ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΜΕΓΑΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2009, 13:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι δε θα πούμε τίποτα!
Θα σεβαστούμε την ευγενική προσωρινή αποχώρηση του θεματοθέτη και θα περιμένουμε να επιστρέψει για να συνεχίσουμε!

Ερίωπας:"Εύχομαι να έχω την κατανόηση των φίλων μελών που παρακολουθούν το θέμα για την προσωρινή απουσία μου η οποία θα διαρκέσει μερικές εβδομάδες."

Μας το ζήτησε και πιό ποιητικά λίγο νωρίτερα όταν μας είπε πώς η Αργώ μας, θα κάνει μια στάση στη Λήμνο και μέχρι ο ίδιος να επιστρέψει και να συνεχίσουμε το ταξίδι μας, να φάμε κ να πιούμε κ να διασκεδάσουμε...!
Προφανώς δεν το κατάλαβαν πολλοι φίλοι και μας το'πε πιό απλά!
Μέχρι να επιστρέψει λοιπόν, ευελπιστώ σύντομα, το δικαιότερο θα ήταν να περιμένουμε και ν'ασχοληθούμε με άλλα θέματα!

Οπότε τρέχα αν συνεχίσεις να γράφεις εδώ, το μόνο που θα πετύχεις θα είναι να καταλάβουν όλοι πως ο μοναδικός σου σκοπός είναι να χλευάσεις ένα θέμα που πολλοί αναγνώστες διαβάζουν με ενδιαφέρον.
Ελεύθερος είσαι βέβαια να κάνεις ότι θέλεις, τώρα που επέστρεψες...
Μην περιμένεις όμως απάντηση απ'τον Ερίωπα γιατί απουσιάζει!

Υ.Γ. Και φυσικά ούτε γω θα συνεχίσω το διάλογο, οπότε μην περιμένεις απάντηση. Θα περιμένω τον Ερίωπα...Ελπίζω και οι υπόλοιποι...Εξάλλου κάτι μου λέει πως θα επιστρέψει δριμύτερος! Υπομονή και κατανόηση φίλοι/ες μου και εις το επανειπείν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Terity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2009, 16:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Terity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά να είσαι Ερίωπα, όπου και να'σαι. Εις το επανειδείν, λοιπόν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2009, 16:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε! Ας χαλαρώσουμε τότε μέχρι κι ο veritas, να τελειώσει το σταυρόλεξό του.



"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2009, 16:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίε έχω μια απορία.....
Μπας και είσαι ο Αρκάς και μας το κρύβεις???????
Δεν εξηγείται αλλιώς τέτοιο κόλλημα!!!!!!

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=sl__QA7qPag&feature=related

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2009, 18:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέχρι να ανασυνταχθείτε... :

"Οι μύθοι και τα παραμύθια εκφράζουν τις ασυνείδητες διεργασίες και η εκ νέου διήγησή τους ξαναζωντανεύει και μας ξαναθυμίζει αυτές τις διεργασίες, εδραιώνοντας την εκ νέου σύνδεση ανάμεσα στο συνειδητό και το ασυνείδητο..."
C.G Jung

E΄πίσης, δεν πιστεύει ότι οι μύθοι είναι κωδικοποιημένοι...οτι μας κρύβουν κάτι δηλαδή... αλλά ότι απλά "μιλούν" κάποια γλώσσα που δεν μπορούμε να "διαβάσουμε".
Αχταρμάς αρχέτυπων και συμβόλων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2009, 18:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όχι δε θα πούμε τίποτα!
Θα σεβαστούμε την ευγενική προσωρινή αποχώρηση του θεματοθέτη και θα περιμένουμε να επιστρέψει για να συνεχίσουμε!

Να επιστρέψει από που; Την άλλη μέρα από το ποστ σου συμμετείχε στο θέμα "ζαβαρακατρανέμια" (16/08/2008, 02:37:44). Όσο σπουδαίες κι αν είναι οι γνώσεις κάποιου πάνω στην αρχαιότητα, είναι δύσκολο να στηρίξει θεωρίες του τύπου:
"Οι αρχαίες ελληνικές πυραμίδες ήταν stargates προς τον Σείριο..."
Άτακτη φυγή λοιπόν.

Edited by - veritas on 17/01/2009 18:09:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2009, 19:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω πει απο την αρχή ότι αυτο το θέμα έχει σκοπό
να καταγράψει απόψεις κι όχι να παραθέσει..Κάποιοι
πιστεύουν ότι δημιουργούν στόκ απόψεων...
Αυτός ο μέγας ιδεολογικό πόλεμος λέμε, υπάρχει και
υφίσταται, αφορά μια βίαια προσπάθεια επαναφοράς παλιών
αρχών και θρησκευτικών πεποιθήσεων, ώστε να γίνει πιο
δεκτικός ο άνθρωπος σε μεταβολές που του ετοιμάζουν...
Ο πολεμος θα κορυφωθεί και θα καταλήξει σε μονομαχία
δυο ατόμων όπου θα νικήσει το κυρίαρχο και ο κόσμος,
μετά, θα γίνει καλύτερος....
Ο ΕΡΙΩΠΑΣ τι λέει επ αυτού;Έστω όταν γυρίσει, απο τα άλλα
θέματα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2009, 23:25:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε φίλε veritas τι περίμενες. Όλα αυτά που λέγονται είναι υποθέσεις επι υποθέσεων και όπως έχω πει.. έχοντας δεδομένο το συμπερασμα(!?).. Υποθέσεις πανω σε ερμηνείες, και ερμηνείες πάνω σε υποθέσεις.. Ο πόλεμος τώρα.. ιδεολογικός μάλιστα.. θα μάθουμε στο τέλος προφανώς πού εμπλέκεται.. όλο κ κάπου θα εμπλέκεται κ αυτός..
Ισως να έπρεπε να συζητηθεί περισσότερο η πιθανότητα ενός τέτοιου πολέμου.

Λέμε πολεμος ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟΣ.

Αρα έχουμε ενα ποσο ανθρώπων που πιστεύει σε μια ιδέα και ένα ποσό που πιστεύει σε μια άλλη ιδέα.
Ποιες ιδέες λοιπόν είναι οι πιθανοι υποψήφιοι?

Ο θεός θα έλεγα εγώ οτι είναι ενας υποψήφιος.. άλλοι??


http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Terity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 02:30:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Terity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όχι δε θα πούμε τίποτα!
Θα σεβαστούμε την ευγενική προσωρινή αποχώρηση του θεματοθέτη και θα περιμένουμε να επιστρέψει για να συνεχίσουμε!

Σας είναι τόσο δύσκολο να περιμένετε να επιστρέψει ο Ερίωπας; Δε διαφωνώ ότι η φυγή του ήταν "άτακτη", μπορεί όμως να διατρέχει σοβαρός λόγος. Εφόσον όμως λείπει, και μας έχει ενημερώσει γι'αυτό, τότε μπορούμε σας παρακαλώ να σεβαστούμε την απουσία του και να ασχοληθούμε με άλλα πράγματα μέχρι να γαήρει;

Ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2009, 18:44:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Terity:
Εφόσον όμως λείπει, και μας έχει ενημερώσει γι'αυτό, τότε μπορούμε σας παρακαλώ να σεβαστούμε την απουσία του και να ασχοληθούμε με άλλα πράγματα μέχρι να γαήρει;



"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2009, 12:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που δεν έχω καταλάβει εγώ είναι, ότι εκτός του
ΕΡΙΩΠΑ, όλοι οι άλλοι δεν έχουν γνώμη για αυτόν τον μέγα
ιδεολογικό πόλεμο;Δεν έχουν άποψη να εκφράσουν, έως ότου έρθει
ο φίλος ΕΡΙΩΠΙΣ;
Πιστεύετε ότι ζούμε ένα ιδεολογικό πόλεμο; Υπάρχει υποβόσκων
ή ευθαρσής;Τον κινούν απλοί άνθρωποι, ιδεολόγοι, μυστικές οργανώσεις, κρατικές υπηρεσίες,τι συμβάινει επιτέλους;
Γίνεται μόνος του ή τον παρακινούν, επίτηδες και γιατί;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2009, 16:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιοι ερμηνεύουν τους μύθους πλάθοντας μύθους!
Δεν είναι κακό... η ερμηνεία ενός μύθου είναι προσωπική υπόθεση και ο καθενας είναι ελεύθερος να "δεί" ό,τι θέλει μέσα σ΄ αυτούς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2009, 18:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχει διαφορά φίλη mimosa,και μάλιστα μεγάλη,,,
Βλέπεις, πιστεύω είναι άλλο να θέλεις να δεις αυτό που
είναι κι άλλο να βλέπεις ότι θέλεις....Το θέμα είναι αν ο
άνθρωπος, μπορεί να δει τι είναι και τι θα γίνει, όχι
να κάνει ελεύθερη απόδοση ή εξήγηση...
Αμέρικαν μπάρ το κάνάμε εδώ μέσα;...

Η έρευνα, σε τέτοια θέματα χρησιμοποιει την φαντασία, αλλά δεν βασίζεται σε αυτήν..Βασίζεται στην αντίληψη του θείου, που είναι αυτό που υπάρχει, όχι αυτό που απλά το ονειρευόμαστε...
Αυτός ο μέγας ιδεολογικός πόλεμος που λέμε σαν θέμα, θα ξεκαθαρίσει
μια και καλή για τον άνθρωπο τέτοιες ασάφειες και ανακρίβειες...
Η κουβέντα μας για κάτι τέτοιο μιλά..Ας πούμε λοιπον, τις απόψεις
μας, ας δούμε ένα τέτοιον πόλεμο, τι αντιπροσωπεύει και τι θα φέρει....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2009, 02:40:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή φίλη Mimosa, μας γράφεις ότι «κάποιοι ερμηνεύουν τους μύθους πλάθοντας μύθους» και ότι κατά την γνώμη σου «αυτό δεν είναι κακό....»

Μεταφέρεις την άποψη του C.G Jung ότι ..."Οι μύθοι και τα παραμύθια εκφράζουν τις ασυνείδητες διεργασίες και η εκ νέου διήγησή τους ξαναζωντανεύει και μας ξαναθυμίζει αυτές τις διεργασίες, εδραιώνοντας την εκ νέου σύνδεση ανάμεσα στο συνειδητό και το ασυνείδητο..."


Επίσης γράφεις ότι ...«η ερμηνεία ενός μύθου είναι προσωπική υπόθεση και ότι ο καθένας μας είναι ελεύθερος να "δεί" ό,τι θέλει μέσα σ΄ αυτούς.»

Αξίζει τον κόπο φίλη Mimosa να υπενθυμίσουμε στους φίλους αναγνώστες ότι ο Jung ανέπτυξε και μια θεραπευτική αγωγή βασισμένη στις πνευματικές αναζητήσεις των αρχαίων Ελληνιστών « Γνωστικών» την οποία ονόμασε «active imagination» (ενεργή φαντασία), στην οποία ο ασθενής εισέρχεται σε μία αντικειμενική σχέση με τις φαντασιώσεις του.

Ο ίδιος μας λέει ότι σε μια τέτοια δική του προσπάθεια κατάφερε αλληγορικά να συναντήσει τον εσωτερικό του δάσκαλο τον οποίο ονόμασε μάλιστα «Φιλήμων». Ένα φανταστικό δάσκαλο που όπως λέει ο Jung δεν δημιούργησε αυτός αλλά ή ίδια η ψυχή του.

Με ένα παρόμοιο τρόπο δημιούργησα και εγώ κάποτε ένα «γέροντα» σοφό δάσκαλο που είχε απαντήσεις για όλα. Ακόμα και αν δεν γνώριζε την απάντηση, μου έλεγε «μη βιάζεσαι, θα έλθει η ώρα που θα καταλάβεις»

Αυτά τα λίγα τα ανέφερα επειδή διατηρώ ακόμα την προδιάθεση να ανιχνεύσω μέσα από ένα διάλογο με τους αναγνώστες τον μύθο της «Θεάς», ή τον μύθο της «Σοφίας» και την προέκταση αυτού του μύθου μέσα στον Χριστιανισμό.
Αλληγορικά κάποτε, επικοινωνώντας με το «γέροντα» μου, ήλθα και στάθηκα μπροστά απ’ το μυθικό «Π».
Ήταν η στιγμή που το «Π» με μορφή «Πύλης» μου οριοθετούσε την ύπαρξη μου στον συμβατικό ορίζοντα. Ήταν το μαθηματικό «π» που έφευγε από το δικό μου κέντρο και άγγιζε την εσχατιά του πρώτου κύκλου(Συνειδητού).
Αναζητούν λοιπόν σήμερα όλοι οι άνθρωποι το «όχημα» που θα τους επιτρέψει να διασχίσουν τον «Αιθέρα» και να φτάσουν στην «Πηγή της Ζωής» αδιαφορώντας για μια πολύ βασική υποχρέωσή τους.

«Μα το Θεό δεν καταλαβαίνω πού το πάτε με το θέμα αυτό» …έγραψε η αγαπητή μας φίλη Terity, «μήπως μιλάτε για πύλες και αργούς και το Λόφο των Ελαιών. Για τον Ιησού και τη Μαγδαληνή και το μεγάλο τους έρωτα. Μήπως η Μαγδαληνή, μέσα στην τριάδα Πατέρας/Υιός/Άγιο πνεύμα, είναι το άγιο πνεύμα; Μήπως το άγιο πνεύμα συμβολίζει τη γυναικεία ψυχή που τόσο απασχολούσε τον Ιησού; Μήπως Πατέρας είναι το Σώμα, Υιός είναι η Διάνοια/Νους και το Άγιο Πνεύμα η (γυναικεία) ψυχή η οποία για να καταφέρει να εκδηλωθεί και να εκφραστεί πρέπει τα άλλα δυο να βγουν από τη μέση;
Αυτή δεν ταλαιπώρησε τον Ιησού;»

Ποιος δεν θυμάται αυτά τα λόγια της Terity που όλοι μας περάσαμε ασχολίαστα;
Ναι, αγαπητοί μου φίλοι και φίλες, η Terity παρ’ όλο πού δήλωσε «…..Εγώ πάντως δεν έχω αφιερώσει τη ζωή μέσα στα βιβλία όπως είναι εμφανές από τους συζητητές στο θέμα αυτό. Και όσο και αν με ενδιαφέρει ούτε έχω την πολυτέλεια του χρόνου να το κάνω. Οπότε δηλώνω μαύρα μεσάνυχτα όπως και κάποιος άλλος συνομιλητής» δημιούργησε τον Φιλήμωνά της, ενεργοποίησε την εσωτερική της «Αργώ» και ταξίδευσε μέχρι τις εσχατιές του κόσμου. Αναζήτησε με μανία μέσα απ΄ την σχέση του Ιησού με την Μαγδαληνή το πάθος της αμαρτωλής «Σοφίας» του «Γνωστικού» μύθου και την επιθυμία της να πιεί απ’ την πηγή της «Ζωής». Άθελά της μετέφερε τον διάλογο στην αρχική του βάση. Την αταξία που υπάρχει σήμερα μεταξύ θηλυκού και αρσενικού στο γένος των ανθρώπων.
Στον «γνωστικό» μύθο η κάθε «Σοφία» ζεί σαν αμαρτωλή κόρη και μοναχική χήρα ανάμεσα στους εραστές της μέχρι να συναντήσει τον μοναδικό της «Νυμφίο». Ζει ακριβώς όπως η Μαγδαληνή σ’ ένα λαβύρινθο μέχρι να «μετανοήσει» και να ανακαλύψει της πηγή της Ζωής.
Αλληγορία διάσπαρτη σε πολλούς μύθους πολλών λαών με πρωταγωνιστή ένα «Σωτήρα» και μία «Χαμένη θεά» ανάμεσα στους ανθρώπους.
Ιερεμίας, Ιεζεκιήλ, Θεραπευτές Νεκρής θάλασσας, Γνωστικοί, Χριστιανοί, Ιουδαίοι, Έλληνες, Αιγύπτιοι, όλοι αλληγορούν την «Ψυχή» με μια γυναίκα. Μια γυναίκα που έχει πέσει στην αμαρτία και απαιτείται απ΄ το «Αρσενικό» να άρει την αμαρτία. Να επαναφέρει την τάξη.
Θα συνεχίσουμε λοιπόν την αναζήτηση της χαμένης «Κόρης» που αφήσαμε στις προηγούμενες σελίδες επαναφέροντας τον Μύθο της Δήμητρας και της Κόρης, τα γνωστά μας Ελευσίνια Μυστήρια.
Θα δούμε πως δένει η ιστορία της Ίσιδας με αυτή της Δήμητρας και της Περσεφόνης και πως έχουν βγεί αυτές οι ιστορίες απ’ το ίδιο τυπογραφείο.

Κλείνω το σημερινό σημείωμα πληροφορώντας όλα τα μέλη ότι απ’ το μικρό μου ταξίδι έφερα για όλους ένα δώρο έτσι όπως μου παράγγειλε ο Hellios2012 που υποστηρίζει ότι η Αργώ ήταν μία «σβούρα».
Πήγα λοιπόν σε ένα Ανατολίτικο παζάρι και ζήταγα να βρώ «σβούρες». Επειδή δεν ήξερα πως τις λένε προσπαθούσα με νοήματα να τους δώσω να καταλάβουν τι ήθελα. Δυστυχώς δεν με καταλάβαιναν και έτσι κάποια στιγμή αναγκάστηκα να ρίξω μια ζεμπεκιά μπας και με καταλάβουν. Αμέσως μερικοί έμποροι φώναξαν «Darwish». Ναι βρε Δερβίσηδές μου τους λέω, απ’ αυτές. Φαίνεται όμως ότι και πάλι δεν είχαν καταλάβει τι ήθελα.
Κάθε φορά που έριχνα μια «στροφή» αυτοί μου έλεγαν «Dawra». Το λεξικάκι μου έγραφε πράγματι ότι σημαίνει περιστροφή, γύρισμα, κλπ.(ο φίλος μου ο Sesostris θα καμαρώνει για την πρόοδό μου στα Αραβικά)
Ένας έμπορος όμως που με κοίταζε κάπως περίεργα με πλησίασε και μου είπε «θέλεις “Dreydel”. Με ένα νεύμα έδειξα ότι ήθελα να τα δώ. Τελικά επέστρεψε με μία συλλογή από «σβούρες».
Διάλεξα διάφορα είδη μεταξύ αυτών και μερικές που ήταν "τετράεδρες". Την πιό όμορφη την φύλαξα για τον φίλο μου τον Veritas. Ο άνθρωπος μας είχε ευχηθεί καλή HANECA κοντά στις μέρες των Χριστουγέννων και έτσι μου δίδεται η ευκαιρία να ευχηθώ και γω με την σειρά μου λέγοντάς του καλό ACENAH ή καλή Αθηνά. Να ρίχνει τις ζεμπεκιές του μπροστά απ’ το φωτεινό ιερό τρίγωνο και κακό να μη τον πιάνει. Να "περιστρέφεται" με την φωτεινή του Μερκάμπα στους διαδρόμους του Esoterica και να υποφέρει λιγότερο απ΄αυτά που γράφει ο Ερίωπας.


Ερίωπας


Edited by - ΕΡΙΩΠΙΣ on 31/01/2009 02:43:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZeusE
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
122 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2009, 03:20:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZeusE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό μας περιμένει έξω απ΄τη δημιουργία μας, και προτού ενωθούμε με το Εν-Πάν-Όλον-Δημιουργό-Ωκεανό-Θεό(πείτε το όπως θέλετε...)

Ή αλλιώς αυτό:

Ή πιό απλά αυτό:

Θ'αντέξετε να βρεθείτε στο κατώφλι του,να μπείτε και να το διασχίσετε?
Θέλετε δε θέλετε, κάποτε θ'αναγκαστείτε να το περάσετε...

Καλα τα λες να δουμε τι θα γινει οταν σκασει το 2012 και μπενουμε και στην πορεια του.

Chupa minha pica pichu
Chupa minha pica pinto
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2009, 04:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσόρισες Ερίωπα!
Τα σέβη μου...captain!

Επειδή "λιμνάσαμε" στη Λήμνο και επειδή έχουμε και τον Ήφαιστο να βάραει μέρα νύχτα με τα σφυριά του και εμένα προσωπικά μου'χει δημιουργήσει εμβοές και πονοκεφάλους, τί λές, ξεκινάμε?
Πάμε βούρ για τα στενά της Μυ(η)σίας ή θα περάσουμε από Σαμοθράκη και Κύζικο και από Βέβρυκες κ...?
Α ξέχασα έχουμε και τον αδερφό του Κηφέα να βοηθήσουμε!
Χάραξε πορεία κάπταιν...!

ZeusE wellcome aboard!

spin-spine-snake...
Ζαλίστηκα απ'το πολύ το spinning around...
ΧΕ χε χε Και ΑΟΥυυυυυ!
(Φταίει και το πολύ κρασί...)
Πολλή κραιπάλη και σπαρίλα φίλε μου, όσο έλειπες...!

(Και όπως είπαμε ε...Εδώ θα είμαι για ό'τι χρειαστείτε...αν καταφέρω να συνέλθω απ'τις πολλαπλοπολικές διαταραχές...Αχ βρε Ήφαιστε με τα σφυριά σου!)
Τώρα που το θυμήθηκα, και η Αθηνά κάτι φίδια δεν είχε στον κόρφο της και κύνες στην περικεφαλαία της?
I'm still dizzy, το dreydel θα φταίει μάλλον...
Veritas, πού είσαι να πάρεις το Δώρο σου?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2009, 11:13:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα που το θυμήθηκα, και η Αθηνά κάτι φίδια δεν είχε στον κόρφο της και κύνες στην περικεφαλαία της?
I'm still dizzy, το dreydel θα φταίει μάλλον...

Κάτι αντίστοιχο με το φίδι του Μωησή.. Τα υπόλοιπα τα αφήνω σε σένα
quote:
Ζει ακριβώς όπως η Μαγδαληνή σ’ ένα λαβύρινθο μέχρι να «μετανοήσει» και να ανακαλύψει της πηγή της Ζωής.
Επαναλαμβάνω πως δεν είναι σίγουρο οτι η Μαγδαληνή ήταν η πόρνη που αναφέρεται οτι μετανοεί αλλα οκ σωστο αυτό που λες κ πάλι.
quote:
Στον «γνωστικό» μύθο η κάθε «Σοφία» ζεί σαν αμαρτωλή κόρη και μοναχική χήρα ανάμεσα στους εραστές της μέχρι να συναντήσει τον μοναδικό της «Νυμφίο».

Ο οποίος δεν είναι ένας φαντάζομαι, καθώς το σε ποιον θα πάει η σοφία έχει να κάνει με την κατανόηση του. Απο κει κ περα για μένα θα ήταν καλύτερο να μην αποκαλείς τον μύθο γνωστικό απο την άποψη οτι μετά οι μασόνοι θα πούνε οτι είναι μασονικός, οι αρχαιολάτρες ξέρω γώ οτι είναι ελευσίνιος κοκ. Τώρα, αν τον λες γνωστικό όσον αφορά οτι το μήνυμα που θέλει να περάσει αντιστοιχεί(και) στις γνωστικές πεποιθήσεις ή (και) στα γνωστικά μυστικά τότε ναι.

quote:
Ιερεμίας, Ιεζεκιήλ, Θεραπευτές Νεκρής θάλασσας, Γνωστικοί, Χριστιανοί, Ιουδαίοι, Έλληνες, Αιγύπτιοι, όλοι αλληγορούν την «Ψυχή» με μια γυναίκα. Μια γυναίκα που έχει πέσει στην αμαρτία και απαιτείται απ΄ το «Αρσενικό» να άρει την αμαρτία. Να επαναφέρει την τάξη.
Ενδιαφέρον.. για συνέχισε..

quote:
Αλληγορία διάσπαρτη σε πολλούς μύθους πολλών λαών με πρωταγωνιστή ένα «Σωτήρα» και μία «Χαμένη θεά» ανάμεσα στους ανθρώπους.
Προσωπικά δε γνωρίζω πολλές τέτοιες περιπτωσεις, όχι τουλάχιστον πέρα απο αίγυπτο κ Ελλάδα. Αν γνωρίζεις κι άλλες θα είχε ενδιαφέρον να τις αναφέρεις. Να σημειώσω εδώ πως δεν "γύρισαν" όλες οι θεες στην πηγη της ζωής. Παράδειγμα είναι η Λιλιθ της οποίας σύμβολο είναι ένα φίδι και μια κουκουβάγια(εδώ αρχίζεις κ αναρωτιέσαι αν κάποια σύμβολα απο αυτά που συχνά συναντας σε μάρκες εταιριών κ αλλού είναι στην πραματικότητα θετικά ή σε κοροϊδεύουν μες τα μούτρα σου). Η λίλιθ είναι δαιμόνας της λαγνείας.

is a mythological female Mesopotamian storm demon associated with wind and was thought to be a bearer of disease, illness, and death.(ασθένεια που διαδίδεται σαν τον άνεμο??) The figure of Lilith first appeared in a class of wind and storm demons or spirits as Lilitu, in Sumer, circa 4000 BC. Many scholars place the origin of the phonetic name "Lilith" at somewhere around 700 BC despite post-dating even the time of Moses.[1] Lilith appears as a night demon in Jewish lore and as a screech owl in the King James version of the Bible.


The earliest reference to a demon similar to Lilith and companion of Lillake/Lilith is on the Sumerian king list, where Gilgamesh's father is named as Lillu. Little is known of Lillu ("Wind[wer]man"; or Lilu, Lila) and he was said to disturb women in their sleep and had functions of an incubus, while Lilitu appeared to men in their erotic dreams. Such qualities are further suggested by the Semitic associations made with the names Lila and Lilitu, namely those of lalu, or wandering about, and lulu, meaning lasciviousness.

Ενδιαφέρον έχει επίσης:

Samael and Lilith

The mystical writing of two brothers Jacob and Isaac Hacohen, which predates the Zohar by a few decades, states that Samael and Lilith are in the shape of an androgynous being, double-faced, born out of the emanation of the Throne of Glory and corresponding in the spiritual realm to Adam and Eve, who were likewise born as a hermaphrodite. The two twin androgynous couples resembled each other and both "were like the image of Above"; that is, that they are reproduced in a visible form of an androgynous deity.[48]

Another version that was also current among Kabbalistic circles in the Middle Ages establishes Lilith as the first of Samael's four wives: Lilith, Naamah, Igrath, and Mahalath. Each of them are mothers of demons and have their own hosts and unclean spirits in no number.[49] The marriage of Samael and Lilith was arranged by "Blind Dragon", who is the counterpart of "the dragon that is in the sea". Blind Dragon acts as an intermediary between Lilith and Samael:

Blind Dragon rides Lilith the Sinful -- may she be extirpated quickly in our days, Amen! -- And this Blind Dragon brings about the union between Samael and Lilith. And just as the Dragon that is in the sea (Isa. 27:1) has no eyes, likewise Blind Dragon that is above, in the likeness of a spiritual form, is without eyes, that is to say, without colors.... (Patai81:458) Samael is called the Slant Serpent, and Lilith is called the Tortuous Serpent.[50]

The marriage of Samael and Lilith is known as the "Angel Satan" or the "Other God," but it was not allowed to last. To prevent Lilith and Samael's demonic children from filling the world, God castrated Samael. In many 17th century Kabbalistic books, this mythologem is based on the identification of "Leviathan the Slant Serpent and Leviathan the Torturous Serpent" and a reinterpretation of an old Talmudic myth where God castrated the male Leviathan and slew the female Leviathan in order to prevent them from mating and thereby destroying the earth.[51] After Samael became castrated and Lilith was unable to fornicate with him, she left him to couple with men who experience nocturnal emissions. A 15th or 16th century Kabbalah text states that God has "cooled" the female Leviathan, meaning that he has made Lilith infertile and she is a mere fornication.
http://en.wikipedia.org/wiki/Lilith
http://en.wikipedia.org/wiki/Lilith#Samael_and_Lilith
Σε ακούμε φίλε Εριοπα..

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 31/01/2009 11:28:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2009, 12:12:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς επέστρεψες φίλε ΕΡΙΩΠΙΣ, επιτέλους θα δούμε τις
διαστάσεις που θέλεις να δώσεςι στο θέμα που έκανες...
Εκτός αν το επενεισαγωγικό σου σημείωμα τα λέει όλα και
αυτό που μεταφέρεις είναι ένα συγκεραστικό μήνυμα ενότητας όλων
σε ένα, όπως ψυχανεμίστηκα....
Όλα είναι ίδια και κοινά, τα ονόματα αλλάζουν, αλλά ακόμη
ο πόλεμος γίνεται για το όνομα, ποιός έχει την αποκλειστικότητα
του νόμου του Θεού...Μα ο Θεός έχει αυτη θέση, όχι εμείς
στην τωρινή μας μορφή...Αλλά μιλάμε για ένα πόλεμο και πιστεύω
ότι μπορούμε να τον δούμε να γίνεται...Είναι ένας; Είναι τώρα, χθές
αύριο;Τι θα γίνει στο τέλος, ώστε να πάρουμε ΤΗ ΣΩΣΤΉ ΠΛΕΥΡΆ;
Αυτά πιστεύω είναι καλά ζητούμενα γι αρχή..Ας μην ταξιδεύουμε μόνο
σαν τον κηφήνα τζίτζικα στις χαρές του καλοκαιρινού ήλιου,έρχονται
και χειμώνες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2009, 18:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σταθείτε βρε παιδιά! Δέσατε τόσες μέρες στη Λήμνο και τώρα έτσι απλά μας λέτε ότι φεύγετε? Δε θα μας πείτε τι βρήκατε εκεί? πως τα περάσατε? Τι πήρατε? τι κάνατε? Ποιον είδατε? τι ακούσατε? ή τι αφήσατε εκεί?
-Αν όχι τότε τι μας λέτε για τον επόμενο σταθμό?
-Τι μας νοιάζει εάν δεν μας αφορά?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2009, 23:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όγγα ονόμαζαν την Αθηνά στην Θήβα και όχι Όγκα, αγαπητέ φίλε Veritas. Πρόσεξε την διαφορά.

...και πως μου ξέφυγε και εκείνη η Αγία του Βορρά, πως την λέγανε..... που είχε λόξα με την "Αργώ";

Μήπως την λέγανε Όλγα;

Κοίτα να δεις ρε παιδί μου κάτι συμπτώσεις!!!

Φίλε Ευρωπαίος2, any παρατηρησούλες;


Ερίωπας



Φίλε Ευρωπαίε, χρωστάς μιά συνδρομή

ΕρίωπαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2009, 23:50:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Όλα είναι ίδια και κοινά, τα ονόματα αλλάζουν, αλλά ακόμη
ο πόλεμος γίνεται για το όνομα, ποιός έχει την αποκλειστικότητα
του νόμου του Θεού...Μα ο Θεός έχει αυτη θέση, όχι εμείς
στην τωρινή μας μορφή...Αλλά μιλάμε για ένα πόλεμο και πιστεύω
ότι μπορούμε να τον δούμε να γίνεται...Είναι ένας; Είναι τώρα, χθές
αύριο;Τι θα γίνει στο τέλος, ώστε να πάρουμε ΤΗ ΣΩΣΤΉ ΠΛΕΥΡΆ;

Ο Ιδεολογικός Πόλεμος αγαπητέ μου θα γίνει μεταξύ Ελλήνων και όλων των υπολοίπων. Σίγουρα στην διάρκειά του θα ξεκαθαρίζουν σταδιακά την θέση τους διάφοροι «νυμφίοι» ανάλογα με αυτά που θα κατατίθενται στο βήμα.

Δεν αποκλείεται με την πάροδο του χρόνου ορισμένοι φαινομενικά μέχρι σήμερα αντίπαλοι να συμμαχήσουν με ιδιαίτερο ζήλο.

Η Μεταρρύθμιση που θα γεννηθεί από την ανανεωμένη Ελληνική σκέψη θα γίνει αιτία ο Ποντίφικας να καταλήξει στο βάθος του ωκεανού παρασύροντας μαζί του και όλα τα παραμάγαζά του.

Προσωπικά πιστεύω ότι Έλληνες και Ιουδαίοι όπως υποστήριζε ο Μπέν Γκουριόν κρατάνε την ίδια σκυτάλη.

Αν αυτοί οι δύο λαοί τα βρούνε, πράγμα που δεν είναι και δύσκολο, τότε τα πράγματα θα αλλάξουν. Στο κάτω-κάτω της γραφής η Ιουδαϊκή θρησκεία δεν απέχει πολύ απ’ τις αρχές της αρχαιοελληνικής σκέψης.

Λίγο να το ψάξει κανείς αντιλαμβάνεται ότι πράγματι αυτοί οι δύο λαοί κρατάνε την ίδια σκυτάλη. Άλλες οι βουλές όμως των καρδιναλίων.

Αν λοιπόν κάποιοι αδημονούν να μάθουν ο Ερίωπας με ποιούς θα είναι, λέω μόνο ένα πράγμα. Εργάζομαι πυρετωδώς για μία συνάντηση «ακμής» που έχει σκοπό να συνάψει την πρώτη συμμαχία σ’ αυτόν τον Μέγα Ιδεολογικό Πόλεμο. Η συμμαχία αυτή δεν είναι παρά αυτή μεταξύ Ελλήνων και Ιουδαίων.

Χάρη στον διάλογο πιστεύω ότι μπορεί να παραμεριστούν όλες οι μικροδιαφορές που χωρίζουν Έλληνες και Ιουδαίους.

Αν λοιπόν φίλε έχεις να καταθέσεις κάτι υπέρ ή κατά αυτής της θέσης κάνε το τώρα και άφησε τις πλαγιοδρομήσεις. Το ίδιο και ο Ευρωπαίος2.


Ερίωπας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZeusE
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
122 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2009, 00:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZeusE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως τόσο ο χριστιανισμός όσο και το ισλάμ , έχουν σαν βάση τους τον ιουδαϊσμό , και την Παλαιά Διαθήκη .
Προφανως αφτος ο Ιμραν θα αποδειξει σε Χριστιανους και μουσουλμανους οτι ο θεος τους δεν ειναι αλλος εκτος απτον Γιαχβε τον Εβραιων και οτι αυτο ηταν το θελημα αυτονων που Δημιουργισαν αυτα τα παρακλαδια του Ιουδαισμου. Το εξης Ερωτημα ειναι τι θα απογινει με τους Υπαιτιους (Εβραιοι) για ολο αυτο το μπαχαλο εδω και ποσους αιωνες.

Chupa minha pica pichu
Chupa minha pica pinto
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2009, 00:37:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ ΕΡΙΩΠΙΣ, δεν πλαγιοδρομώ.......εξάλλου εγώ δεν κάνω "μακρινά" ταξίδια. Τα δικά μου είναι αρκετά κοντινά......οπότε σαφώς και δεν ελλοχεύουν κινδύνους.....άρα πηγαίνω ίσα......και ότι βρεθεί μπροστά μου απλά θα συγκρουστεί.....ανάλογα με το εκτόπισμα και το αποτέλεσμα.
Επειδή όμως έχω Ελληνική κράση από τζούνιορ κιόλας, μου είναι αδιανόητο να με φανταστώ χωρίς "αυτήν" το "επί" ποτέ δε με απασχόλησε, από τότε, ίσως για αυτό να είμαι και Έλληνας.

-Δεν έχω να κάνω καμία παρατήρηση ώστε να συνδράμω. Τουλάχιστον προς το παρόν.
-Έχω όμως για το τελευταίο σου μήνυμα.
Πάνω απ' όλα ο Χριστιανισμός υπήρξε ο γάμος ανάμεσα στον Ιουδαϊσμό και τον Ελληνισμό! Εάν αυτοί ζήτησαν διαζύγιο δε φταίμε εμείς.
-Ούτε θα πάμε σε δικηγόρο να μας τα βρει.
-Αν θέλουν ας γυρίσουν πίσω.......αλλά αυτό είναι αδύνατο γιατί αυτοί το ζήτησαν 2.οοο χρόνια πριν! και μάλιστα δεν κράτησαν ούτε πισινή.......ήσαν τόσο δογματικοί, τόσο φανατισμένοι που ορκίστηκαν εκεί που δεν έπρεπε........γι' αυτό πιστεύω ότι είναι καταδικασμένοι όχι μόνο αυτοί αλλά και η προσπάθειά σου!.........εκτός και εάν πιστεύεις ότι ο Έλληνας θα κάνει πίσω.......και μιλάω για τον Έλληνα και όχι το "Ελληνοειδές".

-Ότι θα βάλει ο Έλληνας! νερό στο κρασί του και "ο γέγονε γέγονε" είναι φίλε μου όνειρο θερινής νυκτός.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2009, 01:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τον Ερίωπα.
Ευχαριστώ για τη σβούρα, αλλά...timeo Danaos et dona ferentes.
Σβούρα, στρόμβος, strobo βέβαια οι αγγλόφωνοι λέτε άλλο πράγμα, και με όλες αυτές τις γυροβολιές και τις Rotas ζαλίστηκα. Ελπίζω να ξεκουράστηκες...

Υπάρχει μόνο ένας Μέγας Ιδεολογικός Πόλεμος κι αυτός δεν γνωρίζει κράτη και έθνη. Έπαθλο του μόνο ο άνθρωπος, αλλά όχι ο άνθρωπος που περιδιαβαίνει το πρόσωπο της γης με το σάρκινο κάλυμμα του. Ποιόν νοιάζει το χωμάτινο κλιφά που γερνά και φθείρεται;


"Οι άνθρωποι κοιτούν τον Ουρανό ψάχνοντας το Θεό που ζει εκεί .
Οι άγγελοι κοιτούν τη Γη για να δουν τον Θεό που ζει πάνω της."
ZoharΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2009, 02:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Εάν αυτοί ζήτησαν διαζύγιο δε φταίμε εμείς.
-Ούτε θα πάμε σε δικηγόρο να μας τα βρει.

Ζήτησαν διαζύγιο, ή μήπως η Μακεδονική δυναστεία έφερε τον κόσμο τα πάνω κάτω;

Η ιστορία με τους Μακκαβαίους τι μας αποκαλύπτει;

Η επανάσταση της Ιωνίας το 131π.Χ. με τον Αριστόνικο (Βασιλιά της Δικαιοσύνης) σε ποιά πίστα "στροβάρει";

Οι 7 πόλεις της Αποκάλυψης μήπως λέω τυχαία συνωμότησαν με την Ιστορία για να συμμετάσχουν στην επανάσταση του Αριστόνικου;

Θέλεις να τα βάλλουμε στο "στρομβοσκόπιο" να τα εξετάσουμε κατεβαίνοντας μιά διάσταση έτσι για να ευχαριστηθεί και ο Hellios2012 λιγάκι;

Ή μήπως φίλε μου "Οίοισιν εν χειμώσι "στροβούμεθα";


quote:
veritas
"Οι άνθρωποι κοιτούν τον Ουρανό ψάχνοντας το Θεό που ζει εκεί .
Οι άγγελοι κοιτούν τη Γη για να δουν τον Θεό που ζει πάνω της."
Zohar

και ...εφαρμόζουν την "Halakha". O φίλος μας ο Sesostris θα στο αναλύσει σε "Hak el Akka".

...και αν το "Hak" σημαίνει "Δίκαιο" τότε μήπως η 'Akka" είναι η "Akko" και μήπως η "Akko" είναι ή "Αγκο" που σημαίνει ιερό, που σημαίνει Πυλαία, που σημαίνει "Αθηνά" που λατρεύεται ως ιερό φως μπροστά απ' το ιερό τρίγωνο και τα παιδάκια παίζουν με τις "Dreyd-el(es)" τους ( σβούρες, ή στροφές του θεού )και οι κουτόφραγκοι χορεύουν "ταραντέλα" και μεις "ροτάρουμε" με ζεμπεκιές στην πασαρέλα χωρίς ομπρέλα;

Για ποιό διαζύγιο μιλά ο europaios2; Ποιοί είναι καταδικασμένοι και από ποιούς;


Ερίωπας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2009, 09:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με το φίλο VERITAS, με την παρατήρηση όμως ότι πολλούς νοιάζει ο χωμάτινος κλιφάς.

quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
Ζήτησαν διαζύγιο, ή μήπως η Μακεδονική δυναστεία έφερε τον κόσμο τα πάνω κάτω;

Eσύ πας στην ιστορία! εγώ αναφερόμουνα στη θρησκεία!

quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
Η ιστορία με τους Μακκαβαίους τι μας αποκαλύπτει;

Ότι και η υπομονή έχει όρια! Αργά ή γρήγορα κάποιος θα την έχανε!
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
Η επανάσταση της Ιωνίας το 131π.Χ. με τον Αριστόνικο (Βασιλιά της Δικαιοσύνης) σε ποιά πίστα "στροβάρει";

Στο ίδιο έργο.........
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
Θέλεις να τα βάλλουμε στο "στρομβοσκόπιο" να τα εξετάσουμε κατεβαίνοντας μιά διάσταση έτσι για να ευχαριστηθεί και ο Hellios2012 λιγάκι;

Ή μήπως φίλε μου "Οίοισιν εν χειμώσι "στροβούμεθα";



Και δεν το κάνουμε?

quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
Οι 7 πόλεις της Αποκάλυψης μήπως λέω τυχαία συνωμότησαν με την Ιστορία για να συμμετάσχουν στην επανάσταση του Αριστόνικου;

Για μένα όχι.......παίζουν αλλού!

quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ:
Για ποιό διαζύγιο μιλά ο europaios2; Ποιοι είναι καταδικασμένοι και από ποιούς;

Με τη σημερινή μου τοποθέτηση πιστεύω ότι σε κατάρτησα, εάν όχι δεν είναι κακό να ζητήσεις διευκρινήσεις, αλλά δε θα σου απαντήσω στα ίσα, όχι επίτηδες απλά για να εμπεδώσεις το πως σκέφτομαι.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2009, 11:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου ΕΡΙΩΠΙΣ, πάνω που χάρηκα απο το ορθόν των
θέσεων σου περι ιδεολογικού πολέμου, μου τα "χάλασες"
με τους εβραίους.....Δεν ξέρεις ότι αυτοί ανήκουν στους
γεννήσαντες τους ενάντιους του Έλληνος το γένος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2009, 23:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ
Κλείνω το σημερινό σημείωμα πληροφορώντας όλα τα μέλη ότι απ’ το μικρό μου ταξίδι έφερα για όλους ένα δώρο έτσι όπως μου παράγγειλε ο Hellios2012 που υποστηρίζει ότι η Αργώ ήταν μία «σβούρα».
Πήγα λοιπόν σε ένα Ανατολίτικο παζάρι και ζήταγα να βρώ «σβούρες». Επειδή δεν ήξερα πως τις λένε προσπαθούσα με νοήματα να τους δώσω να καταλάβουν τι ήθελα. Δυστυχώς δεν με καταλάβαιναν και έτσι κάποια στιγμή αναγκάστηκα να ρίξω μια ζεμπεκιά μπας και με καταλάβουν. Αμέσως μερικοί έμποροι φώναξαν «Darwish». Ναι βρε Δερβίσηδές μου τους λέω, απ’ αυτές. Φαίνεται όμως ότι και πάλι δεν είχαν καταλάβει τι ήθελα.
Κάθε φορά που έριχνα μια «στροφή» αυτοί μου έλεγαν «Dawra». Το λεξικάκι μου έγραφε πράγματι ότι σημαίνει περιστροφή, γύρισμα, κλπ.(ο φίλος μου ο Sesostris θα καμαρώνει για την πρόοδό μου στα Αραβικά)
Ένας έμπορος όμως που με κοίταζε κάπως περίεργα με πλησίασε και μου είπε «θέλεις “Dreydel”. Με ένα νεύμα έδειξα ότι ήθελα να τα δώ. Τελικά επέστρεψε με μία συλλογή από «σβούρες».

Φίλε ΕΡΙΩΠΑ , (marhab fi shariketna) καλώς όρισες στην συντροφιά μας , και συγχαρητήρια για την πρόοδό σου στα αραβικά . Ελπίζω ότι όταν θέλησες να φας κοτόπουλο γεμιστό , να είχε στο λεξικό σου την λέξη (farha mahshi) , και να μην αναγκάστηκες να κακαρίζης και να δείχνης την κοιλιά σου φουσκωμένη .
Δεν ανάφερες όμως φίλε Λουκά σε ποιο ανατολίτικο παζάρι πήγες και σου είπαν την σβούρα (Dreydel) , ασφαλώς πρόκειται περί τοπικού ιδιωματισμού γιατί η σβούρα στα αραβικά λέγεται (al Dawama) . Δεν γνωρίζω την ετυμολογία της λέξεώς , αλλά φαντάζομαι ότι το πρώτο συνθετικό (Daw) θα προέρχεται μάλλον από το (Dawra) στροφή .
Κλείνω την εκτός θέματος σύντομη παρέμβασή μου , και αναμένω με πολύ ενδιαφέρον την συνέχεια του θέματος .

*

Edited by - Sesostris on 01/02/2009 23:43:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2009, 23:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ
Προσωπικά πιστεύω ότι Έλληνες και Ιουδαίοι όπως υποστήριζε ο Μπέν Γκουριόν κρατάνε την ίδια σκυτάλη.

Αν αυτοί οι δύο λαοί τα βρούνε, πράγμα που δεν είναι και δύσκολο, τότε τα πράγματα θα αλλάξουν. Στο κάτω-κάτω της γραφής η Ιουδαϊκή θρησκεία δεν απέχει πολύ απ’ τις αρχές της αρχαιοελληνικής σκέψης.



Εδώ φίλε ΕΡΙΩΠΑ θα μου επιτρέψης να υποβάλλω και την πρώτη ένστασή μου .
Η Ιουδαϊκή θρησκεία όχι μόνο απέχει παρασάγγας από τις αρχές της αρχαιοελληνικής σκέψεως , αλλά είναι και εκ διαμέτρου αντίθετες .
Απορώ πώς και με ποια στοιχεία οδηγήθηκες σ' αυτό το συμπέρασμα , γιατί είναι δύο εντελώς διαφορετικοί τρόποι σκέψεως .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2009, 01:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σεβαστέ φίλε Sesostris, σπάνιο το χιούμορ σου και πάντοτε καλοδεχούμενο. Το (gebna fi gebna gebna)το ξέρεις;
Οι 9 στους 10 Άραβες έτσι και τους το πείς γρήγορα, αδυνατούν να καταλάβουν τι τους λες. Μετά όμως γελούν.

Επίσης φίλε μου γράφεις ότι θα υποβάλλεις και την πρώτη ένστασή.
Λες δηλαδή ότι "Η Ιουδαϊκή θρησκεία όχι μόνο απέχει παρασάγγας από τις αρχές της αρχαιοελληνικής σκέψεως , αλλά είναι και εκ διαμέτρου αντίθετες"
Απορείς επίσης "πώς και με ποια στοιχεία οδηγήθηκα σ' αυτό το συμπέρασμα , γιατί είναι δύο εντελώς διαφορετικοί τρόποι σκέψεως"

Daray φίλε μου, daray και το Dars αρχίζει.
Dreydel, φίλε μου σημαίνει σβούρα στα Εβραϊκά, και την χαρίζουν στα παιδάκια την ημέρα που γιορτάζουν την Haneka, ή Hanuka.
Οι Έλληνες πάλι (συγγνώμη οι Χριστιανοί ήθελα να πω) χαρίζουν στα παιδάκια ένα "Τρίγωνο" για να υμνήσουν την γέννηση του Θεϊκού φωτός. Αναρωτήθηκες ποτέ γιατί;

Μόλις τελειώσουμε με τα Ελευσίνια Μυστήρια και βεβαίως αν υπάρξει ενδιαφέρον θα ξαναμιλήσουμε δια τις "σβούρες" και τα "τρίγωνα" και την σχέση τους με την Θεά Αθηνά την ΟΓΓΑ των Θηβαίων, ή την ΣΑΙΣ των Αιγυπτίων ή την ΑΚΕ ή την "ACE" των Ελλήνων.

Spin-spin μας γράφει ο Hellios2012 και δεν μιλάει....και κρατάει τον "Ασσο" στο μανίκι και ...γελάει.

Ας πάμε όμως στα Ε Λ Ε Υ Σ Ι Ν Ι Α Μ Υ Σ Τ Η Ρ Ι Α .....

«Οι Έλληνες της κλασικής εποχής δείχνουν φανερά ότι μέσα απ’ την κοινωνική συνείδησή τους δηλαδή την φιλοσοφία τους και τους θεσμούς τους προσπαθούν να αποποιηθούν ένα μακρινό αμαρτωλό παρελθόν που πιθανόν να μη προέρχεται αποκλειστικά απ’ τους προπάτορές τους.
Οι θεσμοί τους εκλεπτυσμένοι, δεν επιτρέπουν πλέον την ανθρωποθυσία. Την θέση του ανθρώπου στο θυσιαστήριο την παίρνει πλέον οριστικά το ζώο. Στην ίδια εποχή επίσης η νέα σκέψη προσπαθεί να μεταλλάξει ακόμη και αυτή την ιεροτελεστία της θυσίας των ζώων σε αναίμακτη θυσία. Να αντικατασταθεί δηλαδή το σφάγιο με καρπούς της γης, ήτοι με σιτάρι και φρούτα. Πρωτοπόροι βέβαια σ’ αυτή την προσπάθεια ήσαν οι Ίωνες φιλόσοφοι με εξαίρετο παράδειγμα τον Ηράκλειτο.
Η γραπτή παράδοση που έφτασε στους ανθρώπους της κλασικής εποχής, περιγράφει την προσωποποιημένη πλέον αγροτική θεά Δήμητρα να υποφέρει μετά τον «χαμό» της κόρης της Περσεφόνης και συναντούμε την ιστορία να δραματοποιείται με διάφορες ιεροτελεστίες στον χώρο της Ελευσίνας.
Αναφέρομαι στα γνωστά μας Ελευσίνια Μυστήρια για τα οποία έχουν χυθεί ποτάμια μελάνι απ’ αμέτρητους συγγραφείς, Έλληνες και ξένους - όχι μόνο στην εποχή μας αλλά και καθ’ όλη την διάρκεια της μακραίωνης πορείας του Ελληνικού πολιτισμού - στην προσπάθειά τους να παρουσιάσουν και να σχολιάσουν το περιεχόμενό τους.
Πριν πούμε οτιδήποτε για το τελετουργικό μέρος των Ελευσινίων Μυστηρίων επιβάλλεται να τελειώσουμε με την αφήγηση της αρχαίας ιστορίας μας.
Λέγεται λοιπόν ότι η θεά Δήμητρα μετά την ανεξήγητη εξαφάνιση της «Κόρης» της περιπλανήθηκε επί μέρες αναζητώντας την χωρίς να γνωρίζει τι της είχε συμβεί. Ο μύθος λέει ότι οι υπόλοιποι «Θεοί» είχαν φροντίσει να της αποκρύψουν την αλήθεια. Τελικά όμως η Δήμητρα έμαθε την αλήθεια απ’ τον Πανόπτη «Ήλιο», ή όπως άλλοι υποστηρίζουν, από κάποιον ιερέα του Ηλίου, ο οποίος την πληροφόρησε ότι με την συγκατάθεση και ανοχή των υπολοίπων «Θεών» ο Άδης ή Πλούτων είχε απαγάγει την Περσεφόνη στον κάτω κόσμο, με λίγα λόγια την είχαν δολοφονήσει.
Η Μεγάλη θεά η επονομαζόμενη και «Πυλαία» τότε εξοργίστηκε με τους υπόλοιπους θεούς και μη μπορώντας να κάνει κάτι για να τους τιμωρήσει φανερά, ορκίστηκε ότι οπωσδήποτε μια μέρα θα έπαιρνε εκδίκηση για τον χαμό της «Κόρης» της.
Υπάρχουν βέβαια και αρκετές παραλλαγές αυτού του μύθου.
Μία απ’ αυτές αναφέρει ότι η Θεά Δήμητρα ήταν βασίλισσα στην Σικελία και ότι είχε κάνει μία κόρη με τον βασιλιά των Ιβήρων Πλούτωνα. Στις Συρακούσες την θεά Δήμητρα την έλεγαν και Ερμιόνη.
Κάποτε όμως ο Πλούτων δολοφόνησε ή θυσίασε την κόρη της Δήμητρας κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα τον θυμό και απομάκρυνσή της απ’ την Σικελία και την εγκατάστασή της στην Ελλάδα.
Έτσι γεννήθηκε ο μύθος ότι ή Δήμητρα απομακρύνθηκε απ’ τους συγγενείς της και αφιέρωσε την ζωή της στην φύση και την διδασκαλία των ανθρώπων, που συνέχεια πλήθαιναν, στην καλλιέργεια της γης.
Αναφέρουν επίσης οι παλαιοί μυθογράφοι ότι οι Φοίνικες στην θεογονία τους θεωρούσαν την Περσεφόνη κόρη του Κρόνου την οποία κάποτε θυσίασε.
Μέσα σ’ αυτά τα ολίγα που αναφέραμε διαπιστώνει κανείς ότι ο μυθογράφος επαναφέρει την γυναίκα στις αγροτικές εργασίες μετά τον θυμό της «Μεγάλης Μητέρας» εμφανίζοντας την αλληγορικά να χαρίζει πάλι στους ανθρώπους τον σίτο που είχε αποκρύψει αρχικά όταν είχε θυμώσει. Στην θεά Δήμητρα επίσης χρωστούμε γραμματικά και τα δημητριακά προϊόντα της γης.
Ένας άλλος μύθος αναφέρει ότι μετά τον χαμό της Περσεφόνης η μεγάλη θεά περιπλανήθηκε πολλά χρόνια ανάμεσα στους ανθρώπους και στα γεράματά της κατέληξε στην πόλη «Ελευσίν».
«Ελ-Ιαουσίν» σημαίνει οι «δύο θέαινες», ή οι δύο θεότητες, που στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι η Δήμητρα και η Περσεφόνη. Ας μη ξεχνάμε ότι τα Ελευσίνια Μυστήρια είναι ξενόφερτα και σύμφωνα με τους αρχαίους συγγραφείς είχαν προέλθει απ’ την Αίγυπτο και την Λιβύη και κυρίως απ’ τους μέτοικους Φοίνικες, κάτι που μπορεί να δικαιολογήσει την σημιτική προέλευση του ονόματος «Ελευσίν».
Παράλληλα με αυτή την ιστορία, η παράδοση αναφέρει επίσης ότι η Δήμητρα ουδέποτε συγχώρεσε τους νεόφερτους «θεούς» συγγενείς της για το κακό που είχαν κάνει κάποτε στην αγαπημένη και μονάκριβη κόρη της και ότι διατηρούσε πάντοτε την επιθυμία αμείωτη για να τους εκδικηθεί.
Η ευκαιρία της δόθηκε όταν κάποτε είχε καταφέρει να ελέγξει την παραγωγή των σιτηρών, μια δουλειά που της είχαν αναθέσει οι υπόλοιποι θεοί, και αποφάσισε ότι ήταν η κατάλληλη ώρα για να πάρει εκδίκησή με τον τρόπο της.

Έκρυψε λοιπόν τότε τον σπόρο της επόμενης χρονιάς σε μέρος που μόνο εκείνη γνώριζε και μετά κρύφτηκε στα βουνά αρνούμενη να υποδείξει στους υπολοίπους «θεούς» την θέση του.
Συγχρόνως γνωστοποιούσε στους συγγενείς θεούς τους όρους της για την παράδοση του πολύτιμου σπόρου.
Ζήτησε λοιπόν ως αντάλλαγμα να της παραχωρήσουν το μισό της Γης και το ένα τρίτο της θάλασσας για να το δώσει βασίλειο στο γιο της τον Ίακχο ή Βάκχο ή Διόνυσο ή ΙΑΟ των Σημιτών.

Ζήτησε επίσης να της αναγνωρίσουν τον τίτλο της «Μεγάλης Δέσποινας» του Ολύμπου δίπλα στην άλλη Μεγάλη Δέσποινα του Ολύμπου, την Ήρα.
Στον μύθο αναφέρεται ότι όταν πήγε η θεά στην Ελευσίν(α) οι κάτοικοι την φιλοξένησαν και την δέχτηκαν σαν βασίλισσα
Εκεί λοιπόν που κατέληξε η Δήμητρα στα γηρατειά της, δηλαδή στην Ελευσίν(α), βασιλιάς ήταν τότε ο Κηλεός ο οποίος σύμφωνα με την παράδοση ξεκίνησε τις ιεροτελεστίες προς τιμήν της. Λέγεται ότι εκείνος έκτισε τον πρώτο ναό για να τιμούν την μνήμη της καθώς και την μνήμη της κόρης της Περσεφόνης. Αργότερα προστέθηκε και ναός προς τιμήν του Ίακχου, ή όπως πολλοί έλεγαν, του Πλούτωνος. Άλλοι όμως έλεγαν ότι ο Πλούτων ήταν ο Ζαγρεύς δηλαδή ο Διόνυσος.
Υπάρχει όμως και μία αναφορά στους «Γεφυραίους» που είχαν έλθει απ’ την Βόρειο Ελλάδα στην Αττική. Λέγεται ότι αυτοί είχαν φέρει τα Ελευσίνια Μυστήρια τουλάχιστον στην Αττική.
Εξακριβωμένα οι «Γεφυραίοι» ήσαν Φοίνικες, δηλαδή Ιουδαίοι μέτοικοι, που είχαν έλθει με τον Κάδμο στον Ελληνικό χώρο κάποια εποχή μετά το τέλος του Τρωικού πολέμου και λάτρευαν την θεά Αθηνά μόνο που την ονόμαζαν ΟΓΓΑ.
Το όνομα Γεφυραίος προέρχεται από το σημιτικό «Γαφύρ», που σημαίνει φύλακας κάτι παρόμοιο με τον σύγχρονο χωροφύλακα. Στην Αίγυπτο, ακόμα τους νυχτοφύλακες τους λένε Γαφυραίους.
Ο Απολλόδωρος μας πληροφορεί ότι κάποτε οι Γεφυραίοι αποτραβήχτηκαν απ’ την Θήβα στην Θράκη.
Ένα επιπλέον αποδεικτικό στοιχείο γι’ αυτή την εκδοχή είναι ότι ο ιερέας των Ελευσινίων Μυστηρίων είχε τον τίτλο του «Κόη».
Ο «Κόης» είναι ο Cohen, δηλαδή ο ιεροδιδάσκαλος, όνομα σημιτικής προέλευσης και σίγουρα δάνειο απ’ το πανάρχαιο ελληνικό «Κόων». Το όνομα Cohen συνεχίζει να χρησιμοποιείται μέχρι σήμερα με την ίδια έννοια απ’ τους Ιουδαίους. Αντιθέτως οι Λιβανέζοι συνεχίζουν να ονομάζουν τον ιεροδιδάσκαλο Cohan και Cahan.
Οι Cohanim, είναι οι Καχαναίοι, δηλ, οι ιεροδιδάσκαλοι της αρχαιότητας τους οποίους συναντούμε στην Παλαιά Διαθήκη ως Χαναναίους. Όσο για το σύγχρονο Chacham (χαχάμης) είναι ολοφάνερο μετά από όσα είπαμε ότι προέρχεται από μία σταδιακή αλλοίωση του Kachan.
Ο Όμηρος, πολύ ορθά, δεν πολυαναφέρει την Δήμητρα ούτε της χαρίζει κάποια ιδιαίτερη θέση ανάμεσα στους Ολυμπίους θεούς, αφού στην εποχή του, η λατρεία της Δήμητρας μέσα απ’ τα Ελευσίνια Μυστήρια, δεν είχε εδραιωθεί ακόμη στον Ελληνικό χώρο.
Οι Αθηναίοι όμως στην εποχή του Αριστείδη θεωρούσαν ιερό τον τόπο της Ελευσίν(ας) και όσοι ήταν μυημένοι στα Ελευσίνια Μυστήρια έλεγαν ότι απ’ όλες τις ιστορίες των «Θεών» και των ανθρώπων εκείνη της Δήμητρας και της Περσεφόνης ήταν η πιο τρομερή. Είχαν δώσει μάλιστα στην Περσεφόνη και τον τίτλο της Δέσποινας ενώ στην Δήμητρα έδιναν τον τίτλο της Θεσμοφόρου, δηλαδή αυτής που έφερε ή ξεκίνησε τους θεσμούς στην Ελλάδα.
Όσον αφορά τώρα την αλληγορία που κρύβει η ιστορία με τον θάνατο της Περσεφόνης, ας αγνοήσουμε προσωρινά τους ελάχιστους που υποστηρίζουν ότι είναι η Σελήνη, και ας ερευνήσουμε τη λογικότερη εκδοχή, εκείνη που θέλει την Περσεφόνη να είναι κόρη του Ερεχθέως, ο οποίος την θυσίασε και έτσι δημιουργήθηκε ο μύθος ότι την άρπαξε ο Πλούτων δηλαδή ο βασιλιάς του κάτω κόσμου.
Παλαιότερες ιστορίες αναφέρουν ότι ο Πλούτων ήταν Φοίνικας βασιλιάς, ή βασιλιάς απ’ την Ιβηρία που είναι το ίδιο πράγμα.
Στην ιστορία της Περσεφόνης παρατηρείται το εξής περίεργο φαινόμενο. Οι Έλληνες παρόλο που δεν ήταν οι δημιουργοί αυτού του θεσμού έγιναν με το πέρασμα του χρόνου φανατικότεροι του βασιλέως. «Βασιλεύς» δε σ’ αυτή την περίπτωση είναι γενικά ο Φοίνικας μυθογράφος, ο οποίος είναι πιθανότατα και ο δημιουργός αυτού του μύθου.
Σύμφωνα με την Φοινικική Μυθολογία ή θεογονία, η Περσεφόνη αναφέρεται ως κόρη του Κρόνου η οποία κάποτε θυσιάστηκε.
Το πιθανότερο, είναι να ήταν μία παγκόσμια αγροτική θεότητα ακριβώς όπως ήταν και η θεά Δήμητρα σε μία παλαιότερη Μητριαρχική εποχή. Η βίαιη αρπαγή της Περσεφόνης μέσα απ’ τον αγρόν, την ώρα μάλιστα που ήταν μαζί με τις άλλες κοπέλες, η παρουσία των «γουρουνιών» και ακολούθως το κατέβασμά της στον Άδη, σύμφωνα με τον μύθο, σίγουρα μαρτυρούν καλυμμένη την ιεροτελεστία της ανθρωποθυσίας, κοριτσιών ιδιαίτερα από αγροτικές περιοχές, φαινόμενο που παρατηρείται σ’ όλους τους λαούς της αρχαιότητας και ιδιαίτερα στους Φοίνικες της Δυτικής Μεσογείου, δηλαδή τους Καρχηδονίους.

Ερίωπας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy