ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πόσο αξιόπιστα και αληθινά είναι αυτά που μας πλασάρουν οι θρησκείες;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 11:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός

Είτε δεν γνώριζε , είτε γνωριζε και τα παραβίασε [1] δεν μπορεί να εξετασθεί και [2] είναι άτοπο ως ερώτημα!


[1] Μπορεί να εξετασθεί. Απλώς δεν εξετάζεται από την συγκεκριμένη έρευνα του συγκεκριμένου ανθρώπου.

[2] Δεν είναι καθόλου άτοπο. Είναι ένα απολύτως λογικό ερώτημα που επιβάλλεται να εξετασθεί και να απαντηθεί στα πλαίσια μιας ολοκληρωμένης και στιβαρής έρευνας.

quote:
Εαρινός

Ο πολιτικός/θρησκευτικός και μάλιστα ηγέτης [1]ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ και [2]στην συνείδηση του κόσμου αυτό θεωρείται ως δεδομμένο!


[1] Το ότι οφείλει να γνωρίζει δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση και ότι γνωρίζει.

O macedon λέει :

quote:
macedon

Σα να μου λες "ο Πρόεδρος του Αρείου Πάγου δεν ξέρουμε αν έχει πτυχίο νομικής".


Το παράδειγμά του όμως είναι κάτι παραπάνω από ατυχές γιατί σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί η άγνοια ενός και μόνο εδαφίου από τον νόμο, με την γνώση του συνόλου της νομοθεσίας [ ή μεγάλου μέρους της νομοθεσίας ] που απαιτείται για την απόκτιση ενός πτυχίου νομικής.

[2] Για μια έρευνα τίποτε δεν θεωρείται δεδομένο. Οι έρευνες δεν ασχολούνται με την συνείδηση του κόσμου. Μπορεί η έρευνα του macedon να το κάνει, δεν ξέρω, αλλά τότε πολύ απλά ... δεν θα μπορεί να χαρακτηρισθεί έτσι.

Η έρευνα του macedon συμπεριφέρεται διαφορετικά σε δύο ανάλογα συμβάντα. Στο συμβάν της προσαγωγής του Ιησού στον Άννα, η έρευνα εξετάζει το ενδεχόμενο της παραβίασης του νόμου. Αυτό όμως το ενδεχόμενο δεν το εξετάζει στο συμβάν της διάρρηξης των ιματίων του Καϊάφα. Αυτό είναι ένδειξη μεροληψίας και ρίχνει κατά πολύ το ίδιο το επίπεδο της έρευνας. [ o ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ που είναι ερευνητής - επιστήμονας αυτό που λέω το καταλαβαίνει ... χα, χα! ]

Edited by - zip on 13/09/2011 12:48:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 11:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατά τα άλλα, αναλύεις το κουνούπι , ενώ καταπίνεις την καμήλα.
Ετσι βολεύει ρε ψευτράκο...
Εκεί όμως που δεν βολεύει, ε, χρειάζεται να σου (ξανα)πω;
Μην μας τον συγχίσεις και αρχίσει να μας λέει τρόμπες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 12:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος

Αυτός που ερευνά διαπιστώνει ότι είναι ασυναρτησίες.


Διαπιστώνει ότι είναι ασυναρτησίες στηριζόμενος όμως σε άλλες ασυναρτησίες. Συνεπώς, η διαπίστωσή του είναι κι αυτή ... ασυναρτησία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 12:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis

Η ιστορία της Κοκκινοσκουφίτσας και του Μπατμαν , του Ζορό, και του Σούπερμαν δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ από τους συγγραφείς-δημιουργούς τους και ούτε από τους συνεχιστές επιγόνους τους, για να καθοδηγήσει να χειραγωγήσει και να εκμεταλλευτεί, την αδυναμία των ανθρώπων, τρομοκρατώντας τους με φοβερές τιμωρίες, και βάσανα.


Χρησιμοποιήθηκε όμως για να διαπαιδαγωγήσει το παιδί σου. Το ίδιο είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 13:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Διαπιστώνει ότι είναι ασυναρτησίες στηριζόμενος όμως σε άλλες ασυναρτησίες. Συνεπώς, η διαπίστωσή του είναι κι αυτή ... ασυναρτησία.

Δεν ξέρω σε ποίες "άλλες ασυναρτησίες" αναφαίρεσαι, αλλά, προσωπικά τουλάχιστον, τις διαπίστωσα διαβάζοντας την ΚΔ.
Αυτά στα οποία αναφαίρομαι, είναι ασυναρτησίες.

Καλό θα ήταν να κάνεις κι εσύ την έρευνά σου, να μας ενημερώσεις τεκμηριωμένα - όπως ζητάς κι από τους άλλους - για τα σημπεράσματά σου και να εκτεθείς κι εσύ βρε αδερφέ στην κρίση των άλλων για να δούμε πως θα τις υπερασπιστείς. Οχι εκ του ασφαλούς...
Ετσι δεν είναι; Δεν είδα πουθενά τεκμηριωμένες θέσεις δικιές σου επί του θέματος.
Μονο αμφισβητείς τους άλλους.

εύκολο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 13:13:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός

Ο πολιτικός/θρησκευτικός και μάλιστα ηγέτης [1]ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ και [2]στην συνείδηση του κόσμου αυτό θεωρείται ως δεδομμένο!


[1] Το ότι οφείλει να γνωρίζει δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση και ότι γνωρίζει.

Σου εξήγησα , πλέον δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο σε αυτό!
Νομίζω ήμουν σαφής!

O macedon λέει :

quote:
macedon

Σα να μου λες "ο Πρόεδρος του Αρείου Πάγου δεν ξέρουμε αν έχει πτυχίο νομικής".


Το παράδειγμά του όμως είναι κάτι παραπάνω από ατυχές γιατί σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί η άγνοια ενός και μόνο εδαφίου από τον νόμο, με την γνώση του συνόλου της νομοθεσίας [ ή μεγάλου μέρους της νομοθεσίας ] που απαιτείται για την απόκτιση ενός πτυχίου νομικής.

Δεν πρόκειται για ένα απλό εδάφιο αλλα για εδάφιο το οποίο έχει κεντρική σημασία , μάλιστα πρόκειται για Θεϊκή οδηγία/προσταγή/νόμο απαράβατο , επιπροσθέτως θα ήθελα να επισημάνω ότι δεν μιλάμε τι απαιτείται για την απόκτηση ενός πτυχίου -ειδικά εκείνη την εποχή- αλλα για το τι δεσμεύει και ορίζει με την άνοδό του κάποιος σε ύπατα αξιώματα!

[2] Για μια έρευνα τίποτε δεν θεωρείται δεδομένο. Οι έρευνες δεν ασχολούνται με την συνείδηση του κόσμου. Μπορεί η έρευνα του macedon να το κάνει, δεν ξέρω, αλλά τότε πολύ απλά ... δεν θα μπορεί να χαρακτηρισθεί έτσι.

Ως "δεδομένο άγνωστο" μπορεί να θεωρηθεί ασφαλώς Zip...ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΑΓΝΩΣΤΟ Χ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ -γνωστα- που ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΓΝΩΣΤΟ Χ...
Παλιά μέθοδος -μαθηματικών- που ισχύει μέχρι σήμερα!

Η έρευνα του macedon συμπεριφέρεται διαφορετικά σε δύο ανάλογα συμβάντα. Στο συμβάν της προσαγωγής του Ιησού στον Άννα, η έρευνα εξετάζει το ενδεχόμενο της παραβίασης του νόμου. Αυτό όμως το ενδεχόμενο δεν το εξετάζει στο συμβάν της διάρρηξης των ιματίων του Καϊάφα. Αυτό είναι ένδειξη μεροληψίας και ρίχνει κατά πολύ το ίδιο το επίπεδο της έρευνας. [ o ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ που είναι ερευνητής - επιστήμονας αυτό που λέω το καταλαβαίνει ... χα, χα! ]

θα ήθελα να επισημάνω το εξής..
Σε κανένα βιβλίο δεν πρόκειται ΝΑ ΜΗΝ βρείς παραλείψεις ή τυχόν ασάφειες...αυτό ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν δηλώνει μεθόδευση του συγγραφέα του αλλα περι ανθρωπίνου λάθους , είτε απο κούραση .. είτε απο αβλεψία...
Πολλοί συγγραφείς για αντίστοιχα θέματα , σε συνεντεύξεις έχουν ερωτηθεί και εξηγούν τι εννοούν και γιατί συνέβη αυτό που συνέβη κατα την συγγραφή του βιβλίου τους...
Θεωρώ , ότι πρωτίστως θα μπορούσες να ρωτήσεις τον συγγραφέα για τις όποιες απορίες/ενστάσεις ή υπόνοιές σου και έχω την αίσθηση ότι θα σου έδινε την δική του ερμηνεία!

Λές...

"Οι έρευνες δεν ασχολούνται με την συνείδηση του κόσμου"

Δεν είπα ότι ασχολούνται αλλα απευθύνονται στην συνείδηση του κόσμου!
Ωστόσο και αυτό γίνεται...δηλ έρευνες που έχουν ως ασχολία την συνείδηση του κόσμου/ανθρώπου.

Edited by - zip on 13/09/2011 12:01:37



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 13:13:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Κατά τα άλλα, αναλύεις το κουνούπι , ενώ καταπίνεις την καμήλα.
Ετσι βολεύει ρε ψευτράκο...
Εκεί όμως που δεν βολεύει, ε, χρειάζεται να σου (ξανα)πω;
Μην μας τον συγχίσεις και αρχίσει να μας λέει τρόμπες...



Οι δυό πρώτες σε κατάταξη (και ουσία) εντολές που υπαγόρευσε ο Γιαχβέ και κατέγραψε ο Μωυσής, όπως συμπεριλαμβάνονται και στα τρία θρησκευτικά δόγματα,- Ιουδαϊσμό, Χριστιανισμό, Ισλαμισμό.-

Εγώ εἰμι Κύριος ὁ Θεός σου, ὅστις ἐξήγαγόν σε ἐκ γῆς Αἰγύπτου, ἐξ οἴκου δουλείας.. οὐκ ἔσονταί σοι θεοὶ ἕτεροι πλὴν ἐμοῦ.

Οὐ ποιήσεις σεαυτῷ εἴδωλον, οὐδὲ παντὸς ὁμοίωμα, ὅσα ἐν τῷ οὐρανῷ ἄνω καὶ ὅσα ἐν τῇ γῇ κάτω καὶ ὅσα ἐν τοῖς ὕδασιν ὑποκάτω τῆς γῆς. οὐ προσκυνήσεις αὐτοῖς, οὐδὲ μὴ λατρεύσεις αὐτοῖς·
Εγὼ γάρ εἰμι Κύριος ὁ Θεός σου, Θεὸς ζηλωτής, ἀποδιδοὺς ἁμαρτίας πατέρων ἐπὶ τέκνα, ἕως τρίτης καὶ τετάρτης γενεᾶς τοῖς μισοῦσί με 6 καὶ ποιῶν ἔλεος εἰς χιλιάδας τοῖς ἀγαπῶσί με καὶ τοῖς φυλάσσουσι τὰ προστάγματά μου.

Μιλά για θεό εκδικητικό, θεό που τιμωρεί, όχι υποχρεωτικά τους κακούς και πονηρούς, αλλά πρώτα και πάνω από όλα, αυτούς που δεν τον αγαπούν, στηριζόμενος στη άποψη, πως όσοι δεν με αγαπούν, με μισούν. (όσοι δεν είναι μαζί μου, είναι εναντίον μου).

Και μιλά για τιμωρία για αμαρτίες γονέων στα τέκνα τους, έως τρίτης και τετάρτης γενεάς.
Το νόημα της δικαιοσύνης σε όλο του το μεγαλείο.

Αν αυτή είναι ανώτερη ηθική τότε έχουμε χάσει το νόημα της ηθικής, το νόημα του αγαθού.

Κατά τα άλλα, να διερευνάμε τα ασήμαντα και ανούσια, κουβεντιάζοντας “περί όνου σκιάς”,

Υ.Γ
Γαιδαράκο, για “όνο” μίλησα όχι για σένα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 13:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υ.Γ
Γαιδαράκο, για “όνο” μίλησα όχι για σένα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 13:34:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αίολος

Αυτός που ερευνά διαπιστώνει ότι είναι ασυναρτησίες.


Διαπιστώνει ότι είναι ασυναρτησίες στηριζόμενος όμως σε άλλες ασυναρτησίες. Συνεπώς, η διαπίστωσή του είναι κι αυτή ... ασυναρτησία.



Όχι , δείχνει ότι θεωρίες που στηρίζονται σε ασυναρτησίες είναι και οι ίδιες εξ'ίσου ασυνάρτητες...
Το γεγονός ότι εσύ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΧΕΣΑΙ την ασυναρτησία τους , αυτό σε καμμιά πείπτωση δεν σημαίνει ότι το γνωρίζει και ο υπόλοιπος κόσμος -Αποδεικνύεται καθημερινά- , κάτι που προσπαθεί να κάνει με την διάθεση του βιβλίου του ο συγγραφέας του.

Θαρρώ ότι ξεκινάς απο λάθος βάση σκέψης...
Ο συγγραφέας δεν είχε υπ'οψιν του τους ψαγμένους ανθρώπους σαν και σένα και γνώστες της "αλήθειας" αλλα την πλατειά μάζα που δεν γνωρίζει και σε αυτούς απευθυνόταν/εται.


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 13:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός

Σου εξήγησα , πλέον δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο σε αυτό! Νομίζω ήμουν σαφής!


Κι εγώ.

quote:
Εαρινός

Δεν πρόκειται για ένα απλό εδάφιο αλλα [1] για εδάφιο το οποίο έχει κεντρική σημασία , μάλιστα πρόκειται για Θεϊκή οδηγία/προσταγή/νόμο απαράβατο , επιπροσθέτως θα ήθελα να επισημάνω ότι [2] δεν μιλάμε τι απαιτείται για την απόκτηση ενός πτυχίου -ειδικά εκείνη την εποχή- αλλα για το τι δεσμεύει και ορίζει με την άνοδό του κάποιος σε ύπατα αξιώματα!


[1] Ξέρεις πόσα τέτοια εδάφια έχει η Πεντάτευχος ; Πάρα πολλά. Δεν έχει σημασία αν το συγκεκριμένο εδάφιο ήταν οδηγία ή προσταγή ή νόμος απαραβίαστος. Σημασία έχει πως υπάρχει το ενδεχόμενο ακόμη και ένας αρχιερέας να μην το γνωρίζει ή να το γνωρίζει και το παραβιάζει. Και αυτό το ενδεχόμενο δεν εξετάζεται στην περίπτωση του Καϊάφα. Ενώ εξετάζεται στην περίπτωση του Άννα.

[2] O macedon το έφερε αυτό ως παράδειγμα. Εγώ απλώς εξηγώ γιατί είναι ατυχές.

quote:
Εαρινός

Ως "δεδομένο άγνωστο" μπορεί να θεωρηθεί ασφαλώς Zip...ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΑΓΝΩΣΤΟ Χ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ -γνωστα- που ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΓΝΩΣΤΟ Χ... Παλιά μέθοδος -μαθηματικών- που ισχύει μέχρι σήμερα!


Δεν έχεις ιδέα από έρευνα γιατί δεν έχεις κάνει ποτέ σου.

quote:
Εαρινός

Σε κανένα βιβλίο δεν πρόκειται ΝΑ ΜΗΝ βρείς παραλείψεις ή τυχόν ασάφειες...αυτό ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν δηλώνει μεθόδευση του συγγραφέα του αλλα περι ανθρωπίνου λάθους , είτε απο κούραση .. είτε απο αβλεψία...


Αυτές τις παραλείψεις και τις ασάφειες αναφέρω.

quote:
Εαρινός

Πολλοί συγγραφείς για αντίστοιχα θέματα , σε συνεντεύξεις έχουν ερωτηθεί και εξηγούν τι εννοούν και γιατί συνέβη αυτό που συνέβη κατα την συγγραφή του βιβλίου τους... Θεωρώ , ότι πρωτίστως θα μπορούσες να ρωτήσεις τον συγγραφέα για τις όποιες απορίες/ενστάσεις ή υπόνοιές σου και έχω την αίσθηση ότι θα σου έδινε την δική του ερμηνεία!


Αυτό έκανα. Τον ρώτησα. Και μου απάντησε όπως μου απάντησε. Δηλ. μπούρδες.

quote:
Εαρινός

Δεν είπα ότι ασχολούνται αλλα απευθύνονται στην συνείδηση του κόσμου!


Το ίδιο είναι.

quote:
Εαρινός

Όχι , δείχνει ότι θεωρίες που στηρίζονται σε ασυναρτησίες είναι και οι ίδιες εξ'ίσου ασυνάρτητες...


Αυτό δεν είναι ούτε μπορεί να χαρακτηρισθεί έρευνα. Μια τρύπα στο νερό μπορει να χαρακτηρισθεί.

quote:
Εαρινός

Ο συγγραφέας δεν είχε υπ'οψιν του τους ψαγμένους ανθρώπους σαν και σένα και γνώστες της "αλήθειας" αλλα την πλατειά μάζα που δεν γνωρίζει και σε αυτούς απευθυνόταν/εται.


Τι να τον κάνω ; Ας πρόσεχε.

Edited by - zip on 13/09/2011 13:41:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 13:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι άλλο ζιπακο. Μην επαφίεσαι στους χειροκροτητές.
Να τους αποφεύγεις διότι δεν σε κάνουν καλλίτερο.
Ούτε αυτοί υποστηρίζουν κάτι τεκμηριωμένα. Και αυτοί λόγια χωρίς αντίκρυσμα είναι.

Λάθος μου που είπα κάτι τέτοιο απευθυνόμενος στον Dying_Incubus.
Σε άλλους έπρεπε να το πω, εκτός από 'σένα και τον dr Λούη...()

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 13:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος

Καλό θα ήταν να κάνεις κι εσύ την έρευνά σου, να μας ενημερώσεις τεκμηριωμένα - όπως ζητάς κι από τους άλλους - για τα σημπεράσματά σου και να εκτεθείς κι εσύ βρε αδερφέ στην κρίση των άλλων για να δούμε πως θα τις υπερασπιστείς. Οχι εκ του ασφαλούς... Ετσι δεν είναι; Δεν είδα πουθενά τεκμηριωμένες θέσεις δικιές σου επί του θέματος. Μονο αμφισβητείς τους άλλους.


Δεν αμφισβητώ κανέναν. Εμένα η διαδικασία της ερευνητικής εργασίας με ενδιαφέρει και γι' αυτό πήρα να διαβάσω το βιβλίο του macedon. Η εκτίμησή μου προς το πρόσωπό του, εξακολουθεί να είναι η ίδια. Τον εκτιμώ ως άνθρωπο και ως επιστήμονα. Την εργασία του σχολιάζω, την μέθοδο της αποδεικτικής του πρότασης και παραθέτω κάποια πράγματα που θεωρώ πως ρίχνουν το επίπεδό της. Σε αρκετές όμως από τις απαντήσεις του, ο macedon δείχνει ορισμένα σημεία του χαρακτήρα του. Δεν φταίω εγώ γι' αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 14:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φταίς, διότι διυλίζεις τον κώνωπα και καταπίνεις την κάμηλον, που λέει και ο ψευτράκος.
Καλά έκανες και διάβασες το βιβλίο του macedon.
Θα σου προτείνω και κάτι άλλο: Διάβασε την απολογία του Σωκράτη και την ΚΔ και κάνε σύγκριση. Αν δεν ξεράσεις με την ΚΔ, έχεις γερό στομάχι...

Μην πιστεύεις. Ερεύνα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 14:12:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η εκτίμησή μου προς το πρόσωπό του, εξακολουθεί να είναι η ίδια.
Ακόμα και όταν τον λες τρόμπα;
Με ασυνήθιστο τρόπο εκτιμάς...

μην εκτιμήσεις εμένα ποτέ σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 14:36:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε zip,
μια ερώτηση μόνο.

Πώς τους αντέχεις; Πες μου μόνο, πώς τους αντέχεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 14:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τσίμπησε ο ένας χειροκρούστης!
Υπάρχουν κι άλλοι...

Edited by - Αίολος on 13/09/2011 14:55:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 14:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Τσίμπησε ο ένας χειροκρούστης!
Υπάρχουν κι άλλοι...

Edited by - Αίολος on 13/09/2011 14:55:41



Αίολε!
Είσαι άπαιχτος.

Να σε ρωτήσω και εσένα κάτι, αλλά θέλω να μου απαντήσεις ειλικρινά!!

Πώς είναι δυνατόν να γράφεις τόσα και να μη λες τίποτα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 15:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός

Σου εξήγησα , πλέον δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο σε αυτό! Νομίζω ήμουν σαφής!


Κι εγώ.

quote:
Εαρινός

Δεν πρόκειται για ένα απλό εδάφιο αλλα [1] για εδάφιο το οποίο έχει κεντρική σημασία , μάλιστα πρόκειται για Θεϊκή οδηγία/προσταγή/νόμο απαράβατο , επιπροσθέτως θα ήθελα να επισημάνω ότι [2] δεν μιλάμε τι απαιτείται για την απόκτηση ενός πτυχίου -ειδικά εκείνη την εποχή- αλλα για το τι δεσμεύει και ορίζει με την άνοδό του κάποιος σε ύπατα αξιώματα!


[1] Ξέρεις πόσα τέτοια εδάφια έχει η Πεντάτευχος ; Πάρα πολλά. Δεν έχει σημασία αν το συγκεκριμένο εδάφιο ήταν οδηγία ή προσταγή ή νόμος απαραβίαστος. Σημασία έχει πως υπάρχει το ενδεχόμενο ακόμη και ένας αρχιερέας να μην το γνωρίζει ή να το γνωρίζει και το παραβιάζει. Και αυτό το ενδεχόμενο δεν εξετάζεται στην περίπτωση του Καϊάφα. Ενώ εξετάζεται στην περίπτωση του Άννα.

[2] O macedon το έφερε αυτό ως παράδειγμα. Εγώ απλώς εξηγώ γιατί είναι ατυχές.

quote:
Εαρινός

Ως "δεδομένο άγνωστο" μπορεί να θεωρηθεί ασφαλώς Zip...ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΑΓΝΩΣΤΟ Χ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ -γνωστα- που ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΓΝΩΣΤΟ Χ... Παλιά μέθοδος -μαθηματικών- που ισχύει μέχρι σήμερα!


Δεν έχεις ιδέα από έρευνα γιατί δεν έχεις κάνει ποτέ σου.

quote:
Εαρινός

Σε κανένα βιβλίο δεν πρόκειται ΝΑ ΜΗΝ βρείς παραλείψεις ή τυχόν ασάφειες...αυτό ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν δηλώνει μεθόδευση του συγγραφέα του αλλα περι ανθρωπίνου λάθους , είτε απο κούραση .. είτε απο αβλεψία...


Αυτές τις παραλείψεις και τις ασάφειες αναφέρω.

quote:
Εαρινός

Πολλοί συγγραφείς για αντίστοιχα θέματα , σε συνεντεύξεις έχουν ερωτηθεί και εξηγούν τι εννοούν και γιατί συνέβη αυτό που συνέβη κατα την συγγραφή του βιβλίου τους... Θεωρώ , ότι πρωτίστως θα μπορούσες να ρωτήσεις τον συγγραφέα για τις όποιες απορίες/ενστάσεις ή υπόνοιές σου και έχω την αίσθηση ότι θα σου έδινε την δική του ερμηνεία!


Αυτό έκανα. Τον ρώτησα. Και μου απάντησε όπως μου απάντησε. Δηλ. μπούρδες.

quote:
Εαρινός

Δεν είπα ότι ασχολούνται αλλα απευθύνονται στην συνείδηση του κόσμου!


Το ίδιο είναι.

quote:
Εαρινός

Όχι , δείχνει ότι θεωρίες που στηρίζονται σε ασυναρτησίες είναι και οι ίδιες εξ'ίσου ασυνάρτητες...


Αυτό δεν είναι ούτε μπορεί να χαρακτηρισθεί έρευνα. Μια τρύπα στο νερό μπορει να χαρακτηρισθεί.

quote:
Εαρινός

Ο συγγραφέας δεν είχε υπ'οψιν του τους ψαγμένους ανθρώπους σαν και σένα και γνώστες της "αλήθειας" αλλα την πλατειά μάζα που δεν γνωρίζει και σε αυτούς απευθυνόταν/εται.


Τι να τον κάνω ; Ας πρόσεχε.

Edited by - zip on 13/09/2011 13:41:13


Θεωρώ ότι η όλη υπόθεση θεωρείται ως λήξασα και ο καθένας έχει βγάλει τα συμπεράσματά του , κύριος κριτής του κάθε συγγράμματος είναι οι ίδιοι οι αναγνώστες του φίλε μου!
Ο καθένας θα εξάγει τα όποια συμπεράσματά του ασχέτως προσωπικών παρατηρήσεων , διαφωνιών ή οτιδήποτε άλλου.
Ας μην ξεχνάμε δε , ότι και οι αναγνώστες -ή πολλοί απο αυτούς έστω- έχουν και άλλες πηγές απ'οπου μπορούν ή ήδη αντλούν σχετική πληροφόρηση!

ΣΗΜ:"θα ήθελα να σε ενημερώσω , ότι η κριτική σου -και η γνώμη σου για μένα- δεν έχει καμμιά σχέση -και καμμιά αξία- με το θέμα που συζητάμε...ωστόσο αναδείχθηκε η επιθυμία σου να καταδείξεις τις όποιες κατα την γνώμη σου ελλείψεις που ως άνθρωπος σε γνωστικό επίπεδο έχω και θεωρώ ότι δεν είναι αυτό χωρίς σκοπό..θα μπορούσε αυτό να μην υφίσταται αλλα εφόσον εμφανίζεται ως εσωτερική σου ανάγκη , δεκτόν..."

Λές..

"Δεν έχεις ιδέα από έρευνα γιατί δεν έχεις κάνει ποτέ σου".

Ανέφερα κάπου ότι έχω κάνει έρευνα ή σε ρώτησα εσένα ή κάποιον άλλο συνδίκτυο αν έχεις ή έχει κάνει έρευνα???
Εξ'όσων γνωρίζω δεν έχουν πολλοί κάνει και δεν οφείλουν...
Βλέπεις δεν είχαν πολλοί κολλητηλίκια αλλα και οι περισσότεροι το απέφευγαν...αφιέρωναν -προτιμούσαν- το χρόνο τους σε πιο -κατα την γνώμη τους- ευχάριστα πράγματα...
Όπως εφευρέσεις..ανακαλύψεις...ρεκόρ...επιδόσεις...κλπ.
Δεν αποστερεί το δικαίωμα πάντως -η έλλειψη διεξαγωγής έρευνας- για να έχει κάποιος άποψη...!

Λές...

"

quote:
Εαρινός

Δεν είπα ότι ασχολούνται αλλα απευθύνονται στην συνείδηση του κόσμου!


Το ίδιο είναι".

Καθόλου αλλα μην το αναλύσουμε εδώ.


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 15:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιολε

Ο γαϊδαράκος είναι ο περιβόητος Πελεγκρίνο?

Ξέρεις εκείνος ο παλαιός γαϊδαρος του Πεπίτο Γκονζάλες...!!

ή μήπως είναι και εκείνος ο άλλος...ο διπλοθεσίτης?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 15:17:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αίολος
quote:
Φταίς, διότι διυλίζεις τον κώνωπα και καταπίνεις την κάμηλον, που λέει και ο ψευτράκος.
Καλά έκανες και διάβασες το βιβλίο του macedon.
Θα σου προτείνω και κάτι άλλο: Διάβασε την απολογία του Σωκράτη και την ΚΔ και κάνε σύγκριση. Αν δεν ξεράσεις με την ΚΔ, έχεις γερό στομάχι...

Μην πιστεύεις. Ερεύνα!


Εγώ έχω διαβάσει και τα δύο και μπορώ να πω ότι και τα δύο μου άφησαν θετικές εντυπώσεις διαφορετικού τύπου. Το ένα βέβαια κείμενο μιλούσε περισσότερο στον νου, ενώ το άλλο μιλούσε περισσότερο στη καρδιά.
Όσον αφορά στη Καινή Διαθήκη θεωρώ ότι στο αυθεντικό της κείμενο και όχι σε κάποια μεταγενέστερη παραφρασή της θα ήταν πολύ πιο ωφελιμη για τον άνθρωπο (κατα τη γνώμη μου το κείμενο που έχουμε δεν είναι το αυθεντικό).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 15:55:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Όσον αφορά στη Καινή Διαθήκη θεωρώ ότι στο αυθεντικό της κείμενο και όχι σε κάποια μεταγενέστερη παραφρασή της θα ήταν πολύ πιο ωφελιμη για τον άνθρωπο (κατα τη γνώμη μου το κείμενο που έχουμε δεν είναι το αυθεντικό).

Ξέρουμε σίγουρα ότι το κείμενο που έχουμε σήμερα είναι δημιούργημα του 16ου αιώνα.

Ξέρουμε σίγουρα ότι το σημερινό κείμενο είναι διαφορετικό κατά 47% από τον αρχαιότερο κώδικα που έχουμε, το Σιναϊτικό. Ολόκληρα κεφάλαια έχουν προστεθεί (π.χ. το τελευταίο κεφάλαιο του Μάρκου), προτάσεις έχουν αλλοιωθεί (π.χ. Ματθ. 28:19), κείμενα έχουν πλαστογραφηθεί (π.χ. το "Ιωάννειο Κόμμα") κτλ. κτλ. Κι αυτά σε σχέση με ένα κείμενο που είναι 200 χρόνια μεταγενέστερο των προτοτύπων...

Ακόμη και οι αναφορές που έχουμε για τα ευαγγέλια από τους χριστιανούς πατέρες, δίνουν μια τελείως διαφορετική εικόνα ως προς το περιεχόμενό τους.

Λέει για παράδειγμα ο Ευσέβιος (αναφερόμενος στον Παπία που αναφερόταν στους ευαγγελιστές):

"...Όσο για το Ματθαίο, έκανε μια συλλογή των λεγομένων στην εβραϊκή γλώσσα και τα μετέφρασε όσο καλύτερα μπορούσε» (Ευσέβιος, "Εκκλ. Ιστορία", 3.39.14)

Έτσι, σύμφωνα με τον Παπία, ο Ματθαίος συγκεντρώνει όλα τα λεγόμενα του Ιησού που βρήκε στα εβραϊκά και τα μεταφράζει. Αλλά το ευαγγέλιο του Ματθαίου που έχουμε δεν είναι μια απλή συλλογή λεγομένων του Ιησού αλλά η ζωή του Ιησού με πάρα πολλές λεπτομέρειες. Αυτό σημαίνει πως αυτό που ονομάζει ο Παπίας ως ευαγγέλιο του Ματθαίου δεν πρέπει να έχει και μεγάλη σχέση με το ευαγγέλιο του Ματθαίου που γνωρίζουμε.

Οπότε, η παρατήρησή σου θεωρώ ότι έχει μεγάλη δόση αλήθειας...

macedon

Edited by - macedon on 13/09/2011 16:52:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 16:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"...Όσο για το Ματθαίο, έκανε μια συλλογή των λεγομένων στην εβραϊκή γλώσσα και τα μετέφρασε όσο καλύτερα μπορούσε» [maroon](Ευσέβιος, "Εκκλ. Ιστορία", 3.39.14)
Σαδίσταρους, κάτι σου ξέφυγε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 16:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
fixed

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 16:53:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου φίλε macedon!
Πράγματι θεωρώ ότι το κείμενο που έχουμε είναι σε πολλά σημεία παραφρασμένο, με σκοπό να ταιριάξει στις επιθυμίες και τις απόψεις αυτού/αυτών που έκαναν την παράφραση. Για κείμενα πνευματικού (αλλά ακόμα και καλλιτεχνικού) περιεχομένου είναι καταστρεπτικό τον να αλλοιώνεις το αυθεντικό κείμενο, ειδικά όσον αφορά σε διδασκαλίες! Ας φανταστούμε για παράδειγμα τι σύγχυση θα πάθαινε ένας επίδοξος μαθητής της ελληνικής γλώσσας, αν του δίναμε ένα βιβλίο της ελληνικής, στο οποίο να είχαμε αλλάξει κατα βούληση τους κανόνες της γραμματικής. Το αποτέλεσμα θα ήτανε μια γλώσσα, που μπορεί να έμοιαζε με την ελληνική και ενδεχομένως να είχε και πολλά απο τα θετικά στοιχεία της, αλλά δεν θα ήταν πραγματικά ελληνική! Κάτι τέτοιο συμβαίνει και με τη χριστιανική θρησκεία σήμερα, η οποία βασίσεζεται σε μια διδασκαλία που έφτασε με τον τρόπο "σπασμένου τηλέφωνου" στον σύγχρονο άνθρωπο. Παρόλα αυτά η ουσία της διδασκαλίας είναι η ίδια (η συνειδητότητα που λέει και ο Ζιπ - έχει να κάνει δηλαδή με την αφύπνιση της ανθρώπινης συνείδησης) αλλά αυτό πρακτικά μπορείς να το ξέρεις μόνο αν έχεις κάποια βιωματική εμπειρία, ενώ θεωρητικά μπορείς να το καταλάβεις μόνο αν έχεις διαβάσει βιβλία σχετικού περιεχομένου (άλλες διδασκαλίες).

Επομένως, απαντώντας στην αρχική ερώτηση για το "πόσο αξιόπιστα και αληθινά είναι αυτά που μας πλασάρουν οι θρησκείες" η απάντηση είναι ότι μόνο βιωματικά μπορούμε να το κρίνουμε αυτό. Πείραμα και αποτέλεσμα δηλαδή. Και αυτοί που βρήκαν την "αλήθεια" έτσι την βρήκαν, αυτή είναι η επιστημονική μέθοδος. Αν υπάρχουν κάποιοι "πιστοί χριστιανοί" οι οποίοι βρήκαν "τον δρόμο προς τον θεό" αυτό δεν είναι επειδή το ευαγγέλιο ήταν ένας τέλειος και ακριβής πνευματικός οδηγός (απαντάω σε εσένα Εαρινέ) αλλά επειδή αυτοί έχοντας κάποιες "γενικές υποδείξεις" και μέσω του πειράματος και του αποτελέσματος, καταλήξαν σε κάτι που τους έκανε (πιο) ελεύθερους.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 13/09/2011 16:57:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 17:43:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon Αίολος

Ακόμα και όταν τον λες τρόμπα; Με ασυνήθιστο τρόπο εκτιμάς...


Αυτό ήταν "αντίποινο" στο "τενεκέ" ...

*sorry, κεκτημένη ταχύτητα ...

Edited by - zip on 13/09/2011 18:09:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 18:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απαντάς σε λάθος άνθρωπο...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 18:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ntoctor
Επομένως, απαντώντας στην αρχική ερώτηση για το "πόσο αξιόπιστα και αληθινά είναι αυτά που μας πλασάρουν οι θρησκείες" η απάντηση είναι ότι μόνο βιωματικά μπορούμε να το κρίνουμε αυτό. Πείραμα και αποτέλεσμα δηλαδή. Και αυτοί που βρήκαν την "αλήθεια" έτσι την βρήκαν, αυτή είναι η επιστημονική μέθοδος. Αν υπάρχουν κάποιοι "πιστοί χριστιανοί" οι οποίοι βρήκαν "τον δρόμο προς τον θεό" αυτό δεν είναι επειδή το ευαγγέλιο ήταν ένας τέλειος και ακριβής πνευματικός οδηγός (απαντάω σε εσένα Εαρινέ) αλλά επειδή αυτοί έχοντας κάποιες "γενικές υποδείξεις" και μέσω του πειράματος και του αποτελέσματος, καταλήξαν σε κάτι που τους έκανε (πιο) ελεύθερους.



Βρε ντοκτορα σε έχω ακούσει και στο παρελθόν να μιλάς για την επιστημονική μέθοδο που βασίζεται στο πείραμα και στο παραγόμενο αποτέλεσμα, και βεβαίως έτσι είναι.

Κάθε επιστημονικό πείραμα που διεξάγεται με την ίδια μεθοδολογία, στο ίδιο ελεγχόμενο περιβάλλον, το αποτέλεσμα θα πρέπει να είναι πάντα ίδιο, και έτσι έχουμε και την επιβεβαίωση της θεωρίας / σκέψης / πρόβλεψης.

Μπορείς βρε φίλε ντόκτορα, να μου περιγράψεις ένα από αυτά τα περίφημα “χριστιανικά πειράματα” που αναφέρεσαι, και το αποτέλεσμα του οποίου – όπως υποστηρίζεις - “οδηγεί στον δρόμο προς τον θεό”?
Υπάρχει δηλαδή και πειραματικός τρόπος να οδηγηθεί κάποιος άπιστος Θωμάς στο θεό?

Από την άλλη όμως μεριά, αναφέρεις επιπλέον και μια προϋπόθεση, που ονομάζεις “βιωματική εμπειρία”, υπονοώντας φαντάζομαι, να έχει ζήσει κάποιος, ένα προσωπικό ανεξήγητο φαινόμενο, ή πως αλλιώς εσύ εννοείς την “βιωματική εμπειρία”?.

Συνοψίζοντας με απλά λόγια, την αλήθεια του θεού, μπορεί να προσεγγίσει κάποιος, με δυο τρόπους.

1.Με ένα επιστημονικά ελεγχόμενο “χριστιανικό πείραμα”. Αυτό ακούγεται εύκολος και σίγουρος δρόμος , γιατί στα επιστημονικά πειράματα, το αποτέλεσμα είναι πάντα το ίδιο.
2.Με μια “βιωματική εμπειρία”. Αυτή η περίπτωση είναι αόριστη και ασαφής, και είναι παντελώς τυχαίο φαινόμενο, που άν σου τύχει, έτυχε.

Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση της“θείας φώτισης” .
Εκεί δηλαδή που κάθεσαι και έχεις σκυλοβαρεθεί – παράδειγμα πρόσφατο ονόματι “zyp” - κάτι κουνιέται στο μυαλό, κάτι σαν αναλαμπή, και ξαφνικά αρχίζεις τα κύριε ελέησον, κάνοντας τους πάντες να αναφωνούν “Θαύμα , Θαύμα!!”, κάνοντας τον σταυρό τους.

Η περίπτωση αυτή δεν είναι και πολύ σπάνια βέβαια στις μέρες μας.
Υπάρχουν μάλιστα και υποκατηγορίες .
Αρκετοί επικαλούνται άνωθεν επιφοίτηση, άλλοι πάλι άμοθεν, και υπάρχουν και οι αυτοπροσδιοριζόμενοι “μικροί θεοί”.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Θοδωρής000
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 18:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο παράδεισος και η κόλαση δεν είναι δύο διαφορετικά μέρη. Είναι δύο διαφορετικές βιώσεις του φωτός του Θεού για διαφορετικούς ως προς την αγιοσύνη ανθρώπους. Παραθέτω το λινκ:
http://oodegr.com/oode/swthria/xaris1.htm
http://oodegr.com/oode/esxata/kol_par1.htm
http://oodegr.com/oode/swthria/kolasi_pragmatiki_1.htm
Ελπίζω να ξεκαθάρισες αρκετά πράγματα και παρανοήσεις.

Υ.Γ. καινούργιος στη παρέα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 19:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


[/quote]

Μπορείς βρε φίλε ντόκτορα, να μου περιγράψεις ένα από αυτά τα περίφημα “χριστιανικά πειράματα” που αναφέρεσαι, και το αποτέλεσμα του οποίου – όπως υποστηρίζεις - “οδηγεί στον δρόμο προς τον θεό”?
Υπάρχει δηλαδή και πειραματικός τρόπος να οδηγηθεί κάποιος άπιστος Θωμάς στο θεό?
[/quote]

gianipseftis δοκιμασε <μοναχισμο> Αγιον Ορος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 19:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dr Λούη

Πάλι λόγια χωρίς αντίκρυσμα είσαι...

...μεγαλώνει και η μύτη σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy