ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Που χάθηκε η μεσαία τάξη; Γιατί πλέον ζούμε σε μια κοινωνία πολύ πλούσιων και πολύ φτωχών; Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2008, 17:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Τώρα για προτεινόμενες λύσεις Κάνεις δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι η πρόταση που προτείνει είναι και η λύση αυτό που
Πρότεινα δηλαδή ειναι όχι στον δικομματισμό ναι σε κάποιο άλλο κόμμα που μονο αν βγει θα δούμε
Αν τελικά διέφερε απ τα αλλα .
Εσύ δηλαδή βάση αυτά που που πιστεύεις πια είναι η λύση ?

Φίλε μου open mind.
Mε πιέζεις να σου πώ τη λύση απο τη στιγμή που ΔΕΝ γνωρίζεις ποιό είναι το πρόβλημα.
Εαν ΔΕΝ γνωρίζεις το πρόβλημα, γιατί πράγματι δεν το γνωρίζεις, τότε πως θα αναγνωρίσεις τη λύση που θα σου προτείνω.

quote:
Αυτό τωρα είναι τραβηγμένο σενάριο υπάρχουν αποδείξεις γι αυτά που λες ?
Εγώ τον δικό μου εχθρό τον εντόπισα και πρότεινα και λύση πείτε και εσείς λύσεις
Για τον δικό σας εχθρό .

Εγώ φίλε μου open mind σου παρέθεσα κάποιες ενδείξεις.
Οι ενδείξεις αυτές που σου παρέθεσα προέρχονται απο κάποιους συγγραφείς αρχαίους και νέους που δεν ήταν απλά συγγραφείς.
Ηταν μύστες και πέρασαν εστω και κλειδωμένα, διπλοκλειδωμένα μέσα απο τη σφαίρα της μυθολογίας και οχι μόνο κάποιες πληροφορίες.
Αυτές οι πληροφορίες δεν είναι απλά πληροφορίες και ο λόγος που διερρεύσαν είναι πολύπλοκος για να εξηγηθεί.
Οι πληροφορίες αυτές λοιπόν υπάρχουν είναι πάρα πολλές και συμφωνούν ολες μεταξύ των, απο εκεί και μπρός ο καθένας μπορεί να τις μελετήσει, να τις ερευνήσει και να μπορεί να εκφέρει κάποια γνώμη.
Τώρα εκτός απο τις πληροφορίες αυτές, έχουμε και πολλές αποδείξεις απο αρχαιολογικά ευρήματα και οχι μόνο μην μπούμε στον κόπο να τα σχολιάζουμε υπάρχουν αρκετά σχετικά τόπικ. Βέβαια η ίδια απόδειξη είναι η καταγωγή του ανθρώπου η οποία μέρα με τη μέρα συγκλίνει με τις πληροφορίες αυτές.
Οπως λέει και ο kostakis οτι ο καθένας δεν θα πρέπει να ενστερνίζεται τέτοιου είδους πληροφορίες, δεν συμφωνώ ακριβώς γιατί δεν πρόκειται περί ενστερνισμού, είτε ενστερνίζεται κάποιος είτε οχι αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει την αντικειμενικότητα των πληροφοριών.

Δεν μπορείς ομως να λές οτι είναι τραβηγμένο σενάριο οταν ολες οι θρησκείες του κόσμου παραδέχονται το μεταφυσικό, την ύπαρξη του πνευματικού κοσμου και φυσικά των δαιμόνων.
Δεν τα θεωρεί σενάρια επιστημονικής φαντασίας αλλά μεταφυσικές υπάρξεις κάποιων ``πνευματικών οντοτήτων``.

Εγώ ομως δεν μίλησα περί δαιμόνων.
Οι δαίμονες φαίνεται να μην εχουν υλική υπόσταση.
Αρα επ`ουδενεί λόγω δεν μπορούν να υλοποιήσουν κάτι.
Οταν λέω οτι δεν είναι άνθρωποι δεν είναι απαραίτητο να είναι δαίμονες. Το να μπορούν απλά και μόνο να εχουν κάποιες επιπλέον δυνατότητες λειτουργίας του εγκεφάλου απο εμάς, αυτό και μόνο τους κάνει υπερδιορατικούς, τηλεπαθητικούς, τηλεκινητικούς, τηλεδιαγνωστικούς, τηλεμεταφορικούς. Το να εχει κάποιος τέτοιες δυνάμεις σίγουρα δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί ειδικά οταν εχει κακοπροαίρετους σκοπούς.

Για να μπορέσει λοιπόν κάποιος να προφυλαχθεί απο κάτι τέτοιο θα πρέπει να ξέρει τι σκοπούς έχει και πως θα τους εφαρμόσει.
Τώρα αν θέλεις μια επιπόλαιη λύση, πήγαινε να κρυφτείς.
Είναι μια λύση λοιπόν ωστε να μείνεις αθέατος.
Ουδείς θα μπορέσει να κρυφτεί απο τον δράκοντα λέγει ...
Ούτε στα βάθη της αβύσσου , ούτε σε σπηλιές, ούτε στον ουρανό.
Μόνον οποιος εχει πίστη και δεν φοβάται θα μπορέσει να τον αντιμετωπίσει.

Εγώ πιστεύω οτι ο άνθρωπος είναι πολύ πονηρό και πανούργο όν.
Σχολιάστε τα παραπάνω και αν θέλετε το συζητάμε...

Μόνο σας παρακαλώ αφήστε τα κόμματα και τους ψήφους γιατί πραγματικά με αηδιάζουν.
Δεν με αηδιάζουν αυτοί, την δουλειά τους κάνουν, με αηδιάζει που άνθρωποι ομως εμείς .. άνθρωποι που δηλώνουν open mind κάθονται και ασχολούνται με αυτά...


Edited by - allzzaro on 08/08/2008 18:20:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2008, 18:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Φίλε open mind, ο πραγματικός εχθρός είναι αυτές
οι οργανώσεις, όπως η Λέσχη Μπίλντεμπερκ, που
κυριολεκτικά κυβερνάει... Εσύ πιστεύεις ότι κυβερνάει
στην Ελλάδα η κάθε κυβέρνηση που βγαίνει; Δεν έρχοντια οδηγίες
από την ΕΟΚ

Για αυτού τις είδους τις οργανώσεις εχουμε ελάχιστες πληροφορίες.
Γιατί άραγε?
Γνωρίζουμε κάποιους πολιτικούς και μή, μέλη αυτών των οργανώσεων.
Γνωρίζουμε πότε έγιναν οι συνεδριάσεις και ποιοί πήγαν.
Το περίεργο είναι οτι λίγοι ασχολούνται με αυτό.
Οι πληροφορίες αυτές προέρχονται δια στόματος πολιτικού αρχηγού αρκετές φορές.
Μία τέτοια πληροφορία δεν θα έπρεπε να σχολιαστεί και να εξεταστεί ενδελεχώς τουλάχιστον απο το χώρο των ΜΜΕ και οχι μόνο.
Δεν θα έπρεπε ο τάδε έγκριτος δημοσιογράφος να ρωτήσει σε ενα πολιτικό ντιμπέιτ τον πολιτικό που εμπλέκεται ή γενικώς δεν θα έπρεπε να προβάλλουν τον πολιτικό αρχηγό που σχολίασε την πληροφορία με τον πολιτικό που εμπλέκεται.
Αυτά είναι σοβαρά πράγματα και κανείς δεν ασχολείται.
Γιατί άραγε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2008, 18:42:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Mε πιέζεις να σου πώ τη λύση απο τη στιγμή που ΔΕΝ γνωρίζεις ποιό είναι το πρόβλημα.
Εαν ΔΕΝ γνωρίζεις το πρόβλημα, γιατί πράγματι δεν το γνωρίζεις, τότε πως θα αναγνωρίσεις τη λύση που θα σου προτείνω.


quote:


Τώρα αν θέλεις μια επιπόλαιη λύση, πήγαινε να κρυφτείς.

quote:
Υπερβολικό σε βρίσκω αυτά είναι κινδυνολογίες .

[quote]Οι ενδείξεις αυτές που σου παρέθεσα προέρχονται απο κάποιους συγγραφείς αρχαίους και νέους που δεν ήταν απλά συγγραφείς.
Ηταν μύστες και πέρασαν εστω και κλειδωμένα, διπλοκλειδωμένα μέσα απο τη σφαίρα της μυθολογίας και οχι μόνο κάποιες πληροφορίες.
Αυτές οι πληροφορίες δεν είναι απλά πληροφορίες και ο λόγος που διερρεύσαν είναι πολύπλοκος για να εξηγηθεί.
Οι πληροφορίες αυτές λοιπόν υπάρχουν είναι πάρα πολλές και συμφωνούν ολες μεταξύ των, απο εκεί και μπρός ο καθένας μπορεί να τις μελετήσει, να τις ερευνήσει και να μπορεί να εκφέρει κάποια γνώμη.
Τώρα εκτός απο τις πληροφορίες αυτές, έχουμε και πολλές αποδείξεις απο αρχαιολογικά ευρήματα και οχι μόνο μην μπούμε στον κόπο να τα σχολιάζουμε υπάρχουν αρκετά σχετικά τόπικ. Βέβαια η ίδια απόδειξη είναι η καταγωγή του ανθρώπου η οποία μέρα με τη μέρα συγκλίνει με τις πληροφορίες αυτές.



Οι ενδείξεις δεν είναι αποδείξεις και μπορεί να τις διαχειριστεί όπως θέλει ο καθένας .
Τώρα για τα αρχαιολογικά ευρήματα που λες έχει ενδιαφέρον αν έχεις κάποιο
Link που αποδεικνύεται αυτό ευχάριστος να το τσεκάρω .

Προσωπικά εξέφρασα την άποψη μου και πιστεύω ότι όλα αυτά περί κάποιου αλλου
Είδους που είναι πίσω απ αυτά είναι μύθοι και το κακό που κάνουν είναι ότι αποτρέπουν ανθρώπους που τα πιστευτούν απ το να αντιδράσουν σε αυτούς που πραγματικά τους καταδυναστεύουν .
Δεν έχω πρόβλημα να τσεκάρω αυτά που λέτε αν δώσετε κάποιο Link αλλα δεν
Πιστεύω ότι αληθεύουν .
Τέλος πάντων ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει το κακο είναι ότι δεν
Αντιδράμε και έτσι συνεχίζει η προνομιούχα τάξη να ζει εις βάρος μας .
Λοιπόν τα ξανάλεμε σε καμια δεκάρια μέρες μιας και φεύγω για διακοπές
Καλά να περνάτε όλοι .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2008, 18:55:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τώρα αν θέλεις μια επιπόλαιη λύση, πήγαινε να κρυφτείς.

Υπερβολικό σε βρίσκω αυτά είναι κινδυνολογίες .
Την έκανα πάλι πως τα κατάφερα και έβαλα σε παρένθεση την δική μου απάντηση
Και απ έξω την δική σου ουτε εγώ δεν ξέρω .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2008, 19:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Υπερβολικό σε βρίσκω αυτά είναι κινδυνολογίες .
Την έκανα πάλι πως τα κατάφερα και έβαλα σε παρένθεση την δική μου απάντηση
Και απ έξω την δική σου ουτε εγώ δεν ξέρω .

Eλα δεν πειράζει βγάζω νόημα.
Κοίταξε δεν είναι κινδυνολογίες.
Μην το παίρνεις έτσι.
Εσύ είπες οτι είναι άνθρωποι άπληστοι και απάνθρωποι.
Μιλάς για μία ορισμένη μάζα ανθρώπων που εκμεταλλεύτηκαν κάποιες καταστάσεις.


quote:
Οι ενδείξεις δεν είναι αποδείξεις και μπορεί να τις διαχειριστεί όπως θέλει ο καθένας .
Τώρα για τα αρχαιολογικά ευρήματα που λες έχει ενδιαφέρον αν έχεις κάποιο
Link που αποδεικνύεται αυτό ευχάριστος να το τσεκάρω .

τεσ/πα δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι.
αντε να κάνεις τα μπανάκια σου τώρα και οταν γυρίσεις θα κρατάμε σταθερή την πίεση εδώ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2008, 21:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε μου Open mind, πρώτα διαπιστώνεις μια
κατάσταση και μετά τη λύνεις. Δλδ, στην προκειμένη
περίπτωση, όσο και να "τιμωρείς" με την ψήφο σου τους
κυβερνώντες, αυτοί που τους λένε τι να κάνουν μένουν
ατιμώρητοι...
Στα υπόλοιπα συμφωνώ με τον Allzzaro, ο οποίος δεν του
αρέσει που συμφωνώ... (πλάκα κάνω..)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2008, 21:52:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Στα υπόλοιπα συμφωνώ με τον Allzzaro, ο οποίος δεν του
αρέσει που συμφωνώ... (πλάκα κάνω..)


Εθεσες το θέμα ως θεματοθέτης πολύ ωραία αλλά οι τοποθετήσεις ήταν άστοχες.
Ενα θέμα αρκετά επίκαιρο και επι της ουσίας.
Και εγώ χιουμοριστικά έθεσα τα περί συμφωνιών αλλά βλέπεις ο γραπτός λόγος ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2008, 23:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ Alzzaro, μου αρέσει πολύ το πνεύμα σου...
'Εχεις δει μια παλιά ταινία που λέγεται νομάδες;
Αφορούσε σε άτομα που μετακινούνταν διαρκώς και
δεν ήταν γνωστοί σε κανέναν..
Φίλε οι άνθρωποι θέλουν κάποια πράγματα αλλά δεν είναι ειλικινείς
με τον εαυτό τους... Θέλουν άλλα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2008, 21:23:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αφορούσε σε άτομα που μετακινούνταν διαρκώς και
δεν ήταν γνωστοί σε κανέναν..


Nαί απορίας άξιον το πώς διένυαν τέτοιες αποστάσεις 5νταπλάσιες της πορείας του Μ. Αλεξάνδρου και μάλιστα σε δύσβατες περιοχές και μάλιστα 2.500 χρόνια νωρίτερα.
Απορίας άξιον είναι το οτι τότε δεν είχε κάν εφευρεθεί ο τροχός ούτε και η γραφή και ομως οι νομάδες αυτοί και τροχό είχαν και γραφή μετέφεραν.
Ο λόγος που το αναφέρεις προφανώς θα έχει να κάνει με το οτι οι νομάδες αυτοί είχαν κάποιες υπερφυσικές δυνατότητες και γνώσεις μιας και κάποιοι τους καθοδηγούσαν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2008, 21:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Φίλε οι άνθρωποι θέλουν κάποια πράγματα αλλά δεν είναι ειλικινείς
με τον εαυτό τους... Θέλουν άλλα...

Ακριβώς εκεί θέλω να καταλήξω φίλε μου trexagireve.
Ρίχνουμε τα φταιξίματα σε ολους τους αλλους αρχίζοντας απο τον διπλανό μας και καταλήγοντας στην νέα τάξη πραγμάτων οταν εμείς οι ίδιοι δεν είμαστε ικανοί οχι να κυβερνήσουμε μία χώρα, αλλά ούτε τον εαυτό μας.
Θα ήθελα να αναφέρω παραδείγματα αρχίζοντας απο την μεσαία τάξη που είναι και το θέμα μας και να καταλήξω στις φυσικές καταστροφές και τα μεταλλαγμένα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2008, 22:06:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
quote:

quote:
Φίλε οι άνθρωποι θέλουν κάποια πράγματα αλλά δεν είναι ειλικινείς
με τον εαυτό τους... Θέλουν άλλα...

Ακριβώς εκεί θέλω να καταλήξω φίλε μου trexagireve.
Ρίχνουμε τα φταιξίματα σε ολους τους αλλους αρχίζοντας απο τον διπλανό μας και καταλήγοντας στην νέα τάξη πραγμάτων οταν εμείς οι ίδιοι δεν είμαστε ικανοί οχι να κυβερνήσουμε μία χώρα, αλλά ούτε τον εαυτό μας.
Θα ήθελα να αναφέρω παραδείγματα αρχίζοντας απο την μεσαία τάξη που είναι και το θέμα μας και να καταλήξω στις φυσικές καταστροφές και τα μεταλλαγμένα.


Πάνω σε αυτό που λες, πριν 10 ημέρες είχε βγει μια διαφήμιση στην τηλεόραση που έλεγε για φωτιές, για ρύπανση της θάλασσας

κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι ακριβώς κι έλεγε το εξής ωραίο : πάλι οι άλλοι φταίνε?

Η απραξία μας και η αδιαφορία μας φταίει για τα περισσότερα δεινά που μας βασανίζουν.

Για τα μεταλλαγμένα θα ήταν ωραία ν' ανοίγαμε άλλο θέμα διότι είναι ουσίας νομίζω.

Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2008, 13:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να επισημάνω στο φίλτατο allzzaro ότι το αν ο kostakis και ο κάθε kostakis έχει τη γνώμη του, ζητάει τη γνώμη των άλλων και δεν ενστερνίζεται, όπως γράφει στο μήνυμά του {Απεστάλη: 06/08/2008, 17:28:53) δεν έχει να κάνει ούτε με το που ακριβώς ζουν όλοι οι υπόλοιποι, εκτός από σένα φίλε μου, ούτε με το αν γνωρίζουν κάποια πράγματα σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό, ούτε με το που εντοπίζεται το πρόβλημα της κοινωνίας μας σήμερα. Και εν τέλει, αγαπητέ μου, κανείς δεν έχει το αλάθητο στην άποψή του, για μένα ενδέχεται κάποιες από τις απόψεις του Icke, τις οποίες διαπιστώνω ότι μάλλον συμμερίζεσαι, να είναι ορθές, ενώ κάποιες άλλες όχι. Τέλος πάντων...
Στην πορεία της συζήτησης διαπιστώνω ότι εντάξαμε τους "δαίμονες - εσωγήινους - ερπετοειδείς" σε μία αναζήτηση κοινωνικών προβλημάτων, με τρόπο τέτοιο, που ουσιαστικά ωθεί τον κάθε ένα από εμάς ξεχωριστά στην παραίτηση. Είναι πάρα πολύ εύκολο να αναζητήσουμε την ευθύνη σε σκιώδεις μεγαλοσχήμονες, πίσω από την εκάστοτε πολιτική εξουσία, είτε αυτοί ανήκουν στο ανθρώπινο είδος, είτε σε κάτι διαφορετικό και να οδηγηθούμε στην πλήρη απραξία, ένεκα της ατομικής μας αδυναμίας. Συμφωνώ με την άποψη που λέει ότι "για όλα τα δεινά του κόσμου φταίω ΚΑΙ εγώ", όχι με τη λογική της ενοχής, αλλά με τη λογική της, στο μέτρο του δυνατού, καταπολέμησης της δικής μου υπαιτιότητας. Στο πλαίσιο αυτό, η ψήφος είναι σίγουρα ένα μέσο, σαφώς όχι το μόνο, αλλά πάντως είναι. Μέσα υπάρχουν εκατοντάδες, ανάλογα τη σκοπιά και το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε κάθε φορά : γράφτηκε το θέμα των δανείων και κάποιοι έριξαν την ευθύνη σε όλους μας γι' αυτό. Διαφωνώ καθέτως!!! Η οικονομική επιστήμη λέει ότι αν προκληθεί τεχνητή ροή - υπερπροσφορά χρήματος σε μία οικονομία, θα επέλθει πληθωρισμός. Εγώ τις συνέπειες αυτές πληρώνω, αν και δεν έχω δάνεια, ούτε κάρτες. Μήπως φταίω; Αναφέρθηκε το θέμα των πολιτικών και της πολιτικής γενικότερα : εγώ ξέρω τι και γιατί ψηφίζω, αλλά είμαι ένας. Τι μπορώ να κάνω; θεωρητικά τίποτα, ο,τι και να ψηφίσω θα βγουν οι "κακοί". Στην πράξη πολλά... στους 10 συμπολίτες μας, 1 (και πολύ βάζω;) είναι πλήρως σκεπτόμενος, 2-3 έχουν τη δυνατότητα, αλλά όχι το κίνητρο ή τη σπίθα και οι υπόλοιποι κινούνται μαζικά, είτε λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος, είτε λόγω συμφέροντος, είτε λόγω πνευματικής ένδοιας (και δεν εννοώ νοητική υστέρηση, ενονώ απουσία διάθεσης για σκέψη). Ο στόχος είναι οι δεύτεροι : να τους κάνεις να σκεφτούν, να ερευνήσουν και να προστεθούν στον ένα, ούτως ώστε να υπάρξει μία δυναμική ροή, διαφορετικά είναι λογικός ο ωχαδερφισμός και η αδιαφορία. Τώρα αναφερθήκατε στα μεταλλαγμένα, θέλω πολύ να δω τις τοποθετήσεις σας, αν και είναι μόνο ένα κομμάτι του ζητήματος και μάλλον δευτερευούσης σημασίας για το παρόν topic.
Καταλήγοντας, γιατί δε θέλω να κουράσ(τ)ω πολύ, θα υπενθυμίσω ότι ο συμπαθής Icke αναφέρει προς το τέλος κάποιου πονήματός του ότι η λύση για την αντιμετώπιση του κακού στον πλανήτη μας είναι η πραγματική αγάπη. Αυτό φέρεται να το είπε και ο Ιησούς, μπορεί να το είπαν και άλλοι και απλά να μην έγινε γνωστό. Το θέμα είναι πως μπορεί τελικά να προσεγγιστεί ο συγκεκριμένος όρος σήμερα με σκοπό την ατομική, αλλά και ευρύτερη βελτίωση και ποιες οι μορφές δράσης που πρέπει να αναληφθούν κάτω από αυτό το πρίσμα, ώστε να υπάρξει κάποια αποτελεσματικότητα.
Επισημαίνω πάντως τον κίνδυνο να ξεφύγουμε από το θέμα. Για μένα προσωπικά, αυτή η λογική των δαιμονίων και των εσωγήινων που περιμένουν να μας "κατασπαράξουν", ακόμα και αν έχει καταβολές και κάποια "πειστήρια", δεν είναι αποδεκτή. Ο λόγος απλός : προτιμώ να αντιμετωπίζω το "θηρίο" με τις όποιες φανερές ή κρυφές δυνατότητές του, παρά να το εντάσσω στη σφαίρα του υπερφυσικού και εν τέλει, με την ουδετερότητά μου, να του προσφέρω έδαφος για δράση. Αν ο καθένας μας δεν πιστεύει ότι αρκεί για να αλλάξει τον κόσμο, τότε δεν έχουμε λόγο ύπαρξης.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2008, 19:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Επισημαίνω πάντως τον κίνδυνο να ξεφύγουμε από το θέμα. Για μένα προσωπικά, αυτή η λογική των δαιμονίων και των εσωγήινων που περιμένουν να μας "κατασπαράξουν", ακόμα και αν έχει καταβολές και κάποια "πειστήρια", δεν είναι αποδεκτή.

Φίλε μου Kostakis πραγματικά τα οσα θές να πείς γίνονται δυσνόητα.
Εκφέρεις πάλι την υποκειμενική σου άποψη για το οτι ``δεν είναι αποδεκτή`` ενώ παραδέχεσαι για τα ``πειστήρια``.
Δεν ξεφεύγουμε απο το θέμα.
Στο θέμα είμαστε, αν το καλοκοιτάξεις απο μια αλλη οπτική γωνία που νομίζω οτι είσαι σε θέση να το κάνεις θα κατανοήσεις τα λεγόμενα μου.

quote:
Στην πορεία της συζήτησης διαπιστώνω ότι εντάξαμε τους "δαίμονες - εσωγήινους - ερπετοειδείς" σε μία αναζήτηση κοινωνικών προβλημάτων, με τρόπο τέτοιο, που ουσιαστικά ωθεί τον κάθε ένα από εμάς ξεχωριστά στην παραίτηση.

Φίλε μου Kostakis κανείς δεν ένταξε ``δαίμονες`` ούτε αναφέρθηκε πουθενά το ``ερπετοειδής``.
Εγώ μίλησα για ανθρώπους με ξεχωριστές ιδιότητες.
Ο open mind ανέφερε δαίμονες και εσύ φυσικά τα ``ερπετοειδή``.
Απο οτι βλέπεις κανείς παραιτήθηκε απο τη συζήτηση παρά μόνο εσύ, θιγόμενος επειδή οπως είπες σύμφωνα με την υποκειμενική σου αντίληψη εντάξαμε το ``μεταφυσικό`` στη συζήτηση.
Δεν σε καταλαβαίνω φίλε μου, σε τρία πράγματα.
Γιατί θίχτηκες?
Γιατί σε πείραξε οτι εντάξαμε τους δαίμονες στη συζήτηση
και γιατί αναφέρεσαι σε αλλους ``δεν δήλωσε κανείς οτι θέλει να απέχει απο τη συζήτηση``.

Αν νομίζετε οτι στρεβλώνω τη συζήτηση no problem αποχωρώ εγώ και σας αφήνω να συζητάτε για τα κοινωνικά σας προβλήματα για το ΠΑΣΟΚ για την ΝΔ και τους πολιτικούς.

Προσωπικά νομίζω οτι σε ενοχλεί η συγκεκριμένη συζήτηση, δεν μας εξηγείς ομως το γιατί.

Δεν εχω κάτι μαζί σου, συζήτηση κάνουμε.. φιλικά οπως λές πάντα..

Edited by - allzzaro on 10/08/2008 19:21:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2008, 20:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε allzzaro

quote:
Εκφέρεις πάλι την υποκειμενική σου άποψη για το οτι ``δεν είναι αποδεκτή`` ενώ παραδέχεσαι για τα ``πειστήρια``

Ναι, κατά τη γνώμη μου τα όποια "πειστήρια" δεν είναι επαρκή για να αποδεχτώ τη συγκεκριμένη λογική (των δαιμονίων και των εσωγήινων, που ο Icke ονομάζει ερπετοειδή)

quote:
Εγώ μίλησα για ανθρώπους με ξεχωριστές ιδιότητες.
Ο open mind ανέφερε δαίμονες και εσύ φυσικά τα ``ερπετοειδή``

Περιμένω τη δική σου άποψη για τους ανθρώπους με τις ξεχωριστές ιδιότητες, γιατί δεν καταλαβαίνω ποιους εννοείς. Από την άλλη, κάπου αναφέρθηκε ο Icke, εκείνος μιλάει για ερπετοειδείς και ο open mind για δαίμονες (και ο trexagireve).
Όταν λέω ότι μας ωθεί στην παραίτηση, δεν εννοώ στη διακοπή της κουβέντας. Εννοώ ότι με το να θεωρούμε τον αόρατο εχθρό ως αήττητο (είτε λέγεται δαίμονες, είτε άνθρωποι ξεχωριστοί, είτε εσωγήινοι, είτε ερπετοειδείς, είτε οτιδήποτε άλλο), ωθούμε τον κόσμο και τους εαυτούς μας στην απραξία. Ίσως το περιέγραψα ελλιπώς.

quote:
Γιατί θίχτηκες?

Να θιχτώ, ένεκα διαφωνίας; δεν υπάρχει τέτοια πρόθεση.

quote:
Γιατί σε πείραξε οτι εντάξαμε τους δαίμονες στη συζήτηση

Δε με πείραξε, απλά νομίζω ότι ξεφύγαμε από τα καθ' ημάς και το γυρίσαμε σε δαιμονοσυζητήσεις. Δε νομίζω ότι θα μας βγάλει πουθενά, αλλά δε με ενοχλεί καθόλου να συνεχιστεί η συζήτηση σε αυτή τη βάση. Απλά διαφωνώ.

quote:
και γιατί αναφέρεσαι σε αλλους ``δεν δήλωσε κανείς οτι θέλει να απέχει απο τη συζήτηση``

Το εξήγησα ανωτέρω, δεν αφορούσε τη συμμετοχή στη συζήτηση, αλλά την πραγματική δράση.

quote:
Αν νομίζετε οτι στρεβλώνω τη συζήτηση no problem αποχωρώ εγώ και σας αφήνω να συζητάτε για τα κοινωνικά σας προβλήματα για το ΠΑΣΟΚ για την ΝΔ και τους πολιτικούς.

Είπα εγώ προσωπικά κάτι τέτοιο; το ότι διαφωνούμε σε κάτι, είναι φυσικό, αλλά να σου ζητήσω να φύγεις, από που κι ως που; ασφαλώς και όχι...

quote:
Προσωπικά νομίζω οτι σε ενοχλεί η συγκεκριμένη συζήτηση, δεν μας εξηγείς ομως το γιατί.

Αν με ενοχλούσε, θα την έκανα με ελαφρά, χωρίς τυμπανοκρουσίες. Αντίθετα, εξακολουθώ να συμμετέχω και μάλλον θα εξακολουθήσω. Απλά, πιστεύω ότι απομακρύνουμε αισθητά την ενοχή από τους άμεσους εκτελεστές, με το να τους θεωρούμε πιόνια ανωτέρων και μόνο. Επίσης, θεωρώ ότι και η ατομική δράση είναι προαπαιτούμενο για τη βελτίωση κάποιων καταστάσεων, ενώ αμέσως επόμενο βήμα είναι η πίεση προς τους τοπικούς και εθνικούς προύχοντες. Το αν και αυτοί υπακούν αλλού, είναι η συνέχεια, το θέμα είναι πρώτα να κοιτάξουμε τα "του οίκου μας".
Δεν υπονόησα ότι έχεις κάτι μαζί μου. Ούτε εγώ έχω και δε νομίζω ότι αξίζει να αναλωνόμαστε σε τέτοιες υποθέσεις. Θεωρώ ότι μιλάς αρκετά ώριμα και μέσα στα πλαίσια του esoterica, άρα γιατί να έχω πρόβλημα μαζί σου;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2008, 20:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Κατα αρχάς να πω ότι χαίρομαι που βλέπω νέα μέλη όπως ο seirios12a, αλλά και έναν allzzaro λαλίστατο (με την καλή έννοια). Στο μόνο που θα διαφωνήσω κατηγορηματικά μαζί σου φίλε allzzaro, είναι τα περί Λαζόπουλου.

Ο Λαζόπουλος πέρα από καταπληκτικός κωμικός λέει και αλήθειες τις οποίες πουθενά αλλού δεν ακούμε πλην ελαχίστων εξαιρέσεων όπως στην εκπομπή του Λεβέντη αλλά και στο κανάλι του Καρατζαφέρη. Σίγουρα υπάρχουν και κάποιες καταπληκτικές εκπομπές όπως οι Ανιχνεύσεις στην ΕΤ3, που την τοποθετώ στην κορυφή, όπως το Ρεπορτάζ χωρίς σύνορα που το έκοψαν λόγω των αληθειών που έλεγε ή οι Φάκελοι του Παπαχελά και φυσικά ορισμένες από τις εκπομπές και του Ευαγγελάτου και πολλές περισσότερες του Τριανταφυλλόπουλου. Ωραίες εκπομπές για τις οποίες φρόντισαν οι ιθύνοντες να τις βάλουν σε ώρες ώστε οι εργαζόμενοι να μην μπορούν να τις παρακολουθήσουν. Ξυπνάω καθημερινά στις 06:50, σχεδόν από όλες βλέπω μόνο τους τίτλους έναρξης........

Στο θέμα μας, λύση δεν ακούω αγαπητέ allzzaro, τις ενδείξεις τι να τις κάνω? Τι με νοιάζει ποιοι με διοικούνε για το κακό μου? Είτε είναι διαβόλοι είτε τριβόλοι είτε επιχειρηματίες είτε μάγοι είτε ο Φούφουτος...........τι σημασία έχει το όνομα ή οι διευθύνσεις......εκτός εάν θέλεις να τους βάλουμε μπουρλότο αλλά λόγω της θέσης τους αυτό είναι αδύνατο. Ξέρεις αυτός που βρίσκεται ψηλά βλέπει τα πάντα, μόλις δουν αυτούς που βρίσκονται χαμηλά να σκαρφαλώνουν απειλητικά εναντίων τους, απλά τους πετάει πέτρες........κάποια θα τους πάρει και θα τους ρίξει πάλι κάτω.......ενώ οι από κάτω όσες πέτρες και να πετάξουν στοχεύοντας το κεφάλι τους στο τέλος θα πέσουν στο δικό τους.......φταίει ξέρεις ο νόμος της βαρύτητας.

Εν ολίγοις πιστεύω ότι μας κυβερνάει το κεφάλαιο και η λέσχη Μπίλντεμπεργκ. Εμείς δεν είμαστε παρά οι νόμιμοι σκλάβοι τους. Ήδη έχω φέρει στη ζωή έναν εκκολαπτόμενο σκλάβο!!! και θα το σκεφτώ πολύ να φέρω και δεύτερο.

Πες μας την πρότασή σου ξεκάθαρα. Όλοι μας λίγο πολύ την έχουμε πει και πλην του trexagireve και του seirios12a(αν δεν κάνω λάθος), που απαξιούν να ψηφίσουν δεδομένου ότι όποιος και να έρθει στην εξουσία τα ίδια θα κάνει, οι υπόλοιποι έχουμε προτείνει ψήφο στα μικρά κόμματα. Εσύ τι προτείνεις?

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2008, 08:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ φίλε Ευρωπαίος2, το να ξέρεις τον εχθρό έχει
μεγάλη σημασία, γιατί τουλάχιστον δεν κοροιδεύεσαι
ότι φταίνε οι πολιτικοί... Το τι θα κάνεις, έρχεται
μετά...
Φίλε Κωστάκη, αν είναι δαίμονες, ερπετοειδή ή ότι άλλο,
για μένα έχει σημασία ότι υπάρχει στη γη ένας φορέας που
απεργάζεται το κακό της ανθρωπότητας και έχουν παρεισφρύσει
εχθροί, τόσο κοντά, με συνεργασία ανθρώπων, που ξεπερνάει
τον κώδωνα κινδύνου η ενασχόληση με το ζήτημα: Τα πράγματα
είναι σοβαρά, απλά δεν μας αφήνουν να καταλάβουμε ΄τιποτα,
μέχρι να έχουν καθιερώσει την δικτατορία τους...
Φίλε Allzzaro, ο λόγος και η σκέψη σου τουλάχιστον χρήσιμα
σε αυτή τη συζήτηση. Σε παρακαλώ, τοποθετήσου, τίθενται
σωστά ζητήματα με τα μηνύματα σου, που θεωρώ ότι είναι το
αντικείμενο του θέματος ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2008, 13:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
Φίλε europaios2 κάνεις λάθος. Την άποψή μου την διατύπωσα μέσα στο γενικό πλαίσιο των ποστ μου.

ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ . Αυτό είναι όλο, να μην σκύψουμε το κεφάλι. Ο καθένας όμως επιλέγει τον δικό του τρόπο αντίδρασης.

Όπως είχα ξαναπεί, στις απεργίες, άσχετα εάν μας αγγίζει ή όχι θα επρεπε να συμμετέχουμε ολοι οι κλάδοι ενωμένοι, ώστε

η μεσαία και εργατική τάξη ν' αποκτήσει δύναμη και κύρος.

Δυστυχώς και 5κομματική βουλή που έγινε, άλλαξε κάτι? Πάλι θα μηχανευτούν τρόπους ώστε να περνάνε αυτά που θέλουνε και 100

κόμματα να μπουν στην βουλή.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2008, 14:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Aγαπητέ seirios12a, σε τι κάνω λάθος? Εγώ αναφέρομαι στις εκλογές ψηφίζεις ή όχι? και τι προτείνεις?

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2008, 18:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Όταν λέω ότι μας ωθεί στην παραίτηση, δεν εννοώ στη διακοπή της κουβέντας. Εννοώ ότι με το να θεωρούμε τον αόρατο εχθρό ως αήττητο (είτε λέγεται δαίμονες, είτε άνθρωποι ξεχωριστοί, είτε εσωγήινοι, είτε ερπετοειδείς, είτε οτιδήποτε άλλο), ωθούμε τον κόσμο και τους εαυτούς μας στην απραξία. Ίσως το περιέγραψα ελλιπώς.

Ούπς.. sorry..

quote:
Είπα εγώ προσωπικά κάτι τέτοιο; το ότι διαφωνούμε σε κάτι, είναι φυσικό, αλλά να σου ζητήσω να φύγεις, από που κι ως που; ασφαλώς και όχι...

Nομίζω οτι καταλαβαίνεις τι συνέβει.
Ημουν της άποψης οτι τα λεγόμενα μου θα σε ανάγκαζαν να απέχεις απο τη συζήτηση και για το λόγο αυτό θεώρησα σκόπιμο να απέχω εγώ.
Εντάξει kostakis Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2008, 18:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Στο θέμα μας, λύση δεν ακούω αγαπητέ allzzaro, τις ενδείξεις τι να τις κάνω?

Λύση..
Πλάκα μου κάνετε?

Τι το περάσατε ρε παιδιά. Σαλεπιτζίδικο?
Εδώ κάποιοι μπορούν να εξουσιάζουν τους πάντες και τα πάντα στον πλανήτη.
Δεν ρωτούν κανέναν?
Απλά προβλέπουν, σχεδιάζουν,αποφασίζουν, πραγματοποιούν.
Τι να ρωτήσουν?
Αν θα φάμε μεταλλαγμένα?
Μα θα χαλάσουμε τον κόσμο. Θα γίνει πόλεμος, επανάσταση.
Τι να ρωτήσουν.. αν θέλουμε να αυξηθεί το όριο σύνταξης?
Θα γίνει ενας χαμός...
Σε γενικές γραμμές ομως και εκεί που θέλω να καταλήξω απο την αρχή και δεν με αφήνεται να εκφραστώ.. είναι το οτι.
Πρέπει να φάμε μεταλλαγμένα ή οχι.
Πρέπει να μειωθούν οι συντάξεις ή οχι.
Κανείς δεν θα απαντήσει θετικά. Κανείς.
Πρέπει να αναρρωτηθούμε ομως μπορούμε εμείς να ανταπεξέλθουμε με τις υψηλές αυτές συντάξεις? Η απάντηση είναι ΟΧΙ.
Μπορούμε να ζήσουμε τρώγοντας τις συμβατικές τροφές.
Η απάντηση είναι ΟΧΙ.
Και το ΟΧΙ αυτό δεν αφορά την σημερινή κατάσταση αλλά την μεθαυριανή.
Αυτό εμείς δεν το βλέπουμε, αυτοί ομως το βλέπουν..

Τι μου τσαμπουνάτε λοιπόν για λύσεις.
Θα μπορούσα να σας παραθέσω χιλιάδες παραδείγματα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2008, 18:55:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
αγαπητοί φίλοι Allazzaro και Kostakis, ελπίζω
ότι δεν έχει γίνει καμιά παρεξήγηση μεταξύ σας,
γιατί και τω δυο σας οι απόψεις, πιστεύω ότι
βοηθάνε πολύ τη ροή του θέματος και την πορεία του
προς εύρεση του τι γίνεται αυτη τη στιγμή με την
οικονομική κρίσ που μαστίζει τον κόσμο, το πόσο λογική
είνια με τον πολιτισμό που έχουμε και που το πάει...
Ότι υπάρχουν παράγοντες που παίζουν το δκό τους
ρόλο και κυβερνάνε μυστικά τον κόσμο και έχουν
άσχημα σχέδια για τον πολύ πληθυσμό της γής, αυτό
είναι επίσης σίγουρο..
Σας παρακαλώ πολύ, εκφράστε τα σκεπτικά και τις απόψεις σας
γιατί κάτι βγαίνει,που λίγοι το ψάχνουν, αλλά έχει
τη σημασία του, να μην νομίζουν οτι είμαστε κορόιδα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2008, 19:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
γιατί και τω δυο σας οι απόψεις, πιστεύω ότι
βοηθάνε πολύ τη ροή του θέματος και την πορεία του
προς εύρεση του τι γίνεται αυτη τη στιγμή με την
οικονομική κρίσ που μαστίζει τον κόσμο

Φίλε μου trexagireve.
Μάλλον εγώ φταίω που εννόησα λανθασμένα τα λεγόμενα του kostaki.

Μου αρέσει που είσαι και αισιόδοξος και οραματίζεσαι και την εύρεση!!
Η οικονομική κρίση που μαστίζει τον κόσμο είναι άνιση
και ταξική. Οπως και κάθε τι είναι άνισο και ταξικό.
Το οτι κάποιες μάζες πληρώνουν περισσότερο το τίμημα αυτό ναί.
Η οικονομική κρίση ομως είναι αναγκαία σε οτι αφορά τη στρατηγική της.
Κάποτε μετά απο μια οικονομική κρίση ο ``θεός πόλεμος`` σύμφωνα με τον Ηράκλειτο θα αναγεννούσε μια νέα κοινωνία.
Απο οτι βλέπετε σε λίγο καιρό δεν θα μπορούμε πλέον να τραφούμε.
Ενα κιλό φασόλια μαυρομάτικα εχουν 4 ευρώ.
Ενα κιλό σύκα εχει 5 ευρώ.
Μία φιάλη καλό νερό 750 ml εχει απο 1 εως 4 ευρώ.
Τα φασολάκια τα φρέσκα εχουν 7 ευρώ το κιλό...
Εχετε συνειδητοποιήσει το τι συμβαίνει.
Γιατί να συμβαίνει?
Δεν μπορεί το Υπουργείο Ανάπτυξης να βάλει τα πράγματα στη θέση τους.
Φυσικά και μπορεί. Αλλά κάτι συμβαίνει?
Κάποιοι είναι εδραιωμένοι πάρα πολύ γερά.
Κάποιοι πάρα πολύ υψηλά ισταμένοι θέλουν να οδηγήσουν κάπου!!
Πού ομως?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2008, 20:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Αγαπητέ allzzaro, τα κακώς κείμενα τα γνωρίζω το τι προτείνεις δε γνωρίζω, τι πιστεύεις ότι πρέπει ως Έλληνες πολίτες να κάνουμε, στις ερχόμενες βουλευτικές εκλογές?

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2008, 08:31:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Καλέ μου φίλε europaios2.

Ζητάς τη γνώμη μου για το τι θα πρέπει να ψηφίσει ο Ελληνας πολίτης.

Σου εξηγώ οτι τα πάντα είναι διεφθαρμένα.
Το χειρότερο που θα μπορούσε ποτέ να υπάρξει είναι μια κυβέρνηση συνασπισμού. Ακριβώς αυτό που θα γίνει. Εκεί θα επικρατήσει ενα αλαλούμ. Με ολη τη σημασία της λέξης.
Εδώ μία κυβέρνηση με πλειοψηφία και κάνει πράγματα που πραγματικά σε αφήνουν έκπληκτο.
Προσωπική μου άποψη είναι οτι εως τώρα δεν εχει βρεθεί ενας χαρισματικός ηγέτης να πεί τα πράγματα με το όνομα τους.
Δεν εχει βρεθεί ενας χαρισματικός ηγέτης που να πάρει τα ηνία στα χέρια του, ενας ηγέτης που να εχει την πυγμή το θάρρος τη θέληση και συγχρόνως να εχει και την κατάλληλη επιρροή,πολιτική,στρατηγική απέναντι σε αυτούς που κυβερνούν τις τύχες του ανθρώπινου είδους.
Δυστυχώς ενας τέτοιος ηγέτης δεν υπάρχει.
Τα κόμματα εκφράζουν την κάθε τάξη και υπάρχουν για ολα τα βαλάντια.
Οι πολιτικοί τους αρχηγοί ομως και αυτοί που τα πλαισιώνουν δεν εκφράζουν την ιδεολογία τους και ιδίως δεν εκφράζουν την ιδεολογία τους στον ευρύτερο Βαλκανικό χώρο.
Ακόμα και οι δύο πολιτικοί αρχηγοί των δύο μικρότερων κομμάτων οπως το ΚΚΕ και το ΛΑΟΣ δεν πληρούν καμμία προυπόθεση, και δεν θα μπορέσουν να συνεισφέρουν τίποτα αλλο απο αυτό που συνεισφέρουν αυτή τη στιγμή.Δηλαδή απλά μια φωνή διαμαρτυρίας και στηλιτισμού μέσα στη Βουλή.
Υπάρχουν ακόμα παλληκάρια ηγέτες ανα τον κόσμο και πιστεύω οτι θα αλλάξουν, ή αν οχι θα επιχειρήσουν σε αλλαγές ειδικά σε αυτή την υπερευαίσθητη ευρύτερη περιοχή των Βαλκανίων.
Πιστεύω επίσης οτι η μητέρα Φύση παίζει σημαντικότατο ρόλο στο να κρατά μια απόλυτη ισορροπία την οποία ο ανθρώπινος παράγοντας διαταράσει με αποτέλεσμα να αντιδράσει με τον τρόπο τον οποίο εκείνη γνωρίζει ώστε να ισορροπήσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Η λύση λοιπόν φίλε μου δεν είναι ούτε το ΠΑΣΟΚ ούτε η ΝΔ ούτε ο ΣΥΝ ούτε το ΚΚΕ και το ΛΑΟΣ.
Η λύση είναι η Φύση, που δεν εχουμε καταλάβει οτι αυτή κάνει κουμάντο, θα φέρει τη λύση.
Ηδη τα λαμόγια εχουν εκμμεταλευτεί το λιώσιμο των πάγων.
Αντι για να εφαρμόσουν το πρωτόκολλο του Κιότο, έσπευσαν να καρπωθούν τα πετρέλαια το Βόρειου Αρκτικού κύκλου.
Τα συμπεράσματα δικά σας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2008, 09:28:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό είναι το θέμα φίλε Allzaro, μας κοροδεύουν και
μας αποκοιμίζουν με θέματα που περνάνε ως σημαντικά
για να περνάνε τα δικά τους στα κρυφά και να μην
καταλαβαίνει ο κόσμος τίποτα...
Το κακό είναι ότι υποστηρίζονται από μεγάλα συμφέροντα
και πετυχαίνουν την υποδούλωση του ανθρώπου, ο οποίος
αργά θα καταλάβει τι έγινε..
Το χειρότερο από όλα είναι ότι προσπαθούν να μας μετατρέψουν
σε υπανθρώπους και δεν το παίρνει χαμπάρι κανείς....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2008, 11:22:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
allzzaro:
Η λύση είναι η Φύση, που δεν εχουμε καταλάβει οτι αυτή κάνει κουμάντο, θα φέρει τη λύση.

Λες να κάνει έναν σεισμό τεραστίων διαστάσεων, παγκόσμιο ίσως? με επιλεκτική κατάρριψη οικοδομημάτων? και τον επιλεκτικό θάνατο ανθρώπων?...........Αποκάλυψη μου μυρίζει......

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2008, 12:18:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Λες να κάνει έναν σεισμό τεραστίων διαστάσεων, παγκόσμιο ίσως? με επιλεκτική κατάρριψη οικοδομημάτων? και τον επιλεκτικό θάνατο

Φίλε μου europaios2.
Οδηγούμε τη Φύση με μαθηματική ακρίβεια να δράσει.
Να δράσει με το δικό της γνωστό και ανεπανάληπτο τρόπο.
Αυτοί που χειραγωγούν το ανθρώπινο είδος χειραγωγούν και τη Φύση.
Την χειραγωγούν για πολλούς και διάφορους τρόπους.
Η Φύση είναι ο συνδετικός κρίκος ανάμεσα στον Θεό και τον Ανθρωπο.
Μέσα απο τη Φύση ο Θεός μπορεί να εκφράζεται στο Ανθρώπινο είδος.
Το ίδιο και το Ανθρώπινο είδος.
Ζεί και υπάρχει εξαιτίας της Φύσης.
Οφείλει την ύπαρξη του στη Φυσική Ισορροπία.
Διαταράσοντας αυτή ή θα πρέπει να προσαρμοστεί στις δράσεις της ή θα πρέπει να φύγει μακρυά της.

Φυσικά δεν κάνει διακρίσεις. Δεν κάνει επιλεκτικούς σεισμούς.
Οταν κρίνει οτι το ανθρώπινο είδος είναι εις βάρος της Φυσικής Ισορροπίας απλά θα το αφανίσει. Και θα το αφανίσει απλά για να εμφανιστεί ενα αλλο είδος, νέο που να συμβάλλει στο έργο της.
Πράγμα που εχει γίνει στο παρελθόν τουλάχιστον μια φορά απο οτι γνωρίζουμε
Εθελοτυφλούμε φίλε μου europaios2. Γνωρίζουμε ποιοί είμαστε, ποιός είναι ο σκοπός μας, γνωρίζουμε τι εχει γίνει στο παρελθόν, δεν θέλουμε ομως ούτε να το πιστεύουμε , ούτε να το γνωρίζουμε.
Πιστεύουμε οτι είμαστε θεοί, αλλοι μικρότεροι αλλοι μεγαλύτεροι και θα προβούμε ακόμα σε μεγαλύτερες και ανεπανόρθωτες πράξεις εναντίον της.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2008, 12:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Το χειρότερο από όλα είναι ότι προσπαθούν να μας μετατρέψουν
σε υπανθρώπους και δεν το παίρνει χαμπάρι κανείς....

Φίλε μου trexagireve.
Συγχωρήστε με που εμμένω στο να ενστερνίζομαι οπως λέει και ο kostakis κάποιες αρχαίες γραφές.
Δεν τις ενστερνίζομαι απλά τις μελετώ.
Δυστυχώς αυτές οι γραφές αποτελούν τη μοναδική πηγή γνώσης και προέρχονται 2.000 χρόνια πρίν.
Αυτός είναι και ο λόγος που έκανα κάποια σχετική αναφορά στις πηγές αυτές.
Απο τα αρχαία χρόνια γνωρίζουμε οτι τις τύχες του κόσμου τις καθοδηγούσαν κάποιοι με υπερφυσικές δυνάμεις.
Κάποιοι απο αυτούς ήταν καλοί, κάποιοι κακοί.
Κάποιοι βοηθούσαν το ανθρώπινο γένος, κάποιοι ήθελαν να το αφανίσουν.

Πιστεύω και σήμερα δεν μπορεί οι κινούντες τα νήματα να είναι ΜΟΝΟΝ οτι αυτοί που θέλουν την καταστροφή του ανθρώπινου γένους.
Θα πρέπει να υπάρχουν και οι καλοί.
Δεν θέλω να παρεξηγηθώ φίλοι μου, δεν θέλω να πώ τα του Λιακόπουλου οτι περιμένουμε το Δία να μας σώσει.


quote:
Το κακό είναι ότι υποστηρίζονται από μεγάλα συμφέροντα
και πετυχαίνουν την υποδούλωση του ανθρώπου, ο οποίος
αργά θα καταλάβει τι έγινε..

Να σε ρωτήσω, πιστεύεις οτι ο άνθρωπος με τις σημερινές του δράσεις θα εχει την δυνατότητα να συνεχίσει να υπάρχει?
Εγώ πιστεύω πως οχι.
Και αν μπορέσει κάποιος να μου αποδείξει το αντίθετο απλά δεν θα είναι αντικειμενικός.
Μήπως ο άνθρωπος θα πρέπει οχι να υποδουλεθεί οπως το θέτεις αλλά να ``μαντρωθεί`` κατά κάποιο τρόπο.
Ολοι μας θέλουμε την ελευθερία μας, να λέμε και να κάνουμε οτι θέλουμε, αλλά αυτο μας το προτέρημα μας οδηγεί στην καταστροφή.
Στην καταστροφή του πλανήτη.
Μήπως αυτή η εννοια της υποδούλωσης εσει να κάνει με την χαλιναγώγηση των ανθρωπίνων δράσεων και ορέξεων για το καλό του πλανήτη?
Μήπως κάποιοι παρουσιάζονται ως καλοί ανοίγοντας το ``κουτί της Πανδώρας`` ενώ κάποιους που τους παρουσιάζουν ως κακούς προσπαθούν να καλύψουν τα τεκταινόμενα?

Edited by - allzzaro on 12/08/2008 12:45:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2008, 13:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε Allzzaro, δεν διαφωνώ με αυτά που λες ,
αυτά πιστεύω κι εγώ, εδώ και πολλές δεκαετίες,
το θέμα είναι ότι οι πιο πολλοί, ακόμη κι εδώ μέσα,
πιστεύουν ότι φταίει ο ...Μπούς...
Έχω αρκετά νεοεποχίτικα βιβλία που λένε για το τι κόσμο
περιμένουν μετά το χάος που "προφητεύεται" ότι θα έρθει..
Χαος που ζούμε με πολύ κόπο κάποιων που το πέτυχαν...
Αυτοί οι προαιώνιοι εχθροί, έχουν ανακατευθεί και ζούν
ανάμεσα μας, αλλά ότι μας κυβερνάνε, αφού δεν δέχονται
ότι υπάρχουν, πως να το παραδεχτούν;
Βλέπεις είτε αποκρυφιστής είτε χριστιανός, όλοι γι αυτούς
είμαστε απλά όργανα προς χρήση και μάλιστα πολύ αναλώσιμα..
Έμαθα ότι πιστεόυον ότι στη γή πρέπει να ζουν ΄μονο μισό
δις άνθρωποι, οπότε τα υπόλοιπα 5,5 μάλλον...πούλπα, κοινώς
για παν χρήση....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2008, 13:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Έμαθα ότι πιστεόυον ότι στη γή πρέπει να ζουν ΄μονο μισό
δις άνθρωποι, οπότε τα υπόλοιπα 5,5 μάλλον...πούλπα, κοινώς
για παν χρήση....

Φίλε μου trexagireve στα προσεχή 5 χρόνια η αύξηση της θερμοκρασίας θα αυξηθεί κατά 3 βαθμούς και έπεται η συνέχεια.
Απο αυτό το γεγονός και μόνο θα φύγει μια μεγάλη ευπαθής ομάδα ανθρώπων. Οι ηλικιωμένοι.
Το κέρδος θα είναι τεράστιο μιας και η ομάδα αυτή δεν προσφέρει τίποτα για αυτούς. Χασούρα είναι.
Υπεύθυνη για το χαμό τους θα είναι η Φύση.

Μαζί με τους ηλικιωμένους να φύγουν φυτά και ζώα.

Τι Μπούς τι Καραμανλής τι μικρά κόμματα αυτοί δρούν με αλλους παράγοντες κύριο μέλημα τους είναι το χρήμα, το ρούβλι παρουσίασε άνοδο μετα την πολεμική σύρραξη Ρωσίας-Γεωργίας και πάμε λέγοντας..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2167969
Maintained by Digital Alchemy