ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
netresearcher
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 03:42:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους netresearcher
Μια κριτικη στα δημοσιευματα των πολυλαλιστων σε αυτο το Θεμα.

Για να ανακεφαλαιωσουμε λιγο, λοιπον...αγαπητοι ερευνητες αθεοι και μη...(Εχω διαβασει ολα τα σχολια απο την αρχη, ξοδευοντας Ωρες .....)

Καταρχας, Ο φανατισμος στην ερευνα ειναι σιγουρα κακο πραγμα καθως πολλα λαθη στην επιστημη η στην Θρησκεια εχουν γινει λογω του οτι ο ερευνητης ηθελε ντε και καλα να βρει αυτο που θα του ΑΡΕΣΕ, διαστρεβλωνοντας τις περισσοτερες φορες τα δεδομενα η ακολουθωντας μια πολυ πλαγια οπτικη γωνια της λογικης.
Απο την μια πλευρα λοιπον εχουμε τον Χριστιανισμο που σε ελευθερη αποδοση λεει τα εξης¨΄
1. Υπαρχει ενας μεταφυσικος κοσμος, μια αλλη πνευματικη διασταση, αυλη, που εσεις οι ανθρωποι οσο ζειτε στο σωμα σας δεν μπορειται να την δειτε καθαρα, ειδικα χωρις πολλη προσπαθεια...(τηρηση εντολων, νηστεια και προσευχη).
Εαν δεν τα τηρησετε αυτα, τοτε τα ακαθαρτα πνευματα εχουν την δυνατοτητα να παρεμβαλονται στο λογικο σας και να επηρεαζουν τις αισθησεις και την λογικη σας, κοινως να σας πλανουν.
2. Εγω Ο Θεος σας και δημιουργος των παντων, σας εστειλα τον Μεσσια σας, οσοι τον ακολουθησουν θα σωθουν απο την αιωνια τιμωρια καθως ο χρονος της προσωρινη καταστασης σας καποτε θα τελειωσει.
3. Αυτο το κανω διοτι θελω να διαχωρισω τις καλες και το κακες διαθεσεις των ψυχων σας (πνευματων σας) . Σας εχω δωσει ελευθερη βουληση για να αποφασισετε γιατι χωρις αυτην δεν υπαρχει πραγματικη αγαπη. Δεν θα ειχε νοημα να εμφανιζομουν ακαιρα και να εδειχνα σε ολους ποιος πραγματικα ειμαι, δηλαδη να απαιτουσα υποταγη, διοτι θα χανοταν η αληθινη αγαπη.
Συναισθηματα δεους , φοβου και συμφεροντος θα επικαληπταν αυτην.
Αλλωστε οταν το εκανα στο βασιλειο μου, καποιοι υπηκοοι μου συνομοτησαν εναντιον μου. Για αυτους δεν θα υπαρχει σωτηρια διοτι ειχαν δει πολλη απο την δοξα και δυναμη μου και ομως τολμησαν να ΣΥΝΟΜΟΤΗΣΟΥΝ εναντιον μου. Η υπερτατη γαληνη και ευτυχια ομως ερχεται απο την αληθινη αγαπη. Ειμαι προσεχτικος απο δω και στο εξης και δοκιμαζω με μακροθυμια την ελευθερη βουληση των υποψηφιων υπηκοων μου. Οταν τελειωσει ομως ο χρονος της δοκιμης τοτε θα εμφανιστω για να βαθμολογησω.

4. Η λογικη σας ειναι περιορισμενη στο ανθρωπινο μετρο σε αντιθεση με την δικη μου που ειναι απειρη. Ειναι ο αρχων της ζωης και του θανατου, αρα οτι εσεις το βλεπετε ως τιμωρια, αδικια η θανατο για μενα ειναι απλα διαφορετικα σταδια δοκιμασιας σας. Αλλωστε σας εγκυωμε οτι το πνευμα σας ειναι αθανατο και θα αναστηθειτε απο τον προσκερο σωματικο σας θανατο με νεο αθανατο σωμα.

( Αυτη ειναι μια μονο σταγονα απο την λογικη του Θεου των Χριστιανων (οπως αποτυπωνετε στην Ιερη Βιβλο και τους βιους Αγιων μα σε ελευθερη συνοπτικη αποδοση. Το (4) Μπορει να χρησιμοποιηθει προς απαντηση καποιων θρασυβουλων γερμανονοματων που προσπαθουν να κρινουν νομιζοντας οτι τα κριτηρια τους, τα δεδομενα τους, η ερευνητικη μεθοδος τους και το συμπερασμα τους και ειναι και το πλεον σωστο. Ακομα και να ηταν (η να ειναι..) η φανατικη και υπεκφυγικη αποδοση του αδικει το προιον τους.
Αλλωστε αρκετα ανθρωπινα παραδειγματα υπαρχουν. Ανθρωποι που για να βρουν την πραγματικη αγαπη αποκρυπτουν την πραγματικη ιδιοτητα τους , δυναμη η πλουτο μεχρι να σιγουρευτουν οτι ο αλλος ειναι αξιος της εμπιστοσυνης και αγαπης τους. Ποσο μαλλον ο Θεος που αν υπαρχει εχει τις περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι αυτος του Χριστιανισμου. Και ειναι εξαιρετικα δυσκολο να μην υπαρχει...βασει μαθηματικων. Οποτε το πονταρισμα στην αντιθετη πλευρα απαιτει πραγματικη επιστημονικη μελετη και ταπεινοφροσυνη κατα την ερευνα καθως τα ποσοστα επιτυχιας φαινονται να ειναι πολυ πολυ μικρα και τα κερδη δυσαναλογα του ρισκου....(Τι αντισταθμισμα εχει μερικος εγωισμος και μια αισθηση ψευτοελευθεριας και λιγης σαρκικης επιπλεον απολαυσης οταν περνεις τετοιο ρισκο που δεν υποστηριζετε πληρως απο την πραγματικη επιστημη).

Να ξεκαθαρισω κατι εδω καθως η συζητηση εφυγε απο το θεμα αρκετες φορες και γενικευτηκε σε πολλες περιπτωσεις περι της αξιοπιστιας της Βιβλου και της Ιστορικοτητας προσωπων και τοποθεσιων. Νομιζω οτι το Θεμα θα πρεπει να θεωρηται ληξαν καθως καποιοι τεινουν να αμφιβαλουν για κατι που εχει καταπολεμηθει κατα το παρελθον πολλες φορες και εχει χιλιοαποδεικτει οτι ο Χριστος Εζησε επι της Γης και ειναι Υπαρκτο προσωπο, οι μαθητες του και οι τοποθεσιες. Ακομα και η κιβωτος του Νωε στο Ορος Αραρατ...(Τουρκια) και αλλα πολλα....

Επειδη μου αρεσει να δινω αναφορες, ειδικα οταν μου ζητειται απο τους ημιμαθεις ειμαι στην διαθεση τους με την προυποθεση οτι κατεχουν την Αγγλικη.
Θα προτιμουσα ομως να ψαχνουν με το google πρωτα πριν μπουν στον κοπο να μου το ζητησουν. Αυτο ισχυει κυριως οταν ισχυριζονται κατι που η μεγαλη πλειοψηφια του κοσμου εχει αντιθετη γνωμη. Επισης η αξιοπιστια και διασταυρωση των οποιονδηποτε πηγων ειναι σημαντικη, και δεν αρκει ενας οποιανδηποτε συγραφεας, Ιστορικος, Αγιος Πατερας, Καλοταδε αναποδεικτος ντροπιαστης της επιστημης κτλ για να το εκλαβουμε σαν επιστημονικη αληθεια.

Η περιπτωση του βιαστικου χημικου κεραναυτη και διαψευτη του μεταφυσικου ειναι το λιγοτερο γελοια αφου απλα περιοριστηκε σε μια αυτοαναφλεξη, ασυγχρονιστη, και δεν απεδωσε σε πραγματικες συνθηκες το ολο θεαμα. Πολλες ιδιοτητες απεχουν απο το πραγματικο γεγονος ενω ιερομενοι παροντες διαμαρτυρηθηκαν για την υψηλη θερμοκρασια που επικρατουσε στο στουντιο. Ας το κανει σε καποιο θεατρο τοτε, ας στησει την απατη και ας φωναξει και πιστους που εχουν παρευρεθει στο πραγματικο γεγονος για να τους το επαναλαβει. Ας καλεσει ΜΜΕ΅και ας το διαφημισει. Εγω μαζι του θα το διαφημισω στο εξωτερικο απο το δυαδυκτιο. Πως μπορει το χημικο ιερατειο και συγχρονιζει το θεαμα με τις λαμπαδες των πιστων επι χιλια χρονια και δεν εχει γινει λαθος να αναψει εστω και μια μονη της πριν την καταληλη στιγμη? Η ενα καντηλι? Ωστε φαινετε οτι ειναι πολυ χαζοι οι αγιοταφητες που ξερουν την απατη της πιστης τους και ζουν την μιζερια του ρασσου και δεν ξυριζονται για να δουλεψουν ως σουπερ σταρ σοουμαν στα μεγαλυτερα τσιρκα και να κανουν το νουμερο τους στα ματια εκκατομυριων, καθε μερα και ταξιδευοντας τον Κοσμο. Εκτος και αν βγαζουν πιο πολλα ετσι...(χλομο με μια φορα το χρονο) Αλλα παλι τετοιοι απατεωνες και να εχουν αληθινη γενειαδα...Να μην βαζουν καμια ψευτικη γενειαδα ωστε να πετουν το ρασσο και να διασκεδασουν μετα πορνων και ξυρισμενοι...Τι κοροιδα Θεε μου..Εκτος ΚΑΙ ΑΝ ξερουν αυτο που δεν πιστευουν η δεν ΘΕΛΟΥΝ να πιστεψουν καποιοι αλλοι....

Το ποτε αρχισε η τελετη και ειδικα πως βρηκε το σταυρο η Α.Ελενη δεν εχουν τοσο πολυ σημασια εδω. Σημασια επισης εχει οτι οι εταιρειες εμφιαλωσεων δεν εχουν ακομη ανακαλυψει και το εμφιαλωμενο νερο μετα βασιλικου (sic, Italian) για να αυξησουν την δειαρκεια καταναλωσης του προιοντος. Αλλα καποιοι θα πουν οτι δεν τους συμφερει οικονομικα..Δεκτη μερικως η ενσταση. Αλλα καποια μαρκα που δεν τα παει και τοσο καλα με ανταγωνιστη το εβιαν θα μπορουσε να το χρησιμοποησει ως επιχειρηματικο πλεονεκτημα... Αλλα επισης τα εργοστασια με τις κονσερβες νερου για στρατιωτικο εξοπλισμο και επιβιωση στην ερημο κτλ δεν το ξερουν. Γιατι να παραγουν μηχανηματα καθαρισμου νερου. Λες να σας εβαλα ιδεες και να πουλησετε το μυστικο? Πουστε αμα κονομησετε μην με ξεχασετε, κανα δωρακι θελω οσο εχουμε ακομη καιρο και θα ειμαστε ελευθεροι να ανταλασουμε αγαθα και χρημα χωρις τον ασφυκτικο ελεγχο του ΟΗΕ ...

Και μια που μιλαμε για επιστημη καποιοι που δεν πιστευουν στο μεταφυσικο και προσπαθουν να το αποριψουν με φτωχους και μονοδρομους συλλογισμους θα πρεπει να στραφουν οχι μονο εναντιον των ρασοφορων ως σκοταδιστων αλλα και ειδικα εναντιων μαγων, σατανιστων και σατανολατρων, αστρολογων κτλ..Αλλα βεβαια αυτοι ειναι της μοδας και πολλοι κυβερνωντες ακομη λεγεται οτι τους συμβουλευονται..
Αλλα αν οι περισοοτεροι χριστιανοι ειναι ‘χαζα’ προβατα, δεν νομιζω οτι ισχυει το ιδιο με τους υπολοιπους καθως πληθος μεγαλο παγκοσμιως ασχολειται με αυτα, αναμεσα τους και ανθρωποι του πνευματος...
Δεν μπορει κατι θα βλεπουν για να ασχολουνται, δεν μπορει να ειναι ολα τσαρλατανισμοι...Πως γινεται να λενε μαγικες λεξεις και να εκτελουνται διαταγες απο τις δυναμεις της φυσης...Κατι θα υπαρχει δεν μπορει...

Επισης η Βιβλος περα του οτι προβλεψε επιστημονικα ευρηματα χιλιαδες χρονια πριν την επιστημη (πχ. Η σφαιρικοτητα της Γης, η αιωρηση της στο συμπαν, το κυκλωμα του αερα, την ανακυκλωση του νερου, τις διαδρομες των ωκεανων, την υλικη συνθεση του ανθρωπινου σωματος, την καθαροτητα απο το τρεχουμενο νερο, Το αιμα ως πηγη ζωης του ανθρωπινου σωματος κτλ..) ειναι πληρως καλυμενη αφου προειδοποιει και για τα αισχη μερικων ρασσοφορων που οντως φορουν μονο την ενδυμασια και οχι το πνευμα. Ο πατροκοσμας αλλωστε ειπε οτι οι κληρικοι θα γινουν οι ασεβεστεροι ολων. Εξου και το λαικον τα ρασσα δεν κανουν τον παππα. Δεν μπορουμε να κατηγορουμε ομως το συνολο και προπαντως την ιδεολογια για τα εγκληματα καποιων που ανηκουν στις ταξεις. Οσο για την μισθοφορια των κληρικων αυτο πιθανως να εξυπηρετει καποια ποιο σκοτεινα και μακροχρονια σχεδια αορατων εξουσιαστων..

Τελος ολοι οι Αθεοι, μηδενιστες και ρεταλιανοι να μας απαντησουν ερωτωντας βιολογους, γιατρους κτλ σε ποιο σημειο του εγκεφαλου αποθηκευετε η μνημη μας. Το εχει βρει η επιστημη αυτο? Γιατι για να κλωνοποιησεις και να ζησεις αθανατος πρεπει να μεταφερεις την μνημη/προσωπικοτητα απο κλωνο σε κλωνο...Αλιως φουμαρα για μεταξωτες κορδελες, φραγκεσταιν τζουνιορ δηλαδη με την μορφη μας ....
Κοινως ζωο με ανθρωπινη μορφη...Αρε τι γινεται αμα βαζεις χερι στον γενετικο κωδικα του μεγαλυτερου προγραμματιστη του συμπαντος και αγνωεις τα συνοδευτικα εγχειριδια χρησης και ειδικα τι θα μπορουσε να γινει (η θα γινει) οταν πας να ιδιοτικοποιηθεις το δημιουργημα του....

Αληθεια γιατι αφου εχουν βαλει οι επιστημονες ολα τα βιολογικα-χημικα υλικα που αποτελουν τους ζωντανους οργανισμους και με ηλεκτρικες εκενωσεις δεν εχουν καταφερει να ξεκινησουν το μοτερ? Κοινως να δωσουν ζωη απο την υλη? Μηπως χρειαζονται καποιον να φυσηξει εις βοηθειαν τους?

Βοηθεια μας, ερευνητες μου, και του χρονου καλα και χωρις την χατζαρα των μουσουλμανων (που να φαω την γλωσσα μου, λεω τωρα..)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 11:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Στο θέμα, φίλτατοι, στο θέμα: "Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;"

Αμάν πια!

Διευκρίνηση: "Θαύμα" (από το λεξικό) είναι κάθε τι ανεξήγητο και παράδοξο.

Το ερώτημα λοιπόν, είναι ξεκάθαρο: το φαινόμενο αυτό μπορεί να εξηγηθεί ή όχι;


Αγαπητέ beyond, δεν ξέρω αν κάποιο μέλος πρόκειται να επισκεφτεί τα μέρη και να μας μεταφέρει πληροφορίες, πάντως εγώ έχω βρεθεί πολλές φορές εκεί τέτοιες μέρες λόγω συχνών επαγγελματικών ταξειδιών στην περιοχή. Δεν μπορώ να πω όμως, ότι η παρουσία κάποιου εκεί, θα του έδινε στοιχεία να ερευνήσει για το αν είναι θαύμα ή όχι η αφή του Φωτός. Όλοι οι παρευρισκόμενοι βλέπουν το αποτέλεσμα και όχι αυτή καθ' αυτή την όποια διαδικασία.

Βέβαια, επειδή ως άνθρωπος δεν πιστεύω μόνο στην ύπαρξη του επιστητού κόσμου, θα έλεγα ότι δεν μου κάνει εντύπωση που πολλοί μαρτυρούν διάφορα παράλληλα φαινόμενα (άναμμα κεριών - καντηλιών κλπ.).

Το γεγονός ότι η φωτιά αυτή δεν καίει είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Δεν πρόκειται για κανονική φωτιά. Εξάλλου, δεν είναι το μοναδικό τέτοιο φαινόμενο (όπως έχει αναφερθεί ήδη).


Φέτος το Πάσχα των Καθολικών θα εορτασθεί ταυτόχρονα με των Ορθοδόξων. Είδωμεν...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 12:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete
Φίλτατε netresearcher,

με μεγάλη λύπη μου είδα εκφράσεις όπως το ‘ρεταλιάνοι’.

Θα μου επιτρέψεις να σε επαναφέρω στην τάξη. Δεν είναι ούτε ‘ρετάλια’ ούτε ‘μηδενισμός’ ούτε κάτι άλλο μια άλλη άποψη, πόσο μάλλον αυτοί που την υποστηρίζουν.

Μετά από μια φοβερά πλατειάζουσα και άσχετη παρουσίαση διαφόρων θεμάτων καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι πρόκειται περί ‘Αγίου Φωτός’.

Θα σου κάνω μερικές παρατηρήσεις λοιπόν γιατί μάλλον δεν τις έχεις πάρει υπ’ όψιν στους όποιους συλλογισμούς σου:

1) Την βίβλο (και εδώ εννοείς πεντάτευχο) δεν την έχεις διαβάσει ως τρίτος, ως ερευνητής, αλλά ως φανατικός και τυφλός Χριστιανός (η Εβραίος). Υπό αυτό το πρίσμα τα όποια συμπεράσματα θα είναι πολωμένα, επομένως λάθος.
2) Κατά την Χριστιανική βίβλο και την ιστορία, ο ιδρυτής του συγκεκριμένου δόγματος είναι ένας δολοφόνος και σπιούνος, ονόματι Σαούλ. Ο ίδιος ισχυρίστηκε ότι άκουσε η είδε όταν άλλοι δεν άκουγαν η δεν έβλεπαν (αναλόγως το σημείο του σχετικού κειμένου) την ‘θεία αποκάλυψη’. Ο ισχυρισμός αυτός είναι πράγματι ελεγχόμενος. Δεν αποδεικνύεται. Εν πάση δε περιπτώσει, αν ο θεός Γιαχβέ μπορεί να αποκαλύπτεται σε τέτοιας στάθμης (για να μην πούμε υποστάθμης) άτομα, γιατί δεν αποκαλύπτεται και σε περισσότερο τίμια. Και γιατί όχι σε όλους του ανθρώπους για να τελειώνουμε με την ζούγκλα που ζούμε.
3) Γιατί ο Γιαχβέ να έστειλε τον όποιο μεσσία (με ότι επακολούθησε) αφού με τόσο απλό τρόπο και χωρίς αίμα, θα μπορούσε να φτιάξει χιλιάδες Σαούλ?
4) Για το φως της όποιας αγίας κατάστασης. Είναι μια πονεμένη ιστορία. Τόσο στο πως ξεκίνησε το έργο αυτό όσο και για το πώς κόβει ακόμη και σήμερα εισιτήρια. Δεν θα επαναλάβω όσα γράφτηκαν. Θα εστιάσω όμως σε μερικές λογικές απορίες:

· Δεν είναι πολλά χρόνια που ο αναλάβων να το φέρει εις πέρας, έμεινε κλεισμένος πάνω από δυο ώρες μέσα στον υποτιθέμενο τάφο. Τι έγινε, γιατί ο Γιαχβέ αφού έτσι και αλλιώς θα του ‘άναβε’ τα κεριά τον ταλαιπώρησε τόση ώρα? Μήπως την συγκεκριμένη χρονιά ‘πίστευε λιγότερο’?
· Γιατί πάντα πάει με δικά του κεριά μέσα στον τάφο? Γιατί να μην δέχεται όποια κεριά και να είναι?
· Γιατί το φως ανάβει την λάθος ημερομηνία που εορτάζουν οι ορθόδοξοι το Πεσάχ και όχι την σωστή, δηλαδή την μέρα που το εορτάζουν οι Εβραίοι?
· Αν ο Γιαχβέ ήθελε το φως να ανάβει, γιατί άφησε να περάσουν τόσοι αιώνες μέχρι να ‘ανακαλυφθεί’ το άναμμα και να ξεκινήσει το show?
· Κάποιο τόσο πραγματικό θαύμα θα έπρεπε να είχε κάνει Μουσουλμάνους και Εβραίους που ζουν εκεί να αλλαξοπιστήσουν. Για να μην πω για χριστιανούς άλλων δογμάτων. Αυτό δεν έχει γίνει. Το ‘θαύμα’ δηλαδή δεν τους προσελκύει. Γιατί άραγε? Και να μην ξεχνάμε ότι δεν είναι επιστήμονες όλοι αυτοί. Το πράγμα μυρίζει άσχημα. Είσαι για παράδειγμα καθολικός, το βλέπεις και δεν γίνεσαι ορθόδοξος. Γιατί? Μήπως τελικά δεν είναι και τόσο θαύμα?
· Αν ο Γιαχβέ ήθελε να δείξει την παρουσία του, γιατί να επέλεγε αυτό τον τρόπο τόσους αιώνες μετά τη επικράτηση του Χριστιανισμού και όχι από την πρώτη μέρα? ‘Φανερώθηκε’ άμεσα σε απατεώνες, κλέφτες, δολοφόνους, αιμομίκτες, κλπ. όπως τον Αβραάμ, τον Λώτ, τον Σαούλ, και πολλούς άλλους. Γιατί λοιπόν σήμερα μόνο στον ορθόδοξο πατριάρχη Ιεροσολύμων και μόνο σε αυτόν? Τι έχει ειδικά αυτός και δεν έχουν οι όλοι οι άλλοι ποιμένες και λαϊκοί?


Δεν θα συνεχίσω. Όταν η λογική λέει ότι το πράγμα μπάζει από παντού τότε καλύτερα να σταματήσει κανείς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 15:38:14  Εμφάνιση Προφίλ

Παλαιότερα είχα απαντήσει σ’ αυτό το τόσο όμορφο όσο και πολύπλοκο θέμα.

Βλέπω λοιπόν γενικά μια διαμάχη μεταξύ ανθρώπων που αγαπούν την Χριστιανική Θρησκεία, ανθρώπων που αγαπούν την Αρχαία Ελληνική και ανθρώπων που δέχονται μόνο ότι αποδεικνύει η επιστήμη.

Μάλιστα !

Ποιος απ’ όλους απέδειξε την «απάτη» ;
Ποιος απέδειξε το «Θαύμα» ;

Κανείς !

Άρα ;
Άρα, όσοι αρκούνται μόνο σε ότι ο φυσικοεγκέφαλος τους συλλαμβάνει, καλό είναι εφ’ όσον δεν μπορούν να αποδείξουν αυτό που ονομάζουν «απάτη» πως είναι ένα ψέμα να σιωπήσουν μέχρι να βρουν την απόδειξη.

Οι Χριστιανοί το αποδέχονται ως θαύμα και καλά κάνουν αφού κάποιος δεν απέδειξε μέχρι τώρα το αντίθετο.

Όσο αφορά τους λάτρεις του Αρχαίου Ελληνικού Ιδεώδους θα θυμίσω ότι οι Αρχαίοι Έλληνες θανάτωσαν και κυνήγησαν τους επίσης Έλληνες φιλοσόφους.
Τότε ο Σωκράτης ήταν αναρχικός για το ιερατείο και την πολιτική ηγεσία.
Τότε ο Πυθαγόρας ήταν ένας σημερινός μασόνος.
Τότε ο Πλάτων πουλήθηκε σαν δούλος στην Αίγινα και αγοράστηκε ξανά από τους μαθητές του.
Και άλλα πολλά ωραία.

Στην ουσία όμως !

quote:
Γιατί λοιπόν σήμερα μόνο στον ορθόδοξο πατριάρχη Ιεροσολύμων και μόνο σε αυτόν? Τι έχει ειδικά αυτός και δεν έχουν οι όλοι οι άλλοι ποιμένες και λαϊκοί?

1. Ο συγκεκριμένος Πατριάρχης είναι Έλληνας.
2. Ουδείς άλλος Ορθόδοξος, πέραν του Έλληνος, μπόρεσε να πάρει το Άγιο Φως.
3. Έλα μου ντέ τι έχουν τελικά αυτοί οι ΕΛΛΗΝΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ; Μήπως κάτι παραπάνω ξέρουν και διαιωνίζουν ;
4. Όσο αφορά τον Ιησού και το Σαούλ ( Παύλο ) και την σχέση τους με την Ελλάδα, όσο και μεταξύ τους, ε ας ψάξουν όσοι κατηγορούν τόσο εύκολα την Ελληνορθόδοξη Εκκλησία και υποστηρίζουν πως είναι Αρχαιοελληνιστές να βρουν τι ακριβώς κατηγορούν.

Κάτι είχε πεί ο Thoth

quote:
thoth: Αυτή η δεύτερη άποψη στηρίζεται και από την είδηση που είχα παραθέσει πριν λίγα μηνύματα.

Μάλλον αυτή η "ακοίμητη κανδύλα" αντιστοιχεί στο "άσβεστο πυρ" των αρχαίων ιερατικών κέντρων.

Δείτε αυτήν την ομοιότητα μεταξύ του άσβεστου πυρός της Δήλου και του Αγίου Τάφου.

http://www.geocities.com/dodo122us/new_articles/pasha.htm

Δεύτε λάβετε φως (ή πυρ)


Αφήνω τα στοιχεία που παρέθεσε ο Κέλσος γιατί θα μου πούν ότι τον διαφημίζω και δε μπορώ na του πέρνω λεφτά μέρες που είναι.

Τελικά σε λίγο θα ζητάμε να κατέβει ο Ύψιστος και να απαντήσει σε όποιο ερώτημα του θέσουμε !

ΗΜΑΡΤΟΝ ΚΥΡΙΕ ΓΕΩΡΓΙΟΥ !!!


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

netresearcher
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 02:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους netresearcher
Αναζητητη Pete και ολοι οσοι σας αφορα ο ατυχης ορος μου.
με μεγάλη χαρα θα αναγνωρισω το τυπογραφικο λαθος μου ‘ρεταλιάνοι’ καθως δεν ειχα κακοβουλο σκοπο να προσβαλω την συμπαθη ομαδα οραματισμου επιστημονικης φαντασιας. Αν και φαινεται πετυχημενη σποντα θα διευκρινησω οτι ηταν αναγραματισμος λογω της πρωτης φορας που χρησιμοποιησα το ορο. (ρελαιανοι θα επρεπε να γραψω ισως). Ειλικρινα Συγνωμη για οποια παρεξηγηση.
Η πλατειάζουσα παρουσίαση των παραπανω θεμάτων οφειλετε στο οτι εγραψα για πρωτη φορα σε ενα φορουμ με 16 σελιδες και μυνηματα απο διετιας οποτε σχολιασα γενικως.Τωρα για ασχετα δεν το νομιζω αλλα οπου το νομιζεις μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος. Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι πρόκειται περί ‘Αγίου Φωτός’ γιατι θα διαφωνησω μερικως με τον φιλο Ramoglou παραπανω¨-> Οταν η επιστημη δεν μπορει να το εξηγηση πληρως και να το αναπαραγει με πειραμα τοτε ονομαζετε μεταφυσικο φαινομενο και αναγετε στην κατηγορια Θαυμα. Και Αυτο ειναι η ισχυουσα συνθηκη για την ωρα οποτε οποιαδηποτε προσπαθεια καταριψης της χωρις ισχυρες επιστημονικες βασεις φαινεται τουλαχιστον αστεια.
Επισης θα παρακαλουσα τον συνερευνητη Ramoglou να δημοσιευσει εδω η να στειλει με email sto netreseacher@hotpop.com την ηλεκτρονικη παραπομπη του διοτι φαινεται οτι δεν υπαρχει στον σερβερ του yahoo geocities.
Ειναι ευχαριστο το οτι εχεις αμφιβολιες για τις μεθοδους και την πολυπλευρικοτητα των συλογισμων μου.Θα μου ηταν επισης ακομη πιο ευχαριστο να διαβασεις και τα υπολοιπα αρθρα μου στο θεμα του φορουμ Καλοπουλος και απολογητης (αν δεν το εχεις ηδη κανει) που φερουν την ιδια ημερομηνια. Ετσι ισως καταλαβεις καλυτερα τις παρακατω απαντησεις.
Θα ηθελα να σου επισημανω οτι η μονοπλευρη λογικη οδηγει σχεδον παντα σε ασχημα αποτελεσματα σε βαθος χρονου. Ειμαι εναντια της και να εισαι σιγουρος οτι πριν «φανατιστω» και πολοσω τα συμπερασματα μου μπηκα σε διαφορετικους ρολους και ακολουθησα διαφορετικες λογικες διαδρομες και τεχνικες κρισεως.
Τα πολωμενα συμπερασματα ειναι σιγουρα η μεγαλο λαθος η ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.
Το θεμα ειναι οτι πιθανων εσυ η καποιοι αλλοι να εχουν αψηφησει αυτες τις τεχνικες και να εχουν αθελα τους περιορισει την σκεψη τους, τις επιθυμιες τους και τα συναισθηματα τους σε μονοχνωτους συλογισμους. Η παρακατω ερωτησεις σου ειναι λογικες στο ανθρωπινο μετρο αλλα το ανθρωπινο μετρο ισως θα ηταν αρκετο μονο οταν ειχαμε (η θα καταφερουμε..) καταφερει και μεις να δημιουργησουμε ενα συμπαν η στην χειροτερη να δινουμε ζωη απο την υλη, να ζωντανευουμε νεκρα οντα και να εξηγησουμε πληρως επιστημονικα τα αλυτα ακομα μυστηρια της ανθρωπινης μνημης και εγκεφαλου. Ασε και που παλι υπαρχει δεν θα υπηρχε απολυτη ταυτιση αποψεων και σκεψεων.
Οι λογικοι συνειρμοι σου αναγονται στην Θεοκατακριση. Η (καθε σχεδον) Θρησκεια το αναγει σε αμαρτια αλλα εμεις σαν λογικοι ερευνητες θα κανουμε υπερβαση εδω. Με το πολυ περιορισμενο μυαλο μας και γνωση σε συγκριση με τον δημιουργο (αν ειναι ο Γιαχβε) ας προσπαθησουμε να φανταστουμε το γιατι θα μπορουσε να προβει η να φανει οτι εκανε συγκεκριμενες ενεργειες. Το οτι καποιος σκοτωσε εναν ανθρωπο ειναι πολυ διαφορετικη πληροφορια απο το οτι η αστυνομια σκοτωσε εναν κακοποιο γιατι κρατουσε μπαζουκας και θα ανατιναζε σχολειο. Προσπαθησε λοιπον να φανταστεις τον εαυτο σου ενα μικρο γιαχβε που εχεις μια σφαιρα με τα ανθρωπακια σου και τα παρακολουθεις να κινουνται και να πρατουν.

Soy apanto loipon edo....

<<«2) Κατά την Χριστιανική βίβλο και την ιστορία, ο ιδρυτής του συγκεκριμένου δόγματος είναι ένας δολοφόνος και σπιούνος, ονόματι Σαούλ. Ο ίδιος ισχυρίστηκε ότι άκουσε η είδε όταν άλλοι δεν άκουγαν η δεν έβλεπαν (αναλόγως το σημείο του σχετικού κειμένου) την ‘θεία αποκάλυψη’. Ο ισχυρισμός αυτός είναι πράγματι ελεγχόμενος. Δεν αποδεικνύεται. Εν πάση δε περιπτώσει, αν ο θεός Γιαχβέ μπορεί να αποκαλύπτεται σε τέτοιας στάθμης (για να μην πούμε υποστάθμης) άτομα, γιατί δεν αποκαλύπτεται και σε περισσότερο τίμια. Και γιατί όχι σε όλους του ανθρώπους για να τελειώνουμε με την ζούγκλα που ζούμε.»>>

Κατα την βιβλο ο Ιδρυτης ειναι Ο Ιησους και οχι ο Σαουλ. Ο Ισχυρισμος του Σαουλ δεν αποδυκνειεται μεμονομενα αποδυκνειεται ομως οτι συμφωνει συλογικα με τα υπολοιπα. Απο τα λογια του διαφαινεται μια εκρηξη ειλικρινιας, μεταμελιας και εντυπωσιασμου απο την αποκαλυψη του Θεου. Αλλωστε θα μπορουσε καλλιστα να αποκρυψει το παρελθον του και συ σημερα δεν θα τον χαρακτηριζες ετσι, αρα ειναι προς τιμην του. Προσπαθησε να δεις τον μακρυπροθεσμο σκοπο του γεγονοτος και μην το απομονονεις, Οπως κανουν οι περισοτεροι επικριτες. Το πιπερι σκετο δινει αλλη αισθηση ενω στο φαγητο αλλη.Η βουλη του Γιαχβε εδω πιθανοτατα ειναι οτι θελει να αποδειξει οτι ακομη και για το ποιο υποσταθμισμενο ανθρωπινο ον υπαρχει η μεταμελια και συγχωρεση αν το πραγματκα το θελησει, αλλιως ολοι θα ντρεποντουσαν και θα φοβοντουσαν για τις πραξεις τους και δεν θα πορευοντουσαν προς την αγαπη για τον Θεο. Αυτο διαφαινεται και απο την πορνη που επλενε και μυρωνε τα ποδια του Χριστου. Οσο για την αποκαλυψη του Γιαχβε σε ολους, εχω δωσει την εξηγηση στο προηγουμενο αρθρο που αναφερεσαι (βλεπε ++++++++). Καλο λοιπον θα ηταν να διαβαζεις πιο προσεχτικα, και με πιο ανοιχτη διαθεση κατανοησης τα αναγραφομενα για να αποφευγονται οι κουραστικες επαναληψεις. Απο εδω φαινετε οτι δεν εχεις μελετησει πολυπλευρα και πληρως κατανοησει την βαθια νοηματικη ουσια του χριστιανισμου. Αν δεν δοκιμασεις και δεν μπεις εστω και για λιγο μεσα σε αυτο το νοημα πραγματικα δεν μπορει ποτε να ξερεις. Και ισως να αποβει μοιραιο. Στο κατω κατω εχουμε ενα βιβλιο που ισχυριζεται οτι ειναι θεμα αιωνιοτητος και δινει πολλες τουλαχιστον ενδειξεις για αυτο. Α και να ξερεις οτι δεν ειναι ολοι οι ρασσοφοροι πνευματικοι το ιδιο. Ψαξε για την καλη ποιοτητα οπως φανταζομαι οτι κανεις και για τα υπολοιπα θεματα στην ζωη σου.Πιστευε και μη, ΕΡΕΥΝΑ. Πολυπλευρα.......
«3) Γιατί ο Γιαχβέ να έστειλε τον όποιο μεσσία (με ότι επακολούθησε) αφού με τόσο απλό τρόπο και χωρίς αίμα, θα μπορούσε να φτιάξει χιλιάδες Σαούλ?»
Καταρχας εχει αποκαλυφθει με τον ιδιο τροπο σε χιλιαδες Σαουλ και ισως χειροτερους. Το γιατι το ξερει μονο εκεινος αφου ισχυριζεται οτι ξερει τις βουλες της ψυχης και του νου. Παρα πολλες ομολογιες αγιων αλλα και συγχρονων μας στο δυαδυκτιο το φανερωνουν οτι πολλοι σε λαθος δρομο, ακομα και σε σατανιστικη μαγεια γυρισαν στον Θεο και Ιησου αφου βιωσαν κατι το υπερφυσικο.
Τωρα το να το κανει σε ολους θα ακυρωνε το σχεδιο Του και το θελημα Του οπως διαφενεται στην Βιβλο και εξηγω στο πρωτο μου αρθρο. (Βλεπε 3) .Αν το εκανε θα εκβιαζε καταστασεις και θα ακυρωνε την αληθινη αγαπη. Οπως εξηγει και το ευαγγελιο εκανε την θυσια του Υιου του για να ειναι αναπολογητοι κατα την κριση οι αμετανοητοι. Οπως η αστυνομια δηλαδη που στηνει αγοραπωλησια ναρκωτικων για να συλαβει με αποδειξεις.....Θεικη παγιδα δηλαδη γιαυτο προσοχη....Ζητα με αληθινη πιστη και θα σου δοθει η αληθεια. Οσο περισσοτερη τοσο πιο πολλα. Περνει μερικο καιρο και Θυσιες βεβαια αλλα αξιζει...

>>»4) Για το φως της όποιας αγίας κατάστασης. Είναι μια πονεμένη ιστορία. Τόσο στο πως ξεκίνησε το έργο αυτό όσο και για το πώς κόβει ακόμη και σήμερα εισιτήρια. Δεν θα επαναλάβω όσα γράφτηκαν. Θα εστιάσω όμως σε μερικές λογικές απορίες:»>>

Κοιτα εχουμε ενα ανεξηγητο και μη επαναλαμυανομενο απο την επιστημη Θαυμα. Το πως και γιατι ξεκινησε δεν εχει τοση σημασια οσο εχει οτι γινεται αδιακοπα για 1000 χρονια. Και αυτο ειναι αναμφισβητητο δεδομενο. Τωρα για τα εισητηρια δεν ηξερα οτι εχει και γκισε το Θεομαγαζο. Αλλα μαλλον με καταθεση ψυχης θα πληρωνετε το αντιτιμο...

<<«• Δεν είναι πολλά χρόνια που ο αναλάβων να το φέρει εις πέρας, έμεινε κλεισμένος πάνω από δυο ώρες μέσα στον υποτιθέμενο τάφο. Τι έγινε, γιατί ο Γιαχβέ αφού έτσι και αλλιώς θα του ‘άναβε’ τα κεριά τον ταλαιπώρησε τόση ώρα? Μήπως την συγκεκριμένη χρονιά ‘πίστευε λιγότερο’?»>>

Ισως να πιστευε λιγοτερο, ισως να ηθελε να τον δοκιμασει, ισως να επεσε σε αμαρτια προσφατα, ισως να παλευε ο Αρχαγγελος με τον Διαολο, πολλα ισως εδω. Αλλα περα απο αυτα τα αναπαντητα αλλα και αδιαφορα για την υποσταση του φαινομενου ισως, η ουσια ειναι οτι εστω και αργα για αλλη μια φορα εγινε το Θελημα του Γιαχβε....

<<«• Γιατί πάντα πάει με δικά του κεριά μέσα στον τάφο? Γιατί να μην δέχεται όποια κεριά και να είναι?»>>

Κοιτα πρεπει να καταλαβεις μια για παντα οτι δεν εχουμε απλα καποιον που κλεινεται σε ενα μερος με δικα του κερια και αναβουν, αλλα και χιλιαδες κοσμου με δικα τους κερια, καντηλες, φωτεινες μπαλες που πετουν πανω απο τα κεφαλια τους, γαλαζοασπρες αστραπες, τελειος συγχρονισμος της ωρας, φλογα που δεν καιει αρχικως λες και προερχεται απο την αφθαρτη διασταση κτλ. Δηλαδη δεν μπορει να τον υποχρεωσεις να δεκτει μαγγανισμενα κερια για να πιστεψεις, υπαρχουν τοσα αλλα δεδομενα...

<<«• Γιατί το φως ανάβει την λάθος ημερομηνία που εορτάζουν οι ορθόδοξοι το Πεσάχ και όχι την σωστή, δηλαδή την μέρα που το εορτάζουν οι Εβραίοι?»>>

Γιατι ο Γιαχβε ικανοποιηται πιο πολυ με την επιλογη που εχουν κανει οι ιερωμενες συμπαθειες του. Κοινως ετσι Αυτος Γουσταρει. Φαινεσε λογικος και εξυπνος ανθρωπος μην κανεις παιδικα φαουλ εδω....

<<«• Αν ο Γιαχβέ ήθελε το φως να ανάβει, γιατί άφησε να περάσουν τόσοι αιώνες μέχρι να ‘ανακαλυφθεί’ το άναμμα και να ξεκινήσει το show? «>>

Ισως να μην υπαρχει ικανοποιητικη απαντηση εδω, ειδικα για τους ομοιδεατες σου αλλα αυτο δεν σημαινει οτι αναιρει το γεγονος του Θαυματος. Μια πιθανη εξηγηση ειναι οτι ισως οι ανθρωποι τα πρωτα 1000 ετη πριν χωριστει η Εκκλησια του δεν χρειαζοταν εξτρα Φως γιατι το φως ηταν στις καρδιες τους και το βυζαντιο στην ακμη του. Το φως του απλα ειναι ο φαρος του σωστοτερου Χριστιανικου Δογματος Θεολογικα και λατρευτικα, ο σηματοδοτης του,η υπογραφη του για το πλεον επισημο δογμα του. Εχει προτιμησεις τι να κανουμε....
Ενω σημερα στον πλεον αποστασιοποιημενο απο τον Θεο Κοσμο ακομα και με τετοιο Θαυμα δυσκολευονται πολλοι να πιστεψουν. Αρα κατι παραπανω θα Ηξερε. Ενας Θεος που ζει εκτος χρονου και ελεγχει το μελλον και Ολους και για Ολα μπορει και αποφασιζει το Που, Πως και Ποτε....Εμεις εχουμε πολλη λιγη πληροφορια για να κρινουμε.

<<»• Κάποιο τόσο πραγματικό θαύμα θα έπρεπε να είχε κάνει Μουσουλμάνους και Εβραίους που ζουν εκεί να αλλαξοπιστήσουν. Για να μην πω για χριστιανούς άλλων δογμάτων. Αυτό δεν έχει γίνει. Το ‘θαύμα’ δηλαδή δεν τους προσελκύει. Γιατί άραγε? Και να μην ξεχνάμε ότι δεν είναι επιστήμονες όλοι αυτοί. Το πράγμα μυρίζει άσχημα. Είσαι για παράδειγμα καθολικός, το βλέπεις και δεν γίνεσαι ορθόδοξος. Γιατί? Μήπως τελικά δεν είναι και τόσο θαύμα? «>>

Χμ, αρκετα καλη ερωτηση εδω. Εχεις υποψη σου μηπως καποιες μαρτυριες παρευρισκοντων που δεν πιστεψαν η ντοπιων που δεν εγιναν κρυπτοχριστιανοι για διαφορους λογους? Επισεις εχεις υποψη σου τιποτα μεσα μαζικης ενημερωσης εκτος ελληνισμου που διαφημιζουν το γεγονος? Η το αποσιοπουν?. Για την καθολικη εκκλησια παντως λεγεται οτι ειναι εωσφορικος Χριστιανισμος εξου και η συγκαληψη. Εγω παντως ξερω πολλους Ελληνες που το γνωριζουν και δεν πειθονται για λογους που δεν ειναι για να αναλυθουν εδω.
Γενικα ο ανθρωπινος εγωισμος και η ιδιοτελεια ειναι τρομακτικα εμποδια...Για να αλλαξει καποιος δογμα χρειαζονται ισως πολυ πιο πολλα απο ενα Ορατο και Δημοσιο Θαυμα.Εδω ο Χριστος ανεστενε Νεκρους, γιατρευε πληθος αρρωστων, αναστηθηκε και την εκανε απο ενα Ταφο που φυλαγοταν απο στρατιωτες ενος απο τους πιο πειθαρχειμενους Στρατους της ιστοριας και παλι δεν τον πιστεψαν λογω συμφεροντος, αλλα τον σταυρωσαν. Οι φαρισαιοι κτλ. Δεν καταλαβαν οτι ζουν αυτη την ζωη ως δοκιμασια, αλλα γουσταραν ο Θεος να τους δοσει Εξουσια και Χαρα σε Αυτον εδω τον Φθαρτο Κοσμο. Και αφου δεν τους ικανοποιησε, τον απεριψαν. Απαιτουν δηλαδη απο τον πανισχυρο Δημιουργο να μας ικανοποιησει σαν υπηρετης μας αντι να κοιταμε πως θα τα εχουμε καλα μαζι του στην χειροτερη...Κιας μην εγκρινουμε με το φτωχο μας το μυαλο τις ολες τις επιθυμιες Του και πραξεις Του. Αυτο κιαν ειναι Θρασος....
Παντως μου κινησες την περιεργεια και θα ηθελα να κανω η να δω ενα γκαλοπ σχετικα με το ποσοι το γνωριζουν ειδικα στο εξωτερικο, ποσοι το εχουν δει απο κοντα, την Θρησκεια τους και την σημαντικοτητα αυτης στην Ζωη τους και τα αποτελεσματα της πιστης τους... Αν ενδιαφερεσε πραγματικα απο ερευνητικη περιεργεια πες μου μπας και βοηθησω αν ειναι εφικτο...

<<«• Αν ο Γιαχβέ ήθελε να δείξει την παρουσία του, γιατί να επέλεγε αυτό τον τρόπο τόσους αιώνες μετά τη επικράτηση του Χριστιανισμού και όχι από την πρώτη μέρα? ‘Φανερώθηκε’ άμεσα σε απατεώνες, κλέφτες, δολοφόνους, αιμομίκτες, κλπ. όπως τον Αβραάμ, τον Λώτ, τον Σαούλ, και πολλούς άλλους. Γιατί λοιπόν σήμερα μόνο στον ορθόδοξο πατριάρχη Ιεροσολύμων και μόνο σε αυτόν? Τι έχει ειδικά αυτός και δεν έχουν οι όλοι οι άλλοι ποιμένες και λαϊκοί?»>>

Τωρα εκανες κανονικο φαουλ εδω. Συνθεσες τις ερωτησεις σου παραπανω σε μια. Δεν σου απαντω γιατι θα πρεπει να εισαι καλυμενος με τις πιο πανω απαντησεις.

<<«Δεν θα συνεχίσω. Όταν η λογική λέει ότι το πράγμα μπάζει από παντού τότε καλύτερα να σταματήσει κανείς.»>>

Ελπιζω να μην συνεχισεις και να αφησεις το τιμπουρσον απο τα χερια και να στραματησεις να ανοιγεις τρυπες στα ανεξηγητα της ανθρωπινης επιστημης. Ευχομαι να ελαβες αρκετα μπαλωματα για να βουλωσεις τα οποια νερα...

Να εισαι παντα καλα και καλο Χριστος Ανεστη. ΑΛΗΘΩΣ Ανεστη φιλτατε Pete.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

netresearcher
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 02:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους netresearcher
Το (βλεπε ++++++++) ---> (βλεπε 3. στο πρωτο μου αρθρο)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 12:01:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι πρόκειται περί ‘Αγίου Φωτός’ γιατι θα διαφωνησω μερικως με τον φιλο Ramoglou παραπανω¨-> Οταν η επιστημη δεν μπορει να το εξηγηση πληρως και να το αναπαραγει με πειραμα τοτε ονομαζετε μεταφυσικο φαινομενο και αναγετε στην κατηγορια Θαυμα.

Φίλε netresearcher συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα που ακριβώς διαφωνούμε.

Η σελίδα μάλλον έχει λήξει, μας την είχε παραθέσει ο Thoth.

quote:

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
2434 Μηνύματα Posted - 30/11/2002 : 11:46:00
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτή η δεύτερη άποψη στηρίζεται και από την είδηση που είχα παραθέσει πριν λίγα μηνύματα.

Μάλλον αυτή η "ακοίμητη κανδύλα" αντιστοιχεί στο "άσβεστο πυρ" των αρχαίων ιερατικών κέντρων.

Δείτε αυτήν την ομοιότητα μεταξύ του άσβεστου πυρός της Δήλου και του Αγίου Τάφου.

http://www.geocities.com/dodo122us/new_articles/pasha.htm

Δεύτε λάβετε φως (ή πυρ)


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

netresearcher
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 12:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους netresearcher
Quote << Ποιος απ’ όλους απέδειξε την «απάτη» ;
+++Ποιος απέδειξε το «Θαύμα» ;+++
Κανείς !>>
Φιλε ramoglou, την «απατη» οντως κανεις δεν την απεδειξε αρα ΤΟ Θαυμα αποδυκνειεται εκ του φαινομενου. Σε αυτη σου την διατυπωση μονο κολησα, αν και γινεσε σαφης πιο κατω παρα πολυ σωστα. Μαλλον λαθος μου αφου βιαστηκα να κρινω και ενοχληθηκα απο την ουδετεροτητα που απορεει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 17:18:41  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε netresearcher

Χαίρομε που λύθηκε η «παρεξήγηση», όντως σε κάποια θέματα προσπαθώ να έχω ένα ουδέτερο λόγο με στόχο να μπορέσουν οι συνομιλητές μου να οδηγηθούν στα δικά τους συμπεράσματα.

Θα ήταν πολύ εύκολο να πω “εγώ πιστεύω αυτό και αυτό και ορίστε και οι όποιες αποδείξεις” όμως πρώτον η μασημένη τροφή ΠΟΤΕ δεν μεταλλάχθηκε σε γνώση, και δεύτερον αν κάτι δε το νοιώσεις από μέσα σου, αν δε το ανακαλύψεις ο ίδιος, τότε δε θα το πιστέψεις.
Μόνο μέσω της βίωσης έρχεται η μάθηση και η πίστη.

Και πάλι καλησπέρα σας.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 21:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete
Φίλτατε netresearcher,

Χαίρομαι για το ότι αποσύρεις τους χαρακτηρισμούς σου.

Θα απαντήσω στα όσα θέτεις με απλά λόγια.

1. Είτε σου αρέσει είτε όχι ο Τζεσουάχ δεν ίδρυσε κανένα δόγμα. Μπορείς να παρακολουθήσεις μια οιαδήποτε λειτουργία του δόγματος που ασπάζεσαι για να ακούσεις ότι ιδρυτής της είναι ένας δολοφόνος με το όνομα Σαούλ (Σημείωση, το δολοφόνος δεν λέγεται). Το ότι ήταν δολοφόνος δεν μπορούσε να το κρύψει. Όπως δεν μπορούσε να κρύψει το γεγονός ότι τον σκότωσαν οι Ρωμαίοι για ποινικό αδίκημα κατά της αυτοκρατορίας. Ο άνθρωπος αυτός δεν άλλαξε όσο ζούσε.
2. Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο πρέπει να αναφερθώ σε κάποιο κύριο Καλόπουλο. Το ότι έχει κάνει μια πολύ καλή δουλειά ως ερευνητής είναι γεγονός. Όσο για το άναμμα της φλόγας δεν είναι δική του ανεύρεση αλλά άλλου. Έχει αναφέρει και το όνομά του σε άσχετο χρόνο. Δεν θα το αναφέρω.
3. Δεν υπάρχει ‘θεοκατάκριση’. Υπάρχει κρίση των όσων έχουν γραφεί από θνητούς αμφιλεγόμενου κύρους και αφορούν υποτιθέμενες θεϊκές πράξεις. Εκεί έχει ξεκινήσει και το λάθος σου. Ξεκινάς από λάθος βάση αποδεχόμενος ελεγχόμενα ανθρώπινα κείμενα που περιγράφουν ένα γκαφατζή και ρατσιστή θεό ονόματι Γιαχβέ.
4. Ο θεός Γιαχβέ έχει επιλεκτικά ‘εμφανιστεί’ σε πολλούς ανθρώπους χαμηλότατης υποστάθμης. Ερώτησα κάτι απλό . Γιατί όχι σε όλους. Μιλάς για θέληση, σχέδια, και άλλα πολλά. Άκουσε αγαπητέ, ΔΕΝ εμφανίστηκε ποτέ και σε κανένα. Τα περί εμφάνισης είναι παραμύθια. Γιατί να σωθεί από την ‘κόλαση’ ο δολοφόνος Σαούλ και όχι εσύ, εγώ η ο οιοσδήποτε άλλος? Γιατί να πρέπει να ζούμε σε μια ζούγκλα για την οποία ο Γιαχβέ είναι σύμφωνα με την νομική ηθικός αυτουργός? Αυτός είναι τέλειος θεός? Είσαι σοβαρός? Δηλαδή με το που έσωσε με την ‘βία’ ένα εγκληματία δεν είναι παρέμβαση?
5. Μιλάς για ‘αγάπη’. Ο Σαούλ σου είπε να υπηρετείς τον αφέντη σου, να ευχαριστείς τον θεό Γιαχβέ αν είσαι δούλος σε Χριστιανό αφέντη (ιδιοκτήτη). Εσύ το δέχεσαι? Δέχεσαι να είσαι δούλος και να αγαπάς τον ιδιοκτήτη σου?
6. Η καθυστέρηση στο άναμμα της φλόγας δεν οφείλεται σε κάποιο ‘σατανά’ (που φυσικά ‘δεν τολμά’ να πάει στον ιερό τάφο) αλλά σε ανθρώπινο λάθος. Λάθος εφαρμογή της φόρμουλας.
7. Ο λόγος που το άναμμα άρχισε πολύ αργά είναι απλός. Θέλανε να τονώσουνε τους πιστούς με κάποιο θαύμα. Μάλιστα ΔΕΝ ήταν ούτε Ρωμιός ο πρώτος που το έκανε ούτε ορθόδοξος. Αυτοί πήραν την σκυτάλη μετά. Έλληνας ΠΟΤΕ δεν θα άναβε φλόγα Γιαχβέ.
8. Οι ντόπιοι έμποροι δεν είναι μόνο Χριστιανοί. Οι μη Χριστιανοί (και μάλιστα ορθόδοξοι) γιατί δεν αλλάζουν δόγμα? Μας λες ότι κανείς δεν το ξέρει. Αν το είχαν πιστέψει οι ντόπιοι να είσαι σίγουρος ότι θα είχε διαδοθεί. Αλλά απλά κανείς δεν το πιστεύει. Business γίνεται. Ας είναι καλά οι πελάτες.
9. Σύμφωνα με την πεντάτευχο και τους προφήτες της, ο Μεσσίας θα ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ το λαό Ισραήλ αφού πρώτα τον ενώσει. Επίσης, ο θεός θα τον βοηθήσει στο έργο της συνένωσης και θα εναντιωθεί σε όποιο μη-Εβραίο θελήσει να τον εμποδίσει. Στην περίοδο διακυβέρνησης θα είναι δίκαιος ανάμεσα στους πολίτες του. Ο Τζεσουάχ δεν ‘δένει’ με τον Μεσσία που περιμένουν οι Εβραίοι. Ρώτα και κάποιο Εβραίο να μάθεις την άποψή τους. Θέμα πλουραλισμού είναι.
10. Δεν καταλαβαίνω γιατί όποιος διαφωνεί με το δόγμα αυτό είναι ότι χειρότερο. Απλά, όταν κάποιος δεν πείθεται από παραμύθια έχει το δικαίωμα να το αναφέρει.
11. Φίλε μου, όπως σου ανέφερα και πριν, ξεκινάς από λάθος σημείο. Πρώτον ως πιστός δεύτερον αποδεχόμενος αμφιβόλου σοβαρότητας κείμενα ως δήθεν θεϊκά. Καταλήγεις σε συμπεράσματα επίσης αμφιβόλου σοβαρότητας. Garbage in Garbage out όπως λέγεται στην πληροφορική. Μπορείς να αποδείξεις ότι έστω και ένα από τα κείμενα της πεντατεύχου είναι θεϊκό? Έστω και ένα…
12. Έχουν γραφεί από ανθρώπους για ανθρώπους. Έχουν κάνει τον θεό ρατσιστή χειρίστης μορφής και του έχουν αποδώσει ανθρώπινες αδυναμίες. Αμφιβάλεις για τον ‘θεό Ισραήλ’ και όχι θεό ΟΛΩΝ των ανθρώπων? Αμφιβάλεις για τον θεό που σκοτώνει τους πάντες για τον περιούσιο !!! λαό του?

Όχι μόνο δεν πείσθηκα από όσα έγραψες αλλά αντίθετα κατάλαβα ότι ΔΕΝ γνωρίζεις σε τι πιστεύεις. Αφού ο μπαμπάς Θεός σκοτώνει για λογαριασμό του περιούσιου λαού, ο γιος ως συνάναρχος δεν είναι εξ’ ίσου υπεύθυνος? Πως αγαπάει τον κόσμο ένας θεός που αν δεν είσαι Εβραίος σε σκοτώνει έτσι και τολμήσεις να ακουμπήσεις την ‘αγάπη’ του?

Με ειλικρινή και όχι στυλ ‘Γιαχβέ και Γιος’ αγάπη που σκοτώνει,
Pete

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 22:24:47  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Pete διακρίνω ένα μίσος απέναντι στον Ιησού και τον Παύλο, απέναντι στην Χριστιανική Πίστη και απέναντι σε όσους ΔΙΑΛΕΞΑΝ να πιστεύουν σε αυτά.

Μη παρασυρθείς και με χαρακτηρίσεις Εβραιόφιλο ή με όποιο άλλο κοσμητικό επίθετο γιατί θα σε αντικρούσω με ένα και μόνο επιχείρημα.
ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.

Ανήκω σε αυτούς που ερευνούν την κάθε θρησκεία, βρίσκουν μέσα στις αλληγορίες την κεκρυμένη αλήθεια και αναζητούν βήμα βήμα το Φως.

Μιλάς για τους Έλληνες λοιπόν και λες πως «κανένας Έλληνας ΠΟΤΕ δε θα έβγαζε το Φως», και ρωτώ εγώ το Φως του Απόλλωνα από την Ιερά Νήσο Δήλο Έλληνες δε το έβγαζαν ;

Επιτέλους ας μου απαντήσει κάποιος, ο οποίος αντιτίθεται στην όποια Θρησκεία, σε ποια πιστεύει εκείνος και γιατί αυτή που πιστεύει αυτός είναι η καλύτερη ;

Ποιος είναι ο Θεός ( είναι ένας ή πολλοί ) ;
Ποια είναι η σωστή τελετουργία ;
Τι πρέπει να κάνει αυτός που πιστεύει, σε ποιους νόμους πρέπει να υπακούει ;
Ο Δίας, ο Γιαχβέ, Ο Αλλάχ, ποιος είναι ο πραγματικός Θεός ;

Θα με βοηθούσε πολύ να μου απαντήσεις φίλε Pete για να μπορέσω να κατανοήσω και να προχωρήσουμε την κουβέντα λίγο ποιο κάτω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

netresearcher
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 04:59:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους netresearcher
Αγαπητε pete,
Εγκαρδιως διαπιστωνω για το ότι τελικα αποδεχεσε, εστω και με την ελλειψη τεκμηριωμενης αμφισβητησης (πως θα μπορουσες αλλωστε :-) και επακολουθης σιωπης και υπεκφυγης σου για, ΤΟ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ του ΦΩΤΕΙΝΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ. Αυτο, μην ξεχνας, ειναι και το θεμα εδω και οχι καποιο debate σε επιμερους θεματα γενικοτερης θρησκευτικης αντιπαραθεσης και πιστης. Με χαροποιει λοιπον που το Συγκεκριμενο Φωτοποιο Θεμα ειναι ληξαν και κανεις λογικως και αντικειμενικως σκεπτομενος δεν αμφιβαλει για την υπερφυσικοτητα του γεγονοτος χωρις να ,εμεσως πλην σαφως, κινδυνευσει να χαρακτηριστει δογματικος ψευτης, κλειστομυαλος υποκριτης και πιθανος δαιμονοκινουμενος σπιουνος. Να διευκρινησω οτι μιλω εδω μονον για το ανεξηγητο απο την επιστημη γεγονος, απομονομενο, και οχι για τα ευρυτερα πιστευω του καθενος που ειναι απολυτως σεβαστα, κατανοητα και προβλεπομενα απο τις γραφες ..
Μπορεις να με προσκαλεσεις, αν θελεις, σε καποιο απο τα υπαρχοντα επιμερους τοπικς οπου εκφερεις γνωμη η να ανοιξεις καποιο νεο για να ανταλακτουν αποψεις και κυριως γνωσεις περι θρησκειων, αν και δεν ειναι και το καλυτερο μου. Ακομη και Ιεραποστολος να ημουν, θα επρεπε να σεβαστω τις αποστολικες διδαχες περι της μη επιμονης (και ανευ αποτελεσματος και ουσιας), εμπλοκη σε θρησκευτικες διενεξεις με «απιστους». Αλλωστε συμφωνα με την χριστιανικη διδασκαλια το βασικοτερο κριτηριο διαχωρισμου των παιδιων του Θεου απο τους υπολοιπους ειναι η αποδοχη, κατανοηση και βιωση του λογου Του χωρις ιδιαιτερη επιμονη. Δεν το θελει δηλαδη ο Ιδιος. Οποτε το Θελει Αυτος κατ εξερεση, και για λογους που Αυτος Γνωριζει, κανει την παρεμβαση Του με τους Δικους Του τροπους και Δυναμεις.
Θα σου απαντησω για τελευταια φορα στα θεματα που απαντησες και σχετιζονται με το Αληθινο ΚΑΙ ΘΕΙΚΟ ΦΩΣ ΟΠΩΣ ΔΙΑΦΑΙΝΕΤΑΙ, υπενθημηζω ξανα, απο το ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ. Θα συμπιεσω ομως και ισως θα αποφυγω θεματα που ειτε ανοιξες εκ νεου, κολλωντας τα στα του εκ φωτος, ειτε προσπαθεις να αναπτυξεις και εξερευνησεις πιανομενος απο τις επεξηγηματικες προτασεις μου.
1. Ισχυει η απαντηση μου προηγουμενως. Συμπερασματα του στυλ <<δεν μπορουσε να αποκρυψει το παρελθον του>> καλο θα ηταν να τεκμηριωνονταν απο ιστορικες πηγες (για τους μη υπερβολικα ψαγμενους ιστορικως, σαν και μενα δηλαδη.). Και παλι τι εκανε εναν τετοιο ανθρωπο να αλλαξει ωστε να <<εφευρει>> κατι που εγινε η μεγαλυτερη Θρησκεια ολων των εποχων διαβρωνοντας μετα πιστης και ανευ βιας την ειδολολατρικη ρωμη? Πως ενας απατεωνας φανταστηκε μια τετοια ιστορια που θα αλλαζε δραματικοτατα τον ρου της Ιστοριας και εδωσε διδαχες τελειοτητας ωστε εκκατομυρια ανθρωποι αλλα και ο Ιδιος να δινουν και την υπολοιπη ζωη τους για αυτο αψηφωντας μεχρι και τον σωματικο Θανατο? Πως του εκατσαν οι <<μυθοπλασιες>> του και προβλεψε το μελλον του εβραικου λαου καθως και πληθος αλλων επιβεβαιομενων προφητειων η συγκυριων. Γιατι εχει τοση απηχηση παγκοσμιως και τοσους αιωνες ο <<σπιουνος του Γιαχβε>> Σαουλ? Μηπως οντως επικοινωνησε με καποιον πνευματικο οδηγο η κοσμο η μεταφυσικο? Πρεπει να παραδεκτεις το λιγοτερο οτι ο πνευματικος εξαναγκασμος των διδαγματων του, στο φως του ηλιου, ειναι πολυ αποτελεσματικοτερος απο τον σωματικο εκφοβισμο αλλων εβραικων κατασκευασματων που γινονται στο σκοταδι...προς ανευρεση φωτος. Αρα πρεπει να ανακυρηχθει απο τους απιστους ως η μεγαλυτερη δημιουργικη φαντασια ολων των εποχων.
2. Ασε για την <<καλη δουλεια>> του καλοεξερευνητη της διαστεβλωσης να κρινει ο Λαος, η Ιστορια και κυριως Ο Μοναδικος και Υπερτατος Θεος.
3. Σε καλυψα και εδω με το προηγουμενο κειμενο μου. Λογω των κριτηριων σου βλεπεις μονοπλευρα. Να κοιτας τις ενδειξεις η αποδειξεις συνολικα και οχι απομονομενα. Πολυεπιστημονικα οχι μονο ιστορικα η λαικιστικα η συμφεροντολογικα. Και αν οι περιγραφες για τον Θεο στο παλαιο κειμενο δεν σου αρεσουν γιατι ισως οι συγραφεις να δεχονταν και διαβολικες παρεμβασεις τοτε καλα θα κανεις να αποδεκτεις την Θεικη διδασκαλια που απορεει απο την Νεα Διαθηκη που αποσαφηνιζει τις οποιες <<στραβες>> του Γιαχβε. Στο κατω κατω Ο αρχοντας της Ζωης οταν σκοτωνει στην ουσια μεταφερει σε αλλη διασταση. Ειναι βιτσιοζος στις δοκιμασιες του τι να κανουμε, εδω τον Υιο του αφησε να υποφερει. Το Θεμα ειναι οτι αν ειναι Αληθεια, που οπως φαινετε ειναι, ετσι ειναι και δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα αλλο απο το να κοιταξουμε πως θα δεχτουμε την Αληθεια για να σωθουμε.
4. Δεν μπορεις φιλτατε να αυθερετεις και να λες << ΔΕΝ εμφανίστηκε ποτέ και σε κανένα>> γιατι η γραμμενη ιστορια και οι μαρτυριες εκκατομυριων σε διαψευδουν, μαζι με τους Ορθδοξους Αγιοταφητες Ιερεις που δειχνουν ενα μεταφυσικο σημαδι του. Ξερω οτι η ανθρωπινη λογικη σου διαφωνει με το οτι γιατι να μην σωθουμε <<μαγικα>> εγω και συ αλλα να ξερεις οτι και ο Σαουλ περασε τα πανδεινα μετα την ανακαλυψη του Θεου. Εβαλε την Ελευθερη Θεληση του στην βοηθεια του Θεου. Ασε που το λοτο δυστυχως δεν το κερδιζουν ολοι. Αλλα μηδε προ του τελους μακαριζε. Ποτε δεν ξερεις..Οσο για την ζουγκλα αναγετε στην δοκιμασια αυτου του κοσμου. Ο νικων γινεται αθανατος και ευτυχισμενος. Αμα εχεις παραπονα πες τα στην προσευχη σου (με το μαλακο, με ευλαβεια, τον εχουμε αναγκη οχι αυτος εμας), αφου δεν μπορεις να τον κανεις να μην υπαρχει, παρα μονο στην φαντασια σου, φιλα του τουλαχιστον το χερι...
5. Κοιτα για την ωρα ειμαι μονο δουλος του Κυριου, Βασιλια των βασιλιαδων, υπερτατου διδασκαλου η οπως αλλιως τον λετε. Ετυχε και μεγαλωσα στον μεταβατικο χωροχρονο του 20ου αιωνα οπου επικρατει (εως τωρα) ενα φαινομενικα δημοκρατικο πολιτευμα. Αν ειμουν παντως δουλος η γινω θα προσπαθησω να αγαπω τον αφεντη μου ειται ειναι χριστιανος (δυσκολο για αληθινο χριστιανο να εχει δουλο) ειτε οχι. Προυποθεση βεβαια η μη κτηνωδης συμπεριφορα προς τον εμε, αν και η τελειοτητα της πνευματικης ασκησης θα ηταν να τον αγαπας ακομη και αν σου εκοβε το χερι η σου εβγαζε το ματι. Οταν ξερεις οτι ολα αυτα θα κρατησουν λιγο δεν σε νοιαζει και πολλυ η προσωρινη ζουγκλα, που δεν φαινετε να αλλαζει, ουτε και να γινεται αρχεοελληνικη ουτοπια του πνευματος και της ηθικης.
6. Δεν προκειτε για καμια φορμουλα αγαπητε συμπατριωτη. Θεωριτικες Εικασιες εκανα μονο σαν παραδειγματα. Η ουσια ειναι οτι το Θεικο Φως παλι Δοθηκε στους ανθρωπους.
7. Απλος λόγος μπορει να ειναι για σενα. Αυτοι μπορει να θελανε να τονωσουν τους Πιστους, Ο Θεος ομως πηρε την τελικη αποφαση και τους το εδωσε οποτε Αυτος εκρινε. Γιατι οχι Ελληνας δηλαδη? Αφου Την Ελλαδα διαλεξε το πνευμα για την Νεα Διαθηκη. Δυναμη Ο Γιαχβε παντως ετσι? Μεταβαλε μ’ εναν δολοφονο και την παρεα του ολη την πιστη της αρχαιας ειδολολατρειας του τοπου μας αφηνωντας ως επιτοπλειστον ταυτιζομενες τις αρχαιες ηθικες διδαχες των φιλοσοφων και τονωνοντας την παρακμιαζομενη δημιουργικη πνευματοτητα του εθνους. Αυτο κιαν ειναι Θαυμα εξ Αλήθινου Θεου.
8. Κοιτα δεν ειμαι καθολου σιγουρος για τον αν θα ειχε διαδοθει. Δεν νομιζω οτι σε ενα ρωμαιοκαθολικο και εκβιαστικο παγκοσμιο κατεστημενο εωσφωρικου χριστιανισμου τοσων αιωνων, σε μια φανατισμενη ισλαμικη κοινοτητα και σε ενα σιωνιστικο ασφυκτικο κλοιο φαρισαικης ψευδομαρτυριας και ελεγχου να ειναι και ευκολο πραγμα ακομα και για ενα τοσο ΟΦΘΑΛΜΟΦΑΝΕΣ ΚΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ ΘΑΥΜΑ. Ασε που πολλοι ειναι οι κρυφοχριστιανοι, ακομα και αναμεσα σε αυτους που αναζητησαν αλλου το Φως της Αληθειας, μυημενως και τελετουργικως.
9. Καλα αν δενει η οχι εχουν αποφανθει οι βιβλικοι μελετητες απο πολου. Ασε που υπαρχουν εβραιοι χριστιανοι ακομα και με sites στο ιντερνετ. Καθως και πολλοι κρυφοι. Εδαφιο παρακαλω για τον ισχυρισμο σου. Ασε που το πολυ πολυ να υπαρχει ενα..και αυτο αμφιλεγομενο..
10. Δεν εισαι ουτε εσυ ουτε καποιος αλλοθρησκος η Αθεος η ερευνητης της αληθειας οτι χειροτερο σε καμια περιπτωση. Ειναι λογικο να εχεις τις αμφιβολιες σου και την γνωμη σου, και να εισαι σιγουρος οτι και εγω καποτε ειχα αρκετες ταυτισεις με τα λεγομενα σου. Απλα θεωρεις καλοπροαιρετα πιστευω οτι πρεπει να με απομακρυνεις (η τους οποιους αναγνωστες) απο την <<θεικη απατη>> και εγω θεωρω επειδη σε συμπαθησα (και πως να μην δηλαδη αφου μου στελνεις αγαπη κιας μην ειναι του Γιαχβε, ασε που μπορει να ειναι και να μην το συνειδοτοποιεις ) οτι πρεπει να σε βοηθησω να σωθεις απο την κολαση. Ξερεις οτι η Καινη διαθηκη αναφερεται πολυ περισσοτερο σε αυτην παρα στον παραδεισο?
11. Ειναι Θεμα διαισθησης περισσοτερο και πιστης οχι αποδειξης. 100% αποδειξεις δεν υπαρχουν στο μεταφυσικο. Ομως οταν πετας με το αεροπλανο δεν υπαρχει 100% ασφαλεια αλλα αρκεισε στο 99,8% (λεμε τωρα) και ρισκαρεις το 100% της ζωης σου. Αρα πας με την πλειοψηφια. Αλλα πες μου ο Αγιασμος των Ορθοδοξων που δεν χαλαει ως θα οφειλε επιστημονικως ως μη τρεχουμενο και μη αεροστεγες υδωρ δεν ειναι μια αλλη αποδειξη?
12. Έχουν γραφεί από ανθρώπους για ανθρώπους αλλα με Θεικη παρεμβαση. Ανθρώπινες αδυναμίες δινουν ολες οι Θρησκειες. (πχ 12Θεο). Μονο αν εγραφε κειμενο ο Θεος ο Ιδιος με το Χερι του θα ειχαμε 100% τελειοτητα. Αλλα αυτο ισως να μας φοβιζε. Ισως με το να τονιζει ανθρωπινες ιδιοτητες Του μας φερνει ποιο κοντα στην Αγαπη Του. Αυτος που δημιουργησε το αυλο πνευμα μας ξερει καλυτερα.Οσο για τον Θανατο, οι αληθινοι Χριστιανοι ειδικα εχουν μια αλλη Θεωρηση.
Σεβαστο το οτι δεν πείσθηκες αλλα θα με λυπησεις αν δεν τουλαχιστον ενδιαφερθεις να το ψαξεις περισσοτερο το Θεμα, γενικως οχι για το Αγιο Φως γιατι ειναι ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ. .- Εισαι πολυ καλος στο κραξιμο και θα ηθελα να ξερω (οπως και ο φιλος ramogloy) τις αποψεις σου περι Θρησκειας, Θεου κτλ. Αν γραφεις σχετικα σε καποιο φορουμ κατι που θα μπορουσε να με ενδιεφερε πες μου. Επισης αφου εισαι κατα των εβραιοχριστιανων μηπως εισαι και κατα των εβραιοσιωνιστων?
(Δεν πιστευω να σου εβαλα ιδεες να ανοιξεις τοπικ) .
Θα προτιμουσα η απαντηση σου στις οποιες ερωτησεις και απαντησεις μου να τις εδινες σε αλλο πιο καταλληλο τοπικ και εδω να δημοσιευες απλα την παραπομπη στις απαντησεις σου. (πχ σχολια για τον Σαουλ ειναι ασχετα με το Θεμα του Αγιου Φωτος). Δεν δεσμευομαι ομως οτι θα σου απαντησω ξανα. Αστο να παει αστο που λεει και το τραγουδι. Που ξερεις μπορει τα πνευματα να συναντηθουν καποτε...
Σου απαντησα περισσοτερο επειδη μου εστειλες γραπτη και ανιδιοτελη αγαπη, πιστευοντας οτι κανεις καθηκον να με ξυπνησεις απο την <<πλανη>> . Παντως ακου και τον κακο λυκο ramogloy που φαινεται απεναντιας εξαιρετικος και αντικειμενικος και μην σταματας να αναζητας την αληθεια, την αντικειμενικη γνωση και βιωση της.
Με μεγαλη συμπαθεια,
netresearcher

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

netresearcher
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 05:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους netresearcher
Φιλε ramoglou, μερικα χρονια ακομη υπομονη και θα μαθουν ολοι οπως φαινετε αν θα επρεπε η πρεπει να αποκλεισουμε Τον Χριστιανισμο και δη τον Ορθοδοξο. Η τεραστια διαφορα παντως αυτου με ολες τις αλλες Θρησκειες ειναι οτι Ο ιδρυτης της (η κεντρικο προσωπο) ειναι Ζωντανος στους Ουρανους της μεταφυσικης διαστασης ενω απο τους αλλους δεν εχει μεινει ουτε κοκαλακι. Και υπαρχουν το λιγοτερο σοβαρες ενδειξεις γιαυτο. Παντως αυτο το Θεμα ειναι μεγαλο και τo σωστο θα ηταν να μεταφερθει αλλου. Εγω ειμαι ικανοποιημενος απο το Αγιο Φως παντως και δυσκολα θα λαβω μερος στην συζητηση. Προτιμω να διαβαζω τις εξωσωματικες εμπειριες η αλλα πιο αλυτα και παραδοξα.

Καλο Πασχα (και Κυριως Ανασταση για οσους πιστευουν η πιστεψουν).
Netresearcher.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 13:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Εναντίον της βλακείας ακόμα κι οι θεοί αγωνίζονται μάταια.
Φ. Σίλλερ

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 18:27:38  Εμφάνιση Προφίλ
Netresearcher,

Λες:
«….μερικα χρονια ακομη υπομονη και θα μαθουν ολοι οπως φαινετε αν θα επρεπε η πρεπει να αποκλεισουμε Τον Χριστιανισμο και δη τον Ορθοδοξο. Η τεραστια διαφορα παντως αυτου με ολες τις αλλες Θρησκειες ειναι οτι Ο ιδρυτης της (η κεντρικο προσωπο) ειναι Ζωντανος στους Ουρανους της μεταφυσικης διαστασης ενω απο τους αλλους δεν εχει μεινει ουτε κοκαλακι.»


Καμία……….απόδειξη υπάρχει φίλτατε? Διότι, οι «ουρανοί της μεταφυσικής» (δηλαδή η σφαίρα του παραλογισμού) όπως θα έχεις και εσύ ακούσει, ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΟΥΝ! Η φαντασιακή υποστασιοποίηση της ιδανικής τελειότητας (σύμφωνα με τα εβραιοχριστιανικά πρότυπα..) ονομάστηκε ΧΡΙΣΤΟΣ.

Λες:
«Και υπαρχουν το λιγοτερο σοβαρες ενδειξεις γιαυτο.»

«Σοβαρές»? Ας αφήσουμε φίλτατε την ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ εκτός των παράλογων μεσσιανιστικών δοξασιών, διότι………..θα ξεχάσουμε και το όνομα μας!!

Λες:
«Εγω ειμαι ικανοποιημενος απο το Αγιο Φως παντως και δυσκολα θα λαβω μερος στην συζητηση.»

Τώρα είπες την αλήθεια. Την αλήθεια ΣΟΥ! Άσε επομένως τις «αποδείξεις» και τα «σοβαρά» διότι……….θα καείς!

Λες:
«Καλο Πασχα»

Αν και θα’πρεπε να λέγεται ΠΕΣΑΧ, μιάς και είναι εβραϊκή λέξη, εντούτοις καλά να περάσεις φίλτατε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 18:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete
Φίλε Ramoglou,

δεν μισώ κανένα. Απλά λέω τα πράγματα με το όνομά τους. Αυτό δεν αρέσει.

Ουδείς Έλληνας θα άναβε φλόγα για κάποιο Γιαχβέ. Αυτή είναι η αλήθεια. Τους Έλληνες τους κάνανε δια της βίας Χριστιανούς. Και τώρα ‘ανάβουν’ τις φωτιές που αναφέρει το θέμα. Είναι ψέμα αυτό? Που είναι το μίσος?

Ο Σαούλ ήταν δολοφόνος , ΝΑΙ η ΟΧΙ?
Σκοτώθηκε για ποινικό αδίκημα που τέλεσε με τον φίλο του Σένεκα κατά της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας Ναι η όχι? Το μίσος δεν βλέπω.

Τα κείμενα στα οποία στηρίζεται σε μεγάλο βαθμό το συγκεκριμένο δόγμα, είναι αξιόπιστα? Πως ένας άνθρωπος μπορεί να αυτό-προσδιορίζεται ως προφήτης και ευαγγελιστής, η ότι άλλο θέλεις?
Μήπως αμφιβάλλεις για το editing πολλών κειμένων επί Κωνσταντίνειας περιόδου?

Επειδή ρωτάς και άλλα περί θεού, κλπ. Θα σου πω απλά. Ο καθένας μπορεί να αισθάνεται τον όποιο θεό με τον δικό του τρόπο. Οι ‘φόρμουλες’ των διαφόρων προφητών και ιδρυτών πάντα ήταν και θα είναι κατευθυνόμενες. Αυτή είναι μια αδιαμφισβήτητη αλήθεια.
Φίλε μου, δεν δίνω ούτε θα δώσω οδηγίες σε κανένα. Αν το έκανα θα ήταν σαν να κάνω ότι κατηγορώ και καταδικάζω. ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΑΥΤΟΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕΝΩΝ ΣΩΤΗΡΩΝ.

Φίλε Netresearcher,

Πραγματικά θέτεις και πάλι πολλά για τα οποία δεν ξέρω σε τι να απαντήσω.

Όχι, δεν αποδέχομαι κανένα φως. Δεν υπάρχει τίποτα το υπερφυσικό, τίποτα το παράδοξο. Η χημεία να είναι καλά. Δεν κατάλαβα από πού πάρθηκε τέτοιο συμπέρασμα.

Δεν υπάρχει ‘διένεξη’ όπως αναφέρεις με ‘απίστους’. Υπάρχει μια άλλη άποψη.

Μας λες ότι ‘παιδιά’ του όποιου θεού είναι πρακτικά οι τυφλά πιστεύοντες σε δοξασίες. Με συγχωρείς, δεν το αποδέχομαι.

Για τα επιμέρους σημεία:

1) Ένας επικεφαλής ομάδας σφαγής Χριστιανών (δεν ονομάζονταν έτσι ακόμη) δεν ήταν τυχαίο πρόσωπο. Πόσο μάλλον όταν εκτελούσε επίσημες αποστολές.
2) Ο σπιούνος και δολοφόνος έκανε το παιχνίδι που έπρεπε. Εκμεταλλεύτηκε τα όσα είπε ο Ιησούς για άλλους λόγους. Σκέψου ότι σε μια αυτοκρατορία με πολύ φτώχεια, ανέχεια, σκλαβιά, κλπ. Να σου λέει κάποιος ότι όλοι είμαστε ίσοι στον θεό. Εσύ ο φτωχός στον παράδεισο και ο πλούσιος στην κόλαση. Να μην όμως εξεγερθείς εναντίον του αφέντη, ΟΧΙ, να τον υπηρετείς. Αυτό δεν είναι θρησκεία, πολιτική είναι για να χαζέψουν τα πλήθη.
3) Δεν εμπλέκομαι με τον όποιο κύριο Καλόπουλο. Το τονίζω. Όσο για τους πολίτες, αυτοί σίγουρα τον κρίνουν όπως όλοι.
4) Μπράβο αγάπη ο άρχοντας της ζωής. Να τον χαίρεσαι. Σκοτώνει τους πάντες με εξαίρεση τους αγαπημένους του Εβραίους. Το λέει. Μιλά για τον περιούσιο λαό του. Είσαι Εβραίος, να το ξέρουμε…
5) Ο Σαούλ σύμφωνα με τις πράξεις των αποστόλων είχε πλάτες και προστασία. Τι ‘πέρασε’ δεν καταλαβαίνω? Που τον προστάτευαν ρωμαίοι στρατιώτες? Που μίλησε ελεύθερα στην Αθήνα? Εξήγησα ότι ο θάνατός του δεν ήταν για θρησκευτικούς λόγους αλλά ποινικούς.
6) Είναι δικαίωμά σου να αισθάνεσαι όπως θέλεις. Από ‘δούλος’ ως ‘αφέντης’. Πάντως ακόμη και στον σκύλο μου δεν συμπεριφέρομαι ως αφέντης προς δούλο. Ποτέ δεν το έκανα ούτε και θα το κάνω. Για τους δούλους που αναφερόταν ο Σαούλ ήταν ξεκάθαρος. Να υπηρετείτε με μεγαλύτερη προσπάθεια ‘αφέντη’ Χριστιανό.
7) Κανένα πνεύμα δεν διάλεξε την Ελλάδα. Το δόγμα αυτό επεβλήθη με την βία. Αν αυτό έγινε με παρότρυνση του πνεύματος που λες, τότε απορώ πως ακόμη πιστεύεις σε αυτό. Θα έπρεπε να το έχεις απορρίψει. Ο γιαχβέ δεν άλλαξε κανένα. Απόδειξη ότι ο Σαούλ δεν άλλαξε ήταν το ότι έκανε εναντίον του ίδιου του αυτοκράτορα στην συνομωσία που πήρε μέρος ως ειδήμων σε ραδιουργίες. Ο κύριος αυτός απλά έπαιξε ένα ρόλο που του ανετέθη κατευνασμού του πλήθους που πεινούσε. Το πέτυχε.
8) Δεν έχω καμιά διάθεση να απομακρύνω κανέναν από πουθενά. Ανταλλαγή απόψεων γίνεται.
9) Για αναφορές λοιπόν και άλλα:

Γιατί οι Εβραίοι δεν αποδέχονται τον Ιησού ως μεσσία?
Ο Ιησούς ΔΕΝ κάλυψε κάποια βασικά στοιχεία όπως αυτά αναφέρονται κυρίως στον Ησαΐα.
Στο 11 λοιπόν λέει μιλά για βασιλιά της ειρήνης, ότι θα κρίνει με δικαιοσύνη τους φτωχούς, ότι χάρη στις αυστηρές εντολές του στην χώρα του θα υπάρχει τάξη και με την κρίση του θα θανατώνονται οι ασεβείς. Διάβασε επίσης τον Ησαϊα στο 2-4 που μιλά για ειρήνη.

Με απλά λόγια, ο Ιησούς ΑΠΕΤΥΧΕ να καλύψει βασικές προφητείες. Μπορείς επίσης να πας στο site:
http://www.conncoll.edu/academics/departments/relstudies/290/judaism/jesus.html

που τυχαία γράφω. Υπάρχουν πολλά παρόμοια. Το καλύτερο είναι να μιλήσεις με κάποιο Εβραίο. Καλό είναι να μαθαίνεις και την άλλη άποψη.

10) Για τον αγιασμό, ρώτα τον βασιλικό… Αυτός ξέρει.
11) Για την θεϊκή παρέμβαση στην εγγραφή των όποιων κειμένων, πως το ξέρεις? Παράδειγμα: Δυο ευαγγελιστές δεν συμφωνούν στο όνομα του παππού του Ιησού. Ένας από τους δυο είναι λάθος, η και οι δυο είναι λάθος. Να είναι και οι δυο σωστοί ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ. Τι επιλέγεις? Το Α, το Β η το Γ? Και στις τρεις περιπτώσεις έχεις χάσει αφού υπάρχει σκαστό λάθος. Τέτοια θεοπνευστία? Αν σε κάτι τόσο απλό υπάρχει λάθος για άλλα τι να πούμε?

Έχω τονίσει πολλές φορές ότι έχω την ΔΙΚΗ ΜΟΥ ανεξάρτητη άποψη. ΔΕΝ ανήκω σε μαντριά. Κρίνω, και αποδέχομαι η απορρίπτω ανάλογα με το τι θα ακούσω η θα διαβάσω.
Δεν ξέρω αν είμαι καλός στο κράξιμο όπως αναφέρεις. Ξέρω ότι προσπαθώ να δω και να κρίνω τα πάντα που μου σερβίρουν. Δεν τα ‘κατεβάζω’ όπως είναι.

Για την αγάπη που έγραψα, είναι όπως το έγραψες. Δεν έχω να μοιράσω τίποτα με κανένα. Μια ευγενής ανταλλαγή απόψεων είναι πάντα χρήσιμη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 22:13:45  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλτατε Pete,

Έχεις απόλυτο δίκαιο στα όσα σχολιάζεις. Δεν τίθεται θέμα εκπλήρωσης των προφητών στο πρόσωπο που περιγράφουνε οι ευαγγελιστές ούτε καν στα βασικά.

Αυτό παθαίνεις όταν προσπαθείς να αποδείξεις τα πάντα: αυτοαναιρείσαι!

Εάν μελετήσει κανείς ψύχραιμα και χωρίς συναισθηματική φόρτιση την αποκαλούμενη Παλαιά Διαθήκη (έτσι την βάφτισαν οι οπαδοί της αίρεσης του χριστιανισμού) τότε θα διαπιστώσει ότι η προσπάθεια ταύτισης που επιχειρούνε οι χριστιανοί είναι τουλάχιστον τραγελαφική.

Μπορούμε να παραθέσουμε πολλά τέτοια ασύμβατα σημεία, αλλά ακόμα και μία ματιά στην παρακάτω σελίδα θα πείσει τον ΛΟΓΙΚΑ σκεπτόμενο ερευνητή.

http://www.jewfaq.org/moshiach.htm#Jesus

Το πρόσωπο που κατασκεύασαν οι ανώνυμοι γραφιάδες που συνέταξαν τα διάφορα κείμενα, χρησιμοποιώντας π.χ. τα «καλλιτεχνικά» ονόματα Λουκάς και Ματθαίος, είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ.

Περιττό να αναφέρουμε δε τους ΔΕΚΑΔΕΣ επίδοξους "μεσσίες" που περιόδευσαν κατα καιρούς απο την Ιερουσαλήμ.

Η κοσμική εξουσία του Παυλικού εβραιοχριστιανισμού που λυμαίνεται εδώ και αιώνες τις περιουσίες του κοσμάκη, και στέκεται σήμερα υπό τον μανδύα της «εξ αποκαλύψεως» θρησκείας, έχει τόσα κοινά με τον χριστιανισμό εκείνου του επαναστάτη Εσσαίου όσα και ο μαρξισμός με τον Μάρξ!

Είπαμε, υπάρχουνε πολλοί θρησκευτικοί παραλογισμοί, αλλά αυτός του Παυλισμού ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Θεός, θανάτωσε τον Θεό, για να εξευμενίσει…………………ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟ ΘΕΟ!!

Έλεος…..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 01:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight
Ρε δεν μαμιετε και η αφη και τα κερια???

Κανενα θαυμα που ειναι μην ειναι απλα και μονο για τα "ματια του κοσμου" θα κανει ο θεος??? Ορθοδοξοι, αφου εμας ο θεος μας ειναι ο σωστος, τοτε γιατι δεν κανει ενα θαυμα και να μην αφησει ουτε ενα τουρκο ζωντανο???

Στην αιγυπτο ετσι δεν εκανε??? Ας το επαναλαβει λοιπον!

Οι Κυπριοι ορθοδοξοι ειναι! Ας τους βοηθησει λιγο! Οι εβραιοι καλυτεροι ηταν και τους βοηθησε?

Αντε να κανει κανενα θαυμα που να εχει καποια αξια! Τα κερακια τα αναβουμε και με τους αναπτηρες μας, δεν ειναι αναγκη να μας τα αναψει κανενας αρχιεπισκοπος!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 07:14:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
... Και ΟΥΔΕΝ ΝΕΟΤΕΡΩΝ ...
Πάλι, ΞΑΝΑ και ΞΑΝΑ τα ΙΔΙΑ και τα ΙΔΙΑ...

Καλά, όλοι εσείς που προσπαθείτε να ΔΙΧΑΣΕΤΕ το κόσμο με το ποιός έχει δίκιο (μια προσπάθεια που κατα τον Μέγα Σωκράτη, είναι ΑΝΟΥΣΙΑ αφού και οι δύο πλευρές είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ, άρα και ΑΝΙΚΑΝΕΣ για την ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ που χρειάζετε η θέση του "δικαστή"), δεν έχετε βαρεθεί να ταμπουρώνεστε πίσω απο αστεία "επιχειρήματα" και γελοίες υποθέσεις για το ΠΩΣ ΕΙΧΑΝ ΤΟΤΕ τα πράγματα;;;
Για το τι ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ακόμα και σήμερα;;;

Κάτι που κάνετε σε ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ των Forums, τα οποία Forums έχουν χάσει με αυτό το τρόπο το χαρακτήρα της ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ και τα έχετε ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ σε Forums ΔΙΧΟΝΙΑΣ μεταξύ των ΕΛΛΗΝΩΝ τόσο εκείνων που δέχονται τον Χριστιανισμό όσο και των ΕΛΛΗΝΩΝ που δέχονται την Αρχαία Πολυθεϊστική πραγματικότητα...

ΟΥΔΕΙΣ απο εσάς, τους "ΜΕΝ" & τους "ΔΕ" και το ξαναλέω φωναχτά, ΟΥΔΕΙΣ δεν έχει προσπαθήσει να "εξηγήσει - ερμηνεύσει" το ΓΕΓΟΝΟΣ...
Προσέχτε μιλάω για ΓΕΓΟΝΟΣ...
Ούτε για "ΘΑΥΜΑ"...
Μα ούτε και για "ΑΠΑΤΗ"...

Το μόνο που προσπαθείτε είναι να πείσετε τον ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ότι "εσείς" έχετε το δίκιο και οι "άλλοι" το άδικο!!!!
Και διασκεδάζω τα μάλλα που βλέπω τους ΙΔΙΟΥΣ να λένε στον εαυτό τους ότι έχουν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ δίκιο & άδικο μαζί, γιατί αγαπητοί μου και οι δύο φατρίες, είσαστε η ΜΙΑ και ΜΟΝΗ...

Είσαστε η φατρία της ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΦΑΝΟΥΣ "ΛΟΓΙΚΗΣ" (που κατα τον μπαμπάκα της λογικής, τον Αριστοτέλη, ΚΑΙ η λογική ΥΠΟΠΕΦΤΕΙ ΣΕ ΛΑΘΗ!!!!) και που είσαστε ΕΝΤΕΛΩΣ απαίδευτοι ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ...
Δε βλέπετε το καντρόνι στό μάτι σας ΑΛΛΑ προσπαθείτε να βγάλετε την αγκίθα απο το μάτι του άλλου!!!!

Συνεχίστε...
Τσακωθείτε κι' άλλο...
Δείξτε πόσο ανώτεροι είσαστε...

"...Ιδού ο ΝΥΜΦΙΟΣ έρχεται, εν τω μέσο της ΝΥΚΤΟΣ..."


Φίλε Ράμογλου...
Μάλλον τελικά είχες δίκιο που με ρώτησες...

quote:
Φίλε Κέλσο δηλαδή δεν είχαν αναπτήρα οι Κάβειροι ;;;;;;

Φίλε μου ΚΑΙ οι Κάβειροι ΚΑΙ οι σημερινοί ΑΝΑΒΙΩΤΕΣ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΕΘΙΜΟΥ, ο Πατριάρχης Αλεξανδρείας δηλαδή, είχαν ΑΝΑΠΤΗΡΑ!!!
BIC για 2.500 ανάματα!!!

Εναντίον της βλακείας ακόμα κι οι θεοί αγωνίζονται μάταια.

Φ. Σίλλερ

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Edited by - Kelsos on 05/04/2004 07:23:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 08:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete
Φίλτατε Κέλσο,

να με συγχωρείς αλλά η γενική κατηγορία για υποκειμενικότητα, τσακωμό, διχόνοια, κλπ. δεν είναι σωστή.

Να σου πω μερικά αντικειμενικά στοιχεία:

1. Το αν ο Ιησούς καλύπτει όλες τις προφητείες η όχι
2. Για το ποιόν του κυρίου Σαούλ και την καταδίκη του
3. Για το αν ο Γιαχβέ προσδιορίζεται από τους συγγραφείς της πεντατεύχου ως Θεός Ισραήλ η όχι (αυτό αποδεικνύει φυλετικό ρατσισμό)
4. Το ότι οι Χριστιανοί είναι ‘δούλοι’ με ότι αυτό σημαίνει
5. Το ότι το δόγμα αυτό επεβλήθη με την βία στους Έλληνες
6. Για τις ιδιότητες του βασιλικού ως φυτού
7. Για τις σκαστές γκάφες των ευαγγελίων όπως για παράδειγμα στον θέμα του ονόματος του παππού.

Το άναμμα ενός φωτός δεν με προβληματίζει. Έχω πει και παλαιότερα για τον κύριο David Copperfield ο οποίος εξαφάνισε μπροστά στα μάτια ανθρώπων από αεροπλάνο Lear jet μέχρι και το άγαλμα της Ελευθερίας. Τον έχω δει με τα μάτια μου να πατάει πάνω στην σκηνή την στιγμή που κάποιος του περνά ένα δακτύλιο (Ο-ring) για να αποδείξει ότι δεν κρέμεται. Τι σημαίνει αυτό?
Απλά, το να ξεγελάσει κανείς είναι πανεύκολο. Αρκεί να ξέρει το κόλπο.

Θα παρακαλούσα να αποφεύγουμε γενικές παρατηρήσεις τέτοιας φύσης. Πέρα από αυτό, μια ανταλλαγή απόψεων είναι πάντα χρήσιμη. Αυτό δεν σημαίνει ότι μεταξύ των ατόμων που λαμβάνουν μέρος σε μια συζήτηση (όποια συζήτηση) πρέπει στο τέλος κάποιοι να αλλάξουν άποψη.

Δεν υπάρχει ούτε διχόνοια ούτε τσακωμός. Τουλάχιστον εγώ δεν τα βλέπω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 12:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
quote:
Το άναμμα ενός φωτός δεν με προβληματίζει.


ΤΟΤΕ, ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΤΟΠΙΚ!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 13:11:39  Εμφάνιση Προφίλ
Καλή σας Εβδομάδα.

Εύχομαι ολόψυχα σε όλους αυτές οι μέρες να είναι ένα μάθημα για το τι σημαίνει ΖΩΗ, ανθρώπινη Ζωή.
Εύχομαι ολόψυχα το Ανέσπερο ΦΩΣ της Αναστάσεως να φωτίσει το δρόμο σας προς την Θέωση.

Αγαπημένε μου φίλε Κέλσο άφες αυτοίς ου γαρ οίδασι τι ποίουσι.

Θα πω μόνο ένα διότι οι μέρες δε μου επιτρέπουν να μπω σε διαμάχες, έστω και λεκτικές.

Όποιος δε κατανοεί τι εστί θαύμα ας ψάξει βαθιά μέσα του να βρει τι σημαίνει Πίστη, τότε ίσως κατανοήσει τι είναι το Θαύμα, ποιος είναι ο ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ, τότε ίσως μάθει να αγαπά άδολα, τότε ΙΣΩΣ μάθει να μην λέει κάνε αυτό Θεέ για να πιστέψω.

Θα ήθελα εδώ σε αυτό το Topic να ζητήσω μια ειλικρινή συγνώμη απ’ όσους παρά την θέληση μου στεναχώρησα όλο αυτό τον καιρό που είμαι μέλος των Forums του esoterica.

Καλή Ανάσταση Αδέλφια.


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 13:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια
Ωραία πρακτική αυτή.
Αφού πρώτα βρίσουμε,χλευάσουμε,ειρωνευτούμε,δείξουμε "ποιος είναι το αφεντικό,για να μην ξεχνιόμαστε",
μετά,
λόγω των άγιων ημερών και λόγω του ότι νηστεύουμε
(γιατί πλησιάζει και το καλοκαίρι),
ζητούμε μια ειλικρινή συγγνώμη από όλους όσους πληγώσαμε
εδώ και σχεδόν ένα χρόνο.
Δεν είναι προσωπικό φίλε ramoglou,για να αποφεύγουμε και τις παρεξηγήσεις.
Από όποιον κι αν προέρχεται,είναι πολύ υποκριτικό και φτηνιάρικο.
Τώρα νιώθω ότι έχω το δικαίωμα να κατεβάσω
ΤΑ γα..σταυρίδια,αλλά σε πένετε λεπτά θα μετανοήσω ειλικρινά και θα πάω να μεταλάβω.
Επόμενο βρισίδι από την Κυριακή του Θωμά.
Θωμάδες δε λεγόμαστε όλοι εδώ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 14:03:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete
Φίλε Zadok,

βρίσκομαι στο σωστό topic. Δεν με προβληματίζει όμως ένα γεγονός που βασίζεται σε δυνατότητες της χημείας.
Η επιστήμη έχει δώσει απάντηση στο εν λόγω θέμα.

Κάποιοι δεν θέλουν να το καταλάβουν. Δικαίωμά τους.

Δεν είναι όμως το μόνο πράγμα. Παλαιότερα ήταν πολλά, όπως ο καιρός. Τώρα τουλάχιστον αυτά ξεχάστηκαν. Είναι θέμα χρόνου να τελειώνουμε και με τα υπόλοιπα όπως σεισμούς, λοιμούς, φώτα, κλπ.

Όσο η επιστήμη δίνει απαντήσεις, τόσο παρόμοια περιστατικά και αντιλήψεις θα σβήνουν. Το κακό είναι ότι μέσα από το μαντρί δεν είναι εύκολο να δει κανείς. Πρέπει να σηκώσει κεφάλι. Όταν αρχίσει να βλέπει, τότε…

Να είσαι καλά και να περάσεις καλά το Πεσάχ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 17:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ pete,


quote:
1. Το αν ο Ιησούς καλύπτει όλες τις προφητείες η όχι
2. Για το ποιόν του κυρίου Σαούλ και την καταδίκη του
3. Για το αν ο Γιαχβέ προσδιορίζεται από τους συγγραφείς της πεντατεύχου ως Θεός Ισραήλ η όχι (αυτό αποδεικνύει φυλετικό ρατσισμό)
4. Το ότι οι Χριστιανοί είναι ‘δούλοι’ με ότι αυτό σημαίνει
5. Το ότι το δόγμα αυτό επεβλήθη με την βία στους Έλληνες
6. Για τις ιδιότητες του βασιλικού ως φυτού
7. Για τις σκαστές γκάφες των ευαγγελίων όπως για παράδειγμα στον θέμα του ονόματος του παππού.

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ;;;

Και εν πάσει περιπτώσει, βλέπω ότι με τεράστια ευκολία εξ ονόματος της επιστήμης πρωτίστως σταυρώνουμε την ίδια την επιστήμη!!!

16 σελίδες τώρα δεν έχω διαβάσει ούτε μία επιστημονική εξήγηση, η οποία να ενέχει θέση αποδείξεως πέραν των ελαχίστων φιλοσοφικών αναλύσεων και γι' αυτό ευχαριστώ ιδιαιτέρως το φίλτατο Kelsos για την πολύτιμη παρουσία του.

Θα ήθελα ειλικρινά όμως να μου εξηγήσεις (ή όποιος το επιθυμεί), από πότε επιστήμη θεωρείται μόνον η χημεία και οι συναφείς θετικές επιστήμες και όχι η φιλοσοφία και θεολογία, οι οποίες κατέχουν και έδρα σε όλα τα Πανεπιστήμια του κόσμου.

Η Θεολογία είναι επιστήμη, η οποία αποτελεί κλάδο της Φιλοσοφίας και ερευνά αυτήν καθ' αυτήν την έννοια της πίστης (την οποία ανέφερε και ο φίλτατος Ramoglou) και ουδεμίαν σχέσιν έχει με τα προσωπικά θρησκευτικά δεδομένα του καθενός.

Επί προσωπικού: δεν εορτάζω κανένα Πεσάχ, ούτε και Πάσχα. Εορτάζω την ανάσταση...

Θέλεις να τον πεις Ορφέα, θέλεις να τον πεις Χριστό, αλλάζει η ουσία;

Άλλα χρειάζονται για να προσεγγιστεί η ουσία...

Αγαπητέ ασπρίγια, μου θύμισες να πάω να ξαναδιαβάσω τον "Φτωχούλη του Θεού" του Καζαντζάκη.


"Όσο από πιο χαμηλά παίρνεις φόρα τόσο πιο αψηλά μπορείς να φτάσεις. Η μεγαλύτερη αξία του αγωνιζόμενου χριστιανού δεν είναι η αρετή του, είναι ο αγώνας του να μετουσιώσει την αδιαντροπιά, την ατιμία, την απιστία, την κάκητα μέσα του και να τα κάμει αρετή."


Ευχές σε όλους... Ό,τι επιθυμείτε!

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 05/04/2004 17:36:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 18:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
Zadok:
quote:

Θα ήθελα ειλικρινά όμως να μου εξηγήσεις (ή όποιος το επιθυμεί), από πότε επιστήμη θεωρείται μόνον η χημεία και οι συναφείς θετικές επιστήμες και όχι η φιλοσοφία και θεολογία, οι οποίες κατέχουν και έδρα σε όλα τα Πανεπιστήμια του κόσμου.


Η λέξη επιστήμη τα τελευταία 400 χρόνια χρησιμοποιείται κυρίως με την έννοια 'science', έννοια που αποδίδεται στα ελληνικά με τον όρο 'θετικές επιστήμες'. Συνεπώς η φιλοσοφία και η θεολογία δεν ανήκουν στην επιστήμη (με την παραπάνω έννοια).

Γιατί κυριάρχησε το θετικό στοιχείο σε βάρος του θεωρητικού και το φυσικό σε βάρος του μεταφυσικού; Βασικά γιατί μπορείς να συζητάς 20 χρόνια αν η ιδέα της έκλειψης είναι πιο πραγματική από την ίδια την έκλειψη, μπορείς να κάτσεις να μελετήσεις τα βουντού που και καλά προκαλούν μια έκλειψη, αλλά αν θες π.χ. να μάθεις πιο πεζά (και χρήσιμα) πράγματα όπως πού θα είναι ορατή η επόμενη έκλειψη και πότε (με ακρίβεια νανοδευτερολέπτου) μόνο η θετική επιστήμη θα στο πει.
Και κάτι μου λέει ότι αν αρρωστήσεις καλοί είναι και οι παπάδες ή οι βελονιστές και οι οργόνες και αν τιμωρήσαι επειδή αμάρτησες ή πρόκειται για συγκέντρωση αρνητικού κάρμα και τρέχα γύρευε αλλά ενίοτε υπάρχουν και χαπάκια που απλά σε θεραπεύουν. Οι θετικές επιστήμες είναι τρομαχτικά αποτελεσματικές. Έπίσης απαιτούν γνώσεις μαθηματικών, το οποίο θεωρείται κάθε άλλο παρά ατού για τους περισσότερους 'ερευνητές' που τις απορρίπτουν.

Και τέλος από κάποιον που μου λέει το οτιδήποτε επειδή το κατέβασε η κούτρα του και του φαίνεται σωστό και από κάποιον που μου λέει το οτιδήποτε επειδή παρατήρησε τα φαινόμενα και έχει αποδείξεις θα προτιμήσω κατηγορηματικά τον δεύτερο, έστω και αν ο πρώτος μιλάει για πιο "υψηλά" πράγματα (κοινώς μεγάλα λόγια). Εξ ου και η απέχθειά μου για τον Πλάτωνα, για να θυμηθούμε την παλιά μας συζήτηση. Ο γερο-Πλάτων ποτέ του δεν αισθάνθηκε την παραμικρή ανάγκη να βρει έστω και ελάχιστη επαλήθευση για ό,τι έλεγε (κάτι γενικότερο ως ένα βαθμό στον αρχαιοελληνικό κόσμο, αλλά κυριολεκτικά απογειωμένο στο συγκεκριμένο άτομο), ούτε πτοούνταν όταν η ίδια η πραγματικότητα που υποτίθεται ότι εξηγούσε τον διέψευδε καταφανέστατα.

Όλα αυτά δε σημαίνουν ότι η φιλοσοφία και η θεολογία δεν είναι χρήσιμες. ΦΥΣΙΚΑ και είναι χρησιμότατες γιατί αν πάψουμε να ερευνούμε κάθε έκφανση του επιστητού παύουμε να είμαστε άνθρωποι. Όμως αν κάπου διαφωνούν η Φυσική και η Θεολογία (η οποία btw ΠΟΛΥ πρόσφατα περιορίστικε σε ρόλο ουδέτερου αναλυτή του δόγματος γιατί παλιότερα ήταν -με το έτσι θέλω εννοείται- η αφετηρία κάθε σκέψης και ο υπέρτατος λογοκριτής) ή η Φυσική και η Φιλοσοφία (που επίσης έχει εστιάσει σε πολύ πιο εξειδικευμένα ζητήματα, ξεκινώντας όμως από σαφώς υψηλότερη αφετηρία και ουσιαστικά γεννώντας όλες τις επιστήμες χωρίς να είναι η ίδια επιστήμη), προσωπικά στοιχηματίζω στη Φυσική και πολύ αμφιβάλλω αν θα χάσω τα λεφτά μου.

Επί του προκειμένου, αν υπάρχει κάποια πιο πεζή εξήγηση για το Άγιο Φως (και κυρίως αν αποδειχθεί ότι αυτή η εξήγηση ισχύει), προσωπικά θα τη δεχθώ. Μέχρι τότε διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Αν υπάρχει κάτι που με ενοχλεί στην όλη υπόθεση (και δε μου κάνει καθόλου για θεία ενέργεια αλλά για πολύ ανθρώπινη) είναι η προτίμηση που δείχνει ο Θεός στους Ελληνορθόδοξους (τιμωρόντας και τον 'κακό' Αρμένη, λες και ο Θεός είναι κανένα κωλοπαίδι) καθώς και το λίαν ύποπτο κοινωνικοπολιτικό context (και τις τουριστικές προεκτάσεις) του θαύματος.

Υ.Γ:
Η ουσία αλλάζει IMHO ΡΙΖΙΚΟΤΑΤΑ άμα τον πεις Ορφέα ή Χριστό, αλλά αν για σένα αυτά τα δύο είναι ίδια (για μένα είναι ίδια μόνο μέσα στη δεισιδαιμονία τους -το γενεσιουργό αίτιο δηλαδή- και όχι όσον αφορά τις συνέπειές τους) δεν πρόκειται να μπω σε συζήτηση. Έχω παρατηρήσει ότι πολύς κόσμος πιστεύει επιλεκτικά ή πιστεύει μια δική του εκδοχή του δόγματος που δημόσια ασπάζεται. Προσωπικά αυτό είναι κάτι που δε μπορώ να δεχθώ (είσαι Χριστιανός κύριε; Παίρνεις ΟΛΟ το πακέτο, ΚΑΙ εκεί που λέει ότι ο κόσμος δημιουργήθηκε 5000 χρόνια πριν, ΚΑΙ εκεί που λέει τι κακοί που είναι οι αιρετικοί [ΕΙΔΙΚΑ αν υποτίθεται ότι δέχεσαι και την Ιερά Παράδοση], ΚΑΙ εκεί που λέει ότι κάθε άλλη θρησκεία είναι ψέμματα, όχι κόβουμε και ράβουμε και κρατάμε την αγάπη και την άφεση αμαρτιών και προσθέτουμε ότι και ο Σωκράτης ήταν Χριστιανός και οι Έλληνες είναι ο νέος εκλεκτός λαός του Κυρίου κλπ κλπ), αλλά μπορώ να το καταλάβω και να το σεβαστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 18:43:21  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλτατε ασπρίγια

Μπορεί εσύ να μη μιλάς επί προσωπικού αλλά εμένα θα μου επιτρέψεις να απαντήσω επί προσωπικού.

Μπορώ πανεύκολα να αντιταχθώ και να αντιπαρατεθώ με κάποιον, είτε αυτό γίνει με τους νόμους της ήρεμης ανταλλαγής απόψεων είτε όχι.
Δεν έχω βρίσει με χυδαία έκφραση κανένα μέλος, έχω όμως ειρωνευτεί, έχω πει πράγματα που είναι η αλήθεια όπως εγώ την γνωρίζω, έχω αντιπαρατεθεί απέναντι στην βλακεία και στην ποταπότητα.

Ναι όλα αυτά τα έχω κάνει.

Αν πρόσεχες καλύτερα το τι γράφω θα παρατηρούσες πως γράφω

quote:
Θα ήθελα εδώ σε αυτό το Topic να ζητήσω μια ειλικρινή συγνώμη απ’ όσους παρά την θέληση μου στεναχώρησα όλο αυτό τον καιρό που είμαι μέλος των Forums του esoterica.

Αυτό δε σημαίνει πως ζητάω συγνώμη για όσα έχω πει ή έχω πράξει.
Αυτό σημαίνει πως ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ μου μπορεί να πλήγωσα κάποιον/ους και ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΥΣ ζητάω συγνώμη.

Με τους άλλους είχα πλήρη συναίσθηση των πράξεων μου, ήξερα πολύ καλά τι έλεγα και τι έκανα.
Το αν αντιπαρατεθώ με κάποιον και μετά τα βρούμε;
Ε και αυτό στα πλαίσια της ζωής είναι, αρκεί να καταλάβουμε και οι δύο ( τα μέλη της αντιπαράθεσης ) ότι ο σκοπός ήταν χωρίς δόλο και έγινε επάνω σε πιστεύω και ιδέες.

Όσο αφορά τον υπαινιγμό σου για

quote:
Αφού πρώτα βρίσουμε,χλευάσουμε,ειρωνευτούμε,δείξουμε "ποιος είναι το αφεντικό,για να μην ξεχνιόμαστε",

Θα ήθελα να μου πεις αν έχεις την ευγενή καλοσύνη τι εννοείς με τι φράση περί αφεντικού.

Από εκεί και πέρα αυτό που βλέπω από σένα είναι μια γενική διάθεση κριτικής αλλά πουθενά δε βλέπω την αυτοκριτική.

Αναμένοντας την απάντηση ……


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 18:55:51  Εμφάνιση Προφίλ
Zadok,

Λες:
«Θα ήθελα ειλικρινά όμως να μου εξηγήσεις (ή όποιος το επιθυμεί), από πότε επιστήμη θεωρείται μόνον η χημεία και οι συναφείς θετικές επιστήμες και όχι η φιλοσοφία και θεολογία, οι οποίες κατέχουν και έδρα σε όλα τα Πανεπιστήμια του κόσμου.
Η Θεολογία είναι επιστήμη, η οποία αποτελεί κλάδο της Φιλοσοφίας και ερευνά αυτήν καθ' αυτήν την έννοια της πίστης (την οποία ανέφερε και ο φίλτατος Ramoglou) και ουδεμίαν σχέσιν έχει με τα προσωπικά θρησκευτικά δεδομένα του καθενός.»


Μήπως υπεραπλουστεύουμε λίγο τα πράγματα φίλτατη?

Η θρησκεία της επιστήμης ονομάζεται φιλοσοφία. Η θρησκεία της μυθολογίας λέγεται θεολογία. Κατ’επέκταση, θρησκεία είναι η συναισθηματική ερμηνεία ενός κόσμου που σιωπά, ενώ επιστήμη είναι η λογική και μη συναισθηματική ερμηνεία ενός κόσμου που ανταποκρίνεται.

Η κάθε θρησκεία η οποία στηρίζεται στην πίστη ενός υπερβατικού μύθου, είναι μια φαντασιακή δομή, σίγουρα κάποτε γοητευτική για την ψυχή μας, αλλά πάντοτε ΑΝΟΡΘΟΛΟΓΗ.
«Με το όνομα μυθολογία εννοούμε την θεολογία των προγόνων μας. Με το όνομα θεολογία οι απόγονοι μας θα εννοούν τη δική μας μυθολογία», έγραψε ο Λασκαράτος.

Ομοιότητες?

Θεολόγος, είναι αυτός ο οποίος ΕΞΗΓΕΙ τον λόγο του Θεού. Του «Θεού» που ο ίδιος παρέλαβε και δεν αμφισβητεί αλλά ούτε και μάχεται. Αυτό ακριβώς όμως καλείται να κάνει η επιστήμη….

Επίσης, αν και χρησιμοποιείται βεβαίως, δεν είναι αντιπροσωπευτικός ο όρος «επιστήμη» για την θεολογία, μιας και ο «Θεός» δεν είναι «επιστητό». Η είναι??

Πως μπορεί άραγε να εξηγηθεί ως ΕΠΙΣΤΗΜΗ, απαλλαγμένη από συναίσθημα και ενορατισμούς, η μυσταγωγική θεολογία?

Εξάλλου, ας μην λησμονούμε ότι η πίστη είναι μια υποβάθμιση της βεβαιότητας και συνάμα προσβολή για την ύπαρξη ΕΝΟΣ θεού. Ένας υπαρκτός Θεός ποτέ δεν θα συγκατατίθετο να τον πιστεύουνε…..

Με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 22:39:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Φίλε μου Κελσο 2.500 ανάματα μείον 2004 μας "φερνει" στο 460 π.χ…
Εχω ομως την εντύπωση ότι οι φωτιές είχαν ανάψει πολύ καιρό πριν το 460 π.χ με Zippo…
Βέβαια το θαύμα με τον Zippo συνέβαινε σε πολλές θρησκείες..
Για παράδειγμα στον Ζωροαστρισμό ο θεός αυτοπροσωπος είχε δώσει το άσβεστο πυρ το οποίο φυλάσσονταν στο κέντρο των ιερών σπηλαίων, όπου υπήρχε ο βωμός στον οποίο έκαιγε η άσβεστη ιερή φωτιά που την συντηρούσαν οι Ιερείς.
Όποιος πλησίαζε στο πυρ όφειλε να καλύπτει το πρόσωπό του για να μην το μολύνει….

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 22:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ junk95,

1. νομίζω ότι θα πρέπει να φρεσκάρεις τα αγγλικά σου και κυρίως τα ελληνικά σου (είναι τουλάχιστον ντροπή να επικαλείσαι μία ξένη γλώσσα προς απόδειξιν του όποιου ισχυρισμού).

2. Δε με απασχολεί φίλτατε, τί συνηθίζουν να πιστεύουν οι διάφοροι ανοήμονες.
Νομίζω ότι χρειάζεται να διευρύνουμε λίγο την σκέψη μας κι όχι να μένουμε στα όποια λανθασμένα δεδομένα.

3. Αν η φιλοσοφική δεν είναι επιστήμη, η πολιτική επιστήμη και η Πάντειος δηλαδή κατά την γνώμη σου τί διδάσκουν;;;

Πριν μερικά χρόνια είχα την ευκαιρία να γνωρίσω και να συνομιλήσω με έναν απ' τους κορυφαίους επιστήμονες της εποχής μας: το S. Hawkin. Εάν η αρχή της Φυσικής πλέον δεν είναι μία φιλοσοφική σκέψη, τότε μάλλον δεν ήξερε τί έλεγε, ε;


Όσο για τις θρησκευτικές σου αντιλήψεις, δε με αφορούν.


Αγαπητέ Schwabe,

quote:
Η θρησκεία της επιστήμης ονομάζεται φιλοσοφία. Η θρησκεία της μυθολογίας λέγεται θεολογία

Ακατανόητα αυτά που μου γράφεις!

Το Πανεπιστήμιο ανήκει σε κανένα θρήσκευμα; Ας διευρύνουμε λίγο το πνεύμα μας...

Μην μπερδεύεσαι επειδή το Υπουργείο είναι κοινό (παρ' όλα αυτά και το υπουργείο δεν αναφέρεται σε ένα θρήσκευμα).


quote:
Θεολόγος, είναι αυτός ο οποίος ΕΞΗΓΕΙ τον λόγο του Θεού.

Στα ελληνικά θεολογώ σημαίνει ομιλώ περί θεού. Τα υπόλοιπα είναι υποκειμενικές ερμηνείες.


quote:
ο «Θεός» δεν είναι «επιστητό»

Το έχω ξανααναφέρει το παράδειγμα:

Όταν ο ανεμιστήρας δε λειτουργεί, τα πτερύγιά του είναι ορατά.
Όταν τίθεται σε λειτουργία, η ταχύτητα περιστροφής των πτερύγων είναι τέτοια που η πεπερασμένη σε δυνατότητα όρασή μας δεν βλέπει παρά κάτι αχνό.

Αυτό σημαίνει ότι τα πτερύγια του ανεμιστήρα δεν υπάρχουν πια;

Τί σημαίνει "επίσταμαι";


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 06/04/2004 12:42:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.296875
Maintained by Digital Alchemy