ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Χρεοκοπεί η Ελλάδα.(Λόγοι-Αιτίες.)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2015, 12:47:13  Εμφάνιση Προφίλ
Αφιερωμένο στους απανταχού ΚΚΕδες!
Εχετε ωριμάσει τόσο πολύ που έχετε σαπίσει, αλλά δεν λέτε να πέσετε...

Edited by - Αίολος on 02/03/2015 13:04:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2015, 12:53:21  Εμφάνιση Προφίλ
Είμαι από τους τυχερούς που τους είδα ζωντανα στη Λύδρα στην Πλάκα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2015, 16:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Αυτό, μόνο ως χούμορ κακής ποιότητας μπορώ να το εκλάβω.

νόμιζα ότι ήσουν γάυρος ορέ, δεν πειράζει κανείς δεν είναι τέλειος


quote:
ΚΚΕ ε; Φαίνεται. Στόκοι και πουλημένοι ανέκαθεν...

αικιού καλαμποκιού...

https://www.youtube.com/watch?v=EDJwttly05cΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2015, 16:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

οι οπαδοί τα βλέπουν και τα βαφτίζουν όλα "οπαδικά"...γνωστό κι αυτό...άξιοι της μοίρας τους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2015, 14:40:39  Εμφάνιση Προφίλ
Ξεφτίλας και κωλοτούμπας συνέχεια...


<< Στο πολιτικό γραφείο του υπουργού Εξωτερικών Νίκου Κοτζιά σε θέση ειδικού συμβούλου τοποθετήθηκε ο πρώτος ξάδερφος του πρωθυπουργού Γιώργος Τσίπρας.

Η απόφαση δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Σύμφωνα με το έγγραφο που δημοσιεύτηκε στη Διαύγεια: «Διορίζεται στο Πολιτικό Γραφείο του Υπουργού Εξωτερικών Νικόλαου Κοτζιά από 27.1.2015 ο Γεώργιος Τσίπρας του Ηρακλή, σε θέση Ειδικού Συμβούλου κατηγορίας ΠΕ με βαθμό Β και εισαγωγικό ΜΚ. Η υπηρεσία του ανωτέρω λήγει αυτοδικαίως με την καθ’οιονδήποτε τρόπο λήξη της θητείας του Υπουργού Εξωτερικών».

Είναι διεθνολόγος και αρθογράφος της εφημερίδας «Αυγή». >>

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2015, 03:03:21  Εμφάνιση Προφίλ
Το απόλυτο εκλογικό gadget. Διανέμεται από την εφορευτική επιτροπή και χρησιμοποιείται πίσω από το μπλε παραβάν:

https://www.youtube.com/watch?v=RzjeAaLbM5k

Δυνατά κι ελληνικά.

Υ.Γ. Μπορεί να είμαστε ανίκανοι στην παραγωγή σκέψης και πολιτικής, έχουμε όμως όλα τα φόντα να γίνουμε η απόλυτη ενεργειακή δύναμη της Ευρώπης.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2015, 08:08:19  Εμφάνιση Προφίλ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2015, 14:34:18  Εμφάνιση Προφίλ

Οι παθογένειες της νεοελληνικής κουλτούρας , δεν μπορούν να θεραπευτούν εντός ευρώ.


Μόνο η δραχμή μπορεί να λύσει το πρόβλημα .


Εύχομαι ολόψυχα για το καλό αυτό του τόπου, το καλύτερο !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2015, 17:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis
quote:

Το απόλυτο εκλογικό gadget. Διανέμεται από την εφορευτική επιτροπή και χρησιμοποιείται πίσω από το μπλε παραβάν:

https://www.youtube.com/watch?v=RzjeAaLbM5k

Δυνατά κι ελληνικά.

Υ.Γ. Μπορεί να είμαστε ανίκανοι στην παραγωγή σκέψης και πολιτικής, έχουμε όμως όλα τα φόντα να γίνουμε η απόλυτη ενεργειακή δύναμη της Ευρώπης.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2015, 03:39:37  Εμφάνιση Προφίλ
Δει δε ορισμών, ειδικώς περί των αξιών και της ελληνικότητας των σκέψεών μας. Άνευ τούτων, ουδέν έστι γενέσθαι των δεόντων.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2015, 03:17:51  Εμφάνιση Προφίλ
...

Edited by - DSM on 06/03/2015 04:07:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2015, 17:38:08  Εμφάνιση Προφίλ
DSM η ελληνική σκέψη είναι βαθιά ριζωμένη μέσα μας. Πως την ξεθάβεις είναι το ερώτημα. καθως και κατά πόσο είναι δυνατός ένας τέτοιος διαχωρισμός σε έναν κόσμο μπάχαλο.

Για αυτούς που βαριούνται παραπάνω γράφεται:


Είναι απαραίτητο να ορίσουμε ειδικώς περί των αξιών και της ελληνικότητας των σκέψεων μας. Χωρίς αυτόν τον (διαχ)ωρισμό παρ'το αυγό και κούρευ'το εχμ, είναι αδύνατον να κάνουμε πράγματα σωστά και ωφέλιμα.

Κοινώς ζητείται εθνική ταυτότητα (αν κατάλαβα καλά που το πας.)


Πάντως νομίζω ότι αυτήν την ελληνικότητα στην κοινωνία την πρόλαβα αχνά προς το τέλος της, εκεί τη δεκαετία του 90.
Μετά Τιμής...ο μικρός Κθούλου

Edited by - Italos on 06/03/2015 17:39:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2015, 19:11:28  Εμφάνιση Προφίλ
Παιδιά ωραία η κουβέντα σας αλλά στο παρόν θέμα δεν βγάζω άκρη και ποιο πάνω βεβαια έκανα κάποιες ερωτήσεις που δεν απαντήθηκαν.

Λέω να ξανά δοκιμάσω.

Από που βγάζει λεφτά αυτή η χώρα πέραν τον μεμονωμένων περιπτώσεων εφοπλιστών για παράδειγμα που κατατάσσουν την χώρα μας πρώτη στην ναυσιπλοΐα;

α)Εδώ και δεκαετίας ακούγαμε για πετρέλαια και γκρίζες ζώνες, πέραν βεβαια της Θάσου όπου βγάζει πενήντα βαρέλια που λέει ο λόγος το μήνα, πετρέλαια δεν είδαμε.

β)Εδώ βέβαια και κάποια χρόνια ακούμε για το φυσικό αέριο, νέα μόδα όπου μας βομβάρδισαν ότι θα καταργήσει το πετρέλαιο, συμφωνίες δεν είδαμε τελικά.

γ)Είμαστε μία χώρα όπου το πενήντα τοις εκατό των κατοίκων της Ελλάδος είναι συνταξιούχοι.

δ)Τα αγροτικά προϊόντα μας είναι τα καλύτερα και οι αγρότες ως επί το πλείστων λιμοκτονούν, υπάρχουν βεβαια και κάποιοι που εξάγουν και στο εξωτερικό.

ε)Βιομηχανίες μετάλλων, χάλυβα κτλ έχουμε πάλι λίγες, η μεγαλύτερη ίσως είναι η ΔΕΗ, που μας δίνει το ηλεκτρικό ρεύμα και αυτή την πουλήσαμε.

ζ)Και μια που αναφέραμε ποιο πάνω την ναυσιπλοΐα ήμαστε η πρώτη χώρα και δεν έχουμε ναυπηγία, τα πουλήσαμε και αυτά.

Και μετά από όλες αυτές τις ερωτήσεις, τι ζει τον Έλληνα;

Ο τουρισμός για να ενισχύουμε την ναυσιπλοΐα μας και να παράγουμε περισσότερους εφοπλιστές;

Τα αρχαία μας;

Τα νησιά μας;

Έλα μου όμως όπου εγώ δεν μένω σε νησί, αλλά σε πόλη και δεν έχω ακίνητα και δεν είμαι εισοδηματίας και δεν είμαι τουλάχιστον στο περίμενε τους καλοκαιρινούς μήνες.

Και πάω και στο κέντρο και όλο το Μπαγκλαντές ενισχύθηκε και έχει από ένα ψιλικατζίδικο και συνεισφέρει ο ένας στον άλλο, αλλά εγώ δεν έχω και ακούς τους Έλληνες που έχουν παντοπωλεία να μας λένε μας έχουν φάει τα σούπερ μάρκετ και αυτοί φυσικά όπως η L.... δεν αφήνουν τα λεφτά τους στην Ελλάδα αλλά τα στέλνουν στης χώρες όπου ανήκουν οι πολυεθνικές.

Edited by - maria3 on 06/03/2015 19:15:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2015, 20:06:11  Εμφάνιση Προφίλ
Μαρία πάνω κάτω έχουμε πει όλοι τη γνώμη μας πάνω σε αυτά που θέτεις.

Απαντώντας μόνο στην απορία που έθεσες:

"Και μετά από όλες αυτές τις ερωτήσεις, τι ζει τον Έλληνα;"

Θα σου απαντούσα: Τα δανεικά, αφού έχει "προνοήσει" να καταστρέψει πρωτογενή και δευτερογενή τομέα, και να την έχει δει κράτος παροχής υπηρεσιών λέγε-με-αλλιώς-γκαρσόνι.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2015, 10:23:25  Εμφάνιση Προφίλ
Μια ένσταση Ιταλέ. Τα δανεικά συντηρούν τους τραπεζίτες για να μην καταρεύσουν.
Ξαναδές αυτό...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2015, 10:48:56  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν θα πρέπει να μας ξεγελά το περιτύλιγμα.
Είχα γράψει και παλιότερα, οτι δεν έχει αλλάξει τίποτα .
Αυτόι που ήμασταν , είμαστε.
Είμαστε οι ίδιοι άνθρωποι με τα ίδια λάθη και τις ίδιες παθογένειες και απλά παραλλασόμαστε μέσω διαφορετικών εξωτερικών σχημάτων , κρατόντας ωστόσο την ουσία πάντα σταθερή.
Μια απλή αριθμητική.
Το ΠΑΣΟΚ πρίν τα μνημόνια έίχε μια μέση αποδοχή απ΄το εκλογικό σώμα της τάξης του 40% περίπου.
Την ίδια προμνημονιακή περίοδο ο συνασπισμός είχε μια μέση αποδοχή περίπου 4% στο εκλογικό σώμα.
Σήμερα μετά τα μνημόνια , τα ποσοστά αντιστράφηκαν.
Ο συνασπισμός συγκεντρώνει το 40% περίπου , ενω το ΠΑΣΟΚ το 4%.
Τι έγινε λοιπόν ξαφνικά ;
Μήπως η κοινωνία μετασχηματίστηκε σε ιδεολόγους και Μαρξιστές ; Μήπως η νοοτροπία του ΠΑΣΟΚΙΚΟΥ παρασιτισμού έπαψε και οι νεοέλληνες γίναν ιδεαλιστές ;
ΟΧΙ.
Σίγουρα δεν έγινε αυτοκριτική. Σίγουρα δεν έγινε αποτίμιση λαθών. Σίγουρα δεν διορθώθηκε τίποτα απ τα κακώς κείμενα.
Η ιστορία θα επαναλαμβάνεται.
Σίγουρα !
Η απάντηση είναι, οτι δεν άλλαξε τίποτα στην νοοτροπία και την φιλοσοφία , αυτών που ανέδειξαν το ΠΑΣΟΚ τότε στο 40% , απο αυτούς που είναι ακριβώς οι ίδιοι και που ανέδειξαν τον συνασπισμό απο το 4 στο 40% .
Οχι δεν γίναν Μαρξιστές , ούτε ιδεολόγοι.
Είναι οι ίδιοι άνθρωποι, με την ίδια φιλοσοφία.
Την φιλοσοφία της νεοελληνικής κουλτούρας της ελάχιστης προσπάθειας , και της μέγιστης απολαβής.
Την φιλοσοφία του κρατικοδίαιτου παρασιτισμού και των πελατειακών σχέσεων εξαγοράς ψήφων .
Της φιλοσοφίας του φτηνού λαΙκισμού, με τα λεφτά των άλλων.
Την φιλοσοφία του χωσίματος στο δημόσιο απο το παράθυρο , και των φωτογραφικών διορισμών μόνο των ημετέρων.
Της φιλοσοφίας της κρατικής νόμιμης μονιμότητας και των διάδοχων σχημάτων των ημετέρων (γίος - ξάδερφος-κουμπάρος - ανεψιός -κτλ) σαν να πρόκειται για οικογενειακή επιχείρηση.
Της φιλοσοφίας του ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ, που γίνεται ΠΛΗΡΩΣΤΕ, όταν γίνεσαι εξουσία.
Της νοοτροπίας οτι με αυτή τη λαίκίστικη κυβέρνηση θα γλυτώσω τις δόσεις απο το δάνειο , και ας τα κοροϊδα να πληρώνουν .
Της φιλοσοφίας της αριστεροδεξιάς εξτρεμιστικής ιδεολογίας στο εσωτερικό, αλλά της απόλυτης ασφάλειας των καταθέσεων (εμάς των επαναστατών), στο εξωτερικό.
Της φιλοσοφίας των προκλητικότατων προνομίων και του θράσους των μεγαλοσυνδικαλιστών (ξυδάκι σε όποιον δεν του αρέσει).
Της φιλοσοφίας της ισοπέδωσης κάθε έννοιας κοινωνικής δικαιοσύνης.
Κάθε έννοια υγιούς ανταγωνισμού και διάκρισης.
Μια χύμα κατασταση παντού και πάντα.
Η φιλοσοφία της αντίστασης στην αλλαγή και η φιλοσοφία του αποπροσανατολισμού . Και φυσικά οι κακοί ξένοι , το κακό μνημόνιο , οι κακοί άλλοι .
Η φιλοσοφία της συνομωσιολογίας.
Η φιλοσοφία της παρθενογένεσης της αιτίας χωρίς ιστορικό , χωρίς λογική σχέση αιτίου - αιτιατού.
Η αποσύνδεση απο την νοημοσύνη.
η αποσύνδεση απο την λογική.
Η αποβλάκωση. Οι εύκολες υποσχέσεις . Η κουτοπονηριά.
Οι αυτόκλητοι μάρτυρες / απολογητές, της κομματικής γραμμής. Τα θύματα ...μιάς ψυχοπαθολογίας .


Η νεοελληνική ακμάζουσα φιλοσοφία .

Η σκέψη σήμερα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2015, 16:39:39  Εμφάνιση Προφίλ
Τωρα φοράει την νεοφιλελέ αποκριάτικη στολή (κάτι σαν Τζήμερο μου φέρνει). Βαζω στοίχημα πως αν υπήρχε τώρα κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ-ΝΔ θα νόμιζες οτι έγραφε ο Αρμυράς πίσω απο το πληκτρολόγιο Μίσσσοοοςςς δικιέ μου... μίσσσοοςςς (με echo)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2015, 00:05:46  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα.

Αίολε δεν λέμε επί της ουσίας κάτι διαφορετικό.

Αρτε αν και σε πολλά συμφωνώ, ώρες ώρες μου θυμίζεις τον Ντένεθορ τον Επίτροπο της Γκόντορ στο LotR.

Σε πολλά από αυτά που λες έχεις δίκιο. Πες μου τώρα αν σε πολλά από αυτά που θα σου πω έχω άδικο:

Δεν θα πρέπει να μας ξεγελά το περιτύλιγμα της καθημερινότητας.
Στην πραγματικότητα, δεν έχει αλλάξει τίποτα.
Αυτοι που ήμασταν, είμαστε.
Είμαστε οι ίδιοι άνθρωποι με τα ίδια σωστά και τις ίδιες αρετές και απλά μας παραμορφώνουν τα διάφορα εξωτερικά σχήματα, ωστόσο αποδεδειγμένα έχουμε κρατήσει την ουσία σταθερή.
Εξάλλου τι είσαι, φαίνεται ΚΑΙ στα δύσκολα.
Ένας απολογισμός πέρα από νούμερα και ΝΟΥΜΕΡΑ.
Το μήνυμα για ένα καλύτερο αύριο σε έναν λαό φτωχοποιημένο και ρημαγμένο από δύο Παγκόσμιους και έναν εμφύλιο, όχι πολύ μακριά από μια σχετική ανεξαρτητοποίηση πέρασε στην κοινωνία πολύ εύκολα.
Εξάλλου, μέχρι δυο γενιές πριν από μας, άνθρωποι πεθαίνανε στους δρόμους, παιδάκια δουλεύανε από τα 7 σε σπίτια, για ένα πιάτο φαί και ύπνο στο στάβλο και όχι για ένα μεροκάματο.

Το τυράκι της Αμερικανοποίησης ως πρότυπης κοινωνίας, καθώς και αυτής των μονδέρνων βορειοευρωπαίων σημαίνει ότι η κοινωνία έγινε νεοφιλελέ και λοβοτομημένη;
ΟΧΙ.
Σίγουρα μασήσαμε ψέμματα. Σίγουρα πατήσανε πάνω στα όνειρα μας για ένα καλύτερο αύριο.
Εξάλλου, η ιστορία επαναλαμβάνεται, έχουμε μάθει από εκμετάλλευση.

Η απάντηση είναι ότι δεν άλλαξε τίποτα στον λαό που έβγαλε έναν Καζαντζάκη, έναν Ξυλούρη, έναν Βαλαωρίτη, έναν κάποιο Καρυωτάκη, έναν Παπαδιαμάντη, και τόσους άλλους και άλλες.

Οχι, δεν γίναμε νεοφιλελέ ούτε πνευματικά ανάπηροι.
Είμαστε οι ίδιοι άνθρωποι με την ίδια ψυχή, με τα καλά και τα κακά μας. Απλά πρέπει κάποια στιγμή να μάθουμε ότι το φιλότιμο δεν είναι δεδομένο, γιατί όσο και να κάνουμε ότι το χουμε καταλάβει, πάντα εκεί την πατάμε.

Εχουμε λοιπόν την ίδια φιλοσοφία.
Μπορει να γίνεμε υπηρέτριες και κράτων παροχής υπηρεσιών, αλλά δουλεύουμε (για όσους έχει δουλειά σε αυτό εντός του "εικονικού παραδείσου" που μας πλασάρανε) τις διπλάσιες και τριπλάσιες ώρες από αυτές που δουλευουν οι "ομόλογοι" μας.
Αρα παραμένουμε εργατικοί.
Τη φιλοσοφία της φιλοξενίας, αφού είμαστε από τους ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ λαούς, ,με τους Πορτογάλους και κάναν δυο ακόμη που μιλάμε στους ξένους στη γλώσσα τους χωρίς κόμπλεξ (για πάτε Γαλλία , Αγγλία, Ιταλία, Αυστραλία, Ολλανδία, Γερμανία, να δείτε δουλειά θα βρείτε αν δε μιλάτε τη γλώσσα τους;).
Σταματάω την παράλληλη παράθεση εδώ για να κάνω μια αναφορά στα παρακάτω που γράφεις arte, αμυνόμενος τον ελληνικό λαό και τις επιλογές του.
Δεν προτίθεμαι να αμυνθώ υπέρ ΚΑΝΕΝΟΣ κόμματος, στα κόμματα αρμόζει μόνο κριτική όταν δεν με ΕκπροσωπούΝ. Και πολύ τους είναι.

Ο λαός ψήφισε σε ένα αρκετά υψηλό ποσοστό το κόμμα που θα του παιρνε και το χαρτί υγείας.
Ψήφισε το κόμμα που θα μπορούσε εν μια νυκτί να τον στείλει στην κόλαση σύμφωνα με όλα τα Μέσα Μαζικής Εξημέρωσης.
Σίγουρα ΑΚΟΜΗ μια φορά ψήφισε με βάση το συναίσθημα. Τιμωρητικά.
Είναι ένα στοιχειο του χαρακτήρα μας/ μου ως έλληνες. Το συναίσθημα.
Δεν είμαστε ψυχροί στους υπολογισμούς. Μεταξύ μας, με τιμάει αυτό.

Γιατί το να πάρεις το τίμημα της εκδίκησης που μπορεί να πάρει μαζί και σένα κάτω, δειχνει θολωμένο μυαλό, αλλά δείχνει και κάκκαλα. Και μια όποια καθαρότητα.
Οπως πάντα κάθε φορά που τα χουμε βάλει με κάποιο "θηρίο".
Δηλαδή σε μόνιμη βάση στην ιστορία μας.

Οταν βγήκε ο Μπαρουφάκης και την είπε στον Ντάισελμπλουμ, ο κόσμος βγήκε αυθόρμητα να στηρίξει την κυβέρνηση που τα βαλε με το θηρίο.
Θεωρείς ότι δεν είχαν στο πίσω μέρος του μυαλού τους τι τους περίμενε μετά από μια τέτοια ρήξη; ΝΑι είχαν την ελπίδα αλλά ξέραν και ότι η ελπίδα δεν ταίζει στόματα, και οι δανειστές δεν χαρίζονται.
Οταν έκανε πίσω η κυβέρνηση κανείς δεν πανηγύρισε.

Την έχουμε μέσα μας την επανάσταση. Με τα καλά της και τα κακά της.

Σίγουρα έχουμε και τα κακά που αναφέρεις.
Το θέμα είναι όμως να αναδείξουμε τα καλά, όχι να κλαίμε για τα κακά και να εξυψώνουε τα καλά των άλλων. Αυτό είναι μεμψιμοιρία.

Μου αρέσει που είμαι Eλληνας arte.
Μου αρέσει που πρόλαβα και έζησα τι σημαίνει λόγος-συμβόλαιο.
Που πάντα θα φέρνω λίγη αναρχία στην τάξη και δεν θα ζω την ίδια σούπα κάθε μέρα.
Μου αρέσει να με ξέρει ο γείτονας, και ας με κουτσομπολεύει τα το αντέξω. Να πηγαίνω να ζητάω ζάχαρη χωρίς να φοβάμαι μη με περιμένει από πίσω με μια καραμπίνα να μου τη μπουμπουνίσει.
Μου αρέσει που τινάζω τις ελιές, που ξέρω ότι οι πατάτες δεν βγαίνουν από τη γη κομμένες και προτηγανισμένες (ρωτήστε και κάναν Αγγλο.)
Που χω χτίσει την πολυκατοικία μου μόνος μου με τον παππού μου που ταν επιπλοποιός, και τον θείο μου που ταν μαρμαράς, και τον άλλο θείο μου που ταν πλακάς, και τον άλλο θείο μου που ταν ηλεκτρολόγος, και τον άλλον που ταν μπετατζής. Και έχω βάλει τα χεράκια μου σε όλα αυτά.
Που όταν πάει ένα παιδί 18 δεν το ξαμολάνε οι γονείς στο λάκκο με τα φίδια.
Για τα σημερινά παιδιά που δεν ξέρουν ούτε να μαγειρεύουν, λέω σαν Ελληνάρας να τα ρίξω στον εκμονδερνισμό. Εξάλλου πλέον έιμαστε ευρωπαίοι τι όχι; Στα καλά ευρωπαίοι στα κακά Ελληνες; Δεν νομίζω.

Ομως θα δεχτώ ότι η κοινωνία αλλάζει θέλω δεν θέλω.
I will go with the flow. Η ζωή συνεχίζεται.

Στο κάτω κάτω και στο τέλος τέλος δεν είναι θεμα αριστεράς δεξιάς, εξτρεμιστών και συντηρητικών.
Είναι θέμα ανθρωπιάς. ΚΑι αρνούμαι να βαράω τον φτωχό αποπλανημένο.
ΘΑ βαράω λαοπλάνο που τα άρπαξε χοντρά και εκμεταλλεύτηκε τις καταστάσεις.

Παραγωγή χθες, κλείσιμο τραπεζών που πτώχευσαν και τις ταίζω και κλείσιμο των κλεφτών στην Μπουζού.
Αυτό είναι εξάλλου και το λαικίστικο / λαικό όπως θες πες το αίσθημα και έρεισμα.


Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2015, 00:23:20  Εμφάνιση Προφίλ
Και τα καθιερωμένα.

https://www.youtube.com/watch?v=z7l49tQcH0c

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2015, 02:35:36  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι, δεν λέω. Οι λαοί δεν αλλάζουν. Άλλωστε, αυτό είναι που τους κάνει να διαφοροποιούνται. Αν τα χαρακτηριστικά αλλοιωθούν, δεν υπάρχει πλέον κάτι που να αυτοπροσδιορίζει μια ομάδα ανθρώπων. Και αυτό δεν είναι καθόλου ρατσιστικό. Ίσα-ίσα. Όσο παραμένει ένα απλό συμπέρασμα της συγκριτικής παρατήρησης, είναι εντελώς υγιές. Γίνεται επικίνδυνο, μόνο όταν αρχίζει να αποτελεί κεντρικό ζητούμενο και υποχρεωτική στόχευση.

Ειδικώς οι παλαιοί λαοί. Δεν αλλάζουν. Για αυτό και γίνονται παλαιοί. Αλλά ένας λαός δεν είναι στατικός, όσο οξύμωρο κι αν μοιάζει αυτό σαν θέση. Κι ένας άνθρωπος δεν αλλάζει. Τουλάχιστον όχι σε ένα 24ωρο. Στο οποίο μπορεί να κοιμάται, να ξυπνάει, να εργάζεται, να τρώει, να γαμεί, να ονειροπολεί, να σχεδιάζει, να μορφώνεται, να χαλαρώνει, να επικοινωνεί. Ο ίδιος όμως. Σε διαφορετικές φάσεις, ή εκφράσεις του. Ο ίδιος.

Κι αν για έναν άνθρωπο το 24ωρο είναι αρκετός χρόνος για να παραμένει ίδιος, ενώ συνεχώς διαφοροποιεί τη συμπεριφορά και τις εκδηλώσεις του, για έναν λαό, ο αρκετός αυτός χρόνος μετρά σε χιλιετίες –οτιδήποτε μετρά σε λιγότερο, δεν είναι λαός, αλλά ανέκδοτο ή μπουλούκι-.

Ωστόσο, αυτή η μεσημεριανή ραστώνη που διερχόμαστε, θα πρέπει σύντομα να τελειώνει. Είμαι βέβαιος πως κάπου ανάμεσά μας υπάρχει ένας Καζαντζάκης που τον λένε Μιχαήλ, ένας Βάρναλης που τον λένε Δημητρίου, ένας Ελύτης που τον λένε Παπαδόπουλο, ένας Χατζιδάκις που τον λένε Κωνσταντίνου κι ένας Παλαμάς που τον λένε Γεωργίου. Κατά το απόγευμα θα πρέπει, μετά τον καφέ, να αρχίσουμε να τους αναζητάμε. Αυτό είναι όλο.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2015, 13:56:38  Εμφάνιση Προφίλ


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Είμαστε οι ίδιοι άνθρωποι με τα ίδια σωστά και τις ίδιες αρετές και απλά μας παραμορφώνουν τα διάφορα εξωτερικά σχήματα, ωστόσο αποδεδειγμένα έχουμε κρατήσει την ουσία σταθερή.
--------------------------------------------------------------------------------


Καταρχήν χαίρομαι που συμφωνείς σε πολλά απ΄αυτά που λέω.
Δείχνει πως κατανοείς την ελλαδική πραγματικότητα.
Σε οτι αφορά την αρετή, για μένα η αρετή , είναι μια έννοια βαθιά εσωτερική και γι΄αυτο δεν μπορεί να εκφραστεί εύκολα μέσω του λόγου και των λέξεων.
Είναι περισσότερο μια πρακτική της ζωής , που επιβεβαιώνεται απο την καθημερηνότητα και την συνέπεια.
Σε οτι αφορά εμένα, δεν θυμάμαι ποτέ τον εαυτό μου να ζητώ απο ξένους ή ακόμα και συγγενικά πρόσωπα δανεικά για να βγώ στην καφετέρια.
Δε τα δεχόμουν και δεν τα δέχομαι. Ακόμα και απ ΄την Μανα μου (τώρα)!
Απο μικρή κάνω μια δουλειά και δε δίνω σε κανένα το διακαίωμα να εκμμεταλευεί τις αδυναμίες μου.
Είμαι αυτόνομη , περήφανη με αξιοπρέπεια, γιατί πρώτα απ΄ολα δε κοροϊδεύω το εαυτό μου.
Με αυτό τον τρόπο κερδίζω τον αυτοσεβασμό και τον σεβασμό των άλλων.
Γιατί ξέρω ποιά είμαι.
Ξέρω πως λειτουργεί ο κόσμος και δε έχω σκοπό να παίζω ούτε τον θύτη , ούτε το θύμα.
Οι ρόλοι όπως του θύτη και του θύματος, πρέπει να αμφισβητούνται απο έναν έξυπνο , ανεξάρτητο και περηφανο άνθρωπο.
Οι ρόλοι, είναι τα εξωτερικά εκείνα σχήματα , που λειτουργούν ως αντίγραφα/πρότυπα ,για κάποιους που δεν είναι ο εαυτός τους .
Η προσωπικότητα και η αυτονομία χτίζεται με πολύ κόπο και χρόνο.
Ενα μικρό παιδί αντιγράφει ως ενα σημείο το περιβάλλον των μεγαλύτερων του , πρίν αποκτίσει μια σχετική αυτονομία.
Μαθαίνει απο αυτούς για να μπορεί να περπατά στην ζωή.
Αν δε μάθει, οχι μόνο δε θα αυτονομηθεί ποτέ , αλλα θα μείνει για πάντα εξαρτημένο και υποβοηθούμενο απο τις καλές ή κακές προθέσεις των άλλων . Δυστυχώς στο περιθώριο.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Το μήνυμα για ένα καλύτερο αύριο σε έναν λαό φτωχοποιημένο και ρημαγμένο από δύο Παγκόσμιους και έναν εμφύλιο, όχι πολύ μακριά από μια σχετική ανεξαρτητοποίηση πέρασε στην κοινωνία πολύ εύκολα.
Εξάλλου, μέχρι δυο γενιές πριν από μας, άνθρωποι πεθαίνανε στους δρόμους, παιδάκια δουλεύανε από τα 7 σε σπίτια, για ένα πιάτο φαί και ύπνο στο στάβλο και όχι για ένα μεροκάματο.
--------------------------------------------------------------------------------


Γράφω για να συνδέω τα γεγονότα όσο πιό ολιστικά γίνεται.
Ασφαλώς , η χώρα μας και ο λαός μας έχουν περάσει πολλές δυσκολίες , κακουχίες και πολέμους.
Ο Νίτσε λέει: << οτι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό.>>
Το ερώτημα είναι , γιατί εμένα δεν με κάνει πιο δυνατό;
Τι είναι αυτό που με κάνει να επαναλαμβάνομαι;
Οι λαοί της ευρώπης και της Ασίας και όλου του κόσμου έχουν ζήσει και εξακολουθούν να ζούν εμφύλιους σπαραγμούς, πολέμους, κακουχίες ,κτλ.
Το νόημα είναι, όταν θα βγαίνεις απο αυτές τις δοκιμάσίες , που επαναλαμβάνω τις έχουν ζήσει πολλοί λαοί και πολύ χειρότερα απο μας, να βγαίνεις σε κάτι κερδισμένος.
Κερδισμένος όμως βγαίνεις , όταν μαθαίνεις απο τα λάθη σου.
Αν δεν μάθεις απο τα λάθη σου ,
η ιστορία θα επαναλαμβάνεται .
Μονότονα .
Χωρίς κέρδος. Χωρίς νοημοσύνη.Χωρίς αυτοσεβασμό. Κάνοντας συνέχεια την ίδια και την ίδια μοιρολατρική προσευχή. Λες και θα ρθει ο απο μηχανής Θεός για να σε σώσει. Να σου διδάξει ιστορία .
Οχι .
Οχι στην μοιρολατρία.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Η απάντηση είναι ότι δεν άλλαξε τίποτα στον λαό που έβγαλε έναν Καζαντζάκη, έναν Ξυλούρη, έναν Βαλαωρίτη, έναν κάποιο Καρυωτάκη, έναν Παπαδιαμάντη, και τόσους άλλους και άλλες.
--------------------------------------------------------------------------------


Μιλάς , πλίν Ξυλούρη, Παπαδιαμάντη, για την γενιά του 30.
Η γενιά του 30 , εναν αιώνα πρίν , δεν επαναλαμβάνεται τον 21ο αιώνα.
Εχουμε να δούμε μεγάλο λογοτέχνη ή ποιητή πολλές δεκαετίες.
Αυτό ίσως σημαίνει πως οι συνθήκες και το πολιτισμικό πλαίσιο δεν παράγει πολιτισμό ανωτέρου επιπέδου.
Η οικονομία όπως έγραψα και παλιότερα , αποτελεί τον μετρήσιμο δείκτη ποσοτικής αποτίμισης της δυναμικής μιάς αυτόνομης και ευρηματικής κοινωνίας.
Οι μεγάλες πολιτισμικές επαναστάσεις της ανθρωπότητας, ήδη απο την αυγή του πολιτισμού συνοδεύονταν ή μάλλον έπονταν μιας μεγάλης εμπορικής ανάπτυξης.
Στην αντίθετη περίπτωση και όταν δεν υπάρχει δημοκρατική (παραγωγική) οικονομία , επέρχεται παρακμή , λαϊκη επανάσταση, πόλεμος.
Το 1917, η Ρωσία έφθασε σε τέτοια οικονομική εξαθλίωση, που ο λαός πείρε τα όπλα και πολέμησε το ίδιο του τον Βασιλέα.
Η ρωσική επανάσταση δεν ήταν ιδεολογική. Ήταν μια πράξη απελπισίας του προλεταριάτου, εμπρός στο φάσμα της πείνας και της απολυταρχίας της κρατικής εξουσίας.
Ήταν μια παλινδρόμηση της πολιτισμικής προόδου , εκ των πραγμάτων ιστορικά καταδικασμένη απο το ίδιο το σύστημα.
Το σύστημα που προέκυψε μετά την Τσαρική απολυταρχία, δεν ήταν δημοκρατικό.
Το σύστημα ήταν απολυταρχία και βία,, με άλλο πρόσωπο.
Η ιστορία γράφτεικε. Το σύστημα απέτειχε.
Δεν είναι τυχαίο , οτι οι πρώτοι και μεγαλύτεροι πολιτισμοί της αρχαιότητας , άνθισαν στην εύφορη περιοχή της μεσοποταμίας και της ανατολικής Μεσογείου.
Έχει επίσης σημασία, τον πλούτο να τον παράγεις με τρόπο και οχι εύκολα.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Τη φιλοσοφία της φιλοξενίας, αφού είμαστε από τους ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ λαούς, ,με τους Πορτογάλους και κάναν δυο ακόμη που μιλάμε στους ξένους στη γλώσσα τους χωρίς κόμπλεξ (για πάτε Γαλλία , Αγγλία, Ιταλία, Αυστραλία, Ολλανδία, Γερμανία, να δείτε δουλειά θα βρείτε αν δε μιλάτε τη γλώσσα τους;).
--------------------------------------------------------------------------------


Εμείς και οι Πορτογάλοι , όπως πολύ σωστά λές , μιλάμε και μια δεύτερη γλώσσα και πολύ καλά κάνουμε.
Την δευτερη γλώσσα τη μαθαίνουμε σχεδόν υποχρεωτικά απο μικρή ηλικία στα σχολεία , για να μπορούμε αυριο με τη ενηλικίωση μας να επιβιώσουμε. Να βρούμε μια δουλειά .
Η τεχνολογία και η επιστήμη στις μέρες μας, δεν γράφεται στα ελληνικά .
Γράφεται στις ξένες γλώσσες και τα έθνοι, που πρωταγωνιστούν.
Πολλοί στις μέρες μας ήδη μαθαίνουνν Κινεζικά.
Ναι ! Κινέζικα. Είναι η αυριανή παγκόσμια υπερδύναμη.
Την περίοδο της Ρωμαϊκης αυτοκρατορίας , η επίσημη γλώσσα του κράτους περα απο τα λαιτινικά , ηταν τα ελληνικά.
Ο κόσμος μίλαγε ελληνικά , γιατί στην ελλάδα εκείνη τη περίοδο παράγονταν ανώτερος πολιτισμός . Η ελλάδα πρωταγωιστούσε στα γράμματα, τις τέχνες , τα μαθηματικά ,την τεχνολογία.
Είναι γνωστή η φράση τω Ρωμαίων , πως η Ρώμη κατέκτισε με τα όπλα την ελλάδα και η ελλάδα την Ρώμη με τον πολιτισμό.

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ο λαός ψήφισε σε ένα αρκετά υψηλό ποσοστό το κόμμα που θα του παιρνε και το χαρτί υγείας.
Ψήφισε το κόμμα που θα μπορούσε εν μια νυκτί να τον στείλει στην κόλαση σύμφωνα με όλα τα Μέσα Μαζικής Εξημέρωσης.
--------------------------------------------------------------------------------


ΟΧΙ.
Ο λαός ψήφισε με τη νοοτροπία ας δούμε και καναν άλλο. Αυτό τουλάχιστο εγώ άκουγα απο την Μαρίκα την μοδίστρα γειτόνισα και τον Μητσο τον μάστορα.
Ας δούμε και καναν άλλο, μπάς και γλυτώσουμε τους φόρους.
Δεν γίναν ξαφνικά ούτε Μαρξιστές , ουτε Σταλινιστές , ουτε ιδεολόγοι.
Φυσικά σε καμία περίπτωση επαναστάτες.
Ψηφίζουν το μη χείρον βέλτιστο, συμφωνα πάντα με την αντίληψη τους.
Σύμφωνα πάντα με την αντιληψή τους.
Με το σκεπτικό όμως στο πίσω μέρος του μυαλού, να γυρίσουμε στο παλιό "καλό" καθεστώς !

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Γιατί το να πάρεις το τίμημα της εκδίκησης που μπορεί να πάρει μαζί και σένα κάτω, δειχνει θολωμένο μυαλό, αλλά δείχνει και κάκκαλα.
--------------------------------------------------------------------------------


Κάκκαλα θα έδειχνε , αν η ψήφος κατευθύνονταν σε πραγματική σύγκρουση.
Οχι σε σύγκρουση γλυψίματος.
Κάκκαλα θα έδειχνε αν ο λαός με τα κάκκαλα, ψήφιζε ΚΚΕ.
Αλλά είπαμε στο πίσω μέρος του μυαλού του , υπήρχε η επιθυμία της επιστροφής στο παλιό "καλο" καθεστώς.
Και η πίτα ολόκληρη και ο Σκύλος χορτάτος.
Η φιλοσοφία.
Λένε πολλοί οτι αν δεν πετύχει ο συνασπισμός θα έρθουν οι νεοναζί της χρυσης Αυγης. Μαυρη προπαγάνδα για ιθαγενείς .
Αν υπάρχει κάποιο κόμμα πραγματικά περισσότερο αντισυστημικό απο όλα τα άλλα , τότε αυτο δεν είναι η δήθεν ακροδεξιά απειλή .
Ειναι το κομμα του λαού.
Το ΚΚΕ.
Το ΚΚΕ όμως, ο λαός ο αγανακτισμένος με τα κάκκαλα , φοβάται να το ψηφίσει.
Αντί αυτού , κουτοπόνηρα απειλεί δήθεν με Χρυσή Αυγή.
Αυτά συγχώρεσέ με αλλά είναι για Μαλάκες.

Όποιος έχει τα κότσια, είναι επαναστάτης ή αγανακτισμένος ή οτι γουστάρει και θέλει να συγκρουστεί , ας ψηφίσει ΚΚΕ !
Οχι τσόντες.

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Παραγωγή χθες, κλείσιμο τραπεζών που πτώχευσαν και τις ταίζω και κλείσιμο των κλεφτών στην Μπουζού.
Αυτό είναι εξάλλου και το λαικίστικο / λαικό όπως θες πες το αίσθημα και έρεισμα.

--------------------------------------------------------------------------------


Τα ανέκδοτα.
Θέλουμε εθνική , οικονομική , πολιτισμική ανεξαρτησία ;
Θέλουμε αξιοπρέπεια ;
Θέλουμε να νοιώθουμε περήφανοι ;

Εξω απο το ευρωσύστημα τώρα !
Δραχμή, και ας τους ευρωπαίους να κουρεύονται.
Ιδού η Ρόδος, Ιδού και το πηδημα !
Θέλει κότσια η ανεξαρτησία η αξιποπρέπεια και η περιφάνια.
Θέλει κότσια και ικανότητες.
Εχουμε ;
Αν δεν έχουμε (που δεν έχουμε) , το καλύτερο είναι να το βουλώσουμε και να γίνουμε ισοδύναμοι αντίπαλοι.
Για να μας πάίρνουν στα σοβαρά, πρέπει να είμαστε κάτι .
Τέλος τα λαϊκίστικα ανέκδοτα !
Τέλος.

Θέλω να ξέρω αν κάπου υπάρχει σε αυτά που γράφω, διαφωνία.
Νομίζω οτι κατα βάθος συμφωνείς σε όλα !
('');

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ναι, δεν λέω. Οι λαοί δεν αλλάζουν. Άλλωστε, αυτό είναι που τους κάνει να διαφοροποιούνται. Αν τα χαρακτηριστικά αλλοιωθούν, δεν υπάρχει πλέον κάτι που να αυτοπροσδιορίζει μια ομάδα ανθρώπων. Και αυτό δεν είναι καθόλου ρατσιστικό. Ίσα-ίσα. Όσο παραμένει ένα απλό συμπέρασμα της συγκριτικής παρατήρησης, είναι εντελώς υγιές. Γίνεται επικίνδυνο, μόνο όταν αρχίζει να αποτελεί κεντρικό ζητούμενο και υποχρεωτική στόχευση.
--------------------------------------------------------------------------------


Δεν αλλάζουν οι λαοί;
Αμα τους παιρνει κάνουν οτι γουστάρουν, αν δε τους παίρνει συμβιβάζονται.
πρέπει να τους παίρνει...
Οι λαοί δεν έχου κάποιον ενσωματωμένο γενετικό κώδικα συμπεριφοράς , που να τους κάνει εντελώς άλλους . Διάφορους και αδιάφορους.
Όταν ο έλληνας γραψαρχίδης πηγαίνει στο εξωτερικό, ειτε ως φοιτητής , είτε ως εργάτης , είτε ως ακόμα και τουρίστας , γίνεται ξαφνικά άλλος άνθρωπος.
Μεταμορφώνεται.
Όπως το σκουλίκι που γίνεται πεταλούδα.
Μεταμορφώνεται γιατί το περιβάλλον στο οποίο θα πρέπει να ζήσει και να αλληλεπιδράσει , λειτουργεί με διαφορετικούς κανόνες.
Αντιγράφει το περιβάλλον καθ εικόνα και ομοίωση.
Το κάθε περιβάλλον και ο κάθε χώρος , οδηγεί στην δημιουργία πλαισιού συμπεριφορών.
Είναι διαφορετική η σχεση ομοίωσης απο πλαίσιο σε πλαίσιο.
Ακόμα και στον ίδιο γεωγραφικό χωρο οι συμπεριφορές ποικίλουν.
Έχουμε διαφορετικη φιλοσοφία συμπεριφοράς στο Μετρό και διαφορετική στο πεζοδρόμιο.
Έχουμε διαφορετική φιλοσοφία συμπεριφοράς στο αεροδρόμιο και διαφορετική στο δρόμο.
Έχουμε διαφορετική φιλοσοφία συμπεριφοράς πεζοί και διαφορετική όταν οδηγάμε.
Κάθε πλαίσιο έχει την αισθητική και συμπεριφορική επιρροή του πάνω μας.
Εμείς απλά συντονιζόμαστε μαζί του.
Αντιγράφουμε την αισθητική .
Μια ριζική η μερική αλλαγή του πλαισίου , θα αποτελεί και θα συμπαρασίρει την αλλάγη ολιστικά.
Οι άνθρωποι απο μικροί διαμορφώνονται , αντιγράφοντας το περιβάλλον.

Φαντάζομαι δεν διαφωνείς.




Κλείσιμο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2015, 14:45:13  Εμφάνιση Προφίλ
Arte δυστυχώς, επειδή δεν είμαι ένας από αυτούς που ψηφίζουν για να επανέλθει στο παλιό καλό καθεστώς, και δεν πιστεύω σε αριστερο-δεξιές ιδεολογίες παρά σε ανθρώπους νομίζω ότι θα έρθουμε σε ρήξη, αν και φαν της Λούξεμπουργκ.

Λεκτική και πολιτισμένη. Δεν προλαβαίνω τώρα,και δεν το ανοίγω γιατί θα με τρώει να απαντάω και θα μας πάρει βράδυ. Αύριο, αν και πραγματικα΄μου άνοιξες την όρεξη τώρα.
Διαφωνώ arte, διαφωνώ με το σκεπτικό σου και με τις λύσεις σου. Στο μόνο που συμφωνώ είναι στην επιστροφή στην δραχμή. Αλλά υπό συνθήκες και όρους προς το συμφέρον μας. Είμαι με μας δεν είμαι με τους άλλους.

Επίσης σε προετοιμάζω από τώρα γιατί είμαι τίμιος:
Εχεις πάρα πολύ δυνατή ευχέρεια λόγου και "θέτεις" δικούς σου κανόνες στη συζήτηση, προκαταλαμβάνοντας τον άλλο σε μια αμυντική θέση διχρωμίας σωστού λάθους. Δεν υπάρχει περίπτωση να μπω σε πλαίσια εντός της συζήτησης, και νομίζω είσαι πολύ ευφυής να καταλαβαίνεις για τι πράγμα μιλάω. Απλά όπως έχω πει και παλαιότερα, ανάμεσα στον καρχαρία και το σπάρο, εγώ δεν είμαι ούτε καρχαρίας ούτε σπάρος, παρά με το δίκαιο και σωστό.
Επειδή οι προθεσεις σου φαίνονται αγνές, θεωρώ ότι δεν το κάνεις επί σκοπόν, αλλά για να υποστηρίξεις το επιχειρείν σου και απλά είναι ο τρόπος σου.
Στην ουσία ρίχνω μια γέφυρα γιατί ξέρω ότι οι απόψεις μου ίσως να μην είναι αρεστές.

Δεν έχω χρόνο πρέπει να φύγω, αύριο θα επιστρέψω να συζητήσουμε.
Καλό απόγευμα να χεις, και συ και οι υπόλοιποι της παρέας.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2015, 15:17:23  Εμφάνιση Προφίλ
Μια κουβέντα κάνουμε .
('');

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2015, 02:23:25  Εμφάνιση Προφίλ
arte

Δεν φαντάζεσαι, πόσο διαφωνώ μαζί σου.

Σου μιλάω για λαό, τον λαό μας, κι εσύ μιλάς για άτομα και τις συμπεριφορές τους στο εξωτερικό. Σου μιλάω για το 24ωρο της εναλλαγής του ανθρώπου, κι εσύ παραβιάζεις ανοιχτές θύρες, κάνοντας λόγο για το Μετρό, το δρόμο, τους πεζούς και τους εποχούμενους.

Νομίζω πως έχεις καλή μέθοδο να περιγράφεις αυτά που βλέπεις, αλλά πρέπει πότε-πότε να αλλάζεις τη γωνία θέασης. Και τη γωνία ανάγνωσης.

Και κάτι ακόμα. Κανένα σκουλήκι δεν γίνεται πεταλούδα. Απλά, η πεταλούδα περνάει τις φάσεις της...


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2015, 10:26:03  Εμφάνιση Προφίλ
Γι' αυτό πρέπει να πέσει η κυβέρνηση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2015, 17:46:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Σε οτι αφορά την αρετή, για μένα η αρετή , είναι μια έννοια βαθιά εσωτερική και γι΄αυτο δεν μπορεί να εκφραστεί εύκολα μέσω του λόγου και των λέξεων.
Είναι περισσότερο μια πρακτική της ζωής , που επιβεβαιώνεται απο την καθημερηνότητα και την συνέπεια.

Σεβαστό Αρτε. Αλλά εγώ δεν αναφερόμουν στην αρετή σαν έννοια.
Αναφερόμουν στα δυνατά σημεία ενός λαού, σε αντιπαράθεση ως προς τις παθογένειες που ανέφερες στο προηγούμενο σου μήνυμα, για να σου δείξω ότι δεν έιναι άσπρο ή μαύρο, παρά έχουμε και τα καλά μας και τα κακά μας.

quote:
Σε οτι αφορά εμένα, δεν θυμάμαι ποτέ τον εαυτό μου να ζητώ απο ξένους ή ακόμα και συγγενικά πρόσωπα δανεικά για να βγώ στην καφετέρια.
Δε τα δεχόμουν και δεν τα δέχομαι. Ακόμα και απ ΄την Μανα μου (τώρα)!
Απο μικρή κάνω μια δουλειά και δε δίνω σε κανένα το διακαίωμα να εκμεταλευτεί τις αδυναμίες μου.
Είμαι αυτόνομη , περήφανη με αξιοπρέπεια, γιατί πρώτα απ΄ολα δε κοροϊδεύω το εαυτό μου.
Με αυτό τον τρόπο κερδίζω τον αυτοσεβασμό και τον σεβασμό των άλλων.
Γιατί ξέρω ποιά είμαι.
Ξέρω πως λειτουργεί ο κόσμος και δε έχω σκοπό να παίζω ούτε τον θύτη , ούτε το θύμα.

Ο τρόπος που εκφράζεσαι εδώ, είναι πολύ... ελληνικός.

Παρεπιπτόντως δουλεύω από τα 18 μου, συνήθως έκανα 2 με τρεις δουλειές. Για την τελευταία δουλειά που κάνω που δουλεύω όλη μέρα, πήρα δανεικά από τον πατέρα μου, και για ένα χρόνο ζούσα με 100 ευρώ το μήνα για να ξεχρεώσω. Ξεχρέωσα. Δεν ξέω αν δεν με τιμάει αυτό, την οικογένεια πάντως την έχω ψηλα στις αξίες μου.

quote:
Ξέρω πως λειτουργεί ο κόσμος και δε έχω σκοπό να παίζω ούτε τον θύτη , ούτε το θύμα.
Οι ρόλοι όπως του θύτη και του θύματος, πρέπει να αμφισβητούνται απο έναν έξυπνο , ανεξάρτητο και περηφανο άνθρωπο.
Οι ρόλοι, είναι τα εξωτερικά εκείνα σχήματα , που λειτουργούν ως αντίγραφα/πρότυπα ,για κάποιους που δεν είναι ο εαυτός τους .
Η προσωπικότητα και η αυτονομία χτίζεται με πολύ κόπο και χρόνο.

Το θέμα εδώ είναι πως δεν δρας αυτόνομα σε μια κοινωνία. Θύτες και θύματα γινόμαστε όλοι μας είναι αδύνατο να μη συμβαίνει αυτό από τη στιγμή που αλληλεπιδρούμε σε ενα εξωτερικό περιβάλλον με άλλες προσωπικότητες. Το θέμα δεν έιναι να μην υπάρχει σύγκρουση. Το θέμα είναι να υπάρχει η προσωπικότητα.

Η οποία παρεπιπτόντως δεν διαμορφώνεται με τον καιρό,σε αντίθεση με την αυτονομία αλλά ήδη από μικρή ηλικία. Αυτό που αλλάζει είναι οι τρόποι προς τα έξω, ανάλογα με τις εμπειρίες και το περιβάλλον.

quote:
Γράφω για να συνδέω τα γεγονότα όσο πιό ολιστικά γίνεται.
Ασφαλώς , η χώρα μας και ο λαός μας έχουν περάσει πολλές δυσκολίες , κακουχίες και πολέμους.
Ο Νίτσε λέει: << οτι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό.>>
Το ερώτημα είναι , γιατί εμένα δεν με κάνει πιο δυνατό;

Μα σε κάνει πιο δυνατό, για τη δεδομένη χρονική περίοδο. Βέβαια αυτό εξαρτάται και από την προσωπικότητα που αναφέραμε. Επίσης σε κάνει και ως ένα βαθμό πιο σκληρό και απάνθρωπο.

Οι άνθρωποι που ζήσανε την κατοχή, είχαν τα κακκαλα να δουλεύουν από τα 7, ειχαν τη σκληράδα να αντιμετωπίσουν τους δυνάστες. Αυτοί που τους προδώσανε όλες αυτές τις φορές στην ιστορία μας(την ελληνική), ήταν αυτή που δεν περνάγανε κακουχίες, αλλά μένανε στην απ'έξω. Με μερικές εξαιρέσεις ηλιθίων.

Εσύ ως επόμενη γενιά που δεν τα ζησες αλλά τα άκουσες, προσπαθείς να τα αποφύγεις όπως ο διάολος το λιβάνι.
Τώρα το να γίνει πιο δυνατός ο άρρωστος, νομίζω δεν φτάνει η γνώση φίλη αρτε. Θέλει και αντιβίωση.


quote:
Τι είναι αυτό που με κάνει να επαναλαμβάνομαι;
Οι λαοί της ευρώπης και της Ασίας και όλου του κόσμου έχουν ζήσει και εξακολουθούν να ζούν εμφύλιους σπαραγμούς, πολέμους, κακουχίες ,κτλ.
Το νόημα είναι, όταν θα βγαίνεις απο αυτές τις δοκιμάσίες , που επαναλαμβάνω τις έχουν ζήσει πολλοί λαοί και πολύ χειρότερα απο μας, να βγαίνεις σε κάτι κερδισμένος.
Κερδισμένος όμως βγαίνεις , όταν μαθαίνεις απο τα λάθη σου.
Αν δεν μάθεις απο τα λάθη σου ,
η ιστορία θα επαναλαμβάνεται .
Μονότονα .

Αρτε δεν είμαι Ελληναράς σε αντίθεση με τι είπα σε προηγούμενο ποστ. Μπορώ επίσης να σου πω ότι θαυμάζω περισσότερους ξένους αριθμητικά από ότι Ελληνες.
Ομως εδώ υπάρχει μια ιστορική ανακρίβεια.
Θα ήθελα να μου πεις έναν λαό που έχει μάθει από τα λάθη του και δεν τα επαναλαμβάνει.
Θα ήθελα επίσης να μου παναφέρεις έναν λαό που φάνηκε πιο δυνατός από τον δικό μας σε ψυχή και ενότητα στα δύσκολα.
Θες να δούμε τους Πέρσες που τους εξαφανίσανε οι Αγγλοσάξονες;
Θες να δούμε τους ίδιους τους Αγγλοσάξονες που έχουν ισοπεδώσει τα πάντα και συνεχίζουν χωρίς να αλλάζουν στάση τα τελευταία 300 χρόνια; Μπορώ να σου αναφέρω όσους θέλεις.
Ποος λαός αρτε;
Δεν σου λέω ότι είμαστε οι καλύτεροι. Δεν υπάρχει καλύτερος σε τέτοια ερωτήματα, αυτά είναι για φασίστες. Είμαστε όμως σίγουρα κάτι διαφορετικό και αυτόνομο.

Τέλος, η ιστορία δεν κάνει κύκλους. Εχει σπειροειδή τροχιά, όπως τα πάντα σε τούτο τον κόσμο. Και κυματοειδή μορφή. Αυτή τη στιγμή είμαστε στον πάτο και περιμένουμε τη φουσκονεριά.

quote:
Αν δεν μάθεις απο τα λάθη σου ,
η ιστορία θα επαναλαμβάνεται .
Μονότονα .
Χωρίς κέρδος. Χωρίς νοημοσύνη.Χωρίς αυτοσεβασμό. Κάνοντας συνέχεια την ίδια και την ίδια μοιρολατρική προσευχή. Λες και θα ρθει ο απο μηχανής Θεός για να σε σώσει. Να σου διδάξει ιστορία .
Οχι .
Οχι στην μοιρολατρία.

Σε αυτό σαν στάση ζωής συμφωνώ. Και επαυξάνω. Γι'αυτό καλό θα είναι να διαβάζουμε ιστορία και όχι "ιστορία" των νικητών.


Στην παρακάτω παράγραφο γενικά με βρίσκεις σύμφωνο. Να υποθέσω αναγνωρίζεις ότι τι Στάλιν τι Χίτλερ τα ίδια σκατά.
ΜΕ μια μικρή ένσταση:

quote:
Το σύστημα ήταν απολυταρχία και βία,, με άλλο πρόσωπο.
Η ιστορία γράφτηκε. Το σύστημα απέτυχε.


Ποιο σύστημα αρτε; Δεν υπήρξε ποτέ δημοκρατία. Δε υήρξε ποτέ εξουσία βάσης. Πάντα κάποιοι αποφάσιζαν για μας. Θεωρείς ότι έχει υπάρξει ποτέ ελευθερία σε τούτη τη γωνιά του σύμπαντος σε πολιτισμένη περιοχή; Δημοκρατία έστω;
Είναι αδύνατον να υπάρξει όσο το πνευματικό μας επίπεδο θα κυμαίνεται στα επίπεδα που κυμαίνεται αυτή τη στιγμή. Είναι πολύ νεαρό και ανώριμο το ανθρώπινο είδος για να καταλάβει ότι το συμφέρον του είναι στο να αγαπάει τον διπλανό του και όχι να τον πατάει. Εχουμε δρόμο ακόμα.

Επίσης όσον αφορά την αναφορά σου στο ότι δεν παράγουμε πολιτισμό τις τελευταίες δεκαετίες θα ήθελα να δώσεις βάση σε κάτι και να μου πεις τη γνώμη σου:
Παρατηρείς και συ ότι αυτό συμβαίνει από τη στιγμή που αρχίσαμε να γινόμαστε αμερικανόπληκτοι ευρωπαιόπληκτοι και μετά; Μήπως γιατί χάσαμε την εθνική μας ταυτότητα; Μήπως γιατί στην πραγματιότητα δεν έιμαστε αμερικανοί αλλά κάτι άλλο και η ιδιοσυγκρασία μας δεν ταιριάζει με αυτό τον τρόπο ζωής που προσπαθούνε να μας επιβάλλουνε;


quote:
ΟΧΙ.
Ο λαός ψήφισε με τη νοοτροπία ας δούμε και καναν άλλο. Αυτό τουλάχιστο εγώ άκουγα απο την Μαρίκα την μοδίστρα γειτόνισα και τον Μητσο τον μάστορα.
Ας δούμε και καναν άλλο, μπάς και γλυτώσουμε τους φόρους.
Δεν γίναν ξαφνικά ούτε Μαρξιστές , ουτε Σταλινιστές , ουτε ιδεολόγοι.
Φυσικά σε καμία περίπτωση επαναστάτες.
Ψηφίζουν το μη χείρον βέλτιστο, συμφωνα πάντα με την αντίληψη τους.
Σύμφωνα πάντα με την αντιληψή τους.
Με το σκεπτικό όμως στο πίσω μέρος του μυαλού, να γυρίσουμε στο παλιό "καλό" καθεστώς !

Θα στο φέρω τούμπα τώρα.
Η μάλλον θα στο επαναφέρω. Το ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΤΟΥ ΛΑΟΥ να γυρίσουμε στο παλιό "καλό" καθεστώς είναι σωστό. Ο οποιοσδήποτε ΠΡΕΠΕΙ να προσβλέπει σε ένα καλύτερο βιοτικό επίπεδο και μια καλύτερη ζωή.
Για μας πρέπει να ναι τα πολιτεύματα για μας και οι δημοκρατίες.

Το πρόβλημα δεν είναι στο σκεπτικό του λαού.
Το πρόβλημα είναι στο παλιό καθεστώς, που δεν ήταν πραγματικά καλό, αλλα σαθρό.
Δεν υποχρεούται η μοδίστρα και ο μάστορας να ξέρουν αν το οικονομικό σύστημα είναι καλό ή κακό. Αυτοί που τους εκπροσωπούν είναι υποχρεωμένοι να το γνωρίζουν. Αλλιώς δεν κάνουν καλά το λειτούργημα που τους έχει ανατεθεί και πρέπει να πάρουν τον... εξοπλισμό τους και δρόμο. Ολοι καταλαμβάνουμε ρόλους σε αυτόν τον κόσμο.
Σοφό το ρητό:Αμα δεν μπορείς, γίνε κομμωτής.
Εγώ και συ που γνωρίζουμε όμως αρτε, έχουμε ευθύνη. Η μοδίστρα έχει ευθύνη εκ του αποτελεσματος, και έτσι ψηφίζει.
Εκ του αποτελέσματος. Τα του καίσαρος τω καίσαρι.
Ο καθένας δίνει τον αγώνα του από τη θέση και το ρόλο που αρμόζει στον εαυτό του.
Συνεχίζω σε επόμενο ποστ για να το σπάσω στη μέση.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2015, 18:27:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εμείς και οι Πορτογάλοι , όπως πολύ σωστά λές , μιλάμε και μια δεύτερη γλώσσα και πολύ καλά κάνουμε.
Την δευτερη γλώσσα τη μαθαίνουμε σχεδόν υποχρεωτικά απο μικρή ηλικία στα σχολεία , για να μπορούμε αυριο με τη ενηλικίωση μας να επιβιώσουμε. Να βρούμε μια δουλειά .
Η τεχνολογία και η επιστήμη στις μέρες μας, δεν γράφεται στα ελληνικά .
Γράφεται στις ξένες γλώσσες και τα έθνοι, που πρωταγωνιστούν.
Πολλοί στις μέρες μας ήδη μαθαίνουνν Κινεζικά.
Ναι ! Κινέζικα. Είναι η αυριανή παγκόσμια υπερδύναμη.
Την περίοδο της Ρωμαϊκης αυτοκρατορίας , η επίσημη γλώσσα του κράτους περα απο τα λαιτινικά , ηταν τα ελληνικά.
Ο κόσμος μίλαγε ελληνικά , γιατί στην ελλάδα εκείνη τη περίοδο παράγονταν ανώτερος πολιτισμός . Η ελλάδα πρωταγωιστούσε στα γράμματα, τις τέχνες , τα μαθηματικά ,την τεχνολογία.
Είναι γνωστή η φράση τω Ρωμαίων , πως η Ρώμη κατέκτισε με τα όπλα την ελλάδα και η ελλάδα την Ρώμη με τον πολιτισμό.

Δηλαδή η ιστορία γράφεται ισπανικά, ιταλικά ή γαλλικά;
Γιατί κανένας από αυτούς δεν ασχολείται με την Αγγλική. Και εγώ σου είπα πρώτος καλά κάνουμε και μαθαίνουμε ξένες γλώσσες.
Το θέμα όμως δεν έιναι να γίνουμε Αγγλοι Γάλλοι Πορτογάλοι, αλλά να διευκολύνουμε τη ζωή μας.
Και εμείς εδώ έχουμε ξεχάσει τη γλώσσα μας. Εχουμε ξεχάσει τα έθιμα μας. Εχουμε χάσει την ιστορία μας. Σώνει και καλά να θαφτούμε στο χρονοντούλαπο.

Παρεπιπτόντως παρεπιπτόντως σχεδόν καμία επιστήμη δεν γράφεται στα αγγλικά Αρτε. Η αγγλική κυριολεκτικά έχει δανειστεί όλους τους όρους από αρχαίους πολιτισμούς. Ακόμη με τα όπλα υπερισχύουν κάποιοι αν το καλοσκεφτείς. Ο όρος όπλα εδώ έιναι λίγο λάστιχο αλλά παραμένει ίδιος.

Και εγώ δεν έχω τίποτα τέλοσπάντων με τις ξένες γλώσσες. Ισα ίσα που μου είναι πολύ ενδιαφέρουσες.
Με την σκλαβιά της συνείδησης μας έχω θέμα.


quote:
Λένε πολλοί οτι αν δεν πετύχει ο συνασπισμός θα έρθουν οι νεοναζί της χρυσης Αυγης. Μαυρη προπαγάνδα για ιθαγενείς .
Αν υπάρχει κάποιο κόμμα πραγματικά περισσότερο αντισυστημικό απο όλα τα άλλα , τότε αυτο δεν είναι η δήθεν ακροδεξιά απειλή .
Ειναι το κομμα του λαού.
Το ΚΚΕ.
Το ΚΚΕ όμως, ο λαός ο αγανακτισμένος με τα κάκκαλα , φοβάται να το ψηφίσει.
Αντί αυτού , κουτοπόνηρα απειλεί δήθεν με Χρυσή Αυγή.
Αυτά συγχώρεσέ με αλλά είναι για Μαλάκες.

Όποιος έχει τα κότσια, είναι επαναστάτης ή αγανακτισμένος ή οτι γουστάρει και θέλει να συγκρουστεί , ας ψηφίσει ΚΚΕ !
Οχι τσόντες.


Κάπου εδώ αρχίζουν τα νταούλια.

ΑΡΤΕ το ΚΚΕ δεν είναι το κόμμα του λαού. Είναι το κόμμα της Παπαρήγα και του Κουτσούμπα.
Και πριν ήταν το κόμμα του Φλωράκη, του Σιάντου και του Ζαχαριάδη.
Ο λαός ΔΕΝ έχει κόμμα Αρτε.
Κόμματα έχει το δημοκρατικό πολίτευμα.
Ο έρμος ο χιλιορημαγμένος κομμουνισμός είναι ενναλλακτικό πολίτευμα, και προς το παρόν δεν το έχουν δει τα ματάκια μας.
Τι δουλειά έχει το ΚΚΕ στην Βουλή; Η ύπαρξη του εντός του συστήματος που υποτίθεται οτι πολεμά δεν νομιμοποιεί το ίδιο το σύστημα; Δεν νομιμοποιεί τη Χρυσή Αυγή, η οποία επίσης δεν έχει καμία θέση στη Βουλή που εκπροσωπεί ένα επίσης διαφορετικό πολίτευμα;
Μιλώντας ειλικρινά, δεν υπάρχει κανένα κόμμα αυτή τη στιγμή στη Βουλή που να εκπροσωπεί εμένα. Που να ασκεί διακυβέρνηση μέσω εμένα.
Είναι όλοι μια παρεούλα. Τσεπώνουν τα ωραία τους λεφτάκια και πουλάνε ιδέες.

Ειδικά το ΚΚΕ σαν οργανισμός και όχι σαν κόμμα, είχε μια ευκαιρία να βοηθήσει την Ελλάδα να είναι ελεύθερη για πρώτη φορά στην ιστορία της μετά από χρόνια αμέτρητα. Χωρίς Ευρωπαικές ή Ρωσικές δυνάμεις πάνω από το κεφάλι της.
Και τι έκανε; Προτίμησε τις εκλογές εντός Αγγλικού προτεκτοράτου. Πούλησε την Ελλάδα στους Αγγλους και τους Ρώσους σαν πιόνι.
Αν θες να τα φρεσκάρουμε.

Ο ρόλος του πραγματικού και ανύπαρκτου αυτή τη στιγμή μαρξιστικού ΚΚΕ είναι έξω από τη βουλή, να υποκινεί επανάσταση κατά αυτών που μας πίνουνε το αίμα.Και όχι σαν κόμμα αλλά σαν κίνημα. Αλλά τέτοιο Μαρξιστικό κίνημα δεν υπήρξε και αν υπήρξε, ήταν για λίγο και όχι εντός Ελλάδος.

quote:
Θέλουμε εθνική , οικονομική , πολιτισμική ανεξαρτησία ;
Θέλουμε αξιοπρέπεια ;
Θέλουμε να νοιώθουμε περήφανοι ;

Εξω απο το ευρωσύστημα τώρα !
Δραχμή, και ας τους ευρωπαίους να κουρεύονται.
Ιδού η Ρόδος, Ιδού και το πηδημα !
Θέλει κότσια η ανεξαρτησία η αξιποπρέπεια και η περιφάνια.
Θέλει κότσια και ικανότητες.
Εχουμε ;
Αν δεν έχουμε (που δεν έχουμε) , το καλύτερο είναι να το βουλώσουμε και να γίνουμε ισοδύναμοι αντίπαλοι.
Για να μας πάίρνουν στα σοβαρά, πρέπει να είμαστε κάτι .
Τέλος τα λαϊκίστικα ανέκδοτα !
Τέλος.


Εξω από τη σκλαβιά του ευρώ και απελευθέρωση από την αποικιοκρατία Arte σίγουρα. Εξω από τον πλανήτη δεν γίνεται όμως να βγούμε.
Στα άλλα με βρίσκεις σύμφωνο εδώ ως προς τις προθέσεις, αλλά αντίθετο ως προς τις απόψεις. Μια χαρά κότσια έχουμε.
Πραγματικό εκπρόσωπο δεν έχουμε.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2015, 21:13:32  Εμφάνιση Προφίλ
Ωραία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2015, 21:21:17  Εμφάνιση Προφίλ

Επιδέχεται πολλών ερμηνειών αυτό το ωραία...

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2015, 21:28:17  Εμφάνιση Προφίλ
Ιταλός, and the rest of the crew. Σας δουλεύει ψιλό γαζί και σας ομιλώ εκ πείρας. Δεν υπάρχει ουδεμία προσωπική άποψη και θέση αλλά μια απίστευτη μορφή trolling, τόσο εξεζητημένου, που ομολογώ οτι σπάνια το συναντάς σε φόρουμ. Ξεκινάει συζήτηση κατ' αρχάς για χασομέρι απο μέρους του/της, φορώντας διάφορες αποκριάτικες μάσκες που ανασύρει απο το σερφάρισμα. Ειλικρινά θα προτιμούσα να συζητήσω με τον Χρίστο Ελ και τον Λύδιο, τουλάχιστον αυτά που γράφουν τα πιστεύουν 100%, οσο εκκεντρικά κι αν σου φαίνονται (γιατί και ποιός δεν είναι εκκεντρικός τελικά; )

Αυτό όμως το πράγμα εδώ, θεωρεί όλον τον κόσμο γύρω του μλκες, και δεν αναφέρομαι στα στενά όρια του φορουμ αυτού. Δεδομένης της κουρτίνας του mr Zong (ίντερνετ), γίνεται αυτό το παιχνιδάκι μέχρι αποκαλύψεως της ξεφτίλας. Αφου αποκαλύφθηκε το μέγεθος της @ριας του/της με τα διάφορα ψευδοεπιστημονικά που αράδιαζε (και στο metafysiko.gr και εδω λιγότερο), τα οποία καταλλήγουν πάντα σε χυδαίες ύβρεις, τωρα βλέπω πως πέρασε και στην πολιτικο-οικονομική ανάλυση (του ω τα 9-μερα να συμπληρώσω).

Που θέλω να καταλλήξω: οτι γράφεις το κάνεις για πάρτη σου ή για οποιονδήποτε άλλον εκτός απο το συγκεκριμένο troll. Σημεία των καιρών; Μπορεί...


Edited by - Heretic on 09/03/2015 22:34:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy