ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Λάζαρος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 01:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaioi
Δόγμα στη θρησκεία είναι το σύνολο των απαράβατων απόψεων

Εχουν οι άθεοι απαράβατες απόψεις;

quote:
europaioi
μιας θρησκείας

Εχουν οι άθεοι θρησκεία;

quote:
europaioi
σχετικά με την ταυτότητα της λατρευόμενης θεότητας

Εχουν οι άθεοι λατρευόμενη θεότητα;

quote:
europaioi
και με τον τρόπο λατρείας της

Εχουν τρόπους λατρείας της λατρευόμενης θεότητας;

Ο ορισμός και μόνο του δόγματος μπορεί να κάνει τον καθένα να καταλάβει ότι οι άθεοι ούτε αποτελούν ούτε ανήκουν σε δόγμα και ο καθένας εκφράζει μόνον τον εαυτό του και ότι το δόγμα έχει εφαρμογή μόνον στις θρησκείες και όχι στην άρνηση αυτών.

Αλλά... αυτά είναι γι'αυτούς που γνωρίζουν ελληνικά.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 01:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίο

quote:
Δόγμα :
"Έτσι λέγεται κάθε θεμελιώδης θεωρητική αρχή ενός θρησκευτικού ή άλλου συστήματος, που δεν επιτρέπει αντίρρηση από αυτούς που την παραδέχονται." (Εγκυκλοπαίδεια Γιοβάνη).

Ο παραπάνω ορισμός δηλώνει την σημερινή σημασία του δόγματος.

Η χωρίς αντίρρηση παραδοχή και η κατηγορηματική απαγόρευση αναζήτησης, εκτός των κειμένων του κάθε θρησκευτικού συστήματος, μετατρέπει τους πιστούς σε όργανα, αφού τους στερεί την αμφισβήτηση και κατά συνέπεια την ερευνητική σκέψη.

Η φιλοσοφία, δεν επιβάλλει τίποτε απ' τα παραπάνω. Ξεκινά απ' την αμφισβήτηση και ψάχνει βήμα - βήμα, προσπαθώντας να ερμηνεύσει ότι βλέπει και όχι μόνον, διότι η φιλοσοφία προϋποθέτει σκέψη και μάλιστα χωρίς όρια...



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 04:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
άθεε! κατάλαβες τίποτα από εκεί που αντέγραψες?

τα πάντα,εσύ τι νομίζεις ότι λέει το κείμενο;
πρόσεχε τι θα πεις έχεις ξεπεράσει το επιτρεπτό όριο βλακωδών απαντήσεωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 08:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε europaios2

quote:
Εάν πιστέψεις σε Θεό! παύεις να είσαι κα άθεος σωστά?.

Σωστά.

quote:
άρα δεν ανήκεις κάπου!!! που θέλοντας και μή διέπεται από στρατηγικής σημασίας αρχές, για τον αυτοπροσδιορισμό σου ως άθεος?

Λογικό σφάλμα. Το "ανήκειν" σύμφωνα με τον τρόπο που το χρησιμοποιείς εδώ προφανώς εννοεί τη συμμετοχή σε μία ομάδα ατόμων με πολλά κοινά χαρακτηριστικά. Είναι το ίδιο με το να λες ότι εφόσον δεν ψηφίζεις δεξιά, είσαι αντιδεξιός, πράγμα το οποίο δεν ισχύει. Μπορεί να είσαι κεντρώος, αριστερός (ή σέντερ φορ), αλλά αυτό διαφέρει από το "αντιδεξιός".
Δεν υπάρχουν στρατηγικής σημασίας ΚΟΙΝΕΣ (με άλλα άτομα) αρχές, τη στιγμή που ξεκινάς από το μηδέν την έρευνα και την αναζήτηση. Το μόνο κοινό που έχω με τους άλλους άθεους είναι ότι δεν έχουμε επαρκείς ενδείξεις για να πιστεύουμε σε Θεό.

quote:
αυτό δε δημιουργεί θέλοντας και μή Δόγμα?......τι δημιουργεί?

Εδώ θα σου απαντήσω με τον ορισμό του δικού σου post για το δόγμα :
1) "Δόγμα στη θρησκεία είναι το σύνολο των απαράβατων απόψεων μιας θρησκείας" ---> Ο ΑΘΕΪΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, εγώ προσωπικά δεν το δέχομαι καν ως φιλοσοφικό κίνημα συλλήβδην, είναι απλά εξατομικευμένη ιδεολογία. Το να με ταυτίζεις, λόγω του αυτοπροσδιορισμού "άθεος" τον οποίο χρησιμοποιώ, με τους θεωρητικούς της αθεϊας, τους οποίους δεν έχω διαβάσει καν (και δε με ενδιαφέρει σε αυτή τη φάση να το κάνω), είναι σα να σε ταυτίζω εγώ με όλους τους αυτοαποκαλούμενους "ορθόδοξους χριστιανούς", ακόμα και εκείνους που μπορεί να έχουν κάνει εγκλήματα στη ζωή τους. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει, ένεκα δήλωσης ορθόδοξου χριστιανού, να σου αποδώσω το χαρακτηρισμό του εγκληματία; εκεί είναι, αγαπητέ, η διαφορά και γι αυτό λέω ότι πραγματικοί χριστιανοί ελάχιστοι υπάρχουν : Γιατί πολύ απλά, όπως οι άθεοι ξεκινούν από ΜΙΑ ΜΟΝΟ κοινή βάση την αναζήτησή τους και παίρνουν αμέσως διάφορες - διαφορετικές ατραπούς στην πνευματική τους πορεία, έτσι και οι ένθεοι (και εν προκειμένω οι ορθόδοξοι, αυτό δεν είναι ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ, μη σπεύσει κανείς) ξεκινούν τη μελέτη τους από την αποδοχή ενός Θεού, αλλά στη συνέχεια αποκλίνουν, λιγότερο ή περισσότερο, από τα δογματικά της πίστης τους. Εν ολίγοις, δεν είσαι "ποιοτικά" το ίδιο χριστιανός με κανέναν άλλο στον κόσμο (εκτός αν έχεις κλώνο, που ζει ακριβώς την ίδια ζωή με σένα) και δεν είμαι "ποιοτικά" το ίδιο άθεος με κανέναν. Εσύ απλά είσαι πιο κοντά στην ορθοδοξία και το Θεό (επειδή αποδέχεσαι κάποια ιερά κείμενα και κάποιους κανόνες) απ'ότι εγώ στο βασικό υπόβαθρο του "άθεου", ίσως γιατί για μένα δεν είναι λογικό να ορίζεται υπόβαθρο σε αυτό τον όρο.
2) "σχετικά με την ταυτότητα της λατρευόμενης θεότητας" ---> ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΘΕΟΤΗΤΑ
3) "και με τον τρόπο λατρείας της" ---> ΔΕ ΛΑΤΡΕΥΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ
4) "Το δόγμα παρουσιάζεται από τα αρχαιότατα χρόνια στις πολυθεϊστικές αιγυπτιακές και μεσοποταμιακές θρησκείες και αργότερα στις μονοθεϊστικές." ---> ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ, ΣΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ, ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΜΗ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ

quote:
Γιατί δε ρωτάς τους γιαπετ? και άθεος?......δική τους ιδέα ήταν!!!

Ωραία... ρωτάω λοιπόν όλους τους συμμετέχοντες γιατί πρέπει να "κοπαδοποιούμε" τα πάντα. Ανάλογα με τις απαντήσεις, θα εκφράσω τις επόμενες απόψεις μου επ' αυτού.

Φιλικά
Κωστάκης

Υ.Γ. Μπορεί η απάντησή μου να ομοιάζει κάπως με του macedon, αλλά είναι απολύτως λογικό. Τέθηκαν κάποιοι ορισμοί, που απαντώνται μόνο με έναν τρόπο, οπότε...

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 08:26:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Έτσι λέγεται κάθε θεμελιώδης θεωρητική αρχή ενός θρησκευτικού ή άλλου συστήματος, που δεν επιτρέπει αντίρρηση από αυτούς που την παραδέχονται." (Εγκυκλοπαίδεια Γιοβάνη).

....αλλά υποστηρίζουν ότι ο αθεϊσμός δεν είναι ούτε θρησκεία ούτε ένα παγιωμένο σύστημα πεποιθήσεων....


οπως λεει ο ορισμος (που δεν εχω καποιο λογο να αμφισβητησω) το δογμα απαιτει καποιο "συστημα" , αυτο εκ φυσεως ειναι δυσκολο να υπαρξει στον αθεϊσμο , γιατι δεν υπαρχει συσπειρωση γυρω απο ΕΝΑΝ ανθρωπο ή γυρω απο ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΔΙΑΚΡΙΤΩΝ κανονων !!!

εαν εγω αυριο εκανα μια "σχολη" ή εαν θες μια "εκκλησια" άθεων (ποσο δυνατο θα ηταν αυτο αραγε??? μπορει κανεις να σκεφτει εαν κατι τετοιο θα πετυχαινε? ) και συγκεντρωνα ανθρωπους γυρω μου και ΕΒΑΖΑ κανονες που θα ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ να υπακουμε και οι "πιστοι" τους υπακουαν χωρις να ρωτανε "τι?πως?γιατι?" ... ναι τοτε θα μιλουσαμε για οπαδους - πιστους και δογμα. ΔΕΝ εχω , εγω προσωπικα, υποψην μου κατι τετοιο , χωρις να αποκλειω την περιπτωση καποιος να εχει κανει κατι τετοιο.


ΠΡΕΠΕΙ ομως να λαβουμε υποψιν μας , οτι οι αθειστές , εχουν αναπτυγμενη την εννοια ή το χαρακτηριστικο εαν θελεις , της ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ (υπαρχει λογος για αυτο , συγκεκριμενη περιοχη του εγκεφαλου ), δηλαδη σε καθε τι που ακουνε και δεν γνωριζουν ΡΩΤΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ? ΠΩΣ ? ΑΠΟΔΕΙΞΕΤΟ ? ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ? ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ , ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΩ και πολλα ακομη ερωτηματα αναλογα με αυτο που ακουν ... φυσικα εαν μου πεις για την βαρυτητα δεν θα παω να ανακαλυψω εκ νεου τον νομο , ή εαν μιλαμε για θεματα καθημερινοτητα , αλλα οταν μιλαμε πχ για ενα θαυμα πρεπει να περασει απο μια σειρα ερωτησεων για να το ΑΠΟΔΕΧΘΩ , γιατι ΕΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ απο τις ερωτησεις , πιστευω οτι κανεις αθεος δεν θα σου πει οτι δεν υπαρχει θαυμα , ΟΜΩΣ ΕΠΙΣΗΣ και για το θεμα αυτο δεν γνωριζω να εχει περασει κανενα θαυμα απο το τεστ της λογικης ... ομοια η θρησκεια μου πρεπει να περασει απο μια σειρα τετοιων ερωτησεων , γιαυτο και την εγκατεληψα ...

τωρα εαν πεις αλλο λογικη , αλλο πιστη , θα το δεχτω αλλα δεν θα το ασπαστω ουτε και θα το ενταξω στον τροπο ζωης μου !!!

ενα τελευταιο στοιχειο που κανει την δημιουργια δογματος ακομη ποιο δυσκολο , ειναι (οπως λεει και το κειμενο του αθεου) οτι ο καθενας μας αντιλαμβανεται διαφορετικα τον αθεισμο του , ο καθενας βαζει και τις προσωπικες του ερωτησεις ή ενστασεις , ετσι κατι που εγω μπορει να το αποδεχτω ευκολα καποιος αλλος μπορει να το αρνηθει ...

με λιγα λογια , ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ κανονες που ακολουθει ενας αθειστής εκτος ισως απο τον "κανονα" οτι για δεχτω κατι πρεπει να το αποδειξω, αλλο αυτο δεν οριζει ουτε εκκλησια , ουτε οπαδο , ουτε δογμα !!!

φυσικα εγω τον ορο ΑΘΕΟΣ , δεν τον δεχομαι αλλα δεν ξερω και καποιον αλλο που θα δεχομουν , το ΑΘΕΟΣ ως λεξη περικλυει το θεο και ετσι κανει διαχωρισμο , αντιθετα εγω θα ηθλεα καποιον ορισμο του "δεν πιστευω τιποτα χωρις επιστημονικη αποδειξη" ειτε αφορα θεο , ειτε πνευμα , ειτε φαντασμα , ειτε θαυμα ειτε οτι θες ...

ξανα λεω οτι το οτι δεν υπαρχει (ή δεν γνωριζω) δεν παει να πει οτι και αυριο δεν θα υπαρχει , ΔΟΓΜΑ και ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΣ μπορει να υπαρχει παντου κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες , στο ΧΕΡΙ ΜΑΣ ειναι να ανακαλυψουμε εαν επιλεγουμε τα βηματα μας ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ή μας τα ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΑΛΛΟΙ !!! εδω ειναι και η μεγαλη διαφορα με ολες τις θρησκειες και εκκλησιες ενα θες , απο την μια εισαι μονος και οριζεις εσυ τους ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΗΣ ζωης σου και απο την αλλη ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΚΟΥΣ ΣΕ ΟΤΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ χωρις να φερνεις αντιρηση γιατι τοτε γινεσαι ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ ΣΟΥ!!!

Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 09:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Εχουν οι άθεοι απαράβατες απόψεις;

Ναι! δεν πιστεύουν στο Θεό......διαφωνείς?

quote:
macedon:
Εχουν οι άθεοι θρησκεία;

Η αθεΐα! φιλοσοφία περί της θρησκείας δεν είναι?......τι είναι?

quote:
macedon:
Εχουν οι άθεοι λατρευόμενη θεότητα;

Όχι αφού δε δέχονται το Θεό!.......(λατρευόμενη) θρησκευτική φιλοσοφία όμως ναι!

quote:
macedon:
Εχουν τρόπους λατρείας της λατρευόμενης θεότητας;

Ή θρησκευτική τους δοξασία είναι η αθεΐα και αυτής είναι λάτρες.

quote:
macedon:
Ο ορισμός και μόνο του δόγματος μπορεί να κάνει τον καθένα να καταλάβει ότι οι άθεοι ούτε αποτελούν ούτε ανήκουν σε δόγμα και ο καθένας εκφράζει μόνον τον εαυτό του και ότι το δόγμα έχει εφαρμογή μόνον στις θρησκείες και όχι στην άρνηση αυτών.

Άνοιξε κανά λεξικό.......
-Από περιέργεια....ένας άθεος μπορεί να πιστεύει σε Θεό?......ο καθένας εκφράζει μόνο τον ευατό του! έτσι δεν είναι?........είναι σύμπτωση το ότι όλοι έχουν την ίδια άποψη περί Θεού? Αυτό δεν τους ομαδοποιεί? τι τους κάνει?.......έλα δούλεψέ το λίγο.....


quote:
macedon:
Αλλά... αυτά είναι γι'αυτούς που γνωρίζουν ελληνικά.

Ανατρίχιασα......

quote:
γιαπετ:
παραπάνω ορισμός δηλώνει την σημερινή σημασία του δόγματος.

Η χωρίς αντίρρηση παραδοχή και η κατηγορηματική απαγόρευση αναζήτησης, εκτός των κειμένων του κάθε θρησκευτικού συστήματος, μετατρέπει τους πιστούς σε όργανα, αφού τους στερεί την αμφισβήτηση και κατά συνέπεια την ερευνητική σκέψη.

Η φιλοσοφία, δεν επιβάλλει τίποτε απ' τα παραπάνω. Ξεκινά απ' την αμφισβήτηση και ψάχνει βήμα - βήμα, προσπαθώντας να ερμηνεύσει ότι βλέπει και όχι μόνον, διότι η φιλοσοφία προϋποθέτει σκέψη και μάλιστα χωρίς όρια...



Kαλά! ψάξε εσύ....ξάψε!........και ξαναψάξε!........αμφισβήτησε! σκέψου! και φιλοσόφισε!.........και αν ποτέ αποδεχτείς ότι υπάρχει Θεός!........έλα να μου πεις ότι είσαι ένας άθεος που πιστεύει στο Θεό!!!!.........ρε σύ! έλεος!!!!!!


quote:
άθεος:
τα πάντα,εσύ τι νομίζεις ότι λέει το κείμενο;
πρόσεχε τι θα πεις έχεις ξεπεράσει το επιτρεπτό όριο βλακωδών απαντήσεων

Eσύ μας το έφερες......δε θα μας πεις?.....ή ότι βρεις απλά το αντιγράφεις?.....ανέλυσε αυτό που μας έφερες!!! μπορείς?

quote:
kostakis:
Λογικό σφάλμα. Το "ανήκειν" σύμφωνα με τον τρόπο που το χρησιμοποιείς εδώ προφανώς εννοεί τη συμμετοχή σε μία ομάδα ατόμων με πολλά κοινά χαρακτηριστικά. Είναι το ίδιο με το να λες ότι εφόσον δεν ψηφίζεις δεξιά, είσαι αντιδεξιός, πράγμα το οποίο δεν ισχύει. Μπορεί να είσαι κεντρώος, αριστερός (ή σέντερ φορ), αλλά αυτό διαφέρει από το "αντιδεξιός".

Θες να πεις ότι λέγοντας ότι δεν ψηφίζεις Θεό!.........αυτό δε σημαίνει ότι είσαι αθεϊστής?........περίεργη λογική!

quote:
kostakis:
Δεν υπάρχουν στρατηγικής σημασίας ΚΟΙΝΕΣ (με άλλα άτομα) αρχές, τη στιγμή που ξεκινάς από το μηδέν την έρευνα και την αναζήτηση. Το μόνο κοινό που έχω με τους άλλους άθεους είναι ότι δεν έχουμε επαρκείς ενδείξεις για να πιστεύουμε σε Θεό.


Το θεωρείς λίγο δηλαδή?

quote:
kostakis:
1) "Δόγμα στη θρησκεία είναι το σύνολο των απαράβατων απόψεων μιας θρησκείας" ---> Ο ΑΘΕΪΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, εγώ προσωπικά δεν το δέχομαι καν ως φιλοσοφικό κίνημα συλλήβδην, είναι απλά εξατομικευμένη ιδεολογία

Θες να πεις! ότι δεν το έχεις φιλοσοφήσει?.......βρες μου εσύ! έστω και έναν άθεο που παραβαίνει το αξίωμα της «μή ύπαρξης του Θεού»!

quote:
kostakis:
Το να με ταυτίζεις, λόγω του αυτοπροσδιορισμού "άθεος" τον οποίο χρησιμοποιώ, με τους θεωρητικούς της αθεϊας, τους οποίους δεν έχω διαβάσει καν (και δε με ενδιαφέρει σε αυτή τη φάση να το κάνω), είναι σα να σε ταυτίζω εγώ με όλους τους αυτοαποκαλούμενους "ορθόδοξους χριστιανούς", ακόμα και εκείνους που μπορεί να έχουν κάνει εγκλήματα στη ζωή τους.

Σε ταυτίζω όχι με τα πρόσωπα, αλλά με τη θεωρία τους.......το ίδιο να κάνεις κι εσύ.

quote:
kostakis:
Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει, ένεκα δήλωσης ορθόδοξου χριστιανού, να σου αποδώσω το χαρακτηρισμό του εγκληματία; εκεί είναι, αγαπητέ, η διαφορά και γι αυτό λέω ότι πραγματικοί χριστιανοί ελάχιστοι υπάρχουν : Γιατί πολύ απλά, όπως οι άθεοι ξεκινούν από ΜΙΑ ΜΟΝΟ κοινή βάση την αναζήτησή τους και παίρνουν αμέσως διάφορες - διαφορετικές ατραπούς στην πνευματική τους πορεία, έτσι και οι ένθεοι (και εν προκειμένω οι ορθόδοξοι, αυτό δεν είναι ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ, μη σπεύσει κανείς) ξεκινούν τη μελέτη τους από την αποδοχή ενός Θεού, αλλά στη συνέχεια αποκλίνουν, λιγότερο ή περισσότερο, από τα δογματικά της πίστης τους. Εν ολίγοις, δεν είσαι "ποιοτικά" το ίδιο χριστιανός με κανέναν άλλο στον κόσμο (εκτός αν έχεις κλώνο, που ζει ακριβώς την ίδια ζωή με σένα) και δεν είμαι "ποιοτικά" το ίδιο άθεος με κανέναν.

Γιατί συνδέεις τη φιλοσοφία του Χριστιανισμού με την ατομική δράση του οπαδού του?
Αναλόγως με την απόκλιση έχουμε και τη μετάβαση από το Δόγμα της Ορθοδοξίας σε αυτό του Καθολικισμού για παράδειγμα.....όπως βλέπεις και ο Χριστιανός αλλά και ο άθεος ανήκουν σε Δόγμα!......θέλοντας και μή!
Και οι δύο ερευνούν! και ανάλογα με τα πορίσματά τους περνούν από το ένα Δόγμα στο άλλο...........γιατί σου είναι δύσκολο να δεχτείς την πραγματικότητα?

quote:
kostakis:
Εσύ απλά είσαι πιο κοντά στην ορθοδοξία και το Θεό (επειδή αποδέχεσαι κάποια ιερά κείμενα και κάποιους κανόνες) απ'ότι εγώ στο βασικό υπόβαθρο του "άθεου", ίσως γιατί για μένα δεν είναι λογικό να ορίζεται υπόβαθρο σε αυτό τον όρο.
2) "σχετικά με την ταυτότητα της λατρευόμενης θεότητας" ---> ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΘΕΟΤΗΤΑ
3) "και με τον τρόπο λατρείας της" ---> ΔΕ ΛΑΤΡΕΥΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ
4) "Το δόγμα παρουσιάζεται από τα αρχαιότατα χρόνια στις πολυθεϊστικές αιγυπτιακές και μεσοποταμιακές θρησκείες και αργότερα στις μονοθεϊστικές." ---> ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ, ΣΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ, ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΜΗ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ

- Ως θεότητα έχετε την δοξασία της αθεΐας.
- Για να υπάρξει τρόπος λατρείας θα πρέπει να υπάρξει και ο Θεός! αφού για εσάς δεν υπάρχει πως θα τον λατρέψετε?......... ένας απαράβατος λοιπόν! όρος για τους άθεους: Δεν λατρεύουν κανέναν Θεό!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 10:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και πάλι

Αγαπητέ europaios2

quote:
Θες να πεις ότι λέγοντας ότι δεν ψηφίζεις Θεό!.........αυτό δε σημαίνει ότι είσαι αθεϊστής?........περίεργη λογική!

Ναι, δεν είμαι αθεϊστής, είμαι άθεος. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
Θέλω να σου πω απλά ότι όλοι οι ένθεοι δεν είναι θρήσκοι και σαφώς δεν ανήκουν στο ίδιο δόγμα, επειδή είναι ένθεοι. Άρα και οι άθεοι, που είναι το αντίθετο των ένθεων, δεν έχουν την ίδια στάση ζωής και άρα δεν αποτελούν δόγμα.

quote:
Το θεωρείς λίγο δηλαδή?

Βασικά είναι ελάχιστο για να δογματοποιήσεις. Στο ερώτημα "πιστεύετε ότι υπάρχει Θεός;" δύο απαντήσεις υπάρχουν : των ένθεων και των άθεων, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι υπάρχουν δύο δόγματα.

quote:
Θες να πεις! ότι δεν το έχεις φιλοσοφήσει?

Ξέρεις καλά τι σημαίνει το συλλήβδην και περίμενα να το ερμηνεύσεις ανάλογα. Το αν το έχω φιλοσοφήσει, μπορώ να σε βεβαιώσω πως ναι, καθαρά εξατομικευμένα.

quote:
Σε ταυτίζω όχι με τα πρόσωπα, αλλά με τη θεωρία τους.......το ίδιο να κάνεις κι εσύ.

1) Το πρώτο είναι εντελώς λάθος επειδή
2) αυτό θα σήμαινε ότι σε ταυτίζω και με τους "τζιχαντικούς" μουσουλμάνους, γιατί κι αυτοί ένθεοι χαρακτηρίζονται. Αλλά δε θεωρώ ότι είσαι τζιχαντικός, ούτε καν μουσουλμάνος. Την έπιασες τη διαφορά;

quote:
Γιατί συνδέεις τη φιλοσοφία του Χριστιανισμού με την ατομική δράση του οπαδού του?

Το ακριβώς αντίθετο... την αποσυνδέω. Εσύ λες ότι όλοι οι άθεοι ανήκουν σε δόγμα, επειδή απλά δεν πιστεύουν στο Θεό. Εγώ σου λέω ότι ίσως είναι και το μόνο κοινό σημείο τους, όπως και των ένθεων το ακριβώς αντίθετο.

quote:
Αναλόγως με την απόκλιση έχουμε και τη μετάβαση από το Δόγμα της Ορθοδοξίας σε αυτό του Καθολικισμού για παράδειγμα.....όπως βλέπεις και ο Χριστιανός αλλά και ο άθεος ανήκουν σε Δόγμα!......θέλοντας και μή!

Λογικό σφάλμα. Άλλο το δόγμα της Ορθοδοξίας (που βασίζεται σε συγκεκριμένους παλαίωθεν κανόνες), άλλο του Καθολικισμού (που επίσης βασίζεται σε παλαίωθεν κανόνες) και άλλο η, πες την και "άναρχη", οπτική κάθε άθεου. Αυτός δε βασίζεται σε κάποιο κανόνα, ξεκινάει και μετράει.

quote:
γιατί σου είναι δύσκολο να δεχτείς την πραγματικότητα?

Γιατί δεν είναι αυτή που προσπαθείς να υποστηρίξεις, αγαπητέ
Αλήθεια... κατά το "Δόγμα η Ορθοδοξία, Δόγμα ο Καθολικισμός, Δόγμα ο Προτεσταντισμός κλπ." που απλά αποτελούν υποσύνολα των ένθεων και δη των Χριστιανών, δώσε μου σε παρακαλώ αντίστοιχα υποσύνολα για τους άθεους. Θέλω δηλαδή Άθεα Δόγματα, υποσύνολα του συνόλου των άθεων. Και μη μου πεις ότι εδώ υπάρχει ένα μόνο υποσύνολο που ταυτίζεται με το σύνολο, γιατί θα σου ζητήσω να μου αναλύσεις όλο το ιδεολογικό και θεωρητικό υπόβαθρο του αθεϊσμού (το οποίο δεν έχω ασχοληθεί να γνωρίσω) και θα δεις ότι υπάρχουν απίστευτες διαφορές μεταξύ άθεων.
ΑΛΛΟ ΑΘΕΪΣΤΗΣ, ΑΛΛΟ ΑΘΕΟΣ. Έχει διαφορά.

quote:
Ως θεότητα έχετε την δοξασία της αθεΐας.

Ως θεότητα ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ. Δύσκολο είναι να το καταλάβεις; αν είχαμε, θα ήμασταν, έστω και τύποις, ένθεοι.
Αλήθεια, γιατί προσπαθείς να με πείσεις για το τι πιστεύω; λες να μην το ξέρω;

Και εντέλει να στο πω και φιλολογικά (όπως σε κάποιο άλλο topic μιλούσατε για φιλολογικές ερμηνείες) : οι όροι ένθεος και άθεος είναι ακριβώς αντίθετοι μεταξύ τους, όπως πολύ καλά γνωρίζουμε. Αυτό σημαίνει ότι είσαι ή το ένα ή το άλλο. Εντούτοις, ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ούτε θρησκείες αυτόνομα, ούτε δόγματα, απλά παρέχουν την ατομική απάντηση εκάστου ανθρώπου στο ερώτημα "Υπάρχει Θεός;". Στη συνέχεια, το ανήκειν σε θρησκεία ή σε δόγμα (με τη θρησκευτική έννοια και όχι την καθομιλουμένη) είναι φυσική συνέπεια εκείνων που δέχονται την ύπαρξη ανώτερου όντος και προσπαθούν να προσεγγίσουν και να μελετήσουν τη ζωή τους, βάσει κάποιας από τις θεωρίες που δέχεται την εν λόγω υπόθεση ή παραμένουν ανένταχτοι, πιστεύοντας μεν σε ανώτερη δύναμη, αλλά χωρίς να την έχουν προσδιορίσει συγκεκριμένα. Για εκείνους που δε δέχονται την ύπαρξη ανώτερου όντος, το λογικό συμπέρασμα είναι ότι απλά ερευνούν τη δική τους ζωή με άλλα κριτήρια... το γεγονός ότι ΚΑΠΟΙΟΙ εξ αυτών μπορεί να χρησιμοποιούν ΜΕΡΙΚΑ ΚΟΙΝΑ κριτήρια σημαίνει απλά ότι συμπίπτουν, δε σημαίνει ότι ταυτίζονται, ούτε κυρίως ότι αποτελούν το σύνολο των δηλώντων ως άθεων.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 10:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.rel.gr/photo/displayimage.php?album=33&pos=102

http://www.rel.gr/photo/displayimage.php?album=33&pos=103

Τι απέγινε ο Λάζαρος ;

Υπάρχει καμιά περιγραφή, κάνα κείμενο ρε παιδί μου, που να λέει τι απέγινε μετά την ανάστασή του αυτός ο αθρωπάκος ; Πως ζούσε ; Που έμενε ; Έτρωγε, δεν έτρωγε, τι έφτιαχνε ρε παιδί μου τέλος πάντων αφού αναστήθηκε και γύρισε από τους νεκρούς ; Γιατί τα ρωτάω αυτά ; Γιατί, άντε ο Ιησούς ήταν θεάνθρωπος. Ο Λάζαρος δεν ήταν θεάνθρωπος, ήταν άνθρωπος. Είναι λοιπόν ένας από τους πολύ λίγους, για να μην πω ο μοναδικός άνθρωπος που "πήγε και γύρισε" που λέμε. Αν υπήρχε μια περιγραφή ρε παιδί μου γι'αυτόν, του τι π.χ έκανε μετά την άναστάση του, κάτι θα μπορούσαμε να βρούμε για το τι συμβαίνει όταν τα κακαρώνεις, κάποιο στοιχείο, κάτι τέλος πάντων, μια περιγραφή. Έχουμε ; Ξέρουμε ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 12:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor:
οπως λεει ο ορισμος (που δεν εχω καποιο λογο να αμφισβητησω) το δογμα απαιτει καποιο "συστημα" , αυτο εκ φυσεως ειναι δυσκολο να υπαρξει στον αθεϊσμο , γιατι δεν υπαρχει συσπειρωση γυρω απο ΕΝΑΝ ανθρωπο ή γυρω απο ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΔΙΑΚΡΙΤΩΝ κανονων !!!

Δεν συσπειρώνονται γύρω από τη θεωρία του αθεϊσμού?.......που συσπειρώνονται?......Για να υπάρχει ολόκληρη σειρά από κανόνες! αυτό προϋποθέτει και την ύπαρξη συγκεκριμένης θρησκευτικής θεώρησης.
Για παράδειγμα το Δόγμα της Ορθοδοξίας απαιτεί 2-3 βασικούς κανόνες ώστε να ξεχωρίσει από αυτό του Καθολικισμού.......ο αθεϊσμός δε χρειάζεται παρά μόνο ένα αξίωμα......αυτό της αθεΐας!
Λ+Ο=ΛΟ.....Λ+Α=ΛΑ....όλο μαζί?

quote:
makfor:
εαν εγω αυριο εκανα μια "σχολη" ή εαν θες μια "εκκλησια" άθεων (ποσο δυνατο θα ηταν αυτο αραγε??? μπορει κανεις να σκεφτει εαν κατι τετοιο θα πετυχαινε? ) και συγκεντρωνα ανθρωπους γυρω μου και ΕΒΑΖΑ κανονες που θα ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ να υπακουμε και οι "πιστοι" τους υπακουαν χωρις να ρωτανε "τι?πως?γιατι?" ... ναι τοτε θα μιλουσαμε για οπαδους - πιστους και δογμα. ΔΕΝ εχω , εγω προσωπικα, υποψην μου κατι τετοιο , χωρις να αποκλειω την περιπτωση καποιος να εχει κανει κατι τετοιο.

Και τι θα λέγατε?.....άγιος ο άθεος! άγιος ισχυρός....? η ποιο απλή θρησκεία είναι αυτή του αθεϊσμού!.....ούτε κτήρια ούτε τελετές..... ούτε τίποτα.....


quote:
makfor:
ΠΡΕΠΕΙ ομως να λαβουμε υποψιν μας , οτι οι αθειστές , εχουν αναπτυγμενη την εννοια ή το χαρακτηριστικο εαν θελεις , της ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ (υπαρχει λογος για αυτο , συγκεκριμενη περιοχη του εγκεφαλου ), δηλαδη σε καθε τι που ακουνε και δεν γνωριζουν ΡΩΤΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ? ΠΩΣ ? ΑΠΟΔΕΙΞΕΤΟ ? ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ? ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ , ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΩ και πολλα ακομη ερωτηματα αναλογα με αυτο που ακουν ... φυσικα εαν μου πεις για την βαρυτητα δεν θα παω να ανακαλυψω εκ νεου τον νομο , ή εαν μιλαμε για θεματα καθημερινοτητα , αλλα οταν μιλαμε πχ για ενα θαυμα πρεπει να περασει απο μια σειρα ερωτησεων για να το ΑΠΟΔΕΧΘΩ , γιατι ΕΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ απο τις ερωτησεις , πιστευω οτι κανεις αθεος δεν θα σου πει οτι δεν υπαρχει θαυμα , ΟΜΩΣ ΕΠΙΣΗΣ και για το θεμα αυτο δεν γνωριζω να εχει περασει κανενα θαυμα απο το τεστ της λογικης ... ομοια η θρησκεια μου πρεπει να περασει απο μια σειρα τετοιων ερωτησεων , γιαυτο και την εγκατεληψα ...

τωρα εαν πεις αλλο λογικη , αλλο πιστη , θα το δεχτω αλλα δεν θα το ασπαστω ουτε και θα το ενταξω στον τροπο ζωης μου !!!



Δηλαδή οι πιστοί είναι τα χαϊβάνια?...να λοιπόν! στον κόσμο σήμερα υπάρχουν κάτι δισεκατομμύρια χαϊβάνια και μερικές χιλιάδες ψαγμένοι.......

Ποιος σου είπε ότι οι Χριστιανοί δεν ερευνούν?.....η ύπαρξη των αιρέσεων πως προήλθαν?.....έπεσαν από τον ουρανό?.....μέσα από τη φιλοσοφία δεν προήρθαν?
Αυτή η αηδιαστική έπαρση! ότι εσείς ερευνάτε!!! ψάχνετε.....δε σας κοροϊδεύουν κ.λ.π. το μόνο που βγάζει είναι ένα κόμπλεξ κατωτερότητας και τίποτα περισσότερο.

quote:
makfor:
ενα τελευταιο στοιχειο που κανει την δημιουργια δογματος ακομη ποιο δυσκολο , ειναι (οπως λεει και το κειμενο του αθεου) οτι ο καθενας μας αντιλαμβανεται διαφορετικα τον αθεισμο του , ο καθενας βαζει και τις προσωπικες του ερωτησεις ή ενστασεις , ετσι κατι που εγω μπορει να το αποδεχτω ευκολα καποιος αλλος μπορει να το αρνηθει ...


Ας βρεθεί ένας άθεος να μου πει ότι πιστεύει σε Θεό!....και το συζητάμε.....


quote:
makfor:
με λιγα λογια , ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ κανονες που ακολουθει ενας αθειστής εκτος ισως απο τον "κανονα" οτι για δεχτω κατι πρεπει να το αποδειξω, αλλο αυτο δεν οριζει ουτε εκκλησια , ουτε οπαδο , ουτε δογμα !!!

φυσικα εγω τον ορο ΑΘΕΟΣ , δεν τον δεχομαι αλλα δεν ξερω και καποιον αλλο που θα δεχομουν , το ΑΘΕΟΣ ως λεξη περικλυει το θεο και ετσι κανει διαχωρισμο , αντιθετα εγω θα ηθλεα καποιον ορισμο του "δεν πιστευω τιποτα χωρις επιστημονικη αποδειξη" ειτε αφορα θεο , ειτε πνευμα , ειτε φαντασμα , ειτε θαυμα ειτε οτι θες ...



Τελείως άσχετο.......

quote:
makfor:
ξανα λεω οτι το οτι δεν υπαρχει (ή δεν γνωριζω) δεν παει να πει οτι και αυριο δεν θα υπαρχει , ΔΟΓΜΑ και ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΣ μπορει να υπαρχει παντου κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες , στο ΧΕΡΙ ΜΑΣ ειναι να ανακαλυψουμε εαν επιλεγουμε τα βηματα μας ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ή μας τα ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΑΛΛΟΙ !!! εδω ειναι και η μεγαλη διαφορα με ολες τις θρησκειες και εκκλησιες ενα θες , απο την μια εισαι μονος και οριζεις εσυ τους ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΗΣ ζωης σου και απο την αλλη ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΚΟΥΣ ΣΕ ΟΤΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ χωρις να φερνεις αντιρηση γιατι τοτε γινεσαι ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ ΣΟΥ!!!

Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».



Κανείς άνθρωπέ μου δεν επιβάλει σε κανέναν και τίποτα!...........το ότι είσαστε σταγόνα στον ωκεανό! σας έχει δημιουργήσει κόμπλεξ και το σύνδρομο "της επιβολής της όποιας θρησκείας στους ανθρώπους που πιστεύουν"...... πάσχετε από τον "ιδεασμό της θρησκευτικής επιβολής".....περαστικά.......


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 05/06/2009 12:10:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 12:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν συσπειρώνονται γύρω από τη θεωρία του αθεϊσμού?.......που συσπειρώνονται?......Για να υπάρχει ολόκληρη σειρά από κανόνες! αυτό προϋποθέτει και την ύπαρξη συγκεκριμένης θρησκευτικής θεώρησης.
Για παράδειγμα το Δόγμα της Ορθοδοξίας απαιτεί 2-3 βασικούς κανόνες ώστε να ξεχωρίσει από αυτό του Καθολικισμού.......ο αθεϊσμός δε χρειάζεται παρά μόνο ένα αξίωμα......αυτό της αθεΐας!
Λ+Ο=ΛΟ.....Λ+Α=ΛΑ....όλο μαζί?

και στο είπα πρόσεχε γιατί έχεις ξεπεράσει το όριο

quote:
Και τι θα λέγατε?.....άγιος ο άθεος! άγιος ισχυρός....? η ποιο απλή θρησκεία είναι αυτή του αθεϊσμού!.....ούτε κτήρια ούτε τελετές..... ούτε τίποτα.....



βρε σταμάτα πόσο βλακοδεέστερες απαντήσεις μπορείς να δώσεις;

quote:
Δηλαδή οι πιστοί είναι τα χαϊβάνια?...να λοιπόν! στον κόσμο σήμερα υπάρχουν κάτι δισεκατομμύρια χαϊβάνια και μερικές χιλιάδες ψαγμένοι.......

έτσι όπως τα λες με εκπλήσσεις άλλα να που βρήκες και κάτι


quote:
Ας βρεθεί ένας άθεος να μου πει ότι πιστεύει σε Θεό!....και το συζητάμε.....

αυτό ήταν ξανακύλησες έπιασες πάλι νοήμον ζερό


quote:
Τελείως άσχετο.......

ίσα ίσα αυτό που προσπαθεί να σου δώσει ο makfor: να καταλάβεις είναι ότι το μόνο που χαρακτηρίζει τους άθεους είναι ότι μετά από έρευνα αποφάνθηκαν ότι δεν υπάρχει θεός δεν έχουμε ούτε ιερούς κανόνες ούτε τίποτα πέρα από το ερευνώ και όχι καταπίνω αμάσητο το κάθε τι

quote:
Κανείς άνθρωπέ μου δεν επιβάλει σε κανέναν και τίποτα!...........το ότι είσαστε σταγόνα στον ωκεανό! σας έχει δημιουργήσει κόμπλεξ και το σύνδρομο "της επιβολής της όποιας θρησκείας στους ανθρώπους που πιστεύουν"...... πάσχετε από τον "ιδεασμό της θρησκευτικής επιβολής".....περαστικά.......

να να αυτά λες και είμαι σίγουρος ότι θα χάσεις το βραβείο του ρεκόρ γκίνες των απανωτών βλακωδών απαντήσεων λόγο βλακείαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 13:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
1) Το πρώτο είναι εντελώς λάθος επειδή
2) αυτό θα σήμαινε ότι σε ταυτίζω και με τους "τζιχαντικούς" μουσουλμάνους, γιατί κι αυτοί ένθεοι χαρακτηρίζονται. Αλλά δε θεωρώ ότι είσαι τζιχαντικός, ούτε καν μουσουλμάνος. Την έπιασες τη διαφορά;


Σωστά ήθελα να γράψω για τις αρχές της θρησκείας τους και όχι την προσωπική τους εκτίμηση.
Λάθος διατύπωση λοιπόν.

Το κοράνι δε γράφει για πόλεμο στους αλλόθρησκους......οπότε αμέσως αμέσως αυτοί βγαίνουν εκτός Κορανίου.
Άλλο λοιπόν ένθεος και άλλο τρελός! ή φανατισμένος!....και οι δύο δε βλέπουν μπροστά τους.

quote:
kostakis:
Το ακριβώς αντίθετο... την αποσυνδέω. Εσύ λες ότι όλοι οι άθεοι ανήκουν σε δόγμα, επειδή απλά δεν πιστεύουν στο Θεό. Εγώ σου λέω ότι ίσως είναι και το μόνο κοινό σημείο τους, όπως και των ένθεων το ακριβώς αντίθετο.

Μιλάμε για την ουσία και όχι τη λεπτομέρεια.

quote:
kostakis:
Λογικό σφάλμα. Άλλο το δόγμα της Ορθοδοξίας (που βασίζεται σε συγκεκριμένους παλαίωθεν κανόνες), άλλο του Καθολικισμού (που επίσης βασίζεται σε παλαίωθεν κανόνες) και άλλο η, πες την και "άναρχη", οπτική κάθε άθεου. Αυτός δε βασίζεται σε κάποιο κανόνα, ξεκινάει και μετράει.

Μα βάζει τον κανόνα ότι δεν υπάρχει Θεός!!!!!

quote:
kostakis:
Γιατί δεν είναι αυτή που προσπαθείς να υποστηρίξεις, αγαπητέ
Αλήθεια... κατά το "Δόγμα η Ορθοδοξία, Δόγμα ο Καθολικισμός, Δόγμα ο Προτεσταντισμός κλπ." που απλά αποτελούν υποσύνολα των ένθεων και δη των Χριστιανών, δώσε μου σε παρακαλώ αντίστοιχα υποσύνολα για τους άθεους. Θέλω δηλαδή Άθεα Δόγματα, υποσύνολα του συνόλου των άθεων. Και μη μου πεις ότι εδώ υπάρχει ένα μόνο υποσύνολο που ταυτίζεται με το σύνολο, γιατί θα σου ζητήσω να μου αναλύσεις όλο το ιδεολογικό και θεωρητικό υπόβαθρο του αθεϊσμού (το οποίο δεν έχω ασχοληθεί να γνωρίσω) και θα δεις ότι υπάρχουν απίστευτες διαφορές μεταξύ άθεων.
ΑΛΛΟ ΑΘΕΪΣΤΗΣ, ΑΛΛΟ ΑΘΕΟΣ. Έχει διαφορά.

Μα όλοι αυτοί λένε ότι υπάρχει Θεός!........συμφωνούνε λοιπόν στο ίδιο Δόγμα αυτό των ένθεων......στην πορεία ανάλογα με τις λεπτομέρειες δημιουργούν υποδόγματα!
Αλλά το βασικό! η μαμά εάν θέλεις είναι το Δόγμα της Θρησκείας.

Εσείς οι άθεοι δεν έχετε διαφορετικές μορφές του "άθεου".....δε χρειάζεται να έχετε......γινόσαστε κατανοητοί!.....δεν πιστεύετε ότι υπάρχει Θεός, δεν χρειάζονται άλλες λεπτομέρειες.

Στους ένθεους τα πράγματα είναι αλλιώς!.....πιστεύουν άρα ανήκουν στο Δόγμα των ένθεων.......μετά έρχεται το στο "τι πιστεύουν?"......και αμέσως δημιουργούνται τα υποδόγματα.

quote:
kostakis:
Ως θεότητα ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ. Δύσκολο είναι να το καταλάβεις; αν είχαμε, θα ήμασταν, έστω και τύποις, ένθεοι.
Αλήθεια, γιατί προσπαθείς να με πείσεις για το τι πιστεύω; λες να μην το ξέρω;

Γιατί ένα κι ένα κάνουν δύο.......θες δε θες!
Η αθεΐα δεν είναι παρά μια φιλοσοφία, μια άποψη για το αν υπάρχει Θεός! αφού λοιπόν προστάσει μια φιλοσοφία περί Θεού! θέλοντας και μή αποτελεί μορφή θρησκείας αφού γι' αυτήν ομιλεί.

Εάν έλεγες δεν ξέρω εάν υπάρχει!!! δε με ενδιαφέρει εάν υπάρχει!!!! το ίδιο μου κάνει, είτε υπάρχει είτε όχι!........τότε ναι θα μπορούσες να ισχυριστείς το παραπάνω........αυτή η μερίδα ανθρώπων που αδιαφορεί παντελώς για την ύπαρξη ή όχι του Θεού! ασφαλώς και είναι αδογμάτιστοι! οι υπόλοιποι είτε είναι ένθεοι είτε άθεοι! σαφώς και είναι.......

Απλά επειδή έχει παρεξηγηθεί η έννοια! θεωρείται δηλαδή ως δογματικός ο αδιαπραγμάτευτος κ.λ.π.....προς όλες τις κατευθύνσεις, αυτό σας έχει δημιουργήσει και την αρνητικότητα προς αυτή τη λέξη!......την αποφεύγεται όπως ο διάολος το λιβάνι που λένε.....χωρίς καν να την σκεφτείτε......που είναι η ελευθερία της σκέψης?

Νομίζετε ότι όταν κάποιος ανήκει σε κάποιο θρησκευτικό Δόγμα, αμέσως τα χαρακτηριστικά που αποδίδονται σε έναν δογματικό! τον ακολουθούν προς όλες τις δραστηριότητες της ζωής τους!......άρα αφού δεν ανήκετε σε θρησκεία είσαστε αδογμάτιστοι! ελεύθεροι! κι ωραίοι......άποψή σου αλλά λαθεμένη πέρα για πέρα......το να είσαι ελεύθερος κι ωραίος δεν εξαρτάται από το θρησκευτικό σου προσδιορισμό αλλά από τον εγκέφαλό σου.

quote:
kostakis:
Και εντέλει να στο πω και φιλολογικά (όπως σε κάποιο άλλο topic μιλούσατε για φιλολογικές ερμηνείες) : οι όροι ένθεος και άθεος είναι ακριβώς αντίθετοι μεταξύ τους, όπως πολύ καλά γνωρίζουμε. Αυτό σημαίνει ότι είσαι ή το ένα ή το άλλο. Εντούτοις, ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ούτε θρησκείες αυτόνομα, ούτε δόγματα, απλά παρέχουν την ατομική απάντηση εκάστου ανθρώπου στο ερώτημα "Υπάρχει Θεός;". Στη συνέχεια, το ανήκειν σε θρησκεία ή σε δόγμα (με τη θρησκευτική έννοια και όχι την καθομιλουμένη) είναι φυσική συνέπεια εκείνων που δέχονται την ύπαρξη ανώτερου όντος και προσπαθούν να προσεγγίσουν και να μελετήσουν τη ζωή τους, βάσει κάποιας από τις θεωρίες που δέχεται την εν λόγω υπόθεση ή παραμένουν ανένταχτοι, πιστεύοντας μεν σε ανώτερη δύναμη, αλλά χωρίς να την έχουν προσδιορίσει συγκεκριμένα. Για εκείνους που δε δέχονται την ύπαρξη ανώτερου όντος, το λογικό συμπέρασμα είναι ότι απλά ερευνούν τη δική τους ζωή με άλλα κριτήρια... το γεγονός ότι ΚΑΠΟΙΟΙ εξ αυτών μπορεί να χρησιμοποιούν ΜΕΡΙΚΑ ΚΟΙΝΑ κριτήρια σημαίνει απλά ότι συμπίπτουν, δε σημαίνει ότι ταυτίζονται, ούτε κυρίως ότι αποτελούν το σύνολο των δηλώντων ως άθεων.

Δεν υπάρχει λίγο έγκυος.....ή είσαι ή δεν είσαι.....

quote:
kostakis:
Ξέρεις καλά τι σημαίνει το συλλήβδην και περίμενα να το ερμηνεύσεις ανάλογα. Το αν το έχω φιλοσοφήσει, μπορώ να σε βεβαιώσω πως ναι, καθαρά εξατομικευμένα.

Το ίδιο κάνουν και όλοι οι πιστοί των θρησκειών φιλοσοφούν! ....και ανάλογα με το τι πραγματεύονται δημιουργούνται τα διάφορα δόγματα ή και αιρέσεις τα οποία είναι απόρροια της συγκέντρωσης πολλών εξατομικεύσεων με κοινή θεώρηση.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 05/06/2009 13:24:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 14:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Αγαπητέ europaios2

quote:
συμφωνούνε λοιπόν στο ίδιο Δόγμα αυτό των ένθεων......στην πορεία ανάλογα με τις λεπτομέρειες δημιουργούν υποδόγματα!

Θα κάνω την παραδοχή ότι χρησιμοποιείς ως όρο "Δόγμα" τον προερχόμενο από τη (μία εκ των πολλών) ερμηνεία του δοκέω-ώ, που σημαίνει θεωρώ ή έχω τη γνώμη και θα συμφωνήσω μαζί σου. Εγώ τη λέξη δόγμα ως θρησκευτική ορολογία αλλιώς την αντιλαμβάνομαι, αλλά οκ

quote:
Η αθεΐα δεν είναι παρά μια φιλοσοφία, μια άποψη για το αν υπάρχει Θεός! αφού λοιπόν προστάσει μια φιλοσοφία περί Θεού! θέλοντας και μή αποτελεί μορφή θρησκείας αφού γι' αυτήν ομιλεί.

Μία φιλοσοφία, ακριβώς. Μία απάντηση θα έλεγα... αν πιστεύεις ότι η απάντηση στο ερώτημα "Υπάρχει Θεός;" καθορίζει θρησκεία, μπορώ να το συζητήσω και σε αυτή τη βάση, αν και θεωρώ ότι η έννοια θρησκεία απευθύνεται σε ένθεη ιδεολογία. Κανένα πρόβλημα πάντως.

quote:
Απλά επειδή έχει παρεξηγηθεί η έννοια! θεωρείτε δηλαδή ως δογματικός ο αδιαπραγμάτευτος κ.λ.π.....προς όλες τις κατευθύνσεις, αυτό σας έχει δημιουργήσει και την αρνητικότητα προς αυτή τη λέξη!......την αποφεύγεται όπως ο διάολος το λιβάνι που λένε.....χωρίς καν να την σκεφτείτε......που είναι η ελευθερία της σκέψης?

Προσωπικά δεν αποφεύγω τη λέξη δογματικός με τη θρησκευτική της έννοια, αλλά με την καθομιλουμένη. Άλλωστε, βάσει αυτής πιστεύω ότι δογματικοί υπάρχουν σε όλες τις τάσεις, όπως επίσης και μελετητές σε όλες τις τάσεις. Για μένα όμως, επειδή ακριβώς η καθομιλουμένη αρνητική χρήση του όρου "δογματικός" είναι λαθεμένη, αντιμετωπίζω τον όρο "δόγμα" ως υποσύνολο θρησκείας. Αν δε σε καλύπτει, κανένα θέμα επίσης.

quote:
Νομίζετε ότι όταν κάποιος ανήκει σε κάποιο θρησκευτικό Δόγμα, αμέσως τα χαρακτηριστικά που αποδίδονται σε έναν δογματικό! τον ακολουθούν προς όλες τις δραστηριότητες της ζωής τους!......άρα αφού δεν ανήκετε σε θρησκεία είσαστε αδογμάτιστοι! ελεύθεροι! κι ωραίοι......άποψή σου αλλά λαθεμένη πέρα για πέρα......το να είσαι ελεύθερος κι ωραίος δεν εξαρτάται από το θρησκευτικό σου προσδιορισμό αλλά από τον εγκέφαλό σου.

Προσωπικά δεν το νομίζω, σου είπα που είναι η διαφορά μας. Θες να κάνουμε χρήση του όρου δόγμα για κάθε σκεπτόμενο; εντάξει, τότε ανήκω στο δόγμα των σκεπτόμενων άθεων, το οποίο όμως δεν ταυτίζεται με τους αθεϊστές και δεν είναι σχηματοποιημένο - ομαδοποιημένο, βάσει κοινών κριτηρίων, παρά μόνο ως προς την άρνηση του Θεού.

quote:
Δεν υπάρχει λίγο έγκυος.....ή είσαι ή δεν είσαι.....

Διαφωνώ με το συλλογισμό σου. Το γεγονός ότι το κόμμα ΛΑ.Ο.Σ. π.χ. έχει κάποιες συγκεκριμένες θέσεις και ορίζεται ως ορθόδοξο κόμμα, σημαίνει ότι όλοι οι ορθόδοξοι ταυτίζονται μαζί του; τότε δε θα είχε απλή αυτοδυναμία... ομοίως και με τον άθεο (και όχι τον αθεϊστή) : δε δέχεται Θεό και ψάχνει χωρίς συγκεκριμένη "ημερησία διάταξη".

quote:
Το ίδιο κάνουν και όλοι οι πιστοί των θρησκειών φιλοσοφούν!

Όχι όλοι, δυστυχώς...

quote:
και ανάλογα με το τι πραγματεύονται δημιουργούνται τα διάφορα δόγματα ή και αιρέσεις τα οποία είναι απόρροια της συγκέντρωσης πολλών εξατομικεύσεων με κοινή θεώρηση.

α) βλέπεις που και εσύ εδώ χρησιμοποιείς τον όρο δόγμα ως υποσύνολο της θρησκείας και όχι με την έννοια της άποψης, της σκέψης; το ίδιο πράγμα λέμε, από αλλού το προσεγγίζουμε
β) το πρόβλημα με τα εν λόγω δόγματα και αιρέσεις είναι ότι δημιουργούν συγκεκριμένα πεδία "τσουβαλιάσματος" που περιορίζουν, για μία μεγάλη ομάδα ανηκόντων σε αυτά, τη δυνατότητα μερικού ή ευρύτερου διαχωρισμού. Είναι αυτό που λέω εγώ ότι στην πραγματικότητα υπάρχουν περίπου 10 εκατομμύρια αιρετικοί στην Ελλάδα : και δεν το λέω με την αρνητική χροιά του όρου "αιρετικός", αλλά με τη γνώμη ότι ένεκα του αυστηρού πλαισίου αναφοράς της ορθόδοξης ζωής, στην πραγματικότητα πολλοί αυτοαποκαλούμενοι ορθόδοξοι εκτρέπονται λιγότερο ή περισσότερο, με αποτέλεσμα στην ουσία να είναι αιρετικοί.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 15:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι, τι ήθελα και έστειλα εκείνο το μήνυμα στη φίλη μου τη pyramid;;;

"Καλή μου φίλη pyramid, συμφωνώ μ' αυτά, όμως γνωρίζεις ότι κάθε "πνευματική μέθοδος", ξεκινάει καλά και όταν αποκτήσει "οπαδούς" εξελίσσεται σε δόγμα.

Κι εγώ με τα δόγματα, δεν τα πάω καλά..."

Πετάχτηκε ο ψηλός και είπε μια ανοησία που, ως συνήθως, δεν μπόρεσε να στηρίξει

"Δεν τα πας καλά με τα δόγματα, αλλά δεν βλέπεις το πόσο δογματικός γίνεσαι σε όσα λες;;"

Το άρπαξε κάποιος από εσάς και έκανε ΤΗΝ ερώτηση, "κλειδί"

"Οι άθεοι ανοίκουν σε Δόγμα ή όχι?"

...και φθάσαμε στο σημείο να προσπαθούμε να εξηγήσουμε τα αυτονόητα!!!

Μπήκαμε σε μια κουβέντα την οποία αδυνατείτε να παρακολουθήσετε (όλοι οι ευρωπαίοι), με αποτέλεσμα να διαβάζουμε την μια ανοησία πίσω απ' την άλλη, όπως:

"Η αθεΐα! φιλοσοφία περί της θρησκείας δεν είναι?......τι είναι?"

"(λατρευόμενη) θρησκευτική φιλοσοφία όμως ναι!"

"Ή θρησκευτική τους δοξασία είναι η αθεΐα και αυτής είναι λάτρες."

"έλα να μου πεις ότι είσαι ένας άθεος που πιστεύει στο Θεό!!!!......"

"βρες μου εσύ! έστω και έναν άθεο που παραβαίνει το αξίωμα της «μή ύπαρξης του Θεού»!"

"Ως θεότητα έχετε την δοξασία της αθεΐας."

"η ποιο απλή θρησκεία είναι αυτή του αθεϊσμού!"

"Ας βρεθεί ένας άθεος να μου πει ότι πιστεύει σε Θεό!....και το συζητάμε..... "

"Το ίδιο κάνουν και όλοι οι πιστοί των θρησκειών φιλοσοφούν!"

Κι όλ' αυτά, σε λίγα μόλις μηνύματα!!!!!!!!!!!

Υ.Γ. Άλλη μια ένδειξη ότι είσαστε πολλοί.

Πώς είναι δυνατόν να λέει τόσες συνεχείς κουταμάρες, σε τόσο λίγο χρόνο και χώρο, ΕΝΑΣ άνθρωπος;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 20:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο αθεϊσμός θα έλεγα είναι κίνημα όχι δόγμα.
Το δόγμα τους είναι οτι δεν πιστευουν στον θεό.
Δεν είναι κάποια "δηλωμένη" θρησκεία.

Ερωτηση:
Ποιος είναι σκοπός του θέματος?


http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=RA0xEZcfAuAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 20:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
ευρωπαίοι, τι ήθελα και έστειλα εκείνο το μήνυμα στη φίλη μου τη pyramid;;;

"Καλή μου φίλη pyramid, συμφωνώ μ' αυτά, όμως γνωρίζεις ότι κάθε "πνευματική μέθοδος", ξεκινάει καλά και όταν αποκτήσει "οπαδούς" εξελίσσεται σε δόγμα.

Κι εγώ με τα δόγματα, δεν τα πάω καλά..."

Πετάχτηκε ο ψηλός και είπε μια ανοησία που, ως συνήθως, δεν μπόρεσε να στηρίξει

"Δεν τα πας καλά με τα δόγματα, αλλά δεν βλέπεις το πόσο δογματικός γίνεσαι σε όσα λες;;"

Το άρπαξε κάποιος από εσάς και έκανε ΤΗΝ ερώτηση, "κλειδί"

"Οι άθεοι ανοίκουν σε Δόγμα ή όχι?"

...και φθάσαμε στο σημείο να προσπαθούμε να εξηγήσουμε τα αυτονόητα!!!

Μπήκαμε σε μια κουβέντα την οποία αδυνατείτε να παρακολουθήσετε (όλοι οι ευρωπαίοι), με αποτέλεσμα να διαβάζουμε την μια ανοησία πίσω απ' την άλλη, όπως:

"Η αθεΐα! φιλοσοφία περί της θρησκείας δεν είναι?......τι είναι?"

"(λατρευόμενη) θρησκευτική φιλοσοφία όμως ναι!"

"Ή θρησκευτική τους δοξασία είναι η αθεΐα και αυτής είναι λάτρες."

"έλα να μου πεις ότι είσαι ένας άθεος που πιστεύει στο Θεό!!!!......"

"βρες μου εσύ! έστω και έναν άθεο που παραβαίνει το αξίωμα της «μή ύπαρξης του Θεού»!"

"Ως θεότητα έχετε την δοξασία της αθεΐας."

"η ποιο απλή θρησκεία είναι αυτή του αθεϊσμού!"

"Ας βρεθεί ένας άθεος να μου πει ότι πιστεύει σε Θεό!....και το συζητάμε..... "

"Το ίδιο κάνουν και όλοι οι πιστοί των θρησκειών φιλοσοφούν!"

Κι όλ' αυτά, σε λίγα μόλις μηνύματα!!!!!!!!!!!

Υ.Γ. Άλλη μια ένδειξη ότι είσαστε πολλοί.

Πώς είναι δυνατόν να λέει τόσες συνεχείς κουταμάρες, σε τόσο λίγο χρόνο και χώρο, ΕΝΑΣ άνθρωπος;;;



Τι σε χαλάει γιαπετ? το ότι εσείς οι άθεοι είστε Δογματικοί? δε θα έπρεπε......συμβιβάσου με αυτό που είσαι και αγάπησέ το, διώγνοντας το κόμπλεξ.

Ο αθεϊσμός δεν είναι κίνημα. Το κίνημα προϋποθέτει μαζική, δυναμική οργάνωση και δράση για την επίτευξη ενός σκοπού.

Δόγμα είναι με όλη τη σημασία της λέξεως. Είναι το αντίθετο της θρησκείας και όπως η θρησκεία προϋποθέτει τη φιλοσοφική θεώρηση έτσι και η αθεΐα.

Η θρησκεία ασχολείται με την ύπαρξη του Θεού και η αθεΐα με την μή ύπαρξή του. Και οι δύο λατρεύουν αυτό που πιστεύουν.
Η απόδειξη δίνεται μέσα από αυτό το forum! εγώ λατρεύοντας το Θεό μου υπερασπίζομαι τη θρησκεία μου! και οι άθεοι λατρεύοντας την αθεΐα τους επιτίθενται συνεχώς ώστε σε αυτό που πιστεύω.
Εάν δεν λάτρευαν την αθεΐα δε θα έδειχνα τόσο ζήλο.....

1+1=2.....


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 21:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Μία φιλοσοφία, ακριβώς. Μία απάντηση θα έλεγα... αν πιστεύεις ότι η απάντηση στο ερώτημα "Υπάρχει Θεός;" καθορίζει θρησκεία, μπορώ να το συζητήσω και σε αυτή τη βάση, αν και θεωρώ ότι η έννοια θρησκεία απευθύνεται σε ένθεη ιδεολογία. Κανένα πρόβλημα πάντως.


Η θρησκεία σαφώς και απευθύνεται σε ένθεη ιδεολογία.
Η αθεΐα δεν είναι παρά το αντίθετο της.
Πραγματευόμενη όμως και αυτή, με τον δικό της τρόπο, την ύπαρξη του Θεού, στην ουσία δεν είναι παρά μια θρησκεία, όσο οξύμωρο και εάν ακούγεται.

Η φιλοσοφία της αρνείται σθεναρά την ύπαρξη του Θεού και η λατρεία της φαίνεται από το πάθος των οπαδών της.
Το ότι δεν έχει τελετές και ιερείς αυτό είναι φυσική συνέπεια της φιλοσοφίας της.
Ενώ φυσική συνέπεια της θρησκείας είναι η ύπαρξη των τελετών και των ιερέων, βάση της δικής της φιλοσοφίας.

Στην ουσία δεν έχουμε παρά δύο ίδια ρεύματα με αντίθετη κατεύθυνση, έτσι όσο και αν ακούγεται οξύμωρο η αθεΐα δεν είναι παρά μια θρησκεία, αφού έχει οπαδούς που την υπερασπίζονται με το ίδιο πάθος που υπερασπίζεται ο θρησκευόμενος τη δική του.

quote:
kostakis:
Προσωπικά δεν το νομίζω, σου είπα που είναι η διαφορά μας. Θες να κάνουμε χρήση του όρου δόγμα για κάθε σκεπτόμενο; εντάξει, τότε ανήκω στο δόγμα των σκεπτόμενων άθεων, το οποίο όμως δεν ταυτίζεται με τους αθεϊστές και δεν είναι σχηματοποιημένο - ομαδοποιημένο, βάσει κοινών κριτηρίων, παρά μόνο ως προς την άρνηση του Θεού.


Μα η άρνηση του Θεού είναι το αξίωμά της, η βάση της!
Όπως η αποδοχή αποτελούν τη βάση και το αξίωμα της Θρησκείας.

quote:
kostakis:
Διαφωνώ με το συλλογισμό σου. Το γεγονός ότι το κόμμα ΛΑ.Ο.Σ. π.χ. έχει κάποιες συγκεκριμένες θέσεις και ορίζεται ως ορθόδοξο κόμμα, σημαίνει ότι όλοι οι ορθόδοξοι ταυτίζονται μαζί του; τότε δε θα είχε απλή αυτοδυναμία... ομοίως και με τον άθεο (και όχι τον αθεϊστή) : δε δέχεται Θεό και ψάχνει χωρίς συγκεκριμένη "ημερησία διάταξη".


Το ΛΑ.Ο.Σ δεν είναι θρησκεία αλλά πολιτικό κόμμα. Το ότι ανακάτεψε το κόμμα με την πολιτική, ήταν καθαρά επιλογή της ηγεσίας του και κανενός άλλου.
Ο άθεος εάν δεχόταν το Θεό δε θα ήταν άθεος! απαράβατος κανόνας....όπως ακριβώς ισχύει στο Δόγμα της θρησκείας....ο απαράβατος κανόνας.


quote:
kostakis:
Όχι όλοι, δυστυχώς...

Παντού υπάρχουν οι εξαιρέσεις........ή εσύ πιστεύεις ότι όλοι οι άθεοι είναι ψαγμένοι φιλόσοφοι?

quote:
kostakis:
α) βλέπεις που και εσύ εδώ χρησιμοποιείς τον όρο δόγμα ως υποσύνολο της θρησκείας και όχι με την έννοια της άποψης, της σκέψης; το ίδιο πράγμα λέμε, από αλλού το προσεγγίζουμε
β) το πρόβλημα με τα εν λόγω δόγματα και αιρέσεις είναι ότι δημιουργούν συγκεκριμένα πεδία "τσουβαλιάσματος" που περιορίζουν, για μία μεγάλη ομάδα ανηκόντων σε αυτά, τη δυνατότητα μερικού ή ευρύτερου διαχωρισμού. Είναι αυτό που λέω εγώ ότι στην πραγματικότητα υπάρχουν περίπου 10 εκατομμύρια αιρετικοί στην Ελλάδα : και δεν το λέω με την αρνητική χροιά του όρου "αιρετικός", αλλά με τη γνώμη ότι ένεκα του αυστηρού πλαισίου αναφοράς της ορθόδοξης ζωής, στην πραγματικότητα πολλοί αυτοαποκαλούμενοι ορθόδοξοι εκτρέπονται λιγότερο ή περισσότερο, με αποτέλεσμα στην
ουσία να είναι αιρετικοί.

Αίρεση έχουμε όταν υπάρχει κατάφωρη παραβίαση της φιλοσοφίας μιας ήδη διαμορφωμένης θρησκείας, από ένα μεγάλο μέρος των οπαδών της. Προσεγγίζουν αλλιώς ένα νόημα, ή μία πράξη και εάν μαζευτεί ένας ικανός αριθμός φτιάχνουν το δικό τους Δόγμα.

Το τσουβάλιασμα που λες είναι απλά το σύνολο των ανθρώπων του κάθε δόγματος. Με αυτή τη λογική και οι άθεοι τσουβαλιασμένοι στέκουν κάτω από το Δόγμα της αθεΐας.

Θα πρέπει ο νοήμων άνθρωπος να καταλάβει ότι η αποδοχή της μιας ή της άλλης θρησκείας ή ακόμη και της αθεΐας δεν είναι τσουβάλιασμα αλλά ή σύναξη των ανθρώπων κάτω από την ίδια φιλοσοφική θεώρηση περί της θρησκείας.

Ο καθένας μπορεί ελεύθερα να έχει την άποψη του. Εάν η άποψή του αυτή έρχεται σε σύγκρουση με τις αρχές του Δόγματός του, έχει την επιλογή ή να αλλάξει Δόγμα ή εάν κανένα δεν τον καλύπτει να φτιάξει το δικό του.......έστω και εάν είναι μόνος του.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 21:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
Τι σε χαλάει γιαπετ?

Τον χαλάει ότι διαβάζει τα μηνύματά σου μετά το φαγητό με γεμάτο στομάχι και από τα γέλια κινδυνεύει ο άνθρωπος να πάθει διάτρηση.

quote:
το ότι εσείς οι άθεοι είστε Δογματικοί?

Ο γιαπετ δεν είναι τελείως άθεος. Ανήκει στους νεο-παγανιστές άθεους ενώ εγώ ανήκω στους νεοπαγανιστές γιαχωβάδες άθεους. Ο άθεος είναι άθεος άθεος ενώ ο kostakis είναι άθεος αθεϊστής με τους οποίους ο γιαπετ έχει πρόβλημα γιατί οι νεοπαγανιστές άθεοι θεωρούν τους αθεϊστές άθεους δόγμα του διαβόλου και δεν μιλιούνται. Χειρότεροι είναι οι άθεοι άθεοι και οι δωδεκαθεϊστές γιαχωβάδες άθεοι που έχουν όμως καλές σχέσεις με τους νεοπαγανιστές γιαχωβάδες προτεστάντες άθεους.

quote:
Ο αθεϊσμός δεν είναι κίνημα.

Οχι. Το ΠΑΣΟΚ είναι. Επίσης το Κίνημα Οικολόγων.

quote:
Το κίνημα προϋποθέτει μαζική, δυναμική οργάνωση και δράση για την επίτευξη ενός σκοπού

Ετσι.

quote:
Δόγμα είναι με όλη τη σημασία της λέξεως

Γιατί;

quote:
Είναι το αντίθετο της θρησκείας

Α, δηλαδή η αθεϊα είναι δόγμα γιατί είναι το αντίθετο του δόγματος. Οπως οι κομμουνιστές που είναι δεξιοί γιατί είναι εναντίον της δεξιάς.

quote:
και όπως η θρησκεία προϋποθέτει τη φιλοσοφική θεώρηση έτσι και η αθεΐα

Τι φιλοσοφική θεώρηση χρειάζεται για να πεις "θεός δεν υπάρχει και δεν πιστεύω στις ανοησίες που πιστεύουν οι αφελείς";

Το πολύ-πολύ αν σε ρωτήσουν γιατί είσαι άθεος να πεις "γιατί δεν έχω αποδείξεις περί της ύπαρξης του θεού".

Το να απορρίπτεις κάτι δεν θέλει "φιλοσοφική θεώρηση". Κριτική σκέψη θέλει. Το να αποδέχεσαι όμως κάτι που δεν γνωρίζεις θέλει από πίστη μέχρι αφέλεια, ανάλογα με το κουτόχορτο που έχει φάει κανείς (ποσότητα και ποιότητα).

quote:
Η θρησκεία ασχολείται με την ύπαρξη του Θεού

Μπα, μην ακούς τι σου λένε. Με οικόπεδα και μετοχές ασχολείται.

quote:
και η αθεΐα με την μή ύπαρξή του

Η αθεϊα δεν ασχολείται με κανένα θεό γιατί δεν υπάρχει γι'αυτήν τέτοιο πράμα. Εσύ ασχολείσαι με τα μικρά πράσινα ανθρωπάκια από τον Αρη; Οχι βρε με τον τρεχαγύρευε, με τα άλλα, που είναι πραγματικά από τον Αρη.

quote:
Και οι δύο λατρεύουν αυτό που πιστεύουν

Εγώ λατρεύω μόνον τον ΠΑΟΚ. Τίποτε άλλο. Λες να είμαι εκτός δόγματος αθεϊας;

quote:
Η απόδειξη δίνεται μέσα από αυτό το forum!

Πού βρε παιδί;

quote:
εγώ λατρεύοντας το Θεό μου υπερασπίζομαι τη θρησκεία μου

Να πας να το κοιτάξεις όσο είναι νωρίς.

quote:
και οι άθεοι λατρεύοντας την αθεΐα τους επιτίθενται συνεχώς ώστε σε αυτό που πιστεύω.

Αυτά που πιστεύεις οι άθεοι τα έχουν χεσμένα. Δεν επιτίθενται σ'αυτά, στις βλακείες σου επιτίθενται για να σε αναγκάσουν να πεις κι άλλες.

Είναι κάτι πονηροί αυτοί...

quote:
Εάν δεν λάτρευαν την αθεΐα δε θα έδειχνα τόσο ζήλο

Αν δεν λάτρευαν (αυτοί) την αθεία (!!!) δεν θα έδειχνες εσύ τόσο ζήλο;

Κάτι άλλο θέλεις να πεις μάλλον γιατί απ'αυτό δε βγαίνει νόημα. Εκτός αν εννοείς πως ο ζήλος σου να λες ό,τι λες έχει να κάνει με το πόσο πιστοί ... άθεοι είναι οι άθεοι...

Οπότε, στην περίπτωση αυτή, σου λέω ότι ο ζήλος σου είναι λίγος και πρέπει να τον εντείνεις και να λες κι άλλα.

quote:
1+1=2...

Είδες που αν ξεκινήσεις απ' τα βασικά, σιγά-σιγά μέχρι και συ μπορείς να μάθεις;

Πάμε στο 1+2 τώρα... Με την ησυχία σου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 22:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή έχεις φάει τα..λυσσακά σου με τον Λάζαρο, εκ Βηθανίας,zip,
νά μια ιστορική και με ονόματα και ..διευθύνσεις, αφήγηση, περί του
ο οποίου ο λόγος:
" O Άγιος Λάζαρος μέσα από την Γραφή και την Παράδοση

Βηθανία, εβραϊκή λέξη που σημαίνει «οίκος φοινίκων». Έμεινε γνωστή στην ιστορία ως πατρίδα του φίλου του Χριστού, Λαζάρου. Μικρή και ασήμαντη κώμη στο χώρο της Παλαιστίνης αλλά σημαντική στην ιστορία του Χριστιανισμού. Ήταν από τους τόπους που αγαπούσε ιδιαίτερα και διέτριβε πολύ συχνά ο Ιησούς. Και αυτό, οφειλόταν στον ιδιαίτερο δεσμό αγάπης και φιλίας που συνέδεε τον Θεάνθρωπο με την οικογένεια του Λαζάρου και με το λεπρό που κάποιοι θεωρούσαν ως πατέρα του Αγίου.
Γνωστό τυγχάνει το επεισόδιο της φιλοξενίας του Κυρίου στην οικία της Μάρθας και της Μαρίας, αδελφών του Λαζάρου, όπου η μεν Μάρθα «περιεσπάτο περί πολύν διακονία», η δε Μαρία παρεκάθησε «παρά τους πόδας του Ιησού και άκουγε των λόγων» (Λουκ. ι΄ 38-42). Το γεγονός όμως που δόξασε τη Βηθανία είναι η ανάσταση του Λαζάρου (Ιω. ια΄1-44), όπου ο Κύριος με αυτό το θαύμα προεικόνισε τη δική Του ανάσταση. Γι΄ αυτό και η υμνολογία της αγίας μας Εκκλησίας κατά το Σάββατο του Λαζάρου τονίζει πρωτίστως το μυστήριο της κοινής αναστάσεως και δευτερευόντως τη μνήμη του Αγίου.
Εκτός από τα δύο ανωτέρω σημαντικά γεγονότα που διαδραματίσθηκαν στη Βηθανία, υπάρχουν και άλλες ευαγγελικές αναφορές επισκέψεως και φιλοξενίας του Κυρίου στην οικία Σίμωνος του Λεπρού (΄Ιω. ιβ΄ 1-8, Μάρκ. ιδ΄3-9, Ματθ. κστ΄6-13, ΄Ιω. ιβ΄9-11, Ματθ. κα΄17).
Όπως ήταν φυσικό, το θαύμα της εγέρσεως του Λαζάρου εξέγειρε τους Ιουδαίους και «εβουλεύσαντο οι αρχιερείς, ίνα και τον Λάζαρον αποκτείνωσιν» (΄Ιω. ιβ΄ 9-11), καθότι ήταν το ζωντανό τεκμήριο του θαύματος. ΄Ετσι ο Άγιος διωκόμενος από τους Ιουδαίους καταφεύγει στη νήσο Κύπρο, όπου τον συναντούν οι απόστολοι Παύλος και Βαρνάβας και τον χειροτονούν πρώτον επίσκοπο Κιτίου.
Το αρχαίο Κίτιο, η πόλη του φιλοσόφου Ζήνωνος είχε τη μεγάλη τιμή να ευαγγελισθεί το λόγο της Αληθείας όχι από έναν απλό εργάτη του Ευαγγελίου αλλά από ένα προσωπικό φίλο του Κυρίου. Σύμφωνα με τον Άγιο Επιφάνιο επίσκοπο Κωνσταντίας της Κύπρου (367-403), ο δίκαιος Λάζαρος έζησε άλλα τριάντα χρόνια μετά την έγερσή του. «΄Εν παραδόσεσιν εύρομεν ότι τριάκοντα ετών ήταν τότε ο Λάζαρος ότε εγήγερται, μετά δε το αναστήναι αυτόν άλλα τριάκοντα έζησε, και ούτω πρός Κύριον εξεδήμησε κοιμηθείς».
Οι παραδόσεις τον θέλουν σκυθρωπό και αγέλαστο κατά την παρούσα ζωή, και αυτό οφειλόταν στα όσα είχε δει κατά την τετραήμερη παραμονή του στον Άδη. Οι ίδιες παραδόσεις αναφέρουν ότι δε γέλασε ποτέ στη ζωή του παρά μία φορά, όταν είδε κάποιον να κλέβει ένα πήλινο αγγείο και σχολίασε αποφθεγματικά: «το ένα χώμα κλέβει το άλλο».
Άλλη παράδοση συνδέει τον Άγιο με την Αλυκή της Λάρνακος (σημερινή ονομασία του Κιτίου). Στη θέση της Αλυκής υπήρχε τον καιρό του Αγίου ένα μεγάλο αμπέλι. Διερχόμενος μια μέρα από εκεί ο Άγιος, δίψασε και ζήτησε λίγο σταφύλι από τη γυναίκα-ιδιοκτήτη του αμπελιού. Εκείνη αρνήθηκε και για να την τιμωρήσει, μετέτρεψε θαυματουργικά το τεράστιο αμπέλι σε αλυκή. Η παράδοση αυτή επιβεβαιώνεται από τους εργάτες που συλλέγουν το αλάτι. Ισχυρίζονται ότι σκάβοντας βρίσκουν ρίζες και κορμούς αμπελιού. Λέγεται μάλιστα, πως στο μέσο της αλυκής βρίσκεται πηγάδι με γλυκό νερό, γνωστό ως "πηγάδι της «ρκάς» δηλ. της γριάς. Ο Συναξαριστης της Κωνσταντινουπόλεως, σχετικά με αυτή την παράδοση, αναφέρει ότι τη λίμνη διεκδικούσαν δύο αδέλφια, οι οποίοι ήρθαν σε έντονη ρήξη για την κατοχή της. Ο Άγιος "διά προσευχής εξήρανε και εις άλατος φύσιν αυτήν επήξατο".

Στα "Πάτρια" του Αγίου Όρους γίνεται άμεση σύνδεση της Κύπρου και του Αγίου Λαζάρου με τη Θεοτόκο και τον Άθωνα. Η μητέρα του Κυρίου, συνοδευομένη από τόν Ευαγγελιστή Ιωάννη, ήλθε στο Κίτιο, συνάντησε τον Άγιο Λάζαρο, στον οποίο μάλιστα δώρησε ωμοφόριο και επιμάνικα, ενώ στη συνέχεια επισκέφθηκε τόν Άθω.
Σύμφωνα πάντα με τον Συναξαριστή της Κωνσταντινουπόλεως, ο Άγιος ετάφη σε μαρμάρινη λάρνακα η οποία έφερε την επιγραφή: "Λάζαρος ο τετραήμερος και φίλος του Χριστού". Η λάρνακα τοποθετήθηκε αργότερα σε έναν μικρό ναό.
Πέραν από την πληροφορία του αγίου Επιφανίου, σχετικά μέ τά τριάντα χρόνια της δεύτερης ζωής του Αγίου, η παλαιότερη, κατά τους ερευνητές, μαρτυρία για την παράδοση της παρουσίας του αγίου Λαζάρου στην Κύπρο αποδίδεται στον Άγιο Ιωάννη Ευβοίας, πρεσβύτερο και μοναχό του Πατριαρχείου Αντιοχείας (περι τό 744). Ο Άγιος σε ομιλία του "Εις τον τετραήμερον Λάζαρον" αναφέρει: «΄Εμοι γάρ είρηκεν γέρων τις περι του μακαρίου Λαζάρου πληροφορηθείς από γραφης τών αυτου υπομνημάτων, ότι εν Κύπρω τη νήσω επίσκοπος γενάμενος και τόν του μαρτυρίου στέφανον υπέρ Χριστου ανεδήσατο τόν δρόμον τελέσας και την πίστην τηρήσας και συν τώ Χριστώ αιωνίως αγάλλεται».
Όπως γίνεται φανερό, γύρω στα 744 στον χώρο της Αντιοχείας είναι γνωστή και διαδεδομένη η παράδοση για τον Άγιο Λάζαρο. Η πληροφορία για μαρτυρικό θάνατο του Αγίου είναι μοναδική και δεν συναντάται σε άλλους εκκλησιαστικούς συγγραφείς.
Η τριακονταετής παραμονή του αγίου Λαζάρου στον επισκοπικό θρόνο του Κιτίου είναι γνωστή και στον Άγιο Θεόδωρο το Στουδίτη (759-826), ο οποιος αναφέρει εις τας Κατηχήσεις του: «Λαζάρου του μακαριωτάτου εορτάζωμεν τα μνημόσυνα, μαλλον δέ τά εγέρσια, Λαζάρου εκείνου τά τριάκοντα έτη ζήσαντος, ώς ο λόγος, και επισκοπήσαντος μετά την ανάζησιν».
Η ανακομιδη και μετάθεση του ιερού λειψάνου του αγίου Λαζάρου από το Κίτιο στην Κωνσταντινούπολη, η οποία τιμάται από την Εκκλησία τη 17ην Οκτωβρίου, έγινε κατά το έτος 899/900 μετά από εντολή του αυτοκράτορος Λέοντος Στ΄ του Σοφού.
Η μετάθεση του λειψάνου περιγράφεται λεπτομερώς σε δύο πανηγυρικούς λόγους που εκφώνησε μπροστά στο ιερό λείψανο παρουσία του αυτοκράτορος ο μαθητής του Μεγάλου Φωτίου, μητροπολίτης Καισαρείας Αρέθας (850-μετά το 932). Στον πρώτο Λόγο, ο λόγιος κληρικός εκθειάζει το γεγονός της αφίξεως του λειψάνου στην Κωνσταντινούπολη, ενώ στο δεύτερο περιγράφει διεξοδικά την πομπή που σχηματίσθηκε, με τη συμμετοχή του αυτοκράτορα, για τη μεταφορά του λειψάνου από τη Χρυσούπολη στην Αγία Σοφία. Ο Λέων Στ΄, ως αντάλλαγμα της μεταφοράς του λειψάνου στην Κωνσταντινούπολη, απέστειλε χρήματα και τεχνίτες στην Κύπρο, όπου έκτισαν το μεγαλοπρεπή ναό του Αγίου, ο οποίος διατηρείται ως σήμερα στη Λάρνακα. Εκτός τούτου οικοδόμησε μονή στην Κωνσταντινούπολη επ' ονόματι του δικαίου Λαζάρου, όπου εναπόθεσε το ιερό λείψανο. Στην ίδια μονή μεταφέρθηκε αργότερα από την ΄Εφεσο και το λείψανο της αγίας Μαρίας της Μαγδαληνής. Κατά τη βυζαντινή εποχή διατηρήθηκε το έθος να εκκλησιάζεται στη μονή κατά το Σάββατο του Λαζάρου, ο ίδιος ο αυτοκράτορας.
Το ιερό λείψανο του Αγίου πρέπει να μεταφέρθηκε στην Κωνσταντινούπολη μαζί με την παλαιά λάρνακα. Τούτο συμπεραίνεται από το ότι η μαρμάρινη λάρνακα, που εναπόκειται σήμερα κάτω από την αγία Τράπεζα του ομωνύμου ναού στη Λάρνακα, φέρει επιγραφή, σε μεγαλογράμματη γραφή, «ΦΙΛΙΟΥ» (ονομαστική: Φίλιος), ενώ η παλαιά "Λάζαρος ο τετραήμερος και φίλος του Χριστού". Στη σημερινή λάρνακα ανευρέθηκε στις 23 Νοεμβρίου 1972 τμήμα του ιερού λειψάνου του δικαίου Λαζάρου μέσα σέ ξύλινη θήκη.
Το γεγονός αυτό υποδεικνύει ότι οι Κιτιείς δεν πρέπει να είχαν παραδώσει ολόκληρο το λείψανο στον αυτοκράτορα αλλά το μεγαλύτερο μέρος του. Εξάλλου και ο Αρέθας στους Λόγους του δέν αναφέρεται σε άφθαρτο σκήνωμα αλλά σε «οστά » και «κόνιν». Εκτός αυτού ρωσική πηγή στη βιβλιοθήκη της Οξφόρδης αναφέρει ότι ένας Ρώσος μοναχός από το Μοναστήρι του Πσκώβ, που επισκέφθηκε κατά το 16ο αιώνα την πόλη της Λάρνακας, προσκύνησε τα οστά του αγίου Λαζάρου και πήρε μαζί του μικρό τεμάχιο από αυτά. Το τεμάχιο διαφυλάσσεται ως σήμερα στο παρεκκλήσιο του αγίου Λαζάρου, στη μονή Πσκώβ. Η δυνατότητα την οποία είχε ο Ρώσος μοναχός να προσκυνήσει τον Άγιο οδηγεί στο συμπέρασμα ότι η λάρνακα με τα εναπομείναντα λείψανα ήταν θεατή στους προσκυνητές τουλάχιστον ως το 16ο αιώνα. Αργότερα σε χρόνο που δεν προσδιορίζεται, οι Κιτιείς τα έκρυψαν κάτω από την αγία Τράπεζα όπου παρέμεινε μέχρι την ανεύρεσή της κατά το έτος 1972."
Πιστεύω ότι καλύφθηκες....Μέχρι το που βρίσκονται τα κόκκαλα
του τώρα σου έγραψα.....
Άντε, αν θελήσεις κάτι άλλο ρώτα....
Μην το κάνεις ...θέμα, πια... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 22:15:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Αγαπητέ europaios2

quote:
Η αθεΐα δεν είναι παρά το αντίθετο της.
Πραγματευόμενη όμως και αυτή, με τον δικό της τρόπο, την ύπαρξη του Θεού, στην ουσία δεν είναι παρά μια θρησκεία, όσο οξύμωρο και εάν ακούγεται.

Διαφωνώ, αλλά οκ.

quote:
Το ΛΑ.Ο.Σ δεν είναι θρησκεία αλλά πολιτικό κόμμα. Το ότι ανακάτεψε το κόμμα με την πολιτική, ήταν καθαρά επιλογή της ηγεσίας του και κανενός άλλου.
Ο άθεος εάν δεχόταν το Θεό δε θα ήταν άθεος! απαράβατος κανόνας....όπως ακριβώς ισχύει στο Δόγμα της θρησκείας....ο απαράβατος κανόνας.

Ναι, το παράδειγμα με το ΛΑ.Ο.Σ. στο έφερα απλά για να σου δείξω ότι όλοι οι ένθεοι και όλοι οι άθεοι δεν έχουν τον ίδιο τρόπο σκέψης. Άρα δεν μπορούν να ομαδοποιηθούν σε δόγματα, σύμφωνα με τη δική μου λογική.

quote:
ή εσύ πιστεύεις ότι όλοι οι άθεοι είναι ψαγμένοι φιλόσοφοι

Όχι... ψαγμένοι υπάρχουν σε όλα τα στρώματα και σε όλες τις ιδεολογίες. Όπως και εντελώς άσχετοι ή (ακόμα χειρότερα) εξτρεμιστές αντιδραστικοί.

quote:
Αίρεση έχουμε όταν υπάρχει κατάφωρη παραβίαση της φιλοσοφίας μιας ήδη διαμορφωμένης θρησκείας, από ένα μεγάλο μέρος των οπαδών της.

Αίρεση δεν είναι όρος που συναρτάται με το ρεύμα των οπαδών, αλλά με την ιδεολογική εκτροπή. Αίρεση μπορεί να υπάρχει και με ένα άτομο... το λες και εσύ παρακάτω ως Δόγμα. Το ίδιο πράγμα με άλλον όρο.

quote:
Το τσουβάλιασμα που λες είναι απλά το σύνολο των ανθρώπων του κάθε δόγματος. Με αυτή τη λογική και οι άθεοι τσουβαλιασμένοι στέκουν κάτω από το Δόγμα της αθεΐας.

Δυστυχώς στο θέμα αυτό δε θα συμφωνήσουμε με τίποτα. Για μένα κάθε "αίρεση" αποτσουβαλιάζει, για σένα σε διατηρεί κάτω από τον κεντρικό όρο του "ένθεου" ή του "αθεου". Οκ, δε θα τα χαλάσουμε σε αυτό.

quote:
Θα πρέπει ο νοήμων άνθρωπος να καταλάβει ότι η αποδοχή της μιας ή της άλλης θρησκείας ή ακόμη και της αθεΐας δεν είναι τσουβάλιασμα αλλά ή σύναξη των ανθρώπων κάτω από την ίδια φιλοσοφική θεώρηση περί της θρησκείας.

Ακριβώς... η σύναξη κάτω από την ίδια ομπρέλα, με προκάτ θεωρήσεις, που δε σου επιτρέπουν σημαντικές εκτροπές. Άρα...;;;

Αγαπητέ macedon

quote:
ενώ ο kostakis είναι άθεος αθεϊστής

O kostakis είναι άθεος σκέτο, γιατί πολύ απλά δεν είναι δυνατό να υποστηρίζει τον αθεϊσμό τη στιγμή που ούτε τον γνωρίζει, ούτε ενδιαφέρεται να τον μάθει.

quote:
Η αθεϊα δεν ασχολείται με κανένα θεό γιατί δεν υπάρχει γι'αυτήν τέτοιο πράμα

Ακριβώς... όταν κάτι δεν είναι αποδεκτό, δεν το ψάχνει κάποιος. Δεν μπορείς να λες ότι δεν πιστεύεις ότι υπάρχουν φαντάσματα, αλλά να ασχολείσαι σοβαρά με τις ιστορίες περί φαντασμάτων!

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 23:03:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis
O kostakis είναι άθεος σκέτο

Αποκλείεται! Πρέπει να είσαι και κάτι άλλο. Μήπως άθεος γιαχωβάς; Αθεος δωδεκαθεϊστής; Αθεος ορθόδοξος;

Δεν μπορεί, πάρε κάτι... Εγώ δηλαδή πώς είμαι άθεος γιαχωβάς νεοπαγανιστής; Εσύ πιο μάγκας είσαι;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 23:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...., βρήκες την κατάλληλη και επίκαιρη ιστοσελίδα, για να μεταφέρεις τι κειμενάκι για τον "άγιο" Λάζαρο.

Τον "ιερό ναό του Αγ. Λαζάρου" απ' την Κύπρο. Όμως κάτω υπογτάφει κάποιος "Aρχιμανδρίτης Λάζαρος Βατοπεδινός", μεγάλος ιστορικός, λες να εννοεί τον εαυτό του;

Βατοπεδινός και αρχιμανδρίτης, ε;;;

Κάτι μου βρωμάει ή είναι ιδέα μου;;;

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αυτό το κείμενο είναι ιστορικό;;

Α... και θα μπορούσες να αναφέρεις και την πηγή, του άρθρου σου, έτσι για να μη νομίζουν ότι τα γράφεις εσύ βρε και σε παρεξηγήσουν...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 23:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μια φορά, φίλε Γιάπετ, πίστεψα ότι τα γεγονότα, φτάνουν...
Αλλά, άσχετα απο που ειναι,αυτά πιστεύουμε και ξέρουμε ως ιστορία...
Αν κανείς έχει κάτι άλλο, ας το προσάψει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 23:19:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon

quote:
Ο γιαπετ δεν είναι τελείως άθεος. Ανήκει στους νεο-παγανιστές άθεους...

Νομίζεις φιλαράκο, νομίζεις.

Last year...

Τώρα είμαι δογματικός, ορθόδοξος άθεος και θα φτιάξω και εκκλησία για τους αθεϊστές, με στόχο να τους μετατρέψω σε ένθεους, με θεό τους την αθεΐα.

Το σύνθημα είναι:

ΑΘΕΪΑ; ΤΟ ΑΝΤΙΠΑΛΟΝ ΔΕΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.

Για το τι θα είμαι του χρόνου, δεν γνωρίζω ακόμη, θα δω προσφορές και θα αποφασίσω...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 23:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι, στα σοβαρά τώρα.

Πώς με βαφτίζετε "άθεο" όταν έχω δηλώσει στο φορουμ, δυο - τρεις φορές, ότι δεν είμαι;;;

Α ΘΡΗΣΚΟΣ είμαι... όχι άθεος...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2009, 23:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέγοντας άθρησκος,αγαπητέ μου Γιάπετ εννοείς, κάποιον που δέν καλύπτεται απο τις υπάρχουσες θρησκείες και αναζητά την ιδανική, ή κάποιον που δεν δέχεται θρησκεία γενικά; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2009, 00:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
Πώς με βαφτίζετε "άθεο" όταν έχω δηλώσει στο φορουμ, δυο - τρεις φορές, ότι δεν είμαι;;;

Οκ. Είσαι κρυπτοάθεος φανεροάθρησκος νεοπαγανιστής. Εκεί είναι το πρόβλημα;

quote:
γιαπετ
Α ΘΡΗΣΚΟΣ είμαι όχι άθεος...

Αντε πάλι...

Ας τα πάρουμε με τη σειρά.

1. Ο θεός των ορθοδόξων είναι ο μοναδικός θεός. Αν δεν τον πιστεύεις είσαι άθεος. Εσύ μπορείς να πιστεύεις κάποιον άλλο θεό αλλά άλλοι θεοί δεν υπάρχουν. Δεν έχουμε. Πάπαλα, πώς το λένε. Αν λοιπόν πιστεύεις άλλο θεό εκτός απ' αυτόν των ορθοδόξων είναι σα να μην πιστεύεις σε θεό. Και πότε κανείς δεν πιστεύει σε θεό; Αν πιστεύει ότι δεν υπάρχει. Γιατί αν πίστευε ότι θα υπήρχε, θα πίστευε. Αρα, είσαι άθεος και δεν το ξέρεις. Κι επειδή κρύβεσαι, είσαι κρυπτοάθεος.

2. Αθρησκος σημαίνει ότι δεν ανήκεις σε θρησκεία. Αυτό είναι αδύνατον, γιατί τους θεούς τους φτιάχνουν οι θρησκείες και αν πιστεύεις σε θεό, τότε πιστεύεις και στη θρησκεία που τον έφτιαξε. Αρα, δεν μπορείς να είσαι άθρησκος ένθεος έστω κι αν είσαι κρυπτοάθεος φανεροάθρησκος ορθοδοξοένθεος.

3. Υπάρχει μια περίπτωση να είσαι κρυπτοάθεος φανεροάθρησκος αιρετικός, που σημαίνει ότι ίσως να είσαι κρυπτοάθρησκος φανεροαιρετικός, ίσως και όχι. Σαν φανεροαιρετικός κρυπτοάθεος όμως, κλίνεις μάλλον προς τους φανερονεοπαγανιστές κρυπτοάθεους περισσότερο παρά προς τους κρυπτογιαχωβάδες κρυπτοάθεους φανεροάθρησκους, οπότε η αρχική μας υπόθεση επαληθεύεται.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2009, 00:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Για μια φορά, φίλε Γιάπετ, πίστεψα ότι τα γεγονότα, φτάνουν...

Τα γεγονότα φτάνουν και περισσεύουν... και αυτό ακριβώς σε ρωτάω στο μήνυμά μου.

"Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αυτό το κείμενο είναι ιστορικό;;"

Θα το... αποκωδικοποιήσω για να το καταλάβεις.

Εννοώ, πώς είσαι σίγουρος ότι αυτό το κείμενο περιέχει γεγονότα;;;

quote:
Λέγοντας άθρησκος,αγαπητέ μου Γιάπετ εννοείς, κάποιον που δέν καλύπτεται απο τις υπάρχουσες θρησκείες και αναζητά την ιδανική, ή κάποιον που δεν δέχεται θρησκεία γενικά;

Λέγοντας άθρησκος, αγαπητέ τρεχα...., εννοώ εμένα.

Και για εμένα οι θρησκείες δεν αποκαλύπτουν τον θεό (αυτό που εννοεί ο καθένας, θεό), απλά τον εκμεταλλεύονται...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2009, 00:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon

Οκ...

Την κουρτίνα τρία...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2009, 00:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η κουρτίνα 3 περιέχει το ΖΟΝΚ .

Οχι τον ευρωπαίο βρε, το ΖΟΝΚ είπαμε...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2009, 01:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Τον χαλάει ότι διαβάζει τα μηνύματά σου μετά το φαγητό με γεμάτο στομάχι και από τα γέλια κινδυνεύει ο άνθρωπος να πάθει διάτρηση.


Τρώτε παρέα και βλέπεις τι κάνει?........ή ψάχνετε παρέα τρόπο να αντιμετωπίσετε τους europaious?
Tι στιγμή που με βλέπετε διπλό και τρίδιπλο......σίγουρα το δεύτερο....

quote:
macedon:
Ο γιαπετ δεν είναι τελείως άθεος. Ανήκει στους νεο-παγανιστές άθεους ενώ εγώ ανήκω στους νεοπαγανιστές γιαχωβάδες άθεους. Ο άθεος είναι άθεος άθεος ενώ ο kostakis είναι άθεος αθεϊστής με τους οποίους ο γιαπετ έχει πρόβλημα γιατί οι νεοπαγανιστές άθεοι θεωρούν τους αθεϊστές άθεους δόγμα του διαβόλου και δεν μιλιούνται. Χειρότεροι είναι οι άθεοι άθεοι και οι δωδεκαθεϊστές γιαχωβάδες άθεοι που έχουν όμως καλές σχέσεις με τους νεοπαγανιστές γιαχωβάδες προτεστάντες άθεους.

Στο Δόγμα της αθεΐας ανήκετε ότι και να λέτε.

quote:
macedon:
Α, δηλαδή η αθεϊα είναι δόγμα γιατί είναι το αντίθετο του δόγματος. Οπως οι κομμουνιστές που είναι δεξιοί γιατί είναι εναντίον της δεξιάς.

Και οι δεξιοί και οι κομμουνιστές ανήκουν στον πολιτικό χώρο, γιατί πραγματεύονται πολιτικές καταστάσεις.
Και οι άθεοι και οι ένθεοι ανήκουν στο θρησκευτικό χώρο γιατί αυτόν πραγματεύονται.
Το κάθε κόμμα έχει τη δική του δοξασία, το ίδιο και οι διάφορες θρησκευτικές ομάδες.

quote:
macedon:
Τι φιλοσοφική θεώρηση χρειάζεται για να πεις "θεός δεν υπάρχει και δεν πιστεύω στις ανοησίες που πιστεύουν οι αφελείς";

Αυτή που χρησιμοποιείς τα 5 χρόνια που είσαι εδώ μέσα.........
Γιατί απλά δεν είπες! "θεός δεν υπάρχει και δεν πιστεύω στις ανοησίες που πιστεύουν οι αφελείς" και να έφευγες?........Δεν έφυγες! έκατσες......γιατί?.....απλά για να ενισχύσεις τη φιλοσοφική σου θεώρηση ή υπάρχει άλλος λόγος?

Γιατί έκατσες και διάβασες όλη την Αγία Γραφή όπως είπες?.....μπας και βρεις τίποτα που θα σου φανεί χρήσιμο για τη θεωρία σου? Τόση δουλειά? Τόσος κόπος?
Δεν έφτανε ένα απλό: “θεός δεν υπάρχει και δεν πιστεύω στις ανοησίες που πιστεύουν οι αφελείς" ..........ή έτσι δε θα κέρδιζες τίποτα?

quote:
macedon:
Το πολύ-πολύ αν σε ρωτήσουν γιατί είσαι άθεος να πεις "γιατί δεν έχω αποδείξεις περί της ύπαρξης του θεού".

Και τότε γιατί κάθεσαι και ασχολείσαι με τόση μανία σε κάτι που δεν πιστεύεις?........μόνος σου αυτοδιαψεύδεσαι.

quote:
macedon:
Το να απορρίπτεις κάτι δεν θέλει "φιλοσοφική θεώρηση". Κριτική σκέψη θέλει. Το να αποδέχεσαι όμως κάτι που δεν γνωρίζεις θέλει από πίστη μέχρι αφέλεια, ανάλογα με το κουτόχορτο που έχει φάει κανείς (ποσότητα και ποιότητα).

Εσύ τι έχεις φάει και μισείς κάθε τι Χριστιανικό γύρω σου?....το χόρτο της παλιανθρωπιάς και της μοχθηρίας?

quote:
macedon:
Η αθεϊα δεν ασχολείται με κανένα θεό γιατί δεν υπάρχει γι'αυτήν τέτοιο πράμα. Εσύ ασχολείσαι με τα μικρά πράσινα ανθρωπάκια από τον Αρη; Οχι βρε με τον τρεχαγύρευε, με τα άλλα, που είναι πραγματικά από τον Αρη.

Εδώ ασχολείσαι με το που γεννήθηκε ο Ιησούς και πως πέθανε ο Ιούδας........δεν το πήρες χαμπάρι?

quote:
macedon:
Εγώ λατρεύω μόνον τον ΠΑΟΚ. Τίποτε άλλο. Λες να είμαι εκτός δόγματος αθεϊας;

Εσύ λατρεύεις οτιδήποτε καταφέρεται εναντίον του Χριστιανισμού και μισείς κάθετί Χριστιανικό!......ανήκεις στο Δόγμα των Χριστιανομάχων.
Ένα Δόγμα που το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να βρίζει και τίποτα άλλο.


quote:
macedon:

Αυτά που πιστεύεις οι άθεοι τα έχουν χεσμένα. Δεν επιτίθενται σ'αυτά, στις βλακείες σου επιτίθενται για να σε αναγκάσουν να πεις κι άλλες.

Είναι κάτι πονηροί αυτοί...



Ως φανατικός Χριστιανομάχος που είσαι, το μόνο που κάνεις είναι να φέρνεις ψευδή ιστορικά στοιχεία, να συκοφαντείς και να βρίζεις κάτι που δεν μπορείς να φτάσεις γιατί είναι πολύ μακριά από σένα.

Η ανηθικότητά σου και η διεφθαρμένη ψυχή σου, φάνηκε τόσο από την πράξη σου, να εμφανιστείς με τα σώβρακα στα δύο νεαρά κορίτσια, όσο και από τις βρισιές σου εναντίων του Ιησού, που αν μή τι άλλο ήταν ένας ενάρετος άνθρωπος, που δίδασκε την αγάπη και τη δικαιοσύνη.
Μισείς τους συμπολίτες σου Χριστιανούς κα αποδεικνύεις ότι το κόμπλεξ που έχεις δεν οφείλεται στο τι πιστεύεις περί Θεού ή όχι, αλλά στον χαρακτήρα σου.

quote:
macedon:
Αν δεν λάτρευαν (αυτοί) την αθεία (!!!) δεν θα έδειχνες εσύ τόσο ζήλο;

Όταν λατρεύεις κάτι δείχνεις και τον ανάλογο ζήλο.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 06/06/2009 02:01:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2792969
Maintained by Digital Alchemy