ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ (ΝΟ 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 21:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
A ΡΕ WIΝDWALKER ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΑΙ....
ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟ:ΟΙ ΑΝΑΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΕΒΕΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 4 ΜΕΡΕΣ ΚΑΤΑ 2000 ΠΕΡΙΠΟΥ..(ΣΑΝ ΟΙΚΟΔΕΣΠΟΤΗΣ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΑΥΤΑ)
ΔΙΑΒΑΖΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΒΛΕΠΩ..

Edited by - ΝΙΚΟΣGR on 10/06/2005 22:05:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 21:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Niko den nomizw na kerdizeis tipota pantws analoga me thn anagnwsh tou thematos

"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 21:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
ηρθε η ωρα να προχωρησω και να σας πω ποιος θα ειναι ο Ιωαννης!
απο τη μελετη των προφητειων φαινεται οτι θα ειναι καποιος που θα αναστησει ο θεος και που ειναι γνωστος και αγνωστος. για σκεφτειται λιγο και επανερχομαι..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 21:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Re paidia min ksefygoume apo to thema sas parakalw. Polla symantika themata h topics exoune xalasei apo ektroxiasmous.

Twra gia to poios Iwannis tha einai mou einai poly duskolo na provlepsw.
Perimenw thn apanthsh sou 22.

"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 22:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ.ΚΕΡΔΙΖΩ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 22:05:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
Για πες την πρόβλεψή σου φίλε 22, γιατί μπορεί να έχει φοβερό ενδιαφέρον.

Νομίζω υπήρχε μια προφητεία που έλεγε ότι το προηγούμενο όνομά του αρχίζει από "Π", και το όνομα Ιωάννης θα το πάρει μετά... αλλά μπορεί να πλανιέμαι πλάνην οικτρή.


quote:
απο τη μελετη των προφητειων φαινεται οτι θα ειναι καποιος που θα αναστησει ο θεος και που ειναι γνωστος και αγνωστος

Θυμάμαι έναν Άγιο απ'την Αγία Γραφή που δεν έζησε φυσιολογική ζωή, δεν επέλεξε να γίνει άγιος, αλλά γεννήθηκε για αυτόν το σκοπό... Τον άγιο Ιωάννη τον Βαπτιστή, που αποκεφαλίστηκε και ζούσε στην έρημο... λέτε;


22, έχω φοβερή αγωνία!!! :)

Edited by - WindWalker on 10/06/2005 22:13:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 22:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
αποψη μου ειναι οτι ο Ιωαννης θα ειναι ο Ιωαννης ο βαπτιστης(εδω δεχομαι και αμφισβητησεις!). ας τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη:
εχουμε τις εξης προφητειες που μας δειχνουν κατι τετοιο(οι παρενθεσεις ειναι δικες μου σημειωσεις):
α.λεει ο λεων ο σοφος στο χρησμο του:ο πτωχος,πτωχολεων,το ονομα μου ειναι ΙΩ.
απ ολους δραπετης(και απο το θανατο) και ηλθα να συμπληρωσω μονο τις λστ' ημερες.
εγω ειμαι ο φτωχος ο βασιλιας που ελεω τους φτωχους και πενητες,το δε ονομα μου ειναι Ιω.
και ηλθα στο κοσμο να υπηρετησω τους χριστιανους,και να τους φυλαξω χρονους λστ'.
επειτα πηγαινω εκει απο οπου εξηλθα(τον αδη εννοει),και επειτα ερχεται ο λυκος(ο αντιχριστος) για λιγες μονο ημερες(7 χρονια).
β.προφητεια του αγιου μεθοδιου για τον Ιωαννη:
...και θα αποκαλυψει τον εν λογω αγιο(ιωαννη),αυτον που κανεις δεν θα τον γνωριζει,και κανεις δεν θα τον εχει δει,αυτος που θα ειναι σκοτεινος και αφανης σε ολους,φανερος ομως στο θεο και τον εαυτο του!(και συνεχιζει)..αυτον που ειναι πτωχος και απειροβιος,τον ελεουντα και ελεουμενον,τον γυμνο και που φοραει βυσινια(βασιλικη καταγωγη;),αυτον που ειναι νεκρος στο σωμα και ζωντανος στο Πνευμα...θα καταγεται απο μητρα δουλικη και απο γενος βασιλικο.θα φυλαττει πασαν θεοσεβειαν και προφητεια,θα προετοιμασει και κανεναν δε θα υπηρετησει,αυτον που οι ανθρωποι περιφρονουν σαν νεκρο που δεν χρησιμευει σε τιποτα,αυτον θα αποκαλυψει ο θεος και θα τον χρισει με ελαιον στα τελη των ημερων.
γ. χρησμος του λεοντος σοφου:...τον γνωριζουν πολλοι αν και κανενας δεν τον βλεπει διοτι σαν απο υπνο θα εμφανισθει αθροως(εδω μιλαει για ανασταση ενος γνωστου ιστορικα,θρησκευτικα προσωπου που ομως δεν εχει δει κανεις στις μερες μας!)
δ. και σε αλλο σημειο του χρησμου ο λεων σοφος λεει:...θα αποκαλυφθει ημερα παρασκευη και ωρα τριτη...αυτος που μελλει να αποκαλυφθει,θα φανερωθει με τοξα και σημαδια χριστου,και θα εναχθει απο αγγελο, ο οποιος θα του πει στο αυτι:
-σηκω εσυ που κοιμασαι,και αναστησου απο το μνημα σου(!)και ο χριστος θα σε φωτισει,διοτι προσκαλεισαι να ποιμανεις λαο περιουσιο .
καιτη δευτερη φορα θα του πει:
-βγες εσυ που εισαι κρυμμενος και μην κρυβεσαι αλλο,διοτι πολλοι σε ζητουν.
και την τριτη φορα θα του δωσει λιθινες πλακες,στις οποιες ειναι χαραγμενες δυο εντολες:
πως θα διοικησει λαο θεικο
και πως να συγκροτησει εθνος με δυκαιοσυνη
και θα αποκαταστησει αυτους που ειναι αξιοι στο θεικο εργο,και οι οποιοι ευχαριστησαν το θεο του ουρανου και της γης.
ε.προφητεια αγιου ταρασιου: αφου γινει τουτο,θα γινει εμφυλιος πολεμος,και θα απωλεστει ολος ο απιστος λαος,και τοτε θα ξυπνησει(αναστηθει) ο αγιος βασιλεας,το ονομα του οποιου αρχιζει απο Ι και τελειωνει σε Σ,το οποιο σημαινει σωτηρια.
και παμε τωρα λιγο στον κατα ματθαιον:ΙΑ :και ει θελετε δεξασθε,αυτος εστιν ηλιας ο μελλων ερχεσθαι(οχι Ο ηλιας,δηλαδη σαν τον ηλια).ο εχων ωτα ακουει, ακουετο .
λουκας Α: και αυτος θα ελθει πριν απο Αυτον με πνευμα και δυναμη του ηλια...
ματθαιος ΙΖ:...ο ηλιας μεν ερχομενος πρωτα,θα αποκαταστησει τα παντα.αλλα σας λεω και ηλιας ηδη ηλθε,και δεν τον ανεγνωρισαν,και του εκαναν οτι ηθελαν.ετσι θα παθει και ο υιος του ανθρωπου απο αυτους.τοτε οι μαθητες καταλαβαν οτι τους μιλουσε για τον Ιωαννη βαπτιστη.
ματθαιος ΙΔ:εκεινον τον καιρο ακουσε ο ηρωδης ο τετραρχης την φημη του ιησου,και ειπε στα παιδια του:ουτος ειναι ο Ιωαννης ο βαπτιστης.αυτος εγερθηκε απο τους νεκρους,και γι αυτο οι δυναμεις ενεργουν σε αυτον(υπηρχε ηδη απο εκεινη την εποχη η ''πληροφορια'' οτι καποια στιγμη θα αναστηθει και θα επιστρεψει)

και για να μην τα γραφω ολα πηγαινετε στους ψαλμους Ξ 6,7,8 και διαβαστε που λεει για τα ετη που θα ειναι εις γενεα και γενεα(δυο γεννεες,θα ερθει δυο φορες στη ζωη),στον ησαια ΜΒ που λεει οτι <<δεν θα φωναξει ουτε θα κραξει,ουτε θα κανει να ακουστει η φωνη του στους δρομους(απο τηλεορασεως εννοει και οχι οπως γινοταν παλια).καλαμο κυρτωμενο δεν θα συντριψει (σχισματικους εννοει),και θρυαλιδα που καει αμυδρως δεν θα σβησει(ολιγοπιστους).θα εκφερει κριση εν αληθεια και δεν θα μικροψυχησει ουτε θα καμφθει,εως οτου εγκαθιδρυσει δικαιοσυνην επι της γης,και οι παραλιακες χωρες προσμεινουν τη διδασκαλια του.>>

στο λουκα Α 76 λεει<<διοτι θα πορευθεις προ του προσωπου του κυριου για να ετοιμασεις τας οδους(τουλαχιστον δυο!) αυτου.
στους ψαλμους Ο λεει :ναι ,και σε γεροντικη ηλικια με κωμη λευκη, μη με εγκαταλειπεις θεε,ωστε να διηγουμαι περι του δυνατου βραχιονα σου εις τας γενεας σε ολους τους μεταγενεστερους(!)
απο τα παραπανω φαινεται καθαρα οτι ο Ιωαννης θα ειναι καποιος που ολοι ξερουμε οτι υπηρξε αλλα που κανεις δεν γνωριζει και δεν εχει δει,διοτι καποια στιγμη οπως λενε οι πρφητες θα αναστηθει και θα χριστει βασιλιας. τα αποσπασματα απο τα εδαφια τα παρεθεσα προς αναζητηση και ερευνα αφου υπαρχουν καποιοι που πιστευουν οτι ο αναστημενος δεν ειναι αλλος απο τον Ιωαννη τον βαπτιστη. ειναι ισως λογικο αφου θα ΑΝΑΣΤΗΘΕΙ και αφου ΤΟΝ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΟΙ αλλα κανεις δεν εχει δει να ειναι καποιος που ετσι και αλλιως τον λενε Ιωαννη ,επειδη δεν ειναι λογικο να τον ελεγαν αλλιως και μετα την ανασταση του να τον ονομασουν αλλιως(θα παραμεινει με το ονομα δηλαδη που βαπτιστηκε,αλλωστε καθε ανθρωπος με ενα ονομα γινεται γνωστος).
ο εχων ωτα ακουειν ,ακουετω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 22:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
Φίλε 22, όπως σου είπα και εγώ τον Άγιο Ιωάννη τον Βαπτιστή που η αγιότητά του ακούμπαγε τα ουράνια φαντάστηκα. Θα επιφυλακτώ όμως πάρα πολύ, γιατί είναι χειρουργικά λεπτό το θέμα, και λάθη σε τέτοια θέματα είναι ανεπίτρεπτα.

Κάτι που μου έκανε φοβερή εντύπωση, απ'την προφητεία του Οσίου Ανδρέα:

"Παραγένηται δε τότε Ενώχ ο προ του νόμου, και Ηλίας ο εν τω νόμω και Ιωάννης ο εν τη νέα χάριτι, κηρύξαι εν όλη τη οικουμένη τον καιρόν της συντελείας, και την του πλάνου επιδημίαν."

ο Ιωάννης ο εν τη νέα χάριτι!

Στην προφητεία του Οσίου Ταρασίου δεν λέει ότι ο Ιωάννης θα βροντοφωνάζει σε όλο τον κόσμο στο δίποδον ότι είναι αντίχριστος;
Έλεγξε το σε παρακαλώ.

Ίσως να πέσουμε μέσα, που ξέρεις. Απ'ότι έχω καταλάβει εγώ, τόσα πράγματα που θα κάνει σαν Αυτοκράτορας ο Ιωάννης, θα είναι πολύ δύσκολο να παραμείνει Άγιος (πόλεμοι, διωγμοί κατά των απίστων) οπότε το βρίσκω λογικό να είναι κάποιος που έχει αποδείξει ήδη την αγιότητά του.


quote:
ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟ:ΟΙ ΑΝΑΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΕΒΕΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 4 ΜΕΡΕΣ ΚΑΤΑ 2000 ΠΕΡΙΠΟΥ..(ΣΑΝ ΟΙΚΟΔΕΣΠΟΤΗΣ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΑΥΤΑ)
ΔΙΑΒΑΖΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΒΛΕΠΩ..

Όντως ρε Νίκο, χάρη στις προσπάθειές σου τόσο να ξεκινήσεις, όσο και να συνεχίσεις το θέμα μαζί με τα παιδιά ώστε να φτάσουμε τώρα στο στάδιο που είμαστε, που το thread έχει ξεσκαλώσει, αυξήθηκε αισθητά ο αριθμός αυτών που ασχολούνται.
Και χάρη στο θέμα αυτό διευρύνθηκαν οι γνώσεις μου αισθητά: πριν το ανακαλύψω, χάρη στην μελέτη που έκανα ήξερα μόνο για τον Παίσιο, τους Ρώσους Γεροντάδες και τις προφητείες του αγίου Κοσμά. Τώρα ήρθα σε επαφή με τις "βαριές" προφητείες των Αγίων.


Για αυτό που λες ότι με τίποτα δεν ικανοποιούμαι έχεις δικιο: το έχω στο αίμα μου!

Edited by - WindWalker on 10/06/2005 23:09:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 00:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
κοιτα να δεις,η προφητεια του αγιου μεθοδιου λεει οτι θα αναστηθει(δηλαδη οτι εχει ηδη ζησει καποιο μερος της ζωης του στο παρελθον) και οτι προερχεται απο μητρα δουλικη και γενος βασιλικο,πραγμα που απο οσο ξερω ισχυει ΜΟΝΟ για τον Ιωαννη τον βαπτιστη! οποτε για 'μενα ειναι ξεκαθαρο οτι προκειται για τον βαπτιστη. αν θελεις καποια παραπανω αναλυση περι της γεννησης του βαπτιστη πες μου να την ανεβασω. αλλα και τα εδαφια ειναι νομιζω αρκετα κατατοπιστικα.
αυτη την προφητεια του οσιου ανδρεα δεν την ειχα υποψιν μου,αλλα ειναι νομιζω σαφες οτι οταν λεει εν τη νεα χαριτι εννοει την περιοδο μετα την ανασταση του χριστου,επισης μιλαει καθαρα για τους καιρους της συντελειας(τους τελευταιους καιρους) και επισης κανει αναφορα σε τρεις μεγαλους της προ χριστου εποχης που θα υπαρξουν και στη μετα Χριστον:τους Ενωχ,Ηλια και Ιωαννη,συνεπως ειναι νομιζω ξεκαθαρο και δεν χωρα πλεον καμια αμφιβολια,ειναι ο Ιωαννης ο βαπτιστης! για αυτο αλλωστε καποιες αλλες προφητειες λενε οτι οταν θα εκστρατευσει κατα των μουσουλμανων,πολλοι απο αυτους θα αλλαξοπιστουν χωρις να φερουν ιδιαιτερη αντισταση,θα προχωρανε τα στρατευματα του Ιωαννη με μεγαλη ευκολια και η εκστρατεια αυτη θα διαρκεσει τρια χρονια.ειναι λογικο διοτι ο Ιωαννης ο βαπτιστης,και αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος, ηταν απο εκεινα τα θρησκευτικα προσωπα τα οποια και οι ιδιοι οι μουσουλμανοι δεχονται ως αγιους και τιμουν.σκεφτειται λοιπον να ξερουν οτι εχουν απεναντι τους αυτον! ποσοι θα τολμησουν να του αντισταθουν; μονο οι πολυ φανατικοι! ειναι σαν να λεμε εμεις οτι βλεπουμε ξαφνικα μπροστα μας τον αρχαγγελο μιχαηλ και αποφασιζουμε να ανοιξουμε πολεμο μαζι του,ποσοι απο μας θα το τολμησουν και ποσοι θα πιστεψουν οτι εχουν πιθανοτητες να τον νικησουν; μονο μερικοι τρελοι και καποιοι...φανατικοι της ιδεας.
αληθεια,τωρα που το σκεφτομαι,οι περιοχες που θα εκστρατευσει ο Ιωαννης ειναι αυτες που εκστρατευσε και εκπολιτισε ο μεγας αλεξανδρος(!). τελικα η ιστορια επαναλαμβανετε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 00:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Σχετικά με το "πέντε και πεντήκοντα"..
σκέφτηκα ότι είναι 550 κι όχι 55 γιατί το 55 μου φάνηκε απίστευτα μικρό για 3-4 Βασιλείς από τον Αγ. Ιωάννη έως τον Τελικό Αντίχριστο.
Έπειτα σκέφτηκα ότι θα έλεγε πεντήκοντα και πέντε..κι όχι το ανάποδο.

Δεν ξέρω..ειλικρινά.
Αν είναι 55 αυτό μας οδηγεί στο ότι αν η ένωση γίνει το 2022-24 (θεωρώντας ότι το Τραχώνι είναι αληθινό), τότε μέχρι το 2077-79 θα έρθει η Δευτέρα Παρουσία. Στα παιδιά μας δηλαδή!!

Τέλος Πάντων...
Σχετικά με τον Αγ. Ιωάννη...
Θέλετε να πείτε ότι το όνομα είναι Πνευματικό κι όχι Κοσμικό?
Λειτουργεί δηλαδή ως πρόδρομος της Δευτέρας Παρουσίας?
Γιατί ο Αγ. Ιωάννης ο Πρόδρομος ήλθε ως προ-άγγελος του Κυρίου..και σε αυτή την περίπτωση το 55 χρόνια είναι πιο λογικό από το 550.

Τι να πω..μπορεί. Απλά κρατάω μια επιφύλαξη για ένα και μόνο λόγο...επειδή η προφητεία δίνει περισσότερα χαρακτηριστικά κοσμικού κι όχι Αγίου..θέλω να πω δηλαδή ότι περιγράφει κάτι που δεν έχει ξαναυπάρξει κι όχι κάτι που έχει υπάρξει και θα ξανάρθει.

Αν και ομολογώ ότι η μελέτη του φίλου 22 είναι τρομερά ενδιαφέρουσα και μου ταιριάζει περισσότερο ως μια λογική εξήγηση του Αγ. Ιωάννη Βασιλέα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pontios1986
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 01:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pontios1986
Το "πέντε και πεντήκοντα" είναι 55 χρόνια.Στανταρ!

Εμένα πάντως συνεχίζει να μου φαίνεται περίεργο το ότι τα <<1000> έτη Ειρήνης ειναι τόσο λιγα όσο λένε κάποιοι.
Εγώ πιστεύω ότι όταν ο Ιωάννης λέει <<1000>> εννοεί ένα μεγάλο πολύ χρονικό διαστημα.Αν ήθελε να μας πει για 100-200 χρόνια όλο και κάτι άλλο θα έβρισκε να πει.

Κι αν πρέπει να πεθάνουμε για την Ελλάδα
θεία ειν η δάφνη,
μια φορά κανείς πεθαίνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 01:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Φίλε 22..

Δεν ξέρω πραγματικά αν οι μουσουλμάνοι δέχονται και πιστεύουν στον Αγ. Ιωάννη. Πιστεύουν στον Αρχάγγελο Μιχαήλ, την Παναγία την δέχονται ως ουράνια μητέρα (έχει κάνει πολλά θαύματα στους μουσουλμάνους) και για τον Κύριο λένε πως είναι προφήτης πριν τον Μωάμεθ....κι αυτά τα λίγα τα ξέρω από στρατωτική θητεία στον Έβρο, προ παμπόλων ετών! :Ρ

Εν πάσει περιπτώσει...δεν είναι το θέμα μας αυτό.
Να κάνω μια χαζή ερώτηση?

Πως μπορεί να είναι ο Αγ. Ιωάννης ο Βαπτιστής, αφού πέθανε! Η θρησκεία μας δεν δέχεται την μετεψύχωση, και εκτός από τον Ελώχ και τον Ηλία που αναλήφθηκαν στους Ουρανούς, οπότε και θα ξανάρθουν για να διδάξουν στις μέρες του αντιχρίστου και να πεθάνουν (για 1 και μοναδική φορά), κανείς άλλος δεν γίνεται να ξαναγεννηθεί...έτσι δεν είναι? Ακόμα και ο Κύριος..στην Δευτέρα Παρουσία θα έρθει από τους ουρανούς μετά Δόξας για την Κρίση!

Απλά..επειδή είναι λίγο λεπτό το θέμα...όπως είπε και ο Windwalker....θα ήθελα μια απάντηση. Όχι τίποτα άλλο, αλλά έχω προβληματιστεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 01:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Τα 1000 χρόνια τα λέει η Αποκάλυψη και μπορεί να είναι συμβολικό, κι όχι πραγματικό, εννοώντας ίσως ένα μεγάλο διάστημα.

Βέβαια στην προφητεία αργότερα λέει ότι "όταν πέσει το σκήπτρο του" θα αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση για την Δ.Παρουσία.
Αυτό σημαίνει είτε ότι τελιώνει η βασιλεία του (σε όλους τους άλλους βασιλείς όμως είναι σαφής: "όταν απέλθει η βασιλεία" λέει, είτε εννοεί την δυναστεία του (προφανώς και τους απογόνους του).

Εκτός κι αν..επειδή το "σκήπτρο" του θα είναι μοναδικό - κατ' ουσία προερχόμενο από τον Κύριο, πέφτει εννοεί ότι δεν θα είναι κανείς άξιος για το σκήπτρο αυτό, μετά τον Αγ.Ιωάννη τον Βασιλέα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φοβαίος
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 01:31:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φοβαίος
Ο Βασιλεας Ιωαννης συμφωνα με τις πηγες θα μπορουσε να συγκριθει με ενα αλλο μεγα Βασιλεα,δηλ τον Αυτοκρατορα της Νικαιας Αγιο Ιωαννη Βατατζη.Ψαξτε στις πηγες και θα με θυμηθειτε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 01:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΒΑΠΤΙΣΤΗΣ...ΣΤΑΘΕΡΟΣ,ΔΥΝΑΜΙΚΟΣ,ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ.ΕΝΑΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣ(ΜΕ ΑΙΤΙΑ ΟΜΩΣ)

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΟΜΩΣ....
ΑΣ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΑ "ΡΥΠΑΡΑ ΕΘΝΗ"..
ΟΛΟ ΠΑΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΑΙ ...ΤΙΠΟΤΑ!!!

ΕΙΧΑ ΠΡΟ ΟΛΙΓΟΥ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ,ΤΡΕΛΟ ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ,ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΓΑΜΕ ΑΥΤΑ..
Ο ΑΓΙΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΠΕΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.
ΕΝΤΟΜΕΤΑΞΥ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΔΑΤΕ ΤΟ ΠΟΣΤ,ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΟΛΟΙ ΜΕ ΤΙΣ ΝΤΟΜΑΤΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΛΑ ΖΗΤΗΣΑ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ)ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΝΟΣ ΘΥΛΗΚΟΥ ΕΡΠΕΤΟΕΙΔΟΥΣ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΩΣ ΤΟΝ ΛΕΓΑΝΕ ΚΑΙ ΕΛΕΓΕ Ο ΤΥΠΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΕΡΠΕΤΟΕΙΔΕΣ ΑΥΤΟ ΖΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΠΕΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΒΑΛΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ.ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΙ ΣΑΝ ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΗ ΚΟΠΕΛΑ ΑΝΤΙ ΣΑΝ ΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΟΜΟΡΦΟ ΕΡΠΕΤΟΕΙΔΕΣ.ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ.

ΔΗΛΑΔΗ ΛΕΕΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΟΤΙ ΟΙ "ΑΠΟ ΚΑΤΩ" ΕΠΕΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ,ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΥΠΟΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ.
ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΧΕ ΥΠΟΨΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ!ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΡΑΜΕ.

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ "ΡΥΠΑΡΗ"?ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΩΣ ΤΟ ΕΣΚΑΣΕ ΑΦΟΥ ΤΟΥΣ ΕΚΛΕΙΣΕ ΚΑΤΩ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ?
ΙΔΟΥ Η ΑΠΟΡΙΑ...

Edited by - ΝΙΚΟΣGR on 11/06/2005 01:53:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 01:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Υπάρχει πουθενά ο βίος του Αγίου Ιωάννη του Βατατζή?

Είναι ενδιαφέρον φίλε Φοβαίε...για δώσε καμιά πληροφορία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bullmaster
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 01:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bullmaster
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!! ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΚΘΕΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΜΟΥΝ ΚΑΠΩΣ ΔΥΣΠΙΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΧΥ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ.ΑΛΛΑ ΑΛΛΑΞΑ ΓΝΩΜΗ ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΣΙΟ ΠΑΙΣΙΟ.ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΤΩΝ"ΕΞΑΜΙΛΙΩΝ".Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΗ ΛΕΞΗ ΕΞΑΜΙΛΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡEΡΜΗΝΕΥΤΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ ΥΠΟΔΟΥΛΟΥΣ ΣΤΗ ΝΕΑ ΤΑΞΗ.ΟΤΑΝ Ο ΟΣΙΟΣ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΣΤΑ ΕΞΑΜΙΛΙΑ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΔΙΑΤΥΠΩΣΑΝ ΠΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΕΞΑΜΙΛΙΑ.ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΖΗΣΕ ΜΑΙ ΜΟΥ ΝΑ ΦΑΣ ΤΡΙΦΥΛΛΙ.ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ.ΟΙ ΜΟΓΓΟΛΟΤΟΥΡΚΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΦΟΡΜΗ ΠΟΛΕΜΟΥ ΕΑΝ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΠΕΚΤΕΙΝΕΙ ΤΑ ΧΩΡΙΚΑ ΥΔΑΤΑ ΣΤΑ ΕΞΙ ΜΙΛΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ.ΦΥΣΙΚΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΚΑΘΩΣ Η ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΟΛΜΑΕΙ ΝΑ ΥΨΩΣΕΙ ΤΗΝ ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΑ.ΟΠΟΤΕ ΤΙ ΑΠΟΜΕΝΕΙ.ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ Ο ΛΑΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΩΝ ΝΕΟΤΑΞΙΚΩΝ ΔΙΚΤΑΚΤΟΡΩΝ.ΤΟΤΕ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟΤΕ.... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 02:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ ΦΙΛΕ bullmaster.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ!
ΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ "ΞΥΠΝΗΜΑ" ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ,ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΝΑ ΕΙΣΒΑΛΟΥΝ ΟΙ "ΞΑΝΘΟΙ" ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ.
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΔΟΥΝ ΤΟΝ ΠΑΝΙΚΟ ΤΟΝ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ Ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ Η ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΔΑ ΠΟΥ ΒΑΦΕΙ ΝΥΧΘΗΜΕΡΟΝ ΤΑ ΝΥΧΑΚΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΠΙΣΤΟΛΑΚΙ ΤΟ ΜΑΛΛΙ.ΤΟΤΕ ΟΛΟΙ ΘΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ ΚΑΙ ΙΔΑΝΙΚΑ.ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΜΟΡΦΩΣΗ,ΑΣΧΕΤΟΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΜΑΛΑΜΑ,ΕΙΣΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΜΗΔΕΝΙΚΟ.
Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΣ ΤΟ ΖΗΤΑΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΤΗΣ, ΕΝΑΝ ΠΟΛΕΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΑ ΙΣΑ ΤΗΣ.
ΤΟ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΑΓΙΟΣ ΚΟΣΜΑΣ:"Μετά τον γενικό πόλεμο,θα ψάχνουν όλοι έναν άνθρωπο να τον κάμουν φίλο,και αδερφό"

ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ,ΜΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ,ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΗΖΗΤΗΣΗ..ΜΗ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΞΕΦΥΓΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ....

Edited by - ΝΙΚΟΣGR on 11/06/2005 02:05:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andreas_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 02:30:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andreas_
Πως δηλαδή θα είναι ο Ιωάννης ο Βαπτιστής;Είτε αν καταληφθεί από τους ουρανούς θα είναι αλλά να αναστηθεί;Τα λείψανα της απεκομμένης κεφαλής του βρίσκονται σε εκκλησία.Δεν νομίζω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
andreas_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 02:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andreas_
Και μπορείς να ακούς τον διάβολο να σου μιλά με λογισμούς.Μερικές φορές ασπούμε δεν έτειχε να συμπληρώνουντε προτάσεις από το πουθενά στη συνείδηση σου;Πχ να σου πει:"Αυτός δεν είναι βλάκας,δεν τον μισάς;".Δείτε και αυτο:

http://www.pigizois.gr/vivlia/oi_logismoi.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 02:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
lol!
ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΤΣΑΤΙΖΩ ΠΟΛΥ ΕΓΩ...ΑΡΑ ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
andreas_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 03:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andreas_
Οι άθεοι πως γίναν άθεοι νομίζεις;Αποδεχτήκαν τα ψέμματα του διαβόλου,έτσι απλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 10:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Πρώτα από όλα να βάλω μια είδηση πολύ φρέσκια:
Θα είδατε χθες στις ειδήσεις την επίσκεψη Ερντογάν και την συμφωνία του με τον Ανάν σχετικά με την Κύπρο. Καταλήξανε πως φταίνε οι Ελληνο-Κύπριοι για την μη αποδοχή του Σχεδίου Ανάν (κι όχι το σχέδιο βεβαίως-βεβαίως).

Νομίζω ότι θα πρέπει να περιμένουμε τριγμούς σε αυτή την πολύκουβεντιασμένη και "μακρόχρονη" Ελληνο-Τουρκική φιλία (πιάνεται μωρέ ο Τούρκος φίλος;)

Για τα ρυπαρά έθνη φίλε Νίκο τα πράγματα είναι θολά. Η πηγή μας για την ύπαρξή τους είναι σημεία μέσα από προφητείες και την Αποκάλυψη ότι υπήρξαν. Δυστυχώς όμως, ιστορικά δεν μπορούμε να βρούμε σημεία που να μας δίνουν μια εικόνα για το τι ήταν.
Μυθολογικά, βλέπουμε στην Ιλιάδα και στην Οδύσεια καθώς επίσης και στους Αρχαίους Μύθους (Ηρακλής, Θησέας, κλπ) διάφορα ανθρωπόμορφα όντα με ιδιαίτερες δυνάμεις (από τον Κύκλωπα και τον Μινώταυρο, έως την Λερναία ύδρα, τις Στυμφαλίδες και τις Σειρήνες).
Ακόμα και οι Θεοί του Ολύμπου, οι Τιτάνες αλλά και οι Άτλαντες, δίνουν μια εικόνα ότι υπήρχαν κοινωνίες "ανθρώπων" που διαφέρουν πολύ από εμάς τόσο σε εικόνα (Πάνας, κ.α.) όσο και σε δυνάμεις.
Θα μπορούσε κάποιος να πει επιπόλαια ότι αυτοί όλοι είναι τα ρυπαρά έθνη...όπως θα μπορούσε να πει ότι πολλές από αυτές τις ιστορίες είναι αποκυήματα ανθρώπινης φαντασίας.

Έχουμε ακούσει για τα Ελωχείμ και ότι "έπεσαν" και συνευρέθηκαν με ανθρώπους και γεννήθηκαν τα ρυπαρά έθνη.
Όμως ποιοι είναι τα ΕΛΩΧΕΙΜ....πως κατατάσονται στην κοινωνία των Αγγέλων? Ενώ έχουμε σαφή αναφορά για τα Ουράνια όντα δεν έχουμε αναφορά για όντα τα οποία είχαν Θεική αποστολή και δυνατότητα σάρκας και φύλου (για να συνουσιαστούν με ανθρώπους).
Προκαλεί επίσης απορία πως, όντα τα οποία είχαν ανθρώπινες μορφές αλλά ταυτόχρονα και μεγάλες δυνάμεις (ρυπαρά έθνη) δεν κυριάρχησαν στην Γη, αλλά μείναμε εμείς που είμαστε τόσο αδύναμοι. Πως νικηθήκαν από στρατούς όπως αυτοί του Μ.Αλεξάνδρου κι όμως δεν γίνεται καμιά αναφορά από εμπειρίες πολεμιστών και δεν υπάρχει καμία καταγραφή ούτε με την μορφή μύθου.

Στην Αποκάλυψη του Ιωάννη, γίνεται αναφορά σε ζώα που κατοικούν στους Ουρανούς, και είναι ανθρωπόμορφα (Αποκ. κεφ.δ 5-9).

Υπάρχει η θεωρία της Κοίλης γης, πλην όμως Γεωφυσικά η επιστήμη δεν την έχει αποδείξει. Είναι απορίας άξιον πως μπορεί να υπάρχει άλλη χώρα κάτω από την επιφάνεια που η Γεωγραφία με τα μέσα που έχει να μην την έχει καταγράψει.

Από όλα τα βιβλία του Ιουλίου Βερν, όλα έχουν επαληθευτεί εκτός από ένα: το Ταξίδι στο Κέντρο της Γης. Πως ο Βερν πολύ πριν από την εποχή του έγραφε για πράγματα "αδύνατα" κι όλα λίγο μετά η ανθρωπότητα τα έκανε (ταξίδι στο φεγγάρι, υποβρύχια, κλπ) με παρόμοιο τρόπο που ο Βερν τα είχε φανταστεί?

Η γη της Γωγ και Μαγώγ πρέπει να είναι πολύ μεγάλη για να ζουν 72 ρυπαρά έθνη. Οι πιο πολλές "πύλες" βρίσκονται στην Ασία...γιατί όμως τα ρυπαρά έθνη αν και νικημένα μπήκαν στα έγκατα της γης?

Γιατί γίνεται αναφορά στην Π.Διαθήκη για την πτώση των αγγέλων σε δαίμονες κι όχι για την πτώση των Ελοχείμ? Εκτός κι αν δεν θεωρήθηκε πτώση η συνούσίαση με ανθρώπους. Και πως Ουράνια όντα είχαν σαρκικές αδυναμίες? Και για να πάω κι ένα βήμα παραπέρα..γιατί δημιουργήθηκαν με την δυνατότητα σαρκικών αδυναμιών και την δυνατότητα της αναπαραγωγής?? (αυτό το τελευταίο είναι ακόμα πιο περίεργο).

Στην γένεση αναφέρεται πως οι απόγονοι του Αδάμ και ο Κάιν και ο Άβελ βρήκαν γυναίκες από άλλους ανθρώπους και έκαναν απογόνους. Που υπηρχαν αυτοί οι άνθρωποι. Μήπως εννοεί η Π.Διαθήκη ότι το ανθρώπινο γένος υπήρχε ως δημιουργία αλλά άψυχο όπως τα ζώα....κι ο Θεός έδωσε ψυχή?
Κι αν έγινε κάτι τέτοιο, πως επιβεβαιώνεται η συνείπαρξη άλλων όντων εκτός από τον Άνθρωπο;

Από τον Κατακλυσμό του Νώε επέζησε μόνο η οικογένειά του. Πως επεζήσανε και τα ρυπαρά έθνη και χρειάστηκε η ανθρώπινη παρεμβολή χρόνια μετά (από τον Μ. Αλέξανδρο π.χ.) για να τα εγκλωβίσει στην Κάτω Γη?

Γιατί κανένας από τους Άγιους δεν τα αναφέρει, ενώ υπάρχει - σε μένα τουλάχιστον - η ιστορία του Αγίου Γεωργίου που σκοτώνει το φίδι-τέρας. Γιατί υπάρχουν οι Μύθοι των δράκων που κρατάνε στον Μεσαίωνα και θέλουν Ιππότες να τους σκοτώνουν. Πως μια κοινωνία πολύ κοντά στην δική μας φτιάχνει μύθους τόσο διαδεμένους για τέρατα που κυκλοφορούν και πεθαίνουν τόσο εύκολα από το ανθρώπινο χέρι?

Έβαλα κάποια ερωτήματα..ή μάλλον κάποια πρώτα ερωτήματα γιατί τα θεωρώ πολύ σημαντικά να απαντηθούν πριν τεθούν κάποια άλλα. Ίσως πολλά από αυτά να είναι άσχετα μεταξύ τους, αλλά όλα μαζί δίνουν μια εικόνα - έστω κι ως παραμύθια - της ύπαρξης κι άλλων όντων πλην των ανθρώπων.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 11:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
φιλε aetos δεν μιλησα για μετεμψυχωση του Ιωαννη αλλα για ανασταση.
το να αναστηθει καποιος δεν ειναι πρωτογνωρο φαινομενο,το εχει κανει ο Χριστος με το Λαζαρο,εγινε κατα την ανασταση του Χριστου οταν ανοιξαν τα μνηματα και αναστηθηκαν αρκετοι και θα γινει και με τον Ιωαννη. καποιος αλλος φιλος λεει οτι μηπως δεν ειναι ο Ιωαννης ο βαπτιστης.να του θυμισω ομως μια προφητεια που εγραψα προηγουμενα,και αν θες ξαναδιαβασε την προσεκτικα,που λεει οτι θα προερχεται απο μητρα δουλικη και γενος βασιλικο.αυτο συμβαινει μονο με τον Ιωαννη τον βαπτιστη,απο οσο θυμαμαι δεν υπαρχει αλλος στην ιστορια που να ειχε τετοια καταγωγη. για το φιλο που λεει οτι αν ειναι ετσι, ο βαπτιστης ειναι ουσιαστικα ο προδρομος του Χριστου και τις δυο φορες:λουκας Α:και συ παιδιον,προφητης του υψιστου θα κληθεις.διοτι θα πορευθεις προ του προσωπου του Κυριου για να ετοιμασεις τας οδους αυτου. βλεπετε;λεει τας οδους και οχι την οδο,που σημαινει οτι αυτο θα συμβει δυο φορες! ενω λιγο πιο κατω στο λουκας Γ 3,4 λεει: και ηλθε σε ολα τα περιχωρα του Ιορδανη κηρυσσοντας βαπτισμα μετανοιας εις αφεσιν αμαρτιων,οπως εχει γραφει στους λογους του Ησαια του προφητη που λεει φωνη βοωντος εν τη ερημω,ετοιμασατε την οδο του κυριου(ειναι νομιζω ξεκαθαρο οτι εδω αναφερεται στην πρωτη φορα που ηταν εν ζωη και για αυτο μιλαει για μια οδο.)
και κατι ακομα:λουκας Α:λεει ο αγγελος στον ζαχαρια(πατερα του Ιωαννη) -μη φοβασαι ζαχαρια.διοτι εισακουστηκε η δεηση σου ,και η γυναικα σου η Ελισαβετ θα σου γεννησει θιο,καιθα τον ονομασεις Ιωαννη...διοτι θα ειναι μεγας ενωπιον του κυριου,οινο και σικερα δεν θα πιει,και θα πλησθει απο αγιο πνευμα ακομη απο την κοιλια της μητρος του...
αυτο ακριβως λεει και ο λεων ο σοφος για τον βασιλια Ιωαννη:...αυτος ειναι που ελαβε(κατα το παρελθον)αγιο ελαιο απο τη γαστερα της μητρος του. βλεπουμε οτι υπαρχει ταυτιση αναφορων για τα δυο προσωπα(Ιωαννη βαπτιστη και βασιλια Ιωαννη),αρα εχουμε μια ακομη αποδειξη οτι μιλαμε για το ιδιο προσωπο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 12:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
Ναι, παιδιά να μην κολλάμε σε τεχνικά θέματα, του τύπου αποκεφαλίστηκε ή ότι το σώμα του έχει αποσυντεθεί, αυτά για τον Θεό είναι ανούσια πράγματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 13:50:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Ναι ναι παιδιά..

δεν διαφωνώ ότι μπορεί να είναι όντως ο Αγ. Ιωάννης ο βαπτιστής.
Απλά έκανα μια ερώτηση περί μετεμψύχωσης γιατί από την αρχική τοποθέτηση κατάλαβα ότι ο φίλος 22 εννοούσε ότι ο Αγ. Ιωάννης επανέρχεται πνευματικά κι όχι σωματικά.

Εν πάσει περιπτώσει επειδή το θέμα είναι όντως ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΟ γιατί αναφερόμαστε στον μεγαλύτερο Άγιο της Ορθοδοξίας μετά την Παναγία Μητέρα, καθώς επίσης ότι αναγκαζόμαστε να αναφέρουμε λεπτά θέματα όπως ανάσταση κλπ ας το αφήσουμε.
Η σημασία που πρέπει να δώσουμε είναι μόνο αν η εμφάνισή του θα είναι προάγγελος της Δευτέρας Παρουσίας, καθώς και το γεγονός ότι οι μέρες είναι πολύ κοντά.

Άσχετο...έψαχνα να βρω το link ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ που είπε ο Νίκος (αν θυμάμαι καλά) ότι θα έφτιαχνε..αλλά δεν το βρήκα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 14:36:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
Ε λοιπόν, σήμερα μου ήρθε μια φοβερή φλασιά και θυμήθηκα τον Νεύτονα: το μεγαλύτερο μυαλό της Φυσικής που είδε ως τώρα ο πλανήτης.

Ποιος ήταν ο Νεύτωνας; Το γνωρίζουμε όλοι. Είναι ο επιστήμονας υπεύθυνος για φοβερή πρόοδο στην Φυσική, σε θέματα που αφορούν την βαρύτητα, τους εκπληκτικούς νόμους για την κίνηση, την οπτική και αρκετούς άλλους τομείς που εκτείνονται τόσο στην φυσική όσο και στα μαθηματικά.
Τι δεν γνωρίζαμε για τον Νεύτωνα;
Ήταν βαθιά θρησκευόμενος, και πίστευε στα θεία. Σε τέτοιο βαθμό που μελετούσε την Βίβλο και προσπαθούσε να την αποκωδικοποιήσει. Μετά λοιπόν από εκτενέστατη μελέτη που έκανε, και εφάρμοσε τον μηχανισμό που το μυαλό του κατασκεύασε, έφτασε στο συμπέρασμα ότι:

Η Δευτέρα Παρουσία θα έρθει κοντά στο 2060!!!

http://www.kuro5hin.org/story/2003/2/24/81323/0904


Ίσως τελικά το Bible Code project που σαν βάση έχει το ότι μυστικές φράσεις βρίσκονται διάσπαρτες μέσα στην Βίβλο κωδικοποιημένες ώστε να μην μπορεί κάποιος να τις καταλάβει παρά μόνο αν βάλει τα ιερά βιβλία "στο χειρουργείο", έχει κάποια βάση, και ο Νεύτωνας την είχε ανακαλύψει...

Οπότε τα 55 χρόνια που προαναφέρθηκαν θα μπορούσαν κάλλιστα να αρχίσουν να μετράνε από... φέτος!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 14:56:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Synellhnes oudeis gnwrizei gia thn 2 Eleysh tou Kyriou kai einai poly kako ayto pou kanoume edw na oriothetoume thn 2 Parousia.


"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andreas_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 15:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andreas_
quote:

Πρώτα από όλα να βάλω μια είδηση πολύ φρέσκια:
Θα είδατε χθες στις ειδήσεις την επίσκεψη Ερντογάν και την συμφωνία του με τον Ανάν σχετικά με την Κύπρο. Καταλήξανε πως φταίνε οι Ελληνο-Κύπριοι για την μη αποδοχή του Σχεδίου Ανάν (κι όχι το σχέδιο βεβαίως-βεβαίως).

Νομίζω ότι θα πρέπει να περιμένουμε τριγμούς σε αυτή την πολύκουβεντιασμένη και "μακρόχρονη" Ελληνο-Τουρκική φιλία (πιάνεται μωρέ ο Τούρκος φίλος;)

Για τα ρυπαρά έθνη φίλε Νίκο τα πράγματα είναι θολά. Η πηγή μας για την ύπαρξή τους είναι σημεία μέσα από προφητείες και την Αποκάλυψη ότι υπήρξαν. Δυστυχώς όμως, ιστορικά δεν μπορούμε να βρούμε σημεία που να μας δίνουν μια εικόνα για το τι ήταν.
Μυθολογικά, βλέπουμε στην Ιλιάδα και στην Οδύσεια καθώς επίσης και στους Αρχαίους Μύθους (Ηρακλής, Θησέας, κλπ) διάφορα ανθρωπόμορφα όντα με ιδιαίτερες δυνάμεις (από τον Κύκλωπα και τον Μινώταυρο, έως την Λερναία ύδρα, τις Στυμφαλίδες και τις Σειρήνες).
Ακόμα και οι Θεοί του Ολύμπου, οι Τιτάνες αλλά και οι Άτλαντες, δίνουν μια εικόνα ότι υπήρχαν κοινωνίες "ανθρώπων" που διαφέρουν πολύ από εμάς τόσο σε εικόνα (Πάνας, κ.α.) όσο και σε δυνάμεις.
Θα μπορούσε κάποιος να πει επιπόλαια ότι αυτοί όλοι είναι τα ρυπαρά έθνη...όπως θα μπορούσε να πει ότι πολλές από αυτές τις ιστορίες είναι αποκυήματα ανθρώπινης φαντασίας.

Έχουμε ακούσει για τα Ελωχείμ και ότι "έπεσαν" και συνευρέθηκαν με ανθρώπους και γεννήθηκαν τα ρυπαρά έθνη.
Όμως ποιοι είναι τα ΕΛΩΧΕΙΜ....πως κατατάσονται στην κοινωνία των Αγγέλων? Ενώ έχουμε σαφή αναφορά για τα Ουράνια όντα δεν έχουμε αναφορά για όντα τα οποία είχαν Θεική αποστολή και δυνατότητα σάρκας και φύλου (για να συνουσιαστούν με ανθρώπους).
Προκαλεί επίσης απορία πως, όντα τα οποία είχαν ανθρώπινες μορφές αλλά ταυτόχρονα και μεγάλες δυνάμεις (ρυπαρά έθνη) δεν κυριάρχησαν στην Γη, αλλά μείναμε εμείς που είμαστε τόσο αδύναμοι. Πως νικηθήκαν από στρατούς όπως αυτοί του Μ.Αλεξάνδρου κι όμως δεν γίνεται καμιά αναφορά από εμπειρίες πολεμιστών και δεν υπάρχει καμία καταγραφή ούτε με την μορφή μύθου.

Στην Αποκάλυψη του Ιωάννη, γίνεται αναφορά σε ζώα που κατοικούν στους Ουρανούς, και είναι ανθρωπόμορφα (Αποκ. κεφ.δ 5-9).

Υπάρχει η θεωρία της Κοίλης γης, πλην όμως Γεωφυσικά η επιστήμη δεν την έχει αποδείξει. Είναι απορίας άξιον πως μπορεί να υπάρχει άλλη χώρα κάτω από την επιφάνεια που η Γεωγραφία με τα μέσα που έχει να μην την έχει καταγράψει.

Από όλα τα βιβλία του Ιουλίου Βερν, όλα έχουν επαληθευτεί εκτός από ένα: το Ταξίδι στο Κέντρο της Γης. Πως ο Βερν πολύ πριν από την εποχή του έγραφε για πράγματα "αδύνατα" κι όλα λίγο μετά η ανθρωπότητα τα έκανε (ταξίδι στο φεγγάρι, υποβρύχια, κλπ) με παρόμοιο τρόπο που ο Βερν τα είχε φανταστεί?

Η γη της Γωγ και Μαγώγ πρέπει να είναι πολύ μεγάλη για να ζουν 72 ρυπαρά έθνη. Οι πιο πολλές "πύλες" βρίσκονται στην Ασία...γιατί όμως τα ρυπαρά έθνη αν και νικημένα μπήκαν στα έγκατα της γης?

Γιατί γίνεται αναφορά στην Π.Διαθήκη για την πτώση των αγγέλων σε δαίμονες κι όχι για την πτώση των Ελοχείμ? Εκτός κι αν δεν θεωρήθηκε πτώση η συνούσίαση με ανθρώπους. Και πως Ουράνια όντα είχαν σαρκικές αδυναμίες? Και για να πάω κι ένα βήμα παραπέρα..γιατί δημιουργήθηκαν με την δυνατότητα σαρκικών αδυναμιών και την δυνατότητα της αναπαραγωγής?? (αυτό το τελευταίο είναι ακόμα πιο περίεργο).

Στην γένεση αναφέρεται πως οι απόγονοι του Αδάμ και ο Κάιν και ο Άβελ βρήκαν γυναίκες από άλλους ανθρώπους και έκαναν απογόνους. Που υπηρχαν αυτοί οι άνθρωποι. Μήπως εννοεί η Π.Διαθήκη ότι το ανθρώπινο γένος υπήρχε ως δημιουργία αλλά άψυχο όπως τα ζώα....κι ο Θεός έδωσε ψυχή?
Κι αν έγινε κάτι τέτοιο, πως επιβεβαιώνεται η συνείπαρξη άλλων όντων εκτός από τον Άνθρωπο;

Από τον Κατακλυσμό του Νώε επέζησε μόνο η οικογένειά του. Πως επεζήσανε και τα ρυπαρά έθνη και χρειάστηκε η ανθρώπινη παρεμβολή χρόνια μετά (από τον Μ. Αλέξανδρο π.χ.) για να τα εγκλωβίσει στην Κάτω Γη?

Γιατί κανένας από τους Άγιους δεν τα αναφέρει, ενώ υπάρχει - σε μένα τουλάχιστον - η ιστορία του Αγίου Γεωργίου που σκοτώνει το φίδι-τέρας. Γιατί υπάρχουν οι Μύθοι των δράκων που κρατάνε στον Μεσαίωνα και θέλουν Ιππότες να τους σκοτώνουν. Πως μια κοινωνία πολύ κοντά στην δική μας φτιάχνει μύθους τόσο διαδεμένους για τέρατα που κυκλοφορούν και πεθαίνουν τόσο εύκολα από το ανθρώπινο χέρι?

Έβαλα κάποια ερωτήματα..ή μάλλον κάποια πρώτα ερωτήματα γιατί τα θεωρώ πολύ σημαντικά να απαντηθούν πριν τεθούν κάποια άλλα. Ίσως πολλά από αυτά να είναι άσχετα μεταξύ τους, αλλά όλα μαζί δίνουν μια εικόνα - έστω κι ως παραμύθια - της ύπαρξης κι άλλων όντων πλην των ανθρώπων.


Τα ζώα πρέπει να είναι τα Χερουβείμ νομίζω.Μήπως οι δράκοι να ήταν οι δεινόσαυροι;Και ο δράκος είναι και συμβολισμός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andreas_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2005, 15:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andreas_
quote:

Ναι ναι παιδιά..

δεν διαφωνώ ότι μπορεί να είναι όντως ο Αγ. Ιωάννης ο βαπτιστής.
Απλά έκανα μια ερώτηση περί μετεμψύχωσης γιατί από την αρχική τοποθέτηση κατάλαβα ότι ο φίλος 22 εννοούσε ότι ο Αγ. Ιωάννης επανέρχεται πνευματικά κι όχι σωματικά.

Εν πάσει περιπτώσει επειδή το θέμα είναι όντως ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΟ γιατί αναφερόμαστε στον μεγαλύτερο Άγιο της Ορθοδοξίας μετά την Παναγία Μητέρα, καθώς επίσης ότι αναγκαζόμαστε να αναφέρουμε λεπτά θέματα όπως ανάσταση κλπ ας το αφήσουμε.
Η σημασία που πρέπει να δώσουμε είναι μόνο αν η εμφάνισή του θα είναι προάγγελος της Δευτέρας Παρουσίας, καθώς και το γεγονός ότι οι μέρες είναι πολύ κοντά.

Άσχετο...έψαχνα να βρω το link ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ που είπε ο Νίκος (αν θυμάμαι καλά) ότι θα έφτιαχνε..αλλά δεν το βρήκα.



Οι 12 απόστολοι είναι ανώτεροι από τον Ιωάννη τον βαπτιστή.Λέω μπορεί να καταληφθεί απο τους ουρανούς αλλά δεν νομίζω ούτε να αναστηθεί κιόλας και ξέρω ότι δεν είναι αδύνατο για το Θεό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy