ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΑ ΙΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΟΥΝΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2006, 20:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέσα απο αυτό το τόπικ σας ευχομαι ολόψυχα

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ

Θανάσης
Πάνειος

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε...ζει στα βουνά και στις σπηλιές..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 14:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλές γιορτές και από εμένα.
Η πρώτη σελίδα αυτού του τόπικ μου θύμισε παλιές καλές εποχές. Όταν ήμουν μικρός μεγάλωσα στα βουνά που ανέφερε η φίλη ΜΑΡΑ.
quote:
Να μαι παλι ....
Το ονομα της σπηλιας που αναφερα ειναι: " Νεραιδόγουλα" ή "Νεραιδόγλα" στην περιοχη Σελακανο, καποια χιλιομετρα πανω απο την Ιεραπετρα.
Σπηλια που την ξερουν μονο οσοι μενουν στα βουνα εκεινα - απο τα καλα κρυμενα μυστικα της φυσης προς τους ξενους. Να φανταστεις οτι τρεις φορες πηγαμε για να την βρουμε και καμια απο αυτες τις φορες δεν καταφεραμε να δουμε το ανοιγμα της...παρα μονο την τεταρτη οπου μας καθοδηγησε καποιος βοσκος.
Αξιζει να κανεις ενα ταξιδι εκει κατω...


Η σπηλιά ονομάζεται ΝΕΡΑΙΔΟΓΟΥΛΑ και είναι πράγματι καταπληκτική. Μερικές φώτο από τα βουνά όπου βρίσκεται .


ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ


__________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΩΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ
ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΤΟ FORMAT ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ
__________________________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 15:06:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Krios, όπως θα είδες έγινε επέμβαση στο μέγεθος των φωτογραφιών του προηγούμενου μηνύματος σου.
Ο λόγος είναι οτι το μέγεθος τους ήταν αρκετά μεγάλο έτσι ώστε να χαλάει το format της σελίδας και να ξεχειλώνει!

Στο imageshack που ανέβασες τις φτογραφίες, η ανάλυση 640 x 480 νομίζω πως είναι μια χαρά, σωστά?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 16:20:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαθαίνουμε, μαθαίνουμε αγαπητέ Dying Incubus, που θα πάει.
Πάντως ευχαριστώ για τη διόρθωση, έτσι φαίνονται καλύτερα, και για την πληροφορία

ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spider-man
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 04:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους spider-man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2007, 10:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλη χρονιά σε ολους και ολες
Μια φώτο απο το ομορφο ορος ΚΑΛΛΙΔΡΟΜΟΝ και την παγωμενη λιμνη του !!
Πρωτοχρονια του 2007...


Να ειμαστε καλα να μπορουμε τετοιες ημερες στο ξεκινημα ενος νεου ετους να κοινωνουμε στα ΙΕΡΑ ΒΟΥΝΑ ΜΑΣ

Αθανάσιος


Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε...ζει στα βουνά και στις σπηλιές..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 21:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή χρονιά και σε σένα φίλε Πάνειε .

Πράγματι... όμορφο μέρος...πολύ!



Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Καλή χρονιά σε όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 04:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ελατε να πουμε ανεκδοτα, να γελασουμε λιγακι, γιατι παρασοβαρεψαμε

φαντασθειτε λεει να εκανε εκπομπη ο Χαρδαβελας για την Πεντελη

φαντασθειτε λεει η εκπομπη να ειχε σκοπο να δειξει το βουνο ολιστικα, και μεγαλο μερος να προερχεται απο νεα προσωπα, που αγαπουν και φροντιζουν το βουνο, και δεν μιλουν για τερατα ή ουφο

φαντασθειτε λεει τα τρια αυτα προσωπα να ειμασταν εγω, ο Πανειος και ο Νταβελης

παραειναι χοντρο ακομη και για ανεκδοτο, ε?


αρα περι συγχρονικοτητας ο λογος, γιατι δεν ειναι ανεκδοτο, ειναι η πραγματικοτητα

αυτο το Σαββατο η εκπομπη ειναι αφιερωμενη στην Πεντελη και θα παρουσιασει σε βιντεο τις αποψεις των Θαναση Ξανθοπουλου, Τασου Πετουρη και Γιαννη Τριανταφυλλη, για την Πεντελη


βαλαμε τα δυνατα μας να αναδειξουμε, ο καθενας με τον τροπο του, το βουνο!

γιατι το ανακοινωνω?

γιατι δεν προκειται να ξανασυμβει αυτη η κεντα

ειπαμε: καθαρη συγχρονικοτητα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 05:01:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 12:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω ότι θα είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα εκπομπή. Και οι τρεις σας, ο καθένας με τον τρόπο του, έχετε κάνει μια αξιόλογη πορεία στον τομέα αυτό. Εύχομαι να πάνε όλα καλά αγαπητέ JΒG παρότι αποφεύγεις τελευταία να μου απευθύνεις τον λόγο. Δεν πειράζει εγω προσωπικά δεν έχω κάτι μαζί σου. Θα χαρώ να ακούσω τις πληροφορίες που θα δώσετε για το βουνό...


Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)

Edited by - Απέριττος on 09/02/2007 12:59:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 15:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

Απέριττος

Πιστεύω ότι θα είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα εκπομπή. Και οι τρεις σας, ο καθένας με τον τρόπο του, έχετε κάνει μια αξιόλογη πορεία στον τομέα αυτό.


το ελπιζουμε και το ευχομαστε ολοι!


quote:

Εύχομαι να πάνε όλα καλά αγαπητέ JΒG παρότι αποφεύγεις τελευταία να μου απευθύνεις τον λόγο. Δεν πειράζει εγω προσωπικά δεν έχω κάτι μαζί σου.


φιλε Γιαννη, ουτε εγω εχω κατι μαζι σου!

και δεν αποφευγω να σου απευθυνω τον λογο, αποφευγω να εμπλακω στην αντιπαραθεση, γιατι ειλικρινα δεν μπορω να κατανοησω ακομη τα αίτια και τις αφορμες

η αντιπαραθεση που εννοω ειναι αυτη που διαδραματιζεται στο εσωτερικα αναμεσα σε σενα και καποιους σπηλαιολογους μελη


οσον αφορα την γενικευμενη αντιπαραθεση με θεμα το αν μπορει καποιος που τον κατεβασαν μια φορα στο επταστομο να γραφει αρθρα τυπου "εξερευνησαμε το επταστομο", εχω παρει ηδη θεση εκει που πρεπει


quote:

Θα χαρώ να ακούσω τις πληροφορίες που θα δώσετε για το βουνό...


νασαι καλα!

ανηκεις στους ελαχιστους που το σχολιασαν


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 22:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να σε ενημερώσω ότι μίλησα με τον Δημήτρη και θεωρώ ότι το θέμα έχει λήξει... Εγω δεν θέλω να υπάρχουν τσακωμοί ούτε αντιπαραθέσεις. Θέλω να υπάρχει πολυφωνία και εποικοδομητική συζήτηση...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 22:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

νασαι καλα!

ανηκεις στους ελαχιστους που το σχολιασαν


ΠΑΡΑΠΟΝΙΑΡΙ ΨΟΦΑΣ ΓΙΑ ΚΟΠΛΙΜΕΝΤΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 23:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΤΑ ΑΓΡΑΦΑ ΑΠΟ ΤΗ ΛΙΜΝΗ ΤΟΥ ΠΛΑΣΤΗΡΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 01:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΑΓΡΑΦΑ;

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 01:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΑΚΕΡΔΑ ΜΟΥ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 01:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντε ρε!!!

Και η δικιά μου απο κει κοντά είναι.


Λες;;;;;;;;

Να ειμαστε Λεκερδεμόνιοι;

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 02:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Πανέμορφη Μονεμβασιά

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 02:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η χαράδρα της Φλαμπουρίτσας όπως φαίνεται από την Σπηλιά του Ερμή


ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2007, 18:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


φιλε Θαναση, για την ιστορια...

πισω απο τις καμερες

http://johnniebegoodnaturesmagic.blogspot.com/2007/02/22-1-07_21.html

http://johnniebegoodnaturesmagic.blogspot.com/2007/02/22-1-07.html


νασαι καλα!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2007, 02:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάννη ωραίες οι φωτό... ευχαριστώ κι εγω που τις έβαλες για να έχω ντοκουμέντο απο την όλη ιστορία. Το dvd της εκπομπής πως θα γίνει να το βρούμε ρε Γιάννο...;;;

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2007, 19:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

Απέριττος

Γιάννη ωραίες οι φωτό... ευχαριστώ κι εγω που τις έβαλες για να έχω ντοκουμέντο απο την όλη ιστορία. Το dvd της εκπομπής πως θα γίνει να το βρούμε ρε Γιάννο...;;;


εχει ο Τασος βιντεοκασετα αλλά πρεπει να παει να την μετατρεψει σε ντιβιντι

που θα πει υπομονη και σωθηκαμε...

μου εδωσε ενα βιντεακι αλλά δεν μου το ανεβαζει το γκουγκλ ρε γαμωτο

θα ξαναπροσπαθησω


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2007, 00:15:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Θαναση ριξε μια ματια εδω: http://johnniebegood-caves.blogspot.com/

εγινα και σκηνοθετης
χαχαχα!

στ αρματα στ αρματα
μπρος στον αγωνα
ωραια ν αρματωσουμε
και στις σπηλιες να μπουμε


ζήτω τα ιερα Ελληνικα βουνα!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
t4ng0
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 22:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους t4ng0  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για δεύτερη συνεχή χρονιά ο ΦΟΣ διοργανώνει σεμινάρια κατάβασης φαραγγιών.
Ελάτε μαζί μας να γνωρίσετε από κοντά τον όμορφο και γεμάτο αδρεναλίνη κόσμο του Canyoning.
Θα διδαχτούν σε θεωρητική αλλά και σε πρακτική βάση η ασφαλής και αυτόνομη κίνηση μέσα στο φαράγγι.

Περισσότερες πληροφορίες στον παρακάτω σύνδεσμο...

http://foscaving.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=75&Itemid=56

ΝικόλαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 17:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χελιδορεα 2007 ΦΟΣ
http://johnniebegood-caves.blogspot.com/2007/05/2007.html

χελιδορεα 2007 (πανκ βερσιον)
http://johnniebegood-caves.blogspot.com/2007/05/2007_14.html

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
πάνειος
Μέλος 2ης Βαθμίδας


231 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 18:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πάνειος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρά σε ολους
Ανέβασα πρόσφατα μια σελίδα αφιερωμένη στο ΟΡΟΣ ΔΙΡΦΥΣ στην ΕΥΒΟΙΑ....
Μια μικρη περίληψη απο το οδοιπορικό μου και κάποιες φωτογραφίες μπορείτε να δείτε εδω:

http://users.ntua.gr/paneios/dirfy.htm

Και μια επίσκεψη στον Κάρκανο της Μαμαλίνας στο ΟΡΟΣ ΕΛΙΚΩΝΑΣ με την ενδιαφερουσα ιστορία - θρύλο που το συνοδεύει εδω:

http://users.ntua.gr/paneios/mamalinas.htm

Χαιρετώ

¨Πάνειος¨

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε...ζει στα βουνά και στις σπηλιές..

Edited by - πάνειος on 19/05/2007 18:09:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2007, 17:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια χαρά σε ολους
Ανέβασα πρόσφατα μια σελίδα αφιερωμένη στο ΟΡΟΣ ΔΙΡΦΥΣ στην ΕΥΒΟΙΑ....
Μια μικρη περίληψη απο το οδοιπορικό μου και κάποιες φωτογραφίες μπορείτε να δείτε εδω:

http://users.ntua.gr/paneios/dirfy.htm

Και μια επίσκεψη στον Κάρκανο της Μαμαλίνας στο ΟΡΟΣ ΕΛΙΚΩΝΑΣ με την ενδιαφερουσα ιστορία - θρύλο που το συνοδεύει εδω:

http://users.ntua.gr/paneios/mamalinas.htm

Χαιρετώ

¨Πάνειος¨

Ο μέγας ΠΑΝ δεν τέθνηκε...ζει στα βουνά και στις σπηλιές..

Edited by - πάνειος on 19/05/2007 18:09:38


μπραβο Θαναση!

μ'εφτιαξες!

τα βιντεακια πως σου φανηκαν?

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2007, 19:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για 6η συνεχή χρονιά ο σύλλογος ΦΟΣ (Φυσιολάτρες Ορειβάτες Σπηλαιολόγοι) οργανώνει σεμινάρια Α’ επιπέδου Σπηλαιολογίας τα οποία θα διαρκέσουν περίπου 2 μήνες και συγκεκριμένα από 10/9/2007 μέχρι 21/11/2007.

Ελάτε μαζί μας να γνωρίσετε από κοντά τον πανέμορφο υπόγειο κόσμο των σπηλαίων. Μέσα από ένα κύκλο θεωρητικών και πρακτικών μαθημάτων θα διδαχτείτε τις σωστές και ασφαλείς τεχνικές με τις οποίες θα μπορείτε να επισκέπτεστε και να εξερευνείτε οριζόντια σπήλαια και βάραθρα (τεχνικές μονού σκοινιού).

Τα θεωρητικά μαθήματα θα γίνονται κάθε Τετάρτη (και μερικές Δευτέρες) και ώρα 20:30 στα γραφεία του συλλόγου μας (Εκαταίου και Αγκύλης, Νέος Κόσμος) ενώ τα πρακτικά μαθήματα θα γίνονται σε διάφορα σπήλαια και βάραθρα της Αττικής με εξαίρεση το δεύτερο Σαββατοκύριακο του Νοεμβρίου όπου θα γίνει σε βάραθρο στην Πελοπόννησο.

Συγκεκριμένα το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Σεπτέμβριος

Δευτέρα 10/9
Γραφεία: Εγγραφή, Εισαγωγή στη σπηλαιολογία – παρουσίαση Φ.Ο.Σ. (Νικόλας Βολάκος – Χάρης Λάμπρου)

Τετάρτη 12/9
Γραφεία: Εξοπλισμός – Υλικά (Νίκος Πασπαλιάρης – Ανδρέας Θεοδωρόπουλος)

Σάββατο 15/9
Πρακτικό μάθημα: Οικοδομή Παπάγου

Κυριακή 16/9
Πρακτικό Μάθημα: Βάραθρο Συκιά, Βούλα

Τετάρτη 19/9
Γραφεία: Σπηλαιογέννεση (Κώστας Αδαμόπουλος)

Τετάρτη 26/9
Κόμποι (Νίκος Πασπαλιάρης – Ανδρέας Θεοδωρόπουλος)

Σάββατο 29/9
Πρακτικό μάθημα: Σπήλαιο Λόρδου Βύρωνα

Κυριακή 30/9
Πρακτικό μάθημα: Βάραθρο Αντόνωφ

Οκτώβριος

Τετάρτη 3/10
Γραφεία: Κίνδυνοι στα σπήλαια – Προστασία σπηλαίων (Σταμάτης Κίρδης – Χάρης Λάμπρου)

Τετάρτη 10/10
Γραφεία: Σπηλαιοδιάσωση (Νίκος Μητσάκης)

Σάββατο 13/10
Πρακτικό μάθημα: Βάραθρο Προφήτης Ηλίας

Κυριακή 14/10
Πρακτικό μάθημα: Βάραθρο Μονή Αστεριου

Δευτέρα 15/10
Γραφεία: Φωτογραφία (Φάνης Έλληνας)

Τετάρτη 17/10
Γραφεία: Πρώτες Βοήθειες (Ερυθρός Σταυρός)

Τετάρτη 24/10
Γραφεία: Χαρτογράφηση (Νικόλας Βολάκος)

Σάββατο 27/10
Πρακτικό μάθημα: Σπηλαιοβάραθρο Αγ. Μαρίνα (Χαρτογράφηση)

Κυριακή 28/10
Πρακτικό μάθημα: Πολυδένδρι – Εξετάσεις

Τετάρτη 31/10
Γραφεία: Μετεωρολογία – Ένδυση -Διατροφή (Κατερίνα Μαλαμά – Δημήτρης Καραγιάννης)

Νοέμβριος

Τετάρτη 7/11
Γραφεία: Ιστορία Σπηλαιολογίας (Κώστας Αδαμόπουλος)

Σάββατο - Κυριακή 10 -11/11
Πρακτικό μάθημα: Βάραθρο Χελιδορέα

Τετάρτη 14/11
Γραφεία: Σπηλαιοκατάδυση (Γιάννης Πρωτόπαππας)

Δευτέρα 19/11
Αρχαιολογία – Παλαιοντολογία

Τετάρτη 21/11
Γραφεία: Γραπτές Εξετάσεις

Υπεύθυνος Σεμιναρίων: Δημήτρης Καραγιάννης
Εκπαιδευτής: Νίκος Πασπαλιάρης, 6972 683619

Η συμμετοχή είναι υποχρεωτική σε τουλάχιστον 5 πρακτικά μαθήματα όπως επίσης και στις πρακτικές και θεωρητικές εξετάσεις, προκειμένου στο τέλος να δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης του σεμιναρίου στον επιτυχόντα. Ακυρώσεις πρακτικών μαθημάτων ενδέχεται να γίνουν ΜΟΝΟ σε περίπτωση κακοκαιρίας οπότε και θα μετατοπιστεί το πρόγραμμα. Οι ενδιαφερόμενοι είναι απαραίτητο να έχουν καλή φυσική κατάσταση.

Όλος ο εξοπλισμός (σπηλαιολογικές ζώνες, καταβατήρες, φρένα, κράνη, φακούς, σάκους, σκοινιά, κλπ) θα τα διαθέσει ο σύλλογος καθ’ όλη την διάρκεια των σεμιναρίων.

Το κόστος συμμετοχής είναι 190,00 € (το οποίο περιλαμβάνει και μια βαμβακερή σπηλαιολογική φόρμα την οποία κρατάει στο τέλος ο μαθητής) και το ποσό αυτό προκαταβάλλεται με την εγγραφή στα σεμινάρια που θα γίνει την Δευτέρα 10/9/2007. Τα έξοδα μετακίνησης δεν συμπεριλαμβάνονται στην τιμή.

Πληροφορίες:

Τηλεφωνικός στο: 6932 238282, Κατερίνα Μαλαμά

ή

με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο στο: info@foscaving.gr

Φυσιολάτρες Ορειβάτες Σπηλαιολόγοι (ΦΟΣ)
www.foscaving.gr

___________________
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1560059
Maintained by Digital Alchemy