ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Αστρική προβολή (μέρος δεύτερο)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 21
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 23:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
"αλλά έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στην ψυχή του καθενός, και στο ένστικτο που ΠΑΝΤΑ σου στέλνει κάποιο μήνυμα, είτε εμπιστοσύνης είτε αμφιβολίας!"

ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΞΕΡΟΥΜΕ,ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ, ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ -ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΕΙΠΩΘΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ- ΑΝ "ΑΚΟΥΜΕ" ΤΗΝ "ΑΤΟΜΙΚΗ ΨΥΧΗ ΜΑΣ", ΤΟΝ "ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ".

ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΔΑΣΚΑΛΩΝ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩ ΠΕΓΚΥ ΓΙΑΤΙ ΓΝΩΡΙΣΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.
ΑΛΛΛΑΑΑΑΑΑ Η ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΗΚΑ ΚΑΝΕΝΑΝ.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΔΑΣΚΑΛΟ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΣΤΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ. ΟΧΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΓΝΩΡΙΣΑ ΚΑΠΟΙΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΤΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ "Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΔΕΝ ΨΑΡΕΥΕΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΟΥΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣΕΙ"


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Amphipolis
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 00:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amphipolis
Η κίνηση είναι απίστευτη σ'αυτό το τόπικ! Ο server σας κλαταίρνει καμιά φορά! Περίμενα 2-3 λεπτά για να πάρω... σειρά να απαντήσω!

Λοιπόν. Φίλε Κώστα, υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλά είδη διαλογισμού. Εγώ ασχολούμαι με τον ταοιστικό. Άσκηση ακόμα και απλή μέσα από ένα φόρουμ δεν εχω δικαίωμα και δε μπορώ να σου δώσω, για πολλούς λόγους. Πάντως αν σε ενδιαφέρει να το ψάξεις, θα βρεις αυτό που θέλεις.

Αυτό βέβαια που έχω να σου πω είναι το εξής: καλό είναι να αποφεύγεις ασκήσεις του είδους χωρίς να έχεις δάσκαλο. Αλλά από την άλλη δεν πιστεύω ότι υπάρχουν πραγματικά ΣΟΒΑΡΟΙ δάσκαλοι πολλοί στην Ελλάδα! Αδιέξοδο? Μπορεί...

Σύμφωνα με όσα κατέθεσες και διάβασα, προφανώς έχεις μια ιδιαίτερη ευαισθησία στα... μεταφυσικά, αυτό μπορεί να σημαίνει(σύμφωνα με τον ταοισμό) ότι είσαι αρκετά ευαίσθητος στην yin ενέργεια. Είναι ένα κομμάτι που πρέπει να το προσέξεις και να μην πειραματίζεσαι εύκολα. Και καλά έκανες και σταμάτησες. Συμφωνώ απολύτως μαζί σου.

Και μια ερώτηση προς κάθε ενδιαφερόμενο. Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι μια αστρική προβολή θα σας βοηθήσει στη ζωή σας? Ή στην άλλη ζωή?

Έχει αποδειχτεί ότι χαρίζει... υγεία ή κάτι άλλο? Μόνο το αντίθετο έχω διαπιστώσει από έρευνες μέχρι τώρα.

Είμαι τρομερά περίεργη να μάθω, γιατί δεν έχω ακούσει από κανέναν, και το διάβασα πρώτη φορά σε αυτό το φόρουμ.

Προσωπικά να καταθέσω κάτι: Ασκήσεις δυνατές που είναι πιθανό να προξενήσουν σοβαρές βλάβες σε κάποιον που τις εφαρμόζει δεν δίνει κανένας σοβαρός δάσκαλος, που σέβεται τον εαυτό του και τους συνανθρώπους του σε βιβλία ή στον Τύπο. Επομένως να είστε σδοβαρά υποψιασμένοι για τα ελατήρια αυτών που τις δημοσιεύουν.

Κλείνω με τούτο.
Η ΑΛΗΘΕΙΑ είναι μια, οι οδοί προς αυτήν πολλές. Η επιλογή καθαρά ατομική... Ένας δάσκαλος μου μου πε. Αν αναζητάς την Αλήθεια δεν υπάρχει περίπτωση να πέσεις στο σκοτάδι όσο κι αν κινδυνέψεις.


Edited by - Amphipolis on 21/04/2004 00:57:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 02:14:49  Εμφάνιση Προφίλ
Ξενύχτησα που ξενύχτησα, ας κάτσω λίγο ακόμα.

Λοιπόν, βλέπω τάσεις κριτικής από νέες τοποθετήσεις.
Χρήσιμο αυτό κι εποικοδομητικό. Άλλωστε, μόνο μέσα από την κριτική σύνθεση επιτυγχάνεται η πρόοδος.

Θα ήθελα, όμως, φίλοι μου, στο σημείο αυτό, να κάνω δύο επισημάνσεις.

1. Με τη θεωρητική ανάλυση μπορείς να πεις πολλά. Με τη βιωματική εμπειρία, όμως, δε χρειάζεται να πεις ή να μην πεις. Απλώς γνωρίζεις.

2. Θα επαναλάβω κάτι που ανέφερε η αγαπητή zezmperg και με το οποίο έχω ήδη αναφέρει πως συμφωνώ:

quote:
Θέλω να πω στους φίλους πως η Ρώμη είναι μία, αλλά πολλοί δρόμοι οδηγούν προς τα εκεί. Έτσι κάποια θέματα μπορεί να σας φανούν διαφορετικά αλλά η αλήθεια είναι: οτί είναι η ίδια εικόνα από κάποια άλλη οπτική γωνία...

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 05:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Ξενύχτησες Στέφανε! Εγώ οχι, αλλά κοιμήθηκα πολύ νωρίς και τώρα...βρυκολάκιασα!!! :)

Λοιπόν, νομίζω οτι είναι καλό να παραφράσω κάτι που λέγεται για τους φίλους που συναντάμε στην ζωή μας, γιατί τελικά το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τους δασκάλους (τουλάχιστον όπως τους αντιλαμβανόμαστε στην πλειοψηφία...και δεν μιλάω για τους πραγματικούς μύστες, αλλά για τους δασκάλους τεχνικών ή κομματιών της Μεγάλης Αλήθειας):
Teachers for a reason
Teachers for a season
Teachers for life!
Καταλαβαίνετε νομίζω τί θέλω να πώ. Ασφαλώς και υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να μας 'σπρώξουν' να γίνουμε καλύτεροι, να 'ωριμάσουμε' σαν ψυχές σαν χαραχτήρες σαν... Και τέτοιοι δάσκαλοι μπορεί να είναι ακόμα και άνθρωποι που δεν έχουν κανέναν τίτλο διδασκαλίας κάποιας συγκεκριμένης τεχνικής, αλλά που έχουν να μας μάθουν κάτι πολύ συγκεκριμένο (ούτε οι ίδιοι το ξέρουν συνήθως οτι μας μαθαίνουν κάτι), που θα μας δώσει ώθηση σε κάποια στιγμή στην ζωή μας για να προχωρήσουμε παραπέρα. Οι teachers for life είναι λίγοι και καλοί, όπως ακριβώς και οι φίλοι for life. Οι άλλοι μπορεί να είναι ακόμα και οι πιο απίστευτες περιπτώσεις, όπως και ένας άγνωστος που θα συναντήσεις και στα καλά καθούμενα θα σου πεί κάτι. Αυτό το κάτι, που μπορεί να φαίνεται και άσχετο μπορεί να σε μεταλλάξει!!!
Απο την αλλη υπάρχουν ασφαλώς όπως είπα και οι δάσκαλοι τεχνικών ή εσωτερισμού. Εκεί θέλει προσοχή, γιατί δεν μπορείς να ξέρεις τις προθέσεις τους. (πχ γνωστός παγκοσμίως 'δάσκαλος/μύστης' έχει χρησιμοποιήσει με τον χειρότερο τρόπο τους μαθητές του, και δή την αστρική τους οντότητα για να μπορέσει ο ίδιος και η σύντροφός του να ξεγελάσουν το σύμπαν...αν αυτό είναι δυνατόν! Αλλά κι αυτού οι προθέσεις είναι ξεκάθαρες αν κάποιος διαβάσει τις 'διδασκαλίες' του ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ και ΤΑΣΕΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑΣ και όχι με αποδοχή άνευ κριτικής)
Αν είσαι τυχερός μπορεί όντως να γνωρίσεις αξιόλογους ανθρώπους/δασκάλους, αλλά για να γνωρίσεις τον μύστη πρέπει να ξεπεράσεις το στάδιο της τύχης ;) Μακάρι να είχα την τύχη της Gretel και της Zezmberg να συναντήσω έναν πραγματικά αξιόλογο άνθρωπο/δάσκαλο. Δεν τήν είχα, αλλά όπως προείπατε σχεδόν όλοι πολλοί οι δρόμοι που οδηγούν στην Ρώμη :))))))
Κι εγώ χαίρομαι που σε 'γνώρισα' zezmberg. :)))))
Οπως κι όλα τα παιδιά εδώ μέσα.

Amphipolis για το τί έχει να προσφέρει η αστρική 'εξερεύνηση' ένα έχω να πώ: εξαρτάται απο το τί ψάχνεις μέσα απο αυτή. Ομως, αν απλά περπατήσεις τον δρόμο της με την υγιή περιέργεια ενός παιδιού, και τον ώριμο σεβασμό ενός γέροντα θα βρείς τον εαυτό σου (ακόμα κι όταν νομίζεις οτι δεν τον είχες χάσει ποτέ!)
Αν λοιπόν έχεις ακούσει για τις αρνητικές επιπτώσεις του είναι γιατί καταρχήν οι 'απογοητευμένοι' ή και 'φοβισμένοι' απο τις εξελίξεις εκεί είναι αυτοί που βγαίνουν συνήθως και ενημερώνουν τον κόσμο (και καλά κάνουν), αλλά και γιατί το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων χρησιμοποιεί αυτές τις εμπειρίες ή προσπαθεί να βρεθεί εκεί για καθαρά εγωϊστικούς λόγους. Ο εγωισμός είναι αρνητικό συναίσθημα και μονο αρνητικά αποτελέσματα μπορεί να σου φέρει, ακόμα και στις σχέσεις σου στο φυσικό πεδίο, πόσο μάλλον στο αστρικό που όλα είναι πιο...'συναισθηματικά'!
Το οτι όμως είναι δύσκολο να ξεδιπλώσουμε το καθαρό μέρος της ψυχής μας, δεν σημαίνει οτι πρέπει να μένουμε απαθείς ως προς αυτό το νέο έντονο ξύπνημα της ανθρωπότητας. Ειμαστε πιά στο εξελικτικό στάδιο που πρέπει να μάθουμε να 'πετάμε'. Φαντάσου λέει οι πρόγονοί μας να φοβόντουσαν να χρησιμοποιήσουν την φωτιά επειδή με τις πρώτες προσπάθειες έκαιγαν τα χωριά τους (εξαιτίας του οτι δεν μπορούσαν να την ελέγξουν)... Πού θα ήμασταν τώρα;;;
Την καλημέρα μου σε όλους και όλες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 05:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
"Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΔΕΝ ΨΑΡΕΥΕΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΟΥΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣΕΙ"
Τα είπες όλα Gretel!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Amphipolis
Νέο Μέλος

Greece
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 07:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Amphipolis
Pagwna ωραίο το μήνυμα σου. Απάντηση στις ερωτήσεις μου δεν έλαβα... αλλά οκ!

Edited by - Amphipolis on 21/04/2004 07:59:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 09:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Νόμιζα οτι σε αυτές σου απάντησα Amphipolis! Δεν τις αναφέρεις επιγραμματικά να ξανακάνω κι εγώ και οι υπόλοιποι μία προσπάθεια; (παθαίνω και μία υστέρηση ενίοτε...απο την πολλή ηρεμία είναι!!!!) :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 10:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
quote:

Λοιπόν. Φίλε Κώστα, υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλά είδη διαλογισμού. Εγώ ασχολούμαι με τον ταοιστικό. Άσκηση ακόμα και απλή μέσα από ένα φόρουμ δεν εχω δικαίωμα και δε μπορώ να σου δώσω, για πολλούς λόγους. Πάντως αν σε ενδιαφέρει να το ψάξεις, θα βρεις αυτό που θέλεις.

Αυτό βέβαια που έχω να σου πω είναι το εξής: καλό είναι να αποφεύγεις ασκήσεις του είδους χωρίς να έχεις δάσκαλο. Αλλά από την άλλη δεν πιστεύω ότι υπάρχουν πραγματικά ΣΟΒΑΡΟΙ δάσκαλοι πολλοί στην Ελλάδα! Αδιέξοδο? Μπορεί...

Σύμφωνα με όσα κατέθεσες και διάβασα, προφανώς έχεις μια ιδιαίτερη ευαισθησία στα... μεταφυσικά, αυτό μπορεί να σημαίνει(σύμφωνα με τον ταοισμό) ότι είσαι αρκετά ευαίσθητος στην yin ενέργεια. Είναι ένα κομμάτι που πρέπει να το προσέξεις και να μην πειραματίζεσαι εύκολα. Και καλά έκανες και σταμάτησες. Συμφωνώ απολύτως μαζί σου.


Καλημερα φιλη Amphipolis.

Σε ευχαριστω για τις τοποθετησεις σου. Τον διαλογισμο που ασχολεισαι δεν τον ξερω και οσο αφορα για τεχνικες εχω αρκετες δεν χρειαζομαι σε ευχαριστω!.
Δεκτη η γνωμη σου οτι μπορει να εχει καποιους κινδυνους να διαλογιζεσαι αλλα πιστευω οτι αυτο ισχυει μονο οταν καποιος το παρακανει και οταν εχει "υποχθονια" ψυχη και σκοπους.
Δεν μπορω να επιτρεψω στον εαυτο μου να πιστεψει οτι ειναι επικινδυνο να χαλαρωνω το σωμα και το μυαλο μου να το αδειαζω απο σκεψεις και να νιωθω πως ειναι να εισαι και οχι να σκεφτεσαι,οτι ειναι κακο η επικινδυνο.
Δεν μου το επιτρεπει η νοημοσυνη μου.
Τελος δεν εχω σταματησει τον διαλογισμο και δεν το θελω γιατι η ηρεμια και η διαφορετικη συνειδητοτητα που νιωθω ειναι κατι απεριγραπτο.

Σε ευχαριστω.

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...

Edited by - Κωστας on 21/04/2004 10:27:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 10:17:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea
Φίλοι μου, καλή σας ημέρα.
Ζητώ την άδειά σας και την ανέχειά σας να γράψω και εγώ ολίγα τινά επί του θέματος. Και επί πλέον ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων γιά τις τυχούσες διαφωνίες μου με κάποιες γνώμες. Υπάρχουν πολλές σωστές τοποθετήσεις από αρκετά μέλη, αλλά κάποιες..........
Έγινε ήδη η ερώτηση αυτή και την κάνω και εγώ: Τί πραγματικά οφέλιμο έδωσε σε κάποιον και σε ποιόν η ΑΠ;
Το αντίθετο μπορώ να το βεβαιώσω γιά αρκετούς ανθρώπους που έπαθαν από κάποιο κακό μέχρι......
Η ΑΠ από μόνη της, χωρίς να ενεργείται μέσα από διαλογισμό, από την μιά δεν οφελεί σε τίποτα ουσιαστικά ούτε βραχυχρόνια ούτε μακροχρόνια,
από την άλλη εγκυμονεί πολλούς κινδύνους.
Η ΑΠ ουσιαστικά είναι χαρακτιριστικό και μικρό κομμάτι του σωστού διαλογισμού. Είναι ένα περιορισμένο τμήμα του διαλογισμού που πρέπει να γίνει ελεγχόμενο. Πολλοί έχουμε εμπειρίες από ΑΠ, και κάποιοι γιά αρκετά μεγάλο διάστημα.
Κατ εμέ, οι εμπειρίες αυτές είναι ενδείξεις στον κάθε έναν μας ότι είμαστε πλέον έτοιμοι να ξεκινήσουμε έναν σωστό διαλογισμό και να ακολουθήσουμε το εσωτερικό μονοπάτι της επιστροφής της ψυχής.
Ο σωστός διαλογισμός μπορεί να ξεκινήσει από μόνος του αλλά από κάποιο σημείο και ύστερα επιβάλεται και η καθοδήγηση του ΑΛΗΘΙΝΟΥ ΖΩΝΤΑΝΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥ.
Μέσα από αυτόν τον διαλογισμό θα ξεπεράσουμε και το μικρό αυτό στάδιο των γνωρισμάτων της ΑΠ αλλά δεν πρέπει να σταθούμε σ αυτό. Πρέπει να προχωρήσουμε στον εσωτερικό αυτόν δρόμο. Σε κανένα σημείο του δρόμου αυτού δεν πρέπει να σταματάμε περισσότερο από όσο είναι αναγκαίο.
Όσο γιά τον αληθινό δάσκαλο, από ότι βλέπω στα γραφόμενά σας, υπάρχει αρκετός φόβος. ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΟΣ. Εγώ απλά θα προσπαθήσω να εξαλείψω όσο πρέπει κάποιο ποσοστό φόβου με το να δείξω την αληθινή υπόσταση του δασκάλου.
Δάσκαλος ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ. Γιά κάθε έναν από εμάς υπάρχει
και Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ.
ΔΑΣΚΑΛΟΣ είναι μιά ψυχή, ένας άνθρωπος απεσταλμένος από την ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ
ΨΥΧΗ (θεός;;) που έχει χρεωθεί να επιστρέψει κάποιες ψυχές στην αφετηρία τους, (ΟΧΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ). ΑΥΤΟΣ ο δάσκαλος έχει ξεκινήσει την παρουσία του ταυτόχρονα με τις χρεωμένες ψυχές και περιμένει να ετοιμαστούν γιά την επιστροφή τους, ενώ ταυτόχρονα τις βοηθάει όταν χρειάζεται ακόμα και έξω από το μονοπάτι και τις πιό πολλές φορές χωρίς να το ξέρουν αυτές. Κάθε δάσκαλος έχει τις δικές του ψυχές, γιαυτό και είπα ότι ο κάθε ένας μας έχει τον δικό του δάσκαλο.
Ο δάσκαλος ΞΕΡΕΙ ποιές είναι οι δικές του ψυχές, οι δικοί του άνθρωποι
.
Τί μένει σε μας;;; απλά να ψάξουμε να τον βρούμε. Πρέπει αληθινά να ψάχνουμε συνεχώς και να προετοιμαζόμαστε μέχρι να τον βρούμε, έστω και αν ξεκινάμε από οπουδήποτε, έστω και αν ξεκινάμε λάθος, ακόμα και έστω και αν (όπως γράφτηκε ήδη και αυτό πιό πάνω) φαινομαινικά κινδυνέψουμε λίγο (γιατί πραγματικός φόβος ΔΕΝ υπάρχει όταν συνεχίζουμε το ψάξιμο σωστά)
Η βασική ερώτηση: Πώς θα γνωρίσουμε τον πραγματικό και δικό μας δάσκαλο;;;;
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ:
Ας μην ανησυχεί κανένας. Όταν μετά από συνεχές ψάξιμο και συνεχή εργασία είμαστε έτοιμοι, τότε ΑΥΤΟΣ θα παρουσιαστεί και ΠΕΡΑΝ ΚΑΘΕ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑΣ ΘΑ ΤΟΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΑΜΕΣΩΣ.
Εφ όσον υπάρχουν λοιπόν αμφιβολίες γιά κάποιον δάσκαλο, σημαίνει ότι ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ, και πρέπει να συνεχίσουμε τό ψάξιμο και την εργασία μέχρι να βεβαιωθούμε απόλυτα ή μέχρι να τον βρούμε.
Ζητώ συγνώμη και πάλι γιά την εισβολή μου στον χώρο σας.
Φιλικότατα.

Edited by - glinaaea on 21/04/2004 10:21:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 10:40:41  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα! Χαίρομαι που κάθε μέρα, όλο και περισσότεροι καταθέτουν τις απόψεις τους στο topic.

Να προσθέσω κάτι ακόμα στα όσα σωστά είπε η Πέγκυ, για το τι έχει να προσφέρει η αστρική προβολή.
Δεν είναι λίγο να συνειδητοποιήσει κανείς, σε αυτήν τη ζωή, ότι υπάρχει κάτι περισσότερο από το υλικό σώμα. Μία άλλη ενέργεια, που λειτουργεί με άλλους νόμους, σε άλλους χώρους, με άλλες δυνατότητες.
Είναι η αρχή, για να μετριασθεί ο φόβος του θανάτου.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 12:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Γεια σας.

Πρώτα να σας συγχαρώ όλους επειδή κάνετε μια από τις καλύτερες και πιο ώριμες συζητήσεις για αυτό το σημαντικό και αμφιλεγόμενο ζήτημα. Δείχνετε μια ωριμότητα, ακόμα και όταν διαφωνείτε, που είναι αξιοθαύμαστη και ελπίζω έτσι να συνεχίσετε.

Τη δική μου προσωπική θέση την έχω πει πριν πολλές σελίδες. Θεωρώ ότι η αστρική προβολή είναι ένα δίκοπο μαχαίρι. Οι προσπάθειες για την επίτευξή της σου χαρίζουν το δώρο της αυτοπειθαρχίας και της ανάπτυξης της βούλησης και του ελέγχου της φαντασίας. Από την άλλη, οι επιτυχίες (και είχα αρκετές τόσο για το αστρικό ταξίδι όσο και για το διάβασμα σκέψης), μπορεί να οδηγήσουν σε διανοητική και ψυχική αστάθεια και ακόμα χειρότερα να αναπτύξουν τον εγωισμό.

Αυτό το τελευταίο το πέρασα πριν πολλά χρόνια και για αυτό τείνω να συμφωνήσω με τις διαπιστώσεις της Zezmperg και του glinaaea. Από τότε κάθε φορά που παρατηρώ κάποιες από αυτές τις κρυμμένες δυνάμεις να μου εμφανίζονται και να μπορώ να τις αναπτύσσω, συνειδητά τις καταστέλλω γιατί διαισθάνομαι ότι δεν θα με βοηθήσουν πραγματικά, αλλά θα με αποπροσανατολίσουν.

Η αληθινή πνευματικότητα είναι ο τελικός στόχος και για αυτήν μίλησαν οι πνευματικοί δάσκαλοι της ανθρωπότητας. Μέσα σε αυτά που είπαν ήταν ότι η ηθική, η αυτοπειθαρχία, η αγάπη, η ανιδιοτέλεια, η γενναιοδωρία πρέπει να προηγούνται της ανάπτυξης των άλλων πιο λεπτεπίλεπτων εσωτερικών δυνάμεων γιατί αλλιώς το κατώτερο "εγώ" θα χρησιμοποιήσει κάποια στιγμή αυτές τις δυνάμεις για να "τραφεί". Και αυτό θα είναι εις βάρος του ΕΑΥΤΟΥ.

Σας συνιστώ κάποια άρθρα μας για αυτό το ζήτημα:


ΠΑΤΑΝΤΖΑΛΙ:ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ

ΜΑΘΗΤΕΙΑ: Ομιλία του Swami Vivekananda

Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ: Ομιλία του Swami Vivekananda

Εύχομαι σε όλους να καταφέρουν την ανάπτυξη αυτών των δυνάμεων αλλά να το κάνουν αφού είναι ήδη μαθητές. Εάν ακόμα είναι απών ένας πραγματικός δάσκαλος ας προετοιμαστούμε με την μελέτη της κλασικής βιβλιογραφίας για την πνευματικότητα, την φιλοσοφία και τον εσωτερισμό.

Καλή συνέχεια.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cybershamangr
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 12:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cybershamangr
Καλημέρα σε όλους

Παρακολουθώ την συζήτηση με ιδιαίτερο ενδιαφέρον ιδίως το τελευταίο διάστημα όπου έχει εμπλουτιστεί τόσο με άτομα όσο και με θεματολογία.
Δεν έχω γράψει κάτι τελευταία, γιατί σε αυτά τα θέματα που συζητούνται ούτε γνώσεις έχω αλλά ούτε και εμπειρία.

Διάβασα αναφορές σχετικά με Δασκάλους στο φυσικό κόσμο ή και στον αστρικό και ότι επιβάλλεται να έχουμε ή να ακολουθήσουμε ένα Δάσκαλο ή να βρούμε έναν ή ότι καθένας έχει τον δικό του Δάσκαλο κλπ.

Ερώτηση : Από πού πηγάζουν αυτές οι απόψεις ? Γιατί και με ποιο κριτήριο το θεωρείτε (όσοι το θεωρείτε) δεδομένο ?

Παγώνα αναφέρεις :

quote:

Απο την αλλη υπάρχουν ασφαλώς όπως είπα και οι δάσκαλοι τεχνικών ή εσωτερισμού. Εκεί θέλει προσοχή, γιατί δεν μπορείς να ξέρεις τις προθέσεις τους. (πχ γνωστός παγκοσμίως 'δάσκαλος/μύστης' έχει χρησιμοποιήσει με τον χειρότερο τρόπο τους μαθητές του, και δή την αστρική τους οντότητα για να μπορέσει ο ίδιος και η σύντροφός του να ξεγελάσουν το σύμπαν...αν αυτό είναι δυνατόν! Αλλά κι αυτού οι προθέσεις είναι ξεκάθαρες αν κάποιος διαβάσει τις 'διδασκαλίες' του ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ και ΤΑΣΕΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑΣ και όχι με αποδοχή άνευ κριτικής)

Ποιος είναι αυτός και ποιες ακριβώς είναι οι προθέσεις του ?
Νομίζω πως είναι σκόπιμο να αναφερθεί προς αποφυγή.
(Υπάρχει και η σχετική περιέργεια από μέρος μου ...)


Να ‘στε όλοι καλά !


Η Ελπίδα πεθαίνει προτελευταία. Τελευταία πεθαίνει η Προσπάθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 13:04:41  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλτατε thoth, μου αρέσει ο τρόπος που διατυπώνεις τις απόψεις σου, ακόμα και όταν εκφράζεις μία διαφορετική θέση.

Λες:

quote:
Θεωρώ ότι η αστρική προβολή είναι ένα δίκοπο μαχαίρι. Οι προσπάθειες για την επίτευξή της σου χαρίζουν το δώρο της αυτοπειθαρχίας και της ανάπτυξης της βούλησης και του ελέγχου της φαντασίας. Από την άλλη, οι επιτυχίες (και είχα αρκετές τόσο για το αστρικό ταξίδι όσο και για το διάβασμα σκέψης), μπορεί να οδηγήσουν σε διανοητική και ψυχική αστάθεια και ακόμα χειρότερα να αναπτύξουν τον εγωισμό.

Από τις λίγες δικές μου προσωπικές εμπειρίες, αλλά και από συζητήσεις με άλλους, οι οποίοι έχουν μπει στη διαδικασία της συνειδητής αστρικής προβολής και μέσα στο forum και εκτός αυτού, έχω συμπεράνει ότι

  • Κατ' αρχάς η Α.Π. είναι κάτι που δεν πρέπει να γίνει έμμονη ιδέα. Αν συμβεί κάτι τέτοιο, έχεις μπει σε μία διαδικασία ατέρμονη, που δεν οδηγεί πουθενά και μόνο προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει.
  • Η Α.Π. θεωρώ πως είναι κάτι το φυσικό να συμβαίνει, κατά τη διάρκεια του ύπνου, όταν παράλληλα και ταυτόχρονα, ο καθένας από εμάς, κατά τη διάρκεια της ζωής του, προχωρήσει σε σοβαρές εσωτερικές μεταβολές. Δηλαδή, προσπάθεια γνώσης των ελαττωμάτων αλλά και των προτερημάτων μας, παρατήρηση σκέψεων και συναισθημάτων, διαλογισμός και πάνω απ' όλα αγάπη για τον εαυτό μας και το συνάνθρωπο.

Εφόσον, συντρέχουν αυτές οι προϋποθέσεις, θεωρώ την Α.Π. ως ένα ακίνδυνο μέσο να βιώσει ο άνθρωπος διαφορετικές εμπειρίες, μέσα από ένα ενεργειακό σώμα, που νομίζω πως κανείς δεν αμφιβάλλει ότι υπάρχει.
Επίσης, όπως έγραψα σε άλλο post, όντας συνειδητός στο αστρικό σου σώμα, βιώνεις πολύ δυνατά την εμπειρία της απεξάρτησης από το φυσικό σώμα και εν μέρει απαλλάσσεσαι από το φόβο του θανάτου.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 15:33:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
quote:

Από τις λίγες δικές μου προσωπικές εμπειρίες, αλλά και από συζητήσεις με άλλους, οι οποίοι έχουν μπει στη διαδικασία της συνειδητής αστρικής προβολής και μέσα στο forum και εκτός αυτού, έχω συμπεράνει ότι


Κατ' αρχάς η Α.Π. είναι κάτι που δεν πρέπει να γίνει έμμονη ιδέα. Αν συμβεί κάτι τέτοιο, έχεις μπει σε μία διαδικασία ατέρμονη, που δεν οδηγεί πουθενά και μόνο προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει.
Η Α.Π. θεωρώ πως είναι κάτι το φυσικό να συμβαίνει, κατά τη διάρκεια του ύπνου, όταν παράλληλα και ταυτόχρονα, ο καθένας από εμάς, κατά τη διάρκεια της ζωής του, προχωρήσει σε σοβαρές εσωτερικές μεταβολές. Δηλαδή, προσπάθεια γνώσης των ελαττωμάτων αλλά και των προτερημάτων μας, παρατήρηση σκέψεων και συναισθημάτων, διαλογισμός και πάνω απ' όλα αγάπη για τον εαυτό μας και το συνάνθρωπο.

Εφόσον, συντρέχουν αυτές οι προϋποθέσεις, θεωρώ την Α.Π. ως ένα ακίνδυνο μέσο να βιώσει ο άνθρωπος διαφορετικές εμπειρίες, μέσα από ένα ενεργειακό σώμα, που νομίζω πως κανείς δεν αμφιβάλλει ότι υπάρχει.
Επίσης, όπως έγραψα σε άλλο post, όντας συνειδητός στο αστρικό σου σώμα, βιώνεις πολύ δυνατά την εμπειρία της απεξάρτησης από το φυσικό σώμα και εν μέρει απαλλάσσεσαι από το φόβο του θανάτου.


Ευχαριστώ Στέφανε.

Δεν διαφωνώ καθόλου με αυτό που λες. Είναι σημαντικότατες αυτές οι προϋποθέσεις.

Εκεί που διατηρώ ισχυρές επιφυλάξεις είναι στο κατά πόσο, αυτός που επιχειρεί το συνειδητό αστρικό ταξίδι, έχει "κλειδώσει" αυτές τις προϋποθέσεις μέσα του και κατά πόσο υπάρχει δίπλα του κάποιος έμπειρος εκπαιδευτής για να βοηθηθεί όταν οι λανθάνουσες αλλά και λανθασμένες συνέπειες κάνουν την εμφάνισή τους.

Αυτός είναι ο καημός μου και είναι απόρροια, όχι θεωτηρικών κινδυνολογιών που κάπου διάβασα και τα αναμασώ, αλλά πικρής προσωπικής πείρας.

Όπως και να έχει είμαι γενικά κατά των απαγορεύσεων. Ας δοκιμάσει όποιος θέλει και ας κερδίσει από αυτήν την πρακτική (εγώ κέρδισα πολλά σε αυτογνωσία) αλλά ας έχει υπόψη του και αυτές τις παρατηρήσεις που κάνω. Δεν θα χάσει.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2004, 09:37:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Όπως και να έχει είμαι γενικά κατά των απαγορεύσεων. Ας δοκιμάσει όποιος θέλει και ας κερδίσει από αυτήν την πρακτική (εγώ κέρδισα πολλά σε αυτογνωσία) αλλά ας έχει υπόψη του και αυτές τις παρατηρήσεις που κάνω. Δεν θα χάσει.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"




Καλημέρα.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2004, 19:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Καλησπέρα σε όλους και όλες :)
Ηθελα να σας ενημερώσω οτι πρέπει να αποχωρήσω απο την παρέα σας. Αυτό δεν έχει να κάνει με σας, ούτε κάτι με πείραξε, ούτε κάτι με κούρασε (μάλλον το αντίθετο!!) Πρέπει όμως...
Ασχέτως πάραυτα, κι αφού μάλλον με έχετε ήδη μάθει, δεν θα μπορούσα να φύγω χωρίς μία τελευταία απάντηση στις πάμπολλες ερωτήσεις και τοποθετήσεις, που έχουν πολύ ενδιαφέρον. 'Τοιμαστείτε λοιπόν
Καταρχήν Cybershamangr, δεν θα αναφέρω το όνομα του δασκάλου, αν και το έχω αναφέρει 'απο σπόντα' σε άλλο μου post. Δεν υπάρχει λόγος, και στο κάτω κάτω όποιος νιώθει την ανάγκη να ακουλουθήσει τις διδασκαλίες του, κάτι θα τον ωθεί σε αυτό, και σίγουρα κάτι θα αποκομήσει. Αλλωστε δεν θα μπορούσα να κάνω και κατά μέτωπον επίθεση σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ διδασκαλία ή πρακτική. Είναι ολοζώντανος πάντως, αν και ήταν 'χαμένος' για πολύ μεγάλο διάστημα αφήνοντας να δημιουργηθεί ένας μύθος γύρω απο το όνομά του... Αυτά ως προς τον 'δάσκαλο' (τον συγκεκριμένο).
Οσον αφορά στους δασκάλους γενικότερα τώρα: προσωπικά επιμένω (και εν μέρει συμφωνώ μάλλον) με το ότι πράγματι υπάρχουν κάποιοι που μας 'βοηθούν' και μας 'μαθαίνουν'. Αυτό εξάλλου είναι απαράβατος νόμος της φύσης. Απο την ώρα που γεννιόμαστε κάποιος μας καθοδηγεί. Το θέμα είναι τί δρόμο θα επιλέξουμε να ακολουθήσουμε. Θα ήθελα να πώ κι άλλα, αλλά δεν υπάρχει λόγος. Εχω καταθέσει την γνώμη μου (και την άποψή μου) για αυτό το θέμα πάμπολλες φορές. Να δώσω ένα παράδειγμα όμως για την βασική μου τοποθέτηση ως προς την 'καθοδήγηση' (χωρίς τους οδηγούς του αστρικού για να μήν τα μπερδέψουμε): όπως το μωρό που γεννιέται ψάχνει να βρεί το 'βυζί' της μάνας του για να τραφεί, το ένστικτό του δηλαδή λειτουργεί και το οδηγεί στον σωστό δρόμο για την επιβίωσή του, έτσι και η ψυχή μας ψάχνει απο την πρώτη στιγμή που θα βρεθεί στον φαινομενικά και αρχικά άγνωστο αστρικό κόσμο να βρεί το 'βυζί' της ψυχικής τροφής/γνώσης. Κι όπως το μωρό θα φωνάξει και θα κλάψει αν πάς να το ταίσεις κρέας ή χόρτα ή οτιδήποτε άλλο εκτός απο γάλα και νερό, έτσι και η ψυχή θα νιώσει αν η τροφή που δέχεται ή προσπαθούν να την ταίσουν είναι η κατάλληλη ή όχι. Το ένστικτο δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο. ΕΙΝΑΙ ΤΟ Α ΚΑΙ ΤΟ Ω. Αυτός είναι ο οδηγός μας (και το ποιός το ενισχύει είναι άλλη κουβέντα).
Οσον αφορά στην σημασία της ΑΠ και στην ιδιαιτερότητά της ή την σημαντικότητά της σε σχέση με τον διαλογισμό: Θεωρώ οτι και τα δύο μπορούν να σταθούν μόνα τους ως πρακτικές στον δρόμο προς την αυτογνωσία, αλλά όταν συνδυάζονται τα αποτελέσματα είναι απείρως πιο 'ώριμα' και... θεαματικά. Αυτό δεν σημαίνει οτι απαραίτητα γίνεται πιο γρήγορος ο δρόμος. Μάλλον όμως γίνεται πιο σωστά η πορεία μας σε αυτόν. Εκτός αυτού, επιμένω πως, όταν ένας άνθρωπος ωθείται (μέσω ανεξέλεγκτων εμπειριών) σε οποιαδήποτε κατάσταση που ακόμα και στις μέρες μας μπαινει στο πλαίσιο των 'εκτός νόρμας' καταστάσεων (και αναφέρομαι ακόμα και σε δυνάμεις του αστρικού που εκφράζονται στο φυσικό... τα λεγόμενα μεταφυσικά χαρίσματα -κληρονομικά και μή :p), ο άνθρωπος αυτός οφείλει (στον εαυτό του πάνω απο όλα) να προσπαθήσει τουλάχιστον να καταλάβει και το γιατί είναι μέρος αυτής της αθέλητης διαδικασίας και το πού θα μπορούσε να τον οδηγήσει. ΕΡΕΥΝΑ λοιπόν. ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΡΟΘΕΣΗΣ (για το πού θα ήθελε τελικά να φτάσει μέσα απο αυτή)
Η ΑΠ προβολή για τους ανθρώπους (κατά την ταπεινή μου γνώμη) είναι ένας σημαντικότατος τρόπος/δρομος να αγαπήσουν και τον εαυτό τους (γιατί θα τον καταλάβουν καλύτερα, αφού μέσα απο αυτή τον εαυτό τους θα αντιμετωπίσουν και θα συναντήσουν), αλλά και τους υπόλοιπους ανθρώπους. Θεωρώ δηλαδή Thoth οτι μάλλον αποτρέπει τον εγωϊσμό Τουλάχιστον για να προχωρήσεις αληθινά εκεί καταλαβαίνεις σύντομα οτι ο εγωϊσμός και η υπηρηφάνεια και η αλλαζονεία είναι βάρη που σε κρατούν χαμηλά... αναγκάζεσαι ας πούμε να απαλλαχτείς απο αυτά. Δεν λέω οτι στην αρχή δεν θα ξυπνήσουν όλα αυτά μέσα σου, ακομα κι αν κοιμόντουσαν. λογικό είναι.. Ο,τι κι αν καταφέρνουμε στην καθημερινότητά μας, όποιοn αγώνα κι αν κερδίζουμε μας δημιουργεί αυτή την διάθεση. Αλλά για να πάς παρακάτω (ή παραπάνω για να είμαι ακριβής) πρέπει να ξεφορτωθείς πολύ βάρος!!!!
Δεν ξέρω αν μου ξέφυγε κάποια ερώτηση, πάντως για να τελειώσω με αυτό το μήνυμα θέλω να πώ (χωρίς διάθεση να γίνω 'μελοδραματική'...μήν τρελαθούμε, μόνο αυτό δεν είμαι στην ζωή μου!): η επαφή μαζί σας ήταν παραπάνω (πολύ παραπάνω) απο ενδιαφέρουσα και επικοδομητική. Εχω κρατήσει μικρά και μεγάλα κομμάτια απο όλους και όλες σας, τουλάχιστον απο αυτά που αφήνατε μέσα στο φόρουμ τον καιρό που 'ταξίδευα' μαζί σας.
Για όλα αυτά που ξέρετε οτι μου προσφέρατε, και για όσα δεν ξέρετε, σας ευχαριστώ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ!
(τσάμπα έμαθα τις φατσούλες όμως... κρίμα!!!)
Σας φιλώ και σας στέλνω την ΑΓΑΠΗ μου. Νά'στε καλά παιδιά
ΥΓ και καλά ταξίδια
ΥΓ2 Α, το αυτοκίνητο/τανκ το έχω παρκάρει πρώτη διασταύρωση δεξιά μετά το δεύτερο πεδίο... Οποιος έχει τα κότσια ας το πάρει. Καλόβολο είναι :))))))))

Edited by - Pagwna on 22/04/2004 19:54:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2004, 22:19:05  Εμφάνιση Προφίλ
Άναψα τσιγάρο...

Ίσως μερικά πράγματα ή... πολλά πράγματα, στη ζωή, να είναι πέραν από λόγια.

Καλό δρόμο Πέγκυ.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2004, 22:41:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg
Σας χαιρετώ.
quote:

Καλησπέρα σε όλους και όλες :)
Ηθελα να σας ενημερώσω οτι πρέπει να αποχωρήσω απο την παρέα σας. Αυτό δεν έχει να κάνει με σας, ούτε κάτι με πείραξε, ούτε κάτι με κούρασε (μάλλον το αντίθετο!!) Πρέπει όμως...


Καλή μου φίλη Παγώνα.
Έτσι είναι η ΖΩΗ, ένα ταξίδι, κάποτε οι ψυχούλες συναντούνται σε κάποιο σταθμό και μετά...?
Αλήθεια μου άφησε μία έντονη μελαγχολία το μήνυμά σου, είχα πιστέψει ότι είσουν πια στο "σπίτι" σου! Ευχομαι όμως, όπου και να πας να είναι μια φωλιά γεμάτη αγάπη και εκτίμηση για σένα.
Μα γιατί μου λέει κάτι πως θα σε ξαναβρώ εδώ εσώ;

quote:

Οσον αφορά στην σημασία της ΑΠ και στην ιδιαιτερότητά της ή την σημαντικότητά της σε σχέση με τον διαλογισμό: Θεωρώ οτι και τα δύο μπορούν να σταθούν μόνα τους ως πρακτικές στον δρόμο προς την αυτογνωσία, αλλά όταν συνδυάζονται τα αποτελέσματα είναι απείρως πιο 'ώριμα' και... θεαματικά. Αυτό δεν σημαίνει οτι απαραίτητα γίνεται πιο γρήγορος ο δρόμος. Μάλλον όμως γίνεται πιο σωστά η πορεία μας σε αυτόν.


Ναι καρδούλα μου, άλλη μια φορά έρχομαι να συμφωνήσω μαζί σου...
Και δεν πρέπει να μείνει ετούτο το κομμάτι, από σένα, σαν νόμος για εμάς, μα η δική σου επιβεβαίωση στην μόνη αλήθεια!

quote:

Εκτός αυτού, επιμένω πως, όταν ένας άνθρωπος ωθείται (μέσω ανεξέλεγκτων εμπειριών) σε οποιαδήποτε κατάσταση που ακόμα και στις μέρες μας μπαινει στο πλαίσιο των 'εκτός νόρμας' καταστάσεων (και αναφέρομαι ακόμα και σε δυνάμεις του αστρικού που εκφράζονται στο φυσικό... τα λεγόμενα μεταφυσικά χαρίσματα -κληρονομικά και μή :p), ο άνθρωπος αυτός οφείλει (στον εαυτό του πάνω απο όλα) να προσπαθήσει τουλάχιστον να καταλάβει και το γιατί είναι μέρος αυτής της αθέλητης διαδικασίας και το πού θα μπορούσε να τον οδηγήσει. ΕΡΕΥΝΑ λοιπόν. ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΡΟΘΕΣΗΣ (για το πού θα ήθελε τελικά να φτάσει μέσα απο αυτή)


ΕΡΕΥΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜEΙΣ !!!
quote:

Η ΑΠ προβολή για τους ανθρώπους (κατά την ταπεινή μου γνώμη) είναι ένας σημαντικότατος τρόπος/δρομος να αγαπήσουν και τον εαυτό τους (γιατί θα τον καταλάβουν καλύτερα, αφού μέσα απο αυτή τον εαυτό τους θα αντιμετωπίσουν και θα συναντήσουν), αλλά και τους υπόλοιπους ανθρώπους. Θεωρώ δηλαδή Thoth οτι μάλλον αποτρέπει τον εγωϊσμό Τουλάχιστον για να προχωρήσεις αληθινά εκεί καταλαβαίνεις σύντομα οτι ο εγωϊσμός και η υπηρηφάνεια και η αλλαζονεία είναι βάρη που σε κρατούν χαμηλά... αναγκάζεσαι ας πούμε να απαλλαχτείς απο αυτά. Δεν λέω οτι στην αρχή δεν θα ξυπνήσουν όλα αυτά μέσα σου, ακομα κι αν κοιμόντουσαν. λογικό είναι.. Ο,τι κι αν καταφέρνουμε στην καθημερινότητά μας, όποιοn αγώνα κι αν κερδίζουμε μας δημιουργεί αυτή την διάθεση. Αλλά για να πάς παρακάτω (ή παραπάνω για να είμαι ακριβής) πρέπει να ξεφορτωθείς πολύ βάρος!!!!



Καλή μου φίλη Παγώνα δεν μας μίλησες όμως για τον πνευματικό ΕΓΩΙΣΜΟ, εκείνον που κάνει και την μεγαλύτερη "ζημία"!
Την άλλη φορά όμως γιατι το αυτοκίνητο/τανκ θέλει εσένα οδηγό δεν πάει με άλλη/ον...
quote:

Δεν ξέρω αν μου ξέφυγε κάποια ερώτηση, πάντως για να τελειώσω με αυτό το μήνυμα θέλω να πώ (χωρίς διάθεση να γίνω 'μελοδραματική'...μήν τρελαθούμε, μόνο αυτό δεν είμαι στην ζωή μου!): η επαφή μαζί σας ήταν παραπάνω (πολύ παραπάνω) απο ενδιαφέρουσα και επικοδομητική. Εχω κρατήσει μικρά και μεγάλα κομμάτια απο όλους και όλες σας, τουλάχιστον απο αυτά που αφήνατε μέσα στο φόρουμ τον καιρό που 'ταξίδευα' μαζί σας.
Για όλα αυτά που ξέρετε οτι μου προσφέρατε, και για όσα δεν ξέρετε, σας ευχαριστώ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ!
(τσάμπα έμαθα τις φατσούλες όμως... κρίμα!!!)
Σας φιλώ και σας στέλνω την ΑΓΑΠΗ μου. Νά'στε καλά παιδιά
ΥΓ και καλά ταξίδια
ΥΓ2 Α, το αυτοκίνητο/τανκ το έχω παρκάρει πρώτη διασταύρωση δεξιά μετά το δεύτερο πεδίο... Οποιος έχει τα κότσια ας το πάρει. Καλόβολο είναι :))))))))

Edited by - Pagwna on 22/04/2004 19:54:17



Θα ταξιδεύεις μαζί μου για καιρό.
Σε ευχαριστώ που πέρασες από εδώ.
Καλά και επιτυχημένα ταξίδια.
Σε χαιρετώ με αγάπη.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Razielle
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2004, 23:41:29  Εμφάνιση Προφίλ
Πέγκυ μου, ένα είναι σίγουρο...
....Θα μας λείψεις!...

Να 'σαι καλά όμως, ο,τι κι αν κάνεις..
(Ένα σου λέω: ποιος θα γράφει τώρα σελίδες επί σελίδων posts;;;;!!!)


The road goes ever on ... (Bilbo Baggins-J.R.R.T.)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 00:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ? ΘΑ ΜΑΣ ΛΕΙΨΕΙΣ ΚΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΨΑ ΟΤΙ ΒΡΕΘΗΚΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 00:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Μαλον τελειωσε η αποστολη σου σε αυτη την συζητηση για αυτο φευγεις

Να σαι καλα οτι κι αν κανεις και σε ευχαριστουμε για τις γνωσεις σου

Edited by - Κωστας on 23/04/2004 00:19:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cybershamangr
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 09:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cybershamangr
Καλημέρα !

Αγαπητή Παγώνα,

quote:

Καλησπέρα σε όλους και όλες :)
Ηθελα να σας ενημερώσω οτι πρέπει να αποχωρήσω απο την παρέα σας. Αυτό δεν έχει να κάνει με σας, ούτε κάτι με πείραξε, ούτε κάτι με κούρασε (μάλλον το αντίθετο!!)

Κρίμα, είναι λυπηρή η αποχώρηση σου μιας και πιστεύω ότι θα μπορούσες να προσφέρεις ακόμα περισσότερα στην συζήτηση από όσα ήδη έχεις προσφέρει.

quote:

Πρέπει όμως...

Αυτό το Πρέπει με προβληματίζει ... όπως και όλα τα πρέπει στη ζωή γενικότερα.
Κι αυτό γιατί συνήθως δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ή να κατανοήσουμε (ή πολλές φορές δεν θέλουμε) τα Πρέπει ή τους λόγους για τους οποίους Πρέπει ... (γενικότερη τοποθέτηση)

Η απόφαση σου είναι σεβαστή, όπως και οι όποιοι λόγοι για την αποχώρηση σου.

Καλή συνέχεια και καλή πορεία σε ότι κι αν κάνεις !

Να 'σαι πάντα καλά !

Η Ελπίδα πεθαίνει προτελευταία. Τελευταία πεθαίνει η Προσπάθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cybershamangr
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 10:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cybershamangr
Κώστα αναφέρεις :
quote:

Μαλον τελειωσε η αποστολη σου σε αυτη την συζητηση για αυτο φευγεις

Αν είναι έτσι ας κάνει η Παγώνα μια "ανανέωση" ή μια "επέκταση" της αποστολής της, και ας συνεχίσει να είναι μαζί μας στη συζήτηση.

Η Ελπίδα πεθαίνει προτελευταία. Τελευταία πεθαίνει η Προσπάθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2004, 18:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Ναι ας κανει μια ανανεωση η οτι εχει να κανει αλλα εγω ξερω οτι ηταν περαστικια. Διαισθηση.
Μακιαρι να ξαναερθει στην παρεα μας γιατι ειναι φανερο οτι ζωντανεψε το θεμα και την συμπαθησαμε.

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2004, 18:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Στεφανε και ολοι οι αλλοι φιλοι ας προσπαθησουμε να κρατησουμε εμεις ζωντανο το θεμα!

Φιλε Στεφανε ειμαι πολυ χαρουμενος γιατι αρχισα παλι μετα απο 4 μηνες τις προσπαθειες μεσω διαλογισμου!!!

Η σημερινη μου προσπαθεια:

ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ

ΑΡΧΙΣΑ ΣΤΙΣ 12:35 ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΧΑΛΑΡΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΠΑΙΖΕ ΕΚΑΝΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΙΣΠΝΟΕΣ/ΕΚΠΝΟΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ CHAT ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ.
ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΚΠΝΟΗ ΦΑΝΤΑΖΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΑΔΕΙΑΖΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΑΠΟ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΑΔΕΙΑΣΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ.
ΜΕΤΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΗΚΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΝΤΑΖΟΜΟΥΝ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΝΕΙ,ΝΑ ΧΑΝΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ. ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΧΑΛΑΡΩΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ. ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΜΑΝΤΡΑ "ΠΕΤΑΩ" "ΠΕΤΑΩ" ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΟΣ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ "ΧΑΣΩ" ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ ΕΝΩ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ.
ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΞΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΧΑΘΗΚΑ ΣΕ ΣΕΝΑΡΙΑ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΑ.
ΕΝΙΩΣΑ ΝΑ ΔΟΝΕΙΤΑΙ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΟΥ ΠΟΔΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ.
ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΤΟ ΜΑΝΤΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΞΑΝΑΕΝΙΩΣΑ ΤΙΣ ΔΟΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ META ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ.

ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΤΟ ΜΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 14:20 ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ.

Oπως καταλαβες ειναι η αγαπημενη μου τεχνικη στα ελληνικα

Edited by - Κωστας on 24/04/2004 18:49:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2004, 20:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη
Καλησπέρα. Διάβασα στο Myst νομίζω, οτι βοηθάει αν συγκεντρωθείς ΄στο σημείο ανάμεσα στα μάτια και αν κατα τη διάρκειά της ημέρας αναρωτιέσαι αν ονειρεύεσαι. Ισχύει ή άδικά αναρωτιέμαι??Γέλασε κανείς?ΜΜ..

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2004, 21:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor
Καλησπέρα σε όλους.
Αγαπητή Παγώνα μόλις διάβασα ότι αποχωρείς από το φόρουμ.
Οτι και αν κάνεις, όπου και αν βρεθείς,σου εύχομαι να σε συνοδεύει η αγάπη και η ευτυχία.
Σε ευχαριστούμαι για τις γνώσεις και τις εμπειρίες που μοιράστηκες μαζί μας.
Να ευχηθώ κάποια στιγμή να επανέλθεις εδώ.

Να 'σαι καλά.

Να 'σται καλά όλοι σας.

Καλό βράδυ

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 09:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg
Σας χαιρετώ.
quote:

Στεφανε και ολοι οι αλλοι φιλοι ας προσπαθησουμε να κρατησουμε εμεις ζωντανο το θεμα!

Φιλε Στεφανε ειμαι πολυ χαρουμενος γιατι αρχισα παλι μετα απο 4 μηνες τις προσπαθειες μεσω διαλογισμου!!!


Ναι, και θα προσπαθήσω να σου μεταφέρω λίγα πρακτικά μέρη για τον διαλογισμό από εκείνα που έτυχε να γνωρίσω. Φυσικά θα ήθελα να τα ψάξεις, γιατί δεν είπαμε πως είμαι και η αυθεντία...

quote:

Η σημερινη μου προσπαθεια:

ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ

ΑΡΧΙΣΑ ΣΤΙΣ 12:35 ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΧΑΛΑΡΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΠΑΙΖΕ ΕΚΑΝΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΙΣΠΝΟΕΣ/ΕΚΠΝΟΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ CHAT ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ.
ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΚΠΝΟΗ ΦΑΝΤΑΖΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΑΔΕΙΑΖΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΑΠΟ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΑΔΕΙΑΣΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ.


Κώστα σε χαιρετώ.

Σαν αρχή πάρα πολύ καλό.
Τώρα θα ήθελα να γνωρίζεις την θέση που θα πρέπει να έχει το σώμα και που να "βλέπει".
1.) Πρέπει να κάτσεις σε τέτοια στάση, ώστε η σπονδυλική στήλη να είναι σε μία ευθεία με τον λαιμό και το κεφάλι, (στα πρώτα στάδια συνήθως καθόμαστε "οκλαδόν" και ακουμπούμε σε κάποιο τοίχο).Να βλέπει το σώμα σου πάντα ανατολικά η και βόρειο-ανατολικά.
2.) Σαν Μάντρα, θα ήθελα να σου πω ότι "δουλεύει" ενεργειακά πάρα πολύ καλά, το εδάφιο από έναν ψαλμό της Αγ. Γραφής: <<Πατήρ μου είσαι, Θεός μου, και πέτρα της Σωτηρίας μου>>. Ετούτο μπορείς να το λές πολλές φορές της ημέρας και δίχως να κάνεις διαλογισμό. Απλά για να βοηθήσει τις εσωτερικές λειτουργίες.

quote:

ΜΕΤΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΗΚΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΝΤΑΖΟΜΟΥΝ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΝΕΙ,ΝΑ ΧΑΝΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ. ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΧΑΛΑΡΩΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ. ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΜΑΝΤΡΑ "ΠΕΤΑΩ" "ΠΕΤΑΩ" ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΟΣ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ "ΧΑΣΩ" ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ ΕΝΩ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ.
ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΞΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΧΑΘΗΚΑ ΣΕ ΣΕΝΑΡΙΑ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΑ.
ΕΝΙΩΣΑ ΝΑ ΔΟΝΕΙΤΑΙ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΟΥ ΠΟΔΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ.
ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΤΟ ΜΑΝΤΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΞΑΝΑΕΝΙΩΣΑ ΤΙΣ ΔΟΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ META ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ.

ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΤΟ ΜΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 14:20 ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ.

Oπως καταλαβες ειναι η αγαπημενη μου τεχνικη στα ελληνικα

Edited by - Κωστας on 24/04/2004 18:49:50


Καλέ μου φίλε Κώστα αρκετά καλά πήγες, όμως ο ύπνος δεν πρέπει να έχει θέση στον διαλογισμό.
Ο διαλογισμός είναι, (εάν μπορώ να το πω έτσι), μια ενδιάμεση κατάσταση της συνείδησης και του υποσυνείδητου, όπου λίγα έχει να κάνει με τον ύπνο.
Αυτά για την ώρα.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 09:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
quote:

Καλησπέρα. Διάβασα στο Myst νομίζω, οτι βοηθάει αν συγκεντρωθείς ΄στο σημείο ανάμεσα στα μάτια και αν κατα τη διάρκειά της ημέρας αναρωτιέσαι αν ονειρεύεσαι. Ισχύει ή άδικά αναρωτιέμαι??Γέλασε κανείς?ΜΜ..

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"


Καλημερα! Βοηθαει αν συγκεντρωθεις στο σημειο αναμεσα στα ματι για διαλογισμο ναι οντως και αυτο το σημειο ειναι το τριτο ματι.

Αν κατα την διαρκεια της ημερας αναρωτιεσαι αν ονειρευεσαι βοηθαει στο οτι καποια στιγμη θα κανεις και το ιδιο στο ονειρο σου και ετσι θα συνειδητοποιησεις οτι ονειρευεσαι και μετα μπορεις να παρεις τον ελεγχο του ονειρου η και να βγεις απο το σωμα σου.
Μου εχει τυχει καμποσες φορες.


Κανεις δεν γελαει με κανεναν. Ολοι μας ανταλαζουμε αποψεις και αλληλοβοηθειομαστε

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 10:01:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
quote:

Κώστα σε χαιρετώ.

Σαν αρχή πάρα πολύ καλό.
Τώρα θα ήθελα να γνωρίζεις την θέση που θα πρέπει να έχει το σώμα και που να "βλέπει".
1.) Πρέπει να κάτσεις σε τέτοια στάση, ώστε η σπονδυλική στήλη να είναι σε μία ευθεία με τον λαιμό και το κεφάλι, (στα πρώτα στάδια συνήθως καθόμαστε "οκλαδόν" και ακουμπούμε σε κάποιο τοίχο).Να βλέπει το σώμα σου πάντα ανατολικά η και βόρειο-ανατολικά.


Καλησπερα αγαπητη φιλη zezmperg.
Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.
Πρεπει να ξερεις οτι ασχολιομουν μεχρι 4 μηνες πριν αρχισω χθες μετα απο τεσσερις μηνες παλι με διαλογισμο.
Παντα διαλογιζομουν ξαπλωμενος στο κρεβατι.
Αυτο με το που πρεπει να κοιταει το σωμα το εχω ακουσει και απο τον Robert A Monroe για την αστρικη προβολη.

quote:

2.) Σαν Μάντρα, θα ήθελα να σου πω ότι "δουλεύει" ενεργειακά πάρα πολύ καλά, το εδάφιο από έναν ψαλμό της Αγ. Γραφής: <<Πατήρ μου είσαι, Θεός μου, και πέτρα της Σωτηρίας μου>>. Ετούτο μπορείς να το λές πολλές φορές της ημέρας και δίχως να κάνεις διαλογισμό. Απλά για να βοηθήσει τις εσωτερικές λειτουργίες.

Παρ' οτι αυτο ειναι ενα μαντρα απο την αγια γραφη και αυτο ειναι θετικο και αρεστο σε εμενα δεν θα μπορουσα να διαλογιστω και να χρησιμοποιω ψαλμο απο την αγια γραφη.
Ο σκοπος μου ειναι να ειμαι συγκεντρωμενος σε μια λεξη,μια εικονα,οτιδηποτε γιατι αυτο ειναι απαραιτητο για να πετυχει η αστρικη προβολη και τα εχω καταφερει με αυτον τον τροπο.

quote:

Καλέ μου φίλε Κώστα αρκετά καλά πήγες, όμως ο ύπνος δεν πρέπει να έχει θέση στον διαλογισμό.
Ο διαλογισμός είναι, (εάν μπορώ να το πω έτσι), μια ενδιάμεση κατάσταση της συνείδησης και του υποσυνείδητου, όπου λίγα έχει να κάνει με τον ύπνο.
Αυτά για την ώρα.
Σας χαιρετώ.




Σε ευχαριστω αλλα στην δικια μου περιπτωση εχει και θα σου εξηγησω πως.

Δεν κανω διαλογισμο απλα αλλα χρησιμοποιω τον διαλογισμο για να ηρεμησω σωμα και πνευμα και να φτασω την trance κατασταση του μυαλου.
Μετα ο απωτερος σκοπος μου ειναι να ειμαι στο σταδιο αναμεσα στον υπνο και το ξυπνιο (Borderland] γιατι ειναι το απαραιτητο για να βγεις απο το σωμα σου.

Το σωμα κοιμαται και η συνειδηση ειναι συγκεντρωμενη.
Ολοι οι εμπειροι στην Αστρικη προβολη λενε οτι ειναι πολυ σημαντικο να φτασουμε σε αυτο το σημειο οπου με ζορι κραταμε τα ματια μας ανοιχτα για να καταφερουμε να βγουμε απο το σωμα μας.
Ετσι εχω βγει και εγω τρεις φορες βασικα!!

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...

Edited by - Κωστας on 25/04/2004 10:04:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 21 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
3.476563
Maintained by Digital Alchemy