ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ VS ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ-ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΠΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 17:26:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Skorpina,

να χαρώ την ερευνήτρια λοιπόν! ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΡΕ Skorpina?

Επίσης, θα χαρώ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ για.....τα ράμματα!


Πάντως, σκούζεις, λές και ξαναλές διάφορα, αλλά ζουμί ΓΙΟΚ!

Να σου βάλω λοιπόν μία, για σένα, πανεύκολη "εργασία"? ΤΙ ΕΚΑΝΕ Ο "ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ" βρε Skorpina απο πιτσιρικάς εως τα +30 του??

Για δώσε μας τις πηγές σου ως πρός την εύρεση του....."Πανάγιου Τάφου". Ποιός, πότε, και πώς βρέθηκε μετα απο 300 χρόνια το...."Τίμιο Ξύλο"? (!)

Πώς έγινε ο διαχωρισμός απο τους τρείς σταυρούς? Τα στοιχεία παρακαλώ και την σχετική βιβλιογραφία, ωστε........να μάθουμε και εμείς!

Πρίν περάσουμε "στα βαθιά", ας δούμε λοιπόν ΤΑ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ΣΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΑ!

Άντε ντε, ήρθε η ώρα σου!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 18:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχω και εγω μια απορια σχετικα με το τιμιο ξυλο

πως εχουν γινει τοσα φυλακτα απο το τιμιο ξυλο?

ποσο ειναι τελος παντων αυτο το τιμιο ξυλο?

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σπενδων ο Λακων
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 14:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σπενδων ο Λακων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε hrismig
Το παρακατω γραφομενο απο σενα ...

Αν κάτσω εγώ τώρα και σας απαριθμίσω οφέλη...πολλά οφέλη...΄π.χ. αν δεν υπήρχε ο χριστιανισμός, ο Πλάτωνας που προέβλεψε στην "ΠΟΛΙΤΕΙΑ" την έλευση του Κυρίου και την σταύρωσή του τώρα θα είχε ξεχαστεί από τον κόσμο ή στην χειρότερη θα τον θεωρούσανε απατεώνα...

Που στο καλο γραφει στην "Πολιτεια τετοιο πραγμα ο Πλατων και δεν μπορω ο καημενος να το βρω?

Φιλικα
Σπενδων

Ερωτηθεις δε πως αν τις ελευθερος διαμενοι <<θανατου καταφρονων>> εφη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


121 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 14:40:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχετικα με τους σταυρους...(απο ντοκιμαντερ του discovery)
οι Ρωμαιοι σταυρωναν πολούς "εγκληματίες" και μή(γενικα αντιστασιακους κτλ), στον ιδιο σταυρο...
Αυτο που σοκάρει τωρα τελευταια ειναι η ανακαλυψη ενός εγγραφου του καισαρα (δεν θυμαμε το ονομα ποιου)που γραφει οτι οι σταυρωμενοι θα πρεπει να αφηνωνται στο σταυρο, και! μετα το θανατο τους εως οτου τους φανε τα ορνια ως παραδειγματισμο.
Το θεμα ειναι οτι το συγκεκριμενο εγγραφο αποκρινετε στην ιδια εποχη που σταυρωθηκε ο χριστος και η οποιαδηποτε αποκαθηλωση του θα θεωρουνταν μη υπακουη στον αυτοκρατορα και αυτοματως η ποινη ειναι η εσχατη στον εκαστωτε αξιωματικο (υπευθηνο εκτελεσεων)...
Τα υπολοιπα στην κριση σας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 16:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σπενδων ο Λακων,

όσο γράφουνε οι περίφημοι πάπυροι της Νεκράς Θάλασσας για.......Ιησού και χριστιανούς (!), άλλο τόσο γράφει και ο Πλάτωνας για τον ερχομό του Εβραίου Messeiah!

Απο τα πολλά φαντάσματα που βλέπουνε γύρω τους περί "εχθρών του χριστιανισμού" και άλλα τέτοια ευφάνταστα, και βέβαια ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕΛΕΤΗΣΟΥΝΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΤΟΥΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΤΑΝΕ, "βλέπουνε"...αλληγορικές (χριστιανικές!) ερμηνείες των αρχαίων φιλοσόφων (είδατε ΤΙ παθαίνει κανείς απο το λέγε-λέγε?) και ενίοτε στοιχεία................."προ-χριστιανικών προφητειών" σε αρχαίους πάπυρους!!!

Τώρα, το γεγονός ότι ΤΙΠΟΤΑ σχετικό ΔΕΝ προκύπτει (εστω και με το πλέον άπειρο και επιπόλαιο μάτι...) τους αφήνει παγερά αδιάφορους. Αρκεί που τους το είπανε οι......"ειδικοί χριστολόγοι"!

Τι να πεί κανείς! Είναι ΚΑΙ για κλάματα, μα συνάμα ΚΑΙ για γέλια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2003, 08:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ SITE ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΑΡΧ.ΕΛΛΑΔΟΣ
http://pantheon.20m.com/magikh-gh.htm

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 01:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Skorpina,

να χαρώ την ερευνήτρια λοιπόν! ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΡΕ Skorpina?

Επίσης, θα χαρώ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ για.....τα ράμματα!


Πάντως, σκούζεις, λές και ξαναλές διάφορα, αλλά ζουμί ΓΙΟΚ!

Να σου βάλω λοιπόν μία, για σένα, πανεύκολη "εργασία"? ΤΙ ΕΚΑΝΕ Ο "ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ" βρε Skorpina απο πιτσιρικάς εως τα +30 του??

Τι περιμενες να κανει δηλαδη;Ο Υιος του Θεου ηλθε να διδαξει και να σταυρωθει,δεν ηρθε να γραψει επιτομη ιστορια του βιου του!Αληθεια μηπως ηθελες να κραταει και προσωπικο ημερολογιο για το πως περνουσε την μερα του;Κι εσενα ακομη,αν δεν κανεις κατι πολυ σημαντικο στην ζωη σου,κανεις ιστορικος δεν θα ενδιαφερθει παρα μονο για την ηλικια στην οποια θα κανεις 'το σημαντικο'(λεμε τωρα...)!Κοινη λογικη ειναι!

Mε την ιδια λογικη μπορω να σε ρωτησω κι εγω για το τι εκανε ο Πλατωνας η ο Σωκρατης μεχρι να γινουν φιλοσοφοι...

Για δώσε μας τις πηγές σου ως πρός την εύρεση του....."Πανάγιου Τάφου". Ποιός, πότε, και πώς βρέθηκε μετα απο 300 χρόνια το...."Τίμιο Ξύλο"? (!)

Πώς έγινε ο διαχωρισμός απο τους τρείς σταυρούς? Τα στοιχεία παρακαλώ και την σχετική βιβλιογραφία, ωστε........να μάθουμε και εμείς!

Ο Σταυρος υποδειχθηκε στην Αγια Ελενη σε οραμα οταν πηγε στα Ιεροσολυμα.Ο Ταφος ηταν ευκολο να βρεθει,εφοσον με την καταστροφη της Ιερουσαλημ απο τους Ρωμαιους,διαταχθηκε η κατασκευη ειδωλολατρικου χωρου (Αιλια Καπιτωλινα).Στον χωρο του Γολγοθα χτισθηκε ναος της Αφροδιτης και ο ταφος σκεπαστηκε απο χωματα.

Μετα απο το οραμα της Αγιας Ελενης,σκαβοντας ανευρεθη ο Σταυρος.Χτισθηκε απο τον Μ.Κωνσταντινο μετα την δεκαετηριδα που επακολουθησε την συνοδο της Νικαιας,επι Μακαριου επισκοπου Ιεροσολυμων,ο ναος με το ονομα Ναος Του Αγιου Ταφου,Ανασταση,Μαρτυριο,Ναος του Κυριακου Ταφου.

Για να ανοικοδομηθει ο Ναος χρειαζοταν πρωτα να καταστραφει ο ναος της Αφροδιτης,τον οποιον ο Αδριανος ειχε εγειρει εκει,να κατασκαφει το εδαφος και τα προσθετα χωματα,τα οποια σκοπιμα ειχαν ριφθει εκει απο τους ειδωλολατρες για να καταχωθει το Αγιο Μνημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 01:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
εχω και εγω μια απορια σχετικα με το τιμιο ξυλο

πως εχουν γινει τοσα φυλακτα απο το τιμιο ξυλο?

ποσο ειναι τελος παντων αυτο το τιμιο ξυλο?

Tα πολλα φυλαχτα εγιναν με θρησκευτικη λειτουργια επι ξυλων που ηρθαν σε επαφη με το Τιμιο Ξυλο.Δηλαδη συνλειτουργουσαν απλα κομματια ξυλο διπλα απο το Τιμιο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 11:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Skorpina,

με την τελευταία σου απάντηση έδωσες μία ξεκάθαρη απάντηση στο ΤΙ ΕΣΤΙ ΘΕΟΚΑΠΗΛΙΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΕΙΑ! Μάλιστα.

Ότι.....ακουμπά στο "Τίμιο ξύλο" γίνεται "άγιο φυλακτό"!! Πάρτε Ελληνες τις "λογικές" εξηγήσεις των οπαδών της ασιατικής τοπικής παράδοσης!! Αντε ρε καημένη Ελλαδίτσα...........

Κατα τα άλλα τον βρήκε τον Σταυρό η Ελένη (πρώην εταίρα...), η επίσης γνωστή ΦΟΝΙΣΣΑ, με.....όραμα! Βρέ για δές, όπου ΓΙΟΚ δυνατότητα ΛΟΓΙΚΗΣ ΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ, τότε..............................ΟΡΑΜΑ!!! Με μία διαφορά κύριοι, ότι και ΟΛΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΟΡΑΜΑ. Διότι, όσα "στοιχεία" έχετε για το "Τίμιο ξύλο" άλλα τόσα έχετε ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ. Καμία διαφωνία??

ΠΑΡΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ: τόσο το "Τίμιο ξύλο" αλλά όσο και το ΕΝ ΤΟΥΤΟ ΝΙΚΑ είναι "οράματα" της ΙΔΙΑΣ ΡΩΜΑΪΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΕ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ_ Το πρώτο της μαμάς και το δεύτερο του γιόκα της!!!!!! Βρέ για δές "συμπτώσεις".....

Παρεμπιπτόντος: ΔΕΝ ΕΙΔΕ "ΟΡΑΜΑ" Η ΕΛΕΝΗ, ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕ (έδωσε εντολή δηλαδή) ΤΟΥΣ ΤΟΠΙΚΟΥΣ ΤΟΠΟΤΗΡΗΤΕΣ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΟΥΝΕ! Και ξέρεις ΠΩΣ τον βρήκανε? Μετά απο......................ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΑΝ ΕΥΧΗ!! Επομένως, ΔΕΝ είδε τίποτα η κυρία μαμά, αλλά "είσανε" άλλοι στα ξαφνικά. (άμα θέλανε ας μήν "επιανε" δηλαδή η ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΑΝ ΕΥΧΗ που κάνανε....) Και αν διαφωνείς, ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ.

(σημ: με ένα παρόμοιο "όραμα" είδε και ο....αλλόθρησκος γιος της Ελένης την άλλη, επίσης γνωστή, "εντολή Του" στο ΕΝ ΤΟΥΤΟ ΝΙΚΑ, και έτσι προσκυνάνε σήμερα οι χριστιανοί τον Σταυρό!!! Ενας ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΟΣ, αβάπτιστος, αιμοσταγής Ρωμαίος στρατιωτικός ΟΡΙΣΕ ΤΗΝ......ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΤΟΥ "ΚΥΡΙΟΥ" ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ!!! Λίγο αργότερα θα όριζε και η "ευσεβής" μητέρα αυτού του φανταστικού διδύμου ένα άλλο "όραμα" του Γιαχβέ......)

Skorpina, σταμάτα να θεωρείς το forum βήμα σκοταδισμού και αν θέλεις να ικανοποιείς την φαντασία σου με...."οράματα", τότε μοναστήρια και κατηχητικα ΕΧΕΙ ΜΠΟΛΙΚΑ.

Όσο για τις παιδαριώδεις "εξηγήσεις" που δίνεις για τα +20 χρόνια επίγειας.........εξαφάνισης Του (!!), αυτό ΜΟΝΟ ένας μαντρωμένος μπορεί πάλι να το δεχθεί. Για ποιό λόγο να στερήσει ο ΕΝΑΣ και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ αληθινός Θεός την ανθρωπότητα απο ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΓΕΙΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ??

Μήπως επειδή εάν μίλαγαν για +20 χρόνια παρουσίας στην περιοχή, θα έπρεπε και να έχουνε να παρουσιάσουνε (άλλά και να αντιμετωπίσουνε) κάτι το ιστορικά χειροπιαστό? Μήπως επειδή εάν μίλαγαν για +20 χρόνια "επίγειας δράσης" θα.......έβγαιναν απο τα παράθυρα??

Εδώ μιλάνε με το ζόρι για ΔΥΟ ΧΡΟΝΑΚΙΑ, και δέν μπορούνε να αποδείξουνε ούτε κάν.......το χωριό που γεννήθηκε!!!


Skorpina καταλαβαίνω την θέση σου, δέν είναι καθόλου εύκολο, αλλά αντιμετώπισε την αλήθεια και σίγουρα θα τα βρείς με τον εαυτό σου.

Ως τότε..................σοβαρέψου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 16:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικα, αν πεις μια αληθεια, ολοι θα αδιαφορησουνε...
Αν πεις ενα ψεμα, αναμεσα στους αδαεις θα βρεις υποστηρικτες...
Αν πεις ενα τερατωδες, αδυνατο, παραλογο και ασυστολο ψεμα, θα αποκτησεις ...πιστους!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 18:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το τρίτο ενδεχόμενο.........μάλλον "πείθει" πιο καλά!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 10:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ’ αρχάς ένα μεγάλο συγγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησής μου, φίλε μου hrismig. Ας αρχίσω λοιπόν να απαντάω μία-προς-μία στις ερωτήσεις / παρατηρήσεις σου.

quote:

α) Τι μας πειράζει εμάς; Γιατί να ασχολούμαστε με το τι κάνουν οι άλλοι;


Μα αν δεν κάνω λάθος απαντούσα στην αρχική ερώτηση ποια είναι τα οφέλη του χριστιανισμού στην Ελλάδα. Απλά παρέθεσα τη γνώμη μου.

quote:

β) Γιατί κατά τη γνώμη σου ΕΜΕΙΣ που το ψάχνουμε έχουμε το δίκιο; ΓΙΑΤΙ το ψάχνουμε; Από ανάγκη για πίστη ή από ανασφάλεια; Μήπως αυτοί που δεν το ψάχνουν δείχνουν καλύτερη προαίρεση από εμάς; Πως το λέει ο Ιησούς; Μακάριοι οι μη είδοτες και πιστεύσαντες; (ή κάπως έτσι...)


Διαφωνώ κάθετα. Το ψάχνω... δεν νομίζω ότι πειράζει που ψάχνω να βρω την αλήθεια. Δεν το κάνω ότι από πίστη ούτε από ανασφάλεια. Δεν μου αρέσει να ζω στον κόσμο που δημιουργούν άλλοι για μένα. Μου αρέσει να ζω στον δικό μου κόσμο... τον κόσμο που προέρχεται με βάση την αναζήτηση και τη γνώση. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πιστεύω.

quote:

γ) Το μεγάλο δυστυχώς της ιστορίας είναι αυτό που είπες: Κοντά στα ξερά...κ.λ.π.
Δεν ξέρω πια είναι τα ξερά αλλά τα χλωρά τι φταίνε;
Σκέψου το εξής: Ότι ανάμεσά τους υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν θυσιάσει τη ζωή τους για τον Χριστό (και όχι για τα ιερατικά σκαλοπάτια ή τα όποια χρήματα) και αυτοί οι άνθρωποι προσεύχονται κάθε μέρα για ανθρώπους σαν εμάς...και επειδή η προσευχή τους έχει δύναμη εισακούγοντε! ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΛΕΜΕ "ΠΑΠΑΔΑΡΙΟ"!!!
Δεν είναι λίγο άδικο; Ακόμη και τίποτα να μην ήταν η προσευχή τους...


Το «πρόβλημα» στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι οι άνθρωποι που αναφέρεσαι είναι τόσο λίγοι σαν καμιά δεκαριά κόκκοι άμμου σε μία παραλία. Και δυστυχώς οι «άλλοι» έχουν φθάσει την κατάσταση σε αυτό το σημείο.

quote:

δ) Πριν κάνουμε κρίση για τους άλλους πιστεύω ότι πρέπει να γνωρίσουμε καλύτερα τους εαυτούς μας. Πώς ξέρεις ότι εγώ - που τώρα συνομιλούμαι - είμαι καλύτερος από τον όποιον άνθρωπο...με ποιό μέτρο ένας ιερέας (ο "χειρότερος") είναι χειρότερος από εμένα ή εσένα;
Ξέρεις πως και που γεννήθηκε; Πως μεγάλωσε; Από ποιούς γονείς; Σε τι συνθήκες; Αν τα χρήματα που "βλέπεις" ότι πέρνει τα δίνει αλλού;


Προσωπικά κρίνω τους άλλους βάσει των αποτελεσμάτων των πράξεών τους. Τα αποτελέσματα των πράξεων των συγκεκριμένων «πιστών» έχουν χιλιο-αναφερθεί οπότε μπορεί να τα κρίνει ο καθένας βάσει της δικής του λογικής και σκέψης. Προφανώς και εγώ πιστεύω ότι πρέπει να γνωρίσουμε καλύτερα τους εαυτούς μας πριν αρχίσουμε να σχολιάζουμε και κρίνουμε τους υπόλοιπους.

Με εκτίμηση
--Je^3--

..."follow me" the wise man said, but he walked behind...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 11:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου φίλε Jejeje,

Με χαροποιεί ιδιαίτερα που ενώ "διαφωνούμε", τελικά μάλλον συμφωνούμε σε όλα. Μόνο σε ένα πράγμα είδα την αντίθεσή σου που λες...


quote:

Διαφωνώ κάθετα. ... Δεν μου αρέσει να ζω στον κόσμο που δημιουργούν άλλοι για μένα. Μου αρέσει να ζω στον δικό μου κόσμο... τον κόσμο που προέρχεται με βάση την αναζήτηση και τη γνώση.

Μα...και εδώ συμφωνούμε! Κοίτα τι σου λέω!

quote:

Γιατί κατά τη γνώμη σου ΕΜΕΙΣ που το ψάχνουμε έχουμε το δίκιο;



...βλέπεις...και εγώ ΕΔΩ ανοίκω! Καλώς ή κακώς ΤΟ ΨΑΧΝΩ φίλε μου! Οπότε ΚΑΙ εδώ θα με βρείς σύμφωνο. Μόνο που αυτό αφορά ΜΟΝΟ εμένα, όχι και τον διπλανό μου που - για τον όποιο λόγο - δεν θέλει να το ψάξει! Μπορώ να προτείνω ή να προβάλω τον τρόπο μάθησής μου αν τον θεωρώ καλό, όχι να εκβιάσω συνειδήσεις! Πως λοιπόν να κρίνω τον αδερφό μου - που είναι μακράν καλύτερος άνθρωπος - αλλά δεν τον ενδιαφέρει η μελέτη που εγώ έχω ενστερνισθεί;

Η ουσία όμως βρίσκεται στα παρακάτω βήματα. Εντάξει έχουμε έναν κοινό τρόπο μάθησης. Τι κάνουμε τώρα; Μπορούμε να "μάθουμε" μαζί; Όχι βέβαια. Γιατί ακόμα και εάν διαβάζουμε τα ίδια πράγματα, άλλα θα γίνονται δικό σου κτήμα και άλλα δικό μου!

Έτσι εξηγήται και η διαφορετικότητά μας - και αυτή είναι η ομορφιά - σαν άνθρωποι. Ο καθένας έχει τον δικό του μοναδικό δρόμο!

Λες επίσης...

quote:
Το «πρόβλημα» στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι οι άνθρωποι που αναφέρεσαι είναι τόσο λίγοι σαν καμιά δεκαριά κόκκοι άμμου σε μία παραλία. Και δυστυχώς οι «άλλοι» έχουν φθάσει την κατάσταση σε αυτό το σημείο.


Άν ρωτήσεις έναν άνθρωπο με καλή προαίρεση "πως είναι η γειτονιά σου;" θα σου αναφέρει τους καλούς του γείτονες. Άν ρωτήσω εσένα θα μου αναφέρεις για το ποιοί γείτονές σου φταίνε και δεν είναι καλή η γειτονία σου.
Μπορείς να κάνεις όμως το εξής "πείραμα". Πήγαινε σήμερα κιόλας στον "κακό" σου γείτονα, πες του μία καλησπέρα και κάθησε να τον γνωρίσεις καλύτερα. Θα δεις τι έχει και αυτός να σου προσφέρει και από αύριο η γειτονιά σου θα είναι καλύτερη!

...και να πάμε και στο τέλος...έτσι για να μου λυθούν οι απορίες μου.

Πως γνωρίζεις ότι η "χριστιανική θεωρία" που σου σερβίρουν είναι λάθος;
Με εκτίμηση
hrismig

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 19:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου hrismig λες,
quote:

Πως γνωρίζεις ότι η "χριστιανική θεωρία" που σου σερβίρουν είναι λάθος;

Απλά έναν μικρό προβληματισμό επί του θέματος. Αντίστοιχα φίλε μου θα σου πρότεινα να "κάνεις" και εσύ ένα μικρό "πείραμα" (αν δε το έχεις κάνει ήδη). Βγες στο δρόμο και ρώτησε ένα τυχαίο δείγμα ανθρώπων σε τι πιστεύουν. Ας υποθέσουμε ότι θεωρούν τους εαυτούς τους χριστιανούς. Μετά έστω ότι σου δίνεται η ευκαιρία να παρακολουθήσεις τη ζωή τους. Πιστεύεις ότι ζουν με βάση το λόγο του Θεού, όπως περιγράφεται στα ιερά βιβλία; Προσοχή... ο καθένας αντιλαμβάνεται και ερμηνεύει το λόγο του θεού με τον δικό του τρόπο. Δηλαδή για παράδειγμα, πες μου. Εγώ (υποθετικά μιλώντας) θεωρώ τον εαυτό μου καλό άνθρωπο, δεν έχω βλάψει κανέναν, αγαπάω τους συνανθρώπους μου, αλλά δεν έχω πατήσει ούτε μία φορά στην εκκλησία, ούτε έχω προσευχηθεί στο θεό. Που με κατατάσσεις; Αντίστοιχα πηγαίνω στην εκκλησία και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να κουτσομπολέψω τους γύρω μου, αλλά και όταν είμαι "ήρεμος" δεν καταλαβαίνω λέξη από αυτά που ακούω... (συχνό φαινόμενο)... Ψάχνω να παρκάρω για να πάω στην εκκλησία και ρίχνω και κανάδυο "χριστοπαναγίες" μέχρι να βρω μέρος για πάρκινγκ. Που πιστεύεις ότι ανήκει η πλειοψηφία του κλήρου; Απάντησέ μου βάσει του δικού σου περιβάλλοντος. Ελπίζω να με διαψεύσεις.

Απλά πιστεύω ότι είναι λάθος γιατί ερμηνεύεται λάθος. Ελπίζω να μπόρεσα να σε καλύψω. Και το γνωρίζω έχοντας κάνει το δικό μου "πείραμα".
Με εκτίμηση
--Je^3--


..."follow me" the wise man said, but he walked behind...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 10:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γεια σου φίλε Jejeje,
με ρωτάς:
quote:

...Πιστεύεις ότι ζουν με βάση το λόγο του Θεού, όπως περιγράφεται στα ιερά βιβλία; ...δεν έχω βλάψει κανέναν, αγαπάω τους συνανθρώπους μου, αλλά δεν έχω πατήσει ούτε μία φορά στην εκκλησία, ούτε έχω προσευχηθεί στο θεό. Που με κατατάσσεις; ...Ελπίζω να με διαψεύσεις.


Δυστυχώς...συμφωνώ!
Άλλά δεν έχει για εσένα σημασία να γνωρίζεις τον δρόμο; Ανεξάρτητα από τη κατέυθυνση που θα πάρεις. Αν μη τι άλλο δική σου επιλογή είναι να μην τον βαδίσεις.

Φυσικά αστειεύεσαι όταν μου λες για το ποιός θα πάει που...
Φυσικά συμφωνώ ότι δεν χτυπάς κάρτα στην "εκκλησία" για να κερδίσεις τον παράδεισο.

Η διαφορά είναι στο ΠΟΙΟΣ από τους δύο τύπους ανθρώπων ΕΙΝΑΙ στην ΕΚΚΛΗΣΙΑ!
Γιατί φαντάζομαι ότι εσύ λέγοντας "εκκλησία" εννοείς τον ναό, ενώ εγώ εννοώ τον Χριστό! Αυτός ΕΙΝΑΙ η εκκλησία...και σε όσους ναούς και να πας, όσες μετάνειες και να βάλεις, όσες Θείες κοινωνίες και να λάβεις, όσα κεριά και να ανάψεις αν η καρδία σου δεν είναι στον Χριστό και η ζωή σου στην μετάνεια ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ στην εκκλησία!

Μη με ρωτάς όμως για το ποιός θα σωθεί και ποιός όχι. Πρώτον γιατί δεν είμαι εγώ ο κριτής, δεύτερον γιατί θέλω να πιστεύω στη μεγαλοθυμία του Θεού ήτοι στη σωτηρία όλων και τρίτον γιατί τα "τάλαντα" που έχει ο καθένας είναι διαφορετικά και δεν ξέρεις αν αυτός ο "κακός" υβριστής και κουτσομπόλης ήταν για να γίνει ΚΑΙ δολοφόνος αλλά προσπάθησε και δεν έγινε, ενώ ο καλός ήρθε για να βοηθήσει 100 και βοήθησε 90!

Εξ άλλου σκέψου...Θα μπορούσε ΕΝΑΣ από εμάς να ζήσει ΟΠΩΣ λένε τα Ιερά Βιβλία;;; Μα...θα ήταν Άγιος!!!

...ΚΑΙ ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΑΓΙΟΣ...ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΣ ΛΟΓΩ ΤΑΠΕΙΝΩΣΗΣ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 10:49:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ φίλε hrismig για την απάντησή σου.
Με εκτίμηση

--Je^3--

..."follow me" the wise man said, but he walked behind...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 16:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ hrismiq

ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.

ΘΑ ΞΑΝΑΔΩΣΩ ΛΙΓΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΡΩΤΩΝΤΑΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΦΙΛΕ hrismiq:

Γιατί φαντάζομαι ότι εσύ λέγοντας "εκκλησία" εννοείς τον ναό, ενώ εγώ εννοώ τον Χριστό! Αυτός ΕΙΝΑΙ η εκκλησία...και σε όσους ναούς και να πας, όσες μετάνειες και να βάλεις, όσες Θείες κοινωνίες και να λάβεις, όσα κεριά και να ανάψεις αν η καρδία σου δεν είναι στον Χριστό και η ζωή σου στην μετάνεια ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ στην εκκλησία.

ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟ.ΓΙΑΤΙ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ??

ΑΥΤΑ ΤΑ ΡΩΤΩ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΔΩΣΩ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 15:24:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟ.ΓΙΑΤΙ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ??


Γειά σου καλέ μου φίλε Λουκά,

μα...δεν διαφέρει το ένα από το άλλο!

Δεν βάζω τίποτα "πάνω από" γιατί δεν είναι "πάνω από" και δεν βάζω τίποτα "κάτω από" γιατί επίσης δεν είναι "κάτω από"!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2003, 09:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ HRISMIG

EΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ.

ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΛΟ ΚΑΙ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΝΑ ΑΠΟΡΙΠΤΕΤΑΙ.ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΩΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΡΙΠΤΟΥΝ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΙΣΧΥΡΙΣΜΟΙ.

ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΟΙΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΡΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ.

ΔΗΛΑΔΗ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΣΑ ΕΠΗΡΕΑΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ.ΑΣΧΕΤΑ ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΕΟΤΕΡΟΙ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ(ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ)ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΗΠΗΡΕΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ.

ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΝΑ ΔΗΧΝΟΥΝ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.

ΕΓΩ ΑΝΟΙΞΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ.
ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ,Ο ΚΑΘΑΡΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ,ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΙΑ ΕΠΗΡΕΑΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ.
ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ.
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΘΑ ΔΗΞΕΙ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279

Edited by - Loucas on 27/12/2003 23:44:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 20:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 2 ΜΕΡΕΣ ΕΧΟΥΝΕ ΜΠΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 100 ΜΕΛΗ.

ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ.
ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΕΡΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΟΥΣ.

ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΟ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΥΓΑΔΕΣ.

ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ.ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕΡΟΣ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ.ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ.ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΘΝΙΚΙΣΤΕΣ.ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΕΚΤΟΝΕΣ.
(ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΤΣΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ)

ΜΑΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ.
ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ.ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ.

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.

ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΑΣ.ΑΠΛΑ ΕΛΛΗΝΑΣ.

ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ???????????????????????
ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΝΙΩΘΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ.

"Πατριωτισμός είναι όταν
η αγάπη για τους δικούς σου ανθρώπους
έρχεται πρώτη.
Εθνικισμός είναι όταν
το μίσος για τους άλλους
έρχεται πρώτο."
Charles de Gaule

ΑΦΗΣΤΕ ΤΗΣ ΦΡΑΣΤΙΚΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ.
ΑΦΗΣΤΕ ΤΗΝ ΕΙΡΩΝΕΙΑ.
ΤΑ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ.
ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΝΑ ΠΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ.

ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΩ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΧΩΡΟ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΩΝ.

ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΤΟΠΙΚ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ.ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ.ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.
ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΥΓΑΔΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΟΣ.

ΣΥΖΗΤΗΣΤΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΑ.
ΚΑΝΤΕ ΔΙΑΛΟΓΟ.
ΜΗΝ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΤΑΙ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ.

ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ.
ΕΙΤΕ ΤΟ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ.ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ.
ΕΙΤΕ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ,ΕΙΤΕ ΕΘΝΙΚΙΣΤΕΣ,ΕΙΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ,ΕΙΤΕ ΕΒΡΑΙΟΙ, ΕΙΤΕ ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΧΩΝΕΨΕΤΕ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΙΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ.
ΜΗΝ ΚΡΥΒΕΣΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΣΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΚΡΥΨΕΤΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.

ΑΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΥΝΔΕΕΙ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.
ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ.

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΝΤΕ ΕΝΑΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ.
ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ.

ΜΗΝ ΔΙΑΣΥΡΕΤΑΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ,ΠΟΥ ΣΚΟΠΟ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΧΕΙ ΓΝΩΣΗ.
ΜΗΝ ΤΟΝ ΚΑΝΕΤΑΙ ΝΑ ΦΕΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΧΩΡΟΣ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΠΟΛΕΜΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ.

ΕΙΠΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΩ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.

ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΟΜΩΣ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.


THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 21:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δυστηχως λουκα ολοι βαζουν πρωτα την θρησκεια και μετα το αν ειναι ελληνες

κανε μια συζητηση με καποιον που δεν ξερει τι πιστευεις
αν μετα του πεις αθεος τοτε θα σε κοιτα με μια απορια και θα απομακρηνθει ποιο πολυ απο το να δηλωσεις μια οποια δυποτε αλλη θρησκεια απο την δικια του

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rathamanthes
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 08:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rathamanthes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ:

ΕΛΛΗΝΕΣ
Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΘΕΟΣ
ΑΠΟΛΩΝΙΟΣ ΤΥΑΝΝΕΑΣ
12 ΘΕΟΙ
ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΣ ΤΟΥ ΔΕΥΚΑΛΙΩΝΑ
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ
Ο ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ
ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ
12 ΑΠΟΣΤΟΛΟΙ
ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟΣ ΤΟΥ ΝΩΕ
ΠΡΩΠΑΤΟΡΙΚΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑ

ΣΩΣΤΑ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΥΚΑΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΘΕΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ, ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΠΑΝΤΟΥ, ΤΩΡΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΣ.
ΕΜΕΙΣ ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΒΡΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ ΤΟ ΧΑΜΕΝΟ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΘΕΟΥΣ ΚΑΙ ΑΚΚΛΗΣΙΕΣ.

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 12:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΓΙΓΕΝΙ.ΕΝ ΜΕΡΗ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ.ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΚΑΠΟΥ ΧΑΘΗΚΕΣ.

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΘΕΟΙ.

ΦΙΛΕ ΡΑΔΑΜΑΝΘΗ.

ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ.ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΘΗΚΗ.

ΣΩΣΤΑ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΥΚΑΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΘΕΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ, ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΠΑΝΤΟΥ, ΤΩΡΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΣ.]ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΜΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΙΚΟ ΜΑΣ.
ΕΜΕΙΣ ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΒΡΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ ΤΟ ΧΑΜΕΝΟ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΘΕΟΥΣ ΚΑΙ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ.ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ.ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ Η ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

ΣΚΟΠΟΣ ΜΑΣ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΗΣ ΑΝΗΚΕΙ.ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΒΥΘΙΣΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΟ ΒΟΥΡΚΟ.

ΚΑΙ ΕΙΤΕ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΤΕ ΟΧΙ,ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ.Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΣΟΦΟΥΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ.ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ.ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ ΝΑ ΧΑΘΕΙ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ.ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΦΕΡΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ.

ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΣΤΟΝ ΘΡΟΝΟ ΤΟΥ.

ΣΑΝ ΤΟΝ ΦΟΙΝΙΚΑ ΠΟΥ ΑΝΑΓΕΝΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΤΑΧΤΕΣ ΤΟΥ.

ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΞΑΝΑ Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ.

ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΥΓΑΔΕΣ ΔΕΝ ΕΠΙΤΥΝΧΑΒΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΕΡΕΤΕΡΟ ΔΙΑΣΠΑΣΗ.
Η ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ??????????????????

ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΠΩ ΑΛΛΑ ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΠΑΛΙ ΕΔΩ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

φαεθων
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 13:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους φαεθων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΙΑ ΑΦΕΛΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΜΕ
ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 13:32:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπαρχει μια ατρανταχτη και αναμφισβητητη αποδειξη που δειχνει οτι εχουμε ΑΜΕΣΗ σχεση (ειμαστε το ιδιο ) με τους αρχαιους προγονους μας.
ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ Μ... εεε, βλακειες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 15:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΦΑΕΘΩΝ

ΠΡΩΤΟΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΤΕ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΣΥΝΟΡΙΑΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.
ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΗΤΑΝ ΔΙΑΣΚΟΡΠΙΣΜΕΝΟΙ ΣΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.

Η ΣΧΕΣΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΣΚΟΠΟΣ ΜΑΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥΣ.
ΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ.ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΩΡΑ.

ΦΙΛΕ ΠΑΣΧΑΛΗ

ΕΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ,Ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ,Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ,Ο ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ,Ο ΜΕΓΑΛΕΞΑΝΤΡΟΣ ΕΚΑΝΑΝ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΤΟΤΕ ΠΡΑΓΑΤΙΚΑ ΛΥΠΑΜΑΙ.

ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΚΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΩΡΑ.ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ.

ΚΑΙ ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΣΤΕΙΑ ΠΕΤΥΧΕΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΛΙ ΛΥΠΑΜΑΙ.
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ.

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ ΣΑΣ.
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΤΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΙΑΔΙΧΤΙΑΚΟ ΧΩΡΟ ΜΕ ΑΥΤΗ ΣΑΣ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΥΠΟΒΑΘΜΙΖΕΤΑΙ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 18:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια καλή αρχή για να φτάσεις το επίπεδο των Ελλήνων είναι να μάθεις την διαφορά της παθητικής απο την ενεργητική φωνή, καθώς και τους βασικούς κανόνες του συντακτικού...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 18:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΙΟΝ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΟΥΤΕ ΣΑΝ ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΟΥΤΕ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΑΡΟΜΟΙΟ.
Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΡΘΩ ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΟΙ.

ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΟΜΩΣ ΣΑΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΠΟΥ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΠΟΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΚΑΘΗΣΩ ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗΝ ΠΑΘΗΤΙΚΗ,ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ Η ΟΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΦΩΝΗ.

Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΟΛΕΜΑ ΚΑΙ ΜΑΧΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΟΡΦΩΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ.

ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΦΩΝΕΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ????
ΝΑ ΚΑΘΗΣΕΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ??????

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.

ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΔΙΑΒΑΖΩ.ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ.
ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΘΗΤΙΚΗ ΚΑΙ Η ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ΦΩΝΗ.

ΜΠΟΡΕΙ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ.
ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ.ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΓΩ ΕΚΡΙΝΑ ΩΣ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ.

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279

Edited by - Loucas on 30/12/2003 18:47:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARIS021
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2003, 00:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARIS021  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλωστε οι αρχαίοι Ελληνες δεν ήταν και πολύ του γραπτού λόγου
νομίζω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2003, 09:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Λουκά καθόλου ειρωνικά δεν το είπα.
Το είπα γιατι βλέπω σε εσένα μια τάση να ενώσεις και να αφυπνήσεις και γιαυτό ο γραπτός μα και ο προφορικός σου λόγος πρέπει να είναι σωστός. Είναι πολύ σημαντικό να ξεχωρίζεις την παθητική απο την ενεργητική φωνή γιατι ένα λάθος εκεί δεν είναι απλά ορθογραφικό αλλά ΝΟΗΜΑΤΙΚΟ.
Επίσης καλό θα είναι να μελετήσεις γραμματεία αρχαία και βυζαντινή εαν θες να ασχοληθείς με τον όρο "Ελληνας" και τι σημαίνει αυτός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy