ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 υπαρχει Δημιουργος;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2007, 11:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
Το να είσαι νέος:
...σημαίνει να είσαι διαλλακτικός με αυτό που πιστεύεις για το τι είσαι από που έρχεσαι και που πηγαίνεις?
...σημαίνει να ορμάς στα όργια για να τιμάς κάποια θεα?
...σημαίνει να κάθεσαι να σου πουλάνε κονσερβοποιημένη πιστη προερχομενη από America και να σου λένε ημερομηνίες της συντέλειας του κόσμου?
...σημαίνει να κάθεσαι να ακούς την κάθε είδους μπαρούφα του κάθε επιτήδειου για περισσότερα γονίδια του Έλληνα?
...σημαίνει να πιστεύεις ότι ο άνθρωπος μετεμψυχώνεται σε αρουραίους?
...σημαίνει να πιστεύεις ότι η κόλαση είναι γεμάτη από γυναίκες που πρέπει να τις παντρεύεσαι όταν είναι 11 χρονων?
...σημαίνει να πιστεύεις ο τι ο Παπας είναι Θεός?
...σημαίνει να σε παρακολουθούνε και το πως κανεις ερωτα με τη δίκια σου για να μπαίνεις μέσα σε στοές.?


Αν θεωρείς αγαπητέ samuel1974 πως με το προηγούμενο μου μήνυμα εννοούσα έστω και κάτι από τα παραπάνω κάνεις μεγάλο λάθος.Δεν μίλησα ούτε για οργιαστικές λατρείες θεοτήτων,ούτε για αμερικάνικες αναμασημένες γνώσεις,ούτε για ελληνοφρένια,ούτε για καθολικές ανοησίες.Αυτό που έθεσα ως ζήτημα είναι πως δεν μπορείς να θεωρείς αποιαδήποτε άλλη αντίληψη εκτός της Χριστιανικής ως ειδωλολατρική.Δεν νομίζω να έχεις το δικαίωμα να πιστεύεις πως κάποια άποψη διαφορετική της δικής σου είναι προιόν φαντασίας,μόνο και μόνο επειδή στηρίζεται στην λογική και είναι κατανοητό από τον ανθρώπινο νου.Οσο για το να είσαι αδιάλλακτος για αυτό που πιστεύεις,για μένα προσωπικά δεν είναι και η καλύτερη των αρετών.Μπορεί να έχεις πολύ ισχυρά τεκμήρια για να υποστηρίξεις την γνώμη σου,παρ'όλα αυτά δεν νομίζω να υπάρχουν τόσο ακράδαντα στοιχεία που να συνηγορούν υπερ της μοναδικότητας του Θεού της Βίβλου.Συμφωνώ απολύτα με αυτό που είπες περί μετριοφροσύνης και νηφαλιότητας του νου:"Νομίζω ότι είμαι παρα πολύ μετριόφρων με το να πω ότι τα χω 400, με αυτό που πιστεύω".Από την στιγμή που δηλώνεις κάτι τέτοιο παρουσιάζεσαι διαλλακτικός.Δεν είσαι απόλυτος στο ότι έχεις σίγουρα δίκιο,ακόμη και αν μέσα σου το πιστεύεις.Και αυτό μου δίνει το έναυσμα για μια εποικοδομητική κουβέντα.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2007, 11:14:10  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974:
«Στο βιβλίο του Σαμουήλ A κεφαλαιο 28, ο βασιλιάς Σαουλ, πάει σε μια μάγισσα να του καλέσει την ψυχή του Σαμουήλ. Και όταν εμφανίζεται η ψυχή του Σαμουήλ, λέει στον Σαουλ: 15 "ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ Ο ΣΑΜΟΥΗΛ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΣΑΟΥΛ ΔΙΑ ΤΙ ΜΕ ΠΑΡΗΝΩΧΛΗΣΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΕ ΚΑΜΗΣ ΝΑ ΑΝΑΒΩ..."»

samuel1974:
«Αυτό σου αρκεί σαν υπονοούμενο? Από που ανέβηκε ο νεκρός Σαμουήλ, μήπως από τη μνήμη του θεού? Γιατί άμα ήτανε ανύπαρκτος και νεκρός ο Σαμουήλ παρενοχλήθηκε? Έχουνε πρόσβαση στη μνήμη, δηλαδή στην ουσία του θεού οι μάγοι?..»

Φίλτατε Σαμουήλ σου έχω επισημάνει και παλαιότερα ότι προκειμένου να ομιλείς και να εκφράζεις θεολογική άποψη περί της Βίβλου, και ιδιαιτέρως περί της θεολογίας των Εβραίων (Π.Δ.), οφείλεις πρώτα να έχεις μελετήσει επί μακρόν τα θέματα που καταπιάνεσαι, διότι η ημιμάθεια είναι ο χειρότερος οδηγός στο σκοτεινό μονοπάτι της πίστης.

Το εδάφιο που αναφέρεις, ΕΧΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΝΟΗΜΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΣΥ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ!

Εδώ έχουμε την συζήτηση μεταξύ ΤΟΥ ΣΑΟΥΛ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ, και όχι μεταξύ του…….Προφήτη δια στόματος μιας μάγισσας!!!! Τέτοιες θεολογικές ακροβασίες θεωρώ ότι μπορεί να κάνει μόνο κάποιος που είτε αγνοεί παντελώς την Πεντάτευχο είτε συνειδητά παραπλανά τον κόσμο.

Δεν είναι κάτι το καινούργιο η πάλη με τον Σατανά με απώτερο σκοπό την σύνεση και πίστη στον Ένα Θεό, ούτε στην Παλαιά Διαθήκη αλλά ούτε και στην Καινή Διαθήκη, εάν σκεφτούμε ότι ο Σατανάς ήταν σε θέση ακόμα και να ξεμοναχιάσει τον Ιησού ο οποίος έπρεπε και να «παλέψει» μαζί του ώστε να τα καταφέρει!

Αυτά, τα σκέφτεσαι όταν τόσο άκομψα υιοθετείς την απίστευτη αξίωση ότι ΕΝΑΣ ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΘΑ…….ΟΜΙΛΟΥΣΕ ΔΙΑ ΣΤΟΜΑΤΟΣ ΜΙΑΣ ΜΑΓΙΣΣΑΣ???

Ο Σαούλ ήρθε κεκαλυμμένος στην μάγισσα (Σαμουήλ 28/8), ΟΜΩΣ Ο ΣΑΤΑΝΑΣ ΤΟΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕ (Σαμουήλ 28/12-13), και παραπλανά τον Σαούλ φορώντας μπέρτα σαν του Προφήτη, με απώτερο σκοπό να τον οδηγήσει στον όλεθρο.

Το ότι δεν θα μπορούσε να είναι το πνεύμα, η ψυχή του Σαμουήλ, το ξεκαθαρίζει και το κεφάλαιο 21 στον Εκκλησιαστή, όπου διαβάζουμε: {21 καὶ τίς οἶδε τὸ πνεῦμα υἱῶν τοῦ ἀνθρώπου, εἰ ἀναβαίνει αὐτὸ ἄνω, καὶ τὸ πνεῦμα τοῦ κτήνους, εἰ καταβαίνει αὐτὸ κάτω εἰς τὴν γῆν;}

Νομίζω σχόλια άλλα δεν χρειάζονται, απλά βλέπουμε ξανά και ξανά ότι ο καθένας αρπάζει από την Βίβλο ότι του χρειάζεται και όπως του χρειάζεται, προκειμένου να πλαισιώσει την όποια ψευδεπίγραφη «αλήθεια» κυοφορεί….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2007, 11:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
@ eidos

λες:

quote:
επαναλαμβανω:
Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ, ΓΙΑΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ (ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ)

Επειδή το λέει η Βίβλος; Των Εβραίων νομάδων της ερήμου;

Μην τρελαθούμε !!!!!!!!!!!!!!!!

Έχετε ανάγει την Βίβλο στη "μόνη αλήθεια". Έχετε κάνει τους Εβραίους ιεράρχες ερμηνευτές της ζωής και του θανάτου.
Όλα αυτά χωρίς καμια επιστημονική βάση.

Μιλάτε για την Αγία Γραφή λες και όλα συνέβησαν μονοσήμαντα όπως τα περιγράφουν οι Εβραίοι: "Είπε ο Θεός...." "Είπε ο Ιησούς....." !!!! Μα είστε τόσο αφελείς;
Οι Εβραίοι ξέρουν τι είπε ο Θεός και τι είπε ο Ιησούς;;;

Θα πέσουν τα μαλιά μας μ' αυτά που ακούμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2007, 13:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
Vas.

εχεις διχασμενη πρωσοπικοτητα αναμφιβολα!!
διαγεις τεμαχισμενος τουλαχιστον στα δυο, επισης αναμφιβολα!!!

εχεις εμμονες με τους Εβραιους; αναμφισβητα!!!

τη μια μου λες: που το γραφει αυτο η Βιβλος;;;
την αλλη μου λες: και επειδη το γραφει η Βιβλος θα το πιστεψουμε;;

Βασιλη: δεν ξερω γιατι εχεις αυτα τα διλληματα στη ζωη σου, παντως ανθρωπος σωφρων δεν μου φαινεσαι!!
κοντευεις τα 60 και συνεχιζεις ετσι;; ποτε θα σκεφτεις περισσοτερα λογικα;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2007, 14:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
eidos:

quote:
Βασιλη: δεν ξερω γιατι εχεις αυτα τα διλληματα στη ζωη σου, παντως ανθρωπος σωφρων δεν μου φαινεσαι!!
κοντευεις τα 60 και συνεχιζεις ετσι;; ποτε θα σκεφτεις περισσοτερα λογικα;;

Είμαι 87 και όχι 60 !

Εάν λογικά είναι να έχουν δίκιο οι Εβραίοι νομάδες της ερήμου του 1500 π.Χ., τότε δεν θα σκεφτώ ποτέ λογικά.

eidos:

quote:
τη μια μου λες: που το γραφει αυτο η Βιβλος;;;
την αλλη μου λες: και επειδη το γραφει η Βιβλος θα το πιστεψουμε;;

Είναι προφανές ότι πουθενά η Βίβλος δεν αναφέρει τις αυθαιρεσίες σου περί δυο χωροχρόνων. Κι αν ακόμη το ανέφερε τι θα γινόταν; Θα είχαν δίκιο οι τσοπάνηδες;

Φίλε eidos διάλεξες λάθος φιλοσοφία και Θρησκεία στην ζωή σου !
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2007, 18:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ eidos, schwabe

Γραφεις
"δεν ειμαι Καθολικος."

Το τι είσαι στο θρήσκευμα με τα λεγόμενα σου περί δημιουργίας του Χριστού είναι του ηλιου φαεινότερο, ότι είσαι Μαρτυρας του Ιεχωβά. Οι καθολικοί δεν λένε ότι ο Ιησούς Χριστός είναι δημιούργημα, αλλα σε αυτό που είπες ότι για να επεμβαίνει ο Θεός στον κόσμο πρέπει να δημιουργεί, ακόμα και τις χαρες του συμβαδίζεις με αυτούς.

Γραφεις:
„2) για την δημιουργια του Γιου:
Κολοσσαεις 1:15,16
"...ο πρωτοτοκος ολης της δημιουργιας... Ολα τα αλλα πραγματα εχουν δημιουργηθει μεσω αυτου και για αυτον"
Αποκαλυψη 3:14
"...ο πιστος και αληθινος μαρτυρας, η αρχη της δημιουργιας του Θεου"
ο Θεος δημιουργησε τον Γιο του, (τον Λογο) ο οποιος βεβαιως και ειναι θεος=ισχυρος, αλλα δεν ειναι ο Ενας Θεος.“


Πρόσεξε να δεις σε τι κουβάρι αντιφάσεων είσαι μπερδεμένος. Παραδέχτηκες ότι ο Θεός είναι άχρονος και ότι μονο ο Θεός είναι άχρονος. Παραδέχτηκες ότι ο Θεός δημιούργησε τον χρόνο και ότι όλα του τα δημιουργήματα είναι μέσα στο χρόνο. Παραδέχτηκες ότι οι Γραφές (μονο η Βίβλος για εσένα, λες και δεν είπε ο Χριστός ότι θα είναι μαζί μας μέχρι το τέλος του κόσμου) είναι αλάνθαστες. Και τώρα έρχεται η δοξασία σου που πρέπει να στηριχτεί με τα λεγόμενα σου. Πιστεύεις ότι ο πρωτότοκος (που σημαίνει ότι γεννήθηκε και όχι ότι δημιουργήθηκε) και η αρχή της δημιουργίας (που σημαίνει ότι αυτός είναι η αρχή, όπως λέμε η αρχή της δημόσιας τάξης, η έναρξη, ο αρχηγός, ο διοιηκητής της δημιουργίας και όχι το πρώτο δημιούργημα) είναι δημιούργημα του θεού. Εάν παραδεχτείς ότι ο χρόνος (η οι πολλοί χρόνοι που λες) έγινε μετά τον Χριστό, θα είναι σα να παραδέχεσαι ότι ο Χριστός είναι και αυτός άχρονο και συνεπώς Θεός, λες ότι ο Θεός έφτιαξε έναν άλλο χρόνο για να βάλει μέσα τον Χριστό. Το ερώτημα που αναδύεται αβίαστα σε κάποιον που σε ακούει είναι το εξής. Σε ποιο εδάφιο της Βίβλου λέει ότι ο Tgheos έφτιαξε έναν χρόνο για να βάλει μέσα τον Χριστό? Θέλω να το ακούσω να το λέει, έτσι κατά λέξη.
Στο Ευαγγέλιο του Ιωάννη, λέει:

1Aρχικά υπήρχε ο Λόγος και ο Λόγος υπήρχε με το Θεό, και Θεός ήταν ο Λόγος. 2Aρχικά αυτός υπήρχε με το Θεό. 3Tα πάντα μέσω αυτού δημιουργήθηκαν, και απo όλα τα δημιουργήματα, ούτε ένα δε δημιουργήθηκε χωρίς αυτόν. 4Aυτός ήταν η πηγή της ζωής και η ζωή αυτή ήταν το φως των ανθρώπων.

Προσεχεις τι λέει? Ούτε ένα δημιούργημα δεν δημιουργήθηκε χωρίς Αυτόν, Ούτε ένα δημιούργημα! Αυτό σημαίνει ότι όσα όλα εσύ μπορείς να συλλάβεις με το νου σου είναι δημιουργήματα. Μη μου πεις ότι μπορείς να συλλάβεις με το νου σου το θεό? Όλα όσα εσύ μπορείς λοιπόν να συλλάβεις με το νου σου είναι δημιουργήματα και ΌΛΑ δημιουργήθηκαν μέσω αυτού. Το αρχαίο κείμενο λέει διά αυτού. Αυτό σημαίνει ότι ακόμα και εκείνος ο χρόνος που εσύ φαντάστηκες ότι έφτιαξε ο Θεός για να βάλει δήθεν μέσα τον Χριστό είναι δημιούργημα και έγινε (ακόμα και αυτό) μέσω αυτού. Ακόμα και ο χρόνος λοιπόν είναι δημιούργημα φτιαγμένο μέσω του Λόγου του θεού. Αυτό σημαίνει ότι ο Ιησούς Χριστός είναι άχρονος και Θεός ο ίδιος. Εάν σου φαίνεται παράλογο το να έχει ο Θεός λογική, που είναι ο ίδιος ο Χριστός και αυτή η λογική (ο Λόγος) να είναι και αυτή άχρονη, τότε πως σου φαίνεται λογικό να έχει ο Θεός μνήμη, τη στιγμή που ναι άχρονος και δεν χρειάζεται μνήμη, όπως δεν χρειάζεται και πόδια, γιατί είναι παντού? Και για να προκαταλάβω το παιχνίδι των λέξεων στο οποιο επιδίδονται οι ομόθρησκοι σου, σου λέω ότι από τα συμφραζόμενα προκύπτει ότι στο παραπάνω εδάφιο 3, η αναφορά γίνεται στον Λόγο.

Γραφεις
„5) για τις εικονες δεν απαντας (Ησαιας 42:8 ...και σε κανεναν αλλον δεν θα δωσω τη δικη μου δοξα, ουτε τον αινο μου σε γλυπτες εικονες)“

Για τις εικόνες δεν μπορεί να γίνει κουβέντα, εφόσον δεν παραδέχεσαι ότι ο Θεός ενσαρκώθηκε και τον βλέπανε να περπατάει στη γη της Παλαιστίνης, δεν μπορείς να παραδεχτείς και ότι όταν προσκυνούσανε την υλικό σώμα του ΚΑΙ ανθρώπου Ιησού Χριστού, προσκυνούσανε εκείνη την ώρα τον ίδιο τον θεό. Οι εικόνες είναι τα σύμβολα της θείας ενσάρκωσης. Εφόσον δεν παραδέχεσαι την ενσάρκωση δεν δέχεσαι και τις εικόνες.

@ eidos, schwabe

Γραφεις
„6) πραγματικα πιστευεις οτι η 'ψυχη' του Σαμουηλ, απαντησε στο Σαουλ; προσεξε τα δεδομενα της αφηγησης: „

Η προφητεία όπως και το εδάφιο που παρέθεσες: „Πραξεις 3:23 "... οποια ψυχη δεν ακουσει εκεινον τον Προφητη θα ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΕΙ αναμεσα απο το λαο" για την συντριβή του Saoul εκπληρώθηκε. Μονο ο Θεός σαν άχρονος γνωρίζει τα μέλλοντα και όχι ο Σατανάς, το να πει κάποιος, ότι αυτή η προφητεία είναι του Σατανά είναι βλασφημία. Η μάγισσα κάλεσε μεν τους νεκρούς, αλλα έτρεμε την ώρα που ανέβαινε ο Samouhl από τους νεκρούς και είπε το Saoul να φύγει.
12 ΚΑΙ ΟΤΕ ΕΙΔΕΝ ΓΥΝΗ ΤΟΝ ΣΑΜΟΥΗΛ ΕΒΟΗΣΕ ΜΕΤΑ ΦΩΝΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ Η ΓΥΝΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΣΑΟΥΛ ΛΕΓΟΥΣΑ ΔΙΑ ΤΙ ΜΕ ΗΠΑΤΗΣΑΣ ΚΑΙ ΣΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΣΑΟΥΛ
Και ο Samouhl, που κατά Schwabe και eidos είναι ο Σατανάς προφήτεψε:
19 ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΣΡΑΗΛ ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΕΙΣ ΤΗΝ ΧΕΙΡΑ ΤΩΝ ΦΙΛΙΣΤΑΙΩΝ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟΝ ΣΥ ΚΑΙ ΟΙ ΥΙΟΙ ΣΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΕΙΣΘΑΙ ΜΕΤ ΕΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟΝ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ ΘΕΛΕΙ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΧΕΙΡΑ ΤΩΝ ΦΙΛΙΣΤΑΙΩΝ
θέλετε να μου πείτε ότι προφητεύει εδώ πέρα ο Σατανάς εις το όνομα του Κυριου. Για κουνήστε τα κεφαλια σας και οι δυο.

Τα παρακάτω εδάφια:

„ (Δευτερονομιο 18:10-12 ... δεν πρεπει να βρεθει σε εσενα... ουτε καποιος που ζηταει πληροφοριες απο τους νεκρους... διοτι οποιος κανει αυτα τα πραγματα ειναι απεχθης στον Γιαχβε...)“

Ο Saoul ήτανε απεχθής στο θεό και το λέει και η βίβλος, και αυτό το εδάφιο το συμπληρώνει.

9 ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ Η ΓΥΝΗ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ ΙΔΟΥ ΣΥ ΕΞΕΥΡΕΙΣ ΟΣΑ ΕΚΑΜΕΝ Ο ΣΑΟΥΛ ΤΙΝΙ ΤΡΟΠΩ ΕΞΩΛΟΘΡΕΥΣΕ ΤΟΥΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΝΕΥΜΑ ΜΑΝΤΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΑΓΟΥΣ ΕΚ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΔΙΑ ΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΣΥ ΠΑΓΙΔΕΥΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗΝ ΜΟΥ ΔΙΑ ΝΑ ΜΕ ΘΑΝΑΤΩΣΩΣΙ

Όταν ήτανε στα καλά του ήτανε ευπειθής.

2 Κορινθιους 11:14,15 "και αυτο δεν ειναι αξιο αποριας, γιατι ο ιδιος ο Σατανας μετασχηματιζεται σε αγγελο φωτος."

Εάν ήτανε ο Σατανάς με τη μορφή του Saoul, δε θα το έλεγε η Βίβλος, που είναι η αλήθεια του θεού, και θα παραπλανούσε τους αναγνώστες?? Δε θα έλεγε ότι ο Σατανάς πήρε τη μορφή του Saoul?? Και θα έγραφε όπως το γραφει, ότι δηλαδή παρουσιάστηκε ο Samouhl??

Εκκλησιαστης 9:5,10 "διοτι οι ζωντανοι γνωριζουν οτι θα πεθανουν, αλλα οι νεκροι δεν γνωριζουν τιποτα απολυτως ουτε εχουν πια απολαβη... ...γιατι δεν υπαρχει ουτε εργασια ουτε επινοηση ουτε γνωση ουτε σοφια, στον Σιεολ (αδη, ταφο) τον τοπο οπου πηγαινεις"

Αυτό το εδάφιο όμως δε λέει ότι οι ψυχές των νεκρών είναι ανύπαρκτες. Τα παρακάτω εδάφια αλλα λένε.

ο προφήτης Ηλίας εύχεται στον Θεό λέγοντας: "επιστραφήτω δη η ψυχή του παιδαρίου τούτου εις αυτόν" (Γ΄ Βασιλειών, 17/ιζ: 21 Ο΄).

"και ελιθοβόλουν τον Στέφανον, επικαλούμενον και λέγοντα• Κύριε Ιησού, δέξαι το πνεύμά μου" (Πράξεις 7/ζ: 59).

"οί αποδώσουσι λόγον τω ετοίμως έχοντι κρίναι ζώντας και νεκρούς. Εις τούτο γαρ και νεκροίς ευηγγελίσθη, ίνα κριθώσι μεν κατά ανθρώπους σαρκί, ζώσι δε κατά Θεόν πνεύματι" (Α΄ Πέτρου 4/δ: 5,6).


Γενεση 2:7 "...και ο ανθρωπος ΕΓΕΙΝΕ ψυχη ζωσα"

Αυτό το εδάφιο, λέει ότι η ψυχή γεννήθηκε μετά την δημιουργία και ότι δεν υπάρχει από πριν στον ουρανό, όπως λένε άλλοι παραδόπιστοι.

Ιεζεκιηλ 18:4 "...η ψυχη που αμαρτανει - αυτη θα πεθανει"
Πραξεις 3:23 "... οποια ψυχη δεν ακουσει εκεινον τον Προφητη θα ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΕΙ αναμεσα απο το λαο"

Το πνεύμα και η ψυχή συχνά πυκνά ταυτίζονται με την πνοή του ανθρώπου που ζωοποιεί το σώμα του. Για αυτό διάλεξα το εδάφιο του συνονόματου μου, για να φανεί ξεκάθαρα ότι υπάρχει ζωή μετά θάνατον.

@ schwabe

Νομίζω ότι βρήκες τον προορισμό σου. Καλή επιτυχία στο έργο σου.


@ Impious Varmint

Όταν βρω χρόνο, ευχαρίστως να κάτσουμε να τα πούμε. Αυτές τις μέρες έχω τρέξιμο. Και σε αυτά που απαντάω, απαντάω πολύ πρόχειρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2007, 23:16:18  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974:
«Οι εικόνες είναι τα σύμβολα της θείας ενσάρκωσης. Εφόσον δεν παραδέχεσαι την ενσάρκωση δεν δέχεσαι και τις εικόνες.»

Ομολογώ ότι έχουνε ακουστεί και καλύτερες δικαιολογίες φίλτατε!

Ωστόσο, η Βίβλος είναι ξεκάθαρη: {Ου ποιήσεις σεαυτώ είδωλον, ουδέ παντός ομοίωμα, όσα εν τω ουρανώ άνω και όσα εν τη γή κάτω}. (Έξ. κ΄: 4)

Εσύ όμως φίλτατε, όπως και οι υπόλοιποι πιστοί, όχι μόνο είδωλα προσκυνούνε αλλά ακόμα και……μουμιοποιημένα σώματα ιερέων ή διάφορα κόκαλα!!!

Η να υποθέσουμε ότι τον «Άγιο» της Κέρκυρας δεν σκύβεις να τον λατρέψεις με το φιλί σου?

Μήπως και αυτά εντάσσονται στις….«θείες ενσαρκώσεις» και το παρέλειψε ο Ιησούς ή οι Προφήτες να το αναφέρουνε??

Και μετά σας φταίνε οι υποτιθέμενοι «ειδωλολάτρες» έλληνες με τα αγάλματα τους έ? Ε ρε Ελλάδα τι σου έμελε να κληρονομήσεις από τα βάθη της Ασίας…

Αλήθεια, οι τρεις ΜΟΡΦΕΣ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΤΡΙΑΔΟΣ (είδωλα δηλαδή!) ΓΙΑΤΙ ΤΥΧΑΙΝΟΥΝ ΛΑΤΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ?? Μήπως επειδή…..είδε κανείς τι είδους μορφή έχει η Αγία Τριάδα σε παράταξη??

Επίσης, ΠΟΘΕΝ ΠΑΡΑΚΑΛΩ Η ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗ (είδωλο δηλαδή!) ΤΗΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑΣ?? Μήπως όταν προσκυνάει κάποιος την περιστερά δεν είναι λατρεία ενός ειδώλου, και μάλιστα καθόλα φανταστικού?

Αντιλαμβάνομαι την αγωνία σου, ωστόσο μια σοβαρότητα σε θέματα θεολογίας θα πρέπει να υπάρχει.

Πάμε στα υπόλοιπα «μαργαριτάρια»..

samuel1974:
«θέλετε να μου πείτε ότι προφητεύει εδώ πέρα ο Σατανάς εις το όνομα του Κυριου. Για κουνήστε τα κεφαλια σας και οι δυο.»

Μάλλον χρειάζεσαι κρύο ντουζάκι φίλτατε!

Το ότι θα ακούγαμε ότι ο……Θεός θα επέτρεπε σε έναν Προφήτη του να ομιλήσει δια……..στόματος μιας μάγισσας (κάτι ανήκουστο και ανιστόρητο για την ιουδαϊκή θεολογία..), φανερώνει θα έλεγα και την βαθύτατη ασχετοσύνη των χριστιανών για την θεολογία των ιουδαίων.

samuel1974:
«Εάν ήτανε ο Σατανάς με τη μορφή του Saoul, δε θα το έλεγε η Βίβλος, που είναι η αλήθεια του θεού, και θα παραπλανούσε τους αναγνώστες??»

Η λεγομένη Παλαιά Διαθήκη, είναι κείμενα ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ, κείμενα διδακτικού περιεχομένου βάση των παραδόσεων αλλά και των προσδοκιών εκείνου του λαού (και όχι των ερμηνευτών του υποτιθέμενου «ελληνοχριστιανισμού»..), αλλά δυστυχώς έχει καταντήσει δεκανίκι για τις Σχολαστικές αποδόσεις που ο καθένας χριστιανός έχει ανάγκη.

Και λέμε ανάγκη, διότι δίχως την χάλκευση των ερμηνειών της Παλαιάς Διαθήκης δεν μπορεί να υπάρξει ούτε Ιησούς, ούτε Ανάσταση, ούτε δήθεν Τριάδα (έννοια ανύπαρκτη για την θεολογία της Πεντατεύχου..), ούτε και φυσικά Δευτέρα Παρουσία και όλα τα υπόλοιπα (αστήρικτα) εσχατολογικά τραγελαφικά.


samuel1974:
«Νομίζω ότι βρήκες τον προορισμό σου. Καλή επιτυχία στο έργο σου.»

Είπαμε Σαμουήλ, σε αντιλαμβάνομαι. Ότι πεις, ότι πεις!

samuel1974:
«Αυτές τις μέρες έχω τρέξιμο. Και σε αυτά που απαντάω, απαντάω πολύ πρόχειρα.»

Μην σκοτίζεσαι, και όταν «το ψάχνεις», δεν βγαίνει και καμία διαφορά….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2007, 00:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
sam.

πολυ απλο:
οτι ο Γιος ειναι το πρωτο δημιουργημα του Θεου ειναι τετελεσμενο!

ο χρονος αρχισε με την δημιουργια του ΓΙΟΥ.

εφοσον ο Γιος υπηρξε η ΑΙΤΙΑ να δημιουργηθει ο χρονος
ΕΜΜΕΣΑ και ο χρονος 'δημιουργηθηκε μεσω αυτου, και για αυτον΄'.

δεν υπαρχει καμμια ανακολουθια σε αυτα που σου γραφω.

(μπορουμε πολλα ακομα να πουμε πανω στον χρονο, αργοτερα.)


για τις εικονες εντεχνως σιωπας!!...

για τον Διαβολο, εφοσον ειναι ενα ισχυρο πνευματικο πλασμα, μπορει να επηρεαζει και να κατευθυνει ανθρωπους να κανουν αυτο που θελει εκεινος, ιδιαιτερα αν αυτοι οι ανθρωποι δεν εχουν την ευνοια του Θεου (οπως ο Σαουλ και οι Φιλισταιοι τοτε)
και στη συνεχεια να εμφανιζει τα γεγονοτα που ο ιδιος φροντιζει να συμβουν, σαν προφητειες... (του Θεου)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2007, 12:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
sam.

επανερχομαι συμπληρωματικα:

το οτο ειμαι Μ.τ.Ι. το λες εσυ, οχι εγω...

σε προηγουμενο μηνυμα μου, ειχα υποστηριξει οτι ο Θεος απαιτει τον δικο του χωρο, εφοσον αποτελει μια οντοτητα...
δεν ειχα γραψει με απολυτη σιγουρια, οσον αφορα το αν χρειαζεται ενα δικο του χρονο, και τι χρονος μπορει να ειναι αυτος.

οσον αφορα το εαν εβαλε το Γιο του μεσα στο χρονο:
ειναι σιγουρο οτι ο Γιος και οι αγγελοι δημιουργηθηκαν πριν το υλικο συμπαν. (Παροιμιες 8:22-31, Ιωβ 38:1-7)

λογικο δεν ειναι να πουμε οτι χρειαζονταν ενα χωρο και ενα χρονο να κινηθουν;
αν ο χρονος ξεκινησε με το δικο μας συμπαν, τοτε και ο Γιος και οι αγγελοι δημιουργηθηκαν πριν το χρονο.
οποτε ολοι ειναι αχρονοι...
δεν εχει νοημα να υποστηριξουμε κατι τετοιο.

στη Βιβλο γινεται ξεκαθαρο οτι και ο Γιος συναισθανεται τον χρονο, για αυτο και πεθανε και αναστηθηκε ως ανθρωπος, αλλα και τα αλλα πνευματικα πλασματα επισης (Εβραιους 10:10, Δανιηλ 10:13, Αποκαλυψη 12:12)

οσον αφορα την μνημη του Θεου:
Γενηση 19:29 "...θυμηθηκε ο Θεος τον Αβρααμ"
Ψαλμος 25:7 "...αμαρτιες της νεοτητας μου μην θυμηθεις..."

το ποιος ειναι μπερδεμενος φαινεται απο το ποσες λεξεις χρησιμοποιει καποιος, για να ξεκαθαρισει κατι... (αν το ξεκαθαρισει)

αν μπορεις γινε ποιος απλος...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2007, 12:42:50  Εμφάνιση Προφίλ
“ΤΟ ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ A

22 Τούτο δε όλον γέγονεν ίνα πληρωθή το ρηθέν υπό του Κυρίου δια του προφήτου λέγοντος• 23 Ιδού η παρθένος εν γαστρί έξει και τέξεται υιόν, και καλέσουσι το όνομα αυτού Εμμανουήλ, ό εστι μεθερμηνευόμενον μεθ’ ημών ο Θεός.

«Το ρηθέν υπό του Κυρίου» δηλαδή αυτό που είπε ο Θεός. Τι είπε ο Θεός; Ότι το παιδί που θα γεννήσει η Παρθένος θα είναι ο Θεός που γεννιέται ως ένας κοινός άνθρωπος και θα ζήσει μεταξύ μας.
Ο ενανθρωπήσας Θεός δεν παύει να είναι και Θεός.
Μόνο ένας τέλειος άνθρωπος θα μπορούσε να λυτρώσει τον πεπτωκότα άνθρωπο.

Αφού βασιζόμαστε στη Βίβλο, γιατί δεν τη λαμβάνουμε υπόψη μας;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2007, 13:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega
Impious Varmint
Αγαπητέ alfa-omega θεωρώ πως το μόνο πράγμα που ενώνει τον πλανήτη Γη με τον σημερινό άνθρωπο είναι η ύπαρξη των τελευταίων πάνω στον πρώτο.Το ότι ο πλανήτης πάνω στον οποίο ζούμε έχει κάποιες συγκεκριμένες ιδιότητες είναι αυτές που επέτρεψαν την εμφάνιση ζωής πάνω σ'αυτόν και παράλληλα την εξέλιξη των ειδών χλωρίδας και πανίδας μέχρι τη σημερινή τους μορφή.Δεν θεωρώ πως μπορεί να υπάρχει και κάποια θεολογική προέκταση του ζητήματος της παρουσίας μας πάνω στην Γη,εκτός και αν θέλουμε να παινέψουμε τόσο πολύ τον Θεό.Αναρωτιέμαι ακόμα γιατί μπλέκουμε θεολογικά ζητήματα με τις καθαρά λογικοκρατούμενες επιστήμες της φυσικής και της βιολογίας?Δεν μπορούμε να τις συγκρίνουμε και κάθε φορα που το κάνουμε πέφτουμε σε αντιφάσεις.


alfa-omega
Διάβασε και την δική μου θεώρηση σε αντιπαράθεση με την δική σου και ίσως να σου φανεί κάτι χρήσιμο από αυτήν .
Θεωρώ το γεγονός , το ότι ο πλανήτης πάνω στον οποίο ζούμε έχει κάποιες συγκεκριμένες ιδιότητες και είναι αυτές που επέτρεψαν την εμφάνιση ζωής πάνω σ'αυτόν και παράλληλα την εξέλιξη των ειδών , ως την σημαντικότερη γνώση στην ζωή μου .
Μέσω αυτής , κατέληξα να αναζητώ τα αίτια , που έκαναν τον πλανήτη αυτόν ξεχωριστό στο σύμπαν .
Κατέληξα λοιπόν στο συμπέρασμα ,ότι υπάρχει μία η περισσότερες δυνάμεις ,που δημιούργησε ,τροποποιεί ( πριν τον άνθρωπο υπήρχανε δεινόσαυροι ) και διατηρεί τα δημιουργήματά της σε διαρκεί εξέλιξη ,μέσω της άγνωστης προς εμάς ενέργειας ,που διατηρεί τα πάντα εν κινήσει .
Σε αντιφάσεις πέφτουμε όλοι, όταν προσπαθούμε να διευκρινίσουμε τον τρόπο, με τον οποίο η δύναμη, η οι δυνάμεις αυτές ενεργούνε .
Ο μόνος τρόπος για να αντιληφθεί ο καθένας από εμάς , αν είναι ο ίδιος δημιούργημα, κατασκευή η οτιδήποτε άλλο, είναι κατά την δική μου αντίληψη , η επαφή του με την φύση .
Μέσα στην φύση, παρατηρώντας ο κάθε άνθρωπος τον ίδιο τον εαυτό του , αντιλαμβάνεται αντικειμενικά τι είναι , γιατί η φύση είναι το φυσιολογικό του περιβάλλον .

Think_Math
Ισχυρίζεται πουθενά το συγκεκριμένο άρθρο οτι υπήρξε σχεδιασμός ?
Παρεπιπτόντως , εντελώς παρόμοια κλίση του άξονα του παρουσιάζει και ο πλανήτης Αρής .
Παρολαυτά , και απο όσο γνωρίζουμε , δεν υπάρχει σε αυτόν ζωή .
Μήπως εκεί απέτυχε ο σχεδιασμός ?



alfa-omega:
Στον πλανήτη Άρη πρέπει να υπήρχε ζωή, η τουλάχιστον σχεδιασμός για την δημιουργία του κατάλληλου περιβάλλοντος για να εξελιχθεί .
Οι φωτογραφίες και τα βίντεο της ΝΑΣΑ αυτό δείχνουνε .

Αν απέτυχε ο σχεδιασμός , αυτό δείχνει ότι οι δυνάμεις που το επεδίωξαν, δεν είχανε φτάσει σε αυτό το σημείο δημιουργίας .Η δυσκολία ξεπεράστηκε και η απόδειξη είναι , ότι και ο άνθρωπος προσπαθεί να δημιουργήσει το κατάλληλο περιβάλλον σε μακρινούς πλανήτες από την γη , για να υπάρξει κάποια στιγμή στο μέλλον εκεί ζωή .

Προσπαθεί να μιμηθεί κάποιες δυνάμεις που δημιούργησαν το Σύμπαν μέσα στο οποίο υπάρχει .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2007, 14:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ schwabe

Γραφεις:
"Μήπως και αυτά εντάσσονται στις….«θείες ενσαρκώσεις» και το παρέλειψε ο Ιησούς ή οι Προφήτες να το αναφέρουνε??
Και μετά σας φταίνε οι υποτιθέμενοι «ειδωλολάτρες» έλληνες με τα αγάλματα τους έ? Ε ρε Ελλάδα τι σου έμελε να κληρονομήσεις από τα βάθη της Ασίας…"

Όταν κάποιος προσκυνάει την εικόνα (νομίζω η λέξη εικόνα είναι κατανοητή) τότε προσκυνάει αυτό που απεικονίζει (η εικόνα) και όχι το ξύλο της εικόνας. Όταν προσκυνούσε κάποιος τον άγγελο η τον προφήτη, όπως κάνανε οι Ιουδαίοι της Παλαιάς Διαθήκης δεν προσκυνούσανε τον άγγελο η τον προφήτη (γιατί είναι γραμμένο, ότι μονο Κύριο τον θεό σου να προσκυνήσεις), αλλα τον θεό, που έστελνε τον άγγελο η τον θεό που φώτιζε τον προφήτη και μπορούσε να γνωρίζει τα μέλλοντα. Ο Abraam ποιον προσκύνησε όταν εμφανιστήκανε τρεις άνδρες έξω από την πόρτα του σπιτιού του? Ο Lwt ποιον προσκύνησε όταν εμφανιστήκανε οι δυο άγγελοι έξω από την πόρτα του? Επειδή όμως κατά τη δικη σου ερμηνεία και του είδους μπορεί ακόμα και ο Σατανάς να γνωρίζει τα μέλλοντα, δηλαδή να είναι άχρονος και να είναι συνεπώς Θεός, τότε σου εύχομαι καλο κουράγιο στην ορθοστασία έξω από το σιδηροδρομικό σταθμό της Στουτγκάρδης, με τις Σκοπιές παραμάσχαλα.

Γραφεις:
"Αλήθεια, οι τρεις ΜΟΡΦΕΣ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΤΡΙΑΔΟΣ (είδωλα δηλαδή!) ΓΙΑΤΙ ΤΥΧΑΙΝΟΥΝ ΛΑΤΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ?? Μήπως επειδή…..είδε κανείς τι είδους μορφή έχει η Αγία Τριάδα σε παράταξη??"

ΓΕΝΕΣΙΣ - 18o Κεφάλαιο
1 ΚΑΙ ΕΦΑΝΗ ΕΙΣ ΑΥΤΟΝ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΕΙΣ ΤΑΣ ΔΡΥΣ ΜΑΜΒΡΗ ΕΝΩ ΕΚΑΘΗΤΟ ΕΝ ΤΗ ΘΥΡΑ ΤΗΣ ΣΚΗΝΗΣ ΕΙΣ ΤΟ ΚΑΥΜΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ
2 ΚΑΙ ΥΨΩΣΑΣ ΤΟΥΣ ΟΦΘΑΛΜΟΥΣ ΑΥΤΟΥ ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΤΡΕΙΣ ΑΝΔΡΕΣ ΙΣΤΑΜΕΝΟΙ ΕΜΠΡΟΣΘΕΝ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΕΙΔΕΝ ΕΔΡΑΜΕΝ ΕΙΣ ΠΡΟΥΠΑΝΤΗΣΙΝ ΑΥΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗΣ ΘΥΡΑΣ ΤΗΣ ΣΚΗΝΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΚΥΝΗΣΕΝ ΕΩΣ ΕΔΑΦΟΥΣ
3 ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΚΥΡΙΕ ΜΟΥ ΕΑΝ ΕΥΡΗΚΑ ΧΑΡΙΝ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΟΦΘΑΛΜΟΥΣ ΣΟΥ ΜΗ ΠΑΡΕΛΘΗΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟΝ ΔΟΥΛΟΝ ΣΟΥ

το κατά ΜΑΤΘΑΙΟΝ ευαγγέλιο ,Κεφάλαιο 3
16Bαφτίστηκε, λοιπόν, ο Iησούς και βγήκε αμέσως από το νερό. Ξαφνικά τότε, οι ουρανοί ανοίχτηκαν γι αυτόν και είδε το Πνεύμα του Θεού να κατεβαίνει σαν περιστέρι και να έρχεται πάνω του. 17Kι ακούστηκε μια φωνή από τους ουρανούς, που έλεγε: Aυτός είναι ο Γιος μου ο αγαπητός, μέσω του οποίου εκδήλωσα την εύνοιά μου.!


Γραφεις:
"Επίσης, ΠΟΘΕΝ ΠΑΡΑΚΑΛΩ Η ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗ (είδωλο δηλαδή!) ΤΗΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑΣ?? Μήπως όταν προσκυνάει κάποιος την περιστερά δεν είναι λατρεία ενός ειδώλου, και μάλιστα καθόλα φανταστικού?"

Η ορθόδοξοι κανόνες λένε ότι η απεικόνιση του Αγίου Πνεύματος σαν περιστέρι επιτρέπεται μονο στην απεικόνιση της βάπτισης. Αυτό που είδανε οι άνθρωποι με τα ματια τους, μπορεί να απεικονίζεται και να αναπαρίσταται. Αλλα όπως συνήθως εσύ όπως και άλλοι εδώ μέσα συγχέεται την Ορθόδοξη Εκκλησια με την Καθολική, μονο εκεί που σας συμφέρει και τις διακρίνεται όταν πάλι σας βολεύει για την κουβέντα.Σε παλιότερα σου μηνύματα έχεις πει ότι οι Ορθόδοξοι ευθύνονται για τη σφαγή των ινδιάνων από τους Conquistadores, αλλα δεν έχουνε καμια δουλειά στην καθολική ζωγραφική των γοτθικών ναών.Αυτό μονο σαν ένα παράδειγμα. Το ποιος είναι μπερδεμένος η όχι, ας το κρίνουνε οι αναγνώστες.


Γραφεις:
"Το ότι θα ακούγαμε ότι ο……Θεός θα επέτρεπε σε έναν Προφήτη του να ομιλήσει δια……..στόματος μιας μάγισσας (κάτι ανήκουστο και ανιστόρητο για την ιουδαϊκή θεολογία..), φανερώνει θα έλεγα και την βαθύτατη ασχετοσύνη των χριστιανών για την θεολογία των ιουδαίων."

Για να δούμε όλο το εδάφιο:

ΣΑΜΟΥΗΛ Α', ΚΕΦΑΛΑΙΟ 28o

8 ΚΑΙ ΜΕΤΕΣΧΗΜΑΤΙΣΘΗ Ο ΣΑΟΥΛ ΚΑΙ ΕΝΕΔΥΘΗ ΑΛΛΑ ΙΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΥΠΗΓΕΝ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΔΥΟ ΑΝΔΡΕΣ ΜΕΤ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΗΛΘΟΝ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΔΙΑ ΝΥΚΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΜΑΝΤΕΥΣΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΙΣ ΕΜΕ ΔΙΑ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΜΑΝΤΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΒΙΒΑΣΟΝ ΜΟΙ ΟΝΤΙΝΑ ΣΟΙ ΕΙΠΩ
9 ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ Η ΓΥΝΗ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ ΙΔΟΥ ΣΥ ΕΞΕΥΡΕΙΣ ΟΣΑ ΕΚΑΜΕΝ Ο ΣΑΟΥΛ ΤΙΝΙ ΤΡΟΠΩ ΕΞΩΛΟΘΡΕΥΣΕ ΤΟΥΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΝΕΥΜΑ ΜΑΝΤΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΑΓΟΥΣ ΕΚ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΔΙΑ ΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΣΥ ΠΑΓΙΔΕΥΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗΝ ΜΟΥ ΔΙΑ ΝΑ ΜΕ ΘΑΝΑΤΩΣΩΣΙ
10 ΚΑΙ ΩΜΟΣΕ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗΝ Ο ΣΑΟΥΛ ΕΙΣ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟΝ ΛΕΓΩΝ ΖΗ ΚΥΡΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΣΕ ΣΥΜΒΗ ΟΥΔΕΝ ΚΑΚΟΝ ΔΙΑ ΤΟΥΤΟ
11 ΤΟΤΕ ΕΙΠΕΝ Η ΓΥΝΗ ΤΙΝΑ ΝΑ ΣΟΙ ΑΝΑΒΙΒΑΣΩ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΤΟΝ ΣΑΜΟΥΗΛ ΑΝΑΒΙΒΑΣΟΝ ΜΟΙ
12 ΚΑΙ ΟΤΕ ΕΙΔΕΝ ΓΥΝΗ ΤΟΝ ΣΑΜΟΥΗΛ ΕΒΟΗΣΕ ΜΕΤΑ ΦΩΝΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ Η ΓΥΝΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΣΑΟΥΛ ΛΕΓΟΥΣΑ ΔΙΑ ΤΙ ΜΕ ΗΠΑΤΗΣΑΣ ΚΑΙ ΣΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΣΑΟΥΛ
13 ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗΝ Ο ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΜΗ ΦΟΒΟΥ ΤΙ ΕΙΔΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ Η ΓΥΝΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΣΑΟΥΛ ΘΕΟΥΣ ΕΙΔΟΝ ΑΝΑΒΑΙΝΟΝΤΑΣ ΕΚ ΤΗΣ ΓΗΣ
14 ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗΝ ΤΙΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΡΦΗ ΑΥΤΟΥ Η ΔΕ ΕΙΠΕ ΓΕΡΩΝ ΤΙΣ ΑΝΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΕΤΥΛΙΓΜΕΝΟΣ ΜΕ ΕΠΕΝΔΥΜΑ ΚΑΙ ΕΓΝΩΡΙΣΕΝ Ο ΣΑΟΥΛ ΟΤΙ ΗΤΟ Ο ΣΑΜΟΥΗΛ ΚΑΙ ΕΚΥΨΕ ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΩΠΟΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΚΥΝΗΣΕ
15 ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ Ο ΣΑΜΟΥΗΛ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΣΑΟΥΛ ΔΙΑ ΤΙ ΜΕ ΠΑΡΗΝΩΧΛΗΣΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΕ ΚΑΜΗΣ ΝΑ ΑΝΑΒΩ ΚΑΙ ΑΠΕΚΡΙΘΗ Ο ΣΑΟΥΛ ΕΥΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΜΗΧΑΝΙΑ ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΦΙΛΙΣΤΑΙΟΙ ΠΟΛΕΜΟΥΣΙΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΑΠΕΜΑΚΡΥΝΘΗ ΑΠ ΕΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΙ ΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΟΥΤΕ ΔΙΑ ΠΡΟΦΗΤΩΝ ΟΥΤΕ ΔΙ ΕΝΥΠΝΙΩΝ ΔΙΑ ΤΟΥΤΟ ΣΕ ΕΚΑΛΕΣΑ ΔΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕΡΩΣΗΣ ΕΙΣ ΕΜΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΜΩ
16 ΤΟΤΕ ΕΙΠΕΝ Ο ΣΑΜΟΥΗΛ ΔΙΑ ΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΡΩΤΑΣ ΕΜΕ ΑΦΟΥ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΠΕΜΑΚΡΥΝΘΗ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕΝ ΕΧΘΡΟΣ ΣΟΥ
17 Ο ΚΥΡΙΟΣ ΒΕΒΑΙΩΣ ΕΚΑΜΕΝ ΕΙΣ ΕΑΥΤΟΝ ΩΣ ΕΛΑΛΗΣΕ ΔΙ ΕΜΟΥ ΔΙΟΤΙ ΕΞΕΣΧΙΣΕΝ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑΝ ΕΚ ΤΗΣ ΧΕΙΡΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΔΩΚΕΝ ΑΥΤΗΝ ΕΙΣ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΣΟΥ ΤΟΝ ΔΑΒΙΔ
18 ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΥΠΗΚΟΥΣΑΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΦΩΝΗΝ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΟΥΔΕ ΕΞΕΤΕΛΕΣΑΣ ΤΟΝ ΜΕΓΑΝ ΘΥΜΟΝ ΑΥΤΟΥ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΑΜΑΛΗΚ ΔΙΑ ΤΟΥΤΟ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΕΚΑΜΕΝ ΕΙΣ ΣΕ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΤΟΥΤΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑΝ ΤΑΥΤΗΝ
19 ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΣΡΑΗΛ ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΕΙΣ ΤΗΝ ΧΕΙΡΑ ΤΩΝ ΦΙΛΙΣΤΑΙΩΝ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟΝ ΣΥ ΚΑΙ ΟΙ ΥΙΟΙ ΣΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΕΙΣΘΑΙ ΜΕΤ ΕΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟΝ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ ΘΕΛΕΙ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΧΕΙΡΑ ΤΩΝ ΦΙΛΙΣΤΑΙΩΝ
20 ΤΟΤΕ ΕΠΕΣΕΝ Ο ΣΑΟΥΛ ΕΥΘΥΣ ΟΛΟΣ ΕΞΗΠΛΩΜΕΝΟΣ ΚΑΤΑ ΓΗΣ ΔΙΟΤΙ ΚΑΤΕΤΡΟΜΑΞΕΝ ΕΚ ΤΩΝ ΛΟΓΩΝ ΤΟΥ ΣΑΜΟΥΗΛ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΙΣ ΔΕΝ ΗΤΟ ΕΝ ΑΥΤΩ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΦΑΓΕΙ ΑΡΤΟΝ ΟΛΗΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑΝ ΚΑΙ ΟΛΗΝ ΤΗΝ ΝΥΚΤΑ.


Από που φαίνεται ότι μιλάει ο Samouhl με το στόμα της μάγισσας και δεν είναι η μορφή του Samouhl, την οποια προσκυνάει ο Saoul?
Από που φαίνεται ότι χάρηκε η μάγισσα όταν είδε τον αφέντη της τον Σατανά, να παίρνει τη μορφή του Samouhl?
Από που φαίνεται ότι είναι ο Σατανάς που μιλάει και δεν είναι η ψυχή του νεκρού Samouhl?
Γιατί εκπληρώθηκε η προφητεία, που είπε ο νεκρός Samouhl?
Πως μπορεί ο Σατανάς να γνωρίζει τα μέλλοντα, εφόσον άχρονος είναι μονο ο Θεός?
Πως μπορεί ο Σατανάς να προφητεύει στο όνομα του Κυριου?

Τις απαντήσεις τις εξηγεί με την τετράγωνη λογική ενός Μαρτυρα του Ιεχωβά ο φίλος σου ο είδος:

Γραφεις:
"Η λεγομένη Παλαιά Διαθήκη, είναι κείμενα ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ"

Η αδιακρισία συνεχίζεται. Όπου μας συμφέρει, τότε λέμε ότι η Παλαιά Διαθήκη κυριολεκτεί και τα γεγονότα είναι αληθινά και όταν δε μας συμφέρει τότε τα γεγονότα και τα λεγόμενα είναι συμβολικά. Το μάθαμε το ποίημα σου. A μια και είπαμε ποίημα, μάθε ότι ο Καβάφης είναι ο πιο πολυμεταφρασμένος Νεοέλληνας λογοτέχνης. Ακόμα και οι Κινέζοι τον διαβάζουνε. Έχει περισσοτερους αναγνώστες και από τον "ρασσια".

@ eidos

Το τι είναι ο καθένας και τι πιστεύει το μαρτυρούνε τα γραπτά του και τα πιστεύω του. Αυτά τα οποια πιστεύεις, είναι όλα δοξασίες των μαρτύρων του Ιεχωβά. Εάν κάποιος εδώ μέσα μου πει ότι πιστεύει ότι ο Δίας είναι ο αληθινός θεός, τότε θα τον πω αρχαιολάτρη και με το δίκιο μου.

Γραφεις:
"αν ο χρονος ξεκινησε με το δικο μας συμπαν, τοτε και ο Γιος και οι αγγελοι δημιουργηθηκαν πριν το χρονο.
οποτε ολοι ειναι αχρονοι."

Σε ένα σου μήνυμα έχεις γράψει ότι είσαι επιστήμονας. Σαν επιστήμονας που είσαι για πες μου. Εάν είσαι άχρονος, άρα δεν χρειάζεσαι και χρονική διάρκεια για να πας από το ένα μέρος στο άλλο, άρα είσαι και πανταχού παρών. Οι άγγελοι δηλαδή είναι πανταχού παρόντες?

Έχεις καταλάβει ότι άχρονος σημαίνει ταυτόχρονα και πανταχού παρών?
Έχεις αντιληφτεί ότι άχρονος είναι μονο ο Θεός?
Έχεις αντιληφτεί ότι ο μονο ένας άχρονος Θεός μπορεί να γνωρίζει τα μέλλοντα και να δίνει προφητικό χάρισμα?
Έχεις αντιληφτεί ότι με το που λες, ότι προφήτεψε δήθεν ο Σατανάς την πτώση του Saoul, πας να μας βγάλεις τον Σατανά άχρονο και συνεπώς θεό, και από την άλλη να μας βγάλεις τον Χριστό δημιούργημα?
Έχεις αντιληφτεί ότι η ψυχή του νεκρού Samouhl προφήτεψε την πτώση του Saoul, και άρα οι ψυχές των ανθρώπων ζούνε και μετά θάνατον?

Γραφεις:
"ο χρονος αρχισε με την δημιουργια του ΓΙΟΥ."

Μπορεί να υποστηρίζεις οτιδήποτε θέλεις, αλλα χωρίς γραπτές μαρτυρίες από τις Γραφές δεν πείθεις κανέναν.Η δημιουργία του Γιου του Θεού δεν αναφέρεται στην Βίβλο. Αναφέρεται η γέννηση, όχι η γένεση. Aλλο το ένα άλλο το άλλο.

Γραφεις:
"για τον Διαβολο, εφοσον ειναι ενα ισχυρο πνευματικο πλασμα, μπορει να επηρεαζει και να κατευθυνει ανθρωπους να κανουν αυτο που θελει εκεινος, ιδιαιτερα αν αυτοι οι ανθρωποι δεν εχουν την ευνοια του Θεου (οπως ο Σαουλ και οι Φιλισταιοι τοτε)
και στη συνεχεια να εμφανιζει τα γεγονοτα που ο ιδιος φροντιζει να συμβουν, σαν προφητειες... (του Θεου) "

Δηλαδή ο Σατανάς επηρέασε και τον David και τον ανέβασε στον θρόνο του Ισραήλ?
Επέτρεψε ο θεός, να κανονίζει ο Σατανάς το ποιος θα είναι βασιλιάς στο Ισραήλ?
Επέτρεψε ο Θεός να προφητεύει ο Σατανάς στο όνομα του Κυριου?
Επέτρεψε ο Θεός να έχει ο Σατανάς προφητικό χάρισμα?
Μήπως επέτρεψε ο Θεός να κάνει ο Σατανάς και θαύματα?

ξέρεις τι είπε ο Χριστός στους Φαρισαίους όταν του είπανε ότι κάνει θαύματα με τη δύναμη του Σατανά?


ΜΑΤΘ ιβ
"24. Aυτός δε βγάζει τα δαιμόνια, παρά μονάχα με τη μεσολάβηση του Bεελζεβούλ, του άρχοντα των δαιμόνων! 25Kι ο Iησούς καταλαβαίνοντας τις σκέψεις τους, τους είπε:
Όποιο βασίλειο διχαστεί στρεφόμενο ενάντια στον εαυτό του, καταστρέφεται? και όποια πόλη ή οικογένεια διχαστεί στρεφόμενη ενάντια στον εαυτό της, δεν πρόκειται να ορθοποδήσει. 26. Kι αν ο Σατανάς εκτοπίζει το Σατανά, σημαίνει πως έχει διχαστεί εναντίον του εαυτού του. Πώς, λοιπόν, θα ορθοποδήσει η βασιλεία του;
................................
31. Δια τούτο σας λέγω, Πάσα αμαρτία και βλασφημία θέλει συγχωρηθή εις τους ανθρώπους? η κατά του Πνεύματος όμως βλασφημία δεν θέλει συγχωρηθή εις τους ανθρώπους. 32 Και όστις είπη λόγον κατά του Υιού του ανθρώπου, θέλει συγχωρηθή εις αυτόν? όστις όμως είπη κατά του Πνεύματος του Αγίου, δεν θέλει συγχωρηθή εις αυτόν, ούτε εν τούτω τω αιώνι, ούτε εν τω μέλλοντι."


Αντιλαμβάνεσαι τι κανεις, μονο και μονο για να υποστήριξης την δοξασία των Μαρτύρων του Ιεχωβά που λένε ότι δεν υπάρχει ζωή μετά θάνατον?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2007, 15:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
Sam.

για το θεμα της ψυχης:
αν θες οπωσδηποτε να υποστηριξεις οτι η ψυχη δεν πεθαινει, ειναι σαν να μου λες οτι ειναι αθανατη.
τι ειναι η ψυχη; ο Θεος;
οσον αφορα το θεμα του Σαμουηλ, δεν υποστηριζει την αθανασια της ψυχης
1) διοτι ο νεκρος Σαμουηλ σε καμμια περιπτωση δεν θα μετεδιδε (αν μπορουσε...) μια πληροφορια στον Σαουλ, με τον οποιο δεν ειχε επαφη, απο ενα σημειο και επειτα, ουτε οσο ηταν ζωντανος.
2) ο Γιαχβε δεν θα χρησιμοποιουσε σε καμμια περιπτωση μια μαγισσα ως διαμεσολαβητη του για οτιδηποτε.
3) ο Σατανας εχει την δυνατοτητα να προβλεπει πραγματα που ο ιδιος κατευθυνει να γινονται.
4) 1 Σαμουηλ 28:6 "και μολονοτι ο Σαουλ ρωτουσε τον Γιαχβε, ο Γιαχβε ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕ, ...ουτε μεσω των προφητων"
ωστε εχουμε σαν ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ Ο θΕΟΣ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕ στον Σαουλ, με κανενο τροπο!!
1 Σαμουηλ 28:13,14 "και η γυναικα ειπε στον Σαουλ: 'εναν θεο ειδα να ανεβαινει απο τη γη... ενας γερος ανθρωπος ανεβαινει και ειναι ντυμενος με αμανικο πανωφορι"
ΑΑΑ!! ωστε ο Σαουλ απο τη μορφη και τα ρουχα αναγνωριζει τον 'Σαμουηλ' (αμφισβητεις οτι ο Διαβολος μπορουσε να εμφανιστει στη θεση του πραγματικου Σαμουηλ;)
ιδιος ο 'Σαμουηλ' παρακατω πουθενα δεν λεει: 'ειμαι ο Σαμουηλ'
1 Σαμουηλ 28:16 "...ο 'Σαμουηλ' ειπε: 'και γιατι ρωτας εμενα, εφοσον ο Ιεχωβα εχει απομακρυνθει απο εσενα...'
οτι λεει στη συνεχεια ο Σαμουηλ ειναι σαφεστατο οτι δεν ειναι λογια του Γιαχβε, αλλα ουτε και του ιδιου του προφητη, αλλα του Σατανα...

ο Σατανας ειναι μεσα στο χρονο και ο Μπους ειναι μεσα στο χρονο,
προσεξε ομως: οπως ο Μπους λεει: 'σε δεκαπεντε μερες θα κανω εισβολη στο Ιρακ, και απο αυτην την εισβολη θα πεθανουν πολλοι Ιρακινοι και καποιοι απο τους δικους στρατιωτες ισως'
και βγαινει αληθινος, γιατι εχει την δυνατοτητα να κανει αυτη προβλεψη, και να κατευθυνει τα γεγονοτα ετσι ακριβως,
με τον ιδιο τροπο ο Σατανας μπορει να προβλεψει την καταληξη γεγονοτων που ο ιδιος εχει την ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να προκαλεσει...
και ο Σατανας και ο Μπους ειναι θεοι=ισχυροι αλλα δεν ειναι 'αχρονοι'

νομιζω οτι αυτη η αφηγηση και το νοημα της ειναι τοσο σαφη, που αν πραγματικα επιμενεις για το αθανατο της ψυχης, πρεπει να βρεις κατι αλλο... (αν υπαρχει μεσα στη Βιβλο)

παρεπιπτοντως, αυτο το αχρονος, πολυ σε βασανιζει και πολυ το βασανιζεις...

μενω εδω γιατι οσα πιο πολλα λεμε, νοημα δεν βγαινει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2007, 13:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
ο Σατανας ειναι μεσα στο χρονο και ο Μπους ειναι μεσα στο χρονο,
προσεξε ομως: οπως ο Μπους λεει: 'σε δεκαπεντε μερες θα κανω εισβολη στο Ιρακ, και απο αυτην την εισβολη θα πεθανουν πολλοι Ιρακινοι και καποιοι απο τους δικους στρατιωτες ισως'
και βγαινει αληθινος, γιατι εχει την δυνατοτητα να κανει αυτη προβλεψη, και να κατευθυνει τα γεγονοτα ετσι ακριβως,
με τον ιδιο τροπο ο Σατανας μπορει να προβλεψει την καταληξη γεγονοτων που ο ιδιος εχει την ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να προκαλεσει...
και ο Σατανας και ο Μπους ειναι θεοι=ισχυροι αλλα δεν ειναι 'αχρονοι'


Αγαπητέ eidos νομίζω ότι υπερβάλλεις.Δεν νομίζω να τίθεται θέμα αντικειμενικής σύγκρισης του Μπους με τον Σατανά.Ας μην κοροιδευόμαστε.Είναι αστείο να προβαίνεις σε τέτοιες παρομοιώσεις και παραλληλισμούς για να εξηγήσεις τι εστί αχρονικότητα.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2007, 14:20:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ eidos

Με αναγκάζεις να επαναλαμβάνομαι και να σου πω, ότι ο Θεός δεν έχει μνήμη, γιατί δεν την χρειάζεται, επειδή για τον άχρονο θεό, όλα είναι ένα αιώνιο τώρα. Όταν όλα είναι ένα αιώνιο τώρα δεν υπάρχει για τον θεό παρελθόν και συνεπώς δεν χρειάζεται μνήμη. Εάν μου παραθέτεις εδάφια στα οποια αναφέρεται ότι ο Θεός έχει μνήμη, τα οποια γραφτήκανε για να κάνουνε μερικά πράγματα κατανοητά στους ανθρώπους, τότε θα σου παραθέσω εδάφια, τα οποια δίνουνε στον θεό και άλλες ανθρώπινες ιδιότητες, τα οποια δεν σημαίνουν όμως ότι ο θεός έχει πόδια, χερια, μύτη, αυτιά…

Ψαλμός
138:10 και γαρ εκει η χειρ σου οδηγησει με και καθεξει με η δεξια σου
ΔΕΥΤ λβ.11
Καθώς ο αετός σκεπάζει την φωλεάν αυτού, περιθάλπει τους νεοσσούς αυτού, εξαπλώνων τας πτέρυγας αυτού, αναλαμβάνει αυτούς και σηκόνει αυτούς επί των πτερύγων αυτού,
ΗΣΑ ξς.1
Ούτω λέγει Κύριος• Ο ουρανός είναι θρόνος μου, και η γή υποπόδιον των ποδών μου• ποίος είναι ο οίκος τον οποίον ηθέλετε οικοδομήσει δι εμέ; και ποίος ο τόπος της αναπαύσεώς μου;
DAN 9:19
Κυριε, εισακουσον· Κυριε, συγχωρησον· Κυριε, ακροασθητι και καμε· μη χρονισης, ενεκεν σου, Θεε μου· διοτι το ονομα σου εκληθη επι την πολιν σου και…

Όσο ο Θεός έχει αυτιά, πόδια και φτερά, τόσο έχει και μνήμη.

Περί αθανασίας της ψυχής

Αφού το θέμα της αθανασίας της ψυχής περιορίστηκε στο να καθόμαστε να συζητάμε εάν ο Μπούς είναι θεός η όχι, τότε...


Μονο ο θεός γνωρίζει τα μέλλοντα. Ο Μπούς δεν ξέρει όταν κοιμάται εάν ξυπνήσει την άλλη μέρα. ξέρεις πόσοι βασιλιάδες και πολιτικοί είπανε θα κάνουμε το ένα η το άλλο και πεθάνανε πριν καν ολοκληρώσουνε τη φράση τους.


θα σου παραθέσω κάτι, για να σου δείξω ότι αυτό που είπε η ψυχή του νεκρού Samouhl είναι προφητεία.

ΣΑΜΟΥΗΛ Α', ΚΕΦΑΛΑΙΟ 28o
16 ΤΟΤΕ ΕΙΠΕΝ Ο ΣΑΜΟΥΗΛ ΔΙΑ ΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΡΩΤΑΣ ΕΜΕ ΑΦΟΥ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΠΕΜΑΚΡΥΝΘΗ ΑΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕΝ ΕΧΘΡΟΣ ΣΟΥ
17 Ο ΚΥΡΙΟΣ ΒΕΒΑΙΩΣ ΕΚΑΜΕΝ ΕΙΣ ΕΑΥΤΟΝ ΩΣ ΕΛΑΛΗΣΕ ΔΙ ΕΜΟΥ ΔΙΟΤΙ ΕΞΕΣΧΙΣΕΝ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑΝ ΕΚ ΤΗΣ ΧΕΙΡΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΔΩΚΕΝ ΑΥΤΗΝ ΕΙΣ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΣΟΥ ΤΟΝ ΔΑΒΙΔ

Εδώ ο Samouhl (στο όνομα του Κυριου) προφητεύει ότι ο David θα γίνει βασιλιάς του Ισραήλ.

Και παρακάτω ο προφήτης Νάθαν επιβεβαιώνει την προφητεία.

ΣΑΜΟΥΗΛ Β' - 12o Κεφάλαιο
1 ΚΑΙ ΑΠΕΣΤΕΙΛΕΝ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΤΟΝ ΝΑΘΑΝ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΔΑΒΙΔ ΚΑΙ ΗΛΘΕ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ
...
7 ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ Ο ΝΑΘΑΝ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΔΑΒΙΔ ΣΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΟΥΤΩ ΛΕΓΕΙ ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ ΕΓΩ ΣΕ ΕΧΡΙΣΑ ΒΑΣΙΛΕΑ ΕΠΙ ΤΟΝ ΙΣΡΑΗΛ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΗΛΕΥΘΕΡΩΣΑ ΕΚ ΧΕΙΡΟΣ ΤΟΥ ΣΑΟΥΛ.

Εάν εσύ τώρα μου λες, ότι ο Σατανάς μιλάει με το στόμα των προφητών, τότε δεν κάθομαι να συζητήσω μαζί σου, γιατί θα πρέπει να πάρουμε όλα τα εδάφια και να δούμε όλες τις προφητείες μια μια, εάν όταν προφήτευε ο Daniel, ο Ηλίας και όλοι οι προφήτες, εάν προφήτευε ο Σατανάς η όχι με το στόμα τους.

Σαν Μαρτυρας του Ιεχωβά όμως που είσαι, θα ξέρεις προφανώς καλύτερα από μένα ποτε μιλάει ένας προφήτης και εκπληρώνεται η προφητεία του και ποτε μιλάει ο Σατανάς και δεν βγαίνουνε οι προφητείες του. Εσείς είσαστε οι ειδικοί στις προφητείες, ιδίως όσον αυτές αφορούνε τη συντέλεια του κόσμου.

Σε λίγο θα μας πεις ότι ακόμα και από το στόμα του Χριστού μιλούσε ο Σατανάς, μονο και μονο για να υποστήριξης, το ότι δεν υπάρχει ζωή μετά θάνατον, όταν έλεγε την παραβολή του φτωχού Λαζάρου και του πλούσιου που καιγότανε στην κόλαση και ζήτησε από τον Abraam να πάει στους ζωντανούς του αδερφούς, να τους πει αυτό ακριβώς, ότι υπάρχει κόλαση και παράδεισος και ζωή μετά θάνατον.


@ eidos, schwabe

Περί εικόνων.

Ο Θεός είπε:
Ου ποιήσεις σεαυτώ είδωλον… " ( Εξ. 20.2-5 ).

Αυτό σημαίνει να μην πιστεύεις τα είδωλα και όχι τα ιερά κειμήλια.

Θέλετε να δείτε ότι οι Εβραίοι είχανε ιερά κειμήλια, τα οποια είχανε επάνω αναπαραστάσεις από Αγγέλους, δηλαδή Αγίους, τα οποια οι Εβραίοι τα προσκυνούσανε και δεν τα πατούσανε?

Οδηγίες του θεού για την κατασκευή της κιβωτού της διαθήκης.
ΕΞΟΔΟΣ - 25o Κεφάλαιο
18 ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΜΕΙ ΔΥΟ ΧΕΡΟΥΒΕΙΜ ΕΚ ΧΡΥΣΙΟΥ ΣΦΥΡΗΛΑΤΑ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΜΕΙ ΑΥΤΑ ΕΠΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΑΚΡΩΝ ΤΟΥ ΙΛΑΣΤΗΡΙΟΥ
19 ΚΑΙ ΚΑΜΕ ΕΝ ΧΕΡΟΥΒ ΕΠΙ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΑΚΡΟΥ ΚΑΙ ΕΝ ΧΕΡΟΥΒ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΑΚΡΟΥ ΕΚ ΤΟΥ ΙΛΑΣΤΗΡΙΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΜΕΙ ΤΑ ΧΕΡΟΥΒΕΙΜ ΕΠΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΑΚΡΩΝ ΑΥΤΟΥ
20 ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΚΤΕΙΝΕΙ ΤΑ ΧΕΡΟΥΒΕΙΜ ΕΠΑΝΩΘΕΝ ΤΑΣ ΠΤΕΡΥΓΑΣ ΕΠΙΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑ ΜΕ ΤΑΣ ΠΤΕΡΥΓΑΣ ΑΥΤΩΝ ΤΟ ΙΛΑΣΤΗΡΙΟΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΑΥΤΩΝ ΘΕΛΟΥΣΙ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΕΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΙΛΑΣΤΗΡΙΟΝ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΙΣΘΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΩΝ ΧΕΡΟΥΒΕΙΜ
21 ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙ ΤΟ ΙΛΑΣΤΗΡΙΟΝ ΕΠΙ ΤΗΣ ΚΙΒΩΤΟΥ ΑΝΩΘΕΝ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΘΕΣΕΙ ΕΝ ΤΗ ΚΙΒΩΤΩ ΤΑ ΜΑΡΤΥΡΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΕΛΩ ΔΩΣΕΙ ΕΙΣ ΣΕ.

Όπως είχανε οι Εβραίοι την κιβωτό της διαθήκης σαν ιερό κειμήλιο, το οποιο ούτε να αγγίξουνε δεν τολμούσανε, γιατί οποιος την άγγιζε πέθαινε, όπως πέθανε ο Οζα, έτσι έχουνε και οι Χριστιανοί τις εικόνες τα λείψανα των αγίων και τις εικόνες και τα ιερά κειμήλια. Δεν προσκυνάνε την ύλη, αλλα Αυτόν που την μετουσιώνει την ύλη, τον θεό τον ίδιο.


@ eidos

Ο Βασίλης κι εγώ σου ζητήσαμε να μας παραθέσεις εδάφιο για τον δεύτερο χωροχρόνο.

Περιμένουμε.

Ο Βασίλης βλέπεις είναι Έλληνας και όχι Αμερικανος να χάβει τις θεωρίες του Μπούς περί έξυπνου σχεδιασμού, τουλάχιστον σε αυτό τον παραδέχομαι.

Edited by - samuel1974 on 17/09/2007 15:28:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2007, 16:09:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
sam.

οντως επαναλαμβανεσαι και αυτο ειναι κουραστικο...

θα σε παρακαλεσω να μου εξηγησεις τη σημαινει 'αχρονος' Θεος.
(αν μπορεις)
και να δουμε μετα αν ο χρονος και πως επηρεαζει τον Θεο.
(και αν εχει 'μνημη' και αν θυμαται)

δεν μου απαντας αν η ψυχη ειναι ΑΘΑΝΑΤΗ...
(πραγμα πολυ σημαντικο για την συνεχεια)


σου εξηγησα οτι η αφηγηση με τον νεκρο Σαμουηλ, δεν υποστηριζει οτι ο προφητης ειχε αθανατη ψυχη, εσυ επιμενεις...

ο Σαμουηλ ΕΙΧΕ ΧΡΙΣΕΙ ΤΟΝ ΔΑΒΙΔ ως επομενο Βασιλια του Ισραηλ, ΠΟΛΥ ΠΡΟΤΟΥ ΠΕΘΑΝΕΙ, και πολυ προτου τον 'καλεσει' απο τους νεκρους ο Σαουλ (1 Σαμουηλ 16:1,13)
λες ο Σατανας να μην το ηξερε αυτο;
δεν γινοταν λοιπον προφητης ο Σατανας, με το να πει οτι ο Δαβιδ θα γινει Βασιλιας... (ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΗΔΗ ΓΝΩΣΤΟ ΤΟΤΕ)

ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ.... βρες κατι αλλο για να υποστηριξεις αυτο που θες...
(ξανακοιταξε προσεκτικα ολα τα ειπιχειρηματα που σου παρεθεσα, και θα καταλαβεις οτι κανεις λαθος...)
(εχε τα αυτια σου ανοικτα, οπως τα εχω και εγω)
αν θελεις να κλεισουμε το ζητημα του νεκρου Σαμουηλ, και να ανοιξουμε το θεμα της ΠΑΡΑΒΟΛΗΣ του Λαζαρου και του πλουσιου θα πρεπει πρωτα να καταληξουμε ως προς το πρωτο για να ξεκινησουμε το δευτερο.

περι-που εικονων.

αν με την παραπομπη στη κιβωτο και στα χερουβειμ θελεις να υποστηριξεις οτι οι Ισραηλιτες ειχαν ειδωλα, πλανασαι πλανην οικτρα...
(και ειμαι σιγουρος οτι ξερεις την αληθεια αλλα καταλαβαινω οτι πρεπει να υποστηριξεις αυτο που πιστευεις, και αυτο σε οδηγει σε ατοπηματα)

σχετικα με την κιβωτο: η κιβωτος βρισκοταν μεσα στα αγια των αγιων πρωτα της ΣΚΗΝΗΣ και μετα στο ΝΑΟ στην Ιερουσαλημ.
στα αγια των αγιων ειχε προσβαση μονο ο Αρχιερεας και αυτο μονο μια φορα τον χρονο. εκει εμπαινε για να ραντισει την κιβωτο με το αιμα μιας θυσιας, ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

ΠΟΤΕ ΤΑ ΧΕΡΟΥΒΕΙΜ ΠΟΥ ΣΤΟΛΙΖΑΝ ΤΗΝ ΚΙΒΩΤΟ, ΔΕΝ ΔΕΧΤΗΚΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΞΗ ΛΑΤΡΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ

Αποκαλυψη 22:8,9 "και αφου ακουσα και ειδα, επεσα κατω να προσφερω λατρεια, μπροστα στα ποδια του αγγελου... αλλα μου λεει: 'προσεχε μην το κανεις αυτο... τον Θεο λατρεψε'

Αυτο που συμβαινει με τις 'ιερες εκονες' ειναι ξεκαθαρη πραξη λατρειας...

μην μας τρελλαινεις τωρα με βλακειες... (συγγνωμη)


για τους αγγελους και τον Γιο, σου παρεθεσα εδαφια που δειχνουν οτι δημιουργηθηκαν πριν το υλικο μας συμπαν (Αποκαλυψη 3:14, Ιωβ 38:1-7)

η ΛΟΓΙΚΗ μας οδηγει στο συμπερασμα οτι ολα τα πνευματικα πλασματα κινουνται σε καποιον δικο τους 'χωροχρονο'

εχεις να προτεινεις κατι αλλο;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2007, 23:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ eidos

Γραφεις:
“και να δουμε μετα αν ο χρονος και πως επηρεαζει τον Θεο.
(και αν εχει 'μνημη' και αν θυμαται)“

Το αν ο άχρονος θεός επηρεάζεται από τον χρόνο δεν κάθομαι να στο εξηγήσω, για τον ίδιο λόγο που δεν κάθομαι να σου εξηγήσω το εάν ο άναρχος θεός υπακούει σε κάποιους νομους, που φανταστήκανε άνθρωποι. Για τον ίδιο λόγο που δεν κάθομαι να σου εξηγήσω το εάν ο χώρος και η βαρύτητα και τα σωματίδια επηρεάζουνε τον πανταχού παρόντα και παντοδύναμο θεό και πάει λέγοντας. Εάν εσύ δεν μπορείς να διανοηθείς ότι μερικές ανθρώπινες ιδιότητες όπως πόδια, χερια και μνήμη, αναφέρονται στην βίβλο για να γίνουνε μερικά πράγματα κατανοητά στους ανθρώπους, τότε φαντάσου ότι ο θεός έχει πόδια και φτερά. Θέλεις να πιστεύεις ότι έτσι είναι ο θεός? Δικαίωμα σου. Αλλα μην προσπαθείς να πείσεις συνομιλητές, ότι ο θεός έχει μνήμη, επειδή άμα δεν υπάρχει, καταρρέει όλη η δοξασία των Μαρτύρων του Ιεχωβά, ότι ο θεός θα ξαναφέρει μερικούς (καλους) ανθρώπους στην ύπαρξη από την ανυπαρξία…. Με τέτοιες παραστατικές αφηγήσεις δεν γίνεται θεολογία. Όπως σε ένα μικρό παιδί δεν μπορείς να του εξηγήσεις τι είναι το ρεύμα, αλλα του λες μονο ένα „κάνει tziz“, έτσι και ο θεός αναφέρεται σε μερικά σημεία της βίβλου με ανθρώπινες ιδιότητες, για να καταλάβουνε οι άνθρωποι ότι ο θεός έχει δύναμη και εξουσία και δόξα. Εάν το παιδί όμως μεγαλώσει, θα κάτσεις να του εξηγήσεις για το ρεύμα και πως αυτό σταματάει την κυκλοφορία ηλεκτρονίων στα νεύρα της καρδιας, και ότι όταν τα ηλεκτρόνια αγγίζουνε το δέρμα υπάρχει ένα μικρό tziz. Εάν το παιδί όμως επιμένει και σου λέει γιατί κάνει tziz? Τότε…

Το άχρονος όμως δεν φαίνεται να το πιάνεις και ας επαίρεσαι ως επιστημων. Aχρονος θα πει ότι κάποιος είναι εκτος της επιρροής του χρόνου και του χώρου. θα πει ότι είναι παντού και πάντα και δεν έχει όρια και περιορισμούς. Ημίν δε ο Θεός απεκάλυψε δια του Πνεύματος αυτού• το γαρ Πνεύμα πάντα ερευνά και τα βάθη του Θεού” (Α` Κοριν. Β` 10). Μονο το Aγιο Πνεύμα γνωρίζει τα βάθη, και δεν ξέρουνε οι άνθρωποι τα όρια του. Πέραν αυτού, αυτό το πήγαινε έλα από την ύπαρξη στην ανυπαρξία, που πιστεύεις, το θεωρώ εμπαιγμό από μέρους σας προς τον θεό, γιατί τον παρουσιάζεται σαν αναποφάσιστο και μεταβλητό τη στιγμή που ο Θεός „Μένει ο ίδιος γιατί είναι ο Θεός, και γιατί ο Θεός δεν αλλάζει. Στον Θεό δεν υπάρχει αλλοίωσις ή σκιά μεταβολής (Ιάκωβου 1:17).

Γραφεις:
“σου εξηγησα οτι η αφηγηση με τον νεκρο Σαμουηλ, δεν υποστηριζει οτι ο προφητης ειχε αθανατη ψυχη, εσυ επιμενεις...ο Σαμουηλ ΕΙΧΕ ΧΡΙΣΕΙ ΤΟΝ ΔΑΒΙΔ ως επομενο Βασιλια του Ισραηλ, ΠΟΛΥ ΠΡΟΤΟΥ ΠΕΘΑΝΕΙ, και πολυ προτου τον 'καλεσει' απο τους νεκρους ο Σαουλ (1 Σαμουηλ 16:1,13) λες ο Σατανας να μην το ηξερε αυτο;ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ.... βρες κατι αλλο για να υποστηριξεις αυτο που θες...“


Ο David είχε χριστεί βασιλιάς από τον Samouhl, αλλα η προφητεία ότι ο Θεός θα πάρει την εξουσία από τον οίκο του Saoul και θα την δώσει στον David αποκαλύπτεται σε αυτό το σημείο της βίβλου. Μας λες λοιπόν, ότι:

1. Ο Σατανάς προφητεύει στο όνομα του θεού την άνοδο του David στο θρόνο του Ισραήλ. Τη στιγμή που δεν μπορούνε τα πνεύματα να κάνουνε κάτι τέτοιο.

"Ας πλησιάσουν και ας μας δείξουν τι θα συμβεί• ας αναγγείλουν τα προγενέστερα, τι ήσαν, για να τα στοχαστούμε, και να γνωρίσουμε τα έσχατά τους• ή, ας μας αναγγείλουν τα μελλοντικά γεγονότα. 23. Αναγγείλατε αυτά που θα συμβούν στο μετέπειτα διάστημα, για να γνωρίσουμε ότι είστε θεοί" (Ησαϊας 41/μα: 22,23).


2. Ότι η βίβλος δεν αναφέρει ξεκάθαρα, όπως στον Iwb η στην Γένεση, ότι μιλάει ο Σατανάς, αλλα ότι η βίβλος λέει ψέματα και μας λέει ότι μιλάει ο Samouhl. Ενώ:

Η Βίβλος είναι η Γραφή της αλήθειας (Δαν.10:21)

Προς Τιμόθεο Β 3/γ/16 "Όλη η γραφή είναι θεόπνευστος ΚΑΙ ΩΦΕΛΙΜΟΣ......"


Γραφεις:
“Αποκαλυψη 22:8,9 "και αφου ακουσα και ειδα, επεσα κατω να προσφερω λατρεια, μπροστα στα ποδια του αγγελου... αλλα μου λεει: 'προσεχε μην το κανεις αυτο... τον Θεο λατρεψε'
Αυτο που συμβαινει με τις 'ιερες εκονες' ειναι ξεκαθαρη πραξη λατρειας... „


Aλλο η λατρεία και άλλο η τιμή. Η Αδιακρισία είναι γενικό πρόβλημα εδώ μέσα και νομίζω δεν έμεινες απαθής.

ο άγγελος που αναφέρεται ως Αρχιστράτηγος τής δυνάμεως τού Κυρίου, δέχτηκε την προσκύνηση τού Ιησού τού Ναυή, όπως αναφέρεται στο Ιησούς τού Ναυή 5/ε΄ 13-15: ΄΄Και έπεσεν ο Ιησούς επί την γην, κατά πρόσωπον αυτού, και προσεκύνησε΄΄.

Επομένως οι Aγιοι προσκυνούνται όπως προσκύνησε ο Lwt τους Αγγέλους που τον επισκεφτήκανε.

Να δούμε και για τους Αγίους

Αποκάλυψη 3/γ΄ 7-10. Εκεί, ο Κύριος Ιησούς Χριστός, μιλάει προς τον ΄΄άγγελο΄΄ τής Εκκλησίας τής Φιλαδελφείας. Πρόκειται για τον Επίσκοπο τής τοπικής Εκκλησίας, και όχι για ουράνιο άγγελο, όπως φαίνεται από το εδάφιο 10, που τον τοποθετεί μεταξύ τών ΄΄κατοικούντων επί τής γης΄΄. Εφ' όσον κατοικούσε στη γη ήταν άνθρωπος!

Αφού ο Κύριος τον παινεύει για τα έργα του, τού λέει το εξής σημαντικό: ΄΄ιδού διδώ εκ τής συναγωγής τού Σατανά τών λεγόντων εαυτούς Ιουδαίους είναι, και ουκ εισίν αλλά ψεύδονται. Ιδού ποιήσω αυτούς ίνα ήξουσιν και προσκυνήσουσιν ενώπιον τών ποδών σου, και γνώσιν ότι εγώ ηγάπησά σε΄΄.

Προσέξε! ο ίδιος ο Κύριος, δηλώνει ότι θα κάνει ανθρώπους να προσκυνήσουν μπροστά στα πόδια τού Επισκόπου τής Εκκλησίας τής Φιλαδελφείας, επειδή τον αγαπάει. Μήπως ο Κύριος δεν θα το ήξερε αν αυτό ήταν αμαρτία; Μήπως θα τους έκανε να προσκυνήσουν τον Επίσκοπό του ως θεό; Φυσικά όχι, επειδή δήλώνει, πως θα τον προσκυνήσουν, και θα γνωρίσουν ότι ο Κύριος τον αγάπησε. Συνεπώς, θα τον προσκυνούσαν τιμητικά, ως δούλο τού Θεού, και όχι ως θεό.

Κατά την πίστη της Εκκλησίας μας οι άγιοι αντικατoπτρίζουν τη δόξα του Κυρίου (Β' Κορ. γ' 18) και ακτινοβολούν το άκτιστο Φως του Θεού (Ματθ. ε' 14. Ιω. η' 12. Εφεσ. ε' 8. Κολ. α' 12. Αποκ. κβ' 5).
Η δόξα των αγίων και των αγγέλων δεν είναι ανεξάρτητη από τη δόξα του Χριστού, γιατί είναι μέλη του σώματος Αυτού (Εφεσ. α' 23. δ' 16. ε' 23. Κολ. α' 18.24). Ονομάζονται αγαπητοί του Θεού (Β' Παραλ./Χρον. κ' 7. Ησ. μα' 8), Φίλοι του Θεού (Ψαλμ. ρλη' 17, κατά τους Ο'. Ιω. ιε' 14. Ιακ. β' 23), αδελφοί του Χριστού (Ματθ. ιβ' 50). Είναι ναός και κατοικητήριο του Θεού (Α' Κορ. γ' 16-17. στ' 19. Β' Κορ. στ' 16), τέκνα Θεού (Ιω. α' 12. Γαλ. γ' 26-27), κληρονόμοι και συγκληρονόμοι του Χριστού (Ρωμ. η' 17). Το μνημόσυνο των αγίων είναι αιώνιο (Ψαλμ. ρια/ριβ' 1-9. Παροιμ. ι' 7. Εβρ. ια' 4-38).

Ο ίδιος ο Θεός, μέσω του Αγίου Σώματος του Χριστού, έρχεται σε προσωπική κοινωνία με τον άνθρωπο και του μεταδίδει την αγιότητα. Πρόκειται για την αγιότητα του Σώματος του Χριστού, όχι για την αγιότητα του ανθρώπου, ανεξάρτητα από την κοινωνία του με τον Χριστό (Ιω. ιδ' 23. Α' Κορ. γ' 5-17. στ' 19. Β' Κορ. στ' 16. ΕΦεσ. β' 22).
Έτσι ο Χριστός θριαμβεύει μέσω των αγίων (Ιω. κα' 19. Β' Κορ. β' 14).

Για τα ιερά λείψανα

Αν υπάρχουν νεκροί Άγιοι, ο Κύριος είπε ψέματα στην αδελφή τού Λαζάρου, ότι ΄΄όποιος ζει και πιστεύει σ' εμένα, δεν θα πεθάνει στον αιώνα΄΄. (Ιωάννης 11/ια΄ 26). ΄΄Επειδή όλοι ζούν στον Θεό΄΄, και ΄΄δεν είναι ο Θεός νεκρών, αλλά ζώντων΄΄. (Λουκάς 20/κ΄ 38). Και ο απόστολος Ιωάννης, δείχνει πως όλοι οι πιστοί, ζουν και παρακολουθούν και προσεύχονται στον ουρανό. (Αποκάλυψις 6/ς΄ 9-11. 18/ιη΄ 20. 19/ιθ΄ 1,4,6. 20/κ΄ 4-6 κλπ).

Το ότι πέθανε το σώμα τους, δε σημαίνει πως και αυτοί είναι νεκροί! ΄΄...εάν η επίγειος ημών οικία τού σκήνους καταλυθεί, οικοδομήν εκ Θεού ΕΧΩΜΕΝ (από τώρα που ζούμε στη γη, πόσω μάλλον στους ουρανούς), οικίαν αχειροποίητον αιώνιον εν τοις ουρανοίς. (Β΄ Κορινθίους 5/ε΄ 1-4).

Τιμάμε τα λείψανα τους επειδή

υπήρξαν ΄΄ναός τού Θεού΄΄, (Α΄ Κορινθίους 3/γ΄ 16), όπως το σώμα κάθε αγίου.
Τα λείψανα αυτά, παραμένουν φορείς τής Χάριτος, όπως υπήρξε το λείψανο τού προφήτη Ελισσαιέ, που όταν κάποιος νεκρός ακούμπησε τα κόκκαλά του, αναστήθηκε! (Β΄ Βασιλέων 13/ιγ΄ 21). Αυτό, συμβαίνει πολύ περισσότερο τώρα στη Νέα Διαθήκη.


Γραφεις:
„για τους αγγελους και τον Γιο, σου παρεθεσα εδαφια που δειχνουν οτι δημιουργηθηκαν πριν το υλικο μας συμπαν (Αποκαλυψη 3:14, Ιωβ 38:1-7)
η ΛΟΓΙΚΗ μας οδηγει στο συμπερασμα οτι ολα τα πνευματικα πλασματα κινουνται σε καποιον δικο τους 'χωροχρονο'
εχεις να προτεινεις κατι αλλο;;;; „


Ασφαλώς και έχω

Έρευνα:Κ .Ρώσσελ:Ο «Θεοφώτιστος» ή ο λαοπλάνος επιχειρηματίας;

Το 1872 ο αμερικάνος έμπορος Κάρολος Ρώσσελ ίδρυσε μια ιδιωτική επιχείρηση, που εξελίχθηκε σε μετοχική εταιρία. Επειδή είχε βάλει τα μεγαλύτερα κεφάλαια, αυτοανακηρύχθηκε πρόεδρος. Στο βιβλίο του ΤΕΤΕΛΕΣΜΕΝΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ, που κυκλοφόρησε μετά το θάνατο του, γράφει πως ήταν ‘θεοφώτιστος’ καθώς και πολύ επιτυχημένος επιχειρηματίας. Ο ίδιο αναφέρει ότι δεν ήταν αρκετά τίμιος με τις εμπορικές του δραστηριότητες. Μετά το θάνατο του(1916) τον διαδέχθηκε ο Ιωσήφ Ρόδερφορδ(1917-1942)και εκείνον ο Νάθαν Νόρρ(1942-1977). Σήμερα πρόεδρος της εταιρείας είναι ο Φρέντ Φράνς .Η εταιρεία αυτή, που σήμερα ονομάζεται «Βιβλική και Φυλλαδική εταιρία Σκοπιά», στην αυτοβιογραφία της η οποία δημοσιεύεται στο περιοδικό «Σκοπιά», με τίτλο «Σύγχρονη Ιστορία των Μαρτύρων του Ιεχωβά» παραδέχεται: «Στην αρχή η ιδιοκτησία αυτή κατείχετο νομίμως από την Εκδοτική εταιρεία του Πύργου, ιδιωτική επιχείρηση που διευθύνετω προσωπικά από τον Κ. Τ. Ρώσσελ. Τον Απρίλιο του 1898 η ιδιοκτησία της εγκαταστάσεως αυτής και του ακινήτου μεταβιβασθεί στο νόμιμο σωμάτιο, στη βιβλική και Φυλλαδική Εταιρεία Σκόπια»(Περ. «Η Σκοπιά» 15 Ιουνίου 1955, σελ.193).
Επομένώς αυτό το οποίο πρέπει να έχει υπ’ όψιν του κάποιος που έρχεται σε επαφή με τους «Μάρτυρες του Ιεχωβά» ή είναι «μάρτυρας» είναι ότι έχει να κάνει με μια ιδιωτική Επιχείρηση, που σκοπός της είναι το κέρδος!!!

Το περιοδικό «Σκοπιά», δηλαδή το όργανο της εταιρείας, που κυκλοφορεί κατά εκατομμύρια αντίτυπα το δεκαπενθήμερο, μας πληροφορεί ακόμα και πόση ήταν η κάθε μετοχή στη μετοχική εταιρεία «Σκοπιά». Ήταν δέκα δολάρια και η κάθε μετοχή αντιπροσώπευε μια ψήφο. Αυτό το λέει καθαρά το περιοδικό «Σκοπιά»(1η Αυγούστου 1955 σελ. 241, σημ. θ΄)

Σήμερα καταλήγει η «Σκοπιά», υπάρχουν δύο οργανώσεις: η μια του «Ιεχωβά» και η άλλη του σατανά. Στην πρώτη ανήκουν οι μάρτυρες του «Ιεχωβά», ενώ όλες οι κυβερνήσεις, οι εκκλησίες κ.τ.λ. ανήκουν στην οργάνωση του σατανά. Σκοπός της οργάνωσης του «Ιεχωβά», λέει η εταιρεία είναι να αποδειχθεί ο σατανάς ψεύτης και να βρεθεί ο Θεός αληθινός. Αυτό γίνεται με το να υπάρχουν στη γη άνθρωποι που να απορρίπτουν την «οργάνωση του σατανά» και να εντάσσονται ολόψυχα στην «οργάνωση του Ιεχωβά». Έτσι, κατά την αντίληψη αυτή, δεν σώζει ο Θεός τον άνθρωπο, αλλά ο άνθρωπος καλείται να «σώσει τον Θεό», να αποδείξει δηλαδή τον Θεό αληθινό και τον διάβολο ψεύτη εδώ είναι το νόημα της ζωής του ανθρώπου» Αν είναι δυνατό!!! Το δημιούργημα(άνθρωπος) να σώσει το δημιουργό των πάντων ,το Α και Ω της ζωής.

Η σημερινή ηγεσία της εταιρείας «Σκοπιά» απορρίπτει όλο το περιεχόμενο της Χριστιανικής πίστης: το τριαδικό δόγμα, την Θεανθρωπότητα του Χριστού, την ανάσταση του Κυρίου(διακηρύττει πως στη θέση του Χριστού «αναστήθηκε» ο αρχάγγελος Μιχαήλ!)την εν Χριστώ σωτηρία της ψυχής και την αιώνια κόλαση, της εικόνες κ.α.
Στη θέση της λατρείας του Θεού τίθεται η διάθεση των προϊόντων της «Σκοπιάς», ένα νέο είδος ειδωλολατρίας. Οποίος δεν υπακούει τυφλά στις εντολές του Μπρούκλιν, κηρύσσεται «αντάρτης εναντίον του Ιεχωβά» και πετάγεται έξω από το «καταφύγιο», στην «οργάνωση του σατανά».Πολλές φορές οι «προφητείες» που «έβλεπαν» δεν εκπληρώθηκαν. Βιβλιογραφία, Εγκυκλοπαιδικό λεξικό θρησκειών και αιρέσεων …και σύγχρονών ιδεολογικών ρευμάτων.(Εκδ. Ι. Μ. Τροοδιτισσάς), Αναζητώντας την αλήθεια(Νικόλαου Μαυρομάγουλου* πρώην «μάρτυρα»)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2007, 10:43:37  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974:
«Όταν κάποιος προσκυνάει την εικόνα (νομίζω η λέξη εικόνα είναι κατανοητή) τότε προσκυνάει αυτό που απεικονίζει (η εικόνα) και όχι το ξύλο της εικόνας.»

Έτσι σε βολεύει να τα βλέπεις έ??

Όταν συρρέει ο κόσμος στην Τήνο ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΙΚΟΝΑ, όταν κουβαλάνε στην Θεσσαλονίκη από τα Ιεροσόλυμα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΙΚΟΝΑ, τότε προσκυνάνε οι πιστοί την απεικόνιση ή μήπως ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΞΥΛΙΝΗ ΕΙΚΟΝΑ ΜΕ ΤΑ ΦΑΝΤΑΧΤΕΡΑ ΣΤΟΛΙΣΜΑΤΑ???

Διότι, εάν ήταν όντως τα πράγματα όπως μας τα έλεγες, τότε φίλτατε δεν θα χρειάζονταν όλη αυτή η μεταφορά των «θαυματουργών εικόνων», είτε κουβαλώντας τες ανά την επικράτεια είτε μετακινώντας δεκάδες χιλιάδες κόσμου ΣΕ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ, αλλά απλά θα προσκυνούσανε ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΥΠΗΡΧΕ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ!

Είναι ηλίου φαεινότερο ότι στην χριστιανοσύνη υπάρχει Η ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΩΝ ΕΙΔΩΛΩΝ, η πίστη ότι συγκεκριμένες εικόνες κάνουνε θαύματα, αυτός και ο λόγος για όλη αυτή την κατάσταση με τα λείψανα και τα κόκαλα.

Στην Ελλάδα, την Ιταλία, τη Γαλλία και την Ρωσία υπάρχει πλήθος κειμηλίων που προκαλούν θυμηδία!

Κοτρόνες που δήθεν ήταν κομμάτια από τον βράχο της σπηλιάς που γεννήθηκε ο Χριστός για παράδειγμα...

Και...έρχονται και τα απίθανα λείψανα του χριστιανισμού:

Η σάλπιγγα του Ναυη!!!
Το κλαδί ελιάς του κατακλυσμού!!!
Τα κέρατα από το κριάρι που θυσίασε ο Αβρααμ!!!
Ο θρόνος του Δαβίδ!!!
Τα δώρα των μάγων!!!
Το τσεκούρι του Νώε....
Το ψωμί που βούτηξε ο Χριστός στον δείπνο!
Ένα μπουκάλι με αναστεναγμό του Ιωσήφ!!!
Δάκρυα της Παναγιάς...

Αν όλα αυτά δεν οδηγούν τον παραπλανημένο πιστό σε σχιζοφρένεια ειδωλολατρίας, τότε τι θα μπορούσε άραγε να τον οδηγήσει?

Και μετά έχετε και το θράσος να αποκαλείται «ειδωλολάτρες» τους αρχαίους έλληνες τρομάρα σας...

samuel1974:
«Ο Abraam ποιον προσκύνησε όταν εμφανιστήκανε τρεις άνδρες έξω από την πόρτα του σπιτιού του?»

Αυτό είναι άσχετο με τις προσκυνηματικές αθλιότητες των σημερινών χριστιανών, που ακόμα και……μούμιες προσκυνούνε! Ο Αβραάμ έσκυψε από δέος στο χώμα, μπροστά στην θέα απεσταλμένων του θεού, και δεν έσκυψε ούτε για μια εικόνα που δήθεν….δακρύζει αλλά ούτε και σύρθηκε στα γόνατα για ένα κομμάτι βαμμένου ξύλου που τάχα θα κάνει ξανά τα πόδια του να περπατήσουν!

Δήθεν Θαυματουργές εικόνες, κόκαλα, αλυσίδες, ζώνες, κρεβάτια, κομποσκοίνια, χριστιανούς βασιλείς, ζώνη της Παναγιάς, υμνογράφους και την Ταισια την πόρνη ( σύμφωνα με το χριστιανικό ημερολόγιο) ακόμη προσκυνάτε φίλτατε, λησμονώντας ότι κατά αυτόν τον τρόπο……….φθάνουμε στα όρια παράκρουσης του πολυθεϊσμού, αφού περιμένουμε να μας βοηθήσει μια αλυσίδα που με αυτήν πιθανώς έδεσαν κάποιο χριστιανό άγιο!!!!


Σύνελθε, προσπαθείς με ανοησίες να καλύψεις την ειδωλολατρική σας πλευρά.

samuel1974:
«16Bαφτίστηκε, λοιπόν, ο Iησούς και βγήκε αμέσως από το νερό. Ξαφνικά τότε, οι ουρανοί ανοίχτηκαν γι αυτόν και είδε το Πνεύμα του Θεού να κατεβαίνει σαν περιστέρι και να έρχεται πάνω του.»

Εγώ λέω να μάθετε πρώτα την ίδια την Αγία Γραφή που κατά τα άλλα θέλετε να «γνωρίζετε», διότι ο βαθμός της ασχετοσύνης λαμβάνει απίστευτα ποσοστά μεταξύ των πιστών.

Η Αγία Γραφή έχει ΣΑΦΕΣ ΕΝΤΟΛΕΣ, και τίποτα δεν χρειάζεται τις δικές σου δήθεν «ερμηνείες» φίλτατε. Η Αγία Γραφή ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΡΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΤΗΣ ΑΟΡΑΤΗΣ ΘΕΟΤΗΤΑΣ:

Α) {ούκ είδετε ομοίωμα εν τη ημέρα, ή ελάλησε Κύριος πρός υμάς εκ μέσου του πυρός} (Δευτ. δ΄: 15-17).

Β) {Γένος ούν υπάρχοντες του Θεού ουκ οφείλομεν νομίζειν χρυσώ ή αργύρω ή λίθω, χαράγματι τέχνης και ενθυμήσεως ανθρώπου, το θείον είναι όμοιον} (Πράξεις ιζ΄: 29)

Γ) {Τίνι ωμοιώσατε Κύριον και τίνι ομοιώματι ωμοιώσατε αυτόν;} (Ησαϊα μ΄: 18).

Το μόνο δια το οποίο δικαιούστε να ομιλείτε φίλτατε, για να μαθαίνεις και κάτι ορθά, είναι το δεδομένο ότι εφόσον ο Λόγος ενσαρκώθηκε, αυτό σας δίνει τη δυνατότητα και να απεικονίσετε τον Υιό, ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΥΙΟ, και αυτόν φυσικά μόνο κατά την ανθρώπινη του φύση.

Κατά τα άλλα, ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΜΕ ΕΥΛΑΒΕΙΑ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΣΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΤΕ «ομοίωμα αρσενικού... ή ορνέου πτερωτού», ως εικόνες της αόρατης Θεότητας.

Και πάλι η Αγία Γραφή είναι ξεκάθαρη:

{Ουχ ότι τον Πατέρα τις εώρακεν}. (Ιω. στ΄: 46).
{Τις εώρακεν αυτόν και εκδιηγήσεται} (Σοφία Σειράχ μγ΄: 31).
{Όν είδεν ουδείς ανθρώπων ουδέ ιδείν δύναται}. (Τιμ. Α΄, στ΄: 16).
{Θεόν ουδείς εώρακε πόποτε}. (Ιω. α΄: 18).

Συνεπώς, προκύπτει ότι τα είδωλα, τα ομοιώματα του Πατρός και του Αγίου Πνεύματος είναι απαγορευμένες απεικονίσεις και αποτελούν ΤΗΝ ΠΡΟΑΙΩΝΙΑ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ, ο οποίος και για να ικανοποιήσει την πελατεία που αφομοίωσε ενέταξε την απεικόνιση και την απόδοση τιμών στα είδωλα.

Μάθε επιτέλους Σαμουήλ να μιλάς και την γλώσσα της αλήθειας….

samuel1974:
«Η ορθόδοξοι κανόνες λένε ότι η απεικόνιση του Αγίου Πνεύματος σαν περιστέρι επιτρέπεται μονο στην απεικόνιση της βάπτισης. Αυτό που είδανε οι άνθρωποι με τα ματια τους, μπορεί να απεικονίζεται και να αναπαρίσταται.»

Νομίζω ότι έδωσα απαντήσεις ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ, και όχι το τι εμένα με βολεύει. Αρέσκεστε φίλτατε στο ψέμα, όπως και η κάθε σέκτα του αρχέγονου ιουδαϊσμού που τόσο έχετε χαλκεύσει και παραποιήσει, όμως οι γραφές σας διαψεύδουν.

{Όν είδεν ουδείς ανθρώπων ουδέ ιδείν δύναται}. (Τιμ. Α΄, στ΄: 16). {Θεόν ουδείς εώρακε πόποτε}. (Ιω. α΄: 18).

Εσείς όμως, έχετε το θράσος και σε κάθε εκκλησιά παριστάνετε……τον Θεό Πατέρα με γένια και άσπρα μαλλιά!! Υποτίθεται ότι προσκυνάτε πρωτότυπα, ΑΛΛΑ ΕΣΕΙΣ ΠΡΟΣΚΥΝΑΤΕ ΟΜΟΙΩΜΑΤΑ, τα οποία και είναι μια ξεκάθαρη ειδωλολατρία.

Διότι, {τον Πατέρα ουδείς εώρακεν}. Αυτό, το έχεις μάθει ποτέ?

Επιπλέον, και επειδή μάλλον δεν κατανοείς αυτά που διαβάζεις, το Ευαγγέλιο μας λέει ότι το Άγιο Πνεύμα εμφανίστηκε κατά τη Βάπτιση του Κυρίου «ΕΝ ΕΙΔΕΙ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑΣ» ή «ΩΣΕΙ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑ», αλλά ΔΕΝ ΜΕΤΑΒΛΗΘΗΚΕ ΣΕ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ. Η διαφορά είναι τεράστιας αξίας!

Η μόνη εικόνα που όπου παριστάνεται η περιστερά είναι η Βάπτιση του Χριστού (Θεοφάνεια), επειδή αυτή είναι η μόνη γνωστή περίπτωση εμφάνισης της μορφής του περιστεριού, και εάν κάπου επιτρέπεται τότε μονάχα εκεί. ΕΣΕΙΣ ΟΜΩΣ ΑΠΟΔΩΣΑΤΕ ΣΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ, και έτσι καταστήσατε ένα ΣΥΜΒΟΛΟ ως ένα ΟΜΟΙΩΜΑ.

Αντιλαμβάνεσαι την θεολογική σας πονηριά?

samuel1974:
«Πως μπορεί ο Σατανάς να προφητεύει στο όνομα του Κυριου?»

Να σοβαρευτείτε.

Φυσικά και δεν προφητεύει ο Σατανάς εις το όνομα του Κυρίου! Απλά, αυτό λέει στο θύμα του ότι κάνει. Τόσο απλά.

samuel1974:
«A μια και είπαμε ποίημα, μάθε ότι ο Καβάφης είναι ο πιο πολυμεταφρασμένος Νεοέλληνας λογοτέχνης. Ακόμα και οι Κινέζοι τον διαβάζουνε. Έχει περισσοτερους αναγνώστες και από τον "ρασσια".»

Τον ρασσιά δεν τον γνωρίζω, όμως μάλλον εσύ έχεις κάνει Δοκτορά φίλτατε στον Λιακόπουλο. Διότι, από τις ιστορικές και θεολογικές ακροβασίες μόνο έναν Λιακόπουλο θα μπορούσες να διαβάζεις…

Βρε για δε ΠΟΙΟΙ θέλουνε τάχα να γνωρίζουνε την ιουδαϊκή παράδοση και θεολογία, βρε για δες ΠΟΙΟΙ θέλουνε τάχα να λένε τους αρχαίους έλληνες «ειδωλολάτρες»…Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2007, 14:59:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ schwabe

Grafeis:
"Φυσικά και δεν προφητεύει ο Σατανάς εις το όνομα του Κυρίου! Απλά, αυτό λέει στο θύμα του ότι κάνει. Τόσο απλά."

Προκειμενου να υποστηρίξει ο eidos το ότι δεν υπάρχει ζωή μετά θάνατον, ισχυρίζεται, και μαζί του κι εσύ, ότι σε αυτό το εδάφιο μιλάει και προφητεύει ο Σατανάς. Αλλα εάν προσέξουμε το εδάφιο προσεκτικά,τότε δεν πρόκειται μονο για μια, αλλα για ΠEΝΤΕ προφητείες.
θα φέρω και μερικά παραδείγματα για να γίνω κατανοητός.

1. Προφητεία ότι ο David θα γίνει ο επόμενος βασιλιάς.
Το ότι χρίστηκε από τον Samouhl δεν σημαίνει ότι θα γίνει και βασιλιάς. Ο Charles είναι αυτή τη στιγμή ο πρίγκηπας της Ουαλίας, αλλα θα στοιχημάτιζες εσύ και ο είδος, να πάτε να ανάψετε ένα κερί στην Εκκλησια να σας βοηθήσει, για το ότι θα είναι ο επόμενος βασιλιάς της Αγγλίας?
Sam. 28:17 Ο ΚΥΡΙΟΣ ΒΕΒΑΙΩΣ ΕΚΑΜΕΝ ΕΙΣ ΕΑΥΤΟΝ ΩΣ ΕΛΑΛΗΣΕ ΔΙ ΕΜΟΥ ΔΙΟΤΙ ΕΞΕΣΧΙΣΕΝ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑΝ ΕΚ ΤΗΣ ΧΕΙΡΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΔΩΚΕΝ ΑΥΤΗΝ ΕΙΣ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΣΟΥ ΤΟΝ ΔΑΒΙΔ

2.Προφητεία ότι ο Saoul θα σκοτωθεί στη μάχη. Το ότι κάποιος στρατηγός σκοτώνεται στη μάχη δεν σημαίνει ότι θα την χάσει κιόλας. Ο ναύαρχος Nelson σκοτώθηκε στην μάχη του Trafalgar, αλλα κέρδισε τη μάχη εναντίον του Ναπολέοντα.
19. ΚΑΙ ΑΥΡΙΟΝ ΣΥ ΚΑΙ ΟΙ ΥΙΟΙ ΣΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΕΙΣΘΑΙ ΜΕΤ ΕΜΟΥ

3. Προφητεία ότι οι γιοι του Saoul θα σκοτωθούνε. Το να γίνει ο David βασιλιάς και να πέσει ο Saoul από τον θρόνο δεν έκανε απαραίτητο τον θάνατο των γίων του Saoul... Εδώ πρόκειται για μια ακόμη προφητεία.
19....ΚΑΙ ΟΙ ΥΙΟΙ ΣΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΕΙΣΘΑΙ ΜΕΤ ΕΜΟΥ, δηλαδή παρέα με τον νεκρό Samouhl. Αυτό το "θα είσαστε μαζί μου" είναι ακόμα μια απάντηση στην αθανασία της ψυχής.

4. Προφητεία, ότι ο Saoul θα χάσει τη μάχη. Το ότι κάποιος στρατηγός χάνει μια μάχη δε σημαίνει ότι πρέπει να σκοτωθεί. Τα ιστορικά παραδείγματα είναι νομίζω περιττά.
ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟΝ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ ΘΕΛΕΙ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΧΕΙΡΑ ΤΩΝ ΦΙΛΙΣΤΑΙΩΝ.

5. Προφητεία ότι ο Saoul θα σκοτωθεί ΣΤΗ ΜAΧΗ εναντίον των φιλισταίων, ενώ μπορούσε να σκοτωθεί με δολοφονία, με δηλητηρίαση, να πεθάνει από καρδια η να ξεχάσει να πάρει αναπνοή...η θα μπορούσε να σκοτωθεί σε μια ξιφομαχία με κάποιον στρατηγό που τον πρόδωσε η σε μάχη με κάποιον άλλον λαό πλην των φιλισταίων.

Ενώ λοιπόν ισχυρίζεστε ότι ο Σατανάς σε αυτό το εδάφιο λέει ΠEΝΤΕ προφητείες, που εκπληρωθήκανε όλες κατά γράμμα, λέτε ότι η Βίβλος λέει σε αυτό το εδάφιο ΠEΝΤΕ φορες ψέματα, αναφέροντας ΠEΝΤΕ φορες το όνομα του Samouhl όταν αναφέρεται στη μορφή που εμφανίστηκε μπροστά στον Saoul, χωρίς να λέει πουθενά ότι εδώ μιλάει ένα πνεύμα η ο Σατανάς η κάτι άλλο. Ο συγγραφέας αυτού του εδαφίου αναφέρεται πέντε φορες σε αυτή την μορφή και στις πέντε μιλάει ξεκάθαρα για τον Samouhl.

1. ...ΚΑΙ ΟΤΕ ΕΙΔΕΝ ΓΥΝΗ ΤΟΝ ΣΑΜΟΥΗΛ ΕΒΟΗΣΕ ΜΕΤΑ ΦΩΝΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ
2. ...ΕΓΝΩΡΙΣΕΝ Ο ΣΑΟΥΛ ΟΤΙ ΗΤΟ Ο ΣΑΜΟΥΗΛ
3. ...ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ Ο ΣΑΜΟΥΗΛ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΣΑΟΥΛ ΔΙΑ ΤΙ ΜΕ ΠΑΡΗΝΩΧΛΗΣΑΣ
4. ...ΤΟΤΕ ΕΙΠΕΝ Ο ΣΑΜΟΥΗΛ ΔΙΑ ΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΡΩΤΑΣ ΕΜΕ ΑΦΟΥ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΠΕΜΑΚΡΥΝΘΗ ΑΠΟ ΣΟΥ
5. ...ΔΙΟΤΙ ΚΑΤΕΤΡΟΜΑΞΕΝ ΕΚ ΤΩΝ ΛΟΓΩΝ ΤΟΥ ΣΑΜΟΥΗΛ


Το να μη θέλει κάποιος να παραδεχτεί κάποια πράγματα, είναι σεβαστό, αλλα είναι αξιολύπητο το να βλέπει κάποιος παντού Σατανάδες και να θέλει να τους παρουσιάσει σαν θεούς, μονο και μονο για να υποστηρίξει τις δοξασίες του. Εάν σε αυτό το εδάφιο, που κατά τη γνώμη μου είναι μονο εάν από τα πολλά που μιλάνε για την αθανασία της ψυχής κάποιος βλέπει Σατανάδες, τότε θα τους δει παντού και θα βγάλει στο τέλος και τον Χριστό ψεύτη σε κάποια εδάφια. Αλλα ο Χριστός ξεκαθάρισε ότι η θα τον πιστεύουμε με όσα δίδαξε 100% η θα τον απαρνηθούμε τελείως. Αυτός είναι το μέτρον και η ζυγαριά για τους ανθρώπους. Οποιος δεν τον δέχεται 100% και διεστραβλωνει τις διδαχές του φτιάχνοντας αιρέσεις, παίρνει έναν άλλο δρόμο, πάντως όχι αυτόν της σωτηρίας. Δεν θέλω και ούτε έχω το δικαίωμα να αναγκάσω εγώ η ο οποιοσδήποτε να τον πιστέψει, αυτό είναι ελεύθερη επιλογή του καθενός, αλλα εάν τον πιστέψει κάποιος, πρέπει να τα δεχτεί τα όσα δίδαξε κατά γράμμα. ΟΙ χλιαρότητες δεν παίρνανε. Ο Χριστός είπε ότι "τους χλιαρούς θα τους εμεσω".

Grafeis:
"Αυτό είναι άσχετο με τις προσκυνηματικές αθλιότητες των σημερινών χριστιανών, που ακόμα και……μούμιες προσκυνούνε! Ο Αβραάμ έσκυψε από δέος στο χώμα, μπροστά στην θέα απεσταλμένων του θεού, και δεν έσκυψε ούτε για μια εικόνα που δήθεν….δακρύζει αλλά ούτε και σύρθηκε στα γόνατα για ένα κομμάτι βαμμένου ξύλου που τάχα θα κάνει ξανά τα πόδια του να περπατήσουν!"

Όπου δε μας βολεύει το ρίχνουμε στο "Aσχετο το ένα, άσχετο το άλλο"... Οι τρεις όμως άντρες ήτανε η εικόνα του τριαδικού θεού. Ο Lwt προσκύνησε τους δυο αγγέλους που εμφανιστήκανε μπροστά του. Το εδάφιο που ο άγγελος απαγορεύει την προσκύνηση των αγγέλων όπως και το εδάφιο των Πράξεων όπου ο άγγελος απαγορεύει στους αποστόλους την προσκύνηση έχει να κάνει με το ότι οι απόστολοι είναι ιερείς του θεού και είναι ανώτεροι από τους αγγέλους.

Το έσκυψε με δέος στο χώμα το είπες σωστά. Έτσι προσκυνάμε και εμείς με δέος στο χώμα μπροστά στα θαύματα του Κυριου μας και Θεού μας, του Ιησού Χριστού. Γιατί, το να μετατραπεί κάποια πόρνη σε αγια είναι κατά τη γνώμη μου παρα πολύ μεγάλο θαύμα. Αυτό προσκυνάμε. Δεν προσκυνάμε εκείνη την ώρα ούτε την πόρνη ούτε την αγια, τον θεό προσκυνάμε που έκανε ένα τέτοιο θαύμα. Την αγια απλώς την τιμάμε.


Αλλα θα ήθελα να ρωτήσω τον φίλο σου τον είδος, που μας λέει ότι μονο το θεό πρέπει να προσκυνάμε.

Εφόσον ο Χριστός είναι δημιούργημα του θεού και μονο τον θεό πρέπει να προσκυνάμε, γιατί όταν τον προσκυνούσανε τον Χριστό οι άνθρωποι (τα εδάφια στη βίβλο είναι παρα πολλά) δεν τους το απαγόρευε και να τους πει ότι "δεν κάνει"?

Σαν τι προσκυνούσανε οι άνθρωποι τον Χριστό, σαν δημιούργημα η σαν το Θεό τους?


Αλλα νομίζω έχουμε ξεφύγει αρκετά από το θέμα και σε αυτό οφείλεται η φράση του είδους, που πέταξε τα υπονοούμενα για την αθανασία της ψυχής και για τις εικόνες. Εφόσον δεν μας έφερε εδάφια με τον δεύτερο χωροχρόνο, το γύρισε αλλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2007, 18:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
Sam.

συνεχιζεις να χρεισιμοποιεις την φραση 'αθανατη ψυχη'...
δηλαδη λες οτι ολοι οι ανθρωποι και ολα τα ζωα που αναφερονται στη Βιβλο ως ψυχες ειναι στην ουσια αθανατοι-τα.


(Γενηση 1:20,21,24 "ας βγαλουν τα νερα πληθος ΖΩΝΤΑΝΩΝ ΨΥΧΩΝ... και καθε ΖΩΝΤΑΝΗ ΨΥΧΗ που κινειται, τα οποια εβγαλαν τα νερα... ας βγαλει η γη ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΨΥΧΕΣ κατα τα ειδη τους..."

αααα!!! ωστε τα ζωα ειναι ψυχες!!!! που οταν πεθανουν που πανε αραγε;;;;;;;; (φανταζεσαι δισ. 'ψυχες' ζωων να περιπλανουνται στον 'ουρανο' οταν τα ζωα πεθαινουν;;)

καταλαβαινεις την ανοησια που υποστηριζεις;;;;

ο Δημιουργος (για να μην ξεχνιομαστε) "επλασε τον ανθρωπο... και ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΓΕΙΝΕ ΖΩΝΤΑΝΗ ΨΥΧΗ" (Γενηση 2:7)

αυτα τα εδαφια ειναι οι πρωτες αναφορες στη Βιβλο περι ψυχης.

προσεξε τα δεδομενα: και τα ζωα και ο ανθρωπος ΕΙΝΑΙ ψυχες, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ψυχη.

σε αφηνουν οι παρωπιδες και ο φανατισμος σου
να καταλαβεις οτι ο ανθρωπος ο ιδιος ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΗ;;;

ΔΗΛΑΔΗ:
ο Θεος πηρε το αψυχο= νεκρο του Αδαμ του εδωσε την ΠΝΟΗ της ζωης (την ΔΥΝΑΜΗ της ζωης, που σε πολλα εδαφια αναφερεται και ως ΠΝΕΥΜΑ)
ΚΑΙ ΕΤΣΙ Ο ΑΔΑΜ ΕΓΕΙΝΕ ΜΙΑ ΖΩΝΤΑΝΗ ΨΥΧΗ.

επομενως συμφωνα με τη Βιβλο:
σωμα απο χωμα+δυναμη της ζωης=ζωντανη ψυχη, ζωντανος ανθρωπος (Γενεση 2:7)

στη πραγματικοτητα ο ορος 'πεθαμενη ψυχη' η 'αθανατη ψυχη' δεν στεκει νομοτελειακα, γιατι ο ορος 'ψυχη' εχει να κανει μονο με ενα
με ενα σωμα που εχει μεσα του την δυναμη της ζωης...

ενας πεθαμενος ανθρωπος η ζωο, δεν εχουν ψυχη γιατι πολυ απλα δεν εχουν ζωη...

μακαρι να καταλαβεις αυτο το πολυ απλο που σου λεω περι ψυχης,
γιατι αν το καταλαβεις
ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΝΕΚΡΟΣ ΣΑΜΟΥΗΛ ΜΙΛΗΣΕ ΣΤΟΝ ΣΑΟΥΛ...

και επισης θα καταλαβεις αυτο που σου ειχα ξαναγραψει, οτι ο Διαβολος μπορει να ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΑΜΜΕΣΑ και να ΚΑΘΟΡΙΣΕΙ το μελλον των ανθρωπων εκεινων ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΝΟΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ.
με αυτη τη λογικη γινεται ΄προφητης' για τους ανθρωπους του. (και στη περιπτωση του Σαουλ και των Φιλισταιων αυτοι ηταν ανθρωποι του)

1 Σαμουηλ 15:28 "τοτε ο Σαμουηλ του ειπε: ο Ιεχωβα απεσχισε τη βασιλικη διακυβερνηση του Ισραηλ απο εσενα σημερα και θα τη δωσει σε εναν συνανθρωπο σου καλυτερο απο εσενα"
μετα απο αυτο ο Γιαχβε λεει στον Σαμουηλ να παει και να χρισει ως επομενο Βασιλια του Ισραηλ τον Δαβιδ (1 Σαμουηλ 16:1)
τι ηταν αυτο λοιπον που δεν ηξερε για τον επομενο Βασιλια ο Σατανας;
δεν ηξερε σαφεστατα οτι αυτος θα ηταν ο Δαβιδ;;; όποια προφητεια λοιπον;;;;

οσον αφορα τον θανατο του Σαουλ και των γιων του ο ιδιος ο Σατανας τον προκαλεσε, επομενως μπορουσε και να το προειπει εν ιδει 'προφητειας'
και παλι δεν ειπε ολη την 'αληθεια' γιατι δεν πεθαναν ολα τα παιδια του Σαουλ σε εκεινη τη μαχη, ο Ις-βοσθε ενας απο τους γιους του Σαουλ επεζησε (2 Σαμουηλ 2:8)

αν πιστευεις οτι εκατο τοις εκατο εισαι γνωστης των αληθειων της Βιβλο, βρισκεσαι σε μεγαλο σκοταδι, και αυτο φαινεται οπο το οτι
1) εμμενεις σε κατι που βλεπεις οτι δεν ειναι λογικο και γραφικο (νεκρος Σαμουηλ)
2) οταν σου λεω για τον 'χωροχρονο' των ουρανιων πλσασματων εσυ μου λες για τον Ρωσσελ και για τη Σκοπια.

υ.γ. οταν η αδυναμια κατανταει συνηθεια, τοτε το μονο που μπορουμε ειναι να σερνωμαστε.

το καταλαβες;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2007, 18:57:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
αααα!!! ωστε τα ζωα ειναι ψυχες!!!! που οταν πεθανουν που πανε αραγε;;;;;;;; (φανταζεσαι δισ. 'ψυχες' ζωων να περιπλανουνται στον 'ουρανο' οταν τα ζωα πεθαινουν;;)

καταλαβαινεις την ανοησια που υποστηριζεις;;;;



Αγαπητέ eidos χωρίς να θέλω να διακόψω την ροή της ωραίας κουβέντας σας,θέλω όμως να σχολιάσω το παραπάνω.Είτε πιστεύεις πως η ψυχή συνεχίζει να υφίσταται μετά θάνατον είτε όχι,οφείλεις να παραδεχτείς πως η ψυχή δεν είναι κάτι χειροπιαστό που να καταλαμβάνει μάζα.Επομένως δεν τίθρται θέμα αριθμού ψυχών.Είτε η ψυχή είναι αθάνατη είτε όχι,εμείς δεν μπορούμε να καταλάβουμε την ύπαρξη της.Ενα πράγμα που μου κάνει όμως ακόμη μεγαλύτερη εντύπωση είναι η διάσταση των απόψεων σου με τον samuel1974.Ενώ επικαλείστε και οι δύο την Αγία Γραφή,της δίνετε τόσο διαφορετική σημασία ο καθένας που έρχεστε σε σύγκρουση.Τώρα ποιος έχει το δίκιο?

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2007, 21:01:59  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974:
«Προκειμενου να υποστηρίξει ο eidos το ότι δεν υπάρχει ζωή μετά θάνατον, ισχυρίζεται, και μαζί του κι εσύ, ότι σε αυτό το εδάφιο μιλάει και προφητεύει ο Σατανάς. Αλλα εάν προσέξουμε το εδάφιο..»

Τζάμπα μην κουράζεις τους αναγνώστες, και φρόντισε να έχεις ευρύτερη αντίληψη. Δεν νοείται κατά την ιουδαϊκή θεολογία να ομιλήσει ο θεός έχοντας ως….μεσάζοντα μια μάγισσα!!

Σύνελθε, βρίσκεσαι εκτός θεολογίας και ακροβατείς στα χνάρια παράξενης σέκτας..

samuel1974:
«Αλλα ο Χριστός ξεκαθάρισε ότι η θα τον πιστεύουμε με όσα δίδαξε 100% η θα τον απαρνηθούμε τελείως.»

Το τι πραγματικά είπε ή όχι ο Χριστός, δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε. Τα κείμενα που σήμερα γνωρίζουμε είναι στην καλύτερη περίπτωση μόλις και μετά βίας μετά τον 3ο αιώνα μ.Χ., και φυσικά έχουνε υποστεί πάμπολλες τροποποιήσεις ώστε να ταιριάξουνε στο προφίλ που αποφάσισε ότι πρέπει να έχει ο θεός της Ρώμης ο Φλάβιος Βαλέριος και ο γλοιώδης παπάς που τον ανακήρυξε Άγιο.

Αυτός και ο λόγος για τις τόσες και τόσες αντιφάσεις, αυτός και ο λόγος για την ουσιαστική ανυπαρξία νομιμοποίησης της θεολογίας που η Κ.Δ. εκφράζει μέσα στην Πεντάτευχο. Η Κ.Δ. είναι μια άλλη θρησκεία στην ουσία..

samuel1974:
«Αυτός είναι το μέτρον και η ζυγαριά για τους ανθρώπους. Οποιος δεν τον δέχεται 100% και διεστραβλωνει τις διδαχές του φτιάχνοντας αιρέσεις, παίρνει έναν άλλο δρόμο, πάντως όχι αυτόν της σωτηρίας.»

Θα έλεγα να είσαι πιο ταπεινός, λιγότερο αμετροεπής. Με εκατοντάδες αιρέσεις ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ, με μια ορθοδοξία η οποία αποτελεί από τις μικρότερες χριστιανικές τάσεις, θα όφειλες να είσαι πιο προσεκτικός για την υποτιθέμενη «διαστρέβλωση» που εσύ δεν υποκύπτεις. Ξέρεις, αυτά λένε όλοι οι πιστοί των διαφόρων αιρέσεων, ακριβώς τα ίδια….

samuel1974:
«Οι τρεις όμως άντρες ήτανε η εικόνα του τριαδικού θεού.»

Έτσι σε αρέσει να βολεύεσαι φίλτατε, όμως έτσι δεν είναι!

ΠΟΥΘΕΝΑ στην λεγομένη ως Π.Δ. δεν υπάρχει αξίωση μιας «Τριάδας». ΑΠΛΑ ΠΟΥΘΕΝΑ! Αυτά, είναι μυθεύματα της αίρεσης των μετέπειτα ονομαζόμενων ως χριστιανών, τα οποία και φυσικά στερούνται θεολογικής τεκμηρίωσης.

Ο Θεός της Πεντατεύχου είναι ένας και αδιαίρετος, η αξίωση της Τριάδας είναι φαινόμενο θρησκευτικού Συγκρητισμού το οποίο και αφομοίωσαν οι χριστιανοί όπως τόσες και τόσες άλλες παραδόσεις. Όσο γεννήθηκε στις 25 Δεκεμβρίου ο…..Χριστός (ας είναι καλά η εορτή του Μίθρα στην Ρώμη..), άλλο τόσο υπάρχει και στην Πεντάτευχο η Τριάδα των χριστιανών φίλτατε!

Αλήθεια, εάν ήταν 4 οι απεσταλμένοι τότε…..εκτός από περιστέρι τι άλλο είδος πτηνού θα ζωγραφίζατε?

samuel1974:
«Το έσκυψε με δέος στο χώμα το είπες σωστά. Έτσι προσκυνάμε και εμείς με δέος στο χώμα μπροστά στα θαύματα του Κυριου μας και Θεού μας, του Ιησού Χριστού.»

Καλά, καλά, για την ταμπακέρα γιατί δεν μας μιλάς??

Γιατί σκύβετε με δέος φίλτατε και στο μουμιοποιημένο σώμα του «Αγίου της Κέρκυρας»? Γιατί σκύβετε με δέος στο μισό κομμάτι του κρανίου της «Αγίας Άννης» στην Θεσσαλονίκη?

Δεν μου λες, γιατί δεν μας εξηγείς το πόσο ειδωλολάτρες και υποκριτές έχετε καταντήσει, προσκυνώντας τα (δήθεν..) Άχραντα Πάθη??

Τα Άχραντα Πάθη, φυλάσσονται στον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου στον Υμηττό, όπου και συρρέουν κάθε έτος οι πιστοί για να προσκυνήσουν με δέος τα «φρικτά και Αχραντα Πάθη του Κυρίου μας». Δηλαδή, προσέρχονται οι πιστοί και προσκυνούν «μέρος του Τιμίου Ξύλου, του ακάνθινου στεφάνου, του σπόγγου και χλαμύδος του Κυρίου και μέρος της…….πλεξίδος των μαλλιών του πρώτου ασκητού Αγίου Ιωάννου Προδρόμου»!!!!!!

Βρε αθεόφοβοι, έχετε προ πολλού ξεπεράσει τα όρια της ειδωλολατρίας και έχετε προσχωρήσει στην ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΩΝ ΤΟΤΕΜ!! Διότι, καταντήσατε να προσκυνάτε και να αποζητάτε θαύματα φιλώντας………μια πλεξίδα μαλλιά (!), ένα σφουγγάρι (!), λίγα αγκάθια (!) ή διάφορα κομμάτια από κρανία και χέρια!

Εγώ στη θέση σου θα πρόσεχα περισσότερο φίλτατε τι θα έλεγα, διότι εάν υπάρχει ένα δόγμα το οποίο δεν δικαιούται να ομιλεί για παραπλάνηση, χάλκευση και λατρεία ειδώλων αυτοί είστε εσείς.

samuel1974:
«Γιατί, το να μετατραπεί κάποια πόρνη σε αγια είναι κατά τη γνώμη μου παρα πολύ μεγάλο θαύμα. Αυτό προσκυνάμε.»

Δεν λέω, στο να προσκυνήσεις μια πόρνη έχετε (και απαιτείται) αρκετή φαντασία ώστε να χρυσώσετε το χάπι….

samuel1974:
«Εφόσον ο Χριστός είναι δημιούργημα του θεού και μονο τον θεό πρέπει να προσκυνάμε, γιατί όταν τον προσκυνούσανε τον Χριστό οι άνθρωποι (τα εδάφια στη βίβλο είναι παρα πολλά) δεν τους το απαγόρευε και να τους πει ότι "δεν κάνει"?»

Είπαμε ότι δεν μπορούμε να αποδίδουμε φερεγγυότητα στα όσα περιγράφει η Κ.Δ. για τους γνωστούς ιστορικούς λόγους. Σε κάθε περίπτωση όμως, δεν νομίζω ότι οι άνθρωποι «προσκύναγαν» τον Ιησού όπως σήμερα, όπου σέρνονται στα γόνατα για εκατοντάδες μέτρα για να ακουμπήσουνε ένα κομμάτι βαμμένου ξύλου (π.χ. Τήνος), αλλά από θαυμασμό ή λατρεία για το πρόσωπο του έπεφταν στα γόνατα τους.

Μια ανθρώπινη πράξη αδυναμίας, ιδιαίτερα εκείνους τους καιρούς της δεισιδαιμονίας.

Ο Ιησούς ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΚΣΤΟΜΙΣΕ ΤΗΝ ΑΞΙΩΣΗ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΤΡΕΥΕΤΑΙ ΩΣ ΘΕΟΣ, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Η ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ. Αυτά, είναι αμπελοφιλοσοφίες δικές σας και τίποτε περισσότερο.

Μήπως θέλεις να μας υποδείξεις ΠΟΥ ανέφερε ο Ιησούς ότι είναι κάτι άλλο από έναν απλό θνητό άνθρωπο??
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2007, 21:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ eidos

Ακούμε έντρομοι τα ατράνταχτα σου επιχειρήματα, αλλα…

1. Η προφητεία του νεκρού Samouhl δεν λέει ότι θα σκοτωθούνε όλοι οι γιοι του Saoul, αλλα ότι θα σκοτωθούνε οι γιοι του (πληθυντικός), τώρα πόσοι θα είναι αυτοί, δεν το ξεκαθαρίζει. Αλλα εσύ είδες στο εδάφιο να λέει πουθενά για όλους τους γιούς?

2. Το ποιος αποφασίζει το ποτε θα πεθάνουμε η όχι το ξεκαθαρίζει νομίζω ο ίδιος ο θεός και κανένας άλλος. "Αγρυπνείτε, λοιπόν, επειδή δεν ξέρετε ποια ώρα έρχεται ο Κύριός σας. Να γνωρίζετε, όμως, τούτο, ότι, αν ο οικοδεσπότης ήξερε σε ποια φυλακή τής νύχτας έρχεται ο κλέφτης, θα αγρυπνούσε, και δεν θα άφηνε να διαρρηχτεί το σπίτι του. Γι' αυτό, κι εσείς γίνεστε έτοιμοι• επειδή, κατά την ώρα που δεν στοχάζεστε, έρχεται ο Υιός τού ανθρώπου."Ματθαίος 24:42-44. Εάν εσύ τώρα νομίζεις ότι μπορεί να αποφασίζει ο διάβολος το ποτε θα πεθάνει κάποιος άνθρωπος (ακόμα και αν είναι αμαρτωλός όπως το ξεκαθαρίζει το παραπάνω εδάφιο), τότε πίστευε το. Πίστευε ότι παντού και πίσω από καθετί που ταράζει τις δοξασίες των Μαρτύρων του Ιεχωβά βρίσκεται ο διάβολος, που πρέπει να τον πολεμήσεις. Αναλογίσου όμως μήπως έτσι κανεις τον διάβολο παντογνώστη, προφήτη, άρχοντα ζωής και θανάτου και εν τελει θεό.

3. H έκβαση των μαχών είναι θέμα που αποφασίζει και πάλι μονο ο θεός και μονο αυτός γνωρίζει την έκβαση τους και τα μέλλοντα. Γιατί εάν πεις ότι το κανόνισε ο διάβολος να χάσει το Ισραήλ, τότε ο διάβολος δεν πρέπει να είχε πάρει μαζί του μονο τον Saoul και τους γιούς του, αλλα όλους τους στρατιώτες του Ισραήλ, τον κάθε στρατιώτη ξεχωριστά. Και πάλι λοιπόν παρουσιάζεις τον διάβολο σαν παντοδύναμο.

4. Εάν εσύ δεν μπορείς να καταλάβεις ότι ένας άχρονος θεός δεν έχει ανάγκη μνήμης, πως θα καταλάβεις ότι τα ζώα δεν έχουνε ψυχή και ότι δεν είναι έλλογα οντα, αλλα άλογα. Αλλα ξέχασα, ότι υποστηρίζεις ότι ο Λόγος (η λογική) του θεού (δηλαδή ο Χριστός) είναι δημιούργημα του. Εάν πιστεύεις κάτι τέτοιο, τότε και η δικη σου (ο άνθρωπος είναι κατά εικόνα και κατά ομοίωση) λογική πρέπει πρώτα να την δημιουργήσεις και μετά να την έχεις. Το πως θα δημιουργήσεις λογική ενώ είσαι άλογος, είναι δικό σου πρόβλημα.

Σου παρουσίασα πέντε προφητείες, αλλα και πέντε ψέματα (δεν είναι φάσκελα), που κατά την ερμηνεία σου, τα λέει η βίβλος και δεν απαντάς. Δεν απαντάς στο εδάφιο για τον δεύτερο χωροχρόνο. Δεν απαντάς στο ερώτημα για την προσκύνηση του Χριστού. Δεν απαντάς στην ερώτηση για το εδάφιο του Ιωάννη και πάει λέγοντας. "Verba volant scripta manent" λέγανε οι Ρωμαίοι. Αυτά τα ερωτήματα όμως δεν είναι προφορικά για να τα αποφύγεις (όπως κάνουνε μερικοί Μάρτυρες που έχω μιλήσει μαζί τους), αλλα μένουνε γραμμένα και τα βλέπουνε όλοι να γυρνάνε σαν την ψυχή του νεκρού Samouhl και να κυνηγάνε τις δοξασίες σου (όχι εσένα).


@ Schwabe

Δεν μπορώ να συζητάω μαζί σου. Τη στιγμή που από τη μια μου ζητάς εδάφια από τη βίβλο για να σου υποδείξω αυτά που πιστεύω και ταυτόχρονα να αμφιβάλλεις για το εάν η βίβλος είναι γραμμένη το τρίτο αιώνα, η τον πέμπτο αιώνα η τον 23ο.

Όταν σου φέρνω τα εδάφια. (Τα σχετικά εδάφια που ρωτάς στα έχω φέρει κι εγώ και αλλα αδέρφια μου στο παρελθόν) εσύ λες ότι δεν είναι αυθεντικά.

Δε μιλάς σε παιδάκια, ούτε σε αμερικανάκια, ούτε σε... μα..κες.

Edited by - samuel1974 on 19/09/2007 21:23:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2007, 22:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
I.V.

δεν χαλας καμμια ωραια κουβεντα... γιατι μια κουβεντα για να ειναι ωραια, πρεπει να εχει και αποτελεσμα απορρεια λογικων συνειρμων...

σου ειχα γραψει και παλαιοτερα, οτι η αληθεια ειναι πολυ απλη...
Ο Δημιουργος με την δημιουργια του και μεσα στη Βιβλο, μας δειχνει την αληθεια του με ξεκαθαρο τροπο...

ομως ο Διαβολος εχει τυφλωσει το μυαλο καποιων σε τετοιο σημειο, που να θελουν σωνει και καλα, απλες και ξεκαθαρες αληθειες να τις κανουν 'μυστηρια' και μονοπατια δυσβατα...

σχετικα με τη ψυχη:
η αληθεια της Βιβλου, ειναι αυτη που παρεθεσα σε προηγουμενο μου μηνυμα:
ψυχη=ζωη, τιποτα αλλο
ολος ο ανθρωπος συμφωνα με τη Βιβλο, ειναι μια ψυχη, οπως και καθε αλλο ζωντανο πλασμα πανω στη γη ειναι μια ψυχη=ζωη.
οταν ενα ζωντανο πλασμα πεθανει, πεθαινει το ολον του, δεν ειναι πια ψυχη, δεν ειναι ζωντανος!!
δεν υπαρχει κανενα μυστηριο και κανενα περιεργο πανω σε αυτο.

σκεψου το εξης:
συμφωνα με τη Βιβλο, ο ανθρωπος δημιουργηθηκε να ζει για παντα!
δεν ηταν αθανατος, μπορουσε ομως αν υπακουε στον Δημιουργο του να ζει για παντα! δηλαδη ο Δημιουργος θα τον συντηρουσε στη ζωη για παντα.
αυτο ειναι ολο!!
ο ανθρωπος αμαρτησε-παρηκουσε τον Δημιουργο του, και σαν αποτελεσμα εγεινε ελλιπεις, και ετσι πεθανε. (ο Θεος επαψε να τον συντηρει)
αυτο του ειχε πει ο Θεος: αν αμαρτησεις θα πεθανεις!!!
αν κατι (η'ψυχη') απο τον ανθρωπο δεν πεθαινε, τι νοημα θα ειχε αυτο που ο Θεος ειπε στον πρωτο ανθρωπο;;;

αυτο που πιστευουν οι περισσοτεροι σημερα, οτι δηλαδη μια 'ψυχη' επιζει και μετα το θανατο του σωματος, ειναι στη πραγματικοτητα μια διαιωνιση του ψεμματος που ειπε ο Σατανας στην Ευα:
'και να παρακουσεις δεν θα πεθανεις, αντιθετα θα εισαι σαν το Θεο...'

(Γενεση 1,2,3,κεφαλαια)



Sam.

αν θελεις να μιλας για διαφορα ζητηματα ταυτοχρονα, και επισης ταυτοχρονα να μην ξερεις που πατας και που πηγαινεις, ειναι προβλημα σου...

αν θελεις να ξεκαθαρισουμε οριστικα το ζητημα του τι ειναι ψυχη και μετα να προχωρησουμε σε οτιδηποτε αλλο κανεις κεφι δεν εχω καμμια αντιρηση...

η αποψη μου ειναι πως δεν εχεις ιδεα για το πραγματικο νοημα της Βιβλου, γιατι αποσπασματικα την χρησιμοποιεις... αυτο που οδηγει τη πιστη και τα βηματα σου ειναι σκεψεις και λογια των 'πατερων'

(και μετα υποκριτικα κατηγορεις τους μαρτυρες οτι τους κατευθυνει ο Ρωσσελ)

Sch.

με εκπλητεις και με παραεκπλητεις ευχαριστα...
δεν φαινεται να συμφωνουμε σε πολλα , αλλα στο ζητημα περι νεκρου Σαμουηλ, οφειλω να πω οτι με εκπλητεις και δυσαναλογα...
εισαι αληθεια ο sch.;;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2007, 01:56:50  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε eidos,
νομίζω πως ο Σαμουήλ σου παραθέτει πολλά εδάφια και η επιχειρηματολογία του είναι πλήρως εμπεριστατωμένη.

Π.χ., λες πως με το θάνατό του ο άνθρωπος, τελειώνει. Υποστηρίζεις, επίσης, πως δεν υπάρχει κόλαση και παράδεισος.
Βλέπουμε όμως στη Βίβλο, το γεγονός με τον πλούσιο και το Λάζαρο που όταν πέθαναν μετέβησαν σε άλλο χώρο.
Ποιο ξεκάθαρη μαρτυρία από αυτή περί υπάρξεως συνέχειας μετά το σωματικό μας θάνατο ή την κοίμησή μας, δεν υπάρχει, κι όμως εσύ δεν αναφέρεσαι καθόλου σε αυτή τη μαρτυρία.

Γιατί άραγε;;;;;;;;;;;;

*****Όταν αμάρτησαν οι πρωτόπλαστοι επέθαναν ευθύς αμέσως πνευματικά. Ο πνευματικός θάνατος είναι η διακοπή της κοινωνίας με το ζωοδότη Θεό. Στη συνέχεια, αφού πλέον δεν υπήρχε η κοινωνία με το Θεό, λόγω της αμαρτίας, και το σώμα γνώρισε το φθορά και εντός ορισμένου χρόνου, επήλθε και ο σωματικός θάνατος.
Είδες που στην Παλαιά Διαθήκη λέει πως «την ημέρα που θα φάτε από το απαγορευμένο δένδρο, θα πεθάνετε»; Αν εννοούσε τον σωματικό θάνατο, τότε θα πρέπει να κατηγορήσουμε το Θεό ως «ψεύτη» διότι, την ημέρα που έφαγαν τον απαγορευμένο καρπό, δεν πέθαναν, αλλά έζησαν πολλά χρόνια ακόμη.
Εννοούσε, λοιπόν, τον πνευματικό θάνατο, πράγμα που έγινε. Το πνεύμα είναι αυτό που ζωοποιεί τον άνθρωπο και ως πνοή εγκαταλείπει η ψυχή τον άνθρωπο. Δεν είναι τυχαίο, ἀλλωστε, αυτό που λέμε «άφησε την τελευταία του πνοή», «εξέπνευσε», ...... όλες οι εκφράσεις μας έχουν να κάνουν με την πνοή.

Δες καλύτερα στη Γένεση, τι λέει ακριβώς:
7 και έπλασεν ο Θεός τον άνθρωπον, χουν από της γης, και ενεφύσησεν εις το πρόσωπον αυτού πνοήν ζωής, και εγένετο ο άνθρωπος εις ψυχήν ζώσαν.

Στον πρωτόπλαστο άνθρωπο, ο Θεός έδωσε κάτι παραπάνω από ύλη, στην ήδη δημιουργημένη, μαζί με το σώμα του, ψυχή. Του ενεφύσησε τη χάρη του Αγίου Πνεύματος που ζωοποιεί και αυτός είναι ο λόγος που λέει ακριβώς «και εγένετο ο άνθρωπος εις ψυχή ζώσα».
Δεν μας λέει πως εκείνη τη στιγμή εγένετο η ψυχή του ανθρώπου, άρα και τη ζωή, όπως εσύ υποστηρίζεις!

Συμφωνώ πως τα πράγματα είναι απλά στην κατανόησή τους, φτάνει να υπάρχει καλή θέληση και να μην παρερμηνεύουμε όσα είναι με σαφή και καθαρό τρόπο διατυπωμένα στη Γραφή.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2007, 11:46:29  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974:
«Δεν μπορώ να συζητάω μαζί σου. Τη στιγμή που από τη μια μου ζητάς εδάφια από τη βίβλο για να σου υποδείξω αυτά που πιστεύω και ταυτόχρονα να αμφιβάλλεις για το εάν η βίβλος είναι γραμμένη το τρίτο αιώνα, η τον πέμπτο αιώνα η τον 23ο.»

Ηρέμησε φίλτατε, ηρέμησε και μην μπερδεύεσαι περαιτέρω. Τα έχεις κάνει σαλάτα!

Το εάν σου ζητώ εδάφια ή όχι, έχει να κάνει με την αποκάλυψη ενός πράγματος και μόνον: ότι οι θεολογικές αξιώσεις που εγείρει η Κ.Δ. είναι σε πλήρη αντίφαση με την θεολογία της λεγομένης Π.Δ.

Το αντιλαμβάνεσαι?

Τώρα, το εάν όντως έχει γραφτεί τον 3ο ή τον 23ο αιώνα η Κ.Δ. είναι θέμα άσχετο με την παράθεση εδαφίων, διότι και οι Μάρτυρες του Ιεχωβά δεν υπήρχαν αιώνες ολάκερους και όμως σήμερα θα ανατρέξει κανείς στην Π.Δ. ώστε να στηρίξει τα επιχειρήματα του.

Γίνομαι αντιληπτός?

Άλλο είναι η πραγματική ιστορία και άλλο η θεολογική χάλκευση.

samuel1974:
«Όταν σου φέρνω τα εδάφια. (Τα σχετικά εδάφια που ρωτάς στα έχω φέρει κι εγώ και αλλα αδέρφια μου στο παρελθόν) εσύ λες ότι δεν είναι αυθεντικά.»

Κοίτα να δεις, δεν ξέρω τι έχεις φέρει εσύ και τα…«αδέρφια» σου, παρά ένα ξέρω: ότι όπως τα ΜΑΣΑΣ στο θέμα της λατρείας των ειδώλων, των κοκάλων, των μαλλιών και των δακρύβρεχτων εικόνων (τον λαγό έκανες μεγάλε!), έτσι δεν απαντάς και εδώ και άσε τα σάπια για καμιά σύναξη προσκυνητών καλύτερα!

Γιατί δεν μας εξηγείς το εάν σκύβεις να φιλήσεις, να προσκυνήσεις τα Άχραντα Πάθη??
Γιατί δεν μας εξηγείς το εάν σκύβεις με δέος να φιλήσεις το……θαυματουργό πτώμα του «Αγίου της Κέρκυρας»??
Γιατί δεν μας εξηγείς το εάν σκύβεις να φιλήσεις με δέος….το κρανίο της «Αγίας» Άννης στα Βασιλικά Θεσσαλονίκης??

Σε ρώτησα ΠΟΤΕ ΕΚΣΤΟΜΙΣΕ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΤΗΝ ΑΞΙΩΣΗ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΤΡΕΥΕΤΑΙ ΩΣ ΘΕΟΣ, ΠΟΤΕ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Η ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ??

Σε ρώτησα μήπως μπορείς να μας υποδείξεις ΠΟΥ ανέφερε ο Ιησούς ότι είναι κάτι άλλο από έναν απλό θνητό άνθρωπο, και φυσικά ΕΒΓΑΛΕΣ ΤΗΝ ΜΟΥΓΚΑ ως συνήθως.

Το ότι δεν θέλεις, δεν μπορείς ουσιαστικά να απαντήσεις είναι ηλίου φαεινότερο, όμως εάν φαντάζεσαι ότι μπορείς να παίξεις με τέτοιου είδους τεχνάσματα επικοινωνιακό παιχνίδι, γελιέσαι..

samuel1974:
«Δε μιλάς σε παιδάκια, ούτε σε αμερικανάκια, ούτε σε... μα..κες.»

Πάντως, δεν ομιλώ σε κάποια θεολογική αυθεντία, δεν ομιλώ σε κάποιον επαΐοντα της ιστορίας, δεν ομιλώ καν σε άνθρωπο που μπορεί να διακρίνει τον μύθο από την ιστορία. Για το τελευταίο, χρειάζομαι και άλλα στοιχεία….Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2007, 14:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
Ψηλος


ας υποθεσουμε οτι ολοι εμεις που μετεχουμε στη συζητηση αυτη, ειτε γραφοντας ειτε διαβαζοντας τα γραφομενα, δεν εχουμε ακομα αποψη για το τι ειναι η ψυχη, συμφωνα με τη Βιβλο.
και θελουμε να μαθουμε...

ανοιγουμε λοιπον στη Γενεση, και φτανουμε στην πρωτη αναφορα που γινεται για την λεξη ψυχη.

Γενεση 1:20 "Και ειπε ο Θεος: ας βγαλουν τα νερα ΠΛΗΘΟΣ ΖΩΝΤΑΝΩΝ ΨΥΧΩΝ και ας πετουν πετουμενα πλασματα πανω απο τη γη κατα προσωπο του εκπετασματος του ουρανου"

Γενεση 1:21 "Και αρχισε ο Θεος να δημιουργει τα μεγαλα θαλασσια τερατα και καθε ΖΩΝΤΑΝΗ ΨΥΧΗ που κινειται, τα οποια εβγαλαν τα νερα..."

Γενεση 1:24 "Και ειπε ο Θεος: ας βγαλει η γη ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΨΥΧΕΣ κατα τα ειδη τους, κατοικιδια ζωα και κινουμενα ζωα και θηρια της γης κατα το ειδος τους..."

ανυποψιαστοι λοιπον ολοι εμεις, διαβαζουμε τις πρωτες κατα σειρα αναφορες της Βιβλου, στη λεξη 'ψυχη'.

τι μας λεει η κοινη λογικη;

1) οτι τα ζωα, ΕΙΝΑΙ η ΕΧΟΥΝ ΨΥΧΗ, ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΑ.
2) διακρινουμε οτι η ψυχη ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗ ΖΩΗ.
3) ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΗ ΨΥΧΗ ΩΣ ΚΑΤΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ.
4) ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ειναι ΖΩΝΤΑΝΗ ΨΥΧΗ

παρακαλω ολους να εχουμε συμμετοχη, οχι ως κατι να πρεσβευουμε, απλα να αποτυπωσουμε το τι ειναι κατανοητο και λογικο, απο αυτα τα συγκεκριμενα εδαφια.

δεν χρειαζονται αντεγκλησεις, ουτε παραπομπες, ας μεινουμε μονο σε αυτα τα εδαφια, κατ΄αρχην.

η λογικευση ειναι αγαθο ολων μας... και μια φορα εν παση περιπτωση ας καταληξουμε ομοθυμαδον σε κατι!!

περιμενω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2007, 16:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ schwabe, eidos

Επειδή λέω την αλήθεια και δεν την πιστεύετε, θα σας παραθέσω ένα εδάφιο, που συνηγορεί στο ότι στον Saoul μίλησε ο προφήτης Samouhl και δεν μίλησε ο Σατανάς και ξεκαθαρίζει το ότι δεν "υπηρχω" συνεργασία θεού και διαβόλου.

Παραλειπομένων 10:13
"καi aπeθανε Σαοuλ eν ταiς aνομiαις αuτοu, αiς hνwμησε τw Θεw κατa τoν λoγον Κυρiου, διaτι οuκ eφuλαξεν· oτι eπηρwτησε Σαοuλ eν τw eγγαστριμuθw τοu ζητhσαι, καi aπεκρiνατο αuτw Σαμουuλ o προφhτης· "

Για να προλάβω τους δύσπιστους. Αυτή είναι η μετάφραση των εβδομήκοντα και είναι η πιο αυθεντική. Την εγγράψανε Ιουδαίοι ιερείς.

http://www.apostoliki-diakonia.gr/bible/bible.asp?contents=old_testament/contents_ParalipomenonA.asp&main=paralipomenonA&file=13.10.htm

http://www.myriobiblos.gr/bible/ot/chapter.asp?book=13&page=10

Εγώ ρώτησα τον είδος, γιατί δεν μας απαντάει για την προσκύνηση του Χριστού και αυτός σφυρίζει αδιάφορα, ενώ ο Schwabe ως συνήθως, μας μιλάει για την αυθεντικότητα των γραφων και για την θεότητα του Χριστού, λες και το ένα δεν έχει να κάνει με το άλλο.

Επαναλαμβάνω την ερώτηση μου.

Εφόσον υποστηρίζεται σαν δήθεν καλοί γνωστες των γραφων, ότι μονο τον θεό πρέπει να προσκυνάμε,γιατί ο Χριστός επέτρεπε να τον προσκυνάνε οι άνθρωποι?????????????????????

Όσο λέτε ότι οποιος προσκυνάει κάποιον άλλον πλην του θεού είναι ειδωλολάτρης, τόσο αναρωτιέμαι, γιατί ο Χριστός επέτρεπε την αυτού προσκύνηση. Μήπως είναι κατά τη γνώμη σας ειδωλολάτρης ο ίδιος?

Η μήπως είναι ο ίδιος ο Θεός?

Mat8aios
8:2. Eμφανίστηκε τότε ένας λεπρός, που ήρθε και τον προσκυνούσε λέγοντας: Kύριε, αν θέλεις μπορείς να με καθαρίσεις.
9: 18. Kι ενώ τους τα έλεγε αυτά, εμφανίστηκε ένας άρχοντας, που τον πλησίασε και τον προσκυνούσε λέγοντάς του: H κόρη μου μόλις πέθανε, όμως έλα να βάλεις το χέρι σου πάνω της, και θα ζήσει.
15:25Eκείνη όμως ήρθε και τον προσκυνούσε λέγοντας: Kύριε, βοήθα με.
17: 14Όταν έφτασαν στο πλήθος, τον πλησίασε ένας άνθρωπος και γονατίζοντας μπροστά του, του είπε: 15“Kύριε, ελέησε το γιο μου, που τον πιάνει επιληψία και υποφέρει άσχημα.
20:20Tότε τον πλησίασε η μητέρα των γιων του Zεβεδαίου, μαζί με τους γιους της και τον προσκυνούσε ζητώντας του μια χάρη.

Και αυτά είναι μονο στο ευαγγέλιο του Ματθαίου...

Αφού λοιπόν δεν απαντάτε,το γυρνάτε στις ψυχές των ζωων, λες και η κουβέντα μας είναι τώρα εάν τα ζώα έχουνε ψυχή η όχι. Μας παραθέτει ο είδος εδάφια από τη γένεση στα οποια αναφέρεται ότι τα ζώα έχουνε ψυχή για να μας αποδείξει ότι εφόσον έχουνε και τα ζώα ψυχή, άρα και ο άνθρωπος που έχει την ίδια ψυχή, ψοφάει και αυτός. Το θέμα όμως της κουβέντας μας είναι εάν η ανθρώπινη ψυχή είναι αθάνατη και εφόσον δεν μπορεί να απαντήσει σε ένα μικροεδαφιο, που βρήκα τυχαία για τον Samouhl, αυτός μας λέει αλλα αντί άλλων.

Ο δεύτερος χωροχρόνος που είναι είδος? Μήπως θα παρθεί για αυτό το θέμα βουλευτικό διάταγμα από το υπουργείο σου στη χιλιόχρονη βασιλεια, στο οποιο θα έχεις υφυπουργό τον Schwabe?

Πάντως με τέτοιες υποσχέσεις για μια θέση σε ένα χιλιόχρονο δημόσιο δεν πείθονται οι Έλληνες, γιατί μπορεί να είναι λάτρεις της καρεκλας, αλλα σκέπτονται και λογικά, για αυτό και γυρίσανε την πλάτη στις ενδοκοσμικες θεότητες των αρχαίων.


@eidos

Γραφεις:
δεν χρειαζονται αντεγκλησεις, ουτε παραπομπες, ας μεινουμε μονο σε αυτα τα εδαφια, κατ΄αρχην.

Έτσι σε βολεύει??
Απάντησε πρώτα σε αυτά που σε ρωτάμε και μετά βλέπουμε για τις gates και τα σκυλιά.

Τα βρήκατε δύσκολα με τις παραπομπές και εσύ και ο φίλος σου ο Schwabe και ο ένας το έριξε στο "Όχι άλλες παραπομπές" και ο άλλος το έριξε στο "Δεν υπάρχει φερεγγυότητα των γραφων".

Τι είναι αυτά?
Αυτές είναι οι αντοχές σας?


@ schwabe

Ο Schwabe το γύρισε στην δήθεν ειδωλολατρία των εικόνων. Και όσες φορες να του πει κάποιος ότι οι πιστοί προσκυνάνε εκείνη την ώρα τον ίδιο τον θεό και ΤΙΜANΕ τους αγίους αυτός επιμένει, λες και οι άγιοι εδράζουνε μέσα στα αγάλματα όπως λέγανε οι αρχαίοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2007, 18:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
Sam.

ειχα μια κρυφη ελπιδα, οτι μπορεις να κανεις επικοδομιτικο διαλογο,
αλλα αυτο πολυ απο εσενα απεχει...

οπως ολοι οι ανθρωποι που δεν ειναι σιγουροι για τον εαυτο τους,
και για αυτο που πιστευουν,
και που δεν εχουν τεκμηριωσει απολυτα πρωτα στο δικο τους μυαλο, ολα αυτα τα οποια θεωρουν σωστα,
ομοιως και εσυ αδυνατεις να φερθεις με κυρος, και με βεβαιοτητα, για αυτο και αρνησαι, μια απλη και τυπικη χωρις εμπαθεια, προσεγγιση της αληθειας...

λυπαμαι για σενα, ιδιαιτερα επειδη μας λες οτι εισαι 30 και κατι...
αν απο τοσο μικρος δειχνεις αδυναμος να υπερασπισεις και να συζητησεις λογικα τα πεπραγμενα... αλι!!

ειμαι πολυ προσεκτικος μαζι σου και δεν ξετιλυγω πολλα θεματα μαζι, γιατι κατι τετοιο δεν εχει νοημα, και επισης δεν σε βλεπω ικανο να μπορεις να το αντεξεις...

επειδη η ελπιδα δεν πεθαινει ποτε, θα περιμενω...

οπως ειμαι σιγουρος οτι μεσα σε αυτο το φορουμ δεν μπορει καποιοι, θα μπορουν να συζητησουν λογικα και με καλη διαθεση...

περιμενω...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

urban
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2007, 22:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους urban

Καλησπέρα καλέ μου eidos... είχα γράψει και πιο πριν την άποψή μου για κάποιες "αλήθειες" της γραφής,και ειδικά για το θέμα της θνησιμότητας της ψυχής.Λές ν'ασχοληθούμε μόνο μ'αυτά τα εδάφια που παραθέτεις για αρχή... Όμως αυτό δεν είναι λάθος; δεν είναι η αρχή για παρεξηγήσεις και παρερμηνεύσεις της γραφής,να άπομονώνεις εδάφια και να μη τα μελετάς στο συνολό τους; γιατί αν μου πεις,"μα κοίτα είναι ολοφάνερο τι θέλει να μας πει εδώ η γέννεση,όποιος ξέρει ελληνικά,θα συμφωνήσει μαζί μου" κι εγώ θα σου:
"και επεστρεψε το πνεύμα αυτής και ανέστη παραχρήμα" (Λουκάς η 55)
"μη φοβηθείται απο των αποκτεννοντων το σώμα,την δε ψυχήν μη δυναμενων αποκτείναι" (Ματθαίος ι΄ 28)
"παραδούναι τον τοιούτον τον σατανά εις όλεθρον της σαρκός,ινα το πνεύμα σωθη εν τη ημέρα του Ιησού Χριστού" (Α'Κορινθ. ε΄5)

όταν λέει..την ψυχή δεν μπορείς να την σκοτώσεις.. πως αλλιώς να σου πει πως η ψυχή είναι αθάνατη; φανταζομαι,όποιος ξέρει ελληνικά τώρα θα συμφωνήσει μαζί μου..
όχι;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.34375
Maintained by Digital Alchemy