ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - Νο. 4".
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2008, 19:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter
quote:
Όσο για τον Ομπάμα, φίλε PREDATOR, "προσκυνημένος" (πουλημένος) είναι κι αυτος
Θα διαφωνήσω εδώ μαζί σου Trexagireve,έτυχε να μιλήσω με έναν Αμερικάνο χτες, ο οποίος μου έλεγε ότι βγαίνοντας στην εξουσία ο Ομπάμα θα δειτε πολλές αλλαγές στην εξωτερική πολιτική των ΗΠΑ, επίσης μου έλεγε οτί ο αμερικάνικος λαός αρχίζει κ ξυπνάει (επιτέλους!).Ακόμα μου είπε οτί γνωρίζει το ενδεχόμενο να τον σκοτώσουν.Βλέπεις ήμουν και εγώ της άποψης οτι η εξωτερική πολιτική των ΗΠΑ είναι προκαθορισμένη απ το Κογκρέσο τους Ρεπουμπλικάνους κτλ. Όσο για τον Bush είναι χωμένος στο παρακράτος και συμμετέχει ενεργά στις λήψεις αποφάσεων των ΗΠΑ (Δεν είναι μιά ηλίθια μαριονέτα που νομίζουν οι περισσότεροι!)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2008, 20:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
και εγω θα διαφωνισω...


πρωτα πρωτα, ειναι αγκαθι για τα "Γερακια" λογω των λεγομενων του για το Ιρακ και Ανατολικο Ζητημα...

Επισης, ειναι "αγκαθι" για τις Πετρελαϊκες Εταιριες, γιατι εχει προγραμμα αναπτυξης νεων πηγων ενεργειας.


Προβλεπω να καταληγει οπως και ο Κεννεντυ... γιατι και αυτος ηταν ο ΜΟΝΟΣ που δεν πηγε με το μερος των "Γερακιων"


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2008, 20:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:
έτυχε να μιλήσω με έναν Αμερικάνο χτες, ο οποίος μου έλεγε ότι βγαίνοντας στην εξουσία ο Ομπάμα θα δειτε πολλές αλλαγές στην εξωτερική πολιτική των ΗΠΑ, επίσης μου έλεγε οτί ο αμερικάνικος λαός αρχίζει κ ξυπνάει (επιτέλους!).Ακόμα μου είπε οτί γνωρίζει το ενδεχόμενο να τον σκοτώσουν.

οσο αφορα αυτο, χθες συλλαβανε 4 ατομα, με την υποψια δολοφονιας του Ομπαμα!


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 00:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter
Ακόμη και οι ίδιοι οι αμερικάνοι θεωρούν "επίτευγμα" την εκλογή του Ομπάμα απ την άποψη ότι έχουν έντονο το συναίσθημα του ρατσισμού απέναντι στους "έγχρωμους" (πάντα με τα λεγόμενα του φίλου μου, made in USA )Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 01:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter
Πάντως εγώ προσωπικά νομίζω οτί το αντίπαλο δέος των ΗΠΑ δεν είναι τόσο η Ρωσσία όσο είναι η Κίνα η οποία είναι ανέρχόμενη δύναμη και μέχρι το 2010 όπως υποστηρίζουν οι οικονομικοί αναλυτές θα είναι και οικονομική υπερδύναμη με βάση το ρυθμό ανάπτυξης που έχει 10% κάθε χρόνο! Κάποιοι μάλιστα λένε (δεν το υιοθετώ αυτό) ότι για την ακρίβεια του πετρελαίου είναι υπέυθυνη η Κίνα λόγω αυξανόμενης ζήτησης.*Θα ήθελα λίγο τα σχόλια σας σε αυτό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 09:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Richter, συγνώμη που σου το χαλάω,
αλλά κι ο Ομπάμα, ανδρείκελο είναι και φαίνεται απο
το ότι αλλαζει θέσεις συνέχεια κι αυτός...
Αλλά για να το θέσω αλλοιώς, υπάρχει περίπτωση να φτάσει
κανείς σε τέτοια θέση και να μην είναι πουλημένος;
Πιστεύεις ότι θα τους ξέφευγε ποτέ τίποτα τέτοιο;
Πιστεύεις ότι έχουμε δημοκρατία;

Όσο για τη Ρωσία, φίλε μου, θα δούμε πολλά ακόμη κι η
Ρωσία έχει πάρα πολλά κρυμμένα χαρτιά, με τιποτα
δεν πρέπει να την παραγνωρίζεις...
Τωρα π.χ. θα δούμε τι θα γίνει στην Μαυρη Θάλσσα...
Αλήθεια εκείνη η παροιμία με το
χιλιάρμενο στη Μαύρη Θάλασσα του Κοσμά του αιτωλού δεν ήταν;
Αρή διενών ότι ζούμε, τώρα δεν υπάρχιε περίπτωση να γυρίσουμε πισω....
Ο πόλεμος είναι κοντά κι αλίμονο μας... γιατί μονο λόγια λέμε
γι αυτον, αλλά δεν έχουμε ζήσει κάτι τετοιο για να ξέρουμε
πως θα φερθούμε... Θα δύμε λέει πολλούς να δείχνουν ανθρωπιά
κι απανθρωπιά, έντονη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 10:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Πάντως εγώ προσωπικά νομίζω οτί το αντίπαλο δέος των ΗΠΑ δεν είναι τόσο η Ρωσσία όσο είναι η Κίνα η οποία είναι ανέρχόμενη δύναμη και μέχρι το 2010 όπως υποστηρίζουν οι οικονομικοί αναλυτές θα είναι και οικονομική υπερδύναμη με βάση το ρυθμό ανάπτυξης που έχει 10% κάθε χρόνο! Κάποιοι μάλιστα λένε (δεν το υιοθετώ αυτό) ότι για την ακρίβεια του πετρελαίου είναι υπέυθυνη η Κίνα λόγω αυξανόμενης ζήτησης.*Θα ήθελα λίγο τα σχόλια σας σε αυτό...


Η Ρωσια προσπαθει να ξανα αναδειχτει σαν ΜΟΝΗ δυναμη στην περιοχη, γιατι το ΝΑΤΟ (μαλλον πιο πολυ οι ΗΠΑ αρχισαν να μπαινοβγαινουν πολυ συχνα και στην Ευρωπη και στην Ασια)


Η Κινα οντως δεν συμπαθει τις ΗΠΑ αλλα δεν το δειχνει τοσο ξεκαθαρα, οσο η Β. Κορεα


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 10:06:06  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Όσο για τη Ρωσία, φίλε μου, θα δούμε πολλά ακόμη κι η
Ρωσία έχει πάρα πολλά κρυμμένα χαρτιά, με τιποτα
δεν πρέπει να την παραγνωρίζεις...
Τωρα π.χ. θα δούμε τι θα γίνει στην Μαυρη Θάλσσα...
Αλήθεια εκείνη η παροιμία με το
χιλιάρμενο στη Μαύρη Θάλασσα του Κοσμά του αιτωλού δεν ήταν;
Αρή διενών ότι ζούμε, τώρα δεν υπάρχιε περίπτωση να γυρίσουμε πισω....
Ο πόλεμος είναι κοντά κι αλίμονο μας... γιατί μονο λόγια λέμε
γι αυτον, αλλά δεν έχουμε ζήσει κάτι τετοιο για να ξέρουμε
πως θα φερθούμε... Θα δύμε λέει πολλούς να δείχνουν ανθρωπιά
κι απανθρωπιά, έντονη...


Εγω πιστευω οτι η Ρωσια κινειται στον αντιποδα των ΗΠΑ...


Οτι κανουν οι ΗΠΑ για το δικο τους συμφερον το κανει εξισου και η Ρωσια!

Αλλα οι ΗΠΑ εχουν "δουλοπαροικους" τους Βρεττανους, Γαλλους και Γερμανους... ενω η Ρωσια ειναι πια μονη της, παρολα αυτα δεν εχει και τοσο αναγκη να εχει καποια υποστηριξη (ετσι θελει να δειχνει... δεν ξερω τι θα μπορουσε να γινει σε μια "συρραξη" ή εστω σε ενα "θερμο επεισοδιο")


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 10:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Ο πόλεμος είναι κοντά κι αλίμονο μας... γιατί μονο λόγια λέμε
γι αυτον, αλλά δεν έχουμε ζήσει κάτι τετοιο για να ξέρουμε
πως θα φερθούμε... Θα δύμε λέει πολλούς να δείχνουν ανθρωπιά
κι απανθρωπιά, έντονη...

ετσι, ενα ευθυμο "διαλλειμματακι" για να γελασουμε και λιγο... μας πηρε απο κατω


http://www.youtube.com/watch?v=72OHHUGiA6U
http://www.youtube.com/watch?v=leJL2JafQ5M&feature=related


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν

Edited by - PREDATOR on 27/08/2008 10:09:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 10:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter
quote:
υπάρχει περίπτωση να φτάσει
κανείς σε τέτοια θέση και να μην είναι πουλημένος;

Kαι όμως ναί έφτασε! Ο Αμερικάνικος λαός τα κατάφερε! Κατί που δεν πρόκειται εδώ ισώς ποτέ να γίνει!! (για πάρα πολλούς λόγους)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 11:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
οσο αφορα αυτο, χθες συλλαβανε 4 ατομα, με την υποψια δολοφονιας του Ομπαμα!

Φίλε PREDATOR, άκουσα κι εγώ την συγκεκριμένη είδηση εχθές το απόγευμα.
Δεν ξέρω, αλλά μου φαίνεται περίεργη η συγκεκριμένη υπόθεση πιθανής δολοφονικής απόπειρας εναντίον του ειδικά τώρα με την ανάδειξη του νέου Προέδρου.
Ή κάποιος θέλει να τον βγάλει όντως από τη μέση για να προωθηθούν συμφέροντα που πιστεύεται ότι θίγονται με την ανάδειξη του ή είναι μια κίνηση ώστε να προκαλέσει το αίσθημα της αμερικάνικης - κι όχι μόνο - κοινής γνώμης αλλά και την συμπάθεια της...



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 12:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Και μόνο ότι είναι μάυρος, δίνει ένα τεράστιο κίνητρο σε όλα τα φασιστοείδή απόβλητα να τον φάνε, προκειμένου να μην ντροπιαστεί η χώρα (και η φυλή) από μια ενδεχώμενη νίκη του Ομπάμα. Και μην γελιόμαστε, υπάρχουν πολλά τέτοια φρούτα στην ζούγκλα των ΗΠΑ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 16:14:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και μόνο ότι είναι μάυρος, δίνει ένα τεράστιο κίνητρο σε όλα τα φασιστοείδή απόβλητα να τον φάνε, προκειμένου να μην ντροπιαστεί η χώρα (και η φυλή) από μια ενδεχώμενη νίκη του Ομπάμα. Και μην γελιόμαστε, υπάρχουν πολλά τέτοια φρούτα στην ζούγκλα των ΗΠΑ....

...... γιατί, τι νομίζεις, στη δική μας ζούγκλα δεν υπάρχουν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ippotis2012
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
199 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 16:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippotis2012
Ηταν μια προσπαθεια δολοφονιας του πιθανον απο τυπους στυλ ρατσιστες κου κλουξ κλαν.Δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα.Αν ηθελε μια σοβαρη υπηρεσια της Αμερικης να τον καθαρισει θα το εκανε αθορυβα και ευκολα,οχι με ερασιτεχνες σαν αυτους.Ειναι αστεια περιπτωση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 16:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter
quote:
Η Κινα οντως δεν συμπαθει τις ΗΠΑ αλλα δεν το δειχνει τοσο ξεκαθαρα,
Μόνο να σου πώ φίλε Predator ότι καταλάθος έπεσε ένα stealth (σωστά το έγραψα;;) σε κινέζικο έδαφος και οι ΗΠΑ το ζήτησαν για αποφυγή γνώσης τεχνογνώσιας κτλ. Η απάντηση της Κίνας ήταν ξεκάθαρη:"Ελάτε να το πάρετε!"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 17:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR

quote:
Μόνο να σου πώ φίλε Predator ότι καταλάθος έπεσε ένα stealth (σωστά το έγραψα;;) σε κινέζικο έδαφος και οι ΗΠΑ το ζήτησαν για αποφυγή γνώσης τεχνογνώσιας κτλ. Η απάντηση της Κίνας ήταν ξεκάθαρη:"Ελάτε να το πάρετε!"


χμ... οι Αμερικανοι χασανε 2 F-117A, ενα στη Σερβια απο ρωσικο αντιαεροπορικο και ενα σε μια επειδηξη σε Αεροπορικη Εκθεση στην Αμερικη... στην Κινα δεν εχουν χασει κατι


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ippotis2012
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
199 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 18:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippotis2012
Εχουν χασει stealth και στην κινα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 18:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Εχουν χασει stealth και στην κινα.


κανεις λαθος... μπορεις να δεις τα registration numbers...


ουτως ή αλλως, ειχαν λιγα F-117A, και απο αυτα κανενα δεν εχει πεταξει στην Κινα, λογω οτι ποτε δεν ειχε το λογο να το κανει.

Το F-117A δεν ειναι κατασκοπευτικο, αλλα βομβαρδιστικο. Αρα ειναι ανουσιο να χρησιμοποιηθει σε μια "αποστολη υποστηριξεως"


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ippotis2012
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
199 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 18:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippotis2012
Εχει πεσει stealth στη Κινα και μη περιμενεις να βρεις το γεγονος στο ιντερνετ.Μα αν θες ενταξει,δεν εχει πεσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 19:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ξεχνας επισης οτι εδω και 4 χρονια, τα εχουν αποσυρει τα F-117A σταδιακα, αφου τα αντικαθιστουν τα καινουρια F-22...


αφου εχουν καταγραψει τις 2 πτωσεις των F-117 γιατι να μην καταγραψουν την 3η???

Ειναι γελοιο...

εσυ παντως που το υποστηριζεις?



H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν

Edited by - PREDATOR on 27/08/2008 19:10:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marco_Hietala_
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 01:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marco_Hietala_
Καλησπέρα. Επεμβαίνω για δύο επισημάνσεις σχετικά με τα τελευταία μηνύματα.

Δεν γνωρίζω αν πράγματι έχει πέσει Αμερικανικό αεροσκάφος σε Κινεζικό έδαφος. Ωστόσο δεν υπάρχει "ΤΟ" stealth αλλά διάφορα είδη "stealth" αεροσκαφών. Οι περισσότεροι άνθρωποι που δεν γνωρίζουν από αυτά, συνήθως έχουν σαν stealth στο μυαλό τους το F-117A ή τα βομβαρδιστικά προκεχωρημένης επίθεσης Β-2. Ξέρετε, αυτά τα τριγωνικά που από πίσω είναι ζιγκ-ζαγκ και μοιάζουν με το ιπτάμενο όχημα του Batman! Τύποι stealth αεροσκαφών υπάρχουν διάφοροι και πλέον η τεχνολογία stealth δεν είναι κάτι το απίστευτο. Το πρώτο Stealth κατασκευάστηκε στον Β' Παγκόσμιο από τους Γερμανούς το 1944, ήταν συγκεκριμένα το Horten-Ho 229 και ήταν το πρώτο αεροσκάφος με βασικό εξοπλισμό απόκρυψης από τα ραντάρ. Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμμένο stealth λοιπόν, υπάρχει τεχνολογία stealth που απλά εφαρμόζεται σε διάφορα μοντέλα.
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν γνωρίζετε, τι τύπου αεροσκάφους υποτίθεται ότι κατέπεσε στην Κίνα.

Όσο για την Κίνα, δεν είναι τόσο ισχυρή όσο κάποιοι πιστεύουν. Ούτε συμβατικά, ούτε πυρηνικά. Ακόμα, δεν αποκαλούν στρατιωτικό αντίπαλο δέος για την Αμερική. Η Ρωσία είναι πολύ ανώτερη στρατιωτικά. Αποτελούν ωστόσο πράγματι μία ανερχόμενη οικονομική δύναμη.


-----------


ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ
May the Force be with you...

Edited by - Marco_Hietala_ on 28/08/2008 02:12:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 04:34:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter
quote:
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν γνωρίζετε, τι τύπου αεροσκάφους υποτίθεται ότι κατέπεσε στην Κίνα.

Νομίζω οτί ήταν Stealth κατασκοπευτικού τύπου! Σίγουρα έχει πέσει και εγώ προσωπικά πιστέυω οτί έχουν βάλει και το χεράκι τους οι Κινέζοι να πέσει!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 04:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter
quote:
Ρωσία είναι πολύ ανώτερη στρατιωτικά
Αυτό θα ήθελα πολύ, αν έχεις την καλοσύνη και μπορείς να μου πεις που το στηρίζεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marco_Hietala_
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 05:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marco_Hietala_
Σύνολο συμβατικών και πυρηνικών δυνάμεων. Οι Κινέζοι είναι κατώτεροι και στα δύο, τόσο ποιοτικά όσο και ποσοτικά. Και η υποτιθέμενη ιθαγενής τους τεχνολογία, είναι κατά κύριο λόγο παραλλαγές Ρωσικών συστημάτων.

Ελπίζω να μην βασίζεσαι στο επιχείρημα του πληθυσμού γιατί στη σύγχρονη στρατιωτική επιστήμη δε σημαίνουν τίποτα τα νούμερα των ανθρώπων... είναι απλά "cannon fodder"...


-----------


ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ
May the Force be with you...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 06:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter
Εγώ θα σου κάνω το εξής ερώτημα:(καλημέρα καταρχάς) μιας και βλέπω οτί γνωρίζεις επί του θέματος η ασχολείσαι.Πως είναι δυνατόν η Ρωσία η οποία διέλυσε σαν Σοβιετική Ενωση να έχει εξελιγμένη τεχνολογία όσον αφορά τα οπλικά συστήματα όταν πρίν 2-3 χρόνια (ίσως και τώρα δεν το γνωρίζω) οι συντάξεις ήταν 80$;;; Τι θέλω να πώ:Γι αυτά τα συμβατικά και πυρηνικά που λες εσύ χρειάζονται χρηματοδοτήσεις δισεκατομμυρίων, άσε που οι επιστήμονες της πρέπει να την "έχουν κάνει" ο ένας μετά τον άλλον...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marco_Hietala_
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 06:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marco_Hietala_
Φίλε, καλημέρα και σε σένα. Μετά το 1991, ο κύριος όγκος των συμβατικών δυνάμεων της Σοβιετικής Ένωσης και σχεδόν όλα τα πυρηνικά, πέρασαν στον έλεγχο της Ρωσικής Ομοσπονδίας. Αν και θεωρούνται σχετικά πεπαλαιωμένα, η πληθώρα και η τότε-ποιότητα των όπλων κάνουν από μόνα τους τη Ρωσσία ανώτερη από δύναμη περιοχής (Regional Power) και την καθιστούν στην κατηγορία "Great Power". Στη δεκαετία του 90' δεν ήταν ακόμα υπερδύναμη ανάλογη της Αμερικής. Ωστόσο, τα τελευταία 8 έτη (κυρίως επί προεδρίας Πούτιν), τέθηκαν σε εφαρμογή προγράμματα αναβάθμισης, εκσυγχρονισμού και εκ νέου παραγωγής συστημάτων.

Κάποια ονόματα είναι Su-35, Τ-90, Iskander, και φυσικά οι περιβόητοι S-400, που για τους περισσότερους όσων ασχολούνται με αυτά, είναι το ισχυρότερο βαλλιστικό σύστημα στην πλανήτη, με εξαίρεση φυσικά τους διηπειρωτικούς πυραύλους. Ακόμα και ο προκάτοχός του, ο S-300 θεωρείτο ανώτερος από τον αντίστοιχο Δυτικό "Patriot".

Φυσικά η Ρωσσία έχει ακόμα μέλλον, αλλά βρίσκεται σε σταθερή ανοδική πορεία. Η οικονομία της σίγουρα ακόμα πονάει, αλλά προχωράνε σωστά.

Στρατιωτικά ωστόσο, παραμένουν η 2η ισχυρότερη δύναμη μετά την Αμερική, από άποψη σύγκρισης υλικού, εκπαίδευσης κλπ.. Σίγουρα, στην γεωπολιτική, όταν κάνουμε πολεμικά σενάρια, δεν μετράμε απλά τους αριθμούς στρατιωτών και αρμάτων, μαχητικών κλπ... αμέτρητοι παράγοντες παίζουν ρόλο, όπως οι υπηρεσίες πληροφοριών, η γεωγραφία του εδάφους, το αμυντικό και επιθετικό δόγμα κλπ..

Και τώρα θα το πάω λίγο μακριά αλλά... μία δύναμη που διαθέτει πάνω από 40,000 πυρηνικές κεφαλές τεχνολογίας 1980 και άγνωστο πόσες σύγχρονες και το κυριότερο όλων, έχει και τα μέσα και τον τσαμπουκά να τις "σερβίρει", αν κινδυνεύσει η ύπαρξή της... ε, μια τέτοια δύναμη είναι κάτι παραπάνω από απλά υπολογίσιμη. Σίγουρα δεν έχουν τη δύναμη της Σοβιετικής Ένωσης, αλλά σίγουρα δεν είναι πλέον η Ρωσία του Γκορμπατσώφ και του Γέλτσιν (ακόμα θυμάμαι τη σκηνή με τον Κλίντον που γελούσε στη συνέντευξη τύπου με τα χάλια του Ρώσου προέδρου μπροστά στα μούτρα του, αν και πιτσιρικάς τότε).

Η Κίνα είναι σίγουρα μία "Great Power" αλλά έχει μέλλον και αρκετό δρόμο ακόμα για να αναδειχθεί σε στρατιωτική υπερδύναμη. Συμφωνώ ωστόσο ότι οικονομικά είναι μεγάλη ανερχόμενη δύναμη.


-----------


ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ
May the Force be with you...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Richter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
359 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 07:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Richter
Μία άλλη άσχετη ερώτηση τώρα: Τον καλύτερο στρατό του κόσμου δεν τον έχουν οι εγγλέζοι;; (δεν εννοώ φυσικά απο άποψης οργάνωσης η εκπαίδευσης αλλά απο άποψης αποτελεσματικότητας)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 08:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Μία άλλη άσχετη ερώτηση τώρα: Τον καλύτερο στρατό του κόσμου δεν τον έχουν οι εγγλέζοι;; (δεν εννοώ φυσικά απο άποψης οργάνωσης η εκπαίδευσης αλλά απο άποψης αποτελεσματικότητας)


οχι φυσικα! απο που προεκυψε τωρα αυτο? Να λεγες Ναυτικο, θα σου ελεγα ισως!


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 09:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:


Η Κίνα είναι σίγουρα μία "Great Power" αλλά έχει μέλλον και αρκετό δρόμο ακόμα για να αναδειχθεί σε στρατιωτική υπερδύναμη. Συμφωνώ ωστόσο ότι οικονομικά είναι μεγάλη ανερχόμενη δύναμη.


-----------


ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ
May the Force be with you...




Η Κινα εχει την 2η καλυτερη Πολεμικη Αεροπορικη Δυναμη στον Κοσμο (μετα τις ΗΠΑ και στην ιδια θεση με Ρωσια)


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 09:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Καλησπέρα. Επεμβαίνω για δύο επισημάνσεις σχετικά με τα τελευταία μηνύματα.

Δεν γνωρίζω αν πράγματι έχει πέσει Αμερικανικό αεροσκάφος σε Κινεζικό έδαφος. Ωστόσο δεν υπάρχει "ΤΟ" stealth αλλά διάφορα είδη "stealth" αεροσκαφών. Οι περισσότεροι άνθρωποι που δεν γνωρίζουν από αυτά, συνήθως έχουν σαν stealth στο μυαλό τους το F-117A ή τα βομβαρδιστικά προκεχωρημένης επίθεσης Β-2. Ξέρετε, αυτά τα τριγωνικά που από πίσω είναι ζιγκ-ζαγκ και μοιάζουν με το ιπτάμενο όχημα του Batman! Τύποι stealth αεροσκαφών υπάρχουν διάφοροι και πλέον η τεχνολογία stealth δεν είναι κάτι το απίστευτο. Το πρώτο Stealth κατασκευάστηκε στον Β' Παγκόσμιο από τους Γερμανούς το 1944, ήταν συγκεκριμένα το Horten-Ho 229 και ήταν το πρώτο αεροσκάφος με βασικό εξοπλισμό απόκρυψης από τα ραντάρ. Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμμένο stealth λοιπόν, υπάρχει τεχνολογία stealth που απλά εφαρμόζεται σε διάφορα μοντέλα.
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν γνωρίζετε, τι τύπου αεροσκάφους υποτίθεται ότι κατέπεσε στην Κίνα.

-----------


ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ
May the Force be with you...

Edited by - Marco_Hietala_ on 28/08/2008 02:12:32



Κοιτα, θα ηταν δυσκολο να χασουν ενα B-2 Spirit οι ΗΠΑ στην Κινα (αληθεια, τι δουλεια θα ειχε εκει)....


Iσως να εχουν χασει ενα Global Hawk, ενα UAV , αν και εξαιρετικα απιθανο


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν

Edited by - PREDATOR on 28/08/2008 09:05:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy