ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ανεξηγητες εμπειριες στην Πεντελη
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 59
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 22:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

αν και μάλλον δεν είναι αυτό που θέλω !
και φυσικά δε με ενδιαφέρει να παω να δω τους τρελούς που λες!
θέλω απλά να παω να δω τη σπηλιά και όσα έχει να μου δείξει όπως λεει και φίλτατος JBG



εγω ειμαι προθυμος να σε παω.

ειμαι πιστευω καλος οδηγος πια...

και δεν το κανω αφιλοκερδως - θα κερδισω το να ειμαι παρων στην δικη σου επαφη με το μερος!


αν παλι επιθυμεις να πησιασεις το μερος μονη, πεστο και θα σου στειλω οδηγιες με μεϊλ.

.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 22:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Κάποτε βρέθηκα στην καρδιά ανάλογου φαινομένου Johnnie.
Δεν θα το ανέφερα αν δεν μου έδινες ερέθισμα.



επιτελους!!!


ανοιξα αυτο το τοπικ ελπιζοντας πως θα βρω ανθρωπους που να βιωσαν αναλογη ή παρεμφερη εμπειρια.


και παρολλο που πολλοι με εμπιστευθηκαν και μου διηγηθηκαν τις προσωπικες τους εμπειριες με μεϊλ, με ορκισαν να μην τους αναφερω ποτε.


εισαι ο πρωτος που δημοσιοποιει μια εμπειρια του εδω μεσα και χαιρομαι αν ημουν εγω η αφορμη να το κανεις!

οπως και το οτι το κανει ατομο που εχω εκτιμησει για τον τροπο σκεψης του απο αλλα θεματα!


δικαιωνομαι ρε γαμωτο που αποφασησα να δημοσιοποιησω τα σωψυχα μου!!!


.


ΥΓ. εγω κοκκινη ομιχλη δεν ειδα.

δεν ειδα καν ομιχλη, περαν της συνηθισμενης υγρασιας στην σπηλια, που την ενιωθα και οχι την εβλεπα.


η εμπειρια που εζησες ειναι καταπληκτικη!!!


αποκομισες καποιο προσωπικο μηνυμα απο αυτην?

εγω επι 13 χρονια προσπαθουσα να την χωνεψω και τελικα μια προταση του Μπαλανου και μια προταση του Γιαννη (καπεταν Τσιμπουκλαρας) περι Αριστοτελη μου τραβηξαν την κουρτινα και ειδα το προσωπικο μηνυμα που περιειχε η εμπειρια μου.


νασαι καλα!

.


.


!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 22:50:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Ταμπέλα στο χωματόδρομο ΔΕΝ υπάρχει (παλιά υπήρχε μια που έλεγε stefi)



εγω stefi δεν προλαβα...


οταν πρωτοπηγα, εγραφε Νταβελης.


καποιος (ονοματα δεν λεω γιατι ξεχναω απ το αλτσχαϊμερ - ο Νταβελης παντως δεν ειναι) την εβαψε μαυρη (γιατι αυτο το χρωμα βρηκε στην αποθηκη του).


τωρα γραφει devil με πορτοκαλι - τους εκανα τσακωτους τους πιτσιρικαδες που τογραψαν (αυτοι εγραψαν ο,τι πορτοκαλι υπαρχει στην σπηλια και ο,τι "περιστερι"), αλλα ζητησαν συγνωμη και την δεχτηκα γιατι ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΙΠΕ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΒΓΗΚΑΝ ΤΑ ΜΑΡΜΑΡΑ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΩΝΑ.

τωρα σκεφτομαι να γραψω Γκανταρας...

.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e_shadow
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
246 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2005, 00:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e_shadow
καλε μου JBG οχι οτι δε θελω απλα απο οτι εχω καταλαβει μαλον δε ταιριαζουν οι ωρες μας !

ασε που εχω πει και στη μικρη να παμε ολοι μαζι!

οποτε αν ηταν ευκολο θα ηθελα να μου στειλεις οδηγιες με mail

ευχαριστω ετσι και αλλιως!


Δε ζυγιάζω, δε μετρώ , δε βολεύομαι ! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2005, 01:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

ασε που εχω πει και στη μικρη να παμε ολοι μαζι!



σ αυτο εχεις δικιο...


αμα δει η μικρη κοτζαμαν λησταρχο Γκανταρα, με τα γενια του, τα φυσεκλικια του και τα φλουρια του, θα τρομαξει!!!


θα σου στειλω μεϊλ!


.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e_shadow
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
246 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2005, 15:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e_shadow
quote:
αμα δει η μικρη κοτζαμαν λησταρχο Γκανταρα, με τα γενια του, τα φυσεκλικια του και τα φλουρια του, θα τρομαξει!!!

εδώ τρόμαξα εγώ με τη περιγραφή που έκανες

και είμαι συνηθισμένη δεν τρομάζω εύκολα!!

καλορίζικη και η σελίδα περιμένω να την δω σύντομα έτοιμη!


Δε ζυγιάζω, δε μετρώ , δε βολεύομαι ! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι

Edited by - e_shadow on 15/05/2005 15:11:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2005, 16:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
quote:


αποκομισες καποιο προσωπικο μηνυμα απο αυτην?

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.gr


Το μήνυμα το έχω πάρει πολύ νωρίτερα ,από παιδί....

Jοhnnie ,από κοντά τα υπόλοιπα.

-----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2005, 23:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Jοhnnie ,από κοντά τα υπόλοιπα.


ανυπομονω φιλε!

.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 12:55:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

.

επανερχομαι στο τζιπ που μπηκε στην σπηλια και ειδαμε τις ροδιες του, για να δειξω πως επιβραβευομαι για το οτι παω ανθρωπους στην σπηλια προθυμα.


η συγχρονικοτητα τοφερε να ειναι την προπερασμενη Κυριακη στην σπηλια φιλος της κορης μου που τον πρωτοπηγα εγω και να βρισκεται εκει οταν μπηκε το τζιπ!


περασε απο το πλαϊ, διπλα απο το τσιμεντενιο κτισμα, με αρκετη προσπαθεια, αν και ηταν ενα πολυ μεγαλο, παλιο, γκρι στρατιωτικο τζιπ.


επεβαιναν δυο ατομα περιπου 25 με 30 χρονων, και μπηκαν στην σπηλια.

εκαναν μανουβρα με κοπο και ανεβαινοντας για να βγουν, η μπροστινη ροδα επεσε στο σκαμα και κολλησαν!!!

αναγκαστηκαν να δεσουν συρματοσχοινο στα βραχια εξω απο την σπηλια και να τραβηξουν το τζιπ με τον "εργατη"!

χαχαχα!


αυτο πρεπει να ικανοποιησει τον φιλο μου τον κακο βριλ, που καποτε μου ειπε στενοχωρημενος οτι μπαινουν και βανδαλιζουν και βγαινουν ανεγγιχτοι!!!


οχι εγω δεν το απολαυσα!!!

.


οι ροδιες στο βαθος της σπηλιας...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 15:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

αυτο πρεπει να ικανοποιησει τον φιλο μου τον κακο βριλ, που καποτε μου ειπε στενοχωρημενος οτι μπαινουν και βανδαλιζουν και βγαινουν ανεγγιχτοι!!!

Έπρεπε να τους τύχαιναν χειρότερα !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 20:08:57  Εμφάνιση Προφίλ
Εμένα πάντως δε μου φαίνονται για ίχνη από τζιπ...
Τουλάχιστον όχι για στρατιωτικό...Οι ροδιές είναι λεπτές και έχουν μεταξύ τους μικρή απόσταση...
Επίσης με προβληματίζει το γεγονός ότι υπάρχουν και άλλες που διασταυρώνονται... αλλά αφού το λέτε εσείς...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 00:08:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Εμένα πάντως δε μου φαίνονται για ίχνη από τζιπ...
Τουλάχιστον όχι για στρατιωτικό...Οι ροδιές είναι λεπτές και έχουν μεταξύ τους μικρή απόσταση...
Επίσης με προβληματίζει το γεγονός ότι υπάρχουν και άλλες που διασταυρώνονται... αλλά αφού το λέτε εσείς...


καλη μου αβαλον, ειναι χοντρες οι ροδιες αλλα δεν φαινονται στην φωτογραφια.

οσο για την μεταξυ τους αποσταση που σε προβληματισε, εψαξα επισταμενως τον χωρο και διαπιστωσα οτι στα περισσοτερα σημεια η λασπη ειναι σκληρη και δεν κραταει ιχνη.

οι διασταυρουμενες ροδιες ειναι απο την μανουβρα που εκανε.


.

.


βριλη, κατι μου λεει οτι δεν θα ξαναμπουνε...


.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 09:32:10  Εμφάνιση Προφίλ
jonniebegood ευχαριστώ για τη διευκρίνηση!


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 14:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

βριλη, κατι μου λεει οτι δεν θα ξαναμπουνε...


Εγώ θα χαιρόμουν ΜΟΝΟ άν φεύγανε από το βουνό ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ και ΟΥΡΛΙΑΖΟΝΤΑΣ...

Από την άλλη όμως, άν γινόταν αυτό, πάλι θα τροφοδοτούσαν την φαντασία κάποιων...

Οπότε, τι να κάνουν και αυτά τα καημένα τα ξωτικά, φαντάσματα και νεράιδες, τρομάζουν όπως μπορούν και όσο αντέχουν...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 20:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Λένε ότι τα «orb» που βγαίνουν στα σπήλαια, προέρχονται από σκόνη και υγρασία. Θα ήθελα πολύ να μάθω πως βγήκε αυτό το «orb» μέρα μεσημέρι χωρίς φλας και φυσικά χωρίς σκόνη και υγρασία. Θα είδατε οτι υπάρχουν άλλα δυο. Κατά σύμπτωση η φωτογραφία αυτή βγήκε λίγο πρίν από την πτώση του Γκαντάρα στα βάτα. Από εκείνη τη στιγμή, η περιοχή εκείνη του Μαραθώνα πήρε το όνομα «Παγίδα Γκαντάρα». Σα να σε βάλανε στο «μάτι» τα orb του Μαραθώνα μου φαίνεται αρχιληστή μου!

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e_shadow
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
246 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2005, 21:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e_shadow
JBG με ξεχασες?????


Δε ζυγιάζω, δε μετρώ , δε βολεύομαι ! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 00:15:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Λένε ότι τα «orb» που βγαίνουν στα σπήλαια, προέρχονται από σκόνη και υγρασία. Θα ήθελα πολύ να μάθω πως βγήκε αυτό το «orb» μέρα μεσημέρι χωρίς φλας και φυσικά χωρίς σκόνη και υγρασία. Θα είδατε οτι υπάρχουν άλλα δυο. Κατά σύμπτωση η φωτογραφία αυτή βγήκε λίγο πρίν από την πτώση του Γκαντάρα στα βάτα. Από εκείνη τη στιγμή, η περιοχή εκείνη του Μαραθώνα πήρε το όνομα «Παγίδα Γκαντάρα». Σα να σε βάλανε στο «μάτι» τα orb του Μαραθώνα μου φαίνεται αρχιληστή μου!


δεν υπηρχε σκονη και υγρασια, αλλα υπηρχε ο Γκανταρας, οποτε τα ορμπς ξεθαρευουν!


ναι, η περιοχη πλεον ονομαζεται "παγιδα του Γκανταρα" - προσοχη στα συσσωρευμενα φυλλα και στα βατα!!!

ορε Νταβελη, μηπως δεν ηθελε η περιοχη να περασουμε απεναντι?


ας το ξαναπροσπαθησουμε μια μερα...

.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 00:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

JBG με ξεχασες?????



τοκανα!


το ομολογω!


αλλα επανορθωσα!!!


.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 00:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

.


υπαρχουν σπηλαια ζωντανα, και σπηλαια νεκρα.


σε ενα νεκρο στον Μαραθωνα πηγαμε την περασμενη Κυριακη.


δεν ειχα ξαναμπει σε ξερο σπηλαιο, με μεγαλη θερμοκρασια...

αν και θαυμαζα εξ αρχης το φυσικο διακοσμο, καποια στιγμη με κατεβαλε ψυχολογικα και δεν ηθελα να ειμαι μεσα του πλεον...

παραθετω δυο φωτογραφιες:


.

ο,τι και ναχουν κανει στην σπηλια της Πεντελης, εξακολουθει να ειναι ζωντανη και να εξελισεται!!!

.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 03:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
quote:
υπαρχουν σπηλαια ζωντανα, και σπηλαια νεκρα.

Ε, μετά φταίω εγώ που είμαι όλο απορίες???
Η καλύτερη μου!!! Καλέ μου JBG, sorry αν γίνομαι κουραστική, τί ακριβώς εννοείς με τα "νεκρά σπήλαια"? (Με απλά λόγια please για μας τους αδαείς θεωρητικούς).

Ευχαριστώ!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 08:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Καλημέρα σε όλους και όλες!

Tο καταπληκτικό είναι ότι σε αυτό το σπήλαιο του Μαραθώνα, αν σταθείς σε μια συγκεκριμένη θέση στο βάθος του σπηλαίου, υπάρχει μια ακτίνα από φως που έρχεται κατευθείαν από έξω...

Όσο για τα "ζωντανό" και "νεκρό" σπήλαιο: τα σπήλαια δημιουργούνται κυρίως από το νερό. Όταν δεν έχουμε νερό "πεθαίνουν". Το σπήλαιο στον Μαραθώνα "πεθαίνει". Αν ξαναρχίσει η ροή νερού θα "αναστηθεί" φυσικά...

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky

Edited by - dim.kar on 20/05/2005 09:47:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dolixopodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 14:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dolixopodos
"επανερχομαι στο τζιπ που μπηκε στην σπηλια και ειδαμε τις ροδιες του, για να δειξω πως επιβραβευομαι για το οτι παω ανθρωπους στην σπηλια προθυμα.
η συγχρονικοτητα τοφερε να ειναι την προπερασμενη Κυριακη στην σπηλια φιλος της κορης μου που τον πρωτοπηγα εγω και να βρισκεται εκει οταν μπηκε το τζιπ!
περασε απο το πλαϊ, διπλα απο το τσιμεντενιο κτισμα, με αρκετη προσπαθεια, αν και ηταν ενα πολυ μεγαλο, παλιο, γκρι στρατιωτικο τζιπ.
επεβαιναν δυο ατομα περιπου 25 με 30 χρονων, και μπηκαν στην σπηλια.
εκαναν μανουβρα με κοπο και ανεβαινοντας για να βγουν, η μπροστινη ροδα επεσε στο σκαμα και κολλησαν!!!
αναγκαστηκαν να δεσουν συρματοσχοινο στα βραχια εξω απο την σπηλια και να τραβηξουν το τζιπ με τον "εργατη"!

χαχαχα!

αυτο πρεπει να ικανοποιησει τον φιλο μου τον κακο βριλ, που καποτε μου ειπε στενοχωρημενος οτι μπαινουν και βανδαλιζουν και βγαινουν ανεγγιχτοι!!!

οχι εγω δεν το απολαυσα!!!"

Aγαπητέ jbg, τη μέρα εκείνη βρέθηκα εκεί με ένα φίλο και είμασταν παρόν την ώρα που έμπαινε το τζίπ μέσα ,ένα γκρίζο land rover defender "σηκωμένο" ελαφρώς, το λιγότερο γύρω στους 40 πόντους από το έδαφος! μέσα ήταν δύο παληκάρια στην ηλικία που είπε ο φίλος σου καθόλου κατάλληλα ντυμένα για το μέρος.Kόψανε αριστερά πάνω απο τα βράχια και βρεθήκανε στην είσοδο του σπηλαίου,δε καθήσαμε άλλο να τους δούμε και φύγαμε ψηλοτσαντισμένοι πρίν κατέβουν μέσα στη σπηλιά.Tο περίεργο είναι ότι όση ώρα είμασταν εμείς εκεί δεν υπήρχε κανείς άλλος εκτός από εμάς και τα παιδιά με το τζιπ.Όταν στρίψαμε για να φύγουμε μόνο και αφού είχαν ήδη μπεί στη σπηλια με το αμάξι, είδαμε μια πάρεα`απο 4 παιδιά να έρχονται από το δρόμο αριστερά του σπηλαίου.Aυτοί φυσικά δεν πρόλαβαν να δουν το τζιπ στη προσπάθεια που έκανε να μπεί στο σπήλαιο. O φίλος σου που ακριβώς ήτανε???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 00:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
quote:
Όσο για τα "ζωντανό" και "νεκρό" σπήλαιο: τα σπήλαια δημιουργούνται κυρίως από το νερό. Όταν δεν έχουμε νερό "πεθαίνουν". Το σπήλαιο στον Μαραθώνα "πεθαίνει". Αν ξαναρχίσει η ροή νερού θα "αναστηθεί" φυσικά...


Ευχαριστώ dim.kar για την διευκρίνιση! Ένα νεκρό σπήλαιο, βέβαια, βάσει της εξήγησης σου, συνεχίζει να υπάρχει ως έχει, απλά αποκλείονται νέες γεωλογικές αλλαγές, έτσι? [δηλαδή για παράδειγμα, η περαιτέρω επιμήκυνση (καλά το λέω?)των σταλαγμιτών-σταλακτιτών].

Sorry, αν ακούγονται λίγο χαζές οι ερωτήσεις μου...(άσχετη γαρ).

Ευχαριστώ!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 02:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Όσο για τα "ζωντανό" και "νεκρό" σπήλαιο: τα σπήλαια δημιουργούνται κυρίως από το νερό. Όταν δεν έχουμε νερό "πεθαίνουν". Το σπήλαιο στον Μαραθώνα "πεθαίνει". Αν ξαναρχίσει η ροή νερού θα "αναστηθεί" φυσικά...


οπως τα ειπε ο Δημητρης ειναι!

ειναι ηδη νεκρο!


δεν υπαρχει νερο, υπαρχει μονο μαυρη λασπη αποτελουμενη απο χωμα και γκουανο (σκατο νυχτεριδας - πολυ καλο φωσφορικο λιπασμα κατα τα αλλα).


δεν υπαρχει δροσια και υγρασια, αλλα αποπνικτικη ζεστη!


.

ειναι νεκρο το σπηλαιο, και δυστυχως δεν θα αναστηθει ποτε μιας και βρισκεται σε εναν χαμηλο λοφο (απορω και πως δημιουργηθηκε - πρεπει να ετρεχε πολυ νερο καποτε, αλλα απο που πηγαζε? - η οροφη του ειναι ζητημα αν απεχει 10 μετρα απο την επιφανεια) και ο υδροφορος οριζοντας εχει κατεβει πολλες δεκαδες μετρα στον Μαραθωνα.

.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 02:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


.

σε οσους ξεναγησα στο βουνο, εδειξα το μεγαλειο της σπηλιας και της περιοχης στην αποκατασταση των ανθρωπινων επεμβασεων.

κοσμος μπαινει κοσμος βγαινει, αλλα κανεις δεν προσεξε τι κανει η περιοχη για να ιαθει!


στο μελλον ισως παραθεσω λεπτομερειες...


.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 09:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Τα σπήλαια δημιουργούνται όταν το νερό "μπαίνει" μέσα στη γη από μικροσκοπικές ή τεράστιες "τρύπες" (που τις δημιουργεί το ίδιο ή προϋπάρχουν - ρήγματα, διακλάσεις κλπ δηλαδή). Όντας το νερό όξινο (από το ατμοσφαιρικό αέρα) διαλύει τον ασβεστόλιθο, μεγαλώνει τις τρύπες και όταν συναντήσει κενό (σπήλαιο) μας δίνει διάφορες σταλαγμιτικές μορφές... Έτσι απλά... Επιστημονικά αυτή η διάβρωση λέγεται καρστ. Εάν η ροή γίνει μεγαλύτερη υπάρχει περίπτωση η δημιουργία διακόσμου να σταματήσει ή και να καταστραφεί...

Τώρα η "δημιουργία" μπορεί να επιταχυνθεί όταν το νερό δημιουργήσει μεγαλύτερους αγωγούς (υπόγεια ποτάμια) ή να σταματήσει (όταν μια καταβόθρα φράξει).

Υπάρχουν και άλλα είδη δημιουργίας σπηλαίων (αιολικά, ενάλια, ηφαιστιογενή αλλά είναι συνήθως μικρά ή σπάνια).

Δεν είναι απαραίτητο το μεγάλο πάχος οροφής για να έχουμε διάκοσμο. Η ελατοσπηλιά στην Σέττα έχει πολύ λεπτή οροφή όπως και ο Μαγεμένος Βυθός στον Βύρωνα Υμηττού, αλλά εξαιρετικό διάκοσμο. Συνδέεται μάλλον με το ετήσιο ύψος βροχόπτωσης. Έτσι ο μαγεμένος βυθός "πεθαίνει" από τότε που από πάνω του χτίστηκαν πολυκατοικίες "σφραγίζοντας" το. Αυτά τα ολίγα...

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky

Edited by - dim.kar on 21/05/2005 09:49:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hantok
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2005, 03:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hantok
σήμερα γυρνώντας από νέα μακρύ βρισκόμενος στο "ιψιλοτεροσιμιο" τις πεντέλης λίγο πριν αρχίσει η κατηφόρα για αθηνα αρχίσανε να συμβαίνουν περίεργα πράγματα,ξαφνικά το cd στο καινούργιο μου αμάξι γύρναγε από cd σε μια άγνωστη συχνότητα σαν ραδιόφωνο στο rds έβγαιναν γράμματα ακαταλαβίστικα μετά πάλι μονο του γύρναγε στο cd αυτό είναι αδύνατον ,εγώ και η φιλί μου τρομάξαμε "παραπολι" γιατί ξαφνικά το αμάξι όσο συνέβαινε αυτό περίπου 5 λεπτά άρχισε να πηγαίνει σαν να κολλάει στο δρόμο δεν ξέρω πως να το εξηγήσω ήταν κάτι το περίεργο σίγουρα να τονίσω ότι το αμάξι είναι 6 μηνών πολύ ακριβό γρήγορο και δεν έχει παρουσίαση το παραμικρό πρόβλημα ούτε και μετά από το περιστατικό,φυσικά δεν ήταν εξωγήινοι η κάτι τέτοιο κάποια είδους ηλεκτρονική παρεμβολή από την βάση τις νέας μακρύς πιστεύω εγώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2005, 10:26:26  Εμφάνιση Προφίλ
Mα λειτουργεί ακόμα η βάση????


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hantok
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 01:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hantok
etsi lene mistika,entometaksi apo ekini ti mera to cd litourgi kanonika opos panta,oute iparxi koumpi pou na ta enalazi,to kolima itan san na me trabai i asfaltos san na egina pio baris,me to pou epiasa tin katifora pros athina stanmatisane olaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 02:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

.


hantok

to kolima itan san na me trabai i asfaltos san na egina pio baris


φιλε hantok, για το σιντι δεν εχω τιποτα να πω γιατι δεν ειμαι γνωστης.


με ενδιαφερει το τι νιωσατε εσεις.


νιωσατε τα ιδια πραγματα?

αλλαξε κατι στην αντιληψη σας ή στην ροη του χρονου?

μηπως αυτο που ονομαζεις "κολλημα" στην ασφαλτο, ηταν επιβραδυνση της κινησης στον χρονο?

.


βαση δεν λειτουργει στην κορυφη πλεον.


αστυνομευση υπαρχει συνηθως μονο τις Κυριακες - τις καθημερινες μπαινεις ανενοχλητος και βλεπεις οτι οι χωροι ειναι εγκαταταλελειμενοι εδω και χρονια...

.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 59 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56 57 58 59
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy