ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ..
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 56
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 23:13:41  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίοι

quote:
Γουίλλιαμ Μ. Ράμσαιη (1851-1939) Άγγλος αρχαιοολόγος. Γεννημένος μέσα στην πολυτέλεια, ανατράφηκε ως μη-πιστός από τους αθεϊστές γονείς του.
Τελικά, ο Γουίλλιαμ Ράμσαιη συγκλόνισε τον κόσμο των διανοούμενων όταν έγραψε ότι μεταστρεφόταν στο Χριστιανισμό. Είναι ειρωνικό, ο άνθρωπος που ξεκίνησε για να αποδείξει ότι η Βίβλος είναι λανθασμένη, να βρεθεί να δέχεται τη Βίβλο ως το Λόγο του Θεού, εξαιτίας της έρευνάς του και των ανακαλύψεών του.


Κυρά-Χαρίκλεια, γειτόνισσά μου, μεγάλωσε μέσα στη φτώχεια και την στέρηση.
Ζήτησε απ’ το θεό να της "πέσει" το λαχείο για να σπουδάσει το παιδί της, που "έπαιρνε" τα γράμματα, αλλά μάταια αγόραζε λαχεία.
Τελικά πείστηκε ότι δεν υπάρχει θεός ή αν υπάρχει δεν τη βοηθάει και στράφηκε σε μοναστήρι.
Σήμερα, μετά από 14 χρόνια, οι καταθέσεις της ανέρχονται σε αρκετές χιλιάδες ευρώ, ζει πλουσιοπάροχα, αλλά κρυφά...

samuel1974

quote:
Η Βίβλος γράφτηκε απο 40 διαφορετικούς συγγραφείς σε ένα χρονικό διάστημα που ξεπερνάει τα 1000 χρόνια.

Με τόσο κόσμο επικοινωνούσε ο θεός;;

Τόσα χρόνια ήθελε ο θεός, να υπαγορεύσει τη βούλησή του;;



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Edited by - γιαπετ on 27/10/2008 23:14:49

Edited by - γιαπετ on 27/10/2008 23:16:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2008, 23:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Γιάπετ,εγώ προσωπικά έχω πειστεί ότι
μπορείς πάντα να βλέπεις την αρνητική πλευρά των
πραγμάτων κί ότι καλό και να σου πουνε, εσύ θα προσπαθεις
να το δείξεις λάθος...
Αυτό θεωρείται επιχειρηματολογία;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 08:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
quote:
Εκτός αν θεωρείς ότι η αυτοκτονία είναι δικαίωμα [...]

Όταν η αυτοκτονία γίνεται συνειδητά, όπως στην περίπτωση του καθ. Λιαντίνη, τότε ναι, είναι δικαίωμα κατά την γνώμη μου. Όταν γίνεται ασυνείδητα, τότε είναι ανοησία.

quote:
Όσο για την αυτοκτονία,φίλε μου ένα τέτοιο θλιβερό τέλος
μπορεί να εγγυάται μια καλή ιδεολογία και φιλοσοφία;

Δεν μπορούμε να κρίνουμε έναν άνθρωπο κατά συνέπειαν την ιδεολογία του και την φιλοσοφία του, βλέποντας μόνο μία συγκεκριμένη πράξη του, έστω κι αν αυτή η πράξη του είναι η τελευταία του για την ζωή του. Ο επίλογος ενός ανθρώπου δεν ερμηνεύει απαραίτητα ούτε τον πρόλογό του, ούτε το κυρίως θέμα του. Και νομίζω πως το κυρίως θέμα του καθ. Λιαντίνη, δηλ. το κυρίως θέμα της ζωής του, έχει να μας πει πολλά περισσότερα.

quote:
Μπορεί να δίνει μια ελπίδα για το μέλλον;

Αυτή η ερώτηση είναι ενδιαφέρουσα. Για τον καθ. Λιαντίνη - γι' αυτήν δηλ. την συγκεκριμένη περίπτωση όπως και για κάθε άλλη περίπτωση συνειδητής αυτοκτονίας - ναι, θα μπορούσε να δώσει μια ελπίδα για το μέλλον, αν η αυτοκτονία εξεταστεί ως επιθυμία και βούληση του ίδιου του Όντος να πράττει ελεύθερα και αυτόβουλα. Είναι όμως πολύ μεγάλο θέμα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 08:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εγώ προσωπικά στη ζωή μου αγαπητέ μου zip, πάντα
τν ρατσισμό φοβόμουνα... Αυτό το ρημάδι σημάδι του φασισμού,
που λέει ότι κάθε πράγμα δεν ειναι ίδιο για ολους, αλλά κάποιοι
αποκτούν άλλη πρόσβαση, άλλα μέτρα στο ...δικαιωμα (έχουν μπάρμπα στην
...Κορώνη..) να χαρακτηρίζονται απο τις προσωπικότητες κι όχι απο τις πράξεις,
όπως εμείς οι απλοί θνητοί......
Δεν μπορούμε να συζητήσουμε, όταν υπάρχει διάκριση ανθρώπου απο άνθρωπο,
τα μεγέθη έχουν δική τους μορφή, δεν τους τη δινουμε εμείς...
Δεν σε καταλαβαίνω φίλε μου, αν η απελισία και ο θάνατος δεν σημαίνουν για
σένα ότι αυτός άνθρωπος απογοητεύτηκε απο ότι χρόνια περίμενε,δεν ξέρω τι να πώ...
Λες δλδ ότι έτσι δικαιώθηκε;Και στην Ιαπωνία αυτοκτονούν ομαδικά
και αξίζουν περισσότερη λύπηση, από ένα ρομαντικό φιλόσοφο, που δεν του ήρθαν
τα πράγματα όπως τα περίμενε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 10:59:46  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
Δεν σε καταλαβαίνω φίλε μου, αν η απελισία και ο θάνατος δεν σημαίνουν για
σένα ότι αυτός άνθρωπος απογοητεύτηκε απο ότι χρόνια περίμενε,δεν ξέρω τι να πώ...

Όντως δεν ξέρεις τι να πεις, γι' αυτό μη λες τίποτε. Είναι πασιφανές ότι αγνοείς πλήρως την περίπτωση Λιαντίνη, όταν γράφεις ανοησίες σαν τις παραπάνω...

Άστο... συνέχισε να λες πόσο "σοφή" θρησκεία είναι ο χριστιανισμός και τι "τράβηξαν οι ταλαίπωροι οι χριστιανοί", σου... πάει!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 11:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εδώ και πολύ καιρό, φίλε Γιάπετ, προσπαθείς να
"χρεώσεις" τον χριστιανισμό για κάποιους χριστιανούς,
Όταν αυτό δεν το κάνεις για καμιά άλλη θρησκεία και συγχρόνως,
δεν μιλάς ποτέ για την ουσία του χρστιανισμού,τα πιστεύω της,
που είσης όταν λές τιποτε, τα ειρωνεύεσαι ως ανεφάρμοστα και ανεδαφικά...
Φίλε μου, δεν συζητάς ποτέ και δεν ακούς καθόλου τι σου λέει ο
άλλος...
Προφανώς κατανοείς το ανεφάρμοστο των δικών σου θέσεων που δεν λές ποτέ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 15:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Ζητούμε συγγνώμη προς όλους τους συμμετέχοντες οι οποίοι αντάλλαξαν μηνύματα με τον συγγραφέα των λογαριασμών banned libero & ΔιεγραμμένοΜέλος libero.

Τα μηνύματα των προαναφερθέντων λογαριασμών μεταφέρθηκαν στην ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 15:51:58  Εμφάνιση Προφίλ
Ο διάλογος μαζί σου όσο πάει και δυσκολεύει, τα μηνύματά σου χρειάζονται όλο και μεγαλύτερη αποκωδικοποίηση...

Αν κάποιος φίλος μπορεί να σε κατανοεί ακόμη, ας σου απαντήσει, να καταλάβω απ' την απάντηση τουλάχιστον... διότι εσύ, απ' ότι φαίνεται δεν μπορείς να είσαι σαφής και ακριβής!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 17:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Είμαι σίγουρος Γιάπετ ότι με καταλαβαίνεις,
αλλά έτσι ειναι, η αλήθεια είναι αυτή που κάνεις
ότι δεν καταλαβαίνεις...
Εγώ εύχομαι κάποια μέρα να καταλάβεις την ανάγκη της επικοινωνίας,
γιατί αυτή είναι που μας κάνει ανθρώπους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2008, 17:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
γιαπετ:
Κυρά-Χαρίκλεια, γειτόνισσά μου, μεγάλωσε μέσα στη φτώχεια και την στέρηση.
Ζήτησε απ’ το θεό να της "πέσει" το λαχείο για να σπουδάσει το παιδί της, που "έπαιρνε" τα γράμματα, αλλά μάταια αγόραζε λαχεία.
Τελικά πείστηκε ότι δεν υπάρχει θεός ή αν υπάρχει δεν τη βοηθάει και στράφηκε σε μοναστήρι.
Σήμερα, μετά από 14 χρόνια, οι καταθέσεις της ανέρχονται σε αρκετές χιλιάδες ευρώ, ζει πλουσιοπάροχα, αλλά κρυφά...


Kαι ο γιαπετ αγρόν ηγόραζε.........

Για ποιο λόγο διαγράφηκε ο libero?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 12:15:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητοί trexagireve & samuel1974,σας χρωστάω μια απάντηση για τα μηνύματα που στείλατε στις 26/10/2008, 13:27:45 και στις 26/10/2008, 13:28:51 αντίστοιχα.

Αγαπητέ trexagireve, αναφέρεις:

quote:
Αγαπητέ μου D Incubus, το κακέκτυπο της Αγίας Γραφής,
ή κοράνι,
είναι μια προσαρμογή και αντιγραφή στα μέτρα των αράβων
του θεόσταλτου βιβλίου...

Λυπάμαι αλλά δε μπορώ να θεωρήσω την Αγία Γραφή ως ένα θεόσταλτο βιβλίο και το Κοράνι ως ένα "κακέκτυπο" όπως ανέφερες.
Κι ο λόγος είναι ότι δεν έχω κανένα τέτοιο στοιχείο ή κάποια απόδειξη που να μου δείχνει αφενός ότι το πρώτο είναι θεόσταλτο κι αφετέρου ότι το δεύτερο είναι ένα απλό κακέκτυπο.
Εάν είχα οδηγηθεί σε αυτόν τον συλλογισμό, θα μπορούσε κάποιος να με κατηγορήσει - δικαίως κατά την γνώμη μου - ότι χρησιμοποιώ την "Προκρούστια λογική" που ανέφερες στο μήνυμα σου στις 25/10/2008, 17:28:45.

quote:
Μήπως μιλά η αλλεργία σου για την Αγία Γραφή;... Λέω μήπως...

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι έχω δύο αλλεργίες στην ζωή μου.
Η μία αφορά ένα έντομο κι η άλλη ένα φρούτο.
Υπάρχει η υποψία να έχω και μια αλλεργία στην σκόνη αλλά δεν το έχω διερευνήσει ακόμη το θέμα.
Επειδή όμως σε ενδιαφέρουν οι αλλεργίες μου, δεσμεύομαι να σε πληροφορήσω για αυτήν της σκόνης.

Όπως σου έχω ξαναγράψει πάμπολλες φορές, προσπάθησε να αποφεύγεις να υποθέτεις, να οδηγείσαι σε δικά σου συμπεράσματα για τους συνομιλητές σου.
Κάνοντας αυτό το πράγμα, πολύ απλά περιορίζεις τον ίδιο σου τον εαυτό από το να μάθει κάτι παραπάνω από όσα γνωρίζει ως τώρα.

Αγαπητέ samuel1974, πράγματι σε μια συζήτηση που είχα με τον trexagireve στην 5η σελίδα του θέματος ΒΙΝΤΕΟ ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΟ (?) ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΕΝΑ ΕΡΠΕΤΟΕΙΔΕΣ ανέφερα τα όσα παρέθεσες στο μήνυμα σου σχετικά με τα χρώματα - με συμβολική έννοια φυσικά.

Δεν ξέρω εάν παρατηρείς κάποια τάση αχρωματοψίας στο συγκεκριμένο ζήτημα, προφανώς παρατηρείς αυτό που θέλεις να παρατηρήσεις.

Ανέφερα λοιπόν στο θέμα του οποίου τον τίτλο παρέθεσα ότι δε μπορώ να επιτρέψω στον εαυτό μου να κατατάσσει το οτιδήποτε στην ζωή μου, στον κόσμο γύρω μου ακόμη και στους συνανθρώπους μου στο μαύρο ή στο λευκό.

Το να κατατάξω λοιπόν την Αγία Γραφή στα θεόσταλτα βιβλία και το Κοράνι στα κακέκτυπα του, θα με οδηγήσει να έχω την αχρωματοψία που ανέφερες.





=======================================================






Αγαπητέ europaios2, ρωτάς:

quote:
Για ποιο λόγο διαγράφηκε ο libero?

Οι λογαριασμοί banned libero και ΔιεγραμμένοΜέλος libero ανήκουν σε παλιότερο μέλος των Συζητήσεων στο οποίο δεν επιτρέπεται πλέον η συμμετοχή στις Συζητήσεις.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 13:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου D Incubus, δεν ξέρεις ότι το κοράνι
είναι η Αγία Γραφή προσαρμοσμενη στα μέτρα των αράβων κι
έχει πολύ λίγες συγκεκριμένες και καθοριστικές διαφορές,
αλλά είναι ή ίδια ιστορία;Εξ ου κι ο ορισμός κακέκτυπο κι όχι απο
κριτική διάθεση... Αυτο είναι γνωστό...
Άρα γι αυτό προτιμώ το γνησιο, απο την διασκευή...
Για την αλλεργεία, δεν απαντάς και το ενδέχομενο προκατάλειψης...
Αυτά που λές είναι προφάσεις.,..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 16:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
quote:
γιαπετ:
Κυρά-Χαρίκλεια, γειτόνισσά μου, μεγάλωσε μέσα στη φτώχεια και την στέρηση.
Ζήτησε απ’ το θεό να της "πέσει" το λαχείο για να σπουδάσει το παιδί της, που "έπαιρνε" τα γράμματα, αλλά μάταια αγόραζε λαχεία.
Τελικά πείστηκε ότι δεν υπάρχει θεός ή αν υπάρχει δεν τη βοηθάει και στράφηκε σε μοναστήρι.
Σήμερα, μετά από 14 χρόνια, οι καταθέσεις της ανέρχονται σε αρκετές χιλιάδες ευρώ, ζει πλουσιοπάροχα, αλλά κρυφά...

Συγγνώμη βρε γιαπέτ:
Λεφτά δεν ήθελε από τον Θεό;
Λεφτά δεν της έδωσε ο Θεός;;;
Ποιό είναι το πρόβλημα με την κυρία Χαρίκλεια;;;
Λεφτά ήθελε από τον Θεό - λεφτά πήρε από τον Θεό...
Αντιθέτως: είναι ένα ακόμα παράδειγμα από τα θαύματα του Θεού.
Ο ζητών ευρίσκει και ο αιτών λαμβάνει... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2008, 21:12:36  Εμφάνιση Προφίλ
OANNHSEA


quote:
Συγγνώμη βρε γιαπέτ:
Λεφτά δεν ήθελε από τον Θεό;
Λεφτά δεν της έδωσε ο Θεός;;;
Ποιό είναι το πρόβλημα με την κυρία Χαρίκλεια;;;
Λεφτά ήθελε από τον Θεό - λεφτά πήρε από τον Θεό...
Αντιθέτως: είναι ένα ακόμα παράδειγμα από τα θαύματα του Θεού.
Ο ζητών ευρίσκει και ο αιτών λαμβάνει...

Πολύ σωστό φίλε μου, πολύ σωστό...

"Μέγας είσαι κύριε..."


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 09:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Όπως και νάχει δηλαδή, φίλε Γιάπετ εσύ έχεις
δίκαιο...Ρε μπας κι είσαι χριστιανός και δεν το ξέρεις;
Αφου και τις θέσεις των χριστιανών τις θεωρείς δικές σου και
τις λές όπως εσύ εκτιμάς... Φίλε μου, δες μια φορα καθαρά, θα σε βοηθήσει
πολύ...
Εγω για το καλό σου το λέω....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 11:39:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Αγαπητέ μου D Incubus, δεν ξέρεις ότι το κοράνι
είναι η Αγία Γραφή προσαρμοσμενη στα μέτρα των αράβων κι
έχει πολύ λίγες συγκεκριμένες και καθοριστικές διαφορές,
αλλά είναι ή ίδια ιστορία;Εξ ου κι ο ορισμός κακέκτυπο κι όχι απο
κριτική διάθεση... Αυτο είναι γνωστό...
Άρα γι αυτό προτιμώ το γνησιο, απο την διασκευή...

Αγαπητέ, μην συνεχίσουμε σ' αυτήν την βάση γιατί εφόσον προτιμάς τα γνήσια από τις διασκευές θα όφειλες να σκεφτείς και την σχέση του Μιθραϊσμού - Χριστιανισμού, όπου ο πρώτος είναι προγενέστερος του δεύτερου.
Κι οι ομοιότητες του Μίθρα και του Ιησού είναι πάρα πολλές, όπως κι εκείνες του Όσιρη, του Ζαγρέα, του Προμηθέα κλπ με τον Ιησού.

Ας μην επιμείνουμε λοιπόν στο θέμα της "γνησιότητας" και της "διασκευής" γιατί θα καταλήξουμε σε μια συζήτηση όπου - προσωπικά τουλάχιστον - θα γράψω πράγματα που έχω ξαναγράψει και θα διαβάσω επίσης πράγματα που έχω ξαναδιαβάσει.

quote:
Για την αλλεργεία, δεν απαντάς και το ενδέχομενο προκατάλειψης...
Αυτά που λές είναι προφάσεις.,..

Νομίζω πως σου απάντησα ήδη για το θέμα των αλλεργιών.
Εάν δεν το κατάλαβες, επαναδιατυπώνοντας σου αναφέρω πως τις αλλεργίες μου επέτρεψε μου να τις γνωρίζω καλύτερα ο ίδιος.
Αγαπητέ, εάν επιθυμείς να συζητήσουμε σε μια βάση ειλικρινή και κάνοντας έναν διάλογο γόνιμο και χωρίς να οδηγηθούμε σε αυθαίρετα συμπεράσματα για τον συνομιλητή μας, είμαι σύμφωνος.

Το να κάθομαι όμως να αποδεικνύω ότι δεν είμαι ελέφαντας και να χρειάζεται να αντικρούω τα όποια συμπεράσματα εξάγεις, είναι κάτι που πραγματικά με κουράζει και, πίστεψε με, δεν έχω και την πολυτέλεια του χρόνου για να το πράξω.






In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 12:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου D Incubus, πιστεύω ότι υπάρχει διαφορά
στο αντιγραφή βιβλίου απο βιβλίο και δοξασίες που είναι
κοινές σε όλο τον κόσμο και καμιά φορά αντικρουόμενες..
Εδω μιλάμε για ένα βιβλίο που αντιγράφει το άλλο,
δυο βιβλία που όταν το διαβάζεις λενε τα ίδια,
τι άλλο να πούμε; Ιδιόγραφη ομολογια του... μωάμεθ;
Για τους ελέφαντες σου ανταποδιδω το ίδιο , για κείνες τις φορές
που λές ότι δεν καταλαβαίνεις το χιούμορ, την άμυνα, ή την υγιή
αντίδραση μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 13:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Dying_Incubus:
Αγαπητέ, μην συνεχίσουμε σ' αυτήν την βάση γιατί εφόσον προτιμάς τα γνήσια από τις διασκευές θα όφειλες να σκεφτείς και την σχέση του Μιθραϊσμού - Χριστιανισμού, όπου ο πρώτος είναι προγενέστερος του δεύτερου.
Κι οι ομοιότητες του Μίθρα και του Ιησού είναι πάρα πολλές, όπως κι εκείνες του Όσιρη, του Ζαγρέα, του Προμηθέα κλπ με τον Ιησού.


Προγενέστερος? Ο Χριστιανισμός σχετίζεται με τη βίβλο και είναι η συνέχειά της και η Βίβλος προηγείται του Μιθραϊσμού. Έτσι για παράδειγμα η θυσία στο Μιθραισμό είναι αντίγραφο της Θυσίας του Αβραάμ.....και όχι μόνο......και άλλα στοιχεία είναι κλεμμένα από τη βίβλο, όπως η Θεϊκές εντολές που ξεπήδησαν από το βράχο......... είναι παρεμφερή.
Ο Χριστιανισμός λοιπόν μέσω της Παλαιάς Διαθήκης προηγείται του Μιθραϊσμου....
.

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2008, 22:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Αγαπητέ μου D Incubus, το κακέκτυπο της Αγίας Γραφής,
ή κοράνι, είναι μια προσαρμογή και αντιγραφή στα μέτρα των αράβων
του θεόσταλτου βιβλίου...
Αν είναι έτσι όποιο βιβλίο παραλλάζει κάποιος, έχει ίδια αξία με το
πρωτότυπο... Μήπως μιλά η αλλεργία σου για την Αγία Γραφή;... Λέω μήπως...
Το όλο θέμα έχει να κάνει με το αν υπάρχει πρωτότυπη πηγή
και αν ότι λάμπει είναι χρυσός..Αυτά για μένα τα λένε όλα...

Φίλε trexagireve , πως μπορείς να κρίνης και να απορρίπτης τα άλλα θρησκευτικά βιβλία όταν σύμφωνα με αυτά που έχεις γράψει μέχρι σήμερα χαρακτηρίζεσαι σαν unius libri hominem , όπως θα έλεγε και ο μακαρίτης Θωμάς Ακινάτης ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2008, 10:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου sesostris, σ' ευχαριστώ για τα καλά σου
λόγια, αλλά,λέω κάτι συγκεκριμένο, αν πρόσεξες..Ότι
το κοράνι είναι αντιγραφή, με παραλλαγές, απο την Αγία Γραφη,
πλήρες...Αυτό πως να το αφήσουμε απέξω;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2008, 23:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Αγαπητέ μου sesostris, σ' ευχαριστώ για τα καλά σου
λόγια, αλλά,λέω κάτι συγκεκριμένο, αν πρόσεξες..Ότι
το κοράνι είναι αντιγραφή, με παραλλαγές, απο την Αγία Γραφη,
πλήρες...Αυτό πως να το αφήσουμε απέξω;

Φίλε trexagireve , τόσο το Κοράνι όσο και η Βίβλος , όσον αφορά την Παλαιά Διαθήκη είναι kopy-paste , τόσο που οι Βυζαντινοί στην αρχή νόμισαν ότι και το Ισλάμ είναι ακόμα μια Χριστιανική αίρεση σαν τις άλλες που ξεφύτρωναν την εποχή εκείνη .

Η διαφοροποίηση αρχίζει από τον Ιησού και μετά , που οι Μουσουλμάνοι τον θεωρούν προφήτη και όχι Θεό , αλλά κατώτερο του Μωάμεθ ο οποίος θεωρείται ο τελευταίος και ο μέγιστος των προφητών . Επίσης στο Κοράνι γράφεται ότι δεν σταυρώθηκε ο ίδιος αλλά στη θέση του σταυρώθηκε κάποιος άλλος που του έμοιαζε .

Εδώ θα κάνω μια παρένθεση για να παρατηρήσω ότι σ’ αυτό κολλάει και μια παράδοση σύμφωνα με την οποία ο Ιησούς είχε δίδυμο αδελφό τον Θωμά που το όνομά του ήταν Ιούδας , το δε Θωμάς αποτελεί εξελληνισμό του Εβραϊκού Taoma που σημαίνει δίδυμος . Η παράδοση αυτή που ήταν γνωστή στους πρώτους Χριστιανούς , ενέπνευσε και πολλούς καλλιτέχνες της Αναγεννήσεως που στις αγιογραφίες τους κοντά στην βρεφοκρατούσα Παναγία , πρόσθεταν και ένα δεύτερο μωρό τελείως άσχετο με το θέμα σε κάποια άκρη του πίνακα .

Κλείνω την παρένθεση και συνεχίζω . Από εκεί και πέρα συνεχίζονται στο Κοράνι οι διαφοροποιήσεις , και δίδονται οδηγίες για τον τρόπο τέλεσης των θρησκευτικών καθηκόντων , για την κοινωνική συμπεριφορά , και άλλες οδηγίες νομικού χαρακτήρα , κάτι το αντίστοιχο με το Λευιτικό και το Δευτερονόμιο της Παλαιάς Διαθήκης .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2008, 23:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Άρα συμφωνούμε φίλε μου sesostris, ότι ήταν μια αντιγραφή
και μάλιστα, πολύ υλιστική, ώστε να βολεύει τους άραβες...
Αυτό να το δω για ιερό βιβλίο;
Όσο για τον Θωμά, τι να πω; Το ότι αναστήθηκε ο Χριστός είναι
ο χριστιανσμός ολόκληρος, εσύ φίλε μου αυτό αρνείσαι; Γιατί έτσι δείχνεις
μόνο ότι αρνείσαι την πίστη μου κι αυτό δεν είναι και τόσο πολιτισμένο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2008, 09:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
trexagireve:
Όσο για τον Θωμά, τι να πω;

O Θωμάς είναι ένας άλλος τρόπος, ή ευκαιρία αν θέλεις για να πουν.......ότι να.....αυτός που Αναστήθηκε δεν ήταν ο Ιησούς.......αλλά ο δίδυμος αδελφός του.......που του ομοίαζε.......και έτσι ......ο μεν Χριστός σταυρώθηκε και μετά την ταφή του.....εμφανίστηκε ο δίδυμος Θωμάς........οι Ρωμαίοι στρατιώτες τρόμαξαν το έβαλλαν στα πόδια.

Ο θωμάς σε συνεργασία με άλλους μαθητές τάκα τάκα (όχι όμως και πολύ), έκλεψαν το πτώμα και το έθαψαν σε παρακείμενη περιοχή. Αμέσως μετά ξεκίνησαν το κόλπο.......ο Ιησούς (δηλαδή ο ψευτοΘωμάς) άρχισε να εμφανίζεται .....γρήγορα έγινε ριάλιτι τον καλούσαν παντού......στην τηλεόραση στο ραδιόφωνο, συνεντεύξεις στα περιοδικά.......και γρήγορα πλούτισε......έτσι μπόρεσε να μαζέψει το απαραίτητο ποσό ώστε να εγχειριστεί στη Ν. Υόρκη η ταλαίπωρη μανούλα τους που έπασχε από μια ανίατη για την εποχή νόσο.

- Με αυτόν τον τρόπο θάνατος του Ιησού δεν πήγε χαμένος.......οι δε μαθητές του που και αυτοί θανατώθηκαν αυτό οφειλόταν σε έναν όρκο σιωπής που είχαν δώσει από μικρά παιδιά όταν είχαν πρωτογνωριστεί στον παιδικό σταθμό η "καλή μαμά". Από τότε ήσαν αχώριστοι μαζί στο Γ/σιο, μαζί στο Λύκειο μαζί στο Πανεπιστήμιο και μαζί στο στρατό.

-Ήρθε όμως να τους χωρίσει ο θάνατος του Ιησού, προσωρινά όμως....
....

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2008, 12:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτοί θέλουν να αναφέρουν τον Θωμά για να κρατάνε το
θέμα στην πιθανότητα που το θέλουν,ως ενδεχόμενη λύση
για το μυστήριο σταύρωσης- ανάστασης, όταν η όλη ανάπτυξη του
χριστιανισμού, βασίστηκε κατα κύριο λόγο στην ανάσταση του
Κυρίου...Γι αυτό και δεν συζητά ο φίλος μας Γιάπετ γι αυτά,
ξέρει ότι δεν έχει κάτι αντίστοιχο να φέρει, με την ανάλογη επηρροή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2008, 01:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Άρα συμφωνούμε φίλε μου sesostris, ότι ήταν μια αντιγραφή
και μάλιστα, πολύ υλιστική, ώστε να βολεύει τους άραβες...
Αυτό να το δω για ιερό βιβλίο;

Φίλε trexagireve ύστερα από τόσο καιρό που αλληλογραφούμε , θα έπρεπε να καταλάβης ότι για μένα δεν υπάρχουν σε καμία θρησκεία θεόπνευστα βιβλία , αλλά όλα είναι γραμμένα από ανθρώπους για ανθρώπους .
quote:
trexagireve
Όσο για τον Θωμά, τι να πω; Το ότι αναστήθηκε ο Χριστός είναι
ο χριστιανσμός ολόκληρος, εσύ φίλε μου αυτό αρνείσαι; Γιατί έτσι δείχνεις
μόνο ότι αρνείσαι την πίστη μου κι αυτό δεν είναι και τόσο πολιτισμένο...

Το να αρνούμαι την πίστη σου φίλε μου είναι και δικαίωμά μου και θεμιτό . Το ανήθικο θα ήταν αν παρεμβάλλοντάς σου εμπόδια , προσπαθούσα με κάθε τρόπο να σου απαγορεύσω να τελέσης τα θρησκευτικά σου καθήκοντα ελεύθερα , η να σου στερήσω την ισονομία λόγω της θρησκείας σου .
Όσο για το αν ο Θωμάς ήταν δίδυμος αδελφός του Χριστού ή όχι αυτό δεν είναι προσωπική μου διαπίστωση , το ότι ο Χριστός ήταν δίδυμος αναφέρεται στο ευαγγέλιο του Βαρθολομαίου , και ήταν γνωστό στους πρώτους Χριστιανούς μέχρι τα μέσα σχεδόν του 3ου αιώνα . Εγώ όπως γνωρίζεις πιστεύω ότι ο Χριστός δεν υπήρξε ως ιστορικό πρόσωπο , επομένως κάποιος που δεν υπήρξε αποκλείεται να είχε δίδυμο αδελφό ή σύζυγο , για να θυμηθούμε και τον μύθο του αγίου αίματος .


*

Edited by - Sesostris on 04/11/2008 01:42:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2008, 01:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
europaios2
O Θωμάς είναι ένας άλλος τρόπος, ή ευκαιρία αν θέλεις για να πουν.......ότι να.....αυτός που Αναστήθηκε δεν ήταν ο Ιησούς.......αλλά ο δίδυμος αδελφός του.......που του ομοίαζε.......και έτσι ......ο μεν Χριστός σταυρώθηκε και μετά την ταφή του.....εμφανίστηκε ο δίδυμος Θωμάς........οι Ρωμαίοι στρατιώτες τρόμαξαν το έβαλλαν στα πόδια.

Εδώ έχεις μεγάλο λάθος . Το κοράνι δεν θεωρεί ότι αυτός που σταυρώθηκε ήταν ο Χριστός , αλλά ότι ο Θεός θέλοντας να αποτρέψη την σταύρωσή του , έστειλε στη θέση του κάποιον που του έμοιαζε , δίχως να αναφέρεται πουθενά ότι ήταν ο δίδυμος αδελφός του ή ποιος ήταν , τον οποίο και σταύρωσαν νομίζοντάς τον για τον Χριστό .
Το συμπέρασμα είναι ότι στο Κοράνι αυτά τα έγραψαν οι Άραβες επηρεασμένοι από τον μύθο του διδύμου αδελφού του Χριστού , που αναφέρεται στο ευαγγέλιο του Βαρθολομαίου .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2008, 09:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Sesostris, δεν μιλάμε για θεόπνευστα βιβλία
αλλά για πρωτότυπα κι αντιγραφές... Έχει διαφορά... Για το
θεόπνευστο της Αγίας Γραφής, αν θέλεις συζητάμε αργότερα...
Τώρα μιλάμε για το ότι όλες οι θρησκείες, έχουν βάση τις θέσεις
του χριστιανισμού κι απλά τις σφετερίζονται...
Λέγοντας ότι αρνείσαι την πίστη μου, το είπα με την έννοια του
διαλόγου που αρνείσαι έτσι, αφού αρνείσαι όλα τα του χριστιανισμού
και δέχεσαι όλα των σφετεριστών...Εμπάθεια;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2008, 07:03:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Τώρα μιλάμε για το ότι όλες οι θρησκείες, έχουν βάση τις θέσεις
του χριστιανισμού κι απλά τις σφετερίζονται...

Φίλε trexagireve σου υπενθυμίζω ότι ο Χριστιανισμός πρώτος αντέγραψε και σφετερίστηκε όχι μόνο τα (ιερά) κείμενα του Ιουδαϊσμού , τα οποία και παραποίησε για να τα φέρη στα μέτρα του , αλλά και από τον Στωικισμό , τον Μιθραϊσμό , τους Ορφικούς , καθώς και από τη λατρεία της Ίσιδας . Ας μη μιλάμε λοιπόν για σφετερισμούς .
quote:
trexagireve
Λέγοντας ότι αρνείσαι την πίστη μου, το είπα με την έννοια του
διαλόγου που αρνείσαι έτσι, αφού αρνείσαι όλα τα του χριστιανισμού
και δέχεσαι όλα των σφετεριστών...Εμπάθεια;

Κατ’ αρχήν φίλε μου για σένα διάλογος σημαίνει να συμφωνούμε με τις δικές σου θέσεις , όμως δεν είναι έτσι φίλε μου . Σαν άνθρωπος του ενός βιβλίου αν επιθυμείς τέτοιο διάλογο , ίσως θα ήταν καλύτερα να συμμετάσχης σε ένα αμιγώς Χριστιανικό forum όπου όλοι θα συμφωνούν μεταξύ τους και θα είναι μες την καλή χαρά .
Όσο για τις θέσεις των (σφετεριστών) όπως αρέσκεσαι να τους αποκαλείς , το ότι γράφω το τι λένε δεν σημαίνει ότι και το υιοθετώ . Από μέρους μου δεν υπάρχει εμπάθεια , εσύ φίλε μου μήπως έχεις φοβίες καταδιώξεως ;

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2008, 09:11:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε sesostris, θα σε μαλώσω, απο την αρχή σου λέω
ότι δεν μιλάω για συνθέσεις θρησκειών, είναι άλλο θέμα,
αλλά γα το ότι το κοράνι, απλά αντέγραψε και παράλλαξε την
Αγία Γραφή... Αυτό δεν το καταλαβαίνεις υποτίθεται;
διάλογος είναι να υπάρχει μια κοινή βάση λογικής, φίλε μου
κι όταν δεν υπάρχει είναι τουλάχιστον ύποπτο....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2008, 17:14:21  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
Γι αυτό και δεν συζητά ο φίλος μας Γιάπετ γι αυτά,
ξέρει ότι δεν έχει κάτι αντίστοιχο να φέρει, με την ανάλογη επηρροή...

Γνωρίζω πολλά παραμύθια με νεκαραναστάσεις, αγαπητέ, θεωρείς ότι είναι σωστό να τα βάλω προς συζήτηση;;;

Επίσης, σε άλλο θέμα, έχω αναφερθεί στην "ανάσταση" του χριστού των ευαγγελίων, δεν το πρόσεξες;;;

Αλήθεια ποιές είναι οι διαβεβαιώσεις για την ουσία της θρησκείας του χριστιανισμού, που είναι η ανάσταση;

Γνωρίζεις;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 56 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy