ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΦΙΜΩΣΑΝ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ-ΚΟΙΛΙΟ-ΔΟΥΛΟΙ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2008, 20:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Για το λόγο αυτό οι Φαρισαίοι προσέλαβαν τον υπόκοσμο της τότε εποχής. Μαχαιροβγάλτες και ροπαλοφόρους σπείρα τους κατονομάζουν οι Ευαγγελιστές.
Αυτός είναι και ο λόγος που πήγαν να συλλάβουν τον Ιησού νύχτα στο όρος των Ελαιών, μακριά από τον κόσμο, έτσι πάντα δρα η σπείρα.
Ο Ιωάννης είναι ο μόνος Ευαγγελιστής ο οποίος μας αναφέρει και την παρουσία του Ρωμαίου Χιλίαρχου. Και εδώ τίθενται ερωτήματα....όπως:
1)Ήταν μόνος του ο χιλίαρχος?
2)Αν ναι γιατί?
3)Αν όχι γιατί δεν αναφέρουν το γεγονός και οι άλλοι Ευαγγελιστές? αφού ένα ολόκληρο σώμα Ρωμαίων δε θα είχε περάσει στα ψιλά?
4)Αν ναι γιατί? Αφού δεν υπήρχε τέτοια διαταγή. Ή αφού υπήρχε πως πήγε μόνος του ο χιλίαρχος?

Αγαπητοί ευρωπαίοι, μάλλον αγνοείτε δύο πράγματα.

Α. Οι Ρωμαίοι δεν έκαναν προγραμματισμένες συλλήψεις την νύκτα, διότι απαγορευόταν απ’ το νόμο.

Β. Αν υπήρχε χιλίαρχος, επίσημα, πέραν του ότι θα υπήρχαν και στρατιώτες και νομίζω ότι είχε τη δικαιοδοσία να θανατώσει τον συλληφθέντα, επί τόπου.

Σωστά τα ερωτήματα και επειδή δεν υπάρχει απάντηση, βγαίνει το συμπέρασμα ότι στο αυτί του Ιωάννη, ο θεός ψιθύρισε κάτι παραπάνω... έτσι;;;

quote:
Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Διαταγή δεν υπήρχε, γιατί εάν υπήρχε σίγουρα ο χιλίαρχος δε θα είχε πάει μόνος του και φυσικά δε θα χρειαζόταν "τη σπείρα" αφού θα είχε μαζί του ολόκληρο στρατό. Εξάλλου αυτός είναι και ο λόγος που οι άλλοι τρεις Ευαγγελιστές δεν αναφέρουν καθόλου το συμβάν. Αλλά και ο Ιωάννης δεν κάνει λόγο για Ρωμαίους αλλά μόνο για τον χιλίαρχο.
Τότε όμως πως βρέθηκε εκεί? Είναι απλό τον είχαν ειδοποιήσει οι Φαρισαίοι, τον είχαν λαδώσει, ώστε με την παρουσία του να φοβηθούν οι όποιοι υποστηρικτές του Ιησού και να μην προβάλουν αντίσταση. Είναι γνωστό εξάλλου ότι οι Ρωμαίοι αξιωματικοί δέχονταν χρηματισμό προκειμένου να εξυπηρετήσουν διάφορα συμφέροντα και εφόσον δεν έβλαπταν τη Ρώμη.

Ωραίο σενάριο, ευφάνταστο και μάλιστα, όπως λέτε, απλό.

Αλλά μήπως είναι πιο λογικό να είναι απλά μπαρούφα, όπως όλες οι άλλες που περιέχονται στα ευαγγέλια;

Αυτά όμως, είναι ευσεβείς πόθοι και αυθαίρετες πλην βολικές, ερμηνείες.


quote:
Εδώ λοιπόν ο χιλίαρχος από τη μια απλά και μόνο με τη φυσική του παρουσία κέρδισε ένα χρηματικό ποσό. Από την άλλη είχε τη φωλιά του καθαρή. Δεν ενεπλάκη πουθενά.
Εάν γινόντουσαν επεισόδια σίγουρα θα ειδοποιούσε τους άνδρες τους οι οποίοι θα ήσαν και αυτοί με τη σειρά τους σε επιφυλακή. Παράλληλα θα έπαιρνε και τα εύσημα αφού θα υποστήριζε ότι είχε πληροφορίες για επεισόδια και για αυτό είχε πάρει τα μέτρα του και πήγε μάλιστα ο ίδιος εκεί για να διαπιστώσει από πρώτο χέρι τη σοβαρότητα της κατάστασης και των πληροφοριών ώστε να εξαλειφθεί τυχόν κίνδυνος κατά της Ρώμης.

Καλά... μπροστά ήσαστε ρε παιδιά;;;

quote:
Για αυτό εξάλλου και ο Πόντιος Πιλάτος πριν καταδικάσει τον Ιησού ρώτησε τον όχλο αν ήθελαν να σταυρωθεί αυτός ή ο Βαραββάς.

Η απελευθέρωση ενός κρατουμένου, μ' αυτόν τον τρόπο, θεσπίστηκε περίπου το 500 μαχχ.!!!

Εντελώς πληροφοριακά... τέτοια εντύπωση έχω.

Κάνω λάθος;;;

Υ.Γ. Πάντως ομολογώ ότι είναι καλό το μήνυμά σας, όσον αφορά στην πλοκή...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2008, 20:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ γιάπετ

Το κεφαλαίο στην αρχή του ονόματος δεν αφορά το όνομά μου, αλλά το κεφαλαίο "Χ" στην αρχή του ονόματος του Χριστού... Ο Χριστός ακόμα και για κάποιον που αμφισβητεί την ιστορικότητα Του, είναι πρόσωπο και όχι έννοια ώστε να τον γράφεις εσύ, και άλλοι εδω μέσα, με μικρό χ στο αρχικό Του γράμμα... Αυτό που γίνεται εδω μέσα (ίσως και αλλού), προφανώς εν είδει απόδοσεως ενός ακόμη μειωτικού χαρακτηρισμού, είναι εσκεμμένη αλλοίωση των κανόνων της ελληνικής γραμματικής.

quote:
Κατανοώ το πρόβλημα του θεού, ειδικά αν πέσει στο τρυπάκι των... υποθέσεων!!!
Τελικά αυτός ο Γιαχβέ είναι παντελώς διχασμένη προσωπικότητα, για να μην πω... τριχασμένη!!

Σου έφερα το παράδειγμα, για να σου δείξω την κρίση βάσει των προϋποθέσεων, η οποία αναφέρεται στη Βίβλο με την παραβολή των ταλάντων. Ο Θεός δεν χρειάζεται να κάνει υποθέσεις, γιατί είναι ο μόνος που γνωρίζει καλά τις προϋποθέσεις, τις οποίες έδωσε στον καθένα απο εμάς...

Τα τρία πρόσωπα της Αγίας Τριάδας είναι Μία προσωπικότητα, καθότι πρόκειται για μονοθεϊσμό. Κανένας Ορθόδοξος Θεολόγος δεν έχει κάνει αναφορά τριών προσωπικοτήτων στο ζήτημα της τριαδικότητας. Μερικοί έχουνε αναφέρει τη λέξη προσωπότητες, αλλά όχι προσωπικότητες...

quote:
Όσον αφορά στις φοβέρες και την τρομοκρατία, στα οποία αναφέρθηκα στο προηγούμενο μήνυμά μου, αρκεί να ρίξεις μια ματιά στο τελείωμα του μηνύματος του ομογάλακτού σου τρεχα...., στο τελευταίο του μήνυμα, για να καταλάβεις τι εννοούσα.

Εάν θεωρείς τρομοκράτη όποιον αναφέρει έστω τη λέξη κόλαση, τότε πρέπει να θεωρείς και τρομοκράτη και όποιον αναφέρει ότι μετά θάνατον ακολουθεί η ανυπαρξία...

quote:
Άσε που νόμιζα ότι θα έρθει η μέρα της κρίσης για όλους μαζί και ότι αυτή δεν γίνεται με το θάνατο του καθενός...

Μπορεί η τελική κρίση να τοποθετείται σε μια άγνωστη χρονικά μελλοντική στιγμή, αλλά "εν τω άδη ουκ εστί μετάνοια" δηλαδή ο καθένας θα κριθεί "τότε" όπως θα φύγει από αυτόν τον κόσμο...



“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2008, 20:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ γιαπετ! όπως βλέπεις ήδη σε έχω καλύψει. Θα σταθώ μόνο στο τελευταίο
quote:
γιαπετ:
Η απελευθέρωση ενός κρατουμένου, μ' αυτόν τον τρόπο, θεσπίστηκε περίπου το 500 μαχχ.!!!

Εντελώς πληροφοριακά... τέτοια εντύπωση έχω.

Κάνω λάθος;;;



Ναι κάνεις λάθος.
Υπήρχε ένα έθιμο, που αναγόταν στους πρώτους βασιλείς της φυλής του Ηρώδη: η απελευθέρωση, με την ευκαιρία του Πάσχα, ενός φυλακισμένου από αυτούς που δεν είχαν ακόμα δικαστεί.


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2008, 21:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974

quote:
Το κεφαλαίο στην αρχή του ονόματος δεν αφορά το όνομά μου, αλλά το κεφαλαίο "Χ" στην αρχή του ονόματος του Χριστού... Ο Χριστός ακόμα και για κάποιον που αμφισβητεί την ιστορικότητα Του, είναι πρόσωπο και όχι έννοια ώστε να τον γράφεις εσύ, και άλλοι εδω μέσα, με μικρό χ στο αρχικό Του γράμμα... Αυτό που γίνεται εδω μέσα (ίσως και αλλού), προφανώς εν είδει απόδοσεως ενός ακόμη μειωτικού χαρακτηρισμού, είναι εσκεμμένη αλλοίωση των κανόνων της ελληνικής γραμματικής.

Είπες για κύριο όνομα και το «χριστός» σεν είναι τέτοιο.

Το γνωρίζω ότι δεν το είπες για το όνομά σου, απλά το έφερα παράδειγμα ότι χρησιμοποιώ τη γραμματική, γράφοντας τ’ όνομά σου με κεφαλαίο, όπως ορίζει η Ελληνική γραμματική.


quote:
με μικρό χ στο αρχικό Του γράμμα...

Αλλά για πες μου, η γραμματική που επικαλείσαι, πού το ορίζει αυτό;;;

quote:
Τα τρία πρόσωπα της Αγίας Τριάδας είναι Μία προσωπικότητα, καθότι πρόκειται για μονοθεϊσμό. Κανένας Ορθόδοξος Θεολόγος δεν έχει κάνει αναφορά τριών προσωπικοτήτων στο ζήτημα της τριαδικότητας. Μερικοί έχουνε αναφέρει τη λέξη προσωπότητες, αλλά όχι προσωπικότητες...

Η τριάδα προϋπήρχε του χριστιανισμού και το γνωρίζεις κι εσύ, φαντάζομαι...
Οπότε άστο αυτό, είναι αλλουνού... παπά ευαγγέλιο.


quote:
Εάν θεωρείς τρομοκράτη όποιον αναφέρει έστω τη λέξη κόλαση, τότε πρέπει να θεωρείς και τρομοκράτη και όποιον αναφέρει ότι μετά θάνατον ακολουθεί η ανυπαρξία...

Υπό την προϋπόθεση ότι το χρησιμοποιεί για εκφοβισμό και για αποκόμιση κέρδους, όπως η εκκλησία, βεβαίως και ο στόχος του είναι η τρομοκράτηση.

Αν όμως απλά είναι μια άποψη που την εκφράζει, τότε είναι απλά, η άποψή του...

Καταλαβαίνεις τα μεγέθη;;;


quote:
Μπορεί η τελική κρίση να τοποθετείται σε μια άγνωστη χρονικά μελλοντική στιγμή, αλλά "εν τω άδη ουκ εστί μετάνοια" δηλαδή ο καθένας θα κριθεί "τότε" όπως θα φύγει από αυτόν τον κόσμο...

Έλα τώρα.... νάμαστε σοβαροί!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2008, 21:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Αγαπητέ γιαπετ! όπως βλέπεις ήδη σε έχω καλύψει. Θα σταθώ μόνο στο τελευταίο

Τι σε κάνει να νομίζεις ότι κάλυψες, τον οποιοδήποτε;;;

Δεν κάνουμε διαγωνισμό σεναρίου εδώ...

quote:
Ναι κάνεις λάθος.
Υπήρχε ένα έθιμο, που αναγόταν στους πρώτους βασιλείς της φυλής του Ηρώδη: η απελευθέρωση, με την ευκαιρία του Πάσχα, ενός φυλακισμένου από αυτούς που δεν είχαν ακόμα δικαστεί.

Πώς είσαι σίγουρος;;

Εγώ δεν είμαι, μπορείς να με διαβεβαιώσεις;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2008, 23:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Τι σε κάνει να νομίζεις ότι κάλυψες, τον οποιοδήποτε;;;

Δεν κάνουμε διαγωνισμό σεναρίου εδώ...



Kαι είχα μια αγωνία για την απάντησή σου...... Εσύ γιαπέτ πριν λίγο καιρό χρησιμοποίησες εδάφια της Καινής Διαθήκης για να στηρίξεις την άποψή σου ότι ο Ιησούς ήταν μαχαιροβγάλτης και αρχηγός συμμορίας.... θα δεχόσουν την τοποθέτησή μου?
quote:
γιαπετ:
Πώς είσαι σίγουρος;;

Εγώ δεν είμαι, μπορείς να με διαβεβαιώσεις;;




Με πρωτοβουλία των Φαρισαίων έγινε προσπάθεια να κωδικοποιηθούν οι διάφορες παραδόσεις των πατέρων, οι οποίες σκοπό είχαν την ερμηνεία και τη συμπλήρωση του Νόμου.
Η κωδικοποίηση αυτή λέγεται "Μισνά".
Για όσους δεν γνωρίζουν η Μισνά και η Γκεμμάρα αποτελούν το Ταλμούδ. Η "Μισνά" κωδικοποιήθηκε τον 2ο μ.Χ. και η "Γκεμμάρα", που είναι ο σχολιασμός της "Μισνά", κωδικοποιήθηκε πριν από το τέλος του 5ου αιώνα μ.Χ.

Αποδείχτηκε λοιπόν με βάση ένα κείμενο της Μισνά. Το κείμενο αυτό γράφει ότι προβλεπόταν ένα τεμάχιο του πασχαλινού αμνού και για κάποιον που είχε δοθεί υπόσχεση ότι θα απελευθερωνόταν πριν την Εορτή από τις φυλακές.

Και το σπουδαιότερο, εάν δε συνέβαινε κάτι τέτοιο πολύ απλά τα Ευαγγέλια δε θα το αναφέρανε.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2008, 01:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Εσύ γιαπέτ πριν λίγο καιρό χρησιμοποίησες εδάφια της Καινής Διαθήκης για να στηρίξεις την άποψή σου ότι ο Ιησούς ήταν μαχαιροβγάλτης και αρχηγός συμμορίας....

Ακριβώς όπως το είπες, χρησιμοποίησα εδάφια της κ. διαθήκης...

quote:
Με πρωτοβουλία των Φαρισαίων έγινε προσπάθεια να κωδικοποιηθούν οι διάφορες παραδόσεις των πατέρων, οι οποίες σκοπό είχαν την ερμηνεία και τη συμπλήρωση του Νόμου.
Η κωδικοποίηση αυτή λέγεται "Μισνά".
Για όσους δεν γνωρίζουν η Μισνά και η Γκεμμάρα αποτελούν το Ταλμούδ. Η "Μισνά" κωδικοποιήθηκε τον 2ο μ.Χ. και η "Γκεμμάρα", που είναι ο σχολιασμός της "Μισνά", κωδικοποιήθηκε πριν από το τέλος του 5ου αιώνα μ.Χ.

Εκεί απ' όπου ξεσήκωσες αυτό το κείμενο, δεν λέει γι' αυτό που υποτίθεται ότι απαντάς.
Επιβεβαιώνει όμως ότι το Ταλμούδ ολοκληρώθηκε κατά τον 5ο αιώνα μαχχ.

Έχω ξαναγράψει ότι καλό θα ήταν για σας τους χριστιανούς, να αποφεύγετε αναφορές στο ταλμούδ, διότι δεν σας συμφέρει να το εκλάβουμε ως αληθινό...


quote:
Αποδείχτηκε λοιπόν με βάση ένα κείμενο της Μισνά. Το κείμενο αυτό γράφει ότι προβλεπόταν ένα τεμάχιο του πασχαλινού αμνού και για κάποιον που είχε δοθεί υπόσχεση ότι θα απελευθερωνόταν πριν την Εορτή από τις φυλακές.

Αυτό που αντέγραψες από άλλη ιστοσελίδα, αρχίζει με την εξής "λεπτομέρεια":

Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΘΕΩΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ
ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΕΣ ΤΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ

Το παρόν θέμα αποτέλεσε (και αποτελεί) μία πρόκληση εντελώς ξαφνική ακριβώς πριν έξι χρόνια. Το Υπουργείο Παιδείας του γερμανικού κρατιδίου της Έσσης (όπου υπάγεται και η Φρνκφούρτη) κατόπιν υπόδειξης της Μητροπόλεως Γερμανίας μου ανέθεσε να συντάξω τα Αναλυτικά Προγράμματα προκειμένου το μάθημα των Ορθοδόξων Θρησκευτικών να διδαχθεί ισότιμα με το μάθημα των Ρωμαιοκαθολικών και των Ευαγγελικών στο γερμανικό Γυμνάσιο...

Εσείς μπορεί να μην καταλαβαίνετε τι εννοεί και πόση δόση μελέτης και έρευνας περιέχει, αλλά οι υπόλοιποι (όχι όλοι) συνομιλητές, καταλαβαίνουν.

Απλά δεν λέει τίποτε...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2008, 02:56:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ γιάπετ

quote:
Είπες για κύριο όνομα και το «χριστός» σεν είναι τέτοιο.

Δηλαδή όταν λες: "ο χριστός των Ευαγγελίων" τότε μπορώ να υποθέσω ότι αναφέρεσαι ταυτόχρονα σε πολλά άτομα;;
Γιατί το λέω αυτό;;
Χριστός σημαίνει κεχρισμένος, σωστά;;
Πόσα απο τα άτομα που αναφέρονται μέσα στα τέσσερα Ευαγγέλια λές να ήτανε κεχρισμένα σαν ιερείς ή σαν βασιλιάδες;; ...Πες έναν αριθμό.

Όταν γράφεις λοιπόν "ο χριστός (δηλαδή ο κεχρισμένος) των Ευαγγελίων" μπορώ να υποθέσω ότι αναφέρεσαι π.χ. στον Καϊάφα, μιας και σαν αρχιερέας έπρεπε και αυτός να χριστεί;;

Ακριβώς για να αποφευχθεί αυτή η σύγχηση, ακόμα και ο Ιουλιανός όταν αναφερότανε στον Χριστό τον έλεγε Ναζωραίο, αλλά τουλάχιστον το έγραφε με κεφαλαίο...

quote:
Αλλά για πες μου, η γραμματική που επικαλείσαι, πού το ορίζει αυτό;;;

Στο ότι η αντωνυμία βρίσκεται στην πρόταση αντί του ονόματος του Θεού.

quote:
Η τριάδα προϋπήρχε του χριστιανισμού και το γνωρίζεις κι εσύ, φαντάζομαι...
Οπότε άστο αυτό, είναι αλλουνού... παπά ευαγγέλιο.

Σοβαρά υπήρχε τρισυπόστατη και ομοούσια τριάδα, όπως την διδάσκει ο Χριστιανισμός;;

Δεν είναι καθόλου άλλου παπά βαγγέλιο, γιατί είναι ένα απο τα βασικότερα σημεία του Χριστιανικού δόγματος, και πιστεύω ότι πολλοί απ όσους δεν πιστεύουνε, δεν έχουνε καταλάβει ακριβώς τι ΔΕΝ πιστεύουνε...

quote:
Υπό την προϋπόθεση ότι το χρησιμοποιεί για εκφοβισμό και για αποκόμιση κέρδους, όπως η εκκλησία, βεβαίως και ο στόχος του είναι η τρομοκράτηση.
Αν όμως απλά είναι μια άποψη που την εκφράζει, τότε είναι απλά, η άποψή του...
Καταλαβαίνεις τα μεγέθη;;;

Δηλαδή ο Χριστός (με κεφαλαίο, δηλαδή ο Ιησούς και όχι ο κεχρισμένος σαν αρχιερέας, ο Καϊάφας) όταν μιλούσε για "τον κλαυθμό και τον τριγμό των οδόντων", το έλεγε για να τρομοκρατήσει τον κόσμο και να μαζέψει τα λεφτά τους;;;

quote:
Έλα τώρα.... νάμαστε σοβαροί!!

Κι εγώ αυτό λέω.
...Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αντιπαρατίθεσαι σε κάθε μου κουβέντα, εκτός φυσικά σε αυτές γύρω απο τις οποίες διαφωνούμε πραγματικά. Όταν σου είπα, ότι η κρίση έρχεται για τον καθένα σε διαφορετικό χρόνο, εσύ γιατί διαφώνησες;;; Μήπως γιατί το είπα εγώ;;;



“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2008, 16:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα

Europaios2

quote:
Στο διαδύκτιο δε βρήκα τον αιματηρό αυτό πόλεμο εναντίων των Χριστιανών Ρωμαίων.

Στο Net δεν μπορείς να τα βρεις όλα, γιατρί δεν δοκιμάζεις καμιά βιβλιοθήκη?
Να ζητήσεις Ηγίσιππο (ιστορικός της εποχής), θα βρεις τα πάντα για το θέμα.

quote:
Τα Ευαγγέλια θα πιστέψουμε, τι ήθελες να πιστέψουμε? αυτά που γράφεις εσύ?

Τα Ευαγγέλια δεν είναι ιστορικά τεκμήρια, μπορούν να βοηθήσουν μια ιστορική έρευνα αλλά όχι να την τεκμηριώσουν.....
Γι' αυτά που γράφω να ξέρεις οτι δίνω και την πηγή (η οποία είναι αξιόπιστη).

quote:
Γιατί εκεί γεννήθηκε εκεί μεγάλωσε εκεί έπρεπε να διδάξει....εκεί θα τον απαρνιόντουσαν.
Εάν έπρεπε να διδάξει στην Ελλάδα θα είχε μεταβεί εκεί. Είναι σα να σε ρωτάω......γιατί άνοιξες το μαγαζί σου εκεί?........Η απάντηση σου θα είναι γιατί εκεί ήταν το καλύτερο σημείο για μένα.
Ακριβώς το ίδιο έκανε και ο Ιησούς κάτι και που και το αποτέλεσμα Τον δικαιώνει.

Μόνος σου μου λες, οτι ο Χριστός διάλεξε λάθος "μαγαζί".....
Το οτι οι Ιουδαίοι φώναζαν "σταύρωσον αυτόν" και συνεχίζουν ως τις μέρες μας να τον απαρνούνται σημαίνει οτι ο Χριστός το έριξε έξω το "μαγαζί", (αφού θες να μιλάμε για μαγαζιά).

quote:
Οι Ρωμαίοι στρατιώτες απαγορευόταν να εισέλθουν σε χώρους διδασκαλίας των Ραβίνων εκτός και εάν υπήρχαν επεισόδια.

Αυτό το έβγαλες απο το μυαλό σου? Που το είδες αυτό για πες μου.....
Οι Ρωμαίοι στρατιώτες μπορούσαν να κάνουν ό,τι τους γούσταρε όποτε τους γούσταρε και όπως τους γούσταρε γιατί ήταν κατακτητής.
Αν εσύ έχεις κάποια αξιόπιστη πηγή που να επιβεβαιώνει τα λεγόμενά σου δώστην.

quote:
Κατά τη σύλληψή του λοιπόν οι Ρωμαίοι στρατιώτες.....

Σιγά πάρτο αλλιώς γιατί θα βρεις πουθενά σε καμιά γωνία.

Ο Macedon σου απάντησε με παραγράφους απο τα Ευαγγέλια που όπως λες:

quote:
Τα Ευαγγέλια θα πιστέψουμε

Οτι ο Ιησούς συνελήφθη απο τους Φαρισαίους.....
Στάσου ρε φίλε λίγο γιατί εσύ πας να μας τρελάνεις.
Οι Φαρισαίοι δεν πλήρωσαν τον Ιούδα για να τους φανερώσει τον Ιησού?
Αυτοί δεν ήταν που τον κυνηγούσανε?
Αυτές οι παράγραφοι που σου έδωσε ο Macedon δεν είναι τα Ευαγγέλια που προασπίζεσαι και πιστεύεις?
Αφού τα πιστεύεις γιατί πας να τα αναιρέσεις?

Μήπως αυτή η φάτσα που έβαλες εδώ είναι η προσωπογραφία σου όταν προσπαθείς να βγάλεις άκρη με το μυαλό σου?

quote:
με συγχωρείς αλλά σε μια τέτοια αφελή ερώτηση θα λάβεις και την ανάλογη απάντηση....

Μια χαρά είναι η ερώτησή μου, απλά η απάντηση είναι πέρα απο τις δυνατότητες ενός φανατικού ανεγκέφαλου, εσύ λοπόν επειδή δεν είσαι απ' αυτό (έτσι δεν είναι?) πρέπει να σκεφτείς μια καλή απάντηση στο ερώτημά μου.
Γιατί να ξοδέψω τόσο χρυσάφι για να μου δείξουν κάποιον που έτσι κι αλλιώς είναι πασίγνωστος και πως γίνεται ένας "φυγάς" να προσκαλεί τις λαοθάλασσες που τον άκουγαν χωρίς να έχει "προβλήματα".

quote:
Χαίρομαι που δε σε χαλάει

Και γιατί να με χαλάει? Τι έχω εγώ να κερδίσω αν εσύ αποφασίσεις να αυτοβελτιωθείς? Τα 30 αργύρια?

quote:
Πουλάκι μου τσίμπησες, πάνω που θα μάζευα το δόλωμα!

Σιγά το δόλωμα, εγώ πάντως φίλε όταν βλέπω τέτοια δολώματα τρομάζω.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2008, 22:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Lock_Smith:
Στο Net δεν μπορείς να τα βρεις όλα, γιατρί δεν δοκιμάζεις καμιά βιβλιοθήκη?
Να ζητήσεις Ηγίσιππο (ιστορικός της εποχής), θα βρεις τα πάντα για το θέμα.


Aφού εσύ έχεις βρεί τα πάντα παρουσίασέ μας τον πόλεμο των Ιουδαίων εναντίων των Χριστιανών Ρωμαίων το περί 132 μ.Χ..........

Έγραψες: "οι Ιουδαίοι εξεγέρθηκαν και κυνήγησαν τους Χριστιανούς (Ρωμαίους) στον αιματηρό πόλεμο του Μπαρ Κοχμπάς. Ουδέποτε οι Ιουδαίοι ασπάστηκαν τον Χριστιανισμό".

Μόνο που σου διαφεύγει ότι ο πόλεμος έγινε περί το 132-5μ.Χ. όταν οι Ρωμαίοι δεν είχαν ασπαστεί ακόμη το Χριστιανισμό.
Ποιους Χριστιανούς Ρωμαίους κυνήγησαν λοιπόν?
Ο Μπαρ Κοχμπάς εξεγέρθηκε εναντίων της Ρώμης και έσφαξε όσους Χριστιανούς δεν τον αναγνώριζαν ως Μεσία. Διάβασε πρώτα και μετά κάνε τον πολύξερο. Όταν σου έγραψα ότι στο διαδύκτιο δε βρήκα τον αιματηρό αυτό πόλεμο εναντίων των Χριστιανών Ρωμαίων. ήξερα τι σου έγραφα. Πες μας λοιπόν σε αυτόν τον πόλεμο των Ιουδαίων εναντίων των Χριστιανών Ρωμαίων ποιος ήταν ο Ρωμαίος Χριστιανός αυτοκράτορας περί το 132μ.Χ.?

quote:
Lock_Smith:
Τα Ευαγγέλια δεν είναι ιστορικά τεκμήρια, μπορούν να βοηθήσουν μια ιστορική έρευνα αλλά όχι να την τεκμηριώσουν.....
Γι' αυτά που γράφω να ξέρεις οτι δίνω και την πηγή (η οποία είναι αξιόπιστη).


Δεν είναι ιστορικά τεκμήρια για ποιο πράγμα? σε τι δεν μπορούν να τεκμηριώσουν.......γίνε ποιο σαφής. Γιατί παραπάνω είδαμε τραγελαφικά πράγματα......... η πηγή σου χαρακτήρισε τους Ρωμαίους του 132 μ.Χ. ως Χριστιανούς......τέτοιες πηγές διαβάζετε και γινόσαστε Χριστιανομάχοι?

quote:
Lock_Smith:
Μόνος σου μου λες, οτι ο Χριστός διάλεξε λάθος "μαγαζί".....
Το οτι οι Ιουδαίοι φώναζαν "σταύρωσον αυτόν" και συνεχίζουν ως τις μέρες μας να τον απαρνούνται σημαίνει οτι ο Χριστός το έριξε έξω το "μαγαζί", (αφού θες να μιλάμε για μαγαζιά).


Καταλαβαίνεις τι γράφεις? Σε μία Χριστιανική Ευρώπη μιλάς για λαθεμένη κίνηση του Χριστού?

Γιατί σου διαφεύγει ότι ο Ιησούς ήξερε από πρίν τι τον περίμενε? Το ότι δικαιώθηκε δεν το υπολογίζεις? Αλλά τι να υπολογίσεις? Ο δικός σου ο Θεός θα κατέβει με μια υπερσύγχρονη πόρσε, με το πούρο στο στόμα, θα κάνει παρέα μόνο με τους εκλεκτούς και θα δίνει τις εντολές του, το πρωί και το βράδυ ήδη θα έχουν εκτελεστεί. Θα ζει σε βίλες με κότερα και ελικόπτερα και όλος ο κόσμος θα είναι ευχαριστημένος μόλις του πετάξει κανά ψίχουλο από το τραπέζι.

Η ζωή και η δράση του Χριστού μέσα από τα Ευαγγέλια θα έπρεπε να είναι για σένα μήνυμα για αποθήκευση και όχι για διαγραφή.......αλλά με αυτά που διαβάζεις στα βιβλία της πλάκας τι να περιμένει κανείς?

quote:
Lock_Smith:
Αυτό το έβγαλες απο το μυαλό σου? Που το είδες αυτό για πες μου.....
Οι Ρωμαίοι στρατιώτες μπορούσαν να κάνουν ό,τι τους γούσταρε όποτε τους γούσταρε και όπως τους γούσταρε γιατί ήταν κατακτητής.
Αν εσύ έχεις κάποια αξιόπιστη πηγή που να επιβεβαιώνει τα λεγόμενά σου δώστην.

Τι να πω? Όσοι ξέρουν από ιστορία καταλαβαίνουν. Απλά για δική μου διευκόλυνση θα σου παραθέσω μόνο μερικά σημεία από τα λοιπά που μπορείς να διαβάσεις στην ακόλουθη ιστοσελίδα.

"Δε φαίνεται να υπάρχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον των επιτρόπων για την Ιουδαία. Προτιμούν για διαμονή τους την παραλιακή Καισάρεια, όπου διαμένουν σε κτίσμα του Ηρώδη ενώ την Ιερουσαλήμ την επισκέπτονται μόνο στη γιορτή του Πάσχα προσπαθώντας να επιβάλλουν την τάξη ανάμεσα στους χιλιάδες ιουδαίους που επισκέπτονταν την ιερή πόλη."

"Όμως αυτό δεν πρέπει να ήταν και τόσο εύκολο μιας και οι άνδρες των ρωμαϊκών φρουρών ήταν ολιγάριθμοι στην περιοχή. Η φρουρά της πόλης διέμενε στο φρούριο Αντωνία, που ήταν δίπλα στο ναό. Οι στρατιώτες απέφευγαν την επαφή με τους ιουδαίους και περνούσαν τον καιρό τους στο στρατόπεδο γνωρίζοντας πόσο επικίνδυνη ήταν μία συνάντηση με άτομα που θα μπορούσαν να αποδειχτούν Ζηλωτές ή Σικάριοι."

"Περισσότερα προβλήματα φαίνεται πως δημιουργούσε στη θεοκρατική ιουδαϊκή κοινωνία το χάσμα – κατεξοχήν πνευματικό – που δημιουργούνταν μεταξύ των υποβαθμισμένων θρησκευτικά στρωμάτων (τελώνες, am- haarez (1) ) και των αυτοδιορισμένων θεματοφυλάκων των ιερών του ιουδαϊσμού (Φαρισαίοι κ. α.) παρά μεταξύ Ιουδαίων και Ρωμαίων."

"Θα μπορούσε λοιπόν κάποιος να μιλήσει για την εξής μορφή διακυβέρνησης της Ιουδαίας τα χρόνια του Χριστού μετά την ανάληψη της εξουσίας απευθείας, χωρίς πλέον προσχήματα από τη Ρώμη: Ανώτατη αρχή ήταν οι ρωμαίοι επίτροποι, που πράγματι είχαν σημαντικές αρμοδιότητες, όπως για παράδειγμα το jus gladii, δηλ. το δικαίωμα της επιβολής της θανατικής ποινής. Δε φαίνεται όμως να το χρησιμοποιούσαν συχνά γιατί ενδιαφέρονταν ν’ αποφύγουν την ένταση με τον ντόπιο πληθυσμό. Και οι Ιουδαίοι μπορούσαν πάντα να στείλουν αντιπροσωπείες στη Ρώμη διαμαρτυρόμενοι για τυχόν αυθαιρεσίες τους, αν και ο έπαρχος φρόντιζε να έχει καλυμμένα τα νώτα του κρατώντας ομήρους."

"Δεν θα ήταν όμως υπερβολή αν τονίζονταν πως με την ανοχή της αυτοκρατορίας η περιοχή είχε μία ιδιότυπη μορφή –ας ονομαστεί έτσι- τοπικής αυτοδιοίκησης. Συγκεκριμένα όπως πληροφορεί ο Ιώσηπος στο τρίτο βιβλίο του Ιουδαϊκού πολέμου (στ 54- 58) η Ιουδαία ήταν χωρισμένη σε έντεκα κληρουχίες ή τοπαρχίες, της Ιερουσαλήμ, Γόφνας, Ακράβετας, Θάμνας, Λύδδας, Εμμαούς, Πέλλας, Ιδουμαίας, Ενγαδδαί, Ηρώδειου και Ιεριχώς.

Σ’ αυτό το σύστημα προστέθηκαν η Ιάμνεια και η Ιόππη. Εδώ επικεφαλής με πραγματικές εξουσίες ήταν επιφανείς Ιουδαίοι (ιερείς κλπ). Ταυτόχρονα δεν πρέπει να διαφεύγει της προσοχής η δύναμη που είχε το συλλογικό όργανο του Ιουδαϊσμού, το Μεγάλο Συνέδριο που συγκέντρωνε νομοθετικές, εκτελεστικές και δικαστικές εξουσίες καθώς και ο αρχιερέας."


Εάν από όλα αυτά σου είναι δύσκολο να αντιληφθείς αυτό που λέω, ότι στους Ρωμαίους στρατιώτες απαγορευόταν να εισέλθουν σε χώρους διδασκαλίας των Ιουδαίων.......τι να πω? Αρκεί μόνο να σου επιστήσω την προσοχή σου στην κάτωθι παράγραφο που αναφέρεται στους Εβραίους......

".....θεωρούσαν βλασφημία την κατάληψη της ιερής γης από τους Ρωμαίους και την καταβολή φόρου σ’ αυτούς. Ήταν αδύνατο, αυτοί οι πιστοί του αληθινού Θεού να αποδέχονταν τους «θνητούς δεσπότας» (Ιουδ. Πόλ. ΙΙ, 118), όπως υπογραμμίζει ο Ιώσηπος."

Άντε τώρα στις συναγωγές τους να μπαινόβγαιναν για μαγκιές οι Ρωμαίοι στρατιώτες........θα άρχιζε η επανάσταση μια ώρα αρχύτερα....για αυτό και απέφευγαν αυτή την επαφή.
Γκέγκέ? ή νούκου γκέγκε? http://www.phys.uoa.gr/~nektar/orthodoxy/history/nikos_payloy_ioydaia.htm

quote:
Lock_Smith:
Σιγά πάρτο αλλιώς γιατί θα βρεις πουθενά σε καμιά γωνία.

Ο Macedon σου απάντησε με παραγράφους απο τα Ευαγγέλια που όπως λες:



Δε φταίω εγώ εάν διαβάζεις μόνο τον macedon. Aπάντησα με το χιλίαρχο το έβαλα με έντονα κόκκινα και μεγάλα γράμματα για τους στραβούς......τι άλλο να κάνω? να σου στείλω συστημένο?

quote:
Lock_Smith:
Οτι ο Ιησούς συνελήφθη απο τους Φαρισαίους.....
Στάσου ρε φίλε λίγο γιατί εσύ πας να μας τρελάνεις.
Οι Φαρισαίοι δεν πλήρωσαν τον Ιούδα για να τους φανερώσει τον Ιησού?
Αυτοί δεν ήταν που τον κυνηγούσανε?
Αυτές οι παράγραφοι που σου έδωσε ο Macedon δεν είναι τα Ευαγγέλια που προασπίζεσαι και πιστεύεις?
Αφού τα πιστεύεις γιατί πας να τα αναιρέσεις?

Μήπως αυτή η φάτσα που έβαλες εδώ είναι η προσωπογραφία σου όταν προσπαθείς να βγάλεις άκρη με το μυαλό σου?



Αυτή η φάτσα σου πάει γάντι...........δε μπορώ να αδειάσω το κεφάλι μου για να γεμίσω το δικό σου......θα ήταν άστοχη ενέργεια και συνήθως το στόχο το βρίσκω ακόμη και με διόπτρες.
quote:
Lock_Smith:
Μια χαρά είναι η ερώτησή μου, απλά η απάντηση είναι πέρα απο τις δυνατότητες ενός φανατικού ανεγκέφαλου, εσύ λοπόν επειδή δεν είσαι απ' αυτό (έτσι δεν είναι?) πρέπει να σκεφτείς μια καλή απάντηση στο ερώτημά μου.
Γιατί να ξοδέψω τόσο χρυσάφι για να μου δείξουν κάποιον που έτσι κι αλλιώς είναι πασίγνωστος και πως γίνεται ένας "φυγάς" να προσκαλεί τις λαοθάλασσες που τον άκουγαν χωρίς να έχει "προβλήματα".


Άνθρωπέ μου έχω απαντήσει ........τι έχεις πάθει? μπαίνει κανείς μπροστά από την οθόνη την ώρα που με διαβάζεις και προλαβαίνεις μόνο τα μισά? ή θες να κάνω συνέχεια copy-paste τα μηνύματά μου?

quote:
Lock_Smith:
Και γιατί να με χαλάει? Τι έχω εγώ να κερδίσω αν εσύ αποφασίσεις να αυτοβελτιωθείς? Τα 30 αργύρια?

Εσύ έγραψες ότι δε σε χαλάει και εγώ απλά είπα χαίρομαι τα υπόλοιπα τι τα θέλεις?
quote:
Lock_Smith:
Σιγά το δόλωμα, εγώ πάντως φίλε όταν βλέπω τέτοια δολώματα τρομάζω.

Εσύ να μην μπαίνεις σε ξένα χωράφια........


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"

Edited by - europaios2 on 21/10/2008 22:50:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2008, 13:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Ακριβώς όπως το είπες, χρησιμοποίησα εδάφια της κ. διαθήκης...


Kαι τους άλλαξες τα φώτα.......αυτό ξέχασες να το πεις!!!!
quote:

Εκεί απ' όπου ξεσήκωσες αυτό το κείμενο, δεν λέει γι' αυτό που υποτίθεται ότι απαντάς.
Επιβεβαιώνει όμως ότι το Ταλμούδ ολοκληρώθηκε κατά τον 5ο αιώνα μαχχ.

Έχω ξαναγράψει ότι καλό θα ήταν για σας τους χριστιανούς, να αποφεύγετε αναφορές στο ταλμούδ, διότι δεν σας συμφέρει να το εκλάβουμε ως αληθινό...



Το Ταλμούδ ολοκληρώθηλε τον 5ο αιώνα μ.Χ. η Μισνά απ' όπου και το επίμαχο σημείο τον 2ο αιώνα.
Αλήθεια αυτό το μαχχ τι είναι?
quote:

Αυτό που αντέγραψες από άλλη ιστοσελίδα, αρχίζει με την εξής "λεπτομέρεια":

Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΘΕΩΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ
ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΕΣ ΤΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ

Το παρόν θέμα αποτέλεσε (και αποτελεί) μία πρόκληση εντελώς ξαφνική ακριβώς πριν έξι χρόνια. Το Υπουργείο Παιδείας του γερμανικού κρατιδίου της Έσσης (όπου υπάγεται και η Φρνκφούρτη) κατόπιν υπόδειξης της Μητροπόλεως Γερμανίας μου ανέθεσε να συντάξω τα Αναλυτικά Προγράμματα προκειμένου το μάθημα των Ορθοδόξων Θρησκευτικών να διδαχθεί ισότιμα με το μάθημα των Ρωμαιοκαθολικών και των Ευαγγελικών στο γερμανικό Γυμνάσιο...

Εσείς μπορεί να μην καταλαβαίνετε τι εννοεί και πόση δόση μελέτης και έρευνας περιέχει, αλλά οι υπόλοιποι (όχι όλοι) συνομιλητές, καταλαβαίνουν.

Απλά δεν λέει τίποτε...



Καταλαβαίνεις τι γράφεις? το επίμαχο σημείο έχει και συγγραφέα τον Pesch, Rudol. 1977. με τίτλο έργου το "Das Markusevangelium II", ο εν λόγω καθηγητής δε μιλάει στον αέρα όπως εσύ! ούτε το Το Υπουργείο Παιδείας του γερμανικού κρατιδίου της Έσσης ΥΠΕΠΘ της Γερμανίας είναι ανεύθυνο.
Καλά κρασιά γιαπετ!!!! Εγώ το έκλεισα το βαρέλι εσύ?

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2008, 14:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
γιαπετ:
Ακριβώς όπως το είπες, χρησιμοποίησα εδάφια της κ. διαθήκης...

--------------------------------------------------------------------------------


Kαι τους άλλαξες τα φώτα.......αυτό ξέχασες να το πεις!!!!


Μπορείς να βρείς και να παραθέσεις ΕΝΑ, στο οποίο έχω αλλάξει ΜΙΑ λέξη;;;

quote:
Το Ταλμούδ ολοκληρώθηλε τον 5ο αιώνα μ.Χ. η Μισνά απ' όπου και το επίμαχο σημείο τον 2ο αιώνα.

Δεν έχεις απαντήσει ούτε εσύ ούτε κάποιος άλλος χριστιανόπληκτος (το αντίθετο του χριστιανομάχου), αν θέλετε να δούμε το ταλμούδ, σαν απόδειξη της ύπαρξης του χριστού των ευαγγελίων και να το εκλάβουμε ως ιστορικό κείμενο.

Προσωπικά δεν θα είχα καμμία αντίρρηση, να το συζητήσουμε σε κάποιο σχετικό θέμα.

quote:
Αυτό που αντέγραψες από άλλη ιστοσελίδα, αρχίζει με την εξής "λεπτομέρεια":

Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΘΕΩΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ
ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΕΣ ΤΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ

Το παρόν θέμα αποτέλεσε (και αποτελεί) μία πρόκληση εντελώς ξαφνική ακριβώς πριν έξι χρόνια. Το Υπουργείο Παιδείας του γερμανικού κρατιδίου της Έσσης (όπου υπάγεται και η Φρνκφούρτη) κατόπιν υπόδειξης της Μητροπόλεως Γερμανίας μου ανέθεσε να συντάξω τα Αναλυτικά Προγράμματα προκειμένου το μάθημα των Ορθοδόξων Θρησκευτικών να διδαχθεί ισότιμα με το μάθημα των Ρωμαιοκαθολικών και των Ευαγγελικών στο γερμανικό Γυμνάσιο...

Εσείς μπορεί να μην καταλαβαίνετε τι εννοεί και πόση δόση μελέτης και έρευνας περιέχει, αλλά οι υπόλοιποι (όχι όλοι) συνομιλητές, καταλαβαίνουν.

Απλά δεν λέει τίποτε...


--------------------------------------------------------------------------------


Καταλαβαίνεις τι γράφεις?


Εγώ πολύ καλά.
Εσύ;;;

quote:
με τίτλο έργου το "Das Markusevangelium II", ο εν λόγω καθηγητής δε μιλάει στον αέρα όπως εσύ! ούτε το Το Υπουργείο Παιδείας του γερμανικού κρατιδίου της Έσσης ΥΠΕΠΘ της Γερμανίας είναι ανεύθυνο.

Τι θα πει δεν μιλάει στον αέρα;;

Είχε επικοινωνία με το θεό ή χρησιμοποιεί κείμενα πρωτότυπα, άγνωστα στον υπόλοιπο κόσμο;;

quote:
Καλά κρασιά γιαπετ!!!! Εγώ το έκλεισα το βαρέλι εσύ?

Δεν γνωρίζεις όμως, ότι το έκλεισες από... μέσα!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2008, 17:01:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καημένε γιαπετ και στο κρασί να βάζαμε κόντρα και κει θα έχανες......έχω βάλει από τρεις ποικιλίες κλιμάτων!!!!
Τα άλλα που γράφεις είναι ανάξια σχολιασμού........


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2008, 17:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα

Europaios2:

quote:
Πες μας λοιπόν σε αυτόν τον πόλεμο των Ιουδαίων εναντίων των Χριστιανών Ρωμαίων ποιος ήταν ο Ρωμαίος Χριστιανός αυτοκράτορας περί το 132μ.Χ.?

Έχε λίγη υπομονή, θα ανοίξω ένα ειδικό θέμα με την σκοτεινή Ιστορία των εκεί αιώνων, σε ό,τι γράψω θα παραθέσω και την πηγή για να την αξιολογήσετε.

Μέχρι τότε μην το κάνεις αυτό:

Θα πάθεις καμιά ζημιά μεγαλύτερη απ' αυτήν που έχεις τώρα.

quote:
θα σου παραθέσω μόνο μερικά σημεία από τα λοιπά που μπορείς να διαβάσεις στην ακόλουθη ιστοσελίδα.

Τις ιστοσελίδες κράτα τες να τις χαίρεσαι, σου είπα οι πηγές μου θέλω να είναι επώνυμες και αξιόπιστες.

Τον Χριστό μπορούσαν να τον συλάβουν οι Ρωμαίοι παντού μιας και ο Χριστός γύριζε κυρίως στην ύπαιθρο.

Ώρα είναι να μας πεις οτι οι μαθητές του έκαναν face control στις συνάξεις του.

Τον Ιωάννη τον βαπτιστή ας πούμε τον έπιασαν με την μία ενώ τον Ιησού έπρεπε να κάνουν ολόκληρη ιστορία ε?

Άστο ρε φίλε, δεν τα πας καλά.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2008, 17:25:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανάξια λόγου όσα δεν μπορείρε να απαντήσετε;;;

Θέλετε αγαπητοί ευρωπαίοι, να πάρουμε το ταλμούδ σαν αληθινό;;; Να το θεωρήσουμε επιβεβαίωση της ύπαρξης του χριστού και να δεχθούμε ότι λέει γι' αυτόν ή να το επικαλούμαστε, όπου μας συμφέρει;;;;;;;

Απλό το ερώτημα...

Για ρώτα τον ιστρούχτορα, τι λέει;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2008, 18:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Lock_Smith:
Έχε λίγη υπομονή, θα ανοίξω ένα ειδικό θέμα με την σκοτεινή Ιστορία των εκεί αιώνων, σε ό,τι γράψω θα παραθέσω και την πηγή για να την αξιολογήσετε.

Μέχρι τότε μην το κάνεις αυτό:

Θα πάθεις καμιά ζημιά μεγαλύτερη απ' αυτήν που έχεις τώρα.



Eδώ απάντα.........εδώ τοποθετήθηκες με αυτό το ιστορικό ανοσιούργημα, εδώ το σχολίασα, εδώ απάντα.......
quote:
Lock_Smith:
Τις ιστοσελίδες κράτα τες να τις χαίρεσαι, σου είπα οι πηγές μου θέλω να είναι επώνυμες και αξιόπιστες.

Τον Χριστό μπορούσαν να τον συλλάβουν οι Ρωμαίοι παντού μιας και ο Χριστός γύριζε κυρίως στην ύπαιθρο.

Ώρα είναι να μας πεις οτι οι μαθητές του έκαναν face control στις συνάξεις του.

Τον Ιωάννη τον βαπτιστή ας πούμε τον έπιασαν με την μία ενώ τον Ιησού έπρεπε να κάνουν ολόκληρη ιστορία ε?

Άστο ρε φίλε, δεν τα πας καλά.



Άσχετε ο Ιωάννης έβριζε από το πρωί μέχρι το βράδυ τον Ηρώδη......ολόκληρη ιστορία έπρεπε να κάνουν οι γραμματείς με τους Φαρισαίους και όχι οι Ρωμαίοι, όπως και έκαναν. Απλά οι Ρωμαίοι για να έχουν ήσυχο το κεφάλι τους, τους έκαναν το χατίρι και τον Σταύρωσαν.
Μα τι πηγές είναι αυτές που μιλάνε για πόλεμο των Ιουδαίων εναντίων των Χριστιανών Ρωμαίων περί το 132-5 μ.Χ Αυτές δεν είναι πηγές..............η ανακάλυψη της Νέας Ρώμης είναι......έλεος.........

quote:
γιαπετ:
Ανάξια λόγου όσα δεν μπορείρε να απαντήσετε;;;

Θέλετε αγαπητοί ευρωπαίοι, να πάρουμε το ταλμούδ σαν αληθινό;;; Να το θεωρήσουμε επιβεβαίωση της ύπαρξης του χριστού και να δεχθούμε ότι λέει γι' αυτόν ή να το επικαλούμαστε, όπου μας συμφέρει;;;;;;;

Απλό το ερώτημα...

Για ρώτα τον ιστρούχτορα, τι λέει;;



Τι να σχολιάσω καημένε γιαπέτ? Όταν οι κοτσάνες που γράφεται βγάζουν μάτι από χιλιόμετρο δε χρίζουν της ανάλογης προσοχής.
Είσαι τόσο άσχετος με το Ταλμούδ όσο εγώ με το μουσακά. Για πες μας λοιπόν το Ταλμούδ τον δέχεται τον Ιησούς ως ιστορικό πρόσωπο?
Γιατί την ιστορικότητά του εξετάζουμε.
Καταλαβαίνεις ότι τη θέση σου τη δυσχεραίνεις μόνος σου?


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"

Edited by - europaios2 on 22/10/2008 19:39:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2008, 19:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Για πες μας λοιπόν το Ταλμούδ τον δέχεται τον Ιησούς ως ιστορικό πρόσωπο?
Γιατί την ιστορικότητά του εξετάζουμε.

Θα σου απαντήσω, αν προηγουμένως καταθέσεις την άποψή σου, συγγνώμη την άποψή σας ήθελα να πω, διότι απευθύνομαι σε όλη την ομάδα, για τη φύση του ταλμούδ.

Δέχεστε ότι γράφει αλήθειες ή όχι;;;

Τόσο δύσκολο σας είναι να δώσετε μια συγκεκριμένη και ξεκάθαρη απάντηση;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2008, 19:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Θα σου απαντήσω, αν προηγουμένως καταθέσεις την άποψή σου, συγγνώμη την άποψή σας ήθελα να πω, διότι απευθύνομαι σε όλη την ομάδα, για τη φύση του ταλμούδ.

Δέχεστε ότι γράφει αλήθειες ή όχι;;;

Τόσο δύσκολο σας είναι να δώσετε μια συγκεκριμένη και ξεκάθαρη απάντηση;;;



Tην κολοκυθιά θα παίξουμε γιαπετ? Είμαι ξεκάθαρος. Ενώ συζητάμε για την ιστορικότητα του Ιησού προσπαθείς να ξεφύγεις βάζοντας άλλο θέμα. Είναι γνωστόι ότι το Ταλμούδ δέχεται τον Ιησού ως ψευδοπροφήτη και μάγο.
Δεν εξετάζουμε τον χαρακτήρα της προσωπικότητας του Ιησού βάση το Ταλμούδ, αλλά τη φυσική Του ύπαρξη. Κάτι που οι Εβραίοι που είναι και οι άμεσα ενδιαφερόμενοι αποδέχονται. Σκέψου ο Ιησούς να μην είχε υπάρξει ποτέ λες οι Εβραίοι που έχουν χρεωθεί τη ρετσινιά της Σταύρωσης του αντίπαλου δέους τους να μην το είχαν πει? Λες να το κρατούσαν κρυφό?
Ομάδα? Πόσους μας κόβεις? Πάνω από 1? από 3? από 5? Τι θά λεγες να μαζευτείτε εσείς οι Χριστιανομάχοι και να παίξουμε ένα "τάβλι"? Ίσως εκεί να σταθείτε ποιο τυχεροί!!!!!! Δεν έχω καλό ζάρι, είμαι πολύ καλός στο παιχνίδι αλλά επειδή το μεγαλύτερο μέρος της επιτυχίας ανάγεται στο ζάρι, όλο και κάποιες επιτυχίες θα σημειώσετε!!


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2008, 21:47:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

Έχω γράψει στο παρελθόν και το γνωρίζουν σχεδόν όλοι, ότι ο Ιώσηπος αναφέρει τουλάχιστον, δέκα Γιεσού...

Άρα υπήρχαν πάρα πολλοί άνθρωποι, μ' αυτό το όνομα.
Αν δεν καταλαβαίνετε, εξηγώ ότι δεν αμφισβητείται η ύπαρξη Ισραηλιτών με το όνομα αυτό, αλλά ότι κάποιος απ' αυτούς είναι Ο ΜΕΣΣΙΑΣ ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΓΙΑΧΒΕ, πάνω στον οποίο στήθηκε όλο αυτό το παραμύθι.

Προφανώς αργότερα, που γραφόταν το ταλμούδ, θεώρησαν σωστό οι εβραίοι να αναφέρουν αυτό που είχε επικρατήσει για κάποιον Γιεσού και να τον χαρακτηρίσουν, όπως τον χαρακτηρίζουν, ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΤΗΘΗΚΕ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΥΠΑΡΚΤΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ, δηλαδή τον χριστιανισμό, ο οποίος βάλλεται αν αναφερθείς υποτιμητικά σ' αυτόν που επικαλείται σαν υιό του θεού του, κατά τη γνώμη τους και για να πούν ότι το δικό τους παραμύθι είναι καλλίτερο.

Για παράδειγμα, φαντάσου να είχατε για θεό τον Ποπάϊ και να ήθελε κάποιος να πλήξει τον "ποπαίσμό", με κάτι που θα έγραφε μετά.

Το πρώτο που θα έγραφε θα ήταν ότι ο Ποπάϊ ήταν έτσι ήταν αλλιώς κλπ.
Επειδή λοιπόν κι αυτό θα ήταν ένα παραμυθάκι, όπως και ο "Ποπαϊσμός", θα έγραφε ότι ήθελε, θα τσακώνονταν οι οπαδοί, αλλά για κάποιον που γνωρίζει και ψάχνει σοβαρά την ιστορία, θα ήταν και τα δύοι παραμυθάκια της Χαλιμάς, τα οποία θα μπορούσαν να αποδείξουν μόνο, την αφέλεια των πιστών τους...

quote:
Ομάδα? Πόσους μας κόβεις? Πάνω από 1? από 3? από 5?

Μάλλον είσαστε δύο που δεν γνωρίζετε πού πάνε τα τέσσερα και ένας που κάνει ότι γνωρίζει...

Σύνολο τρείς (3).

Αν είστε παραπάνω ζητώ συγγνώμη που παρέλειψα κάποιους...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2008, 23:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Έχω γράψει στο παρελθόν και το γνωρίζουν σχεδόν όλοι, ότι ο Ιώσηπος αναφέρει τουλάχιστον, δέκα Γιεσού...

Άρα υπήρχαν πάρα πολλοί άνθρωποι, μ' αυτό το όνομα.
Αν δεν καταλαβαίνετε, εξηγώ ότι δεν αμφισβητείται η ύπαρξη Ισραηλιτών με το όνομα αυτό, αλλά ότι κάποιος απ' αυτούς είναι Ο ΜΕΣΣΙΑΣ ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΓΙΑΧΒΕ, πάνω στον οποίο στήθηκε όλο αυτό το παραμύθι.

Προφανώς αργότερα, που γραφόταν το ταλμούδ, θεώρησαν σωστό οι εβραίοι να αναφέρουν αυτό που είχε επικρατήσει για κάποιον Γιεσού και να τον χαρακτηρίσουν, όπως τον χαρακτηρίζουν, ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΤΗΘΗΚΕ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΥΠΑΡΚΤΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ, δηλαδή τον χριστιανισμό, ο οποίος βάλλεται αν αναφερθείς υποτιμητικά σ' αυτόν που επικαλείται σαν υιό του θεού του, κατά τη γνώμη τους και για να πούν ότι το δικό τους παραμύθι είναι καλλίτερο.

Για παράδειγμα, φαντάσου να είχατε για θεό τον Ποπάϊ και να ήθελε κάποιος να πλήξει τον "ποπαίσμό", με κάτι που θα έγραφε μετά.

Το πρώτο που θα έγραφε θα ήταν ότι ο Ποπάϊ ήταν έτσι ήταν αλλιώς κλπ.
Επειδή λοιπόν κι αυτό θα ήταν ένα παραμυθάκι, όπως και ο "Ποπαϊσμός", θα έγραφε ότι ήθελε, θα τσακώνονταν οι οπαδοί, αλλά για κάποιον που γνωρίζει και ψάχνει σοβαρά την ιστορία, θα ήταν και τα δύοι παραμυθάκια της Χαλιμάς, τα οποία θα μπορούσαν να αποδείξουν μόνο, την αφέλεια των πιστών τους...




quote:
γιαπετ:
Μάλλον είσαστε δύο που δεν γνωρίζετε πού πάνε τα τέσσερα και ένας που κάνει ότι γνωρίζει...

Σύνολο τρείς (3).

Αν είστε παραπάνω ζητώ συγγνώμη που παρέλειψα κάποιους...



Τρεις και το λουρί της μάνας?

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2008, 15:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2, μετά από τόσες κουτουλιές στον τοίχο, μήπως κουνήθηκε το φουντούκι, συνήλθες και μπορείς να αρθρώσεις λόγο;;;

Όχι εσύ προσωπικά, όλοι οι ευρωπαίοι...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2008, 17:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί Γιάπετ, καλά θα ήταν να κόψετε τον
πληθυντικό αριθμό, μου θυμίζετε αγγλικό δεύτερο πρόσωπο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2008, 19:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως ο τρίτος έχει μια στοιχειώδη γνώση της ελληνικής, κι ένα στοιχειώδη ειρμό... του το αναγνωρίζω αυτό. Οχι σαν τους δύο πρώτους που έχουν μάθει την ελληνική ... στο ΙΚΑ.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2008, 19:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Πάντως ο τρίτος έχει μια στοιχειώδη γνώση της ελληνικής, κι ένα στοιχειώδη ειρμό... του το αναγνωρίζω αυτό. Οχι σαν τους δύο πρώτους που έχουν μάθει την ελληνική ... στο ΙΚΑ.

Έλα ρε μούτρο!!!! μορφωμένε!!......που απαξιείς τον Έλληνα εργαζόμενο και ασφαλισμένο στο ΙΚΑ!!!! Αλλά αφού είναι κορόιδα και ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ και Ν.Δ. καλά τους τη λες!!!! Εσύ τουλάχιστον εξασφάλισες για μια πενταετία με την απόσπαση στο Αμέρικα τριπλάσιο μισθό..........υπό τις ευλογίες του ΥΠΕΠ-Θ.....κι έκανες και θεάρεστο έργο εκεί......με το που πήγες πρώτο μέλημα ήταν να κατεβάσεις τις εικόνες από το σχολείο.....αλλά στην πρεσβεία πως χώθηκες? Σίγουρα δε θα είχες το βίσμα του οικοδόμου συνταξιούχου!!!!!!

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα παντά με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 23/10/2008 19:32:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2008, 20:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητέ europaios2-1

Ακριβώς, εσένα εννοούσα . Το γνωστό... Πώς το κατάλαβες ρε θηρίο;

Δεν μπόρεσα βέβαια να καταλάβω πώς σύνδεσες το ΠΑΣΟΚ, τη ΝΔ, τους οικοδόμους, τη σύνταξη, το ΥΠΕΠΘ και τα ελληνικά αλλά... εντάξει ... μην είμαστε και απαιτητικοί...

Για ενημέρωσή σου πάντως, τις εικόνες από την τάξη μου τις κατέβασα στο σχολείο που υπηρετούσα εδώ, πριν φύγω για Η.Π.Α., πράγμα που έκανα και φέτος που ξαναμπήκα στην τάξη. Ο λόγος απλός: Δεν υπάρχει νομοθεσία που να προβλέπει την ανάρτηση των συγκεκριμένων εικόνων σε σχολικές αίθουσες.

Οσο για τις Η.Π.Α., μπορείς και συ θαυμάσια να πας, δίνοντας εξετάσεις στα αγγλικά. Τώρα δεν ξέρω αν φωνάξουν την ειδικότητά σου αλλά δεν μπορείς να κατηγορήσεις εμένα ΚΑΙ γι'αυτό, ε;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2008, 21:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ γιάπετ

quote:
Μάλλον είσαστε δύο που δεν γνωρίζετε πού πάνε τα τέσσερα και ένας που κάνει ότι γνωρίζει...

Σύνολο τρείς (3).

Αν είστε παραπάνω ζητώ συγγνώμη που παρέλειψα κάποιους...


...ξέχασες τον τρεχαγύρευε. Όπως βλέπεις την φώτο, τέρμα δεξιά ...με τα γυαλιά. Ο συντηρητικός λογιστής.

Εγώ είμαι τέρμα αριστερά... Ο εργένης ιταλός μετανάστης, που ξέρει καλό σημάδι...

Ο αθυρόστομος οικογενειάρχης της παρέας, o Eliot Ness, μάλλον ο europaios2.

Και ο ψηλός ο γέρος στη μέση... Νομίζω δεν χρειάζεται να σου πω ποιός είναι.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2008, 21:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Δεν μπόρεσα βέβαια να καταλάβω πώς σύνδεσες το ΠΑΣΟΚ, τη ΝΔ, τους οικοδόμους, τη σύνταξη, το ΥΠΕΠΘ και τα ελληνικά αλλά... εντάξει ... μην είμαστε και απαιτητικοί...

Aν καταλάβαινες δε θα έθιγες μιλώντας απαξιωτικά για τους εργαζομένους-ασφαλισμένους στο ΙΚΑ χαρακτηρίζοντάς τους ως αμόρφωτους.....
quote:
macedon:
Για ενημέρωσή σου πάντως, τις εικόνες από την τάξη μου τις κατέβασα στο σχολείο που υπηρετούσα εδώ, πριν φύγω για Η.Π.Α., πράγμα που έκανα και φέτος που ξαναμπήκα στην τάξη. Ο λόγος απλός: Δεν υπάρχει νομοθεσία που να προβλέπει την ανάρτηση των συγκεκριμένων εικόνων σε σχολικές αίθουσες.

Εδώ αποκλείεται να έκανες κάτι τέτοιο δε θα περνούσε απαρατήρητο απ' όλα τα παιδάκια. Στο Αμέρικα δε γνωρίζω τη νοοτροπία των ανθρώπων για αυτό και υπέθεσα ότι εκεί θα είχε λάβει χώρα το συμβάν. Εκτός βέβαια και αν αυτό κινείται στη σφαίρα "του τι θα ήθελες" να έκανες.........
quote:
macedon:
Οσο για τις Η.Π.Α., μπορείς και συ θαυμάσια να πας, δίνοντας εξετάσεις στα αγγλικά. Τώρα δεν ξέρω αν φωνάξουν την ειδικότητά σου αλλά δεν μπορείς να κατηγορήσεις εμένα ΚΑΙ γι'αυτό, ε;

Ε! μη το παίρνεις κατάκαρδα!!!!!!!!!!
Α τόσο απλό!!!!!!!!! κι εγώ που νόμιζα........!!!!!

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα παντά με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2008, 00:52:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974

quote:

...ξέχασες τον τρεχαγύρευε. Όπως βλέπεις την φώτο, τέρμα δεξιά ...με τα γυαλιά. Ο συντηρητικός λογιστής.

Εγώ είμαι τέρμα αριστερά... Ο εργένης ιταλός μετανάστης, που ξέρει καλό σημάδι...

Ο αθυρόστομος οικογενειάρχης της παρέας, o Eliot Ness, μάλλον ο europaios2.

Και ο ψηλός ο γέρος στη μέση... Νομίζω δεν χρειάζεται να σου πω ποιός είναι.



Εγώ ποτέ δεν θα χαρακτήριζα μια ομάδα χριστιανών... συμμορία!!!

Γνωρίζεις κάτι παραπάνω;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2008, 09:33:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Γιάπετ, έτσι έλεγες και για τους χριστιανούς
μάρτυρες των αιώνων των διώξεων,όταν τους κατέτασες στο
απλό μητρωο του Ποινικού κώδικα, θα κάνεςι και τώρα το ίδιο;Ή τελικά
εσύ στοιχειοθετείς κατηγορίες, όπως οι
τότε ειδωλολάτρες διώκτες...Λες στο τέλος να δούμε και διωγμούς,
ώστε παλι να λένε κάποιοι Γιάπετ του μέλλοντος, ότι ψεύδονται οι
χριστιανοί και δεν υπήρχαν μάρτυρες; Κάνε μας ...φωτεινά παραδείγματα,
φίλε μου, κάψε και συ τρεις χριστιανούς, μπορείς....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2008, 09:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ: εγώ ποτέ δεν θα χαρακτήριζα μια ομάδα χριστιανών... συμμορία!!!

Γνωρίζεις κάτι παραπάνω;;;


γιαπετ: "Ο χριστός, όπως φαίνεται απ’ τα ευαγγέλια, όποτε εύρισκε ευκαιρία συμμετείχε σε γλέντια, έπινε, νευρίαζε βρίζοντας ακόμη και τους ακολούθους του, χειροδικούσε και καταριόταν τους πάντες........"

Mε τέτοιο αρχηγό που μας περιγράφεις........τα άλλα που υπονοείς περιττεύουν....(κάπου είχες γράψει ότι ήταν και μαχαιροβγάλτης φονιάς..........θα το βρω που θα πάει.......!!)

-Ωραίος ο samuel1974!!!

Edited by - europaios2 on 24/10/2008 09:46:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy