ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
delta4
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 20:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους delta4
Φιλε allzzaro, βρηκα βοτκα 50 βαθμους και εκανα το εκγυλισμα. Περιμενω το Gingo biloba. Περιμενω οδηγιες σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 19:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Απο το 1993 εχω προβλημα με τα αυτια, τρεχουν ενα διαφανο υγρο σαν λαδι ,παλια πολυ συχνα καθε εβδομαδα,τα τελευταια δυο χρονια πιο αραια, καθε μηνα μια μερα περιπου. Και εδω οι γιατροι δεν μπορεσαν να κανουν τιποτε. Ειναι πολυ ευεσθητα, στο νερο ,κρυο, και η ακοη ελλατωθηκε πολυ. Μηπως υπαρχει καμμια συνδεση με το αλλο προβλημα; Πριν αρχισω την θεραπεια που μου εγραψες.
Και ενα αλλο προβλημα της γυναικας μου,ειναι 37 χρονων και πριν 3 χρονια αρχισε να εχει αμμηνορειες. Εχει βαλει κιλα και γενικα ο οργανισμος της ειναι μεγαλυτερης ηλικιας απο οτι ειναι.Εκανε διαφορες θεραπειες αλλα μονο με ισχυρα ορμονικα φαρμακα εχει καποια βελτιωση, οχι ομως σοβαρη.Εχει γεννησει σε ηλικια 25 ετων φυσιολογικα.Αν εχεις και γι αυτην την περιπτωση κατι θα χαρουμε πολυ.

quote:
Αγαπητε allzzaro, ευχαριστω πολυ θα κανω αυτα που μου προτεινες,και κατι αλλο,δεν τα ειπα με την σειρα.

Eπρεπε να μου τα πείς απο την αρχή..

Εγώ θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω αν και αποφεύγω να δίνω τέτοιου είδους θεραπείες.

Ας δούμε ομως το πρόβλημα της συζύγου..
Θα σου προτείνω ορισμένες λύσεις... απο ειδικά εξειδικευμένα βότανα με τελευταίες επιστημονικές μελέτες .. εως και συνθέσεις βοτάνων για τα γυναικεία προβλήματα αυτού του είδους.. οπου εφαρμόζονται απο διακεκριμένους βοτανολόγους...
Διάβασε ομως τα παρακάτω με προσοχή..

quote:
Ολα τα συμπτωματα και η διαγνωση που δωσανε ειναι προωρη ωοθηκηκη ανεπαρκεια.


Cimicifuga racemosa (Black Cohosh: Το γυναικείο βότανο!

Το γένος Cimicifuga (Ranunculaceae), περιλαμβάνει 18 είδη, από τα οποία ένα είναι ενδημικό στην Ευρώπη (C. europaea), 6 στη Β.Αμερική και τα υπόλοιπα στη Βορειοανατολική Ασία (ιδίως C. foetida).Το συναντάμε κυρίως σε πλούσια δάση.

Οι πρώτοι που ανακάλυψαν τις ουσιαστικές ιδιότητες του φυτού ήταν οι Ινδιάνοι της Β. Αμερικής (ιδίως οι Cherokee), που το χρησιμοποιούσαν (τη ρίζα), για θεραπεία ορισμένων «γυναικείων προβλημάτων» και σε ρευματισμούς. Οι πρώτες περιγραφές βοτανολόγων εμφανίζονται το 1705. Από το 1732 εισάγεται σαν καλλωπιστικό στους αγγλικούς κήπους. Μετά το 1800 αναγνωρίζεται η φαρμακευτική του αξία από Αμερικάνους φυτοθεραπευτές. Από το 1820 έως το 1926 θεωρήθηκε επίσημα φάρμακο για την Αμερικάνικη φαρμακοποιία.
Οι "εκλεκτικοί πρακτικοί γιατροί" το ονόμασαν "macrotys", ένα όνομα που εμφανιζόταν στα ιατρικά βιβλία μέχρι το 1890, πριν χαθεί από το προσκήνιο.
Ιδιαίτερα την μελέτησε ο ιατρός John King, (1813-1893) -που «ανέσυρε» και την Echinacea- σαν αντιρρευματικό και αντιφλεγμονώδες φάρμακο, αλλά επίσης παρατήρησε την ιδιαίτερη δράση της σε «μη φυσιολογικές καταστάσεις των αναπαραγωγικών οργάνων της γυναίκας».
Με την ανάπτυξη των σύγχρονων τεχνικών απομόνωσης και ταυτοποίησης, οι χημικοί απομόνωσαν από τη ρίζα, φυτοστερίνες, σαλικυλικό οξύ, ρανουνκουλίνη, τριτερπενικούς γλυκοσίδες, ταννίνες και λιπαρά οξέα. Από το 1950 και μετά, οι έρευνες κατέληξαν ότι οι γκυκοσίδες, όπως η ακετίνη, ο σιμισιφουγκοσίδης, (actein and cimigiside,) είναι υπεύθυνοι για τη φαρμακολογική δράση του φυτού. Το 1980 βρέθηκαν και ισοφλαβόνες.
Πολλά από τα ενεργά συστατικά είναι αδιάλυτα στο νερό, γι' αυτό προτιμότερα είναι τα αλκοολικά διαλύματα ή το ξηρό εκύλισμα σε μορφή κάψουλας.
Το Black cohosh είναι ένα πολυδύναμο φυτό. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν μυοχαλαρωτικό, παυσίπονο, (ιδίως σε πόνους περιόδου), αντιφλεγμονώδες, υπογλυκαιμικό, υποτασικό, εμμηναγωγό, φυτοοιστρογόνο. Κατεξοχήν στη Γερμανία, χρησιμοποιείται για την ανακούφιση των συμπτωμάτων της εμμηνόπαυσης, όπως το αίσθημα καύσου στα πόδια, η κατάθλιψη και οι διαταραχές του ύπνου.
Το 1985 στη Γερμανία, βρέθηκε ότι το Black cohosh επιδρά στη συγκέντρωση στον ορό του αίματος των ορμονών της υπόφυσης, συμπεριλαμβανομένης μιας σημαντικής και εκλεκτικής μείωσης της ωχρινοποιητικής ορμόνης, (αλλά χωρίς σημαντική μεταβολή στα επίπεδα της προλακτίνης και της θηλακιοτρόπου ορμόνης). Οι εξάψεις της εμμηνόπαυσης συνδέονται με μια σαφή αιχμή της συγκέντρωσης των ορμονών της ωχρινοποιητικής ορμόνης.
Το 1982 στη Γερμανία έγινε μελέτη με τη συμμετοχή 629 γυναικών, με παρακολούθηση 131 ιατρών, για 6-8 εβδομάδες. Τα αποτελέσματα έδειξαν εντυπωσιακή μείωση των συμπτωμάτων της εμμηνόπαυσης στο 49% των περιπτώσεων (εξάψεις, εφίδρωση, πονοκέφαλοι, ζαλάδες, ταχυκαρδίες), ενώ το 39% των ασθενών δήλωσε ικανοποιητική βελτίωση, συμπεριλαμβανομένων των συμπτωμάτων της κατάθλιψης και της ευερεθιστότητας. Παρενέργειες, ιδίως
στο γαστρεντερικό, παρουσίασε το 7% των εθελοντριών, καμία όμως δεν ήταν σοβαρή για να αξιολογηθεί σοβαρά.
Ακολούθησαν μελέτες το 1988 και το 1991, που πιστοποίησαν ότι το αλκοολικό εκχύλισμα της ρίζας του φυτού, παρουσιάζει οιστρογονικού τύπου δράση και μειώνει την επίδραση της ωχρινοποιητικής ορμόνης (μπλοκάροντας οιστρογονικούς υποδοχείς) στη διάρκεια της εμμηνόπαυσης.
Σε μικρές δόσεις έχει παρατηρήθεί οτι η cimicifuga αυξάνει την όρεξη και προκαλεί αύξηση των γαστρικών υγρών.
Η απέκκριση γίνεται απο το δέρμα και απο τα νεφρά, έτσι ωστε μπορεί να παρατηρηθεί η χαρακτηριστική οσμή του φυτού στα ούρα.
Σήμερα, μετά από πάνω από 1,5 περιπτώσεις ασθενών που χρησιμοποίησαν το black cohosh και μετά από 40 χρόνια εμπειρίας στην Ευρώπη, το φυτό θεωρείται πάλι μια πρόταση για τα συμπτώματα της εμμηνόπαυσης, ιδιαίτερα για γυναίκες που αναζητούν μια εναλλακτική θεραπεία προς τα οιστρογόνα.
Μπορεί να βοηθήσει τις γυναίκες σε κάθε ιδιαίτερη, από γυναικολογική άποψη, φάση της ζωής τους, όπως η εμμηνόπαυση, η ανακούφιση των πόνων της περιόδου, αλλά η ομαλή προετοιμασία προς τεκνοποίηση.
Η δοσολογία, έχει καθοριστεί στα 4mgr δύο φορές ημερησίως ξηρού εκχυλίσματος, ισοδύναμου με 40mgr ρίζας του φυτού. Βεβαίως το φυτό δεν πρέπει να χρησιμοποιείται σε περίπτωση εγκυμοσύνης ή και λίγες εβδομάδες πριν τη σύλληψη. Να μην χρησιμοποιείται συνεχώς για διάστημα μεγαλύτερο των 6 μηνών.

Eνα άλλο βότανο που μπορεί να βοηθήσει πολύ
Είναι το Αλχεμίλη (Alchemila vulgaris)
ειναι αρκετά σπάνιο και δυσεύρετο. Υπάρχει ομως ενα ακόμα σπανιώτερο το Αlcemilla alpine oπου φύεται σε υψόμετρο ανω των 1000 μέτρων και σε ειδικά ασφεστολιθικά εδάφη καθώς και σε εδάφη με βαλσάτη. Το Αλχεμίλη συνιστάται απο τα πανάρχαια χρόνια για ολα τα γυναικολογικά προβλήματα ακόμα και σε περιπτώσεις πρόπτωσης της μήτρας.


Μία τρίτη λύση είναι μια σύνθεση που εχει ευεργετική δράση στα γυναικαία προβλήματα πάσης φύσεως..

Αγγελλική Κινέζική , ρίζα (Angelica sinensis)
Ρυθμιστικό γυναικειων ορμονών.

Βρώμη ,σπόρος (Avena sativa)
Αντισπασμωδικό. Καταπραύνει και ενισχύει το νευρικό σύστυμα.

Βέρβενα ή Ιεροβότανο (Verbena spp.)
Απαλό ηρεμιστικό ειδικό για παιδιά με διαταραγμένο νευρικό σύστημα, ήπιο αναλγητικό.

Λυγαριά (Vitex agnus castus)
Τονωτικό αναπαραγωτικού, τονώνει και ομαλοποιεί τη λειτουργία της υπόφυσης. Συνιστάται για πόνους της περιόδου το προεμμηνορυσιακό σύνδρομο την εμμηνόπαυση καιτην επανισορόπηση του αντισυλληπτικού χαπιού μετά τη γέννα.

Μηδική ή Αλφααλφα (Medicago sativa)
Θρεπτικό βότανο με μεγάλη περιεκτικότητα σε μεταλλικά στοιχεία και βιταμίνες. συμπεριλαμβανομένης της βιταμίνης Κ και σιδήρου. Πρόδρομος οιστροφόνου για την εμμηνόπαυση.

Παθανθές (Passiflora incarnata)
Δυνατό ηρεμιστικό, αντισπασμωδικό,αναλγητικό. Χρησιμοποιείται για επιληπτικές κρίσεις και υστερία.

Φυγοκόρη (Cimicifuga resemosa)
Aντισπασμωδικό, χρησιμοποιείται για του ςπόνους της περιόδου το βήχα και μυικούς σπασμούς. Εμμηναγωγό.Ανακουφίζει αποτις εξάψεις τις γυναίκες που εχουν περάσει στην εμμηνόπαυση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 20:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Απο το 1993 εχω προβλημα με τα αυτια, τρεχουν ενα διαφανο υγρο σαν λαδι ,παλια πολυ συχνα καθε εβδομαδα,τα τελευταια δυο χρονια πιο αραια, καθε μηνα μια μερα περιπου. Και εδω οι γιατροι δεν μπορεσαν να κανουν τιποτε. Ειναι πολυ ευεσθητα, στο νερο ,κρυο, και η ακοη ελλατωθηκε πολυ. Μηπως υπαρχει καμμια συνδεση με το αλλο προβλημα; Πριν αρχισω την θεραπεια που μου εγραψες.


Οτι καλύτερο μπορεί να υπάρξει για το πρόβλημα σου.. με την προυπόθεση οτι ο ιατρικός-φαρμακευτικός τομέας .. δεν μπορεί να κάνει τίποτα αλλο...Η ακριβής ορολογία της πάθησης βέβαια δεν μπορεί να διαγνωστεί μέσω της ιστοσελίδας αυτής.. απλά αναλύω τα λεγόμενα σου.. και βγάζω ενα συμπέρασμα μιας οξείας λοίμωξης στην ευρύτερη περιοχή του ακουστικού νεύρου.. τώρα το κατά πόσο πέφτω κοντά ή πέφτω κατά πολύ έξω.. αυτό δεν το γνωρίζω μιας και απο τα πρώτα λεγόμενα σου.. το μυαλό μου πήγε αλλου.. η θεραπεία βέβαια με το φασκόμηλο ισχύει.. σε οτι αφορά το Gingo biloba.. ξέχασετο .. δεν ενδεικνύεται .. στο πρότεινα .. μετά απο μια ανάλυση απο ανεπαρκή στοιχεία που μου έδωσες..

Σύνθεση για λάδι για τα αυτιά

Ενα καταπραυντικό αντιβιοτικό λάδι που εχει εκπληκτικά αποτελέσματα για τηνθεραπεία των οξείων λοιμώξεων στην περιοχή του τυμπάνου.
Προσοχή αντενδεικνύεται στις περιπτώσεις που υπάρχει διάτρηση τυμπάνου.

Καλεντούλα , άνθη (Calendula officinalis)
Αντιφλεγμονώδες , στυπτικό , αντιμυκητικό.

Σκόρδο βολβός /σπόρος (Allium sativum)
Ισχυρό αντιβιοτικό, αντιμικροβιακό, αντισηπτικό.

Συμφορίκαρπος (Ηypericum perforatum)
Καταπραυτικό , επουλωτικό, ενεργοποιείτηναντίδραση του ανοσοποιητικού συστήματος.

Φλόμος /φύλλο (Vervascum thaprus)
Aντιφλεγμονώδες καταπραυντικό.

Η σύνθεση είναι αρκετά εξειδικευμένη.. μιας και πρέπει να χρησιμοποιηθούν αιθέρια έλαια ή λάδια..
Θα σου πρότεινα να ψάξεις .. ενα καλό φαρμακείο που να μπορεί να σου φτιάξει τη σύνθεση..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 20:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro

quote:
γνωρίζεις κάποιο καλό βοτανοπωλείο που θα μπορούσα να συνεργαστώ καθώς έχω ανοίξει κατάστημα με βιολογικά προϊόντα και ψάχνομαι .
ευχαριστώ

Φίλη μου.. είναι χιλιάδες .. ψάχνοντας θα πρέπει να ενεργήσεις.
Εχω εναν μικρό κατάλογο να μην τον δημοσιοποιήσω ομως στο internet και προκαλέσω προβλήματα, στείλε μου ενα email να σου δώσω..

quote:
Δε νομίζω, φίλε μου!
Ένα topic 14 σελίδων που έχει 22.500 απαντήσεις περίπου δηλώνει πόσα πολλά μέλη το έχουν διαβάσει.
Εγώ πχ έχω διαβάσει αρκετά από όσα αναφέρονται εδώ αλλά δεν έχει τύχει να κάνω κάποιο post επειδή δεν ξέρω πολλά πράγματα επί του θέματος.
Αν θέλεις τη γνώμη μου πάντως, θεωρώ πολύ χρήσιμο αυτό το topic στο esoterica...

Ευχαριστώ για τη γνώμη σου Dying_Incubus.
Βέβαια δεν είναι απόλυτο αυτό που λές.. οι 22.500 δεν είναι απαντήσεις οπως αναφέρεις αλλά αναγνώσεις.. που κατά τη γνώμη μου δεν είναι μέλη του esoterica αλλά απλοί χρήστες.. internet που εκαναν αναζήτηση στο google.Και αυτό το λέω με σιγουριά.. και να σου φέρω και ενα τρανταχτό παράδειγμα.. προηγουμένως η pyramid ανέφερε κάτι .. διάβαζε το τόπικ αλλά την χαλούσε αυτό το fitnees..physical..
Ηλίου φαεινότερον φίλε μου οτι οι αναζητητές του περίεργου και του μεταφυσικού .. δεν ειναι και τόσο fun της φυσικής κατάστασης..
Αυτό το λέω με σιγουριά..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 20:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Φιλε allzzaro, βρηκα βοτκα 50 βαθμους και εκανα το εκγυλισμα. Περιμενω το Gingo biloba. Περιμενω οδηγιες σου.

Δεν μπορώ να κάνω edit.. δεν ξέρω γιατί.. οπότε συγχωρήστε με για τυχόν ανορθογραφίες ή ασάφειες ειδικά σε κάτι quote λανθασμένα.. πάντως νόημα βγαίνει...

Εφτιαξες το εκχύλισμα.. ωραία.. να το κουνάς κάθε ημέρα.. αρκετά..
Αν χρειαστεί να προσθέσεις και αλλη βότκα ωστε να καλύψει τελείως το βότανο.. στην αρχή θα πάρει ενα ξανθό χρώμα.. και στο τέλος της εβδομάδας θα γίνει σκούρο.. σε δύο εβδομάδες θα σκουρήνει αρκετά και θα είναι έτοιμο προς χρήση..
Μισό κουταλάκι.. στο ρόφημα σου... μισό .. δεν χρειάζεσαι περισσότερο.
Το gingo biloba οπως σου είπα προηγουμένως.. δεν χρειάζεται να το παίρνεις. Δεν συνιστάται για το πρόβλημα σου.. Πίνε φασκόμηλο αρκετά συχνά.. και 2-3 φορές την εβδομάδα το εκχύλισμα..

εεε.. υπάρχει ενα προβληματάκι.. το φασκόμηλο θα εχει ορισμένες παρενέργειες.. διουρητικές.. μην σε ανησυχεί.. αλλά προσεξέτο..μην βρεθείς σε δύσκολη θέση μιας και μετά τα 40 και ειδικά το χειμώνα.. δημιουργούνται ορισμένα προβληματάκια..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 16:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Βέβαια δεν είναι απόλυτο αυτό που λές.. οι 22.500 δεν είναι απαντήσεις οπως αναφέρεις αλλά αναγνώσεις.. που κατά τη γνώμη μου δεν είναι μέλη του esoterica αλλά απλοί χρήστες.. internet που εκαναν αναζήτηση στο google.

Ακριβώς, φίλε μου!
Και καταλήγω πως ένα τέτοιο topic είναι αρκετά χρήσιμο κι αποδεικνύεται καθημερινά οτι το επισκέπτονται έστω κι απλοί χρήστες του internet προκειμένου να λάβουν συμβουλές και να τους λυθούν απορίες σχετικά με τα όσα πραγματεύεται αυτό το topic.

quote:
Ηλίου φαεινότερον φίλε μου οτι οι αναζητητές του περίεργου και του μεταφυσικού .. δεν ειναι και τόσο fun της φυσικής κατάστασης..
Αυτό το λέω με σιγουριά..

Εγώ δεν θα ήμουν τόσο σίγουρος για αυτό που είπες.
Άλλωστε δε νομίζω να το είπε με αυτή τη λογική η φίλτατη pyramid, εγώ δεν θα το έπαιρνα έτσι.
Κι από την άλλη, τόσα μέλη που συμμετέχουν εδώ ενδιαφέρονται για την φυσική τους κατάσταση.
Οπότε, αρκετά άτομα που ενδιαφέρονται για τη μεταφυσική και τον εσωτερισμό ενδιαφέρονται για την φυσική τους κατάσταση.
Σωστά?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 18:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Άλλωστε δε νομίζω να το είπε με αυτή τη λογική η φίλτατη pyramid, εγώ δεν θα το έπαιρνα έτσι

H λογική με την οποία εκφράστηκε η pyramid εχει πολλές έννοιες.
Εγώ τις παίρνω όλες μαζί και καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα.

quote:
Κι από την άλλη, τόσα μέλη που συμμετέχουν εδώ ενδιαφέρονται για την φυσική τους κατάσταση.

Το να ενδιαφέρεσαι απλά, απο το να υλοποιείς αυτά που εμπεδώνεις απο το απλό ενδιαφέρον απέχει πολύ Dying_Incubus.

quote:
Οπότε, αρκετά άτομα που ενδιαφέρονται για τη μεταφυσική και τον εσωτερισμό ενδιαφέρονται για την φυσική τους κατάσταση.
Σωστά?

Αυτός είναι ο σκοπός της ύπαρξης αυτού του τόπικ.
Βεβαια εδώ εχουμε να κάνουμε με τα βότανα, τη διατροφή, την υγεία και τη φυσική κατάσταση.
Τα 4 αν και είναι αλληλένδετα, εχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους.
Εχοντας 35 χρόνια πείρας θα μπορούσα να πώ οτι το άκουσμα και μόνο fitnees προκαλεί κάποιο μορφασμό, κάποια δυσφορία και αυτό τσεκαρισμένο.
Το να λέει λοιπόν κάποιος οτι ναί.. ενδιαφέρομαι για τη φυσική μου κατάσταση, χωρίς να το κάνει .. δεν λέει τίποτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

delta4
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2005, 19:14:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους delta4
Φιλε allzzaro ευχαριστω για τις απαντησεις σου,εδω που μενω στην Δραμα δυσκολα να βρω φαρμακειο να μου κανει το λαδι για τα αυτια. Θα προσπαθησω και θα σου πω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αλώα
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 09:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αλώα
το email μου είναι kalliopi_x@yahoo.com
σ ευχαριστώ

αλώαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Melodia
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 04:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Melodia
Aγαπητέ allzzaro κατ'αρχήν συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Κάποιες φορές νιώθω μία ενόχληση στο αριστερό πάνω μέρος της πλάτης. Οχι τόσο πόνο όσο μία πίεση που καμμιά φορά μεταφέρεται και μέχρι μπροστά. Στην αρχή ανησυχούσα για πρόβλημα καρδιακό. Αφού όμως ξεκουράστηκα και μου έκαναν και μασάζ σταμάτησα να το νιώθω και ηρέμησα. Ομως κατα καιρούς εμφανίζεται και πάλι σταματάει. Αν το τρίψω λίγο μόνη μου ανακουφίζομαι και αν ξαπλώσω νιώθω καλύτερα. Είναι σαν, δυσκολεύομαι και να το εξηγήσω, σαν να με πιέζει κάποιος με το δάχτυλό του στο σημείο που σου είπα και να νιώθω εσωτερικά σαν ένα καψιματάκι. Η ενόχληση στο μπροστινό μέρος σταματάει κάπου στην μέση του αριστερού στήθους και νιώθω ένα εσωτερικό τρεμούλιασμα. Σαν μία γραμμή που μεταφέρει ένα καψιματάκι. Πωπω, μάλλον σε μπέρδεψα απλά μου είναι δύσκολο να το εξηγήσω. Είμαι 26 χρονών και έχω κάνει καρδιογραφήματα για εξετάσεις για πιστοποιητικά και όλα έχουν βγει καλά. Στην οικογένεια δεν υπάρχει κάποιο ιστορικό καρδιοπάθειας. Θα πρέπει ίσως να πάω σε γιατρό αν και όταν έκανα καρδιογράφημα το είχα το προβληματάκι και όλα βγήκαν μια χαρά. Και το θέμα είναι ότι κατα περιόδους το νιώθω και όχι συνέχεια. Αναρωτιέμαι αν είναι κάποιο πρόβλημα με την μέση ή κάποιον μυ, δεν έχω ιδέα. Εχω ήδη πρόβλημα σε έναν σπόνδυλο ο οποίος βρίσκεται χαμηλά αλλά δεν νομίζω να επηρεάζει αυτό που νιώθω. Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε απάντηση μου δώσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 15:55:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Είναι σαν, δυσκολεύομαι και να το εξηγήσω, σαν να με πιέζει κάποιος με το δάχτυλό του στο σημείο που σου είπα και να νιώθω εσωτερικά σαν ένα καψιματάκι.

To σύμπτωμα αυτό το εχει το 95% των οδηγών απο το ανοικτό παράθυρο.

quote:
Ομως κατα καιρούς εμφανίζεται και πάλι σταματάει. Αν το τρίψω λίγο μόνη μου ανακουφίζομαι και αν ξαπλώσω νιώθω καλύτερα.

Δεν εχεις τίποτα.
Μην πάει ο νούς σου σε καρδιακό επεισόδιο.
Απλά εχεις περάσει στο παρελθόν κάποια ψύξη στην περιοχή.
Οταν το σημείο ερεθιστεί ως επι το πλείστον απο ρεύμα ψυχρού αέρα.. θα εχεις αυτά τα συμπτώματα.
Προσπάθησε να αποφεύγεις τα ρεύματα.. και να μην ντύνεσαι υπερβολικά.
Οταν ντύνεσαι υπερβολικά ιδρώνείς .. ανοίγουν οι πόροι του δέρματος και ο ψυχρός αέρας βρίσκει δίοδο προς το πονεμένο σημείο.

quote:
Κάποιες φορές νιώθω μία ενόχληση στο αριστερό πάνω μέρος της πλάτης. Οχι τόσο πόνο όσο μία πίεση που καμμιά φορά μεταφέρεται και μέχρι μπροστά.

H αίσθηση καύσης συνήθως είναι αισθητή πάντα στο επάνω μέρος της πλάτης ιδίως στην ομάδα των τραπεζοειδών μυών.. Ωςτόσο μπορεί να γίνει αισθητός πόνος και στην ευρύτερη περιοχή χωρίς η περιοχή αυτή να εχει υποστεί ζημιά. Οπως πχ ψηλά στη μέση με τη μορφή ισχιαλγίας ή ακόμα στο πίσω μέρος του μπράτσου και να επηρεάσει τους τρικεφάλους εως και την παλάμη... Οπότε μην σου φαίνεται περίεργο που σε χτυπά στους μείζονες θωρακικούς.. (ψηλά στο στήθος)
Να σε ανησυχούσε αν ήταν στο στέρνο.

Το μεγαλύτερο λάθος είναι το εμπλαστρο, η θερμοφόρα, ή οι θερμαντικές αλοιφές. Ναί μέν ανακουφίζουν λόγω της συσσώρευσης του αίματος στην περιοχή αλλά το σημείο μετά γίνεται ευπαθές.. ακόμη περισσότερο.
Το αυτό και με τις εντριβές. Μην το πειράζεις λοιπόν καθόλου.
Απλές ασκήσεις , κινήσεις και πολλά μπάνια το καλοκαίρι 3 και 4 φορές την ημέρα ακόμα και εως τον Δεκέμβρη...

Edited by - allzzaro on 02/12/2005 16:21:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 16:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA
Αγαπητέ ALLZARO, θέλω νε σε ρωτήσω αν μπορώ να χρησιμοποιώ ταυτόχρονα το ελιξήριο μακροζωίας και το BLACK COHOSH.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2005, 19:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλη μου .. καλά έκανες και ρώτησες.
Εχω τονίσει πολλές φορές για αλόγιστη χρήση βοτάνων...
Σε οτι αφορά το Cimicifuga racemosa (Black Cohosh: Το γυναικείο βότανο!)
Η δοσολογία, σε οτι αφορά το ξηρό εκχύλισμα έχει καθοριστεί στα 4mgr δύο φορές ημερησίως και είναι ισοδύναμο με 40mgr ρίζας του φυτού.
Βέβαια η σχέση εκχυλίσματος-εγχύματος είναι πολύ διαφορετική.
Και στις δύο περιπτώσεις η χρήση εκχυλίσματος ή εγχύματος δεν πρέπει να ξεπερνά τους 6 μήνες.

quote:
Αγαπητέ ALLZARO, θέλω νε σε ρωτήσω αν μπορώ να χρησιμοποιώ ταυτόχρονα το ελιξήριο μακροζωίας και το BLACK COHOSH.

Οπωσδήποτε και να μην χρησιμοποιείται μαζί με το ελιξίριο αλλά ούτε μαζί με αλλα βότανα ούτε μαζί με φάρμακα.

Τέλος θέλω για μια ακόμη φορά να τονίσω οτι τα φαρμακευτικά εκχυλίσματα περιέχουν συγκεκριμένες εκχυλισμένες ουσίες βοτάνων.. οχι όλες.. και καλό θα είναι να διαβάσουμε τις εσώκλειστες οδηγίες αν σε περίπωση το χρησιμοποιήσουμε αυθαίρετα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wainamoinen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 09:42:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wainamoinen
Να σας καλημερήσω κι εγώ.
Σχετικά πρόσφατα άρχισα να ασχολούμε με τα βότανα, από μικρή μου άρεσαν δίαφορα και κυρίως τσάι και χαμομηλάκι από το χωριό οπότε άρχισα να διαβάζω και σχετικά. Αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι έχω ψιλοχαθεί κατά συνέπεια απορίες πολλές. Πρώτα θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για κάτι που μάθαμε πριν λίγες μέρες. Το θέμα είναι δυσπλασία στο στομάχι δηλ. τελική μετάλαξη κυττάρων πριν προυσιαστεί καρκίνομα (και συνήθως κακοήθη. Ασχετα με την ιατρική αντιμετώπιση, έψαξα και το θέμα της διατροφής κλπ. Η ερώτηση είναι σχετικά με την χρήση των βοτάνων. Διάβασα έρευνες σχετικές με το πράσσινο τσάι, κάποιο φύκι άλλα δεν έχω μαζί μου τα σχετικά. Το τσάι φαίνεται αρκετά συμαντικό στην πρόληψη, αλλά μπορεί να υπάρχει κίνδυνος όταν γίνεται και χρήση κάποιον άλλον βοτάνων, που κυρίως χαλαρώνουν τον οργανισμό πχ χαμομηλι κλπ
Αν γνωρίζετε οτιδήποτε με το θέμα θα ήθελα την άποψή σας, επίσης το συγκεκριμένο άτομο πάσχει και απο νεφρική ανεπάρκεια που κάνει το θέμα ακόμα πιο σύνθετο.
Κάτι άλλο είναι τί γνωρίζετε για την αγραπιδιά ? στο χωριό την χρησημοποιούνε για την ουρία, η αλήθεια είναι ότι την χρησημοποιήσαμε δοκιμαστικά και είδαμε τεράστια διαφορά. Δεν θέλω να πάρω κανέναν στον λαιμό μου, μιας και ο γιατρός μας κατακρίνει τέτοιες ενέργειες, απλά προσπαθώ να συλλέξω το δυνατόν περισσοτερες πληροφορίες, μπας και βγάλω καμιά ακρη.
Ευχαριστώ για την υπομονή σας
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2005, 18:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι έχω ψιλοχαθεί κατά συνέπεια απορίες πολλές.

Η χρήση των βοτάνων .. ως προληπτική ασπίδα.. ή ως τονωτικό του οργανισμού.. ή ως θεραπευτική χρήση.. ή ως μελέτη..αποτελεί μια εκλεπτυσμένη φιλοσοφία..
Το να βράσει κάποιος ενα βότανο έτσι αυθαίρετα και να το πιεί.. χωρίς να ξέρει γιατί το πίνει. ή χωρίς να του αρέσει... είναι μια λανθασμένη ενέργεια...


quote:
Διάβασα έρευνες σχετικές με το πράσσινο τσάι, κάποιο φύκι άλλα δεν έχω μαζί μου τα σχετικά. Το τσάι φαίνεται αρκετά συμαντικό στην πρόληψη, αλλά μπορεί να υπάρχει κίνδυνος όταν γίνεται και χρήση κάποιον άλλον βοτάνων, που κυρίως χαλαρώνουν τον οργανισμό πχ χαμομηλι κλπ


Φίλη μου ...
εχει γίνει αναφορά στα αντιοξειδωτικά δύο φορές oπου αναφέρονται και τις αντικαρκινικές τους ιδιότητες...
Αν ψάξεις λοίπόν στις προηγούμενες σελίδες θα τα βρείς.
Σε οτι αφορά βότανα με αντικαρκινικές ιδιότητες.. φαίνεται οτι δεν έψαξες τις προηγούμενες σελίδες..
ψάξε.....
εχει γίνει αναφορά στο σιρόπι σκόρδου. οπου εχει καταπληκτικά αντικαρκινικά αποτελέσματα.. το αυτό και στη σύνθεση REISHI SHTAAKE, οπως επίσης εχει εκτεταμένη αναφορά για το κρασί της καρδιάς και τις θαυματουργές αντικαρκινικές ιδιότητες της κόκκινης αμπέλου και συγκεκριμένα ορισμένων ποικιλιών ξυνόμαυρου .. αλλά και αλλων καμπερνέ καθώς και σιραχ... οπως έχει γίνει ιδιαίτερη αναφορά στο φασκόμηλο.. και τις θαυματουργές του ιδιότητες... ιδιαίτερη αναφορά εχει γίνει στα παρεξηγημένα μπρόκολα στα κουνουπίδια στον άνιθο στον μαιντανό αλλά και σε αλλα ζαρζαβατικά οπου έχουν πραγματικά θαυματουργές ιδιότητες κατά του καρκίνου..

Αν ζητάς κάτι τώρα κάτι πιο εξειδικευμένο .. είναι ..το Rhodiola rosea που και αυτό εχει παρουσιαστεί.. το ξαναπαρουσιάζω ακόμα πιο αναλυτικά.

Rhodiola rosea

Η Rhodiola rosea (Crassulaceae),»Χρυσή ρίζα» ή «Αρκτική ρίζα», είναι διαδεδομένη στα μεγάλα ύψη των αρκτικών και ορεινών περιοχών της Ευρώπης και της Ασίας. Το ύψος της φθάνει τα 70cm, διαθέτει εκτεταμένο ρίζωμα, εύοσμο όταν κόβεται και εντυπωσιακά άνθη, κίτρινα ή κόκκινα, που την έκαναν δημοφιλή στη βιομηχανία των διακοσμητικών φυτών, όπου απέκτησε φανατικούς φίλους.Υπάρχουν περίπου 200 είδη, με κυριότερα την R. alterna, R. brevipetiolata, R. crenulata, R. kirilowii, R. quadrifida, R. sachalinensis. Δεν έχει καμία βιολογική συγγένεια με την κοινή τριανταφυλλιά, αλλά λόγω του παρόμοιου αρώματός της, έχει χρησιμοποιηθεί ως υποκατάστατο του ροδελαίου των τριαντάφυλλων. Αν και ο Διοσκουρίδης χρησιμοποίησε πρώτος το φυτό, η χρήση του συνδέθηκε με τούς Σκανδιναβούς και τη Ρωσία. Σουηδοί ερευνητές, παραδείγματος χάριν, θεωρούν ότι οι Βίκινγκ χρησιμοποίησαν τακτικά την rhodiola.

Λαμβάνοντας υπόψη την γεωγραφική προέλευση του φυτού, δεν είναι παράξενο που το μεγαλύτερο μέρος της βιβλιογραφίας έχει δημοσιευθεί στις σλαβικές και σκανδιναβικές γλώσσες. Αμερικανοί και άλλοι δυτικοί ερευνητές, έχουν αρχίσει πρόσφατα να ερευνούν τη δράση του φυτού, «χτίζοντας» επάνω στις κλινικές μελέτες που πραγματοποίησαν αρχικά οι Σκανδιναβικές χώρες και η Σοβιετική Ένωση.
Είκοσι οχτώ ενώσεις έχουν απομονωθεί από τις ρίζες και τα υπέργεια μέρη του rosea Rhodiola. Οι ρίζες περιέχουν μια σειρά απο βιολογικά δραστικές ουσίες, όπως οργανικά οξέα, φλαβονοεϊδή, ταννίνες και φαινολικούς γλυκοσίδες.
Οι προσαρμογόνες ιδιότητες της Rhodiola αποδόθηκαν αρχικά σε δύο ενώσεις που απομονώθηκαν από τις ρίζες της, που προσδιορίστηκαν σαν p-tyrosol και phenolic glycoside rhodioloside. Ο Ροδιολοσίδης (Rhodioloside) αποδείχτηκε από άποψη χημικής δομής παρόμοιος με τον γνωστό glycoside salidroside που είχε είδη βρεθεί και σε άλλα φυτά.
Ο σαλιδροσίδης, ο ροδιολοσίδης και ο rhodosin, χρησιμοποιούνται για να περιγράψουν το δραστικό συστατικό της Rhodiola και συχνά θεωρούνται συνώνυμα. Πρόσθετοι γλυκοσίδες που ταυτοποιήθηκαν στη ρίζα του φυτού, περιλαμβάνουν την ροδιολίνη, ροζίνη, ροζαβίνη και ροζιριδίνη. Μια σειρά αντιοξειδωτικών ενώσεων έχουν επίσης προσδιοριστεί , που περιλαμβάνουν το καφφεϊκό οξύ, γκαλλικό οξύ, κατεχίνες και προανθοκυανιδίνες. Υπάρχουν προϊόντα στην αγορά που περιέχουν εκχύλισμα Rhodiola. Αλλά δυστυχώς συχνά αυτά τα προϊόντα έχουν περιορισμένη ή και καμία βιολογική δράση! Πιθανοί λόγοι αυτού του προβλήματος είναι η συγκομιδή κατά τη διάρκεια λανθασμένης εποχής ή από ακατάλληλη γεωγραφικά περιοχή, όπως επίσης και μια ελλιπής μέθοδος εξαγωγής. Τα κύρια ενεργά συστατικά του γνήσιου Rhodiola rosea πρέπει να είναι η κινναμόλη (cinnamol), ένας αλκοολικός γλυκοσίδης, και κυρίως η ροζαβίνη rosavin - cinnamyl-O-(6-O-L-arabinopyranosyl-D-glucopyranosid) και η σαλιδροσίδη (salidroside).
Ένα ποιοτικό εκχύλισμα Rhodiola πρέπει να περιέχει τουλάχιστον 2.5% rosavin και 1% salidroside.
Αναλυτικές δημοσιευμένες εργασίες καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι η Ρωσικής προέλευσης Rhodiola rosea είναι δύο φορές πιο ενεργός από την αντίστοιχη Κινέζικη. Οι συχνά αποκαλούμενοι «τύποι» Rhodiola που πωλούνται στις Ηνωμένες Πολιτείες (όπως «θιβετιανό» Rhodiola ή «κινεζικό» Rhodiola) δεν είναι καθόλου ενεργοί, δεδομένου ότι στερούνται του βασικού συστατικού Rosavin ή είναι χαμηλοί σε Salidroside.
Η Rhodiola rosea έχει ταξινομηθεί ως προσαρμογόνο φυτό από Ρώσους ερευνητές, λόγω της δυνατότητάς της να αυξάνει την αντίσταση του οργανισμού σε ποικίλους χημικούς, βιολογικούς και φυσικούς παράγοντες άγχους. Εμφανίζει καταπραϋντική, αντικαρκινική, καρδιοπροστατευτική δράση και κεντρική δράση στο Κ.Ν.Σ. Η έρευνα δείχνει μεγάλη χρησιμότητα σε διαφορετικές ασθενικές καταστάσεις (πτώση στην απόδοση εργασίας, δυσκολίες ύπνου, μειωμένη όρεξη, οξυθυμία, υπέρταση, πονοκέφαλους, κόπωση απο έντονη φυσική ή διανοητική δραστηριότητα).
Η Rhodiola έχει μελετηθεί εντατικά στη Σοβιετική Ένωση - Ρωσία και τις Σκανδιναβικές Χώρες για περισσότερο από 35 έτη. Αν και η πλειοψηφία αυτών των ερευνών είναι μη διαθέσιμη για επιστημονική αξιολόγηση, η υπάρχουσα βιβλιογραφία είναι ενθαρρυντική για την επιβεβαίωσή τους. Παρόμοια με άλλα φυτά που ερευνήθηκαν εντατικά από Σοβιετικούς ερευνητές, όπως ο Eleutherococcus senticosus (Σιβηριανό ginseng) και το panax ginseng (κορεατικό ginseng), τα εκχυλίσματα αυτών των φυτών φαίνεται οτι προκαλούν ευνοϊκές αλλαγές σε ποικίλους διαφορετικούς τομείς της φυσιολογικής λειτουργίας, συμπεριλαμβανομένων των νευροδιαβιβαστών, της δραστηριότητας του κεντρικού νευρικού συστήματος και της καρδιαγγειακής λειτουργίας. Πριν συνεχίσουμε για την Rhodiola, ας περιγράψουμε συνοπτικά την έννοια της εξέλιξης ενός στρεσογόνου ερεθίσματος για τον οργανισμό μας. Η έκθεση ζώων και ανθρώπων σε μια κατάσταση πίεσης παράγει χαρακτηριστικές αλλαγές σε ορμονικό επίπεδο και σε φυσιολογικές παραμέτρους του οργανισμού, που συνδέονται με το κεντρικό νευρικό σύστημα και τον υποθαλαμο-υποφυσιακό άξονα(HPA). Οι μεταβολές αυτές περιλαμβάνουν αύξηση της κορτιζόλης, μειωμένη ευαισθησία στο «φαινόμενο down-regulation» (σύστημα ορμονικής αλληλεπίδρασης) και διάσπαση του κιρκαδικού ρυθμού έκκρισης της κορτιζόλης (βιολογικός χρονοφυσιλογικός ρυθμός). Οι μεταβολές στο Κ.Ν.Σ. περιλαμβάνουν την στρεσογονο-εξαρτώμενη μείωση των κατεχολαμινών, δηλαδή των νευροδιαβιβαστών όπως η νορεπινεφρίνη και η ντοπαμίνη. Μία οξεία αύξηση στα επίπεδα των βήτα-ενδορφινών, επίσης σημειώνεται στη διάρκεια στρεσογόνων καταστάσεων.
Περιγραφικά πρόκειται για την δυνατή διαδοχή τριών φάσεων.

1.- η φάση του συναγερμού - Όταν ο οργανισμός δέχεται έναν ξαφνικό παράγοντα πίεσης προκαλείται μια ξαφνική απελευθέρωση ορμονών, κορτικοστεροεϊδών και κατεχολαμινών. Αν η πίεση είναι πολύ ισχυρή μπορεί να καταστρέψει τα ρυθμιστικά συστήματα του οργανισμού άμεσα και μόνιμα (π.χ. στην περίπτωση έκθεσης σε υψηλά επίπεδα πυρηνικής ακτινοβολίας). Εάν όμως πρόκειται για μια ανεκτή κατάσταση, και πάντα ανάλογα με τον συγκεκριμένο οργανισμό, το σώμα μας μπορεί να προχωρήσει ομαλά σε μια κατάσταση προσαρμογής.
2) η φάση της προσαρμογής Όσο ο εκλυτικός παράγοντας συνεχίζει να επιδρά, το σώμα μας μαθαίνει να ανέχεται το αγχωτικό ερέθισμα, προσαρμόζεται και αυξάνει την αντίστασή του. Η «φάση προσαρμογής» είναι συνήθως μια ασφαλής περίοδος. Όσο περισσότερο μπορούμε να μείνουμε σαυτήν, τόσο το καλύτερο. Η προσαρμογή είναι η καλύτερη δυνατότητα και προϋποθέτει προετοιμασία για άμεση προσπάθεια διατήρησης της ομοιόστασης του οργανισμού. Έτσι, ένας καλά εκπαιδευμένος αθλητής μπορεί να αντιμετωπίσει με επιτυχία μια σκληρή φυσική δραστηριότητα που θα προκαλούσε μεγάλη διαταραχή σε ένα μη γυμνασμένο και στατικό άτομο. Αυτό είναι αποτέλεσμα της διαδοχικής προσαρμογής που επιτελείται κατά τη διάρκεια της διαδικασίας κατάρτισης και προπόνησής του. Επιπλέον, αν και οι αθλητές δεν εκπαιδεύονται στην αντιμετώπιση ορμονικών διαταραχών, η ορμονική απάντηση του οργανισμού τους είναι λιγώτερο έντονη σε σχέση με τα «φυσιολογικά» άτομα. Οταν αρθεί ο παράγοντας πίεσης, η φυσιολογία τους θα επανέλθει ταχύτερα, δηλαδή η ομοιόσταση θα αποκατασταθεί πιο γρήγορα, σαν αποτέλεσμα μιας υψηλότερου επιπέδου ικανοτήτων που έχουν αποκτηθεί μέσω της προπόνησης.

3) Τέλος, η φάση της εξαγωγής εμφανίζεται όταν ο οργανισμός αποτύχει να αντισταθεί στην πίεση και απλά σταματά να αγωνίζεται. Σε αυτήν την φάση συμπτώματα ασθενειών εμφανίζονται γρήγορα και επιδεινώνονται. Ασθένειες που συνδέονται με το stress μπορεί να εμφανιστούν και στη διάρκεια της «φάσης συναγερμού», αλλά συνήθως αυτό συμβαίνει στη «φάση εξαγωγής». Αυτή η τρίτη φάση αναπτύσσεται συνήθως μετά από μια περίοδο μηνών ή ετών, καθώς αυτό εξαρτάται από τη διάρκεια της «φάσης προσαρμογής». Μερικές φορές ο οργανισμός μας μπορεί να είναι «τυχερός» και να δραπετεύσει από αυτήν την τρίτη φάση, υπό την προϋπόθεση ότι μπορεί να διατηρήσει τους στρεσογόνους παράγοντες υπό έλεγχο. Εδώ, μπορεί να βοηθήσουν τα λεγόμενα προσαρμογόνα, ώστε να παραμείνουμε σε κατάσταση προσαρμογής όσο το δυνατόν περισσότερο.
Το θεωρούμενο «δεύτερης γενιάς» προσαρμογόνο Rhodiola rosea (Russian
Rhodiola) έχει ως βασικό χαρακτηριστικό ότι ενισχύει τη διανοητική και φυσική απόδοση. (Στη δοκιμή της κολύμβησης «μέχρις ορίων»
ποντικών-πειραματόζωων, η Rhodiola αύξησε το χρόνο κολύμβησης κατά 135-159%.
Η Rhodiola είναι επίσης καρδιοπροστατευτικό, ομαλοποιώντας τον καρδιακό ρυθμό μετά από έντονη άσκηση. (Maslova L.V. et al. (1994) “The cardioprotective and antiadrenergic activity of an extract of Rhodiola rosea in stress” Eksp Klin Farmakol 57(6): 61-6). Ενισχύει το νευρικό σύστημα και τις διανοητικές λειτουργίες όπως η μνήμη, (Petkov, V.D. et. al. (1986) “Effects of alcohol aqueous extract from Rhodiola rosea L. roots on learning and memory” Acta Physiol Pharmacol Bulg 12(1): 3-16), αυξάνοντας τη ροή αίματος προς τους μυς και τον εγκέφαλο, ενώ αυξάνει επίσης την πρωτεϊνοσύνθεση. Η Rhodiola rosea έχει εξαιρετικές φαρμακολογικές ιδιότητες σαν αντι-μεταλλαξιογόνος παράγοντας (Duhan, O.M. et al. (1999) “The antimutagenic activity of biomass extracts from the cultured cells of medicinal plants in the Ames test” Tsitol Genet Nov-Dec 33(6): 19-25,). Σε συγκριτική μελέτη που πραγματοποιήθηκε σχετικά με την αντι-μεταλλαξιογόνο δράση της Rhodiola και του Panax Ginseng προέκυψε ότι το εκχύλισμα της Rhodiola είχε μια υψηλότερη ικανότητα να αντιδρά στις μεταλλαγές γονιδίων που προκλήθηκαν από διάφορα μεταλλαξιογόνα (μέχρι παρεμπόδιση της τάξης του 90% σε ορισμένες περιπτώσεις). Σε μελέτη με πειραματόζωα η Rhodiola εμπόδισε την αύξηση των όγκων σε ποντίκια με Pliss lymphosarcoma (PLS). Το εκχύλισμα της Rhodiola επίσης, μείωσε σημαντικά την παραγωγή κυττάρων με χρωμοσωμικές παρεκκλίσεις in vivo και παρεμπόδισε την απρογραμμάτιστη σύνθεση DNA που προκλήθηκε απο N-nitroso-N-methylurea in vitro (Salikhova RA et.al. (1997) “Effect of Rhodiola rosea on the yield of mutation alteration and DNA repair in bone marrow cells”. Patol Fiziol Exsp Ter Oct-Dec (4): 22-4).
Επιπλέον η Rhodiola δρα και σαν αντικαταθλιπτικό. Σε κλινική μελέτη με 150 ασθενείς που έπασχαν από μέτρια κατάθλιψη και επί 1 μήνα ελάμβαναν εκχύλισμα Rhodiola, τα 2/3 παρουσίασαν πλήρη απαλλαγή των κλινικών εκδηλώσεων της κατάθλιψης και έγιναν περισσότερο ενεργoοί και κοινωνικοί. Κλινικές μελέτες έγιναν και για τη βελτίωση της εικόνας ασθενών με νόσο Alzheimer και Parkinson. Η αντικαταθλιπτική και αγχολυτική δράση της Rhodiola σε σχέση με το Hypericum (St. John’s Wort), Ginkgo biloba και Panax Ginseng ήταν πιο ισχυρή. Επιπλέον, η Rhodiola rosea ήταν 5 φορές λιγότερο τοξική σε σχέση με το Panax ginseng. Έμφαση δίνεται στο γεγονός ότι το εκχύλισμα της Rhodiola παρουσιάζει αναγεννητικές ιδιότητες, λόγω της δυνατότητάς του να αυξάνει την αποδοτικότητα των ενδοκυττάριων μηχανισμών αποκατάστασης του DNA.
[b]Η Rhodiola διεγείρει το ανοσοποιητικό σύστημα με δυο τρόπους: Πρώτον, με άμεση υποκίνηση των κατάλληλων προστατευτικών κυττάρων του ανοσοποιητικού, που «επιτίθενται» και καταστρέφουν τα κύτταρα του εισβολέα. Η Rhodiola πειραματικά αυξάνει την αντίσταση του οργανισμού στις τοξίνες που συσσωρεύονται κατά τη διάρκεια εξέλιξης της μόλυνσης. Δεύτερον, έμμεσα, καθιστά τον οργανισμό λιγότερο ευαίσθητο στους στρεσογόνους παράγοντες. Ευρισκόμενοι κάτω από πίεση, ένα μεγάλο μέρος της ενέργειάς μας δαπανάται άδικα. Όταν αυτή η έκθεση και δαπάνη, παραμένει επί μακρόν, αναπληρώνουμε αναγκαστικά ενέργεια από άλλα συστήματα του οργανισμού, με αποτέλεσμα μια χαμηλότερου βαθμού απάντηση σε νοσογόνες καταστάσεις και μια χαμηλότερου επιπέδου κατάσταση υγείας.
Βούλγαροι ερευνητές έδειξαν ότι η Rhodiola ενεργοποιεί την ορμονοευαίσθητη λιπάση, που παίζει σημαντικό ρόλο στον καταβολισμό του αποθηκευμένου λίπους από τον λιπώδη ιστό. Προηγούμενα, Σοβιετικοί ερευνητές είχαν δείξει ότι η Rhodiola σε συνδυασμό με σωματική άσκηση μπορεί να ενεργοποιήσει τη λιπάση του λιπώδους ιστού. Κλινικά στοιχεία Γεωργιανής έρευνας έδειξαν ότι η Rhodiola σε παχύσαρκα άτομα οδήγησε σε μια μέση απώλεια βάρους 11%.(εναλλακτικό αδυνατιστικό).
ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: Η «Ρωσική προσέγγιση» στη μακροπρόθεσμη θεραπεία με προσαρμογόνα, (βλέπε και echinacea), απαιτεί γενικά την επανάληψη κύκλων που χαρακτηρίζονται από μικρές χρονικές περιόδους χορήγησης, ακολουθούμενες από διάστημα χωρίς λήψη συμπληρωμάτων. Η Rhodiola έχει χορηγηθεί για περιόδους που κυμαίνονται από ελάχιστα συνεχή διαστήματα, όπως μια ημέρα (εντατική χορήγηση) μέχρι τέσσερις μήνες. Μέχρις ότου πιο συγκεκριμένες πληροφορίες είναι διαθέσιμες, ένα καθεστώς περιοδικής χορήγησης με φάσεις διακοπής φαίνεται ότι μπορεί να ακολουθηθεί με ασφάλεια επί χρόνια.
ΤΟΞΙΚΟΤΗΤΑ: Στις δόσεις που χρησιμοποιήθηκαν στις κλινικές δοκιμές, δεν έχουν αναφερθεί καθόλου παρενέργειες. Εντούτοις, προκαταρκτικές δοκιμές έδειξαν ότι δόσεις 1.5-2.0 γραμμ. και άνω, εκχυλίσματος που τιτλοδοτήθηκε σε ροζαβίνη 2%, μπορεί σε ορισμένα άτομα για λίγες ημέρες να προκαλέσουν οξυθυμία και αϋπνία. Είναι επίσης πιθανό λόγω της φύσης της δράσης του φυτού, ότι μια υψηλή δοσολογία για παρατεταμένες χρονικές περιόδους, μπορεί μεν να ευνοήσει ευεργετικά κάποιες φυσιολογικές παραμέτρους, αλλά επίσης να «χαθεί» η ωφέλεια για όσες θα ευνοούνταν από κάποιο χαμηλότερο δοσολογικό σχήμα.
Στοιχεία ασφαλούς χορήγησης στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και της γαλουχίας δεν είναι διαθέσιμα, οπότε σ´ αυτές τις περιόδους πρέπει να αποφεύγεται.

ΥΓ.. Διάβασε προσεκτικά τις προηγούμενες σελίδες..

Edited by - allzzaro on 05/12/2005 19:05:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wainamoinen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2005, 09:09:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wainamoinen
Φίλτατε allzzaro, ευχαριστώ για την απαντησή σου και συγνώμη που σε έβαλα στην διαδικασία να τα ξαναπείς. Έχω διάβασει τις προηγούμενες σελίδες, στις οποίες περιέχονται σημαντικότατες γνώσεις και πλοιροφορίες, επιπλέον έχω βρει και αρκετές έρευνες σχετικές.
Καλώς ή κακώς οι επιλογές μας είναι περιορισμένες ως προς τις περισσότερες τροφές οπότε στην ουσία μόνο κάποια βότανα μπορούμε να χρησημοποιούμε και αυτά με προσοχή.
Απλά δεν έχω καταλάβει (μιας και μιλάμε για προσοχή στην χρήση τους) αν και πως αλληλεπιδρούν μεταξύ τους, για παράδειγμα 3-4 ποτήρια πράσινο τσάι 1 φασκόμηλο ή Rhodiola και χαμομήλι πριν τον ύπνο. Δεν εννοώ να πλακωθεί κανείς και να πίνει βότανα όλη μέρα αλλά σε λογικά πλαίσια.
(Έχουμε διαβάσει για τόσα αντιοξιδοτκά που μπορεί να χρησημοποιήσει κανείς που δημιουργήτε το θέμα να διαλέξει κάποια και να τα χρησημοποιήσει σωστά).
Ευχαριστώ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2005, 16:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Φίλτατε allzzaro, ευχαριστώ για την απαντησή σου και συγνώμη που σε έβαλα στην διαδικασία να τα ξαναπείς.

Κανένα πρόβλημα.. πολύ ευχαρίστως να τα ξαναπώ.. συνήθως οταν αναφέρομαι σε κάτι αναφέρομαι .. περιληπτικώς.. οταν ομως μου το ξαναζητούν..ή οταν βλέπω οτι κάποιος ενδιαφέρεται.. εκεί δεν είμαι φειδωλός...

quote:
(Έχουμε διαβάσει για τόσα αντιοξιδοτκά που μπορεί να χρησημοποιήσει κανείς που δημιουργήτε το θέμα να διαλέξει κάποια και να τα χρησημοποιήσει σωστά).
Ευχαριστώ

Για να μπορέσεις να διαλέξεις ...σου παρουσιάζω εναν πίνακα οπου φαίνεται η συγκέντρωση πολυφαινολών σε σχέση με την αντιοξειδωτική IC50 ικανότητα.
Βέβαια η συγκέντρωση των πολυφαινολών δεν εχει να κάνει με την αντιοξειδωτική ικανότητα..
Το πράσινο τσάι φαίνεται ως πρώτο στη βαθμολογία αλλά διαβάζοντας προηγούμενο πόστ οπου παρουσιάζεται το φασκόμηλο και παρατηρώντας της θαυματουργές του ιδιότητες.. νομίζω οτι πρέπει να το κατατάξουμε πρώτο...με δεύτερο το δίκταμο...

Tώρα απο εκεί και μπρός παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.. και τι σου αρέσει.. τι σου ταιριάζει... τι κατεβαίνει πιο ευχάριστα.. τι είναι αυτό που θέλει ο οργανισμός σου..??

Ο πίνακας βαθμολογίας
Κατά σειρά του δείκτη IC50, τα αφεψήματά μας από το πιο δυνατό στο ασθενέστερο κατατάσσονται: Πράσινο τσάι, Δίκταμο, Φασκόμηλο συσκευασμένο, Φασκόμηλο χύμα, Φλαμούρι, Μέντα, Τσάι του βουνού, Χαμομήλι, Earl Grey, Μαυρο τσάι. Για να κατανοήσουμε τι σημαίνει αυτό, επισημαίνουμε ότι όσο πιο μικρός σε αριθμό είναι ο δείκτης IC50, τόσο μεγαλύτερη είναι η αντιοξειδωτική δράση του αφεψήματος.
IC50 = 1:αντιοξειδωτική δράση

Τα θετικά συστατικά των αφεψημάτων, ορίζονται με CPP που σημαίνει γενικά τη συγκέντρωση των πολυφαινολών. Στον παρακάτω πίνακα βλέπουμε δέκα χαρακτηριστικά παραδείγματα αφεψημάτων βοτάνων σε σειρά που τα κατατάσσει από το πλουσιότερο στο φτωχότερο σε πολυφαινόλες και δίπλα την κατάταξή τους με τον δείκτη IC50.


ΑΦΕΨΗΜΑΤΑ (σε mg/200 ml αφεψήματος = 1 κούπα)
Α/ΑΣυγκέντρωση πολυφαινολών........Cpp Αντιοξειδωτική IC50 ικανότητα
1.Πράσινο τσάι 59,60........................Πράσινο τσάι -0,345
2.Earl Grey 137,61............................Δίκταμο 0,144
3.Φασκόμηλο συσκευασμένο 90,7......Φασκόμηλο 0,180 απλό
4.Μαύρο τσάι 83,55.................Φασκόμηλο 0,184 συσκευασμένο
5.Μέντα 78.45..............................Φλαμούρι 0,187
6.Δίκταμο 50,55...........................Μέντα 0,213
7.Τσάι του βουνού 34,15...................Τσάι του βουνού 0,284
8.Φλαμούρι 16,50........................Χαμομήλι 0,300
9.Χαμομήλι 14,20........................Earl Grey 0,323
10Φασκόμηλο απλό 11,15....................Μαύρο τσάι 0,343

Edited by - allzzaro on 06/12/2005 17:40:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2005, 17:26:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Απλά δεν έχω καταλάβει (μιας και μιλάμε για προσοχή στην χρήση τους) αν και πως αλληλεπιδρούν μεταξύ τους, για παράδειγμα 3-4 ποτήρια πράσινο τσάι 1 φασκόμηλο ή Rhodiola και χαμομήλι πριν τον ύπνο. Δεν εννοώ να πλακωθεί κανείς και να πίνει βότανα όλη μέρα αλλά σε λογικά πλαίσια

Γιατί πρέπει να πίνουμε ενα συγκεκριμένο βότανο??

Πρώτα απο όλα οπως είπαμε πρέπει ο οργανισμός να δεχθεί ευχάριστα το αφέψημα αυτό.
Η γεύση , το άρωμα, τα συστατικά πρέπει να παραμείνουν αναλλοίωτα.
Ετσι λοιπόν ο τρόπος βρασίματος .. η θερμοκρασία του νερού.. ο τρόπος που θα το πιούμε παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.
Το κάθε βότανο περιέχει απο την φύση..ορισμένες υδατοδιάλυτες ουσίες.. Η φύση εχει προβλέψει οι ουσίες αυτές.. να μην παρουσιάζουν τοξικότητα.. ακόμα και οταν λαμβάνονται σε μεγάλες δόσεις.
Η αλόγιστη μίξη βοτάνων ή η ημερήσια ταυτόχρονη λήψη 2 ή και 3 ή και 4 βοτάνων .. μπορεί να προκαλέσει ανεπανόρθωτες ζημιές στον οργανισμό..
Ορισμένα βότανα πλην των αντιοξειδωτικών.. παρουσιάζουν τοξικότητα και η ανάμιξη τους με αλλα βότανα.. τα κάνει ακόμα πιο τοξικά..
Στις βότανα τα οποία εμπεριέχονται στις συνθέσεις που δίνω...μπορούν να αναμιχθούν, με την προυπόθεση βέβαια.. οτι καλό θα είναι προληπτικώς ,οταν τα πίνουμε.. να μην κάνουμε αλλη χρήση βοτάνων ή φαρμάκων και φυσικά να πέφτει μέσα και η σωστή αναλογία...


Edited by - allzzaro on 06/12/2005 17:36:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wainamoinen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 08:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wainamoinen
Καλημέρα σε όλους, φίλε allzzaro ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Έχεις να μου πρωτείνεις κάποιο βιβλίο ?
Πάντως μέχρι σήμερα έπινα τσαγάκι (άσε που μου είχαν φέρει ένα θεικό πράσινο από Ιαπωνία) και δυόσμο κυρίως, απλά γιατί μου αρέσαν πολύ και η αντίδραση των γύρω -- πάλι άρρωστη είσαι ? χαχαα
Για να ευθυμήσουμε λίγο
Πράγματι έχω παρατηρήσει διαφορές στην γεύση ανάλλογα με το πως τα φτίαχνεις, σε βαθμό που κάποιες φορές δεν πίνονται, ιδίως το φασκόμηλο. Αλλά μαθένουμε σιγά σιγά.
Καλή συναίχεια αυτή τη συνεφιασμένη μέρα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 17:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Πάντως μέχρι σήμερα έπινα τσαγάκι (άσε που μου είχαν φέρει ένα θεικό πράσινο από Ιαπωνία) και δυόσμο κυρίως, απλά γιατί μου αρέσαν πολύ και η αντίδραση των γύρω -- πάλι άρρωστη είσαι ? χαχαα

Φίλη μου.. εχει άγνοια ο κόσμος.
Επειδή .. οταν αρρωσταίνει κάποιος θυμάται .. έτσι και τα ροφήματα απο βότανα εχουν ταυτιστεί με τους αρρώστους.
Τα αφεψήματα αυτά.. είναι για τους υγιείς. Για αυτούς που θέλουν να μένουν υγιείς..

Βιβλία υπάρχουν πολλά.. εγώ θα σε συμβούλευα να κάνεις μερικές εκτυπώσεις απο το τόπικ.. δεν θα βρείς πουθενά κάτι καλύτερο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

melhi
Νέο Μέλος

Belize
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 16:44:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους melhi
γεια σε ολους θα ηθελα να ξερω εαν εχετε ακουσει κατιγια τον καραμετα το φαρμακοποιο απο τα τρικαλα που λεειοτι θεραπευειτο καρκινοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 19:04:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
γεια σε ολους θα ηθελα να ξερω εαν εχετε ακουσει κατιγια τον καραμετα το φαρμακοποιο απο τα τρικαλα που λεειοτι θεραπευειτο καρκινο

O Καραμέτας οπως και ολοι οι υπόλοιποι που τόλμησαν να τα βάλουν με τον ΕΟΦ αλλά και με τα συμφέροντα.. οδηγούνται σε πυρηνικό αντιδραστήρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

delta4
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 21:40:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους delta4
αγαπητε allzzaro, τι κανεις; Το φασκομηλο που εκανα με την βοτκα εκλεισε 16 ημερες. Ποτε να αρχισω να το χρησιμοποιω. Καθε μερα εν τω μεταξυ πινω 2 φλυτζανια φασκομηλο. Το Gingo biloba μου ειπες να μην το παρω.Το βουητο παραμενει σταθερα παντως, και ελπιζω να καταφερουμε να κανουμε κατι με το που θα αρχισω με το βαμμα. Περιμενω οδηγιες σου. Ευχαριστω και παλι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wainamoinen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2005, 08:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wainamoinen
Φίλτατε allzzaro, ευχαριστώ για την απάντησή σου, έστω και καθυστερημένα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2005, 15:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Φίλτατε allzzaro, ευχαριστώ για την απάντησή σου, έστω και καθυστερημένα.

Παρακαλώ φίλη μου.. ελπίζω να σε βοήθησα..


quote:
αγαπητε allzzaro, τι κανεις;

Καλώς τον .. καλά είμαι ευχαριστώ..

quote:
Καθε μερα εν τω μεταξυ πινω 2 φλυτζανια φασκομηλο.

Μία κούπα ημερησίως.. είναι αρκετή. Προσπάθησε να μην σου βράζει και πίνετο 1-2 ώρες μετά το μεσημεριανό σου.

quote:
Το φασκομηλο που εκανα με την βοτκα εκλεισε 16 ημερες.Ποτε να αρχισω να το χρησιμοποιω.

Μπορείς να το δοκιμάσεις .. είναι έτοιμο.. μερικές σταγόνες.. είναι πολύ ισχυρό.. μην βάζεις πολύ.. τα βάμματα είναι κυρίως για εξωτερική χρήση.. επιτρέπονται μερικές σταγόνες στο ρόφημα 2-3 φορές την εβδομάδα.. και αυτές με πολύ προσοχή.

quote:
Το βουητο παραμενει σταθερα παντως, και ελπιζω να καταφερουμε να κανουμε κατι με το που θα αρχισω με το βαμμα.

Πρόσεξε.. το βουητό ίσως να προέρχεται απο το αυτί σου.. λόγω λοίμωξης ή απο κάποια αλλη εγκεφαλική αιτία.
Εαν διαπιστώσεις απο τι προέρχεται μπορώ να σε βοηθήσω.
Εγώ προτείνω το εξής.
Να καταπολεμήσεις το κακό πολύπλευρα..
Πρώτα απο όλα συμβουλέψου εναν καλό γιατρό.. και ενημερώσου για το πρόβλημα στο αυτί σου..
Μετά ...
Πίνε το φασκόμηλο.. χωρίς να προσθέσεις βάμμα.. ή πρόσθεσε μερικές σταγόνες έτσι για να το δοκιμάσεις.. που και πού αντί για φασκόμηλο πίνε ενα αφέψημα απο το gingo biloba... Παράλληλα προσπάθησε να καταπολεμήσεις το πρόβλημα απο τη οξεία λοίμωξη που εχεις στο αυτί σου με σταγονίτσες απο λαδάκια που σου είπα.. βρές ενα καλό φαρμακείο.. εχει έτοιμα λαδάκια..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2005, 17:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αγαπητέ Alzaro,
σήμερα ανακάλυψα το esoterika.gr και το βρήκα πάρα πολύ ενδιαφέρον. Ϊσως θα μπορουσες να με βοηθήσεις με ένα προβληματάκι που αντιμετωπίζε στο θέμα των κιλών μου. Είμαι 1,68 και 63 κιλά. Γυμνάζομαι 3-4 φορές την εβδομάδα, προσπαθώ να τρώω όσο πιο υγειηνα γίνεται (μερικές παρασπονδίες τις κάνω, αλλά με μέτρο πάντα)και θέλω τουλάχιστον να ξεφύγω από τον αριθμό 6 που βλέπω στην ζυγαριά μου. Δυστυχώς εδώ και πολύ καιρό δεν τα έχω καταφέρει. Έχεις να μου προτείνεις κάτι;;;;

Φίλε μου .. είδα το ποστ κλειδώθηκε.. και σου απαντώ εδώ...
Προφανώς θα είσαι κάτω απο 20 χρόνων.
Οσο γυμνάζεσαι και κάνεις βάρη.. δεν υπάρχει περίπτωση να ανέβεις, γιατί καταναλώνεις πολλές θερμίδες.. και απλά καίς τους μύς σου..
Ετσι θα παραμένεις.. ναί μέν μυώδης.. αλλά χωρίς όγκο...
Για να ανέβεις θα πρέπει να πάρεις συμπληρωματικά ή να τρώς ακόμη περισσότερο.
Μπορείς να τρώς .. περισσότερο πρωτεινούχα.. φαγητά-σκευάσματα (δες προηγούμενα ποστ)με ταυτόχρονη άσκηση.
Ο καλύτερος τρόπος για να αυξήσει κάποιος το βάρος του .. ακίνδυνα.. και χωρίς λίπος.. είναι να λαμβάνει πρωτείνη απο ορό γάλακτος και φυσικά μια διατροφή που να βασίζεται κυρίως σε πρωτεινούχα φαγητά.

Βέβαια .. μπορείς να πάρεις 1-2 κιλά σε μυικό όγκο.. Μην προσπαθήσεις να πάρεις περισσότερο γιατί στο μέλλον θα το μετανοιώσεις.
Ο υπερβολικός όγκος.. αργότερα θα σου δημιουργήσει πολλά προβλήματα.
Περιττό να σου πώ οτι τα 63 σου κιλά.. είναι οτι πρέπει...

Edited by - allzzaro on 09/12/2005 17:59:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2005, 21:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Να΄μαι κι εγώ. Φίλε allzzaro δεν έχω ακόμα προλάβει να διαβάσω όλες τις σελίδες του θέματος μου έχουν μείνει 5. Προσπαθώ αλλά δεν τα προλαβαίνω, οπότε θα ρωτήσω κάτι που θέλω και εάν το έχεις ξαναπεί πες μου σελίδα και όπου έχω απορίες ρωτάω.

Πρώτα να πω γι΄αυτό που λέγατε με τον Dying, σωστά κατάλαβε δεν το είπα με την λογική ότι δεν με ενδιαφέρει η φυσική κατάσταση. Απλώς συνηθισμένη να ακούω fitness από διάφορους σε γυμναστήρια, που όταν τους έλεγες για κάνε 200 κοιλιακούς και 50 πους απς να σε καμαρώσω που σκίζεσαι για την καλή σου φυσική κατάσταση και τους γυμνασμένους μυς σου, το έπαιζαν αλέκοι και σφύραγαν κοιτώντας το ταβάνι, μου έχει μείνει βιώμα αρνητικό. Και όταν ερχόταν καμία καινούργια κοπελίτσα δώστου fitness και ξανά μανά fitness, και μου ερχόταν να τους κοπανήσω κανένα κοντάρι στο κεφάλι, έτσι κατά λάθος, ως μου ξέφυγε.

Τώρα στο θέμα μας.
Ο γιός μου έχει ευαισθησία στο δέρμα του χειμώνα καλοκαίρι. Σκάει και έχει φαγούρα, σε σημείο από το ξύσιμο κάποιες φορές να το γδέρνει. Παρουσιάζεται ως επί το πλείστον στα πόδια. Του βάζω κρέμα καλέντουλα αμέσως μετά το μπάνιο κάθε μέρα. Υπάρχει κάτι καλύτερο που θα μπορούσε να τον ανακουφίσει? Ξέρεις και κάποιο αφρόλουτρο από το φαρμακείο που θα τον βοηθούσε επιπλέον της αλοιφής? Ξέρω ότι εάν πάω στο φαρμακείο θα μου δώσουν κάτι, δεν ξέρω εάν αυτό θα είναι το καλύτερο.

Επίσης στις πατούσες ξεφλουδίζει, δεν φαίνεται για μύκητες ποδιών, δεν υπάρχει δυσοσμία, ούτε τον ενοχλεί. Όταν λέω ξεφλουδίζει εννοώ ότι φεύγουν ολόκληρα κομμάτια δέρματος. Τι θα μπορούσα να κάνω εκτός από το να τον πάω στον δερματολόγο να μου δώσει κάτι χημικό?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2005, 19:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Πρώτα να πω γι΄αυτό που λέγατε με τον Dying, σωστά κατάλαβε δεν το είπα με την λογική ότι δεν με ενδιαφέρει η φυσική κατάσταση.

simplex communications..χεχε..

quote:
Και όταν ερχόταν καμία καινούργια κοπελίτσα δώστου fitness και ξανά μανά fitness, και μου ερχόταν να τους κοπανήσω κανένα κοντάρι στο κεφάλι, έτσι κατά λάθος, ως μου ξέφυγε.

Τι τραβάμε για σας..

Διάβασε τώρα αυτά που θα σου γράψω..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2005, 19:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Ο γιός μου έχει ευαισθησία στο δέρμα του χειμώνα καλοκαίρι. Ξέρεις και κάποιο αφρόλουτρο από το φαρμακείο που θα τον βοηθούσε επιπλέον της αλοιφής? Ξέρω ότι εάν πάω στο φαρμακείο θα μου δώσουν κάτι, δεν ξέρω εάν αυτό θα είναι το καλύτερο.


Δεν είναι θέμα αφρόλουτρου ή αλοιφούλας pyramid .. αλλά θέμα διατροφής.
Συγκεκριμένα η ελλειψη των συγκεκριμένων βιταμίνων Β2 -Β9 – C και Α ....αλλά και η έλλειψη σιδήρου, ψευδαργύρου και βασικών λιπαρών οξέων είναι αυτές που ευθύνονται για το πρόβλημα του.
Δες αναλυτικά πιο κάτω τον πίνακα του συμπλεγματος Β.

Τώρα ...η έλλειψη μιας οποιασδήποτε βιταμίνης θα εχει.... κάποια επίδραση και στο δέρμα..
Η συνδυασμένη έλλειψη ομως..ορισμένων βιταμινών και συγκεκριμέναΒ2 -Β9 – C και Α εχει ως συνέπεια την λεγόμενη ``δερματίτιδα``.
Τα συμπτώματα της δερματίτιδας είναι αυτά που παρουσιάζει το παιδί.. δηλαδή κοκκίνισμα, φαγούρα, αίσθημα καύσου, ξηρότητα ή ακόμα σπιθουράκια.
Η έλλειψη βιταμίνης Α ευθύνεται για τη σκληρότητα του δέρματος καθώς και για την πρόωρη γήρανση ενώ γενικώς η ελλειψη των βιταμινών του συμπλέγματος Β προκαλεί ερυθρότητα και ευαισθησία, ξηρότητα ή υπερβολική λιπαρότητα και «τραβήγματα» ενώ η ελλειψη της βιταμίνης C ευθύνεται για τα μικρά σημάδια -σαν ανεπαίσθητες μελανίτσες- και η ελλειψη φολικού οξέως ή γενικώς λιπαρών οξέων ευθύνεται για το «στεγνό» και θαμπό δέρμα .

Από ότι αντιλαμβάνεσαι λοιπόν για το πρόβλημα αυτό ευθύνεται κυρίως η ελλειψη βιταμινών του συμπλέγματος Β.

Εκεί πρέπει να επικεντρώσεις την προσοχή σου.. φτιάχνοντας ένα πρόγραμμα διατροφής του παιδιού.. που να εμπεριέχει τις βιταμίνες αυτές χωρίς φυσικά να μειώσεις τη λήψη των υπόλοιπων βιταμινών…
Το σύμπλεγμα λοιπόν των βιταμινών Β αποτελείται από οχτώ βιταμίνες που παίζουν σημαντικό ρόλο στο να βοηθούν τα ένζυμα στο μεταβολισμό των υδατανθράκων, λιπών και πρωτεϊνών αλλά και στο σχηματισμό του DNA και νέων κυττάρων.και οι βιταμίνες αυτές ήραν το όνομά τους από τις ετικέτες των δοκιμαστικών σωλήνων όπου πρωτοανακαλύφθηκαν.


Οι βιταμίνες είναι
Θειαμίνη ……….Βιταμίνη Β1
Το χοιρινό είναι πολύ καλή πηγή θειαμίνης, όπως επίσης η μαγιά, το συκώτι, οι ολόκληροι σπόροι, τα καρύδια, οι ηλιόσποροι, τα φασόλια, το πεπόνι, τα όστρακα, το αλεύρι βρώμης και τα φύτρα του σιταριού.

Ριβοφλαβίνη …..Βιταμίνη Β 2
Το γάλα και τα γαλακτοκομικά προϊόντα , όπως το τυρί, είναι καλές πηγές ριβοφλαβίνης . Για αυτό το λόγο είναι σημαντικό να συμπεριλαμβάνονται στην καθημερινή διατροφή. Τα περισσότερα πράσινα λαχανικά και οι σπόροι περιέχουν ριβοφλαβίνη, το μπρόκολο, τα σπαράγγια και το σπανάκι είναι καλές πηγές.

Νιασίνη ……… βιταμίνη B 3
Το κρέας, τα πουλερικά και τα ψάρια είναι καλές πηγές νιασίνης , όπως και το εμπλουτισμένο ψωμί και τα δημητριακά. Τα μανιτάρια, τα σπαράγγια και τα πράσινα φυλλώδη λαχανικά είναι οι πιο πλούσιες πηγές από τα λαχανικά.

Πυριδοξίνη …… Βιταμίνη B6
Το κρέας, τα πουλερικά και τα ψάρια είναι οι κύριες πηγές βιταμίνης B 6. Άλλες πηγές είναι οι πατάτες, μερικά πράσινα λαχανικά και τα μωβ φρούτα

Φολικό οξύ …… βιταμίνη B 9
Οι καλύτερες πηγές για φολικό είναι τα λαχανικά, ειδικά τα πράσινα φυλλώδη λαχανικά. Το συκώτι επίσης περιέχει πολύ φολικό. Το κρέας, το γάλα και τα γαλακτοκομικά προϊόντα περιέχουν χαμηλά επίπεδα φολικού.

Κοβαλαμίνη …... Βιταμίνη B12
Η βιταμίνη B 12 βρίσκεται σχεδόν αποκλειστικά στην σάρκα των ζώων και στα προϊόντα των ζώων. Οι χορτοφάγοι μπορούν να προστατευτούν από την έλλειψη καταναλώνοντας παραπάνω γάλα, τυρί και αυγά. Αυτό σημαίνει περίπου ένα ποτήρι γάλα ή ένα αυγό την ημέρα. Μόνο οι ακραίοι χορτοφάγοι χρειάζονται πηγές βιταμίνης B 12 όπως το γάλα σόγιας ή η μαγιά από ένα εμπλουτισμένο σε βιταμίνη B 12 περιβάλλον

Παντοθενικό οξύ. Βιταμίνη B5
Το παντοθενικό οξύ βρίσκεται στα περισσότερα τρόφιμα. Το κρέας, τα ψάρια, τα πουλερικά, οι ολόκληροι σπόροι δημητριακών και τα λαχανικά είναι καλές πηγές.

Βιοτίνη Βιταμίνη… B8 Η βιοτίνη βρίσκεται σε μεγάλο εύρος τροφίμων. Ελλείψεις κανονικά δεν συμβαίνουν σε άτομα που ακολουθούν διατροφή με ποικιλία.

Βιταμίνη Α
Τα λαχανικά και τα φρούτα είναι οι πλουσιότεροι φορείς της βιταμίνης Α . Τα περισσότερα τρόφιμα που περιέχουν βιταμίνη Α εμφανίζουν έντονο χρώμα ( χωρίς να σημαίνει ότι όλα τα έντονα σε χρώμα τρόφιμα περιέχουν βιταμίνη Α) . Λαχανικά πλούσια σε βιταμίνη είναι τα καρότα, οι γλυκοπατάτες, το σπανάκι και τα πεπόνια cantaloupe . Το γάλα, το τυρί, το βούτυρο και τα αυγά επίσης περιέχουν βιταμίνη Α.

Τώρα σε οτι αφορά τη βιταμίνη C τα γνωρίζεις.. δεν νομίζω το παιδί να μην τρώει εσπεριδοειδή.. οσο για τον ψευδάργυρο.. και το σίδηρο.. δεν νομίζω πάλι να του λείπουν.. γιατί βρίσκονται συχνά...

Τώρα σε οτι αφορά την περιποίηση του δέρματος.. μπορείς να βρείς σε καλά φαρμακεία.. www.perganta.gr θαυματουργές κρεμούλες.. με βάση απο λάδια και εκχυλίσματα βοτάνων.. οπου θα έχουν ευεργετική επίδραση στο πρόβλημα του παιδιού..

Kαι μην ξεχνάς.. οι ξηροί καρποί αποτελούν το Α και το Ω της διατροφής μας.. να μην λείπουν ποτέ απο την καθημερινή του διατροφή.. φρέσκοι, ανάλατοι.. και με μέτρο... απο σύκα, δαμάσκηνα, χουρμάδες.. εως καρύδια, αμύγδαλα, εως και πασατέμπο... ειδικά πασατέμπο.. ωστε να μην αντιμετετωπίσει προβλήματα αργότερα με τον προστάτη...
Ας μην ξεχνούμε οτι σύμφωνα με τον Ησίοδο.. (αλλά και τη Βίβλο) το χρυσούν γένος ετρέφετο αποκλειστικά με καρπούς..

Τα είπα όλα..!! μήπως ξέχασα τίποτα..!!
Αυτά..

Edited by - allzzaro on 10/12/2005 20:05:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2005, 10:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Καλημέρα allzzaro, ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να μου γράψεις όλα αυτά, θα τα διαβάσω προσεκτικά και όπου έχω απορίες θα ξαναενοχλήσω.

Έχω και για άλλο θέμα να ρωτήσω αλλά προηγείται ο γιός μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2304688
Maintained by Digital Alchemy