ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 22:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Topik Reloaded
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 13:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για δες μέρα που διάλεξε...το «λαμόγιο» να δηλώσει «παρόν» μετά από τόσο καιρό...
και σε τι θέμα ε;

Ενιγουέι, καλως σας ξαναβρήκα παιδιά και κορίτσια.

Σαν σήμερα, 1η του Πυανεψιώνα (αρχαϊστί), ή Πρωτοχρονιά (αρχαιο-Λακωνιστί), ο μέγιστος εφορμούσε στα Γαυγάμηλα πριν από 2336 ηλιογυρίσματα για την τελευταία μάχη πριν την είσοδο στην Ινδία, συμπτωματικά υπό την αιγίδα μιας έκλειψης ηλίου και τότε, όπως και τώρα (μεθαύριο).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 01:39:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

.. να'σαι καλα//σημερα σκεφτομουν αυτο το αγαπημενο θεμα..
thanx


Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zander
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 21:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zander  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεγας Αλεξανδρος...
Μπορει να ακουστω κακος αλλα η γνωμη μου ειναι πως ηταν μονο ενας κακος,ανελεητος,μισητος βαρβαρος.Αναρωτιεμεαι τι του βρισκετε και τον θαυμαζετε οι περισσοτεροι.Μπορει να ηταν ιδιοφυια στις πολεμικες τεχνικες και γενικα ανθρωπος με υψηλο ΙQ αλλα το να σφαζει ανελεητα αθωους λαους με 'επειδη ηταν απολιτιστοι' τον καθιστα ιδιο καθιζημα με τον Χιτλερ.Δηλαδη γιατι ειναι ηρωας και οχι ενας μανιακος δολοφονος?Και μου αρεσει πως οι πιο πολλοι Ελληνες παινευομαστε πως ο Μ.Αλεξανδρος ηταν δικος μας,τιμαει την Ελλαδα κτλ.Εγω παντως ντρεπομαι που εχω τετοιον προγονο.Για εμενα μεγαλο ιστορικο προσωπο ειναι,ομως με την ενοια οτι τον κατατασω με τον Χιροχιτο,Χιτλερ,Μουσολινι και γενικα με τα προσωπα που δηλωνουν ποσο χαζα και κακα οντα μπορει να βγαλει η ανθρωποτητα.

"Δεν είμαι ήρωας.Οι ήρωες είναι ήδη όλοι νεκροί.Εγώ είμαι απλά ένας επιζώντας..."
General Patton(1945)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 22:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zander αν ηξερες ιστορια θα γνωριζες οτι δεν ξυπνησε ενα πρωι και ειπε

δεν εχω τι να κανω ας παω να σφαξω μερικους

ξεκινησε
1)να ελευθερωσει ολες τις ελληνικες πολεις που ηταν στην μικρα ασια υπο την κατωχη των περσων
2)να εξωντωσει τους περσες γιατι γνωριζε οτι παντα θα αποτελουσαν προβλημα και παντα θα ειχαν βλεψεις για τα εδαφη της ελλαδας

αυτα τα λιγα αν θες διαβασε ιστορια
αν παλι σε καλυπτει το χολιγουντ με τις ταινιες που βγαζει για να μαθεις τι εγινε τοτε δεν εχω κανενα προβλημα μπορεις να βλεπεις
πολυ καλη ταινια και χωρις κανενα ιστορικο εκτρωπο ηταν και η τροια
αλλα και ο τελευταιος σαμουραι
πολυ καλη σειρα ειναι και η ζηνα με τον ηρακλη

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zander
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 23:15:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zander  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ξεκινησε
1)να ελευθερωσει ολες τις ελληνικες πολεις που ηταν στην μικρα ασια υπο την κατωχη των περσων

Και το καταφερε αφου εσφαξε οτι ζωντανο ον δεν ηταν Ελληνας(ελπιζω)
Αυτος ο ιερος και πατριωτικος σκοπος με τιτλο 'απελευθερωση υποδουλωμενων περιοχων' μου θυμιζει κατι και απο Μ.Ασιατικη καταστροφη.Αιμα ξαναχυνεται,λαθη ξαναεπαναλαμβανονται...

Επειτα πιος σου ειπε οτι εχω δει την Χολυγουντιανη ταινεια 'Αλεξαντρος'?Ουτε την εχω δει,ουτε προκειται.Το σεναριο της μου αρκει.Απλα για να εχει περισσοτερη ενταση το εργο προσθεσανε και μερικα δικα τους στην ιστορια...
Το ιδιο ισχυει και με την 'ΤΡΟΙΑ'.
Αυτο που μου αρεσε βεβαια ηταν ο 'Τελευταιος Σαμουραι' παρολο που σαν λατρης-μελετητης της Ιαπωνικης Ιστοριας ηξερα πως σκοτωσανε ολη την ενδοξη ιστορια των 'Σαμουραι'.
Αρκετα με τα spoilers ομως.

quote:
Zander αν ηξερες ιστορια θα γνωριζες οτι δεν ξυπνησε ενα πρωι και ειπε

δεν εχω τι να κανω ας παω να σφαξω μερικους



Πρωτα απο ολα δεν εισαι αυτος που θα κρινει αν ξερω ιστορια ή οχι χωρις σαφη λογο.
Επειτα το θεμα της ανελεητης σφαγης πολλων λαων για να τον 'εκπολιτισμο' τους ειναι πια ιστορικα αποδεδειγμενο.Ειναι απλο,κοιτα τον στρατιωτικο χαρτη πορειας του και θα καταλαβεις πως καποια μερη δεν ειχαν και τοσοοοο ελληνικο στοιχειο,ωστε να εχει δικαιολογεια να τα απελευθερωσει.Και δεν ειναι αναγκη να κοιτας την ιστορια μας μονο απο την ελληνικη σκοπια.Ειναι λογικο τα βιβλια-εγκυκλοπαιδιες μας να τα γραφουν οπως μας συμφαιρει.Δε λεω, ασφαλως περιεχουν και την αληθεια καποιες φορες,αλλα οχι παντα.Καλο ειναι να κοιτας και τι γραφουν και αλλοι ιστορικοι εξω απο Ελλαδα.

**SPOILER** Κλασικο παραδειγμα η μικρασιατικη καταστροφη.Ολα τα βιβλια μας, μας κανουν πλυση εγγεφαλου οτι οι Τουρκοι φταιγανε,καψανε τη Σμυρνη κτλ.Αν ομως τα δουμε απο αλλη σκοπια θα παρατηρηθει οτι ΕΜΕΙΣ καναμε εισβολη και ΕΜΕΙΣ πηγαιναμε να παρουμε την Αγκυρα,αρα ΕΜΕΙΣ φταιμε κατα ενα ποσοστο τουλαχιστον για το μεγαλο κακο που μας βρηκε υστερα. **END OF SPOILER**

"Δεν είμαι ήρωας.Οι ήρωες είναι ήδη όλοι νεκροί.Εγώ είμαι απλά ένας επιζώντας..."
General Patton(1945)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 23:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εκάς...

έχω τύψειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 01:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
---...Λαμογιο...
θυμασαι τι σου ειπα στο προηγ..ποστ...;
εχμ.. αυτο που σκεφτηκες μολις>>ηταν ο λογος που δεν το εκανα.)
ΟΚ!/ΟΚ! ..ολα αναμενομενα...και προβλεψιμα, φιλε μου/ολα/
ξερεις πολλους Ελληνες που να αναγνωριζουν ποιοι ειναι;..---


ΕΚΑΣ ΟΙ ΒΕΒΗΛΟΙ


κιειμαστεακομηζωντανοιστη σκηνη...σαν ροκ συγκροτημα...


Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 04:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

κακος,ανελεητος,μισητος βαρβαρος.Αναρωτιεμεαι τι του βρισκετε και τον θαυμαζετε οι περισσοτεροι.

το να σφαζει ανελεητα αθωους λαους με 'επειδη ηταν απολιτιστοι' τον καθιστα ιδιο καθιζημα με τον Χιτλερ.

Δηλαδη γιατι ειναι ηρωας και οχι ενας μανιακος δολοφονος?Και μου αρεσει πως οι πιο πολλοι Ελληνες παινευομαστε πως ο Μ.Αλεξανδρος ηταν δικος μας,τιμαει την Ελλαδα κτλ.Εγω παντως ντρεπομαι που εχω τετοιον προγονο.

Για εμενα μεγαλο ιστορικο προσωπο ειναι,ομως με την ενοια οτι τον κατατασω με τον Χιροχιτο,Χιτλερ,Μουσολινι και γενικα με τα προσωπα που δηλωνουν ποσο χαζα και κακα οντα μπορει να βγαλει η ανθρωποτητα.

Και το καταφερε αφου εσφαξε οτι ζωντανο ον δεν ηταν Ελληνας


Πρωτα απο ολα δεν εισαι αυτος που θα κρινει αν ξερω ιστορια ή οχι χωρις σαφη λογο.
Επειτα το θεμα της ανελεητης σφαγης πολλων λαων για να τον 'εκπολιτισμο' τους ειναι πια ιστορικα αποδεδειγμενο.Ειναι απλο,κοιτα τον στρατιωτικο χαρτη πορειας του και θα καταλαβεις πως καποια μερη δεν ειχαν και τοσοοοο ελληνικο στοιχειο,ωστε να εχει δικαιολογεια να τα απελευθερωσει.Και δεν ειναι αναγκη να κοιτας την ιστορια μας μονο απο την ελληνικη σκοπια.Ειναι λογικο τα βιβλια-εγκυκλοπαιδιες μας να τα γραφουν οπως μας συμφαιρει.Δε λεω, ασφαλως περιεχουν και την αληθεια καποιες φορες,αλλα οχι παντα.Καλο ειναι να κοιτας και τι γραφουν και αλλοι ιστορικοι εξω απο Ελλαδα.


αυτα που διαβασα τα λετε Ελληνες ετσι?


και εισαστε σιγουροι οτι γνωριζετε ιστορια, ετσι?


ΠΟΙΑ ακριβως ιστορια γνωριζετε ομως?


αυτην που θελουν να πιστευετε ή την πραγματικη?


γιατι η πραγματικη δεν εχει αναγκη απο βιβλια για να διασωθει (αν και η προσεκτικη αναγνωση θα βοηθουσε αρκετους που λενε ο,τι τους κατεβει)

η πραγματικη ιστορια διασωζεται στην μνημη των "κατακτημενων" ως μισος ή ως αγαπη...

απο αυτους τους πρωην κατακτημενους διδαχτηκα εγω ο Ελληνας καποτε την πραγματικη ιστορια του Αλεξανδρου, οταν ακολουθησα την πορεια του μεχρι την Ινδια.

σε καθε κρατος που σταματουσα, στις περισσοτερες πολεις, μολις δηλωνα Γιουναν, οι αγραμματοι και παμπτωχοι Πακιστανοι και Ινδοι αρχιζαν να μου αφηγουνται τα κατορθωματα του και μαλιστα με ημερομηνιες παρακαλω!


τα ματια τους ελαμπαν απο τον θαυμασμο για αυτον που οι απογονοι του ταυτιζουν με τον Χιτλερ και τον λενε σφαγεα...

αυτον που εκεινοι θεωρουν απελευθερωτη απο την καταπιεση, και που για χαρη του ανοιγαν ολες οι πορτες (φτωχες ή μη) στους συγχρονους απογονους του.


γνωριζετε πολλους σφαγεις που να τους λατρευουν μετα απο τοσους αιωνες οι απογονοι των σφαγεντων?

πριν ξεστομιζετε λποπον βαριες κουβεντες για καποιον που δεν γνωριζετε το εργο του, ρωτηστε τους κατακτημενους για να μαθετε.

.

ΥΓ. αυτον τον παλιοκολοκοτρωνη που εσφαζε τους κακομοιρους Τουρκους στρατιωτες ποτε θα τον περιλαβουμε στο στομα μας???

αντε να τους ξευτιλιζουμε σιγα σιγα εναν εναν και επιτελους να μεινουν τα παιδια μας με τους πραγματικους ηρωες, τον σουπερμαν, τον παπαστρουμφ και τον "ευρωπαιο" "προοδευτικο" "διεθνιστη" νεοελληνα παρτακια

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 11:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία!
Ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν βάρβαρος, ο Πύρρος καννίβαλος, ο Ανδρούτσος τρελός και πάει λέγοντας...
Κι έχουμε και την αξίωση να υποστηρίζουμε τέτοιες δηλώσεις!
Τι να πώ?
Φώτιση στους αδαείς...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zander
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 11:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zander  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τα ματια τους ελαμπαν απο τον θαυμασμο για αυτον που οι απογονοι του ταυτιζουν με τον Χιτλερ και τον λενε σφαγεα...

αυτον που εκεινοι θεωρουν απελευθερωτη απο την καταπιεση, και που για χαρη του ανοιγαν ολες οι πορτες (φτωχες ή μη) στους συγχρονους απογονους του.


γνωριζετε πολλους σφαγεις που να τους λατρευουν μετα απο τοσους αιωνες οι απογονοι των σφαγεντων?


Βασικα με τα χρονια ξεχνουνται αρκετα πραγματα και αλλαζουν οι καταστασεις.Απτο παραδειγμα η Γαλλια με την Αγγλια.
Επι 100 ολοκληρα χρονια(και οχι μονο) οι 2 αυτες μεγαλες 'αυτοκρατοριες' μισιονταν,πολεμουσαν και σφαζονταν μεταξυ τους.Πολλες ναυμαχιες,ακομη περισσοτερες μαχες για περισσοτερο εδαφος και εξουσια.Το τι αιμα χυθηκε σε εκεινα τα σκοτεινα χρονια δε λεγεται.
Ομως απο το 183* περιπου εως και στις μερες μας αυτες οι 2 χωρες οχι μονο δε μισιουνται μεταξυ τους αλλα εχουν βρεθει και συμμαχοι σε πολλες καταστασεις με αποκορυφωμα τους 2 παγκοσμιους πολεμους.Τωρα μην με ρωτατε για τα τωρινα παρασκηνια μεταξυ τους γιατι εδω με πιανετε αδιαβαστο, ομως οπως και να εχει αυτες οι 2χωρες που η μια σφαδιαζε την αλλη καποτε,τωρα ζουν ειρηνικα.

Ενα αλλο παραδειγμα ειναι επισης οι Αμερικανοι με τους Αγγλους.Πριν απο καμια 300αρα χρονια Αγγλοι και Αμερικανοι πολεμουσαν σαν λυσασμενα σκυλια μεταξυ τους.Δεν ξερω για τους Αγγλους αλλα ξερω σιγουρα οτι οι νεοι τοτε αμερικανοι μισουσαν για πολλα πολλα χρονια τους κατακτητες τους,ακομη και οταν τους πεταξανε απο εκει και υπογραψανε την Διακυρηξη της Ανεξαρτησιας.
Δες τωρα ομως.Οχι μονο ηταν στενοι συμμαχοι στους 2 παγκοσμιους πολεμους αλλα επισης τωρα ειναι και 'φιλαρακια' στο φλεγομενο θεμα του Ιρακ...

Οπως βλεπεις η ιστορια αλλαζει με τα χρονια.
Αυτο που δεν καταλαβαινω εγω βεβαια ειναι γιατι μισουμε και φοβομαστε ακομα τους Τουρκους.Ειναι δυνατον μετα απο τοσους αιωνες να υπαρχουν φρασεις οπως 'Θα παρουμε την Πολη πισω..!' ,ή 'Οι παλιο Τουρκαλαδες' και τετοια?

"Δεν είμαι ήρωας.Οι ήρωες είναι ήδη όλοι νεκροί.Εγώ είμαι απλά ένας επιζώντας..."
General Patton(1945)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 16:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zander αλλο η παυση του μισους και αλλο η παραποιηση ιστορικων γεγονοτων

οι αγγλοι ακομη θεωρουν τους αμερικανους αποικια τους που αποσχστικε

το οτι τωρα ειναι συμαχοι δεν αλαζει την ιστορια

οι ιρανοι(περσες)ακομη θυμουνται την αποτυχια τους να κατακτησουν την ελλαδα και ακομη θυμουνται την κατακτηση τους απο τους ελληνες

αλλα οι ελληνες εκτως μερικων απο την οικογενεια των σελευκιδων
αποτυπωθικαν στην ιστορια των κατεκτημενων σαν ευεργετες
και μονο καλα λογια εχουν να πουν

για τον αλεξανδρο ολοι λενε οτι ειναι απογονοι του
δεν τον βλεπουν σαν κατακτητη αλλα σαν απελευθερωτη

αυτο δεν αλαζει οσα χρονια και να περασουν


<<Κλασικο παραδειγμα η μικρασιατικη καταστροφη.Ολα τα βιβλια μας, μας κανουν πλυση εγγεφαλου οτι οι Τουρκοι φταιγανε,καψανε τη Σμυρνη κτλ.Αν ομως τα δουμε απο αλλη σκοπια θα παρατηρηθει οτι ΕΜΕΙΣ καναμε εισβολη και ΕΜΕΙΣ πηγαιναμε να παρουμε την Αγκυρα,αρα ΕΜΕΙΣ φταιμε κατα ενα ποσοστο τουλαχιστον για το μεγαλο κακο που μας βρηκε υστερα.>>

αν δεν κανω λαθος εκει υπηρχαν απο το 2000 πχ ελληνικες πολεις
οι τουρκοι ηταν εκει καμια 500 χρονια
οταν πηγαμε πηγαμε με σκοπο την εξωντωση τους το τι εγινε απο καποιο σημειο και μετα και χασαμε ειναι μια αλλη ιστορια
το θεμα ειναι οτι εγινε πολεμος και στον πολεμο επιτρεπονται τα παντα


<<Οπως βλεπεις η ιστορια αλλαζει με τα χρονια.
Αυτο που δεν καταλαβαινω εγω βεβαια ειναι γιατι μισουμε και φοβομαστε ακομα τους Τουρκους.Ειναι δυνατον μετα απο τοσους αιωνες να υπαρχουν φρασεις οπως 'Θα παρουμε την Πολη πισω..!' ,ή 'Οι παλιο Τουρκαλαδες' και τετοια?>>

οσο μας απειλουν και κατεχουν εδαφη τοσο θα εχουμε αυτο το μισος
αν και εδω που τα λεμε τωρα το παιχνιδι εχει χαθει εχουν μεινει πολυ λιγοι ελληνες σε αυτα τα μερη
το να παρουμε την πολη το μονο που θα καταφερουμε ειναι να φορτωθουμε τους τουρκους της πολης στα κεφαλια μας

αλλα μην φοβασε με τα 300 ρεμαλια που εχουμε δεν προκεται να γινει κατι τετοιο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 16:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΛΕΣ ZANDER ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΡΑΒΑ ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ.Η ΕΛΛΑΔΑ ΦΤΑΙΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ 1922 ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ(ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΠΛΥΘΗΣΜΩΝ 1952 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΞΕΡΙΖΩΜΟΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΧΟΥΝΤΑ ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΚΤΛ)ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΟΜΩΣ?ΤΙΠΟΤΑ?ΠΑΝΑΓΙΕΣ?ΕΔΩ ΕΚΑΝΑΝ ΕΠΕΙΔΗΞΗ ΜΟΔΑΣ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΩ ΤΟ ΠΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΑΝΩΔΥΝΟ.ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΕΣ ΠΑΙΔΟΜΖΩΜΑΤΑ 6 ΜΙΛΙΑ ΚΥΠΡΙΑΚΟ 400 ΧΡΟΝΙΑ ΣΚΟΤΟΥΣ.ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΟΥ ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ 80% ΤΟΥ ΠΛΥΘΗΣΜΟΥ ΤΟΥ ΖΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΦΤΩΧΕΙΑΣ ΔΕΝ ΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΕΠΗΡΕΑΣΤΟ ΣΕ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ .Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΕΧΕΙ ΕΠΕΚΤΑΤΙΚΕΣ ΒΛΕΨΕΙΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΠΑΨΕ ΝΑ ΤΙΣ ΕΧΕΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 16:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ούι ούι (π'λέει κ' η θκειά 'μ)...
πάει του θέμα ντρουχιάσκι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 16:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γειά σου ΑΤΜΑ.

...ωραίος καιρός...
τί άλλα; όλοι καλά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 16:53:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οπως βλεπεις η ιστορια αλλαζει με τα χρονια.
Αυτο που δεν καταλαβαινω εγω βεβαια ειναι γιατι μισουμε και φοβομαστε ακομα τους Τουρκους.Ειναι δυνατον μετα απο τοσους αιωνες να υπαρχουν φρασεις οπως 'Θα παρουμε την Πολη πισω..!' ,ή 'Οι παλιο Τουρκαλαδες' και τετοια?

Έχεις αναλογιστεί τί λένε οι ίδιοι οι Τούρκοι για τους Έλληνες?
Οι Τούρκοι ήρθαν κάποτε απο το πουθενά και κατέλαβαν περιοχές που δέν τους ανήκαν με Ελληνικό πληθυσμό, άν έχουν περάσει πολλοί αιώνες απο τότε δέν μειώνεται πολύ η σημασία. Επιτρέπετε να τις θεωρούμε τμήμα της ιστορίας μας, και στους Έλληνες που προέρχονται απο τις συγκεκριμένες περιοχές που ζούσαν χιλιετηρίδες να ζητήσουν επιστροφή στον τόπο που τους ανήκει.
Όσο για τους Άγγλους με τους Αμερικάνους συγγενείς λαοί ήταν ο πόλεμος τους πρίν απο 300 χρόνια μπορεί να θεωρηθεί και σάν εμφύλιος που ξεπεράστηκε. Σε κάθε περίπτωση σήμερα έχουν αρμονική συνεργασία αφού υπάρχει προθυμία και μεγάλη αλληλουποστήριξη και απο τις δύο πλευρές. Κάτι αντίστοιχο μεταξύ Ελλήνων και Τούρκων είναι αδύνατο να υπάρξει αφού δέν υπάρχει καμία ανταπόκριση απο την πλευρά των Τούρκων που η μεγάλη τους επιθυμία είναι να σφετεριστούν ξένα εδάφη εις βάρος μας, εκτός απο τις συνεχεις προκλήσεις.
Άσχετα με αυτό όπου υπάρχει δράση υπάρχει και αντίδραση, απο την στιγμή που η μία πλευρά αυτή των Τούρκων τραβάει το σχοινί απο την μιά μεριά δέν μπορούμε και εμείς με σταυρωμένα χέρια. Αυτοί απο την μεριά τους ζητάνε το Αιγαίο, και την Θράκη άν τα δεχόμαστε χωρίς καμία αντίδραση οι προκλήσεις θα πολλαπλασιαστούν και κάποια στιγμή θα βρεθούμε μπροστά σε οδυνηρές καταστάσεις. Είπαμε να επιζητούμε την ειρήνη αλλά χωρίς ανταπόκριση και απο την άλλη πλευρά ειρήνη είναι αδύνατο να υπάρξει.

http://www.seasite.niu.edu/Indonesian/Indonesian_Elections/Indo-pemilu99/21.jpg
"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 13:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΙΣΝΑ ΓΙΑΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΙΡΗΝΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΕΜΟ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΣΕ ΤΙ ΕΠΙΠΕΔΟ ΘΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΕΠΙ 400 ΧΡΟΝΙΑ?ΑΣ ΟΨΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΚΟΙΤΟΥΝ ΥΠΕΡΟΠΤΙΚΑ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΥΒΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΤΗΝ ΔΥΣΗ.ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ,ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΕ Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΕΛΕΓΕ ΠΑΝΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΕΙΑ ΤΩΝ ΠΑΛΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΙΡΗΝΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΙ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΕΙ?ΑΝ ΑΓΝΟΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΠΕΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΛΑΘΗ.ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΑΝ ΜΙΑ ΧΑΜΕΝΗ ΕΠΑΡΧΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΠΑΡΟΥΝ ΟΤΑΝ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΩΡΙΜΑΣΕΙ.ΟΤΑΝ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΘΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΤΑ ΕΘΙΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΗΘΗ ΤΟΥ.ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΙΧΑΝ ΤΟΥΣ ΠΕΡΣΕΣ ΟΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΙ ΕΙΧΑΝ ΟΥΝΝΟΥΣ ΠΕΡΣΕΣ ΣΕΛΤΖΟΥΚΟΥΣ ΒΟΥΛΓΑΡΟΥΣ ΑΡΑΒΕΣ ΓΟΤΘΟΥΣ ΣΚΥΘΕΣ ΔΥΤΙΚΟΥΣ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΑΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥΣ ΜΙΑΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΝΤΙΠΟΔΑ ΦΤΥΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΧΛΕΥΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ.ΑΠΑΡΝΟΥΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 23:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

.

οι Γερμανοι δεν κατορθωσαν να μας υποταξουν με την βια, αλλα σημερα μας εξαγοραζουν με το χρημα.


οι Τουρκοι δεν μας υπεταξαν επι 400 χρονια, αλλα αυριο θα μας υποταξουν με τον αριθμο τους ως μελη της Ε.Ε.

σε μερικες δεκαετιες θαμαστε μειονοτητα στην Ελλαδα οι Ελληνες...


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 17:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΓ. αυτον τον παλιοκολοκοτρωνη που εσφαζε τους κακομοιρους Τουρκους στρατιωτες ποτε θα τον περιλαβουμε στο στομα μας???

αντε να τους ξευτιλιζουμε σιγα σιγα εναν εναν και επιτελους να μεινουν τα παιδια μας με τους πραγματικους ηρωες, τον σουπερμαν, τον παπαστρουμφ και τον "ευρωπαιο" "προοδευτικο" "διεθνιστη" νεοελληνα παρτακια

.


VOTE!

---τελικα οι Τουρκοι εκαναν καλη δουλεια με τους γεννητσαρους..:(και τωρα που ρθαν στην εξουσια θε να ενωθουν με την χωρα που τους πεταξε...---

Η Ελλαδα ειναι ιδεα, μεσα μας ,οφειλουμε να την αναστησουμε...σαν τον νεκρο θεο "ενα κατι"-

ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΙΟς ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΕΝΤΟς ΟΤΑΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ;

ΚΟΝΞ ΟΜ ΠΑΝΞ


Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 17:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
απο αυτους τους πρωην κατακτημενους διδαχτηκα εγω ο Ελληνας καποτε την πραγματικη ιστορια του Αλεξανδρου, οταν ακολουθησα την πορεια του μεχρι την Ινδια.

σε καθε κρατος που σταματουσα, στις περισσοτερες πολεις, μολις δηλωνα Γιουναν, οι αγραμματοι και παμπτωχοι Πακιστανοι και Ινδοι αρχιζαν να μου αφηγουνται τα κατορθωματα του και μαλιστα με ημερομηνιες παρακαλω!


τα ματια τους ελαμπαν απο τον θαυμασμο για αυτον που οι απογονοι του ταυτιζουν με τον Χιτλερ και τον λενε σφαγεα...

αυτον που εκεινοι θεωρουν απελευθερωτη απο την καταπιεση, και που για χαρη του ανοιγαν ολες οι πορτες (φτωχες ή μη) στους συγχρονους απογονους του.



Ναι,αυτο ισχυει εκει οπου κρατανε το παρελθον μας ζωντανο...
ενω εδω (εξω απο εμας)υπαρχει ενα νεκρο τωρα...
το τωρα το σκοτωνουν οι προσκυνημενοι//και ειναι πολλοι...
ειναι οσοι ξεχνουν το παρελθον τους,παριστανωντας κατι που δεν ειναι και επιδιωκουν να γινουν//αν θελουν πολυ θα γινουν...μονο ομως αυτο που προοριζονται και οχι αυτο που θαθελαν...
Ο Αλεξανδρος εδωσε και πηρε πολλα //τωρα ολοι παιρνουν χωρις να σκεφτουν καν οτι οφειλουν να δωσουν...
Αν λοιπον η κυβερνηση (λεγωντας κυβερνηση εννοουμε το λαο που μιλαει με απαξειωση για το παρελθον του..--ναι! την αντιπολιτευση!--) δινει τοσα πολλα στηνΤουρκια...αναρρωτιεμαι τι εχει παρει!...
'η τι θελει να παρει...(και απο που)

ΚΟΝΞ ΟΜ ΠΑΝΞ


Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 18:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ούι ούι (π'λέει κ' η θκειά 'μ)...
πάει του θέμα ντρουχιάσκι...

Εχεις δικιο Λαμογιο...αλλα ολα υπο ελεγχο//
οποιος εχει να πει κατι για το θεμα θα το κανει//βεβαια μετα απο τοσες σελιδες ειναι καλο να δουμε και καποιες αποψεις που ναι μεν φανταζουν ξενες απο το θεμα μας αλλα εχουν καποια σχεση με την ιδεα του ελληνα για τα πργμτ//μεχρι εκει θα το αποδεχτουμε σαν μικρη παρενθεση και θα επανατοποθετηθουμε στο αρχικο ζητουμενο του παροντος ζητηματος..το οποιο ειναι η εσωτερικη διασταση του Μυστη Αλεξανδρου και οχι του στρατηλατη που κυριευσε τον τοτε κοσμο...φτανοντας απο τη δυση στην ανατολη περατωντας με το τελος της ζωης του τη συζευξη των αντιθετων...

εχμ...
για παμε παλι παιδια...



Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 18:41:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κριμα που χαθηκε ο steelsummer ....τωρα διαβαζα τι ελεγε..αν τα ελεγε με πιο ευπρεπη τροπο 8α του εβγαζα το καπελο...
Για να μην κουραζεστε...ο μεγας αλεξανδρος ποτε δε πιστεψε σε ινδουιστικα παραμυθια...ουτε 8εος ητανε...Ηταν ενας πανεξυπνος ελληνας που καταφερε να φτασει ως την ινδια με την πολυ καλη πολεμικη του μηχανη...Κριμα που πε8ανε μικρος γιατι θα εφτανε ως την κινα και ισως ολα σημερα να ηταν διαφορετικα..Προς τιμην του που σεβοταν τους λαους που κυριαρχουσε...γιαυτο και οπου πας στην ασια τον λατρευουν και τον θυμουνται...Μακαρι να υπηρχαν και σημερα τετοιοι ΑΝΤΡΕΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 19:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

...δινει τοσα πολλα στηνΤουρκια...αναρρωτιεμαι τι εχει παρει!...
'η τι θελει να παρει...(και απο που)


θελεις την Αληθεια sis?

ο,τι θα επαιρναν και οι προηγουμενοι (το ιδιο αφεντικο εχουν), την θεολογικη σχολη της Χαλκης (καλα την ειπα?) στην Ινσταμπουλ.


ετσι ή αλλιως οι παππαδες βγαινουν κερδισμενοι (και οι Τουρκοι βεβαιως βεβαιως - πανε μαζι απο την πτωση της Πολης κι επειτα)


στα απλα Ελληνικα, τα α.... του Καραμπελα ή τους ορχεις του Τανουκι...

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 19:13:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ηταν ενας πανεξυπνος ελληνας που καταφερε να φτασει ως την ινδια με την πολυ καλη πολεμικη του μηχανη...


και με την Πολιτικη του αδελφε, μην το ξεχναμε...


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 19:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εχμ...
για παμε παλι παιδια...



Πάμε από δω ή είναι πολύ βαθειά;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 19:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και με την πολιτικη αδερφε jonniebegood συμφωνω..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 14:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε βλέπω φως...
Ας ξαναβάλουμε το καδράκι λοιπόν.

Αριστερά ο κύριος είναι ο Μέγας κι ας μη του μοιάζει και πολύ.
Δεξιά ο κύριος λέγεται Αλ Χαντιρ (Al Khadir ή Al khidr), άγιος, προφήτης ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων του ισλάμ.

Τι έψαχναν οι δυό τους και ποιός τελικά το βρήκε (αν το βρήκε);
Σημ: Το πιάτο έχει ψάρια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 17:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

προσπαθώντας να βοηθήσω στην απάντηση του ερωτήματος επιτρέψτε μου να δώσω τα κάτωθι:
http://kataragama.org/gaffa.htm
http://khidr.org
http://khidr.org/gunawardhana.htm


ΡΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
185 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 17:29:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://kataragama.org/gaffar.htm

ΡΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 17:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άντε, προχώρα να ανοίξουμε και τις "πύλες".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy