ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Περιφερειακό θέμα συζήτησης. Νοέμβριος 2006 - Απρίλιος 2007
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 02:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
libero:

…η ιστορία μιλάει από μόνη της.


libero
πράγματι η ιστορία μιλάει από μόνη της! Για να δούμε λοιπόν τι μας λέει για το τόπικ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ (Η ΑΡΧΗ) -κάνε κλικ
το οποίο έφερες ως παράδειγμα για να στηρίξεις την παρακάτω άποψή σου:
"Θεωρώ υπερβολικό να απενεργοποιείται ένα μέλος για «δήθεν» χυδαιολογία, όταν υπήρξε αυτό…
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=8&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=7402
γεμίζοντας 6 σελίδες χωρίς καμιά διαγραφή. Όταν βέβαια τελείωσε το μπινελίκι το θέμα έκλισε, αφού δεν είχε πια ενδιαφέρον για "κάποιους". "

Όπως λοιπόν μπορεί να διαπιστώσει οποιοσδήποτε επισκεφτεί το θέμα αυτό, μέσα σε ένα χρονικό διάστημα Δυόμιση ημερών, έγιναν τα ακόλουθα από την ομάδα των υπευθύνων:

- 49 επεμβάσεις διαγράμμισης σε μηνύματα
- 5 συστάσεις
(και συγκεκριμένα από το συντονιστή Dying_Incubus - υπήρξαν συστάσεις και από διάφορα μέλη επίσης)
- απενεργοποιήθηκαν 2 λογαριασμοί που είχαν άμεση υπαιτιότητα για την έντονη σύγκρουση που δημιουργήθηκε και στων οποίων τα μηνύματα έγιναν πάμπολλες επεμβάσεις
- το θέμα τελικά απενεργοποιήθηκε (μέσα σε 2,5 ημέρες από τη στιγμή που ξεκίνησε η όλη κατάσταση)
- για ένα μήνα δηλώσαμε ότι δε θα δεχτούμε να ανοίξει άλλο παρόμοιο θέμα , όπως αναφέρεται συγκεκριμένα στην παρακάτω δήλωσή μου, στο θέμα εκείνο:

____________________________________________________________________
Απεστάλη: 05/12/2005, 16:12:27
"ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ.
ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2005, ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ ΘΑ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ.

ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΝΕΑ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΑΥΤΟ, ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ EMAIL, ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΘΕΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΕΘΙΜΕΝΟΙ ΝΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΟΥΝ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ."
____________________________________________________________________

Όπως βλέπεις libero, δεν υπάρχει κάποια συνάφεια μεταξύ της δήλωσής σου και του θέματος στο οποίο αναφέρεται αυτή (υπάρχει περίπτωση, για άλλους λόγους που δεν έχουν να κάνουν με τη γενική σου κριτική ικανότητα, απλώς να έχεις παρεξηγήσει ή να έχεις παρανοήσει τη συγκεκριμένη κατάσταση)
Σε παρακαλώ από την πλευρά σου, να μας δώσεις κάποια σαφή απάντηση, σχετικά με το όλο θέμα: δηλάδή, γιατί το ανέφερες, αφού σε πλήρη αντίθεση με ότι έγραψες, στο συγκεκριμένο τόπικ η αντιμετώπιση των υπευθύνων είναι καταφανής!

Θα ήθελα να επισημάνω επίσης, αναφερόμενη σε όσους συμμετέχοντες διατείνονται ότι είναι εκπρόσωποι του σκεπτικισμού και συγχρόνως κατακρίνουν το ESOTERICA, τους υπεύθυνους και μέλη, για έλλειψη σκεπτικιστικής στάσης, ή ακόμα και για διωγμούς (έλεος!) των σκεπτικιστών...
ότι ακριβώς σε μία τέτοια περίπτωση όπως η παραπάνω, θα έπρεπε εάν ήταν πραγματικοί σκεπτικιστές να επέμβουν και να δείξουν την καταφανή (για όποιον απλά κάνει κλικ στο αναφερόμενο τόπικ) αλήθεια.
Φαίνεται όμως, πως όταν υποστηρίζονται από μία παντελώς ανακριβή δήλωση και ερμηνεία τα ατομικά συμφέροντα, ο υποτιθέμενος σκεπτικισμός πάει... περίπατο.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 02:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Ostria:
Καλά, έχω πάθει κάτι τώρα! Βρε κορίτσια είδατε μια απλή καθημερινή χιουμοριστική έκφραση (ναι έχει και σεξουαλικό υπονοούμενο, ε, και;!) και την πήρατε προσωπικά (ούτε η κυρία Λουκά δεν θα θιγόταν τόσο!) και της δώσατε φιλοσοφική υπόσταση και αναρωτιέστε αν ταιριάζει ή όχι στο προφίλ του φόρουμ..!!!!! (Αμαλία με κούφανες λέμε)

Ostria όπως σίγουρα ξέρεις, η ομάδα των συνεργατών του ESOTERICA δεν αποτελείται μόνο από "κορίτσια".
Το θέμα δεν αφορά προσωπική ευθιξία, αποτελεί ζήτημα αρχών του παρόντος χώρου.
Τις αρχές αυτές δεν τις διαπραγματευόμαστε, όποιο κι αν είναι το προσωπικό μας κόστος από τη δυσαρέσκεια ορισμένων ανθρώπων, που μας καταλογίζουν πως είμαστε άδικοι ή δεν έχουμε χιούμορ.
Δε ζυγίζουμε έτσι τα πράγματα.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 03:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
gigenis στην προηγούμενη σελίδα, μέσω email:

ειναι χυδαια η φραση μου ενω ειναι τεχνη το σχεδιο που δειχνει να ξεσκηζει με το υπερμεγεθη
πεος του ενας σατηρος μια νυμφη

υγ.
ευχαριστω απαντες για την ψηφο τους


Μιας και έφερε, ξανά στην κουβέντα, ο gigenis το θέμα του συγκεκριμένου πίνακα με τον σάτυρο, που δημοσίευσε ο ellovos στο θέμα Terminal Station : Mystery, σκεφτήκαμε ότι υπάρχει και η πιθανότητα να έχει δίκιο.
Εμείς ούτως ή άλλως "νίπτουμε τας χείρας μας".
Τι λέτε; Να κάνουμε ένα δημοψήφισμα, αφού είναι και επίκαιρο, για το ποιος από τους δύο πρέπει να απενεργοποιηθεί;

Τον ellovos
ή τον gigenis;

Άλλωστε έρχεται και Πάσχα.
Το συνηθίζει η υπέρτατη αρχή, να επιδεικνύει κάποια επιείκια...

(Για την καταδίκη ή όχι του ellovos, νομίζουμε ότι θα ήταν καλό, να επιτρέψουμε και στον Troll να ψηφίσει...)



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 08:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητή gretel μία ένσταση και μάλιστα βασική

Γράφεις

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------


Κι εσύ jonnie πριν κάνεις αναμετάδωση ένα τέτοιο μήνυμα δεν το διαβάζεις?

--------------------------------------------------------------------------------


οχι

--------------------------------------------------------------------------------

KAKΩΣ


Αξιότιμη φίλη, όταν κάποιος μας εμπιστεύεται το οτιδήποτε προκειμένου στα πλαίσια μίας - άτυπης έστω - "φυλάκισής" του, να εκφράσει τη γνώμη του προς τον "έξω κόσμο", κάθε πολίτης με ανεπτυγμένο αίσθημα ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ και ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ μεταφέρει το εκάστοτε κείμενο, γνώμη ή γραπτή δήλωση ΑΥΤΟΥΣΙΑ με τη δεδομένη φυσικά επισήμανση ότι αφορά γνώμη τρίτου και σε καμία περίπτωση δεν εκφράζει απαραίτητα την προσωπική του άποψη.
Θεωρώ ότι η συγκεκριμένη απάντηση ήταν απλά μία ατυχής στιγμή σου (αν κρίνω από άλλες παρεμβάσεις σου) και πιστεύω ότι ήδη έχεις ανακαλέσει αυτή σου την προσέγγιση, ανεξαρτήτως αν θα ήταν προτιμότερο και πιο εκτιμητέο αυτό να γίνει δημοσίως στο topic.
Κατά τα λοιπά, παρότι αντιλαμβάνομαι τις αιτίες προσωρινής απενεργοποίησης του φίλτατου gigenis, θα συστρατευτώ με την άποψη του johnnie και της ostria, περί του "χλιαρού" του όλου πράγματος και θα αιτηθώ την επαναδιαπραγμάτευση του θέματος. (Χώρια που ο gigenis όντως έχει ένα πολύ ενδιαφέρον - αναγνωστικά - ιδιόμορφο χιούμορ, έστω και κυνικό κάποιες φορές).
Όσο για τις προσωπικές επιθέσεις που τυγχάνει να κάνει σε κάποιους από εσάς, είμαι κατά κάθε τέτοιας μορφής αντίδρασης, αλλά σκεφτείτε - ως συντονιστές, άρα ως "προύχοντες" της κοινότητας μας" - ότι αυτή είναι η φυσική συνέπεια της θέσης σας στη σύγχρονη Ελλάδα : για όσα συμβαίνουν φταίνε οι άρχοντες (πολιτικοί), για τα μικρά και για τα μεγάλα. Ποσώ μάλλον για αντιπαραθέσεις απόψεων... έτσι δεν είμαστε οι νεοέλληνες τελικά; αεί στο πέρας των πολεμικών μας ευθύνονται οι τρίτοι. Αποδεχτείτε το με χαμόγελο και κατανόηση και όλα θα είναι θετικότερα στο esoterica.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 10:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

Ostria όπως σίγουρα ξέρεις, η ομάδα των συνεργατών του ESOTERICA δεν αποτελείται μόνο από "κορίτσια".
Το θέμα δεν αφορά προσωπική ευθιξία, αποτελεί ζήτημα αρχών του παρόντος χώρου.
Τις αρχές αυτές δεν τις διαπραγματευόμαστε, όποιο κι αν είναι το προσωπικό μας κόστος από τη δυσαρέσκεια ορισμένων ανθρώπων, που μας καταλογίζουν πως είμαστε άδικοι ή δεν έχουμε χιούμορ.
Δε ζυγίζουμε έτσι τα πράγματα.

Καλά βρε Αμαλία μου, γιατί κόλλησες στο "κορίτσια", εσάς είδα να αντιδράτε σε εσάς απηύθυνα το μήνυμα.
Αν είναι προσωπική ευθιξία ή ζήτημα των αρχών του χώρου, εσύ το ξέρεις, εγώ μπορώ να πω μόνο πώς το προσέλαβα. Εξάλλου και τις αρχές του χώρου άνθρωποι τις βάζουν ανάλογα με τα δικά τους στάνταρ. Τέλος πάντων και στις δύο περιπτώσεις θεωρώ την αντίδραση υπερβολική. Σε ανοιχτό φόρουμ μπαίνουμε, όχι σε εκκλησία...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 11:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

quote:
Ο λογαριασμός Troll απενεργοποιείται για ένα μήνα.

Ostria

Πότε έγινε πάλι αυτό και για ποιόν λόγο;


α, ο λογος ηταν σοβαροτατος!

του ειπε ο χεντριξ να κοψει το τρολλαρισμα και εκεινος απαντησε να κοψουν το αμαλιαρισμα...

στην πραγματικοτητα τον θεωρουν εξ αρχης κλωνο, αλλά κανουν μεγαλο λαθος


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=8798

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7853&whichpage=10


κανω απεργια φατσουλων σε ενδειξη συμπαραστασης στους αδικοεξορισμενους συντροφους τρολλ και γηγενη


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 12:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

amalia

Να κάνουμε ένα δημοψήφισμα, αφού είναι και επίκαιρο, για το ποιος από τους δύο πρέπει να απενεργοποιηθεί;

Τον ellovos
ή τον gigenis;


τον Βαραβα, το Βαραβα!


ΥΓ. τωρα αν κανοντας χιουμορ σε αποκαλουσα Ποντια Αμαλια κατα το Ποντιος Πιλατος, και σου ελεγα να αφησεις τον Βαραβα και να απενεργοποιησεις τον χεντριξ (που θα ταυτιστει κιολας λογω Πασχα), θα το θεωρουσες υβρη και προσβολη?


κανω απεργια φατσουλων σε ενδειξη συμπαραστασης στους αδικοεξορισμενους συντροφους τρολλ και γηγενη


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 12:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos
Βρε παιδιά όντως μας χρειάζεται λίγο χιούμορ σ’αυτή τη ζωή (στην άλλη δεν ξέρω τι παίζει..)

Πρώτα όμως να πω ότι τα μέλη που ο λογαριασμός τους απενεργοποιήθηκε έχουν και τη δική μου συμπαράσταση. Ούτε τα ξέρω ούτε με ξέρουν. Πιθανότατα και να μην γουστάρουν καν αυτά που γράφω όπως κι εγώ τα έπαιρα συχνά πυκνά στο κρανίο όταν διάβαζα μερικά σχόλια τους αλλα υγιής αντιπαράθεση είναι να θέλεις και τον διαφωνούντα εκεί να στα χώνει και να του τα χώνεις με μπόλικη δόση από χιούμορ και μπινελίκια!!! Αμα φύγει τι θα κάνουμε θα χειροκροτάμε ο ένας τον άλλο??

Και στο κάτω κάτω κι εμένα με είπε ΞΙΝΗ ο ellovos τι πρέπει τώρα να το πω στη μαμά μου να τον μαλώσει? (παρεπιπτόντως ακόμα δεν μου έχει απαντήσει γιατί με είπε έτσι!)

Τώρα η έννοια του χιουμορ είναι το θέμα μας. Για να δουμε πως το εννοεί ο καθένας.. Θα σας αποκαλύψω κάποια τρομακτικά μυστικά!!!!!

Η ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΟΑ ΤΗΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ!

Στη Μεγάλη Στοά της Πεντέλης δεν μπαίνει όποιος κι όποιος. Περνάς μεγάλη διαδικασία για να πας.
Εγώ είμαι μια από τις πιο φρέσκιες μαθητευόμενες. Ξέρετε μ’αφήνουν έξω από το ξωκκλήσι μαζεύω καφέδες, πλαστικά ποτηράκια, αποτσίγαρα.... τα γνωστά.

Οση ώρα οι ΜΕΓΑΛΟΙ ΠΑΛΙΟΙ κάνουν επικλήσεις στον ΓΚΟΥΑΝΤΛΑΣΟΥΝΧΑΡΟΥΡΜΠΑΝΤΟΥΚΑΒΖΟΥΝΒΖΟΥΝΑΛΜΠΑΧΡΕΙΝΓΚΙΟΥΖΕΛΚΟΥΤΣΟΥΚΝΙΑΧΝΙΑΧΠΑΡΤΑΜΑΣΟΛΑ,
εμένα μου δίνουν και διαβάζώ ένα φυλλάδιο που λέγεται «1425 τρόποι ν’αντιστέκεσαι στα φόρουμ». Είναι μια περίληψη από ένα παλιό δυσεύρετο απόκρυφο κόμικ που φέρνει τον «ύποπτο τίτλο»
«θέλοντας ο βλάχος και μη θέλοντας ο ζωγράφος φόρεσε κι εσύ χριστέ μου κόκκινα τσαρούχια ».

Δεν ξέρω στα επομενα στάδια της μύησης τι γίνεται περιμένω με αγωνία...
Κάτι άκουσα ότι εμφυτεύουν ένα ειδικό μικροτσίπ που έχει το κωδικό «Ω-ΟΞΕΑ ΛΙΠΑΡΑ»... Θα σας γελάσω. Η μυστικότητα που επικρατεί είναι χαρακτηριστική.

Να φανταστείτε ότι επειδή οι ΑΝΤΡΕΣ ΜΕ ΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ έχουν καταστρώσει ολόκληρο σχέδιο να εισχωρήσουν με τρόπο ύπουλο στη στοά, κάθε μέλος υποχρεούται να διακτινίζεται μέσω του ΤΖΟΝΙΜΠΙΓΚΟΥΝΤο οποίος φέρει πλέον το κωδικό όνομα «Ο ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ ΔΕ ΧΤΥΠΑΕΙ ΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΦΟΣ».

Τα υποψήφια μέλη θα πρέπει να περάσουν την ασύληπτη «ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΣΑΛΙΟΥ» και της «ΚΑΤΑΠΩΣΗΣ 50 ΦΡΑΠΕΛΙΩΝ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΜΕΝΩΝ ΜΕ ΣΤΟΜΑΤΙΚΟ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΔΙΑΛΥΜΜΑ».

Ολα αυτά είναι το πρώτο στάδιο γιατί μετά δεν τολμώ ούτε να σας πω τι επακολουθεί.....
Είδα κάπου κλεφτά με το μάτι μου (το ένα) ότι στο βάθος της σπηλιάς υπάρχει ο σάτυρος ο υπερφυσικός ......(ναι ναι εκείνος.....) και φοβάμαι ότι είναι μια από τις επόμενες δοκιμασίες. Είδα μάλιστα μια γυναικεία φιγούρα που έβγαινε από το βάθος της σπηλιάς και έψελνε το «ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΔΕ ΚΟΙΜΑΜΑΙ »

Να συνεχίσω ? Μπορεί να συμπληρώσει το κείμενο όποιος επιθυμεί με δικά του λόγια !
Εχω την ελπίδα να σας έκανα λιγάκι να χαμογελάσετε σαν παιδιά ζαβολιάρικα! Καμμιά φορά είμαστε κι αυτό!

Αγαπητέ jonnie ελπίζω να με συγχωρέσει γι'αυτά που έγραψα...

ΣΗΜΕΙΩΣΗ... Φαντάζεστε πως θα ήμασταν σήμερα αν είχε επιλεγεί ο Βαραβάς?.....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 14:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Βρε Γιάννη δεν ήταν ανάγκη να στείλει το συγκεκριμένο μήνυμα ο λογαριασμός Troll, ας μας έδινε το link ο άνθρωπος να το δούμε, απλώς στην θέση εκείνου του nick θα βάζαμε το nick Troll.

Θα μου πεις νέο μέλος είναι κοιτάει τα διάφορα θέματα, βλέπει ενδιαφέροντα μηνύματα, το είδε του άρεσε και το αντέγραψε, κακό είναι αυτό? Μα εγώ δεν λέω ότι είναι κακό, απλώς το σκέφτηκα για να μην έμπαινε στον κόπο. Βέβαια πρέπει να παραδεχτώ ότι έκανε και κάποιες ελάχιστες διαφοροποιήσεις αλλά η ουσία είναι ίδια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 15:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
Λάθος, δυο ίδια μηνύματα, ισχύει το παρακάτω.

Στράτος


Παν μέτρον άριστον

Edited by - Ευστράτιος on 09/03/2007 15:43:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 15:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
quote:
pyramid
Βρε Γιάννη δεν ήταν ανάγκη να στείλει το συγκεκριμένο μήνυμα ο λογαριασμός Troll, ας μας έδινε το link ο άνθρωπος να το δούμε, απλώς στην θέση εκείνου του nick θα βάζαμε το nick Troll.

Ρε παιδιά εγώ μπερδεύτηκα. Αν μπορεί ας με βοηθήσει κάποιος...

Τελικά αυτός/ή/το ο/η/το Troll τι είναι ;

Λογαριασμός, άνθρωπος ή nick ;

ΥΓ. αυτό το nick τι είναι ;


Στράτος


Παν μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 16:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
jonniebegood, παρατηρώ πως στα τελευταία σου μηνύματα υπάρχουν συχνά αναφορές στο μέλος hendrix.
Θα μπορούσες να μου απαντήσεις γιατί συμβαίνει αυτό?

Σχετικά με το μήνυμα που απέστειλες στις 08/03/2007, 11:34:19, μπορείς να μου εξηγήσεις το λόγο που αναφέρεσαι στην εκπομπή κάνοντας τους διαχωρισμούς "εσείς" κι "εγώ", την στιγμή που εμείς δεν αναφερθήκαμε σ' εσένα αλλά σε αγύρτες και τσαρλατάνους?

Σου έχουμε δώσει την εντύπωση ότι σε θεωρούμε αγύρτη και τσαρλατάνο ενώ μάλιστα σου δώσαμε και τα συγχαρητήρια μας?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 17:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos
Ο ΓΗΓΕΝΗΣ ΚΑΙ Η ΑΜΑΛΙΟ.

Τρίτη εγεννήθη ο ΓΗΓΕΝΗΣ και τρίτη θα πεθάνει.
Πιάνει καλεί τους φίλους του κι όλους τους αντρειωμένους,
να'ρθει ο ΤΡΟΛΙΣ κι ο ΑΖΑΞΛΙΣ, να'ρθει κι ο γιός του ΒΡΙΛ,
να' ρθει κι ο ΤΖΟΝΑΡΟΣ, που τρέμει η γη κι ο κόσμος.
Και πήγαν και τον ήβρανε στον κάμπο ξαπλωμένο.
Βογγάει, τρέμουν τα βουνά, βογγάει, τρέμουν οι κάμποι.
- Σαν τι να σ' ήβρε ΓΗΓΕΝΗ, και θέλεις να πεθάνεις;
- Φίλοι, καλώς ορίσατε, φίλοι κι αγαπημένοι,
συχάσατε, καθήσατε κι εγώ σας αφηγιέμαι.
Της αραβίνας τα βουνά, της Σύρας τα λαγκάδια,
που κεί συνδυό δεν περπατούν, συντρείς δεν κουβεντιάζουν,
παρά πενήντα κι εκατό, και πάλε φόβουν έχουν
κι εγώ μονάχος πέρασα πεζός κι αρματωμένος,
με τετραπίθαμο σπαθί, με τρείς οργιές κοντάρι.
Βουνά και κάμπους έδειρα, βουνά και καταράχια,
νυχτιές χωρίς αστροφεγγιά, νυχτιές χωρίς φεγγάρι.
Και τόσα χρόνια που ζήσα δω στον απάνου κόσμο
κανένα δε φοβήθηκα απο τους αντρειωμένους
Τωρά είδα ΜΙΑ ΞΥΠΟΛΥΤΗ και ΛΑΜΠΡΟΦΟΡΕΜΕΝΗ,
ποχει του ρίσυ τα πλουμιά, της αστραπής τα μάτια
με κράζει να παλέψουμε σε μαρμαρένια αλώνια,
κι όποιος νικήσει απο τους δυό να παίρνει την ψυχή του.
Κι επήγαν κι επαλέψανε στα μαρμαρένια αλώνια

Κι οθέ χτυπάει ο ΓΗΓΕΝΗΣ, το αίμα αυλάκι κάνει,
κι οθέ χτυπάει Η ΑΜΑΛΙΟ, το αίμα τράφο κάνει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 17:43:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητή μου vasiliskos, σχετικά μ' αυτό που είπες για τις διαφορετικές απόψεις που θα πρέπει να ακούγονται συμφωνούμε κι επαυξάνουμε!
Άλλωστε, αυτό πρεσβεύει και το Esoterica εδώ κι αρκετά χρόνια...

Παρόλα αυτά, για να συμβιώσουν αυτές οι διαφορετικές απόψεις θα πρέπει να υπάρχουν σαφή όρια σεβασμού από όλες τις πλευρές κι αυτό ακριβώς σκοπεύουμε να διαφυλάξουμε.
Να έχουμε τις απόψεις μας, να τις στηρίζουμε και να μπορούμε να κάνουμε έναν υγιή διάλογο μεταξύ μας.
Μέσα σ' αυτά τα πλαίσια, είναι λογικό να υπάρξει και το χιούμορ, η αντίθεση, ο σαρκασμός, ο αυτοσαρκασμός, η ένταση κι η διαφορετικότητα των απόψεων.
Μέχρι ποιό σημείο όμως?
Δεν θα πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο.

Σκέψου ένα υποθετικό παράδειγμα - που σίγουρα θα είναι κατανοητό σε ένα μεγάλο ποσοστό των μελών που οδηγούν.
Είσαι μέσα στην κίνηση σταματημένος με το αυτοκίνητο σου κι είσαι νευριασμένος κι αγχωμένος επειδή έχεις ένα σημαντικό ραντεβού που πιστεύεις πλέον ότι δεν θα προλάβεις.
Γίνεται μια παρεξήγηση με έναν άλλον οδηγό και ξεσπάς "λούζοντας" τον με χαρακτηρισμούς.
Το βράδυ γυρίζεις σπίτι κι είσαι ακόμα νευριασμένος με ό,τι σου έχει συμβεί τη μέρα που πέρασε.
Και διαβάζοντας τα θέματα που σε ενδιαφέρουν, βλέπεις ένα μέλος που διαφωνεί με τις απόψεις σου και προβάλλει τα επιχειρήματα του.
Τι θα κάνεις εκεί?
Θα τον χαρακτηρίσεις με όλα τα κοσμητικά επίθετα που εκστόμισες πριν?
Αν αυτό γινόταν απ' όλους μας πως θα ήταν τα πράγματα στις Συζητήσεις των Forums?

Ο διάλογος αποκτά άλλη βαρύτητα όταν ακούγονται απόψεις αντίθετες μεταξύ τους και δίνουν στον καθένα την ευκαιρία να σκεφτεί περισσότερες παραμέτρους και να αναπτύξει ένα κριτήριο σκέψης διευρυμένο κι ικανότερο ίσως να συμπεριλάβει περισσότερες οπτικές για ένα ζήτημα απ' ό,τι πριν.
Τότε κατανοείς ότι δεν έχει σημασία ποιανού η άποψη υπερισχύει γιατί έχεις κατορθώσει να δεις τα πράγματα από ένα σκαλοπάτι πιο ψηλά, έχεις κάνει μια ανθρώπινη επαφή κι έχεις δώσει και σ' έναν άλλον άνθρωπο το ίδιο προνόμιο.
Συλλογίσου όμως, αγαπητή μου, πόσο διαφορετικό νόημα αποκτά μια σύγκρουση απόψεων όταν αυτή εκφράζεται πολιτισμένα και πόσο διαφορετικό νόημα αποκτά όταν βγαίνουμε έξω από τα ρούχα μας και καταπατούμε τα όρια της προσωπικότητας του άλλου.
Κι ενδεχομένως, αναλογίσου λίγο την γαλήνια αίσθηση που θα σου επιφέρει ένας πολιτισμένος διάλογος και την αίσθηση που θα αποκομίσεις από έναν διάλογο βίαιο.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 18:14:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro

vasiliskos

quote:
Περνάς μεγάλη διαδικασία για να πας.
Εγώ είμαι μια από τις πιο φρέσκιες μαθητευόμενες. Ξέρετε μ’αφήνουν έξω από το ξωκκλήσι μαζεύω καφέδες, πλαστικά ποτηράκια, αποτσίγαρα.... τα γνωστά.

βρε.. εσύ ήσουνα?


Τι το gigeni τον έστειλαν να κάνει διακοπές?
Μα.. είχε ξανακάνει διακοπές...

Λοιπόν επίτηδες το κάνει
Τα κάνει πλακάκια με την Αμαλία και τσεπώνει το επίδομα απο την εργατική εστίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 18:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

Dying_Incubus

jonniebegood, παρατηρώ πως στα τελευταία σου μηνύματα υπάρχουν συχνά αναφορές στο μέλος hendrix.
Θα μπορούσες να μου απαντήσεις γιατί συμβαίνει αυτό?


καλως ηρθες στο τοπικ και στο φορουμ!

επειδη δεν εχω χρονο (το γιατι θα στο πω σε δυο βδομαδες), κανε μια περιηγηση στις τελευταιες σελιδες του πρωτου "ανεξηγητες εμπειριες στην Πεντελη"


quote:

Σχετικά με το μήνυμα που απέστειλες στις 08/03/2007, 11:34:19, μπορείς να μου εξηγήσεις το λόγο που αναφέρεσαι στην εκπομπή κάνοντας τους διαχωρισμούς "εσείς" κι "εγώ", την στιγμή που εμείς δεν αναφερθήκαμε σ' εσένα αλλά σε αγύρτες και τσαρλατάνους?


"εσεις?"

ποιοι "εσεις"?

εγω μιλησα για τον εκπροσωπο του εσωτερικα.

παρευρισκοσουν εσυ στην εκπομπη?

ακουσες τι ειπα?

ακουσες τι ειπε ο εκπροσωπος του εσωτερικα?

τον ειδες τον υγιη σκεπτικισμο του να εκδηλωνεται με την μπουζουκοεξηγηση, λες και εμεις δεν ξερουμε ουτε απο σκυλαδικα, ουτε απο νυχτοπουλια, ουτε απο αντηχησεις και περασαμε την Κοκκινου για σπηλαιονυμφη...

ο ιδιος υγιης σκεπτικισμος που εκδηλωσε στην τριτη κατα σειραν εκπομπη της Δρουζα, με την αναπτυξη των 16 σημειων για να καταλαβετε οτι το σπιτι σας ειναι στοιχειωμενο

καταλαβες ή να κανω και κακα?


αυτα για οσα εδειξαν οι καμερες - τα υπολοιπα καλυτερα να μην με πιεσεις να τα γραψω...


quote:

Σου έχουμε δώσει την εντύπωση ότι σε θεωρούμε αγύρτη και τσαρλατάνο ενώ μάλιστα σου δώσαμε και τα συγχαρητήρια μας?


ποια συγχαρητηρια ρε ινκουμπε?

σε εχω για εξυπνο παιδι

να σου πω μονο οτι τα δυο αντιτυπα που μου ζητησαν για βιβλιοπαρουσιαση στο εσωτερικα (σκοτωνομαι να με βιβλιοπαρουσιαζουν ξερεις) τα παρεδωσα την ημερα της εκπομπης προσωπικα, υπογεγραμμενα και αφιερωμενα (γιατι ειμαι μαλακας προφανως), και τα απεριψαν ως αντιτυπα βιβλιοπαρουσιασης ενω τα δεχθηκαν σαν ατομα, γιατι ηταν λεει για την βιβλιοθηκη του εσωτερικα και δεν επρεπε να τα αφιερωσω...

οκ, που βρισκεται αυτη η δημοσια δανειστικη βιβλιοθηκη του εσωτερικα?

ψαχνω να βρω το ΟΥΜΠΙΚ...


ΥΓ. θα σου συνιστουσα να μην με προκαλεις, ειδικα επειδη δεν γνωριζεις το παρασκηνιο, αλλά ουτε και εμενα προσωπικα

μεινε οξω απ τον χορο γιατι ειναι πυριχειος και οχι τσιφτετελι...


ΥΓ.2 όποτε μου το ζητησετε θα αποχωρησω απο το φορουμ

δικο σας ειναι, και σεβομαι την ξενη ιδιοκτησια


ΥΓ.3 τεστ εφυιας και αντιληψης του χιουμορ: "στ αρματα στ αρματα, μπρος στον αγωνα"

πως το εκλαμβανεις?

ειλικρινα με ενδιαφερει η γνωμη σου!


κανω απεργια φατσουλων σε ενδειξη συμπαραστασης στους αδικοεξορισμενους συντροφους τρολλ και γηγενη και ΒΡΙΛ


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 18:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

ellovos

Ο ΓΗΓΕΝΗΣ ΚΑΙ Η ΑΜΑΛΙΟ.

Τρίτη εγεννήθη ο ΓΗΓΕΝΗΣ και τρίτη θα πεθάνει.
Πιάνει καλεί τους φίλους του κι όλους τους αντρειωμένους,
να'ρθει ο ΤΡΟΛΙΣ κι ο ΑΖΑΞΛΙΣ, να'ρθει κι ο γιός του ΒΡΙΛ,
να' ρθει κι ο ΤΖΟΝΑΡΟΣ, που τρέμει η γη κι ο κόσμος *.
Και πήγαν και τον ήβρανε στον κάμπο ξαπλωμένο.
Βογγάει, τρέμουν τα βουνά, βογγάει, τρέμουν οι κάμποι.
- Σαν τι να σ' ήβρε ΓΗΓΕΝΗ, και θέλεις να πεθάνεις;
- Φίλοι, καλώς ορίσατε, φίλοι κι αγαπημένοι,
συχάσατε, καθήσατε κι εγώ σας αφηγιέμαι.
Της αραβίνας τα βουνά, της Σύρας τα λαγκάδια,
που κεί συνδυό δεν περπατούν, συντρείς δεν κουβεντιάζουν,
παρά πενήντα κι εκατό, και πάλε φόβουν έχουν
κι εγώ μονάχος πέρασα πεζός κι αρματωμένος,
με τετραπίθαμο σπαθί, με τρείς οργιές κοντάρι.
Βουνά και κάμπους έδειρα, βουνά και καταράχια,
νυχτιές χωρίς αστροφεγγιά, νυχτιές χωρίς φεγγάρι.
Και τόσα χρόνια που ζήσα δω στον απάνου κόσμο
κανένα δε φοβήθηκα απο τους αντρειωμένους
Τωρά είδα ΜΙΑ ΞΥΠΟΛΥΤΗ και ΛΑΜΠΡΟΦΟΡΕΜΕΝΗ,
ποχει του ρίσυ τα πλουμιά, της αστραπής τα μάτια
με κράζει να παλέψουμε σε μαρμαρένια αλώνια,
κι όποιος νικήσει απο τους δυό να παίρνει την ψυχή του.
Κι επήγαν κι επαλέψανε στα μαρμαρένια αλώνια

Κι οθέ χτυπάει ο ΓΗΓΕΝΗΣ, το αίμα αυλάκι κάνει,
κι οθέ χτυπάει Η ΑΜΑΛΙΟ, το αίμα τράφο κάνει.


* εμενα λεει!!!


κανω απεργια φατσουλων σε ενδειξη συμπαραστασης στους αδικοεξορισμενους συντροφους τρολλ και γηγενη και ΒΡΙΛ


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 18:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

vasiliskos

Αγαπητέ jonnie ελπίζω να με συγχωρέσει γι'αυτά που έγραψα...


για τι να σε συγχωρεσω, που με εκανες και γελασα?


κανω απεργια φατσουλων σε ενδειξη συμπαραστασης στους αδικοεξορισμενους συντροφους τρολλ και γηγενη και ΒΡΙΛ


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 18:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

pyramid

Βρε Γιάννη δεν ήταν ανάγκη να στείλει το συγκεκριμένο μήνυμα ο λογαριασμός Troll, ας μας έδινε το link ο άνθρωπος να το δούμε, απλώς στην θέση εκείνου του nick θα βάζαμε το nick Troll.

Θα μου πεις νέο μέλος είναι κοιτάει τα διάφορα θέματα, βλέπει ενδιαφέροντα μηνύματα, το είδε του άρεσε και το αντέγραψε, κακό είναι αυτό? Μα εγώ δεν λέω ότι είναι κακό, απλώς το σκέφτηκα για να μην έμπαινε στον κόπο. Βέβαια πρέπει να παραδεχτώ ότι έκανε και κάποιες ελάχιστες διαφοροποιήσεις αλλά η ουσία είναι ίδια.


αν πω οτι καταλαβα γλυκεια μου, θα πω ψεματα


κανω απεργια φατσουλων σε ενδειξη συμπαραστασης στους αδικοεξορισμενους συντροφους τρολλ και γηγενη και ΒΡΙΛ


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 18:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλοι μου αγαπημένοι...

Πόσο χαίρομαι που είμαι πάλι κοντά σας...

Συγνώμη για την απουσία μου... αλλά ήμουν στο Γενικό Κρατικό.
Ναί.
Τον τελευταίο καιρό έκανα γλομποθεραπεία.
Γιατί γελάτε καλέ.. δεν γνωρίζετε οτι ``ενας γλόμπος την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα`` Ο Κουταλιανός.. γιατί τους έτρωγε?
Τεσ/πα να μην πολυλογώ.. μια μέρα έφαγα ενα σποτάκι έτσι για αλλαγή και κατέληξα στο Γενικό...
Τελικά το χώνεψα .. αλλά μου είπαν να τρώω μόνο γλόμπους.
Σποτάκια , φθορίου κλπ.. είναι λίγο δύσπεπτα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 20:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos
Αγαπητέ dying incubus,

quote:
Συλλογίσου όμως, αγαπητή μου, πόσο διαφορετικό νόημα αποκτά μια σύγκρουση απόψεων όταν αυτή εκφράζεται πολιτισμένα και πόσο διαφορετικό νόημα αποκτά όταν βγαίνουμε έξω από τα ρούχα μας και καταπατούμε τα όρια της προσωπικότητας του άλλου.
Κι ενδεχομένως, αναλογίσου λίγο την γαλήνια αίσθηση που θα σου επιφέρει ένας πολιτισμένος διάλογος και την αίσθηση που θα αποκομίσεις από έναν διάλογο βίαιο.

Το ότι δεν είμαι υπέρ του βίαιου διαλόγου αυτό σίγουρα το έχεις διαπιστώσει Ομως ας σκεφτούμε..Σε μια συζήτηση στα φόρουμ έρχονται αντιμέτωποι άνθρωποι με εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις. Οπως γίνεται και έξω. Ας φανταστούμε λοιπόν το αντίθετο. Τα ίδια άτομα αν καθήσουν γύρω από ένα τραπέζι και πιαστούν στην ανάλογη συζήτηση φαντάζομαι ότι μπορεί να γίνουν ακόμη πιο "έντονες" συζητήσεις που θα συνοδεύονται και από τις σχετικές ελληνικές χειρονομίες και άλλα πολλά! Οι άνθρωποι λοιπόν κι εδώ είναι το ίδιο.

Τι είναι αλήθεια προσβολή σε μια αντίθετη άποψη? Αν εγώ πιστεύω σε ένα Χ πράγμα και κάποιος που το θεωρεί ανόητο μου πει είσαι ανόητη που το πιστεύεις τι το παράξενο? Για να εκφέρω μια άποψη για κάτι είμαι προετοιμασμένη ότι απέναντι μπορεί να βρω τον ψύχραιμο αλλά μπορεί να βρω και τον πιο "ασυγκράτητο"!

Το ζήτημα είναι ότι εδώ μέσα είμαστε ενήλικες και ο καθένας μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του. Να απαλάσσει και τους συντονιστές από αυτό το πραγματικά δύσκολο έργο τους του στυλ "κύριε με έβρισε μάλωσέ τον".

Που περνάμε τα όρια? Αυτό είναι πραγματικά δύσκολο να απαντήσω. Γιατί ο καθένας μας έχει διαφορετική αίσθηση των ορίων. Το βλέπαμε και στο σχολείο αυτό. Ενα παιδάκι όταν του μίλαγαν οι συμαθητές άσχημα έβαζε τα κλάματα και πήγαινε στη δασκάλα, το άλλο ανταπέδιδε στα ίσια και έκανε τον άλλο να το βουλώσει, το τρίτο τόριχνε στη πλάκα και γελάγαμε και οι υπόλοιποι....

Αυτό που ίσως είναι το κλειδί κατά τη γνώμη μου πάντα, είναι να μπορέσουμε να διακρίνουμε από τα γραπτά κάποιου και από τη συνολικότερη παρουσία του μέσα στα φόρουμ, αν ειναι ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟΣ, ή αν κάποιος είναι ΚΑΚΟΗΘΗΣ. Και αυτό φαίνεται από τη συνολικότερη παρουσία.

Πολλες φορές ένα άτομο μπορεί να μην έχει υπερβεί"ποτέ τα όρια" αλλά από τα γραπτά του να βλέπουμε ότι έχει έρθει κατεβάζει κάτι σεντόνια εκατό μέτρα, δεν τον απασχολεί καθόλου τι λένε οι άλλοι, δεν βλέπει καν τους άλλους γύρω του, δεν κάνει διάλογο αλλά συνεχή μονόλογο, και πολλές φορές μοιάζει να συμμετέχει μόνο και μόνο για να διαβάζει αυτά που γράφει! Αυτό για μένα είναι πιο εμπρηστικό από κάποιον που θα φωνάξει, θα βρίσει, θα τσαντιστεί αλλά θα προσπαθήσει να εξηγήσει το γιατί.

Η συζήτηση για το θέμα είναι ατελείωτη...

Πάντως εκτός από εκείνους που απενεργοποιήσατε για λίγο βρε παιδιά , σώστε μας κι από όσους μπαίνουν άσχετα σ'ένα θέμα και εκτονόνονται παραληρόντας γιατί μπορεί να βρεθούν κι άλλοι που θα χάσουν την υπομονή τους

Πρόταση : μήπως πρέπει να ανοίξει μια νέα ενότητα που να λέγεται Η ΕΚΤΟΝΩΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝΤΙΡΡΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ? Μια πρόταση έκανα ε?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 01:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
quote:

α, ο λογος ηταν σοβαροτατος!


quote:
Η ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΟΑ ΤΗΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ!

Ωρέ! Βλέπω να το κάνει βιβλίο ο Γιαννόπουλος, ως άλλος Θησέας "πώς αντιμετώπισα τον σάτυρο της σπηλιάς στην Πεντέλη"!


quote:
Τρίτη εγεννήθη ο ΓΗΓΕΝΗΣ και τρίτη θα πεθάνει.
Πιάνει καλεί τους φίλους του κι όλους τους αντρειωμένους,
να'ρθει ο ΤΡΟΛΙΣ κι ο ΑΖΑΞΛΙΣ, να'ρθει κι ο γιός του ΒΡΙΛ,
να' ρθει κι ο ΤΖΟΝΑΡΟΣ, που τρέμει η γη κι ο κόσμος.


quote:
Συγνώμη για την απουσία μου... αλλά ήμουν στο Γενικό Κρατικό

Περαστικά σου και καλή χώνεψη!


quote:
Αυτό που ίσως είναι το κλειδί κατά τη γνώμη μου πάντα, είναι να μπορέσουμε να διακρίνουμε από τα γραπτά κάποιου και από τη συνολικότερη παρουσία του μέσα στα φόρουμ, αν ειναι ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟΣ, ή αν κάποιος είναι ΚΑΚΟΗΘΗΣ. Και αυτό φαίνεται από τη συνολικότερη παρουσία.



'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crying-Wolf
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 02:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crying-Wolf
Διαβαζω το εσωτερικα περιπου 6 μηνες.

Πηρα το θαρρος να γραψω βλεποντας τις καρατομησεις διαφορων μελων, ετσι ξαφνικα, και χωρις σοβαρη αιτια.

Μηπως αυτοι που αποφασίζουν, κρινουν τελειως υποκειμενικα;

Δεν θυμαμαι να προσβαλε, να εβρισε, ή να μειωσε κανεναν ο γιγενης ο τρολλ η ο ελλοβος.

Τωρα παλι θα μου πειτε, αλλοι εχουν το καρπουζι αλλοι και το μαχαιρι.

Αν παντως διαζειριζομουν καποιο φορουμ, και μελος ειρωνευοταν και καυχιοταν σε στυλ Ποντιου Πιλατου τα καταρθωματα του, θα σκεφτομουν σοβαρα τη διαγραφή του.


Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο.
Δουλέυει μόνο όταν είναι ανοιχτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
profil
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 03:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους profil
quote:
Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!

Ψυχή της ψυχής μου σε πείραξε η λέξη ορμόνες και προχώρησες με άκρατο χιτλερικό φασισμό στον αποκεφαλισμό ενός μέλους που συμετέχει στο Esoterica τέσσερα χρόνια χωρίς να δώσει το παραμικρό δείγμα αρνητικής συμπεριφοράς σε κανέναν.
Αλήθεια οι άλλοι ο Τρόλ γιατί υπάρχει εξήγηση?
Όταν έγραψα για μέτρα και σταθμά πέσατε πάνω μου σάν σκυλιά τα είδαν οι πάντες τώρα άλλους αφήνετε αβέρτα να βρίζουν όσο θέλουν για σελίδες ολόκληρες και άλλον τον διαγράφεται επειδή λέει την λέξη ορμόνες αυτό δέν έχει ξαναγίνει.
Επειδή είπε την φράση αυτή για τους συντονιστές λές και έχουν κάνει το πολύ μεγάλο έργο, μιά ομάδα που οδήγησε σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα ολόκληρο το site στα όρια της κατάρευσης. Άν σας είχε στενοχωρήσει επανιλημένα παλιότερα αυτό δέν είναι δικιολογία να συμαζέψτε τα ασυμάζευτα αυτής της τόσο επιπόλαιας πράξης που έκανες.
Η αιτία της διαγραφής είναι η λέξη ορμόνες αυτό είναι που μετράει θα μπορούσες να επικαλεστείς παλιότερες συμπεριφορές άν είχε πεί στο τελευταίο του μήνυμα φράση που πραγματικά είναι έξω απο κάθε κανόνα κάτι που δέ μπορούσες να κάνεις γιατί ο γηγενής δέν είπε δέ θα έλεγε ποτέ.
Τώρα όχι μονάχα έκανες τρύπα στο νερό έδωσες γροθιά στον τοίχο και χτύπησες το χέρι σου.
Άν σε ενοχλούν αυτά που σου γράφω διέγραψε και τον δικό μου λογαριασμό. Τα άλλα που λές για να επανέλθει να ζητήσει έγραφη συγνώμη μεταμέλειας κτλπ κτλπ πίστης και υποταγής στους ανώτερους του Esoterica σε σένα τον Ινκούμπιο κτλπ κτλπ δέν είναι δυνατό άνθρωπος με το ελάχιστο ίχνος αξιοπρέπειας ύστερα απο τέτοια συμπεριφορά που του έδειξαν να είναι σε θέση να το κάνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 03:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
κλασικό μοτίβο...

Όλοι οι δολοφόνοι γυρνούν στον τόπο του εγκλήματος.
Είναι κοσμικό αξίωμα!


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 04:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
NO PLEASE

(βρες κανένα άλλο χόμπυ...)


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 10:15:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman
Φίλε profil, αν έχεις παρατήσει το esoterica και δεν το παρακολουθείς πλήρως, θα σε παρακαλέσω να κρατάς και κάποια επιφύλαξη σε αυτά που λες. Το καλύτερό μου topic καταστράφηκε από προσωπική επίθεση ενός από τους 2 διεγραμμένους, δείξε λίγη ευαισθησία.

Το περί ορμονών ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΟ ("πάλι την περίοδό σου έχεις μωρή μαλάκω" ήθελε να πει ο άνθρωπος) του διεγραμμένου αναζητητή του χαβαλέ, δεν ήταν ο λόγος της διαγραφής του, αλλά ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι. Ομοίως το "αμαλιάρισμα" του άλλου που προφανώς του έχει πολλά μαζεμένα η αμαλία ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι, ήταν η γνωστή τακτική της αέναης ερειστικότητας προς τους συντονιστές όταν αυτοί πάνε να ανεβάσουν το επίπεδο. Αλλά αφού δεν τον πολυξέρω τον Troll καλύτερα ας μη μιλάω.

Σημείο σταθμός στο πολλάκις βεβαρυμένο μητρώο του ημι-αγράμματου αναζητητή τoυ χαβαλέ gigeni ("πάμε να γελάσουμε με τους βλαμμένους", αλά Αννίτα Πάνια), ήταν όταν μπήκε στο topic όπου έψαχνα τις αθερμικές επιδράσεις των μικροκυμάτων.

Μπήκε στο topic με σκοπό όχι την συγκριτική μελέτη πηγών, όχι την αξιολόγηση πηγών, όχι την αναζήτηση της αλήθειας, αλλά ένα και μόνο στόχο: την προσωπική επίθεση και τον εξευτελισμό μου.

Χωρίς καμία εξέταση των πηγών. Τι να εξετάσει άλλωστε ο πανάσχετος από τεχνικά θέματα, πανάσχετος από πολιτική, πανάσχετος από ζωή, πανάσχετος από τα πάντα, και παράλογα σκεπτόμενος;

Στην επίθεση συμμετείχε κι άλλος ένας αναζητητής του χαβαλέ, εξίσου κακοπροαίρετος και προσβλητικός όπως πάντα, το τελευταίο κατάλοιπο του βριλικού καρκινώματος. Αλλά αυτός παρα-είναι βλάκας, προστατεύεται από τον άγραφο νόμο περί ατόμων με ειδικές ανάγκες και δεν τον έχουν διαγράψει ακόμα. Τον αφήνουν να κάνει το χαζό του χωριού.

"Σκεπτικιστή", αποκαλούν τον εαυτό τους οι αναζητητές του χαβαλέ. Αλλά τι είδους σκεπτικισμός είναι αυτός που διαλέγει στόχους με κριτήρια ποιος είναι ο φίλος μου, και ποιος όχι; Τι σκεπτικισμός έχει επιχείρημα, για το αν υπάρχει αλληλεπίδραση ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων-νευρικού συστήματος, το εξής αντράνταχτο επιχείρημα:

> Θανάση, θυμάσαι το φρεντοτσίνο που πίναμε στο cafe στην Πεντέλη;

Με άλλα λόγια: "Θανάση, μη διανοηθείς και ψάξεις τι μπορεί να γίνει με τα ραδιοκύματα στον εγκέφαλο. Γιατί Θανάση με αυτό ασχολείται αυτός που δεν χωνεύω. Άμα μιλήσεις αυτουνού, δεν θα είσαι πια φίλος μου.

Θανάση, μη το σκέφτεσαι, μπες κι εσύ όπως εγώ στο esoterica να γελάμε με τους ΧΑΖΟΥΣ, ΒΛΑΜΕΝΟΥΣ, ΦΑΝΤΑΣΜΕΝΟΥΣ, ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΟΥΣ."

Τι είδους σκεπτικισμός είναι αυτός, που στην toxotis που μιλάει για υποσυνείδητα μηνύματα μέσω μικροκυμάτων δεν λέει τίποτα, ενώ όταν λέω εγώ τα ίδια και παρουσιάζω ταυτόχρονα και τις ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ από όπου προέρχονται, πραγματικά επαναλήψιμα πειράματα δηλαδή, πέφτει να με κατασπαράξει;

Αλλά στο matrix της ηλιθιότητας και της αγραμματοσύνης, τι "Journal of Applied Physiology" και ΠΑΠΑΡΙΕΣ, αφού "καταπίνω αμάσητα ότι μου δίνουν".

Τι είδους σκεπτικισμός είναι αυτός, που κάνει πως δεν είδε τον γκουρού που πήδαγε μέρα μεσημέρι από πεζοδρόμιο σε πεζοδρόμιο, ενώ σε τόσους άλλους όπως ο Απέρριτος με την υπό εξέταση συσκευή ευχών του, πέφτει με λύσσα να τον βγάλει ΑΡΡΩΣΤΟ;

Τι είδους σκεπτικισμός είναι αυτός που κάνει πως δεν είδε τις παπαριές περί "σωματιδίων σκόνης που έχουν χιούμορ", ή "ο θεός έχει χιούμορ";

Θα σας πω εγώ τι σκεπτικισμός. Του πρωκτού.

Της λαχαναγοράς.

Της ελληνόφωνης καφρίλας του Ελλαδιστάν.

Βάλαμε τους μανάβηδες να εκφέρουν άποψη πόσα μέτρα είναι οι φλέβες του ανθρώπου. Εμείς να λέμε "Journal of Applied Physiology", κι οι μανάβηδες "σιγά μην είναι 10 χιλιόμετρα οι φλέβες του ανθρώπου".

Τι να πούνε οι πανάσχετοι, το μόνο τους νοητικό εργαλείο είναι η αντανακλαστική αντίδραση στον αντι-συμβατικό ισχυρισμό και τίποτα άλλο. Αλλά μερικοί από εμάς έχουν τη δυνατότητα να προσεγγίσουν μεθοδικά το ερώτημα πόσο μήκος έχουν οι φλέβες του ανθρώπου. Ίσως θα ψάξουμε για φωτογραφία των μικρότερων αγγείων και θα υποθέσουμε ότι η πυκνότητα μεταβάλλεται γραμμικά μέχρι την καρδιά. Ή θα εμφανίσουμε το τάδε ακαδημαϊκό δημοσίευμα, έχοντας πλήρη επίγνωση της αξιοπιστίας ενός ακαδημαϊκού δημοσιεύματος που πέρασε από peer review (τι 'ν' τούτο;).

Αλλά για τους αγράμματους και τους κολλημένους, μόνο νοητικό εργαλείο τους είναι η αντανακλαστική αντίδραση στον αντισυμβατικό ισχυρισμό. Eκτός βέβαια αν αυτός προέρχεται από το φίλο μας. Είπαμε. O σκεπτικισμός του πρωκτού.

Λιβανίζεται και η άλλη δήθεν σκεπτικιστική ηλιθιότητα, "φέρτε μου αποδείξεις". Με τη λογική αυτή, να μας δώσει αμέσως βίντεο από το λεμούριο ο jbg, αλλιώς λέει μπουρδολογίες. Έχουμε τότε κάθε δικαίωμα να τον βρίζουμε πρωί μεσημέρι βράδυ μέχρι να μας φέρει βίντεο, η λογική των "αποδείξεων".

Άκουσε τραγουδιστή φωνή στη σπηλιά ο jbg; Να μας φέρει αμέσως την κασέτα. Αλλιώς, γράφει μπουρδολογίες. Έχουμε τότε κάθε δικαίωμα να τον βρίζουμε πρωί μεσημέρι βράδυ μέχρι να μας φέρει ηχογράφηση, η λογική του "φέρτε μου αποδείξεις".

Ο καθένας δικαιούται να γράφει ότι βίωσε, και δεν έχει καμία υποχρέωση να αποδείξει τίποτα. Τον προβληματισμό του θέλει να καταθέσει, και να ακούσει ιδέες για το τι ήταν αυτό που είδε.

- φάντασμα;
- παραίσθηση;
- τεχνολογία υποβολής παραισθήσεων με μικροκύματα;
- καββαλιστική τεχνολογία υποβολής παραισθήσεων;
- τι στο διάολο ήταν;

Δεν είναι δικαστήριο εδώ, τον προβληματισμό μας πάμε να εκφράσουμε. Και να πάρουμε ιδέες.

Το πραγματικό πρόβλημα είναι η ατζέντα από την οποία πηγάζει όλη η παραπάνω καφρίλα με τις δήθεν "αποδείξεις", τη σκανδαλώδη μεροληψία υπέρ του jbg, και τις προσβολές σε συνομιλητές. Δεν χρειάζεται και πολλή αντιληπτική ικανότητα για να καταλάβει κανείς αν κάποιος

- μπαίνει στο esoterica "για να γελά" με ανθρώπους, που είναι κατά τη γνώμη του "ΧΑΖΟΙ, ΒΛΑΜΕΝΟΙ, ΦΑΝΤΑΣΜΕΝΟΙ και ΑΡΩΣΤΗΜΕΝΟΙ", ή αν

- μπαίνει για υγιειή και αμερόληπτη έρευνα στο Άγνωστο.

Για τους παραπάνω λόγους, κατά τη γνώμη μου πρέπει να υπάρξει μια περίοδος μηδέν ανοχής. Αν δείξουμε μηδέν ανοχή στην αρνητική συμπεριφορά και ατζέντα, αν το κάνουμε αυτό για ένα διάστημα ΙΣΩΣ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΑΣΤΕΡΙΑ του esoterica. Ας τους δώσουμε ένα πολιτισμένο και αμερόληπτο περιβάλλον για εσωτερική αναζήτηση, ίσως τους στείλουμε και κανένα email, και θα γίνει απείρως πιο ενδιαφέρον το forum.


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 10/03/2007 11:06:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 11:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
κι εγώ προτείνω να δοθεί "συγχωροχάρτι" σε όσους "παρεκτράπησαν,
να επιστρέψουν και τα παλιά αστέρια που λέει κι ο gentleman
και να συνεχίσουμε όλοι μαζί

ειλικρινά,δεν μπορώ να διανοηθώ ότι μπορεί να υπάρξει τόση παρεξήγηση
μέσω ενός δικτυακού τόπου

καταντά αστείο τελικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 14:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Βρε συ gentleman
,

Το καταευχαριστηθηκα αυτο το μηνυμα σου!!
Τί γκαντεμια που ειναι να μην εχω ευφραδεια λογου ρε παιδι μου!!
Ζηλευω απαντες μπορουν να εκφραστουν μεσω του γραπτου λογου!!
Συμφωνω σε πολλα σημεια μαζι σου αλλα εξακολουθω να εχω τις αμφιβολιες μου για τον Γιγενη.
Παρολο που με εβγαζε απο τα ρουχα μου καποιες φορες, πιστευω οτι πραγματι δεν ειχε κακη διαθεση, δεν ηταν κακοπροαιρετος.
Εχει τον τροπο του να σε κερδιζει βρε παιδι μου (πιστευω οτι ενδομυχα ψαχνει και αναζητα τη γνωση αλλα το αντιδραστικο του χαρακτηρα του προπορευεται της εσωτερικης του αναζητησης-προς οποιαδηποτε κατευθυνση, δεν εννοω τον εσωτερισμο).
Ενα αλλο μειονεκτημα του, ειναι οτι επηρρεαζεται ευκολα απο αλλους.
(οι κακες παρεες που λεμε...)
Γεννημενος ο ιδιος για σατυρα (με την καλη εννοια), δεν μπορει να διακρινει στους αλλους την διαφορα μεταξυ σατυρας και χλευασμου.
Επιφυλασσομαι βεβαια για αυτα που γραφω μιας και δεν παρακολουθω πλεον ολο το φορουμ,
αλλα αυτη η εντυπωση μου εχει μεινει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dev@_
Διεγραμμένος Λογαριασμός


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2007, 15:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dev@_
gentleman,

νομίζω πως δεν λαμβάνεις υπ' όψην σου μια μικρή λεπτομέρεια, που παίζει όμως μεγάλο ρόλο στο esoterica.gr :

αν το φόρουμ ήταν μόνο η Αμαλία και ο Dying (αυτούς βλέπουμε δηλ. εμείς και όσοι έρχονται εδώ), τότε τα πράγματα θα ήταν εύκολα και απλά. Γιατί - τι στο διάολο ; - όταν ο περισσότερος κόσμος, όταν τα περισσότερα μέλη τους λένε "ξανασκεφτείτε την διαγραφή του τάδε μέλους π.χ gigenis", ε, κάποτε θα το έκαναν. Πρέπει όμως να συμπεριλάβεις στο σκεπτικό σου, πως το esoterica.gr ΔΕΝ είναι η αμαλία και ο πιτσιρικάς. Είναι άλλοι άνθρωποι που δεν φαίνονται αλλά και ούτε ασχολούνται με το φόρουμ. Αυτοί οι άνθρωποι έδωσαν το φόρουμ στην Αμαλία να παίζει και να βγάζει ότι 'πωθημένο έχει από την μιζέρια της ή την ματαιοδοξία της - ειλικρινά δεν ξέρω ποιος ηλίθιος της εμπιστεύτηκε ένα τέτοιο φόρουμ, δηλ. φαντάσου την Αμαλία να εκπροσωπεί το esoterica στην τηλεόραση, δηλ. τι να λέμε ; Θρίλερ! - και το άφησαν στην τύχη του με τον "όρο", όποιος λέει κάτι "άλλο" απ' ότι πρεσβεύει η ίδια ή ο πιτσιρίκος, να τον καλούν σε συνάντηση. Δεν ξέρω πως το βλέπεις εσύ αυτό, όμως πραγματικά, όσο κι αν προσπάθησα να δώσω μια απάντηση εγώ στον λόγο που έχουν υιοθετήσει μια τέτοια τακτική, δεν μπόρεσα να το κάνω. Αυτό και μόνο, υποψιάζει τα μέλη και ενισχύει το λεγόμενο "συνωμοτικό" υπόβαθρο ενός φόρουμ ή το παρασκήνιό του.

Η Αμαλία δεν έχει κρίση στην ουσία. Δεν είναι ικανή να κατανοήσει τίποτε. Θα μου πεις "γιατί ; ", δεν ξέρω, όμως υποπτεύομαι πως έχει μπερδέψει πολλά πράγματα. Για μένα, για να μπορέσει δηλ. το esoterica.gr να αντιμετωπιστεί ως σοβαρό φόρουμ, - γιατί ασφαλώς έτσι όπως έχει καταντήσει είναι πολύ δικαιολογημένοι οι ισχυρισμοί του gigeni - θα πρέπει να εγκαταλήψει η Αμαλία την ιδιότητά της ως διαχειριστής. Ξέρεις όμως τι θα σημαίνει αυτό για την Αμαλία ; Καλύτερα να σκοτώσεις την μάνα της, παρά αυτό. Το θάνατο ενός συγκεκριμένου αγαπημένου της προσώπου η Αμαλία, θα μπορούσε να τον δεχτεί - έστω παρηγορώντας τον εαυτό της με τα όσα έχει μάθει (αν έχει μάθει) για τον θάνατο. Το θάνατο όμως της διαχειριστικής ικανότητας (;) - που εχώ προσωπικά δεν βλέπω να υπάρχει, αλλά λέμε ... - δεν θα μπορούσε να τον δεχτεί με τίποτε. Θα πέθαινε η ίδια. Και δεν είναι υπερβολή αυτό. Αν θέλει κάποιος δηλ. να κάνει "κακό" στην Αμαλία, είναι να της στερήσει την διαχείρηση και τσιφ, την έστειλε στο Δαφνί. Πολύ εύκολα δηλ. Αυτό το ξέρουν αυτοί οι άνθρωποι που βρίσκονται πίσω απ' το φόρουμ. Και το ξέρουν καλά. Γι' αυτό και την αφήνουν να λέει ότι θέλει, να παίζει, να διαγράφει, να κάνει ότι γουστάρει. Αν την "απολύσουν", πάει, τρελάθηκε η Αμαλία, στην κυριολεξία.

Βλέπεις λοιπόν, πως είναι αδύνατον αυτοί οι άνθρωποι να δώσουν ανοχή σε τίποτε και σε κανέναν. Γιατί αν το έκαναν, θα αυτοαναιρούσαν οι ίδιοι τους εαυτούς τους. Κι αυτό, όσο δηλ. κι αν το "ασπάζονται" ως τον μοναδικό δρόμο της συνειδητότητας, όσο κι αν τους αρέσει ως φιλολογία, όσο κι αν θέλουν να το διατυμπανίζουν στα πόστα τους, είναι ΑΝΙΚΑΝΟΙ να το κάνουν. Δεν μπορούν να αυτοαναιρέσουν τον εαυτό τους, γιατί - σκέφτονται - τότε, ποιοι θα είναι ; Τώρα, η Αμαλία, είναι η διαχειρίστρια του esoterica.gr. Αν πάψει να είναι, τι θα είναι ; Καταλαβαίνεις ; Το θέμα είναι αμιγώς ψυχολογικό. Είναι μια ψυχωτική συμπεριφορά που εμφανίζεται σε πολλούς ανθρώπους που κάποτε τους δώθηκε το δικαίωμα να ασκούν οιαδήποτε μορφή εξουσίας. Οι άνθρωποι αυτοί - και το λέω εν πλήρει συνειδήσει αυτό - είναι άρρωστοι. Θα μου πεις "και ποιος δεν είναι ; ", ναι, όλοι μας λίγο πολύ την έχουμε την λόξα μας. Εξαρτάται όμως το είδος της λόξας. Για κάποιους αυτή η λόξα, τους είναι ωφέλιμη. Για κάποιους άλλους, τους στερεί πολλά πράγματα όμως. Αυτό που κάνει η Αμαλία, είναι ασφαλώς ωφέλιμο για την ίδια. Δεν μπορεί λοιπόν κανένας, να πείσει την Αμαλία για το αντίθετο.

Το φόρουμ, έτσι όπως έχει γίνει τώρα, είναι για τα σκουπίδια. Δεν προσφέρει τίποτε, δεν λέει τίποτε, δεν έχει ούτε ένα καινούργιο θέμα αξιόλογο, δεν ακούγεται καμιά φωνή, δεν δημιουργείται τίποτε και από κανέναν. Όλοι αναμοχλεύουν και συντηρούν όσα ΕΧΟΥΝ συμβεί. Στην ζωή όμως τίποτε δεν μένει στάσιμο. Όλα αλλάζουν. Γι' αυτό και το esoterica.gr είναι ένα φόρουμ πεθαμένο. Δεν λέω για τις άλλες εκδηλώσεις που γίνονται, ίσως εκεί να υπάρχει μια συνέχεια. Αλλά το φόρουμ του esoterica.gr είναι πεθαμένο εδώ και πολύ καιρό. Τα θέματα έχουν εξαντληθεί και γράφουν μόνο όσοι θέλουν να προβάλλουν τον εαυτό τους. Κανείς άλλος.

Για να επιστρέψει το esoterica.gr σε μια νέα κατάσταση, πρέπει να αλλάξει η διαχείρησή του, πρέπει να αλλάξει η δομή του, πρέπει να αλλάξει η φιλοσοφία του. Αυτό, ας το σκεφτούν αυτοί που ενδιαφέρονται για το esoterica.gr, γιατί τώρα, το φόρουμ δεν προσφέρει τίποτε. Αν δηλ. θέλουν πραγματικά μια νέα κατάσταση, μια συλλογική κατάσταση, λυπάμαι για την Αμαλία, αλλά θα πρέπει να ξέρει πως σ' αυτήν την νέα κατάσταση, η ιδιότητά της θα είναι η ιδιότητα ενός απλού μέλους. Δεν κάνει για διαχειριστής μιας τέτοιας κοινότητας και το λέω - ξέρεις, επειδή ποτέ δεν έκρυψα τίποτε από κανέναν - . Η Αμαλία δεν μπορεί να διαχειριστεί το φόρουμ του esoterica.gr. Έχει αποτύχει, - εντάξει, δεν είναι κακό αυτό - αλλά πρέπει να παραδώσει την διαχείρηση σε κάποιον άλλον ή άλλην - δεν ξέρω - ικανότερη και με περισσότερο όρεξη. Έτσι γίνεται σε όλους τους οργανισμούς. Εγώ προσωπικά πιστεύω πως αργά ή γρήγορα, θα γίνει κι αυτό. Δηλ. κάποια στιγμή η Αμαλία θα "εξοστρακιστεί".

Αλλά μέχρι να γίνει αυτό, όσοι γράφετε στο esoterica.gr (στο φόρουμ δηλ), δεν μπορείτε να κάνετε τίποτε.

deva parinito

το post θα αυτοκαστραφεί σε 5, 4, 3, 2, 1 ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy