ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 4ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
elagist
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 14:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elagist
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας. Δε με πειραζει αν καποιοι ολα αυτα τα θεωρουν μπουρδες,γιατι ημουν κι εγω μια απο αυτους αλλα τωρα οι συνθηκες με εκαναν να αναζητησω κι αλλες εκφανσεις της πραγματικοτητας. Ο καθενας απο μας ξερει αν κατι ειναι κοινο ονειρο η οχι. Σ'αυτο το απειρο κ αεναο συμπαν(αν ειναι ενα) του οποιου αποτελουμε οι ανθρωποι μια μικρη κουκιδα στο τελευταιο τετραγωνακι της σκακιερας, πως να βρουμε λογικες αποδειξεις για ολα? Δεν παρεξηγω τους απολυτα νοησιαρχικους..τυπους, απλα κατι μεσα μου μου λεει οτι με το απολυτο δεν μπορεις να προχωρησεις... Εξαλλου μην ξεχνατε οτι ο ιδιος ο Αινσταιν ειχε πεί: < Δυο πραγματα δεν εχουν τελος. Το συμπαν κ η ανθρωπινη βλακεια.. Και για το συμπαν δεν ειμαι απολυτα σιγουρος!> Γι'αυτο μη μαλωνετε ρε παιδια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 14:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
elagist

Εξαλλου μην ξεχνατε οτι ο ιδιος ο Αινσταιν ειχε πεί: "Δυο πραγματα δεν εχουν τελος. Το συμπαν κ η ανθρωπινη βλακεια.. Και για το συμπαν δεν ειμαι απολυτα σιγουρος!"


Μπα ; Είπε ο Αϊστάιν πως δεν ήταν απόλυτα σίγουρος για κάτι ; Ε, αυτό μας φτάνει για να καταλάβουμε πως δεν μπορούσε κι αυτός ο έρ'μος να δει. Γιατί αν έβλεπε, δεν θα το 'λεγε ... [ Υπηρέτεια ζώνη ερμηνείας ]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 14:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
elagist

Ο καθενας απο μας ξερει αν κατι ειναι κοινο ονειρο η οχι.


Ε, τότε, προς τι οι ερωτήσεις ; Προς τι να θες να μάθεις κάτι περισσότερο ; A ;

[τις προβοκάτσιες για να συνεχιστεί ένα θέμα, τις ξέρουμε ... ]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 14:45:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
elagist

Σ'αυτο το απειρο κ αεναο συμπαν(αν ειναι ενα) του οποιου αποτελουμε οι ανθρωποι μια μικρη κουκιδα στο τελευταιο τετραγωνακι της σκακιερας, πως να βρουμε λογικες αποδειξεις για ολα?


Σαμαέλα μου ντε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 14:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
elagist

Δε με πειραζει αν καποιοι ολα αυτα τα θεωρουν μπουρδες,γιατι ημουν κι εγω μια απο αυτους αλλα τωρα οι συνθηκες με εκαναν να αναζητησω κι αλλες εκφανσεις της πραγματικοτητας.


Τι μου λες ; Και ; Τι έγινε ; Τις βρήκες αυτές τις "άλλες εκφάνσεις της πραγματικότητας" ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 14:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Φίλε, δέν σέβεσαι την ελευθερία του άλλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elagist
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 15:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elagist
Αγαπητε zip, πραγματικα μπηκα εδω για να βρω ακρη με ανθρωπους που δε θα με θεωρησουν βλαμενη. Δεν υπαρχει καμια προβοκατσια, ουτε εχω γκομενο το σαμαελ.Εχω αντρα κ δυο παιδια, κ ....καποιες αναζητησεις παραπανω απο την απλη νοικοκυρα! Γιατι την πεφτεις σε μενα ενω τα χεις παρει με τον υπηρετη? Μηπως παιρνεις τιποτα ληγμενα??????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 15:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Το ειπα και αλλου το λεω και εδω.

Το που είναι το επίπεδο του καθενός φαίνεται στο τρόπο που χλευάζει και κοροϊδεύει ότι αδυνατεί να καταλάβει.

Παίρνουμε συνεχώς μαθήματα κάκιστης συμπεριφοράς απέναντι στους συνάνθρωπους μας. Η αυτερεσκια ο εξυψωμένος εγωισμός και η αλαζονική περηφάνια χλευάζουν και ισοπεδώνουν τα πάντα στο πέρασμα τους.

Φίλη Elagist αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι άλλο πολύ ευχαρίστως.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 07/09/2009 15:10:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 22:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ ο χλευασμός δεν έριξε την Τροία ο Δούρειος Ίππος το έκανε. Φαντάζομαι θα έχεις ακούσει το γνωστό «φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντας»
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DareD
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2009, 01:47:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DareD
quote:

Αγαπητε zip, πραγματικα μπηκα εδω για να βρω ακρη με ανθρωπους που δε θα με θεωρησουν βλαμενη. Δεν υπαρχει καμια προβοκατσια, ουτε εχω γκομενο το σαμαελ.Εχω αντρα κ δυο παιδια, κ ....καποιες αναζητησεις παραπανω απο την απλη νοικοκυρα! Γιατι την πεφτεις σε μενα ενω τα χεις παρει με τον υπηρετη? Μηπως παιρνεις τιποτα ληγμενα??????

Χε χε..Σε βουλωσε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2009, 07:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
elagist

Εχω αντρα κ δυο παιδια, κ ....καποιες αναζητησεις παραπανω απο την απλη νοικοκυρα!


Άμα έχεις άντρα και δύο παιδιά, να κοιτάς τον άντρα σου, τα παιδιά σου και το σπίτι σου. Το οικογενειακό περιβάλλον δεν διαφέρει από το Αστρικό & σίγουρα μέσα στην οικογένειά σου θα βρεις σπουδαίτερα και μεγίστης σημασίας πράγματα και αξίες από τις παπαριές του ΥΠΗΡΕΤΗ και του κάθε ΥΠΗΡΕΤΗ. Καλά κάνεις και ψάχνεις, αλλά μην ψάχνεις μέσα σε βόθρους. Έχεις στο σπίτι σου και μπροστά σου ένα υπέροχο Αστρικό πεδίο. Ψάξε εκεί ...


Edited by - zip on 08/09/2009 08:09:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elagist
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2009, 10:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elagist
Καλημέρα.Ξερεις καμια φορα zip πρεπει να μυρισουμε, να κυλιστουμε κ λιγο για να αποφανθουμε αν κατι ειναι βοθρος. Αυτο που για σενα ειναι βοθρος για τον αλλον μπορει να ειναι..γιασεμι, κ το αντιθετο. Η αληθεια ειναι υποκειμενική. Ασε τον καθενα να ψαξει τη δικη του.
Και αφου εσυ εχεις καταληξει μετα βεβαιοτητος οτι ειναι βοθρος, γιατι ξημεροβραδιάζεσαι μεσα στο βόθρο?
Α,επισης απο ολα τα λεγομενα μου που σχολιασες, ξεχασες το πιο σημαντικό. Μεγαλωσα ακουγοντας τετοια πραγματα,απο τον πατερα μου, αλλα τοτε δεν ημουν σε θεση να δω περα απο τη μυτη μου. Τα λογια του ομως μου ερχονται σε καθε στιγμη που χρειαζομαι τη συμβουλη του, κ ΣΤΕΚΟΜΑΙ κ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ: Βρε μπας κ ολα αυτα εχουν καποιες δοσεις αληθειας κ εφαρμογης στη ζωη μας, ωστε να μην την περναμε μεσα στη μιζερια, τις μικροπρεπειες, τη δυστυχια που φτιαχνουμε μονοι μας, επιτρεποντας στα "θελω" των αλλων να καθοριζουν την πορεια μας???
Τουλαχιστον ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ την απαντηση, ομωε δε μπορεις να αφοριζεις κ να αφαιρεις το δικαιωμα της εσωτερικής αναζητησης απο κανεναν, κ ειδικα εδω. Λογοκρισια κ στη σκέψη μου? κ στα ονειρα μου, που σκεφτομαι αν εχουν κατι να με διδάξουν? Απο που κι ως που?
Χωρις να εχω διαβασει θεωριες κλπ, σου λεω οτι το καθε πεδιο της ζωης εχει να σου δωσει καποιο μαθημα. Κ να εισαι σιγουρος οτι οντας μανα, αδιοριστη εκπαιδευτικός, συζυγος νεου ανθρωπου με χρονιο προβλημα υγειας, μουσικος, κ οτι αλλο προλαβαινω μεσα στο 24ωρο, δινω τον εαυτο μου στους γυρω μου κ αυτο με γεμιζει. Δεν ειμαι προκατειλημμενη απεναντι σου. Μη νομιζεις οτι οποιος μπαινει εδω ειναι προφεσσορας καποιας μεταφυσικής θεωρίας.
Ειδα φως κ μπηκα. Αλλα μπορει αυτο το φως να ειναι πιο φως απο οσο φαινεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2009, 11:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Αυτή η ψευδαίσθηση του είμαι ο «τάδε» επισκιάζει αυτό που πραγματικά είμαστε ως ουσία, ως ο πυρήνας αυτού που ΕΙΝΑΙ.

Αυτή η επισκίαση μπορεί να πάρει πολλά ονόματα όπως είναι η περηφάνια η αλαζονεία η υπεροψία και πολλά αλλά.

Συνήθως τα άτομα που δεν μπορούν να δουν ή να παρατηρήσουν τον εαυτό τους ταυτίζονται με όλα αυτά τα διαφορετικά ψυχολογικά ελαττώματα νομίζοντας ότι όλα αυτά δεν είναι παρά ένα και μοναδικό ΕΓΩ και ότι αυτό το ΕΓΩ είναι ο πυρήνας της ύπαρξης τους.

Αυτός είναι ο ψυχολογικός εαυτός ο οποίος αποτελείτε από πολλά εγώ και από την εσφαλμένη εντύπωση που έχουμε για το ποιοι είμαστε.

Ένα άλλο στοιχείο αυτού του ψυχολογικού εαυτού είναι η προσωπικότητα η οποία διαμορφώνετε πρώτα από το οικογενειακό περιβάλλον. Από αυτό το περιβάλλον παίρνουμε πολλά πράγματα λόγω τις ικανότητας που έχουμε να μιμούμαστε τους άλλους.

Έτσι μπορούμε να πάρουμε το γέλιο του πατέρα ή το περπάτημα της μητέρας ή κάποιες συνήθειες τις οποίες τις κουβαλάμε επειδή στην πραγματικότητα εκπαιδευτήκαμε για να τις έχουμε.

Έτσι μέσα από όλη αυτή την εκπαίδευση διαμορφώνουμε αντιλήψεις ,ήθη ,έθιμα ενοχές και πολλά αλλά. Αυτή η εκπαίδευση και η διαμόρφωση της προσωπικότητας εξυπηρετεί την κοινωνία.

Γεννηθήκαμε απλοί άνθρωποι ,αγνοί, χωρίς προσωπικότητα και εγώ χωρίς ίχνος διανοητικού συλλογισμού, γεννηθήκαμε αγνές ουσίες, αυθεντικές υπάρξεις.

Όμως η κοινωνία έχει ένα πρόγραμμα κάποιες αξίες ,κάποιους, κανόνες. Πρέπει να γίνεις ανάλογα την κοινωνία ή το λαό Χριστιανός ή Βουδιστής ή Μωαμεθανός κ.λ.π.

Αυτό το πρέπει να γίνεις , το να μάθεις ποιος είσαι ..όχι από την ίδια σου την συνείδηση γιατί κανένας δεν σου δίνη μια τέτοιαν εκπαίδευση , σκοτώνει σιγά σιγά το αυθεντικό και το αγνό δημιουργώντας έναν ψεύτικο εαυτό γεμάτο προκαταλήψεις ,πεποιθήσεις ενοχές ,ιδέες και πολλά αλλά.

Αυτή η εκπαίδευση συνεχίζει από το οικογενειακό περιβάλλον στο σχολικό στην εκκλησιά στο κολέγιο στο πανεπιστήμιο στο στρατό στην πολιτική και αυτό συνεχίζετε μέχρι που δεν μένει ίχνος από αυτό το αθώο πλάσμα που γεννήθηκε στο κόσμο.

Τώρα αυτός ο εκπαιδευμένος άνθρωπος έχει φιλοδοξίες, αρχές, σκοπούς, ιδέες, πεποιθήσεις, θέλει να είναι κάποιος και να είναι σπουδαίος .Όλα αυτά γενούν την δυστυχία ,τον πόνο την ζήλια ,την αναζήτηση τις χασμένης ΕΥΤΥΧΙΑΣ που κανένας δεν σε εκπαίδευσε να διατηρήσεις .

Έτσι η κοινωνία σου δίνη μικρές ευτυχίες όπως είναι οι φιλοδοξίες τα πλούτη το σεξ το ποτό τα ναρκωτικά και πολλά αλλά. Όμως αυτές οι ευτυχίες ή διαρκούν λίγο και πρέπει κάθε φορά να τις ανανεώνουμε .Άλλες σε οδηγού στην ολοκληρωτική καταστροφή. Τώρα το άτομο χρειάζεται ασφάλεια επειδή ο φόβος έχει στερεώσει κάτω από όλο αυτό το ψεύτικο οικοδομικά που λέγετε «ΕΑΥΤΟΣ»

Ο φόβος διατηρεί τα δόγματα, την υπεράσπιση των ιδεών, την εσφαλμένη εντύπωση ότι είμαστε κάποιοι, το να ακολουθούμε ένα σύστημα. Αυτό ο φόβος μεγαλώνεις όσο κάποιος ή κάτι μπορεί να καταστρέψει όλες αυτές τις «αξίες».

Για αυτό και τόση μανία στο να υπερασπιζόμαστε τις αξίες μας. Γιατί αν κάποιος ή κάτι μας τις καταστρέψει τότε εμείς οι κακόμοιροι που δεν γνωρίζουμε ποιοι είμαστε ,τότε χωρίς αξίες ,ιδέες, πεποιθήσεις, καταβολές, χωρίς εγώ και ελαττώματα χωρίς όλα αυτά τι θα είμαστε;

Ο φόβος κάνει τον άνθρωπο επιθετικό . Ο φόβος τον κάνει να χλευάζει και να κοροϊδεύει. Είναι η άμυνα του. Χωρίς αυτήν την άμυνα οι αξίες και όλα τα αλλά θα πρέπει να πέσουν.

Και αν πέσουν τι θα απομείνει σε αυτόν τον άνθρωπο που έχει μάθει σε όλη του την ζωή να στηρίζετε σε κάτι που νομίζει ότι είναι. Όπως π.χ στην εντύπωση που έχει διαμορφώσει για το ποιος είναι.

Αυτό το ποιος είναι είναι μια ιδέα. Αν χαθεί αυτή η ιδέα…τότε… το άτομο νιώθει ανασφάλεια και φόβο. Αυτός ο φόβος επισκιάζει συνεχώς αυτό που ΕΙΝΑΙ. Την αγνή και αμόλυντη ΟΥΣΙΑ που είχαμε αλλά και έχουμε από τότε που γεννηθήκαμε.

Συνεχίζετε…


Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 08/09/2009 11:42:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2009, 11:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
zip

Άμα έχεις άντρα και δύο παιδιά, να κοιτάς τον άντρα σου, τα παιδιά σου και το σπίτι σου. Το οικογενειακό περιβάλλον δεν διαφέρει από το Αστρικό & σίγουρα μέσα στην οικογένειά σου θα βρεις σπουδαίτερα και μεγίστης σημασίας πράγματα και αξίες από τις παπαριές του ΥΠΗΡΕΤΗ και του κάθε ΥΠΗΡΕΤΗ. Καλά κάνεις και ψάχνεις, αλλά μην ψάχνεις μέσα σε βόθρους. Έχεις στο σπίτι σου και μπροστά σου ένα υπέροχο Αστρικό πεδίο. Ψάξε εκεί ...


Πραγματικά,δέν μπορώ να καταλάβω αυτήν την συμπεριφορά.Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και δέν έχει ανάγκη απο τέτοιες παροτρύνσεις.Ο καθένας είναι ελεύθερος να διαλέξει,μήν στερείς αυτό το δικαίωμα, δίνοντας άσχημη εντύπωση σε κάποιον για κάποιον άλλον.
Επειδή δέν γουστάρεις εσύ τον υπηρέτη δέν σημαίνει οτι δέν τον γουστάρουν και οι άλλοι.Δέν θα σου πώ εγώ τί να κάνεις(σε αντίθεση με εσένα),απλώς πιστεύω οτι αυτό που κάνεις είναι λάθος.Συνέχεια κρίνεις τους άλλους.Μην το πάρεις αυτό που λέω ώς κριτική,αλλά ώς άποψη για το καλό του φόρουμ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2009, 12:07:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
elagist

Καλημέρα.Ξερεις καμια φορα zip πρεπει να μυρισουμε, να κυλιστουμε κ λιγο για να αποφανθουμε αν κατι ειναι βοθρος. Αυτο που για σενα ειναι βοθρος για τον αλλον μπορει να ειναι..γιασεμι, κ το αντιθετο. Η αληθεια ειναι υποκειμενική. Ασε τον καθενα να ψαξει τη δικη του.
Και αφου εσυ εχεις καταληξει μετα βεβαιοτητος οτι ειναι βοθρος, γιατι ξημεροβραδιάζεσαι μεσα στο βόθρο?
Α,επισης απο ολα τα λεγομενα μου που σχολιασες, ξεχασες το πιο σημαντικό. Μεγαλωσα ακουγοντας τετοια πραγματα,απο τον πατερα μου, αλλα τοτε δεν ημουν σε θεση να δω περα απο τη μυτη μου. Τα λογια του ομως μου ερχονται σε καθε στιγμη που χρειαζομαι τη συμβουλη του, κ ΣΤΕΚΟΜΑΙ κ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ: Βρε μπας κ ολα αυτα εχουν καποιες δοσεις αληθειας κ εφαρμογης στη ζωη μας, ωστε να μην την περναμε μεσα στη μιζερια, τις μικροπρεπειες, τη δυστυχια που φτιαχνουμε μονοι μας, επιτρεποντας στα "θελω" των αλλων να καθοριζουν την πορεια μας???
Τουλαχιστον ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ την απαντηση, ομωε δε μπορεις να αφοριζεις κ να αφαιρεις το δικαιωμα της εσωτερικής αναζητησης απο κανεναν, κ ειδικα εδω. Λογοκρισια κ στη σκέψη μου? κ στα ονειρα μου, που σκεφτομαι αν εχουν κατι να με διδάξουν? Απο που κι ως που?
Χωρις να εχω διαβασει θεωριες κλπ, σου λεω οτι το καθε πεδιο της ζωης εχει να σου δωσει καποιο μαθημα. Κ να εισαι σιγουρος οτι οντας μανα, αδιοριστη εκπαιδευτικός, συζυγος νεου ανθρωπου με χρονιο προβλημα υγειας, μουσικος, κ οτι αλλο προλαβαινω μεσα στο 24ωρο, δινω τον εαυτο μου στους γυρω μου κ αυτο με γεμιζει. Δεν ειμαι προκατειλημμενη απεναντι σου. Μη νομιζεις οτι οποιος μπαινει εδω ειναι προφεσσορας καποιας μεταφυσικής θεωρίας.
Ειδα φως κ μπηκα. Αλλα μπορει αυτο το φως να ειναι πιο φως απο οσο φαινεται...


Όπως νομίζεις. Εγώ σε ειδοποίησα, σου έδειξα ΠΟΥ να ψάξεις αν θες πραγματικά να βρεις κάτι σπουδαίο & δεν έχω τίποτε άλλο να σου πω. Καλό μεσημέρι & καλό κουράγιο.

[ υ.γ όταν αναφέρομαι στον βόθρο, δεν εννοώ ασφαλώς το forum, ούτε τους ανθρώπους που βρίσκονται πίσω απ' αυτό. Να εξηγούμαστε ... και συγνώμη που δεν το διευκρίνησα προτίστως. ]

Edited by - zip on 08/09/2009 12:38:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elagist
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2009, 12:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elagist
Ουτως ή άλλως βρισκομαι στην αρχη του δρομου.. Ευχαριστω παντως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2009, 12:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
http://www.metafysiko.gr/textview.php?id=147

Εχει πολλύ υλικό αυτή η ιστοσελίδα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2009, 12:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή βρίσκεσαι στην αρχή του δρόμου, κοίτα να μην πάρεις λάθος δρόμο. Ok πάντως, αν χρειαστείς οτιδήποτε σε φυσικό επίπεδο, εδώ είμαστε. Σε φυσικό επίπεδο, έτσι ; Τα δέοντα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2009, 13:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Συνεχίζετε εδώ.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10249&whichpage=29&ARCHIVE=


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2009, 08:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Φίλη elagist
Δεν ξέρω αν διαβάζεις ακόμα εδώ. Θα ήθελα να σου πω πως αυτό που παίζει σημαντικό ρόλο σε όλες αυτές τις εμπειρίες είναι να μπορέσει ο άνθρωπος να αποκτήσει την αφύπνιση της συνείδηση.

Και λέω αφύπνιση της συνείδηση επειδή ο νους όλη την ώρα φλυαρεί και η συνείδηση είναι διαρκώς σε μια κατάσταση ταύτισης ,γοητείας και ονειροπολήσεις.

Όταν αφυπνίζουμε την συνείδηση ουσιαστικά μιλάμε για μια συνειδητή απόταύτιση. Αυτό γίνετε μέσα από μια συνειδητή αυτοπαρατήρηση που μας επιτρέπει να βλέπουμε τα ελαττώματα μας και τις μηχανικοτητες μας.

Όταν αυτό το «δουλεύουμε» όλη μέρα ,μέσα στην καθημερινότητα, τότε είναι αναπόφευκτο αυτή η εργασία να μην συνεχίσει και στον κόσμο τον ονείρων.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 13/09/2009 08:53:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2009, 09:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Στο φυσικό επίπεδο υπάρχουν εκτός από τον ύπνο άλλοι τρεις τρόποι για να ζούμε σε σχέση με την συνείδηση.

Ο ένας τρόπος είναι ο μηχανικός. Δηλαδή δεν έχουμε αυτοσυνείδηση και είμαστε διαρκώς ταυτισμένοι με κάτι. Ένας ευφυείς άνθρωπος είναι δυνατών να είναι χωρίς αυτοσυνείδηση και χωρίς αυτοπαρατήρηση.

Ο δεύτερος τρόπος είναι να μπορούμε μέσα στην ημέρα να αποκτάμε μερικές στιγμές αυτοπαρατήρηση. Αυτές η στιγμές μας δίνουν την δυνατότητα την αυτοεξέτασης με σκοπό να βελτιωθούμε αλλά και στιγμές που είμαστε συνειδητοί στο τώρα.

Αυτές τις στιγμές προσπαθούμε να τις αυξάνουμε όσο πιο πολύ μπορούμε.

Στον τρίτο τρόπο ζούμε με αυτοσυνείδηση 24 ώρες το 24. Το σώμα μπορεί να κοιμάται αλλά η συνείδηση όχι.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2009, 09:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Όταν αυτό το «δουλεύουμε» όλη μέρα ,μέσα στην καθημερινότητα, τότε είναι αναπόφευκτο αυτή η εργασία να μην συνεχίσει και στον κόσμο τον ονείρων.


Ακριβώς ... "στον κόσμο των ονείρων".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2009, 09:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Φίλη elagist
Δεν ξέρω αν διαβάζεις ακόμα εδώ [...]


Ψάχνεις πελατεία, ε ; ... πονηρούλη ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2009, 09:57:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Στο κόσμο των ονείρων επειδή τα όνειρα ανήκουν στην 5η διάσταση. Δηλ στο αστρικό επίπεδο. Μπορεί κάποιος να έχει ένα ασυνείδητο όνειρο αλλά μπορεί επίσης να έχει και μια συνειδητή εμπειρία .

Αυτή η συνειδητή εμπειρία μπορεί να είναι σύμφωνα με αυτό που η κατανόηση μου μου επιτρέπει μέσα σε ένα ας το πούμε ονειρικό κουκούλι ή σε έναν αντικειμενικό κόσμο του αστρικού επιπέδου.

Στον εσωτερισμό απευθυνόμαστε για αυτό το επίπεδο και ως ο κόσμος των ονείρων. Εσύ φίλε Ζιπ λόγω έλλειψης εμπηρείας αντιλαμβάνεσαι μονό την ασυνείδητη κατάσταση αυτού του κόσμου. Δεν υπερασπίζεσαι κάτι που είναι ψέμα επειδή η εμπειρία σου είναι αυτή του κοιμώμενου ανθρώπου.

Αν μια μέρα αποκτήσεις μια άλλη εμπειρία τότε θα αναθεωρήσεις πολλά από αυτά που λες σήμερα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 13/09/2009 09:59:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2009, 10:13:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Στο κόσμο των ονείρων επειδή τα όνειρα ανήκουν στην 5η διάσταση. Δηλ στο αστρικό επίπεδο. Μπορεί κάποιος να έχει ένα ασυνείδητο όνειρο αλλά μπορεί επίσης να έχει και μια συνειδητή εμπειρία .

Υποθέτω οτι εσύ είσαι συνειδητός στο αστρικό επίπεδο.Όταν είσαι εκεί, δέν μπορείς να αντιληφθείς τις κατώτερες διαστάσεις,την 4η διάσταση ας πούμε,πώς την αντιλαμβάνεσαι? Μπορείς να την δείς? Τι ακριβώς βλέπεις?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2009, 10:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Τρίχες!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2009, 10:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Κατσαρές!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2009, 10:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Εγώ ξέρω το το αστρικό επίπεδο είναι στην 4η διάσταση,στην 5η είναι το νοητικό,ανώτερο και κατώτερο.Δηλαδή νοητικό σώμα και αιτιατό σώμα.Το κάθε επίπεδο αποτελείται απο 12 υποδιαιρέσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
john131
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2009, 12:27:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους john131
για την ακριβεια 11 σωματα γιατι 11 ειναι και τα σημεια υπαρξης

Let the Object
of Objection
Become but
a Dream
As I Cause
the Seen
To Be UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2009, 12:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
που το διάβασες αυτό?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy