ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υπάρχει Θεός;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Allien
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Azores
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2005, 05:14:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Allien  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κοίτα γύρω σου και θα δείς όλες σου τις αποδείξεις....
Τα πάντα είναι φτιαγμένα από την ύλη.
Για την ύλη αποφάνθησαν τόσοι επιστήμονες.
Μίλησαν για μόρια, για άτομα....
Το πνεύμα κι η μετέπειτα πνευματική ζωή πως αποδεικνύεται...?
Δεν απάντησες...

Νομίζω κοροϊδευόμαστε, έτσι; Κοίτα να δεις κάτι. Σαν γενική αρχή να έχεις το δόγμα "Η σιωπή είναι χρυσός" , όταν δεν ξέρεις ή δεν μπορείς να δώσεις μία απάντηση και κυρίως όταν δεν αντιλαμβάνεσαι το πρόβλημα.

Ακόμα και όταν ο Αινστάιν επέκτεινε την θεωρία του Planc, εισάγωντας την έννοια του φωτονίου και αναιρώντας, όπως νόμιζε, τον Αριστοτελικό αιθέρα, ακόμα και τότε τα επιχειρήματα του Mach δεν μπορούν να υποχωρήσουν.

Θα μου πεις τι σχέση έχουν αυτά και ποιος είναι ο Mach και ποια ήταν η διαμάχη του με τον Αιστάιν. Επίσης, ίσως αναρωτηθείς τι έχει πει για το θέμα ο Αριστοτέλης και τι ο Πλάτων (καθώς και πως ο Αριστοτέλης βάφτισε το κρέας-ψάρι, όσο αφορά την Θεωρία των Ιδεών).

Αφού λοιπόν διαβάσεις αυτά που σου αναφέρω παραπάνω, στη συνέχεια να μου απαντήσεις στα παρακάτω δύο ερωτήματα:

1) Στα όνειρα (αυτά που βλέπουμε στον ύπνο μας), υπάρχει ύλη; Γιατί και στα όνειρα όταν κοιτάμε γύρω μας, όπως λες, βλέπουμε .. διάφορα.

2) Καταρχήν πέρα από τα μόρια/άτομα που αναφέρεις, ή φυσική (εγώ δεν είμαι φυσικός, προς αποφυγή παρανοήσεων) έχει προχωρήσει στα κουάρκ. Μήπως θα σου ήταν εύκολο να μας πεις ποια είναι η φύση των κουάρκ και γενικώς πως μπορούμε να είμαστε βέβαιοι ότι υπάρχουν.


ΥΓ: Όσο αφορά το πνεύμα, νομίζω απάντησα με ένα απλό παράδειγμα. Είπα ότι τα ψυχικά φαινόμενα δεν είναι ύλη, ακόμα και στην περίπτωση που είναι επιφαινόμενα της ύλης (αν υποθέσουμε ότι η ύλη υπάρχει).

Γενικότερα, η φύση των ψυχικών φαινομένων δεν είναι ακόμα ξεκάθαρη, πάντως υπάρχει πλήρης αδυναμία άμεσου συσχετισμού με την ύλη. Όσες φορές κι αν έχω ρωτήσει τον Σβάμπε και σία αλλά και άλλους, να πείσουν κι εμάς του αδαείς, από που αντλούν την πίστη τους ότι δεν υπάρχει τίποτα άλλο εκτός από την ύλη, απαντάνε ότι εμείς πρέπει να αποδείξουμε ότι υπάρχει πνεύμα, παίζοντας όπως τα μικρά παιδιά το παιχνίδι της κολοκυθιάς!

Α.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Allien
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Azores
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2005, 05:46:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Allien  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οστρια, ακόμα και αν υπάρχει ύλη, το θέμα δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι αν υπάρχει πνεύμα.

Έφερα κάποια παραδείγματα αισθήσεων και αισθημάτων και τι μου απάντησες; Ότι με τα μάτια βλέπουμε και με τα αυτιά ακούμε..

Δηλ. και ένας καθρέπτης που αντανακλάται επάνω του μία εικόνα, και ο καθρέπτης βλέπει; Δεν είναι αντιληπτό ότι υπάρχει ένα τελικό αίτιο; Ο εγκάφαλος θα μας πεις. Ναι ωραία, αλλά πως ακριβώς γίνεται η διαδικασία; Ποιος είναι ο μηχανισμός;

Μέχρι να βρεθεί, αν βρεθεί, θα ισχύει το γεγονός: Δεν υπάρχει αιτιοκρατική συνάρτηση, που να συνδέει τα φυσικά με τα ψυχικά φαινόμενα. Τα ψυχικά φαινόμενα δείχνουν να εξαρτώνται μεν από τα φυσικά, αλλά όχι συναρτησιακά. Δείχνουν δηλ. να έχουν μία αυτόνομη φύση.

Για παράδειγμα, γιατί ένα συγκεκριμένο λάμδα (μήκος κύματος) να είναι το κόκκινο και όχι το πράσινο ή το άσπρο; Που λέει ότι το λ1 είναι κόκκινο, το λ2 το πράσινο, κλπ; Εμπειρικά δεν είναι όλα αυτά;

Άρα δεν υπάρχει συνεπής θεωρία και επομένως είναι τραγικό λάθος, δίχως θεωριτικά συνεπή μοντέλα, να πιστεύουμε ετσιθελικά ότι μας κατέβει.

Είναι τραγικό λάθος, όχι μόνο δικό σου, αλλά κυρίως ανθρώπων με υποτιθέμενο κύρος (βλ. Νανόπουλο) να μεταφέρουν τις προσωπικές τους δοξασίες στην επιστήμη.

Βέβαια, στο παρόν θέμα, ο Νανόπουλος και όλοι εκείνοι που υποστηρίζουν την θεωρία ότι από την ύλη προέρχονται όλα, έχουν διαψευστεί (ή για την ακρίβεια δεν έχουν επιβεβαιωθεί) από δεκάδες ειδικούς και σοβαρούς neuroscientists.

Κανένας σοβαρός επιστήμονας που σέβεται τον εαυτό του και την επιστήμη δεν μπορεί αυτή την στιγμή να εκφράσει τέτοιες απόψεις για τη σχέση ύλης/ψυχικών φαινομένων.

Και εκφράζεις τέτοιες απόψεις εσύ και ο Σβάμπε και άλλοι; Ποιοι είστε εσείς (επιστημονικά ρωτάω);; Και πως υποστηρίζεται αυτά που λέτε;

ΥΓ: Αν πάλι θέλετε να κάνουμε μία συζήτηση καφενείου και να λέμε, έλα μωρέ συζήτηση κάνουμε, τότε εγώ λυπάμαι αλλά δεν θα συμμετέχω.

Α.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mchantzi
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2005, 12:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mchantzi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απαντώ πρώτα στον φίλο που μου έθεσε κάτι σαν δίλλημα περί κβάντων και Όλου: Κανείς (και ούτε φυσικά εγώ) δεν υποστήριξε ποτέ ότι η Κβαντική Μηχανική είναι πανάκεια και η Τελική Θεωρία, είπαμε απλώς ότι δουλεύει. Και δουλεύει στο πεδίο ακριβώς που της ζητήσαμε να δουλέψει. ΔΕΝ είπαμε ποτέ ότι επειδή μάθαμε να αντιμετωπίζουμε με τον όποιο τρόπο αντιμετωπίζουμε (σωστά ή εσφαλμένα),τον όποιο μικρό-κοσμο ότι καταλάβαμε τα πάντα. Και αν θέλετε ιδού και ορισμένα στοιχεία που θα καταδείξουν αυτήν ακριβώς μου τη θέση: Ουδέποτε καταφέραμε να λύσουμε έστω αυτό το πρόβλημα της κίνησης των 3 σωμάτων σε ένα πεδίο βαρύτητας. Ουδέποτε καταλάβαμε στ'αλήθεια τους μηχανισμούς "δημιουργία" των δυνάμεων. Ούτε καν την τροχιά ενός εκρεμμούς δε μπορούμε να προβλέψουμε με απόλυτο τρόπο. Οι θεωρίες που φτιάξαμε είναι φαινομενολογικές. Θα συμφωνήσω δε απολύτως, με τον φίλο, που πολύ ορθά μας είπε ότι δεν ξέρουμε καν ακόμα τι συμβαίνει στα βάθη των ωκεανών. Ούτε και για τα κουάρκ ξέρουμε κάτι πέραν του ότι απλούστατα ταιριάζουν με τα υπάρχοντα δεδομένα. Ούτε για την Ύλη, ούτε για τον Χωροχρόνο. Πιστέψαμε απλώς ότι "δαμάσαμε" ορισμένα μετρήσιμα (τι μπορεί τώρα να είναι αυτό, άλλου παπά ευαγγέλιο) χαρακτηριστικά τους.
Τώρα όσον αφορά τους φίλους που απ'όσο βλέπω θέλουν ή/και προσπαθούν να βρουν σύνδεση ψυχικών και μη φαινομένων μεταξύ τους, θα ήθελα να τους πω ότι ο δρόμος τους δεν περνάει καθόλου απαραίτητα από την Φυσική, όχι για τίποτ' άλλο μα διότι είναι σαφές εξ ορισμού ότι αυτή ασχολείται με τα φυσικά φαινόμενα. Τώρα, εάν ορισμένοι (και δεν αναφέρομαι στα παιδιά του forum) προσπαθούν να κάνουν αυτήν την δουλειά είτε το όνομα τους είναι Νανόπουλος είτε Sweart είτε Espinosa είτε... είτε... καλό θα ήταν να μας φέρουν τα στοιχεία και να σταματήσουν τις τόσο συχνές δημόσιες εμφανίσεις τους δώθε κείθε (και καλό είναι να σταματήσω και γω τις ερωταπαντήσεις στα forums, αν και πίστευα πάντα στην ανάγκη της εκλαϊκευσης. Προφανώς όμως είναι όλα τα παιδιά εδώ τόσο καλά διαβασμένα, που είμαι άχρηστος).
Και κάτι τελευταίο: ενοχλήθηκα από μια αναφορά στην (από παλιά γνωστή) αντίληψη ότι όλα είναι ο εγκέφαλος. Φίλε μου (ή/και φίλοι μου όσοι εν πάσει περιπτώσει το πιστεύετε αυτό) σε/σας βρίσκω πολύ κοντά στην Σχολή της Κοπεγχάγης η οποία έχει σημαντικό μερίδιο ευθύνης σε πολλές κουταμάρες και όχι μόνον στον κλάδο μέσα στον οποίο κινήθηκαν οι συντελεστές της (βλέπε ακόμα και Ναζισμό).
Καλή συνέχεια στις αναζητήσεις σας,

Μ.Χ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2005, 13:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Allien, για τα όνειρα είναι απλά πράγματα που βλέπουμε με την φαντασία μας.
Είναι εικόνες που πηγάζουν από το υποσυνείδητο μας και δεν έχουν φυσική υπόσταση.
Οπότε, δεν θα πάρω στα σοβαρά ούτε αν δώ το Μέγα Αλέξανδρο να μου μιλάει, ούτε την Παναγία, ούτε πράσινα άλογα.
Για τα quarks, δε γνωρίζουμε πολλά κι οι απαντήσεις που έχουν δοθεί δε μας καλύπτουν εις βάθος. (ούτε εγώ είμαι φυσικός, μη με λιθοβολήσετε).
Τίποτα άλλο?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arisseirios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
78 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2005, 14:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους arisseirios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Allien, για τα όνειρα είναι απλά πράγματα που βλέπουμε με την φαντασία μας.
Είναι εικόνες που πηγάζουν από το υποσυνείδητο μας και δεν έχουν φυσική υπόσταση.
Οπότε, δεν θα πάρω στα σοβαρά ούτε αν δώ το Μέγα Αλέξανδρο να μου μιλάει, ούτε την Παναγία, ούτε πράσινα άλογα.


Η επιστήμη σήμερα παραδέχεται ότι ο γενετικός κώδικας (DNA) είναι κάτι πολύ περισσότερο από ότι πιστεύαμε. Μέσα στα μόρια του είναι καταγεγραμμένες πληροφορίες όχι μόνο από τις δικές μας εμπειρίες αλλά και από τις εμπειρίες των προγόνων μας. Αυτό σημαίνει ότι θεωρητικά τουλάχιστον δεν είμαστε tabula rasa, αλλά ξεκινάμε τη ζωή με εφόδια. Τα όνειρα όπως και τα ψυχικά φαινόμενα δημιουργούνται από τη "βουτιά" του εγκεφάλου στο υποσυνείδητο κατά τις ώρες που μειώνονται οι συχνότητες της εγρήγορσης δηλ. στον ύπνο. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει πνεύμα ή ψυχή ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε σίγουρα όμως αυτό που εμείς μπορούμε να εξετάσουμε είναι ύλη και μόνο ύλη. Ίσως να υπάρχει κάτι ανώτερο απ' αυτή όμως δεν μπορούμε να το μελετήσουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2005, 16:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά!
Κάποιες ανατολίτικες θρησκείες πιστεύουν στη μετενσάρκωση, την οποία απ' όσο γνωρίζω ο Χριστιανισμός την απορρίπτει.
Υπάρχουν όμως χιλιάδες εμπειρίες ατόμων που λένε γεγονότα τα οποία δεν άκουσαν ποτέ τους και λένε ακριβή γεγονόταν ατόμων που έζησαν χρόνια πριν από αυτούς.
Σε αυτό το εξήγηση δίνεις, Allien?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2005, 22:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θέλω να ρωτήσω όποιον μη χριστιανό που δεν πιστεύει στο πνεύμα έχει την καλή διάθεση να μου απαντήσει:

Έχουμε καταφέρει επιτέλους, μετά από χιλιετίες προσπάθειας να φτιάξουμε μια μηχανή που να μπορεί να αναπαραγάγει την ίδια την σκέψη αυτή καθ'αυτή, δηλαδή να εκτελεί αλγορίθμους χωρίς αυτοί να είναι σταθεροί, δηλαδή δημιουργήσαμε υπολογιστικά συστήματα τα οποία έχουν την δυνατότητα βάσει διατάξεων λογικών πυλών ταξινομημένων με κατάλληλη διάταξη να υλοποιούν συναρτήσεις χρησιμοποιώντας απλούστερες, ΩΣΤΟΣΟ καμμία από αυτές τις μηχανές δεν έχει την δύναμη ελεύθερης βούλησης όπως ο άνθρωπος, ή τουλάχιστον έτσι πιστεύουμε.

Πιστεύετε ότι η ελεύθερη βούληση του ανθρώπου είναι προκαθορισμένη από χημικές διαδικασίες, και κατά συνέπεια εκτελούμε και εμείς αλγορίθμος στο μυαλό μας σαν μια μηχανή, ή η βούληση είναι κάτι για το οποίο δεν εκτελούμε αλγόριθμους στο μυαλό μας; Αν είναι τεκμηριωμένη και σοβαρή η απάντηση θα την δεχθώ ευχαρίστως.

Εγώ πάντως αδυνατώ να πιστέψω πως το μυαλό μας είναι ένα άβουλο μηχάνημα που εκτελεί επιλεγμένους αλγορίθμους κάθε φορά, τόσο υπέροχα πλεγμένους ώστε να μοιάζουν με ελεύθερη βούληση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2005, 22:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωστά!
Κάποιες ανατολίτικες θρησκείες πιστεύουν στη μετενσάρκωση, την οποία απ' όσο γνωρίζω ο Χριστιανισμός την απορρίπτει.
Υπάρχουν όμως χιλιάδες εμπειρίες ατόμων που λένε γεγονότα τα οποία δεν άκουσαν ποτέ τους και λένε ακριβή γεγονόταν ατόμων που έζησαν χρόνια πριν από αυτούς.
Σε αυτό το εξήγηση δίνεις, Allien?

Προσωπική μου άποψη: αναπηδούν εικόνες από το υποσυνείδητο στο συνειδητό του εγκεφάλου.

quote:
Allien, για τα όνειρα είναι απλά πράγματα που βλέπουμε με την φαντασία μας.
Είναι εικόνες που πηγάζουν από το υποσυνείδητο μας και δεν έχουν φυσική υπόσταση.

Νομίζω έχουν χημική υπόσταση στον εγκέφαλο, όπως το software έχει ηλεκτρονική υπόσταση στην μνήμη ή στον σκληρό σου.

Edited by - WWalker on 16/08/2005 22:44:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2005, 23:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπική μου άποψη: αναπηδούν εικόνες από το υποσυνείδητο στο συνειδητό του εγκεφάλου.


Δεν αντιλέγω, φίλε μου!
Για να είναι όμως στο υποσυνείδητο δεν συνεπάγεται οτι είναι αληθινές κι οτι έχουν "κρυφτεί" εκεί?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2005, 23:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να χρησιμοποιήσω την επιστήμη σαν απόδειξη της θεωρίας μου, θα πρέπει ασφαλώς να προσκομίσω επιστημονικά αποδεικτικά στοιχεία.

Είναι έσχατο παράπτωμα να χρησιμοποιώ την επιστήμη, το κορυφαίο επίτευγμα της ανθρώπινης διανόησης, χωρίς να προσκομίσω έναν τύπο τουλάχιστον που να αιτιολογεί τις απόψεις μου.

Είναι προσβολή για την επιστήμη.
Προσβολή για τον άνθρωπο.

Μου θυμίζει κάτι γριές που λένε, αφού το είπε ο παπάς έτσι θα είναι.

Τρέχουμε πίσω από θεωρίες ή επιστημονικά αποτελέσματα που δεν υπάρχουν/

Προσπαθούμε να εντάξουμε τη θεωρία μας στην επιστήμη για να είμαστε καλυμμένοι.

Η επιστήμη δεν έχει εκφράσει κάποιον τύπο περί καλωσύνης.

Οι σοφοί έχουν εκφράσει.

Προσωπικά πιστεύω ότι όλοι είσθε καλοί και θα πάτε στον παράδεισο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2005, 07:14:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Thanks Dimitris . Και ποιός δεν θα ήθελε να υπάρχει ΟΝΤΩΣ ο παράδεισος. Το θέμα είναι ότι για μένα ο παράδεισος ΠΡΕΠΕΙ να είναι ΤΙΓΚΑ στο sex, drugs n rock n roll... και οι "άγιοί" σου μάλλον θα έχουν αντίρρηση
Ας πάμε τώρα σε κάτι ποιο σοβαρό.
quote:
Η επιστήμη δεν έχει εκφράσει κάποιον τύπο περί καλωσύνης.

Οι σοφοί έχουν εκφράσει.



Σωστά... δεν βλέπω όμως η ΘΡΗΣΚΕΙΑ που κολλάει...
Το "καλό" και το "κακό" αφορά την ηθική, και σε δεύτερο επίπεδο την κοινωνική συνοχή. Ο βασικός γνώμονας λοιπόν είναι οι ανάγκες του ατόμου και της κοινωνίας όπως αυτές διαμορφώνονται ΣΗΜΕΡΑ, και όχι με βάση τα προβλήματα και τα κείμενα προ 2000 ετών.

quote:
Απλά στρέψτε το βλέμα σας κάπου, ακούστε μερικούς ήχους ή αισθανθείτε. Σας φαίνονται ύλη τα αισθήματα, οι σκέψεις, κλπ;

Όποιος είχε την τύχη να μπλέξει με τα προαναφερθέντα συστατικά του rock n roll τρόπου ζωής , ζει από πρώτο χέρι το πώς η ύλη "επιρρεάζει" το πνεύμα. Εκτός από αυτό, σε παραπέμπω και εδώ...

http://www.healingsprings.com/ENDORPHINS.htm

Μια περίληψη είναι ότι ο εγκέφαλος παράγει κάποιες ουσίες που είναι πολύ κοντά με τις οποιούχες Η άσκηση, ο χορός, ακόμα και η συγκέντρωση οδηγούν στην παραγωγή ενδορφινών, με αποτέλεσμα την αίσθηση χαράς- ευεξίας. Η "γαλήνη" λοιπόν που νιώθεις όταν προσεύχεσαι, ενδεχομένως να είναι αποτέλεσμα πολύ μικρών σωματιδίων και όχι ενός τεράστιου "πνευματικού" όντος.
Φυσικά έχουμε πολλά (ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ) να μάθουμε για τον εγκέφαλο... Αλλά (ευτυχώς) πάντα θα έχουμε σαν βάση τα πράγματα που μπορούμε να καταγράψουμε.
Φυσικά ακόμα είμαστε στα πρώτα στάδια... μέχρι να φτάσουμε στις εξαιρετικά σύνθετες λειτουργίες της φαντασίας και της έμπνευσης... έχουμε πολλά ψωμιά! Αλλά για ένα να είσαι σίγουρος: Το κλειδί για αυτή την γνώση ΔΕΝ θα είναι στη Γέννεση. Ο Αδάμ το μόνο που φαντάστηκε ήταν... "πως θα είναι άραγε η γεύση του μήλου??"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arisseirios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
78 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2005, 12:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους arisseirios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σωστά... δεν βλέπω όμως η ΘΡΗΣΚΕΙΑ που κολλάει...
Το "καλό" και το "κακό" αφορά την ηθική, και σε δεύτερο επίπεδο την κοινωνική συνοχή. Ο βασικός γνώμονας λοιπόν είναι οι ανάγκες του ατόμου και της κοινωνίας όπως αυτές διαμορφώνονται ΣΗΜΕΡΑ, και όχι με βάση τα προβλήματα και τα κείμενα προ 2000 ετών.


Απόλυτα σωστές οι απόψεις σου. Η καλοσύνη δεν αφορά φυσικούς νόμους, αλλά ηθικούς. Γι' αυτό και προσδιορίζεται ανά εποχή με βάση την καθεστηκυία ηθική. Πριν ένα αιώνα στην Αφρική υπήρχαν κανίβαλοι. Ανατριχιαστικό κι όμως αυτοί δεν ένοιωθαν καθόλου ανήθικοι. Ο Γιαχβέ παραγγέλνει στον Λωτ να δώσει τις θυγατέρες του στους απεσταλμένους του αγγέλους για να συνουσιαστούν κι όμως ο Γιαχβέ είναι ο απόλυτα ηθικός θεός! Η ηθική είναι μια σύμβαση της εποχής που οι άνθρωποι δημιουργούν σαν ένα κώδικα για να μπορούν να συνυπάρχουνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2005, 14:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με κάλυψε ο velial.

quote:
Φυσικά ακόμα είμαστε στα πρώτα στάδια... μέχρι να φτάσουμε στις εξαιρετικά σύνθετες λειτουργίες της φαντασίας και της έμπνευσης... έχουμε πολλά ψωμιά!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2005, 14:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε κάποιο άλλο θέμα παλιότερα είχαμε αναφερθεί στα ταμπού και τώρα βλέπω μετα χαράς προς τα εκεί κλείνουμε. Οι ηθικοί κώδικες σε κάθε εποχή και σε κάθε κοινωνία αλλάζουν, αλλά για ποτέ δέν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ποιοί είναι οι πιό σωστοί και πιό αληθινοί. Εγώ θα έλεγα οι καταλληλότερες κοινωνίες είναι αυτές που κάνουν τον άνθρωπο πιό ευτυχισμένο, υπάρχει ισότητα και δικαιοσύνη. Τα πρότυπα των κοινωνιών αυτών πρέπει να ακολουθούμε και αυτούς τους ηθικούς κανόνες. Δυστυχώς η σημερινή μας εποχή και κοινωνία απέχει μακρυα απο αυτές τις ευοίωνες και ουτοπικές καταστάσεις. Οπότε πρέπει να εξετάσουμε και αναλυτικά σε κάθε κώδικα την ορθότητα της εφαρμογής του, η αμφισβήτηση πάντα οδηγεί στην δημιουργία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy