ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Παράξενες Ιστορίες No1...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 11:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf
ΝΑ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΣΤΗ ΛΑΡΑΝΑΚΑ Η ΣΤΗΝ ΠΑΦΟ(ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΕ ΠΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΟΛΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ) ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΛΕΝΕ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ(ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ) ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΕΚΙΝΗ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΧΟΥΝ ΠΝΙΓΕΙ ΠΟΛΛΟΙ ΔΥΤΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΑ ΒΑΘΙΑ.ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΕΚΙΝΗ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΥΤΙΚΗ. ΕΝΑΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΓΑΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ ΧΡΟΝΙΑ ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΟΠΟ.ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 15 ΛΕΠΤΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΡΚΕΤΑ ΒΑΘΙΑ ΟΤΑΝ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΟΝ ΕΠΙΑΣΕ ΚΡΑΜΠΑ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΛΙΓΟ ΕΛΕΙΨΕ ΝΑ ΠΝΙΓΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΟΡΘΩΣΕ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΑΝ.ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΚΕΙΝΗ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.....

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 14:46:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully
quote:
ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΚΕΙΝΗ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ

Ε, φυσικά αφού όλοι φοβούνται να πάνε...

amalia, πόσες μέρες μετα το θάνατο της κολλητής της της συνέβησαν αυτά...?!

"Στην Αφρική θα πάω με τους Massai...!"
http://img.pathfinder.gr/clubs/photos/70380/29.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 14:51:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Oneiric μεγειά το καινούργιο ντύσιμο...sorry γδύσιμο ήθελα να πω...
Μια απορία:
Oταν πιάσουνε οι ζέστες τι θα φοράς?

Το κατάστημα διαθέτει και... μαγιό Αμαλία!

~ Ειρήνη ~
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 18:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:

quote:

Oneiric μεγειά το καινούργιο ντύσιμο...sorry γδύσιμο ήθελα να πω...
Μια απορία:
Oταν πιάσουνε οι ζέστες τι θα φοράς?


"Τάδε έφη Avallon"


Με λίγα λόγια Oneiric,
η απάντησή σου απευθύνεται στην Άβαλον.

Σχετικά τώρα με την ερώτηση της scully

quote:
amalia, πόσες μέρες μετα το θάνατο της κολλητής της της συνέβησαν αυτά...?!

η απάντηση βρίκεται στην εξιστόρηση:

"Η Βάσω, είναι λυπημένη, γιατί πριν από 4 ημέρες πέθανε μία πολύ στενή φίλη της."

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 08:01:50  Εμφάνιση Προφίλ
Ουπς….. με συγχωρείτε κοριτσάκια μου!

Αμαλίτσα σε ανέφερα γιατί αφού διάβασα τις ιστορίες σου, σε είχα στο μυαλό μου. Όχι απλά ενδιαφέρουσες οι ιστορίες αλλά δημιουργούν πολλά ερωτηματικά γι’ αυτούς που έχουν αμφιβολίες για την ύπαρξη της ψυχής!

Να ‘σαι καλά.

~ Ειρήνη ~
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 10:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Είναι πολύ απλό γλυκιά μου!

Μπες σε μία τάξη, και πες στους μαθητές να σου αφηγηθούν ιστορίες παράξενες που τους έχουν συμβεί - και δεν θα σταματάνε...
Φαντάσου ότι ειδικά στην ηλικία της εφηβείας, που ο ψυχισμός τους είναι πολύ ευαίσθητος, τέτοια περιστατικά (είτε προέρχονται από κάτι που "βλέπουνε" / είτε από κάτι που υποσυνείδητα "προκαλούνε") δεν είναι καθόλου σπάνια!

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 12:11:08  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλη Αμαλία,

Προσωπικά δεν έχω καμία αμφιβολία για την ύπαρξη της ψυχής. Ειδικά η περίοδος αφού έχασα την μητέρα μου, επιβεβαίωσε τις όποιες (ίσως) επιφυλάξεις μου.

~ Ειρήνη ~
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 21:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη
Μια παρατήρηση πριν αρχίσω την εξιστόρηση...Σε μεγάλο ποσοτό όλοι έχουν καταθέσει την μαρτυρία τους ,λέγοντας οτι ανήκει στον παππού ή στη γιαγιά..Μήπως τα πνεύματα έχουν πάψει να βρίσκουν ενδιαφέρουσες αφορμές για να εμφανιστουν εν ετει 2004?
Λοιπόν να μια ακρως αληθινη -σας επισημανω- ιστορία απο τον παππού μου...
Μια φορα και έναν καιρό πριν πολλές δεκαετίες ,ο παππους μου ανέβηκε πάνω στο βουνό όπως πάντα , για να βοσκήσουν τα ζώα. Η μέρα ήταν γιορτάσιμη καθώς ηταν δεκαπενταυγουστος. Έκει που επιτηρούσε ο παππούς τα ζώα και αγνάντευε τη θεα( εκεί κοντα υπάρχει απόκρημνος γκρεμός), βλέπει μια γυναίκα ντυμένη στα άσπρα..μια νύφη..Φυσικό όπως ήταν μέσα στην ερημια να βλέπεις τέτοιο παραξενο θέαμα άρχισε να την καλεί να φανερωθεί καθως δε διέκρινε το προσωπό της . Εκείνη έμενε ατάραχη χωρίς να δείχνει οτι έχει αντιληφθει τον παππού μου. Μετά απο εκκλήσεις , ο παππούς μου άρχισε να βαδίζει προς το μέρος της ενώ εκείνη ολοένα απομακρυνόταν απο εκείνον. Όταν επιτάχυνε το βήμα ο παππούς μου -στα όρια του τρεξίματος- εκείνη τρέχωντας έπεσε στο γκρεμό. Σαστισμένος ο παππούς μου πλησίασε την κόψη του γκρεμού μα δε διέκρινε την άσπρη σιλουέτα της .Κατέβηκέ το βουνο να εξετάσει την περιοχή για να βρει τη σωρό. Όπως έχετε ήδη φανταστει δεν υπήρχε τίποτα.
Ο παππούς μου όταν τον ρωτούσαν τι ήταν αυτό που είχε δει απαντούσε οτι ήταν η Παναγ'ια καθως όπως προείπα εκείνη την ήμέρα γιόρταζε η Μεγαλόχαρη. Ο παππούς ως τα υστατα του μακαριζε πόσο ευτυχία θα ένοιωθε αν οταν εκλεινε τα μάτια του ήταν δεκαπενταυγουστος. Το θεωρούσε ευλογία. Ευτυχώς η επιθυμία του εισακούστηκε..

paraskeviΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 22:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Φίλη "κούφια γη", παράξενα γεγονόντα συμβαίνουν και τώρα, όπως και παλιότερα. Ωστόσο, στις μέρες μας τα μάτια βλέπουν λιγότερο και τα αυτιά δεν ακούν τους ήχους του αοράτου, γιατί τα αποσχολούν οι λάμψεις και οι ήχοι της σύγχρονης επιταχυνόμενης πραγματικότητας. Αλλωστε, εμείς φτιάχνοντας τις μεγαλουπόλεις από τσιμέντο και καυσαέριο, διώξαμε πολλές οντότητες που κατοικούσαν και συμβίωναν μαζί μας, τις κυνηγήσαμε μέχρι εκεί, όπου δεν μπορούμε να φτάσουμε ακόμα για να καταστρέψουμε ότι έχει απομίνει...

Πέρα από την "οικολογική" ωστόσο σκοπιά του θέματος, ας σκεφτούμε και το γεγονός, ότι οι γιαγιάδες και οι παππούδες μας, ζούσαν σε έναν κόσμο με δυσιδαιμονίες και προκαταλήψεις, κι ότι δεν μπορούσαν να εξηγήσουν με τη λογική, το απέδιδαν στις αόρατες δυνάμεις. Οι ιστορίες τους έτσι έχουν αυτήν την χροιά. Αν ωστόσο επισκεφτεί κανείς πόλεις της επαρχίας και μιλήσει με τους ντόπιους, θα ανακαλύψει ότι οι περισσότεροι κάτοικοι - μικροί και μεγάλοι - όλο και κάτι έχουν να αφηγηθούν.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 09:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!

Η ΑΛΗΘΕΙΑ "ΚΟΥΦΙΑ ΓΗ" ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΣΗΜΕΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΟΝΤΑ ΑΛΛΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ,Η ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΕΧΟΥΝ "ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ" ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΦΘΕΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΡΟΥΤΙΝΩΔΗ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΗΜΕΡΑ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ,ΑΠΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΘΥΜΑΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ....

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tuba
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 11:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tuba
Υπάρχει ένας νάος στην Κύπρο αφιερωμένος στην Παναγία τη Γαλακτοτροφούσα όπου εκεί βρίσκεται το λείψανο ενός ιερωμένου ο οποίος, μετά από αρκετά χρόνια θαμμένος, όταν ξεθαύτηκε για λόγους τους οποίους δε θυμάμαι τώρα,δεν είχε λιώσει!! Τον έχουν σε κάτι σαν βιτρίνα και τον δείχνουν στους επισκέπτες. Το έχω δει και το θέαμα είναι τόσο τρομακτικό όσο και παράξενο!!!

...tHeRe iS a GhOsT bEhInD yOu.. !!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 13:47:38  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν ξέρω γιατί αλλά, η δική μου άποψη, όταν διάβασα την ιστορία του παππού σου, φίλη Κούφια Γη, είναι ότι αυτή η νύφη δεν ήταν η Παναγία, αν και γιόρταζε η Χάρη της εκείνη την ημέρα. Γιατί η Παναγία να εμφανιστεί σαν μια νύφη που πέφτει από ένα γκρεμό?

Συγνώμη για την παρέμβαση, σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητώ την ιστορία του παππού σου, απλά αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μας διαφωτίσει λιγάκι.

Ευχαριστώ

~ Ειρήνη ~
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sansationf
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
378 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 14:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sansationf
quote:
Υπάρχει ένας νάος στην Κύπρο αφιερωμένος στην Παναγία τη Γαλακτοτροφούσα

ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΝΑΟΣ TUBA?

respectΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tuba
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 15:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tuba
Το συγκεκριμένο μοναστήρι φίλη sencation f βρίσκεται στο δρόμο πριν τη Χοιροκοιτία και είναι ένα μοναστήρι παλιοημερολογιτών.. Συγγνώμη αν δε βοηθώ αρκετά αλλά αν ρωτήσεις καποιους πιο "θρήσκους" από μένα, ή ακόμα καλύτερα παλιοημερολογίτες, σίγουρα κάτι θα έχουν ακούσει..

...tHeRe iS a GhOsT bEhInD yOu.. !!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 22:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη
Φίλε Oneiric1 ο παππούς μου ως θρησκευόμενος άνθρωπος και απλοικός συνάμα δεν του πήγε το μυαλό προφανως να σκεφτεί οτι ήταν κάτι άλλο, και επι το πλείστον μου φαίνεται οτι θα ήθελε να έιναι η Παναγία εξαιτίας της πίστης του. Εγω πιστεύω οτι θα μπορούσε να είναι Εκείνη εξαιτίας του διπλού συμβολισμού..Η κοπέλα ήταν ντυμένη νύφή, δηλαδή φορούσε λευκά, συμβολισμός της αγνότητας και της παρθενίας, γνώρισμα της Παρθένου Μαρίας..και επίσης έπεσε στο γκρεμό.. δηλαδή θάνατος..μια μέρα που η γιορτή αναφέρεται στην κοίμηση της Θεοτόκου και όχι στη γεννησή της. Μπορεί να απατώμαι απο την άλλη και ο παππούς μου καλή του ώρα να είχε πιει και ενα ποτηράκι παραπάνω!

paraskeviΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 09:00:26  Εμφάνιση Προφίλ
Κούφια γη ο συνειρμός σου είναι πολύ λογικός...όμως ας μην ξεχνάμε και έναν πολύ σημαντικό παράγοντα... Οι γυναίκες εκείνα τα χρόνια έκαναν πολλά παιδιά και συχνά το ένα μετά το άλλο με αποτέλεσμα να μένουν πολύ καιρό σεξουαλικά ανενεργές και οι σύζυγοί τους είναι λογικό να έχουν συνέχώς οράματα όμορφων γυναικών...ιδιαίτερα μετά από τα ποτηράκια που συνήθιζαν να πίνουν.

Βέβαια δεν υποννοώ ότι δεν μπορεί να υπήρχαν και πραγματικές θεάσεις νεραϊδών αλλά δεδομένου ότι χρειάζονται ειδικές προϋποθέσεις και μια ιδιαίτερη "διεργασία" αυτές πλέπει να ήταν αναλογικά λίγες.


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 21:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη
Δεν το είχα σκεφτεί αυτό για το παππού μου..!

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 13:57:33  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλη Παρασκευή,

Μπορεί ο παππούς σου να είδε πράγματι αυτή την γυναίκα ούτως ή άλλως και ‘μένα η γιαγιά μου έχει διάφορες ιστορίες να μου πει και την πιστεύω, γιατί όχι άλλωστε.

Απλά έχω ακούσει (χωρίς να γνωρίζω φυσικά εάν ισχύει) ότι η Παναγία συνήθως «αναγνωρίζεται» από τα μαύρα ρούχα που φοράει.

Φυσικά το ότι ήταν ανήμερα της γιορτής Της, είναι ένα «σημάδι» ίσως που δεν πρέπει ν’ αγνοηθεί.

Υ.Γ. Είμαι και ‘γω φίλη, όχι φίλος.

~ Ειρήνη ~
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 21:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη
Έχεις δίκιο oneiric1 και εγώ το έχω ακούσει αυτό για θεάσεις μαυροφορεμένων γυναικών που πίστευαν οτι είναι η Παναγία.

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nostrad
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 15:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nostrad
[quote]
katarxin xeretw thn parea sas eimai kainourio melos omologo pos den pethome eukola alla eimai periergos ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.....na sou pw kamia fora emeis oi anthropoi plathoume istories gia na prostatepsoume ta giro mas kai auto oson afora as poume thn paralia pou vriskete mprosta apo thn vila mas kai frontizoume na diadidonte tetoies istories gia na exoume to kefali mas isixo apo tous episkeptes ths ¨paralias mas¨ auto pistevw pos shmveni me thn sigekrimeni istoria kai tipote allo.

nostrad.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giagiaka
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 16:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giagiaka
καλησπερα σε ολους !
με την σειρα μου να σας πω κι εγω μια απο τις πολλες ιστοριες που ξερω ...
η ιστορια ελαβε χωρο σε ενα χωριο στα Γιαννενα το 1950 !
ζουσε εκει μια ευτυχισμενη οικογενεια με το παιδακι τους ηλικιας 2 χρ.
Η μητερα αρρωστησε απο πνευμονια και πεθανε !
Τοτε στο χωριο εκεινο συνηθιζοταν οι χηροι να παντρευονται μεσα σε 40 ημερες ωστε να υπαρχει "μητερα" για τα ορφανα για να μπορουν οι αντρες λογω κατοχης να πολεμανε !
ετσι και εγινε !
η μητρια ομως δεν καλοεβλεπε το προγονι της !
το μισος της προς σ'αυτο μεγαλωσε δε οταν εκανε δικα της παιδια !
Ετσι μια βραδυα μετα απο αρκετα χρονια ( 6χρ το παιδακι της ιστοριας )
καθοντουσαν σε ενα λιβαδι η μητερα με τα 4 παιδια και παιζανε !
ζηταει απο το προγονι της να παει στην ακρη του χωραφιου ( απο κατω γκρεμος ) και να της κοψει αγριολουλουδα !
το παιδακι την ακουσε και πηγε και αυτη βρηκε ευκαιρια να το σπρωξει στον γκρεμο ...........

το βραδυ που γυρισαν σπιτι ειπε στον αντρα της οτι ο μικρος εξαφανηστηκε !!!!!!!!!!

9 μερες το ψαχνανε σε ολο το χωριο !

τιποτα !

μετα απο λιγες μερες ακομη , βραδυ παλι χτυπαει η πορτα !
ηταν ο μικρος !!!!!
η μητρια παγωσε !!!

εξιστορησε στον πατερα του τι εγινε , και του ειπε οτι καθως επεφτε στον γκρεμο τον επιασε μια κυρια ομορφη μαυροφορεμενη η οποια ειχε ενα μωρο στην αγκαλια της !
περιποιηθηκε τις πληγες του και οταν εγινε καλα τον ανεβασε στο χωραφι και του εδειξε το δρομο για το σπιτι του !

το παιδακι αυτο σημερα ειναι 56 χρ , και στο χωριο το λενε "αλαφροισκιωτο " επειδη βλεπει οραματα και προλεγει το μελλον .

ο πατερας του σουταρε την μητρια μετα απο αυτο και 3 μηνες αργοτερα πεθανε χανοντας την ισορροπια της και πεφτοντας στον ιδιο γκρεμο !

συμπτωση ή θεια τιμωρια !

υ.γ. αργοτερα η γιαγιακα θα σας πει και αλλες ιστοριες !!!

φιλικα


I went to the woods because I wished to live deliberately, to front only the essential facts of life, and see if I could not learn what it had to teach, and not, when I came to die, to discover that I had not lived !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 16:53:19  Εμφάνιση Προφίλ
Υπέροχη η ιστορία σου γιαγιάκα!

~ Ειρήνη ~
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giagiaka
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 17:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giagiaka

Σε ευχαριστω πολυ oneiric1 !




I went to the woods because I wished to live deliberately, to front only the essential facts of life, and see if I could not learn what it had to teach, and not, when I came to die, to discover that I had not lived !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 17:10:47  Εμφάνιση Προφίλ
Παρακαλώ!

Μου έδωσε την αίσθηση της Θείας Δίκης kι' αυτό πάντα μου αρέσει.


~ Ειρήνη ~
~ Love is the only truth ~
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giagiaka
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 17:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giagiaka
και σε ποιον δεν αρεσει ......


I went to the woods because I wished to live deliberately, to front only the essential facts of life, and see if I could not learn what it had to teach, and not, when I came to die, to discover that I had not lived !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 21:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
Χρονολογία και ακριβές σημείο δεν αποκαλύπτω για ευνόητους λόγους καθώς και κάποιες λεπτομέρειες από την περιγραφή του.
Οι γνωρίζοντες θα το καταλάβουν εύκολα πάντως.

Το γκολουμ από τον άρχοντα των δακτυλιδιών έμοιαζε με μανεκέν μπροστά του,λεει
χαριτολογώντας ο αδελφός μου.
Το νησί είναι σχετικά μικρό και αρκετές σκοπιές που το κυκλώνουν περιμετρικά έχουν οπτική επικοινωνία μεταξύ τους.
Όσοι είχαν διόπτρες νυκτός το έβλεπαν καλυτερα,και αυτοί είπαν ότι
ήταν πολύ πολύ άσχημο, με υπερβολικά μεγάλα δάκτυλα, και "γραμμές" και "τραβήγματα" στο πρόσωπο, και ότι έλαμπε υπερβολικά.
Το πλάσμα χάθηκε σε μια από τις τρύπες οι οποίες είναι γεμάτες από κοκάλα ανθρώπων(οι ντόπιοι λενε ότι
είναι τα κοκάλα από τους πειρατές που έσφαξε ο Καίσαρας).
Οι στρατιώτες άνοιξαν πυρ κατά βούληση, έριξαν αρκετές σφαίρες εναντίον του,
αλλά δεν το πέτυχε κανείς ή και αν το πέτυχε δεν βρήκαν σημάδια την άλλη μέρα που να δείχνουν κάτι τέτοιο.
Όλοι είδαν ένα πλάσμα να κινείται περίπου
στα 200 μέτρα μακριά τους ,το ύψος του ήταν περίπου 60-100cm, φαίνονταν ότι
κάποιες στιγμές δεν πατούσε στο έδαφος αλλά αιωρούταν τυλιγμένο σε ένα
πρασινοασπρο φως.
Κάποια στιγμή μέσα στην νύχτα το ένα μετά το άλλο φυλάκιο
άρχισαν να σημαίνουν συναγερμό και να ειδοποιούν το κέντρο
διαβιβασεων,60 στρατιώτες περίπου πατάχθηκαν έξω με τα όπλα στα χέρια
Εκείνο το καλοκαίρι ήταν μόνιμη σκοπιά σε φυλάκιο στο
ανατολικό αιγαίο,
Η παρακάτω ιστορία έγινε το καλοκαίρι του ....
μου την διηγήθηκε ο αδελφός μου και εγώ
την μεταφέρω σε εσάς.


Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 21:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
Η παρακάτω ιστορία έγινε το καλοκαίρι του ....
μου την διηγήθηκε ο αδελφός μου και εγώ
την μεταφέρω σε εσάς.
Εκείνο το καλοκαίρι ήταν μόνιμη σκοπιά σε φυλάκιο στο
ανατολικό αιγαίο,
Κάποια στιγμή μέσα στην νύχτα το ένα μετά το άλλο φυλάκιο
άρχισαν να σημαίνουν συναγερμό και να ειδοποιούν το κέντρο
διαβιβασεων,60 στρατιώτες περίπου πατάχθηκαν έξω με τα όπλα στα χέρια.
Όλοι είδαν ένα πλάσμα να κινείται περίπου
στα 200 μέτρα μακριά τους ,το ύψος του ήταν περίπου 60-100cm, φαίνονταν ότι
κάποιες στιγμές δεν πατούσε στο έδαφος αλλά αιωρούταν τυλιγμένο σε ένα
πρασινοασπρο φως.
Οι στρατιώτες άνοιξαν πυρ κατά βούληση, έριξαν αρκετές σφαίρες εναντίον του,
αλλά δεν το πέτυχε κανείς ή και αν το πέτυχε δεν βρήκαν σημάδια την άλλη μέρα που να δείχνουν κάτι τέτοιο.
Το πλάσμα χάθηκε σε μια από τις τρύπες οι οποίες είναι γεμάτες από κοκάλα ανθρώπων(οι ντόπιοι λενε ότι
είναι τα κοκάλα από τους πειρατές που έσφαξε ο Καίσαρας).
Όσοι είχαν διόπτρες νυκτός το έβλεπαν καλυτερα,και αυτοί είπαν ότι
ήταν πολύ πολύ άσχημο, με υπερβολικά μεγάλα δάκτυλα, και γραμμές και τραβήγματα στο πρόσωπο, και ότι έλαμπε υπερβολικά.
Το νησί είναι σχετικά μικρό και αρκετές σκοπιές που το κυκλώνουν περιμετρικά έχουν οπτική επικοινωνία μεταξύ τους.
Το γκολουμ από τον άρχοντα των δακτυλιδιών έμοιαζε με μανεκέν μπροστά του,λεει
χαριτολογώντας ο αδελφός μου.


Χρονολογία και ακριβές σημείο δεν αποκαλύπτω για ευνόητους λόγους καθώς και κάποιες λεπτομέρειες από την περιγραφή του.
Οι γνωρίζοντες θα το καταλάβουν εύκολα πάντως.

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kerveros
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 12:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kerveros
Χαιρετώ όλους τους παρευρισκομένους και μη. ένεκα της νεότητας μου στο esoterica και ακόμη περισσότερο στο forum, είπα κ εγώ να ξεκινήσω από κάτι εύκολο. Θα σας πω και εγώ μια ιστορία απ' τον παππού μου.
Μια φορά και έναν καιρό λοιπόν, πολλά χρόνια πριν, κατά τη διάρκεια του εμφυλίου (βλέπε δεκαετία '40) και ενώ γινόταν "το έλα να δεις" ο παππούς προσπαθώντας να κρυφτεί από τα πυρά στεκόταν παραδίπλα από μια βελανιδιά. Το σημείο αυτό το γνωρίζω, η βελανιδιά υπάρχει ακόμα, είναι στο χωριό μου στη Β. Ελλάδα, και ακριβώς δίπλα υπάρχει η εκκλησία του Αγ. Αθανασίου.
Ξαφνικά λοιπόν ο παππούς βλέπει μια μορφή να του μιλάει και να του λέει ότι πρέπει να φύγει από εκείνο το μέρος. Ακολουθεί τις συμβουλές και μετά από ελάχιστο χρόνο πέφτει βόμβα δίπλα στο σημείο που είχε κρυφτεί.
Κατά τον παππού μου ήταν ο Αγ. Αθανάσιος, ενώ αξίζει να σας αναφέρω ότι τη σήμερον ημέρα ο παππούς μου είναι παπάς!!!

Αυτά!
Σας ξαναχαιρετώ και ελπίζω να σας άρεσε η ιστορία μου.

-ΤΟ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ, ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΖΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΙΝ ΠΕΘΑΝΕΙΣ-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 20:23:03  Εμφάνιση Προφίλ
Καλώς ήλθες Κέρβερε στην παρέα μας και καλή και επικοδομητική διαμονή...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 22:38:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM
Λοιπόν έχουμε και λέμε.

Ζούσαμε στην Μάντρα αττικής σε ένα σπίτι στην πλαγιά ενός λόφου.
Εγώ ήμουν σε ηλικία 4 ετών περίπου.
Στο σπίτι εμφανίζονταν πολλά και διάφορα. Έτσι βλέπαμε σκιές να περιφέρονται, η αδερφή μου είχε δει ένα κεφάλι δίχως σώμα να αιωρείται και άλλα τέτοια.
Εγώ προσωπικά είχα δει με τα μάτια μου 5 σκιές, με μορφή που έχουν αυτοί οι καλόγεροι με τα σκεπασμένα με κουκούλα κεφάλια, να περιφέρονται στους τοίχους η μία πίσω από την άλλη. Το αποκορύφωμα ήταν μια μορφή μαυροντυμένη που έφερνε γύρω γύρω το κρεβάτι των γονιών μου, σε κάποια φάση που ο πατέρας μου δούλευε νύχτα και ήμασταν στο σπίτι τα παιδιά και η μάνα μου μόνη της. Τι παπάδες φέραμε , τι ευχέλαια κάναμε, τίποτα. Το σπίτι το πουλήσαμε άμεσα και είχε παρθεί η απόφαση αν δεν βρεθεί αγοραστής να το χαρίζαμε σε ίδρυμα.

Αφού φύγαμε από εκεί μετά από πολλά χρόνια, ένα βράδυ ετοιμαζόμασταν να κοιμηθούμε στην αυλή. Τότε δεν είχαμε εγκληματικά στοιχεία ο κόσμος κοιμόταν έξω άφοβα. Και βλέπουμε κάτι να πετάει σε χαμηλό ύψος με εμφάνιση κολοκύθας και μέγεθος γύρω στα 2 μέτρα και κόκκινο. Το κόκκινο δεν ήταν χρώμα αλλά ήταν όπως το πυρωμένο σίδερο. Πέρασε και χάθηκε. Δυστυχώς τότε η φωτογραφική μηχανή ήταν πολυτέλεια.

Στην τελευταία τάξη του λυκείου λοιπόν είχα ένα παπάκι και πήγαινα να αφήσω τον φίλο μου στο σπίτι του. Πλησιάζοντας μια γέφυρα κοντά στο σπίτι πού έμενα στην Μάντρα, στρωμένη με άσφαλτο, εντελώς ξαφνικά με έπιασε ένας φόβος και έκοψα ταχύτητα γιατί πήγαινα γρήγορα. Μόλις μπήκαμε στο γεφυράκι σηκώθηκε ομίχλη και δεν έβλεπα στους 10 πόντους. Επίσης μύριζε έντονα λιβάνι. Περάσαμε σιγά σιγά και περιττό να πω ότι και οι 2 είχαμε παγώσει από τον φόβο μας.

Και το κερασάκι στην τούρτα ήταν όταν πια δόκιμος και αρχιφύλακας σε ένα φυλάκιο στα αλβανικά σύνορα, λίγο πριν τελειώσει η θητεία μου, με πλησιάζει ένας κάτοικος από το χωριό των 5 κατοίκων που υπήρχε 10 χλμ. μακριά από το φυλάκιο.
Είχαμε σχέσεις γιατί μας έφερνε πράγματα με το τρακτέρ από γειτονικά χωριά.
Εγώ έχω μεγάλο πάθος με τα νομίσματα. Όταν μου είπε ότι στο εκκλησάκι του Αγίου Ιωάννη πού βρίσκετε κοντά στο φυλάκιο είχαν εντοπίσει με μηχάνημα λίρες δεν ήθελα και πολύ. Μου εξήγησε ότι παλαιότερα είχαν προσπαθήσει να τα πάρουν αλλά τους κατάλαβαν από το φυλάκιο και έφυγαν άρον άρον.
Κανονίσαμε 12 το βράδυ να πάμε, με την συμφωνία ότι δεν θα σκάβαμε με τίποτα μέσα στην εκκλησία. Μου είπαν ότι τα χρήματα είχαν εντοπιστεί απ' έξω, κοντά στην είσοδο. Η δεύτερη συμφωνία ήταν ότι θα δίναμε ίσο μερίδιο και στην εκκλησία.
Έπιασα έναν από το φυλάκιο και του είπα να πάει να κρυφτή πιο νωρίς και να με προσέχει, μην μου κάνουν κακό αν βρούμε τελικά τίποτα. Του έδωσα σφαίρες και του υποσχέθηκα μερίδιο.
Ήρθε λοιπόν η ώρα ρίξαμε τα φώτα του τρακτέρ και άρχισε το σκάψιμο. Στην πορεία βρίσκαμε κομμάτια από πήλινα αγγεία. Φτάσαμε σε μια πέτρα λαξεμένη και βαριά και χαρήκαμε. Μετά από τεράστια προσπάθεια να την βγάλουμε αλλά τζίφος. Ήδη είχαμε φτάσει σε μεγάλο βάθος και ενώ συνεχιζόταν η ανασκαφή μέσα στην απόλυτη ησυχία, άρχισα να ακούω ψαλμωδίες. Σαν ένας παπάς να έκανε λειτουργία δίπλα στο αφτί μου. Ρώτησα τους άλλους αν άκουσαν κάτι και μου είπαν όχι. Τους έβαλα επιτόπου και σκέπασαν την τρύπα και φύγαμε. Και ορκίστηκα να μην ξαναψάξω ποτέ κοντά σε εκκλησία.

Συγνώμη αν σας κούρασα. Περιλαμβάνει αληθινά περιστατικά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy