ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ συζητήσεις για κοντινό ή μελλοντικό πόλεμο - Νο. 7
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 17:57:39  Εμφάνιση Προφίλ
Η Τουρκία σχεδιάζει να αγοράσει πλατφόρμα εξόρυξης πετρελαίου για έρευνες στην Αν.Μεσόγειο

http://www.onalert.gr/default.php?pname=Article&catid=2&art_id=8551

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 18:02:32  Εμφάνιση Προφίλ
Ο Γιλντίζ, τόνισε πως όλα θα φανούν από τις έρευνες τις οποίες θα κάνει το ερευνητικό σκάφος Πιρί Ρέις.
@@ μάντολες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 18:25:05  Εμφάνιση Προφίλ
Varragos

quote:
Τι συμβαίνει όμως όταν καθίσταται προφανές ότι δεν εκφράζουν την θέλησή του;

Αν ήμουν δημοκράτης, θα σου απαντούσα ότι έχεις τη δυνατότητα στις εκλογές να τους αλλάξεις.

Επειδή δεν είμαι δημοκράτης, θα σου απαντήσω ότι ποτέ δεν έχει παρατηρηθεί μία κυβέρνηση να εκφράζει τη θέληση του λαού. Κι αυτό γιατί ο λαός δεν έχει κριτική σκέψη, ώστε να κρίνει και να αποφασίζει ποιός μπορεί να πραγματοποιήσει αυτά που υπόσχεται. Επιπλέον ο λαός έχει πολύ κοντή μνήμη για να θυμάται τι έλεγε ο τάδε πολιτικός την παραμονή των προηγούμενων εκλογών και να κρίνει αν τήρησε το "κοινωνικό συμβόλαιο" που είχε υπογράψει.

Για να χρησιμοποιήσω τα λόγια ενός Αυστριακού από το Μπράουναου Αμ Ινν, "ο λαός είναι ένα μάτσο πρόβατα που άγονται και φέρονται υπό την καθοδήγηση ενός έμπειρου τσομπάνη".

Αυτή τη στιγμή, κατηγορούμε όλοι τον Παπανδρέου για την κατάσταση της χώρας. Μας διαφεύγει όμως κάτι σημαντικό: Ότι όλη αυτή η κατάσταση δεν είναι αποτέλεσμα κυβερνήσεων, παρατάξεων ή κομμάτων αλλά αποτέλεσμα νοοτροπίας και του παλαιοκομματικού κατεστημένου σαν ολότητα.

Η Ελλάδα δεν έφτασε στο χάλι αυτό σε μια νύχτα. Προηγήθηκαν τουλάχιστον 30 χρόνια σπατάλης και κακοδιαχείρισης, απάτης και παρανομιών που οι διάφορες κυβερνήσεις εφάρμοσαν σε αγαστή συμφωνία με τους συνεργάτες τους, τον ελληνικό λαό! Και το κατάφεραν γιατί η κατάσταση αυτή μας βόλευε όλους:

- αυτούς από μας που έπιασαν δουλειά στο δημόσιο με μόνο προσόν το σημείωμα του βουλευτή

- αυτούς από μας που μας διόρισαν σε οργανισμούς που έφτιαξαν μόνον και μόνο για να δημιουργηθούν θέσεις, χωρίς αυτοί να έχουν αντικείμενο εργασίας.

- αυτούς από μας που μας εμπιστεύτηκαν δημόσιο χρήμα και μεις υπερχρεώναμε τα τιμολόγια για να καλύψουμε κι άλλες "ανάγκες" (σάμπως δικά μας ήταν;)

- αυτούς από μας που όταν μας ρωτούσε η Υπηρεσία "πόσους δασκάλους χρειάζεστε στο σχολείο" εμείς σαν διευθυντές λέγαμε "5" ενώ στην πραγματικότητα μας περίσσευε κι ένας

- αυτούς από μας που πήραμε σύνταξη, από το ελληνικό δημόσιο όντες Ελληνοαμερικανοί, χωρίς να δώσουμε ούτε μια δραχμή σαν εισφορά και με πλαστά δικαιολογητικά, επειδή "ήταν παράκληση και επιθυμία της Αρχιεπισκοπής Αμερικής" και οι πολιτικοί θέλουν να τα έχουν καλά με την εκκλησία.

Και όλα αυτά με δανεικά χρήματα. Γιατί εκτός από βολεψάκηδες, γίναμε και τεμπέληδες και προτιμούσαμε να ξερριζώσουμε τις ελιές για 10.000 δρχ τη ρίζα και να παίζουμε στο καφενείο πρέφα, παίρνοντας επιδοτήσεις, αντί να καλλιεργούμε τη γη και να είμαστε αυτάρκεις σαν κράτος...

Δεν ήθελα να το παραδεχτώ αλλά ίσως η φράση "μαζί τα φάγαμε" που είπε ο Πάγκαλος, κρύβει μέσα μια πολύ πικρή αλήθεια. Τόσο πικρή που δεν θέλουμε ούτε να τη σκεφτόμαστε...

macedon

Edited by - macedon on 26/09/2011 18:28:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 18:36:57  Εμφάνιση Προφίλ
macedon

quote:
Η Ελλάδα δεν έφτασε στο χάλι αυτό σε μια νύχτα. Προηγήθηκαν τουλάχιστον 30 χρόνια σπατάλης και κακοδιαχείρισης, απάτης και παρανομιών που οι διάφορες κυβερνήσεις εφάρμοσαν σε αγαστή συμφωνία με τους συνεργάτες τους, τον ελληνικό λαό!

Και πάλι όμως, εξαρτάται από τον χαρακτήρα του κάθε ανθρώπου και τον τρόπο με τον οποίο έχει μεγαλώσει. Όλα είναι θέμα timing. Ένας τυχαίος δημόσιος υπάλληλος ενδέχεται να είναι περισσότερο επιρρεπής σε "βυσμάτωση" και ένας ελεύθερος επαγγελματίας (π.χ. έμπορος) ενδέχεται να είναι περισσότερο επιρρεπής σε φοροδιαφυγή ή εισφοροδιαφυγή. Ανάλογα με το πεδίο του καθενός.

Αλλά ενώ πολλοί έχουν προβεί σε πράξεις που μας οδήγησαν εδώ, δεν μπορούμε να κατηγορούμε το σύνολο των εργαζομένων ενός κλάδου, ειδικά όσων βασίζουν την επιβίωσή τους σε αυτό. Αν κάποιος έμπορος φοροδιαφεύγει και γιγαντώνει την επιχείρησή του, ο διπλανός έμπορος έχει νομοτελειακά δύο λύσεις. Ή να φοροδιαφύγει, ή να πεινάσει. Γιατί; Επειδή δεν λειτουργεί αποτελεσματικά ο ελεγκτικός μηχανισμός. Έτσι ο δράστης είναι ο έμπορος, αλλά ο ηθικός αυτουργός είναι ο πολιτικός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 18:37:51  Εμφάνιση Προφίλ

Δεν ήθελα να το παραδεχτώ αλλά ίσως η φράση "μαζί τα φάγαμε" που είπε ο Πάγκαλος, κρύβει μέσα μια πολύ πικρή αλήθεια. Τόσο πικρή που δεν θέλουμε ούτε να τη σκεφτόμαστε...


macedon

Edited by - macedon on 26/09/2011 18:28:43
[/quote]
Καλησπέρα σε όλους... Macedon, δε χρειάζεται να αναρωτιέσαι αν "ίσως"
η φράση του κρύβει κάποια αλήθεια.
ΑΛΗΘΕΙΑ, είπε φίλε...Και το άλλο για τους "κοπρίτες" που είπε κι αυτό
ΑΛΗΘΕΙΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 18:39:57  Εμφάνιση Προφίλ
Varragos,
quote:
Αν κάποιος έμπορος φοροδιαφεύγει και γιγαντώνει την επιχείρησή του, ο διπλανός έμπορος έχει νομοτελειακά δύο λύσεις. Ή να φοροδιαφύγει, ή να πεινάσει. Γιατί; Επειδή δεν λειτουργεί αποτελεσματικά ο ελεγκτικός μηχανισμός. Έτσι ο δράστης είναι ο έμπορος, αλλά ο ηθικός αυτουργός είναι ο πολιτικός.
Τον οποίο κατά πάσα πιθανότητα έχουν ψηφίσει και οι δύο προαναφερθέντες έμποροι.

ΥΓ. Κάβειρε ζητάω πολλά όταν σου λέω να φτιάχνεις τα %#@$^Τ@!quote; Επίτηδες το κάνεις;

Edited by - Χ on 26/09/2011 18:41:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 18:44:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τον οποίο κατά πάσα πιθανότητα έχουν ψηφίσει και οι δύο προαναφερθέντες έμποροι.

Δενείμαι σε θέση να το γνωρίζω, ούτε είμαι σε θέση να εξισώσω τους δύο σε περίπτωση που έγινε. Στην χώρα μας έχουμε 10 εκατομμύρια πολιτικούς, με διαφορετικές προγραμματικές δηλώσεις ο καθένας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 18:48:18  Εμφάνιση Προφίλ
το ψιλοξεσκίσαμε το θέμα με αυτά και μαυτά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 18:54:25  Εμφάνιση Προφίλ

ΥΓ. Κάβειρε ζητάω πολλά όταν σου λέω να φτιάχνεις τα %#@$^Τ@!quote; Επίτηδες το κάνεις;

Για εξήγησέ το μου, γιατί δε το έχω "πιάσει".
Πως γίνεται;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 19:09:21  Εμφάνιση Προφίλ
Ανάμεσα στο [quοte] και στο [/quοte] βάζεις το κείμενο που θέλεις να σχολιάσεις.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 19:14:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ανάμεσα στο [quοte] και στο [/quοte] βάζεις το κείμενο που θέλεις να σχολιάσεις.

macedon



ΈΤΣΙ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 19:20:15  Εμφάνιση Προφίλ
Έτσι ακριβώς

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 19:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
και για να επιστρεψουμε στα "τεκτενομενα"

το Koca Piri Reis ειναι εκτος εμβελειας εδω και ωρα... χωρις να ξερουμε αν οντως επεστρεψε σε Τουρκικο ΕΕΧ.

οπως προειπαν, το συγκεκριμενο πλοιο ειναι παντελως ανηκανο για οποιαδηποτε "ενεργεια" και απλα οι Τουρκοι προεβησαν σε κινησεις "εντυπωσιασμου" (γελειοτητας θα ελεγα εγω).

Αλλα ακομα και να προβουν σε αγορα "πλωτου τρυπανιου", δεν προκειται μεχρι το 2014 να ειναι ετοιμο, αλλα και αν μιλησουμε για μεταχειρισμενα, αυτη τη στιγμη για τη θαλασσα της Μεσογειου δεν υπαρχουν διαθεσημα για ενοικισαση...ποσο μαλλον για αγορα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 19:59:56  Εμφάνιση Προφίλ
Απεικόνιση της Λήμνου ως θέατρο πολέμου στο ηλεκτρονικό παιχνίδι ARMA 3

http://infognomonpolitics.blogspot.com/2011/09/blog-post_5441.html#.ToCu84J4LXQ

Εικόνες υψηλής ανάλυσης του νησιού, με στόχο της αποστολής το εργοστάσιο της ΔΕΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gzm
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 20:08:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αλλα ακομα και να προβουν σε αγορα "πλωτου τρυπανιου", δεν προκειται μεχρι το 2014 να ειναι ετοιμο, αλλα και αν μιλησουμε για μεταχειρισμενα, αυτη τη στιγμη για τη θαλασσα της Μεσογειου δεν υπαρχουν διαθεσημα για ενοικισαση...ποσο μαλλον για αγορα

Και μέχρι να γίνουν όλα αυτά, οι κύπριοι ήδη θα έχουν δώσει τα "οικόπεδα" τους σε Αμερικάνικες, Ρώσικες και Γαλλικές εταιρίες.. ε ρε γλέντια..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 20:53:21  Εμφάνιση Προφίλ
Άρχισε έρευνες στη Κύπρο το Πίρι Ρέϊς - Οι Τούρκοι ρίχνουν "λάδι" στη φωτιά

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=98030&catid=3

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 21:03:57  Εμφάνιση Προφίλ
ΕΚΤΑΚΤΟ: Συνένωση Piri Reis και πολεμικών Πιθανές έρευνες αύριο


http://www.defence-point.gr/news/?p=20949

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 21:04:39  Εμφάνιση Προφίλ
Τελικά τι αληθεύει; Γύρισε προς Μερσίνα ή συνεχίζει προς οικόπεδο 12;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 21:38:30  Εμφάνιση Προφίλ
Στον Χάρτη τελευταίο στίγμα έδωσε 9 το πρωί (ωρα Ελλάδος)
νότια τις Πάφου
Δεν ειναι ορατο πια , γιατί είναι εκτός εμβέλειας λήψης του κοντινότερου AIS σταθμου
οπως και αλλα πλοία στην περιοχή
Απο το τελευταίο στίγμα , δεν ξανά γύρισε πάντως πισω ,
επόμενος μπορουμε να υποθέσουμε οτι ισχύουν τα οσα μεταδίδει το "Ανατολη" οτι εχει ξεκινήσει τις έρευνες
(εντος Κυπριακης ΑΟΖ , Οικοπεδο 1)
...απο τις 16:00 το απόγευμα

Η παραπάνω εικόνα είναι όταν το "είδα" για τελευταία φορά


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 22:49:50  Εμφάνιση Προφίλ
Γιατί η μογγολικές φυλές να είναι τόσο μισάνθρωπες και βάρβαρες με όλους τους γείτονές τουςς; Θα απαντηθεί ποτέ αυτό το ερώτημα...;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 22:51:11  Εμφάνιση Προφίλ
όποιος έχει δικαίωμα επέμβασης σε αναρτησεις, ας μου διορθώσει το η=οι και ας σβήσει την παρούσα, σε αυτό το δύσχρηστο φόρουμ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hael
Μέλος 1ης Βαθμίδας


120 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 23:10:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Γιατί οι μογγολικές φυλές να είναι τόσο μισάνθρωπες και βάρβαρες με όλους τους γείτονές τουςς; Θα απαντηθεί ποτέ αυτό το ερώτημα...;

Γιατί μπορούν.
Αν ήταν μικροί, αδύναμοι και σε πλήρη διάλυση όπως εμείς, θα το σκέφτονταν περισσότερο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 02:25:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Άρα ποια θα πρέπει να είναι η στάση του στρατού σε μία τέτοια περίπτωση; Πειθαρχία στην "εκλεγμένη με λαϊκή εντολή" εκτελεστική εξουσία και στο Σύνταγμα, ή απειθαρχία και ανάληψη ευθυνών;



Φυσικά το πρώτο Varraggos.
Χαζοί είναι οι κυβερνώντες να μην έχουν στην κεφαλή του στρατεύματος δικό τους πειθήνιο όργανο?

Πάρε παράδειγμα ολόκληρο Λυμπέρη,που έκατσε σαν κότα και ακολούθησε τις κυβερνητικές προδοτικές διαταγές την νύκτα των Υμίων,που η χώρα δέχθηκε πραγματική επίθεση.Ασχέτως αν κατόπιν εορτής έκανε τον κόκκορα για να περισώσει το κύρος του στρατεύματος!

Και μου λές τώρα οτι ο Α/ΓΕΕΘΑ,οταν του πουν να διαλύσει τις συγκεντρώσεις θα αρνηθεί και θα τους ρίξει?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Άλλο τα Ύμια αδερφέ άλλο αν φτάσει η κατάσταση εκεί που πάει. 2 εντελώς διαφορετικές καταστάσεις.

8 Μαίου, Μέρα μεσημέρι σαν να έσβησε κάποιος τα φώτα και σκοτείνιασε η Τουρκία και όλοι μαζί με μια φωνή, ο εκ πενίας βασιλεύς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 05:33:25  Εμφάνιση Προφίλ
Ισχυρή έκρηξη σημειώθηκε τις πρώτες πρωινές ώρες, ώρα Ελλάδας, σε αγωγό φυσικού αερίου στη χερσόνησο του Σινά, στη βόρεια Αίγυπτο, μετέδωσε το αραβικό τηλεοπτικό δίκτυο, Al Jazeera. Αν και τα αίτια της έκρηξης δεν έχουν γίνει ακόμα γνωστά, η Αστυνομία αφήνει ανοικτό το ενδεχόμενο να πρόκειται για δολιοφθορά καθώς μέσω αυτού του αγωγού μεταφέρονται μεγάλες ποσότητες καυσίμου στο Ισραήλ, με το οποίο έχουν επιδεινωθεί οι διπλωματικές σχέσεις μετά την απομάκρυνση του πρώην προέδρου της Αιγύπτου, Hosni Mubarak.

Zougla.gr

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 10:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
quote:

Καλησπέρα σε όλους... Macedon, δε χρειάζεται να αναρωτιέσαι αν "ίσως"
η φράση του κρύβει κάποια αλήθεια.
ΑΛΗΘΕΙΑ, είπε φίλε...Και το άλλο για τους "κοπρίτες" που είπε κι αυτό
ΑΛΗΘΕΙΑ...

Edited by - Craven on 27/09/2011 12:29:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 11:09:56  Εμφάνιση Προφίλ

quote:


Όχι μεγάλε ένα μάτσο βλακείες είπε και ένα μάτσο βλακείες λέτε και εσείς. Δεν θα δεχθώ το μαζί τα φάγαμε απ την στιγμή που περιλαμβάνει και εμένα και δεν έχω φάει τίποτα με κανέναν. Δουλεύω απ τα 17 μου δεν προσπάθησα ΠΟΤΕ να κλέψω το κράτος ούτε εγώ ούτε οι γονείς μου ούτε η άνεργη γυναίκα μου, οπότε δεν θα δεχθώ την ανόητη απλοποίηση μερικών.
Στην τελική δεν μπορείς να λες ότι ο λαός είναι πρόβατα (που ΕΙΝΑΙ) και από πάνω του οι έμπειροι τσοπάνηδες και μετά να εξισώνεις τους τσοπάνηδες με τον λαό. ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕ.
Όταν ο τσοπάνης υπόσχεται δουλειά και ρουσφέτια ο λαός θα ακολουθήσει, όταν ο τσοπάνης υπόσχεται επιδοτήσεις ο λαός θα κωλοβαρέσει. Πως στο διάολο εξισώνετε το σάπιο σύστημα απο πάνω μας με τον λαό? Θεωρεί δηλαδή κάποιος ότι αν βγει στην Γερμανία ένα σάπιο πολιτικό σύστημα και αρχίσει να μοιράζει λεφτά και δουλειές στον λαό (βλέπε Ανδρέα), ο λαός εκεί θα πει όοοοοχι απαπα είναι ενάντια στα πιστεύω μου δεν τα θέλω? Ε όποιος το πιστεύει αυτό είναι απλά ηλίθιος και όποιος απλοποιεί τα πράγματα λέγοντας μετά απο κάποια χρόνια αλήθεια το μαζί τα φάγαμε τότε είναι απλά ανόητος.
Πιστεύει κανείς πραγματικά ότι ο λαός την 10ετία του 80 και ίσως και του 90, καταλάβαινε ότι όλα αυτά γίνονται με υπέρμετρα δανεικά και ότι σε 20-30 χρόνια θα έχουμε πρόβλημα? Απ την άλλη αυτοί που τα έπερναν τα δάνεια το γνώριζαν ναι η όχι? Πως στο διάολο λοιπόν μέσα στο μυαλουδάκι σας τα κάνετε όλα αχταρμά σαν 10χρονα και τα απλοποιείται τόσο? Αν μιλάτε για μερικές χιλιάδες ανθρώπους (βλέπε πρασινοφρουρούς, μπλε παιδιά, συνδικαλιστές κτλ) που και γνώριζαν και τα κανόνιζαν μαζί με τους από πάνω τότε να μην αναφέρεστε και σε εμένα γιατί εγώ και η πλειοψηφία του λαού δεν έχουμε καμιά σχέση με αυτούς!

Το μόνο πραγματικό λάθος του λαού είναι ότι εδώ και λίγα χρόνια (απ το 9x και μετά) συνεχίζει και ψηφίζει τα ίδια κόμματα (και εδώ πάει όντως το πρόβατα).


Καλημέρα....
Φίλε μου, από αυτά που έγραψε ο Μακεδόνας, εσύ κατάλαβες ΑΥΤΑ που
μας γράφεις;;;;;;!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 11:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
Edited by - Craven on 27/09/2011 11:59:49

Edited by - Craven on 27/09/2011 12:13:30

Edited by - Craven on 27/09/2011 12:31:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hael
Μέλος 1ης Βαθμίδας


120 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 12:17:19  Εμφάνιση Προφίλ
Οι Τούρκοι αλωνίζουν: http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=24616&Itemid=139

Και εμείς πολιτική Τσάμπερλεν: http://www.newscode.gr/politikh/story/54126/hurriyet-episkepsh-papandreoy-sthn-agkyra

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΚΑΒΕΙΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 13:23:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Η πλειοψηφία του λαού τι φταίει για να ακούει τον κάθε Πάγκαλο ή εσάς να τους λέει κοπρίτες, τεμπέληδες (εμένα? που έχω δουλέψει 35 ώρες σερί και τα 12ωρα έχουν πάει σύννεφο?) και ότι μαζί τα φάγαμε?

Edited by - Craven on 27/09/2011 11:59:49



Σέβομαι την αγανάκτησή σου και την οργή σου και δεν αμφισβητώ την
εργατικότητά σου ή την εντιμότητά σου. Όπως εσύ, είμαι κι εγώ και
οπωσδήποτε, χιλιάδες άλλοι συμπατριώτες μας.
Όμως η οργή, τις περισσότερες φορές κάνει τους ανθρώπους να αρνούνται ΠΕΙΣΜΑΤΙΚΑ να ακούσουν ή να δουν αλήθειες.
Ο συγκεκριμένος πολιτικός είπε μία αλήθεια, που μας αρέσει δε μας αρέσει είναι γεγονός, συνέβησαν έτσι τα πράγματα, πως να το κάνουμε
τώρα;;;; Και βέβαια στους τύπους που περιέγραψες εσύ και ο MACEDON
ανάφερθηκε!!!! Θέλει δηλαδή τεράστιο ΙQ για να το κατανοήσουμε;;;
Το γιατί μίλησε σε πρώτο πλυθηντικό και όχι σε τρίτο, προφανώς το έκανε για να δείξει το μέγεθος της "συμμετοχής" σε αυτό το πολιτικοπελατειακό πάρε-δώσε.....Και να είσαι βέβαιος φίλε μου, ότι
είναι πολλοί, μα πάαααρα πολλοί........Όσον αφορά στους "κοπρίτες",
είπε επι λέξει: "Πήραμε πάρα πολλούς κοπρίτες και τους βάλαμε στο
Δημόσιο με αντάλλαγμα τις ψήφους αυτών και των οικογενειών τους.
Ε, το κοπρίτη ό,τι και να τον κάνεις και δουλειά να του δώσεις, κοπρίτης θα μείνει!!" Είπε ψέμματα, φίλε μου;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 13:43:13  Εμφάνιση Προφίλ
Τον Ιούνιο του 2012 το πρώτο Predator στην Τουρκία
http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=24614&Itemid=46

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy