ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ..
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 56
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 22:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Έγινε ρε φίλε ΕΡΙΩΠΙΣ, ας πούμε για τους αναστενάρηδες και
τους λατρεύοντες τον Μολώχ...
Τα κοινά σημεία μεταξύ τους μπορεί να δέιχνουν πολλά απο την
οικεία τους φωτιά και τις θυσίες σε αυτή, αλλά απλά μια περιήγηση
στις αρχαίες θρησκείες θα κάνουμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 23:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol
Συμπτωματικά πριν λίγο διάβαζα ένα ενδιαφέρον κείμενο, απόλυτα σχετικό με το παρόν θέμα και θα ήθελα να το το προτείνω και σε σας.

Το κείμενο αναπτύσσεται στην ιστοσελίδα: http://www.psyche.gr/chorismos.htm

Με εκτίμησηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2008, 02:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ ΕΡΙΩΠΙΣ

quote:
Φίλε Σαμουήλ σε βλέπω να αποφεύγεις σαν εκτελεστής έντεχνου άσματος την αναφορά μου στον Τυφώνα. Γιατί;

Με φώναξες;
Εδώ είμαι.

Μου είπες (θύμησε μου, εάν κάνω λάθος):
"Γιατί κατέστρεψε ο Μωϋσής τα αγάλματα όλων των θεών, πλην του Baal Zephon"

Σου είπα:
"Για αυτό δεν υπάρχουνε αγάλματα αρχαιότερα της Εξόδου;"

(Πιστεύω να κατάλαβες πως θεωρώ δεδομένο ότι υπάρχουνε αγάλματα αιγυπτιακών θεοτήτων αρχαιότερα της Εξόδου...)

Μου λές μετά:
"Άρα ο Μωϋσής κ.λ.π."

Υπάρχουνε τρεις αναφορές στη Βίβλο με αυτό το όνομα.

Έξοδος 14
1. ΚΑΙ ἐλάλησε Κύριος πρὸς Μωυσῆν λέγων· 2 λάλησον τοῖς υἱοῖς ᾿Ισραήλ, καὶ ἀποστρέψαντες στρατοπεδευσάτωσαν ἀπέναντι τῆς ἐπαύλεως, ἀνὰ μέσον Μαγδώλου καὶ ἀνὰ μέσον τῆς θαλάσσης, ἐξεναντίας Βεελσεπφῶν, ἐνώπιον αὐτῶν στρατοπεδεύσεις ἐπὶ τῆς θαλάσσης.
...
9 καὶ κατεδίωξαν οἱ Αἰγύπτιοι ὀπίσω αὐτῶν καὶ εὕροσαν αὐτοὺς παρεμβεβληκότας παρὰ τὴν θάλασσαν, καὶ πᾶσα ἡ ἵππος καὶ τὰ ἅρματα Φαραὼ καὶ οἱ ἱππεῖς καὶ ἡ στρατιὰ αὐτοῦ ἀπέναντι τῆς ἐπαύλεως ἐξεναντίας Βεελσεπφῶν.

Αριθμοί 33
. 7 καὶ ἀπῇραν ἐκ Βουθὰν καὶ παρενέβαλον ἐπὶ τὸ στόμα Εἰρώθ, ὅ ἐστιν ἀπέναντι Βεελσεπφῶν,

Ο (ή η) Βεελσεπφών ήτανε μια περιοχή κοντά στην Ερυθρά και Baal Zephon ήτανε όνομα μιας ομώνυμης θεότητας που σημαίνει ο "άρχοντας του σκότους" ή ο "άρχοντας του βορρά".

Εννοείς πως ο Μωϋσής κατάστρεψε όλα τα αγάλματα πλην αυτά που ήτανε σε εκείνη την περιοχή;;

Εννοείς πως ο Μωϋσής κατάστρεψε όλα τα αγάλματα των υπολοίπων αιγυπτιακών θεοτήτων, πλην της ομώνυμης θεότητας;;

Απο που έχεις αυτήν την πληροφορία;;

Και εαν κατέστρεψε όντως όλα τα άλλα αγάλματα, γιατί υπάρχουνε στην Αίγυπτο αγάλματα αιγυπτιακών θεοτήτων αρχαιότερα της Εξόδου;;

Το άγαλμα του Βαάλ Σεπφών ήτανε σε εκείνο το μέρος σαν φύλακας, για να μην δραπετεύουνε οι σκλάβοι απο την Αίγυπτο... Κάτι που δεν βοήθησε όμως. Το ότι ο Μωϋσής κατέστρεψε όλα τα άλλα αγάλματα πλην αυτού του συγκεκριμένου, φαντάζει παράλογο...



“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2008, 15:51:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Φίλε μου Sesotris, τέτοιες απρέπειες
δεν τις περιμενα... Ένδοια επιχειρημάτων να υποθέσω;

Αμάν βρε φίλε trexagireve , ένα αστείο για τον αναγραμματισμό σου έκανα και μια που αναφέρεσαι συνεχώς σε δαίμονες έβγαλα κι εγώ το πληκτρολόγιό σου δαιμονισμένο . Όπως βλέπεις η απάντησή μου δεν συμπληρώθηκε από κανένα ιστορικό επιχείρημα ή κάτι τέτοιο , και συ αμέσως παρεξηγήθηκες ;;

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2008, 17:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Και για να συνεχίσουμε το θέμα, η έννοια της
λειτουργίας ή δράσης του Θεού, δεν μπορεί να οριστεί με
μέτρα θνητών ανθρώπων, αφού εμείς δεν μπορούμε να δούμε το
άνυσμα του χρόνου και το τι συντελείται δι αυτού...
Τον Θεό πρέπει να τον αναζητήσει ψηλά κανείς,
γιατί αν τον αναζητεί στα γήινα,
βρίσκει γηινα και αν τον αναζητά στα ουράνια, βρίσκει ουράνια....
Πως γίνεται όμως κι ο άνθρωπος προτιμά την ενασχόληση με
τα τετριμένα, τα καθημερινά;Αυτο συμβαίνει λόγω του ότι οι ίδιες
πράξεις δύνανται να μας αναστατώσουν και να τις θεωρήσουμε σημαντικές,
μόνο και μόνο απο την πίεση των δεδομένων γύρω μας.. Αποτελούν θέμα
κάθε ώρα και στιγμή για΄ολους μας..Συζητάμε ατελείωτα
για πράγματα που γίνονται απο ρουτίνα...
Και όμως, για τον Θεό που πιο τέλεια απ΄οσα βλέπουμε έχει φτιάξει, δεν μιλάμε.
Δεν λέμε γι αυτό το τέλειο Ον, που κατοικεί παντού....Δεν αναφερόμαστε στην
διάνοια του, ώστε να δούμε πιο μπροστά απο τα γήινα γύρω μας.Αυτά τα γήινα
λατρεύουμε και ψάχνουμε να καταργήσουμε τον Ακατάργητο.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2008, 12:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Και για να συνεχίσουμε το θέμα, η έννοια της
λειτουργίας ή δράσης του Θεού, δεν μπορεί να οριστεί με
μέτρα θνητών ανθρώπων, αφού εμείς δεν μπορούμε να δούμε το
άνυσμα του χρόνου και το τι συντελείται δι αυτού...
Τον Θεό πρέπει να τον αναζητήσει ψηλά κανείς,
γιατί αν τον αναζητεί στα γήινα,
βρίσκει γηινα και αν τον αναζητά στα ουράνια, βρίσκει ουράνια....

Αγαπητέ trexagireve, θα συμφωνήσω μαζί σου σε αυτό που λες.

Παρατηρώ πολλές φορές αρκετούς συνανθρώπους μου να αποφαίνονται με περισσή βεβαιότητα για τις επιθυμίες του Θεού, για τα σχέδια του Θεού, για το τι είναι αρεστό στον Θεό και τι δεν είναι αρεστό και σκέφτομαι ότι όλα αυτά δεν είναι τίποτα άλλο παρά συγκαλυμμένοι ευσεβείς πόθοι των ίδιων των ανθρώπων που αποφαίνονται για όλα τα παραπάνω.
Απλά τους καλύπτουν με το στοιχείο του "θεϊκού" ώστε να ισχυροποιήσουν με αυτόν τον τρόπο τις πεποιθήσεις και τις προσδοκίες των ίδιων.

Εάν λοιπόν το συνειδητοποιούσαμε αυτό ο κόσμος μας θα είχε δει σαφώς λιγότερες έριδες ή και πολέμους που έγιναν στο όνομα του Θεού...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2008, 14:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Έχεις απόλυτο δίκαιο φίλε D Incubus,
το πάθος δεν βοηθάει παρά τυφλώνει, αυτά πρέπει
νααποφύγουμε, αλλά ζώντας ανάλογα.
μια ζωή λεπτή, χωρίς άγχος, χωρίς ανταγωνισμό,
με τον άνθρωπο ελεύθερο να φτάσει τα όρια του... Εγώ πιστεύω
ότι απο κάποια στιγμή και μετά, αυτό επιβήθηκε και επιβάλλεται.
Ακριβώς γιατί ο άνθρωπος, σαν σύνολο, πιστεύουν ότι δεν πρέπει να φτάσει
εκεί που μορούν να φτασουν λίγοι...
Πάλι νόμοι των ανθρώπων για αιώνια σώματα...
Πρέπει να αναζητήσουμε τον Θεό μέσα μας γιατί εκεί κατοικεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2008, 18:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Dying_Incubus:
Εάν λοιπόν το συνειδητοποιούσαμε αυτό ο κόσμος μας θα είχε δει σαφώς λιγότερες έριδες ή και πολέμους που έγιναν στο όνομα του Θεού...


Nαι και απλά θα γινόντουσαν στο όνομα του Φούφουτου.........εκτός και αν δεν τον είχαν ανακαλύψει.......από τότε όμως που δημιουργήθηκε ο άνθρωπος παράλληλα δημιουργήθηκε και ο Φούφουτος.....ο νοών νοείο και ο παρανοών παρανοείτο.....


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2008, 21:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Γεια σου ρε ευρωπαίε με το αστείρευτο χιούμορ σου…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2008, 22:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Γεια σου και σένα!!!!!!!!

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα παντά με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2008, 09:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το πιο εντυπωσιακό για μένα, σχετικά με τον χριστιανισμό και
τον Θεό, είναι ότι γίνονται κρίσεις που μόνο ενάντια
στην αλήθεια έχουν γίνει και η προσπάθεια συκοφάντησης,
δείχνει μόνο και μόνο πόσο δυνατός είναι ο χριστιανισμός,στον
κόσμο και πόσο το γνωριζουν αυτό οι εχθροί του...
Ειδικά με ένα τετοιο θέμα, όπου συζητάμε το αδύνατο, μόνο και μονο
απο εμπάθεια και μένος κατά του Θεού!!!Όλοι οι άλλοι ανυπαρκτοι
ψευδοθεοί αναγεννιούνται απο το τίποτα... Ο αθάνατος πεθαίνει
στα μυαλά μερικών, έτσι για να μην βουρλίζονται...
Κι άλλα θέματα συντήρησης του μίσους, ανεβαίνουν και παλι στο φόρουμ..
Ο χριστιανισμός έχει συνηθίσει απο δυσκολίες, αυτές γιγαντώνουν
την πίστη... Καλό αγώνα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2008, 20:49:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Nαι και απλά θα γινόντουσαν στο όνομα του Φούφουτου.........εκτός και αν δεν τον είχαν ανακαλύψει.......από τότε όμως που δημιουργήθηκε ο άνθρωπος παράλληλα δημιουργήθηκε και ο Φούφουτος.....ο νοών νοείο και ο παρανοών παρανοείτο.....

Βλεπετε τρομοκρατια ας πουμε...


Symbol πολυ μ'αρεσε η ιστοσελιδα που προτεινες..

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 24/10/2008 20:51:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2008, 21:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Όντος πολύ ωραίο το άρθο να συμπληρώσω με την ευκαιρία και εγώ με ένα άλλο........

Γουίλλιαμ Μ. Ράμσαιη (1851-1939) Άγγλος αρχαιοολόγος. Γεννημένος μέσα στην πολυτέλεια, ανατράφηκε ως μη-πιστός από τους αθεϊστές γονείς του.
Αποφοίτησε από το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης με διδακτορικό στη φιλοσοφία και έγινε καθηγητής στο Πανεπιστήμιο του Αμπερντηήν. Μελέτησε αρχαιολογία με σκοπό να αποδείξει λανθασμένη τη διήγηση της Βίβλου.
Όταν ετοιμάστηκε με τα απαραίτητα επιστημονικά εφόδια, ταξίδεψε στην Παλαιστίνη και εστίασε τις έρευνές του στο βιβλίο των Πράξεων, για το οποίο πίστευε ότι θα μπορούσε να αποδείξει ότι δεν ήταν τίποτα περισσότερο από ένας μύθος.

Μετά από 25 χρόνια έρευνας, ο Ράμσαιη είχε μείνει κατάπληκτος από την ακρίβεια του βιβλίου των Πράξεων. Στην αναζήτησή του να αποκηρύξει τη Βίβλο, είχε ανακαλύψει πολλά γεγονότα τα οποία επιβεβαίωναν την ακρίβειά της.
Ήταν αναγκασμένος να παραδεχτεί ότι η διήγηση του Λουκά στις Πράξεις για τα γεγονότα και τα περιβάλλοντα ήταν απόλυτα ακριβής, ακόμα και στην παραμικρή λεπτομέρεια. Έτσι στο βιβλίο που έγραψε, “Ο Παύλος, Ταξιδευτής και Ρωμαίος Πολίτης”, όχι μόνο δεν επιτέθηκε στη Βίβλο, αλλά και την υποστήριξε.

Τελικά, ο Γουίλλιαμ Ράμσαιη συγκλόνισε τον κόσμο των διανοούμενων όταν έγραψε ότι μεταστρεφόταν στο Χριστιανισμό. Είναι ειρωνικό, ο άνθρωπος που ξεκίνησε για να αποδείξει ότι η Βίβλος είναι λανθασμένη, να βρεθεί να δέχεται τη Βίβλο ως το Λόγο του Θεού, εξαιτίας της έρευνάς του και των ανακαλύψεών του.

Mario Seiglie (Περιοδικό Good News , Mάιος 1996)

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2008, 23:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν υπάρει αμφιβολία ότι όποιος ασχοληθεί με
πνεύμα ερευνητικό, διαβάζοντας την Αγία Γραφή, θα μορφωθεί
με την έννοια θα δει μαζεμένα όλα τα ιστορικά λάθη,
απέναντι στον ανθρωπο σε θρησκευτικό επίπεδο. Με αυτό
τον τρόπο μαθαίνει κανείς τι να αποφεύγει, αφού το βλέπει
διαχρονικά να συμβαίνει...
Έχει μια δύναμη που αν την προσέχει κανείς, σου δίνει ότι
επιθυμείς...Είναι μια ήρεμη δύναμη, χωρίς εφφέ και εντυπωσιασμούς,
είναι απλή όσο κι η αλήθεια. Κι αυτό το δρόμο πρέπει να βαδίζουμε,
με μελέτη του ανθρώπου στην ιστορία ώστε να διορθωνόμαστε. Να ξεφύγουμε
απο αυτό το επιπεδο που έχουμε κολλήσει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2008, 12:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Nαι και απλά θα γινόντουσαν στο όνομα του Φούφουτου.........εκτός και αν δεν τον είχαν ανακαλύψει.......από τότε όμως που δημιουργήθηκε ο άνθρωπος παράλληλα δημιουργήθηκε και ο Φούφουτος.....ο νοών νοείο και ο παρανοών παρανοείτο.....

Αγαπητέ europaios2, δεν έχω καμία αμφιβολία ότι οι περισσότεροι πόλεμοι από όσους έγιναν στο όνομα του Θεού θα γίνονταν και πάλι με κάποια άλλη αφορμή.
Κι αυτό γιατί πολύ απλά και το ίδιο το όνομα του Θεού, οι θρησκείες κλπ δεν ήταν τίποτα άλλο από αφορμές για έναν πόλεμο οι οποίες έκρυβαν από πίσω τους κάποιες βαθύτερες αιτίες πολύ πιο "ανθρώπινες" και σαφώς ελάχιστα ή καθόλου θεϊκές...

quote:
Δεν υπάρει αμφιβολία ότι όποιος ασχοληθεί με
πνεύμα ερευνητικό, διαβάζοντας την Αγία Γραφή, θα μορφωθεί
με την έννοια θα δει μαζεμένα όλα τα ιστορικά λάθη,
απέναντι στον ανθρωπο σε θρησκευτικό επίπεδο. Με αυτό
τον τρόπο μαθαίνει κανείς τι να αποφεύγει, αφού το βλέπει
διαχρονικά να συμβαίνει...

Αγαπητέ trexagireve, αυτός που έχει την ερευνητική διάθεση και την πρόθεση να δει τα ιστορικά λάθη του ανθρώπινου γένους θα μπορέσει να τα δει εάν είναι έτοιμος και μέσα στην Αγία Γραφή και μέσα στο Κοράνι και μέσα στη Μπαγκαβάτ Γκιτά και μέσα στις μυθολογίες που γεννήθηκαν κι άκμασαν σε διάφορες ιστορικές χρονικές περιόδου.
Κανένα βιβλίο δεν υπερτερεί ενός άλλου, όλα έχουν το ίδιο ποσοστό αλήθειας κι όλα μπορούν να αφυπνίσουν τον άνθρωπο που θέλει να αφυπνιστεί.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2008, 13:41:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κανένα βιβλίο δεν υπερτερεί ενός άλλου,

Εδω διαφωνω.. για να ισχυει κατι τετοιο δε θα πρεπει να ισχυει η υπαρξη συγκρισης. Και συγκριση μεταξυ ομοιων πραματων υπαρχει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2008, 17:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου φίλε D Incubus, με την προκρούστια λογική,
δεν δείχνουμε δικαιοσύνη και ισότητα...Απλά τα κάνουμε ολα
ίσωμα...Όσο για τα βιβλία που λές, όσο διαβάζεις,
αποκλείεις κάποια, ανάλογα, με το αν σκέφτεσαι λογικά ή
με τις επιθυμίες σου...Αν αναζητείς στοιχεία ή θέσεις που σε καλύπτουν...
Ο Θεός όμως,είναι γύρω μας κι οι λέξεις τον περιορίζουν... Ας μιλήσουμε
για τη δύναμη του για να δούμε αν μπορεί να πεθάνει...
Λογικά μιλώντας, ένας παντοδύναμος Θεός είναι δυνατότερος του θανάτου, που
αφορά στην ύλη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2008, 11:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε Dr Jekyll Mr Hyde, ίσως να μην διευκρίνησα επαρκώς αυτό που εννοούσα για την έλλειψη υπεροχής ενός βιβλίου έναντι κάποιου άλλου.

Σχετικά με τα θρησκευτικά βιβλία λοιπόν δε μπορώ να θεωρήσω καλύτερο το Α από το Β όσον αφορά την ωφέλεια και την διδακτική χρησιμότητα που αποκομίζει μέσω της ανάγνωσης τους ένας αναζητητής ή ένας πιστός.

quote:
Αγαπητέ μου φίλε D Incubus, με την προκρούστια λογική,
δεν δείχνουμε δικαιοσύνη και ισότητα...Απλά τα κάνουμε ολα
ίσωμα...

Αγαπητέ trexagireve, φυσικά και συμφωνώ μαζί σου ότι με την προκρούστια λογική δεν δείχνουμε δικαιοσύνη κι ισότητα στα πράγματα αλλά κονιορτοποιούμε τα πάντα!

Για αυτό το λόγο λοιπόν αναφέρω ότι δε μπορώ να θεωρήσω ότι η Αγία Γραφή πχ είναι ένα ιερό βιβλίο και το πλέον θεόπνευστο ενώ το Κοράνι είναι ένα μυθολογικό βιβλίο χωρίς ιδιαίτερη αξία.

Εάν το έκανα αυτό, τότε η λογική μου - τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα - θα ήταν προκρούστια και πιθανότατα θολωμένη από τις προσωπικές μου επιθυμίες/αρέσκειες.

quote:
Όσο για τα βιβλία που λές, όσο διαβάζεις,
αποκλείεις κάποια, ανάλογα, με το αν σκέφτεσαι λογικά ή
με τις επιθυμίες σου...Αν αναζητείς στοιχεία ή θέσεις που σε καλύπτουν...

Μα, δεν έχω αναφέρει κάτι το αντίθετο.
Αν προσπαθήσω να σκεφτώ σφαιρικά, συνθετικά και με ειλικρινή ερευνητική διάθεση τότε θα αποδώσω την ίδια διδακτική αξία σε όλα τα βιβλία ανάλογου περιεχομένου.
Εάν θέλω να αποδώσω μεγαλύτερη αξία σε κάποιο που εξυπηρετεί τις επιθυμίες μου, τις φοβίες μου και τις προσδοκίες μου τότε είναι πολύ πιθανόν να δώσω τη μέγιστη αξία σε κάποιο από όλα τα βιβλία.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2008, 12:21:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Για αυτό το λόγο λοιπόν αναφέρω ότι δε μπορώ να θεωρήσω ότι η Αγία Γραφή πχ είναι ένα ιερό βιβλίο και το πλέον θεόπνευστο ενώ το Κοράνι είναι ένα μυθολογικό βιβλίο χωρίς ιδιαίτερη αξία.

Οτι δε μπορεις ενταξει..

Συμφωνω σε ολα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2008, 13:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου D Incubus, το κακέκτυπο της Αγίας Γραφής,
ή κοράνι, είναι μια προσαρμογή και αντιγραφή στα μέτρα των αράβων
του θεόσταλτου βιβλίου...
Αν είναι έτσι όποιο βιβλίο παραλλάζει κάποιος, έχει ίδια αξία με το
πρωτότυπο... Μήπως μιλά η αλλεργία σου για την Αγία Γραφή;... Λέω μήπως...
Το όλο θέμα έχει να κάνει με το αν υπάρχει πρωτότυπη πηγή
και αν ότι λάμπει είναι χρυσός..Αυτά για μένα τα λένε όλα...
Φίλε μου ο καθένας γεννήθηκε και έχει την ελευθερία
της άποψης, έτσι πορεύομαστε.. Το που θα φτάσει ο καθένας, είναι
θέμα επιλογής...Και δικής μας, όχι άλλων. Δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε
κανέναν άλλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2008, 13:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ Dying Incubus

quote:
Για αυτό το λόγο λοιπόν αναφέρω ότι δε μπορώ να θεωρήσω ότι η Αγία Γραφή πχ είναι ένα ιερό βιβλίο και το πλέον θεόπνευστο ενώ το Κοράνι είναι ένα μυθολογικό βιβλίο χωρίς ιδιαίτερη αξία.

Η Βίβλος γράφτηκε απο 40 διαφορετικούς συγγραφείς σε ένα χρονικό διάστημα που ξεπερνάει τα 1000 χρόνια.

Ενώ το Κοράνι γράφτηκε απο έναν συγγραφέα σε χρονικό διάστημα που δεν πιστεύω να ξεπερνάει τα 4 χρόνια.

Τόσο όμοια δεν είναι τα πράγματα, ώστε να βάζεις αυτά τα δύο θρησκευτικά βιβλία στην ίδια κατηγορία. Εξάλλου ο ίδιος σε ένα άλλο θέμα απευθυνόμενος στον τρεχαγύρευε είπες:

quote:
Αγαπητέ trexagireve, όπως σου έχω ξαναπεί δεν αντιμετωπίζω τα πράγματα με τόσο χωριστικό τρόπο ώστε να τα κατηγοριοποιώ σε "άσπρο" και "μαύρο" και να τα προσεγγίζω στο εξής με τέτοιον τρόπο.
Και δεν το κάνω γιατί είναι πολύ πιθανόν το χρώμα να μεταβάλλεται από τη μια στιγμή στην άλλη παρά να μένει στατικό κι είναι επίσης πολύ πιθανόν σε κάτι να υπάρχει και το μαύρο και το άσπρο.
Πέραν τούτου, υπάρχουν τόσες πολλές αποχρώσεις και τόσα πολλά χρώματα που θέλω να επιτρέψω στον εαυτό μου να μπορέσει να τα δει παρά να τα αγνοεί, αν αποκλέίσω την πιθανότητα ύπαρξης τους.

Στο συγκεκριμένο όμως ζήτημα παρατηρώ μια τάση αχρωματοψίας;;;



“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 26/10/2008 13:53:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 00:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Dying_Incubus:
Αγαπητέ europaios2, δεν έχω καμία αμφιβολία ότι οι περισσότεροι πόλεμοι από όσους έγιναν στο όνομα του Θεού θα γίνονταν και πάλι με κάποια άλλη αφορμή.

Oι περισσότεροι!!!!! άρα έχουμε και τους λιγότερους που έγιναν μόνο και μόνο στο όνομα του Θεού. Ευκαιρία λοιπόν είναι να μας τους θυμίσεις........για να σχολιάσουμε.....

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

banned libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 09:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους banned libero
______________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ.
28/10/2008
______________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 10:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Συμφωνούμε αγαπητέ φίλε banned libero, έχει πεθάνει προ πολλού
ο θεός της ύλης, επεσε ο διάβολος, "ο θάνατος των ειδώλων" του Νίτσε
είναι πιο εκφραστικό βιβλίο, στο προτείνω...
Για τον Θεό του πνευματος, όμως, τι λές, δύναται να πεθάνει;
Και εδώ θα πρέπει να διευκρινήσεις τι εννοείς, να μας δώσεις στοιχεία
του θεού που λές, για να δούμε το κατά ποσο πέθανε, ποιός και ποιός ζει...
Με πηγές πλην αυτοκτονούντων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
banned libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 11:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους banned libero
______________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ.
28/10/2008
______________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
banned libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 11:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους banned libero
______________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ.
28/10/2008
______________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 12:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Για τον Θεό του πνευματος, όμως, τι λές, δύναται να πεθάνει;

quote:
Τι εννοείς Θεός του πνεύματος και ποια στοιχεία να δώσω?

Μα ... γι' αυτόν ακριβώς τον Θεό του Πνεύματος μιλάει στον επίλογό του ο Λιαντίνης. "Πέθανε ο δάσκαλος", λέει, "πέθανε ο ποιητής" λέει, "πέθανε ο Έρωτας" λέει και εν τέλει "πέθανε ο άνθρωπος" λέει και νομίζω ... πως καλά τα λέει. Έχω κάποιες ενστάσεις βέβαια σε σχέση με τον τρόπο που ανετράπη ο Κλασικός Πολιτισμός κατά Λιαντίνη, αλλά είναι άλλο θέμα. Δεν νομίζω δηλ. ότι η ίδια η διδασκαλία του Χριστιανισμού ανέτρεψε το καθεστώς της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας. Το καθεστώς - κατ' εμέ - ανετράπη όχι από την διδασκαλία αλλά από τον θάνατο του Ιησού. Εκεί, σ' αυτό το σημείο είναι - κάτα την άποψή μου - που έγινε αυτός ο τρομερός "σεισμός" - όπως αναφέρει ο Λιαντίνης - και ήρθαν τα πάνω κάτω. Αν ο Ιησούς δεν είχε πεθάνει, αν δεν είχε δολοφονηθεί δηλ. ο Χριστιανισμός δεν θα είχε τόσο μεγάλη δύναμη.

Στην ερμηνεία του καθ. Λιαντίνη, κάλλιστα μπορεί το "πέθανε ο Θεός" να ερμηνευθεί και ως "πέθανε η Γη". Και κάπου στην ομιλία του αναφέρει και συμπτώματα του "θανάτου της Γης", π.χ λέει κάπου για το πυρηνικό πρόβλημα. Ώντος, η άποψη του καθηγητή, δίνει άλλη τροπή στην κουβέντα, καθώς ο Λιαντίνης ερμηνεύει τον Θεό εντελώς διαφορετικά από τα Αβρααμικά δόγματα και πραγματικά η ομιλία του είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσα. Αξίζει δηλ. να την ακούσουμε.

quote:
Με πηγές πλην αυτοκτονούντων...

Αυτήν εδώ την μομφή αγαπητέ μου, πως να την ερμηνεύσουμε ; Πως καλά τα λέει ο Λιαντίνης, ΑΛΛΑ δεν παύει να είναι αυτόχειρας και Η θρησκεία μας, ο Χριστιανισμός δηλ., δεν τους γουστάρει και πολύ τους αυτόχειρες γιατί είναι αμαρτωλοί, κάπως έτσι να το ερμηνεύσουμε, ε ;


Edited by - zip on 27/10/2008 12:47:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 12:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Banned libero, με τα κοπλιμέντα δεν πετυχαίνεις
τιποτα... Ο διάβολος έπεσε στη γη κι έχει θυμό μεγάλο, ενάντια
στον άνθρωπο, που δεν καταλαβαίνει το παιχνίδι που παίζεται εναντίον
του...
Ο Θεός φίλε μου, περιμένει τις δικές μας αποφάσεις... τώρα υπάρχει
σιγή στους ουρανούς, δλδ, δεν κινείται τίποτα...Περιμένουν την απόφαση
του καθενός μας, περιμένουν την κρίση και την συμμετοχή μας, στον πόλεμο που
έρχεται ανάμεσα στο καλό και το κακό...Ποια πλευρά θα επιλέξουμε...
Εκεί θα δούμε ο καθένας τι πιστεύει, πώς το εννοεί και τι θα κάνει τελικά...
Γιατί τα λόγια είναι λόγια κι οι πράξεις πράξεις...
Καλός ο ποιητης κι ο Λιαντίνης, φίλε zip, για τον χώρο του ρομαντισμού
και τους οπαδούς του... Για την αλήθειατου Θεού, κι όχι του ανθρώπου, τι είπε;
Στη ζωή, ολοι απλά παίρνουμε θέσεις... Ασχέτως δικαιολογίας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 19:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς
quote:
η άποψη του Δ. Λιαντίνη, μπας και αλλάξει ρότα η συζήτηση

ΠοΛυ ενδιαφέρον το βιντεάκι που παρέθεσες, αγαπητέ

quote:
banned libero
.

Δεν είχα ξαναδεί τον καθηγητή Δ. Λιαντίνη, ούτε είχα ξανακούσει ή διαβάσει την συγκεκριμένη ομιλία του.

Όταν τον είδα όμως στο βίντεο να διαβάζει τον "Τρελλό" του Νίτσε, κάτι μου θύμησε.

Έψαξα στα βιβλία του Λιαντίνη που είχα διαβάσει πριν μερικά χρόνια και βρήκα τον "Τρελλό" στο βιβλίο του Λιαντίνη "ΓΚΕΜΜΑ" (Εκδόσεις ΒΙΒΛΙΟΓΟΝΙΑ, έτος εκδόσεως 2000), σελίδες 219 έως 221.

Βοηθητικά για όποιον δει το βιντεάκι σου (και όχι μόνο), παραθέτω και το παρακάτω διάγραμμα της αύξησης του πληθυσμού του πλανήτη μας το οποίο αναφέρει σε κάποιο σημείο της ομιλίας του ο Δ. Λιαντίνης.

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 20:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτα είναι πιπίλα πλέον φίλε zip,δεν πουλάνε πια...
Κανενα καινούργιο...
Όσο για την αυτοκτονία,φίλε μου ένα τέτοιο θλιβερό τέλος
μπορεί να εγγυάται μια καλή ιδεολογία και φιλοσοφία;
Μπορεί να δίνει μια ελπίδα για το μέλλον;
Εκτός αν θεωρείς ότι η αυτοκτονία είναι δικαίωμα, ή προοπτική...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 56 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy