ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Περι αποκαλύψεων Γκιόλβα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 34
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
konstantina
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 23:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konstantina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα...
Έκανα μια παρένθεση, καλή μου avallon μετά τις πληροφορίες που θέλησε η αξιαγάπητη Οστρια να μοιραστεί μαζί μας...
Δεν θεωρείς ενδιαφέρον το ότι η ΕΒΟ χρηματοδοτεί συγκεκριμένα προγράμματα στην μακρινή μας Αρμενία? Θεωρείς ότι οι περισσότεροι από εμάς είχαν υπόψη τους αυτή τη χρηματοδότηση? Με δεδομένο αυτό το γεγονός που αναφέρθηκε στη Βουλή και κανείς δεν το αρνήθηκε, δεν νομίζεις πως είναι πιθανό να έχουν χρηματοδοτηθεί και άλλα προγράμματα για τα οποία εμείς δεν έχουμε καμία γνώση? Και μήπως θα έπρεπε να ψάξουμε για να δούμε αν οι εργαζόμενοι σε αυτά τα προγράμματα δεν αναφέρονται σε καμία κατάσταση απασχολουμένων στην ΕΒΟ? Ξέρεις, υπάρχουν τα λεγόμενα κρυφά κονδύλια για τα οποία ελάχιστοι γνωρίζουν πού κατανέμονται...
Εγώ (μπορεί να κάνω και λάθος) θεωρώ πως ο κ. Γκιόλβας είναι πολύ πιθανό ενώ δεν αναφέρεται επισήμως πουθενά να είχε αναμειχθεί σε κάποια τέτοιου είδους προγράμματα.
Καλό Σ/Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Qrious
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 00:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Qrious  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχάς το ότι ο Γκιολβας έχει γεννηθεί το 1920 πως το γνωρίζουμε? Μήπως έχει δει κάποιος την ταυτότητα? Και ακόμα κ να είναι έτσι εμένα μου κάνει μεγάλη εντύπωση να γράφει κάτι τέτοιο το site του(για τον σιδηρόδρομο λέω) ,κάτι δηλαδή που είναι πολύ εύκολο να διαπιστωθεί με μια απλή ερευνά αν ισχύει, κάποιος λόγος πρέπει να υπάρχει ..Εγώ έχω μια απορία, αν πράγματι δεν υπάρχει ίχνος αλήθειας σε αυτά που ισχυρίζεται ο Γκιολβας τότε ποιος είναι πραγματικά ο λόγος για τον οποίο τα ισχυρίζεται? Και μην μου πει κανείς για τα χρήματα για δεν νομίζω σε τέτοια ηλικία να τον ένοιαζε κάτι τέτοιο.
Εγώ παραμένω στην αρχική μου άποψη πως ο Γκιολβας ηθελημένα δίνει κάποιες πληροφορίες που να είναι εμφανέσ ότι δεν ισχύουν για να ρίξει σταχτή στα μάτια κάποιων . Πιστεύετε πως αν πραγματικά κάποια από αυτά που λέει ισχύουν θα μπορούσε να τα λέει με αποδείξεις όπου να΄ναι κ να κυκλοφορεί ανενόχλητος κ πόσο μάλλον ζωντανός? Εγώ δεν νομίζω

Ps. Τελικά το ερευνητικό κέντρο είναι στην Πεντέλη ή στο Κεφαλάρι?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

parasito
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 00:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους parasito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τον καθηγητή Β. Μακιό πλήρες βιογραφικό στο:
www.loe.ee.upatras.gr/Greek/People/Makios-fullCV.HTM

Για οπλικά συστήματα με τεχνολογία πλάσματος στο:
http://efni.org/weapon.htm

Παρεμπιπτόντως,
Στη NASA υπάρχει καθηγητής - συνεργάτης ονόματι ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΠΑΡΜΠΑΝΗΣ
( δεν ξέρω αν έχει σχέση με τον Γ. ΜΠΑΡΜΠΑΝΗ ) με τομέα απασχόλησης
άσχετο με πλάσματα κάθε είδους.
Αυτό απο το http://adsabs.harvard.edu/physics_service.html
ή αλλοιώς NASA ADS (Astrophysics Data System ).

Φαινομενικά άσχετα αλλά μιας και ειπώθηκαν κουβέντες για πλάσμα κλπ...
Τα όπλα υπάρχουν ήδη.
Δώστε προσοχή στα νούμερα.

Π.Χ. Ονομαστική ενέργεια ισχύος = ...κάμποσα τερραβάτ(ΤW)!!!
Bεληνεκές = ...κάμποσες χιλιάδες χιλιόμετρα

Η Οστρια θα τα 'χει δει ήδη μάλλον.

Ακόμη, για το ΑΡΤΕΜΙΣ-30 η πρώτη συμφωνία για εξαγωγή ήταν
με τη Λιβύη για παραγγελία αξίας 500 εκατ. δολλάρια ( μαζί με
κάποια οχήματα STEYER ) το 1985.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βάιος
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 02:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βάιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω παλι, βλεπω απο τα στοιχεια σας εταιρειες και οχι ονοματα...λες και ολοι εχουν μια βυτρινα! και οχι μονο απαραιτητα ο Γκιολβας.Αληθεια για το αρτεμις δεν υπαρχει που8ενα καμια κανονικη ανθρωπινη λιστα με ονοματα που να γνωστοποιει οτι αυτος εκανε εκεινο ο αλλος το αλλο κτλ ??????

Ostria τις ιδιες 3 υποθεσεις κανω και εγω αλλα δεν βγαζω νοιμα
τι να πω..και εγω θα θελα να βρω φωτογραφιες απο καποιο συνεδριο μια συναντηση η κατι τελος παντων.
Συμφωνω και με τον qrious οσον αφορα τις τυχον παραπληροφοριες που μπορει να δινει επιτηδες...αν οντως το κανει το κανει με σωστο υφος και πετυχενει(ακομα και η πανια κατα τη γνωμη μου μερικες φορες ειρωνευοταν σαν να ηθελε να του πει τι μας λες ρε τρελογερε-αφηστε που κολαγε σε κατι ερωτησεις ξανα και ξανα και εχανε την ευκαιρια να ακουσει αλλα πιο ενδιαφεροντα πραγματα)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A KYNOS
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 11:40:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A KYNOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΑΦΕΥΓΕΙ: Ο Κ. ΓΚΙΟΛΒΑΣ ΕΚΑΝΕ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΕΚΑΤΟ ΤΡΙΤΟ ΠΛΑΝΗΤΗ ΤΟΥ ΗΛΙΑΚΟΥ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.....

ΠΟΣΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ; ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ Χ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΗΘΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΗΔΗ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΥΠΑΡΧΟΝΤΕΣ.....

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ.

“Ω ΗΛΙΕ, ΤΙ ΩΑ ΗΣΟΥΝ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΟΥΣ ΛΑΜΠΕΙΣ;”


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 11:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή konstantina διάβασα για την συγχώνευση ΕΒΟ και ΠΥΡΚΑΛ. Παρόλο που δεν έχει σχέση με το θέμα μας νομίζω ότι καταλαβαίνουμε όλοι τι μπορεί να σημαίνει.
Φίλε parasito τα βρήκα και αυτά που λες, ειδικά ο Βασίλειος Μπαρμπάνης έχει ενδιαφέρον (και οι συνεργασίες που αναφέρονται με άλλους έλληνες επιστήμονες).

Αυτό που έχει ενδιαφέρον τελικά στο θέμα μας είναι ότι δύσκολα μπορούμε να απαντήσουμε στην ερώτηση του φίλου Qrious
"Τελικά το ερευνητικό κέντρο είναι στην Πεντέλη ή στο Κεφαλάρι?"

Δεν σας κάνει εντύπωση που στην επίσημη ιστοσελίδα του κέντρου δεν υπάρχει καμιά διεύθυνση ή έστω ένα τηλέφωνο;! Η μοναδική δυνατότητα επαφής (ελλήνων και ξένων) με το κέντρο είναι μέσω e-mail. Δεν είναι περίεργο;!

Λες και πρόκειται για μία εταιρεία "φάντασμα"...

Εγώ πάντως έχω κρατήσει το τηλέφωνο που έδωσε κάποτε ένα παιδί εδώ μέσα. Υπάρχει και στον χρυσό οδηγό του ΟΤΕ, οπότε σας το δίνω. Επειδή το ερευνητικό κέντρο δεν υπάρχει στον χρυσό οδηγό υποθέτω ότι είναι του σπιτιού του.
ΓΚΙΟΛΒΑΣ ΓΕΩΡΓ. Χ.
Κουντουριώτου 11, ΠΕΝΤΕΛΗ (Νέα) 210-8031723


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 12:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦIΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΙΠΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ.
ΜΟΝΟ Ο ΦΙΛΟΣ _PiNhEaD_.
ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΠΩΣ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΜΙΑ ΕΦΕΥΡΕΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΔΙΑ.
Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΕΦΕΥΡΕΣΗΣ (ΕΑΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ) ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΝ ΕΧΕΙ MONO Ο ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΗΣ ΠΑΤΕΝΤΑΣ.
ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ??????
ΟΤΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΕΙ ΤΗΝ ΠΑΤΕΝΤΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΑΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Η ΟΧΙ Η ΕΦΕΥΡΕΣΗ. (ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ)

ΘΑ ΚΛΕΙΣΩ ΜΕ ΤΟ ΡΗΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΠΛΩΤΙΝΟΣ..

quote:
Πρέπει να προσέχουμε τι ταίζουμε το στομάχι μας, και το μυαλό μας.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Qrious
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 13:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Qrious  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θυμαμαι καποιο post που καποιος ειχε πει πως ειχε παει στο ευρενητικο κεντο κ μαλιστα ειχε μπει κ στο εργαστηριο μαζι με τον Γιολβα.Δεν μπορει να μας πει ΠΟΥ ειχε παει??


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

miltiadis
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 17:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους miltiadis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θυμαμαι καποιο post που καποιος ειχε πει πως ειχε παει στο ευρενητικο κεντο κ μαλιστα ειχε μπει κ στο εργαστηριο μαζι με τον Γιολβα.Δεν μπορει να μας πει ΠΟΥ ειχε παει



na su po ego pu piga ke ida ke akusa apo ton sinhoremeno G.GIOLVA afta pu kanun ena Elina iperifano ke kapius alus pu nomizun oti ine elines epidi aftoapokalunte etsi na trehun panikovliti!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΥΦΕΩΝΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 21:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΥΦΕΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα ηθελες φιλε μου να πεις κατι περισσοτερο?

βλεπεις μας ενδιαφερει αρκετα το θεμα!

http://www.bet-with-me.gr/ghiolvas.mp3 Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΓΚΙΟΛΒΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2003, 23:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

na su po ego pu piga ke ida ke akusa apo ton sinhoremeno G.GIOLVA afta pu kanun ena Elina iperifano ke kapius alus pu nomizun oti ine elines epidi aftoapokalunte etsi na trehun panikovliti!!!!!

Για πες μας βρε Μιλτιάδη μπας και βγάλουμε άκρη...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

terpandros
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 06:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους terpandros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
miltiadh krima omws pou auta pou akouses den se kanan na matheis kai stoixeiwdh orthografia...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 10:45:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Look who's talking!
Τι έγινε Τέρπανδρε?
Βαριά η καλογερική?
Πριν κάποιο καιρό είχες ξεκινήσει να γράφεις ελληνικά!...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
miltiadis
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 11:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους miltiadis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalimera se olus...
veveos ke 8a sas po tis empiries mu ke oti xero apo ti gnorimia me ton sinhoremeno pleon G.Giolva (efige prin 2 vdomades apo ti zoi)
Na iste siguri oti poli harikan me to 8anato tu ala kapii ali ponesan idietera ke kapii opos ego pu iha ti megali timi na me apokali gio tu sinehizo na ponao.pio poli ponao omos diavazontas kapius na ton pirovolun horis na ton xerun kan epidi afta pu akusan se mia ekpompi, ite tus ipe kapios filos ,den to akusan kala...kinos stravosan.Ine i Elinaaaaaares afti pu an tus rotisis pii polemisan sti mahi tu mara8ona 8a su pun i elines me tus turkus!!!!Ala arketa maftus...Sas parakalo na sevastite ti mnimi tu megalu E L I N A pu analose ti zoi tu stin erevna ke panda to ekane me gnomona to kino simferon ke ofelos!!!Pote den metrise to prosopiko tu ofelos ke oooti hrimata kerdise apo tis 21 die8nis tu patentes pigan ooola stis erevnes pu ekane.8a sas po gia paradigma oti tu prosfer8ike to poso ton 30.000.000 dolaria apo eteria tsigaron gia na pulisi tin patenta <<NICOPAL>> ke tin aperipse giati skopo stu itan na ftasi ston lao kai na so8un ekatomiria an8ropi apo tis vlaveres sinepies tu kapnismatos.i siskevi afti gia osus den xerun dimiurgi stadiaki apexartisi apto kapnizma epidi aferi 75% tin nikotini kai sto diastima pu tin hrisimopii kapios mioni apistefta tus kindinus gia tin igia mas dioti aferi PISA 43% CO 47% ZAKHARA 68% TA OPIA INE IPEF8INA GIA TON KARKINO TU PNEVMONA.!!!Ke afta pu sas anafero ine apotelesmata kapnologikon istituton elinikon ke evropaikon.
Episis ihe prolavi na oloklirosi tin teleftea tu efevresi pu ine to sistima pu proidopii ton eperhomeno sizmo 15 eos 35 lepta prin ktipisi,ke to opio sistima testaristike pano apo 400 fores me pososta epitihias pano apo 85% otan ta rihter itan megalitera ton 3.6 ke eginan apo gnostus elines ke xenus sismologus.to kostos paragogis tu 8a itan 2.500.000 euro ke 8a stihize mono 90....100 euro gia ka8e aplo politi.I efarmogi ine vasizmeni stis idiotites pu ehun kapia zoa ta opia simperiferonte paraxena prin ton sizmo.
Se oti afora to antieroporiko sistima ARTEMIS den nomizo oti hriazeste epexigisis .....gia to ihitiko kanoni gilva to opio ehi dokimasti apo megali evropaiki hora pu vgani kalo krasi... ke kani mia olokliri ikodomi xiliades komatia se liga lepta tis oras ke malista apo poli megali apostasi me megali akrivia.....ta ipersihrona drapana Giolvas ta opia agorasan i koreates san patenta.....tis asfalis sidirodromikes diavasis pu agorasan i germani apo to 1968 ....ke ena soro mikroanakalipsis pu den etihan kamias ipostirixis ke anagnorisis apo tin hora mas ti hora ELADA pu o ka8igitis latreve ke mehri tin teleftea ora tis zois tu ekane kirigma gia to megalio tis elinikis ratsas me ta idietera gonidia pu ehi klironomia apo tus arheus elines progonus mas pu entelos tihea itan to fos tis gnosis gia ton planiti mas.....entelos tihea.
afta iha na sas po simera agapiti mu fili ELINES. iME STIN DIA8ESI SAS GIA KA8E EROTISI KE PLIROFORIA ,KE SAS PARAKALO GIA MIA AKOMI FORA S E V A S T I T E TIN MNIMI TU.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

miltiadis
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 11:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους miltiadis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

miltiadh krima omws pou auta pou akouses den se kanan na matheis kai stoixeiwdh orthografia...



O sofos dihni to fegari ala o <<alos>> kitazi to daktilo .
kineziki sofia

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Qrious
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 12:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Qrious  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

miltiadh krima omws pou auta pou akouses den se kanan na matheis kai stoixeiwdh orthografia...



episis tha eprepe na xereis pos sta greeklish den ifistate orthografia...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bagheera
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 17:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bagheera  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ton milise kanenas prosopika i den vrisketai ? Ena tilefono pou valata pio pano to dokimasate?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 19:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε miltiadis το ότι είμαστε εδώ και "ψαχνόμαστε" και δε χαύουμε ότι μας πασσάρουν είναι ιδίωμα του ΕΛΛΗΝΑ και του ελληνικού πνεύματος και δόξασοι ο Θεός είμαστε περήφανοι γι'αυτό...που συνεχίζουμε να έχουμε το κριτικό και διεισδυτικό πνεύμα των προγόνων μας αλλιώς θα είμαστε ...αμερικανάκια.

Εσύ τώρα δεν έχεις να προσθέσεις τίποτα στις αντιφάσεις που έχουμε "ανακαλύψει", όπως το ότι ήταν αδύνατο να συνεργάστηκε με τον Τέσλα λόγω ηλικίας κ.α....?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
terpandros
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 21:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους terpandros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon eimai to xanaexhghsa eimai Agglia kai den yparxoun ellhnikes grammatoseires sto pc tou panepistimiou epishs den mporw na katevasw giati apagorevete to download auta :(

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βάιος
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 22:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βάιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Μιλτιαδης ανεφερε οτι ο Γκιολβας μιλουσε για γονιδιακη κληρονομια...των αρχαιων ελληνων.Μεταφορικα η κυριολεκτικα? γιατι καπου ακουσα οτι οι Ελληνες εχουν ενα γονιδιο παραπανω..αληθεια η ψεματα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Qrious
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 23:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Qrious  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
miltiadi mias k exeis paei pes se pio meros ine epitelous to ereunitiko kentro.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 23:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Μιλτιάδη ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσες να μας πεις (αν ξέρεις βέβαια) περισσότερα για το σύστημα που προειδοποιεί για τον σεισμό και γενικότερα, σε ποιά/ποιές χώρες καταχωρήθηκαν οι πατέντες και πότε. Ισως έτσι μπορέσουμε να βρούμε καμιά πληροφορία.

"gia to ihitiko kanoni gilva to opio ehi dokimasti apo megali evropaiki hora pu vgani kalo krasi... ke kani mia olokliri ikodomi xiliades komatia se liga lepta tis oras ke malista apo poli megali apostasi me megali akrivia...."

Γαλλία έτσι;
Εψαξα και βρήκα ότι η Γαλλία από το 1972 έχει κατασκευάσει μια γεννήτρια infrasound που παράγει (ραδιο)κύματα στα 7 hertz. Δεν ξέρω αν έχει σχέση.

"Acoustic, Infrasound. Very low-frequency sound which can travel long distances and easily penetrate most buildings and vehicles. Transmission of long wavelength sound creates biophysical effects; nausea, loss of bowels, disorientation, vomiting, potential internal organ damage or death may occur. Superior to ultrasound because it is "in band" meaning that its does not lose its properties when it changes mediums such as from air to tissue.
By 1972 an infrasound generator had been built in France which generated waves at 7 hertz. When activated it made the people in range sick for hours [23,302,546]."

http://www.zarc.com/english/non-lethal_weapons/nlt-usaf.html


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 14:24:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε miltiadis και εγω θα σε ευχαριστήσω με τη σειρά μου για τις πολύ σημαντικές πληροφορίες που μας παραθέτεις και θα ήθελα να σου κάνω και εγώ μια ερώτηση για την οποία έχω αναλώσει πολλές ώρες τον τελευταίο καιρό.
Τι ξέρεις σχετικά με τους ισχυρισμούς του επίσημου site του Γκίολβα περί σχεδιασμού και κατασκευής του τελεφερίκ στην Εριθρέα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

miltiadis
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 15:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους miltiadis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gia sas ....
8a i8ela na mu dosete ligo hrono giati afti ti stigmi pu sas grafo osa mporo!!!na po...ginete simazema apo ta arhia ke ta egrafa tu ka8igiti ke den ine ke liga afta pu ehi grapsi apo erevnes,dokimes,piramata,ke ala tetia ,ute ta ihe taxinomisi ala ute ine ola gramena me ari8mus ke posotites ke topo8esies ali8ines gia evnoitus logus....!!pola episis ine kriptografimena ke den ine efkolo to pazl enos an8ropu opos ekinos pu itan se diarki amina afu ihe apodixis oti parakolu8utan apo diaforus....kai fisika milao gia tis efevresis pu den ihan olokliro8i i den ihan patentaristi,giati i patendes ine katate8imenes ke anagnorizmenes.
Den xero kanena an8ropo pu opos graftike apo kapion 8a sinehize tin erevna tu ke an ipirhe 8a ton ixera sigura.
Xero omos oti oli afti pu itan dipla tu ta 3 teleftea hronia tis zois tu ine mias palamis daktila...ke ehun tin 8elisi ,to skopo ke tin dinami na ftiaxume stin kriti ena kentro efarmozmenon epistimonikon erevnon opu 8a spudazun dorean pedia ELINES me idieteres ikanotites ke i hrimatodotisi 8a gini apo ta esoda ton poli8enton proionton pu ine idi stin agora opos to NICOPAL.Afti itan i epiuimia ke dikia tu ke tis sizigu tu na boresun ta elinopula pu ehun dinatotites pnevmatikes ala sterunte ikonomikis dinamis na vrun tin skala na anarihi8un ke na xediplosun tis apisteftes katafton dinamis tu eliniku mialu!!
To xero oti akugete kapos sovinistiko ala pistepste me den ehi ihnos tetias arostias...Anagnorisi mono zituse ke voi8ia gia na anadih8i i elada pu latreve!!!!Elege ti lexi elinopulo ke DAKRIZE!!!!!!
Na sas pliroforiso oti ta 40 8a ginun stis 20 dekemvriu ke osi apo sas 8elete borite na er8ete na gnoristume kiapo koda.ton topo 8a sas ton po osi endiafereste pragmatika 1 mera prin.8a ehete ke tin tihi na dite ke na gnorisete simantika prosopa apo ton horo tis erevnas apo olo ton kosmo pu itan fili tu ke ma8ites i sinergates tu.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

miltiadis
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 17:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους miltiadis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε miltiadis και εγω θα σε ευχαριστήσω με τη σειρά μου για τις πολύ σημαντικές πληροφορίες που μας παραθέτεις και θα ήθελα να σου κάνω και εγώ μια ερώτηση για την οποία έχω αναλώσει πολλές ώρες τον τελευταίο καιρό.
Τι ξέρεις σχετικά με τους ισχυρισμούς του επίσημου site του Γκίολβα περί σχεδιασμού και κατασκευής του τελεφερίκ στην Εριθρέα;



agapite file gnorizo gia to teleferik pu egine stin e8iopia ohi stin eri8rea.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

miltiadis
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 17:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους miltiadis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

miltiadi mias k exeis paei pes se pio meros ine epitelous to ereunitiko kentro.



sto kefalari ...apo to 1983

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

miltiadis
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 17:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους miltiadis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Μιλτιάδη ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσες να μας πεις (αν ξέρεις βέβαια) περισσότερα για το σύστημα που προειδοποιεί για τον σεισμό και γενικότερα, σε ποιά/ποιές χώρες καταχωρήθηκαν οι πατέντες και πότε. Ισως έτσι μπορέσουμε να βρούμε καμιά πληροφορία.

"gia to ihitiko kanoni gilva to opio ehi dokimasti apo megali evropaiki hora pu vgani kalo krasi... ke kani mia olokliri ikodomi xiliades komatia se liga lepta tis oras ke malista apo poli megali apostasi me megali akrivia...."

Γαλλία έτσι;
Εψαξα και βρήκα ότι η Γαλλία από το 1972 έχει κατασκευάσει μια γεννήτρια infrasound που παράγει (ραδιο)κύματα στα 7 hertz. Δεν ξέρω αν έχει σχέση.

"Acoustic, Infrasound. Very low-frequency sound which can travel long distances and easily penetrate most buildings and vehicles. Transmission of long wavelength sound creates biophysical effects; nausea, loss of bowels, disorientation, vomiting, potential internal organ damage or death may occur. Superior to ultrasound because it is "in band" meaning that its does not lose its properties when it changes mediums such as from air to tissue.
By 1972 an infrasound generator had been built in France which generated waves at 7 hertz. When activated it made the people in range sick for hours [23,302,546]."

http://www.zarc.com/english/non-lethal_weapons/nlt-usaf.html


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


epeses diana file ke malista apistefta grigora.ehun ena meros tis erevnas (to moro pu protoperpatise as pume)iparhi ke sinehia...
pu sinfona me ton ka8igiti ta simerina opla 8a ta epezan ta pedia mas (metaforika)otan 8a telione i exelixi tu sigekrimenu oplu.legete oti to sigekrimeno oplo xekinise epi onasi epohi,se hora opu itan proedros arhodas elinikis katagogis **vlepe nikolaidis

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΥΦΕΩΝΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 18:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΥΦΕΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για να ενισχυσω λιγο τα λεγομενα του μιλτιαδη θα σας πω οτι μια φιλη μου η οποια ειχε παρει δωρεαν παρακαλω απο τον κ γκιολβα το NICOPAL μετα απο πολυ καιρο χρησης εκνα 3 τσιγαρα τα οποια δεν ειχε βαλει στο μηχανημα και μου ειπε οτι ειχε πεθανει στον βηχα!
πραγμα που σημαινει οτι το μηχανημα δουλευει!

http://www.bet-with-me.gr/ghiolvas.mp3 Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΓΚΙΟΛΒΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 18:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
agapite file gnorizo gia to teleferik pu egine stin e8iopia ohi stin eri8rea.


Για το ίδια χώρα μιλάμε φίλε Μιλτιάδη αφού η περιοχή που παλαιότερα λεγόταν Ερυθρέα τώρα λέγεται Αιθιοπία.
Γνωρίζεις κάτι συγκεκριμένο λοιπόν για το τελεφερικ;

Ζητώ συγνώμη απο όλους αν γίνομαι καυραστικός για το συγκεκριμένο θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariam52
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2003, 22:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariam52  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πληροφορίες για την Ερυθρέα...για να μαθαίνουμε σωστά κάποια πράγματα...

Κράτος της ανατολικής Αφρικής. Επιφάνεια:121.143 τ.χλμ. Πληθυσμός:3.325.000 κατ. Πρωτεύουσα: Ασμάρα. Θρησκεία: Μουσουλμανική και Χριστιανική Μονοφυσιτική. Γλώσσα: τιγκρινική. Νόμισμα: λίρα Αιγύπτου. Σύνορα: στα ανατολικά βλέπει στην Ερυθρά θάλασσα,στα νότια συνορεύει με το Τσιμπουτί και την Αιθιοπία,στα δυτικά με την Αιθιοπία και το Σουδάν. Πολίτευμα: Ανήκε στην Αιθιοπία. Διακήρυξε όμως την ανεξαρτησία της τον Μάιο τον 1993,με δημοκρατικό πολίτευμα.
ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ

Ορεινή χώρα, περιλαμβάνει το βορειότερο τμήμα του Αιθιοπικού Οροπεδίου (ψηλό κατά μέσο όρο 2.200μ.)χαμηλώνει στα δυτικά προς την Σουδανική πεδιάδα,ενώ στα ανατολικά κατηφορίζει προς μια παραλιακή ζώνη ξηρή και αμμώδη. Στα νοτιοδυτικά η Ερυθραία περιλαμβάνει μέρος της Δανσαλίας, θερμή παραθαλάσσια πεδιάδα που η ακτή της διακόπτεται από πολυάριθμους κολπίσκους, διασπαρμένους με νησιά. τα κυριότερα ρεύματα νερού είναι η Μπαράκα και το Τακατζέ. Το κλίμα είναι πολύ θερμό και ξηρό στις ακτές, πιο δροσερό και υγρό (καλοκαιρινές τροπικές βροχές) το εσωτερικό υψίπεδο. Είναι κατοικημένη από διάφορες φυλές αιθιοπικής καταγωγής. Οι πληθυσμοί οι εγκατεστημένοι στο οροπέδιο εξασκούν την γεωργία (καλαμπόκι, κριθάρι, σόργο,σιτάρι, βαμβάκι και καφέ) αλλά η κύρια πηγή είναι η κτηνοτροφία, που ασκείται από τους νομάδες βοσκούς που μετακινούνται από το Σουδάν προς την Ερυθρά θάλασσα. Οι βιοτεχνικές βιομηχανίες είναι συγκεντρωμένες κυρίως στην Ασμάρα (υφαντουργίες, τροφίμων, χαρτικές κ.λ.π.). Η Μασσάου, σημαντικό λιμάνι στην Ερυθρά θάλασσα είναι συνδεδεμένη με σιδηρόδρομο με την Ασμάρα.

ΙΣΤΟΡΙΑ

Έδρα στην αρχαιότητα της αυτοκρατορίας του Αξούμ, κατακτήθηκε κατά ένα μέρος από τους Aραβες τον 7ο αι. και στη συνέχεια (16ος αι.) από τους Τούρκους. Η παραλιακή ζώνη έπεσε το 1866 κάτω από την κυριαρχία της Αιγύπτου που έχτισε εκεί μια βάση για να προσπαθήσει να κατακτήσει την Αιθιοπία. Στα τελευταία τριάντα χρόνια του 19ου αι. οι δυτικές περιοχές καταλήφθηκαν από τους Δερβίσηδες, οι παραλιακές από την Ιταλία που με την έγκριση των Aγγλων, εισχώρησε στην περιοχή κατακτώντας την Μασσάουα (1885). Το 1890 δημιουργήθηκε η αποικία Ερυθραία που ένωνε όλες τις Ιταλικές κτήσεις στην περιοχή. Παρόλα αυτά οι Δερβίσηδες και οι Αββησύνιοι προσπάθησαν σταθερά να σταματήσουν την Ιταλική επέκταση (1895-1896). Το 1935 η Ερυθραία χρησίμεψε ως βάση για την εκστρατεία εναντίον της Αιθιοπίας, στο τέλος της οποίας συμπεριλήφθηκε στην περιοχή της Δυτικής Ιταλικής Αφρικής. Το 1941 κατακτήθηκε από τα αγγλικά στρατεύματα, που έμειναν στην χώρα μέχρι το 1952, όταν μετά από απόφαση του Ο.Η.Ε. (1950) η Ερυθραία εντάχθηκε ως αυτόνομη επαρχία στην Αιθιοπία. Η ακόλουθη ολοκληρωτική προσάρτηση της Ερυθραίας από την πλευρά της Αιθιοπίας (1962) εγκαινίαζε μια περίοδο διαρκούς διαμάχης ανάμεσα στο κίνημα απελευθέρωσης της Ερυθραίας και του αιθιοπικού κράτους, φτάνοντας στο κορύφωμα με την κατάκτηση της περιοχής από την πλευρά των εθνικιστικών ερυθραίων (1990-1991) που έθετε τέλος στον μακρύ πόλεμο και επέτρεπε μετά από δημοψήφισμα την ανακήρυξη της απελευθέρωσης τον Μάιο του 1993 με την αναγνώριση της Αιθιοπίας, στην οποία εξασφαλίστηκε το ελεύθερο λιμάνι του Ασάμπ.


Άρα η Ερυθρέα αποτελεί πλέον ανεξάρτητο κράτος...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 34 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy