ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 22:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
makfor:
ευρωπαιος , αρα για ολα οσα λες , δηλαδη τα χιλιαδες ειδη που αρχικα υπηρξαν και στην συνεχεια εξελιχθηκαν οπως λες , στα σημερινα , θα επρεπε να βρουμε απολιθωματα ? να βρουμε οστα - κρανια κτλπ ? θα επρεπε να βρουμε στοιχεια διαφορετικα στο DNA κτλπ ? ετσι δεν ειναι ?
επισης κανεις ενα "λαθος" κατα την αποψη μου , συγκρινεις κατι με την μορφη που το βλεπεις σημερα , πχ το μακακο με το γοριλλα ... εαν σου ελεγα να συγκρινεις το παντα με το σκυλο , τι θα ελεγες ? και οπως σημερα υπαρχουν στοιχεια που δειχνουν οτι εχουν κοινο προγονο

Όχι δεν είναι έτσι.
Αυτό που έχουν βρει οι επιστήμονες είναι αυτά με τις μικρές μεταξύ τους αποκλίσεις. Απλά, επειδή θέλουν ντε και καλά να δείξουν ότι από έναν οργανισμό προήλθαν όλοι γι΄ αυτό και έχουν τόσα κενά στα στοιχεία τους.
Για παράδειγμα λένε ότι ο άνθρωπος πρώτα ήταν πίθηκος......τους λείπουν όμως τα κρανία που θα το επιβεβαίωνε αυτό.

Αντιθέτως δε λείπουν καθόλου τα κρανία που δείχνουν την εξέλιξη στο ίδιο είδος....έτσι έχουν βρεθεί δεκάδες των πιθηκοειδών και δεκάδες των ανθρωποειδών, όχι όμως και της μεταξύ των πορείας.
Και έτσι παίρνουν για παράδειγμα το αρχικό του ανθρωποειδούς με το τελευταίο του πιθηκοειδές, τo βαπτίζουν συγγενικό και λένε ότι τα υπόλοιπα λείπουν.
Ναι μα το ένα κρανίο πίσω από τα άλλα ταιριάζει στα πιθηκοειδή και βρέθηκαν, το ίδιο και με τα ανθρωποειδή....των ενδιάμεσων γιατί δε βρέθηκαν?
Άρα δεν υπήρξε ενδιάμεσος. Αν τα βρουν τότε τα λέμε.

To ίδιο και με το πάντα.
Όμως βρέθηκε το στοιχείο αυτό στην αρκούδα? Αν όχι τότε έχουμε σύμπτωση αν ναι το εξετάζουμε και ποιο πέρα για ασφαλή συμπεράσματα.
Για πες μου όμως γιατί ντε και καλά να υπήρχε μόνο ένας αρχικός οργανισμός? με ποια λογική?

quote:
makfor:
τον κοινο προγονο δεν τον βρισκουν κοιτοντας απλα κρανια ή κανοντας υποθεσεις ... ΣΗΜΕΡΑ υπαρχουν πολυ ποιο απλοι μεθοδοι , οπως με την μεθοδο του ελεγχου DNA μπορουν να σου πουν ποια ειναι η μητερα και ο πατερας , ειδαν οτι μπορουν να σου που και ποια ειναι η γιαγια και η προγιαγια κτλπ ... ανακαλυψαν δηλαδη στοιχεια στο DNA που ερχονται απο τους προγονους μας ... ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΟΜΟΙΟΤΗΑ οταν λεμε οτι ενα ειδος εχει κοινο προγονο με ενα αλλο (εαν στο αιμα μου και στο αιμα σου - DNA , βρεθει οτι εχουμε κοινο προγονο-γιαγια πριν απο 10 γενιες τοτε ειτε το δικο μου σοι ηρθε απο εκει που εισαι εσυ ή το αναποδο δεν υπαρχει αλλη επιλογη !!!! ) ... και ξανα ρωταω , θα πιστευες ποτε οτι ο σκυλος και το παντα εχουν κοινο συγγενη ? εγω οχι εαν απλα μου το λεγαν , οταν ομως εχουν βρει οτι υπαρχει κοινος προγονος μεσα απο τον ελεγχο του DNA, δεν μπορω να μη το δεχθω (εφοσον θεωρω αξιοπιστη την πηγη που μου παρειχε την πληροφορια)

Την ύλη ελέγχουν οι επιστήμονες, και η ύλη είναι κοινή. Τη στιγμή που όλοι οι οργανισμοί προήλθαν από τη γη, λογικό είναι και να μοιάζουν μεταξύ τους έχοντας κοινά χαρακτηριστικά.
Από εκεί όμως μέχρι να πεις ότι όλα προήλθαν από τον ίδιο οργανισμό!
πρώτον έρχεσαι σε σύγκρουση με τη λογική και γι' αυτό αναγκάζεσαι να χρησιμοποιήσεις τον όρο τύχη ή μετάλλαξη και
δεύτερον περιορίζεις τη σοφία της φύσης στο μετά και όχι στο πριν!
Με λίγα λόγια! όταν ένας οργανισμός μπορεί να μεταλλαχτεί σε κάτι άλλο! τότε γιατί δεν μπορεί αυτό να το κάνει εξ' αρχής?
Και αναφέρομαι στην μετάλλαξη από το ένα είδος στο άλλο και όχι στην εξέλιξη του ίδιου είδους.

quote:
makfor:
επισης δεν ειναι ΜΟΝΟ αυτα , υπαρχουν και αλλα στοιχεια που ερευνουνται πχ η συμπεριφορα των ζωων , εχεις δει πουλια να πετανε σε σμηνη ? σιγουρα τα εχεις δει ... η συμπεριφορα τους στον αερα ειναι ιδια με αυτη των ΨΑΡΙΩΝ (τυχαιο?) ... οπως ειναι ΙΔΙΑ με αυτη των αγελων διαφορων θυλαστικων (επισης τυχαια?) ,,, δηλαδη 3 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΟΝΤΑ εχουν ομοια συμπεριφορα ... ? σιγουρα δεν αντεγραψε το ενα το αλλο ... αυτη συμπεριφορα (αλλα οχι μονο ) μας δειχνει οτι κατι κοινο υπαρχει αναμεσα σε ψαρια - πτηνα - θυλαστικα !!!!


Αυτό της επιβίωσης ....μην το κάνεις άδικα θέμα.

quote:
makfor:
αλλα στοιχειο αποτελει τα κοινα κοκκαλα , οργανα και διαφορα αλλα που υπαρχουν ... και που το τυχαιο ή η προελευση απο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ οργανισμους ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να δικαιολογηση την ΟΜΟΙΟΤΗΤΑ ΑΥΤΗ (τα ψαρια εχουν την νυκτικη κυστη (εαν το λεω καλα) , ομοια ομως το εχουν και καποια πουλια χμμ? , τα ψαρια εχουν βρανχια παραδοξος το ανθρωπινο εμβρυο εχει βρανχια διπλο χμμμ!!!!)

Έχω ξαναγράψει ότι, αφού αναπνέουμε και ζούμε τρώγοντας στον ίδιο πλανήτη θα ήταν τρελό να είχαμε τελείως διαφορετικά όργανα.
-Τα ψάρια ζουν στο νερό, αλλά και ο άνθρωπος για 9 μήνες.

quote:
makfor:
οσο αφορα τα ζωα αυτα τα στοιχεια ειναι χιλιαδες και ενω αρχικα επιβεβαιονοταν μονο ΟΠΤΙΚΑ (ειτε με τα χαρακτηριστικα τους ειτε με τις κινησεις ειτε με τα οργανα που βλεπαν οταν ανοιγαν ενα ζωο) σημερα υπαρχει το αιμα , το DNA και ολα οσα αναφεραν οι φιλοι παραπανω ... ΠΩΣ μπορουμε να ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΜΕ ή να ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΟΥΜΕ ολες αυτες τις ομοιοτητες ? (οταν πχ ξερουμε οτι ενα συγκεκριμενο σημειο στο DNA υπαρχει μονο στους σκυλους και σε οσα ζωα εξεταζουμε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ και σε ενα ειδος οπως πχ το ΠΑΝΤΑ , βρισκους οτι ΥΠΑΡΧΕΙ .. τι θα πουμε ? συμπτωση? δε νομιζω ...)

Υπάρχει και στην αρκούδα ή μόνο στο πάντα?

quote:
makfor:
οι πολλοι οργανισμοι που λες υπηρξαν πραγματι , αλλα και αυτοι ειχαν κοινο προγονο .. οταν λεμε οτι υπηρξε - δημιουργηθηκε ενας οργανισμος αυτο δεν ειναι και αριθμητικα 1 !!! κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες αρχισαν να δημιουργουνται οργανικες ενωσεις που οδηγησαν με την σειρα τους στην δημιουργια των πρωτων μικροοργανισμων (ή δε ξερω πως να τους πω) απο αυτους ΚΑΠΟΙΟΣ ανεπτυξε την ιδιοτητα του πολλαπλασιασμου με ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΡΟΠΟ ... ΤΥΧΑΙΝΕΙ απο οσο ξερουμε αυτος ο τροπος να ειναι ΙΔΙΟΣ ΔΕ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΖΩΗΣ που υπαρχει στον κοσμο μας ... ΔΕ πιστευω οτι ειναι ευκολο να τον περιγραψουμε ουτε να πουμε πως ακριβως δημιουργηθηκε , μη ξεχναμε ομως οτι η προσομειωση των τοτε συνθηκων της γης με τα τοτε χημικα στοιχεια σε "δοκιμαστικο δοχειο" ΑΠΕΔΩΔΕ οργανικη υλη ...

η σειρα θαλασιοι οργανισμοι - ψαρια - ερπετα - θυλαστικα ... δεν ειναι τυχαια , ακομη και σημερα υπαχουν οργανισμοι που επαληθευουν αυτη την σειρα , υπαρχουν ερπετα που ζουν ολη την ζωη στην στερια αλλα γενανε στο νερο , τα μωρα τους ειναι σχεδον ψαρια και μετα γινονται ερπετα ... θυλαστικα που γυρισαν ξανα στη θαλασσα οπως οι φαλαινες δεν ειναι επισης τυχαιο ... η ερευνα εχει να δειξει παρα πολλα στοιχεια ... (θα προσπαθησω να βρω στο ιντερνετ ενα ντοκιμαντερ που εχω σε dvd που δειχνει θα ελεγα με αριστο τροπο ολες αυτα τα στοιχεια)



Α! μπράβο!! πολλοί οργανισμοί όχι ένας.
Από κάθε λοιπόν τέτοιον οργανισμό, προήλθε και το κάθε διαφορετικό είδος και τα υπόλοιπα που προέκυψαν από την εξέλιξη....όχι όμως από τη μετάλλαξη!! δεν μεταλλάχτηκε δηλαδή η φάλαινα σε λύκο και μετά το μετάνιωσε και ξαναγύρισε στο νερό!.....δηλαδή η φάλαινα τι είναι? μεταλλαγμένος ελέφαντας?


quote:
makfor:
οσο αφορα τα γουρουνια , θελω να θιξω 2 πραγματα
α) δεν ειναι αξιοσημειοτο το γεγονος οτι ενα οργανο απο ΓΟΥΡΟΥΝΙ μπορει να χρησιμοποιηθει στον ανθρωπο? επισης αναπτυσονται ιστοι σε ποντικια που μετα τα παιρνει ανθρωπος .. ΠΑΡΑΞΕΝΟ ? εαν δεν υπηρχε κατι το ΚΟΙΝΟ με ολα αυτα τα ζωα , θα ηταν αυτο εφικτο ? ειμαστε ολοι θηλαστικα εχουμε κοινα χαρακτηριστικα και ακολουθουμε κοινους κανονες πχ αναπαραγωγη ... ΤΥΧΑΙΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ?

Μα λέω εδώ και καιρό! ότι έχουμε ομοιότητες λόγο του ότι ζούμε στον ίδιο πλανήτη! θα ήταν τρελό και παράλογο να μην υπάρχουν ζώα με πανομοιότυπο σχηματισμό! αυτό είναι το κοινό σημείο! και όχι αυτό της μετάλλαξης!!!
Δεν υπάρχει μετάλλαξη παρά μόνο στις ταινίες επιστημονικής φαντασίας!! εξέλιξη υπάρχει!!!! το να γίνει για παράδειγμα το μουλάρι άλογο! είναι εξέλιξη...το να γίνει όμως ρινόκερος είναι μετάλλαξη!!!!

quote:
makfor:
β) τα γουρουνια εφοσον υπαρχει εναλακτικη για αλλο ζωο (αυτο δε το ξερω , ξερω ομως οτι ειχαν γινει πειραματα με διαφορα ζωα) εχουν ενα βασικο πλεονεκτημα σε συγκριση με τον γοριλλα ή αλλα πιθηκοειδη , αναπτυσεται ποιο γρηγορα ... οσοι ειναι σε χωριο ξερουν ... εαν παρω γουρουνι το πασχα τα χριστουγεννα εαν το ταιζω καλα θα φαει ολο το χωριο κρεας χαχαχα σωστα ? ο γοριλλας ομως (δες το και ως ομοιοτητα με τον ανθρωπο) δεν εχει την ιδια αναπτυξη , υπαρχει παιδικη ηλικια , εφηβεια και ενηλικιωση , οχι ομοια ακριβως αλλα με αρκετες ομοιοτητες και απαιτουνται περισσοτερα χρονια !!! στοιχεια απαραιτητο , αρα εαν ο γοριλας και το γουρουνι ηταν οι πιθανες επιλογες για να παρουμε ενα οργανο ΠΟΙΟ ΘΑ ΔΙΑΛΕΓΑΜΕ ? βαση λογικης λεω ... οχι βαση ομοιοτητων

Αυτό που ενδείκνυται είναι η απάντηση!! ο άνθρωπος δε διστάζει να πάρει αυτό που του είναι χρήσιμο! ακόμη και από τον συνάνθρωπο του!! ....πόσο μάλλον από έναν χιμπατζή!!

quote:
makfor:
ΟΜΩΣ τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα , οπως για να κατανοησω εγω την αγια γραφη ή οποιο ιερο κειμενο , πρεπει να διαθεσω εκατονταδες ωρες ΜΕΛΕΤΗΣ και να μπω σε βαθος , ΟΜΟΙΑ για να καταλαβει καποιος την εξελιξη πρεπει να ΑΦΙΕΡΩΣΕΙ ΩΡΡΕΣ ΜΕΛΕΤΗΣ και θα ελεγα πολυ περισσοτερες απο το καθε ιερο βιβλιο με την εννοια οτι πρεπει να γνωρισω την χημεια, την φυσικη , την βιολογια , την ιατρικη και ενα σωρο αλλους τομεις της επιστημης ... πραγμα δυσκολο ... η απλοποιηση ομως και η γενικευση με ευκολες κουβεντες ειναι τουλαχιστο "χαζο" για να μη πω τιποτα αλλο ... αρα "ο ανθρωπος εχει ξαδερφο τον πιθηκο ή το γουρουνι ... δεν εχει νοημα οταν το λεει καποιος" πριν το πουμε πρεπει να εχουμε μαθει ... το να ρωτας πως εγινε ο πρωτος ανθρωπος δεν εχει νοημα γιατι ακομη και εαν υπαρχει απαντηση θα πρεπει να ειναι καποιες βιβλιοθηκες ωστε να γινει κατανοητη και να λυνει ολες τις αποριες ...

Εάν για να καταλάβω, το γιατί η νόηση είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα μόνο του ανθρώπου!! θα πρέπει να κατεβάσω πρώτα τη βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας!!! ε!! ας μείνω τότε αμόρφωτος.

quote:
makfor:
αυτο που μας ειναι γνωστο σημερα και ευκολα κατανοητο απο καποιον που το διαβαζει , ειναι οι ομοιοτητες των ειδων σε διαφορα επιπεδα και αυτο δεν μπορει να χαρακτηριστει ως τυχαιο ...

Καθόλου τυχαίο!!! το αντίθετο θα ήταν τυχαίο!!!

quote:
makfor:
οσο αφορα τον ανθρωπο εκτος απο την διαφορετικοτητα μας (εμφανισιακα που ομως δεν ειναι απλα η εμφανιση και μονο) υπαρχει και ο πλυθησμος ... τι πρεπει να δεχθω ? τους 2 πρωτοπλστους ? και πως βγηκαν τα 6 δις ? και πως διασκορπηστικαν? ή κατι αλλο ? ποια ειναι η αποψη σου ? (ασχετα απο συγγενεια με το ζωικο βασιλειο) ποτε εμφανιστηκε ο πρωτος? δεχομαστε το 7000πχ ? ή πρεπει να παμε ποιο πισω ? και τι μορφη ειχαμε αυτη την σημερινη ? ή αυτη του νεαντερνταλ ? ή του προηγουμενου απο αυτου κτλπ ? ποσω πισω πιστευεις οτι πρεπει να παμε ωστε να ΔΟΥΜΕ τον πρωτο ανθρωπο , την εμφανιση του και αρα και την ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ του θεου ?

Οι πρωτόπλαστοι είναι συμβολικοί!! το έχω πει δεκάδες φορές.
Το πότε εμφανίστηκε ο πρώτος άνθρωπος με τη σημερινή του μορφή, νομίζω ότι θα πρέπει να το εξετάσουμε εν σχέση με το από πότε άρχισε να εμφανίζει δείγμα πολιτισμού!
Δεν έχει πάντως για μένα μεγάλη σημασία είτε εμφανίστηκε πριν 20.000 χρόνια, είτε πριν 300.000 χρόνια.

NIKOS XILOYRIS - O GIGANTAS P.X.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 23:42:21  Εμφάνιση Προφίλ
Τελικά κατάλαβα τρέχαγυρευε γιατί δεν αποδέχεσαι την εξελικτική θεωρία. Δεν την καταλαβαίνεις. Εδώ δεν καταλαβαίνεις τι γράφω εγώ θα καταλάβεις μια επιστημονική θεωρία;Η' ακόμα χειρότερα το λόγο του Θεού;


Πρώτον θεωρώ ότι για να συζητήσουμε για ευθανασία πρέπει να γνωρίζουμε ότι ο θάνατος είναι αναπόφευκτος. Το θεώρησα αυτονόητο αλλά το λέω τώρα μπας και πάρεις πρέφα. Επίσης αυτονότητη προϋπόθεση για εφαρμογή ευθανασίας είναι να το θέλει ο μελλοθάνατος


Δεύτερον, έγραψα ότι αν κάποιος νιώθει ότι η αξιοπρέπεια του χάνεται από μια ανίατη και εκφυλιστική ασθένεια είναι λογικό να θέλει να πεθάνει μια ώρα αρχίτερα. Έγραψα ότι το καταλαβαίνω.Και δε θα ήθελα καθόλου να είμαι στη θέση του, να πρέπει να ζήσω μια άθλια ζωή μέχρι το θάνατο. Δε μιλάμε απλώς για αναπηρία μιλάμε για ασθένειες που σιγά σιγά χάνεις ολόκληρο το σώμα σου και φτάνεις να σε τρέφουν με το καλαμάκι και να τα κάνεις πάνω σου. Άλλο ανάπηρος άλλο μελλοθάνατος με εκφυλιστική ασθένεια.

Για τους ανάπηρους που είπες, ξέρεις πόσοι αυτοκτονούν ακριβώς για αυτό το λόγο; Επειδή στερούνται την αξιοπρέπεια τους κάθε φορά που θέλουν να πάνε τουαλέτα ή να ανεβούν μια σκάλα; Επειδή τους βλέπει η οικογένεια τους ανήμπορους; Δε σου είπα να πάνε να αυτοκτονήσουν. Σου είπα ότι είναι λογικό να θέλουν να πεθάνουν αξιοπρπεπώς και να ησυχάσουν. Ειδικά για τους ανάπηρους αντί να τους ωθούμε με την αδιαφορία μας στην αυτοκτονία γιατί μπορεί να μην τους το λέμε ρητά όπως πρότεινες ειρωνικά αλλά τους απογοητεύουμε και τους κάνουμε να σιχαίνονται τον εαυτό τους κάθε φορά που συναντάνε πεζοδρόμιο ψηλό θα έπρεπε να κάνουμε τον κόσμο βιώσιμο και ανθρώπινο και για αυτούς. Ειδικά σε αυτόν τον τομέα η πατρίδα μας είναι στην εποχή του λίθου ακόμα.Και εγώ έχω φίλους τυφλούς και εκνευρίζομαι όταν δεν τους σκέφτονται. Ειδικά οι ανάπηροι μπορούν να ζήσουν άνετα και να κάνουν ότι και εμείς σε μια σωστή κοινωνία. Αλλά η σημερινή κοινωνία δεν τους σέβεται και αρκείται σε δασκαλίστικες υποδείξεις κουνώντας το δάχτυλο και δείχνοντας τους άλλους που αντέχουν, όπως κάνεις εσύ.


Και για τον πόνο δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει. Μην είσαι ξερόλας. Έγραψα ότι έχω άρρωστο άνθρωπο στην οικογένεια μου και ξέρω τι γίνεται, άμα σου συμβεί που σου εύχομαι ποτέ να μην το δεις(όχι να το πάθεις ούτε καν να το δεις) θα καταλάβεις τι εννοώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 23:49:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
Το ρεύμα το αμφισβητείτε; Είναι επιστημονικό προϊόν και αυτό. Όταν ανάβουμε το φως είναι οφθαλμαπάτη; Και τα πεδία δεν υπάρχουν γιατί και αυτά της επιστήμης είναι.Ιδέα μας είναι ότι σε αυτά στηρίζονται οι τηλεπικοινωνίες. Στην πραγματικότητα αόρατα μπλε καλικατζαράκια κουβαλάνε τα πακέτα πληροφορίας

Aπό την πόλη έρχομαι....και στη κορφή κανέλλα!

quote:
IndustrialAngel:
ρε συ ευρωπαίε το μέγεθος είναι το πιο εύκολο πράγμα να αλλάξει από γενιά σε γενιά

To μέγεθος στο ίδιο είδος ναι....άλλο Γορίλας! άλλο μακάκας!! (αναφέρομαι σε μία μικρή μαϊμού...εκτός και αν μπερδεύω το όνομα της ράτσας) και οι πυγμαίοι κοντοί είναι! αλλά δεν έχουν ουρά!....ο μακάκας γιατί έχει και ο γορίλας όχι?

quote:
IndustrialAngel:
Μα τα αυτοκίνητα είναι όλα ίδια ιδέα είναι, ατυχέστατο το παράδειγμα σου. Φτιάχνονται από εργοστάσια με τον ίδιο τρόπο. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω εναντίον σου το αντιπαράδειγμα. Έχουμε το Θεό εργοστασιάρχη που έχει φτιάξει όλων των λογιών τα μοντέλα.Και λέει τώρα θα φτιάξουμε τη ναυαρχίδα, τον άνθρωπο, θα έχει τούρμπο και διπλό διαφορικό και θα είναι και 50000 κυβικά. Όταν θέλουν να φτιάξουν πιο μεγάλο κυβισμού αμάξι δεν αλλάζουν τόρνους και πρέσες απλώς τους δίνουν εντολή να φτιάξουν πιο μεγάλους κυλίνδρους, να βάλουν και τουρμπίνα δίπλα στον κινητήρα. Στην προκειμένη περίπτωση οι πρέσες, οι τόρνοι, οι ρομποτικοί βραχίονες είναι η εξέλιξη. Αυτό που αλλάζει είναι η διαστασιολόγηση, οι προδιαγραφές του οχήματος που θέλουμε να φτιάξουμε αλλά όχι το εργοστάσιο. Βρες κανά καλύτερο παράδειγμα γιατί αυτό πάσχει

Σωστά! δε βγήκε όμως το ένα αυτοκίνητο από το άλλο! τα ίδια υλικά χρησιμοποιήθηκαν ως πρώτη ύλη...δηλαδή σίδηρος ή αλουμίνιο ή πλαστικό! η διαχείριση όμως και η ποσότητα αλλά και μορφή! άλλαξαν, το υλικό τους είναι ίδιο! και όχι η πρέσα ή οι ρομποτικοί βραχίονες ή ο τόρνος!!! αυτά είναι οι διαδικασίες διαχείρισης του υλικού! αλλά όχι τα υλικά που αποτελούν το όχημα.
Αυτό συνέβη και με τα ζώα του πλανήτη! από τα ίδια υλικά είναι κατασκευασμένα! χωρίς όμως από το ίδιο είδος να προήλθε ένα άλλο διαφορετικό, παρά υπήρξε εξέλιξη μόνο στο ίδιο είδος....και αυτό γιατί η διαχείριση της ύλης μπορεί να γίνει μόνο σύμφωνα με τον ίδιο μηχανισμό λειτουργίας του ίδιου είδους, γιατί αλλιώς θα χρειαστεί άλλος τόρνος ή ρομποτικοί βραχίονες, ή πρέσα, που το συγκεκριμένο όμως είδος δε διαθέτει.
Γι’ αυτό και με το ίδιο υλικό φτιάχνεται ένα κόκκινο φιατ πούντο του 80 αλλά και ένα πράσινο!! Και έτσι έχουμε μία πολύ μικρή παραλλαγή στο ίδιο είδος!! (Κινέζος Ευρωπαίος για παράδειγμα),.
Αν τώρα έχουμε το νεώτερο μοντέλο του πούντο! Ναι μεν θα έχουμε ένα διαφορετικό είδος, αλλά της ίδιας φιλοσοφίας! Αυτής της ιταλικής τεχνογνωσίας και τεχνολογίας της fiat. Και τότε θα έχουμε την εξέλιξη στο ίδιο είδος!
Κάπως έτσι βγήκε από το άλογο και το γαϊδούρι….από Φίατ πούντο όμως δεν μπορούμε να έχουμε ένα φορτηγό.,
Διάλεξα λοιπόν ένα ικανό παράδειγμα.

quote:
IndustrialAngel:
Κάτσε Κάτσε
εσύ δέχεσαι την εξέλιξη των ειδών
Ποια η απάντηση σου στο ότι είναι ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ ο μοναδικός νόμος που παραβαίνει ο άνθρωπος. Βαρύτητα ίδια, θερμότητα ίδια, ανάσα κτλ κτλ όλοι οι νόμοι ίδιοι για ανθρώπους και ζώα. Εκτός από αυτόν που δε γουστάρεις γιατί περί γούστου πρόκειται.

Θες να πεις ότι και τα ζώα διέπονται από το νόμο της νόησης?

quote:
IndustrialAngel:
Για τα γουρούνια αυτό είπα ότι είναι πιο εύκολο να παράγουμε γουρούνια μαζικά. Δεν αποκλείεται να μπορεί να μπει και βαλβίδα πιθήκου αλλά να είναι οικονομοτεχνικό το ζήτημα.Προσωπικά δε γνωρίζω αν γίνεται ή δε γίνεται.

Ξέρεις πόσο στοιχίζουν τα υβρίδια που φτιάχνουν στα εργαστήρια?
Η τεχνολογία για την εμφύτευση ποσοτήτων ανθρώπινου γενετικού υλικού σε ζώα αναπτύσσεται και εξαπλώνεται γρήγορα σε όλο τον κόσμο, αυξάνοντας έτσι τις πιθανότητες κάποιοι επιστήμονες σε κάποιο μέρος του κόσμου να θελήσουν να σπρώξουν ακόμη περισσότερο τα όρια.....αυτά γνωρίζουμε επίσημα....γιατί αυτά που δε γνωρίζουμε ανεπίσημα είναι περισσότερο τρομακτικά.
Οπότε δεν τίθεται θέμα οικονομοτεχνικού ζητήματος.

quote:
IndustrialAngel:
Και έχω θέσει επανειλημένα τις αμφιβολίες μου για την ορθότητα των ισχυρισμών σας με βάση τα συμπεράσματα που βγάζετε από τη Βίβλο αλλά κανένας δεν έχει μπει στο κόπο να παραδεχτεί έστω και την πιθανότητα να ερμηνεύει λάθος.Αγγίζει τη βλασφημία η αυθεντία με την οποία ερμηνεύετε το λόγο του Θεού. Εμένα δε με πειράζει αλλά εσείς θα πρέπει να φοβάστε την κόλαση πιο πολύ από εμένα.


Άνθρωπέ μου η Βίβλος δε γράφει πουθενά για το πως ακριβώς δημιουργήθηκε η ύλη άνθρωπος!! για το πνεύμα άνθρωπος γράφει!! με το ότι έφτιαξε ο ίδιος ο Θεός τον άνθρωπο, αυτό δε δείχνει παρά το ότι του έδωσε τη νόηση ο ίδιος ο Θεός κατά παρέκκλιση του κανόνα.
Το ότι αναφέρεται στο χώμα και το νερό (εμμέσως) απλά δείχνει ότι ο άνθρωπος δεν ήρθε ουρανοκατέβατος αλλά προήλθε και αυτός από τη μητέρα γη!
Τι την μπερδεύεις τη Βίβλο?
Νομίζεις ότι αν βγει αύριο το πρωί η εκκλησία και πει ότι συμφωνεί με τη θεωρία ότι ο άνθρωπος προέρχεται από τον πίθηκο και ότι η αναφορά στη βίβλο δεν αφορά παρά αποκλειστικά και μόνο το πνεύμα του ανθρώπου, εγώ θα το δεχτώ?
Αποδείξεις ζητώ σε ότι αντιβαίνει με τη λογική μου και η θεωρία ότι καταγόμαστε από τον πίθηκο αντιβαίνει από όπου και εάν αυτή προέρχεται...και τι στιγμή που οι αποδείξεις είναι ανεπαρκείς! δεν πρόκειται να τις δεχτώ.-

quote:
IndustrialAngel:
Και ξαναρωτάω, έχουμε ένα βιβλίο το όποιο το έγραψε ένας νομάς της ερήμου για νομάδες της ερήμου και περιγράφει τις αλήθειες που του αποκάλυψε ο Θεός. Αν ο Θεός του έδειξε μέσα σε ένα άστρο ή σε ένα ηλεκτρόνιο ή στο δευτερόλεπτο του Big Bang τι κατάλαβε και τι έγραψε για να καταλάβουν οι αγράμματοι πατριώτες του; Μπορεί να έγραψε εγένετο φως. Αν του είπε ότι έκανε μετάλλαξη σε ένα θηλαστικό και αυτό έγινε άνθρωπος αυτός τι να έγραφε μια εποχή που δεν υπήρχε καν η λέξη. Έγραψε τον έπλασε στην άμμο. Απλοί συνειρμοί

Βλέπε παραπάνω.

quote:
IndustrialAngel:
Και πιο εδάφιο ακριβώς στηρίζει τη θαυματουργή δημιουργία του ανθρώπου;

Στη Γένεσις, να κάτσεις να τη διαβάσεις.


quote:
IndustrialAngel:
Και ξαναρωτάω είστε τόσο σίγουροι ότι αυτό που διαβάζετε είναι η πραγματική γραφή; Μεσολαβούν: αντιγραφείς των πρωτότυπων, μεταφραστές,αντιγραφείς των μεταφράσεων κτλ κτλ. Ήταν όλοι αυτοί ακριβείς στη δουλειά τους; Γιατί και μία λέξη στο επίμαχο σημείο να είναι λάθος, ένα κόμμα έστω τότε πάνε για βρούβες οι θεωρίες σας


Άντε πάλι....επαναλαμβάνω, δεν ασχολείται η Βίβλος με τη βιολογική προέλευση του ανθρώπου, αλλά με την πνευματική! απόδειξη ότι θεωρεί τον άνθρωπο έκπτωτο άγγελο!! ούτε καν γήινη ύπαρξη!! αναφέρεται όμως στο πνεύμα που είναι επουράνια οντότητα και όχι στην ύλη!!!

Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 23:57:14  Εμφάνιση Προφίλ
Για το όνομα που μάλλον σε ενοχλεί ήθελα να πω ότι η industrial music είναι ένα είδος μουσικής που έχει επίτηδες "απάνθρωπη" και μηχανοποιημένη αίσθηση με φίλτρα στις φωνές, ύπερβολικά παραμορφωμένες κιθάρες, ήχους μηχανημάτων και συχνά ένα μουσικό θέμα επαναλαμβανόμενο για να δείξει την αντίδραση του καλλιτέχνη πρώτον στη μαζική παραγωγή μουσικής( βλέπε μουσική "βιομηχανία") και εν γένει στη μηχανοποίηση, απανθρωποίηση του ίδιου του ανθρώπου. Άσε που ακούγεται πολύ ψαρωτικόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 00:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ξέρωρε φίλε, ότι για σένα βιομμηχανικέ άγγελε, δεν εχει σημασία τι είναι αυτό που είναι...Σε πειραζει πολύ, που για μένα είναι αυτό που ειναι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 00:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Think_Math:
Και σε ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ :
Είναι προτιμότερα τα μοσχέυματα απο το γουρούνι ή απο τον πίθηκο ?
ΑΣΦΑΛΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΘΗΚΟ .
Γιατί είναι κοντινότερος συγγενής μας .
ΑΥΤΗ είναι η ΟΥΣΙΑ.
ΑΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΗΤΑΝ ΚΟΤΣΑΝΕΣ .

Και γιατί τότε δε χρησιμοποιούμε ως μόσχευμα βαλβίδα από πίθηκο?

quote:
Think_Math:
Γιατί Οι φαρμακευτικές εταιρίες επίμενουν στα πειράματα με πιθηκους ?
Γιατί ειναι οι στενότεροι συγγενείς μας .
ΞΑΝΑ Η ΟΥΣΙΑ .

Γι’ αυτό μοιάζουμε περισσότερο με τον πίθηκο σε σχέση με τα άλλα ζώα....παραδόξως όμως παίρνουμε τη βαλβίδα του γουρουνιού!! άρα η σχέση μας με τα ζώα δεν είναι συγγενική! αλλά περιβαλλοντική.

quote:
Think_Math:
ΑΡΑ το "...μελέτησε τις βλακείες περί συγγένειας!" που είπες , ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΟΤΣΑΝΑ .
ΑΦΟΥ δεν υπάρχει συγγένεια , τότε γιατί γίνονται ιατρικά πειράματα σε πιθήκους ?
ΡΕ ΣΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙΣ ? ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΛΕΣ ?

Και στα ποντίκια κάνουμε και μάλιστα περισσότερο από τους πιθήκους....άρα έρχονται τρίτοι και καταϊδρωμένοι οι πίθηκοι!!!!
Θα πρέπει να βάλεις στην κεφάλα σου το ότι η ομοιότητα της δομής των οργανισμών δεν προϋποθέτει και συγγένεια.
Έχουμε και πρόσθετα τεχνητά μέλη!! .......έχουμε συγγένεια δηλαδή? υπάρχει και η μηχανική βαλβίδα!!......τίθεται θέμα συγγένειας λοιπόν? ..... ή λειτουργίας και μηχανισμού?

quote:
Think_Math:
Αυτά δε που γραφεις για να θολώσεις τα νερά , και να με βγάλεις δήθεν οτι δεν μελετάω τις πηγές μου , βάζοντας στο στόμα μου πράγματα που δεν είπα , ΕΙΝΑΙ ΦΑΙΔΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΑΡΜΟΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΟΥ .
ΣΟΥ απαντουν πανεπιστημιακοί καθηγητές :
" There is evidence that some animals, notably the higher primates, have much in common with human beings, including self-awareness, complex social relationships and many of the other characteristics that have often been supposed to make human beings unique. If that is so, then these animals should be accorded the same moral status as human beings."

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ :
" Υπάρχουν ενδείξεις οτι κάποια ζώα , ιδιαίτερα τα ανώτερα πρωτεύοντα , έχουν πάρα πολλά κοινά με τους ανθρώπους , συμπεριλαμβανομένων ,την αυτοσυνειδηση , τις σύνθετες κοινωνικές σχέσεις και πολλά άλλα χαρακτηριστικά που κάνουν τους ανθρώπους μοναδικους . Αν είναι έτσι , τότε τα ζώα αυτά πρέπει να απολαμβάνουν τά ίδια δικαιώματα με τα ανθρώπινα όντα ."

Αυτή είναι η θέση της Βιοηθικής και της μεγάλης πλειοψηφίας των επιστημόνων.
Τι σημασία έχει τι λέει ο κάθε πολιτικάντης και η κάθε ευρωπαική επιτροπή που το μόνο που την ενδιαφέρει είναι η ευημερία των τραπεζικών λογαριασμών , και γράφει αποδεδειγμένα στα παλιά της τα παπουτσια τους ανθρώπους , το περιβάλλον και τα ζώα ?
Είναι σοβαρά επιχειρήματα αυτά ?
Η ευρωπαική επιτροπή θα κρίνει αν η εξέλιξη είναι σωστή η λάθος ?
ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ ?



Πες ότι έγινες ρεζίλι με την φούσκα που μας έφερες και άσε τις δημαγωγίες!


quote:
Think_Math:
ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ .
1) Πως εξηγείται θεολογικώς οτι 2 χρωμοσώμτα του DNA των πιθήκων που έχουν συνολικά 48 , βρίσκονται ενωμένα μαζί στο Χρωμόσωμα 2 του ανθρώπου έχοντας αποτέλεσμα να έχει ο άνθρωπος 46 χρωμοσώματα .
Δεν μπορούσε ο Θεός να φτιάξει τον άνθρωπο απο το μηδέν , και χρειάζοταν να ενώσει 2 χρωμοσώματα των πιθηκοειδών για να τον φτιάξει ?
Η μήπως ήθελε να μπερδέψει τους κακους επιστήμονες ?

2)Πως εξηγείται θεολόγικώς οτι το RNA των πιθήκων και των ανθρωπων περιέχει στις ίδιες ακριβώς θέσεις μολυσματικό RNA , απο ρετροιούς ?
Ετυχε οι ίδιοι ιοί να μολύνουν δύο διαφορετικά είδη στο ίδιο σημείο του RNA που αποτελείται απο δισεκατομμυρια βάσεις ?
Ποια άλλη εξήγηση υπάρχει, εκτός απο το γεγονός οτι αυτός που μολύνθηκε είναι ο κοινός πρόγονος και το θέμα έληξε ?

3) " Υπάρχουν ενδείξεις οτι κάποια ζώα , ιδιαίτερα τα ανώτερα πρωτεύοντα , έχουν πάρα πολλά κοινά με τους ανθρώπους , συμπεριλαμβανομένων ,την αυτοσυνειδηση , τις σύνθετες κοινωνικές σχέσεις και πολλά άλλα χαρακτηριστικά που κάνουν τους ανθρώπους μοναδικους . Αν είναι έτσι , τότε τα ζώα αυτά πρέπει να απολαμβάνουν τά ίδια δικαιώματα με τα ανθρώπινα όντα ."
http://www.nuffieldbioethics.org/fileLibrary/pdf/xenotransplantation.pdf
Ποιον νομίζεις οτι πείθεις με αυτά που γράφεις πέραν του εαυτού σου ?
( Που και για αυτό αμφιβάλλω )



Απαντήθηκαν όλα τα παραπάνω.

Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 00:16:21  Εμφάνιση Προφίλ
Ευρωπαίε,
Έχεις προσέξει κάποιες ομοιότητητες που έχουν τα αμάξια της ίδιας εταιρίας; Ειδικά στη "μάσκα" μπροστά. Αμα δεις μια mercedes από τη μούρη δεν την καταλαβαίνεις με τη μία τι μάρκα είναι; Ε λοιπόν αυτό γίνεται με τον άνθρωπο και τον πίθηκο. Έχουν στο καπώ τις ίδιες γρίλιες και το ίδιο σηματάκι. Τα άλλα ζώα είναι άλλες μάρκες αλλά άνθρωπος και πίθηκος είναι σαν AMG δίπλα σε kompressor.μοιάζουν πολύ. Τυχαίο; Αφού δε δέχεσαι την τυχαιότητα...

Στην ερμηνεία της γέννεσεως συμφωνούμε. Ότι δε λέει τίποτα για το σώμα άρα μπορούμε να πούμε ότι θέλουμε και λέει για την ψυχή. Πες το στον ψηλό που λέει ότι κάνουμε αντιχριστιανική προπαγάνδα

τρέχαγυρευε
Πίστεψε με δε σε ζηλεύω, δε θα ήθελα καθόλου να είμαι σαν και σένα. Ότι ιδέα και να έχεις για τον εαυτό σου δεν ισχύει καθόλου όπως σε βλέπω εγώ. 100 φορές έγραψα ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με ότι και να πιστεύει ο άλλος και εσύ νομίζεις ότι σε κοντράρω επειδή είσαι χριστιανός. Ξεβίδωσε το από το κεφάλι σου δεν είμαι ο Νέρωνας, δεν έχω να χωρίσω τίποτα με κάνεναν άνθρωπο καμίας πίστης. Έχω με όποιον βάζει μπροστά την πίστη για να περάσει δικιές του ιδεολογίεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 00:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

ΕΥΡΩΠΑΙΕ:
quote:
Bρε άσχετε απλά δεν ταιριάζουν είναι η απάντηση,..... τότε βρε κουτεντέ! αφού η χρήση τους δεν είναι εφικτή, γιατί ταλαιπωρούν τα έρμαια τα ζώα?
Γιατί επιτρέπουν να τα κάνουν πειραματόζωα αφού δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσουν ως μοσχεύματα?....συνειδητοποιείς τι βλακεία λες?
Έχεις ακούσει ποτέ σου για τα "Υβριδικά έμβρυα" για κάνε μία αναζήτηση στο google μπας και βγάλε τα σαλάμια από τα μάτια σου περί ηθικής κ.λ.π.....

Δυστυχώς αποδεικνύεται άλλη μία φορά πως είτε εσεις οι ευρωπαίοι είσαστε 2 - 3 διαφορετικά άτομα , ή είσαι διχασμένη προσωπικότητα , ή τις πηγές που δίνεις δεν μπαίνεις καν στον κόπο να τις διαβάσεις .
Επειδή όμως έχω μαθει πάντα να διαβάζω ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ αυτά που μου δίνει ο συνομιλητής μου , θα αποδείξω απο τα ίδια τα LINK που δίνεις πόσο ανόητος και ΚΥΡΙΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ με το θέμα είσαι :
Στην σελίδα 12 της παρούσας συζήτησης , μου έδωσες ένα LINK απο την ελευθεροτυπία :

http://archive.enet.gr/online/online_text/c=111,dt=28.02.2006,id=88656040

Και σε ρωτάω : ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ?
ΟΧΙ .
Γιατί αν το διάβαζες δεν θα έγραφες ξανά αρλούμπες .
Λέει λοιπόν :

"Ιδιαίτερα η κριτική αφορά τους μεγάλους πιθήκους. Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή είχε προτείνει να περικοπούν δραστικά τέτοια πειράματα, που αφορούν περίπου 12.000 ζώα κάθε χρόνο, και να γίνονται μόνο αν η επιβίωση του είδους τους θεωρείται ότι απειλείται ή αν έχει ξεσπάσει μια επικίνδυνη για τους ανθρώπους ασθένεια.

Όμως το Ευρωκοινοβούλιο απέρριψε αυτή την πρόταση, με το σκεπτικό ότι θα εμπόδιζε την έρευνα για τον καρκίνο, τη σκλήρυνση κατά πλάκας και τη νόσο του Αλτσχάιμερ (οι έρευνες αυτές εστιάζουν κυρίως στον εγκέφαλο και στα κύτταρα των πιθήκων).

Ακομα και παιδάκι του δημοτικού καταλαβαίνει οτι τα πειράμαατα σε πιθήκους δεν γίνονται μόνο για μοσχεύματα , άλλα και για ένα σωρό άλλες ασθένειες .
ΕΛΕΟΣ πιά ...


quote:
Τι να διαβάσω? τι? ότι λόγω ηθικής δε χρησιμοποιούν ανταλλακτικά από πίθηκο? Να μου απαντήσεις τότε για ποιο λόγο τους κάνουν πειράματα!

quote:
Να μου πεις τότε το λόγο που δεν τους χρησιμοποιούν ως ανταλλακτικά! και εάν μπορεί να γίνει πείραμα χωρίς τη βλάβη του ζώου! ή εάν από τα πειράματα εξαιρείτε η βαλβίδα αορτής προκειμένου να διευκολυνθούν κάποιοι στις θεωρίες τους!

Αν και απάντησα παραπάνω , τα LINK που o ίδιος δίνεις , και ποτέ δεν διαβάζεις , σε διαψευδουν ακόμα μία φορά ακόμα και στο θέμα των μεταμοσχεύσεων .
Αλλο ένα LINK που μου έδωσες στην σελίδα 12 και στο ίδιο μήνυμα :

http://archive.enet.gr/online/online_text/c=111,dt=28.02.2006,id=88656040" target="_blank"> http://archive.enet.gr/online/online_text/c=111,dt=28.02.2006,id=88656040

Λέει λοιπόν :

"Οι δύο νέες μελέτες, η πρώτη του Πανεπιστημίου της Μινεσότα και η άλλη του Πανεπιστημίου της Αλμπέρτα, ασχολήθηκαν με τη μεταμόσχευση κυττάρων νεογέννητων χοίρων σε διαβητικούς πιθήκους. Τα αποτελέσματα και των δύο μελετών δημοσιεύθηκαν στην επιθεώρηση «Νέιτσουρ Μέντισιν».

Μοσχεύματα σε πιθήκους

Στην περίπτωση της μελέτης στην Αλμπέρτα, τα μοσχεύματα λειτούργησαν τόσο καλά ώστε οι τέσσερις πίθηκοι που πήραν μέρος στο πείραμα να απεξαρτηθούν από τις ενέσεις ινσουλίνης, ένας για σχεδόν έναν χρόνο. Η ομάδα της Μινεσότα πέτυχε ανάλογα αποτελέσματα σε πέντε πιθήκους.

Απομένει να διαπιστωθεί πόσο εφικτή, αλλά και ασφαλής είναι η μεταμόσχευση κυττάρων από νεογέννητους χοίρους σε ανθρώπους."

Οπως αντιλαμβάνεσαι , στις μεταμοσχέυσεις ΠΡΩΤΑ κάνουμε μεταμόσχευση απο χοίρο σε ΠΙΘΗΚΟ , και αν πετύχει επιδιώκουμε να την κάνουμε στην συνέχεια σε άνθρωπο .
Αρα οι πίθηκοι χρειάζονται ώς ενδιάμεσο στάδιο πρίν πάμε στον άνθρωπο .
ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΗΜΙΜΑΘΗ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΕ γιατί κάνουμε πειράματα σε πιθήκους ?

quote:
Εσύ να δούμε πως θα καθαρίσεις!

Δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα . ΑΥΤΟ-ΚΑΘΑΡΙΖΕΣΑΙ μόνος σου .

quote:
Ε! είσαι που είσαι γιατρός γιατί δε μας λες τί είναι οι ρέτροιροι.

Γιατρός δεν είμαι , αλλά έχω διαβάσει 10 βιβλία βιολογίας και παρακολουθώ τις εξελίξεις στον τομέα για να μην γίνομαι ρεζίλι σαν εσένα , που δεν διαβάζεις ούτε τις πηγές που δίνεις .

quote:
Σου απάντησα και στα δύο.
Η δύναμη του Θεού δε γνωρίζει επιστήμες και θεωρίες.
Αφού λοιπόν υπάρχουν αυτά τα χρωματοσώματα και σε τέτοιον συνδυασμό, γιατί τότε υπάρχει τόση μεγάλη διαφορά στην νόηση?
Όσο για τους ρετροιρούς:
Οι ρετροϊοί διαδίδονται με εξωγενείς τρόπους (μετάγγιση, σεξουαλική επαφή κ.λπ.) και όχι με ενδογενείς (κληρονομικότητα).

Για τους ρετροιούς καταρχήν .
Αυτά που γράφεις είναι φυσικά πάλι άσχετα με το θέμα .
Εγώ δεν αναφέρομαι σε μετάδοση ρετροιών αλλά σε αυτο :

http://en.wikipedia.org/wiki/Endogenous_retrovirus

Είναι μία ειδική κατηγορία ρετροιών που μολύνουν το ανθρώπινο RNA και το RNA άλλων ζώων , προσθέτοντας σε αυτό τμήμα του δικού τους RNA .
Το ίχνος αυτό , μεταδίδεται στους απογόνους του ζώου και περνα στις επομενες γενιές .
Διαβασε το λίνκ ( Λέμε τώρα ) για να καταλάβεις .

Σοβαρά τώρα , προσπαθεις να με πιάσεις αδιάβαστο σε πράγματα που δεν μπαίνεις καν στον κόπο να μελετήσεις σε βάθος ??
Με ποιόν νομίζεις οτι μιλάς ? Με τον trexagireve ?

Οσο για την μεγάλη διαφορά στην νόηση , είναι ζήτημα που θέλει μεγάλη κουβέντα για να εξηγηθεί , και είναι ακόμα αντικείμενο έρευνας .
Η διαφορά ίσως να μην είναι τόσο μεγάλη όσο δείχνει .
Η απόσταση ας πούμε που έχει ο Ευρωπαίος άνθρωπος απο τους νομάδες της Αφρικής μπορεί να φαινεται εξίσου πολύ μεγάλη αλλά δεν είναι αποτέλεσμα της διαφοράς στην νόηση , όσο της καλλιέργειας του πνευματος και της οργανωσης της κοινωνίας που ζεί ο πρώτος .

Οι ανώτεροι πίθηκοι διαθέτουν αυτοσυνήδειση , και ανεπτυγμένες κοινωνικές δεξιότητες .
Αυτό που τους λείπει είναι η επικοινωνία σε μιά πολύπλοκη γλώσσα , η γραφή και η μετάδοση των πληροφοριών απο γενιά σε γενιά .
Αν τα είχαν , μπορεί να μην ξεχώριζαν πολύ απο μιά κοινωνία πρωτόγωνων ανθρώπων .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 00:33:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
IndustrialAngel
Αυτό το άρθρο που παραθέτεις λέει ότι κάποιος που διαγιγνώσκεται ως εγκεφαλικά νεκρός μπορεί να μην είναι.


Ε ναι, αυτό ακριβώς καταλαβαίνω και εγώ.
Και αυτά είναι λόγια όχι κανενός «φανατικού» Χριστιανού, αλλά επιστημόνων.
Όταν, λοιπόν, οι ειδικοί του τομέα σου λένε πως «κάποιος που διαγιγνώσκεται ως εγκεφαλικά νεκρός μπορεί να μην είναι», αυτό δεν σε ανησυχεί;
Πρέπει να είσαι Χριστιανός, Μωαμεθανός, Ινδουϊστής, ...... για να αναρωτηθείς τι στην ευχή συμβαίνει;

Και είναι αρκετοί οι επιστήμονες ιατροί που δεν συμφωνούν ή έχουν τις αντιρρήσεις τους σχετικά με την ταύτιση του «εγκεφαλικού θανάτου» με το βιολογικό θάνατο.

Από τις πληροφορίες που συνέλεξα είδα πως η ανωτέρω ταύτιση που αναφέρω έγινε

το 1968 στο Πανεπιστήμιο Xάρβαρντ των H.Π.A. (Harvard University) όπου συγκροτήθηκε η «επί τούτο» (ad hoc) Eιδική Eπιτροπή, προς καθορισμό των ορίων του «μη αναστρεψίμου εγκεφαλικού κώματος». Eθεώρησαν δε ότι τα όρια μεταξύ ζωής και θανάτου μπορούν να γίνονται με την διάγνωση του «θανάτου του στελέχους του εγκεφάλου». Kαι καθόρισαν τα «κριτήρια διαγνώσεως του θανάτου του εγκεφαλικού στελέχους», γνωστά έκτοτε ως «Kριτήρια Xάρβαρντ». Mε τα κριτήρια αυτά, ο «θάνατος του εγκεφαλικού στελέχους» θεωρήθηκε ως «Eγκεφαλικός Θάνατος» (Brain Death). Mε τα έτσι όμως ορισθέντα, με τον λεγόμενον πλέον «εγκεφαλικό θάνατο», ο άνθρωπος θα εχαρακτηρίζετο ως και «τελεσιδίκως νεκρός», ώστε να λαμβάνονται από αυτόν όργανά του προς μεταμόσχευση (1). H τέτοια εισαγωγή, του ούτω πως λεγομένου «εγκεφαλικού θανάτου» απέβλεπε, κατά το σκεπτικό της Eπιτροπής Xάρβαρντ, α) αφ' ενός, στην αθρόα πλέον εξεύρεση των αναγκαίων ιστών και οργάνων προς μεταμόσχευση, β) αφ' ετέρου, στην ταχύτερη δημιουργία των αναγκαίων κλινών στις M.E.Θ., αλλά και στον περιορισμό των τεραστίων εξόδων νοσηλείας αρρώστων στις M.E.Θ.

Με βάση, λοιπόν, τα πιο πάνω, αναρωτιέμαι και, απευθύνω και το ερώτημα προς εσένα, αν τελικά, όσον αφορά στη συγκεκριμένη περίπτωση «εγκεφαλικά νεκρών» δωρητών σωμάτων, πρόκειται για αλτρουισμό των ασθενών ή για έγκλημα εκ μέρους αυτών στους οποίους εμπιστεύτηκαν την ίασή τους (ίσως όχι οι ίδιοι αλλά οι συγγενείς τους)?????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 00:59:39  Εμφάνιση Προφίλ
πρόσεξε ψηλέ, μια λεπτομέρεια και να δεις που στο τέλος θα συμφωνήσουμε.
τον εγκεφαλικό θάνατο δεν τον έβγαλαν από το στομάχι τους οι γιατροί. Παρατηρήθηκε ότι αυτοί που έχουν γραμμή στο εγκεφαλογράφημα ΔΕΝ επανέρχονται ποτέ σε αντίθεση με αυτούς που είναι σε κώμα. Ένας εγκέφαλος που σταματάει μέχρι τώρα δεν έχει καταφέρει να πάρει μπρος. Για αυτό και θεώρησαν τον θάνατο εδώ. Πολλά χρόνια πριν θεωρούσαν θάνατο το να μην αναπνέεις. Σκέψου πόσο μπροστά έχουμε φτάσει μπορεί ένας άνθρωπος να μην αναπνέει και να μη χτυπάει η καρδιά του για 5 ολόκληρα λεπτά και να τον φέρουνε πίσω όπως ήταν πριν. Και ακόμα περισσότερο αλλά επανέρχεται με εγκεφαλικές βλάβες... Με την παλιά γνώση θα τον είχαν αφήσει. Είναι ζήτημα της λογικής "μήπως αν" επειδή όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι μήπως ένας στους 10000 ή στους 1000 000 για κάποιο λόγο ΜΠΟΡΕΙ να ανακάμψει από εγκεφαλικό θάνατο, ίσως με τη βοήθεια κάποιας καινούρια καινοτόμης θεραπείας.. Προς αυτήν την κατεύθυνση γίνονται οι έρευνες. Αλλά η φασαρία δε γίνεται για τους συγγενείς αλλά διότι εάν ξέρουμε ότι ένας άνθρωπος δε θα ανακάμψει ποτέ αλλά τα όργανά του είναι ακόμα ζωντανά (καρδιά, δέρμα, συκώτι,νεφρά κτλ)τότε μπορούν να δωθούν σε ανθρώπους που τα χρειάζονται. Μακάρι να βρεθεί τρόπος να σώζονται και οι κλινικά νεκροί, ,μακάρι και να μπορούν να συνθέσουν όργανα στο εργαστήριο για να τα δώσουν σε αυτούς που τα χρειάζονται. Αλλά μέχρι σήμερα η επιστήμη σου λέει άμα σταματήσει ο εγκεφαλός δεν έχει παρατηρηθεί άνθρωπος να επανέρχεται όπως παλιά λέγανε άμα σταματήσει η καρδιά δεν έχει παρατηρηθεί άνθρωπος να επανέρχεται. Άμα βγει μηχάνημα που να επαναφέρει εγκέφαλο προφανώς θα σταματήσουν να παίρνουν τα όργανα των κλινικά νεκρών και θα τους κάνουν καλά. Αλλά μέχρι να τα βρουν δεν έχει κανένα νόημα να στερείς τη ζωή από άλλους ανθρώπους για να κρατάς ένα φυτό το οποίο είναι αμφίβολο αν θα επανέλθει ποτέΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 02:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
elo:
Ζητάς συνέχεια αποδείξεις και στοιχεία για αυτά που κουβεντιάζουμε εδώ μέσα, μα κάθε απόδειξη και στοιχείο που σου φέρνουμε δεν μπαίνεις καν στον κόπο να το διαβάσεις και να το ερευνήσεις ή ακόμα και να ανοίξεις τα «λινκ» που σου δίνονται και γράφοντας συνέχεια ότι αυτά δεν είναι αποδείξεις ή γράφοντας (κατανοώντας) εντελώς διαφορετικά πράγματα από αυτά που γράφουμε, αποδεικνύοντας συνέχεια την πλήρη άγνοια που έχεις, αλλά και τον μεσαίωνα που ζεις.

ΛΟΓΙΚΗ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥ…



Τι να δω? τα βιντεάκια στο utube?
quote:
elo:
Βέβαια πρέπει να παραδεχτώ την ευφυΐα σου, καθώς είσαι ο μοναδικός που έχει καταφέρει να κατανοήσει όλα αυτά περί εξέλιξης των ειδών προσπερνώντας το "Α" και πηγαίνοντας κατευθείαν στο "Δ", ακόμα και στο ερώτημα για την νόηση ..(γιατί μόνο ο άνθρωπος;).. που αναφέρεσαι, πως μπορείς να κατανοήσεις τι είναι η νόηση (συνείδηση) αν δεν μπορέσεις να ερευνήσεις και να καταλάβεις τι είναι εγκέφαλος και όλο το φάσμα των νοητικών λειτουργιών, πάλι θα προσπεράσεις το "Α" και θα πας στο "Δ";
Αλλά ξέχασα …θεια φώτιση.. αυτό που λέμε εξ αποκαλύψεως αλήθεια..!!!


Για πες μας λοιπόν...πως το γουρούνι στη νόηση δεν κατάφερε να πάει στο Δ! και έμεινε κολλημένο στο Α?

quote:
makfor:
δες τι γινεται με την εξελιξη , εαν θεμα καθαρα ΑΣΧΕΤΟ με καθε πιστη ... με καθε θρησκεια ... με καθε θεο ... υπαρχουν οχι χιλιαδες αλλα εκατομυρια αποδειξεις ... αλλα ειναι αδυνατο , οχι να το δεχτουν και να το πιστεψουν , αλλα να πουν ΟΚ ναι κατι υπαρχει αλλα η πιστη μου μου λεει αλλα ... μπαινουν δε στην προσπαθεια να αμφισβητουν χιλιαδες επιστημονες καταξιωμενους στο κοσμο με δεκαδες ανακαλυψεις και να βαζουν ΠΟΙΟ πανω τον ΕΓΩΙΣΜΟ ΤΟΥΣ και πως θα αποδειξουν με τα τερτιπια τους ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ... ενω ταυτοχρονια απλα γινονται οι καραγκιοζηδες του φορουμ με τα οσα ασυναρτητα λενε !!! η διαστρευλοση της πραγματικοτητα δε ειναι τετοια που φτανουν στο σημειο να κατηγορουν γιατι δεν εγινε κατι νωριτερα και γιατι εγινε τωρα και οχι χτες ...οταν ΑΓΝΟΟΥΝ τι θα πει ΕΡΕΥΕΝΑ , τι θα πει ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ , τι θα πει ΕΜΠΝΕΥΣΗ , τι θα πει ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ μιας ιδεας ... ο απολυτος τοιχος , φυσικα ειναι δικαιωμα τους και χαλαλι τους αλλα ειναι αδυνατος ενας διαλογος επι ενος θεματος οταν υπαρχει τετοια αγκυλωση και προσπαθεια

Καραγκιόζης γίνεσαι εσύ που μιλάς για εκατομμύρια αποδείξεις!!! και μάθε επιτέλους ότι η πίστη δεν πραγματεύεται την ύλη αλλά το πνεύμα! την ύλη την πραγματευόμαστε εμείς οι άνθρωποι! και ούτε όλοι οι επιστήμονες είναι κατά γράμμα υποστηρικτές της εξέλιξης του πιθήκου σε άνθρωπο αυτό είναι δικός σου συμπέρασμα.

Επειδή ακριβώς δεν αγνοούμε τι θα πει έρευνα και ανακάλυψη, διαφωνούμε...όσο για την έμπνευση...άστο....εδώ δεν είναι ποίηση...και όσο για την υλοποίηση να ρωτήσεις τους ειδικούς επιστήμονες γιατί δε βάζουν βαλβίδα πίθηκου αλλά γουρουνιού!

quote:
IndustrialAngel:
ΌΜΩΣ αν μου πουν ότι ο Θεός ΘΕΛΕΙ να σκοτωθούν τα παιδάκια στο Ιράκ θα με βρουν απεναντί τους αυτοί που το λένε και όχι οι Χριστιανοί στο σύνολο τους.

Α! μάλιστα...χριστιανοί το είπαν και αυτό....

quote:
Ψηλός:
Μα γιατί επιμένετε να διαβάζετε πράγματα που ποτέ δεν έγραψα;
Σας παρακαλώ, διαβάστε όσα γράφω και μη δημιουργείτε δικά σας αυθαίρετα συμπεράσματα!!
Πού στην ευχή έγραψα πως είμαι ενάντια στην ιατρική επιστήμη;

Δεν έχει καμία σημασία....αυτό δε μειώνει στο ελάχιστο τη σημασία των όσων δεν είπες!

quote:
ευρωπαίε είσαι ένα χιλιοστό πριν αποδεχτείς τη θεωρία
μάντεψε γιατί
δισεκατομύρια χρόνια θέλει όπως είπες
πολύ σωστά
4 δισεκατομυρίων ετών είναι η γη, do the math!

Και πόσα δισεκατομμύρια χρόνια δηλαδή έχει που έχει εμφανιστεί το πιθηκοειδές?...γιατί η επιστήμη αναφέρει "λίγα" εκατομύρια χρόνια.
πράγματι πολύ ενδιαφέρον άρθρο


quote:
IndustrialAngel:
α και υπόψιν η αλλάγη δεν είναι ποσοτική δηλαδή για να περάσουμε από για παράδειγμα από τριχωτό σε άτριχο δε χρειάζεται να έχουμε μία τρίχα λιγότερη σε κάθε γενιά. Αλλάζει 1 γονίδιο μέσα σε κάποιες γενιές και έχουμε άτριχους ανθρώπους κατευθείαν. Και μάντεψε πόσα γονίδια διαφέρουν ανάμεσα σε εμάς τους πιθήκους.......περίπου 6% των γονιδίων μας διαφέρουν. Και το συνολικό γενετικό υλικό είναι κατά 98% ΙΔΙΟ. Τι λες αρκεί 5 000 000 χρόνια για να γίνουν αυτές οι αλλαγούλες βήμα βήμα γενιά γενιά μισό γονίδιο τη φορά;

Για απότομη μεταβολή όποιος λέει δεν ξέρει τι του γίνεται. Οι μεταβολές είναι πάντα αργές



Δε μιλάμε για τρίχες!! αλλά για σοβαρές αλλαγές!!....
τόσα μηνύματα έχω διαβάσει! αλλά ακόμη κανένας δεν έδωσε μία σοβαρή εξήγηση στο γιατί μόνο ο άνθρωπος απέκτησε τη νόηση.
Με τη λογική σου όμως!! σε άλλα 5.000.000 χρόνια θα βγάλουμε φτερά και θα πετάξουμε!!
quote:
IndustrialAngel:
όσον αφορά το ακραίο που είπες δεν είναι καθόλου ακραίο. Στα χιόνια επικρατούν οι λευκές τίγρεις γιατί κρύβονται καλύτερα, στις περιοχές με μόλυνση επικρατούν οι μαύρες πεταλούδες γιατί κρύβονται καλύτερα στα μαυρισμένα από την καπνιά δέντρα κτλ κτλ. αντίθετα όπου είναι ακόμα λευκοί οι κορμοί και φαίνονται οι μαύρες πιο εύκολα από τους θηρευτές οι λευκές πεταλούδες επικρατούν.
Το περιβάλλον που αλλάζει από περιοχή σε περιοχή καθορίζει ποια μεταβολή θα επικρατήσει έναντι των άλλων.

Ούτε ο χρωματισμός είναι μετάλλαξη!...εξέλιξη είναι! στη μετάλλαξη αναφέρομαι και όχι στο αν ο Κινέζος απέκτησε σχιστά μάτια....αλλά στο αν απέκτησε φτερά!

quote:
IndustrialAngel:
Σου είπα ότι ο συνδυασμός διποδισμού και ουράς μπορεί να δημιουργούσε πρόβλημα όχι ο συνδυασμό τρεξίματος και ουράς.Η' αντίστροφα η τυχαία αυθόρμητη μετάλαξη που μας αφαίρεσε την ουρά ενώ αρχικά θα φαινόταν ως μειονέκτημα ΜΑΣ ανάγκασε να διποδίσουμε για επιζήσουμε. Ο γορίλας που ζει συχνότερα στο έδαφος υπόψιν δεν έχει ουρά όπως και εμείς, άρα έχουμε παράλληλη εξέλιξη. Εγώ δίνω αυτήν την ερμηνεία στο άχρηστο αυτό οστό. Εσύ ποια δίνεις δίνεις;

Δηλαδή στα τετράποδα είναι χρήσιμη στα δίποδα όχι.....και ο κόκορας που είναι δίποδο! τι τη θέλει την ουρά? ούτως ή άλλως δεν πετάει!!
Και ο μπαμπουίνος ζει συχνότερα στο έδαφος αλλά έχει ουρά!!!.....
Εγώ δε θεωρώ τίποτα άχρηστο επάνω μας, γιατί δε γνωρίζω ούτε την
ιστορία του αλλά ούτε και το μέλλον του! το ότι βρίσκεται κάτω χαμηλά! αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι είχαμε και υπόλειμμα ουράς!!
Δε μου λες φρύδια γιατί έχουμε? που χρησιμεύουν? ο Γορίλας έχει? ο σκύλος?

quote:
IndustrialAngel:
Στα περί κοσμογονίας δεν έχω τι να απαντήσω. Πάντα πίστευα ότι οι πιστοί χριστιανοί έχουν πιο πλήρεις απαντήσεις από το δε με νοιάζει και δεν ξέρω τι έφτιαξε το Θεό. Γιατί τότε είσαι στο ίδιο σκοτάδι της άγνοιας με όλους μας.

Κακώς το πίστευες! μόνο ένας ανόητος θα έχει απάντηση για το πως και τι έφτιαξε τον Θεό.

quote:
IndustrialAngel:
Η' όντως οι χριστιανοί έχουν ένα πλεονέκτημα αλλά δε με νοιάζει που ο Θεός μου είναι άδικος ενώ μου λέει ότι είναι δίκαιος.

Το ίδιο πλεονέκτημα έχεις κι εσύ! αφού μπορείς να πάρεις και να διαβάσεις άνετα τη Βίβλο.
Σε όσους δεν έχουν ακούσει ποτέ τους για το χριστιανισμό πάει το μειονέκτημα και όχι για σένα....εν πάση περιπτώσει είναι μικρή η σημασία για να σταθούμε περισσότερο. Το πόρισμα είναι ότι ο Θεός δεν είναι, γιατί "δεν μπορεί" να είναι άδικος!
Αν ήταν άδικος πολύ απλά δε θα ήταν Θεός.


quote:
IndustrialAngel:
Ίσως θα πρέπει θα μιλήσω με άλλους χριστιανούς για αυτές τις απαντήσεις. Μου προκαλεί εντύπωση που δηλώνεις πιστός και που επαναπαύεσαι σε αυτές τις απαντήσεις. Εγώ ξέρω ότι ο Θεός θέλει γνώσκουσα πίστη και όχι τυφλή...

Ναι....ψάξε να βρεις κάποιον που έχει απευθείας σύνδεση με το Θεό....αυτός μπορεί και να ξέρει...εγώ όχι.

quote:
IndustrialAngel:
Ευρωπαίε,
Έχεις προσέξει κάποιες ομοιότητητες που έχουν τα αμάξια της ίδιας εταιρίας; Ειδικά στη "μάσκα" μπροστά. Αμα δεις μια mercedes από τη μούρη δεν την καταλαβαίνεις με τη μία τι μάρκα είναι; Ε λοιπόν αυτό γίνεται με τον άνθρωπο και τον πίθηκο. Έχουν στο καπώ τις ίδιες γρίλιες και το ίδιο σηματάκι. Τα άλλα ζώα είναι άλλες μάρκες αλλά άνθρωπος και πίθηκος είναι σαν AMG δίπλα σε kompressor.μοιάζουν πολύ. Τυχαίο; Αφού δε δέχεσαι την τυχαιότητα...

Αν κοιτάγοντας το γορίλα φέρνεις στο μυαλό σου τη γειτόνισσα σου τότε θα συμφωνήσω μαζί σου....αν και εδώ που τα λέμε έχω έναν γείτονα ίδιος χιμπατζής!!


quote:
IndustrialAngel:
Στην ερμηνεία της γέννεσεως συμφωνούμε. Ότι δε λέει τίποτα για το σώμα άρα μπορούμε να πούμε ότι θέλουμε και λέει για την ψυχή. Πες το στον ψηλό που λέει ότι κάνουμε αντιχριστιανική προπαγάνδα.

Αλλού αναφέρεται ο Ψηλός.

quote:
IndustrialAngel:
Δυστυχώς αποδεικνύεται άλλη μία φορά πως είτε εσεις οι ευρωπαίοι είσαστε 2 - 3 διαφορετικά άτομα , ή είσαι διχασμένη προσωπικότητα , ή τις πηγές που δίνεις δεν μπαίνεις καν στον κόπο να τις διαβάσεις .
Επειδή όμως έχω μαθει πάντα να διαβάζω ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ αυτά που μου δίνει ο συνομιλητής μου , θα αποδείξω απο τα ίδια τα LINK που δίνεις πόσο ανόητος και ΚΥΡΙΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ με το θέμα είσαι :
Στην σελίδα 12 της παρούσας συζήτησης , μου έδωσες ένα LINK απο την ελευθεροτυπία : http://archive.enet.gr/online/online_text/c=111,dt=28.02.2006,id=88656040

Ναι..και?

quote:
IndustrialAngel:
Και σε ρωτάω : ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ?
ΟΧΙ .


Τότε τι με ρωτάς αφού ξέρεις?
quote:
Think_Math:
Λέει λοιπόν :
"Ιδιαίτερα η κριτική αφορά τους μεγάλους πιθήκους. Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή είχε προτείνει να περικοπούν δραστικά τέτοια πειράματα, που αφορούν περίπου 12.000 ζώα κάθε χρόνο, και να γίνονται μόνο αν η επιβίωση του είδους τους θεωρείται ότι απειλείται ή αν έχει ξεσπάσει μια επικίνδυνη για τους ανθρώπους ασθένεια.
Όμως το Ευρωκοινοβούλιο απέρριψε αυτή την πρόταση, με το σκεπτικό ότι θα εμπόδιζε την έρευνα για τον καρκίνο, τη σκλήρυνση κατά πλάκας και τη νόσο του Αλτσχάιμερ (οι έρευνες αυτές εστιάζουν κυρίως στον εγκέφαλο και στα κύτταρα των πιθήκων).

Ακομα και παιδάκι του δημοτικού καταλαβαίνει οτι τα πειράμαατα σε πιθήκους δεν γίνονται μόνο για μοσχεύματα , άλλα και για ένα σωρό άλλες ασθένειες .
ΕΛΕΟΣ πιά ...



Βρε αφελή!!! λες να πηγαίνουν στη ζούγκλα οι "Γιατροί χωρίς σύνορα" και να φωνάζουν τους πίθηκους να τους εξετάσουν εάν έχουν καρκίνο! και μετά να προσπαθούν να τους σώσουν με πειράματα των οποίων το αποτέλεσμα ενδεχομένως να ωφελήσει και τον άνθρωπο?
Τους εμφυτεύουν καρκινικά κύτταρα και τους αλλάζουν τον αδόξαστο!!!....Είναι προτιμότερο για αυτά τα συμπαθή αλλά άτυχα ζώα να τα σκοτώσουν κατευθείαν χρησιμοποιώντας τα ως μοσχεύματα-ανταλλακτικά! παρά έτσι όπως τα σκοτώνουν αργά!! και μουρλαίνοντάς τα από τις ορμόνες!!!
Τόσο μπούφος είσαι? γιατί δεν παραδέχεσαι τα στοιχειώδη? ένα: "λάθος έκανα," ή "δεν μπορώ να τα γνωρίζω και όλα", ή "δεν το σκέφτηκα" θα ήταν αρκετό! από το να συνεχίσεις να γελοιοποιείσαι.

quote:
Think_Math:
Αν και απάντησα παραπάνω , τα LINK που o ίδιος δίνεις , και ποτέ δεν διαβάζεις , σε διαψευδουν ακόμα μία φορά ακόμα και στο θέμα των μεταμοσχεύσεων .
Αλλο ένα LINK που μου έδωσες στην σελίδα 12 και στο ίδιο μήνυμα :

http://archive.enet.gr/online/online_text/c=111,dt=28.02.2006,id=88656040" target="_blank"> http://archive.enet.gr/online/online_text/c=111,dt=28.02.2006,id=88656040

Λέει λοιπόν :
"Οι δύο νέες μελέτες, η πρώτη του Πανεπιστημίου της Μινεσότα και η άλλη του Πανεπιστημίου της Αλμπέρτα, ασχολήθηκαν με τη μεταμόσχευση κυττάρων νεογέννητων χοίρων σε διαβητικούς πιθήκους. Τα αποτελέσματα και των δύο μελετών δημοσιεύθηκαν στην επιθεώρηση «Νέιτσουρ Μέντισιν».

Μοσχεύματα σε πιθήκους

Στην περίπτωση της μελέτης στην Αλμπέρτα, τα μοσχεύματα λειτούργησαν τόσο καλά ώστε οι τέσσερις πίθηκοι που πήραν μέρος στο πείραμα να απεξαρτηθούν από τις ενέσεις ινσουλίνης, ένας για σχεδόν έναν χρόνο. Η ομάδα της Μινεσότα πέτυχε ανάλογα αποτελέσματα σε πέντε πιθήκους.

Απομένει να διαπιστωθεί πόσο εφικτή, αλλά και ασφαλής είναι η μεταμόσχευση κυττάρων από νεογέννητους χοίρους σε ανθρώπους."

Οπως αντιλαμβάνεσαι , στις μεταμοσχέυσεις ΠΡΩΤΑ κάνουμε μεταμόσχευση απο χοίρο σε ΠΙΘΗΚΟ , και αν πετύχει επιδιώκουμε να την κάνουμε στην συνέχεια σε άνθρωπο .
Αρα οι πίθηκοι χρειάζονται ώς ενδιάμεσο στάδιο πρίν πάμε στον άνθρωπο .
ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΗΜΙΜΑΘΗ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΕ γιατί κάνουμε πειράματα σε πιθήκους ?



Βρε αφελή! που τρέχει η γλώσσα σου πριν το μυαλό σου! λες να έθεταν πρώτα σε κίνδυνο τον άνθρωπο? Τα γουρούνια έκαναν όλη τη δουλειά! δικό τους ήταν το υλικό και όχι των πιθήκων.
Οι πίθηκοι χρησιμοποιήθηκαν γιατί ακριβώς μοιάζουν στον άνθρωπο όσον αφορά τις λειτουργίες του σώματος (π.χ. χέρια, βάδισμα, σεξ)....και εδώ είναι το παράδοξο! ότι αντί να πάρουν από πίθηκο και να τα εμφυτέψουν στον πίθηκο τα πήραν από το γουρούνι! και αυτό γιατί απ' ότι φαίνεται, η δομή του γουρουνιού είναι ποιο κοντά σε αυτή του ανθρώπου και ας λέει το DNA RNA, ότι θέλουν! Το αποτέλεσμα τι δείχνει!.
Και εδώ έρχεται το ερώτημα....μα αφού συγγενείς μας κοντινός είναι ο πίθηκος και όχι ο άνθρωπος! πως στα κομμάτια δεν παίρνουμε το υλικό ενός κοντινού μας συγγενή παρά αυτό ενός μακρινού?....ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ!!!
quote:
Think_Math:
Δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα . ΑΥΤΟ-ΚΑΘΑΡΙΖΕΣΑΙ μόνος σου .

Ανάθεμα και αν έχεις πάρει χαμπάρι τι έχεις πάθει!!

quote:
Think_Math:
Γιατρός δεν είμαι , αλλά έχω διαβάσει 10 βιβλία βιολογίας και παρακολουθώ τις εξελίξεις στον τομέα για να μην γίνομαι ρεζίλι σαν εσένα , που δεν διαβάζεις ούτε τις πηγές που δίνεις .

Ε! κόψε και κανένα....δεν το λέμε πουθενά!!!

quote:
Think_Math:
Αυτά που γράφεις είναι φυσικά πάλι άσχετα με το θέμα .
Εγώ δεν αναφέρομαι σε μετάδοση ρετροιών αλλά σε αυτο :
http://en.wikipedia.org/wiki/Endogenous_retrovirus
Είναι μία ειδική κατηγορία ρετροιών που μολύνουν το ανθρώπινο RNA και το RNA άλλων ζώων , προσθέτοντας σε αυτό τμήμα του δικού τους RNA .
Το ίχνος αυτό , μεταδίδεται στους απογόνους του ζώου και περνα στις επομενες γενιές .
Διαβασε το λίνκ ( Λέμε τώρα ) για να καταλάβεις .
Σοβαρά τώρα , προσπαθεις να με πιάσεις αδιάβαστο σε πράγματα που δεν μπαίνεις καν στον κόπο να μελετήσεις σε βάθος ??
Με ποιόν νομίζεις οτι μιλάς ? Με τον trexagireve ?

Είχες γράψει επί λέξη....
Think_Math:2)Πως εξηγείται θεολόγικώς οτι το RNA των πιθήκων και των ανθρωπων περιέχει στις ίδιες ακριβώς θέσεις μολυσματικό RNA , απο ρετροιούς ?
Ετυχε οι ίδιοι ιοί να μολύνουν δύο διαφορετικά είδη στο ίδιο σημείο του RNA που αποτελείται απο δισεκατομμυρια βάσεις ?
Ποια άλλη εξήγηση υπάρχει, εκτός απο το γεγονός οτι αυτός που μολύνθηκε είναι ο κοινός πρόγονος και το θέμα έληξε ?

Tώρα λες ότι ποτέ δεν μίλησες για μετάδοση των ρετροιών ....και το παραπάνω που σου έχω υπογραμμίσει γιατί μιλάει? δε μιλάει για μετάδοση μέσω κληρονομικότητας?
Πρόκειται όμως λες τώρα για μια ειδική κατηγορία! η οποία υπάρχει ακριβώς στην ίδια θέση με τον άνθρωπο.

Δεν γνωρίζω να κάνω διάλεξη για τα ρετρόια, αλλά λογικό μου ακούγεται να έχουμε πολλά κοινά σημεία με έναν πίθηκο που η συμπεριφορά του, η εμφάνισή του και λεπτομέρειες όπως το βάδισμα για παράδειγμα, βρίσκονται κοντά σε αυτά με τον άνθρωπο.
Το θέμα όμως είναι ότι αυτά μεταδίδονται αποκλειστικά και μόνο με την κληρονομικότητα ή και με εξωγενείς παράγοντες? γιατί το άρθρο που έφερα αναφέρεται σε εξωγενείς.

Και πως το κόλλησε ο οργανισμός αυτό?
Και γιατί επιτρέπεται να το κολλήσει ο πίθηκος ως μεμονωμένος οργανισμός αλλά όχι ο άνθρωπος?
ή γιατί δεν επιτρέπεται να υπάρχει στο ίδιο σημείο του RNA όπως είπες? Υπάρχει κάποιος τέτοιος κανόνας που το απαγορεύει?
Γι' αυτό σου έφερα και τις τρελές αγελάδες ως παράδειγμα. Ο ιός χτύπησε στο ίδιο σημείο και τον άνθρωπο και την αγελάδα.....γιατί λοιπόν θα πρέπει ντε και καλά ένας ιός που χτυπάει έναν οργανισμό σε ένα συγκεκριμένο σημείο!, έναν άλλον οργανισμό να τον χτυπήσει κάπου αλλού?

quote:
Think_Math:
Οσο για την μεγάλη διαφορά στην νόηση , είναι ζήτημα που θέλει μεγάλη κουβέντα για να εξηγηθεί , και είναι ακόμα αντικείμενο έρευνας .
Η διαφορά ίσως να μην είναι τόσο μεγάλη όσο δείχνει .
Η απόσταση ας πούμε που έχει ο Ευρωπαίος άνθρωπος απο τους νομάδες της Αφρικής μπορεί να φαινεται εξίσου πολύ μεγάλη αλλά δεν είναι αποτέλεσμα της διαφοράς στην νόηση , όσο της καλλιέργειας του πνευματος και της οργανωσης της κοινωνίας που ζεί ο πρώτος .

Ναι αλλά με ένας νομάδας μπορεί να συνεννοηθεί άνετα μαζί μου εφόσον γνωρίζει ο ένας από τους δύο μας τη γλώσσα του άλλου. Μπορεί η κουλτούρα και τα πιστεύω να είναι διαφορετικά, ωστόσο υπάρχουν.
Και έναν νομάδα, εάν τον φέρουμε στην Αθήνα σε 5-10 χρόνια το πολύ δε θα τον ξεχωρίζεις καθόλου από έναν άλλον Αφρικανό που ζει ήδη στην Ελλάδα εδώ και χρόνια.....τη μαϊμού όμως όσο και να την εκπαιδεύσεις μαϊμού θα μείνει! Και αυτή και τα παιδιά της.

quote:
Think_Math:
Οι ανώτεροι πίθηκοι διαθέτουν αυτοσυνήδειση , και ανεπτυγμένες κοινωνικές δεξιότητες .
Αυτό που τους λείπει είναι η επικοινωνία σε μιά πολύπλοκη γλώσσα , η γραφή και η μετάδοση των πληροφοριών απο γενιά σε γενιά .
Αν τα είχαν , μπορεί να μην ξεχώριζαν πολύ απο μιά κοινωνία πρωτόγωνων ανθρώπων .

Ε! καλά τότε.....θα πάω εγώ με τον Ψηλό σε μία αγέλη πιθήκων, θα τους δωρίσουμε από ένα σημειωματάριο, μία κούτα στιλούς bic, γομολάστιχα, κ.λ.π. θα τους χαρίσουμε και το αλφαβητάριο, το μαθαίνω να γράφω νούμερο 1, 2 και τρία, το μαθαίνω τους αριθμούς, θα τους πούμε και ότι μάθουν να το πουν στα παιδιά τους και αυτά με τη σειρά τους στα δικά τους και σε λίγα χρόνια θα είναι έτοιμοι....πως δεν το είχαμε σκεφτεί ότι μόνο αυτά τους λείπουν?....εγώ πίστευα ότι τους λείπουν περισσότερα....όπως η νόηση για παράδειγμα
...

NIKOS XILOYRIS - O GIGANTAS P.X.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 03:20:18  Εμφάνιση Προφίλ
κοίτα να δεις ευρωπαίε, μη φτιάχνεις όρους δικούς σου. Μετάλλαξη είναι η αλλαγή στο γενετικό υλικό. Γιατί διαχωρίζεις εξέλιξη από μετάλλαξη; Ξέρεις τι είναι το καθένα; Οι μεταλλάξεις μαζί με τις διασταυρώσεις τροφοδοτούν την εξέλιξη.Τα γονίδια μαζί με το περιβάλλον, καθορίζουν αυτό που είμαστε .Το αν θα πάσχεις από αιμοροφιλία ή αν θα έχεις σχιστά μάτια η' αν θα παράγεις πολύ ή λίγη μελανίνη είναι ζήτημα συγκεκριμένων γονιδίων. Το αν θα επιζήσεις ή αν θα αποκτήσεις επίκτητα χαρακτηριστικά όπως ουλές είναι ζήτημα του του περιβάλλοντος.Δεν υπάρχουν "πιστευτά" γονίδια και "απίστευτα" γονίδια. Υπάρχουν γονίδια που το καθένα παράγει συγκεκριμένη πρωτεΐνη η οποία επιτελεί συγκεκριμένους ρόλους. Η εξέλιξη δεν είναι κάτι μαγικό.Το χρώμα του ανθρώπου είναι 1 μόλις γονίδιο.Αν ο άνθρωπος μετά από μεταλλάξεις αποκτήσει τα κατάλληλα γονίδια μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα από το να βγάλει φτερά μέσα σε 5 000 000 σε συνάρτηση πάντα με το περιβάλλον. Ήδη από γενιά σε γενιά στην Αφρική εμφανίζονται γονίδια που εξασφαλίζουν στους ανθρώπους αντοχή στο AIDS, γονίδια ακριβώς λόγω μεταλλάξεων και εξελικτικής πίεσης(αυτοί που δεν έχουν τα γονίδια πεθαίνουν).Γονίδια που εσύ και εγώ δεν έχουμε αλλά τα παιδιά μας μπορεί να έχουν αν παντρευτούμε κοπέλα που τα έχει. Και μιλάμε για λίγα χρόνια. Η εξέλιξη δουλεύει αργά αργά λίγα γονίδια τη φορά. Στους αίωνες των αιώνων τη βλέπεις όχι από γενιά σε γενιά. Και τα ανθρωποειδή που είδες με μεταλλάξεις αλλάξανε και φτάσανε ως εδώ, όχι τα ίδια οι μακρυνοί απόγονοι τους.


Νόηση είναι επίσης δικός σου όρος για να περιγράψεις κάτι. Νόηση έχουν τα ανώτερα θηλαστικά. Μπορούν να εκπαιδευτούν και να μάθουν και να λύσουν προβλήματα παζλ. Μαϊμούδες παίζουν πάκμαν σε εργαστήρια και το κερδίζουν.Βρίσκουν την έξοδο από λαβυρίνθους κτλ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 09:35:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
IndustrialAngel:
κοίτα να δεις ευρωπαίε, μη φτιάχνεις όρους δικούς σου. Μετάλλαξη είναι η αλλαγή στο γενετικό υλικό. Γιατί διαχωρίζεις εξέλιξη από μετάλλαξη; Ξέρεις τι είναι το καθένα; Οι μεταλλάξεις μαζί με τις διασταυρώσεις τροφοδοτούν την εξέλιξη.Τα γονίδια μαζί με το περιβάλλον, καθορίζουν αυτό που είμαστε .Το αν θα πάσχεις από αιμοροφιλία ή αν θα έχεις σχιστά μάτια η' αν θα παράγεις πολύ ή λίγη μελανίνη είναι ζήτημα συγκεκριμένων γονιδίων. Το αν θα επιζήσεις ή αν θα αποκτήσεις επίκτητα χαρακτηριστικά όπως ουλές είναι ζήτημα του του περιβάλλοντος.Δεν υπάρχουν "πιστευτά" γονίδια και "απίστευτα" γονίδια. Υπάρχουν γονίδια που το καθένα παράγει συγκεκριμένη πρωτεΐνη η οποία επιτελεί συγκεκριμένους ρόλους. Η εξέλιξη δεν είναι κάτι μαγικό.

H εξέλιξη φυσικά και δεν είναι μαγικό! όπως και η μετάλλαξη....το πρώτο είναι απολύτως φυσικό, ώστε να συμβεί κάτι που θα επιτρέψει στο ον καλύτερες συνθήκες διαβίωσης, το δεύτερο όμως προϋποθέτει τέτοιες αλλαγές που μιλάμε πλέον για τερατογέννηση.
Δεν είναι όμως αφύσικο. Είναι βλάβη-σφάλμα της φυσικής πορείας ή εξέλιξης ενός ον, και το οποίο φυσικά δεν μπορεί να επιβιώσει παρά για λίγο.
Για πες μου όμως οι λεγόμενοι μεταλλαγμένοι ιοί που ακούμε...είναι τελείως διαφορετικοί από τον αρχικό ιό? ή απλώς ο ίδιος ο ιός εξελιγμένος στον ίδιο αλλά ποιο ανθεκτικό ιό?

quote:
IndustrialAngel:
Το χρώμα του ανθρώπου είναι 1 μόλις γονίδιο.Αν ο άνθρωπος μετά από μεταλλάξεις αποκτήσει τα κατάλληλα γονίδια μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα από το να βγάλει φτερά μέσα σε 5 000 000 σε συνάρτηση πάντα με το περιβάλλον.

Φοβερό!!!.....με τη λογική αυτή.....δε θα πρέπει να υπήρχαν και οι γίγαντες της αρχαιότητας?......μπορεί τα κόκαλά τους να ήσαν από τέτοιο υλικό! το οποίο να αποσυντέθηκε και δεν μπόρεσε να διασωθεί ώστε να το δούμε.....εξάλλου και τα κρανία που μας λείπουν από τη σύνδεση πιθήκου ανθρωποειδές είναι δεκάδες! για να μην πω εκατοντάδες αφού μιλάμε για σταδιακή ανά το χρόνο εξέλιξη.....μήπως θα πρέπει να ερμηνεύσουμε και στην κυριολεξία ότι ο άνθρωπος ζούσε 800 χρόνια όπως ο Μαθουσάλας για παράδειγμα?

quote:
IndustrialAngel:
Ήδη από γενιά σε γενιά στην Αφρική εμφανίζονται γονίδια που εξασφαλίζουν στους ανθρώπους αντοχή στο AIDS, γονίδια ακριβώς λόγω μεταλλάξεων και εξελικτικής πίεσης(αυτοί που δεν έχουν τα γονίδια πεθαίνουν).Γονίδια που εσύ και εγώ δεν έχουμε αλλά τα παιδιά μας μπορεί να έχουν αν παντρευτούμε κοπέλα που τα έχει. Και μιλάμε για λίγα χρόνια. Η εξέλιξη δουλεύει αργά αργά λίγα γονίδια τη φορά. Στους αίωνες των αιώνων τη βλέπεις όχι από γενιά σε γενιά. Και τα ανθρωποειδή που είδες με μεταλλάξεις αλλάξανε και φτάσανε ως εδώ, όχι τα ίδια οι μακρυνοί απόγονοι τους.

Δεν είμαι κατά της εξέλιξης το επαναλαμβάνω. Είμαι κατά της μετάλλαξης.
Δεν πιστεύω λοιπόν ότι κάποτε θα βγάλουμε φτερά! ή προβοσκίδα ώστε να πάψουμε να χρησιμοποιούμε τα καλαμάκια.....όποιος και να το ισχυριστεί αυτό θα είναι για μένα παρανοϊκός! όσες θεωρίες και να μου φέρει.

quote:
IndustrialAngel:
Νόηση είναι επίσης δικός σου όρος για να περιγράψεις κάτι. Νόηση έχουν τα ανώτερα θηλαστικά. Μπορούν να εκπαιδευτούν και να μάθουν και να λύσουν προβλήματα παζλ. Μαϊμούδες παίζουν πάκμαν σε εργαστήρια και το κερδίζουν.Βρίσκουν την έξοδο από λαβυρίνθους κτλ

Και μπιλιάρδο παίζουν!.....δεν ξέρω όμως αν αγοράζουν λουλούδια του Αγίου Βαλεντίνου....
Γνωρίζεις ότι η μάινα αν εκπαιδευτεί μιλάει πολύ καλύτερα από τον παπαγάλο?.....για πήγαινε όμως να κάνεις διάλογο μαζί της.

Κωστής Παλαμάς, Ακρίτας Διγενής κι ο Χάροντας

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 11:34:49  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίε

Δεν ξέρεις καθόλου καλά ούτε καν τη λυκειακή βιολογία. Κάνε έναν κόπο να αγοράσεις τα βιβλία του ΟΕΔΒ, πάμφθηνα είναι. Οι μεταλάξεις δεν είναι καθόλου θεωρία και εικασία αλλά φαινόμενο με το οποίο ασχολείται η βιολογία επισταμένα. Και μάλιστα φτάνει στο σημείο να κάνει κατευθυνόμενες μεταλάξεις σε απλούς οργανισμούς.Αυτά που λες για τη μετάλλαξη είναι όσα έχεις μάθει από τα Χ-ΜΕΝ, δε λέω ωραία κόμικ αλλά στα κόμικ όπως και στις ταινίες δράσης η επιστήμη είναι αμφίβολη. Πραγματικά αξίζει τον κόπο να ρίξεις μια ματιά.


Ο μεταλαγμένος οργανισμός που ρωτάς έχει μέρος του DNA του διαφοροποιημένο από το αρχικό. Ο ιός της γρίπης έχει την τάση για παράδειγμα να μεταλάσεται για αυτό όσες φορές και να αρρωστήσουμε δεν αποκτάμε ανοσία. Για την ακρίβεια αποκτάμε ανοσία στον παλιό ιό αλλά ο μεταλαγμένος ιός αντιμετωπίζεται ως καινούριος από τον οργανισμό

για όσους αμφιβάλλουν αν ο χιμπατζής μπορεί να παίξει πάκμαν καλύτερα από πολλούς ανθρώπους εδώ
http://www.youtube.com/watch?v=r7ttRaXlnfs
για όσους θέλουν να δουν ένα περίεργο χιμπαντζή που διπόδιζε και έχει φαλάκρα σε αντίθεση με τους άλλους και επίσης παρουσιάζει ιδιαίτερη μακροζωία και προτίμηση στις γυναίκες των ανθρώπων εδώ:
http://scienceray.com/biology/zoology/oliver-the-chimp-is-he-a-humanzee-half-human-half-ape/


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 12:04:55  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαιος , κανεις νομιζω παλι ενα λαθος , τα παντα δεν ειναι αρκουδες ... μπορει να μοιαζουν αλλα δεν ειναι .... τα στοιχεια με το DNA (οπου εδω δεν χωραει συμπτωση ) δειχνουν οτι συγγενευει με το σκυλο ... αυτο ομως θελω να σε ρωτησω γιατι πρεπει να ειναι κακο ? μπορεις να μου πεις γιατι θα πρεπει να απαγορευεται κατι τετοιο ?

επισης η επιστημη δεν ειναι κατι κλειστο , ειναι ανοιχτο σε ολους , αρα εαν οπως λες ειναι ΔΗΘΕΝ , τι πιστευεις οτι καποιος που θα ειχε διαφορετικη αποψη δεν θα την ελεγε ? δεν θα την αποδεικνυε ? ομως η εξελιξη των ειδων ειναι αποδεκτη στην επιστημονικη κοινοτητα ... αλλωστε ακομη και εσυ , εγω και οποιος θελει μπορει να παρει τα δειγματα και να το ψαξει και να αποδειξει την οποια θεωρια του ... ομως δεν γινεται κατι τετοιο!!!

την υλη ελεγχουν γιατι αυτη εχουν συμφωνω, ελα ομως που οταν πειραζω την υλη ολα τα αλλα σβυνουν ... ελα ντε που οταν πειραζω ενα μυαλο ο ανθρωπος παπαλα ... αλλα και ετσι οπως το βαζεις , θα μπορουσα να το δεχτω και ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΥΛΗΣ , γιατι να μη δεχτω την εξελιξη των ειδων ΕΠΙ ΤΗΣ ΥΛΗΣ απο ενα κοινο προγονο ? τι το κακο εχει ? και εαν μπορει να αποδειχθει το αντιθετο γιατι δεν το κανει "κανεις"? (το κανεις σε εισαγωγικα γιατι γνωριζω αντιθετες αποψεις , αλλα που μενουν αποψεις και θεωριες χωρις να αποδεικνυονται , ενω με το περασμα του χρονο καταριπτονται και οι θεωριες τους!!!! μεσα απο την αποκωδικοποιηση του DNA)

ο ανθρωπος φιλε μου δεν ζει στο νερο , και τα βρανχια δεν τα εχει μεχρι τον 9ο μηνα , εαν γινοταν αυτο οκ θα ελεγα οτι ισως εχεις δικιο, αλλα δεν ειναι ετσι , και δεν ειμαστε στο νερο αλλα σε ειδικο ΥΓΡΟ

τα παντα δεν ειναι αρκουδες , μη μπερδευεις τα πραγματα ... οταν λενε αρκουδακι παντα ειναι λαθος ... τα κοαλα με τα καγκουρω εχουν λες συγγενεια ? ανηκουν στα μαρσυποφορα ... τυχαια ? συμπτωση ?

οι πολλοι οργανισμοι που αναφερω εχουν κοινο προγονο , δες το δεντρο που ειχε φερει καποιο φιλος ποιο πισω ... φυσικο ειναι οτι απο ενα σημειο και μετα οι διαφορετικοι οργανισμοι παρα του οτι ειχαν κοινο προγονο δεν ειχαν καμια σχεση μεταξυ του ... η φαλαινα δεν ξερω εαν ηταν ελεφαντας αλλα ειναι βεβαιο οτι ηταν ζωο της στεριας που επεστρεψε στην θαλλασα , αρα σιγουρα εχει συγγενεια με καποιο ζωο και αν θυμαμαι καλα ειναι ο ιπποποταμος καθως ανηκουν την ιδια κατηγορια !!! παραξενο ? και ομως ισχυει ..

ξερεις τι ειναι μεταλαξη ? ακομη και εσυ και εγω ειμαστε μεταλαξη των γονιων μας ... 2 DNA χωρισαν και επαναενωθηκαν και δωσανε ενα νεο DNA και εφταξαν ενα νεο οργανισμο ... αυτες οι επανενωσεις δεν γινονται ποτε χωρις λαθη , απλα τα λαθη στην πλειοψηφια τους δεν ειναι σοβαρα ... εμφανισιακα ομως μπορουμε να τα δουμε .. και οχι μονο ... ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΛΑΞΗ ... ακομη και οι ελιες που εχουμε στο σωμα και μεγαλωνουν ... εχουν να κανουμε με τετοια λαθη ... μη την φοβασαι την μεταλαξη , ονομασε τη οπως θες , αλλα αφορα την διαφορα που εχουν 2 οργανισμοι που ειναι αντιγραφα μεταξυ τους !!! δηλαδη οι διαφορες κατα τον πολλαπλασιασμο ... και δεν ειναι παντα κακη η μεταλαξη

πιστευω οτι δεν εχεις ξεκαθαρα καποια πραγματα οχι οτι αυτο θα σε εκανε να πιστεψεις κατι αλλο .. αλλα ισως βλεπεις λαθος και κρινεις λαθος πραγματα που υπο διαφορετικες συνθηκες θα τα δεχοσουν , καθως δεν ερχονται σε συγκρουση με την θρησκεια αφου συμφωνουμε οτι τα οσα λεει για την δημιουργια του κοσμου ειναι παραβολικα καθως απευθυνοτας σε αμορφωτους ...

δες τι γινεται , υπαρχει μια θεωρια που εξηγει πολλα δινει απαντησεις σε ερωτημα και μαλιστα πολυ ικανοποιητικα , επισης νεες ανακαλυψεις επαλυθεουν τις προηγουμενες αντι να τις καταριψουν, ενω ταυτοχρονα πληθαινουν οι αποδεξεις , θεωρια μη αποδεκτη απο σενα οκ , αλλα για να μην εναι αποδεκτη στην θεση της ,εαν θες να πιστεψουμε εσενα, πρεπει να μας δοθει μια αλλη εξηγηση για το θεμα της ζωης στον πλανητη και για τον ανθρωπο ... εαν ΔΕΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ , τοτε γιατι σε νοιαζει ΤΙ ΛΕΝΕ οι αλλοι ? ΕΑΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ τοτε ΕΞΗΓΗΣΕ ΜΑΣ γιατι μπορει ΠΡΑΓΜΑΤΙ να εχεις δικιο οποτε να καταριψουμε την θεωρια του δαρβινου ,ετσι και πιστοι θα γινουμε και εσυ φραγκα θα βγαλεις καθως θα τρεχεις απο συνεδριο σε συνεδριο ... εδω ειμαστε λοιπον και περιμενουμε

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 13:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Ευρωπαίος :

quote:
IndustrialAngel:
Δυστυχώς αποδεικνύεται άλλη μία φορά πως είτε εσεις οι ευρωπαίοι είσαστε 2 - 3 διαφορετικά άτομα , ή είσαι διχασμένη προσωπικότητα , ή τις πηγές που δίνεις δεν μπαίνεις καν στον κόπο να τις διαβάσεις .
Επειδή όμως έχω μαθει πάντα να διαβάζω ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ αυτά που μου δίνει ο συνομιλητής μου , θα αποδείξω απο τα ίδια τα LINK που δίνεις πόσο ανόητος και ΚΥΡΙΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ με το θέμα είσαι :
Στην σελίδα 12 της παρούσας συζήτησης , μου έδωσες ένα LINK απο την ελευθεροτυπία : http://archive.enet.gr/online/online_text/c=111,dt=28.02.2006,id=88656040


Αυτό το έγραψα εγώ βρε . Οχι ο IndustrialAngel .
Χαμένα τελείως τα έχεις ?

quote:
Βρε αφελή!!! λες να πηγαίνουν στη ζούγκλα οι "Γιατροί χωρίς σύνορα" και να φωνάζουν τους πίθηκους να τους εξετάσουν εάν έχουν καρκίνο! και μετά να προσπαθούν να τους σώσουν με πειράματα των οποίων το αποτέλεσμα ενδεχομένως να ωφελήσει και τον άνθρωπο?
Τους εμφυτεύουν καρκινικά κύτταρα και τους αλλάζουν τον αδόξαστο!!!....Είναι προτιμότερο για αυτά τα συμπαθή αλλά άτυχα ζώα να τα σκοτώσουν κατευθείαν χρησιμοποιώντας τα ως μοσχεύματα-ανταλλακτικά! παρά έτσι όπως τα σκοτώνουν αργά!! και μουρλαίνοντάς τα από τις ορμόνες!!!
Τόσο μπούφος είσαι? γιατί δεν παραδέχεσαι τα στοιχειώδη? ένα: "λάθος έκανα," ή "δεν μπορώ να τα γνωρίζω και όλα", ή "δεν το σκέφτηκα" θα ήταν αρκετό! από το να συνεχίσεις να γελοιοποιείσαι.


Θα ήθελα να ήξερα τι βαθμό είχες στα μαθηματικά στο σχολείο .
Δηλαδή , αυτά που γράφει;ς δεν θα τα έγραφε ούτε παιδάκι 10 ετών .
ΔΕΝ χρησιμοποιούμε μοσχεύματα απο πιθήκους γιατί τα ζώα αυτά είναι ΣΠΑΝΙΑ .

Κάνεις πείραμα με μόσχευμα γουρουνιόυ σε ΕΝΑΝ πίθηκο και αν το πείραμα πετύχει μπορείς να το δοκιμάσεις και στον άνθρωπο.
Οι άνθρωποι θα σου απαιτήσουν για μεταμοσχέυσεις ΧΙΛΙΑΔΕΣ μοσχεύματα που θα ήταν αδύνατον να σου δώσουν οι πίθηκοι γιατί ο πληθυσμός τους είναι μερικές χιλιάδες , ενώ οι άνθρωποι είναι 6 δισεκατομμύρια .

Χρησιμοποιείς λοιπόν ένα ζώο που ούτως η άλλως υπάρχει σε μεγάλες ποσότητες και ούτως ή άλλως σφάζεται για τροφή , ωστε να μην εγείρονται και ηθικά ζητήματα .

ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΥΤΑ ?
ΠΟΣΟ ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΑΣ ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ?

quote:
Ανάθεμα και αν έχεις πάρει χαμπάρι τι έχεις πάθει!!

Αμ δεν έχω πάθει ...
Προσπαθώ επι μέρες να μάθω στο γουρουνι μουσική ...

quote:
Δεν γνωρίζω να κάνω διάλεξη για τα ρετρόια, αλλά λογικό μου ακούγεται να έχουμε πολλά κοινά σημεία με έναν πίθηκο που η συμπεριφορά του, η εμφάνισή του και λεπτομέρειες όπως το βάδισμα για παράδειγμα, βρίσκονται κοντά σε αυτά με τον άνθρωπο.
Το θέμα όμως είναι ότι αυτά μεταδίδονται αποκλειστικά και μόνο με την κληρονομικότητα ή και με εξωγενείς παράγοντες? γιατί το άρθρο που έφερα αναφέρεται σε εξωγενείς.

Διάβασε το link που σου έδωσα . Τα λέει όλα .
Αν δεν γνωρίζεις Αγγλικά πέστο μου για να σου δώδω κάποιο άλλο .

quote:
Και πως το κόλλησε ο οργανισμός αυτό?
Και γιατί επιτρέπεται να το κολλήσει ο πίθηκος ως μεμονωμένος οργανισμός αλλά όχι ο άνθρωπος?
ή γιατί δεν επιτρέπεται να υπάρχει στο ίδιο σημείο του RNA όπως είπες? Υπάρχει κάποιος τέτοιος κανόνας που το απαγορεύει?
Γι' αυτό σου έφερα και τις τρελές αγελάδες ως παράδειγμα. Ο ιός χτύπησε στο ίδιο σημείο και τον άνθρωπο και την αγελάδα.....γιατί λοιπόν θα πρέπει ντε και καλά ένας ιός που χτυπάει έναν οργανισμό σε ένα συγκεκριμένο σημείο!, έναν άλλον οργανισμό να τον χτυπήσει κάπου αλλού?

Αντι να με βομβαρδίζεις με ανούσιες ερωτήσεις δώσε πρώτα σοβαρή απάντηση στις δικές μου .
Το να απαντάς με ερώτηση δείχνει απλά την αδυναμία σου να πείς κάτι ουσιαστικό .

Για να μην κουράζεσαι , τις ερωτήσεις που σου έθεσα δεν μπορεί να τις απαντήσει κανείς εκπρόσωπος του δημιουργισμού ώς τώρα ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ. Θα τις απαντήσεις εσύ ?
ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ?
Περιοριστείτε στο " Αγνωσται οι βουλαί " , και αφήστε την επιστήμη που ξέρει τις απαντήσεις , να κάνει την δουλειά της .

quote:
Υπάρχει κάποιος τέτοιος κανόνας που το απαγορεύει?

Το γεγονός οτι το RNA έχει δισεκατομμύρια βάσεις και θα μπορούσε ο ιός να μολύνει οποιοδήποτε σημείο της αλυσίδας .
Είναι μικρότερη πιθανότητα , απο το να κερδίσεις το ΛΟΤΤΟ δύο συνεχόμενες φορές .

quote:
Ναι αλλά με ένας νομάδας μπορεί να συνεννοηθεί άνετα μαζί μου εφόσον γνωρίζει ο ένας από τους δύο μας τη γλώσσα του άλλου. Μπορεί η κουλτούρα και τα πιστεύω να είναι διαφορετικά, ωστόσο υπάρχουν.
Και έναν νομάδα, εάν τον φέρουμε στην Αθήνα σε 5-10 χρόνια το πολύ δε θα τον ξεχωρίζεις καθόλου από έναν άλλον Αφρικανό που ζει ήδη στην Ελλάδα εδώ και χρόνια.....τη μαϊμού όμως όσο και να την εκπαιδεύσεις μαϊμού θα μείνει! Και αυτή και τα παιδιά της.

Ευρωπαιέ δεν είπα οτι η μαιμού θα γίνει άνθρωπος αν έρθει στην Αθήνα .
Είπα οτι υπάρχει διαφορά που μπορεί να μην είναι τόσο μεγάλη όσο δείχνει .
Την κάνει να φαινεται πολύ μεγάλη , όχι μόνο η Βιολογική διαφορά , αλλά και η πολιτισμική διαφορά που έχει δημιουργήσει ο άνθρωπος , έχοντας το χάρισμα της γλώσσας της επικοινωνίας και της γραφής .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 18:29:29  Εμφάνιση Προφίλ
Επίσης, στα περί νόησης που λέει ο ευρωπαίος να προσθέσω ότι δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι νόηση. Δεν το πάω στις μπηχτές που ανταλάζουμε στο φόρουμ. Το πάω σε περιπτώσεις ανθρώπων που λόγω ασθενειών παρουσιάζουν βαρύτατη διανοητική καθυστέρηση. Αυτοί σύμφωνα με τον αρισμό "άνθρωπος είναι ο ζωντανός οργανισμός που έχει νόηση" δεν είναι άνθρωποι. Και μην αμφιβάλλετε ότι δυστυχώς υπάρχουν συνάνθρωποι μας άρρωστοι που είναι λιγότερο έξυπνοι από ένα έξυπνο χιμπατζή. Άρα τα περί νόησης πάσχουν γιατί σε ποιο σημείο πρέπει να βάλουμε το iq και να λέμε από εκεί και επάνώ είναι άνθρωπος από εκεί και κάτω είναι ζώο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 19:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτόν τον σαδομαζοχιστικό συγκριτισμό και διαχωρισμό,ανθρώπου απο άνθρωπο, ειναι που γουστάρω σε πολλούς της σημερινης κοινωνίας μας, βιομηχανικά προηγμένε άγγελε....Ρατσισμό το λένε και εφόσον το πιστεύεις, πρέπει να το δέχεσαι κι όταν συμβαινει απέναντι σου, αν θέλεις να είσαι δίκαιος...
Έτσι βλέπεις τον άνθρωπο;Ένα ζωο σε μια ζούγκλα, που ισχύουν κανόνες, ποιοτικής παραγωγής;Που κάποιοι δεν αξίζουν να είναι άνθρωποι; Κι αν αυτό το πει κάποιος και για σένα;Κι έχει την δύναμη να το αποδείξει και ενδείξει;...Πως θα νοιώσεις;
Αλήθεια, ρε φίλε, εκτός απο ζώο, δεν μπορείς να δεις τον ανθρωπο;
Δεν ξέρεις τι χάνεις....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 20:01:13  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτό κατάλαβες;;;;;;;;;;;;;;;
Το επιχείρημα μου ότι ο ορισμός του ευρωπαίου αν εφαρμοστεί απόλυτα εξαιρεί ανθρώπους που πολλοί άνθρωποι και ΕΓΩ μέσα σε αυτούς θα θεωρούσαμε ότι είναι άνθρωποι. Επί αυτού τι έχεις να πεις είναι σωστός ο ορισμός ή όχι;


Η σωστή βιολογία διδάσκει την ισότητα των ανθρώπων. Η πειραγμένη ψευδεπιστημονική εθνικιστική "βιολογία" βλέπει ανθρώπους ανώτερους και κατώτερους όπως η χιτλερική. Είμαι εναντίον οποιασδήποτε διάκρισης που αφορά φύλο φυλή θρησκεία κατάσταση υγείας κτλ.Διαφωνώ κάθετα με κάθε ένοια διαχωρισμού των ανθρώπων σε αρεστούς και μη. Ακριβώς αυτή τη "βιομηχανία" των ίδιων ανθρώπων αντιμάχομαι.


Εσύ τι λες; Όσοι πιστεύουν στο Θεό είναι ανώτεροι;


Σε παρακαλώ μη διαστρεβλώνεις τα λόγια μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 20:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ IndustrialAngel,δεν υπάρχει όρος που να καταργεί τον άνθρωπο....Ο άνθρωπος, είναι υπεράνω των όρων, οπότε, δεν υπάρχει περιπτωση, ένας άνθρωπος, με όποια λογική,να ειναι ανώτερος άλλου...
Το γονίδιο,είναι κάτι που η επιστήμη έχει κατοχυρώσει...Αν το γνωρίζουμε ή όχι είναι θέμα γνώσης....Αυτά, περί ανωτερότητας κι καθαρότητας φυλής...
Ποτέ, ρε φιλαράκι,δεν θεώρησα τον εαυτό μου, ή τρους χριστιανούς, καλυτερους ανθρώπους....Κάθε άνθρωπος, μόνος του είναι καλύτερος ή χειρότερος,αν και άνθρωποι, το αποκτήσανε πιστεύοντας σε κάτι,οπως στον χριστιανισμό και γίνανε καλύτεροι άνθρωποι....
Δεν διαστρέβλωσα ποτέ λόγια άλλων,αν και το υπομένω, αλλά, αυτήν την έρημη την ελλληνική και τη λογική, θέλω να την χρησιμοποιούμε, όταν συνομιλούμε...Πειράζει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 20:35:57  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ νομίζω ότι το έγραψα ξεκάθαρα το επιχείρημα μου στα ελληνικά. Το θέμα είναι ότι στη φαντασία σου με έχεις Φρανκενστάιν με την επιστήμη πάνω από όλα. Καμία σχέση...Η επιστήμη για τον άνθρωπο αυτή είναι η αρχή μου.


Αφού συμφωνούμε ότι καταδικάζουμε κάθε είδους ρατσισμό και διάκριση, μπορείς να μου πεις εσύ αν τελικά η νόηση είναι αυτή που ξεχωρίζει τον άνθρωπο από τα ζώα και τι γίνονται οι καημένοι συνάνθρωποι μας που γεννήθηκαν με χαμήλη νόηση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 20:56:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
makfor:
ευρωπαιος , κανεις νομιζω παλι ενα λαθος , τα παντα δεν ειναι αρκουδες ... μπορει να μοιαζουν αλλα δεν ειναι .... τα στοιχεια με το DNA (οπου εδω δεν χωραει συμπτωση ) δειχνουν οτι συγγενευει με το σκυλο ... αυτο ομως θελω να σε ρωτησω γιατι πρεπει να ειναι κακο ? μπορεις να μου πεις γιατι θα πρεπει να απαγορευεται κατι τετοιο ?

επισης η επιστημη δεν ειναι κατι κλειστο , ειναι ανοιχτο σε ολους , αρα εαν οπως λες ειναι ΔΗΘΕΝ , τι πιστευεις οτι καποιος που θα ειχε διαφορετικη αποψη δεν θα την ελεγε ? δεν θα την αποδεικνυε ? ομως η εξελιξη των ειδων ειναι αποδεκτη στην επιστημονικη κοινοτητα ... αλλωστε ακομη και εσυ , εγω και οποιος θελει μπορει να παρει τα δειγματα και να το ψαξει και να αποδειξει την οποια θεωρια του ... ομως δεν γινεται κατι τετοιο!!!



Δεν είπα ότι είναι κακό, αλλά ανεπαρκή σαν εξήγηση. Δε μου κάνει καμία εντύπωση η ομοιότητα στο DNA κ.λ.π. τη θεωρώ λογική και εξήγησα τους λόγους.
Δε θεωρώ όμως λογικό την μετάλλαξη ενός ζώου σε ένα άλλο. Δε βρίσκω το λόγο!.
Όπως δημιουργήθηκε το ένα ον γιατί να μη δημιουργηθεί και το άλλο ον του άλλου είδους? ποιος το απαγορεύει αυτό?
Είμαι υπέρ της εξέλιξης αλλά κατά της μετάλλαξης των ζώων γιατί δε τη θεωρώ απαραίτητη για την εξέλιξή τους.

Έτσι θεωρώ ότι ζώα όπως τα αιλουροειδή για παράδειγμα μπορεί να προέρχονται από δύο ή τρία διαφορετικά είδη ή από πολλά περισσότερα! αφού δεν είναι ανάγκη ντε και καλά να είναι λίγα τα αρχικά ζώα.
Θεωρώ όμως παράλογο ο λύκος να προέρχεται από εκεί που προέρχεται και το λιοντάρι. Δε βρίσκω το λόγο.
Πειράζει κανέναν εάν προέρχονται από διαφορετικά ζώα?

Όσον αφορά το γουρούνι ή τον πίθηκο και το μόσχευμα.....βρήκα το εξής ενδιαφέρον άρθρο από τον Γεώργιος Η. Σαρρή, ο οποίος είναι
Διευθυντής Δ' Καρδιοχειρουργικού Τμήματος Παίδων και Συγγενών Καρδιοπαθειών, στο Ωνάσειο Καρδιοχειρουργικό Κέντρο. Είναι πριν 10 χρόνια περίπου το άρθρο αλλά νομίζω ότι έχει πολύ ενδιαφέρον.

Λέει λοιπόν τα εξής:
"Η φυσικότερη επιλογή θα ήταν η χρησιμοποίηση πιθηκοειδών (φυλογενετικά
το πλησιέστερο στον άνθρωπο είδος), όμως τα ζώα αυτά δεν είναι επαρκή
ούτε σε αριθμό ούτε σε σωματικό μέγεθος. Επιπλέον, η χρησιμοποίηση τους
γεννά ισχυρότερα ηθικά ζητήματα. Η χρησιμοποίηση χοίρων είναι ηθικά
περισσότερο αποδεκτή, δεδομένου ότι εκτρέφονται και χρησιμοποιούνται για
την τροφή του ανθρώπου.
Το πρόβλημα με την ξενομεταμόσχευση οργάνων
χοίρων είναι κατ' αρχάς η ύπαρξη στο ανθρώπινο αίμα προσχηματισμένων
αντισωμάτων που καταστρέφουν σε λίγα λεπτά το μεταμοσχευμένο ζωικό
όργανο. Γι' αυτό οι μεταμοσχεύσεις αυτές (σε αντίθεση με τις μεταμοσχεύσεις
από άνθρωπο σε άνθρωπο ή από πίθηκο σε άνθρωπο) λέγονται ασύμφωνες."

Σύμφωνα λοιπόν με τον καθηγητή είναι σύμφωνη η μεταμόσχευση από πίθηκο σε άνθρωπο και α-σύμφωνη από γουρούνι σε άνθρωπο, ενώ ο λόγος που δεν πραγματοποιείτε είναι ο μικρός αριθμός των ζώων και το μέγεθός τους.

Όμως σύμφωνα με τον ίδιο πάλι καθηγητή:
"Εδώ μπορεί να μας βοηθήσουν οι μέθοδοι της γενετικής. Η ομάδα του
Wallwork στο Κέμπριτζ πέτυχε την ανάπτυξη γενετικά τροποποιημένων χοίρων,
που τα κύτταρα τους φέρουν στην επιφάνεια τους ανθρώπινα μόρια, ώστε να
μην αναγνωρίζονται ως ξένα από το ανθρώπινο ανοσοποιητικό σύστημα και
επομένως να μην καταστρέφονται.
Τα αρχικά πειράματα στην κατεύθυνση
αυτή είναι ενθαρρυντικά, όμως εξακολουθούν να υπάρχουν πολύ σημαντικά
εμπόδια. Η υπεροξεία απόρριψη μπορεί να ελεγχθεί, αλλά όχι και η οξεία και
μακρόχρονη απόρριψη ενός ζωικού μοσχεύματος.
Τα ανοσοκατασταλτικά
φάρμακα που απαιτούνται για τις ξενομεταμοσχεύσεις είναι ιδιαίτερα ισχυρά
και εκθέτουν τους λήπτες σε πολύ σοβαρότερο κίνδυνο λοιμώξεων. Είναι
άγνωστο επίσης ποια θα είναι μακροπρόθεσμα η λειτουργία των οργάνων της
καρδιάς ενός χοίρου σε έναν άνθρωπο.
Τα αποτελέσματα μέχρι σήμερα δείχνουν
ότι όλα τα πειραματόζωα (πίθηκοι) που έχουν δεχτεί καρδιακό μόσχευμα
από χοίρους έχουν πεθάνει σε λιγότερο από 30 ημέρες.
Τα αποτελέσματα μέχρι σήμερα δείχνουν
ότι όλα τα πειραματόζωα (πίθηκοι) που έχουν δεχτεί καρδιακό μόσχευμα
από χοίρους έχουν πεθάνει σε λιγότερο από 30 ημέρες."

Οι άνθρωποι όμως σήμερα ζουν το λιγότερο 10 χρόνια από μόσχευμα γουρουνιού! ενώ ο μέσος όρος είναι γύρω στα 15-18 χρόνια.
Και αυτό είναι σημαντικό να το αναφέρουμε. Ενδεχομένως όμως ο καθηγητής πριν 10 περίπου χρόνια που γράφτηκε το άρθρο να μην είχε επαρκή στοιχεία, όσον αφορά το προσδόκιμο ζωής από το χοίρο.

Πάλι όμως σύμφωνα με τον καθηγητή:
"Δεν είναι
ευρέως γνωστό ότι το 1964 ο James Hardy στο πανεπιστήμιο του Μισισιπή στις
ΗΠΑ πραγματοποίησε την πρώτη καρδιακή ξενομεταμόσχευση στον άνθρωπο
χρησιμοποιώντας ως δότη πίθηκο.
Και στις δυο περιπτώσεις η μεταμοσχευμένη
καρδιά του ζώου απορρίφθηκε σε λίγα λεπτά και οι ασθενείς κατέληξαν......
Οι πρώιμες προσπάθειες ξενομεταμόσχευσης καρδιάς από τον Hardy,
το 1964, και η περίφημη μεταμόσχευση ενός νεογνού (baby Fae) με δότη
μπαμπουίνο από τον Leonard Bailey στη Λόμα Λίντα το 1986 ήταν ανεπιτυχείς.
Παρόμοιες προσπάθειες έχουν γίνει στον τομέα της ηπατικής ξενομεταμόσχευ-
σης από τον Starzi και τους συνεργάτες του στο Πίτσμπουργκ."

εδώ
Καμία λοιπόν μεταμόσχευση από πίθηκο σε άνθρωπο δεν ευδοκίμησε.
Ενώ κανονικά θα έπρεπε αυτό να συμβεί τη στιγμή που συμβαίνει με τα γουρούνια.
Είναι λίγο αντιφατικά τα πράγματα, ωστόσο θα έχω την ευκαιρία αλλά μετά από 4 περίπου μήνες που θα συναντήσω έναν καταξιωμένο καθηγητή του Ιατρικού κέντρου Αθηνών, με πολλές διακρίσεις κ.λ.π. (για να του δείξω κάτι εξετάσεις της μητέρας μου).
Εκεί λοιπόν θα τον ρωτήσω για το τι νεότερο υπάρχει, και σχετικά με το θέμα μας, οπότε θα μάθω από πρώτο χέρι, αφού είναι άνθρωπος που συμμετέχει σε κάθε νέο συνέδριο που γίνεται περί μεταμοσχεύσεως καρδιάς κ.λ.π. και είναι ενήμερος για τα πάντα.

quote:
makfor:
την υλη ελεγχουν γιατι αυτη εχουν συμφωνω, ελα ομως που οταν πειραζω την υλη ολα τα αλλα σβυνουν ... ελα ντε που οταν πειραζω ενα μυαλο ο ανθρωπος παπαλα ... αλλα και ετσι οπως το βαζεις , θα μπορουσα να το δεχτω και ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΥΛΗΣ , γιατι να μη δεχτω την εξελιξη των ειδων ΕΠΙ ΤΗΣ ΥΛΗΣ απο ενα κοινο προγονο ? τι το κακο εχει ? και εαν μπορει να αποδειχθει το αντιθετο γιατι δεν το κανει "κανεις"? (το κανεις σε εισαγωγικα γιατι γνωριζω αντιθετες αποψεις , αλλα που μενουν αποψεις και θεωριες χωρις να αποδεικνυονται , ενω με το περασμα του χρονο καταριπτονται και οι θεωριες τους!!!! μεσα απο την αποκωδικοποιηση του DNA)

Άνθρωπέ μου απλά δε μου αρέσει! είναι τόσο δύσκολο να το δεχτείς αυτό? και τη στιγμή που η επιστήμη δεν μπορεί να εξηγήσει τη μοναδικότητα του φαινομένου της νόησης στον άνθρωπο και να φέρει απτές αποδείξεις μέσα από κρανία ευρήματα, θα την απορρίπτω.

quote:
makfor:
ο ανθρωπος φιλε μου δεν ζει στο νερο , και τα βρανχια δεν τα εχει μεχρι τον 9ο μηνα , εαν γινοταν αυτο οκ θα ελεγα οτι ισως εχεις δικιο, αλλα δεν ειναι ετσι , και δεν ειμαστε στο νερο αλλα σε ειδικο ΥΓΡΟτα παντα δεν ειναι αρκουδες , μη μπερδευεις τα πραγματα ... οταν λενε αρκουδακι παντα ειναι λαθος ... τα κοαλα με τα καγκουρω εχουν λες συγγενεια ? ανηκουν στα μαρσυποφορα ... τυχαια ? συμπτωση ?

οι πολλοι οργανισμοι που αναφερω εχουν κοινο προγονο , δες το δεντρο που ειχε φερει καποιο φιλος ποιο πισω ... φυσικο ειναι οτι απο ενα σημειο και μετα οι διαφορετικοι οργανισμοι παρα του οτι ειχαν κοινο προγονο δεν ειχαν καμια σχεση μεταξυ του ... η φαλαινα δεν ξερω εαν ηταν ελεφαντας αλλα ειναι βεβαιο οτι ηταν ζωο της στεριας που επεστρεψε στην θαλλασα , αρα σιγουρα εχει συγγενεια με καποιο ζωο και αν θυμαμαι καλα ειναι ο ιπποποταμος καθως ανηκουν την ιδια κατηγορια !!! παραξενο ? και ομως ισχυει ..

ξερεις τι ειναι μεταλαξη ? ακομη και εσυ και εγω ειμαστε μεταλαξη των γονιων μας ... 2 DNA χωρισαν και επαναενωθηκαν και δωσανε ενα νεο DNA και εφταξαν ενα νεο οργανισμο ... αυτες οι επανενωσεις δεν γινονται ποτε χωρις λαθη , απλα τα λαθη στην πλειοψηφια τους δεν ειναι σοβαρα ... εμφανισιακα ομως μπορουμε να τα δουμε .. και οχι μονο ... ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΛΑΞΗ ... ακομη και οι ελιες που εχουμε στο σωμα και μεγαλωνουν ... εχουν να κανουμε με τετοια λαθη ... μη την φοβασαι την μεταλαξη , ονομασε τη οπως θες , αλλα αφορα την διαφορα που εχουν 2 οργανισμοι που ειναι αντιγραφα μεταξυ τους !!! δηλαδη οι διαφορες κατα τον πολλαπλασιασμο ... και δεν ειναι παντα κακη η μεταλαξη

πιστευω οτι δεν εχεις ξεκαθαρα καποια πραγματα οχι οτι αυτο θα σε εκανε να πιστεψεις κατι αλλο .. αλλα ισως βλεπεις λαθος και κρινεις λαθος πραγματα που υπο διαφορετικες συνθηκες θα τα δεχοσουν , καθως δεν ερχονται σε συγκρουση με την θρησκεια αφου συμφωνουμε οτι τα οσα λεει για την δημιουργια του κοσμου ειναι παραβολικα καθως απευθυνοτας σε αμορφωτους ...

δες τι γινεται , υπαρχει μια θεωρια που εξηγει πολλα δινει απαντησεις σε ερωτημα και μαλιστα πολυ ικανοποιητικα , επισης νεες ανακαλυψεις επαλυθεουν τις προηγουμενες αντι να τις καταριψουν, ενω ταυτοχρονα πληθαινουν οι αποδεξεις , θεωρια μη αποδεκτη απο σενα οκ , αλλα για να μην εναι αποδεκτη στην θεση της ,εαν θες να πιστεψουμε εσενα, πρεπει να μας δοθει μια αλλη εξηγηση για το θεμα της ζωης στον πλανητη και για τον ανθρωπο ... εαν ΔΕΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ , τοτε γιατι σε νοιαζει ΤΙ ΛΕΝΕ οι αλλοι ? ΕΑΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ τοτε ΕΞΗΓΗΣΕ ΜΑΣ γιατι μπορει ΠΡΑΓΜΑΤΙ να εχεις δικιο οποτε να καταριψουμε την θεωρια του δαρβινου ,ετσι και πιστοι θα γινουμε και εσυ φραγκα θα βγαλεις καθως θα τρεχεις απο συνεδριο σε συνεδριο ... εδω ειμαστε λοιπον και περιμενουμε



Δεν έχεις καταλάβει κάτι το οποίο έχω τονίσει εξ' αρχής. Αδιαφορώ τελείως για τον βιολογικό τρόπο που δημιουργήθηκε ο άνθρωπος.
Αυτό που με νοιάζει δεν είναι το παρελθόν ως ον αλλά το μέλλον μου.
Από εκεί και έπειτα τα κενά της επιστήμης είναι τεράστια ώστε να με κάνουν ακόμη να αμφιβάλλω για τη θεωρία της.
Σύμφωνα με αυτήν η φάλαινα ήταν ζώο που ξαναγύρισε στη θάλασσα, το πουλί ήταν δεινόσαυρος που πέταξε, ο άνθρωπος ήταν ψάρι που βγήκε από τη θάλασσα έγινε πίθηκος και μετά άνθρωπος....κάποιοι βαρέθηκαν όλα αυτά και έγιναν φυτά και δέντρα, κάποιοι αποφάσισαν να γίνουν σκουλήκια και κάποιοι άλλοι ελέφαντες....ε! δεν μου κολλάνε όλα αυτά! τα βρίσκω παράλογα και αδύνατον να συμβούν από μόνα τους.
Ο μοναδικός τρόπος να δεχτώ ότι όλα αυτά συνέβησαν, έτσι είναι αυτός της σοφίας του Θεού που δημιούργησε τον πλανήτη αυτό.
Την τυχαιότητα όμως δεν τη δέχομαι, την θεωρώ απαράδεκτη ως έννοια γιατί μιλάμε για μια μοναδική οικολογική ισορροπία και έναν τέτοιο σοφό κύκλο ζωής που μόνο μία νοημοσύνη θα μπορούσε να αναπτύξει.

Ο άνθρωπος λοιπόν σύμφωνα με την Αγία Γραφή είναι το μοναδικό ον με το οποίο ασχολήθηκε ιδιαίτερα ο Θεός.
Ο άνθρωπος σύμφωνα με την επιστήμη είναι το μοναδικό ον που έχει τέτοια ανεπτυγμένη νόηση ώστε να δημιουργήσει πολιτισμό.

Τα παραδείγματα με τις μαϊμούδες που παίζουν πακμαν ή μπιλιάρδο και παπαγάλους που μιλάνε ως δείγμα ανάπτυξης νοημοσύνης δεν είναι παρά για γέλια, αφού πρόκειται καθαρά αφενός για επέμβαση του ανθρώπου και αφετέρου για μηχανικές κινήσεις.
Σύντομα θα κυκλοφορήσει ένα ντοκιμαντέρ που το γύρισαν μαϊμούδες.
Ως γεγονός φαίνεται αξιοθαύμαστο, οι ίδιοι όμως οι παραγωγοί λένε ότι οι μαϊμούδες ιδέα δεν είχαν για το τι έκαναν και απλά θεώρησαν ως κάποιο παιχνίδι την κάμερα και τη γυρόφερναν πάνω κάτω κάνοντας μηχανικές κινήσεις που είχαν αντιγράψει από τους εκπαιδευτές τους.
Αυτό για κάποιους μπορεί να είναι δείγμα νόησης! για μένα όχι.

Θεωρώ λοιπόν ότι τίποτα στη γη δεν είναι τυχαίο, παρά κατόπιν κανόνων που έχει θέσει μία θεία νόηση, συμφωνώντας με τους αρχαίους ημών σοφούς.
Περιμένω την επιστήμη να μπορέσει να ξεδιπλώσει το μυστήριο της δημιουργίας του σύμπαν με μία όντως αποδεκτή θεωρία και φυσικά περισσότερα ευρήματα για την καταγωγή του ανθρώπου από τον πίθηκο και όχι τα λίγα και γι' αυτόν το λόγο ανεπαρκή οστά, ή την ομοιότητα του dna, την οποία θεωρώ δεδομένη τη στιγμή που έχουμε πάνω κάτω τις ίδιες λειτουργικές κινήσεις και ικανότητες πλη την νόησης!

Και φυσικά την εξήγηση, στο γιατί μόνο εμείς έχουμε αυτή τη νόηση και όχι και κάποιο από τα λοιπά εκατομμύρια των ζωντανών οργανισμών.
Και τελειώνοντας να σου πω IndustrialAngel, ότι δεν πρόκειται να αγοράσω ένα βιβλίο βιολογίας γιατί δεν έχω λόγο να το κάνω.

quote:
Think_Math:
Για να μην κουράζεσαι , τις ερωτήσεις που σου έθεσα δεν μπορεί να τις απαντήσει κανείς εκπρόσωπος του δημιουργισμού ώς τώρα ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ. Θα τις απαντήσεις εσύ ?
ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ?
Περιοριστείτε στο " Αγνωσται οι βουλαί " , και αφήστε την επιστήμη που ξέρει τις απαντήσεις , να κάνει την δουλειά της .

Στο "Άγνωσται οι βουλαί" θα πρέπει να περιοριστείς εσύ! που ως "επιστήμων" αδυνατείς να εξηγήσεις το γιατί μόνο ο άνθρωπος έχει νόηση.
Για εμάς η βουλή του Κυρίου ήταν να δημιουργήσει έναν κόσμο θαυμαστό και γεμάτο σοφία! αυτόν που ακριβώς εσύ λες ότι δημιουργήθηκε τυχαία!......εσύ λοιπόν επικαλείσαι το άγνωστο και το τυχαίο και όχι εγώ!.
Εγώ επικαλούμαι τη σοφία του Δημιουργού.

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 08/02/2010 21:52:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 22:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητε IndustrialAngel,για μένα, άνθρωποι με αμηλή νόηση, ειναι άνθρωποι ενός απλού επιπέδου αντίληψης,που υπάρχουν ως πνευματική υπόσταση καθοριζόμενη απο την υλική της επικράτεια, απαράιτητοι, όμως,για μια ποικιλόμορφη κοινωνία,ώστε να μην υπάρχει σύγκριση,εκ τηε διαφορετικότητας του..
Θέλω να πω,τα πάντα εν σοφία εποίησεν, οι 4 τύποι ανθρώπων, ζωδίων,όλα μας προτρέπουν, να καταλάβουμε ότι υπάρχει μια αρμονία δυνάμεων, που υφίσταται γύρω μας και πρέπει να αναγνωριζουμε...
Δεν μπορούμε να θεωρούμε ανθρώπους με χαμηλή νόηση, ως διαφορετικούς απο εμάς...Ο άνθρωπος, ειναι ασύγκριτος, ούτε καν με τον όμοιο του...
Και επ αυτού,είναι θέμα αρχών....Καμιά επιστήμη,δεν μπορεί να το καθορίσει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 23:10:35  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίε φοβάσαι να διαβάσεις βιολογία ; Συγγνώμη κάνεις διάλογο και δε σε ενδιαφέρει η άλλη άποψη; Για να φτιάξεις επιχειρήματα στην τελική! Δε σου είπα να διαβάσεις και να αποδεχτείς αλλά να διαβάσεις με κριτικό βλέμμα, και πάλι θα δεις πολλές από τις απορίες σου να λύνονται.

Δεν είναι μηχανικές οι κινήσεις. Βλέπει την οθόνη και χειρίζεται το χειριστήριο. Και αυτό που βρήκα είναι παλιό. Είχα δει οτί μία κατάφερε να το τερματίσει. Δεν υπάρχει θέμα παρέμβασης.Απλώς όποτε το κερδίζαν τους έδιναν ζαχαρωτό.

Λες ότι είσαι κατά της μετάλλαξης.Και εγώ είμαι κατά των σεισμών. Αλλά μάντεψε ...συμβαίνουν ότι και να κάνουμε


Επιμένεις να λες για τη φύση και να λες για Θεό. Το να πεις ότι η γη περιστρέφεται δεξιόστροφα είναι μια περιγραφή του ΠΩΣ. Το ότι ο Θεός την έβαλε να περιστρέφεται δεξιόστροφα είναι μια απάντηση του ΓΙΑΤΙ. 1000000 θα το πω, η επιστήμη θα σου πει το ΠΩΣ ο Θεός (αν θες να τον βάλεις μέσα) έφτιαξε τον άνθρωπο. Πήρε ένα ζώο που ζούσε εκείνη την εποχή και το μετάλλαξε και έκανε τον άνθρωπο. Την ακριβή διαδικασία όχι το συμβολισμό. Αν θες δέξου το. Αν όχι πάλι καλά είμαστε.Αλλά έτσι είναι. Όσον αφορά το τι ξέρουμε και τι μπορούμε να συμπαιράνουμε. ΜΠορείς να μου αποδείξεις ότι όλοι οι άνθρωποι αναπνέουν οξυγόνο; Στα σοβαρά το ρωτάω. Πώς ξέρουμε ότι δεν υπάρχει έστω και ένας να αναπνέει άζωτο;

Όσον αφορά τις ομοιότητες που λες γιατί μοιράζονται το ίδιο περιβάλλον. Έχεις την παραμικρή ιδέα πόση ποικιλία υπάρχει στη φύση; Χιλιάδες χιλιάδων οργανισμοί μοιράζονται το ίδιο περιβάλλον και δε μοιάζουν. Το περιβάλλον είναι ο ένας παράγων ο άλλος είναι τα γενετικά χαρακτηριστικά. Για αυτό στο ίδιο περιβάλλον έχουμε διαφορετικούς οργανισμούς. Καλό είναι να διαβάσεις γιατί η έκφραση "μοιάζουν γιατί μοιράζονται το ίδιο περιβάλλον" είναι αντιεπιστημονική. Δε στηρίζεται πουθένα και είναι αντιφατική.Μιμούμενος το "χιουμοράκι"σου να πω και εγώ αν μείνεις με μια γυναίκα στο ίδιο δωμάτιο για πολύ καιρό θα σου έρθει περίοδος; Η άμα μένεις με το σκύλο σου θα βελτιωθεί η όσφρησή σου; Σοφιστείες φτιάχνει ο καθένας. Αν θες να αποδείξεις ότι το περιβάλλον έκανε τον άνθρωπο και τον πήθικο παρόμοιους τότε ελευθερία υπάρχει εμπρός απόδειξε το. Και αν το καταφέρεις σφύρα μου. Μέχρι τότε όμως επίτρεψε μου να πω ότι είναι ανυπόστατο το επιχείρημα. ΔΕΝ είναι ίδιοι άνθρωπος και πιθηκος επειδή μοιράζονται το ίδιο περιβάλλον με τον ίδιο τρόπο που γαζέλα και λιοντάρι δεν είναι ίδια παρόλο που ζουν στη σαβάνα. Δεν υπάρχει καμία επιστημονική απόδειξη. Βεβαίως οποιαδήποτε σοβαρή απόδειξη προσκομιστεί στο μέλλον είναι απολύτως δεκτή


Το μυστήριο που άνθρωποι δεν έχουν "νόηση" το έκανες γαργάρα. Τελικά είναι άνθρωποι ή όχι; Εγώ κοιτάω χρωμοσώματα και βγάζω συμπέρασμα εσύ κοιτάς νόηση. Τι έγινε με αυτούς; ήΣαν(κατά την προσφιλή σου έκφραση) σκυμμένοι όταν έπεφτε η χάρη του Θεού; Τελικά θα μας εξηγήσεις αν έχεις καταλάβει τι διαφορά έχει η ψυχή από το μυαλό; Α και πουσαι βάλε και στην εξήγηση γιατί η αγάπη έχει υλική υπόσταση ορμονική.


Άσε εσύ ειδικά ευρωπαίε μη μιλάς για σοφεία. Σε όλα τα περι Θεού οι απαντήσεις σου είναι ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΔΕΝ ΤΑ ΡΩΤΑΜΕ ΑΥΤΑ, ΕΧΟΥΜΕ ΑΔΙΚΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΑΛΛΑ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣ, ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ.Την έχεις καταλάβει τη σοφία του Θεού για να την επικαλείσα;;; Φαίνεται πολύ τι έχεις καταλάβει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 23:14:49  Εμφάνιση Προφίλ
Βεβαίως και συμφωνώ με τον τρέχαγυρευε όλοι μα όλοι οι άνθρωποι που γεννιούνται στη γη έχουν δικαίωμα να ζήσουν. Είπαμε ακούω το ίδιο ριφ στην κιθάρα των ράμμστειν για ένα ολόκληρο τραγούδι γιατί δε θέλω νά εχω ίδιους ανθρώπους σα να βγήκαν από την ίδια πρέσα. Το θέμα είναι αν η διαφόρα που επικαλείται ο ευρωπαίος μεταξύ ανθρώπου και ζώου υφίσταται για αυτούς τους ανθρώπους. Αν όχι τότε πάει για βρούβες η ανώτερη νόηση. Εγώ λέω ότι τους ανθρώπους μας κάνουν ανθρώπους τα γονίδια όχι η νόηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 00:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
IndustrialAngel
Και ξαναρωτάω είστε τόσο σίγουροι ότι αυτό που διαβάζετε είναι η πραγματική γραφή; Μεσολαβούν: αντιγραφείς των πρωτότυπων, μεταφραστές,αντιγραφείς των μεταφράσεων κτλ κτλ. Ήταν όλοι αυτοί ακριβείς στη δουλειά τους; Γιατί και μία λέξη στο επίμαχο σημείο να είναι λάθος, ένα κόμμα έστω τότε πάνε για βρούβες οι θεωρίες σας .

Μή το ψάχνεις φίλε IndustrialAngel , γιατί αυτό είναι μια μεγάλη και πονεμένη ιστορία των ιερών κειμένων .
Οι παρεμβάσεις ήταν πολύ δημοφιλείς στους χριστιανούς .Με αυτή τη μέθοδο άλλαζαν , ακρωτηρίαζαν , επέκτειναν συνεχώς κείμενα , παρακινούμενοι από τις πιο διαφορετικές αιτίες . Χρησιμοποιούσαν π.χ. τις παρεμβάσεις για να ενισχύσουν την ιστορικότητα του Ιησού , ή για να προαγάγουν και να παγιώσουν ορισμένες δογματικές αντιλήψεις .
Ο Τατιανός επεξεργάστηκε τις επιστολές του Παύλου για αισθητικούς λόγους, ο Μαρκίωνας για λόγους που αφορούν το περιεχόμενο . Ο Διονύσιος Κορίνθου τον 2ο και ο Ιερώνυμος τον 3ο αιώνα καταγγέλλουν τις πολλαπλές επεμβάσεις στα Ευαγγέλια .Ο δε Άγιος Ιερώνυμος , ο προστάτης των καθολικών γραμμάτων , ο οποίος διέπραξε ο ίδιος τις «πλέον ασυνείδητες συκοφαντίες και πλαστογραφίες» (C.Schneider) , αναθεώρησε με εντολή του δολοφόνου πάπα Δάμασου τις λατινικές Βίβλους, από τις οποίες ούτε δύο δεν συμφωνούσαν σε μεγαλύτερα τμήματα του κειμένου τους.
Ο ....προστάτης των λογίων άλλαξε το κείμενο σε περίπου 3.500 σημεία , για να «διορθώση» τα Ευαγγέλια . Και η σύνοδος του Τριδέντου ανακήρυξε σε αυθεντική αυτή τη «Vulgata» , τη διαδεδομένη παντού , η οποία επί αιώνες δεν γινόταν δεκτή από την Εκκλησία .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 00:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Ευρωπαίος :
quote:
Όσον αφορά το γουρούνι ή τον πίθηκο και το μόσχευμα.....βρήκα το εξής ενδιαφέρον άρθρο από τον Γεώργιος Η. Σαρρή, ο οποίος είναι
Διευθυντής Δ' Καρδιοχειρουργικού Τμήματος Παίδων και Συγγενών Καρδιοπαθειών, στο Ωνάσειο Καρδιοχειρουργικό Κέντρο. Είναι πριν 10 χρόνια περίπου το άρθρο αλλά νομίζω ότι έχει πολύ ενδιαφέρον.

Λέει λοιπόν τα εξής:
"Η φυσικότερη επιλογή θα ήταν η χρησιμοποίηση πιθηκοειδών (φυλογενετικά
το πλησιέστερο στον άνθρωπο είδος), όμως τα ζώα αυτά δεν είναι επαρκή
ούτε σε αριθμό ούτε σε σωματικό μέγεθος. Επιπλέον, η χρησιμοποίηση τους
γεννά ισχυρότερα ηθικά ζητήματα. Η χρησιμοποίηση χοίρων είναι ηθικά
περισσότερο αποδεκτή, δεδομένου ότι εκτρέφονται και χρησιμοποιούνται για
την τροφή του ανθρώπου.
Το πρόβλημα με την ξενομεταμόσχευση οργάνων
χοίρων είναι κατ' αρχάς η ύπαρξη στο ανθρώπινο αίμα προσχηματισμένων
αντισωμάτων που καταστρέφουν σε λίγα λεπτά το μεταμοσχευμένο ζωικό
όργανο. Γι' αυτό οι μεταμοσχεύσεις αυτές (σε αντίθεση με τις μεταμοσχεύσεις
από άνθρωπο σε άνθρωπο ή από πίθηκο σε άνθρωπο) λέγονται ασύμφωνες."


Οσα σου είπαμε "παρα τέταρτο" έρχεσαι και μας τα λές εσύ "ακριβώς" ?

Απόλυτο δίκιο έχει ο κύριος Σαρρής και σου ΦΩΝΑΖΩ τα ίδια εδώ και 10 μηνύματα .
Μπορείς λοιπόν τώρα να πείς " έκανα λάθος ."
Δεν είναι κακό .


quote:
Καμία λοιπόν μεταμόσχευση από πίθηκο σε άνθρωπο δεν ευδοκίμησε.
Ενώ κανονικά θα έπρεπε αυτό να συμβεί τη στιγμή που συμβαίνει με τα γουρούνια.
Είναι λίγο αντιφατικά τα πράγματα, ωστόσο θα έχω την ευκαιρία αλλά μετά από 4 περίπου μήνες που θα συναντήσω έναν καταξιωμένο καθηγητή του Ιατρικού κέντρου Αθηνών, με πολλές διακρίσεις κ.λ.π. (για να του δείξω κάτι εξετάσεις της μητέρας μου).

Τίποτα αντιφατικό δεν υπάρχει .
Εσύ ο ίδιος αναφέρεις παραπάνω οτι οι χοίροι είναι γενετικά τροποποιημένοι ωστε τα μοσχευματα να μην απορρίπτονται .
Η γενετική τροποποίηση κάνει τα μοσχεύματα των χοίρων καλύτερα απο τα μοσχεύματα των πιθήκων , αφού τους προσδίδει " ανθρώπινα" χαρακτηριστικά .

Τι δεν καταλαβαίνεις ?


quote:
Δεν είπα ότι είναι κακό, αλλά ανεπαρκή σαν εξήγηση. Δε μου κάνει καμία εντύπωση η ομοιότητα στο DNA κ.λ.π. τη θεωρώ λογική και εξήγησα τους λόγους.
Δε θεωρώ όμως λογικό την μετάλλαξη ενός ζώου σε ένα άλλο. Δε βρίσκω το λόγο!.
Όπως δημιουργήθηκε το ένα ον γιατί να μη δημιουργηθεί και το άλλο ον του άλλου είδους? ποιος το απαγορεύει αυτό?
Είμαι υπέρ της εξέλιξης αλλά κατά της μετάλλαξης των ζώων γιατί δε τη θεωρώ απαραίτητη για την εξέλιξή τους.

Το γεγονός οτι δεν μπορείς να καταλάβεις την εξέλιξη και την επιστήμη γενικότερα είναι η οπτική γωνία απο την οποία εξετάζεις τα δεδομένα .

Επετρεψε μου και μία ερώτηση , και αν γίνεται θέλω να μου δώσεις μία ειλικρινή απάντηση .
Είμαι 99% βέβαιος οτι όταν ήσουν στο σχολείο , ειχες ακολουθήσει την θεωρητική κατεύθυνση . ( τρίτη δέσμη την λέγαμε παλιότερα ).

Είναι αλήθεια ή όχι ?
Είναι χαρακτηριστικός ο τρόπος που σκέφτεσαι .

Εκφράσεις όπως :

"Εγω δεν θεωρώ όμως λογικό ..."

"Δε βρίσκω το λόγο!."

"Είμαι υπέρ της εξέλιξης αλλά κατά της μετάλλαξης των ζώων γιατί δε τη θεωρώ απαραίτητη για την εξέλιξή τους."

"Θεωρώ όμως παράλογο ο λύκος να προέρχεται από εκεί που προέρχεται και το λιοντάρι. Δε βρίσκω το λόγο."

Ολα τα παραπάνω μου θυμίζουν συζήτηση φιλολόγων , όπου ο κάθε ένας εχει την άποψη του , στην οποία είναι αμετακίνητος επειδή έτσι "Θεωρεί" .
Στο τέλος ο καθένας μένει με την άποψη του και ποτέ δεν βγαίνει συμπέρασμα .

Οι θετικές επιστήμες δεν επιδέχονται τέτοιας προσέγγισης Ευρωπαίε .
Τι θα πεί "Θεωρώ ότι" ?
Με ποια προσόντα "Θεωρείς" .

Για να πεί κάποιος στην θετική επιστήμη "Θεωρώ ότι" πρέπει να είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και βάλε .
Γιατί κάθε θεώρηση πρέπει να ακολουθείται ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ .
Και για να μπορείς να το πετύχεις αυτό , πρέπει να είσαι παρα ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ καλός γνώστης στο αντικείμενό σου .

ΕΓΩ λοιπόν και ΕΣΥ ακόμα περισσότερο , δεν μπορούμε να "θεωρούμε" τιποτα .
Είναι γελοίο να προσπαθείς να καταρίψεις την εξέλιξη και οποιαδήποτε άλλη επιστημονική θεωρία με τέτοιες μεθόδους .

Εχεις δικαιώμα να έχεις όποια προσωπική άποψη θέλεις , αλλα το να "θεωρείς" ανευ αποδείξεως , λές και σχολιάζεις λογοτεχνικό κείμενο , είναι απλά ΑΝΟΗΣΙΑ .

Για τους παραπάνω λόγους λοιπόν , δεν μπορείς να κάνεις ποτέ έναν φιλόλογο πηρυνικό φυσικό , όπως αντίστοιχα και εσύ , δεν πρόκειται ποτέ να κατανοήσεις την εξέλιξη .
ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ .

quote:
Στο "Άγνωσται οι βουλαί" θα πρέπει να περιοριστείς εσύ! που ως "επιστήμων" αδυνατείς να εξηγήσεις το γιατί μόνο ο άνθρωπος έχει νόηση.
Για εμάς η βουλή του Κυρίου ήταν να δημιουργήσει έναν κόσμο θαυμαστό και γεμάτο σοφία! αυτόν που ακριβώς εσύ λες ότι δημιουργήθηκε τυχαία!......εσύ λοιπόν επικαλείσαι το άγνωστο και το τυχαίο και όχι εγώ!.
Εγώ επικαλούμαι τη σοφία του Δημιουργού.

Αυτά που γράφεις περι τύχης τα έχουμε ξανασυζητήσει .
Δεν είναι τόσο απλοικά τα πράγματα .
Οταν όμως δεν έχεις το υπόβαθρο για να καταλάβεις δεν μπορεί να γίνει συζήτηση .
Τι να κάτσω να σου εξηγήσω δηλαδή ?
Πώς η τύχη παράγει οργάνωση , και η οργάνωση εμπεριέχει το τυχαίο ?
Πρέπει να έχεις μεταπτυχιακό στα μαθηματικά η στην φυσική για να καταλάβεις .

Γιαυτό καλα κάνεις και περιορίζεσαι στην "σοφία του Δημιουργού" . Μια χαρά είναι κι αυτή .
Τι τα θες τα παραπάνω ? Ουτως ή άλλως δεν πρόκειται να τα καταλάβεις .

Αν επίσης νομίζεις οτι με προσβάλει το "επιστήμων" γελιέσαι .
Οι αληθινοί επιστήμονες δεν ειναι αυτοί που έχουν απλά ένα πτυχίο , αλλά αυτοί που εργάζονται ακούραστα για να επεκτείνουν τα όρια της επιστήμης .

Είναι αυτοί που μπορούν να "Θεωρούν" Ευρωπαίε .

Εγώ είμαι Μαθηματικός , οχι ερευνητής , αλλα εκπαιδευτικός , και θαυμάζω αυτούς που ΜΠΟΡΟΥΝ να είναι ερευνητές και να "Θεωρούν" .
Αυτό εσύ επίσης δεν μπορείς να το καταλάβεις γιατί είσαι παντογνώστης και έχεις άποψη για όλα , σαν τους ΦΕΛΟΛΟΓΟΥΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 00:22:20  Εμφάνιση Προφίλ
sesostris
Αυτά που λες μπορείς να τα στηρίξεις;Μπορείς να με παραπέμψεις σε αντίστοιχη βιβλιογραφία και papers που να στηρίζουν αυτόν τον ισχυρισμό σου. Μου φαίνεται δυσκολότερο να πειράχτηκε η Καινή Διαθήκη γιατί είναι πιο πρόσφατη και πιο πολλοί οι πιστοί. Πάντως αν ευσταθούν αυτά που λες μπορεί κάποιος να βάλει με το μυαλό του τι αλλοιώσεις έχει υποστεί η Παλαιά Διαθήκη που είναι πολύ αρχαιότερη και γνωστή σε ένα πιο περιορισμένο αριθμό πιστών

Edited by - IndustrialAngel on 09/02/2010 00:27:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 00:45:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Ας είναι καλά ο παντοδύναμος που φρόντισε για αυτήν την διαφορά (διαφορετικές επιδράσεις) του γονιδίου FOXP2, γιατί αλλιώς ποιος ξέρει τι θα μπορούσε να είχε συμβεί…

Δύο αμινοξέα κάνουν τη διαφορά στον άνθρωπο και τον χιμπατζή ως προς την ικανότητα ομιλίας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2010, 00:52:55  Εμφάνιση Προφίλ
άντε μπράβο. Να γραφτούν και μερικές "άγνωστες λέξεις" στο φόρουμ. Να μιλήσουμε με επιστημονικούς όρους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.34375
Maintained by Digital Alchemy