τους θεωρούμε ενάρετους, ενώ αυτός που φοβάται, αγαπά ή μισεί, κυριεύεται, διακατέχεται καταλαμβάνεται ή συγκλονίζεται από συναισθήματα. Έχουμε το δικαίωμα να απαιτούμε από τους συνανθρώπους μας να είναι πιο ευγενείς ή πιο έντιμοι, αλλά θεωρούμε αξιολύπητο το μικρόμυαλο άνδρα που απαιτεί από την γυναίκα του να τον αγαπά!

Σ’ αντίθεση με την αγάπη, η ανεκτικότητα είναι μία σημαντική αρετή. Είναι ανόητο να απαιτούμε από τους άλλους να μας αγαπούν, αλλά έχουμε το δικαίωμα να απαιτούμε από τους άλλους να μας ανέχονται, όταν η προοπτική μας για τον κόσμο, η συμπεριφορά μας και ο τρόπος ζωής μας δεν παραβιάζουν τις θεμελιώδεις ηθικές αρχές.
Η ανεκτικότητα είναι εκείνη η θεμελιώδης αρετή που εξασφαλίζει την ελευθερία της έκφρασης και επομένως τον πλουραλισμό και την δημοκρατία.
Οι θερμόαιμοι όμως ορθόδοξοι χριστιανοί,σαν τον δεσπότη Κατερίνης, που έχουν συνηθίσει στο στερεότυπο κούφιο σύνθημα περί της υπερτάτης αρετής και αγάπης, θεωρούν την ανεκτικότητα, στην καλύτερη περίπτωση, σαν μία αρετή κατώτερης στάθμης. Συνήθως την απορρίπτουν διότι ανοίγει το δρόμο σε εναλλακτικούς τρόπους σκέψης και ζωής και σε πεποιθήσεις που εναντιώνονται στα προσφιλή τους δόγματα.
Η διαρκής αναφορά στην αγάπη δεν είναι τίποτε παραπάνω από ένα προπέτασμα καπνού, ένα κίβδηλο σύνθημα που χρησιμοποιούν όσοι δεν θέλουν να σκεφθούν σοβαρά για τα καθημερινά κοινωνικά προβλήματα και για τα καθήκοντα και τις υποχρεώσεις τους.
Ο δεσπότης αφού βρίζει όλους κείνους που σκέπτονται διαφορετικά από αυτόν, κλείνει την πρωτόγονη εγκύκλιό του “Με πολλή πατρική αγάπη!” Εγώ θα ήθελα να του πω να μας λείπει η αγάπη του και ο κίβδηλος λόγος του και τον προσκαλώ να μπεί και αυτός και ποίμνιό του στο δρόμο της ελευθερίας και της ανεκτικότητας, της δημοκρατίας και του ανθρωπισμού.
Ο δογματικός του μονόλογος από τον άμβωνα υπονομεύει τον πολιτισμό μας και επομένως είναι απάνθρωπος.


Από το κείμενο
«Μία.. Εγκύκλιος και 2 + 1 απαντήσεις …
Η… «αγκυλωμένη» κρίσις των Ελλήνων και ο … «ατίμητος» Χριστιανισμός»
http://www.ysee.gr/html/zt_imk287.html



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2002, 22:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS

Ο ΦΙΛΤΑΤΟΣ ΦΩΤΙΟΣ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΓΡΑΦΕΙ:
quote:
Σκληρός και Δύσκολος Θεός είναι.
Τον γνώρισαν από κοντά οι Ναζί, Φίλοι μου.

ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΟ ΦΩΤΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΛΟΙΠΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ...

ΑΝΟΙΚΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΙΕΡΑΣ ΕΠΙΣΤΑΣΙΑΣ
ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΥΤΟΥ ΕΞΟΧΟΤΗΤΑ
ΑΡΧΗΓΟΥ ΤΟΥ Γ' ΡΑ'Ι'Χ
ΑΔΟΛΦΟΝ ΧΙΤΛΕΡ

ΗΜΕΙΣ ΟΙ 20 ΕΚΛΕΓΜΕΝΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΩΝ ΙΣΑΡΙΘΜΩΝ ΙΕΡΩΝ ΜΟΝΩΝ ΤΩΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΩΝ ΤΗΝ ΜΟΝΑΣΤΙΚΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑΝ ΤΟΥ ΑΓΙΩΝΥΜΟΥ ΟΡΟΥΣ ΑΘΩ ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΜΕΝ ΕΙΣ ΑΠΗΚΟΟΝ ΠΑΝΤΩΝ ΤΗΝ ΑΝΟΙΚΤΗΝ ΤΑΥΤΗΝ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΟΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗΝ ΔΙΑ ΤΑΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΣΟΒΙΕΤΙΚΩΝ ΝΙΚΑΣ ΣΑΣ.

ΚΑΙ ΑΓΑΛΛΟΜΕΝΟΙ ΚΡΑΥΓΑΖΟΜΕΝ (!!!) ΕΝ ΘΑΥΜΑΣΜΩ:

EΠΕΣΕΝ ΤΟ ΖΙΤΟΜΙΡ (ΣΟΒΙΕΤΙΚΟ ΟΧΥΡΟ) ΚΑΙ ΕΣΩΘΗ Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣΥΝΗ...

ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΚΡΑΤΥΝΗ ΤΗΝ ΥΜΕΤΕΡΑΝ (ΧΙΤΛΕΡΙΚΗ) ΕΞΟΥΣΙΑΝ ΕΙΣ ΕΤΗ ΠΛΕΙΣΤΑ (!!!).

ΟΙ 20 ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΗΣ ΤΗΣ ΕΝΙΑΥΣΟΥ ΣΥΝΑΞΕΩΣ ΤΩΝ 20 ΚΥΡΙΑΡΧΩΝ ΜΟΝΩΝ ΤΗΣ ΑΘΩΝΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ.

Α' ΤΕΤΡΑΔΟΣ: ΛΑΥΡΑΣ...ΕΣΦΙΓΜΕΝΟΥ
Β' ΤΕΤΡΑΔΟΣ: ΒΑΤΟΠΕΔΙΟΥ...ΣΤΑΥΡΟΝΙΚΗΤΑ
Γ' TETΡΑΔΟΣ: ΙΒΗΡΩΝ....ΣΙΜΩΝΟΣ ΠΕΤΡΑΣ
Δ' ΤΕΤΡΑΔΟΣ: ΧΙΛΙΑΝΔΡΙΟΥ...ΟΣΙΟΥ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ
Ε' ΤΕΤΡΑΔΟΣ: ΑΓ.ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ...ΚΩΝΣΤΑΜΟΝΙΤΟΥ

--------------------------------------Δρ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΟΥΣΤΑΚΗΣ.ΘΕΟΛΟΓΟΣ

()ΟΙ ΠΑΡΕΝΘΕΣΕΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ...

ΥΒΡΙΣ ΕΠΙΦΕΡΕΙ ΝΕΜΕΣΙΝ.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serpentpan
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2002, 00:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serpentpan
Φιλε Φωτιε,σε ξαναχαιρετω.Βεβαια,συζητας και με αλλους φιλους,και δεν θελω να γινομαι κουραστικος,επισης και οσο μπορω να ακολουθω το Πυθαγορικο ,'να μην λες λιγα πραγματα με πολλα λογια,αλλα το αντιθετο'.
Με την Λευκη Κουκουβαγια,δεν σε συσχετιζω,απλως αναφερθηκα στο ιδιο σημειο.Της εγραψα λοιπον να συνεχισει να γραφει,και μου απαντησε οτι διαγραφτηκε απο το site.Φιλε Thoth,τι ακριβως συνεβη?Οτι αποψεις και να ανεγραφε το εν λογω πτηνο,αν ηταν ανεδαφικες,αυτοαναιρουνται.Γιατι λοιπον διαγραφτηκε?Αν θελεις,εξηγησε μου,γιατι με ενδιαφερει.
Τωρα φιλε Φωτιε,γιατι στην περιπτωση του Ιησου,ισχυει το απολυτο μαυρο-ασπρο?Στην ΜΠΑΓΚΑΒΑΝΤ ΓΚΙΤΑ,το Αγιο Βιβλιο της Ανατολης(μαζι με τις Σουτρες του Βουδδα),Ο ΚΡΙΣΝΑ,αναφερει οτι 'οταν το Κακο πληθυνεται στον κοσμο,Εγω ενσαρκωνομαι...'.Λοιπον ,ο ΚΡΙΣΝΑ,σαν γηινη ενσαρκωση του 2ου προσωπου της Τριμουρτι,σαν ενσαρκωση του ΒΙΣΝΟΥ,σε τι υστερει -ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ-απο τον Ιησου?Γιατι οι Χριστιανοι,εχουν την εβραικη 'μολυνση'του εκλεκτου λαου,και αν δεν αναγνωρισει κανεις την πιστη τους σαν την μονη αληθινη και υπερτατη,αυτοματα 'εκπιπτει'.
Και επισης το 'ποινικο τους μητρωο'ειναι πολυ βεβαρυμενο,τοσο που να μην απανταται σε καμμια αλλη,μη εβραιογενη,θρησκεια.Ο Ιησους δεν επρεπε να διειδει 'τα μεγαλεια'που θα γινοταν στο ονομα του,και που δεν εχουν καμμια σχεση με την ουσια της ΑΓΑΠΗΣ ,της ΑΡΜΟΝΙΑΣ,και του ΦΩΤΟΣ?
θαταν ισως ενδιαφερον,να συζητησετε για το ψυχολογικο αιτιο της χριστιανικης αυτης στασης,εντελως ξενης προς τον ψυχισμο των Αρχαιων,οπου συνανταται μεγαλυτερη ανοχη,διαλλακτικοτητα και...συγκριτισμος.
Και Φωτιε ,μην μου απαντησεις,οτι αυτο γινεται ,γιατι ειναι η μονη και απολυτη Αληθεια,γιατι,εκτος των αλλων, θα σε παραπεμψω στις γνωστες ρησεις του μαρτυρα Ιουστινου,αλλα και του Τερτυλλιανου...
...και πιστευω οτι υπηρξαν κι αλλες παρομοιες,αλλα σβηστικαν απο το συμφερον και την μισαλλοδοξια.
Παντα με φιλια και ...χωρις υστεροβουλια.
Για το 'ουροβορος οφις' και ΠΑΝ,πιστευω οτι καπου ταυτιζονται...ΟΥΔΕΝ ΤΟ ΣΑΤΑΝΙΚΟΝ Η ΣΑΤΑΝΙΣΤΙΚΟΝ!

serpentpan

Edited by - serpentpan on 24/11/2002 00:30:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2002, 04:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Αγαπητέ serpentpan, εφόσον αναφέρεσαι σε ένα ζήτημα το οποίο στο τελικό του στάδιο αφορά τη δική μου συμβολή (δηλαδη το θέμα των Μελών ΛΕΥΚΟΣ ΑΕΤΟΣ, ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ), θα ήθελα να ενημερώσω για τελευταία φορά (ελπίζω - και παρακαλώ τους συμμετέχοντες και τους αναγνώστες του θέματος αυτού να παραπέμπουν σε αυτό εδώ το θέμα για περαιτέρω "διευκρινήσεις"... από εδώ και στο εξής - καθώς και στο /forums/topic.asp?TOPIC_ID=507) ότι καταρχήν δεν έχει υπάρξει διαγραφή για κανέναν!!

Αυτό που έχει γίνει είναι "Κλείδωμα" του Μέλους ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ, κατάσταση η οποία δεν επιτρέπει την αποστολή μηνυμάτων. Η ιδιότητα του Μέλους δεν έχει ανασταλεί. Το Μέλος ΛΕΥΚΟΣ ΑΕΤΟΣ συμμετέχει κανονικά, με αναφαίρετα τα δικαιώματα Μέλους του, απλά όπως καταλαβαίνω οικοιοθελώς δεν επιθυμεί να λάβει μέρος ενεργά στις συζητήσεις μας.

Οι λόγοι για το εν λόγω Κλείδωμα Μέλους αναφέρονται στο Θέμα: /forums/topic.asp?TOPIC_ID=489 και οι λόγοι που οδήγησαν σε αυτήν την άβολη (για όλους μας) διαδικασία υπάρχουν διάσπαρτοι στις Ομάδες Συζήτησης για όποιον ενδιαφέρεται να χρησιμοποιήσει το Βοήθημα της "Αναζήτησης" μέσα στα Forums...

Στο παρόν Θέμα θα ήθελα επίσης να ενημερώσω πως δεν πρόκειται για απλώς "ανεδαφικές" απόψεις (αυτός δεν είναι βέβαια λόγος διαγραφής ή κλειδώματος) αλλά για προσβλητικές θέσεις και υβριστικά σχόλια προς άτομα και ομάδες ανθρώπων...

Παρακαλώ όλους του Φίλους, Επισκέπτες και Μέλη που διαβάζουν αυτό το μήνυμα να διαβάσουν πρώτα το σχετικό θέμα που αναφέρεται παραπάνω και κατά δεύτερο λόγο να επανεπιβεβαιώσουν(μέσα τους) ότι όντως συμφωνούν με τους "Κανονισμούς Εγγραφής" στα Forums του ESOTERICA.gr (/forums/policy.asp).

Αλλά serpentpan γιατί ρωτάς τώρα αφότου έχουν παρέλθει παραπάνω από 20 ημέρες;

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2963867
Maintained by Digital Alchemy