ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Όρος Πεντελικόν
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 22:32:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος
Αγαπητέ φίλε RICO,

Αν θυμάμαι πρέπει να σου έχω απαντήσει σχετικά με προσωπικό e-mail.
Κρατώ πάντως το τηλέφωνό σου και θα επικοινωνήσω σύντομα μαζί σου
μια και ετοιμάζουμε ακόμη μία (πρωινή) επίσκεψη στο βουνό.


Φιλικώτατα
Πέτρος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geolyk
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 12:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geolyk
pedia stilte mou mail kai emena an tha pate kai pote na ertho kai ego .....akousa oti tha stamatisete na grafete se ayto to topic giati?
barethikate?
brikate kati kalitero thema?


www.geolyk.8m.net


at the end of your life you will find the truthΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 23:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
Σπάω την σιωπή μου ...και δηλώνω οτι ειμαι και εγώ εδώωωωωωωωωωωωωωωωωωω ξέρετε mail και τα λοιπά !!

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 00:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος
Αγαπητοί φίλοι GEOLYK και CAT,

Δεν είμαι αρμόδιος να απαντήσω στις ερωτήσεις του GEOLYK.Πιθανότατα
στο εγγύς μέλλον να γραφούν κάποιες ανακοινώσεις.
Εκείνο όμως που μπορώ να σας υποσχεθώ είναι ότι δεν θα σας ξεχάσου-
με στην επόμενη μας εκδρομή στο Βουνό.Θα ειδοποιηθείτε εγκαίρως,ώστε
να μπορέσετε και εσείς να έρθετε μαζί μας και να γνωριστούμε.


Φιλικώτατα
Πέτρος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 10:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13
Θα ήθελα να απαντήσω στα ερωτήματα κάποιων φίλων σχετικά με το γιατί κάποιοι δεν γράφουν κ.α. δεν γνωρίσω περισσότερα από εσάς σε αυτό το ερώτημα. Αν όμως ειμαι και εγω μεσα σε αυτους, γνωρίσω την δικιά μου αιτιολογία, και επειδή στο μέλλον έως και κατηγορήθηκα σε αυτό το τοπικ θα ήθελα να διευκρινίσω μερικά πράγματα προς αποφυγήν παρεξηγήσεων.

Α/ Δεν συμφωνώ με την ιδέα των συναντήσεων στην σπηλιά για γνωριμία.
(μια καφετερία είναι ένας υπέροχος τόπος για μια γνωριμία η οποία απαιτεί και τον χαβαλέ για να σπάσει ο πάγος και πολλά αλλα. Μετά από την πρώτη γνωριμία και συζήτηση και αφού δούμε ότι έχουμε κοινούς στόχους και προτεραιότητες (πολύ σημαντικό) αποφασίζουμε μια επίσκεψη στο βουνό.)

Β/ αφού λοιπόν έχουμε δει ότι έχουμε κοινές προτεραιότητες πάμε στο βουνό και φεύγοντας θέλω να ξέρω ότι τόσο εγώ όσο και οι σύντροφοι μου πήραν 1000 πράγματα αλλά προσπαθήσαμε να δώσουμε έστω και μισό.

Μπορεί να εμφανιστούν διάφοροι απίστευτοι και να μου πουν να πάω να μαζέψω τενεκεδάκια στην Ροδόπη κ.α αλλά δεν με ενδιαφέρει. Οι προτεραιότητες είναι προτεραιότητες.
Με όλα τα παρά πάνω ελπίζω να έγιναν σαφείς και κατανοητοί οι λόγοι που γράφω μόνο όταν χρειάζεται και δεν συμμετέχω στις εκδρομές σας ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΟΣΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ. Σίγουρα και εσείς έχετε τους λόγους σας και μάλιστα πολύ καλούς. Απλά εξέθεσα την άποψη μου και αιτιολόγησα την στάση μου η οποία νομίζω ότι εκφράζει και μερικούς ακόμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rico
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 01:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rico
Σημερα πηγα στην σπιλια κατα της εφτα το απογευμα. Συναντησα εναν τυπο απο τα εξαρχεια οπως μου ειπε,πηγαμε
και ειδαμε τιν μικρη τρυπα που υπαρχει στο τελος της σπιλιας. δεν ξερω αν εχετε μπει εκει αλλα ηταν μια μικρη
τρυπα γυρο στο ενα μετρο διαμετρο, και 4 με 5 μετρα υψος. στον πατο της τρυπας και στα δεξια της ηταν ενα μικρο
ανοιγμα που εδειχνε να προχωραει μεσα στην σπιλια. Ειπαμε να βρεθουμε μια μερα και με μια σκαλιτσα να μπουμε
μεσα.

Αργοτερα εκανα μια βολτα γυρο απο την σπιλια και οταν γυρισα παλι συναντησα ενα κυριο επισης πολυ
συμπαθητικο, οχι ομως τον κυριο που συναντησε o ntavelhs666 γιατι μου ειπε πως ηταν απο τους αμπελοκηπους.
Ηξερε πολλα για την σπιλια, ειχε διαβασει πολλα βιβλια, μου εδειξε την εισοδο του τριγονικου τουνελ
και μαλιστα μου ειπε πως ειχε μπει παλιοτερα εκει. Του εδειξα την παλαμη στον τοιχο που δεν την ηξερε οπως μου
ειπε αλλα δεν εδειξε να ξαφνιαζετε και πολυ, σαν να την ειχε ξαναδει. Μου ειπε και την ιστορια την κουκλας που
κρεμετε πανω απο την σπιλια, μια την βγαζουν και μια την ξαναβαζουν και πως κρεμετε ενα κλειδι απο τον λαιμο της
και γενικα ηξερε πολλα πραγματα για την ιστορια της σπιλιας. Ειχαμε μεινει οι τρεις μας,εγω, η κοπελια μου και
ο κυριος,μιλαγαμε για αρκετη ωρα και αρχισε να βραδιαζει. Ηταν γυρο στης 20:30 οταν ξαφνικα ακουσαμε μεσα απο
την σπιλια αυτον τον ηχο της γυναικας. Ενας ηχος σαν ουρλιαχτο, σαν μουγκριτο σαν κατι τετοιο. Αρχισε σιγα σιγα
και συνεχεια δυναμοναι σαν να ερχοταν ποιο κοντα μας. Και ο κυριος και εμεις ακουγαμε αυτον τον ηχο για πρωτη
φορα, ελπιζω οχι και τελτευταια. Μας εκανε τρομερη εντυπωση. Δεν ηταν ουτε ο αερας, δεν φυσουσε καθολου
εκεινη την ωρα, ουτε καποιο γνωστο πουλι η ζωο. Ηταν απλα ενας ηχος που εμιαζε με γυναικια φωνη και ερχοτανε
κατευθιαν μεσα απο την σπιλια. Σαν να ηταν σε μεγαλη αποσταση μεσα και να αντιλαλουσε στα τουνελ της. Και ολο
δυναμοναι.Ξαφνικα ειρθανε στην σπιλια δυο τυποι που εκαναν πολυ φασαρια. Στην αρχη δεν μας προσεξαν και
φωναζαν και γελαγαν. Δεν εκατσαν ουτε πεντε λεπτα αλλα ηταν αρκετο για να σταματησουν την φωνη που ακουγαμε.
Μολις εμφανηστηκαν σταματησε αυτοματα και ο ηχος.Οπως ειπε και ο κυριος που ειμουνα μαζι: Οτι και να ηταν αυτο
που τσιριζε, δεν του αρεσει η οχλαγογια.Οταν τελικα φυγανε οι δυο τυποι που μπικαν με φασαρια μεσα, ακουστικε παλι
απο πολυ μακρια ομως τωρα, η φωνη αυτη σαν να εφευγε και υστερα χαθηκε....

Το καλο με ολη αυτη την ιστορια ειναι οτι το εγραψα στην καμερα που ειχα μαζι μου και θα ηθελα πολυ να
βρεθω με οποιον εχει γραψει τον ηχο αυτο για να τους συγρινουμε. Επισης οποιος θελει μπορω να του στειλω τον ηχο με
e-mail.


Αυτα λοιπον εγινα σημερα στην σπιλια.
Γεια χαρα σε ολους.


RicoMadisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BLIND GUARDIAN
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 09:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BLIND GUARDIAN
Καλημέρα σε όλους. Εχώ καιρο να μπώ στο φορουμ λογο εργασιών. Σαν ένας απο αυτους που κατι είδαν η ένιωσαν σ'αυτη την σπίλια σας καλημερίζω νέους και παλιούς. Με ένα mail του ο αγαπητός Rico μου ανοίξε πάλι το ενδιαφέρον για τις επισκέψεις στην σπήλια καθότι είχα πάει πριν κανα μήνα και είδα τα εκτροπα που έχουν κάνει με τα νέα εργα. Οπωτε θέλετε να βρεθούμε πάνω θα είναι ωραίο να τα πουμε απο κοντά να σας πώ και την ιστορία μου και που ακριβώς έγινε η συνάντηση. Παραθέτω δυο links απο σελίδες οσων αφορα την Πεντέλη. Ισως οι δημιουργοι τους να είναι ήδη στο φορουμ.
http://www.iranon.gr/PENTELI/PENTELI.htm
http://homepages.pathfinder.gr/paneios/

ΚΟΙΤΑ ΓΥΡΩ ΝΙΩΣΕ ΓΥΡΩ ΤΡΟΜΑΞΕ ΓΥΡΩ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΝΟΗ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BLIND GUARDIAN
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 10:29:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BLIND GUARDIAN
Στενοχωρίεμαι οταν βλεπω ανθρώπους με σκεψη, προσπαθεία για αποκάλυψη της αλήθειας να αποχωρούν απο ένα χωρο που μπορει να δωσει πολλά να δημιουργησει πολλα και επίσης να ανακαλύψει πολλά. Δεν γνωρίζω τους λογους που αποχωρήσατε αλλα σέβομαι την αποφασή σας. Και εγώ καπως έτσι αποφάσισα να μην ξαναγράψω αλλα τελικά δεν τα καταφερα και ξαναγραψα. Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω διαβάσει όλες τις 17 σελίδες του τοπικ αλλα μονο τις τρεις τελευταιες. Πιστευω οτι ο χωρος σας χρειαζεται οπώς χρειαζεται ολους αυτους που δεν σταματούν στο λογικο αλλα προχωρουν και στο παραλογο που μπορει να είναι τελικα πιο λογικο και απο το λογικό. Rico σου εστειλα τις πληροφορίες μου στο mail σου.

ΚΟΙΤΑ ΓΥΡΩ ΝΙΩΣΕ ΓΥΡΩ ΤΡΟΜΑΞΕ ΓΥΡΩ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΝΟΗ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 14:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος
Αγαπητέ φίλoi RICO και BLIND GUARDIAN,

Ευχαριστούμε τον φίλο τον Rico για την κατάθεση της εμπειρίας του.
Ευχαριστούμε τον καλό φίλο BLIND για τα καλά του λόγια.Καλώς μας
ήλθες πάλι αγαπητέ φίλε.¨Οσο για εμάς εδώ ήμαστε.Απλά προσπαθούμε
μήπως και καταφέρουμε (?) και ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα προς
όφελος ΟΛΩΝ των φίλων που ενδιαφέρονται για την έρευνα.Καθ΄όσον
εκτός των ΜΗ ΔΥΝΑΤΟΝ να ελεχθούν,διαφόρων εμπειριών φίλων,έχουν κατα-
τεθεί,χωρίς υστεροβουλία,φήμες και θεωρίες ανυπόστατες και αυτοκαταρι-
πτέες.Πιστεύουμε ότι κάθε φαινόμενο θα πρέπει να εξετάζεται από κάθε
"σκοπιά" ώστε και αναλόγως να κατατάσσεται στην αρμόζουσα κατηγορία.
Σας ευχαριστούμε και πάλι θερμά.Μη φεύγετε.Σας χρειαζόμαστε!!!


Φιλικώτατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fear
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 16:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fear  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος fear  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος fear
Σε παρακαλώ Rico αν μπορείς στείλε τον ήχο στο e mail μου themis13gr@yahoo.gr

Η αλήθεια είναι εκεί έξωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2003, 19:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
Λοιπόν οσες φορές εχω πάει στην σπηλιά ...ποτε δεν εχω ακο΄θσει αυτόν το ηχο ...της γυναίκας ....

Αλλά αυτό που μου εχει κάνει εντύπωση ....ειναι οτι κάθε φορά που πάω να δώ την παλάμη ...μου φαίνεται συνέχεια οτι ειναι και σε διαφορετικό σημείο .....βάζω σημάδια ...και ως διά μαγείας εξαφανίζονται ....εχω συνέχεια την αισθηση ..οτι εκείνο το κομάτι που ειναι επιχωματωμένο ...μία διευρύνεται ...και μία διαστέλλεται ...
τώρα ποιό ς ξέρει ποιός μου παίζει παιχνίδια ...ειδομεν !!!

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rico
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 02:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rico
Καταρχην ενα μεγαλο γεια χαρα σε ολους σας.

Θελω να πω πως αυτο που ακουσα δεν λεω πως ηταν ενας ηχος γυναικας.
Τον χαρακτηρηζω ετσι γιατι ετσι τον ειπατε εσεις.
Ουτε λεω πως ειναι ενα πλασμα,ενα τερας εκει.Ουτε φαντασμα φυσικα.
Ηταν ενας ηχος που απο οτι ξερω και απο οτι μου εχουν πει κανονικα
δεν θα επρεπε να υπηρχε.Ενας ηχος απο το πουθενα.Αρχιζει οποτε θελει
και τελειωνει οποτε θελει. Μπορει να ειναι οτιδιποτε.Χθες ηταν
η βραδια μου και τον ακουσα.

Αποφασησα να μην στειλω αυτον τον ηχο σε κανενα.Καλο θα ηταν να βρεθουμε και να φερει ο καθενας τα δικα του. Ηχους, φωτο,βιντεο, οτι εχει.Να τους ακουσουμε,να του συγρινουμε και να το συζητησουμε.Μετα απο αυτο θα το στειλω σε οποιον το θελει. Αλλα καλυτερα να το ακουσουμε ολοι μαζι πρωτα.

Σας ευχαριστω πολλυ.

Φιλε Πετρο και εγω σας εχω αναγκη ολου σας.

RicoMadisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fear
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 16:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fear  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος fear  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος fear
Φίλε rico εγώ εχώ πάει στην Πεντέλη μια φόρα θα γελάσεται τώρα αλλά δυστηχός δεν μπόρεσα να βρώ την σπηλιά και έτσι όπως καταλαβένεται δεν έχω συλέξει κανένα προσωπικό στοιχειό για αυτό δυστηχός δεν μπορώ να σου δώσω τίποτα.
Τώρα αν αλαξείς γνώμη σε παρακαλώ στείλε μου τον ήχο.

Η αλήθεια είναι εκεί έξωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 11:22:24  Εμφάνιση Προφίλ
Ο ήχος, η μάλλον οι ήχοι οι οποίοι ακούγονται κατά καιρούς η κατά διαστήματα στην σπηλιά, είναι απόλυτα φυσιολογικοί.

Μην ψάχνετε να βρείτε από πού η από τι προέρχονται, απλός δεχτείτε το γεγονός.
Πιστέψτε με, θα είναι καλό και για εσάς.

Το σπήλαιον αυτό, είναι αρκετά ταλαιπωρημένο, ας μην το ταλαιπωρήσουμε άλλο.
Εάν το αφήσετε να σας μιλήσει, θα σας πει πολλά. Αλά μόνον όταν ‘αυτό’ το επιθυμήσει.

ΥΓ.
Η Μητέρα μου, μου είπε μυστικά την ώρα που θήλαζα και βρισκόμουν στην αγκαλιά της. Καλή ημέρα Μητέρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κώστας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
295 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 19:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κώστας
Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το σπήλαιο Νταβέλη αλλά και τις κατακόμβες κάτω από την Αθήνα.

Πριν από μερικά χρόνια άκουσα από αξιόπιστο άτομο που ασχολείται με την ιστορία και την αρχαιολογία ότι δίπλα στη Ρωσική εκκλησία στο Ζάππειο υπάρχει μια υπόγεια είσοδος που οδηγεί σε πανάρχαιες κατακόμβες.

Σύμφωνα με την περιγραφή που άκουσα, οι κατακόμβες έχουν μήκος δεκάδων, ίσως και εκατοντάδων χιλιομέτρων, δημιουργούν ένα τεράστιο δίκτυο που καλύπτει όλο το λεκανοπέδιο και ενώνονται με άλλες φυσικές σήραγγες και σπήλαια. Ο περισσότερος κόσμος γνωρίζει ελάχιστα για αυτές τις κατακόμβες.

Μήπως κάποιος γνωρίζει αν

  • Αυτές οι κατακόμβες έχουν πράγματι τέτοιο μήκος;
  • Πότε κατασκευάστηκαν; (δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι τις έφτιαξαν οι πρώτοι Χριστιανοί για να αποφύγουν διωγμούς)
  • Υπάρχει περίπτωση να συγκοινωνούν με το σπήλαιο Νταβέλη;
  • Υπάρχουν σχετικά links; (η "αναζήτηση" δεν μου έβγαλε κάτι σχετικό)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 22:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος
Αγαπητέ φίλε Κώστα,

Θα ήθελα προτού σου απαντήσω σχετικά μήπως μπορούσες επωνύμως
να αναφέρεις το άτομο αυτό?
Τον μόνο άνθρωπο που γνωρίζω να έχει ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΣΟΒΑΡΑ με το σχετικό
θέμα είναι μόνο ο Πάνειος.
Φυσικά υπάρχουν διάφορες φήμες περί στοών κλπ.Το θέμα όμως ΔΕΝ
είναι πλήρως ξεκαθαρισμένο.Μάλιστα δε σήμερα και μετά την κατασκευ-
ή του metro ΠΟΛΥ ΑΜΦΙΒΑΛΩ άν θα έχει "ξεμείνει" κάτι από αυτές τις
στοές.Ιστορικώς και κατεγεγραμμένο δεν υπάρχει τίποτε.Συνιστώ συνε-
πώς προσοχή στο σύτημα "φημολογία-φερεφωνία" όχι τίποτε άλλο αλλά
μην εμπλακείς και εσύ σε άσκοπη κατανάλωση χρόνου,όπως κάποιοι άλλοι
φίλοι.Σου στέλνω την διεύθυνση του Πάνειου σε περίπτωση που δεν την
έχεις: http://homepages.pathfinder.gr/paneios
Πάντοτε στην διάθεσή σου.


Φιλικώτατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 08:18:24  Εμφάνιση Προφίλ
Εχω την εντύπωση ότι η Ρώσικη εκκλησία δεν είναι στο Ζάππειο αλλά στο Σύνταγμα...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
κώστας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
295 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 11:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κώστας
Αγαπητέ Πέτρο

Δεν το άκουσα απ τον Πάνειο και ούτε θυμάμαι το όνομά του.

Ενδιαφέρουσα η διεύθυνση του Πάνειου. Ομολογώ δεν την ήξερα.

Οτι υπάρχουν κατακόμβες είναι σχετικά γνωστό. Αγνωστη είναι η έκτασή τους.

Πριν από λίγους μήνες είπαν στις ειδήσεις οτι κοντά στο Σταυρό Αττικής έγινε καθίζηση του εδάφους και ένα αυτοκίνητο έπεσε σε τρύπα βάθους 18 περ. μέτρων. Αυτή η καθίζηση αποδόθηκε σε αρχαίες υπόγειες σήραγγες, και αυτό ενισχύει την παραπάνω θεωρία.

Αγαπητή Avallon
Η Ρώσικη εκκλησία βρίσκεται στη Φιλελλήνων κοντά στο Σύνταγμα και στο Ζάππειο

H είσοδος προς τις κατακόμβες βρίσκεται στο προαύλιο της εκκλησίας και έχει κλειστεί με κάγκελλα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 23:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος
Αγαπητέ φίλε Κώστα,

Πιθανώς να μην διευκρίνησα τι ακριβώς εννοούσα.Φυσικά κατακόμβες
υπάρχουν και μάλιστα πολύ σωστά όπως άναφέρεις μια σημαντική περιο-
χή με είσοδο από την Ρώσσική εκκλησία,όντως υπάρχει.
Δεν γνωρίζω ΕΠΙΣΗΜΩΣ για το πολυδαίδαλο του υπεδάφους της Αττικής.
Αποχρώσες ενδείξεις υπάρχουν.Φήμες κυκλοφορούν.Αλλά τίποτε συγκεκρι-
μένο.
Πάντως γενικά το υπέδαφος της Αττικής και λόγω δομής του αλλά και
σεισμικής συμπεριφοράς εμφανίζει αρκετά φυσικά σπηλαιώματα.Εξ άλλου
από πλευράς γεωλογικής ιστορίας γενικώς η περιοχή μας ανήκει στους
"νεαρούς εδάφιους σχηματισμούς".


Φιλικώτατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 17:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Καλημέρα στην παρέα, σε όσους έμειναν σε αυτό το θέμα τέλος πάντων...
Διάβασα ΟΛΕΣ τις προηγούμενες σελίδες και επισκέφτηκα τα sites που προτάθηκαν. (πολύ ενδιαφέρον το site iranon.gr!)

Η δική μου επίσκεψη στην σπηλιά της Πεντέλης δεν είχε κανένα θεαματικό αποτέλεσμα. Εγινε αν θυμάμαι καλά το 1978 ή το 79 μετά από μία τηλεοπτική εκπομπή στην οποία είχε μιλήσει ο Μπαλάνος και είχε αναφέρει το μέρος ως "ενδιαφέρον". (πριν εκδόσει το σχετικό βιβλίο)
Την κοπανήσαμε λοιπόν, την επομένη πρωί-πρωί, μαζί με μία φίλη από το σχολείο και ανεβήκαμε το βουνό.
Συνοπτικά:
1) Στον δρόμο συναντήσαμε τυχαία (?!) δύο παιδιά που είχαν έρθει με τον ίδιο σκοπό αφού είχαν δει την εκπομπή και μάλιστα ήταν οργανωμένοι, φακοί, σχοινιά κλπ. Το περίεργο: τα παιδιά ήταν παλιοί γνωστοί μου (καλοκαιρινοί) με τους οποίους όμως δεν είχαμε ποτέ συζητήσει τα "ιδιαίτερα" ενδιαφέροντά μας. (πόσο τυχαίο μπορεί να είναι αυτό; )
2) Ως ήταν φυσικό, χαθήκαμε και καταλήξαμε στα λατομεία πάνω από την σπηλιά όπου οι εργάτες μας φίλεψαν φαγητό και νερό και μετά μας έδειξαν τον δρόμο για την σπηλιά.
3) Στην σπηλιά γινόντουσαν έργα. Η πινακίδα έγραφε "Εργα ΕΥΔΑΠ, απαγορεύεται η είσοδος". Εργα ΕΥΔΑΠ σε μία σπηλιά? Εντελώς κουφό!
4) Στον εξωτερικό χώρο υπήρχε μόνο μια μικρή παράγκα (απέναντι), και ένα μεγάλο φορτηγό σταματημένο στην είσοδο της σπηλιάς. Δεν φαινόταν να είναι κανείς γύρω οπότε αρχίσαμε να μπαίνουμε μέσα στην σπηλιά,
όταν μας σταμάτησε ο φύλακας, ο οποίος βγήκε από την παράγκα φωνάζοντας αγριεμένος!
Εδώ έληξε άδοξα η επίσκεψη μας...
Η συνέχεια
5) Ενημέρωσα τηλεφωνικά τον Μπαλάνο για τα "έργα ΕΥΔΑΠ" και φάνηκε έκπληκτος μιας και είχε επισκεφτεί το μέρος πριν λίγες μέρες και δεν γινόντουσαν έργα...
6) Ο αδερφός μιας άλλης φίλης ακούγοντας για την άδοξη επίσκεψη μας στην σπηλιά πήγε με τους φίλους του μετά από δύο μέρες, δεν υπήρχε κανείς ούτε πινακίδες, ούτε φορτηγά (η παράγκα μόνο αλλά άδεια), μπήκαν άνετα μέσα, δεν έγινε τίποτα το περίεργο μέσα, αλλά και δεν τους ενόχλησε κανείς...
Απ ότι μας είπε μετά, μέσα ισοπεδώνανε τον "δρόμο" (της εισόδου) -αυτό το είδαμε και εμείς στο λίγο που καταφέραμε να μπούμε- και τα περισσότερα τούνελ ήταν ανοιχτά...
Αυτά από το 1978-79!!

Τώρα, ψάχνοντας λίγο την παλιά μου εγκυκλοπαίδεια βρήκα μια σύντομη περιγραφή του σπηλαίου (περιγραφή του 1930).

Τα λατομεία του Πεντελικού όρους είναι αφ ενός μεν υπέρ τον Διόνυσον, αφ ετέρου 15' προς Β της μονής Πεντέλης, σημείου αφ ού άρχονται παρατηρούμενα πολλά ίχνη της αρχαίας εκμεταλλεύσεως. 15' βορειότερον, είναι τα κύρια λατομεία.
Παρά τα λατομεία ταύτα υπάρχει άντρον σταλαχτιτών (10-15 μ ύψους και 20-30 μ. βάθους) κατά την είσοδον του οποίου υπάρχει παρεκκλήσιον.

Προσέξτε τα μεγέθη που περιγράφονται και συγκρίνετέ τα με αυτά της αναφοράς που υπάρχει στο site του iranon και είναι του 1963.

Το σπήλαιον έχει πλάτος μέγιστον 45 μ. και βάθος 62 μ. περίπου. Εκ της πλήρους σταλακτιτών οροφής αυτού πίπτουν αενάως σταγόνες ψυχρού ποσίμου ύδατος εις φυσικά και τινά τεχνικά μικρά βαθύσματα.

Σήμερα υπάρχουν σταλακτίτες;
Τελικά πόσο έχει αλλάξει η σπηλιά τα τελευταία χρόνια;

Και κάτι ακόμα, αν η σπηλιά ήταν ιερό του Πανός (και των Νυμφών)
1)Τί έχει μείνει άραγε πού να θυμίζει εκείνη την εποχή; Ούτε ένας βωμός ούτε ένας λαξεμένος βράχος στο εσωτερικό;
Τίποτα απ ότι καταλαβα.
2)Βρήκα ότι "εις τα ιερά του ο Παν δεχόταν τρις του έτους πανδήμους προσφοράς". Αν γνωρίζαμε τις ημερομηνίες των "ιεροτελεστιών" μήπως τα "φαινόμενα" είναι πιο έντονα τότε; Μήπως θα άξιζε μία οργανωμένη επίσκεψη με πολύ σεβασμό, σε κάποια από τις sos ημερομηνίες;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 20:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
Η σπηλιά ήταν όντως ιερό του Πανός.Το ιερό των νυμφών είναι άλλη σπηλιά του Πεντελικού.Έχω ακούσει ότι το αρχαιολογικό μουσείο Αθήνας έχει μία αίθουσα με ευρήματα της σπηλιάς αλλά δεν το έχω εξακριβώσει.Επίσης,διάφορα αρχαία κολωνάκια που είχε μέσα η σπηλιά
είτε καταστράφηκαν είτε έγιναν ενθύμια διάφορων "ερευνητών".
Όσον αφορά τις στοές...Επειδή το έχω ψάξει το θέμα πιστεύω ότι είναι παραμύθι η θεωρία της υπόγειας Αθήνας και μάλιστα όχι καλοστημένο,αφού η διάφοροι προνομιούχοι που γνωρίζουν τις εισόδους τους δημοσιεύουν υποτιθέμενες φωτογραφίες τους παρμένες από αλλού.Την πιό σοβαρή έρευνα την έχει κάνει ο Πάνειος.Στοές υπήρχαν,όχι όμως δίκτυο στοών.
Στην περιοχή Σύνταγμα-Χίλτον υπήρχε βυζαντινή κατακόμβη που ενώνονταν με αρχαία στοά.Η αρχαιολογική υπηρεσία είχε μπει μέσα και είχε τραβήξει φωτογραφίες από τα ψηφιδωτά.Το ανθελληνικό κράτος μας όμως φρόντισε να την θάψει κάτω από τόνους μπετόν και να φτιάξει και το καταστροφικό μετρό.
Στην Ρώσικη Εκκλησία υπήρχε κατακόμβη που φυλάσονταν τα οστεοφυλάκια,που βρίσκονταν κάτω από το ιερό και όχι στο παρκάκι δίπλα από την Εκκλησία.Σε μία εκπομπή του mega για τις στοές,μπήκε ο δημοσιογράφος με την κάμερα στην στοά κάτω από το ιερό,η οποία σταμάταγε στα 10 μέτρα.
Όσον αφορά κάτι φήμες που θέλουν το κέντρο της Αθήνας να συνδέεται με Γαλάτσι,Λυκαβητό,Πεντέλη και Καισαριανή είναι μάλλον φούμαρα.Με απλή λογική μπορεί να καταλάβει κανείς ότι η δημιουργία ενός τέτοιου έργου ήταν αδύνατη για την αρχαιότητα.Εκτός αν το έκαναν οι νάνοι και οι υποχθόνιοι οπότε αλλάζει το πράγμα.
Η φήμη για λαγούμι στην σπηλιά του Νταβέλη που οδηγούσε στο ανάκτορο της Πλακεντίας ενδέχεται να ισχύει.Το λαογραφικό βιβλίο "Αμαρούσιον,το αρχαίο Άθμονον" του Ανδρέα Ζαγκλή που κυκλοφόρησε το 1976 αναφέρει"...ένθα και η περίφημη "Σπηλιά του Νταβέλη" από την οποίαν,ως λέγεται,υπήρχε ένα λαγούμι το οποίον κατέληγε εις το θερινόν ανάκτορον της Δουκίσσης της Πλακεντίας,μετά της οποίας ούτος(ο Νταβέλης) διετήρει ερωτικόν δεσμόν".
Το πιο παράξενο με την σπηλιά δεν ήταν οι στοές ή τα φαινόμενα,αλλά τα έργα του 78.Ο Εχετλαίος,μετά την μάχη του Μαραθώνα,κατευθύνθηκε στην σπηλιά όπου χάθηκε.Μήπως κάποιοι(ΝΑΤΟ?) έψαχναν την περίοδο 78-81 για αρχαία τεχνολογία(το όπλο και η στολή του Εχετλαίου) υπό την ανοχή της ελληνικής κυβέρνησης?Τα αρχαία που καταστράφηκαν αναπληρώνονται με συνθήκες?Η ιερότητα του χώρου που χάθηκε μπορεί να αντικατασταθεί?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κώστας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
295 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 16:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κώστας
quote:
Σε μία εκπομπή του mega για τις στοές,μπήκε ο δημοσιογράφος με την κάμερα στην στοά κάτω από το ιερό,η οποία σταμάταγε στα 10 μέτρα.
Είναι ο ίδιος δημοσιογράφος που πήγε στην Κνωσό, δεν βρήκε το λαβύρινθο και περίτρανα "απέδειξε" ότι λαβύρινθος του Μίνωα δεν υπήρξε ποτέ;

Επειδή ο δημοσιογράφος είδε μόνο 10 μέτρα, αυτό δεν αποδεικνύει ότι οι στοές ήταν ανέκαθεν 10 μέτρα.

Υπάρχουν μαρτυρίες που αναφέρουν ότι ήταν εκατοντάδες ή και χιλιάδες μέτρα. Σε ένα παλιό άρθρο της Ιστορίας εικονογραφημένης – Πάπυρος Πρες αναφέρει:

...κάτω από τη Pωσική Eκκλησία (Παναγία Σώτειρα του Λυκοδήμου, νυν Aγία Tριάδα) της οδού Φιλελλήνων δεν υπάρχουν κατακόμβες με την κλασική έννοια της λέξης αλλά κρύπτη με ένα οστεοφυλάκιο της παλαιάς ρωσικής παροικίας των Aθηνών. H κρύπτη αποτελείται κυρίως από στοές διαφορετικής κατεύθυνσης και ενώνεται με εγκαταστάσεις του υπόκαυστου των ρωμαϊκών λουτρών που υπήρχαν στην περιοχή. O χώρος επικοινωνεί επίσης με υδραυλικές εγκαταστάσεις διαμέσου σωλήνων, στοών και περασμάτων σκαλισμένων στον βράχο.

quote:
Όσον αφορά τις στοές...Επειδή το έχω ψάξει το θέμα πιστεύω ότι είναι παραμύθι η θεωρία της υπόγειας Αθήνας και μάλιστα όχι καλοστημένο

Από το παραπάνω άρθρο:
quote:
…αν μπορούσαμε να δούμε το υπέδαφος του λεκανοπεδίου, θα μας συγκλόνιζαν τα μεγάλα ανοίγματα και τα βάραθρα που έχουν σκαφτεί και διαμορφωθεί από παλαιές κοίτες υπόγειων ποταμών και ρυακιών. H αρχαία ελληνική μυθολογία αναφέρει ότι μια από τις εισόδους του Αδη βρισκόταν κάτω από τον λόφο του Ίππιου Kολωνού και ότι από εκεί κατέβηκε και ο ίδιος ο Oιδίπους. Ένα ιερό αφιερωμένο στις θεές του Kάτω Kόσμου στις Eρινύες-Eυμενίδες υπήρχε εκεί που οροθετούσε τον επίγειο κόσμο με το έρεβος του υπεδάφους. Στον Kολωνό υπάρχει όντως μια είσοδος σε κάποιο βαθύ χάσμα που έδωσε τη φήμη του στις λατρείες των αρχαίων. Σε αυτό αναφέρονται οι Γ. Kαστριώτης και I. Σβορώνος, ενώ ο A. Φιλαδελφεύς υποστήριζε ότι το άνοιγμά του βρισκόταν κάτω από κτίσμα της οδού Iωαννίνων στις αρχές του εικοστού αιώνα.
Tα βαραθρώδη σπήλαια του Λυκαβηττού είναι ένα ακόμη δείγμα μεγάλων υπόγειων κοιλωμάτων. O ναός των Aγίων Iσιδώρων τα σηματοδοτεί και τα φράζει, ενώ παλιοί θρύλοι των Aθηνών τα συνδέουν με άλλα σπήλαιαα της περιοχής της Kυψέλης και του Γαλατσίου. Πολλά από αυτά χρησιμοποιήθηκαν για την κατασκευή μεγάλων καταφυγίων, αποθηκών του στρατού και πολυβολεία. Kαι άλλοι λόφοι της πόλης διαθέτουν φυσικά σπήλαια, όπως ο Aρδηττός, ο λόφος του Aγχέσμου, η Aκρόπολη, που οι λαϊκές παραδόσεις τα συνδέουν με περίεργα περάσματα και σήραγγες επικοινωνίας.

Δεν ισχυρίστηκα με βεβαιότητα ποτέ ότι υπήρξαν και υπάρχουν πολυδαίδαλες στοές κάτω απ όλο το λεκανοπέδιο. Αν πάντως υπάρχουν θα είχε ενδιαφέρον να δούμε τι κρύβουν.


gnothe seauton
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 17:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
Δες κι αυτά

www.tiflopontix.cjb.net

www.angelfire.com/space/erevos

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2003, 15:23:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral
Γεια σας φίλοι,
Σχετικά με τις υπόγειες στοές της Αθήνας έχουν γραφεί και άλλα σε άλλα topics. Ενδιαφέρον είναι το βιβλίο του Γιαννουλάκη.
Φαίνεται πως οι υπόγειες στοές ήταν μια διαδομένη πρακτική τα παλιά χρόνια. Υπόγειες στοές δεν υπήρχαν μόνο στην Αθήνα, αλλά και σε άλλες ελληνικές πόλεις και φυσικά και στο εξωτερικό.
Στην Αθήνα υπάρχει –όπως λέγεται– ένα ευρύ πλέγμα υπόγειων στοών και μάλιστα το περιοδικό «Τρίτο Μάτι», αν δεν απατώμαι, είχε παρουσιάσει ένα αναλυτικό τους χάρτη.
Καθώς αλλάζουν οι εποχές, αλλάζουν οι συνήθειες και οι ανάγκες. Όσο και αν οι στοές συγκινούν το ρομαντισμό και τη φαντασία μας, δεν είναι απαραίτητο να τις συσχετίσουμε με «μυστηριώδεις καταστάσεις». Με μυστήρια ίσως, με πρακτικούς λόγους ναι…
Για να πούμε και του στραβού το δίκιο, τι θα τις κάναμε τις στοές αν ήταν ανοιχτές και προσβάσιμες; Και δεν θα ήταν επικίνδυνο για όσους έχαναν το δρόμο στις διακλαδώσεις τους; Και ποιοι θα κατέβαιναν για να περιπλανηθούν εκεί;
Άρα, το κλείσιμό τους έχει μια λογική. Όσο για την καταστροφή τους, εδώ καταστρέφουμε τον Παρθενώνα… για τις στοές θα περισσέψει ευαισθησία;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 00:25:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Αγαπητοί Φίλοι,
με πολύ δισταγμό πήρα το θάρρος να ξαναγράψω εδώ. Ο λόγος ήταν το πάρτυ της Αμαλίας και της Λίλιθ, το οποίο κατά έναν περίεργο τρόπο, με "ανάγκασε" να ξανασκεφτώ ορισμένα πράγματα. Δεν ξέρω πως έγινε αυτό, αλλά όσο βρισκόμουν εκεί, κάτι μέσα μου, μου έλεγε να αναθεωρήσω σχετικά με τον εαυτό μου και για την βλακώδη επιλογή μου να μην ξαναγράψω στο τόπικ αυτό. Έκατσα και σκέφτηκα καλύτερα και μετά λύπης μου, συνδειτοποίησα οτι τελικώς δεν είμαι παρά ένας αχάριστος κόπανος, που ενώ αρχικά εισήλθε στο Esoterica με την ελπίδα να μπορέσει να μιλήσει επιτέλους με κάποιους για ένα θέμα που τον απασχολούσε γιατί κανείς απο τους γύρω του δεν τον έπαιρνε στα σοβαρά, όχι μόνο βρήκε ανταπόκριση, αλλά κάτι πολύ παραπάνω απο αυτό. Δεν μπορώ να ξεχάσω τα βλέμματα των μελών του Esoterica που συνάντησα όλως τυχαίως ( ; ) εκείνη τη μέρα στη Σπηλιά. Άνθρωποι που δεν με γνώριζαν κάν ! Κι'όμως...ένιωσα αυτά τα βλέμματα να με αγκαλιάζουν και να μου μεταδίδουν ένα συναίσθημα, που δεν είχα βιώσει ποτέ μέχρι τότε. Η ανταπόκριση στο τόπικ, η ηθική υποστήριξη των μελών, τα πάντοτε ενθαρρυντικά τους λόγια, το ενδιαφέρον τους, πράγματα που τον τελευταίο καιρό αποτελούσαν κίνητρο να συνεχίσω αυτό που κάνω, πράγματα που τον τελευταίο καιρό στριφογυρνούν τόσο γλυκά στο μυαλό μου και μου δίνουν κουράγιο και δύναμη στις μοναχικές μου περιηγήσεις στο Βουνό....
...και το δικό μου "ευχαριστώ" για όλους αυτούς που είναι ;;; Αντιθέτως, αντί να τους ευχαριστήσω, τους γύρισα την πλάτη και αποχώρησα απο'δώ. Όπως πολύ σωστά είπε και η Avallon, τους κάλεσα όλους στο "σπίτι" μου και εγώ έφυγα αφήνοντας τους μέσα σε αυτό.
( Δεν σου κρύβω Αγαπητή, οτι τα λόγια σου αυτά με έκαναν να νιώσω πολύ άσχημα, όμως ήταν η αλήθεια. )
Δεν υπάρχει χειρότερο έγκλημα στον κόσμο απο την αχαριστία. Και εγώ, μόλις το διέπραξα για πρώτη φορά στη ζωή μου, εξ'αιτίας του αρρωστημένου πάθους μου για το Βουνό. Εντάξει, μπορεί κάποιες καταστάσεις που προκλήθηκαν απο αυτό το τόπικ να μην με βρήκαν σύμφωνο, όμως αυτό δεν σημαίνει οτι έπρεπε να αντιδράσω τόσο γελοία και ανώριμα.
Θα ήθελα πολύ, να σας ζητήσω ολόψυχα μια τεράστια συγγνώμη, ( αν και απο τότε που βγήκε η συγγνώμη χάθηκε το φιλότιμο ) και πως θα ήθελα, αν έχω την ευκαιρία, να επανορθώσω. Ξέρω πως αυτό που θα πώ δεν με δικαιολογεί, απλά λόγω του οτι έχω δεθεί με τα ισχυρότερα δεσμά με αυτό το Βουνό, έχοντας φάει τη μισή μου ζωή εκεί πάνω, κάπου ένιωσα οτι ριμάζανε το ίδιο μου το σπίτι για αυτό και αντέδρασα έτσι. Ξέρω οτι ακούγεται πολύ εγωϊστικό αυτό, κάλλιστα θα μπορούσε κάποιος
να πει : " Και πως την έχεις δεί ρε μεγάλε, οτι η Πεντέλη είναι δικιά σου ; " Όχι δεν είναι έτσι, δεν ξέρω πως να περιγράψω με λόγια αυτά που νιώθω όταν βρίσκομαι εκεί και τα οποία όπως απεδείχθει τελικώς, με έκαναν για πρώτη φορά στη ζωή μου να πράξω με αυτό τον χυδαίο τρόπο. Ήταν λάθος μου και θα φροντίσω να το διορθώσω. Άλλωστε είμαι της γνώμης οτι απο τη στιγμή που γεννιέται ο άνθρωπος, το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να τον απασχολεί, είναι η συνεχής βελτίωση του εαυτού του μέχρι να πεθάνει. Αυτό προσπαθώ να κάνω και'γώ. Το θέμα δεν είναι μόνο να αναγνωρίζουμε τα λάθη μας, αλλά και να τα διορθώνουμε.
Ελπίζω να μην σας κούρασα. Θα προσπαθήσω να ξαναξεκινήσω αυτή την τόσο ωραία συζήτηση που είχα μαζί σας.
Σας χαιρετώ μέσα απο την καρδιά μου !


666Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 02:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria
Φίλε Νταβέλη,
προσωπικά αν και δεν σε γνωρίζω -ούτε καν έχουμε ανταλλάξει μηνύματα εδώ μέσα-, χαίρομαι που αποφάσισες να επιστρέψεις!

Για τις στοές...
Στην ίδια εκπομπή αν θυμάμαι καλά, ο δημοσιογράφος πήγε στο μοναστήρι της Πεντέλης και ο μοναχός του έδειξε την είσοδο μιάς τέτοιας στοάς, η οποία όπως είπε επικοινωνούσε με κάποιο κτίριο της εκκλησίας στο κέντρο της Αθήνας, μπορεί να είπε ότι ήταν η Αρχιεπισκοπή Αθηνών (στην Πλάκα) αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Δεν το έχω ακούσει ξανά, ότι μπορεί να υπάρχουν ευρήματα του σπηλαίου στο μουσείο -να εκτίθενται σε κάποια αίθουσα εννοείται γιατί στα υπόγεια υπάρχουν πολλά έτσι κι αλλιώς -, μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fear
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 03:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fear  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος fear  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος fear
Καλώς ήλθες και πάλι Ntaveli666 επιτέλους αυτό το topic θα ξανά πάρει ζωή. Ελπίζω τώρα να επιστρέψουν και τα άλλα παιδιά που ειχαν πει οτι δεν θα ξάνα γράξουν σε αυτό το topic

Η αλήθεια είναι εκεί έξωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 11:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros
Νταβελη εχεις την μοναδικη ικανοτητα να με συγκινεις οτιδηποτε και να κανεις - ακομα και μονο με την παρουσια σου. Ομολογω οτι διαβαζοντας το μυνημα της επιστροφης σου παραλιγο να βαλω τα κλαμματα. Δηλωνω λοιπον περηφανα, πως ειμαι κι εγω εδω, ειμαι πισω στο φορουμ και με πολλη ορεξη για συζήτηση - δειχνοντας φυσικα σεβασμο στο βουνο της Πεντελης.

ΥΓ. Λεγεται οτι η μονη Πεντελης επικοινωνει με το εκκλησακι της Αγιας Δυναμης στη Μητροπολεως και οχι την Αρχιεπισκοπη

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 12:43:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΥΓ. Λεγεται οτι η μονη Πεντελης επικοινωνει με το εκκλησακι της Αγιας Δυναμης στη Μητροπολεως και οχι την Αρχιεπισκοπη

Πολύ σωστά Σάτυρε!
Και μαντέψτε πως λένε το δρόμο που είναι το εκκλησάκι: “ΟΔΟΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ” !


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2003, 22:01:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
Απο το στόμα μου το πήρες Avalon

Φίλε μου Τάσο ...πολύ το χάρηκα που το ξανασκέφτηκες και επέστρεψες ....τώρα το αγαπητό μας θέμα..θα αποκτήση πάλι την προηγούμενη δύναμη του ...και με τα γραφωμενα μας το βουνό θα αγαπηθεί και από αλλα μέλη.....Αλλωστε από την στιγμή που αποχώρησες ...σιωπήσαμε ολοι ..σαν να ειχε φύγει η ψυχή του πάρτι !!!!! (μεταφορικά το λέω ...μην με παρεξηγήση κανείς)

Αλλωστε υπάρχουν ακόμα τόσα πολλά να πούμε ...

Καλως μας βρήκαμε !!!!!!

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy