ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 13:29:53  Εμφάνιση Προφίλ
Η εκλησία τα λέει. Εγώ δεν το υιοθετώ... απλώς το αναφέρω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 13:43:16  Εμφάνιση Προφίλ
Επίσης υπάρχει και επιστήμονας που βγαίνει σε τηλεοπτική εκπομπή, γνώστης αρχαιελληνικών μυστηρίων και μασονικών, και υποστηρίζει πως οι τέκτονες έχουν την γνώση και υλοποιούν δαίμονες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 13:44:18  Εμφάνιση Προφίλ
Α ΕοΝ δε μιλάς όμορφα στον κύριο Wolffaced διότι θα διαμαρτυρηθεί στους συντονιστές και θα σε επιπλήξουν ( δες λίγο το τόπικ ιστορία ).
Ο κύριος Wolffaced έχει το ακαταλόγιστο να λέει ότι του κάνει κέφι, έχει το δικαίωμα να πετάει όποια αρλούμπα θέλει, μπορεί να προκαλεί αλλά και να μην προκαλείται, είναι κάτι σαν ο άνθρωπος που βρίσκετε στο απυρόβλητο, όχι όχι δεν τον απεκάλεσα βλίτο.
Εμένα μου συνέστησαν να τον αγνοήσω να μη δίνω σημασία.
Έτσι κι αλλιώς δεν παραθέτει απόψεις τεκμηριωμένες, αλλά απόψεις που κάπου άκουσε και τις οποίες δεν ενστερνίζεται, κάτι σαν τον τρελό της γειτονιάς ένα πράμα.


O Αναζητών
ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 13:48:50  Εμφάνιση Προφίλ
Wolffaced : Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΝΙΚΗΣΕ ΤΟ ΔΙΑΒΟΛΟ !
Καμιά σχέση με τον Πιτ Παπαδάκο ;;;

O Αναζητών
ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fotini
Μέλος 2ης Βαθμίδας


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 13:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fotini
Και μετα απο τα δαιμόνια,τους αντίχριστους, τα τελώνια, τα καλώδια και τους βρυκόλακες

Ένα μόνο θα πω..και αυτό κλεμμένο..

Αγαπησε τον "κόσμο" σαν να είσαι ο ίδιος "ο ιδιοκτήτης του". Τότε μόνο μπορείς να ενδιαφερθείς ειλικρινά για τα πάντα"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 14:01:54  Εμφάνιση Προφίλ
Κύριε Wolffaced μα και εγώ με το τόπικ ασχολούμαι και απαντώ στα post του τόπικ.
Αν σας ενοχλεί που κρίνω τις απαντήσεις σας τότε να προσέχετε τι λέτε και τον τρόπο που εκφράζεστε.
Δεν είναι πρέπον να με αποκαλείται «ΡΕ» είμαι άνθρωπος και όχι νότα του πενταγράμμου.
Σας βλέπουν και οι συντονιστές Κύριε Wolffaced και θα απορήσουν με τη στάση σας και την εκφορά του λόγου σας.
Λίγο προσοχή σας παρακαλώ.


O Αναζητών
ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 14:49:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Καλησπέρα σε όλους...
Θέλεις μάλλον να σταματήσουμε να συζητάμε φίλε ΕοΝ...
Σε ότι με έχεις ρωτήσει, νομίζω πως σου έχω απαντήσει και μάλιστα ΞΕΚΑΘΑΡΑ...
Εσύ, τίποτα... ΚΡΙΜΑ!!!

Δεν χρησημοποίησα ΚΑΝΕΝΑ βιβλίο για ΟΣΑ ΕΙΠΑ, φίλε μου...
Μόνος μου κάθησα και ΜΕΛΕΤΗΣΑ ΣΕ ΒΑΘΟΣ, με ΕΙΛΗΚΡΙΝΙΑ και ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ, δηλαδή επαλήθευσα τα λόγια του Διδασκάλου μου...

Με ρωτάς:

quote:
Που ξέρεις οτι στην τελευταία μύηση δεν επικαλούντε υποχθόνιες οντότητες ή δεν γυρνάν τις πεντάλφες ανάποδα ? Ξέρεις ? δε ξέρεις ....

Σου απαντώ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ, γιατί ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.
Αν εσένα σε ενδιαφέρει, αυτό αλλάζει αλλά και πάλι λόγος ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΦΤΕΙ...

Με ξαναρωτάς:

quote:
Σε ρώτησα και πρίν ...αφού δεν είσαι μέσα πως γίνεται να ξέρεις ? πως γίνεται να είσαι σίγουρος ?

Και σου ξαναπαντώ: ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ γι'αυτό που εγώ έχω ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ περι των μυστηρίων..
Σου ΚΑΤΕΔΕΙΞΑ και σου ΑΠΟΔΕΙΞΑ ότι δέν χρειάζεται να είσαι μέσα για να κατανοήσεις όσα ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΑ...
Αν έχω κάνει λάθος, εδώ είμαι ελά να μου δείξεις ΠΟΥ ΕΧΩ ΛΑΘΟΣ και να είσαι σίγουρος ότι θα το ερευνήσω...

Μας λές όμως κάτι που σε εκθέτει ΚΑΙ εσένα μαζί με κάθε ΕΡΕΥΝΗΤΗ, ΑΝΑΖΗΤΗΤΗ. Λές πως:

quote:
Και τι δείχνει η πόρνη η ιστορία ? Πως όποιος διαφοροποιήται το κάνει για το δικό του συμφέρον και μόνο...

Θα σου θυμίσω τον Μεγάλο Δάσκαλο που όπως λές ΑΥΤΟΝ και ΜΟΝΟ δέχεσαι.
Εκείνος, η Ενανθρώπιση του Λόγου, ΔΕΝ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΘΗΚΕ;;;
Δεν ΔΙΔΑΞΕ ότι μέσο της ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΗΣ απο το σύνολο, τη ΜΑΖΑ, τον ΟΧΛΟ που τον ΣΤΑΥΡΩΣΕ θα περάσεις απο την ΤΗΝ ΣΤΕΝΗ ΠΥΛΗ στην αγκαλία του Πατέρα;;;;
Φίλε μου, ΜΗΝ χρησημοποιής κατα το δοκούν αυτά που πιστεύεις ή ότι ΛΕΣ ότι πιστύεις, ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ...

Και μιάς και πιάνεις ΣΥΧΝΑ τον όρο ΒΙΩΜΑ στη συζήτηση, πές μας ΤΙ ΕΝΝΟΗΣ ΒΙΩΜΑ και ΤΙ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΒΙΩΣΕΙ απο όσα διατίνεσαι ότι πιστεύεις...
Σου ΞΑΝΑΛΕΩ ότι ΚΑΝΕΝΟΣ το βιβλίο και την άποψη δεν παραθέτω, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ...

Κέλσος ο φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 15:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
o Διδάσκαλος είπε "Οσα κάνω εγώ μπορείτε να τα κάνετε και εσείς και ακόμα περισσότερα" δεν νομίζω να διαφοροποιήθηκε και πολύ ...
Εσύ τα βλέπεις έτσι Κέλσο οταν αποκαλείς ανθρώπους "μάζα" και "όχλο".
Μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε...μάλλον δεν επικοινωνούμε...
Διαβάζω αυτά που έγραψα και μου φαίνονται σαφέστατα και πεντακάθαρα ,εσύ απο την άλλη μου απαντάς οτι εσύ είσαι σαφής και οτι εγώ παρανοώ.
Δεν μπορώ να συνεχίσω το τέννις... ξαναλέω ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΟΣ ΜΙΑΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ και σύ μου λές οτι κατανόησες τον γιο οικοδομο του πατέρα πρωτομάστορα και συνέλαβες το πραγματικό νόημα που συνδέεται με τα μυστήρια και είσαι και τέκτονας και ροδόσταυρος και θεοσοφιστής γιατι είσαι εσωτεριστής.... ναι στην Ελλάδα είσαι ότι δηλώσεις...
Τους Τέκτονες τους Θεοσοφιστές και τους Ροδόσταυρους τους ρώτησες αν σε θέλουν ? Αυτοί θα ορίσουν αν είσαι ή δεν είσαι γιατι αυτοί ακολουθούν και γνωρίζουν το δόγμα τους και το τυπικό τους. Αυτοί είναι και αυτοί επιλέγουν ποιοι άλλοι θα είναι μαζί τους . Αυτοί όχι εσύ... Κανένα βιβλίο δε σε κάνει Τέκτονα ή Ροδοσταυρο παρα μόνο η συμμετοχή σου στα πιστεύω και το δόγμα μιας ομάδας . Είναι νόμος αυτός φίλε ...μην ξεχάσουμε και όσα ξέρουμε στο τέλος ...τι πάει να πεί κατανόησες τα μυστήρια ???????? ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΑΥΤΟ ? τα μυστήρια τα ρώτησες ? Τι κατανόησες ? αυτό που μόνο λίγοι ήρθαν σε θέση να πούνε οτι απλά αντιλήφθηκαν εσύ το κατανόησες κιόλας ? Ωραία όπως έγινε με τον Avallon σε ρωτάω και εσένα ΣΕ ΤΙ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΕΧΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ ? ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ !!!! ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙΣ ... ΤΑ ΒΙΩΜΑΤΑ ΣΟΥ ...

quote:
Και μιάς και πιάνεις ΣΥΧΝΑ τον όρο ΒΙΩΜΑ στη συζήτηση, πές μας ΤΙ ΕΝΝΟΗΣ ΒΙΩΜΑ και ΤΙ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΒΙΩΣΕΙ απο όσα διατίνεσαι ότι πιστεύεις...

ναι σαν να παίζουμε παιχνίδι με κάρτες ...δείξε μου τι έχεις να σου πώ....
Τίποτα δεν έχω βιώσει Κέλσο...πίνω 10 μπύρες πριν μπώ στο esoterica και γράφω ότι μου κατέβει στο μυαλό και κοροιδεύω τον κόσμο ...
αν αυτό θές να ακούσεις ...τότε no problem !

" Εσύ έβαλες flash στην μπαταρία ?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 16:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7
Αυτοί θα ορίσουν αν είσαι ή δεν είσαι γιατι αυτοί ακολουθούν και γνωρίζουν το δόγμα τους και το τυπικό τους. Κανένα βιβλίο δε σε κάνει Τέκτονα ή Ροδοσταυρο παρα μόνο η συμμετοχή σου στα πιστεύω και το δόγμα μιας ομάδας . Είναι νόμος αυτός φίλε ...μην ξεχάσουμε και όσα ξέρουμε στο τέλος

Απο που φίλε ΕοΝ γνωρίζεις εσύ ότι υπάρχει τέτοιος νόμος; Ποιός σου είπε ότι οι φιλοσοφικές εταιρίες έχουν δόγματα; Νομίζω ότι και μονο η ίδια η έννοια της φιλο-σοφίας καταδεικνύει την έλλειψη δόγματος. Όσο για την ύπαρξη κάποιου τυπικού δεν νομίζω ότι παρακολουθώντας την Θεία λειτουργία αυτόματα έγινες Χριστιανός.

Προσωπικά, αν ήμουν μέλος μίας ομάδας, θα ήθελα πάρα πολύ να ενταχθεί σ' αυτήν ένας άνθρωπος σαν τον φίλο μας τον Κέλσο. Είμαι σίγουρη απο το λίγο διάστημα που τον ακούω ότι θα έδινε μία άλλη πνοή σε οποιαδήποτε συζήτηση.
Και θα ήθελα να παραθέσω ένα Ακουσμα του Μεγάλου Μύστη Πυθαγόρα σε όλους τους φίλους μου

Μη προσπαθής να φωτίσεις με κηρίον το τείχος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 18:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Την καλησπέρα μου ΚΑΙ ΠΑΛΙ...

Με τιμά ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ όταν απο κάποιον που έχει ΕΠΤΑ ΦΟΡΕΣ ΣΟΦΙΑ (!!!) λέγονται τέτοια λόγια!!!!
Σοφία ΕΠΤΑ ΦΟΡΕΣ, με τιμάς ΜΑΛΛΟΝ ΠΕΡΑ ΤΟΥ ΔΕΟΝΤΟΣ και ΔΕΝ ΤΟ ΑΞΙΖΩ, πίστεψέ με

Τώρα στην απάντησή σου φίλε ΕοΝ...

quote:
o Διδάσκαλος είπε "Οσα κάνω εγώ μπορείτε να τα κάνετε και εσείς και ακόμα περισσότερα" δεν νομίζω να διαφοροποιήθηκε και πολύ ...

Μα καλά!!!! Διαβάζεις ΤΙ ΛΕΣ!!!!
Αυτό ΚΑΙ ΜΟΝΟ, απο μεριάς μου ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ότι υπάρχει ΔΙΑΦΟΡΑ και μάλιστα ΤΕΡΑΣΤΙΑ, χωρίς φυσικά να θεωρήται ΑΔΥΝΑΤΟ ότι ΚΑΠΟΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΝ...
Αν τώρα απο μεριάς σου ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΘΛΟ, τότε μπράβο και πάλι ΜΠΡΑΒΟ!!!

Λές πώς:

quote:
Εσύ τα βλέπεις έτσι Κέλσο οταν αποκαλείς ανθρώπους "μάζα" και "όχλο".

ΚΑΙ ΠΑΛΙ, ΛΑΘΟΣ ΚΑΝΕΙΣ φίλε μου ΕοΝ...
'Οχι ΕΓΩ (μα ποίος είμαι εγώ για να κάνω κάτι τέτοιο!), αλλά οι ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ!!!
Εκείνοι, Η ΜΥΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΚΕΙΝΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙ, οι μαθητές του είναι που ανέφερα στα Ευαγγέλιά τους ότι ο ΟΧΛΟΣ ΤΟΝ ΠΡΟΔΩΣΕ!!!
Ο ΟΧΛΟΣ φώναζε "άρον άρον ΣΤΑΥΡΩΣΩΝ ΑΥΤΟΝ", όχι ο 'Ανθρωπος...
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΑΥΡΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΧΛΟ....
Μη λέμε και ότι θέλουμε, ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΟΙΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ για να αποδείξουμε την τρύπα στο νερό!!!

Λές για μένα ότι:

quote:
και σύ μου λές οτι κατανόησες τον γιο οικοδομο του πατέρα πρωτομάστορα και συνέλαβες το πραγματικό νόημα που συνδέεται με τα μυστήρια και είσαι και τέκτονας και ροδόσταυρος και θεοσοφιστής γιατι είσαι εσωτεριστής.... ναι στην Ελλάδα είσαι ότι δηλώσεις...

Τι είναι αυτό που σε ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ;;;
ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΑΚΟΜΑ;;;
Είναι ΤΟΣΟ ΚΑΚΟ το ότι λέω αυτό που ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΑ;;;;
ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ....χωρίς παρεούλα....
Τι σε χαλάει;;;
Δεν θα διαφωνήσω σε αυτό που λές ότι στην Ελλάδα είσαι ότι δηλώσεις...
Είσαι ο ΠΡΩΤΟΣ που το εφαρμόζει κίολας, μιάς και εσύ έχεις πείς ότι ΕΙΣΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ και όχι κρυπτοεβραίος, κρυπτοεθνικός, κρυπτομασώνος, κρυπτοβουδιστής, κρυπτοΚΑΤΙ, όπως ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ σε έχουν και με έχουν αποκαλέσει!!!
Εσύ με ρώτησες ΤΙ ΕΙΜΑΙ (;;;) και είπα ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ, απο δέος για να ΜΗΝ πώ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!

Λές πάλι πώς:

quote:
Τους Τέκτονες τους Θεοσοφιστές και τους Ροδόσταυρους τους ρώτησες αν σε θέλουν ? Αυτοί θα ορίσουν αν είσαι ή δεν είσαι γιατι αυτοί ακολουθούν και γνωρίζουν το δόγμα τους και το τυπικό τους. Αυτοί είναι και αυτοί επιλέγουν ποιοι άλλοι θα είναι μαζί τους . Αυτοί όχι εσύ...

Αυτό θα ίσχυε ΑΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΩ σε κάποια τέτοια ή παρεμφερεί ομάδα καλέ μου φίλε...
Ναί, τότε θα τους ΡΩΤΟΥΣΑ...
Αυτό είναι το σωστό...
Αλλά στη προκειμένη περίπτωση ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ, σαν "πυροτέχνημα' ακούγεται στα αυτία μου...
Ξέρεις, ΠΡΩΤΑ ο κρότος, ΜΕΤΑ η λάμψη και ΤΕΛΟΣ πάλι το σκοτάδι του νυχτερινού ουρανού!!!!

Με ρωτάς με ύφος θα έλεγα:

quote:
Κανένα βιβλίο δε σε κάνει Τέκτονα ή Ροδοσταυρο παρα μόνο η συμμετοχή σου στα πιστεύω και το δόγμα μιας ομάδας . Είναι νόμος αυτός φίλε ...μην ξεχάσουμε και όσα ξέρουμε στο τέλος ...τι πάει να πεί κατανόησες τα μυστήρια ???????? ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΑΥΤΟ ? τα μυστήρια τα ρώτησες ? Τι κατανόησες ?

Καλέ μου φίλε ΕοΝ...
ΚΑΤΑΝΟΗΣΑ σημαίνει ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΑ
Δε σε κατάλαβα;;;
Που έχεις ένσταση;;; Δεν είπα ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω απο αυτό που ΗΔΗ ΕΞΗΓΗΣΑ...
Φυσικά, αυτό που παράθεσα σε σένα ΩΣ ΑΔΙΑΜΦΗΣΒΗΤΗΤΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ, είναι μόνο μια χαραμάδα στη πόρτα, στη ΠΥΛΗ ΤΗ ΣΤΕΝΗ...
Τα θεωρώ δε ΑΠΟΔΕΙΞΗ και μάλιστα ΑΔΙΑΜΦΗΣΒΗΤΗΤΗ, μιάς ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΕΣ λέγοντας μου το ΑΝΤΙΘΕΤΟ...

Αναφέρεις όμως κάτι που θέλει διευκρίνηση απο μεριάς σου φίλε μου ΕοΝ:

quote:
Τι κατανόησες ? αυτό που μόνο λίγοι ήρθαν σε θέση να πούνε οτι απλά αντιλήφθηκαν εσύ το κατανόησες κιόλας ?

Ποιοί είναι αυτοί οι "κάποιοι" φίλε μου;;;
Ποιοί ήταν αυτοί που ήρθαν σε αυτή τη θέση και ΠΩΣ μπορεί κάποιος ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ ΠΑΝΤΑ, να είναι ένας απο αυτούς;;;
Θα πρέπει να έχει περάσει απο ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ;;;
Γιατί φίλε μου, ΚΑΙ εδώ φάσκεις και αντιφάσκεις ΑΝ θεωρείς ότι ΜΟΝΟ ΜΕΣΟ ΜΙΑΣ ΣΧΟΛΗΣ μπορεί κάποιος να ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ...
Πιθανότατα απο τη σχολή που ΚΑΙ εσύ έχεις περάσει...

Αναρωτήσου ΓΙΑΤΙ κάνουμε αυτόν το διάλογο φίλε ΕοΝ...
Τι ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΣ να πείς...
Και αν τελικά ΕΥΣΤΑΘΕΙ αυτό που είπες περί ΜΥΗΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ...

Η Σοφία ΕΠΤΑ ΦΟΡΕΣ, πολύ σωστά το είπε στα περί μυστηρίων...
Και να προσθέσω ότι ΚΑΙ στο μυστήριο της Βαπτίσεως που σχεδόν ΟΛΟΙ περάσαμε, δε μας κατέστησε και ΣΩΣΜΕΝΟΥΣ...
Ούτε ΚΑΝ ΧΡΙΣΜΕΝΟΥΣ...

Εάν έχεις σκοπό να συνεχίσουμε, δώσε ΣΤΟΙΧΕΙΑ για όσα λές...
Στήριξε τους λόγους σου με επιχειρήματα και όχι με μπύρα....

Πάντα Φίλος και Εραστής της ΣΌΦΙΑΣ,
Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ φίλε μου Ράμογλου, αρκετά έχω ΗΔΗ εκτεθεί...
Ας δείξω και με ποιά είμαι ΕΡΑΣΤΗΣ....
Να δείξω ποιά είναι η ΠΗΓΗ των στοιχείων μου και ΓΙΑΤΙ μου αποκαλύπτετε (ΑΝ το κάνει φυσικά...)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 20:39:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ωραία όπως έγινε με τον Avallon σε ρωτάω και εσένα ΣΕ ΤΙ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΕΧΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ ? ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ !!!! ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙΣ ... ΤΑ ΒΙΩΜΑΤΑ ΣΟΥ ...

Δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει για σένα να παραδεχτεί κάποιος από μας αν είναι Τέκτονας ή όχι.

Μήπως άραγε μετρήσουν τα γραφόμενά μας διαφορετικά?
Μήπως αποκτήσουν άλλη βαρύτητα?
Μήπως μας πάρεις περισσότερο σοβαρά?
Η γνώμη η δική μου είναι ότι δεν πρόκειται να συμβεί τίποτα από τα παραπάνω.

Εσύ αντί να δεχτείς την άποψη οποιουδήποτε είναι Τέκτονας και ξέρει κάτι παραπάνω από την αφεντιά σου στο συγκεκριμένο θέμα απλά θα την χλευάσεις.

Κοινώς όπως έλεγε η συγχωρεμένη η γιαγιά μου « Δε σε πιάνω ούτω στο κρύο ούτε στη ζέστη»…

Οπότε πες μου λοιπόν για ποιο λόγο να παραδεχτεί κάποιος σε σένα ότι είναι Τέκτονας????

Kάπου νωρίτερα αναφέρθηκες ότι οι Τέκτονες αλληλουποστηρίζονται και γω σου απαντώ ότι την αλληλεγγύη και αλληλουποστήριξη που βρήκα όταν έγινα μέλος της φιλοζωϊκής εταιρείας δεν έχω βρει πουθενά. Ολοι όσοι έχουν κατάστημα και είναι μέλη της φιλοζωϊκής τα υπόλοιπα μέλη ψωνίζουν από αυτούς. Για να μη σου πω βέβαια για το "σύλλογο Γορτύνιων" όπου στην εφημερίδα τους υπάρχει διαφήμιση - καταχώρηση του Αγγελόπουλου (καταστήματος με είδη υγιεινής στην Κηφισίας) που γράφει ότι κάνει έκπτωση 20% σε όποιον κατάγεται από τη Γορτυνία.
Ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πω αν και νομίζω ότι δεν θέλεις πραγματικά να καταλάβεις γιατί είσαι τόσο κολλημένος όσο μια τσίχλα στη σόλα ενός παπουτσιού...

"Τάδε έφη Avallon"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

onoma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 22:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους onoma
Θα απαντήσω στον Κελσο , ο οποίος προφανώς βιάστηκε….

Ήθελα να βρω στοιχεία έγκυρα, άρα πολύ καλά έπραξα και έψαξα σε πάνω από 50 στοές που έχουν σελίδα στο δίκτυο για να πάρω στοιχεία τόσο για το κοινωνικό έργο τους , τόσο για τον τρόπο λειτουργίας τους , τόσο για το σκοπό τους , για τον τρόπο που γίνεται κάποιος μέλος , για κάποιες απαντήσεις σε κοινά ερωτήματα που τους κάνουν και για αλλά…δεν πιστεύω να θεωρείς ότι δίνουν ψεύτικα στοιχεία;
Από την άλλη μεριά οι σελίδες που είναι κατά του τεκτονισμού , οι περισσότερες είναι για γέλια αλλά ορισμένες όχι . Μέσα από αυτές διάβασα και μαρτυρίες μερικών ανθρώπων που ήταν τέκτονες και έφυγαν αναφέροντας τους λόγους. Επίσης μίλησα με έναν αλλά δεν θα πω τίποτα παραπάνω για ευνόητους λόγους.
Σαφώς και έψαξα για στοιχεία και εδώ στην Ελλάδα όχι Μέσα από το δίκτυο.

Άνθρωπε μου , αυτοί οι άνθρωποι είναι περισσότερο φερέγγυοι από εσένα που δεν ξέρεις καν τι γίνεται μέσα στις στοές και ωστόσο τις υποστηρίζεις με τόσο φανατισμό.

Το τι είναι τίμιο και τι ηθικό δεν είσαι σε θέση να το πεις εσύ ούτε εγώ ούτε κανένας ,φίλε Κελσο

Επίσης φίλε Κελσο δεν ανέφερα τι βαθμού ήταν αυτοί που έφυγαν , είπα να μην βιαστείτε να κρίνετε γιατί θα εκτεθείτε…

Και Επίσης , το ξέρεις ότι κάποιοι αρκετοί τέκτονες δεν προβιβάζονται ποτέ σε μεγαλύτερο βαθμό; αυτοί γιατί άραγε ; Ποιος ο λόγος να γίνουν τέκτονες αφού δεν θα τους αποκαλυφθούν ποτέ τα μυστικά των τεκτόνων που δίνουν γνώση και αλήθεια;

Τεκμηριώνω την άποψη μου μόνο για τον τεκτονισμό και όχι για όλα τα φιλοσοφικά κινήματα , γι’αυτό χρησιμοποιώ παρένθεση ,για να βάλω ένα προσωπικό σχόλιο.

Επίσης σου επιτρέπω να μην υποθέτεις ότι συμφωνώ ή διαφωνώ με οτιδήποτε χωρίς να έχω αναφερθεί σε αυτό, απλά επειδή εσένα σου θυμίζει κάτι (όπως λες του Ναιτες ιππότες)

ούτε κατέκρινα την οικονομική αυτοδυναμία , ίσα ίσα αυτό λέω ότι οι στοές είναι οικονομικοί οργανισμοί, κατακρίνω όμως το να χρησιμοποιείς την οικονομική σου επιφάνεια και δύναμη για επηρεάσεις ανθρώπους , κυβερνήσεις για να εξυπηρετήσεις τα συμφέροντα σου

Μερικοί άνθρωποι , εννοείται όχι όλοι , φίλε Κελσο, εκτός αν ζεις σε άλλο πλανήτη , μετατρέπουν την αγάπη σε πάθος και το πάθος σε λαγνεία .Η διαχωριστική γραμμή είναι λεπτή…

ούτε είπα κάτι για καλούς και για κακούς αλλά τι να κανείς έτσι είναι αυτά , οποίος βιάζεται…
οποίος αναζητεί την γνώση δεν είναι κακός είναι το θύμα της υπόθεσης…κι αυτό φαίνεται από όσα γράφω…

Τέλος , το παράδειγμα σου είναι ατυχές γιατί εδώ μιλάμε για .. (υποτιθέμενη) φιλοσοφία…
Για τις τελετές δεν εικάζω φίλε Κελσο , στηρίζομαι σε μαρτυρίες πρώην μελών και όχι μόνο…ας πούμε ότι στηρίζομαι και σε κάποια βίντεο και ηχογραφήσεις...

εσύ είσαι αυτός και όχι μόνο εσύ που συνεχώς κάνει εικασίες για το τι είναι και τι συντελείται Μέσα στις στοές και που σε οδηγούν αυτές…


εγώ αναφέρω μια πραγματικότητα , ρεαλιστικά χωρίς να αναλώνομαι σε τυπικότητες και διαφορετικότητες μεταξύ των στοών

Οι στοές είναι οικονομικοί οργανισμοί και τίποτα παραπάνω

Και οι θάνατοι πρώην μελών έχουν σχέση με αυτό και όχι με αλλά πράγματα…

Αν εσύ δεν θες να καταλάβεις τι λέω τότε απλά είσαι ένας φανατικός
Αν δεν μπορείς να καταλάβεις τι λέω τότε απλά είσαι ένας ηλίθιος
Αν καταλαβαίνεις τι λέω αλλά αντιδράς για να διαστρεβλώσεις τότε έχεις κάποια σκοπιμότητα
Αν προσπαθήσεις να καταλάβεις τι λέω και ρωτήσεις πράγματα που έχουν μεγαλύτερη σημασία από αυτά που ρωτάς τότε ίσως και να μπορέσουμε να συζητήσουμε …


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 22:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Κολημένος ? καλό !!!!!!
Να σε χέρεται το φεμινιστικό γυναικείο κίνημα. Μια γυναίκα ζήτουλας αυτών που της απαγορεύουν. ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΟΑ ΔΕΚΤΟΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝΤΡΕΣ
ΜΟΝΟ ΑΝΤΡΕΣ
ΜΟΝΟ ΑΝΤΡΕΣ www.grandlodge.gr
ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ !!!! ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕ ΣΕ ΘΕΛΟΥΝ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥΣ!!! ΚΑΙ ΣΥ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΣΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΕ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ !!!!
(της γυναίκας η ψυχή είναι μια άβυσσος...)
ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΕΓΩ Ο ΚΟΛΗΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ?

ΕΣΥ ΤΙ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΣΑΙ ? ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΙΚΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΟΣΜΟΥ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
ΜΙΚΤΟΣ !!! ΔΗΛΑΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΚΤΟΣ ΚΑΙ ΣΚΕΤΟΣ ΣΑΝ ΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ ΤΟΥ 50
ΤΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΔΕΞΙΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ (και όλα αυτά το σωτήριο έτος 2003 )....
ΠΟΙΑ ΣΤΟΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΟΑ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΑΣ? (μα φυσικά την μεγάλη στοά της Ελλάδος ...οπου δεκτοί γίνονται...μάντεψε.... ΜΟΝΟ ΑΝΤΡΕΣ!!!)
ΑΡΑ ΚΑΙ ΓΩ ΔΕΝ ΣΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ...είσαι ΜΟΥΦΑ ...ΕΙΣΑΙ ΓΙΑΛΑΤΖΗ ...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΩΣ ΤΕΚΤΩΝ !!!!! ΔΕΚΤΟΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝΤΡΕΣ. ΒΑΛΤΟ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ.ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΔΕΚΤΗ !!!ΜΟΝΟ ΑΝΤΡΕΣ !!!! ΧΑΧΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ !!! ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ...ΜΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ? ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΝΕ ?

ΚΕΛΣΟ ? περιμένεις απάντηση ?

quote:
Πάντα Φίλος και Εραστής της ΣΌΦΙΑΣ,
Κέλσος ο Φιλαλήθης


ναι δίκιο έχεις τής έχεις κάνει ανελέητο έρωτα της ρημάδας ...

κατι είχαν οι μπύρες σήμερα..... χαχα.....

" Εσύ έβαλες flash στην μπαταρία ?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2003, 23:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
Αναρωτιεμαι ποιο ειναι το μαθημα στις 16 σελιδες αυτου του θεματος...ειλικρινα πλεον αναρωτιεμαι...δεν θελω να σκεφτομαι πως το μαθημα ειναι οτι ολοι που στηριζουν γραφοντας σε αυτο το site (το ποιο σοβαρο που εχω βρει μεχρι τωρα με τετοια θεματολογια) φανατιζονται τοσο (με το ενα μερος η το αλλο) και καταληγουν την συζητηση σε απλη συζητηση καφενειου και χωρο για να την "μπει" στον αλλο...

Ειλικρινα λυπαμαι για την τροπη της συζητησης ...

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 00:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr
opa re paidia ti ginete edo? eixa kanei unsubscribe sto topic kai 3afnika xtipise 16 selides, eiparxei kati kenourgio kai ousiastiko i einai opos ta leei i Mara kafe bar?

an isxeiei to telefteo gia na paroun drasei oi sintonistes, ego pou eftia3a to topic mporo na kano lock?



Don't Try to Give Days in your Life, just try to Give Life in your Days


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 00:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
νιτρο οχι δεν εχει παρει διαστασεις που να χρειαζεται κλειδωμα... θελω να πιστευω μερικα παραπατηματα εκτος θεματος...ισως σε λιγο πιο προσωπικο επιπεδο απο οτι θα επρεπε ...θελω , ελπιζω και ευχομαι οτι ολα θα φτιαξουν συντομα... Θα πρεπει να παραδεχτω πως ακομα και απο τους αντιλογους, τις αντιδικιες και διαφωνιες εχει μεινει κατι, ενα "κατι" το οποιο ο καθενας θα μπορει να το αναλυσει μονος του ποσο σπουδαιο ειναι.

Ας κανω μια προσπαθεια λοιπον να επαναφερω το θεμα (δεν βγαζω την αφεντια μου εξω...επεσα και εγω στην παγιδα για λιγο - δεν ειμαι και ασφαλτος )

Καπου διαβασα οτι ο τεκτονισμος δεν ειναι ουτε θρησκεια , οθτε φιλοσοφικη θεωρια και οτι ενας πιο ακριβεστατος ορισμος για το τι γινετε μεσα εκει ειναι "τεκτονικα Μυστηρια" (βασισμενο στο οτι ο τεκτονισμος αποτελει αναβιωση αρχαιων μυστηριων.
Θα καταφερουμε ποτε να ξεπερασουμε τις προκαταληψεις μας και να δουμε απλα κατα ποσο η αναβιωση τετοιων μυστηριων μπουρουν να προσφερουν κατι ?

Μηπως τωρα εχουμε μια χρυση τομη...?


And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 00:53:28  Εμφάνιση Προφίλ
ΚΡΙΜΑ !!!

Χαραμίζεστε γνώστες της απόλυτης αλήθειας !!!
Γράφτε βιβλία να μάθει ο κόσμος ότι :
Α) Ο Τεκτονισμός είναι ΜΟΝΟ αμιγής και για να δημιουργηθεί μια Στοά πρέπει να έχει την αναγνώριση της μητέρας Αγγλίας , αν δεν την έχει ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΑ.
Β) Οι Στοές είναι παρακλάδι του υπουργείου Οικονομικών ( πολιτική και οικονομία σε ένα )
Γ) Οι γυναίκες που ανήκουν στο μικτό τεκτονισμό ανά την υφήλιο ΔΕΝ λέγονται μασόνοι γιατί η λέξη δεν ακούγεται καλά στο θηλυκό ( μασόνες ;;; τστστς )
Δ) Οι εργασίες βιντεοσκοπούνται και προβάλλονται καθ εκάστην μετά το The Wall.
Ε) Όταν θέλουν να δείξουν ότι έχουν μυστήρια διαβάζουν Αγκάθα Κρίστι.
Ζ) Όταν κάποιος φύγει από στοά είναι τελειωμένος , αλλά πρώτα προλαβαίνει να δώσει στο λαό , βίντεο , χαρτιά , μαρτυρίες και ότι άλλο αποκαλύπτει τα μαύρα και σκοτεινά δρώμενα .
Η) Πίνουν αίμα
Θ ) Υποκαθιστούν την Εκκλησία και ετοιμάζονται να φέρουν το διάβολο , αλλά μόνο όταν τελειώσουν με τους βαθμούς ( 33 ) το μαθαίνουν ( μετά θάνατο ).
Ι) Δεν έχουν καμία σχέση με μυστήρια ή με εσωτερισμό , απλά μαζεύουν φράγκα και πουλάνε βαθμούς για το ονόρε.
Κ) Στα ανοιχτά πανεπιστήμια και στα βιβλιοπωλεία μαθαίνεις ποιο πολλά .

ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ !!!

Υ.Γ. ΕοΝ είσαι φανατικός και δε μπορείς να δεις ΤΙΠΟΤΑ κρίμα.
Onoma έχεις βαθιά μεσάνυχτα και καλύτερα να πάρεις πληροφορίες από τους μικρούς εξερευνητές Χιουη Λιουη Ντιουη , ήταν και οι τρεις Τέκτονες .
Α και να μη ξεχάσω ντύστε με το περίζωμα του Τέκτονα για να μου επιτεθείτε που έχω ΑΛΛΕΣ απόψεις από τις δικές σας.


O Αναζητών
ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 01:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
quote:
Δ) Οι εργασίες βιντεοσκοπούνται και προβάλλονται καθ εκάστην μετά το The Wall.

Πρεπει να εχουμε και NOVA τωρα??

Συγνωμη αλλα δεν αντεξα!!!

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 02:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Χαιρετώ τους φίλους...
Καταρχάς, φίλε μου Νίτρο ΔΕΝ χρειάζεται να κλειδώσεις ΤΙΠΟΤΑ...
Τίποτα ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΘΕΙ απο το τόπικ που άνοιξες!!!
Φυσικά καλό θα ήταν να ήσουν ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ στη παρέα μας, αλλά δέν πειράζει...

Μάρα, ζητώ συγγνώμη απο εσένα και για λογαριασμό του πλήθους του "καφενείου" που περιέγραψες.
Ειληκρινά ΣΥΓΓΝΩΜΗ...
Δεν είχα ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΟΠΟ να την "μπώ" σε ΚΑΝΕΝΑΝ...
Με το ΕοΝ, προσπάθησαμε να παρουσιάσουμε τις ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ και την ΟΠΤΙΚΗ ΜΑΣ που κοιτάζουμε το θέμα ΟΧΙ μόνο του Τεκτονισμού, αλλά ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΗΝ ΜΥΣΤΗΡΙΑΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ...
Αν αποτύχαμε, και πάλι συγγνώμη......
Είπες όμως κάτι για τον Τεκτονισμό, ότι

quote:
Καπου διαβασα οτι ο τεκτονισμος δεν ειναι ουτε θρησκεια , οθτε φιλοσοφικη θεωρια και οτι ενας πιο ακριβεστατος ορισμος για το τι γινετε μεσα εκει ειναι "τεκτονικα Μυστηρια" (βασισμενο στο οτι ο τεκτονισμος αποτελει αναβιωση αρχαιων μυστηριων.

Απο το βιβλίο του ΠΕΤΡΟΥ ΓΡΒΙΓΓΕΡ "Θεμέλια Βασιλικής Τέχνης", αντιγράφω απο τη σελίδα 28:
"...ο Τεκτονισμός δέν είναι μιά ΜΥΣΤΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ, αλλά μια εταιρία ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΥΣΑ εις τους κόλπους της ΕΝ ΜΥΣΤΙΚΟ, το οποίον διαφυλάτει τόσον καλώς ώστε και αυτοί οι μυημένοι των ανωτέρων βαθμών ΝΑ ΤΟ ΑΓΝΟΟΥΝ.
'ΕΝ ΜΥΣΤΙΚΟ, τόσο ΑΠΛΟΥΝ ώστε οι άνοες θα εξέσπων εις γέλωτα ΕΑΝ το εμάθανον και εν τούτοις τόσο ΤΡΟΜΕΡΟΝ ΔΙΑ ΤΟΥΣ ΜΥΣΤΑΣ"

Και πάλι σου ζητώ συγγνώμη, γιατί άφησα μιά ΛΑΘΟΣ εικόνα να φανεί... Μίλησες για ΜΑΘΗΜΑ και τουλάχιστον η μηδαμηνότης μου, ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΕΤΟΙΟ ΣΚΟΠΟ...
'Ομως το απόσπασμα που σου το προσφέρω ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ, μπορείς να το εκλάβεις όπως καλύτερα μπορεί να σε βοηθήσει στο να ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ τα περί Τεκτονισμού.

Καλέ μου φίλε ΕοΝ, ΞΕΧΑΣΕΣ (κατα λάθος φαντάζομαι) να προσθέσεις ΚΑΙ το υστερόγραφό μου...
Τστστστστς!!! Αχ πάλι "πυροτεχνήματα";;;
Το προσθέτω ΜΟΝΟΣ μου...
Υ.Γ φίλε μου Ράμογλου, αρκετά έχω ΗΔΗ εκτεθεί...
Ας δείξω και με ποιά είμαι ΕΡΑΣΤΗΣ....
Να δείξω ποιά είναι η ΠΗΓΗ των στοιχείων μου και ΓΙΑΤΙ μου αποκαλύπτετε (ΑΝ το κάνει φυσικά...)

'Ετσι για να βάζουμε τα πράγματα τα ατάκτος ειρημένα ΣΕ ΤΑΞΗ...

Και τωρα στο φίλο ΟΝΟΜΑ...
Ανέφερες με αρκετή έπαρση θα έλεγα ότι:

quote:
Άνθρωπε μου , αυτοί οι άνθρωποι είναι περισσότερο φερέγγυοι από εσένα που δεν ξέρεις καν τι γίνεται μέσα στις στοές και ωστόσο τις υποστηρίζεις με τόσο φανατισμό.


Δεν υποστήριξα ΠΟΥΘΕΝΑ ότι ξέρω τι γίνεται ΜΕΣΑ στις Στοές ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ, γι'αυτό και ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ...
Μίλησα για την ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ, κάτι πού μάλλον εσένα ΔΕΝ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.
Μπερδεύεις τις λέξεις ΕΠΙΟΡΚΟΣ με τον ΑΦΕΡΕΓΓΥΟ...
Μέγα λάθος και πρώτο σε μια σειρά λαθών... ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ!

Λές ακόμα:

quote:
Το τι είναι τίμιο και τι ηθικό δεν είσαι σε θέση να το πεις εσύ ούτε εγώ ούτε κανένας ,φίλε Κελσο

Και ΠΟΙΟΣ θα το πεί;;;
Αν όχι ΕΓΩ και ΣΥ (εμείς δηλαδή), τότε ΠΟΙΟΣ;;;
Με τι μέτρο μετράς τα πράγματα;;;
Ο καθένας λοιπόν με το μέτρο και με τη στάθμη του ΚΡΙΝΕΙ και το ΤΙΜΙΟ και το ΗΘΙΚΟ
Δεύτερο λάθος.... ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ!

Συνεχίζεις λέγοντας:

quote:
Και Επίσης , το ξέρεις ότι κάποιοι αρκετοί τέκτονες δεν προβιβάζονται ποτέ σε μεγαλύτερο βαθμό; αυτοί γιατί άραγε ; Ποιος ο λόγος να γίνουν τέκτονες αφού δεν θα τους αποκαλυφθούν ποτέ τα μυστικά των τεκτόνων που δίνουν γνώση και αλήθεια;

Ρωτάς εμένα ΤΟ ΓΙΑΤΙ δέν προβιβάζοντε στη τάξη οι "κακοί" μαθητές;;;;
Απορώ και μόνο με την ερώτηση που μου απευθήνης!!!
'Ομως με συνδέεις ΚΑΙ ΕΣΥ με τους Τέκτονες, που σημαίνει ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ...
Για το θέμα των ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΜΥΣΤΙΚΑ απο ορισμένους όπως λές, σε παραπέμπω στην απάντηση που έδωσα στη φίλη μας τη Μάρα, στην αρχή της απάντησής μου....
Τρίτο λάθος..... ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ!

Αναφέρεις όμως πώς:

quote:
Επίσης σου επιτρέπω να μην υποθέτεις ότι συμφωνώ ή διαφωνώ με οτιδήποτε χωρίς να έχω αναφερθεί σε αυτό, απλά επειδή εσένα σου θυμίζει κάτι (όπως λες του Ναιτες ιππότες)

ούτε κατέκρινα την οικονομική αυτοδυναμία , ίσα ίσα αυτό λέω ότι οι στοές είναι οικονομικοί οργανισμοί, κατακρίνω όμως το να χρησιμοποιείς την οικονομική σου επιφάνεια και δύναμη για επηρεάσεις ανθρώπους , κυβερνήσεις για να εξυπηρετήσεις τα συμφέροντα σου



Σε ευχαριστώ που ξεκινάς με μια ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ για την ΑΝΑΙΡΕΣΕΙΣ στη συνέχεια!!!
Οξύμωρο το σχήμα, αλλά κατανοητώ.
Επιμένω λοιπόν στον ΣΥΣΧΕΤΙΣΜΟ (χωρίς την άδεια σου να ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ) και επιμένω ότι υπάρχει ΔΟΛΟΣ και ΚΙΝΗΤΡΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ για τον "αφανισμό" κ'άθε μα κάθε ΑΥΤΟΝΟΜΟΥ και ΑΥΤΟΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΟΥ οργανισμού...
'Ισως όσοι "λάκισαν" απο τη μύηση, ΕΠΟΦΘΑΛΜΙΟΥΣΑΝ τα χρήματα των αδελφών τους....
'Οσο για το ΠΩΣ θα διαχειρηστώ το πορτοφόλι μου, ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ καλέ μου φίλε...
Εσύ απλά να παρακολουθής τις "κινήσεις" μου... ΝΑΙ αυτό μπορέις να το κάνεις...
Τέταρτο λάθος....... ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ!

Συνεχίζοντας λές πώς:

quote:
Μερικοί άνθρωποι , εννοείται όχι όλοι , φίλε Κελσο, εκτός αν ζεις σε άλλο πλανήτη , μετατρέπουν την αγάπη σε πάθος και το πάθος σε λαγνεία .Η διαχωριστική γραμμή είναι λεπτή…


Απο άλλο πλανήτη ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ.
ΕΙΜΑΙ όμως διαφορετικός στη σκέψη απο εσένα, αυτό είναι ΒΕΒΑΙΟ.
Πώς και με ποιό τρόπο μπορείς και ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΕΣΥ, την "λεπτή κόκκινη γραμμή" της ΔΙΚΗΣ ΜΟΥ αγάπης, πάθους, λαγνείας;;;
Εδώ πρίν μας είπες ότι δέν μπορέις να ξεχωρίσεις το ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΙΟ & ΗΘΙΚΟ!!!!
Πέμπτο λάθος....... ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ!

Αλήθεια φίλε μου ΟΝΟΜΑ, είσαι θύμα;;;;
Εσύ μάς είπες:

quote:
ούτε είπα κάτι για καλούς και για κακούς αλλά τι να κανείς έτσι είναι αυτά , οποίος βιάζεται…
οποίος αναζητεί την γνώση δεν είναι κακός είναι το θύμα της υπόθεσης…κι αυτό φαίνεται από όσα γράφω…

Δεν κατανόησα όμως κάτι....
ΠΟΙΑ ΓΝΩΣΗ ΑΝΑΖΗΤΑΣ;;;
Γιατί ΠΟΥΘΕΝΑ δεν μας είπες κάτι τέτοιο, μα ΠΟΥΘΕΝΑ!!!
Αυτό που μας έκανες γνωστό είναι το εξής (στο παραθέτω γιατί ΜΑΛΛΟΝ το ξέχασες φίλε μου "ντεντέκτιβ"):
quote:
Αφού διάβασα όσα έχουν γραφεί μέχρι τώρα, θα γράψω τα παρακάτω που είναι μια περίληψη της έρευνας που έκανα πάνω στο θέμα. Εμπεριέχει προσωπική κρίση η οποία στηρίζεται τόσο σε περιεχόμενα ιστοσελίδων από στοές και σελίδων κατά του τεκτονισμού όσο και από μαρτυρίες ανθρώπων που ήταν τέκτονες και αποφάσισαν να φύγουν από στοές τόσο εδώ όσο και στο εξωτερικό.

'Εκτο λάθος..... ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ!
Αλλά η έρευνα σου φίλε ΟΝΟΜΑ συνεχίζεται, γράφοντας ΜΑΛΛΟΝ φαντασιοπληξίες!!!!!
Λές ότι:
quote:
Τέλος , το παράδειγμα σου είναι ατυχές γιατί εδώ μιλάμε για .. (υποτιθέμενη) φιλοσοφία…
Για τις τελετές δεν εικάζω φίλε Κελσο , στηρίζομαι σε μαρτυρίες πρώην μελών και όχι μόνο…ας πούμε ότι στηρίζομαι και σε κάποια βίντεο και ηχογραφήσεις...

εσύ είσαι αυτός και όχι μόνο εσύ που συνεχώς κάνει εικασίες για το τι είναι και τι συντελείται Μέσα στις στοές και που σε οδηγούν αυτές…



Μα καλά, τα πιστεύεις κιόλας όσα λές;;;;
"ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ" ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ;;;;;
Σε αφήνω στην κρίση των άλλων, για να μην νομίζεις πώς έχω εμπάθεια...
Στο ότι ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ τα τελούμενα μέσα στις Στοές, αυτό το έχω ΞΑΝΑΠΕΙ...
'Εχω πεί ΕΠΙΣΕΙΣ ΞΑΝΑ ότι ΑΝ είχες κάνει τον κόπο και διάβαζες τα μηνύματά μου θα έβλεπες ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙ ΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ που είναι και το δικό μου ζητούμενο...
'Εβδομο λάθος....... ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ!

Καλά, τα περί ΘΑΝΑΤΩΝ, περί ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΩΝ κλπ κλπ κλπ, τα αφήνω για το πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα (το δικό μου είναι στη Καλλιθέα) και για τον αστυνόμο ΚΑΛΑΧΑΝ....
'Ογδοο & 'Ενατο λάθος......... ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ!

'Οσο για το τέλος του μυνήματός σου, μου θυμίζει λίγο απο τον ΕΜΙΛΙΟ ΖΟΛΑ και την περίφημη "Υπόθεσις Ντρέυφους"!!!
Αλλά τι τα θές, ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ, ΤΕΚΤΩΝ ΗΤΑΝ!!!!
Δέκατο λάθος......... ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ!

Σου έδωσα νομίζω αρκετή τροφή για ΣΥΖΗΤΗΣΗ φίλε μου ΟΝΟΜΑ...
Θα χαρώ ΑΝ καταφέρουμε και την πραγματοποιήσουμε, ΑΝ ΚΑΙ.....
Πρίν όμως κάθησε και διάβασε τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΑ για να είσαι πιό πολύ ενημερωμένος, γιατί ΤΩΡΑ ήσουν ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΝΕΝΗΜΕΡΩΤΟΣ!!!!

Την καλημέρα μου σε όλους,
Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 04:50:24  Εμφάνιση Προφίλ
Για να μιλήσουμε και λίγο με στοιχεία .

Στοές στην Ελλάδα :
1)Μεγάλη Στοά της Ελλάδος ( αμιγής )
2)Εθνική Μεγάλη Στοά της Ελλάδος ( αμιγής )
3)Μεγάλη Μικτή Στοά της Ελλάδος ( μικτός )
4)Ύπατη Μικτή Στοά της Ελλάδος ( μικτός )
5)Droit-Humain ( μικτός )

Όλες οι παραπάνω στοές λειτουργούν με τον αρχαίο και αποδεδειγμένο Σκωτικό τύπο . ( 33 βαθμοί )
Οι Στοές του αμιγούς έχουν και συμβολικές στοές του τύπου της Υόρκης.

Αν τώρα αυτό σημαίνει ότι όσοι ανήκουν στο μικτό ΔΕΝ είναι τέκτονες άντε πες το στους τέκτονες του αμιγούς που έχουν γυναίκες στο μικτό και τις αναγνωρίζουν ως αδελφές τους.
Άντε πες το στο Αγγλικό δικαστήριο που εξέδωσε απόφαση η οποία υποχρεώνει την Αγγλική στοά του αμιγούς να δέχεται και γυναίκες .

Για την προσφορά των Τεκτόνων σε όποιο τομέα και να θέλουμε να το δούμε αρκεί να δούμε αν ήταν Τέκτονας κάποιος που θεωρούμε ιερό τέρας στο χώρο που έδρασε και ποια συμπεριφορά είχε εν γένει .

Τέκτονα δε σε κάνει κανένα τυπικό και καμία Στοά σε κάνει η ζωή που αποφάσισες να ζήσεις , η προσφορά σου στο συνάνθρωπο , η αγάπη σου στο Υπέρτατο Ον , η ηθική και οι αξίες σου .
Όλα αυτά μπορείς και να τα κάνεις πράξη ακόμα και αν δε μπεις ΠΟΤΕ μέσα , και να σε αναγνωρίσουν ως Τέκτονα .

Το αν θα μπεις , γιατί θα μπεις , είναι καθαρά προσωπική εκτίμηση του καθένα .

Αν είσαι ευκολόπιστος και διαθέτεις μυαλό που γεννά συνομωσίες και βλέπει δράκους σε όλα τα παραμύθια τότε δεν επικεντρώνεις το ενδιαφέρον σου στο ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αλλά στο ΤΙ ΣΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ .
Όταν λοιπόν σε πείσουν ότι π.χ. οι Τέκτονες πίνουν αίμα , και μετά από καιρό περάσεις έξω από Στοά και στο πεζοδρόμιο δεις μια κηλίδα αίμα από κάποιον που του άνοιξε η μύτη , τότε θα φωνάξεις χαρούμενος ότι ΝΑΙ ΝΑ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΙΝΟΥΝ ΑΙΜΑ , και θα τρέξεις σε όλους τους ομοίους σου να παρουσιάσεις με στόμφο τη μεγάλη ανακάλυψη .
Όταν φας το παραμύθι ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΤΕΚΤΟΝΕΣ τότε δε θα κατηγορήσεις ποτέ την εξουσία που ΕΣΥ ΨΗΦΙΣΕΣ αλλά τους Τέκτονες .
Όταν ο Παπάς της ενορίας σου δεν μπορεί να σε κρατήσει αλλιώς στα στενά όρια της Θρησκείας και να σε πείσει να μην ψάχνεις τίποτα και ειδικά όσα οδηγούν στην Αλήθεια και στο Φως θα σου πει περί του αντίχριστου που θα φέρουν οι κακοί και αφορισμένοι Τέκτονες ( τσάμπα κάψαμε τόσα βιβλία ; τσάμπα κρύβουμε σε απάτητες βιβλιοθήκες άλλα τόσα ; )

ΑΝ όμως κάτσεις στην άκρη και ΜΕ ΚΑΘΑΡΟ ΒΛΕΜΜΑ κοιτάξεις τους ΠΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ .
ΑΝ το μυαλό σου είναι ΚΑΘΑΡΜΕΝΟ από μίση , σκευωρίες , πάθη .
ΤΟΤΕ θα βρεις στοιχεία και στον Τεκτονισμό και στο Χριστιανισμό και σε κάθε –ισμό πού θα σε οδηγήσουν στο δρόμο της ερωτικότατης ΣΟΦΙΑΣ .

Ξαναλέω αν σας βολεύει να με περιβάλετε με το περίζωμα του μαθητή θα το δεχτώ με μεγάλη μου ευχαρίστηση και τιμή διότι ΗΜΟΥΝ – ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ένας απλός μαθητής χωρίς κόμπλεξ χωρίς προκαταλήψεις και με μάτια ορθάνοιχτα στο σχολείο αυτό που λέγετε ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
Εξ άλλου το περίζωμα αυτό ( εξηγώ ποιο πάνω τι σημασία του και την προέλευση του ) είναι λευκό , έχει δηλαδή το χρώμα της αγνότητας και αυτήν συμβολίζει .

Κλείνω με μία ευχή

Είθε η Ειρήνη να βασιλεύει επί της Γης


O Αναζητών
ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 09:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
quote:

Κλείνω με μία ευχή
Είθε η Ειρήνη να βασιλεύει επί της Γης

Με αυτή την ευχή θα ήθελα να ΞΕΚΙΝΗΣΩ τη μέρα μου φίλε Ράμογλου, ΣΥΝΥΠΟΓΡΑΦΩΝΤΑΣ το μήνυμά σου, το οποίο το κάνω αποδεκτώ ΜΈΧΡΙ ΚΕΡΑΙΑΣ....
Είναι οι μέρες τέτοιες, που ΟΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ, των διάφορων ΜΑΝΤΡΑΜ κλπ, ΠΡΕΠΕΙ να επικαλείται την Ανώτερη Δύναμη που ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ για να επικρατήσει το άσμα των αγγέλων που έψελναν τη νύχτα της γεννέσεως του Ιησού:
"...επί γής ΕΙΡΗΝΗ, εν ανθρώπης ΕΥΔΟΚΙΑ..."

Την καλημέρα μου...
Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 10:04:42  Εμφάνιση Προφίλ
Kαλημέρα σας φίλοι μου, (και είναι όντως ωραία η σημερινή)

quote:

ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΙΚΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΟΣΜΟΥ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
ΜΙΚΤΟΣ !!! ΑΡΑ ΚΑΙ ΓΩ ΔΕΝ ΣΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ...είσαι ΜΟΥΦΑ ...ΕΙΣΑΙ ΓΙΑΛΑΤΖΗ ...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΩΣ ΤΕΚΤΩΝ !!!!! ΔΕΚΤΟΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝΤΡΕΣ. ΒΑΛΤΟ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ.ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΔΕΚΤΗ !!!ΜΟΝΟ ΑΝΤΡΕΣ !!!! ΧΑΧΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ !!!

Θα ήθελα να μου υποδείξει κάποιος από σας επειδή είμαι λίγο ξανθιά και δεν καταλαβαίνω ούτε έχω το IQ του φίλου ΕΟΝ για να κάνω τόσους λογικούς συνειρμούς που έγραψα ότι είμαι Τέκτονας

Αυτή μάλλον θα είναι η βασική απορία της ημέρας.


Φίλε ΕΟΝ για να σε πάρουμε και λιγάκι σοβαρά θα πρέπει να απαντάς στις ερωτήσεις που σου γίνονται με απάντηση και όχι με χλευασμό (έτσι μωρέ για αλλαγή)


"Τάδε έφη Avallon"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 10:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
Καλημερα σας :)

Κελσο σιγουρα ειναι ενα θεμα μεσα απο το οποιο εχουν υποθει πολλες αληθειες και ανα-αληθειες...ημουνα απο τις πρωτες που ειπα οτι αν μη τι αλλο αν δεν εχω μαθει απο τα οσα εχουν γραφτει , εχω σιγουρα μαθει απο τις συμπεριφορες που παρατηρω μεσα απο απαντησεις...σιγουρα το μαθημα υπαρχει λοιπον..

Τα σχολια τα χτεσινα ηταν γιατι απλα καπου ενοιωσα οτι παρα-βγηκε το "εγω" του καθενος (ακομα και το δικο μου - δεν βγαζω την αφεντια μου απεξω) και λιγο καλυψε το θεμα.(μηπως αυτο πρεπει να δουμε λιγο??? το πως θα ξεπερασουμε το "εγω μας" και να παρατηρουμε το τι γινετε-λεγετε-γραφετε - γυρω μας?? )

Αχ και ακομα δεν εχω πιει το τσαι μου :)

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 10:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
να με πάρεις στα σοβαρά ? ποιος ζήτησε κάτι τέτοιο ?
Οπως θές εσύ μπορείς να δείς τα πράγματα ...Είναι δικιά σου επιλογή...
μπορείς να με δείς σαν έναν γελοίο που μαλώνει με τον κόσμο όπως πολλοί είπαν ...
μπορείς να με δείς σαν τρελλό...
σαν ανόητο όπως πιο πάνω με είχες αποκαλέσει...
σαν απλό άνθρωπο...
σαν μύστη...σαν χτίστη...σαν μανάβη....
Αλήθεια νομίζεις οτι με ενδιαφέρει τι εικόνα θα δώσω σε εσένα ή και σε άλλους ? P.R. κάνουμε εδω μέσα και δεν το είχα καταλάβει ?

Σοβαρά πέρνουμε έναν άνθρωπο μόνο απο τις πράξεις του ...

και ρε κοπέλα μου κάτσε λίγο γιατι το παράχεσες ...αν δεν είσαι η ίδια Τέκτον τότε που τα ξέρεις όλα αυτά ?

quote:
Φίλε nitro όσον αφορά στην ερώτησή σου για το τι πρέπει να κάνει κάποιος για να μυηθεί στον Τεκτονισμό θα πρέπει να σου πω ότι πρώτα απ’όλα θα πρέπει εγγράφως κάποιο παλιότερο μέλος να εισηγηθεί για την εισαγωγή σου στην Στοά, το οποίο θα εγγυηθεί για σένα. Όλα τα άλλα περί πλουσίων Τεκτόνων είναι βλακείες. Κατά βάση βέβαια οι περισσότεροι είναι ευκατάστατοι γιατί αυτοί είναι αυτοί που έχουν κάποιο α επίπεδο στη μόρφωσή τους και ψάχνονται και γιατί έχουν και την πολυτέλεια του περισσότερο ελεύθερου χρόνου (όχι ότι είναι βέβαια και κανόνας αλλά ο υπάλληλος γραφείου ή ο οικοδόμος που εργάζεται υπερωρίες για ένα ξεροκόμματο δεν έχει κουράγιο να τρέχει στις Στοές). Βλέπεις φίλε μου είναι απαραίτητη η συμμετοχή 1ή 2 φορές τη βδομάδα στις «εργασίες» τους στις οποίες βέβαια συμμετέχουν ενεργά αφού γράφουν κάποιες μελέτες εργασίες και τις διαβάζουν εκεί. Βασική προϋπόθεση βέβαια είναι να μην είσαι άνεργος γιατί πρώτα απ’όλα θεωρούν την τεμπελιά και τη νωθρότητα πολύ κακά στοιχεία του χαρακτήρα και κατά δεύτερον για να έχεις χρήματα να πληρώνεις την τυπική συνδρομή σου σαν καλό μέλος(αν είσαι δηλαδή άεργος φοιτητής ή κάποιος κοπρίτης που ζει από τα λεφτά του πλούσιου μπαμπά απλά ξέχνα το) Επίσης δεν πρέπει να έχεις λερωμένο ποινικό μητρώο γιατί τότε δεν πρόκειται να σε δεχτούν. Υπάρχουν κάποιες μέρες που οι Στοές είναι ανοιχτές για τους επισκέπτες (οι οποίοι βέβαια είναι πάντα συστημένοι). Οι «εργασίες» που γίνονται όμως σε αυτές τις Στοές παρακολουθούνται μόνο από μέλη.
Ελπίζω να σε διαφώτισα λιγάκι…

Θα παίζουμε για πολύ ακόμα ?

" Εσύ έβαλες flash στην μπαταρία ?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 11:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
Τελικα το ζητουμενο ειναι ποιος ειναι Τεκτονας η τι ειναι τεκτονισμος??

Μισο γιατι με επιασε και μενα λιγο "χεσιμο"

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 11:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Δεν είναι αυτό το ζητούμενο αλλά καλό είναι να ξέρεις με τι άτομα μιλάς...
Και φυσικά κάποιος που είναι Τέκτονας ομιλεί με άλλο ενδιαφέρον για να υποστηρίξει αυτό που κάνει απο κάποιον που δεν είναι...
Οσο για αυτό που σε έπιασε ...πρόσεχε τι τρώς...!!!!

" Εσύ έβαλες flash στην μπαταρία ?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 12:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
Αχ ταμπελιτσες ταμπελιτσες...!!!

Και αναρωτιεμαι , δεν μπορουμε να ξεπερασουμε το τι ειναι ο καθενας και να δουμε επιτελους το τι λεει ?

Ο αντιλογος γινετε δηλαδη επειδη αυτος που λεει κατι εχει(η θεωρουμε πως εχει) μια ιδιοτητα ή για την ουσια των πραγματων που λεει??
Σιγουρα το να πει καποιος "Ναι ειμαι τεκτονας" τα λογια του παιρνουν μια βαρυτητα... Ομως γιατι να το πει? Γιατι να μην ψαξουμε εμεις να βρουμε αν ειναι αληθεια τα λογια αυτα με αναζητηση? Αυτη δεν ειναι η εννοια της αναζητησης?

Κρινουμε αυτα που διαβαζουμε η τον ανθρωπο που τα γραφει τελικα??

Με την λογικη σου Εον αφου δεν εισαι τεκτονας μαλλον δεν θα πρεπει να σου δινουμε σημασια αφου τα λογια σου δεν θα εχουν βαρυτητα και σαφως δεν γνωριζεις το τι γινετε εκει μεσα - Ακουγετε λιγο ασχημο ε?

Αυτος ο δρομος για την Ιθακη ειναι πολυυυ μακρυς τελικα (ευτυχως)


And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 13:07:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr
file EON den nomizo enas tektonas na omili kai na akouei me allo endiaferon, an ontos o skopos tou einai i gnosi tote prepei na akouei oles tis gnomes kai na milaei prosektika kai na leei tekmiriomena pragmata, oi gnomes olon ton an8ropon odigoun stin korifi tis apolitis gnosis, (adinaton omos na tis akousoume oles gia auto kai pote den 8a exoume tin apoliti gnosi)



Don't Try to Give Days in your Life, just try to Give Life in your Days


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 13:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7
Ας συνεχίσουμε την Αναζήτηση μέσα στα Μυστήρια .....
Ας αφήσουμε πίσω μας τις αντιπαραθέσεις .....
Ας διαλογιστούμε πάνω στο υπέροχο ποίημα του μεγάλου ποιητή....

Rudyard Kipling

If you can keep your head when all about you
Are losing theirs and blaming it on you;
If you can trust yourself when all men doubt you,
But make allowance for their doubting too:
If you can wait and not be tired by waiting,
Or, being lied about, don't deal in lies,
Or being hated don't give way to hating,
And yet don't look too good, nor talk too wise;

If you can dream---and not make dreams your master;
If you can think---and not make thoughts your aim,
If you can meet with Triumph and Disaster
And treat those two impostors just the same:.
If you can bear to hear the truth you've spoken
Twisted by knaves to make a trap for fools,
Or watch the things you gave your life to, broken,
And stoop and build'em up with worn-out tools;

If you can make one heap of all your winnings
And risk it on one turn of pitch-and-toss,
And lose, and start again at your beginnings,
And never breathe a word about your loss:
If you can force your heart and nerve and sinew
To serve your turn long after they are gone,
And so hold on when there is nothing in you
Except the Will which says to them: "Hold on!"

If you can talk with crowds and keep your virtue,
Or walk with Kings---nor lose the common touch,
If neither foes nor loving friends can hurt you,
If all men count with you, but none too much:
If you can fill the unforgiving minute
With sixty seconds' worth of distance run,
Yours is the Earth and everything that's in it,
And — which is more — you'll be a Man, my son!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 13:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7
Ας συνεχίσουμε την Αναζήτηση μέσα στα Μυστήρια .....
Ας αφήσουμε πίσω μας τις αντιπαραθέσεις .....
Ας διαλογιστούμε πάνω στο υπέροχο ποίημα του μεγάλου ποιητή....

Rudyard Kipling

If you can keep your head when all about you
Are losing theirs and blaming it on you;
If you can trust yourself when all men doubt you,
But make allowance for their doubting too:
If you can wait and not be tired by waiting,
Or, being lied about, don't deal in lies,
Or being hated don't give way to hating,
And yet don't look too good, nor talk too wise;

If you can dream---and not make dreams your master;
If you can think---and not make thoughts your aim,
If you can meet with Triumph and Disaster
And treat those two impostors just the same:.
If you can bear to hear the truth you've spoken
Twisted by knaves to make a trap for fools,
Or watch the things you gave your life to, broken,
And stoop and build'em up with worn-out tools;

If you can make one heap of all your winnings
And risk it on one turn of pitch-and-toss,
And lose, and start again at your beginnings,
And never breathe a word about your loss:
If you can force your heart and nerve and sinew
To serve your turn long after they are gone,
And so hold on when there is nothing in you
Except the Will which says to them: "Hold on!"

If you can talk with crowds and keep your virtue,
Or walk with Kings---nor lose the common touch,
If neither foes nor loving friends can hurt you,
If all men count with you, but none too much:
If you can fill the unforgiving minute
With sixty seconds' worth of distance run,
Yours is the Earth and everything that's in it,
And — which is more — you'll be a Man, my son!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy