ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ανεξηγητες εμπειριες στην Πεντελη
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 59
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 06:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

to kolima itan san na me trabai i asfaltos san na egina pio baris

Το έχω ξαναπεί.
Είναι ακριβή η βενζίνη. Μια που έκαψε τόση, ε, όλο και κάτι παράξενο πρέπει να συμβεί, για να βγάλει τα έξοδα, δηλαδή..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hantok
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 00:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hantok
vril pragmatika den se katalabeno,oxi den niosame tipota to idietero apla ksafniastikame,oute o xronos fanike argoteros,monon ta ilektronika tou autokinitou fenete na min douleuan sostaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dino_Velvet
Νέο Μέλος

Yemen
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 11:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dino_Velvet
The X-Files...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 12:29:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


.

η εναλλαγη σιντι και ραδιοφωνου αποδωθηκε απο αλλο μελος στην προγραμματισμενη δυνατοτητα αυτοματης εναλλαγης, στο τοπικ με το θεμα σου.


εχει αυτην την δυνατοτητα το συστημα σου?

αν την εχει, φευγουμε απο το "ανεξηγητο"...


.

γιατι δεν περιγραφεις τι εννοουσες με "κολλησε στην ασφαλτο" το αυτοκινητο?


και το νιωσατε ολοι ή μονο εσυ?

.


βλεπω γνωριστηκατε με τον κακο βριλη.

ειναι ο μονος επωνυμος κακος του φορουμ!

.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 14:32:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ειναι ο μονος επωνυμος κακος του φορουμ!

Με πιστοποίηση ISO...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 00:37:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


.

τον συνιστουν 45 ερευνηταδες και 60 κατερινουλες!!!


χιμαιρα του γεφυριου της Αρτας και του σκιπ!!!

.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 10:30:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

τον συνιστουν 45 ερευνηταδες και 60 κατερινουλες!!!

Θα έλεγα οτι ακόμα πονάει ο κώλος τους, αλλά φοβάμαι οτι μερικοί -που αποδεδειγμένα δεν ξέρουν να διαβάζουν- θα νομίζουν οτι θέλουν...
Ας είναι ευλογημένη η αχαλίνωτη φαντασία τους.

Πάντως, οι 60 Κατερινούλες δεν με αλλάζουν με τίποτα !

Σχετικά με τα "ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου", μιλάμε για το ABS ????
Την εμπλοκή διαφορικών ???
Την αντλία του injection ???

Μπά, μάλλον για το ραδιοσιντί μιλάμε. Ηλεκτρονικά αυτοκινήτου, βλέπετε.
Και ποιός σας είπε, οτι το ραδιοσιντί αυτοκινήτου είναι φτιαγμένο για να παίζει τα λαϊκά σε χωματόδρομους ???
Τα σιντί που προβλέπεται να "παίζουν" σε κραδασμούς (π.χ. αυτοί που τρέχουν να κρυφτούν από την Εφορία (jogging) έχουν ειδικά φίλτρα κραδασμών, για να μην πάει το σιντί από δώ στον αγύριστο).
Το βρίσκω αρκετά αφελές, αν όχι αστείο, να λέτε κάτι τέτοιο για ΠΑΡΑΞΕΝΟ και ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ, για να μην κάτσω να σκεφτώ καμιά άλλη λέξη.
Πρίν κάν εξετάσετε το παραμικρό, Ωπ, η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά !
Ανεξήγητο.
Και το καλύτερο, χάλασε το σιντί, αρα είναι μήνυμα από εξωγήινο πολιτισμό.

Και για να σας καραφτιάξω, ήμουν εχθές (Τρίτη, 24.05.05, ώρα 14:50) σε αυτόν τον χωματόδρομο και μου έτυχε ακριβώς το ίδιο. "Πήδηξε" το σιντί. Και ? Με επέλεξαν εμάνα οι Αριανοί για να μου αποκαλύψουν τα μυστικά της Σφίγγας ????

Έχετε σκεφτεί τι τραβάν τα καημένα τα αμορτισέρια στο χωματόδρομο ?

Πέρα απ τα σιντί, κουνιούντα άγρια και τα όποια εγγεφαλικά κύτταρα έχουν επιζήσει στο απόλυτο κενό...


Edited by - Vril on 25/05/2005 10:39:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 02:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

.

δεν ξερω αν φταιει το οτι η βενζινη ειναι ακριβη, αλλα σημερα συνεβει κατι πολυ περιεργο...


τοσο που καποιοι θα με θεωρησουν ισως παραμυθα, αλλα ευτυχως δεν ημουν μονος!!!

αποψε η συζυγος προτεινε μεταμεσονυχτια βολτα στο βουνο.

μαζι μας ηρθε η μικρη μου κορη (15 χρονων) και μια φιλη μας.

κατσαμε αρκετη ωρα στο εκκλησακι, κατεβηκαμε στην σπηλια, βγαλαμε φωτογραφιες και στο τελος πηγαμε στο μπαλκονακι της εκκλησιας εγω και η κορη μου, και φωτογραφιζαμε τον βραχο με το προσωπο και τις νυχτεριδες που πετουσαν γυρω μας.


καποια στιγμη μυρισα την "γνωστη" μυρωδια (που εχω αναφερει οτι μυρισα μια φορα στο ανοιγμα στα τσιμεντενια σκαλοπατια, μια φορα μεσα στον πρωτο ταφο και μια φορα διπλα ακριβως στο τσιμεντενιο κτισμα) που μοιαζει με μιγμα χημικου και βρωμας.


αφου μου το επιβεβαιωσε και η μικρη, φωναξαμε και την συζυγο με την φιλη μας και συμφωνησαν πως βρωμουσε!


ηταν τοσο εντονη η μυρωδια, σε βαθμο που ενοχλησε την συζυγο μου και εφυγε απο το σημειο.


αν και ηταν οπως παντα τοπικης εμβελειας, μολις μπηκαμε στο αυτοκινητο αρχισε να βρωμαει παλι.


τοσο που οι γυναικες αρχισαν να κοιτανε τα παπουτσια τους και να μυριζουν η μια τα ρουχα της αλλης, μηπως και μυριζε καποιος απο μας.


φυσικα τα ρουχα και τα παπουτσια δεν μυριζαν τιποτα!!!


η μυρωδια υπηρχε στον αερα του αυτοκινητου.


ανοιξα ολα τα παραθυρα αρκετες φορες μεχρι να φτασουμε στο Χαλανδρι για να ξεμυριζει το αυτοκινητο.


.

φτανοντας στο σπιτι αδειασα την μηχανη στον υπολογιστη και καθισαμε να δουμε τις φωτογραφιες.

το απιστευτο συνεβει οταν φτασαμε στην πρωτη απο τις φωτογραφιες που τραβηξαμε στο μπαλκονακι (την στιγμη που μυριζε), η συζυγος μου πεταχτηκε πανω φωναζοντας "μα παλι βρωμαει".

οντως μυριζε εντονα η ιδια μυρωδια γυρω απο τον υπολογιστη μου!


και διηρκεσε μεχρι που εκλεισα τον φακελο με τις αποψινες φωτογραφιες. (τουλαχιστον ενα τεταρτο)


σημειωταιον οτι η συζυγος μου δεν εχει γνωσεις απο φωτογραφιες ουτε και βρισκοταν μαζι μας την στιγμη των πρωτων φωτογραφιων, ωστε να καταλαβει ποια ακριβως ηταν η πρωτη φωτογραφια απο το μπαλκονακι!

.

αν σας ακουγεται απιστευτο, σκεφθειτε πως νιωθω εγω που το αφηγουμαι...

ωστοσο πρεπει να ομολογησω πως η εμπειρια δεν τρομαξε τις γυναικες, ουτε καν την κορη μου που οπως και να το κανουμε ειναι μικρη για τετοια νυχτοπερπατηματα!


απορησαν, κουφαθηκαν αλλα δεν φοβηθηκαν.


.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Milko
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 04:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Milko
kalispara Jonniebegood,

Molis diabasa thn embeiria pou eixes kai h alithia einai pos mou ekane tromerh entiposh.

Opos anaferan kai alloi prin apo mena, h antidrash tou skulou sou, deixnei pos akoma kai an den eide h murise tipota, enoiose pos apeileite isos h zwh tou apo kati polu epikundino h anexigito. Opos ola ta zwa, etsi kai ta skulia exoun thn ikanothta na diaisthanontai ton kundino. Den eide o skulos, alla aisthanthike. Auto gia mena ta leei ola. Sigoura auto to periergo kai paraxeno xnoudoto to zwo, an mporoume na to poume zwo, htan epikundino. Kai auto to enoioses otan to koitaxes sta matia. Akoma kai an htan gia mia stigmh monaxa, pisteuw pos to skotino kai moxthiro tou blema, ena blema kako kai fanera apilitiko, fantazomai pos den sou afise perithoria na anatheoriseis thn arxikh sou antuposh.

sosta?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hantok
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 05:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hantok
bre vril ipame ise kakos oxi xazos les akribo spor amaksi na to pigena sta xomata,ama to cd pidiksi gia autoprostasia den se girnai se radio,to radio mou den exi koumpi idiko gia na enalasete ,apotote litourgi kanonika,kanis den ipe oti ide eksogiinous den nomizo ekini tin ora na pernages apo eki ,to amaksi exase ksafnika tin misi tou isxi,auta einai perierga peristatika kai perimena kapia apantisi oxi tis xazomares sou vrilakoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 08:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Το μόνο σίγουρο είναι: α. ότι ο φίλος hantok μας έχει κοπέλα, β. ότι έχει ακριβό sport αυτοκίνητο, γ. ότι σε αυτόν και την κοπέλα του αρέσουν οι βραδινές βόλτες στην Πεντέλη δ. ότι το CD δεν έχει κουμπί εναλλαγής, ούτε η εναλλαγή γίνεται αυτόματα, άρα δεν είναι αμερικανικό και ε. γράφει σε greeklish βγάζοντας μας τα μάτια. Κατά τα λοιπά κάποιος, κάπου, κάποτε, είδε, ή νόμισε ότι είδε χωρίς κανείς άλλος να μπορεί να το επιβεβαιώσει….

Και συγγνώμη αν γίνομαι κακός…


Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 14:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Milko:

Akoma kai an htan gia mia stigmh monaxa, pisteuw pos to skotino kai moxthiro tou blema, ena blema kako kai fanera apilitiko, fantazomai pos den sou afise perithoria na anatheoriseis thn arxikh sou antuposh.

sosta?


σωστα!


ειμαι μπορω να πω πολυ σχετικος με την ζωολογια, και αν και το ζωο ηταν υπαρκτο μπροστα μου, δεν νομιζω οτι υπαρχει ζωο με τετοιο βλεμα και συμπεριφορα...


.

καλως ηρθες στο τοπικ και στο φορουμ!

μια παρακληση μονο: γραφετε με ελληνικους χαρακτηρες γιατι τα γκρικλις μου βγαζουν τα ματια για να τα διαβασω (και ειμαι και καποιας ηλικιας )

.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 15:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

hantok:


to amaksi exase ksafnika tin misi tou isxi,auta einai perierga peristatika kai perimena kapia apantisi oxi tis xazomares sou vrilako


φιλε μου δεν μου απαντησες: το οτι εχασε την ισχυ του το αυτοκινητο το διαπιστωσατε ολοι ή μονο εσυ?

βρισκοσουν σε κατηφορα, σε ευθεια ή σε ανηφορα?


το οτι το σιντι σου παρουσιασε την εναλλαγη χωρις να εχει αυτην την δυνατοτητα, και χωρις να την εχει ξαναπαρουσιασει πριν ή μετα, κατα την γνωμη μου ειναι αξιοπεριεργο.


θερμη παρακληση φιλε μου hantok, γραφε με ελληνικους χαρακτηρες (το γιατι το ανεφερα στο προηγουμενο μηνυμα μου).

.

αν και πολλοι σοβαροι ανθρωποι γελανε με τις αναφορες περι μπαταριων και λειτουργιας ηλεκτρονικων μηχανηματων, εγω προσωπικα εχω δει μπαταριες καλοφορτισμενες να αδειαζουν, αλλα και μπαταριες στο κοκκινο να γεμιζουν μετα απο εντατικη χρηση και να γυριζουν φορτισμενες πληρως.


εχω δει και φακους να σβυνουν (οταν συνεβει σε μενα, εσβυσε ο καλος αδιαβροχος φακος και την εβγαλα με ενα εφεδρικο της πλακας) γι αυτο και οταν μπαινω στα σπηλαια εχω 2-3 μαζι μου, χώρια τα ρεσω...


εχω δει φλας να επιμενουν να μην αναβουν (Νταβελης) και φωτογραφικες μηχανες να κομπλαρουν και μετα να ξαναλειτουργουν (ξανα Νταβελης).

το οτι αυτα τα γεγονοτα ειναι σποραδικα και οχι σταθερα επαναλαμβανομενα οδηγει τους ανωτερω αναφερθεντες σοβαρους ανθρωπους να αμφισβητουν ολες τις αναφορες, κατι που κατα την γνωμη μου ειναι εξισου κακο με την υπερβολικη ευπιστια και φαντασια...

οσον αφορα τις αντιδρασεις των Vril και dim.kar, η αληθεια ειναι οτι εχουμε διαβασει πολλα εδω μεσα (και εξω απο εδω περισσοτερα) και αντεδρασαν χωρις πρωτα να ζητησουν περισσοτερα στοιχεια.

.


σαν θεματοθετης παρακαλω και τους τρεις σας να μην επεκταθει ο μεταξυ σας διαλογος με αντιπαραθεσεις (κατι που μεχρι τωρα εχει αποφυγει αυτο το τοπικ) αλλα με ανταλλαγη πληροφοριων (εφοσον το επιθυμειτε).

.


βριλη μου και Δημητρη μου, η φυση των εμπειριων μου που αναφερω σε αυτο το τοπικ τις κατατασει ομολογουμενως στις ακραιες.


παρολλα αυτα δεν δεχτηκα ειρωνιες και επιθεσεις (οπως ο φιλος μας ο Νταβελης στο πρωτο πεντελικον) και το εκτιμω ιδιαιτερα αυτο!


εφοσον λοιπον καποιος καταθετει μια δικη του εμπειρια που συναδει με τον τιτλο του τοπικ, οφειλω να την μελετησω πριν την δεχτω ως ανεξηγητη ή την αποριψω.

φανταζομαι εκεινον τον κυριο Τακη που ειχε την τυχη να ζησει μια εκπληκτικη εμπειρια στην σπηλια και την ατυχια να αποφασισει να την δημοσιοποιησει απο τηλεφωνου σε εκπομπη του Καμπουρη, να επεφτε σε εκπομπη με εσας τους δυο!!!

θα εκοβε την γλωσσα του και θα κλεινοταν σε ασυλο!


.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 15:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

να επεφτε σε εκπομπη με εσας τους δυο!!!

θα εκοβε την γλωσσα του και θα κλεινοταν σε ασυλο!


Μπά, κάνουμε και χειρότερα...

Κάτι φοβερά κόλπα με τον καταβατήρα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 15:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

kai perimena kapia apantisi oxi tis xazomares sou vrilako

Και εγώ περιμένω απαντήσεις, τις οποίες δεν μπορείς να δόσεις.
Πρέπει πρώτα να κλείσεις το στόμα σου, γιατί αμολάς πολλές.
Φιλικά, για σένα δεν είμαι "vrilakos"
Έχεις πολλά να μάθεις ακόμα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 15:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

Κατά τα λοιπά κάποιος, κάπου, κάποτε, είδε, ή νόμισε ότι είδε χωρίς κανείς άλλος να μπορεί να το επιβεβαιώσει….

Το έχω ξαναπεί.
Η βενζίνη είναι ακριβή.
Όποιος πάει μια φορά εκεί πάνω, και μάλιστα με το αυτοκίνητο μέχρι και μέσα -αν γινόταν- επιστρέφει με ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ !

Θα πίστευα, έστω και κάτι λίγο, αλλά αν ποτέ κάνω τον κόπο να συλλέξω σε άνα Άλμπουμ όλες αυτές τις "παράξενες εμπειρείες", δεν υπάρχει έστβ μία που να έχει τύχει σε δύο ανεξάρτητους "παρατηρητές", και μάλιστα σε διαφορετικές εποχές !

Λέτε τα τρίλ, τα γρίλ, οι ενδοεσωεξωγήινοι να είναι τόσο ευφάνταστοι, τόσο δημιουργηκοί και τόσο ποικιλλότροποι, ώστε να σκαρφίζονται κάθε φορά έξ αρχής μια καινούργια "παράξενη εμπειρία" ?

Ας το πάμε στατιστικά.

- Πόσοι από εσάς, που λέτε τα ότι λέτε, έχετε πάει έστω και δεύτερη φορά εκεί πάνω ?

- Πόσα πρώτα λεπτά της ώρας έχετε περάσει σε ένα βουνό, οποιδήποτε ?

- Πόσοι από εσάς έχετε κάνει και κάτι άλλο στη ζωή σας, πέρα από το τρίαθλο "φραπέ/τηλεόραση/κουμπιούτερ" ?

Φοβάμαι οτι αρχίζει και "σφίγγει" λίγο η κατάσταση ...


Μη χρησιμοποιείτε το βουνό για να αυτοπροβληθείτε.
Θα το μετανοιώσετε.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 22:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Καλησπέρα σε όλες και όλους!

JbG ειλικρινά συγνώμη εάν ένοιωσες ότι προσβάλω εσένα ή το topic αυτό. Δεν είχα τέτοια πρόθεση! Απλά νομίζω ότι τα πάντα πρέπει να περνούν από τον βάσανο της κριτικής και αναλόγως να καταρρίπτονται ή να υιοθετούνται….Kαι πιστεύω ότι μπορείς να πεις τα πάντα με χιούμορ και καλώς εννοούμενη ειρωνία …. Φυσικά και ο «άλλος» να δέχεται και να απαντά στο ίδιο επίπεδο. Ίσως αυτό να είναι και το λάθος…η σοβαροφάνεια… Kαι τελικά νομίζω πως τα βιβλία του Ντάγκλας πρέπει να διδάσκονται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ στα νέα μέλη του forum…

Κατά τα λοιπά συμφωνώ με τον Vril.... Εγώ ξέρω και κάτι κόλπα με τους κόμπους, τρέλα...

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 22:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

vril

Μπά, κάνουμε και χειρότερα...

Κάτι φοβερά κόλπα με τον καταβατήρα.



τωρα θα διεκδικησω τον τιτλο του κακου απο τον πρωταθλητη: εισαι σιγουρος οτι νιωθουν ολοι το ιδιο ενδιαφερον και την ιδια εξαψη για καταβασεις?

δεν συμφωνουμε οτι ο καθενας ζει την δικη του πραγματικοτητα, το δικο του τωρα?

.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 22:45:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


.


αυτο θελω να αποφυγω σε αυτο το τοπικ:


quote:

vril

Το έχω ξαναπεί.
Είναι ακριβή η βενζίνη. Μια που έκαψε τόση, ε, όλο και κάτι παράξενο πρέπει να συμβεί, για να βγάλει τα έξοδα, δηλαδή..


quote:

hantok

kai perimena kapia apantisi oxi tis xazomares sou vrilako



quote:

vril

Πρέπει πρώτα να κλείσεις το στόμα σου, γιατί αμολάς πολλές.
Φιλικά, για σένα δεν είμαι "vrilakos"
Έχεις πολλά να μάθεις ακόμα


δεν μου φαινεται για εποικοδομητικος διαλογος παιδια...


.


ανταπαντωντας σε προσωπικο επιπεδο χανονται οι πληροφοριες του τοπικ για τον αναγνωστη!

.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 22:58:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Κατά τα λοιπά κάποιος, κάπου, κάποτε, είδε, ή νόμισε ότι είδε χωρίς κανείς άλλος να μπορεί να το επιβεβαιώσει….



δεν εμπιπτω σε αυτην την κατηγορια εγω, ε?

quote:

Το έχω ξαναπεί.
Η βενζίνη είναι ακριβή.
Όποιος πάει μια φορά εκεί πάνω, και μάλιστα με το αυτοκίνητο μέχρι και μέσα -αν γινόταν- επιστρέφει με ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ !

Θα πίστευα, έστω και κάτι λίγο, αλλά αν ποτέ κάνω τον κόπο να συλλέξω σε άνα Άλμπουμ όλες αυτές τις "παράξενες εμπειρείες", δεν υπάρχει έστβ μία που να έχει τύχει σε δύο ανεξάρτητους "παρατηρητές", και μάλιστα σε διαφορετικές εποχές !

Λέτε τα τρίλ, τα γρίλ, οι ενδοεσωεξωγήινοι να είναι τόσο ευφάνταστοι, τόσο δημιουργηκοί και τόσο ποικιλλότροποι, ώστε να σκαρφίζονται κάθε φορά έξ αρχής μια καινούργια "παράξενη εμπειρία" ?


ουτε το παρον τοπικ σε τουτην!

quote:


- Πόσοι από εσάς, που λέτε τα ότι λέτε, έχετε πάει έστω και δεύτερη φορά εκεί πάνω ?

- Πόσα πρώτα λεπτά της ώρας έχετε περάσει σε ένα βουνό, οποιδήποτε ?

- Πόσοι από εσάς έχετε κάνει και κάτι άλλο στη ζωή σας, πέρα από το τρίαθλο "φραπέ/τηλεόραση/κουμπιούτερ" ?

Φοβάμαι οτι αρχίζει και "σφίγγει" λίγο η κατάσταση ...

Μη χρησιμοποιείτε το βουνό για να αυτοπροβληθείτε.
Θα το μετανοιώσετε.



ποσο μαλλον να ανηκω σε αυτην!!!


.

αυτο που θελω να επισημανω ειναι οτι εδω μεσα εχουμε γραψει εμπειρια μας εγω, ο πανειος, ο τυχερουλης και τωρα ο χαντοκ. (σορυ αν ξεχασα καποιον, αλλα με δικαιολογει το αλτσχαϊμερ)

γενικως δεν φιλοξενει παραμυθαδες το τοπικ (το αποφευγουν μονοι τους) και ποτε δεν υπηρξαν προσωπικες αντεγκλησεις.

γι αυτο και δεν εχει μεγαλο αριθμο μηνυματων, αλλα εχει πληροφοριες, που ειναι το ζητουμενο για μενα!

.

για το χτεσινοβραδυνο περιστατικο δεν εχει να πει τιποτα κανεις?


εμενα αυτο με καιει!

.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 23:12:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

dim.kar:

JbG ειλικρινά συγνώμη εάν ένοιωσες ότι προσβάλω εσένα ή το topic αυτό.


μην ακουω τετοια!

οπως δεν σε παρεξηγησα, ελπιζω να μην παρεξηγησεις και συ την παρεμβαση μου.


εξηγησα ηδη παραπανω, και εξηγω και παρακατω.

quote:

Απλά νομίζω ότι τα πάντα πρέπει να περνούν από τον βάσανο της κριτικής και αναλόγως να καταρρίπτονται ή να υιοθετούνται….


συμφωνω αδερφε!

αλλα εχοντας βιωσει μια εμπειρια και την δυσκολια του να την δημοσιοποιησεις, ειμαι πιο ανεκτικος και υπομονετικος.


αντικατεστησε το ανεξηγητο με την αναριχηση-καταριχηση: πως θα χειριστεις την διηγηση της πρωτης εμπειριας καποιου που κατεβηκε ενα βαραθρο?


επειδη γνωριζεις τις δυσκολιες και τα συναισθηματα προσωπικα, θα εισαι συγκαταβατικος σε σχεση με αλλους.


απο τον χαντοκ ζητησα εξ αρχης περισσοτερες πληροφοριες, και εξακολουθω να τις περιμενω.


quote:

Kαι πιστεύω ότι μπορείς να πεις τα πάντα με χιούμορ και καλώς εννοούμενη ειρωνία ….

Φυσικά και ο «άλλος» να δέχεται και να απαντά στο ίδιο επίπεδο.


εδω απαντησες μονος σου, γιατι εισαι εφυης ανθρωπος!


quote:

Ίσως αυτό να είναι και το λάθος…η σοβαροφάνεια… Kαι τελικά νομίζω πως τα βιβλία του Ντάγκλας πρέπει να διδάσκονται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ στα νέα μέλη του forum…


και στα σχολεια αδερφε, και στα σχολεια...


quote:

Κατά τα λοιπά συμφωνώ με τον Vril.... Εγώ ξέρω και κάτι κόλπα με τους κόμπους, τρέλα...



ρε σεις, φιρι φιρι το πατε να ξεστρατισω μονος μου το θεμα: απο μπονταζ ξερετε?

.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.gr

Edited by - jonniebegood on 26/05/2005 23:15:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 23:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

.


κανενα σχολιο για αυτο?


quote:


δεν ξερω αν φταιει το οτι η βενζινη ειναι ακριβη, αλλα σημερα συνεβει κατι πολυ περιεργο...


τοσο που καποιοι θα με θεωρησουν ισως παραμυθα, αλλα ευτυχως δεν ημουν μονος!!!

αποψε η συζυγος προτεινε μεταμεσονυχτια βολτα στο βουνο.

μαζι μας ηρθε η μικρη μου κορη (15 χρονων) και μια φιλη μας.

κατσαμε αρκετη ωρα στο εκκλησακι, κατεβηκαμε στην σπηλια, βγαλαμε φωτογραφιες και στο τελος πηγαμε στο μπαλκονακι της εκκλησιας εγω και η κορη μου, και φωτογραφιζαμε τον βραχο με το προσωπο και τις νυχτεριδες που πετουσαν γυρω μας.


καποια στιγμη μυρισα την "γνωστη" μυρωδια (που εχω αναφερει οτι μυρισα μια φορα στο ανοιγμα στα τσιμεντενια σκαλοπατια, μια φορα μεσα στον πρωτο ταφο και μια φορα διπλα ακριβως στο τσιμεντενιο κτισμα) που μοιαζει με μιγμα χημικου και βρωμας.


αφου μου το επιβεβαιωσε και η μικρη, φωναξαμε και την συζυγο με την φιλη μας και συμφωνησαν πως βρωμουσε!


ηταν τοσο εντονη η μυρωδια, σε βαθμο που ενοχλησε την συζυγο μου και εφυγε απο το σημειο.


αν και ηταν οπως παντα τοπικης εμβελειας, μολις μπηκαμε στο αυτοκινητο αρχισε να βρωμαει παλι.


τοσο που οι γυναικες αρχισαν να κοιτανε τα παπουτσια τους και να μυριζουν η μια τα ρουχα της αλλης, μηπως και μυριζε καποιος απο μας.


φυσικα τα ρουχα και τα παπουτσια δεν μυριζαν τιποτα!!!


η μυρωδια υπηρχε στον αερα του αυτοκινητου.


ανοιξα ολα τα παραθυρα αρκετες φορες μεχρι να φτασουμε στο Χαλανδρι για να ξεμυριζει το αυτοκινητο.


.

φτανοντας στο σπιτι αδειασα την μηχανη στον υπολογιστη και καθισαμε να δουμε τις φωτογραφιες.

το απιστευτο συνεβει οταν φτασαμε στην πρωτη απο τις φωτογραφιες που τραβηξαμε στο μπαλκονακι (την στιγμη που μυριζε), η συζυγος μου πεταχτηκε πανω φωναζοντας "μα παλι βρωμαει".

οντως μυριζε εντονα η ιδια μυρωδια γυρω απο τον υπολογιστη μου!


και διηρκεσε μεχρι που εκλεισα τον φακελο με τις αποψινες φωτογραφιες. (τουλαχιστον ενα τεταρτο)


σημειωταιον οτι η συζυγος μου δεν εχει γνωσεις απο φωτογραφιες ουτε και βρισκοταν μαζι μας την στιγμη των πρωτων φωτογραφιων, ωστε να καταλαβει ποια ακριβως ηταν η πρωτη φωτογραφια απο το μπαλκονακι!

.

αν σας ακουγεται απιστευτο, σκεφθειτε πως νιωθω εγω που το αφηγουμαι...

ωστοσο πρεπει να ομολογησω πως η εμπειρια δεν τρομαξε τις γυναικες, ουτε καν την κορη μου που οπως και να το κανουμε ειναι μικρη για τετοια νυχτοπερπατηματα!


απορησαν, κουφαθηκαν αλλα δεν φοβηθηκαν.


.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 00:03:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Συζήτηση επί της ουσίας επιτέλους!

Δεδομένο: η όσφρηση είναι η μοναδική αίσθηση στην οποία ΔΕΝ παρεμβάλλονται νεύρα ανάμεσα στο όργανο και τον εγκέφαλο. Για παράδειγμα στην όραση ανάμεσα στο μάτι και τον εγκέφαλο παρεμβάλλεται το οπτικό νεύρο. Στην όσφρηση, τίποτε…. Απευθείας εγκέφαλος…(γι ‘ αυτό και η λήψη διεγερτικών ή ναρκωτικών από την μύτη π.χ. κοκαΐνη έχει τόσο άμεσα αποτελέσματα…). Η σχέση βέβαια λειτουργεί και αντίστροφα… Μια «σκέψη» «προκαλεί» και την ανάλογη «μυρωδιά». Με τον Πάνειο στα Ιερά Ελληνικά Βουνά λέγαμε πως πρώτα «μυρίζεις» την πηγή κι ύστερα την βλέπεις… Δεν είναι σίγουρο…. Μπορεί και να την (δι)αισθάνεσαι κι ύστερα να την «μυρίζεις»…

Θα σου πρότεινα να κάνεις το εξής πείραμα λοιπόν. Εάν υπάρχει κάτι στην φωτογραφία που να προκαλεί υποσυνείδητα την «μυρωδιά» καψίματος είναι εύκολο να πειραματιστούμε. Στείλε μια σειρά από φωτογραφίες, άσχετες με το «περιστατικό» μαζί με σχετικές σε διάφορους φίλους και γνωστούς (χωρίς να τους προϊδεάσεις – απλά πες τους να χουν το νου τους για οτιδήποτε «παράξενο»). Εάν σου πουν ότι κάτι τρέχει, ας αρχίσουμε να ψάχνουμε πιο είναι το «ξεχωριστό» αυτής/ών της φωτογραφίας/ιών (το οποίο «προϋπήρχε» και «αποθανατίστηκε» στην σπηλιά). Λογικά βήματα δεν είναι αυτά που προτείνω έως τώρα; Αφού λοιπόν διαπιστώσουμε το φαινόμενο, θα σκεφτούμε κάποια θεωρία… Αν το φαινόμενο δεν υπάρχει ή δεν επαναλαμβάνεται, τι θεωρία να βγάλουμε;

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky

ΥΓ. Πολύ θα με ενδιέφερε να μας "εκπαιδεύσεις" με τα μπονζάι... Άλλωστε η ικεμπάνα (ανθοδετική) είναι μία από τις "οδούς" που οδηγούν στην Φωτιση σύμφωνα με τον Ζεν βουδισμό...

Edited by - dim.kar on 27/05/2005 00:15:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 01:18:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Καλησπέρα και από μένα!

Καλέ μου Jonnie, μου αρέσει πολύ ο τρόπος που προσεγγίζεις τα πράγματα!

Anyway, συμφωνώ με την άποψη του dim.kar... αλλά από την άλλη σκέφτομαι πως η σύζηγος του jonnie, δεδομένου ότι

quote:
σημειωταιον οτι η συζυγος μου δεν εχει γνωσεις απο φωτογραφιες ουτε και βρισκοταν μαζι μας την στιγμη των πρωτων φωτογραφιων, ωστε να καταλαβει ποια ακριβως ηταν η πρωτη φωτογραφια απο το μπαλκονακι!

δεν είχε λόγο να συνδέσει υποσυνείδητα τις συγκεκριμένες φωτογραφίες με την μυρωδία...

Λέμε τώρα, γιατί από ψυχολογία δεν σκαμπάζω και πολλά...

Αλήθεια, αν κάποιος γνωρίζει από ψυχολογία θα άξιζε να μας μιλήσει για το ενδεχόμενο μιας ομαδικής αυθυποβολής... Αλλά και πάλι το κάθε άτομο λαμβάνει κάθε εμπειρία διαφορετικά (π.χ. άλλη εμπειρία μπορεί να αποκομίσει ο Jonnie ή ο Vril ή ο dim.kar ή ο Ntavelis από ένα συμβάν στην Πεντέλη (μιλάμε για εξοικείωση κοινώς) και άλλη εγώ ή ο καθένας που έχει κουτσοπάει δυο τρεις φορές ...Πόσο μάλλον κάποιος που ψάχνεται για ανεξήγητες εμπειρίες...

Δεν βοηθάω και πολύ μάλλον, έτσι?

Jonnie, με συγχωρείς για το θάρρος, αλλά πιστεύεις ότι μπορεί τυχόν να αυθυπόβαλες τα άτομα της οικογενείας σου σχετικά με την Πεντέλη?

Κατά τα άλλα, συμφωνώ με το πείραμα που προτείνει ο dim.kar, σαν πρώτη προσπάθεια μιας λογικής εξήγησης... Αν και νομίζω πως το πιο πιθανόν είναι πως εμείς οι υπόλοιποι δεν θα αντιληφθούμε τίποτα από αυτά που βίωσαν ο Jonnie και η οικογενειά του...

Να πω και κάτι άλλο... (και σορι για το αηδιαστικό παράδειγμα)
ως άτομο είμαι ιδιαίτερα σιχασιάρα (λέξη και αυτή ). Λοιπόν μου έχει τύχει μερικές φορές να βγαίνω έξω για βράδυ, να πηγαίνω σε κάποιο μαγαζί και μπαίνοντας στην τουαλέτα να μου μυρίζει εμετός από συναδέλφους μέθυσους... λοιπόν όποτε τυχαίνει αυτό για όλο το υπόλοιπο βράδυ όπου πάω, κατά διαστήματα που μυρίζει εμετός...

Είναι γελοίο το παράδειγμα αλλά φαντάζομαι δείχνει τί θέλω να πω περίπου περί ψυχολογίας...

Αυτά και ευχαριστώ για την προσοχή!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 01:27:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
quote:
για το χτεσινοβραδυνο περιστατικο δεν εχει να πει τιποτα κανεις?


εμενα αυτο με καιει!



Johnnie μια και ξύνεσαι στην γκλίτσα του τσοπάνη θα σου πω αυτό που μου ήρθε στο μυαλό από την πρώτη στιγμή που διάβασα το σχετικό ποστ με τις μυρωδιές.
Έλεγα να μην το αναφέρω καθόλου ,αλλά τώρα που το σκέφτομαι μου φαίνεται καλή ιδέα για την ληστοσυμμορία σας.
Δυο πράγματα μπορούν να συμβούν.
ή τίποτα ή ….(δεν θα πω για μην σε προϊδεάσω).
για την συνέχεια του μηνύματος κοίτα στο mail σου


----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 02:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz
quote:
Δεδομένο: η όσφρηση είναι η μοναδική αίσθηση στην οποία ΔΕΝ παρεμβάλλονται νεύρα ανάμεσα στο όργανο και τον εγκέφαλο. Για παράδειγμα στην όραση ανάμεσα στο μάτι και τον εγκέφαλο παρεμβάλλεται το οπτικό νεύρο. Στην όσφρηση, τίποτε…. Απευθείας εγκέφαλος…(γι ‘ αυτό και η λήψη διεγερτικών ή ναρκωτικών από την μύτη π.χ. κοκαΐνη έχει τόσο άμεσα αποτελέσματα…)

τελειως λαθος δεδομενα: και νευρα υπαρχουν και η κοκαινη δεν εχει να κανει με την οσφρηση
quote:
Μπορεί και να την (δι)αισθάνεσαι κι ύστερα να την «μυρίζεις»…

αυτο μπορει να ειναι και σωστο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hantok
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 03:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hantok
δέχομαι το χιούμορ του dim καρ με τον "βριλ" δεν το συνεχίζω,από πεντέλη έχω περάσει στη ζωή μου άπειρες φορες από μικρό παιδί ποτε δεν μου έχει τύχη τίποτα το periergo.to περιστατικό ήταν έτσι όπως το περιέγραψα σε ανηφόρα όταν έπιασα την κατηφόρα σταμάτησε,δεν έχω κάτι άλλο να πω ρώτησα και στην αντιπροσωπεία και περιμένω απάντηση. ευχάριστο jonniebegood που ήσουν ο μονος σοβαρός σε ένα θέμα που δεν νομίζω να ήτανε γέλιοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 08:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Εχθές έγινε το άλλο "τρελό".

Κατόπιν προτροπής, έψαξα και διάβασα το καινούργιο τεύχος του Mystery. Ο εκδότης αναφέρεται έμμεσα σε λεκτική επίθεση που δέχτηκε χρονικογράφος για το ήθος, ύφος και περιεχόμενο συγκεκριμένου άρθρου του στο περιοδικό. Αυτό σημαίνει, οτι υπάρχουν ακόμα κάποιοι, έστω λίγοι και κακοί, που έχουν ακόμα ανεπτυγμένη την κρίση τους και δεν καταπίνουν αμάσητα ότι μπαρούφα τους σερβιριστεί.
Λοιπόν, το περιοδικό αποφάσισε να αναθέσει και σε άλλους αρθρογράφους να δόσουν την άποψή τους σχετικά με τα "μυστήρια" της Πεντέλης.
Διαβάστε το άρθρο του Ν.Λελεούδα, Σπηλαιολόγου και μέλους της ΕΣΕ, "συνάδελφος" κατά την ευρύτερη έννοια. Λέει λίγο πολύ ακριβώς αυτά που λέω σε αυτό το φόρουμ. Ουδέν μυστήριον.

Διαβάστε το άρθρο του Ε. Ζήση, συγγραφέα και ερευνητή, σχετικά με την "περίεργη" ανηφόρα. Λέει λίγο πολύ, αυτά που λέω και εγώ σε αυτό το φόρουμ. Οφθαλαπάτη.

Τώρα, διαβάστε και το άλλο άρθρο, αυτό που λέει οτι ανέβηκαν τρείς φίλοι, είχαν μαζί τους κάτι Κατερινούλες, η μια ζαλίστηκε και οι άλλοι νόμισαν οτι έκανε πλάκα και τα διάφορα άλλα χαριτωμένα.

Αν πιστεύετε οτι επιστήμονες, ειδικοί και άτομα με κάποια εμβέλεια λένε "βλακείες", ε, μείνετε σε τέτειες "μαρτυρίες", για σιντί που χοροπηδάνε και Κατερινούλες που ζαλίζονται ξαφνικά.

Ο καθένας φτάνει μέχρι εκεί που πρέπει.
Δεν είναι όλοι ίδιοι !

Επιστρέφω σε αθτό το τόπικ και συγκεκριμένα θα αναφέρθώ εδώ σε μια φράση που διάβασα, που έλεγε για "βλακείες του Βρίλ" και "βριλάκο".
Φοβάμαι οτι εδώ ισχύει το γνωστό "άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας". Τώρα ποιός "είναι" τι, αυτό και είναι και φαίνεται.


JbG, ανέφερα τον καταβατήρα, γιατί το σπήλαιο της Πεντέλης είναι από τα λίγα, όπου πραγματικά μπορεί να πάει ο καθένας. Όταν χρειάζεσαι καταβατήρα για να μπείς σε ένα σπήλαιο που πραγματικά μένει μακριά από τους λογής-λογής "επισκέπτες", διαπιστώνεις πόσο διαφορετικό είναι και το περιεχόμενο ! Στερείται πάσης ... δημιουργικής φαντασίας και τερατολαγνείας, διότι αόρατο στα μάτια των πολλών !
Το οτι μέσα στα αντικείμενα ενδιαφέροντος των πολλών δεν είναι ο καταβατήρας, είμαι και ευτυχής που είναι έτσι.


Τελειώνοντας, αναφέρω οτι την περίεργη μυρωδιά την έχω μυρίσει και εγώ και αν θυμάμαι καλά, το έχω ξαναναφέρει σε αυτό το τόπικ.
Παρότι η μυρωδιά είναι ασυνήθιστη, δεν μπορώ να δεχτώ εξ ορισμού οτι από μόνη της αποτελεί μυστήριο και ανεξήγητο φαινόμενο.

Πιστεύω οτι όποιος θέλει να βρεί κάτι ανεξήγητο και μυστήριο σε αυτό το κατακατεστραμένο βουνό θα το βρεί.
Εξάλλου, κάτι τέτοιο λέει έμμεσα και ο εκδότης στο σημαίωμά του στο καινούργιο τεύχος του περιοδικού Mystery.
Και ό λόγος για τον οποίον ανακινήθηκε αυτό το ξεχασμένο θέμα, πιθανότατα να είναι οτι υπάρχει η ανάγκη μερικά θέματα να εξετάζονται με μεγαλύτερη σοβαρότητα, από ανάλογα που διαβάσαμε παλαιότερα για κάτι Κατερινούλες.

Συμπληρώνω εδώ και για τα ... Σιντί.



Edited by - Vril on 27/05/2005 08:47:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 11:38:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

dim.kar:

Συζήτηση επί της ουσίας επιτέλους!

Μια «σκέψη» «προκαλεί» και την ανάλογη «μυρωδιά».



η οσφρηση αποδειχτηκε οτι ειναι η πιο συνδεδεμενη αισθηση με τις αναμνησεις.

πιο ευκολα μας ξυπνα μια αναμνηση με μια οσμη, παρα με οπτικο ή ακουστικο ερεθισμα.


quote:

Εάν υπάρχει κάτι στην φωτογραφία που να προκαλεί υποσυνείδητα την «μυρωδιά» καψίματος είναι εύκολο να πειραματιστούμε.



στην φωτογραφια δεν υπαρχει στα σιγουρα τιποτα.


το περιεργο ειναι οτι μας "ακολουθησε" για πρωτη φορα και ξεφυγε απο τα ορια της τοπικης της εμβελειας.

quote:

Στείλε μια σειρά από φωτογραφίες, άσχετες με το «περιστατικό» μαζί με σχετικές σε διάφορους φίλους και γνωστούς (χωρίς να τους προϊδεάσεις – απλά πες τους να χουν το νου τους για οτιδήποτε «παράξενο»).

Εάν σου πουν ότι κάτι τρέχει, ας αρχίσουμε να ψάχνουμε πιο είναι το «ξεχωριστό» αυτής/ών της φωτογραφίας/ιών (το οποίο «προϋπήρχε» και «αποθανατίστηκε» στην σπηλιά). Λογικά βήματα δεν είναι αυτά που προτείνω έως τώρα;



λογικα βηματα και υποθεσεις σε ενα παραλογο φαινομενο.


δεν νομιζω οτι θα συμβει κατι αν δωσω τις φωτογραφιες σε αλλον, εφοσον δεν βρισκοταν μαζι μας στην σπηλια οταν συνεβει.

το αν τρεχει κατι φιλε μου, το ξερω στα σιγουρα.


το τι τρεχει δεν ξερω!


quote:

Αφού λοιπόν διαπιστώσουμε το φαινόμενο, θα σκεφτούμε κάποια θεωρία… Αν το φαινόμενο δεν υπάρχει ή δεν επαναλαμβάνεται, τι θεωρία να βγάλουμε;



λιγα λογια για το "φαινομενο": την οσμη αυτην την πρωτομυρισα με τον Νταβελη στο ανοιγμα δεξια, αυτο με τα σκαλισμενα γραμματα.

δεν μυρισε ποτε πριν και δεν ξαναμυρισε μεχρι τωρα εκει μεσα.


την δευτερη φορα ειμαι μεσα στον ταφο και φωτογραφιζω τις προσπαθειες λαθρανασκαφης, οταν ξαφνικα γεμιζει απο την συγκεκριμενη οσμη τοσο εντονα, που αναγκαστηκα να βγω.

(τοτε μαλιστα σκεφθηκα μηπως προκειται για καποιο χημικο συντηρησης, αλλα απο σχετικους με το θεμα ανθρωπους εμαθα οτι οι τσιμεντενεσεις δεν μυριζουν.)

ουτε εκει ξαναμυρισε, γιατι εχω μπει αρκετες φορες.

την τριτη φορα ειμαστε με τον Νταβελη και καθαριζουμε την εξω απο την σπηλια περιοχη.

όποτε πλησιαζαμε διπλα στο δεξιο μερος του τσιμεντενιου κτισματος η μυρωδια γινοταν αφορητη.

1-2 μετρα μακρυτερα, σταματουσε. (ειναι αυτο που ανεφερα για περιορισμενη τοπικη εμβελεια).


δεν ξαναμυρισε στο ιδιο σημειο.

η τεταρτη φορα ηταν η προχθεσινη.


αρα το "φαινομενο" δεν ειναι σταθερο, ουτε στον χρονο ουτε στον χωρο.

οσον αφορα την ιδια την οσμη, και για να μην υπαρξει συγχυση, διευκρινιζω οτι δεν εχει σχεση με την "κατσικιλα" που μυρισαμε σε συγκεκριμενο σημειο στην εισοδο της σπηλιας μια φορα (ειμασταν αρκετοι και ο βριλ εψαξε επισταμενως την περιοχη για ιχνη και κοπρια, αλλα δεν υπηρχε τιποτα).

η συγκεκριμενη οσμη εχει εντονη χημικη χροια (δεν μπορω ομως ακομη να την ταυτισω με καποια χημικη ουσια) και μια βρωμα απο κοπρανα που επισης δεν μπορω να αποδωσω σε συγκεκριμενο ζωο, (γκουανο νυχτεριδας πχ) ή σε ανθρωπο.


στο σπηλαιο του Μαραθωνα πχ, που το εδαφος ειναι γεματο γκουανο, δεν μυριζει πουθενα ετσι.


quote:

ΥΓ. Πολύ θα με ενδιέφερε να μας "εκπαιδεύσεις" με τα μπονζάι...



καλε μου φιλε, καποτε (πριν πολλα χρονια) εφτιαχνα ζωντανα μπονζαϊ.

σταματησα οταν καταλαβα οτι το φυτο υποφερει εξ αιτιας του εγωισμου μου.


τωρα αν πεσει κανενα στα χερια μου, το "απελευθερωνω" στη φυση οπως τις χελωνες που λεγαμε!


εκτοτε φτιαχνω απομιμησεις με φυσικα υλικα (πηρα και διπλωμα ευρεσιτεχνιας καποτε γι αυτα) και απολαμβανω την δυναμη και το μεγαλειο της ζωης όποτε συναντω στην Φυση φυσικα μπονζαϊ φυτρωμενα πανω σε βραχους!


quote:

Άλλωστε η ικεμπάνα (ανθοδετική) είναι μία από τις "οδούς" που οδηγούν στην Φωτιση σύμφωνα με τον Ζεν βουδισμό...



εισαι ο πρωτος που συναντω στο φορουμ που συμπαθει το ζεν!


μην νομισεις οτι δεν προσεξα την αναφορα σου στο "ζεν και την τοξοβολια" και δεν εκτιμησα οτι οχι μονο το διαβασες, αλλα πηρες πραγματα απο αυτο για να γραφεις για τα νοηματα του.


αυτο που λες για την ανθοδετικη ισχυει και για την κηπουρικη - την επελεξα την εργασια μου!!!


συνηθως δεν μιλαω για την εργασια μου αλλα θα σου πω κατι ρε Δημητρη: οταν διαβασα για την χρυση τομη, (το Φ), και τις ακολουθιες Φιμπονατσι που βασιζονται σε αυτην, διαπιστωσα οτι στην συνθεση των υλικων ακολουθουσα ενστικτωδως τις αναλογιες της, αφου την φυση αντιγραφω με τις κατασκευες μου.

μαθηματα ανθοδετικης και κηπουρικης ευχαριστως, απο κοντα.


.

νασαι καλα!

.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 12:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Brie Boy:

Anyway, συμφωνώ με την άποψη του dim.kar... αλλά από την άλλη σκέφτομαι πως η σύζηγος του jonnie, δεδομένου ότι

quote:
σημειωταιον οτι η συζυγος μου δεν εχει γνωσεις απο φωτογραφιες ουτε και βρισκοταν μαζι μας την στιγμη των πρωτων φωτογραφιων, ωστε να καταλαβει ποια ακριβως ηταν η πρωτη φωτογραφια απο το μπαλκονακι!

δεν είχε λόγο να συνδέσει υποσυνείδητα τις συγκεκριμένες φωτογραφίες με την μυρωδία...


γι αυτο το ανεφερα καλη μου.


η ιδια δεν εδωσε σημασια ουτε στην προελευση της οσμης στη σπηλια - στο αυτοκινητο επεμενε οτι "κατι πατησαμε" και εψαχνε - στο σπιτι ομως προβληματιστηκε με την "συμπτωση"...


quote:

Αλήθεια, αν κάποιος γνωρίζει από ψυχολογία θα άξιζε να μας μιλήσει για το ενδεχόμενο μιας ομαδικής αυθυποβολής...


χεχεχε!


να πω εγω?


το "φαινομενο" ονομαστηκε ομαδικη αυθ-υποβολη, αυτο υποβαλομαι, για να εξηγησει τις ομαδικες μαρτυριες ανεξηγητων γεγονοτων απο το σκεπτικιστικο επιστημονικο κατεστημενο.

ελα ομως που οπως και να το πουμε, και αληθεια να ειναι οτι ο "πρωτος" αυθυποβαλεται, πως το μεταδιδει στους αλλους?

να μιλησουμε για τηλεπαθια?


απαπα! τζιζ! κακο!

να μιλησουμε για συγχρονισμο των εγκεφαλων?


απαπα! επιστημονικη φαντασια!

να το παω εγω μακρυτερα, αν και μοιαζει εκτος θεματος του τοπικ?


μηπως η αντιληψη που εχουμε για την πραγματικοτητα οφειλεται σε μαζικη αυθυποβολη?


αν ενας μπορει να επηρεασει πολλους, οι πολλοι ποσους μπορουν να επηρεασουν???

quote:

Αλλά και πάλι το κάθε άτομο λαμβάνει κάθε εμπειρία διαφορετικά (π.χ. άλλη εμπειρία μπορεί να αποκομίσει ο Jonnie ή ο Vril ή ο dim.kar ή ο Ntavelis από ένα συμβάν στην Πεντέλη (μιλάμε για εξοικείωση κοινώς) και άλλη εγώ ή ο καθένας που έχει κουτσοπάει δυο τρεις φορές ...


εδω δεν συμφωνω καλη μου!

εχουν ολοι τις ιδιες ευκαιριες.


συμφωνω ομως ως προς το οτι ο καθενας αντιλαμβανεται διαφορετικα το καθε ερεθισμα λογω της μοναδικοτητας του.

quote:

Πόσο μάλλον κάποιος που ψάχνεται για ανεξήγητες εμπειρίες...



χαχαχα!

θα σου πω ενα μυστικο: αυτοι που ψαχνονται συνηθως δεν βιωνουν τιποτα!


κι αν βιωσουν, θαναι καποια στιγμη που εχουν αφαιρεθει απο την ερευνα και το κωλοβαρανε! (τοχω δει να συμβαινει)

με ρωτησαν αρκετοι φιλοι πως εξηγω το οτι μεσα σε ενα χρονο που παω στην σπηλια μου συνεβησαν τοσα γεγονοτα.


και απανταω απλα οτι ποτε δεν πλησιασα την σπηλια για μεταφυσικες ερευνες.

για μενα, λογω ανιμιστικης θρησκευτικης αντιληψης, τα ανεξηγητα φυσικα φαινομενα ειναι αναμενομενο να συμβαινουν.

δεν πηγα ποτε περιμενοντας να συμβει κατι - παω για να παω!

.

τα εργα των αμερικανων με προβληματισαν και με προβληματιζουν, και αυτα ουσιαστικα ερευνω (αν ερευνω κατι).

quote:

Δεν βοηθάω και πολύ μάλλον, έτσι?



βοηθας, οπως ολοι!

καιρο ειχε να γινει συζητηση στο τοπικ!


ευχαριστω απαντες για την συμμετοχη τους!

quote:

Jonnie, με συγχωρείς για το θάρρος, αλλά πιστεύεις ότι μπορεί τυχόν να αυθυπόβαλες τα άτομα της οικογενείας σου σχετικά με την Πεντέλη?


πρωτον, τοχω κανονα να μην μιλαω ποτε πρωτος ακριβως γι αυτο τον λογο!

μπορει να με επαληθευσει ο Νταβελης και ο Χειρων, οτι δεν μιλησα καποτε την στιγμη που ενιωσα κατι, αλλα τους ρωτησα μερες μετα αν ενιωσαν και εκεινοι κατι - και κατι ειχαν οντως νιωσει, αλλα δεν ειναι της παρουσης.

δευτερον, την οσμη την πιασαμε ταυτοχρονα με την κορη μου.

τριτον, οταν η συζυγος μας πλησιασε με την φιλη στα 2-3 μετρα, ειπαν απο μονες τους οτι κατι βρωμαει.

quote:

Αν και νομίζω πως το πιο πιθανόν είναι πως εμείς οι υπόλοιποι δεν θα αντιληφθούμε τίποτα από αυτά που βίωσαν ο Jonnie και η οικογενειά του...


ξεχνας την φιλη!


4 ειμασταν.

κριμα που δεν μπαινει καθολου στο δικτυο... (οπως και η συζυγος μου)

quote:

λοιπόν όποτε τυχαίνει αυτό για όλο το υπόλοιπο βράδυ όπου πάω, κατά διαστήματα που μυρίζει εμετός...

Είναι γελοίο το παράδειγμα αλλά φαντάζομαι δείχνει τί θέλω να πω περίπου περί ψυχολογίας...


ειναι που δεν βοηθας, ε?

λοιπον αυτο συμβαινει οντως, αλλα δεν εχει σχεση με την ψυχολογια.


εχει σχεση με την λειτουργια της βλενογονου της μυτης μας.


οι οσμες αφηνουν πολλες φορες χημικα αποτυπωματα στους οσφρητικους υποδοχεις και εξακολουθουμε να μυριζουμε την οσμη για αρκετο χρονο αφου απομακρυνθουμε απο την εστια της.


.

οταν συμβαινει αυτο ομως, η αισθηση της οσμης ειναι συνεχης.


δεν απομακρυνεται αν ανοιξεις τα παραθυρα πχ, αφου δεν υπαρχει στον χωρο αλλα μονο στην βλενογονο της μυτης.


στη δικη μας περιπτωση, δεν υπηρχε συνεχεια, αλλα ουτε και σταθερη ενταση.

νασαι καλα!


.

.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 59 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56 57 58 59
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy