ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΜΑΓΕΙΑ ,, Η ΨΥΧΟΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2014, 15:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

-Για την Μαρια3 που ανέφερθηκε, οχι δεν είναι κακό τίποτα και οποιαδήποτε άποψη. Με ενόχλησε αρχικά που άρχισε να κατηγορεί τους πάντες και τα πάντα όσον αφορά την μαγεία, αναπτύσσοντας μια υποκειμενική θεωρία, αλλά δεν γνωρίζει το θέμα που αναφέρεται ούτε καν επιφανειακά.

Edited by - Heretic on 02/01/2014 11:31:01


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=3&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=4570

Επειδή ειλικρινά με κούρασες ανέβασα ποιο πάνω μία συζήτηση μου για την μαγεία που είχα σε άλλο θέμα και όντως εκεί μίλησα ποιο σκληρά, μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνουν oi λέξεις, γράφω και λέω τις απόψεις μου και τι το επιτίθεται.


quote:

Και στην συνέχεια γράφει οτι είναι χριστιανή ορθόδοξη και μετά προσθέτει άλλες (αλλοπρόσαλλες θα τις χαρακτηρίσω) θεωρίες που δεν έχουν καν σχέση με την χριστιανική μεταφυσική. Καλό είναι κάποιος να κάτσει και να διαβάσει μερικά πράγματα πριν να αρχίσει την ιντερνετική συγγραφή.

Edited by - Heretic on 02/01/2014 11:31:01


Ναι είμαι Χριστιανή ορθόδοξη και μίλησα για την ψυχή δεν μπορεί κανείς να μου πει να μην μιλάω ή να μην έχω άποψη για το που βρίσκεται, το έχω τονίσει και σε άλλα θέματα ότι δεν συμμερίζομαι όλες τις απόψεις τις θρησκείας μου, καλό είναι να διαβάζεις τον συνομιλητή σου, γιατί το να μιλάς μετά αυθαίρετα πάει σύννεφο.

Όσο για εσένα απλά πιστεύω ότι είσαι άλλο ένα παπαγαλάκι, που δεν ξέρει απολύτως τίποτα, μιλάει στο ίντερνετ χωρίς να έχει και κανένα προσωπικό αρχείο, μόνο και μόνο για να το παίξει έξυπνος από την αντιπαράθεση του με το άλλο.

Αν έχεις κάτι πάνω σε κάποιο φιλοσοφικό θέμα να μας μιλήσεις ευχαρίστως να σε ακούσουμε, αλλά δεν έχεις και στο παραπάνω μήνυμα μου δεν απάντησες, θα μου πεις δεν ξέρεις καν το χρώμα της αύρας αν και είπα ότι δεν είναι σωστή για μένα η λέξη.

Όσον αφορά τα ολογράμματα και τις τεχνικές και μη μήτρες, κοίτα να ανοίξεις λίγο το μυαλό σου γιατί δεν έχεις ιδέα για το τι γίνεται στον κόσμο, μάλλον πιστεύεις ότι διαβάζεις και τίποτα άλλο πλήρης μεσάνυχτα.

Και στην τελική ο Χριστός είχε φιλοσοφία που πρέπει να την καταλάβουμε και μας είπε αρκετά πράγματα, δεν είναι θέμα δυτικής φιλοσοφίας αλλά πως το αντιλαμβάνεσαι.

Edited by - maria3 on 02/01/2014 12:02:12



Λέω να κρατηθώ και να μην γίνω αγενής. Εξήγησε μου λοιπόν, όσο πιο περιληπτικά μπορείς, το τι γίνεται ακριβώς στον κόσμο, γιατί το φτωχό μου το μυαλό δεν πάει εκεί που πάει το δικό σου.
Αν δεν μπορείς να πλοηγηθείς μέσα στον ωκεανό της αερολογίας υπερίπταται, να στο κάνω λίγο πιο λιανά:

-Τι ακριβώς φιλοσοφικό περιλαμβάνουν όλα τα παραπάνω που έγραψες. Ας πούμε, πως να κάνετε chat στο esoterica.gr?
-Τι χρώμα έχει η αύρα; Προσπαθώ χρόνια να το διαπιστώσω, ανεπιτυχώς. Φαντάζομαι κάποιο φούξια που είναι της μόδας;
-Δεν σου αρέσουν τα παπαγαλάκια; Γιατί; Εδώ έχω κάτι θίξω, πολύ φιλοσοφικό.

Τα παπαγαλάκια είναι πολύ ενδιαφέροντα παραδείσια πτηνά, και μάλιστα εφαρμόζουν και αυτά το «εξ' ιδίων τα αλλότρια», όπως μερικοί άνθρωποι. Κοινώς προβάλλουν την δική τους την έλλειψη ουσιαστικής παιδείας στους άλλους. Γι’ αυτό και παπαγαλίζουν. Δεν μιλάω για παιδεία πάνω σε μαγεία ή μεταφυσικό γενικά. Μιλάω για τον κλασσικό ορισμό της έλλειψης παιδείας. Κοινωνικής, ακαδημαϊκής, συναισθηματικής κτλ. Καλό είναι μερικές φορές να έχουμε το «γνώθι σαυτόν», και να αποσυρόμαστε μέχρι να είμαστε σε θέση να συζητήσουμε για κάτι που δεν το κατέχουμε. Και εννοώ συζήτηση, όχι chat τύπου FB.


Edited by - Heretic on 02/01/2014 15:56:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2014, 15:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic και maria3 είμαι σίγουρος οτι μπορείτε να κάνετε πολύ σοβαρές τοποθετήσεις.
Αν σταματήσετε να ασχολείστε ο ένας με τον άλλον.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2014, 15:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O kalikatzaros φταιει, Πύρινος. Εσπειρε το κλίμα της διχόνοιας. Να δουμε αν καταφέρει να τον ξορκίσει η Μύθηρα, γιατί εγώ είμαι σε μέρα χαμηλής ενέργειας σήμερα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2014, 16:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή Χρονιά σε όλους, και μόνο αγαπη και υγεία, τα υπόλοιπα έρχονται.

Μαρία και Heretic δεν έχω καμία δουλειά αλλά επειδή νομίζω ότι ο καθένας μας έχει τη δική του άποψη, και συνεισφέρει κάτι (εκτός από το τρολλ), θεωρώ ότι αν δεν διαφωνούσαμε δεν υπήρχε λόγος και να μιλάμε. Μην αναλωθείτε σε επιθέσεις, Νομίζω έχετε αποδείξει κ οι δύο ότι έχετε αξιόλογες θέσεις, και ας μην συμφωνούμε. :) Το ίδιο θα έλεγα και για το Νικόμαχο και τη Μύθηρα, η οποία με εκνευρίζει κάποιες φορές αλλά τη σέβομαι,έχει την δική της σκοπιά.

Μαρία, όσον αφορά το αν κάποιος το έχει εκ γενετής ή όχι να είναι ψυχοκινητικός, διαφωνώ. Να στο πάω παραπέρα, κατά την άποψη μου ο οποιοσδήποτε με ανοιχτό μυαλό ασχοληθεί με τα στοιχεία της φύσης και αποκτήσει κάποιο περαιτέρω δεσμό με αυτά (όχι απλά γνώση) πιστεύω θα αρχίσει να του βγαίνει. Δεν είμαι απόλυτος, δεν ασχολούμαι με το "σπορ", αν και αυτό καμια φορά ασχολείται μαζί μου :), λέω την αποψη μου να το συζητήσουμε.

Gnostic Student, ο Νικόμαχος δεν έχει άδικο όσον αφορά τον Καλλικάτζαρο, γιατί ο τύπος δεν γράφει "ότι να ναι", αλλά έχει συγκεκριμένο ρόλο και σκοπό. Δεν είναι καθόλου χαζός, το παίζει. Και επειδή είναι τεμπέλης διαβάζει κάτι και το αναμασά. Οπως είπε ο DSM, ψάχνει βλάκες να του πούνε μπράβο για τη βλακεία του. Σοφία του λείπει. Ο DSM με έχει καλύψει απόλυτα με τις απαντήσεις του και δεν έχω να του απαντήσω κάτι.

Παρεπιπτόντως θα μπορούσες να μας πεις κάποια πράγματα για τον Γνωστικισμό;


Μήθυρα αναφέρεις την λευκή και τη μαύρη μαγεία. Θα ήθελα να σε ρωτήσω, πραγματικά πιστεύεις ότι ο όρος είναι απαραίτητος? αν δηλαδή ο καθένας στη ζωή του κάνει μικρά θαύματα, χρειάζεται να τα συγκαταλέγουμε στον όρο μαγεία?

Υ.Γ Τράγο η Μήθυρα, σολωμό ο Πύρινος, κάνα πουλερικό και καμια σαλατίτσα να φέρουμε , και καμια μπυρίτσα να γίνουμε :P
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2014, 16:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Italos, ο k. δεν αναμασά κάτι χωρίς λόγο, γράφει σκοπίμως για συγκεκριμένα θέματα, τα οποία μπορεί να συνδυαστούν με μια καταγγελία στην ΔΗΕ ότι εδώ μέσα γίνεται προτροπή για χρήση ναρκωτικών ουσιών. Αν και είμαι καινούργιος, κάτι πήρε το μάτι μου και νομίζω ότι έχει βάση αυτό που γράφω.

Edited by - Heretic on 02/01/2014 16:15:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2014, 16:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ίδιο λέμε heretic.Φυσικά και δεν αναμασά χωρίς λόγο, απλά περίμενε παιδάκια και δεν του βγήκε. Επειδή όμως υπάρχουν και θα υπάρξουν και παιδάκια, και γω νομίζω ότι έχει ξεπεράσει τα "νόμιμα" όρια.

Και από εσωτερική πλευρά να το δει κανείς, τα ναρκωτικά κάνουν τεράστιο κακό, που μάλιστα δεν διορθώνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2014, 16:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο χώρος του εσωτερισμού είναι γεμάτος παραδείγματα ανθρώπων που είτε παρανόησαν λόγω ψυχεδελικών είτε πέθαναν πριν την ώρα τους με κατεστραμμένη υγεία από ισχυρά εθιστικά. Δεν χρειάζεται να λέμε τα αυτονόητα, η πρόσβαση σε σφαίρες ανώτερης επίγνωσης γίνεται πάντοτε απο κατάσταση πλήρους διαύγειας, η δήθεν διεύρυνση του ορίζοντα μέσω ψυχοτρόπων ουσιών έχει αποδειχτεί εκ του αποτελέσματος περιττή. Και πολλές φορές ολισθηρή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2014, 17:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μαρία και Heretic δεν έχω καμία δουλειά αλλά επειδή νομίζω ότι ο καθένας μας έχει τη δική του άποψη, και συνεισφέρει κάτι (εκτός από το τρολλ), θεωρώ ότι αν δεν διαφωνούσαμε δεν υπήρχε λόγος και να μιλάμε. Μην αναλωθείτε σε επιθέσεις, Νομίζω έχετε αποδείξει κ οι δύο ότι έχετε αξιόλογες θέσεις, και ας μην συμφωνούμε. :)


Italos δεν μπορώ τους δήθεν.
Ο άνθρωπος μιλάει για τσατ και μου δείχνει και τον κατάλληλο χώρο όταν δεν έχει διατυπωθεί σχεδόν καμία άποψη του, εκτός από μία δύο και αυτό δεν είναι φιλοσοφία για εμένα γιατί οι απόψεις δεν είναι δικές τους αλά κάποιων άλλων και μας το υποδεικνύει κιόλας.

quote:

Μαρία, όσον αφορά το αν κάποιος το έχει εκ γενετής ή όχι να είναι ψυχοκινητικός, διαφωνώ. Να στο πάω παραπέρα, κατά την άποψη μου ο οποιοσδήποτε με ανοιχτό μυαλό ασχοληθεί με τα στοιχεία της φύσης και αποκτήσει κάποιο περαιτέρω δεσμό με αυτά (όχι απλά γνώση) πιστεύω θα αρχίσει να του βγαίνει. Δεν είμαι απόλυτος, δεν ασχολούμαι με το "σπορ", αν και αυτό καμια φορά ασχολείται μαζί μου :), λέω την αποψη μου να το συζητήσουμε.


Ναι απλά εγώ δεν είμαι τις άποψις να ωθεί κάποιος τον εαυτό του σε εξωφρενικές συνθήκες για να αποκτήσει γνώση, ελπίζω να με καταλαβαίνεις.

Ναι η φύση το έχω πει και εγώ μας δίνει πολλά πράγματα όσον αφορά το άνοιγμα του νου, όχι της ψυχής.

Λες δεν είσαι του σπορ αλλά σου τυχαίνει, όπως σε όλους βέβαια.

Μπορεί πιστεύεις να σου μάθει κάποιος που έχει υιοθετήση τον άλφα τρόπο και τον έχει δουλέψει πάνω του, να το κάνεις συνειδητά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2014, 18:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορεί πιστεύεις να σου μάθει κάποιος που έχει υιοθετήση τον άλφα τρόπο και τον έχει δουλέψει πάνω του, να το κάνεις συνειδητά;

Τα παρακάτω δεν είναι αποκλειστικά για τηλεκίνηση, αλλά για επικοινωνία ας το πούμε με το μεταφυσικό.
Πιστεύω επειδή το κανα για λίγο καιρό, πως μπορώ μόνος μου να το δουλέψω και να το κάνω συνειδητά, χωρίς δλδ τη βοήθεια άλλων. Ομως δεν είδα σε τι με ωφελεί επι της ουσίας,και από τη στιγμή που σε ακραίες περιπτώσεις μου βγαίνει αυθόρμητα,νομίζω φτάνει. δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν χρήσιμο γενικότερα, είναι μια ευθύνη που δεν νιώθω έτοιμος να κουβαλήσω.

Από το όσο το έψαξα σε μικρή ηλικία διαπίστωσα ότι πρέπει να έχεις εκτός από αγνές προθέσεις, και πολύ ισχυρή θέληση. Καλές οι προθέσεις αλλά η ανθρώπινη φύση σε κάνει να βλέπεις τα πράγματα "όπως θες εσύ".

Δεύτερον, παρατήρησα ότι η μοίρα, το νήμα του καθενός δεν είναι κάτι για να παίζεις. Είναι κάτι που δεν ακουμπάς, τζιζ. Για αυτό και θεωρώ πχ ότι οι καφετζούδες και οι λοιποί που όντως το χουνε το χάρισμα, είναι απαράδεκτοι, γιατί ουσιαστικά "δένουν" τις επιλογές σου. Αν θες να το επεκτείνω και δεν με αντιλαμβάνεσαι ευχαρίστως.

Τέλος, ναι πιστεύω ότι σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να σε βοηθήσουν να καταλάβεις καλύτερα τι γίνεται μέσα σου, όμως γενικά επειδή όταν ανοίγεις τον εσωτερικό σου κόσμο είσαι ευάλωτος, και με αυτά που έχουν δει τα (μάτια) μου γενικότερα ( :) ) δεν εμπιστεύομαι σε τέτοιο βαθμό κάποιον άλλο. Επίσης, κατ εμέ όπως και να χει τον εαυτό σου καλύτερα από σένα κανείς δεν θα τον καταλάβει και δεν θα τον αναπτύξει. Εκτός από τον δημιουργό σου φυσικά :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2014, 18:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
maria3 οι απόψεις μου είναι πολύ ώριμες και μεστές για όποιον θέλει να καταλάβει, μην πω για όποιον έχει την στοιχειώδη αντίληψη. Αν εσύ θέλεις να πετάς φόλες στους άλλους όπως έκανες με εκείνη την κοπέλα (στο θέμα που εσύ υπέδειξες), που τόλμησε να δηλώσει ότι εξασκεί λευκή μαγεία και κάνει channeling (ή επικλήσεις - invocations) αγγέλων, δείχνει τον τρόπο που αντιδράς.

Και τώρα αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να έχεις τον τελευταίο λόγο για να ταπώσεις τον άλλον, χωρίς να κάθεσαι να ακούσεις τι σου λέει αυτός. Δεν έχεις ασχοληθεί με το αντικείμενο που ονομάζεται μαγεία. Τελεία και παύλα. Δεν υπονοώ να το εξασκείς, προς Θεού, δεν έχεις κάτσει να διαβάσει τίποτε το ουσιαστικό πάνω στο χώρο. Από το να το αντιληφθείς αυτό, να κάνεις ιδιωτικά την αυτοκριτική σου, του στιλ "ρε παιδιά, μπας και έχει δίκιο αυτός ο τύπος, μήπως είναι καλύτερα να ανοίξω κανένα ρημάδι που λέγεται βιβλίο πρώτα να δω τι μ... γράφουν μέσα;".

Και να κάνεις στην συνέχεια δειλά-δειλά ή απ'έξω-απ'έξω την ερώτηση: "και ποιο βιβλίο θεωρείτε ασφαλές να διαβάσω 5 πράγματα;" ή τι νομίζετε τέλος πάντων εσείς που νομίζετε ότι ξέρετε 10 πράγματα σε έμενα που νομίζω ότι ξέρω 5 πράγματα;", ακολουθείς την μέθοδο που ανέφερα. Να έχω τον τελευταίο λόγο με όποιο τρόπο γίνεται.

Άσε τι λέει ο Laszlo, αυτά είναι στα όρια επιστήμης και μεταφυσικής αλλά χρειάζεται επιστημονική υποδομή για να τα καταλάβεις. Αυτοί που την έχουν κάνουν πάντα reference όταν χρησιμοποιούν στην επιχειρηματολογία τους γνώσεις που τις βρει άλλοι. Είτε αυτός που τα λέει είναι επιστήμονας είτε εσωτεριστής είτε μάγος. Στα καθημερινά πράγματα που μιλάμε αναφέρομαι.


Edited by - Heretic on 02/01/2014 18:41:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kalikatzaros
troll

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2014, 18:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kalikatzaros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΜΑΓΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ σε αρχειο .pdf..
Κατεβαστε το..

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=10&ved=0CHYQFjAJ&url=http%3A%2F%2Fhelios-eie.ekt.gr%2FEIE%2Fbitstream%2F10442%2F8414%2F1%2FM01.052.0.pdf&ei=3ZLFUt3JLcbO0QW7poDgDQ&usg=AFQjCNHHWROcZ3gOD8pQsQMfOcCyxDIgFg&sig2=Hz5Y94UylRi8kLRpkrSkew&bvm=bv.58187178,d.d2k

Ο διαβολος λατρευτηκε στην αρχαια Ελλάδα με τη μορφη του Διονυσου και του Σατυρου..
Ωστόσο η πιο αντιπροσωπευτικη μορφη του ειναι ο θεός Πανας..
ΙΟ ΠΑΝ!
Ο τραγοποδαρος θεος ειναι ο προστατης της κτηνοτροφίας και της γεωργιας στην Ελλάδα και εχει ταυτιστει με την γονιμοτητα.. εξου και το κεφαλι και ποδια τραγου..

https://www.youtube.com/watch?v=KLZvx4qItQk

(_(
('')
_ " )>,_ .-->
_>--w/((_ >,_.'
///Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2014, 18:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξαιρετικό βιβλίο! Που το ανακάλυψες; Προτείνω να μην σε εξορκίσουμε πριν τα Φώτα, αλλά πρέπει να μείνεις κόσμιος!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2014, 19:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

maria3 οι απόψεις μου είναι πολύ ώριμες και μεστές για όποιον θέλει να καταλάβει, μην πω για όποιον έχει την στοιχειώδη αντίληψη. Αν εσύ θέλεις να πετάς φόλες στους άλλους όπως έκανες με εκείνη την κοπέλα (στο θέμα που εσύ υπέδειξες), που τόλμησε να δηλώσει ότι εξασκεί λευκή μαγεία και κάνει channeling (ή επικλήσεις - invocations) αγγέλων, δείχνει τον τρόπο που αντιδράς.

Και τώρα αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να έχεις τον τελευταίο λόγο για να ταπώσεις τον άλλον, χωρίς να κάθεσαι να ακούσεις τι σου λέει αυτός. Δεν έχεις ασχοληθεί με το αντικείμενο που ονομάζεται μαγεία. Τελεία και παύλα. Δεν υπονοώ να το εξασκείς, προς Θεού, δεν έχεις κάτσει να διαβάσει τίποτε το ουσιαστικό πάνω στο χώρο. Από το να το αντιληφθείς αυτό, να κάνεις ιδιωτικά την αυτοκριτική σου, του στιλ "ρε παιδιά, μπας και έχει δίκιο αυτός ο τύπος, μήπως είναι καλύτερα να ανοίξω κανένα ρημάδι που λέγεται βιβλίο πρώτα να δω τι μ... γράφουν μέσα;".

Και να κάνεις στην συνέχεια δειλά-δειλά ή απ'έξω-απ'έξω την ερώτηση: "και ποιο βιβλίο θεωρείτε ασφαλές να διαβάσω 5 πράγματα;" ή τι νομίζετε τέλος πάντων εσείς που νομίζετε ότι ξέρετε 10 πράγματα σε έμενα που νομίζω ότι ξέρω 5 πράγματα;", ακολουθείς την μέθοδο που ανέφερα. Να έχω τον τελευταίο λόγο με όποιο τρόπο γίνεται.

Άσε τι λέει ο Laszlo, αυτά είναι στα όρια επιστήμης και μεταφυσικής αλλά χρειάζεται επιστημονική υποδομή για να τα καταλάβεις. Αυτοί που την έχουν κάνουν πάντα reference όταν χρησιμοποιούν στην επιχειρηματολογία τους γνώσεις που τις βρει άλλοι. Είτε αυτός που τα λέει είναι επιστήμονας είτε εσωτεριστής είτε μάγος. Στα καθημερινά πράγματα που μιλάμε αναφέρομαι.


Edited by - Heretic on 02/01/2014 18:41:01


Είναι απλά τα πράγματα για να μιλάω και να επιμένω έχω προσωπική άποψη πάνω στο θέμα και απαντάω συγχρόνως και στο φίλο τον Italos.

Όταν ήμουν σε πολύ μικρή ηλικία ο αδελφός της μητέρας μου παντρεύτηκε μέντιουμ όπου του το είπε ή μάλλον έγινε μετά.

Χωρίσανε όμως και γνώρισε έναν άλλο κύριο όπου ασκούσε μαγεία και ζούσε από αυτό.

Από περιέργεια επειδή συνέβαιναν διάφορα στην οικογένεια μου είχαν πάει σαν πελάτες κάποιοι γνωστοί μας για να δουν που δεν τους ήξερε και πριν είκοσι πέντε χρόνια ο κύριος αυτός είχε ζητήσει ένα εκατομμύριο για μαύρη μαγεία και ενάμιση για λευκή.

Η θεία μου ήταν ένας καλός άνθρωπος που έπασχε όμως από κατάθλιψη, όταν χώρισε με τον θείο μου το είδε εγωιστικά.

Θέλω να σου δείξω ότι άνθρωποι είμαστε και έχουμε ανώριμα ένστικτα ζωώδη θα έλεγα όπου μας βγαίνουν στις περίεργες καταστάσεις οπότε δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο ένας άνθρωπος να ξεφύγει.

Έχω διαβάσει και εγώ κάποια βιβλία από περιέργεια και όχι για να τα εφαρμόσω απλά για να δω κάποια πράγματα.

Και όντως μπαίνουν στο ασυνείδητο σου κομμάτι είτε είναι σχήματα είτε το οτιδήποτε, άποψη μου δηλαδή είναι ότι δεν χρειάζεται να κάνεις κάποια επίκληση αποτυπώνονται στο υποσυνείδητο σου και μπορείς να παρασυρθείς από εκεί και να μην το ξέρεις.

Kalikatzaros στην αρχαία Ελλάδα υπήρχε και ο μύθος του Κέκροπα.

και μην ξεχνάς τι έλεγε ο Δημοσθένης για την Θεά Αθηνά.

Μπορείς να διαβάσεις και εδώ http://filosofia-erevna.blogspot.gr/2013/08/blog-post_10.html

Υπάρχουν πολλές μορφές το θέμα είναι εσύ σε ποια καταλήγεις;

Edited by - maria3 on 02/01/2014 19:14:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2014, 19:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Maria είναι πολύ απλό το θέμα, και είναι από τα πρώτα που μαθαίνει κανείς. Με ένα μαχαίρι μπορείς να κόψεις ένα φρούτο και να το μοιράσεις στην παρέα σου και με αυτό μπορείς να πληγώσεις έναν άνθρωπο. Έγκειται στην ηθική αυτού που το κρατάει. Ουσιαστικά ο μάγος έχει στα χέρια του εργαλεία, το πως τα μεταχειρίζεται τον κάνει καλό ή κακό. Τώρα αυτός που το κάνει για επαγγελματικούς λόγους, ζει απ την μαγεία δλδ, είναι εξ' ορισμού απατεώνας, δεν χρειάζεται να σχολιάσω κάτι άλλο. Στο θέμα των θεραπειών υπάρχει κάποιο νόημα αλλά θα σου πω το εξής: Το 90% των ανθρώπων σε αυτόν το χώρο (του μεταφυσικού γενικά) είναι ψεύτες, απατεώνες, τρελοί και λαμόγια. Αυτή είναι η βασική αρχή και από εκεί ξεκινάς.

Για κάποιον που ισχυρίζεται ότι εξασκεί λευκή και μαύρη, δεν λέει ουσιαστικά τίποτα, πρέπει να δεις τι μέσα χρησιμοποιεί. Αν χρησιμοποιεί τα γνωστά βιβλία επικλήσεων (evocations) δαιμόνων & αγγέλων, με τη λογική ότι είναι υπηρέτες του, τότε θα σου έλεγα μείνε μακριά από αυτόν γιατί συνήθως πρώτα παθαίνουν κάτι οι οικείοι του και μετά ο ίδιος.

Έπειτα, το να λύνεις κατάρες και ξόρκια είναι βαρύ φορτίο που όποιος το αναλαμβάνει, αναλαμβάνει μαζί και τις ευθύνες του. Δεν σου λέω να κάνει κάποιος ενεργειακές θεραπείες, είναι λίγο new age αυτά και χαριτωμένα. Σου μιλάω να μπορεί να αναστρέψει επιθετική μαγεία -ας υποθέσουμε ότι υπάρχει- που έχει στείλει ουσιαστικά μυημένος, άνθρωπος υψηλού ενεργειακού δυναμικού και ίσως και υψηλής δόνησης. Εγγυημένος τρόπος να φας τα μούτρα σου.

Συνήθως αυτοί είναι λίγοι και δεν θα σου τύχουν, ούτε θα ασχοληθούν μαζί σου. Όσο για τα άλλα που περιγράφεις, όπου φτωχός και η μοίρα του. Άμα κοροϊδεύεις τους ανθρώπους θα έλκεις κορόιδα και απατεώνες, είναι λογικό μετά να σου πηγαίνουν όλα στραβά, ο νόμος της έλξης (Άτκινσον).

Παρόλα αυτά, θυμήσου αυτό είπα: Ο πιστός που προσεύχεται σε έναν άγιο, η μάνα που παρακαλάει τον άγγελο να προσέχει το παιδί της κάνει λευκή μαγεία, καθαρή και λευκότατη. Το ίδιο μπορεί να κάνω κι εγώ, δεν χρειάζεται να είμαι χριστιανός, να ακολουθώ το τυπικό της εκκλησίας, αν και μπορεί να έχω κάποιες πεποιθήσεις κοινές. Είτε μιλάμε για 72 αγγέλους, είτε μιλάμε για 72 ενεργειακές υποστάσεις της φύσης του Δημιουργού είναι το ίδιο πράγμα.

Μαρία, ακόμα και σφραγίδες εκπτώτων να είδες δεν σημαίνει τίποτε, δεν σου κάνουν τίποτε αν δεν είσαι ψυχικά έτοιμη να τις χρησιμοποιήσεις, είναι μουτζούρες πάνω σε ένα κομμάτι χαρτί που έφτιαξαν άνθρωποι. Τα περισσότερα σύμβολα που κυκλοφορούν εδώ και κει είναι σύμβολα ζωδιακών, σύμβολα πλανητών και στοιχειακών, αρχετυπικές οντότητες που πάντοτες ο άνθρωπος χρησιμοποιούσε, και μοιραζόταν τις υποστάσεις που κινείται. Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι κάτι από αυτά, είναι στην χειρότερη περίπτωση ουδέτερα για κάποιον που δεν θα τα χρησιμοποιήσει λάθος.

Edited by - Heretic on 02/01/2014 19:52:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2014, 20:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic όσο και να μην μου φαίνεται το έχω ψάξει το θέμα.

Ναι μιλάω για σφραγίδες έκπτωτων, πιστεύω ότι έχουν σχεδιαστεί για κάποιο λόγο και μένουν στο ασυνείδητο κομμάτι μας, αυτός είναι ο λόγος που σχεδιάστηκαν.

Δεν μιλάω απλά για την Σολομωνική που έχει αλλοιωθεί με την πάροδο των χρόνων και έχουν μείνει λίγες ίσως και καθόλου γνήσιες σφραγίδες.

Εξάλλου έχω δηλώσει ότι τον Σολομώντα τον θεωρώ απλά έναν καλό αστρολόγο και οι συμβολισμοί του δείχνουν αστερισμούς.

Τώρα για τις ώρες που έχουν σχέση για όλες τις επικλήσεις έχουν να κάνουν με τους δαίμονες και τους φρουρές, αυτό το κομμάτι είναι μεγάλη αλήθεια.

Ο άνθρωπος που ανέφερα δυστυχώς δεν ήταν απατεώνας αλλά εξασκούσε όντως μαγεία και το καταλάβαμε από τα αποτελέσματα.

Δεν πιστεύω στις επικλήσεις μαγείας για καλό σκοπό όπως για την προστασία, γιατί λόγο της θρησκείας μου ξέρω ότι δεν μπορείς να καλέσεις έναν Άγγελο πολέμιο των δαιμόνων χωρίς να έχεις πίστη πραγματική με διάφορα μαντζούνια και επικλήσεις, οπότε μπορεί να σου έρθει κάτι άλλο και να τα μπερδέψεις, φυσικό δεν είναι;

Όπως έχω ακούσει και το απαράδεχτο όπου μιλάνε για τον φύλακα Άγγελο που έχουμε ή για τους Αρχαγγέλους και ότι μπορείς να του καλέσεις για κάποιο μηδαμινό πρόβλημα, όπως για παράδειγμα την επιτυχία στην δουλειά κτλ.

Για εμένα για παράδειγμα η αποκάλυψη του Ιωάννη είναι αληθινή για τις μέρες που ζούμε και περνάμε και έχει δίκαιο η ΜΥΘΗΡΑ όταν λέει ότι δεν είναι κακό να πιστεύεις κάπου όπου έχεις πειστεί ότι είναι υπαρκτό και να παίρνεις παραδείγματα και από αλλού.

Τι εννοώ, υπάρχουν άνθρωποι σύμφωνα με την δική μου άποψη όπου έχουν σφραγιστή είδη και έχουν ανοσία από αυτά τα φαινόμενα, για να μην μπορούν να κάνουν επίκληση με το όνομα τους, δηλαδή έχουν προστασία.

Γνώμη μου είναι ότι ο Χριστός μίλησε και για το τρίτο μάτι της δυτικής φιλοσοφίας και το ήξερε και αυτός.

῾Ο λύχνος τοῦ σώματός ἐστιν ὁ ὀφθαλμός· ἐὰν οὖν ὁ ὀφθαλμός σου ἁπλοῦς ᾖ, ὅλον τὸ σῶμά σου φωτεινόν ἔσται· 23 ἐὰν δὲ ὁ ὀφθαλμός σου πονηρὸς ᾖ, ὅλον τὸ σῶμά σου σκοτεινὸν ἔσται. εἰ οὖν τὸ φῶς τὸ ἐν σοὶ σκότος ἐστί, τὸ σκότος πόσον; 24 Οὐδεὶς δύναται δυσὶ κυρίοις δουλεύειν· ἢ γὰρ τὸν ἕνα μισήσει καὶ τὸν ἕτερον ἀγαπήσει, ἢ ἑνὸς ἀνθέξεται καὶ τοῦ ἑτέρου καταφρονήσει. οὐ δύνασθε Θεῷ δουλεύειν καὶ μαμωνᾷ.

Για ποιον οφθαλμό νομίζεις ότι μιλάει;

Η δύναμη η ανθρώπινη είναι αυτή για να βλέπει ο άνθρωπος το αόρατο.

Όπως έχει προικίσει όλα τα όντα και τα ζώα του πλανήτη, έχει προνοήσει και για τον άνθρωπο.

Η σφραγίδα στους εκλεκτούς μην ξεχνάμε για ποιο λόγο μπαίνει στο μέτωπο, δεν θα ήθελα να επεκταθώ γιατί θα θεωρηθώ εγώ Αιρετική.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2014, 20:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τους Αγγέλους: Πρώτα απ' όλα θέλω να πω πως έχει επιεικώς ξεφτιλιστεί το θέμα από κάτι εμετικές new age περσόνες όπως η Ντορήν Βίρτου και αρκετά ακόμα λαμόγια. Αυτοί ευθύνονται για τον εκφυλισμό αυτών των σοβαρών μεταφυσικών θεμάτων και για την κάκιστη χρήση τους από εκατομμύρια κορόιδα που αγοράζουν τα βιβλία τους και τελικά κάνουν μια τρύπα στο νερό.

Η έννοια του φύλακα άγγελου αλλοιώθηκε από κάποιους μεταφυσικούς στην προσπάθεια τους να περιγράψουν τον ανώτερο εαυτό κατανοητά, το θεϊκό κομμάτι-παρουσία που έχουμε όλοι μας, την ουσιαστική υπόσταση μας στο αστρικό πεδίο. Αυτό επικαλούνται χωρίς να το καταλαβαίνουν γιατί δεν είναι σε θέση να το καταλάβουν, λόγω χαμηλής δόνησης του κατώτερου εαυτού, του Εγώ τους.

Του άλλους αγγέλους και αρχαγγέλους δεν τους καλείς, με την έννοια τους φωνάζεις να έρθουν, δεν είναι ούτε φιλαράκια σου, ούτε υπηρέτες σου. Συγκεκριμένα δεν έχουν οτιδήποτε ανθρώπινο επάνω τους για να ταυτιστείς. Οι άγγελοι είναι πανταχού παρόντες, απλά συντονίζεσαι μαζί τους και ευγενικά υποβάλεις το αίτημα σου. Αν αυτό αφορά το ευρύτερο καλό, το θεϊκό σχέδιο, τότε αυτό θα πραγματοποιηθεί. Αν τα κίνητρα σου είναι ποταπά, απλά δεν γίνεσαι ακουστός. Αν τώρα εσύ συνεχίσεις και επιμένεις, όπως το ανέκδοτο με την κατσίκα που τρίβεται στου τσομπάνη την μαγκούρα, δεν ξέρω την συνέχεια, δεν το δοκίμασα ποτέ να σου πω τι γίνεται.

Με τον δέοντα σεβασμό μπορείς να επικοινωνείς και με αγγέλους και με αρχαγγέλους, όπως ακριβώς προσεύχεται και ο πιστός στην εκκλησία, στις ίδιες υποστάσεις απευθύνεσαι και εσύ από άλλη οπτική γωνία. Απλά σου ξεκαθαρίζω ότι -άποψη μου- ούτε ο Θεός, ούτε οι Άγγελοι, δεν είναι ιδιοκτησία της εκκλησίας, ούτε η εκκλησία είναι ο εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπος του Θεού στην Γη. Είναι φυσικό να μην θέλει οι άνθρωποι να εξασκούν Θεουργία, για να αποτελεί προνόμια του κλήρου, να πουλάνε δηλαδή νταβατζηλίκι και παρασιτικό έργο. Να παίζουν τους ενδιάμεσους, όπως ακριβώς ο γνωστός σας ο μάγος.

Όποιος θέλει να δοκιμάσει την τύχη τους με τους εκπτώτους, όπως ο φίλος μας ο τράγος, μπορεί να το κάνει, να ξέρει όμως ότι τα πράγματα δεν είναι απλά μαζί τους, μιλάμε για τις αντίστροφες υποστάσεις και αναλαμβάνεις τις ευθύνες για ότι σου συμβεί στην πορεία.

Όσο για την επίκληση (Invocation) Μαρία, αυτό ακριβώς που καλείς, αυτό και έρχεται. Δεν εξασκώ τελετουργική μαγεία, ούτε χρησιμοποιώ σφραγίδες για επικλήσεις, πράττω μόνο νοητικά, από τα ανώτερα κέντρα. Εκ του αποτελέσματος σου λέω ότι ισχύει και αυτό θα σου το πουν όσοι ασχολούνται: Αυτό που καλείς αυτό έρχεται. Για αυτό μπορούμε να συζητάμε χρόνια χωρίς να καταλήξουμε στο πως και το γιατί. Αφορά σφαίρες υποστάσεων έξω από την καθημερινή εμπειρία. Αυτά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kalikatzaros
troll

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2014, 20:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kalikatzaros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

(_(
('')
_ " )>,_ .-->
_>--w/((_ >,_.'
///Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2014, 20:55:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος είναι αυτός καλό μου παιδί; Ο μέγας Κθούλου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2014, 20:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Italos
Gnostic Student, ο Νικόμαχος δεν έχει άδικο όσον αφορά τον Καλλικάτζαρο, γιατί ο τύπος δεν γράφει "ότι να ναι", αλλά έχει συγκεκριμένο ρόλο και σκοπό. Δεν είναι καθόλου χαζός, το παίζει. Και επειδή είναι τεμπέλης διαβάζει κάτι και το αναμασά. Οπως είπε ο DSM, ψάχνει βλάκες να του πούνε μπράβο για τη βλακεία του. Σοφία του λείπει. Ο DSM με έχει καλύψει απόλυτα με τις απαντήσεις του και δεν έχω να του απαντήσω κάτι.
Φίλε Ιταλέ.. δεν έχει σημασία η πρόθεση με την οποία αυτός γράφει. Σημασία έχει η δικιά μας πρόθεση.

Είπα για ρόλους πριν... Τι είναι οι ρόλοι;
Ως ρόλο εννοώ το σύνολο των πεποιθήσεων του κάθε ατόμου.
Και λέω οτι αν θέλουμε να αγγίξουμε κάποιον, θα πρέπει να πάμε πέρα από τις πεποιθήσεις του.
Οι πεποιθήσεις είναι επίκτητες. Το όνομα το οποίο βάζουμε (ή δε βάζουμε) στο προφίλ μας, μας το έδωσαν οι γονείς μας.

Άρα,
τι είναι δικό μας;

Εγώ στο προφίλ μου έχω βάλει τα στοιχεία μίας ομάδας, ωραία. Αυτά τα στοιχεία είμαι εγώ;

Ας μη συνεχίσω δίνοντας τέτοια παραδείγματα γιατί νομίζω έχετε πιάσει το νόημα (ο Νικόμαχος κατάλαβε )

quote:
Παρεπιπτόντως θα μπορούσες να μας πεις κάποια πράγματα για τον Γνωστικισμό;
Ναι, θα είναι βέβαια γενικα λόγια για να μην ξεφύγουμε από το θέμα.
Ο Γνωστικισμός, όπως υποδηλώνει και η λέξη, είναι η αναζήτηση της Γνώσης. Η Γνώση είναι μια σοφία που επιτρέπει στον άνθρωπο να επιστρέψει στις θεϊκές καταβολές του. Αυτή η σοφία πηγάζει μέσα απο την ίδια τη ζωή, σωστά βιωμένη.
Κάποια πρόσωπα, φωτισμένα θα λέγαμε, ανά την υφήλιο, κατείχαν αυτή τη γνώση και προσπάθησαν να τη μεταφέρουν στην ανθρωπότητα υπό τη μορφή διδασκαλίας. Αυτά τα πρόσωπα κυνηγήθηκαν από τους αγνοούντες αλλά και τους εξουσιαστές που φοβόντουσαν αυτές τις "επαναστατικές" ιδέες. Έτσι έχουμε τη σφαγή των Πυθαγορείων, τη καταδίκη του Σωκράτη, τη σταύρωση του Ιησού αργότερα κ.τ.λπ.
Παρόλα αυτά η Γνώση αυτή συνέχισε να υπάρχει μέσα σε μυστικές κοινωνίες, σε έργα τέχνης, σε παραδόσεις και μύθους.
Μέσα σε κάθε θρησκεία υπάρχει μια ομάδα η οποία αποτελεί το εσωτερικό της κομμάτι ή τον "εσωτερικό κύκλο" της θρησκείας αυτής. Αυτός ο κύκλος είναι τα άτομα που κράτησαν όχι μόνο τους τύπους, αλλά το εσωτεριστικό περιεχόμενο της θρησκείας. Ο εσωτερικός κύκλος του Μωαμεθανισμού για παράδειγμα, είναι οι Σούφι.
O εσωτερικός κύκλος του χριστιανισμού, είναι οι Γνωστικοί.
Οι γνωστικοί ήταν αυτοί που διατήρησαν στον χριστιανισμό, τα αρχαία μυστήρια.

Αυτά σε γενικές γραμμές για τους γνωστικούς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2014, 21:06:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Heretic
Ποιος είναι αυτός καλό μου παιδί; Ο μέγας Κθούλου;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2014, 21:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποιος είναι αυτός καλό μου παιδί; Ο μέγας Κθούλου;


Αυτό είναι η αναγέννηση του χταποδιού και ότι ο διάβολος έχει πολλά ποδάρια.

Αυτό συμβολίζει ο κύκνος στην άκρη πάνω αριστερά και το χταπόδι στην μέση.

Α!! και συγνώμη αν πάρουμε την λέξη ζαγίν έχει και όπλο το χταπόδι.

Edited by - maria3 on 02/01/2014 21:30:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2014, 21:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι ανώτερες δυνάμεις :) μου υπέδειξαν τις πηγές του τράγου. Μαγεία επιπέδου wall-graffity.

http://intothemound.blogspot.gr/2010/10/where-theres-fear-there-is-power.html


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2014, 22:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το αγόρι έχει μπλέξει...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2014, 22:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM,
quote:

"Αρχή παιδεύσεως η των ονομάτων* επίσκεψις"
ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ

* Λέξεων

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


quote:

"Το αδιόριστον των λέξεων γεννά το ακατάστατον των ιδεών και τούτο πάλιν το ακατάστατον των πράξεων"
ΚΟΡΑΗΣ

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


+++ 10^Googol !!!
...+++ Googol(s) κ γι αλλα που γραφεις κ τυχαινει να διαβαζω τις μερες αυτες μεσα στις γιορτες...ειναι για e-learning e-φιλε...αν καταλαβουν οι απανταχου καλλικαντζαροι εκτος κ εντος διαδικτυου τι γραφεις(*), να μου χαρισεις ενα πατινι κ ας ειναι κ ποδοκινητο!!!

(*), τοτε θα καταλαβουν κ τι γραφεις για το τι εστι φιλοσοφια...ως τεχνη...ειναι η τεχνη της ζωης, e-φιλε Googol-respect

Gnostic Student,

...respect κ Googol-respect...κ καλο κουραγιο στης φουρτουνοθαλασσης το μουραγιο, οχι αλα ρεν...αλλα γνωστικαρεν για ολους τους απανταχου καλλικαντζαρεν

...mind the gap between the brain and the thoughtformΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2014, 00:53:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα έχει ομορφύνει τόσο (με εξαίρεση το τρολλ), που με κάνει να ανησυχώ.

Αφού όλοι φαίνεται να μιλάμε ειλικρινά, ας ακολουθήσω και γω αυτό που λέει ο Gnostic. Παρεπιπτόντως Gnostic σε ευχαριστώ που μιλάς για τους Γνωστικούς.

Ας μην παίζουμε ρόλους. Ας μιλήσω και γω λίγο "παραπάνω" για να είμαι στο ίδιο κλίμα.

Η αλήθεια είναι ότι όσον αφορά το θέμα της μαγείας έχω επιδερμική γνώση. Οι γνώσεις μου είναι επί το πλείστον εμπειρικές.
Από μικρός έχω την τάση να βλέπω "πράγματα" που λογικά δεν έχουν καμία βάση. Την πρώτη μου εμπειρία την είχα πολύ μικρός, να μην πω μπέμπης, σε έναν μεγάλο τσακωμό των γονιών μου. Είχα δει κάτι στο σπίτι, το οποίο και να θέλω να το περιγράψω, δεν νομίζω ότι μπορώ. Σε επίσης παιδική ηλικία "παρεβρέθηκα" (είναι να γελάει κανείς) σε συζήτηση καλλικάτζαρων (μη χαίρεσαι τρολλ) . Τρείς φορές (το έχω ξαναπεί αυτό) γνώριζα για το θάνατο κάποιου, και τον τρόπο συγκεκριμένα. Την τελευταία προσπάθησα και να τον προοιδοποιήσω, αλλά ειλικρινά σας λέω ήταν τόσο τρομακτικό για μένα που απλά θες να μην το πιστέψεις. Δεν ξέρεις τι να πεις. Πείθεις τον εαυτό σου ότι είναι ανοησίες και μην το σκέφτεσαι.
Οσον αφορά τη μοίρα, νομίζω ότι όλοι έχουμε κάποιο "δέσιμο" με αυτή. Μια φορά εν γνώσει μου πήρα μια απόφαση "μη συμβατή", και (ας μου επιτρέψουν οι συντονιστές) γ@μ@θηκε το σύμπαν. Η ζωή μια ταινία ένα πράμα. Ηξερα ότι το έκανα. Γι' αυτό θεωρώ ότι οι καφετζούδες και τα μέντιουμ και όλοι αυτοί που λένε τα μελλούμενα, είναι στην καλύτερη των περιπτώσεων ανόητοι, και μόνο κακό κάνουν. Δεν παίζεις με αυτά τα πράματα.

Ενα θετικό, είναι αυτό με τις αύρες που τρωγόσασταν. Δεν ξέρω αν είναι αύρα ή τι είναι αυτό τελοσπάντων, αλλά νομίζω ότι ρόλο παίζει η πρόθεση του ατόμου και τα βιώματα. Τις περισσότερες των περιπτώσεων γνωρίζω τις προθέσεις του άλλου. Τι σκέφτεται. Η πλάκα είναι ότι λόγω της συναίσθησης ότι δεν πρέπει να το ξέρω, όταν κάποιος μου λέει ψέμματα συμπεριφέρομαι σαν να μην το ξέρω. Είναι σαν να το χαλάω ένα πράμα.

Μου έχει τύχει άνθρωπος να "νιώθω" (δεν ξέρω πως αλλιώς να το πώ) ότι εκπέμπει ένα χρυσό φως, σαν να αστραποβολάει ένα πράμα, και άλλες φορές (2 ή τρεις νομίζω) να περνάει και να "νιώθω" ότι τον περιβάλλει κάτι τόσο μαύρο, που πέρναγε και αυτό την ακολούθαγε από πίσω. Το 'εβλεπα, αλλά όχι με τα μμάτια όπως το αντιλαμβανόμαστε καθημερινά. Παρεπιπτόντως οι περισσότεροι άνθρωποι βγάζουν κάτι "κόκκινο" , αν αυτό περιγράφεται, αν και σίγουρα δεν το λες χρώμα παρά αίσθηση.
Για τους αγγέλους, το μόνο που θα πω είναι ότι όταν είσαι πολύ μικρός, αν κοιτάξεις ψηλά κάτι φωτεινό βρίσκεται εκεί από πάνω σου...


Παρατηρήστε τα μωρά. Και επίσης πως το βασικό είναι η αγνή καρδιά. Ως εδώ.

Πολύ γρήγορα, όταν είμαι πολύ φορτισμένος τα πράγματα στα ράφια δεν είναι πολύ ασφαλή.Κάποιες φορές μου τυχαίνει να βρίσκομαι κάπου και να είμαι κάπου αλλού. Θα ξαναπώ κάτι που έχω πει στο εσωτέρικα (μην τα λέμε και όλα :) ). Ενώ οδηγούσα αντι να βλέπω το δρόμο ήμουν σε ένα δάσος και έβλεπα μπροστά μου ένα βουνό και έναν λύκο που με κοίταζε επίμονα. Τον ήξερα και κατά κάποιο τρόπο ήμουν συνδεδεμένος μαζί του. Αφού δεν σκοτώθηκα εκείνο το απόγευμα .

Αν χρησιμοποιώ κάτι σαν "μαγεία" ας πούμε είναι η προστασία. Το κάνω με εμένα και για αυτούς που αγαπάω. Είναι κάτι σαν Φαντασία και Θέληση, μετά το διάβασα και το παρατήρησα ότι έτσι όντως λειτουργεί.

Με ανθρώπους που δεν ξέρω έχω μάθει να τους προβάλλω θετική σκέψη, αν "καταλαβαίνω" ότι το χρειάζονται. Αυτό δεν θέλει "μαγικά" νομίζω, όλοι μπορούμε να μεταδώσουμε θετική σκέψη θέλω να πιστεύω.

Δυο φορές έχω χρησιμοποιήσει αυτό το "χάρισμα ας το πούμε" για προσωπικό σκοπό, και το μετάνιωσα. Βασικά το πήρα πίσω. Κάπου εκεί κατάλαβα ότι το βασικό είναι η θετική πρόθεση και όχι το εγώ, γιατί έτσι απλά κάνεις κακό πρώτα από όλα στον εαυτό σου. Κάτι σαν αυτό που έγραψε και η Μαρία , για τους οφθαλμούς.
Για τί καλλικάτζαρε, αν κοιτάς μόνο το εγώ, και δεις τον εαυτό σου με τα άλλα μάτια, θα δεις κάτι σαν και τη φωτογραφία που ανέβασε ο Gnostic Student στην προηγούμενη σελίδα.

Τώρα Gnostic Student ξέρετε αρκετά για μένα.

quote:
Ο Γνωστικισμός, όπως υποδηλώνει και η λέξη, είναι η αναζήτηση της Γνώσης. Η Γνώση είναι μια σοφία που επιτρέπει στον άνθρωπο να επιστρέψει στις θεϊκές καταβολές του. Αυτή η σοφία πηγάζει μέσα απο την ίδια τη ζωή, σωστά βιωμένη.
Κάποια πρόσωπα, φωτισμένα θα λέγαμε, ανά την υφήλιο, κατείχαν αυτή τη γνώση και προσπάθησαν να τη μεταφέρουν στην ανθρωπότητα υπό τη μορφή διδασκαλίας. Αυτά τα πρόσωπα κυνηγήθηκαν από τους αγνοούντες αλλά και τους εξουσιαστές που φοβόντουσαν αυτές τις "επαναστατικές" ιδέες. Έτσι έχουμε τη σφαγή των Πυθαγορείων, τη καταδίκη του Σωκράτη, τη σταύρωση του Ιησού αργότερα κ.τ.λπ.

Εχω φίλο υπέρμαχο του Γνωστικισμού, και αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι ότι πιστεύει ότι στη γη επίκειται μια μάχη, η οποία δεν έχει γείρει στη μια ή την άλλη μεριά. Δεν ξέρω αν φταίει το Χριστιανικό μου υπόβαθρο, αλλά εγώ θεωρώ ότι στην πραγματικότητα ο Θεός είναι τόσο υπεράνω όλων, που η μόνη μάχη που επίκειται είναι προσωπική του καθενός, για τη σωτηρία της ψυχής του. Νομίζω μπορείς να μας διαφωτίσεις επ'αυτού.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2014, 09:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αφού όλοι φαίνεται να μιλάμε ειλικρινά, ας ακολουθήσω και γω αυτό που λέει ο Gnostic. Παρεπιπτόντως Gnostic σε ευχαριστώ που μιλάς για τους Γνωστικούς.

quote:
αλήθεια είναι ότι όσον αφορά το θέμα της μαγείας έχω επιδερμική γνώση. Οι γνώσεις μου είναι επί το πλείστον εμπειρικές.
Διαβάζοντας την νύξη που έκανες για το θέμα της μαγείας στον "Καλικάντζαρο" πριν κάποιες σελίδες, μπορώ να πω οτι συμφωνούσα σε μεγάλο βαθμό με αυτά που έλεγες (τόσο για τη μαγεία όσο και γενικότερα).

quote:
Την πρώτη μου εμπειρία την είχα πολύ μικρός, να μην πω μπέμπης, σε έναν μεγάλο τσακωμό των γονιών μου. Είχα δει κάτι στο σπίτι, το οποίο και να θέλω να το περιγράψω, δεν νομίζω ότι μπορώ. Σε επίσης παιδική ηλικία "παρεβρέθηκα" (είναι να γελάει κανείς) σε συζήτηση καλλικάτζαρων (μη χαίρεσαι τρολλ) .
Ας μη ξεχνάμε οτι ο "κόσμος των πνευμάτων" δεν είναι τόσο μονοσήμαντος όπως τον θεωρούν κάποιοι, δηλαδή να περιέχει μόνο "αγγέλους" και "δαίμονες". Ας μην αμελούμε τα πνεύματα της φύσης για τα οποία μας μαρτυρούν πολλές παραδόσεις και λαοί. Ας μην αμελούμε τις ψυχές ή μάλλον τις ουσίες εκείνων των μικρών αδερφών, που είναι τα ζώα και τα φυτά.
quote:
Παρεπιπτόντως οι περισσότεροι άνθρωποι βγάζουν κάτι "κόκκινο" , αν αυτό περιγράφεται, αν και σίγουρα δεν το λες χρώμα παρά αίσθηση.
Μμ... Αυτό το θεωρείς κάτι καλό ή κάτι κακό;
quote:
Εχω φίλο υπέρμαχο του Γνωστικισμού, και αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι ότι πιστεύει ότι στη γη επίκειται μια μάχη, η οποία δεν έχει γείρει στη μια ή την άλλη μεριά. Δεν ξέρω αν φταίει το Χριστιανικό μου υπόβαθρο, αλλά εγώ θεωρώ ότι στην πραγματικότητα ο Θεός είναι τόσο υπεράνω όλων, που η μόνη μάχη που επίκειται είναι προσωπική του καθενός, για τη σωτηρία της ψυχής του. Νομίζω μπορείς να μας διαφωτίσεις επ'αυτού.
Yπάρχουν πολλών ειδών "γνωστικοί".. δε ξέρω σε τι ιδέες ακριβώς πρόσκειται ο καθένας..
Κατά τη δική μου αντίληψη ο Θεός είναι πάνω από το καλό και το κακό. Υπάρχουν όμως νόμοι και υπάρχουν θεότητες, οι οποίες εξασφαλίζουν την ύπαρξη μιας ισορροπίας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2014, 12:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Italos αυτά που λες είναι ωραία φυσικά χαρίσματα, δεν θεωρώ ότι υπάρχει κάτι το τρομαχτικό.

Και καλά έκανες και δεν ήθελες να σε καθοδηγήσει κάποιος πάνω σε αυτό.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα τι εννοούσες με αυτά τα λόγια;

Σε άλλο μήνυμα σου.

quote:

Σε αστρική προβολή βρίσκεσαι και τώρα που μιλάμε, απλά είναι στο auto-mode.


Και θέλω να συνεχίσω την συζήτηση και παραθέτω μία άλλη άποψη σου:

quote:

Αργώ το ξέρω αλλά επανέρχομαι .

Μαρία, όταν αναφερόμουν στο αστρικό πεδίο, εννοούσα το αστρικό πεδίο ύπαρξης και όχι κάποιο πεδίο που υπάρχει γύρω μας. αυτό που υπάρχει γύρω μας στο μυαλό μου έχει εν-τυπωθεί ως αύρα. Η ενέργεια που αναφέρεις γύρω μας, για μένα είναι ενέργεια του αστρικού πεδίου (ύπαρξης) την οποία "πλάθουμε" εμείς κατά το πως επιθυμούμε.

Αυτό το πεδίο για κάποιο λόγω και λόγω των εμπειριών μου, (λίγες), είναι κατά βάση συναισθηματικό και όχι αντανακλαστικό όπως το υλικό που ζούμε κατά κανόνα. Κυριαρχεί δλδ το συναίσθημα και όχι η αντίδραση στο ερέθισμα που αναφέρατε και παραπάνω.


Το αστρικό πεδίο για εμένα υπάρχει γύρω μας και είναι μία μορφή ενέργειας που βγάζουμε και μπορεί να υπάρχει και για χιλιόμετρα γύρω μας.

Τι εννοώ υπάρχουν άνθρωποι που όταν είναι θυμωμένη και εκεί ίσως πάει και οι δαιμονική ενέργεια, ψυχοκινητική που μπορούν να επηρεάσουν το περιβάλλον και να βγάλουν αυτή την άσχημη ενέργεια, δεν ξέρω πως γίνεται αυτό, ίσως από συσσώρευση του θυμού και συνήθως υποσυνείδητα.

Μπορούν να δημιουργήσουν ατυχήματα και μέχρι και θάνατο, δεν είναι ότι είναι κακοί ή το κάνουν συνειδητά.

Όπως εσύ που έχεις δει να κινούνται αντικείμενα όταν είσαι θυμωμένος.

Αυτούς τους ανθρώπους φοβάμαι και φοβάμαι και την μοίρα τους.

Τέτοια άνθρωποι που ανέφερα ποιο πάνω είναι επικίνδυνη αλλά το κάνουν ασυνείδητα, φαντάσου λοιπόν ένας τέτοιος άνθρωπος να ασχοληθεί με την μαγεία, ενώ παλεύει με τον εαυτό του να εξοικονομήσει την ενέργεια του και να γίνει ποιο ώριμος για να μην βλάψει κανέναν άνθρωπο, να πέσει στα γρανάζια κάποιου επιτήδειου.

Εκεί έρχονται θα μου πεις η φύλακες Άγγελοι και το βάζουν στο σωστό τον δρόμο;

Και δεν μιλάω για ένα άνθρωπο που έχει ωριμάσει και το έχει συνειδητοποιήσει και δεν βλάπτει ποια κανέναν ή προσπαθεί, αλλά για έναν άνθρωπο που είναι μικρός σε ηλικία και δεν το έχει αισθανθεί.


Edited by - maria3 on 03/01/2014 12:52:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2014, 14:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διαβάζοντας την νύξη που έκανες για το θέμα της μαγείας στον "Καλικάντζαρο" πριν κάποιες σελίδες, μπορώ να πω οτι συμφωνούσα σε μεγάλο βαθμό με αυτά που έλεγες (τόσο για τη μαγεία όσο και γενικότερα).

O λέω επιδερμική εννοώ ότι δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ με μαγικές πεντάλφες, σφραγίδες, πρακτική μαγεία και τέτοια.. Είμαι κατά γενικά.

Θεωρώ πιο ενδιαφέρον την Θρησκευτική πλευρά, όχι κατ' ανάγκη την Χριστιανική, αλλά την αιγυπτιακή, την αρχαία ελληνική, την Εβραική κτλ. Εκεί είναι οι καταβολές της μαγείας, και πέρα απ' αυτή μπορείς να μάθεςις και πράγματα για την ανθρωπότητα και την ιστορία της.

Μαρία:

quote:
Σε αστρική προβολή βρίσκεσαι και τώρα που μιλάμε, απλά είναι στο auto-mode.

Θα απαντήσω και στα υπόλυπα συνοπτικά:
Το αστρικό πεδίο με τις λίγες εμπειρίες μου σε αυτό όπως πτοείπα, δεν θεωρώ ότι πηγάζει από μας, αλλά ότι εμείς είμαστε μέρος του.

Είναι το μέρος που υπάρχει και το συλλογικό ασυνείδητο, και η ΑΚΑΣΑ που ανέφερε ο Heretic.
Βασικά αν θα μπορούσα να το "απλοποιήσω", είναι σαν να λέμε η γλώσσα προγραμματισμού του υπολογιστή, αλλά σε πιο μάκρο φάση.

Δηλαδή η "ενέργεια" του καθενός, τα συναισθήματα, τα θέλω, οι φόβοι, αλληλεπιδρούν σε αυτό το "πεδίο" ύπαρξης. Δηλαδή εκεί προβάλλεται το μέσα σου, σε συνδυασμό με αυτό των υπόλοιπων, και υπάρχουν κόσμοι εντελώς διαφορετικοί από τον υλικό. Νομίζω έχει να κάνει και με τη Φαντασία το όλο ζήτημα. Η ενέργεια που αναφέρεις, είναι αυτό που εκπέμπεις εσύ σαν πομπός.
Ξέρω η περιγραφή δεν έιναι πολύ καλή, προσπάθησα πάντως.

Οταν λέω ότι τώρα που μιλάμε βρίσκεσαι στο αστρικό στο auto mode, εννοώ ότι η ύπαρξη σου δεν είναι μόνο υλική.Οτι κάνεις εδώ έχει αντίκτυπο και στο αστρικό πεδίο ύπαρξης, ότι πάνω έτσι και κάτω, δεν είναι ότι είσαι εδώ και πας εκεί, είσαι και εδώ και εκεί ταυτόχρονα, και είσαι ένα. Οταν πατάς διπλό κλικ σε ένα παράθυρο του υπολογιστή δεν σημαίνει ότι είναι μόνο αυτό που βλέπεις, στην πραγματικότητα έχει κάνει ένα DIR στη dos, το οποίο δεν θα το δείς ποτέ πιθανολογώ.

Και χωρίς να κάνεις αστρική προβολή υπάρχει πιθανότητα να μπορείς να "βλέπεις" το τι γίνεται στο αστρικό πεδίο, με το τρίτο μάτι σου.


quote:
Τέτοια άνθρωποι που ανέφερα ποιο πάνω είναι επικίνδυνοι αλλά το κάνουν ασυνείδητα, φαντάσου λοιπόν ένας τέτοιος άνθρωπος να ασχοληθεί με την μαγεία, ενώ παλεύει με τον εαυτό του να εξοικονομήσει την ενέργεια του και να γίνει ποιο ώριμος για να μην βλάψει κανέναν άνθρωπο, να πέσει στα γρανάζια κάποιου επιτήδειου.

Εκεί έρχονται θα μου πεις η φύλακες Άγγελοι και το βάζουν στο σωστό τον δρόμο;


Δεν θα σου πώ γιατί ένα πουλάκι μου πε ότι δεν επιτρέπεται να λέμε γι'αυτό. Η μάλλον ότι δεν είναι σόφρων.

Βασικά ότι ενέργεια εκπέμπεις, τέτοια λαμβάνει ο άλλος. Αν χαμογελάς με μαθηματική ακρίβεια ο συνομιλητής σου θα χαμογελάσει, ή όταν κλαις "μου μαυρίζεις την καρδιά" Είμαστε συνέχεια σε μνια αλληλεπίδραση. Εκεί ποντάρουν κάποιοι μάγοι και σε αυθυποβάλουν,εκεί ποντάρει και όλο το σύστημα και μας πρτοωθεί μια ιδέα για τον κόσμο που ζούμε και εμείς το τρώμε. Βέβαια εκεί από πίσω κρύβονται και μεγάλες δυνάμεις , ξεφεύγουμε.

quote:
Κατά τη δική μου αντίληψη ο Θεός είναι πάνω από το καλό και το κακό. Υπάρχουν όμως νόμοι και υπάρχουν θεότητες, οι οποίες εξασφαλίζουν την ύπαρξη μιας ισορροπίας.

τι γνώμη έχετε για τους Ολύμπιους? Σαν πνευματικές οντότητες?

Δεν νιώθω ότι έγραψα μερ καθαρό μυαλό, ίσως επειδή δουλεύω. Συγνώμη για όποιες παρανοήσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2014, 15:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαρία, το αστρικό πεδίο δες το σαν έναν υπερχώρο, που περιλαμβάνει και περιβάλει τον υπάρχοντα υλικό χώροχρόνο των 4 διαστάσεων και εκτείνεται σε όλο το σύμπαν, ίσως μάλιστα το ορατό σύμπαν να είναι ένα υποσύνολο του.

Αν σκεφτείς ότι οι επιστήμονες οριοθετούν το σύμπαν να περιλαμβάνει το 5% της ορατής μάζας και ενέργειας, και υπάρχει άλλο ένα 68% σκοτεινής ενέργειας και άλλο ένα 27% σκοτεινής ύλης, τότε αυτό είναι μια ένδειξη ότι κάτι πραγματικό πιθανόν να υφίσταται πέρα από το φυσικό.

http://science.nasa.gov/astrophysics/focus-areas/what-is-dark-energy/

Το δε "σκοτεινό" μην το συσχετίσεις με το φως και το σκοτάδι όπως το εννοούμε εμείς, μπορεί κάλλιστα εμείς να βρισκόμαστε στο σκοτάδι, στην περιοχή χαμηλής ενέργειας και το άλλο κομμάτι, το 95%, να περιλαμβάνει την υψηλή. Οι επιστήμονες έχουν ενδείξεις ότι το σύμπαν αυτό περιλαμβάνει τεράστιους σχηματισμούς, σαν τους γαλαξίες μας, αλλά άλλης μορφής, και μάλιστα φαίνεται να υπάρχει κάποια σύμπτωση εκδηλώσεων που λαμβάνουν χώρα στο σύμπαν αυτό με ότι γίνεται εδώ.

Αυτό το συμπεραίνουν από την φαινομενική αλληλεπίδραση του ενός με του άλλου, ίσως μέσω της βαρύτητας είτε μέσω της απωστικής δύναμης που επεκτείνει τον χώρο (επιταχυνόμενη διαστολή).

Μια μεταφυσική λοιπόν προέκταση αυτής της επιστημονικής εικόνας, μπορεί να είναι αυτή, στον χώρο δηλαδή αυτό να βρίσκονται τα πεδία που ψάχνουμε, το αιθερικό, το αστρικό και οι άλλες σφαίρες ύπαρξης, επίπεδα δόνησης, όπως και να τα ονομάσετε αναφέρονται σε παράλληλους χώρους, υπερχώρους, που συνυπάρχουν με τον δικό μας.

Είναι πιθανόν αν υπάρχει νοήμονα ζωή εκεί και να υφίσταται σε ανώτερη μορφή από την δική μας, λόγω ενεργειακής στάθμης (και όχι μόνο) και εκείνοι να έχουν γνώση του δικού μας χώρου, τον οποίον και αυτοί να θεωρούν σκοτεινό. Ίσως τελικά εκεί να βρίσκεται το υψηλό κομμάτι της δημιουργίας, η προέλευση της ψυχής πριν την πτώση και ο τελικός προορισμός της.

Αυτά τα λίγα

Edited by - Heretic on 03/01/2014 15:50:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2014, 16:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μαρία, το αστρικό πεδίο δες το σαν έναν υπερχώρο, που περιλαμβάνει και περιβάλει τον υπάρχοντα υλικό χώροχρόνο των 4 διαστάσεων και εκτείνεται σε όλο το σύμπαν, ίσως μάλιστα το ορατό σύμπαν να είναι ένα υποσύνολο του.

Αν σκεφτείς ότι οι επιστήμονες οριοθετούν το σύμπαν να περιλαμβάνει το 5% της ορατής μάζας και ενέργειας, και υπάρχει άλλο ένα 68% σκοτεινής ενέργειας και άλλο ένα 27% σκοτεινής ύλης, τότε αυτό είναι μια ένδειξη ότι κάτι πραγματικό πιθανόν να υφίσταται πέρα από το φυσικό.

http://science.nasa.gov/astrophysics/focus-areas/what-is-dark-energy/

Το δε "σκοτεινό" μην το συσχετίσεις με το φως και το σκοτάδι όπως το εννοούμε εμείς, μπορεί κάλλιστα εμείς να βρισκόμαστε στο σκοτάδι, στην περιοχή χαμηλής ενέργειας και το άλλο κομμάτι, το 95%, να περιλαμβάνει την υψηλή. Οι επιστήμονες έχουν ενδείξεις ότι το σύμπαν αυτό περιλαμβάνει τεράστιους σχηματισμούς, σαν τους γαλαξίες μας, αλλά άλλης μορφής, και μάλιστα φαίνεται να υπάρχει κάποια σύμπτωση εκδηλώσεων που λαμβάνουν χώρα στο σύμπαν αυτό με ότι γίνεται εδώ.

Αυτό το συμπεραίνουν από την φαινομενική αλληλεπίδραση του ενός με του άλλου, ίσως μέσω της βαρύτητας είτε μέσω της απωστικής δύναμης που επεκτείνει τον χώρο (επιταχυνόμενη διαστολή).

Μια μεταφυσική λοιπόν προέκταση αυτής της επιστημονικής εικόνας, μπορεί να είναι αυτή, στον χώρο δηλαδή αυτό να βρίσκονται τα πεδία που ψάχνουμε, το αιθερικό, το αστρικό και οι άλλες σφαίρες ύπαρξης, επίπεδα δόνησης, όπως και να τα ονομάσετε αναφέρονται σε παράλληλους χώρους, υπερχώρους, που συνυπάρχουν με τον δικό μας.

Είναι πιθανόν αν υπάρχει νοήμονα ζωή εκεί και να υφίσταται σε ανώτερη μορφή από την δική μας, λόγω ενεργειακής στάθμης (και όχι μόνο) και εκείνοι να έχουν γνώση του δικού μας χώρου, τον οποίον και αυτοί να θεωρούν σκοτεινό. Ίσως τελικά εκεί να βρίσκεται το υψηλό κομμάτι της δημιουργίας, η προέλευση της ψυχής πριν την πτώση και ο τελικός προορισμός της.

Αυτά τα λίγα

Edited by - Heretic on 03/01/2014 15:50:18


Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, αλλά υπάρχει πάντα ένα αλλά, αν δεις μίλησα για χιλιόμετρα όχι υπέρ χώρο, το παραθέτω ποιο κάτω θέλοντας να εξηγήσω κάτι άλλο.

Έχω αναφερθεί σε διάφορα μηνύματα μου στο χωροχρόνο και στις υποθετικές διαστάσεις.

Και έχω αναλύσει την τέταρτη διάσταση σου παραπέμπω το μήνυμα μου, γιατί θα ήθελα να το συζητήσουμε.

Απεστάλη: 24/09/2013, 18:04:59

quote:

Και συνεχίζω ΜΥΘΗΡΑ γιατί πιστεύεις ότι πολύ άνθρωποι έχουν αστρικές προβολές αν το εξηγήσεις επιστημονικά;
Δεν είναι κάτι σαν χωροχρόνος που δημιουργείται; Τηλεμεταφέρονται δηλαδή; Πως να το εξηγήσουμε;

Εγώ αυτόν τον χωροχρόνο τον ονομάζω τέταρτη διάσταση να το πούμε έτσι γιαυτό σου είπα ότι ήταν το κλου της υπόθεσης ένας tesseract (τετραδιάστατος κύβος), ένας κύβος σε 3 διαστάσεις εκτεινόμενος σε μια τέταρτη, σαν περιγραφή του χρόνου, δηλαδή όταν το βλέπεις να κινείται από όλες τις πλευρές έτσι όπως εμφανίζεται στον υπολογιστή τι συμπέρασμα βγάζεις;
http://eisatopon.blogspot.gr/2012/01/blog-post_4752.html


Κάπως έτσι στροβιλίζεται ο χωροχρόνος για μένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy